PDA

Επιστροφή στο Forum : Πονοι στην μεση

artemis69
23-03-10, 15:48
Κορίτσια εσεις είχατε πόνους στην μεση??

Φιλια

παντελινο
23-03-10, 18:10
προσωπικα οταν ειμαι ορθια πολυ ωρα,ή αν περπαταω αρκετα ποναει η μεση μου:roll:

nikijo
23-03-10, 22:23
Κ εμενα μου πονουσε πολυ συχνα η μεση μου και ηταν απο συσπασεις.....βεβαια ειναι κ απο το βαρος που αυξανεται....να ενημερωσεις το γιατρο σου....

77marina
24-03-10, 11:50
Artemi geia sou,
kai egw edw kai 3 hmeres exw ponakia sth plath kai mikres souvlies sth mesh. Eimai 21 evdomadwn. H mhtera mou pou einai maia leei oti an auta ta ponakia den einai synexh kai den exaplonontai kai mprosta sth koilia ws syspaseis, den syntrexei logos anhsyxias. Einai fysiologika dioti anoigei h lekanh kathos megolwnei to emvryo. Pantos se kathe periptwsh enhmerwse to giatro sou, tha thelei kai o idios na kserei kathe allagh pou parathreis...
filia kai me to kalo na agkaliasoume ta mora mas...

nathael
24-03-10, 12:31
Στην εγκυμοσυνη και ειδικα τις τελευταιες εβδομαδες ειχα μεγαλο προβλημα με την μεση.
Δεν μπορουσα να ξαπλωσω ανασκελα γιατι "κλειδωνε" και μετα για να σηκωθω επρεπε να με σηκωσει καποιος αλλος.
Καλο ειναι να ενημερωσεις τον γιατρο σου, για παν ενδεχομενο!!!!!
Με το καλο να ερθουν τα μωρακια σας!!!

Dimitra Z.
06-04-10, 15:46
Υποφέρω από τη μέση μου τώρα τελευταία παρόλο που είμαι στην 22η βδομάδα. Σίγουρα οφείλεται στις ψηλοτάκουνες γόβες μου και γι αυτό αγόρασα μπαλαρινες. Δεν μπορώ να πω όμως ότι με βοήθησαν κι αυτές! νιώθω καλύτερα όταν φορώ τα ψηλά!

http://lbdf.lilypie.com/pFe6p3.png

annaplani
06-04-10, 22:28
Εμένα πάλι πόνεσε πολύ το ισχίο μου στις 20 εβδομάδες για πρώτη φορά και κράτησε περίπου 2 εβδομάδες, ώσπου... πέρασε! Τώρα που είμαι στις 34 εβδομάδες, με πιάσανε πάλι πόνοι στο ισχίο, όχι όμως συνεχόμενοι όπως την άλλη φορά, μόνο όταν σηκωνόμουν από το τραπέζι, από το κρεββάτι, κλπ. σαν λουμπάγκο (πολύς πόνος, αλλά κρατούσε λίγο) Τώρα πάλι πέρασε! Νομίζω ότι συμβαίνει όταν το μωρό παίρνει απότομα βάρος! Θέλει κάποιες μέρες η μέση για να συνέλθει!

ioannam24
08-04-10, 08:50
εγώ είμαι στην 17η εβδομάδα και από χθές πονάει η μέση μου. χθες λίγο και σήμερα αρκετα.
να ανησυχήσω????????????
εχω ραντεβού σήμερα και θα τον ρωτήσω.

baila
08-04-10, 08:57
Υποφέρω από τη μέση μου τώρα τελευταία παρόλο που είμαι στην 22η βδομάδα. Σίγουρα οφείλεται στις ψηλοτάκουνες γόβες μου και γι αυτό αγόρασα μπαλαρινες. Δεν μπορώ να πω όμως ότι με βοήθησαν κι αυτές! νιώθω καλύτερα όταν φορώ τα ψηλά!

http://lbdf.lilypie.com/pFe6p3.png
εχω την εντυπωση οτι ενα χαμηλο τακουνι π.χ. 5 ποντων ειναι καλυτερο απο το εντελως ισιο για τη μεση
βεβαια αισθητικα να σου πω την αληθεια κι εμενα δε μ αρεσουν αυτα τα παπουτσια προτιμω ψηλοτακουνο ή μπαλαρινα, τα ακρα

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ

Isoula
08-04-10, 14:09
κορίτσια κι εμένα με πονάει η μεση μου εδώ και 3 μέρες, αλλά τι να κάνω το κακόμοιρο... μετακόμιση είχα, και παρόλο που δε σήκωσα τίποτα, λίγο το σκήψε σήκω, λίγο η ορθοστασία, να σου... ο γιατρός μου είπε να ανησυχήσωμόνο αν γίνει επίμονος ο πόνος και κρατήσει πάνω από 10 μέρες
όσο για τα παπούτσια, φοράω με τακουνάκι 4-6 πόντων... ψηλοτάκουνα τρελαίνομαι, αλλά δεν κάνει και μπαλαρίνες τις σιγχαίνομαι!!!

Φιλίππα
08-04-10, 16:42
Εμενα οι πονοι συνεχιζουν ακομα και τωρα που το μωρο μου ειναι 8 μηνων.Την εγκυμοσυνη την εβγαλα με αθλητικα παπουτσια τυπου σπριντ με τζελ στον πατο για περιορισμο κραδασμων.Μεχρι και τωρα εχω παρει αλλα 2 ζευγαρια σε αλλο χρωμα και το παιζω αθλητρια!Καταργησα τα τακουνια και μεσα στο σπιτι φοραω ζωνη υποβοηθησης!

vera
08-04-10, 17:18
Πονους στη μεση ειχα και στις δυο εγκυμοσυνες, απο νωρις μαλιστα......ο γιατρος λεει οτι πιεζονται τα νευρα πισω οπως μεγαλωνει η λεκανη.......και δεν μπορω καθολου να κοιμηθω ανασκελα.......ξυπναω απο τον πονο.......

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
23-12-11, 21:04
Καλησπερα κοριτσια.Ειμαι στη 16η εβδομαδα και εδω και 2 εβδομαδες περιπου με ποναει η μεση μου....εχω προβλημα βεβαια απο παλια λογο αθλητισμου....ειναι πιθανο να ειναι απο αυτο?Δεν το εχω πει στο γιατρο μου ακομα τελος του μηνα που θα ξαναπαω....το ειχα ξεχασει μεχρι που αρχισε να με ποναει!!Αλλα σημερα επειδη περπατησα πολυ και κουραστηκα ο πονος με χτυπαγε στη κοιλια κατω αριστερα?Και γενικα εδω και 2-3 ημερες με ενοχλει πολυ χαμηλα η κοιλια μου σε ολο το μηκος της.Εχει τυχει σε καμια?

dimmi
23-12-11, 21:17
Μια από τα ίδια κι γω, ό,τι κακώσεις είχα από το γυμναστήριο τώρα πονάνε,
πλέον είμαι όμως και 100 κιλά άνθρωπος οπότε η μέση θα μου φαινόταν αφύσικο να μη πονάει.
Ο γιατρός μου είπε πως όσο προχωρά η κύηση η φυσιολογική κλίση της σπονδυλικής στήλης χάνεται λόγω της πίεσης από την μήτρα, γι'αυτό αν έχω πρόβλημα με τη μέση να ξέρω ότι θα γίνει πολύ χειρότερο.
Αλλά και πρόβλημα να μην έχει κάποιος (διεγνωσμένο) πάλι θα πονά.

Οσο για τον πόνο της κοιλιάς κι εμένα τελευταία όλο με ενοχλεί και με προβληματίζει, παλι με καθησύχασε οτι όλα είναι οκ και αναμενόμενα.
Είπε μόνο τα περιοδικά πονάκια που έρχονται και φεύγουν θα έπρεπε να με προβληματίσουν, αλλά ότι είναι πολύ νωρίς για αυτά.

maripapa24
23-12-11, 21:29
εχω εδω και χρονια οσφυαλγια! μεχρι τον 6ο μηνα δεν με πονεσε η μεση παρα μονο αν κουραζομουν παρα πολυ! απο τον 6ο και μετα αρχισε να με ποναει αρκετα και σχεδον καθε μερα! απο την αλλαγη του κεντρου βαρους και τα προσθετα κιλα! ηταν ειδικα ενα διαστημα 10 ημερων που δεν μπορουσα να σηκωθω απο τους πονους! τωρα ειμαι 33 εβδομαδων και ποναει αν κατσω πανω απο κανα 15 λεπτο ορθια η περπατησω αρκετα! οσο για τους πονους μπροστα δεν πρεπει να ειναι κατι αλλα καλο θα ειναι να κρατας ενήμερο τον γιατρο σου!

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
23-12-11, 23:06
Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια.Καπου διαβασα οτι οταν υπαρχει εντονος πονος στη μεση και πονος στη κοιλια επιβαλλεται να ενημερωνουμαι αμεσως το γιατρο μας.Ξερετε κατι γι αυτο?Ειναι το πρωτο μου και οπως καταλαβαινετε ειναι ολα ξενα για μενα και ανησυχω πολυ ευκολα!!!Να ρωτησω και κατι αλλο....οταν υπαρχει προβλημα στη μεση (εμενα ο ενας σπονδυλος ειναι πανω στον αλλον)αυτο επηρεαζει την επισκληρηδιο?

dimmi
24-12-11, 02:45
Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια.Καπου διαβασα οτι οταν υπαρχει εντονος πονος στη μεση και πονος στη κοιλια επιβαλλεται να ενημερωνουμαι αμεσως το γιατρο μας.Ξερετε κατι γι αυτο?Ειναι το πρωτο μου και οπως καταλαβαινετε ειναι ολα ξενα για μενα και ανησυχω πολυ ευκολα!!!Να ρωτησω και κατι αλλο....οταν υπαρχει προβλημα στη μεση (εμενα ο ενας σπονδυλος ειναι πανω στον αλλον)αυτο επηρεαζει την επισκληρηδιο?μια από τα ίδια...ανησυχία φουλ κι γω.
Για την επισκληρίδιο δεν έχω ρωτήσει ακόμη, έχω πολλές απορίες, μια από αυτές είναι αν δημιουργεί εξτρά πρόβλημα στη μέση (λένε ότι δημιουργείται φλεγμονή εκεί που γίνεται και ακόμη και πρόβλημα να μην έχεις αποκτάς μετά!)
Αυτό με τους σπονδύλους δεν το ξέρω, δεν έχω κάνει ακόμη μαγνητική και δεν ξέρω τί έχω κι αν θα χρειαστεί να μάθω προ επισκληριδίου.
Αραγε πρέπει να ξέρω τί πρόβλημα έχω?:confused:

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
24-12-11, 13:47
μια από τα ίδια...ανησυχία φουλ κι γω.
Για την επισκληρίδιο δεν έχω ρωτήσει ακόμη, έχω πολλές απορίες, μια από αυτές είναι αν δημιουργεί εξτρά πρόβλημα στη μέση (λένε ότι δημιουργείται φλεγμονή εκεί που γίνεται και ακόμη και πρόβλημα να μην έχεις αποκτάς μετά!)
Αυτό με τους σπονδύλους δεν το ξέρω, δεν έχω κάνει ακόμη μαγνητική και δεν ξέρω τί έχω κι αν θα χρειαστεί να μάθω προ επισκληριδίου.
Αραγε πρέπει να ξέρω τί πρόβλημα έχω?:confused:

Πιστευω πως θα πρεπει να μαθεις!!Κι αν την ωρα που θα πας να γεννησεις τους το πεις και δεν σου κανουν επισκληριδιο(αν σκεφτεσαι να κανεις)!!!!ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΓΩ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΝ αλλα την πεμπτη που θα παω στο γιατρο θα το κουβεντιασω μαζι του!!!!Ασχετο που θα γεννησεις με το καλο?

dimmi
24-12-11, 17:17
Μα η επισκληρήδιος δεν είναι μονόδρομος? Σε φυσιολογικό τοκετό τί άλλες εναλλακτικές έχουμε?
Για καισαρική (αν χρειαστεί για χ,ψ λόγους) δεν έχω αποφασίσει αν θα ήθελα επισκληρήδιο ακόμη, θέλω όμως να πάρω το μωρό απευθείας αγγαλιά οπότε το κόβω μονόδρομο και πάλι (?!).

Τόσοι άνθρωποι έχουν τη μέση τους και κάνουν επισκληρήδιο, αλλά εξυπακούεται θα ρωτήσω το γιατρό κτλ. Το θεωρώ νωρίς ακόμα, μετά τις γιορτές με το καλό.

Πάντως για να μάθω τί έχει η μέση μου θα πρέπει να κάνω μαγνητική που μου έχουν γράψει και δεν είναι στις άμεσες προτεραιότητες μου στην κύηση.
Με οσφυαλγία νόμίζω με είχαν διαγνώσει τελευταία φορά (με την απλή εξέταση που σου κάνει ο ορθοπεδικός όταν πονάς για να σου γράψει φάρμακα).

evhgiorgos
24-12-11, 23:33
Καλησπέρα κορίτσια και με το καλό τα μωράκια σας!:p
Πόνους στην μέση είχα κι εγώ και μάλιστα αφόρητους χωρίς να έχω πρόβλημα πριν την εγκυμοσύνη.Καθώς προχωρούσαν οι μήνες καταλάγιασαν οι πόνοι.Περίεργο αλλά αυτό μου συνέβη!Τώρα όσον αφορά την επισκληρίδιο είναι καθαρά προσωπική υπόθεση του καθενός αν θα κάνει ή όχι.Βέβαια αν μιλάμε για καισαρική εκεί εννοείται.Εγώ γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο.Δεν το μετάνιωσα.Μου πήρε 14 ώρες για γεννήσω και δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς.Πρόβλημα δεν μου έχει αφήσει κανένα απολύτως.Φυσικά πάντα μιλάμε για αναισθησιολόγους έμπειρους που νομίζω πως οι περισσότεροι είναι.

selestina
25-12-11, 00:34
καλησπερα κοριτσια!και εγω πονουσ στη μεση και τους γλουτους.και εγω προβλημα λογο αθλητισμου,συγκεκριμενα κολυμβηση απο 6 χρονων μεχρη λυκειο!επειδη ειχα και εγω πολλα προβληματα στη δουλεια,μονιμο πονο και αν κουβαλουσα κατι εμενα στον τοπο,εκανα μαγνητικη και εχω τρεις κηλες μεσοσπονδυλιου σακου και κατι τετια,αλλα δυστηχως δεν μπορω να κανω τιποτα,μονο να προσεχω.ευχομαι να μην παρω πολλα κιλα,ευτηχως εχω παρει μονο ενα γιατι θα υποφερω,περαστηκα σε ολεσ τισ μεσουλες!

ismeni
25-12-11, 08:47
Καλησπερα κοριτσια.Ειμαι στη 16η εβδομαδα και εδω και 2 εβδομαδες περιπου με ποναει η μεση μου....εχω προβλημα βεβαια απο παλια λογο αθλητισμου....ειναι πιθανο να ειναι απο αυτο?Δεν το εχω πει στο γιατρο μου ακομα τελος του μηνα που θα ξαναπαω....το ειχα ξεχασει μεχρι που αρχισε να με ποναει!!Αλλα σημερα επειδη περπατησα πολυ και κουραστηκα ο πονος με χτυπαγε στη κοιλια κατω αριστερα?Και γενικα εδω και 2-3 ημερες με ενοχλει πολυ χαμηλα η κοιλια μου σε ολο το μηκος της.Εχει τυχει σε καμια?

τι ακριβως παθολογικο εχεις στη μέση σου; ειναι μυικό ή οστικο;

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
25-12-11, 16:27
Μα η επισκληρήδιος δεν είναι μονόδρομος? Σε φυσιολογικό τοκετό τί άλλες εναλλακτικές έχουμε?
Για καισαρική (αν χρειαστεί για χ,ψ λόγους) δεν έχω αποφασίσει αν θα ήθελα επισκληρήδιο ακόμη, θέλω όμως να πάρω το μωρό απευθείας αγγαλιά οπότε το κόβω μονόδρομο και πάλι (?!).

Τόσοι άνθρωποι έχουν τη μέση τους και κάνουν επισκληρήδιο, αλλά εξυπακούεται θα ρωτήσω το γιατρό κτλ. Το θεωρώ νωρίς ακόμα, μετά τις γιορτές με το καλό.

Πάντως για να μάθω τί έχει η μέση μου θα πρέπει να κάνω μαγνητική που μου έχουν γράψει και δεν είναι στις άμεσες προτεραιότητες μου στην κύηση.
Με οσφυαλγία νόμίζω με είχαν διαγνώσει τελευταία φορά (με την απλή εξέταση που σου κάνει ο ορθοπεδικός όταν πονάς για να σου γράψει φάρμακα).
Καλησπερα και χρονια πολλα.Η αλλη επιλογη που εχεις αν ειναι να γεννησεις με φυσιολογικο τοκετο ειναι να το κανεις χωρις επισκληριδιο και να νιωσεις ολο το πονο!!!Στην καισαρικη νομιζω ετσι κι αλλιως σου κανουν εκτος κι αν σου κανουν ολικη ναρκωση(τουλαχιστον ετσι ξερω για τα νοσοκομεια)

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
25-12-11, 16:31
τι ακριβως παθολογικο εχεις στη μέση σου; ειναι μυικό ή οστικο;
Δεν ξερω ακριβως σε ποια κατηγορια ανηκει αλλα ο ενας μου σπονδυλος ειναι πανω στον αλλον σαν Χ πλαγιο.Γιατι?Ειναι κατι?

ismeni
25-12-11, 22:19
Δεν ξερω ακριβως σε ποια κατηγορια ανηκει αλλα ο ενας μου σπονδυλος ειναι πανω στον αλλον σαν Χ πλαγιο.Γιατι?Ειναι κατι?

σπονδυλολίστηση; στον 5ο οσφυικό; νομιζω σε αυτο το σημειο κανουν την εισκληρίδιο... οποτε πρεπει να ξερει ο αναισθησιολόγος που θα στην κάνει. να πας ολες τις εξετάσεις σου να τις δει...

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
26-12-11, 12:07
σπονδυλολίστηση; στον 5ο οσφυικό; νομιζω σε αυτο το σημειο κανουν την εισκληρίδιο... οποτε πρεπει να ξερει ο αναισθησιολόγος που θα στην κάνει. να πας ολες τις εξετάσεις σου να τις δει...
Το κακο ειναι οτι δεν εχω καμια!!!!Θα το πω στο γιατρο μου γατι δεν του το ειχα πει το ειχα ξεχασει μεχρι που με πονεσε να δω αν επιτρεπεται με καποιο τροπο να κανω τωρα καποιες ακτινες.Αυτο που φοβαμαι ειναι οτι στο νοσοκομειο που εχω αποφασισει να γεννησω δεν κανουν επισκληριδιο στο φ.τ. και δεν ξερω τι να περιμενω!!!Γιατι αν ποναω τωρα δεν θελω να φανταστω τι μπορει να γινει τοτε!!!!

dimmi
26-12-11, 13:44
Το κακο ειναι οτι δεν εχω καμια!!!!Θα το πω στο γιατρο μου γατι δεν του το ειχα πει το ειχα ξεχασει μεχρι που με πονεσε να δω αν επιτρεπεται με καποιο τροπο να κανω τωρα καποιες ακτινες.Αυτο που φοβαμαι ειναι οτι στο νοσοκομειο που εχω αποφασισει να γεννησω δεν κανουν επισκληριδιο στο φ.τ. και δεν ξερω τι να περιμενω!!!Γιατι αν ποναω τωρα δεν θελω να φανταστω τι μπορει να γινει τοτε!!!!
ακτίνες στην εγγυμοσύνη δεν κάνει για το μωρό σου!
μαγνητική οκ.
Αφού ξέρεις τί πρόβλημα έχεις γιατί πρέπει να το μάθεις και έγγραφα? Προφανώς κάποτε έκανες εξετάσεις αλλά δεν τις έχεις πια, αν είσαι σίγουρη δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα.
Μετά τις γιορτές θα τον ρωτήσω κι γω για την επισκληρήδιο να δώ αν θέλει να ξέρει να κάνω μαγνητική.
Αν δε θέλει να ξέρει δε κάνω τίποτε, στην κύηση τώρα για αυτά είμαστε? Κι ας μη κάνουν κακό στο μωρό.

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
26-12-11, 22:28
ακτίνες στην εγγυμοσύνη δεν κάνει για το μωρό σου!
μαγνητική οκ.
Αφού ξέρεις τί πρόβλημα έχεις γιατί πρέπει να το μάθεις και έγγραφα? Προφανώς κάποτε έκανες εξετάσεις αλλά δεν τις έχεις πια, αν είσαι σίγουρη δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα.
Μετά τις γιορτές θα τον ρωτήσω κι γω για την επισκληρήδιο να δώ αν θέλει να ξέρει να κάνω μαγνητική.
Αν δε θέλει να ξέρει δε κάνω τίποτε, στην κύηση τώρα για αυτά είμαστε? Κι ας μη κάνουν κακό στο μωρό.
Εχω ακουσει οτι μπορεις να κανεις ακτινογραφια τυλιγοντας τη κοιλια σου με κατι ειδικο δεν θυμαμαι πως το λενε αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρη.Την πεμπτη που θα παω στο γιατρο θα ξερω

Χριστιανακ
26-12-11, 23:14
Καλησπερα και απο μενα. Εγω θα γυρισω λιγο στο αρχικο θεμα...πονους στη μεση...παρολο που 99% ειναι απολυτος φυσιολογικο και χωρις να θελω να τρομαξω καμια εγω λεω οτι ενα παραπανω τηλεφωνο στο γιατρο δε βλαπτει καμια...εγω ετοιμαζα τη γιορτη του γιου μου αρχες δεκεμβρη, στολισαμε και δεντρο κλπ και την επομενη αρχισε να ποναει αφορητα η μεση μου σε σημειο να εχω δυσκολια να περπατησω αλλα χωρις πονο στην κοιλια...το θεωρησα φυσιολογικο... 2 μερες αργοτερα ξεκινησε αιμορραγια η οποια δρατησε 17 μερες και μολις χτες σταματησε. Ξαναλεω, δε θελω να αγχωσω καμια, και να προσθεσω οτι το μωρακι μας ειναι μια χαρα, απλα ενα τηλεφωνο ειναι παντα οτι καλυτερο μπορουμε!φιλια σε ολες

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
26-12-11, 23:37
Ειχα κι εγω πονους στη μεση(αν το διαβασες πιο πανω)αλλα δεν τον πηρα γιατι το θεωρησα φυσιολογικο με το προβλημα που εχω.Την πεμπτη βεβαια θα του το πω

Χριστιανακ
27-12-11, 06:58
Μαρια ευγενια υποθετω με το προβλημα που εχεις ειναι πολυ πιο φυσιολογικο κ αναμενωμενο να εχεις κ πονους στη μεση οσο προχωραει η εγκυμοσυνη...απλα λεω πες το εσυ στο γιατρο σου κ κακο δεν κανει...οι χαρες της εγκυμοσυνης ειναι αυτες!!!ποσων εβδομαδων εισαι;

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
27-12-11, 13:24
Μαρια ευγενια υποθετω με το προβλημα που εχεις ειναι πολυ πιο φυσιολογικο κ αναμενωμενο να εχεις κ πονους στη μεση οσο προχωραει η εγκυμοσυνη...απλα λεω πες το εσυ στο γιατρο σου κ κακο δεν κανει...οι χαρες της εγκυμοσυνης ειναι αυτες!!!ποσων εβδομαδων εισαι;
Ειμαι 16+5.Βεβαια δεν με ποναει και τελειως αδικα την κουραζω κι εγω καπου-καπου.Ευτυχως εδω και 3 ημερες περιπου δεν εχω καμια ενοχληση

dimmi
28-12-11, 01:40
Εχω ακουσει οτι μπορεις να κανεις ακτινογραφια τυλιγοντας τη κοιλια σου με κατι ειδικο δεν θυμαμαι πως το λενε αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρη.Την πεμπτη που θα παω στο γιατρο θα ξερω
αυτό στο βάζουν έτσι κι αλλιώς, είσαι δεν είσαι έγγυος, για να μη πάει στα γεννητικά όργανα!
αλλά όταν οι ακτίνες είναι για να εξεταστεί η μέση φαντάζομαι περνάνε και στην κοιλιά από πίσω!
Πρόσεξε το πολύ!

dimmi
28-12-11, 01:46
Καλησπερα και απο μενα. Εγω θα γυρισω λιγο στο αρχικο θεμα...πονους στη μεση...παρολο που 99% ειναι απολυτος φυσιολογικο και χωρις να θελω να τρομαξω καμια εγω λεω οτι ενα παραπανω τηλεφωνο στο γιατρο δε βλαπτει καμια...εγω ετοιμαζα τη γιορτη του γιου μου αρχες δεκεμβρη, στολισαμε και δεντρο κλπ και την επομενη αρχισε να ποναει αφορητα η μεση μου σε σημειο να εχω δυσκολια να περπατησω αλλα χωρις πονο στην κοιλια...το θεωρησα φυσιολογικο... 2 μερες αργοτερα ξεκινησε αιμορραγια η οποια δρατησε 17 μερες και μολις χτες σταματησε. Ξαναλεω, δε θελω να αγχωσω καμια, και να προσθεσω οτι το μωρακι μας ειναι μια χαρα, απλα ενα τηλεφωνο ειναι παντα οτι καλυτερο μπορουμε!φιλια σε ολεςΚαλά έκανες και το είπες, να είμαστε προετοιμασμένες. Εννοείται το έχω πεί κι γω του γιατρού...Ολα τα λέω, αυτός ξέρει όχι εγώ, ελπίζω δηλαδή! :)
Sήμερα τα χρειάστηκα γιατί νόμιζα είχα καφέ υγρά!
Είμαστε Αθήνα για την β-επιπέδου, περπατήσαμε πάρα πολύ σε 2-3 εμπορικά κέντρα. Από τις 2 το μεσημέρι μέχρι τις 9 το βράδυ τουλάχιστο!
Γυρίσαμε και ενώ έκανα μπάνιο παρατήρησα εκρού σημάδι στον τρίφτη που πλένομαι από την κάτω περιοχή.
Τα χρειάστηκα.
Φώναξα τον άντρα μου και το κοιτούσαμε, ευτυχώς ήταν από το πολύ περπάτημα και την τριβή της περιοχής εξωτερικά!!!!
Η μέση μου πονάει σε βαθμό τρελό από το περπάτημα και την πολύωρη ορθοστασία, πρώτη φορά τόσο.
Είναι και το άγχος για την εξέταση που δεν με αφήνει να ξαπλώσω να ισιώσει το σώμα :???:

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
28-12-11, 13:34
αυτό στο βάζουν έτσι κι αλλιώς, είσαι δεν είσαι έγγυος, για να μη πάει στα γεννητικά όργανα!
αλλά όταν οι ακτίνες είναι για να εξεταστεί η μέση φαντάζομαι περνάνε και στην κοιλιά από πίσω!
Πρόσεξε το πολύ!
Φυσικα και θα το προσεξω δεν ειναι να παιζεις με αυτα!!Ειδικα τωρα!!!!!!!Παλαιοτερα ομως που ειχα κανει ακτινογραφιες δεν μου ειχανε βαλει τιποτα!!!!!!!!!!

nelly28
28-12-11, 13:58
Γεια σας κοριτσια και εγω για τους πονους θελω να πω.. και εγω πονουσα απο τον 6 μηνα περιπου και μου ειχε πει ο γιατρος μου οτι περα απο το βαρος και τον ογκο που αυξανεται φταιει καμια φορα και η θεση που ξαπλονοθμε η καθομαστε και ειχε δικιο, πονουσα πολυ οχι μονο στη μεση αλλα με χτυπουσε και ενα νευρο απο την μεση μεχρι το γονατο. προσεξα λιγο παρα πανω και μειωθικε αρκετα. καλη συνεχεια σε ολεσ....

Χριστιανακ
28-12-11, 15:16
Καλησπερα!βρε κοριτσακια μου (μαρια ευγενια και dimmi) παλουκωθητε μωρε λιγο που σας εχουν πιασει οι βολτες και τα σουρτα φερτα!!!πλακα σας κανω,αν μπορουσα κι εγω να σηκωθω τα ιδια θα εκανα!αλλα μετα απο μια κουραστικη μερα να φροντιζετε να εχετε και καμια χαλαρη ετσι για υην ισορροπια!
Dimmi ποτε με το καλο η β επιπεδου; Αντε ολα καλα θα πανε, ξερετε τι περιμενετε η θα το δειτε τωρα;

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
28-12-11, 20:14
Καλησπερα!βρε κοριτσακια μου (μαρια ευγενια και dimmi) παλουκωθητε μωρε λιγο που σας εχουν πιασει οι βολτες και τα σουρτα φερτα!!!πλακα σας κανω,αν μπορουσα κι εγω να σηκωθω τα ιδια θα εκανα!αλλα μετα απο μια κουραστικη μερα να φροντιζετε να εχετε και καμια χαλαρη ετσι για υην ισορροπια!
Dimmi ποτε με το καλο η β επιπεδου; Αντε ολα καλα θα πανε, ξερετε τι περιμενετε η θα το δειτε τωρα;
Στην αυχενικη μου ειχε πει ο γιατρος οτι κατι ειδε να κρεμεται αλλα δεν ηταν σιγουρος αυριο,μετα απο ενα μηνα,φανταζομαι πως θα μαθουμε.Εσυ τι λες?Θα φαινεται?

Χριστιανακ
28-12-11, 20:45
Μαρια ευγενεια κοιτα λενε οτι αν ειναι αγορακι τοτε ειναι πιο ευκολο να σου πουν και στην αυχενικη και μετα!στο γιο μου δεν μου ειπαν τιποτα στην αυχενικη αλλα στις 16 εβδομαδες μου ειπαν "σιγουρα αγορακι" οποτε υποθετω αυριο θα ξερετε!!! Εμας στην αυχενικη μας ειπαν 80% κοριτσακι αλλα σημερα δεν μπορουσε να δει γιατι ο ομφαλιος ηταν αναμεσα στα ποδια...σε μια εβδομαδα παλι!!!

jo89
28-12-11, 20:50
εμεις παντως που εχουμε αγορακιιιιιιι:D στην αυχενικη το ειδαμε και μαλιστα φαινοταν παρα πολυ καθαρα.....και ειδαμε και τις μπαλες μας:oops::oops:εεε τωρα πριν καμμια εβδομαδα ηταν πια φανερο δεν κρυβοταν και να θελαμε....αλλα ο γιατροσ μου ειπε πως το μωρο μας ειναι πολυ αναπτυγμενο ισως γι αυτο...αλλα για να ειδε κατι να κρεμεται...μαλλον ειδε τον αγοραρο αλλα θελει να σιγουρευτει...;)

dimibo76
29-12-11, 05:22

Έχω σπονδυλόλυση και σπονδυλολίσθηση Ο5 (5ου οσφυικού) 2ου βαθμού, παράσημο από πρωταθλητισμό.....Λοιπόν όταν γέννησα είχα ενημερώσει γυναικολόγο και αναισθησιολόγους για το πρόβλημα.... πήγα με μια πολύ παλιά ακτινογραφία, για να έχουν πιο ξεκάθαρη εικόνα. Εκανα κανονικά επισκληρίδιο. Εμένα το "πρόβλημα" μου είναι αρκετά φανερό και με γυμνό μάτι (στο σημείο εκείνο κάνει βαθούλωμα), ενώ λοιπόν πήγαν να μου βάλουν την επισκληρίδιο στον αμέσως παραπάνω σπόνδυλο, κατάλαβα οτι πονάω κι εκεί... απότέλεσμα τοποθέτησαν την παροχέτευση αρκετά ψηλώτερα (δεν θυμάμαι σε ποιο επίπεδο) το μόνο πρόβλημα ήταν οτι εκεί που η σπονδ. στήλη κάνει το "κενο" το φάρμακο χυνόταν και καταλάβαινα κάποιους από του πόνους, η κατάσταση καλυτέρευε οταν γυρνούσα λίγο, οπότε βοηθούσα το φάρμακο να κυλήσει σωστά με χρησιμοποιώντας την βαρύτητα!!! Γέννησα φυσιολογικά και από την επισκληρίδιο δεν μου εμεινε παρά μια φυσιολογική ενόχληση για κανένα 3ήμερο.... Συμπέρασμα, στην δική μου περίπτωση, κανένα πρόβλημα!!! Με το καλό το νινάκι σου!!!!

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
29-12-11, 22:28
εμεις παντως που εχουμε αγορακιιιιιιι:D στην αυχενικη το ειδαμε και μαλιστα φαινοταν παρα πολυ καθαρα.....και ειδαμε και τις μπαλες μας:oops::oops:εεε τωρα πριν καμμια εβδομαδα ηταν πια φανερο δεν κρυβοταν και να θελαμε....αλλα ο γιατροσ μου ειπε πως το μωρο μας ειναι πολυ αναπτυγμενο ισως γι αυτο...αλλα για να ειδε κατι να κρεμεται...μαλλον ειδε τον αγοραρο αλλα θελει να σιγουρευτει...;)
Τελικα αυτο που κρεμοταν ηταν τα προσοντα του.Ειναι σιγουρα αγορακι το ειδαμε σημερα

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
29-12-11, 22:32
Έχω σπονδυλόλυση και σπονδυλολίσθηση Ο5 (5ου οσφυικού) 2ου βαθμού, παράσημο από πρωταθλητισμό.....Λοιπόν όταν γέννησα είχα ενημερώσει γυναικολόγο και αναισθησιολόγους για το πρόβλημα.... πήγα με μια πολύ παλιά ακτινογραφία, για να έχουν πιο ξεκάθαρη εικόνα. Εκανα κανονικά επισκληρίδιο. Εμένα το "πρόβλημα" μου είναι αρκετά φανερό και με γυμνό μάτι (στο σημείο εκείνο κάνει βαθούλωμα), ενώ λοιπόν πήγαν να μου βάλουν την επισκληρίδιο στον αμέσως παραπάνω σπόνδυλο, κατάλαβα οτι πονάω κι εκεί... απότέλεσμα τοποθέτησαν την παροχέτευση αρκετά ψηλώτερα (δεν θυμάμαι σε ποιο επίπεδο) το μόνο πρόβλημα ήταν οτι εκεί που η σπονδ. στήλη κάνει το "κενο" το φάρμακο χυνόταν και καταλάβαινα κάποιους από του πόνους, η κατάσταση καλυτέρευε οταν γυρνούσα λίγο, οπότε βοηθούσα το φάρμακο να κυλήσει σωστά με χρησιμοποιώντας την βαρύτητα!!! Γέννησα φυσιολογικά και από την επισκληρίδιο δεν μου εμεινε παρά μια φυσιολογική ενόχληση για κανένα 3ήμερο.... Συμπέρασμα, στην δική μου περίπτωση, κανένα πρόβλημα!!! Με το καλό το νινάκι σου!!!!
Σε ευχαριστω πολυ να εισαι καλα.Εγ δυστυχως δεν εχω καμια ακτινογραφια(εχουν περασει και 12 χρονια περιπου απο τοτε που ειχα κανει)
αλλα ο γιατρος με αυτα που του ειπα καταλαβε οτι προκειται μαλλον για δισκοπαθεια.Μου ειπε οτι δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα σε φ.τ αν τελικα θελησω να κανω επισκλιρηδιο

Χριστιανακ
30-12-11, 00:35
Αντε με το καλο ο γιοκας σου κοριτσακι!

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
30-12-11, 11:26
Αντε με το καλο ο γιοκας σου κοριτσακι!
Σε ευχαριστω πολυ.Εσενα τελικα κοριτσακι ειναι?

Χριστιανακ
30-12-11, 14:45
Δεν ξερουμε με σιγουρια ακομα, την τεταρτη ηταν ο ομφαλιος αναμεσα στα ποδια και δεν εβλεπε...την αλλη τεταρτη εεεεεε ελπιζω επιτελους να ξερουμε, καθαρα απο περιεργεια...καλα να ναι και οτι να ναι!!!

nikole20
04-01-12, 19:37
καλησπερα...εγω εδω και μια εβδομαδα καθε νυχτΑ ξυπναω και δε με ξανα περνει ο υπνος για 1-2 ωρες ,ποναω πολυ την μεση μου και με χτυπαει στην κοιλια ...οτι και να κανω δε περναει!!Αυτο γινεται μονο τα ξημερωματα!!!ολη μερα αντε να με πονεσει λιγο στα πλαινα της κοιλια(στα πλευρα)...το εχετε και εσεις?

dimibo76
04-01-12, 20:27
Σε ευχαριστω πολυ να εισαι καλα.Εγ δυστυχως δεν εχω καμια ακτινογραφια(εχουν περασει και 12 χρονια περιπου απο τοτε που ειχα κανει)
αλλα ο γιατρος με αυτα που του ειπα καταλαβε οτι προκειται μαλλον για δισκοπαθεια.Μου ειπε οτι δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα σε φ.τ αν τελικα θελησω να κανω επισκλιρηδιο

Επειδή το είχα ψάξει αρκετά πριν γεννήσω με ορθοπαιδικούς, δεν υπάρχει θέμα με φ.τ. σε τέτοιου είδους προβλήματα... κατα κάποιο τρόπο "η στάση" κατά τον τοκετό βοηθάει ;).

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
04-01-12, 22:48
Καλησπερα κοριτσια.Τι κανετε?Σημερα καποια στιγμη την ακουσα για τα καλα απο τη μεση μου και ηταν χειροτερα γιατι με ποναγε και η κοιλια μου χαμηλα ειδικα αριστερα(τους εχω συχνα τους πονους στη κοιλια)εν μερη εγω το προκαλεσα ομως απο το περπατημα.Πριν την εγκυμοσυνη περπαταγα πολυ και κουραζομουνα δυσκολα αλλα μετα την 15η εβδομαδα(τωρα ειμαι στη 19η) δεν αντεχω και τοσο πολυ αλλα σημερα δεν το περιμενα να κουραστω τοσο γρηγορα.Να σας ρωτησω κατι ρε κοριτσια....τις τελευταιες 2 ημερες νιωθω εντονο βαρος χαμηλα στη κοιλια υπαρχει περιπτωση να ειναι ο μικρουλης μου?Α!και κατι αλλο....σημερα ενιωθα τη κοιλια μου πολυ πρησμενη μεχρι και το απογευαμα περιπου λες και ειχα φαει ενα γουρουνοπουλο σας εχει τυχει?Sorry αν σας ζαλισα.Φιλακια

Χριστιανακ
04-01-12, 23:12
Γεια σου κοριτσακι! Λοιπον 1)μην τπ παρακανεις βρε με το περπατημα! 2) πολυ πιθανον να ειναι ο μικρουλης σου αυτο που νιωθεις χαμηλα, εγω εχω καταλαβει 2-3 κλοτσιες αλλα πιο εντονα νιωθω κ εγω ευτο το βαρος, ισως και σαν να μετατοπιζεται!! 3) μαλλον αρχισαν οι καουρες...εγω με το γιο μου γυρω στον 5ο αρχισα και ελεγα συνεχεια "ειναι σα να εχω φαει ενα γουρουνοπουλο και να μου χει καθησει στο λαιμο!! Βοηθαει πολυ η μαστιχα αν μπορεις να βρεις καπου τριμμενη (οχι το ποτο βεβαια!!). Αυτα, ελπιζω να νιωσεις καλυτερα συντομα και με το καλο κ οι κλοτσιες!

jo89
04-01-12, 23:18
Καλησπερα κοριτσια.Τι κανετε?Σημερα καποια στιγμη την ακουσα για τα καλα απο τη μεση μου και ηταν χειροτερα γιατι με ποναγε και η κοιλια μου χαμηλα ειδικα αριστερα(τους εχω συχνα τους πονους στη κοιλια)εν μερη εγω το προκαλεσα ομως απο το περπατημα.Πριν την εγκυμοσυνη περπαταγα πολυ και κουραζομουνα δυσκολα αλλα μετα την 15η εβδομαδα(τωρα ειμαι στη 19η) δεν αντεχω και τοσο πολυ αλλα σημερα δεν το περιμενα να κουραστω τοσο γρηγορα.Να σας ρωτησω κατι ρε κοριτσια....τις τελευταιες 2 ημερες νιωθω εντονο βαρος χαμηλα στη κοιλια υπαρχει περιπτωση να ειναι ο μικρουλης μου?Α!και κατι αλλο....σημερα ενιωθα τη κοιλια μου πολυ πρησμενη μεχρι και το απογευαμα περιπου λες και ειχα φαει ενα γουρουνοπουλο σας εχει τυχει?Sorry αν σας ζαλισα.Φιλακια

αυτο με το βαρος το εχω και εγω νομιζα παθαινω συσπασεις γιατι γινοταν ωρες ωρες σκληρη η κοιλια μου και πηγα στον γιατρο.....ειναι ο μπεμπης μου ομως που ειναι αναποδα με τα ποδια κατω(λογικο ακομα) και με παταει και ποναω....ασε και καθε φορα εχω και αερια:oops::oops: ευτυχως τα ειχα ολα αυτα και την ωρα του υπερυχου και ο γιατρος μου λεει ειναι το μωρο που τεντωνεται σε κλωτσαει κλωτσαει και το εντερο κ γι αυτο και τα αερια....μπορει και εσενα να ειναι το μωρακι σου;) εμενα ο γιατρος μου μου ειπε πως επειδη εχει αρκετο χωρο ακομα ολο κανει βολτες και ολο τεντωνεται γι αυτο ποναω χαμηλα

dimmi
05-01-12, 01:02
βρε κορίτσι τί τα γράφουμε εδώ, για να τα αποφύγουν οι άλλες ή και εμείς τα κατορθώματα των άλλων. Τί ζορίζεσαι με τόσο περπάτημα...τα ίδια έπαθα Αθήνα. Ξεκουράσου όσο μπορείς = ξάπλα σε άνετη στάση.
Οσο για το βάρος είχα κι από αυτό, νόμιζα θα μείνει για πάντα αλλά ευτυχώς εξαφανίστηκε (στο καλό και να μη ξανάρθει :D )
Το πρήξιμο στην κοιλιά δεν μου έχει φύγει και νομίζω ήρθε για να μέινει. Μέχρι και ο αφαλός μου άλλαξε και πήρε ολίγον εγγυουλίστικο σχήμα!

annat29
11-04-13, 12:32
επαναφερω το θεμα γιατι εχω το εξης προβλημα!
ειμαι στη 12η εβδομαδα κυησεως και εχει εδω και 2 εβδομαδες που εχω εντονους πονους κατω χαμηλα αριστερα και δεξια και στη μεση.μιλησα με τον γιατρο μου κ μου ειπε να μν ανησυχω μου εδωσε 15 μερες αδεια και καθομαι σπτ να ξεκουραζομαι.αυριο ειναι να κανω την αυχενικη εχω τρελλαθει απο την αγωνια μου...ειναι φυσιολογικοι αυτοι οι πονοι βρε κοριτσια ή κατι εχει συμβει με το μπεμπε??

tsiritri
11-04-13, 12:37
ειμαι στη 12η εβδομαδα κυησεως και εχει εδω και 2 εβδομαδες που εχω εντονους πονους κατω χαμηλα αριστερα και δεξια και στη μεση.μιλησα με τον γιατρο μου κ μου ειπε να μν ανησυχω μου εδωσε 15 μερες αδεια και καθομαι σπτ να ξεκουραζομαι.αυριο ειναι να κανω την αυχενικη εχω τρελλαθει απο την αγωνια μου...ειναι φυσιολογικοι αυτοι οι πονοι βρε κοριτσια ή κατι εχει συμβει με το μπεμπε??

Αύριο θα είμαι 10εβδ νταν και έχω εδώ και 2 βδομάδες τέτοιους πόνους στη μέση.
Τον γιατρό δεν τον είχα πάρει γιατί φανταζόμουν ότι θα ήταν φυσιολογικό.
Προχτές που είδα λίγο ροζ και πήρα και είπα και για τη μέση κ ρώτησα αν έχει σχέση, μου είπαν ότι Φυσικά και έχει σχέση, είναι από τις συσπάσεις της μήτρας ο πόνος.
Έπινα όμως ήδη 2buscopan τη μέρα και πλέον πίνω 3.

Θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό....
Αυρίο θα δεις, λίγη υπομονή, εγώ που έχω τη Δευτέρα ραντεβού και δεν περνάει ο καιρός?

Όλα καλά να πάνε σου εύχομαι και να μην είναι τίποτα.

annat29
11-04-13, 12:50
και εγω με buscopan ημουν τωρα που εκλεισα τη 12η δεν μπορω να τα παρω.
ροζ δν εχω καθολου ευτυχως αλλα ο πονος ειναι περιεργος πονους χαμηλα αριστερα κ δεξια εχεις??
καλη επιτυχια κ σε σενα για τη δευτερα σου ευχομαι οτι καλυτερο ειναι το πρωτο σου?

tsiritri
11-04-13, 13:19
ροζ δν εχω καθολου ευτυχως αλλα ο πονος ειναι περιεργος πονους χαμηλα αριστερα κ δεξια εχεις??
καλη επιτυχια κ σε σενα για τη δευτερα σου ευχομαι οτι καλυτερο ειναι το πρωτο σου?

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου!

Ναι το πρώτο μου είναι και με βρίσκει τρομερά αγχωμένη!
Ναι είναι αριστερά και δεξιά από τη σπονδυλική στήλη και αρκετά χαμηλά.
Μοιάζει λίγο με τους πόνους που είχα πριν την περίοδο στη μέση.
Εσένα πρώτο?

Αύριο τι ώρα έχεις ραντεβού?

Πάντως πραγματικά πιστεύω και εύχομαι ότι δεν θα είναι κάτι κ όλα θα πάνε καλά στην αυχενική!!!!

annat29
12-04-13, 19:52
ολα καλα σ'ευχαριστω δοξα τον θεο!!!
ειναι η 2η μου εγκυμοσυνη αλλα ειναι τελειως διαφορετικη απο τη προηγουμενη

OLITSKA
12-04-13, 22:21
Αχ κορίτσια να παίρνετε κουράγιο απο μένα εγω ειμαι 19 εβδομαδων και απο τις αρχές φεβρουριου μετα την αποκόλληση έχω τέτοιους πόνους σχεδόν καθημερινά και στην κοιλιά χαμηλά και στην μέση. Θέλει προσοχή και οχι βάρη . Με το καλό να γεννησουμε όλες

αγοροmummy!
12-04-13, 23:12
γεια σου κ με το καλό το μπεμπέ σου και ίσως αύριο να μάθεις και το φύλο του!! :D είχα κ εγώ τέτοια πονάκια ακριβώς σε αυτή τη φάση και ήταν φυσιολογικά γιατί τώρα είναι στο φουλ οι ορμόνες που κάνουν τη λεκάνη να ανοίξει όπως επίσης ανεβαίνει και η μήτρα πιο ψηλά. Εμένα μου είχαν κρατήσει λίγο καιρό αυτά τα πονάκια,με το που.έφυγαν τα πονάκια σταμάτησα να χωράω και στα τζιν μου εφόσον άνοιξε η λεκάνη παρόλο που ακόμα είχα πάρει λιγότερο από ένα κιλό μέχρι την αυχενική. μην ανησυχείς,περιμένουμε νέα σου μετά το γιατρό! Να απολαύσεις την αυχενική,εμένα ήταν το καλυτερό μου! (1 ώρα σχεδόν μετρούσαμε χεράκια,δαχτυλάκια, βλέπαμε το μπεμπέ αναλυτικότατα!! :o)φιλιά!!!

annat29
13-04-13, 09:13
καλημερα σ'ευχαριστω πολυ !!!
φυλο δν ειδαμε 100% υπαρχει μια υποψη οτι ισως να ειναι αγορακι κ αυτο!!!θα δειξε γερο παιδακι μονο!!!
η αυχενικη βγηκε τελεια και περιμενω τα αποτελεσματα της αιματολογικης ο γιατρος μου λογω ηλικιας(εχω κλεισει τα 33) με προειδοποιησε οτι ισως το αποτελεσμα της αιματολογικης να μην ειναι πολυ καλο θα δουμε!!!
η εξεταση κρατησε κοντα στη μια ωρα και ηταν τελεια ενθουσιαστηκα ποσο μεγαλωσε το νινακι μου!!!!οι πονοι στη μεση βεβαια παραμενουν και κατω χαμηλα θα παω τη Δευτερα στη δουλεια κ αν οι πονοι δυναμωσουν θα ξαναπαρω αδεια...
αυτα ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!

αγοροmummy!
13-04-13, 21:12
μπράβο,να συνεχίσουν όλα το ίδιο καλά και οι αιματολογικέςνα βγουν εξίσου καλές! (και εδώ που τα λέμε 33 δεν είσαι μεγάλη αλλά τέλος πάντων!! :) ) καλή συνέχεια!

NGN1980
14-04-13, 19:25
Καλησπέρα κορίτσια και από μένα. Ελπίζω να με δεχτείτε στην όμορφη παρεούλα σας!!!!
Είμαι στην 13εβδ. και έχω και εγώ πόνους στην μέση. Όχι έντονους ακόμα αλλά τους περιμένω καθώς θα προχωράει η εγκυμοσύνη μου. Στον γιο μου είχα τέτοιους πόνους που δεν μπορούσα να γυρίσω πλευρό στο κρεβάτι. Με γυρνούσε ο άντρας μου. Δύσκολη περίοδος αυτή της εγκυμοσύνης...!!!!!:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

AndieMarquise
16-04-13, 15:02
καλησπερα κοριτσια! εγω ειχα τρομερους πονους στη μεση απο την 14η εβδομαδα και ειναι επειδη ανοιγει η λεκανη. ακομα κ τωρα στην 21η βδομαδα ποναω ακομα αλλα οχι τοσο εντονα πια,αφου συνηθισα.απλως οταν καθομαι ξεκουραστη και σηκωνομαι,κανω ενα βημα και με πιανει η μαχαιρια.με λιγο περπατημα εξασθενει ο πονος βεβαια.αλλα παιζει μεγαλο ρολο και τι βαρος εχεις (εγω ειμαι αρκετα ευσωμη).
θελει προσοχη,κατα τη γνωμη μου μην τραβατε,σπρωχνετε ή σηκωνετε βαρος,μην τιναζετε και μην κανετε αποτομες κινησεις.
με το καλο σε ολες μας!!

tsiritri
19-04-13, 16:51
Κ εμενα μου πονουσε πολυ συχνα η μεση μου και ηταν απο συσπασεις.....βεβαια ειναι κ απο το βαρος που αυξανεται....να ενημερωσεις το γιατρο σου....

Αν και έχει περάσει πολύς καιρός από το μνμ σου, αν τυχόν παρακολουθείς ακόμα το φόρουμ μπορείς να μου πεις πότε σου είχαν ξεκινήσει αυτοί οι πόνοι?
Τελικά από ότι βλέπω από την υπογραφή σου πήγαν όλα καλά με το μωράκι σου ε?

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, πόνους στη μέση από συσπάσεις μου είπε ο γιατρός και πίνω 3 buscopan πλέον τη μέρα.
Βάρος ακόμα δεν έχω βάλει.
Προσπαθώ όσο μπορώ να ξεκουράζομαι, η δουλειά μου είναι καθιστική και μετά πάω κατευθείαν και ξαπλώνω, μου είπε καθόλου περπάτημα γυμναστική κλπ.
Αλλά μου ξεκίνησαν πολύ νωρίς.
Σήμερα έκλεισα την 11η βδομάδα και πρέπει να μου παρουσιάστηκαν τουλάχιστον πριν 3 βδομάδες.

Δε με πειράζει ο πόνος, μόνο φοβάμαι μην γίνει κάτι με το μωράκι :(

Annat29 σου είχε πει ότι από τη 12η βδομάδα δεν κάνει buscopan?
Γιατί εμένα δεν μου είπε τίποτα απλά να τα πίνω και όταν θα με ξαναδεί θα είναι στην αυχενική που θα είμαι 12+3

mpanti84
20-04-13, 11:16
Καλημέρα κορίτσια, βρίσκομαι στην 15η εβδομάδα εγώ αλλά επειδή κάνω δουλειά γραφείου πόναγα και παλιά στη μέση μου, τώρα που είμαι έγκυος έχει παραγίνει το κακό, ο γιατρός μου συνέστησε ξεκούραση αλλά δυστυχώς δε μπορώ να αφήσω τη δουλειά μου, αυτό που μου είπε είναι να μου κάνει ο άντρας μου μασάζ με οινόπνευμα στη μέση και το κάνω κάθε βράδυ και με έχει ηρεμήσει κάπως αυτό.

annat29
05-05-13, 21:52
Annat29 σου είχε πει ότι από τη 12η βδομάδα δεν κάνει buscopan?
Γιατί εμένα δεν μου είπε τίποτα απλά να τα πίνω και όταν θα με ξαναδεί θα είναι στην αυχενική που θα είμαι 12+3

ναι μου ειπε οτι απο τη 12η εβδομαδα και μετα δεν κανει να τα παιρνουμε.για 3 μερες δν νομιζω να παει κατι στραβα μν στεναχωριεσαι...
εγω εκλεισα τη 16η εβδομαδα και ακομα οι πονοι στη μεση ειναι εντονοι.
εχω κοψει τα φαρμακα ομως οταν ποναω πολυ παιρνω γιουτοπαρ.
κανει να κανουμε εντριβες με το οινοπνευμα κοριτσια?
εχει εδω και 3 μερες εχω πεθανει απο τους πονους στη μεση μου.ο γιατρος μου εμενα δν μου ειπε οτι οι πονοι στη μεση σχετιζονται με τις συσπασεις...φοβαμαι μν γινει κατι με το μωρο:(

annat29
05-05-13, 21:55
Καλημέρα κορίτσια, βρίσκομαι στην 15η εβδομάδα εγώ αλλά επειδή κάνω δουλειά γραφείου πόναγα και παλιά στη μέση μου, τώρα που είμαι έγκυος έχει παραγίνει το κακό, ο γιατρός μου συνέστησε ξεκούραση αλλά δυστυχώς δε μπορώ να αφήσω τη δουλειά μου, αυτό που μου είπε είναι να μου κάνει ο άντρας μου μασάζ με οινόπνευμα στη μέση και το κάνω κάθε βράδυ και με έχει ηρεμήσει κάπως αυτό.

και εγω δν μπορουσα να την αφησω γιατι δν ειχα καποιον να μ'αντικαταστησει αλλα το εκανα γιατι εδωσα προτεραιοτητα στο μωρο(παιδευτηκα παρα παρα πολυ να μεινω εγκυος και να συνεχιστει η εγκυμοσυνη) και ετσι πηρα τη πρωτη μου αναρρωτικη....

tsiritri
13-05-13, 15:44
Γεια σας κοριτσάκια!!!

Οι πόνοι της μέσης ακόμα δεν μου έχουν περάσει αλλά ο γιατρός δεν έδειξε να ανησυχεί και ιδιαίτερα. Μάλλον πλέον είναι καθαρά μυοσκελετικό και όχι από συσπάσεις.
Τα buscopan τα συνεχίζω κανονικά παρόλα αυτά, μου εξήγησε ότι δεν είναι παυσίπονα, είναι σπασμολυτικά και δεν πειράζουν το μωράκι. Μου συνέστησε να συνεχίσω να τα παίρνω γιατί βοηθάνε τη μήτρα?
Το επιβεβαίωσα πάντως και με άλλον γυναικολόγο και μου είπε επίσης ότι δεν πειράζουν στην εγκυμοσύνη.

Cacao
13-05-13, 16:38
Γεια σας κοριτσάκια!!!

Οι πόνοι της μέσης ακόμα δεν μου έχουν περάσει αλλά ο γιατρός δεν έδειξε να ανησυχεί και ιδιαίτερα. Μάλλον πλέον είναι καθαρά μυοσκελετικό και όχι από συσπάσεις.
Τα buscopan τα συνεχίζω κανονικά παρόλα αυτά, μου εξήγησε ότι δεν είναι παυσίπονα, είναι σπασμολυτικά και δεν πειράζουν το μωράκι. Μου συνέστησε να συνεχίσω να τα παίρνω γιατί βοηθάνε τη μήτρα?
Το επιβεβαίωσα πάντως και με άλλον γυναικολόγο και μου είπε επίσης ότι δεν πειράζουν στην εγκυμοσύνη.
Tsiritri τι κανεις;;;;Πως παει η εγκυμοσυνη;Ταλαιπωρεισαι διαβαζω.Ολα να σου πανε καλα μεχρι τελος.:-)

tsiritri
14-05-13, 15:38
Tsiritri τι κανεις;;;;Πως παει η εγκυμοσυνη;Ταλαιπωρεισαι διαβαζω.Ολα να σου πανε καλα μεχρι τελος.:-)

Κοπέλα μου!!!!
Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!!
Όλα καλά δόξα το Θεό!
Η μέση μόνο ζορίζει αλλά δε θα σκάσουμε κιόλας, μικρό το κακό!
Σου στέλνω πμ!