PDA

Επιστροφή στο Forum : Επίμονες μυκητιάσεις

margi
17-04-10, 13:41
Γεια σας κορίτσια. Ανοίγω αυτό το θέμα για να ανταλλάξουμε απόψεις σχετικά με τους επίμονους μύκητες. Ισως να είμαι η μοναδική περίπτωση γυναίκας που τους κουβαλάω από τα 18 μου και επανέρχονται λίγους μήνες μετά από κάθε θεραπεία. Το χειρότερο όμως μου συνέβη το τελευταίο διάστημα που ξεκινησα θεραπεία εξάμηνη με σπορανόξ που τα παίρνω κάθε 4η και 5η μέρα του κύκλου. Αντι να απαλλαγώ,όπως πίστεψα όταν ξεκίνησα τη θεραπεία, λίγο πριν το Πάσχα έκανα κολπικό υγρό την 21η μέρα του κύκλου κι έδειξε πολλούς μύκητες. Περιττό να σας πω πόσο έκπληκτη έμεινα. 17 μέρες μετα τη θεραπεία να ξαναβγούν. Εκανα θεραπεία πάλι με σπορανόξ και κολπική αλοιφή. Την επόμενη μέρα, αφού τελείωσα τη θεραπεία, ήρθαμε σε επαφή με τον άντρα μου ( κι αυτός είχε κάνει θεραπεία). Κορίτσια δεν θα το πιστέψετε. Ξανάρχισαν οι φαγούρες και μάλλον ξαναέπαθα μυκητίαση. Εχω σηκώσει πλέον τα χερια ψηλά. Εχει αντιμετωπίσει καμια σας παρόμοιο πρόβλημα;; Εχω κατααγχωθεί. Προσπαθούμε και για μωρό και πάντα στις γόνιμες μέρες σταματάμε τις επαφές, γιατί πολύ απλά αδυνατώ...:-( Πολύ θα ήθελα επίσης να μάθω αν καμια από εσάς κατάφερε να απαλλαγει από τους μύκητες και πώς.

layza
17-04-10, 13:59
γεια σου Μαργκι
μια απ τις παθουσες κ εγω...απο οταν ημουν εγγυος στο δευτερο παιδι μου,παρουσιαστηκαν κ συνεχως το παλευω.Οχι τοσο συχνα οσο εσυ αλλα τον χρονο θα παθω γυρω στις 6-7 φορες.
Νομιζω η θεραπεια ειναι παροδικη,αλλα δεν επηρρεαζει το αν θελεις να συλλαβεις.Εγω εκανα το τριτο μου παιδακι κ παρουσιαζα,κ συνεχιζω σαφως..
Ακομα κ σε αυτον τον κυκλο με σπορανοξ ειμαι κ αντιβιωση γιατι ετυχε να εχω κ μικροβιο..
Εχω περασει κ απο κολπικα dactarin με travocort cream,αλλα παλι θα παρουσιαζα μετα απο διαστημα.....ειναι αυτο που λενε στο τοπο μου αν το εχει η κεφαλη να κατεβαζει ψειρες...

lucky-sylvester
17-04-10, 14:27
Έπ! Τρίτη παθούσα! Είμαι 19 στα 20. Λόγω μιας ουρολοίμωξης και (κολο)βακτηριακής κολπίτιδας είχα πλακωθεί από μέσα του περασμένου Αυγούστου μέχρι αρχές Οκτώβρη σε αντιβιώσεις ( 3 πήρα, οι 2 πολύ δυνατές.). 2 βδομάδες μετά έκανα την 1η μυκητίαση. Έκανα θεραπέια, ξανά- μανά τα ίδια μετά τη δεύτερη θεραπέια και έκανα αργότερα μία δική μου ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑ και μου πέρασε προς τα Χριστούγεννα. Έμεινα έγκυος το Γεννάρη κι έκανα ξανά (κολο)βακτηριακή. Μου έδωσε αντιβίωση και μετά υπόθετα, επειδή είχα αλλαγή στο χρώμα των υγρών. Δε χρειάζεται να πω ότι ξαναέπαθα μυκητίαση! Αυτή τη φορά δεν μπορώ να πάρω πόσιμο αντιμυκητιακό, λόγω εγκυμοσύνης, και η γιατρός μου είπε ότι μπορεί να μη μου φύγει εντελώς-για τον παραπάνω λόγο. Έχω ακόμα συμπτώματα, αλλά απ'αυτά που είπε η γιατρός μου, κατάλαβα ότι ευτυχώς το έμβρυο δεν βλάπτεται, κάτι που γίνεται με το κολοβακτηρίδιο. Εσείς πώς ξεκινήσατε με τις μυκητιάσεις;

margi
17-04-10, 14:30
layza, είμαι πλέον πεπεισμένη ότι δεν υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης. Κι εγώ τον τελευταίο χρόνο είχα πάθει 4 φορές μυκητίαση, γι'αυτό και ξεκίνησα την εξάμηνη θεραπεία με το σπορανόξ. Θα κάνω την Τρίτη εξέταση κολπικού υγρού και θα δω τι θα μου πει η νέα μου γιατρός ( την παλιά την άλλαξα). Α, ωραίο αυτό με τις ψείρες! Μ'εκανες να γελάσω...Είχαν δίκιο τελικά οι παλιοί...

margi
17-04-10, 14:36
lucky, με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου! Κι εγώ από αντιβίωση το έπαθα στα 18 μου κι από τότε το παλέυω συνεχώς. Δυο-τρεις φορές το παθαινα το χρόνο. Κάποια στιγμή μετά τα 25 έχα βαρεθεί τόσο από τις συνεχείς θεραπείες που δεν μου έκαναν απολύτως τίποτα και αποφάσισα να μην ξανακάνω θεραπεία για 8 μήνες( κάπου το είχα διαβάσει τότε ότι πρέπει να αφήνουμε τον οργανισμό για λίγο χωρίς φάρμακα, γιατί όταν παίρνουμε συνέχεια οι μύκητες γίνονται πιο ανθεκτικοί). Κορίτσια, είχε αποτέλεσμα. Αυτό σκέφτομαι να κάνω και τώρα. Τον τελευταίο χρόνο έκανα πόσες θεραπείες. Νισάφι πια...Οχι τίποτα άλλο. Θέλω και παιδί και πού να βρω όρεξη για σεξ όταν έχω φαγούρες και τσουξίματα.

layza
17-04-10, 14:44
να πλενεσαι τακτικα με σαπουνι (dove χρησιμοποιω εγω),κ πριν την επαφη,οποτε μια χαρα θα εισαι..
lucky εγω οταν ημουν στ μηνα μου να γεννησω μου εδωσε ο γιατρος 3 κολπικα υποθετα,γιατι μου ειχε πει οταν βγει το μωρο να μην τα παρει στο στοματακι του,ρωτα την για καλο

lucky-sylvester
17-04-10, 16:23
"Κάποια στιγμή μετά τα 25"

Τόσο πολύ διαρκεί?! Από σαπούνι χρησιμοποιώ το Mult-Gyn cleanser της Propoline (δεν είναι αντισηπτικό). Κάποιες φορές ανακουφίζει.

layzla σ'ευχαριστώ για τη συμβουλή. Όταν έρθει η ώρα κι αν δε μου'χει περάσει, θα τη ρωτήσω.

margi αυτό για την ανθεκτικότητα το έχω ακούσει κι εγώ. Με κατανάλωση πολλών γιαουρτιών έχει δοκιμάσει καμία σας; Κάνει τίποτα;

margi
17-04-10, 17:30
Lucky, θα σε απογοητεύσω...Είμαι πλέον 35!!! Εύχομαι να είσαι από τις τυχερές και να μην σε ακολουθήσουν για τόσα χρόνια. Εμένα με άφησαν κάποια στιγμή για αρκετα χρόνια, τώρα δεν ξέρω τι έγινε την τελευταία χρονιά και με ξαναθυμήθηκαν! Ισως το ότι ξεκίνησα να ασχολούμαι πάλι με γιατρούς και αντιβιώσεις. Μία συμβουλή λοιπόν από εμένα, κοριτσάκι μου! Αν το ξαναπάθεις, να πλενεσαι με χαμομηλάκι, να βάζεις καμια αλοιφούλα φυτική και άφησε τις θεραπείες...Πάντως οι μύκητες είναι επίμονοι. Μεγάλος μπελάς. Μία φίλη μου που πάθαινε κι αυτή δεν πήγε ποτέ στο γιατρό. Οταν είχε ενοχλήσεις πλενόταν με χαμομήλι κι έβαζε μία αλοιφούλα. Τελευταία που την είδα μου είπε ότι είναι μια χαρά κι εχουν πολύ καιρό να την ενοχλήσουν. Ακουσα και κάτι άλλο ότι βοηθάει..Κολπικές πλύσεις με νερό και σόδα. Δεν το δοκίμασα, αλλά θα το κάνω κι αυτό. Να δω πρώτα τι θα δειξει το κολπικό υγρό και τι θα προτείνει η νέα μου γιατρός. Την παλιά την άλλαξα αφού συνέχεια αντιβιώσεις μου δίνει κ ι έπαψα πλέον να την εμπιστεύομαι. Η καινούργια μου είπε μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα να πλένομαι εξωτερικά με χαμομήλι και να μην τολήσω να βάλω καμία αλοιφή, ούτε καν εξωτερικά.

jennny
17-04-10, 18:30
Κλασσικό πρόβλημα οι μύκητες σχεδόν για όλες τις γυναίκες....δυστυχώς το ότι δεν αισθανόμαστε φαγούρα ή τσούξιμο δεν σημαίνει ότι καθαρίσαμε...Τον Ιανουάριο μετά την σαλπιγγογραφία πήρα για τρείς μήνες αντιβίωση και ταυτόχρονα ultra levour για να μη την πατήσω όπως στο παρελθόν αλλά τζίφος έκτοτε ταλαιπωρούμαι μετά από την θεραπεία νόμιζα ότι είχα καθαρίσει αλλά το τέστ πάπ είχε άλλη άποψη...για κακή μου τύχη δεν μπορώ να πάρω χάπια ούτε δυνατά υπόθετα και το παλέβω με ένα canesten υπόθετο και travogen αλοιφή..έχω ακόμη έναν κύκλο θεραπείας και μετά βλέπουμε...καλή η ιδέα με το χαμομήλι αλλά είμαι αλλεργική....:(

stelaki
17-04-10, 18:53
κοριτσια και εγω μια απο τα ιδια
σαπουνι χαμομηλιου
πλησιμο με κρυο νερο και γερα νευρα

lucky-sylvester
17-04-10, 20:00
Κι άντε όταν δεν έχεις φαγούρα, τσούξιμο και πόνο κατά τη σεξουαλική επαφή. Όταν τα έχεις αυτά, τί κάνεις;

margi
18-04-10, 11:55
Κλαις, χτυπιέσαι, φωνάζεις " γιατί σε εμένα", ηρεμείς και στο τέλος λες : "δεν πάει στο καλό ! Θα το κάνω και ό,τι γίνει" .Ειδικά αν θες να μείνεις έγκυος και σε πιάνουν αυτοί κάθε τρεις και λίγο τι να κάνεις;;;

dinami
18-04-10, 12:02
Άλλη μια που θα υποστηρίξει τις πιο ήπιες μεθόδους!
Πάθαινα νεότερη (γύρω στα 25) συνέχεια. Τώρα είμαι 35 και έχω ξεχάσει τι θα πει μύκητας, κολπίτιδα, τραχιλίτιδα και όλα τα συναφή.
Πως;
Ομοιοπαθητική! Η μαγική θεραπεία που μου έχει λύσει ΟΛΑ τα σοβαρά προβλήματα έως σήμερα. Σημειωτέον ότι δεν έκανα ειδική θεραπεία για τους μύκητες. Απλά, θεραπεύοντας άλλα προβλήματα, θεραπεύτηκαν και αυτοί!
Η γιατρός μου (όταν καμιά φορά είχα κάποια μικροενόχληση) συνιστούσε πάντα πλύσεις με χαμομηλάκι χλιαρό και μια κουταλιά του γλυκού μαγειρική σόδα μέσα. Σε όσες φίλες μου το είπα, έχουν σωθεί. Με παίρνουν και μ'ευχαριστούν για αυτή την τόσο απλή συμβουλή!
Α, και για πιο σοβαρές ενοχλήσεις, πάρε και μια κρέμα της Propoline με αλόη και καλέντουλα (απολύτως φυσική) που βοηθάει εξαιρετικά.
Μην βάζετε στο σώμα σας αντιβιώσεις και κορτικοειδή (κορτιζόνες δηλαδή όπως η Travocort) γιατί απλά "κουκουλώνετε" το πρόβλημα, δεν το λύνετε. Αυτά από εμένα!

margi
18-04-10, 12:02
jenny, αν είσαι αλλεργική στο χαμομήλι, δοκίμασε να αραιώσεις ένα κουταλάκι μαγειρική σόδα σε χλιαρό νερό και κάνε εξωτερική πλύση. Μπορέί να βοηθηθείς. Εγώ είμαι πεεισμένη ότι οι θεραπείες δεν βοηθάνε. Κατι άλλο πρέπει να κάνουμε. Και πιστεύω πως και οι γιατρό γνωρίζουν πώς καταπολέμούνται αλλά δεν λένε κι αυτόί τίποτα. Γι'αυτό λέω να προτείνουμε λύσεις η μία στην άλλη. Πού ξέρετε;; Κάτι που ακούσαμε, μπορεί εμάς να μην μας βοήθησε, κάποια άλλη όμως μπορεί να τη βοηθήσει. Εγώ προτείνω μία φορά την εβδομάδα πλύση με χαμομήλι ή σόδα ( μία γνωστή που έκανε πλύσεις με νερό και σόδα απαλλάχτηκε κι έχει ένα χρόνο να την ξαναπιάσουν). Μετά την περίοδο προληπτικά φυτική αλοιφούλα lactal. Πολλά γιαούρτια, σαπουνάκια με χαμομήλι. Εγώ θα το κάνω μετα την επίσκεψη στη γιατρό και μπορεί να σωθώ. Πάντως, αν κάνω θεραπεία τώρα, θα είναι η τελευταία.

margi
18-04-10, 12:06
Dinami, ευχαριστούμε. Θέλω πληροφορίες για ομοιοπαθητική. Τι ακριβώς κάνει ο ομοιοπαθητικός;;Το σκέφτηκα κι εγώ μια εποχή αλλά δεν το έκανα. Τώρα έχω πεθάνει από τις ενοχλήσεις, αλλά η γιατρός είπε να μην κάνω κολπικές πλύσεις, γιατί αύριο θα δώσω κολπικό υγρό. Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο: Κάθε πότε να κάνουμε πλύση με χαμομήλι και σόδα;; Και την αλοιφούλα που λες κάθε πότε;;

theolvas
18-04-10, 12:09
...για μενα δουλεψε αρκετα καλα το πρασινο σαπουνι...
κ μια αλοιφη dalacine,η κατι τετοιο...

lucky-sylvester
18-04-10, 12:33
Dinami μόνο αυτά έκανες; Αν είναι μετά την εγκυμοσύνη, με την πρώτη έξαρση θα το δοκιμάσω! Την τελευταία φορά πριν την εγκυμοσύνη έκανα τα εξής: 10 μέρες προσπάθησα. Επειδή είχα περίοδο για 6 μέρες, κατά τη διάρκεια της έπαιρνα ultra levour (3 νομίζω την ημέρα), που όμως έφεραν δυσκοιλιότητα, έτρωγα κάνα γιαουρτάκι και πλενόμουν μία φορά την ημέρα με το Multi-Gyn cleanser της Propoline. Σε... απρόοπτες περιπτώσεις, που επιβάλλεται να πλυθείς αν δε θες να την πατήσεις από κολοβακτηρίδιο, πλενόμουν με δυνατής πίεσης κρύο νερό και πετσετούλα μιας χρήσης μετά. Όταν τελείωσε η περίοδος, 2 φορές την ημέρα travocort για 4 μέρες. Έτσι πέρασε... Σκευάσματα που ενισχύουν τη φυσική χλωρίδα και άμυνα του κόλπου έχει δοκιμάσει καμία σας;

dinami
18-04-10, 13:26
Ο ομοιοπαθητικός σου παίρνει ένα ιστορικό το οποίο οδηγεί στο δικό σου εξειδικευμένο φάρμακο. Αυτό δεν δουλεύει "στοχευμένα", δηλαδή δεν πάει να λύσει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά δρα πολύ βαθειά, στον ψυχισμό σου, εκεί δηλαδή όπου δημιουργούνται τα περισσότερα προβλήματα και κατ'όπιν σωματοποιούνται. Έτσι ενώ εγώ ξεκίνησα τη θεραπεία για την ψωρίαση (δερματικό πρόβλημα που μου είχαν πει οι κλασσικοί γιατροί ότι είναι κληρονομικό και δεν θεραπεύεται! τώρα είμαι μια χαρά..) , μετά συνειδητοποίησα ότι σταμάτησα να έχω πρόβλημα με τις ημικρανίες που είχα από παιδί, με τις αιμορροίδες, με τις μυκητιάσεις που λέτε και τέλος με τις πολυκυστικές ωοθήκες μου! Σ''εναν υπέρηχο που έκανα μετά από χρόνια μου είπαν ότι είχαν απορροφηθεί εντελώς. Δηλαδή, δρα ολιστικά στο σώμα.
Εγώ τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.
επίσης οι πλύσεις γίνονται ανάλογα με την περίπτωση. Εγώ δηλαδή, σε περιόδους έξαρσης, πλενόμουν τρεις φορές τη μέρα με το χαμομήλι και τη σόδα. Προληπτικά μπορείς να το κάνεις μια φορά την εβδομάδα ή αμέσως μετά την περίοδο που τα βακτηρίδια είναι αυξημένα.
Αυτά, ελπίζω να βοήθησα κάπως

margi
18-04-10, 13:57
dinami, ευχαριστούμε πολύ!!!Θα το δοκιμάσω. Ηδη πριν από λίγο πλύθηκα με χαμομήλι κι έριξα μία κουταλιά σόδα. Σα να με βοήθησε κάπως. Διευκρίνησε μας όμως λίγο, οι πλύσεις να είναι εσωτερικές ή όχι; Τρεις φορές τη μέρα μου κάνει πιο πολύ για απλή πλύση. Σωστά;;

margi
18-04-10, 14:01
Το ultra levour τι ακριβώς είναι;;

lucky-sylvester
18-04-10, 14:10
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να δημοσιεύσω link. Σου στέλνω π.μ.

χριστινα1975
18-04-10, 14:53
Έπαθα την πρώτη μυκητίαση από θάλασσα πριν από 15 χρόνια και έκτοτε έχω δοκιμάσει τις κλασσικές θεραπείες, οι οποίες δεν έλυσαν το πρόβλημα.
Αυτό που ανακουφίζει κάπως τα συμπτώματα είναι το εξής κόλπο, που αν θυμάμαι καλά το διάβασα κάπου εδώ μέσα: απλώνω μισό κουταλάκι πέτσα γιαουρτιού στο σερβιετάκι και, ναι, ανακουφίζει!
Θα δοκιμάσω σίγουρα και τη μαγειρική σόδα

Dawn
18-04-10, 18:28
Και εγώ στο κλάμπ! Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Μετά από αντιβιώσεις ή όταν παίρνω αντισυλληπτικά υποφέρω συνεχώς. Τα φάρμακα τα σταμάτησα πλέον γιατί δε βλέπω καμιά διαφορά ίσα ισα που γίνομαι χειρότερα.

Κολπικές πλύσεις με νεράκι βρασμένο μαζί με μαγειρική σόδα (κρύο ή χλιαρό φυσικά) και γιαουρτάκια με πέτσα. Και στο σερβιετάκι. Και σίγουρα ανακουφίζομαι περισσότερο απο κάθε τι άλλο. Και επιπλέον το διάστημα που έχω ενοχλήσεις, ο καλός μου χρησιμοποιεί προφυλακτικό, για να είμαι σίγουρη.

Μακάρι πάντως να βρισκόταν οριστική λύση! Αχ όνειρο απατηλό.

dinami
18-04-10, 18:34
dinami, ευχαριστούμε πολύ!!!Θα το δοκιμάσω. Ηδη πριν από λίγο πλύθηκα με χαμομήλι κι έριξα μία κουταλιά σόδα. Σα να με βοήθησε κάπως. Διευκρίνησε μας όμως λίγο, οι πλύσεις να είναι εσωτερικές ή όχι; Τρεις φορές τη μέρα μου κάνει πιο πολύ για απλή πλύση. Σωστά;;

Απλή πλύση εξωτερικά, τελειώνοντας το ντους ας πούμε, ρίχνεις τοπικά το μείγμα αυτό με το χέρι σου. Πρόσεξε να είναι χλιαρό ή κρύο! Η σόδα επειδή είναι αλκαλική, βοηθά στην αποκατάσταση του PH. To χαμομήλι ως γνωστόν είναι αντισηπτικό, γι'αυτό και κάνεις και κομπρέσες ας πούμε στα μάτια αν έχεις μια μόλυνση.. Παντού βοηθάει.
Υπάρχουν και κάποιες ταμπλέτες πάλι της Propoline που διαλύονται σε έναν καθετήρα για πιο εσωτερικές πλύσεις, αλλά εγώ με αυτή τη μέθοδο και με την ομοιοπαθητική, ξεπέρασα εντελώς τις μυκητιάσεις. Κορίτσια, μην απελπίζεστε. Φυσικά υπάρχουν λύσεις, αρκεί να αφήσετε το σώμα να λειτουργήσει όσο καλύτερα αυτό ξέρει και να μην το φορτώνετε με φάρμακα!

margi
18-04-10, 23:58
Δίκιο έχει η dinami. Ας πόυμε όλες μας τέλος στα φάρμακα. Τόσο καιρό τα βάζουμε στο σώμα μας και τιποτα δεν καταφέραμε. Δυο φορές σήμερα πλύθηκα με χαμομήλι και σόδα και ναι, είμαι καλύτερα. Αυριο θα κάνω καλλιέργεια. Εχω περιέργεια να δω τι θα δείξει. Την προηγούμενη φορά είχε δέιξει μύκητες και στρεπτόκοκο μαζί, για τον οποίο δεν μου δόθηκε θεραπεία, γιατί απ' ο,τι είπε η γιατρός μπορεί στην επόμενη εξέταση να μην φανεί καν. Να δούμε πού βρίσκομαι. Θα σας τα πω αύριο. Καληνύχτα κι ευχαριστώ για τη βοήθεια.

gavramid
19-04-10, 00:31
Κοριτσια κι εγω τεραστιο προβλημα..ουτε ορεξη για σεξ εννοειται...τωρα ειμαι καλυτερα σιγουρα...χαμομηλι,πρεσινο σαπουνι και σουντοκριμ...μονο αυτο εκανε δουλεια απο κρεμες.Σοδα δεν εχω δοκιμασει και το γιαουρτακι
Να στε καλα παντως.νομιζα οτι ειμαι η μονη και αισθανομουν ασχημα

lucky-sylvester
19-04-10, 00:39
Κορίτσια... εμένα μια φίλη μου έγινε πιο ευαίσθητη "εκεί κάτω" μετά τη χρήση πράσινου σαπουνιού. Άκουσα ότι καταστρέφει φυσική χλωρίδα. Σίγουρα κάνει δουλειά;

fairy's mom
19-04-10, 10:25
Κορίτσια γεια σας και από μένα! Έγώ είχα χρόνιες μυκητιάσεις, με έπιαναν σχεδόν μήνα παρά μήνα, σε σημείο μάλιστα όταν θελήσαμε να κάνουμε παιδί, να μην μπορούμε, γιατί εγώ δεν ήμουν σχεδόν ποτέ καλά. Και οι "κρίσεις" ήταν τόσο σοβαρές που πόναγα και μόνο που καθόμουν, ούτε λόγος για επαφή!! Και μαντεψτε πώς απαλλάχτηκα..Η θεά ομοιοπαθητική με έσωσε και μένα! Είχα δοκιμάσει ό,τι κρέμα, υπόθετο, χάπι υπάρχει και είπα να δοκιμάσω και αυτό, γιατί πλέον δεν είχα κάτι να χάσω... Και απαλλάχτηκα με τα ομοιοπαθητικά φάρμακα σε συνδιασμό με τα εξής:
Πλύσεις κολπικές με αραιωμένο βάμμα καλέντουλας, πλύσεις εξωτειρκές με χαμομήλι, σε περιόδους έντονης κρίσης είχα βάλει 2 φορές και γιαούρτι εσωτερικά πριν κοιμηθώ :shock: Ακούγεται κάπως το ξέρω, αλλά έκανε δουλειά!! Πέρσα 3 κρίσεις με αυτά τα "ματζούνια" :p και 3 χρόνια μετά είμαι εντελώς καθαρή! Αυτές τις μέρες έτυχε να αισθάνομαι λίγο περίεργα και θα βάλω λίγη καλέντουλα και είμαι σίγουρη ότι θα είναι όλα οκ!
Η συμβουλή μου λοιπόν? ΟΧΙ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ! Λύνουν το πρόβλημα προσωρινά και όχι μόνιμα!!

margi
19-04-10, 23:46
Κορίτσια, έκανα σήμερα καλλιέργεια. Την Τετάρτη θα πάρω τα αποτελέσματα. Σιγουρα έχω πάντως μύκητες, γιατί σήμερα είχα πολλά άσπρα υγρά. Τους παλιομύκητες. Πότε θα απαλλαγώ; Σκέφτομαι πολύ σοβαρά, αν δεν λειτουργήσει η θεραπεία που θα κάνω μόνη μου από εδώ και πέρα, να πάω κι εγώ σε ομοιοπαθητικό. Βαρέθηκα να παιρνω φάρμακα.

fairy's mom
20-04-10, 09:21
Κορίτσια, έκανα σήμερα καλλιέργεια. Την Τετάρτη θα πάρω τα αποτελέσματα. Σιγουρα έχω πάντως μύκητες, γιατί σήμερα είχα πολλά άσπρα υγρά. Τους παλιομύκητες. Πότε θα απαλλαγώ; Σκέφτομαι πολύ σοβαρά, αν δεν λειτουργήσει η θεραπεία που θα κάνω μόνη μου από εδώ και πέρα, να πάω κι εγώ σε ομοιοπαθητικό. Βαρέθηκα να παιρνω φάρμακα.

Κορίτσια αν κάποια δεν θέλει να ακολουθήσει ομοιοπαθητική ή δεν μπορεί, γιατί πχ δεν μπορεί να κόψει τον καφέ, τότε μπορείτε απλά να κάνετε τις πλύσεις με βάμμα καλέντουλας, υπάρχουν και κολπικά υπόθετα καλέντουλας ή τις πλύσεις με σόδα που είπε η dinami. Για πιο δραστικό βάζετε και το lactal. Θα έχουν αποτέλεσμα, απλά με την ομοιοπαθητική θα καταφέρνατε να δυναμώσει ο οργανισμός σας γενικότερα και φυσικά να αποφεύγετε τα χημικά φάρμακα γενικότερα. Πάντως να ξέρετε από την "παλιά" :D ότι όσο χρησιμοποιείτε φάρμακα για τους μύκητες, τόσο ανακυκλώνετε το πρόβλημα κι ας έχετε προσωρινή ανακούφιση. Θα κολλάτε πάλι με το παραμικρό...:-(

dinami
20-04-10, 13:22

Συνέχισε τις πλύσεις και μη μασας. Επίσης σταμάτα να κάνεις εξετάσεις. Ο γυναικολόγος μου λέει (και δεν είναι ομοιοπαθητικός) "δεν υπάρχει αποστειρωμένος γυναικείος κόλπος. Όποια γυναίκα και αν εξετάσουμε αυτή τη στιγμή θα βρούμε coli, βακτηρίδια, μύκητες" Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Ο οργανισμός τα περισσότερα τα ξεπερνάει μόνος του.
Αρκεί εσύ να μην έχεις ενοχλήσεις. Το σώμα σου ξέρει, όχι τα νούμερα που σου δίνουν τα εργαστήρια. Εμένα για χρόνια μου έβρισκαν "ασυμπτωματικές" ουρολοιμώξεις και μου έδιναν αντιβιώσεις που φυσικά ποτέ δεν έπαιρνα. Τους έλεγα πως δεν έχω κανένα σύμπτωμα ουρολοίμωξης, γιατί να πάρω και μου έλεγαν "γιατί έτσι πρέπει". Μπούρδες. Τίποτα δεν πρέπει. Άσε τον οργανισμό σου να ηρεμήσει και να λειτουργήσει όσο ξέρει αυτός καλύτερα. Οι εξετάσεις (όλων των ειδών, κι εγώ για την υπογονιμότητα είχα τρελαθεί...) μπορούν να σε τρελάνουν!

Υ.Γ. Όσο κάνεις τις πλύσεις, απέφευγε τα γλυκά και τα γαλακτοκομικά που ενθαρρύνουν τους μύκητες...

layza
20-04-10, 17:14
γεια σας κ παλι
αυτο με τα γλυκα κ τα γαλακτοκομικα δν το ηξερα..
μα θεωρρητικα το γιαουρτι δν βοηθαει οταν παιρνουμε αντιβιωσεις να μην αναπτυσσονται οι μυκητες;;
/& παρεπιμπτωντος αυτο με το πρασινο σαπουνι το ειχα ακουσει κι εγω,ασε που αν πλενομουν με αυτο ετσουζα...ο γιατρος μου ειπε να πλενεσαι καλα,οχι κολπικα σαφως,κ παρα πολυ καλο σκουπισμα,η υγρασια τους αναπτυσει.

dinami
20-04-10, 20:06
γεια σας κ παλι
αυτο με τα γλυκα κ τα γαλακτοκομικα δν το ηξερα..
μα θεωρρητικα το γιαουρτι δν βοηθαει οταν παιρνουμε αντιβιωσεις να μην αναπτυσσονται οι μυκητες;;
/& παρεπιμπτωντος αυτο με το πρασινο σαπουνι το ειχα ακουσει κι εγω,ασε που αν πλενομουν με αυτο ετσουζα...ο γιατρος μου ειπε να πλενεσαι καλα,οχι κολπικα σαφως,κ παρα πολυ καλο σκουπισμα,η υγρασια τους αναπτυσει.

Το γιαούρτι βοηθάει μόνο στην περίπτωση που παίρνεις αντιβίωση. Επίσης μακριά από γάλατα (ειδικά αγελαδινά - τίγκα στις αντιβιώσεις, τα φάρμακα και τις ορμόνες!) και τα τυριά. Αν θέλετε να τρώτε γιαούρτι που και που, προτιμήστε κατσικίσια και πρόβεια που δεν είναι ευρείας κατανάλωσης και δεν έχουν φάρμακα. Τα φάρμακα των αγελαδινών προϊόντων να ξέρετε ότι περνάνε κατευθείαν στο γυναικείο αναπαραγωγικό σύστημα και προκαλούν προβλήματα στις ωοθήκες, κύστες και άλλα πολλά.. Και η ζάχαρη βοηθάει στην ανάπτυξη μυκητών καθώς και κάθε τι που περιέχει μαγιά (που είναι μύκητας) δηλαδή ψωμί, ζύμες κλπ. αλλά εκεί το πάμε πολύ μακριά... Τώρα δεν σημαίνει κι εγώ ότι τα έχω κόψει μαχαίρι, όμως τα έχω μειώσει σημαντικά με τα χρόνια... Και πιστέψτε με μόνο καλά εχω δει.. (όχι μόνο στους μύκητες αλλά και στα "φουσκώματα", στα δερματικά, στο έντερο, σε όλα)

margi
20-04-10, 21:44
Αχ, βρε dinami! Ας μην είχα εγώ ενοχλήσεις και σιγά μην ασχολούμουν! Αλλά, βρε κορίτσια, μ' έχουν "φάει" πραγματικά. Μία ενόχληση αφύσικη...Ούτε τσούξιμο, ούτε φαγούρα. Σαν να υπάρχουν μέλλισσες εκεί κάτω. Τέλος πάντων...Από γιαουρτάκια τρώω πρόβειο σχεδόν καθημερινά. Νόμιζα ότι βοηθάει. Α, και τρώω πολύ ψωμί! Μήπως να το περιορίσω;;Οσον αφορά τα γλυκά δεν τα συμπαθώ καθόλου...Αλήθεια, dinami, παιδάκια έχεις;

dinami
21-04-10, 13:14
margi μου, υπομονή. Σιγά σιγά θα τους κερδίσεις τους άτιμους τους μύκητες! Το έχω περάσει ακριβώς όπως το περιγράφεις. Τσιμπήματα κανονικά, όχι απλά φαγούρα, σαν να είχα ξυραφάκια στο εσώρουχό μου! Κι όμως περνάνε...
Παιδάκι ακόμα όχι. Προσπαθούμε εδώ και 1μιση χρόνο και όπως καταλαβαίνεις έχω αγχωθεί...

margi
21-04-10, 19:30
Ευχομαι να πάνε όλα καλά dinami και σύντομα να είσαι έγκυος. Εγώ παιδεύομαι τα τελευταία χρόνια με το θέμα του παιδιού αλλά δεν έχουμε καταφέρει τίποτα ακόμη. Το Καλοκαίρι είχα εξωμήτριο κύηση. Κλάμα, στενοχώρια, άσε. Δύσκολες στιγμές...Τώρα, έχουμε που προσπαθούμε οχτώ μήνες, αλλά....Κι εκεί που άρχιζα να συνέρχομαι λίγο ψυχολογικά, να και οι μύκητες να με ταλαιπωρούν! Α, το κολπικό έδειξε μικρή ανάπτυξη candida. Μύκητες δεν έιναι αυτό;; Μακάρι να συνέλθω επιτέλους...Να δω τι θα πει αύριο η γιατρός.

angel_mammy
22-04-10, 08:39
Κόψτε εντελώς τη ζάχαρη. Δεν την χρειάζεστε πουθενα. Ψάξτε το και θα βρείτε παρα πολλές πληροφορίες. Θα βοηθήσει.

dinami
22-04-10, 11:53
Ευχομαι να πάνε όλα καλά dinami και σύντομα να είσαι έγκυος. Εγώ παιδεύομαι τα τελευταία χρόνια με το θέμα του παιδιού αλλά δεν έχουμε καταφέρει τίποτα ακόμη. Το Καλοκαίρι είχα εξωμήτριο κύηση. Κλάμα, στενοχώρια, άσε. Δύσκολες στιγμές...Τώρα, έχουμε που προσπαθούμε οχτώ μήνες, αλλά....Κι εκεί που άρχιζα να συνέρχομαι λίγο ψυχολογικά, να και οι μύκητες να με ταλαιπωρούν! Α, το κολπικό έδειξε μικρή ανάπτυξη candida. Μύκητες δεν έιναι αυτό;; Μακάρι να συνέλθω επιτέλους...Να δω τι θα πει αύριο η γιατρός.

Το ίδιο εύχομαι και σε'σένα κοπέλα μου, γρήγορα με ένα παιδάκι στην αγκαλιά σου... Να ξέρεις ότι αυτά τα παιδιά, που θα έρθουν στις αγκαλιές μας θα είναι πολύ τυχερά γιατί δεν θα τα θεωρούμε αυτονόητα αλλά πολύτιμα. Θα τα αγαπάμε και θα τα φροντίζουμε (όσο καλύτερα μπορούμε) και θα είμαστε ευγνώμονες κάθε μέρα που ήρθαν στη ζωή μας. Οι περισσότερες γυναίκες δεν το βιώνουν αυτό. Να ξέρεις ότι οι μύκητες δεν είναι άσχετοι από το ψυχολογικό στρες που βιώνεις. Αν πας σε ομοιοπαθητικό θα στο πει αμέσως. Και αυτό θα φροντίσει να λύσει πρώτα... να σε ηρεμήσει και να ισορροπήσει το σώμα σου. Στο συνιστώ και πάλι ανεπιφύλακτα. Κάντο και μόνο για να δεις πόσο θα αλλάξει η ψυχολογία σου. Όσο και αν σου φαίνεται παράξενο, παραπάνω από 80% των ασθενειών, είναι ψυχογενής. Ακόμα και ο καρκίνος. Μόλις αλλάξει η ψυχολογία σου, αλλάζουν όλα! Σε φιλώ και σου εύχομαι τα καλύτερα μέσα από την ψηυχή μου.

Renatoula
27-04-10, 15:54
Κοριτσια γεια σας!
Και εγω ειχα μυκητες για σχεδον 10 χρονια και νομιζα οτι δεν θα μου φευγουνε ποτε.
Εδω και 5 μηνες δεν εχω τιποτα....να σας πω τι μου ειπε ο γιατρος μου να κανω.
Ποτε πλησεις με προιοντα που ειναι για την ευαισθητη περοχη γιατι κανει κακο στο κανονικο PH.Μου ειπε να πλενομαι σε ολο μου το σωμα μονο με αφρολουτρο για μωρα(προτιμο proderm) γιατι δεν εχουνε μεσα ωσα εχουνε τα αλλα. Ποτε μην σκουπιζεσαι με μωρομαντιλα η μαντιλακια για την ευαιστιτη περιοχη.Τα εσωρουχα μας πρεπει να τα σιδεροσουμε. Και πρεπει να κανουμε πλησεις (απο μεσα) με χαμομηλι 3 φορες την εβδομαδα(οταν ειχα ενοχλισεις το εκανα ..τωρα που δεν εχω δεν κανω)και οχι με φαρμακα η betadin. Το γιαουρτι βοηθαι πολυ. Ζαχαρη και ψωμια,οτι γραψανε τα κοριτσια δεν πρεπει. Εμενα με βοηθισανε,καντε και εσεις μια προσπαθεια.
Οταν θελουμε να κανουμε ενα μωρακι πρεπει να ειμαστε 100% ενταξη απο υγεια.
Εγω αυριο θα παο για ωοληψια (2η προσπαθεια εκσωσωματικης).
Σας ευχομαι οτι καλυτερο.

fairy's mom
28-04-10, 13:40
Τα εσωρουχα μας πρεπει να τα σιδεροσουμε.

Εγω αυριο θα παο για ωοληψια (2η προσπαθεια εκσωσωματικης).
Σας ευχομαι οτι καλυτερο.

Για τα εσώρουχα έχω ακούσει και το αντίθετο. Καλό είναι να μην τα σιδερώνεις, για να μην συνηθίζει σε περιβάλλον αποστείρωσης και μετά κολλάς με το παραμικρό. Άντε βγάλε τώρα άκρη...

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία και σύντομα να ακούσουμε τα ευχάριστα!! Το ίδιο και σε όλες τις κοπέλες που είδα ότι προσπαθείτε! :p

Renatoula
28-04-10, 17:58
Δεν μπορεις να βγαλεις ακρη γιατι ο καθε γιατρος λει τα δικα του....εμενα ομος αφτα που εγραψα με βοηθισανε πολυ!!!
Σε ευχαριστω παρα πολυ σημερα πηγαμε πολυ καλα ,αυριο θα ξερω ποσα εμβρυακια γινανε απο τα 13 αυγουλακια. Να σου ζησει το μωρακι σου!!!

margi
03-09-10, 22:41
Επαναφέρω το θεματάκι για να μάθω τι έγινε με τη Renatoula! Κοριτσάκι τα κατάφερες τελικά;
Εγω είχα πάλι μία επίσκεψη από μυκητάκια και την καταπολεμώ με χαμομηλάκι και σόδα, όπως είπαμε. Είμαι ήδη καλύτερα. Φάρμακα από τον Απρίλιο και μετά δεν ξαναπήρα. Μωρό ακόμη. Αυτά!!!

Χριστιάνα
03-09-10, 23:24
Καλησπερα κοριτσια και καλη δυναμη να εχουμε ολες μας σε αυτο τον μεγαλο αγωνα εναντιον των μυκητων!!!8)

Διαβασα τα οσα γραψατε και εχω μια ερωτηση για οποια γνωριζει να μου απαντησει : εγω τωρα που ειμαι εγκυος μπορω να κανω πλυσεις με σοδα προληπτικα?
χαμομηλη δεν μπορω να χρησιοποιησω ειμαι και εγω δυστυχως αλλεργικη..........

margi
03-09-10, 23:35
Χριστιάννα, καλώς να δεχτείς το μωράκι σου. Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Καλύτερα ρώτα το γιατρό σου. Πάντως δεν νομίζω να πειράζει. Τις κολπικές πλύσεις να τις αποφύγεις όμως όσο είσαι εγκυος!

Rosie
03-09-10, 23:48
Διαβασα τα οσα γραψατε και εχω μια ερωτηση για οποια γνωριζει να μου απαντησει : εγω τωρα που ειμαι εγκυος μπορω να κανω πλυσεις με σοδα προληπτικα?
χαμομηλη δεν μπορω να χρησιοποιησω ειμαι και εγω δυστυχως αλλεργικη..........

Προληπτικά μπορείς να βάζεις υπόθετα καλέντουλας (τελείως φυσικά και ακίνδυνα). Θα τα βρεις στα ομοιοπαθητικά φαρμακεία.
Η γυναικολόγος μου μου είπε να βάζω 1-2 φορές τη βδομάδα και σχεδόν βράδυ παρά βράδυ τις τελευταίες βδομάδες.

margi
11-09-10, 10:32
Επανέρχομαι δριμύτερη, αφού και οι παλιομήκυτες επανήλθαν ακόμα πιο δριμύτεροι! Λοιπόν, με έχουν ταράξει την τελευταλια εβδομάδα. Δεν πήγα στο γιατρό γιατί αφενός μετακόμισα σε ένα μικρό χωριό ( που μόνο κέντρο υγείας έχει) και αφετέρου έχω υποσχεθεί να μην ξαναπάρω αντιβιώσεις αφού παροδικά λύνουν το πρόβλημα κι όχι οριστικά. Είμαι στην 20η μέρα του κύκλου και κάνω προσπάθειες για παιδί ( γι αυτό δεν έχω βάλει καμία αλοιφή κι ας έχω τσουρουφλιστεί. Κορίτσια έχω γεμίσει! Παω τουαλέτα, σκουπίζομαι, και στο χαρτί βγαίνουν άσπρα. Αρχίζω εσωτερική πλύση με χαμομήλι; Υπάρχει περίπτωση αν είμαι έγκυος η εσωτερικη πλύση να επηρεάσει αρνητικά την εξέλιξη; Πέιτε μου τι να κανω κι εσείς που ξέρετε από πρώτο χέρι το πρόβλημα!!

#ΕΛΕΝΑ#
11-09-10, 10:48
καλα κοριτσια θυμηθικα το καλοκαιρι 2006 επαθα μυκητιαση δεν εχω παθει ποτε και δεν ηξερα τι ειναι πηγα γυναικολογο,, μου εδωσε αντιβιωση και μια κολπικη κρεμα..στην οποια αν διαβασετε προσεκτικα γραφει.(δεν θυμαμαι ακριβος λεξει προς λεξει) αλλα το νοημα οτι μπορεις να μεινει εγκυος ευκολα και θελει λιγο προσοχη να μην εχεις επαθες εκεινη την περιοδο της θεραπειας κατι που δεν μου ειπε η γυναικολογος...τεσπα ειχαμε μια επαφη μια εβδομαδα αργοτερα χωρις καποιο ατυχημα...επειδη δεν εχω σταθερο κυκλο δεν ειχα περιοδο περιμενα περιμενα οταν εκανα τεστ δεν πιστευα οτι ειμαι εγκυος, γεννησα την μικρη σε λιγους μηνες και καμια φορα ακομα αναρωτιομουν πως εμεινα εγκυος...οταν πολυ αργοτερα (μικρη χρονισε) η αδερφη μου επαφε μυκητιαση) ειδα την κρεμα και λεω α... την ιδια εβαζα πριν μεινω εγκυος!!! ναι μου λεει η αδερφη μου αλλα τωρα πρεπει να προσεχω πολυ με την επαφη!!! τι... λεω!! γιατι?? μου λεει διαβασε οδηγειες...τα διαβασα και τοτε καταλαβα πως!! τοσο ευκολα εμεινα εγκυος...βεβαια να σημειωσω οτι δεν παιρναμε προφυλαξεις και ποτε μα ποτε δεν επαιρνα αντισυλληπτικα η τα χαπια τυπου( χαπι της επομενης μερας)...

natasa 2
14-09-10, 21:08
καλησπερα κορίτσια δοκοιμάστε πλύσεις με μαγ.σοδα εξωτερικα και ενδοκολπικά με ειδική συσκευη για πλύσεις

Penthesilea
14-09-10, 21:20
Καλησπέρα κι από μένα. Επειδή είμαι παθούσα αλλά όχι σε έντονο βαθμό, καναδυό φορές την έχω πάθει, ομολογώ ότι σώθηκα με το γιαούρτι.
Άρχισα να τρώω γιαούρτι σε καθημερινή βάση και μέσα σε λίγο καιρό ο οργανισμός μου επανήλθε σε φυσιολογικά επίπεδα. Έκτοτε (εδώ και 4-5 χρόνια) δεν είχα κανένα κρούσμα. Μου το συνέστησε η γιατρός μου, τονίζοντάς μου ότι τα ένζυμα του γιαουρτιού βοηθούν με εκπληκτικά αποτελέσματα. Και όντως ισχύει.
Συζητήστε το και με το γιατρό σας.

margi
15-09-10, 19:14
Λοιπόν κορίτσια! Εγώ είμαι πλέον βαριά περίπτωση. Σήμερα είχα ενοχλήσεις. Λέω θα βάλω δάχτυλο ( συγνώμη, ντρέπομαι που σας τα λέω, αλλα....) να δω. Κορίτσια, γεμισε λες και το βούτηξα σε γιαούρτι. Εν τω μεταξυ προχθες που πήρα τη γυναικολόγο τηλ είπε να μην κάνω τίποτα, μέχρι να με δει. Μεχρι να πάω όμως εγώ στην πόλη μου και μέχρι να βρω εδώ άλλο γιατρό, σώθηκα. Δεν άντεξα. Μόνο που είδα αυτό το πράγμα πανικοβλήθηκα. Εκανα πλύση εσωτερική με χαμομήλι χλιαρό και σόδα. Αχ, κορίτσια, γέμισε η ντουζιέρα από άσπρα. Είμαι πολύ στενοχωρημένη. Είμαι στην 24η μέρα του κύκλου και φοβάμαι μην είμαι έγκυος και με την πλύση κάνω κακό στην εγκυμοσύνη. Η γιατρός είπε όχι συνεχεια κολπικές πλύσεις, για να μη χαλάσω τη χλωρίδα του κόλπου.Ποια χλωρίδα;;;Τα έχω δει πλέον όλα. Ακούω συμβουλές.

bp-IOLH
15-09-10, 22:47
margi μου, κι εγώ παθούσα είμαι εδώ και χρόνια. Πάνε κι έρχονται. Την τελευταία φορά που έπαθα ήταν το χειμώνα και ήμουν σε απελπιστική κατάσταση. Δεν μπορούσα ούτε να περπατήσω.
Τέλος πάντων, πήρα μια θεραπεία για 5 μήνες και πήγα καλύτερα.
Αλλά τώρα το καλοκαίρι υποτροπίασα κανά δυο φορές, όμως δεν έκανα απολύτως τίποτε, το άφησα και πέρασε μόνο του.
Μη φοβάσαι, δεν πειράζει που έκανες κολπικές πλύσεις, μακάρι να είσαι έγκυος και δεν θα έχεις πρόβλημα. Ακόμη και οι έγκυες κάνουν θεραπεία, όχι με χάπια από το στόμα αλλά με κολπικές αλοιφές.
Εύχομαι να είσαι έγκυος και να μας πεις σύντομα τα ευχάριστα.
Όσο για τους μύκητες, δεν ξέρω τι να πω, η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.
Εγώ προσπαθώ να σκουπίζω την περιοχή πάρα πολύ καλά μετά το μπάνιο. Παλιά στέγνωνα την περιοχή με σεσουάρ, τώρα το έχω αφήσει κι αυτό, απλώς έχω μια πετσετούλα χωριστή μόνο γι' αυτή την περιοχή και σκουπίζομαι πολύ καλά.
Όσον αφορά τα χάπια και τις αλοιφές, άσε, έχω δοκιμάσει τα πάντα.
Το χειρότερο είναι ότι έχω φοβερή ευαισθησία πλέον και τις υποτροπές τις παθαίνω μετά την επαφή με τον σύζυγο. Έχω φτάσει σε σημείο να μην θέλω να έχω επαφή, γιατί φοβάμαι ότι με την τριβή θα πάθω πάλι τα ίδια. Και προσπαθούμε κι εμείς για παιδί. Πώς να κάνεις παιδί με τους μύκητες παρέα?:grin::grin::grin::grin:

margi
15-09-10, 23:10
Αχ, Ιόλη μου, τα ίδια ακριβώς παθαίνω κι εγώ. Συνέχεια ταλαιπωρούμαι. Μάλιστα σε τέτοιο σημείο τις τελευταίες βδομάδες που πλέον δεν σκέφτομαι τίποτα άλλο παρά μόνο αν θα απαλλαγώ ποτέ. Αυτή τη φορά τα είδα όλα! Γυρίζω από τη δουλειά στο σπίτι, βάζω ένα μποξεράκι και κάθομαι όλη μέρα με τα πόδια ανοιχτά. Πού όρεξη για ότιδήποτε άλλο! Για επαφή δεν το συζητώ. Στις γόνιμες μέρες δεν ήμουν τόσο χάλια και κάναμε τις προσπαθειούλες μας. Την 21 μέρα του κύκλου που μας ήρθε αυθόρμητα κι εγώ ο βλάξ νόμισα πως ήμουν καθαρή, μόλις τελειώσαμε είδα το "αυτο" του άντρα μου όλο άσπρα!!!Αισθάνθηκα πολύ άσχημα. Τώρα θα μου πεις γιατί δεν πάω στο γιατρό αφού σοβάρεψε τόσο η κατάσταση. Αφενός είμαι διορισμένη σε ένα μικρό χωριό που δεν διαθέτει χωριό και ο κοντινότερος είναι αρκετά μακριά και αφετέρου - να σου πω την αλήθεια- δεν θέλω, γιατί καθε φορά μου δίνουν θεραπεία, μού περνάει για λίγο και φτου από την αρχή. Είπα να δώσω μια ευκαιρία στο σώμα μου να τους αντιμετωπίσει, αλλά δεν την παλεύω άλλο.
Να σε ρωτήσω, εντάξει το καταλαβαίνω πως όταν δεν υπάρχουν ενοχλήσεις, οι κολπικές πλύσεις καλό είναι να είναι περιορισμένες, για την προστασία του κόλπου. Οταν όμως γεμίζεις με "άσπρα" ποιος ο λόγος να μην κάνεις πλύσεις για να "καθαριστεις";;Γιατί η γιατρός μου ήταν κατηγορηματική να μην κάνω πλύση παρά μία φορά την εβδομάδα. Και πώς θα αντέξω κυρά μου μέχρι να με δεις;;
Ιόλη μου, ανυπομονώ να μέινω έγκυος, να ξαναρχλισω επαφές με προφυλακτικό, γιατί κι εγώ μετά την επαφή, άστα...

margi
15-09-10, 23:13
Αλήθεια, τι να κάνω το καημένο το σπέρμα, όταν έχει να ανιμετωπίσει τους παλιομύκητες; Εγώ νομίζω θα το σκοτώνουν!!!

zeta77
15-09-10, 23:16
χρονια εκανα θεραπεια με γυναικολογους και τιποτα μια φορα πηγα για κρυομα στον παθολογο και επειδη μου ειπε για αντιβιωση του ειπα το προβλημα μου.μου εδωσε κατι χαπια για 15 μερες και δεν ξαναεπαθα ποτε εδω και 4 χρονια .σωθηκα .για την ακριβεια μου ειπε πετα οτι σου εχουν δωσει και παρε αυτα.

margi
16-09-10, 08:10
Ti χάπια σου έδωσε;

zeta77
16-09-10, 08:20
Ti χάπια σου έδωσε;
σου στελνω πμ δεν ξερω αν πρεπει να τα γραψω εδω!

gemi2
17-09-10, 05:32
Γειἀ σας κορίτσια...
Λοιπόν, είμαι 21 και από τα 16 μου, συγκεκριμένα κανα χρόνο πριν την 1η σεξουαλική επαφή έπαθα μυκητίαση. Τα τελευταία 5 χρόνια λοιπόν, άλλαξα 4 γιατρούς...το πρόβλημα παραμένει. 2005-2007 η πρὠτη μου ολοκληρωμένη σχέση...η γιατρός είπε ότι τα υγρά μας, δεν είχαν χημεία γτ όταν χωρίσαμε ωρήκα την υγειά μου έκανα κ μια θεραπεία 6μηνη , άλλαξα και 1-2 συντρόφους και εμφανίστηκαν μετα απο 2,5 χρόνια πάλι το Σεπτ. του 2009 ποδαρικό με τον καινούργιο μου σύντροφο!καλό;;;

Τώρα είμαστε μαζί κανά χρόνο και ... μέσα στο χρόνο έπαθα 4-5 φορές...παίρνει κ αυτός θεραπεία κι εγὠ.Την τελευταία βδομάδα έχω πάλι. Παίρνω για 3μέρες,μόνο sporanox και αν δεν περάσει θα παω μετά την περίοδο (σε 15 μέρες δλδ στη γιατρό όπως εκείνη μου είπε).

Στο θέμα μας...επειδή με θεωρώ πια "έμπειρη" στους μύκητες...αποφάσισα κι εγώ να κάνω αυτοσχέδια φυσική θεραπεία!Δηλαδή...
...Γιαούρτι κάθε μέρα, κόβω τα γλυκά(αδυναμία!!!) για 6 μήνες και τη ζάχαρη τελείως, πλύσεις με χαμομιλάκι τις 10 μέρες πριν την περίοδο, πήρα φρυγανιές με πρεβιοτικές ίνες που έμαθα ότι κάνουν καλό για την επαναφορά της χλωρίδας του κόλπου στα φυσιολογικά της, αν έχω ενόχληση θα κάνω και πλύσεις με σόδα...και γιαουρτάκι στο σερβιετάκι (αυτό έχω μάθει ότι είναι καλή και σαν κουρα!:P)...Επίσης, από την 1η μου σχέση συνειδητοποίησα ότι κάνει καλό η χρήση προφυλακτικού...αλλά σε αυτήν, είναι δύσκολη η φάση...θα δοκιμάσω από προφυλακτικό μέχρι αποχή!wish me luck!

Αν δε μου φύγουν για 5 χρόνια τουλάχιστον, δεν επαναπαύομαι!θα αγωνιστώ...!θα τους πατάξω!Περισσότερες info για καλέντουλα και τα χάπια της zeta77 θα 'θελα παρακαλώ :)

hristin30
19-09-10, 16:56
Γειά σας κορίτσια..Είμαι ομοιοπαθούσα με τουσ παλιομύκητες εδώ κ κάτι χρόνια μονο που τελευταία κάνουν κατι υποτροπέσ που δεν την παλευω..βγάζω σαν τριμένο τυρι κ εχω συνέχεια ασπρα υγρα σαν γάλα.Το κακό είναι οτι προσπαθω για μωρό με αυτέσ τισ συνθηκεσ όπως κ εσύ margi.Εχω ακούσει ότι οι μύκηεσ σκοτωνουν το σπέρμα όταν περνάει μέσα από αυτούς.Δηλαδή με αυτό τον τρόπο επηρρεάζουν την γονιμότητα,αλλιως δεν δημιουργουν κατι στο έμβρυο. Τεσπα το θέμα είναι οτι υποτροπιάζω συνηθως μια βδομάδα μετα την περίοδο, τοτε δηλαη που είναι κ οι γόνιμεσ κ αντε να μείνω εγκυοσ οταν πονάω κ σφίγγομαι κ καταλαβαίνετε όσες ειδικά το έχουν ζήσει..
Μεσα σε 4 χρόνια ένανα 8 θεραπείες κ τιποτα. Μετα από 1 κύκλο υποτροπιασα.
Τις τελευταιες 3 βδομαδες διαβασα διαφορα στο ιντερνετ κ αποφασισα να κανω πραγματα μόνη μου.Τα γλυκα θελουν κοψιμο μαχαίρι γιατι βοηθουν πολυ τουσ μυκητεσ. Το ιδιο κ οι υδατανθρακεσ αλλα αυτουσ ειναι αδύνατο να τουσ κοψουμε.Απλα εγω μαγειρεύω πιο σπανια μακαρόνια κ τετοια κ εχω περιορισει λίγο το ψωμι.
Πίνω 2 χαμομηλια τη μερα κ εβαζα χαμομηλι σε μια λεκάνη αραιωμενο με χλιαρο νερο κ καθομαι(αφού πρωτα κανω μπανιο) για κανενα 5λεπτο.Επίσης αρχισα να τρωω γιαουρτια κ ξυνόγαλα κ πολλά γαλακτοκομικα.Δεν σας λεω ότι μου εφυγαν τελειως τα υγρα αλλα βελτιωθηκε η κατασταση.Δηλαδή την παλευω κ επίσης την τελευται βδομαδα δεν ειχα καθόλου τετοια υγρα..Επίσης κανω μπάνιο κ σκουπίζομαι με πετσετακι που εχω μονο για αυτη την περιοχή κ αλλάζω συχνα εσωρουχα ,τα πλενω στους 60 κ τα σιδερωνω..
Τι να κάνω κανω ότι μπορω να ειμαι καλυτερα..Ειναι πολυ οδυνηρο να εχεισ φαρουρα.
Ζετα77 αν θελεις στειλτε μου κ εμενα σε προσωπικο μήνυμα τα χαπια..οποιαδηποτε βοηθεια ειναι δεκτη..

gemi2
20-09-10, 03:06
Γειά σας κορίτσια..Είμαι ομοιοπαθούσα με τουσ παλιομύκητες εδώ κ κάτι χρόνια μονο που τελευταία κάνουν κατι υποτροπέσ που δεν την παλευω..βγάζω σαν τριμένο τυρι κ εχω συνέχεια ασπρα υγρα σαν γάλα.Το κακό είναι οτι προσπαθω για μωρό με αυτέσ τισ συνθηκεσ όπως κ εσύ margi.Εχω ακούσει ότι οι μύκηεσ σκοτωνουν το σπέρμα όταν περνάει μέσα από αυτούς.Δηλαδή με αυτό τον τρόπο επηρρεάζουν την γονιμότητα,αλλιως δεν δημιουργουν κατι στο έμβρυο. Τεσπα το θέμα είναι οτι υποτροπιάζω συνηθως μια βδομάδα μετα την περίοδο, τοτε δηλαη που είναι κ οι γόνιμεσ κ αντε να μείνω εγκυοσ οταν πονάω κ σφίγγομαι κ καταλαβαίνετε όσες ειδικά το έχουν ζήσει..
Μεσα σε 4 χρόνια ένανα 8 θεραπείες κ τιποτα. Μετα από 1 κύκλο υποτροπιασα.
Τις τελευταιες 3 βδομαδες διαβασα διαφορα στο ιντερνετ κ αποφασισα να κανω πραγματα μόνη μου.Τα γλυκα θελουν κοψιμο μαχαίρι γιατι βοηθουν πολυ τουσ μυκητεσ. Το ιδιο κ οι υδατανθρακεσ αλλα αυτουσ ειναι αδύνατο να τουσ κοψουμε.Απλα εγω μαγειρεύω πιο σπανια μακαρόνια κ τετοια κ εχω περιορισει λίγο το ψωμι.
Πίνω 2 χαμομηλια τη μερα κ εβαζα χαμομηλι σε μια λεκάνη αραιωμενο με χλιαρο νερο κ καθομαι(αφού πρωτα κανω μπανιο) για κανενα 5λεπτο.Επίσης αρχισα να τρωω γιαουρτια κ ξυνόγαλα κ πολλά γαλακτοκομικα.Δεν σας λεω ότι μου εφυγαν τελειως τα υγρα αλλα βελτιωθηκε η κατασταση.Δηλαδή την παλευω κ επίσης την τελευται βδομαδα δεν ειχα καθόλου τετοια υγρα..Επίσης κανω μπάνιο κ σκουπίζομαι με πετσετακι που εχω μονο για αυτη την περιοχή κ αλλάζω συχνα εσωρουχα ,τα πλενω στους 60 κ τα σιδερωνω..
Τι να κάνω κανω ότι μπορω να ειμαι καλυτερα..Ειναι πολυ οδυνηρο να εχεισ φαρουρα.
Ζετα77 αν θελεις στειλτε μου κ εμενα σε προσωπικο μήνυμα τα χαπια..οποιαδηποτε βοηθεια ειναι δεκτη..

Telika egw hristin30 akousa ta kalutera gia kalentoula k apo gnwstes mou kai lew na to efarmosw.Episis,mou eipe kai mia kuria 50xr.pou paideuetai apo ta 20 tis na kanw eksetaseis aimatos(opws ekane auth prosfata)gt exei sxesi me ta xamhla aimosfairia...rwtiste giatrous an isxuei auto...
E oxi mykhtes mexri ta 50!frikh!frikh!frikh!frikh!!!!!frikh!frikh!frikh!

hristin30
21-09-10, 16:19
Ναι αυτο με την καλεντουλα το έχω ακούσει κ εγώ αλλα δεν το έχω δοκιμάσει..
Λέω να το δοκιμάσω τώρα με το που θα τελειώσει η περίοδος μου.
Αλλα μετα απο 5-6 μέρες που θα είναι οι γονιμεσ κάνει να προσπαθήσω για μωρό η θα είναι επικίνδυνο????????
Δύσκολη κατάσταση οι μύκητες..
Πάντως όντως κατι πρεπει να υπάρει στον οργανισμό που βοηθάει πολύ αυτη την κατάσταση.Γιατί δεν είναι δυνατο να κάνω θεραπεία για τουσ μύκητες να κάνει κ ο σύζυγος ταυτόχρονα και να ξανακολλάμε μεσα σε 1 μήνα από τη θεραπεία?//
Εγω κάτι άκουσα οτι μπορεί να παίζει ρόλο κ το σάκχαρο............

ballou
22-09-10, 08:51
Ναι αυτο με την καλεντουλα το έχω ακούσει κ εγώ αλλα δεν το έχω δοκιμάσει..
Λέω να το δοκιμάσω τώρα με το που θα τελειώσει η περίοδος μου.
Αλλα μετα απο 5-6 μέρες που θα είναι οι γονιμεσ κάνει να προσπαθήσω για μωρό η θα είναι επικίνδυνο????????
Δύσκολη κατάσταση οι μύκητες..
Πάντως όντως κατι πρεπει να υπάρει στον οργανισμό που βοηθάει πολύ αυτη την κατάσταση.Γιατί δεν είναι δυνατο να κάνω θεραπεία για τουσ μύκητες να κάνει κ ο σύζυγος ταυτόχρονα και να ξανακολλάμε μεσα σε 1 μήνα από τη θεραπεία?//
Εγω κάτι άκουσα οτι μπορεί να παίζει ρόλο κ το σάκχαρο............

Αυτό ακριβώς θα έλεγα και εγώ. Για περίπου 2 χρόνια κάθε μήνα είχα μύκητες. Βέβαια είχα την εξαιρετική :-x ιδέα να πλένομαι πρωί βράδυ και το antibacter με συνέπεια χάλαρε η χλωρίδα του κόλπου και ότι μικρόβιο υπήρχε το τράβαγα σαν μαγνήτης. Ο γιατρός μου συνέστησε πλύση μόνο με νερό, χωρίς καθόλου σαπούνι και στέγνωμα με μπιστολάκι (:D). Το δεύτερο εννοείται πως δεν το κάνω.

Επίσης μου συνέστησε και καμπύλη σακχάρου για τις επίμονες μυκητιάσεις.

MELINA83
21-10-10, 16:23
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΚΘΕΣΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ.

ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΥΚΗΤΕΣ ΣΤΟ ΚΟΛΠΟ. ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΠΑΝΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΤΗΣ ΦΑΓΟΥΡΑΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΟΛΛΑΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΤΑΔΙΔΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΕΞΑΡΣΗ Ο ΜΥΚΗΤΑΣ. ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΝΕΦΡΙΚΗ ΓΛΥΚΟΖΟΥΡΙΑ (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΒΗΤΙΚΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΖΑΧΑΡΟ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΔΗΛΑΔΗ) ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΠΟΒΑΛΛΩ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΦΡΑ ΛΟΓΩ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΝΕΦΡΟΥ.

ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΨΑΞΙΜΟ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΣΥΖΥΓΟ ΠΑΝΤΑ ΕΡΩΤΑ ΜΕ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΚΟΛΛΑΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΜΕ ΣΥΡΙΓΓΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΙΣΑΓΩ ΣΤΟ ΚΟΛΠΟ ΤΗΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ?

χριστινα1975
21-10-10, 16:27
Οι μυκητιάσεις με ταλαιπωρούν χρόνια. Δεν νομίζω ότι προκαλούν πρόβλημα υπογονιμότητας, τουλάχιστον αν κρίνω από την περίπτωσή μου...

newbie G
21-10-10, 18:40
ΜΕΛΙΝΑ83, αυτό που λες με τη σύριγγα είναι αστείο. Δεν υπάρχει περίπτωση να φτάσει το σπέρμα στη μήτρα με σύριγγα, αλλά ούτε και να ζήσει έξω στον αέρα σε μη αποστειρωμένο περιβάλλον. Μια κοπέλα το είχε γράψει σ' ένα άλλο thread κι έγινε περίγελος. Διάβασέ το, αν θες να διασκεδάσεις: :-P

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=70938

Το πρόβλημα με τους μύκητες θα πρέπει να το συζητήσεις με το γυναικολόγο σου.

skiy
01-02-11, 17:51
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ.... ΑΧ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΧΑΖΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ.... ΕΧΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥΣ ΜΥΚΗΤΕΣ ΕΝΩ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ 12Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΟΛΠΙΚΕΣ ΠΛΥΣΕΙΣ ΜΕ ΧΑΜΟΜΗΛΙ.... ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ.... ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ...

Rinoula
01-02-11, 18:24
Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει στα φαρμακεία, ειδική συσκευή για κολπικές πλύσεις που γράφει οδηγίες. Ρώτα στο φαρμακείο σου και θα σου δώσει. Αλλά ας πει και κάποια που έχει κάνει για σιγουριά!

lpolipop
10-02-11, 09:55
καλημέρα κορίτσια, εγώ είχα τρελούς μύκητες ένα καλοκαίρι ολόκληρο, είχα τρελαθεί δεν ήξερα ότι είναι τόσο επίμονοι και νόμιζα ότι έχω κάτι άλλο και δεν το βρίσκουνε. Τέλος πάντων όταν μου περάσανε έκανα μια εξάμηνη θεραπεία με κάτι χάπια αλλά το "τέτοιο " μου είχε γίνε πολύ ευαίσθητο με το παραμικρό ένιωθα φαγούρες αλλά οι εξετάσεις δεν έδειχναν μύκητες. Μετά από 3 χρόνια πάλι έκανα ξανά και άρχισα να ψάχνω στο internet και διάβασα από εσάς ότι υπαρχουν γυναίκες που ταλαιπορούνται χρόνια και τρελάθηκα. Ο σύντροφος μου δεν πήρε θεραπεία γιατί ο γυναικολόγος μου είπε ότι δεν είναι κολλητικοί. Προχτες ξεκίνησα κάτι φυτικά χαπάκια που είναι για τους μύκητες που μου συνέστησε μια κοπέλα από εδώ και ελπίζω ναπάνε όλα καλά!!!

margi
10-02-11, 13:09
Καλή τύχη. Ευχομαι να μην σε ταλαιπωρήσουν για χρόνια ολόκληρα, όπως συνέβη σε πολλές από εμάς. Πολύ καλή λύση είναι και το lactal,που ρυθμίζει το ph του κόλπου. Ποιες είναι οι φυτικές βιταμίνες που σου σύστησαν. Αν θες πες μας, για να έχουμε υπόψη τα πάντα. Εγώ πάντως από την πολύχρονη ταλαιπωρία μου με τους μύκητες κατάλαβα πως όταν βρίσκονται σε έξαρση, χρειάζονατ ιοπωσδήποτε θεραπεία φαρμακευτική. Από εκέι και πέρα όταν είνα ισε 'ύφεση μπορούμε να κάνουμε κολπάκια για να μην ξαναβγούν σύντομα ( πλύσεις με χαμομήλι ή καλέντουλα, πολλά γιαουτράκια και όταν ξακινάνε μικροενοχλήσεις lactal εσωτερικά για δυο τρεις μέρες).

lpolipop
10-02-11, 13:31
έχω δυο μέρες που τα έχω χρησιμοποιήσει οπότε δεν ξέρω να σου πω αν είναι αποτελεσματικά. λέγονται femiforte της charak. Και υπάρχει και ένα άλλο σε σταγόνες που λέγεται spilanthes της A. Vogel. το βρίσκεις ή σε φαρμακεία που έχουν φυτικά προϊόντα ή σε μαγαζιά με βιολογικά. Εχω ξεκινήσει και τρώω και kefir που είναι γιαούρτι με πρεβιοτικά και παίρνω κάτι κάψουλες προβιοτικές αλλά δεν θυμάμαι πως τις λένε που είναι για κολπκές μυκητιασεις. Θα το βρω και θα σου πω. Είναι όμως λίγο ακριβές!! Το lactal το ξέρω και το χρησιμοποιώ. Αυτές τις μερες είχα κάποιες φαγουρίτσες και είχα διαβάσει απο μια κοπέλα για λαδάκι καλέντουλας, το έβαλα για 2 μερούλες εξωτερικά εννοείται και μου περάσανε! εγώ έχω κάποιες φαγούρες πριν αδιαθετήσω και μετά μου περνάνε. Ηθελα να ρωτήσω κάτι όμως κάθε φορά βρε παιδιά που έχετε μύκητες κάνουν και οι σύντροφοι σας θεραπείες?? γιατί αν μα πιάνουν τόσο συχνά και μένα ο δικός μου θα δισανασχετήσει! άντρες ξέρετε άντε να τους πεις να παίρνουν συνέχεια χάπια, αν και ο γυναικολόγος μου είπε ότι δεν κολάνε!!

lpolipop
10-02-11, 13:40
α! επίσης ένα καλό gel είναι και το v-gel είναι της αγιουβέρδα και καταπολεμα τις κολπίτιδες βρείτε πληροφορίες στο internet για τα προϊόντα που σας είπα! όποτε είμαι σπίτι τρώω και κάνα τριάρι σκελίδες σκόρδο φρέσκο, το κόβω σε κομματάκια και το καταπίνω με νερό, σκοτώνει τους μύκητες μου είπε ο γιατρός! Βέβαια μετά δεν είναι να πας πουθενά!!!! :neutral: επίσης όχι πολλά γλυκά αν μπορείτε, ψωμιά, ποτά και ζυμαρικά!! σχεδόν δλδ ότι πρέπει να αποφεύγουν και οι διαβητικοί. και το βαμμα καλεντουλας έχω ακούσει ότι είναι καλό για κολπικές πλύσεις αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα! άντε και καλή μας επιτυχία!!!!

bobonela
10-02-11, 13:52
Μπορώ να ρωτήσω κάτι κι εγώ? Επαθα στοματική μυκητίαση από παρατεταμένη λήψη αντιβίωσης. Μου έδωσε ο γιατρός το daktarin gel και το unisept buccal για γαργάρες. Δεν μου έδωσε σε χάπια τίποτα. Σας έχει συμβεί ποτέ? Παίρνατε χάπια εκτός από την τοπική θεραπεία ?

lpolipop
10-02-11, 21:13
δεν έχω ξανακούσει για μυκητίση στο στόμα, κάνε και κανένα μπούκωμα με σοδόνερο! λοιπόν τα πρεβιοτικά που παίρνω λέγονται probiotic super 8 και είναι της med melon τα βρίκα σε μαγαζί με βιολογικά και έχουν ζωντανές καλλιέργειες που είναι ειδικά για κολπικές μυκητιάσεις. Το κακό είναι ότι είναι λίγο ακριβά δλδ έχει 30 κάψουλες και κάνει 32 ευρώ. Μπορείς να πάρεις απο μια έως τρεις κάψουλες ημερισίως. Αν παίρνεις 1 σου φτάνει για μήνα, εγώ παίρνω 3 οπότε.....!!

protoula
10-02-11, 21:58
ομοιπαθητικη ειναι η λυση!

προσωπικα μετα την γεννα της κορης μου ξεκινησα και οταν εχω εντονο καψιμο και φαγουρα χρησιμοποιω το θαυματουργο σκορδο!
θελει συνεχεια αλλαγη του εσωρουχου μας, ΟΧΙ σερβιετακια, να πλενεστε με χαμομηλονερο σε καθε επισκεψη στην τουαλετα

protoula
10-02-11, 22:02
μερικες απτις αιτιες
Αιτίες

Η νευρικότητα, η κούραση, η εγκυμοσύνη, μια ξαφνική αλλαγή στη ζωή σου, ένας νέος σεξουαλικός σύντροφος, στρες, έλλειψη βιταμίνης Β, υπερβολική χρήση ζάχαρης, κολλητά ή συνθετικά εσώρουχα, απορρυπαντικό ρούχων με έντονο χημικό άρωμα.Επίσης, τα αντιβιοτικά πολλές φορές προκαλούν μυκητίαση καθώς σκοτώνουν πολλά από τα φυσιολογικά βακτήρια του κόλπου, οπότε η candida πολλαπλασιάζεται σε μεγάλες ποσότητες.
http://www.hotpants.gr/html/smn/kolpitida.html

lpolipop
11-02-11, 11:08
να σε ρωτήσω το σκόρδο το τρώς έτσι δεν το βάζεις στον κόλπο? γιατί έχω ακούσει από κοπέλες που το βάζουνε και στον κόλπο αλλά αυτό δεν μπορώ να το κάνω με τίποτα!!

protoula
11-02-11, 14:03
οι γυναικες στον κολπο κι οι αντρες το πινουν σαν ροφημα

θα καθαρισεις μικρη σκελιδα σκορδου ολοκληρη, θα την τυλιξεις σε αποστειρωμενη γαζα κ θα την βουτηξεις στο ελαιολαδο. μετα εισαγωγη σαν ταμπον οσο πιο βαθια μπορεις
βαλε σερβιετα γιατι θα τρεξει το λαδι (καλυτερα ειναι τη νυχτα που κοιμασαι)

στο παραπανω λινκ σου γραφει ακριβως τι πρεπει να κανεις κ καθε ποτε
καλη επιτυχια

protoula
11-02-11, 14:06
Τοποθέτησε σκελίδες σκόρδου στον κόλπο. Προσπάθησε να μη σπάσεις τη σκελίδα κατά το ξεφλούδισμα. Τύλιξέ την σε ένα κομματάκι ύφασμα ή γάζα (μπορείς να αφήσεις μια ουρίτσα, ώστε να το απομακρύνεις εύκολα σαν ταμπόν), και βούτηξέ το σε ελαιόλαδο ή αμυγδαλέλαιο ώστε να αποφύγεις τον ερεθισμό του βλεννογόνου χιτώνα. Άλλαξε τη σκελίδα 2-3 φορές τη μέρα τις πρώτες 2 μέρες και μετά κάθε πρωί και κάθε απόγευμα για 5-6 μέρες. Οι άνδρες μπορούν να πιουν τσάι από σκόρδο ή να πάρουν ταμπλέτες σκόρδου.
http://www.hotpants.gr/html/smn/kolpitida.html

maraki__
07-09-11, 06:50
Κορίτσια γεια σας! είμαι νέα στο φόρουμ και ήθελα να γίνω μέλος γιατί γράφετε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα!!
Έχω και εγώ θέμα με τη μυκητίαση. Ταλαιπωρούμαι έναν χρόνο.. Έχω πάει σε διάφορους γυναικολόγους γιατί πίστευα κάθε φορά ότι ίσως ο επόμενος με σώσει! Αλλά μάταια! Έχω κάνει λοιπόν πέντε διαφορετικές θεραπείες και κάθε φορά έπαιρνα διαφορετική αντιβίωση..
Τελευταία ένας φαρμακοποιός μου σύστησε τα canesten (τα οποία δε μου είχε χορηγήσει κανένας γυναικολόγος) και τα συμπτώματα μειώθηκαν. Οι εκκρίσεις περιορίστηκαν σημαντικά αλλά τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει πάλι κάποιες ελάχιστες ποσότητες και όπως είναι φυσικό έχω αγχωθεί ότι δε μου έφυγαν τελικά. Αποφάσισα να ακολουθήσω πλέον φυσικές μεθόδους και να μην πάρω άλλα φάρμακα. Δοκίμασα πλύσεις με χαμομήλι και σόδα από χθες απλά έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα να με βοηθήσετε αν ξέρετε κάτι παραπάνω. Μπορεί να ακουστούν ανόητες αλλά δεν ξέρω τι να κάνω! Τη σόδα πρέπει να τη βάζω στο χαμομήλι αφού κρυώσει; Ή πρέπει να τη βάζω όταν είναι ζεστό για να διαλύεται; Επίσης, είπατε ότι οι πλύσεις πρέπει να γίνονται εξωτερικά.. Μετά την πλύση πρέπει να σκουπιζόμαστε με πετσετούλα ή πρέπει να μείνει λίγο το χαμομήλι; Και τέλος, ποια είναι η σωστή δοσολογία γιατί δεν ξέρω αν το κάνω σωστά..
Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!! Και συγγνώμη αν σας κούρασα.. Α και κάτι τελευταίο. Κάπου διάβασα ότι δεν πρέπει να γίνονται αυτές οι πλύσεις για πολλές μέρες. Ισχύει;;
Να είστε όλες καλά!!! Να χαίρεστε τα παιδάκια σας όσες είστε μανούλες και να αποκτήσετε σύντομα όσες δεν έχετε γίνει ακόμη!! :grin:

trelokouneli
07-09-11, 10:23
Κοριτσια καλημερα! Ταλαιπωρηθηκα κ εγω για αρκετα χρονια με εντονες κ υποτροπιαζουσες μυκητιασεις. Αφου πηρα ενα βουνο φαρμακα, πλενομουν με χαμομιλι, ετρωγα γιαουρτι κλπ κ δεν εβλεπα αποτελεσμα (ειδικα το καλοκαιρι με το που πλησιαζα την θαλασσα αρπαζα μυκητες), τυχαια αλλαξα σερβιετα. Κοριτσια αυτο ηταν! Σωθηκα. Ειχα να παθω μυκητιαση δυο χρονια περιπου μεχρι τωρα που την αρπαξα απο δικη μου χαζομαρα, λογω αντιβιωσης. Δοκιμαστε το, παρτε σερβιετες με πιο βαμβακερο καλυμα, μπορει να βοηθησει. Κ να ξερετε, οι κοπελες που φορουν καθημερινα σερβιετακι ειναι συνηθως πιο επηρεπεις στους μυκητες. Σας ευχομαι καλη υπομονη, γιατι ξερω οτι ειναι δυσκολο! Φιλακια!

SERI1
07-09-11, 12:09
κορίτσια για τις μυκητιάσεις εγώ γνωρίζω τα εξής: οχι σερβιετάκια , να μην αφήνουμε τον κόλπο υγρό-βρεγμένο με υγρασία , μετά το μπάνιο να σκουπίζουμε πολύ καλά την περιοχή και να φροντίζουμε να είναι στεγνή πχ με το σεσουάρ , αν εντοπίσουμε μύκητες πλύσεις με χαμομήλι και σόδα ή βάμμα καλέντουλας ,υπόθετα καλέντουλας , γιαουρτάκι στον κόλπο είτε να το τοποθέτηση με το χέρι είτε με ταμπόν . στους μύκητες βοηθάει η πρόληψη (δλδ αν δεν οφείλονται σε κάποια παθολογικά αίτια όπως πχ διαβήτη , σάκχαρο κτλ κτλ) για το 90% των μυκητών η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη , πρέπει να σου γίνει τρόπος ζωής να διατηρείς πάντα τον κόλπο στεγνό ή να κάνεις πλύσεις μια φορά την βδομάδα κτλ . βοηθάει πολύ να τρώμε γιαουρτάκια και να αποφεύγεται η ζάχαρη . αυτά ξέρω δεν είμαι γιατρός , είμαι όμως και κατά των αντιβιώσεων ....

salomi
07-09-11, 15:54
αχχχχ πονεμένο θεμα. περυσι μετα τις διακοπές μου μπαστακώθηκαν και μένα οι βρωμομύκητες. αργησα να το αντιληφθώ γιατι η περιοχή που ειχα φαγούρα ήταν κοντά στα ράμματα της γέννας και ελεγα ο ξερόλας θα θρέφει το σημείο...μπούρδεες. μύκητες βεβαια αποδείχθηκε μετα απο επισκεψη στο γιατρό οπου και πήρα αντιβίωση αν και καθόλου δεν ήθελα. προτιμούσα να το αντιμετωπίσω πιο ήπια. τωρα πάλι με το που γύρισα απο τις διακοπές καλώς τα μας. παλι η ίδια φαγούρα, τσούξιμο, υγρά. εννοείται και ο αντρας μου μια απο τα ίδια μιας και ειχε κάνει και αυτός θεραπεία την 1η φορά. δεν θέλω να πάω στον ίδιο γυναικολόγο γιατί με ειχε φρικάρει λίγο. μου λεγε πως οι χρόνιοι μύκητες προκαλούν στειρότητα και ηθελε να με ξετινάξει στις εξετάσεις απο την 1η επίσκεψη αλλα τελικά αποδείχτηκε απο την 1η εξέταση πως ηταν ηπιας μορφής. μην σας φανεί περίεργο αλλα δεν μου αρέσουν οι γιατροί που καταστροφολογούν. θελω εναν ηρεμο και cool ανθρωπο που να αντιμετωπίζει τα θεματα με την σειρα τους. σε αλλες κοπέλες αρέσει να ειναι ο γιατρός τους control freak εμενα καθόλου.ετσι ηρεμος ηταν αυτος με τον οποίο γέννησα αλλα σκεπτόμενη ια 2ο παιδί τωρα θέλω να βρω εναν γυναικολόγο που να ειναι σε νοσοκομείο. Μια αποροία εχω μόνο και γι αυτο και το ποστ μου. οταν ειναι σε έξαρση(φαγούρα τρελή) παρατηρώ που και που και ελάχιστο αιμα.ροζ οχι σκούρο. ειμαι σίγουρη πως δεν ειναι απο τον κόλπο αλλα απο την πασχουσα περιοχή. το χω τσεκάρει. εχει συμβεί και σε σας η θα πρέπει να ανησυχώ ιδιαιτέρως? προς το παρόν μεχρι να βρω γιατρό (εχει 2 βδομάδες που με θυμήθηκαν) το αντιμετωπίζω με γιατροσόφια.

margi
09-09-11, 15:40
Κορίτσια, πάλι τα ίδια! Δύο μέρες πριν αδιαθετήσω ξεκίνησε μία φαγούρα και τσούξιμο, αφήστε! Δεν χρειάζεται πλέον να κάνω καμία εξέταση σε μικροβιολόγο. Εξετάζομαι μόνη μου πλέον. Βάζω το δάχτυλο μέσα ( συγνώμη για την περιγραφή) και, αν είναι μύκητες, φαίνονται, αφού το δάχτυλο είναι σαν να έχει μπει σε γιαούρτι. Τόσα άσπρα υγρά....Εκείνο το ίδιο βράδυ έβαλα lactal, την άλλη μέρα είχα λίγο αιματάκι, ξαναέβαλα το βράδυ lactal (τσουρουφλίστηκα). Τώρα είμαι αδιαθετη, δεν κάνω τίποτα. Μόλις τελειώσει η περίοδος θα βάλω ένα υπόθετο lomexin, και μετά για κανά 2 μέρες πάλι λακτάλ. Θα πλυθώ με χαμομήλι και σόδα και θα το καθιερώσω να κάνω πλύση εσωτερική μία φορά την εβδομάδα. Θα τρώω και πολλά γιαούρτια, θα βάλω και μέσα μου, αν χρειαστεί. Αχ, τι θα κάνουμε επιτέλους με αυτούς τους παλιομύκητες;;
Τρελοκουνέλι, πες μας ποιες σερβιετες είχες και ποιες πήρες στη συνέχεια και ηρέμησες. Ας μας πουν οι κοπέλες που απαλλάχτηκαν οριστικά, τι έκαναν, γιατί πολύ φοβάμαι πως αυτοί οι παλιομύκητες θα με αφήσουν χωρίς παιδιά!!!

margi
09-09-11, 15:46
εμένα τα canesten δεν με βοηθάνε καθόλου. Δεν τα ξαναπαίρνω με τίποτα. Σας να τους "έθρεψαν" την προηγούμενη φορά που έβαλα. Ειχα κάνει εξέταση κολπικού υγρου και βρλεθηκαν πολλοι μύκητες. Εγώ όμως δεν είχα φαγούρα τότε ( περίεργο!). Ο γιατρός είπε να βάλω για 3 μέρες canesten. Εβαλα, ήμουν ήρεμη αυτές τις 3 μέρες, την 4η επίσης δεν είχα ενοχλήσεις, και την 5η τρελάθηκα. Βγήκαν και με πονούσαν, σαν να μην είχα βάλει θεραπεία.
Το υπόθετο lomexin με βοήθησε στην συνέχεια γιαυτό σκέφτομαι να το βάλω και τώρα. Ούτε σε γιατρούς πάω ούτε πουθενά. Δεν ξέρουν κι εκείνοι πώς να τους αντιμετωπίσουν.

bobonela
09-09-11, 15:46
Κορίτσια, πάλι τα ίδια! Δύο μέρες πριν αδιαθετήσω ξεκίνησε μία φαγούρα και τσούξιμο, αφήστε! Δεν χρειάζεται πλέον να κάνω καμία εξέταση σε μικροβιολόγο. Εξετάζομαι μόνη μου πλέον. Βάζω το δάχτυλο μέσα ( συγνώμη για την περιγραφή) και, αν είναι μύκητες, φαίνονται, αφού το δάχτυλο είναι σαν να έχει μπει σε γιαούρτι. Τόσα άσπρα υγρά....Εκείνο το ίδιο βράδυ έβαλα lactal, την άλλη μέρα είχα λίγο αιματάκι, ξαναέβαλα το βράδυ lactal (τσουρουφλίστηκα). Τώρα είμαι αδιαθετη, δεν κάνω τίποτα. Μόλις τελειώσει η περίοδος θα βάλω ένα υπόθετο lomexin, και μετά για κανά 2 μέρες πάλι λακτάλ. Θα πλυθώ με χαμομήλι και σόδα και θα το καθιερώσω να κάνω πλύση εσωτερική μία φορά την εβδομάδα. Θα τρώω και πολλά γιαούρτια, θα βάλω και μέσα μου, αν χρειαστεί. Αχ, τι θα κάνουμε επιτέλους με αυτούς τους παλιομύκητες;;
Τρελοκουνέλι, πες μας ποιες σερβιετες είχες και ποιες πήρες στη συνέχεια και ηρέμησες. Ας μας πουν οι κοπέλες που απαλλάχτηκαν οριστικά, τι έκαναν, γιατί πολύ φοβάμαι πως αυτοί οι παλιομύκητες θα με αφήσουν χωρίς παιδιά!!!

Mπορείς να χρησιμοποιήσεις κολπικά υπόθετα tea tree που είναι φυσικός τρόπος αντιμετώπισης για μύκητες και είναι πάρα πολύ ισχυρά. Είχα μεγάλο πρόβλημα και με το 3ο υπόθετο τους ξέχασα.... Παράγγειλέ τα στο φαρμακείο

lucky-sylvester
09-09-11, 15:50
Κορίτσια, ξέρει καμία πώς διαλύουμε την καλέντουλα και κάθε πότε κάνουμε πλύσεις σε περίοδο έξαρσης;

greeklia
09-09-11, 16:58
Κορίτσια εκτός από τις πλύσεις εγώ παίρνω και κάψουλες σκόρδου και για τους μύκητες και για τον έρπη.
μόλις καταλάβω τα πρώτα συμπτώματα παίρνω περίπου 8 κάψουλες στη διάρκεια της πρώτης ημέρας και συνεχίζω με 4 κάψουλες καθημερινά.
και λίγο πριν αδιαθετήσω για να μη πέσει ο οργανισμός παίρνω 2-3 κάθε μέρα.
μόνο καλό έχω δει μέχρι τωρα.

SERI1
09-09-11, 19:06
Κορίτσια, ξέρει καμία πώς διαλύουμε την καλέντουλα και κάθε πότε κάνουμε πλύσεις σε περίοδο έξαρσης;

το βάμμα καλέντουλας διαλύεται στο νερό , 20 σταγόνες σε ένα ποτηράκι νερό (όχι πολύ μεγάλο ποτήρι) κανονικό του νερού .
σε περίοδο έξαρσης καλύτερα είναι τα υπόθετα καλέντουλας και πλύσεις μια φορά την μέρα με το βάμμα. μπορείς να κάνεις πλύσεις και με χαμομήλι και σόδα και να το κάνεις εναλλάξ δλδ μια μέρα χαμομήλι-σόδα ,την επόμενη πλύση με καλέντουλα κοκ .

trelokouneli
09-09-11, 21:55
Τρελοκουνέλι, πες μας ποιες σερβιετες είχες και ποιες πήρες στη συνέχεια και ηρέμησες. Ας μας πουν οι κοπέλες που απαλλάχτηκαν οριστικά, τι έκαναν, γιατί πολύ φοβάμαι πως αυτοί οι παλιομύκητες θα με αφήσουν χωρίς παιδιά!!!Κοριτσι μου σου εστειλα πμ!

lucky-sylvester
11-09-11, 12:23
το βάμμα καλέντουλας διαλύεται στο νερό , 20 σταγόνες σε ένα ποτηράκι νερό (όχι πολύ μεγάλο ποτήρι) κανονικό του νερού .
σε περίοδο έξαρσης καλύτερα είναι τα υπόθετα καλέντουλας και πλύσεις μια φορά την μέρα με το βάμμα. μπορείς να κάνεις πλύσεις και με χαμομήλι και σόδα και να το κάνεις εναλλάξ δλδ μια μέρα χαμομήλι-σόδα ,την επόμενη πλύση με καλέντουλα κοκ .

Σ'ευχαριστώ! Ξεκίνησα ομοιοπαθητική, μπας και δω φως... ε, στο απροχώρητο έφτασε η κατάσταση!

ΑΝΤΥΤΕΟ
30-09-11, 15:51
κοριτσια δε ξερω ποια το γνωριζει αλλα ας μου στειλει καποια προσωπικο μηνυμα τι χαπια ειχε προτεινει η zeta77 παραπανω και τις εξαφανιστηκαν οι μηκυτες.. αχ βοηθηστε δεν αντεχω αλλο ταλαιπορουμε χρονια με χιλιαδες θεραπειες...

ΑΝΤΥΤΕΟ
30-09-11, 22:18
margi ευχαριστω παρα πολυ.. θα δω κ γω τι θα κανω.. αυτες τις μερες ειχα κατι ενοχλησεις και αρχισα να πλενομαι και εσωτερικα και εξωτερικα με χαμομυλι και σοδα.. κοριτσια κανει θαυματα δεν εχω καμια ενοχληση αυτο που δε ξερω και αν ξερει καποια να μου πει.. υπαρχει περιπτωση να φυγουν ετσι ή απλα καθηστερω τα συμπτωματα;

amaretto
30-09-11, 22:45
Ρίξτε μια ματιά και εδώ:
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=100239
παρόλο που το θέμα ξεκίνησε από τις αλλεργίες, εστιάζει στα προβλήματα του πεπτικού που προκαλούν μυκητιάσεις, αλλεργίες και άλλες παθήσεις.

margi
01-10-11, 16:44
Κορίτσια, τι να πω...Δεν μπορώ άλλο. Κάθε μήνα λίγες μέρες πριν την πε΄ριοδο ξεκινάνε οι φαγούρες! Ελεος πια. Λέτε να με πειράζουν κάτι χάπια που παίρνω από την 16η μέρα του κύκλου για να φτιάξω την προγεστερόνη; Τι να πω. Μόλις φτάνω στην 24η μέρα νά σου τα συμπτώματα.
Εβαλα lactal και θα ξαναβάλω το βράδυ, Αμαν πια....Κι όλο το μήνα είχα ψιλοησυχάσει, αλλά ήταν προσωρινό. Τελος, δεν την παλέυω άλλο με τους παλιομήκυτες. Seri, πες μας τι σου είπε ο ομοιοπαθητικός. Σκεφτομαι να πάω κι εγώ αλλά δεν την παλεύω οικονομικά. Εκει που μένω δεν έχει ομοιοπαθητικό και π΄ρεπει να πηγαίνω μια φορά το μήνα στα Γιάννενα που είναι πιο κοντά ( βενζίνη και ομοιοπαθητικός είναι 100 ευρώ το μήνα. Πού να μου περισσέψουν τα έρμα!! Ο Βενιζέλος κάποια παραχώρηση στις μυκητιάζουσες δεν μπορεί να κάνει, ρε γμτ!!!
Τα υποθετα tea tree που έγραψε πιο πάνω μια κοπέλα ξέρει καμία πόσο κάνουν;;

nikaki90
06-02-12, 02:03
Ας μου πει καποια που ξερει με μηνυμα τα χάπια της zeta77! Δεν αντεχω αλλο κορίτσια, βοηθειαααααα!

nikaki90
06-02-12, 02:04
Κοριτσι μου σου εστειλα πμ!

Αχ πες και σε μενα σε παρακαλω!

nikaki90
06-02-12, 02:09
σου στελνω πμ δεν ξερω αν πρεπει να τα γραψω εδω!

Ζέτα στειλε και σε μενα!

Niklaus
12-02-12, 14:02
Γεια σας!
Επειδη δεν μπορεσα να βρω σχετικο ''αντρικό'' θεμα γραφω εδω...
1 μηνα, μαλλον εχω μυκητες, εμφανιζεται για 4 μερες, μετα φευγει, και στην 5η μερα ξανα παλι..
Δεν εχω συμπτωματα φαγουρας, ουτε κατι αλλο, μονο ερυθροτητα και μετα η ερυθροτητα αυτη φευγει σαν ΄΄αλλαγη δερματος΄΄.
1η επισκεψη μου εδωσε μονο ενα σαπουνι για μυκητες και εφυγε, μετα απο 1 βδομαδα παλι μυκητες, 2η επισκεψη μου δινει τα sporanox για 4 μερες, τα περνω, φευγει, ξανα τωρα παλι μετα απο 5 μερες...Αυριο παλι επισκεψη, την πηρα τηλεφωνο...
Αυτα τα χαπια που λετε, μπορει καποιος να μου τα στειλει σε μηνυμα να τα δω και εγω τι ειναι...

margi
12-02-12, 14:22
Περαστικά σου! Τα χάπια πρέπει να λέγονται fugalol ή κάπως έτσι. Εγώ δεν τα δοκίμασα και δεν ξέρω αν τελικά είναι καλά. Ας μας πουν τα κορίτσια που τα πήραν. Λυπάμαι που στο λέω αλλά οι μύκητες είναι πολύ επίμονοι. Οπλίσου με δύναμη.....Μήπως πήρες τελευταια κάποια αντιβίωση; Αυτές ευθύνονται. Χρησομοποίησε την αλοιφή verdal. Είναι καλή....

Niklaus
12-02-12, 15:13
Περαστικά σου! Τα χάπια πρέπει να λέγονται fugalol ή κάπως έτσι. Εγώ δεν τα δοκίμασα και δεν ξέρω αν τελικά είναι καλά. Ας μας πουν τα κορίτσια που τα πήραν. Λυπάμαι που στο λέω αλλά οι μύκητες είναι πολύ επίμονοι. Οπλίσου με δύναμη.....Μήπως πήρες τελευταια κάποια αντιβίωση; Αυτές ευθύνονται. Χρησομοποίησε την αλοιφή verdal. Είναι καλή....

Σε ευχαριστω!
ηδη κουραστηκα 1 μηνα τωρα..ελπιζω αυριο που εχω παλι επισκεψη να μου δωσει κατι πιο ισχυρο..
δεν ξερω απο που το κολλησα, επαφες τους τελευταιους μηνες δεν ειχα...τελευταια φορα που πηρα αντιβιωση ηταν τον σεπτεμβρη για 20 μερες..:eek: αλλα απο τοτε να εμφανιστηκε τωρα...
τελος παντων..ελπιζω κατι να μου προτεινει αυριο και να περασει..!

margi
12-02-12, 15:38
Διολου απίθανο να εκδηλώθηκε τώρα! Τι να πω; Ποτέ δεν ξέρεις με τους μύκητες τι γίνεται. Να πλένεσαι με χαμομήλι και να στεγνώνεις πολύ καλά την περιοχή ( ακόμη και με σεσουάρ) . Μην φοράς στενα παντελόνια και προσπάθησε, όταν είσαι σπίτι σου, να αερίζεις την περιοχή με το να κάθεσαι, ας πούμε, με το μποξεράκι ( μην φοράς στενο σλιπάκι). Πιστεύω θα σου περάσει. Υπομονή θέλει.

Niklaus
12-02-12, 17:02
επειδη ειμαι αρκετα αγχωμενος., θα περιμενω αυριο την νεα εκτιμηση και την νεα φαρμακευτικη αγωγη, και ισως μαζι με τον δερματολογο περασω και μια βολτα απο ουρολογο.
Ευτυχως, δεν εχω συμπτωματα φαγουρας, καψιμο κτλ...μονο αυτη η διαχρωμια που αλλου ειναι ασπρο και αλλου κοκκινο...:(:(
περιμενω μεχρι αυριο το πρωι!
Ευχαριστω!:|

passion
03-03-12, 21:04
Καλησπέρα
Ήθελα να ρωτήσω μήπως καμία από σας κάνει ομοιοπαθητική (ειδικά για τις μυκητιάσεις)...αν ναι παρακαλώ να μου στείλει πμ αν θέλει να μου συστήσει κάποιον...κουράστηκα ειλικρινά με τα φάρμακα που μόνο προσωρινές λύσεις δίνουν και στο τέλος κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό. Και να ρωτήσω βρε κορίτσια όταν έχουμε μύκητες οι γιατροί μας δίνουν αντιβίωση αλλά η αντιβίωση κάνει κακό στη χλωρίδα του κόλπου, ε τότε τι κάνουμε? μπούρδες κάνουμε...τεσπα λέω να δοκιμάσω και την εναλλακτική ιατρική ποιός ξέρει μπορεί κάτι να κάνει...

janetta
03-03-12, 21:38
Καλησπέρα
Ήθελα να ρωτήσω μήπως καμία από σας κάνει ομοιοπαθητική (ειδικά για τις μυκητιάσεις)...αν ναι παρακαλώ να μου στείλει πμ αν θέλει να μου συστήσει κάποιον...κουράστηκα ειλικρινά με τα φάρμακα που μόνο προσωρινές λύσεις δίνουν και στο τέλος κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό. Και να ρωτήσω βρε κορίτσια όταν έχουμε μύκητες οι γιατροί μας δίνουν αντιβίωση αλλά η αντιβίωση κάνει κακό στη χλωρίδα του κόλπου, ε τότε τι κάνουμε? μπούρδες κάνουμε...τεσπα λέω να δοκιμάσω και την εναλλακτική ιατρική ποιός ξέρει μπορεί κάτι να κάνει...
χρειαζεται αγωγη και απο το στομα για να εξαφανιστουν οι μυκητες!εμενα μου δινε ο γυναικολογος μου κατι υποθετα ,αλλα ο δερματολογος μου ,μου ειπε θελουν προσοχη οι μυκητες και αγωγη απο το στομα γιατι μενει ΄΄η ριζα ''τους μεσα..!αν εχεις συντροφο πρεπει να θεραπευθει και εκεινος!και για τις μυκητιασεις ειναι υπευθυνος ο δερματολογος και οχι ο γυν/γος ,ακομη και αν αφορα το γεννητικο μας συστημα!ο δερματολογος μου ειναι πολυ καλος ,οτι και αν μου δωσε για διαφορα θεματα που ειχα ακμη στα 29 κτλ μου θεραπευτηκε!αν θες στοιχεια στειλε π.μ!:grin::grin::grin:

Ariel25
09-03-12, 13:18
Γεια σας,
θα ήθελα να σας πω και εγώ το πρόβλημα μου μιας και έχω αρχίσει να αγχώνομαι.
Είμαι 20 χρονών και κόλλησα για πρώτη φορά μύκητες μάλλον το καλοκαίρι που μας πέρασε. Δεν είχα καμία ενόχληση μέχρι τον Νοέμβριο που έκανα τεστ ΠΑΠ και βρήκε ο γιατρός ότι έχω μύκητες. Πήρα 3ήμερη θεραπεία με χάπια και αλοιφή Sporizole και υπόθετο Canesten. Τα υγρά μου φαινόταν φυσιολογικά και όλα καλά μέχρι πριν κανα μήνα (Φεβρουάριο) που γενικά ήμουν πολύ αγχωμένη και ξαναρχισα να έχω συμπτώματα και μάλιστα πολύ παραπάνω απότι την προηγούμενη φορά. Κάτι τσιμπηματάκια, πόναγα κατα τη διάρκεια σεξουαλικής επαφής και είχα πολλές εκκρίσεις άσπρων υγρών. Κάνω πάλι την θεραπεία που είχα κάνει την προηγούμενη φορά και όχι μόνο δεν είχε κανένα αποτέλεσμα, αλλά άρχισαν να ''βγαίνουν'' και περισσότεροι. Πήρα τον γιατρό μου και μου είπε να πάρω πάλι Canesten και Sporizole αλλά για 6 μέρες αντί για 3 που έπαιρνα πριν. Σήμερα είμαι στην 5η μέρα της θεραπείας και ενώ δεν είχα καμία ενόχληση, σήμερα είδα κάτι ασπράκια στο εσώρουχο και νομίζω ότι ένιωσα και κάτι ενοχλήσεις. Είναι δυνατόν να γίνεται συνέχεια αυτό το πράγμα? Σκέφτομαι να πάω να κάνω καλλιεργεια κολπικού υγρού. Μήπως ξέρει κάποια που και πως γίνεται αυτή η εξέταση?
Ευχαριστώ.

amarillo81
09-03-12, 16:56
Γεια σας,
θα ήθελα να σας πω και εγώ το πρόβλημα μου μιας και έχω αρχίσει να αγχώνομαι.
Είμαι 20 χρονών και κόλλησα για πρώτη φορά μύκητες μάλλον το καλοκαίρι που μας πέρασε. Δεν είχα καμία ενόχληση μέχρι τον Νοέμβριο που έκανα τεστ ΠΑΠ και βρήκε ο γιατρός ότι έχω μύκητες. Πήρα 3ήμερη θεραπεία με χάπια και αλοιφή Sporizole και υπόθετο Canesten. Τα υγρά μου φαινόταν φυσιολογικά και όλα καλά μέχρι πριν κανα μήνα (Φεβρουάριο) που γενικά ήμουν πολύ αγχωμένη και ξαναρχισα να έχω συμπτώματα και μάλιστα πολύ παραπάνω απότι την προηγούμενη φορά. Κάτι τσιμπηματάκια, πόναγα κατα τη διάρκεια σεξουαλικής επαφής και είχα πολλές εκκρίσεις άσπρων υγρών. Κάνω πάλι την θεραπεία που είχα κάνει την προηγούμενη φορά και όχι μόνο δεν είχε κανένα αποτέλεσμα, αλλά άρχισαν να ''βγαίνουν'' και περισσότεροι. Πήρα τον γιατρό μου και μου είπε να πάρω πάλι Canesten και Sporizole αλλά για 6 μέρες αντί για 3 που έπαιρνα πριν. Σήμερα είμαι στην 5η μέρα της θεραπείας και ενώ δεν είχα καμία ενόχληση, σήμερα είδα κάτι ασπράκια στο εσώρουχο και νομίζω ότι ένιωσα και κάτι ενοχλήσεις. Είναι δυνατόν να γίνεται συνέχεια αυτό το πράγμα? Σκέφτομαι να πάω να κάνω καλλιεργεια κολπικού υγρού. Μήπως ξέρει κάποια που και πως γίνεται αυτή η εξέταση?
Ευχαριστώ.
σου εδωσε αγωγη χωρισ να κανεις καλλιεργεια??κ πωσ ηξερε τι θεραπεια να σιυ δωεσιε??το παπ δε δειχνει μικροβια..μπορει να υπαρχει ενδειξη κολπιτιδασ αλλα τα μικροβια βγαινουν στη καλλιεργεια κολπικου υγρου.εγω στη θεση σου θα εκανα.σε ενα μικροβιολογικο αν πασ θα σου κανουν.ενημερωσε κ το γιατρο σου καλυτερα να σου δωσει οδηγιες

kathrin as
09-03-12, 18:07
χρονια εκανα θεραπεια με γυναικολογους και τιποτα μια φορα πηγα για κρυομα στον παθολογο και επειδη μου ειπε για αντιβιωση του ειπα το προβλημα μου.μου εδωσε κατι χαπια για 15 μερες και δεν ξαναεπαθα ποτε εδω και 4 χρονια .σωθηκα .για την ακριβεια μου ειπε πετα οτι σου εχουν δωσει και παρε αυτα.

ti xapia sou edwse thymasai ? an theleis se parakalw steilw mou e-mail na mou peis dioti talaiporoumai poly kairo kai den vriskw giatria
christinatz88@yahoo.gr

s'euxaristw

zaga1449
12-05-12, 00:51
άλλη μια παθούσα.... όχι όσο όλες εσείς που διάβασα επιμελώς όλες τις δημοσιεύσεις σας, αλλά παθούσα και με δύσκολη περίπτωση...
Εδώ και περίπου έξι χρόνια έχω ψωρίαση και διαβήτη τύπου 2. Είμαι σε μόνιμη ανοσοκαταστολή και παίρνω ενέσεις και χημειοθεραπείες. Αποτέλεσμα είναι να μην μπορώ να πάρω sporanox γιατί αλληλεπιδρά με τα χάπια για το ζάχαρο. Πρώτη φορά έπιασα μύκητες από την παραλία (έκατσα η πανέξυπνη σε έναν βράχο στην Αίγινα, πριν ακόμα πάθω τα υπόλοιπα προβλήματα υγείας) και τότε ο γιατρός μου είχε δώσει sporanox. Είχα καθαρίσει και δεν είχα κανένα πρόβλημα - μιλάμε για πάνω από δεκαετία. Εδώ και κάτι μήνες υποφέρω από μύκητες που δεν λένε να φύγουν με τίποτα... :( Δοκίμασα τα femiforte που αναφέρθηκαν σε κάποιο ποστ, αλλά δυστυχώς δεν με βοήθησαν. Λόγω των πολλών φαρμάκων που παίρνω για τις άλλες μου παθήσεις, δεν θέλω να καταφύγω σε χημικά σκευάσματα... Διάβασα σε κάποια δημοσίευση ότι υπάρχει κίνδυνος να γίνουν χειρότερα τα πράγματα αν χρησιμοποιεί κανείς antibacter σαπούνι. Πόσο σίγουρο είναι;;; Ρωτάω γιατί στην απελπισία μου το χρησιμοποίησα. Όχι ότι είδα και μεγάλη διαφορά, αλλά κάτι έκανε.... Επίσης, αυτό που αναφέρθηκε για γιαούρτι ενδοκολπικά, πόσο ασφαλές μπορεί να είναι δεδομένου ότι εισάγουμε στον κόλπο επεξεργασμένο σκεύασμα....
Θα δοκιμάσω τις ταμπλέτες σκόρδου, την κρεμούλα με αλόη και καλέντουλα και θα σας πω αποτελέσματα. Επίσης, ερώτηση: Το αφρόλουτρο με 50% περιεκτικότητα σε αλόη πιστεύετε ότι θα βοηθήσει καθόλου;
Niklaus, καλό θα ήταν να σε δει και ουρολόγος. Η ερυθρότητα που περιγράφεις μπορεί να οφείλεται σε αρκετές διαφορετικές παθήσεις, είτε του δέρματος είτε σε μύκητες των γεννητικών οργάνων... πάρε και άλλες γνώμες....
Καλώς σας βρήκα και συγνώμη για το ογκώδες ποστ!

eleanax
12-05-12, 03:09
ομοιπαθητικη ειναι η λυση!

προσωπικα μετα την γεννα της κορης μου ξεκινησα και οταν εχω εντονο καψιμο και φαγουρα χρησιμοποιω το θαυματουργο σκορδο!
θελει συνεχεια αλλαγη του εσωρουχου μας, ΟΧΙ σερβιετακια, να πλενεστε με χαμομηλονερο σε καθε επισκεψη στην τουαλετα

εμένα τη ζημιά την έκαναν τα σερβιετάκια, σε συνδυασμό με στενά παντελόνια, οπότε μόλις άρχιζαν οι ζέστες ή το φθινόπωρο μετά τα μπάνια είχα πάντα πρόβλημα, αυτός ήταν και ο λόγος που σταμάτησα να φοράω τζιν, πλην ελαχίστων περιπτώσεων, αν και τρελλαίνομαι με τα τζιν, γιατί είδα ότι είχε κι αυτό τη "συμμετοχή" του στο πρόβλημα,
επίσης βαμβακερά εσώρουχα μόνο, και σπάνια εώς καθόλου ειδικά, αντισηπτικά σαπούνια, κατά την έξαρση μόνο χαμομήλι εξωτερικά και καμιά φορά σαπούνι μωρουδιακό μου είχε προτείνει ο γιατρός ,
μία εποχή είχα κι εγώ συνέχεια ζήτημα, ακολούθησα όμως τις συμβουλές του γιατρού και υποχώρησαν, όχι εντελώς, οι εποχές που αλλάζει ο καιρός είναι για μένα οι επικίνδυνες, ειδικά μετά τη θάλασσα, το σεπτέμβρη
όταν έχω πρόβλημα βάζω αλοιφή travocort και αν δω ότι επιμένει πηγαίνω για έλεγχο στο γιατρό, όπου συνήθως μου δίνει μια αγωγή με dactarin κολπικά υπόθετα
α! ξεχασα και οι αντιβιώσεις μου κάνουν μύκητες συχνά, οπότε γιαουρτάκι και ultra levure

stella 2812
01-07-12, 21:02
εχω μυκητεσ εδω και 2 χρονια οτι και να κανω δε φευγουν με τιποτα,σε παρακαλω πολυ στειλε στο email μου τα χαπια που σου εδωσε ο παθολογοσ
dimpap202@gmail.com.

sia02
29-08-12, 08:22
Καλημερα κοριτσια ειμαι 22 χρονων κ ταλαιπωρουμαι
Με μυκητες σχεδον καθε μηνα!!εχω κανει φαρμακευτικες αγωγες κ εγω κ ο συντροφος κ εκεινος εξακολουθει ν εχει ενοχλησεις κ κνησμο!!εγω τωρα αρχισα ν εχω παλι λιγο τσουξιμο!!ελεγα ν εφαρμοσω πιο φυσικες μεθοδους αυτη τη φορα!θα ήθελα να μου πειτε τις αναλογιες για να κανω πλυσεις με χαμομηλι κ σοδα κ πως θα το κανω!!ακομα ο συντροφοσ τι πρεπει να κανει;;;;επισης σου στελνω πμ δεν ξερω αν πρεπει να τα γραψω εδω!
Θα με βοηθουσε πολυ αν μου εστελνες κ μενα τα χαπια!! Οποιαδηποτε συμβουλη θα μου ηταν πολυ χρησιμη!!ευχαριστω εκ των προτερων!!

Ευη@
29-08-12, 11:02
Καλημερα κοριτσια ειμαι 22 χρονων κ ταλαιπωρουμαι
Με μυκητες σχεδον καθε μηνα!!εχω κανει φαρμακευτικες αγωγες κ εγω κ ο συντροφος κ εκεινος εξακολουθει ν εχει ενοχλησεις κ κνησμο!!εγω τωρα αρχισα ν εχω παλι λιγο τσουξιμο!!ελεγα ν εφαρμοσω πιο φυσικες μεθοδους αυτη τη φορα!θα ήθελα να μου πειτε τις αναλογιες για να κανω πλυσεις με χαμομηλι κ σοδα κ πως θα το κανω!!ακομα ο συντροφοσ τι πρεπει να κανει;;;;επισης
Θα με βοηθουσε πολυ αν μου εστελνες κ μενα τα χαπια!! Οποιαδηποτε συμβουλη θα μου ηταν πολυ χρησιμη!!ευχαριστω εκ των προτερων!!

Αν θέλεις πες μου μέχρι τώρα τι αγωγή έχεις πάρει.Τους μύκητες τους ελέγχεις με εξέταση σε μικροβιολόγο?

sia02
29-08-12, 11:33
Ναι με εξετασεις εχω διαπιστωσει οτι οντως εχω μυκητες..βεβαια πλεον εχω φτασει στο σημειο να καταλαβαινω ποτε ξεκινανε να μου εμφανιζονται!!θα σου πω την τελευταια φορα τη θεραπεια που εκανα γιατι κατα καιρους εχω κανει διαφορες..πηρα τη sporanox για 3 μερες τα υποθετα pevaryl για 6 μερες και τη κρεμα dactodor..βεβαια την τελευταια φορα δν ειχα συμπτωματα αλλα ετσι εδειξε και η εξεταση κ ο συντροφος ειχε εντονη ενοχληση..την τελευταια φορα επισης πηγα σε ενα καινουριο γυναικολογο ο οποιος μου ειχε σσυστησει και τν αγωγη και με εξετασε εσωτερικα για να δει αν φαινεται αν εχω μυκητες!!μου ειπε(ολα αυτα μετα τη θεαπεια) οτι δν εχω!του συντροφου ομως τα συμπτωματα δν εχουν περασει τοσους μηνες αλλες φορες πιο εντονα
Αλλες πιο χαλαρα..δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω!!και τωρα νιωθω εν τσουξιμο παλι και δν ξερω αν θα πρεπει ν κανω παλι αγωγη..

margi
30-08-12, 00:03
Είναι δύσκολο στους άντρες! Δεν πάει και ο φίλος σου να δει έναν ουρολόγο καλού- κακού; Τα sporanox τα σιχαίνομαι. Στα τόσα χρόνια που ταλαιπωρούμαι τα συγκεκριμένα αποδείχτηκαν τα πιο άχρηστα! Οπως και η κολπική κρέμα canesten!!!!
Γιατί δεν δοκιμάζεις τα lactal; Ρυθμίζουν το ph του κόλπου και στις μικροενοχλήσεις βοηθούν. Εμένα με βοηθούν επίσης και τα υπόθετα lomexin. Οποτε με πιάνει φαγούρα έντονη βάζω και από κανένα....
Τα χάπια που έλεγε η zeta είναι - νομίζω - τα fluganol ή κάπως έτσι! Κυκλοφορέι και αλοιφή. δεν έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω, αλλά μία φορά που ρώτησα στο φαρμακείο μού είπαν πως τα χάπια έχουν αποσυρθεί.
Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν τελικά κάνεις!

teenage_life
05-09-12, 10:27
Koritsia, exw pa8ei ouroloimw3h kai eimai 16 xronwn. Epeidh einai h prwth mou fora pou to exw pa8ei troma3a giati ponouse para polu. Epeisis ntrepomai pou to lew alla eixa dokimasei prox8es gia prwth fora prwktikh diergesh alla amesws stamathsa kai fovamai mhpws prokalese thn ouroloimw3h. Sugnwmh gia ta greeklish alla dustuxws to kinito m den exei thn elliniki glwssa. Ti mporw na xrhshmopoihsw gia na giatreftw?

margi
05-09-12, 13:03
Πήγες στο γιατρό; Αν όχι, κλείσε γρήγορα ραντεβού να σου δώσει θεραπεία. Εμείς δεν μπορούμε να βοηθήσουμε.....Το μόνο που έχω να σου πω είναι να προσέχεις πάρα πολύ. Να κάνεις πάντα με προφυλακτικό και να πλένεσαι καλά στην περιοχή.

quarter
21-09-12, 16:20
Γεια σας κορίτσια. Ανοίγω αυτό το θέμα για να ανταλλάξουμε απόψεις σχετικά με τους επίμονους μύκητες. Ισως να είμαι η μοναδική περίπτωση γυναίκας που τους κουβαλάω από τα 18 μου και επανέρχονται λίγους μήνες μετά από κάθε θεραπεία. Το χειρότερο όμως μου συνέβη το τελευταίο διάστημα που ξεκινησα θεραπεία εξάμηνη με σπορανόξ που τα παίρνω κάθε 4η και 5η μέρα του κύκλου. Αντι να απαλλαγώ,όπως πίστεψα όταν ξεκίνησα τη θεραπεία, λίγο πριν το Πάσχα έκανα κολπικό υγρό την 21η μέρα του κύκλου κι έδειξε πολλούς μύκητες. Περιττό να σας πω πόσο έκπληκτη έμεινα. 17 μέρες μετα τη θεραπεία να ξαναβγούν. Εκανα θεραπεία πάλι με σπορανόξ και κολπική αλοιφή. Την επόμενη μέρα, αφού τελείωσα τη θεραπεία, ήρθαμε σε επαφή με τον άντρα μου ( κι αυτός είχε κάνει θεραπεία). Κορίτσια δεν θα το πιστέψετε. Ξανάρχισαν οι φαγούρες και μάλλον ξαναέπαθα μυκητίαση. Εχω σηκώσει πλέον τα χερια ψηλά. Εχει αντιμετωπίσει καμια σας παρόμοιο πρόβλημα;; Εχω κατααγχωθεί. Προσπαθούμε και για μωρό και πάντα στις γόνιμες μέρες σταματάμε τις επαφές, γιατί πολύ απλά αδυνατώ...:-( Πολύ θα ήθελα επίσης να μάθω αν καμια από εσάς κατάφερε να απαλλαγει από τους μύκητες και πώς.

Margi. Ενα θα σου πω. ΚΟΨΕ ΤΗ ΖΑΧΑΡΗ. Η μαλλον κανε ενα τεστ. Φαε ενα καλο γλυκο, μια σοκολΤινα και αν δες αν εντεινεται η φαγουρα.

Επειδη σιγουρ θα εντεινεται αν εχεις μυκητες, τοτε Κολουθησε τη συμβουλη μου και κοψε τελειως την ζαχαρη γιατι ειναι βασικη τροφη του μυκητα. Το ιδιο και αλλα προιοντα ζυμωσης οπως πχ το κρασι και το ξυδι. Επισης τα μακαρΟνια και αλευρι και οτι ταπεριεχει.

Πασχω κι εγω απο μυκητιασεις συχνες και εχω βαρεθει τα φαρμακα. Ασε που επανερχονται συνεχεια.

Φετος το καλοκαιρι δεν πηρα ουτε μιαφορα. Τηνεβγαλα με ταμπον βουτηγμενα στο γιαουρτι και σκορδα στον κολπο και πλυσεις με χαμομηλι.

Και φυσικα εκοψα τη ζαχαρη με το που αντιληφθηκα ποσο πολυ πειραζει

marsolan
17-10-12, 12:01
Καλημερα,
σχετικα με το θεμα των μυκητιασεων και γενικα των ενοχλησεων...
Μεχρι πριν γεννησω μια φορα μονο επαθα μυκητιαση..την αντιμετωπισα με συμβατικα φαρμακα,υποθετα-καψουλες-κρεμα και ολα καλα...δεν ξαναχα θεμα...μεχρι μετα που γεννησα και ιδως τον τελευταιο οποτε γενικως εχω ενα θεμα εκει κατω...
ειχα κνησμο,εντονα υγρα...ειπα να το αφησω μηπως φυγει μονο του...ελειπε και ο συζυγος οποτε δεν με απασχολουσε αλλο θεμα..την φαγουρα και τα υπολοιπα τα αντεχα..δεν ειδα αποτελεσμα και πηγα γιατρο...μου βρηκε β-αιμολυτικο στρεπτοκοκκο.
Πηρα αγωγη...και μετα παλι τα ιδια συμτωματα--το αφησα κανα δυο μηνες παλι μηπως ηρεμουσε τιποτε...αυτη την φορα ηταν μυκητες (πιθανολογω λογω αντιβιωσεως για τον αιμολυτικο)...εκανα αγωγη και τωρα εχω ηρεμησει απο συμπτωματα.
Εχω μπει ομως σε μια διαδικασια πανικου,δενε χω διαθεση για επαφες,φοβαμαι μηπως εχω πονο και συμπτωματα ξανα και αναρωτιεμαι τι μπορω να κανω ωστε να προλαβω πιθανη εξαρση...

Διαβασα για διατροφη,διαβασα για κολπικα υποθετα καλεντουλας,διαβασα για λουβι απο σκορδο....
Πως το βαζουμε εκει μεσα ρε κοριτσια το σκορδο???Και καλα να το βαλουμε...μετα βγαινει ευκολα??:rolleyes:
Τα υποθετα καλεντουλας τα βαζουμε προληπτικα και για ποσο??
Πλυσεις με νερο και σοδα εσωτερικες πως κανουμε...θελω να πω η σοδα να ειναι κλασσικη μαγειρικη φανταζομαι και το μεσον για τις πλυσεις απο το φαρμακειο το παιρνουμε??

Μην γελατε...κι οποιος ξερει δωστε ιδεες και σωστε!!!

klouzeau
17-10-12, 12:03
Υπάρχει στο φαρμακείο ειδικό δοχείο για εσωτερικές πλύσεις.Σόδα με νερό έχω κάνει και γω.

fairy's mom
17-10-12, 23:21
Διαβασα για διατροφη,διαβασα για κολπικα υποθετα καλεντουλας,διαβασα για λουβι απο σκορδο....
Πως το βαζουμε εκει μεσα ρε κοριτσια το σκορδο???Και καλα να το βαλουμε...μετα βγαινει ευκολα??:rolleyes:
Πλυσεις με νερο και σοδα εσωτερικες πως κανουμε...θελω να πω η σοδα να ειναι κλασσικη μαγειρικη φανταζομαι και το μεσον για τις πλυσεις απο το φαρμακειο το παιρνουμε??

Σου γράφω ό,τι είναι δοκιμασμένο:
1. Διατροφή: Κομμένη ζάχαρη και γλουτένη (θέλει κότσια, αλλά αν δεν το κάνεις θα ζεις σε έναν φαύλο κύκλο!). Δίνεις έμφαση σε προβιοτικές τροφές (κεφίρ, γιαούρτι, τουρσιά) ξεκινώντας από μικρή ποσότητα, μην πάθει σοκ ο οργανισμός (1 κγ και αυξάνεις λίγο κάθε μέρα)
2. Βουτάς ένα ταμπόν σε κεφίρ (όχι εμποριίου) ή ακόμα καλύτερα κομπούχα και το αλλάζεις κάθε 3-4 ώρες. Το βράδυ το αφήνεις κανονικά.
3. Κολπικές πλύσεις πρωί βράδυ με βάμμα καλέντουλας (παίρνω το δικό μου από τον Φιλιάνο). 1 κγ βάμμα και το υπολοιπο νερό (χρησιμοποιώ την συσκευή του μπεταντίν)
4. Σκορδο μέσα σε γάζα και το κάνεις ταμπόν, αν και προτιμώ το κεφίρ.
5. Πλύσεις με σοδόνερο (επίσης με συσκευή του μπεταντίν).
6. Υπάρχει ένα τζελ της Αγιουβερδα, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς όνομα. Πολύ καλό!
7. Για πιο χημικό συστήνω το lactal.

Τα 3 πρώτα είναι και τα πιο σημαντικά κατά την γνωμη μου.

Κουράγιο βρε κορίτσι. Θα τελειώσει το μαρτύριο. Κι εμένα με πέτυχες σε ίδια φάση, οπότε σε καταλαβαίνω. Τώρα θα πάω για πλύση με καλέντουλα και ταμπονάκι δροσερό από κεφίρ. :rolleyes: Αν δεν έχεις κεφίρ κανονίζουμε να σου δώσω σπόρους αν θες, να το κάνεις μόνη σου. Είναι και εξαιρετικό προβιοτικό. Κλάσεις ανώτερο από το γιαούρτι, οπότε θα το χρειαστείς ούτως ή άλλως για να το πίνεις και κάθε μέρα. :-)

quarter
17-10-12, 23:39
Καλημερα,
σχετικα με το θεμα των μυκητιασεων και γενικα των ενοχλησεων...
Μεχρι πριν γεννησω μια φορα μονο επαθα μυκητιαση..την αντιμετωπισα με συμβατικα φαρμακα,υποθετα-καψουλες-κρεμα και ολα καλα...δεν ξαναχα θεμα...μεχρι μετα που γεννησα και ιδως τον τελευταιο οποτε γενικως εχω ενα θεμα εκει κατω...
ειχα κνησμο,εντονα υγρα...ειπα να το αφησω μηπως φυγει μονο του...ελειπε και ο συζυγος οποτε δεν με απασχολουσε αλλο θεμα..την φαγουρα και τα υπολοιπα τα αντεχα..δεν ειδα αποτελεσμα και πηγα γιατρο...μου βρηκε β-αιμολυτικο στρεπτοκοκκο.
Πηρα αγωγη...και μετα παλι τα ιδια συμτωματα--το αφησα κανα δυο μηνες παλι μηπως ηρεμουσε τιποτε...αυτη την φορα ηταν μυκητες (πιθανολογω λογω αντιβιωσεως για τον αιμολυτικο)...εκανα αγωγη και τωρα εχω ηρεμησει απο συμπτωματα.
Εχω μπει ομως σε μια διαδικασια πανικου,δενε χω διαθεση για επαφες,φοβαμαι μηπως εχω πονο και συμπτωματα ξανα και αναρωτιεμαι τι μπορω να κανω ωστε να προλαβω πιθανη εξαρση...

Μην γελατε...κι οποιος ξερει δωστε ιδεες και σωστε!!!

Σου γραφω κι εγω τα δικα μου δοκιμασμενα. ΟΧΙ κολπικες πλυσεις εαν υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης

1. ταμπον βουτηγμενο σε γιαουρτι με πετσα 2 φορες τη μερα απο κανα 20λεπτο
2. ΔΙΑΤΡΟΦΗ, ΔΙΑΤΡΟΦΗ και επισης ΔΙΑΤΡΟΦΗ.
3. lactofemme. ενα κουτι χαπια ειναι που εχουν τους λακτοβακιλλους που εχει το γιαουρτι, εντελως ακινδυνα

εγω ειχα μυκητες και στο στομα και στον κολπο.

Ειχα βαρεθει τα φαρμακα και το αντιμετωπισα μονο με διατροφη.

Παρατηρησα οτι με πειραζει η ζαχαρη και το κρασι ( με το που ετρωγα ειχα αμεσως φαγουρα), τα εκοψα, εκοψα επισης και οτιδηποτε σε αλευρι ασπρο και μαγια, εκοψα ολα τα γαλακτοκομικα εκτος απο γιαουρτια (οχι αγελαδινα, οχι στραγγιστα, σου προτεινω και τα ΠΝΟΗ ολυμπος με πρεβιοτικα) εκοψα αναψυκτικα, σαλτσες ετοιμες, αλλαντικα, χυμους και φρουτα, μπυρες, ξιδια, καφεδες, κακαο, corn flakes. Δλδ τερμα τα τοστ, οι πιτσες, τα μακαρονια, τα κεικ, τα κουλουρακια

Τον πρωτο καιρο (2 εβδομαδες) ετρωγα αερα κοπανιστο με κρεας, αυγα, μαυρο ρυζι και λαχανικα. Ουτε καν μαυρα μακαρονια. Επισης ετρωγα καθε μερα τζατζικι σπιτικο, γιαουρτια, (επισης ανετα μπορεις να πιεις/φας ξυνογαλα, κεφιρ, γαλοτυρι), σκορδα, αμυγδαλα, χαμομηλι.

Δε φανταζεσαι ομως ποσο τεραστια διαφορα ειδα... Όχι μονο εφυγαν οι μυκητες αλλα γενικα αισθανομαι αλλος ανθρωπος και αισθανομαι τον κολπο μου πεντακαθαρο. Το σεξ εχει επίσης μεγαλη διαφορα. Επισης δεν εχω PMS.

Αυτο που σου ειπε η αλη κοπελα βεβαια δλδ το να τα κοψεις σταδιακα ισως να ναι σωστοτερο απ το μπαμ και κατω που εκανα εγω. Ολα καλα δλδ αλλα προβληματιζομαι γιατι ειμαι στο 2ο μηνα διατροφης και ο κυκλος μου παραειναι μεγαλος... Και λεω μηπως παιζει ρολο το σοκ που εδωσα στον οργανισμο με την αλλαγη στια διατροφικες συνηθειες.

anyway

ελπιζω να εδωσα μια βοηθεια
οτι αλλο θες here we are

fairy's mom
18-10-12, 12:43
Παρατηρησα οτι με πειραζει η ζαχαρη και το κρασι ( με το που ετρωγα ειχα αμεσως φαγουρα), τα εκοψα, εκοψα επισης και οτιδηποτε σε αλευρι ασπρο και μαγια, εκοψα ολα τα γαλακτοκομικα εκτος απο γιαουρτια (οχι αγελαδινα, οχι στραγγιστα, σου προτεινω και τα ΠΝΟΗ ολυμπος με πρεβιοτικα) εκοψα αναψυκτικα, σαλτσες ετοιμες, αλλαντικα, χυμους και φρουτα, μπυρες, ξιδια, καφεδες, κακαο, corn flakes. Δλδ τερμα τα τοστ, οι πιτσες, τα μακαρονια, τα κεικ, τα κουλουρακια

Τον πρωτο καιρο (2 εβδομαδες) ετρωγα αερα κοπανιστο με κρεας, αυγα, μαυρο ρυζι και λαχανικα. Ουτε καν μαυρα μακαρονια. Επισης ετρωγα καθε μερα τζατζικι σπιτικο, γιαουρτια, (επισης ανετα μπορεις να πιεις/φας ξυνογαλα, κεφιρ, γαλοτυρι), σκορδα, αμυγδαλα, χαμομηλι.

Δε φανταζεσαι ομως ποσο τεραστια διαφορα ειδα... Όχι μονο εφυγαν οι μυκητες αλλα γενικα αισθανομαι αλλος ανθρωπος και αισθανομαι τον κολπο μου πεντακαθαρο. Το σεξ εχει επίσης μεγαλη διαφορα. Επισης δεν εχω PMS.

quarter εσύ κανεις σχεδόν γκαπς και δεν το ξέρεις μου φαίνεται! :D
Δες το θεμα που έχουμε ανοιξει για γκαπς και υπάρχει και θεμα με συνταγές.

Θα σου δώσει πολλές ιδέες.

Γενικά αν ψάξεις για συνταγές gaps, scd, paleo θα δεις ότι θα βρεις να τρως πολλά περισσότερο από αερα κοπανιστό! :p

Σε αυτά που τρως πρόσθεσε απαραίτητα ζωμούς από κρεας (1 κουπα την ημερα τουλαχιστον πριν το φαγητό). Θα σε θρεφει σωστά και θα σε χορταίνει.
Και προβιοτικά από τουρσιά ειδικά λάχανο που είναι εξαιρετικά θεραπευτικό!
Αν ενδιαφερεσαι μπορούμε να σου δώσουμε και κεφίρ νερού ή κομπούχα, που μπροστα τους το κεφίρ είναι νεράκι :wink:
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=100239&page=94

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=106615&page=32

http://gapsdiet.com/The_Diet.html

Rosie
18-10-12, 12:47
Fairy's mom τώρα κατάλαβα γιατί ένα μπουκαλάκι με Tea Tree Oil σου έχει κρατήσει ένα χρόνο + ! :lol:
Εγώ το θεωρώ απαραίτητο στην αντιμετώπιση της μυκητίασης, δεν θα τα έβγαζα πέρα χωρίς αυτό!
Το χρησιμοποιώ εξωτερικά μαζί με λάδι καρύδας για τη φαγούρα, προληπτικά στο εσώρουχο ή το σερβιεττάκι, ή κατά τη διάρκεια της περιόδου όταν δεν μπορώ να βάλω ταμπόν με κεφίρ: βάζω 20-25 σταγονίτσες ΤΤΟ σ' ένα βιολογικό ταμπόν και τα συμπτώματα υποχωρούνε σχεδόν αμέσως!

Τα υπόλοιπα τα κατάργησα, με κεφίρ και ΤΤΟ αντιμετωπίζω τις μυκητιάσεις και συνήθως φεύγουνε πολύ γρήγορα, είναι και τα δύο σούπερ!
Εννοείται όμως Marsolan ότι κάνω και διατροφή, την GAPS diet αν μας έχεις διαβάσει καμιά φορά.

Rosie
18-10-12, 12:48
Χα χα μαζί γράφαμε! :lol:

marsolan
18-10-12, 15:22
Σας ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια για την αμεση ανταποκριση!!!
Τα εχω διαβασει ολα,και την gaps και τα παντα...
θα σας πω μια αληθεια...
στην διατροφη δεν ξερω αν θα τα καταφερω,θελω να πω οτι παρολο που αρκετα απο τα φαγητα της gaps με ελκουν απιστευτα και τα τρωω ευχαριστα π.χ ζωμοι,λαχανο,τουρσια,προβεια γιαουρτια,ψωμι δεν τρωω πολυ δεν ξερω αν εχω την δυναμη να κοψω απολυτα την ζαχαρη και καποια αλλα!!
Παντως το εχω στον νου μου να τα μειωσω γιατι οπως βλεπω θα χασω ΚΑΙ κιλα αν ξεκινησω...
Στα υπολοιπα...
πριν περιπου 12 χρονια βρισκομουν Γερμανια και ειχα παει σε Ελληνα γυναικολογο εκει ο οποιος μεσα σε αλλα μου ειχε πει και για ταμπον βουτηγμενο σε γιαουρτι προβειο για καταπολεμηση δυσοσμιας κολπου και πιθανων μυκητιασεων..
Οποτε αυτο ως τακτικη μου ειναι πολυ οικειο και το εχω κανει παλιοτερα!
Τα υπολοιπα θα τα κανω σιγουρα γιατι ειλικρινα δεν θελω ξανα ποτε αυτη την αισθηση...
Σκεφτειτε οτι γενικα ειμαι και ανθρωπος που 90% πλενομαι με σκετο νερακι βεβαια συνηθως και χρησιμοποιω πετσετακι μιας χρησεως γιατι θελω να μην επιβαρυνω την περιοχη με χαρτι κλπ!!

Fairy's mom για σπορους κεφιρ που λες,βρισκομαι επαρχια και δεν νομιζω οτι ειναι ευκολο να σε πετυχω αλλα σε ευχαριστω πολυ που το σκεφτηκες!!
Συσκευη κι εγω σημερα προμηθευτηκα αυτη του Bedadin κι επισης στην πολη μας εχουμε ομοιοπαθητικο φαρμακειο που ο φαρμακοποιος ειναι χρονια στο θεμα,εχει τελειωσει και το μεταπτυχιακο του Βυθουλκα..οποτε πιστευω θα βρω βαμα και ολα τα υπολοιπα.

whome
22-11-12, 18:34
Καλησπέρα κορίτσια! Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα εδώ και χρόνια...Τα pevaryl έχουν γίνει καλός μου φίλος αλλά φυσικά δεν μου κάνουν σχεδόν τίποτα πλέον...Για κάποιο διάστημα 1-2 χρόνων είχα ηρεμήσει, το αποδίδω στην ομοιοπαθητική και στην αλλαγή τρόπου ζωής, ώστε να νιώθω πιο ευτυχισμένη στην καθημερινότητα μου (πιστεύω ότι όλα συνδέονται με την ψυχολογία μας).
Εδώ και δύο μήνες ξεκίνησα πάλι ομοιοπαθητική, χωρίς αποτέλεσμα όμως. Σκέφτομαι να αλλάξω γιατρό εφ'όσον αυτός δεν με "έπιασε", μπορεί να μου πει κάποια που έχει κάνει τι να περιμένω? (πχ έξαρση?) Και σε πόσο καιρό μπορεί να απαλλαγώ?
Αυτή τη στιγμή έχω μύκητες και για πρώτη φορά πολλά ροζ υγρά χωρίς να περιμένω περίοδο, σας έχει συμβεί? Μου προκαλεί ανησυχία, αλλά δεν θέλω να πάω πάλι στην γιατρό μου, μιας και την έχω χρυσώσει κι αυτή και άκρη δε βγαίνει...
Θα ήθελα επίσης να θίξω το θέμα της ντροπής όταν το πέος του συντρόφου βγαίνει μες τα άσπρα, την αμηχανία της στιγμής και το "ξενέρωμα" του "πάλι δεν μπορώ γιατί έχω κολπίτιδα"...:( Συν τον φόβο μήπως αυτός ξενερώσει κάποια στιγμή μια και καλή λόγω του προβλημάτος...
Οσον αφορά τις μη φαρμακευτικές προσεγγίσεις, σίγουρα βοηθάν οι εξωτερικές πλύσεις με χαμομήλι κατά της φαγούρας, αλλά δεν θεραπεύουν. Τα γιαουρτάκια με πέτσα επίσης, και να τα τρώμε και να βάζουμε επάνω και να καθόμαστε για 20 λεπτά περίπου έτσι! (σκηνή απείρου κάλους! :p).
Επίσης αγαπώ πολύ τους υδατάνθρακες (ζάχαρη, μακαρόνια κλπ), αλλά μετά από αυτά που διάβασα βάζω μπρός για περιορισμό. Και πάω να αγοράσω τώρα σόδα, χαμομήλι και αλοιφή καλέντουλα!
Τέλος να πω ότι ένα φυτικό σκεύασμα που βοηθάει πολύ σε ελαφριές φαγούρες και πρόληψη βακτηριακής κολπίτιδας είναι το Ecovag.
Θα σας ενημερώσω για αποτελέσματα!

tinkerbell24
22-11-12, 20:10
νομίζω οι εσωτερικές πλύσεις με χαμομήλι και γιαούρτι με πέτσα είναι αυτό που κάνει πραγματική δουλειά..αλλά με συστηματική χρήση....

το είχα πάθει αυτό με τα ροζουλί πολύ απαίσιο είναι...

πάντως εγώ βρήκα λύση όταν άλλαξα σερβιέτες...

whome
23-11-12, 09:32
Ευχαριστώ tinkerbell24!
dinami, πες μου σε παρακαλώ πώς λειτούργησε η ομοιπαθητική σε σένα? Είχες υποτροπές? Και μετά από πόσο καιρό απαλλάχτηκες?
Θα συμφωνήσω κι εγω ότι τα γλυκά και το αλκόολ επιρεάζουν, όποτε έχω μύκητες και τύχει να πιω 2-3 ποτήρια,την άλλη μέρα υπάρχει επιδίνωση!

Μπαμπουράκι
27-12-12, 13:36
ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ !
μην μου δίνετε σημασία :-)
ποστάρω για να παρακολουθήσω το θέμα !!!!!!!!!!

xazomama2010
07-01-13, 19:11
Και εγω το ιδιο προβλημα εχω αλλα εγω δεν καμία αλλη ενοχληση απο αυτες που διαβασα εκτο απο το οτι τα υγρα μου μοιριζουν ασχημα σαν ψοφιο ψαρι. Ολοι μερα να πλενομαι δα μοιριζω ασχημα. Εκανα μια θεραπεια και μετα απο λιγο ξανα. Τελικα αλλαξα γιατρο και ειπε να παρει και ο αντρας μου αγωγη και ειδα ασπρη μερα και για 2 χρονια δεν με ξαναενοχλησαν αλλα τωρα το ξαναεπαθα και παλι τα ιδια. Χωρις να κανω καποια εξεταση μου εδωσε ενα κολπικο χαπι αλλα δεν μου εκανε τιποτα τωρα μου ειπε να κανω εξεταση και μετα θα μου δωση ξανα αγωγη. Δεν αντεχω αλλο αυτη τη βρωμα και τα πολλα υγρα θα κανω και αυτο με το χαμομηλι και τη σοδα. Ελπιζω να πιασει

thekkk
07-01-13, 19:37
Καλησπέρα σε όλους,

Βρήκα το φόρουμ αυτό ψάχνοντας λύση σε επίμονες μυκητιάσεις που πάθαινα 5-6 μερες πριν αρχίσει η περίοδός μου (ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα). Ο γιατρός μου με είδε όταν τα συμπτώματα υποχωρούσαν (μετά από 1 μέρα αδιαθέτησα) και με καθησύχασε ότι δεν βλέπει κάτι το πολύ ανησυχητικό. Μου έδωσε υπόθετα γαλακτοβάκιλων και μου είπε ότι αν έχω ξανά προβλημα θα πρέπει να κάνω εξετάσεις για να δούμε τι μπορεί να είναι. Ένα μήνα μετά και το πρόβλημα επανήλθε ακριβώς λίγες μέρες πριν την περίοδο με φαγούρα και κολπικές εκκρίσεις.
Ψάχνοντας στο ίντερνετ ανακάλυψα την πάθηση Cytolytic vaginosis http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3168042/
Δεν πρόκειται ούτε για μύκητες ούτε για κάποιο βακτήριο αλλά για μεγαλύτερο αριθμό γαλακτοβάκιλων στον κόλπο που διαταράσσουν κι αυτοί το pH της περιοχής και προκαλούν φαγούρα και κολπικές εκκρίσεις χωρίς όμως να είναι μυκητίαση. Η λύση είναι απλή, λεκανίτσες με σοδόνερο.
Δεν ξέρω αν το δικό μου πρόβλημα είναι αυτό τελικά (η εξέταση είναι απαραίτητη) αλλά είναι κάτι που δεν είχα ακούσει μέχρι τώρα και ίσως βοηθήσει πολύ κόσμο από πολλή ταλαιπωρία με αντιμυκητισιακά φάρμακα και γιατρικά.

mpanti84
10-01-13, 13:43
νομίζω οι εσωτερικές πλύσεις με χαμομήλι και γιαούρτι με πέτσα είναι αυτό που κάνει πραγματική δουλειά..αλλά με συστηματική χρήση....

το είχα πάθει αυτό με τα ροζουλί πολύ απαίσιο είναι...

πάντως εγώ βρήκα λύση όταν άλλαξα σερβιέτες...

Καλησπέρα tini, πως κάνεις πλύση με χαμομήλι και γιαούρτι;;
Πήρες συγκεκριμένη σερβιέτα;;

quarter
10-01-13, 13:48
Καλησπέρα tini, πως κάνεις πλύση με χαμομήλι και γιαούρτι;;
Πήρες συγκεκριμένη σερβιέτα;;

Γεια!

Σου απαντω κι εγω στο ερωτημα

Πλυσεις με χαμομηλι με το ειδικο εξαρτημα απ το φαρμακειο (είναι το εξαρτημα του betadine για κολπικες πλυσεις)

Αν προσπαθεις για παιδακι και γενικοτερα ομως θα σου προτεινα να τις αποφευγεις.

Πλυσεις με γιαουρτι δεν ξερω αν γινονται αλλα αυτο που γινονται και το κανω συχνα ειναι να βουταω ενα ταμπον σε ζωντανο γιαουρτι και να το βαζω στον κολπο κανα μισαωρο 2 φορες τη μερα

Ελπιζω να βοηθησα, οτι αλλο θες πες μας

ΥΓ. χτες πηγα σε ενδοκρινολογο για το θεμα των συχνων μυκητιασεων και ουρολοιμωξεων

xazomama2010
11-01-13, 00:52
Γεια!

Σου απαντω κι εγω στο ερωτημα

Πλυσεις με χαμομηλι με το ειδικο εξαρτημα απ το φαρμακειο (είναι το εξαρτημα του betadine για κολπικες πλυσεις)

Αν προσπαθεις για παιδακι και γενικοτερα ομως θα σου προτεινα να τις αποφευγεις.

Πλυσεις με γιαουρτι δεν ξερω αν γινονται αλλα αυτο που γινονται και το κανω συχνα ειναι να βουταω ενα ταμπον σε ζωντανο γιαουρτι και να το βαζω στον κολπο κανα μισαωρο 2 φορες τη μερα

Ελπιζω να βοηθησα, οτι αλλο θες πες μας

ΥΓ. χτες πηγα σε ενδοκρινολογο για το θεμα των συχνων μυκητιασεων και ουρολοιμωξεων

:confused::confused: Τι σχεση εχει ο ενδοκρινολογος με τις μυκητιασεις και τις ουρολοιμοξεις? Γιατι και τα δυο τα παθαινω και εγω συχνα.

quarter
11-01-13, 10:07
:confused::confused: Τι σχεση εχει ο ενδοκρινολογος με τις μυκητιασεις και τις ουρολοιμοξεις? Γιατι και τα δυο τα παθαινω και εγω συχνα.

:-) εχει σχεση γιατι μπορει καταρχην να σου πει αν ευθυνεται το ζαχαρο σου
Εμενα μου εδωσε εκτος απ την καμπυλη ζαχαρου και καποιες αλλες εξετασεις να κανω, δεν ξερω τι δειχνουν αυτες θα ενημερωσω μολις μαθω!

Μου ειπε η γιατρος οιτι οι συχνες μυκητ/ουρολοιμ/αφθες που βγαζω ειναι ενδεικτικο οτι το ανοσοποιητικο μου δεν ειναι και στα καλυτερα του...

Να σημειωθει παντως οτι εχω κληρονομικο ζααχαρου στην οικογενεια οποτε ειμαι πιο επιρρεπης στο απορρυθμισμενο ζαχαρο.

Οπως θα διαβασες σιγουρα η ζαχαρη ειναι η νουμερο 1 τροφη για τους μυκυτες.

mpanti84
11-01-13, 16:58
Καλησπέρα quarter, σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, είναι ο 2ος μήνας που προσπαθούμε για μωράκι, έκανα εξέταση ούρω και μου εμφανίστηκε πάλι αυτό το μικρόβιο ecoli τώρα περιμένω την επόμενη εβδομάδα να παω σε γυναικολόγο, ο ουρολόγος όταν του τα έδειξα μου είπε να επαναλάβω την εξέταση και με ενημέρωσε ότι δεν θα έχω θέμα στη προσπάθεια που κάνουμε για μωράκι. Τι να πω..

mariamanos
11-01-13, 23:50
......

quarter
14-01-13, 12:03
Καλησπέρα quarter, σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, είναι ο 2ος μήνας που προσπαθούμε για μωράκι, έκανα εξέταση ούρω και μου εμφανίστηκε πάλι αυτό το μικρόβιο ecoli τώρα περιμένω την επόμενη εβδομάδα να παω σε γυναικολόγο, ο ουρολόγος όταν του τα έδειξα μου είπε να επαναλάβω την εξέταση και με ενημέρωσε ότι δεν θα έχω θέμα στη προσπάθεια που κάνουμε για μωράκι. Τι να πω..

Σε γυναικολογο γιατι να πας για το e.coli? Σε παθολογο πηγαινε. Σε γυναικολογο δε χρειαζεται να πας ουτε καν για τους μυκητες. Το εχουμε συνδεσει με γυναικολογο επειδη εχουμε φαγουρα στη συγκεκριμενη περιοχη που εξεταζει ο γυναικολογος. Μυκητες βγάζουμε και στο στομα και αλλου. Το ζήτημα ειναι παθολογικο οχι γυναικολογικο.

Για το ecoli να προσεχεις στο σκουπισμα. Παντα με φορα απο μπρος προς τα πισω. Πάντα να πας για κατουρημα μετα την επαφη και να πινεις πολυ νερο ωστε να φευγουν τα τυχον μικροβια

Και με το που καταλαβαινεις οτι αρχιζει το τσουξιμο παρε αγκαλια ενα μπουκαλι νερο και κατσε στην τουαλετα οσο αντεχεις. Ειναι σωτηριο αυτο το κολπο. Εγω ετσι εχω ξεπερασει ουλοιμωξη χωρις χαπια καν (κι ειχα και αιματουρια)

xazomama2010
15-01-13, 01:21
Σε γυναικολογο γιατι να πας για το e.coli? Σε παθολογο πηγαινε. Σε γυναικολογο δε χρειαζεται να πας ουτε καν για τους μυκητες. Το εχουμε συνδεσει με γυναικολογο επειδη εχουμε φαγουρα στη συγκεκριμενη περιοχη που εξεταζει ο γυναικολογος. Μυκητες βγάζουμε και στο στομα και αλλου. Το ζήτημα ειναι παθολογικο οχι γυναικολογικο.

Για το ecoli να προσεχεις στο σκουπισμα. Παντα με φορα απο μπρος προς τα πισω. Πάντα να πας για κατουρημα μετα την επαφη και να πινεις πολυ νερο ωστε να φευγουν τα τυχον μικροβια

Και με το που καταλαβαινεις οτι αρχιζει το τσουξιμο παρε αγκαλια ενα μπουκαλι νερο και κατσε στην τουαλετα οσο αντεχεις. Ειναι σωτηριο αυτο το κολπο. Εγω ετσι εχω ξεπερασει ουλοιμωξη χωρις χαπια καν (κι ειχα και αιματουρια)

Επειδη παθενα ουρολοιμοξεις πολες απο αυτο το μικροβιο να προσεχεις και οταν πλενεσαι το νερο να μην πηγαινει απο πισω προς τα μπρος και αν σε πιασει διαροια να βαλεις ενα κομματι χαρτι μπροστα για να μην πεταχτει τιποτα σε εκεινη την περιοχη (ετσι επαθα την τελευταια ουρολοιμοξη πριν δυο μισι χρονια) αυτα κανω και δεν εχω ξαναπαθει εδω και δυομισι χρονια ενω παθαινα και 5 φορες το χρονο.
Quorter δεν εχω ιστορικο ζαχαρου στην οικογενεια ουτε στου μπαμπα ουτε στης μαμας μου αλλα εγω εκανα ζαχαρο εγκυμοσυνης, μετα ομως πηγα εκανα εξεταση γλυκοζιομενης και ηταν σε πολυ καλα επιπεδα εχουμε μεγαλο ιστορικο θυροειδη και τωρα αρχισε να απορυθμιζεται και ο δικος μου και επειδη ειπες για ενδοκρινολογο νομιζα οτι εχει σχεση. Οταν θα πας ομως πες μας τι σου ειπε.

mariadd
15-01-13, 23:00
προσεξτε μην επανακολλατε απο εσωρουχα, ρουχα, σεντονια κλπ...παντα σιδερωμα

kaiti85
29-01-13, 01:21
προσεξτε μην επανακολλατε απο εσωρουχα, ρουχα, σεντονια κλπ...παντα σιδερωμα

ανακουφίζομαι που δεν ειμαι η μόνη που τα τραβάω!!! εχεις απολυτο δικιο για το σιδερωμα, πλέον εχω παρατηρησει οτι αν μια ή δυο φορες δε σιδερώσω τα εσώρουχα εχω αμέσως φαγούρα. εχετε να προτίνετε κανένα καλό απορυπαντικο πέρα απο τα κλασικά να μην έχει πολύ άρωμα.

xelidonaki
02-03-13, 13:55
Γειά σα, θα ήθελα κι εγώ να μου στείλετε ποιά είναι τα χάπια της zeta77

renem
21-03-13, 23:06
Καλησπέρα κι από μένα. Επειδή είμαι παθούσα αλλά όχι σε έντονο βαθμό, καναδυό φορές την έχω πάθει, ομολογώ ότι σώθηκα με το γιαούρτι.
Άρχισα να τρώω γιαούρτι σε καθημερινή βάση και μέσα σε λίγο καιρό ο οργανισμός μου επανήλθε σε φυσιολογικά επίπεδα. Έκτοτε (εδώ και 4-5 χρόνια) δεν είχα κανένα κρούσμα. Μου το συνέστησε η γιατρός μου, τονίζοντάς μου ότι τα ένζυμα του γιαουρτιού βοηθούν με εκπληκτικά αποτελέσματα. Και όντως ισχύει.
Συζητήστε το και με το γιατρό σας.

οι αποψεις διαφερουν καθως κ εμενα ο γιατροσ μου προτεινε να τρωω γιαουρτι αλλα πριν διαβασα οτι τελικα τα γαλακτοκομικα δεν κανουν καλο παρα μονο οταν περνουμε αντιβιωση τελικα να τρωμε γιαουρτι η οχι??:confused:

renem
31-03-13, 00:05
καλησπερα διαβασα ολα οσα γραφετε κ θα ηθελα να κανω καποισ ερωτησεις σχετικα με τη θεραπεια για τουσ μυκητεσ επειδη αυτο το καιρο εχω ουρολοιμωξη για 3 ισωσ κ 4 φορα μεσα σε διαστημα 4 μηνων που υποτροπιασε αλλα οπω κ παλοιτερα που ειχα παλι σχεδον παρομοιο θεμα οι μυκητεσ παντα επιβαρυνουν τη κατασταση μου με την ουρολοιμωξη η καποιεσ φορεσ μπορει κ να την προκαλουν κ επειδη εχς μυκητεσ απο περσι που εκανα ενα χειρουργειο κ επινα αντιβιωση χωρισ να τρωω γιαουρτι η να πινω ultra levoure επειδη δεν μπορουσα να ανοιξω το στομα τουσ οποιους δεν θεραπευσα τουσ αφησα ετσι για ενα χρονο ελπιζοντασ οτι ισωσ μπορει να περνουσαν μονοι τουσ τελικα ξαναξεκινησαν οι ουρολοιμωξεισ αφου δεν τουσ θεραπευσα μετα απο καπιουσ μηνεσ κ πηρα παλι πολυ κ δυνατη αντιβιωση αυτη τη φορα τρωγοντασ γιαουρτια ομωσ τωρα εχω τα συμτωματα τησ ουρολοιμωξησ με εντονο καυσιμο κ υγρα οπωσ κ φαγουρα εσωτερικα εξωτερικα εκανα πλυσεισ με σοδα κ καλεντουλα αλλα μου ειπαν στο φαρμακειο οτι αυτα ειναι αντυσιπτικα κ απλα ανακουφιζουν κ πωσ δεν θεραπευουν αν βαλω ταμπον με γιαουρτι που διαβασα κανει το ιδιο?η βοηθαει και στο να θεραπευτουν οι
μυκητες??:confused:

Anasta_sia
17-04-13, 18:23
ψαξε στο ιντερνετ για τον ολιστικο ελεγχο υγειας.. αυτο μπορει να βρει την αιτια και να την θεραπευσει εναλλακτικα. θα εκπλαγεις με το ποσα στοιχεια μπορει να ελεγξει! ειδικα αν δεν σε πιανουν οι αντιβιωσεις αποτελεί μια πολυ ισχυρη λύση!

Μαριτα1
21-04-13, 14:28
Αγαπητες φιλες,20 χρονια υπεφερα απο τις κολπικες μυκητιασεις Candida(παθαινα 1 φορα καθε μηνα και εκανα θεραπεια).Εχω κανει τεραστια ερευνα στο θεμα και εχω δοκιμασει οτι κυκλοφορει.θα σας πω λοιπον που εχω καταληξει και εχω βοηθηθει απιστευτα.
Ολη η ιστορια εχει να κανει με το ανοσοποιητικο του οργανισμου το οποιο προσβαλλεται απο την ψυχολογικη διαθεση (αγχος,στενοχωρια,νευρα) αλλα και απο τη διατροφη(περιλαμβανω τα φαρμακα και ιδιως τις αντιβιωσεις που καταστρεφουν και τα καλα βακτηρια του εντερου και ψαξτε τι σημαινει αυτο για τον οργανισμο)!Για να ειναι υγιες και ανθεκτικο το σωμα πρεπει εχει ενα αλκαλικο περιβαλλον και οχι ενα οξινο ,οπως εχουμε οι περισσοτεροι.Ψαξτε στο ιντερνετ για το ποια διατροφη προκαλει το οξινο (η ζαχαρη και τα πικαντικα-καυτερα ειναι απο τα πρωτα)και ποια το αλκαλικο.
Ενα οξινο περιβαλλον πολλαπλασιαζει το μυκητα (που ειναι ηδη μεσα στον οργανισμο) ο οποιος με τη σειρα του αποδυναμωνει το ανοσοποιητικο.
Το οξινο περιβαλλον ενοχοποιειται για τη δημιουργια καρκινου και μαλιστα γιατρος ερευνητης το αποδιδει στον πολλαπλασιασμο του μυκητα http://www.womland.com/life-style/well-being/health/263-i-mageiriki-soda-katapolema-to-mykita-candida. Ενα σωμα με αυτο το μυκητα (ο οποιος εκδηλωνεται κολπικα αλλα βρισκεται σε αναπτυξη μεσα στο σωμα γενικοτερα) υποφερει απο ημικρανιες,χαμηλη διαθεση,αισθημα κοπωσης κλπ.
Δυο ειναι οι τροποι για μονιμη απαλλαγη των συμπτωματων.Αλλαγη διατροφης και χρηση αραιωμενης σε σκονη διττανθρακικης σοδας σε νερο (ειτε κολπικα ,ειτε σα ροφημα με λιγο λεμονι) και 2ο, χρηση προβιοτικων σε μονιμη βαση-ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ (διαβαστε για τα προβιοτικα προτεινω οτι εχει Lactovacillus πχ acidophillus QUEST) και αφηστε την πετσα του γιαουρτιου γιατι θα αποκτησετε χοληστερινη.Οταν παιρνετε αντιβιωση αυξανετε τη δοση του προβιοτικου απο ενα την ημερα (συμφωνα παντα με τις οδηγιες χρησεως γιατι καταστρεφονται απο τα οξεα του στομαχου) σε οσες δοσεις παιρνετε το φαρμακο.Οταν παιρνετε αντιβιωση μην τρωτε ζαχαρη!!!Τα υπολοιπα τα ξερετε ,οπως διατηρουμε στην περιοχη καθαριοτητα και στεγνο περιβαλλον,σκουπιζομαστε απο εμπρος προς τα πισω,δε φοραμε σερβιετες με συνθετικο καλλυμα παρα μονο με βαμβακερο(αυτο ειναι SOS).
Καλη επιτυχια σε ολες σας!Περιμενω απαντησεις σχετικα με την εξελιξη.

Koalaki
21-04-13, 15:22
Αγαπητες φιλες,20 χρονια υπεφερα απο τις κολπικες μυκητιασεις Candida(παθαινα 1 φορα καθε μηνα και εκανα θεραπεια).Εχω κανει τεραστια ερευνα στο θεμα και εχω δοκιμασει οτι κυκλοφορει.θα σας πω λοιπον που εχω καταληξει και εχω βοηθηθει απιστευτα.
Ολη η ιστορια εχει να κανει με το ανοσοποιητικο του οργανισμου το οποιο προσβαλλεται απο την ψυχολογικη διαθεση (αγχος,στενοχωρια,νευρα) αλλα και απο τη διατροφη(περιλαμβανω τα φαρμακα και ιδιως τις αντιβιωσεις που καταστρεφουν και τα καλα βακτηρια του εντερου και ψαξτε τι σημαινει αυτο για τον οργανισμο)!Για να ειναι υγιες και ανθεκτικο το σωμα πρεπει εχει ενα αλκαλικο περιβαλλον και οχι ενα οξινο ,οπως εχουμε οι περισσοτεροι.Ψαξτε στο ιντερνετ για το ποια διατροφη προκαλει το οξινο (η ζαχαρη και τα πικαντικα-καυτερα ειναι απο τα πρωτα)και ποια το αλκαλικο.
Ενα οξινο περιβαλλον πολλαπλασιαζει το μυκητα (που ειναι ηδη μεσα στον οργανισμο) ο οποιος με τη σειρα του αποδυναμωνει το ανοσοποιητικο.
Το οξινο περιβαλλον ενοχοποιειται για τη δημιουργια καρκινου και μαλιστα γιατρος ερευνητης το αποδιδει στον πολλαπλασιασμο του μυκητα http://www.womland.com/life-style/well-being/health/263-i-mageiriki-soda-katapolema-to-mykita-candida. Ενα σωμα με αυτο το μυκητα (ο οποιος εκδηλωνεται κολπικα αλλα βρισκεται σε αναπτυξη μεσα στο σωμα γενικοτερα) υποφερει απο ημικρανιες,χαμηλη διαθεση,αισθημα κοπωσης κλπ.
Δυο ειναι οι τροποι για μονιμη απαλλαγη των συμπτωματων.Αλλαγη διατροφης και χρηση αραιωμενης σε σκονη διττανθρακικης σοδας σε νερο (ειτε κολπικα ,ειτε σα ροφημα με λιγο λεμονι) και 2ο, χρηση προβιοτικων σε μονιμη βαση-ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ (διαβαστε για τα προβιοτικα προτεινω οτι εχει Lactovacillus πχ acidophillus QUEST) και αφηστε την πετσα του γιαουρτιου γιατι θα αποκτησετε χοληστερινη.Οταν παιρνετε αντιβιωση αυξανετε τη δοση του προβιοτικου απο ενα την ημερα (συμφωνα παντα με τις οδηγιες χρησεως γιατι καταστρεφονται απο τα οξεα του στομαχου) σε οσες δοσεις παιρνετε το φαρμακο.Οταν παιρνετε αντιβιωση μην τρωτε ζαχαρη!!!Τα υπολοιπα τα ξερετε ,οπως διατηρουμε στην περιοχη καθαριοτητα και στεγνο περιβαλλον,σκουπιζομαστε απο εμπρος προς τα πισω,δε φοραμε σερβιετες με συνθετικο καλλυμα παρα μονο με βαμβακερο(αυτο ειναι SOS).
Καλη επιτυχια σε ολες σας!Περιμενω απαντησεις σχετικα με την εξελιξη.

Βρε κοριτσια να ρωτησω κατι????? οτι γιαουρτι να ναι μπορουμε να φαμε η μονο αυτο το κλασικο που δινουν στα νοσοκομεια η ακομα και total???? δλδ τα παιδικα γιαουρτακια η αυτα με τα φρουτα δεν κανει να τα τρωμε για την ασπιδα προς τους μυκητες???? μαλλον οχι ε.....και αυτο το acidophillus quest τι ειναι???? ευχαριστωωωωω εκ των προτερων....

Υγ...εγω τρωω απο ολα τα γιαουρτια αλλα εχω την παραπανω απορια....

Koalaki
21-04-13, 15:25
Για την ακριβεια ηθελα να ρωτησω οχι τι ειναι το acidophillus quest αλλα σε τι μορφη το βρισκουμε???? δλδ υπαρχει και σε μορφη χαπιου εκτος απο το γιαουρτι που το περιεχει?????

Μαριτα1
22-04-13, 18:45
Βρε κοριτσια να ρωτησω κατι????? οτι γιαουρτι να ναι μπορουμε να φαμε η μονο αυτο το κλασικο που δινουν στα νοσοκομεια η ακομα και total???? δλδ τα παιδικα γιαουρτακια η αυτα με τα φρουτα δεν κανει να τα τρωμε για την ασπιδα προς τους μυκητες???? μαλλον οχι ε.....και αυτο το acidophillus quest τι ειναι???? ευχαριστωωωωω εκ των προτερων....

Υγ...εγω τρωω απο ολα τα γιαουρτια αλλα εχω την παραπανω απορια....

Ολα τα γιαουρτια μπορουμε εννοειται να τρωμε εκτος απο αυτα που εχουν γευσεις γιατι αν κοιταξεις τα συστατικα εχουν ολα ζαχαρη!!!επισης και ολα τα flakes δημητριακων εχουν ζαχαρη.
Το acidophillus προβιοτικο της εταιριας Quest και το βρισκεις στα φαρμακεια.Gouglarete τι σημαινει προβιοτικο και θα βρειτε ολες τις απαντησεις που ψαχνετε!!!:-):smile::smile:

aggeliki-sisi
23-04-13, 02:19
Η παλια μου ιστορια .Εκανα ομοιοπαθητικη για καποιο χρονικο διαστημα μπορει να βοηθησει γιατι τις περισσοτερες φορες ειναι ψυχολογικο.Ακομα δεν ξερω τι ηταν αλλα πλεον καθε φορα που παίρνω αντιβιωση πίνω και τα ULTRA-LEVURE .Στην εγκυμοσυνη δεν ειχα καθολου ,παρολο που το ανοσοποιητικο εξασθενη ,ισως επειδη δεν ετρωγα ζαχαρη και λευκο αλευρι με τα παραγωγα του.
Οι πλησεις με σοδα βοηθανε .
Υγ Παντα βαμβακερα εσωρουχα και οχι στενα ρουχα .

Υγ Koalaki αυτα με τα φρουτα ,μπισκοτα κτλ κτλ δεν ειναι γιαουρτια αλλα επιδορπια γιαουρτιου που σημαινει κρεμουλες απο γαλα χωρις ζυμωση.Δεν μας το λενε ομως ,διαβασε τα συστατικα και θα καταλαβεις τις διαφορες .

Koalaki
23-04-13, 09:20
Τωρα καταλαβα οτι κακο κανει η ζαχαρη οποτε ναι τα γιαουρτακια που ειναι επιδορπιο δεν κανουν δουλεια....

Ευχαριστω...

Μαριτα1
14-07-13, 23:25
ριξτε μια ματια εδω
http://www.alternativebipolar.gr/index.php/articles/natassa-vasilaki-articles/54-candida-albicans.html

Μαριτα1
14-07-13, 23:35
καλησπερα διαβασα ολα οσα γραφετε κ θα ηθελα να κανω καποισ ερωτησεις σχετικα με τη θεραπεια για τουσ μυκητεσ επειδη αυτο το καιρο εχω ουρολοιμωξη για 3 ισωσ κ 4 φορα μεσα σε διαστημα 4 μηνων που υποτροπιασε αλλα οπω κ παλοιτερα που ειχα παλι σχεδον παρομοιο θεμα οι μυκητεσ παντα επιβαρυνουν τη κατασταση μου με την ουρολοιμωξη η καποιεσ φορεσ μπορει κ να την προκαλουν κ επειδη εχς μυκητεσ απο περσι που εκανα ενα χειρουργειο κ επινα αντιβιωση χωρισ να τρωω γιαουρτι η να πινω ultra levoure επειδη δεν μπορουσα να ανοιξω το στομα τουσ οποιους δεν θεραπευσα τουσ αφησα ετσι για ενα χρονο ελπιζοντασ οτι ισωσ μπορει να περνουσαν μονοι τουσ τελικα ξαναξεκινησαν οι ουρολοιμωξεισ αφου δεν τουσ θεραπευσα μετα απο καπιουσ μηνεσ κ πηρα παλι πολυ κ δυνατη αντιβιωση αυτη τη φορα τρωγοντασ γιαουρτια ομωσ τωρα εχω τα συμτωματα τησ ουρολοιμωξησ με εντονο καυσιμο κ υγρα οπωσ κ φαγουρα εσωτερικα εξωτερικα εκανα πλυσεισ με σοδα κ καλεντουλα αλλα μου ειπαν στο φαρμακειο οτι αυτα ειναι αντυσιπτικα κ απλα ανακουφιζουν κ πωσ δεν θεραπευουν αν βαλω ταμπον με γιαουρτι που διαβασα κανει το ιδιο?η βοηθαει και στο να θεραπευτουν οι
κανεις θεραπεια με norocin Και συνεχιζεις με sporanox για τους μυκητες παραλληλα με κολπικα υποθετα Pevaryl ή Lomexyn, Παραλληλα παιρνεις καθε μερα το προβιοτικο biotix με berry που ειναι ειδικο για τις ουρολοιμωξεις της εταιριας quest στα φαρμακεια.επισης παιρνεις βιταμινες το echinacea extra της εταιριας Power health για να αυξησεις την αμυνα του οργανισμου σου γιατι προφανως εχει πεσει.και τελος κανεις διατροφη πλουσια σε φυτικες ινες για να φτιαξει η χλωριδα του εντερου σου.εννοειται πως χαλας τις σχεσεις σου με την αντιβιωση γιατι αυτη κανει ολο το κακο και παιρνεις μονο σε ζητημα ζωης και θανατου!πες μου πως πηγε.

Μαριτα1
14-07-13, 23:37
κανεις θεραπεια με norocin Και συνεχιζεις με sporanox για τους μυκητες παραλληλα με κολπικα υποθετα Pevaryl ή Lomexyn, Παραλληλα παιρνεις καθε μερα το προβιοτικο biotix με berry που ειναι ειδικο για τις ουρολοιμωξεις της εταιριας quest στα φαρμακεια.επισης παιρνεις βιταμινες το echinacea extra της εταιριας Power health για να αυξησεις την αμυνα του οργανισμου σου γιατι προφανως εχει πεσει.και τελος κανεις διατροφη πλουσια σε φυτικες ινες για να φτιαξει η χλωριδα του εντερου σου.εννοειται πως χαλας τις σχεσεις σου με την αντιβιωση γιατι αυτη κανει ολο το κακο και παιρνεις μονο σε ζητημα ζωης και θανατου!πες μου πως πηγε.

ksofaki
15-07-13, 11:15
Καλημέρα στα κορίτσια κ καλη εβδομάδα! Την έχω πάτησει και εγώ με το μικρόβιο e.coli 2 φορές σε διάστημα ανα 2 χρόνια , χωρίς κανένα σύμπτωμα , αλλά μόνο με εντονη μυρωδιά των ούρων , χωρίς φαγούρα κλπ. Αυτες τις μέρες πάλι τα ίδια , και πήγα για εξέταση ούρων , και αναμένω αποτελέσματα! με την αντιβιωση που μου έδιναν , όχι πολύ δυνατή , περναγε μια χαρά !
Αλλά δεν είμαι και πολύ της αντιβιωσης ! Προσέχω γενικότερα την υγιεινη , παντα σιδερωμένα εσώρουχα , όχι σερβιετάκι κλπ . Τι αλλό μπορω να κάνω , για να μην εμφανίζετε ? Και κάτι αλλό , επειδή είμαι στην προσπάθεια για μωράκι , υπάρχει πρόβλημα ?
Αν ξέρει καμιά κοπελά ας με βοηθήσει ... ευχαριστώ!

Sehrazat
27-08-13, 13:30
Έχω ακούσει τα πάντα για θεραπείες. Τα φάρμακα όντως ανακυκλώνουν το πρόβλημα, δεν τα συνιστώ. Δοκίμασα γιαούρτι, πλύσεις με ξύδι, χαμομήλι και προσέφεραν μόνο προσωρινή ανακούφιση. Κάποιες φορές έφευγαν από μόνοι τους. Τελευταίο μου εγχείρημα, το σκόρδο. Έχετε ακούσει για τα αυτοσχέδια ταμπόν με μια σκελίδα σκόρδου; Αυτή τη στιγμή είμαι με μια σκελίδα ξέρετε που,και ομολογουμένως ήδη νιώθω διαφορετικά. Άμα θέλετεπερισσότερες λεπτομέρειεςγια την παρασκευή ταμπόν σκόρδου πείτε μου και θα απαντήσω asap.

mam2be
27-08-13, 15:05
Καλημέρα στα κορίτσια κ καλη εβδομάδα! Την έχω πάτησει και εγώ με το μικρόβιο e.coli 2 φορές σε διάστημα ανα 2 χρόνια , χωρίς κανένα σύμπτωμα , αλλά μόνο με εντονη μυρωδιά των ούρων , χωρίς φαγούρα κλπ. Αυτες τις μέρες πάλι τα ίδια , και πήγα για εξέταση ούρων , και αναμένω αποτελέσματα! με την αντιβιωση που μου έδιναν , όχι πολύ δυνατή , περναγε μια χαρά !
Αλλά δεν είμαι και πολύ της αντιβιωσης ! Προσέχω γενικότερα την υγιεινη , παντα σιδερωμένα εσώρουχα , όχι σερβιετάκι κλπ . Τι αλλό μπορω να κάνω , για να μην εμφανίζετε ? Και κάτι αλλό , επειδή είμαι στην προσπάθεια για μωράκι , υπάρχει πρόβλημα ?
Αν ξέρει καμιά κοπελά ας με βοηθήσει ... ευχαριστώ!

Παλιότερα με ταλαιπωρούσαν και μένα οι μύκητες. Τα τελευταία 2-3 χρόνια δεν έχω ευτυχώς εμφανίσει. Αυτό που κάνω (δεν ξέρω αν αυτό είναι που βοηθάει) είναι κάθε μέρα που κάνω μπάνιο, με καθαρό δάκτυλο, "μαζεύω" ότι υγρά έχω στον κόλπο και τον "αδειάζω". Δε χρησιμοποιώ ενδοκολπικές πλύσεις καθώς απ' ότι κατάλαβα επηρεάζουν το ph του κόλπου και μπορεί να χειροτερέψει η κατάσταση. Πάντα πλένομαι εξωτερικά με ειδικό σαπούνι. Επίσης στη θάλασσα αλλάζω μετά τη βουτιά με ένα στεγνό μαγιό.

MissMary
19-09-13, 11:33
Κορίτσια γεια σας! Παρακολουθώ τακτικά το φόρουμ αλλά πρώτη φορά γράφω. Αν ξέρει κάποια ποια χάπια εννοούσε η zeta77 ας μου πει σας παρακαλώ! Ταλαιπωρούμαι αρκετούς μήνες τώρα και δεν μπορούμε να βάλουμε μπρος για παιδάκι που θέλουμε! Ευχαριστώ!

Franklin
19-09-13, 12:30
Να ΄μαι κι εγω εδώ... Παθαίνω μυκητίαση απο 20 χρονών και είμαι πια 40 τουλαχιστον μια φορα το χρονο. Τις περισσοτερς φορες με ταυτοχρονη ουρολοιμωξη η οποία εκδηλωνεται με μοναδικο συμπτωμα τη φαγουρα μετα την ουρηση!!!

Εχοντας απελπιστει απο την κλασικη ιατρικη και εχοντας δει θεαματικα αποτελεσματα στην κορη μου απο την ομοιπαθητικη,εχω ξεκινησει ομοιοπαθητικη εδω και 5 μηνες. Το καλοκαιρι ξυπνησα ενα πρωι και ειχα εντονη φαγουρα εκανα μια μονο κολπικη πλυση με Eva douche baking soda και η φαγουρα σταματησε την επομενη μερα. Τωρα εχω ξεκινησει να παιρνω τα χαπια natrium muriaticum στα πλαισια της ομοιοπαθητικης και απο χθες εχω εντονη φαγουρα μετα την ουρηση η οποια ομως κραταει καποια λεπτα και οχι οπως πριν την ομοιοπαθητικη που φαγουριζομουν ολη τη μερα οτι κι αν εκανα. Εκανα παλι πλυση με το eva douche και αναμενω.

Για οσες εχετε κανει ομοιοπαθητικη για κολπιτιδες,ενδεχεται να ειναι η λεγομενη "εξαρση των συμπτωματων" που προκαλει η ομοιοπαθητικη ? Σε περιπτωση που επιμεινει η φαγουρα παω σε γυναικολογο ή στην ομοιoπαθητικο (η οποια ειναι παιδιατρος ως ειδικοτητα) ?

Kαι κατι ακομη. Δεν καταλαβα οι πλυσεις με χαμομηλι και σοδα σε περιπτωση που εχουμε ενοχλησεις πρεπει να γινονται κολπικα ή εξωτερικα και καθε ποτε?

MissMary
20-09-13, 18:41

Χρειάζομαι απελπιστικά να μάθω. Όποια ξέρει παρακαλώ να μου πει! Ευχαριστώ!

Franklin
26-09-13, 22:58
Κορίτσια είστε σοβαρές? Θα παρετε "κατι χάπια" που τα έδωσε "ενας παθολόγος" σε "καποια"? Πλάκα κανετε φανταζομαι...

white_rose
11-12-13, 19:24
Ξανανοίγω το θέμα... Καλησπέρα!!!

Είμαι μια από τις άτυχες με υποτροπιάζουσες μυκητιάσεις εδώ και τρεις μήνες. Πάνω που νιώθεις λίγο καλύτερα, να σου η επόμενη περίοδος και πάλι από την αρχή!
Αρχικά, ως και τις πρώτες μέρες, το αντιμετώπισα φυσικά, με σκελίδες σκόρδου... Ήταν όντως σα να είχε εξαφανιστεί το πρόβλημα, ώσπου μετά από επαφή ξανάρχισε. Συνέχισα θεραπεία με σκόρδο και εξωτερικά πλύσεις με χαμομήλι ή καλέντουλα. Αφού είχε περάσει 1,5 μήνας και μου φάνηκε πως ο οργανισμός μου συνήθισε την αντιβίωση-σκόρδο, αφού δεν αντιμετωπιζόταν πλέον η φαγούρα, πήγα και μου έδωσαν αντιμυκητιασική κρέμα. Όσες μέρες έβαζα κρέμα, οκ, μετά πάλι επανερχόταν η φαγούρα και αυτά τα αντιπαθητικά άσπρα κομματάκια εξωτερικά!
Αποφάσισα να το ελέγξω μόνο μέσω διατροφής και διαχείρισης άγχους, γιατί όντως εμένα ευθύνεται το άγχος κατά κύριο λόγο. Αυτό το πράγμα αποδυναμώνει τόσο τον οργανισμό μας, που δεν έχει πλέον άμυνες.
Η διατροφή που κάνω ήταν την πρώτη εβδομάδα χαμομήλι-κρέας-λαχανικά μόνο, και τις επόμενες μέρες πρόσθεσα μικρές μερίδες ψωμί και μακαρόνια, και πολλά πορτοκάλια.
Είμαι καλύτερα, αλλά πάω στοίχημα πως αν ξαναφάω έστω κι ένα γλυκάκι δε θα μπορώ πάλι να κοιμηθώ.
Έχει καμιά παρόμοια εμπειρία; Πότε επαναεισάγουμε λίγη ζάχαρη στη διατροφή μας....?

white_rose
17-12-13, 23:08
Up

Επίσης, γνωρίζει κάποια αν έχει σχέση η κύστη στις ωοθήκες με δυσκοιλιότητα και φούσκωμα στην κοιλιά;

Παρακαλώ να απαντήσει κάποια κοπέλα αν έχει παρόμοια εμπειρία... :neutral:

Μαριτα1
18-01-14, 19:56
http://www.alternativebipolar.gr/index.php/articles/natassa-vasilaki-articles/54-candida-albicans.html

Belleelen
23-01-14, 14:20
Καλησπέρα σας.

Εγω ταλαιπωρούμε αρκετό καιρό από μύκητες και επειδή μένω επαρχία τα πράγματα ήταν ακόμα πιο δύσκολα. Προσπαθούμε και για μωρό και δεν μπορούσα να βγάλω άκρη. Αποφασισά λοιπόν να επισκευπτώ τον γιατρό μου που είχα στην Αθήνα για να δω τι μπορώ να κάνω. Έμαθα λοιπόν τα παρακάτω:
1. Οι μύκητες πλέον το τελευταία 3 - 4 χρόνια θεωρούνται φυσιολογική χλωρίδα του κόλπου της γυναίκας και στις περισσότερες περιπτώσεις δεν τους καταπολεμάμε. Αν αυτοί γίνονται ενοχλητικοί και επιμένουν να μας ενοχλόυν με φαγούρες ή τσουξίματα τότε κάτι κάνουμε λάθος σε δύο πράγματα.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να αλλάξουμε όταν έχουμε μυκητιάσεις είναι η διατροφή μας. Σταματάμε να τρώμε πολύ άμυλο, ζάχαρη, φρουκτόζη και προίοντα που περιέχουν ζύμες και προτιμάμε προίοντα με προβιοτικά, πρωτεινες (κρέας).
Το δευτερό πραγμά, σταματάμε να χρησιμοποιούμε σκευάσματα όπως betadin που διάβασα παραπάνω ή γιαούρτι. Το καλύτερο είναι το πράσινο σαπούνι και το χαμομήλι.

2) Οι μύκητες ΔΕΝ επηρεάζουν εγκυμοσύνη, σύλληψη, τοκετό, ακόμα και αν είναι ενεργοί. Το δεν το έγραψα με κεφαλαία γιατί σε αυτό ήταν απόλυτως ο γιατρός. Οπως είπα και παραπάνω η ιατρική τα τελευταία χρόνια άλλαξε στο πως αντιμετωπίζει τους μήκετες στον κόλπο.

Επίσης κορίτσια όσες έχετε μύκητες καλό θα ήταν να κάνετε μια καλλιέργεια και να δείτε αν πράγματι είναι μύκητες ή αν ο κολπός σας κάνει υπερανάπτυξη γαλακτοβάκκιλου. Σύμβαίνει και αυτό και έχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα.

Εγώ τώρα ακολούθω ένα εξάμηνο πρόγραμμα διατροφής σε συνδυασμό με κάτι υποθετά συνταγογραφημένα από τον γιατρό μου τα οποία δεν είναι εμπορίου, μου τα φτιάχνει ο φαρμακοποιός. Ήδη πάω πολύ καλύτερα.

Ελπίζω να βοήθησα.

balentina 02
26-01-14, 16:38
Καλησπέρα σας.

Εγω ταλαιπωρούμε αρκετό καιρό από μύκητες και επειδή μένω επαρχία τα πράγματα ήταν ακόμα πιο δύσκολα. Προσπαθούμε και για μωρό και δεν μπορούσα να βγάλω άκρη. Αποφασισά λοιπόν να επισκευπτώ τον γιατρό μου που είχα στην Αθήνα για να δω τι μπορώ να κάνω. Έμαθα λοιπόν τα παρακάτω:
1. Οι μύκητες πλέον το τελευταία 3 - 4 χρόνια θεωρούνται φυσιολογική χλωρίδα του κόλπου της γυναίκας και στις περισσότερες περιπτώσεις δεν τους καταπολεμάμε. Αν αυτοί γίνονται ενοχλητικοί και επιμένουν να μας ενοχλόυν με φαγούρες ή τσουξίματα τότε κάτι κάνουμε λάθος σε δύο πράγματα.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να αλλάξουμε όταν έχουμε μυκητιάσεις είναι η διατροφή μας. Σταματάμε να τρώμε πολύ άμυλο, ζάχαρη, φρουκτόζη και προίοντα που περιέχουν ζύμες και προτιμάμε προίοντα με προβιοτικά, πρωτεινες (κρέας).
Το δευτερό πραγμά, σταματάμε να χρησιμοποιούμε σκευάσματα όπως betadin που διάβασα παραπάνω ή γιαούρτι. Το καλύτερο είναι το πράσινο σαπούνι και το χαμομήλι.

2) Οι μύκητες ΔΕΝ επηρεάζουν εγκυμοσύνη, σύλληψη, τοκετό, ακόμα και αν είναι ενεργοί. Το δεν το έγραψα με κεφαλαία γιατί σε αυτό ήταν απόλυτως ο γιατρός. Οπως είπα και παραπάνω η ιατρική τα τελευταία χρόνια άλλαξε στο πως αντιμετωπίζει τους μήκετες στον κόλπο.

Επίσης κορίτσια όσες έχετε μύκητες καλό θα ήταν να κάνετε μια καλλιέργεια και να δείτε αν πράγματι είναι μύκητες ή αν ο κολπός σας κάνει υπερανάπτυξη γαλακτοβάκκιλου. Σύμβαίνει και αυτό και έχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα.

Εγώ τώρα ακολούθω ένα εξάμηνο πρόγραμμα διατροφής σε συνδυασμό με κάτι υποθετά συνταγογραφημένα από τον γιατρό μου τα οποία δεν είναι εμπορίου, μου τα φτιάχνει ο φαρμακοποιός. Ήδη πάω πολύ καλύτερα.

Ελπίζω να βοήθησα.
η υπεραναπτυξη γαλακτοβακιλλων δημιουργει συμπτωματα μυκητιασης???????????????τοτε μαλλον ελυσα το προβλημα μου! εχω κνησμο και καψιμο κυριως μετα τις επαφες οι καλλιεργιες μου βγαινουν καθαρες αλλα εχω παρα πολλους γαλακτοβακιλλους

balentina 02
26-01-14, 16:52
οι γιατροι με βρισκουν καθαρη ,ομως σε εμενα το καψιμο εγινε κνησμος ( να φαω τις σαρκες μ ) και οι καλλιεργιες πεντακαθαρες...εχω αγανακτησει

balentina 02
26-01-14, 19:26
οταν εκανα καλλιεργια την προηγουμενη ειχα βαλει fusiderm κρεμα εξωτερικα.Θα μπορουσε αυτο να αλλοιωσει το αποτελεσμα της καλλιεργιας.Να υπαρχουν μυκητες και η εξωτερικη κρεμα να τους καλυψε??

olgitsasaban
06-02-14, 13:47
γενικα οταν κανεις καλλιεργεια κολπικού υγρού πρέπει να εχεις αποχη 3 ημερες απο επαφη και δεν πρεπει να εχεις βαλει τιποτα απο κρεμες

balentina 02
06-02-14, 13:55
γενικα οταν κανεις καλλιεργεια κολπικού υγρού πρέπει να εχεις αποχη 3 ημερες απο επαφη και δεν πρεπει να εχεις βαλει τιποτα απο κρεμες

Εκανα καλλιεργεια στο νοσοκομειο ενω ειχα βαλει canesten 1 υποθετο ενδοκολπικα και επαιρνα stabilanol βρεθηκαν σπορια μυκητων και αφθονοι γαλακτοβακιλλοι.Τιποτε αλλο απορω ομως γιατι τα συμπτωματα δεν υποχωρησαν αμεσα.Συνηθως οταν με πιανει ενοχληση με ενα υποθετο γινομαι καινουρια ! Και πως γινεται να εχω αφθονους γαλακτ.και μυκητες μαζι??

anna@
13-02-14, 00:10
Κορίτσια γειά σας!!! Να ρωτήσω κάτι! Μην γελάσουμε όμως!!! Μου είπε ο γιατρός μου να πάρω κολπικά υπόθετα αλλά επειδή δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει τα βάζουμε με το πλαστικό έτσι όπως ειναι;;;Η πρέπει να καταφέρω με κάποιο μαγικό τρόπο να το ανοίξω;;;( πεδεύομαι μισή ώρα τώρα)

rica
10-04-14, 20:14
Παθούσα κι εγώ κορίτσια! Δε μου λέτε, όταν λέμε πράσινο σαπούνι εννοούμε την κανονική πράσινη πλάκα σαπουνιού που βρίσκουμε στο εμπόριο;;;

LightG
13-04-14, 14:10

Αχ θα μπορούσες να πεις και σε μένα τα χάπια... Έχω απελπιστεί με αυτό το θέμα... Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

mairy_lou
18-04-14, 00:34
Κοριτσια καλησπερα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο μπορει να επηρεασουν σε μεγαλο βαθμο οι επιμονες κολπιτιδες και μυκιτιασεις την γονημοτητα. Υπαρχει περιπτωση να μην μπορει να συλλαβει καποια σε γονιμες μερες με ελευθερη επαφη λογω αυτου? τι αποψη εχετε απο δικες σας εμπειριες?

χαρουλα#
18-04-14, 09:34
Καλημερα mairy_lou!
Κοιτα,προσωπικη εμπειρια δεν εχω ,αλλα μια φιλη μου που προσπαθουσε για νινι ,δεν μπορουσε λογω μυκητιασεων.Δεν ξερω αν τελικα αυτο που εμποδιζει,ειναι η μυκητιαση αυτη καθαυτη ή η θεραπεια για την καταπολέμησή της.Ο γυναικολογος σου τι λεει;

mairy_lou
18-04-14, 12:29
Καλη σου μερα, ο γυναικολογος μου δεν εδειξε πολυ θορυβημενος γιατι συμβαινει σε πολλες κοπελες σχετικα, απ οσο μου πε!! επισης μου ειπε πως καλυτερο ειναι για την αρχη να μην ανησυχω και στην πορεια εαν δω οτι υπαρχει καποιο προβλημα η δεν ''προχωραει'' η δουλεια, να δουμε τι μπορουμε να κανουμε! Πειτε μου σας παρακαλω αν καποια εχει σχετικη εμπειρια με το θεμα εγκυμοσυνη η συλληψη με κολπιτιδες???? Γιατι θα αρχισω ηδη να απογοητευομαι :(

χαρουλα#
18-04-14, 12:40
Μην απογοητευεσαι κοπελα μου.
Καθε οργανισμος ειναι μοναδικος αρα κ διαφορετικος!
Υπαρχουν σοβαροτερα γυναικολογικα θεματα,αυτο τουλαχιστον αντιμετωπιζεται σχετικα ευκολα.Απλα θελει λιγο χρονο κ ολα θα φτιαξουν!
Το γεγονος ομως οτι αναρωτιεσαι δε μου δειχνει οτι εχεις κ πολλη εμπιστοσυνη στο γιατρο σου..Μηπως να επαιρνες κ μια δευτερη γνωμη απο εναν αλλο γιατρο;Ετσι,για να σου φυγουν οι ιδεες....:confused:

mairy_lou
18-04-14, 12:52
Σε αυτον τον γιατρο ειναι η πρωτη φορα που πηγα τωρα. Εμεινα απολυτως ικανοποιημενη μου ελυσε ολες μου τις αποριες, απλα μου ειπε οτι αφου θελετε παιδι ξεκινηστε το χωρις να ψαχνετε το πως το γιατι και το αν , γιατι θα με πιασει το αγχος, και αν περασουν λιγο οι μηνες και δεν δουμε φως στο τουνελ, τοτε θα το επανεξετασουμε! αλλωστε τα τελυταια 3 χρονια, οτιιιιι, μα οτιιιιιι θεραπεια εχω κανει, δεν τους αποχωριστηκα ποτε για πανω απο 4 μηνες τους κωλομυκητες!! Τι να πω πια!! Δεν ειναι στον ιδιο βαθμο ενοχλητικοι φυσικα καθε φορα, αλλα ειναι περα για περα αβολο !!! Σιγουρα πολλες καταλαβαινουν τι εννοω!! Απο την επαφη με τον αντρα μου, μεχρι και στις δραστηριοτητες μου καθημερινα! Σαφως υπαρχουν πολυ σοβαροτερ γυναικολογικα , αλλα για τον δικο μου οργανισμο , ειναι στο σοβαροτερο που αντιμετωπισα μεχρι τωρα. Μπορει να ακουγεταια ασημαντο αλλα η χρονια ομοιοπαθουσες με καταλαβαινουν :(

χαρουλα#
18-04-14, 13:02
Τιποτα απο αυτα που αφορουν την υγεια μας δεν ειναι ασημαντο.Εννοουσα οτι υπαρχουν μη αντιμετωπισιμα προβληματα που εμποδιζουν για παντα τη συλληψη.Μη το βαζεις κατω.Ευχομαι ολοψυχα να σου πανε ολα καλα κ να φτιαξετε μια ομορφη οικογενεια με το συντροφο σου!:p

mairy_lou
18-04-14, 13:08
Τιποτα απο αυτα που αφορουν την υγεια μας δεν ειναι ασημαντο.Εννοουσα οτι υπαρχουν μη αντιμετωπισιμα προβληματα που εμποδιζουν για παντα τη συλληψη.Μη το βαζεις κατω.Ευχομαι ολοψυχα να σου πανε ολα καλα κ να φτιαξετε μια ομορφη οικογενεια με το συντροφο σου!:p

Σ ευχαριστω πολυ !! Και για σενα ο,τι καλυτερο !! Και δεν φανταζεσαι ποσο πολυ το θελω αυτο το μωρακι !!!Δε θελεω να απογοητευτω ακομα γιατι περασε μονον εναμισης μηνας ελευθερων επαφων ! :)

χαρουλα#
18-04-14, 14:16
1,5 μηνας=1...αντε δυο ωορρηξιες!
Ειναι τοοοσο μα τοσο νωρις για απογοητευσεις!keep trying!

mairy_lou
18-04-14, 14:30
1,5 μηνας=1...αντε δυο ωορρηξιες!
Ειναι τοοοσο μα τοσο νωρις για απογοητευσεις!keep trying!

Αυτο ακριβως :D Ελπιζω να μην αργησω να εχω θετικα νεα !!!

Franklin
18-04-14, 15:35
Mετά την ομοιοπαθητική δεν ξανάπαθα μυκητιάσεις παρόλο που παθαινα 3-4 φορές το χρονο.Η ομοιοπαθητικος μου εχει πει οταν εχω καποιες ενοχλησεις να κανω πλυσεις κολπικες με μίγμα από καλεντουλα και tea tree και σταματάει αμέσως το θέμα. Το φτιαχνουν στα φαρμακεία που πουλανε ομοιπαθητικα. Εξαιρετικό.

mairy_lou
18-04-14, 23:45
Mετά την ομοιοπαθητική δεν ξανάπαθα μυκητιάσεις παρόλο που παθαινα 3-4 φορές το χρονο.Η ομοιοπαθητικος μου εχει πει οταν εχω καποιες ενοχλησεις να κανω πλυσεις κολπικες με μίγμα από καλεντουλα και tea tree και σταματάει αμέσως το θέμα. Το φτιαχνουν στα φαρμακεία που πουλανε ομοιπαθητικα. Εξαιρετικό.

Δεν εχω ιδεα απο ομοιοπαθητικη !! μονο ακουστα!! θα πρεπει να το ψαξω και λιγουλακι!

Franklin
19-04-14, 19:27
Δεν εχω ιδεα απο ομοιοπαθητικη !! μονο ακουστα!! θα πρεπει να το ψαξω και λιγουλακι!

Oύτε εγω είχα. Οπως παρα πολλοί γονείς έκανα ομοιοπαθητική στον εαυτό μου αφού είχα δει θεαματικά αποτελέσματα στο παιδί μου. Είπα λες να με βοηθήσει και στις επαναλαμβανόμενες κολπίτιδες-ουρολοιμώξεις? Δειλά δειλά ρώτησα την ομοιοαπθητικο παιδιατρο της κορης μου και ακομα δεν το πιστευω οτι εχω ενα χρονο χωρις μυκητες. Τρες τεσσερις φορες με τριγυρισαν,εκανα πλυση με καλεντουλα και εφυγαν τρεχοντας.... Αν σε ζοριζει το οικονομικο παντως γιατι τραβαει σε χρονο η ομοιοπαθητικη δοκιμασε κατευθειαν το μιγμα ισως να κανει δουλεια απο μονο του.

mairy_lou
21-04-14, 01:16
Oύτε εγω είχα. Οπως παρα πολλοί γονείς έκανα ομοιοπαθητική στον εαυτό μου αφού είχα δει θεαματικά αποτελέσματα στο παιδί μου. Είπα λες να με βοηθήσει και στις επαναλαμβανόμενες κολπίτιδες-ουρολοιμώξεις? Δειλά δειλά ρώτησα την ομοιοαπθητικο παιδιατρο της κορης μου και ακομα δεν το πιστευω οτι εχω ενα χρονο χωρις μυκητες. Τρες τεσσερις φορες με τριγυρισαν,εκανα πλυση με καλεντουλα και εφυγαν τρεχοντας.... Αν σε ζοριζει το οικονομικο παντως γιατι τραβαει σε χρονο η ομοιοπαθητικη δοκιμασε κατευθειαν το μιγμα ισως να κανει δουλεια απο μονο του.

σ ευχαριστω franklin !!! ♥♥ σιγουρα παντως θα το ψαξω, δεν θα τ'αφησω ετσι !!

olga_olga
28-07-14, 16:07
ειμαι 14 χρονων και βγαζω συνεχια ξολπικα υγρα στο βρακι μου...κιοι επεισεις δεν εχω περιοδο ακομαα!!