PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαγορεύονται!

bouboukakia
13-05-10, 16:29
Εδώ και 2 χρόνια, από τότε που μετακομίσαμε, όσες προσκλήσεις φέρνουν τα παιδιά από συμμαθητές τους γράφουν με μεγάλα γράμματα "Απαγορεύονται αδέλφια και γονείς". Να διευκρινίσω ότι δεν υπήρχε περίπτωση να πάω και τα 4 παιδιά σε πάρτι συμμαθητή τους. Τουλάχιστον μέχρι εκεί μου "κόβει". Όμως: 1. Βρίσκω άκομψη τη φράση "απαγορεύεται" σε πρόσκληση. Το ίδιο πράγμα μπορεί να διατυπωθεί κι αλλιώς.
2. Όταν ο άλλος ξέρει ότι το παιδάκι έχει άλλα 3 αδέλφια, νομίζω ότι καταλαβαίνει ότι είναι σχεδόν αδύνατο να τακτοποιήσει κάπου η μαμά τα άλλα 3, για να πάει εκείνο σε πάρτι. Οπότε, εν γνώσει του, το αποκλείει από το πάρτι.
3. Το να περιμένεις να εμπιστευτεί ο γονιός το παιδί του σε έναν άγνωστο, είναι λίγο "κουφό". Πώς απαγορεύεις την παρουσία του γονιού σε ένα πάρτι;
Έχει τύχει να πάρω τέτοια πρόσκληση από γνωστή μου, η οποία μετά μου είπε: "γιατί δεν ήρθατε;" "δεν είχα να αφήσω κάπου τα υπόλοιπα". "καλά γιατί δεν τα έφερες κι εκείνα;":confused:
Οι γνώμες σας;

Niki81
13-05-10, 16:34
Τι να σου πω....πρωτη φορα το ακουω.Εχεις δικιο παντως εκτος απο τρελλη αγενεια ειναι και εντελως ακυρη η απαγορευση γονεα.

maan
13-05-10, 16:39
χαχαχαχα!!! πρώτη φορά το ακούω!!! τι άλλο θα ακούσουμε πια;
αγενές, άκομψο, αφιλόξενο και πολλά στερητικά -α μαζί...
πόσο πιο κλειστή θα γίνει η κοινωνία μας πια;

ivet
13-05-10, 16:42
Ειμαι τις αποψης αν δεν μπορω οικονομικά να κάνω κάτι γιατι θα ειναι πολλα τα ατομα να μην το κάνω καθόλου οχι να λέω φέρτε μόνο τα παιδιά σας που ακούστηκε αυτο?? το θεωρώ και μεγαλο ρεζιλίκι.......
Εγω δεν θα εστελνα το παιδί μου.

κλάρα
13-05-10, 16:48
Εδώ και 2 χρόνια, από τότε που μετακομίσαμε, όσες προσκλήσεις φέρνουν τα παιδιά από συμμαθητές τους γράφουν με μεγάλα γράμματα "Απαγορεύονται αδέλφια και γονείς". Να διευκρινίσω ότι δεν υπήρχε περίπτωση να πάω και τα 4 παιδιά σε πάρτι συμμαθητή τους. Τουλάχιστον μέχρι εκεί μου "κόβει". Όμως: 1. Βρίσκω άκομψη τη φράση "απαγορεύεται" σε πρόσκληση. Το ίδιο πράγμα μπορεί να διατυπωθεί κι αλλιώς.
2. Όταν ο άλλος ξέρει ότι το παιδάκι έχει άλλα 3 αδέλφια, νομίζω ότι καταλαβαίνει ότι είναι σχεδόν αδύνατο να τακτοποιήσει κάπου η μαμά τα άλλα 3, για να πάει εκείνο σε πάρτι. Οπότε, εν γνώσει του, το αποκλείει από το πάρτι.
3. Το να περιμένεις να εμπιστευτεί ο γονιός το παιδί του σε έναν άγνωστο, είναι λίγο "κουφό". Πώς απαγορεύεις την παρουσία του γονιού σε ένα πάρτι;
Έχει τύχει να πάρω τέτοια πρόσκληση από γνωστή μου, η οποία μετά μου είπε: "γιατί δεν ήρθατε;" "δεν είχα να αφήσω κάπου τα υπόλοιπα". "καλά γιατί δεν τα έφερες κι εκείνα;":confused:
Οι γνώμες σας;
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.........ΚΟΥΦΟ.....ΚΑΙ ΑΚΟΜΨΟ....
Εγώ πάντα όπου και να πήγαινα έπερνα όλα μου τα παιδια.....τα μεγάλα είναι δίδυμα όποτε πάνε πακέτο άλλα και την μικρή μου τι να την κανω ??????να την εξαφανίσω?????άσε που κάνει παρέα με τα μεγάλα μου και γνωρίζει όλα τα παιδάκια.....μέχρι και σε έκδρομή με το σχολέιο την έχω πάρει.....και τώρα με το μωρό που έστρωσε ο καιρός τον παίρνω μαζί μου.....όποτε εμφανίζομαι με 4 παιδια...!!!!!!!
Με όλα οσα ανέφερες μπουμπούκι.....συμφωνώ και με τα 3...και όταν εγώ κάνω πάρτυ στα δικά μου παιδιά πάντα επικοινωνώ με τις μητέρες και τις καλώ στο πάρτυ λέγωντας να φέρουν μαζί τους για να παίξουν και τα μικρότερα-μεγαλύτερα παιδάκια τους........στο κατω κατω το πάρτυ γίνεται για τα παιδιά και όχι για τους μεγάλους.....

Ανεμώνη
13-05-10, 16:49
Αν πρόκειται για πάρτυ σε παιδότοπο μήπως θέλουν να περιορίσουν το κόστος;
Όπως και να ΄χει πάντως αυτό το <<απαγορεύεται >> χτυπάει πολύ άσχημα!

kalamaraki
13-05-10, 17:18
Δηλαδη θα παω σε ενα παρτυ το παιδι μου...και εγω θα φύγω...??????????
Παει καλα ο κόσμος????????
Δεν ειμαστε σοβαροι....εγω δεν θα πήγαινα στο πάρτυ μονο και μονο που μου απαγορευουν να παρεβρίσκομαι....ακουσον ακουσον!!
Αν δεν εχω λεφτα δεν κανω παρτυ...Τελος!

marandnik
13-05-10, 17:31
Οι γνώμες σας;

Πες τα βρε μπουκουκάκια, γιατί αισθανόμουν εγώ η παράξενη της υπόθεσης.
6 χρονών η κόρη μου και όλα τα παιδάκια στο σχολείο κάνουν πάρτυ είτε στο σπίτι τους είτε σε παιδότοπο και την προσκαλούν μόνη της. Ούτε γονείς δεκτοί ούτε αδελφάκια.
Κι εγώ έχω το εξής πρόβλημα. Έχω τον 2ο που είναι 4 χρονών και πρέπει απόγευμα Σαββάτου να αποχωριστεί την αδερφή του κλαίγοντας γιατί θέλει να πάει και αυτός μαζί της στο πάρτυ. Και επίσης έχω και την ανασφάλειά μου που πρέπει να εμπιστευτώ την 6χρονη κόρη μου σε κυριολεκτικά άγνωστους ανθρώπους (με κάποιους έχουμε μια καλημέρα ή έναν καφέ, κάποιους δεν τους έχω δει και ποτέ μέχρι τώρα).
6 χρονών; Μόνη της σε άγνωστο σπίτι; Και Σαββατόβραδο και η υπόλοιπη οικογένεια να κλειστούμε μέσα για να ταιριάξει το πρόγραμμα να πάμε την μικρή στο πάρτυ τη συγκεκριμένη ώρα και να την πάρουμε τη συγκεκριμένη ώρα; :evil: Προσωπικά νευριάζω απίστευτα όταν λαμβάνω τέτοιες προσκλήσεις, αλλά ίσως και να είμαι εγώ η παράξενη, αφού βλέπω και άλλους γονείς να μην ενοχλούνται.

Πάντως εγώ όταν κάνω γενέθλια την κόρη μου, δεν καλώ όλο το σχολείο αλλά φίλους από τον κύκλο μας και τα παιδάκια με τα οποία κάνει παρέα στο σχολείο μαζί με τους γονείς τους και τα αδερφάκια τους.

Μαριρενα
13-05-10, 17:31
ιου???????καλα καταπινεις ισως τα αλλα παιδακια αδερφακια
και τον γονιο μαζι????
πλάκα μας κανεις σε καμοια περιπτωση δεν θα πηγαινα να αφησω την κορη μου με αγνωστους μακαρι να τους γνωριζα χρονια δεκαετιες!!!!!!!!!μαζι σαν στρυδι η καθολου οιος μου εγγυαται οτι δεν θα παθει κατι η δεν θα την πειραξουν κακοπροαιρετα ατομα
δεν παει καλα ο κοσμος

agentP
13-05-10, 17:35

"Γιατί μας έγραψες ότι απαγορεύεται, σας λείψαμε;":mrgreen:
Είναι υποκριτικό και τσιγκούνικο, πόσο στοιχίζουν πια 8-10 παιδάκια παραπάνω; Ας κόψουν από άλλα έξοδα του πάρτυ κι ας το κάνουν σωστά.

fistikaki
13-05-10, 18:10
δηλαδη, υπαρχουν γονεις που αφηνουν μικρο παιδακι μονο του, σε παρτυ?

εχω μεινει πισω....
:roll:

kalamaraki
13-05-10, 18:15
"Γιατί μας έγραψες ότι απαγορεύεται, σας λείψαμε;":mrgreen:
Είναι υποκριτικό και τσιγκούνικο, πόσο στοιχίζουν πια 8-10 παιδάκια παραπάνω; Ας κόψουν από άλλα έξοδα του πάρτυ κι ας το κάνουν σωστά.

Οτι κοστίζουν κοστιζουν....σε παιδότοπο που πηγα να παρω προσφορα για τον Ιουλιο...μου ειπε 20παιδάκια και 20 γονεις....285ευροπουλα

bouboukakia
13-05-10, 18:20
Οι απαντήσεις σας ήταν ευχάριστη έκπληξη, αν και πρέπει να σας πω ότι δυο χρόνια τώρα όλες- σχεδόν- οι προσκλήσεις (από τα δύο μεγάλα στο δημοτικό και το 3ο στο νήπιο) είναι σε αυτό το ύφος. Καταλαβαίνω ότι δεν θέλουν να επιβαρυνθούν με επιπλέον έξοδα σε παιδότοπο, αλλά το ίδιο γίνεται και σε πάρτι σε σπίτι.
Την πρώτη φορά που μου έφερε η κόρη μου (στα 9 τότε) τέτοια πρόσκληση είπα"δεν μπορώ να σε αφήσω μόνη σου σε άγνωστο σπίτι". Έπεσε πολύ κλάμα, γιατί θα ήταν όλες οι φίλες της εκεί και τελικά την άφησα να πάει δίνοντάς της το κινητό μου για να με πάρει στο σπίτι αν γίνει κάτι.
Γενικά αυτή η απαγόρευση πολλές φορές μας εμπόδισε να συμμετέχουμε σε πάρτι. Νιώθω άσχημα, γιατί δεν είναι καλό για τα παιδιά, αλλά δε γίνεται αλλιώς.
marandnik , λες να είναι κουσούρι της περιοχής;:mrgreen:

marandnik
13-05-10, 18:31

εχω μεινει πισω....

Ω, ναι! Μάλιστα πριν από δυο τρεις μήνες μια μαμά με πήρε τηλέφωνο για να στείλω την κόρη μου στο πάρτι που έκανε. Της είπα ότι είχαμε μια άλλη υποχρέωση εκείνο το Σάββατο, να πάμε σε ένα γλέντι για ένα γάμο συγγενή. Μου λεει "δεν πειράζει μόνη της θα έρθει. Μου την αφήνετε εδώ στο σπίτι και έρχεστε και την παίρνετε όποτε γυρίσετε. Άλλωστε και η μαμά της τάδε, θα μου την αφήσει μέχρι τις 11 το βράδυ γιατί έχει μια άλλη δουλεία, οπότε ούτως ή άλλως θα κάτσω μέχρι αργά.":shock:

Οι απαντήσεις σας ήταν ευχάριστη έκπληξη, αν και πρέπει να σας πω ότι δυο χρόνια τώρα όλες- σχεδόν- οι προσκλήσεις (από τα δύο μεγάλα στο δημοτικό και το 3ο στο νήπιο) είναι σε αυτό το ύφος. Καταλαβαίνω ότι δεν θέλουν να επιβαρυνθούν με επιπλέον έξοδα σε παιδότοπο, αλλά το ίδιο γίνεται και σε πάρτι σε σπίτι.
Την πρώτη φορά που μου έφερε η κόρη μου (στα 9 τότε) τέτοια πρόσκληση είπα"δεν μπορώ να σε αφήσω μόνη σου σε άγνωστο σπίτι". Έπεσε πολύ κλάμα, γιατί θα ήταν όλες οι φίλες της εκεί και τελικά την άφησα να πάει δίνοντάς της το κινητό μου για να με πάρει στο σπίτι αν γίνει κάτι.
Γενικά αυτή η απαγόρευση πολλές φορές μας εμπόδισε να συμμετέχουμε σε πάρτι. Νιώθω άσχημα, γιατί δεν είναι καλό για τα παιδιά, αλλά δε γίνεται αλλιώς.
marandnik , λες να είναι κουσούρι της περιοχής;:mrgreen:

Πάντως αγαπητή μπουμπουκάκια, όλοι οι υπόλοιποι γονείς στο σχολείο της κόρης μου δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα με αυτή τη συνήθεια και δείχνουν να την απολαμβάνουν κιόλας. Αφήνουν τα παιδιά τους και κάνουν και τις δουλειές τους εκείνη την ώρα. Μόνο εγώ είμαι η παράξενη της υπόθεσης. Α, και εσύ!:mrgreen:

fistikaki
13-05-10, 18:43
γραπτη απαντηση σε προσκληση της μικρης σε παρτυ, στο οποιο απαγορευονται γονεις...

"μπα............"

underage
13-05-10, 19:24

εχω μεινει πισω....

ναι και πριν πάνε τα παιδάκια στο πάρτυ τους δίνουν και οδηγίες πως θα ....λειτουργήσουν!!!!!!:roll: :roll: :roll:

Όχι αν λάβαινα τέτοια πρόσκληση, απλά θα την πέταγα κατευθείαν, δεν θα έμπαινα καν στο κόπο να τους απαντήσω!!!!!

Φλορα
13-05-10, 19:33
Το θεωρω αγενεια να γραψεις σε μια προσκληση''απαγορευεται....'',εδω παντως σε ηλικιες 5 και ανω ετσι κανουν,οι γονεις φευγουν και ερχονται να παρουν το παιδι τους οταν το παρτυ τελειωνει.
Μαλιστα την πρωτη φορα που πηγα την κορη μου σε παρτυ(6 χρονων)στρογγυλοκαθισα κι εγω οποτε με πλησιαζει η σουηδεζα μαμα και με τροπο με ρωταει....''μηπως η κορη σου φοβαται''
''οχι,γιατι''απανταω εγω αμεριμνη....
Απο τη δυσκολη θεση μ εβγαλε η κορη μου που μου ειπε''καλε μαμα,φυγε τι καθεσαι,δε βλεπεις που ολοι αφηνουν τα παιδακια''
Σε μικρες ηλικιες δε θα μου αρεσε,σε παιδακια ομως μεγαλυτερα το προτιμω.Βεβαια εδω τα παρτυ εχουν αλλο χαρακτηρα,οι γονεις φροντιζουν να διοργανωνουν διαφορα παιχνιδια και ετσι δεν υπαρχει προβλημα με τα παιδια.Θελω να παω οτι τα παιδια δεν τρεχουν ανεξελεγκτα απο δω κι απο κει,οπως πολλες φορες γινεται στην Ελλαδα.Επισης οι γονεις παντα φροντιζουν να εχουν μαζι τους καποια ατομα να τους βοηθησουν.Φυσικα υπαρχουν παντα τα τηλεφωνα των γονιων αν υπαρξει αναγκη.
Δεν ξερω αν ακουγομαι παραξενη...εγω εχω συνηθισει τωρα σ αυτο το συστημα και δεν υπηρξε ποτε προβλημα με την κορη μου,αλλα να σας πω κι αυτο που γινεται στην Ελλαδα με τους γονεις το θεωρω υπερβολικο ειδικα οταν προκειται για μεγαλα παιδια.

vera
13-05-10, 19:56
Πάντως εγώ όταν κάνω γενέθλια την κόρη μου, δεν καλώ όλο το σχολείο αλλά φίλους από τον κύκλο μας και τα παιδάκια με τα οποία κάνει παρέα στο σχολείο μαζί με τους γονείς τους και τα αδερφάκια τους.

Ακριβως......απεχθανομαι το νεο συστημα με τα παρτυ σε παιδοτοπο.......παραγινε το κακο! Να μαζευομαστε σιγα σιγα τωρα με την υφεση.....

Παντως δεν το χω ξανακουσει αυτο το κολπο (ειμαστε μικροι βεβαια...)

marmar
13-05-10, 19:58
Τι λές τώρα;;;;;;; Πλάκα κάνετε έτσι;;;; υπάρχει τέτοια πρόσκληση;;; Αυτό δεν το είχα διανοηθεί ποτέ κορίτσια. Εγώ προσωπικά προσκαλώ όλο τον κόσμο και μάλιστα ρωτάω αν υπα΄ρχουν αδερφάκια και φτιάχνω ξεχωριστή πρόσκληση για το κάθε παιδάκι. Άκου "απαγορεύονται" αδέρφια και γονείς........;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!! Και δηλαδή αυτός ο άγνωστος αναλαμβάνει την ευθύνη όλων αυτών των παιδιών; Κι αν συμβεί κάτι σε κάποιο παιδάκι τί θα πούν μετά στη μάνα του;;;;; Έχω σοκαριστεί!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΙΓΡΑΚΙ
13-05-10, 20:40
να αφηνα το παιδι μου αυτη την εποχη ;σε αυτη την ανευθυνη και ανωμαλη κοινωνια που ζουμε μονο του;;;σε ενα σπιτι αγνωστο,επειδη γινεται παρτυ...:shock:
ΟΧΙ βεβαια απλα δε θα πηγαινε καθολου στο παρτυ.και οταν θα εκανα εγω παρτυ στο σπιτι για το παιδι μου θα εγραφα στη προσκληση "ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΔΕΡΦΙΑ".
οσο για το κοστος του παιδοτοπου δε με απασχολει αν δεν εχει μη το κανει καθολου.αντε τωρα ολοι παιδοτοπο,ας ανοιξουμε και λιγο τα σπιτια μας να παρουμε χαρα,παρτυ εχουμε αλωστε!!!

(εδω στη πολυκατοικια μου επειδη ολα σχεδον τα παιδακια εχουν την ιδια ηλικια με το γιο μου ερχονται σπιτι με τις μαμαδες τους για παιχνιδι.εμεις καφε και αυτα μπαλα ολοι μαζι στο σαλονι και οκ ειμαστε ολοι.)

Niki81
13-05-10, 20:44
Και δηλαδή αυτός ο άγνωστος αναλαμβάνει την ευθύνη όλων αυτών των παιδιών; Κι αν συμβεί κάτι σε κάποιο παιδάκι τί θα πούν μετά στη μάνα του;;;;; Έχω σοκαριστεί!!!!!!!!!!!!!!!!!

Βασικα περα απο τη γυφτια που θεωρω οτι ειναι ολο αυτο...αυτο που λες ειναι που μου κανει τη μεγαλυτερη εντυπωση.Πως παιρνει ο αλλος τοσο ευκολα την ευθυνη να κρατησει μονος του τοσα παιδια?Δε φοβαται?Εγω θα ειχα τρελλαθει απο το αγχος μη τυχος και συμβει κατι.Το ανηψι μου κραταω καμια φορα και τρεμω μη γινει τπτ.

Sam
13-05-10, 20:58
Παρότι είμαστε μικροί και δεν μου έχει συμβεί
προσπαθώ να συνδυάσω την λέξη πρόσκληση και απαγορεύεται
και δεν μου κολλάει ή προσκαλείς ή όχι προσωπικά δεν μου αρέσει..
Αν είναι για τα έξοδα (παιδότοπος)ή δεν θέλεις να το κάνεις σπίτι βρες μία λύση ή μην τα κάνεις καθόλου ..

άσχετο
σε ένα πάρκο (γύρω στις 11 πμ Κυριακής)που πήγαμε έτυχε να πέσουμε πάνω
σε γενέθλια είχαν κάνει τις ετοιμασίες στο σπίτι τους και μαζευτήκανε στο
πάρκο κάνοντας πικνικ με κόψιμο τούρτας
ήταν μία πολύ όμορφη εικόνα βέβαια στην συγκεκριμένη περίπτωση βοήθησε
και ο καιρός..

lianakleopatra
13-05-10, 21:21
Δεν μου έχει τύχει μέχρι στιγμής κάποια τέτοια πρόσκληση. Αντιθέτως, σε όποιο πάρτι έχω πάει, έχω κάτσει και εγώ και άλλες μαμάδες με τα παιδιά και ας είναι και σε παιδότοπο. Μπορούμε όμως να τ' αφήνουμε και να φεύγουμε, δηλαδή δεν υποχρεούσαι να μείνεις ή να φυγεις.
Εγώ πάντως καλώ μόνο παιδάκια με γονείς απο τον κύκλο μας και αυτά που κάνει παρέα και όχι όλη την τάξη (ίσως επειδή τα κάνω στο σπίτι). Αν τα παιδάκια έχουν αδέλφια, φυσικά καλώ και αυτά (και μου έχει τύχει).

ZWH
13-05-10, 21:36
Oταν εκανα παρτι της μικρης μου περσι στο σπιτι (9 ετων), ολες οι μαμαδες αφηναν τα παιδια τους και εφευγαν!!! Εγω νομιζα οτι θα καθομασταν, θα πιναμε το καφεδακι μας και θα γνωριζομασταν.
Παντως λιστα με τα τηλεφωνα ειχα φτιαξει για καθε ενδεχομενο....
Απο την αλλη, αν με καλεσουν σε παιδοτοπο, σαφως δεν θα παρω και το δευτερο παιδι μου. Η προσκληση ειναι αποκλειστικα για τον φιλο του εορταζομενου και δεν εχω σκοπο να επιβαρυνω αυτον που μας καλει με τα εξοδα του δευτερου παιδιου μου.

bouboukakia
13-05-10, 21:40
Το σκεφτόμουν προχθές με αφορμή νέο "κρούσμα" και ξέρετε πώς μου φαινόταν; Αυτό το "απαγορεύονται" δείχνει περίτρανα ότι ο άλλος δεν έχει καμιά διάθεση να σε γνωρίσει, ως άτομο ή ως οικογένεια. Θέλει μόνο άλλο ένα παιδάκι στο πάρτι για να φαίνεται ότι έχει κόσμο. Αυτό που έγραψε μια κοπέλα για το πόσο κλειστή έγινε η κοινωνία...κάπως έτσι μου φαίνεται όλο αυτό.
Θα μου πείτε "και γιατί να σε γνωρίσει ρε κοπελιά; πάρτι κάνει, όχι to know us better":) τα ασμπέτια, που έλεγε και ο Εξαρχάκος, θυμάστε;:D

ΘΑΛΑΣΣΑ
13-05-10, 21:45
Έχω τέσσερα, εκ των οποίων μόνο ο πρώτος πάει δημοτικό και δέχεται προσκλήσεις για πάρτυ.
Απ' όλα όσα έχει προσκληθεί πήγαμε οικογενειακώς μόνο σε ένα και βεβαίως αφού επικοινώνησα με τους γονείς, για να ενημερώσω. Στα υπόλοιπα τον συνοδεύει ο άντρας μου, εγώ μένω στο σπίτι με τα άλλα τρία.
Σε μία από τις προσκλήσεις αφέθηκε να εννοηθεί ότι αφορά μόνο το παιδί. Βρέθηκα σε πολύ δύσκολη θέση. Τελικά τον πήγα αλλά πήρα τηλέφωνο και ζήτησα να του μιλήσω περίπου στο μισό του χρόνου που θα έμενε εκεί.
Σε μία από τις προσλήσεις επίσης κομψά αφηνόταν να εννοηθεί ότι αδελφάκια δεν προσκαλούνται. Ενοχλήθηκα λιγάκι, για να είμαι ειλικρινής.:???: Το σέβομαι όμως, ειδικά σε εκδηλώσεις όπου προσκαλείται όλη η τάξη και το κόστος είναι ήδη τεράστιο.
Την "φραγή εισερχομένων γονέων" όμως δεν την κατανοώ και πολύ...:neutral:

gavrias
13-05-10, 22:04
γραπτη απαντηση σε προσκληση της μικρης σε παρτυ, στο οποιο απαγορευονται γονεις...

"μπα............"
Α γειά σου!!!Έχουμε ξεφύγει εντελώς.
Πάντως εμένα πιό παλιά (είχα μόνο ένα παιδί) μου το 'χανε πέι για γάμο.
Ότι είναι χωρίς παιδιά το τραπέζι για να μη πιάνονται καρέκλες τσάμπα.
Απλώς δεν πήγα 8)

bouboukakia
13-05-10, 22:08
Απλώς δεν πήγα 8)

Και μόνο η λέξη "τσάμπα" αρκούσε για να μην πας. Λες και είναι αξεσουάρ:|

DaF
13-05-10, 23:01
Το σκεφτόμουν προχθές με αφορμή νέο "κρούσμα" και ξέρετε πώς μου φαινόταν; Αυτό το "απαγορεύονται" δείχνει περίτρανα ότι ο άλλος δεν έχει καμιά διάθεση να σε γνωρίσει, ως άτομο ή ως οικογένεια. Θέλει μόνο άλλο ένα παιδάκι στο πάρτι για να φαίνεται ότι έχει κόσμο.
αν κ η μικρη μας ειναι....πολυ μικρη ακομα, μου φαινεται πολυ κουλο το ολο θεμα!!καλα τα λες!!:cool:
μα καλα κ εσεις που μετακομισατε;;:mrgreen:
το να απαγορευουν στο γονιο να παει...εχουν αραγε σκεφτει τι ευθυνες παιρνουν;:roll: οκ δεν μιλαμε για μεγαλα παιδια....ενταξει, υπερβολη...
αλλα 6;;;8 χρονων;; παρατραβηγμενο να απαιτεις να μην ειναι ο γονιος....

Απλώς δεν πήγα 8)

:lol: καρμιριαααα.....

Sam, μιας κ ειπες για παρκο.... πηγαμε στο Τατοι για τα γενεθλια ενος μικρουλη .......και ηταν υπεροχα!!:-D (γενικα οι παιδοτοποι μου τη δινουν-ασχετο!)

yasemi
13-05-10, 23:33
οκ ερωτηση....εσεις μεχρι ποτε πηγαινατε συνοδεια με τους γονεις στα παρτυ???γιατι κατι λεγατε για 8-9 χρονων...εγω θυμαμαι στο δημοτικο καπου τεταρτη πεμπτη δημοτικου γονεις δε παιζανε πια...ουτε σε αυτα που εκανα ουτε σε αυτα που πηγαινα....βεβαια το απαγορευεται κλπ ειναι απαραδεκτο αλλα οταν κανεις παρτυ στο παιδακι σου και θες να καλεσεις τους φιλους του/φιλες απο το σχολειο πρεπει δηλ να ερθουν και να σου κατσικωθει και η καθε μανα/θειτσα κλπ και ολο το σοϊ???φατε με τωρα....και ναι δε θα μου αρεσε οταν κανω παρτυ στην τοτε 9χρονη κορη μου να μου σκανε και πιο μικρα πιτσιρικια αδελφακια που θα ειναι πιο μωρα....δηλ πως θα κατσω να τα απασχολησω αυτα???...σταυρωστε με .....

jesgk
13-05-10, 23:49
Έξι χρόνια τώρα κάνω πάρτυ στο μεγάλο μου γιο! Τα τελευταία δύο, που ήταν στο νήπιο κ τώρα στην πρώτη δημοτικού κάλεσα τα παιδάκια που ήθελε και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα πρέπει να είναι και οι γονείς και ΣΙΓΟΥΡΑ τα υπόλοιπα αδέρφια .. όσα κι αν είναι αυτά.

Πέρσυ ανοίγω την πόρτα και ένας μπαμπάς μου αφήνει το 5χρ κοριτσάκι του και μου λέει"θα έρθω να την πάρω σε 2,5 ώρες" Εγώ χαμογέλασα και ταυτόχρονα με έπιασε κρύος ιδρώτας. Δεν μου έφταναν τα 20 παιδάκια που είχα ήδη κ τους 20 ενήλικες που ήθελα να φροντίζω με φαγητά κ αναψυκτικά είχα κ το άγχος μην πάθει τίποτα το κοριτσάκι!! Εχω ένα σπίτι 85τμ όπως ο περισσότερος κόσμος, μένω σε πολυκατοικία στον 1ο όροφο ΜΕ ΜΠΑΛΚΟΝΙ και καταρχήν ο συγκεκριμένος κύριος δεν με ήξερε, άντε να με είχε δει κανα δυο φορες στο νήπιο. Δλδ πως αφήνεις το παιδί σου σε ένα μέρος που δεν ξέρεις κανέναν;;;

Τα χρόνια έχουν αλλάξει.. Οταν κι εγώ πήγαινα δημοτικό ...ΔΟΞΑΣΜΕΝΑ 80' s στα πάρτυ πήγαιναν μονο τα παιδάκια αλλά είχαν συνεννοηθεί πριν να μείνουν 3-4 μανάδες να τα προσέχουν .. και ξαναλέω ήταν ΑΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ!!!

Φέτος μας έχουν καλέσει σε πολλά πάρτυ, τα περισσότερα που έχω πάει ειναι σε σπίτια κ εχω πάρει και την μικρή μαζί. Στον παιδότοπο που μας είχαν καλέσει έστειλα το σύζυγο με το γιο (την μικρή σιγά μην την αναλάνβανε μόνος του)

Αυτά από ' μένα

yasemi
13-05-10, 23:54
ρε κοριτσια οκ για παιδακια πρωτης δευτερας αντε και τριτης....εδω οπως ειδα παραπανω μιλατε και για παιδακια μεγαλυτερα 9-10 χρονων....σαν πολυ μεγαλα δεν ειναι να εχουν και τους γονεις μαζι???μου φιανεται κουλο

gavrias
13-05-10, 23:56
οκ ερωτηση....εσεις μεχρι ποτε πηγαινατε συνοδεια με τους γονεις στα παρτυ???γιατι κατι λεγατε για 8-9 χρονων...εγω θυμαμαι στο δημοτικο καπου τεταρτη πεμπτη δημοτικου γονεις δε παιζανε πια...ουτε σε αυτα που εκανα ουτε σε αυτα που πηγαινα....
Για ποιά εποχή ρωτάς και ποιο μέρος? Στο χωριό μου όχι, δε χρειαζόταν και δεν πηγαίναν οι γονείς επειδή όλοι μπάινανε καθημερινά στα σπίτια όλων.Και ήταν 2 δεκαετίες πίσω :)
βεβαια το απαγορευεται κλπ ειναι απαραδεκτο αλλα οταν κανεις παρτυ στο παιδακι σου και θες να καλεσεις τους φιλους του/φιλες απο το σχολειο πρεπει δηλ να ερθουν και να σου κατσικωθει και η καθε μανα/θειτσα κλπ και ολο το σοϊ???
Είναι όλο το σκεπτικό αγένεια αν μου επιτρέπεις.Με την ίδια λογική που το ανήλικο παιδί μου δεν οργανώνει μόνο του το πάρτυ και οι ανήλικοι καλεσμένοι του θα είναι σίγουρα καλεσμένοι με κάποιον ενήλικα.
Δεν θα μου κατσικωθεί ο ανθρωπος που θα τιμήσει τη γιορτή του παιδιού μου συνοδέυοντας το δικό του παιδί.Θα με τιμήσει (επαναλαμβάνω ) ερχόμενος γιατί αυτό το διώρο που εγώ θα του φέρομαι σα να μου κατσικώθηκε θα μπορούσε να το περάσει πολύ πιό ευχάριστα κάπου αλλού .
φατε με τωρα....και ναι δε θα μου αρεσε οταν κανω παρτυ στην τοτε 9χρονη κορη μου να μου σκανε και πιο μικρα πιτσιρικια αδελφακια που θα ειναι πιο μωρα....δηλ πως θα κατσω να τα απασχολησω αυτα???...σταυρωστε με .....
Δεν υπάρχει λόγος να σε φάει κανείς,απλώς σκέψου ποίος θα στενοχωρηθεί στην περίπτωση που στο πάρτυ της 9χρονης κόρης σου που το περίμενε πως και πως,εμφανιστούνε μόνο τα 3 παιδάκια πχ που δεν έχουν αδερφάκια και τα υπόλοιπα όχι, επειδή οι μαμάδες δεν έχουν καμιά όρεξη να σου κατσικωθούν και ούτε να τους βάλεις όρους σε κάτι που εσύ ζητάς .Σίγουρα πάντως δε θα είναι οι μαμάδες που δεν ήρθανε οι χαμένες της υπόθεσης ( θα γλιτώσουν και τα έξοδα του δώρου στην τελική):):)

fistikaki
13-05-10, 23:59
νιωθω πολυ μαμοθρεφτο...

εμενα η μαμα μου ερχοταν κι αυτη στα παρτυ, μεχρι τεταρτη-πεμπτη δημοτικου...

ντροπιασμενο εμοτικον.....

ασε που καθοταν σπιτι, οταν εκανα παρτυ, μεχρι ΚΑΙ που σπουδαζα... (θα μου πεις, που θα πηγαιναν οι ανθρωποι? θα φευγανε απο το σπιτι τους, και θα γυρναγανε σαν τις αδικες καταρες,μεχρι να το διαλυσουμε εμεις 5 η ωρα το πρωι.....)

kalamaraki
14-05-10, 00:02
χαχαχα
α ρε φυστικ
Δηλώνω και εγω μαμόθρεφτο τοτε...
Εγω παντως πηγα μονη μου πρωτη φορα σε παρτυ στην εκτη δημοτικου... και ήρθαν και με πήραν στις 11 νταν!
Μετα δεν ξανακάναμε πάρτυ στο σπιτι...το ειχε διαλυσει ο αδερφος μου σε ενα δικο του μη επιτηρούμενο και η μαμακα μας πατησε ποδι..και γιοκ τα σπιτικά πάρτυ!

yasemi
14-05-10, 00:09
Για ποιά εποχή ρωτάς και ποιο μέρος? Στο χωριό μου όχι, δε χρειαζόταν και δεν πηγαίναν οι γονείς επειδή όλοι μπάινανε καθημερινά στα σπίτια όλων.Και ήταν 2 δεκαετίες πίσω :)

αθηνα δεκαετια 90....και οχι οι γονεις δε γνωριζονταν τουλαχιζτον οπως τωρα

Είναι όλο το σκεπτικό αγένεια αν μου επιτρέπεις.Με την ίδια λογική που το ανήλικο παιδί μου δεν οργανώνει μόνο του το πάρτυ και οι ανήλικοι καλεσμένοι του θα είναι σίγουρα καλεσμένοι με κάποιον ενήλικα.
Δεν θα μου κατσικωθεί ο ανθρωπος που θα τιμήσει τη γιορτή του παιδιού μου συνοδέυοντας το δικό του παιδί.Θα με τιμήσει (επαναλαμβάνω ) ερχόμενος γιατί αυτό το διώρο που εγώ θα του φέρομαι σα να μου κατσικώθηκε θα μπορούσε να το περάσει πολύ πιό ευχάριστα κάπου αλλού .

Δεν υπάρχει λόγος να σε φάει κανείς,απλώς σκέψου ποίος θα στενοχωρηθεί στην περίπτωση που στο πάρτυ της 9χρονης κόρης σου που το περίμενε πως και πως,εμφανιστούνε μόνο τα 3 παιδάκια πχ που δεν έχουν αδερφάκια και τα υπόλοιπα όχι, επειδή οι μαμάδες δεν έχουν καμιά όρεξη να σου κατσικωθούν και ούτε να τους βάλεις όρους σε κάτι που εσύ ζητάς .Σίγουρα πάντως δε θα είναι οι μαμάδες που δεν ήρθανε οι χαμένες της υπόθεσης ( θα γλιτώσουν και τα έξοδα του δώρου στην τελική):):)

κατσε ρε συγαβριας γιατι θα τρελαθω....το παιδι καλει σε τετοιες ηλικιες ποιον θελει...δε του επιβαλλω εγω ποιον θα καλεσει...γιατι δηλ εαν θελει μονο της φιλες της ντε και καλα να ερθουν και τα αδερφακια τους???επαναλαμβανω οτι δε μιλαω για ποιο μικρες ηλικιες....σιγουρα στα 5-6 θα ''κατσικωθω ''και εγω αλλα στα 9 -10??και να σου πω και κατι αλλο....για πες μου πως θα χειριζοσουνα το εξης θεμα...ερχονται τα παιδια οκ....σιγουρα ομως με ολους τους γονεις δεν εχεις σχεσεις φιλικες εννοω μπορει αντε ενα γεια να εχεις πει...μπορει ρε παιδι μου στη τελικη να μη τους πας να μη σε πανε πως να το θεσω αλλιως..τι θα κανεις σε αυτη τη περιπτωση???και εινια και το αλλο....οταν κανεις παρτυ ε οσο ναναι ο χωρος ειναι περιορισμενος....δε μπορω ξαφνικα να σεκφτω οτι πρεπει σε ενα σπιτι σαν το δικο μου να χωρεσουν 40 πιτσιρικια (ξαδελφια συμμαθητες αδελφακια) γονεις και παραλληλα και φιλοι μας και σοϊ μας που αυτοι θα ερθουν πραγματικα να μας τιμησουν και οχι γιατι απλα ειναι υποχρεωμενοι να το κανουν.......εινια μεγαλη βλακεια να το γραφεις σε μια προσκληση αλλα αφου δε το καταλαβαινουμε πολλες φορες και οι ιδιοι οτι ενοχλουμε τι να πω....μπορει για αυτο να το κανουν....με λιγα λογια ενα μου πουν μονο το ενα παιδι θα ειναι μονο το ενα παιδι...ετσικαι αλλιως δε θα τα πηγαινω μαζι...θα κανονιζω ετσι ωστε το αλλο να κανει κατι ενδιαφερον εαν δεν εχει και αυτο παρτυ να παει....(και μετα μας βλεπω με τον αντρα μου να τρεχουμε πανω κατω να τις πηγαινουμε σε παρτυ σαββατικατικα)....και ξαναλεωωωωωωω μιλαω για μεγαλα παιδιααααααα....οχι νηπια και πρωτακια

yasemi
14-05-10, 00:11
νιωθω πολυ μαμοθρεφτο...

εμενα η μαμα μου ερχοταν κι αυτη στα παρτυ, μεχρι τεταρτη-πεμπτη δημοτικου...

ντροπιασμενο εμοτικον.....

ασε που καθοταν σπιτι, οταν εκανα παρτυ, μεχρι ΚΑΙ που σπουδαζα... (θα μου πεις, που θα πηγαιναν οι ανθρωποι? θα φευγανε απο το σπιτι τους, και θα γυρναγανε σαν τις αδικες καταρες,μεχρι να το διαλυσουμε εμεις 5 η ωρα το πρωι.....)

καλα εμενα με ειχανε χεσμενη να το πω....????απο τη δευτερα με αφηνανε ....το θυμαμαι καλα το παρτυ που ημουνα μονη μου .....αλλα και απο φωτο που εχω απο τα δικα μου ( ω ναι εκανα πολλα και γενεθλια και μασκε ) απο τριτη τεταρτη δημοτικου μονα μας ειμαστε και μαλιστα καθολου αδερφια τωρα που το σκεφτομαι....και ειχα συμμαθητες πολυτεκνους τωρα που το σκεφτομαι....βεβαια οι γονεις παροντες ετσιιιιιιιιι?

marmar
14-05-10, 00:14
Εγώ τι να πώ δηλαδή που πήγα πρώτη φορά σε πάρτυ στην πρώτη λυκείου;;;;;; ΤΟ μαμόθρευτο μιλάμε.........και φυσικά το πρώτο πάρτι που εγώ έκανα ήταν στην τρίτη λυκείου(!!!!lol)..........ντρέπομαι......!!!!!!!!!Και οι γονείς μου υποτίθεται οτι είχαν φύγει απο το σπίτι και περνάγανε με το αμάξι απ'έξω κάθε 10'(O.M.G & 3lol)χαχαχαχαχα
Πάντως είναι τρελή αγένεια!!!!! Ή το κάνεις ή όχι. Δηλαδή τι πειράζει να πά΄ρω μαζί το μωρό μου σε ένα πάρτι που έχουν καλέσει την μεγάλη;;; Γιατί τους πειράζει αυτό; Εγώ θα το έχω στην αγκαλιά μου και θα το απασχολώ όσο η μεγάλη διασκεδάζει. Δηλαδή γιατί να μην πάει καθόλου το παιδάκι στο πάρτυ; Επειδή ο άντρας μου δουλεύει και γιαγιάδες δεν υπάρχουν για το μωρό; Επειδή είμαστε αναγκασμένες να είμαστε και οι 3 μαζί πάντα και παντού;Θα είναι πολύ άσχημο να μου πεί κάποια στιγμή οτι δεν θέλει την αδερφή της γιατί εξαιτίας της δεν μπορεί να έχει φίλους!!!!

dora
14-05-10, 01:00
Εννοειτε πως δεν θα πηγαινα..
Εγω οταν κανω παρτι, υπολογιζω κ τους γονεις κ τα αδελφακια..

fistikaki
14-05-10, 01:04
Εννοειτε πως δεν θα πηγαινα..
Εγω οταν κανω παρτι, υπολογιζω κ τους γονεις κ τα αδελφακια..

εχω μια πληροφορια πως τωρα τελευταια προσκαλεις σπιτι σου μονο μοναχοπαιδια!!! :mrgreen:

bouboukakia
14-05-10, 07:27
Όχι yasemi, δε θεωρώ καθόλου λογικό στη σημερινή εποχή να πάει η 9χρονη κόρη μου σε ένα σπίτι όπου δεν έχω δει ποτέ τους γονείς, ούτε καν πώς μοιάζουν! Πού ξέρω εγώ ποιους ενήλικες θα έχει καλέσει η κυρία και αν δε θα βρίσκεται κανένας ανώμαλος θείος, κουμπάρος κλπ. Το έκανα, αλλά το μετάνιωσα, γιατί ανταποκρίθηκα στην αγένεια των γονέων και παρέβην τις δικές μου αρχές.
Και δε θα σε φάμε, γιατί ζητήσαμε γνώμες και όχι σύμφωνες γνώμες:)

κλάρα
14-05-10, 08:12
Όχι yasemi, δε θεωρώ καθόλου λογικό στη σημερινή εποχή να πάει η 9χρονη κόρη μου σε ένα σπίτι όπου δεν έχω δει ποτέ τους γονείς, ούτε καν πώς μοιάζουν! Πού ξέρω εγώ ποιους ενήλικες θα έχει καλέσει η κυρία και αν δε θα βρίσκεται κανένας ανώμαλος θείος, κουμπάρος κλπ. Το έκανα, αλλά το μετάνιωσα, γιατί ανταποκρίθηκα στην αγένεια των γονέων και παρέβην τις δικές μου αρχές.
Και δε θα σε φάμε, γιατί ζητήσαμε γνώμες και όχι σύμφωνες γνώμες:)
Οχι μονο σε σπίτι αλλά και σε παιδότοπο......
Πάντως τα 10 χρονα τα συνοδευω εγω μαζί με την....συνοδία των αλλων παιδιών μου....πάντως ποτέ μονα....
Μάλιστα μου έχει τύχει να πάω σε γενέθλια να κάτσω σε μία γωνία μονη μου και παρακάλεσα εγω την υπέυθηνη του καταστήματος να μην χρεωσει τον καφέ μου και το τρίτο μου παιδί στα γενέθλια αλλα πληρωσα κανονικά εγω τον λογαριασμό μου και....φυσικά το ανέφερα και στην μαμα του παιδιού που έιχε το πάρτυ......και μου απάντησε.....Ε!!!!!δεν ήταν ανάγκη........δεν πειράζει δυο ατομα παραπάνω.....αλλά εγω έιχα ήδη πληρώσει για να είμαι οκ.......

TARA
14-05-10, 08:31
Τα δικα μου παιδια ειναι πολυ μικρα ακομη, αλλα πηγαινουμε στα παρτυ που κανουν τα ξαδελφια τους. Παντα βρισκονται εκει οι γονεις και τα αδελφια των παιδιων, εκτος απο την τελευταια φορα που θα επαιζαν ποδοσφαιρο τα αγορια στον κηπο, υπο την επιτηρηση του κουνιαδου μου και του μεγαλου τους γιου. Αλλα δεν υπηρχε προβλημα, γιατι ηδη ειχαν γνωριστει οι οικογενειες μεταξυ τους τις προηγουμενες φορες, οποτε δεν υπηρχαν απουσιες.
Εγω παντως δε θα αφηνα μονα τους τα παιδια μου σε σπιτι που δε θα γνωριζα.

pashalitsa
14-05-10, 08:37
Οχι μονο σε σπίτι αλλά και σε παιδότοπο......
Πάντως τα 10 χρονα τα συνοδευω εγω μαζί με την....συνοδία των αλλων παιδιών μου....πάντως ποτέ μονα....
Μάλιστα μου έχει τύχει να πάω σε γενέθλια να κάτσω σε μία γωνία μονη μου και παρακάλεσα εγω την υπέυθηνη του καταστήματος να μην χρεωσει τον καφέ μου και το τρίτο μου παιδί στα γενέθλια αλλα πληρωσα κανονικά εγω τον λογαριασμό μου και....φυσικά το ανέφερα και στην μαμα του παιδιού που έιχε το πάρτυ......και μου απάντησε.....Ε!!!!!δεν ήταν ανάγκη........δεν πειράζει δυο ατομα παραπάνω.....αλλά εγω έιχα ήδη πληρώσει για να είμαι οκ.......

Ω, ναι, κάπως έτσι θα το χειριζόμουν και εγώ...Θα πλήρωνα και θα το ανέφερα στην κυρία οικοδέσποινα, δεν θα τολμούσα ποτέ όμως να βάλω απαγορευτικά σε προσκλήσεις (τι αίσχος), ούτε θα με ενοχλούσαν τα έξτρα άτομα...
Πάντως θυμάμαι ότι σαν παιδί οι γονείς μου με άφηναν να πάω σε πάρτυ μόνη μου μετά την πέμπτη δημοτικού, αλλά μόνο αν γνώριζαν πολύ καλά την οικογένεια, αλλιώς δε με άφηναν να πάω καθόλου...:oops:
Γι΄αυτό αν μπορώ να συνοδέψω κάπου το παιδί μου για να μηντο στεναχωρήσω και χάσει το πάρτυ, θα το κάνω... Τώρα στα σπίτια, όταν σου βάλουν απαγορευτικό είναι δύσκολο... Τί θα πεις, ήρθα και θα κάτσω στη γωνίτσα με τον καφέ μου από το σπίτι???

yasemi
14-05-10, 08:41
δηλ συγνωμη μεχρι ποτε υπολογιζετε να πηγαινετε με τα παιδια σας στα παρτυ??αυτα καποια ερμη στιγμη δε πρεπει να ειναι και λιγο αυτονομα???(μιλαω για ηλικιες ανω των 9 )δηλ οταν θα αρχισουν τα πηγαινε ελα στα σπιτια των φιλων τους θα πηγαινεται καθε μερα μαζι τους???και μη μου πειτε οτι θα πηγαινουν σε σπιτια μονο γονιων που γνωριζετε και κανετε παρεα γιατι ακομη και αυτο ειναι ακυρο γιατι καποιον που γνωριζεις δε σημαινει οτι ξερεις και τι κουβαλαει....δηλ πως θα το διαχειριστειτε αυτο??? και δεν βγαινω εκτος θεματος γιατι το θεμαειναι η συνοδεια μετα απο καποια ηλικια ή οχι των παιδιων σε καποιες εκδηλωσεις τυπου παρτυ ή οτι ειναι αυτο....δε μοπρω να διαννοηθω σε μια αλφα ηλικια να ειμαι μαζι με τη κορη μου...πχ πεμπτη εκτη δημοτικου....θα ειναι ολοκληρη γαϊδουρα..σε που δε θα μας θελουν και μαζι πια....

κλάρα
14-05-10, 09:04
δηλ συγνωμη μεχρι ποτε υπολογιζετε να πηγαινετε με τα παιδια σας στα παρτυ??αυτα καποια ερμη στιγμη δε πρεπει να ειναι και λιγο αυτονομα???(μιλαω για ηλικιες ανω των 9 )δηλ οταν θα αρχισουν τα πηγαινε ελα στα σπιτια των φιλων τους θα πηγαινεται καθε μερα μαζι τους???και μη μου πειτε οτι θα πηγαινουν σε σπιτια μονο γονιων που γνωριζετε και κανετε παρεα γιατι ακομη και αυτο ειναι ακυρο γιατι καποιον που γνωριζεις δε σημαινει οτι ξερεις και τι κουβαλαει....δηλ πως θα το διαχειριστειτε αυτο??? και δεν βγαινω εκτος θεματος γιατι το θεμαειναι η συνοδεια μετα απο καποια ηλικια ή οχι των παιδιων σε καποιες εκδηλωσεις τυπου παρτυ ή οτι ειναι αυτο....δε μοπρω να διαννοηθω σε μια αλφα ηλικια να ειμαι μαζι με τη κορη μου...πχ πεμπτη εκτη δημοτικου....θα ειναι ολοκληρη γαϊδουρα..σε που δε θα μας θελουν και μαζι πια....
Δεν ξέρω μεχρι ποτε.....τουλάχιστον εγω...αλλά τα αφηνω να πάνε μονα τους σχολείο,τα αφήνω να βγουν στο πάρκο μονα τους ακόμα και με τα ποδήλατα..Ω!!!ναι!!!!!το έκανα και αυτό.....(μετα απο μισή ωρα όμως θα πάω με το μωρό και εγω να τα ελένξω).....με λιγα λογια προσπαθω να τα επιβλέπω από μακρια....ωστε σιγά σιγα να γίνουν ανεξάρτητα.....
Πιστευω πως το πέρασμα από το δημοτικό στο γυμνασιο είναι το καθοριστικό σημειο...αλλά πριν πρεπει να ξερω πως λειτουργουν,πως συμπεριφέρονται....και αυτό δεν μπορείς να το έλένξεις από τον καναπέ του σπιτιου......
Θέλω να μαθουν να λειτουργουν φυσικά ασχετα αν είμαι εγω μπροστα ή όχι......και τουλάχιστον τα δικά μου παιδια θεωρουν φυσιολογικό ανα πάσα στιγμη να εμφανιστώ μπροστά τους να πάω κοντά τους και να τα μιλήσω...ακόμα και κατσω στο πίσω τραπέζι σε μια πιτσαρια ή σε εναν παιδότοπο.....βεβαια δεν είμαι η μοναδική μαμα που το κανει αυτό.....είμαστε σε μια κατασταση με βάρδιες ωστε να υπάρχει ενα ματι να τα παρακολουθει....και μετα πέφτουν τα τηλ.......δεν ξερω αν είναι υπερβολικο ή οχι...αλλά ο καθενας πρατει οπως νομιζει....

Φλορα
14-05-10, 09:52
Ειμαστε οι μονες που εχουμε αλλη αποψη:lol::lol:.....νομιζω κι εγω οτι τα παιδια στην ηλικια των 8,9 χρονων μη πω και νωριτερα οτι πρεπει να αποκτησουν μια αυτονομια.
Τωρα πια στο παρτυ να κινδυνευει το παιδι απο αλλους καλεσμενους η ο,τι αλλο...μη σκεφτομασρε τα χειροτερα....εεε τοτε δεν θα πηγαινουμε το παιδι πουθενα.
Εξαλλου ποιο παιδι 9 χρονων θελει τους γονεις και τα πιτσιρικια στο παρτυ του....

fistikaki
14-05-10, 11:32
μετα την τριτη τεταρτη δημοτικου, ναι, θα την αφηνω να μενει στο παρτυ ή τον παιδοτοπο.... αλλα θα παρω και τηλ καποια στιγμη να της μιλησω...

ισως κοβω και τιποτα βολτες απ εξω.... :oops:

τωρα, για να πω την αληθεια, αν την προσκαλεσει καποιο παιδακι που δεν εχω ακουσει ποτε, που δεν ειναι απο το σχολειο της, εντελως παναγνωστο προς εμας... δεν ξερω αν θα την αφηνα..

στους γειτονες ομως, απο πανω, και τωρα την αφηνω και παιζουν στο κηπο τους οταν ειναι και η μαμα των παιδων...

εχει να κανει αναλογα με την περισταση πιστευω.....

η αληθεια ειναι, πως φοβαμαι ρε γμτ... ζουμε αγριες εποχες!!
κι οσο θυμαμαι τους ομηρικους καυγαδες που εκανα με τους γονεις μου, για λιγη ελευθερια!!!! χειροτερη θα γινω!!!!!!! :oops:

Μαριρενα
14-05-10, 11:33
ξαφνικα τα παιδια στην ηλικια των 7-8 χρωνων εγιναν μεγαλα για να μην ειναι διπλα τους και ο γονιος?????μηπως να φυγουν και απο το σπιτι να βρουν και μια δουλεια το απογεμα για να εχουν μεγαλητερη αυτονομια ανεξαρτησια????????:?:-?

ο καθενας κανει αυτο που νομιζει καλυτερο για τα παιδια του
εγω παντως πριν να μπει στα 14 μονη σε παρτυ αποκλειεται ( εκτος αν ειναι σχολικο παρτυ και παλι θα ειμαι στο αμαξι μεσα
εξω απο το σχολειο μεχρι να τελειωσει )
εκτος αν γνωριζω παρα πολυ καλα την οικοδεσποινα εχουμε φιλικες σχεσεις και ξερω οτι θα προσεχει το παιδι μου σαν να ημουν εκει
και το σπιθτι της ειναι μεχρι 5 λεπτα αποσταση με τα ποδια ωστε να ελενχω καταστασεις

τωρα αν μου συνεβαινε να λαβω τετοια προσκληση ειτε σε σπιτι ειτε σε παιδοτοπο απλα δεν θα πηγαινα

και φυσικα αυτο να απαγορευσω σε προσκληση να ερθουν οι γονεις του παιδιου η τα αδερφακια δεν θα το εκανα
επισης πιθανοτατα δεν θα κανα παρτυ σε παιδοτοπο αλλα μονο στο σπιτι για οικονομικους λογους
πληρωνω τα ιδια χρηματα που θα εδινα σε εναν παιδοτοπο και κανω ενα μεγαλοπρεπες παρτακι στο σπιτι που μπορει να ερθουν και 10 ατομα παραπανω ανετα χωρις να υπολογιζω τον γονιο που τον θεωρο αυτονοητο να ερθει στο σπιτι να βλεπει το παιδι του

jesgk
14-05-10, 11:44
ξαφνικα τα παιδια στην ηλικια των 7-8 χρωνων εγιναν μεγαλα για να μην ειναι διπλα τους και ο γονιος?????μηπως να φυγουν και απο το σπιτι να βρουν και μια δουλεια το απογεμα για να εχουν μεγαλητερη αυτονομια ανεξαρτησια????????:?:-?

εγω παντως πριν να μπει στα 14 μονη σε παρτυ αποκλειεται

τωρα αν μου συνεβαινε να λαβω τετοια προσκληση ειτε σε σπιτι ειτε σε παιδοτοπο απλα δεν θα πηγαινα

και φυσικα αυτο να απαγορευσω σε προσκληση να ερθουν οι γονεις του παιδιου η τα αδερφακια δεν θα το εκανα
επισης πιθανοτατα δεν θα κανα παρτυ σε παιδοτοπο αλλα μονο στο σπιτι για οικονομικους λογους
πληρωνω τα ιδια χρηματα που θα εδινα σε εναν παιδοτοπο και κανω ενα μεγαλοπρεπες παρτακι στο σπιτι που μπορει να ερθουν και 10 ατομα παραπανω ανετα χωρις να υπολογιζω τον γονιο που τον θεωρο αυτονοητο να ερθει στο σπιτι να βλεπει το παιδι τουΣυμφωνώ σε όλα

Lucy
14-05-10, 12:02
Απαγορεύονται????

Φυσικά και δεν θα πήγαινα σε τέτοιο πάρτυ και αν τυχόν με ρωτούσε κανείς μετα γιατί δεν ήρθε το παιδί, θα τ'άκουγε κανονικά!!! Μα τι περιοχή είναι αυτή? Η περιοχή φταίει ή ο συγκεκριμένος "κύκλος" ανθρώπων? Μου ήρθαν πολύ χαρακτηρισμοι στο μυαλό αλλά δεν θα τους αναφέρω...

Θα μπορούσαν να αναφέρουν διακριτικά ότι το πάρτυ είναι για παιδάκια πχ 8 -9 χρονών. Αλλά και πάλι το θεωρώ μεγάλη αγένεια! Αν δεν σε παίρνει οικονομικά κάλεσε λιγότερο κόσμο ή βρες έναν τρόπο τέλοσπάντων... Άκου "απαγορεύονται"...

Lucy
14-05-10, 12:15
Να συμπληρώσω ότι δεν ξέρω πότε θα αφήσω τα παιδιά μου μόνα τους σε πάρτυ (θα το δούμε στην πορεία, είναι άτοπο να ορίσω από τώρα συγκεκριμένη ηλικία. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες). Πάντως ποτέ δεν θα απέκλεια γονείς και αδέρφια από ένα πάρτυ των παιδιών μου. Αν θέλει κάποιος να αφήσει το παιδάκι του και να το πάρει αργότερα, καλώς να το αφήσει. Αν θέλει να κάτσει και ο ίδιος να παρακολουθεί διακριτικά και να τα πει με τους "μεγάλους" καλώς να κάτσει.
Αυτό μου θυμίζει κάτι προσκλήσεις (προφορικές) που λάμβανα κάποτε που μου διευκρινίζαν ότι είναι μόνο για γυναίκες. Δηλαδή να μην φέρω τον άντρα μου (ήμασταν παντρεμένοι). Μου χτύπαγε πολύ άσχημα. Πες διακριτικά οτι θα είναι γυναικοπαρέα μην λες όμως "όχι μην τον φέρεις"...
ή το άλλο "η συγκέντρωση είναι μόνο για συναδέλφους, δηλ.χωρίς συζύγους". Δεν ακούγονται άσχημα τέτοιες "απαγορεύσεις"?

kalamaraki
14-05-10, 12:20

εγω παντως πριν να μπει στα 14 μονη σε παρτυ αποκλειεται ( εκτος αν ειναι σχολικο παρτυ και παλι θα ειμαι στο αμαξι μεσα
εκτος αν γνωριζω παρα πολυ καλα την οικοδεσποινα εχουμε φιλικες σχεσεις και ξερω οτι θα προσεχει το παιδι μου σαν να ημουν εκει
και το σπιθτι της ειναι μεχρι 5 λεπτα αποσταση με τα ποδια ωστε να ελενχω καταστασεις

πληρωνω τα ιδια χρηματα που θα εδινα σε εναν παιδοτοπο και κανω ενα μεγαλοπρεπες παρτακι στο σπιτι που μπορει να ερθουν και 10 ατομα παραπανω ανετα χωρις να υπολογιζω τον γονιο που τον θεωρο αυτονοητο να ερθει στο σπιτι να βλεπει το παιδι του

Και εγω συμφωνω απόλυτα! Οποιος δεν εχει λεφτα να μην κανει πάρτυ με περιορισμους! Ειναι το λιγοτερο αγενές!
Και εγω περυσι που της έκανα κάλεσα 20άτομα γονεις παιδια και τελικά ειμασταν 38..... ε και? Πλήρωσα παραπάνω γιατι πηγα και πηρα φαγητα κτλπ παραπάνω απο το αναψυκτηριο που τα εκανα! Αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα!

yasemi
14-05-10, 12:20

οκ σορυ αλλα εγω απο τα δεκτασσερα δουλευα τα καλοκαιρια στο χωριο....και η μανα μου σαφως δεν ητανε απεξω...για να εχω τα δικα μου λεφτα....ειναι τελειως διαφορετικη η νοοτροπια .

επισης ενα παιδι 9-10 δε ξερει να προσεχει μονο του σε ενα παρτυ??....εγω τι θα του προσφερω ακριβως εαν καθομαι εκει μου λετε???περισσοτερο προβλημα θα του δημιουργησω στα 9-10 11 (χελλοου εφηβειαααααααα) 12-13 14!!!! οταν οι αλλοι φιλοι θα τον/την λενε μαμακια μαμοθρεφτο κλπ...και στη τελικη τι ακριβως σε ενα παρτυ με τοσααααααααα παιδια μπορουν να παθουν σε αυτη την ηλικια???για πειτε μου???

kalamaraki
14-05-10, 12:26
Ειπα δεν θα το πω για να μην σας φρικάρω.....
Δουλευω σε ολοήμερο δημοτικο οκ...?
Ξερετε τι εγινε πριν δυο μηνες....?
Ενα αγοράκι τετάρτης δημοτικου.... στριμωξε ενα αλλο αγοράκι δευτέρας δημοτικου στις τουαλέτες...για να του δειξει πως να κανει αυτο που ειδε στην τηλεόραση...!!!
Ξερετε τι ήταν αυτο? Ηθελε μετα βιας να το βαλει να του κάνει ....στο@#$%κό !!!!!!!!!!!
Επειδη το ειδε το προηγουμενο βραδυ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το παιδάκι της τετάρτης μια χαρα παιδι, ησυχο και με ωραιο χαρακτήρα και οταν το ρωτήσαμε γιατι και πως...ειπε μου φάνηκε ωραιο γιατι ο κυριος(στην τηλεόραση) το χαιρόταν!!!.......................
Ειμαι υπερβολική μετά να μην την αφήνω...?
Τοσα και τοσα ακουω και βλεπω καθε μερα στο σχολειο απο τα ιδια τα παιδια.....

Lucy
14-05-10, 12:31
Yasemi δες το από την πλευρά εκείνου που κάνει το πάρτυ. Δεν είναι δυνατόν να καλείς κόσμο και να βάλεις απαγορεύσεις. Είναι αγένεια. Από εκεί και πέρα, ο καλεσμενος ας κάνει ότι νομιζει. Αν θέλει να κάτσει, αν θέλει να φύγει, εάν θέλει να φέρει και τα άλλα παιδάκια του. Αυτό που μπορεί να κάνει εκείνος που καλεί είναι να ζητήσει να του διευκρινήσουν πόσα άτομα να υπολογίσει. Όχι όμως να απαγορεύσει...

Ούτε εγώ θέλω να έχω το παιδί υπό περιορισμό και υπό συνεχή έλεγχο. Κάποια στιγμή που θα νιώσω άνετα θα την αφήσω να μείνει και μόνη της σε κάποια γιορτή. Θα είναι στα 8, στα 10, στα 12? Δεν ξέρω... Δεν μπορεί ομως σε καμία περίπτωση ο άλλος γονιός να μου απαγορεύσει να παρίσταμαι εάν το θέλω.

Lucy
14-05-10, 12:35
Ειπα δεν θα το πω για να μην σας φρικάρω.....
Δουλευω σε ολοήμερο δημοτικο οκ...?
Ξερετε τι εγινε πριν δυο μηνες....?
Ενα αγοράκι τετάρτης δημοτικου.... στριμωξε ενα αλλο αγοράκι δευτέρας δημοτικου στις τουαλέτες...για να του δειξει πως να κανει αυτο που ειδε στην τηλεόραση...!!!
Ξερετε τι ήταν αυτο? Ηθελε μετα βιας να το βαλει να του κάνει ....στο@#$%κό !!!!!!!!!!!
Επειδη το ειδε το προηγουμενο βραδυ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το παιδάκι της τετάρτης μια χαρα παιδι, ησυχο και με ωραιο χαρακτήρα και οταν το ρωτήσαμε γιατι και πως...ειπε μου φάνηκε ωραιο γιατι ο κυριος(στην τηλεόραση) το χαιρόταν!!!.......................
Ειμαι υπερβολική μετά να μην την αφήνω...?
Τοσα και τοσα ακουω και βλεπω καθε μερα στο σχολειο απο τα ιδια τα παιδια.....

Συμφωνώ. Τα παιδιά δεν κινδυνεύουν μόνο από ενήλικες, αλλά και από άλλα παιδιά.

jesgk
14-05-10, 12:37
οταν οι αλλοι φιλοι θα τον/την λενε μαμακια μαμοθρεφτο κλπ...και στη τελικη τι ακριβως σε ενα παρτυ με τοσααααααααα παιδια μπορουν να παθουν σε αυτη την ηλικια???για πειτε μου???
Τόσα ακουμε κ διαβάζουμε καθημερινά!! Εσύ είσαι δλδ διατεθειμένη να φιλάς 25-30 παιδιά ανεξέλεκτα με την τρέλα που κουβαλάει το καθένα μονη σου σε ένα πάρτυ; και είσαι ετοιμη να απολογηθείς αν πάθει κάτι ένα απο αυτά;;;; έστω κ ένα χτύπημα;;; Εχω έχω κουκέτες κ πηδούσαν από το πάνω κρεβάτι κάτω.. από πότε τα 10 θεωρούνται ενήλικες;;; Εδώ εμεις όταν διασκεδάζουμε χάνουμε τον έλεγχο όχι τα παιδιά.

Niki81
14-05-10, 12:47
οκ σορυ αλλα εγω απο τα δεκτασσερα δουλευα τα καλοκαιρια στο χωριο....και η μανα μου σαφως δεν ητανε απεξω...για να εχω τα δικα μου λεφτα....ειναι τελειως διαφορετικη η νοοτροπια .

επισης ενα παιδι 9-10 δε ξερει να προσεχει μονο του σε ενα παρτυ??....εγω τι θα του προσφερω ακριβως εαν καθομαι εκει μου λετε???περισσοτερο προβλημα θα του δημιουργησω στα 9-10 11 (χελλοου εφηβειαααααααα) 12-13 14!!!! οταν οι αλλοι φιλοι θα τον/την λενε μαμακια μαμοθρεφτο κλπ...και στη τελικη τι ακριβως σε ενα παρτυ με τοσααααααααα παιδια μπορουν να παθουν σε αυτη την ηλικια???για πειτε μου???

Καταρχάς αλλο η επαρχια και το χωριο που ανεφερες αλλο η Αθηνα...μη μπερδευομαστε.Στην επαρχεια τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα δεδομενου οτι ολοι γνωριζονται πανω κατω μεταξυ του...ακομα και να μη ξερεις το γονιο του παιδιου που κανει το παρτυ ξερεις λιγο πολυ τι ανθρωπος ειναι και για τι οικογενεια προκειται.Εχω μεγαλωσει επαρχεια και ναι η μαμα μου δε με συνοδευε στα παρτυ απο καποια ηλικια και μετα...ωστοσο θυμαμαι οτι καποιοι γονεις παντα ερχονταν.Αυτοι καθονταν στην κουζινα,πινανε καφεδακι ,τα λεγανε και εμεις καναμε το παρτυ μας στο σαλονι και τα φωτα χαμηλωναμε και μπλουζ χορευαμε και φλερτακια υπηρχαν..δε μας ενοχλουσαν οι γονεις....ουτε παρεμποδιζαν την ανεξαρτητοποιηση μας.

Στην Αθηνα δε νομιζω οτι κι εγω θα αφηνα το παιδι μου 7-8 χρονων να γυρναει βραδυ μονο του σε αγνωστα σπιτια.Και μετα τι?Να βγει βραδυ να ψαχνει ταξι μονο του να γυρισει πισω...χμ δε νομιζω.Η ανεξαρτητοποιηση ενος παιδιου ειναι θεμα συμπεριφορας...δε σημαινει οτι πρεπει να μεινει μονο του για να ανεξαρτητοποιηθει.Ανεξαρτητοποιειται θαυμασια στα πλαισια της οικογενειας.

Τωρα αν ηξερα τους γονεις και τους ειχα εμπιστοσυνη και ειχα ενα παιδι 9-10 ισως καποιες φορες να το αφηνα με την προυποθεση παντα οτι εγω θα το πηγαινα και εγω θα το εφερνα πισω και εννοειται με τη διασφαληση οτι δε θα βγουν εξω.

Γιατι αν 7- 8 το αφηνω να γυρναει μονο του σε αγνωστα σπιτια βραδυ...να υποθεσω στα 12-13 που θα μου ζητησει να παει μπουζουκια μεχρι τις 3 θα πρεπει να το δεχτω για να μη το καταπιεσω?

yasemi
14-05-10, 12:59
Yasemi δες το από την πλευρά εκείνου που κάνει το πάρτυ. Δεν είναι δυνατόν να καλείς κόσμο και να βάλεις απαγορεύσεις. Είναι αγένεια. Από εκεί και πέρα, ο καλεσμενος ας κάνει ότι νομιζει. Αν θέλει να κάτσει, αν θέλει να φύγει, εάν θέλει να φέρει και τα άλλα παιδάκια του. Αυτό που μπορεί να κάνει εκείνος που καλεί είναι να ζητήσει να του διευκρινήσουν πόσα άτομα να υπολογίσει. Όχι όμως να απαγορεύσει...

Ούτε εγώ θέλω να έχω το παιδί υπό περιορισμό και υπό συνεχή έλεγχο. Κάποια στιγμή που θα νιώσω άνετα θα την αφήσω να μείνει και μόνη της σε κάποια γιορτή. Θα είναι στα 8, στα 10, στα 12? Δεν ξέρω... Δεν μπορεί ομως σε καμία περίπτωση ο άλλος γονιός να μου απαγορεύσει να παρίσταμαι εάν το θέλω.

ναι βρε λουσι μου το ειπα νομιζω και πιο πανω..το να γραφεις κατι τετοιο σιγουρα ειναι αγενες δε λεω...αλλα εγω συζηταω για αυτο που ντε και καλα το θεωρουμε δεδομενο οτι πρεπει να παμε παντου παντα μαζι και ολα τα αδερφακια μαζι...αυτο δε μπορω να το καταλαβω...αυτητη νοοτροπια....και γενικα θετω το θεμα μερι αυτονομιας κλπ αλλα απο οτι βλεπω παλι εγω ειμαι μαλλον παραλογη...οταν πανε σχολειο με το καλο η καθεμια θα εχει σιγουρα τις δικες της παρεες...δηλ θα ειναι η μια πχ 8 και η αλλη ακομη καλα καλα οτι θα πηγαινει νηπιο...τι δουλεια θα εχει η μικρη σε παρτυ που θα παει η μεγαλη μου λετε????

ξερετε τι εχω δει στο παιδοτοπο που δουλευα??σε καποια παρτυ οι γονεις δε βγαζανε και φαγητο για τους μεγαλους κλπ μονο καφε και κεϊκ...εεεε ξερετε ποσοι ητανε που μολις παιρνανε χαμπαρι οτι δε παιζει φαγητο κλπ παιρνανε τα τσουρμα τους (γιατι ναι φερνανε τσουρμα ανιψακια παραανιψακια αδερφακια και δε συμμαζευεται) και φευγανε με μια μουρη μεχρι το πατωμα και τη λεγανε κιολας απεξω απεξω ???οταν πας σε ενα παρτυ καλο ειναι να πηγαινεις το παιδακι που ειναι καλεσμενο...τωρα και εγω οταν θα καλω σε μικρες ηλικιες θα καλω οτι με παιρνει να καλεσω και οτι θελει η καθε μια....δε μπορω εγω δηλ να μπω μεσα οικονομικα μονο και μονο γιατι καποιοι το θεωρουν ευκαιρια για μια τζαμπα βολτα και φαγητο ...γιατι πολλοι ετσι το βλεπουν..δε θα απαγορευσω αλλα στη τελικη λιγο σκεψη και απο μερια των αλλων δε βλαπτει...οπως δε θελω εγω να επιβαρυνθει καποιος με το να παω με ολο το σοϊ μου ετσι δε θελω να γινει και σε μενα....και στη τελικη γιατι καποιος να με φαει στη μαπα εαν δε με γουσταρει που θα παω σπιτι του ε?Ε?Ε?Ε?Ε?

και ναι σιγουρα τα παιδια κινδυνευουν απο τα αλλα παιδια..αλλα αυτο γινεται παντου...και στο σχολειο...εκει θες δε θες δε μπορεις να εισαι μαζι τους....και θεωρω λιγο παρανοϊκο οτι σε ενα παιδικο παρτυ θα πεσουν σε ανωμαλο....δηλ τι...θ απαει ο ανωμαλος και σε ενα παρτυ με τοσααααααααα παιδακια θα κανει κατι???με τοσους μαρτυρες μπροστα???οταν τα ιδια τα παιδια αν εχεις δωσει σωστες βασεις μπορουν να ειναι υποψιασμενα και να προφυλασουν και τον εαυτο τους????

δε ξερω εαν καταλαβαινεται τι εννοω....γιατι δεν ειμαι και καλη στο γραπτο λογο..

Μαριρενα
14-05-10, 13:02
τι θα μπορουσε να παθει ενα 10χρονο παιδι στην δειαρκεια ενος παρτυ που δεν παρευρισκετε ο γονιος
βιασμο πιθανοτατα απο ενηλικα πως θα προστατευθει???
ναρκωτικα σε ενα παιδικο παρτυ θα μου πεις ναι γιατι οχι τους αλλους ενηλικους που θα παρευρισκονται εκει τους ξερουμε και απο χτες?????τα μικρα παιδια μπορουν ποιο ευκολα να παρασυρθουν ασχετα απο τις αρχες που τους δινουν οι γονεις αν τα πιεσει καποιος η μπορει να του βαλει καποιος ενηλικας κατι στην πορτοκαλαδα τους τα παιδια δεν ειναι υποψιασμενα
ατυχημα μεσα στο σπιτι να πεσει απο σκαλες αν ειναι πολυκατικια απο μπαλκονι
δυσκολο?????δεν νομιζω βγαινει μαζι με αλλα παιδακια στο μπαλικονι σςπρωχνονται να σου κατω
σε παιδοτοπο αν εχει και πισινα πνιγμος
εξεφτελισμο απο αλλα παιδακια η και απο γονεις
π.χ ενα παιδακι κλανει σκιζεται πανω στο παχνιδι το ρουχο του για οποιοδηποτε λογο τα παιδια δεν ξερεις πως θα αντιδρασουν σε τετοιες περιπτωσεις και ουτε καταλαβαινουν οτι μερικες φορες γινονται πολυ σκληρα με αλλα παιδακια
αφηνεις τον αλλο ενηλικα να εχει εξουσια στο παιδι σου
πανω στο παιχψνι σπαει κατι μεσα απο το σπιτιτυχαια ποιος σου λεει πως ο ενηλικας δεν ειναι ψιλομ!λ%%#@ς και δεν θα σου χτυπησει το παιδι μπορει και για ασημαντη αφορμη εστω μια στον ποποκαι να το κανει ρεζιλι στα αλλα παιδια και να αισθανθει ασχημα με τις φωνες του???μπορει να υπερασπιστει τον εαυτο του ????δεν νομιζω

yasemi
14-05-10, 13:02
Καταρχάς αλλο η επαρχια και το χωριο που ανεφερες αλλο η Αθηνα...μη μπερδευομαστε.Στην επαρχεια τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα δεδομενου οτι ολοι γνωριζονται πανω κατω μεταξυ του...ακομα και να μη ξερεις το γονιο του παιδιου που κανει το παρτυ ξερεις λιγο πολυ τι ανθρωπος ειναι και για τι οικογενεια προκειται.Εχω μεγαλωσει επαρχεια και ναι η μαμα μου δε με συνοδευε στα παρτυ απο καποια ηλικια και μετα...ωστοσο θυμαμαι οτι καποιοι γονεις παντα ερχονταν.Αυτοι καθονταν στην κουζινα,πινανε καφεδακι ,τα λεγανε και εμεις καναμε το παρτυ μας στο σαλονι και τα φωτα χαμηλωναμε και μπλουζ χορευαμε και φλερτακια υπηρχαν..δε μας ενοχλουσαν οι γονεις....ουτε παρεμποδιζαν την ανεξαρτητοποιηση μας.

Στην Αθηνα δε νομιζω οτι κι εγω θα αφηνα το παιδι μου 7-8 χρονων να γυρναει βραδυ μονο του σε αγνωστα σπιτια.Και μετα τι?Να βγει βραδυ να ψαχνει ταξι μονο του να γυρισει πισω...χμ δε νομιζω.Η ανεξαρτητοποιηση ενος παιδιου ειναι θεμα συμπεριφορας...δε σημαινει οτι πρεπει να μεινει μονο του για να ανεξαρτητοποιηθει.Ανεξαρτητοποιειται θαυμασια στα πλαισια της οικογενειας.

Τωρα αν ηξερα τους γονεις και τους ειχα εμπιστοσυνη και ειχα ενα παιδι 9-10 ισως καποιες φορες να το αφηνα με την προυποθεση παντα οτι εγω θα το πηγαινα και εγω θα το εφερνα πισω και εννοειται με τη διασφαληση οτι δε θα βγουν εξω.

Γιατι αν 7- 8 το αφηνω να γυρναει μονο του σε αγνωστα σπιτια βραδυ...να υποθεσω στα 12-13 που θα μου ζητησει να παει μπουζουκια μεχρι τις 3 θα πρεπει να το δεχτω για να μη το καταπιεσω?

γιατι ποιος ειπε οτι θα το αφησω να παει και να ερθει μονο του????δε μιλησα για κατι τετοιο.....

yasemi
14-05-10, 13:09
τι θα μπορουσε να παθει ενα 10χρονο παιδι στην δειαρκεια ενος παρτυ που δεν παρευρισκετε ο γονιος
βιασμο πιθανοτατα απο ενηλικα πως θα προστατευθει???
ναρκωτικα σε ενα παιδικο παρτυ θα μου πεις ναι γιατι οχι τους αλλους ενηλικους που θα παρευρισκονται εκει τους ξερουμε και απο χτες?????τα μικρα παιδια μπορουν ποιο ευκολα να παρασυρθουν ασχετα απο τις αρχες που τους δινουν οι γονεις αν τα πιεσει καποιος η μπορει να του βαλει καποιος ενηλικας κατι στην πορτοκαλαδα τους τα παιδια δεν ειναι υποψιασμενα
ατυχημα μεσα στο σπιτι να πεσει απο σκαλες αν ειναι πολυκατικια απο μπαλκονι
δυσκολο?????δεν νομιζω βγαινει μαζι με αλλα παιδακια στο μπαλικονι σςπρωχνονται να σου κατω
σε παιδοτοπο αν εχει και πισινα πνιγμος
εξεφτελισμο απο αλλα παιδακια η και απο γονεις
π.χ ενα παιδακι κλανει σκιζεται πανω στο παχνιδι το ρουχο του για οποιοδηποτε λογο τα παιδια δεν ξερεις πως θα αντιδρασουν σε τετοιες περιπτωσεις και ουτε καταλαβαινουν οτι μερικες φορες γινονται πολυ σκληρα με αλλα παιδακια
αφηνεις τον αλλο ενηλικα να εχει εξουσια στο παιδι σου
πανω στο παιχψνι σπαει κατι μεσα απο το σπιτιτυχαια ποιος σου λεει πως ο ενηλικας δεν ειναι ψιλομ!λ%%#@ς και δεν θα σου χτυπησει το παιδι μπορει και για ασημαντη αφορμη εστω μια στον ποποκαι να το κανει ρεζιλι στα αλλα παιδια και να αισθανθει ασχημα με τις φωνες του???μπορει να υπερασπιστει τον εαυτο του ????δεν νομιζω

ολα αυτα που λες μπορει ανετοτατα να τα παθει και στο σχολειο πχ.....μηπως να πηγαινουμε και εκει μαζι τους?????εκει δηλ μπορει να προστατευτει ???εκει δεμ αφηνουμε σε επιβλεψη τα παιδια μας σε αγνωστους εστω και αν αυτοι λεγονται δασκαλοι καθηγητες???

pashalitsa
14-05-10, 13:15
Ε, λοιπόν κι εγώ είπα να μη σας φρικάρω αλλά... Σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο που ενδιαφερόμουν να γράψω την κόρη μου μου είπε γνωστή μου ότι 3 αγοράκια στρίμωξαν κοριτσάκι μέσα στις τουαλέτες για να του βάλουν δάχτυλα στο... Αγανακτησμένη μαμά του ίδιου τμήματος που άκουσε τις φήμες, προσπαθούσε να μάθει από την κόρη της αν ισχύει αυτό, μέχρι που η μικρή της είπε το απίστευτο: ναι μαμά αλήθεια είναι, μου το έχουν κάνει και εμένα:!::!::!:
Λοιπόν μη μου μιλάτε εμένα για το πως ήμασταν εμείς πριν απο 25-30 χρόνια γιατί σας ορκίζομαι ότι τα πράγματα έχουν αγριέψει πάρα πολύ, μα πάρα πολύ...
Εντάξει δε θα τα κάνουμε και χαζά τα παιδιά μας, αλλά πρέπει να κάνουμε ό,τι περισσότερο μπορούμε.
Επίσης,όλα τα παιδιά δεν είναι τα ίδια... Κάποια πιο ντροπαλά και εσωστρεφή έχουν μεγαλύτερη ανάγκη προστασίας από κάποια άλλα που θα αμυνθούν ακόμα και βίαια και θα αντισταθούν.Νομίζω ότι μέχρι τα 9-10 ένα παιδί έχει διαμορφώσει χαρακτήρα και αν ο γονιός κρίνει ότι το παιδί ξέρει να αμυνθεί και να αντιμετωπίσει κινδύνους, αρχίζει να χαλαρώνει την επιτήρηση...

Eleftheria
14-05-10, 13:21
Εμείς δεν έχουμε ξεκινήσει πάρτυ με πολλά παιδιά γιατί δεν έχουμε πάει ακόμα παιδικό σταθμό. Από το Σεπτέμβρη,…
Σε πάρτυ φίλων μας, οι γονείς και τα αδέλφια (αν ήθελαν) ήταν πάντα καλεσμένοι.

Θεωρώ αδιανόητο σε τέτοια ηλικία να αφήσω τα παιδιά μόνα τους.
Τα παιδάκια μπορεί να γνωρίζονται μεταξύ τους, αλλά δεν έχουν ίδια επαφή και άνεση με τους άλλους γονείς.
Δηλαδή αν κάνω πάρτυ με 20 παιδάκια, θα είμαι σπίτι εγώ/ο άντρας μου, άντε και κάποιος κλόουν και 22 παιδιά??????

Επίσης, είναι και μια πολύ καλή ευκαιρία να γνωρίσεις τους γονείς των φίλων των παιδιών σου. Σίγουρα θα γνωρίσουμε ανθρώπους που δεν θα ταιριάζουν με εμάς, που ταιριάζουν,…. Αλλά είναι αναμενόμενο. Άλλωστε, θα υπάρχουν κάποια θέματα (σχολείου, εκδηλώσεων,..) που θα πρέπει να συμπορευτείς με τους άλλους γονείς.

Το να καλέσω λιγότερα παιδιά, μου είναι προσωπικά πολύ δύσκολο. Νομίζω ότι πρέπει να καλούμε όλα τα παιδάκια της τάξης γιατί είναι πολύ άσχημο την επόμενη μέρα να συζητούν κάποια για το πάρτυ και κάποια άλλα να καταλάβουν ότι δεν ήταν προσκεκλημένα.
Αυτό έγινε με το παιδί κάποιου φίλου μας. Λόγω μίας διένεξης στο σχολείο (μεταξύ παιδιών), το παιδί δεν πήρε πρόσκληση για ένα πάρτυ. Το έμαθε και αισθάνθηκε πολύ άσχημα...
Με την ίδια λογική και τα αδέλφια των παιδιών θα είναι ευπρόσδεκτα στο πάρτυ.

Την ηλικία της αυτονόμησης σ’ αυτό το θέμα δεν την έχω προσδιορίσει ακόμα. Μάλλον όταν αισθανθώ εγώ άνετα με την ιδέα σε συνδυασμό με τη δική τους απαίτηση.
Γιατί αν στα 8-10, σηκώσουν επανάσταση να πάνε μόνα τους, πρέπει να διαπραγματευτώ ως ώριμη και ανοιχτόμυαλη μαμά. Αν γνωρίζω τους γονείς, έχει καλώς. Αν δεν τους γνωρίζω, το πιο πιθανό είναι να τα πάω μέσα στο σπίτι (για να κόψω κίνηση και να δω ότι υπάρχουν ενήλικες) και να αρχίσω τις βόλτες γύρω από το τετράγωνο μέχρι να περάσει η ώρα (μακάρι να έχει κάποιο καφέ δίπλα στο σπίτι).
Κάποτε κορόιδευα τους γονείς μου για ανάλογες συμπεριφορές,…:?

Lucy
14-05-10, 13:36
Yasemi μου συμφωνούμε. Ούτε εγώ θέλω να είμαι ασφυκτική με τα παιδιά μου, ούτε θα τα πηγαίνω παντού πακέτο. Απλώς δεν μπορεί ο άλλος που με καλεί να μου υποδείξει τι θα κάνω (και εδώ συμφωνούμε).Το πότε είναι κατάλληλη ηλικία για να αφήσω το παιδί μου μόνο του θα το κρίνω εγώ και όχι ο γείτονας που πάει να γλυτώσει λεφτά αλλά θέλει και να πει ότι έκανε πάρτυ.

Όσο για τον παιδότοπο, πήγα πρόσφατα σε παιδότοπο σε πάρτυ με 2χρονα-3χρονα παιδάκια που προφανώς δεν τα αφήνεις μόνα τους. Το πάρτυ ήταν μεσημέρι, έβγαλαν φαγητό για τα παιδάκια και στους γονείς μόνο καφέ (ούτε καν κεικ που είπες ή ένα τυροπιτάκι βρε παιδί μου) και δεν μπορούσες να αγοράσεις κάτι να φας εάν ήθελες πέρα από πατατάκια ή σοκολάτες.... Τώρα είμαι εγώ παράλογη που με "ενόχλησε" αυτό? Καλά δεν σκοτίστηκα κιόλας, αλλά έφαγα για μεσημέρι γύρω στις 4 γιατί είχαμε και μια απόσταση να διανύσουμε μέχρι να γυρίσουμε σπίτι. Όταν καλείς κόσμο πρέπει να σκέφτεσαι μερικά πράγματα.
Όσο για ανηψάκια, ξαδερφάκια κτλ ναι δεν είναι σωστό να τα κουβαλάς σε ένα πάρτυ που δεν είναι καλεσμένα. Τα αδερφάκια όμως εννοείται ότι πρέπει να τα καλείς και ας μην ερθουν (αν πχ είναι πολύ διαφορετικές οι ηλικίες). Οφείλεις να τα καλείς όμως. Έτσι το βλέπω εγώ.

ΤΙΓΡΑΚΙ
14-05-10, 13:40
Το πότε είναι κατάλληλη ηλικία για να αφήσω το παιδί μου μόνο του θα το κρίνω εγώ και όχι ο γείτονας που πάει να γλυτώσει λεφτά αλλά θέλει και να πει ότι έκανε πάρτυ.

σε αυτο συμφωνω και εγω

ΜΑΡΙΤΑ
14-05-10, 13:54
Και εγώ πάντως θυμάμαι από τα δικά μας πάρτυ στο δημοτικό (αν και δε μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς σε ποια τάξη) να με πηγαίνει η μητέρα μου και να έρχεται να με παίρνει συγκεκριμένη ώρα. Και εννοείται χωρίς την αδερφή μου! Ούτε εγώ πήγαινα στα πάρτυ της ούτε εγώ στα δικά της...μόνο όταν μεγαλώσαμε στο λύκειο και κάναμε κοινές παρέες καθώς έχουμε μόνο 1 χρόνο διαφορά....

Και δεν ήταν άλλοι μεγάλοι στο πάρτυ, μόνο οι συμμαθητές μας και οι γονείς του παιδιού που το έκανε.

Εννοείται πως δεν μου αρέσει το απαγορεύται στο πρόσκληση, ειδικά εάν μιλάμε για πάρτυ μικρών παιδιών..πως είναι δυνατόν να πάει χωρίς τουλάχιστον τον ένα γονέα;;

Ελπίζω σε 8-9 χρόνια που θα γίνει και η κορούλα μου 9-10 χρονών να μπορεί να πηγαίνει σε πάρτυ όπως εμείς μόνη της και όχι με συνοδεία bodyguard γιατί έτσι πως πάνε οι εποχές... βλέπω να έρχονται δύσκολα χρόνια...!!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
14-05-10, 13:58
Ε, λοιπόν κι εγώ είπα να μη σας φρικάρω αλλά... Σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο που ενδιαφερόμουν να γράψω την κόρη μου μου είπε γνωστή μου ότι 3 αγοράκια στρίμωξαν κοριτσάκι μέσα στις τουαλέτες για να του βάλουν δάχτυλα στο... Αγανακτησμένη μαμά του ίδιου τμήματος που άκουσε τις φήμες, προσπαθούσε να μάθει από την κόρη της αν ισχύει αυτό, μέχρι που η μικρή της είπε το απίστευτο: ναι μαμά αλήθεια είναι, μου το έχουν κάνει και εμένα:!::!::!:
...

Καλά τώρα με τρέλανες! Πρόκειται πιστευω για μεμονομένο γεγονός. Δε θέλω να πιστευω οτι γίνονται τέτοια πράγματα στα νήπια, δλδ αργότερα τι θα κάνουν στα κοριτσάκια; Σίγουρα το ένα από τα αγοράκια "έχει θέμα" γενικότερο και παρέσυρε και τα άλλα 2 και άντε να τα μαζέψεις τώρα. Κανονικά θα έπρεπε να φύγουν από το σχολείο και τα 3 τους.

Για το θέμα του πάρτυ τώρα θεωρώ απαράδεχτη την απαγόρευση και για τα αδέλφια και για τους γονείς. Εξάλλου είναι άγραφος νόμος ότι το δώρο που θα δώσουμε θα είναι ανάλογο των ατόμων που θα πάμε τουλάχιστον.

gavrias
14-05-10, 14:01
ναι βρε λουσι μου το ειπα νομιζω και πιο πανω..το να γραφεις κατι τετοιο σιγουρα ειναι αγενες δε λεω...αλλα εγω συζηταω για αυτο που ντε και καλα το θεωρουμε δεδομενο οτι πρεπει να παμε παντου παντα μαζι και ολα τα αδερφακια μαζι...αυτο δε μπορω να το καταλαβω...αυτητη νοοτροπια....και γενικα θετω το θεμα μερι αυτονομιας κλπ αλλα απο οτι βλεπω παλι εγω ειμαι μαλλον παραλογη...οταν πανε σχολειο με το καλο η καθεμια θα εχει σιγουρα τις δικες της παρεες...δηλ θα ειναι η μια πχ 8 και η αλλη ακομη καλα καλα οτι θα πηγαινει νηπιο...τι δουλεια θα εχει η μικρη σε παρτυ που θα παει η μεγαλη μου λετε????

Σκέφτηκες ότι το γεγονός ότι ενώ για κάποιον είναι δεδομένο ότι έχει που να αφήσει το ένα παιδί για να πάει κάπου με το άλλο για κάποιες οικογένειες όχι? Και πρίν πείς" ας το κρατήσει ο άλλος γονιός" θα σου πώ ότι, υπάρχουν γονείς που δουλέυουν με βάρδιες ή και Σαββατοκύριακα και αυτό είναι αδύνατο.
Βλέπω ότι τα παιδάκια σου είναι ακόμη μικρούλια απότε μιλάς υποθετικά.:)
Απο την πλευρά του γονιου λοιπόν που έχει εμπειρία με παιδί στο δημοτικό αλλά και μικρότερο θα σου πω ένα μυστικό ;-)
Αν μπορώ να αφήσω το μικρότερο για να πάω κάπου μόνο με το μεγάλο παιδί θα το κάνω έτσι κι αλλιώς επειδή: α) προτιμώ να κάθομαι ήσυχη με τις άλλες μαμάδες και να συζητάω.
β) Δεν είμαι συνέχεια με το άγχος μη μου χτυπήσουν τα 8-9 χρονα το τετράχρονο στο παιχνιδι.γ) το μικρό δε θα βαρεθεί ούτε θα είναι λυπημένο επειδή όπως είναι λογικό τα μεγαλύτερα παιδιά δε θα θέλουν να πάιξει μαζί τους.:)
Αυτό όμως δεν είναι δεδομένο ότι μπορώ να το κάνω πάντα κι αν το κάνω εγώ δε σημαίνει ότι έχω δικαίωμα να θεωρώ ότι μπορεί κι οποιαδήποτε άλλη οικογένεια .
Επίσης να σου πώ ότι ποτέ δε με πέιραξε όταν κάποιος γονιός μου είπε ότι ξέρεις,δε θα κάνουμε μεγάλο πάρτυ και έτσι δε σας καλέσαμε αλλά μόνο 2-3 παιδάκια απο την τάξη.Θα με πέιραζε πολύ όμως μια "πρόσκληση" τόσο αγενής.

Ξέρετε τι εχω δει στο παιδοτοπο που δουλευα??σε καποια παρτυ οι γονεις δε βγαζανε και φαγητο για τους μεγαλους κλπ μονο καφε και κεϊκ...εεεε ξερετε ποσοι ητανε που μολις παιρνανε χαμπαρι οτι δε παιζει φαγητο κλπ παιρνανε τα τσουρμα τους (γιατι ναι φερνανε τσουρμα ανιψακια παραανιψακια αδερφακια και δε συμμαζευεται) και φευγανε με μια μουρη μεχρι το πατωμα και τη λεγανε κιολας απεξω απεξω ???οταν πας σε ενα παρτυ καλο ειναι να πηγαινεις το παιδακι που ειναι καλεσμενο...τωρα και εγω οταν θα καλω σε μικρες ηλικιες θα καλω οτι με παιρνει να καλεσω και οτι θελει η καθε μια....δε μπορω εγω δηλ να μπω μεσα οικονομικα μονο και μονο γιατι καποιοι το θεωρουν ευκαιρια για μια τζαμπα βολτα και φαγητο ...γιατι πολλοι ετσι το βλεπουν..δε θα απαγορευσω αλλα στη τελικη λιγο σκεψη και απο μερια των αλλων δε βλαπτει...οπως δε θελω εγω να επιβαρυνθει καποιος με το να παω με ολο το σοϊ μου ετσι δε θελω να γινει και σε μενα....και στη τελικη γιατι καποιος να με φαει στη μαπα εαν δε με γουσταρει που θα παω σπιτι του ε?Ε?Ε?Ε?Ε?
Όσα χρόνια κάνω πάρτυ για τα παιδιά μου ποτέ και κανείς δεν έφερε όλο του το σόι,ούτε το μισό.Αν το εχεις δεί εσύ τότε ναι είναι κι αυτό αγένεια.Αλλά ξεκίνησες να λές για αδερφάκια και ότι δεν πρέπει να πηγαίνουν.

και ναι σιγουρα τα παιδια κινδυνευουν απο τα αλλα παιδια..αλλα αυτο γινεται παντου...και στο σχολειο...εκει θες δε θες δε μπορεις να εισαι μαζι τους....και θεωρω λιγο παρανοϊκο οτι σε ενα παιδικο παρτυ θα πεσουν σε ανωμαλο....δηλ τι...θ απαει ο ανωμαλος και σε ενα παρτυ με τοσααααααααα παιδακια θα κανει κατι???με τοσους μαρτυρες μπροστα???οταν τα ιδια τα παιδια αν εχεις δωσει σωστες βασεις μπορουν να ειναι υποψιασμενα και να προφυλασουν και τον εαυτο τους????

δε ξερω εαν καταλαβαινεται τι εννοω....γιατι δεν ειμαι και καλη στο γραπτο λογο..

Εδώ ,έυχομαι να είμαστε εδώ και να δώ πως θα βλέπεις το θέμα και όταν θα έχεις παιδί σε αντίστοιχη ηλικία.:):)
Γιατί όπως ήδη ξέρουμε όλοι αν δε ζήσουμε κάτι καμιά περιγραφή δε μας βάζει σε μια θέση που δεν είμαστε :grin:

bouboukakia
14-05-10, 16:09
Ένα ερώτημα είναι: αν δεν έχω πού ν'αφήσω το άλλο παιδί, το παίρνω μαζί μου ζητώντας συγνώμη για την αναστάτωση ή δεν πηγαίνω καθόλου;Γιατί άλλη επιλογή δεν υπάρχει.
Επίσης: αν ο γονιός που καλεί δε γουστάρει τη δική μου φάτσα συγκεκριμένα, γιατί εγώ να του εμπιστευθώ το παιδί μου στο σπίτι του;
Τέλος: συμφωνώ ότι πρέπει και οι καλεσμένοι να είναι ευγενείς. Μια φορά, στην περιοχή που μέναμε παλιότερα, ο μεγάλος γιος μου(6 τότε) προσκλήθηκε σε πάρτι. Ο εορτάζων ήταν από τους καλύτερούς του φίλους. Πήρα τα άλλα (2 τότε) γιατί δεν γινόταν αλλιώς και συνεννοήθηκα ιδιαιτέρως με τον υπεύθυνο στον παιδότοπο να χρεώσει τα παιδιά μου χωριστά και να τα πληρώσω εγώ. Το έκανα, γιατί η μαμά που μας κάλεσε είναι ένας εξαιρετικός άνθρωπος και δεν υπήρχε περίπτωση να με αφήσει να πληρώσω.

ZWH
14-05-10, 16:21
Aν το παρτι ειναι σε παιδοτοπο ή καπου που αυτος που με καλει πληρωνει, σαφως θα πηγαινα μονο το παιδακι που ειναι καλεσμενο. Εαν δεν ειχα που να αφησω το αλλο παιδι, απλα δεν θα πηγαινα.

Σοφία Τ.
14-05-10, 17:07

Στα 14 η κορη σου και η κορη μου το πιο πιθανο ειναι να εχουν φιλο και οχι να πηγαινουν σε παιδικο παρτυ.Οποτε δεν νομιζω να εχουν και πολυ βαρυτητα οι δικες μας αποψεις...

yasemi συμφωνα απολυτα μαζι σου...Κι ολα οσα λετε για ... πραγματα που κανουν τα παιδακια στα παρτυ (καλα αυτο που γραψατε για κατι μικρουλια, αδυνατω να το πιστεψω) φταινει οι γονεις και μονο για αυτοι-γιατι τους επιτρεπουν να βλεπουν ακαταλληλα για την ηλικια τους προγραμματα στην τηλεοραση...Στο χερι μας ειναι να δωσουμε στα παιδια μας να καταλαβουν με συνεχη "πλυση εγκεφαλου" ποια πραγματα πρεπει να προσεχουν και απο ποιους να προστατευουν.Και στα δικα μου χρονια υπηρχαν ανωμαλοι και παιδεραστες και,και,και...Απλα δεν γνωριζαμε το ποσο πολλοι ηταν για δεν υπαρχαν τα συγχρονα ΜΜΕ.Ομως οι γονεις μου μου εδιναν παντα συμβουλες,σε καθημερινη βαση, και ακομη πιο πολυ πριν απο καποιο τετοιο παρτυ.Και ηξερα να προστατευσω τον εαυτο μου...Τι στο καλο, τοσο εξυπνη ημουνα?Με την υπερπροστατευτικοτητα, το μονο που θα καταφερετε ειναι να εχετε τα παιδια σε ενα χρυσο κλουβι,ανετοιμα να ζησουν στον εξω κοσμο...Κι οταν θα βγουν θα νομιζουν οτι ολα ειναι ροδινα...Με μετρο παντα,με τα ματια μας ανοιχτα εμεις οι γονεις, με προσοχη και συμβουλευτικη ενα παιδακι μπορει να καθοδηγηθει και να προστατευτει μονο του (απο μια ηλικια και μετα βεβαια,οταν μπορει να αντιληφθει τον κινδυνο).Και στο κατω κατω, να μην στειλετε μονο του το παιδι σας στο παρτυ του φιλου που τον καλεσε και δεν ξερετε τους γονεις του.Αντι να παει σε 10 παρτυ, ας παει σε 1 του οποιου τους γονεις γνωριζετε και εμπιστευεστε (αν δεν γνωριζετε κανεναν απο τους γονεις των συμμαθητων σας,πολυ κακως κανετε-ειναι πολυ σημαντικο για πολλους λογους).Πιστευω οτι η τακτικη του υπερπροστατευτισμου δημιουργει μαμαδες και γιους τυπου ριαλιτι "Μια νυφη για τον γιο μου".

Σαφως και τα χρονια της αθωωτητας της δικης μας γενιας εχουν παρελθει...Ομως να μην οδηγουμαστε και στο αλλο ακρο...Τα παιδια μας εχουν αφησει το απολυτα προστατευμενο περιβαλλον της μητρας προ πολλου...

marandnik
14-05-10, 17:59

ξερετε τι εχω δει στο παιδοτοπο που δουλευα??σε καποια παρτυ οι γονεις δε βγαζανε και φαγητο για τους μεγαλους κλπ μονο καφε και κεϊκ...εεεε ξερετε ποσοι ητανε που μολις παιρνανε χαμπαρι οτι δε παιζει φαγητο κλπ παιρνανε τα τσουρμα τους (γιατι ναι φερνανε τσουρμα ανιψακια παραανιψακια αδερφακια και δε συμμαζευεται) και φευγανε με μια μουρη μεχρι το πατωμα και τη λεγανε κιολας απεξω απεξω ???

Ρε συ γιασεμί, υπερβάλεις. Δεν νομίζω ειλικρινά, να υπάρχει γονιός που καλέσανε το παιδί του σε ένα πάρτι και να πήγε και το ανηψάκι του μαζί. Επίσης, δεν πιστεύω να πήγε κάποιος σε πάρτι γενεθλίων για το φαγητό.Τι φαγητό να περιμένεις σε ένα πάρτι γενεθλίων;:shock:

Να σου πω το εξής: Ότι σε άτομα του κύκλου μας, φίλους δικούς μας και των παιδιών μας φυσικά και θα πάμε όλοι οικογενειακώς και φυσικά και θα έρθουν και αυτοί όλοι οικογενειακώς όταν θα κάνουμε τα δικά μας γενέθλια. Τα γενέθλια είναι μια γιορτή και μια ευκαιρία να δούμε τους φίλους μας, να μιλήσουμε και να περάσουμε όλοι καλά.

Τώρα, όταν κάνουν γενέθλια κάποια παιδάκια από το σχολείο της κόρης μου και καλούν όλα τα παιδάκια της τάξης, ακόμα και αυτά με τα οποία δεν κάνουν παρέα και αυτά των οποίων δεν γνωρίζουν καλά τους γονείς, αλλά μόνα τους... Εκεί αισθάνομαι όπως είπε και η μπουμπουκάκια ότι το πάρτυ δεν γίνεται επί της ουσίας αλλά για το θεαθήναι και επίσης ότι το παιδί μου προσκαλείται ως ντεκόρ, ίσα-ίσα να φαίνονται παραπάνω τα παιδάκια του πάρτυ.

Δεν θέλω να πάω στο πάρτυ για να φάω ή να πάω τον δεύτερό μου γιο για να "κατσικωθεί". Απλά και εμένα μου δημιουργεί πρόβλημα να πρέπει τη μοναδική μέρα που βγαίνουμε ως οικογένεια, το Σάββατο το βράδυ, να στείλω κάπου μόνη της την κόρη μου, να κρατήσω το γιο μου μέσα να κλαίει και να χτυπιέται γιατί έφυγε η αδερφή του και αυτός έμεινε μέσα και ταυτόχρονα να μην μπορώ να πάω και πουθενά με τον άντρα μου γιατί πρέπει να είμαι 6.30 στο σημείο του πάρτυ για να αφήσω την κορη μου και 8.30 για να την πάρω.

Και όσο και να καταλαβαίνω τη μητέρα του εορτάζοντα, η οποία κάνει το πάρτι και θέλει απλώς να έχει πολλά παιδάκια στην αναμνηστική φωτογραφία (οπότε θεωρεί ότι οι γονείς των παιδιών που δεν φαίνονται στη φωτογραφία είναι άχρηστοι και της κατσικώνονται) απαιτώ να καταλάβει και η ίδια εμένα, η οποία δεν έκανα παιδιά απλά και μόνο για να φωτογραφίζονται στο πάρτι της, έχω προσωπική ζωή και επίσης όταν εγώ κάνω ένα πάρτι θεωρώ ότι οι καλεσμένοι μου όταν έρχονται με τιμούν και όχι ότι μου κατσικώνονται.

Για το θέμα που αφορά σε ποια ηλικία πρέπει να αφήνει ένα παιδί να πάει σε πάρτι μόνο του, θα σου πω ότι αυτή η ηλικία εξαρτάται καθαρά από την ωριμότητα του παιδιού αλλά και την ψυχοσύνθεση του γονιού. Δεν έχει στάνταρ απάντηση δηλαδή. Μπορεί εσένα οι γονείς σου να σε άφησαν 8, τον αδελφό σου 10 και εμένα οι δικοί μου 12. Αυτήν την απόφαση όμως την λαμβάνει ο ίδιος ο γονιός δικαιωματικά και όχι η μαμά του συμμαθητή που αποφάσισε να κάνει πάρτι και αντί να καλέσει 15 παιδιά από τον κύκλο της με τους γονείς τους, αποφάσισε να καλέσει 40 χωρίς κανέναν γονιό και μου φεσώνει με το ζόρι ανεξαρτητοποίηση.:rolleyes:

Τέλος να τονίσω ότι θεωρώ μέγιστη μικρότητα να καλείς κάποιους στη χαρά σου και να κλαις τα χρήματα που θα σου κοστίσει ο καφές που θα πιούν ή το τυροπιτάκι που θα τους κεράσεις. Αντίθετα και εγώ ως καλεσμένη νευριάζω όταν καλούν την κόρη μου σε πάρτι που δεν μπορώ αντικειμενικά να τη στείλω (γιατί π.χ. δεν την αφήνω σε ξένο σπίτι μόνη της ή δεν θέλω να επιβαρύνω στον παιδότοπο με το άλλο μου παιδί) αλλά είμαι υποχρεωμένη παρόλο που δεν πήγε να σκάσω το 20ευράκι μου για δώρο (καθότι το απαιτούν οι κανόνες καλής συμπεριφοράς).;-)

marmar
14-05-10, 19:30
Αχ!!!! Αγχώθηκα!!!!!! Άντε να δούμε τι άλλο θα δούμε και θα ακούσουμε!!!!!!

vera
14-05-10, 19:32
marandnik συμφωνω με ΟΛΑ!!!!

Δε μου λετε εσεις που ειστε στο χορο......για ποιο λογο εχει "κατσικωθει" η μοδα οποτε καποιος θελει να κανει ενα παρτυ, να πρεπει να καλεσει ΟΛΗ την ταξη? Και ξεκιναμε απο τον παιδικο σταθμο ε?

Μηπως να αρχισουμε να το κοβουμε σιγα σιγα.....? Γιατι απο οτι καταλαβα επειδη μας καλουν παντελως αγνωστοι συμμαθητες στα παρτυ τους αναγκαζομαστε κι εμεις να τους καλουμε στο δικο μας......μαλιστα αναγκαζομαστε να κανουμε τετοια παρτυ -υπερπαραγωγη μονο και μονο για να μην αισθανεται κατωτερο το παιδι μας που το καλουν συνεχεια οι συμμαθητες του (στον παιδικο σταθμο...να μη ξεχνιομαστε!)

Προσωπικα φρικαρω με αυτη την μοδα, τη θεωρω νεοπλουτιστικη, εχω φιλες που δεν εχουν βρακι να βαλουν και κανουν τετοια παρτυ γιατι αισθανονται αναγκασμενες.....

marmar
14-05-10, 19:38
marandnik συμφωνω με ΟΛΑ!!!!

Δε μου λετε εσεις που ειστε στο χορο......για ποιο λογο εχει "κατσικωθει" η μοδα οποτε καποιος θελει να κανει ενα παρτυ, να πρεπει να καλεσει ΟΛΗ την ταξη? Και ξεκιναμε απο τον παιδικο σταθμο ε?

Μηπως να αρχισουμε να το κοβουμε σιγα σιγα.....? Γιατι απο οτι καταλαβα επειδη μας καλουν παντελως αγνωστοι συμμαθητες στα παρτυ τους αναγκαζομαστε κι εμεις να τους καλουμε στο δικο μας......μαλιστα αναγκαζομαστε να κανουμε τετοια παρτυ -υπερπαραγωγη μονο και μονο για να μην αισθανεται κατωτερο το παιδι μας που το καλουν συνεχεια οι συμμαθητες του (στον παιδικο σταθμο...να μη ξεχνιομαστε!)

Προσωπικα φρικαρω με αυτη την μοδα, τη θεωρω νεοπλουτιστικη, εχω φιλες που δεν εχουν βρακι να βαλουν και κανουν τετοια παρτυ γιατι αισθανονται αναγκασμενες.....

Καλά λές!!!! Εγώ στην εποχή μου δεν θυμάμαι να γινόταν αυτό ποτέ!!!! Εγώ βέβαια αυτό είχα κάνει στα 18α γενέθλιά μου(είχα καλέσει όλο το σχολείο όχι μόνο την τάξη) αλλά την "βγάλαμε" στον δρόμο μιας που είναι μονοκατοικία το σπίτι και όποιος ήθελε παραπάνω ποτό πήγαινε στο ψιλικατζίδικο κι έπαιρνε(χαχαχαχαχαχαχαχα!!!). Ακόμα το θυμούνται!!!! Είχαμε περάσει τέλεια! Ούτε δώρα ούτε τίποτα. Θυμάμαι μόνο οτι όλα τα αγόρια μαζί μου είχαν αγοράσει μια τεράααααστια ανθοδέσμη και δώρα φέραν μόνο οι κολλητοί μου!!!! Αλλά αυτό με τα πάρτυ υπερπαραγωγή στα μωρά του παιδικού ούτε κι εγώ το καταλαβαίνω..........Είναι εισαγώμενο;;;;;;

Mamoli
14-05-10, 19:50
Συμφωνώ ότι το "Απαγορεύεται" είναι όχι μόνο άκομψο, αλλά... πώς να το πω; Απορώ ποιος το σκέφτηκε και ακόμα περισσότερο πώς το υιοθέτησαν και άλλοι!

Τώρα για το άλλο θέμα... Και εγώ θυμάμαι ότι από πολύ μικρή με πήγαιναν σε πάρτι και με άφηναν εκεί, όπως και τους περισσότερους συμμαθητές μου. Λίγες ήταν οι μαμάδες που έμεναν για καφέ κτλ και ακόμα λιγότερες αυτές που έφερναν και το άλλο τους παιδάκι.

Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα να μείνει κάποια μαμά ή να φέρει και το άλλο της παιδάκι. Ακριβώς επειδή οι περισσότερες δεν το κάνουν, άρα το να μείνουν 2-3, θα είχε και πλάκα και μπλα μπλα!

vera
14-05-10, 19:54
Καλά λές!!!! Εγώ στην εποχή μου δεν θυμάμαι να γινόταν αυτό ποτέ!!!! Εγώ βέβαια αυτό είχα κάνει στα 18α γενέθλιά μου(είχα καλέσει όλο το σχολείο όχι μόνο την τάξη) αλλά την "βγάλαμε" στον δρόμο μιας που είναι μονοκατοικία το σπίτι και όποιος ήθελε παραπάνω ποτό πήγαινε στο ψιλικατζίδικο κι έπαιρνε(χαχαχαχαχαχαχαχα!!!). Ακόμα το θυμούνται!!!! Είχαμε περάσει τέλεια! Ούτε δώρα ούτε τίποτα. Θυμάμαι μόνο οτι όλα τα αγόρια μαζί μου είχαν αγοράσει μια τεράααααστια ανθοδέσμη και δώρα φέραν μόνο οι κολλητοί μου!!!! Αλλά αυτό με τα πάρτυ υπερπαραγωγή στα μωρά του παιδικού ούτε κι εγώ το καταλαβαίνω..........Είναι εισαγώμενο;;;;;;

Αμερικανια μου φαινεται........πρωτη φορα το ακουσα πριν 4-5 χρονια, απο γνωστη που διαμενει βορεια προαστεια και μου χε σηκωθει η τριχα!!!! το χα θεωρησει μεγαλη υπερβολη, η γυναικα μαλιστα παραπονιοταν οτι ηταν αναγκασμενη να το κανει (παρολο γιατροι το ζευγαρι, δεν πεινουσαν κιολας)....τωρα το κανουν παντου.......

Φιλη μου που με το ζορι τα βγαζουν περα, εκανε σε παιδοτοπο τα πρωτα γεννεθλια του γιου της και καλεσε οποιον ηξερε.....

Κι αυτο υπερβολη το θεωρω.....εγω τα εκανα σπιτακι μας με τους συγγενεις και στενους φιλους.......δεν καλεσα ολη την ατζεντα μου.......εδω καλα καλα δεν καταλαβαινει το μωρο ακομα.....αν αρχιζουμε τα παρτυ-υπερπαραγωγες απο τωρα που ειναι βρεφη, τι θα τους κανουμε οταν φθασουν στην εφηβεια........?

yasemi
14-05-10, 19:55
Ρε συ γιασεμί, υπερβάλεις. Δεν νομίζω ειλικρινά, να υπάρχει γονιός που καλέσανε το παιδί του σε ένα πάρτι και να πήγε και το ανηψάκι του μαζί. Επίσης, δεν πιστεύω να πήγε κάποιος σε πάρτι γενεθλίων για το φαγητό.Τι φαγητό να περιμένεις σε ένα πάρτι γενεθλίων;:shock:

μα την παναγια δεν υπερβαλλω το ειδα σε δυο παρτυ συγκεκριμμενα και θυμαμαι και τις δυο κυριες με τα 4 παιδια....γιατι οταν μου τα αφηνανε τα παιδια παντα ρωταγα πως τα λενε κλπ και εμαθα οτι δεν ητανε αδερφακια αλλα ξαδερφακια και κρινοντας και απο την ηλικια του εορταζομενου (που ητανε δεκα) και απο αυτα που ητανε 4....ε δε θελει και πολυ μυαλο....:rolleyes: ε οσο για το φαγητο που λες δυστυχως ολοι μα ολοι που κανανε εκει παρτυ και φαγητο ειχανε κλπ...νεα μοδα....το ξαναλεω ...δε μιλαω ντε και καλα οτι πηγανε σε μοδα...αλλα για κατι τετοιε αγενειες( γιατι πως αλλιως να το πω) ε για αυτο το λογο θα κοτσαρουνε και αυτο που εγραφε η προσκληση...(που ξαναλεω οτι το θεωρω καπως ακομψο και αγενες)

Να σου πω το εξής: Ότι σε άτομα του κύκλου μας, φίλους δικούς μας και των παιδιών μας φυσικά και θα πάμε όλοι οικογενειακώς και φυσικά και θα έρθουν και αυτοί όλοι οικογενειακώς όταν θα κάνουμε τα δικά μας γενέθλια. Τα γενέθλια είναι μια γιορτή και μια ευκαιρία να δούμε τους φίλους μας, να μιλήσουμε και να περάσουμε όλοι καλά.

ναι ευχαριστω και εμεις το ιδιο κανουμε ...αλλα μιλαμε για φιλους μας....αλοιμονο να πω στη φιλη μου με τρια παιδια μην ερθεις οταν ειμαστε καθε βδομαδα ποτε η μια ποτε ηαλλη στο σπιτι της....

Τώρα, όταν κάνουν γενέθλια κάποια παιδάκια από το σχολείο της κόρης μου και καλούν όλα τα παιδάκια της τάξης, ακόμα και αυτά με τα οποία δεν κάνουν παρέα και αυτά των οποίων δεν γνωρίζουν καλά τους γονείς, αλλά μόνα τους... Εκεί αισθάνομαι όπως είπε και η μπουμπουκάκια ότι το πάρτυ δεν γίνεται επί της ουσίας αλλά για το θεαθήναι και επίσης ότι το παιδί μου προσκαλείται ως ντεκόρ, ίσα-ίσα να φαίνονται παραπάνω τα παιδάκια του πάρτυ.

ε αυτο ειναι θεμα των γονιων...γιατι δε ρωτανε το παιδι τι πραγματικα θελει δε καταλαβαινω....

Δεν θέλω να πάω στο πάρτυ για να φάω ή να πάω τον δεύτερό μου γιο για να "κατσικωθεί". Απλά και εμένα μου δημιουργεί πρόβλημα να πρέπει τη μοναδική μέρα που βγαίνουμε ως οικογένεια, το Σάββατο το βράδυ, να στείλω κάπου μόνη της την κόρη μου, να κρατήσω το γιο μου μέσα να κλαίει και να χτυπιέται γιατί έφυγε η αδερφή του και αυτός έμεινε μέσα και ταυτόχρονα να μην μπορώ να πάω και πουθενά με τον άντρα μου γιατί πρέπει να είμαι 6.30 στο σημείο του πάρτυ για να αφήσω την κορη μου και 8.30 για να την πάρω.

εγω παντως αυτο που θα εκανα...θα αφηνα τη μια και εαν η αλλη δεν ειχε παρτυ να παει ή δε ξερω τι αλλο δε θα καθομουνα στο παρτυ αλλα θα ειχα ευκαιρια νακανω κατι αλλο με το παιδι το δευτερο ωστε να μη νοιωθει ασχημα και να μην επιβαρυνω κανεναν...δηλ εαν κανω 4 τι θα γινει???θα πηγαινω τσουρμο???δε το θεωρω σωστο απο μερια μου....οπως επισης δε θεωρω σωστο να παμε ολοι μαζι δηλ...και εγω και ο αντρας μου και τα δυο μου παιδια....(αυτο εννοω ολο το σοϊ)...δηλ να βαλω καποιον να πληρωσει για 4 ατομα....

Και όσο και να καταλαβαίνω τη μητέρα του εορτάζοντα, η οποία κάνει το πάρτι και θέλει απλώς να έχει πολλά παιδάκια στην αναμνηστική φωτογραφία (οπότε θεωρεί ότι οι γονείς των παιδιών που δεν φαίνονται στη φωτογραφία είναι άχρηστοι και της κατσικώνονται) απαιτώ να καταλάβει και η ίδια εμένα, η οποία δεν έκανα παιδιά απλά και μόνο για να φωτογραφίζονται στο πάρτι της, έχω προσωπική ζωή και επίσης όταν εγώ κάνω ένα πάρτι θεωρώ ότι οι καλεσμένοι μου όταν έρχονται με τιμούν και όχι ότι μου κατσικώνονται.

ναι οκ....το ειπε και αλλη κοπελα...αλλα εγω παλι θεωρω οτι καποιοι απλα το βρισκουν ευκαιρια να κατσικωθουν...γιατι δε γινεται ρε παιδια πως να το κανουμε να θεωρησωοτι καποιος με τιμαει/μαλλον τιμαει το παιδι μου οταν ολο το χρονο τον εχω δει μονο μια αντε δυο φορες και εχουμε πει ενα γεια....δηλ πως με τιμαει ακριβως???δε μιλαω για ανρθωποους που εχουμε επαφες...

Τέλος να τονίσω ότι θεωρώ μέγιστη μικρότητα να καλείς κάποιους στη χαρά σου και να κλαις τα χρήματα που θα σου κοστίσει ο καφές που θα πιούν ή το τυροπιτάκι που θα τους κεράσεις.

μα αυτο δεν ειναι το θεμα....???οτι θες να κανεις ενα αξιοπρεπες παρτυ στο σπιτι σου και ξαφνικα γιατι υπαρχει μια μοδααααα πρεπει να υπολογισεις ενα σωρο εξοδα...ναι γιατι εγω θα πρεπει να υπολογισω εκτος απο τα παιδακια και τους γονεις και τα αδερφια και τους συγγενεις και τους φιλους μας...δηλ ξαφνικα μαζευονται 50 ατομα απο το πουθενα.,....και θελω ξαφνικα ποσα???να μη μιλησω καλυτερα....δε μιλω για παιδοτοπο γιατι θεωρω τσαμπα λεφτα πεταμενα γενικα τα παρτυ...γιατι δηλ να πρεπει να κοψω απο αλλου ή να ζοριστω για ενα μηνα μονο και μονο γιατι καποιοι δε θελουν να καταλαβουν καποια πραγματα.....

Αντίθετα και εγώ ως καλεσμένη νευριάζω όταν με καλούν σε πάρτι που δεν μπορώ αντικειμενικά να πάω (γιατί δεν αφήνω την κόρη μου μόνη της ή δεν θέλω να επιβαρύνω στον παιδότοπο με το άλλο μου παιδί) αλλά είμαι υποχρεωμένη παρόλο που δεν πήγα να σκάσω το 20ευράκι μου για δώρο (καθότι το απαιτούν οι κανόνες καλής συμπεριφοράς).;-)

αυτο παλι τι να σου πω....δηλ δε πας στο παρτυ αλλα δωρο θα παρεις???οκ σηκωνω τα χερια ψηλα...εγω μαλλον ζω αλλου....8-) ψιτ ειχα γενεθλια της μεγαλης προχτες....;Ρ

.......

yasemi
14-05-10, 20:01
Αμερικανια μου φαινεται........πρωτη φορα το ακουσα πριν 4-5 χρονια, απο γνωστη που διαμενει βορεια προαστεια και μου χε σηκωθει η τριχα!!!! το χα θεωρησει μεγαλη υπερβολη, η γυναικα μαλιστα παραπονιοταν οτι ηταν αναγκασμενη να το κανει (παρολο γιατροι το ζευγαρι, δεν πεινουσαν κιολας)....τωρα το κανουν παντου.......

Φιλη μου που με το ζορι τα βγαζουν περα, εκανε σε παιδοτοπο τα πρωτα γεννεθλια του γιου της και καλεσε οποιον ηξερε.....

Κι αυτο υπερβολη το θεωρω.....εγω τα εκανα σπιτακι μας με τους συγγενεις και στενους φιλους.......δεν καλεσα ολη την ατζεντα μου.......εδω καλα καλα δεν καταλαβαινει το μωρο ακομα.....αν αρχιζουμε τα παρτυ-υπερπαραγωγες απο τωρα που ειναι βρεφη, τι θα τους κανουμε οταν φθασουν στην εφηβεια........?

δε ξερω.....τι να σου πω....μια μοδα που τι να πω δε ξερω...εγω ητανε τα τριτα της προχτες γενεθλια....συνολο παιδιων 6 (μζαζι με τα δικαμου)///συνολο μεγαλων 25...(εχουμε μεγαλο σοϊ χαχαχα)....αποτελεσμα???η μικρη το ευχαριστηθηκε......μαζι και εμεις...μονη της μου ειχε πει οτι δεν ηθελε να καλεσει τους ταδε ταδε ταδε /9κατι παιδακια που παιζουνε οταν η γιαγια της παει για καφε στη γιαγια τους ..ε και το σεβαστηκα....τωρα στο σχολειο φανταζομαι οτι α.θα συννενοουμε με τη δασκαλα οπωςεκανε η κολλητη μου και θα κοβουν εκει τουρτα και στο σπιτι θα καλει αυτους που πραγματικα θελει και μπορουμε....

elenik
14-05-10, 20:08
Οι γνώμες σας;

Εγω δεν θα παταγα εκει λεμε. Αν θες οικονομια (ο μονος λογος που μπορω να δικαιολογησω κατι τοσο ...αγενες ειναι να σου πω : ΚΑΝΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ. :evil:
Φουντωσα τωρα

Εμενα μου φερανε 2 προσκλησεις για τα 2 μου παιδια και απορησα. Καλα μια δεν εφτανε? Δεν ηξερα οτι παιζει τετοιο θεμα στην "αγορα":?

vera
14-05-10, 20:11
Πρεπει να κοπει αυτο το πραγμα ειδικα τωρα με την υφεση.......εξοδα χωρις λογο και για αυτους που κανουν το παρτυ και δινουν τοσα λεφτα για αγνωστους καλεσμενους, αλλα και για οσους προσκαλουνται και ξοδευονται για δωρα σε παιδια που δεν ξερουν ουτε πως λεγονται........

elenik
14-05-10, 20:15
Πρεπει να κοπει αυτο το πραγμα ειδικα τωρα με την υφεση.......εξοδα χωρις λογο και για αυτους που κανουν το παρτυ και δινουν τοσα λεφτα για αγνωστους καλεσμενους, αλλα και για οσους προσκαλουνται και ξοδευονται για δωρα σε παιδια που δεν ξερουν ουτε πως λεγονται........
Η σνομπαρια του να τα κανω σε παιδοτοπο ενω δεν με παιρνει πρεπει να κοπει ή τον να γιορταζω με τα αγαπημενα μου προσωπα?

Εγω το 2ο δεν το κοβω που να με βαρας κατω. Σπιτακι μου και με οτι εχω αλλα με αγαπημενα προσωπα παντα.
Οταν γιορτασω μονη μου θα μπορειτε να παρετε ανετα χαμπαρι οτι επαθα καταθλιψη :lol::lol:

Επισης τα παιδακια που δεν ξερουμε οπως λες ειναι τα παιδια που το παιδι μας περναει την μιση του ημερα μαζι. Και οι γονεις τους κατ επεκταση καποιος που εχει μεγαλωσει αυτα τα παιδια .
Οι γιορτες λοιπον οι ευκαιρια να μαθουμε περισσοτερα για αυτο το "αβατο" (εγω παιδια τοτε μαθαινω ολους τους παραπανω και μου αρεσει πολυ αυτο. ισως επειδη παντα μου προξενουσε περιεργα συναισθηματα το οτι δεν γνωριζω με ποιους ειναι το παιδι μου ολη μερα )

marandnik
14-05-10, 20:45
εγω παντως αυτο που θα εκανα...θα αφηνα τη μια και εαν η αλλη δεν ειχε παρτυ να παει ή δε ξερω τι αλλο δε θα καθομουνα στο παρτυ αλλα θα ειχα ευκαιρια νακανω κατι αλλο με το παιδι το δευτερο ωστε να μη νοιωθει ασχημα και να μην επιβαρυνω κανεναν...δηλ εαν κανω 4 τι θα γινει???θα πηγαινω τσουρμο???δε το θεωρω σωστο απο μερια μου....οπως επισης δε θεωρω σωστο να παμε ολοι μαζι δηλ...και εγω και ο αντρας μου και τα δυο μου παιδια....(αυτο εννοω ολο το σοϊ)...δηλ να βαλω καποιον να πληρωσει για 4 ατομα....

Κοίτα, σου μιλώ για πραγματικές καταστάσεις που μου έχουν τύχει αρκετές φορές. Να πάω με τον δεύτερο (4 χρονών) π.χ. σε έναν παιδότοπο την ώρα που η μεγάλη βρίσκεται σε άλλο πάρτι, δεν παίζει γιατί α)ο μικρός είναι πολύ μικρός ακόμα και κλαίει γιατί θέλει την αδελφή του β)πρέπει να είμαστε συγκεκριμένη ώρα στο πάρτυ για να πάμε την κόρη μου και να την πάρουμε, οπότε λαμβάνοντας υπόψη και τις αποστάσεις πήγαινε - έλα, καταστρέφεται εντελώς το Σαββατόβραδο. Αυτά, χώρια που δεν αισθάνομαι άνετα να αφήνω την κόρη μου μόνη της σε άγνωστο μέρος....

Από την άλλη να καταλάβεις βρε συ γιασεμί ότι αυτό που εσυ αποκαλείς "όλο μου το σόι" είναι για μένα η ζωή μου, η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ μου. Μάλλον ένα παιδάκι έχεις, ε;:rolleyes: Όταν με το καλό κάνεις και άλλα παιδάκια, θα καταλάβεις αυτόν το ρατσισμό των γονιών με ένα παιδί απέναντι σε οικογένειες με δύο ή τρία παιδιά (εμένα το τρίτο δεν μετράει ακόμα, είναι πολύ μωρό, αλλά έχω αντιμετωπίσει αυτόν το ρατσιμό και με τα δύο!). Τι να κάνω, να ζητήσω συγγνώμη που δεν έκανα μόνο ένα παιδί για να είμαι περισσότερο "βολική" στα πάρτυ των αγνώστων νεόπλουτων σκρουτζ;:-P

ναι οκ....το ειπε και αλλη κοπελα...αλλα εγω παλι θεωρω οτι καποιοι απλα το βρισκουν ευκαιρια να κατσικωθουν...γιατι δε γινεται ρε παιδια πως να το κανουμε να θεωρησωοτι καποιος με τιμαει/μαλλον τιμαει το παιδι μου οταν ολο το χρονο τον εχω δει μονο μια αντε δυο φορες και εχουμε πει ενα γεια....δηλ πως με τιμαει ακριβως???δε μιλαω για ανρθωποους που εχουμε επαφες...

μα αυτο δεν ειναι το θεμα....???οτι θες να κανεις ενα αξιοπρεπες παρτυ στο σπιτι σου και ξαφνικα γιατι υπαρχει μια μοδααααα πρεπει να υπολογισεις ενα σωρο εξοδα...ναι γιατι εγω θα πρεπει να υπολογισω εκτος απο τα παιδακια και τους γονεις και τα αδερφια και τους συγγενεις και τους φιλους μας...δηλ ξαφνικα μαζευονται 50 ατομα απο το πουθενα.,....και θελω ξαφνικα ποσα???να μη μιλησω καλυτερα....δε μιλω για παιδοτοπο γιατι θεωρω τσαμπα λεφτα πεταμενα γενικα τα παρτυ...γιατι δηλ να πρεπει να κοψω απο αλλου ή να ζοριστω για ενα μηνα μονο και μονο γιατι καποιοι δε θελουν να καταλαβουν καποια πραγματα.....

Βασικά δεν σε υποχρεώνει κανείς να τους καλέσεις όλους αυτούς τους αγνώστους! Αυτό ακριβώς λέμε! Ότι αν κάποιος δεν διαθέτει χρήματα ή διάθεση για να καλέσει τους άγνωστους συμμαθητές του παιδιού του στο πάρτυ, ας τους κάνει τη χάρη να μην τους καλέσει.;)

αυτο παλι τι να σου πω....δηλ δε πας στο παρτυ αλλα δωρο θα παρεις???οκ σηκωνω τα χερια ψηλα...εγω μαλλον ζω αλλου....:cool: ψιτ ειχα γενεθλια της μεγαλης προχτες....;Ρ

:confused:Στοιχειώδεις κανόνες καλής συμπεριφοράς: Αν σε καλέσει κάποιος σε ένα πάρτυ γενεθλίων, γάμο, βάφτιση, κλπ, πας δεν πας, παίρνεις ένα δωράκι και του το δίνεις. Ειδικά σε πάρτυ γενεθλίων μικρού παιδιού, παίρνουμε ένα δωράκι ακόμα και αν δεν πάει η κόρη μου και του το πηγαίνουμε τη Δευτέρα στο σχολείο. Συγγνώμη δεν μπορέσαμε να έρθουμε, πολύχρονος, πάρε το δωράκι...

Βλέπεις ότι λαμβάνοντας προσκλήσεις από ανθρώπους που δεν σε ξέρουν και ουσιαστικά ούτε και σε θέλουν καν στο πάρτι τους, στη ουσία σε φέρνουν σε τόσο δύσκολη θέση ώστε να:
1. Πρέπει το παιδί σου να απολογηθεί στα υπόλοιπα γιατί δεν πήγε, χωρις να φανεί ακατάδεκτο και να στιγματιστεί στην τάξη
2. Πρέπει εσύ να απολογηθείς στους γονείς του παιδιού γιατί δεν πήγες, για να μην φανείς ακατάδεκτος και να στιγματιστείς στους υπόλοιπους γονείς
3. Ξοδεύεις χρήματα για να πάρεις δώρο σε ένα άγνωστο παιδί, τους γονείς του οποίου δεν ξέρεις καν και στους οποίους δεν έχεις και καμία υποχρέωση

Άσε μην ξύνεις πληγές γιατί έχω μία τέτοια πρόσκληση, σε παιδότοπο για αύριο!:evil:

DEMS
14-05-10, 20:48
Το θεωρω αγενεια να γραψεις σε μια προσκληση''απαγορευεται....'',εδω παντως σε ηλικιες 5 και ανω ετσι κανουν,οι γονεις φευγουν και ερχονται να παρουν το παιδι τους οταν το παρτυ τελειωνει.
Μαλιστα την πρωτη φορα που πηγα την κορη μου σε παρτυ(6 χρονων)στρογγυλοκαθισα κι εγω οποτε με πλησιαζει η σουηδεζα μαμα και με τροπο με ρωταει....''μηπως η κορη σου φοβαται''
Απο τη δυσκολη θεση μ εβγαλε η κορη μου που μου ειπε''καλε μαμα,φυγε τι καθεσαι,δε βλεπεις που ολοι αφηνουν τα παιδακια''
Σε μικρες ηλικιες δε θα μου αρεσε,σε παιδακια ομως μεγαλυτερα το προτιμω.Βεβαια εδω τα παρτυ εχουν αλλο χαρακτηρα,οι γονεις φροντιζουν να διοργανωνουν διαφορα παιχνιδια και ετσι δεν υπαρχει προβλημα με τα παιδια.Θελω να παω οτι τα παιδια δεν τρεχουν ανεξελεγκτα απο δω κι απο κει,οπως πολλες φορες γινεται στην Ελλαδα.Επισης οι γονεις παντα φροντιζουν να εχουν μαζι τους καποια ατομα να τους βοηθησουν.Φυσικα υπαρχουν παντα τα τηλεφωνα των γονιων αν υπαρξει αναγκη.
Δεν ξερω αν ακουγομαι παραξενη...εγω εχω συνηθισει τωρα σ αυτο το συστημα και δεν υπηρξε ποτε προβλημα με την κορη μου,αλλα να σας πω κι αυτο που γινεται στην Ελλαδα με τους γονεις το θεωρω υπερβολικο ειδικα οταν προκειται για μεγαλα παιδια.

Αυτό που περιγράφει η Φλόρα για τη Σουηδία μου είχε πει και μια φίλη μου γερμανίδα για την πατρίδα της. Η φίλη μου αυτή είχε πάθει το αντίστροφο σοκ όταν πήγε το παιδί της πρώτη φορά σε παιδικό πάρτυ στην Ελλάδα. Αυτό που της είχε κάνει κακή εντύπωση ήταν ότι το πάρτυ ήταν παιδικό μόνο κατ' ευφημισμό, αφού ήταν καλεσμένοι και άνθρωποι που δεν είχαν παιδιά (όλοι οι ανύπαντροι και άτεκνοι φίλοι των γονιών) καθώς επίσης αρκετοί ηλικιωμένοι συγγενείς (θείοι και θείες του ζευγαριού). Το αποτέλεσμα ήταν ο μέσος όρος ηλικίας των καλεσμένων να είναι γύρω στα 40, ενώ ο εορτάζων ήταν μόλις 3 ετών.

Μου έχουν τύχει και μένα τέτοιες περιπτώσεις, με τα παιδιά να αποτελούν τη μειοψηφία και να αναρωτιέσαι αν το πάρτυ γίνεται τελικά για το παιδί ή για τους γονείς του.

For the record πρόσκληση με απαγορευτικό για τους γονείς δεν έχουμε λάβει ακόμα. Αν μου τύχει στο μέλλον θα κρίνω ανάλογα την περίπτωση και τις τότε συνθήκες.
Στα δύο πάρτυ που έχουμε κάνει εμείς για τον Ευριπίδη επίσης ήταν ευπρόσδεκτοι οι γονείς και τα αδέρφια του άμεσα προσκεκλημένου.

yasemi
14-05-10, 21:03
δυο ταλιμπανιτσες εζω...χι χι ...δε ξερω ειδωμεν

marandnik
14-05-10, 21:12
δυο ταλιμπανιτσες εζω...χι χι ...δε ξερω ειδωμεν

Αχά!!! Δεν είχα προσέξει τα τικεράκια!
Έχεις όμως ακόμα την ψυχολογία γονιού με ένα παιδί γιατί η δεύτερή σου είναι μικρή ακόμα. Θα ήθελα να κάνουμε αυτή τη συζήτηση πάλι μετά από τρία-τέσσερα χρονάκια και επίσης μετά από 10-20 προσκλήσεις από αγνώστους συμμαθητές.:razz:

Υ.Γ. Πολύχρονη η κορούλα σου που είχε πρόσφατα γενέθλια. Δώρο πάντως μην περιμένεις, γιατί δεν μου έστειλες πρόσκληση.:mrgreen::mrgreen:

vera
14-05-10, 21:27
Η σνομπαρια του να τα κανω σε παιδοτοπο ενω δεν με παιρνει πρεπει να κοπει ή τον να γιορταζω με τα αγαπημενα μου προσωπα?

Εγω το 2ο δεν το κοβω που να με βαρας κατω. Σπιτακι μου και με οτι εχω αλλα με αγαπημενα προσωπα παντα.
Οταν γιορτασω μονη μου θα μπορειτε να παρετε ανετα χαμπαρι οτι επαθα καταθλιψη :lol::lol:

Επισης τα παιδακια που δεν ξερουμε οπως λες ειναι τα παιδια που το παιδι μας περναει την μιση του ημερα μαζι. Και οι γονεις τους κατ επεκταση καποιος που εχει μεγαλωσει αυτα τα παιδια .
Οι γιορτες λοιπον οι ευκαιρια να μαθουμε περισσοτερα για αυτο το "αβατο" (εγω παιδια τοτε μαθαινω ολους τους παραπανω και μου αρεσει πολυ αυτο. ισως επειδη παντα μου προξενουσε περιεργα συναισθηματα το οτι δεν γνωριζω με ποιους ειναι το παιδι μου ολη μερα )

Να κοπει το παρτυ υπερπαραγωγη σε παιδοτοπο με οσα παιδακια εχει ολος ο παιδικος η ολο το σχολειο και δεν γνωριζονται καλα καλα με το δικο μας παιδακι.......ε τι στο καλο πια.......με ολη την ταξη κολλητοι ειναι? Αν παλι σας αρεσουν τοτε μη παραπονιεστε ....

Εγω προσωπικα δεν θα εχω την παραμικρη διαθεση να γνωρισω απο κοντα ολους τους γονεις των συμμαθητων μας στον παιδικο σταθμο....ουτε τους μισους καν........μονο τους γονεις απο τους κολλητους και παλι παιζεται, δεν εβρισκα ποτε απαραιτητο (ισα ισα θα το χαρακτηριζα αποφευκταιο) να καναν παρεα οι δικοι μου οι γονεις με τους γονεις των φιλων μου......ενταξει να ξερεις δυο πραγματα για τους γονεις των κολλητων των παιδιων σου (αν εχουν ποινικο μητρωο πχ αλλα σε μεγαλυτερες ηλικιες, οχι στα νηπια) αλλα δεν θα χα και τη διαθεση να πιασω κουβεντουλα μαζι τους.......πολυ βαρετο το βρισκω, μπορει εσεις να ειστε κοινωνικα οντα κι εγω μισανθρωπος........δεν με πειραζει καθολου μια χαρα με βρισκω....αχαχα....

Πωπωωωω..........απο τοτε που ακουγα για αυτα τα παρτυ συμμαθητων, που πλεον πας απο τον παιδικο σταθμο και εισαι υποχρεωμενη να κανεις παρεουλα με ξενους γονεις , μου σηκωνοταν η τριχα.......

MarcoPolo
14-05-10, 21:29
Εγω εχω ενα παιδακι μονο και αυτο μικρουλι 13 μηνων. Στα πρωτα του γενεθλια με μεγαλη χαρα καλεσα φιλους με παιδακια και συνεργατες στενους του αντρα μου που δουλευα και εγω μαζι τους χρονια. Και σαφως καλεσα τους γονεις και τα μικροτερα αδερφακια ολα, δεν μπορω να διανοηθω την λεξη απαγορευται σε παιδικο παρτυ. Αν το ζορι ειναι οικονομικο δεν νομιζω να σωθεις καλοντας λιγοτερα ατομα με απαγορευσεις και μαλιστα με τοσο αγενη τροπο.

Ισα ισα η χαρα μου ηταν μεγαλη που ηρθαν ολα τα παιδακια και οι γονεις που καλεσα και ηταν μια καλη ευκαιρια να βρεθουμε γιατι στην καθημερινοτητα ειναι δυσκολο να επικοινωνεις συχνα. Τα παιδακια λυσσαξαν στο παιγνιδι και εμεις οι μεγαλοι περασαμε καλα. Και φανταζομαι οταν μεθαυριο το παιδι μου παει σχολειο θα θελω να εχω επαφη με τους υπολοιπους γονεις για να ξερω τι μου γινεται.

Τωρα σε ποια ηλικια θα τον αφησω μονο του εχει να κανει με την ωριμοτητα και την ψυχοσυνθεση του παιδιου καθως και την επιθυμια του. Πριν τα 9 10 παντως δυσκολο μου φαινεται.

fistikaki
14-05-10, 21:33
κοιτα vera, ο καθενας κανει τα κουμαντα του... αμα θελει καποιος να καλεσει το συμπαν, ας το καλεσει, ποσως με κοβει εμενα....

(η αληθεια ειναι πως εγω ας πουμε, αν και δεν παιζουν φραγκα γενικως, θα στεναχωριομουν να καλεσω τη μιση ταξη... ή ολη, ή αλλιως παιδακια-φιλοι εκτος σχολειου)

οχι σε παιδοτοπο, σπιτι... δε μ αρεσουν οι παιδοτοποι.. αλλα κι αυτο παλι, ειναι δικη μου αποψη... δεν κατακρινω αυτους που κανουν παρτυ σε παιδοτοπους..

vera
14-05-10, 21:39
Το να κανεις ενα παρτυ σε παιδοτοπο δεν το θεωρω σνομπαρια, καταλαβαινω πολυ καλα οτι ειναι μεγαλη ευκολια για μια μαμα που θα καλεσει 40 παιδακια με η χωρις συνοδους, ουτε το σπιτι θα της διαλυσουν και θα υπαρχουν κοπελες να ασχοληθουν με τα παιδια (λεμε τωρα, γιατι 2-3 κοπελιτσες δεν υπαρχει περιπτωση να μπορουν να προσεξουν 40 παιδακια).........απλα αυτη η "ευκολια" του παιδοτοπου ηταν που οδηγησε σε αυτο τη μοδα των παιδικων παρτυ με τους μισους κατοικους του δημου μας και στον εξαναγκασμο μας σε ανωφελα εξοδα ειτε ειμαστε αυτοι που καλουμε ειτε αυτοι που μας καλουν......και οι δυο βαζουν πιο βαθια το χερι στην τσεπη απο οτι χρειαζεται.......αν τους αρεσει να πληρωνουν οκ, αλλα το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι παραπονιουνται για πεταμενα λεφτα....

vera
14-05-10, 21:43
Βλέπεις ότι λαμβάνοντας προσκλήσεις από ανθρώπους που δεν σε ξέρουν και ουσιαστικά ούτε και σε θέλουν καν στο πάρτι τους, στη ουσία σε φέρνουν σε τόσο δύσκολη θέση ώστε να:
1. Πρέπει το παιδί σου να απολογηθεί στα υπόλοιπα γιατί δεν πήγε, χωρις να φανεί ακατάδεκτο και να στιγματιστεί στην τάξη

Για μενα αυτο ειναι το χειροτερο, το οτι θα στεναχωρεθει το παιδι μου επειδη δεν θα το αφησω να παει στη γιορτη που θα πανε ΟΛΟΙ οι συμμαθητες του......νομιζω οτι αυτο θα ειναι το πιο δυσκολο κομματι που θα αναγκαστω να αντιμετωπισω.....

Η αν το αφησω να πηγαινει σε ολα τα παρτυ που θα το καλουν, μετα θα πρεπει κι εγω να ανταποδωσω γιατι θα μου το ζηταει....φαυλος κυκλος! Γι αυτο σας λεω........ωρα να κοπουν αυτα!!!! Αντε εχουμε κριση!!!

marmar
14-05-10, 21:47
Καλά ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι;;;; Αν τα παιδιά σας είναι ακόμα στον παιδικό γιατί να κάνετε πάρτυ σε παιδότοπο με όλα τα παιδάκια;;; Γιατί δεν ζητάτε απο την δασκάλα να γίνει το πάρτυ στον παιδικό και ούτε γονείς ούτε αδέρφια ούτε κανένα πρόβλημα.......;;;;; Εμείς εδώ στο "χωριό" μας, το Χαϊδάρι έτσι το κάνουμε και στους ιδιωτικούς και στους δημοτικούς παιδικούς. Και άμα γουστάρουμε ντε και καλά ταλαιπωρία και έξοδα κάνουμε και στο σπίτι ένα μίνι παρτάκι για τα ξαδερφάκια μας. Εντάξει φαντάζομαι οτι στο Δημοτικό είναι διαφορετικά, δηλαδή θεωρώ οτι δεν θα είναι το ίδιο εύκολο να αφιερώσουν διδακτικές ώρες για πάρτυ αλλά και πάλι εγώ θυμάμαι κάποια παρτάκια "μικρού μήκους" στις τάξεις του δημοτικού για γενέθλια. Μόνο η δασκάλα και μια χαρά...... Δεν ξέρω τώρα πώς είναι τα πράγματα στα δημοτικά, όχι ακόμα δηλαδή......μου' ρχεται κι αυτό σε δυο χρονάκια......

vera
14-05-10, 21:50
κοιτα vera, ο καθενας κανει τα κουμαντα του... αμα θελει καποιος να καλεσει το συμπαν, ας το καλεσει, ποσως με κοβει εμενα....

(η αληθεια ειναι πως εγω ας πουμε, αν και δεν παιζουν φραγκα γενικως, θα στεναχωριομουν να καλεσω τη μιση ταξη... ή ολη, ή αλλιως παιδακια-φιλοι εκτος σχολειου)

οχι σε παιδοτοπο, σπιτι... δε μ αρεσουν οι παιδοτοποι.. αλλα κι αυτο παλι, ειναι δικη μου αποψη... δεν κατακρινω αυτους που κανουν παρτυ σε παιδοτοπους..

Κι εμενα δε μου αρεσουν.......δεν τον παω σε παιδοτοπους......μια φορα πηγαμε στο παρτυ του ξαδερφου του (που καλεσε ολη τη ταξη του παιδικου) και ζαβλακωθηκαμε τοσο πολυ κι εμεις και το παιδι που ειχαμε 2 μερες πονοκεφαλο........μου το χτυπησαν κιολας μεγαλυτερα παιδακια απο αλλο παρτυ και φυγαμε κλαιγοντας.......

Μου φανηκε πολυ τυποποιημενη διασκεδαση....φαστ φουντ.....οποτε στα τρια χρονια μονο μια φορα πατησαμε το ποδαρακι μας σε παιδοτοπο....

Σχετικα με το αλλο που λες, οτι θα στενοχωριοσουν να μη καλεσεις ολη την ταξη, μου φαινεται περιεργο γιατι δεν εχω τετοια βιωματα.........απο το σχολειο, μεχρι το πανεπιστημιο σε οσα παρτυ πηγα η εκανα, οι καλεσμενοι ηταν βαση φιλιας και γνωριμιας, ποτε δεν καλουσε καποιος ολη την ταξη........και ηταν κατι αποδεκτο απο ολους, δεν περιμενα να με καλεσει ενας συμμαθητης μου η συφοιτητης με τον οποια δεν ειχα ιδιαιτερες σχεσεις.......μου ειναι ακατανοητο γιατι τωρα ειναι αναγκαστικο να καλεσεις ολο τον κοσμο, ακομα κι αν δεν τους ξερει το παιδι σου...

Απλα νομιζω καποιος εκανε την αρχη, εκανε παρτυ και καλεσε το συμπαν, μετα εγινε μοδα κι απο ενα σημειο και μετα γινεται εξ αναγκης.....καλεις επειδη σε καλουν για να μη παρεξηγηθουν....

vera
14-05-10, 21:54
Καλά ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι;;;; Αν τα παιδιά σας είναι ακόμα στον παιδικό γιατί να κάνετε πάρτυ σε παιδότοπο με όλα τα παιδάκια;;; Γιατί δεν ζητάτε απο την δασκάλα να γίνει το πάρτυ στον παιδικό και ούτε γονείς ούτε αδέρφια ούτε κανένα πρόβλημα.......;;;;; Εμείς εδώ στο "χωριό" μας, το Χαϊδάρι έτσι το κάνουμε και στους ιδιωτικούς και στους δημοτικούς παιδικούς. Και άμα γουστάρουμε ντε και καλά ταλαιπωρία και έξοδα κάνουμε και στο σπίτι ένα μίνι παρτάκι για τα ξαδερφάκια μας.

Αυτο ειναι πολυ καλη ιδεα.......τους πας και μια τουρτα η κι οτι αλλο θες και το γλεντανε τα πιτσιρικια χωρις διακρισεις....

marmar
14-05-10, 21:56
Αυτο ειναι πολυ καλη ιδεα.......τους πας και μια τουρτα η κι οτι αλλο θες και το γλεντανε τα πιτσιρικια χωρις διακρισεις....
Ακριβώς!!!!!! Δεν μπορείς να φανταστείς όμως πόσο πολύ το γλεντάνε........κοιμούνται για μέρες μετά.....χαχαχαχαχαχα!!!!!!

ZWH
14-05-10, 21:57
2 φορές εχω κανει παρτι σε παιδοτοπο και το καταευχαριστηθηκαμε ολοι. Δεν το εκανα για να δειξω οτι ειμαι νεοπλουτη (αλλωστε δεν ειμαι) αλλα ειχα θυμωσει πολυ επειδη οταν καναμε παρτι στο σπιτι καποιος εξυπνακιας ειχε σβυσει τσιγαρο μεσα στο κρυσταλινο ποτηρι μου. Θα μου πειτε τωρα, γιατι ειχα κρυσταλινα ποτηρια.... Ηθελα να περιποιηθω τους καλεσμενους μου....
Εννοειται οτι στα παρτι ηταν συγγενεις μας και λιγοι φιλοι απο το σχολειο των παιδιων. Και παλι εννοειται οτι ειχα υπολογισει το ζευγαρι και τα παιδια τους.
Εγω ομως δεν πηγαινω σε παρτι σε παιδοτοπο με ολο μου το σοι......
Τα παρτι υπερπαραγωγη μου αρεσουν πολυ και το κανω οχι για να δειχτω (αλλωστε οπως ειπα ουτε νεοπλουτη ειμαι, ουτε καν πλουσια δηλαδη) αλλα επειδη πραγματικα το θελω. Πλεον τα παρτι γινονται στο εξοχικο και το καταευχαριστιομαστε!!!
Για εμενα δεν ειναι υποχρεωμενα τα παιδακια που καλω, να κανουν και αυτα παρτι και να με καλεσουν. Οτι θελει ο καθενας νιωθει.
Η κορη μου, εχει παει σε ολα τα παρτι που την εχουν καλεσει (θα κλεισει τα 11). Ειναι κατι που το θελει η ιδια, για να βρεθει με τους συμμαθητες της και να περασουν καλα. Οχι, δεν φοβαμαι που την αφηνω σε ενα ξενο σπιτι. Εχω μιλησει στο παιδι μου απο πολυ μικρο και ξερει τι πρεπει να προσεξει.
Αλλωστε και στα χρονια τα δικα μου, δεν πηγαινα με την μαμα μου στο παρτι, ουτε και κανενα αλλο παιδι.
Περσι που ειχαμε κανει αποκριατικο παρτι, ναι, ηθελα τις μαμαδες και τους μπαμπαδες να καθησουν, να πιουμε τον καφε μας και να γνωριστουμε.
Γενικα το σπιτι μου ειναι ανοιχτο στα παρτι που κανουμε για τα παιδια. Το μονο που δεν επιτρεπεται ειναι το τσιγαρο μεσα στο σπιτι!!! (εννοειται απο τους γονεις... τα παιδια δεν καπνιζουν ετσι και αλλιως!!!!)

katerina2
14-05-10, 21:58
οκ ερωτηση....εσεις μεχρι ποτε πηγαινατε συνοδεια με τους γονεις στα παρτυ???γιατι κατι λεγατε για 8-9 χρονων...εγω θυμαμαι στο δημοτικο καπου τεταρτη πεμπτη δημοτικου γονεις δε παιζανε πια...ουτε σε αυτα που εκανα ουτε σε αυτα που πηγαινα....βεβαια το απαγορευεται κλπ ειναι απαραδεκτο αλλα οταν κανεις παρτυ στο παιδακι σου και θες να καλεσεις τους φιλους του/φιλες απο το σχολειο πρεπει δηλ να ερθουν και να σου κατσικωθει και η καθε μανα/θειτσα κλπ και ολο το σοϊ???φατε με τωρα....και ναι δε θα μου αρεσε οταν κανω παρτυ στην τοτε 9χρονη κορη μου να μου σκανε και πιο μικρα πιτσιρικια αδελφακια που θα ειναι πιο μωρα....δηλ πως θα κατσω να τα απασχολησω αυτα???...σταυρωστε με .....

Συμφωνώ με αυτή την τοποθέτηση στο 100%.

DEMS
14-05-10, 22:22
Καλά ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι;;;; Αν τα παιδιά σας είναι ακόμα στον παιδικό γιατί να κάνετε πάρτυ σε παιδότοπο με όλα τα παιδάκια;;; Γιατί δεν ζητάτε απο την δασκάλα να γίνει το πάρτυ στον παιδικό και ούτε γονείς ούτε αδέρφια ούτε κανένα πρόβλημα.......;;;;;
Sorry αλλά αυτό, από οικονομικής άποψης τουλάχιστον, το θεωρώ το πλέον άκυρο.
Γνωστή μου που είχε υπολογίσει να καλέσει στα γενέθλια της κόρης της 5-6 παιδάκια από το σταθμό (αυτά που έκανε παρέα η μικρή) συν άλλα τόσα φίλων και συγγενών, τελικά υποχρεώθηκε να οργανώσει πάρτυ (τούρτα, τυροπιτάκια κλπ.) για εξήντα παιδιά:!: (όλο το σταθμό δηλαδή), "γιατί έτσι συνηθίζεται" λέει σε αυτό το σταθμό :shock: . Άσε που δεν ήταν παρούσα στο πάρτυ του παιδιού της γιατί δεν μπορούσε να φύγει από τη δουλειά της (τι να έλεγε; )

agentP
14-05-10, 22:25
Ένα ερώτημα είναι: αν δεν έχω πού ν'αφήσω το άλλο παιδί, το παίρνω μαζί μου ζητώντας συγνώμη για την αναστάτωση ή δεν πηγαίνω καθόλου;Γιατί άλλη επιλογή δεν υπάρχει.
Επίσης: αν ο γονιός που καλεί δε γουστάρει τη δική μου φάτσα συγκεκριμένα, γιατί εγώ να του εμπιστευθώ το παιδί μου στο σπίτι του;
Αν το παιδάκι που είναι καλεσμένο θέλει να πάει στο πάρτυ θα έπαιρνα μαζί και το άλλο παιδί και θα πήγαινα. Η γαϊδουριά είναι 100% αυτού που γράφει "απαγορεύεται" σε πρόσκληση και θ' αγνοούσα την απαγόρευση.
Βλέπω ότι την ανηψιά μου που είναι 10 η αδελφή μου την αφήνει να πάει μόνη σε πάρτυ και πηγαίνει μόνο για να την πάρει το βράδυ και κάθεται λίγο και με τη μικρή της. Αν όλα τα παιδάκια είναι γνωστά, δεν μου φαίνεται κακό. Κι εγώ πέμπτη δημοτικού, κάθε Σαββατο σχεδόν είχαμε πάρτυ και πήγαινα μόνη μου. Όμως ήταν μόνο τα παιδάκια του τμήματος της τάξης μου. Τους δικούς μου (6 ο μεγάλος) δεν θα τους άφηνα με τίποτα από τώρα μόνους, γιατί δεν μπορούν να αυτοεξυπηρετηθούν απόλυτα, είναι σίγουρο ότι θα πασαλειφτούν και δεν θέλω να λερώσουν ή να γίνει καμιά ζημιά και να είναι μόνα τους, ή μπορεί να τους πιάσει και να θέλουν τη μαμά τους και δεν το ρισκάρω.
Το βρίσκω σωστό να καλούν όλα τα παιδάκια από το τμήμα. Είναι μικρές οι τάξεις, αν μείνουν 3-4-5 παιδάκια έξω πιστεύω θα νιώθουν πολύ άσχημα και δεν θα το ήθελα.
Πάντως κι εγώ μέχρι τώρα στέλνω απλώς τούρτα στον παιδικό και κόβω τούρτα στο σπίτι με τα ξαδελφάκια. Αλλά όσες φορές πήγα να σκεφτώ μίζερα και να "κόψω" καλεσμένους από εκδηλώσεις, ήρθαν λιγότεροι απ' όσους υπολόγιζα κι ένιωσα άσχημα που δεν τους κάλεσα όλους.

marmar
14-05-10, 22:28
Γνωστή μου που είχε υπολογίσει να καλέσει στα γενέθλια της κόρης της 5-6 παιδάκια από το σταθμό (αυτά που έκανε παρέα η μικρή) συν άλλα τόσα φίλων και συγγενών, τελικά υποχρεώθηκε να οργανώσει πάρτυ (τούρτα, τυροπιτάκια κλπ.) για εξήντα παιδιά:!: (όλο το σταθμό δηλαδή), "γιατί έτσι συνηθίζεται" λέει σε αυτό το σταθμό :shock: . Άσε που δεν ήταν παρούσα στο πάρτυ του παιδιού της γιατί δεν μπορούσε να φύγει από τη δουλειά της (τι να έλεγε; )
Όχι καλέ.......μάλλον ο συγκεκριμένος παιδικός ήταν "άκυρος".......Εμείς μόνο τούρτα κάνουμε και αν θέλουμε δωράκια για τα παιδάκια. Και μιλάμε για 25 παιδάκια στον σταθμό, που ποτέ δεν είναι όλα λόγω ιώσεων, και 4 ξαδερφάκια στο σπίτι. Στον παιδικό τρώνε κανονικά το φαι τους και όλος ο στολισμός υπάρχει ήδη εκεί......και δεν ζητάνε επιπλέον χρήματα για τον κόπο τους οπότε μιλάμε το πολύ για 60? έξοδο και το έχω κάνει 2 φορές και οι άλλες μαμάδες......πάρα πολλές φορές και το συνεχίζουν και στο νήπιο. Νομίζω οτι αν ήταν όπως τα λές δεν θα το προτιμούσε τόσος πολύς κόσμος.

kyra
14-05-10, 22:42
Εγώ στα πάρτυ του μεγάλου μου γιου τον πηγαίνω μόνο του χωρίς τον αδερφό του. Πρώτον γιατί θεωρώ ότι δεν είναι σωστό μία άγνωστη μητέρα να 'φορτωθεί' άλλο ένα άγνωστο παιδάκι και δεύτερον γιατί ο μεγαλύτερος αισθάνεται καλύτερα να έχει τους 'φίλους' του και τις 'παρέες του'. Βέβαια φροντίζω να ικανοποιήσω το μικρότερο με κάτι, την ίδια ώρα, ώστε να περάσει κι εκείνος καλά. Όταν θα αρχίσει κι εκείνος παιδικό θα είναι πιο εύκολο, γιατί ο καθένας θα πηγαίνει στα δικά του πάρτυ.
Τώρα, αν θα το άφηνα μόνο του στο ξένο σπίτι. Όχι, γιατί θεωρώ επικίνδυνο να μένουν μόνα τους πολλά μικρά στον ιδιο χώρο. Όσο ταλέντο και να έχουν οι 'οικοδεσπότες', δεν μπορούν να με πείσουν ότι μπορούν να τα φέρουν βόλτα. Οπότε ούτε το σκέφτομαι. Αν μου έφερνε μία τέτοια πρόσκληση θα τηλεφωνούσα και θα έλεγα ευγενικά ότι δεν θα το πάμε, επειδή φοβάμαι.
Τώρα, αν μου το ζήταγε επίμονα το παιδί, και σίγουρα μετά τα 6, θα το σκεφτόμουν διαφορετικά. Δεν θέλω να είμαι φοβική. Δεν θεωρώ ότι η άλλη μάνα οργανώνει παιδιό πάρτυ για να βιάσει το παιδί μου. Θα το συζητήσω με τους άλλους γονείς των συμμαθητών του και θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τη γνώμη της πλειοψηφίας. Θέλω απλά να ακολουθώ τους ρυθμούς του παιδιού μου. Αν νομίζει ότι μπορεί να μείνει μία ώρα μόνο του στο σπίτι του φίλου του, θα το αφήσω. Αλλά θα περιμένω από κάτω, φυσικά;-)

kyra
14-05-10, 22:44
Επίσης, Σάββατο βράδυ δεν είναι χρόνος για παιδικά πάρτυ, νομίζω. Μέχρι τις 8.00 πάμε, μετά αρχίζει...... η ώρα των μεγάλων και τα παιδιά είναι στο κρεβάτι τους.

ZWH
14-05-10, 22:58
Δεν μου εχει τυχει οσο ηταν μικρα τα παιδια να μου απαγορευσουν να παω μαζι. Εννοειται οτι δεν θα αφηνα ενα 5χρονο σε ενα ξενο σπιτι.
Γενικα ομως υπαρχει μια αρνηση και απο τις ιδιες της μαμαδες να παραμεινουν στο παρτι. Θυμαμαι οτι περσι, πηρα εγω μια μαμα τηλεφωνο στις 11 το βραδυ να ερθει να παρει το παιδακι της!!!

marmar
14-05-10, 22:59
Το ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ πλήρως ο συνοδός για μένα είναι απαράδεκτο.
Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι μικρό το σπίτι, να μην υπάρχουν λεφτά για έξτρα καλεσμένους στον παιδότοπο, αλλά τι στο καλό δεν μπορεί να συνοδεύσει το παιδί η μητέρα του ή ο πατέρας του στο πάρτυ?
Μπορεί να γράφει η πρόσκληση σε ευγενικό τόνο (και με πιο μικρά γράμματα) ότι "επιτρέπεται" ένας συνοδός στο κάθε παιδάκι. Και έτσι είναι όλα εντάξει (πιστεύω).
Αυτό ρε παιδί μου!!! Πολύ πιο ευγενικό!!! Αυτό το "απαγορεύεται" πολύ αγενές ακούγεται! Ενώ το "επιτρέπεται" είναι πολύ πιο σωστό......έτσι δεν είναι;;; Και αν θέλει ο άλλος ας μην κάτσει στο πάρτυ, ας αφήσει το παιδάκι του κι ας φύγει, αλλά όχι και "απαγορεύεται"!!!! Βάζουνε στην πόρτα και σήμα όπως το "απαγορεύεται το κάπνισμα" με το σχήμα του γονιού και των υπολοίπων αδερφών και την κόκκινη διαγραφή που λέει: "απαγορεύονται οι γονείς και τα αδερφάκια";;;;

elenik
15-05-10, 00:14
Να κοπει το παρτυ υπερπαραγωγη σε παιδοτοπο με οσα παιδακια εχει ολος ο παιδικος η ολο το σχολειο και δεν γνωριζονται καλα καλα με το δικο μας παιδακι.......ε τι στο καλο πια.......με ολη την ταξη κολλητοι ειναι? Αν παλι σας αρεσουν τοτε μη παραπονιεστε ....
το σωστο και το πρεπον ειναι ή ολα ή κανενα. Δεν υπηρχε περιπτωση ποτε να καλεσω 2-3 παιδια απο μια ομαδα και τα υπολοιπα να τα αφησω στην απ εξω. Μου ακουγεται φρικτο.

Εγω προσωπικα δεν θα εχω την παραμικρη διαθεση να γνωρισω απο κοντα ολους τους γονεις των συμμαθητων μας στον παιδικο σταθμο....ουτε τους μισους καν........μονο τους γονεις απο τους κολλητους και παλι παιζεται, δεν εβρισκα ποτε απαραιτητο (ισα ισα θα το χαρακτηριζα αποφευκταιο) να καναν παρεα οι δικοι μου οι γονεις με τους γονεις των φιλων μου......ενταξει να ξερεις δυο πραγματα για τους γονεις των κολλητων των παιδιων σου (αν εχουν ποινικο μητρωο πχ αλλα σε μεγαλυτερες ηλικιες, οχι στα νηπια) αλλα δεν θα χα και τη διαθεση να πιασω κουβεντουλα μαζι τους.......πολυ βαρετο το βρισκω, μπορει εσεις να ειστε κοινωνικα οντα κι εγω μισανθρωπος........δεν με πειραζει καθολου μια χαρα με βρισκω....αχαχα....

Πωπωωωω..........απο τοτε που ακουγα για αυτα τα παρτυ συμμαθητων, που πλεον πας απο τον παιδικο σταθμο και εισαι υποχρεωμενη να κανεις παρεουλα με ξενους γονεις , μου σηκωνοταν η τριχα.......
ε:confused: Κονωνικη δεν θα μ ελεγα...
αλλα οτι αφορα το παιδι μου αφορα κατ επεκταση κι εμενα :cool:

elenik
15-05-10, 00:20
Το να κανεις ενα παρτυ σε παιδοτοπο δεν το θεωρω σνομπαρια, καταλαβαινω πολυ καλα οτι ειναι μεγαλη ευκολια για μια μαμα που θα καλεσει 40 παιδακια με η χωρις συνοδους, ουτε το σπιτι θα της διαλυσουν και θα υπαρχουν κοπελες να ασχοληθουν με τα παιδια (λεμε τωρα, γιατι 2-3 κοπελιτσες δεν υπαρχει περιπτωση να μπορουν να προσεξουν 40 παιδακια).........απλα αυτη η "ευκολια" του παιδοτοπου ηταν που οδηγησε σε αυτο τη μοδα των παιδικων παρτυ με τους μισους κατοικους του δημου μας και στον εξαναγκασμο μας σε ανωφελα εξοδα ειτε ειμαστε αυτοι που καλουμε ειτε αυτοι που μας καλουν......και οι δυο βαζουν πιο βαθια το χερι στην τσεπη απο οτι χρειαζεται.......αν τους αρεσει να πληρωνουν οκ, αλλα το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι παραπονιουνται για πεταμενα λεφτα....

Ισως δεν διευκρινησα καλα εγω...
Ισως διαβασες βιαστικα εσυ
Τσπα αυτο που εννοουσα ειναι να μην εχω λεφτα και να το κανω σε παιδοτοπο αφαιροντας ατομα γι αυτο το λογο. Αυτο εννοω "σνομπαρια" (τα εισαγωγικα ηταν παραλειψη πριν γιατι απλα ηταν σαν εκφραση οχι με την πληρη εννοια της λεξης).
Οχι δεν θα το κανω ποτε αυτο. Σπιτι και ολοι :D:D
Αλλα ετσι και δω ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ θα μετανοιωσει αυτος που θα μου δωσει την προσκληση :lol::lol::lol:

elenik
15-05-10, 00:25
Για μενα αυτο ειναι το χειροτερο, το οτι θα στεναχωρεθει το παιδι μου επειδη δεν θα το αφησω να παει στη γιορτη που θα πανε ΟΛΟΙ οι συμμαθητες του......νομιζω οτι αυτο θα ειναι το πιο δυσκολο κομματι που θα αναγκαστω να αντιμετωπισω.....

Η αν το αφησω να πηγαινει σε ολα τα παρτυ που θα το καλουν, μετα θα πρεπει κι εγω να ανταποδωσω γιατι θα μου το ζηταει....φαυλος κυκλος! Γι αυτο σας λεω........ωρα να κοπουν αυτα!!!! Αντε εχουμε κριση!!!

Το να μην αφησεις το παιδι να παει για να μην εχεις την υποχρεωση της προσκλησης αυτων στα δικα σας δεν ειναι αυτο που θα επελεγα :-?
Μπορεις να κανεις και το αλλο.
Στα γεννεθλια του... το συζητας με την δασκαλα και κανουν ενα παρτακι εκει :grin:
Εμεις παντα κοβουμε μια τουρτα με ολους τους εξωσχολικους φιλους σπιτι , ξαδερφια κλπ, και μια σχολειο με καπελακια και ολο το σκηνικο :D .

elenik
15-05-10, 00:28
Σχετικα με το αλλο που λες, οτι θα στενοχωριοσουν να μη καλεσεις ολη την ταξη, μου φαινεται περιεργο γιατι δεν εχω τετοια βιωματα.........απο το σχολειο, μεχρι το πανεπιστημιο σε οσα παρτυ πηγα η εκανα, οι καλεσμενοι ηταν βαση φιλιας και γνωριμιας, ποτε δεν καλουσε καποιος ολη την ταξη........και ηταν κατι αποδεκτο απο ολους, δεν περιμενα να με καλεσει ενας συμμαθητης μου η συφοιτητης με τον οποια δεν ειχα ιδιαιτερες σχεσεις.......μου ειναι ακατανοητο γιατι τωρα ειναι αναγκαστικο να καλεσεις ολο τον κοσμο, ακομα κι αν δεν τους ξερει το παιδι σου...

Αναφερεσαι προφανως σε αλλες ηληκιες ε?
Αν πχ κανει παρτυ ενας φιλος του Βασιλη σχολειο και καλεσει την μιση ταξη , θεωρω οι υπολοιποι δεν θα ειναι σε θεση να κατανοησουν το γιατι. Και θεωρω φρικτη την μανα που θα κανει κατι τετοιο (μεχρι μαλλι βουταω αν μου πληγωσουν το παιδι :lol::lol:)
Μην καλεσεις κανεναν αν δεν μπορεις. Εκει κανενας δεν παρεξηγει.

elenik
15-05-10, 00:37
Σε αυτη την περιπτωση 2 παρτυ εννοειτε 8-)
Οσο για το οικονομικο σκελοςστο παρτυ του σταθμου-νηπιου και ευχομαι και Δημοτικου :grin::grin::
1. 1 Τουρτα για ολο τον παιδικο εννοειτε
2. Πιατακια , πιρουνακια, χαρτοπετσετες
3. Καπελακια
4. Αν θελεις πατατακια -γαριδακια κλπ.
Εγω συνηθως παω τα 3 πρωτα μονο γιατι δεν ειναι το τι θα φανε - ουτως ή αλλως εννοειτε ειναι ηδη καλυμενα απο αυτο εκει. Το θεμα ειναι η φαση με τα κερακια , η τουρτα, και το οτι περνανε καλα. Αυτος τους φτανει (αλλωστε ολα τα μικρα τα κυνηγανε σπιτι να φανε οταν κανουμε γεννεθλια. Ολα την τουρτα περιμενουν :grin::grin::grin:).
Εγω δινω και την φωτογραφικη και βλεποντας τα...... ξερω οτι περασε καλυτερα απο το απογευματινο παρτυ μην σου πω :grin::grin:

bouboukakia
15-05-10, 08:06
Γενέθλια μπορούμε να κάνουμε μέχρι στο νηπιαγωγείο. Στο Δημοτικό μόνο κερνάμε, ίσως είναι θέμα δασκάλου, αλλά δεν κάναμε πάρτι σε δημοτικό εδώ και τέσσερα χρόνια.
Εγώ, ακόμη και 10 χρονών που είναι τώρα η κόρη μου, δεν μπορώ να την αφήσω εντελώς μόνη από την αρχή με αγνώστους. Θα ήθελα να πάω, να κάτσω για ένα μισάωρο και να φύγω. Και αυτό είναι σχετικό, βέβαια. Μια φορά, η μαμά του σπιτιού μάζεψε τα παιδάκια 9 ετών να δουν Λαζόπουλο:???: Εντάξει, δεν τα βίασαν, αλλά δεν ήταν το καλύτερό μου. Όσο και να "δασκαλεύεις" το παιδί σου, τι να πει εκείνη την ώρα;
Πάντως, επειδή είπατε για τις 8, η στάνταρ ώρα που διαλύεται ένα πάρτι με 10χρονα είναι 11 τουλάχιστον (μιλώντας για Σαββατόβραδο).
Συμφωνώ ότι δεν είναι σωστό να επιβαρύνεται η ξένη μαμά με το 2ο, 3ο παιδάκι. Εμένα με ενοχλεί η "απαγόρευση", λες και δεν μπορώ να κρίνω αν θα συνοδεύσω ή όχι το παιδί μου. Ειδικά όταν σε καλεί ένας άγνωστος, που δεν τον έχεις δει ποτέ σου και λέει "απαγορεύονται γονείς" δεν είναι μόνο αγένεια, είναι και θράσος.
Οι περισσότεροι στο σχολείο ξέρουν ότι είμαστε πολύτεκνοι. Στέλνοντάς μου μια τέτοια πρόσκληση, εγώ νιώθω ότι ξέρουν πολύ καλά ότι είναι δύσκολο να αφήσω και τους 3 και να μην πάρω τουλάχιστον 1 ακόμη. Μόνο μια φορά, που τηλεφώνησα για να πω ότι δε θα πάμε (χωρίς να εξηγήσω το λόγο), η μαμά μου είπε να πάρω όλα τα παιδιά. Τελικά πήρα μόνο δυο από τα 4, αλλά πήραμε "καλό" δώρο.

bouboukakia
15-05-10, 08:08
Πάντως, διαβάζοντας τις απαντήσεις σας, αποφάσισα να μην ξαναστείλω τα παιδιά σε πάρτι όπου απαγορεύεται η παρουσία οποιουδήποτε.

kyra
15-05-10, 09:48
Αναφερεσαι προφανως σε αλλες ηληκιες ε?
Αν πχ κανει παρτυ ενας φιλος του Βασιλη σχολειο και καλεσει την μιση ταξη , θεωρω οι υπολοιποι δεν θα ειναι σε θεση να κατανοησουν το γιατι. Και θεωρω φρικτη την μανα που θα κανει κατι τετοιο (μεχρι μαλλι βουταω αν μου πληγωσουν το παιδι :lol::lol:)
Μην καλεσεις κανεναν αν δεν μπορεις. Εκει κανενας δεν παρεξηγει.

Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα γιατί το παιδί έχει γενέθλια καλοκαίρι, οπότε καλώ όποιον θέλω. όμως γιατί είναι φρικτό? Τα παιδιά στα 4 έχουν συγκεκριμένους φίλους από το σχολείο που τους βλέπουν και έξω από αυτό. Και οι γονείς επίσης. Το να καλέσω 14 παιδάκια με τα αδερφάκια τους, τουλάχιστον έναν συνοδό και φυσικά τους φίλους του έξω από το σχολείου -γιατί θέλω να έχει και αυτούς- με όλα τα παραπάνω, μου βγαίνουν 50 -70 άτομα και φυσικά δεν θα κάνω πάρτυ. Αντίθετα αν το ρωτήσω και καλέσω αυτούς που μου πει -διακριτικά- θα μπορέσω να κάνω ένα αξιοπρεπές πάρτυ για το παιδί μου για 30 άτομα, άστε που θα περάσουν και όλοι καλύτερα. Και τί να γίνει? Ας μην καλέσει και το δικό μου παιδί το άλλο που δεν τον κάλεσε.
Το άλλο πάλι να γίνονται τα γενέθλια στην τάξη, δεν μου αρέσει -δεν εννοώ το κέρασμα, αυτό επιβάλλεται-. Έχουμε φίλους με παιδιά που κανουμε πολύ παρέα, και δεν έχουμε πάει ποτέ στα γενέθλιά των μικρών γιατί .... τα κάνουν στο σχολείο. Μα οι φίλοι του παιδιού δεν είναι μόνο στο σχολείο και δεν πρέπει να είναι. Είναι και τα παιδιά των φίλων μας, είναι και τα παιδιά από τις άλλες δραστηριότητές τους, οπότε γιατί να αποκλειστούν αυτά? Ουτε μπορεί να κάνει κανείς δύο πάρτυ.
Αν μεγαλώσει και θέλει να κάνει πάρτυ για την τάξη του, είναι άλλο πράγμα!

sternchen
15-05-10, 14:37
Οι γνώμες σας;

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:
Έχω πάθει διαβάζοντας αυτό το μήνυμα!!!!!
Καλά έχουμε ξεφύγει εντελώς σε αυτήν την χώρα!!!!!!!
Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο και το θεωρώ εντελώς ξεφτίλα, απαράδεκτο και κατάντια!!!!
Δεν θα άφηνα το παιδί μου ποτέ να πάει σε ένα τέτοιο πάρτι και σιγά που θα με πείραζε που μου απαγόρευσαν την είσοδο!!!
Ρε ουστ από εκεί!!!!

Vera συμφωνό σε όλα όσα γράφεις για αυτήν την μόδα να ξοδεύουν οι γονείς τεράστια ποσά για γενέθλια.
Αν είσαι η Λάτσαινα ένταξει, το καταλαβαίνω.
Αλλά ξέρω κι εγώ πολλούς που χρωστάνε παντού και μου κάνουν πάρτι σε παιδότοπους με κόστος 600-1000 ευρώ!!!

Το ακούσαμε πάντως και αυτό το κουφό!!!

vera
15-05-10, 14:59
Κι εγω δεν καταλαβαινω βρε κοριτσια γιατι πρεπει ντε και καλα να καλεσει ολη τη ταξη.....μου ειναι αδιανοητο, ισως εχω αλλα βιωματα.....εμεις ουτε πολλα παρτυ ειχαμε , ουτε κερασματα στα σχολεια, ακομα κι αυτο με τις τουρτες στο παιδικο υπερβολη ειναι για τα δικα μου δεδομενα....γιορταζαμε οικογενειακα με τους φιλους μας.....δεν θεωρουσαμε οτι οποιος εκανε παρτυ επρεπε να μας καλεσει ολους και δεν ειχαμε και καμμια διαθεση να παμε σε γιορτες παιδιων με τα οποια δεν παιζαμε......θα μου φαινοταν περιεργο να με καλεσουν......θα σκεφτομουν οτι για να μαζεψουν δωρα καλουνε οποιον να ναι.....(κι εγω σε δικες μας γιορτες καλω δυσκολα καποιον με τον οποιο δεν βλεπομαστε συχνα, δεν θελω να τον φερω σε δυσκολη θεση να τον υποχρεωνω να μου φερει δωρο, ειτε ερθει ειτε οχι....)

..και νομιζω οτι εχουμε απλωθει υπερβολικα σε σχεση με τα οικονομικα μας, οντως ζουμε περα απο τις δυνατοτητες μας......κι αυτα τα νεα εθιμα ειναι σημεια των καιρων μας.....δεν μπορω καν να διανοηθω να χω δυο παιδια και καθε χρονο (ξεκινωντας απο τον παιδικο) να οργανωνω παρτυ και στα δυο με ολη την ταξη τους (φυσικα σε καποιο αλλο χωρο γιατι που να τους χωρεσω ολους σπιτι μου) και να δινω 300-500 ευρω για το καθενα......μου φαινεται μεγαλη υπερβολη, προτιμω να του τα βαλω στην τραπεζα η να τους αγορασω κατι αλλο.....

vera
15-05-10, 15:05
Το να μην αφησεις το παιδι να παει για να μην εχεις την υποχρεωση της προσκλησης αυτων στα δικα σας δεν ειναι αυτο που θα επελεγα :-?
Μπορεις να κανεις και το αλλο.
Στα γεννεθλια του... το συζητας με την δασκαλα και κανουν ενα παρτακι εκει :grin:
Εμεις παντα κοβουμε μια τουρτα με ολους τους εξωσχολικους φιλους σπιτι , ξαδερφια κλπ, και μια σχολειο με καπελακια και ολο το σκηνικο :D .

Δεν θα το εμποδισω να παει για να μην ανταποδωσω την προσκληση.....για χιλιους λογους μπορει να μη θελω να παμε.....σιγουρα ενας θα ειναι να πρεπει να το αφησω μονο του σε ηλικια που θεωρω ακαταλληλη......ουτε μπορω να το πηγαινω σε 40 παρτυ αγνωστων καθε χρονο επειδη υπαρχει αυτο το εθιμο να καλεις ολη την ταξη.......εχουμε κι αλλες δουλειες να κανουμε.......ακουω γονεις που εχουν καθε βδομαδα τετοιες υποχρεωσεις (και μου λενε οτι αυτοι παρευρισκονται στα παρτυ, κατι επισης κουραστικο ειδικα οταν δεν γνωριζουν κανενα) και πραγματικα φρικαρω.......

vera
15-05-10, 15:08
Ισως δεν διευκρινησα καλα εγω...
Ισως διαβασες βιαστικα εσυ
Τσπα αυτο που εννοουσα ειναι να μην εχω λεφτα και να το κανω σε παιδοτοπο αφαιροντας ατομα γι αυτο το λογο. Αυτο εννοω "σνομπαρια" (τα εισαγωγικα ηταν παραλειψη πριν γιατι απλα ηταν σαν εκφραση οχι με την πληρη εννοια της λεξης).
Οχι δεν θα το κανω ποτε αυτο. Σπιτι και ολοι :D:D
Αλλα ετσι και δω ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ θα μετανοιωσει αυτος που θα μου δωσει την προσκληση :lol::lol::lol:

Διευκρινησα οτι δεν το θεωρω σνομπαρια για να μη δημιουργηθει εντυπωση πως ειναι αυτη η αποψη μου........σιγουρα ειναι ευκολια οι παιδοτοποι για ενα μεγαλο παρτυ......κι εγω δεν θα μπορουσα να κανω παρτυ σπιτι μου με τοσα ατομα.....

eleanax
15-05-10, 15:39

εγώ πιστεύω, αν και μοναχοπαίδι με ένα παιδάκι ακόμη, ότι το πιο άκομψο και αρνητικό είναι αυτό το απαγορεύεται αδερφάκια, εννοείται ότι θα ζηλέψει το αδερφάκι που δεν έχει προσκαλεστεί, αν πάλι δεν τον νοιάζει οκ, αλλά δεν μπορείς να απαγορεύσεις, βέβαια εμείς τότε παλιά στο δημοτικό που κάναμε συνέχεια πάρτυ, τα περισσότερα παιδάκια δε φέρνανε αδεφάκια γιατί είτε μικρότερα ή μεγαλύτερα είχαν άλλες παρέες, οι δε γονείς από α΄δημοτικού νομίζω, καθόντουσαν λίγο στην αρχή και μετά ερχόντουσαν το βραδάκι να μας πάρουν, εκτός από μερικούς που έμεναν για κουβεντούλα, και όντως καλούσαμε σχεδόν όλη την τάξη, και σχεδόν κάθε σ/κ είχαμε πάρτυ, αλλά το διασκεδάζαμε

kounelakielena
15-05-10, 15:43
Εγω ημουνα μονη μου σε παρτυ απο τα 9-10 ετων.Με πηγαιναν οι γονεις μου και με αφηναν και περνουσαν και με επαιρναν οταν θεωρουσαν οτι η ωρα εχει περασει.Στο ενδιαμεσο επαιρναν και ενα τηλεφωνο.
Θυμαμαι ξεκαθαρα πως ουτε εγω τους ηθελα στο παρτυ και μου την εσπαγε απιστευτα οταν υπηρχαν και αλλοι γονεις και ηταν ολο ΜΗ αυτο και ΜΗ εκεινο στις φιλες μου και δεν μας αφηναν να χαρουμε το παρτυ!
Οταν εκανα εγω παρτυ ηταν παλι στο ιδιο στυλ,βεβαια οποιος γονειος ηθελε ερχοταν,αλλα οι γονεις μου παντα ελεγαν οτι μπορουν να μας αφησουν μονα μας και οτι θα μας προσεχουν.Εκτος απο τις περιπτωσεις που γνωριζα τα αδερφια των προσκεκλημενων παιδιων,εκνευριζομουν απιστευτα οταν καθε συμμαθητρια/της μου,εφερνε και το μικρο αδερφακι του που δεν γνωριζα καν.Ημασταν δηλαδη 25-30 Πεμπτακια και μερικα ξεκαρφωτα νηπιακια??Μου χαλουσε η διαθεση πραγματικα.
Και παντα απο τα 8-9 θυμαμαι πηγαινα ξεχωριστα στα παρτυ με τον αδερφο μου.Οταν ενας συμμαθητης καλουσε τον αδερφο μου,καλουσε αυτον και το αντιστροφο!Δε θεωρω δικαιο να πηγαινουν τα αδερφια τσουρμο.Λιγος σεβασμος και στον εορταζοντα,που θελει τους δικους του φιλους του στο παρτυ!
Το θεωρω υπερβολικο μεχρι τα 14 να πηγαινει ο γονειος και να κατασκηνωνει στο παρτυ. 14??Ηδη απο τα 11 εχεις μπει στην εφηβεια!Δηλαδη τι θα γινει?Θα πεσεις απο το μπαλκονι στα 14??Ή θα πεσεις και θα χτυπησεις?Δεν ξερω,αν σκεφτομαστε παντου το κακο,τοτε να μην αφηνουμε τα παιδια και στο νηπιαγωγειο μονα τους.

desperate_mary
15-05-10, 15:54
Εμενα τα γενεθλια μου ηταν το καλοκαιρι που ποτε δεν ειμασταν εδω και η μαμα μου εκανε το παρτυ μου το πρωτο Σαβ/κο μετα τον αγιασμο του σχολειου.

Το παρτυ παντα γινοταν στο σπιτι μας γιατι το πατρικο μου ειχε μεγαλο κηπο και εβαζε πλαστικες καρεκλες και τραπεζακια. Εκανε και μπουφε με σπιτικα κερασματα. Οι καλεσμενοι φερνανε κι'αυτοι το κατιτις τους σε φαγωσιμο..

Καλουσε ολους τους συμμαθητες μου και την οικογενεια τους και ερχοντουσαν και οι γονεις...

Οποτε καλουσαν εμενα ερχοταν παντα ο αδερφος μου και ενας απο τους δυο γονεις μου (ποτε δεν ηταν παροντες και οι δυο λογω της ιδιαιτερης δουλειας τους)

Το τελευταιο παρτυ μου εγινε στην 3η Γυμνασιου, μετα μου εδινε λεφτα να κερασω τους φιλους μου στα Goody's.

Rea_1971
15-05-10, 16:05
Οι γνώμες σας;

Εμένα δεν με χαλάει να είναι κάποιος τόσο ξεκάθαρος. Ίσα ίσα.

Άσε που σκέφτομαι: Αν κάλεσε 20 παιδάκια, και κάθε παιδάκι έφερνε άλλο ένα σύν τους γονείς, θα είχε να διαχειριστεί 80 καλεσμένους. Αυτό δεν θα ήταν πάρτι, αλλά προεκλογική συγκέντρωση...

ZWH
15-05-10, 16:31
Kαπου εχουμε μπερδευτει κοριτσια, και αυτο γιατι καποιες εχουν μικρα παιδακια και καποιες εχουμε μεγαλυτερα .
Σαφως τα παρτι ειναι διαφορετικα αναλογα με την ηλικια.
Στα 11 τα παιδια δενθελουν τις μαμαδες τους μαζι αλλα ουτε τα μικροτερα ή τα μεγαλυτερα αδελφια τους. Πανε να διασκεδασουν με τους φιλους τους. Φανταζεστε να εχουν να προσεξουν και τα μικροτερα αδελφακια τους? Π.χ αυριο η κορη μου εχει ενα παρτι. Πως θα της φαινοταν αν της ελεγα να παρει μαζι και τον μικροτερο αδελφο της?
Βεβαια και ο ιδιος δεν θελει να παει....Τι να κανει με παιδια μεγαλυτερης ηλικιας που δεν γνωριζει? Το καθενα εχει τους δικους του φιλους.
Οταν ημουν εγω μικρη, εκανα παρτι και πηγαινα σε παρτι. Στο δικο μου παρτι ηταν μονο η μαμα μου (ηταν και πολυ νεα, ειχαμε 17 χρονια διαφορα και την ηθελαν παρα πολυ τα παιδια.). Ποτε δεν ειχαν καθησει αλλοι γονεις, αλλα ουτε εφερναν τα αδελφακια τους μαζι. Δεν υπηρχε απαγορευση σε αυτο αλλα τα παιδια ηθελαν να διασκεδασουν με τους φιλους τους.
Αντιστοιχα, ποτε δεν μου ειχε ζητηθει, να παρω μαζι μου τον αδελφο μου.
Τα αδελφια πρεπει να λειτουργουν και ανεξαρτητα.

TARA
15-05-10, 18:20
Θα μου πείτε "και γιατί να σε γνωρίσει ρε κοπελιά; πάρτι κάνει, όχι to know us better":) τα ασμπέτια, που έλεγε και ο Εξαρχάκος, θυμάστε;:D

Εισαι πολυ επικαιρη τελικα! Αυτο βλεπω τωρα!:lol:

bouboukakia
15-05-10, 20:12
Εισαι πολυ επικαιρη τελικα! Αυτο βλεπω τωρα!:lol:

:lol::lol::lol:Υπονοείς κάτι;;;:lol::lol: Για να μην πω και το άλλο με το κότερο!

TARA
15-05-10, 21:01
:lol::lol::lol:Υπονοείς κάτι;;;:lol::lol: Για να μην πω και το άλλο με το κότερο!

Πεστο πεστο!!!

ol_ko
15-05-10, 22:12
συγνωμη ρε κοριτσια και πορει να σας φανω υπερβολικη.
Ακομα δεν εχουμε τετοια προβληματα γιατι απο τον παιδικο δεν εχουμε παρει καμμια προσκληση και τα περισσοτερα παιδακια κοβουν τουρτα εκει αλλα αυτο με το να απαγορευονται οι γονεις το βρισκω εκτος απο αγενεστατο και επικινδυνο.
Με τοσα που ακομα καθε μερα με παιδεραστες και αλλους ανωμαλους και μαλιστα υπερανω καθε υποψιας εγω φοβαμαι παρα πολυ και η μονη περιπτωση να δεχομουν να μην παρεβρισκομαι θα ηταν αν ηταν παρτυ πολυ κοντινου μου ανθρωπου και παλι δεν ξερω...
εντωμεταξυ ειναι και το αλλο. Τα χετε δει πως κανουν στα παρτυ?σαν αφιονισμενα. Τρεχουν, πηδανε κρυβονται...ποιος τα πρωτοπροσεχει?
Δεν ξερω, ειμαι υπερβολικη?

elenik
16-05-10, 03:56
Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα γιατί το παιδί έχει γενέθλια καλοκαίρι, οπότε καλώ όποιον θέλω. όμως γιατί είναι φρικτό? Τα παιδιά στα 4 έχουν συγκεκριμένους φίλους από το σχολείο που τους βλέπουν και έξω από αυτό. Και οι γονείς επίσης. Το να καλέσω 14 παιδάκια με τα αδερφάκια τους, τουλάχιστον έναν συνοδό και φυσικά τους φίλους του έξω από το σχολείου -γιατί θέλω να έχει και αυτούς- με όλα τα παραπάνω, μου βγαίνουν 50 -70 άτομα και φυσικά δεν θα κάνω πάρτυ. Αντίθετα αν το ρωτήσω και καλέσω αυτούς που μου πει -διακριτικά- θα μπορέσω να κάνω ένα αξιοπρεπές πάρτυ για το παιδί μου για 30 άτομα, άστε που θα περάσουν και όλοι καλύτερα. Και τί να γίνει? Ας μην καλέσει και το δικό μου παιδί το άλλο που δεν τον κάλεσε.
Στα 4 θα κανει ολα τα παραπανω?:confused::confused:
Το δικο μου στα 4 ελεγε εχω γεννεθλια σημερα σε οποιον εβλεπε :lol::lol:
Αφου ειναι καλοκαιρι μπορεις ανετα να κανεις αυτο που λες αλλα μετα το νηπιο. Τοτε δεν θα τα δει την επομενη :cool:

Το άλλο πάλι να γίνονται τα γενέθλια στην τάξη, δεν μου αρέσει -δεν εννοώ το κέρασμα, αυτό επιβάλλεται-. Έχουμε φίλους με παιδιά που κανουμε πολύ παρέα, και δεν έχουμε πάει ποτέ στα γενέθλιά των μικρών γιατί .... τα κάνουν στο σχολείο. Μα οι φίλοι του παιδιού δεν είναι μόνο στο σχολείο και δεν πρέπει να είναι. Είναι και τα παιδιά των φίλων μας, είναι και τα παιδιά από τις άλλες δραστηριότητές τους, οπότε γιατί να αποκλειστούν αυτά? Ουτε μπορεί να κάνει κανείς δύο πάρτυ.
Αν μεγαλώσει και θέλει να κάνει πάρτυ για την τάξη του, είναι άλλο πράγμα!

Οταν λεμε 2 εννοουμε.
1 στο σχολειο με συμαθητες και 1 σπιτι με λοιπους. Ολοι ευχαριστημενοι δλδ :cool:

kiknaki
16-05-10, 22:26
Μέχρι τώρα δεν έχω πάρει καμιά τέτοια πρόσκληση απαγόρευσης σε πάρτι γενεθλίων αλλά πήρα σε βάπτιση όπου απαγόρευαν την παρουσία παιδιών στο τραπέζι μετά το μυστήριο και φυσικά δεν παρεβρεθήκαμε ούτε εμείς.
Επειδή οι καιροί είναι χαλεποί θα μπορούσα να καταλάβω την πρόσκληση μερικών παιδιών από την τάξη του σχολείου και όχι όλων.
Αυτό τώρα με το απαγορευτικό όχι δεν μπορώ να το καταλάβω..και τι θα πει δηλαδή προσκαλώ και απαγορεύω??
Σε μικρές ηλικίες δεν γίνεται να απαγορεύσεις τον συνοδό του παιδιού, σε μεγαλύτερες ηλικίες πάλι άν οι γονείς δε γνωρίζονται συνήθως δεν συνοδεύουν τα παιδιά τους.
Αν έπεφτε στα χέρια μου μια τέτοια πρόσκληση απλώς θα την απέρριπτα, προσωπικά θα την θεωρούσα σαν πρόσκληση υποχρέωσης, ίσως και να κάνω λάθος αλλά εμένα έτσι μου μοιάζει.

agentP
16-05-10, 22:35
...αλλά πήρα σε βάπτιση όπου απαγόρευαν την παρουσία παιδιών στο τραπέζι μετά το μυστήριο ...
:confused: πραγματικά μερικές φορές σαστίζω με το πώς σκέφτονται μερικοί.

fairy's mom
16-05-10, 23:04
πήρα σε βάπτιση όπου απαγόρευαν την παρουσία παιδιών στο τραπέζι μετά το μυστήριο

:shock::shock::shock: To άκουσα κι αυτό!
Μα τι βάπτιση ήταν αυτή?

yasemi
16-05-10, 23:09
:shock::shock::shock: To άκουσα κι αυτό!
Μα τι βάπτιση ήταν αυτή?

kala αυτο ειναι τραβηγμενο...να πας σε βαφτιση και μετα τα παιδια να τα αφησεις για να πας να φας...σε ενα γαμο που ειχα παει σα παιδι μας ειχαν μετα απαγορευσει τα παιδια να παρευρεθουμε στη δεξιωση και ακομη το θυμαμαι ποσο ασχημα ενιωθα....

fistikaki
16-05-10, 23:21
Μέχρι τώρα δεν έχω πάρει καμιά τέτοια πρόσκληση απαγόρευσης σε πάρτι γενεθλίων αλλά πήρα σε βάπτιση όπου απαγόρευαν την παρουσία παιδιών στο τραπέζι μετά το μυστήριο και φυσικά δεν παρεβρεθήκαμε ούτε εμείς.

συχνο φαινομενο..

στην βαφτιση του παιδιου μου, με επαιρναν τηλ και με ρωτουσαν αν επιτρεπεται να φερουν τα παιδια τους στο τραπεζι, και μου ειχε κανει εντυπωση..
και μου εξηγησαν οτι σε πολλους γαμους-βαφτισεις, τα παιδια δεν ειναι επιθυμητα στο τραπεζι....:-?

αλλα ηθη κι εθιμα!!! :?:?:?:?:?

elenik
17-05-10, 00:15
Α καλα εχουμε ξεφυγει τελειως μα τελειως λεμε :evil::confused::evil::confused::evil:

nicole23
17-05-10, 00:43
συχνο φαινομενο..

στην βαφτιση του παιδιου μου, με επαιρναν τηλ και με ρωτουσαν αν επιτρεπεται να φερουν τα παιδια τους στο τραπεζι, και μου ειχε κανει εντυπωση..
και μου εξηγησαν οτι σε πολλους γαμους-βαφτισεις, τα παιδια δεν ειναι επιθυμητα στο τραπεζι....:-?

παιδια απαγορεύονται στο τραπέζι?:confused:... και τι τα κάνεις? τα δένεις με ένα λουράκι έξω από το κέντρο μέχρι να τελειώσει το γλέντι? τι άλλο θα ακούσω...

Πάντως εγώ, επειδή οι καιροί είναι ζόρικοι, έκανα τα κουμάντα μου... το πρώτο το γέννησα Χριστουγεννιάτικα και το δεύτερο θα ρθρει κατακαλόκαιρο, που τα σχολεία είναι κλειστά... οπότε θα καλούμε στα πάρτυ μας μόνο όσους γουστάρουμε :lol::lol::lol:

yasemi
17-05-10, 00:53
παιδια απαγορεύονται στο τραπέζι?:confused:... και τι τα κάνεις? τα δένεις με ένα λουράκι έξω από το κέντρο μέχρι να τελειώσει το γλέντι? τι άλλο θα ακούσω...

Πάντως εγώ, επειδή οι καιροί είναι ζόρικοι, έκανα τα κουμάντα μου... το πρώτο το γέννησα Χριστουγεννιάτικα και το δεύτερο θα ρθρει κατακαλόκαιρο, που τα σχολεία είναι κλειστά... οπότε θα καλούμε στα πάρτυ μας μόνο όσους γουστάρουμε :lol::lol::lol:

Εσυ καλα εκανες...εγω που τα υπολογιζα να τα γεννησω μεσα σε σχολκη χρονια για να εχουν παρτυ και τα ονοματα επισης για να εχουν γιορτη μου λες τι να κμανω??δε τα υπολογιζα ολα αυτα η δολια μανααααααααα....:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ασχετο αλλα αυτοι που κανουν αυτες τις βαφτισεις παιδια δεν εχουν???τι παει να πει απαγορευονται???δηλ το παιδι τους δε το παιρνουν στο τραπεζι που κανουν για το ονομα ΤΟΥ??:shock:

Niki81
17-05-10, 10:55
συχνο φαινομενο..

λες γιάυτο τωρα που ετοιμαζω το γαμο μου οσοι εχουν παιδια προσπαθουν απέξω απέξω να με ρωτησουν αν πειραζει να φερουν τα παιδια τους στη δεξιωση????

sternchen
17-05-10, 11:00
Ή γορτάζεις και είναι όλοι ευπρόσδεκτοι ή δεν γιορτάζεις.
Γιορτές με απαγορεύσεις και περιορισμούς, τι σόι γιορτές είναι;

bouboukakia
17-05-10, 11:01
Το άκουσα κι αυτό!!:?

φιλιτσα
17-05-10, 11:17
χαχαχαχα!!! πρώτη φορά το ακούω!!! τι άλλο θα ακούσουμε πια;
αγενές, άκομψο, αφιλόξενο και πολλά στερητικά -α μαζί...
πόσο πιο κλειστή θα γίνει η κοινωνία μας πια;

βαλε και το ''απαπαπα " στην λίστα με τα στερητικα χαχα

Μα καλα πάει καλα ο κόσμος ? εγω θα την επερνα ενα ωραιο τηλ.και θα της ελεγα οτι δεν υπαρχει περιπτωση να αφησω το παιδι μου σε ενα ξενο σπίτι μονο του ...και τα αδελφακια του να τα αφηνα σπιτι μονα ή σε καμια γειτοινισα ???

ελεος δηλαδη

desperate_mary
17-05-10, 12:24
[QUOTE=nicole23;1568461]παιδια απαγορεύονται στο τραπέζι?:confused:... και τι τα κάνεις? τα δένεις με ένα λουράκι έξω από το κέντρο μέχρι να τελειώσει το γλέντι? τι άλλο θα ακούσω...

Στο γαμο μου, κατι παιδακια συγγενων εσπασαν τα ποτηρια για τη σαμπανια που ηταν κοντα στην τουρτα και κοντεψαν να ριξουν και την τουρτα...

Οταν πηγε η κουμπαρα μου (η οποια πληρωσε 500 ευρω για τα ποτηρια και την καραφα) στις μαμαδες και ειπε να προσεξουν λιγο τα παιδακια της ειπαν: "ε, τι να κανουμε? Παιδια ειναι!"

Οποτε ναι στα παιδακια σε τετοιες εκδηλωσεις αλλα οχι να τρεχουν ανεξελεγκτα γυρω-γυρω..

Ολα με μετρο..

kiknaki
17-05-10, 15:15
Ω, ναι το ζήσαμε κι αυτό...φανταστείτε λοιπόν πως νιώσαμε όταν μας καλούσαν στη βάπτιση χωρίς την 8 μηνών τότε κόρη μας..
Τι αξία έχουν δηλαδή λίγα ευρώ παραπάνω όταν χωρίζεις στη μέση μια οικογένεια??
Και να φανταστείτε οτι δεν είχαν και κανέναν λόγο οικονομικό, οι γονείς είναι αρκετά ευκαταστάτοι αλλά ακόμη πιο πολύ μίζεροι και τσιγκούνηδες..δικαιολογήθηκαν λέγοντας οτι ο χώρος δεξίωσης δεν προορίζοταν για παιδιά...ήταν πολύ λουξ για να ανεχτεί την παρουσία παιδιών.:roll:
Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο, μπορεί να ήταν και μια φτηνή δικαιολογία για να καλύψουν την εντελώς βλακώδης κίνηση τους γιατί όσοι είχαν παιδιά κανείς δεν πήγαν.

agentP
17-05-10, 15:24
δικαιολογήθηκαν λέγοντας οτι ο χώρος δεξίωσης δεν προορίζοταν για παιδιά...ήταν πολύ λουξ για να ανεχτεί την παρουσία παιδιών.:roll:

Το χώρο δεξίωσης πάλι οι γονείς τον διαλέγουν. Καλύτερα σε μια ταβέρνα να νιώθουν όλοι άνετα και να πάνε να ευχηθούν με την καρδιά τους, παρά στα λουξ και μουδιασμένοι.

kiknaki
17-05-10, 15:25
Στο γαμο μου, κατι παιδακια συγγενων εσπασαν τα ποτηρια για τη σαμπανια που ηταν κοντα στην τουρτα και κοντεψαν να ριξουν και την τουρτα...

Οταν πηγε η κουμπαρα μου (η οποια πληρωσε 500 ευρω για τα ποτηρια και την καραφα) στις μαμαδες και ειπε να προσεξουν λιγο τα παιδακια της ειπαν: "ε, τι να κανουμε? Παιδια ειναι!"

Οποτε ναι στα παιδακια σε τετοιες εκδηλωσεις αλλα οχι να τρεχουν ανεξελεγκτα γυρω-γυρω..

Ολα με μετρο..

Γι'αυτό έπρεπε να προνοήσει ο υπεύθυνος του χώρου και να μην αφήσει τα ποτήρια και την καράφα στην κοινή θέα των παιδιών..τις περισσότερες φορές πριν έρθει το ζευγάρι τα παιδάκια τρέχουν στην πίστα και πιθανόν ένα ατύχημα να μην αργήσει να γίνει.
Συμφωνώ όλα με μέτρο οτι πρέπει να γίνονται αλλά μερικές φορές καλύτερα να προνοούμε παρά να παθαίνουμε.
Αλλά όχι και να λέμε "παιδιά είναι..τι να κάνουμε"..εγώ προσωπικά θα αισθανόμουν πολύ άσχημα αν η κόρη μου έσπανε τα ποτήρια
του ζευγαριού..

kiknaki
17-05-10, 15:31
Το χώρο δεξίωσης πάλι οι γονείς τον διαλέγουν. Καλύτερα σε μια ταβέρνα να νιώθουν όλοι άνετα και να πάνε να ευχηθούν με την καρδιά τους, παρά στα λουξ και μουδιασμένοι.

Φτηνή δικαιολογία ήταν για να καλύψουν την βλακεία τους...αλλά και σε ταβέρνα που λες σιγά και δεν την επέλεξαν..να μην δειχτούμε λίγο.:roll:
Πως θα δείξουμε οτι έχουμε λεφτά αν δεν πληρώσουμε π.χ 30 ευρώ το άτομο κι ας προσπαθούμε να βγάλουμε τη ζημιά από τον αποκλεισμό των παιδιών?

Προσωπικά να την χ@#ω τέτοια οικονομική άνεση.

agentP
17-05-10, 15:39
Προσωπικά να την χ@#ω τέτοια οικονομική άνεση.
:mrgreen::mrgreen: Εδώ ταιριάζει η παροιμία γαι τα μεταξωτά βρακιά.....

Niki81
17-05-10, 15:40
Παντως ρε κοριτσια μου κανει εντυπωση αν ολο αυτο γινεται για τα χρηματα γιατι στους περισσοτερους χωρους δεξιωσης τα παιδακια χρεωνονται 50% της τιμης και σε πολλου μεχρι 4-5 χρονων ειναι εντελως δωρεαν.Τουλαχιστον σε οσους κοιταξα για τη δεξιωση του γαμου μου ετσι ηταν.Τοση γυφτια παιζει δλδ που πανε να μειωσουν τα εξοδα απο τα πιτσιρικια?

kalamaraki
17-05-10, 16:51
Οχι...δεν ειναι ετσι σε ολα τα μαγαζια...εγω σε πολυ γνωστο μαγαζι ανατολικής θεσσαλονίκης εκανα το γλέντι μας, και το μονο που δεν μου χρέωσε ήταν τα παιδιά κατω των 5χρονων....Ολα τα υπόλοιπα παιδάκια κανονική τιμή τα πλήρωσα 25ευρώ το κεφάλι...οχι -50%!

desperate_mary
17-05-10, 16:54
Και εμεις κανονικα πληρωσαμε για τα παιδακια, εφοσον ειχαν θεση και πιατο..

elenik
17-05-10, 16:57

Ολα με μετρο..
Μας δουλευεις τωρα ε?

desperate_mary
17-05-10, 16:58
Μας δουλευεις τωρα ε?

Οχι, καλη μου..
Μου εμεινε μονο η καραφα, σνιφ..

elenik
17-05-10, 17:02
Και εμεις κανονικα πληρωσαμε για τα παιδακια, εφοσον ειχαν θεση και πιατο..

Πολλοι λενε τοσα παιδια συγκεκριμενα και εκει βαζουν απλα παιδικο μενου.
Απο την στιγμη που θα σερβιριστει πιατο ιδιο παει ιδια χρεωση.

Οσο για τις ζημιες απο παιδια μην τρελαθουμε.... Δλδ αν σκονταψω εγω και ριξω κατι :lol::lol::lol: (ως γνωστο ατσουμπαλο) τι θα γινει? Θα με βαλουν στην black list? :confused:
Οταν υπαρχει πισινα κοντα ναι απαιτειτε μια προσοχη,
Ο χωρος δεξιωσης απαιτειτε να ειναι μακρια απο την πισινα.

desperate_mary
17-05-10, 17:06
Πολλοι λενε τοσα παιδια συγκεκριμενα και εκει βαζουν απλα παιδικο μενου.
Απο την στιγμη που θα σερβιριστει πιατο ιδιο παει ιδια χρεωση.

Οσο για τις ζημιες απο παιδια μην τρελαθουμε.... Δλδ αν σκονταψω εγω και ριξω κατι :lol::lol::lol: (ως γνωστο ατσουμπαλο) τι θα γινει? Θα με βαλουν στην black list? :confused:
Οταν υπαρχει πισινα κοντα ναι απαιτειτε μια προσοχη,
Ο χωρος δεξιωσης απαιτειτε να ειναι μακρια απο την πισινα.

Νομιζω οτι εμεις οι ιδιοι θα επρεπε να εχουμε την εποπτεια των παιδιων μας σε τετοιους χωρους.. Ο υπευθυνος του καταστηματος τί μπορει να κανει, εκτος απο το να περιφραξει την πισινα, οπως πολυ σωστα αναφερεις..

Οσο για τα ατυχηματα με τα παιδακια, ως ενα βαθμο συμφωνω με το "παιδια ειναι" αλλα οι γονεις οφειλουν μια συγνωμη οταν σπανε κατι τοσο ακριβο (να μη βαλω και τη συναισθηματικη αξια)

DEMS
17-05-10, 18:05
Στο δικό μου γάμο τα παιδιά των φίλων και των συγγενών είχαν μετατρέψει την πίστα σε παιδότοπο και δεν επέτρεψα σε κανέναν να τα μαλώσει ή να τα μαζέψει. Τα περισσότερα θυμούνται ακόμα πόσο ωραία είχαν περάσει και οι γονείς τους δεν διασκέδασαν λιγότερο.

Είχα ανοίξει αυτό το θέμα
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=40957
πριν ένα χρόνο περίπου γιατί με απασχολούσε αυτή η νοοτροπία που αποκλείει τα παιδιά από την κοινωνική ζωή γενικά.

Ας μου επιτρέψει η dora να αντιγράψω ένα κομμάτι από ένα post που είχε δημοσιεύσει σε αυτό το θέμα και νομίζω ότι απαντάει σε αυτά που λέτε

dora
"...Τωρα οσον αφορα το θεμα γαμος-βαφτιση εκει ομολογω οτι πεφτω απο τα συννεφα αν καποιος μου πει να μην παρω το παιδι και σαφως του απανταω οτι λυπαμαι αλλα δεν θα μπορεσω να σας τιμησω με την παρουσια μου.

Οι κοινωνικες αυτες εκδηλωσεις δεν θεωρουνται απλα διασκεδαση το οποιο κανεις κατ επιλογην, αλλα ουσιαστικα κοινωνικες υποχρωσεις. Απο τη στιγμη ομως που ειμαι ουσιαστικα υποχρωμενη να παραστω , ειναι και ο αλλος υποχρεωμενος να με δεχτει με ολα τα μελη της οικογενειας μου, ανεξαρτητα με την ηλικια του παιδιου μου. Και οφειλει να εχει φροντισει ο χωρος που θα διαλεξει (αν με καλεσει στο τραπεζι) να ειναι φιλικος προς τα παιδια. Αν τωρα εσυ μετα το γαμο σου θες να πας στο Σφακιανακη, σορυ αλλα παρε τους κολλητους σου και πηγαινε. Μην περιμενεις ομως να ερθει ο αλλος που εχει το διχρονο και μην παρεξηγηθεις αν δεν ερθει."

bouboukakia
17-05-10, 18:30
Κοιτάξτε κι εγώ δεν έχω τα πιο εύκολα παιδιά στον κόσμο http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=45343
Συμφωνώ καταρχήν με DEMS και dora, όμως πρέπει κι εμείς να έχουμε μια εποπτεία. Πραγματικά είναι σχεδόν αδύνατο να μαζέψεις τα παιδιά που τρέχουν σ'ένα κέντρο, ειδικά όταν βρίσκουν κι άλλη παρέα και κάνουν συμμορία:D
Θα στενοχωριόμουν αν έκαναν μια ζημιά όπως περιγράφει η desperate mary. Μπορεί να είχε ευθύνη και αυτός που άφησε τα ποτήρια εκτεθειμένα ή σε μέρος που ήταν εύκολο να πέσουν, αλλά δε θα έκανα "την πάπια".
Ας καταλάβουν πάντως αυτοί που καλούν στο τραπέζι του γάμου-βάφτισης με όρο να μην έρθουν τα παιδιά ότι γίνονται αντικοινωνικοί τουλάχιστον. Εμένα που με καλείς είμαι η τάδε, σύζυγος μήτσου, μαμά πριγκίπισσας1 και ταλιμπάν 1,2,3. Με θέλεις; Καλώς, εγώ θα κανονίσω αν θέλω ν'αφήσω τα παιδιά μου και να πάρω μόνο το μήτσο μου, είναι το δικό ΜΟΥ όριο (αυτό είναι από άλλο ποστ :) ). Αλλιώς το κουβαδάκι μου και σε άλλη (πιο φιλόξενη) παραλία.

DEMS
17-05-10, 18:58
...
Συμφωνώ καταρχήν με DEMS και dora, όμως πρέπει κι εμείς να έχουμε μια εποπτεία. ...

Δίκιο έχεις σε αυτό bouboukakia. Πηγαίνοντας με το παιδί μας σε ένα δημόσιο χώρο, δεν απαλασσόμαστε από το ρόλο του γονιού, ακόμα και αν υπάρχουν άλλοι ενήλικες πρόθυμοι και ικανοί να ασχοληθούν με το παιδί. Τα παιδιά μας είναι πάντα δική μας ευθύνη.

kiknaki
17-05-10, 20:48
Πηγαίνοντας με το παιδί μας σε ένα δημόσιο χώρο, δεν απαλασσόμαστε από το ρόλο του γονιού, ακόμα και αν υπάρχουν άλλοι ενήλικες πρόθυμοι και ικανοί να ασχοληθούν με το παιδί. Τα παιδιά μας είναι πάντα δική μας ευθύνη.

Συμφωνώ απόλυτα με την Dems.
Αλλά ρε κορίτσια εντάξει τα παιδιά είναι παιδιά με τους γονείς τι γίνονται όμως??
Μία σύγνωμη τουλάχιστον την λες όταν το βλαστάρι σου κάνει μια ζημιά (όπως στην περίπτωση της desperate_mary) δεν δικαιολογείς λέγοντας παιδιά είναι..γιατί στην προκειμενή περίπτωση προσπαθείς να δικαιολογήσεις την δική σου ανευθυνότητα εκείνη την ώρα...

agentP
17-05-10, 22:27
Πρέπει όμως να υπάρχει και μια ανεκτικότητα ως προς τα παιδιά, μπορεί να καθίσουν πολύ ήσυχα, μπορεί και να κάνουν λίγη φασαρία. Συνήθως πάντως είναι λίγο μαζεμένα και παρατηρούν, εξάλλου γάμοι και βαφτίσια είναι πια οι μοναδικές κοινωνικές εκδηλώσεις που γονείς και παιδιά διασκεδάζουν μαζί, έχουν σχεδόν εκπαιδευτικό χαρακτήρα...
Συμφωνώ κι εγώ με την DEMS και τη dora, υπάρχει η τάση τα παιδιά να μην είναι ευπρόσδεκτα. Στο γάμο του κουνιάδου της αδελφής μου, η ανηψιά μου ήταν παρανυφάκι, είχε βρει την παρέα της από 4 γνωστά της παιδάκια και κάνανε στροφές στην πίστα πριν αρχίσει ο χορός, όπως γίνεται σχεδόν σε όλους τους γάμους. Ε, σηκώθηκε κάποιος από τα μπροστινά τραπέζια και τους είπε "να καθήσετε κάτω, δεν είναι παιδότοπος εδώ". Όταν κάποιο παιδάκι κάνει κάτι ανάρμοστο θα το μαλώσουν όλοι, αν ένας μεγάλος είναι τόσο αγενής, τον ανέχονται.

gavrias
17-05-10, 22:38
Όταν κάποιο παιδάκι κάνει κάτι ανάρμοστο θα το μαλώσουν όλοι, αν ένας μεγάλος είναι τόσο αγενής, τον ανέχονται.
Ας το σκεφτούμε λίγο αυτό που λέει η Ζέττα :cool:

DEMS
17-05-10, 22:44
... Στο γάμο του κουνιάδου της αδελφής μου, η ανηψιά μου ήταν παρανυφάκι, είχε βρει την παρέα της από 4 γνωστά της παιδάκια και κάνανε στροφές στην πίστα πριν αρχίσει ο χορός, όπως γίνεται σχεδόν σε όλους τους γάμους. Ε, σηκώθηκε κάποιος από τα μπροστινά τραπέζια και τους είπε "να καθήσετε κάτω, δεν είναι παιδότοπος εδώ". Όταν κάποιο παιδάκι κάνει κάτι ανάρμοστο θα το μαλώσουν όλοι, αν ένας μεγάλος είναι τόσο αγενής, τον ανέχονται.

Και σιγά την αγένεια, τι κάκο βρίσκεις στο να χορεύουν τέσσερα παιδάκια; εγώ το βλέπω μάλλον χαριτωμένο.

Τι θυμήθηκα τώρα...Στο δικό μου γάμο είχε λουλουδού το μαγαζί και κάθε τόσο όλο και κάποιος την έστελνε να αδειάσει ένα πανέρι σε αυτούς που χόρευαν. Τα πιτσιρίκια λοιπόν ανταγωνίζονταν, ποιος θα μαζέψει τα περισσότερα γαρύφαλλα από την πίστα, με αποτέλεσμα να κάνουν επικίνδυνα σλάλομ ανάμεσα στους χορευτές. Κάποια στιγμή ένας ανηψιός μου γλύστρισε και έπεσε μπροστά μου και παραλίγο να ρίξει και μένα. Ο καημένος τρόμαξε μόλις είδε τη μάνα του (ξαδέρφη μου) να καταφθάνει έξαλλη. Της έκανα νόημα να μην τον κατσαδιάσει και του είπα "είσαι εντάξει Μανώλη; ευτυχώς που έπεσες εσύ, φαντάζεσαι τι γέλιο θα κάναν όλοι αν έπεφτα εγώ;" Ακόμα γελάμε όταν το θυμόμαστε :lol::lol:

kiknaki
17-05-10, 22:48
Ας το σκεφτούμε λίγο αυτό που λέει η Ζέττα :cool:

Ναι καλό μου έχει δίκιο η Ζέττα...Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις.

Υ.Γ Χαίρομαι που σε "ξαναβλέπω" :D.

agentP
17-05-10, 22:57
Και σιγά την αγένεια, τι κάκο βρίσκεις στο να χορεύουν τέσσερα παιδάκια; εγώ το βλέπω μάλλον χαριτωμένο.

Αυτό λέω κι εγώ... ότι δεν έκαναν τίποτα κακό... Χόρευε στο γάμο του θείου της!!!:roll:

bouboukakia
17-05-10, 23:10
Πρέπει όμως να υπάρχει και μια ανεκτικότητα ως προς τα παιδιά, μπορεί να καθίσουν πολύ ήσυχα, μπορεί και να κάνουν λίγη φασαρία. Συνήθως πάντως είναι λίγο μαζεμένα και παρατηρούν, εξάλλου γάμοι και βαφτίσια είναι πια οι μοναδικές κοινωνικές εκδηλώσεις που γονείς και παιδιά διασκεδάζουν μαζί, έχουν σχεδόν εκπαιδευτικό χαρακτήρα...
Συμφωνώ κι εγώ με την DEMS και τη dora, υπάρχει η τάση τα παιδιά να μην είναι ευπρόσδεκτα. Στο γάμο του κουνιάδου της αδελφής μου, η ανηψιά μου ήταν παρανυφάκι, είχε βρει την παρέα της από 4 γνωστά της παιδάκια και κάνανε στροφές στην πίστα πριν αρχίσει ο χορός, όπως γίνεται σχεδόν σε όλους τους γάμους. Ε, σηκώθηκε κάποιος από τα μπροστινά τραπέζια και τους είπε "να καθήσετε κάτω, δεν είναι παιδότοπος εδώ". Όταν κάποιο παιδάκι κάνει κάτι ανάρμοστο θα το μαλώσουν όλοι, αν ένας μεγάλος είναι τόσο αγενής, τον ανέχονται.
Έτσι είναι, στο παιδάκι μπορούμε να "πουλήσουμε" μαγκιά και να ξεσπάσουμε άφοβα. Υπάρχουν βέβαια άνθρωποι που επιβεβαιωμένα δεν αντέχουν στη θέα μικρών παιδιών και ειδικά χαρούμενων! Αυτό το βιώνω συχνά στην εκκλησία και ειδικά με τους "εποχιακούς" παππουδογιαγιάδες της Μ.Εβδομάδας. Ενώ οι ιερείς μας δε μας αφήνουν να εμποδίζουμε τα παιδιά να κυκλοφορούν μέσα στο ναό, εκείνοι αφηνιάζουν και μας κάνουν παρατηρήσεις:"εδώ δεν είναι παιδική χαρά, μαζέψτε τα!", "να φύγεις, να πας στη μαμά σου" και άλλα κόσμια.
Μια φορά ο παπάς μας πήρε χαμπάρι έναν από αυτούς και του είπε "να τα αφήσετε, είναι στο σπίτι του Πατέρα τους, τόσο αφοσιωθήκατε στην προσευχή σας που δεν ανέχεστε ένα παιδάκι;" Ε! έβγαλε γλώσσα και στον ιερέα ο παππούς:shock:"Εσύ φταις που τους δίνεις θάρρος":???:

kiknaki
17-05-10, 23:33
Μια φορά ο παπάς μας πήρε χαμπάρι έναν από αυτούς και του είπε "να τα αφήσετε, είναι στο σπίτι του Πατέρα τους, τόσο αφοσιωθήκατε στην προσευχή σας που δεν ανέχεστε ένα παιδάκι;" Ε! έβγαλε γλώσσα και στον ιερέα ο παππούς:shock:"Εσύ φταις που τους δίνεις θάρρος":???:

Αν είναι στριμένος και κακότροπος ο άλλος ούτε ο Θεός δεν το σταματάει.
Είναι πάντως μερικοί ρε παιδί μου...ανάποδοι από κούνια που λένε.:-?

elenik
17-05-10, 23:50
Αν είναι στριμένος και κακότροπος ο άλλος ούτε ο Θεός δεν το σταματάει.
Είναι πάντως μερικοί ρε παιδί μου...ανάποδοι από κούνια που λένε.:-?
Το κακο ειναι οτι μερικοι συνεχιζουν να ειναι ετσι και αφου γινουν γονεις. :???::???: Πως γινεται να συνδυασεις αυτα τα 2 αραγε. :confused:

yasemi
18-05-10, 00:03
καλα με τετοιες νοοτροπιες edit admin τα για αυτο κατι γκρουπακια που τωρα τελευταια κυκλοφορουν στο φβ με το τιτλο i hate children εχουν χιλιαδες μελη???τι να πω....εχει ξεφυγει ο κοσμος τελειως...ακου δεν ειναι παιδοτοπος...εγω ειχα παει επιταφιο φετος και μετα δυο...ε η μεγαλη αν και καθοτανε βαριοτανε (φαντασου πηγαμε και παρα πεντε πριν βγει ο επιταφιος) και μιλαγε γελαγε και ολα αυτα τα ωραια (και ελεγε απιστευτες ατακες )...εγω ημουνα κοριτσακι μου πιο σιγα και κατι τετοια..και γυρανει μια απο μπροστα και λεει???καλε ασε το παιδι...αυτο δικαιολογειται οι αλλες που εχουν πιασει το κουτσομπολιο δεν δικαιολογουνται....και ποσο δικιο ειχε τελικα...τωρα πως εχουμε γινει ρατσιστες και προς τα παιδια δε μπορω να καταλαβω...τοσο μισος πια μεσα μας?

kiknaki
18-05-10, 00:17
Το κακο ειναι οτι μερικοι συνεχιζουν να ειναι ετσι και αφου γινουν γονεις. :???::???: Πως γινεται να συνδυασεις αυτα τα 2 αραγε. :confused:

Ίσως επειδή κάποιοι πιστεύουν οτι πρέπει να γίνουν γονείς, αυτός είναι ο σκοπός του ανθρώπου και όχι γιατί το θέλουν. Ίσως και σε κάποιους απλώς έτυχε να γίνουν γονείς.
Εγώ θα ήθελα να ξέρω αν δεν μπορούν να έχουν υπομονή και κατανόηση με τα ξένα παιδιά που τα βλέπουν στιγμιαία πως μεγαλώνουν τα δικά τους?:roll::? Δεν θέλω να φανταστώ..

mmdad
18-05-10, 01:04
Εχω την εντυπωση οτι καποιοι χωροι δεξιωσεων απαγορευουν την παρουσια παιδιων. Θυμαμαι οτι η ξαδελφη μου που ειχε κανει δεξιωση σε γνωστο ξενοδοχειο ειχε δωσει μαχη για να επιτραπει η παρουσια μιας 7χρονης μικρης και μονο. Φυσικα το κοριτσακι μια και δεν ειχε παρεα δεν σηκωθηκε απο τη θεση του...

kyra
18-05-10, 15:16
Εμένα πάντως η εικόνα ενός μικρού παιδιού σε πίστα με γαρύφαλλα με χαλάει. Και λέω εμένα προσωπικά. Γι αυτό δεν θα έπαιρνα ποτέ το παιδί μου, είτε απαγορεύονταν, είτε επιτρέπονταν. Γενικά νομίζω ότι μερικά μέρη δεν είναι για παιδιά. Εμείς παίρνουμε πάντα το παιδί στο μυστήριο, όμως μετά το αφήνουμε να κοιμηθεί και πηγαίνουμε μόνοι μας. Αν δεν είχα πού να τα αφήσω, απλά δεν θα πήγαινα σε νυχτερινό γλέντι. Σε βάφτιση, εννοείται, θα τα πάρω, σε γάμο, όχι.

katerina2
18-05-10, 16:00
Εμένα πάντως η εικόνα ενός μικρού παιδιού σε πίστα με γαρύφαλλα με χαλάει. Και λέω εμένα προσωπικά. Γι αυτό δεν θα έπαιρνα ποτέ το παιδί μου, είτε απαγορεύονταν, είτε επιτρέπονταν. Γενικά νομίζω ότι μερικά μέρη δεν είναι για παιδιά. Εμείς παίρνουμε πάντα το παιδί στο μυστήριο, όμως μετά το αφήνουμε να κοιμηθεί και πηγαίνουμε μόνοι μας. Αν δεν είχα πού να τα αφήσω, απλά δεν θα πήγαινα σε νυχτερινό γλέντι. Σε βάφτιση, εννοείται, θα τα πάρω, σε γάμο, όχι.

Σε όλα θα συμφωνήσω μαζί σου. Με εξαίρεση ότι δε με χαλάει η εικόνα ενός μικρού παιδιού μόνο σε πίστα με γαρύφαλλα, αλλά σε οποιαδήποτε πίστα που δεν προορίζεται για παιδιά. Και για μένα πίστα που προορίζεται για παιδιά είναι η "πίστα" ενός παιδικού πάρτυ ή παιδικής εκδήλωσης ή η "πίστα" όπου θα χορέψει μία οικογένεια σε κάποιο γλέντι (αν και εκεί δε συμμετέχουμε ούτε εγώ ούτε ο μπαμπάς, οπότε θα προτιμούσα να μη συμμετέχει και το παιδί μας..... από την άλλη..... υπάρχουν και τα γονίδια των πεθερικών οπότε..... θα δείξει)

kalamaraki
18-05-10, 17:11
χε χε Εγω παντως το Σάββατο την άφησα την μικρη μου και πηγε με τον πατέρα της σε γάμο φίλου του, εγω ειχα επαγγελματικό ραντεβου και δεν μπορουσα να παω, μια χαρα περασε και χορεψε και εφαγε και μετα καθοταν με τα υπολοιπα παιδάκια σε μια μερια που τους ειχαν κλοουν κτλπ..... Και μια χαρα ήταν και οι φωτο που μου εφεραν με την μικρη μου να χορευει με τον πατέρα της στη πιστα....Γουστα ειναι αυτα! Εμενα μου αρεσε που της αρέσει να χορευει και να προσπαθει να πιασει το μπαμπα της να χορέψει ποντιακα...χαχαχα

elenik
18-05-10, 17:13
Προσωπικα και πριν κανω παιδια τα χαζευα.:D:D Μου αρεσε που μαζευοντουσαν ολα στην πιστα καναν μια ομαδα και χορευανε.
Λατρευω την εικονα αυτη στην αρχη της κοινης ζωης ενος ζευγαριου ποσο μαλλον σε μια βαφτιση.
Βεβαια ειναι φυσικο οτι με το που νυσταξει το παιδι εχεις φυγει σουμπιντος για το σπιτι αλλα και τι εγινε. Ας μην μεινω μεχρι το πρωι :D

kalamaraki
18-05-10, 17:15
Εγω παλι δεν φευγω...(πειτε με κακη ακαρδη μανα δεν με νοιαζει) γιατι να φυγω....? Αφου την παιρνει ο υπνος στο καρότσι και δεν ενοχλειτε.... Βεβαια δεν το ξημερώνω κιολας αλλα με το που την παρει ο υπνος καθομαστε αλλη μια ωρα και μετα φευγουμε.

TARA
18-05-10, 17:40
Εγω παλι δεν φευγω...(πειτε με κακη ακαρδη μανα δεν με νοιαζει) γιατι να φυγω....? Αφου την παιρνει ο υπνος στο καρότσι και δεν ενοχλειτε.... Βεβαια δεν το ξημερώνω κιολας αλλα με το που την παρει ο υπνος καθομαστε αλλη μια ωρα και μετα φευγουμε.

Kαθολου ακαρδη. Κι εμεις τα παιδια μας τα μαθαμε απο μωρα να κοιμουνται και με θορυβους, οπουδηποτε. Και περσι στις διακοπες που τρεχαμε σαν παλαβοι ολη μερα, το βραδυ πηγαιναμε καροτσαδα, κοιμοντουσαν στα καροτσια τους, τα σκεπαζαμε, και πηγαιναμε για ποτο! Ηταν η χαλαρωση μας αυτη, και τα παιδια κοιμοντουσαν μια χαρα. Βεβαια καλοκαιρακι ηταν, εξω καθομασταν, δεν υπηρχε περιπτωση να το κανουμε σε χωρο που καπνιζουν.

kalamaraki
18-05-10, 17:44
Κοιτα δεν κατακρινω αυτους που δεν το κανουν...γουστο τους καπέλλο τους!
Και δική μου επιλογη να το κανω... και σε οποιον με καλεσει και μου πει απαγορευονται τα παιδια απλα ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΩ και ας εχω καπου να την αφησω!

elenik
18-05-10, 17:49

Καλα εγω μιλουσα για την ηληκια που το καροτσι δεν υπαρχει.:lol::lol:
Με το καροτσι εχω κοψει περατζαδες στην παραλια ωσπου να κοιμηθει κι εγω να πιω κι εγω ενα ποτο σαν ανθρωπος ουυυυυ :D

kalamaraki
18-05-10, 17:52
Α ναι σιγουρα αν δεν υπάρχει καροτσι και ειναι το παιδι μου 6 χρονων 7 καλα σιγουρα θα φυγω δεν ειμαι τοοοοοσο ακαρδη μονο λιγο χαχαχαχαχα Εγω το εχω μονιμα στο αμαξι το καροτσι αρα οπου παω παει και αυτο, αν νυσταξει το βγαζω την σκεπάζω....και κοιμααααααααααται !!!!

αυτο με τις περατζάδες το κανουμε εναλλαξ με τον συζηγο χαχαχα ουυυυ μονο ετσι πινω ποτο εδω και δυο χρονια!! Αλλα αρνουμαι να περιοριστω σπιτι μου επειδη γέννησα!

katerina2
18-05-10, 21:29
Εμένα η μικρή μου σπάνια κοιμήθηκε στο καρότσι της όσες φορές την πήραμε μαζί μας σε κάποια εκδήλωση όπου η υπερένταση χτύπαγε κόκκινο, οπότε από ένα σημείο και μετά σταμάτησα να την παίρνω. Τις περισσότερες φορές μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή που την πήραμε μαζί. Οπότε προτιμώ να την αφήνω σπίτι με baby sitter ή στη γιαγιά της ώστε να μη χαλάει και το πρόγραμμά της, γεγονός που όταν συμβαίνει μας τσακίζει οικογενειακώς. Προσωπικά ποτάκι δεν είχα ποτέ όρεξη να πιω, οπότε και στις διακοπές γυρίζουμε στο σπίτι την ώρα που πρέπει να κοιμηθεί η μικρή και τη βγάζουμε στο μπαλκόνι με το σύζυγο ρεμβάζοντας ή οτιδήποτε.....

Lucy
19-05-10, 18:47
Βλέπω έχετε αλλάξει θέμα συζήτησης...

Έχω να πω ότι το θεωρώ απαράδεκτο να μην είναι ευπρόσδεκτα τα παιδάκια σε κοινωνικές εκδηλώσεις ή να έχει απαίτηση ο άλλος να κάθονται στην καρέκλα τους. Φυσικά οι γονείς πρέπει να έχουν την εποπτεία, φυσικά οι διοργανωτές πρέπει να λαμβάνου κάποια μέτρα και φυσικά εάν γίνει κάποια ζημιά θα πρέπει οι γονείς να ζητήσουν έστω μια συγνώμη. Αλλά δεν είναι δυνατόν να μην καλείς παιδάκια στο γάμο σου ή δεν ξέρω που... Γενικά είμαι κατά της οποιαδήποτε απαγόρευσης όταν καλείς κόσμο. Πόσο μάλλον να μου απαγορεύσουν να φέρω τα παιδιά μου... Δεν υπάρχει περίπτωση!

fistikaki
19-05-10, 21:30
εγω, για να ειμαι ειλικρινης..

απο το να αγχωνομαι αν η μικρη θα κατσει φρονιμα ή οχι, αν θα ταλαιπωρηθει, αν θα κουραστει, που θα την αλλαξω, τι θα την ταισω, που θα την κοιμησω...

καθομαι σπιτι μου...

εχω να παω σε γαμο, βαφτιση, τραπεζι.... οσο καιρο εχω να βγω και για ποτο... απο πριν γεννησω, δηλαδη

ε, ενταξει... ειναι απο τα πραγματα που με στεναχωρουν ιδιαιτερα...
τα εχω χορτασει τοσα χρονια... οταν μεγαλωσει η μικρη θα πηγαινουμε... δε χαλασε ο κοσμος..

kiknaki
19-05-10, 21:42
Για ένα χρονικό διάστημα, fistikaki, κι εμείς έτσι είμασταν. Η μικρή μας ήταν όλα τα λεφτά από άποψη ενέργειας, δεν έστρωνε πωπώ κάτω και μονίμως κάποιος (εγώ ή ο σύζυγος) κάναμε προπόνηση για μαραθωνοδρόμο.
Και αφού μας έβγαινε η γλώσσα κάθε φορά που βγαίναμε έξω αποφασίσαμε να μην πηγαίνουμε σε μέρη που δεν ενδείκνυνται για παιδιά.
Μεγαλώνοντας όμως το ξεπεράσαμε και τώρα που η κόρη είναι 5,5 (από πιο πριν βέβαια) είμαστε μπορώ να σου πω κύριοι όπου κι αν πάμε.:cool:

TARA
20-05-10, 09:05
Σε μια γαμοβαπτιση που ειμασταν καλεσμενοι πριν λιγο καιρο, πηρα τον γιο μου και πηγαμε στην εκκλησια, ενω ο αντρας μου που μολις ειχε γυρισει απο τη δουλεια, εμεινε σπιτι με το μωρο. Τι να σας πω? Οτι δεν παρακολουθησα τα μυστηρια? Οτι ηταν ο Ντενις ο τρομερος μεταμορφωμενος? Οτι ειχε παει πισω απο τον φωτογραφο ο οποιος ηταν ευτραφεστατος και μου εκανε νοηματα οτι θα του δαγκωσει το ποδι?:shock: Επεστρεψα στο σπιτι ενα ερειπιο! Δεν υπηρχε περιπτωση να παμε στο τραπεζι! Οταν βγαινω θελω να χαλαρωνω, οχι να μου ανεβαινει η πιεση στα υψη!

katerina2
20-05-10, 12:29
Οταν βγαινω θελω να χαλαρωνω, οχι να μου ανεβαινει η πιεση στα υψη!

Κι εγώ. Αλλιώς προτιμώ να κάτσω σπίτι μου.

v & a
05-11-10, 19:03
κοριτσια τη γνωμη σας...καλεσαν τη μεγαλη κορη μου σε γενεθλια σε παιδοτοπο απο το παιδικο σταθμο ενα παιδακι...τη μικρη τι να τη κανω ομως? να την παρω μαζι? γενικα ειμαστε οικογενεια που πηγαινουμε παρεα σε τετοιες υποχρεωσεις και κοινωνικοποιουμαστε και περισσοτερο. ειναι δυσκολο η πεθερα μου να τη κρατησει εκεινη την ωρα γιατι ηδη τη κραταει ολη μερα... δε θελω η κοπελα που μας καλεσε για τα γενεθλια (δε την ξερω σχεδον καθολου τα ειπαμε μονο στη συγκεντρωση γονεων) να ερθει σε δυσκολη θεση και να της παω ενα εξτρα παιδι και εννοειται δε θελω να πληρωσει και για τη μικρη αφου ουτε καν θα φαει...ουτε βεβαια θελω να σκεφτει πως νομιζω πως δε μπορει οικονομικα να ανταπεξελθει κ τη προσβαλλω, μονο που θελω τη μικρη να τη βαλω στο παιδοτοπο γιατι παιδακι ειναι κι αυτο μια ευκαιρια ψαχνει να παιξει εξω απο το συνηθισμενο περιβαλλον του σπιτιου....αχ και δε ξερω, πως τα χρεωνουν τα παιδακια εκει στα παρτυ?αναλογα με το ποσα θα φανε πχ??? τα μετρανε ποσα θα μπουν στο παιδοτοπο?
Την γνωμη σας για ολα αυτα! σκοπευω φυσικα να την παρω τηλ. να της πω πως θα παμε...αλλα δε ξερω τι και αν πρεπει να αναφερω για τη μικρη. ευχαριστω

ΜΑΛΛΟΝ δε θα μου απαντησει και πολυς κοσμος εδω που το βαλα αλλα μονο εδω βρηκα καποιες σχετικες συζητησεις!!!!!

Stellinula
05-11-10, 19:34
Εγώ προσωπικά θα την επερνα μαζί και για να είμαι καλυμένη θα έπερνα την μαμα του παιδιού που κάνει το παρτυ και θα την ενημέρωνα!!!!

Αν δυσανασχετούσε απλά δεν θα πηγαινα....

sweet_february
05-11-10, 22:44
Ξερω πως ισως ειμαι λιγακι off topic αλλα διαβαζοντας καποια ποστ, σκεφτηκα να το γραψω..
Η Μαρια το Φεβρουαριο θα γινει 2. Περυσι, λογω οικονομικων δεν καναμε παρτυ, μαζευτηκαμε μονο συγγενεις και κανενα παιδακι, κοψαμε μια τουρτα και αυτο ηταν ολο. Φετος, θελω οπωσδηποτε να κανουμε κατι για τα γενεθλια της. Αλλα, αφενος εχουμε μετακομισει Λαγονησι και ολα τα παιδακια που γνωριζει η Μαρια ειναι απο Νεο Κοσμο - Αγιο Δημητριο - Ηλιουπολη και αφετερου το σπιτι μας ειναι εξαιρετικα μικρο για να χωρεσει πανω απο 2 ζευγαρια και 4 (το πολυ) παιδακια. Οποτε ο χωρος, σε συνδυασμο με την αποσταση μας κανει να καταφυγουμε σε παιδοτοπο.
Δεν τους συμπαθω καθολου αυτους τους χωρους, εχουμε παει δυο φορες σε ανοιχτο το καλοκαιρι και εκτοτε τελος! Ομως η μικρη δεν παει ουτε βρεφικο για να πω πως θα της κοψω μια τουρτιτσα εκει και δεν θελω για 2η χρονια να μην κανουμε κατι. Οπως επισης δεν θελω να καλεσω μονο 2 ζευγαρια και να πω αυτο το "απαγορευονται" γονεις και αδελφια. Το θεωρω (κατα τη γνωμη μου) εντελως εκτος τοπου και χρονου να μην ερθουν γονεις και αδελφακια.
Αρα στη δικη μας περιπτωση, συμβαινει αυτο το "αναθεμα την ωρα που επεσα στην αναγκη σου" :roll:
Γραφω ολα τα παραπανω γιατι ειδα πως οι περισσοτεροι σκεφτονται οπως εγω και δεν θεωρουν καλη ιδεα τον παιδοτοπο για παρτυ. Απο το ολοτελα ομως βρε κοριτσακια μου? Θελω να σβησει το 2ο κερακι της και διπλα της να εχει παιδακια.. Οχι παππουδογιαγιαδες και θειους μονο.
Αντε, τα ειπα και ξεσκασα! :)

v & a
06-11-10, 01:29
δε ξερω τι να αποφασισω. αργησαμε και σημερα το βραδυ που βγηκαμε, 11 ειπαμε θα ρθουμε και γυρισαμε στις 1, και δε θελω να πω παλι στη πεθερα μου να κατσει τοσες ωρες με τη μικρη παλι "εκτος προγραμματος της". εκτος απο καθε μερα που την εχει, ερχεται και δευτερα-τεταρτη και κραταει και τις 2 μικρες 9-11 που εχουμε κατι σεμιναρια....ειμαι σε διλλημα. περιμενω κι αλλες γνωμες να αποφασισω κ΄πως να το χειριστω με τη μαμα του παιδιου που γιορταζει... καλο βραδυ για τωρα!

AFRODITI
06-11-10, 07:28
Ο παιδότοπος είναι κλεισμένος αποκλειστικά για το πάρτυ? Αν όχι, μπορείς να πληρώσεις κανονικά στην είσοδο για τη μικρή σου και να ενημερώσεις αργότερα τη μαμά που κάνει το πάρτυ να μην υπολογίσει τη μικρή στα άτομα.

marag
06-11-10, 09:57
Αχ βρε κορίτσια εγώ τώρα τι να σας πω ? κατά το ημισυ έχω αντίθετη άποψη από εσάς
Λοιπόν πρώτα από όλα δεν μου αρέσει και μένα το απαγορεύεται να έρθουν γονείς και αδέλφια! Δε θα το έκανα ποτέ
Φέτος πάμε 1η και έχουν αρχίσει τα παρτυ , όσα γίνονται σε παιδότοπο έχω πάρει και τα δυο παιδιά και έχουμε πάει . πρώτα όμως ρώτησα τη μαμά του παιδιού αν μπορούμε να πάμε οικογενειακός και όσο αφορά τα επιπλέον έξοδα δε θα την επιβαρύνουμε καθόλου [ θα τα πληρώσουμε εμείς ]
Τώρα όσο αφορά παρτυ στο σπίτι σκέφτηκα και έκανα το εξής
Δε μπορεί μια μαμά που έχει καλέσει 20 παιδάκια να φέρουν όλα τα αδελφάκια τους [το λιγότερο από 1] + τον έναν γονέα , και στο τέλος από 20 να γίνουν 60 και αυτά μόνο από το σχολείο . βάλε γιαγιάδες ,θείες, φίλους εκτός σχολείου ….
Μπορεί ένα σπίτι όσο μεγάλο και να είναι να φιλοξενήσει 80-100 άτομα??
Έτσι λοιπόν πήγα μόνο το γιο μου , έδωσα στη μαμά το τηλ. για
αν κάτι δε πάει καλά να πάω να το πάρω . Ναι να πάνε μανάδες με τα αδέλφια αλλά αυτές που έχουν κάποια σχέση με την οικογένεια
Βέβαια να σημειώσω ότι ο μεγάλος μου γιος είναι ένα πολύ ήσυχο παιδάκι και του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη [ σε ότι αφορά σκανταλιές και συμπεριφορά] και τέλος είπα στη μαμά παιδιού που κάθισε [και έχω σχέση μαζί της ] να ρίχνει και καμιά ματιά !

v & a
06-11-10, 10:42
Ο παιδότοπος είναι κλεισμένος αποκλειστικά για το πάρτυ? Αν όχι, μπορείς να πληρώσεις κανονικά στην είσοδο για τη μικρή σου και να ενημερώσεις αργότερα τη μαμά που κάνει το πάρτυ να μην υπολογίσει τη μικρή στα άτομα.

ναι αυτο ειναι πολυ καλη ιδεα ο παιδοτοπος δεν ειναι ολος για το παρτυ. απλα σκεφτομουν οτι επειδη θα την παρω τηλ. μηπως πρεπει να το πω ετσι κ αλλιως πως θα ερθει η μικρη? αλλα μετα θα πρεπει να μπω σε λεπτομεριες...

Aeriko
06-11-10, 16:48
Διάβασα αρκετά από τα μηνύματα αλλά όχι μέχρι τέλους γιατί επαναλαμβανόμαστε :D Εγώ προσωπικά όταν θα πρέπει να κάνω πάρτι της μικρής (το πρέπει πάει στο γιατί θέλω) και δεν θα μου το επιτρέπουν τα οικονομικά μου να ανοίξω το σπίτι μου σε παραπάνω άτομα από τα παιδάκια θα γράψω στην πρόσκληση πολύ απλά :

Προς τις μανούλες: Ελάτε και φέρτε και τα μεζεδάκια σας να τα δοκιμάσουμε και να διασκεδάσουμε όλοι μαζί.

Τόσο απλό!

Θυμάμαι ότι τα καλύτερα πάρτι που είχα κάνει ή είχα πάει ποτέ ήταν εκείνα που οι καλεσμένοι συμμετείχαν στην πόση και στην τέρψη των παρευρισκομένων! Ελπίζω να μην το ξεχάσω όταν μεγαλώσει η μικρή :D

culte
06-11-10, 17:59
ρε αερικούλη απότι κατάλαβα ΄στους παιδότοπους μετράνε τα κεφάλια και χρεώνουν με το κεφάλι..είτε έχεις 10 μεζεδάκια ή εκατό..
δεν νομίζω καμμιά μαμά να σκεφτηκε το κόστος του φαγητού για γενέθλια στο σπίτι ε??

Aeriko
06-11-10, 18:22
Δεν διευκρινίζεται που γίνονται αυτές οι απαγορεύσεις :lol: αλλά επειδή σε όσα διάβασα και απ' όσες υπερασπίστηκαν την απαγόρευση τέθηκε κυρίως θέμα οικονομικό εγώ αυτό θα έκανα και δεν θα το έκανα σε παιδότοπο :D Αν ήταν σε παιδότοπο θα φρόντιζα να ήταν παιδότοπος Goody's οπότε σε αυτή την περίπτωση πληρώνω εγώ όλα τα έξοδα των παιδιών και οι μαμάδες τα δικά τους ;) Αλλά δεν θα επέλεγα αυτή τη λύση για πάρτι. Για μένα τα πάρτι είναι αφορμή για ανανέωση του σπιτιού. Πάντα μετά από κάθε πάρτι μου βάφαμε το σπίτι :lol: Γι' αυτο το έκανα κάθε δυο - τρία χρόνια :lol:

Aeriko
06-11-10, 18:25
Τώρα βέβαια που διαβάζω την τελευταία σελίδα είδα ότι πήγαμε και στις απαγορεύσεις σε γάμους!!!! http://i531.photobucket.com/albums/dd351/EkiTeebi/Girlie%20Smilies/sabber.gif Θέλω πολύ να μου τύχει κάποιος να με καλέσει στο γάμο του και να μου απαγορεύσει να πάω με το παιδί μου, να γελάσει και το παρδαλό αμνοερίφιο! http://i531.photobucket.com/albums/dd351/EkiTeebi/Girlie%20Smilies/XXX2042.gif

culte
06-11-10, 18:27
χαχα...πού τις βρήκες αυτές τις φατσούλες??
τις θέλω!!!!!

εγώ πάντως στο πάρτυ σε παιδότοπο που έκανα υπολόγισα ολόκληρη την οικογένεια για να είμαι καλυμμένη...

Aeriko
06-11-10, 18:47
Σε ένα αλμπουμ στο photobucket :D http://s531.photobucket.com/albums/dd351/EkiTeebi/Girlie%20Smilies/?start=all&mediafilter=all&action=tags&current=Smiley

xiaouita
06-11-10, 22:51
ναι αυτο ειναι πολυ καλη ιδεα ο παιδοτοπος δεν ειναι ολος για το παρτυ. απλα σκεφτομουν οτι επειδη θα την παρω τηλ. μηπως πρεπει να το πω ετσι κ αλλιως πως θα ερθει η μικρη? αλλα μετα θα πρεπει να μπω σε λεπτομεριες...

Γεια σου και απο εμενα!!
Εγω στη θεση σου θα επερνα τη μαμα του παιδιου τηλεφωνο και θα της ελεγα πολυ ευγενικα οτι την συγκεκριμενη μερα δεν μπορω να αφησω καπου τη μικρη και θα την παρω και αυτη μαζι! Ενα παιδακι παραπανω δεν νομιζω να δημιουργησει μεγαλο θεμα! Αν δεις οτι δεν της πολυαρεσει μην πας καθολου... Φυσικα αν σε παιρνει να πληρωσεις για την μικρη εισοδο αλλα να ειναι και στο χωρο του παρτυ(χωρις να χρεωθει η αλλη μαμα), καντο διακριτικα...αλλα γενικα μην πολυσκας;);)! Δεν θα υπαρχει προβλημα...;):D Ελπιζω να βοηθησα....

v & a
06-11-10, 22:59
κι αυτο σωστο!!!!
αν και θελουμε να παμε κι η κορη μας που απο την ωρα που ειδε τη προσκληση ολο ρωταει ποτε θα παμε στα γενεθλια στο παιδοτοπο!!! σκεφτηκα και κατι αλλο βεβαια. να παω εγω με τη μεγαλη μου και να αφησω το συζυγο με τη μικρη στο σπιτι που μαλλον θα κοιμαται εκεινη την ωρα να ξεκουραστει κ αυτος που μολις θα χει μπει μεσα θα πρεπει να παει σε παρτυ...και αν ξυπνησει μεχρι να γυρισουν να ερθουν μετα ανεξαρτητα...αν κ δε βλεπω να καθομαστε πολυ γιατι η δικια μου θα ναι λιωμα στη νυστα τετοια ωρα.

xiaouita
06-11-10, 23:32
Και αυτο σωστο....;)
....εγω ειμαι παντα στο "παμε παντου ολοι μαζι"....οπως και να περασουμε:-)
Σας ευχομαι να περασετε καλα οπως και να γινει...:D

v & a
06-11-10, 23:41
....εγω ειμαι παντα στο "παμε παντου ολοι μαζι"....οπως και να περασουμε:-)

κι εμεις το ιδιο...αλλα δε θελω και να ερθει κανεις σε αμηχανια η δυσκολη θεση...πχ κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος σε παρτυ σε παιδοτοπο να πληρωνει και για τα αδερφακια των παιδιων που εχει καλεσει ειδικα αν δε ξερει και προσωπικα τους γονεις....σκεψου τι θα κανα αν ειχα 5 παιδια ? θα χα απαιτηση να πληρωσει η κοπελα για 5?:oops::oops::oops::oops::shock:

aggeliki
07-11-10, 08:44
εγω παντως δεν θυμαμαι να πηγαινα σε παρτυ μαζι με την αδερφη ή τον αδερφο μου,αλλο αν ηξερα και εγω το παιδακι και αλλο να ηταν απο την ταξη τους,τι δουλεια εχουν τα αλλα παιδια μαζι?? δεν καταλαβαινω....
δηλαδην αντι 10 παιδια που υπολογιζεις να ερθουν 20? δεν μου κολλαει καλα.

xiaouita
07-11-10, 11:46
κι εμεις το ιδιο...αλλα δε θελω και να ερθει κανεις σε αμηχανια η δυσκολη θεση...πχ κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος σε παρτυ σε παιδοτοπο να πληρωνει και για τα αδερφακια των παιδιων που εχει καλεσει ειδικα αν δε ξερει και προσωπικα τους γονεις....σκεψου τι θα κανα αν ειχα 5 παιδια ? θα χα απαιτηση να πληρωσει η κοπελα για 5?:oops::oops::oops::oops::shock:

Χαχαχαχα... Το φανταζεσαι?? Θα σε εβλεπαν και θα αλλαζαν δρομο μετα:lol::lol:!! ΟΚ! Υπαρχουν και καποια ορια.... Γι'αυτο ειπα αν μπορεις να πληρωσεις διακριτικα εσυ για την μικρη σου...

v & a
07-11-10, 18:09
ε ναι !!! γιαυτο μαλλον τελικα καταληγουμε σαυτο που σκεφτηκα να παω εγω κατα τις 5-5μισι και μετα αμα ξυπνησουμε ο αντρας μου με τη μικρη να ερθουν μονοι τους...μου φαινεται ειναι το πιο λογικο!

marag
08-11-10, 09:09
Κορίτσια το δικό μου σκεφτικό πως σας φαίνεται??
Είναι γραμμένο λίγο πιο πάνω#189
Το λέω γιατί είχα μια διαφωνία με μια μαμά του εκείνη πάει με όλες τις κόρες και μου λέει ΄΄ Τι σε σπίτι και να αφήσω μόνο του το παιδί??? Και που ξέρω εγώ τι καπνό φουμάρει ο γονιός ή οι συγγενείς του ???¨΄΄
Και εγώ της απαντώ ότι αν είναι έτσι προτιμώ να μη στείλω το παιδί μου ακόμα και να είμαι μαζί του και 2ον αν σκεφτόταν κάποιος έτσι για μένα , θα με πρόσβαλε αφάνταστα και δε θα ήθελα καν να έρθει!

Lucy
08-11-10, 14:16
Το λέω γιατί είχα μια διαφωνία με μια μαμά του εκείνη πάει με όλες τις κόρες και μου λέει ΄΄ Τι σε σπίτι και να αφήσω μόνο του το παιδί??? Και που ξέρω εγώ τι καπνό φουμάρει ο γονιός ή οι συγγενείς του ???¨΄΄
Και εγώ της απαντώ ότι αν είναι έτσι προτιμώ να μη στείλω το παιδί μου ακόμα και να είμαι μαζί του και 2ον αν σκεφτόταν κάποιος έτσι για μένα , θα με πρόσβαλε αφάνταστα και δε θα ήθελα καν να έρθει!

Τι ηλικίας είναι το παιδί σου?

Στην ηλικία που είναι τώρα η κόρη μου, δεν υπάρχει περίπτωση να την αφήσω μόνη της σε πάρτυ. Ούτε και μπορώ να βασιστώ σε κάποιον ξένο να την προσέχει. Σε μερικά χρόνια από τωρα θα εξαρτάται από ποιος κάνει το πάρτυ, σε τι χώρο, τι έκτασης θα είναι αυτό κτλ κτλ...

v & a
08-11-10, 18:17
Εγω αν πηγαινε 1η θα την πηγαινα στο παιδοτοπο κ θα καθομουν λιγο πιο περα, οχι στο τραπεζι των γενεθλιων και το πολυ πολυ να κανονιζα με καμια φιλη μου να πιουμε εκει καφε. αυτο θα λειτουργουσε και για ξεκαρφωμα αν η μαμα που εκανε το παρτυ ενιωθε ασχημα που θα με εβλεπε εκει αλλα.."όχι εκει"...δε θα την αφηνα ακομα μονη.

elenada
10-11-10, 17:13
ε ναι !!! γιαυτο μαλλον τελικα καταληγουμε σαυτο που σκεφτηκα να παω εγω κατα τις 5-5μισι και μετα αμα ξυπνησουμε ο αντρας μου με τη μικρη να ερθουν μονοι τους...μου φαινεται ειναι το πιο λογικο!

κι εγω αυτο θα εκανα.γιατι απ'οτι ξερω στους παιδοτοπους χρεωνεσαι με το κεφαλι,κι εγω δεν θα ηθελα να χρεωσω την μαμα του παιδιου.
παντως εγω θα ντρεπομουν να γραψω στην προσκληση της κορης μου,οτι στην προσκληση δεν συμπεριλαμβανονται τα αδερφακια των παιδιων.
καλα τωρα ειναι μικρη ακομα η κορη μου,αλλα και στο σχολειο να παει,δεν νομιζω να το κανω ποτε αυτο,κι ας μην εχω χωρο ή χρηματα.

elenada
10-11-10, 17:17

αναλογως την ηλικια του παιδιου,και αναλογως το παιδι.δηλαδη αν το παιδι παει δημοτικο,κι αν ειναι ησυχο,και δεν ειναι πειραχτηρι,κι αν τους ξερω τους γονεις του παιδιου,κι αν,κι αν.....μπορει να την αφηνα,δεν ξερω.θα σου πω σε λιγα χρονακια.

v & a
10-11-10, 19:32
παντως εγω θα ντρεπομουν να γραψω στην προσκληση της κορης μου,οτι στην προσκληση δεν συμπεριλαμβανονται τα αδερφακια των παιδιων.
λοιπον η γιορτη ηταν εχθες και πηγαμε ετσι οπως σας ειπα στις 5μισι, και μολις ξυπνησε η μικρη ηρθε με το μπαμπα της. η κοπελα με ρωτησε αν εχω κ αλλο παιδακι για να μετρησει τα κομματια τουρτας και τα τοστ κ της ειπα πως ισως να ερθει μετα με το μπαμπα αλλα ετσι κ αλλιως δεν τρωει τετοια. στο τελος εδωσε δωρακια και στις 2 και μας ευχαριστησε. εγω 2 γιαουρτια που χρειαστηκα πηγα τα πηρα κ τα πληρωσα επιτοπου και δε δεχτηκα απο το σερβιτορο 2η κουβεντα, μα του ειπα, "αμα εγω ετρωγα 10 γιαουρτια???? δεν υπαρχει θεμα!"

mmdad
15-06-11, 20:09
Μια γνωστη μου με καλεσε στα πρωτα γενεθλια του γιου της. Την αρχικη ημερομηνια εξαιτιας και αλλων υποχρεωσεων και επειδη ειναι μια ωρα με το τρενο απο εδω της ειπα οτι μαλλον θα πηγαινα με τον εναν απο τους δυο γιους μου (εννοντας τον μεγαλο) μια και ο συζυγος δεν θα με συνοδευε..
Μου εστειλε λοιπον ενα email λεγοντας οτι αλλαζει την ημερομηνια (αρα απο την πλευρα μας θα μπορουσαμε να παμε ολοι) και οτι θα χαρει να με δει με τον μικρο!!!
Φανταζομαι οτι "αυριο" που θα καλεσουν τον μεγαλο σε παρτυ απο το σχολειο δεν θα ειναι καλεσμενο και το "μωρο"... Σημερα που το ελαγα στην κολλητη μου μου λεε: Ειναι αλλης νοοτροπιας (ιταλιδα με καλεσε). Εγω ομως παλι νομιζω οτι πλεον ετσι συνιθιζεται.. Η οχι? Τι λετε για να ειμαι προετοιμασμενη οταν ερθουμε πισω??

mirtoula4
15-06-11, 21:52
Δεν κατάλαβε καλά. Νόμιζε ότι ούτως ή άλλως με τον ένα θα πήγαινες. Αυτό πρέπει να είναι...

rkt
16-06-11, 07:06
Δεν το βρίσκω κακό, να καλέσει κάποιος μόνο το παιδάκι με το οποίο είναι μαζί το παιδί του σχολείο ή στον παιδικό. Δηλαδή, αν κάποιος προγραμματίζει να καλέσει 10 παιδάκια πχ, αν το καθένα από αυτά έχουν 1-2 αδελφάκια, τότε αντί για 10 θα γίνουν 20-25!. Χαμός. Μπορεί και να μην έχει τα χρήματα που απαιτούνται. Εγώ δεν το έχω κάνει βέβαια αυτό, αλλά εξαιτείας αυτού, περιορίζω την λίστα των προσκεκλημένων.
Γιατί αλλιώς.. θα έκανα γάμο αντί για πάρτυ γενεθλίων.....

apo+mpempa
16-06-11, 08:30
Κι εγω ειχα τους ιδιους προβληματισμούς πριν λιγο καιρο που μας καλεσε μια μαμα απο τον παιδικο, δεν την ήξερα και δεν με ήξερε, καλεσε τον γιο μου στα γεννεθλια της κόρης της. Ετσι πήγα μονο μετον γιο και αφησα την κορη σπιτι με τον μπαμπα της.
Σε πληροφορω ότι ειχαν ερθει άλλες μαμαδες και με τα δυο παιδια και τους αντρες τους μαζι! Εμενα αυτο μου εκανε ασχημη εντυπωση...

Αν ειναι φιλη σου όμως και ξερει ότι εχεις δυο παιδια ειναι "χοντρο" να σου πει φερε μονο το ενα.

LA LATINA
16-06-11, 09:33
θα δωσω και τις δυο διαστασεις

1) το απαγορευονται ειναι απεριγραπτο

θυμαμαι σαν παιδακι (το σπιτι μας ηταν 50τμ) οτι η μαμα μου παντα ερχοταν σε δυσκολη θεση οταν η φιλη μου εφερνε τα 3 μικροτερα αδερφια της και κανα δυο ξαδερφια της παντα μαζι της στο παρτυ μου- απο γονεις δεν ειχαμε θεμα μια αυλη ημασταν και ειχαμε εμπιστοσυνη μαζι μεγαλωναμε....-αλλα δεν ειπε ποτε κουβεντα

τωρα η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι ευκολο τα 10 παιδακια να σου γινουν 30 να το πω κι αυτο...

2) ομως εγω δε θα αφηνα το παιδι μου σε ενα σπιτι ξενων μονο του- οποτε δεν παμε, παμε μονο σε παιδοτοπους και κανονιζω πχ να ειναι το δωρο μου πολυ καλο οποτε να εχω υπερ υπερ καλυψει τα εξοδα που εγιναν για μενα και τον αντρα μου.....

οσο για το απαγορευεται πωπω δεν το πιστευω οτι εγινε τετοιο πραγμα

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
παιδια εδω και σε γαμους το εχω ακουσει να σχολιαζεται......εσεις οχι???
πχ λενε "καλα θα ερθει το ζευγαρι αλλα και τα 4 παιδια μεριδες θελουν!!!!" και που θα τ αφησουν χριστιανη μου αφου συνηθως στους γαμους ειναι και οι παππουδες καλεσμενοι???

kounelitsa
16-06-11, 10:09
πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο, βέβαια είμαστε μικρά ακόμα εμεις αλλά σε όσα πάρτυ (ξαδερφακίων) πήγαμε ήταν πάντα γονεις και αδέφια. Τελειως κουλό, θυμάμαι μόνο όταν ήμουν μικρή το είχε κάνει η μαμά μιας φίλης μου τότε και δεν είχε πάει κανεις (είχε συνεννοηθει το "συνδικάτο" των υπόλοιπων μαμάδων).

mantinop
16-06-11, 11:43
Όταν τα παιδιά είναι μικρά τότε είναι φυσιολογικό να πηγαίνουν οι γονείς με όλα τα παιδιά. Όταν μεγαλώσουν τότε τα ίδια δεν θέλουν να συνοδεύονται από τα μικρότερα αδέλφια τους.
Θυμάμαι όποτε ήμουν καλεσμένη σε παιδικό πάρτυ τι καυγάδες έκανα με τον μικρότερο αδελφό μου να μην έρχετε μαζί μου.
Επίσης στα κοριτσίστικα πάρτυ τα μικρότερα αγοράκια δεν είναι και ιδιαίτερα ευπρόσδεκτα;)

supermama
16-06-11, 11:44

απο Τεταρτη δημοτικου καιγωθα αφηνα τα παιδια μου.εννοητε σε σπιτι που τους ξερω και δε πανε πρωτηφορα. αν ειναι φιλη η μαμαοκ θαταν ωραιο να πιουμε τονκαφεμας σε μιαγωνια. τωρα γιατα αδερφακια ειναι λιγο θεμα.. εμενα τα παιδιαμου εχουν 2 χρονια διαφορα. τα παω μαζι. τωρα με το 3ο θαχει 5 χρονια σχεδον διαφορα αποτο μικροτερο μου και 7 αποτο μεγλαητερο. εεε αν καλεσουντο μεγαλο μου σεπαρτυ λογικα δεθα παρω μαζι το μωρο.. οντως θα ειναι δυσκολο. ασε που καιγωδεθα κατσωησυχη για να το προσεχω. οποτε σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου

augi
16-06-11, 14:39
Να λένε απαγορεύετε η φασολάδα πριν πας στο πάρτι το καταλαβαίνω. Τα υπόλοιπα για μενα ειναι γελιωτικες .:lol:

supermama
16-06-11, 16:42
Να λένε απαγορεύετε η φασολάδα πριν πας στο πάρτι το καταλαβαίνω. Τα υπόλοιπα για μενα ειναι γελιωτικες .:lol:

χαχαχαχα...σωστο και αυτο. να πωπως και γωδεμου αρεσε το ''απαγορευετε'' δε θα τοβαζα ποτε. το νοημα το καταλαβαινω αλλα οχι να το πως ετσι.απλα θα ειχα την ελπιδα να το σκεφτουν απο μονοι τους οτι πχ εχω μικρο σπιτι και δεμπορω αντι για 10 να μουερθουν 20 παιδακια.

mmdad
16-06-11, 22:20
Σας ευχαριστω. Σιγουρα δεν τιθεται οικονομικο θεμα μια και δεν θα εχει παιδακια (3-4 ολα μαζι) και μου ειπε να εχω κανονισει τι θα φαει ο μικρος μου. Ισως επειδη ειχα πει οτι θα πηγαινα με τον εναν καλεσε τον μικρο που ειναι πιο κοντα στην ηλικια με τον δικο της. Παντως μια και ο συζυγος δεν στεναχωρηθηκε καθολου θα παω εγω με τον μικρο στα γενεθλια και αυτος με τον μεγαλο για φαγητο και σινεμα..

apricot
17-06-11, 11:22
το βρισκω πολυ ακομψο να γραφτει σε παιδικη προσκληση "απαγορευονται τα αδερφια και οι γονεις" επισης δεν υπαρχει καμμια αλλα καμμια ομως περιπτωση να αφησω την κορη μου μονη της σε ενα αγνωστο σπιτι!!!! εμεις κανουμε παιδικο παρτυ καθε χρονο στο σπιτι μας και καλω παιδακια απο το σταθμο και απο την ταξη της κορη μου αλλα και απο την ταξη του γιου μου. ειναι δυνατο να εγραφα τετοιο πραγμα? θεωρω ευνοητο οτι δεν θα ερθουν και ολοι της οικογενειας αλλα απο την αλλη δε χαλασε και ο κοσμος να ερθει και κανενα αδερφακι παραπανω...ενταξει λιγη φασαρια περισσοτερη. περυσι στα γενεθλια των παιδιων ηρθε ενα κοριτσακι με τους παπουδογιαγιαδες του γιατι η μητερα του ειχε αλλη υποχρεωση. οποτε κατεβηκαν απο το αυτοκινητο και αρχισαν να απολογουνται. καλε τι λετε τους λεω η γιαγια ειναι 2 φορες μαμα. ο παπους εκανε να φυγει...εσεις τους λεω δεν θα ερθετε? ε μου λεει για παιδακια δεν ειναι μονο? οχι του απανταω ειναι και για μεγαλους που αισθανονται παιδια...ειμασταν πολλοι και περασαμε ωραια!! καλη διαθεση να υπαρχει και σεβασμος...ουτε να εκμεταλευτεις την προσκληση ουτε να αισθανθεις ασχημα αν πρεπει να παρεις και ενα αδερφακι μαζι. εγω ως τωρα παω με την κορη μου στα παρτυ οι δυο μας δηλαδη αλλα δεν μου εχει γραψει κανεις απαγορευση ,σε μια τετοια περιπτωση δεν θα πηγαινα...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
17-06-11, 23:53
Η κορη μου η μεγαλη ειναι 10 και οι διδυμες μου ειναι 8.
Περσυ εκαναν γενεθλια και οι 3 μαζι και ειχα θεμα ποσα ατομα θα καλεσουμε....
Διαλεξαν τους φιλους που ηθελαν ολες μαζι ...και ΣΑΦΩΣ υπολογισα οτι θα ερθουν και αδερφια + καποιος γονιος. Ηρθαν και τ αδερφια και ενας γονιος και περασαμε πολυ ωραια... Ειχα συνολο 38 παιδια (και δεν ειχαν ερθει και καμια 10 ακομα φιλοι+αδερφια) και καμια 20 μεγαλους . Και εβγαλα απ εξω τους δικους μου φιλους ωστε να ειναι οι γονεις των παιδιων που ειχαμε καλεσει
Εαν δεν μπορουσα να το κανω... λογο ατομων ..απλα δεν θα το εκανα καθολου η απλα θα την αφηνα να καλεσει μονο 2-3 φιλες της και θα καναμε ενα παρτυ στο πολυ χαλαρο και ηρεμο
Η αληθεια ειναι οτι ζοριστηκαμε λιγο και βγαλαμε ατομα απ εξω... επειδη επρεπε να υπολογισω κι αδερφια ... αλλα βρε κοριτσια...δεν εχουν ολοι οι γονεις που ν αφησουν τα παιδια τους ... και πολλοι γονεις δουλευουν και βαρδιες...το θεωρω απαραδεκτο λοιπον να αναφερεις σε προσκληση οτι απαγορευονται γονεις-αδερφια. Εγω προσωπικα θα ειχα προσβληθει αν το διαβαζα...
Εγω απ την δικη μου πλευρα ΑΝ μπορω ν αφησω καπου το αδερφακι που δεν ειναι καλεσμενο ..το κανω ...αλλα μεχρι τωρα οσες φορες το εκανα...τα ακουσα κανονικα ;) και μου ειπαν οτι επρεπε να τα εχω φερει ολα.

rkt
18-06-11, 07:00
Δηλαδη έγγραφε απαγορεύονται? Σοβαρά τώρα? Είχε και το ...σήμα?
Ε, όχι και έτσι. Είπαμε, το καταλαβαίνω, όχι όμως και απαγορεύεται. Δύσκολη λέξη. Εγώ είπαμε, κάλεσα λιγότερους δεν απαγόρευσα σε κανέναν.