PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπερηχος καρδιας εμβρυου στο ωνασειο

despina100
23-04-10, 21:37
Καλησπερα. Ηθελα να ρωτησω αν εχει κανει καμια σας υπερηχο καρδιας εμβρυου. Σημερα μου ειπε η γιατρος μου οτι πρεπει να παμε στο ωνασειο να τον κανουμε δεδομενου οτι ειχε βγει ασχημη η αυχενικη (εχω κανει ηδη ληψη τροφοβλαστη και ολα οκ αλλα θελει να ελεγξουμε και αυτο). εχει τυχει σε καμια σας??? και μηπως ξερετε καποιον συγκεκριμενο γιατρο στο ωνασειο που τους κανει γιατι δεν μου συστησε καποιον απλα μου ειπε να παρω να κλεισω ραντεβου εκει..

small bart
23-04-10, 21:53
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.ΜΙΣΟ ΛΕΠΤΟ ΝΑ ΨΑΞΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΓΙΑΤΡΟΥ.

small bart
23-04-10, 22:00
Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΛΑΣΚΑΡΗ.ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΝΟΜΑ.Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ ΕΚΕΙ ΚΑΙ Η ΛΑΣΚΑΡΗ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ.ΥΠΕΡΗΧΟ ΣΟΥ ΕΙΠΕ?ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΕΓΧΡΩΜΟ ΤΡΙΠΛΕΞ ΚΑΡΔΙΑΣ.ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΤΙ ΡΩΤΑ ΜΕ.

natasaZ
23-04-10, 22:20
Κι εγω ειχα κανει στο Ωνασσειο, στην Κιαφα.

zouzounel
23-04-10, 22:22
Εκανες τρίπλεξ καρδιάς στο έμβρυο ή σε εσενα? Γιατί απ' ότι κατάλαβα η κοπέλα θέλει εμβρυοκαρδιολόγο.
Κι εγώ θα κάνω καρδιογράφημα του εμβρύου την Τρίτη, στο κέντρο που έκανα την β-επιπέδου. Δεν ήξερα ότι το Ωνάσειο έχει εξειδικευμένο τμήμα για τον έλεγχο των εμβρύων.

small bart
23-04-10, 22:28
ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΚΑΛΕ ΟΧΙ ΣΕ ΜΕΝΑ.

farfalina 09
23-04-10, 22:36
κι εγω εκανα με την Λασκαρη, εγχρωμο τριπλεξ καρδιας εμβρυου. Στην β επιπεδου μου ειπαν οτι καλο ειναι να κανω κ αυτη την εξεταση για προληπτικους λογους. την εκανα και ... ολα τελεια!!:-D:-D

kiker80
23-04-10, 23:19
και εγώ έκανα στο Ωνάσειο με τη Λάσκαρη στα πλαίσια του προλυπτικού ελέγχου.Σε λίγο καιρό θα γίνει και αυτή η εξέταση απαραίτητη

Κλειώ
24-04-10, 08:35
Και εγω εκανα στο Ωνάσειο με την Λάσκαρη για προληπτικούς λόγους . Είναι στη λίστα των εξετάσεων που δίνουν οι γιατροί στο Ελενα . Συμπαθεστάτη η γιατρός !!!

TARA
24-04-10, 09:05
Κι εμεις με την Κιαφα το καναμε.

despina100
24-04-10, 22:27
Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ ολες για τις απαντησεις σας!! μηπως μπορειτε να μου λυσετε μερικες απορίες ακομα??? κανω μια λιστα ειναι πολλες!!:rolleyes::rolleyes:
1. Που πηρατε τηλ για να κλεισετε ραντεβου???ψαχνω στο site του ωνασειου αλλα δεν εχω βγαλει ακρη που πρεπει να παρω:oops::oops::oops::oops:
2. Πόσο σας στοιχισε, γιατι εχω ακουσει κατι τρελες τιμες και εχω φρικαρει (εσκασα και 750 στον τροφοβλαστη και το ταμειο ειναι μειον!!!)
3. Τι ειναι το τριπλεξ??:oops::oops::oops::oops: ασχετηηηη....
4. Τι ακριβως κοιτανε?? εχω φοβερο αγχος ολο βλακειες διαβαζω στο ιντερνετ και εχω φρικαρει μην εχει κατι το παιδι..βλεπετε εγω δεν το κανω προληπτικα αλλα λογω πολυ χαλια αυχενικης (1:30) και αν και ο τροφοβλαστης ηταν οκ εχω αυξημενη πιθανοτητα για καρδιολογικα προβληματα:sad::sad::sad::sad:
5. Η Λασκαρη τι ειδικότητα εχει???? (μη βριζετε καλε!!!! εχω αγχος λεμε!!!)

natasaZ
24-04-10, 22:43
Παρε στο τηλ κεντρο του Ωνασσειου, νομιζω 9493000, και ζητα τους να σε συνδεσουν με τα εξωτερικα ιατρεια για ραντεβου. Η εξεταση κοστιζει 125Ε, εμενα μου την καλυψε το ΤΕΒΕ και πληρωσα γυρω στα 20Ε. Οι γιατροι ειναι καρδιολογοι εξειδικευμενοι σε παιδια και εμβρυα και κανουν υπερηχο καρδιας του εμβρυου.

kiker80
24-04-10, 23:00
Θα συμφωνήσω μ ε την προλαλήσασα . Το κόστος είναι πράγματι 125 αλλά μπορεί να στη γράψει ο γυναικολόγος στο ΙΚΑ και να μην πληρώσεις τίποτα.:):):):) Υπάρχουν 2 γιατροί στο Ωνάσειο, η Κίαφα και η Λάσκαρη.
.Τηλ: Ωνάσειο 210-9493000,2109493933
Επίσης η εξέταση γίνεται και στο Έλενα πάλι από εξειδικευμένο προσωπικό στο καρδιολογικό τμήμα αλλά τα ραντεβού είναι για μετά από πολύ καιρό και πρέπει να πάς εκέι να μιλήσεις με τη γραμματέα .

kiker80
24-04-10, 23:06
Κοιτάνε αναλυτικά με την χρήση έγχρωμου υπέρηχου την καρδούλα στα μπεμπάκια μας για να δούνε αν είναι όλα καλά. Την ίδια μέρα ή την επόμενη παίρνεις και τα αποτελέσματα της εξέτασης. Η ειδικότητα των γιατρών είναι νομίζω παιδοκαρδιοχειρουργοί και παιδοκαρδιολόγοι

sunset
24-04-10, 23:07
Eγω τον εκανα σε ιδιωτη γιατρο,και πληρωσα 100 ευρω πριν 2 χρονια.
Δεν ηξερα οτι το καλυπτουν τα ταμεια.

despina100
24-04-10, 23:38
ευχαριστω και παλι κοριτσια..θα παρω τηλ τη Δευτερα να κλεισω ραντεβου. αντε να φυγει και αυτο το βασανο δεν αντεχω αλλο...

TARA
25-04-10, 10:18
Μην αγχωνεσαι, η αυχενικη ειναι αναξιοπιστη εξεταση. Κι εμενα μου εβγαζε 1/27. Ειναι στατιστικη εξεταση και δεν εχει καμια διαγνωστικη αξια.
Παντως και η Κιαφα, και η Λασκαρη ειναι παρα πολυ καλες. Εχω φιλο καρδιολογο που δουλευει στο Ωνασειο, και αυτος μου ειχε πει να παω σε μια απο αυτες τις δυο.
Τα αποτελεσματα μου τα ειχαν στειλει ταχυδρομικως, και με το ΙΚΑ δεν ειχα πληρωσει τιποτα.

zouzounel
26-04-10, 22:59
ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΚΑΛΕ ΟΧΙ ΣΕ ΜΕΝΑ.

Συγνώμη, κατάλαβα λάθος!
Να ειστε καλά κορίτσια, με τις πληροφορίες που δίνετε, έκλεισα κι εγώ ραντεβού για το Ωνάσειο τελικά, θα πάω την αλλη Τρίτη. Μαλιστα δέχονται και παραπεμπτικό από το ΙΚΑ, οπότε δε θα πληρώσω τίποτα, ενώ στο κέντρο που είχα σκοπό να πάω, μου ζήτησαν 150 ευρώ. Εντάξει δε λέω, χαλάλι τα χρήματα, για το μπεμπάκι προκειται, αλλά για να είμαι ειλικρινής το Ωνάσειο μου ακούγεται πιο εμπιστοσύνης για τέτοια θέματα.
Τεσπα, είδωμεν... Ευχομαι καλά αποτελέσματα σε όλες μας!

zouzounel
06-05-10, 13:25
Λοιπον το κάναμε κι εμείς το τρίπλεξ, μια χαρά είναι όλα! Η Λάσκαρη πολύ καλή και λεπτομερής, δε μπορούσε να δει το φλεβικό τόξο (αν το θυμαμαι σωστά) και μου ειπε να ξαναπάω σε 6 εβδομάδες (δεδομένου και του ιστορικού με τον διαβήτη κύησης), αλλά τίποτα το ανησυχητικό, απλά για σιγουριά. Ειχα ραντεβού στις 11:30, με πήρε 12:10 και η διαρκεια της εξέτασης ήταν περίπου 20 λεπτά.

despina100
06-05-10, 15:19
Λοιπον το κάναμε κι εμείς το τρίπλεξ, μια χαρά είναι όλα! Η Λάσκαρη πολύ καλή και λεπτομερής, δε μπορούσε να δει το φλεβικό τόξο (αν το θυμαμαι σωστά) και μου ειπε να ξαναπάω σε 6 εβδομάδες (δεδομένου και του ιστορικού με τον διαβήτη κύησης), αλλά τίποτα το ανησυχητικό, απλά για σιγουριά. Ειχα ραντεβού στις 11:30, με πήρε 12:10 και η διαρκεια της εξέτασης ήταν περίπου 20 λεπτά.

μπραβο βρε ζουζουνελ!!! μου δινεις κουραγιο!!! και εγω με την λασκαρη εκλεισα ραντεβου τελικα αλλα για τις 15 ιουνιου...και δεν περναει ο καιρος με τιποτα λεμε....

Ελένη
25-05-10, 13:06
Να σας γράψω και εγώ τι βρήκα μετά τη δική μου αναζήτηση για τρίπλεξ. Μας τη ζήτησε ο γιατρός προληπιτικά.

Στο Έλενα είχε μόνο απογευματινό ραντεβού και με ασφάλεια στρατού κοστίζει 75 ευρώ η επίσκεψη και 60 το απογευματινό ιατρείο.
Στο Ωνάσειο (τηλ. εξωτερ. ιατρείων για ραντεβού 21009493933) μου είπαν 125 ευρώ και στη Βιοϊατρική (Αμπελόκηποι, τηλ 2106966000) η εξέταση κοστίζει 133 ευρώ.

natasaZ
25-05-10, 22:24
Στο Ωνάσειο (τηλ. εξωτερ. ιατρείων για ραντεβού 21009493933) μου είπαν 125 ευρώ
Την καλυπτουν ομως τα ταμεια, πληρωνεις καποια συμμετοχη (τουλαχιστον ΤΕΒΕ και ΤΣΑΥ).

despina100
25-05-10, 23:37
Την καλυπτουν ομως τα ταμεια, πληρωνεις καποια συμμετοχη (τουλαχιστον ΤΕΒΕ και ΤΣΑΥ).

και το τσμεδε την καλυπτει αν και δεν καλυπτει τιποτε αλλο στην εγκυμοσυνη:evil::evil::evil::evil:

ΛΕΝΑΝΕΚ
26-06-10, 09:09
μπραβο βρε ζουζουνελ!!! μου δινεις κουραγιο!!! και εγω με την λασκαρη εκλεισα ραντεβου τελικα αλλα για τις 15 ιουνιου...και δεν περναει ο καιρος με τιποτα λεμε....

Που είσαι Δέσποινα οεο?

Τι έγινε?

Βλέπω τα ποστ σου από τότε που ήσουν έγγυος στο πρώτο σου κι εγώ στο δεύτερο!

Εύχομαι όλα καλά και περιμένουμε νέα σου!

despina100
27-06-10, 15:53
Που είσαι Δέσποινα οεο?

Τι έγινε?

Βλέπω τα ποστ σου από τότε που ήσουν έγγυος στο πρώτο σου κι εγώ στο δεύτερο!

Εύχομαι όλα καλά και περιμένουμε νέα σου!
αλοοοο!!!!! πας για τριτο βρε θηριο?? μπραβο!!!!:grin::grin::grin::grin::grin: τωρα το πηρα ειδηση!!!
ο υπερηχος πηγε μια χαρα!! η λασκαρη ηταν Φ Ο Β Ε Ρ Η!!! Υπεροχος ανθρωπος!! μου εξηγησε τα παντα!! ο μπεμπακος ειναι μια χαρα αλλα βρηκε κατι πολυ μικρο (απο οτι μου ειπε) που λεγεται χμ...γαμωτο..κατι σαν μικρη ανεπαρκεια τριγλωχινος (ελπιζω να το εγραψα σωστα) και θα ξαναπαω στα μεσα ιουλιου για να σιγουρευτουμε οτι εχει φυγει. Ηταν πολυ καθυσηχαστικη οτι δεν ειναι τιποτα (βεβαια ενα μικρο αγχος το εχω ακομα να πω την αληθεια..:-|:-|:-|)..
να σου πω και κατι να γελασεις!!! οταν τελειωσαμε την εξεταση τι γυρισε και με ρωτησε??? "μηπως εισαι η despina100"????:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: σου λεω ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!!! Ειχε παει λεει λιγες μερες πριν απο εμενα ενα ζευγαρι που της ειπε οτι γραφουν για αυτην στο παρεντς και μπηκε η γυναικα και διαβασε το θεμα που ανοιξα!! ειδε οτι εγραφα οτι εκλεισα ραντεβου στις 15 ιουνη εεε..δεν ειχε και αλλη δεσποινα εκεινη τη μερα και με καταλαβε!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΕΕ????:mrgreen::mrgreen::mrgreen: Ακομα γελαμε με το στεφανι!!!
αυτα τα νεα μας!!! μολις παω για τον επαναληπτικο θα ξαναγραψω!! τη συστηνω ανεπιφυλακτα!! φοβερη γιατρος και φοβερος ανθρωπος!!!

ποτε εχεις πητ??? πως τα πας μεχρι τωρα??γραψε τιποτα καλεεεε!!!!

kathrin_75
29-06-10, 11:03
Εχθές έκανα την Β επιπέδου εξέταση και η γιατρός που μου την έκανε μου είπε πως παρατηρείτε μια ηπια ανεπάρκεια τριγλωχινας η οποία καλό είναι να εξεταστεί και από εμβρυοκαρδιολόγο. Η ίδια (γιατρός) ήταν αρκετά καθισυχαστική και μάλιστα μου είπε πως όταν πάω να κάνω υπέρηχο για την καρδούλα του ίσως να έχει επανέλεθει η παρούσα βλάβη. Βέβαια η γιατρός αυτή ήταν του ιατρικού κέντρου και οχι η γυναικολόγος μας που περιμένω να μιλήσω μαζί της σήμερα. Απλά όπως καταλαβαίνετε έχω αγχωθεί φοβερά αν ξέρει κάποια/ος κάτι θα ήθελα μια άποψη - συμβουλή.

Ευχαριστώ

kathrin_75
29-06-10, 11:24
Εχθές έκανα την Β επιπέδου εξέταση και η γιατρός που μου την έκανε μου είπε πως παρατηρείτε μια ηπια ανεπάρκεια τριγλωχινας η οποία καλό είναι να εξεταστεί και από εμβρυοκαρδιολόγο. Η ίδια (γιατρός) ήταν αρκετά καθισυχαστική και μάλιστα μου είπε πως όταν πάω να κάνω υπέρηχο για την καρδούλα του ίσως να έχει επανέλεθει η παρούσα βλάβη. Βέβαια η γιατρός αυτή ήταν του ιατρικού κέντρου και οχι η γυναικολόγος μας που περιμένω να μιλήσω μαζί της σήμερα. Απλά όπως καταλαβαίνετε έχω αγχωθεί φοβερά αν ξέρει κάποια/ος κάτι θα ήθελα μια άποψη - συμβουλή.

Ευχαριστώ

ninaki.f
30-09-10, 22:46
εγω εκανα εξετασεις στην καρδια του εμβρυου και επιδη βρικαν κατι το οποιο χρειαζοταν επανελενχο το ξαναεκανα. στο λητω και τις 2 φορες με μια παρα πολυ καλη γιατρο οπου ψαχνοντας πληροφοριες στο ιντερνετ για αυτη ειδα οτι ειναι εξειδικευμενη γιατρος στο εξωτερικο σε ειδικοτητα που δεν υπαρχει αντιστοιχη στην ελλαδα παιδιατρος-παιδοκαρδιολογος-εμβρυικη καρδιολογος. ανχωθηκα λιγο γιατι μου ειπαν οτι μπορει αν συνεχιστει η στενωση να χρειαστει χειρουργειο μετα τη γεννηση! τωρα επιδη δεν ξερω τι συμβαινει απο δω και περα μετα την 2η εξεταση και η εξεταση για πληρη εκθεση ειναι ακριβη(135ευρω) σκεφτομαι να ζητησω απο το ικα να μου την γραψουν και να παω στο ωνασειο να την κανω με την λασκαρη που λετε οτι ειναι καλη! αλλα το ικα καλυπτει σιγουρα πληρως το κοστος της εξετασης? αργει πολυ για να μου κλεισουν ραντεβου?

ROZITA
25-10-10, 13:04
κοριτσια ξερετε τι γιατρος πρεπει να στην γραψει στο βιβλιαριο?γυναικολογος η καρδιολογος?

small bart
25-10-10, 19:47
Καλησπερα.Γυναικολογος πρεπει να σου την γραψει.

natasaZ
25-10-10, 20:28
Εμενα παλι (ΤΕΒΕ) ο καρδιολογος την εγραψε, σαν τριπλεξ καρδιας στο βιβλιαριο μου, απλα αφου ειχα κλεισει στην Κιαφα εξετασε του παιδιου την καρδια.

SoHappy
28-10-10, 12:40
Καλησπερα σε όλα τα κορίτσια..Θα ηθελα να ρωτησω αν ο γυναικολογος στο ΙΚΑ ζηταει παραπεμπτικο γιατρου για να γραψει την εξεταση, γνωρίζει κανεις?

small bart
30-10-10, 22:26
Καλησπερα σε όλα τα κορίτσια..Θα ηθελα να ρωτησω αν ο γυναικολογος στο ΙΚΑ ζηταει παραπεμπτικο γιατρου για να γραψει την εξεταση, γνωρίζει κανεις?
Ναι χρειαζεται και πρεπει οπωσδηποτε να αναφερει τη λεξη τριπλεξ(ηταν κατι που μου τονισαν απο το ωνασειο πριν λιγες μερες που εκλεισα ραντεβου και εγω)

SoHappy
05-11-10, 01:29
small bart σε ευχαριστω για την απαντηση..τελικα μου το εγραψε ο γιατρος το προβλημα ειναι οτι δεν βρηκα ραντεβου στο ωνασειο, παρα για Δεκεμβριο ..... Εσυ ποσο καιρο πριν το εκλεισες?

boy'smam
30-12-10, 10:48
Καλημερα και χρονια πολλα!
Εχω κλεισει ρντβ στο ωνασειο για υπερηχο καρδιας εμβρυο για 20-1-2011!
Σημερα το πρωι με πηρανε τηλ να με ενημερωσουν οτι δεν εχουν πια συμβαση με το ΙΚΑ :evil: και οτι η εξεταση κοστιζει 100 ευρω!
Ειπα να σας ενημερωσω να το ξερετε κι εσεις!Σε λιγο θα πληρωνουμε και τον αερα που αναπνεουμε!

despina100
30-12-10, 19:47
Καλημερα και χρονια πολλα!
Εχω κλεισει ρντβ στο ωνασειο για υπερηχο καρδιας εμβρυο για 20-1-2011!
Σημερα το πρωι με πηρανε τηλ να με ενημερωσουν οτι δεν εχουν πια συμβαση με το ΙΚΑ :evil: και οτι η εξεταση κοστιζει 100 ευρω!
Ειπα να σας ενημερωσω να το ξερετε κι εσεις!Σε λιγο θα πληρωνουμε και τον αερα που αναπνεουμε!

125 κοστιζει!!! αναθεμα το ικα!!! το χειροτερο ταμειο και με διαφορα! παντως και εμενα ενω μου ειχαν πει στο ωνασειο πως πληρωνω και μετα μου δινουν τα λεφτα απο το τσμεδε , τελικα πηρα μια σκατουλα!! τιποτα δεν μου εδωσαν!!! ελλαδαρα με τη δωρεαν υγεια σου....

Σοφία17
09-01-11, 10:53
εγω εκανα εξετασεις στην καρδια του εμβρυου και επιδη βρικαν κατι το οποιο χρειαζοταν επανελενχο το ξαναεκανα. στο λητω και τις 2 φορες με μια παρα πολυ καλη γιατρο οπου ψαχνοντας πληροφοριες στο ιντερνετ για αυτη ειδα οτι ειναι εξειδικευμενη γιατρος στο εξωτερικο σε ειδικοτητα που δεν υπαρχει αντιστοιχη στην ελλαδα παιδιατρος-παιδοκαρδιολογος-εμβρυικη καρδιολογος. ανχωθηκα λιγο γιατι μου ειπαν οτι μπορει αν συνεχιστει η στενωση να χρειαστει χειρουργειο μετα τη γεννηση! τωρα επιδη δεν ξερω τι συμβαινει απο δω και περα μετα την 2η εξεταση και η εξεταση για πληρη εκθεση ειναι ακριβη(135ευρω) σκεφτομαι να ζητησω απο το ικα να μου την γραψουν και να παω στο ωνασειο να την κανω με την λασκαρη που λετε οτι ειναι καλη! αλλα το ικα καλυπτει σιγουρα πληρως το κοστος της εξετασης? αργει πολυ για να μου κλεισουν ραντεβου?

Ninaki μπορείς να μου πεις πως την λένε την γιατρό στο λητώ γιατι και εμένα ο γυναικολλόγος μου στο λητώ θα με στείλει

angie d
10-01-11, 10:17
Ήθελα να ρωτήσω, για ποιο λόγο κάνετε εμβρυοκαρδιογράφημα??

angie d
10-01-11, 10:26
Συγνώμη, μόλις διάβασα ό,τι έχετε γράψει μέχρι τώρα και κατάλαβα...δεν χρειάζεται να μου απαντήσετε...

giasemi1
16-04-11, 17:38
Στη β επιπέδου μας είπαν ότι ο μπέμπης έχει μονηρη ομφαλική αρτηρία και προληπτικά να κάνουμε υπέρηχο καρδιάς εμβρύου. Ο γιατρός μας σύστησε κάποια ιδιώτη γιατρό. Πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερα να πάμε και στο Ωνάσειο; Γιατί έχω ήδη κλείσει με τη γιατρό για τη Μεγάλη Τρίτη. Περιττό να σας πω ότι έχω αγχωθεί πάρα πολύ, καθώς μας είπε ότι είναι πιθανή ένδειξη για Ντάουν παρότι δεν συντρέχουν άλλες προυποθέσεις(μόνο η ηλικία μου, 39).

*tingerbell*
16-04-11, 17:52
εφοσον η γιατρος που σου συστησαν ειναι καλη νομιζω πως σε πρωτη φαση αρκει να πας σ'αυτην μονο.
εκανα κι εγω υπερηχο καρδιας εμβρυου (λογω αυξημενης αυχενικης στην περιπτωση μου)και πηγα σε ιδιωτη γιατρο,τον οποιο φυσικαν μου συνεστησαν.αν τυχον εφευγα απο το ιατρεια του με αποριες που δεν καταφερε να καλυψει η τελοσπαντων χωρις να εχω μεινει ικανοποιημενη απο τη διαγνωση του,τοτε και μονο τοτε θα το εψαχνα παραπανω και σε καποιο πιο εξειδικευμενο κεντρο οπως το ωνασειο.
ευχομαι το μωρακι σου να ειναι πολυ καλα και με το καλο να το κρατησεις γερο και δυνατο στην αγκαλια σου!

giasemi1
16-04-11, 17:59
Ευχαριστώ πολύ, tingerbell, και εγώ κάπως έτσι το σκεφτόμουν, απλώς ήθελα και τη γνώμη κάποιας που έχει ήδη κάνει την εξέταση. Ευχαριστώ πραγματικά.

*tingerbell*
16-04-11, 18:05
τιποτα καλη μου,προς Θεου!
καταλαβαινω απολυτα την αγωνια και το αγχος σου,
και παλι τις θερμοτερες ευχες μεσα απο την καρδια μου για καλα αποτελεσματα!
να εισαι αισιοδοξη και ολα θα πανε καλα!

boy'smam
18-04-11, 12:50
Στη β επιπέδου μας είπαν ότι ο μπέμπης έχει μονηρη ομφαλική αρτηρία και προληπτικά να κάνουμε υπέρηχο καρδιάς εμβρύου. Ο γιατρός μας σύστησε κάποια ιδιώτη γιατρό. Πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερα να πάμε και στο Ωνάσειο; Γιατί έχω ήδη κλείσει με τη γιατρό για τη Μεγάλη Τρίτη. Περιττό να σας πω ότι έχω αγχωθεί πάρα πολύ, καθώς μας είπε ότι είναι πιθανή ένδειξη για Ντάουν παρότι δεν συντρέχουν άλλες προυποθέσεις(μόνο η ηλικία μου, 39).
giasemi και στις 2 εγκυμοσυνες εκανα τον υπερηχο καρδιας προοληπτικα!Στην πρωτη σε ιδιωτικο γιατρο,την δευτερη στο ωνασειο.Και τις 2 φορες απλα πηγα οπου μου συνεστησαν.Απλα στο ωνασειο ηθελε και 2-3 βδομαδες αναμονη για ρντβ αλλα ειχα κλεισει νωριτερα γιατι μου το ειχε πει ο γιατρος απο την 13η βδομαδα(σαν εξεταση ρουτινας).Και τις 2 φορες την εξεταση την εκανε παιδοκαρδιολογος.Αν δεις οτι δεν σε καλυπτει ο γιατρος που θα πας,στο ωνασειο η γιατρος λεγεται Κιαφα και ακουσα τα καλυτερα εκ των υστερων και ηταν πολυ"ψειρας"!Σου ευχομαι τα καλυτερα αποτελεσματα!

mariob
19-04-11, 18:18

Δεν υπάρχει θέμα ιδιώτης -Ωνάσειο. Αρκεί να είναι παιδοκαρδιολόγος και όχι μαιευτήρας-γυναικολόγος. Καλά αποτελέσματα!

giasemi1
21-04-11, 15:29
maroib, σ' ευχαριστώ. Πήγαμε σε γυναικολόγο που ειδικεύεται στην καρδιά, ο οποίος μας είπε ότι όλα είναι καλά, ευτυχώς, και κοίταξε και το μωρό και είδε κανονικά τις αρτηρίες και τη φλέβα, οπότε δεν υπάρχει θέμα μονήρους ομφαλικής αρτηρίας. Μετά από αυτό ξαναέκανα τη β' επιπέδου όπου μας είπαν και πάλι ότι όλα είναι κανονικά. Πήγαμε και σε παιδοκαρδιολόγο, η οποία μας είπε ότι η καρδιά του μωρού είναι μια χαρά. Τώρα ηρέμησα κάπως. ελπίζω να μην ξαναανησυχήσω έτσι.

mariob
21-04-11, 21:59
maroib, σ' ευχαριστώ. Πήγαμε σε γυναικολόγο που ειδικεύεται στην καρδιά, ο οποίος μας είπε ότι όλα είναι καλά, ευτυχώς, και κοίταξε και το μωρό και είδε κανονικά τις αρτηρίες και τη φλέβα, οπότε δεν υπάρχει θέμα μονήρους ομφαλικής αρτηρίας. Μετά από αυτό ξαναέκανα τη β' επιπέδου όπου μας είπαν και πάλι ότι όλα είναι κανονικά. Πήγαμε και σε παιδοκαρδιολόγο, η οποία μας είπε ότι η καρδιά του μωρού είναι μια χαρά. Τώρα ηρέμησα κάπως. ελπίζω να μην ξαναανησυχήσω έτσι.

Πολύ καλά έκανες και το έψαξες παραπάνω! Εφόσον δεν υπάρχει μονήρης ομφαλική αρτηρία δεν υφίσταται καν θέμα. Σωστά επίσης πήγες και σε παιδοκαρδιολόγο (μαιευτήρες-γυναικολόγοι με εξειδίκευση (!) στην καρδία υπάρχουν μόνο κατ' ευφημισμό- όλοι οι μαιευτήρες που είναι ειδικοί στον προγεννητικό έλεγχο και κάνουν β΄επιπέδου μπορούν να ελέγξουν την καρδιά, όμως μόνο οι παιδοκαρδιολόγοι μπορούν να προχωρήσουν σε παραπέρα αναλύσεις, προγνώσεις, θεραπείες κλπ).
Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να περάσεις ήσυχα και ευχάριστα την υπόλοιπη εγκυμοσύνη σου.

giasemi1
22-04-11, 11:57
σ΄ευχαριστώ, mariob, Καλό Πάσχα!

GeorgiaS
30-05-11, 13:32
Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιά εβδομάδα κάνατε το εμβρυοκαρδιογράφημα?

*tingerbell*
30-05-11, 13:41
καλησπερα!γινεται μεταξυ 20ης και 22ης εβδομαδας!

GeorgiaS
31-05-11, 12:55
Ευχαριστώ tingerbell. Τώρα διανύω την 22η εβδομάδα και έκλεισα ραντεβού για αύριο. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

zoek
31-05-11, 18:06
Kαλά ένα κάρο εξετάσεις και το άγχος να έχει ακουμπήσει το κόκκινο σε κάθε εξέταση. Δεν καταλαβαίνω τον όρο "προληπτικά" που λετε μερικές από εσάς. Σε κάθε υπέρηχο ο γιατρός δεν ακούει την καρδιά? Στη β επιπέδου δεν φαίνεται αν υπάρχει πρόβλημα? Αμα έχει φανεί κάτι οκ δε λέω να το ψάξω! Εγώ πάντως δεν είμαι του "προληπτικού" αμα δεν συντρέχει λόγος. Μόνο άγχος με γεμίζει και την τσέπη μου αδειάζει!! Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω!!

Nefertiti
02-09-11, 16:05
Σήμερα το πρωί έκανα τον Υπέρηχο καρδιάς εβρύου στο Ωνάσειο με την Κα Λάσκαρη. Εξαιρετική γιατρός και άνθρωπος! Είμαι στην 23η βδομάδα και η εξέταση έγινε για προληπτικούς λόγους, μου τη ζήτησε ο γιατρός μου απ'το Έλενα.
τα αποτελέσματα ήταν φυσιολογικά. Το ΙΚΑ δεν γράφει πια την εξέταση. Κόστος 100 ευρώ.

neraidoula mou
21-11-11, 22:05
κοριτσια τι κανεται!!η γυναικολογος μου μου εγραψε για αυτην την εξ.καρδειας εβρυου
!αλλα γιατι απλα μου λεει προηληπτικα ,θα παω τον αλλο μηνα κ κανει 100Ε αυτη!την εχετε κανει !!καμια σας,θα εχω κλεισει τον 6 οταν παω!!ευχαριστω

ol_ko
21-11-11, 22:22
Γεια ,και εμεις την καναμε στο Ωνασειο με την Κιαφα, μετα τη Β επιπεδου, προληπτικα. Απλα δειχνει πιο καλα την ανατομια της καρδιας. Ειδε κατι και στο ειπε ή το εχει συστημα?

neraidoula mou
21-11-11, 22:31
Γεια ,και εμεις την καναμε στο Ωνασειο με την Κιαφα, μετα τη Β επιπεδου, προληπτικα. Απλα δειχνει πιο καλα την ανατομια της καρδιας. Ειδε κατι και στο ειπε ή το εχει συστημα?ααα με αυτην θα την κανω κ εγω στο ωνασειο στης 16 νομιζω προληπτικα δεν ειδε κατι!!!επειδη αλλαξα γυναικολογω 2 επεισκεψεις εχω κανει μαζη της!!ειναι καλη αυτη η κιαφα!

ol_ko
21-11-11, 22:45
ναι θεωρειται απο τις καλυτερες και εχει πολυ μεγαλη εμπειρια, εγω εμεινα ικανοποιημενη. Σου ευχομαι καλα αποτελεσματα και μην αγχωνεσαι καθολου.

neraidoula mou
21-11-11, 22:54
ναι θεωρειται απο τις καλυτερες και εχει πολυ μεγαλη εμπειρια, εγω εμεινα ικανοποιημενη. Σου ευχομαι καλα αποτελεσματα και μην αγχωνεσαι καθολου.ευχαριτσωωωω

Αναστασια Μ
02-12-11, 21:24
στο ωνασειο οταν πηρατε για να κλεισετε ραντεβου σε ποσες μερες σας κλεισαν??

θελω ν παρω την Δευτερα ,θα μου κλεισουν συντομα η θ κανω κανα μηνα?

neraidoula mou
02-12-11, 22:28
στο ωνασειο οταν πηρατε για να κλεισετε ραντεβου σε ποσες μερες σας κλεισαν??

θελω ν παρω την Δευτερα ,θα μου κλεισουν συντομα η θ κανω κανα μηνα?
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΠΡΩΤΑ ΠΟΤΕ ΕΧΩ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΩ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΛΕΙΣΕΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΤ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ Η ΕΞΕΤΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΗΣ 4-5 ΜΕΡΕΣ.ΕΓΩ ΕΚΛΕΙΣΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΡΙΝ..ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ

ster
03-12-11, 16:50
Κορίτσια, ποιά η διαφορά του doppler από τον υπέρηχο καρδιάς εμβρύου; Εγώ έχω υπολογίσει στην 32η εβδομάδα (τώρα είμαι 27) να κάνω το doppler. Αλλά θέλω να κάνω και την άλλη εξέταση. Θα ρωτήσω βέβαια και τον γιατρό μου αλλά όποια ξέρει ας απαντήσει. Επίσης όποια γνωρίζει κάποιον ιδιώτη εμβρυοκαρδιολόγο καλό ας μου τον συστήσει. Γιατί για να κλείσω από τώρα για το Ωνάσειο από ότι κατάλαβα θα κάνει κανένα μήνα. Βασικά δεν ξέρω πόσο εβδομάδων πρέπει να γίνει αυτή η εξέταση;

neraidoula mou
03-12-11, 22:08
Κορίτσια, ποιά η διαφορά του doppler από τον υπέρηχο καρδιάς εμβρύου; Εγώ έχω υπολογίσει στην 32η εβδομάδα (τώρα είμαι 27) να κάνω το doppler. Αλλά θέλω να κάνω και την άλλη εξέταση. Θα ρωτήσω βέβαια και τον γιατρό μου αλλά όποια ξέρει ας απαντήσει. Επίσης όποια γνωρίζει κάποιον ιδιώτη εμβρυοκαρδιολόγο καλό ας μου τον συστήσει. Γιατί για να κλείσω από τώρα για το Ωνάσειο από ότι κατάλαβα θα κάνει κανένα μήνα. Βασικά δεν ξέρω πόσο εβδομάδων πρέπει να γίνει αυτή η εξέταση;
γεια σου μπωρει να στο κλειση κ ποιο νωρις εμενα την κιαφα στο ωνασειο μου συστησανε κ οταν πειρα για ραντεβου ρωτησα ποια ειναι καλυτερη/ρος κ αυτην μου ειπαν!!αλλα εμενα η δικια μου γιατρος μου ειπε να την κανω αυτον τον μηνα απο 6-μεχρι 30 δεκεμβρη κ ειμαι στην 24 εβδομαδων μου ειπε μεσα σε αυτην την ημερομενια να την κανω οποσδηποτε,οσο για το ντοπλερκαπου εκει γυρω ειναι να το κανεις κ μενα εκει νομιζω μου το εχει ελπιζω να βοηθησα,αλλα παρε στο ωνασειο εχει καλουσ γιατρουσ παρε μπωρει να σου κλεισει πιο νωρις πες οτι ειναι επηγον,κ ποτε εχεις ραντεβου με τον γιατρο σου γτ κανει 4-5 μερες να βγει μας ειπε η εξετασει δεν την περνεις την ιδια μερα

fwfw
04-12-11, 23:29
[QUOTE=ster;2234341]Κορίτσια, ποιά η διαφορά του doppler από τον υπέρηχο καρδιάς εμβρύου; Εγώ έχω υπολογίσει στην 32η εβδομάδα (τώρα είμαι 27) να κάνω το doppler. Αλλά θέλω να κάνω και την άλλη εξέταση. Θα ρωτήσω βέβαια και τον γιατρό μου αλλά όποια ξέρει ας απαντήσει. Επίσης όποια γνωρίζει κάποιον ιδιώτη εμβρυοκαρδιολόγο καλό ας μου τον συστήσει. Γιατί για να κλείσω από τώρα για το Ωνάσειο από ότι κατάλαβα θα κάνει κανένα μήνα. Βασικά δεν ξέρω πόσο εβδομάδων πρέπει να γίνει αυτή η εξέταση;[/QUOTE

το doppler είναι διαφορετική εξέταση από τον υπέρηχο καρδιάς.εγώ έκανα τον υπέρηχο καρδιάς αμέσως μερά την εξέταση Β επιπέδου με την λογική του γιατρού ότι η Β επιπέδου έχει ποσοστό ανιχνευσης προβλήματος καρδιάς 45% ενώ με τον υπέρηχο φτάνεις στο 95%.το ίδιο ακριβώς μου είπε και η παιδο-εβρυο-καρδιολόγος που έκανε την εξέταση...
εγώ την έκανα στο ιασώ

bea
05-12-11, 08:11
το ντοπλερ δειχνει την τροφοδοσια του μωρου αν τα λεω σωστα.ο υπερηχος εστιαζει στην καρδια δεν εχει καμμια σχεση το ενα με το αλλο.

Αναστασια Μ
05-12-11, 08:29
καλημερα
μολις πηρα στο Ωνασειο και μου κλεισαν για τις 20/12
τους ειπα υπερηχος καρδιας εμβρυου και μου ειπαν 100€ και σαν ραντεβου το γραψαν tripplex εμβρυου
τους ειπα οτι υπερηχο θελω οχι τριπλεχ και μου λενε το ιδιο ειναι !!!!

neraidoula mou
05-12-11, 11:48
καλημερα
μολις πηρα στο Ωνασειο και μου κλεισαν για τις 20/12
τους ειπα υπερηχος καρδιας εμβρυου και μου ειπαν 100€ και σαν ραντεβου το γραψαν tripplex εμβρυου
τους ειπα οτι υπερηχο θελω οχι τριπλεχ και μου λενε το ιδιο ειναι !!!!
καλημερα ναι μπραβω!με ποιον γιατρο σου εβαλαν ραντεβου,

Αναστασια Μ
05-12-11, 12:09
Με την κ Λασκαρη μου κλεισαν

neraidoula mou
09-12-11, 22:32
Με την κ Λασκαρη μου κλεισαν
τελικα κ μενα με αυτην μου εκλεισαν μου ακυρωσαν την προηγουμενη που ειχα με την κιαφα για λογους που δεν πολικαταλαβα την μερα που θα την εκανα κ με εβαλαν αλλη μερα με την λασκαρη...

MariaMpampis
28-08-12, 23:58
Καλησπερα. Σημερα εκανα β επιπεδου στο Νοσοκομειο Ιωαννινων και μου ειπαν οτι τουσ φαινεται πως η μια κοιλια στην καρδια ειναι μεγαλυτερη απο την αλλη και καλο θα ηταν να δω παιδοκαρδιολογο.
ξερετε τι σημαινει αυτο??? τι μπορει να συμβει???

zouzounel
29-08-12, 10:32
ποια κοιλία, η αριστερή ή η δεξιά, σου είπαν?

http://www.incardiology.gr/kardia/balbides2.gif

MariaMpampis
29-08-12, 13:03
Το κακο ειναι οτι δεν μ ειπαν. και εγω τα εχασα τοσο πολυ που δεν ρωτησα.
το μονο που μου ειπαν ειναι οτι αφου υπαρχει η πολυτελεια του παιδοκαρδιολογου ας παω να με δει. αλλα ο καρδιολογοσ δεν σηκωνει το τηλεφωνο σημερα και εγω σκαω απο την αγωνια

MariaMpampis
10-09-12, 23:40
Tελικα πηγαμε σε παιδιοκαρδιολογο και μας ειπε οτι τα μεγεθη των κοιλοτητων ειναι φυσιολογικα για την ηλικια της κυησης, αλλα μια βαλβιδα που ενωνει την καρδια με τον πνευμονα δεν εφαπτει καλα, πραγμα που δεν ειναι ανησυχιτικο προς το παρον. θα ξανα παμε σε 6 εβδομαδες για επανελεγχο για να μην εχουμε αγχος στον τοκετο

ρενα σιδηροπουλου
01-10-12, 19:55
Ήθελα να ρωτήσω, για ποιο λόγο κάνετε εμβρυοκαρδιογράφημα??

για να μην τραβηξεις αυτα που τραβαμε εμεις στο ωνασειο..........δεν ξεραμε καν οτι υπαρχει τετοιος υπερηχος.ειναι καλο να γινετε για να ειμαστε ενημερωμενοι για την υγεια των παιδιων μας αλλα πρεπει να το λενε οι γυναικολογοι οτι πρεπει να γινετε εμβρυικος υπερηχος να μην το πιζουν πολυξεροι.

Θεοδουλα
25-11-12, 14:58
καλησπερα.εκανα προχτεσ την β επιπεδου κ μου ειπαν οτι ο μπεμπης μου εχει στενωση αορτησ ξερετε κατι γι αυτο????????ποπσο εγκυρη ειναι????

Θεοδουλα
25-11-12, 14:59
ειναι αξιοπιστο το υπερηχογραφημα καρδιας?????