PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ ΧΑΜΗΛΆ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ

ioanna_m
19-04-10, 18:48
Εδω και λίγες μέρες ένιωθα χαμηλά στην κοιλιά πονάκια σαν αυτά τις περιόδου , οχι συνεχόμενα αλλά πολλά μέσα στην ημέρα.Είμαι στην 16 εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου.Πήρα τον γιατρό μου μου πε ξεκούραση και μου έδωσε μαγνήσιο.Ομως αυτές τις μέρες ενώ είμαι σπίτι μου και ξεκουράζομαι νοιώθω και ένα βάρος χαμηλά στην κοιλιά.Μήπως όλα αυτά είναι φυσιολογικά?Τα είχε καμία κοπέλα?

spyni
19-04-10, 18:51
εγω τα ειχα σχεδον ολη την ωρα στην πρωτη εγκυμοσυνη και επισης μου περνουσε με απολυτη ξεκουραση-οχι οτι γενικα εκανα πολλα, αλλα τεσπα...-και τωρα στον μπεμπουλη καποιες φορες τα εχω λαι ευτυχως περνανε με ηρεμια!!και εγω 17 εβδομαδων ειμαι!!καλη σου συνεχεια!!

tzeni78
19-04-10, 20:03
Κι εγω τα εχω που και που τα πονακια και ο γιατρος μου μου ειπε να περνω κανενα panadol και πραγματικα περνανε.Δεν ξερω παντως τι ειναι συσπασεις η απο το μεγαλωμα της μητρας?Αφου τα εχουμε ολες τοτε ειναι φυσιολογικο.

panan
19-04-10, 20:46
κι εγω τα εχω απο την αρχη.η γιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικα γιατι μεγαλωνει η μητρα.απλα τις τελευταιες 2 εβδομαδες δεν τα εχω καθημερινα κια κρατανε πιο λιγο.

Sotiria
09-05-10, 17:26
Και εγώ τα έχω.
Παίρνω μαγνήσιο και ξεκουράζομαι κάθε φορά και πιο πολύ απο το φόβο μου.
Υποθέτω οτι είναι και απο κούραση.

litsazao
03-06-10, 13:36
κοριτσια καλημερα και απο μενα. εχω κ εγω την ιδια απορια εχω πονακια χαμηλα στην κοιλια απο την αριστερη πλευρα. τις πρωτες εβδομαδες ηταν σαν πονοι περιοδου αλλα 2-3 μερες τωρα ειναι σαν να με σουβλιζει κατι απο κατω. ειμαι στην 14 εβδομαδα και δεν ξερω τι ειναι τωρα αυτο το καταλαβαινω και στον υπνο μου με ξυπναει αυτος ο πονος. σας εχει συμβει κατι τετοιο;

ladyeri
03-06-10, 14:33
Και εγώ τα έχω...Είμαι 18w3d και τις τελευταίες δύο μέρες νιώθω μόνιμα πονάκια κάτω χαμηλά στην κοιλιά...Αν και ο γιατρός λέει δεν είναι τίποτα, εγώ ανησυχώ...:?

παντελινο
03-06-10, 16:56
μεγαλωνει η μητρα

GEORGIA LOGO
03-06-10, 18:40
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ...
ΑΝ ΘΥΜΗΘΩ ΤΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ (ΟΛΑ ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΑ ) ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.....
ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 23η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.!!!

xristianna
11-07-10, 22:29
Κορίτσια και εγώ τις τελευταίες 2 μέρες αισθάνομαι πόνο κάτω αριστερά στην κοιλιά καθώς και πόνους περιόδου. Είμαι στην 13 βδομάδα.
Επίσης αισθάνομαι κάτι σαν τράβηγμα στην κοιλιά, κυρίως γύρω απο τον αφαλό. Θα πάρω αύριο τον γυναικολόγο μου, αλλά μήπως έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία; Ευχαριστώ! :roll:

popi1987
11-07-10, 22:33
κοριτσια εγω ειμαι στην 20 εβδομαδα και ακομα οταν παω ν συκωθω ποναω κατω χαμηλα οποτε ξαπλωνω 10 λεπτα ν ηρεμησω

ΕλεΣ
13-07-10, 16:51
Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη, δεν θυμαμαι σε ποιο μηνα ημουν...... με επιασαν δυνατοι πονοι στη κοιλια σαν της περιοδου!!! Τρελαθηκα η πρωτη μου σκεψη ηταν οτι εχασα το παιδι!!! Η απαντηση του γιατρου ηταν οτι μεγαλωνει η μητρα και αν ποναω πολυ μπορω να παρω ντεπον!
Προτειμησα να ποναω για να ξερω ακριβως τι συμβαινει στο μωρο και σε μενα!!!
Τωρα που ειμαι στη 2η εγκυμοσυνη, στη 16 βδομαδα, δεν δινω σημασια στα πονακια! Τα αντεχω, δεν ειναι τιποτα μπροστα σε στους πονους του τοκετου!!!:-):-):-):-):-)

xristianna
13-07-10, 17:30
και εγώ αγχώθηκα πολύ... Πήγα στο γιατρό, μάλλον δεν είναι τίποτα αλλά θα το παρακολουθήσω

Sotiria
13-07-10, 17:41
Είχα και εγώ πονάκια στον 5ο μήνα, αγχώθηκα, αγχώθηκε η γιατρός μου...με έβαλε στο κρεβάτι με χάπια....τώρα καλά είμαι και δεν τα παίρνω πια. Δεν ξέρω τελικά αν είναι λογικό να τα έχεις ή πρέπει να κάνεις κάτι για αυτά τα πονάκια. Βλέπω οτι δεν το αντιμετωπίζουν ολοι οι γιατροί το ίδιο.

rena_myst
04-08-10, 09:50
Ειναι εντελως φυσιολογικα βρε κοριτσια τα πονακια αυτα.Σκεφτειτε οτι αλλαζει ολο μας το σωμα.Εγω παντως στην 16 εβδομαδα τα εχω ακομα .....και οσο τα εχω δεν ανησυχω....ειναι η σιγουρια μου οτι το παιδακι μου ειναι ακομα εκει.....:lol:

rena_myst
06-08-10, 08:01
Ειναι εντελως φυσιολογικα βρε κοριτσια τα πονακια αυτα.Σκεφτειτε οτι αλλαζει ολο μας το σωμα.Εγω παντως τα εχω ακομα .....και οσο τα εχω δεν ανησυχω....ειναι η σιγουρια μου οτι το παιδακι μου ειναι ακομα εκει.....:lol:Ας πανε ολα καλα και ουτε τα πονακια με νοιαζουν ουτε οι αναγουλες ουτε τιποτα

Δ.Βούλα
06-08-10, 11:16
εγω οταν σηκωνομομαι απο το κρεβατι ποναω και δεν μπορω να γυρισω πλευρο οταν κοιμαμαι αλλα το ξερω οτι ολα ειναι φυσιολογικα

EvaBar
03-10-10, 23:35
Εδώ και ένα μηνα έχω πολύ αυξημένα υγρά τα οποία δυσκολεύομαι να αναγνωρίσω. Είναι δηλαδή απλά κολπικά υγρά ή είναι κάτι άλλο; Υπόψην πως είμαι στην 14η εβδομάδα. Επίσης, ειδικά μετά το μεσημέρι, έχω ένα έντονο βάρος χαμηλά. Ορισμένες φορές δυσκολεύομαι και να σηκωθώ από το κρεβάτι. Ο γιατρός μου μου είπε πριν μια βδομαδα πως ο πλακούντας είναι κάπως χαμηλά και να ξεκουράζομαι όσο μπορώ, πράγμα αδύνατο ουσιαστικά με το σχολείο (είμαι εκπαιδευτικός) και με τον μικρό μου γιο να τρέχει όλη μέρα. Νιώθω μπερδεμένη, κουρασμένη και δεν ξέρω αν πρέπει να αγχωθω! Κάποια βοήθεια παρακαλώ!!!:-?

madchen
04-10-10, 14:28
Evabar,κι εγώ όταν ήμουν στη 12-13η εβδομάδα είχα αρκετά υγρά και είδα και λίγο αίμα και εννοείται ότι ο γιατρός μου είπε να μείνω για κάποιες μέρες στο κρεβάτι.Δεν είχα κάποιο πρόβλημα με τον πλακούντα, ούτε χαμηλός ήταν ούτε αποκόλληση είχε γίνει,το αίμα ήταν ανεξήγητης αιτιολογίας,αλλά η ξεκούραση ήταν επιβεβλημένη.Τώρα μπαίνω στην 20η εβδομάδα και το βάρος για το οποίο μιλάς το νιώθω σχεδόν κάθε βράδυ τις τελευταίες 3-4 εβδομάδες όταν είμαι στο κρεβάτι. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι τίποτα.Κι εγώ είμαι εκπαιδευτικός και εννοείται ότι ο γιατρός μου δίνει άδεια από την αρχή της σχολικής χρονιάς αν και δεν έχω κάποιο πρόβλημα ώστε να χρειάζεται να μένω στο κρεβάτι...όταν είσαι έγκυος δεν γίνεται να ανεβοκατεβαίνεις διαρκώς σκάλες, να κουβαλάς βιβλία και τετράδια, να είσαι πέντε ώρες όρθια την ημέρα, να κάνεις εφημερία και να κινδυνεύεις να σου έρθει μπάλα πάνω σου (πέρσι είχα φάει αρκετές μπαλιές από τα παιδιά!).Είναι πολύ μεγάλη κούραση το σχολείο για μια έγκυο και θεωρώ ότι για να μην το διακινδυνεύσεις θα πρέπει να ζητήσεις από το γιατρό σου να σου γράψει άδεια.Μην ξαναπάς στο σχολείο, δεν είναι όπως μια οποιαδήποτε δουλειά γραφείου...και στο σπίτι προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς και να σε βοηθάει κάποιος με το άλλο σου το παιδάκι...πρέπει να είμαστε προσεκτικές όσο μπορούμε και ακόμη περισσότερο αν υπάρχουν προβλήματα.Εύχομαι ό,τι καλύτερο!!

πρωταρα
05-10-10, 00:12
Πονους χαμηλα κ αριστερα παρουσιασα απο το πρωι. Το απογευμα επιδεινώθηκαν κ πηρα το γιατρο μου. Μου ειπε οτι μαλλον εχω συσπάσεις (ηταν πετρωμενη σε καποια σημεια η κοιλια) και μου ειπε να βαλω ενα υποθετo voltaren και να ξαπλωσω. Εχω αρχισει να φοβαμαι κ παλι κ εχω κ υπερηχο Β΄επιπεδου την Τεταρτη. Κοριτσια τι πιστευετε οτι συμβαινει? Εχει τυχει σσε καμια?

evib
05-10-10, 11:11
Καλημέρα κορίτσια,

Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι υπάρχουν αυτά στην εγκυμοσύνη και είναι φυσιολογικά. Μου συνέστησε Buscopan και ξεκούραση.

gentriana
13-10-10, 19:46
Κι εγώ τις έχω αυτές τις ενοχλήσεις, από την αρχή της εγκυμοσύνης. Δεν τις έχω πάρει πολύ σοβαρά. Συνήθως εμφανίζονται όταν κουραστώ, π.χ. όταν κουβαλήσω κανά κιλό παραπάνω ή περπατήσω ή σκύψω ή μείνω όρθια για ώρα. Δεν είναι τόσο έντονες ώστε να χρειάζομαι παυσίπονο, που προσπαθώ να αποφεύγω ούτως ή άλλως. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι με φοβίζουν, σκέφτομαι μήπως κάτι δεν πάει καλά και προσπαθώ να ξεκουραστώ. Ο γιατρός με είχε προειδοποιήσει εξαρχής ότι μπορεί να έχω πονάκια και να ανησυχήσω μόνο αμα δω αίμα ή είναι έντονοι οι πόνοι. Τι να πω, δεν ξέρω.