PDA

Επιστροφή στο Forum : πυρετος.. να ειμαι ησυχη?

fistikaki
26-04-10, 16:52
η μικρη κλεινει 3ο εικοσιτετραωρο με δυνατο πυρετο..

καθε 4-5 ωρες αντιπυρετικο εναλλαξ ντεπον- γκαντιλ, αλλα μολις πεσει ξαναανεβαινει... τα χει παιξει η μικρη απο τον πολυ πυρετο, αλλου παταει αλλου βρισκεται... τρωει ελαχιστα και γκρινιαζει συνεχως..

χτες πηγαμε στο παιδων πεντελης οπου της εκαναν ακτινογραφια και εξετασεις αιματος.. ολα καλα.. οι αιματος ηταν καποιες τιμες τσιμπημενες αλλα μας ειπαν οτι ειναι φυσιολογικα αποτελεσματα δεδομενου του δυνατου πυρετου..

η διαγνωση ηταν ιωση, δεν μας εδωσαν αντιβιωση, και μας εστειλαν σπιτι.. υπομονη μας ειπαν, και να μην ανησυχουμε...

αλλα δε ξερω, εγω ειμαι σε αναμμενα καρφια... τοσο δυνατος πυρετος για τοσο πολυ??

να την ξαναπαμε στο παιδων?

Layla Diop
26-04-10, 17:06
να σου πω την αληθεια δε μου εχει τυχει ποτε τα παιδια να εχουν πανω απο μια ημερα πυρετο. Ο παιδίατρός σου τι λεει?

mariantinos
26-04-10, 17:10
Κ εμείς το πάθαμε αυτό.τελικά ήταν ωτίτιδα...μήπως να πασ κ σε κανένα άλλο γιατρό έξω;

gio_kx
26-04-10, 17:18
η μικρη κλεινει 3ο εικοσιτετραωρο με δυνατο πυρετο..

καθε 4-5 ωρες αντιπυρετικο εναλλαξ ντεπον- γκαντιλ, αλλα μολις πεσει ξαναανεβαινει... τα χει παιξει η μικρη απο τον πολυ πυρετο, αλλου παταει αλλου βρισκεται... τρωει ελαχιστα και γκρινιαζει συνεχως..

χτες πηγαμε στο παιδων πεντελης οπου της εκαναν ακτινογραφια και εξετασεις αιματος.. ολα καλα.. οι αιματος ηταν καποιες τιμες τσιμπημενες αλλα μας ειπαν οτι ειναι φυσιολογικα αποτελεσματα δεδομενου του δυνατου πυρετου..

η διαγνωση ηταν ιωση, δεν μας εδωσαν αντιβιωση, και μας εστειλαν σπιτι.. υπομονη μας ειπαν, και να μην ανησυχουμε...

αλλα δε ξερω, εγω ειμαι σε αναμμενα καρφια... τοσο δυνατος πυρετος για τοσο πολυ??

να την ξαναπαμε στο παιδων?
Εμένα ο μικρός όσες φορές έκανε πυρετό ήταν ακριβώς έτσι!!!
Πολύ υψυλός που σε 1-2 ώρες απο το αντιπυρετικό ξαναανέβαινε...Υπομονή και πιστεύω απο αύριο θα είναι καλύτερα...μετά τις 3 μέρες συνήθως αρχίζει ή επάνοδος στα φυσιολογικά!!!

anitapolonia
26-04-10, 17:41
kalispera fistikaki , prin 2 ewdomades eho grapsei kai ego jia to idio thema . lipon i mikri mu 6,5 minon epi 3 meres 39,7 pireto , me depon den epefte mono to ponstan mas ekane duljia. pigame kai emis to trito 24 tetraoro proi sto pedon , tin tinaksane stis eksetasis ..... diagnosi ijiosi .den mu dosane kamia antywiosi kai mu ipane awrio i argotero metawrio na tis perasi . opos kai ipane etsi egine . mono pu mu ewgale meta eksanthimata se olo to soma ( den ksero an to eho grapsei sosta ) . perastika sas

mariantinos
26-04-10, 18:00
Ναι κ εμένα έβγαλε εξανθημα όταν τελείωσαν όλα πάνω στο τσιου του

v & a
26-04-10, 18:26
επισης κ εμεις πριν 1μηνα...4 μερες πυρετο μεχρι 40 καθε 4 ωρες ανεβαζε κ καθε 6ωρο επαιρνε πονσταν...μεσα στο 4ο 24ωρο εγινε 38 κ μετα χαθηκε... ιωση μας ειπανε... συζητουσαμε με συγγενη παιδιατρο κ μας ειπε επισης πως "νοσοκομειο παμε το 5ο 24ωρο με πυρετο" η αν εχει πυρετο κ αλλα συμπτωματα. 4 μερες ειναι το οριο, μετα ενδεχεται να αφυδατωθουν κλπ. ετσι κ αλλιως οι εξετασεις δε θα βγουν κανονικες λογω του πυρετου θα ναι υψηλα τα λευκα. καλυτερα μετα το τελος της ιστοριας αυτης ( αν κρατησει 4 μερεσ) οι εξετασεις για να δεις αν ειναι τελικα ειναι κατι αλλο απο απλη ιωση...

...εμενα μου φανηκε λιγο περιεργη αυτη η φορα γιατι δε μου κολλησε η μικρη, παραλο που η μεγαλη ηταν ολο μεσα στα μουτρα της κ τη φιλουσε.

aleca
26-04-10, 18:58
και εμενα εχει συμβει.....τρεις μερες υψηλος πυρετος και μετα αλλες δυο ημερες που επεφτε....δε νομιζω να ειναι κατι....περαστικα

ΤΙΓΡΑΚΙ
26-04-10, 20:18
φυστικακι τι εγινε η μικρη καλα ειναι;
υποχωρησε ο πυρετος αν οχι εγω θα το πηγαινα και αλλου το παιδι.
ευχομαι το μνμ μου να σας βρει απυρετους.

fistikaki
26-04-10, 20:24
απυρετη ειναι μετα απο ενα 39 μεσημεριανο... εδωσα ντεπον, και ηταν μια χαρα... πριν λιγο την εκανα και μπανιο να δροσερεψει κι ολας επειδη ειχε ιδρωσει και κοιμαται στον καναπε τωρα... θα δουμε πως θα παει...

το φοβαμαι ομως πως θα ξανανεβασει

ΘΑΛΑΣΣΑ
26-04-10, 22:08
Οι οδηγίες που έχω εγώ από την παιδίατρο είναι ότι τα 3 πρώτα 24ωρα δίνουμε αντιπυρετικά και περιμένουμε. Μετά επικοινωνούμε και συνήθως αρχίζουμε αντιβίωση.

Περαστικά σας!;)

Maggie
26-04-10, 23:01
Περαστικά

roulaki71
26-04-10, 23:05
Περαστικα Φυστικακι.:)

love4four
27-04-10, 09:51
απυρετη ειναι μετα απο ενα 39 μεσημεριανο... εδωσα ντεπον, και ηταν μια χαρα... πριν λιγο την εκανα και μπανιο να δροσερεψει κι ολας επειδη ειχε ιδρωσει και κοιμαται στον καναπε τωρα... θα δουμε πως θα παει...

το φοβαμαι ομως πως θα ξανανεβασει

fistikaki, καλημέρα και περαστικά. Πώς είναι σήμερα η ζουζούνα σας???? Πάντως και μιας φίλης η κορούλα της (9 μηνών) το ίδιο ακριβώς ... υψηλό πυρετό για 3-4 μέρες, ίωση διέγνωσε η παιδίατρος από το πουθενά...

myrto
27-04-10, 09:56
Τι κάνει το φυστικάκι;;;;

DALIA
27-04-10, 10:14
Περαστικά φις:p

G.STONE
27-04-10, 10:27
Περαστικούλια σας φυστικάκι. Πως είναι το παιδί;
Απο σήμερα θα αρχίσει να πέφτει σιγά σιγά ο πυρετός. Αν δείς ότι βγάζει εξάνθήματα ή συνεχίζει ο πυρετός πάνω από 4 μέρες τότε να επικοινωνήσεις με τον/την παιδίατρο.

ΝΙΚ-16
27-04-10, 10:36
Φυς ελπίζω σήμερα να είστε καλύτερα
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!

fistikaki
27-04-10, 11:51
τα ιδια.. :(

περασαμε πια και το 4ο 24ωρο..
κλεισαμε ραντεβου να μας ξαναδει γιατρος το απογευμα..

ελπιζω να μη χρειαστουμε Παιδων ξανα

AZIA
27-04-10, 12:08
Περαστικα σας fistikaki,

τι να πω.. και εμεις τα ιδια ημασταν πριν λιγες ημερες
Με υψηλο πυρετο για τρια 24ωρα, οποτε και δεν την γλιτωσαμε την αντιβιωση, οπου συνεχισε (ο πυρετος) και για αλλες δυο ημερες.
Παρα τριχα γλιτωσαμε την επισκεψη στο νοσοκομειο για εξετασεις, εαν συνεχιζε ο πυρετος. Εδω στα Κουφαλια που μενω, πολλα παιδακια εχουν νοσηλευτει, και 3 παιδακια απο το περιβαλλον μου (αδερφης - φιλης - συννυφαδας).
Ευτυχως τελικα ολα καλα, ηταν καποια λοιμωξη του αναπνευστικου, που... απλα μας ταλαιπωρησε αρκετα.
Ο Δημητρακης μου, τωρα αρχισε να ξαναβρισκει την ορεξη του για φαγητο.

Πιστευω οτι κι εσεις μολις παρετε προφανως καποια αντιβιωση, θα συνελθετε σιγα-σιγα.

Υπομονη, ιωσεις ειναι, θα περασουν... ;)

maria77777
27-04-10, 12:11
φιστικακι ευχομαι περαστικα!καμια φορα οι ιωσεις ειναι επιμονες.αν μπορεσεις γραψε μας τι σας ειπε ο γιατρος.ενα ζουμερο φιλακι στη μικρουλα!

maria77777
27-04-10, 12:11
αζια περαστικα σας!

AZIA
27-04-10, 12:15
αζια περαστικα σας!

Σ' ευχαριστω Μαρακι...

ana08
27-04-10, 12:57
Καταρχην περαστικα...

Εχω ταλαιπωρηθει πααααρα πολυ με τους πυρετους που κανει ο γιος μου. Παρε και καταλαβε. 22 μηνων, εχει αρρωστησει τους τελευταιους 10 μηνες 6 φορες. Και τις 6 με πυρετο 39,5+ χωρις εμφανες συμπτωμα. Ο παιδιατρος εβλεπε μονο κοκκινο λαιμο. Καταληγαμε παντα στην ιογενη αμυγδαλιτιδα, την οποια αντιμετωπιζαμε με αντιπυρετικα, μπανακια και χωρις αντιβιωση.

Αυτο που μας ενδιαφερει (μετα απο ατελειωτες συζητησεις με τον παιδιατρο) οταν το παιδι εχει πυρετο ειναι τις ωρες που ο πυρετος ειναι πεσμενος, το παιδι να ειναι ευδιαθετο. Οταν το παιδι ψηνεται ειναι πολυ λογικο να ειναι πεσμενο. Οταν ομως ο πυρετος πεφτει το παιδι πρεπει να ειναι κανονικο, οπως ειναι παντα. Να εχει διαθεση με λιγα λογια. Στην περιπτωση που το παιδι ειναι συνεχεια νωθρο και υποτονικο το βουταμε και φευγουμε για νοσοκομειο.

Επισης, αυτο που εχουμε ολοι στο μυαλο μας οτι ο πυρετος κραταει 3 24ωρα ειναι λιγο μουφα. Και παλι αυτο που μας ενδιαφερει ειναι οταν συμπληρωθει το 3ο 24ωρο να αρχιζει να φαινεται μια βελτιωση. Αυτο σημαινει ειτε ο πυρετος να μη χτυπαει το 39,5, αλλα να φτανει το 39 (ενα παραδειγμα δινω) ειτε τα πυρετικα διαστηματα να αραιωνουν. Το οποιο σημαινει απο εκει που το ντεπον κραταει το παιδι απυρετο 3 ωρες, τωρα να το κραταει 4 (και παλι παραδειγμα). Εχει τυχει το παιδι μου να εχει πυρετο 6 μερες. Ουτε νοσοκομειο πηγαμε, ουτε αντιβιωση χρειαστηκε... Βεβαια ο γιατρος μεσα σε αυτες τις 6 μερες το ειχε δει το παιδι 2 φορες και μιλαγαμε στο τηλ. καθε μερα. Την 7η πια ηταν απυρετος!

Ευχομαι να σε ηρεμησα! Ολα καλα θα πανε!:wink:

v & a
27-04-10, 12:58
κατι αλλο που μου εχει πει γιατρος για τους υψηλους πυρετους ειναι να ΜΗΝ κανω μπανιο το μωρο για να πεσει ο πυρετος ειδικα αν ειναι πολυ υψηλος γιατι ναι μεν μπορει να νιωθει πιο δροσερο το μικρο μετα αλλα ισως να παθει σοκ απο την αλλαγη θερμοκρασιας...δε το ειχα σκεφτει ποτε κ δε μου φανηκε παραλογο, αλλα τωρα που το ξερω δεν ειμαι διατεθειμενη να το δοκιμασω! περαστικα σας!!!!!:)

fistikaki
27-04-10, 13:02
Αυτο που μας ενδιαφερει (μετα απο ατελειωτες συζητησεις με τον παιδιατρο) οταν το παιδι εχει πυρετο ειναι τις ωρες που ο πυρετος ειναι πεσμενος, το παιδι να ειναι ευδιαθετο. Οταν το παιδι ψηνεται ειναι πολυ λογικο να ειναι πεσμενο. Οταν ομως ο πυρετος πεφτει το παιδι πρεπει να ειναι κανονικο, οπως ειναι παντα. Να εχει διαθεση με λιγα λογια. Στην περιπτωση που το παιδι ειναι συνεχεια νωθρο και υποτονικο το βουταμε και φευγουμε για νοσοκομειο.

Επισης, αυτο που εχουμε ολοι στο μυαλο μας οτι ο πυρετος κραταει 3 24ωρα ειναι λιγο μουφα. Και παλι αυτο που μας ενδιαφερει ειναι οταν συμπληρωθει το 3ο 24ωρο να αρχιζει να φαινεται μια βελτιωση. Αυτο σημαινει ειτε ο πυρετος να μη χτυπαει το 39,5, αλλα να φτανει το 39 (ενα παραδειγμα δινω) ειτε τα πυρετικα διαστηματα να αραιωνουν. Το οποιο σημαινει απο εκει που το ντεπον κραταει το παιδι απυρετο 3 ωρες, τωρα να το κραταει 4 (και παλι παραδειγμα). Εχει τυχει το παιδι μου να εχει πυρετο 6 μερες. Ουτε νοσοκομειο πηγαμε, ουτε αντιβιωση χρειαστηκε... Βεβαια ο γιατρος μεσα σε αυτες τις 6 μερες το ειχε δει το παιδι 2 φορες και μιλαγαμε στο τηλ. καθε μερα. Την 7η πια ηταν απυρετος!

Ευχομαι να σε ηρεμησα! Ολα καλα θα πανε!:wink:

ναι, ευχαριστω..

οντως, εχουν μεγαλωσει τα διαστηματα μεταξυ πυρετων, και ειναι ζωηρη οταν ειναι απυρετη (αν και δεν παλευεται η γκρινια της...)

με ανησυχει και το αδειο στομαχι... ελαχιστο φαγητο τοσες μερες τωρα, και καθολου γαλα...

ευτυχως ζηταει συνεχεια νερο

Nikolekaki
27-04-10, 13:04
Φυστικάκι μου περαστικούλια σας... μην ανησυχείς κοριτσάκι... δεν θα είναι τίποτα σοβαρό... ιωσούλα θα είναι. Κι εμένα ο μεγάλος πριν το πάσχα είχε πολλές μέρες υψηλό πυρετό... Ίωση ήτανε (άσχετο αν κόλλησε ο μπέμπης και τον ηπ...με...). Οι γιατροί μετά το 3ο-4ο 24ωρο δίνουν αντιβίωση... Πολλά πολλά υγράκια για την αφυδάτωση και γράψε μας νεάκια από τον γιατρό...

Ευάκι
27-04-10, 13:09
Μην ανησυχείς fistiki σύντομα θα γίνει η παλιά καλή ταλιμπάν που είχες. Κάντης λίγο φιδέ, καμιά κρεμούλα, ζελέ και σιγά σιγά θα φάει

ana08
27-04-10, 13:12
κατι αλλο που μου εχει πει γιατρος για τους υψηλους πυρετους ειναι να ΜΗΝ κανω μπανιο το μωρο για να πεσει ο πυρετος ειδικα αν ειναι πολυ υψηλος γιατι ναι μεν μπορει να νιωθει πιο δροσερο το μικρο μετα αλλα ισως να παθει σοκ απο την αλλαγη θερμοκρασιας...δε το ειχα σκεφτει ποτε κ δε μου φανηκε παραλογο, αλλα τωρα που το ξερω δεν ειμαι διατεθειμενη να το δοκιμασω! περαστικα σας!!!!!:)

Εμενα παλι το αντιθετο. Αν εχεις ενα παιδι με 39,8 και το ντεπον δεν εχει αρχισει ακομα να δρα και ο πυρετος συνεχιζει να ανεβαινει, το μπανιο ειναι η μονη λυση...

Ομως... Το μπανιο πρεπει να γινεται ως εξης. Γεμιζουμε την μπανιερα με ζεστο νερο. Βαζουμε το παιδι μεσα και με αυτο τον τροπο το παιδι δεν παγωνει απο την αλλαγη της θερμοκρασιας. Σταδιακα κρυωνουμε λιγο λιγο το νερο. Σταδιακα ομως, ετσι ωστε να προσαρμοζεται σιγα σιγα το σωμα στην αλλαγη της θερμοκρασιας. Το μπανιο πρεπει να κραταει τουλαχιστον 10 λεπτα (οποτε και το νερο εχει γινει πια χλιαρο). Παντα βρεχουμε και το κεφαλι! Αυτες ειναι οι οδηγιες του δικου μου παιδιατρου και πραγματικα με εχουν βοηθησει απιστευτα!

ana08
27-04-10, 13:16
ναι, ευχαριστω..

οντως, εχουν μεγαλωσει τα διαστηματα μεταξυ πυρετων, και ειναι ζωηρη οταν ειναι απυρετη (αν και δεν παλευεται η γκρινια της...)

με ανησυχει και το αδειο στομαχι... ελαχιστο φαγητο τοσες μερες τωρα, και καθολου γαλα...

ευτυχως ζηταει συνεχεια νερο

Αντε μια χαρα ειναι το παιδι! Επανερχεται!

Το οτι ζηταει νερο ειναι ευεργετικο! Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο πολυ τη βοηθαει.

τωρα για το φαγητο, ειναι απολυτα λογικο! Θα επανελθει!

Υποθετα χρησιμοποιεις καθολου? Δεν επιβαρυνεται το στομαχακι τους τουλαχιστον...

fistikaki
27-04-10, 13:18
Υποθετα χρησιμοποιεις καθολου? Δεν επιβαρυνεται το στομαχακι τους τουλαχιστον...

δε καθεται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ........... 2 ανθρωποι να την κραταμε δεν την κανουμε καλα... :-?

G.STONE
27-04-10, 13:37
Και οι κομπρεσούλες με νερό και λίγο ξύδι βοηθάνε πολύ να πέσει ο πυρετός. Εμείς αυτό κάνουμε.

Nikolekaki
27-04-10, 21:38
Φυς τί έγινε κοριτσάκι? Πως είναι η μικρούλα? Πήγατε στο γιατρό??

fistikaki
27-04-10, 21:52
ναι, πηγαμε!

καλα ειναι, το λαιμουδακι της βρηκε ψιλοχαλια, ο πυρετος υποχωρει, εχουν πραγματικα αραιωσει τα διαστηματα που δινουμε αντιπυρετικο..

αλλα..

εχει γινει ΠΟΥΑ!!!
τιγκα στο πορτοκαλι εξανθημα... σα σπανιο πουλι ειναι!!!! και επειδη μας εχει φυγει το αγχος τωρα πια, και της κανουμε πλακα, λεμε οτι θα την βγαλουμε στο τσιρκο 'ΤΟ ΠΑΙΔΙ-ΚΑΡΟΤΟ' !! :lol::lol:

την βγαζουμε και αναμνηστικες φωτογραφιες, χεχεεχεχε...
ποζαρει κι ολας ο σαλταμπικος!!!!
γυμνουλι, πετσι και κοκαλο, ολο μπουκλα και μαγουλο ΚΑΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ!!!!!!!

θα περασει λεει το εξανθημα σε καμια δυο μερες...
(ελπιζω να προλαβω να βγαλω πολλες φωτος!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen: )

πλακα πλακα...

φαγαμε μεγαλο πακετο...:?:?:?
πολυ αγχος...

Nikolekaki
27-04-10, 23:28
Αχ βρε κουκλίτσα μου, τι πακέτο είναι αυτό... πω πω... περαστικά στο καροτάκι σας βρε! Ε, βαρέθηκε το καημένο, όλο φυστίκι φυστίκι... ας αλλάξουμε και λίγο! Από ξηροκάρπιον ζαρζαβατικό λοιπόν! Σας εύχομαι περαστικά κι αγύριστα και σύντομα πάλι φυστικάκι! Και χωρίς πουά ντεσέν! Φιλάκια!

maria77777
27-04-10, 23:59
περαστικουλια!

love4four
28-04-10, 09:22
Περαστικά στο καροτάκι σας, φυστικάκι !!!

Access
28-04-10, 09:40
Περαστικά λοιπόν στο φιστικο........πορτοκαλάκι !!! :D:D

Ευάκι
28-04-10, 10:19
Βασικά fistiki κάθε αρχή και δύσκολη. Εγώ πλέον μετά από τόσες αρρώστιες με τις 2 τσούπρες, έχω γίνει γιατρός και έχω ένα φαρμακείο που θα το ζήλευε και αυτό της γειτονιάς. :rolleyes: