PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΦΟΥΡΝΟΥ! SOS!

peny
29-03-10, 10:18
Καλημέρα κορίτσια! Χτες βράδυ έκανα άλλη μια προσπάθεια να καθαρίσω το φούρνο μου! Πάλευα μιάμιση ώρα και το μόνο που κατάφερα ήταν να μου σπάσουν τα νεύρα. Αλήθεια ξέρετε κανένα δραστικό καθαριστικό? Να σας πω πως δεν είμαι από τις τακτικές που κάθε φορά που ψήνουν τον καθαρίζουν. Είναι ανοιχτο γκρι εσωτερικά και κατευθείαν γίνεται χάλια! Κορίτσια sos γιατί το επόμενο στάδιο είναι να πάρω ένα σφυρί και να τον κανω...

μικυ
29-03-10, 10:35
καλημερα πενυ μου το σιλιτμπανγκ το εχω δοκιμασει μεσα σε ενα τετερτο καθαρησα το φουρνο αλλα εβαλα σε ενα πανακι και περνουσα ολο το φουρνο με το φαρμακο λιγο να μουλιασει και μετα ενα τεταρτο με το ρολοι παρτο σιλιτ-μπανγκ για λιπη ενα μωβ μπουκαλι θα με θυμηθεις!!!

peny
29-03-10, 11:25
Μόνο με πανί! Πλάκα μου κάνεις! Εγώ παλεύω ακόμα και με την ξύστρα που έχω για τις εστίες και δεν γίνεται τίποτα!Να σε ρωτήσω κάτι? Επειδή το σιλιτ μπανγκ το είχα πάρει για το μπάνιο και μου έκανε ζημιά στις μπαταριες δεν πιστεύω να χαλάει το φούρνο.Σε ευχαριστώ πολύ πάντως και θα το δοκιμάσω.

μικυ
29-03-10, 11:49
πενυ μου λαθος το διατυπωσα θα βαλεις σε ενα πανακι το φαρμακο και θα περασεις ολο το φουρνο ναμεινει φαρμακο μεσα στο φουρνο κανα τετερτο για να μουλιασει και μετα με συρματακι η βρωμια φευγει αμεσως για λιπη θα παρεις εγω το εκανα και δεν επαθε τιποτα ο φουρνος μου γραφει οτι ειναι για φουρνους

letak_i
29-03-10, 11:52
δοκιμασε κ το dr Beckmann καθαριστικο φουρνου active gel

mommymini
29-03-10, 11:59
Κορίτσια για δοκιμάστε να καθαρίσετε το φούρνο σας αφού είναι ήδη λίγο ζεστός με σκόνη πλυντηρίου. Εγώ τον καθαρίζω έτσι κάθε τρίτη, τέταρτη χρήση του και είναι σαν καινούργιος χωρίς δυνατά καθαριστικά.

peny
29-03-10, 12:18
δοκιμασε κ το dr Beckmann καθαριστικο φουρνου active gel

Με αυτό πάλευα όλο το βράδυ και δεν έκανε τίποτα!

maridoula80
29-03-10, 14:01
εγω παντως τον περναω με fornet ετσι νομιζω λεγετε ειναι μεν ισχυρο αλλα κανει ενα φουρνο τελειο!!!!και χωρις καθολου κοπο!

maria- elpida
29-03-10, 14:56
εγω χρησιμοποιω το fairy power spay.
ειναι πολυ δραστικο και καθαριζει τελεια
απλα μυριζει λιγο μετα, καλυτερα να τον βαλατε σε λειτουργια για κανα 20λεπτο σε αδειο φουρνο.

SKEK
29-03-10, 15:26
Γεια σας, όλα αυτά τα σπρέι είναι ΟΚ να τα χρησιμοποιούμε? Επειδή και μένα έχουν βγει τα χέρια μου να τρίβω κάθε τρεις και λίγο (χρησιμοποιώ μόνο υγρό πιάτων). Απλά προσπαθώ να αποφεύγω αυτά τα Mr. Muscle κτλ που είναι τοξικά. Το ξύδι χαλάει το φούρνο? Λογικά όχι ε?

ultraviolet
29-03-10, 23:41
εγω παντως τον περναω με fornet ετσι νομιζω λεγετε ειναι μεν ισχυρο αλλα κανει ενα φουρνο τελειο!!!!και χωρις καθολου κοπο!

κι εγω αυτο χρησιμοποιω. ειμαι πολυ ευχαριστημενη.

nikol1981
30-03-10, 00:20
Καλημέρα κορίτσια! Χτες βράδυ έκανα άλλη μια προσπάθεια να καθαρίσω το φούρνο μου! Πάλευα μιάμιση ώρα και το μόνο που κατάφερα ήταν να μου σπάσουν τα νεύρα. Αλήθεια ξέρετε κανένα δραστικό καθαριστικό? Να σας πω πως δεν είμαι από τις τακτικές που κάθε φορά που ψήνουν τον καθαρίζουν. Είναι ανοιχτο γκρι εσωτερικά και κατευθείαν γίνεται χάλια! Κορίτσια sos γιατί το επόμενο στάδιο είναι να πάρω ένα σφυρί και να τον κανω...

συγνωμη μπορεις να μου πεις τι μαρκα ειναι ο φουρνοσ σου.μην βαζεισ χημικα φορνετ κ.α. θα τρυπισει ο φουρνοσ...να μου πεις την μαρκα μη ξεχασεις κ θα σου πω πως καθαριζει

angel_mammy
30-03-10, 00:39
Δοκίμασε το παρακάτω κολπάκι. Το είδα σε διάφορα sites.

θερμαίνουμε για λίγο τον φούρνο και τον σβήνουμε.
Τοποθετούμε την σχάρα στη μεσαία θέση και πάνω της τοποθετούμε ένα μικρό πιατάκι με αμμωνία .
Στο πάτο του φούρνου τοποθετούμε μια μικρή κατσαρόλα με βραστό νερό.
Κλείνουμε την πόρτα του φούρνου και αφήνουμε για 3 με 4 ώρες.
Στη συνέχεια καθαρίζουμε ως συνήθως.

Θα το δοκιμάσω κι εγώ. (αμμωνία που πουλάνε άραγε? φαρμακείο?)

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
30-03-10, 05:46
Αμμωνία πουλάνε και στο σούπερ μάρκετ στο τμήμα με τις βανίλιες και τα μπαχαρικά.Το έχω δοκιμάσει και όντως έχει αποτέλεσμα.Φορνέτ και διάφορα χημικά δεν τα χρησιμοποιώ για οικολογικούς λόγους καθώς και για να μην τα αναπνέουμε στο σπίτι.

Αννα Μ.
30-03-10, 08:41
Αυτο με την αμμωνια ειναι το πιο δραστικο κολπο! Απλως καλυτερα να ριξετε την αμμωνια μεσα στο κατσαρολακι με το βραστο νερο και να το αφησετε ολη τη νυχτα μεσα στο φουρνο

peny
30-03-10, 09:49
συγνωμη μπορεις να μου πεις τι μαρκα ειναι ο φουρνοσ σου.μην βαζεισ χημικα φορνετ κ.α. θα τρυπισει ο φουρνοσ...να μου πεις την μαρκα μη ξεχασεις κ θα σου πω πως καθαριζει
ο φούρνος μου είναι της miele

μικυ
30-03-10, 09:52
καλημερα πενυ τι εγινε ακομα παιδευεσαι?

peny
30-03-10, 09:53
Λετε να είναι τόσο εύκολο με την αμμωνία και εγώ παιδεύομαι τόσο καιρό? Εχω ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ με αυτόν το φούρνο!Τώρα τον έχω αφήσει μισόπλυμενο οπότε θα το κάνω και αυτό και βλέπουμε. Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια!!

Χαρά-Μαρία
30-03-10, 10:02
Κοιτα, αν θελεις να τον καθαρισεις ευκολα και γρηγορα, βαλε fornet. Αλλιως υπαρχουν λυσεις οικολογικες κλπ οι οποιες ειναι σιγουρα προτιμοτερες αλλα μην περιμενεις να μην παιδευτεις. Εξαρταται τί θελεις, ευκολα ή οικολογικα!

nikol1981
30-03-10, 14:05
ο φούρνος μου είναι της miele

λοιπον μην τυχων και βαλεις fornet θα τρυπησει ο φουρνοσ θα πας στο service της miele και θα παρεις ενα καθαριστικο που εχει μη καυστικο θα ψεκασεις τον φουρνο το βραδυ και θα τον καθαρισεις την αλλη μερα το μεσημερι.αν δεν ξερεις ποιο ειναι το service παρε στο 8001144844 ειναι γραμμη εξυπηρετησησ και καλει αυτοματα το service τησ περιοχης.εγω εχω neff κουζινα και με αυτο το καθαριζω

sososososososos!!!!!!! το ξαναλεω μη βαλεισ φορνετ ο φουρνοσ τησ miele εχει ειδικη επιστρωση κα ι καταστρεφεται με τα χημμικα.

ξερω τι σου λεω ειναι η δουλεια μου αυτη.

peny
30-03-10, 14:47
λοιπον μην τυχων και βαλεις fornet θα τρυπησει ο φουρνοσ θα πας στο service της miele και θα παρεις ενα καθαριστικο που εχει μη καυστικο θα ψεκασεις τον φουρνο το βραδυ και θα τον καθαρισεις την αλλη μερα το μεσημερι.αν δεν ξερεις ποιο ειναι το service παρε στο 8001144844 ειναι γραμμη εξυπηρετησησ και καλει αυτοματα το service τησ περιοχης.εγω εχω neff κουζινα και με αυτο το καθαριζω

sososososososos!!!!!!! το ξαναλεω μη βαλεισ φορνετ ο φουρνοσ τησ miele εχει ειδικη επιστρωση κα ι καταστρεφεται με τα χημμικα.

Ναι το ξέρω αυτό. Το είχα πάρει όταν είχα αγοράσει όλα τα ηλεκτρικά. Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα πειράζει που τον ξύνω με την ξύστρα που έιναι για τις κεραμικές?

nikol1981
30-03-10, 16:28
Ναι το ξέρω αυτό. Το είχα πάρει όταν είχα αγοράσει όλα τα ηλεκτρικά. Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα πειράζει που τον ξύνω με την ξύστρα που έιναι για τις κεραμικές?

μπορει να το χτυησεις και να φυγει η επιστρωση...συγνωμη τι σου εχει πεσει και δεν καθαριζει???

peny
31-03-10, 10:55
μπορει να το χτυησεις και να φυγει η επιστρωση...συγνωμη τι σου εχει πεσει και δεν καθαριζει???
Τα λίπη καίγονται και τρομάζουν να βγουν.

sabrina
31-03-10, 11:50
ωχχχχχχχχχχχχ κ γω το ιδιο προβλημα!!!!!!
δε καθαρίζει με τίποτα κ αμα κανω φουρνο καπνός παν΄τού σε όλο το σπίτι, όποτε ανοιγω να δω το φαι κουναμε χερια για να δουμε!!!
αστα δράμα, ειδικά τα καμένα που ειναι στον ουρανό δε καθαρίζονται με τίποτα!!!!!!
μέχρι κ ενα swan νομίζω εχω παρει που θεωρείται δυναμίτης τίποτα πάλι!!!
κ μενα γκρι ειανι εσωτερικα!!
τον καθαρισε η μανα μου οταν ημουν εγκυος μια φορά κ φρικαρε η γυναικα, μέχρι κ ατμοκαθαριστή εβαλε............................

nikol1981
31-03-10, 13:03
συγνωμη ποσο καιρο κανετε να το καθαρισετε??/

για να εχει τοσα λιπη παει να πει οτι μαγειρευται σε πολυ υψηλες θερμοκρασιες.
οι προτεινομενεσ για το αερα ειναι οι 180 βαθμοι και για την πανω κατω αντισταση οι 200

καλυτερα να σκεπαζεται το φαι και σε καποιουσ φουρνουσ το γκριλ πεφτει και μπορειτε να καθαρισετε το πανω μεροσ στην miele εχει σιγουρα βιδα σε bosch siemens neff εχει γανζτο στο μπροστα πανω μεροσ το οποιο πιεζεται και πεφτει η αντισταση

mamavicky
31-03-10, 13:28

εγώ αυτό βάζω και για λίγες ώρες παρακαλώ και μετά βρωμάει ο φούρνος και πρέπει να τον έχω σε λειτουργία άδειο για καμιά ώρα.

angel_mammy
31-03-10, 13:41
peny καλησπέρα,

Κι εγώ φούρνο της ίδιας εταιρίας έχω. Εμένα αφαιρούντε όλα τα κομμάτια μέσα από το φούρνο (εκτος από τις αντιστάσεις) φαντάζομαι και πως η δική σου κουζίνα κάνει το ίδιο, μιας που η εταιρία έχει καλά προϊόντα.

Εγώ τα έχω καταφέρει με το καθαριστικό της εταιρίας αλλα πολύ τρίψιμο βρε παιδί μου και δεν έγινε σαν καινούργια. Ίσως δεν είχα εγώ την υπομονή να το καθαρίσω. (κι εγώ με το ξυστράκι για την κεραμική).

Δεν το συζητάω κάθε φορά που ψηνώ κανένα ψάρι στο γκριλ τι γίνεται... Πανικός, Πιτσιλάει η τσιπούρα ή ο σολομός όλο το φούρνο. Την αμμωνία που σου είπα τη δοκίμασες?

peny
31-03-10, 14:45
peny καλησπέρα,

Κι εγώ φούρνο της ίδιας εταιρίας έχω. Εμένα αφαιρούντε όλα τα κομμάτια μέσα από το φούρνο (εκτος από τις αντιστάσεις) φαντάζομαι και πως η δική σου κουζίνα κάνει το ίδιο, μιας που η εταιρία έχει καλά προϊόντα.

Εγώ τα έχω καταφέρει με το καθαριστικό της εταιρίας αλλα πολύ τρίψιμο βρε παιδί μου και δεν έγινε σαν καινούργια. Ίσως δεν είχα εγώ την υπομονή να το καθαρίσω. (κι εγώ με το ξυστράκι για την κεραμική).

Δεν το συζητάω κάθε φορά που ψηνώ κανένα ψάρι στο γκριλ τι γίνεται... Πανικός, Πιτσιλάει η τσιπούρα ή ο σολομός όλο το φούρνο. Την αμμωνία που σου είπα τη δοκίμασες?
Όσο και να τρίψεις δεν καθαρίζει εντελώς πάντα κάτι θα μείνει.Το έχω μετανοιώσει που πήρα αυτόν το φούρνο. Απορώ πως έχουν βάλει τόσο ανοιχτό χρώμα εσωτερικά σε φούρνο. Της μάνας μου ειναι μαύρος μέσα και πάντα φαίνεται καθαρός. Εν τω μεταξύ εμένα είναι και ψηλά και κάθε φορά που ψήνω και τον βλέπω μου σπάνε τα νεύρα. Όχι δεν το έκανα ακόμα αυτό που μου είπες, απο βδομάδα.Θέλω να φτιάξω τα τσουρέκια αύριο.

nikol1981
31-03-10, 14:56
Όσο και να τρίψεις δεν καθαρίζει εντελώς πάντα κάτι θα μείνει.Το έχω μετανοιώσει που πήρα αυτόν το φούρνο. Απορώ πως έχουν βάλει τόσο ανοιχτό χρώμα εσωτερικά σε φούρνο. Της μάνας μου ειναι μαύρος μέσα και πάντα φαίνεται καθαρός. Εν τω μεταξύ εμένα είναι και ψηλά και κάθε φορά που ψήνω και τον βλέπω μου σπάνε τα νεύρα. Όχι δεν το έκανα ακόμα αυτό που μου είπες, απο βδομάδα.Θέλω να φτιάξω τα τσουρέκια αύριο.

otτι και να παρεις τωρα ειναι γκρι μεσα..ειναι νεο υλικο για να καθαριζει πιο ευκολα.στησ μαμασ σου δεν φαινεται η βρωμια γιατι ειναι μαυρος κ οχι καλυτερος προσεξε τον να δεις ποση βρωμια εχει.κ γω ειχα μαυρο φουρνο και ηταν μονιμα χαλια

ΜΑΜΑΕΦΗ
31-03-10, 21:06

συμπασχω εχω και εγω τον μιλε και ειναι ψηλα και σε νιωθω. ο αντρας μου μου την λεει καλα να παθεις που ηθελες μιλε!!και δεν εχει αδικο αφου ολες οι συσκευες μου ειναι μιλε και δεν ειμαι απολυτα ικανοποιημενη μονο το πλυντ.και στεγνωτηριο μου αρεσουν!το ψυγειο το μισω!!τελος παντων τα καθαριστικα της εταιριας εχω και εγω αλλα μια φορα που το εβαλα μετα μυριζε παρα πολυ και δεν μπορουσα να μαγειρεψω τωρα βαζω να ζεσταθει λιγο και τριβω με νερο και φαιρι ε!κανω λιγο και τα στραβα ματια αναμεσα στις μπαρες τι να κανω ομορφια δεν ηθελα ?φατε ματια ψαρια και κουραγιο γιατι θα το κανουμε για πολλα χρονια ακομα !!

peny
01-04-10, 14:54
συμπασχω εχω και εγω τον μιλε και ειναι ψηλα και σε νιωθω. ο αντρας μου μου την λεει καλα να παθεις που ηθελες μιλε!!και δεν εχει αδικο αφου ολες οι συσκευες μου ειναι μιλε και δεν ειμαι απολυτα ικανοποιημενη μονο το πλυντ.και στεγνωτηριο μου αρεσουν!το ψυγειο το μισω!!τελος παντων τα καθαριστικα της εταιριας εχω και εγω αλλα μια φορα που το εβαλα μετα μυριζε παρα πολυ και δεν μπορουσα να μαγειρεψω τωρα βαζω να ζεσταθει λιγο και τριβω με νερο και φαιρι ε!κανω λιγο και τα στραβα ματια αναμεσα στις μπαρες τι να κανω ομορφια δεν ηθελα ?φατε ματια ψαρια και κουραγιο γιατι θα το κανουμε για πολλα χρονια ακομα !!
Εγώ τότε που τον πήρα με τα ίδια λεφτά έπαιρνα τησ fisher & paykel που έιναι το ψυγείο μου και το πλυντήριο πιάτων και είναι φοβερά. Ηταν μεγαλύτερος εσωτερικά από της miele και μαύρος. Τελικά δεν τον πήρα γιατι δεν μου άρεσαν τα κουμπιά ( τόσο μου κοβε...).

2αγοράκια
01-04-10, 18:22
κοριτσια ειχα δει στις κυριες στην εκπομπη του αλφα που καθαριζουν για το ξιδι κ τη σοδα.Ενα θα πω...σωθηκα!!Βαζετε σε ενα μπολακι σοδα μαγειρικη(σκονη) και μπολικο ξυδι, το μειγμα αρχιζει κ αφριζει και θα ριξετε λιγο καυτο νερο.Ολο αυτο θα το βαλετε στον πατο του φουρνου, θα το αφησετε για λιγο κ μετα θα τον τριψετε λιγο με σφουγγαρι.Το ειχα δει στην εκπομπη κ δεν το πιστεψα..α επισης ο φουρνος να ειναι ζεστος, δηλαδη να τον καθαρισετε μετα απο το ψησιμο.
Καλη επιτυχια.

kwtina
01-04-10, 18:37
κοριτσια ειχα δει στις κυριες στην εκπομπη του αλφα που καθαριζουν για το ξιδι κ τη σοδα.Ενα θα πω...σωθηκα!!Βαζετε σε ενα μπολακι σοδα μαγειρικη(σκονη) και μπολικο ξυδι, το μειγμα αρχιζει κ αφριζει και θα ριξετε λιγο καυτο νερο.Ολο αυτο θα το βαλετε στον πατο του φουρνου, θα το αφησετε για λιγο κ μετα θα τον τριψετε λιγο με σφουγγαρι.Το ειχα δει στην εκπομπη κ δεν το πιστεψα..α επισης ο φουρνος να ειναι ζεστος, δηλαδη να τον καθαρισετε μετα απο το ψησιμο.
Καλη επιτυχια.

Καθαρίζει κ την αντίσταση του γκριλ έτσι? Έχω εντοιχισμένο της siemens, τον λατρεύω, αλλά δεν μπορώ να καθαρίσω την πάνω αντίσταση κ έτσι δεν το χρησιμοποιώ.

2αγοράκια
01-04-10, 19:09
Καθαρίζει κ την αντίσταση του γκριλ έτσι? Έχω εντοιχισμένο της siemens, τον λατρεύω, αλλά δεν μπορώ να καθαρίσω την πάνω αντίσταση κ έτσι δεν το χρησιμοποιώ.
και εγω εχω τον bosch, κανω τα παντα μεχρι κ το τζαμι.Απλα η αντισταση επειδη ειναι πανω θα ειναι λιγο αβολη στο καθαρισμα.Δοκιμασε το.

konstadina
10-04-10, 21:01
Συγνώμη βρε κορίτσια, αλλά επειδή εγώ είμαι και λιγάκι στούρνος.... δεν έχω καταλάβει....

Το μείγμα με σόδα - ξύδι - νερό το βάζουμε σε κάποιο μπολάκι ή απευθείας μέσα στον φούρνο???

peny
11-04-10, 01:06
Λοιπόν κορίτσια τις προάλλες καθάρισα τον φούρνο. Ξερετε τον άλλο μισό που μου είχε μείνει. Πήρα της miele το σπρεϋ. Καμία σχέση με αυτό που είχα πάρει παλιά. Αυτό είναι πολύ πιο ισχυρό!Βέβαια πάλι έτριψα και έβαλα την ξύστρα αλλά έβγαιναν πιο εύκολα Ρώτησα εκεί που πήρα τον φουρνο αν μπορεί να μου βάλει τώρα πυρόλυση αλλά δεν γίνεται.Ακούστε ειρωνεία!Είδα την καινουρια σειρά της miele που έχει πυρόλυση σε πολλά μοντέλα και αυτά με την πυρόλυση είναι μαύρο το εσωτερικό τους! Χάθηκε να τον έπαιρνα τώρα???Α! Δεν σας είπα σε μερικές μάρκες μπορουν να βάλουν κάτι προστατευτικά στα πλαϊνά τοιχώματα του φούρνου που σε γλιτώνουν από πολύ μπελά και είναι και σκουρόχρωμα Και είναι και πολύ φτηνά 40?. Εσείς με τους φούρνους της miele μην κάνετε όρεξη δεν μπαίνουν...

ΜΕΡΣΑ
11-04-10, 07:38
Η πυρόλυση καίει απίστευτα πολύ ρεύμα γιατί θέλει αρκετή ώρα για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Πιστεύω καλύτερα που δεν την έχει ο φούρνος σου.

Ηλιάννα
11-04-10, 12:24
Και ο δικος μου Miele με γκρι εσωτερικο,καθαριζει σχετικα ευκολα με το σπρευ της Miele(penny εχει βγει καινουριο;;εγω ειχα παρει πριν 1,5 χρονο 3 μπουκαλια και τωρα θα τελειωσει το τελευταιο)
Το μονο προβλημα ειναι οτι μετα μυριζει πολυ ασχημα
Ετσι κι εγω τον περναω με το wettex με ξυδι και φευγει η μυρωδια

peny
12-04-10, 10:28
Και ο δικος μου Miele με γκρι εσωτερικο,καθαριζει σχετικα ευκολα με το σπρευ της Miele(penny εχει βγει καινουριο;;εγω ειχα παρει πριν 1,5 χρονο 3 μπουκαλια και τωρα θα τελειωσει το τελευταιο)
Το μονο προβλημα ειναι οτι μετα μυριζει πολυ ασχημα
Ετσι κι εγω τον περναω με το wettex με ξυδι και φευγει η μυρωδια

Το παλιό μπουκάλι έχει ετικέτα μπλε με το εσωτερικό ενος φούρνου φωτό και το καινούριο έχει άσπρη ετικέτα και στις οδηγίες λεει πως είναι διαβρωτικό και να χρησιμοποιείται με γάντια.
Εχει και χ στην πίσω ετικέτα ενώ το παλιό όχι.

2αγοράκια
12-04-10, 22:16
Συγνώμη βρε κορίτσια, αλλά επειδή εγώ είμαι και λιγάκι στούρνος.... δεν έχω καταλάβει....

Το μείγμα με σόδα - ξύδι - νερό το βάζουμε σε κάποιο μπολάκι ή απευθείας μέσα στον φούρνο???

σορρυ τωρα το ειδα..Σε μπολακι το αναμιγνυεις.Φταιω που δεν το εξηγησα καλα!

IRINARI
12-04-10, 22:36
σορρυ τωρα το ειδα..Σε μπολακι το αναμιγνυεις.Φταιω που δεν το εξηγησα καλα!

Σε μπολάκι το αναμιγνύεις.
Στο φούρνο το βάζεις με το μπολάκι και καθαρίζει με τις αναθυμιάσεις ή ρίχνεις το μίγμα στον πάτο του φούρνου?
Μη γελάς,χαζή ερώτηση το ξέρω!

soevan07
12-04-10, 23:09
Να μπω κι εγώ στην παρέα σας??
Κι εγώ miele φούρνο έχω (η ταλαίπωρη) και μου είπαν οτι καθαρίζει με ευκολία....:(
τζίφος...πολύ τρίψιμο....
και το πρόβλημά μου είναι οτι δεν θέλω να χρησιμοποιώ και να αναπνέω χημικά...

Αυτό με το ξύδι και την σόδα πολύ μου άρεσε!!!
Δηλαδή δεν ρίχνουμε καθόλου πάνω στα τοιχώματα του φούρνου?
Τρίβουμε με σκέτο το σφουγγάρι στα τοιχώματα?
Και πόση ώρα να αφήσουμε το μπωλάκι μέσα?

angel_mammy
13-04-10, 02:40
Λοιπόν, εγώ έκανα τη δοκιμή και καθάρισα το φούρνο μου με το κολπο με την αμμωνία. Τα αποτελέσματα πολύ καλά. Παρότι ο φούρνος ήταν σε μάυρο χάλι. Τώρα είναι σαν καινούργιος. Σε 2-3 σημεία τα καμένα λίπη επέμειναν. Εαν τον είχα καθαρίσει μετα από 3 ώρες που θα ήταν ακόμα ζεστός ίσως να ήταν ακόμα καλύτερα τα αποτελέσματα. Εγώ είπα να το αφήσω όλο το βράδυ οπότε ετριψα ελαφρώς με το σφούγγάρι. Προσοχή σε όποια το δοκιμάσει:
Να μην χρησιμοποιήσετε κανένα επιπλέον απορρυπαντικό/καθαριστικό ταυτόχρονα με την αμμωνία. Απ'ότι διάβασα είναι πολύ επικίνδυνο.

ΚΥΡΙΑΚΗ_
13-04-10, 09:08
Κορίτσια καλημέρα!!!! Κι εγώ miele έχω αλλά τον έχω χαμηλά.
Βάζω τον άντρα μου και μου βγάζει την πόρτα, βγάζω κι εγώ τα εξαρτήματα από μέσα (τις ράγες δηλαδή με τον μηχανισμό) βάζω fairy για τα πιάτα σε ζεστό νερό και με το σφουγγάρι και την ξύστρα για τις εστίες και έτοιμος ο φούρνος!!!! Δεν έχω συναντήσει ΠΟΤΕ πρόβλημα στον καθαρισμό.
Απλά θέλω κάποια στιγμή να μου ξεβιδώσει ο σύζυγος το τζάμι της πόρτας γιατί έχει περάσει από μέσα λαδάκι και πρέπει να καθαριστεί! χιχιχι...μπορεί να το κάνω και σήμερα!!!
Το μυστικό πάντως είναι να καθαρίζεται ο φούρνος μετά από 4-5 χρήσεις και να μην τον αφήνετε...διαφορετικά θα ταλαιπωρήστε ;)

soevan07
13-04-10, 09:52
Κορίτσια καλημέρα!!!! Κι εγώ miele έχω αλλά τον έχω χαμηλά.
Βάζω τον άντρα μου και μου βγάζει την πόρτα

Πως βγαίνει η πόρτα??? Eίναι εύκολο;;

Ηλιάννα
13-04-10, 15:42
Το παλιό μπουκάλι έχει ετικέτα μπλε με το εσωτερικό ενος φούρνου φωτό και το καινούριο έχει άσπρη ετικέτα και στις οδηγίες λεει πως είναι διαβρωτικό και να χρησιμοποιείται με γάντια.
Εχει και χ στην πίσω ετικέτα ενώ το παλιό όχι.
Ευχαριστω peny

Η πορτα ειναι ευκολο να βγει στο βιβλιαρακι οδηγιων εχει αναλυτικα πως να το κανεις

melisoula
13-04-10, 18:21
peny ποσο το πηρες το καθαριστικο?
εχω και εγω miele (αυτην την στιγμη εχει τα μαυρα του τα χαλια) και μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα το fornet, ευτυχως δεν φαινεται να επαθε κατι! ειναι σιγουρο οτι δεν κανει να το χρησιμοποιούμε?

ΚΥΡΙΑΚΗ_
13-04-10, 19:18
Ευχαριστω peny

Η πορτα ειναι ευκολο να βγει στο βιβλιαρακι οδηγιων εχει αναλυτικα πως να το κανεις

Με κάλυψε η συντοπίτισσα!!!

2αγοράκια
13-04-10, 19:54
Σε μπολάκι το αναμιγνύεις.
Στο φούρνο το βάζεις με το μπολάκι και καθαρίζει με τις αναθυμιάσεις ή ρίχνεις το μίγμα στον πάτο του φούρνου?
Μη γελάς,χαζή ερώτηση το ξέρω!
Θα σου πω εγω τι κανω, αναμιγνυω και μετα το ριχνω στον πατο του φουρνου, και το αφηνω κανα δεκαλεπτακι να κατσει καλα.Μετα παιρνω το σφουγγαρι και αρχιζω κ τριβω.Αν μεινει κατι(που παντα μενει, τοσο καιρο που κανω να τον καθαρισω:D) το φροντιζω με την ξυστρα για τις εστιες.
Για τα πλαινα ριχνω με ψεκαστηρι και πιανω παλι το σφουγγαρακι.Το ιδιο κ με την πορτα...
Το ειχα δει κοριτσια σ αυτη την εκπομπη του αλφα που καθαριζουν κ επαθα πλακα...

alcyon
13-04-10, 20:08
Όσες πιστεύουν πως καθαρίζει ο φούρνος τους χάρη στο μείγμα ξύδι-σοδα, λυπάμαι αλλά θα τις απογοητεύσω. Στην πραγματικότητα καθαρίζετε το φούρνο σας μόνο με..... αλατόνερο!

Για να εξηγήσω.... (θα προσπαθήσω να είμαι απλοϊκή):
Το ξύδι είναι οξύ... η σόδα έχει "βασικές" ιδιότητες. Αναμιγνύοντας αυτά τα δύο πραγματοποιείται εξουδετέρωση και παράγεται κυρίως... νερό! Όσο για τον έντονο αφρισμό.... είναι διοξείδιο του άνθρακα, το οποίο σαφώς δεν καθαρίζει το φούρνα σας.

Όμως επειδή οι αναλογίες είναι τυχαίες.... θα περισσεύει λίγη σόδα (αν βάλετε περισσότερη σόδα) ή μπορεί να περισσεύει ξύδι (αν έχετε βάλει πολύ ξύδι). Άρα οι καθαριστικές ιδιότητες που παρατηρείτε δεν οφείλονται στο μείγμα, αλλά στο συστατικό που σας περισσεύει. ;)

Ελπίζω να μη σας απογοήτευσα.

2αγοράκια
13-04-10, 20:21
Όσες πιστεύουν πως καθαρίζει ο φούρνος τους χάρη στο μείγμα ξύδι-σοδα, λυπάμαι αλλά θα τις απογοητεύσω. Στην πραγματικότητα καθαρίζετε το φούρνο σας μόνο με..... αλατόνερο!

Για να εξηγήσω.... (θα προσπαθήσω να είμαι απλοϊκή):
Το ξύδι είναι οξύ... η σόδα έχει "βασικές" ιδιότητες. Αναμιγνύοντας αυτά τα δύο πραγματοποιείται εξουδετέρωση και παράγεται κυρίως... νερό! Όσο για τον έντονο αφρισμό.... είναι διοξείδιο του άνθρακα, το οποίο σαφώς δεν καθαρίζει το φούρνα σας.

Όμως επειδή οι αναλογίες είναι τυχαίες.... θα περισσεύει λίγη σόδα (αν βάλετε περισσότερη σόδα) ή μπορεί να περισσεύει ξύδι (αν έχετε βάλει πολύ ξύδι). Άρα οι καθαριστικές ιδιότητες που παρατηρείτε δεν οφείλονται στο μείγμα, αλλά στο συστατικό που σας περισσεύει. ;)

Ελπίζω να μη σας απογοήτευσα.
Εγω δεν το σκεφτηκα ετσι και δεν απογοητευτικα με την χημικη αναλυση
..Σημασια για μενα ειναι οτι ειδα τον φουρνο μου να καθαριζει ευκολα και χωρις χημικα, τα οποια στο παρελθον ναι τα ειχα δοκιμασει κ το αποτελεσμα ηταν να μυριζει περισσοτερο ο φουρνος....
Ας ειναι λοιπον και αλατονερο:wink:

alcyon
13-04-10, 21:18
:) :) :)

soevan07
13-04-10, 21:33
Μήπως μόνο ξύδι ή μόνο σόδα θα ήταν καλύτερα???

alcyon
13-04-10, 23:35
Αυτό εννοούσα.. Πως είναι περιττή η ανάμιξη.

Αλλά και πάλι... δε μπορώ να το εγγηυθώ 100 % γιατί τα άλατα που σχηματίζονται ίσως να παίζουν κάποιο ρόλο. Ψάξτε το πάντως... :) Πειραματιστείτε! ;)

bouboukakia
16-04-10, 20:01
Καλησπέρα κορίτσια. Έχω κι εγώ miele με την γκρι επίστρωση. Χρησιμοποιώ το καθαριστικό φούρνου της amway. Κάνει τα καμένα λίπη σαν ζελέ και βγαίνουν μόνο με βέτεξ με νερό και ξύδι. Δεν μυρίζει καθόλου άσχημα. Το χρησιμοποιώ τρία χρόνια και ο φούρνος είναι σαν καινούριος.

nikol1981
16-04-10, 20:39
http://meacolpa.blogspot.com/2010/04/blog-post_7805.html

μπειτε εδω εχει φωτο με το φουρνο και τροπο καθαρισμου

Ηλιάννα
16-04-10, 22:08
Καλησπέρα κορίτσια. Έχω κι εγώ miele με την γκρι επίστρωση. Χρησιμοποιώ το καθαριστικό φούρνου της amway. Κάνει τα καμένα λίπη σαν ζελέ και βγαίνουν μόνο με βέτεξ με νερό και ξύδι. Δεν μυρίζει καθόλου άσχημα. Το χρησιμοποιώ τρία χρόνια και ο φούρνος είναι σαν καινούριος.

http://www.amway.gr/catalog?category=1100,το πρωτο ειναι αυτο που χρησιμοποιεις;;;
Απο που το αγοραζεις και ποσο περιπου;;
Ευχαριστω:p

bouboukakia
17-04-10, 07:56
Καλημέρα Ηλιάννα. Το πρώτο είναι, με το κόκκινο πινελάκι. Απ' όσο γνωρίζω η εταιρία δουλεύει με ντίλερς (όπως η Τάπεργουερ). Αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι την τιμή, αλλά θα ρωτήσω την κοπέλα που μου τα φέρνει.

konstadina
17-04-10, 11:58
http://meacolpa.blogspot.com/2010/04/blog-post_7805.html

μπειτε εδω εχει φωτο με το φουρνο και τροπο καθαρισμου

Εύκολο ακούγεται αλλά τί είναι το borax????

peny
17-04-10, 14:53
bouboukakia το χω διαβάσει σε ένα foroum αυτό το καθαριστικό και το παρήγγειλα και αυτό στην απελπισία μου!Το περιμένω να έρθει. Ηλιάννα 10 ? κάνει και το παραγγέλνεις μόνο από dealers. Εχουμε έναν γνωστό γνωστού και το βρήκαμε. Πήρα τηλέφωνο στην amway μου έιπαν ότι θα με πάρει πίσω μια κυρία αλλά ακόμα την περιμένω...

melisoula
17-04-10, 17:57
παντως στο εγχειριδιο της miele τονιζει να μην χρησιμοποιουμε σοδα στο καθαρισμα

Ηλιάννα
17-04-10, 20:38
bouboukakia το χω διαβάσει σε ένα foroum αυτό το καθαριστικό και το παρήγγειλα και αυτό στην απελπισία μου!Το περιμένω να έρθει. Ηλιάννα 10 ? κάνει και το παραγγέλνεις μόνο από dealers. Εχουμε έναν γνωστό γνωστού και το βρήκαμε. Πήρα τηλέφωνο στην amway μου έιπαν ότι θα με πάρει πίσω μια κυρία αλλά ακόμα την περιμένω...

Καλημέρα Ηλιάννα. Το πρώτο είναι, με το κόκκινο πινελάκι. Απ' όσο γνωρίζω η εταιρία δουλεύει με ντίλερς (όπως η Τάπεργουερ). Αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι την τιμή, αλλά θα ρωτήσω την κοπέλα που μου τα φέρνει.

Eυχαριστω κοριτσια!!
Ειναι δηλαδη καλο;;
Αξιζει τον κοπο να το δοκιμασουμε;

bouboukakia
17-04-10, 21:35
peny, ξαναπάρε τηλ. Εγώ προσωπικά, αλλά και φίλες μου έμειναν πολύ ευχαριστημένες. Πιστεύω ότι πραγματικά αξίζει τον κόπο.
Το απλώνετε σε όλο το φούρνο με το πινέλο, μπορείτε να το αφήσετε και όλη νύχτα (αν χρειάζεται) και το ξεβγάζετε με νερό και ξύδι. Εγώ το αφήνω να ξεμυρίσει λίγο, αν και δε μυρίζει άσχημα (καμία σχέση με χημικό).

ΜΑΜΑΕΦΗ
18-04-10, 21:39
κοριτσια εκανα το ξυδι με την σοδα αλλα δεν ειμαι ικανοποιημενη !πες μου σς παρακαλω πως βγαζεις τις ραγες γιατι εμενα ειναι βιδομενες <εχω αλλαξει μπαρες και εχω αυτες που βγαινει εξω ολο το ταψι> μηπως δεν κανω κατι καλα??

peny
19-04-10, 09:57
peny, ξαναπάρε τηλ. Εγώ προσωπικά, αλλά και φίλες μου έμειναν πολύ ευχαριστημένες. Πιστεύω ότι πραγματικά αξίζει τον κόπο.
Το απλώνετε σε όλο το φούρνο με το πινέλο, μπορείτε να το αφήσετε και όλη νύχτα (αν χρειάζεται) και το ξεβγάζετε με νερό και ξύδι. Εγώ το αφήνω να ξεμυρίσει λίγο, αν και δε μυρίζει άσχημα (καμία σχέση με χημικό).
Εντάξει το παρήγγειλα από έναν γνωστο. Θα το δοκιμάσω και αυτό και να δουμε. Αν ανοίξεις το ντουλάπι με τα καθαρίστικα θα βρεις μια τεράστια συλλογή από σπρέυ για τον φούρνο...

Ηλιάννα
19-04-10, 15:39
Μολιςεστειλα μηνυμα στην εταιρεια για να ερθουν σε επαφη μαζι μου
Να δουμε τι κανει κι αυτο το καθαριστικο:rolleyes:

bouboukakia
01-05-10, 20:15
Ηλιάννα, είχες νέα απ' την εταιρία;

Ηλιάννα
01-05-10, 21:59
Μου εστειλαν το τηλεφωνο του "αντιπροσωπου"στην περιοχη μου,αλλα οσες φορες το εχω θυμηθει ειναι ή μεσημερι ή αργα το βραδυ και δεν εχω παρει ακομα....:|

Giotako
01-05-10, 23:01
το συγκεκριμμενο καθαριστικο κανει θαυματα,ημουν γραμμενη σ αυτην την εταιρεια κ το γνωριζω,απλα πριν την χρηση βαλτε γαντια γιατι ειναι πολυ καυστικο.ΑΑΑΑ κ προσοχη στους ντηλερς,θα προσπαθησουν να σας πεισουν να γραφτειτε κ οτι εχει μεγαλο κερδος κ ολα αυτα....εχει πολυ ωραια προιοντα βεβαια αλλα κ το πρηξιμο τους δεν παιζεται!!!!!!!!!!

ROARY
12-11-10, 14:58
Εμένα ο φούρνος μου έχει πυρόλυση όμως στην 4η φορά που την έβαλα (μία κάθε 6 μήνες) μου κάηκε το ρολόι του φούρνου. Τώρα για να τη φτιάξω θέλει 150 ευρώ και προτίμησα να μου καταργήσει το ρολόι ο τεχνικός και να πληρώσω μόνο 40 επίσκεψη:cry:

Έτσι έκανα το κόλπο με την αμμωνία αλλά τζίφος:? μήπως φταίει που διέλυσα την αμμωνία στο κατσαρολάκι με το βραστό νερό;

livinath
12-11-10, 15:24
Εξαιρετικό καθαριστικό φούρνου είναι αυτό της MIELE και το πουλάει σίγουρα ο Κωτσόβολος (ίσως να υπάρχει και αλλού, δεν γνωρίζω). Ούτε 'γω είμαι ιδιαίτερα συνεπής με την καθαριότητα του φούρνου και παρόλαυτά μου τον έκανε ΤΖΑΜΙ. Κυριολεκτικά...!

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
12-11-10, 15:26
Κι εγώ έχω Miele και δεν έχω διαβάσει προσεκτικά το εγχειρίδιο αλλιώς δεν θα χρησιμοποιούσα την αμμωνία όλη νύχτα...Κάτι έκανε αλλά όχι θαύματα. Το καθαριστικό της Αmway το έχω κι εγώ αλλά δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω γιατί μου μυρίζει πολύ και μετά μου φαίνεται πως μυρίζουν και τα φαγητά που ψήνω, και το ξεπλένω πολλές πολλές φορές πιστέψτε με.
Η κουμπαροφίλη μου που έχει Miele και φούρνος της είναι 2 χρόνια πιο παλιός από τον δικό μου, κάνει το εξής: αγοράζει αυτο το μαλακό συρμάτινο σφουγγαράκι που περιέχει και σαπούνι και μετά από κάθε χρήση ή έστω 1 φορά την εβδομάδα τον καθαρίζει. Της είναι εύκολο επειδή έχει τον φούρνο ψηλά ενώ εμένα είναι κλασσικά ο χαμηλός με την εστία από πάνω.
Το βασικό είναι να μην παρατάμε τον φούρνο πολύ καιρό βρώμικο γιατί καίγονται και ξανακαίγονται οι βρωμιές και είναι δύσκολο να φύγουν.... Εγώ έτσι την έχω πατήσει...

vasiliki40
12-11-10, 15:29
Εμένα ο φούρνος μου έχει πυρόλυση όμως στην 4η φορά που την έβαλα (μία κάθε 6 μήνες) μου κάηκε το ρολόι του φούρνου. Τώρα για να τη φτιάξω θέλει 150 ευρώ και προτίμησα να μου καταργήσει το ρολόι ο τεχνικός και να πληρώσω μόνο 40 επίσκεψη:cry:

Έτσι έκανα το κόλπο με την αμμωνία αλλά τζίφος:? μήπως φταίει που διέλυσα την αμμωνία στο κατσαρολάκι με το βραστό νερό;

Και εμένα έχει πυρόλυση και τον καθάρισα χτες με νερό και αμμωνία και όντως καθάρισε πάρα πολύ καλά.Βέβαια ήθελε και το τριψιματάκι του με το σφουγγαράκι και το νερό με την αμμωνία το έβρασα και το έβαλα δύο φορές μέσα.΄
Έσένα δεν καθάρισε καθόλου???Τίποτα??

peny
12-11-10, 15:51
Όντως κορίτσια το καινούριο σπρεϋ της Miele είναι τέλειο!!
Το πήρα διστακτικά γιατί το προηγούμενο δεν έκανε και πολύ δουλειά το άφησα μια ώρα και τον έκανε γυαλί.Εγώ τα λίπη τα ξύνω με την ξύστρα που έχουμε για τις κεραμικές. Με το που τα ακουμπήσεις φεύγουν. Πήρα τον ίδιο καιρό και της amway αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακομα.
Απελπισμένη γεμισα ένα ραφι γεμάτο καθαριστικά μόνο για τον φουρνο!!!

ROARY
15-11-10, 09:10
Και εμένα έχει πυρόλυση και τον καθάρισα χτες με νερό και αμμωνία και όντως καθάρισε πάρα πολύ καλά.Βέβαια ήθελε και το τριψιματάκι του με το σφουγγαράκι και το νερό με την αμμωνία το έβρασα και το έβαλα δύο φορές μέσα.΄
Έσένα δεν καθάρισε καθόλου???Τίποτα??

Όταν λέμε τίποτα, τίποτα όμως!! Και το έτριβα και μια ώρα με το σύρμα:evil:

sevoula
15-11-10, 09:25
λοιπόν, ο φούρνος μου ήταν παρατημένος για πολύ πολύ πολύ καιρό.
έβαλα αμμωνία με ζεστό νερό. βγήκαν τα πιο πολλά λίπη.
αλλά έτριψα και με σίρμα. μου βγήκε το χέρι. δεν έκανα τίποτα άλλο το Σάββατο.
πιάστηκε το χεράκι μου.
πλήρωσα τη χαζομάρα μου, την αναβλητικότητα στο καθάρισμα του φούρνου.
αλλά ρε κορίτσια έχει ακόμα σε ένα σημείο λίπη που δεν βγαίνουν.
τί να βάλω;
το σύστημα της πυρόλυσης είναι για ήπια βρωμιά.
εγώ μιλάω για στόκο.
της μιλε είναι για όλους τους φούρνους; εγώ έχω νεφ. χαζή ερώτηση;
τί άλλο καθαριστικό είναι καλό;
χάλια είναι ο φουρνάκος μου! κλαψ!

livinath
15-11-10, 09:30
της μιλε είναι για όλους τους φούρνους; εγώ έχω νεφ. χαζή ερώτηση;
\

Κι εγώ έχω pitsos. Μια χαρά καθαρίζει όλους τους φούρνους μην ανησυχείς! ;)

sevoula
15-11-10, 09:43
αν ξαναέπαιρνα κουζίνα, πίτσος θα έπαιρνα. έχει μεγάλο φούρνο.

καλά, αν είχα λεφτά θα έπαιρνα και μίλε, θα είχα κ εξοχικό και .....
μμμμμμμμμμμμμ και μετά ήρθαν οι μέλισσες!!!!!!!!!!!!

smartaki09
15-11-10, 10:47
Σεβη μου πολυ καλο ειναι και το fairy paouer spray αυτο βαζω και καθαριζει πολυ καλα,το αφηνω καμια ωρα θελει ομως πολυ καλο ξεβγαλμα.

sevoula
15-11-10, 11:25
θα το δοκιμάσω. ευχαριστώ.

Nanouka
15-11-10, 23:39
τοξικό ή μη τοξικό εγώ το φούρνο μου που είναι neff τον καθαρίζω με το mr. muscle .. ψεάζω παντού εκτός απο ανεμιστήρα και αντιστάσεις .. περιμένω 20 λεπτάκια .. καθαρίζω με ένα βετεξάκι και ΛΑΜΠΕΙ !!!!! .. μετά τον αφήνω ανοιχτό για μια ημέρα περίπου και κατόπιν μαγειρεύω .. ο φούρνος μου εμένα είναι ψηλά και δίπλα ακριβώς απο την μπαλκονόπορτα οπότε μου είναι αρκετά εύκολο να τον αερίζω .. αλλά βρε κορίτσια αντί να τρίβω και να κουράζομαι προτιμώ να χρησιμοποιώ αυτό το καθαριστικό ..
1 φορά δοκίμασα την πυρόλυση αλλά απογοητεύτικα .. :(

sevoula
16-11-10, 09:56
τοξικό ή μη τοξικό εγώ το φούρνο μου που είναι neff τον καθαρίζω με το mr. muscle .. ψεάζω παντού εκτός απο ανεμιστήρα και αντιστάσεις .. περιμένω 20 λεπτάκια .. καθαρίζω με ένα βετεξάκι και ΛΑΜΠΕΙ !!!!! .. μετά τον αφήνω ανοιχτό για μια ημέρα περίπου και κατόπιν μαγειρεύω .. ο φούρνος μου εμένα είναι ψηλά και δίπλα ακριβώς απο την μπαλκονόπορτα οπότε μου είναι αρκετά εύκολο να τον αερίζω .. αλλά βρε κορίτσια αντί να τρίβω και να κουράζομαι προτιμώ να χρησιμοποιώ αυτό το καθαριστικό ..
1 φορά δοκίμασα την πυρόλυση αλλά απογοητεύτικα .. :(
κι εγώ είχα απογοητευτεί με το σύστημα πυρόλυσης της νεφ.
όλο λόγια!:(:mad:
θα πάρω και το μίστερ μάσλ! και το φέρυ σπρέυ!
άντε να δούμε πότε θα δω πεντακάθαρο το φούρνο μου.
και θέλω να κάνω και κούκιζ που έδωσε συνταγή η φίλη γκολντ!

ROARY
16-11-10, 10:22
κι εγώ είχα απογοητευτεί με το σύστημα πυρόλυσης της νεφ.
όλο λόγια!:(:mad:
Εγώ έχω pitsos και δεν μπορώ να πω, η πυρόλυση τα κάνει όλα σκόνη:D έλα όμως που την 1η φορά που έβαλα, σταμάτησε να δουλεύει ο φούρνος και είχα και τη γιορτή του άντρα μου την άλλη μέρα, πήγαν και ήρθαν τα ταψιά με τ' αυτοκίνητο στη μαμά μου... Ήρθε ο τεχνικός από την pitsos, κάηκε ο διακόπτης μου λέει, "έτυχε, δεν φταίει η πυρόλυση" μου λέει τότε, τον έφτιαξε και ευτυχώς ήταν στην εγγύηση (6 μηνών κουζίνα).

Τώρα πάλι έβαλα για 4η φορά πυρόλυση σε 5,5 χρονών κουζίνα και πάλι όλως τυχαίως μου κάηκε το ρολόι αυτή τη φορά! Ο τεχνικός μας είπε ότι πάλι ήταν τυχαίο (ας γελάσω!:lol::lol::lol:) και θέλει 150 ευρώ αυτή την φορά:evil: Ε, σιγά μην την φτιάξω.. Με 150 θα αγοράσω fornet για όλη μου τη ζωή!!

sevoula
16-11-10, 10:29
Εγώ έχω pitsos και δεν μπορώ να πω, η πυρόλυση τα κάνει όλα σκόνη:D έλα όμως που την 1η φορά που έβαλα, σταμάτησε να δουλεύει ο φούρνος και είχα και τη γιορτή του άντρα μου την άλλη μέρα, πήγαν και ήρθαν τα ταψιά με τ' αυτοκίνητο στη μαμά μου... Ήρθε ο τεχνικός από την pitsos, κάηκε ο διακόπτης μου λέει, "έτυχε, δεν φταίει η πυρόλυση" μου λέει τότε, τον έφτιαξε και ευτυχώς ήταν στην εγγύηση (6 μηνών κουζίνα).

Τώρα πάλι έβαλα για 4η φορά πυρόλυση σε 5,5 χρονών κουζίνα και πάλι όλως τυχαίως μου κάηκε το ρολόι αυτή τη φορά! Ο τεχνικός μας είπε ότι πάλι ήταν τυχαίο (ας γελάσω!:lol::lol::lol:) και θέλει 150 ευρώ αυτή την φορά:evil: Ε, σιγά μην την φτιάξω.. Με 150 θα αγοράσω fornet για όλη μου τη ζωή!!
εγώ κάποια λαλακία έκανα στον καθαρισμό ή δεν ξέρω τί και πάει το φωτάκι.
την πρώτη φορά καλά ήταν με την πυρόλυση. μετά τον καθάριζα τακτικά. έλα όμως που τελευταία το είχα ρίξει στο ξαπλώνειν και ο φούρνος μου είχε γίνει....:roll:
"σκάσε τώρα και τρίβε". για μένα εξαιρετικά αφιερωμένο!:rolleyes:

XARIS@COM
13-12-10, 19:38
Κορίτσια τα σκληρά καθαριστικά τρυπάνε το φούρνο.Εγώ τον καθαρίζω με βραστό ξύδι ανεμιγμένο με αμμωνια.Κάνει θαύματα και δεν μυρίζει καθόλου!και τρίβεις ελάχιστα,με πράσινο λεπτό συρματάκι!

alcyon
13-12-10, 19:57
Αχ κορίτσια (και αγόρια...), όταν ανακατεύετε οξύ με βάση.... γίνεται εξουδετέρωση!

Είναι σα να καθαρίζετε με αλατόνερο.

π.χ. ξύδι + σόδα
ή
ξύδι + αμμωνία
ή
σαπούνι (αν είναι όξινο) + χλωρίνη

-> Αν αναμιχθούν σε κατάλληλες αναλογίες γίνονται..... αλατόνερο!!
-> Αν τώρα ένα από τα δύο είναι περισσότερο... τότε χρησιμοποιείτε την ιδιότητα αυτού που περισσεύει.

Δηλαδή: Αν βάλω πολύ ξύδι και λίγο αμμωνία, θα γίνει εξουδετέρωση (μέχρι να τελειώσει η αμμωνία) και έπειτα το ξύδι που θα περισσέψει θα είναι αυτό που θα "καθαρίσει".

Αν η αμμωνία είναι περισσότερη, τότε αυτή θα είναι που θα καθαρίσει.

Σϋμφωνα με αυτά που λες....
και δεν μυρίζει καθόλου...σημαίνει πως η αμμωνία έχει αντιδράσει ΟΛΗ !! Αν υπήρχε αμμωνία για να "καθαρίσει", θα μύριζε οπωσδήποτε!!!! Το ίδιο και για το ξύδι! ... Ενα από τα δύο "περισσεύει"... κι αυτό το "λίγο", είναι που καθαρίζει.

Με δύο λόγια:
Αναμιγνύοντας οξύ + βάση.... "ΕΞΑΣΘΕΝΙΖΕΤΕ" το "καθαριστικό" σας και είναι πολύ πιθανό να παράγετε (εν αγνοία σας) ΤΟΞΙΚΕΣ αναθυμιάσεις, οι οποίες ΔΕ ΜΥΡΙΖΟΥΝ πάντα.

mariazil
13-12-10, 21:35
Κορίτσια, έχει δίκιο η alcyon, το λένε εδώ κι οι κυριούλες του ΣΚΑΪ που ξεβρωμίζουν από τηλεοράσεως
http://www.channel4.com/4homes/cleaning/how-to-clean-an-oven-08-10-02_p_1.html
ή
σόδα, που την αφήνεις όλη τη νύχτα να κάνει τη δουλειά και το πρωί καθαρίζεις
ή
αμμωνία με νερό, μάσκα, γάντια, καλή κάλυψη γενικώς, γιατί καίει και ...δεν αστειεύεται!!!

ultraviolet
17-12-10, 16:43
νοικοκυρουλες μου με σωσατε, χθες στις 12παρα εβαλα την κατσαρολα με το βραστο νερο και την αμμωνια, εκλεισα με μια πετσετουλα και την οπη για τους υδρατμους και σημερα το πρωι τον καθαρισα.. δεν πιστευα ποσο ειχαν μαλακωσει τα λιπη, μυριζε ελαχιστα..
μαλιστα για πρωτη φορα καθαρισε τοσο καλα που φανηκαν και σημεια που ειχαν διαβρωθει(κλαψ,κλαψ) απο το φορνετ που χρησιμοποιουσα πριν σας γνωρισω.. να 'στε καλα, γλιτωσατε μια εγκυουλα απο πολυυυυ κοπο.. φιλακια!!

my billy
17-12-10, 16:50
Εξαιρετικό καθαριστικό φούρνου είναι αυτό της MIELE και το πουλάει σίγουρα ο Κωτσόβολος (ίσως να υπάρχει και αλλού, δεν γνωρίζω). Ούτε 'γω είμαι ιδιαίτερα συνεπής με την καθαριότητα του φούρνου και παρόλαυτά μου τον έκανε ΤΖΑΜΙ. Κυριολεκτικά...!

Και εγω της miele το καθριστικο εχω κ Miele φουρνο κ ειμαι πολυ ευχαριστημενη καθαριζει τελεια . βεβαια μυριζει κ αυτο οπως ολα τα χημικα

zaharini
19-12-10, 13:42
Αχ κορίτσια (και αγόρια...), όταν ανακατεύετε οξύ με βάση.... γίνεται εξουδετέρωση!

Είναι σα να καθαρίζετε με αλατόνερο.

π.χ. ξύδι + σόδα
ή
ξύδι + αμμωνία
ή
σαπούνι (αν είναι όξινο) + χλωρίνη

-> Αν αναμιχθούν σε κατάλληλες αναλογίες γίνονται..... αλατόνερο!!
-> Αν τώρα ένα από τα δύο είναι περισσότερο... τότε χρησιμοποιείτε την ιδιότητα αυτού που περισσεύει.

Δηλαδή: Αν βάλω πολύ ξύδι και λίγο αμμωνία, θα γίνει εξουδετέρωση (μέχρι να τελειώσει η αμμωνία) και έπειτα το ξύδι που θα περισσέψει θα είναι αυτό που θα "καθαρίσει".

Αν η αμμωνία είναι περισσότερη, τότε αυτή θα είναι που θα καθαρίσει.

Σϋμφωνα με αυτά που λες....
...σημαίνει πως η αμμωνία έχει αντιδράσει ΟΛΗ !! Αν υπήρχε αμμωνία για να "καθαρίσει", θα μύριζε οπωσδήποτε!!!! Το ίδιο και για το ξύδι! ... Ενα από τα δύο "περισσεύει"... κι αυτό το "λίγο", είναι που καθαρίζει.

Με δύο λόγια:
Αναμιγνύοντας οξύ + βάση.... "ΕΞΑΣΘΕΝΙΖΕΤΕ" το "καθαριστικό" σας και είναι πολύ πιθανό να παράγετε (εν αγνοία σας) ΤΟΞΙΚΕΣ αναθυμιάσεις, οι οποίες ΔΕ ΜΥΡΙΖΟΥΝ πάντα.

Nα υποθέσω ότι το ίδιο ισχύει και για τα ρούχα. όταν πλένω τις υφασμάτινες πάνες της μικρής, βάζω σόδα στην κυρίως πλύση και ξύδι αντί για μαλλακτικό. Αυτά τώρα αναμιγνύονται από την αρχή ή πέφτουν χωριστά το ένα από το άλλο οπότε δρουν και τα δύο:roll:

Και για να μην είμαι τελείως οφ τόπικ (εξ'άλλου ψάχνοντας πωςθα καθαρίσω το φούρνο μου έφτασα ως εδώ;)) σκέφτομαι μα χρησιμοποιήσω και εγώ την αμμωνία όπως η ultraviolet... Θα ενημερώσω για αποτελέσματα:D

alcyon
19-12-10, 18:31
Το πότε ακριβώς "πέφτει" το απορρυπαντικό και πότε το μαλακτικό.... δεν το ξέρω ακριβώς.... Άρα, μη σε πάρω στο λαιμό μου.....

Έχω την εντύπωση πως το πλυντήριο, το μαλακτικό το "κρατάει" για το τέλος μετά τα πρώτα ξεβγάλματα. Άρα δε θα εξουδετερώνεται από την αρχή. Έτσι νομίζω πως εκμεταλλεύεσαι τις ιδιότητες του κάθε υλικού ξεχωριστά. Λίγη εξουδετέρωση θα γίνεται (όταν θα κάνει ξεβγάλματα με το ξύδι), αλλά υποθέτω πως θα είναι αμεληταία.

Δε μπορώ να μιλήσω με σιγουριά όμως (λόγω έλλειψης στοιχείων).

poukis
19-12-10, 22:23
Να ρωτησω κ γω κατι κοριτσια.Πως καθαριζετε τον απορροφητηρα σας?Εγω εχω εναν της teka(συρωμενος.) Τον καθαρισα με τον ατμοκαθαριστη αλλα δεν εγινε τιποτα,δεν ξερω με τι κ πως να τον καθαρισω,πειτε καμια ιδεα κ μενα την ασχετη!!!:roll:

Nanouka
20-12-10, 01:38
Να ρωτησω κ γω κατι κοριτσια.Πως καθαριζετε τον απορροφητηρα σας?Εγω εχω εναν της teka(συρωμενος.) Τον καθαρισα με τον ατμοκαθαριστη αλλα δεν εγινε τιποτα,δεν ξερω με τι κ πως να τον καθαρισω,πειτε καμια ιδεα κ μενα την ασχετη!!!:roll:
τον ίδιο έχουμε .. !! :D
βγάζω και τα 2 "συρτάρια" και τα καθαρίζω με ένα ειδικό σπρέϋ που βρήκα στο Carrefour .. η μάρκα είναι eres και είναι αποκλειστικά για απορροφητήρες .. θα το βρείς στο διάδρομο με τα καθαριστικά φούρνου, εστιών κλπ ..
αφού λοιπόν τα περάσω με αυτό, μετά τα περνάω με υγρό για τα πιάτα και τα τρίβω καλά καλά .. και στο τέλος τα βάζω στο πλυντήριο πιάτων για να γίνουν λαμπίκο!! .. μετά τα ξεβγάζω με λίγο νεράκι, τα αφήνω να στεγνώσουν και μετά τα ξαναβάζω στον απορροφητήρα μου :)

pashalitsa
20-12-10, 01:52

Επειδή το θέμα με καίει, μπορείς να μου πεις πόση ώρα το άφησες αυτό το καθαριστικό (το έχω πάρει);;; Αύριο θα πρέπει να κάνω την "επιχείρηση καθαρισμός φούρνου"!!!

poukis
20-12-10, 12:05
τον ίδιο έχουμε .. !! :D
βγάζω και τα 2 "συρτάρια" και τα καθαρίζω με ένα ειδικό σπρέϋ που βρήκα στο Carrefour .. η μάρκα είναι eres και είναι αποκλειστικά για απορροφητήρες .. θα το βρείς στο διάδρομο με τα καθαριστικά φούρνου, εστιών κλπ ..
αφού λοιπόν τα περάσω με αυτό, μετά τα περνάω με υγρό για τα πιάτα και τα τρίβω καλά καλά .. και στο τέλος τα βάζω στο πλυντήριο πιάτων για να γίνουν λαμπίκο!! .. μετά τα ξεβγάζω με λίγο νεράκι, τα αφήνω να στεγνώσουν και μετά τα ξαναβάζω στον απορροφητήρα μου :)

Ευχαριστω πολυ Nanouka,θα το παρω κ θα επιχειρήσω να τον καθαρισω.ελπιζω να τα καταφερω!

zaharini
20-12-10, 12:29
Το πότε ακριβώς "πέφτει" το απορρυπαντικό και πότε το μαλακτικό.... δεν το ξέρω ακριβώς.... Άρα, μη σε πάρω στο λαιμό μου.....

Έχω την εντύπωση πως το πλυντήριο, το μαλακτικό το "κρατάει" για το τέλος μετά τα πρώτα ξεβγάλματα. Άρα δε θα εξουδετερώνεται από την αρχή. Έτσι νομίζω πως εκμεταλλεύεσαι τις ιδιότητες του κάθε υλικού ξεχωριστά. Λίγη εξουδετέρωση θα γίνεται (όταν θα κάνει ξεβγάλματα με το ξύδι), αλλά υποθέτω πως θα είναι αμεληταία.

Δε μπορώ να μιλήσω με σιγουριά όμως (λόγω έλλειψης στοιχείων).

Eυχαριστώ!!:)

@XRUSA
01-01-11, 17:39
Mr. Muscle νομιζω ειναι το καλυτερο!!!

maridoula80
02-01-11, 10:46
καλημερα και απο μενα μετα απο τοσες μερες μαγειρεματος ειπα και εγω να την καθαρισω το πρωι και ειπα να δοκιμασω το κολπο με την αμμωνια αλλα δεν μου εκανε τιποτα στην κουζινα:shock::shock::shock::shock:τι εκανα λαθος?τελικα επεσα παλι στα χημικα και χρεισιμοποιησα το σπρευ για τον καθαρισμο του φουρνου!!!!!

livinath
07-01-11, 11:03
Επειδή το θέμα με καίει, μπορείς να μου πεις πόση ώρα το άφησες αυτό το καθαριστικό (το έχω πάρει);;; Αύριο θα πρέπει να κάνω την "επιχείρηση καθαρισμός φούρνου"!!!

Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά δεν έμπαινα ένα μήνα τώρα! Αν θυμάμαι καλά μπορείς να το αφήσεις μέχρι 1 ώρα το πολύ. Έχει οδηγίες πάνω στο μπουκάλι για σιγουριά! ;)

mamavicky
13-01-11, 17:40
την κυριακή που μαγείρεψα μου χύθηκε λάδι μεσα στον φουρνο κ απο τότε βρωμοκοπάει κάθε φορά που τον ανοίγω όπως επίσης κ η γάστρα.
τι μπορώ να κάνω ώστε να εξαφανιστεί αυτή η κωλομυρωδιά?:mad:

ballou
14-01-11, 09:13
την κυριακή που μαγείρεψα μου χύθηκε λάδι μεσα στον φουρνο κ απο τότε βρωμοκοπάει κάθε φορά που τον ανοίγω όπως επίσης κ η γάστρα.
Χρησιμοποιήσε ξύδι. Συνήθως το ξύδι διαλύει όλες τις μυρωδιές. Αφού τον καθαρίσεις από τα λάδια, βρέξε ένα βιτέχ με νερόξυδο και σκούπισε τον φούρνο σου.

mamavicky
14-01-11, 10:39
α θα δοκιμασω κ το ξυδι...λεμονι παντως που εβαλα δεν....
ευχαριστώ να σαι καλά που μου απαντησες.

Nanouka
14-01-11, 14:37
mr muscle Και .. καθάρισες!!! :)

nikol1981
14-01-11, 18:41

το σαπουνισες??? μηπως καιγεται καθε φορα που τιν αναβεις κ αυτο βρωμαει????

μαρια082
18-02-11, 11:50
καλημερα!θα ηθελα να με βοηθησετε με τη περιπτωση μου,εχω παθει το εξης...ο αντρας μου καθαρισε το φουρνο μας με καθαριστικο εντλες συμφωνα με τις οδηγιες του καθαριστικου,εβαλε το φαρμακο και τον αναψε για 15 λεπτα,μετα το καθαρισαμε!ομως οποτε τον αναβουμε μυριζει ολο το σπιτι φαρμακο....τον καθαρισα με αβα και αφθονο νερο 3 φορες και παλι οποτε τον αναβουμε συνεχιζει να μυριζει φαρμακο!!οι οδηγιες του φουρνου λενε να χρησιμοποιουμε μονο καθαριστικο πιατων σε φουρνο κρυο,αλλα τωρα ειναι αργα....τι μπορω να κανω?ειναι ασφαλες να ψησω φαγητο?

tamar
06-06-11, 11:26
Να ρωτησω κι εγώ κάτι; Έχω φούρνο της Siemens. Η ανόητη έχω πετάξει το βιβλιαράκι και δεν ξέρω πως να καθαρίσω το εσωτερικό της πόρτας. Χθες μου έγειρε το ταψι και όλο το ζουμί από το γιουβέτσι χύθηκε κάτω. Αποτέλεσμα; Πέρασε ζουμί (και δυστυχώς και κριθαράκι) μέσα από την εσωτερική πλευρά της πόρτας. Περιττό να σας πω οτι φαίνεται μια αηδία.Έχετε καμιά ιδέα πώς να το καθαρίσω; Απ' οτι βλέπω δεν ανοίγει για να έχω πρόσβαση...

Επιπλέον, είναι δύο κουμπάκια που καιρό τώρα αναρωτιέμαι τί σημαίνουν. Το ενα είναι το: i, και το άλλο είναι >>/// (αντί για κάθετες γραμμές έχει 3 κυματιστές).
Τέλος το P τί είναι; Όταν γυρίζω τον περιστροφικό διακόπτη προς τα δεξιά ανοίγει ο φούρνος. Προς τα αριστερά που είναι το Ρ τί γίνεται; Καμιά βοήθεια;...

fragola
06-06-11, 12:36
Tamar, στο σαιτ της σιμενς έχει τη δυνατότητα να κατεβάσεις οδηγίες χρήσης, για δες μήπως βρεις το δικό σου...

tamar
06-06-11, 12:38
Ευχαριστώ. Θα ρίξω μια ματιά...

tamar
08-06-11, 11:46
Τελικά το καθαρίσαμε. Το τζάμι μπροστά ή μάλλον τα τζάμια (είναι 3) βγαίνουν με λίγη προσπάθεια και ένα κατσαβίδι.
Εν τούτοις η απορία σχετικά με τα σύμβολα εμμένει:
Το ενα είναι το: i, και το άλλο είναι >>/// (αντί για κάθετες γραμμές έχει 3 κυματιστές).
Τέλος το P τί είναι; Όταν γυρίζω τον περιστροφικό διακόπτη προς τα δεξιά ανοίγει ο φούρνος. Προς τα αριστερά που είναι το Ρ τί γίνεται;
Καμιά βοήθεια;...
(Ο φούρνος είναι SIEMENS)

Gold
12-06-11, 23:42
Τελικά το καθαρίσαμε. Το τζάμι μπροστά ή μάλλον τα τζάμια (είναι 3) βγαίνουν με λίγη προσπάθεια και ένα κατσαβίδι.
Εν τούτοις η απορία σχετικά με τα σύμβολα εμμένει:
Το ενα είναι το: i, και το άλλο είναι >>/// (αντί για κάθετες γραμμές έχει 3 κυματιστές).
Τέλος το P τί είναι; Όταν γυρίζω τον περιστροφικό διακόπτη προς τα δεξιά ανοίγει ο φούρνος. Προς τα αριστερά που είναι το Ρ τί γίνεται;
Καμιά βοήθεια;...
(Ο φούρνος είναι SIEMENS)

To P πρεπει να ειναι η πυρολυση του φουρνου σου.

tamar
13-06-11, 09:15
To P πρεπει να ειναι η πυρολυση του φουρνου σου.

Πυρόλυση; Δηλαδή;

"φασολακι"
13-06-11, 10:20
πυρολυση αν δεν κανω λαθος ειναι οτι εχει συστημα αυτοκαθαρισμου
κανει καθαρισμο χωρις να χριαστει να τριβεις
ας με διορθωσουν αν κανω λαθος

Gold
13-06-11, 13:50
πυρολυση αν δεν κανω λαθος ειναι οτι εχει συστημα αυτοκαθαρισμου
κανει καθαρισμο χωρις να χριαστει να τριβεις
ας με διορθωσουν αν κανω λαθος

Ακριβως,
¨κλειδωνει¨ο φουρνος σου κι αναπτυσσει πολυ υψηλη θερμοκρασια,λιωνοντας τα ξεραμενα λιπη.

tamar
13-06-11, 15:08
Έχω τέτοιο πράγμα και κάθομαι και τρίβω σαν χαζή τόσο καιρό; Πρέπει να πάω σε ένα Κωτσόβολο επειγόντως να ρωτήσω για να σιγουρευτώ. Ευχαριστώ κορίτσια

mamavicky
12-07-11, 10:18

Δυστυχως βρωμαει πολυ ομως μετα....εγω εκανα την εξης τεραστια βλακεια...γενικα ξεχναω παρα πολυ οποτε να τι εκανα η χαζη. αφου προσπαθησα με σαπουνι με ξυδι με λεμονι κ τα σχετικα αφου του μιλε δεν το χρησιμοποιω γιατι βρωμαει κ μετα απο πολυ καιρο κ τι εβαλα στην απελπισια μου η χαζη? αυτο το σπερυ χλωρινη 3 σε 1 για την κουζινα κ το μπανιο.κ σαν να μην εφτανε αυτο ξεχασα να το ξεβγαλω κα βτρωμισε ολος ο τοπος στο μαγειρεμα κ εγω να μην το θυμαμαι καθολου τι ειχα κανει κ να νομιζω πως ειναι απο τα λαδια του φαγητου κ δυστυχως το φαγαμε κιολας το φαγητο.

mamavicky
12-07-11, 10:20
ελπιζω μονο να μην ηταν καρκινος αυτο που φαγαμε

mamavicky
12-07-11, 10:22
το borax που το βρισκει κανεις κοριτσια?

andrian
01-12-12, 15:55
Εγω ειμαι εγκυος επτα μηνων και καθαρισα εχθες το φουρνο φορωντας μια μασκα προληπτικα με ενα καθαριστικο που μου συστησε μια φιλη μου dealer....δε θα πω εταιρεια ,να μη θεωρηθει διαφημιση.
Γενικα με αυτα τα καθαριστικα ημουν δυσπιστη μιας και μυριζανε παρα πολυ,ακομα και μερες μετα το καθαρισμα...Αφου φοβομουν μηπως αν μεινει κατι απο τα καθαριστικα γινεται σκονη και πεφτει στο φαγητο....
Η φιλη μου μου υποσχεθηκε λαγους με πετραχειλια και το πηρα....Ειναι οντως καλο....Ειχα αφησει το φουρνο απο την αρχη της εγκυμοσθνης ακαθαριστο και τον καθαρισε....και κατι κατσαρολες με κολλημενα λιπη απο κατω που οσο και να τα ετριβα δεν εβγαιναν,τα καθαρισα....
ειναι γνωστη αλυσιδα προιοντων για το σπιτι....αν ψαξετε λιγο σιγουρα ολο και καποια γνωστη θα εχετε σε αυτη την εταιρεια καθαριστικων

mamana
01-12-12, 16:22
Εγω τον καθαριζω τον φουρνο μου με σοδα κ ξυδι
ριχνω την σοδα κ μετα το ξυδι κ αφριζει κ τριβω μ'ενα σφουγγαρακι
βεβαια το κανω μετα απο 1-2 ψησιματα στον φουρνο
δεν τον αφηνω καιρο γιατι κολλανε τα λιπη κ ειναι δυσκολο να βγουν
χημικα δεν εχω βαλει ποτε!!!

ΛΙΝ
01-12-12, 16:46
στο φουρνο και σε διαφορα σκευη χρησιμοποιω overlay για τα λιπη.