PDA

Επιστροφή στο Forum : Tετραγωνικά σπιτιού

arieta
01-04-10, 19:34
Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας , πόσα τετραγωνικά θεωρείτε ότι είναι ικανοποιητικά για μια τετραμελή οικογένεια, ώστε να μην είναι στενάχωρα?

ΜΑΝΩΛΙΑ
02-04-10, 09:59
emas to spiti mas einai 75tetragwnika k einai mia xara.. einai kouzina-kathistiko-trapezaria eniaio,mpanio,apothikoula k 3 ypnodwmatia....

elenik
02-04-10, 10:11
αν επαιρνα τωρα θα επαιρνα 100-120
Εμας ειναι 86 , εχει 3 κρεβατοκαμαρες αλλα δεν θα ελεγα οτι ειναι οσο μεγαλες θα τις ηθελα. Επισης παιζει μεγαλο ρολο και το σχεδιο του σπιτιου. Εμεις αναγκαστηκαμε να ακολουθησουμε τις κολονες και τα δοκαρια :?

Thanomanoula
02-04-10, 16:18
Δεν έχουν τόση σημασία τα τετραγωνικά όσο η δαρύθμιση του σπιτιού. Το σπίτι μου είναι 94τμ αλλά έχει μονο δύο μικρά υπνοδωμάτια και ένα τεράστιο σαλόνι- τραπεζαρία-γραφείο. Είναι πολύ ωραίο αλλά για ένα παιδί. Βέβαια εγώ είμαι με ενοίκιο όμως όταν απόφασίσουμε για δεύτερο παιδί θα πρέπει πρώτα να μετακομίσουμε.

_mpoumpou_
02-04-10, 18:02
Είναι τελείως υποκειμενικό..
Το δικό μας διαμερισμα ειναι 95τμ και εχει δυο υπνοδωματια μικρά όμως, καθολου καλους αποθηκευτικούς χωρους κ φυσικα ουτε αποθηκη..Εχει μεγαλο σαλόνι...
Τωρα που ερχεται και το μπεμπέκι, με το ζόρι χωράνε τα πράγματα ολων στις ντουλάπες, αναγκαστηκαμε να φτιαξουμε και μια τεραστια εκ νεου, αλλα ετσι το παιδικο δωματιο μικρυνε παρα πολύ...
Σε κανα χρονο ευελπιστω θα μετακομισουμε

kounelitsa
02-04-10, 19:03
Τα καινούργια σπίτια είναι γενικά άβολα (τα περισσότερα), σε παλιό σπίτι και με 70 τετραγωνικά μεγώλωναν 3 παιδιά..ήταν μεγαλύτερα τα δωμάτια και πιο λειτουργικοί οι χώροι. Τώρα (όπως και το δικό μας) εχουν τερααααστιο σαλόνι (είπαμε να κάνουμε καμια γιορτη όχι και πανηγύρι, και πού να βάλεις όλα τα πραγματά σου? στο σαλόνι??) και πολυυυυ μικρά υπνοδωμάτια!!! Είναι πρόβλημα τελικά να βρεις άνετο σπίτι.....

mxv
02-04-10, 19:15
Σημασία έχουν καταρχήν οι ανάγκες σας! Μπορεί να διοργανώνεται συχνά τραπέζια σε φίλους οπότε να χρειάζεστε μεγαλύτερο χώρο τραπεζαρίας καθιστικού, μπορεί να μην είναι απαραίτητα 3 υπνοδωμάτια αλλά 2 μεγαλύτερα, μπορεί... χιλιαδυο! Θέλετε να προχωρήσετε σε αγορά ή ενοικίαση? Εχετε ήδη έπιπλα ή θα αγοράσετε καινούρια? Οπότε τα τετραγωνικά επηρεάζονται ανάλογα..Πάντως για σχετική άνεση περίπου 120τ.μ. είναι καλύτερα για 4μελή οικογένεια με 3 υπνοδωμάτια..

barbita
02-04-10, 21:22
εμάς είναι μεζονέτα 110 τμ. και δεν νομίζω να χωρέσουν 2 παιδάκια. Ο λόγος.... 2 κρεβατοκάμαρες μικρές και άλλη μία ακόμα πιο μικρή που έχουμε στριμώξει ντουλάπες κλπ. αν ήταν διαμέρισμα αυτά τα τετραγωνικά νομίζω θα ήταν τέλεια....

arieta
02-04-10, 21:56
Eγώ έχω ένα παιδάκι, βέβαια, αλλά , επειδή σκέφτομαι για δεύτερο, ένα θέμα που με προβληματίζει ειναι το σπίτι. Είναι 85 τετραγωνικά και νομίζω ίσα ίσα είμαστε εντάξει τα τρία άτομα. Οι αποθηκευτικοί χώροι είναι λίγοι , έχω και εγώ την τάση να μαζεύω... Πάντως στο μυαλό μου, το ιδανικό για μια τετραμελή οικογένεια είναι τα 120 τετραγωνικά. Να μπορούν και τα παιδιά να απλώνουν τα παιχνίδια τους , να καλούν τους φίλους τους κτλ

ssttaa
02-04-10, 23:14
O κανόνας που έχουν οι αρχιτέκτονες είναι 25 με 30 τμ ανά άτομο. Βέβαια όπως έχουμε "προχωρήσει" στη σχεδίαση των χώρων, πολλά σπίτια δεν έχουν τους χώρους που πρέπει. Σου πετάνε ένα εννιαίο χώρο και μετά εσύ τρελλαίνεσαι που θα βάλεις μια παπουτσοθήκη!

marsolan
02-04-10, 23:54
εξαρταται απο τις αναγκες καθε οικογενειας και ποσα πραγματα εχει να βολεψει...Νομιζω οτι γυρω στα 120 τετραγωνικα ειναι καλα ακομη και για 5μελη οικογενεια!Με την προυποθεση να υπαρχουν 3 υπνοδωματια και να αξιοποιηθουν καταλληλα οι χωροι!Παντως πραγματι τα καινουργια διαμερισματα ειναι συνηθως μη λειτουργικα!

Evelina-A
04-04-10, 11:12
το παν είναι η διαρρύθμιση να είναι σωστή και λειτουργική. Η αδερφή μου έχει 280 τ.μ με τρία μόνο υπνοδωμάτια! Και όμως γίνεται.

Ηλιάννα
04-04-10, 18:50
Το δικο μου ειναι μεζονετα 210 τετραγωνικα
Στο ισογειο ειναι καθιστικο,τραπεζαρια,κουζινα,wc,και ξενωνας-γραφειο(τελευταια στιγμη ειπα να μην γινει η αποθηκουλα της κουζινας και τωρα ψαχνω να δω πως θα την κανω)
Στον οροφο ειναι το δικο μας υπνοδωματιο(μεγαλυτερο απο οτι πρεπει)και το δικο του μπανιο,δυο τεραστια παιδικα υπνοδωματια και αλλο ενα σε κανονικο μεγεθος,το μπανιο των παιδιων με μπανιερα και ενα δωματιο ντουλαπες οπυο εχω στενωτηριο και πλυντηριο μεσα
Αν η διαρυθμηση ηταν διαφορετικη και μπορουσα ν παρω τετραγωνικα απο τα παιδικα και το δικο μας υπνοδωματιο θα εβγαζα ανετα αλλο ενα παιδικο
Καλα να ειμαστε να εχουμε δουλεια να ξεπληρωσουμε το στεγαστικο σε καμια 15αρια χρονια:confused:

yls
06-04-10, 07:29
Έτσι όπως φτιαχνονται τα σπίτια με μικρά υπνοδωμάτια θέλεις 150 τμ για πενταμελή οικογενεια... Αλλά και με 90 τμ κάνεις την δουλειά σου.

mamvas
06-04-10, 12:47
Αν υπαρχουν 3 υπνοδωματια και καλη διαρρυθμιση, 100 τμ ειναι τελεια για 4 μελη οικογενεια. Αν η διαρρυθμιση ειναι μη ιδανικη, τοτε μαλλον 110-120 τμ.

ΤΙΓΡΑΚΙ
06-04-10, 13:23
εμενα το σπιτι μας ειναι 90τμ και εχουμε τρεις κρεβατοκαμαρες.η μια ειναι αρκετα μικρη την εχουμε ως γραφειο μεχρι να ερθει και τεταρτο μελος στο σπιτι.ειμαι ευχαριστημενη γιατι εχω οσους χωρους χρειαζομαι και πραγματικα το σπιτι μου ειναι λειτουργικο.βεβαια το πηραμε απο τα σχεδια και τη διαρυθμιση την καναμε εμεις.τα υπολοιπα διαμερισματα της πολυκατοικιας εχουν 2 τεραστιες κρεβατοκαμαρες.εγω κρατησα μονο τη δικη μας κρεβατοκαμαρα μεγαλη και την αλλη τη μικρυνα και πηρα και χωρο απο το σαλονι και εκανα την τριτη.και δε μπορω να πω οτι το σαλονι μικρυνε αφου εχω και τραπεζαρια.και η κουζινα μου ειναι ανετη αφου εχει μεσα και τραπεζι να τρωμε χωρις να αναγκαζομαστε να τρωμε στη τραπεζαρια.απλα εχω μικρο μπανιο.μου αρκει ομως που ξερω οτι αν κανω δευτερο παιδι θα μπορει να εχει το δικο του χωρο.

alan
06-04-10, 14:26
Κατα την γνώμη μου ενα σπιτι 100-120 τετραγωνικα με σωστη διαρυθμιση είναι υπερ-βολικο για μια 4μελη οικογενεια:

14 τμ κρεβατοκάμαρα * 3= 42τμ
16 τμ σαλόνι
16τμ κουζίνα (εννιαια με τραπεζαρια και σαλόνι)
6τμ μπανιο
4τμ wc
3τμ αποθηκη

Συνολο: 87τμ
υπολογησε και το παχος των τοιχων (απο 15 εκατοστα εκαστος) το εφτασες το 100τμ

τωρα αν θες περισσοτερο χωρο για την τραπεζαρία (3*4) εεε τα φτανεις τα 120τμ.
αν θες και ενα ξενωνα υπολογισε αλλα 9-10τμ

Αυτα κατα την ταπεινη μου γνώμη ;)

ΤΙΓΡΑΚΙ
06-04-10, 14:37
καλα alan μπραβο εισαι σουπερ με τον υπολογισμο που μας εκανες.

marandnik
06-04-10, 18:05
Όλα αυτά τα τετραγωνικά που αναφέρετε λογικά είναι καθαρά;:confused:
Γιατί συνήθως στις πολυκατοικίες αγοράζουμε με μικτά τετραγωνικά. Ένα διαμέρισμα 100 τετραγωνικών ενδέχεται να έχει από 60 έως 80 το πολύ καθαρά. Ωστόσο, όταν ερωτάται ο ιδιοκτήτης, λέει ότι το σπίτι του είναι 100 τετραγωνικά.

Οπότε το σπίτι που περιέγραψε η alan ως κατοστάρι, αν βγει κάποιος στην αγορά για να το αγοράσει θα του πουληθεί τουλάχιστον ως 130άρι.:roll:

ΤΙΓΡΑΚΙ
06-04-10, 18:18
εμενα το σπιτι μου ειναι 90τμ καθαρα χωρις μπαλκονια.σε αυτο που λες εχεις δικιο πολυ υπολογιζουν και μπαλκονια.

madrid05
06-04-10, 19:49
Νομίζω οτι το σημαντικότερο είναι αυτό που γράφει πιο πάνω η Εβελίνα.Το βασικότερο είναι η διαρρύθμιση και η λειτουργικότητα των χώρων.Τώρα μένουμε 2 άτομα σε σπίτι 45μ² με μεγάλα δωμάτια, αλλά τώρα που έρχεται το μωράκι θα μετακομίσουμε σε σπίτι 100μ² (παλιό) με 2 μεγάλα υπνοδωμάτια και ένα αρκετά καλό σε μέγεθος βοηθητικό.
Ολα είναι σχετικά...

marandnik
06-04-10, 20:07
Όχι τα μπαλκόνια τιγράκι...
Στις πολυκατοικίες σε κάθε διαμέρισμα εκτός των δικών του τετραγωνικών προστίθεται και ένα ποσοστό των τετραγωνικών των κοινόχρηστων χώρων (διάδρομοι, είσοδος, κ.λπ.) Τα διαμερίσματα λοιπόν που αναφέρονται ως 100 τετραγωνικά (και πληρώνονται ως 100 τετραγωνικά :evil:) ΔΕΝ είναι 100 τετραγωνικά!

Σε κάθε πολυκατοικία οι κοινόχρηστοι χώροι είναι διαφορετικοί και επίσης ο εργολάβος τους υπολογίζει με διαφορετικό τρόπο σε κάθε διαμέρισμα. Έτσι ένα 100στάρι από άλλο 100στάρι μπορεί να διαφέρει σημαντικά σε πραγματικούς χώρους από πολυκατοικία σε πολυκατοικία.

Πάντως από ό,τι γνωρίζω κανένας δεν αναφέρει τα καθαρά τετραγωνικά του σπιτιού του αλλά αυτά που πλήρωσε!;)

maman
06-04-10, 22:59
Για'μένα το σημαντικότερο είναι τα μέλη της οικογένειας να έχουν προσωπικό χώρο,ακόμα και ένα μικρό δωματιάκι.Όσο είναι μικρά τα παιδάκια,τα βολεύουμε,αλλά όταν μεγαλώσουν τι κάνουμε;
Εμάς το σπίτι μας είναι 120 τμ.Το φτιάξαμε μόνοι μας και το κάναμε όπως ακριβώς το θέλαμε στο θέμα της διαρρύθμισης.Έχουμε τρεις ευρύχωρες κρεβατοκάμαρες,σαλονοτραπεζαρία(ενιαίος,μεγάλος χώρος)και κουζίνα που τα χωρίζει ένα πάσο.Δυο μπάνια.
Το ένα δωμάτιο το χρησιμοποιούμε ως γραφείο αλλά τώρα που θα έχουμε δύο επιπλέον μέλη και το παιδάκι του συζύγου απο τον πρώτο γάμο,που είναι 16 και θέλει τον χώρο του,να δώ πώς θα χωρέσουμε :roll:
Του μικρού αρχίσαμε και του φτιάχνουμε δικό του χώρο πάνω απο το σπίτι,που θα το κάναμε έτσι και αλλιώς για μελλοντική χρήση.Δεν θέλω όμως να νιώσει πως τον διώχνουμε,οπότε μάλλον θα στριμώξω τα τρία μωρά σε ένα δωμάτιο.Δύσκολα τα πράγματα,για πολλούς απο εμάς όπως βλέπω.

maman
06-04-10, 23:03
Σόρρυ κορίτσια,σας ζάλισα με το πρόβλημα μου.:oops: :roll:

miamama
06-04-10, 23:17
θα συμφωνήσω ότι τα τετραγωνικά είναι σχετικά, προσωπικά σε σπίτι 70 τμ με το παιδί δεν θα έμενα.
έχω φίλους που έχουν αγοράσει διαμέρισμα 75 τμ με 2 κρεβατοκάμαρες...δεν χωράς...
εμείς σε νοικιασμένο σπίτι μένουμε 90τμ,είμαι ικανοποιημένη...σαλονι-τραπεζαρία ενιαίος χώρος,κουζίνα με πάσο,χωράει τραπέζι,wc,και ο πάνω όροφος σοφίτα,μπάνιο και 2 δωμάτια.
το παιδικό είναι μεγάλο,αλλά έχει μικρή ντουλάπα. το σημαντικό είναι οι αποθηκευτικοί χώροι,εμείς δεν έχουμε.
ένα σπίτι θέλει πολλές ντουλάπες,αποθήκη και προσωπικό χώρο για κάθε παιδί.
αυτά όταν αγοράζεις σπίτι ή φτιάχνεις.
βέβαια αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα...τότε ότι μπορείς.

miamama
06-04-10, 23:18
πιστεύω ότι του μικρού θα του αρέσει ανεξάρτητος χώρος μόνο για αυτόν...
δεν μας ζάλισες...

Stellinula
06-04-10, 23:21
Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας , πόσα τετραγωνικά θεωρείτε ότι είναι ικανοποιητικά για μια τετραμελή οικογένεια, ώστε να μην είναι στενάχωρα?

Μια οικογενειακή μας φίλη έχει και 2 παιδάκια (κοριτσάκια) το σπίτι της είναι 80 τμ...Από ότι μου λεει είναι αρκετό και χωρούν άνετα...Τώρα δεν ξέρω αν είχε ένα και ένα (αγόρι κορίτσι) αργότερα που θα έπρεπε να τους χωρίσει δωμάτια τι θα μπορούσε να κάνει.

maman
06-04-10, 23:44
πιστεύω ότι του μικρού θα του αρέσει ανεξάρτητος χώρος μόνο για αυτόν...
δεν μας ζάλισες...

Το ξεκινήσαμε,ας αποφασίσει μόνος του.Μια σκάλα θα μας χωρίζει άλλωστε

miamama
07-04-10, 00:08
μια χαρά θα είναι!!

alan
07-04-10, 01:25
τα τετραγωνικά που ανέφερα είναι καθαρα (δλδ τοσος ελευθερος χωρος στο δωματίο)

για αυτο γραφω οτι είναι 87 τμ το σπιτι αλλα μαζί με 15 εκατοστα ο καθε τοιχος φτανουμε τα 100 τμ

Τα μπαλκόνια δεν θα επρεπε να προσμετρουνται στα τετραγωνικα του σπιτιου αφου δεν προσμετορυνται και στην πολεοδομία σαν τετραγωνικα του σπιτιου οπως και τα υπογεια (για αυτο και ολοι που κτιζουν μονοκατοικίες φτιαχνουν κατι υπογεια υπερυψωμενα και μετα να τα πλεϊρουμ και να τα πλησταρια)8)

Οταν η κρεβατοκάμαρα είναι 14τμ δλδ 3,5*4 εεεεε δεν μπορει ενας απο τους τοιχους θα μπει ντουλαπα και μια ντουλαπα 3,5 -4 μετρα είναι μια ΜΕΓΑΛΗ ντουλαπα. Αν δε καθε κρεβατοκάμαρα εχει μια τετοια ντουλαπα τοτε δεν εχεις θεμα με αποθηκευτικο χωρο.

Τωρα σας προτεινω μελετημένες λύσεις οχι ......μπακαλουμ αποψεις!!!!!8-)8-)8-)

miamama
07-04-10, 09:44
σωστά τα λες...οπότε μιλάμε για 100τμ αισίως...
καλά είναι.

MARGIO
07-04-10, 10:47
Όχι τα μπαλκόνια τιγράκι...
Στις πολυκατοικίες σε κάθε διαμέρισμα εκτός των δικών του τετραγωνικών προστίθεται και ένα ποσοστό των τετραγωνικών των κοινόχρηστων χώρων (διάδρομοι, είσοδος, κ.λπ.) Τα διαμερίσματα λοιπόν που αναφέρονται ως 100 τετραγωνικά (και πληρώνονται ως 100 τετραγωνικά :evil:) ΔΕΝ είναι 100 τετραγωνικά!

Σε κάθε πολυκατοικία οι κοινόχρηστοι χώροι είναι διαφορετικοί και επίσης ο εργολάβος τους υπολογίζει με διαφορετικό τρόπο σε κάθε διαμέρισμα. Έτσι ένα 100στάρι από άλλο 100στάρι μπορεί να διαφέρει σημαντικά σε πραγματικούς χώρους από πολυκατοικία σε πολυκατοικία.

Πάντως από ό,τι γνωρίζω κανένας δεν αναφέρει τα καθαρά τετραγωνικά του σπιτιού του αλλά αυτά που πλήρωσε!;)

Αυτο συμβαινει μονο στη Θεσσαλονικη,στην Αθηνα δεν υπαρχει η εννοια των μεικτων μετρων.
Τα μπαλκονια δεν τα μετραει κανεις,εκτος αν μιλαμε για κλειστους ημιυπαιθριους χωρους.;-)
Τελος για να απαντησω και στο ερωτημα του τοπικ νομιζω οτι 120 τμ ειναι ικανοποιητικα.

Morchelina
07-04-10, 10:56
Εμείς νοικιάζουμε και είναι 125τ.μ. καθαρό, με 4 μεγάλες κρεβατοκάμαρες, χωριστή κουζίνα, 2 μπάνια, αποθήκη και σοφίτα γιατί είναι οροφοδιαμέρισμα στον τελευταίο όροφο και φυσικά μας έχει βολέψει πολύ. Όταν έχεις μικρά παιδιά χρειάζεσαι χώρους γιατί περνάνε πολύ χρόνο εντός και έχουν παιχνίδια, κλπ. Αν και ο γιος μου επιμένει να κοιμάται συχνά με την αδερφή του και πολύ θα ήθελε κουκέτα κρεβάτι :roll:. Το θέμα είναι ότι όλοι μας μέχρι να κάνουμε το δικό μας σπίτι τα παιδιά μεγαλώνουν και ή φεύγουν για σπουδές ή θα εκτιμούσαν πολύ έναν ανεξάρτητο χώρο, π.χ. μία γκαρσονιέρα. Οπότε σκέφτομαι αν προχωρήσω σε δικό μου σπίτι να κάνω κάτι σε ένα επίπεδο γύρω στα 90τ.μ. καθαρό (με τοίχους), με 2 κρεβατοκάμαρες, αποθήκη και χωριστή κουζίνα και μία ή δύο γκαρσονιέρες με ανεξάρτητη είσοδο. Γιατί δε θέλω όταν θα χαλαρώνω στο σαλόνι μου να περνάει η σάρα και η μάρα από 18χρονα που θα ακούν δυνατή μουσική, θα φωνάζουν, θα ξενυχτάν, κλπ. Και θα έχουν την ευθύνη του δικού τους χώρου όπως η καθαριότητα και νομίζω θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα. Φαντάσου να ξεμείνουν στο σπίτι μέχρι τα 30. Θα φρικάρω.

Morchelina
07-04-10, 10:59
Αυτο συμβαινει μονο στη Θεσσαλονικη,στην Αθηνα δεν υπαρχει η εννοια των μεικτων μετρων.
Τα μπαλκονια δεν τα μετραει κανεις,εκτος αν μιλαμε για κλειστους ημιυπαιθριους χωρους.;-)
Τελος για να απαντησω και στο ερωτημα του τοπικ νομιζω οτι 120 τμ ειναι ικανοποιητικα.

Ούτε στο Καρπενήσι. Τελικά η Θεσσαλονίκη φαίνεται πιο φτηνή ανά τετραγωνικό αλλά πληρώνεις αέρα πατέρα. Ναι τα μπαλκόνια δεν μετράν πουθενά στα μέτρα.

Έχει το ΙΚΕΑ κάτι προτάσεις για 65τ.μ. και για 35τ.μ.

Aggeloudia
07-04-10, 18:27
αν επαιρνα τωρα θα επαιρνα 100-120
Εμας ειναι 86 , εχει 3 κρεβατοκαμαρες αλλα δεν θα ελεγα οτι ειναι οσο μεγαλες θα τις ηθελα. Επισης παιζει μεγαλο ρολο και το σχεδιο του σπιτιου. Εμεις αναγκαστηκαμε να ακολουθησουμε τις κολονες και τα δοκαρια :?

Θα συμφωνησω με τη φίλτατη συμφορουμιτησα και θα πω πως και εγω θα ηθελα ενα "τσακ" μεγαλύτερο σπίτι καθώς είμαστε και large ως άνθρωποι...
Θα ηθελα 120 τετραγωνικά και θεωρω πως θα ημουν καλά...
Εχω δει και οικογενειες να χωράνε και στα 70 και να περνάνε και καλά...

Lucy
07-04-10, 19:00
Συμφωνώ ότι παίζει ρόλο η διαρρύθμιση, αλλά νομίζω ότι 100 τετραγωνικά είναι απαραίτητα για να είναι όλοι σχετικά άνετα. Προσωπικά προτιμώ να μην είναι τεράστιο το σαλόνι (όπως συνηθίζεται τελευταία) αλλά να είναι άνετα τα υπνοδωμάτια. Είναι απαραίτητο επίσης να υπάρχουν πολλοί αποθηκευτικοί χώροι και μπαλκόνια ή βεράντες.

Stellinula
07-04-10, 20:11
Βλέπω τις απαντήσεις βρέ κορίτσια για τα σπίτια από 75τμ και πάνω...Εγώ έιμαι με τον ανδρούλι μου σε 42τμ σπίτι και δεν έχουμε δυνατότητα μετακόμησης. Αμα έρθει το νινάκι θα πηδηχτούμε απο το παράθυρο????:confused:
Λέμε ότι θα βολευτούμε εκεί μέσα εφόσον δεν έχουμε δυνατότητα μετακίνησης...Εξάλλου έλεγαν οι παλιοί "όλοι οι καλοί χωράνε";)

maria- elpida
07-04-10, 20:23
κοριτσια εμενα το σπιτι μου ειναι 80τμ και ειναι μια χαρα.
εχουμε μεγαλο σαλονι και χωριστα απο την κουζινα που ειναι πολυ καλυτερα γιατι γλυτωνεις μυρωδιες και θορυβο.
τα δωματια ειναι κανονικα και δεν με απασχολει να ειναι μεγαλα, για υπνο παμε..
απο την αλλη, αγορασαμε αυτο το σπιτι για το τεραστιο μπαλκονι του, ειναι τελειο και ολο το καλοκαιρι το περναμε εκει
βεβαια συμφωνω με την αποψη της Stellinula πως χιλιοι καλοι χωρανε!!

marandnik
07-04-10, 21:27

:shock::shock::shock:

Γι' αυτό άλλα λένε τα κορίτσια και άλλα καταλαβαίνω εγώ. 100 τετραγωνικά με τρεις μεγάλες κρεβατοκάμαρες, αποθήκη και δύο WC; Εδώ στη Θεσσαλονίκη έχω βρει σπίτι που πουλιόταν για 96 τετραγωνικά και ζήτημα να είχε 60 καθαρά. Δύο πολύ μικρές κρεβατοκάμαρες, μια μεγαλούτσικη σαλοκουζίνα και ένα μέτριο μπάνιο.
Και η τιμή φυσικά πήγαινε με το τετραγωνικό Χ 96!

Τόσον καιρό πίστευα ότι οι τιμές στην Αθήνα είναι υπερβολικές σε σχέση με τη Θεσσαλονίκη και τώρα έπεσα από τα σύννεφα! Αέρα πατέρα που λέει και η φίλη Morchelina.:roll:

Stellinula
07-04-10, 21:49
Ξέχασα επίσης να πω ότι είμαι στον 3ο όροφο χωρίς ασανσέρ...να δω πως θα τα βγάζω πέρα με το νινάκι...Είδωμεν...Ο Θεός Μεγάλος...:(

vaw
07-04-10, 22:41
Νομίζω οτι το σημαντικότερο είναι αυτό που γράφει πιο πάνω η Εβελίνα.Το βασικότερο είναι η διαρρύθμιση και η λειτουργικότητα των χώρων.Τώρα μένουμε 2 άτομα σε σπίτι 45μ² με μεγάλα δωμάτια, αλλά τώρα που έρχεται το μωράκι θα μετακομίσουμε σε σπίτι 100μ² (παλιό) με 2 μεγάλα υπνοδωμάτια και ένα αρκετά καλό σε μέγεθος βοηθητικό.
Ολα είναι σχετικά...

Έχεις απόλυτο δίκιο για τη διαρρύθμιση. Εμάς είναι μεζονέτα 160τμ. Ακουγεται καλή αλλά στην πράξη γινέται το εξής: ζούμε σε 50 τμ καθώς είναι η σαλοκουζίνα που είναι στο μεσαίο επίπεδο και έχω ένα τερ΄στιο γραφείο και αποθηκευτικούς χωρους στο ισόγειο και μια καλή κρεβατοκάμαρα με δυο μικρά παιδικά στον πάνω όροφο. Πραγατικά τα παιδικά μου τα θεωρώ πολυ΄μικ΄ρα. Όμως έτσι όπως ήταν το οικοπεδό μας ήταν ότι καλύτερο μπορούσαμε να κάνουμε και απο την άλλη με παρηγορεί οτι τουλάχιστον τα παιδιά μου θα έχουν δωμάτιο ενώ εγώ δεν είχα δωμάτιο μέχρι τα 12!

alan
08-04-10, 03:00
λοιπον μην γελάσετε ..... καλα γελάστε αμα θέλετε :lol::lol::lol:

εδω εχω φτιαξει μια κατοψη για το ιδανικο για εμενα σπιτι
Εχω ενα παιδι και πιανο με ουρα οποτε μην απορρισετε για αυτα που βλέπετε.
θα διαπιστώσετε επισης οτι στον διαδρομο εχω βαλει μια ντουλάπα οτι πρεπει για τους ξενους.
Φυσικα εχω υπολογίσει ημιυπόγειο (εκει θα μπουν πλυντηρια, εργαλεια και γενικα η σαβουρα.
Στην αστεια μου κουζίνα οφειλετε να προσεξετε οτι στον ενα τοιχο εχω μια ντουλαπα ΝΑΑΑΑΑ με το συμπαθιο.
Οποια επιθυμει (επειδη γουσταρω τρελλα) θα της φτιαξω μια κατοψη με τα δικα της δεδομενα (ελπιζω να είναι λιγες :mrgreen:)

http://el.floorplanner.com/projects/19452549/edit

alan
08-04-10, 03:05
Ξέχασα επίσης να πω ότι είμαι στον 3ο όροφο χωρίς ασανσέρ...να δω πως θα τα βγάζω πέρα με το νινάκι...Είδωμεν...Ο Θεός Μεγάλος...:(

Μεναμε σε σπιτι 38 τετραγωνικων σκαρτα, εως τα 2,5 της μικρης
Στειλαμε το σαλόνι στην ξεδελφη μου στο Λαυριο και το καναμε παιδικο (με συνθετο, τηλεοραση και χαλι σαλονιου :lol::lol::lol:)

Μια λύση είναι να βρεις ενα μη ορατο μερος στην εισοδο της πολυκατοικίας ωστε να αφηνεις με ασφάλεια το καροτσι.
Επισης μπορεις τα ψωνια του σουπερ μαρκετ απο ενα ποσο και απανω να ζητας να στα φερουν σπιτι, χωρις καμια επιβαρυνση (ο καημένος ο βασταζος θα τα παιξει :mrgreen:)

Αυτα και ευχοαι να κερδισεις αυριο απο το τζοκερ αρκετα για καινουργιο σπιτι :grin:

alan
08-04-10, 04:04
λοιπον εφτιαξα ενα κανονικο σπιτι 104 τμ με τους εξωτερικους τοιχους και παχος τοιχων 20 cm (δλδ κανονικα είναι 15 αλλα ξεχασα να αλλαξω την ρυθμιση)

3 κρεβατοκάμαρες
μπανιο wc
εννιαία σαλονοραπεζαρία

δεν καταφερα να βαλω πατωμα στην σαλονοτραπεζαρία :evil:

ελπίζω περαν της πλακας να σας αρέσει :mrgreen:

http://el.floorplanner.com/projects/19452549-oneiro/floors/19614333-/designs/20783305-/edit

ααααα και φυσικα μπορειται να το φτιαξετε και μονες σας!!!!!

Ευάκι
08-04-10, 08:40
Alan πολύ ωραίο το σχέδιό σου. Συμφωνώ απόλυτα πως δεν έχουν σχέση τόσο τα τετραγωνικά όσο η διαρρύθμιση. Οι αποθηκευτικοί χώροι είναι απαραίτητοι και τα βολικά έπιπλα.
Το δικό μου σπίτι είναι μεζονέτα 2 επιπέδων 140-150 τεραγωνικά και είμαστε πολύ άνετα. Στον κάτω όροφο είναι καθηστικό τραπεζαρία, κουζίνα χωριστή (θα την ήθελα λίγο μεγαλύτερη), WC και κάτω από την σκάλα που οδηγεί στον επάνω όροφο, αποθηκάκι. Πάνω έχει 3 κρεββατοκάμαρες κανονικές, με ντουλάπες η κάθε μία, ένα μπάνιο κανονικό, ένα αποθηκάκι που έχω πλυντήριο και στεγνωτήριο και ένα ενδιάμεσο μικρό σαλονάκι που το έχω κάνει γραφείο και έχω βάλει και μια ντουλάπα. Είμαστε αρκετά άνετα και μου αρέσει πολύ, αν και αν το ξαναέχτιζα θα το έκανα λίγο διαφορετικό.
Το εξοχικό μας είναι 60 τετραγωνικά και βολευόμαστε κι εκεί, όμως φυσικά δεν έχουμε εκεί τις ίδιες ανάγκες και πιστεύω πως αν ήταν μόνιμη κατοικία θα ήταν ακετά ζόρικα.

Morchelina
08-04-10, 09:13
:shock::shock::shock:

Γι' αυτό άλλα λένε τα κορίτσια και άλλα καταλαβαίνω εγώ. 100 τετραγωνικά με τρεις μεγάλες κρεβατοκάμαρες, αποθήκη και δύο WC; Εδώ στη Θεσσαλονίκη έχω βρει σπίτι που πουλιόταν για 96 τετραγωνικά και ζήτημα να είχε 60 καθαρά. Δύο πολύ μικρές κρεβατοκάμαρες, μια μεγαλούτσικη σαλοκουζίνα και ένα μέτριο μπάνιο.
Και η τιμή φυσικά πήγαινε με το τετραγωνικό Χ 96!

Τόσον καιρό πίστευα ότι οι τιμές στην Αθήνα είναι υπερβολικές σε σχέση με τη Θεσσαλονίκη και τώρα έπεσα από τα σύννεφα! Αέρα πατέρα που λέει και η φίλη Morchelina.:roll:

Είμαι παθούσα γιατί πήραμε διαμέρισμα στη Θεσσαλονίκη από αντιπαροχή, 103 τ.μ. και βγάλαμε 3 κρεβατοκάμαρες αλλά ενιαία σαλοκουζίνα μικρή. Οι από πάνω μας βγάλαν 2 κρεβατοκάμαρες και πιο μεγάλη σαλοκουζίνα. Με το ζόρι 78 τ.μ. καθαρό με τους τοίχους αλλά πουθενά δεν βγάζαμε τα υπόλοιπα 25τ.μ. Οι γονείς μου είχαν ένα παλιό 80 τ.μ. μεικτό που ήταν τεράστιο με χωλ, χωριστή κουζίνα και 2 κρεβατοκάμαρες. Και εδώ πουλάν καθαρά μέτρα και η αποθήκη στο υπόγειο δεν μετράει στα μέτρα. Και οι κρεβατοκάμαρες με κουφωτές ντουλάπες όλες και καλύτερη κατασκευή γενικότερα.

Morchelina
08-04-10, 09:29
λοιπον εφτιαξα ενα κανονικο σπιτι 104 τμ με τους εξωτερικους τοιχους και παχος τοιχων 20 cm (δλδ κανονικα είναι 15 αλλα ξεχασα να αλλαξω την ρυθμιση)

3 κρεβατοκάμαρες
μπανιο wc
εννιαία σαλονοραπεζαρία

http://el.floorplanner.com/projects/19452549-oneiro/floors/19614333-/designs/20783305-/edit

Το όνειρο είναι το δικό σου;

Μου άρεσε στο ΙΚΕΑ που έχουν μία μεσοτοιχία μεταξύ κουζίνας και σαλονιού σαν διαχωριστικό η οποία δεν πάει από τοίχο σε τοίχο. Από τη μια μεριά του τοίχου στο σαλόνι βάζεις πλάτη τον καναπέ και από την μεριά της κουζίνας ντουλάπια και πάγκο εργασίας και η κουζίνα είναι στυλ διαδρόμου (gallery) και όχι Γ.

Είναι ωραίο να βάζεις τα έπιπλα γιατί μόνο έτσι καταλαβαίνεις πόσα τετραγωνικά θες. Άδεια φαίνονται πολύ μικρά και καταλήγουμε σε άχρηστους χωρους.

MARGIO
08-04-10, 09:31
Να διευκρινησω κατι.Η αποθηκη στο υπογειο δεν μετραει ουτε στη Θεσσαλονικη,αυτο που σου χρεωνουν ειναι την εισοδο, το κλιμακοστασιο και την αποληξη.Εφοσον κατασκευαζονται πρεπει και να πληρωθουν,ή θα ανεβασεις την τιμη ή θα τα υπολογισεις στα μετρα.Προσθετωντας ολα αυτα τα μετρα βγαινει ενα ποσοστο και μοιραζεται στα διαμερισματα αναλογα με τα τετραγωνικα τους,οσο περισσοτερα διαμερισματα τοσο μικροτερο το ποσοστο,γι αυτο υπαρχουν διαφορες απο οικοδομη σε οικοδομη.Ελπιζω να σας ξεμπερδεψα και να μη σας μπερδεψα ακομη περισσοτερο.

Morchelina
08-04-10, 10:02
Να διευκρινησω κατι.Η αποθηκη στο υπογειο δεν μετραει ουτε στη Θεσσαλονικη,αυτο που σου χρεωνουν ειναι την εισοδο, το κλιμακοστασιο και την αποληξη.Εφοσον κατασκευαζονται πρεπει και να πληρωθουν,ή θα ανεβασεις την τιμη ή θα τα υπολογισεις στα μετρα.Προσθετωντας ολα αυτα τα μετρα βγαινει ενα ποσοστο και μοιραζεται στα διαμερισματα αναλογα με τα τετραγωνικα τους,οσο περισσοτερα διαμερισματα τοσο μικροτερο το ποσοστο,γι αυτο υπαρχουν διαφορες απο οικοδομη σε οικοδομη.Ελπιζω να σας ξεμπερδεψα και να μη σας μπερδεψα ακομη περισσοτερο.

Θεωρητικά αυτό γίνεται αλλά εμείς τα 25τ.μ. διαφορά δεν τα βγάζαμε από πουθενά και προσθέταμε και αποθήκη και θέση στάθμευσης. Αλλά αντιπαροχή ήταν, οι παππούδες κάναν κουμάντο. Μας δώσαν το γάιδαρο, να τον κοιτάζαμε και στα δόντια; Αλλά μια απορία μας έμεινε.

Δηλ. αν μέσο όρο έχουν όλοι 20 τ.μ. κοινόχρηστα και είμαστε 4 όροφοι, 8 διαμερίσματα, 8Χ20=160τ.μ. Πολλά δεν είναι;

alan
08-04-10, 11:21
Το όνειρο είναι το δικό σου;

Μου άρεσε στο ΙΚΕΑ που έχουν μία μεσοτοιχία μεταξύ κουζίνας και σαλονιού σαν διαχωριστικό η οποία δεν πάει από τοίχο σε τοίχο. Από τη μια μεριά του τοίχου στο σαλόνι βάζεις πλάτη τον καναπέ και από την μεριά της κουζίνας ντουλάπια και πάγκο εργασίας και η κουζίνα είναι στυλ διαδρόμου (gallery) και όχι Γ.

Είναι ωραίο να βάζεις τα έπιπλα γιατί μόνο έτσι καταλαβαίνεις πόσα τετραγωνικά θες. Άδεια φαίνονται πολύ μικρά και καταλήγουμε σε άχρηστους χωρους.

Αγαπητή Μορσελίνα για εμενα μια μονοκατοικία με ανετους χώρους σε μια ηρεμη γειτονια είναι ενα ονειρο ζωής. Φανταζομαι κα ιγια πολλους ανθρώπους. Για 2 λόγους φτιάχνω κατόψεις:
1. εχω παει σε σπιτια 140-160 τμ και εχω δει παιδικα δωματια 10τμ :confused:
2. το σπιτι που μεγαλωσα (κατασκευη '70ς) ήταν ολο χολ- προχολ- διαδρομους και εγω με την αδερφή μου δεν είχαμε ντουλάπα για τα ρουχα μας :-x
εεεε ηταν και ο μπαμπας μου μηχανικός ......και έτσι ενω είμαι παντελώς ασχετη εχω κολλήσει. Το τι σχεδιο εχω φτιαξει δεν λέγετε

Βεβαια τα σχεδια μου δεν ξερω αν είναι πραγματοποιήσημα: στατική μελετη? οι κολώνες μπορουν να μπουν ετσι οπως το εφτιαξα??? μπορει να είναι ενα παραθυρο 2μ πλατος??? αν μπορεί μηπως κοστίζει ενα σωρο χρήματα??

Ναι το σχέδιο στην ΙΚΕΑ και μου άρεσε ΠΟΛΥ σαν ιδέα. Εχω προσπαθήσει να το βαλω σε σχεδια μου αλλα επειδη εχω το κολλημα με τις κρεβατοκάμαρες δεν τα κατάφερα :-( .....ακόμα

alan
08-04-10, 11:26
Alan πολύ ωραίο το σχέδιό σου. Συμφωνώ απόλυτα πως δεν έχουν σχέση τόσο τα τετραγωνικά όσο η διαρρύθμιση. Οι αποθηκευτικοί χώροι είναι απαραίτητοι και τα βολικά έπιπλα.
Το δικό μου σπίτι είναι μεζονέτα 2 επιπέδων 140-150 τεραγωνικά και είμαστε πολύ άνετα. Στον κάτω όροφο είναι καθηστικό τραπεζαρία, κουζίνα χωριστή (θα την ήθελα λίγο μεγαλύτερη), WC και κάτω από την σκάλα που οδηγεί στον επάνω όροφο, αποθηκάκι. Πάνω έχει 3 κρεββατοκάμαρες κανονικές, με ντουλάπες η κάθε μία, ένα μπάνιο κανονικό, ένα αποθηκάκι που έχω πλυντήριο και στεγνωτήριο και ένα ενδιάμεσο μικρό σαλονάκι που το έχω κάνει γραφείο και έχω βάλει και μια ντουλάπα. Είμαστε αρκετά άνετα και μου αρέσει πολύ, αν και αν το ξαναέχτιζα θα το έκανα λίγο διαφορετικό.
Το εξοχικό μας είναι 60 τετραγωνικά και βολευόμαστε κι εκεί, όμως φυσικά δεν έχουμε εκεί τις ίδιες ανάγκες και πιστεύω πως αν ήταν μόνιμη κατοικία θα ήταν ακετά ζόρικα.

Ευάκι εχεις 140τμ σπιτι???
είναι ΠΟΛΥ μεγαλο και ανετο σίγουρα
ελπίζω να υπάρχει και ξενώνας ........ αν εχεις κήπο να σου έρθω??? :mrgreen:

Βασικα έχει μεγαλη σημασία και το οικοπεδο.

Εδω το σχέδιο το έφτιαξα με το σκεπτικο οτι δεν εχω περιορισμό
και παρακαλώ είναι μολις 104τμ (με τους εξωτερικους τοίχους)

Ευάκι
08-04-10, 11:30
Δυστυχώς Alan δεν έχω κήπο, γι΄αυτό το λόγο μόλις και φτιάξαμε το εξοχικό μας σε χωριό. Παρόλο που έχω μεγάλο σπίτι δεν έχω μπαλκόνια. Τα υπνοδωμάτια είναι 3 : 1 για μας και από μια για τις 2 κόρες μας. Γι΄αυτό λέω πως τώρα θα το έκανα διαφορετικά. Όσον αφορά για το οικόπεδο δίκιο έχεις μια και περιορίζει αρκετά.

alan
08-04-10, 11:35
Δυστυχώς Alan δεν έχω κήπο, γι΄αυτό το λόγο μόλις και φτιάξαμε το εξοχικό μας σε χωριό. Παρόλο που έχω μεγάλο σπίτι δεν έχω μπαλκόνια. Τα υπνοδωμάτια είναι 3 : 1 για μας και από μια για τις 2 κόρες μας. Γι΄αυτό λέω πως τώρα θα το έκανα διαφορετικά. Όσον αφορά για το οικόπεδο δίκιο έχεις μια και περιορίζει αρκετά.

γιατι δεν έχεις μπαλκόνια???
αφου δεν προσμετρούνται στα τετραγωνικά του σπιτιου στις εφορίες κια σε αυτά (νιμίζω........)
τι εννοείς τα υπνοδωμάτια είναι 3:1?????? (ντιπ ντουβαρι:oops:)

Ευάκι
08-04-10, 11:49
Καλέ 3 υπνοδωμάτια δηλ. 1 για τους γονείς, 1 για τη μια κόρη και 1 για την άλλη. Όσο για τα μπαλκόνια, η οικοδομή είναι οικογενειακή και την χτίσαμε εμείς. Λόγω μ.... ας δεν κάναμε μεγάλα μπαλκόνια. Άσε και που να είχα μεγάλο μπαλκόνι, μάλλον δε θα έβγαινα, γιατί είναι στον 1ο όροφο και μπροστά μου είναι πεζόδρομος και πάρκο, με αποτέλεσμα στο μπαλκόνι να είμαι εγώ και όσοι είναι στο πάρκο, ούτε την μύτη μου δεν μπορώ να ξύσω χωρίς να με δουν όλοι. Από την άλλη είναι καλό, γιατί μπορώ να ελέγχω την κόρη μου όταν παίζει στο πάρκο με τους φίλους της.

MARGIO
08-04-10, 12:08
Θεωρητικά αυτό γίνεται αλλά εμείς τα 25τ.μ. διαφορά δεν τα βγάζαμε από πουθενά και προσθέταμε και αποθήκη και θέση στάθμευσης. Αλλά αντιπαροχή ήταν, οι παππούδες κάναν κουμάντο. Μας δώσαν το γάιδαρο, να τον κοιτάζαμε και στα δόντια; Αλλά μια απορία μας έμεινε.

Δηλ. αν μέσο όρο έχουν όλοι 20 τ.μ. κοινόχρηστα και είμαστε 4 όροφοι, 8 διαμερίσματα, 8Χ20=160τ.μ. Πολλά δεν είναι;

Δεν θα ελεγα οτι ειναι και πολλα 20 τμ κοινοχρηστα.Δεν μετριουνται ακριβως, μπαινει ποσοστο δηλαδη αν πχ το σπιτι ειναι 83 τμ καθαρο τα 20 τμ σημαινει ποσοστο κοινοχρηστων 25% δεν θα ελεγα οτι ειναι και πολυ εχω δει μεχρι και 45%.

alan
08-04-10, 14:41
Καλέ 3 υπνοδωμάτια δηλ. 1 για τους γονείς, 1 για τη μια κόρη και 1 για την άλλη. Όσο για τα μπαλκόνια, η οικοδομή είναι οικογενειακή και την χτίσαμε εμείς. Λόγω μ.... ας δεν κάναμε μεγάλα μπαλκόνια. Άσε και που να είχα μεγάλο μπαλκόνι, μάλλον δε θα έβγαινα, γιατί είναι στον 1ο όροφο και μπροστά μου είναι πεζόδρομος και πάρκο, με αποτέλεσμα στο μπαλκόνι να είμαι εγώ και όσοι είναι στο πάρκο, ούτε την μύτη μου δεν μπορώ να ξύσω χωρίς να με δουν όλοι. Από την άλλη είναι καλό, γιατί μπορώ να ελέγχω την κόρη μου όταν παίζει στο πάρκο με τους φίλους της.

κρίμα διότι υπάρχουν λύσεις: ψαθινες περγκολες (δεν ξέρω πως τις λενε απλα τις περιγραφω)
παντως απο το παραθυρο σου θα εχεις ωραια θέα ..... :D

Lucy
08-04-10, 16:03
Βλέπω τις απαντήσεις βρέ κορίτσια για τα σπίτια από 75τμ και πάνω...Εγώ έιμαι με τον ανδρούλι μου σε 42τμ σπίτι και δεν έχουμε δυνατότητα μετακόμησης. Αμα έρθει το νινάκι θα πηδηχτούμε απο το παράθυρο????:confused:
Λέμε ότι θα βολευτούμε εκεί μέσα εφόσον δεν έχουμε δυνατότητα μετακίνησης...Εξάλλου έλεγαν οι παλιοί "όλοι οι καλοί χωράνε";)

Συζητάμε πόσα τετραγωνικά χρειάζονται για να μένει άνετα μια 4μελής οικογένεια. Εσείς θα είστε 3 άτομα σε 42τμ. Σίγουρα θα τα καταφέρετε και θα βολευτείτε αλλά δεν νομίζω ότι θα είστε "άνετα". Αλλά και αυτό βέβαια είναι σχετικό... Χρειάζεται όμως να υπάρχει ένα παιδικό δωμάτιο.

Stellinula
08-04-10, 16:16
Συζητάμε πόσα τετραγωνικά χρειάζονται για να μένει άνετα μια 4μελής οικογένεια. Εσείς θα είστε 3 άτομα σε 42τμ. Σίγουρα θα τα καταφέρετε και θα βολευτείτε αλλά δεν νομίζω ότι θα είστε "άνετα". Αλλά και αυτό βέβαια είναι σχετικό... Χρειάζεται όμως να υπάρχει ένα παιδικό δωμάτιο.

Άστα ρε κορίτσι λές να μην το ξέρω? Αλλά αμα δεν μπορείς το βουλώνεις και το κάνεις να σου αρέσει το σπιτάκι θες δεν θές.
Ας πούμε σκέφτομαι το σαλόνάκι μας να το κάνω παιδικό, το χωλ μας είναι μικρούλι αλλά ένα μικρό καθιστικούλι γίνετε.
Εγώ με τον άνδρα μου θα φτιάξουμε την δική μας κρεβατοκάμαρα ώς καθιστικό για τις καθημερινές μας και έτοιμο το σπίτι...
Με λίγη φαντασία γίνονται..Δεν θέλω να σκέφτομαι το μεγαλύτερο σπίτι γιατι στεναχωριέμαι που δεν έχουμε την δυνατότητα ούτε για αγορά αλλά ούτε και ενικίου.
Οπότε θα διαμορφώσουμε όπως μπορούμε τα 45 τετραγωνικούλια και θα μάθουμε να ζούμε στριμωγμένα, αγκαλιάσμένα πιο ζεστα και χουχουλιάρικα. Τι άλλο να κάνουμε?
Ζεις και προσαρμόζεσαι με αυτά που έχεις...ΈΜενα μου έτυχε να είναι λίγο στενάχωρα αλλά δεν πειράζει...Ας μου δώσει εμένα ο Θεος το 3ο μέλος στην οικογένεια και θα είμαστε τέλεια (από θέμα χώρου βέβαια)....

νούφαρο
08-04-10, 16:23
λοιπόν οι χώροι όπως τους περιγράφει η alan είναι άνετοι και λειτουργικοί, γενικά στα 100-110τμ καθαρά βγαίνουν καλοί χώροι. Οι εξωτερικοί τοίχοι όμως είναι υποχρεωτικά τουλάχιστον 25εκ. (λόγω μονώσεων), και οι εσωτερικοί 15εκ τουλάχιστον, και 20εκ. κατ' εμέ στους υγρούς χώρους (μπάνια, κουζίνα λόγω σκαψίματος για τα υδραυλικά) και στους διαχωριστικούς διαμερισμάτων (για ηχομόνωση και όχι μόνο).
Στη Β. Ελλάδα για τα διαμ/σματα μιλάμε πάντα για μικτά εμβαδά (αγοραπωλησίες, δάνεια), από Βόλο και κάτω όλα αναφέρονται στα καθαρά εμβαδά (με τοιχοποιίες).
Τώρα ο υπολογισμός των κοινοχρήστων προκύπτει κανονικά με αλγόριθμο, αλλά επειδή συντάσσεται υπευθύνει του εκάστοτε Μηχ/κού, ο καθένας γράφει ότι θέλει. Πολλαπλασιάζεις δλδ το καθαρό εμβαδόν του διαμ/σματος επί το συνολικό εμβαδόν των κοινοχρήστων της οικοδομής (που προσμετρώνται στο σδ και διανέμονται) δια του συνολικού εμβαδού της οικοδομής (που προσμετράται στο σδ). Φυσικά, στα ισόγεια κατ/ματα συνήθως δε διανέμονται κοινόχρηστα (εκτός και αν το επιθυμούν) και φυσικά κάποιοι δανέμουν και υπόγειες αποθήκες που δεν προσμετρώνται στη δόμηση.

Κατά τη γνώμη μου απαραίτητος σε μια μονοκατοικία είναι ο χώρος εισόδου (όχι μέσα από τους χώρους διημέρευσης όπως στο σκαρίφημα), σπατάλη τμ. μεν, αλλά δεν είναι διαμ/σμα.

Lucy
08-04-10, 16:23
Φυσικά και δεν πειράζει! Υπάρχουν λύσεις για να είστε όλοι καλά και ευτυχισμένοι! :-) Είναι καλή ιδέα να κάνετε το σαλόνι παιδικό. Και επίσης μπορείτε να βρείτε "πολυμορφικά" ας πούμε έπιπλα που δεν θα πιάνουν πολύ χώρο. Βεράντα ή μπαλκόνι έχετε? Θα μπορούσατε και εκεί να βάλετε ντουλάπια ώστε ορισμένα πράγματα να είναι εκτός σπιτιού και να έχετε περισσότερο χώρο στο εσωτερικό.
Αν δεν κάνω λάθος είδα σε άλλο θέμα ότι σε απασχλεί το οικονομικό. Εϋχομαι να έρθει το παιδάκι σας με το καλό και να ξέρεις ότι όλα γίνονται! Θα βρεθούν λύσεις!

LILUCKY
08-04-10, 17:33
Αν είναι μονοκατοικία δεν είναι απαρραίτητο να έχεις πολλά τετραγωνικά, αλλώς είναι σε πολυκατοικία.

Morchelina
08-04-10, 17:54
Δεν θα ελεγα οτι ειναι και πολλα 20 τμ κοινοχρηστα.Δεν μετριουνται ακριβως, μπαινει ποσοστο δηλαδη αν πχ το σπιτι ειναι 83 τμ καθαρο τα 20 τμ σημαινει ποσοστο κοινοχρηστων 25% δεν θα ελεγα οτι ειναι και πολυ εχω δει μεχρι και 45%.

Όχι 25 τ.μ. κοινόχρηστα είχαμε τα 2 διαμερίσματα με 103τ.μ. μεικτά άρα 78τ.μ. καθαρά, άρα 25/78=32%. Τα υπόλοιπα 4 διαμερίσματα ήταν ελαφρώς μικρότερα νομίζω 95τ.μ. μεικτά και 2 ήταν 75τ.μ. γιαυτό είπα 20τ.μ. κοινόχρηστα κατά μέσο όρο. 32% κοινόχρηστα μέτρα πολλά μου φαίνονται, δεν είμαστε και οροφοδιαμέρισματα.

Margio, σε ευχαριστώ γιατί δεν ήξερα πως υπολογίζονται, σαν το ΦΠΑ είναι. Νομίζω το νούφαρο δίνει μια εικόνα του χάους των κοινόχρηστων μέτρων και γιαυτό θα χτίσω δικό μου, ελπίζω πριν φύγουν τα παιδιά από το σπίτι:rolleyes:.

MARGIO
09-04-10, 09:15
Margio, σε ευχαριστώ γιατί δεν ήξερα πως υπολογίζονται, σαν το ΦΠΑ είναι. Νομίζω το νούφαρο δίνει μια εικόνα του χάους των κοινόχρηστων μέτρων και γιαυτό θα χτίσω δικό μου, ελπίζω πριν φύγουν τα παιδιά από το σπίτι:rolleyes:.

Εννοειται οτι το να χτισεις δικο σου ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις.Σου ευχομαι να το κανεις συντομα και οπως το εχεις ονειρευτει.

vasso st
09-04-10, 10:08

3 κρεβατοκάμαρες
μπανιο wc
εννιαία σαλονοραπεζαρία

Alan, εισαι φοβερη! Εχεις γινει φιλη μου χιχι! Μηπως σου βρισκεται και κανενα προγραμμα για free 3D σχεδιαση κουζινας?????

alan
10-04-10, 01:21
ευχαριστώ πολυ :D:oops::D

ξερω για ενα δωρεαν προγραμμα, αλλα δεν το εχω χρησιμοποιήσει (ακόμα)
Αν θελεις δοκίμασε το

http://www.sweethome3d.eu/el/index.jsp

Δεν ξέρω αν φτιαχνει ειδικα κουζίνες, αλλα δεν χανεις τπτ να ρίξεις μαι ματιά
Να ξέρεις παντως οτι τα ντουλάπια εχουν τα κολπάκια τους ειδικα αν η κουζίνα είναι παράγωνη, θελουν "αερα" τα ντουλαπια που σχηματίζουν γωνίες είτε μεταξύ τους είτε με ηλεκτρικές συσκευες (ανοιγμα πλυντηρίου, φουρνου)
Καλή επιτυχία και οτι χρειαστεις εδω είαι η φιλη σου :D:D:D

nnm004
11-04-10, 09:51
Εγω ειμαι υπερ των μεγαλων σπιτιων , αμα εχει καποιος βεβαια την οικονομικη δυνατοτητα . Εγω μεγαλωσα σε σπιτια διαφορα , αλλα3αμε 3 μεχρι να αγορασουνε το τελευταιο , το οποιο ειναι 180τμ , σε διαμερισμα οποτε ειναι και πλατεια . Με τον αντρα μου μειναμε αρχικα σε ενα σπιτι 120τμ αλλα ηταν αβολο επειδη δεν ειχε αποθηκη οποτε ουσιαστικα το ενα απο τα 3 δωματια αχρηστευοτανε για αποθηκη , μετα μετακομισαμε εσπευμενα σε ενα μικρο σπιτι 90τμ με 2 μονο δωματια και μικρο σαλονι και ενα χαζο αχρηστο χωλ που κοβει τετραγωνικα απο το σαλονι . Τωρα λεμε να μετακομισουμε και παλι σε ενα αρκετα ευρηχωρο σπιτι μεχρι να μας τα φερει ο Θεος βολικα και αγορασουμε,125τμ με 3 δωματια και αποθηκη μεσα . Μικρο σαλονι μεν αλλα τετραγωνο οποτε και ειναι πολυ βολικοτερο απο ενα μακροστενο .

vasso st
17-04-10, 10:54
ευχαριστώ πολυ :D:oops::D

ξερω για ενα δωρεαν προγραμμα, αλλα δεν το εχω χρησιμοποιήσει (ακόμα)
Αν θελεις δοκίμασε το

http://www.sweethome3d.eu/el/index.jsp

Δεν ξέρω αν φτιαχνει ειδικα κουζίνες, αλλα δεν χανεις τπτ να ρίξεις μαι ματιά
Να ξέρεις παντως οτι τα ντουλάπια εχουν τα κολπάκια τους ειδικα αν η κουζίνα είναι παράγωνη, θελουν "αερα" τα ντουλαπια που σχηματίζουν γωνίες είτε μεταξύ τους είτε με ηλεκτρικές συσκευες (ανοιγμα πλυντηρίου, φουρνου)
Καλή επιτυχία και οτι χρειαστεις εδω είαι η φιλη σου :D:D:D
Συγγνωμη αν λιιιγο εκανα το θεμα πιο "προσωπικο" αλλα σε ευχαριστω και παλι alan!!!!! Μηπως να μου εφτιαχνες το σπιτι????:D:DΜε το αζημειωτο βεβαιως βεβαιως !!!!

spyni
20-04-10, 16:13

για να παιρνεις κουραγιο και εσυ και οποιος αλλος, σου λεω οτι επι 8 χρονια ζουσαμε σε σπιτι 38 τ.μ. και μαλιστα διχως καμια δυνατοτητα μετακομισης!!ααα και μεχρι να γινει η μικρουλα μας 1,5 χρονων παλι εκει ημασταν...να δεις πως διπλωνω τα μπλουζακια μας και πως γινονταν ντανα τα βιβλια μου-δασκαλα γαρ συν τα βιβλια μεταπτυχιακου!!!-ομως μου αρεσε η φωλιτσα μας...την αναπολω βεβαια, αλλα μονο στιγμιαια απο ενα σημειο και μετα ενιωθα εγκλωβισμενη...ευτυχως ηταν η βεραντουλα μας μεγαλη, πιο μεγαλη και απο το σπιτι....55 τ.μ.
τωρα ειμαστε σε σπιτι 75 τ.μ. και παλι μου φαινεται μικρο, νομιζω εχω παθει καποιο ειδος διαστροφης, ολα μου φαινονται μικρα...περιμενουμε και δευτερο μωρο..οποτε νιωθω καπως..

spyni
20-04-10, 16:14
και επισης διχως ασανσερ...

iphi
20-04-10, 18:52
Τωρα τελευταια ακουσα κατι που μου αρεσε: Να εχεις ενα σπιτι οσο χωρεις και ενα κηπο οσο θωρεις!!!
Θελω παρα πολυ μια μονοκατοικια με κηπο,οχι διαιτερα μεγαλη για να μπορω να τη φερνω βολτα!!
Αληθεια οσες εχετε μεζονετα κουραζεστε με τη σκαλα ή οχι.Τα μεγαλα σπιτια ανω των 150 τμ δεν ειναι δυσκολα στην περιποιηση τους?

arieta
20-04-10, 23:11
Τωρα τελευταια ακουσα κατι που μου αρεσε: Να εχεις ενα σπιτι οσο χωρεις και ενα κηπο οσο θωρεις!!!
Θελω παρα πολυ μια μονοκατοικια με κηπο,οχι διαιτερα μεγαλη για να μπορω να τη φερνω βολτα!!
Αληθεια οσες εχετε μεζονετα κουραζεστε με τη σκαλα ή οχι.Τα μεγαλα σπιτια ανω των 150 τμ δεν ειναι δυσκολα στην περιποιηση τους?

Ωραίος και ο κηπάκος , αρκεί να έχεις χρόνο και γνώσεις να τον περιποιείσαι.
Πιστεύω και εγώ ότι οι μεζονέτες είναι κουραστικές, κυρίως επειδή έχουν σκάλες . Θα πρέπει να είναι πολύ κουραστικό να θες να πιεις ένα ποτήρι νερό και να πρέπει να κατέβεις σκαλοπάτια... Ένα σπίτι , όχι πολύ μεγάλο & όχι πολύ μικρό, είναι το ιδανικό!

Ευάκι
21-04-10, 11:05
Κοίτα εξαρτάται τη μεζονέτα. Το σπίτι μου είναι περίπου 140 τετραγωνικά σε 2 επίπεδα. Στον κάτω όροφο είναι το καθηστικό τραπεζαρία, WC και κουζίνα. Πάνω είναι το μπάνιο, τα υπνοδωμάτια, η αποθηκούλα και ένα μικρό κεντρικό σαλονάκι που το έκανα γραφείο. Η μεζονέτα έχει προτερήματα και μειονεκτήματα. Το βασικό μειονέκτημα είναι αυτό το ανέβα κατέβα που όμως πλέον αλήθεια δε μου κακοφαίνεται, το συνήθισα. Ένα στοιχείο που ο άντρας μου το θεωρεί μειονέκτημα και εγώ πλεονέκτημα, είναι πως αυτός που είναι πάνω απομονώνεται από τους κατω. Εγώ το θεωρώ πλεονέκτημα, γιατί έχω ευαίσθητο ύπνο και θέλω λίγο περισσότερη ησυχία, καθώς επίσης μπορώ να κάνω κάποια πράγματα χωρίς να ενοχλώ τους άλλους. Άλλο πλεονέκτημα είναι πως ο πάνω όροφος να είναι βομβαρδισμένος και ο κάτω στην τρίχα. Μπορείς κάτω να κάνεις πάρτυ που λέει ο λόγος και πάνω να κοιμούνται τα παιδιά. Μπορείς να οργανώσεις καλύτερα τις δουλειές.
Όσον αφορά το καθάρισμα λόγω των τετραγωνικών, εξαρτάται το σπίτι. Όπως κι αν έχει πάντως άλλο είναι να καθαρίζεις 80 τετραγωνικά κι άλλο είναι 140.

Stellinula
21-04-10, 11:11
και επισης διχως ασανσερ...

Σε ποιό όροφο???:confused:

amelie@
21-04-10, 13:45
Στελινούλα μια απ τα ίδια και γω.
Στον 3 όροφο χωρίς ασανσέρ αλλά είναι σαν 4ος γιατί έχει και ημιώροφο.
Επιπλέον σχεδόν όλα τα ψώνια τα ανεβάζω μόνη μου γιατί ο άντρας μου δουλεύει περίεργες ώρες και τα χρειάζομαι.
Ευτυχώς απο τετραγωνικά και χώρους είμαι οκ, οπότε προς το παρόν συμβιβάζομαι.
Να σε ρωτήσω εσύ έλεγες σε άλλο θέμα οτι δεν έχεις κεντρική θέρμανση ή σε μπερδεύω με άλλη κοπέλα;

Stellinula
21-04-10, 14:03
Στελινούλα μια απ τα ίδια και γω.
Στον 3 όροφο χωρίς ασανσέρ αλλά είναι σαν 4ος γιατί έχει και ημιώροφο.
Επιπλέον σχεδόν όλα τα ψώνια τα ανεβάζω μόνη μου γιατί ο άντρας μου δουλεύει περίεργες ώρες και τα χρειάζομαι.
Ευτυχώς απο τετραγωνικά και χώρους είμαι οκ, οπότε προς το παρόν συμβιβάζομαι.
Να σε ρωτήσω εσύ έλεγες σε άλλο θέμα οτι δεν έχεις κεντρική θέρμανση ή σε μπερδεύω με άλλη κοπέλα;

Είμαι σε ένα σπιτάκι 45 τμ, στον 3ο όροφο χωρίς ασανσέρ και χωρίς θέρμανση....:roll::roll::roll:

stef's mom
07-05-10, 23:46
Εμάς το σπίτι μας είναι αρκετά μεγάλο,120 τμ.Είναι ιδιόκτητο,πάνω απο το σπίτι των γονιών μου.Έχει 3 υπνοδωμάτια,ενιαίο σαλόνι κουζίνα τραπεζαρία,ένα μπάνιο,ένα wc,μια μεγάλη βεράντα και δύο μικρά μπαλκονάκια στα δύο υπνοδωμάτια.Είμαστε υπερκαλυμένοι!!!

terra
08-02-11, 16:06
Πολύ ωραίο παλιότερο θέμα. Κορίτσια, πόσα τετραγωνικά μίνιμουμ θεωρείται ΟΚ για παιδικό δωμάτιο;

miamama
08-02-11, 18:33
για ένα παιδί ή 2?

miamama
08-02-11, 18:42
Τα τετραγωνικά μέτρα του δωματίου δεν είναι το βασικό κριτήριο για να γίνει λειτουργικό και ευχάριστο. Αν διαχειριστούμε σωστά το χώρο που διαθέτουμε, μπορεί τα λίγα τετραγωνικά να γίνουν ένας μικρός παράδεισος. Με πολλή διάθεση και φαντασία μπορούμε να κάνουμε το κάθε δωμάτιο ξεχωριστό, έχοντας στο μυαλό μας πάντα ότι τα παιδιά θέλουν χώρο για παιχνίδι.
Όταν σχεδιάζουμε το παιδικό δωμάτιο και σκεφτόμαστε τη διαρρύθμισή του, ας έχουμε στο μυαλό μας ότι τα παιδιά χρειάζονται χώρο για να παίξουν και να δημιουργήσουν.

Έτσι, ας επιλέξουμε τα απαραίτητα και λειτουργικά έπιπλα και όχι τεράστιες βιβλιοθήκες και τα πολύ μεγάλα γραφεία. Αν έχουμε τη δυνατότητα, ας δημιουργήσουμε γωνίες παιχνιδιού, ζωγραφικής, ή δημιουργικής απασχόλησης που ταιριάζουν με τις ανάγκες τους. Η εισαγωγή μιας επιπλοσύνθεσης με τα κατάλληλα έπιπλα που χρειάζεται το παιδί, μας λύνει τα χέρια και δημιουργούμε πιο εύκολα τους χώρους που χρειαζόμαστε. Λίγο χρώμα στα έπιπλα που επιλέγουμε, δίνει πάντα ένα ξεχωριστό τόνο στο παιδικό δωμάτιο.
Αν αξιοποιήσουμε σωστά και έξυπνα τα λίγα τετραγωνικά της παιδικής κρεβατοκάμαρας, μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα μίνι playroom, αυτόνομο και ξεχωριστό. Εκείνο που έχει μεγάλη σημασία είναι τα αντικείμενα να τοποθετηθούν με τέτοιο τρόπο, ώστε το αποτέλεσμα να είναι όχι ένας αλλά τρεις διαφορετικοί χώροι! Ένας για καθεμία από τις βασικές δραστηριότητες του παιδιού: Τον ύπνο, τη μελέτη και, φυσικά, το παιχνίδι. Με το κρεβάτι-κουκέτα εξοικονομούμε περισσότερο χώρο για παιχνίδι. Η βιβλιοθήκη και το γραφείο διαμορφώνουν μία γωνία κατάλληλη για απερίσπαστο διάβασμα! Έτσι, το μεγαλύτερο μέρος του δωματίου είναι στη διάθεση του παιδιού, το οποίο μπορεί να ξαπλώσει, να κυλιστεί, να κινηθεί άνετα, να απλώσει τα παιχνίδια του. Μία καλή ιδέα για να εμπλουτίσουμε τις δυνατότητες του εσωτερικού παιχνιδότοπου είναι να αγοράσουμε μία σειρά από πλαστικούς ή ξύλινους κύβους. Είναι διακοσμητικοί, πολύχρωμοι, χρηστικοί -αφού μπορούν να λειτουργήσουν ως χώροι αποθήκευσης- το σημαντικότερο όμως είναι η πολυμορφικότητά τους. Τα παιδιά μπορούν να στήσουν τους κύβους φτιάχνοντας σπιτάκια, καρέκλες, καθίσματα και ό,τι άλλο σκαρφιστούν. Έτσι, ακονίζουν τη φαντασία τους και συμμετέχουν στη διαμόρφωση του προσωπικού τους χώρου.

μαμαλευτερακι
02-03-13, 22:08
καλησπερα νοικιαζω ενα καθαρο 100 αρι σπιτι μονοκατοικια εχω ενα τεραστιο παιδικο
17 τετραγωνικα
ενα καλο μπανιο στα 8 τετραγωνικα που χωραει μεσα μπανιερα και πληντηριο αν ηταν δικο μου θα εβαζα και καποια ντουλαπα πανω απο το πλντηριο και θα βολευε πολυ

ειμαι στο να αγορασω ενα αλο σπιτι που ειναι 90 τετραγωνικα καραγιαπη θα εχω την δινατοτητα να διαμορφωσω οπωσ θελω απλα σκεφτομαι θα φτασουν να βγαλω 3 κρεβατοκαμαρεσ ανετεσ ?

σκεφτομαι 2 κρεβατοκαμαρεσ 9 τετραγωνικα για τα παιδια μια σκαι βλεπω πωσ το τωρινο παιδικο ανετα θα μπορουσε να χωριστη στα δυο .....

μια κρεβατοκαμαρα για εμας 15 τετραγωνικα
ενα μπανιο 10 τετραγωνικα
διαδρομοσ 5 τετραγωνικα συνολο 48 τετραγωνικα κ μας μενουν αλλα 42 τετραγωνικα για κουζινα καθιστικο τραπεζαρια πολλα η λιγα ? εσεισ που εχετε δικα σασ σπιτια ποσο ειναι η κουζινα σαλονι τραπεζαρια σας ?