PDA

Επιστροφή στο Forum : μαιευτήριο Ρέα

Σελίδες : [1] 2 3 4 5

RANIA
20-04-10, 14:34
κορίτσια καλημέρα τυχαίνει να γνωρίζει καμία πότε θα ανοίξει αυτό το νοσοκομείο Ρέα στη λ.συγγρου απεναντι απο το Ωνασειο?ο γιατρος μου θα παει εκει μολις ανοιξει ,τωρα ειναι ακομα στο μητερα οπου γεννησα και το πρωτο μου παιδακι.Τωρα πια οπως εχουν γινει οικονομικα τα πραγματα δεν μας περνει να γεννησω παλι στο μητερα και θελουμε πολυ να κανουμε δευτερο παιδακι.δεν το συζηταω φυσικα για το ελενα γιατι γεννησα με καισαρικη το πρωτο μου παιδακι και δεν θελω να το φανταστω να τραβηξω παλι ολο αυτον τον πονο με ενα μωρακι διπλα μου που θα πρεπει να σηκωνομαι.θα μπορουσα να ρωτησω τον γιατρο μου αλλα ντρεπομαι να τον παρω τηλ μονο και μονο να τον ρωτησω αυτο.ευχαριστω εκ των προτερων Ρανια

elizaa
20-04-10, 14:47
Ρανια καλησπερα...
εχω κανει αιτηση για δουλεια στο Ρεα και μου ειπανε οτι θα ανοιξει απο Σεπτεμβριο...

RANIA
21-04-10, 17:44
σ'ευχαριστω παρα παρα πολυ Ελιζα να εισαι καλα.Συγγνωμη αν σε ζαλιζω αλλα που εκανες αιτηση για δουλεια στο Ρεα?μ'ενδιαφερει πολυ να εργαστω σε ενα μαιευτηριο σ'ευχαριστω πολυ και συγγνωμη και παλι αν σε ζαλιζω

elizaa
21-04-10, 17:57
ρανια σου εστειλα πμ

elina1978
22-04-10, 13:15
καλημερα κι απο μενα.γενναω ιουνιο και υποτιθεται οτι θα γεννουσα εκει (θα ανοιγε 10 μαρτιου)αλλα απο οτι λεει η γιατρος μου πριν τα χριστουγεννα χλωμο να ανοιξει.

Nancy79
29-04-10, 12:26
μπορειτε να μου πειτε κι εμενα κοριτσια για να κανω αιτηση στο Ρεα που πρεπει να απευθυνθω;με ενδιαφερει να δουλεψω εκει

μαρια21
29-04-10, 14:23
κοριτσια καλησπερα. ο γιατρος μου ειναι ενας απο τους μετοχους του ρεα. αναμενεται να ανοιξει γυρω στο νοεμβριο

Nancy79
29-04-10, 20:56
σ ευχαριστω πολυ μαρια για την πληροφορηση.μηπως ξερεις που μπορουμε να στειλουμε βιογραφικό;

GIORGIA86
12-05-10, 16:14
ελιζα που μπορω να στειλω βιογραφικο για το ρεα

popi23
12-05-10, 18:40
καλησπέρα κορίτσια!Η ώρα η καλή σε εσάς που περιμένετε παιδάκι....θα ήθελα να μαθω που μπορώ να στείλω βιογραφικό για το ρέα...

xaroula10
06-06-10, 11:58
Καλημέρα κορίτσια!!Μπορείτε να μου στείλετε και μένα πληροφορίες για το πού μπορώ να στείλω βιογραφικό για το ρέα.

elena 79
15-06-10, 23:59
Κορίτσια μπείτε στην ιστοσελίδα του ρέα. reahospital αν γράψετε θα βγεί πρώτη πρώτη και εκεί εξηγεί αν θυμάμαι καλά για θέσεις εργασίας. Έχει και τηλέφωνα επικοινωνίας, εγώ που πήρα γιατί ενδιαφερόμουν για τιμές δεν βρήκα κάποιον προς το παρόν να μου απαντήσει. Ελπίζω να βοήθησα.

polineta
08-07-10, 20:51
Kαλησπέρα κορίτσια!!Έχω στείλει και εγώ βιογραφικό στο μαιευτήριο Ρέα και θα ήθελα να μάθω εάν σας έχουν καλέσει για συνέντευξη. Ευχαριστώ.

Pytheas
08-07-10, 21:12
Για να δείτε τις διαθέσιμες θέσεις εργασίας στο Ρέα πατήστε εδώ (http://www.reahospital.gr/Jobs.aspx) και επιλέξτε τη θέση που σας ενδιαφέρει.

Εναλλακτικά πατήστε εδώ (http://www.reahospital.gr/SubmitCV.aspx) για να εισάγετε τα στοιχεία σας.

Καλή επιτυχία!

ΜΑΡΩ1980
09-07-10, 17:01
Κορίτσια γεια σας....έχω την ίδια απορία με την polineta..επειδή είναι "θεωρητικά πάντα" πολλές οι θέσεις και αφορούν πολλές ειδικότητες δεν θα έπρεπε να έχουν αρχίσει οι συνεντεύξεις ?? ....με δεδομένο ότι θα ανοίξει Σεπτέμβριο..

ΜΑΡΩ1980
10-07-10, 15:07
Στο μαιευτήριο ρέα σταμάτησαν να δέχονται βιογραφικά εκτός της ειδικότητας της μαίας.

Mairoula F
26-07-10, 16:20
Καλημέρα σε όλες τις υποψήφιες μανούλες.

Το ξέρετε ότι το φθινόπωρο ανοίγει ένα καινούργιο μαιευτήριο επ' ονόματι Ρέα στη Συγγρού (κοντά στο Ωνάσειο)?

Τον προηγούμενο μήνα που πήγα στο Μητέρα, όπου βρίσκεται ο γυναικολόγος μου, Σάββατο πρωί και το τμήμα των υπερήχων ΑΔΕΙΟ!! Εκφράζω στο γιατρό μου την απορία μου γι'αυτό και μου λέει ότι έχουν φύγει πόσοι γυναικολόγοι και έχουν πάει στο Γαία και θα ακολουθήσουν και άλλοι που θα πάνε στο Ρέα.

Λέτε έτσι να πέσουν αρκετά οι τιμές του "ξενοδοχείου"???? που στην πρώτη γέννα για δίκλινο με καισαρική μας πήγε περίπου 8 χιλιάρικα... (συν βλαστοκύτταρα!)

ELENI 27
26-07-10, 16:52
νομιζω θα ανοιξει σεπτεμβρη!!!το εχουν οι γιατροι απο ιατρικο!λενε οτι θα ειναι πολυτελειασ σε πολυ καλεσ τιμεσ!!:oτουσ γιατρουσ των νοτιων προαστιων θα τουσ παρει κατα μεγαλο ποσοστο!!γιατι φαντασου τη διαδρομη γλυφαδα με μητερα!!!και να γενναει καποια εκτακτωσ πρωι!!

Mairoula F
27-07-10, 11:40
Άντε να δούμε... Γιατί πολύ το έχουν ξηλώσει το θέμα με το κόστος της γέννας!

Vitsi
23-08-10, 14:13
Στο μαιευτήριο ρέα σταμάτησαν να δέχονται βιογραφικά εκτός της ειδικότητας της μαίας.

Μαλλον δεν ισχυει αυτο που λες,γιατι μια φιλη Νοσηλευτρια αφησε βιογραφικο και μαλιστα την καλεσαν και για συνεντευξη.
Οσο για την αποστολη βιογραφικων μεσω mail,πλεον δεν εμπιστευομαι αυτη τη μεθοδο,προτιμω ν'αφησω η ιδια το cv μου στο γραφειο προσωπικου ετσι ωστε να ειμαι σιγουρη οτι θα το δουν και γενικα υπαρχει μια πιο αμμεση επαφη.

Vitsi
23-08-10, 14:18

Ειχες δικιο τελικα...ΜΟλις το ειδα στην ιστοσελιδα του μαιευτηριου.

ngeo23
29-08-10, 17:12
καλησπερα, εχετε κανενα νεοτερο για το αν ανοιξε ή ποτε θα ανοιξει το μαιευτήριο και αν εχει ανοιξει εχει κανενας καμια εμπειρια να μας πει;

kel
30-08-10, 16:11
Επειδη ο γιατρος μου εγινε μετοχος σε αυτο το νοσοκομειο και επειδη μενουμε και Πειραια εριξα μια ματια στο γουγλη γι'αυτη την κλινικη και επεσα πανω σε αυτο το αρθρο
http://www.iatrikostypos.com/content/epixeirein/anatropes-ston-antagonismo-tha-epidioksei-maieytirio-rea
Υποστηριζει οτι θα εχει πολυ χαμηλες τιμες. Παντως η αυξηση των μαιευτηριων οπως επισης και η αυξηση των γεννων σε δημοσια μαιευτηρια εχει ριξει λιγο τις τιμες.

ngeo23
30-08-10, 17:31
εισαι εγκυος; θα γεννησεις εκει; ψαχνω μηπως ξερει κανεις ποτε θα ανοιξει. σου εχει πει κατι ο γιατρος σου;μπορεις να τον ρωτησεις οταν τον δεις και να μας πεις;

kel
30-08-10, 18:34
Δεν ειμαι εγγυος, απλα περασα ενα αρκετα σοβαρο (γυναικολογικο )προβλημα υγειας και εκανα τεσσερις επεμβασεις ολες στο Λητω. Τελευταια φορα που πηγα για ελεγχο στο γιατρο μου ηταν πριν το Πασχα. Τοτε μου ειπε οτι εγινε μετοχος στο Ρεα και οτι μετα το Σεπτεμβρη θα μπορω να πηγαινω εκει επειδη σαφεστατα απο Πειραια το Ρεα μου πεφτει πιο κοντα απ'οτι το Λητω. Στο Λητω εκεινος θα ξαναπηγαινει αλλα θα αποχωρησει απο το Μητερα (γιατι ηταν και εκει)

kikos
07-09-10, 13:48
Γειά σας κορίτσια,

γεννάω σε 2 μήνες και πήρα κι εγώ προχτές να ρωτήσω τελικά αν τέθηκε σε λειτουργία το μαιευτήριο. Μου είπαν ότι θα ανοίξει προς τέλος Οκτώβρη και σε κάνα μήνα να πάρω τηλέφωνο ξανά γιατί ζήτησα για τιμοκατάλογο διαμονής και γέννας . Οπότε επανέρχομαι που το έχω και από κοντά το θέμα. Και φυσικά για εμάς που μένουμε Πειραιά και γύρω περιοχές είναι ότι καλύτερο το μαιευτηρίο αυτό αν δε έχει και καλές τιμές (όπως φημολογείται) σωθήκαμε κορίτσια!!!!

ngeo23
07-09-10, 18:15
με το καλο να γεννηθει το μωρακι σου.
περιμενουμε νεα σου μολις μαθεις κατι και κυριως για τον τιμοκαταλογο!!!αντε να δουμε

ΜΑΡΩ1980
08-09-10, 16:12
Γεια σας κορίτσια....Να σας ρωτήσω αν κάποια από εσας που είχε στείλει βιογραφικό στο μαιευτήριο ρέα έχει ειδοποιηθεί για συνέντευξη ? και αν ναι για ποια ειδικότητα ? ...ευχαριστώ

underage
08-09-10, 18:26
...και πήρα κι εγώ προχτές να ρωτήσω τελικά αν τέθηκε σε λειτουργία το μαιευτήριο. Μου είπαν ότι θα ανοίξει προς τέλος Οκτώβρη και .........

υποτίθεται πως ανοίγει από τον Οκτώβριο του 2009 και το πάνε από δίμηνο σε δίμηνο!!!!!

και η γιατρός μου τον Γενάρη με διαβεβαίωνε ότι θα γεννήσω σίγουρα εκεί γιατί θα είχε ανοίξει υποτίθεται από τον Μάρτη!!!!!!! :evil: :evil: :evil: έτσι της είχαν πει, μετά της είπαν Ιούνιο, κλπ κλπ

Αν δεν βγει κάποιος από το ΔΣ του νοσοκομείου να πει υπεύθυνα ότι ανοίγει πχ στις 31 Φλεβάρη, δεν πιστεύω τίποτα!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

ngeo23
08-09-10, 20:00
ααααααα, πολυ ωραια...εγω τελος γεναρη παω, λετε να ειναι;;;τι να πω.
με το καλο να γεννησεις, που τελικα θα πας τωρα που δεν ανοιξε το ρεα;

underage
09-09-10, 00:35
στο ιασώ θα πάω :evil: :evil:

Δέσποινα79
14-09-10, 14:24
Κορίτσια κι ο δικός μου γιατρός θα είναι στο Ρέα. Μου έλεγε η μαία μου που πήγε και το είδε ότι είναι φοβερό κτήριο και προβλέπεται να γίνει χαμός μόλις ανοίξει. Καταρχάς το σχήμα του είναι σαν πυραμίδα. Πάνω-πάνω είναι οι σουίτες (άπιαστο όνειρο) που έχουν θέα στο roof garden του Metropolitan και στην πισίνα του. Έπαθε πλάκα! Όλα τα δωμάτια έχουν κάτι σαν εσωτερικό μπαλκόνι και πολυτέλεια. Το πιο οικονομικό είναι το 4κλινο, το οποίο αν κατάλαβε καλά χωρίζεται στα δύο με μία συρταρωτή πόρτα από αμμοβολή. Άρα στην ουσία είναι σαν 2 2κλινα. Για το τελευταίο βέβαια δεν παίρνω κι όρκο (περίεργο μου φαίνεται).
Επίσης μου είπε ότι λένε ότι θ'ανοίξει το Γενάρη κι ότι θα είναι από τα πιο οικονομικά.
Ό,τι άλλο μάθω θα σας ενημερώσω.

Blacktan
14-09-10, 14:27
Αν δεν βγει κάποιος από το ΔΣ του νοσοκομείου να πει υπεύθυνα ότι ανοίγει πχ στις 31 Φλεβάρη, δεν πιστεύω τίποτα!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Ακομα και καποιος απο το ΔΣ να βγει και να κανει ΕΠΙΣΗΜΗ ανακοινωση για 31 Φλεβαρη , τοτε μην τον πιστεψεις παλι με τιποτα .... :D:D:D

ARTY
14-09-10, 14:40
Και εγω ξερω απο μια φιλη που γενναει εκει οτι θα ανοιξει το Γεναρη

ngeo23
14-09-10, 17:30
μη μου λετε τετοια και ειχα ελπιδες...εγω τελος γεναρη γιατι παω για καισαρικη αλλα ετσι λεγανε και για σεπτεμβρη αλλα που...δεν θελω ιασω

ngeo23
16-09-10, 15:30
κοριτσια, χθες βγηκα με μια φιλη μου που να μη σας τα πολυλογω, η φιλη της ειναι 6 μηνων, γενναει στο ρεα, εχει παει και το εχει δει, εχουν ανοιξει 4 πτερυγες, το 4κλινο λεει ειναι τελειο, ειναι 2 και 2 απεναντι που μπορουν να χωριστουν στη μεση, εχει κατι σαν συρταρωτη πορτα, τιμες δεν ηξερε να μου πει. τη ρωτησα αν οι πτερυγες αυτες ειναι για ολους τους γιατρους η ορισμενους και ουτε αυτο ηξερε αλλα εικαζει οτι ειναι για ολους...

nikelef
16-09-10, 22:38
Καλησπερα κοριτσια.Την προηγουμενη εβδομαδα πηγα στον γιατρο μου,ο οποιος ειναι μετοχος στο ΡΕΑ,και μου ειπε οτι θα ανοιξει μεσα στον Οκτωβρη. Εγω θα γεννησω μεχρι 14 Δεκεμβριου και μου ειπε σιγουρα οτι θα παω εκει. Οσο για τις τιμες με διαβεβαιωσε οτι μπορει να ειναι μεχρι και 40% κατω απο τις τιμες που ξερουμε μεχρι τωρα.

underage
16-09-10, 23:41
στο ιασώ θα πάω :evil: :evil:

........και τελικά πήγα ακριβώς 3 ώρες μετά από αυτό το ποστ!!!!!!!!!!! :lol: :lol:

:evil: :evil:

Το μόνο θετικό που έχω να επισημάνω είναι στις φοιτήτριες κάνουν 20% έκπτωση!!!!!!

και το προσωπικό είχε πολύ καλύτερη συμπεριφορά από ότι το 2008!!!

ngeo23
17-09-10, 22:10
........και τελικά πήγα ακριβώς 3 ώρες μετά από αυτό το ποστ!!!!!!!!!!! :lol: :lol:

:evil: :evil:

Το μόνο θετικό που έχω να επισημάνω είναι στις φοιτήτριες κάνουν 20% έκπτωση!!!!!!

και το προσωπικό είχε πολύ καλύτερη συμπεριφορά από ότι το 2008!!!

να σας ζησει!!!μπραβο!να ειναι παντα καλα το μωρακι σας

Liontarina sofia
24-09-10, 17:15
Και μενα χθες μου το πε ο Γιατρος μου 14 Οκτώβρη ανοιγει το ΡΕΑ και θα ειναι λεει super lux

ngeo23
24-09-10, 19:28
αντε μακαρι!!!

arma
29-09-10, 19:19
Λοιπόν ξαναγύρισα στον παλιό μου γιατρό αφού τελικά δυο γιατροί από το Αττικό που έλεγα να γεννήσω δεν μου έκαναν και τον επισκέφτηκα εχτές.
Μου είπε ότι κι εκείνος έγινε μέτοχος στο Ρεα και χάρηκα πολύ γιατί οι τιμές θα πέσουν πολύ(περίπου 1500 ευρώ θα κοστίζει ο τοκετός..). Και μου είπε και εκείνος ότι θα είναι πάρα πολύ λουξ! Χαρακτηριστικά μου είπε ότι θα είναι σαν να είσαι στο Τουμπάι :lol:
Όσο για την λειτουργεία είπε ότι μέσα Οκτωβρη θα ξεκινήσει δοκιμαστικά, να γίνει και η εκπαίδευση του προσωπικού και κανονικά θα λειτουργήσει γύρω στα Χριστούγεννα...
Τώρα τι να πω? Γενικά απ'ότι διαβασα έχει πάρει πολλές παρατάσεις η έναρξη λειτουργείας του. Όσο πιο γρήγορα ανοίξει τόσο το καλύτερο..

ngeo23
29-09-10, 21:35
εσυ λογικα θα το πετυχεις ανοιχτο!εμεις να δουμε!!!
αντε ρε παιδια γιατι δυσκολα τα πραγματα με τα οικονομικα

arma
01-10-10, 08:58
ngeo εύχομαι να το πετύχεις κι εσύ! Είναι για όλους δύσκολα με τα οικονιμικά και η διαφορά στις τιμές θα είναι μεγάλη..

soevan07
01-10-10, 16:06
Κορίτσια όσες γεννήσετε με το καλό στο ΡΕΑ
γράψτε μας εντυπώσεις για να ξέρουμε κι εμείς
(τιμές, εξυπηρέτηση, περιποίηση κλπ)

Προσωπικά ο δικός μου γιατρός θα είναι
στο ΡΕΑ και στο ΓΑΙΑ

και θα ήθελα να συγκρίνω για να επιλέξω
όταν έρθει με το καλό και η δική μας ώρα!

genuine
01-10-10, 23:05
Κορίτσια εσάς που οι γιατροί σας συνεργάζονται με το ρεα μήπως μπορείτε να δημοσιεύσετε τα όνόμτά τους ή να μου τα στείλετε σε πμ?
Ευχαριστώ πολύ!

soniagate7
21-10-10, 20:29
Καλησπέρα σας. θα ήθελα και εγω με τη σειρά μου να με ενημερώσετε για το πότε θα ανοίξει το Ρεα. εχω ακούσει πολλά αλλά δεν εχω κάποια σίγουρη απάντηση,αν και με προσοχή διάβασα τις απόψεις σας και σας ευχαριστώ πολύ γιαυτές.
Σας παρακαλώ αν γίνεται θα ήθελα την άμεση ενημέρωσή σας εδώ ή με π.μ.
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

andigo
21-10-10, 21:00
Από ότι μου είπε ο γιατρός μου περιμένουν από εβδομάδα σε εβδομάδα να ανοίξει αλλά έτσι τους πάνε αρκετό καιρό. Στην κουνιάδα μου που γεννάει μέσα γενάρη (έχουμε τον ίδιο) της είπε το ίδιο αλλά από προσωπική άποψη πιστεύει ότι μάλλον από Ιανουάριο θα έχουν τις πρώτες γέννες και αυτή οριακά θα προλάβει. Πάντως και αυτός και η μαία που έχει είπαν ότι είναι ότι πιο σούπερ υπάρχει και οι τιμές του θα είναι ανάλογες του Γαία και ίσως λίγο πιο φθηνό.

andigo
21-10-10, 21:03
Κορίτσια εσάς που οι γιατροί σας συνεργάζονται με το ρεα μήπως μπορείτε να δημοσιεύσετε τα όνόμτά τους ή να μου τα στείλετε σε πμ?
Ευχαριστώ πολύ!

Σου έστειλα πμ

soniagate7
22-10-10, 19:13
Σου έστειλα πμ

εχεις την καλοσυνη να μου το στελεις κ εμενα με π.μ.?ευχαριστω πολυ

soniagate7
22-10-10, 19:14
αν μαθετε κατι νεοτερο και πιο συγκεκριμενο για την ημερομηνια παρακαλω ενημερώστε μας.

ευχαριστω πολυ

dari
02-11-10, 17:43
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι κι εγώ να μάθω ποιοί γιατροί συνεργάζονται με το Ρεα, οπότε αν κάποια απο σας γνωρίζει παρακαλώ ενημερώστε κι εμένα... ;)

andigo
02-11-10, 17:55
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι κι εγώ να μάθω ποιοί γιατροί συνεργάζονται με το Ρεα, οπότε αν κάποια απο σας γνωρίζει παρακαλώ ενημερώστε κι εμένα... ;)

Σου έστειλα πμ

andigo
02-11-10, 17:55
εχεις την καλοσυνη να μου το στελεις κ εμενα με π.μ.?ευχαριστω πολυ

Σου έστειλα πμ

andigo
02-11-10, 17:58
Ο γιατρός λέγεται Μαργέλης Ζώης. Τον έχω αρκετά χρόνια. Είναι πάρα παρα πολύ καλός. Συνεργάζεται με ΓΑΙΑ, ΡΕΑ και ΙΑΣΩ. Αν τον έχει και κάποια άλλη κοπέλα μπορεί να σας πει και αυτή. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα. Και αυτόν και τη μαία του.

Δέσποινα79
03-11-10, 10:09
Δεν το πιστεύω κι ο δικός μου γιατρός ο Μαργέλης είναι andigo. Πραγματικά είναι φοβερός! Αν δείτε και σε άλλα θέματα που έχω γράψει, κατάφερε να σώσει το μωρό μου με μία σούπερ έκτακτη περίδεση που μου έκανε σχεδόν στον 4ο μήνα. Είχα πλήρη διαστολή και το μωράκι μου κρεμόταν, αλλά τα καταφέραμε σε μία επέμβαση που είχε ποσοστό επιτυχίας 50%. Επίσης γέννησα με φυσιολογικό τοκετό ενώ το μωρό μου ήταν ψηλά και σε λάθος θέση μπαίνοντας στην 40η εβδομάδα.
Η μαία του η Δήμητρα είναι εξίσου καταπληκτική! Φοβερός χαρακτήρας, ευχάριστη, με υπομονή και με προσόντα σαν να είναι κι αυτή γιατρός!
Μόνο τα καλύτερα έχω να πω και για τους δύο!!!!!

soevan07
03-11-10, 10:29
Ο γιατρός λέγεται Μαργέλης Ζώης. Τον έχω αρκετά χρόνια. Είναι πάρα παρα πολύ καλός. Συνεργάζεται με ΓΑΙΑ, ΡΕΑ και ΙΑΣΩ. Αν τον έχει και κάποια άλλη κοπέλα μπορεί να σας πει και αυτή. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα. Και αυτόν και τη μαία του.

Δεν το πιστεύω κι ο δικός μου γιατρός ο Μαργέλης είναι andigo. Πραγματικά είναι φοβερός! Αν δείτε και σε άλλα θέματα που έχω γράψει, κατάφερε να σώσει το μωρό μου με μία σούπερ έκτακτη περίδεση που μου έκανε σχεδόν στον 4ο μήνα. Είχα πλήρη διαστολή και το μωράκι μου κρεμόταν, αλλά τα καταφέραμε σε μία επέμβαση που είχε ποσοστό επιτυχίας 50%. Επίσης γέννησα με φυσιολογικό τοκετό ενώ το μωρό μου ήταν ψηλά και σε λάθος θέση μπαίνοντας στην 40η εβδομάδα.
Η μαία του η Δήμητρα είναι εξίσου καταπληκτική! Φοβερός χαρακτήρας, ευχάριστη, με υπομονή και με προσόντα σαν να είναι κι αυτή γιατρός!
Μόνο τα καλύτερα έχω να πω και για τους δύο!!!!!

Χε-Χε!!!
Kι εγώ τον Μαργέλη έχω!!
Πάνω απ όλα είναι άνθρωπος και δεν σε εκμεταλλεύεται οικονομικά...
(καταλαβαίνετε τι εννοώ.... )

Όσο για την Δήμητρα...
"κύλησε ο τέτζερης και βρήκε το καπάκι!" :D

Ταιριάζουν απόλυτα επαγγελματικά! ;)

ΥΓ: Ελπίζω να μην μας διαβάσει κορίτσια ο Μαργέλης και
το "πάρει απάνω του"
και μας ξεπαραδιάσει στη ταρίφα της επισκέψής του! :lol: :lol:

(Πάντως έχει τύχει σε κάποιες επισκέψεις να μην μας πάρει λεφτά!)

Δέσποινα79
03-11-10, 10:49
Σε λίγο θα κάνουμε γκρουπ οι γυναίκες του Μαργέλη...

soevan07
03-11-10, 10:51
Σε λίγο θα κάνουμε γκρουπ οι γυναίκες του Μαργέλη...

Margeli's fun club! :lol: :lol: :lol:

andigo
03-11-10, 11:28
Χε-Χε!!!
Kι εγώ τον Μαργέλη έχω!!
Πάνω απ όλα είναι άνθρωπος και δεν σε εκμεταλλεύεται οικονομικά...
(καταλαβαίνετε τι εννοώ.... )

Όσο για την Δήμητρα...
"κύλησε ο τέτζερης και βρήκε το καπάκι!" :D

Ταιριάζουν απόλυτα επαγγελματικά! ;)

Fun του Μαργέλη και εγώ. Η Δήμητρα μόνο να μίλαγε λίγο πιο δυνατά (παράπονο του άνδρα που ποτέ δεν άκουγε τι του έλεγε στην αίθουσα ωδινών ή στο ιατρείο του).
Δέσποινα πότε πάς για επίσκεψη; Να του δώσεις φιλιά από το Fun Κλαμπ του.

Δέσποινα79
03-11-10, 11:52
Τη Δευτέρα 8/11. Κορίτσια πείτε μου τα ονόματά σας για να του το πω να χαρεί. Καλά ανυπομονώ να τον δω...! Είναι καμιά από εσάς έγγυος πάλι; Πάντως όταν με το καλό έρθει η ώρα θα προτιμήσω να γεννήσω στο Ρέα.

andigo
03-11-10, 12:02
Εμείς λέμε να ξεκινήσουμε σιγά σιγά τώρα για το 3ο. Οπότε αν όλα πάνε καλά θα το προλάβουμε χαλαρά το ΡΕΑ. ΣΤην κουνιάδα μου που γεννάει Μέσα Ιανουαρίου της είπε ο Ζώης ότι οριακά θα το προλάβει. Εσύ έχεις πολύ καιρό μπροστά σου. Σου στέλνω πμ το όνομα. Χαιρετίσματα και φιλιά. Ελπίζω να τον δω και εγώ σύντομα.(Πριν το Γενάρη που γεννάει η κουνιαδούλα μου).

Σοφία17
10-11-10, 12:15
Εμένα ο γυναικολόγος μου μου είπε οτι θα ανοίξει τον άλλο μήνα καλώς των πραγμάτων.Και μου είπε τα καλύτερα, υπερσύγχρονα μηχανήματα 600 άτομα νοσηλευτηκό προσωπικό και μαίες και ανταγωνιστικές τιμές. Το περιμένω πως και πως...

Σοφία17
10-11-10, 12:27
Εμένα ο γυναικολόγος μου μου είπε οτι θα ανοίξει τον άλλο μήνα καλώς των πραγμάτων.Και μου είπε τα καλύτερα, υπερσύγχρονα μηχανήματα 600 άτομα νοσηλευτηκό προσωπικό και μαίες και ανταγωνιστικές τιμές. Το περιμένω πως και πως...

dari
16-11-10, 17:30
Σου έστειλα πμ

Ευχαριστώ πολύ andigo.
μεγάλο fun club απ' ότι βλέπω!

Όλες με φυσιολογικό τοκετό ή έχει κάνει και καισαρική κάποια απο σας? Στο ιατρείο του έχει και υπέρηχο ή τον κάνετε κάπου έξω.... επίσης θα ήθελα να ξέρω και για το χρηματικό... πόσο θα μου κοστίσει η γέννα με τον Ζώη στο Ρέα? Θα γεννήσω τον Ιούνιο... πιστεύω οτι θα έχει ανοίξει, έτσι δεν είναι?

αν ξέρει καμιά σας να μου πει λεπτομέρειες...

andigo
17-11-10, 11:11
Καλημέρα. Εγώ έκανα καισαρική μαζί του γιατί κουράστηκα μετά από 10 ώρες πόνου κλπ και του το ζήτησα (παρόλο που μου είπε να περιμένουμε λίγο ακόμα). Υπέρηχους κάνει στο ιατρείο του σε κάθε επίσκεψη. Αυχενική, Β επιπέδου και βιοφυσικό (ντόπλερ) στέλνει έξω (προτείνει κάποια κέντρα και διαλέγεις, εγώ προτίμησα το ΠΡΟΓΕΝΕΣΙΣ στον Πειραιά γιατί ήταν κοντά και οι κυρίες εκεί ευτυχώς ήταν πάρα πολύ καλές (κ.Καραναστάση και κ.Αυγίδου). Το ΡΕΑ σίγουρα θα έχει ανοίξει μέχρι τον Ιούνιο. Στην κουνιάδα μου που γεννάει μέσα γεννάρη της είπε ότι οριακά να μην το προλάβει. Τώρα τι θα σου κοστίσει; Εξαρτάται. Θα σου στείλω πμ για εμένα.

Δέσποινα79
18-11-10, 12:30
Dari οι τιμές του κου Μαργέλη εξαρτόνται από τι δωμάτιο θα διαλέξεις. Βέβαια πληρώνεις σε κάθε επίσκεψη 60 ευρώ, τα οποία όμως συμψηφίζονται και πληρώνεις λογότερα στη γέννα.
Οι υπέρηχοι που είναι στα ιατρεία του (έχει Πειραιά και Αθήνα) βολεύουν πολύ και είναι σύγχρονα. Εγώ γέννησα φυσιολογικά και σχετικά εύκολα.

dari
18-11-10, 18:09
andigo σ' ευχαριστώ και σου έστειλα πμ.

Dari οι τιμές του κου Μαργέλη εξαρτόνται από τι δωμάτιο θα διαλέξεις. Βέβαια πληρώνεις σε κάθε επίσκεψη 60 ευρώ, τα οποία όμως συμψηφίζονται και πληρώνεις λογότερα στη γέννα.
Οι υπέρηχοι που είναι στα ιατρεία του (έχει Πειραιά και Αθήνα) βολεύουν πολύ και είναι σύγχρονα. Εγώ γέννησα φυσιολογικά και σχετικά εύκολα.

Δέσποινα να σου ζήσει και σενα το παιδάκι σου .. και απ' ότι βλέπω περιμένεις κι άλλο! Με το καλό ! και σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες...
Θα περιμένω να ανοίξει το Ρέα για να δω τιμοκατάλογο...:grin:

katerinaki_
21-11-10, 18:42
ΔΕΣΠΟΙΝΑ 79, ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ "οι τιμές του κου Μαργέλη εξαρτόνται από τι δωμάτιο θα διαλέξεις";;;; ΤΙ ΚΟΥΦΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ; Η ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΝ ΘΑ ΠΑΣ ΣΕ ΛΟΥΞΔΩΜΑΤΙΟ Η ΣΤΟ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ; ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΕΤΣΙ; ΠΟΡΤΟΦΟΛΙΑ ΣΚΕΤΑ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ, ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...

andigo
21-11-10, 21:10
H πλειοψηφία των ιδιωτών γιατρών στα μεγάλα ιδιωτικά μαιευτήρια πληρώνεται έτσι ειδικά αν είναι μέτοχοι. Πάντως ο συγκεκριμένος μόνο σαν πορτοφόλι δε σε βλέπει. Και εμένα στην αρχή με είχε ξενίσει αυτό αλλά στην πορεία διαπίστωσα ότι: ούτε όλες τις επισκέψεις του πλήρωσα, ούτε παραπάνω έδωσα επειδή έκανα καισαρική και αποδείξεις (που αρκετοί δεν δίνουν) μου έδινε και τον πλήρωσα αρκετό καιρό αργότερα (όποτε μπορείς μου είχε πεί και όποτε είστε άνετα) και ήταν εκεί όποτε τον χρειάστηκα (ακόμα και15Αυγουστο) και 10 ώρες δίπλα μου όταν γεννούσα. Το να πάω στο ιδιωτικό μαιευτήριο δεν ήταν επιλογή μου και όταν έψαχνα ξαφνικά γυναικολόγο μέσα από το φιλικό μου περιβάλλον δεν ρώτησα που ξεγεννάει (ήταν το τελευταίο που με ενοιαζε στη συγκεκριμένη περίσταση). ΌΠως φυσικά θα είναι και το τελευταίο που θα με νοιάξει αν πάει σε δημόσιο τουλάχιστον να μην κάνω χρυσές τις ιδιωτικές κλινικές.

ngeo23
22-11-10, 12:33
κοριτσια, χιλια συγγνωμη αλλα επειδη ξεφευγετε λιγο απο το θεμα αν θελετε μεταφερετε τις γνωμες σας για το γιατρο καπου αλλου μη τυχον και μας κλεισουν το θεμα και μας ενδιαφερει πολυ.

lysistrat
22-11-10, 15:37
Μόλις πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι θα έχουν ανοίξει μέχρι 10 Δεκ. Τιμές φυσικά όχι ακόμα. Επίσης ρώτησα αν μπορώ να το επισκεφτώ και δυστυχώς δε γίνεται. Πάντως με το που θα ανοίξει ο γιατρός μου λέει θα πέσουν οι τιμές και των υπολοίπων μαιευτηρίων, οπότε ό,τι και να γίνει για καλό θα είναι. Ελπίζω μόνο να μην καθυστερήσει κι άλλο και μέχρι τελευταία μέρα αναρωτιέμαι πού θα γεννήσω.
Περιμένω εναγωνίως εντυπώσεις από την πρώτη σας που θα το δοκιμάσει.

nikelef
25-11-10, 13:43
Το προηγουμενο Σαββατο μου ειπε ο γιατρος μου οτι θα ανοιξει 1 με 5 Δεκεμβρη. Εγω θα γεννησω μεχρι στις 14 Δεκεμβρη και μου ειπε οτι σιγουρα θα γεννησω εκει.Κοριτσια το περιμενω πως και πως!!!

eva9531
25-11-10, 19:47
κοριτσια θελω τη βοηθεια σας.ειμαι 3 μηνων κ θελω να γεννησω στο ρεα,ειναι διπλα στο σπιτι μου,θα ηθελα να μαθω ποιοι γιατροι ειναι εκει.ευχαριστω:p

ngeo23
27-11-10, 15:06
Το προηγουμενο Σαββατο μου ειπε ο γιατρος μου οτι θα ανοιξει 1 με 5 Δεκεμβρη. Εγω θα γεννησω μεχρι στις 14 Δεκεμβρη και μου ειπε οτι σιγουρα θα γεννησω εκει.Κοριτσια το περιμενω πως και πως!!!

αχ λεγε μου τετοια!!!με το καλο κοριτσι, ευχομαι τα καλυτερα και να μας πεις και τις εντυπωσεις σου!

lysistrat
27-11-10, 19:47

Δε σου είπε κάποια τιμή ούτε στο περίπου; Όλα καλά να πάνε! Περιμένουμε εντυπώσεις... :)

arma
28-11-10, 08:07
Κορίτσια εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει ότι για φυσ/κο τοκετό με επισκληρίδιο το κόστος θα είναι γύρω στα 1500 ευρώ και το συζητούσαν και για λίγο λιγότερο..μιλάμε για το πιο οικονομικό(μάλλον 4κλινο, δεν ξέρω κιόλας τι δωμάτια έχει).
Περιμένουμε λοιπόν όλες τις πρώτες εντυπώσεις! :-)

lizaki!
28-11-10, 12:57
μέλλουσες μανούλες καλησπέρα σας.. μήπως γνωρίζεται πότε ανοίγει το ρέα? Είναι καμία κοπέλα να γεννήσει εκεί?

nikelef
28-11-10, 13:24
Μαλλον αυριο το απογευμα θα παω στο γιατρο για την εβδομαδιαια εξεταση και ελπιζω να μαθω περισσοτερες λεπτομερειες.Οσο για τις τιμες μου ειχε πει οτι προσπαθουν οι τιμες να ειναι εως και 40% κατω απο τα αλλα μαιευτηρια.

elepet
29-11-10, 17:26
Καλησπέρα! Εγω γενναω στο ΡΕΑ 23 Φλεβάρη με προγραμματισμενη καισαρική.Απ οτι μου χει πει ο γιατρος μουθα λειτουργησει μεσα Δεκεμβρη,αλλά απο μηνα σε μηνα το πανε. Αυριο εχω ραντεβου και θα τον ρωτησω παλι.

dari
30-11-10, 14:56
Κορίτσια εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει ότι για φυσ/κο τοκετό με επισκληρίδιο το κόστος θα είναι γύρω στα 1500 ευρώ και το συζητούσαν και για λίγο λιγότερο..μιλάμε για το πιο οικονομικό(μάλλον 4κλινο, δεν ξέρω κιόλας τι δωμάτια έχει).
Περιμένουμε λοιπόν όλες τις πρώτες εντυπώσεις! :-)

Να υποθέσω οτι μιλάμε πάντα για το κόστος του ρέα μόνο έτσι δεν είναι? και επιπλέον άλλα τόσα του γιατρού...?

arma
01-12-10, 12:56
Να υποθέσω οτι μιλάμε πάντα για το κόστος του ρέα μόνο έτσι δεν είναι? και επιπλέον άλλα τόσα του γιατρού...?

Ναι βέβαια, μιλάμε μόνο για το Ρέα άλλα τόσα περίπου και στον γιατρό.

alexandroulis
02-12-10, 09:51
Κορίτσια, καλημέρα.
Χθες είχα πάει στην γυναικολόγο μου που είναι μέτοχος στο Ρέα και μου έγραψε κάποιες αιματολογικές εξετάσεις και μου είπε από βδομάδα να πάρω για ραντεβού, το δε Papp-A που είναι για 20/12 μου είπε σίγουρα εκεί θα το κάνω.
Προσπαθούν να ανοίξουν την Δευτέρα του Αγίου Νικολάου αλλά είναι οριακά να το καταφέρουν.

lizaki!
02-12-10, 15:56
elepet καλησπέρα, μήπως έχεις νέα για το πότε θα ανοίξει επιτέλους, εμένα ο γιατρός την Δευτέρα που τον ρώτησα είπε ότι στις 06/12/2010 μάλλον. επίσης με ενημέρωσε ότι το τετράκλινο οπου θα έχει χώρισμα στη μέση με πόρτα και ξεχωριστή τουαέτα ανα δύο κρεβάτια θα έχει κόστος περίπου 1.700Ε.

zoe_360
02-12-10, 16:57
χαζη ερωτηση, αλλά 1700 μαζι με το γιατρο? οχι ε?

lizaki!
02-12-10, 18:01
οχι ρε συ, καλά θα ήταν ο γιατρός θέλει 1800, το θέμα είναι πήρα να ρωτήσω τιμή στο ιασώ για την κουμπάρα μου και με ενημέρωσαν για 3κλινο, 2κλινο και σουίτα, όταν λοιπόν τους ρώτησα για 4κλινο και 6κλινο τιμή μου είπαν ότι δεν υπάρχει.. κουφό? και πως γίνεται άλλες κοπέλες να έχουν γεννήσει σε 4κλινο κ 6κλινο...
πάντως απο τιμές μου είπαν ότι το 3κλινο για φυσιολ για 4 μέρες είναι 2000 + 11% φ.π.α. και το 2κλινο 3300 +11% φ.π.α. + 200 καισαρική, ωστόσο μου φάνηκε κάπως το 4κλινο στο ρεα να έχει 1700 που παρεμπιπτόντως δεν με ενημέρωσε ο γιατρός αν η τιμή είχε φ.π.α. επειδή ακόμα τίποτα δεν είναι σίγουρο μέχρι να ανοίξει..

Σοφία17
02-12-10, 19:43
Τέλεια τέλεια επιτέλους θα ακούσουμε και τα πρώτα σχόλια

fouli_1
02-12-10, 21:19
καλησπέρα,ειναι η πρώτη φορά που μπαινω στο φόρουμ κ έχω πολλές ερωτήσεις για μανούλες που μπορεί να έχουν τα ίδια συμπτώματα με μενα. καταρχήν ενδιαφέρομαι κ εγώ για το ρέα,την άλλη εβδομάδα έχω ραντεβού με την γιατρό μου θα την ρωτήσω πότε ανοίγει,εκτός αν μάθει κάποια γρηγορότερα.είμαι στα μισά της 23ης εβδομάδας πήρα σήμερα τις εξετάσεις μου και δείχνουν ίχνη λεύκωμα στα ούρα,ο αιματοκρίτης μου από 43 το α΄τρίμηνο είναι 33,4 παρόλο που παίρνω 2 φορές σίδηρο και τρώω κρέας.την περασμένη εβδομάδα έκανα την β΄επιπέδου και ο πλακούντας είναι χαμηλός,λένε ίσως πρόωρος τοκετός πριν την 33η εβδομάδα.είναι το πρώτο μας παιδάκι με εξωσωματικη, το πιάσαμε την 4η φορά.ανησυχώ λίγο,αν μπορεί καποια να βοηθήσει με την εμπειρία της θα χαρώ πολύ.

andigo
03-12-10, 11:23
καλησπέρα,ειναι η πρώτη φορά που μπαινω στο φόρουμ κ έχω πολλές ερωτήσεις για μανούλες που μπορεί να έχουν τα ίδια συμπτώματα με μενα. καταρχήν ενδιαφέρομαι κ εγώ για το ρέα,την άλλη εβδομάδα έχω ραντεβού με την γιατρό μου θα την ρωτήσω πότε ανοίγει,εκτός αν μάθει κάποια γρηγορότερα.είμαι στα μισά της 23ης εβδομάδας πήρα σήμερα τις εξετάσεις μου και δείχνουν ίχνη λεύκωμα στα ούρα,ο αιματοκρίτης μου από 43 το α΄τρίμηνο είναι 33,4 παρόλο που παίρνω 2 φορές σίδηρο και τρώω κρέας.την περασμένη εβδομάδα έκανα την β΄επιπέδου και ο πλακούντας είναι χαμηλός,λένε ίσως πρόωρος τοκετός πριν την 33η εβδομάδα.είναι το πρώτο μας παιδάκι με εξωσωματικη, το πιάσαμε την 4η φορά.ανησυχώ λίγο,αν μπορεί καποια να βοηθήσει με την εμπειρία της θα χαρώ πολύ.

Καλημέρα. Λοιπόν για τον αιματοκρίτη και εγώ ξεκίνησα με 41 και έφτασε μέχρι 31 και έπινα και 2 φορές σίδηρο όπως και εσύ. Μετά από κάποιο μήνα (στον 7 με 8 μου φαίνεται) αρχίζει πάλι και ανεβαίνει. αμηλό πλακούντα έχει η κουνιάδα μου (το διαπίστωσαν στη Β΄επιπέδου) και της είπε ο γιατρός (έχουμε τον ίδιο) πολύ ξεκούραση και καθόλου βάρη και παρακολούθηση. Της είπε επίσης ότι μπορεί να ανέβει και λίγο μέχρι να γεννήσει. Δεν της είπε κάτι για προωρότητα. Για το λεύκωμα δεν μπορώ να σου πολλά. Μία φορά είχα πολύ λιγο λίγο όμως που ο γιατρός δεν έδωσε σημασία. Αν ανησυχείς πολύ γιατί δε ρωτάς το γιατρό σου να σε καθησυχασει. Καλή συνέχεια να έχεις.

zitamar
03-12-10, 12:16
απο ότι ξερω και εγω θελει πολύ ξεκουραση αλλα για προωρο τοκετό δεν νομίζω ότι τιθεται τέτοιο θέμα ωστε να γεννησεις μεσα του 8ου,πιστευω θα σε βάλει ξαπλα και όλα θα πανε καλα!.
Οσο αναφορα τον αιματοκρίτη εγω σημερα μπηκα στην 29 εβδομαδα και πριν 2 εβδομαδες που έκανα εξετασεις είχα 29 αιματοκρίτη, βεβαια μου εξηγησε ότι επειδή περιμενω διδυμα έχει πεσει τόσο χαμηλά και ότι γενικά τον 6ο μήνα τα μωρα παίρνουν πολύ σίδηρο.Τωρα παίρνω 2 σίδηρο την ημερα,θελει πολύ μοσχάρι,μπροκολο,μαιντανο,οσπρια,σαρδελες,σπανακι,παντζαρια κ.α. και μαλιστα μου επετρεψε (ενω στην εγκυμοσύνη απαγορεύεται) να φάω λίγο συκώτι.

ngeo23
03-12-10, 21:33
και εμενα ο αιματοκριτης ανεβηκε τον 7ο μηνα οποτε μπορει να ανεβει, για εγκυο ειναι μια χαρα και εγω 32 ειχα και πηγε 34!
καλο λογικα ειναι να ξεκουραζεσαι αλλα καλυτερα θα σου πει η γιατρος σου.ευχομαι με το καλο.για το ιδιο θεμα λεμε και εδω αν θελετε να βλεπετε
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1817938#post1817938

giota.
03-12-10, 21:40
πήρα να ρωτήσω τιμή στο ιασώ για την κουμπάρα μου και με ενημέρωσαν για 3κλινο, 2κλινο και σουίτα, όταν λοιπόν τους ρώτησα για 4κλινο και 6κλινο τιμή μου είπαν ότι δεν υπάρχει.. κουφό? και πως γίνεται άλλες κοπέλες να έχουν γεννήσει σε 4κλινο κ 6κλινο...

Το ΙΑΣΩ πλεον εχει σαν οικονομικοτερα δωματια τα 3κλινα.
Δεν εχει 4-κλινα κ 6-κλινα,τα καταργησανε!

lan
04-12-10, 21:22
Χθες τηλ. τον γιατρο μου απο το Ρεα κ του ειπαν να ειναι την τριτη 7 Δεκεμβρη εκεί για συνέντευξη τύπου κτλπ. Ανοίγει από μέρα σε μέρα, όπως μου είπε κ θα είναι ο πρώτος που θα ξεγεννήσει εκεί!:-D

ngeo23
05-12-10, 14:23
αχ κοριτσια, μακαρι, θα γλυτωσουμε ενα μεγαλο ποσο!εγω παω για καισαρικη και το ιασω εχει 2500 και το ρεα λενε για 1700-1900 αν και μου ειπαν οτι θα ειναι πιο κατω και απο το γαια οι τιμες.αλλα και 1900 μια χαρα δεδομενου!

fouli_1
06-12-10, 21:49
αχ κοριτσια, μακαρι, θα γλυτωσουμε ενα μεγαλο ποσο!εγω παω για καισαρικη και το ιασω εχει 2500 και το ρεα λενε για 1700-1900 αν και μου ειπαν οτι θα ειναι πιο κατω και απο το γαια οι τιμες.αλλα και 1900 μια χαρα δεδομενου!
Καλησπέρα κορίτσια.Είμαι στην 24η εβδομάδα και περιμένω κ εγώ να ανοίξει το ρέα.Ο γιατρός μου, που είναι κ αυτός μέτοχος, μου είπε για καισαρική και 4κλινο περίπου 1700 με 1800 ευρώ.Δεν ξέρει ακόμα ακριβώς.Την τετάρτη έχω ραντεβού θα ξαναρωτήσω και θα ενημερώσω.

fouli_1
06-12-10, 22:03
και εμενα ο αιματοκριτης ανεβηκε τον 7ο μηνα οποτε μπορει να ανεβει, για εγκυο ειναι μια χαρα και εγω 32 ειχα και πηγε 34!
καλο λογικα ειναι να ξεκουραζεσαι αλλα καλυτερα θα σου πει η γιατρος σου.ευχομαι με το καλο.για το ιδιο θεμα λεμε και εδω αν θελετε να βλεπετε
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1817938#post1817938
Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για την ανταπόκριση.Για πρόωρο τοκετό το έγραψε ο γιατρός που μου έκανε το β΄επιπέδου.Αύριο έχω ραντεβού με την γιατρό μου και πιστεύω ότι θα μάθω περισσότερα.Θα σας ενημερώσω.Και πάλι ευχαριστώ πολύ.

ngeo23
07-12-10, 18:46
κοριτσια εχετε κανενα νεο απο τους γιατρους σας;τελικα ανοιξε; γιαιτ δεν ειδα κατι στις ειδησεις, φανταζομαι θα το ελεγαν

aliki1983
07-12-10, 23:11
Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες!!

Το ΡΕΑ ανοίγει την Δευτέρα 13/12/2010.

Παρακάτω θα βρείτε 2 άρθρα πο βρήκα στο internet πριν απο λίγο

http://www.protothema.gr/health-and-life/article/?aid=94421

http://www.capital.gr/Articles.asp?id=1099999

Καλή λευτεριά σε όλες μας και υγιεί μωράκια!!!

arma
08-12-10, 11:41
aliki1983 σ'ευχαριστούμε!
Αντε ωραία! Καλή λευτεριά σε όλες!

ngeo23
08-12-10, 12:27
αντε μπραβο!να παμε να το δουμε κιολας τα χριστουγεννα.
ειδα ομως οτι το ιασω αναλαμβανει δωρεαν συλλογη και φυλαξη βλαστοκυτταρων στην εταιρια του, θα το διασταυρωσω αυτοπροσωπως την αλλη βδομαδα που θα παω για doppler και θα σας πω. αν ισχυει θα το σκεφτουμε τι θα κανουμε με τον συζυγο, μηπως παμε εκει και να συλλεξουμε και βλαστοκυτταρα.

Μαργκότ
08-12-10, 16:58
Κορίτσια καλησπέρα. Κι εγω ενδιαφέρομαι για το ΡΕΑ. Όποια γνωρίζει περισσοτερα για τις τιμές... Πάντως από ότι διαβασα στο capital.gr το μαιευτηριο θα εφαρμόσει για πρωτη φορά στην Ελλάδα κλειστο πακέτο τοκετού και νοσηλείας ωστε να ξερει η μητέρα τι θα πληρωσει από πριν. Επίσης ακουσα για πιο χαμηλή τιμή για το τετρακλινο σε σχεση με τα 1.700 που προαναφερθηκαν.
το μαιευτήριο θα εφαρμόσει για πρώτη φορά στην Ελλάδα κλειστό πακέτο τοκετού και νοσηλείας, ώστε η μητέρα να γνωρίζει από την πρώτη στιγμή τι θα πληρώσει

Πηγή:www.capital.gr

Μαργκότ
08-12-10, 16:59
συγνωμη δεν ξερω πως γραφτηκε 2 φορες η ιδια φράση...

fouli_1
08-12-10, 19:57
Κορίτσια για όσες ενδιαφέρονται για το Ρέα, σήμερα έμαθα από την γιατρό μου ότι επιτέλους ανοίγει την Δευτέρα 13 του μήνα.

fouli_1
08-12-10, 20:49
Καλησπέρα andigo.Καταρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση.Είχες δίκιο για την ξεκούραση και τα βάρη.Σήμερα πήγα στην γιατρό μου,θέλει και ξάπλα.Δεν αποκλείουμε τίποτε,μπορει να συμβεί μπορεί και όχι.Τουλάχιστόν τώρα είμαι πιο ήρεμη.Και πάλι ευχαριστώ και καλή συνέχεια και σε σένα και στη κουνιάδα σου.

takis1964
08-12-10, 21:10
Βλαστοκυτταρα απο ομφαλιο λωρο ειναι +766+φπα κοριτσια!! το πρωι ρωτησαμε
Το δωρεαν ειναι μαλλον από το αίμα του πλακούντα αποτι καταλαβε η γυναικα μου!!

Δέσποινα79
09-12-10, 10:19
Αυτό με τα δωρεάν βλαστοκύταρρα απ'ότι έμαθα ισχύει και στο Λητώ, Μητέρα. Μου φαίνεται ότι έτσι πάνε να χτυπήσουν τα καινούρια μαιευτήρια. Ελπίζω να έχουμε και μια ανάλογη κίνηση και από κείνα.

bp-IOLH
11-12-10, 09:53
Κορίτσια, καλησπέρα.
Μέρες τώρα ήθελα να μπω και να σας ενημερώσω ότι το ΡΕΑ ανοίγει όπου να 'ναι, γιατί η άδεια λειτουργίας πέρασε από τα χέρια μου για έλεγχο (είμαι υπάλληλος στην αρμόδια υπηρεσία). Υπογράφτηκε στις 3 Δεκέμβρη και το ΡΕΑ την έλαβε στις 6 Δεκέμβρη, οπότε πιστεύω ότι η πληροφορία για έναρξη λειτουργίας στις 13 Δεκέμβρη είναι σωστή.
Εύχομαι σε όλες σας καλούς τοκετούς και με το καλό να αγκαλιάσετε τα μωράκια σας.

bp-IOLH
11-12-10, 09:54
Κορίτσια, καλησπέρα.
Μέρες τώρα ήθελα να μπω και να σας ενημερώσω ότι το ΡΕΑ ανοίγει όπου να 'ναι, γιατί η άδεια λειτουργίας πέρασε από τα χέρια μου για έλεγχο (είμαι υπάλληλος στην αρμόδια υπηρεσία). Υπογράφτηκε στις 3 Δεκέμβρη και το ΡΕΑ την έλαβε στις 6 Δεκέμβρη, οπότε πιστεύω ότι η πληροφορία για έναρξη λειτουργίας στις 13 Δεκέμβρη είναι σωστή.
Εύχομαι σε όλες σας καλούς τοκετούς και με το καλό να αγκαλιάσετε τα μωράκια σας.

ngeo23
11-12-10, 11:47
και εγω ακουσα τα καλυτερα, μια φιλη μου γενναει σε λιγες μερες και η γιατρος της την ειπε να παει εκει οτι ειναι πολυ καλο αλλα προτιμαει το λητω που ειναι κοντα στο σπιτι της και θα δωσει και εκει δωρεαν βλαστοκυτταρα, μου ειπε οτι ειναι για προσωπικη χρηση, θα ρωτησω οπως ειπα και στο ιασω, αλλα πραγματικα δεν ξερω, δεν το σκεφτομασταν , την κορη τα ειχαμε δωσει στη δημοσια τραπεζα αλλα δεν εγιναν δεκτα λογω ελλειπους δειγματος. τωρα παλι που ειναι δωρεαν (βεβαια η τιμη ειναι 800 πανω απο ρεα) το σκεφτομαι ...και λεω αν στο μελλον κατι γινει και χρειαστουν...ε ρε προβλημα!
με το καλο κοριτσια ολες

nikelef
11-12-10, 14:02
Γεια σας κοριτσια.Το προηγουμενο Σαββατο 4/12 ειχα παει στο ιασω για την εβδομαδιαια εξεταση και κανονησα με τον γιατρο μου να παω την Δευτερα 13/12 (πρωτη μερα λειτουργειας) στο ρεα για να γεννησω εκει.Ολα καλα μεχρι που καταλαβαμε οτι το μωρο ηταν μπλεγμενο με τον ομφαλιο λωρο.Επρεπε αμεσως να βγει.Μεσα σε μια ωρα γεννησα με καισαρικη , ηταν μπλεγμενος 4 φορες στο λαιμο.Τελος καλο ολα καλα. Ευχομαι σε ολες τις μελλουσες μανουλες τα καλυτερα.:p:p:p:p:p:p

ngeo23
12-12-10, 11:39
συγχαρητηρια κοριτσι, να σας ζησει!
μηπως μεσα στον πανικο σου τωρα γνωριζεις τιμες να μας πεις;;;θα ηταν υπεροχο

aliki1983
13-12-10, 10:31
Καλημέρα!!
Πήρα τηλέφωνο στο ΡΕΑ για να μάθω τιμές.
Μου είπαν ότι το οικονομικό πακέτο κοστίζει:
για φυσιολογικό τοκετό (3μέρες) 1575 χωρίς το ΦΠΑ (11%)
για καισαρική τομή (4μέρες) 1750 χωρίς το ΦΠΑ (11%)
Όταν την ρώτησα αν είναι για 3κλινο ή 4κλινο η τιμή μου είπε ότι εμείς διαλέγουμε σε τι δωμάτιο θα μείνουμε. Δηλαδή ότι ισχύει και για τα 2.:???::???:
Για να είμαι ειλικρινής σε αυτό η κοπέλα δεν ήξερε να μου απαντήσει ξεκάθαρα και ρώτησε κάποιον άλλο από εκεί.
Επίσης δεν ρώτησα τι ισχύει με το κλειστό πακέτο διαμονής .
Μου είπε ότι περιλαμβάνει έξοδα τοκετού, γεν αναισθησία ή επισκληρίδιο (δεν διευκρινίζεται αν είναι και για φυσιολογικό στο πακέτο) εξοδα μωρού.

Αν μπορεί μια κοπέλα να πάρει τηλέφωνο για να τα διευκρινήσουμε καλύτερα γιατί εγώ ντρέπομαι να ξαναπάρω και επίσης τι ακριβώς περιλαμβάνει!!!:oops::oops::oops:

Antonakis
13-12-10, 10:51
Καλημέρα!!
για καισαρική τομή (4μέρες) 1750 χωρίς το ΦΠΑ (11%):oops::oops:

To ΦΠΑ θα το πληρώσει ο Αί Βασίλης; Αν οχι,τοτε θα πρεπει :

α)να το εχουν ενσωματωμένο στην τιμη και

β)να ενημερωσουν τι θα γινει το 2011,θα ανεβει στο 13% και αντίστοιχα και οι τιμες;

aliki1983
13-12-10, 11:18
Το ΦΠΑ θα το πληρώσουμε εμείς!!! Όχι ο Αι Βασίλης!!!
Οπότε προσαρμόζεται :
ΦΤ 1575+11%= 1748,25
ΚΤ 1750+11%= 1942,5

Απλά άλλα νοσοκομεία σου λένε την τιμή με το ΦΠΑ (πχ ΓΑΙΑ) άλλα στο λένε χωρίς το ΦΠΑ (πχ ΙΑΣΩ)

Τώρα το αν η αλλαγή του ΦΠΑ σε 13% θα πιάσει και τις κλινικές αυτό είναι θέμα της κυβέρνησης.

Δέσποινα79
13-12-10, 15:29
Κορίτσια μόλις μίλησα με "Ρέα" και μου είπαν ότι είναι θέμα ωρών για να ανοίξουν. Όσον αφορά τις τιμές μου είπαν να τους τηλ. αύριο το πρωί για να μιλήσω με το λογιστήριο.
Θα τους πάρω και θα σας ενημερώσω.

RANIA
14-12-10, 14:04
Κορίτσια μόλις μίλησα με "Ρέα" και μου είπαν ότι είναι θέμα ωρών για να ανοίξουν. Όσον αφορά τις τιμές μου είπαν να τους τηλ. αύριο το πρωί για να μιλήσω με το λογιστήριο.
Θα τους πάρω και θα σας ενημερώσω.

καλημερα τι δηλαδη ανοιξε???δεν ξερεις ποσο χαρουμενη με κανεις!!!!!!περιμενω ανυπομονα πληροφοριες φιλια

andigo
16-12-10, 09:09
Καλημέρα κορίτσια. Το ΡΕΑ άνοιξε και ήδη έχει γίνει η πρώτη γεννά. Άντε με το καλό και εσείς. Οι τιμές:
ΦΤ 1575+11%= 1748,25
ΚΤ 1750+11%= 1942,5
με αναπροσαρμογή αν αλλάξει ο ΦΠΑ σε 13% από το νέο έτος.

arma
16-12-10, 10:45
Άντε καλορίζικο λοιπόν! Πάντως τελικά δεν βλέπω και καμιά τρελλή διαφορά στις τιμές από τα άλλα...:?

Μαργκότ
16-12-10, 11:55
Κορίτσια καλημέρα και απο εμένα.
Τις προαναφερθείσες τιμές τισ επιβεβαιώνω και εγώ γιατί πήρα κι εγώ τηλέφωνο στο λογιστήριο του Ρέα.
Όσο για τις διαφορές με τα άλλα, δεν μπορώ να πω με σιγουριά αλλά στο Ρέα το "πακέτο" περιλαμβάνει εκτός από τα έξοδα τοκετού και την επισκληρίδιο και τις εξετάσεις και τα έξοδα μωρού.
Για τα άλλα μαιευτήρια ισχύει το ίδιο? Είχα ακούσει οτι στα άλλα προστίθενται τα άλλα έξοδα +++ γιατί υπολογίζονται ξεχωριστά.
Όποια ξέρει κάτι ας μας δώσει τα φώτα της για το τι ισχύει στα άλλα.

Μαργκότ
16-12-10, 11:57
α, επίσης στο Ρέα το οικονομικό πακέτο είναι για 3κλινο ή 4κλινο ανάλογα τι προτιμάει η κάθε γυναίκα.

andigo
16-12-10, 12:06
Πάντως πριν 2 εβδομάδες που γέννησε φίλη μου στο ΓΑΙΑ πλήρωσε για καισαρική σε 4κλινο 2120 όλο το πακετο. Για τα άλλα δεν ξέρω τι ισχύει τώρα για να συγκρίνουμε.

aliki1983
16-12-10, 12:11
Κορίτσια καλημέρα και απο εμένα.
Τις προαναφερθείσες τιμές τισ επιβεβαιώνω και εγώ γιατί πήρα κι εγώ τηλέφωνο στο λογιστήριο του Ρέα.
Όσο για τις διαφορές με τα άλλα, δεν μπορώ να πω με σιγουριά αλλά στο Ρέα το "πακέτο" περιλαμβάνει εκτός από τα έξοδα τοκετού και την επισκληρίδιο και τις εξετάσεις και τα έξοδα μωρού.
Για τα άλλα μαιευτήρια ισχύει το ίδιο? Είχα ακούσει οτι στα άλλα προστίθενται τα άλλα έξοδα +++ γιατί υπολογίζονται ξεχωριστά.
Όποια ξέρει κάτι ας μας δώσει τα φώτα της για το τι ισχύει στα άλλα.

στο Γαια και στο Ιασω η επισκληρίδιος χρεώνεται extra.
Επίσης υπάρχει στο Ρεα κλειστό πακέτο νοσηλείας. Δηλαδή αν μια μαμά έχει μια επιπλοκη και χρειαστεί να μείνει παραπάνω μέρες, πληρώνει μόνο το νοσήλειο, δηλαδή μόνο το δωμάτιο και όχι πχ τα επιπλέον φάρμακα. αυτό μου είπαν χτες εμένα.

nikelef
16-12-10, 15:50
Στο ΙΑΣΩ πληρωσα 2700e περιπου 3κλινο(δεν υπαρχουν πια 6κλινα και 4κλινα)για 4 μερες καισαρικη με επισκληριδιο.Ειπαν στον αντρα μου οτι απο τον αλλο μηνα μειωνουν κι αυτοι τις τιμες τους.Τι ατυχια! Ουτε το ΡΕΑ προλαβα ουτε τις μειωμενες τιμες του ΙΑΣΩ.
Ειμαι ομως πολυ χαρουμενη που κραταω στην αγκαλια μου ενα αγγελουδι.:D

ngeo23
16-12-10, 19:28
σας γραφω αυτα που εγραψα στην ενοτητα για το ιασω

Λοιπον κοριτσια νεοτερα. πηγα στο ιασω για doppler (δεν σχολιαζω ποσο πληρωσα... για 10 λεπτα) και πηρα τιμοκαταλογο και νεα.
για 3κλινο οικονομικο εχει:
φτ χωρις επισκλ 1700
φτ με επισκλ 2000
καισαρικη 2150
οι παραπανω τιμες ειναι χωρις φπα που τωρα ειναι 11% αλλα το νεο ετος περιμενουν να παει στο 13% οποτε υπολογιστε. απλα απο το νεο ετος μου ειπαν θα εχουν επιπλεον εκπτωση στο 3κλινο του 15% οποτε εγω που θα παω με καισαρικη θα παει τελικη τιμη με το φπα 2065?. κατι ειναι και αυτο.
στην τιμη αυτη περιλαμβανονται νοσηλεια, εξοδα χειρουγρειου, βασικες εξετασεις μητερας και παιδιου, ναρκωση, φαρμακα και υγειονομικο υλικο.
αν δεν υπαρχει το δωματιο και σε πανε σε αλλο ειναι 75? ανα ημερα.
τελος υπαρχει δωρεαν συλλογη και φυλαξη βλαστοκυτταρων για 20 χρονια απο την εταιρια τους την cryobanks.
για αλλα δωματια πειτε μου, δεν τα εγραψα ολα.
η εκπτωση ειναι μονο για το οικονομικο 3κλινο

fouli_1
16-12-10, 21:16
Καλημέρα!!
για καισαρική τομή (4μέρες) 1750 χωρίς το ΦΠΑ (11%)
Όταν την ρώτησα αν είναι για 3κλινο ή 4κλινο η τιμή μου είπε ότι εμείς διαλέγουμε σε τι δωμάτιο θα μείνουμε. Δηλαδή ότι ισχύει και για τα 2.:???::???:
Για να είμαι ειλικρινής σε αυτό η κοπέλα δεν ήξερε να μου απαντήσει ξεκάθαρα και ρώτησε κάποιον άλλο από εκεί.
Επίσης δεν ρώτησα τι ισχύει με το κλειστό πακέτο διαμονής .
Μου είπε ότι περιλαμβάνει έξοδα τοκετού, γεν αναισθησία ή επισκληρίδιο (δεν διευκρινίζεται αν είναι και για φυσιολογικό στο πακέτο) εξοδα μωρού.

Αν μπορεί μια κοπέλα να πάρει τηλέφωνο για να τα διευκρινήσουμε καλύτερα γιατί εγώ ντρέπομαι να ξαναπάρω και επίσης τι ακριβώς περιλαμβάνει!!!:oops::oops::oops:

Κορίτσια μπείτε στο www.reamaternity.gr (http://www.reamaternity.gr) είναι η σελίδα του Ρέα και έχει τις τιμές και τις παροχές.Θα το βρείτε μπαίνοντας στην σελίδα στο κάτω μέρος εκεί που λέει "Τελευταία Νέα & Ανακοινώσεις".

Σοφία17
17-12-10, 10:15
Εμένα ο γιατρός μου μου είπε οτι μπορώ να κάνω την β-επιπέδου στο Ρέα.
Θα την κάνω με τον Κ.Μαλλιγιαννη και μου είπε οτι μπορώ να πάω και στο Εμβρυο και στο Ρεα.Τι λέτε που να κλείσω?

andigo
17-12-10, 11:06
Θα την κάνω με τον Κ.Μαλλιγιαννη και μου είπε οτι μπορώ να πάω και στο Εμβρυο και στο Ρεα.Τι λέτε που να κλείσω?

Νομίζω ότι καλύτερα να την κάνεις εκεί που έκανες και την αυχενική. Για το Μαλιγιάννη πάντως έχω ακούσει τα καλύτερα.

theoktx
19-12-10, 11:04
Ευχαριστώ πολύ!

Μήπως θα μπορούσατε να δημοσιεύσετε τα ονόματα των γιατρών,που συνεργάζονται με το Ρέα;
Γνωρίζετε αν προβλέπεται να λειτουργήσει και παιδιατρικό τμήμα;

elina1978
19-12-10, 16:38
λοιπον σας εχω νεα!ανοιξε το ρεα!!!!πηγα εχθες σε μια φιλη που γεννησε.λειτουργει εδω και μια εβδομαδα.παιδια ειναι τελειο.ηρεμια ταξη και ασφαλεια!!!!!ειναι αδειο!!!!!!!!!!ειναι σε τρικληνο μονη της και το προσωπικο μεσα στην καλη χαρα τσακιζεται να την εξυπηρετησει!!!μου αρεσε πολυ αν και μπορω να πω οτι το δωματιο θα μπορουσε να ειναι και μεγαλυτερο.δεν ειναι σαν του ιασω που δεν χορας αλλα τα 3 κρεβατια ειναι ισα ισα.με την αμοιβη του γιατρου και επισκληρηδιο θα πληρωσει 3800.

soevan07
20-12-10, 09:46
Εδώ είναι και τα τηλέφωνα:

ΡΕΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΗ Μ.Χ.Θ.Δ. KΛΙΝΙΚΗ Α.Ε.
Λ. Συγγρού 379 & Ζησιμοπούλου, 175 64,
Παλαιό Φάληρο, Αθήνα
ΤΗΛΕΦΩΝΑ: 210 9495000 - Fax: 210 9495999 -
E-mail: info@reamaternity.gr
www.reamaternity.gr (http://www.reamaternity.gr)

ΜΑΡΙΑΛ 2
20-12-10, 15:46
δείτε εδώ: http://www.reamaternity.gr/article.aspx?id=2&a=26
λέει ότι οι τεταρτοτόκες είναι δωρεάν (ισχύει και σε λητώ - μητέρα)

αλλά και ότι γίνεται έκπτωση 30% σε τριτοτόκες!! δε νομίζω ότι το κάνει άλλο μαιευτήριο αυτό...

ΑΝΤΖΕΛΙΚΑ
20-12-10, 23:55
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΕ ΝΑ ΓΕΝΗΣΩ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΗ ΣΤΟ ΡΕΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΜΑ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΚΕΙ??ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?/

arma
21-12-10, 10:16
Ατζέλικα το Ρέα όπως θα έχεις διαβάσει έχει ανοιξει εδώ και λιγες μέρες. Οπότε οι πληροφορίες είναι λίγες. Εγώ γέννησα το 2008 στο Μητέρα και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη..χάος στο θάλαμο, καμία εξυπηρετηση, οι μαίες άφαντες(λογικό γιατί ήταν λίγες..). Τώρα το 2ο με το καλό θα το γεννήσω στο Ρέα μιας και ο γιατρός μου είναι και εκεί και φαίνεται πιο οικονομικό.

Ευχαριστούμε και πάλι όλες τις κοπέλες για τις πληροφορίες!

Μήπως θα μπορούσατε να δημοσιεύσετε τα ονόματα των γιατρών,που συνεργάζονται με το Ρέα;

Ο δικός μου λέγεται Κοτρωνιάς Φώτης. Έχει ιατρείο στην Ελευσίνα και στο Ν.Ηράκλειο.

Μαργκότ
21-12-10, 11:10
λοιπον σας εχω νεα!ανοιξε το ρεα!!!!πηγα εχθες σε μια φιλη που γεννησε.λειτουργει εδω και μια εβδομαδα.παιδια ειναι τελειο.ηρεμια ταξη και ασφαλεια!!!!!ειναι αδειο!!!!!!!!!!ειναι σε τρικληνο μονη της και το προσωπικο μεσα στην καλη χαρα τσακιζεται να την εξυπηρετησει!!!μου αρεσε πολυ αν και μπορω να πω οτι το δωματιο θα μπορουσε να ειναι και μεγαλυτερο.δεν ειναι σαν του ιασω που δεν χορας αλλα τα 3 κρεβατια ειναι ισα ισα.με την αμοιβη του γιατρου και επισκληρηδιο θα πληρωσει 3800.

Γεια σου Ελίνα. Η φίλη σου γεννησε με Φ.Τ.? Δηλαδή εφόσον το ΦΤ = 1.748 Ευρώ ο γιατρός της της πήρε 2.050 Ευρώ?

Μαργκότ
21-12-10, 11:17
Όταν είχα πάρει τηλέφωνο, στο πακέτο συμπεριλαμβανόταν και η επισκληρίδιος.

irencat
21-12-10, 11:32

Ο Μαλιγιάννης είναι "αστέρι"! Σε όποιο χώρο και να σε εξετάσει, τη δουλειά του θα την κάνει (θέλω να πιστεύω) όπως πρέπει. Κατά τη γνώμη μου, εσύ το μόνο που έχεις να κοιτάξεις είναι το κόστος. Εγώ για β' επιπέδου πριν από περίπου 1 χρόνο είχα πληρώσει 190€ στο Έμβρυο...Έχω την εντύπωση ότι το Ρέα θα είναι πιο οικονομικό. Πάρε και ρώτα και στα 2 και αναλόγως επίλεξε.

soevan07
21-12-10, 11:41
Πήρα τηλ.στο "Ρεα" για να έκλεινα ραντεβού με τον Μαλλιγιάννη για "λήψη τροφοβλάστη"

αλλά τις ημέρες που ήθελα (που έπρεπε να την κάνω)
δεν θα ήταν εκεί.

Κι έτσι θα πάω στο ιατρείο του στο Κολωνάκι.
(όχι τίποτα...προβληματίζομαι με το πάρκινγκ :evil:)

ΑΝΤΖΕΛΙΚΑ
21-12-10, 12:45
ΑΡΜΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΑΡΚΕΤΑ....ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ...ΠΟΤΕ ΓΕΝΑΣ ΕΣΥ??ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ...
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΙΑΤΡΙΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Lady Fraise
26-12-10, 21:26
Καλησπέρα σε όλους! Αφού εκφράσω τη χαρά μου που ανήκω πλέον και τυπικά αυτή τη μεγάλη και ζεστή οικογένεια, θα ήθελα τη βοήθειά σας, ως μέλλουσα μανούλα, μιας και διαπιστώνω καθημερινά διαβάζοντας τα τοπικς, ότι η γνώση πολλών από εσάς είναι πολύτιμη για μένα! Είμαι τεσσάρων μηνών και ο γιατρός μου είναι μέτοχος στο Ιασώ. Συνέλαβα αρκετές φορές τον εαυτό μου να πληροφορούμαι πολύ περισσότερα πράγματα από το ιντερνετ και από εσάς για την εγκυμοσύνη παρά από το γιατρό μου (ο οποίος φαίνεται να αποσύρεται σιγά σιγά)...
Νιώθωντας δυσαρεστημένη αναζητούσα πλέον νέο γυναικολόγο και γιατί όχι νέο μαιευτήριο... Το Ρέα φαίνεται να καλύπτει τις προσδοκίες μου αν και λόγω ότι είναι καινούριο με ανησυχει. Για τον γιατρό που βρίσκεται στο Ρέα(Ευστ. Τσαλίκης) πέραν ότι ακούγεται ότι είναι πολύ καλός, δεν έχω βρει καμία κοπέλα με προσωπική εμπειρία. Υπάρχει κάποιος-α που θα μπορούσε να με βοηθήσει και να με ξεαγχώσει παράλληλα μιας και βρίσκομαι μια ανάσα πριν ανακοινώσω στον τωρινό γιατρό μου ότι δεν θα με αναλάβει???
Σορρυ για το τεράστιο μήνυμα:oops::oops::oops:

ΦΑΙΗ
26-12-10, 23:32
Για τον γιατρό που βρίσκεται στο Ρέα(Ευστ. Τσαλίκης) πέραν ότι ακούγεται ότι είναι πολύ καλός, δεν έχω βρει καμία κοπέλα με προσωπική εμπειρία. Υπάρχει κάποιος-α που θα μπορούσε να με βοηθήσει και να με ξεαγχώσει παράλληλα μιας και βρίσκομαι μια ανάσα πριν ανακοινώσω στον τωρινό γιατρό μου ότι δεν θα με αναλάβει???
Σορρυ για το τεράστιο μήνυμα:oops::oops::oops:[/QUOTE]

ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΡΕΑ!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ ΤΣΑΛΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ! ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ Κ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ!!! ΗΜΟΥΝ Κ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ!!! ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΟ Κ ΠΑΝΤΑ ΓΛΥΚΟΜΙΛΗΤΟΣ!!! ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ Κ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΕ ΑΓΧΩΣΕ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

arma
27-12-10, 11:20
ΑΡΜΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΑΡΚΕΤΑ....ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ...ΠΟΤΕ ΓΕΝΑΣ ΕΣΥ??ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ...
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΙΑΤΡΙΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Να είσαι καλά Αντζέλικα! Κι εσύ με το καλό! Εγώ έχω τελευταία ημ/νία 9/5.

ngeo23
27-12-10, 12:32
καλησπερα κοριτσια, εγω οπως σας ειπα η γιατρος μου ειναι στο ιασω και στο ρεα.
απο τη μια μερια, στο ιασω κατεβασαν κι αλλο την τιμη και η καισαρικη παει με το νεο φπα που θα γινει 13%, στα 2050? και σου δινουν και δωρεαν συλλογη και φυλαξη βλαστοκυτταρων απο την εταιρια τους. αλλα ειμαι σιγουρη και μου το εχουν πει οτι σιγουρα θα υπαρχει και εξτρα χρεωση του τυπου σερβιετες, ντεπον, βρακακια μιας χρησης κτλ και ετσι δυστυχως δεν ξερω ποσο θα παει το πακετο. στο ρεα η τιμη ειναι στανταρ αλλα πιστευω οτι θα ειναι και πιο ησυχα, ποσος κοσμος θα εχει μαζευτει μεχρι τελος γεναρη...αλλα δεν ξερω τι παιζει με μητρικο θηλασμο, rooming in και κατα ποσο προωθουν τον θηλασμο. γνωριζει καμια για τα παραπανω;
εχω στειλει και mail στο ιασω που ρωταω τι περιλαμβανονται στις τιμες τους αλλα δεν μου εχουν απαντησει ακομα. επισης ειμαι σε διλημμα αν θα κρατησω τα βλαστοκυτταρα σε ιδιωτικη τραπεζα ή στη δημοσια να τα δωρισω.ε ρε προβληματα...

ngeo23
27-12-10, 13:20
πηρα τηλεφωνο στο ρεα και μου ειπαν οτι οι τιμες για την οικονομικη θεση ειναι για το τρικλινο και το φπα ειναι 13% απο το νεο ετος. και στο φτ και στην κτ το πακετο ειναι για 4 διανυκτερευσεις και το κοστος για μια επιπλεον ημερα ειναι 100? στο τρικλινο παντα μιλαμε.
το τετρακλινο θεωρειται οικονομικο δικλινο και η τιμη του ειναι 2450+φπα 13% παντα για το νεο ετος.
δεν ξερω αν ειδατε τα δωματια στη virtualtour...πολυ ωραια, εχει και δωρεαν πλοηγηση στο ιντερνετ. οσο το κοιταω τοσο πιο πολυ μου αρεσει!
http://www.reahospital.gr/virtualTour1/index.html

aliki1983
27-12-10, 14:48
Καλημέρα!
Όντως ισχύει αυτό που γράφτηκε παραπάνω. Πήρα και εγώ τηλέφωνο ξανά σήμερα και μου το είπαν. Αναλυτικά έχει ως εξής:

Το τετράκλινο θεωρείτε οικονομικό δίκλινο. Και κοστίζει περίπου 2500 μαζί με το ΦΠΑ.

Το τρίκλινο είναι το οικονομικό πακέτο τους.
1750 (με ΦΠΑ 11%) για φυσιολογικό τοκετό και 3 μέρες διαμονή και 1950 (με ΦΠΑ 11%) για καισαρική τομή και 4 μέρες διαμονή.
Οι τιμές περιλαμβάνουν: εξοδα τοκετού, εξετάσεις μαμάς και μωρού, υγειονομικό υλικό και επισκληρίδιο ή ολική ανισθησία και φυσικά και την διαμονή. Το κλειστό πακέτο διαμονής που έχει σημαίνει ότι αν πχ η μαμά έχει κάποια επιπλοκή και χρειαστεί κάποια επιπλέον φάρμακα ή εξετάσεις, δεν πληρώνει τίποτα επιπλέον. Μόνο αν χρειαστεί να μείνει παραπάνω, πληρώνει 100? μόνο το νοσήλειο. Πάλι για φάρμακά και εξετάσεις όχι.
Όσον αφορά για τα μπεμπέ η ΜΕΝΝ 1 & 2 κοστίζει 150 τη μέρα και η ΜΕΝΝ 3 κοστίζει 300 τη μέρα τα οποία και καλύπτοναι 100% από τα ταμεία.

Επίσης υπάρχουν και κάποιες επιπλέον εξετάσεις που γίνονται προαιρετικά στο μωρό αν το θελήσουν οι γονείς και είναι ορθοπεδική, οφθαλμολογική, ωριλά και για 45 μεταβολικά νοσήματά και όλα αυτά κοστίζουν 250 ?.

Ακόμα λέει στο site ότι κάνουν δώρο στους γονείς ένα cd με τις πρώτες φωτογραφίες του μωρού.

Αυτά σε γενικές γραμμές.

ngeo23
27-12-10, 19:32
Καλημέρα!
Όντως ισχύει αυτό που γράφτηκε παραπάνω. Πήρα και εγώ τηλέφωνο ξανά σήμερα και μου το είπαν. Αναλυτικά έχει ως εξής:

Το τετράκλινο θεωρείτε οικονομικό δίκλινο. Και κοστίζει περίπου 2500 μαζί με το ΦΠΑ.

1750 (με ΦΠΑ 11%) για φυσιολογικό τοκετό και 3 μέρες διαμονή και 1950 (με ΦΠΑ 11%) για καισαρική τομή και 4 μέρες διαμονή.
Οι τιμές περιλαμβάνουν: εξοδα τοκετού, εξετάσεις μαμάς και μωρού, υγειονομικό υλικό και επισκληρίδιο ή ολική ανισθησία και φυσικά και την διαμονή. Το κλειστό πακέτο διαμονής που έχει σημαίνει ότι αν πχ η μαμά έχει κάποια επιπλοκή και χρειαστεί κάποια επιπλέον φάρμακα ή εξετάσεις, δεν πληρώνει τίποτα επιπλέον. Μόνο αν χρειαστεί να μείνει παραπάνω, πληρώνει 100? μόνο το νοσήλειο. Πάλι για φάρμακά και εξετάσεις όχι.
Όσον αφορά για τα μπεμπέ η ΜΕΝΝ 1 & 2 κοστίζει 150 τη μέρα και η ΜΕΝΝ 3 κοστίζει 300 τη μέρα τα οποία και καλύπτοναι 100% από τα ταμεία.

Επίσης υπάρχουν και κάποιες επιπλέον εξετάσεις που γίνονται προαιρετικά στο μωρό αν το θελήσουν οι γονείς και είναι ορθοπεδική, οφθαλμολογική, ωριλά και για 45 μεταβολικά νοσήματά και όλα αυτά κοστίζουν 250 ?.

Ακόμα λέει στο site ότι κάνουν δώρο στους γονείς ένα cd με τις πρώτες φωτογραφίες του μωρού.

Αυτά σε γενικές γραμμές.

δεν περιλαμβανεται το φπα σε αυτα που γραφεις, το ρωτησα σε καθε περιπτωση το λεει και στο site τους και μου ειπε ομως επισης οτι και για φτ και για κτ η διαμονη ειναι 4 ημερες το οποιο το ειδα και στο site τους εκει που λεει για τη διαμονη...επισης οπως ειπα και μου ειπε και η κοπελα απο το 2011 το φπα παει στο 13% οποτε υπολογιστε!
ειδες τα δωματια;πολυ χλιδη

Lady Fraise
27-12-10, 22:53
ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΡΕΑ!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ ΤΣΑΛΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ! ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ Κ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ!!! ΗΜΟΥΝ Κ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ!!! ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΟ Κ ΠΑΝΤΑ ΓΛΥΚΟΜΙΛΗΤΟΣ!!! ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ Κ ΠΟΤΕ ΔΕ ΜΕ ΑΓΧΩΣΕ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ!!!![/QUOTE]

Φαιη μου σ' ευχαριστώ πάρα πολυ για την απάντηση. Ομολογώ ότι με ηρέμησες αρκετά. Αύριο κι όλας θα του τηλεφωνήσω για να κλείσω ραντεβού μαζί του κι αν πραγματικά νιώσω κι εγώ τόσο οικεία όσο εσύ, μέσα στην εβδομάδα θα πρέπει να ενημερώσω τον τωρινό γιατρό μου για την απόφασή μου να μη με κουράρει πλέον... :rolleyes: Δύσκολο!!!
Μισή ντροπή δική του, μισή δική μου!

aliki1983
28-12-10, 15:12
δεν περιλαμβανεται το φπα σε αυτα που γραφεις, το ρωτησα σε καθε περιπτωση το λεει και στο site τους και μου ειπε ομως επισης οτι και για φτ και για κτ η διαμονη ειναι 4 ημερες το οποιο το ειδα και στο site τους εκει που λεει για τη διαμονη...επισης οπως ειπα και μου ειπε και η κοπελα απο το 2011 το φπα παει στο 13% οποτε υπολογιστε!

οι τιμές που γράφω εγώ είναι με το ΦΠΑ. Απλά είναι με το 11% και όχι με το 13%. Δείτε και παρακάτω το κομμάτι από το site του Ρεα:

Η ΡΕΑ λανσάρει για πρώτη φορά στο χώρο της Μαιευτικής το «κλειστό πακέτο» για μαιευτικά και γυναικολογικά περιστατικά.
Με το «κλειστό πακέτο» η τιμή ενός Φυσιολογικού Τοκετού στην Οικονομική θέση θα είναι 1.575 ευρώ (πλέον ΦΠΑ) και για την Καισαρική Τομή 1.750 ευρώ (πλέον ΦΠΑ).

Στις τιμές αυτές συμπεριλαμβάνεται το κόστος του συνόλου των υπηρεσιών, όπως οι εξετάσεις του νεογνού, όλα τα υλικά και τα φάρμακα, συμπεριλαμβανομένου και του κόστους της Μονάδας Εντατικής Θεραπείας (ΜΕΘ), εάν αυτό καταστεί απαραίτητο.

Αν το υπολογίσεις θα δεις ότι είναι οι τιμές που λέω.
Τώρα για τις μέρες, και στο παρελθόν που είχα πάρει τηλέφωνο και χτες μου είπαν για το οικονομικό πακέτο, ο φυσιολογικός τοκετός είναι 3 μέρες.
Μίλησα με ένα κύριο από το λογιστήριο.

Μήπως το 4 μέρες δεν είναι για το οικονομικό πακέτο?

Τα δωμάτια όντως ωραία.

ngeo23
28-12-10, 17:23
οι τιμές που γράφω εγώ είναι με το ΦΠΑ. Απλά είναι με το 11% και όχι με το 13%. Δείτε και παρακάτω το κομμάτι από το site του Ρεα:

Η ΡΕΑ λανσάρει για πρώτη φορά στο χώρο της Μαιευτικής το «κλειστό πακέτο» για μαιευτικά και γυναικολογικά περιστατικά.
Με το «κλειστό πακέτο» η τιμή ενός Φυσιολογικού Τοκετού στην Οικονομική θέση θα είναι 1.575 ευρώ (πλέον ΦΠΑ) και για την Καισαρική Τομή 1.750 ευρώ (πλέον ΦΠΑ).

Στις τιμές αυτές συμπεριλαμβάνεται το κόστος του συνόλου των υπηρεσιών, όπως οι εξετάσεις του νεογνού, όλα τα υλικά και τα φάρμακα, συμπεριλαμβανομένου και του κόστους της Μονάδας Εντατικής Θεραπείας (ΜΕΘ), εάν αυτό καταστεί απαραίτητο.

Αν το υπολογίσεις θα δεις ότι είναι οι τιμές που λέω.
Τώρα για τις μέρες, και στο παρελθόν που είχα πάρει τηλέφωνο και χτες μου είπαν για το οικονομικό πακέτο, ο φυσιολογικός τοκετός είναι 3 μέρες.
Μίλησα με ένα κύριο από το λογιστήριο.

Μήπως το 4 μέρες δεν είναι για το οικονομικό πακέτο?

Τα δωμάτια όντως ωραία.

ρε κοριτσι συγγνωμη, γκαβομαρα τελειως, ειμαι και μηχανικος τρομαρα μου, δικιο εχεις, αυτες ειναι με το 11% φπα, αλλα για τις ημερες, εγω που ρωτησα μου ειπαν για 4 αλλα να σου πω την αληθεια, ρωτησα τα περισσοτερα σχετικα με την καισαρικη οποτε μπορει στο φτ να παιζει 3ημερο.

παντως για το τετρακλινο ειναι 2450 χωρις φπα και μου εκανε εντυπωση κιολας γιατι στο γαια το 4κλινο ειναι το οικονομικο πακετο και εδω θεωρειται κατι πιο "καλο" αν και οπως τα ειδα τα δωματια οντως ετσι φαινεται να ειναι!!!
αραγε θα εχει πληροτητα σε ενα μηνα;;;
εμεις προς τα εκει κλεινουμε γιατι και αλλες φιλες μου μου ειπαν για τις εξτρα χρεωσεις του ιασω και λεμε παλι να δωρησουμε το αιμα απο τον πλακουντα στη δημοσια τραπεζα, αν καταφερει βεβαια η γιατρος να το μαζεψει σωστα!!!

Lady Fraise
28-12-10, 21:25
καλησπερα κοριτσια, εγω οπως σας ειπα η γιατρος μου ειναι στο ιασω και στο ρεα.
απο τη μια μερια, στο ιασω κατεβασαν κι αλλο την τιμη και η καισαρικη παει με το νεο φπα που θα γινει 13%, στα 2050 και σου δινουν και δωρεαν συλλογη και φυλαξη βλαστοκυτταρων απο την εταιρια τους. αλλα ειμαι σιγουρη και μου το εχουν πει οτι σιγουρα θα υπαρχει και εξτρα χρεωση του τυπου σερβιετες, ντεπον, βρακακια μιας χρησης κτλ και ετσι δυστυχως δεν ξερω ποσο θα παει το πακετο. στο ρεα η τιμη ειναι στανταρ αλλα πιστευω οτι θα ειναι και πιο ησυχα, ποσος κοσμος θα εχει μαζευτει μεχρι τελος γεναρη...αλλα δεν ξερω τι παιζει με μητρικο θηλασμο, rooming in και κατα ποσο προωθουν τον θηλασμο. γνωριζει καμια για τα παραπανω;
εχω στειλει και mail στο ιασω που ρωταω τι περιλαμβανονται στις τιμες τους αλλα δεν μου εχουν απαντησει ακομα. επισης ειμαι σε διλημμα αν θα κρατησω τα βλαστοκυτταρα σε ιδιωτικη τραπεζα ή στη δημοσια να τα δωρισω.ε ρε προβληματα...

ngeo23 με το καλό σου εύχομαι! Να πάνε όλα καλά!!! Από όσο γνωρίζω από την αδερφή μου αλλά και από φίλες που συχνά πυκνά έχουν διηγηθούν μια ιστορία, στο ΙΑΣΩ αν δεν έχεις μονόκλινο, δεν έχεις την υπηρεσία rooming in εκτός αν σήμερα έχει αλλάξει κάτι. Επίσης δεν θέλω να αδικήσω τη δουλειά των νοσοκόμων με συνείδηση αλλά σε όλα τα μαιευτήρια, υπάρχει μία "κάστα" μικρή (ας πούμε) που παίρνει προμήθειες από τις εταιρίες με τις κρέμες και το γάλα και σε κατευθύνουν να μη θηλάσεις...τύπου: "το παιδί πεινάει, έχει ανάγκη από φαγητό άμεσα κτλ" με αποτέλεσμα να σε αγχώνουν και να εγκαταλείπεις τις προσπάθειες για θηλασμό. Γι αυτό η συμβουλή από μια μαία σε μια φίλη μου ήταν να επιμένουμε στις νοσοκόμες για το θηλασμό ακόμα κι αν μείνει νηστικό το μωρό και να μη ψαρώνουμε όταν μας λένε βλακείες... Αυτό εννοείται ότι συμβαίνει ΠΑΝΤΟΥ απλά όσο πιο καινούριο είναι ένα μαιευτήριο, τόσο πιο "απονείρευτες" είναι οι νοσοκόμες και στην αρχή τουλάχιστον σε φροντίζουν στοργικά. Επαναλαμβάνω, για να είμαστε δίκαιοι, υπάρχουν και κοπέλες εξαιρετικές στα νοσοκομεία που επιτελούν μεγάλο έργο!!!;)

arma
29-12-10, 10:14
ngeo εγώ όπως είπα είχα γεννήσει στο Μητέρα και δεν έμεινα καθόλου μα καθόλου ευχαριστημένη. όπως και να το κάνεις ένα καινούριο μαιευτήριο σίγουρα θα έχει πιο καλή εξυπηρέτηση ειδικά τώρα που είναι αρχή. Το rooming in απ'ότι διάβασα εδώ http://www.reahospital.gr/page.aspx?id=1003 υποστηρίζεται για όλα τα δωμάτια.
Βλαστοκύτταρα ενώ κράτησα στην κόρη μου σε ιδιωτική εταιρία, τώρα αποφασίσαμε πως δεν θα το κάνουμε..από αυτά που διάβασα κατέληξα εκεί. Μάλλον κι εγώ για δωρεά σκέφτομαι..
Τέλος για το Ιασώ το μόνο που ξέρω είναι πως μια φίλη μου μαία που δούλευε εκεί παραιτήθηκε γιατί έβαζαν 1 άτομο σε βάρδια να είνια υπεύθυνο για 20 μαμάδες και 20 μωρά..καταλάβαινεις πόσο επικύνδινο ήταν αυτό..Και στο Μητέρα απ'ότι κατάλαβα το ίδιο γινόταν. Εγώ πάντως θα διαλέξω το Ρέα και ελπίζω εκεί να κάνουν σωστή δουλειά...

ngeo23
29-12-10, 10:25
καλα για το μητερα εγω το μονο καλο που εχω να πω ειναι οτι ειχε εξαιρετικο φαγητο! ολα τα αλλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ!!!!

fouli_1
29-12-10, 13:49
Καλημέρα!

Αυτά σε γενικές γραμμές.

Καλημέρα aliki1983.Είδα ότι ενημερώθηκες και για τις τιμές για τα μωρά στη ΜΕΝΝ και ότι καλύπτονται 100% από τα ταμεία.Μήπως γνωρίζεις αν αυτό ισχύει και στη περίπτωση που η μητέρα δεν είναι άμεσα ασφαλισμένη στο ικα;Ρωτάω γιατι εγω είμαι στο βιβλιάριο του συζύγου,κ ίσως να έχω πρόωρο τοκετό,μέσα στον γενάρη.Με το καλό να έρθει και το μωράκι σου.Ευχαριστώ

aliki1983
29-12-10, 13:56
ρε κοριτσι συγγνωμη, γκαβομαρα τελειως, ειμαι και μηχανικος τρομαρα μου, δικιο εχεις, αυτες ειναι με το 11% φπα, αλλα για τις ημερες, εγω που ρωτησα μου ειπαν για 4 αλλα να σου πω την αληθεια, ρωτησα τα περισσοτερα σχετικα με την καισαρικη οποτε μπορει στο φτ να παιζει 3ημερο.

παντως για το τετρακλινο ειναι 2450 χωρις φπα και μου εκανε εντυπωση κιολας γιατι στο γαια το 4κλινο ειναι το οικονομικο πακετο και εδω θεωρειται κατι πιο "καλο" αν και οπως τα ειδα τα δωματια οντως ετσι φαινεται να ειναι!!!
αραγε θα εχει πληροτητα σε ενα μηνα;;;
εμεις προς τα εκει κλεινουμε γιατι και αλλες φιλες μου μου ειπαν για τις εξτρα χρεωσεις του ιασω και λεμε παλι να δωρησουμε το αιμα απο τον πλακουντα στη δημοσια τραπεζα, αν καταφερει βεβαια η γιατρος να το μαζεψει σωστα!!!

απλώς το τετράκλινο του Ρέα θεωρείται οικονομικό δίκλινο, αφού κλείνει στη μέση, έχει και 2 μπάνια και 2 εισόδους. Στο Γαία είναι ένας ενιαίος χώρος. Καμία σχέση δηλαδή ( το έχω δει του Γαία). Πάντως αν κλείνεις προς το τετράκλινο, κάνε ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις για τα φάρμακα κλπ γιατί εγώ προχτές που πήρα και μου είπαν για το οικονομικό τρίκλινο το κόστος και το κλειστό πακέτο διαμονής, όταν ρώτησα για το τετράκλινο τιμή, μου είπαν ότι σε αυτό τα φαρμακα είναι έξτρα, αλλά επειδή δεν με ενδιέφερε δεν ρώτησα κάτι παραπάνω.
Πχ το Μητέρα είναι το οικονομικό πακέτο που ήταν όλα μέσα στο τρίκλινο, και το κανονικό τρίκλινο που ήταν όλα extra.
Τσέκαρέ το πάντως μη βρεθείς προ εκπλήξεως γιατί όταν θα πάς με το καλό να γεννήσεις δεν θα έχεις το μυαλό σου γι αυτά.
Με το καλό!!!

aliki1983
29-12-10, 14:06
Καλημέρα aliki1983.Είδα ότι ενημερώθηκες και για τις τιμές για τα μωρά στη ΜΕΝΝ και ότι καλύπτονται 100% από τα ταμεία.Μήπως γνωρίζεις αν αυτό ισχύει και στη περίπτωση που η μητέρα δεν είναι άμεσα ασφαλισμένη στο ικα;Ρωτάω γιατι εγω είμαι στο βιβλιάριο του συζύγου,κ ίσως να έχω πρόωρο τοκετό,μέσα στον γενάρη.Με το καλό να έρθει και το μωράκι σου.Ευχαριστώ

θεωρώ ότι εφόσον είσαι ασφαλισμένη στο βιβλιάριο του άντρα σου δεν υπάρχει πρόβλημα. Και γιατί το λέω αυτό: αν εσύ αρρωστήσεις δεν χρησιμοποιείς το βιβλιάριο του άντρα σου για να πας στο γιατρό? Μπορεί να είσαι έμμεσα ασφαλισμένη, αλλά έχεις ασφάλεια. Και το παιδί είναι έμμεσα ασφαλισμένο αφού μπαίνει κάτω από έναν από τους δύο γονείς. Έχει όμως ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.
Δεν νομίζω ότι δεν θα ισχύει στην περίπτωσή σου. Τώρα αν θες να το επιβεβαιώσεις, μίλα με το λογιστήριο του Ρέα να στο διευκρινήσουν ή αν ξέρει κάποια άλλη κοπέλα και εγώ λέω κάτι λάθος να με διορθώσει.
Εύχομαι πάντως το μωράκι σου να είναι τελειόμηνο!!! Με το καλό.

soevan07
29-12-10, 14:58
Να σας ρωτήσω κάτι κορίτσια,
εσείς που το έχετε ψάξει πολύ το θέμα...

το ΠΙΟ οικονομικό πακέτο δηλαδή πιο είναι;

6-κλινο ας πούμε δεν υπάρχει όπως στο Ιασώ?

Aeriko
29-12-10, 15:08
Ούτε στο Ιασώ υπάρχει πλέον το 6κλινο ;)

soevan07
29-12-10, 16:08
Ούτε στο Ιασώ υπάρχει πλέον το 6κλινο ;)

Ωχ!! Εγώ έχω μείνει στο 2007.....:mrgreen:

Οπότε θεωρητικά το 4-κλινο θα έπρεπε να είναι το πιο οικονομικό..... ή κάνω λάθος??.....

(γιατί κάπου μου φάνηκε οτι τα 3-κλινα έχουν καλύτερες τιμές....
ή κάνουν πουλάκια τα μάτια μου....:confused:)

aliki1983
29-12-10, 16:30
το ποιο το οικονομικό στο Ρέα είναι το τρίκλινο. το τετράκλινο του Ρεα το θεωρούν και το λένε οικονομικό δίκλινο γιατί έχει πόρτα στη μέση, 2 μπάνια και 2 εισόδους.
Η τιμή του τρίκλινου είναι περίπου 1700 με φπα ενώ το τετράκλινο είναι περίπου 2500.

Δείτε παραπάνω που έχουμε γράψει τις τιμές αναλυτικά.

fouli_1
29-12-10, 17:14
Σ ευχαριστώ aliki1983.Θα τηλεφωνήσω κι εγώ στο Ρέα για να μάθω και για τις παροχές στα δωμάτια.Καλή χρόνια σε όλες και με το καλό τα μωράκια σας.

XΡΙΣΤΙΝΑ
29-12-10, 17:51
τελικα κοριτσια η διαφορα ειναι μεγαλη αναμεσα σε ιασω και ρεα?

fouli_1
30-12-10, 13:20
Από ότι φαίνεται ΧΡΙΣΤΙΝΑ, έχει διαφορά το Ιασώ από το Ρέα.Δεν γνωρίζω ακριβώς τις τιμές του Ιασώ, αλλά όταν έχει το Ρέα το τρίκλινο (περίπου και χοντρικά χωρίς ΦΠΑ) 1700 ευρώ και σου έχει μέσα και τα φάρμακα και κάποιες εξετάσεις του μωρού και της μητέρας, νομίζω ότι σίγουρα είναι καλύτερα από τις τιμές του ιασώ. Μπες και στην ιστοσελίδα του Ρέα να πάρεις μια ιδέα www.reamaternity.gr (http://www.reamaternity.gr)

soevan07
30-12-10, 14:53
το ποιο το οικονομικό στο Ρέα είναι το τρίκλινο. το τετράκλινο του Ρεα το θεωρούν και το λένε οικονομικό δίκλινο γιατί έχει πόρτα στη μέση, 2 μπάνια και 2 εισόδους.
Η τιμή του τρίκλινου είναι περίπου 1700 με φπα ενώ το τετράκλινο είναι περίπου 2500.

Δείτε παραπάνω που έχουμε γράψει τις τιμές αναλυτικά.

Σ ευχαριστώ πολύ aliki!
Μόλις βρω χρόνο θα σας διαβάσω αναλυτικότατα! :mrgreen:
Με το καλό!!! ;)

Σ ευχαριστώ aliki1983.Θα τηλεφωνήσω κι εγώ στο Ρέα για να μάθω και για τις παροχές στα δωμάτια.Καλή χρόνια σε όλες και με το καλό τα μωράκια σας.

Mόλις μάθεις γράψ τα μας κι εδώ! ;)

soevan07
30-12-10, 15:14
Πάντως η αλήθεια είναι οτι 1 μπάνιο για 3 κρεβάτια
αρχίζει να γίνεται δύσκολο το πράγμα!....

Το λέω γιατί όταν γέννησα τη κόρη μου το 2007
και ήμουν σε 3-κλινο με 1 μπάνιο (στο Ιασώ)

μου είχε ανέβει η πίεση...στη κυριολεξία!! :roll:

Κι όχι γιατί μου έφταιγαν οι άλλες 2 κοπέλες....
......αλλά
οι συγγενείς τους! :x

Οι οποίοι χρησιμοποιούσαν κάθε τρεις και λίγο το μπάνιο μας
μια για να πλένουν τα χέρια τους,
μια για να ξεπλύνουν το ποτήρι τους
μια για το ένα
μια για το άλλο......

Άσε που έρχονταν τσούρμο το σόι
και μας έπαιρναν όλες τις καρέκλες
και δεν είχαν να κάτσουν στο τέλος οι γονείς μου!!....:roll:

Λίγο και οι ορμόνες μου :mrgreen:
λίγο και το μωρό που δεν μπορούσε να θηλάσει :(

"τα είχα δει όλα" απο τα νεύρα μου!!! :x

Γνώμη μου:
αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για το 2-κλινο!

andigo
30-12-10, 15:39
Πάντως η αλήθεια είναι οτι 1 μπάνιο για 3 κρεβάτια
αρχίζει να γίνεται δύσκολο το πράγμα!....

Το λέω γιατί όταν γέννησα τη κόρη μου το 2007
και ήμουν σε 3-κλινο με 1 μπάνιο (στο Ιασώ)

μου είχε ανέβει η πίεση...στη κυριολεξία!! :roll:

Κι όχι γιατί μου έφταιγαν οι άλλες 2 κοπέλες....
......αλλά
οι συγγενείς τους! :x

Οι οποίοι χρησιμοποιούσαν κάθε τρεις και λίγο το μπάνιο μας
μια για να πλένουν τα χέρια τους,
μια για να ξεπλύνουν το ποτήρι τους
μια για το ένα
μια για το άλλο......

Άσε που έρχονταν τσούρμο το σόι
και μας έπαιρναν όλες τις καρέκλες
και δεν είχαν να κάτσουν στο τέλος οι γονείς μου!!....:roll:

Λίγο και οι ορμόνες μου :mrgreen:
λίγο και το μωρό που δεν μπορούσε να θηλάσει :(

"τα είχα δει όλα" απο τα νεύρα μου!!! :x

Γνώμη μου:
αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για το 2-κλινο!

Επειδή δεν είναι λίγο το παραπάνω (800 ΕΥΡΩ) και αν σκεφτείς ότι αντίστοιχα θα πάρει ο γιατρός παραπάνω μπορείτε απλώς να γίνετε οι "περιεργες" του δωματίου. Και εγώ στο ΙΑΣΩ γέννησα με όλα τα παραπάνω που αναφέρεις την πρώτη μέρα. Δεύτερη δεν υπήρξε. Έκανα την παρατήρηση σε 1-2 και μετά έπεσε το σύνθημα και στους υπόλοιπους. Δεν είναι κακό να γίνετε λίγο κακές για το καλό των μωρών και το δικό σας. ε το καλό να υποδεχθείτε τα μωράκια σας!!!!

soevan07
30-12-10, 15:55
Δεν έχεις άδικο andigo...
απορούσα κι εγώ με την υπομονή μου!

Το "έπνιγα" μέσα μου φαίνεται...
...γιαυτό μου είχε ανέβει κι η πίεση! :roll:

Είχαν καλέσει τον γιατρό μου 2 φορές
ο οποίος μου έλεγε οτι εαν δεν χαλάρωνα
θα αναγκαζόταν να μου δώσει υπογλώσσια! :roll:

Ελπίζω στο "ΡΕΑ" οι νοσηλεύτριες
να είναι ΣΟΒΑΡΕΣ και ΑΥΣΤΗΡΕΣ με τους επισκέπτες!....

ngeo23
30-12-10, 21:03
σιγα μη δεν κανω παρατηρηση!!!στο μητερα ημουν σε 4κλινο αλλα ειχε εναν νιπτηρα εξω απο την τουαλετα για τα χερια και οι ξενοι πηγαιναν στις τουαλετες εξω απο τα δωματια, στους διαδρομους, αν δεν γινοταν αυτο θα εβαζα τις φωνες, ασε που ειχε παντου πινακιδες για κατι τετοιο!εννοειται οτι θα γινω κακια...γρρρρ
αλλα ελπιζω οταν θα παω μεσα στον επομενο μηνα να μην εχει ακομα φουλ κοσμο και μηπως ειμαστε τυχεροι και ειμαι 2 απο τα 3 κρεβατια.
παντως απο το 2011 το ιασω με το ρεα εχει διαφορα περιπου 60? στο τρικλινο αλλα το ρεα ειναι τελικη τιμη ενω το ιασω δεν ξερεις τι θα σου χρεωσουν εξτρα αλλα και το τρικλινο του ρεα ειναι απειρως καλυτερο και μεγαλυτερο.
λεμε να παμε στις 12 να το δουμε που μπαινω στον μηνα μου, θα ενημερωσω, στο μεταξυ οποια παει να το δει να μας πει εντυπωσεις!

soevan07
31-12-10, 08:54
λεμε να παμε στις 12 να το δουμε που μπαινω στον μηνα μου, θα ενημερωσω, στο μεταξυ οποια παει να το δει να μας πει εντυπωσεις!

Περιμένουμε να μας πεις! ;)

lysistrat
01-01-11, 02:53
Εγώ πήγα, αλλά δυστυχώς νύχτα, και μπόρεσα να δω μόνο το τετράκλινο. Πολύ ωραίος χώρος, με προσωπική τηλεόραση που είναι και υπολογιστής με εκπαιδευτικά προγράμματα και πρόγραμμα για να μιλάς με τον άνδρα σου από απόσταση κλπ. Ησυχία είχε, Επίσης δεν υπάρχουν μου είπαν δύο αίθουσες για τοκετό, είσαι από το πρώτο στάδιο στην αίθουσα τοκετού η οποία έχει κρεβάτι που μετατρέπεται σε καρέκλα για τις εξωθήσεις στο δεύτερο στάδιο. Λόγω της ώρας δε μπόρεσα να δ η ίδια την αίθουσα τοκετού.
Πάντως όλα είναι ολοκαίνουρια και πεντακάθαρα, με μοντέρνους χώρους και χαμογελαστό προσωπικό... μακάρι να πέσουν και λίγο οι τιμές γιατί εμένα δε μου φάνηκαν και τόσο χαμηλές τελικά.

ΥΓ Όταν επιχείρησα να πάω μέρα, γύριζα γύρω γύρω πόση ώρα για να βρω πάρκιν, και τελικά εγκατέλειψα. Ο επισκέπτης είναι αναγκασμένος να πληρώσει ιδιωτικό πάρκον. Για τις μανούλες βέβαια υπάρχει υπηρεσία, παίρνουν το αυτοκίνητο στο υπόγειο. Το πρόβλημα είναι για τους επισκέπτες μόνο.

soevan07
01-01-11, 09:49
Όταν επιχείρησα να πάω μέρα, γύριζα γύρω γύρω πόση ώρα για να βρω πάρκιν, και τελικά εγκατέλειψα. Ο επισκέπτης είναι αναγκασμένος να πληρώσει ιδιωτικό πάρκον. Για τις μανούλες βέβαια υπάρχει υπηρεσία, παίρνουν το αυτοκίνητο στο υπόγειο. Το πρόβλημα είναι για τους επισκέπτες μόνο.

Α! Καλά που μας το πες!
Μην κάνουμε όρεξη δηλαδή! :roll:

Καλή χρονιά! Με το καλό!!! ;)

annina
01-01-11, 10:27
Καλημέρα και απο μενα και καλή χρονια σε ολους με υγεια πανω απο ολα. Και με το καλο να ελθουν τα μωρακια μας.
Στις 18 του μήνα θα πάω και εγω να κάνω την β επιπέδου στο Ρεα και θα το δω απο κοντα. Ελπίζω να δίνουν τιμοκαταλόγους. Βεβαια εγω γενναω τον Μαιο αλλα δεν νομίζω να αλλαξουν οι τιμές.
Περιμένουμε περισσότερα νεα για οποια μανούλα πάει πιο γρήγορα στο Ρεα.

elepet
01-01-11, 18:26
Εγω γενναω με καισαρικη τον Φλεβαρη.εχει καμια γεννησει με καισαρικη στο Ρεα να μου πει εντυπωσεις?

Cristinaki
04-01-11, 12:39
Κοριτσακια μου καλημερα σας!!!
Μολις μου εστειλε το Ρεα τον τιμοκαταλογο τους και αυτο που εχω να πω ειναι πως απογοητευτηκα αρκετα, γιατι ενω ειχαμε ακουσει οτι θα εχουν πολυ πιο χαμηλες τιμες σε σχεση με τα υπολοιπα ιδιωτικα μαιευτηρια απο αυτο που παρατηρω διαπιστωνω ακριβως το αντιθετο. Σε συγκριση με το Λητω που ρωτησα, το Ρεα ειναι λιγο πιο ακριβο συν του οτι χρεωνουν την συλλογη βλαστοκυτταρων 720 ευρω + ΦΠΑ εαν επιλεξουμε την εταιρια που συνεργαζονται εκεινοι. Αν και ηθελα παρα πολυ να παω στο Ρεα με κοβω για Λητω... Οποια θελει πμακι με τον τιμοκαταλογο του Ρεα μπορει να μου στειλει ευχαριστως!

soevan07
04-01-11, 12:45
Εγώ το μόνο που φοβάμαι
είναι την απειρία των νοσηλευτριών.

Μια φίλη μου που γέννησε πριν λίγες μέρες στο Ρέα
μου είπε οτι της έφεραν θήλαστρο

χωρίς να το έχουν αποστειρώσει!! :roll:

Cristinaki
04-01-11, 12:57
Εγώ το μόνο που φοβάμαι
είναι την απειρία των νοσηλευτριών.

Μια φίλη μου που γέννησε πριν λίγες μέρες στο Ρέα
μου είπε οτι της έφεραν θήλαστρο

χωρίς να το έχουν αποστειρώσει!! :roll:

:shock::shock::shock::shock::shock:

soevan07
04-01-11, 13:28
Κι άλλο ένα που μου κακοφάνηκε:

Όταν τους πήρα τηλ για να κλείσω ραντεβού
για "λήψη τροφοβλάστη"

μου είπαν:
"Πως το είπατε? Λήψη.......?"

Θέλω να πιστεύω οτι δεν άκουσε εκείνη τη στιγμή καλά
η κοπέλα....κι όχι οτι δεν ήξερε την εξέταση "λήψη τροφοβλάστη" :roll:

Δεν λέω, κι εμείς όταν πρωτοξεκινήσαμε μια δουλειά δεν τα ξέραμε όλα....
....αλλά όταν αφορά κάποιον τομέα υγείας,
απαιτείται μια ανάλογη εκπαίδευση!!

Μαργκότ
04-01-11, 15:45
Christinaki, πόσο ποιο ακριβό είναι το Ρέα? είχα την εντύπωση οτι αυτά τα "κλειστά" οικονομικά πακέτα δεν τα έχει άλλο μαιευτήριο να περιλαμβάνουν δηλαδή τα πάντα μέσα.

Μπορείς να μας το διευκρινίσεις αυτό?

ngeo23
04-01-11, 18:35
εγω που το συγκρινα μονο με το ιασω, για τα αλλα δεν ξερω, το ιασω βγαινει το τρικλινο με καισαρικη 2050 ενω στο ρεα το τρικλινο με καισαρικη παλι εννοειται 1970. αυτες ειναι τελικες τιμες με το νεο φπα 13%. στο ρεα ειναι για 4 ημερες τελικη τιμη που λεμε, ολα μεσα, δεν πληρωνεις τιποτα παραπανω εκτος αν θελεις να καθισεις ακομα μια μερα που ειναι 100?. στο ιασω δεν ξερω για ποσες μερες αναφερεται η τιμη αλλα απ οτι μου ειπαν πολλες φιλες μου αλλα και στο forum εδω μπορουν να σου βγουνε πολλα εξτρα.
παντως στο γαια που γεννησε μια φιλη μου πριν μερικες μερες πληρωσε 1600 για φτ με επισκληριδιο για 3 διανυκτερευσεις

alexandroulis
04-01-11, 19:45
Christinaki, θα ήθελα τον τιμοκατάλογο αν μπορέσεις.....!

Venia_13
04-01-11, 19:50
Και εγώ θέλω τον τιμοκατάλογο...:roll::lol:
Αν σου είναι εύκολο...

http://lbdm.lilypie.com/tfQvp2.png

Cristinaki
04-01-11, 23:10
Christinaki, πόσο ποιο ακριβό είναι το Ρέα? είχα την εντύπωση οτι αυτά τα "κλειστά" οικονομικά πακέτα δεν τα έχει άλλο μαιευτήριο να περιλαμβάνουν δηλαδή τα πάντα μέσα.

Μπορείς να μας το διευκρινίσεις αυτό?

Συμφωνα με τα μαιλ που ελαβα σημερα με τιμες 2011 το οικονομικο πακετο του Λητω κοστιζει σε τρικλινο με φυσιολογικο τοκετο 1500 Ευρω και καισαρικη 1700. Στο Ρεα 1575 τρικλινο με φυσιολογικο τοκετο και 1750 καισαρικη συν του οτι σε χρεωνουν για τα βλαστοκυτταρα κατι το οποιο δεν ισχυει πλεον για το Λητω. Ελπιζω να σε διαφωτισα :D. Οτι αλλο θες ρωτα με ελευθερα.

Cristinaki
04-01-11, 23:12
Alexandroulis kai Venia_13 Εχετε Πμακι! Φιλια!:D

Venia_13
05-01-11, 11:21
Ευχαριστώωωωω!!! :p
Άντε, με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας! ;)

Cristinaki
05-01-11, 11:47
Δεν κανει τιποτα ευχαριστηση μου!!!! Με το καλο να ερθουν τα αγγελουδια μας!!!:D

Μαργκότ
05-01-11, 12:02
Cristinaki σε ευχαριστώ πολύ!!! Αντε με το καλό σε όλες μας!!!

Venia_13
05-01-11, 12:43
Για το 3κλινο με κόβω...:?
Θα κάνω κ καισαρική, οπότε εκ των προτέρων ξέρω ότι θα δώσω πιο πολλά...
Εξάλλου, μπορεί κ να μην είναι γεμάτο το δωμάτιο από την πρώτη μ μέρα εκεί, ίσως κ να απολαύσω λίγη άπλα...Θετική σκέψη! Θα δείξει...

Cristinaki
05-01-11, 12:46
Cristinaki σε ευχαριστώ πολύ!!! Αντε με το καλό σε όλες μας!!!

Τιποτα κοριτσακι μου ευχαριστηση μου!!! :D:D:D

Cristinaki
05-01-11, 12:50
Κοριτσακι μου ολα καλα θα πανε!!! Εξαλλου θα εισαι τοσο ευτυχισμενη οταν γεννησεις που θα ξεχασεις οτι εισαι σε τρικλινο και που ξερεις οντως μπορει να εισαι και τυχερη και να μην ειναι γεματο το δωματιο.....;);)

andigo
05-01-11, 13:10
καλημέρα. Είναι ευκολο να μου στείλεις και εμένα τον κατάλογο; Α΄ μην αγχώνεσαι με το 3κλινο. Γέννησα στο ΙΑΣΩ σε 6κλινο με καισαρική και σπάνια ήταν όλο γεμάτο.

Cristinaki
05-01-11, 13:25
Andigo εχεις πμακι!!!

elina31
05-01-11, 15:34
Cristinaki μήπως μπορείς να στείλεις και σε 'μένα τον τιμοκατάλογο για το Ρέα? Ευχαριστώ και με το καλό τα μωράκια μας!! :p:p

alexandroulis
05-01-11, 15:53
Christinaki, ευχαριστώ πολύ και συ με το καλό!!!
Αχχχχ! εγώ στο Λητώ ήθελα να γεννήσω πάλι αλλά τι να κάνω που η δικιά μου έγινε μεγαλομέτοχος και κόπτεται για το Ρέα!:roll:

maryp7
05-01-11, 16:46
Καλησπέρα σε όλους !

Χτες το ανακάλυψα κ δεν μπορώ να ηρεμίσω – ήδη σχεδιάζω μέσα στο μυαλό μου το που κ το πως κ το ποτε ! όπως καταλάβατε, το τεστ βγήκε ΘΕΤΙΚΟ ! Διαβάζω δεξιά, διαβάζω αριστερά κ έχω πελαγώσει !! Βρήκα κ το ΡΕΑ μπροστά μου σήμερα....μάλλον ειναι καρμικό το όλο θεμα ! Τέλος πάντων να μην σας κουράζω όλους, θελω την βοηθεια όποιων γνωρίζουν ! Θα ήθελα να μαθω αν γνωρίζει κανεις, γιατρούς που συνεργάζονται με το ΡΕΑ κ κατά πόσο ειστε ευχαριστιμένοι με το συγκεκριμένο μαιευτήριο.

Κάθε βοήθεια ειναι ευπρόσδεκτη !!!

Σας ευχαριστώ κ εύχομαι σε όλους ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ (προσωπικά μου μπήκε με το δεξί που ειπε κ ο αντρας μου !) χα χα χα

maryp7
05-01-11, 16:48
Συγνώμη - τι ειναι το "πμακι" ??? Ασχετη κ απειρη !

elina31
05-01-11, 17:01
maryp7 καλησπερα και συγχαρητηρια!! Με το καλο! Για το Ρεα δεν γνωριζω πολλα πραγματα. Πηγε χθες η ξαδερφη μου να επισκεφτει μια φιλη της και μου ειπε οτι ειναι παρα πολυ ωραιο. Λογικο ειναι αφου ειναι και ολοκαινουριο!! Λενε οτι ολα ειναι υπερσυγχρονα μεσα και τα δωματια ειναι φανταστικα. Θα παω την αλλη βδομαδα για εξετασεις οποτε θα εχω και προσωπικη γνωμη. Οσο για το "πμακι" ειναι το "προσωπικο μηνυμα(μηνυματακι)."

maryp7
05-01-11, 17:19
Απέξω δείχνει φανταστικό κ το λέω γιατι το σπίτι μας ειναι διπλα σε αυτό ! Ειμαι σίγουρη οτι μέσα ειναι συγχρονο κ ελπίζω να καταφέρω να βρώ γιατρό που συνεργάζετε με αυτό εξίσου καλό κ φιλικό με το "εξωτερικό περίβλημα του μαιευτηρίου !

Ευχαριστώ για την βοήθεια elina31 - μέσα από την καρδιά μου ! :p

ngeo23
05-01-11, 17:20
maryp7 αν θελεις να σου στειλω τα στοιχεια της γιατρου μου που συνεργαζεται και με το ρεα, εχει ιατρειο στην πλατεια της νεας σμυρνης που βλεπω οτι μενεις εκει.
ειναι χαλαρη, αλλα απ οτι καταλαβα δεν ειναι πολυ των εξετασεων (της υπερβολης δηλαδη) και των χαπιων παρα οταν ειναι απαραιτητο, τωρα δεν ξερω αν κατι τετοιο δε σε πειραζει, εμενα ειναι οκ αλλα για παραδειγμα ο αντρας μου εκνευριζεται...περι ορεξεως!!!αν θελεις πες μου να σου στειλω πμ

maryp7
05-01-11, 17:25
Κάθε βοήθεια είναι πάντα ευπρόσδεκτη !

Ειλικρινά, Ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου ! Είναι το πρώτο μου κ είμαι λιγάκι πελαγωμένη !

Ο άντρας μου έχει ήδη 1 κοριτσάκι 5 ετών από τον πρώτο του γάμο κ εγώ (χωρίς υπερβολή) την θεωρώ κ δική μου αλλά αν το πάρουμε βιολογικά, είναι το πρώτο μου κ από την μια φοβάμαι κ από την άλλη είμαι σούπερ χαρούμενη. Να σκεφτεί κανείς ότι μέχρι σήμερα η επίσκεψη σε γιατρό είναι λιγάκι σαν «το κόκκινο πανί στον ταύρο». Απέφευγα με κάθε ευκαιρία την επίσκεψη, με αποτέλεσμα, σήμερα στα 38, να μην έχω δικό μου γιατρό.

Οπότε, όποιος μπορεί να βοηθήσει, θα είμαι ευγνώμον !:p

Cristinaki
05-01-11, 17:46
Ελινακι και Μαιρουλα εχετε μηνυματακια!!! Με το καλο να ερθουν τα μωρακια!!!!!

Cristinaki
05-01-11, 17:50
Christinaki, ευχαριστώ πολύ και συ με το καλό!!!
Αχχχχ! εγώ στο Λητώ ήθελα να γεννήσω πάλι αλλά τι να κάνω που η δικιά μου έγινε μεγαλομέτοχος και κόπτεται για το Ρέα!:roll:

Τιποτα ειναι ευχαριστηση μου!!! Ε αμα δεν παινεψεις το σπιτι σου!!! Ομως οπως λενε τα κοριτσια ειναι πολυ ωραιο και πληρως εξοπλισμενο το Ρεα!! Ολα θα πανε καλα!! Με το καλο!!!!

elina31
05-01-11, 18:27
Cristinaki ευχαριστω πολυ!! Θα παω την αλλη βδομαδα για την αυχενικη και θα σας πω εντυπωσεις απο το Ρεα.

andigo
05-01-11, 18:27
Κάθε βοήθεια είναι πάντα ευπρόσδεκτη !

Ειλικρινά, Ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου ! Είναι το πρώτο μου κ είμαι λιγάκι πελαγωμένη !

Ο άντρας μου έχει ήδη 1 κοριτσάκι 5 ετών από τον πρώτο του γάμο κ εγώ (χωρίς υπερβολή) την θεωρώ κ δική μου αλλά αν το πάρουμε βιολογικά, είναι το πρώτο μου κ από την μια φοβάμαι κ από την άλλη είμαι σούπερ χαρούμενη. Να σκεφτεί κανείς ότι μέχρι σήμερα η επίσκεψη σε γιατρό είναι λιγάκι σαν «το κόκκινο πανί στον ταύρο». Απέφευγα με κάθε ευκαιρία την επίσκεψη, με αποτέλεσμα, σήμερα στα 38, να μην έχω δικό μου γιατρό.

Οπότε, όποιος μπορεί να βοηθήσει, θα είμαι ευγνώμον !:p

Καλησπέρα. Αν εξακολουθεί να σε ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω και τα στοιχεία του γιατρού μου. Είναι πολύ καλός και αισθάνεσαι άνετα μαζί του (σαν και εσένα ήμουν και εγώ). Έχει ιατρείο Πειραιά και Αθήνα.

arma
05-01-11, 20:53
Cristinaki όποτε μπορέσεις στείλε και σε μένα ένα πιμακι τον τιμοκατάλογο! :D

Maryp7 με το καλό! Ο δικός μου γιατρός μάλλον δεν θα σε βολεύει λόγω περιοχής ιατρείου..Έχει στην Ελευσίνα και στο Ηράκλειο..

ΑΝΤΖΕΛΙΚΑ
05-01-11, 20:58
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΓΩ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΙΣ 16-12 ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΛΗ ΣΟΥΠΕΡ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΗ ΝΑ ΓΕΝΗΣΩ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑ......ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΔΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΗ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΑΝΕΤΑ ΓΙΑ 3ΚΛΙΝΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΜΕ ΦΙΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1900...

ngeo23
05-01-11, 22:05
Cristinaki για στειλε και σε εμας!!!καλα σε εχουμε ζαλισει!!!

Cristinaki
06-01-11, 09:11
Ngeo23 kai arma Εχετε πμακι! Καθολου δεν με εχετε ζαλισει βρε ειναι χαρα μου!!!

christy@
06-01-11, 10:12
κοριτσια γεια σας......ο γιατρος μου ειναι και στο ιασω και στο ρεα,βασικα ειναι πολυ νωρις ακομα να ψαχνω αλλα οποια κοπελα εχει τον τιμοκαταλογο του ρεα και δεν της κανει κοπος ας μου το στειλει κι εμενα......σας ευχαριστω εκ των προτερων....

ngeo23
06-01-11, 13:59
καλα christinaki εισαι απιστευτη!

kyra
07-01-11, 15:05
Καλησπέρα σε όλους !

Χτες το ανακάλυψα κ δεν μπορώ να ηρεμίσω – ήδη σχεδιάζω μέσα στο μυαλό μου το που κ το πως κ το ποτε ! όπως καταλάβατε, το τεστ βγήκε ΘΕΤΙΚΟ ! Διαβάζω δεξιά, διαβάζω αριστερά κ έχω πελαγώσει !! Βρήκα κ το ΡΕΑ μπροστά μου σήμερα....μάλλον ειναι καρμικό το όλο θεμα ! Τέλος πάντων να μην σας κουράζω όλους, θελω την βοηθεια όποιων γνωρίζουν ! Θα ήθελα να μαθω αν γνωρίζει κανεις, γιατρούς που συνεργάζονται με το ΡΕΑ κ κατά πόσο ειστε ευχαριστιμένοι με το συγκεκριμένο μαιευτήριο.

Κάθε βοήθεια ειναι ευπρόσδεκτη !!!

Σας ευχαριστώ κ εύχομαι σε όλους ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ (προσωπικά μου μπήκε με το δεξί που ειπε κ ο αντρας μου !) χα χα χα

Σου εύχομαι καλή ευγκυμοσύνη και ένα υγειές μωράκι (και δύο, γιατί όχι?):razz:. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω το όνομα του γιατρού μου, που είναι στο Ρέα. Το έμαθα κι εγώ χθες ότι πήγε εκεί. Εμένα δεν με πολυαφορά γιατί έχω ξεμπερδέψει με εγκυμοσύνες, αλλά είναι πολύ καλός, προσεκτικός, διαθέσιμος και καλός επαγγελματίας. Είναι λίγο πορωμένος με τη δουλειά του αλλά αυτό δεν με χάλαγε καθόλου. Το ιατρείο του είναι στο Άλιμο και κάπου βόρεια, γιατί μέχρι τώρα ήταν στο Μητέρα. Νομίζω όμως ότι τώρα θα μαζευτεί νότια. Anyway στον Άλιμο είναι σίγουρα ακόμα, γιατί πήγα πρόσφατα. Αν θέλεις στείλε μου πμ, γιατί δεν θέλω να πω τα στοιχεία του δημόσια. Και πάλι καλή εγκυμοσύνη.....

arma
07-01-11, 22:59
καλα christinaki εισαι απιστευτη!

Πραγματικά! Ευχαριστούμε και πάλι! :-)

Cristinaki
07-01-11, 23:21
Κοριτσακια μου τι λετε!!:oops::oops::oops: Αληθεια ειναι χαρα μου!!!!

Cristinaki
07-01-11, 23:32
Christy εχεις πμακι!!:D

ΦΑΙΗ
08-01-11, 01:08
Christy εχεις πμακι!!:D
ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ Κ ΜΕΝΑ ΤΟΝ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟ!!!! ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!

Cristinaki
08-01-11, 09:40
Φαιη μου εχεις πμακι!:D:D:D

christy@
08-01-11, 09:43
σας ευχαριστω πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!

v.polina
08-01-11, 11:15
μπορειτε να μου τον στειλετε κι εμενα please????
ευχαριστω...

maryp7
08-01-11, 15:11
Σου εύχομαι καλή ευγκυμοσύνη και ένα υγειές μωράκι (και δύο, γιατί όχι?):razz:. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω το όνομα του γιατρού μου, που είναι στο Ρέα. Το έμαθα κι εγώ χθες ότι πήγε εκεί. Εμένα δεν με πολυαφορά γιατί έχω ξεμπερδέψει με εγκυμοσύνες, αλλά είναι πολύ καλός, προσεκτικός, διαθέσιμος και καλός επαγγελματίας. Είναι λίγο πορωμένος με τη δουλειά του αλλά αυτό δεν με χάλαγε καθόλου. Το ιατρείο του είναι στο Άλιμο και κάπου βόρεια, γιατί μέχρι τώρα ήταν στο Μητέρα. Νομίζω όμως ότι τώρα θα μαζευτεί νότια. Anyway στον Άλιμο είναι σίγουρα ακόμα, γιατί πήγα πρόσφατα. Αν θέλεις στείλε μου πμ, γιατί δεν θέλω να πω τα στοιχεία του δημόσια. Και πάλι καλή εγκυμοσύνη.....
Αγαπητή φίλη,

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια !! Κ την ευχή - μακάρι να είναι 2 να "ξεμπερδεύουμε" γιατί εχω κ εγώ το πρόβλημα της προχωρημενης ηλικίας κ δεν μας παίρνει ! έχουμε κ την κρίση ....κ αν μείνεις πολύ καιρό εκτός δουλείας, τότε μένεις για πάντα !!! θα χαρώ να λάβω το πμακι σου με τα στοιχεία κ σου εύχομαι τα καλύτερα !

maryp7
08-01-11, 15:19
Κορίτσια,

έχω μπερδευτεί... γιατί είναι τόσο ακριβά ?? Χρυσάφι βγάζουν ? κ κάτι άλλο γιατί 13% ΦΠΑ κ όχι 23% ??? Δηλαδή - υποθετικά μιλώντας - πόσα λεφτά πρέπει να έχω στην άκρη για να γεννήσω ??

μήπως να το κάνω "στα χωράφια" ??? πιο οικονομικά θα μου έρθει - αντε να χαλάσουν λίγα χορταράκια κ εγώ να ουρλιάζω σαν την αγελάδα στην σφαγή !!!

Μήπως να ξεσηκωθούμε όλες μαζί ??? Κ μετά σου λένε υπογεννητικότητα !!! Να γιατί δεν κάνουμε παιδιά πια...γιατί μας "γδέρνουν" κανονικά μέχρι να αγκαλιάσουμε το βλαστάρι μας !!!

Ντροπή τους ! αλλά έλα που τους έχουμε ανάγκη !

Ελπίζω να μην το πάρετε στραβά...αλλά ντροπή να μας εκμεταλεύονται έτσι νομίζω !

sculper
08-01-11, 23:02
θα μπορούσα να έχω και εγώ τις τιμές παρακαλώ???

ευχαριστώ!

sculper@gmail.com

ngeo23
09-01-11, 10:16
μια φιλη μου στη θεσσαλονικη σε μια ιδιωτικη κλινικη πληρωσε μονοκλινο 2000? επειδη καθισε 4 βραδια. αν καθοταν λιγοτερο θα πληρωνε λιγοτερα και θα της εστελναν καθε μερα στο σπιτι μαια να τη δει εκεινη και το μωρο!!!αυτο θα πει πολιτισμος και οχι εκμεταλλευση. και παλι καλα να λεμε καθως μερικα χρονια πριν, πριν το γαια, ηταν πολυ πιο ακριβα...να ειμαστε και χαρουμενοι δηλαδη!

Αννα25
09-01-11, 12:21
Φαιη μου εχεις πμακι!:D:D:D
Καλημερα θα ηθελα και εγω τις τιμες αν και δεν εχω ακομα αποφασησει αν θα παω γαια ή ρεα ο γιατρος μου μου ειπε πως θελει να δει και τα χειρουργεια του ρεα αλλα και την εμπειρια του προσωπικου και μετα θα αποφασησουμε...θα τον ρωτησω αυριο που θα παω αν πηγε να γεννησει καμια δικια του στο ρεα.απλα εγω ειμαι με καισαρικη οποτε με ενδοιφερουν να ειναι καλα τα χειρουργεια.

Υ.Γ Αν θες ελα και απο εδω να τα λεμε ειναι για μανουλες απριλη και μαη να λεμε τις αγωνιες μας....χαχαχαχα http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=2157

Cristinaki
09-01-11, 14:26
Αννουλα, Polina kai sculper εχετε πμακι!!!!

Cristinaki
09-01-11, 14:29
Κορίτσια,

έχω μπερδευτεί... γιατί είναι τόσο ακριβά ?? Χρυσάφι βγάζουν ? κ κάτι άλλο γιατί 13% ΦΠΑ κ όχι 23% ??? Δηλαδή - υποθετικά μιλώντας - πόσα λεφτά πρέπει να έχω στην άκρη για να γεννήσω ??

μήπως να το κάνω "στα χωράφια" ??? πιο οικονομικά θα μου έρθει - αντε να χαλάσουν λίγα χορταράκια κ εγώ να ουρλιάζω σαν την αγελάδα στην σφαγή !!!

Μήπως να ξεσηκωθούμε όλες μαζί ??? Κ μετά σου λένε υπογεννητικότητα !!! Να γιατί δεν κάνουμε παιδιά πια...γιατί μας "γδέρνουν" κανονικά μέχρι να αγκαλιάσουμε το βλαστάρι μας !!!

Ντροπή τους ! αλλά έλα που τους έχουμε ανάγκη !

Ελπίζω να μην το πάρετε στραβά...αλλά ντροπή να μας εκμεταλεύονται έτσι νομίζω !

Μαιρουλα μου συμφωνω απολυτως μαζι σου!!!!

arma
09-01-11, 22:14
Βρε κορίτσια γιατί δεν τον δημοσιεύουμε τον τιμοκατάλογο να μην παιδεύεται και το Cristinaki?
Απαγορεύεται?

Όσο για την εκμετάλλευση εγώ όταν έμεινα έγκυος αποφάσισα να γεννήσω στο Αττικό άλλαξα δύο γιατρούς και ο ένας ήταν χειρότερος από τον άλλον. Και μιας και οι εγκυμοσύνη μου όπως και η πρώτη είναι δύσκολη, ξαναγύρισα στον παλιό μου γιατρό ο οποίος είναι στα ιδιωτικά..Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή...

yianna2011
10-01-11, 18:05
Κορίτσια καλησπερα

Εκανα και εγώ την ερευνα αγορας και διαπιστωσα τα εξης.

1. το ΡΕΑ χρεωνει τα βλαστοκυτταρα 813 ευρώ. Μητερα, Λητω, ΙΑΣΩ τα δινουν δωρεαν. Δεν συζητω να μην κρατηθουν τα βλαστικυτταρα ακομα και αν το χρεωναν, διοτι ηδη αρχισαν να διφαινονται τα πρωτα πλεονεκτηματα σε διαφορες ασθένεις, μακρια από εμας.
Αρα πρώτο μειονεκτημα του ΡΕΑ.

2. Χρεωνει το ΡΕΑ 250 ευρω προαιρετικα για ελεγχο των νοεγνων απο ΩΡΛ, ορθοπαιδικο και 45 μεταβολλικα νοσηματα. Καταρχην ο ΩΡΛ, τεστ ακοης και ο ορθοπαιδικος, ελεγχος ισχύων ειναι ετσι κι'αλλιως δωρεαν στα αλλα μαιευτηρια και ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ οχι προαιρετικος. Επισης τα μεταβολλικα νοσήματα κοστίζουν σε εξωτερικα εργαστηρια 60 ευρώ και πρεπει να ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ. To ΙΑΣΩ τα έχει στην τιμη του δεν πληρώνεις εξτρα. Σε μια φιλη μου διεγνωσαν στο μωρακι της μια νοσο που αν δεν το επαιρναν χαμπαρι με αυτο το τεστ το μωρο μπορει να είχε πεθάνει. Και από οτι μου ειπε το ΙΑΣΩ βρίσκει τετοια νοσηματα περιπου 20 το χρονο.
Αρα ο ελεγχος μεταβολλικων νοσηματων πρεπει να ειναι υποχρεωτικος οπως γινεται σε όλο τον κοσμο Δεστε εδω http://www.savebabies.org/
ΑΡΑ δευτερο μειονεκτημα του ΡΕΑ: Ελλειπης ενημερωση και πολυ υψηλες τιμες σε σημαντικες εξετάσεις οπως αυτές των μεταβολλικων νοσηματων.

3. Μια φίλη μου ρωτησε αν γινεται τεστ για ανεπαρκεια βιοτινιδασης, συχνη ασθενεια στον ελληνικο πλυθυσμο η οποια μπορει να εχει σαν αποτελεσμα απο ενα απλο εκζεμα, μεχρι διανοητικη υστερηση. Η θεραπεια ειναι απλη, ληψη βιταμηνης βοτινης. Λοιπον στο ΡΕΑ δεν την ηξεραν καν, αν ειναι δυνατον.

Φιλες μου μην κολλαμε σε ασημαντα πραγματα οπως αν ειναι ωραιο το δωματιο με τηλεοραση κλπ. Δεν παμε γαμηλιο ταξιδι. Ας αξιολογησουμε τα σοβαρα θέματα. Το λεω φιλικα μην με παρεξηγησετε. Ολες ενα σκοπο εχουμε: να γεννησουμε υγιεστατα μωρακια

Για μενα η καλυτερη λύση ειναι μια. Πας σε ενα δημοσιο νοσοκομειο οπως ΕΛΕΝΑ για παραδειγμα και κανεις ΟΛΕΣ τις εξετασεις σε χαμηλο κοστος σε εξωτερικα εργαστηρια με πολυ μικρο κοστος ακομα και σε εξετασεις οπως Κυστικη Ινωση, μοριακος ελεγχος θρομβοφυλλιας, νεογνικος ελεγχος μεταβολλικων νοσηματων κ.λ.π Ξερω εργαστηριο που τα κανει με 200 ευρω όλα αυτα ενω ακόμα και στο δημόσιο, οπως αρεταιειο, ιπποκρατειο κ.λ.π θέλεις πάνω από 500 ευρω

και για το τέλος

ΚΑΝΤΕ ΟΛΕΣ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΥΣΤΙΚΗΣ ΙΝΩΣΗΣ. ΜΗΝ ΤΟ ΑΜΕΛΕΙΣΕΤΕ

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ

Αννα25
10-01-11, 18:54
Εγω δεν ελαβα το πμ αλλα γιατι δεν την βαζετε εδω απαγορευεται???Δεν τα αντιγραφεις εδω βρε Κριστυ μου να μην σε ζαλιζουμε καθε λιγο και λιγακι...
Τωρα οσον αφορα τα μαιευτηρια εγω θα παω οπου παει ο γιατρος μου δεν με νοιαζει το μαιευτηριο οσο ο γιατρος μου.
Τωρα για τις εξετασεις αυτες το Ιασω τα χρεωνει δεν ειναι μεσα στην τιμη και τα χρεωνει και ποιο πολυ απο τα αλλα μαιευτηρια γεννησα το πρωτο μου παιδι εκει και ολα ηταν εξτρα

Cristinaki
10-01-11, 20:33
Εγω δεν ελαβα το πμ αλλα γιατι δεν την βαζετε εδω απαγορευεται???Δεν τα αντιγραφεις εδω βρε Κριστυ μου να μην σε ζαλιζουμε καθε λιγο και λιγακι...
Τωρα οσον αφορα τα μαιευτηρια εγω θα παω οπου παει ο γιατρος μου δεν με νοιαζει το μαιευτηριο οσο ο γιατρος μου.
Τωρα για τις εξετασεις αυτες το Ιασω τα χρεωνει δεν ειναι μεσα στην τιμη και τα χρεωνει και ποιο πολυ απο τα αλλα μαιευτηρια γεννησα το πρωτο μου παιδι εκει και ολα ηταν εξτρα

Σας παραθετω πιο κατω τις τιμες. Αντμιν αν δεν συμφωνεις με την δημοσιοποιηση των τιμων πες μου να το σβησω.

Φυσιολογικός τοκετός
ΒΒ3 (οικονομικό πακέτο) 3 ημέρες νοσηλείας 1575? + ΦΠΑ
(ΦΠΑ 2011 με 13%)
Καισαρική τομή
ΒΒ3 (οικονομικό πακέτο) 4 ημέρες νοσηλείας 1750? + ΦΠΑ
(ΦΠΑ 2011 με 13%)

Περιλαμβάνει
· Έξοδα τοκετού

· Εξετάσεις Μητέρας

· Εξετάσεις Νεογνού

· Υγειονομικό του τοκετού

· Γενική Αναισθησία ή Επισκληρίδιος

Επιπλέον Νοσήλιο επιβάρυνση 100? + ΦΠΑ

Εξαιρούνται
· Αμοιβή Ιατρού

· Νοσηλεία Νεογνού στην ΜΕΝΝ (απλή και ενδιάμεση 150? και εντατική 300?)

· Προαιρετικές εξετάσεις Νεογνού (πακέτο επιπλέον επιβάρυνση 250?)

Οφθαλμολογική εξέταση

Ορθοπεδική εξέταση

ΩΡΛ

45 Μεταβολικά Νοσήματα

Φυσιολογικός τοκετός
Καισαρική Τομή
4 ημέρες νοσηλείας
Στις παρακάτω τιμές είναι επιπλέον το ΦΠΑ 13%
ΒΒ τετράκλινο με συρόμενη πόρτα, χρέωση δίκλινου
2250?
ΒΒ τετράκλινο με συρόμενη πόρτα, χρέωση δίκλινου
2450?
ΒΑ (δίκλινο)
2970?
ΒΑ (δίκλινο)
3170?
Α(μονόκλινο)
4370?
Α(μονόκλινο)
4570?
Lux
5800?
Lux
6100?
Suite
8200?
Suite
8500?

Στις παραπάνω θέσεις ισχύουν τα κάτωθι:

Περιλαμβάνει
· Έξοδα τοκετού
· Εξετάσεις Μητέρας
· Εξετάσεις Νεογνού
· Υγειονομικό του τοκετού
· Γενική Αναισθησία ή Επισκληρίδιος

Εξαιρούνται
· Αμοιβή Ιατρού
· Νοσηλεία Νεογνού στην ΜΕΝΝ (απλή και ενδιάμεση 150? και εντατική 300?)
· Προαιρετικές εξετάσεις Νεογνού (πακέτο επιπλέον επιβάρυνση 250?, όπως παραπάνω)
· Κόστος φαρμάκων

Για τα βλαστοκύτταρα, εάν επιλέξετε να την εταιρία που συνεργάζεται η κλινική μας θα επιβαρυνθείτε μόνο για την συλλογή ομφάλιου λώρου 720? +ΦΠΑ
Ενώ για την συλλογή αίματος δεν θα επιβαρυνθείτε κάτι.
Εάν χρησιμοποιήσετε οποιαδήποτε άλλη τράπεζα για την συλλογή δεν θα έχετε επιβάρυνση για την συλλογή, και θα πρέπει να μιλήσετε με την τράπεζα που επιλέξατε για το κόστος.

arma
11-01-11, 10:17
Μπράβο Cristinaki! Άντε γλίτωσες και τα πμ! :lol:
Αν έχουν πρόβλημα(που δεν νομίζω) θα το πουν οι αντμιν.

annina
11-01-11, 12:16
τελικά δεν ειναι και το πιο οικονομικο!!!!! γιατι σου βαζει χωρια το φπα χωρια τις εξετασεις. Δεν καταλαβα για τα φαρμακα τι εννοουν, τα φαρμακα που θα παρεις στην διαρκεια της νοσηλείας? πχ. ενα παυσίπονο?

ngeo23
11-01-11, 12:17
για να γινουμε πιο σαφεις και αναλυτικοι και για να μπερδευτω ακομα περισσοτερο (λες και δε μου φτανουν τα προβληματα μου...) πηρα τηλεφωνο στο ιασω για καποιες επιπλεον πληροφοριες σχετικα με το τι περιλαμβανονται στις τιμες και μου ειπαν τα εξης:
στις εξετασεις του μωρου πελιλαμβανονται εξεταση απο νεογνολογο, απο παιδορθοπαιδικο, αιματολογικες που περιλαμβανουν τα μεταβολικα νοσηματα αλλα δεν περιλαμβανεται εξεταση απο ΩΡΛ που κοστιζει 30-35? και σε ρωτανε να τις κανουν.
για τα φαρμακα της μητερας περιλαμβανονται παυσιπονα και αντιφλεγμονωδη δεν ηξερε αν περιλαμβανονται τα φαρμακα για τις συσπασεις της μητρας.
παρεχεται 1 χρονος δωρεαν ασφαλιση για νοσηλεια για το παιδι οχι για εξετασεις αλλα για νοσηλεια , συλλογη και φυλαξη βλαστοκυτταρων απο την εταιρια τους για 20 χρονια, η συλλογη γινεται απο τον γιατρο της ασθενους και αν δεν υπαρχει διαθεσιμο δωματιο που επιθυμεις και σε πανε σε παραπανω θεση η χρεωση ειναι 75? ανα ημερα.

τωρα ειναι που μπερδευτηκα περισσοτερο γιατι οι εξετασεις αυτες για το παιδι στο ρεα κοστιζουν 250? οποτε αμεσως παμε σε παραπανω τιμη στο ρεα και χωρις τη φυλαξη βλαστοκυτταρων. το μονο που ειναι καλυτερο βεβαια ειναι το δωματιο στο ρεα και η μεγαλη πιθανοτητα να μην εχει τοσο κοσμο και να ειμαι πιο ανετα εκει
ε ρε προβλημα που εχει ο κοσμος...

fouli_1
12-01-11, 13:13
Καλημέρα κορίτσια.Νοσηλεύτηκα την περασμένη βδομάδα στο Ρέα με αποκόληση πλακούντα,ευτυχώς το ξεπεράσαμε χωρίς να μου πάρουν τη μπουμπού μου (είμουν στην 28η εβδομάδα).Εγώ έμεινα ευχαριστημένη από την εξυπηρέτηση του προσωπικού.Είμουν στο τρίκλινο μόνη μου,και ξάπλα όπως καταλαβαίνετε.Δεν με άφησαν ούτε μια στιγμή,κάθε μια ώρα ερχόντουσαν να δούνε πως είμαι,αλλά και κάθε φορά που χτυπούσα κουδούνι ερχόντουσαν τρέχοντας.Μου έκαναν πολλές εξετάσεις για να είμαι έτοιμη αν μπαίναμε για καισαρική και πήρα και αρκετά φάρμακα.Για τις 4 μέρες που έκατσα μέσα το κόστος πήγε 1500 ευρώ,τα 700 σε δωμάτιο και φάρμακα και τα υπόλοιπα στις εξετάσεις.Κάποιες από τις εξετάσεις τις έχουμε κάνει όλες σε προγενετικό έλεγχο,η τιμή τους ήταν πιο χαμηλή στο ρέα απ ότι έξω που τις έκανα.Σίγουρα μπορεί να υπάρχουν κάποια λαθάκια απ ότι διάβασα πιο πάνω σε άλλες κοπέλες,αλλά σίγουρα θα πάω Ρέα να γεννήσω.Μια φίλη που γέννησε στο Λητώ σε τρίκλινο,δεν έμεινε ευχαριστημένη από την εξυπηρέτηση του προσωπικού.Αυτά κορίτσια εύχομαι ότι καλύτερο σε όλες.

Lady Fraise
12-01-11, 23:59
Καλημέρα κορίτσια.Νοσηλεύτηκα την περασμένη βδομάδα στο Ρέα με αποκόληση πλακούντα,ευτυχώς το ξεπεράσαμε χωρίς να μου πάρουν τη μπουμπού μου (είμουν στην 28η εβδομάδα).Εγώ έμεινα ευχαριστημένη από την εξυπηρέτηση του προσωπικού.Είμουν στο τρίκλινο μόνη μου,και ξάπλα όπως καταλαβαίνετε.Δεν με άφησαν ούτε μια στιγμή,κάθε μια ώρα ερχόντουσαν να δούνε πως είμαι,αλλά και κάθε φορά που χτυπούσα κουδούνι ερχόντουσαν τρέχοντας.Μου έκαναν πολλές εξετάσεις για να είμαι έτοιμη αν μπαίναμε για καισαρική και πήρα και αρκετά φάρμακα.Για τις 4 μέρες που έκατσα μέσα το κόστος πήγε 1500 ευρώ,τα 700 σε δωμάτιο και φάρμακα και τα υπόλοιπα στις εξετάσεις.Κάποιες από τις εξετάσεις τις έχουμε κάνει όλες σε προγενετικό έλεγχο,η τιμή τους ήταν πιο χαμηλή στο ρέα απ ότι έξω που τις έκανα.Σίγουρα μπορεί να υπάρχουν κάποια λαθάκια απ ότι διάβασα πιο πάνω σε άλλες κοπέλες,αλλά σίγουρα θα πάω Ρέα να γεννήσω.Μια φίλη που γέννησε στο Λητώ σε τρίκλινο,δεν έμεινε ευχαριστημένη από την εξυπηρέτηση του προσωπικού.Αυτά κορίτσια εύχομαι ότι καλύτερο σε όλες.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος και να μην ξαναέχεις τέτοιου είδους μικροπεριπέτειες! Όσον αφορά το μήνυμά σου είναι σημαντική η πληροφόρηση που μας δίνεις μιας και είχες η ίδια άποψη για το service τους. Κι επειδή δυστυχώς τα νοσοκομεία περισσότερο ξενοδοχεία είναι, η περιποίηση, η φροντίδα και η εξυπηρέτηση παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο. Άλλωστε αυτό πληρώνουμε σε όλα τα μαιευτήρια μέχρι τώρα και όχι τις ιατρικές γνώσεις του γιατρού μας...

Lady Fraise
13-01-11, 00:42
Κορίτσια καλησπερα

Εκανα και εγώ την ερευνα αγορας και διαπιστωσα τα εξης.

1. το ΡΕΑ χρεωνει τα βλαστοκυτταρα 813 ευρώ. Μητερα, Λητω, ΙΑΣΩ τα δινουν δωρεαν. Δεν συζητω να μην κρατηθουν τα βλαστικυτταρα ακομα και αν το χρεωναν, διοτι ηδη αρχισαν να διφαινονται τα πρωτα πλεονεκτηματα σε διαφορες ασθένεις, μακρια από εμας.
Αρα πρώτο μειονεκτημα του ΡΕΑ.

2. Χρεωνει το ΡΕΑ 250 ευρω προαιρετικα για ελεγχο των νοεγνων απο ΩΡΛ, ορθοπαιδικο και 45 μεταβολλικα νοσηματα. Καταρχην ο ΩΡΛ, τεστ ακοης και ο ορθοπαιδικος, ελεγχος ισχύων ειναι ετσι κι'αλλιως δωρεαν στα αλλα μαιευτηρια και ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ οχι προαιρετικος. Επισης τα μεταβολλικα νοσήματα κοστίζουν σε εξωτερικα εργαστηρια 60 ευρώ και πρεπει να ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ. To ΙΑΣΩ τα έχει στην τιμη του δεν πληρώνεις εξτρα. Σε μια φιλη μου διεγνωσαν στο μωρακι της μια νοσο που αν δεν το επαιρναν χαμπαρι με αυτο το τεστ το μωρο μπορει να είχε πεθάνει. Και από οτι μου ειπε το ΙΑΣΩ βρίσκει τετοια νοσηματα περιπου 20 το χρονο.
Αρα ο ελεγχος μεταβολλικων νοσηματων πρεπει να ειναι υποχρεωτικος οπως γινεται σε όλο τον κοσμο Δεστε εδω http://www.savebabies.org/
ΑΡΑ δευτερο μειονεκτημα του ΡΕΑ: Ελλειπης ενημερωση και πολυ υψηλες τιμες σε σημαντικες εξετάσεις οπως αυτές των μεταβολλικων νοσηματων.

3. Μια φίλη μου ρωτησε αν γινεται τεστ για ανεπαρκεια βιοτινιδασης, συχνη ασθενεια στον ελληνικο πλυθυσμο η οποια μπορει να εχει σαν αποτελεσμα απο ενα απλο εκζεμα, μεχρι διανοητικη υστερηση. Η θεραπεια ειναι απλη, ληψη βιταμηνης βοτινης. Λοιπον στο ΡΕΑ δεν την ηξεραν καν, αν ειναι δυνατον.

Φιλες μου μην κολλαμε σε ασημαντα πραγματα οπως αν ειναι ωραιο το δωματιο με τηλεοραση κλπ. Δεν παμε γαμηλιο ταξιδι. Ας αξιολογησουμε τα σοβαρα θέματα. Το λεω φιλικα μην με παρεξηγησετε. Ολες ενα σκοπο εχουμε: να γεννησουμε υγιεστατα μωρακια

Για μενα η καλυτερη λύση ειναι μια. Πας σε ενα δημοσιο νοσοκομειο οπως ΕΛΕΝΑ για παραδειγμα και κανεις ΟΛΕΣ τις εξετασεις σε χαμηλο κοστος σε εξωτερικα εργαστηρια με πολυ μικρο κοστος ακομα και σε εξετασεις οπως Κυστικη Ινωση, μοριακος ελεγχος θρομβοφυλλιας, νεογνικος ελεγχος μεταβολλικων νοσηματων κ.λ.π Ξερω εργαστηριο που τα κανει με 200 ευρω όλα αυτα ενω ακόμα και στο δημόσιο, οπως αρεταιειο, ιπποκρατειο κ.λ.π θέλεις πάνω από 500 ευρω

και για το τέλος

ΚΑΝΤΕ ΟΛΕΣ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΥΣΤΙΚΗΣ ΙΝΩΣΗΣ. ΜΗΝ ΤΟ ΑΜΕΛΕΙΣΕΤΕ

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ

Yianna2011 συμφωνώ εν μέρει μαζί σου αλλά στην Ελλάδα υπάρχει καθεστώς παροχής υπηρεσιών περισσότερο, παρά νοσοκομειακή περίθαλψη με τη στενή έννοια του όρου. Όσο κι αν αντιδράμε λοιπόν είμαστε μέρος αυτής της διαδικασίας μιας και την τροφοδοτούμε. Έχει να κάνει λοιπόν με επιλογές. Κάποιοι επιλέγουν δημόσια νοσοκομεία είτε λόγω των οικονομικών τους είτε ότι νιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια ενώ άλλοι θέλουν η διαδικασία του τοκετού να συνοδεύεται με μια extra περιποίηση και φροντίδα στην καταπονημένη μανούλα, ως μήνα του μέλιτος που χαρακτηριστικά είπες.
Το θέμα είναι ότι φυσικά αυτό υπερτιμάται σε σημείο εκμετάλλευσης όπως συμβαίνει σε οτιδήποτε "extra" στη καθημερινότητά μας αλλά νομίζω τελικά ότι ίσως και αυτές οι υπηρεσίες να απευθύνονται σε άτομα που έχουν τα βαλάντια να το απολαύσουν.
Προσωπική μου άποψη είναι να ελέγχουμε το Value for Money των υπηρεσιών που μας παρέχουν όποια κατηγορία (δημόσιο ή ιδιωτικό) κι αν τελικά το κάθε ζευγάρι επιλέξει.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα περί Ρέα, δεν το χω ψάξει αλλά όπως έχω πει σε παλιότερο post μπορεί να υπερέχει στη ποιότητα των υπηρεσιών μιας και επιδιώκει την καλή φήμη του, τουλάχιστον στα πρώτα χρόνια λειτουργίας του. Οι γιατροί είναι οι ίδιοι του Ιασώ, άρα στελεχώνεται με έμπειρο προσωπικό κι επίσης καλό είναι να υπάρχει ανταγωνισμός γιατί είχαν αρχίσει άγριες μονοπωλιακές καταστάσεις. Τρανό παράδειγμα τα δελτία τύπου αρκετών μαιευτηρίων που εξήγγειλαν μείωση τιμών το ένα πίσω από το άλλο με την εμφάνιση κάποιων νέων μαιευτηρίων. Τυχαίο?
Εμάς σαν καταναλωτές μας συμφέρει :D:D:D

katerina_eka
13-01-11, 11:09
.....Τρανό παράδειγμα τα δελτία τύπου αρκετών μαιευτηρίων που εξήγγειλαν μείωση τιμών το ένα πίσω από το άλλο με την εμφάνιση κάποιων νέων μαιευτηρίων. Τυχαίο?
Εμάς σαν καταναλωτές μας συμφέρει :D:D:D

καλημερα και απο εμενα κοριτσια
εαν ξερει καποια να μας πει τελικο ποσο για φυσιολογικη γεννα στο ρεα γιατι με τα παραπανω δεν πολυ καταλαβα τι πρεπει να πληρωσω τελικα

δηλαδη το τελικο ποσο του τιμολογιου που πληρωσε περνωντας το εξητηριο

ειμαι στον 3ο μετα απο πολλες προσπαθειες και παρα πολλα εξοδα και καταλαβενετε οτι το ψαχνω για να δω που με συμφερει να παω τελικα

σας ευχαριστω ολες εκ των προτερων και να να εχουμε καλη χρονια!!!

fouli_1
13-01-11, 17:11
εαν ξερει καποια να μας πει τελικο ποσο για φυσιολογικη γεννα στο ρεα γιατι με τα παραπανω δεν πολυ καταλαβα τι πρεπει να πληρωσω τελικα

ειμαι στον 3ο μετα απο πολλες προσπαθειες και παρα πολλα εξοδα και καταλαβενετε οτι το ψαχνω για να δω που με συμφερει να παω τελικα

Κοπέλα μου νομίζω ότι είναι καλύτερα να μπεις στο site του Ρέα www.reamaternity.gr (http://www.reamaternity.gr) .Θα δεις το νοσοκομείο και θα βρεις και τον τιμοκατάλογο για την οικονομική θέση, η οποία είναι το τρίκλινο δωμάτιο που μαζί με την τιμή θα βρεις και τι σου παρέχει, έχει και τα τηλέφωνα που μπορείς να επικοινωνήσεις και να πάρεις και άλλες πληροφορίες.Ξέρω κι εγώ από έξοδα γιατί μετά από πολλές πρόσπάθειες πιάσαμε την μπουμπού μας, και το έψαξα.Καλή συνέχεια και όλα να πάνε καλά.

fouli_1
13-01-11, 17:15
Εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος και να μην ξαναέχεις τέτοιου είδους μικροπεριπέτειες! Όσον αφορά το μήνυμά σου είναι σημαντική η πληροφόρηση που μας δίνεις μιας και είχες η ίδια άποψη για το service τους. Κι επειδή δυστυχώς τα νοσοκομεία περισσότερο ξενοδοχεία είναι, η περιποίηση, η φροντίδα και η εξυπηρέτηση παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο. Άλλωστε αυτό πληρώνουμε σε όλα τα μαιευτήρια μέχρι τώρα και όχι τις ιατρικές γνώσεις του γιατρού μας...

Σ ευχαριστώ κοπέλα μου, να χεις καλή συνέχεια.

Lady Fraise
16-01-11, 23:06

Κατερινάκι συφωνώ κι εγώ με τη Fouli_1. Μπες να δεις το τιμοκατάλογο του Ρέα κατευθείαν. Απλά να ξέρεις ότι το το τετράκλινο είναι ακριβότερο από το τρίκλινο (επειδή θεωρείται σαν οικονομικό δίκλινο επειδή χωρίζεται με πόρτα κι έχει 2 μπάνια).
Σημαντικό επίσης από όσο γνωρίζω είναι ότι περιλαμβάνονται σχεδόν όλα στο οικονομικό πακέτο του τρίκλινου (αναλώσιμα, φάρμακα κτλ) στη τιμη που αναγράφεται.
Ψαξ'το και κρίνε τι σε συμφέρει. Σου εύχομαι να πάνε ΟΛΑ καλά και να έχεις μια χαλαρή και ήρεμη περίοδο εγκυμοσύνης;)

Isabelle
17-01-11, 12:42
θα ΄θελα να μάθω πληροφορίες σχετικά με το Ρέα από κάποια κοπέλα που έχει γεννήσει εκεί. Οικονομικά είναι κάπως καλύτερα από Το Μητέρα (1780 φυσιολογικός τοκετός και 1980 καισαρική με ΦΠΑ). Είναι όμως καλά τα δωμάτια; καθαρά;το προσωπικό βοηθά;

ioanna0711
17-01-11, 13:14
Καλημέρα!! Προσωπικά δεν ξέρω καμία γνωστή μου να έχει γεννήσει στο Ρέα!! Είναι και καινούριο μαιευτήριο!! Ο γυναικολόγος μου όμως μου έχει πει τα καλύτερα. Μπες μέσα στο site και ενημερώσου : www.reahospital.gr (http://www.reahospital.gr)

Aghi
18-01-11, 12:57
Κοριτσακια μου καλημερα σας!!!
Μολις μου εστειλε το Ρεα τον τιμοκαταλογο τους και αυτο που εχω να πω ειναι πως απογοητευτηκα αρκετα, γιατι ενω ειχαμε ακουσει οτι θα εχουν πολυ πιο χαμηλες τιμες σε σχεση με τα υπολοιπα ιδιωτικα μαιευτηρια απο αυτο που παρατηρω διαπιστωνω ακριβως το αντιθετο. Σε συγκριση με το Λητω που ρωτησα, το Ρεα ειναι λιγο πιο ακριβο συν του οτι χρεωνουν την συλλογη βλαστοκυτταρων 720 ευρω + ΦΠΑ εαν επιλεξουμε την εταιρια που συνεργαζονται εκεινοι. Αν και ηθελα παρα πολυ να παω στο Ρεα με κοβω για Λητω... Οποια θελει πμακι με τον τιμοκαταλογο του Ρεα μπορει να μου στειλει ευχαριστως!

Χριστινάκι πολύ θα ήθελα να μου έστελνες τον τιμοκατάλογο του Ρέα αν και δεν ξέρω πώς χρησιμοποιείται το pm. Τα έχω πάρει στο κρανίο γιατί άλλα μου είχαν πει όταν πήγα να ρωτήσω από κοντά άλλα έχουν πει σε φίλες μου τηλεφωνικά και άλλα διαβάζω εδώ.Η γνωστή ελληνική Α-ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ?

Aghi
18-01-11, 13:51
Άκυρο Χριστινάκι για τον τιμοκατάλογο. Μόλις είδα ότι τον έχεις δημοσιεύσει. Έχω εκνευριστεί τόσο πολύ που φοβάμαι μην γεννήσω πριν την ώρα μου (μπαίνω στο μήνα μου σε 10 μέρες πάντως).Οι άνθρωποι είναι ΓΕΛΟΙΟΙ!!!Μόλις πήρα τηλ. το Ρέα να επιβεβαιώσω τις τιμές και όντως ισχύουν του τιμοκαταλόγου.Δηλαδή το τετράκλινο (με καισαρική) στοιχίζει με ΦΠΑ 2770 χωρίς το κόστος των φαρμάκων....Όταν τους ρώτησα γιατί όταν είχα πάει από κοντά πριν ένα μήνα μου είχαν πει ότι το τρίκλινο και το τετράκλινο έχουν κλειστό πακέτο και στοιχίζουν την ίδια τιμή δηλαδή 1980, μου απάντησαν ότι μόλις είχαν ανοίξει και δεν ήταν ενημερωμένοι.Φυσικά τους ξέχ..α (με το παρντόν).ΕΛΕΟΣ.
Χρειάζεται να δουλέψει 2 μήνες ένα ιδιωτικό μαιευτήριο για να πάρει πρέφα το λογιστήριο πόσο θα χρεώνει τις υπηρεσίες?Και γω τώρα που θα γεννήσω?Είχα ήδη ξεγράψει το ΜΗΤΕΡΑ, όπου είχα νοσηλευτεί με αποκόλληση για 3 βράδυα και τα είδα όλα.Τη διπλανή μου την έφεραν βράδυ 10 η ώρα με συσπάσεις και της έκαναν υπέρηχο το άλλο πρωί, αφού περίμεναν το γιατρό της να τελειώσει με τα περιστατικά του και ενώ η γυναίκα ήταν στον 6ο μήνα, είχε συλλάβει με εξωσωματική και είχε ήδη αποβάλλει 2 φορές.Μετά από 4 ώρες που παραπονιόταν για πόνους και αφού σηκώσαμε το μαιευτήριο στο πόδι με τις φωνές μας αποφάσισαν να λάβουν μέτρα για να αποτρέψουν τον πρώρο τοκετό.Δεν ξέρω τι απέγινε η δύστυχη αλλά εγώ έφυγα από κει μέσα 20 χρόνια γερασμένη και με έναν φουσκωμένο λογαριασμό. Να μη μιλήσω βέβαια για το φαγητό που ήταν επιεικώς απαράδεκτο.
Αφού σκέφτομαι ότι αν είχα να κάνω φυσιολογικό τοκετό θα έπαιρνα τη γιατρό μου στις Μαλδίβες σε πεντάστερο και θα γεννούσα στο νερό,στο τζακούζι του δωματίου. Πιο φτηνά θα μου έβγαινε!!!Συγγνώμη κορίτσια που σας κούρασα με το ύφος και τη διήγηση γκραν γκινιόλ αλλά είμαι αγανακτισμένη..ΟΥΦ τα είπα και ξαλάφρωσα.

Νταιζάκι
18-01-11, 14:23
Λοιπόν......εγώ ακόμα δεν έχω καταλήξει Ρέα ή Λητώ και δεν ξέρω τι να κάνω γιατι ο καιρός πλησιάζει.
Ο γιατρός μου εννοείται θέλει να πάω στο Ρεα αφου είναι μέτοχος.

Το 3κλινο στο ΡΕΑ έχει 1750 αλλά δεν περιλαμβάνονται οι εξετάσεις του μωρού (ΩΡΛ,υπερηχος ισχίων,μεταβολικα κτλ) οι οποίες κοστίζουν 250ευρώ.

Στο Λητώ (έχω γεννήσει εκεί το "κατσικάκι" μου και έχω κάνει και όλες τις εξετάσεις ) το οικονομικό 3κλινο έχει 1500 ευρω και οι επιπλέον εξετάσεις για το μωρο 230. Στην προηγούμενη γέννα είχα μείνει πολύ ευχαριστημένη.

Rooming in προσφέρουν και τα 2....

Αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα είναι υπάρχουν επιπλέον χρεώσεις και ποιές μπορεί να είναι όπως επίσης τι ακριβώς ισχύει με τα βλαστοκύτταρα και τι εννοούν δωεάν βλαστοκύταρρα στο Λητώ!!!

Καμία πρόταση????

Cristinaki
18-01-11, 15:14
Άκυρο Χριστινάκι για τον τιμοκατάλογο. Μόλις είδα ότι τον έχεις δημοσιεύσει. Έχω εκνευριστεί τόσο πολύ που φοβάμαι μην γεννήσω πριν την ώρα μου (μπαίνω στο μήνα μου σε 10 μέρες πάντως).Οι άνθρωποι είναι ΓΕΛΟΙΟΙ!!!Μόλις πήρα τηλ. το Ρέα να επιβεβαιώσω τις τιμές και όντως ισχύουν του τιμοκαταλόγου.Δηλαδή το τετράκλινο (με καισαρική) στοιχίζει με ΦΠΑ 2770 χωρίς το κόστος των φαρμάκων....Όταν τους ρώτησα γιατί όταν είχα πάει από κοντά πριν ένα μήνα μου είχαν πει ότι το τρίκλινο και το τετράκλινο έχουν κλειστό πακέτο και στοιχίζουν την ίδια τιμή δηλαδή 1980, μου απάντησαν ότι μόλις είχαν ανοίξει και δεν ήταν ενημερωμένοι.Φυσικά τους ξέχ..α (με το παρντόν).ΕΛΕΟΣ.
Χρειάζεται να δουλέψει 2 μήνες ένα ιδιωτικό μαιευτήριο για να πάρει πρέφα το λογιστήριο πόσο θα χρεώνει τις υπηρεσίες?Και γω τώρα που θα γεννήσω?Είχα ήδη ξεγράψει το ΜΗΤΕΡΑ, όπου είχα νοσηλευτεί με αποκόλληση για 3 βράδυα και τα είδα όλα.Τη διπλανή μου την έφεραν βράδυ 10 η ώρα με συσπάσεις και της έκαναν υπέρηχο το άλλο πρωί, αφού περίμεναν το γιατρό της να τελειώσει με τα περιστατικά του και ενώ η γυναίκα ήταν στον 6ο μήνα, είχε συλλάβει με εξωσωματική και είχε ήδη αποβάλλει 2 φορές.Μετά από 4 ώρες που παραπονιόταν για πόνους και αφού σηκώσαμε το μαιευτήριο στο πόδι με τις φωνές μας αποφάσισαν να λάβουν μέτρα για να αποτρέψουν τον πρώρο τοκετό.Δεν ξέρω τι απέγινε η δύστυχη αλλά εγώ έφυγα από κει μέσα 20 χρόνια γερασμένη και με έναν φουσκωμένο λογαριασμό. Να μη μιλήσω βέβαια για το φαγητό που ήταν επιεικώς απαράδεκτο.
Αφού σκέφτομαι ότι αν είχα να κάνω φυσιολογικό τοκετό θα έπαιρνα τη γιατρό μου στις Μαλδίβες σε πεντάστερο και θα γεννούσα στο νερό,στο τζακούζι του δωματίου. Πιο φτηνά θα μου έβγαινε!!!Συγγνώμη κορίτσια που σας κούρασα με το ύφος και τη διήγηση γκραν γκινιόλ αλλά είμαι αγανακτισμένη..ΟΥΦ τα είπα και ξαλάφρωσα.

Κουκλιτσα μου σε καταλαβαινω απολυτα και εγω οταν προτοειδα τις τιμες απογοητευτηκα και νευριασα παρα πολυ γιατι ελεγαν πως οι τιμες θα ειναι 40% πιο κατω σε σχεση με τα αλλα μαιευτηρια αλλα απ' οτι διαπιστωνουμε ολες αλλα ντ'αλλων.....
Πριν λαβω τον τιμοκαταλογο ημουν αναμεσα σε Ρεα και Λητω ομως μολις μου τον εστειλαν αποφασισα οτι θα παω στο Λητω και τελος!!! Εσενα ο γιατρος σου ειναι στο Ρεα και στο Μητερα?
Μην αγχωνεσαι παντως ολα καλα θα πανε σε λιγο θα κρατας το μπεμπακι σου αγκαλιτσα!!! Με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου και να εχεις μια υπεροχη γεννα!!!

Cristinaki
18-01-11, 15:20
Λοιπόν......εγώ ακόμα δεν έχω καταλήξει Ρέα ή Λητώ και δεν ξέρω τι να κάνω γιατι ο καιρός πλησιάζει.
Ο γιατρός μου εννοείται θέλει να πάω στο Ρεα αφου είναι μέτοχος.

Το 3κλινο στο ΡΕΑ έχει 1750 αλλά δεν περιλαμβάνονται οι εξετάσεις του μωρού (ΩΡΛ,υπερηχος ισχίων,μεταβολικα κτλ) οι οποίες κοστίζουν 250ευρώ.

Στο Λητώ (έχω γεννήσει εκεί το "κατσικάκι" μου και έχω κάνει και όλες τις εξετάσεις ) το οικονομικό 3κλινο έχει 1500 ευρω και οι επιπλέον εξετάσεις για το μωρο 230. Στην προηγούμενη γέννα είχα μείνει πολύ ευχαριστημένη.

Rooming in προσφέρουν και τα 2....

Αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα είναι υπάρχουν επιπλέον χρεώσεις και ποιές μπορεί να είναι όπως επίσης τι ακριβώς ισχύει με τα βλαστοκύτταρα και τι εννοούν δωεάν βλαστοκύταρρα στο Λητώ!!!

Καμία πρόταση????

Νταιζακι μου και εγω πρωτα ο Θεουλης στο Λητω θα γεννησω και την απορια με τα βλαστοκυτταρα την εχω!!! Μαλλον πρεπει να παρουμε τηλεφωνο να ρωτησουμε. Να σε ρωτησω και κατι ασχετο ποια ειναι η διαφορα με το οικονομικο τρικλινο και με το τρικλινο το κανονικο στο Λητω?
Με το καλο να ερθει το μπεμπακι σου!!!:D

andigo
18-01-11, 17:09
Κουκλιτσα μου σε καταλαβαινω απολυτα και εγω οταν προτοειδα τις τιμες απογοητευτηκα και νευριασα παρα πολυ γιατι ελεγαν πως οι τιμες θα ειναι 40% πιο κατω σε σχεση με τα αλλα μαιευτηρια αλλα απ' οτι διαπιστωνουμε ολες αλλα ντ'αλλων.....

Σωστό αυτό αλλά μην ξεχνάτε ότι όταν τα ανακοίνωναν αυτά τα άλλα μαιευτήρια δεν είχαν προβεί σε μειώσεις τιμών ακόμα. Το άνοιγμα του ΓΑΙΑ και του ΡΕΑ έφεραν τις τιμές των ιδιωτικών κλιμικών σε πιο "λογικά" (όσο λογικά μπορείς να πείς τα μινιμουμ 2000 ευρω) πλαίσια.

Cristinaki
18-01-11, 20:14
Σωστό αυτό αλλά μην ξεχνάτε ότι όταν τα ανακοίνωναν αυτά τα άλλα μαιευτήρια δεν είχαν προβεί σε μειώσεις τιμών ακόμα. Το άνοιγμα του ΓΑΙΑ και του ΡΕΑ έφεραν τις τιμές των ιδιωτικών κλιμικών σε πιο "λογικά" (όσο λογικά μπορείς να πείς τα μινιμουμ 2000 ευρω) πλαίσια.

Συμφωνω και επαυξανω αλλα επειδη ειχα και τις παλιες τιμες του Λητω και ενα χρονο πριν ανοιξει το Ρεα (λογω της κουμπαρας μου που γεννησε εκει) συγκρινοντας μονο με το Λητω βεβαια δεν θα ελεγα οτι η διαφορα με το Ρεα ηταν τεραστια ποσο μαλλον 40% πιο κατω. Τωρα αν αναφεροντουσαν στο Ιασω που ειναι πιο ακριβο δεν γνωριζω μιλαω μονο για το Λητω.

Νταιζάκι
19-01-11, 08:42
Νταιζακι μου και εγω πρωτα ο Θεουλης στο Λητω θα γεννησω και την απορια με τα βλαστοκυτταρα την εχω!!! Μαλλον πρεπει να παρουμε τηλεφωνο να ρωτησουμε. Να σε ρωτησω και κατι ασχετο ποια ειναι η διαφορα με το οικονομικο τρικλινο και με το τρικλινο το κανονικο στο Λητω?
Με το καλο να ερθει το μπεμπακι σου!!!:D

Cristinaki μου δεν ξέρω να σου απαντήσω. Νομίζω πως το οικονομικό 3κλινο είναι λίγο πιό μικρό από άποψη χώρου σε σχέση με το κανονικό.
Πάντως εγώ που ήμουν σε οικονομικό 3κλινο τον Ιούλιο του 2009 μια χαρά ήταν :D
Για τα βλαστοκύτταρα θα πάρω τηλ για διευκρίνηση....μάλλον από την επόμενη εβδομάδα.
Αν μάθει κάποια κοπέλα ας ενημερώσει!!!

Aghi
20-01-11, 18:25
Πριν λαβω τον τιμοκαταλογο ημουν αναμεσα σε Ρεα και Λητω ομως μολις μου τον εστειλαν αποφασισα οτι θα παω στο Λητω και τελος!!! Εσενα ο γιατρος σου ειναι στο Ρεα και στο Μητερα?
Μην αγχωνεσαι παντως ολα καλα θα πανε σε λιγο θα κρατας το μπεμπακι σου αγκαλιτσα!!! Με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου και να εχεις μια υπεροχη γεννα!!!

Χριστινάκι, ευχαριστώ για τα παρηγορητικά σου λόγια. Η γιατρός μου συνεργάζεται και με τα δύο αλλά απ' ό,τι κατάλαβα πρέπει νε έχει περισσότερα οικονομικά συμφέροντα στο Ρέα.Μου είπε ότι αν θέλω και δει ότι μέχρι τότε όλα λειτουργούν καλά στο Ρέα, μπορώ να πάω εκεί.Είμαι όμως αναποφάσιστη γιατί σπάστηκα με όλες αυτες τις παρανοήσεις περί τιμών.ΑΧ..ΜΑΝΑ ΚΟΥΡΑΓΙΟ

Aghi
20-01-11, 18:49
Cristinaki μου δεν ξέρω να σου απαντήσω. Νομίζω πως το οικονομικό 3κλινο είναι λίγο πιό μικρό από άποψη χώρου σε σχέση με το κανονικό.
Πάντως εγώ που ήμουν σε οικονομικό 3κλινο τον Ιούλιο του 2009 μια χαρά ήταν :D
Για τα βλαστοκύτταρα θα πάρω τηλ για διευκρίνηση....μάλλον από την επόμενη εβδομάδα.
Αν μάθει κάποια κοπέλα ας ενημερώσει!!!

Νταιζάκι πριν αποφασίσετε για τα βλαστοκύτταρα διάβασε τη σχετική συζήτηση στο φόρουμ και αν προλαβαίνεις ψάξε για ένα ντοκυμαντέρ που προβλήθηκε από τη ΝΕΤ το Μαιο από τον Εξάντα και έχει τίτλο νομίζω το πολύτιμο αίμα.Ήμουν χθες σε ενημέρωση της Ακαδημίας για τη συλλογή και δωρεά στο κοινό ομφαλοπλακουντιακού αίματος και εκείνοι ισχυρίζονται ότι η φύλαξη βλαστοκυττάρων για το ίδιο το παιδί είναι απλά μια μπίζνα.Σπάνια μπορούν να θεραπευτούν ασθένειες του παιδιού από τα ίδια του τα κύτταρα.Τέτοιου είδους μεταμοσχεύσεις έχουν γίνει μόνο 12 παγκοσμίως χωρίς να είναι γνωστό το αποτέλεσμα.

Αντίθετα κάποια βήματα γίνονται στο χώρο της φύλαξης του ιστού του ομφάλιου λώρου που αυτό μπορεί να φυλαχθεί για την δική σου οικογένεια.Αν ωστόσο αποφασίσεις να διατηρήσεις το αίμα για το παιδί σου να ξέρεις ότι η μόνη πιστοποιημένη στην Ελλάδα κλινική για την αυτόλογη μεταμόσχευση (μου διαφεύγει τώρα αν είναι αυτός ο όρος)- όχι για δωρεά-είναι η stem του ομίλου υγείας, ούτε καν η Ακαδημία (όπως και οι ίδιοι ομολογούν).Αυτό το διάβασα στο μοναδικό παγκόσμιο οργανισμό που πιστοποιεί τις κλινικές και έχει πολύ αυστηρά στάνταρ (νομίζω fact λεγεται).Δες και εδώ http://www.stemhealth.gr/docs/fact_netcord.pdfΑξίζει να το ψάξεις μην τα δώσεις όπου να ναι.Στην Ελλάδα έχει παραγίνει το κακό με τις ιδιωτικές κλινικές.

Ελπίζω να μην σας κούρασα.Η αλήθεια είναι ότι άκρη δε βγάζεις εύκολα

fouli_1
20-01-11, 21:15
Κορίτσια καλησπέρα.Επειδή νοσηλεύτικα πριν 10 μέρες στο Ρέα (θα βρείτε σχετικό μνμ που γράφω τι πληρώσαμε), να σας πω τι προσφέρει με το που μπαίνεις μήπως και στον πανικό της γέννας ξεχάσετε κάτι.Σας δίνουν παντοφλίτσες, πετσέτες προσώπου-σώματος και υγρό για το μπάνιο.Διάβασα στα μνμ σας σχετικά με τις εξετάσεις και τις τιμές.Στο τρίκλινο που είναι και το οικονομικό δωμάτιο στο ποσό του πακέτου είναι μέσα οι πρώτες εξετάσεις του παιδιού και τα φάρμακα για το φ.τ. ή την κ.τ.Τώρα για τα 250 ευρώ που γράφετε και που είναι για οφθαλμολογική και ωρλ εξέταση του παιδιού συν κάποιες αιματολογικές (αν κατάλαβα καλά),μάλλον οι αιματολογικές είναι αυτές που κοστίζουν περισσότερο.
Μη νομίζετε οτι σε άλλα μαιευτήρια είναι "δώρο".Θα σας αναφέρω ένα συμβάν γιατι έτυχε να είμαι μπροστά:στο τελευταίο υπέρηχο που έκανα στο Λητώ αρχές του Δεκέμβρη,είχαν έρθει γονείς για οφθαλμολογική και ωρλ εξέταση των μωρών,ενώ τους είχαν πει οτι αυτές οι εξετάσεις ήταν ήδη πληρωμένες στο πακέτο των χρημάτων της γέννας, εκείνη την στιγμή τους ζητούσαν ή 50 ή 70 ευρώ (δεν άκουσα καλά),μάλιστα κάποιοι γονείς έκαναν σκηνή για το θέμα.
Καλό είναι να ψάξουμε τα ψιλά γράμματα γιατί όταν φτάνουμε στο ταμείο είναι αργά.
Ελπίζω να μη σας κούρασα.Καλή συνέχεια σε όλες.

ngeo23
21-01-11, 10:08
καλημερα σας παλι, επαθα μια φρικη τωρα μολις με το ιασω, τελικα δεν μειωσανε τοσο την τιμη, απλα μειον 150?, σιγα τα αυγα δηλαδη...πω πω αν το ηξερα πιο νωρις θα πηγαινα στο ρεα αλλα σε 5 μερες γενναω και η γιατρος μου εχει κανονισει με το ιασω την καισαρικη. τωρα θα το ξανασυζητησω με τον συζυγο και βλεπουμε.
παντως ρωτησα για τις εξετασεις του παιδιου στο ιασω αναλυτικα και περιλαμβανονται αυτες που δεν περιλαμβανονται στο ρεα και χρεωνονται 250 γιατι ειπα ακριβως ποιες εξετασεις ειναι και μου απαντησαν