PDA

Επιστροφή στο Forum : παρακρατηση επιδοματος ανεργιας απο τραπεζα...

yasemi
29-03-10, 16:27
εν ταχη γιατι απο το πρωι βριζω.....εχουμε στεγαστικο δανειο στην εθνικη....απο εκει καθε μηνα μας παιρνουν αυτοματα τη δοση ....(χρωσταμε λογω ανεργιας καποιες δοσεις .)...εκει βαζει και ο οαεδ το επιδομα ανεργιας μας....αποτελεσμα...εβαλαν το δωρο ο οαεδ και η τραπεζα το πηρε αυτοματα για το δανειο (αυτα που χρωσταμε δηλ) εκτος ημερομηνιας.....τι γινεται???εχοιυν δικαιωμα???ξερει κανεις που να ψαξω να μαθω πριν τους τα κανω λιμπα εκει μεσα???δηλ εαν μου εβαζε πχ ο πατερας μου εκει λεφτα θα μου τα περνανε με το τσαμπουκα....χελπ μι.

κλάρα
29-03-10, 16:34
Ενα πάντως είναι σίγουρο ...πως τα πράγματα έχουν ζορίσει πάρα πολύ με τις τραπεζες.....δεν γνωρίζω αν έχουν ή όχι το δικαίωμα να σου παρακρατήσουν το επίδομα ανεγειάς αλλά νομίζω πως όχι γιατι είναι επίδομα και όχι μισθός.....ψάξτω λίγο νομικά.....κατι αλλό μηπως ο λογαριασμος που μπαίνει το επίδομα συνδέεται με το δάνειο??????τι εννοω ????αν δλδ εσύ σε αυτό τον λογαριασμό καταθέτεις την δόση του δανείο σου και η τραπεζα το αντιλήφθηκε ως ετεροχρονισμένη κατάθεση δανειου.......???????

marandnik
29-03-10, 16:39
yasemi, από αυτά που λες καταλαβαίνω ότι μάλλον έχετε έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου σ' αυτή την τράπεζα και το δάνειό σας τραβά αυτόματα χρήματα από τον λογαριασμό αυτό κάθε μήνα για τη δόση του δανείου. Προφανώς τον ίδιο λογαριασμό τον χρησιμοποιήσατε και στον ΟΑΕΔ για να κατατίθεται το επίδομα.

Μέγα σφάλμα! Γιατί η τράπεζα αυτόματα τραβάει χρήματα κάθε μήνα για τη δόση από το διαθέσιμο υπόλοιπο του λογαριασμού. Δε γνωρίζει ούτε τη νοιάζει αν τα χρήματα που είναι μέσα έχουν μπει από εσένα, τον ΟΑΕΔ ή τον πατέρα σου.:roll:

Δε νομίζω σ' αυτή τη φάση να μπορείς να κάνεις κάτι... Απλά αν θες να κάνεις περαιτέρω κινήσεις χρημάτων χωρίς να κιδνυνεύεις να τα κρατήσει η τράπεζα για το δάνειο, χρησιμοποίησε διαφορετικό λογαριασμό.;)

SOTIRIA30
29-03-10, 16:41
Υasemi όταν λες οτι σου πάιρνουν την δόση για το στεγαστικό δάνειο εννόεις ότι έχεις ενεργοποιήσει παγια εντολή με την οποία πληρώνεται αυτόματα?Αν ναι η τράπεζα δεν κάθεται να δει απο ποιον είναι τα χρήματα οταν δει ότι υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο στο λογαριασμό με τον οποίο εξοφλείτε το δάνειο το παίρνει και εξοφλεί τη δόση του δανείου έτσι είναι η τακτική τους.

yasemi
29-03-10, 16:43
κλαρα μου σε ευχαριστω για την απαντηση σου....ναι το λογαριασμο αυτο το χρησιμοποιω και για να καταθετω τη δοση και αυτοι καθε πρωτη να τπαιρνουν τη δοση και να μπαινει το επιδομα (γιατι βλεπεις ο οαεδ αλλη τραπεζα δε δεχετε)...αλλα το θεμα ειναι οτι φαινεται οτι ειναι απο δημοσια υπηρεσι η καταθεση (εχει ειδικο κωδικο) και οτι τα πηρανε ετεροχρονισμενα...και στη τελικη ειναι το επιδομα που απο αυτο αυτη τη στιγμη ζουμε πως θα γινει δηλαδη δε τους καταλαβαινω...αυριο ετσι και αλλιως θα παει ο αντρας μου απο εκει (γιατι ειναι στο ονομα του ) και θα γινει ενα θεμα απλα θελω να μαθω απο τα πριν τι γινεται για να μη του πουνε αρτσι μπουρτσι....σε αλλη τραπεζα πχ που χρησιμποιω παλι ενα λογαριασμο για να βαζω δοση εχει τυχει να μου κανουνε καταθεση και λεφτα σε ασχετο χρονικο σημειο και δε τα εχουνε πειραξει μεχρι να ερθει η ημερομηνια.....

yasemi
29-03-10, 16:45
ωπ κοριτσια εγραφα και δεν ειδα τις απαντησεις σας...ναι ενας λογαριασμος....δε γινοτανε τοτε να ανοιξω και αλλο λογαριασμο στην εθνικη και τωρα δε δεχετε και ο οαεδ να αλλαξω αριθμο στο επιδομα ...βραστα πολυχρονη ...το θεμα μου ειναι (ναι εχω παγια εντολη να παιρνει λεφτα) οτι τα πηρανε σε ασχετη ημερομηνια....δηλ....αντι για πρωτη πχ τα πηρανε 24.....:evil::evil::evil::evil:να δω αυριο τι θα γινει....

Niki81
29-03-10, 16:52
Πηγαινε στην τραπεζα και ρωτα ακριβως τι ισχύει.Μπορει να εχεις και δίκιο.Αλλά εχε στο νου σου οτι ο τρόπος με τον οποιο γίνονται ολα αυτα στις τράπεζες ειναι μεσω αυτοματοποιημένων προγραμμάτων.Το προγραμμα τρεχει βρισκει υπολοιπο στο λογαριασμο και το τραβάει.Πως φανταζεσαι οτι μπορει ενα προγραμμα να διαχωρησει αν τα χρηματα τα εβαλε ο μπαμπας σου ή αν οντως τα εβαλες εσυ για να πληρωσεις το δανειο?Sorry, αλλα ειναι δικο σου λαθος που εδωσες στον ΟΑΕΔ το λογαριασμο μεσω του οποιου πληρωνεις το δανειο.

Στο εξηγω απλα για να καταλαβεις τι γινεται και να τους μιλησεις αναλογως.

marandnik
29-03-10, 17:36
ωπ κοριτσια εγραφα και δεν ειδα τις απαντησεις σας...ναι ενας λογαριασμος....δε γινοτανε τοτε να ανοιξω και αλλο λογαριασμο στην εθνικη και τωρα δε δεχετε και ο οαεδ να αλλαξω αριθμο στο επιδομα ...βραστα πολυχρονη ...το θεμα μου ειναι (ναι εχω παγια εντολη να παιρνει λεφτα) οτι τα πηρανε σε ασχετη ημερομηνια....δηλ....αντι για πρωτη πχ τα πηρανε 24.....:evil::evil::evil::evil:να δω αυριο τι θα γινει....

Πάντως για να μαθαίνουν και άλλοι και να μην την πατάνε, μπορείς στη περίπτωση που σου ζητήσει ο ΟΑΕΔ αριθμό λογαριασμού Εθνικής, να πεις ότι δεν έχεις και να σου δώσουν ένα παραπεμπτικό για να ανοίξεις έναν νέο λογαριασμό χωρίς να χρειαστεί να καταθέσεις χρήματα.

Κατά τα άλλα και εγώ έχω ξεχάσει έναν μήνα να καταθέσω τα χρήματα του δανείου μου, σε άλλη τράπεζα όχι στην Εθνική, αλλά όταν τα έβαλα μετά την 1η του μήνα, η τράπεζα τα κράτησε εκεί γύρω στα μισά του μήνα. Αυτό είναι καλό σε κάποιες περιπτώσεις γιατί γλιτώνεις τόκους υπερημερίας. Τώρα στη δική σας περίπτωση, σας βγήκε σε κακό...

fistikaki
29-03-10, 17:41
λοιπον, ακου...........

ημουν εγγυητρια σε ενα δανειο, που ειχε παρει συγγενικο μου προσωπο πριν καμια 10αρια χρονια..

το δανειο αυτο, μαλλον δεν αποπληρωθηκε..

περσυ, πουλαμε το αμαξι μας για να παρουμε αλλο.. παιρνει ο αντρας μου τα λεφτα και ανοιγει κοινο λογαριασμο στη συγκεκριμενη τραπεζα, στο ονομα και των 2 μας...

3 μερες μετα... αφαντα τα λεφτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τα πηρε η τραπεζα, επειδη χρωσταγα λεει!!!!!!!!!!!! τραβηξαν λεφτα απο ασχετο λογαριασμο, χωρις να ενημερωσουν, σε χρονο ντε τε............................

το θυμηθηκα και αρρωστησα παλι....................

βρωμοτοκογλυφοι!!!!!!!!!!!!!!!!!

κλάρα
29-03-10, 17:50
Γενικά με τις τράπεζες δεν μπορείς να βγάλεις άκρη......είναι απατεώνες με την κάλυψη του νόμου......
Πριν λίγες μερες πήγα σε μια μεγάλη εταιρία ηλεκτικων ειδων για να αγοράσω κάτι με δόσεις 350 ευρώ κόστιζε και επειδή ήταν εκτος προγράμματος είπαμε να το πληρώσουμε με δόσεις.....η τράπεζα λοιπών δεν έδωσε έγκριση στο όνομα του άντρα μου επειδή έιναι...ελευθερος επαγγελματίας και με δική μου άιτηση όχι μόνο εγκρίνανε την αγορά αλλά με υποχρεώνανε να μου βγάλουν και κάρτα για την αποπληρωμη των δόσεων.....και για άλλες αγορές που τυχων θα χρειαζόμουνα(δημοσιος υπάλληλος βλέπεται εγω........)τους έβρισα και τους είπα πως ακυρώνω την αγορα......λαμόγια........!!!!!!

AthinaP
29-03-10, 23:25
Πηγαινε στην τραπεζα και ρωτα ακριβως τι ισχύει.Μπορει να εχεις και δίκιο.Αλλά εχε στο νου σου οτι ο τρόπος με τον οποιο γίνονται ολα αυτα στις τράπεζες ειναι μεσω αυτοματοποιημένων προγραμμάτων.Το προγραμμα τρεχει βρισκει υπολοιπο στο λογαριασμο και το τραβάει.Πως φανταζεσαι οτι μπορει ενα προγραμμα να διαχωρησει αν τα χρηματα τα εβαλε ο μπαμπας σου ή αν οντως τα εβαλες εσυ για να πληρωσεις το δανειο?Sorry, αλλα ειναι δικο σου λαθος που εδωσες στον ΟΑΕΔ το λογαριασμο μεσω του οποιου πληρωνεις το δανειο.

Στο εξηγω απλα για να καταλαβεις τι γινεται και να τους μιλησεις αναλογως.

Κάπως έτσι είναι. Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν χρησιμοποίησες εξαρχής ιδιαίτερο λογαριασμο για το δάνειο. Δεν πιστεύω ότι δεν γινόταν να ανοίξεις δεύτερο λογαριασμό, μήπως δεν κατάλαβες κάτι καλά; Πιστεύω τώρα πια είναι πιο εύκολο να αλλάξεις στην τράπεζα το λογαριασμό ο οποίος είναι συνδεδεμένος με το δάνειο, παρά να βγάλεις άκρη με τον ΟΑΕΔ.

Είναι κρίμα που ζείτε δύσκολες στιγμές τώρα. Εφόσον ο άντρας σου θα πάει αύριο και χρωστάτε ήδη κάποιες δόσεις, νομίζω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημά σας δεν είναι κάποια χρήματα του ΟΑΕΔ που θα σας λείψουν άμεσα, όσο το ότι χρωστάτε κάποιες δόσεις και αν συνεχίσετε να μην πληρώνετε, πιθανόν να αντιμετωπίσετε πρόβλημα. Καλύτερα να πάει ο άντρας σου με διάθεση συνεργασίας και όχι με τσαμπουκά. Πιθανολογώ ότι λόγω της δυσκολίας που αντιμετωπίζετε, θα σας φερθούν με κατανόηση. Για να πάρετε λεφτά πίσω, χλωμό βέβαια, γιατί ισχύει αυτό με τα μηχανογραφικά συστήματα.

Εύχομαι πάντως να λυθεί το οικονομικό σας πρόβλημα σύντομα.

yasemi
30-03-10, 00:18
Κάπως έτσι είναι. Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν χρησιμοποίησες εξαρχής ιδιαίτερο λογαριασμο για το δάνειο. Δεν πιστεύω ότι δεν γινόταν να ανοίξεις δεύτερο λογαριασμό, μήπως δεν κατάλαβες κάτι καλά; Πιστεύω τώρα πια είναι πιο εύκολο να αλλάξεις στην τράπεζα το λογαριασμό ο οποίος είναι συνδεδεμένος με το δάνειο, παρά να βγάλεις άκρη με τον ΟΑΕΔ.

Είναι κρίμα που ζείτε δύσκολες στιγμές τώρα. Εφόσον ο άντρας σου θα πάει αύριο και χρωστάτε ήδη κάποιες δόσεις, νομίζω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημά σας δεν είναι κάποια χρήματα του ΟΑΕΔ που θα σας λείψουν άμεσα, όσο το ότι χρωστάτε κάποιες δόσεις και αν συνεχίσετε να μην πληρώνετε, πιθανόν να αντιμετωπίσετε πρόβλημα. Καλύτερα να πάει ο άντρας σου με διάθεση συνεργασίας και όχι με τσαμπουκά. Πιθανολογώ ότι λόγω της δυσκολίας που αντιμετωπίζετε, θα σας φερθούν με κατανόηση. Για να πάρετε λεφτά πίσω, χλωμό βέβαια, γιατί ισχύει αυτό με τα μηχανογραφικά συστήματα.

Εύχομαι πάντως να λυθεί το οικονομικό σας πρόβλημα σύντομα.

το δανειο το πηραμε πριν πολλα χρονια....το επιδομα τωρα ξεκινησαμε να το παιρνουμε....στον οαεδ απλα ζητησανε λογαριασμο εθνικης....και αφου ειχαμε τον δωσαμε...που να φανταστω κατι τετοιο οτι με τσαμπουκα παιρνουν οτι λεφτα βαζουμε μεσα....σε αλλη τραπεζα το ξαναλεω δεν το εχουν κανει ποτε οποτε η ηλιθια δε το σκεφτηκα......:? και ναι εμα ιταν ειναι ενα θεμα οταν με αυτα τα λεφτα θεςνα πληρωσεις δεη οτε ευδαπ και να παρεις φαγωσιμα....οσο για τις δοσεις που χρωσταμε ηδη εχει μπει αιτηση για ρυθμιση και αναμενουμε και απο εκει.....αλι αλι τρισαλι το κερατο μου....:evil: ευχαριστω για την ευχη παντως :-)