PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΠΕΡΝΕΤΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΣΑΣ?

zaxarini
10-04-10, 19:47
Αυτα τα σιδηρα-ασβεστια-μαγνησια-φιλικα οξεα μου εχουν σπασει τα νευρα!
Ειμαι στην 36 εβδομαδα και ομολογω πως σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου δεν τα επερνα τακτικα,τωρα πλεον δεν τα περνω καθολου.
Η μπεμπα ειναι μια χαρουλα,εχει φτσασει τα 3κιλα το καμαρι μου!
Εσεις τα περνετε τακτικα?

mariw
10-04-10, 19:55
νομίζω ότι καλό θα είναι να τα πέρνεις γιατί όλα τα μωράκια έχουν ανάγκη από όλα αυτά που εσύ τα θεωρείς χαζά..μην το κάνεις για εσένα κάντο για το μωράκι.. εγώ φυσικά κ τα πέρνω εφόσον πρέπει κ αν δεν τα έπερνα οι εξετάσεις όλες θα ήταν πολύ χαμηλές που αυτό φυσικά θα επηρέαζε κ τον μπέμπη μου..

MarcoPolo
10-04-10, 20:02
Δεν τα επαιρνες απο αποψη η γιατι σου ηταν κοπος???

zaxarini
10-04-10, 20:02
Οι εξετασεις μου απ την αρχη ηταν μια χαρα-μονο με τον αιματοκριτη εχω ενα θεμα αλλα αυτο ειναι απο παντα.
Και οι μετρησεις της μπεμπας ειναι μια χαρα!
Δεν τα αντεχει το στομαχι μου,εχω ολη την μερα καουρες.

mariw
10-04-10, 20:05
αραγε ο γιατρος τι λεει?

zaxarini
10-04-10, 20:06
Δεν τα επαιρνες απο αποψη η γιατι σου ηταν κοπος???

Κοπο σιγουρα δεν μου κανει!
Απλα ειμαι της αποψης πως η φυση σου προσφερει απλοχερα ολα οσα χρειαζεσαι χωρις να ειναι αναγκη να επιβαρυνεις τον οργανισμο σου με ενα καρο χαπια και αμπουλες!

MarcoPolo
10-04-10, 20:06
Χωρις αυτα σταματησαν οι καουρες??? γιατι μπορει να προερχονται απλως απο την εγκυμοσυνη. Το φιλισιν σιγουρα βοηθαει παντως στα αιματολογικα.

zaxarini
10-04-10, 20:08
αραγε ο γιατρος τι λεει?

Ο γιατρος λεει πως πρεπει να τα περνω!

MarcoPolo
10-04-10, 20:08
Αρα απο αποψη, οποτε αφου αυτο πιστευεις καλα εκανες, οτι και να σου πει ο γιατρος η εμεις δεν εχει νοημα.

zaxarini
10-04-10, 20:10
Χωρις αυτα σταματησαν οι καουρες??? γιατι μπορει να προερχονται απλως απο την εγκυμοσυνη. Το φιλισιν σιγουρα βοηθαει παντως στα αιματολογικα.

Οχι δεν σταματησαν,αλλα οταν τα επερνα ενοιωθα ακομα χειροτερα!

marsolan
10-04-10, 20:10
Zaxarini,
μια απο τα ιδια κι εγω.Προσπαθησα πολυ να τα παρω,αλλαξα και διαφορα σκευασματα αλλα λογω υπερεμεσης και κατα συνεπεια ευαισθητου στομαχιου τα σταματησα. Κι εμενα ευτυχως οι εξετασεις μου βγηκαν πολυ καλες και το μωρο μεγαλωνει πολυ καλα(ευτυχως γιατι ειχα εγνοια).Το μονο αρνητικο που παρατηρω ειναι οτι νιωθω αδυναμια και εξαντληση που ισως να μην ενιωθα αν ειχα τη βοηθεια του σιδηρου.Παντως ο γιατρος μου δεν ανησυχει κι ακομη πληροφορηθηκα κι απο φιλο γυναικολογο οτι σε γυναικες με υπερεμεση δεν ειναι απαραιτητο να δωσουν φαρμακα μεχρι την 22η εβδομαδα.

mariw
10-04-10, 20:11
τοτε απλα προβλημα σου αλλα να ξερεις οτι δεν προκαιτε για χαπια που επιβαρυνεις τον οργανισμο σου ειναι απλα κατι σαν εχτρα στην διατροφη σου για να περνει το μωρακι σου οτι τπυ χρειαζετε ωστε να αναπτυσετε κ να γενηθει σωστα..

MarcoPolo
10-04-10, 20:16
Ο σιδηρος και το φιλικο οξυ θα σε βοηθουσαν αιματολογικα και το ασβεστιο ειναι για τα κοκκαλα του μωρου σου καθως και το μαγνησιο για τις συσπασεις νομιζω.

Καταλαβαινω οτι δεν σου αρεσε να τα παιρνεις αλλα αν το σκεφτεις λογικα εισαι τυχερη που ειχες μια τοσο μικρυ θυσια να κανεις για το καλο το δικο σου και του παιδιου σου. Δεν ειναι και κατι φοβερο που δεν μπορεις να το καταφερεις. Καλυτερα να το ξανασκεφτεις και να εισαι συνεπης αν και τωρα φτανεις στο τελος.

mariw
10-04-10, 20:20
συμφωνώ απόλυτα!!

zaxarini
10-04-10, 20:21
Μα και μενα ο γιατρος μετα τον 5ο μηνα αρχησε να μου γραφει αυτα τα χαπια,τα οποια μου ειπε πως δεν ειναι για το μωρο,το μωρο οτι ειναι να παρει,θα το παρει απο μενα,τα χαπια ειναι για μενα,αλλα απο την στιγμη που εγω δεν νοιωθω οτι πρεπει να τα παρω καθως ουτε ζαλαδες-ατονια-αιμοραγια στα ουλα κτλ κτλ εχω,δεν βρισκω καποιο λογο να τα πιω!
Το μωρο μου παλι ειναι 2 εβδομαδες πιο μεγαλο απ το κανονικο,απ οτι μου εχει πει ο γιατρος μου.

mariw
10-04-10, 20:25
οτι περνεις κ εσυ περνει κ το μωρο...ελεος μεσα σου ειναι κ εχετε κ οι 2 αναγκη απο παραπανω σίδηρο κ ασβεστιο... απορω πως κ δεν εχεισ πεσει κατω..τι να πω...εσυ ξερεις καλυτερα...

DEMS
10-04-10, 20:28
Για τα στατιστικά... και στην πρώτη εγκυμοσύνη τα έπαιρνα με απόλυτη συνέπεια και τώρα στη δεύτερη κάνω το ίδιο.
Μάλιστα ο γιατρός μού συνέστησε να εξακολουθήσω να τα παίρνω και μετά τη γέννηση του παιδιού, για όσο διάστημα θηλάζω και έτσι τα έπαιρνα για οκτώ μήνες ακόμα. Όταν τελικά τα σταμάτησα αισθάνθηκα βέβαια μια ανακούφιση που δεν χρειαζόταν να έχω το νου μη περάσει η ώρα για το κάθε φάρμακο.

marsolan
10-04-10, 20:30
Μα και μενα ο γιατρος μετα τον 5ο μηνα αρχησε να μου γραφει αυτα τα χαπια,τα οποια μου ειπε πως δεν ειναι για το μωρο,το μωρο οτι ειναι να παρει,θα το παρει απο μενα,τα χαπια ειναι για μενα,αλλα απο την στιγμη που εγω δεν νοιωθω οτι πρεπει να τα παρω καθως ουτε ζαλαδες-ατονια-αιμοραγια στα ουλα κτλ κτλ εχω,δεν βρισκω καποιο λογο να τα πιω!
Το μωρο μου παλι ειναι 2 εβδομαδες πιο μεγαλο απ το κανονικο,απ οτι μου εχει πει ο γιατρος μου.

Να σου πω την αληθεια,εγω ειχα πολυ μεγαλο προβλημα με τους εμετους..τα επαιρνα τα φαρμακα και στο μισαωρο τα εβγαζα-καμια απορροφηση.Το φιλικο βεβαια το αντεξα και ολοκληρωσα την "θεραπεια" ας το πω ετσι. Οταν σταματησαν ελαφρως οι εμετοι ειπα να τα ξαναρχισω..εεεε,τι τα θες επανηλθαν τα συμπτωματα.Το πηρα κι εγω αποφαση και πλεον δεν ενιωθα τυψεις:???:
Ελπιζω παντως τωρα που λογικα θα κανω ξανα εξετασεις να εξακολουθησουν να ειναι καλες οπως οι προηγουμενες.

zaxarini
10-04-10, 20:33
Για ρωτηστε τις γιαγιαδες σας,μην σας πω και τις μαμαδες σου,ποσα συμπληρωματα διατροφης περνανε οταν κυοφορουσαν?
Γιατι η μια απ τις γιαγιαδες μου που μενει σαντορινη,9 παιδια υγιεστατα εκανε,στα χωραφια μεχρι 9 μηνων εσκαβε και φυλικο οξυ δεν εχει ιδεα τι σημαινει!

nanana
10-04-10, 20:34
zaxarini μου κι εγω ποτε μου δεν ημουν τακτικη με χαπια και τετοια. κι εμενα παντως ο γιατρος μου ευτυχως ειναι κατα των σκευασματων και μου πε αυτο που λες κι εσυ οτι το μωρο οτι ειναι να παρει θα το παρει. εμεις οι μανουλες ημαστε το θεμα που εξαντλουμαστε. στον 5ο μηνα αρχισε να μου δινει μονο σιδηρο (gynotardyferon που περιεχει και φυλλικο). κι εμενα με πειραζει στο στομαχι αλλα επειδη ειχα αρχισει να νιωθω αδυναμη το παιρνω καθε μερα. οσο για ασβεστιο ευτυχως ο γιατρος δε θελει να παρω καθολου λεει οτι εχουν γινει ερευνες που λενε οτι δεν κανει καλο στο μωρο οταν το παιρνεις σε σκευασμα και μου συνεστησε να πινω πολυ γαλα για να το παιρνω φυσικα. καλυτερα γιατι καποια στιγμη στο παρελθον που ειχα παρει με το ζορι το επινα δε μ'αρεσε καθολου.

MarcoPolo
10-04-10, 20:42
Aφου εχεις καταληξει οτι κανεις το σωστο βρε κοριτσι μου τι το σκαλιζεις και ρωτας τι κανουν οι αλλες μαμαδες??? Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του και πορευεται συμφωνα παντα με αυτα που πιστευει και αντεχει. Αφου το πιστευεις απολυτα οτι δεν τα χρειαζεσαι καλα εκανες. Μην το ψαχνεις αλλο γιατι δεν θα σου αρεσουν αυτα που θα ακουσεις.

marsolan
10-04-10, 20:42
Αυτο για το ασβεστιο δεν το ηξερα!!!!!!!!παντως εμενα το ασβεστιο επεσε λιγακι,οχι κατω απο τα ορια αλλα επεσε...βεβαια δεν τρωω γαλακτοκομικα τωρα δυστυχως.Ισως με σωζει το οτι ετρωγα παρα πολλα πριν μεινω εγγυος και μεχρι που ξεκινησε το προβλημα;)με το φαγητο.

v & a
10-04-10, 20:43
κι εγω δε τα παιρνα τακτικα...στη μια 4 μηνες δεν ειχα παρει τιποτα. στη 2η εγκυμοσυνη μου ψιλοξεχνουσα το σιδηρο. ωσπου ο αιματοκριτης ειχε πεσει τοσο που μετα που τα παιρνα κανονικα δεν ανεβαινε... και επειδη τα μωρα τραβανε απο μας οτι χρειαζονται και εεμεις "σουρωνουμε" το προβλημα ειναι δικο μας. εμενα η γυναικολογος μου μου λεγε πως αμα εχω τοσο χαμηλο αιματοκριτη δε με βαζει να γεννησω γιατι θα χασω που θα χασω αιμα, θα καταληξει επικινδυνο ισως κ για τις 2 μας! βεβαια αν θα το χωνευα το μωρο δε μου ειπε, γιατι να το κρατησω για παντα μεσα δεν επαιζε!!!!!:P
τη 1η φορα δε που με σηκωσαν απο το κρεββατι εριξα μια λιποθυμια ναααααα....χ%στηκαν ολες επανω τους!

zaxarini
10-04-10, 20:47
Οταν εμεινα εγκυος και πηγα πρωτη φορα στον γιατρο μου ειπε κατι το οποιο το καταλαβα λιγο αργοτερα....''εχε τα αφτια σου κλειστα και μην ακους κανεναν παρα μονο εσενα,μονο εσυ μπορεις να καταλαβεις τι σου κανει καλο και τι οχι''
Εχω ακουσει τα απιστευτα και εχω διαβασει κιολας,για το κακο που κανει το ανθρακικο απο τα αναψηκτικα,οτι οι καουρες ειναι απο τα μαλλια του μωρου,οτι ενα βραφος δεν ειναι δυνατον να εχει λοξυγγα και ενα καρο ακομα τετοια,δεν ειμαι πιο εξυπνη απο κανεναν,ουτε γνωριζω περισσοτερα,ουτε και θα κρινω τις πραξεις του αλλου,αλλα παρατηρησα πως οσες γινοντε μανουλες ξαφνικα τα ξερουν ολα!

zaxarini
10-04-10, 20:51
Aφου εχεις καταληξει οτι κανεις το σωστο βρε κοριτσι μου τι το σκαλιζεις και ρωτας τι κανουν οι αλλες μαμαδες??? Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του και πορευεται συμφωνα παντα με αυτα που πιστευει και αντεχει. Αφου το πιστευεις απολυτα οτι δεν τα χρειαζεσαι καλα εκανες. Μην το ψαχνεις αλλο γιατι δεν θα σου αρεσουν αυτα που θα ακουσεις.

Μου αρεσει να ακουω γνωμες!
Ισως να μαθω και κατι που δεν γνωριζω ενω νομιζω το αντιθετο!

zaxarini
10-04-10, 20:54
κι εγω δε τα παιρνα τακτικα...στη μια 4 μηνες δεν ειχα παρει τιποτα. στη 2η εγκυμοσυνη μου ψιλοξεχνουσα το σιδηρο. ωσπου ο αιματοκριτης ειχε πεσει τοσο που μετα που τα παιρνα κανονικα δεν ανεβαινε... και επειδη τα μωρα τραβανε απο μας οτι χρειαζονται και εεμεις "σουρωνουμε" το προβλημα ειναι δικο μας. εμενα η γυναικολογος μου μου λεγε πως αμα εχω τοσο χαμηλο αιματοκριτη δε με βαζει να γεννησω γιατι θα χασω που θα χασω αιμα, θα καταληξει επικινδυνο ισως κ για τις 2 μας! βεβαια αν θα το χωνευα το μωρο δε μου ειπε, γιατι να το κρατησω για παντα μεσα δεν επαιζε!!!!!:P
τη 1η φορα δε που με σηκωσαν απο το κρεββατι εριξα μια λιποθυμια ναααααα....χ%στηκαν ολες επανω τους!

Αυτο που λες με τον αιματοκριτη δεν το ηξερα,οτι μπορει να εχω προβλημα στην γεννα,αλλα θυμαμε πως ακομα και τοτε που το επερνα τακτικα εκεινος βρισκοταν στο 30!
Η ξαδερφη μου γεννησε με 28 η 29 χωρις να εχει καποιο προβλημα εκεινη η το μωρακι της.

MarcoPolo
10-04-10, 21:06
Mπορει στο 28 αιματοκριτη να εισαι μια χαρα και στο 26 27 λιποθυμη, αναλογα τον οργανισμο και πολλους αλλους παραγοντες που παιζουν ρολο. Το θεμα ειναι να μην φτασει σε αυτο το σημειο καποιος γιαυτο παιζει ρολο η προληψη.

nanana
10-04-10, 21:27
εγω ετυχε να παιρνω ασβεστιο στην αρχη της εγκυμοσυνης για καποιο αλλο λογο ασχετο με εγκυμοσυνη και ο γυναικολογος μου πε να το κοψω αμεσα και οτι δε θελει να παρω καθολου κατα την εγκυμοσυνη εκτος κι αν εχω σοβαρο προβλημα που δεν ειχα βεβαια. οπως καταλαβαινετε και καθε γιατρος εχει τις δικες του αποψεις. κατα τα αλλα σας ειπα και σιδηρο στον 5ο ξεκινησα αλλα αυτο εξαρταται και απ τα αιματολογικα. εγω εχω 38 αιματοκριτη κι ετσι δεν εχω προβλημα. για αλλες μπορει να ειναι απαραιτητο.

kounelitsa
10-04-10, 21:31
Εγώ να πώ την αλήθεια μόνο το ασβέστιο δεν πάιρνω τακτικά και αισθάνομαι πολύυυάσχημα γι αυτο....με ψιλοχαλάει βέβαια γι αυτο το "ξεχνάω" αλλά θεωρώ τον εαυτό μου αδικαιολόγητο...πίνω γάλα και όταν ρώτησα το γιατρό μου αν το ασβέστιο είναι και για το μωρό ή μόνο για εμένα γέλασε....γιατί μου λες λέει να το δίνουμε στην εγκυμοσύνη?? Φυσικά είναι και για το μωρό, τώρα προσπαθώ να μην το ξεχνάω γιατί είμαι υπεύθυνη γι αυτό το μωράκι και για αυτά τα συστατικά που πρέπει να παίρνει..μετά τί θα λέω?? δεν το ταίζω γιατί δε γουστάρω????

lineal
10-04-10, 21:55
Για ρωτηστε τις γιαγιαδες σας,μην σας πω και τις μαμαδες σου,ποσα συμπληρωματα διατροφης περνανε οταν κυοφορουσαν?
Γιατι η μια απ τις γιαγιαδες μου που μενει σαντορινη,9 παιδια υγιεστατα εκανε,στα χωραφια μεχρι 9 μηνων εσκαβε και φυλικο οξυ δεν εχει ιδεα τι σημαινει!
εχεις δικιο τι να πω...
και γω οταν ειδα οτι πρεπει να παιρνω 6 χαπια τη μερα,επαθα σοκ,τωρα βεβαια μου γιναν συνηθεια και δε σκεφτηκα καν να μη παρω καποιο κι ας με αναγουλιαζει αυτο το ασβεστιο,κλεινω τη μυτη και το παιρνω.
αλλα τοσα φαρμακα και γω αναρωτιεμαι,ξερεις και μετα αρχιζεις να σκεφτεσαι και αλλα,οτι αυτα τα χαπια θελουν να μας κανουν να βγαζουμε πιο "υπακουα"παιδια---αααα δε τα λεω εγω,οι συνομοσιολογοι:mrgreen:

Mara-76
10-04-10, 22:28
εγω παλι τα παιρνω...όποτε το θυμηθώ...υποτιθεται οτι μαγνησιο πρεπει να παιρνω 2 φορεσ τη μερα...ε παιρνω μια...δεν ιεμαι κ συνηθισμενη σε χαπια κ προγραμματα ¨π

zaxarini
10-04-10, 22:35
Να πω την μαυρη αληθεια μου και γω στην αρχη ειχα τυψεις που δεν τα επερνα,μετα σκεφτηκα αυτο με τις γιαγιαδες μας....ο καθε γιατρος λεει τα δικα του νομιζω....ισως να περιμενω να ακουσω αλλη μια εγκυμονουσα που κανει οτι κανω και γω για να ικανοποιησω τον εγωισμο μου και να επιβεβαιωθω οτι κανω το σωστο ενω μπορει και να μην το κανω....αλλα αρνουμε ρε γ..... να τα παρω!
Με τις καουρες που εχω γιατρος μιας φιλης μου ειπε να παρω zantac!!!!
Ο δικος μου γιατρος μονο simeco και αυτο μονο οταν πεθαινω.
Δεν ξερω ρε κοριτσια αλλα οσο η μπεμπα μου μεγαλωνει μεσα σε καλο περιβαλον χαπια δεν περνω!

andith
10-04-10, 22:44
Βασικα τα χαπια τα περνεις για σενα οχι για το μωρο!!το μωρο οτι χρειαζεται το περνει απο σενα!!κ αν τρεφεσαι κ καλα κ σωστα δεν ειναι κ τοσο χρησιμα!!τις περνεις τις βιταμθνες απ το φαγακι!!

zaxarini
10-04-10, 22:48
Βασικα τα χαπια τα περνεις για σενα οχι για το μωρο!!το μωρο οτι χρειαζεται το περνει απο σενα!!κ αν τρεφεσαι κ καλα κ σωστα δεν ειναι κ τοσο χρησιμα!!τις περνεις τις βιταμθνες απ το φαγακι!!

χερομαι που το ακουω αυτο,της ιδιας αποψης μου ειμαι:)

v & a
10-04-10, 22:56
ενα ακομα παραδειγμα για να παιρνουμε το σιδηρο μαςειναι μια γνψστη μου που σε ολη την εγκυμοσυνη ειχε αιματοκριτη 40 κ ετσι ο γιατρος της της ειπε πως δε χρειαζοταν σιδηρο. οταν γεννησε σας πληροφορω πως επεσε τοσο που χρειαστηκε μεταγγιση. κ λεω: αν ημασταν εμεις στη θεση της που εγω πχ μπηκα για γεννα με 32 και μου πεφτε τοσο τι θακανα? η μεταγγιση ειναι ρισκο για να πεις "ε δε πειραζει το πολυ πολυ αν χρειαστει να κανω..." εγ γεννησα μετα απο αυτην, αν ηξερα αυτο το περιστατικο τοτε θα τους επαιρνα τους σιδηρους μου στανταρ!!!!

marsolan
10-04-10, 22:59
εγω ουτε zantac,ουτε simeco.Μονο Gaviscon κι αυτο οχι καθε μερα.Ααα,εννοειται κι εγω πλεον δεν εχω τυψεις...τι να γινει????????μακαρι να μπορουσα να τα παρω.

MiLoupaki
10-04-10, 23:09
πιστευω πως για να γράψει ο γιατρός το καθε φαρμακο...είναι γιατί το χρειαζόμαστε...κι εγώ βαρέθηκα να παίρνω 6 χαπάκια τη μέρα.....αλλά αν δεν τα έπαιρνα...σίγουρα θα είχα αποβάλει....το κάθε φάρμακο βοηθάει και σε κάτι...

superb
11-04-10, 00:18
Δηλαδή να υποθέσω ότι θα γεννήσεις κι εσύ στα χωράφια? (!!!) Γιατί ποιος ο λόγος να έχεις γυναικολόγο αν δεν ακολουθείς τις συμβουλές του?

beloved
11-04-10, 00:38
κοριτσια ας μην υπερβαλλουμε!!!το μωρο τα θρεπτικα συστατικα που πρεπει να παρει θα τα παρει...τα συμπληρωματα ειναι για τη μαμα, εφοσον χανει τις βιιταμινες που τις παιρνει το μωρακι! ο γιατρος μου οταν τον ρωτησα γελασε και μου ειπε αν ειναι δυνατον στις μερες μας μια γυναικα να εχει ελλειψη βιταμινων...ενταξει ο σιδηρος χρειαζεται αλλα ολα τα αλλα εχουν γινει πλεον μοδα...αυτα μου ειπε, οπως επισης οτι ειναι προτιμοτερο να πινουμε αφθονο γαλα, παρα χαπια ασβεστιου...

fwfw
11-04-10, 00:46
εγώ παρόλο που οι εξετάσεις μου είναι παραπάνω από καλές, έχω αιματοκρίτη 42, τα χάπια μου τα πίνω κανονικά.
κάποια στιγμή μου τελείωσε το ασβέστιο και δεν το πείρα μια μέρα .........και είχα τύψεις.:mrgreen::mrgreen:

pitsipopaki
11-04-10, 00:47
τα θρεπτικα συστατικα τα περνουμε απο την διατροφη μας...αραγε η διατροφη μας ειναι τοσο καλη και πλουσια οσο των γιαγιαδων μας ωστε να μην εχουμε αναγκη τα συμπληρωματα οπωσ σηδηρο,μαγνησιο κτλ?
ασ μην συκρινουμε ολη την ωρα τι εκαναν οι γιαγιαδες μας γιατι εχουν αλλαξει τοσο πολυ οι εποχες (κυριως ως προς την αγνοτητα των τροφιμων...), που στο τελος φτανουμε να συκρινουμε ανομοια πραγματα

beloved
11-04-10, 00:54
φωφω μου, δεν ειναι τιποτα να μην τα παρεις μια μερα...εγω σε αυτη την εγκυμοσυνη δεν εχω παρει καθολου μαγνησιο γιατι δε το θεωρησε απαραιτητο ο γιατρος μου επειδη δεν εχω πρηστει καθολου και δεν εχω κραμπες. στην πρωτη μου εγκυμοσυνη πηρα απο την πρωτη στιγμη και καθ'ολη τη διαρκεια γιατι απλα ειχα αλλο γιατρο...εφοσον οι εξετασεις σου ειναι καλες, δεν τειθεται θεμα!!!

ΟΛΓΑ79
11-04-10, 01:01
βρε κοπέλα μου να σε ρωτησω κατι εντελώς φιλικα.Γιατι ρωτας?Για να μας σπάσεις τα νευρα?
Αφου οτι και να σου πουμε εσυ θα κολλησεις στην μια γνωμη που ταιριαζει με την δική σου
Πρωτον αυτα τα χαπια δεν ειναι φαρμακα ειναι βιταμινες και δευτερον ευχομαι τον εγωισμο και την απερισκεψία που δείχνεις τωρα να μην την συνεχισεις και μετα την γεννηση του παιδιου σου
και πιστεψεμε τα λεω για αυτη την ψυχουλα που κουβαλας.

Nastinasti
11-04-10, 12:08
Εγώ δεν παίρνω τίποτα! Εν γνώση… και ο γιατρός μου συμφωνεί. Ώμος προσέχω την διατροφή μου. Οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές, σε σημείο που γυναίκες που δεν είναι έγκυος θα χαιρόταν να έχουν τέτοια αποτελέσματα.
Και η μπεμπούλα μου αναπτύσσεται εξαιρετικά, είμαι στην 35 εβδομάδα, θα κάνω φυσικό τοκετό (αν όλα πάνε καλά), δεν θα μου κάνει κλύσμα, δεν θα μου βάλει ορό, δεν θα μου κάνει τομή αλλά θα στηρίξει την περιοχή του περινέου, θα μου δώσει την μικρή μόλις γεννηθεί να την βάλω στο στήθος…
Έχουν γίνει πολλές έρευνες πως η υπερβολική δόση βιταμινών βλάπτει το έμβρυο!!! Και οι βιταμίνες που παίρνονται μέσω διατροφής απορροφούνται πολύ ποιο καλά από το σώμα απ΄ότι αν προέρχονται από χάπια…

siderenia
11-04-10, 14:44
Εγώ πέρνω ασβέστιο, σίδηρο και φυλικό. Το ασβέστιο το περνω γιατί δεν έχω θυροειδή και είναι απαραίτητο για να μην μειωθεί. Ο γιατρός μου χε πει αν πίνω γάλα και τρωω γαλακτοκομικά να μην μου δώσει, όμως στην εγκυμοσύνη απέκτησα δυσανεξια στα γαλακτοκομικά οπότε πέρνω το χάπι. οσο για τον σίδηρο, μέχρι τον 5ο είχα εμετούς και δεν μπορούσα να τον πιω. Από τον πρώτο μήνα παρότι είχα 40 αματοκρίτη έπεσε στο 33 και έφτασε κάτω από 31 (μαζί έπεσε και η αιμοσφαρίνη και τα αιμοσφαίρια). Ευτυχώς που συνηλθα και μπόρεσα να τον ξαναρχίσω και ανέβηκε.

Δεν είναι ότι το μωράκι εχει πρόβλημα. Οτι χρειάζεται το αντλεί από εμάς (αρκεί να έχουμε να του δωώσουμε ότι χρειάζεται μέχρι τέλους), αλλά εμείς εξαντλούμαστε και πολλά από αυτά που προκαλούνται φαίνονται μακροπρόθεσμα.

Η μαμα μου είναι 46 χρόνων. Εμαστε 4 παιδιά και εχει σοβαρή οστεοπενία από τα 40 κα σε κάθε εγκυμοσύνη παρουσιαζοταν πρόβλημα στα δόντια που συνεχίζεται εννοείται και τώρα. Επίσης μια γνωστή έχει ένα κοριτσάκι 5 χρόνων με πρόβλημα στα δοντάκια. Ο οδοντίατρος που την παρακολουθεί της εξηγησε ότι φταίει πως δεν έπερνε το απαιτούμενο ασβέστιο στην εγκυμοσύνη.

Δεν λέω να πλακωθούμε στα σκευάσματα και τα φάρμακα. φυσικά να κάνουμε διατροφή αλλά αν ο γιατρός μας δίνει κάποιο φάρμακο ας το πάρουμε! Τα παλια τα χρόνια οι γυναίκες γενναγαν στα χωράφια, τώρα έχουμε χειρουργεία, γιατρούς, παρακολούθηση. Χαρη στην επιστήμη προλαμβάνονται πολλά πράγματα που δεν γνώριζαν καν παλιότερα! Να κρατάμε τα μάτια και τα αυτιά μας ανοιχτά, αλλά ας μην κάνουμε και του κεφαλιού μας. ειδικά όταν εξαρτάται και η ζωή κάποιου άλλου από εμας.

kiker80
11-04-10, 21:19
Ασβέστιο: είναι απαραίτητο για να σχηματιστεί ο σκελετός του εμβρύου και για να διατηρούνται υγιή τα οστά και τα δόντια της μητέρας. Η λήψη ασβεστίου είναι πολύ σημαντική κατά τα τελευταίο τρίμηνο , τότε που σχηματίζονται τα οστά του εμβρύου. Αν δεν λαμβάνετε επαρκείς ποσότητες, τότε το έμβρυο θα παίρνει το μερίδιο που του αναλογεί από τα δικά σας αποθέματα.
Σίδηρος: χωρίς σίδηρο δεν είναι δυνατή η παραγωγή αιμοσφαιρίνης στο αίμα της μητέρας και του εμβρύου . Επειδή το 1/3 του σιδήρου απορροφάται από το έμβρυο για να σχηματιστεί το αίμα του , η έλλειψη του μπορεί να προκαλέσει αναιμία στην έγκυο.
Φυλικό οξύ: είναι μια βιταμίνη απαραίτητα για την πανομοιότυπη αντιγραφή του DNA στη διάρκεια των κυτταρικών διαιρέσεων

Υπάρχουν σκευάσματα σιδήρου τα οποία περιέχουν φυλικό οξύ .
Σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου παρόλο που δεν είχα κανένα πρόβλημα είμαι συνεπέστατη γιατί ναι μεν το μπεμπέ μου τα παίρνει από εμένα αλλά και εγώ θέλω να είμαι για πολλά –πολλά –πολλά χρόνια ακόμα γερή και δυνατή. Οι γιαγιάδες μας μπορεί να μην έπαιρναν τίποτε από όλα αυτά , αλλά τα τρόφιμα τους ήταν σε ποιότητα ΑΑΑΑΑΑΑ και χωρίς φυτοφάρμακα .Όσο σπανάκι και να φάω αυτό σίγουρα περιέχει και κάτι άλλο μέσα. Προσωπική άποψη

nikijo
11-04-10, 23:07
θα συμφωνησω με την προλαλησασα κ θα πω επιπλεον οτι μπορει οι γιαγιαδες να γεννουσαν στα χωραφια αλλα η θνησιμοτητα ηταν μεγαααααλη.......

gavramid
11-04-10, 23:49
Καλα μου κοριτσια ειναι και θεμα οργανισμου.Καποιες μαμαδες εχουν τοσο καλο μεταβολισμο να το πω και κανουν τοσο καλη διατροφη που ισως να μην χρειαζονται αυτα τα συμπληρωματα.Ειχαν θνησιμοτητα οι γιαγιαδες μας γιατι ισως καποιες να χρειαζοταν κατι επιπλεον αλλα δεν υπηρχε η εξεταση αιματος να το δουνε
Αν η κοπελια τα εχει ολα καλα στις εξετασεις της και συμφωνει και ο γιατρος της ενοειται δεν χρειαζεται ολα αυτα τα συμπληρωματα(δεν προλαβα να τα διαβασω ολα και δεν ξερω αν αυτο γινεται εν γνωση του γιατρου.
Εγω δεν πηρα ουτε μια φορα ασβεστιο γιατι επινα 2 λιτρα γαλα την ημερα(εκτως εγκυμοσυνης πινω ενα τουλαχιστον)χωρια τα τυρια και τα γιαουρτια
Σιδηρο δεν πηρα ποτε γιατι ο αιματοκριτης μου ηταν 44 στην εγκυμοσυνη και ο σιδηρος 108
Δεν υπηρχε νοημα να παρω κατι τετοιο.Σε συνενοηση παντα με τον γιατρο μου.
Πηρα φολικο οξυ και μαγνησιο 6 μηνες .Μετα πιστευα οτι μου προκαλουσαν πονο στο στομαχι και το ειπα στον γιατρο μου.Μου ειπε οτι δεν φταινε αυτα για τους πονους αλλα αν πιστευω οτι φταιει αυτο να τα σταματησω και αυτα και το βλεπουμε.γιατι πανω απο ολα ειναι το ψυχολογικο.Η μπεμπερα μου ειναι σουπερ και δεν επαθε τιποτα αλλα εννοειταο οτι δεν αποφασιζουμε μονη μας
Επομενως αν η φιλη μας δεν εχει συζητησει με τον γιατρο της καλο ειναι να το συζητησει και κακο δεν ειναι,Αν ολα ειναι οκ θα της πει και ο γιατρος το ιδιο

Active Member
12-04-10, 00:07
Εγω παντως, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, διαφωνω με την αποψη καποιων γιατρων που λενε να πηγαινεις οσο πιο φυσικα γινεται. Δλδ, να μην παιρνεις χαπια, αλλα ο,τι χρειαζεσαι να το παιρνεις απο τις τροφες. Αν ειναι να γινω και σα φοραδα....τι νοημα εχει? Και δε το λεω απο αισθητικης αποψεως....αλλα τα πολλα κιλα στην εγκυμοσυνη, δεν κανουν καλο! Μετα παχαινεις και φωναζουν οι γιατροι...και ουτε ειναι δυνατον να ειμαι συνεχεια με ενα θερμιδομετρητη στο χερι....

Ασε που πολλες βιταμινες δε μπορεις να τις παρεις επαρκως απο τα τροφιμα....πχ το φυλικο οξυ...

Και επιπλεον καποια τροφιμα ειναι υπερεκτιμημενα....το ξερετε πως οι ενηλικες δεν παιρνουν πολυ ασβεστιο απο το γαλα(σε αντιθεση με τα παιδια) και οτι η τροφη με το περισσοτερο ασβεστιο για εναν ενηλικα ειναι το λαχανο?

Εγω στον 3 μηνα της εγκυμοσυνης ειχα 44 αιματοκριτη (και χωρις να τρωω καθολου κρεας) και στον 5ο πηγα 37, οποτε ξεκινησα σιδερο....

Γενικα...επιλεγεις εναν γιατρο που σου εμπνεει την εμπιστοσυνη και ο,τι σου λεει το ακολουθεις κατα γραμμα....αλλιως....οπως ειπε και μια φιλη πριν...ας γεννησουμε στα χωραφια....τι νοημα εχει ?

Προσωπικη αποψη εκφραζω παντα και παντα φιλικα

maestria
12-04-10, 14:40
Κι εγώ είχα πολύ καλό αιματοκρίτη, αλλά μετά που γέννησα για κάνα 2μηνο ήταν ΠΟΛΥ χαμηλός (με προσέχανε και στο νοσοκομείο μετά τη γέννα), πήρα συμπλήρωμα και μετά, μέχρι να συνέλθω.
Οπότε κι εγώ νομίζω ότι τα χρειαζόμαστε τα συμπληρώματα, γιατί αλλιώς εξαντλείται πολύ ο οργανισμός με τόσα που παίρνει το μωρό.
Δεν νομίζω ότι είναι "αφύσικο" να παίρνεις συμπληρώματα, είναι κακό να χρησιμοποιείς την τεχνολογία προς όφελός σου δηλαδή; Τότε να παρατήσουμε και το ίντερνετ, γιατί μας αποξενώνει και μας κάνει κακό :P.

gavramid
12-04-10, 14:44
Εγω παντως, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, διαφωνω με την αποψη καποιων γιατρων που λενε να πηγαινεις οσο πιο φυσικα γινεται. Δλδ, να μην παιρνεις χαπια, αλλα ο,τι χρειαζεσαι να το παιρνεις απο τις τροφες. Αν ειναι να γινω και σα φοραδα....τι νοημα εχει? Και δε το λεω απο αισθητικης αποψεως....αλλα τα πολλα κιλα στην εγκυμοσυνη, δεν κανουν καλο! Μετα παχαινεις και φωναζουν οι γιατροι...και ουτε ειναι δυνατον να ειμαι συνεχεια με ενα θερμιδομετρητη στο χερι....

Ασε που πολλες βιταμινες δε μπορεις να τις παρεις επαρκως απο τα τροφιμα....πχ το φυλικο οξυ...

Κανεις δεν ειπε οτι αν τρως υγειηνα γινεσαι φοραδα.Η υγειηνη διατροφη εχει αυτο τον σκοπο ..να παιρνουμε τα απαραιτητα για τον οργανισμο και οχι τα περιτα.Παντα ειχα ικανοποιητικο βαρος ακομα και στην εγκυμοσυνη μου.Δεν κανεις γουρουνιες τρωγοντας σωστα...Ειναι το ιδιο επικυνδινο για το μωρακι να μην ττρως σωστα και οτι σου λειπει να το παιρνεις σε χαπια..
Καποιοι οργανισμοι δεν κανουν σωστη αποροφηση του σιδηρου και γενικα των βιταμινων.Καποιοι αλλοι δεχονται τα τροφιμα σωστα..
Ενας γιατρος σιγουρα μπορει να το δει αυτο και απο κει και περα εμεις επιλεγουμε.

gavramid
12-04-10, 14:48
Κι εγώ είχα πολύ καλό αιματοκρίτη, αλλά μετά που γέννησα για κάνα 2μηνο ήταν ΠΟΛΥ χαμηλός (με προσέχανε και στο νοσοκομείο μετά τη γέννα), πήρα συμπλήρωμα και μετά, μέχρι να συνέλθω.
Οπότε κι εγώ νομίζω ότι τα χρειαζόμαστε τα συμπληρώματα, γιατί αλλιώς εξαντλείται πολύ ο οργανισμός με τόσα που παίρνει το μωρό.
Δεν νομίζω ότι είναι "αφύσικο" να παίρνεις συμπληρώματα, είναι κακό να χρησιμοποιείς την τεχνολογία προς όφελός σου δηλαδή; Τότε να παρατήσουμε και το ίντερνετ, γιατί μας αποξενώνει και μας κάνει κακό :P.
Σιγουρα δεν ειναι αφυσικο και πολλες φορες ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.Η υπερβολη βλαπτη.αυτο θελω να τονισω

kounelitsa
12-04-10, 16:01
Βρε κορίτσια έχει άραγε τόση σημασία το τί "νομίζουμε" εμείς?? Από τη στιγμή που μας παρακολουθεί γιατρός δεν έχει νόημα να το παίζουμε γιατροί εμείς! Εντάξει δε λέω να μην έχουμε και άποψη αλλά μάλλον το internet και οι παααρα πολλές πληροφορίες μας έχουν κάνει πια (βάζω και τον εαυτο μου μέσα) παντογνώστες!!!

peper
12-04-10, 16:45
Έπαιρνα Φυλίκό, σίδηρο, ασβέστιο και μαγνήσιο σε όλη τη διάρκεια της εγκμοσύνης. Στον θηλασμό συνέχισα με ασβέστιο και σίδηρο μετά από συσταση της γιατρόυ μου. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι όλα αυτά τα συμπληρώματα χρειάζονται για τον εαυτό μας μιας και το έμβρυο "τραβάει" ότι χρειάζεται από τη μαμά. Νομίζω ότι από κάπου πρέπει να συμληρώσουμε τα αποθέματά μας έτσι ώστε και το έμβρυο να βρίσκει να πάρει άλλα και έμεις όταν είμαστε σε αυτή τη κατάσταση άλλα και σε βάθος χρόνο θα τα χρειαστούμε. Δεν θέλω ούτε να ζαλίζομε λόγω έλειψης σιδήρου, ούτε τα κόκκαλα μου να πονάνε και να πάθω οστεοπόρωση άλλα και τα δόντια μου και τα μαλλιά μου στη θέση τους. Από την διατροφή μου δεν μπορώ να πω ότι έπαιρνα ότι χρειαζόταν γιατί δεν ήταν και δεν είναι η καλύτερη που θα μπορούσα να έχω.

Stap
14-04-10, 09:07
Εμένα μου γραψε μαγνήσιο, ασβέστιο και σίδηρο με φυλλικό οξύ. Εκείνο που κατάλαβα είναι ότι το κάνουν με μία έννοια "για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο" κι όχι υποχρεωτικά γιατί γνωρίζουν εξακριβωμένα ότι το χρειαζόμαστε. Μου έγραψε τα παραπάνω πριν τις πρώτες εξετάσεις (για αιματοκρίτη κ.λπ.)
Π.χ. εγώ ξεκίνησα με αιματοκρίτη 39 τον 3ο μήνα (μετά από εμμετούς). Το χάπι σιδήρου μου έφερνε αναγούλες (είχα και πολλούς εμετούς το πρώτο 3μηνο). Πήρα πολύ λίγα.....είμαι λάτρης του μοσχαριού και του κρέατος γενικότερα αλλά και οι φακές είναι απ' τα αγαπημένα μου φαγητά απ' όταν ήμουν ακόμη παιδί.
Στις επαναληπτικές εξετάσεις ο αιματοκρίτης βρίσκεται σταθερός στο 37...

Όλα αυτά τα σκευάσματα δεν απορροφούνται το ίδιο απ' ό,τι απορροφούνται τα ίδια στοιχεία όταν τα παίρνουμε από τρόφιμα. Αυτό είναι δεδομένο. Αλλωστε, αν διαβάσετε τις συσκευασίες το σκεύασμα δεν είναι π.χ. αυτό καθαυτό μαγνήσιο ή σίδηρος αλλά μία χημική σύνθεση που προσομοιάζει το στοιχείο. Π.χ. ο σίδηρος γράφει Ferric Hydroxide polymaltose complex που αντιστοιχει σε τόσα mg σιδήρου.....
Και γι' αυτό ποτέ τα συμπληρώματα διατροφής δεν τα παίρνουμε σε αντικατάσταση μιας ισορροπημένης διατροφής. Ούτε στην εγκυμοσύνη. Έτσι, εκτός απ' το σίδηρο δεν πήρα και μαγνήσιο...που τώρα έτσι κι αλλιώς μου είπε να το σταματήσω... Είμαι άνθρωπος που αποφεύγω τη "συνθετική" χημεία στον οργανισμό μου. Π.χ. σε πολύ μεγάλη ανάγκη μόνο θα πάρω ένα ντεπόν.
Πιστεύω λοιπόν ότι αν κάποιος αισθάνεται ότι τρέφεται σωστά και οι εξετάσεις - παρακολούθηση του γιατρού δε δείξουν κάποιο πρόβλημα έχει το δικαίωμα να αρνηθεί να πάρει κάτι που του το συστήνουν απλώς έτσι γιατί έτσι γίνεται....Αν πάλι δεν μας αρέσει το γάλα-γαλακτοκομικά (για ασβέστιο, ακόμη κι ο χαλβάς έχει ασβέστιο - η γραβιέρα έχει τρελλή ποσότητα ασβεστίου), δε μας αρέσει το μοσχάρι, το χταποδάκι, φασόλια, φακές για σίδηρο, (τα κοκκινιστά, λιόσποροι, μπρόκολι σπανάκι κ.α. -για μαγνήσιο - φυσικές πηγές) τότε παίρνουμε τα συμπληρώματα και κάνουμε το σταυρό μας. Ο γιατρός δεν μπορεί να γνωρίζει τι ακριβώς βάζει ο καθένας μας στο τραπέζι του και τι όχι και περισσότερο αυτός πιστεύω είναι ο λόγος που τα γράφουν, ως ρουτίνα στις περισσότερες περιπτώσεις (εξαιρούνται οι περιπτώσεις βεβαιωμένης αναιμίας, χαμηλού αιματοκρίτη κ.λπ.)

mariori
14-04-10, 10:03
Έχω κι εγώ την ίδια άποψη με τη stap. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι γιατροί δίνουν στην εγκυμοσύνη συμπληρώματα διατροφής σε όλες τις έγκυες που παρακολουθούν ανεξαρτήτως εξετάσεων και απλά ελέγχουν με την κατάσταση με τις μηναιαίες εξετάσεις.

Η πρώτη γιατρός μου είχε πει να παίρνω σίδηρο με φυλλικό οξύ. Μου είχε πει ότι δεν γράφει καθόλου ασβέστιο στις έγκυες σε όλη την εγκυμοσύνη γιατί δεν χρειάζεται. Η δεύτερη γιατρός που έγραφε να παίρνω 2 χαπάκια σίδηρο, ασβέστιο και φυλλικό οξύ. Έπαιρνα το ένα χαπάκι σίδηρο με το φυλλικό, και το ασβέστιο όποτε θυμόμουν (πρότίμησα δηλαδή να τηρήσω τις οδηγίες της πρώτης γιατρού ενώ με παρακολουθούσε η δεύτερη). Επίσης μετά το doppler όπου φάνησε ότι είχα ελαττωμένο αμνιακό υγρό και σχετικά αυξημένες αντιστάσεις στην ομφαλική αρτηρία, μου έγραφε και έπαιρνα salospir για να βελτιωθεί η αιμάτωση του εμβρύου. Αυτό το τηρούσα κατά γράμμα και το έπαιρνα σε συγκεκριμένη ώρα με απόλυτη ακρίβεια.

Κατά τη διάρκεια του θηλασμού η γιατρός μου είπε να συνεχίσω να παίρνω 2 χαπάκια σίδηρο και ασβέστιο. Εγώ έπαιρνα μόνο το ένα χαπάκι σίδηρο για ένα μήνα μετά τον τοκετό, όπου και το σταμάτησα γιατί το μωρό έκανε κακά μια φορά στις 4-5 μέρες. Μετά από ένα μήνα χωρίς σίδηρο έκανα εξέταση αίματος και είχα αιματοκρίτη 40,5 (δεν είχα ποτέ στη ζωή μου τόσο υψηλό και όταν γέννησα είχα 33). Κατά κάποιο τρόπο έδειξα στον εαυτό μου ότι όντως το σίδηρο δεν τον χρειαζόμουν στο θηλασμό, καθώς η αμηνόρροια έκανε μια χαρά τη δουλειά της και βελτίωσε πολύ την αιματολογική μου εικόνα.

Οπότε η άποψή μου είναι ότι όταν τα συμπληρώματα διατροφής που γράφουν οι γιατροί στις έγκυες δεν είναι αποτέλεσμα εξατομικευμένης διάγνωσης και είναι απλά ρουτίνα, προσωπικά επιλέγω να κρίνω από μόνη μου την κατάσταση και να αποφασίζω. Όταν όμως συστήνονται μετά από εξετάσεις και για την αντιμετώπιση συγκεκριμένης πάθησης τότε προσωπικά θα ακολουθήσω πιστά τις οδηγίες του γιατρού.

v & a
14-04-10, 10:06
Μαλλον ειναι μπερδεμενα λιγο, για τους περισσοτερους...
Τα συμπληρωματα και ΟΧΙ Φάρμακα. ολοι οι γιατροι τα γραφουνε ή θέλουν να στα τα γραψουνε, εκτος κι αν επιμεινεις να μη τα παρεις. Σου κάνουν το χατηρι σε αυτη τη περειπτωση γιατι ξερουν πως αργα η γρηγορα θα τα χρειαστεις οποτε γιατι να επιμεινει να σου αλλαξει γνωμη? (ειδικα το σιδηρο οι 90 στις 100 χρειαζομαστε επιπλεον στην εγκυμοσυνη). Εναν δεν εχω ακουσει να μη τα γραφει ΟΠΟΤΕ και βγαζω αυτο το συμπερασμα. ( και οι γιατροι τα παιρνουν και λιγο απο τις φαρμακευτικες οποτε τα γραφουν ευκολα:razz::razz:). Ναι, σιγουρα θελουν να εχουν το κεφαλι τους ησυχο γιατι εχουν την ευτυνη τη δικη μας και των μωρων μας. Αν κατι δε παει καλα ποιον θα βριζουμε μετα?Το διακινδυνευουμε να εχουμε "προβλημα" κ εμεις και το μπεμπακι μας?Επισης το κανουν γιατι το μωρο τραβαει οτι θελει απο εμας αρα εμας θα μας λειψει και οι γιατροι κοιτανε κυριως τη μαμα και οχι το μωρο! ( χωρις μαμα καλά, ισως κινδυνευει κ το μωρο!).Αν το μωρο δεν εχει απο που να παρει σιδηρο η ασβεστιο πως θα αναπτυχθει καλα-σωστα? Δε λεω πως θα εχει καποιο σοβαρο θεμα αλλα κανεις δε ξερει τελικα.Το μαγνησιο πχ συγκεκριμενα επειδη ειδα το αποπανω μηνυμα
Έτσι, εκτός απ' το σίδηρο δεν πήρα και μαγνήσιο...που τώρα έτσι κι αλλιώς μου είπε να το σταματήσω... το σταματαμε στον 8ο ετσι κ αλλιως αλλα δε σημαινει πως τοσο καιρο δεν εχει κανει τη δουλεια του...
Δε κανω μαθημα, πρωτα απο ολα γιατι ειμαι ακατάλληλη...με το ζορι τα επαιρνα και μετα απο τιτανιους τσακωμους με μαμα μπαμπα συζυγο και λοιπα...αφου στο τελος επαιρνα το σιδηρο και δε με πιστευανε επειδη δε μου ανεβαινε ο αιματοκριτης! Αλλα δε σημαινει πως τα λαθη μου δε τα ξερω. Τουλαχιστον παρτε τα για τη δικη σας ψυχικη υγεια!!!!:):razz::razz::razz::razz::razz:

katia1984
15-04-10, 07:01
καλημερα κοριτσια.
εγω τα παιρνω ολα τα χαπια που μου εχει δωσει αν και οι αιματολογικες μου εξετασεις ειναι σουπερ.για να μου τα δωσει ο γιατρος κατι θα ξερει!
οσο για αυτο που διαβασα οτι οι γιαγιαδες μας δεν επιαρναν τιποτα και γεννουσαν στα χωραφια και ολα καλα,τοτε γιατι σημερα κανουμε υπερηχους και δεν τα αφηνουμε στην τυχη οπως τοτε?
αποψη μου ειναι οτι για 9 μηνες δεν ειναι τοσο δυσκολο να τηρουμε ενα προγραμμα και οταν αυτο ειναι για καλο..αλλο να κανεις εμετο και να μην μπορεις να τα πιεις και αλλο να μην τα πινεις απο αποψη.συγνωμη αλλα αυτη ειναι η αποψη μου!

Ellemphriem
15-04-10, 08:02
οσο για αυτο που διαβασα οτι οι γιαγιαδες μας δεν επιαρναν τιποτα και γεννουσαν στα χωραφια και ολα καλα,τοτε γιατι σημερα κανουμε υπερηχους και δεν τα αφηνουμε στην τυχη οπως τοτε?

Ναι αλλα δεν λενε ταυτοχρονα ΠΟΣΑ παιδια πεθαιναν στα χωραφια, και ποσες γυναικες κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ή του τοκετου.....προσοχη στα χαπια σας και στις οδηγιες των γιατρων σας. Μην αστειευεστε με το παιδι σας και το σωμα σας......

Nefelirene
15-04-10, 08:49
Εγώ έχω να πω ότι έκανα βλακεία και δεν τα έπαιρνα γιατί είχα πολλούς εμετούς και με αηδίαζαν χειρότερα (βέβαια μιλάω για εμετούς μέχρι τον 6ο μήνα και αποχή από το κρέας γιατί δεν άντεχα την μυρωδιά του)λοιπόν μετά την γέννα μου έσπασε ένα δόντι και έκανα τα πρώτα 2μου σφραγίσματα ενώ το μόνο που έπινα κατά την εγκυμοσύνη ήταν νερό και ατελείωτο γάλα ,τα μαλλιά μου αλλοιώθηκαν σαν να άλλαξε η υφή τους και σαν να αραίωσαν (ενώ δεν έκανα τίποτα διαφορετικό)ο γιατρός είπε ότι αυτά που ήθελε το μωρό τα τράβηξε απο εμένα με απλά ελληνικά και όχι ιατρικούς όρους οπότε θα μπορούσα να τα είχα αποφύγει κατα κάποιο τρόπο , ευτύχως επείδη είδα πρώτη φορά περίοδο μετά απο 7μήνες λόγω αποκλειστικού θηλασμού το σίδηρο μου ήταν μια χαρά.;-)
Γιαυτό λοιπόν προτείνω πάντα σε συνεργασία με τον γυναικολόγο σας να ακολουθείτε μια όσο το δυνατόν υγιεινή διατροφή και κάποια φαρμακευτική αγωγή.

Tour_baby
16-04-10, 10:52
Καλημέρα κούκλες.. ο γιατρός μου έδωσε προλειπτικά απο την αρχή της εγκυμοσύνης φυλλικο οξυ και κανα 2 φορέ που το ξέχασα δεν χάθηκε ο κόσμος.. Βέβαια μετά τον υπέρηχο β επιπέδου και επείδη ο αιματοκρίτης δεν κουνιέτε απο το 34 λόγω αναιμίας μου ξεκίνησε και το σίδηρο σε μασώμενο χάπι.. Περιτό να σας πώ οτι είναι το πιο τέλειο χάπι που πήρα ποτέ!! Έχει γεύση σοκολάτα βανίλια και εμπεριέχει και το φυλλικό οξύ και κάθε μέρα μετράω τις ώρες για να έρθει η στιγμή να το πάρω!! Πάντως κατά γενική ομολογία δεν είμαι πολύ των φαρμάκων αλλά επειδή αυτη τη περίοδο της ζωή μου το μόνο που με νοιάζει είναι το παιδί μου και η υγεία του, κάνω στην άκρη τα κολλήματα μου..

zaxarini
16-04-10, 12:21
Καλημερα κοριτσια,προχθες πηρα την γενικη αιματος και ο αιματοκριτης ανεβηκε στο 33,χαρηκα να σας πω την αληθεια,ο γιατρος ομως που το ειδε χθες οχι και τοσο πολυ!
Θα το παρω το ριμαδοσιδηρο,ετσι κ αλλιως στην 38 ειμαι,οπου να ναι θα βγει η μπουμπου!
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι μου εδωσε μποσκοπαν σε χαπια(γιατι τα υποθετα εχουν καταργηθει πια) για να μαλακωσει ο τραχυλος και να γεννησω πιο ευκολα...αλλα κολποσκοπιση δεν μου εκανε,που ξερει λοιπον οτι ο τραχυλος μου δεν ειναι οκ?
Εχετε καμια ιδεα?

EMC
16-04-10, 13:25
Εγώ τα παίρνω τακτικά. Το ασβέστιο καμιά φορά δεν το παίρνω γιατί έχω μια τρέλα με τα γαλακτοκομικά οπότε δεν επηρεάζει πολύ. Τον σίδηρο μου τον έγραψε από τον 4ο μήνα γιατί είχα πάντα πολύ καλό αιματοκρίτη και μόνο δυο μέρες παρέλειψα να πάρω το χαπάκι. Στο θέμα του σιδήρου είμαι πολύ τακτική. Ο αιματοκρίτης μου είχε πέσει στο 34 και με τη συστηματική χρήση του σιδήρου αλλά και με τη διατροφή φαντάζομαι που κάνω ανέβηκε στο 36,5. Σε ένα μήνα που γεννάω λογικά θα έχει ανέβει στο φυσιολογικό. Εμένα λοιπόν θεωρώ ότι μου έκανε πολύ καλό και δεν μου ήτανε και κάτι δύσκολο να παίρνω ένα χαπάκι μια φορά την ημέρα. Η μητέρα μου στην εγκυμοσύνη της είχε τόσο χαμηλό αιματοκρίτη που έκανε ενέσεις σιδήρου και ο γιατρός της είχε πεί ότι αν δεν ανέβει ο αιματοκρίτης θα χρειαστεί μετάγγιση για τη γέννα. Ευτυχώς δε χρειάστηκε αλλά γιατί να διακινδυνεύουμε να πάθουμε πράγματα χωρίς λόγο.

ΤΙΓΡΑΚΙ
16-04-10, 14:01
Ναι αλλα δεν λενε ταυτοχρονα ΠΟΣΑ παιδια πεθαιναν στα χωραφια, και ποσες γυναικες κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ή του τοκετου.....προσοχη στα χαπια σας και στις οδηγιες των γιατρων σας. Μην αστειευεστε με το παιδι σας και το σωμα σας......

συμφωνω μαζι σου!!!

True
16-04-10, 14:11
Κι εγώ νιώθω σαν τους ηλικιωμένους με τα χάπια...

Παίρνω για το θυρεοειδή, σίδηρο δύο φορές τη μέρα κι ένα χάπι συμπλήρωμα διατροφής... Σύνολο 4 τη μέρα... Και μη χειρότερα...

kassiani
19-04-10, 09:13
Φυσικα και σημερα δεν γενναμε στα χωραφια και φυσικα υπαρχουν ολα τα μεσα για να εχουμε μια υγιη εγκυμοσυνη.

Ακριβως λοιπον γι αυτο το λογο, να παιρνετε συμπληρωματα οταν οι ιατρικες εξετασεις δειχνουν οτι τα χρειαζεστε.

Σε αντιθετη περιπτωση, οι συνεπειες ειναι κακες για τον οργανισμο σας.

Μια και βλεπω οτι καποιες παραθετουν τα οφελη των βιταμινων, καλο ειναι να διαβασετε τα αντιστοιχα ιατρικα συμπερασματα για το τι προκαλουν οι ιδιες βιταμινες και μεταλλα οταν υπαρχουν σε μεγαλυτερη απο την απαραιτητη ποσοτητα στον οργανισμο.

Δεν μπορει καποια με φυσιολογικο αιματοκριτη-αιμοσφαιρινη να παιρνει σιδηρο, μηπως και της πεσει.
Κανει μεγαλη ζημια στο συκωτι της.
Ας της πεσει πρωτα και ας παρει μετα.

Το ασβεστιο σε μεγαλη ποσοτητα βλαπτει τα νεφρα.
Το φυλλικο οξυ ειναι απαραιτητο μονο το 1ο τριμηνο ή αργοτερα αν παρουσιαστει αυξηση του ογκου των αιμοπεταλιων και μειωση του αριθμου τους.

Ακριβως επειδη σημερα δεν ζουμε στα χωραφια και υπαρχουν γιατροι και εξετασεις, χρησιμοποιηστε τα καταλληλως.

sarra
19-04-10, 20:43
κ εμενα το ιδιο μου ειχε πει..κ εγω δεν τα πολυεπαιρνα γιατι ειμαι πολυ αμελης..ουτε στην πρωτη εγκυμοσυνη ουτε τωρα στη 2η

kinkajoujou
20-04-10, 15:07
κι εγώ κάποιες φορές τα ξεχνάω (παίρνω σίδηρο, μαγνήσιο και φυλλικό 2 φορές τη μέρα και ασβέστιο 1) και είχα ρωτήσει το γιατρό και μου είπε ότι είναι πιο πολύ για μας κι όχι για το μωρό. κι όταν τον είχα ρωτήσει αν χρειάζεται να πάρω κάτι τύπου ω3 ή ω6 λιπαρά, γιατί σε όλη μου τη ζωή δεν τρώω ψάρια και θαλασσινά, μήπως έχω κάποια έλλειψη, μου είπε ότι δεν χρειάζεται να ανησυχώ, να προσπαθήσω να τα τρώω όσο μπορώ κι αν δεν μπορώ δεν χάθηκε ο κόσμος, θα τα πάρω από άλλες τροφές όλα τα συστατικά που χρειάζομαι... ας μην τρελαινόμαστε κι ας μην είμαστε υπερβολικές ούτε προς τη μία πλευρά ούτε προς την άλλη :p

elenik
20-04-10, 16:26

Να υποθεσω οτι η γιαγια φοραει μασελα πια ε? (λογω ελλειψης ασβεστιου)

ΥΓ. Η βρεφικη θνησιμοτητα τοτε θυμασε μηπως σε τι ποσοστα ηταν?
Η γιαγια μου εκανε 7 και εζησαν 3. Δεν ειναι παραδειγμα προς μιμηση αυτο.

gavramid
20-04-10, 21:56
Φυσικα και σημερα δεν γενναμε στα χωραφια και φυσικα υπαρχουν ολα τα μεσα για να εχουμε μια υγιη εγκυμοσυνη.

Ακριβως λοιπον γι αυτο το λογο, να παιρνετε συμπληρωματα οταν οι ιατρικες εξετασεις δειχνουν οτι τα χρειαζεστε.

Σε αντιθετη περιπτωση, οι συνεπειες ειναι κακες για τον οργανισμο σας.

Μια και βλεπω οτι καποιες παραθετουν τα οφελη των βιταμινων, καλο ειναι να διαβασετε τα αντιστοιχα ιατρικα συμπερασματα για το τι προκαλουν οι ιδιες βιταμινες και μεταλλα οταν υπαρχουν σε μεγαλυτερη απο την απαραιτητη ποσοτητα στον οργανισμο.

Δεν μπορει καποια με φυσιολογικο αιματοκριτη-αιμοσφαιρινη να παιρνει σιδηρο, μηπως και της πεσει.
Κανει μεγαλη ζημια στο συκωτι της.
Ας της πεσει πρωτα και ας παρει μετα.

Το ασβεστιο σε μεγαλη ποσοτητα βλαπτει τα νεφρα.
Το φυλλικο οξυ ειναι απαραιτητο μονο το 1ο τριμηνο ή αργοτερα αν παρουσιαστει αυξηση του ογκου των αιμοπεταλιων και μειωση του αριθμου τους.

Ακριβως επειδη σημερα δεν ζουμε στα χωραφια και υπαρχουν γιατροι και εξετασεις, χρησιμοποιηστε τα καταλληλως.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!

mapolif
21-04-10, 15:03
Εχουμε γινει ολοι "Χαλιφης στη θεση του χαλιφη" τελικα! Ο γιατρος κανει τη δουλεια του και η δουλεια του ειναι να φερει ενα υγιες μωρο στη ζωη και να φροντισει οτι και η μητερα του θα εχει την υγεια της ωστε να μπορεσει να το φροντισει με τη σειρα της!

Δεν ειναι φαρμακα, ειναι συμπληρωματα. Πινεις 2 λιτρα γαλα? ε μην παρεις ασβετιο σε χαπι! Αλλα και να το παρες τι θα παθεις υπερασβεστιωση μεσα σε 8 μηνες που θα παιρνεις ενα συμπληρωμα? Ο γιατρος θα ζητησει εξετασεις, ο γιατρος θα δει τις εξετασεις και ο γιατρος θα σου πει αν χρειαζεσαι να παρεις κατι. Το μωρο θα τα παρει ολα! Οτι χρειαστει! Θα τα χασει η μανα ομως αν δεν τα παιρνει.
Οι γιαγιαδες επισης ελεγαν και λενε πως για καθε παιδι χανεις και ενα δοντι! Ηξεραν τι γινεται, πως να το αντιμετωπισουν δεν ηξεραν!
Δε με νοιαζει να προσπαθησω να πεισω καμια κοπελα να παιρνει τα συμπληρωματα της και γω τα ξεχναω συχνα πυκνα, αλλα μην παμε και στο αλλο ακρο οτι τσαμπα μας τα δινουν οι γιατροι και δεν πρεπει να τα παιρνουμε! Η φυση ναι μεν προσπαθει να σου δωσει οσα χρειαζεσαι αλλα η φυση σου εδωσε και μυαλο ωστε αν κατι σου λειπει να το παρεις μονος σου!

Stellinula
21-04-10, 15:24
αρκει μόνο να πώ ότι η μητέρα μου δεν έπερνε όπως εσύ τα χάπια και το μωρό αντι να παίρνει από τα συμπληρώματα επερνε τα απαραίτητα ασβεστιο, σίδηρο κλπ κλπ από την ίδια και η μητέρα μου αυτή την στιγμή δεν έχει ούτε δόντια ούτε νύχια......Γιαυτό πρόσεχε!!!

kassiani
22-04-10, 12:31
Δεν ειναι φαρμακα, ειναι συμπληρωματα. Πινεις 2 λιτρα γαλα? ε μην παρεις ασβετιο σε χαπι! Αλλα και να το παρες τι θα παθεις υπερασβεστιωση μεσα σε 8 μηνες που θα παιρνεις ενα συμπληρωμα? Ο γιατρος θα ζητησει εξετασεις, ο γιατρος θα δει τις εξετασεις και ο γιατρος θα σου πει αν χρειαζεσαι να παρεις κατι. Το μωρο θα τα παρει ολα! Οτι χρειαστει! Θα τα χασει η μανα ομως αν δεν τα παιρνει.

Αυτο ακριβως ειναι το ΜΟΝΟ που θα ηθελα να πω και να λαβετε υποψη σας.
Να παιρνετε τα συμπληρωματα μονο μετα απο εξετασεις και επειδη εχει βρεθει ελλειψη στον οργανισμο σας και οχι προληπτικα.

Και ναι μπορεις να παθεις και υπερασβεστιωση με 8 μηνες ληψη ασβεστιου αν δεν το χρειαζεσαι και πετρα στο νεφρο και επιβαρυνση του συκωτιου απο πλεοναζοντα σιδηρο κλπ.

Ειλικρινα θεωρειτε τους 8 μηνες μικρο διαστημα, οταν σε νορμαλ κατασταση οι βιταμινες συνιστωνται μαξιμουμ για 2 μηνες?

Και εν παση περιπτωσει αφου θελετε να φερεστε ως πολιτισμενες γυναικες που παρακολουθουνται απο γιατρο και οχι απο μαμη στα βουνα, ΚΑΝΤΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ πριν παρετε συμπληρωμα για να δειτε εαν πραγματι το χρειαζεστε.
Εκτος κι αν θελετε να δεχθουμε ως σωστη ιατρικη πρακτικη να δινεται σιδηρος σε γυναικα με αιματοκριτη 40...

galat
22-04-10, 23:37
εμενα παντως με οδηγει ο...οργανισμος μου... δηλαδη τα ξεχναω συνεχεια....οταν ασχολεισαι με ενα διχρονο και χιλια 2 καθε μερα τι να πρωτοθυμηθεις...

Αιματοκριτη εχω χαμηλο, ασβεστιο δεν ξερω! Ποτε δεν εκανα αντιστοιχη εξεταση, στην επομενη θα ζητησω ετσι για στατιστικους λογους.

Στην πρωτη εγκυμοσυνη ημουν τακτικη, τωρα...

Παντως οντως επιβαρυνουν καουρες, δυσπεψια, δυσκοιλιοτητα...

Παω να παρω το ασβεστιο! χαχαχαχα

Α! το μαγνησιο ειναι λιγο υπουλο αν εχεις ελλειψη, επισης δεν εμαθα ποτε απο εξεταση, αλλα ειχα παρει λιγο μονο τον τελευταιο μηνα.

Επισης πολυ σπαστικο να κρατας τις 3ωρες αποστασεις μεταξυ τους κλπκλπ ....

xerxis
23-04-10, 10:56
Καλημέρα κορίτσια! Να σας πω κ εγώ την πρόσφατη εμπειρία μου. Είμαι στον 8ο μήνα κύησης, παίρνω filicine, σίδηρο και ασβέστιο, για προληπτικούς λόγους, καθως γενικά δεν παρουσίασα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Είχα όμως πάντα μια ευαισθησία στο στομάχι μου, γενικώς τα πολλά φάρμακα δεν τα άντεχα ποτέ. Το αποτέλεσμα ήταν να καταλήξω στο νοσοκομείο προχθες, με κωλικό στομάχου, τρομερούς σπασμούς, εμμετούς, μια φρίκη. Όλα ξεκίνησαν γιατί πήρα πρωί πρωί το σίδηρο νηστικιά. Μου έβαλαν ορρό με buscopan, ηρέμησα και βγήκα. Φυσικά τώρα δεν παίρνω τίποτα, τουλάχιστον για την ώρα που είμαι με σούπες, μέχρι να ηρεμήσει το στομάχι να δούμε τι θα γίνει. Στα καλά καθούμενα.....

naiada
03-09-10, 13:51
γεια σας.....είμαι εγκυος για πρωτη φορά στην 14η εβδομάδα κ πραγματικά το αγχος μου ειναι πολύ μεγαλο....
συγκεκριμένα ο γιατρος μου εδωσε συμπληρώματα διατροφής: μαγνήσιο , σίδηρο με φυλλικό και ασβέσιο παράλληλα παίρνω και Τ4 θυροξίνη των 50 καθε πρωι νυστική γιατι εμφανίστηκε υποθυροειδισμός στην εγκυμοσύνη.
το προβλημά μου είναι το εξής διαβαζω σε διάφορα site πως πρέπει να παιρνουμε τα συμπληρώματα με κάποιες ώρες διαφοράς μεταξύ τους 3-4 πχ το σίδηρο από το μαγνήσιο, το σίδηρο από το Τ4 διαφορά 4 ωρών....
εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι πρεπει να παίρνω το Τ4 κ το σίδηρο νηστική, εάν ισχύουν όλα αυτά δε θα με φτάνει το 24ωρο με τόσα χάπια που πρέπει να παρω.
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας!

agkiolina
03-09-10, 14:18
naiada μην πανικοβαλεσαι χωρις λογο ..ακριβως τα ιδια χαπια πηρα κι εγω.Τωρα σε 3 μερες σταματαω το μαγνησιο ... απλα για να τα θυμαμαι ειχα βαλει για καθε ωρα υπενθυμιση στο κινητο.. ποσες φορες τα ειχα ξεχασει αστα να πανε...
Εγω τα ειχα ως εξης: μολις ξυπναγα {οταν δουλευατα επινα στις 7:30 τωρα τα πινω στης 9:00} το Τ4 κατευθειαν,μετα απο 30 λεπτα το 1ο χαπι μαγνησιου....στις 11:00 το ασβεστιο, 30 κεπταπριν φαω επινα το σιδηρο,μετα στις 16:00 μαγνησιο και φυλλικο οξυ,αν ξεχναγα το πρωι το ασβεστιο ή ηταν πολυ κοντα στο πρωινο και μεσημεριανο μαγνησιο το επινα της 19:00 tο απογευμα και τελος τις 23:00 το βραδυ επινα το τελευταιο μαγνησιο

Απλα λιγο προγραμμα θελει και υπομονη 9 μηνες...;)

salomi
03-09-10, 14:50
καλησπέρα!
η αλήθεια ειναι πως ειδικα το ασβέστιο το αμελούσα πάαααρα πολύ ωσπου μια μέρα στα καλά καθούμενα μου σπασε στα 2 ενα γερότατο δόντι! απο κει και μετα το επερνα. φοβαμαι το γειρας...σιδηρο το επερνα σχεδον τακτικα αλλα και παλι ο αιματοκρίτης χάλια. εκανα πολυ υγιεινη διατροφή μακαρι να με σώσει αυτό. πήρα περίπου 11 κιλά (ημουν ηδη 64 με 1.62 οταν εμεινα εγγυος) αλλα στον θηλασμό του δωσα και κατάλαβε απο φαι...

MonikaM
19-12-10, 23:49
Δυστυχώς φάρμακα δεν παίρνω. Από ηλίθια άποψη, έλλειψη προγραμματισμού και για κανέναν άλλο λόγο. Εχω δυο γεμάτα ακόμα μπουκαλάκια Calcioral (ασβέστιο), σίδηρο πήρα για κάποιο διάστημα, τώρα όχι, μαγνήσιο δεν πήρα καθόλου - όμως στο μόνο που είμαι συνεπής είναι το φυλλικό οξύ, λόγω προϋπάρχοντος στίγματος μεσογειακής αναιμίας. Πράγμα που θα πει ότι πρέπει να πίνω 2-3 χαπάκια filicine την ημέρα. Και, πίστεψέ με, αν δεν πάρω, η έλλειψή του είναι αισθητή.

Ελπίζω να με σώσει η σωστή διατροφή και το πολύυυυυυυυ γάλα (το ρουφάει κυριολεκτικά ο οργανισμός μου). Αλλά σε καμία περίπτωση δε θα ισχυριστώ ότι πράττω σωστά που δεν παίρνω τα χάπια.

zitamar
22-12-10, 10:16
εγω κορίτσια τα θυμαμαι ολα τα χαπια και τα παίρνω καθημερινά. Το θυμάμαι βεβαια είναι μία κουβέντα, γιατι τελευταία δεν θυμάμαι καλα καλα ούτε το όνομα μου, πλήρη αμνησία (ελπίζω λόγω εγκυμοσύνης) απλα πήρα απο το τζαμπο το κουτακι με θηκουλες με τις ημερες γραμμενες πανω και καθε ΣΚ καθομαι και βαζω ολα τα χαπακια τις εβδομαδας μέσα,οποτε το μονο που πρεπει να κανω είναι κοιτάζω το κουτάκι μου πρωι-μεσημερι-βραδυ...

maria- elpida
22-12-10, 10:19
και εγω εχω κανει αυτο που κανει η zitamar και βοηθαει.
βεβαια δεν τα ξεχναω, θυμαμαι οτι πρεπει να τα παρω τα χαπια μου..

παιρνω Μαγνησιο, φιλικο οξυ και ουτροτζεσταν προς το παρον!

poupoula
22-12-10, 14:22
Σ΄ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΔΗΛ ΜΑΓΝΗΣΙΟ, fILICINE ΚΑΙ ΣΙΔΗΡΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΜΕΤΟ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΝΑΠΛΗΡΩΝΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ, ΦΕΤΑ, ΚΑΣΕΡΙ ΚΛΠ.

ΥΓ. ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΜΝΗΣΙΑ, ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΓΙΝΟΜΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΡΩΤΑΩ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΠΡΙΝ 5 ΛΕΠΤΑ. ΜΑΛΛΟΝ ΦΤΑΙΕΙ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ...!

boy'smam
22-12-10, 14:33
εγω κορίτσια τα θυμαμαι ολα τα χαπια και τα παίρνω καθημερινά. Το θυμάμαι βεβαια είναι μία κουβέντα, γιατι τελευταία δεν θυμάμαι καλα καλα ούτε το όνομα μου, πλήρη αμνησία (ελπίζω λόγω εγκυμοσύνης) απλα πήρα απο το τζαμπο το κουτακι με θηκουλες με τις ημερες γραμμενες πανω και καθε ΣΚ καθομαι και βαζω ολα τα χαπακια τις εβδομαδας μέσα,οποτε το μονο που πρεπει να κανω είναι κοιτάζω το κουτάκι μου πρωι-μεσημερι-βραδυ...
Αυτα εχει και η γιαγια μου:D:DΘα επαιρνα κι εγω αλλα ολα εκτος του φιλλικου ειναι αναβραζοντα και αμπουλες:rolleyes:
Κι εγω τα ξεχναω δυστυχως...Ασβεστιο εχω να παρω πανω απο μηνα,τα αλλα μερα παρα μερα τα παιρνω αν θυμαμαι...
Η αμνησια ειναι της εγκυμοσυνης...και αμα γεννησουμε εκει να δειτε τι γινεται!Μονο οτι εχει να κανει με το μωρο θα θυμομαστε!Εγω αυτο ειχα παθει!Καθε μερα εκαιγα το φαγητο...

tinkibell
22-12-10, 14:55
Καλημερα κοριτσια!Εγω παλι ξεκινησα κανονικα απο τον 1ο μηνα να παιρνω τα χαπακια μου με υπενθημηση στο κινητο φυσικα συγκεκριμενη ωρα κ καθημερινα κανω κ ενεσεις οποτε ολα μαζι τα επαιρνα.Στη μεση του 2ου τριμηνου ομως ειχα προβλημα απο τα χαπια. Μου εκαναν πολυ μικρα σπιθουρακια στα ποδια, στην αρχη διπλα στα νυχια μετα ενδιαμεσα στα δαχτυλα μετα ολη η πατουσα κ τελος μεχρι τον αστραγαλο, το ιδιο κ στα χερια!η φαγουρα απλα δε περιγραφεται.περπατουσα κ με φαγουριζαν με ακουμπουσε το σεντονι κ τρελαινομουν 1 1/2 μηνα τα βραδια δ κοιμομουν εκλαιγα στο μπανιο με τα ποδια σε μια λεκανη με κρυο νερο αυτο με ηρεμουσε λιγακι.αργησα να καταλαβω απο τι ειναι κ οταν ειπα να τα σταματησω απλα σε 3μερες ηρεμησα. Ο γιατρος μου ειπε πως δ υπαρχει προβλημα που τα σταματησα εκανα αλλη μια προσπαθεια να τα παρω μετα απο καιρο βεβαια αλλα παλι τα ιδια οποτε τωρα μονο σιδηρο παιρνω.ειχε καμια σας κατι παρομοιο απτα χαπια?γιατι ο γιατρος μου μου ειπε πως ειναι πολυ πολυ σπανιο...επαιρνα μαγνησιο καλλιο κ σιδηρο

zitamar
24-12-10, 12:24
Εγω που έπαθα αλλεργία απο τον Σεπτεμβριο η γιατρός μου είπε να παω και δερματολόγο με ρώτησε τι έπαιρνα (μαρκες) και μετα μου εδωσε κρεμες,αφρόλουτρο μονο απο το φαρμακείο κ.α. φαντασου δεν άντεχα την φαγουρα και έπαιρνα αντισταμινικα και κρεμα κορτιζόνης στην αρχή,και φυσικά μου έκοψε μέχρι και σήμερα καποια φαγητά. Παντως συνηθως κοβουμε ένα ενα το χαπι για να δουμε πιο μας πειράζει.Προσωπικα μου είπε ότι μαλλον έφαιγε εξωτερικός παραγοντας και μεχρι να γεννησω και μερικες μερες μετα θα το έχω σε λιγότερο βαθμό βεβαια. Παντως κοψε σοκολατα, αυγο,ψαρι (αυτα είανι τα πιο ΣΟΣ) ,χοιρινο,φραουλες..

tinkibell
24-12-10, 13:47
κι εγω πηγα σε δερματολογο μου εδωσε κρεμες να βαζω αλλα δε με βοηθησαν καθολου μετα πηγα στο δερματολογικο αφροδιασιακο νοσοκομειο κ μολις ειδε τις κρεμες που μου εδωσε ο 1ος δερματολογος η γιατρος τρελαθηκε. Μου ειχε δωσει την πιο κορτιζονουχα αλοιφη των φαρμακειων κ ηξερε κιολας πως ημουν εγκυος κ μου ειπε να τη σταματησω αμεσως , μου εδωσε μια αλλη με πολυ λιγη κορτιζονη μεσα.Αλλα κ παλι μονο οταν σταματησα τα χαπια ηρεμησα κ εφυγαν κ τα σπυρακια.Απο τροφες τρωω τα παντα δ με ενοχλει τιποτα...

maraki1983
24-12-10, 14:30
εγω να πω την αληθεια ηπια το πολυ 3 χαπια ασβεστιο και 4 σιδηρο σε ολη την εγκυμοσυνη..!!!!!!δεν ηθελα να τα παιρνω.χα φαει σκαλωμα....το μωρο μου υγιεστατο και ο αι...ειματοκριτης φουλ...!!!!!!ειχα κολλησει γιατι εχω εναν γυναικολογο ο οποιος με καταπιεζε αρκετα.συνεχεια μη ηταν...και με κουρασε και αντεδρασα με τα χαπια..δεν ξερω αν εκανα καλα....!!!!!!!

pavlitsa
04-01-11, 20:02
εγω πάλι τα παιρνω ανελλιπως! ουτε ενα χαπι δεν εχω ξεχασει- κ παιρνω μπολικο πραμα!! με υπενθυμιση στο κινητο πρωι μεσημερι βραδυ.
δεν μου επετρεπε το χάλι μου να μην τα πάρω βεβαια!

xanp
05-01-11, 10:34
Πιστεύω ότι αφού οι εξετάσεις σου είναι καλές καλά κάνεις και δεν παίρνεις.
Εγώ στην πρώτη πήρα μόνο φυλλικό οξύ και τίποτα άλλο.Χρειάστηκα κάποια στιγμή και σίδηρο γιατί έπεσε ο αιματοκρίτης μου αλλά έκανα δυσανεξία και έτσι δεν πήρα παρά μόνο 2 μέρες σε όλη την εγκυμοσύνη.Όταν γέννησα είχα αιματοκρίτη 27 έχασα πολύ αίμα αλλά είμαι μια χαρά όπως βλέπεις.Ασβέστιο στην εγκυμοσύνη δεν πήρα καθόλου διότι μου εξήγησε η γιατρός ότι το μωρό δεν έχει κόκαλα αλλά χόνδρους τα κόκαλα τα φτιάχνει μετά τη γέννα οπότε είναι περιττό και συν της άλλης το ασβέστιο προκαλεί και συσπάσεις πράγμα το οποίο δεν θέλουμε.
Τελικά ήθελα να πω ότι μόνο με φυλλικό και καλές εξετάσεις γέννησα ένα υγιέστατο παιδάκι.Και σε αυτή την εγκυμοσύνη μόνο φυλλικό παίρνω προς το παρόν και για σίδηρο μου είπε από τον πέμπτο και μετά βλέπουμε.

ΚΙΤΤΥ.
15-01-11, 23:10
ΘΑ συμφωνήσω οτι πρεπει να παιρνουμε , μετά απο εξετάσεις αυτά που μας δίνουν οι γιατροί. εγω ειχα αιματοκριτη 37,6 και ξεκινησα σιδηρο μετα το 1ο τριμηνο. Ασβέστιο μου εδωσε στον 5ο μηνα κι αυτό γιατι πονουσαν φοβερα οι καρποι στα χέρια ......τόσο που νομιζα οτι θα σπασουν. εεε...με το ασβέστιο συνήλθα

Ευθαλία
16-01-11, 12:12
Καλημέρα κορίτσια!Θα ήθελα να εκφράσω κι εγώ την ανησυχία μου με τα συμππληρώματα διατροφής. Εμένα ο γιατρός μου μου έγραψε ένα πολυβιταμινούχο σκεύασμα που τα έχει όλα μέσα (όλες τις βιταμίνες, σίδηρο, μαγνήσιο, φυλλικο 200mg και άλλα) και μου είπε να παίρνω 1 κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα. Η φαρμακοποιός μου είπε να παίρνω 2 τη μέρα με το φαγητό μιας και αυτή είναι η συνιστώμενη ποσότητα στις οδηγίες. Εγώ κάνω αυτό που μου σύστησε ο γιατρός. Αλλά προβληματίστηκα όταν διάβασα ότι δεν κάνει να παίρνεις βιταμίνες για πάνω από 3 μήνες κι όταν είδα ότι η ποσότητα του φυλλικού είναι σχετικά μικρή... Ο γιατρός μου είπε να τα παίρνω σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μιας και τα έχουν όλα.Είμαι στην 9η εβδομάδα περίπου, υπάρχει άλλη κοπέλα που παίρνει παρόμοιο πολυβιταμινούχο σκεύασμα; Ευχαριστώ!

Elena_Cisse
17-01-11, 01:50
Αυτα τα σιδηρα-ασβεστια-μαγνησια-φιλικα οξεα μου εχουν σπασει τα νευρα!
Ειμαι στην 36 εβδομαδα και ομολογω πως σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου δεν τα επερνα τακτικα,τωρα πλεον δεν τα περνω καθολου.
Η μπεμπα ειναι μια χαρουλα,εχει φτσασει τα 3κιλα το καμαρι μου!
Εσεις τα περνετε τακτικα?
Εγώ είμαι στην 25 εβδομάδα κύησης και πέραν του fillicine δεν έχω λάβει άλλο σκεύασμα και οι τιμές όλων των εξετάσεων μου είναι εξαιρετικές!Είναι και θέμα λοιπόν οργανισμού!Βέβαια κάνω σωστή διατροφή!

ioanna 25
08-02-11, 10:41
εγω ξεκινησα στην αρχη με φυλλικο οξυ πρωι-βραδυ. μετα τις πρωτες εξετασεις, περιμου 2,5 μηνων ημουν, ξεκινησα σιδηρο κι ασβεστιο ενα τη μερα. απο τον 5-6 καιμετα, συνεχισα ολα τα παραπανω με 2 φορες τη μερα σιδηρο και δυο φορες μαγνησιο.τωρα ειμαι στον 7ο και συνεχιζω τα ιδια κανονικα.δεν παραλειπω κανενα φαρμακο.κι εσεις λοιπον καντε οτι σας συνιστει ο γιατρος σας..

areta
09-02-11, 15:12
Κι εγώ είμαι από τις "τακτικές". Ξεκίνησα το φυλλικό οξύ λίγο πριν την εγκυμοσύνη σε μικρή περιεκτικότητα (1 χάπι των 100mg/ημέρα).

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης:
- το πρώτο 3μηνο 1 x folidex 400mg
- μετά το πρώτο τρίμηνο 1 x folidex 400mg (χάπι φυλλικού οξέως), 1 x calciform 500mg (αναβράζον ασβέστιο) και 1 x ferrosanol 100mg (χάπι σιδήρου)
- από τον 6ο μήνα και μετά πρόσθεσα στα παραπάνω και 2ο χάπι σιδήρου λόγω χαμηλού αιματοκρίτη που έδειξαν οι αιμοτολογικές.

Μέχρι στιγμής οι εξετάσεις καλές και ο αιματοκρίτης (αν και λίγο κάτω από το όριο) σταθερός!

kassiani
17-02-11, 11:51
Εαν εξαιρεσουμε το φυλλικο οξυ, που αποδεδειγμενα χρειαζεται και βοηθαει κατα το πρωτο τριμηνο και κυριως κατα τη συλληψη του εμβρυου, ολα τα αλλα ειναι απο αχρηστα εως και επικινδυνα οταν λαμβανονται χωρις εξετασεις και αποδεδειγμενη ελλειψη.

εαν δεν εχεις ελλειψη σιδηρου και παιρνεις συμπληρωμα, εχεις κακιστες επιπτωσεις στο συκωτι σου.

εαν δεν εχεις ελλειψη ασβεστιου και παιρνεις συμπληρωμα, εχεις κακιστες επιπτωσεις στα νεφρα σου.

τοσες εξετασεις κανουν οι γιατροι στην εγκυμοσυνη.
ας μπουνε στον κοπο να γραψουν και δυο παραπανω (σιδηρο - ασβεστιο) και αναλογα να χορηγησουν ή μη τα συμπληρωματα.

Μην τα παιρνετε χωρις λογο σαν καραμελες, δεν ειναι αθωα!

Χριστινα Μ
17-02-11, 14:44
Εγω απο το 3ο μηνα παιρνω 2 φιαλακια legoger και 1 χαπι φυλλικο οξυ απο τον 5ο και μετα παιρνω 500mg ασβεστιο calciform πραγματα που δεν τα παραλειπω ποτε αυτα και μερι να γεννησω αυτα θα παιρνω αυριο μπαινω στον 8ο μηνα....

elisabeth_th
17-02-11, 18:05
Στην πρωτη εγκυμοσυνη ημουν τυπικη.
τωρα στην δευτερη συνηθως τα ξεχναω...
τι συνηθως δηλαδη σχεδον μονιμα.
μονο στις τελευταιες εξετασεις βγηκε χαμηλος σιδηρος και φροντιζω να παιρνω τουλαχιστον ενα φιαλακι την ημερα!