PDA

Επιστροφή στο Forum : Γλυκο μετα το μυστηριο

mia manoula
11-04-10, 00:35
Τι γλυκο θα προσφερετε μετα την βαπτιση; Στο πρωτο μου παιδι ειχα παγωτο παρφε σε παιδικα κυπελλακια (ηταν καλοκαιρι) αλλα ηταν υπερβολικα παγωμενο και απογοητευτηκα (ο ζαχαροπλαστης φοβηθηκε μην λιωσουν και τα εφερε τελευταια στιγμη). Τωρα δεν ξερω τι να κανονισω. Το προφιτερολ ειναι ντεμοντε;

katerinak
11-04-10, 09:18
ναι..συνηθισμενο..εγω σοκολατες.βρηκα περυτιλιγμα με πασχαλιτσα που ειναι το θεμα

ALIS
11-04-10, 09:25
καλοκαιρι με την ζεστη σοκολατες?!Παντως εγω οπου ρωτησα για καλοκαιρινο κερασμα προτεινουν η προφιτερολ η πανακοτα που ειναι σε κυπελακια....

ALIS
11-04-10, 09:26
Μηπως λιωσουν εννοω...μην παρεξηγηθεις διαφορετικα ειναι σουπερ σαν ιδεα!

katerinak
11-04-10, 09:29
καλοκαιρι με την ζεστη σοκολατες?!Παντως εγω οπου ρωτησα για καλοκαιρινο κερασμα προτεινουν η προφιτερολ η πανακοτα που ειναι σε κυπελακια....

8 μαιου ειναι,δερν θα χει πολυ ζεστη. σκεφτηκα παγωτατζη αλλα παλι θα χει δροσια για παγωτο!

ALIS
11-04-10, 09:34
8 μαιου ειναι,δερν θα χει πολυ ζεστη. σκεφτηκα παγωτατζη αλλα παλι θα χει δροσια για παγωτο!

οποτε μια χαρα εισαι!Με το καλο και να χαιρεσαι το μωρακι σου!....Και εγω ειχα ρωτησει για παγωτατζη αλλα ειναι πανακριβα:shock: και ειμαι ακομα στο ψαξιμο μιας και βαφτιζεται 4 Ιουλιου ο μικρουλης μου!

νινετα
11-04-10, 09:38
καλημερα κοριτσακια μου εγω ειχα παγωτατζη με καροτσακι ειχε 4 γευσεις παγωτου και ηταν σε χωνακι !ηταν πολυ καλο !!τα παιδια τρελαθηκαν απο την χαρα τους και οι μεγαλοι, ηταν σεμπτευρης !!οποια θελει εχω ακομα το τηλ του !φιλακια και με το καλο στα ζουζουνια σας !

νινετα
11-04-10, 09:42
αγαπακια δεν ηταν ακριβος ειχε 1,50 το καθε παγωτο και κατι 60 ? που του εδωσα για το καροτσακι !!με χρεωσε με οσα εδωσε παγωτα !!πριν 1,5 χρονο !

katerinak
11-04-10, 09:43
οποτε μια χαρα εισαι!Με το καλο και να χαιρεσαι το μωρακι σου!....Και εγω ειχα ρωτησει για παγωτατζη αλλα ειναι πανακριβα:shock: και ειμαι ακομα στο ψαξιμο μιας και βαφτιζεται 4 Ιουλιου ο μικρουλης μου!

βρηκα για 200 κοματια 270.καλα δεν ειναι;

νινετα
11-04-10, 09:55
αχ!κοριτσια μια φιλεναδα μου ειχε παρει παγωτα μικρα απο το σουπερ μαρκετ συσκευασια για το παρτυ του σχολειου και τα ειχε βαλει σε ψυγειακι αυτο της εκδρομης το αφρολεξενιο με παγακια και μετα τα εβαλε σε ενα καλαθι και τα εδωσε στα πιτσιρικια ηταν πολυ οικονιμικα θυμαμαι !αυτα τα μικρα τα παγωτακια ελπιζω να καταλαβατε !!

ALIS
11-04-10, 10:06
καλες τιμες...θα μου στειλετε τηλεφωνα?εμενα μου ειχαν πει γυρω στα 400 και σε εναν αλλο 300 για 70 παγωτα και μετα 1 ευρω το καθε εξτρα!

και ψιλοφρικαρα γιατι εχουμε 150 ατομα και πιτσιρικια πολλα!

νινετα
11-04-10, 11:30
καλες τιμες...θα μου στειλετε τηλεφωνα?εμενα μου ειχαν πει γυρω στα 400 και σε εναν αλλο 300 για 70 παγωτα και μετα 1 ευρω το καθε εξτρα!

και ψιλοφρικαρα γιατι εχουμε 150 ατομα και πιτσιρικια πολλα!
οκ κοριτσακι σου το ετσειλα. φιλακια !

iphi
13-04-10, 12:21
Kαλημερα!Χθες πηγαμε σε ενα ζαχαροπλαστειο που κανει γλυκα βαφτισης και μας προτεινε λογω καλοκαιριου φρουι-ζελε.
Το εχετε δει ξανα?Μηπως το εχετε κανει?Ειναι ωραια?

Stellinula
13-04-10, 12:36
Υπάρχου πορωτότυπα παστάκια για αυτές τις περιπτώσεις που δεν ξέρω κατα πόσο είναι αποδεκτές
ποντικάκια, καρπουζάκια, βαρκάκια, κυκνάκια, μπεζεδάκια,
πάρε μια γεύση εδώ
http://www.sugarart.gr/DisplayITM1.asp?ITMID=7 (είναι φοβερό δες δημιουργίες που κάνουν)

http://www.lateau.gr/gr_gamos1.php

MARIAEVA
13-04-10, 14:38
Στον μεγάλο δώσαμε γλυκάκι σε διάφορες γεύσεις (γεύση σοκολάτα, φράουλα, και δε θυμάμαι τι άλλο) σε πλαστικό κυπελάκι. Ειχαμε μετά τραπέζι όπου σερβίραμε παγωτίνια και ό,τι είχε απομείνει από τα γλυκάκια, τα σέρβιραν σε πιατέλες στο ξενοδοχείο, οπότε δεν πετάχτηκε τίποτα γιατί είχαμε πάρει και μεγάλη ποσότητα.
Στο μικρό, βαφτίζουμε 30 Μάη, θα δώσουμε μελεκούνι, είναι μικρό παστέλι, παραδοσιακό της Ρόδου (www.mel.gr) και στο τραπέζι θα έχουμε παγωτά σε διάφορες γεύσεις (ευγενική προσφορά του ξενοδοχείου)

stav
13-04-10, 23:46
Εγώ θα έχω βαζάκια με γλυκό κουταλιού φράουλα, μπισκότα γεμιστά με γλάσο χρωματιστό και στο τραπέζι θα βγάλω πιατέλες με παστάκια-ταρτάκια.

dee
13-04-10, 23:56
Εγώ είχα παραγγείλει σοκολάτες πάνω στις οποίες είχα τυπώσει το όνομα του γιού μου. Είναι κατι ειδικές σοκολάτες μπορείς να μπεις στο site και να δεις http://www.chocolategraphics.gr/Default.aspx
Μπορείς ακόμα και προσκλητήρια να τυπώσεις ή ευχαριστήρια και να τα βάλεις στο τραπέζι

MARIAEVA
13-04-10, 23:58
είναι ακριβά, φαντάζομαι, ε?

MIR1978
14-04-10, 00:01
υπαρχει ενα ζαχαροπλαστειο στη νεαπολη νικαιαςedit admin λεγεται το οποιο κανει φανταστικα γλυκα για βαπτιση και το πιο extreme της υποθεσης ειναι οτι τα παρουσιαζει στην εκκλησια και δεν τα φερνει στα κουτια ετσι απλα.ειχα κανει περυσι το καλοκαιρι τα γλυκα βαπτισης της κορης μου και παραμηλισαν ολοι.Η κοπελα μου ειχε στολισει μπασινες ζαχαροπλαστικης με φανταστικες κορδελες ,ειχε βάλει μεσα πάγο ,στρασ πανω στον παγο και γυαλιζαν,και ειχε σκορπισει πανω εκει σφηνακια με διαφορες γευσεις (εγω ειχα κανει μπισκοτο-θεικο,φερερο,μους σοκολατα και πατισερι με φρεσκες ψιλοκομμενες φραουλες).το τραπεζι των γλυκων το χε ντυσει με ρανερ στα χρωματα που ειχαμε κανονησει και ηταν παραμυθενιο.και οι τιμες της πολυ καλες.τα κανονικα σφηνακια 1 ευρω και τα μεγαλα 1,20. εχει και site αμα θες να δεις φωτογραφιες γιατι κανει διαφορες παρουσιασεις και δεν τις χρεωνει.μονο το γλυκο πληρωνεις.edit admin
Αβλεπη σου προτεινω σφηνακια !! οτι πιο μοδατο κυκλοφορει !! προφιτερολ,παστακια κτλ πολυ ξεπερασμενα πια !!

MIR1978
14-04-10, 00:02
Τι γλυκο θα προσφερετε μετα την βαπτιση; Στο πρωτο μου παιδι ειχα παγωτο παρφε σε παιδικα κυπελλακια (ηταν καλοκαιρι) αλλα ηταν υπερβολικα παγωμενο και απογοητευτηκα (ο ζαχαροπλαστης φοβηθηκε μην λιωσουν και τα εφερε τελευταια στιγμη). Τωρα δεν ξερω τι να κανονισω. Το προφιτερολ ειναι ντεμοντε;

υπαρχει ενα ζαχαροπλαστειο στη νεαπολη νικαιας edit admin λεγεται το οποιο κανει φανταστικα γλυκα για βαπτιση και το πιο extreme της υποθεσης ειναι οτι τα παρουσιαζει στην εκκλησια και δεν τα φερνει στα κουτια ετσι απλα.ειχα κανει περυσι το καλοκαιρι τα γλυκα βαπτισης της κορης μου και παραμηλισαν ολοι.Η κοπελα μου ειχε στολισει μπασινες ζαχαροπλαστικης με φανταστικες κορδελες ,ειχε βάλει μεσα πάγο ,στρασ πανω στον παγο και γυαλιζαν,και ειχε σκορπισει πανω εκει σφηνακια με διαφορες γευσεις (εγω ειχα κανει μπισκοτο-θεικο,φερερο,μους σοκολατα και πατισερι με φρεσκες ψιλοκομμενες φραουλες).το τραπεζι των γλυκων το χε ντυσει με ρανερ στα χρωματα που ειχαμε κανονησει και ηταν παραμυθενιο.και οι τιμες της πολυ καλες.τα κανονικα σφηνακια 1 ευρω και τα μεγαλα 1,20. εχει και site αμα θες να δεις φωτογραφιες γιατι κανει διαφορες παρουσιασεις και δεν τις χρεωνει.μονο το γλυκο πληρωνεις.edit admin
Αβλεπη σου προτεινω σφηνακια !! οτι πιο μοδατο κυκλοφορει !! προφιτερολ,παστακια κτλ πολυ ξεπερασμενα πια !!

dee
14-04-10, 00:07
Εδωσα 250 ? για 150 κομμάτια 5χ5 εκ. σε συσκευασία. Αν θυμάμαι καλά η συσκευασία ήταν πιο ακριβή απο την ίδια την σοκολάτα. Μπορείς να πάρεις μόνο την σοκολάτα χωρίς κουτί και να τα βάλεις μέσα σε πουγκάκι ή ανάλογα με την μπουμπουνιέρα που έχεις να βάλεις μαζί με τα κουφέτα και την σοκολάτα (Νομίζω οτι έχουν και σχετική προταση για μπουμπουνιέρα). Εχουν και σε σχήμα γλυφιτζουριού και άλλα πολλά. Μπες στο site να δεις είναι όμορφο και πρωτότυπο

maria_s
14-04-10, 11:39
Καλημέρα! Εγώ θα παραγγείλω από εδώ: www.sketiglyka.gr Τα βρίσκω πολύ χαριτωμένα και πρωτότυπα!

νινετα
14-04-10, 17:55
Καλημέρα! Εγώ θα παραγγείλω από εδώ: www.sketiglyka.gr (http://www.sketiglyka.gr) Τα βρίσκω πολύ χαριτωμένα και πρωτότυπα!
Τελεια ειναι !!το εστειλα και σε μια φιλη μου για τα 2μακια της τα κοριτσακια !!καλοφωτιστο να ειναι το ζουζουνακι σου !!φιλακια !!

evita79
14-04-10, 23:25
Και γω απο την Σκετη Γλυκα παρηγγειλα...θα ας πω μετα το Σαββατο εντυπωσεις!

bizoudaki
19-04-10, 11:56
evita και εγω για σκετη γλυκα σκεφτομαι ...

πως θα τα στειλουν ??
περιμενω εντυπωσεις

maria_s
19-04-10, 12:45
Εβιτάκι για πες εντυπώσεις! Λέω να παραγγείλω αυτή τη βδομάδα :)
Είχες στείλει εσύ το σχέδιο που ήθελες; Το πέτυχαν; Η συσκευασία; Από γεύση πως ήταν;

ΜΕΛΙΝΑ
19-04-10, 13:19
υπαρχει ενα ζαχαροπλαστειο στη νεαπολη νικαιας edit admin λεγεται το οποιο κανει φανταστικα γλυκα για βαπτιση και το πιο extreme της υποθεσης ειναι οτι τα παρουσιαζει στην εκκλησια και δεν τα φερνει στα κουτια ετσι απλα.ειχα κανει περυσι το καλοκαιρι τα γλυκα βαπτισης της κορης μου και παραμηλισαν ολοι.Η κοπελα μου ειχε στολισει μπασινες ζαχαροπλαστικης με φανταστικες κορδελες ,ειχε βάλει μεσα πάγο ,στρασ πανω στον παγο και γυαλιζαν,και ειχε σκορπισει πανω εκει σφηνακια με διαφορες γευσεις (εγω ειχα κανει μπισκοτο-θεικο,φερερο,μους σοκολατα και πατισερι με φρεσκες ψιλοκομμενες φραουλες).το τραπεζι των γλυκων το χε ντυσει με ρανερ στα χρωματα που ειχαμε κανονησει και ηταν παραμυθενιο.και οι τιμες της πολυ καλες.τα κανονικα σφηνακια 1 ευρω και τα μεγαλα 1,20. εχει και site αμα θες να δεις φωτογραφιες γιατι κανει διαφορες παρουσιασεις και δεν τις χρεωνει.μονο το γλυκο πληρωνεις.edit admin

συγχαρητηρια για το γουστο σου και σε ευχαριστουμε που μας το πριτεινες μου άρεσε παραπολυ και θεώρω πολυ καλη την τιμη για το αποτελεσμα αν και πεφτει μακρυα θα παω με τον αντρα μου να δοκιμασουμε και αν μου αρεσει και η γευση θα το κανω στον γιο μου.
Πολυ ομορφη δουλεια πραγματικα.

totastath
19-04-10, 21:18
Καλημέρα! Εγώ θα παραγγείλω από εδώ: www.sketiglyka.gr (http://www.sketiglyka.gr) Τα βρίσκω πολύ χαριτωμένα και πρωτότυπα!

οντως ειναι καταπληκτικα! μπραβο σου που τα "εντοπισες"!. στενοχωρηθηκα ομως που δεν βρηκα τιποτα για το δικο μου τον μπεμπουλη. εχω διαλεξει ναυτικο θεμα με καραβακια, φαρους και αγκυρες. μηπως καμιας εχει πεσει στην αντιληψη της κατι κοντα στο θεμα μου????

maria_s
19-04-10, 21:24
οντως ειναι καταπληκτικα! μπραβο σου που τα "εντοπισες"!. στενοχωρηθηκα ομως που δεν βρηκα τιποτα για το δικο μου τον μπεμπουλη. εχω διαλεξει ναυτικο θεμα με καραβακια, φαρους και αγκυρες. μηπως καμιας εχει πεσει στην αντιληψη της κατι κοντα στο θεμα μου????

αχ μην στενοχωριέσαι! Να πάρεις τηλ. την κοπέλα που το έχει και να συννενοηθείτε να της στείλεις φώτο από το θέμα σου (προσκλητήριο, μπομπονιέρα κλπ.) για να σου φτιάξει κάτι σχετικό! Εγώ αυτό έκανα!

MarcoPolo
19-04-10, 21:26
Στο σκετη γλυκα τους λες το θεμα και σου προτεινουν κατι. Αλλα πρεπει να εχεις μιλησει μαζι τους πολυ νωριτερα για να μπορεσουν να σε αναλαβουν. Εγω πηρα τηλ την προηγουμενη εβδομαδα και τους ζητησα κατι συγκεκριμενο σε μπισκοτο για την βαπτιση μας που ειναι τελος Μαιου και μου απαντησαν οτι δεν μπορουν να με αναλαβουν γιατι ειναι πολυ φορτομενοι με αλλες δουλειες που εχουν κλεισει νωριτερα. Η αληθεια ειναι οτι απογοητευτηκα πολυ γιατι δεν πηρα τελευταια στιγμη, πηρα εναν μηνα πριν και πιο πολυ απο μηνα. Δεν πειραζει ομως τελικα αποφασισα να εχω λουκουμαδες στη βαπτιση που θα γινουν επιτοπου.

evita79
19-04-10, 22:56
Εγω ειχα κεκακια απο τη Σκετη Γλυκα το περασμενο Σαββατο και ολοι τρελαθηκαν.Περαν του οτι ειναι ομορφο και πρωτοτυπο,ηταν και νοστιμο! Ειχαμε θεμα το κουνιστο αλογακι του καρουζελ, το ειπα στη Νικη και το εκανε αν και δεν το ειχε στον καταλογο. Ειναι συνεπεστατη και γι αυτο γινεται ουρα...

maria_s
19-04-10, 23:16
Εγω ειχα κεκακια απο τη Σκετη Γλυκα το περασμενο Σαββατο και ολοι τρελαθηκαν.Περαν του οτι ειναι ομορφο και πρωτοτυπο,ηταν και νοστιμο! Ειχαμε θεμα το κουνιστο αλογακι του καρουζελ, το ειπα στη Νικη και το εκανε αν και δεν το ειχε στον καταλογο. Ειναι συνεπεστατη και γι αυτο γινεται ουρα...

εβιτάκι να χαίρεσαι το νεοφώτιστο μπουμπούκι σου!

σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, εγώ προσωπικά κλείνω την παραγγελία αύριο το πρωί :)

spring
20-04-10, 01:55
Εγώ πρόσφερα μικρά βαζάκια με γλυκό του κουταλιού. Είχα τρεις διαφορετικες γεύσεις. Τα παρήγγειλα απο την "συνταγή της γιαγιάς". Μου τα στείλανε ακριβώς την ημερομηνία που συμφωνήσαμε. Ήταν όλα άψογα και όλοι ξετρελάθηκαν.

totastath
20-04-10, 06:15
Στο σκετη γλυκα τους λες το θεμα και σου προτεινουν κατι. Αλλα πρεπει να εχεις μιλησει μαζι τους πολυ νωριτερα για να μπορεσουν να σε αναλαβουν. Εγω πηρα τηλ την προηγουμενη εβδομαδα και τους ζητησα κατι συγκεκριμενο σε μπισκοτο για την βαπτιση μας που ειναι τελος Μαιου και μου απαντησαν οτι δεν μπορουν να με αναλαβουν γιατι ειναι πολυ φορτομενοι με αλλες δουλειες που εχουν κλεισει νωριτερα. Η αληθεια ειναι οτι απογοητευτηκα πολυ γιατι δεν πηρα τελευταια στιγμη, πηρα εναν μηνα πριν και πιο πολυ απο μηνα. Δεν πειραζει ομως τελικα αποφασισα να εχω λουκουμαδες στη βαπτιση που θα γινουν επιτοπου.

ΟΚ! Σ'ευχαριστω maria_s (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=12467) κι εσενα MarcoPolo (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=11157). Μαλλον δεν προλαβαινω ουτε κι εγω...
Προτοτυπη η ιδεα σου για επιτοπου λουκουμαδες. Θ α ειναι πολυ ωραια!
Εμενα βρε παιδια το ναυτικο θεμα δεν με παραπεμπει σε κανενα γλυκο.
Μαλλον θα πρεπει να ειναι κατι πιο ουδετερο. Το πιο κοντινο πλακα πλακα ειναι βανιλια υποβρυχιο (!) αλλα δεν ειναι και κατι το φοβερο σαν γλυκο.
Που θα μου παει θα το βρω!

evita79
20-04-10, 08:42
εβιτάκι να χαίρεσαι το νεοφώτιστο μπουμπούκι σου!

σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, εγώ προσωπικά κλείνω την παραγγελία αύριο το πρωί :)

Να σαι καλα και με το καλο και η δικη σας βαφτιση! Και οτι θες εδω ειμαστε...

Tour_baby
20-04-10, 10:14
Για το δικό μου αγοράκι έχω σκεφτεί για μαλλί της γριάς σε μπλέ χρωματάκι!!! Βέβαια ακόμα είμαι στον αερά γιατί μου λένε οτι απο τη στιγμή που όλοι οι καλεσμένοι θα έρθουν και στη δεξίωση δεν χρειάζετε να πάρουν το γλυκό τους στην εκκλησία!!!

vereniki
20-04-10, 10:40
Εμείς στην βαφτιση του μικρού περσι τον Ιουνιο είχαμε παγωτινια από τον Κωνσταντινίδη που μας τα εφεραν με την αντικα για να μην λιωσουν. Επείδη είχαμε αρκετο κοσμο (300) το παγωτο θα μας εβγαινε ακριβο ενω τωρα μας πηγε λιγοτερο από ενα ευρω το παγωτινι. Και οσα περισεψαν απο αυτα που παραγγειλαμε τα πηραμε σπίτι. :)

s+s
20-04-10, 13:04
ΟΚ! Σ'ευχαριστω maria_s (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=12467) κι εσενα MarcoPolo (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=11157). Μαλλον δεν προλαβαινω ουτε κι εγω...
Προτοτυπη η ιδεα σου για επιτοπου λουκουμαδες. Θ α ειναι πολυ ωραια!
Εμενα βρε παιδια το ναυτικο θεμα δεν με παραπεμπει σε κανενα γλυκο.
Μαλλον θα πρεπει να ειναι κατι πιο ουδετερο. Το πιο κοντινο πλακα πλακα ειναι βανιλια υποβρυχιο (!) αλλα δεν ειναι και κατι το φοβερο σαν γλυκο.
Που θα μου παει θα το βρω!

εγω στην βαφτιση του γιου μου ειχα ναυτικο θεμα (καραβακια) και πηρα μικρα κεικ που πανω ειχαν κουβαδάκια και φτιαράκια και αμμο, και καραβάκια μπισκότα, φτιαγμενα απο ζαχαρωτο περιπου 2,5ευρω μου πηγανε, τα κεικ και 1,80τα μπισκοτα Εχω φωτογραφιες αλλα φαινεται απο που τα πηρα στις φωτογραφιες. Αν θέλεις μπορω να σου πω με μηνυμα, δεν θελω να νομιζουν οτι κανω διαφημιση.

demmie
20-04-10, 14:17
κ εγω ναυτικο θεμα εχω κ ψαχνω ακομα το γλυκο. ειχα σκεφτει κ εγω μπισκοτακια με ψαρακια αλλα 1,80 τα πηρες ε; πολλα πολλα. αν σκεφτειτε κατι ειμαι κ εγω εδω που περιμενω

maria_s
20-04-10, 14:47
καλέ πες μας, δεν βλέπεις και μεις που τα λέμε παραπάνω :)

Λοιπόν κούκλες, μίλησα με σκέτη γλύκα σήμερα. Σε μια βδομάδα το πολύ θα μου έχει φτιάξει το δειγματάκι σύμφωνα με την φώτο που έστειλα και να επιβεβαιώσω αμέσως παραγγελία για 6 ιουνίου. μου είπε ότι μπορεί να με αναλάβει, καθώς για εκείνο το σκ περιμένει ακόμα επιβεβαίωση για κάποιες παραγγελίες (χμ, τώρα που το σκεφτομαι, λέτε να μου πεί ότι δεν μπορεί τελικά να μας αναλάβει; :()...για συνεχίστε να ρίχνετε ιδέες :)

ΠΓ
20-04-10, 14:48
κ εγω ναυτικο θεμα εχω κ ψαχνω ακομα το γλυκο. ειχα σκεφτει κ εγω μπισκοτακια με ψαρακια αλλα 1,80 τα πηρες ε; πολλα πολλα. αν σκεφτειτε κατι ειμαι κ εγω εδω που περιμενω

Και εμένα παιδιά 1,80 για ένα μπισκότο μου φαίνονται πολλά. Είναι βέβαια εντυπωσιακά.
Μήπως να δώσεις υποβρύχιο... είνια πέρα για πέρα θαλασσινό.

maria_s
20-04-10, 14:57
Γιατί βρε παιδιά, πόσο έχουν τα γλυκάκια που δίνουν συνήθως σε βαφτίσεις; Η αλήθεια είναι ότι από έγκυος είχα βρει την σκέτη γλύκα οπότε και δεν το έψαξα...για πείτε...

evita79
20-04-10, 16:07
Eγω απο την μπισκοτουλα πηρα αυτο με 1,30.
http://www.mpiskotoula.gr/photos/thumbs/164.jpg (http://www.mpiskotoula.gr/photos/164.jpg)
Λογικη τιμη νομιζω,ηταν μεγαλουτσικο,συσκευασμενο αεροστεγως και νοστιμοτατο.Και οσα περισσεψαν τα εστειλα στο παιδ.σταθμο του γιου μου και τρελαθηκαν τα πιτσιρικια!

maria_s
20-04-10, 16:23
Eγω απο την μπισκοτουλα πηρα αυτο με 1,30.
http://www.mpiskotoula.gr/photos/thumbs/164.jpg (http://www.mpiskotoula.gr/photos/164.jpg)
Λογικη τιμη νομιζω,ηταν μεγαλουτσικο,συσκευασμενο αεροστεγως και νοστιμοτατο.Και οσα περισσεψαν τα εστειλα στο παιδ.σταθμο του γιου μου και τρελαθηκαν τα πιτσιρικια!

Γεια σου Εβίτα! Είχες και κεκάκια και μπισκότα;

Α και μια και σε βρήκα...τα κεκάκια από σκέτη γλύκα πως τα παρουσίασες στην εκκλησία; δηλ. τα έβαλες στα καλάθια;

s+s
20-04-10, 17:42
καλέ πες μας, δεν βλέπεις και μεις που τα λέμε παραπάνω :)

Διαβασα τους ορους και επειδη ειμαι νεο μελος δεν το ρισκαρω. Κοιτα αναλογα τι θελει ο καθενας. Ναι ειναι πολυ πιο οικονομικα αλλα μεγαλωσα Αμερικη και οι απαιτησεις μου ειναι μεγαλυτερες γιατι εκει ειναι πολυ προχωρημενα τα πραγματα σε αυτο το θεμα, μπισκοτο και cupcake. Γενικα προτιμω να παρω κατι που να μου αρεσει παρα κατι που δεν θα με καλυπτει. Αυτα που πηρα εγω εχουν πολυ δουλεια και φυσικα οτι πληρωνει κανεις παιρνει. Βαζω μια φωτογραφια που την πηρα απο το blog της κοπελας και εκοψα το ονομα, για να παρετε μια ιδεα. Τα μπισκοτα ειναι σε ξυλακια και απο κατω στηριζονται μεσα σε πορσελανινο καλαθι.
http://i809.photobucket.com/albums/zz12/nitsakiel/basket.jpg

lidia 4
20-04-10, 18:35
Διαβασα τους ορους και επειδη ειμαι νεο μελος δεν το ρισκαρω. Κοιτα αναλογα τι θελει ο καθενας. Ναι ειναι πολυ πιο οικονομικα αλλα μεγαλωσα Αμερικη και οι απαιτησεις μου ειναι μεγαλυτερες γιατι εκει ειναι πολυ προχωρημενα τα πραγματα σε αυτο το θεμα, μπισκοτο και cupcake. Γενικα προτιμω να παρω κατι που να μου αρεσει παρα κατι που δεν θα με καλυπτει. Αυτα που πηρα εγω εχουν πολυ δουλεια και φυσικα οτι πληρωνει κανεις παιρνει. Βαζω μια φωτογραφια που την πηρα απο το blog της κοπελας και εκοψα το ονομα, για να παρετε μια ιδεα. Τα μπισκοτα ειναι σε ξυλακια και απο κατω στηριζονται μεσα σε πορσελανινο καλαθι.
Eίναι τέλεια.Ξεφεύγουν τελείως απο τα συνηθισμένα.Μπράβο σου.

evita79
20-04-10, 23:18
Γεια σου Εβίτα! Είχες και κεκάκια και μπισκότα;

Α και μια και σε βρήκα...τα κεκάκια από σκέτη γλύκα πως τα παρουσίασες στην εκκλησία; δηλ. τα έβαλες στα καλάθια;
Tα μπισκοτα τα ειχα σε χαρτινο ροζ κουτι που πηρα απο μαγαζι με ειδη συσκευασιας και τα κεκακια μου τα εστειλε η Νικη σε κουτα,τα κουβαλησα στην εκκλησια και εκει σε καλαθι ιδια στολισμενο με αυτα που ειχαν τις μπομπονιερες,που ηταν σε παρομοιαο χρωματα.

evita79
20-04-10, 23:21
s+s τα μπισκοτα δεν παιζονται!!! Παντως εδω τα θεματα της βαφτισης ειναι γεματα ονοματα και εταιριες, δεν χαθηκε ο κοσμος για ενα παραπανω(αν και εγω καθαρισα πλεον με την βαφτιση!)

stevy
20-04-10, 23:35
συγχαρητηρια για το γουστο σου και σε ευχαριστουμε που μας το πριτεινες μου άρεσε παραπολυ και θεώρω πολυ καλη την τιμη για το αποτελεσμα αν και πεφτει μακρυα θα παω με τον αντρα μου να δοκιμασουμε και αν μου αρεσει και η γευση θα το κανω στον γιο μου.
Πολυ ομορφη δουλεια πραγματικα.

H kalyteri protasi apo oses exo dei edo mesa! (kai genikos apo edo exo voithithei poly kai se polla!) Apisteuti douleia kai me ta idia lefta pou oi alloi sou fernoun se koutia kai telos! Paidia ego eixa kleisei allous kai aurio tha pao na paro tin prokatavoli mou piso giati pira til autous...mono auto sas leo! Isxyoun pragmati oi stolismoi klp...exei kanei kaneis allos? To mikro sfinaki einai kalo i einai poly mikro? Bravo pantos sta paidia gia tis times...ego tha tous systiso kai filous..etsi pane brosta oi epixeiriseis ki oxi gdernontas ton kosmo! Bravo kai pali bravo...

s+s
21-04-10, 07:31
s+s τα μπισκοτα δεν παιζονται!!! Παντως εδω τα θεματα της βαφτισης ειναι γεματα ονοματα και εταιριες, δεν χαθηκε ο κοσμος για ενα παραπανω(αν και εγω καθαρισα πλεον με την βαφτιση!)
Εσεις ξερετε σας βαζω λοιπον να δειτε και τις υπολοιπες

edit admin

maria_s
21-04-10, 10:02
Tα μπισκοτα τα ειχα σε χαρτινο ροζ κουτι που πηρα απο μαγαζι με ειδη συσκευασιας και τα κεκακια μου τα εστειλε η Νικη σε κουτα,τα κουβαλησα στην εκκλησια και εκει σε καλαθι ιδια στολισμενο με αυτα που ειχαν τις μπομπονιερες,που ηταν σε παρομοιαο χρωματα.

Ευχαριστώ Εβίτα μου! Το έξτρα καλάθι για τα κεκάκια το προμηθεύτηκες από κει που πήρες και τις μπομπονιέρες; Πόσα κεκάκια είχες και γέμισες ένα καλάθι;

maria_s
21-04-10, 10:03
[QUOTE=s+s;1538988]http://i809.photobucket.com/albums/zz12/nitsakiel/basket.jpg
Εσεις ξερετε σας βαζω λοιπον να δειτε και τις υπολοιπες

edit admin

τέλεια είναι! σε ευχαριστούμε πολύ!

elenaκι
21-04-10, 10:31
Μια ιδέα για πρωτότυπο γλυκάκι βάφτισης είναι τα donuts!Αν έχετε κάποιο εργαστήριο κοντά σας δείτε το. Θα ζητήσετε να είναι της ημέρας και κοστίζουν 1? περίπου. Δυστυχώς το σκεφτηκαμε αφού είχαμε κλείσει και έτσι δεν αλλάξαμε.

ΜΕΛΙΝΑ
23-04-10, 00:01
H kalyteri protasi apo oses exo dei edo mesa! (kai genikos apo edo exo voithithei poly kai se polla!) Apisteuti douleia kai me ta idia lefta pou oi alloi sou fernoun se koutia kai telos! Paidia ego eixa kleisei allous kai aurio tha pao na paro tin prokatavoli mou piso giati pira til autous...mono auto sas leo! Isxyoun pragmati oi stolismoi klp...exei kanei kaneis allos? To mikro sfinaki einai kalo i einai poly mikro? Bravo pantos sta paidia gia tis times...ego tha tous systiso kai filous..etsi pane brosta oi epixeiriseis ki oxi gdernontas ton kosmo! Bravo kai pali bravo...

εαν πας πες μου τελικα και για την γευση τους γιατι μου αρεσαν πολυ και θα τα κανω για την βαφτιση του γιου μου τον Σεπτεμβριο. Με εντυπωσιασαν και εμενα πολυ πιστευω ολα αυτα τα σφηνακια μεσα σε παγο με στρασ και στολισμο με βαση το θεμα που θα εχω θα ειναι εκπληκτικά. Τα μπισκότα και τα κεικ και τα αλλα μου άρεσαν πολύ αλλά τα θεωρώ πολύ ακριβά για βαφτιση που θέλεςι πολλά κομματια αν ειναι για γενεθλια σκεφτοιμαι να τα κανω αλλα για 100 και πλεον τα θεωρω ακριβα. Περιμένω να μου πεις εντυπώσεις .Ευχαριστώ

ΜΕΛΙΝΑ
23-04-10, 12:20
Πραγματικα πολύ ομορφη δουλειά και σ' ευχαριστούμε για την προσφορά που κανεις μονο που ελπιζω οι διαχειριστές να προβούν εγκαιρα στν κλήρωση ωστε να μπορει αποια μανουλα του forum να τα κερδίσει μιας και ολες οι βαφτισεις γίνονται αυτη την περίοδο. Αναμένουμε με χαρα την κλήρωση. Ευχαριστούμε.

mama elli
23-04-10, 12:34
Κοριτσια δειτε και σ αυτο το site ,ειναι πολυ ωραια τα γλυκακια και σχετικα φθηνα!!!http://www.wix.com/sweetboutique13/sweet-boutique

no doubt
23-04-10, 15:53
Για ναυτικό θέμα θα μπορούσατε να βάλετε cupcakes με καβουράκι επάνω ή αστερίες. Ή και οποιοδήποτε άλλο γλυκό σας αρέσει. Δεν νομίζω ότι και το γλυκό χρειάζεται να εχει θέμα.

no doubt
23-04-10, 16:01
Κοριτσια δειτε και σ αυτο το site ,ειναι πολυ ωραια τα γλυκακια και σχετικα φθηνα!!!http://www.wix.com/sweetboutique13/sweet-boutique
Επίσης σε αυτό το σάιτ είδα cupcakes με άγκυρες μπλε απάνω.

Pola
23-04-10, 17:19
εαν πας πες μου τελικα και για την γευση τους γιατι μου αρεσαν πολυ και θα τα κανω για την βαφτιση του γιου μου τον Σεπτεμβριο. Με εντυπωσιασαν και εμενα πολυ πιστευω ολα αυτα τα σφηνακια μεσα σε παγο με στρασ και στολισμο με βαση το θεμα που θα εχω θα ειναι εκπληκτικά. Τα μπισκότα και τα κεικ και τα αλλα μου άρεσαν πολύ αλλά τα θεωρώ πολύ ακριβά για βαφτιση που θέλεςι πολλά κομματια αν ειναι για γενεθλια σκεφτοιμαι να τα κανω αλλα για 100 και πλεον τα θεωρω ακριβα. Περιμένω να μου πεις εντυπώσεις .Ευχαριστώ

Aχ, με βλέπω να τρέχω στη νίκαια...καταπληκτική ιδέα, θα πάω να δω για τη βάπτισή της κόρης μου, τώρα το Μάιο. Μακάρι και η ποιότητα να είναι καλή!!! Οσο για τα μπισκότα μου φαίνονται πολύ ακριβά και πολύ "φτωχά". Σόρρυ κορίτσια!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ΜΕΛΙΝΑ
27-04-10, 14:55
Aχ, με βλέπω να τρέχω στη νίκαια...καταπληκτική ιδέα, θα πάω να δω για τη βάπτισή της κόρης μου, τώρα το Μάιο. Μακάρι και η ποιότητα να είναι καλή!!! Οσο για τα μπισκότα μου φαίνονται πολύ ακριβά και πολύ "φτωχά". Σόρρυ κορίτσια!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

και εγω θα συμφωνησω μαζι σου 2 ευρω για ενα κεκικ που απλα εχει πανω ενα σχεδιο μου φαινονται πολλά. Στην ουσια ολη η δουλεια γινεται για το σχέδιο. Τα γυαλινα σφηνακια μεσα σε παγο και στολισμενα οπως στις φωτο του σαιτ θα ειναι πολυ ποιο εντυπωσιακα αν και εμενα θα μου άρεσε να μου προσφεραν σε βαφτιση σοκολατες εαν το επετρεπ η εποχη με περιτυλιγμα κορδελες και μεσα σε πουγκι θα ειναι σουπερ ασε που τις τρωνε ολοι και μπορεις να την κρατησεις να την φας οποτε θελεςι γιατι εαν πας μετα για φαγητο ξερω εγω θα φας γλυκο και μετα θα πας για φαγητό? Και επισης εαν ειναι κτημα με κετερινγκ εχει μεσα τουρτα και παγωτα οποτε θα ταιριαζε κατι αλλο σε αυτην την περιπτωση οπως ενα μεγαλο γλυφιντζουρι με κορδελες και κρεμασμενο αντικειμενο στο θεμα της βαφτισης η σοκολατες.
Σοκολατες μια που το θυμηθηκα τωρα βρηκα εκπληκτικες στα ΙΚΕΑ με 0,50 και ειναι και τεραστιες και νοστιμες.

Lora2
28-04-10, 00:55
εγώ κοριτσια έκανα τα κλασσικά προφιτερολάκια και όλοι έγλυψαν και τα δάχτυλά τους.
Μπορεί να είναι ντεμοντέ, αλλά είναι κάτι που αρεσει σε όλους, και τρωγεται με ευχαριστηση... Επίσης απο όλους άκουσα θετικά σχόλια!

evita79
28-04-10, 01:04
Ευχαριστώ Εβίτα μου! Το έξτρα καλάθι για τα κεκάκια το προμηθεύτηκες από κει που πήρες και τις μπομπονιέρες; Πόσα κεκάκια είχες και γέμισες ένα καλάθι;
Τα καλαθια τα ειχα και τα στολισα μονη μου. Αλλα ολα τα μαγαζια που κανουν μπομπονιερες εχουν και θα σου δωσουν!
Τωρα για το ποσα κομματια πηρε μεσα δεν ξερω μα ξερω οτι αφου το γεμισαν μια φορα ειχαν διπλα την κουτα και εβγαζαν οταν τελειωναν,οποτε ενα καλαθι αρκει!

evita79
28-04-10, 01:12
εγώ κοριτσια έκανα τα κλασσικά προφιτερολάκια και όλοι έγλυψαν και τα δάχτυλά τους.
Μπορεί να είναι ντεμοντέ, αλλά είναι κάτι που αρεσει σε όλους, και τρωγεται με ευχαριστηση... Επίσης απο όλους άκουσα θετικά σχόλια!
Το χω ξαναπει...αν και εγω δεν το εκανα,θεωρω το προφιτερολ το καλυτερο γλυκο και κλασικη αξια στην βαφτιση! Και αν ειναι απο καλο ζαχαροπλαστειο το αποτελεσμα ειναι απλα...ΤΕΛΕΙΟ. Ειναι καλο να γραφουμε τι εκανε καθεμια και την εμπειρια της γιατι βοηθαμε η μια την αλλη! Εγω τα μπισκοτακια τα εδωσα στα παιδακια και ξετρελαθηκαν,τα εφαγαν οσοι ηθελαν επιτοπου και δεν φανηκε καθολου λιγο(τους εδινα και μαι μπαλα μαλλι της γριας).

#ΕΛΕΝΑ#
29-04-10, 20:32
γεια σε ολους,:D MIR 1978 θα ηθελα να σε ρωτησω στο (www.sweet-corner.gr) (http://www.sweet-corner.gr/)
πως ακριβος εκανε το στολισμο οπως στην φωτο του σιτε...???μου αρεσε παρα πολυ στο παγο τα σφηνακια μιας και η βαπτιση θα γινει ιουλιο μηνα...οποτε εκει θα παω...:p:p

MIR1978
30-04-10, 09:49
kalimera !!! den mporoysa stin vaptisi tis koris moy na tin parakoloythisw poy stine tin paroysiasi alla otan me fwnakse na dw to apotelesma den eixe kamia diafora me ayto poy eixa dei sto site.to thema einai oti ektos apo mostra poylane kai poiotita.oi geyseis poy xan kanei itan katapliktikes.geyseis poy tis vriskeis ypoteithetai se "kala" magazia sta v.proasteia kai tis kanoyn kai ekei me times poy den exoyn kamia sxesi.epeidi eixame piasei kai tin koyventa me tin kopela poy analamvanei tis vaptiseis thelei kai to kanei giati agapaei tin doyleia tis kai thelei na exoyn ta glyka tis mia wraia paroysiasi.poios allos tha kathotan stin ekklisia tosi wra !! egw toys ektimisa idietaira toys anthrwpoys.agapoyn ayto poy kanoyn.apo tote kai oles tis toyrtes ekei tis kanoyme.eimaste eyxaristimenoi !!! me to kalo na ginei i vaptisi toy paidioy soy.kalimera !!!

#ΕΛΕΝΑ#
30-04-10, 11:31
ευχαριστω πολυ για της πληροφοριες.:D:D..ειναι πραγματικα πολυ ωραια η ιδεα τους:) και εχεις δικιο εδω δεν βρισκεις κατι τετοιο σε τετοιες τιμες!!!! 1 ευρο!!!η 1.2!!! ειναι.....τους πηρα τηλ χθες και μου ειπε οτι τα κανουν ολα αυτοι..απλως να εχω τραπεζι και παγο ειναι αυτα που με προβληματισαν που πρεπει να εχω ολοκληρο τραπεζι μαζι μου...
Και κατι αλλο της μπομπο που της ειχες στο ιδιο τραπεζι??? αν ναι..ποιος της εβαλε εκει?? εσυ..??!!!!!!συγνωμη αν σε κουρασα...ευχαριστο παρα πολυ και παλι ΜΠΡΑΒΟ....:D:D:D:D

ΓΙΟΥΤΖΙΝ
30-04-10, 12:04
καλημερα ! ειμαι καινουργια κι εγω και ελπιζω να βοηθησω
λοιπον τα σφηνακια στον παγο φαινονται ΤΕΛΕΙΑ και πολυ πρωτοτυπη ιδεα. σε συνδιασμο με την τιμη τα βρισκω σουπερ. μια εναλλακτικη πρόταση ειναι και τα μικρα παγωτακια σε χωνακι ή ξυλακι τυπου χυμα τα οποια σερβιρονται με χαρτακι για να μη λερωθείς και με μια κορδελιτσα με το ονομα του παιδιου.. τιμή 0,60/κομμάτι και στα φερνουν στην εκκλησια την ωρα που θα τους ορισεις. (νομιζω μεσα σε ψυγειακι)..
τα πιτσιρικια ξετρελαινονται..!
συγχωρεστε με αν προηγηθηκε η ιδια ιδεα, δεν μπορεσα να διαβασω ολους τους διαλογους. Με το καλο και η βαπτισή σας !!!!!

#ΕΛΕΝΑ#
30-04-10, 13:19
ωραια και αυτα .... για πες εχεις το σιτε τους....ειμαι σε αναζητηση για γλυκο..μου αρεσαν παρα πολυ τα σφυνακια ομως το προβλημα ειναι το τραπεζι...θα ηθελα να δω και τα παγωτα:):)

MIR1978
30-04-10, 14:41
vre koritsia trapezi exei i ekklisia !!! emena den moy pe na ferw allo trapezi !! se ayto poy dinei i ekklisia gia tis mpomponieres ekei dipla stolizoyn kai aytoi !!!

#ΕΛΕΝΑ#
30-04-10, 18:00
ναι!! με ρωτησαν στο ζαχαροπλαστειο τι τραπεζι εχει η εκκλησια ... ομως στην εκκλησια μας εχει ενα μεγαλο παγκο πως ειναι της κουζινας ενα τετοιο πραγμα που δεν μετακινειται ευκολα... αυτο που θελω να κανω ειναι να ρωτησω αν εχουν ενα εκει αλλο, η αν μπορω να φερω δικο μου μια μερα πριν και να το παρω μια μερα μετα, για να μην μπλεκω με τραπεζια εκεινη την ημερα

Pola
07-05-10, 22:45
Κορίτσια καλησπέρα!:):)

Εκλεισα ραντεβού την επόμενη εβδομάδα με το sweet corner. Θα μου έχει και δειγματάκια να δοκιμάσω. Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες...

no doubt
07-05-10, 23:03
Εγώ πήγα και τα είδα αλλά δεν έκλεισα.
Τα σφηνάκια είναι απίστευτα μικρά. Εντάξει λίγη γάζα βάζω κι εγώ για να στολίσω.
Ωραίοι και οι καθρέπτες αλλά τόοοοσο μικρά γλυκά;

Pola
07-05-10, 23:09
Εγώ πήγα και τα είδα αλλά δεν έκλεισα.
Τα σφηνάκια είναι απίστευτα μικρά. Εντάξει λίγη γάζα βάζω κι εγώ για να στολίσω.
Ωραίοι και οι καθρέπτες αλλά τόοοοσο μικρά γλυκά;

Και αυτά που αναφέρει σαν μεγάλα (1,20 ευρώ)?? :(:(:(

no doubt
07-05-10, 23:11
Και αυτά που αναφέρει σαν μεγάλα (1,20 ευρώ)?? :(:(:(
Τί να σου πω;
Ανάλογα πώς το βλέπει ο καθένας και τί θέλει.
Με αυτή την τιμή βρίσκεις και πιο χορταστικά γλυκά.

Pola
07-05-10, 23:18
Τη Δευτέρα θα πάω στο fresh να παραγγείλω την τούρτα γενεθλίων του μεγάλου και θα δω και εκεί τι προτείνουν για βάπτιση...

Dafy
07-05-10, 23:26
Κορίτσια καλησπέρα ,

Πέρασα από το sweet corner λίγες μέρες πριν κ να σας πω ότι απογοητεύτηκα λίγο.

Καταρχήν θέλουν έχτρα τραπέζι για να βάλουν τα γλυκά το οποίο αν δεν έχει η εκκλησία ένα 2ο πρέπει να φέρεις από το σπίτι σου (αν δείτε στη 1η εικόνα με θέμα τους πειρατές μια κυρία πίσω κραταει το καλάθι με τις μπομπο στα χέρια κ μοιράζει :shock: )
Πάγο πρέπει να πάμε εμείς , τραπεζομάντιλο εμείς.
Ζήτησα τη παρουσίαση με τους πειρατές κ μου είπε ότι τα διακοσμητικά ήταν της βάφτισης. Δηλαδή αυτοί πάνε μόνο 2-3 γάζες – τούλια , το καθρέφτη η τις «λεκάνες» που θα βάλουν μέσα το πάγο α κ τη χρυσόσκονη που ρίχνουν πάνω στο πάγο.
Επίσης το σφηνάκι του 1Ε είναι πολύ-πολύ μικρό κ σε αναγκάζει να πας στο επόμενο μέγεθος του 1,2Ε αν δε θες να γίνεις ρεζίλι στους καλεσμένους σου , που κ αυτό μικρό το λες αλλά …..

Τελικά τους απέρριψα κ όπως λέει κ το κορίτσι παραπάνω γάζες στο τραπέζι με τα γλυκάκια μπορώ να βάλω κ μόνη μου ;)

MIR1978
07-05-10, 23:42
koritsia epeidi egw pia eimai pelatisa toy zaxaroplasteioy gia to opoio lete,apo tin vaftisi tis koris moy kai meta giati oles tis toyrtes ekei tis paraggelnw afoy kai apo sxedia kai apo geyseis yparxei pikoilia kai egw panta kanw tridiastates toyrtes exoyn kai glyka xortastika opws leei i frosobal !! to kypelo toy profiterol poy einai kai megalo to xoyn 1 kai vazoyn kai soy mesa oxi sketi saltsa poy vazoyn oi pio polloi kai to xoyn 1,2 kai 1,4.kai mpoyfedes glykwn kanei gia vaftisi kai apo ola apla to sfinaki stis geyseis poy to vgazoyn to proteinoyn san kati pio delicato !! twra moy lege i kopela tha vgaloyn kai xrwmatisto macaron !! pantws to large sto 1,2 nomizw einai poly kalo gia vaftisi.i swsti posotita gia na mi mpoyxtiseis.pola mpika sto site kai to eida kai to large se mia paroysiasi me peirates poy xei.gia rikse mia matia.

no doubt
07-05-10, 23:49
Κορίτσια καλησπέρα ,

Πέρασα από το sweet corner λίγες μέρες πριν κ να σας πω ότι απογοητεύτηκα λίγο.

Επίσης το σφηνάκι του 1Ε είναι πολύ-πολύ μικρό κ σε αναγκάζει να πας στο επόμενο μέγεθος του 1,2Ε αν δε θες να γίνεις ρεζίλι στους καλεσμένους σου , που κ αυτό μικρό το λες αλλά …..

Τελικά τους απέρριψα κ όπως λέει κ το κορίτσι παραπάνω γάζες στο τραπέζι με τα γλυκάκια μπορώ να βάλω κ μόνη μου ;)
Α γεια σου! Τελικά δεν είμαι εγώ η παράξενη.
Εμένα πάντως για σουδάκια και εκλεράκια μου ζήτησε 0,90λεπτά ΤΟ ΕΝΑ :shock:.
Σιγά δεν πάω σε ένα ζαχαροπλαστείο να τα πάρω με το κιλό;
Και τα προφιτερόλ στα ποτηράκια 1ευρώ τα χρεώνουν όλοι.

Pola
08-05-10, 00:01
Aν και απογοητεύτηκα λίγο, θα πάω, δε χάνω τίποτα...πάντως έτσι όπως δείχνουν τα σφηνάκια στη φωτό, δε φαίνονται μικρά...αλλιώς βέβαια η φωτό, αλλιώς από κοντά...

MIR1978
08-05-10, 00:02
dafy geia soy !!! kai oi alloi toso ta xoyn alla i sta fernoyn sto koytaki toy zaxaroplasteioy i soy lene na peraseis na ta pareis.to lew epeidi anaferate gia tin paroysiasi.den kserw re koritsia kanena zaxaroplasteio poy na paei na stithei stin vaftisi mexri na teleiwsei gia na einai kati eyparoysiasto.ti na pw !! goysta einai ayta !! parepiptontws exw dokimasei kai ta soydakia poy eipe i alli i kopela kai exoyn wraia pattiserie!! telika vrikate kati kalytero ?

no doubt
08-05-10, 00:06
dafy geia soy !!! kai oi alloi toso ta xoyn alla i sta fernoyn sto koytaki toy zaxaroplasteioy i soy lene na peraseis na ta pareis.to lew epeidi anaferate gia tin paroysiasi.den kserw re koritsia kanena zaxaroplasteio poy na paei na stithei stin vaftisi mexri na teleiwsei gia na einai kati eyparoysiasto.ti na pw !! goysta einai ayta !! parepiptontws exw dokimasei kai ta soydakia poy eipe i alli i kopela kai exoyn wraia pattiserie!! telika vrikate kati kalytero ?
Συγνώμη κιόλας αλλά πολύ υπερασπίζεσαι το εν λόγω ζαχαροπλαστείο.
Κατά τη γνώμη μου δεν είναι και τίποτα το φοβερό. Συνηθισμένα τα γλυκά που αγόρασα. Δεν νομίζω πώς αξίζει κάποιος που μένει μακριά να το επισκεπτεί. Μάλλον το χρόνο του θα χάσει...:-(

MIR1978
08-05-10, 00:18
mallon pareksigithike i apopsi moy...an den kanw lathos milame gia "glyka vaptisis" kai epeidi egw tin ekana ekei apla proteinw kai se proigoymenes selides anefera leptomereies se kapoies kopeles poy endiaferthikan.anyway !! eyxomai se oles sas me to kalo na vaptisete ta mwrakia sas !!

Dafy
08-05-10, 00:31
Mir1978 , γεια σου. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πάει σε άλλο ζαχαροπλαστείο να δω τιμές για να σου πω αν το 1 ή το 1,2 είναι φθηνό η ακριβό για το συγκεκριμένο γλυκάκι.
Αυτό που δε μου άρεσε καθόλου στο εν λόγο ζαχαροπλαστείο είναι η «παραπληροφόρηση» του site . Βλέπεις κάτι, το ζητάς κ σου λέει α ξέρεις δεν είναι έτσι όπως το βλέπεις … Γράφει στο site ότι αναλαμβάνουν τη παρουσίαση κ ουσιαστικά το μόνο που κάνουν είναι να βάλουν γάζες , το καθρέφτη (που σιγά δηλαδή τη παρουσίαση) κ τη χρυσόσκονη στο πάγο που εσύ πρέπει να τους πας (εκτός από το τραπέζι , το τραπεζομάντιλο, κλπ κλπ ) Οτιδήποτε άλλο βλέπεις στις φωτο του site πρέπει να το έχεις ήδη για να το βάλουν δίπλα στα γλυκά είτε αυτό είναι κάποιο διακοσμητικό είτε λουλούδια.

Όσο για το θέμα του να παρευρίσκετε στη βάφτιση άνθρωπος του ζαχαροπλαστείου δε μου λέει κάτι.

Α κ συμφωνώ με τη frosobal αν κάποιος μένει μακριά δεν αξίζει το κόπο να χάσει τη ώρα του. Εγώ μένω Νίκαια κ δε μου ήταν κόπος.

MIR1978
08-05-10, 00:42
koritsia egw den milisa an i paroysiasi einai oyaoy i oxi !! egw ayto poy eipa einai oti otan egw ekana tin vaftisi tis koris moy den eixa ena koyti glyka apla aradiasmena panw ston pagko.eixa xalasei tosa lefta stin vaftisi kai ithela akoma kai ta glyka na fanoyn omorfa.kai apla eipa oti ayto poy ithela den mporoysa na to vrw alloy .mporei ta ylika na min einai spoydaia na nai pagoi kai raner kai kordeles alla ypostirixtike wraia to glyko.ayto me ton pago einai kati pio oydetero kai tairiaze me to thema tis vaptiseis poy kana stin kori moy.otan omws eipa stin diakosmitria oti thelw allo 1 trapezi stolismeno gia ta glyka ithele alla 150 eurw.kai poly apla lew oti aytoi to kanoyn etsi.e den mporoysa re koritsia na xw apaitisi me to 1,20 poy plirwsa mono to sfinaki na xw thema analogo sto trapezi glykoy !! protaseis grafoyme kai o kathenas tis empeiries toy.fysiko einai na min aresoyn se oloys mas ta idia.

beloved
08-05-10, 01:22
είναι ακριβά, φαντάζομαι, ε?
οχι δεν ειναι ακριβο..εμεις καναμε εκει σοκολατιτσες για τη βαπτιση της μικρης μας κι εκτος απ'το οτι ξετρελαθηκε ολος ο κοσμος, ηταν και καλη η τιμη...γυρω στο 1,20 πριν 1,5 χρονο.(αν θυμαμαι καλα)

mary77
08-05-10, 02:35
koritsia egw den milisa an i paroysiasi einai oyaoy i oxi !! egw ayto poy eipa einai oti otan egw ekana tin vaftisi tis koris moy den eixa ena koyti glyka apla aradiasmena panw ston pagko.eixa xalasei tosa lefta stin vaftisi kai ithela akoma kai ta glyka na fanoyn omorfa.kai apla eipa oti ayto poy ithela den mporoysa na to vrw alloy .mporei ta ylika na min einai spoydaia na nai pagoi kai raner kai kordeles alla ypostirixtike wraia to glyko.ayto me ton pago einai kati pio oydetero kai tairiaze me to thema tis vaptiseis poy kana stin kori moy.otan omws eipa stin diakosmitria oti thelw allo 1 trapezi stolismeno gia ta glyka ithele alla 150 eurw.kai poly apla lew oti aytoi to kanoyn etsi.e den mporoysa re koritsia na xw apaitisi me to 1,20 poy plirwsa mono to sfinaki na xw thema analogo sto trapezi glykoy !! protaseis grafoyme kai o kathenas tis empeiries toy.fysiko einai na min aresoyn se oloys mas ta idia.

βρε παιδια θελεται να κανεται διαφημειση,καντε την,κανεις δεν θα σας εει τιποτα!!!αλλα τουλαχιστων δωστε και μια καλη προσφορα εδω στις κοπελες που μενουν αθηνα για να σας προτιμησουν!!!
οι καιροι ειναι δυσκολοι και πλεων ο κοσμος τα κοιταει ολα!!!!

και συγνωμη κοπελια μην μου πεις οτι δεν εισαι απο το μαγαζη...10 μηνυμα,ολα σε αυτο το θεμα και σε ολα λες ποσο τελειο ειναι το μαγαζι και τιποτα αλλο!!

MIR1978
08-05-10, 13:13
ok apoxwrw apo tin sizitisi !! to oti eimai kai o magazatoras sygnwmi re koritsia alla thelei fantasia !! apla na pw kati teleytaio.eimai kainoyrgia sto sygkekrimeno site kai sto prwto thema poy egrapsa itan ayto.an gyriseis proigoymenes selides exoyn ginei apo kapoies alles,erwtiseis kai apantisa.emeina eyxaristimeni kai to proteina.ayto tha mporoysa na kanw kai ayrio methayrio kai gia alla opws o xwros poy kaname to trapezi.telika omws ta senaria pane kai erxontai.na ste kala kai eyxomai ta kalytera gia tin vaptisi twn paidiwn sas !!!

no doubt
08-05-10, 13:58
βρε παιδια θελεται να κανεται διαφημειση,καντε την,κανεις δεν θα σας εει τιποτα!!!αλλα τουλαχιστων δωστε και μια καλη προσφορα εδω στις κοπελες που μενουν αθηνα για να σας προτιμησουν!!!
οι καιροι ειναι δυσκολοι και πλεων ο κοσμος τα κοιταει ολα!!!!

και συγνωμη κοπελια μην μου πεις οτι δεν εισαι απο το μαγαζη...10 μηνυμα,ολα σε αυτο το θεμα και σε ολα λες ποσο τελειο ειναι το μαγαζι και τιποτα αλλο!!
Έλα Μαιρούλα πες τα εσύ που τα λες έξω από τα δόντια γιατί κι εγώ έψαξα τα μηνύματα.
Τελικά εγώ παράγγειλα ντόνατς από το φούρνο της γειτονιάς μου :D.0,60 το κομμάτι μεγάλα, με γέμιση ότι θέλω. Θα μου βάλει επάνω άσπρο γλάσσο με χρωματιστά τρουφάκια κι επειδή μας ξέρει χρόνια θα μου τα τυλίξει κιόλας με ζελοφάν και κορδελίτσες. Θα τα βάλει σε καλάθια δικά της και θα τα στολίσει. Η διακοσμήτρια ΔΕΝ ζήτησε έξτρα χρήματα για να βάλει μια ακόμα γάζα στο τραπέζι (προς απάντηση της κοπέλας που μας είπε ότι ζητάνε 150ευρώ).
Έχω φτιάξει και σοκολάτες με δικό μου περιτύλιγμα για τα παιδιά και παγωτά.

melita
09-05-10, 00:21
Πολύ καλή ιδέα frosobal. Βέβαια ο δικός μου φούρνος χρεώνει 1 ευρώ τα ντονατς αλλά δεν παυει να είναι κάτι πρωτότυπο.

#ΕΛΕΝΑ#
09-05-10, 12:23
κοριστια και εγω απογοητευτικα ηθελα να παω και εγω αλλα ειναι λιγο μακρια... να ρωτησω τις κοπελες που πηγαν τα large ηταν και αυτα πολυ μικρα τους ειχα παρει τηλ και μου ειπε καποιος κυριος οτι τα μικρα εχουν υψος6-7 εκατ και τα μεγαλα 8-10 εκατοσ:evil:. γιατι με τα λεγωμενα του φανταστικα οτι ειναι αρκετα μεγαλα!!! το ποτηρι πως ηταν σαν τεκιλας??):confused::confused:

no doubt
09-05-10, 12:55
κοριστια και εγω απογοητευτικα ηθελα να παω και εγω αλλα ειναι λιγο μακρια... να ρωτησω τις κοπελες που πηγαν τα large ηταν και αυτα πολυ μικρα τους ειχα παρει τηλ και μου ειπε καποιος κυριος οτι τα μικρα εχουν υψος6-7 εκατ και τα μεγαλα 8-10 εκατοσ:evil:. γιατι με τα λεγωμενα του φανταστικα οτι ειναι αρκετα μεγαλα!!! το ποτηρι πως ηταν σαν τεκιλας??):confused::confused:
Ακριβώς το κλασικό σφηνοπότηρο :(

μελιτα ρώτα το φούρνο σου γιατί αυτά που δίνουν για βαπτίσεις είναι σε πιο μικρό μέγεθος και πιο οικονομικά.

#ΕΛΕΝΑ#
09-05-10, 19:12
απογοητευση......... θα ψαξω για κατι αλλο τοτε εχετε καμια ιδεα???

ΜΕΛΙΝΑ
09-05-10, 21:30
ε[ειδη πεθαινω για τα γλυκα απο το fresh μπορεις να μου πεις ποσο κανει το κιλο γιατι σε 1 μηνα εχουμε γνεθλια. και τι τουρτα διαλεξες?
Οσο για τα γλυκακια εαν ειναι τοσο μικρα που εγω πιστευω την frosobal μαλλον ειναι ακριβα τελικα γιατι και εγω οταν τα ειδα ενθουσιαστηκα οποτε να μην παω μια που ειναι και πολυ μακρυα μου. Με 1 ευρω μου δινουν απο ζαχαροπλαστειο στην γειτονα οτι γλυκο θελω μεσα σε πλαστικα διαφανα σφηνακια αλλα μου τα εδιξαν και ειναι πολυ μεγαλα αν και να σας πω σημερα που ημουν σε βαφτιση και ειχε προφιτερολ δεν μου αρεσε και δεν το εφαγα αλλα και ο κοσμος δεν το ετρωγε γιατι αμεσως πηγαμε για φαγητο και δεν ηθελαν να τους κοπει η ορεξη . Αφηστε που στο τραπεζι σκασαμε στο φαγητο και εβγαλαν και γλυκο απο το μαγαζι. Επισης η κοπελα εδινε στα παιδακια και σοκολατες στην εκκλησια και μεχρι να φτασουμε στο τραπεζι ελιωσε γιατι δεν ηθελα να του την δωσω πριν και μετα να μην φαει. Η κοπέλα στεναχωρεθηιε που ελιωσαν. Οποτε το σκεφτομαι σοβαρα τι να κανω ισως να δωσω γλυκο μετα το φαγητο ή παγωτα και στα παιδακια να δωσω γλειφιντζουρια μεγαλα ή να παρω κεκακια μονο για τα παιδια ή μπισκοτακια. Θα δω

Τη Δευτέρα θα πάω στο fresh να παραγγείλω την τούρτα γενεθλίων του μεγάλου και θα δω και εκεί τι προτείνουν για βάπτιση...

ΜΕΛΙΝΑ
09-05-10, 21:41
καταρχην κανε μα την χαρη και γραψε ελληνικα εχουμε βγαλει τα ματια μας να διαβαζουμε τα μηνυματα σου τα ΄βλεπουν και ξενοι και νομιζουν και ρωτανε τη γλωσσα ειναι αυτη. Επισης θα συμφωνησω και εγω οτι κατι δεν μυ παει καλα εγγραφη πριν λιγες μερες και ολα τα μηνυματα να υπερασπιζονται το ζαχαροπλαστειο οταν τοσες κοπελες πηγαν και δοκιμασαν και τα ειδιαν και λενε οτι δεν ειναι κατι σπουδαιο λεω εγω η παραξενη.
Δεν ειμαστε ηλιθιες ξερεις. Επισης δεν ειναι σωστο εαν θελει καποιος να κανει διαφημνιση ας πει ναι ειμαι απο το καταστημα και δεν ειναι ετσι οπως τα λετε γιατι και η κοπελα του σκετη γλυκα ειναι ππαλαιο μελος του forum αλλα βαζει το σηματακι της ξερουμε πια και οταν γραφτηκε κατι για τιμες μπηκε και εκανε διορθωση οτι δεν ειναι οι τιμες που ανεφερε καποια κοπελα. Δεν ειναι σωστο. Εγω πιστευω τα κοριτσια που λενε οτι τελικα δεν ειναι οπως φαινονται και τις ευχαριστω γιατι θα πηγαινα τοσο μακρυα οταν δεν εχω χρονο με δυο μωρα.

ok apoxwrw apo tin sizitisi !! to oti eimai kai o magazatoras sygnwmi re koritsia alla thelei fantasia !! apla na pw kati teleytaio.eimai kainoyrgia sto sygkekrimeno site kai sto prwto thema poy egrapsa itan ayto.an gyriseis proigoymenes selides exoyn ginei apo kapoies alles,erwtiseis kai apantisa.emeina eyxaristimeni kai to proteina.ayto tha mporoysa na kanw kai ayrio methayrio kai gia alla opws o xwros poy kaname to trapezi.telika omws ta senaria pane kai erxontai.na ste kala kai eyxomai ta kalytera gia tin vaptisi twn paidiwn sas !!!

MIR1978
09-05-10, 22:58
καλό θα ήταν να σταματησει η επιθεση εδω !! το οτι αναφερθηκα στο συγκεκριμενο ζαχαροπλαστειο γιατι μου αρεσε πολυ δε συνεπαγεται σεναρια του στυλ ειμαι απο το μαγαζι κτλ.δεν θα κατσω να δικαιολογηθω γιατι δεν εχω ακομα γραψει σε αλλα θεματα.Και πανω απο ολα δεν εθιξα προσωπικα καμια κοπελα.

Pola
09-05-10, 23:49
Mελίνα μου θα σου πω λεπτομέρειες αύριο (μάλλον κατά το βραδάκι). Πάντως δε νομίζω να είναι πολύ ακριβό...εμείς παίρνουμε όλα τα γλυκά (και για δώρα και για το σπίτι) από εκεί και μου φαίνονται νορμάλ οι τιμές. Ξέρω και ένα ζαχαροπλαστείο, το οποίο έχει φανταστική ποιότητα (όλες οι τούρτες γενεθλίων του βαγγέλη ήταν από εκεί), αλλά είναι πανάκριβο και είπαμε φέτος να μη το προτιμήσουμε...

Καλό βράδυ!!!

ALIS
10-05-10, 16:35
Εγω βαφτιζω τον μκρουλη μου τον Ιουλιο και εκανα μια ερευνα αγορας για γλυκακια...τα περισσοτερα ζαχαροπλαστεια προτεινουν προφιτερολ η πανακοτα..Κατεληξα σε 2 ζαχαροπλαστεια το ενα Γκυζη(μενει η αδερφη μου)και το αλλο Ηλιουπολη(μενουμε εμεις),σουπερ γευση!!!!Μου δινουν το γλυκακι 1,60 στο παιδικο κυπελακι με το κουταλακι..και παραγγελια μια εβδομαδα πριν..Μου μενει να ρωτησω και στον Κωνσταντινιδη για παγωτινια και προφιτερολ...μηπως ξερει καποια βρε κοριτσια να εχω μια ιδεα?!

Marigoula
10-05-10, 23:32
Γεια σας κοριτσάκια!! Εμείς στη βάπτιση της κόρης ειχαμε σφηνάκια από τη "Despina" σε 2 γεύσεις cookies και πανακότα!! Σαν μέγεθος δεν είναι για χόρταση αλλά δε σε κανουν και ρεζίλι, παίρνεις και μερικά παραπανίσια και όποιος θέλει παίρνει και δεύτερο. Άλλωστε βρε κορίτσια για το καλό θα το φάνε το γλυκάκι δε θα έρθουν για να ντερλικώσουν. Η τιμή ήταν κάπου 1.50 ευρώ αν δεν κάνω λάθος και ήταν υπέροχα!! Άλλωστε το συγκεκριμένο ζαχαροπλαστείο δεν έχει τυχαία "όνομα".
Για το Fresh που ανέφερε καποια κοπέλα, ειχα ρωτήσει κι εκεί, είχε κουτάκια σε διαφορα σχήματα που μπορουσες να διαλέξεις 2 μικρά γλυκάκια μέσα τύπου τρουφάκια κλπ. Αν και τα γλυκά του Fresh είναι τέλεια (τα τρουφάκια απλά μαγεία) δεν με ενθουσιασαν για βάφτιση και ήταν ίδια τιμή και παραπάνω από τη Despina.
Το Lateau στην Πανόρμου επίσης έχει ωραία γλυκά γενικώς (έχω δοκιμάσει), από το site μου άρεσαν πολυ τα ποντικάκια και τα καρπουζάκια.
Πάντως και το παγωτό είναι ωραία ιδέα για το καλοκαιράκι, απλώς εγώ προτείνω ό,τι επιλέξετε να είναι συστημένο και δοκιμασμένο!!

ΜΕΛΙΝΑ
11-05-10, 15:39
Και της Δεσποινας τα γλυκα ειναι ωραια αλλα του fresh ειναι απαιχτα ιδιως αυτη η τουρτα πορτοκαλιου και οι ταρτες με φραουλα μιαμ. Κανω και διαιτα να χασω τους πατσαδες γιατι δεν κουμπωνουν τα φερμουαρ απο τις τουαλετες που δοκιμαζω για την βαφτιση.

Αλλα εγω δεν καταλαβαινω γιατι να δωσουμε ντε και καλα γλυκο καλοκαιριατικα εαν φτιαξουμε μεγαλα χαρτινα χωνια και βαλυομε ενα τραπεζι στην εκκλησια που θα εχει μπισκοτακια ,λουκουμια, ζαχαρωτα ,κουφετα και εχει σπατουλιτσες να παιρνει ο κοσμος να βαζει στα χωνακια δεν θα θα ειναι καλυτερα?
Μου αρεσαν αυτα που εχει σε αυτην την εταιρεια που εβαλε καποια κοπελα σε αλλο θεμα.
Εχει και μπισκοτα αυτη η εταιρεια απ' οτι ειδα και θα ρωτησω το απογευμα να δω τιμες.
http://www.getta.gr/page.aspx?itemID=SPG30

katerinak
11-05-10, 16:15
Και της Δεσποινας τα γλυκα ειναι ωραια αλλα του fresh ειναι απαιχτα ιδιως αυτη η τουρτα πορτοκαλιου και οι ταρτες με φραουλα μιαμ. Κανω και διαιτα να χασω τους πατσαδες γιατι δεν κουμπωνουν τα φερμουαρ απο τις τουαλετες που δοκιμαζω για την βαφτιση.

Αλλα εγω δεν καταλαβαινω γιατι να δωσουμε ντε και καλα γλυκο καλοκαιριατικα εαν φτιαξουμε μεγαλα χαρτινα χωνια και βαλυομε ενα τραπεζι στην εκκλησια που θα εχει μπισκοτακια ,λουκουμια, ζαχαρωτα ,κουφετα και εχει σπατουλιτσες να παιρνει ο κοσμος να βαζει στα χωνακια δεν θα θα ειναι καλυτερα?
Μου αρεσαν αυτα που εχει σε αυτην την εταιρεια που εβαλε καποια κοπελα σε αλλο θεμα.
Εχει και μπισκοτα αυτη η εταιρεια απ' οτι ειδα και θα ρωτησω το απογευμα να δω τιμες.

πολυ καλη ιδεα,εγω το εκανα στη δεξιωση για τα παιδια κ μου αρεσε που τα εβλεπα με τα χωνακια στα χερια κ τα ζαχαρωτα!

Pola
11-05-10, 16:19

Τελικά θα πάμε σήμερα στο fresh...λες την τούρτα με το πορτοκάλι και την άσπρη σοκολάτα??? Είναι απλά τέλεια!!!:D:D

Εμείς θα έχουμε τραπέζι ευχών στην εκκλησία με γλυκίσματα, αλλά όσο να' ναι το περιμένει ο κόσμος το γλυκάκι, παστάκι κλπ...

ΜΕΛΙΝΑ
12-05-10, 11:38
ειναι η τουρτα που εχει κατω ενα λεπτο στρωμα με κατι σαν μπ0ισκοτο και πανω κρεμα πορτοκαλιου και ειναι στολισμενη με φλουδες πορτοκαλιου. Ειναι απιθανη για μενα που δεν τρωω σοκολατα.

ΜΕΛΙΝΑ
12-05-10, 11:40
Για το getta εχω ανοιξει θεμα γιατι με εκνευρισαν απο το μαγαζι. Διαβαστε εκει.

Dafy
29-05-10, 13:02
Καλημέρα.
Είπα να σας ενημερώσω κ ειδικά τη Mir 1978 :!: ότι τελικά έκλεισα γλυκάκια από ένα κοντινό μου ζαχαροπλαστείο (στη Νίκαια )
Είναι σε λοξό-τετράγωνο-σιελ-διάφανο πλαστικό (τι περιγραφή …:D) έχει διαφανές καπάκι τυλιγμένο όλο με κορδέλα κ από πάνω ένα χαζοδιακοσμιτικο που το κάνει πιο «εντυπωσιακό» με γεύση ανάμεικτο (έχει διάφορες εγώ αυτή διάλεξα) και τιμή 1,20 . Το χαζοδιακοσμιτικο είναι διάφορα θαλασσινά (ψαράκια-αχιβάδες κλπ) και για τη παρουσίαση στην εκκλησία θα μου τα βάλει σε μια μεγάλη αχιβάδα.
Μου έδωσε να πάρω σπίτι το γλυκό κ να το δοκιμάσω (χωρίς ραντεβού πήγα έτσι για να εξηγούμαστε ) ;)
Μπορεί να κάνει ότι χρώμα θέλω τη σαντιγί αλλά αποφάσισα άσπρη αφού ούτος η άλλως το κουτάκι είναι σιελ διάφανο όποτε δε θα ξεχωρίζει κάτι. Επίσης αποφάσισα να κάνω μια γεύση ώστε να μην κάθονται να διαλέγουν τι γεύση θα πάρει ο καθένας .

Επειδή ήδη το τρώω είπα να βγάλω κ δυο φωτο να δείτε το κουτάκι κ το γλυκό.
Απλά αντί για διάφανο άχρωμο θα είναι σιελ κ με καπάκι κλπ κλπ.
Επίσης το έβαλα δίπλα σε cd για να δείτε το μέγεθος.

Αν θελετε να το δείτε πείτε μου πως βάζω φωτος γιατι δε βλέπω κανενα συνδετήρα :confused:

Εγώ είμαι σουπερ ικανοποιημένη κ από γεύση κ από παρουσίαση κ από τιμή.

Φιλιά καλές βαφτίσεις να έχουμε. :D

ΜΕΛΙΝΑ
30-05-10, 16:42
ακουγεται πολυ εντυπωσιακο εαν μπορεσεις βαλε φωτο να δουμε.
Παντως και εγω που ρωτησα στα δυο καλυτερα ζαχαροπλαστεια της περιοχης μου δινουν την ανωτερη τιμη 1,20 σε πολυ μεγαλα κουτια διαφανα και στολισμενα. Μαλιστα αυτα κανουν την καλυτερη τουρτα μπισκοτο που εχω φαει και επισης σοκολατοπιτα θεικη και καρυδοπιτα με παγωτο. Μου ειπε οτι μπορει να βγαλει σε κουτακια οτι γευση θελω. Νομιζω οτι η τιμη σε σχεση με ποσοστητα και ποιοτητα ειναι εξαιρετικη.

#ΕΛΕΝΑ#
30-05-10, 17:41
ναι και εγω θελω φωτο!!!! ειμαι στο ψαξιμο ακομα για γλυκο βαπτισεις... ειχα παρει το ζαχαροπλαστ sweet corner και τους ζητησα να μου τα φερουν σπιτι να δοκιμασω και να τα δω απο κοντα επειδη ειναι μακρια και ειπαν θα τα φερουν με τι πρωτη ευκαιρια που θα ειναι κοντα ....αλλα αυτο εγινε πριν 3 εβδομαδες και δεν με πηραν καν τηλ να μου πουν οτι δεν μπορουν.... οποτε δεν θελω να παρω απο εκει πια οτι παρουσιαση και αν κανουν σιγα την κανω και μονη μου....

sofiap81
30-05-10, 20:25
εμεις θα εχουμε γλυκο του κουταλιου..θα τα φτιαξω μονη μου,μονο το γλυκο θα παρω ετοιμο γιατι δε νομιζω να με συμφερει να το φτιαξω..

Dafy
30-05-10, 23:31
βρε κορίτσια δε μου βγάζει το συνδετήρα για να επισυνάπσω τις φωτο :-?
τι να κάνω ? :confused:

#ΕΛΕΝΑ#
31-05-10, 00:29
δεν ξερω για ποιο συνδετηρα λες!!!! http://yfrog.com/0y6fij εγω τα ανεβαζω ολα μεσω αυτου αν θες κανε εδω λογαριασμο εγγραφη και θα τα ανεβασεις...... (ευχομαι να μην φαω καρτα γιαυτο γιατι δεν ξερω αν κανει να λεμε ....:rolleyes:.)

Dafy
31-05-10, 14:32
http://yfrog.com/g432073658j

http://yfrog.com/4r48588105j

ελπίζω να τα κατάφερα

μη ξεχνάτε ότι θα είναι διάφανο σιελ με καπάκι κ τα υπόλοιπα που σας είπα πιο πάνω.

#ΕΛΕΝΑ#
31-05-10, 14:52
http://yfrog.com/g432073658j

http://yfrog.com/4r48588105j

ελπίζω να τα κατάφερα

μη ξεχνάτε ότι θα είναι διάφανο σιελ με καπάκι κ τα υπόλοιπα που σας είπα πιο πάνω.

καλε αυτα ειναι πολυ μεγαλα και μονο 1.2 πες μου που ειναι να παω να δω γιατι εγω χθες πηγα και ρωτησα για γλυκα και μου ειπαν 1,4 και 1.3 για πολυ μικρα....

Dafy
31-05-10, 15:58
Ναι είναι αρκετά μεγάλο κ με σουπερ γεύση .
Εμείς γλυκά από εκεί παίρνουμε, άσχετο που έτρεχα στο άλλο ζαχαροπλαστείο γιατί είχα κολλήσει με τη «παρουσίαση» !

Σου στέλνω τα στοιχεία με πμ

#ΕΛΕΝΑ#
04-06-10, 15:40
κοριτσια μαλλον και εγω βρηκα γλυκο εδω κοντα μου!!! και δεν χρειαζεται να τρεχω να τα παρω μακρια γιατι τα παιρνεις και την ιδια μερα για να ειναι φρεσκα...ειναι μεγαλα θα σας βαλω φωτο αυριο μαλλον και ειχαν 1.4 και θα παω σημερα να μιλησω για καλυτερη τιμη με το ζαχαροπλαστη....πανω κατω ειναι στο ιδιο μεγεθος με τις dafy
α....και εχει και σφηνακια παρακαλω μικρα με 0.60 λεπτα το ενα, δηλ με το κιλο!! 12 ευρωωεχει το κιλο και 20 κομματια μεσα περιπου στο κιλο....ειναι καλα πιστευω γιατι εδω που ρωτουσα μου ελεγαν το μικρο 1 ευρω και προφ η μους σοκολατας απο 1.5-2 ευρω μεσαιο μεγεθος...

MARIAEVA
04-06-10, 15:49
τα δικά μας είναι αυτά
(μελεκούνι, τοπικό παραδοσιακό παστέλι της Ρόδου)
http://img34.glitterfy.com/10153/glitterfy0100403523D32.gif (http://www.glitterfy.com/)

Τα είχα δοκιμάσει, ξετρελάθηκα και τα παρήγγειλα από ίντερνετ.
210 τεμάχια μαζί με τα μεταφορικά 103 ?
Νόστιμο, πρωτότυπο και ιδανικό λόγω ζέστης

frapedia72
04-06-10, 16:27
Εγω ρωτησα στη δωδωνη για καροτσακι με παγωτο και μου ειπαν 400 ευρω για 100 ατομα!

Θα παω να ρωτησω στον Κων/νίδη γιατι μου ειπαν οτι ειναι φτηνος και μετα σκεφτηκα να παω σ ενα μαγαζι στο χαλανδρι που κανει cookies και να φτιαξω ενα ξυλακι με ενα cookie το ονομα του μικρου και την ημ/νια

πως σας φαινεται??? δε λιωνει , δε λερωνει και ειναι και γευστικο και φρεσκο!

το Cookie αν το παρεις μονο του κανει 1,50 ευρω ...ε, φανταζομαι για μεγαλη ποσοτητα να μου κανει καμια καλυτερη τιμη

ΜΕΛΙΝΑ
04-06-10, 19:33
τα δικά μας είναι αυτά
(μελεκούνι, τοπικό παραδοσιακό παστέλι της Ρόδου)
http://img34.glitterfy.com/10153/glitterfy0100403523D32.gif (http://www.glitterfy.com/)

Τα είχα δοκιμάσει, ξετρελάθηκα και τα παρήγγειλα από ίντερνετ.
210 τεμάχια μαζί με τα μεταφορικά 103 ?
Νόστιμο, πρωτότυπο και ιδανικό λόγω ζέστης

πολυ πρωτοτυπο και υγειινο και πολυ καλη τιμή. Τα ειδα και εγω στο link που επισύναψες και μου άρεσαν σαν ιδεα περιμενω ομως να βαφτισεις να μου πεις εντυπώσεις του κοσμου.
Τελικά εχεις πολυ ωραιες ιδεες θα ειναι πολυ ομορφη βαφτιση και ξεχασα να σου πω αυτοι σου εβαλαν ετικετάκι με το όνομα?

ΜΕΛΙΝΑ
04-06-10, 19:35
Εγω ρωτησα στη δωδωνη για καροτσακι με παγωτο και μου ειπαν 400 ευρω για 100 ατομα!

Θα παω να ρωτησω στον Κων/νίδη γιατι μου ειπαν οτι ειναι φτηνος και μετα σκεφτηκα να παω σ ενα μαγαζι στο χαλανδρι που κανει cookies και να φτιαξω ενα ξυλακι με ενα cookie το ονομα του μικρου και την ημ/νια

πως σας φαινεται??? δε λιωνει , δε λερωνει και ειναι και γευστικο και φρεσκο!

το Cookie αν το παρεις μονο του κανει 1,50 ευρω ...ε, φανταζομαι για μεγαλη ποσοτητα να μου κανει καμια καλυτερη τιμη

στειλε μου πμ οταν ρωτησεις στον Κωνσταντινίδη.

ΜΕΛΙΝΑ
04-06-10, 19:46
Έλα Μαιρούλα πες τα εσύ που τα λες έξω από τα δόντια γιατί κι εγώ έψαξα τα μηνύματα.
Τελικά εγώ παράγγειλα ντόνατς από το φούρνο της γειτονιάς μου :D.0,60 το κομμάτι μεγάλα, με γέμιση ότι θέλω. Θα μου βάλει επάνω άσπρο γλάσσο με χρωματιστά τρουφάκια κι επειδή μας ξέρει χρόνια θα μου τα τυλίξει κιόλας με ζελοφάν και κορδελίτσες. Θα τα βάλει σε καλάθια δικά της και θα τα στολίσει. Η διακοσμήτρια ΔΕΝ ζήτησε έξτρα χρήματα για να βάλει μια ακόμα γάζα στο τραπέζι (προς απάντηση της κοπέλας που μας είπε ότι ζητάνε 150ευρώ).
Έχω φτιάξει και σοκολάτες με δικό μου περιτύλιγμα για τα παιδιά και παγωτά.

πολυ ωραια η ιδεα σου και σουπερ τιμη. Τα παγωτα δεν καταλαβα που θα τα δωσεις και πως.

ΜΕΛΙΝΑ
04-06-10, 19:59
Να σας πω και τον πόνο μου αν και ειναι σχετικό άσχετο μετα το θεμα που δημιουργήθηκε εδω με τα μπισκότα κτλ μια κυρία μέλος του forum που ασχολείται μου εστειλε πμ ν την παρω γιατί εχει κάποια ιδεα σχετικά με το γλυκό. Πράγματι υπήρξε πολύ εξυπηρετική και τελικά συμφωνήσαμε να πάρω κάποια μπισκοτάκια και να παραγγείλω και κεκάκια που φτιάχνει πολύ ωραία όπως ειδα και στο site της για τα γενέθλια του μέγάλου μου την Κυριακή 6 Ιουνίου ειχαμε πει οτι θα συννενοούμασταν την Δευτέρα που πέρασε. Τελικά εχω πάρει απειρα τηλέφωνα και υπάρχει συνεχώς τηλεφωνητής εχω αφήσει μηνυματα να με καλέσει και τιποτα το site της ειναι κλειδωμένο και μπλοκαρισμένμο μόνο για χρηστες για να στειλω μηνυμα ή να βρω ενα κινητό τέλως παντων και τιποτα. Αποτέλεσμα εμεινα χωρίς μπισκοτάκια για τα γενέθλια και χωρίς κέρασμα για τον παιδικό. Είμαι απίστευτα στεναχωρεμένη με την όλη συμπεριφορά και το χειρότερο είναι που εχασα μερες και δεν παρήγγειλα από το ζαχαροπλαστέιο της γειτονιάς που με ξερει και ειχ προσφερθει η ιδιοκτήτρια να βγάλουν μερικά κομμάτια μονο για μενα αφου τα βγάζουν μονο την πρωτοχρονιά με τις βασιλόπιτες.
Τι να πω μάλλον η προσέγγιση εγινε μετα απο όλα οσα εγιναν εδω επίτηδες προφανώς για να ψαρέψουν καταστάσεις προφανώς για συναδέλφους τους οποιους προφανώς εθιξα. Αν εχει γινει αυτο ειναι ντροπή τους. Αυτο που με πειραξε ηταν η κοροιδία με τις τιμές γι΄αυτο έγινε ολη η συζητηση.
Το μονο που εχω να πω ειναι ενα μεγαλο ΛΥΠΑΜΑΙ.

sleeping beauty
04-06-10, 21:03
Κορίτσια καλησπερα,σκεφτηκα αρκετες φορες να μην γραψω σε αυτο τον διαλογο μην παρεξηγηθώ και εγώ αλλά το ξεπέρασα.Εγω οπως εχω πει και σε άλλους διαλόγους βαφτίζω την μικρή μου τον Σεπτεμβρη και οπως εκανα για όλα μια έρευνα απο το internet ετσι ειδα και το ζαχαροπλαστειο για το οποιο έγινε ντόρος.Εγω είχα υπολογισει να μην ξεπερνάει το 1 ευρω το γλυκό και αν δεν έβρισκα θα έφτιαχνα μονη μου ζαχαρωτ'α,πηγα λοιπον απο βπ που μενω εκεί και μόνο το γεγονος ότι μου τα φέρνουν στηνεκκλησία φρέσκα και δεν ανησυχω για την κατασταση στην οποία θα τα πάω ενθουσιάστηκα όταν δοκίμασα και τις γεύσεις το έκλεισα χωρίς κανένα ενδοιασμό.Συμφωνω στο ότι είναι πολύ μικρά το 1 ευρω αλλά επειδή δεν με παίρνει για περισσότερα δέχτηκα το μικρό μεγ με την σκέψη ότι όλοι οι καλεσμένοι θα έρθουν μετά στην δεξίωση και επειδη επίσης θα κοψω και άλλη τούρτα για τον μεγαλο μου ( εκει κοντα εχει γεννεθλια )! Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή:!:

maritinoula
04-06-10, 22:05
cap cakes se diafora sximata kai xromata den lionoun kai den leronoun mporoun na einai kai se sticks san glifitzouria

Aggeloudia
04-06-10, 22:44
Η πιο δοκιμασμένη λύση με τα γλυκά ειναι τα απλά μεσα σε μπολάκια απο το ζαχαροπλαστειο...
Τα μαφινς ειναι απλώς ενα κεικ που πλέον δεν με ενθουσιάζει...Ασε που δεν τρωω την ζαχαροπαστα...Μπλιάχ...

MARIAEVA
04-06-10, 23:34
πολυ πρωτοτυπο και υγειινο και πολυ καλη τιμή. Τα ειδα και εγω στο link που επισύναψες και μου άρεσαν σαν ιδεα περιμενω ομως να βαφτισεις να μου πεις εντυπώσεις του κοσμου.
Τελικά εχεις πολυ ωραιες ιδεες θα ειναι πολυ ομορφη βαφτιση και ξεχασα να σου πω αυτοι σου εβαλαν ετικετάκι με το όνομα?

Μελινάκι, αρχικά να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια!
Η βάφτισή μας έγινε την Κυριακή κια τα παστελάκια άρεσαν πάαααρα πολύ!
Ενα άλλο καλό είναι ότι δεν πρέπει να το φας επιτόπου, όπως άλλα γλυκά, διατηρείται για αρκετό καιρό! Να σκεφτείς ότι μου είχαν στείλει για τα Χριστούγεννα και ακόμα μια χαρά είναι.
Την ετικέτα με το όνομα αυτοί τη βάζουν.
Αν θες, στείλε μου το email σου να σου κάνω forward τα email Που μου είχαν στείλει με τα προιόντα τους, με φωτό και τιμές.

ALIS
05-06-10, 00:02
Ρωτησα και απαντω μηπως ενδιαφερεται και καποια αλλη κοπελα.....Πηγα κωνσταντινιδη και ρωτησα για γλυκακια και ειχαν 1,90 το γλυκο (εκμεκ δεν παιζοταν)αλλα μεγαλη ποσοτητα και σε χαριτωμενη διαφανη συσκευασια...και εκτος αυτου εαν εχουν το αυτοκινητο αντικα διαθεσιμο στα φερνουν στην εκκλησια το στηνουν και τα μοιραζουν αυτοι,προσφερουν νερακι και χαρτοπετσετουλες...ηταν πολυ ωραια ιδεα!!!!!!!!!!Τελικα εμενα δεν μου εκατσε γιατι δεν ειχαν διαθεσιμη την αντικα την ωρα της βαφτισης μας και εκλεισα στο ζαχαροπλαστειο της γειτονιας μου 1,20 τα προφιτερολακια σε χαρτινο κουτακι με το κουταλακι

Aggeloudia
05-06-10, 09:23
Το παστελάκι της Μαριώς μου αρεσει παρα πολύ για βαπτιση αλλά και για πάρτυ...
Για στειλε και καταδώ το mail τους, να το εχουμε στα υποψειν που ψαχνουμε δωράκια για τα παιδιά και δεν βρισκουμε...:D

miriki
05-06-10, 15:06
Εμείς κάναμε γάμο και βάπτιση και το catering έξω από την εκκλησία ήταν από τον Μπεγνή. Όσοι έχουν επαφές με Σαλαμίνα θα γνωρίζουν τα καταπληκτικά γλυκά του. Και το φαγητό και τα γλυκά ήταν φανταστικά (ειδικά ένα μιλφέιγ με φράουλες απίστευτο, το τσάκισα). Πολύ καλή συνεργασία, και πολύ καλή η τιμή. (11,80 το άτομο για 6 πιάτα finger food, 5 είδη γλυκά, αναψυκτικά, αφρώδη οίνο + 250 οι σερβιτόροι). Αψογοι, επαγγελματισμός εξυπηρέτηση, ποιότητα. Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Ρίξτε μια ματιά στο στο σάιτ τους γιατί είδα ότι κάνουν και ιδιαίτερα παστάκια, γλυκάκια κ.λ.π. για βαπτίσεις (με σχέδια από ζαχαρόπαστα κ.λ.π.).http://www.begniscatering.gr/

Μάλιστα επειδή δεν μπορούσαμε να πάμε σε γευστική δοκιμή (έχουν παράρτημα κάπου βπ, βρυλήσια είναι νομίζω) μας έστειλαν δείγματα στο σπίτι (πάλι καλά γιατί αλλιώς ούτε ζωγραφιστά δε θα τα είχαμε δει, τα τσακίσανε όλα).

no doubt
05-06-10, 15:24
Ρωτησα και απαντω μηπως ενδιαφερεται και καποια αλλη κοπελα.....Πηγα κωνσταντινιδη και ρωτησα για γλυκακια και ειχαν 1,90 το γλυκο (εκμεκ δεν παιζοταν)αλλα μεγαλη ποσοτητα και σε χαριτωμενη διαφανη συσκευασια...και εκτος αυτου εαν εχουν το αυτοκινητο αντικα διαθεσιμο στα φερνουν στην εκκλησια το στηνουν και τα μοιραζουν αυτοι,προσφερουν νερακι και χαρτοπετσετουλες...ηταν πολυ ωραια ιδεα!!!!!!!!!!Τελικα εμενα δεν μου εκατσε γιατι δεν ειχαν διαθεσιμη την αντικα την ωρα της βαφτισης μας και εκλεισα στο ζαχαροπλαστειο της γειτονιας μου 1,20 τα προφιτερολακια σε χαρτινο κουτακι με το κουταλακι
Εγώ τελικά πήρα ντόνατς γεμιστά με σοκολάτα και κρέμα φράουλα. Επάνω άσπρο γλάσσο με πολύχρωμα τρουφάκια. Μου τα τύλιξε κι ένα ένα πολύ όμορφα με κορδελίτσες και πήγαν 0,60.
Για τα παιδιά είχα πάρει παγωτό από τον Κωνσταντινίδη.
Είναι απλά τέλεια και η αντίκα έκλεψε όλες τις εντυπώσεις. Πραγματικά τον συνιστώ.
Η πλάκα είναι ότι τα παιδιά αφού έφαγαν το παγωτό πήραν και ντόνατς.
Τα παιδάκια γενικώς τα λατρεύουν αυτού του τύπου γλυκά.
Στο τραπέζι έρχονταν και μου ζητούσαν κι άλλο ντόνατς αλλά δυστυχώς είχαν τελειώσει :(

ΜΕΛΙΝΑ
09-06-10, 19:12
Εγώ τελικά πήρα ντόνατς γεμιστά με σοκολάτα και κρέμα φράουλα. Επάνω άσπρο γλάσσο με πολύχρωμα τρουφάκια. Μου τα τύλιξε κι ένα ένα πολύ όμορφα με κορδελίτσες και πήγαν 0,60.
Για τα παιδιά είχα πάρει παγωτό από τον Κωνσταντινίδη.
Είναι απλά τέλεια και η αντίκα έκλεψε όλες τις εντυπώσεις. Πραγματικά τον συνιστώ.
Η πλάκα είναι ότι τα παιδιά αφού έφαγαν το παγωτό πήραν και ντόνατς.
Τα παιδάκια γενικώς τα λατρεύουν αυτού του τύπου γλυκά.
Στο τραπέζι έρχονταν και μου ζητούσαν κι άλλο ντόνατς αλλά δυστυχώς είχαν τελειώσει :(

Να σου ζησουν τα διδυμάκια σου. Τελικά τελειωσες και εσυ με το θεμα βαφτιση.
Οταν λες για τα παιδιά παγωτό ποσα κιλά πηρες ηρθαν για τοση λιγη ποσότητα ρωτησα και μου ειπαν μπορουν να διαθεσουν το ποδήλατο ή το αμαξάκι. Το παγωτο το μοιρασες στην εκκλησια η στο κέντρο?
Στειλε μου πμ εαν εχεις την καλοσύνη απο που πηρε τα ντονατς η τιμη ειναι σουπερ.
Ευχαριστώ ελπίζω να εμεινες ευχαριστημενη απο την φωτογραφο και να ειναι οπως στα ειπα.

Chrysoula :)
09-06-10, 19:35
Εμείς, μιας και η βάπτιση θα γίνει στην Καλαμάτα, θα προσφέρουμε δίπλες (παραδοσιακό γλύκισμα) τις οποίες και θα βάλουμε όλοι το χεράκι μας για να γίνουν! Οι γονείς, η κουμπάρα, οι γιαγιάδες..όλοι μαζί μπας και γλυτώσουμε τα περιττά έξοδα! Έχουμε καλέσει 120 άτομα, χαρά σ'αυτόν που θα τηγανίζει καλοκαιριάτκα

xiaouita
11-06-10, 01:26
Εμείς κάναμε γάμο και βάπτιση και το catering έξω από την εκκλησία ήταν από τον Μπεγνή. Όσοι έχουν επαφές με Σαλαμίνα θα γνωρίζουν τα καταπληκτικά γλυκά του. Και το φαγητό και τα γλυκά ήταν φανταστικά (ειδικά ένα μιλφέιγ με φράουλες απίστευτο, το τσάκισα). Πολύ καλή συνεργασία, και πολύ καλή η τιμή. (11,80 το άτομο για 6 πιάτα finger food, 5 είδη γλυκά, αναψυκτικά, αφρώδη οίνο + 250 οι σερβιτόροι). Αψογοι, επαγγελματισμός εξυπηρέτηση, ποιότητα. Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Ρίξτε μια ματιά στο στο σάιτ τους γιατί είδα ότι κάνουν και ιδιαίτερα παστάκια, γλυκάκια κ.λ.π. για βαπτίσεις (με σχέδια από ζαχαρόπαστα κ.λ.π.).http://www.begniscatering.gr/

Μάλιστα επειδή δεν μπορούσαμε να πάμε σε γευστική δοκιμή (έχουν παράρτημα κάπου βπ, βρυλήσια είναι νομίζω) μας έστειλαν δείγματα στο σπίτι (πάλι καλά γιατί αλλιώς ούτε ζωγραφιστά δε θα τα είχαμε δει, τα τσακίσανε όλα).

Πολυ καλος ο Μπεγνης! Εχω φαει αρκετα γλυκακια απο εκει:shock:!
Αν επιτρεπετε ποσο κοστισε το γλυκακι?
Εμενα μου εχουν φυγει τα μαλλια με αυτα που ζητανε κατι γνωστα μαγαζια! Πηγα χτες σε ζαχαροπλαστειο γνωστης αλυσιδας και επαθα πλακα! Τα κοινα τυλιχτα γλυκα με σοκολατα του κιλου(που τα δινει 27Ε το κιλο) τα χρεωνει 2Ε το κομματι :? γιατι τα τυλιγει με ενα υφασμα και τα κανει σαν καραμελιτσες!
Ρωτησα και σε ενα ζαχαροπλαστειο στη γειτονια μου που ειναι και εργαστηριο και μου δινει τα παστακια 1Ε το κομματι (σε κουτακι Disney) και τα κουπακια (που επιλεγεις οτι θες μεσα-προφιτερολ-μους κλπ) 1.5Ε! Καλα δεν ειναι? γιατι τωρα ξεκιναω τις ετοιμασιες κια ειμαι λιγο ασχετη ακομα!

sevoula
11-06-10, 13:41
να πω ότι έχω ξετρελαθεί με ιδέα frosobal και alis.
καταπληκτικές!
ευχαριστώ πολύ κορίτσια. θα το ψάξω από σήμερα!!!!!!!!

Mikri_mpempoula
11-06-10, 14:04
Κορίτσια δεν πρόλαβα να διαβάσω όλο το τόπικ, αλλά και εμάς το θέμα με τα γλυκά μας έχει προβληματίσει. Επειδή σε εμάς το θέμα της βάπτισης είναι οι πεταλούδες, ρώτησα στα ζαχαροπλαστεία πασαρέλα, που είχαν ένα αντίστοιχο muffin, και μου είπαν 2,20 ευρώ το τεμάχιο. Πολλά δεν είναι ρε κορίτσια? :rolleyes: :-? :roll: Βέβαια μου είπαν και ότι θα μου το τυλίξουν σε πουγκάκι με σελοφάν.

Θα έχω και 120 καλεσμένους. :-?

Πώς σας φαίνεται η τιμή? Δεν ξέρω καθόλου από τιμές για γλυκά βάπτισης.

Επίσης άλλη μία ερώτηση: Όταν παραγγέλνεις τα γλυκά της βάπτισης, πάνε με το κιλό ή με το τεμάχιο? :roll:

Εγώ να σας πω την μαύρη μου αλήθεια, ήθελα να προσφέρω cheesecake, κάτι τέτοιο σκεφτόμουν. Είδα τα σφηνάκια αυτής της κοπέλας και να σας πω μου άρεσαν. Δεν με νοιάζει αν θα είναι μικρά, διότι έχω κ άλλη εναλλακτική:

Στο γάμο, όταν κάναμε το κρεβάτι η μαμά μου έφτιαξε μπακλαβά ρολό και τον τύλιξε σε πολύχρωμο σελοφάν με κορδελίτσες, και ξετρελάθηκαν όλοι! Σκέφτηκα μήπως δώσω αυτό το γλυκό έξω από την εκκλησία ή να δώσω σφηνάκια cheesecake και να βάλω το γλυκό μπακλαβά στις θέσεις των καλεσμένων στο τραπέζι, κ θα έχω εκτυπώσει κ καρτελάκια που θα τα έχω κρεμάσει στο τέλος της κορδελίτσας που θα λένε "Σας ευχαριστώ πολύ, ...."

Τι λέτε? :roll:

ΑΒΓ
11-06-10, 17:50
ΘΑ ΒΑΦΤΙΣΩ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ.ΤΟ ΨΑΞΑ ΑΡΚΕΤΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΕ CUPCAKES.ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ SITE ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ ΞΕΡΙΚΟΥ.ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΕ ΕΝΑ ΓΝΩΣΤΟ ΜΠΟΥ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΗ ΝΕΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΝΕΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΝΑΙ ΠΙΟ ΑΦΡΑΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΙΚ(ΟΧΙ ΣΟΥΦΛΕ)ΕΦΤΙΑΞΕ ΕΝΑ ΔΕΙΓΜΑ.ΜΟΥ ΤΟ ΧΡΕΩΣΕ 1,20 ΕΝΩ ΑΥΤΑ ΤΗΣ ΞΕΡΙΚΟΥ 2,5-3

sevoula
13-06-10, 11:48
καλημέρα!
τελικά εδώ στη Λάρισα στον Κωνσταντινίδη δεν το έχουν αυτό με το παγωτό και το αμαξάκι αντίκα, ούτε καν το σερβίρουν αυτοί.
κάτι άλλα γλυκά που μου άρεσαν κάνουν 1,60. το εκμέκ πολύ παραπάνω. ούτε καν μου είπαν τιμή. για το παγωτό λέει πάνω από 2. ούτε καν τιμή ακριβή δεν μου ειπαν ούτε για το παγωτό, τίποτα.
τέτοια αντιμετώπιση... ούτε τζάμπα να τα ζητούσα. κρίμα και κάνει ωραία γλυκά. τα πήρα κρανίο.
απόγευμα πάω Φοντάν στη γειτονιά μου! ελπίζω να συνεννοηθούμε, όπως και στο γάμο μου!

ALIS
13-06-10, 14:03
καλημέρα!
τελικά εδώ στη Λάρισα στον Κωνσταντινίδη δεν το έχουν αυτό με το παγωτό και το αμαξάκι αντίκα, ούτε καν το σερβίρουν αυτοί.
κάτι άλλα γλυκά που μου άρεσαν κάνουν 1,60. το εκμέκ πολύ παραπάνω. ούτε καν μου είπαν τιμή. για το παγωτό λέει πάνω από 2. ούτε καν τιμή ακριβή δεν μου ειπαν ούτε για το παγωτό, τίποτα.
τέτοια αντιμετώπιση... ούτε τζάμπα να τα ζητούσα. κρίμα και κάνει ωραία γλυκά. τα πήρα κρανίο.
απόγευμα πάω Φοντάν στη γειτονιά μου! ελπίζω να συνεννοηθούμε, όπως και στο γάμο μου!

Κριμα γιατι ηταν πολυ ωραιο σαν ιδεα...αλλα δεν πειραζει και εγω δεν καταφερα να το βρω αλλα κανονισα για προφιτερολακια....γιαμι!!!!!!!!πολυ νοστιμα!!!!!!!!σου ευχομαι οτι καλυτερο για το μωρο σου!!!!

ΠΓ
13-06-10, 16:46
Γεια σας κορίτσια. Αφού δοκίμασαμε και εμείς διάφορα γλυκά, έχοντας απορρίψει τα προφιτερόλ λόγω ζέστης, όπως μιλ φειγ, ξεροτήγανα κρητικά, καρυδωτά, αμυγδαλωτά, φλωρεντίνες, ταρτάκια με μέλι και καρύδια, εκλαιράκια, τυλιχτά - ατύλιχτα σε μπολάκια σε χαρτάκια κ.α. καταλήξαμε σε ένα πολύ πρωτότυπο γλυκό.... (πλάκα κάνω) ΜΙΚΡΟΥΣ ΛΟΥΚΟΥΜΑΔΕΣ - ΝΤΟΝΑΤΣ ΜΕ ΖΑΧΑΡΙΤΣΑ, απο το φούρνο της γειτονιάς που θα μας τα βάλει το κάθενα σε σακουλάκι με κορδελίτσα μέσα σε πανέρια.
Βασικά μια και μετά έχουμε τραπέζι ψάχναμε ένα γλυκό ελαφρύ κια οικονομικό, εύκολο στο φάγωμα, όποιος δεν το θέλει το βάζει στην τσάντα του, χωρίς πολλά σκουπίδια και κυρίως να μας φέρνει στο μυαλό παιδικές αναμνήσεις.

Επίσης αφου δοκιμάσαμε διάφορες τούρτες που μας φαίνονταν κάπως βαριές για καλοκαίρι, η κοπέλα απο την ταβέρνα μας έδωσε τη λύση και μας πρότεινε να μας φτιάξει σπιτική πανακότα με σιρόπι καραμέλας. Ελπίζουμε να αρέσει στους καλεσμένους μας. Θα σας πω εντυπώσεις μετά τις 26.06.

Καλές βαφτίσεις.

ΠΓ
13-06-10, 16:53
Α ξέχασα να σας πω.

Εχω μανία με τους μπεζέδες (τις μαρέγκες με ζάχαρη) και σκέφτηκα να βάλω στο τραπέζι των ευχών στην είσοδο του κέντρου. Λοιπόν ρωτάω σ ένα κατάστημα και μου λεει τιμή 18?/κιλό στο οποίο βγαίνουν περίπου 90-100 κομμάτια. Και προχθές ρωτάω σ ένα άλλο ζαχαροπλαστείο (ίδιιου τύπου κια επιπέδου με το πρώτο) και μου λέει 0,70?/τεμάχιο.... δηλαδή τα 100 κομμάτια 70?....!!!!! ΤΥΧΑΙΟ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ....!!! Παιδιά έμεινα κάγκελο........!!!!!!! Αφού αύριο θα πάω στο 1ο να δω ότι δεν κατάλαβα λάθος.

sevoula
13-06-10, 17:18
Κριμα γιατι ηταν πολυ ωραιο σαν ιδεα...αλλα δεν πειραζει και εγω δεν καταφερα να το βρω αλλα κανονισα για προφιτερολακια....γιαμι!!!!!!!!πολυ νοστιμα!!!!!!!!σου ευχομαι οτι καλυτερο για το μωρο σου!!!!
σ' ευχαριστώ πολύ alis!:D
μα πήγα με διάθεση ότι θα παραγγείλω από Κωνσταντινίδη, δηλαδή να τα στάξω. και επειδή τους ρώτησα για την ιδέα αυτή σχεδόν βαρέθηκαν να με εξυπηρετήσουν σε οτιδήποτε άλλο. τί σχεδόν; βαρέθηκαν.:eek:
ε, κι εγώ βαριέμαι να ασχοληθώ μαζί τους!;-)

Καλαματα
14-06-10, 19:05
Εμείς στα μέρη μου,προσφέρουμε δίπλες(τις οποιες τις εχουμε φτιαξει εμεις)!Η κουμπαρα μου,λογω οτι δεν προλαβαινει,θα αγορασει παστακια,αλλα για εκπληξη θα φτιαξω εγω δίπλες και θα τις διακοσμησω με χρωματιστα κουφετακια, κορδελίτσες και κοχυλακια/αστερίες (μιας και το θεμα της βαφτισης ειναι η θαλασσα!)

40+mama
19-06-10, 23:42
σ' ευχαριστώ πολύ alis!:D
μα πήγα με διάθεση ότι θα παραγγείλω από Κωνσταντινίδη, δηλαδή να τα στάξω. και επειδή τους ρώτησα για την ιδέα αυτή σχεδόν βαρέθηκαν να με εξυπηρετήσουν σε οτιδήποτε άλλο. τί σχεδόν; βαρέθηκαν.:eek:
ε, κι εγώ βαριέμαι να ασχοληθώ μαζί τους!;-)

Παγωτατζή με κορδέλες και σια, έχει και το ζοομσερι στη γαζή. Ρώτα και εκεί.

no doubt
19-06-10, 23:56
Να σου ζησουν τα διδυμάκια σου. Τελικά τελειωσες και εσυ με το θεμα βαφτιση.
Οταν λες για τα παιδιά παγωτό ποσα κιλά πηρες ηρθαν για τοση λιγη ποσότητα ρωτησα και μου ειπαν μπορουν να διαθεσουν το ποδήλατο ή το αμαξάκι. Το παγωτο το μοιρασες στην εκκλησια η στο κέντρο?
Στειλε μου πμ εαν εχεις την καλοσύνη απο που πηρε τα ντονατς η τιμη ειναι σουπερ.
Ευχαριστώ ελπίζω να εμεινες ευχαριστημενη απο την φωτογραφο και να ειναι οπως στα ειπα.
Μελίνα τώρα είδα το μήνυμα.
Από το φούρνο της γειτονιάς μου τα πήρα.
Όπου και να ρωτήσεις τα φτιάχνουν.
Τα παιδάκια ήταν 35 και πήρα 40 μερίδες.
Ήταν πάντως χορταστικό.
Το μοίρασα στην εκκλησία.
Με τη Δήμητρα όλα καλά.

MARIAEVA
20-06-10, 00:03
Το παστελάκι της Μαριώς μου αρεσει παρα πολύ για βαπτιση αλλά και για πάρτυ...
Για στειλε και καταδώ το mail τους, να το εχουμε στα υποψειν που ψαχνουμε δωράκια για τα παιδιά και δεν βρισκουμε...:D

Aggeloudia το site είναι www.mel.gr
Θα σου στείλω -όταν αξιωθώ mail να σου πω details απότ η βάφτιση!
Φιλιάααααααα

gioli
20-06-10, 02:28
Κορίτσια πείτε μου τη γνώμη σας. Αρχές Σεπτέμβρη θα βαπτίσω τον μπεμπάκο. Σκεφτόμουν λοιπόν να κάνω για γλυκό, σοκολάτες που θα τις τυλίξω με όμορφο καρό χαρτι (αλίμονο ηδεν είναι δικία μου ίδεα, απο το φόρουμ την έκλεψα). Το θέμα είναι μήπως θα είναι πολύ ζεστός καιρός για σοκολάτα; Αν θα τις κρατήσω στο ψυγείο απο την προηγούμενη δε θα κρατήσουν για 2-3 ωρίτσες σε σκιερό μέρος;

dora
20-06-10, 04:46
Εμείς, μιας και η βάπτιση θα γίνει στην Καλαμάτα, θα προσφέρουμε δίπλες (παραδοσιακό γλύκισμα) τις οποίες και θα βάλουμε όλοι το χεράκι μας για να γίνουν! Οι γονείς, η κουμπάρα, οι γιαγιάδες..όλοι μαζί μπας και γλυτώσουμε τα περιττά έξοδα! Έχουμε καλέσει 120 άτομα, χαρά σ'αυτόν που θα τηγανίζει καλοκαιριάτκα

Μπορεις να πεις οτι εχεις 200 καλεσμενους κ να μου στειλεις τις 80?????:-P:-P:-P:-P
Πηγασε εναν γαμο το προυγουμενο Σαββατο (Μανιατες) κ εκει που στεκομουν διπλα στις μπομπο ήταν κατι κουτακια.. που εννοειτε δενηξερα τι ειχαν μεσα...:lol::lol: κ σαφως οι ανθρωποι ηταν παρα πολυ τυχεροι γιατι αν ειχα παρει ειδηση τι ειχαν μεσα τα κουτακια θα τα μοιραζαν αδεια..:lol::lol:
Γενικα δεν ειμαι λιχουδο κ φαν των γλυκων άλλα τις διπλες (τις σπιτικες) τις τσακιζω....τις χτυπαω αλυπητα.. κανει ο μπαμπας μου καθε χριστουγεννα 2 λεκανες τις οποιες κρυβω μεσα στη ντουλαπα για να μην φαει κανεις :lol::lol::lol:

dora
20-06-10, 04:47
Κορίτσια πείτε μου τη γνώμη σας. Αρχές Σεπτέμβρη θα βαπτίσω τον μπεμπάκο. Σκεφτόμουν λοιπόν να κάνω για γλυκό, σοκολάτες που θα τις τυλίξω με όμορφο καρό χαρτι (αλίμονο ηδεν είναι δικία μου ίδεα, απο το φόρουμ την έκλεψα). Το θέμα είναι μήπως θα είναι πολύ ζεστός καιρός για σοκολάτα; Αν θα τις κρατήσω στο ψυγείο απο την προηγούμενη δε θα κρατήσουν για 2-3 ωρίτσες σε σκιερό μέρος;

Μια χαρα θα κρατησουν... δεν λιωνουν τοσο ευκολα οι σοκολατες..
Απλα φροντισε να μην τις μοιρασεις κατω απ΄τον ηλιο και να τις διατηρεις σε δροσερο μερος..

dora
20-06-10, 04:50
Εμείς στα μέρη μου,προσφέρουμε δίπλες(τις οποιες τις εχουμε φτιαξει εμεις)!Η κουμπαρα μου,λογω οτι δεν προλαβαινει,θα αγορασει παστακια,αλλα για εκπληξη θα φτιαξω εγω δίπλες και θα τις διακοσμησω με χρωματιστα κουφετακια, κορδελίτσες και κοχυλακια/αστερίες (μιας και το θεμα της βαφτισης ειναι η θαλασσα!)

Τωρα το ειδα.. http://www.freesmileys.org/smileys/smiley-eatdrink026.gif (http://www.freesmileys.org/smileys.php) http://www.freesmileys.org/smileys/smiley-eatdrink026.gif (http://www.freesmileys.org/smileys.php) http://www.freesmileys.org/smileys/smiley-eatdrink026.gif (http://www.freesmileys.org/smileys.php)..
θελεις να γινεις κ δικη μου κουμπαρα????:lol::lol::lol:

dora
20-06-10, 04:52
Επίσης αφου δοκιμάσαμε διάφορες τούρτες που μας φαίνονταν κάπως βαριές για καλοκαίρι, η κοπέλα απο την ταβέρνα μας έδωσε τη λύση και μας πρότεινε να μας φτιάξει σπιτική πανακότα με σιρόπι καραμέλας. Ελπίζουμε να αρέσει στους καλεσμένους μας. Θα σας πω εντυπώσεις μετά τις 26.06.

Καλές βαφτίσεις.

Εμενα δεν μου αρεσει καθολου η καραμελα και φανταζομαι οτι υπαρχουν κ αλλοι σε αυτον τον πλανητη που δεν τρωνε σιροπι καραμελα... πες της να κανει κ μερικα με σιροπι σοκολατας.. ειναι ολα τα λεφτα..

katerinak
20-06-10, 13:44

εγω εδωσα σοκολατες το μαιο τυλιγμενες σε χαρτι με πασαλιτσες! τις εβαλα σε κουτια φελιζολ απο φαρμακειο με παγοκυστη μεσα,κανενα προβλημα δεν ειχα

Aggeloudia
20-06-10, 14:22
70 ΕΥΡΩ ΟΙ ΜΠΕΖΕΔΕΣΣ!!!!!!!!!!!!!!!!;;;;;;;;;;;;;;;

Εγω γιατι τους πήρα 10 ευρω το κιλό και σε οτι χρωμα θελω και σε οτι μέγεθος μου κάνει;;;

Ααααα θα πάω να του κάνω παρατήρηση που τους δίνει τοοοοσο φθηνά...Είμαι βλάκας εγώ δηλαδή;;;

Πήγα στο σπίτι μιας φίλης μου λιλά μπεζεδες και τους έβαλα σε ένα 3 επίπεδο γυάλινο απο το ΙΚΕΑ απίθανο και το στόλισα με μερικές λιλά γκρό κορδέλες και με 10 ευρω εκανα εντύπωση για 40 ευρώ τουλάχιστον...

ΠΓ
20-06-10, 22:52
70 ΕΥΡΩ ΟΙ ΜΠΕΖΕΔΕΣΣ!!!!!!!!!!!!!!!!;;;;;;;;;;;;;;;

Εγω γιατι τους πήρα 10 ευρω το κιλό και σε οτι χρωμα θελω και σε οτι μέγεθος μου κάνει;;;

Ααααα θα πάω να του κάνω παρατήρηση που τους δίνει τοοοοσο φθηνά...Είμαι βλάκας εγώ δηλαδή;;;

Πήγα στο σπίτι μιας φίλης μου λιλά μπεζεδες και τους έβαλα σε ένα 3 επίπεδο γυάλινο απο το ΙΚΕΑ απίθανο και το στόλισα με μερικές λιλά γκρό κορδέλες και με 10 ευρω εκανα εντύπωση για 40 ευρώ τουλάχιστον...

Αχ ακούγεται υπέροχο.
Τελικά παράγγειλα στο 1ο κατάσημα 2 κιλα σε χρώματα λεμονί και λαχανί. Το θέμα μου είναι που θα τους βάλω τόσους πολλούς. ϊσως σε κανένα μεγάλο πανέρι.

ΜΕΛΙΝΑ
21-06-10, 01:28
βρε κοριτσια αυτοι οι μπεχεδες ειναι που φτιαχνονται με ασπραδι αυγου μονο? τετοιους μοιραζουν στους γαμους στην βορεια ελλαδα αλλα δεν τους τρωνε ολοι ειναι σαν αφρος προσωπικα μου αρεσουν πολυ.

ΠΓ
21-06-10, 09:19
Εμενα δεν μου αρεσει καθολου η καραμελα και φανταζομαι οτι υπαρχουν κ αλλοι σε αυτον τον πλανητη που δεν τρωνε σιροπι καραμελα... πες της να κανει κ μερικα με σιροπι σοκολατας.. ειναι ολα τα λεφτα..

Σωστή η παρατήρηση. θα της το πω και μακάρι να μπορέσει να κάνει κάτι. Δυστυχώς η κοπέλα που έχει την ταβέρνα είναι μόνη της και για το λόγο αυτό έχει κάπως πιο περιορισμένες επιλογές σε σύγκριση με πιο οργανωμένα μαγαζιά, αλλά πότε δεν ξέρεις. Πάντως θα το συζητήσω μαζί της.

ΠΓ
21-06-10, 09:22
βρε κοριτσια αυτοι οι μπεχεδες ειναι που φτιαχνονται με ασπραδι αυγου μονο? τετοιους μοιραζουν στους γαμους στην βορεια ελλαδα αλλα δεν τους τρωνε ολοι ειναι σαν αφρος προσωπικα μου αρεσουν πολυ.

Ναι αυτούς των γάμων.
Η αλήθεια είναι ότι όλοι προσπαθούμε να κανουμε το καλύτερο για να ευχαριστηθούν και οι καλεσμένοι μας, αλλά δεν είναι εύκολο να ικανοποιήσει όλα τα γούστα.
Πάντως εκτός απο τους μπεζέδες θα έχουμνε και λουκουμάδες και πανακότα. Οπότε αν δεν τους φάνε θα τους φάμε στο σπίτι εμείς... γιαμ γιαμ...!!!

sevoula
21-06-10, 09:39
Παγωτατζή με κορδέλες και σια, έχει και το ζοομσερι στη γαζή. Ρώτα και εκεί.
ευχαριστώ! :-)
έκλεισα Φοντάν σοκοφράουλα, 1.20! ΤΕΛΕΙΑ ΓΕΥΣΗ! :D
Είναι κοντά στο σπίτι και στην εκκλησία.:cool:
το ζουμσερί δεν μ' αρέσει ιδιαίτερα. ;)
φιλιά πατρίδα!

ΜΕΛΙΝΑ
21-06-10, 15:12
Ναι αυτούς των γάμων.
Η αλήθεια είναι ότι όλοι προσπαθούμε να κανουμε το καλύτερο για να ευχαριστηθούν και οι καλεσμένοι μας, αλλά δεν είναι εύκολο να ικανοποιήσει όλα τα γούστα.
Πάντως εκτός απο τους μπεζέδες θα έχουμνε και λουκουμάδες και πανακότα. Οπότε αν δεν τους φάνε θα τους φάμε στο σπίτι εμείς... γιαμ γιαμ...!!!

εμεις τρωμε στην πατριδαμ ου τετοιους και τους τσακίζω κανουνε και με γευσεις οτι μεγεθος θελεςι αλλα αφου θα εχεις ολα αυτα μου ανοιξες την ορεξη ολα αυτα τα τσακίζω.
Από που θα πάρεις ολα αυτά?
Τους λουκουμάδες που θα τους σερβίρεις?
Τωρα που ειπες λουκουμάδες τους καλύτερους τους εχω φαει στην Χαλκιδική θεικοί βρε κορίτσια. Ξερουν να κανουν γλυκά στην Βορεια ελλάδα που δεν βρισκεις εδώ και εχουν και καλύτερες τιμές.

ΜΕΛΙΝΑ
21-06-10, 15:21
Γεια σας κορίτσια. Αφού δοκίμασαμε και εμείς διάφορα γλυκά, έχοντας απορρίψει τα προφιτερόλ λόγω ζέστης, όπως μιλ φειγ, ξεροτήγανα κρητικά, καρυδωτά, αμυγδαλωτά, φλωρεντίνες, ταρτάκια με μέλι και καρύδια, εκλαιράκια, τυλιχτά - ατύλιχτα σε μπολάκια σε χαρτάκια κ.α. καταλήξαμε σε ένα πολύ πρωτότυπο γλυκό.... (πλάκα κάνω) ΜΙΚΡΟΥΣ ΛΟΥΚΟΥΜΑΔΕΣ - ΝΤΟΝΑΤΣ ΜΕ ΖΑΧΑΡΙΤΣΑ, απο το φούρνο της γειτονιάς που θα μας τα βάλει το κάθενα σε σακουλάκι με κορδελίτσα μέσα σε πανέρια.
Βασικά μια και μετά έχουμε τραπέζι ψάχναμε ένα γλυκό ελαφρύ κια οικονομικό, εύκολο στο φάγωμα, όποιος δεν το θέλει το βάζει στην τσάντα του, χωρίς πολλά σκουπίδια και κυρίως να μας φέρνει στο μυαλό παιδικές αναμνήσεις.

Καλές βαφτίσεις.

τωρα το διαβασα ολο νομιζα λουκουμάδες τους κλασικούς που τηγανίζονται με μελι. Αυτους που λες τους εχει σε εργαστήριο που φτιαχνει ντονατσ στην γειτονιά μου και παιρνει ολη Αττική 0,50 τεράστιους ομως και ειχα παρει για τα γενεθλια μολις τους ειχε βγάλει κυριακή απόγευμα και τα βαλαμε σε πιατέλες και ενθουσιάστηκαν μικροι και μεγάλοι. Ιδιως οι μεγάλοι τα τσάκισαν ειχαν λεει χρονια να φανε. Τελικά τα παραδοσικά προιόντα που τρωγαμε μικροι και εχουμε ξεχάσει στον βωμο ξενοφερτων γλυκών ακόμη αρέσουν.
Απλά τους λουκουμάδες αυτούς δεν τους εχει σε συσκευασία.

ΠΓ
21-06-10, 23:15
τωρα το διαβασα ολο νομιζα λουκουμάδες τους κλασικούς που τηγανίζονται με μελι. Αυτους που λες τους εχει σε εργαστήριο που φτιαχνει ντονατσ στην γειτονιά μου και παιρνει ολη Αττική 0,50 τεράστιους ομως και ειχα παρει για τα γενεθλια μολις τους ειχε βγάλει κυριακή απόγευμα και τα βαλαμε σε πιατέλες και ενθουσιάστηκαν μικροι και μεγάλοι. Ιδιως οι μεγάλοι τα τσάκισαν ειχαν λεει χρονια να φανε. Τελικά τα παραδοσικά προιόντα που τρωγαμε μικροι και εχουμε ξεχάσει στον βωμο ξενοφερτων γλυκών ακόμη αρέσουν.
Απλά τους λουκουμάδες αυτούς δεν τους εχει σε συσκευασία.

Ναι δεν έχουν συσκευασία.
Τους παράγγειλα απο γειτονικό φούρνο συνοικιακό και αγόρασα σακουλάκια κια της έδωσα και κομμένα χρωματιστά κορδελάκια. Θα μου τα δέσει με επιπλέον κόστος 0,10?, και θα τα φτιάξει το Σάββατο το πρωί για να είναι φρέσκα και θα μου τα βάλει σε μεγάλα καλάθια. Γενικά πάντως τα παραδοσιακά είναι πιο ωραία νομίζω.

mariab
22-06-10, 10:12

Καλημέρα κι από εμένα.
Αγγελούδια, από πού τους πήρες τους μπεζέδες? Ηταν με πικραμύγδαλο ή σκέτοι? Να πω την αλήθεια το πικραμύγδαλο δεν μου αρέσει.

Από όσα διάβασα πιο πάνω θα συμφωνήσω κι εγώ ότι θα ήταν ωραία να γυρίσουμε στα πιο παραδοσιακά γλυκά. Είχα πάει σε βάφτιση τις προάλλες και είχαν δίπλες και κουραμπιέδες (ήταν από την Πελοπόννησο οι γονείς και απ' ότι κατάλαβα εκεί τους κουραμπιέδες τους φτιάχνουν όλο το χρόνο). Παιδιά, έγινε πανικός. Είχαν ξετρελαθεί όλοι. Οταν με το καλό βαφτίσω την μικρή μου με βλέπω να φτιάχνω μπακλαβαδάκια και σαραγλάκια. Πώς θα σας φαινόταν?

sevoula
22-06-10, 10:43
τρέχουν τα σάλια μου! σαραγλάκι! μπακλαβαδάκι με μοσχομυριστό μπούτυρο!
αααααααααααααχχχχχχχχχχχχχχχχ!!!!!!!!!!!!
άψογη!!!

ΜΕΛΙΝΑ
22-06-10, 12:25
μιαμ μιαμ σαραγλάκια και μπακλαβαδακια απιθανα και θεικα τα μικρα μοπακλαβαδακια με σοκολάτα που φτιάχνουν στα Γιάννενα. Να εχω κανενα κιλο να τα τσακίσω ολα. Και οι διπλες πεθαίνω εκπληκτικοι και αυτά τα ωραια που δινουν στην Κρήτη και οι κουραμπίεδες φοβεροι και ειναι ωραια ιδεα γιατι οι κουραμπίεδες μπορούν να γινουν σε σχηματα και να μπουν σε σακουλάκια φοβερη ιδέα και αν τους πάρεις από εργαστήρια στην επαρχια.
Τι μου κάνετε βρε κορίτσια και θελω να χασω και τα κιλά της εγκυμοσύνης και ολο πειρασμοι.
Α πηγα σε βαφτιση Χαλκίδα και μοιρασνα κατι γλυκά αυτά με το αμυγδαλο που εχουν στην μεση κρεμα δεν ξερω πως τα λένε εγινε σκοτωμος φρεσκότατα δυο δυο τα τρώγανε.

Aggeloudia
23-06-10, 18:30
Τους μπεσεδες τους ειδα και τους πήρα απο τον φουρνο της γειτονιάς μου.Ηταν πολύ φρεσκιοι και καλοφτιαγμενοι...Την δουλειά τοςυ την εκαναν...
Λοιπον θεωρώ πως οσοι έχουν την δυνατότητα να παραγγείλουν απο επαρχία παραδοσιακά γλυκάκια να το κάνουν γιατι πήξαμε στα συνηθισμένα...Το μπισκότο δεν μαρεσει-τουλάχιστον για καλοκαίρι...- ...το μαφιν ειναι ενα απλό κεικ που εγω δεν θα εδεινα πανω απο 1 ευρω να το αγοράσω και το λιγοτερο που βλέπω ειναι 1.5 με πολύ σφίξιμο...

Θα έκανα τούμπες για μεγάλο παστελι, μαντολάτο, διπλα, κουραμπιές ή ακομη και για το παραδοσιακό γλυκο του γαμου στη Κυπρο που ειναι ενας πιο φορτωμένος Ελληνικός κουραμπιές.....μμμμμουρλια!!!!!!!!!!
Μπακλαβαδάκια...σαραγλάκια...οοοοολα μεσα....!!!!!!!!!!

Ακομη και εργολάβους με κρέμα...(Αυτους θα εννοεις ΜΕΛΙΝΑ...).....Αααααλλο θεικό γλυκο....
Ξεκολλάτε απο τα ιδια και τα ιδια...
Η Ελλάδα είναι γεμάτη στις παραδόσεις και τα ωραιότερα γλυκά του κοσμου οοολου...

Εγω πιστεύω πως ετσι εντυπωσιάζει και δεν ξηλώνεις τσέπη...

#ΕΛΕΝΑ#
11-07-10, 09:19
λοιπον μετα απο παρα πολυ ψαξιμο πηραμε βαζακια.. ειναι πολυχρωμα βαζακια με ξυλινο κουταλακι με γλυκο του κουταλιου βυσσινο ..ουτε θα χαλασει ουτε θα λιωσει..οποτε εστω και για ενα πραγμα θα ειμαι ησυχη.......καλα που δεν βιαστικα να κλεισω γλυκα γιατι ισως και να το μετανιωνα τωρα....

MARIAEVA
11-07-10, 15:54
Οοοομορφα!
Μου αρέσουν πολύ τα βαζάκια, τα κρατάω κιόλας μετά!

#ΕΛΕΝΑ#
11-07-10, 16:56
Οοοομορφα!
Μου αρέσουν πολύ τα βαζάκια, τα κρατάω κιόλας μετά!

ακριβος:p και πιστευω πως αρκετοι θα τα κρατησουν μετα την βαπτιση και σιγουρα σαν εικονα ειναι πολυ ομορφα και ταιριαζει απολυτα σε μια βαφτιση πολλα χαρουμενα χρωματα...και δεν χρειαζεται να φαγωθει εκεινη την στιγμη. το γλυκο..;)

goofy
11-07-10, 17:03
Τους μπεσεδες τους ειδα και τους πήρα απο τον φουρνο της γειτονιάς μου.Ηταν πολύ φρεσκιοι και καλοφτιαγμενοι...Την δουλειά τοςυ την εκαναν...
Λοιπον θεωρώ πως οσοι έχουν την δυνατότητα να παραγγείλουν απο επαρχία παραδοσιακά γλυκάκια να το κάνουν γιατι πήξαμε στα συνηθισμένα...Το μπισκότο δεν μαρεσει-τουλάχιστον για καλοκαίρι...- ...το μαφιν ειναι ενα απλό κεικ που εγω δεν θα εδεινα πανω απο 1 ευρω να το αγοράσω και το λιγοτερο που βλέπω ειναι 1.5 με πολύ σφίξιμο...

Θα έκανα τούμπες για μεγάλο παστελι, μαντολάτο, διπλα, κουραμπιές ή ακομη και για το παραδοσιακό γλυκο του γαμου στη Κυπρο που ειναι ενας πιο φορτωμένος Ελληνικός κουραμπιές.....μμμμμουρλια!!!!!!!!!!

Ακομη και εργολάβους με κρέμα...(Αυτους θα εννοεις ΜΕΛΙΝΑ...).....Αααααλλο θεικό γλυκο....
Η Ελλάδα είναι γεμάτη στις παραδόσεις και τα ωραιότερα γλυκά του κοσμου οοολου...

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα!!!Πολύ ωραία η σκέψη για κάτι παραδοσιακό. Βέβαια, δε θα έβγαζα κουραμπιέδες στη βάπτιση καλοκαιριάτικα, για να πω την αλήθεια μου.Για πείτε ιδέες για κανά γλυκάκι που να παρουσιάζεσαι ωραία και να τρώγεται εύκολα στο όρθιο.

#ΕΛΕΝΑ#
11-07-10, 17:08
να τα δικα μας παρε μια ιδεα για αρχη βεβαια δεν τρωγεται ευκολα στο ορθιο...χιχι http://yfrog.com/iydvkj
http://yfrog.com/03e2aj

Aggeloudia
11-07-10, 18:03
Θα έδινα μεγάλα μαντολάτα, και όταν λέω κουραμπιέ δεν εννοώ τον Χριστουγεννιάτικο αλλά το Κυπριακό που μου διαφεύγει πως το λένε και είναι σαν κουραμπιές αλλά πιο μεγάλος και πιο σφιχτός...και μοσχοβολάει ροδόνερο...μμμμμμ!!!!!!!!!!!!

Κανε ενα σερφάρισμα στα γλυκά ολης της Ελλάδας και πάρε ιδέες...Πάω εγω τωρα να το κάνω για σενα...
Τα λέμε σε λίγο...

Aggeloudia
11-07-10, 18:11
http://www.sintagespareas.gr/sintages/calissons.html

Αυτο μου εκατσε πολύ καλά στο ματι και εύκολο και του πατάς και μια ωραια κορδελοκατάσταση και τρελαίνονται οοοολοι

Δες και αυτό εδω καθως και βρηκα συνταγή για Ακανεδες απ τις Σερρες...
http://www.sintagespareas.gr/sintages/amigdalota-me-sokolata.html

Καρυδάτα...μμμμ ...καλά μου ακουγονται και αυτά
http://www.sintagespareas.gr/sintages/karidata.html

#ΕΛΕΝΑ#
11-07-10, 23:01
http://www.sintagespareas.gr/sintages/calissons.html

Αυτο μου εκατσε πολύ καλά στο ματι και εύκολο και του πατάς και μια ωραια κορδελοκατάσταση και τρελαίνονται οοοολοι

Δες και αυτό εδω καθως και βρηκα συνταγή για Ακανεδες απ τις Σερρες...
http://www.sintagespareas.gr/sintages/amigdalota-me-sokolata.html

Καρυδάτα...μμμμ ...καλά μου ακουγονται και αυτά
http://www.sintagespareas.gr/sintages/karidata.html

ΚΑΡΥΔΑΤΑ ειναι τρελα μμμμ..μου τρεχουν τα σαλια...δεν ειναι ασχημη ιδεα ειδικα γιατο καλοκαιρι οτι πρεπει...:p;) αρε αγγελουδια θελω να χασω κανενα κιλο πριν την βαπτιση:lol:

nefelli
12-07-10, 11:35

Τι μου θύμισες τώρα, πήγα σε ορθοδοξη βάπτιση στην Αμερικη (ΕλληνωνΑμερικανών) και τσάκισα κάτι μελομακαρονα καλοκαιριατικα τι να σου πω...ειχε ακομα κουραμπιεδες, μπακλαβας, δίπλες και σαραγλακια.... τιμημενα Ελληνικα (?) θεϊκα γλυκα

efi-geo
12-07-10, 14:51
Μου είχαν κολλήσει αυτά τα μακαρόν http://www.agapitos.gr/shownews.jsp;jsessionid=448C7AFC6A3142BCC7841BF442B4E789?extLang=&newsCode=14LCPKCPH&newsType=NEW Φανταστείτε τα καρφωμένα σε ξυλάκια! Θα ήταν τέλεια. Ρώτησα σε ζαχροπλαστείο εδώ κοντά και μου είπε πως δεν το έχουν ξανακάνει. Μπορεί όμως να προσθέσει ο ζαχαροπλάστης στο απλό το μακαρόν βούλες από φούξια γλάσσο. Πώς σας φαίνεται; Η βάφτιση θα γίνει 28 Αυγούστου οπότε σοκολατένιο δεν παίζει.

#ΕΛΕΝΑ#
12-07-10, 14:58
ο αγαπητος εχει καλα γλυκα....

Aggeloudia
12-07-10, 15:20
Οοοοολα με τον χρόνο τους ...Εγω και στις 2 βάπτισης ημουν...ασε να μην θυμάμαι...Τωρα εχω αρχίσει και μαζεύομαι...τωρα που χαλάρωσα...

Λοιπον αμολάτε τις θειάδες, τις γιαγιάδες, αγοράστε τους υλικά και αφηστετες να σολάρουν...Και αυτές θα το ευχαριστηθούν αλλά και τσαμπα πράμα θα έχετε...
Εγω τι θα εκανα;;;Θα τα εφτιαχνε καμια θειά και θα τα επιμελουμουνα εγω μετά για να γινουν σουπερ...Στο κεντρο κάποια φορά συναντησα ενα κατάστημα με πρωτες υλες ζαχαροπλαστικής..Ειχε κουπάκια, κουταλάκια, κολονατα πλαστικά ποτηρια, ζελατινες, οτι βαζει ο νου σας, και πολύ φθηνά...

Πχ, το εχω κανει σε παιδικο πάρτυ και αρεσε πολύ...Πήρα κουπάκια πλαστικά σε τυρκουάζ χρωμμα, σαν αυτά που βαζουν μεσα τα προφυτερολ τα ατομικά στα ζαχαροπλαστεια και μουσκεψα απο βραδυς τσουρεκι απο τα lidl μεσα σε σιροπι με κανελα...Μετά την αλλη μερα εβαλα μεχρι τη μεση μεσα σε καθε μπολάκι και το σκεπασα με κρεμα ζαχαροπλαστικής και λιγη σαντιγί,και απο πανω εβαλα κατι ειδικά καραμελάκια σαν τρουφα, τουρκουάζ και εκανα 1 γλυκάκι ατομικό μουρλια...
Συγνωμη, αυτο δεν θα μπορουσε να ηταν ενα γλυκάκι βαπτισης απιθανο ή εμενα μου φαινεται;;;
Την ιδια μερα τα μονταρει κάποια συγγενης και βουρ για εκκλησια!!!!!!

Δυσκολοοοο;;;...Δεν νομιζω...Ιδεες χρειάζονται και τιποταλλο...;-)

bebebo
12-07-10, 16:02
εμεις εδω στην κρητη σε γαμους και βαπτισης κανουμε ξεροτηγανα και ειναι πεντανοστιμα.
Τα βαζουν πανω στο τραπεζι συνηθως .Στην βαπτιση του γιου τα ειχα τυλιηει με μια ζελατινη με γαλαζιες γραμμες και μπλε κορδελιτσα και τα εδινα στους καλεσμενους μετα το μυστηριο.
το ιδιο θα κανω και στην ζουζου μου τον σεπτεμβρη .

#ΕΛΕΝΑ#
12-07-10, 22:56
εγω αυτο το εκανα τωρα8-) πηγα τις μπομπο στην πεθερα μου!!;) μου τα εκανε μεσα σε μια μερα...:p και τα βαζακια του γλυκου τα επλυνα μονη μου...και ενα βραδακι ηρθε μια φιλη απο την δουλεια και κατσαμε και βαλαμε κορδελες...ετσι και εγω δεν κουραστικα και διασκεδασαν οι αλλοι κιολας...
κοριτσια με μεγαλη χαρα τα αναλαμβανουν8-) αρκει τα χερια λιγο να πιανουν...:p:p

goofy
22-07-10, 12:04
Κορίτσια τι λέτε για καρυδόπιτα με σοκολάτα και σαντιγυ;;;;

Aggeloudia
22-07-10, 16:47
Καρυδοπιτα με σοκολάτα...σκετο...χωρις σαντιγύ...Πάει πολύ...Ειναι και καλοκαιρι...
Λεμε ΝΑΙ!!!!!ΤΕΛΕΙΟ...

goofy
21-09-10, 23:40
Καρυδοπιτα με σοκολάτα...σκετο...χωρις σαντιγύ...Πάει πολύ...Ειναι και καλοκαιρι...
Λεμε ΝΑΙ!!!!!ΤΕΛΕΙΟ...

Λοιπόν, τελικά έφτιαξα καρυδόπιτα με κρέμα πανακότας. Μου τα πρότεινε η κοπέλα που έχει το φούρνο μόλις της είπα για καρυδόπιτα και της έχω τέτοια εμπιστοσύνη (είχα φτιάξει κάτι μούρλια προφιτερόλ στη βάπτιση της κόρης μου), που παρ'όλο που δεν είχα ξαναφάει πανακότα, δοκίμασα το γλυκό μου στη βάπτιση (το μαγαζί της είναι στην Αθήνα).
Ήταν απλά ΤΕΛΕΙΟ κι ας μην είμαι φαν του άσπρου (άνευ σοκολάτας) γλυκού. Η καρυδόπιτα μου θύμισε της μαμάς μου, με μπόλικο το καρύδι, να το καταλαβαίνεις και χωρίς περιττά σιρόπια. Το έφερε αρκετά παγωμένο, σε κάτι καταπληκτικά γαλάζια μπωλάκια, που δεν τα είχα ξαναδεί σε άλλο μαγαζί, με τα κορδελάκια του και τα λοιπά του, σε κάτι πανέμορφα χρωματιστά κουτιά και ήταν φανταστικό!!!Και δροσερό μιας κι έκανε πολύ ζέστη. Και πολύ πολύ πολύ χορταστικό. Και μου έκανε και καταπληκτική τιμή. Και φάνηκε να εντυπωσιάστηκαν και να το ευχαριστήθηκαν όλοι, κάποιοι μάλιστα το πέρασαν για παγωτό.
Όποια ενδιαφέρεται, τη συστήνω ανεπιφύλακτα. Τηλ. στη Γιάννα (από τη Φωτεινή) στο 210-8811456.

Aggeloudia
22-09-10, 09:42
Μπράβο...Τελεια...Εμεινε τιποτα;;;
Σελνω κουριερ!!!!

goofy
22-09-10, 15:40
Μπράβο...Τελεια...Εμεινε τιποτα;;;
Σελνω κουριερ!!!!

Στείλε στείλε! κάτι έμεινε :)

Aggeloudia
22-09-10, 16:39
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Maxh83
23-09-10, 02:28
http://parents.gr/forum/%3Ca%20href=http://img823.imageshack.us/i/1001436e.jpg/%20target=_blank%3E[IMG]http://img823.imageshack.us/img823/7038/1001436e.th.jpghttp://img823.imageshack.us/img823/7038/1001436e.th.jpg (http://img823.imageshack.us/i/1001436e.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

εμεισ καναμε αυτα τα γλυκακια!!!!ειχαν πολυ επιτυχια!!!!ειναι τριανταφυλλα και μεσα εχουν ενα ειδοσ ζαχαρωτου!!!

ANNA X
25-09-10, 00:00
Εχθές πήγα στο ζαχαροπλαστείο MAX PERRY(ελπίζω να το γράφω σωστά) και για βάπτιση μου δίνει σοκολάτα μαλακιά (κάνουν μια ειδική επεξεργασία μου είπε) σε 3 γεύσεις διαφορετικές με 1.
Είναι πολύ νόστιμες και το μέγεθος σαν την μικρή σοκολάτα που κυκλοφορεί στο εμπόριο.
Το μόνο που δεν μου άρεσε πολύ ήταν το περιτύλιγμα αλλά σκέφτηκα να πάρω χαρτί αφής χρωματιστo και να τις τυλίξω εγώ απέξω με κορδέλα.

goofy
25-09-10, 00:34
http://parents.gr/forum/%3Ca%20href=http://img823.imageshack.us/i/1001436e.jpg/%20target=_blank%3E[IMG]http://img823.imageshack.us/img823/7038/1001436e.th.jpghttp://img823.imageshack.us/img823/7038/1001436e.th.jpg (http://img823.imageshack.us/i/1001436e.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

εμεισ καναμε αυτα τα γλυκακια!!!!ειχαν πολυ επιτυχια!!!!ειναι τριανταφυλλα και μεσα εχουν ενα ειδοσ ζαχαρωτου!!!

δεν ξερω απο γευση (δεν τα παω και καλα με τα ζαχαρωτα), αλλα απο εμφανιση σκίζουν!:)

Maxh83
25-09-10, 01:11
δεν ξερω απο γευση (δεν τα παω και καλα με τα ζαχαρωτα), αλλα απο εμφανιση σκίζουν!:)

και απο γευση σκιζανε!!!!
αν και οι περισσοτεροι δεν τα φαγανε για να μη τα χαλασουν!!!!:):):)

eliana_1976_
26-09-10, 18:35
Τελικά έχει αγοράσει κάποια κοπέλα σφινάκια με γλυκά για βάπτιση από το sweet corner να μας πει εντυπώσεις ??? Εγώ στην αρχή σκεφτόμουν για γλυκό του κουταλιου από τον Ναρλή. Μου το χρεώνει 1.10/τεμ + τα μεταφορικά. Ομως σκεφτόμουν ποιος θα κάνει το ντεκόρ στα γλυκά κτλ. Μου άρεσε η ιδέα του sweet corner και μάλιστα σήμερα που πήρα τηλ μου είπαν ότι όλο το στολισμό των αναλαμβάνουν εκείνοι. Δεν μου ανάφεραν τίποτα για πάγο, αλλά αυτό δεν είναι και κάτι τραγικό. Προτιμώ να πάρω σφηνάκια και να μου κάνουν το στολισμό και σκεφτόμουν να μου βάλουν και γυάλα με ζαχαρωτά, γυάλα με smarties και μία πιατέλα με διάφορα άλλα κορνεδάκια, μπεζεδάκια και η μητέρα μου θα φτιάξει κουραμπιέδες τυλιγμένους σε ζελατίνες με κορδέλες, λόγω ότι θα είναι χριστούγεννα. Στα παιδάκια έλεγα να μου φτιάξει αι βασίληδες σοκολατένιους μικρούς μέσα σε σακουλίτσες. Επειδή δεν θα κάνουμε τραπέζι (παρά μόνο για 20 άτομα) είπα τα γλυκά να είναι αρκετά. Απλά περιμένω να μου πείτε εντυπώσεις από το συγκεκριμένο ζαχαροπλαστείο. Βέβαια εγώ θα πάω να δω, να δοκιμάσω γεύσεις, δε με πειράζει που είναι μακρυά θα πάρω τον άντρα μου και τον μπεμπούλη να πάμε βόλτα

fotini33
27-09-10, 14:01
Τελικά έχει αγοράσει κάποια κοπέλα σφινάκια με γλυκά για βάπτιση από το sweet corner να μας πει εντυπώσεις ??? Εγώ στην αρχή σκεφτόμουν για γλυκό του κουταλιου από τον Ναρλή. Μου το χρεώνει 1.10/τεμ + τα μεταφορικά. Ομως σκεφτόμουν ποιος θα κάνει το ντεκόρ στα γλυκά κτλ. Μου άρεσε η ιδέα του sweet corner και μάλιστα σήμερα που πήρα τηλ μου είπαν ότι όλο το στολισμό των αναλαμβάνουν εκείνοι. Δεν μου ανάφεραν τίποτα για πάγο, αλλά αυτό δεν είναι και κάτι τραγικό. Προτιμώ να πάρω σφηνάκια και να μου κάνουν το στολισμό και σκεφτόμουν να μου βάλουν και γυάλα με ζαχαρωτά, γυάλα με smarties και μία πιατέλα με διάφορα άλλα κορνεδάκια, μπεζεδάκια και η μητέρα μου θα φτιάξει κουραμπιέδες τυλιγμένους σε ζελατίνες με κορδέλες, λόγω ότι θα είναι χριστούγεννα. Στα παιδάκια έλεγα να μου φτιάξει αι βασίληδες σοκολατένιους μικρούς μέσα σε σακουλίτσες. Επειδή δεν θα κάνουμε τραπέζι (παρά μόνο για 20 άτομα) είπα τα γλυκά να είναι αρκετά. Απλά περιμένω να μου πείτε εντυπώσεις από το συγκεκριμένο ζαχαροπλαστείο. Βέβαια εγώ θα πάω να δω, να δοκιμάσω γεύσεις, δε με πειράζει που είναι μακρυά θα πάρω τον άντρα μου και τον μπεμπούλη να πάμε βόλτα

το προηγούμενο σάββατο βάφτισα τον γιόκα μου, είχα τα σφηνάκια του sweet corner, οι εντυπώσεις μου? .... μόνο τα καλύτερα έχω να πω.....
πήραμε το μεγάλο μέγεθος..... αν και λίγο μικρό για τα δικά μου γούστα... γι'αυτό παραγγείλαμε περισσότερα - για 80 καλεσμένους 120 τεμ.... ο γιώργος εξυπηρετικότατος..... αφού είχα ετοιμάσει και πράγματα για το τραπέζι ευχών με βοήθησε και στο στήσιμο του δικού μου τραπεζιού....... από γεύση άπαιχτα.... ακούσα πολλά συγχαρητήρια για αυτήν την επιλογή..... το μόνο μείον - έπρεπε να φέρουμε εμείς τον πάγο......

greenchoco
02-10-10, 20:51
Άπαιχτα γλυκάκια τύπου κεκάκια, μπισκότα και σοκολάτες έχει στο www.myboboniera.gr κορίτσια.. παρήγγειλα 150 κεκάκια 3D και 300 μπισκότα και έγιναν ανάρπαστα. Έχουν αποκλειστική συνεργασία με το sketiglyka και έχουν ίδιες τιμές. Εγώ πήρα και τις μπομπονιέρες από αυτούς οπότε μου βγήκαν πολύ φθηνότερα πακέτο.. ;)

sofie
02-10-10, 23:36
3 ευρώ για ένα γλυκό είναι πάρα πολλά!!!

eliana_1976_
03-10-10, 15:20
αυτό λέω κι εγώ 3 ευρώ για ένα γλυκό ????? Δεν παίρνω καλύτερα πάστα στον καθένα να χορτάσει κιόλας !!! Εχουμε τρελαθεί ???
Εγώ βρήκα σοκολάτες σε φιγούρες χριστουγεννιάτικες η συσκευασία είναι 2 κιλά και βγαίνουν 80-100 τεμ και μου κοστίζει 38 ευρώ. Με ζελατίνα, κορδέλα και οι σοκολάτες δε μου βγαίνε πάνω από ένα ευρώ για τα παιδάκια. Να πάω να αγοράσω κέικ με ζαχαρόπαστα και να δώσω 3 ευρώ το θεωρώ ληστεία ! Αλλωστε πιστευω τη σοκολάτα περισσότερο θα την ευχαριστηθούν τα παίδάκια από το κεικ

klairh
08-10-10, 23:10
Λοιπον κοριτσια βαφτισα το αγγελουδι μου την περασμενη κυριακη και εφτιαξα μονη μου το τραπεζι των ευχων και ηταν πολυ πολυ ομορφο. Εβαλα πανω σε γυαλες κουφετα διαφορων γευσευων, χωνακια που εφτιαξα μονη μου με το ονομα του μικρου και το θεμα της βαπτισης, γυαλες με μασμαλοους, παιτελα με ξεροτηγανα καθως εχω καταγωγη απο κρητη και πιατελα με πανομιστιμα πατελακια απο την Κρητη;):-D:-D:-D:-D:rolleyes:Ενθουσιαστηκαν ολοι και ολα τα γλυκα εγιναν αναρπαστα!!!:rolleyes:Σας το συστηνω.
Επισης στο τραπεζι παρηγγειλα τουρτα με ζαχαροπαστα αλλα χωρις κανενα σχεδιο καθως δε φανηκε πουθενα απλα την εφεραν κομμενη σε παστες και τη βερβιραν ετσι απο το κεντρο και ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ σχολιασαν την υπεροχη γευση της και εγλυφαν τα δαχτυλα τους, Ακομα με παιρνουν και με ρωτανε απο που την πηρα:D:pΗταν απλα ΥΠΕΡΟΧΗ. Οποια κοπελα ενδιαφερται για το ζαχαροπλαστειο στα νοτια προαστεια να μου στειλει πμ. Η κυρια Μαρινα εκει ειναι ευγεναστατη και μπορειτε να πατε να δοκιμασετε απλα τις γευσεις και δε θα θελετε να φυγετε απο εκει!!Σας το υπογραφω.

my billy
09-10-10, 00:15
εμεις πηραμε απ το sweet corner πριν 1 μηνα κεκακια με βουτυροπαστα(μπορουσαν κ με γλασο το οποιο ομως ειναι λιγο σκληροτερο, ηταν πιο ευκολο να το δακωσεις με βουτυροπαστα) μεγαλα χορταστικα. διαλεξα το θεμα μπιμπερο κ πιπιλες τις οποιες εφτιαξαν με ζαχαροπαστα μια-μια τελεια. μου εφεραν μια μεγαλη λευκη ξυλινη βαση κατι σαν σκαλα κ ηταν πολυ εμφανισιμα κ νοστιμα . τιμη 1.40 !!!!:lol:

eliana_1976_
09-10-10, 22:35
Κλείσαμε κι εμείς στο sweet cornet τα γλυκά της βάπτισης. Η κοπέλα πολύ εξυπηρετική και θα μας κάνει και χριστουγεννιάτικο στολισμό, αφού θα κάνουμε λογαριασμό πάνω από 150 ευρώ (αυτό είναι το πλαφόν για το στολισμό). Για τους μεγάλους σφηνάκια μεγάλα σε 3 γεύσεις σοκολάτα-μπανάνα (με σάλτσα από μπανάνα), σοκολάτα βανίλια (με γαρνίρισμα φράουλες) και μπισκότο. Επίσης, παραγγείλαμε 70 τεμ χρωματιστά μακαρόν με γέμιση κρέμα και γέμιση πραλίνα προς 0,70 λεπτά το τεμάχιο.
Τα cupcakes και μαφινς με ζαχαρόπαστα χριστουγεννιάτικο δέντρο ή άι βασίλη μας τα δίνει 1,60. Κάτω από 2,20 δεν τα βρήκα πουθενά αλλού.