PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21

soevan07
13-02-11, 16:19
οχι κανενας κωδικος,σου το βγαζει στο καλαθι σου αυτοματα!

OK. Thanks!!!
Πάω για εφοδιασμό!!!! :mrgreen:

amande
13-02-11, 19:22
Κανένα άλλο παράδειγμα δεν είχες???.....:mrgreen::mrgreen:
......πιο ποιότητα???
:lol::lol::lol: sorry σοφακι...αυτη μου ήρθε πρώτη:mrgreen:

Natly
13-02-11, 21:44
Nα ρωτήσω και κάτι βρε κορίτσια. Εγώ ιδρώνω πάρα πολύ και κάνω διαρκώς ντους. Όταν έβαζα συμβατικό αποσμητικό ήμουν ήσυχη. Τώρα πάω γυμναστήριο και αγχώνομαι. Δοκίμασα το crystal που έχουμε στη λίστα αλλά πέραν του ότι δεν είναι απόλυτα ασφαλές δε με καλύπτει κιόλας. Έφτιαξα και ένα δικό μου αλλά μου έκανε σπυράκια και κοκκινίλες.
Lilly τι εννοείς όταν λες δεν είναι απόλυτα ασφαλές?
Εγώ πήρα δύο αποσμητικά από το www.theallnaturalface.com
αλλά μου προκαλούν φαγούρα!!:roll::confused:
Για την κάλυψη δεν ξέρω να σας πω γιατί τώρα το χειμώνα δεν ιδρώνω πολύ,
πρέπει να τα δοκιμάσω το καλοκαίρι!

lilly12
13-02-11, 22:16
Βρε lilly μήπως να ακούσουμε τι λέει η Morchelina πριν να τρελαθούμε πάλι??

δεν ξέρω έχω μπερδευτεί με το συνολικό σκορ και με τα επιμέρους.. να τα κοιτάζουμε συνολικά ή κάθε συστατικό ξεχωριστά.. προφανώς τα "ψειρίζουμε" πολύ αλλά από τη στιγμή που έχουμε μπει στη διαδικασία να τσεκάρουμε κατά πόσον είναι ασφαλή τα προϊόντα κάνουμε ενδελεχή ανάλυση.. ίσως πέραν του δέοντος.. τι να πω..και φυσικά δεν είμαστε χημικοί.. αν και νομίζω ότι η Morchelina είναι πολύ πιο σχετική από μας αν θυμάμαι καλά

Εγώ πήρα δύο αποσμητικά από το www.theallnaturalface.com (http://www.theallnaturalface.com/)
αλλά μου προκαλούν φαγούρα!!:roll::confused:

όταν λέω δεν είναι απόλυτα ασφαλές αναφέρομαι στα όσα διάβασα στο διαδίκτυο για τον κρύσταλλο. Ούτε λίγο ούτε πολύ αναφέρουν ότι είναι μια μορφή αλουμινίου (potassium alum και ammonium alum) οπότε ενέχεται και αυτό για καρκίνο και αλτσχαϊμερ όπως και το αλουμίνιο που περιέχεται στα συμβατικά αποσμητικά.
Εγώ χειμώνα καλοκαίρι ιδρώνω πολύ και φαντάσου ότι τώρα το χειμώνα ο κρύσταλλος δε με καλύπτει! Θα συνεχίσω το ψάξιμο και θα δοκιμάσω και άλλες σπιτικές συνταγές μπας και βρω κάτι που να μου ταιριάζει..

amande
13-02-11, 22:46
Θα συνεχίσω το ψάξιμο και θα δοκιμάσω και άλλες σπιτικές συνταγές μπας και βρω κάτι που να μου ταιριάζει..
Να μας ενημερώσεις αμέσως;)

fairy's mom
14-02-11, 09:23
Θα συνεχίσω το ψάξιμο και θα δοκιμάσω και άλλες σπιτικές συνταγές μπας και βρω κάτι που να μου ταιριάζει..

Κορίτσια η μητέρα μου μου είχε πει ότι η σόδα κάνει θαύματα σαν αποσμητικό στις μασχάλες.Αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Πάντα ήμουν της εύκολης λύσης :oops:

irida85
14-02-11, 10:03
:(όντως τρομερή ανακάλυψη! Ο Κολόμβος την Αμερική και εμείς τα sites της!!:lol::lol::lol::lol::lol: Πέρα από την πλάκα τώρα έχω σωθεί με το iherb!

Nα ρωτήσω και κάτι βρε κορίτσια. Εγώ ιδρώνω πάρα πολύ και κάνω διαρκώς ντους. Όταν έβαζα συμβατικό αποσμητικό ήμουν ήσυχη. Τώρα πάω γυμναστήριο και αγχώνομαι. Δοκίμασα το crystal που έχουμε στη λίστα αλλά πέραν του ότι δεν είναι απόλυτα ασφαλές δε με καλύπτει κιόλας. Έφτιαξα και ένα δικό μου αλλά μου έκανε σπυράκια και κοκκινίλες. Έχετε να προτείνεται κάποιο αγνό αλλά που να την κάνει τη δουλειά του;

εννοεις το -Crystal-Body-Deodorant-Spray ή καποιο κρυσταλο? γιατι εχω χρησιμοποιω το πρωtο και δεν ειδα καπου να λεει οτι τα συστατικα δεν ειναι ασφαλη.... μη μου λετε τετοιααααααααααααααα

camouflage
14-02-11, 10:56
Κοριτσια εχετε να προτείνετε απο iherb καθαριστικό προσώπου σε μορφή gel (που να ξεπλενεται με νερό)? Για να βγάζει το makeup...
Και ακομα συμπληρώματα διατροφής ποια έχετε πάρει (και για παιδάκια)?
Το Doctor's Best, Best Camu Camu 4:1 Extract, 400 mg ειναι καλό για βιταμινη C? Οποια πληροφορία ευσπροσδεκτη! Ευχαριστώ

amande
14-02-11, 11:00
Κορίτσια η μητέρα μου μου είχε πει ότι η σόδα κάνει θαύματα σαν αποσμητικό στις μασχάλες.Αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Πάντα ήμουν της εύκολης λύσης :oops:
σόδα έβαζα το καλοκαίρι, όταν ήμου ακόμη έγκυος, βέβαια τότε οι ορμόνες έκαναν παρτυ....προσωρινά είχε αποτέλεσμα αλλά μετά πάλι τα ίδια, έπρεπε καθε τρεις και λίγο να βάζω....τώρα δεν έχω δοκιμάσει, μπορεί και να εχει καλύτερο αποτέλεσμα

stellaTD
14-02-11, 11:01
βρηκα αυτο:

http://www.winefest-dafnes.gr/botana.htm

για ριξτε μια ματια
(αν κ εγω ειμαι λιγο επιφυλακτικη για την χρηση βοτανων στα παιδακια-ειμαι λιγο φοβιτσιαρα οσον αφορα το συκωτι και το στομαχακι τους)

peony
14-02-11, 11:12
Καλημέρα, θυμήθηκα χτες μια συζήτηση εδώ μέσα σχετικά με εστιατόρια που μαγειρεύουν με βιολογικές πρώτες ύλες και είχα πει ότι είχα φάει στο Γιάντες.

Λοιπόν, εκτός από αυτό, έχω φάει πολλάκις κι από το Lena's Bio που είναι στη Νίκης - δεν είναι ακριβώς εστιατόριο, λειτουργεί ως delivery και take away, αν και έχω φάει και επί τόπου, έχει΄λίγα τραπεζάκια.
Έχει τρομερό φαγητό, πίτες, σαλάτες αν και ακριβό κατά τη γνώμη μου ( οι σαλάτες από 8 ευρώ και πάνω). Εγώ το προτιμούσα για delivery όταν δούλευα στο κέντρο και μετά τα ψώνια σε Ερμού και τη γύρω περιοχή.

lilly12
14-02-11, 17:51

εγώ όταν έβαλα σκέτη σόδα μετά από λίγες μέρες είχα γεμίσει με μικρές κυστούλες κάτω από τη μασχάλη και τρομερό τσούξιμο. Μάλλον δεν την αντέχουν όλα τα δέρματα.

εννοεις το -Crystal-Body-Deodorant-Spray ή καποιο κρυσταλο? γιατι εχω χρησιμοποιω το πρωtο και δεν ειδα καπου να λεει οτι τα συστατικα δεν ειναι ασφαλη.... μη μου λετε τετοιααααααααααααααα
και το crystal και οι υπόλοιπες μάρκες χρησιμοποιούν τα ίδια συστατικά potassium alum και ammomium alum τα οποία όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post είναι μορφές αλουμινίου συνεπώς δεν είναι αθώα. Σου παραθέτω ένα άρθρο που βρήκα:
The Safety of Ammonium Alum

Often the solid crystal "natural" deodorants are made from ammonium alum. This is still a form of aluminium though some claim the molecule is too large to be absorbed by the skin. Research has suggested the use of aluminium-based antiperspirants is linked with the accumulation of aluminum in the body, which increases the risk of Alzheimer’s disease and breast cancer. Green People (http://www.greenpeople.co.uk/info_features_deodorants.aspx) claim ammonium alum is safe as it is an earth mineral and is found in food and even used in the water supply in some countries for personal care and other external uses. They claim the aluminum molecule in alum is too large to penetrate the skin. The ammonium alum sold is often man-made rather than being a "natural" product. In the article Aluminum Lurks in Crystal Deodorants (http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/02/16/aluminum-lurks-in-crystal-deodorants.aspx), Dr. Mercola argues that even alum-based crystal deodorant options are not totally safe or aluminum free, and advocates avoiding all products that contain any type of alum or aluminum.

και τώρα να αναφερθώ σε κάτι που διαπίστωσα και ανησύχησα λίγο. Εδώ και περίπου ενάμισυ μήνα παίρνω της πολυβιταμίνες του Μercola. Τελείως τυχαία έψαξα λίγο τα συστατικά και διαπίστωσα ότι έχουν ιώδιο. Επειδή έχω πρόβλημα με το θυρεοειδή μου και μάλιστα παίρνω και χάπι Τ4 απαγορεύεται να παίρνω ιώδιο οπότε σήμερα σταμάτησα τις βιταμίνες αυτές και θα ψάξω για άλλες που να μην περιέχουν ιώδιο. Αυτό το αναφέρω μήπως κάποια από σας που παίρνετε τις εν λόγω βιταμίνες έχετε αντίστοιχο πρόβλημα. Κατά τη γνώμη μου αν και φταίω που δεν το είδα εξαρχής, θα έπρεπε να επισημαίνεται ότι αντενδείκνυται για άτομα με προβλήματα θυρεοειδούς, όπως το έχω δει να αναγράφεται σε άλλα σκευάσματα.

soevan07
14-02-11, 23:05

εγώ όταν έβαλα σκέτη σόδα μετά από λίγες μέρες είχα γεμίσει με μικρές κυστούλες κάτω από τη μασχάλη και τρομερό τσούξιμο. Μάλλον δεν την αντέχουν όλα τα δέρματα.

Είχα δοκιμάσει κι εγώ μια εποχή να βάλω σόδα
(όχι αμέσως μετά το ξύρισμα βέβαια)
αλλά δεν είδα και θεαματικά αποτελέσματα.

Οταν δοκίμασε να βάλει και ο άντρας μου
την επόμενη ημέρα είχε γεμίσει κοκκινίλες!! :shock:

Για ένα διάστημα είχα βολευτεί πολύ με το....οινόπνευμα!
Είχε καλά αποτελέσματα.

Αλλά επειδή είδα οτι δεν είναι και ό,τι καλύτερο...
http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/702285/ETHANOL/
...είπα να το καταργήσω!

Έχω ακούσει για τον χυμό λεμονιού!...
Το έχει δοκιμάσει καμία σας?
(φυσικά όχι αμέσως μετά το ξύρισμα και πεταχτείτε ως το ταβάνι!!!! :mrgreen:)

fouli
15-02-11, 18:22
Kαλησπερα κοριτσια!Μπορω να κανω μια ερωτησουλα??Ισως να ειναι ψιλοχαζη αλλα μολις πηρα στα χερια μου την πρωτη μου παραγγελια προιοντων weleda για τη ζουζουνα μου!Αυτη η κρεμα κανει και για το ποπουδακι στην αλλαγη της πανας ή ειναι αποκλειστικα για το σωμα???Ευχαριστω!http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=151

sofaki1978
15-02-11, 18:36
Kαλησπερα κοριτσια!Μπορω να κανω μια ερωτησουλα??Ισως να ειναι ψιλοχαζη αλλα μολις πηρα στα χερια μου την πρωτη μου παραγγελια προιοντων weleda για τη ζουζουνα μου!Αυτη η κρεμα κανει και για το ποπουδακι στην αλλαγη της πανας ή ειναι αποκλειστικα για το σωμα???Ευχαριστω!http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=151

αποκλειστικα για συγκαμα ειναι αυτη

http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=26

αυτη που πηρες δεν ξερω εαν κανει ΚΑΙ για συγκαμα γιατι συνηθως αυτες που ειναι για το συγκαμα εχουν και zinc oxide στα συστατικα τους για να θεραπευσει την κοκκινιλα.και αυτη δεν ξερω εαν εχει.μπορει να τα λεω και λαθος,εαν ξερει καποια κοπελα περισσοτερα.....

kikileuteris
15-02-11, 18:38
Κορίτσια εγώ πήρα αυτό για το μπάνιο και δεν κάνει καθόλου αφρό:http://www.apo-rot.de/indexinternationalinfo.html?language=uk&_random=-866046844

Άσε που όταν λούζω το κεφαλάκι του μωρού είναι σα στάχυα. Δε μου άρεσε καθόλου.

Ενώ τα burity baby μου είχαν αρέσει από το body shop. Θα δοκιμάσω κι άλλα;)

ΦΙΒΙ
15-02-11, 21:37
και εγω τα ιδια ρε κοριτσια με τον ιδρωτα,δεν υποφερεται!εχω δικιμασει κ λεμονι,δεν ειδα καποια διαφορα,οτι κανει κ το οινοπνευμα πανω κατω...

fouli
15-02-11, 23:04
αποκλειστικα για συγκαμα ειναι αυτη

http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=26

αυτη που πηρες δεν ξερω εαν κανει ΚΑΙ για συγκαμα γιατι συνηθως αυτες που ειναι για το συγκαμα εχουν και zinc oxide στα συστατικα τους για να θεραπευσει την κοκκινιλα.και αυτη δεν ξερω εαν εχει.μπορει να τα λεω και λαθος,εαν ξερει καποια κοπελα περισσοτερα.....

Ζinkoxid βλεπω εχει!Αρα κανει,ε??Το σαμπουαν-αφρολουτρο ειναι σουπερ αλλα να πω την αληθεια η κρεμα δεν μου αρεσει καθολου!Η μυρωδια της ειναι πολυ εντονη!Θα συνεχισω με το hydra milk της frezyderm...εκτος και αν εχεις να προτεινεις καποια αλλη....:):):)

sofaki1978
15-02-11, 23:09
Ζinkoxid βλεπω εχει!Αρα κανει,ε??Το σαμπουαν-αφρολουτρο ειναι σουπερ αλλα να πω την αληθεια η κρεμα δεν μου αρεσει καθολου!Η μυρωδια της ειναι πολυ εντονη!Θα συνεχισω με το hydra milk της frezyderm...εκτος και αν εχεις να προτεινεις καποια αλλη....:):):)

:mrgreen: φυσικα και εχω!!!!!

http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby-Bottom-Balm-2-fl-oz-60-ml/21245?at=0

αν διαβασεις τις κριτικες θα δεις και μια κριτικη απο greece.ε εγω ειμαι :p!ειναι παρα πολυ καλη!ειχα weleda και ειχα και αυτη και ελεγα εαν ποτε τελειωσει η weleda θα την ξεκινησω (δεν βαζω σε καθε αλλαγη πανας,μονο αν κοκκινησει).και μια μερα που κοκκινησε και δεν της περναγε με weleda την χρησιμοποιησα και την αλλη μερα το πρωι......εξαφανιστηκε!ουτε μια κοκκινιλα!!!!

υ.γ η μυρωδια παντως της κρεμας weleda μου αρεσει πολυ!!!

fouli
15-02-11, 23:16
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D...καi για γαλακτωμα σωματος plzzzzzzzzzzzzzzz

sofaki1978
15-02-11, 23:22
για το μωρο fouli?γιατι για μωρα δεν κατεχω :roll::roll:,δεν εχω βαλει ποτε στην κορη μου.αλλα αυτη η μαρκα (την οποια μου συστησε η soevan,εγω απλα βρηκα ποιος την πουλαει:razz:) εχει και γαλακτωμα σωματος.ολα τα προιοντα τους στο cosmeticdatabase βγαινουν με σκορ 0.αυτα ειναι

http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby-Lotion-8-fl-oz-240-ml/23867?at=0

http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby-Lotion-Vanilla-Orange-4-fl-oz-120-ml/28289?at=0

και γραφουν αυτο

Heavenly scented Angel Baby Lotion was formulated with extra care, because what goes on your baby goes in your baby. No artificial preservatives, fragrances or dyes, just pure ingredients to moisturize and protect sensitive, delicate skin, for babies of all ages-top to bottom, cheeks to cheeks.

αλλα δεν ειναι σε στοκ:-?,περιμενε λιγο να τα ξαναφερει!

fouli
15-02-11, 23:25
Ναι για το μωρο θελω!Σε ευχαριστω πολυ!!:D

sofaki1978
15-02-11, 23:34
εαν χρειαστεις βοηθεια για να παραγγειλεις πες μου!

fouli
15-02-11, 23:37
Να κανω αλλη μια ερωτησουλα???Πρωτη φορα μπενω σε αυτο το site (cosmeticdatabase)...υψηλα δεν ειναι τα σκορ της weleda?

sofaki1978
15-02-11, 23:54
Να κανω αλλη μια ερωτησουλα???Πρωτη φορα μπενω σε αυτο το site (cosmeticdatabase)...υψηλα δεν ειναι τα σκορ της weleda?

ναι ειναι σχετικα....αλλα οφειλεται στα αιθερια ελαια περισσοτερο παρα σε τοξικα.κατι τετοιο μου ειχε αναφερει η Rosie οταν ειχα την ιδια απορια!

fouli
16-02-11, 00:02
Ευχαριστω για τις απαντησεις σου!!!Βαζω την κρεμουλα στην αλλαγη της πανας και στην επομενη παραγγελια θα δοκιμασω και το γαλακτωμα!

Μπαμπουράκι
16-02-11, 12:47
Γεια σας κορίτσια,
έχω πολύ καιρό να μπω...

Βιολογικές πληροφορίες για όποιον ενδιαφέρεται, βρήκα αρκετά ενδιαφέροντα ειδικα κάτι
κετερινγκ βιολογικά που δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν !

Βιολογικά Προϊόντα

Aπό τα ράφια των σούπερ μάρκετ μέχρι τις λαϊκές αγορές και τους «πράσινους» ξενώνες, τα προϊόντα με οικολογική ετικέτα γίνονται ολοένα και πιο δημοφιλή. Εμείς συγκεντρώσαμε τις καλύτερες επιλογές της ελληνικής αγοράς.

Τρόφιμα

Biodynamic, (Αλ. Παναγούλη 109, Νέα Ιωνία, τηλ. 210-2771573, www.biodynamic.com.gr, info@biodynamic.com.gr)
Γαλλικά βιολογικά πιστοποιημένα προϊόντα χωρίς γλουτένη (δημητριακά, ψωμί, φρυγανιές, γλυκά, κατεψυγμένα φαγητά, βρεφικές και παιδικές τροφές κ.λπ.), ασφαλή για πάσχοντες από κοιλιοκάκη, στο πρατήριο λιανικής της εταιρείας και στα περισσότερα καταστήματα βιολογικών τροφίμων.

O Φούρνος του Ψωμά, (Τήνου 8, Πέραμα, τηλ. 210-4015929, e-mail: kdalakou@otenet.gr )
Ψωμί –σε καρβέλι και φέτες για τοστ– άσπρο, ολικής, πολύσπορο, σικάλεως και ολικής, σίκαλεως, ορεινό (προζύμι), ντίνκελ, κρητικό με προζύμι, λαγάνες, κουλούρια και παξιμαδάκια, κρητικά ροξάκια, κουραμπιέδες, μελομακάρονα και τσουρέκι, που διατίθενται σε σούπερ μάρκετ και βιολογικά καταστήματα.

Plamil, (MKM Vitality Ltd, τηλ. 210-2844617)
Βιολογικές μαγιονέζες σόγιας χωρίς αβγό σε τρεις τύπους –κλασική, με λεμονόχορτο και ρύζι– και οργανικές fair trade σοκολάτες χωρίς γλουτένη, λακτόζη ή ξηρούς καρπούς, κατάλληλες και για φυτοφάγους.

Μελλισεύς,( τηλ. 6976818252, 6976433978, www.melisseus.gr, info@melisseus.gr)
Πιστοποιημένο μέλι ελάτης Μαινάλου, γνωστό και ως βανίλια. Πρόκειται για το μοναδικό μέλι ΠOΠ στην Ελλάδα, διακεκριμένο και σε ευρωπαϊκούς διαγωνισμούς. Συλλέγεται από τον ορεινό όγκο της κεντρικής Πελοποννήσου, είναι κρεμώδες με γεύση καραμέλας και χρυσίζον χρώμα.

Κοχύλι, (Κ. Καρμπουνάρι, Λουτράκι, τηλ. 27410-27473, 27410-26107, www.koxyli.gr)
Σοκολάτες και σοκολατένια πασχαλινά αβγά. Η πρώτη ελληνική βιολογική σοκολάτα χωρίς λεκιθίνη και χημικά συντηρητικά παρασκευάζεται από πρώτες ύλες βιολογικής γεωργίας χωρίς φυτοφάρμακα και χημικά λιπάσματα. Περιέχει κακάο από ποικιλίες του Εκουαδόρ και της Δομινικανής Δημοκρατίας, 100% βούτυρο κακάο, άρωμα βανίλιας Bourbon, ακατέργαστη καλαμοζάχαρη και ολόκληρα καβουρντισμένα αμύγδαλα. Θα τις βρείτε σε καταστήματα βιολογικών και επιλεγμένα ζαχαροπλαστεία.

Γλυκά Στεδάνα, (Κορινός Πιερίας, τηλ. 23510-42580, www.stedana.gr)
Στο εργαστήρι πιστοποιημένων βιολογικών γλυκών της οικογένειας Τσιορμπατζή παρασκευάζονται χειροποίητα σοκολατάκια, τα παραδοσιακά αμυγδαλωτά της Μυτιλήνης, τσουρέκι και κέικ, βουτήματα, γλυκά του κουταλιού αλλά και μια σειρά από αλμυρά προϊόντα, όπως το τυροκου-λουράκι και το κουλουράκι λαδιού.

Μastihashop, (Πανεπιστημίου 6 & Κριεζώτου, Αθήνα, τηλ. 210-3632750, www.mastihashop.com )
Βιολογικό Λουκούμι με μαστίχα. Το κατεξοχήν χιώτικο λουκούμι με το άρωμα και τη γεύση της μαστίχας Χίου, βουτηγμένο σε ζάχαρη άχνη, λιώνει στο στόμα και σε ταξιδεύει σε άλλες εποχές.

Oίκος Τσαγιού Madras, (Νοταρά 21, Πειραιάς, τηλ. 210-4118067, www.madras.gr )
Πράσινο οργανικό τσάι (ποικιλίες Chumee και Gunpowder), οργανικό μαύρο τσάι Κεϊλάνης, Κίνας και πράσινο Darjeeling από τον κήπο **** Grove του Darjeeling στη Δυτική Βεγγάλη της Ινδίας που καλλιεργεί αποκλειστικά βιολογικό πράσινο τσάι.

Πειραϊκή, (25ης Μαρτίου 46, Δραπετσώνα, τηλ. 210-4612294, www.piraikibeer.gr, e-mail: info@piraikibeer.gr)
Φρέσκια βιολογική μπίρα –ξανθιά Pils και μαύρη Pale Ale–, παράγεται από την Πειραϊκή Μικροζυθοποιία σε περιορισμένη ποσότητα, χωρίς πρόσθετα και συντηρητικά από λυκίσκο, πιστοποιημένης βιολογικής καλλιέργειας, σύμφωνα με το γερμανικό νόμο «περί καθαρότητας του ζύθου» του 1516.

Fair Trade, (Νίκης 30, Αθήνα, τηλ. 210-3614070, www.fairtrade.gr)
Βιολογικά τρόφιμα –ζάχαρη, καφέδες, ζυμαρικά, μπαχαρικά, όσπρια, σοκολάτες– μέχρι παιδικά παιχνίδια από βιολογικό βαμβάκι. Όλα βασισμένα στη λογική του «δίκαιου εμπορίου».

ΔΗΩ. Oργανισμός Ελέγχου και Πιστοποίησης Βιολογικών Προϊόντων, www.dionet.gr
Λαϊκές αγορές με βιολογικά προϊόντα σε όλη την Ελλάδα από την ιστοσελίδα της ΔΗΩ

Nawaro, τηλ. 210-5021322
Γερμανικές οικολογικές βαφές για κόκκινα και για πολύχρωμα πασχαλινά αβγά. Θα τις βρείτε στα καταστήματα με βιολογικά προϊόντα.

Ξενώνες

«Εποχές» (Αμπελιώνα Μεσσηνίας, τηλ. 26260-23993, www.epohes.gr) Στο εστιατόριο του ξενώνα όλα τα πιάτα του μενού μαγειρεύονται με βιολογικά προϊόντα που προμηθεύονται αποκλειστικά από πιστοποιημένους παραγωγούς για βιολογικές καλλιέργειες. Υπάρχει επίσης ειδικό μενού για χορτοφάγους.

«Κτήμα Ευμέλια» (τηλ. 2130-369814, www.eumelia.com) Ένα παλιό αγρόκτημα μεταξύ Γυθείου και Μονεμβασιάς μετατράπηκε σε ξενοδοχείο με 5 κατοικίες, όπου οι τεχνολογίες περιβάλλοντος έχουν τον πρώτο λόγο. Το νερό επαναχρησι-μοποιείται, γίνεται κομποστο-ποίηση και βιολογικός καθαρισμός, ενώ τα δωμάτια είναι βαμμένα οικολογικά. Επιπλέον, ο ελαιώνας έχει πιστοποιημένα βιολογικά προϊόντα, ενώ οργανώνονται και αγροτουριστικές δραστηριότητες.

«Μηλιά» (Κρήτη, Βλάτος Χανίων, τηλ. 28210-46774, www.milia.gr) Ένας οικολογικός παράδεισος στα ημιορεινά (500 υψόμετρο), σε απόσταση 4,5 χιλιομέτρων από το χωριό Βλάτος. Σε ένα χώρο 1.200 στρεμμάτων έχει δημιουργηθεί ένας οικισμός με 13 καταλύματα που έχουν χτιστεί πάνω στα ερείπια παλιών σπιτιών. Στη «Μηλιά» σχεδόν τίποτα δεν καταλήγει στα σκουπίδια. Τα φυσικά προϊόντα ανακυκλώνονται, ενώ με τα υπολείμματα των φρούτων και των λαχανικών της κουζίνας τρέφονται τα ζώα.

«Ταλετόν» (Λακωνία, Ξηροκάμπι, τηλ. 27310-35150, 6978440119, www.taleton.gr ) Παραδοσιακό δείγμα βιομηχανικής αρχιτεκτονικής της Μάνης από το 1838, με λιθόκτιστους χώρους παραγωγής μεταξιού, λιοτρίβι με μαρμάρινη δεξαμενή για την αποθήκευση του λαδιού, αποθήκες και φούρνο, έχει ανακαινιστεί πρόσφατα με οικολογικά οικοδομικά υλικά και χρώματα. Χρησιμοποιούνται επίσης οικολογικά προϊόντα καθαρισμού, γεωθερμία για ψύξη και θέρμανση και στην κουζίνα τοπικά και βιολογικά προϊόντα.

Καλλυντικά

«Wellness Spa» (Λ. Κηφισίας 164, τηλ. 210-6729900, www.wellnessspa.gr) Τα πάντα στο συγκεκριμένο spa, από το φωτισμό μέχρι τα απορρυπαντικά που χρησιμοποιούνται, ακολουθούν μια πράσινη λογική. Δοκιμάστε βιολογικό μανικιούρ-πεντικιούρ.

Tonic Essentials (Παλλάδος 24-26, Ψυρρή, τηλ. 210-3317371) Οργανικά και βιολογικά καλλυντικά από μικρές οικοτεχνίες, όπως μαροκινό λάδι argan Karawan, τριανταφυλλέλαιο pure Musket ψυχρής έκθλιψης (για ενυδάτωση και ανάπλαση κυττάρων, εξαφανίζει σημάδια και ραγάδες εγκυμοσύνης), οργανικό σαπούνι από έξι βασικά αγιουρβεδικά φυτά για το πρόσωπο και τα μαλλιά, τα χειροποίητα ταϊλανδέζικα σαπούνια Panpuri από 100% οργανικά αιθέρια έλαια κ.ά.

Φυτικές βιολογικές βαφές (Κομμωτήριο της Άννας Κεραμίδα, Βάμβα 6, Κολωνάκι, τηλ. 210-7234869, 210-7250579) Προσφέρει την επιλογή φυτικών βιολογικών βαφών που δυναμώνουν τα μαλλιά και τους δίνουν όγκο και ζωντάνια.

Woly Bio Fresh (Χρ. Καλλιανιώτης & Σία, Αριστοφάνους 1, Αθήνα, τηλ. 210-3219952, www.kallianioti.com ) Πιστοποιημένο βιολογικό αποσμητικό παπουτσιών με οργανικά συστατικά (εκχυλίσματα από γκρέιπ-φρουτ, πράσινο μήλο, λεμόνι, φασκόμηλο και λεβάντα) που βελτιώνουν την υγιεινή του παπουτσιού με φυσικό τρόπο. Τα παπούτσια μπορούν να φορεθούν και χωρίς κάλτσες γιατί είναι και δερματολογικά ελεγμένο σε γερμανικά εργαστήρια. Επίσης μπορεί να ψεκαστεί σε ντουλάπες, υφάσματα κ.λπ.

Natracare (Αποκλειστική διάθεση, www.beautylife.gr, τηλ. 23210-56660) Πλήρως πιστοποιημένα βιολογικά βαμβακερά ταμπόν, ταμπόν με εφαρμοστή από υλικό, σερβιέτες και σερβιετάκια από αγνή κυτταρίνη φυτών που δεν περιέχουν χημικά, ρεγιόν ή πλαστικά και δεν έχουν υποστεί λεύκανση με χλώριο, μαντιλάκια καθαρισμού από βιολογικό βαμβάκι με βιολογικά αιθέρια έλαια και μωρομάντιλα.

Surya («NGMed», Αγ. Ελεούσης 98, Μαρούσι, τηλ. 210-8053300, www.ngmed.gr) Πιστοποιημένα με ecocert βραζιλιάνικα προϊόντα περιποίησης και βαφής μαλλιών, με 100% φυτικά συστατικά από την Ινδία και τον Αμαζόνιο. Δεν περιέχουν αμμωνία, ρεζορκίνη, οξυζενέ, PPD, βαριά μέταλλα και parabens και δεν έχουν καμία παρενέργεια. Ειδικά για εγκύους.

Apivita (Αποκλειστικά στα φαρμακεία και στο κατάστημα της εταιρείας, Σόλωνος 26, Κολωνάκι, τηλ. 210-3640830) H εταιρεία φυσικών καλλυντικών APIVITA συνδυάζει με επιτυχία από το 1979 τη φυσικότητα με την αποτελεσματικότητα. Το ίδιο της το όνομα, άλλωστε, που σημαίνει «η ζωή της μέλισσας», αντανακλά και το σύνολο της φιλοσοφίας της. Εμπνευσμένη από το μελίσσι, το αξιοθαύμαστο εργαστήρι της φύσης, και την ελληνική χλωρίδα, η APIVITA συνδυάζει μελισσοκομικά προϊόντα, τιτλοδοτημένα φυτικά εκχυλίσματα και αγνά αιθέρια έλαια–κυρίως βιολογικής καλλιέργειας– για να παράγει, με μέγιστη ασφάλεια και φυσικότητα, επιστημονικά ελεγμένα προϊόντα. Η APIVITA, έχοντας ασπαστεί τη φιλοσοφία του Ιπποκράτη, πατέρα της Ιατρικής, προάγει έναν ισορροπημένο, υγιεινό τρόπο ζωής, γι’ αυτό και άλλωστε αποφεύγει τη χρήση συνθετικών συστατικών, όπως η προπυλενογλυκόλη, παραπροϊόν της παραγωγής πετρελαίου, τα συντηρητικά parabens, που τα αντικαθιστά με άλλα ασφαλή βρώσιμα συντηρητικά ή βιταμίνες, καθώς και οι σιλικόνες, που δεν βιοαποικοδομούνται στο περιβάλλον.

Σουπερ μαρκετ

Βιολογία – Υγεία (Πανεπιστημίου 58, Oμόνοια) Το μεγαλύτερο και πιο παλιό σούπερ μάρκετ βιολογικών προϊόντων της Αθήνας. Διαθέτει φρέσκα φρούτα και λαχανικά και πολύ μεγάλη ποικιλία σε τυποποιημένα τρόφιμα, ποτά, καλλυντικά, συμπληρώματα διατροφής, συσκευές (για οζονοθεραπεία, φίλτρα νερού, ανταλλακτικά κ.λπ.) και βιβλία. Επίσης σνακ, σαλάτες, φρέσκους χυμούς και φαγητά μαγειρεμένα αποκλειστικά με δικά του προϊόντα.

Green farm Μεγάλη αλυσίδα με προϊόντα βιολογικής καλλιέργειας και εκτροφής, που λειτουργεί από το 2000 με πολλά καταστήματα στην Αττική (κεντρικό θεωρείται το κατάστημα της Δημοκρίτου, στο Κολωνάκι) και ένα στην Πάτρα.

Σημείωση: οι μεγάλες αλυσίδες σούπερ μάρκετ σε όλη την Ελλάδα διαθέτουν ειδικά ράφια με επιλεγμένα βιολογικά ή οργανικά προϊόντα, φρέκα, τυποποιημένα και αλλοιώσιμα: από φρούτα, λαχανικά και κρέατα έως απορρυπαντικά.

Εστιατόρια – καφέ

Bio Bar Resto (Ακαδημίας 84, Πλατεία Κάνιγγος, τηλ. 210-3810026, www.restobiobar.gr) Πολύχρωμος χώρος για όλες τις ώρες της ημέρας και ένα μενού-έκπληξη με νόστιμα γεύματα για χορτοφάγους και κρεατοφάγους, παρασκευασμένα από βιολογικά υλικά από διάφορα μέρη της Ελλάδας. Και βιολογικό κέτερινγκ για πολλά ή λίγα άτομα.

Γιάντες (Βαλτετσίου 44, Εξάρχεια, τηλ. 210-3301369, www.salero.gr, salero@otenet.gr) Στο μοναδικό βιοαλογικό εστιατόριο της περιοχής με τον ωραίο παλιό κήπο θα βρείτε ελληνικά πιάτα ημέρας παρασκευασμένα σχεδόν αποκλειστικά από πιστοποιημένα βιολογικά υλικά.

Lena’s Biosnacks Bio Market (Νίκης 11, Σύνταγμα, τηλ. 210-3241360) Φαγητά, σνακ, σαλάτες και γλυκά μαγειρεύονται καθημερινά, αποκλειστικά με πιστοποιημένα βιολογικά υλικά. Το κατάστημα κάνει και ντελίβερι σε όλη την Αθήνα, έχει κέτερινγκ και στα ράφια του θα βρείτε επίσης τυποποιημένα σνακ.

Taf (Εμμ. Μπενάκη 7-9, Oμόνοια, τηλ. 210-3800014) Εδώ μπορείτε να πιείτε ή να αγοράσετε για το σπίτι τρία διαφορετικά χαρμάνια οργανικού και fair trade καφέ από ποικιλίες που καλλιεργούνται στο Sidamo της Αιθιοπίας, στη φάρμα «Hacienda La Esmeralda» –βρίσκεται στα βουνά του Δυτικού Παναμά– και στην κεντρική ζούγκλα του Περού από το συνεταιρισμό καφέ La Florida.

Αμπάριζα (Λέκκα 14, Σύνταγμα, τηλ. 210-3257644) Καφέ-μπαρ με μεγάλη ποικιλία σε τσάι και καφέδες βιολογικών καλλιεργειών.

Petite Fleur (Oμήρου 44, Κολωνάκι, τηλ. 210-3613169, Πλατεία Αγ. Νικολάου 2, Χαλάνδρι, τηλ. 210-6814825) Στο μικροσκοπικό εσωτερικό του καφέ με τον παριζιάνικο αέρα, σερβίρεται μοναδικό ρόφημα σοκολάτας από κουβερτούρα βιολογικής καλλιέργειας και βιολογικό γάλα. Στόχος τού μαγαζιού να χρησιμοποιεί μόνο βιολογικές πρώτες ύλες σε ό,τι προσφέρει.

Kayak (Κασσαβέτη 10 & Κυριαζή 40, Κηφισιά, τηλ. 210-8014329) Επιλέξτε ανάμεσα στις τρεις γεύσεις βιολογικού παγωτού: βανίλια, σοκολάτα και φράουλα. Θα τα βρείτε επίσης σε επιλεγμένα σημεία («Φίλιον» – Κολωνάκι, «Degustation» – Πλατεία Κολωνακίου), σε επιλεγμένα σούπερ μάρκετ «ΑΒ Βασιλόπουλος» και στο κατάστημα «Kayak» της Μυκόνου, θέση Ματογιάννη, Μαλαματένια.

Παιδί -Παιχνίδια

Plan Toys (Αποκλειστική διάθεση σε όλη την Ελλάδα: Β. Κουρκάκης, Καραϊσκάκη 25, Καρδίτσα, τηλ. 24410-25443, www.plantoys.gr) Πολυβραβευμένα ξύλινα παιχνίδια που κατασκευάζονται στην Ταϊλάνδη από ειδική ομάδα σχεδιασμού. Προέρχονται από καουτσουκόδεντρα που δεν παράγουν πλέον καουτσούκ και παλιότερα καίγονταν ως άχρηστα.

Μάρσιπος Ergo Baby «Ecofamily» (Αγ. Σπυρίδωνος 11, Πειραιάς, τηλ. 210-4170670 & 210-4293520, www.ecofamily.gr) Aπό βιολογικό βαμβάκι με μη τοξική επεξεργασία και fair trade πρακτικές, ο μάρσιπος είναι κατάλληλος για μωρά από τη γέννησή τους μέχρι να ζυγίζουν 18 κιλά και φοριέται στο στήθος, στην πλάτη ή στο πλάι του γοφού.

Βaby Collection της γαλλικής εταιρείας Ekyog «Eleni Marneri Bébé Gallery» (Αγαθουπόλεως 3-5 & Φ. Νέγρη, τηλ. 210-8619488, e-mail: emarneri@otenet.gr) Βρήκαμε πρωτότυπα και μωρουδιακά εσώρουχα και ρουχαλάκια για ηλικίες 0-2 ετών από πιστοποιημένο και fair trade βαμβάκι βιολογικής καλλιέργειας χωρίς φυτοφάρμακα που προστατεύει τη βρεφική επιδερμίδα από ερεθισμούς. Επίσης παιδικά οικολογικά παιχνιδάκια.

Παιδικά πάρτι «Watermellow» (τηλ. 210-6229844, 6937515655, www.watermellow.gr) Διοργανώνουν πάρτι, αναλαμβάνοντας τη δημιουργική απασχόληση των παιδιών με οικολογικά παιχνίδια και προσφέροντας βιολογικά γλυκίσματα και χυμούς. Από 3-10 ετών.

Εξοπλισμός – αξεσουάρ

Κάδοι οικιακής κομποστοποίησης (Βελτιωτική – Γ. Παππάς, Χαλάνδρι, τηλ. 210-6716227, www.veltiotiki.gr) Κάδοι κήπου, μπαλκονιού, κουζίνας και κάδοι περιστρε-φόμενοι, συνεχής υποστήριξη από την εταιρεία. Η κομποστο-ποίηση είναι μορφή ανακύκλωσης που πετυχαίνει 100%, γιατί την ελέγχουμε οι ίδιοι.

Φίλτρο ενεργού άνθρακα Τeledyne Water Pik (Σταδίου 60, Αθήνα, τηλ. 210-3245606-8, www.waterpik.gr) Για καθαρό νερό χωρίς αιωρήματα, χλώριο, άσχημη γεύση και μυρωδιά, με επιλογή ανταλ-λακτικών Instapure Water Filter διαφόρων βαθμίδων, ανάλογα με την επιβάρυνση της περιοχής σε χλώριο, μόλυβδο, αμίαντο, ασβέστιο. Εφαρμόζεται σε βρύσες συνδεδεμένες με δίκτυα δήμων, πόλεων και κοινοτήτων.

Ευρωπαϊκά Oικολογικά Καθαριστήρια City (Γαρδέλη 10, Μαρούσι, τηλ. 210-8056266) Πλύσιμο και στεγνό καθάρισμα ρούχων που γίνεται με γερμανικά οικολογικά προϊόντα καθαρισμού σε ειδικά οικολογικά μηχανήματα. Oι κουβέρτες πλένονται με νερό και αντιαλλεργικό σαπούνι.

Oικολογικά χρώματα

Vechro (κεντρικά γραφεία, Αρχ/στη Σπυρόπουλου 2, Μοσχάτο, τηλ. 210-4816101-3, www.vechro.gr) Οικολογικά συστήματα βαφής για επιφάνειες τοίχων, μεταλλικές και ξύλινες.

Berling (έδρα, Oινόφυτα Βοιωτίας, τηλ. 22620-31663, www.berling.gr) Βερνίκια, συντηρητικά ξύλου, αστάρι και αντισκωριακά

Er-Lac (εργοστάσιο, 34ο χλμ. Αθηνών – Λαμίας, Ωρωπός, τηλ. 22950-22146-150, www.erlac.gr) Άοσμα οικολογικά χρώματα Ecolac και Erplast

Κόλλα γενικής χρήσης Kontaktkleber Νο 390 (Auro, εισαγωγή – διάθεση, Ν. Γιαννακόπουλος, τηλ. 2310-248148, www.auro.gr) Παρασκευάζεται από φυσικές πρώτες ύλες με ελάχιστα φυτικά διαλυτικά και τα υπολείμματά της είναι βιοαποικοδομήσιμα. Εφαρμόζεται σε χαρτί, χαρτόνι, ξύλο, διάφορα πλαστικά, μέταλλο, γυαλί κ.α.

Βιοδιασπώμενα απορρυπαντικά Planet, για τα ρούχα και την καθαριότητα του σπιτιού (My Planet).

Το ρεπορτάζ δημοσιεύτηκε στο τεύχος 525, ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ του Ταχυδρόμου, που κυκλοφόρησε στις 20.03.2010

Ads by Google

Vichy Καλλυντικά
Καλλυντικά Φαρμακείου για κάθε τύπο Επιδερμίδας. Υποαλλεργικά!
www.vichyconsult.grEco House
Περιβαλλοντικά Προϊόντα για Καθαρισμό, την Υγεία και τον Ύπνο.
www.ecohouse.grΒιολογικά προϊόντα OnLine
Χωρίς έξοδα αποστολής για αγορές άνω των 50 € - Πανελλαδικά - Άμεσα!
www.bioshop.grΕταιρίες Καλλυντικών
Βρες αυτό που ψάχνεις χωρίς κόπο. Όλες τις εταιρίες σε ένα site!
www.Vrisko.gr

amande
16-02-11, 13:31
Πολύ καλό μπαμπουράκι!!!

soevan07
16-02-11, 13:46
Ευχαριστούμε Μπαμπουράκι για το υλικό! ;)

Ενώ τα burity baby μου είχαν αρέσει από το body shop. Θα δοκιμάσω κι άλλα;)

Καλά τα burity είναι απίστευτα!!
Και έχουν φανταστικό άρωμα!!!

camouflage
16-02-11, 23:20
Επεσα πανω στο σαιτ ebloko.gr
"Το ebloko είναι ηλεκτρονική λαϊκή αγορά που δίνει τη δυνατότητα στον καταναλωτή να προμηθευτεί τα προϊόντα Ελλήνων παραγωγών και κατασκευαστών ΣΕ ΤΙΜΕΣ ΠΑΡΑΓΩΓΟΥ, και μάλιστα να τα παραλάβει, αν θέλει, στην πόρτα του. Το ebloko είναι και κάτι πολύ περισσότερο: βήμα προβολής όχι μόνο των παραγωγών και των προϊόντων τους (δωρεάν) αλλά και της πολιτιστικής κληρονομιάς, του λαϊκού πολιτισμού και της φυσικής ομορφιάς του τόπου.
Το ebloko.gr δεν είναι αντίδραση. ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΣΗ ! "

Εχει διαφορων ειδων προιοντα-και βιολογικα (πχ ροσμαρινο σε τιμες οπως του σαιτ, πρασινο σαπουνι) και ρουχα, παντοφλες κλπ. απο ολη την Ελλάδα. Πιστευω αξιολογη προσπαθεια..

fairy's mom
17-02-11, 08:53
Επεσα πανω στο σαιτ ebloko.gr
"Το ebloko είναι ηλεκτρονική λαϊκή αγορά που δίνει τη δυνατότητα στον καταναλωτή να προμηθευτεί τα προϊόντα Ελλήνων παραγωγών και κατασκευαστών ΣΕ ΤΙΜΕΣ ΠΑΡΑΓΩΓΟΥ, και μάλιστα να τα παραλάβει, αν θέλει, στην πόρτα του. Το ebloko είναι και κάτι πολύ περισσότερο: βήμα προβολής όχι μόνο των παραγωγών και των προϊόντων τους (δωρεάν) αλλά και της πολιτιστικής κληρονομιάς, του λαϊκού πολιτισμού και της φυσικής ομορφιάς του τόπου.
Το ebloko.gr δεν είναι αντίδραση. ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΣΗ ! "

Εχει διαφορων ειδων προιοντα-και βιολογικα (πχ ροσμαρινο σε τιμες οπως του σαιτ, πρασινο σαπουνι) και ρουχα, παντοφλες κλπ. απο ολη την Ελλάδα. Πιστευω αξιολογη προσπαθεια..
Ευχαριστούμε!!!

kounelaki13
17-02-11, 11:33
Έχω ακούσει για τον χυμό λεμονιού!...
Το έχει δοκιμάσει καμία σας?
(φυσικά όχι αμέσως μετά το ξύρισμα και πεταχτείτε ως το ταβάνι!!!! :mrgreen:)

εγω!!!
πολυ καλο αποτελεσμα! και ηταν και καλοκαιρι με +42!!.
μετα το παρατησα γιατι βαριομουνα.. :oops:

kounelaki13
18-02-11, 09:26
Δοκίμασα και εγω τα soap nuts χθες!
Έλλειψη αφρού με μπερδεύει, αν και τα ρούχα μύριζαν ωραία (όχι έντονα αλλά ωραία)
Πολλους λεκέδες δεν είχε,μονο οι σαλιάρες έχουν κάτι σημάδια αλλά αυτά δεν βγαίνουν εύκολα έτσι και αλλιώς

Πλένετε μόνα τα παιδικά ρούχα ή και τα δικά σας?
Πχ με τις αντρικές κάλτσες.. να βάλω τα soap nuts ή.. καλύτερα το κανονικό απορρυπαντικό?

amande
18-02-11, 11:25
koumelaki εγώ όλα με soap nuts τα πλένω, αν και μερικές φορές καποιοι λεκέδες μένουν όπως λές, θα πάρω και τα απορρυπαντικά της sonett να δοκιμάσω για τα πιο βρώμικα ρούχα

lilly12
18-02-11, 15:32
κορίτσια έχει δοκιμάσει καμιά σας το γλυκαντικό στέβια; Έκανα μια μικρή έρευνα και τα αποτελέσματα ήταν πολύ ενθαρρυντικά. Μάλιστα τη βρήκα και στο iherb. Όποια την έχει δοκιμάσει ας μου πει εντυπώσεις

soevan07
18-02-11, 16:29
Δοκίμασα και εγω τα soap nuts χθες!
Έλλειψη αφρού με μπερδεύει, αν και τα ρούχα μύριζαν ωραία (όχι έντονα αλλά ωραία)
Πολλους λεκέδες δεν είχε,μονο οι σαλιάρες έχουν κάτι σημάδια αλλά αυτά δεν βγαίνουν εύκολα έτσι και αλλιώς

Πλένετε μόνα τα παιδικά ρούχα ή και τα δικά σας?
Πχ με τις αντρικές κάλτσες.. να βάλω τα soap nuts ή.. καλύτερα το κανονικό απορρυπαντικό?

Eγώ με τα soap nuts κάνω μια μικρή προεργασία:

Bράζω στον βραστήρα (που είναι γρήγορος)
λίγο νεράκι
και μετά εκεί μέσα
πετάω το σακουλάκι με τα soap nuts
και τα αφήνω κάμποση ώρα.

Όοοοποτε το θυμηθώ πάω και τα κουνάω λίγο
και έτσι δημιουργείται απίστευτος αφρός.

Μετά το υγρό αυτό
(το οποίο έχει γίνει πλέον μπεζ-καφέ)
το ρίχνω στην θήκη του απορρυπαντικού του πλυντηρίου
και τέλος.

Ο αφρός βγαίνει απο το σιφωνάκι! :mrgreen:

ΥΓ: Toν βραστήρα δεν τον έχω για άλλη χρήση.
Τον έχω αποκλειστικά για τα soap nuts

fouli
18-02-11, 17:35

Kαλησπερα...και παλι θελω τη βοηθεια σου:D!Δεν μπορω με τιποτα μα με τιποτα να συνηθισω τη μυρωδια της καλεντουλας!Για το αφρολουτρο λεω.Την κρεμα στην αλλαγη πανας τη χρησιμοποιω!Εχεις δοκιμασει το αφρολουτρο της lavera?Διαβασα εχει αρωμα αμυγδαλου..

fouli
18-02-11, 17:48

Kαλησπερα...και παλι θελω τη βοηθεια σου:D!Δεν μπορω με τιποτα μα με τιποτα να συνηθισω τη μυρωδια της καλεντουλας!Για το αφρολουτρο λεω.Την κρεμα στην αλλαγη πανας τη χρησιμοποιω!Εχεις δοκιμασει το αφρολουτρο της lavera?Διαβασα εχει αρωμα αμυγδαλου..

DaF
18-02-11, 22:07
τελεια ιδεα το e-bloko!!πρωτη φορα ειχα δει κατι τετοιο στη γαλλια κ χαιρομαι πολυ που υπαρχει κ εδω!!!!!η βιολαικη δεν μας βολεψε ποτε, ειναι πολυ μακρια.....!!
ευχαριστουμε!
μολις τωρα ειδα οτι δεν εχει μονο bio αλλα απ'ολα, ειδα ομως κ νηστισιμο τραχανα κ χυλοπιτες κ χαρηκα:D

camouflage
18-02-11, 22:11
τελεια ιδεα το e-bloko!!πρωτη φορα ειχα δει κατι τετοιο στη γαλλια κ χαιρομαι πολυ που υπαρχει κ εδω!!!!!η βιολαικη δεν μας βολεψε ποτε, ειναι πολυ μακρια.....!!
ευχαριστουμε!

Αν παραγγείλεις απο κάποιον παραγωγο γραψε εντυπώσεις!

sofaki1978
18-02-11, 23:02

δοκιμασε απο το iherb αυτο.εχει 2 μεγεθη και 2 αρωματα (χαμομηλι-λεβαντα και βανιλια-μανταρινι)

http://www.iherb.com/Nature-s-Baby-Organics-Shampoo-Body-Wash-Lavender-Chamomile-8-fl-oz-236-5-ml/22586?at=0

http://www.iherb.com/Nature-s-Baby-Organics-Shampoo-Body-Wash-Lavender-Chamomile-16-fl-oz-473-ml/21540?at=0

http://www.iherb.com/Nature-s-Baby-Organics-Organics-Shampoo-Body-Wash-Vanilla-Tangerine-16-fl-oz-473-ml/21266?at=0

lavera ειχα χρησιμοποιησει αλλα ειχα παρει το αοσμο.

soevan07
19-02-11, 19:46
ευχαριστουμε!
μολις τωρα ειδα οτι δεν εχει μονο bio αλλα απ'ολα, ειδα ομως κ νηστισιμο τραχανα κ χυλοπιτες κ χαρηκα:D

Πολύ ωραία ιδέα αυτό το http://www.e-bloko.gr/
Εχει έξοδα αποστολης?

Kαι σε εμάς θα βόλευε απίστευτα
μιας και η βιο-λαική μας πέφτει ολίγον μακριά!!!

Κορίτσια, όσες πηγαίνετε σε βιο-λαικές
για πείτε μας και σε εμάς
κανέναν καλό πιστοποιημένο βιο-παραγωγό!

fouli
19-02-11, 23:58
δοκιμασε απο το iherb αυτο.εχει 2 μεγεθη και 2 αρωματα (χαμομηλι-λεβαντα και βανιλια-μανταρινι)

.

Ωραιο θα παραγγειλω αυτο!!Θα παρω και την κρεμα για την αλλαγη της πανας να μη χρησιμοποιω 10 εταιριες!Ερωτησεις τωρα:D:oops: μπορω να παραγγειλω και να πληρωσω με internet banking ή με pay safe card?Δε θελω να παρω πολλα για να δω αν τα δεχεται το δερμα της μικρης και αν ειναι καλα!Ειναι ψιλο βλακεια να παρω λιγα κομματια με τις τιμες που εχει αλλα θελω να τα τσεκαρω πρωτα!

fairy's mom
20-02-11, 08:59
μπορω να παραγγειλω και να πληρωσω με internet banking ή με pay safe card?Δε θελω να παρω πολλα για να δω αν τα δεχεται το δερμα της μικρης και αν ειναι καλα!Ειναι ψιλο βλακεια να παρω λιγα κομματια με τις τιμες που εχει αλλα θελω να τα τσεκαρω πρωτα!
Με πιστωτική κάρτα ή με paypal. Εγώ έχω βάλει την προπληρωμενη για μεγαλυτερη ασφάλεια.
Όσο για ποσότητα, από Αμερική ούτως ή άλλως δεν μπορείς να κάνεις μεγάλες παραγγελίες (μέχρι 3-4 πράγματα το πολύ) για να μειώνεις τον κίνδυνο του τελωνείου. Στο iherb έχεις 4δολ μεταφορικά μέχρι 1360γρ, οπότε πάλι περιορίζεσαι. Θα σπας τις παραγγελίες σου σε περισσότερες. Εγώ το κάνω με κανά 2μερο διαφορά η μία από την άλλη ή και περισσότερο.

fouli
20-02-11, 12:45
Ωραια θα παραγγειλω τωρα ενα αφρολουτρο και μια κρεμα να τα δοκιμασω!Ευχαριστω πολυ κοριτσια για τη βοηθεια σας!Παω να παραγγειλωωωωωωω:D:D:D

sofaki1978
20-02-11, 13:37
Ωραια θα παραγγειλω τωρα ενα αφρολουτρο και μια κρεμα να τα δοκιμασω!Ευχαριστω πολυ κοριτσια για τη βοηθεια σας!Παω να παραγγειλωωωωωωω:D:D:D

σου εστειλα πμ,δεν ξερω αν το ειδες!

fouli
20-02-11, 14:03
Μολις το ειδα!!!Σε ευχαριστω παρα πολυ και παλι!!Αλλα οπως σου ειπα και στο πμ η καρτα μου ειναι maestro:( οποτε θα δωσω την παραγγελια αυριο!!!

marietta_
21-02-11, 19:22
Κορίτσια καλησπέρα!
Ψάχνω να βρω ένα καλό φίλτρο νερού. Έχετε να προτείνετε κάτι?
Αν έχει ξαναειπωθεί το θέμα ζητώ συγνώμη γιατί δε θυμάμαι...:oops:
Ευχαριστώ!

fouli
22-02-11, 12:50
Καλημερα!!Τα καταφερα...εδωσα επιτελους την παραγγελια μου!!!Εμπειρικα ποσες μερες κανουν??Ερχεται ειδοποιηση και παραλαμβανω απο το ταχυδρομειο λογικα..

sofaki1978
22-02-11, 12:54
συνηθως ερχεται χαρτι και πας ταχυδρομειο.4 φορες εχω παραγγειλει και εκαναν απο 7 εως 17 εργασιμες να ερθουν.τι παραγγειλες τελικα?

fouli
22-02-11, 14:13
Αυτo που μου προτεινες εσυ:D αφρολουτρο nature's baby organics μανταρινι
και πηρα και απο την ιδια εταιρια κρεμα για την αλλαγη πανας!Τωρα περιμενω επιβεβαιωση της παραγγελιας με mailΜου εχει ερθει ηδη ενα και περιμενω το δευτερο!Κοιταξα τιμες και σε ελληνικα site για το συγκεκριμενα προΪοντα και οι τιμες ειναι 2πλασιες+!Αξιζει τον κοπο να περιμενεις λιγο παραπανω!

fairy's mom
22-02-11, 18:27
Κορίτσια το theallnaturalface έχει μέχρι τις 28/2 15% έκπτωση σε όλο το site. Γράφετε BARN SALE στο discount code box κατά το checkout και η έκπτωση γίνεται αυτόματα. Μου ήρθε σήμερα το αποσμητικό που παρήγγειλα και το έγραφε σε ένα χαρτί που μου έστειλαν.

fairy's mom
22-02-11, 18:28
BARN SALE 2 λεξεις

Labrinoula
24-02-11, 15:11
Καλησπερα!
Να σας ρωτησω κατι πηρα απο rosmarino το λαδακι καλεντουλας και μυριζει πολυ οξινα και περισσοτερο ελαιολαδο. Οσες τοχετε παρει ετσι μυριζει?Πριν απο το λαδακι ειχα μια φυτικη κρεμα καλεντουλας που μουχε φτιαξει φαρμακοποιος και μυριζε ωραια. Το δαφνελαιο για παραδειγμα απο rosmarino δε μυριζει τοσο ελαιολαδο. Αφου μου μπηκαν υποψιες μπας και μουστειλαν σκετο ελαιολαδο? Οσες ξερετε φωτιστε με:oops:

fairy's mom
24-02-11, 16:25
Καλησπερα!
Να σας ρωτησω κατι πηρα απο rosmarino το λαδακι καλεντουλας και μυριζει πολυ οξινα και περισσοτερο ελαιολαδο. Οσες τοχετε παρει ετσι μυριζει?Πριν απο το λαδακι ειχα μια φυτικη κρεμα καλεντουλας που μουχε φτιαξει φαρμακοποιος και μυριζε ωραια. Το δαφνελαιο για παραδειγμα απο rosmarino δε μυριζει τοσο ελαιολαδο. Αφου μου μπηκαν υποψιες μπας και μουστειλαν σκετο ελαιολαδο? Οσες ξερετε φωτιστε με:oops:
Απο το ροζμαρινο δεν εχω πάρει, έχω πάρει από φαρμακείο και πήγα τώρα να το μυρίσω για να σου απαντήσω. Λοιπόν μυρίζει κάπως σαν ελειόλαδο, αλλά δεν θα το πέρναγα και για ελαιόλαδο. Έχει τη δική του μυρωδιά. Αλλά σίγουρα δεν είναι ευχάριστη! Δεν ξέρω αν σε βοήθησα. Πάντως το συγκεκριμένο σαιτ έχει καλό όνομα και δεν νομίζω ότι θα σου πούλαγαν κάτι άλλο από αυτό που αγοράζεις.

Κορίτσια προς ενημέρωση. Πήρα σήμερα τηλ το Only green για να παραγγείλω στρωματάκι κοκοφοίνικα για το πορτ μπεμπέ που αγόρασα. Της είπα τις διαστάσεις (70*35) και μου είπε ότι βγαίνει στο 70*30, αλλά είναι σίγουρη ότι μπορεί να το παραγγείλει στη διάσταση που θέλω. Θα ξαναμιλήσουμε από Δευτέρα, για να δώσω την τελική μου παραγγειλία. Το μόνο πρόβλημα για κάποιον που το βιαζεται είναι ότι θέλει χρόνο παράδοσης 6 βδομάδες!

matilda77
24-02-11, 20:40
Απο το ροζμαρινο δεν εχω πάρει, έχω πάρει από φαρμακείο και πήγα τώρα να το μυρίσω για να σου απαντήσω. Λοιπόν μυρίζει κάπως σαν ελειόλαδο, αλλά δεν θα το πέρναγα και για ελαιόλαδο. Έχει τη δική του μυρωδιά. Αλλά σίγουρα δεν είναι ευχάριστη! Δεν ξέρω αν σε βοήθησα. Πάντως το συγκεκριμένο σαιτ έχει καλό όνομα και δεν νομίζω ότι θα σου πούλαγαν κάτι άλλο από αυτό που αγοράζεις.

Κορίτσια προς ενημέρωση. Πήρα σήμερα τηλ το Only green για να παραγγείλω στρωματάκι κοκοφοίνικα για το πορτ μπεμπέ που αγόρασα. Της είπα τις διαστάσεις (70*35) και μου είπε ότι βγαίνει στο 70*30, αλλά είναι σίγουρη ότι μπορεί να το παραγγείλει στη διάσταση που θέλω. Θα ξαναμιλήσουμε από Δευτέρα, για να δώσω την τελική μου παραγγειλία. Το μόνο πρόβλημα για κάποιον που το βιαζεται είναι ότι θέλει χρόνο παράδοσης 6 βδομάδες!

Το λάδι καλεντούλας φτιάχνεται ως εξής;
σ' ενα βαζάκι βάζεις πέταλα καλεντούλας κ μετά λάδι (είτε ελαιόλαδο, είτε ηλιέλαιο είτε grapeseed oil) Επειδή η εταιρεία ροζμαρινο ασχολείται με το ελαιόλαδο αν θυμάμαι καλά, χρησιμοποιήσανε ελαιόλαδο.
Τώρα, τα πέταλα μένουν στο βαζάκι κανά μήνα σε σκοτεινό κ ζεστό μέρος (πχ κοντά στο τζάκι) ή το βράζεις ( θερμή μέθοδος) σε χαμηλή θερμοκρασία.
Ύστερα στραγγίζεις κ αυτό που μένει είναι το λαδάκι καλεντούλας, προσθέτεις κ βιταμίνη Ε για να μη οξειδωθεί κ έτοιμο!!!!!
Ισως γι΄αυτό να σου μυρίσε ελαιόλαδο. Μ' αυτόν τον τρόπο έχω φτιάξει δαφνόλαδο, λάδι δεντρολίβανο, λάδι βανίλιας.

Πιστεύεις ότι αξίζεις να δώσεις τόσα λεφτά για να πάρεις στρωματάκι για το πορτ μπεμπέ; Το λέω γιατί δεν θα βρίσκεται για μεγάλο διαστημα . Φιλικά πάντα κ χωρίς παρεξήγηση.

amande
24-02-11, 23:05
να ενημερώσω οτι το home made απορρυπαντικό πλυντηριου πιατων κάνει άψογα τη δουλειά του και δεν θα ξαναπάρω sonett:mrgreen:

επίσης πήρα 2 σαπουνακια Nubian heritage απο Iherb, μυρίζουν υπέροχα και κάνουν πολύ αφρό:)

ania
25-02-11, 00:59

Είχα πάρει κ εγώ τηλέφωνο στο Only green για στρωματακι για το πορτ μπεμπε, ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις ήθελα κ εγώ. Εμένα προσωπικά η τιμή μου φάνηκε υπερβολική . Τελικά παραγγειλα ένα από ένα μαγαζί στη Ν, Ιωνία με 30 ευρώ, κοκοφοίνικας το ένα κοκοφοίνικας κ το άλλο, ποια η διαφορά;γιατί να πληρώσω τα 3πλάσια χρήματα; Πάντως επειδή στο τηλέφωνο η κοπέλα από το Only green μου είπε το site από όπου τα παραγγέλνουν κ το είχα σημειώσει αν σε ενδιαφέρει να ψάξω μήπως το βρω να δεις μήπως σε συμφέρει οικονομικά να το παραγγείλεις από εκεί απευθείας .

fairy's mom
25-02-11, 08:13
Πιστεύεις ότι αξίζεις να δώσεις τόσα λεφτά για να πάρεις στρωματάκι για το πορτ μπεμπέ; Το λέω γιατί δεν θα βρίσκεται για μεγάλο διαστημα . Φιλικά πάντα κ χωρίς παρεξήγηση.
Καλέ δεν είμαι παρεξηγησιάρα μην ανησυχείς! :D
Επειδή το πορτ μπεμπέ το αγόρασα από εδώ μεταχειρισμένο θέλω σίγουρα να πάρω ένα καινούριο στρωματάκι κι ας είναι για 2-3 μήνες μόνο. Άλλωστε το συγκεκριμένο επειδή προσαρμόζει και στο καρότσι μας, θα του κάνω μεγαλύτερη χρήση γιατί με αυτό θα βγαίνει και τις βόλτες της η ζουζούνα!

να ενημερώσω οτι το home made απορρυπαντικό πλυντηριου πιατων κάνει άψογα τη δουλειά του και δεν θα ξαναπάρω sonett:mrgreen:

Θα δώσεις ένα λινκ που δεν έχω πολύ χρόνο να ψάξω? :oops:

Είχα πάρει κ εγώ τηλέφωνο στο Only green για στρωματακι για το πορτ μπεμπε, ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις ήθελα κ εγώ. Εμένα προσωπικά η τιμή μου φάνηκε υπερβολική . Τελικά παραγγειλα ένα από ένα μαγαζί στη Ν, Ιωνία με 30 ευρώ, κοκοφοίνικας το ένα κοκοφοίνικας κ το άλλο, ποια η διαφορά;γιατί να πληρώσω τα 3πλάσια χρήματα; Πάντως επειδή στο τηλέφωνο η κοπέλα από το Only green μου είπε το site από όπου τα παραγγέλνουν κ το είχα σημειώσει αν σε ενδιαφέρει να ψάξω μήπως το βρω να δεις μήπως σε συμφέρει οικονομικά να το παραγγείλεις από εκεί απευθείας .
Ναι το ξέρω το σαιτ. Κάνουν αποστολές? Δεν το έψαξα.
Έχεις δίκιο ότι είναι ακριβό, αλλά υποτίθεται ότι είναι στρωματα πιστοποιημένα. Γι αυτό είπα να το πάρω από εκεί. :roll:

amande
25-02-11, 09:42
4 κουταλιες βόρακας
4 κουταλιές σόδα
1 κουταλια αλάτι
(τα ανακατεύω σε ενα μπωλάκι ) και κάθε φορά που βάζω πλυντηριο ρίχνω πάνω απο τη σκόνη 1-2 σταγόνες αιθ.έλαιο λεμόνι

kikileuteris
25-02-11, 09:50

Αν θέλεις λινκ για το απορρυπαντικό πλυντηρίου πιάτων, είναι 4 κουταλιές της σούπας βόρακας+4 ξύδι+1 χοντρό θαλασσινό αλάτι. Αυτό κρατάει για κάμποσες μέρες. Εγώ φτιάχνω και περισσότερο. Βάζω για δόση περίπου 1 κουταλιά της σούπας στο πλυντήριο και λίγο αιθέριο έλαιο λεμόνι.

amande
25-02-11, 10:21
Αν θέλεις λινκ για το απορρυπαντικό πλυντηρίου πιάτων, είναι 4 κουταλιές της σούπας βόρακας+4 ξύδι+1 χοντρό θαλασσινό αλάτι. Αυτό κρατάει για κάμποσες μέρες. Εγώ φτιάχνω και περισσότερο. Βάζω για δόση περίπου 1 κουταλιά της σούπας στο πλυντήριο και λίγο αιθέριο έλαιο λεμόνι.
kikitsa βάζεις και ξύδι:confused:?

kikileuteris
25-02-11, 10:35
kikitsa βάζεις και ξύδι:confused:?

ιιιιιιιιιιιιιι σόρυ μπερδεύτηκα. Όπου ξύδι βάλε σόδα!

amande
25-02-11, 10:42
ιιιιιιιιιιιιιι σόρυ μπερδεύτηκα. Όπου ξύδι βάλε σόδα!
:mrgreen:....έτσι το έφτιαξα πριν λίγες μερες.....με άγχωσες γιάτι νόμιζα οτι το είχα κάνει λάθος:mrgreen::mrgreen:

να ρωτήσω τώρα που σε πέτυχα....στο πλυντηριο μου έχει μια θήκη στον πάτο οπου μπαίνει ειδικό αλατι, μέχρι τώρα που χρησιμοποιυσα το sonett έβαζα, με αυτό το που φτιάχνουμε πρέπει να συνεχίζω να βάζω:confused:??

kikileuteris
25-02-11, 10:44
:mrgreen:....έτσι το έφτιαξα πριν λίγες μερες.....με άγχωσες γιάτι νόμιζα οτι το είχα κάνει λάθος:mrgreen::mrgreen:

να ρωτήσω τώρα που σε πέτυχα....στο πλυντηριο μου έχει μια θήκη στον πάτο οπου μπαίνει ειδικό αλατι, μέχρι τώρα που χρησιμοποιυσα το sonett έβαζα, με αυτό το που φτιάχνουμε πρέπει να συνεχίζω να βάζω:confused:??

Κι εγώ έχω αυτήν την απορία, και κάποια στιγμή που ρώτησα εδώ μου είπαν άλλες ότι βάζουν, άλλες όχι. Εγώ βάζω.

Αλλά καλύτερα να μας πει και μια πιο ψαγμένη.

Rosie
25-02-11, 10:51

Ναι, αυτό δεν αλλάζει.
Κι εγώ αυτό της Sonett βάζω.

amande
25-02-11, 17:50
Ναι, αυτό δεν αλλάζει.
Κι εγώ αυτό της Sonett βάζω.
ευχαριστούμε;)

Labrinoula
25-02-11, 18:52

Γιαυτο και εγω μπηκα στη διαδικασια να ρωτησω γιατι ξερω οτι ειναι αξιοπιστο σαιτ και απορησα στην αρχη με τη μυρωδια αλλα με τις απαντησεις σας ηρεμησα. Ευχαριστω!!

lilly12
25-02-11, 20:27
καλησπέρα!
πριν λίγο καιρό ανακάλυψα ένα site με καλλυντικά αλλά περίμενα να παραλάβω την παραγγελία για να γράψω εντυπώσεις. Λοιπόν το site είναι το
http://www.ecco-verde.de/ και έχει πολλές μάρκες πιστοποιημένες βιολογικές-γερμανικές ως επί το πλείστον. Το μόνο αρνητικό είναι ότι η παραγγελία άργησε πάρα πολύ- 1 μήνα! Τα θετικά είναι ότι αν κάποια προϊόντα είναι σε έλλειψη σου στέλνουν όσα είναι σε στοκ και τα υπόλοιπα ξεχωριστά - και σε ενημερώνουν με mail. Είναι πολύ ευγενικοί και απαντούν αμέσως. Επίσης το πιο θετικό απ' όλα είναι ότι για παραγγελίες πάνω από ?20 δεν υπάρχουν έξοδα αποστολής!

marsolan
26-02-11, 00:28
κοριτσια....τσεκαρετε τις παρακατω τσαντουλες-διχτυ για τα ψωνια.
Εγω αγορασα ηδη...
ειναι απιθανες,σε ωραια χρωματα...
το θεμα ειναι να θυμαμαι να τις παιρνω μαζι μου καθε φορα...:rolleyes:

http://www.vilbags.com/index.php?option=com_content&view=article&id=121&Itemid=220&lang=el

TARA
26-02-11, 10:00
Λοιπον, ελεγα σε ενα αλλο τοπικ, οτι επιτελους βρηκα ενα σαμπουαν που βοηθαει πολυ στη ρυθμιση της λιπαροτητας. Ενω λουζομουν μερα παρα μερα, τωρα λουζομαι 2 φορες τη βδομαδα. Το αγοραζω απο τα καταστηματα Green Farm.

http://www.mondebio.co.uk/organic.cosmetic/naturado/oily-hair-shampoo-with-rhassoul-nettle-meadowsweet-and-thyme-250ml/3059.html

Niki81
26-02-11, 10:08
Καλημερα...Μηπως εχετε να μου προτινετε καποια φυτικη βαφη μαλλιων?
Θηλαζω και δε θελω να κανω κανονικη βαφη αλλα δε μπορω και να με βλεπω σε αυτο το χαλι.Απόσο εχω καταλαβει οι βαφες φαρμακειου (τυπου κορρε) οι οποιες πλασαρονται ως φυτικες στην ουσια δεν ειναι.Ψαχνω για καποια φυτικη.

Ευχαριστω...

TARA
26-02-11, 10:32
Θηλαζω και δε θελω να κανω κανονικη βαφη αλλα δε μπορω και να με βλεπω σε αυτο το χαλι.Απόσο εχω καταλαβει οι βαφες φαρμακειου (τυπου κορρε) οι οποιες πλασαρονται ως φυτικες στην ουσια δεν ειναι.Ψαχνω για καποια φυτικη.

Ευχαριστω...

Στα καταστηματα βιολογικων προϊοντων θα βρεις τις πιο "ελαφριες" βαφες που κυκλοφορουν, αλλα δεν εχω δοκιμασει καμια για να ξερω σιγουρα το αποτελεσμα. Παντως θυμαμαι η κομμωτρια μου ειχε πει οτι ειναι καλες.

Rosie
26-02-11, 10:53
Λοιπον, ελεγα σε ενα αλλο τοπικ, οτι επιτελους βρηκα ενα σαμπουαν που βοηθαει πολυ στη ρυθμιση της λιπαροτητας. Ενω λουζομουν μερα παρα μερα, τωρα λουζομαι 2 φορες τη βδομαδα. Το αγοραζω απο τα καταστηματα Green Farm.

http://www.mondebio.co.uk/organic.cosmetic/naturado/oily-hair-shampoo-with-rhassoul-nettle-meadowsweet-and-thyme-250ml/3059.html

Και αυτό της Aubrey Organics με το Green Tea είναι πολύ αποτελεσματικό.
Εγώ λουζόμουν καθημερινά και τώρα δυο φορές τη βδομάδα μόνο!

soevan07
26-02-11, 17:17

Μια χαρά μου φαίνονται τα συστατικά του!!
Θα το έχουμε υπόψη μας για την επόμενη ανανέωση της λίστας! ;)
Ευχαριστούμε ΤΑΡΑ.

soevan07
26-02-11, 17:24

Ευχαριστω...

Νιki, τα πιο αγνά συστατικά (έχουν βρει οι κοπέλες εδώ)
τα έχουν οι βαφές SANTE.

Θα πρέπει όμως κάποιος να σε βοηθήσει στην εφαρμογή
γιατί τα κορίτσια που την δοκίμασαν είπαν οτι δυσκολεύτηκαν
να την απλώσουν γιατί.....ήταν σαν στόκος! :mrgreen:

Mπρος στην υγεία όμως, αξίζει και λίγο κόπος!! ;)

soevan07
26-02-11, 17:41
Rosie
αυτές είναι οι παγοκυψέλες που μου έλεγες οτι έχεις πάρει?
http://www.babykind.co.uk/weaning.htm#peaninapod

Tα freezer bags απο που τα έχεις πάρει?

Rosie
27-02-11, 09:34
Rosie

Tα freezer bags απο που τα έχεις πάρει?

Ναι, αυτές είναι.

Σακουλίτσες για την κατάψυξη παίρνω αυτές από το Βασιλόπουλο που κλείνουνε με ζιπ.

soevan07
27-02-11, 10:12
Ναι, αυτές είναι.

Σακουλίτσες για την κατάψυξη παίρνω αυτές από το Βασιλόπουλο που κλείνουνε με ζιπ.

OK Ευχαριστώ!
Θα τα παραγγείλω αμέσως απο το babykind.

Οι σακουλίτσες αυτές απο τον Βασιλόπουλο απο τι υλικό είναι?
Είναι δηλαδή μιας χρήσεως και μετά πετιούνται?

Rosie
27-02-11, 10:50
Nαι, πλαστικές μιας χρήσεως.

lilly12
27-02-11, 17:59
εδώ και λίγους μήνες πλένω με αρκάδι και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Δεν το βάζω κατευθείαν στον κάδο αλλά έχω βρει μια συνταγή στο internet και πρώτα το διαλύω σε μια κατσαρόλα προσθέτοντας ξύδι, σόδα, αλάτι και βόρακα. Όμως, εδώ και μια εβδομάδα παρατήρησα ότι στη μπανιέρα τα νερά αργούσαν πολύ να πάνε κάτω και όποτε έβαζα πλυντήριο τα νερά έβγαιναν από το σιφόνι του μπάνιου. Κατέληξα στο ότι φταίει το αρκάδι, γιατί όταν άνοιξα τη σχαρίτσα από το σιφώνι βρήκα μέσα αρκάδι λιωμένο το οποίο βούλωνε τις σωληνώσεις. Το έχει πάθει καμιά από σας; Κρίμα και το είχα βολευτεί πολύ αυτό το απορρυπαντικό.. Θα αρχίσω να πλένω και εγώ με soap nuts..

camouflage
28-02-11, 00:20
Κορίτσια θέλω να ψωνίσω πιατάκια και ποτηράκια για τα παιδιά. Ποιό είναι πιο υγειινο υλικό; πορσελάνη, πλαστικό bpa-free, μελαμίνη; Για κουταλάκια; stainless steel; Έχετε καμια ιδέα;
Ευχαριστώ

amande
28-02-11, 09:04
camouflage εγω τα πήρα όλα απο το www.vupbaby.co.uk...ριξε μια ματιά

TARA
28-02-11, 09:18
Κοριτσια εγω για τα πλυντηρια χρησιμοποιω τα προϊοντα L'arbre vert.
Η συνταγη που εχετε γραψει για το πλυντηριο πιατων ειναι καλυτερη? Γιατι η αληθεια ειναι οτι αυτες οι ταμπλετες που βαζω δεν καθαριζουν οσο καθαριζουν οι συμβατικες.

camouflage
28-02-11, 09:27
camouflage εγω τα πήρα όλα απο το www.vupbaby.co.uk...ριξε μια ματιά

ναι ναι ευχαριστω, απο εκεί θα τα πάρω, αλλά έχει διάφορες ποιότητες, είναι όλα καλά να υποθέσω; Πχ πιατάκια έχει της oxo tot πλαστικά αλλά και tumtum απο μελαμίνη. Εσύ ποιά πήρες αν επιτρέπεται;

soevan07
28-02-11, 09:55
camouflage εγω τα πήρα όλα απο το www.vupbaby.co.uk...ριξε (http://www.vupbaby.co.uk...ριξε) μια ματιά

H μελαμίνη δεν είναι τοξική;

Στο jumbo πάντως τα παιδικά ποτηρο-πιατάκια που γράφουν οτι είναι μελαμίνη
έχει απο κάτω τον αριθμό 7

Διαβάστε αυτό για τα πλαστικά γενικά

Ξέρετε τι αντιπροσωπεύει ο αριθμός;
Υποθέσατε ότι είναι για την ανακύκλωση;
Λοιπόν κάνετε λάθος!!!
Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΑΣ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΗ ΧΗΜ ΙΚΗ ΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ...

1) Πολυαιθυλένιο terephalate (PET)
2) Πολυαιθυλένιο υψηλής πυκνότητας (HDPE)
3) Πολυβινυλικό χλωρίδιο Unplasticised (UPVC) ή πλαστικοποιημένο πολυβινυλικό χλωρίδιο (PPVC)
4) Πολυαιθυλενίου χαμηλής πυκνότητας (LDPE)< /FONT>
5) Πολυπροπυλένιο (PP)
6) Πολυστυρόλιο (CP) ή εκτάσιμο πολυστυρόλιο (EPS)
7) Άλλο, συμπεριλαμβανομένου νάυλον και ακρυλικού

Αυτό που δεν σας λένε είναι ότι πολλά από τα χρησιμοποιούμενα πλαστικά είναι τοξικά και οι χημικές ουσίες που χρησιμοποιούνται για να δημιουργήσουν ένα πλαστικό μπορούν να περάσουν από το πλαστικό και στο τρόφιμο/ποτό.
Σκεφτείτε το, πόσες φορές έχετε ή ένας φίλος σας είπε «δεν συμπαθώ αυτό, έχει γεύση σαν πλαστικό μπουκάλι...»
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΥΕΣΤΕ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ
ΤαΧΕΙΡΟΤΕΡΑ είναι τα Νο: 3, 6, και7!!!
ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ αν βρισκονται στον πάτο του μπουκαλιού!!!

Κοριτσια εγω για τα πλυντηρια χρησιμοποιω τα προϊοντα L'arbre vert.
Η συνταγη που εχετε γραψει για το πλυντηριο πιατων ειναι καλυτερη? Γιατι η αληθεια ειναι οτι αυτες οι ταμπλετες που βαζω δεν καθαριζουν οσο καθαριζουν οι συμβατικες.

ΤΑRA
τo L arbre vert είχαμε βρει οτι έχει επικίνδυνα συστατικά.

Δες εδώ
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1782939&postcount=2808

amande
28-02-11, 10:26
ναι ναι ευχαριστω, απο εκεί θα τα πάρω, αλλά έχει διάφορες ποιότητες, είναι όλα καλά να υποθέσω; Πχ πιατάκια έχει της oxo tot πλαστικά αλλά και tumtum απο μελαμίνη. Εσύ ποιά πήρες αν επιτρέπεται;
πήρα beaba....τα περισσότερα προιόντα του site είναι ελεγμένα απ'οτι φάινεται...όπου γράφει details στο προιον κανε κλικ και αναφέρει και αν είναι bpa free, phthalate and PVC free
το site το έχουμε άλλωστε και στη λίστα μας, απο εκεί το είδα και παρήγγειλα;)

Rosie
28-02-11, 13:19
Rosie

Σοφία είδες τι έφερε το Little Acorns:

http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/shop/Onyx/Ice_tray

Mπαίνω στον πειρασμό να παραγγείλω...

camouflage
28-02-11, 14:37
Να ρωτησω και κατι για τα klean kanteen, βλέπω πολλές κοπέλες τα έχουν πάρει και λέω να τα πάρω για τα μικρά μου (είναι τωρα 21μηνων). Ποιο να πάρω, το sippy ή αυτο με το Sports Cap? Το sippy μου φαινεται καλό γιατι είναι leak proof αλλά θα τους αρέσει το hard spout?
Και το sports cap ανοιγει εντελώς ή ειναι σαν τα μπουκαλάκια του νερού για αθλητές που απλως ανασηκώνεται (αυτο σιγουρα δεν θα μπορούν να το χρησιμοποιήσουν). Ξέρει καμια κοπέλα; Ευχαριστώ!

culte
28-02-11, 14:47
κοριτσια θέλω να πάρω οικολογικές υφασμάτινες πάνες - βρακάκια για την μικρή μου τώρα που είμαστε σε διαδικασία εκμάθησης τουαλέτας.....

τί προτείνετε??

TARA
28-02-11, 15:38
ΤΑRA
τo L arbre vert είχαμε βρει οτι έχει επικίνδυνα συστατικά.

Δες εδώ
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1782939&postcount=2808

Ουφ! Ολα τα προϊοντα φανταζομαι τα εχουν ε? Αμαν πια, δεν ξερουμε απο που να προφυλαχθουμε.
Στο πλυντηριο ρουχων τι χρησιμοποιειτε? Soap nuts? Καθαριζουν καλα?

fairy's mom
28-02-11, 20:14

Το ειδα κι εγώ σήμερα αλλά μου φάνηκε λίγο τσουχτερό..ίσως το αφήσω για λίγο αργότερα.

Πήγε τα μεταφορικά 6 λίρες. Ki αυτό σήμερα το είδα.

Να ρωτησω και κατι για τα klean kanteen, βλέπω πολλές κοπέλες τα έχουν πάρει και λέω να τα πάρω για τα μικρά μου (είναι τωρα 21μηνων). Ποιο να πάρω, το sippy ή αυτο με το Sports Cap? Το sippy μου φαινεται καλό γιατι είναι leak proof αλλά θα τους αρέσει το hard spout?
Και το sports cap ανοιγει εντελώς ή ειναι σαν τα μπουκαλάκια του νερού για αθλητές που απλως ανασηκώνεται (αυτο σιγουρα δεν θα μπορούν να το χρησιμοποιήσουν). Ξέρει καμια κοπέλα; Ευχαριστώ!
Εγώ πήρα και το klean kanteen με το σκληρό spout και το άλλο της soevana που βάζεις και καλαμάκι, αλλά το πρώτο νομίζω ότι μας έχει βολέψει περισσότερο. Εγώ αυτό θα σου πρότεινα μεταξύ των δύο. Όσο για το σκληρό στόμιο γιατί το φοβάσαι? Η δικιά μου είναι 22 μηνών και το δέχτηκε τέλεια!

soevan07
28-02-11, 21:29

Και το είχα στο μυαλό μου εαν υπήρχαν ανοξείδωτες!

Είναι όμως ακριβούτσικες, δεδομένου οτι δεν θα πάρεις μόνο μία!

Ουφ! Ολα τα προϊοντα φανταζομαι τα εχουν ε? Αμαν πια, δεν ξερουμε απο που να προφυλαχθουμε.
Στο πλυντηριο ρουχων τι χρησιμοποιειτε? Soap nuts? Καθαριζουν καλα?

Για τα soap nuts υπάρχουν γνώμες διχασμένες!!
Άλλοι σούπερ ευχαριστημένοι (κι εγώ μαζί)
και άλλοι δυσαρεστημένοι.

Εαν θέλεις μπορώ να σου στείλω μερικά soap nuts να τα δοκιμάσεις πρώτα.

ΥΓ:Πάντως για σίγουρα αποτελέσματα μπορείς να τα βράσεις και να χρησιμοποιήσεις ως σαπούνι το υγρό τους.

Για το πλυντήριο πιάτων δες στη λίστα μας.
Είναι προιόντα σούπερ τσεκαρισμένα στα συστατικά τους
απο όλες εμάς εδώ! ;)

Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα με το σκληρό.
Να ξεκολήσετε απο το μπεμπέ κιόλας!

κοριτσια θέλω να πάρω οικολογικές υφασμάτινες πάνες - βρακάκια για την μικρή μου τώρα που είμαστε σε διαδικασία εκμάθησης τουαλέτας.....

τί προτείνετε??

Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι απο το
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29853

Πάντως μεταξύ μας: εαν είστε στην φάση εκμάθησης τουαλέτας
καλύτερα να της βγάλεις τελείως τις πάνες και να την αφήσεις με το βρακάκι της μόνο
γιατί με τις "εκπαιδευτικές" πάνες το μόνο που θα καταφέρεις είναι να την μπερδέψεις.
Εμείς τα βγάλαμε όλα τελείως
και μέσα σε μια εβδομάδα είχε μάθει να πηγαίνει στο γιο-γιο
με μεγάλη ευχαρίστηση κιόλας! ;)

camouflage
28-02-11, 21:58
Το ειδα κι εγώ σήμερα αλλά μου φάνηκε λίγο τσουχτερό..ίσως το αφήσω για λίγο αργότερα.

Πήγε τα μεταφορικά 6 λίρες. Ki αυτό σήμερα το είδα.

εχουν αλλαξει το σαιτ και ναι ακριβυνε τα μεταφορικα, νομιζω και μερικα προιοντα..:(

Εγώ πήρα και το klean kanteen με το σκληρό spout και το άλλο της soevana που βάζεις και καλαμάκι, αλλά το πρώτο νομίζω ότι μας έχει βολέψει περισσότερο. Εγώ αυτό θα σου πρότεινα μεταξύ των δύο. Όσο για το σκληρό στόμιο γιατί το φοβάσαι? Η δικιά μου είναι 22 μηνών και το δέχτηκε τέλεια!

Α ωραια! και εγω εχω σκεφτει να παρω και τα δυο, το safe sippy και το klean kanteen και οτι κατσει..αλλα εχω μπερδευτει. Μεχρι τωρα πινουν απο ενα πλαστικο(τα κλασσικα με καλαμάκι) αλλα δεν ειμαι σιγουρη οτι ειναι bpa free οποτε θα τα καταργησω. Το safe sippy ισως τους ταιριαξει καλυτερα. Αλλα τα klean kanteen νομιζω θα κρατησουν περισσοτερο. Εσας γιατι δεν σας βολευει το safe sippy?

Rosie
28-02-11, 23:07

τί προτείνετε??

Δες εδώ:

http://www.babykind.co.uk/trainerpants.htm

Εγώ είχα πάρει αυτά της Imse Vimse.
Eίσαι Αθήνα;
Αν ναι μπορεί να στα φέρει και μια φίλη μου που έχει μαγαζί με βιολογικά προϊόντα σε ίδιες τιμές όσο και το επίσημο site της Imse Vimse.

Rosie
28-02-11, 23:18
Και το είχα στο μυαλό μου εαν υπήρχαν ανοξείδωτες!

Είναι όμως ακριβούτσικες, δεδομένου οτι δεν θα πάρεις μόνο μία!

Εγώ πάντως αν δεν είχα πάρει πρόσφατα αυτές του Babykind δεν θα το σκεφτόμουνα!
Όσο καλό και να είναι ένα πλαστικό πάλι χημικό είναι.
Γι' αυτό και ποτέ δεν βάζω τίποτα ζεστό μέσα στις πλαστικές παγοκύστες, περιμένω να κρυώσει καλά ο ζωμός και μετά να τον βάλω σ' αυτές.

Το ψυγείο μας είναι αμερικάνικου τύπου που βγάζει πάγο, αν δεν ήτανε σίγουρα θα έπαιρνα τις ανοξείδωτες παγοκύστες!

fairy's mom
01-03-11, 08:47
Εσας γιατι δεν σας βολευει το safe sippy?
Δεν είναι ότι δεν μας βολεψε και δεν το χρησιμοποιούμε. Απλά σε σύγκριση τα δύο, μου αρέσει περισσότερο το kanteen. Δεν στάζει και πίνει ευκολότερα το νερό από μέσα. Έτσι μου φαίνεται..

soevan07
01-03-11, 08:59
Γι' αυτό και ποτέ δεν βάζω τίποτα ζεστό μέσα στις πλαστικές παγοκύστες, περιμένω να κρυώσει καλά ο ζωμός και μετά να τον βάλω σ' αυτές.

Το ψυγείο μας είναι αμερικάνικου τύπου που βγάζει πάγο, αν δεν ήτανε σίγουρα θα έπαιρνα τις ανοξείδωτες παγοκύστες!

Πας φιρί-φιρί να με κάνεις να τις πάρω!!!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

camouflage
01-03-11, 09:00
Δεν είναι ότι δεν μας βολεψε και δεν το χρησιμοποιούμε. Απλά σε σύγκριση τα δύο, μου αρέσει περισσότερο το kanteen. Δεν στάζει και πίνει ευκολότερα το νερό από μέσα. Έτσι μου φαίνεται..

ok! ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Μπαμπουράκι
01-03-11, 11:03
εδώ και λίγους μήνες πλένω με αρκάδι και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Δεν το βάζω κατευθείαν στον κάδο αλλά έχω βρει μια συνταγή στο internet και πρώτα το διαλύω σε μια κατσαρόλα προσθέτοντας ξύδι, σόδα, αλάτι και βόρακα. Όμως, εδώ και μια εβδομάδα παρατήρησα ότι στη μπανιέρα τα νερά αργούσαν πολύ να πάνε κάτω και όποτε έβαζα πλυντήριο τα νερά έβγαιναν από το σιφόνι του μπάνιου. Κατέληξα στο ότι φταίει το αρκάδι, γιατί όταν άνοιξα τη σχαρίτσα από το σιφώνι βρήκα μέσα αρκάδι λιωμένο το οποίο βούλωνε τις σωληνώσεις. Το έχει πάθει καμιά από σας; Κρίμα και το είχα βολευτεί πολύ αυτό το απορρυπαντικό.. Θα αρχίσω να πλένω και εγώ με soap nuts..

Οντως το αρκάδι φταίει, έτσι την πάτησα και εγώ, επίσης άφηνε λεκέδες στα ρούχα που δεν βγαίναν με τίποτα.
Μετά τα κορίτσια μου είπαν εδώ ότι μόνο φυσικό δεν είναι, αν ήταν δεν θα είχε πράσινο χρώμα, και είναι ακατάλληλο για πλυση.
Ετσι κατέληξα και εγώ στα soap nuts και είμαι πολύ ευχαριστημένη.

Μπαμπουράκι
01-03-11, 11:07

Πολύ ωραίες οι παγοκύστες, είναι ακριβές αλλά μια φορά θα πάρεις. Εγώ ήθελα να φτιάξω ζωμό, έχω κρατήσει και την συνταγή της rosie (πάλι όμως θέλω να ρωτήσω .. μα καλά τόσες ώρες βράζουν τα κόκκαλα? πας για ύπνο και αυτά βράζουν ?) και δεν αποφάσισα να φτιάξω επειδή οι παγοκύστες ήταν πλαστικές, τώρα όμως θα οργανωθώ !!! :-)

Rosie μου τι σχέση έχει το ψυγείο ? όταν λες βγάζει πάγο εννοείς πως είναι από αυτά που χρειάζονται απόψυξη? και αυτό για κάποιο λόγο είναι καλό ?
μπορείς να μας το εξηγήσεις όταν θα έχεις χρόνο ?

Rosie
01-03-11, 11:18
Rosie μου τι σχέση έχει το ψυγείο ? όταν λες βγάζει πάγο εννοείς πως είναι από αυτά που χρειάζονται απόψυξη? και αυτό για κάποιο λόγο είναι καλό ?
μπορείς να μας το εξηγήσεις όταν θα έχεις χρόνο ?

Είναι λίγο δύσκολο να σου εξηγήσω πως είναι αν δεν έχεις δει live!
Είναι απ' αυτά τα τεράστια της LG (με την κατάψυξη στα αριστερά) που έχουνε ένα "παραθυράκι" που βγάζει αυτόματα πάγο, θρυμματισμένο πάγο και κρύο νερό.
Το έχουμε συνδέσει και με το φίλτρο νερού που έχουμε οπότε δεν έχουμε ποτέ ανάγκη από παγοκύστες ή μπουκάλες με κρύο νερό στο ψυγείο.

soevan07
01-03-11, 11:32
Κι εγώ δεν χρησιμοποιούσα ποτέ παγάκια για τον λόγο του οτι
όλες οι παγυκυψέλες ήταν πλαστικές ή νάυλον (βλ.sanitas)

Σκέφτομαι μήπως τις πάρω τελικά τις ανοξείδωτες...

Να πάρω 2 ανοξείδωτες για τους ζωμούς
και 4 πλαστικές απο το babykind για τα παγάκια.....

Πάει η κάρτα μου!!! Πάλι θα αδειάσει!! :rolleyes:

Μπαμπουράκι
01-03-11, 11:41
Είναι λίγο δύσκολο να σου εξηγήσω πως είναι αν δεν έχεις δει live!
Είναι απ' αυτά τα τεράστια της LG (με την κατάψυξη στα αριστερά) που έχουνε ένα "παραθυράκι" που βγάζει αυτόματα πάγο, θρυμματισμένο πάγο και κρύο νερό.
Το έχουμε συνδέσει και με το φίλτρο νερού που έχουμε οπότε δεν έχουμε ποτέ ανάγκη από παγοκύστες ή μπουκάλες με κρύο νερό στο ψυγείο.

Α μάλιστα, βεβαίως έχω δει.. το μυαλό μου πήγε αμέσως ότι κάτι παίζει με τα πλυντήρια..
και καλά αυτά που χρειάζονται απόψυξη είναι καλύτερα, πιο υγιεινά για κάποιο λόγο... τελικά ήταν απλά το προφανές..
βλέπεις μας έχει συνηθίσει στα παράξενα σενάρια !!!!
:-) :-) :-) :-)

Ευχαριστώ πολύ !

camouflage
01-03-11, 12:40
πήρα beaba....τα περισσότερα προιόντα του site είναι ελεγμένα απ'οτι φάινεται...όπου γράφει details στο προιον κανε κλικ και αναφέρει και αν είναι bpa free, phthalate and PVC free
το site το έχουμε άλλωστε και στη λίστα μας, απο εκεί το είδα και παρήγγειλα;)

Επανερχομαι να σε ρωτησω, το beaba baby's first dinner set πήρες; απο τι υλικό είναι; απο μελαμίνη;
Σύμφωνα με το safemama
http://safemama.com/2008/10/07/what-is-melamine-a-crash-course/
η μελαμίνη είναι τοξική. Τωρα το σαιτ γραφει οτι τα προιοντα του ειναι bpa free κλπ αλλά τη μελαμίνη δε τη θελω καθολου.

amande
01-03-11, 13:15
δεν πήρα τίποτα απο μελαμίνη...πήρα αυτο http://www.vupbaby.co.uk/content/beaba-lunch-box-5-colours
και αυτά τα κουταλάκια http://www.vupbaby.co.uk/content/playgro-soft-tip-spoon-2-pack-bluepink
http://www.vupbaby.co.uk/content/beaba-single-first-stage-spoon-7-colours

camouflage
01-03-11, 13:46
δεν πήρα τίποτα απο μελαμίνη...πήρα αυτο http://www.vupbaby.co.uk/content/beaba-lunch-box-5-colours
και αυτά τα κουταλάκια http://www.vupbaby.co.uk/content/playgro-soft-tip-spoon-2-pack-bluepink
http://www.vupbaby.co.uk/content/beaba-single-first-stage-spoon-7-colours

ευχαριστώ!

Μπαμπουράκι
01-03-11, 15:02
ότι κάτι παίζει με τα πλυντήρια..

ΨΥΓΕΙΑ ΚΑΛΕ... α δεν πάω καλά...
:-)

TARA
02-03-11, 09:53
Για τα soap nuts υπάρχουν γνώμες διχασμένες!!
Άλλοι σούπερ ευχαριστημένοι (κι εγώ μαζί)
και άλλοι δυσαρεστημένοι.

Εαν θέλεις μπορώ να σου στείλω μερικά soap nuts να τα δοκιμάσεις πρώτα.

Σ΄ευχαριστω! Τα ειδα σε μια φιλη χθες, και θα τα δοκιμασω κι εγω.

Labrinoula
02-03-11, 16:13
Καλησπερα!Λοιπον μουρθε απο iherb το Cashini Butter που ειναι πολυ ωραιο και αρεσε και στη μικρη μου!Πηρα επισης αυτο http://www.iherb.com/Artisana-100-Organic-Raw-Cacao-Bliss-Raw-Chocolate-Coconut-Butter-8-oz-227g/27174?at=0 που ειναι κακαο αλλα ειναι πολυ σκληρο δεν αλλειφεται και δεν ξερω πως να το χρησιμοποιησω. Τοχει παρει καποια κοπελα να μου πει?

fairy's mom
02-03-11, 16:27
Πηρα επισης αυτο http://www.iherb.com/Artisana-100-Organic-Raw-Cacao-Bliss-Raw-Chocolate-Coconut-Butter-8-oz-227g/27174?at=0 που ειναι κακαο αλλα ειναι πολυ σκληρο δεν αλλειφεται και δεν ξερω πως να το χρησιμοποιησω. Τοχει παρει καποια κοπελα να μου πει?
H Rosie το έχει πάρει. Θα σου πει. Μήπως πρέπει να το ζεστάνεις λίγο? Με λίγο ανακάτεμα?

Εγω πήγα να πάρω το ταχινι της Αρτιζανα και μου το έβγαζε κάτι παραπάνω από το επιτρπόμενο όριο βάρους. :shock: Το έχει πάρει καμία? Το καθαρό βάρος είναι 450γρ περίπου. Ε πόσο είναι δλδ το βαζάκι?
Αφήστε που πάλι σήμερα πήγα να ξαναδοκιμάσω και είναι ΠΑΛΙ out of stock!

Labrinoula
02-03-11, 16:37
Εγω πήγα να πάρω το ταχινι της Αρτιζανα και μου το έβγαζε κάτι παραπάνω από το επιτρπόμενο όριο βάρους. :shock: Το έχει πάρει καμία? Το καθαρό βάρος είναι 450γρ περίπου. Ε πόσο είναι δλδ το βαζάκι?
Αφήστε που πάλι σήμερα πήγα να ξαναδοκιμάσω και είναι ΠΑΛΙ out of stock!
Εγω παντως που πηρα αυτο http://www.iherb.com/Artisana-Cashini-Butter-Peanut-Butter-Replacement-16-oz-454-g/27190?at=0 (ταχινι με κασιους) και ειναι τα ιδια γραμμαρια δε μου δημιουργησε προβλημα στην αποστολη. Ειδα ομως οτι το ταχινι το βγαζει out of stock μηπως γιαυτο?Παντως το cashini δεν εχει διαφορα στη γευση με το κλασσικο ταχινι αν θελεις να το δοκιμασεις

Labrinoula
02-03-11, 16:39
Ουπς τωρα ειδα οτι εγραψες και εσυ για το out of stock...:oops::oops:

Rosie
02-03-11, 16:51
Πηρα επισης αυτο http://www.iherb.com/Artisana-100-Organic-Raw-Cacao-Bliss-Raw-Chocolate-Coconut-Butter-8-oz-227g/27174?at=0 που ειναι κακαο αλλα ειναι πολυ σκληρο δεν αλλειφεται και δεν ξερω πως να το χρησιμοποιησω. Τοχει παρει καποια κοπελα να μου πει?

Tώρα το χειμώνα το λάδι καρύδας που περιέχει μέσα γίνεται πολύ σκληρό γι' αυτό θα πρέπει να το αλείψεις σε ζεστό ψωμί.
Το παίρνω για το γιο μου γιατί του αρέσει πάνω στα pancakes που φτιάχνουμε συνήθως το ΣΚ. Έχει αγάβη μέσα που δεν είναι ό,τι καλύτερο αλλά σίγουρα είναι πολύ καλύτερο από τα κλασικά spreads σοκολάτας, ακόμη και τα βιολογικά που βρίσκουμε στην Ελλάδα.

Επίσης δοκιμάσαμε το macademia butter που δεν μας άρεσε ιδιαίτερα αλλά ενθουσιαστήκαμε με το pecan butter, είναι πολύ νόστιμο πάνω σε κομματάκια μήλου.
Ο άντρας μου τρώει και το αμυγδαλοβούτυρο, εμένα δεν μ' αρέσει.
Και το Cashini εννοείται ότι μας αρέσει πολύ και λέω να πάρω και αυτό το φυστικοβούτυρο που λέγεται ότι είναι από τους καλύτερους στην αμερικάνικη αγορά:
http://www.iherb.com/Arrowhead-Mills-Creamy-Organic-Peanut-Butter-16-oz-1-lb-453-g/13720?at=0

Από τότε που ανακάλυψα το iherb σχεδόν κατήργησα τα μαγαζιά με τα βιολογικά! Χθες πήρα αγριόριζο και κόκκινη κινοά.

soevan07
02-03-11, 17:32
λέω να πάρω και αυτό το φυστικοβούτυρο που λέγεται ότι είναι από τους καλύτερους στην αμερικάνικη αγορά:
http://www.iherb.com/Arrowhead-Mills-Creamy-Organic-Peanut-Butter-16-oz-1-lb-453-g/13720?at=0

Στο μυαλό μου ήσουν!
Για πες τι ξέρεις για το φυστικοβούτυρο.....

Παρήγγειλα κι εγώ και ψάχνω να βρω πως θα το χρησιμοποιήσω!

Είναι όντως τόσο θρεπτικό όσο λένε?

Rosie
02-03-11, 18:20
Εμείς το τρώμε χρόνια τώρα γιατί μας αρέσει πολύ.
Είναι άριστη πηγή πρωτεϊνης.
Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν είναι εύκολο να βρεις ποιοτικούς φυστικοβούτυρους, δηλ. να έχουνε μόνο βιολογικά φυστίκια. Συνήθως έχουνε γλυκαντικές ουσίες, διάφορα φυτικά λίπη και άλλες βλακείες :-?

ΥΓ. Το αμυγδαλοβούτυρο είναι καλή πηγή ασβεστίου και το βούτυρο κάσιους καλή πηγή σιδήρου. Τα είχα ψάξει αυτά πολύ όταν ήμουνα χορτοφάγος στην Αγγλία.

amande
02-03-11, 20:33
Από τότε που ανακάλυψα το iherb σχεδόν κατήργησα τα μαγαζιά με τα βιολογικά! Χθες πήρα αγριόριζο και κόκκινη κινοά.
Rosie αυτή πήρες http://www.iherb.com/Eden-Foods-Organic-Red-Quinoa-Whole-Grain-16-oz-454-g/21440?at=0 ?

Rosie
02-03-11, 21:39
Ναι, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κόκκινη κινόα και πάντα είχα την απορία γιατί διάβασα ότι είναι πιο νόστιμη και γλυκειά!

soevan07
02-03-11, 23:12
Εμείς το τρώμε χρόνια τώρα γιατί μας αρέσει πολύ.
Είναι άριστη πηγή πρωτεϊνης.
Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν είναι εύκολο να βρεις ποιοτικούς φυστικοβούτυρους, δηλ. να έχουνε μόνο βιολογικά φυστίκια. Συνήθως έχουνε γλυκαντικές ουσίες, διάφορα φυτικά λίπη και άλλες βλακείες

Eγω παρήγγειλα αυτό (http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=167).
Ας ελπίσουμε οτι θα είναι καλό. :-?

Βρε Rosie μου τις είδα αυτές που λες...
...πολύ πλαστικούρα ήταν και χαλάστηκα λιγάκι!

Τελικά πήρα γυάλινα τάπερ απο αυτά που πάνε και στην κατάψυξη.
Ελπίζω να τα βολευτώ.

ΥΓ: Παρήγγειλα τελικά μία ανοξείδωτη παγοκυψέλη.
Θα βάζω εκεί το ζωμό και μόλις παγώνει θα το βγάζω αμέσως
και θα το βάζω στο τάπερ της κατάψυξης.
Κι έτσι μία πιστεύω οτι θα με φτάνει! ;)

Rosie
02-03-11, 23:21
Eγω παρήγγειλα αυτό (http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=167).
Ας ελπίσουμε οτι θα είναι καλό. :-?

Aυτό παίρνω στην Ελλάδα, καλούτσικος.
Ακριβό όμως εδώ πέρα 3.95, εγώ το αγοράζω 3.00!

Τελικά πήρα γυάλινα τάπερ απο αυτά που πάνε και στην κατάψυξη.
Ελπίζω να τα βολευτώ.

Αν έχεις χώρο γιατί όχι; Εγώ δεν έχω και πολύ για να βάζω γυάλινα τάπερ.
Απλά να θυμάσαι ότι το πλαστικό έχει πρόβλημα όταν έρθει σε επαφή με ζεστό φαγητό, με τα κατεψυγμένα τρόφιμα είναι ΟΚ.

novpal
02-03-11, 23:25

Λοιπόοοοον, εγώ θα σου πω για τα εξής που έχω στα παιδιά οπότε τα ξέρω:
http://www.mybabycenter.gr/index.php?target=products&product_id=30473
Αυτό είναι πλαστικό αλλά λέει πως είναι BPA, phthalates, PVC, lead free. Είναι πολύ πολύ βολικό αλλά μόνο για το σπίτι καθώς δεν έχει καπάκι.
http://www.mybabycenter.gr/index.php?target=products&product_id=30253
Αυτό υποτίθεται οτι είναι του μεγάλου, αλλά το χρησιμοποιεί & ο μικρός εδώ & πολύ καιρό (εννοώ οτι είναι εύχρηστο). Ωστόσο δεν θα σου το πρότεινα γιατί είναι ευπαθές. Ήδη έχω αλλάξει 3! Το πρώτο γιατί το παιδί δάγκωνε για να τραβήξει προς τα πάνω το στόμιο και το διέλυσε, το δέυτερο γιατί έπεσε 1 φορά και έσπασε το καπάκι. Το κράτησα αλλά χωρίς καπάκι δεν το παίρναμε έξω και έτσι πήραμε και τρίτο για το σχολείο που όμως, παρ' ότι είμαι πολύ προσεκτική στο πλύσιμο-στέγνωμα, άρχισε να μυρίζει μούχλα το στόμιο!!! Έτσι πήρα το καπάκι απο αυτό που μύριζε & το έβαλα στο δεύτερο παγουρίνο που δεν είχε καπάκι. Α, όπως κατάλαβες δεν έχει ανταλλακτικά!
http://www.mybabycenter.gr/index.php?target=products&product_id=29898
Αυτό είναι το αγαπημένο μου. Δεν παθαίνει ΤΙΠΟΤΑ, το έχει ο μικρός πάνω απο 1 χρόνο (μπορεί και παραπάνω) και πίστεψέ με έχει περάσει πολλά :) Και έχει και ανταλλακτικά http://www.mybabycenter.gr/index.php?target=products&product_id=30344 !!!
Ελπίζω να βοήθησα!

fairy's mom
03-03-11, 08:32

Κι εγώ από τότε που ανακάλυψα εσένα έχω αδειάσει τον τραπεζικό μου λογαριασμό!!! :lol::lol::lol:

Κάθε βδομάδα όλο και κάτι καινούριο θα πάρω και θα δοκιμάσω και μάλιστα μέχρι τώρα μας έχουν αρέσει. Τώρα είναι η σειρά του κόκκινου κινόα :D

soevan07
03-03-11, 09:20
Απλά να θυμάσαι ότι το πλαστικό έχει πρόβλημα όταν έρθει σε επαφή με ζεστό φαγητό, με τα κατεψυγμένα τρόφιμα είναι ΟΚ.

Είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα!! :lol:

Labrinoula
03-03-11, 19:36
Rosie πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου!
fairy's mom μια απτα ιδια στο τελος με τοση πελατεια απο Ελλαδα και με τετοιο τζιρο που τους κανουμε ελπιζω να μας κανουν τιποτα ειδικες προσφορες:grin:

sophiak
03-03-11, 22:34
Kαλησπερα κοριτσια!Εσεις που ψωνιζετε απο το iherb μηπως γνωριζετε οταν ενα προϊον γραφει discontinued ή out of stock περιπου ποσο καιρο κανει μεχρι να το φερουν παλι??

camouflage
03-03-11, 22:54
Λοιπόοοοον, εγώ θα σου πω για τα εξής που έχω στα παιδιά οπότε τα ξέρω:
http://www.mybabycenter.gr/index.php?target=products&product_id=30473
Αυτό είναι πλαστικό αλλά λέει πως είναι BPA, phthalates, PVC, lead free. Είναι πολύ πολύ βολικό αλλά μόνο για το σπίτι καθώς δεν έχει καπάκι.
http://www.mybabycenter.gr/index.php?target=products&product_id=30253
Αυτό υποτίθεται οτι είναι του μεγάλου, αλλά το χρησιμοποιεί & ο μικρός εδώ & πολύ καιρό (εννοώ οτι είναι εύχρηστο). Ωστόσο δεν θα σου το πρότεινα γιατί είναι ευπαθές. Ήδη έχω αλλάξει 3! Το πρώτο γιατί το παιδί δάγκωνε για να τραβήξει προς τα πάνω το στόμιο και το διέλυσε, το δέυτερο γιατί έπεσε 1 φορά και έσπασε το καπάκι. Το κράτησα αλλά χωρίς καπάκι δεν το παίρναμε έξω και έτσι πήραμε και τρίτο για το σχολείο που όμως, παρ' ότι είμαι πολύ προσεκτική στο πλύσιμο-στέγνωμα, άρχισε να μυρίζει μούχλα το στόμιο!!! Έτσι πήρα το καπάκι απο αυτό που μύριζε & το έβαλα στο δεύτερο παγουρίνο που δεν είχε καπάκι. Α, όπως κατάλαβες δεν έχει ανταλλακτικά!
http://www.mybabycenter.gr/index.php?target=products&product_id=29898
Αυτό είναι το αγαπημένο μου. Δεν παθαίνει ΤΙΠΟΤΑ, το έχει ο μικρός πάνω απο 1 χρόνο (μπορεί και παραπάνω) και πίστεψέ με έχει περάσει πολλά :) Και έχει και ανταλλακτικά http://www.mybabycenter.gr/index.php?target=products&product_id=30344 !!!
Ελπίζω να βοήθησα!

Ευχαριστώ για τις πληροφοριες! Ακομα δεν μπορουν να πιουν απο μονα τους απο ποτηρακι. Γινονται μουσκεμα. Οποτε τελικα τους πηρα τα Kleen kanteen και τα oxo tot sippy (απο vupbaby.co.uk ολα) που γινονται και παγουρακι και ποτηρακι αντιστοιχα αργοτερα. Ελπιζω να κρατησουν. Διαβασα για το safe sippy 2 οτι εχει μια επιστρωση απο μεσα που σε ορισμενες περιπτωσεις μπορει να βγει αμα τη δαγκωνει...και επειδη τους φοβαμαι δε το πηρα. Τωρα τα Klean kanteen μου φαινονται απο την αλλη λιγο μη μου απτου,δηλ θα αντεξουν στα κοπανηματα; ειδωμεν..

Labrinoula
04-03-11, 01:40
Ευχαριστώ για τις πληροφοριες! Ακομα δεν μπορουν να πιουν απο μονα τους απο ποτηρακι. Γινονται μουσκεμα. Οποτε τελικα τους πηρα τα Kleen kanteen και τα oxo tot sippy (απο vupbaby.co.uk ολα) που γινονται και παγουρακι και ποτηρακι αντιστοιχα αργοτερα. Ελπιζω να κρατησουν. Διαβασα για το safe sippy 2 οτι εχει μια επιστρωση απο μεσα που σε ορισμενες περιπτωσεις μπορει να βγει αμα τη δαγκωνει...και επειδη τους φοβαμαι δε το πηρα. Τωρα τα Klean kanteen μου φαινονται απο την αλλη λιγο μη μου απτου,δηλ θα αντεξουν στα κοπανηματα; ειδωμεν..

Εμεις εχουμε το safe sippy http://www.mybabycenter.gr/index.php?target=products&product_id=29898 και η μικρη το εχει βολευτει παρα πολυ μαλιστα πινει απο το καλαμακι μονο και ειναι και ανθεκτικο (τοχει κανει σφεντονα απειρες φορες;)). Να σε ρωτησω ομως τι εννοουσες με την επιστρωση για να εχω το νου μου:shock: . Εκτος αν εννοεις τα ανταλλακτικα που απο καλαμακι το κανεις κυπελακι, τα οποια ομως για να βγουν πρεπει να ξεβιδωσεις το πανω μερος του ποτηριου και ειναι δυσκολο να το κανει ενα παιδακι.

fairy's mom
04-03-11, 07:52
Kαλησπερα κοριτσια!Εσεις που ψωνιζετε απο το iherb μηπως γνωριζετε οταν ενα προϊον γραφει discontinued ή out of stock περιπου ποσο καιρο κανει μεχρι να το φερουν παλι??
Δεν αργούν πολύ! Βάλε να ειδοποιηθείς και θα σου στείλουν μειλ όταν έρθει το προιον που θέλεις.

Τωρα τα Klean kanteen μου φαινονται απο την αλλη λιγο μη μου απτου,δηλ θα αντεξουν στα κοπανηματα; ειδωμεν..
Μην τα φοβάσαι! Η δικιά μου που είναι καπετάν Δερβέναγας και όλο τα κοπανάει κάτω μια χαρά αντέχει!

fairy's mom
04-03-11, 07:54
fairy's mom μια απτα ιδια στο τελος με τοση πελατεια απο Ελλαδα και με τετοιο τζιρο που τους κανουμε ελπιζω να μας κανουν τιποτα ειδικες προσφορες:grin:

Καλέ αυτοί θα αναρωτιούνται με τόση οικονομική κρίση πού τα βρίσκουμε...:D Άντε να τους εξηγήσεις πόσο έχουν εδώ τα βιολογικά - οργανικά προιόντα!

camouflage
04-03-11, 10:19
Δεν αργούν πολύ! Βάλε να ειδοποιηθείς και θα σου στείλουν μειλ όταν έρθει το προιον που θέλεις.

Μην τα φοβάσαι! Η δικιά μου που είναι καπετάν Δερβέναγας και όλο τα κοπανάει κάτω μια χαρά αντέχει!

μακαρι :) μια χαρα τοτε..ειχαμε κατι αλλα stainless steel (οχι τα προαναφερθεντα) πιο πριν, και απο τη κακομεταχειριση, τα δαγκωματα κλπ στο στομιο ειχε φυγει η μπογια (%#$#$^ μπλιαχ!), ειχαν ψιλοστραβωσει και ειχαν πολλα βαθουλωματα. Εκαναν τη δουλεια τους αλλα τα μωρα δαγκωσαν και λιγο μπογια οποτε...αποσυρση!!

camouflage
04-03-11, 10:24
Εμεις εχουμε το safe sippy http://www.mybabycenter.gr/index.php?target=products&product_id=29898 και η μικρη το εχει βολευτει παρα πολυ μαλιστα πινει απο το καλαμακι μονο και ειναι και ανθεκτικο (τοχει κανει σφεντονα απειρες φορες;)). Να σε ρωτησω ομως τι εννοουσες με την επιστρωση για να εχω το νου μου:shock: . Εκτος αν εννοεις τα ανταλλακτικα που απο καλαμακι το κανεις κυπελακι, τα οποια ομως για να βγουν πρεπει να ξεβιδωσεις το πανω μερος του ποτηριου και ειναι δυσκολο να το κανει ενα παιδακι.

μου φαινεται το διαβασα σε ενα review - (μαλλον διαβασα too many reviews!) - οτι στο εσωτερικο του εχει μια επιστρωση. Απο οτι καταλαβα το υγρο δεν ερχεται σε επαφη κατευθειαν με το stainless steel αλλα με μια επιστρωση απο ενα αλλο υλικο. Εσυ που το εχεις μπορεις να το καταλαβεις αν ισχυει (κανεις αλλος δε το ειπε παντως)... Θα το ψαξω και αν το ξαναβρω θα βαλω το λινκ.

Rosie
04-03-11, 11:02
Καλέ αυτοί θα αναρωτιούνται με τόση οικονομική κρίση πού τα βρίσκουμε...:D Άντε να τους εξηγήσεις πόσο έχουν εδώ τα βιολογικά - οργανικά προιόντα!

Έλα ντε, σκέψου πόσα βγάζουνε οι έμποροι εδώ πέρα για να μας συμφέρει τόσο να ψωνίζουμε από Αμερική!

fairy's mom
04-03-11, 11:47
Έλα ντε, σκέψου πόσα βγάζουνε οι έμποροι εδώ πέρα για να μας συμφέρει τόσο να ψωνίζουμε από Αμερική!

Kai πέρα από το οικονομικό κομμάτι που είναι δράμα, τι να πεις για την ποιότητα. Δεν μπορώ να συγκρίνω πχ ένα ταχίνι από ωμο σουσάμι με ένα από ψημένο...

camouflage
04-03-11, 13:26
Kai πέρα από το οικονομικό κομμάτι που είναι δράμα, τι να πεις για την ποιότητα. Δεν μπορώ να συγκρίνω πχ ένα ταχίνι από ωμο σουσάμι με ένα από ψημένο...

Παντως μου κανει εντυπωση τα στοιχεια που εχει το iherb για την ημερομηνια λήξης των προιοντων. Τα συμβατικα καλλυντικα/προιοντα ομορφιας έχουν ημερομηνια λήξης το πολύ 12Μ από το άνοιγμα (απο οτι δειχνει το σηματακι πισω), δεν πρεπει να τα βαζεις λεει αν περασει ο καιρος αυτος.. Ενω τα προιοντα στο iherb λενε μεχρι 2013 κλπ, σε οσα εχω κοιταξει τουλαχιστο 2 χρονια μετα. Τωρα αυτο ειναι καλο υποθετω; Τα αλλα με τοσα συντηρητικα δεν κρατανε..

Rosie
04-03-11, 13:57
Ενω τα προιοντα στο iherb λενε μεχρι 2013 κλπ, σε οσα εχω κοιταξει τουλαχιστο 2 χρονια μετα. Τωρα αυτο ειναι καλο υποθετω; Τα αλλα με τοσα συντηρητικα δεν κρατανε..

Aν δεν τα ανοίξεις θα πάνε μέχρι το 2013 για παράδειγμα.
Αν τα ανοίξεις κρατάνε για 12-18 μήνες περίπου.

camouflage
04-03-11, 14:32
Aν δεν τα ανοίξεις θα πάνε μέχρι το 2013 για παράδειγμα.
Αν τα ανοίξεις κρατάνε για 12-18 μήνες περίπου.

α, οκ, ετσι βγαζει νοημα, ευχαριστώ

Και κατι αλλο, ενα αφρολουτρο απο iherb μου εφτασε σπασμένο-ειχε χυθει ολο έξω :cry:. Ειναι προθυμοι να το αντικαταστήσουν; σας εχει τύχει;

angelino77
04-03-11, 18:21
κορίτσια καλησπέρα, επειδή οι σελίδες είναι πολλές και ο χρόνος λίγος ;-)
μπορεί κάποια κοπέλα να με βοηθήσει στο εξής: ψαχνω κάποιο προιόν ή μιξη προιόντων για να αντικαταστήσω την χλωρίνη. 3 πνευμονολόγοι μου απαγόρευσαν την χρήση της καθως και το οινόπνευμα ως μέσο απολύμανσης.
Πήρα dettol αλλά θα ήθελα κάποιο φυσικό ή βιολογικό που να απολυμαίνει (κυρίως για τι μπάνιο,παιχνίδια κλπ)
Καμιά συμβουλή απ'τους ειδικούς?? :):):)

fairy's mom
04-03-11, 18:40
http://www.goodnessdirect.co.uk/cgi-local/frameset/detail/905638_Bentley_Organic_Toy_Sanitizer_500ml.html

Εγώ πήρα αυτό για τα παιχνίδια της μικρής, το γιογιό, το μπανάκι της κλπ. Αλλά υπάρχουν καθαριστικά της Sonnet που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις για απολύμανση ή το κλασικό σχήμα της Soevan σόδα με ξύδι

sophiak
04-03-11, 21:48

Ευχαριστω!

marsolan
05-03-11, 02:20
α, οκ, ετσι βγαζει νοημα, ευχαριστώ

Και κατι αλλο, ενα αφρολουτρο απο iherb μου εφτασε σπασμένο-ειχε χυθει ολο έξω :cry:. Ειναι προθυμοι να το αντικαταστήσουν; σας εχει τύχει;

Μου εχει τυχει και μου επεστρεψαν αμεσα τα χρηματα στην καρτα....
Τους εξηγησα οτι η συσκευασια που του ειχαν κανει δεν ηταν κι η καλυτερη...ενα απλο δεσιμο με ταινια στο στομιο.

marsolan
05-03-11, 02:27

:rolleyes::rolleyes:κι εγω!!
Σε παρακαλω μπορεις να μου δωσεις λινκ για το αγριορυζο??

3 πνευμονολόγοι μου απαγόρευσαν την χρήση της καθως και το οινόπνευμα ως μέσο απολύμανσης.

το οινοπνευμα γιατι???θελω να πω...συγκεκριμενα για εσενα η γενικα δεν ειναι οτι καλυτερο οπως η χλωρινη??

kinkajoujou
05-03-11, 03:59
καλησπέρα κορίτσια, έχω παρακολουθήσει λίγο το θέμα και διαπιστώνω ότι τα περισσότερα που αναφέρετε τα βρίσκω στο σούπερ μάρκετ μας και πολύ χαίρομαι!

μια γρήγορη ερώτηση: θέλω να πάρω tea tree oil για να το χρησιμοποιώ στο πλυντήριο για τα ρούχα της μικρής, γιατί τα πλυντήρια εδώ είναι κοινόχρηστα, πλένει όλη η πολυκατοικία στα ίδια. Αν θυμάμαι καλά έχει απολυμαντικές ιδιότητες, σωστά; Το προσθέτω στη θήκη του απορρυπαντικού από την αρχή της πλύσης; Σε ποια ποσότητα;

Ευχαριστώ! :D

TARA
05-03-11, 09:10
μια γρήγορη ερώτηση: θέλω να πάρω tea tree oil για να το χρησιμοποιώ στο πλυντήριο για τα ρούχα της μικρής, γιατί τα πλυντήρια εδώ είναι κοινόχρηστα, πλένει όλη η πολυκατοικία στα ίδια.

Συγνωμη για το ασχετο, αλλα ανεκαθεν ειχα αυτη την απορια. Γιατι τα πλυντηρια εκει ειναι κοινοχρηστα και δεν παιρνει ο καθενας το δικο του?:confused:

Rosie
05-03-11, 10:15
Αυτό είναι το αγριόρυζο: http://www.iherb.com/Lundberg-Organic-Wild-Rice-8-oz-227-g/13468?at=0

Τελευταία μου είχε στείλει σε ποσότητα μια φίλη μου από τον Καναδα.
Το μούλιαζα όλο το βράδυ και δεν χρειαζότανε βράσιμο. Το κρατούσα στο ψυγείο και το πρόσθετα στις σαλάτες (έτσι μου είχε πει ότι συνηθίζουν να το σερβίρουν εκεί) και γινόντουσαν πολύ νόστιμες.

Εγώ βάζω 7-10 σταγόνες ΤΤΟ στη θήκη του απορρυπαντικού αλλά όχι σ' όλες τις πλύσεις, σε ρούχα όπως πετσέτες μπάνιου, χεριών και κουζίνας, πανάκια καθαρισμού, εσώρουχα κτλ.

Κι εγώ τόσα χρόνια στην Αγγλία κοινόχρηστα πλυντήρια και στεγνωτήρια χρησιμοποιούσα. Δεν ήτανε και τα καλύτερα αλλά επειδή είναι μεγάλα-επαγγελματικά τελείωνα όλη την μπουγάδα μου της βδομάδας (πλύσιμο-στέγνωμα) σε λιγότερο από ώρα!

angelino77
05-03-11, 10:53
http://www.goodnessdirect.co.uk/cgi-local/frameset/detail/905638_Bentley_Organic_Toy_Sanitizer_500ml.html

Εγώ πήρα αυτό για τα παιχνίδια της μικρής, το γιογιό, το μπανάκι της κλπ. Αλλά υπάρχουν καθαριστικά της Sonnet που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις για απολύμανση ή το κλασικό σχήμα της Soevan σόδα με ξύδι

καλημέρα και ευχαριστώ γαι την απάντηση :)
θα το δοκιμάσω σίγουρα αυτό που προτείνεις για τα παιχνίδια κλπ πράγματα των παιδιών.
Τα άλλα που αναφερεις της Sonnet για απολύμανση σπιτιού θα τα βρώ στο ίδιο σάιτ? δεν το έψαξα καθόλου για αυτό ρωτάω:D:D:D

Όσο για το οινόπνευμα το είχε πει ένας γιατρός σε μια φίλη που ειχε τα παιδιά της στο νοσκομείο με βροχιολίτιδα. Οι έντονες μυριωδές πειράζουν στο άσθμα και είπα να το καταργήσω και αυτό ;);)

camouflage
05-03-11, 15:43
Μου εχει τυχει και μου επεστρεψαν αμεσα τα χρηματα στην καρτα....
Τους εξηγησα οτι η συσκευασια που του ειχαν κανει δεν ηταν κι η καλυτερη...ενα απλο δεσιμο με ταινια στο στομιο.

Ετσι μου τα εβαλαν και εμενα ολα τα μπουκαλακια. Ε,το ενα δεν αντεξε, παει. Ειπαν για ρεφαντ. (μου εκανε εντυπωση που αμεσως ανανεωσαν την παραγγελια στο σαιτ, σβηνοντας το προιον με σημειωση damaged και ανανεωση του ποσου !!). Ευχαριστώ για την απαντηση!

kinkajoujou
05-03-11, 19:20
Εγώ βάζω 7-10 σταγόνες ΤΤΟ στη θήκη του απορρυπαντικού αλλά όχι σ' όλες τις πλύσεις, σε ρούχα όπως πετσέτες μπάνιου, χεριών και κουζίνας, πανάκια καθαρισμού, εσώρουχα κτλ.

Κι εγώ τόσα χρόνια στην Αγγλία κοινόχρηστα πλυντήρια και στεγνωτήρια χρησιμοποιούσα. Δεν ήτανε και τα καλύτερα αλλά επειδή είναι μεγάλα-επαγγελματικά τελείωνα όλη την μπουγάδα μου της βδομάδας (πλύσιμο-στέγνωμα) σε λιγότερο από ώρα!

Ευχαριστώ για την απάντηση, το θέλω πιο πολύ για τα ρούχα του μωρού, ίσως και τα δικά μας εσώρουχα και τέτοια. Είδα στο Σ/Μ έχουν ένα μπουκαλάκι με λίγα ml γύρω στα 7-8 δολάρια, θα το δοκιμάσω και μετά θα το παραγγείλω και από iherb.

ΤΑΡΑ δεν ξέρω με ποια λογική έχουν κοινόχρηστα πλυντήρια, όντως βολεύουν λόγω μεγέθους, αλλά από την άλλη η πλύση διαρκεί 36 λεπτά μόνο :shock: και η υψηλότερη θερμοκρασία είναι οι 60 βαθμοί. Η θερμοκρασία δεν με ενοχλεί τόσο, τα περισσότερα στους 40 τα πλένω, αλλά σε 36 λεπτά ούτε να μουλιάσουν δεν προλαβαίνουν τα ρούχα :-|

camouflage
05-03-11, 23:09
Κοριτσια θέλω να πάρω πραγματα απο το apo-rot.de που τα έχει πολυ φτηνότερα απο αλλα σαιτ. Εχει παρει καμια σας, ειχατε κανενα προβλημα; Απαντανε σε αγγλικο email, αν χρειαστει κατι να τους πω δεν ξερω Γερμανικα; τι να κανω, να το τολμησω;

ΦΙΒΙ
06-03-11, 12:49
μηπως εχει καποια κοπελα υποψην της βιολογικα συμπληρωματα σιδηρου για ενηλικους?να χρησιμοποιει δηλαδη καποιο συμπληρωμα κ να ειναι ευχαριστημενη.

sophiak
06-03-11, 14:26
Kαλησπερα κοριτσια!Παρακολουθοντας καιρο το θεμα σας παραγγειλα απο το iherb το αφρολουτρο nature's baby organics βανιλια-μανταρινι!Το δοκιμασα 3-4 μερες στη μικρη μου πλενοντας την τοπικα στην αλλαγη της πανας και επειτα εδω και 3 μερες την πλενω αποκλειστικα!Χθες ειδα ομως 3-4 σπυρακια στην πλατη της!Εβαλα λιγο ταλκ και εφυγαν σχεδον αμεσως!Λετε να ειναι απο το αφρολουτρο?Σκεφτηκα επεισης μηπως ιδρωσε στον υπνο της και τα εβγαλε!Για πειτε μου την γνωμη σας!

fairy's mom
06-03-11, 16:46
Κοριτσια θέλω να πάρω πραγματα απο το apo-rot.de που τα έχει πολυ φτηνότερα απο αλλα σαιτ. Εχει παρει καμια σας, ειχατε κανενα προβλημα; Απαντανε σε αγγλικο email, αν χρειαστει κατι να τους πω δεν ξερω Γερμανικα; τι να κανω, να το τολμησω;
Έχω παραγγείλει 2 φορές γάλατα και κρέμες. Σε 1 βδομάδα τα φέρνει στο σπίτι η ups. Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Και δεν έχει χρειαστεί να τους ενοχλήσω, γιατί μου στέλνουν το λινκ που μπορώ και παρακολουθώ τη διαδρομή του δέματός μου μέχρι να προσγειωθεί Αθήνα. Ελπίζω να σε κάλυψα!

μηπως εχει καποια κοπελα υποψην της βιολογικα συμπληρωματα σιδηρου για ενηλικους?να χρησιμοποιει δηλαδη καποιο συμπληρωμα κ να ειναι ευχαριστημενη.
Εγώ παίρνω το floradix της salus που είναι φυτικό. Μέχρι στιγμής το παίρνω από το feelunique που είναι χωρίς μεταφορικά και παραγγέλνω μαζί και καμία κρέμα καλλυντική. Αλλά δεν θυμάμαι αν έχει τα 500μλ ή μόνο τα 250. για δες το. Αν θες τα 500 σίγουρα μπορείς να το πάρεις από εδώ
http://www.lifeandlooks.com/floradix-liquid-iron-formula-500ml.html

Kαλησπερα κοριτσια!Παρακολουθοντας καιρο το θεμα σας παραγγειλα απο το iherb το αφρολουτρο nature's baby organics βανιλια-μανταρινι!Το δοκιμασα 3-4 μερες στη μικρη μου πλενοντας την τοπικα στην αλλαγη της πανας και επειτα εδω και 3 μερες την πλενω αποκλειστικα!Χθες ειδα ομως 3-4 σπυρακια στην πλατη της!Εβαλα λιγο ταλκ και εφυγαν σχεδον αμεσως!Λετε να ειναι απο το αφρολουτρο?Σκεφτηκα επεισης μηπως ιδρωσε στον υπνο της και τα εβγαλε!Για πειτε μου την γνωμη σας!
Ίσως αν την πειράζουν τα εσπεριδοειδή. Πρέπει να το παρακολουθήσεις κάποιες μέρες ακόμα για να σιγουρευτείς.
Εγώ πήρα για μωρά της Neals Yeard Remedies και μου έχει αρέσει πάρα πολύ! Πλέον καθιερώθηκε!

fairy's mom
06-03-11, 21:17
Nα σας πω και κάτι εντυπωσιακό? Στις 1η Μαρτίου έκανα παραγγελία από το littleacornstomightyoaks και ήρθε ειδοποίηση από τα ελτα την Πέμπτη στις 3 Μαρτίου :shock: και τα παρέλαβα στις 4/3:!: Δεν ξέρω πώς έγινε αυτό, αλλά δικαιολογούν με το παραπάνω την αύξηση των μεταφορικών στα 6€.

Επίσης να πω ότι μέχρι στιγμής έχω παραγγείλει ένα σωρό πράγματα από έξω και έχουν έρθει άθικτα. Μία φορά έκανα παραγγελία από ελλάδα από το γνωστό κατάστημα με τις κοιραλοιφές και μου ήρθε με σπασμένο καπάκι. :-( Την ενημέρωσα αμέσως και μου είπε ότι θα μου στείλει ένα καπάκι με ελτά.

Και μια που μιλάω για εντυπώσεις να σας πω κάτι να το προσέξετε όσες κάνετε ομοιοπαθητική, για να μην την πατήσετε όπως εγω. Από τα badger το balm για σκασμένες φτέρνες και για τον πονοκέφαλο έχει μέσα μέντα...άρα απαγορευτικό. Εγώ δεν το πρόσεξα, αλλά δεν πειράζει, θα τα χρησιμοποιεί ο άντρας μου.

Rosie να σε ρωτήσω κάτι? Είχες γράψει σε άλλο τόπικ ότι για να μην πάνε χαμένα τα μεταφορικά από iheb είχες παραγγείλει κάτι αιθέρια έλαια. Ποια εταιρία προτιμάς και για τι χρήση, δλδ καθαριστικά ή και για επαφή με το δέρμα? Επίσης από το ίδιο σάιτ από πού παίρνεις cranberries? Και αυτά όπως όλα είναι πανάκριβα εδώ στην Ελλάδα :sad:

camouflage
06-03-11, 21:57
Έχω παραγγείλει 2 φορές γάλατα και κρέμες. Σε 1 βδομάδα τα φέρνει στο σπίτι η ups. Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Και δεν έχει χρειαστεί να τους ενοχλήσω, γιατί μου στέλνουν το λινκ που μπορώ και παρακολουθώ τη διαδρομή του δέματός μου μέχρι να προσγειωθεί Αθήνα. Ελπίζω να σε κάλυψα!

Εγώ πήρα για μωρά της Neals Yeard Remedies και μου έχει αρέσει πάρα πολύ! Πλέον καθιερώθηκε!

Ευχαριστώ για την απάντηση! θα το τολμησω μου φαινεται, αφου εχει τρακινκ. Απο που πήρες τα neals yeard remedies?

amande
06-03-11, 23:16
camouflage τα neals yard μπορείς να τα πάρεις είτε απο το site τους (με ακριβούτσικα μεταφορικά αν θυμάμαι) είτε απο το www.feelunique.com με δωρεάν μεταφορικά (εγω απο εκεί παίρνω)

camouflage
06-03-11, 23:20
camouflage τα neals yard μπορείς να τα πάρεις είτε απο το site τους (με ακριβούτσικα μεταφορικά αν θυμάμαι) είτε απο το www.feelunique.com με δωρεάν μεταφορικά (εγω απο εκεί παίρνω)

ευχαριστώ!

Κάτι άλλο, θέλω να παραγγείλω μαξιλάρια για τα παιδια απο φυσικά υλικά, βλεπω δεν εχουμε βαλει στη λιστα αντιστοιχα σαιτ και το onlygreen που μπηκα δεν εχει πια μαξιλάρια απο οτι ειδα..εκτος αν εκανα λαθος..Καμια αλλη προταση;

sophiak
06-03-11, 23:38
[QUOTE=
Ίσως αν την πειράζουν τα εσπεριδοειδή. Πρέπει να το παρακολουθήσεις κάποιες μέρες ακόμα για να σιγουρευτείς.
Εγώ πήρα για μωρά της Neals Yeard Remedies και μου έχει αρέσει πάρα πολύ! Πλέον καθιερώθηκε![/QUOTE]

Δε θα ειχαμε θεμα και οταν τα τρωει?Απο 8 μηνων τρωει πορτοκαλι και απο 10 μανταρινι!Τωρα ειναι 13 μηνων!Θα την παρακολουθησω λιγες μερες ακομα, αν και σημερα εχουν σβησει ολα εκτος απο ενα.Τελικα ισως να ιδρωσε χθες στο αυτοκινητο!!Ελπιζω να ειναι αυτο πρωτα απο ολα για να μην εχει θεμα το λουλουδι μου και δευτερον γιατι μου αρεσει πολυ...και εχω παραγγειλει και αλλα 2!!!:D

ΦΙΒΙ
07-03-11, 08:48
[QUOTE=fairy's mom;1934019]

Εγώ παίρνω το floradix της salus που είναι φυτικό. Μέχρι στιγμής το παίρνω από το feelunique που είναι χωρίς μεταφορικά και παραγγέλνω μαζί και καμία κρέμα καλλυντική. Αλλά δεν θυμάμαι αν έχει τα 500μλ ή μόνο τα 250. για δες το. Αν θες τα 500 σίγουρα μπορείς να το πάρεις από εδώ
http://www.lifeandlooks.com/floradix-liquid-iron-formula-500ml.html
σ ευχαριστω πολυ fairy's mom!!θα κοιταξω στο feelunique και αν δεν εχει των 500ml θα παρω 2 των 250ml. να σαι καλα!

ditop
07-03-11, 15:58
Οταν λες φυτικο το Φλορανδιξ τι εννοεις. Δεν υπαρχει φυτικο σκευασμα σιδηρου υπαρχει οργανικό, και οργανικο συμαινει απο ζωο.

ΦΙΒΙ
07-03-11, 19:37
Οταν λες φυτικο το Φλορανδιξ τι εννοεις. Δεν υπαρχει φυτικο σκευασμα σιδηρου υπαρχει οργανικό, και οργανικο συμαινει απο ζωο.

ναι τα οργανικα σκευασματα ειναι ζωικης προελευσης.η κοπελα θα ηθελε να γραψει φυσικο προιον κ οχι φυτικο...

Rosie
08-03-11, 00:14

http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1934986&postcount=3910
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1935034&postcount=3913

Rosie
08-03-11, 00:19
Rosie να σε ρωτήσω κάτι? Είχες γράψει σε άλλο τόπικ ότι για να μην πάνε χαμένα τα μεταφορικά από iheb είχες παραγγείλει κάτι αιθέρια έλαια. Ποια εταιρία προτιμάς και για τι χρήση, δλδ καθαριστικά ή και για επαφή με το δέρμα? Επίσης από το ίδιο σάιτ από πού παίρνεις cranberries? Και αυτά όπως όλα είναι πανάκριβα εδώ στην Ελλάδα :sad:

Αυτά είναι τα cranberries που έχω πάρει και είναι πολύ νόστιμα!
http://www.iherb.com/Eden-Foods-Organic-Dried-Cranberries-4-oz-113-g/13843?at=0

Από αιθέρια έλαια έχω πάρει κυρίως της Now Foods, αυτό για το πλυντήριο των πιάτων http://www.iherb.com/Now-Foods-Lemon-Oil-1-fl-oz-30-ml/928?at=0 και ένα από πεύκο γιατί μ' άρεσει να το καίω στο diffuser και να το στάζω πάνω στα κούτσουρα που βάζω στο τζάκι!
Τελευταία πήρα κι αυτό (για να το καίω) αλλά δεν το δοκίμασα ακόμη:
http://www.iherb.com/Aura-Cacia-Jasmine-Absolute-in-Jojoba-Oil-0-5-fl-oz-15-ml/18037?at=0

kinkajoujou
08-03-11, 03:50
για το σίδηρο που συζητάτε, μήπως το μπέρδεμα γίνεται με το οργανικός και το organic στα αγγλικά; το organic αποδίδεται ως βιολογικός στα ελληνικά, π.χ. organic produce είναι τα βιολογικά προϊόντα. από αυτή την άποψη το floradix είναι organic μεν, δλδ βιολογικό, αλλά δεν είναι οργανικός ο σίδηρός του, εφόσον είναι φυτικής προέλευσης. Το έδινα κι εγώ της μικρής, εδώ πέρα βέβαια είναι πανάκριβο, λόγω εισαγωγής από Ευρώπη, τα 500 έχουν 39 δολάρια.

για αποξηραμένα cranberries, blueberries και πολύ ωραίους ωμούς ξηρούς καρπούς, υπάρχει ένα μαγαζάκι στη Ν. Σμύρνη, δεν θυμάμαι πώς λέγεται ο δρόμος, αλλά είναι ακριβώς απέναντι από την πλατεία, κάθετος στην Ελ. Βενιζέλου, και στη γωνία με τη Βενιζέλου έχει ένα κατάστημα Swarowski. όταν ήμασταν Αθήνα ψωνίζαμε πάρα πολύ από εκεί, το έχει ένας πολύ εξυπηρετικός κυριούλης. Είχε και goji berries (για όποιον μπορεί να τα φάει :D). Παίρναμε θυμάμαι τέτοια εποχή και χαλβά βιολογικό πολύ ωραίο. Αν έχω την κάρτα του μαζί μου εδώ θα επανέλθω με περισσότερα στοιχεία.

sofaki1978
08-03-11, 13:41
δωρεαν μεταφορικα το iherb για αγορες απο 40 δολαρια και πανω.μεχρι τελος μαρτιου η προσφορα.

Rosie
08-03-11, 14:35
δωρεαν μεταφορικα το iherb για αγορες απο 40 δολαρια και πανω.μεχρι τελος μαρτιου η προσφορα.

:grin:

Ευχαριστούμε!

fairy's mom
08-03-11, 15:04
Rosie μου χίλια ευχαριστώ! Όπως πάντα είσαι τόσο εξυπηρετική!!!

για το σίδηρο που συζητάτε, μήπως το μπέρδεμα γίνεται με το οργανικός και το organic στα αγγλικά;

Ναι, λύθηκε το θέμα στο τόπικ θηλασμός σε μωρά με αλλεργίες.

Ευχαριστούμε!
Σήμερα είχα σκοπό να κάνω παραγγελία!

Labrinoula
09-03-11, 13:02
:)Δε θα ειχαμε θεμα και οταν τα τρωει?Απο 8 μηνων τρωει πορτοκαλι και απο 10 μανταρινι!Τωρα ειναι 13 μηνων!Θα την παρακολουθησω λιγες μερες ακομα, αν και σημερα εχουν σβησει ολα εκτος απο ενα.Τελικα ισως να ιδρωσε χθες στο αυτοκινητο!!Ελπιζω να ειναι αυτο πρωτα απο ολα για να μην εχει θεμα το λουλουδι μου και δευτερον γιατι μου αρεσει πολυ...και εχω παραγγειλει και αλλα 2!!!:D

Και μενα η μικρη μου πουχει ατοπικη δερματιτιδα δεν την εχει πειραξει αυτο το αφρολουτρο οποτε περιμενε λιγο μηπως ειναι απο απο τον ιδρωτα της;)

Εχετε να μου προτεινετε βιταμινουλες για την μικρη αλλα και για μας κυριως για ενισχυση ανοσοποιητικου απο iherb?Τωρα με τα δωρεαν μεταφορικα εχω σκοπο να κανω παραγγελιες οποτε λεω μηπως παραγγειλω και βιταμινουλες:)

lilly12
09-03-11, 15:34
πήρα αυτό το αλάτι ιμαλαϊων από το iherb http://www.iherb.com/Source-Naturals-Crystal-Balance-Himalayan-Rock-Salt-Fine-Grind-12-oz-340-g/19134?at=0
το έχει δοκιμάσει καμιά σας; Μπορώ να το χρησιμοποιήσω και στο μαγείρεμα ή δεν κάνει;

Natly
10-03-11, 06:23
πήρα αυτό το αλάτι ιμαλαϊων από το iherb http://www.iherb.com/Source-Naturals-Crystal-Balance-Himalayan-Rock-Salt-Fine-Grind-12-oz-340-g/19134?at=0
το έχει δοκιμάσει καμιά σας; Μπορώ να το χρησιμοποιήσω και στο μαγείρεμα ή δεν κάνει;

Lilly τι εννοείς και στο μαγείρεμα,γι'αυτό δεν το πήρες?:roll::D

lilly12
10-03-11, 14:35
Lilly τι εννοείς και στο μαγείρεμα,γι'αυτό δεν το πήρες?:roll::D

sorry για τη χαζή ερώτηση αλλά είχα πάρει πιο παλιά ένα άλλο αλάτι και έγραφε πως δεν κάνει να μαγειρεύεται αλλά πρέπει να το προσθέτουμε στο τέλος, γι' αυτό ρωτάω..

Natly
10-03-11, 20:28
sorry για τη χαζή ερώτηση αλλά είχα πάρει πιο παλιά ένα άλλο αλάτι και έγραφε πως δεν κάνει να μαγειρεύεται αλλά πρέπει να το προσθέτουμε στο τέλος, γι' αυτό ρωτάω..

Α τώρα κατάλαβα..
Τι να σου πω λογικά θα κάνει αλλά μη σε πάρω και στο λαιμό μου :)

madrid05
10-03-11, 23:27
Βιολογικά κορίτσια την βοήθεια σας!!
Συγγνωμη αν ρωτάω κάτι χαζό.....μου είπαν οτι το μαρμάρινο πάτωμα του σπιτιού μπορώ να το σφουγγαρίζω με πράσινο σαπούνι(τωρα που ο μπέμπης αρχίζει να το γλύφει απο άκρη σε ακρη).
Απο που μπορω να αγοάσω σαπουνι για αυτην την χρήση?Μόνο απο μαγαζί με βιολογικά(γιατι δεν νομιζω οτι εχουμε εδω κοντά)? Και σε τι μορφη θα είναι?Πλάκα?

Natly
11-03-11, 04:47
Συγγνωμη αν ρωτάω κάτι χαζό.....μου είπαν οτι το μαρμάρινο πάτωμα του σπιτιού μπορώ να το σφουγγαρίζω με πράσινο σαπούνι(τωρα που ο μπέμπης αρχίζει να το γλύφει απο άκρη σε ακρη).
Απο που μπορω να αγοάσω σαπουνι για αυτην την χρήση?Μόνο απο μαγαζί με βιολογικά(γιατι δεν νομιζω οτι εχουμε εδω κοντά)? Και σε τι μορφη θα είναι?Πλάκα?

Νομίζω ότι κάτι τέτοιο ψάχνεις http://www.euexia.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=184&category_id=15&option=com_virtuemart&Itemid=61
Το πράσινο σαπούνι απ'ότι θυμάμαι δεν είναι και τόσο "φυσικό" γιατί το χρώμα αυτό δημιουργείται από χρωστικές..:?
Θα μπορούσες βέβαια να σφουγγαρίζεις με νερό,άσπρο ξύδι και λίγες σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντα,αλλά δεν ξέρω αν κάνει για μάρμαρο..:confused:

madrid05
11-03-11, 16:37
Νομίζω ότι κάτι τέτοιο ψάχνεις http://www.euexia.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=184&category_id=15&option=com_virtuemart&Itemid=61
Το πράσινο σαπούνι απ'ότι θυμάμαι δεν είναι και τόσο "φυσικό" γιατί το χρώμα αυτό δημιουργείται από χρωστικές..:?
Θα μπορούσες βέβαια να σφουγγαρίζεις με νερό,άσπρο ξύδι και λίγες σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντα,αλλά δεν ξέρω αν κάνει για μάρμαρο..:confused:
Eυχαριστω πολύ....μου ειπαν για μαρμαρι θελει πρασινο σαπούνι.Μαλλον τα σημερινα "πρασινα" δεν ειναι και τόσο αγνα.Φανταζομαι παλαιοτερα θα ηταν λιγοτερο πειραγμενα.

ZIMAROULIS
11-03-11, 22:11

H εταιρεία ECOVER έχει καθαριστικό πατώματος που δεν χρειάζεται ξέβγαλμα που είναι για μάρμαρα, δες το λινκ που σου βάζω
http://www.ecokosmos.com/index.php/site/Product/135
To πράσινο σαπούνι είναι μπελάς πρώτον διότι θέλει δεύτερο χέρι μόνο με νερό γιατί αφήνει σημάδια και δεύτερον δεν είναι τόσο αγνό, καλά σίγουρα είναι καλύτερο από αυτά τύπου Αz...x αλλά δεν νομίζω να σε βολέψει. Επίσης μία άλλη λύση είναι να μην αφήνεις να μπαίνουν με παπούτσια στο σπίτι για να μην χρειάζεται κάθε μέρα να σφουγγαρίζεις. Αν κυκλοφορείτε με παπούτσια θα χρειαστείς και κάποιο απολυμαντικό..

bimba
11-03-11, 22:33
Γεια σας bio-κοριτσια !!

Σας παρακολουθω οσο πιο συχνα μπορω και εχω μαθει πολλα απο εσάς.
Για παράδειγμα έχω γίνει κι εγώ φανατική των soap nuts και του συνδιασμού ξύδι-σόδα για καθάρισμα.
Θα ήθελα να σας προτείνω από την εμπειρία μου και τα απορυπαντικά sodasan τα οποία δε νομίζω να τα έχω δει στο τοπικ. Πιστεύω, σύμφωνα και με το cosmeticdatabase, ότι πολλά προϊόντα αυτης της εταιρίας είναι πιο "αθώα" από τα sonnet και τα ecover.

Θα ήθελα αν μπορει κάποια να με βοηθήσει..... Προσπαθώ να κάνω κι εγώ μια παραγγελία από το i-herb με αυτά τα χαρακτιριστικά
Sub total: $63.62
Shipping Weight: 8.85 lbs (4.01 kg)
μετά πατάω "proceed to checkout"
και μου βγάζει
International Airmail: Not Available .......
Γιατί?????? Τι κάνω λάθος????

spyni
11-03-11, 23:14
Γεια σας bio-κοριτσια !!

Σας παρακολουθω οσο πιο συχνα μπορω και εχω μαθει πολλα απο εσάς.
Για παράδειγμα έχω γίνει κι εγώ φανατική των soap nuts και του συνδιασμού ξύδι-σόδα για καθάρισμα.
Θα ήθελα να σας προτείνω από την εμπειρία μου και τα απορυπαντικά sodasan τα οποία δε νομίζω να τα έχω δει στο τοπικ. Πιστεύω, σύμφωνα και με το cosmeticdatabase, ότι πολλά προϊόντα αυτης της εταιρίας είναι πιο "αθώα" από τα sonnet και τα ecover.

Θα ήθελα αν μπορει κάποια να με βοηθήσει..... Προσπαθώ να κάνω κι εγώ μια παραγγελία από το i-herb με αυτά τα χαρακτιριστικά
Sub total: $63.62
Shipping Weight: 8.85 lbs (4.01 kg)
μετά πατάω "proceed to checkout"
και μου βγάζει
International Airmail: Not Available .......
Γιατί?????? Τι κάνω λάθος????

κοριτσακι μου, το ιδιο λαθος εκανα και εγω και το ελυσα πριν λιγο...εχεις βαλει παραπανω απο το επιτρεπομενο βαρος...ειναι μεχρι 1380 γραμ.....δυστυχως...και εγω εβαζα, εβαζα, νομιζοντας οτι απλα θα πληρωσω ισως κατι και τελικα εβγαζα, εβγαζα....

spyni
11-03-11, 23:16
Eυχαριστω πολύ....μου ειπαν για μαρμαρι θελει πρασινο σαπούνι.Μαλλον τα σημερινα "πρασινα" δεν ειναι και τόσο αγνα.Φανταζομαι παλαιοτερα θα ηταν λιγοτερο πειραγμενα.

μπορεις να το κανεις το πατωμα με το Αρκαδι, τις λευκες νιφαδες ομως...ειναι απολυτως αγνο(απο οσο ξερω)...

camouflage
11-03-11, 23:34
κοριτσακι μου, το ιδιο λαθος εκανα και εγω και το ελυσα πριν λιγο...εχεις βαλει παραπανω απο το επιτρεπομενο βαρος...ειναι μεχρι 1380 γραμ.....δυστυχως...και εγω εβαζα, εβαζα, νομιζοντας οτι απλα θα πληρωσω ισως κατι και τελικα εβγαζα, εβγαζα....

Μπορεις να πατησεις buy later στα προιοντα που θες να βγαλεις απο την παραγγελια και στο αποθηκευει στο wish list για να τα βαλεις αργοτερα στο καλάθι χωρις να τα ξαναψαχνεις.

amande
11-03-11, 23:35

bimba απο που τα παραγγέλνεις? και απο τι τιμές?

ania
12-03-11, 00:39

Bimba το έχεις ψάξει στο cosmeticdatabase και είναι οκ; γιατί και εγω είχα πάρει το βρεφικο απορρυπαντικό για τα ρούχα του μικρού κ ήμουν ευχαριστημένη , ήταν και σε καλύτερη τιμή από τα άλλα, αλλά δεν ήμουν σίγουρη για την "αγνότητά" του μιας κ δεν υπήρχε και στην λίστα...

Amande εγώ το αγόρασα από το βιολογατζίδικο της γειτονιάς μου και έκανε 8,80 Ευρω το 1,5lt δεν το έχω βρει μέχρι στιγμής σε κάποιο site

chatzico
12-03-11, 08:54
ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!!!

Σας διαβάζω στα πεταχτά λόγω χρόνου αλλά αποφάσισα να εντάξω αυτό το τόπικ στα θέματα που παρακολουθώ και να το διαβάσω από την 1η σελίδα.

Αυτή είναι η πρώτη μου συνεισφορά στο τόπικ, το έλαβα με μειλ από αγαπητό μου φίλο που ξετρυπώνει διάφορα τέτοια διαμαντάκια.

Η παρακάτω είναι μία λίστα χρωστικών ουσιών και προσθέτων για τρόφιμα που εκδόθηκε από το νοσοκομειακό κέντρο του Chaumont της Γαλλίας, βασισμένη σε πληροφορίες που δόθηκαν από το ερευνητικό νοσοκομείο του Villajuir, για να επιστήσει την προσοχή των καταναλωτών στα αποτελέ¬σματα των προσθέτων που χρησιμοποιούνται από τη βιομηχανία τροφίμων.
Ε100 ΑΚΙΝΔΥΝΟΕ214 ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ Ε322 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε101 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε215 ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ Ε325 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε102 ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ Ε217 ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ Ε326 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε103 ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ Ε220 ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΒΙΤ. Β12 Ε327 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε104 ΥΠΟΠΤΟ Ε221 ΕΝΤΕΡΙΚΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ Ε330 ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ
Ε105 ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ Ε222 ΕΝΤΕΡΙΚΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ Ε331 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε110 ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ Ε223 ΕΝΤΕΡΙΚΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ Ε332 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε111 ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ Ε224 ΕΝΤΕΡΙΚΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ Ε333 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε120 ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ Ε226 ΕΝΤΕΡΙΚΕΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ Ε334 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε121 ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ Ε230 ΔΕΡΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ Ε335 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε122 ΥΠΟΠΤΟ Ε231 ΔΕΡΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ Ε336 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε123 ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ Ε232 ΔΕΡΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ Ε337 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε124 ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ Ε233 ΔΕΡΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ Ε338 ΠΕΠΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
Ε125 ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ Ε236 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε339 ΠΕΠΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
Ε126 ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ Ε237 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε340 ΠΕΠΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
Ε127 ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ Ε238 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε341 ΠΕΠΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
Ε130 ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ Ε239 ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ Ε400 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε131 ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ Ε240 ΥΠΟΠΤΟ Ε401 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε132 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε241 ΥΠΟΠΤΟ Ε402 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε140 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε250 ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΠΙΕΣΗΣ Ε403 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε141 ΥΠΟΠΤΟ Ε251 ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΠΙΕΣΗΣ Ε404ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε142 ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ Ε252 ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΠΙΕΣΗΣ Ε406 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε150 ΥΠΟΠΤΟ Ε260 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε407 ΠΕΠΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
Ε151 ΥΠΟΠΤΟ Ε261 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε408 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε152 ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ Ε262 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε410 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε153 ΥΠΟΠΤΟ Ε263 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε411 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε160 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε270 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε413 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε161 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε280 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε414 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε163 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε281 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε420 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε170 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε282 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε421 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε171 ΥΠΟΠΤΟ Ε300 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε422 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε173 ΥΠΟΠΤΟ Ε301 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε450 ΠΕΠΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
Ε174 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε302 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε461 ΠΕΠΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
Ε175 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε303 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε462 ΠΕΠΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
Ε180 ΥΠΟΠΤΟ Ε304 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε463 ΠΕΠΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
Ε181 ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ Ε305 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε465 ΠΕΠΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
Ε200 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε306 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε466 ΠΕΠΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
Ε201 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε307 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε471 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε202 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε308 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε472 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε203 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε309 ΑΚΙΝΔΥΝΟ Ε473 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε210 ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ Ε311 ΕΚΖΕΜΑ Ε474 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε211 ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ Ε312 ΕΚΖΕΜΑ Ε475 ΑΚΙΝΔΥΝΟ
Ε212 ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ Ε320 ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ Ε477 ΥΠΟΠΤΟ
Ε213 ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ Ε321 ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ Ε480 ΑΚΙΝΔΥΝΟ

Η ΒΙΤΑΜΙΝΗ Β12 αφορά την ισορροπία του νευρικού συστήματος.
Ε123 – πολύ επικίνδυνο απαγορευμένο στις ΗΠΑ και Ρωσία.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ - από το γαλλικό υπουργείο υγείας 1/1/77
ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ - ουσία που μπορεί να προκαλέσει ανάπτυξη καρκινωμάτων

Ελπίζω να φαίνεται καλά, αν όχι, όποια το θέλει μπορώ να το στείλω με ε-μειλ.

fairy's mom
12-03-11, 09:24
To πράσινο σαπούνι είναι μπελάς πρώτον διότι θέλει δεύτερο χέρι μόνο με νερό γιατί αφήνει σημάδια και δεύτερον δεν είναι τόσο αγνό, καλά σίγουρα είναι καλύτερο από αυτά τύπου Αz...x αλλά δεν νομίζω να σε βολέψει. Επίσης μία άλλη λύση είναι να μην αφήνεις να μπαίνουν με παπούτσια στο σπίτι για να μην χρειάζεται κάθε μέρα να σφουγγαρίζεις. Αν κυκλοφορείτε με παπούτσια θα χρειαστείς και κάποιο απολυμαντικό..
Εγώ το διαλύω καλά σε ζεστό νερό και δεν μου αφήνει σημάδια. Αλλά βάζω μικρή ποσότητα σαπουνιού. Σημάδια δεν έχω δει πουθενά και σκέψου ότι όλο το σπιτι εκτός από τα μπάνια είναι ξύλο και μάρμαρο :? (περιττό να πω πόσο σιχαίνομαι το μάρμαρο!!) Για απολυμαντικό βάζω το ΤΤΟ.

Εγώ μαγειρεύω κανονικά με αυτό το αλάτι. Απλά τώρα θα πάρω και ένα γκρίζο που έλεγε η Rosie και θα χρησιμοποιώ αυτό στο μαγείρεμα και το άλλο ωμό. Μάρκα δεν ξέρω συγκεκριμένη, θα πάρω όποιο βρω στο βιολογικό κατάστημα που πάω.

sophiak
12-03-11, 23:04
:)

Και μενα η μικρη μου πουχει ατοπικη δερματιτιδα δεν την εχει πειραξει αυτο το αφρολουτρο οποτε περιμενε λιγο μηπως ειναι απο απο τον ιδρωτα της;)

Δεν ηταν το αφρολουτρο τελικα, μαλλον ιδρωσε στο αυτοκινητο!Αν εκανε και τα μαλλακια λιγο πιο ****** θα ηταν τελειο!:D

Rosie
13-03-11, 01:19
:)

Εχετε να μου προτεινετε βιταμινουλες για την μικρη αλλα και για μας κυριως για ενισχυση ανοσοποιητικου απο iherb?Τωρα με τα δωρεαν μεταφορικα εχω σκοπο να κανω παραγγελιες οποτε λεω μηπως παραγγειλω και βιταμινουλες:)

Δες αυτές της Garden of Life που είναι από συμπηκνωμένες τροφές και όχι χημικές.

Labrinoula
13-03-11, 12:48
Rosie ευχαριστω θα το κοιταξω
sophiak δοκιμασε και το conditioner κανει πολυ καλη δουλεια. Εμας εκτος οτι ηταν αγρια, μπερδευοντουσαν και πολυ

Labrinoula
13-03-11, 13:00
Να ρωτησω κατι επειδη ειμαι τελειως ασχετη:oops: η κινοα τι ακριβως κανει?
Την παιρνουν μονο μεγαλοι ή ειναι και για παιδια?

ania
13-03-11, 16:42
Labrinoula η κινόα είναι δημητριακό πλούσιο σε σίδηρο, φώσφορο, μαγνήσιο κ ωμέγα 3 λιπαρά και επίσης δεν περιέχει γλουτένη για όσους έχουν θέμα με αλλεργίες.
Εγώ την δίνω κ στον μικρό, τη βράζω με κολοκύθα, αρακά, καρότο κ μακαρονάκι.
Ύπάρχει κ η κόκκινη κινόα που δεν την έχω δοκιμάσει κ επίσης έχει δώσει μια συνταγή κ η Rosie που φτιαχνει στον μικρό της.

lilly12
13-03-11, 21:01
bimba απο που τα παραγγέλνεις? και απο τι τιμές?

τα sodasan τα έχει και το βιολογάδικο που ψωνίζω και έχει και μια άλλη μάρκα εξίσου καλή την almawin. Και η δύο εταιρείες είναι καλύτερες από τα ecover. Μόνο για τα πιάτα παίρνω άλλη μάρκα (sonett). Αν θέλετε να τα παραγγείλετε από ξένο site υπάρχει αυτό http://www.violey.com/en/household-goods-laundry_c_135_137.html. Προσοχή στα μεταφορικά γιατί μέχρι 2 κιλά είναι €12,90 και για κάθε επιπλέον κιλό €0,60. Βέβαια οι τιμές είναι σχεδόν 50% κάτω σε σχέση με την Ελλάδα.

amande
13-03-11, 21:44
ania kai lilly ευχαριστώ;)

bimba
14-03-11, 13:55
SPYNI και CAMOUFLAGE ευχαριστώ πολύ- πολύ. Θα δοκιμάσω αμέσως μετά να κάνω την παραγγελία.

AMANDE τα SODASAN τα αγοράζω κι εγώ από τα βιολογικά μαγαζιά της γειτονιάς. Ενδεικτικά:μαλακτικό ρούχων 750ml = 4.65 eu (40 ml/ πλύση). Συστατικά: κιτρικό οξύ,φυτικό betain, αιθέρια έλαια,βιολογική αλόη βέρα.

ANIA για παράδειγμα το μαλακτικό ρούχων έχει hazard score 2.

camouflage
14-03-11, 14:46
τα sodasan τα έχει και το βιολογάδικο που ψωνίζω και έχει και μια άλλη μάρκα εξίσου καλή την almawin. Και η δύο εταιρείες είναι καλύτερες από τα ecover. Μόνο για τα πιάτα παίρνω άλλη μάρκα (sonett). Αν θέλετε να τα παραγγείλετε από ξένο site υπάρχει αυτό http://www.violey.com/en/household-goods-laundry_c_135_137.html. Προσοχή στα μεταφορικά γιατί μέχρι 2 κιλά είναι €12,90 και για κάθε επιπλέον κιλό €0,60. Βέβαια οι τιμές είναι σχεδόν 50% κάτω σε σχέση με την Ελλάδα.

lilly εχεις πάρει απο αυτό το σαιτ απορρυπαντικά; εχει μεγάλη ποικιλία απο οτι ειδα και πολυ καλές τιμές. Απο ολα τα απορρυπαντικα πληντυρίου ρουχων ποιο συστήνεις, αν τα έχεις δοκιμάσει; sodasan, sonett ή almawin? ευχαριστώ!

soevan07
14-03-11, 15:53
Kορίτσια,
έχουμε καιρό να ανανεώσουμε τη λίστα μας!

Για θυμήστε μου τι έχουμε πει τώρα τελευταία να προσθέσουμε.........
(δεν μπορώ να βρω τα posts :-()

Ένα που θυμάμαι είναι για gel μαλλιών.....

sophiak
14-03-11, 17:50
sophiak δοκιμασε και το conditioner κανει πολυ καλη δουλεια. Εμας εκτος οτι ηταν αγρια, μπερδευοντουσαν και πολυ

Λες ε?Ε αφου το λες θα το παραγγειλω:D:D:D
Παντως η αληθεια ειναι οτι με το προηγουμενο που την ελουζα δεν ειχα θεμα!Σε ευχαριστω!!!

Tjetje
15-03-11, 20:07

Καλησπερα, καλο και γρηγορο ακουγετε .... για το dettol τι εχεις να πεις?
Και κατι ακομα.... ποσο ειναι τα μεταφορικα για το εν λογο προιον?
Ευχαριστω

bebutsiko
15-03-11, 20:44
γεια σας αστερια!συγχαρητηρια για την φανταστικη δουλεια σας!!!!
διαβαζω 2 χρονια παρεντς κ μολις προχθες σας ανακαλειψα κ χαιρομαι που με ξεστραβωσατε!!!μεχρι τωρα αγοραζα βιολογικα τροφιμα αλλα ευτυχως σας ανακαλυψα!!!
προσπαθω να διαβασω οσα εχετε γραψει, αλλα εχω ακομη πολλες σελιδες δουλεια:p...επειδη επειγομαι να παραγγειλω αποσμητικο κρυσταλο, απο το iherb λεω να το παρω, αν εχετε την καλοσυνη αναφερατε επιγραμματικα τι αλλο θα μπορουσα να παρω απο εκει...εχει δοκιμασει καμια τα κατεψυγμενα acai???
eyxaristw

fairy's mom
16-03-11, 10:08
Καλησπερα, καλο και γρηγορο ακουγετε .... για το dettol τι εχεις να πεις?
Και κατι ακομα.... ποσο ειναι τα μεταφορικα για το εν λογο προιον?
Ευχαριστω
Ax den θυμαμαι καθόλυο να σου πω μεταφορικά! Ψάξτο μεσα στο σαιτ, θα το βρεις σίγουρα!
Το ντετολ παραείναι χημικούρα...

διαβαζω 2 χρονια παρεντς κ μολις προχθες σας ανακαλειψα κ χαιρομαι που με ξεστραβωσατε!!!μεχρι τωρα αγοραζα βιολογικα τροφιμα αλλα ευτυχως σας ανακαλυψα!!!
προσπαθω να διαβασω οσα εχετε γραψει, αλλα εχω ακομη πολλες σελιδες δουλεια:p...επειδη επειγομαι να παραγγειλω αποσμητικο κρυσταλο, απο το iherb λεω να το παρω, αν εχετε την καλοσυνη αναφερατε επιγραμματικα τι αλλο θα μπορουσα να παρω απο εκει...εχει δοκιμασει καμια τα κατεψυγμενα acai???
eyxaristw
Καλωςηρθες στον θαυμαστό κόσμο των βιολογικών! :grin:
Εξαρτάται τι χρειάζεσαι. Τροφές, καλλυντικά, συμπληρώματα, για σένα, για το παιδί? Πρέπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκρμένη για να σου προτείνουμε.
Αυτά που λές δεν τα εχω παραγγείλει ποτε. Αν τα πάρεις πες μας εντυπώσεις.

Tjetje
16-03-11, 15:53
eyxaristw

Exw αγορασει εγω αποσμητικο κρυσταλο απο το φαρμακειο της γειτονιας. Ειναι καταπληκτικο και κανει δουλεια! Αλλα και εγω καινουργια ειμαι εδω και προσπα8ω να μαθω απο τις παλιες!!! Αλλα ρε κοριτσια ειναι πολυ το διαβασμα και ο χρονος μυδενικος! Δεν μπαινει καποια στον κοπο να πει ποια σαιτ αξιζουν και μερικα πραγματακια που ειναι απαραιτητα για τις καινουργιες στα βιολογικα!!!!!

fairy's mom
16-03-11, 16:07
Δεν μπαινει καποια στον κοπο να πει ποια σαιτ αξιζουν και μερικα πραγματακια που ειναι απαραιτητα για τις καινουργιες στα βιολογικα!!!!!
Μπορείς να δεις στην υπογραφή της Soevan την λίστα με τα σάιτς που είναι και αξιόπιστα και με καλές τιμές.

amande
16-03-11, 16:11
κοριτσάκια στις υπογραφές μας έχουμε όλα όσα χρησιμοποιούμε και είναι τσεκαρισμένα:D και γράφουμε απο που τα παραγγέλνουμε....ρίξτε μια ματια και ότι απορίες έχετε εδώ είμαστε
Προσωπικά οι κρύσταλοι δεν μου έκαναν τίποτα και ακόμη το ψάχνω:roll:...

amande
16-03-11, 16:15
fairy's mom μαζί γράφαμε;)

Tjetje
16-03-11, 16:29
Μπορείς να δεις στην υπογραφή της Soevan την λίστα με τα σάιτς που είναι και αξιόπιστα και με καλές τιμές.

Ευχαριστω και τις 2 κοπελες για την απαντηση! θα τα κοιταξω αμεσως!!!!

camouflage
17-03-11, 11:24
Κορίτσια έχω ένα κωδικό για -$10 για το σαιτ του Μερκολα. Οποια θελει μπορω να της το στείλω, ληγει 30/4 και δεν προκειται να το χρησιμοποιησω.

soevan07
17-03-11, 15:18
Koρίτσια
κάτι έλεγε σε ένα μήνυμά της η liily12
(που είναι πολύ ψείρα! ;-))

για τα αποσμητικά με κρύσταλλο.

Εχω αρχίσει να είμαι διστακτική.......
αφού σκέφτομαι μήπως πρέπει να τα βγάλω απο τη λίστα!

http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1904558&postcount=3754
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1905742&postcount=3762

Αρχικό μήνυμα απο Natly http://www.parents.gr/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1904492#post1904492)

όταν λέω δεν είναι απόλυτα ασφαλές αναφέρομαι στα όσα διάβασα στο διαδίκτυο για τον κρύσταλλο. Ούτε λίγο ούτε πολύ αναφέρουν ότι είναι μια μορφή αλουμινίου (potassium alum και ammonium alum) οπότε ενέχεται και αυτό για καρκίνο και αλτσχαϊμερ όπως και το αλουμίνιο που περιέχεται στα συμβατικά αποσμητικά.
Εγώ χειμώνα καλοκαίρι ιδρώνω πολύ και φαντάσου ότι τώρα το χειμώνα ο κρύσταλλος δε με καλύπτει! Θα συνεχίσω το ψάξιμο και θα δοκιμάσω και άλλες σπιτικές συνταγές μπας και βρω κάτι που να μου ταιριάζει..

Maggie
17-03-11, 16:04
Και ο Mercola νομίζω δεν συνιστά τον αποσμητικό κρύσταλλο. Για την ακρίβεια συμβουλεύει να μην χρησιμοποιούμε τίποτα και να πλενόμαστε πιο συχνά. Όμως, αν θέλουμε οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσουμε κάτι, είναι το λιγότερο επιβλαβές, οπότε καλύτερα να μην το βγάλεις από τη λίστα. Βέβαια, μιλάω για κομμάτι κρύσταλλο και όχι για σπρέυ ή roll on από κρύσταλλο, τα οποία φυσικά έχουν διάφορα πρόσθετα

Μπαμπουράκι
17-03-11, 16:11
κοριτσάκια στις υπογραφές μας έχουμε όλα όσα χρησιμοποιούμε και είναι τσεκαρισμένα:D και γράφουμε απο που τα παραγγέλνουμε....ρίξτε μια ματια και ότι απορίες έχετε εδώ είμαστε
Προσωπικά οι κρύσταλοι δεν μου έκαναν τίποτα και ακόμη το ψάχνω:roll:...

γεια σας κορίτσια, είχα καιρό πάλι να μπω.. άντε να σας προλάβω !!! :-)

Εγώ πήρα πρώτη φορά κρύσταλο σε ρολ ον.. δεν έκανε τίποτα.. μετά πήρα άλλο κρύσταλο αυτό που το βρέχεις, άλλη μάρκα και είμαι πολύ ευχαριστημένη.
Ισως πρέπει να βρεις την μάρκα που σου ταιριάζει.
Πάντως είναι τόσο οικονομικό..έχω βαρεθεί να το βλέπω .. δεν τελειώνει με τίποτα..
με τίποτα όμως !!!!!!!!

Μήπως έχει να κάνει και με την μορφή του ? μήπως ο κρύσταλος είναι καλύτερος απο το ρολ ον κρύσταλο και δεν φταίει η μάρκα ?
το έχετε προσέξει ?
τι χρησιμοποιείτε εσείς ?

Μπαμπουράκι
17-03-11, 16:12
πήρα την απάντηση μου.. δεν είχα διαβάσει τα παραπάνω.. !!!!!!!!

ZIMAROULIS
17-03-11, 20:53
Κορίτσια έχω τεράστιο πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά, θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια
Λοιπόν δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το δέρμα μου, στο πρόσωπο εννοώ. Η επιδερμίδα μου είναι κανονικη με τάση ξηρότητας. Εδώ και λίγους μήνες έχω βγάλει σπυράκια στο χρώμα του δέρματος εσωτερικά όμως. Δηλαδή το δέρμα μου στο πρόσωπο όταν το ακουμπάω έχει πολλά μικρά μικρά εξογκώματα και είναι τραχύ, φαίνεται κιόλας δηλαδή δεν το νιώθεις μόνο στην αφή. Επίσης κάποιες φορές τα σπυριά αυτά έχουν μία έντονη ερυθρότητα, και μπορεί το πρόσωπο μου σε ένα σημείο να είναι κατακόκκινο. Σταμάτησα τις κρέμες που βάζω, δεν βάφομαι (βιολογικές bioplasis και rosalia) απλά καθαρίζω το πρόσωπό μου πρωί βράδυ με μία λοσιόν που έχω πάλι βιολογική. Δεν είδα καμία διαφορά άρα σίγουρα δεν είναι κάποια αλλεργία από τις κρέμες.
Σκεφτηκα λοιπόν ότι κάτι πρέπει να κάνω, αν πάω σε κάποια συμβατική δερματολόγο θα με πλακώσει στα χημικά πήλιγκ στους καθαρισμούς και θα μου δώσει προιόντα χημικά που δεν τα θέλω. ¨Ομως δεν μπορώ να βλέπω έτσι το πρόσωπό μου. Μετά σκέφτηκα να πάω στον ομοιοπαθητικό αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσει να με βοηθήσει. Ουφ ρε κοριτσάκια πείτε καμιά ιδέα. Εχει καμία αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο?
Ετοιμάζομαι τώρα να κάνω και παραγγελία neal yard και έχω μπερδευτεί, έχει πολλά προιόντα. Είναι γενικά βαριές οι κρέμες τους, δηλαδή εγώ που είμαι 36 ποια σειρά μου προτείνεται όσες έχετε δοκιμάσει.

amande
17-03-11, 21:54
zimaroulis σε δερματολόγο πήγες? τι σου είπε? καλύτερα να αναβάλεις την παραγγελια μεχρι να δεις τι είναι αυτά:???:.....χημικά πήλινγκ εννοείται και δεν θα κάνεις γιατί δεν κάνουν και τίποτα (το είχαμε ξανασυζητήσει νομίζω παλιότερα με το μπαμπουρακι).....απλά προέχει η διάγνωση πιστευω και μετά βλέπεις τι θα κάνεις όσον αφορά τη θεραπεία

spyni
18-03-11, 16:49
το αντιγραφω και εδω...

τελικα παρελαβα απο http://www.ebio.gr/index.php?act=viewCat&catId=1, δεν μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενη, αποδειξη δεν εστειλαν, λαθος πραγματα εφεραν, αλλα δεν τα εστειλαν και δεν μου το ειπαν...πολυ ανοργανωτο γενικα, ουτε μεηλ επιβεβαιωσης, ουτε να μου τηλ. να μου πουν αν πηραν την παραγγελια, τιποτα...τωρα προσπαθω να τους τηλ. και δεν απαντα κανεις...
εσεις ειχατε ισως αλλη εμπειρια???ειπα να μην τα παρω απο τον Αμερικανο, να στηριξω και την πατριδα...αλλα μου τα χαλασε ο Ελληνας...

amande
18-03-11, 17:04
spyni παραγγέλνω συχνά και ποτέ δεν είχα πρόβλημα, και mail επιβεβαιωσης μου έστελναν και πάντα σωστή ήταν η παραγγελία...λίγο καθυστερούσαν στην παράδοση βέβαια 2-3 μέρες και τους έπαιρνα τηλ, να δω πότε θα τα φέρουν....τωρα για την απόδειξη, αν σου πω ότι δεν θυμάμαι:oops:?.....λειπω αυτό το διάστημα απο Αθηνα αλλιως θα έψαχνα να σου πω με σιγουριά.....πάντως επικοινώνησε μαζί τους και κάνε τα παραπονα σου εννοείται

spyni
18-03-11, 17:23
spyni παραγγέλνω συχνά και ποτέ δεν είχα πρόβλημα, και mail επιβεβαιωσης μου έστελναν και πάντα σωστή ήταν η παραγγελία...λίγο καθυστερούσαν στην παράδοση βέβαια 2-3 μέρες και τους έπαιρνα τηλ, να δω πότε θα τα φέρουν....τωρα για την απόδειξη, αν σου πω ότι δεν θυμάμαι:oops:?.....λειπω αυτό το διάστημα απο Αθηνα αλλιως θα έψαχνα να σου πω με σιγουριά.....πάντως επικοινώνησε μαζί τους και κάνε τα παραπονα σου εννοείται

σε ευχαριστω πολυ...ναι, τους τηλ. και δεν απαντουν...

Λέγκω
19-03-11, 19:54
Κοριτσια από εδώ έχει αγοράσει καμία;http://www.bioshop.gr/0902000.html Βρήκα το sonett για το πλυντήριο και μου φαίνεται ότι είναι σε καλή τιμή για αυτή την ποσότητα. Παλιοτερα το είχα πάρει απ'το ecobaby αλλά τώρα δεν βλέπω να το έχει... Ευχαριστώ εκ των προτέρων

bebutsiko
19-03-11, 22:15
καλησπερα!!!
εχει αγορασει καμια σας αυτη την οδοντοκρεμα Now Foods, XyliWhite Toothpaste Gel, Refreshmint, 6.4 oz (181) απο το iherb??εχει πολυ καλες κριτικες...δεν τη βρισκω στο cosmeticdatabase...
δεν εμπιστευόμαστε όλα τα προιοντα του iherb??

amande
19-03-11, 22:42
λεγκω δεν έχω παραγγείλει απο εκεί...παντως έχει καλές τιμές
bebutsiko αν δεν την έχει στο cosmeticdatabase μπορείς απλά να τσεκάρεις τα συστατικά της ένα ένα

bebutsiko
19-03-11, 23:01
τα κοιταξα τα συστατικα ενα ενα, μονο για το papain (λευκαντικο) δινει 5 για ενα αλλο 2 κ τα υπολοιπα 0-1, αλλα απο οσα γραψατε καταλαβα οτι δεν αρκει να βγαλουμε απλα ενα μεσο ορο...

DaF
19-03-11, 23:32
Και ο Mercola νομίζω δεν συνιστά τον αποσμητικό κρύσταλλο. Για την ακρίβεια συμβουλεύει να μην χρησιμοποιούμε τίποτα και να πλενόμαστε πιο συχνά. Όμως, αν θέλουμε οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσουμε κάτι, είναι το λιγότερο επιβλαβές, οπότε καλύτερα να μην το βγάλεις από τη λίστα. Βέβαια, μιλάω για κομμάτι κρύσταλλο και όχι για σπρέυ ή roll on από κρύσταλλο, τα οποία φυσικά έχουν διάφορα πρόσθετα

κ εγω αυτον τον κρυσταλλο εχω, που τον βρεχεις.
η μητερα μου μου ειπε προσφατα για σοδα , 1 κτ γλ.διαλυμενη σε λιγο νερο, το βαζεις με βαμβακι σαν αποσμητικο. τι λετε γι'αυτο; (παραπανω ειδα ενα σχολιο, αλλα δεν ξερω αν εννοεις διαλυμενη η αδιαλυτη....:confused: )

lilly12
20-03-11, 14:38
lilly εχεις πάρει απο αυτό το σαιτ απορρυπαντικά; εχει μεγάλη ποικιλία απο οτι ειδα και πολυ καλές τιμές. Απο ολα τα απορρυπαντικα πληντυρίου ρουχων ποιο συστήνεις, αν τα έχεις δοκιμάσει; sodasan, sonett ή almawin? ευχαριστώ!

συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά ήμουν πηγμένη τις τελευταίες μέρες. Τα έχω δοκιμάσει και είναι τα ίδια πάνω κάτω. Από το συγκεκριμένο site δεν έχω παραγγείλει αλλά σκέφτομαι να το κάνω. Μέχρι τώρα είχα βολευτεί με το αρκάδι αλλά επειδή μου βούλωσε τις σωληνώσεις ετοιμάζομαι να δοκιμάσω soap nuts.

καλησπερα!!!
εχει αγορασει καμια σας αυτη την οδοντοκρεμα Now Foods, XyliWhite Toothpaste Gel, Refreshmint, 6.4 oz (181) απο το iherb??εχει πολυ καλες κριτικες...δεν τη βρισκω στο cosmeticdatabase...
δεν εμπιστευόμαστε όλα τα προιοντα του iherb??

έψαξα πολύ τις οδοντόκρεμες του iherb και κατέληξα σε αυτήν http://www.iherb.com/Himalaya-USA-Organique-Toothpaste-Neem-Pomegranate-5-29-oz-150-g/23488?at=0. Το είχα αναφέρει και σε παλαιότερο post. Δεν έχει ούτε φθόριο ούτε sls και είναι και σε καλή τιμή. Και τσέκαρα ένα ένα τα συστατικά και είναι όλα πράσινα. Αυτήν χρησιμοποιώ και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Αυτή που αναφέρεις έχει papain που το δίνει με 5.
Όσο για το αν εμπιστευόμαστε πλήρως το iherb εννοείται πως όχι, πρέπει να ψάχνουμε πάντα τα συστατικά κάθε προϊόντος χωριστά.

Koρίτσια κάτι έλεγε σε ένα μήνυμά της η liily12
(που είναι πολύ ψείρα! :wink:)

:lol::lol::lol::lol: ναι ναι τα ψειρίζω πολύ!! Αφού το ψάχνουμε που το ψάχνουμε ας το κάνουμε σωστά. Όντως ο κρύσταλλος δεν είναι αθώος και μια άλλη κοπέλα που έλεγε ότι και ο Mercola δεν τον συνιστά έχει δίκιο. Ακόμα δεν έχω βρει πάντως κάτι απόλυτα ασφαλές και αποτελεσματικό.. το ψάξιμο και το ψείρισμα συνεχίζονται..:lol::lol:

Rosie
20-03-11, 15:12
Τι λέτε γι αυτή: Desert Essence, Natural Tea Tree Oil Toothpaste, Fennel (http://www.iherb.com/Desert-Essence-Natural-Tea-Tree-Oil-Toothpaste-Fennel-7-oz-130-ml/4822?at=0)

Τη συγκεκριμένη την έχει το Cosmetics Database (αλλά τις γεύσεις mint και TTO) και της δίνει score 1!

Rosie
20-03-11, 15:26
Τώρα πρόσεξα ότι έχει και άλλες γεύσεις:

Desert Essence, Tea Tree Oil & Neem Toothpaste, Wintergreen (http://www.iherb.com/Desert-Essence-Tea-Tree-Oil-Neem-Toothpaste-Wintergreen-7-oz-130-ml/3574?at=0)
Desert Essence, Natural Tea Tree Oil Toothpaste, Ginger (http://www.iherb.com/Desert-Essence-Natural-Tea-Tree-Oil-Toothpaste-Ginger-7-oz-130-ml/3573?at=0)

Έχω πάρει το οδοντικό νήμα μας και μας άρεσε πολύ:
http://www.iherb.com/Desert-Essence-Tea-Tree-Oil-Dental-Floss-Waxed-50-Yds-45-7-m/16046?at=0 (http://www.iherb.com/Desert-Essence-Tea-Tree-Oil-Dental-Floss-Waxed-50-Yds-45-7-m/16046?at=0)
(το είχα πάρει τυχαία κάποτε μια φορά που πήγα Aμερική και από τότε το έψαχνα στην Ελλάδα, άσε που είναι και πολύ πιο φθηνό απ' τα χημικά με την παραφίνη που βρίσκεις εδώ!)

Έχουνε και αποσμητικά δεν τα έχω ψάξει όμως να δω τι συστατικά έχουνε.

Rosie
20-03-11, 16:52
Κοπέλες ξέχασα να σας πω ότι το Wildroot έχει 20% έκπτωση (κωδικός AlmostSpring2011) στο Etsy:
Wildroot (http://www.etsy.com/shop/wildroot#).

Έχω πάρει σήμερα το πρωί ένα σαμπουάν/αφρόλουτρο για το μωρό, ένα σπρέυ για την αλλαγή πάνας και φυσικά τσαγάκια μια και είναι τα αγαπημένα μας, ο γιος μου πίνει πρωί-απόγευμα από τα τσαγάκια της Leslie!

amande
20-03-11, 18:46
Κοπέλες ξέχασα να σας πω ότι το Wildroot έχει 20% έκπτωση (κωδικός AlmostSpring2011) στο Etsy:

καλά που το έγραψες...το είχα ξεχάσει:???:....πήρα κι εγω τα τσαγάκια μου:wink:

Σωσωκα
20-03-11, 18:55
Κοριτσια εμπιστευεστε προιοντα βιολογικα απο το ιντερνετ (πχ facebook) ? Δηλαδη γλυκα, ποτα κτλ?

fairy's mom
20-03-11, 20:04
Κορίτσια του τσαγιού για προτείνετε κάποιο καλο μαύρο τσάι για τον άντρα μου. Θέλει να ξεκινήσει ομοιο και προσπαθεί να κόψει τον καφέ σταδιακά εδώ και 2 μέρες! Του πήρα από το σούπερ ένα μαύρο τσάι αλλά θέλω να τον προσέξω τον κανακάρη μου, μη τυχον και λυγίσει και πέσει πάλι στα βαριά της καφείνης!

fairy's mom
20-03-11, 20:05
Έχω πάρει το οδοντικό νήμα μας και μας άρεσε πολύ:
http://www.iherb.com/Desert-Essence-Tea-Tree-Oil-Dental-Floss-Waxed-50-Yds-45-7-m/16046?at=0 (http://www.iherb.com/Desert-Essence-Tea-Tree-Oil-Dental-Floss-Waxed-50-Yds-45-7-m/16046?at=0)
(το είχα πάρει τυχαία κάποτε μια φορά που πήγα Aμερική και από τότε το έψαχνα στην Ελλάδα, άσε που είναι και πολύ πιο φθηνό απ' τα χημικά με την παραφίνη που βρίσκεις εδώ!)

Μπράβο βρε Ρόζυ για άλλη μία φορά! Ούτε καν είχα σκεφτεί για βιολογικό οδοντικό νήμα!

lilly12
20-03-11, 20:12
Τι λέτε γι αυτή: Desert Essence, Natural Tea Tree Oil Toothpaste, Fennel (http://www.iherb.com/Desert-Essence-Natural-Tea-Tree-Oil-Toothpaste-Fennel-7-oz-130-ml/4822?at=0)

Τη συγκεκριμένη την έχει το Cosmetics Database (αλλά τις γεύσεις mint και TTO) και της δίνει score 1!

Rosie αυτή η οδοντόκρεμα έχει sls..

Rosie
20-03-11, 21:02
Κορίτσια του τσαγιού για προτείνετε κάποιο καλο μαύρο τσάι για τον άντρα μου. Θέλει να ξεκινήσει ομοιο και προσπαθεί να κόψει τον καφέ σταδιακά εδώ και 2 μέρες! Του πήρα από το σούπερ ένα μαύρο τσάι αλλά θέλω να τον προσέξω τον κανακάρη μου, μη τυχον και λυγίσει και πέσει πάλι στα βαριά της καφείνης!

Εγώ παίρνω τα Clipper εδώ και πολλά χρόνια τώρα:
http://www.clipper-teas.com/shop/

Το Assam ή το English Breakfast αλλά εγώ και ο άντρας μου είμαστε πολύ fans του δυνατού αγγλικού τσαγιού.

Για παραγελίες πάνω από £50 έχουνε δωρεάν μεταφορικά γι' αυτό συνήθως παίρνω ποσότητα για πολλούς μήνες, δεν χαλάνε.

Φυσικά μπορείς να τα βρεις και στην Ελλάδα, σε πολύ ψηλότερες τιμές όμως.

Rosie
20-03-11, 21:09
Μπράβο βρε Ρόζυ για άλλη μία φορά! Ούτε καν είχα σκεφτεί για βιολογικό οδοντικό νήμα!

Μέχρι και οδοντογλυφίδες έχω πάρει από το iherb! :lol:

Σοβαρά τώρα με τα παιδιά ο χρόνος μου για ψώνια είναι μηδενικός (και φαντάζομαι ξέρετε πως είναι να παίρνεις ένα νήπιο σε μαγαζί με ράφια! :lol: ) οπότε την έχω καταβρεί με τα ηλεκτρονικά ψώνια.
Ο άντρας μου πάει βιολογική λαϊκή και στο κατάστημα με τα βιολογικά για να πάρει τα βασικά.

Δέστε και αυτά: If you Care (http://www.iherb.com/Search?kw=if+you+care)

Είναι αγγλική μάρκα που έχει οικολογικά "χαρτικά", πχ χαρτί ψησίματος που δεν έχει λευκανθεί, κερόχαρτο χωρίς παραφίνη αλλά με φυσικό κερί σόγιας, θήκες για μαφινάκια, αλουμινόχαρτο κτλ.

Μερικές φορές βρίσκω την If you Care και εδώ αλλά δυστυχώς εισάγουνε πολύ λίγα πράγματα, πχ ποτέ δεν βρήκα waxed paper για ζαχαροπλαστική :?

Rosie
20-03-11, 21:11
Rosie αυτή η οδοντόκρεμα έχει sls..

Ούτε που το πρόσεξα!

Είδατε τελικά που το database δεν είναι και τόσο αξιόπιστο; Της δίνουνε score 1!

Θα παραμείνω με τη Weleda μου φαίνεται που έχει και ωραία γεύση...

Σωσωκα
20-03-11, 21:21
Αν σας ενδιαφερει ριξτε μια ματια εδω (http://www.facebook.com/home.php?sk=group_194876840553233&ap=1) εχει βιολογικα γλυκα του κουταλιου, λικερ, μελι, τσαι βουνου κ.α.

Dawn
20-03-11, 21:54
Καλησπέρα σας ειδικές. Ψάχνω πολύ καλό αντιηλιακο για μένα γιατί έχω μέλασμα στο πρόσωπο. Έχετε να προτείνε κάτι; Θα ήθελα κάτι που δεν ασπρίζει το πρόσωπο και δεν το λαδώνει, με δείκτη μίνιμουμ 30. Ευχαριστώ.

camouflage
20-03-11, 23:17
κορίτσια που έχετε πάρει τα σακίδια zoo backpack και τα lunchback απο vupbaby ή little acorns, τα έχετε πλύνει στο πλυντήριο ή στο χέρι; μου ήρθαν και εμένα και ειναι πολυ γλυκούλικα :) και για το σχεδιο/χωρητικότητα τους οικονομικά πιστεύω..

camouflage
20-03-11, 23:32
συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά ήμουν πηγμένη τις τελευταίες μέρες. Τα έχω δοκιμάσει και είναι τα ίδια πάνω κάτω. Από το συγκεκριμένο site δεν έχω παραγγείλει αλλά σκέφτομαι να το κάνω. Μέχρι τώρα είχα βολευτεί με το αρκάδι αλλά επειδή μου βούλωσε τις σωληνώσεις ετοιμάζομαι να δοκιμάσω soap nuts.

νο προμπλεμ :) ευχαριστώ για την απάντηση και το σαιτ!

soevan07
21-03-11, 09:37
Εγώ μαγειρεύω κανονικά με αυτό το αλάτι. Απλά τώρα θα πάρω και ένα γκρίζο που έλεγε η Rosie και θα χρησιμοποιώ αυτό στο μαγείρεμα και το άλλο ωμό. Μάρκα δεν ξέρω συγκεκριμένη, θα πάρω όποιο βρω στο βιολογικό κατάστημα που πάω.

Το ΓΚΡΙΖΟ ΑΛΑΤΙ απο που το παίρνετε?

Στον Κυριακίδη ας πούμε δεν έχει!
Εχει κάτι λευκά "μη επεξεργασμένα" ....

Επίσης ο Κυριακίδης έχει ΑΛΑΤΙ ΙΜΑΛΑΪΩΝ
(και ήταν σε χρώμα ροζ)
αλήθεια, έτσι είναι αυτό το αλάτι?
Ροζ ????

soevan07
21-03-11, 09:38
Κορίτσια
για τα αποσμητικά LAVERA τι λέτε?

http://www.bce-europe.com/index.php?stoken=9CB07D0A&force_sid=&lang=1&cl=search&searchparam=lavera+roll+on&searchmanufacturer=

Να τα συστατικά του ένα-ένα....
http://www.lavera.com/products/Basis_Deodorant_Roll_On-52-1000096.html

indicates ingredients from
Certified Organic agriculture
Water hazard score 0 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/706945/WATER/)
Aloe Vera Leaf Juice* hazard score 1 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/700269/ALOE_BARBADENSIS_%28ALOE_VERA%29_GEL/)
Glycerin hazard score 2 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/702620/GLYCERIN/)
Xanthan Gum hazard score 0 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/706998/XANTHAN_GUM/)
Jojoba Seed Oil* hazard score 1 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/705966/SIMMONDSIA_CHINENSIS_%28JOJOBA%29_SEED_OIL/)
Hydrogenated Palm Glycerides hazard score 0 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/702936/HYDROGENATED_PALM_GLYCERIDES/)
Zinc Ricinoleate hazard score 2 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/707075/ZINC_RICINOLEATE/)
Calendula Flower Extract* hazard score 1 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/700990/CALENDULA_OFFICINALIS_%28POT_MARIGOLD%29_FLOWER_EXTRACT/)
Witch Hazel Water* hazard score 0 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/702772/HAMAMELIS_VIRGINIANA_%28WITCH_HAZEL%29_DISTILLATE/)
Hydrogenated Lecithin hazard score 2 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/702931/HYDROGENATED_LECITHIN/)
Caprylic/Capric Triglyceride hazard score 1 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/701056/CAPRYLIC%3B%3B_CAPRIC_TRIGLYCERIDE/)

Natural Oils:
Fragrance (Natural Essential Oils)
Limonene
Benzyl Benzoate
Linalool
Geraniol
Citral
Citronellol

Natural Minerals:
Zinc Oxide

ZIMAROULIS
21-03-11, 12:29
Κοριτσια από εδώ έχει αγοράσει καμία;http://www.bioshop.gr/0902000.html Βρήκα το sonett για το πλυντήριο και μου φαίνεται ότι είναι σε καλή τιμή για αυτή την ποσότητα. Παλιοτερα το είχα πάρει απ'το ecobaby αλλά τώρα δεν βλέπω να το έχει... Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στην ελλάδα πρωτοτυπούμε και πάλι...που ακούστηκε τα eshop να πουλάνε πιο ακριβά από τα εμπορικά καταστήματα που έχουν σαφώς μεγαλύτερα έξοδα συντήρησης και πάγια. Η σκόνη σονέτ κοστίζει 15,80 και εγώ την αγοράζω 15,16 από το βιολογικάδικο που ψωνίζω. Έλεος πια

ZIMAROULIS
21-03-11, 12:35

Το Assam ή το English Breakfast αλλά εγώ και ο άντρας μου είμαστε πολύ fans του δυνατού αγγλικού τσαγιού.

Για παραγελίες πάνω από £50 έχουνε δωρεάν μεταφορικά γι' αυτό συνήθως παίρνω ποσότητα για πολλούς μήνες, δεν χαλάνε.

Εγώ τα αγοράζω 2,30 ευρώ τα 25 φακελάκια green tea, το σάιτ βλέπω τα έχει 1,49 λίρες. Σε σχεση με άλλα βιολογικάδικα πως σου φαίνεται η τιμή?

Rosie
21-03-11, 13:37
Εγώ τα αγοράζω 2,30 ευρώ τα 25 φακελάκια green tea, το σάιτ βλέπω τα έχει 1,49 λίρες. Σε σχεση με άλλα βιολογικάδικα πως σου φαίνεται η τιμή?

Έχει πολύ καιρό να πάρω Clipper από μαγαζί οπότε δεν θυμάμαι την τιμή, αλλά 1.49 είναι περίπου 1.70.
Αν πίνετε συχνά τσάι τότε συμφέρει να πάρεις σε ποσότητα από την Αγγλία.
Για παράδειγμα εμείς θέλουμε ένα πακετάκι Assam τη βδομάδα με τον άντρα μου.
Επίσης να θυμάσαι ότι τα φύλλα είναι πιο οικονομικά από τα φακελάκια, αλλά και πιο καλά ποιοτικά γιατί το φύλλο δεν θριμματίζεται.

Maggie
21-03-11, 14:11
Επίσης ο Κυριακίδης έχει ΑΛΑΤΙ ΙΜΑΛΑΪΩΝ
(και ήταν σε χρώμα ροζ)
αλήθεια, έτσι είναι αυτό το αλάτι?
Ροζ ????
Ναι!

Έχω ένα μοντγκόμερυ του γιου μου που θέλει στεγνό καθάρισμα. Φυσικά του χρόνου δεν θα του κάνει, όμως πρέπει να καθαριστεί για να το βάλει κάποιο επόμενο παιδάκι. Υπάρχουν βιολογικά καθαριστήρια;

fairy's mom
21-03-11, 15:21
Θα του πάρω να δοκιμάσει. Όσο πιο βαρύ τόσο καλύτερα ;) Ευχαριστώ!
Τα ήξερα αυτά αλλά είχα δει κυρίως την σειρά με το πράσινο τσάι. Μαύρο σίγουρα δεν είχε το δικό μου κατάστημα.

Σοβαρά τώρα με τα παιδιά ο χρόνος μου για ψώνια είναι μηδενικός (και φαντάζομαι ξέρετε πως είναι να παίρνεις ένα νήπιο σε μαγαζί με ράφια! :lol: ) οπότε την έχω καταβρεί με τα ηλεκτρονικά ψώνια.

Αχ με το που μπαίνουμε η μικρή αρπάζει σακούλα και αρχίζει να την γεμίζει. Αν δεν είμασταν καλοί πελάτες, νομίζω θα μας έβαζαν σε μαύρη λίστα :grin:
Το κακό όμως με το ηλεκτρονικά είναι ότι ξεφεύγεις πολύ εύκολα...αλλιώς μεγάλη ευκολία!

Καλησπέρα σας ειδικές. Ψάχνω πολύ καλό αντιηλιακο για μένα γιατί έχω μέλασμα στο πρόσωπο. Έχετε να προτείνε κάτι; Θα ήθελα κάτι που δεν ασπρίζει το πρόσωπο και δεν το λαδώνει, με δείκτη μίνιμουμ 30. Ευχαριστώ.
Αχ είχα βγάλει κι εγώ ένα στην 1η μου εγκυμοσύνη και τώρα στην 2η σκουραίνει κι άλλο. Σα να χω ελιά στην μύτη μου κοντά είναι :?
Εγώ θα περιμένω τα δωρεάν μεταφορικά του Μέρκολα να πάρω από εκεί, γιατί είπε η Ρόζυ ότι απλώνεται πολύ ωραία και άρα θα μπορεί να το βάζει και ο άντρας μου χωρίς διαμαρτυρίες. Αλλά καλό είναι και της Badger, μόνο που νομίζω ότι ασπρίζει λιγάκι.

κορίτσια που έχετε πάρει τα σακίδια zoo backpack και τα lunchback απο vupbaby ή little acorns, τα έχετε πλύνει στο πλυντήριο ή στο χέρι; μου ήρθαν και εμένα και ειναι πολυ γλυκούλικα :) και για το σχεδιο/χωρητικότητα τους οικονομικά πιστεύω..
Έχω πάρει από little acorns και μάλιστα κυρίως για δωράκια. Δεν το συζητώ πόσο συμφέρει! Και μόνο σε ένα μαγαζί έχω δει πραγματικά υπέροχα σχεδια (πιο ωραία και από του little acorns κατά τη γνώμη μου), αλλά είναι στο μικρό μέγεθος και έχει 20ευρώ.
Τώρα για το πλύσιμο, δεν το έχω κάνει, αλλά αν τα έπλενα θα τα έβαζα νομίζω άφοβα στο πρόγραμμα για μάλλινα στο κρύο (το πλύσιμο στο χέρι έχει πεθάνει προ πολλού. Αν κάτι δεν αντέχει στο πλυντήριο, δεν αξίζει να είναι στην ντουλάπα μου! :lol:)

Έχω ένα μοντγκόμερυ του γιου μου που θέλει στεγνό καθάρισμα. Φυσικά του χρόνου δεν θα του κάνει, όμως πρέπει να καθαριστεί για να το βάλει κάποιο επόμενο παιδάκι. Υπάρχουν βιολογικά καθαριστήρια;
Στην περιοχή μου έχω δει καθαριστήριο που γράφει και βιολογικό καθάρισμα, άρα υπάρχουν. Αλλά δεν το έχω ψάξει καθόλου για το τι καθαριστικα χρησιμοποιεί. Στο πλυντήριο σου δεν χωράει να υποθέσω?

camouflage
21-03-11, 15:35
Έχω πάρει από little acorns και μάλιστα κυρίως για δωράκια. Δεν το συζητώ πόσο συμφέρει! Και μόνο σε ένα μαγαζί έχω δει πραγματικά υπέροχα σχεδια (πιο ωραία και από του little acorns κατά τη γνώμη μου), αλλά είναι στο μικρό μέγεθος και έχει 20ευρώ.
Τώρα για το πλύσιμο, δεν το έχω κάνει, αλλά αν τα έπλενα θα τα έβαζα νομίζω άφοβα στο πρόγραμμα για μάλλινα στο κρύο (το πλύσιμο στο χέρι έχει πεθάνει προ πολλού. Αν κάτι δεν αντέχει στο πλυντήριο, δεν αξίζει να είναι στην ντουλάπα μου! :lol:)

Στην περιοχή μου έχω δει καθαριστήριο που γράφει και βιολογικό καθάρισμα, άρα υπάρχουν. Αλλά δεν το έχω ψάξει καθόλου για το τι καθαριστικα χρησιμοποιεί. Στο πλυντήριο σου δεν χωράει να υποθέσω?

Eυχαριστώ! το πλυσιμο στο χέρι ναι δε λεει! ενα γρηγορο στο πλυντηριο, αυτό θα κάνω.
Βιολογικό καθαρισμό ψάχνω κι εγώ για στρώματα και κουβέρτες..Πολλοί λένε για βιολογικά, ειναι σίγουρα όμως; Έχει και μια προσφορά στο groupon για στρώμα, http://www.groupon.gr/deals/special-deal?nlp=&CID=GR_CRM_149_0_0_0&utm_source=Deal_general_newsletter&utm_medium=All_Cities&utm_content=Initial_Version&utm_campaign=Varies
άραγε να αξίζει;

Labrinoula
22-03-11, 12:34

Έχω πάρει σήμερα το πρωί ένα σαμπουάν/αφρόλουτρο για το μωρό, ένα σπρέυ για την αλλαγή πάνας και φυσικά τσαγάκια μια και είναι τα αγαπημένα μας, ο γιος μου πίνει πρωί-απόγευμα από τα τσαγάκια της Leslie!

Rosie εβαλα να ψωνισω 2 πραγματα και μου βγαζει μεταφορικα $10 τοσο ειναι??:confused::confused: και τον κωδικο που τον γραφεις?Ειμαι και ψιλοασχετη τωρα θα ψωνισω πρωτη φορα απο κει, λεω να παρω αφρολουτρακι της μικρης μου.
Επισης ευχαριστoυμε για την πληροφορια οτι το iherb εχει οργανικα φιλτρα καφε και θηκες για muffins γιατι εψαχνα;)

amande
22-03-11, 12:36
Labrinoula τόσο πρέπει να είναι, πάντως τα μεταφορικά του να ξέρεις πάνε ανάλογα με το βάρος

soevan07
22-03-11, 16:11
Δοκίμασα προχθες να τσιγαρίσω το φαγητό με
βούτυρο καρύδας

συγκεκριμένα χρησιμοποίησα αυτό απο το Biosophy
http://www.biosophy.gr/ViewShopProdu...oductId=574764 (http://www.biosophy.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=574764)

και ενώ περίμενα
οτι κανείς δεν θα έπαιρνε είδηση την αλλαγή
(όπως είχε υποθεί κάπου εδώ)

το κατάλαβαν όλοι!

Ο άντρας μου, μου είπε οτι ήταν
σαν να έτρωγε bounty! :roll:

Έκανα κάτι λάθος? :confused:
To έχετε χρησιμοποιήσει εσείς?

Μήπως υπάρχει κανένα τρικ
για να καλύψω τη γεύση της καρύδας??

ditop
22-03-11, 16:35
Κορίτσια
για τα αποσμητικά LAVERA τι λέτε?

http://www.bce-europe.com/index.php?stoken=9CB07D0A&force_sid=&lang=1&cl=search&searchparam=lavera+roll+on&searchmanufacturer=

Να τα συστατικά του ένα-ένα....
http://www.lavera.com/products/Basis_Deodorant_Roll_On-52-1000096.html

indicates ingredients from
Certified Organic agriculture
Water hazard score 0 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/706945/WATER/)
Aloe Vera Leaf Juice* hazard score 1 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/700269/ALOE_BARBADENSIS_%28ALOE_VERA%29_GEL/)
Glycerin hazard score 2 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/702620/GLYCERIN/)
Xanthan Gum hazard score 0 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/706998/XANTHAN_GUM/)
Jojoba Seed Oil* hazard score 1 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/705966/SIMMONDSIA_CHINENSIS_%28JOJOBA%29_SEED_OIL/)
Hydrogenated Palm Glycerides hazard score 0 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/702936/HYDROGENATED_PALM_GLYCERIDES/)
Zinc Ricinoleate hazard score 2 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/707075/ZINC_RICINOLEATE/)
Calendula Flower Extract* hazard score 1 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/700990/CALENDULA_OFFICINALIS_%28POT_MARIGOLD%29_FLOWER_EXTRACT/)
Witch Hazel Water* hazard score 0 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/702772/HAMAMELIS_VIRGINIANA_%28WITCH_HAZEL%29_DISTILLATE/)
Hydrogenated Lecithin hazard score 2 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/702931/HYDROGENATED_LECITHIN/)
Caprylic/Capric Triglyceride hazard score 1 (http://www.cosmeticdatabase.com/ingredient/701056/CAPRYLIC%3B%3B_CAPRIC_TRIGLYCERIDE/)

Natural Oils:
Fragrance (Natural Essential Oils)
Limonene
Benzyl Benzoate
Linalool
Geraniol
Citral
Citronellol

Natural Minerals:
Zinc Oxide
Το χρησιμοποιω εδω και 3 χρονια και ειναι πολυ καλο. Το βαζει και ο αντρας μου και δε χαλαει πλεον τα φανελακια με κιτρινιλα οπως με τα συμβατικά. Το αγοραζω απο εδω http://www.biologisch24.com/product_info.php/info/p739_Lavera-BASIS-Deo-Roll-on-50ml.html

Rosie
22-03-11, 16:40

Να πάρεις κάποιο άλλο λάδι καρύδας, πχ αυτό του Mercola, γιατί όντως αυτό του Biosophy έχει έντονη γεύση.
Υπάρχει μεγάλη διαφορά στη γεύση από λάδι σε λάδι.

Άσε αυτό του Biosophy για το χυλό βρώμης της κόρης σου! ;)

Rosie
22-03-11, 20:41
Rosie εβαλα να ψωνισω 2 πραγματα και μου βγαζει μεταφορικα $10 τοσο ειναι??:confused::confused: και τον κωδικο που τον γραφεις?Ειμαι και ψιλοασχετη τωρα θα ψωνισω πρωτη φορα απο κει, λεω να παρω αφρολουτρακι της μικρης μου.

Ναι, τα μεταφορικά στο Etsy πάνε με το βάρος.
Τον κωδικό τον βάζεις στο τέλος, πριν πληρώσεις, εκεί που λέει Coupon Code.

novpal
22-03-11, 20:48
γεια σας κορίτσια, είχα καιρό πάλι να μπω.. άντε να σας προλάβω !!! :-)

Εγώ πήρα πρώτη φορά κρύσταλο σε ρολ ον.. δεν έκανε τίποτα.. μετά πήρα άλλο κρύσταλο αυτό που το βρέχεις, άλλη μάρκα και είμαι πολύ ευχαριστημένη.
Ισως πρέπει να βρεις την μάρκα που σου ταιριάζει.
Πάντως είναι τόσο οικονομικό..έχω βαρεθεί να το βλέπω .. δεν τελειώνει με τίποτα..
με τίποτα όμως !!!!!!!!

Μήπως έχει να κάνει και με την μορφή του ? μήπως ο κρύσταλος είναι καλύτερος απο το ρολ ον κρύσταλο και δεν φταίει η μάρκα ?
το έχετε προσέξει ?
τι χρησιμοποιείτε εσείς ?

Να ρωτήσω, εγώ πήρα ένα σπρέυ με κρύσταλλο απο το φαρμακείο που εκτός του οτι δεν έκανε τίποτα, μετά απο λίγο καιρό ήρθε & μπλόκαρε το σωληνάκι & δεν ψέκαζε. Μου το άλλαξαν & πάλι το ίδιο. Φταίει λέει ο κρύσταλλος που το μπουκώνει... Πεταμένα λεφτά!
Αυτός ο κρύσταλλος σε κομμάτι τι είναι? Μου λέτε σας παρακαλώ απο πού μπορώ να τον προμηθευτώ?
Επίσης αν έχετε να μου προτείνετε & κάποια οδοντόκρεμα παιδική γιατί τα πιτσιρίκια είναι περίεργα, πρέπει να είναι του γούστου τους! Ευχαριστώ :)

camouflage
22-03-11, 22:55
Έπεσα πάνω σε αυτό το σαιτ με αποστολη βιο κα προιοντων με 5ε μεταφορικα. Εχει και αποσμητικο

http://www.natour.gr/p.Deomand-Aposmitiko-Krystallo-120gr.262681.html

Natly
23-03-11, 00:52
Δοκίμασα προχθες να τσιγαρίσω το φαγητό με
βούτυρο καρύδας

συγκεκριμένα χρησιμοποίησα αυτό απο το Biosophy
http://www.biosophy.gr/ViewShopProdu...oductId=574764 (http://www.biosophy.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=574764)

και ενώ περίμενα
οτι κανείς δεν θα έπαιρνε είδηση την αλλαγή
(όπως είχε υποθεί κάπου εδώ)

το κατάλαβαν όλοι!

Ο άντρας μου, μου είπε οτι ήταν
σαν να έτρωγε bounty! :roll:

Κι εγώ το έχω το συγκεκριμένο και όντως αφήνει έντονη μυρωδιά..:???:
Αλλά δεν πηγαίνει χαμένο,το ανακατεύω με ελαιόλαδο και το χρησιμοποιώ για ενυδάτωση!;)

soevan07
23-03-11, 09:45
Το χρησιμοποιω εδω και 3 χρονια και ειναι πολυ καλο. Το βαζει και ο αντρας μου και δε χαλαει πλεον τα φανελακια με κιτρινιλα οπως με τα συμβατικά. Το αγοραζω απο εδω http://www.biologisch24.com/product_info.php/info/p739_Lavera-BASIS-Deo-Roll-on-50ml.html

Ωραία! Θα το βάλω στη λίστα! ;)