PDA

Επιστροφή στο Forum : Κρεατακια.. Πεζες ερωτησεις..

mmdad
21-04-10, 21:24
Ο μεγαλος μας εχει κρεατακια οπως φανηκε στην ακτινογραφια και η ΩΡΛ προτινει να τα βγαλουμε πριν τον επομενο χειμωνα...
Με ολικη ναρκωση. Θα παμε το πρωι και θα βγουμε μετα τις 3 το μεσημερι...
Εγω ελεγα να κανουμε την επεμβαση τον Σεπτεμβρη (το παιδι θα κλεισει τα 3 τον Ιουλιο). Ο πατερας του ομως δεν θελει την ολικη ναρκωση... Θα μπορουσαμε να αφησουμε αλλο ενα χειμωνα να περασει και να δουμε πως θα παει (φετος ειναι αρρωστος απο τον Οκτωβριο τουλαχιστον μεχρι σημερα). Το θεμα ειναι οτι εδω η ασφαλεια καλυπτει το 100% και ξερουμε το επιπεδο περιθαλψης...
Μπορειτε να μου πειτε τι γινεται στην Ελλαδα στα δημοσια νοσοκομια (περιβαλον, τιμες (και φακελακι αν πρεπει) και τι στα ιδιωτικα. Και τι καλυπτουν τα ταμεια (εχουμε ΤΣΜΕΔΕ).

apo+mpempa
21-04-10, 22:01
Εμεις την καναμε την επεμβαση τον Σεπτέμβριο μολις εκλεισε τα 3,5. Σε ιδιωτική κλινικη στην Θεσ/κη και πληρωσαμε 1500. Το ταμειο μας δημοσιο δεν καλυψε παρα 300 ευρω.
Οσο για την διαδικασια, με ολικη ναρκωση μονο ενα τεταρτο κραταει η επεμβαση και συνηλθε σχεδον αμεσως, μας μιλησε και μας ειπε οτι θελει να κοιμηθει και κοιμηθηκε . Εγινε τις 7 το πρωι και στις 7 το απογευμα φυγαμε. Και μενα μου ελεγαν να περιμενω μεχρι του χρονου αλλα δεν μπορουσα να τον εχω ολη την χρονια αρρωστο και με κορτιζονες. Δεν μετανιωνω που την καναμε την επεμβαση, αρρωστησε μονο μια φορα φετος χωρις ωτιτιδα. Για μενα σωθηκαμε. Σταματησε και το ροχαλητο.
Οτι αλλο νομιζεις οτι δεν σε καλυψα, ρωτα με.

mmdad
21-04-10, 22:27
Σε ευχαριστω!Με καλυψες και στο θεμα του ροχαλητου..

jesgk
21-04-10, 22:42
Ο μεγαλος μας εχει κρεατακια οπως φανηκε στην ακτινογραφια και η ΩΡΛ προτινει να τα βγαλουμε πριν τον επομενο χειμωνα...
Με ολικη ναρκωση. Θα παμε το πρωι και θα βγουμε μετα τις 3 το μεσημερι...
Εγω ελεγα να κανουμε την επεμβαση τον Σεπτεμβρη (το παιδι θα κλεισει τα 3 τον Ιουλιο). Ο πατερας του ομως δεν θελει την ολικη ναρκωση... .
Ενα παιδί σ'αυτή την ηλικία δεν νομίζω ότι εχει την υπομονή να υποστεί τοπική νάρκωση, μόνο ο φοβος που θα νιώθει αρκεί.

Χειρουργησαν το γιό μου αμυγδαλές κ κρεατάκια σε δημόσιο νοσοκομείο όταν ήταν 4, επανήλθε γρήγορα από την ολική νάρκωση κ ήταν το καλύτερο που μπορούσα να κάνω για το παιδί μου. Σταματησε να αρρωσταίνει

THEODOSI
22-04-10, 00:08
Και η κόρη μου έκανε αυτή την επέμβαση στα τρία της, βέβαια την ωφέλησε, αλλά η ενσταση μου δεν έρχεται από την επέμβαση που έκανε η μικρή αλλά κατά πόσο αυτή ήταν απαραίτητη όταν ο δίδυμος αδελφός της που είχε το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα πιό εκτεταμένο καθώς για άλλους λόγους υγείας δεν ήταν δυνατόν να κάνει κι εκείνος την ίδια επέμβαση, τελικά την απέφυγε τελείως γιατί στα 4 τα κρεατάκια που είχε υποχώρησαν από μόνα τους και λύθηκε το πρόβλημα πάρα πολύ απλά και χωρίς αλλη ταλαιπωρία.Επομένως έχω οδηγηθεί στο συμπέραστα οτι μάλλον βιάστηκα ή οτι ο γιατρός βιάστηκε φυσικά για ευνόητους ΄λογους, αλλά φυσικά δεν του πέρασε καθώς από εμένα δεν είδε ούτε ένα ευρώ.

mmdad
22-04-10, 00:15
Και η κόρη μου έκανε αυτή την επέμβαση στα τρία της, βέβαια την ωφέλησε, αλλά η ενσταση μου δεν έρχεται από την επέμβαση που έκανε η μικρή αλλά κατά πόσο αυτή ήταν απαραίτητη όταν ο δίδυμος αδελφός της που είχε το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα πιό εκτεταμένο καθώς για άλλους λόγους υγείας δεν ήταν δυνατόν να κάνει κι εκείνος την ίδια επέμβαση, τελικά την απέφυγε τελείως γιατί στα 4 τα κρεατάκια που είχε υποχώρησαν από μόνα τους και λύθηκε το πρόβλημα πάρα πολύ απλά και χωρίς αλλη ταλαιπωρία.Επομένως έχω οδηγηθεί στο συμπέραστα οτι μάλλον βιάστηκα ή οτι ο γιατρός βιάστηκε φυσικά για ευνόητους ΄λογους, αλλά φυσικά δεν του πέρασε καθώς από εμένα δεν είδε ούτε ένα ευρώ.

Υπαρχει περιπτωση να υποχωρησουν σε τοσο μικρη ηλικια? Εχω την εντυπωση οτι γεννηθηκε ετσι γιατι ροχαλιζει απο νεογεννητο. Απο την αλλη ουσιαστικα φετος αρρωστησε για πρωτη φορα (στα 2 και) που πηγε παιδικαο σταθμο..

Ellemphriem
22-04-10, 08:22
Εμεις την καναμε την επεμβαση τον Σεπτέμβριο μολις εκλεισε τα 3,5. Σε ιδιωτική κλινικη στην Θεσ/κη και πληρωσαμε 1500. Το ταμειο μας δημοσιο δεν καλυψε παρα 300 ευρω.
Οσο για την διαδικασια, με ολικη ναρκωση μονο ενα τεταρτο κραταει η επεμβαση και συνηλθε σχεδον αμεσως, μας μιλησε και μας ειπε οτι θελει να κοιμηθει και κοιμηθηκε . Εγινε τις 7 το πρωι και στις 7 το απογευμα φυγαμε. Και μενα μου ελεγαν να περιμενω μεχρι του χρονου αλλα δεν μπορουσα να τον εχω ολη την χρονια αρρωστο και με κορτιζονες. Δεν μετανιωνω που την καναμε την επεμβαση, αρρωστησε μονο μια φορα φετος χωρις ωτιτιδα. Για μενα σωθηκαμε. Σταματησε και το ροχαλητο.

Να σε ρωτησω και εγω? Η μικρη ροχαλιζει και κανει και απνοιες οταν ειναι τελειως ανασκελα χωρις ανακληση και νομιζω πως πρεπει να ειναι κρεατακια. Ακουγεται σαν να μπλοκαρετε η διοδος του αερα σε καποιες στασεις. Η γιατρος βρηκε τις αμυγδαλες ελαφρως διογκομενες *αλλα στα φυσιολογικα ορια* και ειπε οτι μαλλον πρεπει να ειναι και τα κρεατακια, ΑΛΛΑ λεει και να ειναι, ειναι ΠΟΛΥ νωρις να κανουμε εγχειρηση. Ισχυει? Επισης πως βλεπουν αν ειναι? με ακτινογραφια? Κανει να της κανω ακτινογραφια τοσο νωρις? Και τελος κοριτσια αν εχετε κανα καλο παιδο-ΩΡΛ σε περιοχη Αθηνας θα ηθελα τηλεφωνα επικοινωνιας με πμ.

Ευχαριστω.........την βλεπω να ταλαιπωρειτε και υποφερω και εγω? ........θελω να ξερω ειναι κρεατακια, ιγμοριτιδα, χρονια ρινιτιδα ΤΙ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ.......???????:sad:

mmdad
22-04-10, 09:21
Να σε ρωτησω και εγω? Η μικρη ροχαλιζει και κανει και απνοιες οταν ειναι τελειως ανασκελα χωρις ανακληση και νομιζω πως πρεπει να ειναι κρεατακια. Ακουγεται σαν να μπλοκαρετε η διοδος του αερα σε καποιες στασεις. Η γιατρος βρηκε τις αμυγδαλες ελαφρως διογκομενες *αλλα στα φυσιολογικα ορια* και ειπε οτι μαλλον πρεπει να ειναι και τα κρεατακια, ΑΛΛΑ λεει και να ειναι, ειναι ΠΟΛΥ νωρις να κανουμε εγχειρηση. Ισχυει? Επισης πως βλεπουν αν ειναι? με ακτινογραφια? Κανει να της κανω ακτινογραφια τοσο νωρις? Και τελος κοριτσια αν εχετε κανα καλο παιδο-ΩΡΛ σε περιοχη Αθηνας θα ηθελα τηλεφωνα επικοινωνιας με πμ.

Ευχαριστω.........την βλεπω να ταλαιπωρειτε και υποφερω και εγω? ........θελω να ξερω ειναι κρεατακια, ιγμοριτιδα, χρονια ρινιτιδα ΤΙ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ.......???????:sad:

Εδω στο Βελγιο μου ειπε οτι απο τι στιγμη που χρονιζουν γινεται να κανουν επεμβαση. Το ειδαμε με ακτινογραφια. Τωρα καλο θα ειναι να μην γινεται αλλα αν χρειαζεται τι να κανεις...

ismeni
22-04-10, 09:25
οι επεμβασεις αυτες γινονται με ολική ναρκωση.
η περιοδος ειναι πριν ξεκινησουν τα σχολεια, ωστε το παιδι να εχει συνελθει και να μην αρρωστησει. βεβαια μαζι με τα κρεατακια, βγαζουν και τις αμυγδαλες... τις περισσοτερες φορες.
δεν ξερω να σου απαντησω για την ασφαλεια, αλλα θα σου πρότεινα να επισκεφτεις το παιδων πεντελης,να εξετασει το παιδι.

JENNI
22-04-10, 09:26
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΡΕΑΤΑΚΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΑΜΕ ΠΕΡΥΣΙ-4 ΕΤΩΝ- ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΙΔ. ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΜΕ ΦΟΒΕΡΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟ ΠΑΙΔΟΩΡΛ.
Η ΝΑΡΚΩΣΗ ΕΓΙΝΑ ΜΕ ΜΑΣΚΟΥΛΑ ΠΟΥ ΜΥΡΙΖΕ ΦΡΑΟΥΛΑ.
ΚΡΑΤΗΣΕ 1 ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ , ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΟΝΑΕΙ. ΤΟ ΡΟΧΑΛΗΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ .
ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΠΜ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ , ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.
ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ , ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ .

maria.nd
22-04-10, 09:31
Και εμένα ο μικρός που είναι 2.5 ροχαλίζει σαν γεράκος χωρίς όμως να είναι συναχωμένος. Ο παιδίατρος μας είπε πως μάλλον πρέπει να έχει κρεατάκια. Θα τον πάμε σε ωρλ. Η διάγνωση για τα κρεατάκια γίνεται μόνο με ακτινογραφία;
Επίσης φοβάμαι πολύ την επέμβαση σε τόσο μικρή ηλικία.

JENNI
22-04-10, 09:39
ΚΑΛΗΜΕΡΑ maria.nd

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΝΑ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΟΥΝ Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΩΡΛ. ΜΕ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ .
ΕΜΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΒΓΑΛΑΜΕ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 4 ΕΤΩΝ , ΟΠΩΣ ΛΕΩ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΗΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΡΟΧΑΛΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΩΤΙΤΙΔΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ.

maria.nd
22-04-10, 09:45
Καλημέρα JENNI.
Να σου πω την αλήθεια και εμένα ο μικρός κάνει συνέχεια ωτίτιδες. Ο παιδίατρος μου είπε να τον δει ο ωρλ και εκείνος θα αποφασίσει αν θα γίνει επέμβαση. Τουλάχιστον να του φύγει αυτό το ροχαλητό του κακομοίρη και το ρουθούνισμα.

DEMS
22-04-10, 09:51
Ο Ευριπίδης δεν ροχαλίζει, αλλά επειδή έχει αλλεργική ρινίτιδα είναι συχνά βουλωμένη η μύτη του και τα κρεατάκια πρήζονται, δεν κυκλοφορεί καλά ο αέρας και μαζεύουν υγρό τα αυτιά. Έτσι τουλάχιστον μας έδωσαν να καταλάβουμε και οι δύο ΩΡΛ που τον έχουν δει. Μας είπαν ότι αν δεν κάνουμε κάτι για τα κρεατάκια, θα έχει προβλήματα ακοής. Τα Χριστούγεννα, που τον είχαμε πάει στον πρώτο ΩΡΛ, το είπα στον παιδίατρο και μου απάντησε ότι είναι νωρίς ακόμα για εγχείρηση.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΡΕΑΤΑΚΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΑΜΕ ΠΕΡΥΣΙ-4 ΕΤΩΝ- ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΙΔ. ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΜΕ ΦΟΒΕΡΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟ ΠΑΙΔΟΩΡΛ.
ΚΡΑΤΗΣΕ 1 ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ , ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΟΝΑΕΙ. ΤΟ ΡΟΧΑΛΗΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ .
ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΠΜ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ , ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.
ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ , ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ .

Του έχουμε κάνει και εμείς ιδιωτική ασφάλεια. Αν δεν σου κάνει κόπο Jenni μπορείς να μου στείλεις με πμ τα στοιχεία του γιατρού και σε ποια κλινική κάνατε εσείς την επέμβαση;

JENNI
22-04-10, 09:53
ΚΑΛΗΜΕΡΑ MARAKI ND

ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΠΑΙΔΟΩΡΛ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ,ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΠΙΣΤΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ .
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΩΝ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΙΧΕ ΔΕΙ , ΕΙΧΕ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΚΡΕΑΤΑΚΙΑ. ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΣ ΠΕΣ ΜΟΥ.

JENNI
22-04-10, 10:17
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ DEMS .

zounitsa
22-04-10, 12:09
Συγνώμη που επεμβαίνω στην κουβέντα σας, αλλά είχα και εγώ κρεατάκια όταν ήμουν μικρή. Τώρα είμαι 32. Λοιπόν τότε που μου έκαναν την επέμβαση (5-6 χρονών), ήμουν ξύπνια...... Περιττό να σου πω ότι τα θυμάμαι όλα και δεν ήταν και από τις καλύτερες εμπειρίες μου!!! Δεν υπάρχει λόγος να "πληγωθεί" ένα μικρό παιδάκι αφού τώρα πια και η τεχνολογία μας βοηθά και τα κρεατάκια είναι πια μια επέμβαση ρουτίνας.
Σημ. εγώ μετά από περίπου 10 χρόνια τα ξαναέβγαλα μαζί με τις αμυγδαλές και επίσης επειδή κοιμόμουν με ανοιχτό το στόμα, μου χάλασαν και τα δόντια και το σχήμα της γνάθου. Όσο αφορά το ροχαλήτο...... άστο καλύτερα, σεισμός!!!!
Αυτά είχα να πω εγώ!!! Σας ευχαριστώ που με ακούσατε.....

ΒΕΡΑ
22-04-10, 12:19

Κι εμένα έχει κρεατάκια και ροχαλίζει και είναι 2,5. Ο ΩΡΛ μου είπε να το δούμε από Σεπτέμβρη ξανά μήπως τα βγάλουμε. Είναι μόνιμα μπουκωμένο το παιδί και με υγρό στο αφτί. Έπαθε και μία ιγμορίτιδα. Τεσπα. Η ερώτηση είναι:
1. Πειράζει να το κάνουμε από τόσο νωρίς?
2. Είδες καμία διαφορά στην ανάπτυξή του (μου έχουν πει ότι παίζει ρόλο κι εμένα επειδή είναι πολύ κοντούλα με καίει)

ΒΕΡΑ
22-04-10, 12:28
Α και μία ακόμα ερώτηση ... αν δεν βγάλουμε αμυγδαλές θα υπάρχει πρόβλημα ή θα δούμε και πάλι βελτίωση?

Επίσης ... δεν είναι πιο εύκολη η δίοδος στα μικρόβια χωρίς τα κρεατάκια? Δε λειτουργούν σα φίλτρα?

DEMS
22-04-10, 12:52
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ DEMS .
Jenni σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Η τελευταία ΩΡΛ που τον είδε προχθές μας σύστησε καλό καθάριζα της μύτης (πρωί - μεσημέρι - βράδυ) xozal (πρωί - βράδυ) και σε 15 - 20 ημέρες να τον ξαναδεί. Αν έχει βελτίωση μέχρι τότε καλώς, αλλιώς προτείνει εγχείρηση. Οπότε σε δύο εβδομάδες θα έχω νεότερα.

jesgk
22-04-10, 13:28
Είμαι της άποψης αν πρέπει το παιδί να κάνει εγχείρηση να την κάνει ,μην το φοβάστε. Οταν ήμουν μικρή είχα πρόβλημα με τις αμυγδαλές κ δεν μου τις έβγαλαν αφού στα 80s πρέπει να "ήταν της μόδας" να μην τις βγάζουν.

Εφτασα 29χρ. τις έβγαλα την Παρασκευή κ μου ερχέται αυτές τις μέρες από τον πόνο να πέσω απ'το μπαλκόνι.

Οσο είναι μικρά ξεχνάνε, το ίδιο κ ο γιόκας μου, έβγαλε αμυγδαλές όπως προείπα κ ήταν 4, δεν πονουσε καθόλου κ δεν το θυμάται σαν κάτι δυσάρετσο.

Η διαφορά του παιδιού από τότε είναι αισθητή, και στον ύπνο κ στην αναπτυξή του

mmdad
22-04-10, 14:59
Α και μία ακόμα ερώτηση ... αν δεν βγάλουμε αμυγδαλές θα υπάρχει πρόβλημα ή θα δούμε και πάλι βελτίωση?

Επίσης ... δεν είναι πιο εύκολη η δίοδος στα μικρόβια χωρίς τα κρεατάκια? Δε λειτουργούν σα φίλτρα?

Εμενα η ΩΡΛ μου ειπε μονο τα κρεατακια. Οι αμυγδαλες θα μεινουν αν και διογκομενες.

Τωρα σχετικα με τη ναρκωση, ο συζυγος νιωθει οτι απο οταν εκανε ολικη ναρκωση στα (36 του) γερασε αποτομα για αυτο τη φοβαται..

jesgk
22-04-10, 15:36
Εμενα η ΩΡΛ μου ειπε μονο τα κρεατακια. Οι αμυγδαλες θα μεινουν αν και διογκομενες.

Τωρα σχετικα με τη ναρκωση, ο συζυγος νιωθει οτι απο οταν εκανε ολικη ναρκωση στα (36 του) γερασε αποτομα για αυτο τη φοβαται..
:roll: η μητέρα μου λόγω εγκαυμάτων έχει κάνει ολική νάρκωση πάνω από 9 φορές για διορθωτικές εγχειρήσει, είναι 53 κ δεν έχει σίγουρα γεράσει γρηγορότερα, θεωρώ την τοπική νάρκωση για τα παιδιά πραγματικό βασανιστήριο.

Η νάρκωση επιβαρύνει τον οργανισμό αλλά σε ένα μικρό παιδί για αφαίρεση κρεατακια η όλη διαδικασία δεν κρατά πάνω από 30-45'

THEODOSI
22-04-10, 17:52
Υπαρχει περιπτωση να υποχωρησουν σε τοσο μικρη ηλικια? Εχω την εντυπωση οτι γεννηθηκε ετσι γιατι ροχαλιζει απο νεογεννητο. Απο την αλλη ουσιαστικα φετος αρρωστησε για πρωτη φορα (στα 2 και) που πηγε παιδικαο σταθμο..

Η σκέψη μου είναι μήπως εαν βέβαια το παιδί δεν αρρωσταίνει συνέχεια να περιμένατε τουλάχιστον ένα χρόνο ακόμη μήπως υποχωρήσουν μόνα τους όπως έγινε και με το γιό μου που στα 4 του υποχώρησαν χωρίς να κάνουμε τίποτε εμείς εξάλλου γνωρίζω πως τώρα πια εκτός εάν υπάρχει απόλυτη ένδειξη δεν κάνουν χειρουργείο σε τόσο μικρές ηλικίες αλλά περιμένουν μήπως υποχωρήσουν μόνα τους γύρω στα τέσσερα. Οσον αφορά πάλι τις αμυγδαλές εφόσον δεν δημιουργούν πυώδεις αμυγδαλίτιδες πολύ συχνά δεν τις αφαιρούν γιατί πρόκειται για φίλτρα μικροβίων του οργανισμού, αν βέβαια είναι υπερμεγέθεις όπως στην κόρη μου απλά τις ψαλιδίζουν λίγο αλλά και αυτό δεν κρατάει πολύ καθώς μετά από λίγο καιρό αυτές ξαναμεγαλώνουν.Ισων να χρειαζόταν και μία δεύτερη γνώμη πάνω σε αυτό το θέμα.

mmdad
22-04-10, 18:10
Η σκέψη μου είναι μήπως εαν βέβαια το παιδί δεν αρρωσταίνει συνέχεια να περιμένατε τουλάχιστον ένα χρόνο ακόμη μήπως υποχωρήσουν μόνα τους όπως έγινε και με το γιό μου που στα 4 του υποχώρησαν χωρίς να κάνουμε τίποτε εμείς εξάλλου γνωρίζω πως τώρα πια εκτός εάν υπάρχει απόλυτη ένδειξη δεν κάνουν χειρουργείο σε τόσο μικρές ηλικίες αλλά περιμένουν μήπως υποχωρήσουν μόνα τους γύρω στα τέσσερα. Οσον αφορά πάλι τις αμυγδαλές εφόσον δεν δημιουργούν πυώδεις αμυγδαλίτιδες πολύ συχνά δεν τις αφαιρούν γιατί πρόκειται για φίλτρα μικροβίων του οργανισμού, αν βέβαια είναι υπερμεγέθεις όπως στην κόρη μου απλά τις ψαλιδίζουν λίγο αλλά και αυτό δεν κρατάει πολύ καθώς μετά από λίγο καιρό αυτές ξαναμεγαλώνουν.Ισων να χρειαζόταν και μία δεύτερη γνώμη πάνω σε αυτό το θέμα.

Φετος ειναι συνεχια αρρωστος. Ακομη και σημερα που μιλαμε. Και φυσικα δεν τρωει καθολου και αρχισε να μην κοιμαται και καλα..

pepvag
04-01-12, 17:08
Καλησπέρα και από εμένα και χρόνια πολλά.Ο γιος μου είναι 3 ετών και μια ζωή είναι μπουκωμένος και ροχαλίζει σαν τρένο.Και δυσκολεύεται πολύ στην αναπνοή του.Έχει κάνει και κάποιες μικρές άπνοιες το βράδυ στον ύπνο του.Βγάλαμε ακτινογραφία για κρεατάκια και ο ΩΡΛας ήταν κάθετος πως πρέπει να τα βγάλει γιατί του έχουν δημιουργήσει πρόβλημα και στην ακοή του από υγρό που έχει μαζέψει.Ενώ η παιδίατρος ήταν απόλυτη να μη τα βγάλουμε ακόμη.Και στους δύο έχουμε εμπιστοσύνη σαν γιατρούς και δεν ξέρουμε πλέον τι να κάνουμε.Έχουμε ιδιωτική ασφάλεια,αλλά θέλουμε να πάμε εκεί που είναι οι καλύτεροι γιατροί.Ξέρετε να μου προτείνεται κάποιον?Αθήνα είμαστε.

mesastoura
04-01-12, 20:50
Συμφωνώ με την παιδίατρο. Μια λογικά καλή λύση είναι η ομοιοπαθητική.
Επίσης, μπορείς να ψάξεις και την διατροφή, είναι π.χ. γνωστό ότι τα γαλακτομικά, και ειδικά τα αγελαδινά, αυξάνουν την παραγωγή βλέννας.

Προσωπικά έχω κάνει επέμβαση για κρεατάκια καθώς και διάφραγμα. Πιστεύω πως θα μπορούσα να έχω αποφύγει και τα δύο. Στην 1η ήμουν πολύ μικρός για να γνωρίζω, στην 2η και πάλι ... δεν γνώριζα.
Κάποιος συμβατικός ΩΡΛ κάποια στιγμή μας είπε πως πρώτα αντιμετωπίζουμε την αλλεργία και μετά κάνουμε διάφραγμα, διαφορετικά η αλλεργία βρίσκει απλά χώρα να απλωθεί.
Για την αλλεργική μου ρινίτιδα λοιπόν ας είναι καλά η ομοιοπαθητική, sorry για το κάπως off topic.

Ελινα Ζ.
24-02-12, 11:10
Καλημερα σας δεν εχω διαβασει ολα τα μηνυματα αλλα ηθελα τις αποψεις σας...Εχω ενα αγορακι 26 μηνων το οποιο εχει αλλεργια σε γαλακτοκομικα αυγο και σογια,θηλαζει ακομη και ακολουθουμε αυστηρη αποχη και οι δυο απο ολα αυτα που τον πειραζουν..Τον Δεκεμβριο πανω στην προσπαθεια μας να δοκιμασουμε πρωτη φορΑ τυρι του τοστ γιατι μας ειπε ο παιδιατρος να αρχισουμε σιγα σιγα ,το παιδι επαθε αλλεργικο σοκ με αγγειοοιδημα στην μυτη του πρηστηκε απιστευτα κοκκινησε να μην τα πολυλογω γλιτωσαμε το νοσοκομειο στο τσακ με αταραξ μονο,το θεμε ειναι οτι απο τοτε ξεκινησε το προβλημα μας με τον υπνο και την αναπνοη του ενω μεχρι τοτε ηταν ολα καλα...Αρχισε να ροχαλιζει να παθαινει απνοιες και γενικα να κανει εναν πολυ ασχημο υπνο να τρεχει νερακι η μυτη του κατα διαστηματα μεσα στη νυχτα και γενικα μια ταλαιπωρια ενευ προηγουμενου...Αυπνη κι εγω να τον κανω βολτες γιατι ηθελε την αγκαλια μου το παιδι γιατι νυσταζε και δεν μπορουσε να κοιμηθει ξενυχτι κι εγω για να τον παρακολουθω διπλα του συνεχεια.Ειμαι και εγκυος και καταλαβαινετε...
Πηγαμε τελικα πριν καποιες βδομαδες σε ωρυλα ο οποιος με μια πρωτη ματια ειδε οτι το ενα αυτακι ειναι ενταξει,το αλλο ειχε πολυ κερακι το οποιο ειχε πετρωσει και δεν εβγαινε,συστησε να βαζω λαδακι μεσα και οταν ξαναπαμε σε λιγες μερες να εχει μαλακωσει για να το βγαλει.Επισης ειδε την μυτουλα οτι εχει πρησμενες ρινικες κογχες γιαυτο το παιδι δυσφορει τοσο και μας εδωσε μια θεραπεια χωρις κορτιζονες κτλ και επανεξεταση σε σε ενα μηνα.Θα τον παω λοιπον σε λιγες μερες παλι για να βγαλει ακτινογραφια οπως μας ειπε,να βγαλουμε το κερι και να κανουμε τυμπανογραμμα...Οποτε θα δουμε τι γινεται.Εγω βελτιωση ιδιαιτερη δεν εχω δει εως τωρα με θεραπεια,εξακολουθει το παιδι να κοιμαται ασχημα κι εγω να ξενυχταω συνεχεια οποτε υποψιαζομαι οτι θα χουμε θεμα με τα κρεατακια σιγουρο...Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι τι γινεται στην περιτπωση αυτη, το παιδι μου ειναι σχετικα μικρο αλλα εαν ταλαιπωρειται τοσο πολυ και εαν εχει υγρο στο αυτακι δεν θα πρεπει να εγχειρηστει το συντομοτερο?Υπαρχουν μαμαδες που εκαναν τα παιδακια τους σε τετοια ηλικια την επεμβαση?Εχω στεναχωρηθει παρα πολυ γιατι υποφερει ο μικρος μου παρα πολυ τη νυχτα και το γεγονος οτι κι εγω δεν κοιμαμαι καθολου καλα το αφηνω τελευταιο αυτο που με νοιαζει ειναι να γινει καλα αλλα αγχωνομαι κιολας για το μικρο της ηλικιας του...Οποια εμπειρια δεκτη,σας ευχαριστω και συγνωμμη για το σεντονι:oops:

mmdad
24-02-12, 22:04
Εμενα γεννηθηκε με κρεατακια και το καταλαβαμε οταν ηρθε ο δευτερος.. Εδω η γιατρος μας ειπε οτι απο τα 2 και πανω την κανουν την εγχειρηση. Περιμενε να δεις και την ακτινογραφια. Παντως εμας το θεμα με το ροχαλητο δεν λυθηκε γιατι εχει και υπερτρφικες αμυγδαλες οχι ομως σε βαθμο που χρειζουν εγχειρησης..
Περαστικα και με το καλο το μπεμπακι σας..

citron
29-02-12, 16:14
Ο γιός μου ειναι 3 και κάτι και μεχρι τα Χριστουγεννα δεν εδειχνα να ειχε ποτε προβλημα στα κρεατακια. Εκανε ωτίτιδες και καποιες απνοιες το βραδυ οταν ηταν πολυ μπουκωμενος αλλα ως εκει.
Μετα τα Χριστουγεννα οταν ξεκινησε παλι παιδικο, αρχισε να ροχαλιζει χωρις να εχει συναχι. Μετα ακολουθουσε συναχι, μετα εδειχνε να μην εχει συναχι αλλα το ροχαλτο και η απνοια να επιμενει...και καπως ετσι ειναι τα πραγματα μεχρι σημερα. Εναλλαξ μπουκωμα-στεγνη μυτη.
Αυτο που μας εκανε εντυπωση ειναι φυσικα η συνεχομενες απνοιες και η αλλαγη στην ομιλία του. Πολυ εντονη αλλαγη στην ομιλια ομως.

Η γιατρος μας ειπε να τον βγαλουμε καποιες εβδομαδες απο τον παιδικο μηπως και σταματησει να τσιμπαει μπουκωματα και ξεπριστουν μονα τους τα κρεατακια, αλλιως εγχειρηση. Μου ειπε να μην τον παω ακομα σε ΩΡΛ γιατι σιγουρα θα μας βαλει για εγχειρηση και να περιμενουμε λιγο.

Εχει να παει παιδικο απο την Παρασκευη, η μιξα ειναι στα τελειωματα, οι απνοιες λιγο καλυτερα αλλα η ομιλια ειναι δραμα. Υπάρχει άραγε ελπίδα βελτίωσης ή πρεπει να συνηθιζουμε στην ιδεα της εγχειρησης και άμεσα;

matilnta
29-02-12, 16:36
εχω ξαναγραψει για τον κουδουμνακη στο αγια σοφια.μπορεις να πας ιδιωτικα στο ιατρειο του κ κανεις την επεμβαση στο αγια σοφια κ δεν πληρωνεις τιποτα. ουτε εκεινος ζηταει λεφτα.ξερω οτι ειναι απο τους καλυτερους.την επεμβαση την καναμε οταν ηταν 5.ειχε κρεατακια κ αμυγδαλες.απο τοτε εχει αρωστησει μονο 2 φορες κ οχι σοβαρα κ ειναι 8.επισης βελτιωθηκε η ακοη του κ δεν ουρλιαζει το παιδι επειδη δεν ακουει.ειμαι υπερ της επεμβασης εφοσον υπαρχει τετοιο θεμα.θα σε συμβουλευα να παρεις τι γνωμη του.

v & a
29-02-12, 18:00
εγω επειδη καηκαμε απο το χυλο , φυσαω το γιαουρτι. Βρες καποιον καλο ωριλα που να ασχολειται με παιδια. εμεις το ιδιο προβλημα με απνοιες, ολο το χειμωνα μπουκωμα, διογκωμενες αμυγδαλες και τεραστια κρεατακια, απο τα κρυωματα μαζεψε υγρο στα αυτια. τελικα τα βγαλαμε ολα. εκανε παρακεντηση στα αυτακια να βγει το υγρο, και αμυγδαλες και κρεατακια...το παιδι υπεφερε!

ΒΕΡΑ
01-03-12, 13:49
Εμάς μας παρακολουθεί από 18μηνών ο Παρπούνας στο Αγία Σοφία. Είναι πολύ καλός νομίζω. Η μικρή είναι μονίμως μπουκωμένη και μία φορά τουλάχιστον το χρόνο θα πάρει 3 εβδομάδες αντιβίωση για ιγμορίτιδα. Είναι όλη τη χρονιά με μύξες και αναγκαζόμαστε να χρησιμοποιούμε παρατεταμένα το nasonex που είναι κορτιζονούχο. Η μικρή δεν κάνει άπνοιες αλλά γενικά δεν κοιμάται καλά και ροχαλίζει. Ο γιατρός επιμένει να μην κάνουμε επέμβαση γιατί τα κρετάκια φράζουν μόνο το 50% της οδού (αναπνευστικής μάλλον) και δε χρειάζεται. Πάνω από 75% κάνουμε επέμβαση λέει. Εγώ να σας πω την αλήθεια θα ήθελα να την κάνω για να σταματήσει αυτό το μαρτύριο με τις μύξες. Δεν αντέχω να είναι μόνιμα μπουκωμένη. Επίσης δεν κοιμάται καλά και αυτό επιρρεάζει την ανάπτυξή της όπως και τα κορτιζονούχα spray (είναι αρκετά κοντούλα). Λέτε να φταίει τίποτα άλλο για την ευαισθησία της και όχι τα κρεατάκια???

citron
05-03-12, 10:27
Η παιδιατρος μας ειπε να δουμε ΩΡΛ στο Metropolitan. εχει κανεις ιδεα εαν εχει καλο παιδιατρικο τμήμα και εαν εχει κανεις εμπειρια απο εγχειρηση σε παιδι εκει?

Ελινα Ζ.
05-03-12, 12:03
Καλημερα κι απο μας...
Τελικα ο μικρος εχει υγρο κ στα αυτακια κ κρεατακια κ παμε για εγχειρηση
...Το θεμα ειναι δεν εχουμε αποφασισει που..Μια περιπτωση ειναι στο μητερα που ειδαμε εναν γιατρο ο οποιος μου εκανε καλη εντυπωση και απο κει και περα σκεφτηκαμε για το παιδων αλλα δεν ξερουμε ποσο καιρο θα χρειαστει να περιμενουμε για να τον εγχειρησουν και δεν εχουμε τα περιθωρια να περιμενουμε πολυ το παιδι κοιμαται πολυ ασχημα και καθε βραδυ ξενυχταω να τον κανω βολτες με την κοιλια στο στομα...Μπορει να μαςπει καμια κοπελα εαν εχει εμπειρια απο το μητερα κ αν γνωριζει τον παπουλιακο?Και εαν καποια εκανε στο παιδων ποσο καιρο χρειαστηκε να περιμενει οσπου να εγχειρηστει το παιδακι της?Σορρυ εαν τα λεω λιγο μπερδεμενα αλλα κι εγω μπερδεμενη ειμαι μας πιεζει και ο χρονος...

mesastoura
29-03-12, 20:49
Τι νέα;

ΒΕΡΑ
29-03-12, 21:56
Καλημερα κι απο μας...
Τελικα ο μικρος εχει υγρο κ στα αυτακια κ κρεατακια κ παμε για εγχειρηση
...Το θεμα ειναι δεν εχουμε αποφασισει που..Μια περιπτωση ειναι στο μητερα που ειδαμε εναν γιατρο ο οποιος μου εκανε καλη εντυπωση και απο κει και περα σκεφτηκαμε για το παιδων αλλα δεν ξερουμε ποσο καιρο θα χρειαστει να περιμενουμε για να τον εγχειρησουν και δεν εχουμε τα περιθωρια να περιμενουμε πολυ το παιδι κοιμαται πολυ ασχημα και καθε βραδυ ξενυχταω να τον κανω βολτες με την κοιλια στο στομα...Μπορει να μαςπει καμια κοπελα εαν εχει εμπειρια απο το μητερα κ αν γνωριζει τον παπουλιακο?Και εαν καποια εκανε στο παιδων ποσο καιρο χρειαστηκε να περιμενει οσπου να εγχειρηστει το παιδακι της?Σορρυ εαν τα λεω λιγο μπερδεμενα αλλα κι εγω μπερδεμενη ειμαι μας πιεζει και ο χρονος...

Γιατί να έχετε αναμονή στο Παίδον?? Γιατί δεν πάτε στον Παρπούνα στο Παίδον που είναι πάρα πολύ καλός???

Ελινα Ζ.
29-03-12, 22:32
Καλησπερα ετσι για την ιστορια να σας πω οτι καναμε την εγχειρηση εδω και αρκετο καιρο στο Αγλαια Κυριακου και πηγαν ολα τελεια...
Δεν χρειαστηκε να περιμενουμε καθολου τελικα,την εγχειρηση την εκανε ο Τσακανικος.Μπηκε πρωτος πρωτος ο μικρος μου λογω ηλικιας,το χειρουργειο κρατησε περιπου 45 λεπτα,αφαιρεσε μονο κρεατακια λιγο υγρο στα αυτακια το οποιο μας ειπε οτι ηταν πολυ προσφατο και δεν ειχε γινει ιδιατερη ζημια,οι αμυγδαλες αψογες δεν χρειαστηκαν ψαλιδισμα η βγαλσιμο,απλα ηταν γεματος κρεατακι ο γιατρος απορησε πως ανεπνεε το παιδι.Τον προσεξαν παρα πολυ λογω και αλλεργιων,η αναισθησιολογος παρα πολυ καλη πραγματικα...
Το πρωτο μισαωρο ηταν δυσκολο καθως εκλαιγε και ειχε παθει ενα ψιλοσοκ που τον πηραν απο μενα,μετα κοιμηθηκε στην αγκαλια μου και ηρεμησε το αγορακι μου,εργοτερα επαιζε χορευε και ηθελε να φαει...Το απογευμα μετα τις 7 μας εξετασαν και βγηκαμε.
Ενα θα σας πω, το παιδι απο την ωρα που βγηκε απο το χειρουργειο ειχε τρομακτικη διαφορα στην αναπνοη επιτελους τον εβλεπα να αναπνεει με κλειστο το στομα!!
Απιστευτη διαφορα ειναι πλεον αθορυβος αφου τον κοιταω να δω εαν αναπνεει γιατι τρομαζω καμια φορα με τοση ησυχια..Τι να σας πω το παιδι μας σωθηκε ειναι αλλος εντελως ουτε χτυπιεται πια στον υπνο του ουτε τιποτα,τρωει καλυτερα τι να πω πραγματικα ειμαιπολυ χαρουμενη που το καναμε ,παει περασε κι αυτο!!!

ΒΕΡΑ
29-03-12, 23:11
Καλησπερα ετσι για την ιστορια να σας πω οτι καναμε την εγχειρηση εδω και αρκετο καιρο στο Αγλαια Κυριακου και πηγαν ολα τελεια...
Δεν χρειαστηκε να περιμενουμε καθολου τελικα,την εγχειρηση την εκανε ο Τσακανικος.Μπηκε πρωτος πρωτος ο μικρος μου λογω ηλικιας,το χειρουργειο κρατησε περιπου 45 λεπτα,αφαιρεσε μονο κρεατακια λιγο υγρο στα αυτακια το οποιο μας ειπε οτι ηταν πολυ προσφατο και δεν ειχε γινει ιδιατερη ζημια,οι αμυγδαλες αψογες δεν χρειαστηκαν ψαλιδισμα η βγαλσιμο,απλα ηταν γεματος κρεατακι ο γιατρος απορησε πως ανεπνεε το παιδι.Τον προσεξαν παρα πολυ λογω και αλλεργιων,η αναισθησιολογος παρα πολυ καλη πραγματικα...
Το πρωτο μισαωρο ηταν δυσκολο καθως εκλαιγε και ειχε παθει ενα ψιλοσοκ που τον πηραν απο μενα,μετα κοιμηθηκε στην αγκαλια μου και ηρεμησε το αγορακι μου,εργοτερα επαιζε χορευε και ηθελε να φαει...Το απογευμα μετα τις 7 μας εξετασαν και βγηκαμε.
Ενα θα σας πω, το παιδι απο την ωρα που βγηκε απο το χειρουργειο ειχε τρομακτικη διαφορα στην αναπνοη επιτελους τον εβλεπα να αναπνεει με κλειστο το στομα!!
Απιστευτη διαφορα ειναι πλεον αθορυβος αφου τον κοιταω να δω εαν αναπνεει γιατι τρομαζω καμια φορα με τοση ησυχια..Τι να σας πω το παιδι μας σωθηκε ειναι αλλος εντελως ουτε χτυπιεται πια στον υπνο του ουτε τιποτα,τρωει καλυτερα τι να πω πραγματικα ειμαιπολυ χαρουμενη που το καναμε ,παει περασε κι αυτο!!!

Μπράβο!!!!! Συγχαρητήρια!!!

Να μας γράψεις να μας πεις αν δεις και διαφορά στην ανάπτυξη του τώρα ...

Εμένα η κόρη μου είναι 4ων και έχει κρεατάκια και είναι μόνιμα μπουκωμένη αλλά δεν κάνει άπνοιες, ούτε χτυπιέται γενικά. Η Κάλυψη είναι 50% από τα κρεατάκια και μου είπε ο γιατρός ότι πρέπει να είναι 75% και πάνω για να αξίζει να κάνουμε χειρουργείο. Μπορείς να μου συστήσεις τον ΩΡΛ σας να πάρω μια 2η γνώμη???

Ελινα Ζ.
29-03-12, 23:24
Σε ευχαριστω πολυ,αυριο θα σου στειλω τα στοιχεια του γιατρου,ειναι διευθυντης ωρυλα στο αγλαια,πολυ εμπειρος κ καλος εαν πατε οτι σας πει αυτο ειναι!

v & a
29-03-12, 23:39
μπραβο σας! να δεις τωρα αλμα αναπτυξης που θα αναπνεει καλυτερα το παιδι!!!!!! δε θ το πιστευεις.

λιτσα ελεαννακι
29-03-12, 23:55
εμεις χειρουργηθηκαμε πριν μια βδομαδα στο αγια σοφια.επιτελους το παιδι κοιμαται χωρις ροχαλητο κ απνοιες,κ με το στομα κλειστο.τα βγαλαμε ολα.η ολη διαδικασια κρατησε μιση ωρα.το ιδιο εχει κανει κ η κρη μου τρισιμηση χρονων οταν ηταν.απο τοτε εχει ψηλωσει πολυ ειναι 6 ετων με υψος 1.22 κ 26 κιλα.πριν το χειρουργειο ειχαμε κολλησει για 6μηνες στα 15 κιλα κ 98 ποντους.μεγαλη διαφορα.τωρα θα δω κ τον μικρο που ειναι τρισιμιση 96ποντους κ 15κιλα πως θα παει.

Ελινα Ζ.
30-03-12, 09:31
Καλημερα πολυ χαιρομαι ;)
Αντε να δουμε γιατι ολοι μου λενε οτι ειναι κανονικος στο υψος κ στο βαρος αλλα εγω ξερω πως ειχε κολλησει η αναπτυξη του τελευταια κ γενικα επειδη ειμαστε κ οι δυο γονεις ψηλοι αρκετα,δεν "δικαιολογειται"και πολυ αυτη η σταση,σιγουρα υπηρχε λογος;)
Παντως τρωει πολυ καλυτερα ηδη;)

Ελινα Ζ.
30-03-12, 09:35
http://mtsak.blogspot.com/

Βερα μου αυτη ειναι η σελιδα του γιατρου, κοιταξε την με την ησυχια σου ειναι πολυ ενδιαφεροντα ολα οσα λεει,επισης εχει και ολα τα στοιχεια του γιατρου!!

xanthi9
30-03-12, 10:23
καλημερα και εμεις καναμε εγχειρηση πριν2 εβδομαδες στο Παιδων αγια Σοφια με γιατρο τον κ.Χουλάκη διευθυντη του Παιδων και ολα πηγαν πολυ καλα .Καναμε επεμβαση γιατι αντιμετωπιζαμε προβλημα απνοιας και φυσικα ροχαλητο.Ολα ειναι μια χαρα και φυσικα περιμενω και την αλλαγη για την οποια εχω ακουσει και αφορα την αναπτυξη του

ΒΕΡΑ
30-03-12, 12:15
καλημερα και εμεις καναμε εγχειρηση πριν2 εβδομαδες στο Παιδων αγια Σοφια με γιατρο τον κ.Χουλάκη διευθυντη του Παιδων και ολα πηγαν πολυ καλα .Καναμε επεμβαση γιατι αντιμετωπιζαμε προβλημα απνοιας και φυσικα ροχαλητο.Ολα ειναι μια χαρα και φυσικα περιμενω και την αλλαγη για την οποια εχω ακουσει και αφορα την αναπτυξη του

Στον μεγάλο ή στον μικρό έκανες???

ΒΕΡΑ
30-03-12, 12:16
Υπάρχει κανένα όριο ηλικίας για τα κρεατάκια? Δηλαδή εμείς είμαστε 4και 3ων μηνών. Έχει κανένα νόημα να τα βγάλουμε στα 4,5???

ΒΕΡΑ
30-03-12, 12:22

Βερα μου αυτη ειναι η σελιδα του γιατρου, κοιταξε την με την ησυχια σου ειναι πολυ ενδιαφεροντα ολα οσα λεει,επισης εχει και ολα τα στοιχεια του γιατρου!!

ευχαριστώ πολύ!!!

xanthi9
30-03-12, 12:28
την εκανα στον μεγαλο αλλα θα ακολουθησει και ο μικρος περιμενουμε να γινει 3 τον Ιουνιο .Οι οδηγιες του γιατρου ηταν να τον πλακωσω το καλοκαιρι στα μπανια και στις βουτιες και απο Σεπτεμβριο-Οκτωβριο να κανουμε επανεξεταση αν δεν εχει βελτιωθει τοτε θα κανουμε εγχειρηση.Παντως δεν να ξερεις οτι τα παιδια που βγαζουν μονο κρεατακια δεν εχουν κανενα προβλημα ουτε πονανε ουτε τιποτα, οι αμυγδαλες ειναι το προβλημα.Οταν καναμε τη εγχειρηση μετα απο το χειρουργειο τα βαζουν σε ενα θαλαμο μαζι με ενα συνοδο ωστε να συνελθουν για να φυγουν υπηρχαν παιδια εκει που ειχαν βγαλει μονο κρεατακια και ειδα πως αντεδρασαν σε σχεση με εμας, καταρχιν εμεις μειναμε 1 1/2 ωρα παραπανω απο αυτα και ουτε εκλαιγαν ουτε τιποτα.Οι αμυγδαλες ειναι που πονανε και φυσικα χρειαζονται περιπου 4 μερες για να αναρρωσουν πληρως. Εμας δυστηχως απο την επομενη ημερα του χειρουργειο κολλησε ιωση λαιμου και μεχρι τωρα ειναι σπιτι με αντιβιωση

ΒΕΡΑ
30-03-12, 12:45

του έχεις δλδ εμπιστοσύνη??? Εμάς μας παρακολουθεί ο Παρπούνας στο Παίδον ο οποίος ειναι μεν καλός αλλά είναι συντηρητικός πολύ. Όλο το βλέπει και το ξαναβλέπει το παιδί και το αντιμετωπίζει με φάρμακα το όλο θέμα. Να πάρω λες γνώμη 2η και από αυτόν? Μπορώ να τον πάρω στο κινητό?

xanthi9
30-03-12, 12:56
για τον Παρπουνα εχω ακουσει πολυ καλα λογια και μου εκανε εντυπωση που στην καρτελα του γιου μου ειδα γραμμενο το ονομα του

ΒΕΡΑ
30-03-12, 12:59
για τον Παρπουνα εχω ακουσει πολυ καλα λογια και μου εκανε εντυπωση που στην καρτελα του γιου μου ειδα γραμμενο το ονομα του

τι εννοείς στην καρτέλα???

Ελινα Ζ.
30-03-12, 13:06
του έχεις δλδ εμπιστοσύνη??? Εμάς μας παρακολουθεί ο Παρπούνας στο Παίδον ο οποίος ειναι μεν καλός αλλά είναι συντηρητικός πολύ. Όλο το βλέπει και το ξαναβλέπει το παιδί και το αντιμετωπίζει με φάρμακα το όλο θέμα. Να πάρω λες γνώμη 2η και από αυτόν? Μπορώ να τον πάρω στο κινητό?

Βερα μου εγω δεν τον ηξερα καθολου αλλα μου τον συστησε μια φιλη που εκανε στην κορη της πριν λιγο καιρο κρεατακια(3 χρονων το κοριτσακι).Μου ειπε τα καλυτερα...

Ετσι μετα απο 3 ωρυλα τον πηγαμε εκει τον ειδε, δεν χρειαστηκε να κοιταξει πολλα ,ειδε κ την ακτινογραφια κ μας ειπε θελει εγχειρηση και ειχε δικιο βεβαια γιατι βλεπω τωρα την διαφορα.
Ηταν και μικρος ο δικος μου αλλα επιβαλλοταν...
Γνωμη μου ειναι να τον πας,να του πεις ολο το ιστορικο και εκεινος θα σου πει οτι πρεπει να κανεις.Εμενα ναι μου εμπνεει εμπιστοσυνη θεωρησα οτι ξερει ακριβως τι κανει!Επισης απο οτι μου ειπαν στο αγλαια ειναι ο καλυτερος εκει στο νοσοκομειο( διευθυντης ωρυλα κτλ)

Κοιταξε το παντως γιατι μετα απο το δικο μου χερουργειο εβαλα στην πριζα και την ξαδερφη μου που ειχε την κορη της 5μιση χρονων συνεχεια με φαρμακα και αντιβιωσεις και με μυξες που δεν λεγαν να περασουν και τελικα το παιδι εκανε τωρα την εγχειρηση και ηρεμησε,χρειαστηκε παρακεντηση ειχε τιγκα υγρο στα αυτακια,κρεατακια και εντονο θεμα με αμυγδαλες.

xanthi9
30-03-12, 13:10
στην καρτελα του γιου μου οταν εκανε εγχειρηση ηταν γραμμενο το ονομα του επανω και δεν καταλαβα τι ειχε γινει γιατι ετσι φανηκε οτι τον εγχειρησε αυτος ομως ο αντρας μου ηταν εξω και περιμενε μου ειπε οτι βγηκε ο χουλακης και του ειπε οτι ολα πηγαν καλα

ΒΕΡΑ
30-03-12, 13:12
Βερα μου εγω δεν τον ηξερα καθολου αλλα μου τον συστησε μια φιλη που εκανε στην κορη της πριν λιγο καιρο κρεατακια(3 χρονων το κοριτσακι).Μου ειπε τα καλυτερα...

Ετσι μετα απο 3 ωρυλα τον πηγαμε εκει τον ειδε, δεν χρειαστηκε να κοιταξει πολλα ,ειδε κ την ακτινογραφια κ μας ειπε θελει εγχειρηση και ειχε δικιο βεβαια γιατι βλεπω τωρα την διαφορα.
Ηταν και μικρος ο δικος μου αλλα επιβαλλοταν...
Γνωμη μου ειναι να τον πας,να του πεις ολο το ιστορικο και εκεινος θα σου πει οτι πρεπει να κανεις.Εμενα ναι μου εμπνεει εμπιστοσυνη θεωρησα οτι ξερει ακριβως τι κανει!Επισης απο οτι μου ειπαν στο αγλαια ειναι ο καλυτερος εκει στο νοσοκομειο( διευθυντης ωρυλα κτλ)

Κοιταξε το παντως γιατι μετα απο το δικο μου χερουργειο εβαλα στην πριζα και την ξαδερφη μου που ειχε την κορη της 5μιση χρονων συνεχεια με φαρμακα και αντιβιωσεις και με μυξες που δεν λεγαν να περασουν και τελικα το παιδι εκανε τωρα την εγχειρηση και ηρεμησε,χρειαστηκε παρακεντηση ειχε τιγκα υγρο στα αυτακια,κρεατακια και εντονο θεμα με αμυγδαλες.

ναι ... τον πήρα ήδη ... αλλά δεν το σήκωσε.

Εσύ στους προηγούμενους που πήγες δλδ δεν σου συστήσαν χειρουργείο? Ούτε της ξαδέρφης σου?

Εγώ έχω βαρεθεί να είναι μόνιμα μπουκωμένο το παιδί και να βάζουμε όλο spray και να πίνουμε xozal. Αφού η μικρή πια τον ορό τον βάζει μόνη της και φυσάει απίστευτα δυνατά τη μύτη της από πέρσυ. Μόνο έτσι έχουμε γλιτώσει κάποιες αντιβιώσεις. Εγώ πάντως ένα φίλο ΩΡΛ που ρώτησα μου είπε ότι με την ακτινογραφία δε φαίνονται ξεκάθαρα τα κρεατάκια, θέλει ενδοσκόπειο. Άσε που η μικρή είναι ΄μια σταλιά σε ύψος και ελπίζω να πα΄ρει λίγο τα πάνω της αν ηρεμήσει με αυτό το θέμα!!!

Sofia_m
30-03-12, 13:17
ελινα διαβασα το θεμα σου κ πολυ χαιρομαι που πηγαν ολα καλα με τον μικρο σου!
θελω αν σε ρωτησω , γιατι μπαινουμε κ εμεις για χειρουργειο την πεμπτη στο πεντελης , η αναρρωση πως πηγε?

Ελινα Ζ.
30-03-12, 13:23
ναι ... τον πήρα ήδη ... αλλά δεν το σήκωσε.

Εσύ στους προηγούμενους που πήγες δλδ δεν σου συστήσαν χειρουργείο? Ούτε της ξαδέρφης σου?

Εγώ έχω βαρεθεί να είναι μόνιμα μπουκωμένο το παιδί και να βάζουμε όλο spray και να πίνουμε xozal. Αφού η μικρή πια τον ορό τον βάζει μόνη της και φυσάει απίστευτα δυνατά τη μύτη της από πέρσυ. Μόνο έτσι έχουμε γλιτώσει κάποιες αντιβιώσεις. Εγώ πάντως ένα φίλο ΩΡΛ που ρώτησα μου είπε ότι με την ακτινογραφία δε φαίνονται ξεκάθαρα τα κρεατάκια, θέλει ενδοσκόπειο. Άσε που η μικρή είναι ΄μια σταλιά σε ύψος και ελπίζω να πα΄ρει λίγο τα πάνω της αν ηρεμήσει με αυτό το θέμα!!!

πηρες κ σε αυτο?
2132009225.Μηπως εχει χειρουργειο.Ξαναπαρτον και στο νοσοκομειο εγω τον ειχα βρει αμεσως του ειχα πει μεσες ακρες την περιπτωση και μου εκλεισε αμεσως ραντεβου.

Εμεις πηγαμε σε 3 ωρυλα στο μητερα.ο πρωτος ειδε οτι υπαρχει θεματακι αλλα μας εδωσε αεριους κ σταγονες τα κλασσικα δηλαδη και επανεξεταση σε 1 μηνα.
Μετα απο 1 μηνα που φυσικα δεν εγινε τιποτα με τη θεραπεια πηγαμε σε αλλον στο μητερα ο οποιος ηταν εντελως κουκουρουκου ελεγε ναι μεν εχουμε θεμα ειδε και στην ακτινογραφια αλλα να κανουμε ελεγε μελετη υπνου να παμε σε πνευμονολογο κτλ αλλα του εξηγουσαμε πως δεν χρειαζεται κατι τετοιο το παιδι δεν κοιμοταν 3 μηνες τωρα!!!Τι να λεμε ....
Τες πα μετα ο τελευταιος που μας ειδε ειδε το υγρο στα αυτια,ειδε και τα κρεατακια με ενδοσκοπιο και ειπε πως θελει εγχειρηση αλλα αν αποφασιζαμε εκει θα γινοταν μετα απο 15 μερες ...Το συζητησαμε με τον αντρα μου το ψαξαμε και πηγαμε σε αυτον που ειπε η φιλη μου και μας ειδε τον κοιταξε στη μυτουλα και τα αυτακια μας ειπε πως χρειαζεται εγχειρηση μας εδωσε αμεσως ημερομηνια (μιλαμε για 3 μερες μετα!)επειδη ειχε και καποιες ακυρωσεις λογω ιωσεων,και γενικα μας εξηγησε οτι θα δει τι χρειαζεται το παιδι κατα τη διαρκεια της εγχειρησης δηλαδη εαν θελει ψαλιδισμα στις αμυγδαλες η οχι θα το δει εκεινη την ωρα,οπως και το υγρο στα αυτακια.Γενικα ομως δεν πειραξε τιποτα που δεν χρειαστηκε να πειραξει οποτε ολα ηταν πολυ ευκολοτερα απο οσο περιμεναμε.

Ελινα Ζ.
30-03-12, 13:27
ελινα διαβασα το θεμα σου κ πολυ χαιρομαι που πηγαν ολα καλα με τον μικρο σου!
θελω αν σε ρωτησω , γιατι μπαινουμε κ εμεις για χειρουργειο την πεμπτη στο πεντελης , η αναρρωση πως πηγε?

σε ευχαριστω πολυ !Κοιταξε στην αρχη ηταν λιγο δυσκολο μολις βγαλαν τον μικρο στο πρωτο μισαωρο απο την αποψη οτι ηταν απο την ναρκωση και λιγο το σοκ,εκλαιγε λιγακι αλλα τον ειχα συνεχεια αγκαλιτσα και κοιμηθηκε.Μετα ξυπνησε και ηταν πολυ καλυτερα γενικα ηταν πολυ ευκολη η αναρρωση του και στα αλλα παιδακι που εβλεπα μετα απο λιγες ωρες καναν βολτες στους διαδρομους μαζι κι εμεις!Μετα σου δινουν μια λιστα με καποιες οδηγιες για την πρωτη εβδομαδα,περισσοτερο προληπτικα δηλαδη,ειναι γενικα μια ευκολη εγχειρηση και το παιδι ειχε αμεση διαφορα στην αναπνοη του.Δηλαδη τοσο αμεση που με το που κοιμηθηκε οταν τον βγαλανε δεν ακουγοταν κιχ στην αναπνοη του!!

xanthi9
30-03-12, 13:28
και εγω για τον Χουλακη μονο τα καλυτερα εχω να πω εκατσε και μου εξηγησε πολλα οταν κοιταξε τον μεγαλο για τα κρεατακια μου ειπε οτι ναι ειναι μεγαλα εχεις και το θεμα της απνοιας και πρεπει να βγουν (κατι που ηξερα ηδη απο τον παιδιατρο) οσο για τις αμυγδαλες μου ειπε οτι για να βγουν πρεπει το παιδι επι 3 χρονια να κανει 3-4 περιστατικα το χρονο , εμεις ηδη επι 2 χρονια καναμε 3 περιστατικα το χρονο και αφου εκρινε οτι επρεπε να βγουν τα κρεατακια του ειπανε να προχωρησει και για αμυγδαλες.Οσον αφορα το μικρο μου ειπε οτι ειναι πιο σοβαρα τα πραγματα (μεγαλυτερες αμυγδαλες και κρεατακια απο τον μεγαλο)αλλα δεν παρουσιαζει απνοια ετσι προτεινε να αφησουμε το παιδι να κλεισει τα 3 και να τον ξαναδει που αν ηταν αλλος χασαπης θα ελεγε αμεσως για χειρουργειο

ΒΕΡΑ
30-03-12, 13:31
πηρες κ σε αυτο?
2132009225.Μηπως εχει χειρουργειο.Ξαναπαρτον και στο νοσοκομειο εγω τον ειχα βρει αμεσως του ειχα πει μεσες ακρες την περιπτωση και μου εκλεισε αμεσως ραντεβου.

Εμεις πηγαμε σε 3 ωρυλα στο μητερα.ο πρωτος ειδε οτι υπαρχει θεματακι αλλα μας εδωσε αεριους κ σταγονες τα κλασσικα δηλαδη και επανεξεταση σε 1 μηνα.
Μετα απο 1 μηνα που φυσικα δεν εγινε τιποτα με τη θεραπεια πηγαμε σε αλλον στο μητερα ο οποιος ηταν εντελως κουκουρουκου ελεγε ναι μεν εχουμε θεμα ειδε και στην ακτινογραφια αλλα να κανουμε ελεγε μελετη υπνου να παμε σε πνευμονολογο κτλ αλλα του εξηγουσαμε πως δεν χρειαζεται κατι τετοιο το παιδι δεν κοιμοταν 3 μηνες τωρα!!!Τι να λεμε ....
Τες πα μετα ο τελευταιος που μας ειδε ειδε το υγρο στα αυτια,ειδε και τα κρεατακια με ενδοσκοπιο και ειπε πως θελει εγχειρηση αλλα αν αποφασιζαμε εκει θα γινοταν μετα απο 15 μερες ...Το συζητησαμε με τον αντρα μου το ψαξαμε και πηγαμε σε αυτον που ειπε η φιλη μου και μας ειδε τον κοιταξε στη μυτουλα και τα αυτακια μας ειπε πως χρειαζεται εγχειρηση μας εδωσε αμεσως ημερομηνια (μιλαμε για 3 μερες μετα!)επειδη ειχε και καποιες ακυρωσεις λογω ιωσεων,και γενικα μας εξηγησε οτι θα δει τι χρειαζεται το παιδι κατα τη διαρκεια της εγχειρησης δηλαδη εαν θελει ψαλιδισμα στις αμυγδαλες η οχι θα το δει εκεινη την ωρα,οπως και το υγρο στα αυτακια.Γενικα ομως δεν πειραξε τιποτα που δεν χρειαστηκε να πειραξει οποτε ολα ηταν πολυ ευκολοτερα απο οσο περιμεναμε.

Μάλιστα ... κι εμάς αυτός στο Παίδον όλο επανεξέταση και spray μας δίνει. Εντάξει βέβαια εμείς άπνοιες δεν έχουμε απλά ροχαλιζει και ειναι μόνιμα με ανοιχτό το στόμα και μπουκωμένη ...

Ελινα Ζ.
30-03-12, 13:31
Ωρε Σοφια τωρα καταλαβα ποια εισαι:oops::oops::oops:
Εισαι καλα?Μπαινει καποια απο τις δυο μικρες για κρεατακια?Υπομονη ολα θα πανε μια χαρα μην ανησυχεις θα την παρουν και απο τις πρωτες λογω ηλικιας και θα τελειωσετε γρηγορα!

Sofia_m
30-03-12, 13:32
σε ευχαριστω πολυ !Κοιταξε στην αρχη ηταν λιγο δυσκολο μολις βγαλαν τον μικρο στο πρωτο μισαωρο απο την αποψη οτι ηταν απο την ναρκωση και λιγο το σοκ,εκλαιγε λιγακι αλλα τον ειχα συνεχεια αγκαλιτσα και κοιμηθηκε.Μετα ξυπνησε και ηταν πολυ καλυτερα γενικα ηταν πολυ ευκολη η αναρρωση του και στα αλλα παιδακι που εβλεπα μετα απο λιγες ωρες καναν βολτες στους διαδρομους μαζι κι εμεις!Μετα σου δινουν μια λιστα με καποιες οδηγιες για την πρωτη εβδομαδα,περισσοτερο προληπτικα δηλαδη,ειναι γενικα μια ευκολη εγχειρηση και το παιδι ειχε αμεση διαφορα στην αναπνοη του.Δηλαδη τοσο αμεση που με το που κοιμηθηκε οταν τον βγαλανε δεν ακουγοταν κιχ στην αναπνοη του!!

α, ωραια! οχι τιποτε αλλο , αλλα θα χειρουργηθουν κ οι 2 κ οσο να ΄ναι , την σκεφτομουν την αναρρωση,... σε ευχαριστω για τις πληροφοριες κ με το καλο η μπεμπα!

xanthi9
30-03-12, 13:33

τα ιδια και σε εμας απλα εμεις αργησαμε να αναρρωσουμε καθως κολλησε ιωση αλλα πολυ μεγααααλη διαφορα στην αναπνοη του παιδιου αφου το πρωτο βραδυ τον πηρα μαζι μου και συνεχεια τον κοιταζα αφου νομιζα οτι δεν αναπνεει:p

Ελινα Ζ.
30-03-12, 13:33
Μάλιστα ... κι εμάς αυτός στο Παίδον όλο επανεξέταση και spray μας δίνει. Εντάξει βέβαια εμείς άπνοιες δεν έχουμε απλά ροχαλιζει και ειναι μόνιμα με ανοιχτό το στόμα και μπουκωμένη ...

Καλο ειναι που δεν εχει απνοιες αλλα και το να ναι συνεχεια το παιδι μπουκωμενο και με το στομα ανοιχτο δεν ειναι καλο, ειναι λογος για εγχειρηση!Μακαρι ναπατε συντομα να σας δει να σας πει κι αυτος τη γνωμη του!Θα αναπτυχθει παντως πολυ μετα πιστευω ετσι μου ειπαν ολοι!!

Sofia_m
30-03-12, 13:35
Ωρε Σοφια τωρα καταλαβα ποια εισαι:oops::oops::oops:
Εισαι καλα?Μπαινει καποια απο τις δυο μικρες για κρεατακια?Υπομονη ολα θα πανε μια χαρα μην ανησυχεις θα την παρουν και απο τις πρωτες λογω ηλικιας και θα τελειωσετε γρηγορα!

χαχα! δεν πειραζει! κ οι 2 ... ειχαμε προβλημα απο τον σεπτεμβρη ειμασταν με θεραπειες , κανανε απνοιες , δυσκολευονται στην αναπνοη γενικα , ροχαλιζουν , ειναι μονιμα μπουκωμενες κ εχουν μυξα κ βηχα , τι αλλο?????? οι ακτινογραφιες χαλια μαυρα!!!
ελπιζω να μην ξαναρθει ο χειμωνας που περασαμε ...

ΒΕΡΑ
30-03-12, 13:35
Καλο ειναι που δεν εχει απνοιες αλλα και το να ναι συνεχεια το παιδι μπουκωμενο και με το στομα ανοιχτο δεν ειναι καλο, ειναι λογος για εγχειρηση!Μακαρι ναπατε συντομα να σας δει να σας πει κι αυτος τη γνωμη του!Θα αναπτυχθει παντως πολυ μετα πιστευω ετσι μου ειπαν ολοι!!

Μακάρι κοπέλα μου! Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως και με το καλό το 2ο παιδάκι σου!

Ελινα Ζ.
30-03-12, 13:36
α, ωραια! οχι τιποτε αλλο , αλλα θα χειρουργηθουν κ οι 2 κ οσο να ΄ναι , την σκεφτομουν την αναρρωση,... σε ευχαριστω για τις πληροφοριες κ με το καλο η μπεμπα!

Α και οι δυο!!!Κουραγιο!!Μην ανησυχεις θα ειναι πολυ ευκολο πολυ πιο ευκολο απο οτι περιμενα κι εγω αφου μετα απο λιγο μου λεγε πειναω και πειναω χαχαχα
Α μην σου κανει εντυπωση που θα ακουσεις μετα την ομιλια τους,θα μιλανε λιγο σαν να χουν πιει ηλιο που βαζουν στα μπαλονια χαχχααχ
Εγω τρομαξα στην αρχη αλλα μου ειπαν ειναι φυσικο τις πρωτες μερες!Ηταν πολυ αστειο βεβαια αμα τον ακουγες και αγορακι κιολας αχχαχα

Ελινα Ζ.
30-03-12, 13:37
Μακάρι κοπέλα μου! Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως και με το καλό το 2ο παιδάκι σου!

Σε ευχαριστω πολυ Βερα μου να μας γραψεις οτι νεοτερο εχεις!!

Ελινα Ζ.
30-03-12, 13:40
χαχα! δεν πειραζει! κ οι 2 ... ειχαμε προβλημα απο τον σεπτεμβρη ειμασταν με θεραπειες , κανανε απνοιες , δυσκολευονται στην αναπνοη γενικα , ροχαλιζουν , ειναι μονιμα μπουκωμενες κ εχουν μυξα κ βηχα , τι αλλο?????? οι ακτινογραφιες χαλια μαυρα!!!
ελπιζω να μην ξαναρθει ο χειμωνας που περασαμε ...

Σε καταλαβαινω τα ιδια χαλια κι εμεις!!Απο τον δεκεμβρη εως τωρα που χειρουργηθηκε τρελο ξενυχτι κι εγω πια με την κοιλια στο στομα τον εκανα βολτες μεσα στη νυχτα γιατι ξυπναγε κι εκλαιγε πνιγοταν συνεχεια μονιμα μπουκωμενος ασε ουτε θελω να θυμαμαι τι περασαμε κι εγω.ΤΩρα μου εφυγε τερααααστιο βαρος αλλο παιδι σου λεω ετσι θα ναι και οι δικες σου θα παθεις πλακα με την διαφορα που θα δεις!!

Ελινα Ζ.
30-03-12, 13:41
τα ιδια και σε εμας απλα εμεις αργησαμε να αναρρωσουμε καθως κολλησε ιωση αλλα πολυ μεγααααλη διαφορα στην αναπνοη του παιδιου αφου το πρωτο βραδυ τον πηρα μαζι μου και συνεχεια τον κοιταζα αφου νομιζα οτι δεν αναπνεει:p

ΧΑχχαχα κι εγω αφου μερικες φορες τον σκουνταγα γιατι φοβομουν!!

Sofia_m
30-03-12, 13:57
Σε καταλαβαινω τα ιδια χαλια κι εμεις!!Απο τον δεκεμβρη εως τωρα που χειρουργηθηκε τρελο ξενυχτι κι εγω πια με την κοιλια στο στομα τον εκανα βολτες μεσα στη νυχτα γιατι ξυπναγε κι εκλαιγε πνιγοταν συνεχεια μονιμα μπουκωμενος ασε ουτε θελω να θυμαμαι τι περασαμε κι εγω.ΤΩρα μου εφυγε τερααααστιο βαρος αλλο παιδι σου λεω ετσι θα ναι και οι δικες σου θα παθεις πλακα με την διαφορα που θα δεις!!

αχ, μακαρι.. μετα τι σου ειπε? σας εδωσε καμια αγωγη να ακολουθησετε? τι οδηγιες?

Ελινα Ζ.
30-03-12, 14:05
Μετα μας εδωσαν για μια εβδομαδα αμοξιλ και καποιες γραπτες οδηγιες για τις δραστηριοτητες και τα φαγητα δηλαδη μαλακες τροφες για μια εβδομαδα,πολλα υγρα,και γενικα να μην λυσσαξει με το που γυρισει σπιτι να τρεχει κτλ απλα να ξεκουραζεται οσο γινεται βεβαια ,ο δικος μου κατσικι χοροπηδαγε με το που γυρισαμε χαχαχα.Μια χαρα γενικα!

ΒΕΡΑ
10-04-12, 08:46
Μετα μας εδωσαν για μια εβδομαδα αμοξιλ και καποιες γραπτες οδηγιες για τις δραστηριοτητες και τα φαγητα δηλαδη μαλακες τροφες για μια εβδομαδα,πολλα υγρα,και γενικα να μην λυσσαξει με το που γυρισει σπιτι να τρεχει κτλ απλα να ξεκουραζεται οσο γινεται βεβαια ,ο δικος μου κατσικι χοροπηδαγε με το που γυρισαμε χαχαχα.Μια χαρα γενικα!

Σου έστειλα πμ

ΒΕΡΑ
10-04-12, 10:06
Κορίτσια καλημέρα! Έχω μπερδευτεί τελείως. Η κόρη μου (4ων και κάτι) έχει θέμα με τη μύτη της από μικρή. Όλο μπουκωμένη είναι. Εκτός από το καλοκαίρι σπάνια τη θυμάμαι χωρίς μύξες. Όταν ήταν πολύ μικρή και έκανε ωτίτιδες και αρρώσταινε συνέχεια (13-18μηνών) την είχα πάει σε διάφορους γιατρούς εκ των οποίων ήταν ένας από το Αγλαϊα Κυριακού (δε θυμάμαι όνομα αλλά είχε θέση) ο οποίος μας είδε στο ιατρείο του και μας είχε πει ότι πρέπει να φύγει το υγρό οπωσδήποτε και να βάλουμε σωληνάκια!!! Μας είχε φανεί τόσο απαράδεκτος γιατί ήταν καλοκαίρι τότε (Μάιος) που πήγαμε και στον Παρπούνα στο Αγία Σοφία. Αυτός μας είπε μπάνια και θα την δω από Σεπτέμβριο. Μέχρι τώρα την παρακολουθούσε λοιπόν ο Παρπούνας ο οποίος κάθε φορά αντιμετωπίζει το μπούκωμα με spray (κορτιζονούχα) που κατ' αυτόν δεν βλάπτουν έτσι όπως τα παίρνουμε και με αντιβίωση 2 φορές που είχε ιγμορίτιδα. Για τα κρεατάκια έκανε ακτινογραφία (!!!) και μας είπε ότι έχει απόφραξη 50% και δε χρειάζεται χειρουργείο. Ότι δλδ με το χειρουργείο δε θα δούμε καμία βελτίωση. Η μικρή γενικά είναι ΜΟΝΙΜΩΣ με μύξες. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι τώρα τελευταία πάμε καλύτερα όσον αφορά το ότι αναπνέει από τη μύτη κάποιες φορές που έχω πάει όταν κοιμάται. Χτες λοιπόν πήγαμε και στον Τσακανίκο του Αγλαϊα Κυριακού για 2η γνώμη γιατί έχω κουραστεί να την έχω μπουκωμένη, γιατί μου λέει πολλά τι είπες, και γιατί είναι κοντούλα και μας έχουν πει ότι τα κρεατάκια επιρρεάζουν. Πήγα λοιπόν εκεί και μπερδεύτηκα τελείως!!!! Μου είπε με 10λεπτά που την είδε και της έκανε ενδοσκόπηση (ΟΧΙ ακτινογραφία) και τυμπανόγραμμα ότι το παιδί πρέπει να κάνει επέμβαση τώρα πριν το καλοκαίρι για τα κρεατάκια και παρακέντηση γιατί το υγρό είναι καιρό στο αφτί. Ήταν λίγο απόλυτος και με προβλημάτισε γιατί τώρα έχω 2 εντελώς διαφορετικούς γιατρούς αλλά που θεωρούνται και οι 2 καλοί και από τη μία σκέφτομαι ότι έχουμε αρχίσει λίγο να βελτιωνόμαστε και μήπως ο άλλος θέλει να κάνει καμία αρπαχτή. Από την άλλη σκέφτομαι ότι ο Παρπούνας έκανε ακτινογραφία (δεν έχουν ενδοσκόπηση στο Παίδον???). Η παιδίατρος λέει να πάω και στον Κουδουμνάκη στο Παίδον ... Τι να κάνω??? Ξέρει κάποιος όλους αυτούς τους γιατρούς??? Είμαι ΤΟΣΟ μπερδεμένη ... γιατί αν είναι να μη δω καμία διαφορά μετά τι να το υποβάλω το παιδί σε επέμβαση???

Ελινα Ζ.
10-04-12, 10:17
Βερα σου εστειλα απαντηση ελπιζω να ηρθε...Θα στα πω κι εδω...
Τωρα που μου λες οτι ειναι καιρο το υγρο στο αυτι θα σου ελεγα να το κανεις το χειρουργειο...δεν μπορει να μην δει καμια βελτιωση το παιδι ειναι αδυνατον αυτο...
Η κορη της ξαδερφης μου τελικα εγχειρηστικε οπως σου ειπα μονιμως με μια μυξα και μονιμως κακοφαγη και μονιμως με αντιβιωσεις που δεν εκαναν τιποτα!Τωρα λοιπον εκανε το χειρουργειο και η διαφορα ειναι απιστευτη!!!Το παιδι για ποτε τρωει,ακουει μια χαρα...
Ειχε παρα πολυ υγρο στο αυτι...
Αρα πιστευω να το κανεις το χειρουργειο μονο και μονο για το υγρο που εχει το παιδι γιατι αυτο φερνει πολλα προβληματα απο οσο ξερω εαν μεινει χρονια...Και ουτε ειναι λυση συνεχεια σπρευ εγω τουλαχιστον λιγο που μας εδωσαν να κανουμε συντηρητικη θεραπεια φρικαρα...καμια βελτιωση και τσαμπα το ταλαιπωρουσα το παιδι...

ΒΕΡΑ
10-04-12, 10:32
Βερα σου εστειλα απαντηση ελπιζω να ηρθε...Θα στα πω κι εδω...
Τωρα που μου λες οτι ειναι καιρο το υγρο στο αυτι θα σου ελεγα να το κανεις το χειρουργειο...δεν μπορει να μην δει καμια βελτιωση το παιδι ειναι αδυνατον αυτο...
Η κορη της ξαδερφης μου τελικα εγχειρηστικε οπως σου ειπα μονιμως με μια μυξα και μονιμως κακοφαγη και μονιμως με αντιβιωσεις που δεν εκαναν τιποτα!Τωρα λοιπον εκανε το χειρουργειο και η διαφορα ειναι απιστευτη!!!Το παιδι για ποτε τρωει,ακουει μια χαρα...
Ειχε παρα πολυ υγρο στο αυτι...
Αρα πιστευω να το κανεις το χειρουργειο μονο και μονο για το υγρο που εχει το παιδι γιατι αυτο φερνει πολλα προβληματα απο οσο ξερω εαν μεινει χρονια...Και ουτε ειναι λυση συνεχεια σπρευ εγω τουλαχιστον λιγο που μας εδωσαν να κανουμε συντηρητικη θεραπεια φρικαρα...καμια βελτιωση και τσαμπα το ταλαιπωρουσα το παιδι...
το υγρό απλά φεύγει το καλοκαίρι με τα μπάνια έτσι κι αλλιώς. Δε σου λέει κανείς ότι δε θα ξαναγεμίσει υγρό στο αφτί. Μόνο με τα σωληνάκια έχεις απαλλαγή για κάποιο πιο μεγάλο διάστημα. Επίσης για να έχει βαρυκοία το παιδί μου είχε πει αυτός στο Παίδον πρέπει να μη μιλάει και καλά. Εμάς μιλάει από 18μηνών τέλεια!!!! Μήπως δεν ισχύει αυτό που λέω και μπορεί αν έχει βαρυκοϊα και να μιλάει παρόλα αυτά τέλεια? Καλά ο άλλος βλάκας είναι στο Παίδον????

Ελινα Ζ.
10-04-12, 10:47
το υγρό απλά φεύγει το καλοκαίρι με τα μπάνια έτσι κι αλλιώς. Δε σου λέει κανείς ότι δε θα ξαναγεμίσει υγρό στο αφτί. Μόνο με τα σωληνάκια έχεις απαλλαγή για κάποιο πιο μεγάλο διάστημα. Επίσης για να έχει βαρυκοία το παιδί μου είχε πει αυτός στο Παίδον πρέπει να μη μιλάει και καλά. Εμάς μιλάει από 18μηνών τέλεια!!!! Μήπως δεν ισχύει αυτό που λέω και μπορεί αν έχει βαρυκοϊα και να μιλάει παρόλα αυτά τέλεια? Καλά ο άλλος βλάκας είναι στο Παίδον????

Δεν ξερω για τα μπανια εαν φευγει οντως το καλοκαιρι τι να σου πω...Αλλα μου φαινεται δυσκολο εαν ειναι χρονιο...Επισης γιατι να ξαναμαζεψει υγρο το αυτι εαν γινει η επεμβαση κ στα κρεατακια κτλ?αυτο δεν το προκαλουσε?Εμεις δεν ειχαμε ποτε ωτιτιδες καιποτε δεν πονεσε το αυτακι του να φανταστεις ηταν το σιωπηλο ειδος και αυτο εμφανιστηκε λογω αυτου του εντονου προβληματος στα κρεατακια που αντιμετωπισαμε τον δεκεμβρη...Αρα τωρα ευελπιστω οτι θα ειμαστε καλα!Και να πω και κατι μου φαινεται λιγο κουλο εμενα να λενε ολοι οτι με τα μπανια θα περασει κτλ.Δηλαδη αυτη η δουλεια θα γινεται?Θα πηγαινει για μπανιο θα καλυτερευει και μετα παλι τα ιδια απο σεμπτεβρη?Και δωστου αντιβιωσεις και κορτιζονες?Δεν ξερω βρε Βερα μου ψαξτο μηπως την κανεις τελικα εαν θες κι αλλη γνωμη να παρεις αρκει να γλιτωσετε απο την μονιμη ταλαιπωρια κι εσεις...
Επισης της ξαδερφης μου το κοριτσακι μιλαει απιστευτα και ειναι πανεξυπνη
σου μιλαω για πολυ τωρα κι ομως ειχε μεγαλο θεμα με το αυτακι της..κι αυτο το καλοκαιρι κανει πολλα μπανια.Αλλα ξερεις τι ειχε πει στη μαμα της καποια φορα?"Μαμα ακουω μεσα στο αυτι μου θαλασσα"και δεν ειχε δωσει σημασια γιατι δεν ειχε καταλαβει.Τωρα μετα το χειρουργειο που ειδαν τη διαφορα συνειδητοποιησαν οτι υπηρχε πραγματι μεγαλο θεμα...

ΒΕΡΑ
10-04-12, 12:01
Δεν ξερω για τα μπανια εαν φευγει οντως το καλοκαιρι τι να σου πω...Αλλα μου φαινεται δυσκολο εαν ειναι χρονιο...Επισης γιατι να ξαναμαζεψει υγρο το αυτι εαν γινει η επεμβαση κ στα κρεατακια κτλ?αυτο δεν το προκαλουσε?Εμεις δεν ειχαμε ποτε ωτιτιδες καιποτε δεν πονεσε το αυτακι του να φανταστεις ηταν το σιωπηλο ειδος και αυτο εμφανιστηκε λογω αυτου του εντονου προβληματος στα κρεατακια που αντιμετωπισαμε τον δεκεμβρη...Αρα τωρα ευελπιστω οτι θα ειμαστε καλα!Και να πω και κατι μου φαινεται λιγο κουλο εμενα να λενε ολοι οτι με τα μπανια θα περασει κτλ.Δηλαδη αυτη η δουλεια θα γινεται?Θα πηγαινει για μπανιο θα καλυτερευει και μετα παλι τα ιδια απο σεμπτεβρη?Και δωστου αντιβιωσεις και κορτιζονες?Δεν ξερω βρε Βερα μου ψαξτο μηπως την κανεις τελικα εαν θες κι αλλη γνωμη να παρεις αρκει να γλιτωσετε απο την μονιμη ταλαιπωρια κι εσεις...
Επισης της ξαδερφης μου το κοριτσακι μιλαει απιστευτα και ειναι πανεξυπνη
σου μιλαω για πολυ τωρα κι ομως ειχε μεγαλο θεμα με το αυτακι της..κι αυτο το καλοκαιρι κανει πολλα μπανια.Αλλα ξερεις τι ειχε πει στη μαμα της καποια φορα?"Μαμα ακουω μεσα στο αυτι μου θαλασσα"και δεν ειχε δωσει σημασια γιατι δεν ειχε καταλαβει.Τωρα μετα το χειρουργειο που ειδαν τη διαφορα συνειδητοποιησαν οτι υπηρχε πραγματι μεγαλο θεμα...

Με τα μπάνια όντως έφευγε. Δεν είναι απλή υπόθεση αυτό. Το Σεπτέμβριο είμαστε παντα καθαρές. Αλλά αμέσως ξαναμπουκώνουμε!!! Τι να πω ... πώς είναι αυτό το χειρουργίο? Δεν έχει επιπτώσεις? Δεν έχει κινδύνους? Παρενέργειες? Φοβάμαι λίγο μωρέ ...

xanthi9
10-04-12, 12:35
γνωμη μου ειναι να κανεις την εγχειρηση και εγω ειδα μεγαλη βελτιωση στο παιδι και περιμενω πως και πως να παει ο μικρος 3 ωστε να τον προγραμματισω τουλαχιστον για κρεατακια.Η αναρρωση ειναι γρηγορη και ειδα παιδια που εκαναν μονο κρεατακια οτι ουτε εκλαιγαν ουτε ποναγαν απλα εμεις καναμε και αμυγδαλες και ηταν κομματακι δυσκολα αλλα και αυτο 3-4 μερες κρατησε

xanthi9
10-04-12, 12:36
οσο για τους γιατρους και ο Παρπουνας και ο Κουδουμνακης αλλα και ο Χουλακης που καναμε εμεις θεωρουνται top

Ελινα Ζ.
10-04-12, 12:54
Με τα μπάνια όντως έφευγε. Δεν είναι απλή υπόθεση αυτό. Το Σεπτέμβριο είμαστε παντα καθαρές. Αλλά αμέσως ξαναμπουκώνουμε!!! Τι να πω ... πώς είναι αυτό το χειρουργίο? Δεν έχει επιπτώσεις? Δεν έχει κινδύνους? Παρενέργειες? Φοβάμαι λίγο μωρέ ...

Εγω δεν φοβηθηκα νομιζεις?Τα παιξα γιατι δεν ειναι και ευκολο να κανει ενα παιδακι 27 μηνων επεμβαση στα καλα του καθουμενου.Ομως μπροστα στο προβλημα που ειχαμε ηρεμησα και ειχα εμπιστοσυνη οτι ολα θα πανε καλα..Ειναι ενα χειρουργειο σιγουρα αλλα ειναι ρουτινας και η αναρρωση ειναι παρα πολυ ευκολη...Κανεις τις εξετασεις σου τσεκαρεις ορισμενα πραγματα ασε που εγω ειχα και παραπανω φοβο γιατι ο γιος μου εχει πολλες αλλεργιες και ετρεμα με τα φαρμακα ομως τον προσεξαν παρα πολυ τσεκαραν τα παντα.Παρενεργειες δεν εχει ενταξει κανει ολικη ναρκωση το παιδι αλλα τι να κανουμε ασε που ολοι μου ειπαν οτι η ολικη ειναι σαφως καλυτερη και μου το εξηγησαν καπως και οι ωρυλα που πηγα.Μην φοβασαι εσενα ειναι και μεγαλυτερη η κορη σου και οπως και να χει θα ειναι και πιο συνεργασιμη.Εμενα ειναι μωρο ακομη και τι μωρο κολλημενο πανω μου και οσο να ναι φρικαρε το καημενο στην αρχη.Ομως πραγματικα ξεπεραστηκε πολυ γρηγορα.Την ιδια μερα σου λεω χορευε!Μετα απο λιγες ωρες χοροπηδαγε στο σπιτι...

ΒΕΡΑ
10-04-12, 12:54
οσο για τους γιατρους και ο Παρπουνας και ο Κουδουμνακης αλλα και ο Χουλακης που καναμε εμεις θεωρουνται top

Ναι αλλά αυτό είναι που μ' έχει προβληματίσει... ότι ο Παρπούνας που την παρακολουθεί τόσο καιρό μου είπε ότι δε θα δω διαφορά με την επέμβαση γιατί δεν έιναι τόσο έντονα τα κρεατάκια (τα είδε βέβαια με ακτινογραφία και όχι με ενδοσκόπηση). Ο Τσακανίκος στο Αγλαϊα που επίσης θεωρείται top ήταν απόλυτος στο να κάνουμε.

Ελινα Ζ.
10-04-12, 12:58
Ρε Βερα διευκρινησε μου κατι ...εφευγε το μπουκωμα με τα μπανια η και το υγρο στο αυτι?πως το καταλαβαινατε οτι δεν υπαρχει αλλο υγρο μεσα?
Καλα για το μπουκωμα το καταλαβαινω αλλα το υγρο στο αυτι πως εφευγε?Το κοιταζατε στο γιατρο?Γιατι συζητουσα με τη μαμα μου που ο μπαμπας μου ειχε χρονια προβλημα με υγρο στο ενα του αυτι και εκανε παρα πολλα μπανια στη θαλασσα αλλα παντα το αυτι το εκλεινε γιατι απαγορευεται να μπει νερο μεσα.Μετα οδηγει σε χρονιες ωτιτιδες...Επισης της ξαδερφης μου η πιτσιρικα καθε καλοκαιρι περναει 3 μηνες σε νησι και κανει μπανια αλλα ποτε δεν ηταν καθαρη.Ισως ηταν και πιο βαρια περιπτωση βεβαια...Αλλα ξερω γω τσεκαρε το μωρε καλα μηπως παντα μενει μεσα λιγο λιγο και δεν κανει?

ΒΕΡΑ
10-04-12, 13:28
Ρε Βερα διευκρινησε μου κατι ...εφευγε το μπουκωμα με τα μπανια η και το υγρο στο αυτι?πως το καταλαβαινατε οτι δεν υπαρχει αλλο υγρο μεσα?
Καλα για το μπουκωμα το καταλαβαινω αλλα το υγρο στο αυτι πως εφευγε?Το κοιταζατε στο γιατρο?Γιατι συζητουσα με τη μαμα μου που ο μπαμπας μου ειχε χρονια προβλημα με υγρο στο ενα του αυτι και εκανε παρα πολλα μπανια στη θαλασσα αλλα παντα το αυτι το εκλεινε γιατι απαγορευεται να μπει νερο μεσα.Μετα οδηγει σε χρονιες ωτιτιδες...Επισης της ξαδερφης μου η πιτσιρικα καθε καλοκαιρι περναει 3 μηνες σε νησι και κανει μπανια αλλα ποτε δεν ηταν καθαρη.Ισως ηταν και πιο βαρια περιπτωση βεβαια...Αλλα ξερω γω τσεκαρε το μωρε καλα μηπως παντα μενει μεσα λιγο λιγο και δεν κανει?

Λες??? Κοίτα πηγαίναμε στο γιατρό μετά το καλοκαίρι, το Σεπτέμβριο πάντα και μας έβρισκε καθαρές από υγρό. Νομίζω και σε άλλες φάσεις μας είχε βρει καθαρές απλά τις πιο πολλές φορές έχουμε υγρό. Αυτός ο Παρπούνας δεν τον απασχόλησε ποτέ το θέμα ιδιαίτερα. Είχε πει ότι είναι λογικό λόγω του ότι είναι μπουκωμένη τόσο συχνά.

Πάντως ποτέ δεν προβληματίστηκα λόγω του ότι μίλαγε τέλεια από μικρή και πιο μικρή άκουγε και τα πάντα. Αφού γελάγαμε με τον άντρα μου που δεν της ξέφευγε τίποτα. Τώρα τελευταία βέβαια (πάει κανένας χρόνος μας λέει πολλά "τι" αλλά φανταστήκαμε ότι είναι καμώματα γιατί πολλές φορές φαίνεται ότι έχει ακούσει? Λες να μιλάει τόσο δυνατά λόγω αφτιών???????

Ελινα Ζ.
10-04-12, 17:34
εαν μιλαει δυνατα κ τλ ειναι συμπτωμα οτι εχει κατι αλλοιωθει στην ακοη.καλα κ αφου ο γιατρος βλεπει οτι εχει παντα υγρο μκ απλα το θεωρει λογικο να μενει μηνες μεσα στο αυτι?νομιζω πως πρεπει να σκεφτεις το ενδεχομενο της επεμβασης σιγουρα!

Sofia_m
17-04-12, 00:43
λοιπον... εμεις χειρουργηθηκαμε κ πολυ το αγχος μου ηταν παρα το χειρουργειο!!!
βερα , αν το παιδι εχει προβλημα , να την κανεις.. αλλα πανω απο ολες τις ακτινογραφιες κ τις εξετασεις αυτο που παιζει ρολο ειναι η εικονα που δινουν οι γονεις στον γιατρο. αυτο μας ειπε ο δικος μας που μας χειρουργησε. οσο για τα μπανια (επειδη περισυ εμεις καναμε παρα πολλα κ δεν ειδα να μας βοηθησαν καπου ) μας ειπε οτι με τοσο μεγαλο προβλημα λογικο ειναι... σκοπος ειναι ομως να κανουμε κ απο εδω κ περα.
κ κατι αλλο ... δες ποιος γιατρος θα σου εμπνευσει εμπιστοσυνη...

kanella
20-04-12, 17:54
γεια σας !
Την Τετάρτη ο γλυκός μου μικρούλης θα κάνει εγχείριση κρεατάκια και αφαίρεση υγρού απο τα αυτιά ...στο Αγ. Σοφία, ο γιατρός ειναι ο Οικονομίδης, αν τον έχει καμία ακουστά.
Περιττο να πω οτι μόνο αυτο σκέφτομαι όλη την ημέρα,
Παρακαλώ όσες έχετε πληροφορίες κυρίως για το διαδικαστικό κομμάτι ας με καθησυχάσετε καπως. Δηλ πάμε εκεί πρωι, μας εχουν ζητήσει μόνο μια γενική εξέταση αιματος, μετά τι γινεται?
Κάνουν και άλλες εξετάσεις εκεί στο παιδί πριν την εγχείριση? Μέχρι ποιο σημείο μπορώ να ειμαι μαζί του?
όταν ξυπνήσει θα τον δω αμέσως?

Sistinoule
20-04-12, 18:13
Καλησπέρα.
Χειρουργηθήκαμε κι εμείς το καλοκαίρι, όταν ήμασταν 4 ακριβώς.
Δύο ημέρες πριν από την επεμβασούλα είχαμε πάει για εξέταση αίματος και για να μιλήσουμε με την αναισθησιολόγο που μας ζήτησε αρκετά αναλυτικά το ιστορικό του παιδιού.
Το πρωί της επέμβασης πήγαμε, μας έδωσαν το δωμάτιό μας, του έβαλαν ένα τοπικό αναισθητικό στο χεράκι και του έβαλαν την πεταλούδα. Σε λίγη ώρα του έδωσαν με μία σύριγγα σιροπάκι μέθη και περιμέναμε να αρχίσει να ενεργεί για να περάσει στο χειρουργείο.
Μπήκαμε μαζί στον προθάλαμο, φορέσαμε την πράσινη φόρμα για το χειρουργείο και περιμέναμε όση ώρα χρειαζόταν μαζί. Συζητούσαμε, ήμασταν αγκαλίτσα, ήταν ήρεμος. Σ' εμάς άργησε λίγο να πιάσει, υπήρχαν άλλα παιδάκια που παρατήρησα ότι επηρεάστηκαν γρηγορότερα. Νομίζω ότι όταν πια τα παίρνουν είναι σε πολύύύ χαλαρή κατάσταση γιατί ο δικός μου που τον ρώτησα μετά πώς ήταν μέσα ή τί τον ρώτησε η γιατρός θυμόταν πάρα πολύ λίγα πράγματα.
Όταν τελείωσε (περίπου 10-15 λεπτά κρατάει) μιλήσαμε με χειρουργό και με αναισθησιολόγο και μετά από αρκετή ώρα βγήκε το αγοράκι μας. Ήταν μισοκοιμισμένος ακόμα, πήγαμε στο δωμάτιο, μας βοήθησαν να τον ντύσουμε και κοιμήθηκε σχεδόν δύο με δυόμιση ώρες. Και όταν ξύπνησε ζήτησε να φάει ένα γιαουρτάκι από το κυλικείο, φόρεσε τα παπούτσια του και με αισθητά αλλαγμένη φωνούλα είπε: "Άντε, πάμε στο σπίτι τώρα". Απλά χρειάστηκε να περιμένουμε μέχρι τις 6.30 το απόγευμα να τον ξαναδούν οι γιατροί για να μας επιτρέψουν να φύγουμε.
Ανάρρωσε πάρα πολύ γρήγορα, δόξα τω Θεώ.
Οι σκέψεις που έχεις είναι φυσιολογικές. Κι εγώ είχα ένα μούδιασμα..
Σας εύχομαι καλή επιτυχία και ταχεία ανάρρωση.
Τον γιατρό που ανέφερες δεν τον γνωρίζω, εμείς χειρουργηθήκαμε στο Αγλαΐα Κυριακού.
Καλή επιτυχία και πάλι.

xanthi9
20-04-12, 18:16
τον κ.Οικονομιδη ετυχε να τον δω απο κοντα και μου εκανε πολυ καλη εντυπωση οσον αφορα το διαδικαστικο κομματι εκτος απο την εξεταση αιματος δεν καναμε καμμια αλλη ,πηραν εμενα και το παιδι μεσα για να τον ξεντυσω και με εβγαλαν εξω ,οταν τελειωσαν την επεμβαση με φωναξαν να μπω μεσα ετσι και αλλιως ενας απο τους γονεις θα ειναι μεσα οταν ξυπνησει , μπηκα και περιμενα στο δωματιο που τα φερνουν μετα την εγχειρηση, τον εφεραν και εμεινα κοντα του μεχρι να φυγουμε.Επισης πριν φυγετε θα τον δει παλι ο γιατρος και θα σας δωσει οδηγιες για το σπιτι

ΒΕΡΑ
07-09-12, 12:01
Γεια σας κι από εμένα ξανά!!!

Λοιπόν, πέρασε το καλοκαίρι και πήγαμε στο Παίδον και τελικά αυτή τη φορά το υγρό δεν έχει φύγει παρά τα μπάνια ... οπότε μας είπε ο γιατρός να κάνουμε χειρουργείο να βάλουμε σωληνάκια και θα βγάλουμε και τα κρεατάκια. Η μικρή είναι 5παρά 3μήνες. Μήπως είναι λίγο αργά που κάνουμε αυτή την επέμβαση? Μήπως τώρα θα υποχωρούσαν τα κρεατάκια από μόνα τους?

ΕΠίσης άκουσα κάποιες κοπέλες που λένε ότι τα παιδιά τους έβαλαν 10κιλά μετά την επέμβαση!! Είναι έτσι??? Ελπίζω να μη γίνουμε χοντρές ... :)

Τέλος πείτε μου λίγο για την επέμβαση. Πονάει μετά? Πρέπει να τη σταματήσω από το νήπειο κάποιες μέρες?
Επίσης πολύ σημαντικό: Μας είπε να μην κάνουμε κολυμβητήριο ... αλλά τα σωληνάκια πέφτουν 8μήνες με 1χρόνο μετά που τα βάζεις. Αν δεν έχουν πέσει του χρόνου το καλοκαίρι δε θα μπορούμε να κάνουμε μπάνια?

ΒΕΡΑ
26-09-12, 15:49
Εμείς κάναμε την επέμβαση την προηγούμενη Τετάρτη (σωληνάκια και κρεατάκια). Όλα καλά πήγαν αλλά εγώ δεν έχω δει καμία διαφορά στο παιδί . Περίμενα να μιλάει πιο σιγά πχ. Μη σας πω ότι κοιμάται και λιγότερο ...

Μήπως είναι νωρίς?

mmdad
26-09-12, 20:51
Εγω παντως πανω απο 2 χρονια μετα δεν εχω δει καποια διαφορα. Η ορεξη του δεν αλλαξε, ροχαλιζει ακομη... Μπορει να μην κρυωνει τοσο ευκολα αλλα μεγαλωνει κιολας..

ΒΕΡΑ
26-09-12, 22:00
Εμένα πάντως παρά την επέμβαση σήμερα το πρωί μου ξύπνησε τελείως μπουκωμένη. Είναι λογικό να έχει κάνει κρεατάκια και σωληνάκια και παρόλα αυτά να εχει μύξες??

mmdad
26-09-12, 22:57
Καλα το οτι τα βγαλανε δεν σημαινει οτι αποκτησαν και ανοσια. Ισως να το ξεπερνανε πιο γρηγορα...

Ελινα Ζ.
27-09-12, 15:10
Εμεις 7 μηνες μετα κ εχω να πω οτι με το που εγινε η εγχειρηση σταματησε μαχαιρι το ροχαλητο κ το μπουκωμα....Απο το πρωτο μισαωρο μιλαμε αθορυβος.κοιμαται σαφως καλυτερα κ αρχισε πια τον συνεχομενο υπνο κ ναι πηρε αμεσως τα πανω του σε βαρος κ υψος.
ΟΜωςσε πολλα παιδακια χρειαζεται χρονος για να καλυτερευσουν.Ειναι φυσικο κ να βγαζει καμια μυξα στην αρχη.Θα καθαρισει...

dimitris.dimos
23-01-13, 23:41
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,

καλησπέρα σας. θα ήθελα να μου πείτε τα στοιχεία του Γιατρού γιατί αντιμετωπίζουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα (κρεατάκια και αμυγδαλές μεγάλες) στον μικρό μου που είναι τεσσάρων. Θέλουμε επίσης να μην πονέσει το παιδί και γ' αυτό θα έρθουμε Αθήνα απο επαρχία. Ευχαριστώ

marmelada
19-09-13, 14:18
Καλησπέρα κι απο μένα μανούλες!Πριν απο δύο μέρες έκανε ο γιός μου αφαίρεση σε αμυγδαλές και κρεατάκια.Τον Νοέμβριο κλείνει τα 4 χρόνια.Η διαφορά στην αναπνοή του τεράστια...ξαλάφρωσε το παιδάκι μου.Η ερώτηση μου έχει να κάνει με την αλλαγη της φωνής.Ο γιατρός που τον χειρούργησε,μας είχε πεί ότι θα λεπτύνει η φωνή του μετά απο το χειρουργείο(όπως και έγινε),αλλά σε λίγες μέρες θα φτιάξει πάλι.Σήμερα είμαστε στην 3 μέρα μετα το χειρουργείο και μιλάει σαν το Φρού-Φρού(για όσες τον θυμούνται).Η αλήθεια είναι οτί είναι πολύ γλυκούλης αλλα δεν θα ήθελα να παραμείνει έτσι.Εχει καμιά μανούλα εμπειρία πάνω σε αυτό το θέμα?Θα επανέλθει η φωνή του???