PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια ειναι η γνωμη σας για τα πλυντηρια ρουχων Miele?

maryspain
13-05-10, 12:14
Καλημερα κοριτσαρες μου. Ειμαι σε αναζητηση καινουργιου πλυντηριου ρουχων γιατι το παλιο τα επαιξε. Απο φοιτητες το ειχαμε το καημενο( πανε 15 χρονια τωρα).
επειδη θελω ενα πολυ καλο πλυντηριο να αντεξει τις αναριθμητες πλυσεις ( θα ειμαστε 5, ζωη να εχουμε, σε λιγο) κατεληξα απο ερευνα στα Miele που της εχω και καποια αδυναμια κιολας μπορω να πω. Φυσικα πολυ καλα ειναι και τα Bosch και τα siemens αλλα ειπαμε αδυναμιες ειναι αυτες. Ποια ειναι η γνωμη σας για τα συγκεκριμενα πλυντηρια λοιπον?

maria77777
13-05-10, 12:32
ειναι τα μονα που ειναι ανοξειδωτος ολοκληρος ο καδος(οχι μονο η εξωτερικη επιφανεια)ειχε η μητερα μου και το εχω εδω και 6 χρονια κι εγω.το αγορασα σφου ηταν ηδη δοκιμασμενο απο τη μαμα οπως κατλαβαινεις...εγω αν αγοραζα παλι,παλι mieleθα επαιρνα.α!κατα την παραδοση το καταστημα εστειλε και τεχνικο για να το συνδεση(οχι της εταιρειας,δικο τους).ο ανθρωπος μου ειπε οτι το θεωρει φεραρι των πλυντηριων.αυτα!

zounitsa
13-05-10, 13:01
Συμφωνώ!!! Επειδή η εργασία του μπαμπά μου ήταν να επισκευάζει οικιακές συσκευές και φυσικά όλοι οι καινούριοι τεχνικοί στην πόλη μας είναι γνωστοί μας, όλοι μας λένε για τη Miele. το πήρε η αδερφή μου, το έχω πάρει και εγώ (και το στεγνωτηριο). Μπορεί να είναι πιο ακριβά από τα υπόλοιπα, είναι πολύ αξιόπιστα σε θέμα βλαβών!! Αυτά τα λίγα από εμένα....... και καλορίζικο!! χαχαχα

nikol1981
13-05-10, 13:14
η miele θεωρειται κορυφη στις συσκευες νερου ειτε αυτο ειναι πλυντηριο ρουχων ειτε ειναι πλ.πιατων.εχουν τελεια αποδοση πλυσης και εκτοσ του ινοξ καδου και η βαφη τους εξωτερικα ειναι ειδικη για να μην σκουριαζει.(αποκλειστικη της παντετα) επισης να ξερεις οτι εχει παρακαταθηκη για τα ανταλλακτικα της 30 χρονια αλλα αυτο ειναι που πληρωνεις στην τιμη τελικα.επισης μελλοντικα σε περιπτωση βλαβης εκτος εγγυησης θα πληρωσεις αδρα.προτιμησε να παρεισ συσκευη με 10ετη εγγυηση.δεν το παρεχει σε ολες της τις συσκευες.
τωρα για πιο οικονομικες λυσεις μπορεις να παρεις bosch / siemens h aeg σε 8κιλα που ειναι γερμανικης κατασκευης και αυτα και πιο οικονομικα.

Ηλιάννα
13-05-10, 17:51
ω εχω τωρα και 4 περιπου χρονια(εχω παρει και στεγνωτηριο)και ειμαι απολυτα ευχαριστημενη
Αξιζουν τα λεφτα τους στα σιγουρα

fairy's mom
13-05-10, 22:38
Εμάς πάλι όταν μας είχε χαλάσει το πληντύριο πριν κανά 2 χρόνια (bosch χάλασε μετά από 15 χρόνια) έκανα μία μικρή έρευνα και είχα ακούσει ή διαβάσει ότι τα miele πλυντήρια ρούχων και μάλιστα αυτά που είναι τα πιο ακριβά μοντέλα βγάζουν προβλήματα. Δεν θυμάμαι καθόλου πού το διάβασα, γιατί έχει περάσει πολύς καιρός. Για τον λόγο αυτό επέλεξα siemens γεμρανικό. Αλλά και τα μποσ το ίδιο είναι. Κατά τα άλλα πληντ πιάτων, ψυγείο και πλέον και η κουζίνα μου είναι miele!
Να σου πω την αλήθεια δες ποιο είναι το budget σου. Bosch siemens είναι επίσης αξιόπιστα αρκεί να είναι made in germany. Καλές αγορές!!

mama-lia
13-05-10, 23:19
Πριν από 15 ημέρες πλήρωσα 210 ευρώ, χωρίς απόδειξη, για βλάβη στα αμορτισέρ, σε πλυντήριο αυτής της μάρκας ούτε 7 ετών! Απογοητεύτηκα!

pashalitsa
13-05-10, 23:33
Έχω miele πλυντήριο ρούχων ακριβώς 3 χρόνια και ψυγείο 2 χρόνια. Είναι πραγματικά γαϊδούρι (το πλυντήριο) και αυτό ακριβώς έψαχνα. :!:Κι εμένα μου είχαν πει ότι είναι τα πιο γερά πλυντήρια, αν θυμάμαι καλά νομίζω ότι μου είχαν πει ότι είναι τα μόνα που ο κάδος περιστρέφεται σε διπλό αμορτισέρ, δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει πρόβλημα. Είμαι πολύ ευχαριστημένη ακόμα και από τη μικρή ηλ. σκούπα της miele και νομίζω ότι δεν θα ξαναρισκάρω σε άλλη μάρκα. Προσωπικά από τη Bosch και την Brandt δεν είμαι πολύ ευχαριστημένη. :?

sternchen
14-05-10, 00:14
Κι εμένα όλες μου οι οικιακές συσκευές είναι Μiele και είμαι πολύ ευχαριστημένη.
Η μητέρα μου επίσης και το πλυντήριο το έχει 22 χρόνια!!!!

nikol1981
14-05-10, 09:52
Έχω miele πλυντήριο ρούχων ακριβώς 3 χρόνια και ψυγείο 2 χρόνια. Είναι πραγματικά γαϊδούρι (το πλυντήριο) και αυτό ακριβώς έψαχνα. :!:Κι εμένα μου είχαν πει ότι είναι τα πιο γερά πλυντήρια, αν θυμάμαι καλά νομίζω ότι μου είχαν πει ότι είναι τα μόνα που ο κάδος περιστρέφεται σε διπλό αμορτισέρ, δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει πρόβλημα. Είμαι πολύ ευχαριστημένη ακόμα και από τη μικρή ηλ. σκούπα της miele και νομίζω ότι δεν θα ξαναρισκάρω σε άλλη μάρκα. Προσωπικά από τη Bosch και την Brandt δεν είμαι πολύ ευχαριστημένη. :?

το ψυγειο σου να ξερεις οτι liebherr.h miele δεν κατασκευαζει της τα φτιαχνει η lieberr που ειναι κορυφη δεν το συζηταμε αλλα ειναι και κατα 300 ευρω πιο φθηνα

JENNI
14-05-10, 10:06
Καλημερα κοριτσαρες μου. Ειμαι σε αναζητηση καινουργιου πλυντηριου ρουχων γιατι το παλιο τα επαιξε. Απο φοιτητες το ειχαμε το καημενο( πανε 15 χρονια τωρα).
επειδη θελω ενα πολυ καλο πλυντηριο να αντεξει τις αναριθμητες πλυσεις ( θα ειμαστε 5, ζωη να εχουμε, σε λιγο) κατεληξα απο ερευνα στα Miele που της εχω και καποια αδυναμια κιολας μπορω να πω. Φυσικα πολυ καλα ειναι και τα Bosch και τα siemens αλλα ειπαμε αδυναμιες ειναι αυτες. Ποια ειναι η γνωμη σας για τα συγκεκριμενα πλυντηρια λοιπον?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΡΚΑ , ΑΠΛΑ Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ 8 ΚΙΛΟ , ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΛ\ΟΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ , ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΝΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟ. ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟ 8 ΚΙΛΟ ΤΗΣ WIRLPOOL ΠΛΕΝΩ ΤΙΣ ΥΠΕΡΔΙΠΛΕΣ ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ , ΠΑΠΛΩΜΑΤΑ , ΧΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΛΩΝΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΑ ΣΗΚΩΣΩ. ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΛΕΨΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΜΑΡΚΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΧΟΥΝ 8 ΚΙΛΑ.

maryspain
14-05-10, 10:10
ευχαριστω για την ανταποκριση κοριτσια. Την ηθελα την επιβεβαιωση να σας πω την αληθεια. Απο βδομαδα παω για αγορες. το μοντελο που διαλεξα ειναι το 7κιλο w6546 με φωτιζωμενο καδο και εως 1800 στροφες ( που μαλλον δε τις χρειαζομαι τοσες πολλες). Το βρηκα στα 1140 ευρω με καλυτερη τιμη. Ειναι νομιζω η καλυτερη τιμη της αγορας για το συγκεκριμενο μοντελο απο οτι εχω ψαξει. Και πιστεψτε με αξιζει να το ψαχνεις γιατι οι διαφορες στην τιμη ειναι απιστευτες.

maryspain
14-05-10, 10:12
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΡΚΑ , ΑΠΛΑ Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ 8 ΚΙΛΟ , ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΛ\ΟΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ , ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΝΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟ. ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟ 8 ΚΙΛΟ ΤΗΣ WIRLPOOL ΠΛΕΝΩ ΤΙΣ ΥΠΕΡΔΙΠΛΕΣ ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ , ΠΑΠΛΩΜΑΤΑ , ΧΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΛΩΝΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΑ ΣΗΚΩΣΩ. ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΛΕΨΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΜΑΡΚΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΧΟΥΝ 8 ΚΙΛΑ.

ναι ε? χμμμμμμμμμ!!!!!!!!!
χρησιμη πληροφορια

zouzounel
14-05-10, 10:30
... και η βαφη τους εξωτερικα ειναι ειδικη για να μην σκουριαζει.(αποκλειστικη της παντετα) ...

Kαλά μην υπερβάλουμε, δεν είναι καμιά ειδική βαφή, απλά είναι εμαγιέ σε 3 στρώσεις, δηλαδη ψημένη στο φούρνο
.
Πρόσφατα αγόρασα πλυντήριο-στεγνωτήριο και στο κατάστημα η πωλήτρια της Miele μας ενημέρωσε και για το αντίστοιχο της Miele. Ομολογώ οτι ναι, εντυπωσιάστηκα από τον ίνοξ κάδο, αλλά όχι και από τα υπολοιπα. Δλδ μας ανέφερε για την εμαγιέ βαφή, για το βάρος πάνω απ' τον κάδο ότι δεν είναι τσιμεντένιο αλλά από χάλυβα και δε θυμαμαι τι άλλο. Α, ναι θυμάμαι την τιμή, η οποία πράγματι με εντυπωσίασε: 2000 ευρώ, για πεντάκιλο πλυντήριο-στεγνωτήριο (μόνο αυτό βγαίνει) με max1200 στροφές.
Τελικά πήρα Hoover, 8κιλο, made in England και μου κόστισε 850 ευρώ με 5ετή εγγύηση και κατανάλωση Α+++. Το προηγούμενο πλυντηριο μου ήταν Philco, σχεδόν 10 χρόνια το είχα, απο δική μου χαζομάρα χάλασε, αλλά ηθελα έτσι κι αλλιως να το αλλάξω με πλυντηριο-στεγνωτήριο, δεν είχε σκουριάσει, δεν είχε πάθει τίποτα το τσιμεντένιο βαρίδι (τι νόημα έχει το χαλύβδινο δεν ξέρω) και να σας πω και την αλήθεια με τα λεφτά που θα έδινα για Miele παιρνω 2,5 Hoover ε, ας μην κρατήσει 20 χρόνια, και 10 να κρατήσει, μια χαρά ευχαριστημένη θα είμαι.
Κατα την άποψή μου, όλα είναι σχετικά. Αν είσαι κολλημενη με τη Miele δεν την αλλάζεις, αλλά κατά τη γνωμη μου δε δικαιολογείται τοσο μεγάλη διαφορά στις τιμές.

nikol1981
15-05-10, 09:38
Kαλά μην υπερβάλουμε, δεν είναι καμιά ειδική βαφή, απλά είναι εμαγιέ σε 3 στρώσεις, δηλαδη ψημένη στο φούρνο
.
Πρόσφατα αγόρασα πλυντήριο-στεγνωτήριο και στο κατάστημα η πωλήτρια της Miele μας ενημέρωσε και για το αντίστοιχο της Miele. Ομολογώ οτι ναι, εντυπωσιάστηκα από τον ίνοξ κάδο, αλλά όχι και από τα υπολοιπα. Δλδ μας ανέφερε για την εμαγιέ βαφή, για το βάρος πάνω απ' τον κάδο ότι δεν είναι τσιμεντένιο αλλά από χάλυβα και δε θυμαμαι τι άλλο. Α, ναι θυμάμαι την τιμή, η οποία πράγματι με εντυπωσίασε: 2000 ευρώ, για πεντάκιλο πλυντήριο-στεγνωτήριο (μόνο αυτό βγαίνει) με max1200 στροφές.
Τελικά πήρα Hoover, 8κιλο, made in England και μου κόστισε 850 ευρώ με 5ετή εγγύηση και κατανάλωση Α+++. Το προηγούμενο πλυντηριο μου ήταν Philco, σχεδόν 10 χρόνια το είχα, απο δική μου χαζομάρα χάλασε, αλλά ηθελα έτσι κι αλλιως να το αλλάξω με πλυντηριο-στεγνωτήριο, δεν είχε σκουριάσει, δεν είχε πάθει τίποτα το τσιμεντένιο βαρίδι (τι νόημα έχει το χαλύβδινο δεν ξέρω) και να σας πω και την αλήθεια με τα λεφτά που θα έδινα για Miele παιρνω 2,5 Hoover ε, ας μην κρατήσει 20 χρόνια, και 10 να κρατήσει, μια χαρά ευχαριστημένη θα είμαι.
Κατα την άποψή μου, όλα είναι σχετικά. Αν είσαι κολλημενη με τη Miele δεν την αλλάζεις, αλλά κατά τη γνωμη μου δε δικαιολογείται τοσο μεγάλη διαφορά στις τιμές.

τη διαφορα τιμμης την αιτιολογισα πιο πανω .τωρα το hoover made in engand στο ειπαν η το γραφει το πλυντηριο.γιατι απ΄τι ξερω ειναι made in italy(ανηκει στον ομιλο της candy).
επισησ δεν δικαιολογω την τιμη σττην miele & γω σπιτι μου ariston εχω απλα ξαναειπα οτι ειναι η μονη που εχει παρακαταθηκη ανταλλακτικων για 30 χζρονια και ουσιαστικα την προπληρωνεις.

fairy's mom
15-05-10, 12:41
Κι εγώ επιβεβαιώνω ότι το 8κιλο θα σε σώσει!!! Εμένα πλέον η μάνα μου, μου στέλνει μεγάλα μπουφάν τους για να τα πλύνω στο δικό μου. Και όχι μόνο μπουφάν..

kiknaki
17-05-10, 23:27
Επειδή κι εγώ σε αναζήτηση πλυντηρίου ήμουν μέχρι πρόσφατα μου είπαν αρκετοί οτι η miele είναι υπερτιμημένη κτλ. Εγώ πήρα της Bosch το 8 κιλών 650 ευρώ μετρητοίς και ειλικρινά χάρηκα πλύσεις και σε λογική τιμή γιατί ρε κορίτσια η αλήθεια είναι οτι όταν άκουσα τις εξωφρενικές(ίσως και αντικειμενικές) τιμές της miele το έπαθα το εγκεφαλικό.

maria- elpida
17-05-10, 23:50
βρε κοριτσια μονο και μονο οτι η τιμη ειναι διπλασια θα επρεπε να σας πειθει οτι ειναι πολυ καλυτερα, (ο,τι πληρωνεις παιρνεις...)
οχι οτι δεν υπαρχουν και αλλα πολυ καλα πλυντηρια αλλα η miele ειναι κορυφη στα προιοντα νερου.
εγω θα σας πω επειδη δουλευω σε ηλεκτρικα οτι οποιος εχει miele δεν το αλλαζει και επισης το πιο σημαντικο ειναι οτι οταν ερχονται να παρουν miele αυτοι που τους χαλασε λενε οτι το παλιο ειναι 10-15 χρονων.
αρα τα βγαζει τα λεφτα του..
μακαρι να ηταν πιο φτηνα, θα περναμε ολες αλλα δυστηχως..

zouzounel
18-05-10, 10:21
εγώ πάντως δε συμφωνώ με το θεμα τιμής-ποιότητας
γιατι να πληρώσω την εμαγιέ βαφή? δε θα το έχω στον κήπο το πλυντήριο, μέσα στο σπίτι θα το έχω, γιατί να σκουριάσει?
και γιατί να πληρώσω το βαρίδι από χάλυβα? υπάρχει περίπτωση να χαλάσει το τσιμεντένιο?
τον ίνοξ καδο, ναι, να τον πληρώσω... αλλά μέχρι εκεί!
τόοοοοσο μεγάλη διαφορά τιμής, δε μπορω να τη δικαιολογήσω..

[όπως είπα και πριν, το philco το πλυντηριάκι μου 10 χρόνια κράτησε... και θα κράταγε κι άλλο, αν ήμουν πιο προσεκτική και άδειαζα τις τσέπες των παντελονιών από τα ψιλά... τι να σου κάνει η καϋμένη η αντλία....
Αν λοιπον τα miele κρατάνε μόνο 10 χρόνια, δε νομιζω να τα αξίζουν τα λεφτά τους!]

ravT
18-05-10, 11:06
Αχ γιατί το κουράζετε? Ο καθένας και μια άποψη. Έχω ξαναπει η γιαγιά μου έχει όλα τα χρόνια τα ίδια ηλεκτρικά miele και δεν έχουν πάθει τι-πο-τα. Η μάνα μου το ίδιο. Ότι έχει σε αυτή τη μάρκα είναι αθάνατο, ότι δεν είναι τέτοιο έχει αλλαχτεί 2 φορές και ειδικά το πλυντήριο πιάτων έχει γίνει και 100 φορές service...

maria77777
18-05-10, 11:13
προσωπικα οσους ξερω με πλυντηριο mieleειναι ευχαριστημενοι και το εχουν χρονια χωρις κανενα προβλημα.βεβαια δεν γνωριζω ολο τον κοσμο και τον ντουνια,οποτε ειναι καθαρα προσωπικη εμπειρια.ολοι αποψεις λεμε...

zouzounel
18-05-10, 11:45
Αχ γιατί το κουράζετε? Ο καθένας και μια άποψη.

Δεν είναι κακό αυτό. Συζήτηση κάνουμε. ;)

Έχω ξαναπει η γιαγιά μου έχει όλα τα χρόνια τα ίδια ηλεκτρικά miele και δεν έχουν πάθει τι-πο-τα. Η μάνα μου το ίδιο. Ότι έχει σε αυτή τη μάρκα είναι αθάνατο, ότι δεν είναι τέτοιο έχει αλλαχτεί 2 φορές και ειδικά το πλυντήριο πιάτων έχει γίνει και 100 φορές service...

Και οι δικοί μου έχουν general electric πάνω από 50 χρόνια! Τα έχουμε πάει στο εξοχικό πια και ομως ακόμα δουλεύουν μια χαρά! Και μια ασπρόμαυρη τηλεόραση από τις πρώτες που κυκλοφόρησαν που ακόμα δουλεύει και εχει μια εικόνα άλλο πράγμα, τετραδιάστατη! (προσπαθώ να θυμηθώ τη μάρκα και δε μου ερχεται, θα επανέλθω).
Δυστυχως όμως οι καινούριες συσκευές δεν είναι το ίδιο αξιοπιστες.

edit
η τηλεόραση είναι Loewe Opta, το θυμηθηκα! :)

kiknaki
18-05-10, 22:56
Ότι παλιό και αθάνατο..θες πλυντήριο,κουζίνα,ψυγείο ακόμα και τα παλιά αυτοκίνητα κατάγερα ρε παιδί μου..αλλά η νέα τεχνολογία έχει ημερομηνία λήξης, πως θα γίνει δηλαδή αν τίποτα δεν χαλάσει δεν θα αγοράσουμε και τίποτα άρα κατανάλωση μηδέν. Όλα προμελετημένα είναι κορίτσια.:wink:

sailor_moon
21-05-10, 22:25

Γειά σας και απο εμένα!!!!και εδώ miele εχω και ειμαι απόλυτα ικανοποιμένη!!!!

Aggeloudia
25-05-10, 14:48
Θεωρω πως ειναι τα πλέον αξιόπιστα...
Εφερε η μητέρα μου απο την Κυπρο το τοτε πολύ ακριβό μοντέλο της miele, ( ΤΟ ΣΩΤΗΡΙΟ ΕΤΟς 1986) και να σας πω οτι αυτο εχει ΑΚΟΜΗ...
Εχει φάει κάνα 2 σερβις αλλά αυτό και αν σημαίνει...
"ταβγαλε τα λεφτά του 5 φορές...οχι μια"

και φυσικά miele πήρα και εγω

maria.nd
31-05-10, 23:12
να ρωτήσω κάτι κορίτσια.
Και εγώ miele πλυντήριο έχω και γενικά όλες οι συσκευές μου miele είναι και είμαι πολύ ευχαριστημένη.
Θέλω όμως να το αλλάξω το πλυντήριο ρούχων γιατί έκανα το λάθος και πήρα το 5κιλο και με τόσα πλυντήρια που βάζω την ημέρα νομίζω δεν μου φτάνει. Θέλω δηλαδή να πλύνω το μονό πάπλωμα του μικρού και δεν χωράει. Και στο 5κιλο εκεί που βάζω 2 πλυντήρια με το 8κιλο θα βάζω 1;
Εσείς που έχετε 8κιλα χωράει πάπλωμα διπλό ή κουβέρτα διπλή;

Ε1976
16-03-12, 01:26
μια ιδεα ειναι ολα. Μολις μου χαλασε το πλυντηριο μου. Ενα Miele που το ειχα 11 χρονια, με πολλες πλυσεις και ποτε δεν ειχε παρουσιασει κανενα προβλημα. Κι ομως χαλασε, ετσι ξαφνικα, εκαψε πλακετα+αμορτισερ, και θελει 450 ευρω για επισκευη!!!!!
Με λιγα ακομα αγοραζω καινουριο για να εχω και την εγγυηση.
Δεν ειναι και εντελως αθανατα λοιπον. Τα περισσοτερα πλυντηρια αντεχουν μια δεκαετια, και ειναι και πιο οικονομικα.

marilou01
16-03-12, 01:44
Όπως είπαν και κάποια από τα κορίτσια πιο πάνω και θα συμφωνήσω, νομίζω τα πλυντήρια Miele πλέον είναι υπερτιμημένα και μόνο το όνομα πληρώνεις πια (καλά μη μιλήσω για τα ψυγεία της, 5 χρόνια το είχαμε και το πετάξαμε!). Δεν είναι όπως πριν 20 χρόνια..Στο πατρικό μου είχαμε πλυντήριο Miele, από τα πρώτα ηλεκτρονικά που είχαν κυκλοφορήσει και ναι, κράτησε πολύ, ναι δεν σκούριασε, αλλά όσες φορές χρειάστηκε σέρβις (που χρειάστηκε) το κόστος ήταν αστρονομικό! Τώρα βέβαια, άμα είσαι ταμένη στη μάρκα αυτή, δύσκολα αλλάζεις γνώμη, αλλά δες και τίποτα άλλο, δεν χάνεις τίποτα..