PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21

soevan07
23-03-11, 09:49
Να Αυτός ο κρύσταλλος σε κομμάτι τι είναι? Μου λέτε σας παρακαλώ απο πού μπορώ να τον προμηθευτώ?
Επίσης αν έχετε να μου προτείνετε & κάποια οδοντόκρεμα παιδική γιατί τα πιτσιρίκια είναι περίεργα, πρέπει να είναι του γούστου τους! Ευχαριστώ :)

Δες τη λίστα μας. ;-)

Να πάρεις κάποιο άλλο λάδι καρύδας, πχ αυτό του Mercola, γιατί όντως αυτό του Biosophy έχει έντονη γεύση.
Υπάρχει μεγάλη διαφορά στη γεύση από λάδι σε λάδι.

Άσε αυτό του Biosophy για το χυλό βρώμης της κόρης σου! ;)

Κι εγώ το έχω το συγκεκριμένο και όντως αφήνει έντονη μυρωδιά..:???:
Αλλά δεν πηγαίνει χαμένο,το ανακατεύω με ελαιόλαδο και το χρησιμοποιώ για ενυδάτωση!;)

Α! Ναι? Μακάρι να είναι έτσι γιατί απογοητεύτηκα!....

Rosie, ξέρεις πότε περίπου θα ξαναβάλει ο Mercola
free shipping?

Maggie
23-03-11, 09:56
soevan, λάδι το βούτυρο καρύδας σε κέικ, pancakes κτλ

Τον Μάιο έχει δωρεάν μεταφορικά ο Mercola.

soevan07
23-03-11, 12:56
soevan, λάδι το βούτυρο καρύδας σε κέικ, pancakes κτλ

Πήρα αυτό επειδή έγραφε βούτυρο/λάδι καρύδας
http://www.biosophy.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=574764
και σκέφτηκα οτι θα ήταν το ίδιο! :?

Δηλαδή τόση μεγάλη διαφορά έχει στη γεύση
το λάδι καρύδας απο το βούτυρο καρύδας?

Σκέφτομαι να πάρω τώρα δοκιμαστικά
το μικρό coconut-oil του Μercola

και εαν μας αρέσει
να πάρω το 1gallon όταν θα βάλει free shipping.

Maggie
23-03-11, 13:03
ωχ, τώρα είδα τι έγραψα, δεν βγάζει νόημα. Πριν ήμουν βιαστική και ήθελα να πω "βάλε το βούτυτο καρύδας...".

Το ίδιο πράγμα είναι, και του Mercola στέρεο είναι, ίσως λυώσει το καλοκαίρι με τον καύσονα

soevan07
23-03-11, 13:57
Το ίδιο πράγμα είναι, και του Mercola στέρεο είναι, ίσως λυώσει το καλοκαίρι με τον καύσονα

Στην γεύση με ενδιαφέρει να ξέρω:
Αφήνει στο φαγητό τη γεύση της καρύδας??

Αυτό του biosophy την άφηνε
και δεν ήταν ωραίο! :(

Maggie
23-03-11, 14:24
έχει πιο διακριτική γεύση. Για μια κατασόρα φαγητό βάζω μια κουταλιά της σούπας, πόσο έβαλες; Βέβαια γούστα είναι αυτά.
Πάρε την πιο μικρή συσκευασία του Mercola για να το δοκιμάσεις, και αν σου αρέσει στοκάρεις όταν θα κάνει free shipping

soevan07
23-03-11, 15:55
Πάρε την πιο μικρή συσκευασία του Mercola για να το δοκιμάσεις, και αν σου αρέσει στοκάρεις όταν θα κάνει free shipping

Αυτό σκέφτηκα να κάνω με τον Μercola.

έχει πιο διακριτική γεύση. Για μια κατασόρα φαγητό βάζω μια κουταλιά της σούπας, πόσο έβαλες; Βέβαια γούστα είναι αυτά.

Σε μια κατσαρόλα φαγητό
έβαλα 2 κουταλιές της σούπας....:oops:

έβαλα πολύ ε??

Πάντως δεν του πήγαινε καθόλου η καρυδίλα που άφηνε....

Η μάνα μου, μου άρχισε την μουρμούρα: :roll:
Tι μυρωδικό έβαλες στο φαγητό?
(που να της πάει το μυαλό στο βούτυρο καρύδας.....:mrgreen:)
Δεν σου έχω πει να μην βάζεις πολλά μυρωδικά στα φαγητά? οτι όσο πιο απλά τόσο πιο καλά??

Ο άντρας μου, μου είπε οτι ήταν
σαν να μου είχε πέσει μέσα μια bounty!! :roll:

peony
23-03-11, 16:31
Άσχετο, σόρρυ: αν έχει τόσο εντονη γεύση δοκίμασε να φτιάξεις με αυτό κοτόπουλο με μπασμάτι, με λίγο λάιμ και κρεμμυδάκι φρέσκο, να κάνει ταϋλανδέζικο :grin: (είμαι φαν)

Rosie
23-03-11, 17:08
Eγώ βάζω 2-3 κουταλιές της σούπας σε μια μέτρια κατσαρόλα.
Αλλά μαγειρεύω πολλά ethnic φαγητά (πχ curry) που τους πάει το λάδι καρύδας.
Όταν είναι να κάνω παραδοσιακό ελληνικό φαγητό (πχ γίγαντες ή φακές, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο παραδοσιακό που κάνω!) τότε δεν βάζω καθόλου λάδι, προσθέτω ωμό ελαιόλαδο στα πιάτα μας.

Σοφία και το iherb έχει πολλά και διάφορα λάδια καρύδας πολύ καλής ποιότητος που μπορείς να πάρεις να δοκιμάσεις μια και ο Mercola έχει ακριβά μεταφορικά, πχ Artisana, Garden of Life, Nutiva.

soevan07
23-03-11, 22:32
Σοφία και το iherb έχει πολλά και διάφορα λάδια καρύδας πολύ καλής ποιότητος που μπορείς να πάρεις να δοκιμάσεις μια και ο Mercola έχει ακριβά μεταφορικά, πχ Artisana, Garden of Life, Nutiva.

Ξέρεις ποιό απο αυτά έχει την ελαφριότερη γεύση?

Rosie
23-03-11, 22:59

Όχι αλλά διάβασε τα reviews του καθενός.

Rosie
23-03-11, 23:09
Για τη Σοφία: ;)

Green Genius, Slider Storage Bags (http://www.iherb.com/Green-Genius-Slider-Storage-Bags-Gallon-Size-15-Bags-9-16-in-x-11-in-3-79-L-Each/26431?at=0)

Θα πάρω να δοκιμάσω μια και στην Ελλάδα δεν νομίζω να υπάρχει κάτι παρόμοιο.

Δέστε και εδώ: http://www.iherb.com/Green-Genius#p=1&sr=1

DIONI
23-03-11, 23:15
Eγώ βάζω 2-3 κουταλιές της σούπας σε μια μέτρια κατσαρόλα.
Αλλά μαγειρεύω πολλά ethnic φαγητά (πχ curry) που τους πάει το λάδι καρύδας.
Όταν είναι να κάνω παραδοσιακό ελληνικό φαγητό (πχ γίγαντες ή φακές, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο παραδοσιακό που κάνω!) τότε δεν βάζω καθόλου λάδι, προσθέτω ωμό ελαιόλαδο στα πιάτα μας.

Πάντως έβαλα μια κουταλιά λαδι καρύδας στα παραδοσιακά φασολακια κι έγιναν καταπληκτικά! Απέκτησαν ένα εξωτικό άρωμα και οι δυο αντρες μου τα τίμησαν δεόντως!

ZIMAROULIS
24-03-11, 07:52
Σοφάκι δεν νομίζω ότι λάδι καρύδας και να πάρεις να μπορέσεις να φτιάξεις ελληνικά παραδοσιακά φαγητά, γιατί παίζει ρόλο και η αίσθηση της γεύσης κάθε ανθρώπου. Δηλαδή του άντρα σου μπορεί πάντα να του αφήνει την γεύση της boundy. Πολύ πετυχημένη η ατάκα του πάντως:D
Εγώ παίρνω της ΒΙΟΝΑ. Έχω φτιάξει κιμά, κοτόπουλο κοκκινιστό, ομελέτα, τηγανίτες, pancakes, αυγοφετες αυτά νομίζω. Η ομελέτα ήταν άθλια δεν μου άρεσε καθόλου. Το κοτόπουλο και ο κιμάς ήταν οκ, είχε μία πολύ ελαφριά γεύση το φαγητό. Πάντως θεωρώ ότι το συγκεκριμένο δεν έχει τόσο έντονη γεύση. Δοκίμασέ το. Πάρε και μία σούπερ συνταγή για τηγανίτες για την κορουλα σου την γλυκατζού, πιο πολύ σαν pancakes είναι βέβαια, εγώ βάζω αλεύρι ολικής και τις τηγανίζω σε λάδι καρύδας και είναι πεντανόστιμες
http://www.sintagespareas.gr/sintages/tiganites-me-mpanana.html

Πάντως ρε κορίτσια τώρα που με έδιωξαν από την δουλειά σκέφτομαι σοβαρά να στρωθώ στην δουλειά, να έρθω σε επαφή με εταιρείες και να κάνω το πιο ανταγωνιστικό ελληνικό eshop;). Πως σας φαίνεται η ιδέα μου?

soevan07
24-03-11, 09:04
Για τη Σοφία: ;)

Green Genius, Slider Storage Bags (http://www.iherb.com/Green-Genius-Slider-Storage-Bags-Gallon-Size-15-Bags-9-16-in-x-11-in-3-79-L-Each/26431?at=0)

Θα πάρω να δοκιμάσω μια και στην Ελλάδα δεν νομίζω να υπάρχει κάτι παρόμοιο.

Δέστε και εδώ: http://www.iherb.com/Green-Genius#p=1&sr=1

Καταπληκτικά!
Thank you ;)

Σοφάκι δεν νομίζω ότι λάδι καρύδας και να πάρεις να μπορέσεις να φτιάξεις ελληνικά παραδοσιακά φαγητά, γιατί παίζει ρόλο και η αίσθηση της γεύσης κάθε ανθρώπου. Δηλαδή του άντρα σου μπορεί πάντα να του αφήνει την γεύση της boundy. Πολύ πετυχημένη η ατάκα του πάντως:D

Τις ατάκες του πρέπει να τις γράψω σε βιβλίο!
Είναι απίστευτες!

Ο άντρας μου είναι παραδοσιακός Ελληνάρας
που θέλει να φάει τη λίγδα του και το σουβλάκι του
για να έρθει στα ίσια του!

Συνήθειες απο την μανούλα του βλέπετε.....:roll:
Με εμένα που έμπλεξε όμως δεν του περνάει! :lol: :lol: :lol:

Εγώ παίρνω της ΒΙΟΝΑ. Έχω φτιάξει κιμά, κοτόπουλο κοκκινιστό, ομελέτα, τηγανίτες, pancakes, αυγοφετες αυτά νομίζω. Η ομελέτα ήταν άθλια δεν μου άρεσε καθόλου. Το κοτόπουλο και ο κιμάς ήταν οκ, είχε μία πολύ ελαφριά γεύση το φαγητό. Πάντως θεωρώ ότι το συγκεκριμένο δεν έχει τόσο έντονη γεύση. Δοκίμασέ το.

ΟΚ, θα το δοκιμάσω.
Αυτό που έχω θα το βάλω σε συνταγές γλυκών.
Σίγουρα θα του πηγαίνει εκεί!

Απο που την παίρνεις την ΒΙΟΝΑ?

Πάρε και μία σούπερ συνταγή για τηγανίτες για την κορουλα σου την γλυκατζού, πιο πολύ σαν pancakes είναι βέβαια, εγώ βάζω αλεύρι ολικής και τις τηγανίζω σε λάδι καρύδας και είναι πεντανόστιμες
http://www.sintagespareas.gr/sintages/tiganites-me-mpanana.html

Σούπερ!!!! Ευχαριστώω!! ;)

Πάντως ρε κορίτσια τώρα που με έδιωξαν από την δουλειά σκέφτομαι σοβαρά να στρωθώ στην δουλειά, να έρθω σε επαφή με εταιρείες και να κάνω το πιο ανταγωνιστικό ελληνικό eshop;). Πως σας φαίνεται η ιδέα μου?

Εμείς πάντως θα σε τιμήσουμε δεόντως!!! :grin:

Rosie
24-03-11, 09:47

Πότε σ' έδιωξαν από τη δουλειά καλή μου; :shock:
Ιδέα δεν είχα! Πάρε τηλέφωνο κάποια μέρα αν θες και αν με αφήσουνε τα μικρά θα μιλήσουμε!

Θα σε απογοητεύσω για το eshop γιατί στην Ελλάδα υπάρχουν χίλιοι-δυο μεσάζοντες που βγάζουν τρελλά κέρδη και ο καταστηματάρχης το λιγότερο, δεν τον παίρνει να ρίξει τις τιμές αφού τα αγοράζει πανάκριβα από τους εισαγωγείς!
Φυσικά μπορεί κάποιος να κάνει και δικές του εισαγωγές αλλά θα πρέπει να παραγγέλνει πολύ μεγάλες ποσότητες για να πετυχαίνει καλές τιμές.

Άσχετο αλλά στα αυγά (oμελέττα, μάτια, scrambled) βάζουμε πάντα λάδι καρύδας και μας αρέσει πολύ.
Το Biona είναι πολύ νόστιμο αλλά και πάλι έχει πιο έντονη γεύση καρύδας απ΄αυτό του Mercola.

Μπαμπουράκι
24-03-11, 11:50
Και εγώ έχω δοκιμάσει απο το biosophy και του Μερκόλα το λάδι καρύδας, καμία σχέση..
του μερκόλα είναι εξαιρετικό, το έχω συνηθίσει στα πάντα ακόμα και στα τηγανητά..
και τώρα μου τελειώνει..
πόσα είναι τα μεταφορικά του mercola ? απλησίαστα ?

επίσης.. να ρωτήσω κάτι άλλο για το krill oil..
ο μικρός δεν το τρώει με τίποτα.. του το βάζω στο φαγητό.. βρωμάει τόσο έντονα ψαρίλα
που... τι να πω.. δίκιο έχει.. και του πήρα 3 συσκευασίες.. θα τα πάρω εγώ να μην πάνε τζάμπα..
τίποτα άλλο σε βιταμίνη που να αντικαθιστά το ψάρι ?
καθόλου δεν τρώει ψάρι το παιδί (νομίζω η γιαγιά στα κλεφτά του μαγειρεύει που και που.. :-) )

amande
24-03-11, 12:17
μακάρι zimaroulis:D
με το δερματικό που είχες γράψει τι έγινε τελικά?

Ο άντρας μου είναι παραδοσιακός Ελληνάρας
που θέλει να φάει τη λίγδα του και το σουβλάκι του
για να έρθει στα ίσια του!

Συνήθειες απο την μανούλα του βλέπετε.....:roll:
Με εμένα που έμπλεξε όμως δεν του περνάει! :lol: :lol: :lol:

:lol::lol::lol:

Μπαμπουράκι
24-03-11, 12:31
ZIMAROULIS λυπάμαι για την δουλειά, ελπίζω σύντομα να βρεθεί κάτι.
Δυστυχώς το ακούμε όλο και συχνότερα... :-(

Θέλεις να μας πεις σε ποιο αντικείμενο εργάζεσαι μήπως ακούσουμε κάτι ?

fairy's mom
24-03-11, 14:12
Απο που την παίρνεις την ΒΙΟΝΑ?

Εγώ βρήκα σε κατάστημα με βιολογικά. Για δες στην γειτονιά σου.

Σοφάκι δεν νομίζω ότι λάδι καρύδας και να πάρεις να μπορέσεις να φτιάξεις ελληνικά παραδοσιακά φαγητά, γιατί παίζει ρόλο και η αίσθηση της γεύσης κάθε ανθρώπου. Δηλαδή του άντρα σου μπορεί πάντα να του αφήνει την γεύση της boundy.
Κι εγώ μαγειρεύω κυρίως ελληνική παραδοσιακή κουζίνα και μας φαίνεται η γεύση αν βάλω πολύ. Γι αυτό βάζω πολύ λίγο, ίσα ίσα λίγο να τσιγαριστεί το κρέας ή το κρεμμύδι. Κακά τα ψέματα σαν το ελαιόλαδο που έχουμε συνηθίσει δεν είναι κανένα! Αλλά με λίγη προσοχή στην ποσότητα παλεύεται. Και πάλι όμως αναλογα το φαγητό μπορεί να βάλω και μόνο λάδι. Απλά προσπαθώ να βάζω ελάχιστο και στο τέλος να συμπληρώνω το ωμό.

fairy's mom
24-03-11, 14:14
Ψάξτο εσύ όπως λέει και η Ρόζυ κι εμείς εδώ είμαστε! :D

TARA
24-03-11, 14:20
Κοριτσια, το υγρο απορρυπαντικο πλυντηριου ρουχων sonett το εχετε χρησιμοποιησει? Ειναι καλο?

amande
24-03-11, 16:08
το πήρα τώρα που ήρθα διακοπουλες στη μαμά μου και θα συνεχίσω να το παίρνω τελικά;)

lilly12
24-03-11, 19:53

soevan εγώ παίρνω το nutiva από iherb http://www.iherb.com/Nutiva-Coconut-Oil-Organic-Extra-Virgin-29-oz-823-g/4716?at=0

γλυκό δεν έχω φτιάξει ακόμα αλλά το έχω χρησιμοποιήσει σε φασολάκια και σε σπανακόρυζο και κανένας δεν κατάλαβε τη διαφορά. Βέβαια δεν ξέρω για άλλες μάρκες γιατί μόνο αυτό έχω δοκιμάσει.

soevan07
24-03-11, 22:49
Κοριτσια, το υγρο απορρυπαντικο πλυντηριου ρουχων sonett το εχετε χρησιμοποιησει? Ειναι καλο?

Η sonett γενικά κατά την άποψή μου
και με βάση τις .....χημικές αναλύσεις που έχουμε κάνει εδώ :lol:
είναι απο τις καλύτερες μάρκες.

Δοκίμασέ το! ;)

soevan εγώ παίρνω το nutiva από iherb http://www.iherb.com/Nutiva-Coconut-Oil-Organic-Extra-Virgin-29-oz-823-g/4716?at=0

γλυκό δεν έχω φτιάξει ακόμα αλλά το έχω χρησιμοποιήσει σε φασολάκια και σε σπανακόρυζο και κανένας δεν κατάλαβε τη διαφορά. Βέβαια δεν ξέρω για άλλες μάρκες γιατί μόνο αυτό έχω δοκιμάσει.

Αφού δεν κατάλαβε κανείς τη διαφορά
θα έχει ελαφριά γεύση.

Πόσο βάζεις για μια μεγάλη κατσαρόλα?

sophiak
24-03-11, 23:02
Koριτσια παρελαβα την τελευταια μου παραγγελια απο το iherb σημερα με 2 αφρολουτρα για τη μικρη και δυστυχως το ενα απο τα 2 ειχε ανοιξει και ειχε χυθει ΟΛΟ!!!Μα δεν πρεπει να τα συσκευαζουν πιο καλα???Σας εχει τυχει?

sofaki1978
24-03-11, 23:09
Koριτσια παρελαβα την τελευταια μου παραγγελια απο το iherb σημερα με 2 αφρολουτρα για τη μικρη και δυστυχως το ενα απο τα 2 ειχε ανοιξει και ειχε χυθει ΟΛΟ!!!Μα δεν πρεπει να τα συσκευαζουν πιο καλα???Σας εχει τυχει?

στειλε τους μειλ,σε καποια εχει συμβει και η της εκαναν αντικατασταση η της επεστρεψαν τα χρηματα,δεν θυμαμαι καλα......:-?

Clelia
25-03-11, 13:09
Καλησπέρα κορίτσια και Χρόνια Πολλά!
Επειδή έχω πάρει εργολαβία το κοριτσάκι μου την soevan και όλο της στέλνω πμ και την πρήζω, πιστεύω καλύτερα κάποιες απορίες μου να τις παραθέσω εδώ και θα παρακολουθώ και το θέμα.
Λοιπόν, σιγά-σιγά μυούμαι στον (πανάκριβο) κόσμο των βιολογικών και έχω προς το παρόν τις εξής ερωτήσεις:
1) από on-line κατάστημα μαναβικής, ο ιδιοκτήτης αναφέρει πως τα προϊόντα του έχουν τις τάδε πιστοποιήσεις, τις οποίες μπορεί να στείλει σε κάθε ενδιαφερόμενο. Αλλά τα φρούτα/λαχανικά που πουλάει είναι χύμα, δεν είναι σε συσκευασίες όπως πχ του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ που βλέπεις με τα μάτια σου την πιστοποίηση από τον εκάστοτε φορέα. Να τον εμπιστευτώ? Αρκεί που έχει απλά τις πιστοποιήσεις? Σε e-mail μου, απάντησε το εξής:
Τα προϊόντα τα παραλαμβάνεις μέσα στο κιβώτιο είναι χύμα. Οι παραγωγοί, οι περιοχές παραγωγής, και οι πιστοποιητικοί οργανισμοί που τους πιστοποιούν, αναγράφονται στην ιστοσελίδα μου. Εγώ ως εμπορική επιχείρηση πιστοποιούμαι από τον ΒΙΟΕΛΛΑΣ και η κωδικοποίηση που ακολουθώ στο εμπορικό μου πρόγραμμα καθιστά τον έλεγχο πολύ εύκολο. Λόγο του γεγονότος ότι δεν ασχολούμαι καθόλου με συμβατικά προϊόντα δεν έχω υποχρέωση να συσκευάζω σε μικρές συσκευασίες τα φρούτα και τα λαχανικά.
Αυτό που θέλω να πω εν ολίγοις, είναι ότι συσκευασμένα πουλάνε αυτοί που πουλάνε και συμβατικά, ή αυτοί που δεν πιστοποιούνται και δουλεύουν με την πιστοποίηση του συσκευαστή ή του παραγωγού. Και είναι λογικό, καθώς μπορεί πολύ εύκολα σε ένα σμ να μπερδευτούν προϊόντα σε διπλανά ράφια.
Όπως σε μια βιολογική λαϊκή η σε ένα βιολογικό κατάστημα τα προϊόντα είναι χύμα έτσι και στο κιβώτιο που σου στέλνω τα προϊόντα είναι χύμα.
Συνάμα δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ένα τεράστιο ποσοστό των παγκόσμια παραγόμενων σκουπιδιών (70% αν θυμάμαι καλά) οφείλεται σε άχρηστες συσκευασίες
Για πείτε μου την γνώμη σας.

Clelia
25-03-11, 13:13
Βγήκε μεγάλο το προηγούμενο μνμ, οπότε συνεχίζω:
2) τι μπορώ να χρησιμοποιήσω σαν αντίστοιχο του Mr Muscle που ξεβουλώνει σωλήνες? Γράφει πάνω ότι είναι επικίνδυνο για το περιβάλλον και σπάζομαι που το χρησιμοποιώ, αλλά η κατάσταση χρειάζεται επεμβατικό προϊόν. Δλδ στους σωλήνες μαζεύονται λέπια ψαριών, φλούδες φρούτων κλπ, σαν σκουπιδοφάγος ένα πράγμα. Τι μπορώ να χρησιμοποιήσω ή να φτιάξω κάτι, σχετικά εύκολο πάντα διότι είμαι λίγο άσχετη?
3) Θέλω να φτιάξω κρέμες της μικρής. Αγόρασα βιολογικό αλεύρι ρυζιού, έχω μία συνταγή αλλά μπορώ να βάλω μέσα βανίλια βιολογική? Αγόρασα κάτι ξυλάκια βανίλιας, αλλά πώς τα χρησιμοποιούμε βρε κορίτσια? Σπάμε το κλαδάκι και βγαίνει η σκόνη, θέλει ξύσιμο? Πώς? Και σε τι αναλογία βάζουμε στην κρεμούλα του μωρού για να πάρει λίγο γλυκιά γεύση?

fairy's mom
25-03-11, 13:36
3) Θέλω να φτιάξω κρέμες της μικρής. Αγόρασα βιολογικό αλεύρι ρυζιού, έχω μία συνταγή αλλά μπορώ να βάλω μέσα βανίλια βιολογική? Αγόρασα κάτι ξυλάκια βανίλιας, αλλά πώς τα χρησιμοποιούμε βρε κορίτσια? Σπάμε το κλαδάκι και βγαίνει η σκόνη, θέλει ξύσιμο? Πώς? Και σε τι αναλογία βάζουμε στην κρεμούλα του μωρού για να πάρει λίγο γλυκιά γεύση?
Eγώ έχω πάρει αυτή
http://www.biosophy.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=392529

Αλλά το κλαράκι, ξέρω ότι το κόβεις με μαχαίρι στα δύο (το ανοίγεις) και με την άκρη του μαχαιριού ξύνεις μέσα την βανίλια - τουλάχιστον αυτό έχω δει από τον Παρλιάρο :D
Τώρα για την ποσότητα, νομίζω ότι αν βάλεις την μιση βανίλια θα είναι αρκετή γιατί σίγουρα θα έχει πιο έντονη γευση από τις χημικές.

Για την μαναβική δεν έχω ψωνίσει ποτέ από ίντερνετ γιατί θέλω να τα βλέπω τι αγοράζω και να τα διαλέγω μόνη μου. Δεν έχει σημασία αν είναι βιολογικά. Άλλα είναι πιο καλά από άλλα...

Τώρα για τις σωληνώσεις πραγματικά δεν έχω ιδέα για να σε βοηθήσω. Δεν το έχω ψάξει ποτέ. Ίσως κάποια άλλη κοπέλα να ξέρει να σου πει.

ΦΙΒΙ
25-03-11, 16:20
γεια σας κοριτσια!μηπως ξερετε κανενα σαιτ με βιολογικα που να δεχεται πληρωμη με αντικαταβολη?

TARA
25-03-11, 18:08
Αλλά τα φρούτα/λαχανικά που πουλάει είναι χύμα, δεν είναι σε συσκευασίες όπως πχ του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ που βλέπεις με τα μάτια σου την πιστοποίηση από τον εκάστοτε φορέα.

Εγω παντως δεν εχω πλεον εμπιστοσυνη στις συσκευασιες. Οι ντοματες π.χ. ειναι εντελως αγευστες... Γενικα στην Ελλαδα παιζονται πολλα παιχνιδια με τις πιστοποιησεις και δεν ξερω τελικα ποιο προϊον ειναι βιολογικο και ποιο οχι. Προχθες παντως αγορασα συμβατικες ντοματες...
Απο τα υπολοιπα προϊοντα, φρουτα, λαχανικα, αν τυχει και ψωνισει η μαμα μου απο τη λαϊκη, τα βαζουμε σε νερο με ξυδι αλλαζοντας 2-3 νερα.

amande
25-03-11, 18:16
γεια σας κοριτσια!μηπως ξερετε κανενα σαιτ με βιολογικα που να δεχεται πληρωμη με αντικαταβολη?
Φιβι αυτά τα 2 γνωρίζω http://www.ebio.gr/
http://www.bioshop.gr/index.html

camouflage
25-03-11, 22:18

μου ετυχε και μολις τους εστειλα μειλ μου επιστρεψαν τα χρήματα αμέσως. Ναι, δεν τα ειχαν συσκευασει καλα, παλι καλά που δεν είχε χυθεί και το άλλο..

camouflage
25-03-11, 22:26
Καλησπέρα κορίτσια και Χρόνια Πολλά!
Επειδή έχω πάρει εργολαβία το κοριτσάκι μου την soevan και όλο της στέλνω πμ και την πρήζω, πιστεύω καλύτερα κάποιες απορίες μου να τις παραθέσω εδώ και θα παρακολουθώ και το θέμα.
Λοιπόν, σιγά-σιγά μυούμαι στον (πανάκριβο) κόσμο των βιολογικών και έχω προς το παρόν τις εξής ερωτήσεις:
1) από on-line κατάστημα μαναβικής, ο ιδιοκτήτης αναφέρει πως τα προϊόντα του έχουν τις τάδε πιστοποιήσεις, τις οποίες μπορεί να στείλει σε κάθε ενδιαφερόμενο. Αλλά τα φρούτα/λαχανικά που πουλάει είναι χύμα, δεν είναι σε συσκευασίες όπως πχ του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ που βλέπεις με τα μάτια σου την πιστοποίηση από τον εκάστοτε φορέα. Να τον εμπιστευτώ? Αρκεί που έχει απλά τις πιστοποιήσεις?
Για πείτε μου την γνώμη σας.

για τα φρουτα και λαχανικά κι εγω προτιμω λαική, και οταν δε προλαβαίνω Σκλαβενίτη. Αλλά έχω ακούσει διάφορα για τα βιο απο σουπερ μαρκετ...Τωρα στο μειλ καλά τα είπε αλλά ακόμα δε μου πάει να παρω τα φρούτα και τα λαχανικά χωρίς να τα διαλέξω..
Για τις σωληνώσεις σόδα και ξύδι και ζεστό νερό από το βραστήρα δεν είχαμε πει; Νομίζω αυτό τα κάνει όλα και συμφέρει.

sophiak
25-03-11, 22:36
μου ετυχε και μολις τους εστειλα μειλ μου επιστρεψαν τα χρήματα αμέσως. Ναι, δεν τα ειχαν συσκευασει καλα, παλι καλά που δεν είχε χυθεί και το άλλο..

Εστειλα mail και μου απαντησαν οτι θα μου τα επιστρεψουν σε λιγες εργασιμες!Οκ καλο αυτο που ανταποκρινονται...αλλα κατι πρεπει να κανουν με τις συσκευασιες!

arleta
26-03-11, 00:08
συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά της λίστας σας!!!!!!!!!!!!!!

με βοήθησε πολύ!!!!!!!!!

Rosie
26-03-11, 00:53
1) από on-line κατάστημα μαναβικής, ο ιδιοκτήτης αναφέρει πως τα προϊόντα του έχουν τις τάδε πιστοποιήσεις, τις οποίες μπορεί να στείλει σε κάθε ενδιαφερόμενο. Αλλά τα φρούτα/λαχανικά που πουλάει είναι χύμα, δεν είναι σε συσκευασίες όπως πχ του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ που βλέπεις με τα μάτια σου την πιστοποίηση από τον εκάστοτε φορέα. Να τον εμπιστευτώ? Αρκεί που έχει απλά τις πιστοποιήσεις? Σε e-mail μου, απάντησε το εξής:

Και οι παραγωγοί στις βιολογικές λαϊκές χύμα τα πουλάνε.
Γιατί πιστεύεις ότι τα συσκευασμένα είναι πιο αξιόπιστα;
Δεν ελέγχονται τα συσκευασμένα περισσότερο από τα χύμα, και στις δύο περιπτώσεις ο βιοκαλλιεργητής αποκτά πιστοποίηση από κάποιο φορέα και δικαιούται να τα πουλάει είτε συσκευασμένα είτε χύμα αρκεί να δείξει την πιστοποίηση που έχει.

Στη βιολογική λαϊκή πάντως που πηγαίνω πολλοί παραγωγοί πουλάνε τα ίδια προϊόντα συσκευασμένα στα σουπερμάρκετ.

Συσκευασμένα συνήθως αγοράζω μήλα (όταν δεν βρίσκω στη λαϊκή) και μπανάνες.
Αλλά με ενοχλεί κι εμένα η πλαστικούρα στη συσκευασία, τόσο από περιβαλλοντική άποψη όσο και από την άποψη της υγείας: διάβαζα κάπου θυμάμαι ότι αυτό το πλαστικό που αγγίζει πάνω στα φρούτα για παράδειγμα αφήνει χημικά κατάλοιπα στη φλούδα των φρούτων οπότε καλό είναι να τα ξεφλουδίζουμε πριν τα φάμε!
Επειδή μόνο μήλα αγοράζω δεν τα ξεφλουδίζω ποτέ γιατί ένα πολύ μεγάλο μέρος των θρεπτικών συστατικών των μήλων (και όλων των φρούτων/λαχανικών) είναι στη φλούδα τους αλλά γνωρίζω ότι ταυτόχρονα παίρνω μια δόση χημικών :-?
Γι' αυτό και προτιμώ να τα αγοράζω όλα χύμα από τη βιολογική λαϊκή παρά συσκευασμένα από το σούπερ.

Clelia
26-03-11, 10:27
Κορίτσια καλημέρα!
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Δεν ξέρω για ποιο λόγο τα θεωρούσα πιο αξιόπιστα τα συσκευασμένα. Μάλλον επειδή διάβαζα την πιστοποίηση. Αλλά αφού μου εξηγήσατε, οκ.
Για τις σωληνώσεις σόδα+ξύδι μαζί με ζεστό νερό, ε? Σε τι αναλογία? Θα βγάζει τόση μάκα που μαζεύεται?

vaskokkal
26-03-11, 20:46
Χαιρετώ την όμορφη παρέα του forum αυτού. Ε ναι λοιπόν κατάφερα κ διάβασα όλες τις σελίδες. Αν δεν το έκανα δεν θα μπορούσα να γράψω κάτι κ εγώ. Πριν γίνω μέλος στο parents κάτι ήξερα από βιολογικά αλλά μετά τον ερχομό του παιδιού και την αλλεργία που παρουσίασε έγινα σχεδόν φανατική. Δεν μπορώ να πω ότι τα έχω βάλει εντελώς κ στη δική μας διατροφή αλλά το παλέβω. Ο μικρός σίγουρα πάντως τρώει από πολύ νωρίς βιολογικά προϊόντα τύπου holle, bionat, ρύζι, κριθαράκι, αστράκι, μπισκοτάκια κλπ. Προχθές δοκίμασα το κινόα βρασμένο με σταφίδες, μήλο και κανέλα. Όσο ήταν χλιαρό ήταν πολύ νόστιμο όσο όμως κρύωνε κάπως μου μύριζε και δεν μπορούσα να το φάω. Ίσως θέλει χρόνο για να τα συνηθίσω.
Κατα τύχη είχα αγοράσει από το ecobaby sonnet προϊόντα μαζί με weleda holle κλπ και όντως καθυστέρησαν πάρα πολύ να μου τα στείλουν ότι είχαν ελλείψεις, αλλά ένας κατά τ΄άλλα ευγενικός κύριος με πήρε τηλ. και τις δύο φορές που παρήγγειλα και μου ζήτησε συγνώμη για την καθυστέρηση. Πλένω εδώ και πολύ πολύ καιρό με αρκάδι αλλά φοβάμαι που αναφέρθηκε εδώ μία κοπέλα ότι βουλώνει τις σωληνώσεις και λίγο ανησυχώ.
Αυτό που τελευταία έκανα ήταν να παραγγείλω κ εγώ βούτυρο καρύδας της artisana από το iherb και σήμερα το έβαλα σε ένα κέικ με μπανάνα - τώρα ψήνεται θα σας πώ όταν είναι έτοιμο αν είναι νόστιμο.
Επίσης πήρα και ένα coconut cream της biona από ένα βιολογικό κατάστημα εδώ στα Ιωάννινα στην τιμή 2,95 €. Είναι άραγε καλή τιμή; κ επίσης σε τι άλλο φαγητό μπορώ να το βάλω εκτός από το να τηγανίζω;

camouflage
26-03-11, 21:46
Στη βιολογική λαϊκή πάντως που πηγαίνω πολλοί παραγωγοί πουλάνε τα ίδια προϊόντα συσκευασμένα στα σουπερμάρκετ.

μια φορα στη λαική που καποιος διαμαρτύρονταν για τις τιμες και ειπε οτι στα σουπερ μαρκετ τα βρισκει φθηνοτερα, ο παραγωγός του είπε οτι δεν ειναι τα ιδια. Στο σούπερ δεν δίνουν τα καλά, τα καλά τα εξάγουν και δίνουν τα υπόλοιπα στο σούπερ...

ΦΙΒΙ
26-03-11, 23:30
σ ευχαριστω πολυ amande!

lilly12
27-03-11, 00:21
Πόσο βάζεις για μια μεγάλη κατσαρόλα?

για μια μεσαία κατσαρόλα (20-22 εκ. διάμετρο) βάζω 1,5-2 κουταλιές της σούπας. Και ελαιόλαδο τόσο έβαζα, δε μου αρέσουν τα βαριά φαγητά

Clelia
27-03-11, 17:36
Καλησπερα!!
Ψαχνοντας βρηκα αυτο το e-shop: http://www.1bio.gr/.
Εχω ψωνισει απο το καταστημα του (οχι το ηλεκτρονικο) και συγκρινοντας τις τιμες με την λιστα σας, βρηκα οτι εχει καλυτερες τιμες σε καποια ειδη. Μεταφορικα 5 ευρω ή δωρεαν για παραγγελιες ανω των 50 ευρω για ολη την Ελλαδα (ετσι γραφει).
Εχει φρουτα και λαχανικα, αλλα πρεπει να τηλεφωνησεις για να σου τα στειλουν!
Θα παραγγειλω εντος της εβδομαδας και θα σας πω εντυπωσεις, αν ειναι να το βαλετε στην λιστα!

novpal
27-03-11, 21:56
Εγω παντως δεν εχω πλεον εμπιστοσυνη στις συσκευασιες. Οι ντοματες π.χ. ειναι εντελως αγευστες... Γενικα στην Ελλαδα παιζονται πολλα παιχνιδια με τις πιστοποιησεις και δεν ξερω τελικα ποιο προϊον ειναι βιολογικο και ποιο οχι. Προχθες παντως αγορασα συμβατικες ντοματες...

Τώρα που το λες και εγώ έχω ένα θέμα με τις ντομάτες. Τις θέλω για σάλτσες και οι συσκευασμένες που βρίσκω είναι σαν χάρτινες και αν βρω μαλακές στη βιολογική λαϊκή είναι μικρές & μου σπάνε τα νεύρα να τις ξεφλουδίζω. Βέβαια να μου πεις δεν είναι η εποχή τους, οπότε... Πάντως κάτι ντοματίνια που παίρνω απο τη λαϊκή είναι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΑ! Α, επίσης το είχα καημό που πέρυσι δεν φάγαμε βιολογικό ροδάκινο της προκοπής ούτε απο τη λαϊκή ούτε απο το σούπερ μάρκετ! Δεν είχαν ούτε γεύση ούτε άρωμα, δεν ήταν ζουμερά, χάλια! Ελπίζω φέτος να είναι καλύτερα!

soevan07
27-03-11, 22:02

Κοριτσάρα μου δεν με πρήζεις καθόλου!!
Κάποτε έπρηζα κι εγώ εδώ τις κοπέλες που τα ήξεραν πριν απο εμένα! :mrgreen:

Απλά είναι καλύτερα να τα γράφεις εδώ γιατί μπορείς να ακούσεις και άλλες γνώμες!

1) Για την μαναβική αυτό που έχω καταλάβει κι εγώ
είναι πως οι βιολογικές λαικές έχουν
καλύτερες τιμές και καλύτερη ποιότητα απο των σ.μ.

Δυστυχώς εμένα προσωπικά δεν με βολεύουν οι βιολογικές λαικές
που έχω κοντά στη περιοχή μου
και αναγκαστικά πηγαίνω σε Σκλαβενίτηδες, και στον Κυριακίδη.

Δες εδώ ποιες βιολογικές λαικές υπάρχουν
μπας και σε βολεύει καμία
http://www.innerspace.gr/perivallon/oiko/biologikes/laikes.shtml

2) Για τις βουλωμένες σωληνώσεις δοκίμασε καυτό νερό και βεντούζα.
Είναι πιο αποτελεσματικό απο το ξύδι με την σόδα.

Εγώ πάντως έχω κάνει μια δική μου πατέντα
απο μαλακό σύρμα που το χώνω στις περιπτώσεις που μου βουλώνουν
οι σωληνώσεις και έτσι ξεβουλώνει μια χαρά.

Ξέρω οτι πρέπει να υπάρχει κάτι παρόμοιο και στο praktiker
που είναι για να ξεβουλώνεις τις σωληνώσεις
που το χρησιμοποιούν οι υδραυλικοί.

ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ tuboflo κλπ
γιατί εκτός του οτι είναι σούπερ τοξικά και βλαβερά
τρυπάνε με τον καιρό και τις σωληνώσεις!

3) Εγώ ακόμα δεν το έχω ψάξει πολύ το θέμα μπεμπέ-βιολογικά-φαγητά.
Δυστυχώς η κόρη μου ήταν άτυχη
γιατί κοιμόμουν τον ύπνο του δικαίου
και έδινα ο,τι σαβούρα μου πρότεινε
ο καλός μας συμβατικός γιατρουδάκος!!! :evil:

novpal
27-03-11, 22:24
Soevan, αυτό το κατάστημα: http://www.hannover-biologisch.de/in...a4c3569568cb9b που έχεις στη λίστα δεν υπάρχει. Δες το μήπως κάνω λάθος, αλλιώς ίσως πρέπει να το βγάλεις απο τη λίστα :)
Επίσης ψάχνω για αντιολισθητικό πατάκι μπάνιου που, μήπως έχετε δει κάτι? Έχω κοιτάξει παντού & δεν βρίσκω τίποτα...

amande
27-03-11, 22:42
novpal υπάρχει http://www.hannover-biologisch.de/

novpal
27-03-11, 22:53
novpal υπάρχει http://www.hannover-biologisch.de/

έχεις δίκιο, υπάρχει, αλλά αν το κλικαρεις απευθείας απο τη λίστα βγάζει "Page not Found".

bebutsiko
27-03-11, 23:04
Soevan, αυτό το κατάστημα: http://www.hannover-biologisch.de/in...a4c3569568cb9b που έχεις στη λίστα δεν υπάρχει. Δες το μήπως κάνω λάθος, αλλιώς ίσως πρέπει να το βγάλεις απο τη λίστα :)
Επίσης ψάχνω για αντιολισθητικό πατάκι μπάνιου που, μήπως έχετε δει κάτι? Έχω κοιτάξει παντού & δεν βρίσκω τίποτα...

υπαρχει, μολις το δοκιμασα! βαλε μεχρι το .de
http://www.hannover-biologisch.de (http://www.hannover-biologisch.de/in...a4c3569568cb9b)

novpal
27-03-11, 23:27
υπαρχει, μολις το δοκιμασα! βαλε μεχρι το .de
http://www.hannover-biologisch.de (http://www.hannover-biologisch.de/in...a4c3569568cb9b)

Ναι καλέ, αυτό λέω, αν το βάλεις μέχρι το de υπάρχει, αν όμως το κλικάρεις κατευθείαν απο τη λίστα που έχει και και άλλα μετά το de, δεν βγάζει τίποτα. Κάνε το κλικ απο τη λίστα & θα δείς. Αυτό λέω η κακομοίρα ;)

TARA
27-03-11, 23:52
Δες εδώ ποιες βιολογικές λαικές υπάρχουν
μπας και σε βολεύει καμία
http://www.innerspace.gr/perivallon/oiko/biologikes/laikes.shtml

Kι εγω δυστυχως δεν εχω τιποτα κοντα, χιλιομετρα θα πρεπει να κανω... Το χειμερινο τους ωραριο ειναι απαγορευτικο γιατι κοιμουνται τα παιδια το μεσημερι, με το θερινο κατι γινεται...

soevan07
28-03-11, 09:11

Kορίτσια, θα διορθώσω κάποια λινκς απο τη λίστα
και θα αφήσω τα home pages
γιατι τους αλλάζουν συνέχεια
κωδικούς και θέσεις στα προιόντα
και σε μερικά δεν ανταποκρίνονται καθόλου.

soevan07
28-03-11, 09:21
ΛΙΣΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ
ΠΑΙΔΙΚΑ ΣΑΜΠΟΥΑΝ-ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ
-EARTH MAMA BABY ANGEL (shampoo & baby wash)
-hazard score 0 -
www.iherb.com (http://www.iherb.com)
(σχόλια: σε μορφή αφρού, ωραίο άρωμα πορτοκαλιού,
όμως τσούζει στα μάτια)
-NATURE'S BABY ORGANICS (shampoo & baby wash)
-hazard score 2 -
(σχόλια: ωραίο άρωμα )
-EARTH FRIENDLY BABY (Shampoo & Bodywash)
-hazard score 3 -
http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm (http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm)
(σχόλια: πλούσιος αφρός)
-EARTH FRIENDLY KIDS (Shampoo & Bodywash)
-hazard score 3 -
http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm (http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm)
-EARTH FRIENDLY BABY BUBBLE BATH (Baby Bath)
-hazard score 3 -
-AUBREY ORGANICS (Baby & Kids Shampoo)
-hazard score 2 -
www.bce-europe.com (http://www.bce-europe.com)
-NYEALS YARD REMEDIES (Shampoo & baby bath)
-hazard score 0-5 -
www.feelunique.com (http://www.feelunique.com)
www.beauty-wise.eu (http://www.beauty-wise.eu)
www.nealsyardremedies.com (http://www.nealsyardremedies.com)
www.bathandunwind.com (http://www.bathandunwind.com)
www.naturalcollection.com (http://www.naturalcollection.com)
www.activebeauty.co.uk (http://www.activebeauty.co.uk)
(σχόλια: ωραίο άρωμα, δεν κάνει πολύ αφρό)
-WELEDA CALENDULA (shampoo & body wash)
(σχόλια δεν κάνει πολύ αφρό )
-BEAMING BABY ORGANIC (Shampoo & Baby bath)
www.ecofamily.gr (http://www.ecofamily.gr)
(σχόλια: δεν κάνει πoλύ αφρό)
-BEAMING BABY ORGANIC (Baby Bath)
(σχόλια: δεν κάνει πολύ αφρό)
-AVALON ORGANICS BABY (Shampoo & Body Wash)
-hazard score 3 -
(σχόλια: πλούσιος αφρός, ενυδατική και θεραπευτίκή για ξηρές,ευαίσθητες και προβληματικές επιδερμίδες -ακόμα και με ατοπική δερματίτιδα)
-BUDCHEN (Shampoo & Body Wash)
-hazard score 3-4 -
www.letoshop.gr (http://www.letoshop.gr)
(σχόλια: πλούσιος αφρός)
-BURITY BABY SHAMPOO (Shampoo)
-hazard score 2-3-
www.thebodyshop.co.uk (http://www.thebodyshop.co.uk)
(σχόλια: πλούσιος αφρός,ωραίο άρωμα)
-HUGO NATURALS (shampoo-baby wash)
-hazard score 1-
-BUDCHEN BABY WASCH GEL (Wash gel)
κατάστημα Λητώ (http://www.κατάστημα Λητώ)
(σχόλια: dispenser για την ευαίσθητη περιοχή)
ΒΡΕΦΙΚΗ-ΠΑΙΔΙΚΗ ΕΝΥΔΑΤΩΣΗ
-BADGER BABY OIL
www.badgerbalm.com (http://www.badgerbalm.com)
-ΛΑΔΑΚΙ ΚΑΛΕΝΤΟΥΛΑΣ
www.rosmarino.gr (http://www.rosmarino.gr)
-ΛΑΔΑΚΙ ΧΑΜΟΜΗΛΙΟΥ
-ΛΑΔΑΚΙ AVOCADO (acocado oil)
-ΑΜΥΓΔΑΛΕΛΑΙΟ (almond oil)
(σχόλια: όλα τα λαδάκια να απλώνονται σε υγρό δέρμα)
-HUGO BABY OIL
-hazard score 0 -
-EΑRTH FRIENDLY BABY BODY LOTION
http://www.babykind.co.uk/gtskincare.htm
ΣΑΜΠΟΥΑΝ-ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ ΓΙΑ ΕΝΗΛΙΚΕΣ
- NEALS YARD REMEDIES (shampoo)
-hazard score 0-5 -
www.feelunique.com (http://www.feelunique.com/)
-PURE NUFF-STUFF (Shampoo)
-hazard score 1 -
www.theorganicbodycareshop.com (http://www.theorganicbodycareshop.com)
www.purenuffstuff.co.uk (http://www.purenuffstuff.co.uk)
(σχόλια: χωρίς άρωμα)
- PURE NUFF-STUFF SQUEACLY CLEAN BATH (Bath Wash)
-hazard score 1 -
(σχόλια: ωραίο άρωμα)
- HERBALIZ (Shampoo)
-hazard score 1 -
www.herbaliz.com (http://www.herbaliz.com)
- AUBREY ORGANICS (Shampoo)
-hazard score 2 -
- SANTE (Shampoo)
- SOAP NUTS SHAMPOO
https://store.naturoli.com/home.php?cat=298
ΣΑΠΟΥΝΙΑ ΣΕ ΣΤΕΡΕΗ ΜΟΡΦΗ (ΠΛΑΚΕΣ)
-ΣΑΠΟΥΝΙΑ ΑΠΟ ROSMARINO (Μπάνιο-Μαλλιά)
(σχόλια: για αφρό θέλει χρήση με σφουγγάρι)
- ΣΑΠΟΥΝΙΑ (natural soaps)
(σχόλια: απαλό δεν ξηραίνει την επιδερμίδα)
- DR BRONNERS MAGIC SOAPS
-hazard score 1-2 -
- PURE NUFF STUFF
-hazard score 0-3 -
- BLESSINGS
www.blessings.gr (http://www.blessings.gr)
(σχόλια: τα σαπούνια "για λούσιμο" κάνουν ικανοποιητικό αφρό)
ΣΑΠΟΥΝΙΑ ΧΕΡΙΩΝ ΣΕ ΥΓΡΗ ΜΟΡΦΗ (ΚΡΕΜΟΣΑΠΟΥΝΑ)
- DR BRONNERS
-hazard score 1-2 -
- PURE NUFF STUFF
-hazard score 0-3 -
- ECOVER
www.ecokosmos.com (http://www.ecokosmos.com)
www.ethicalsuperstore.com (http://www.ethicalsuperstore.com)
ΚΡΕΜΕΣ ΣΥΓΚΑΜΑΤΟΣ
-BADGER ORGANIC BABY BALM
-hazard score 1 -
-EARTH MAMA ANGEL BABY
-hazard score 0 -
-WELEDA CALENDULA BABY NAPPY CHANGE CREAM
(σχόλια: προληπτικά για το σύγκαμα )
-ΚΗΡΑΛΟΙΦΗ ΧΑΜΟΜΗΛΙΟΥ ΑΠΟ ROSMARINO
(σχόλια: προληπτικά για το σύγκαμα)
- ΒΑΛΣΑΜΕΛΑΙΟ (ΣΠΑΘΟΛΑΔΟ) ΑΠΟ ROSMARINO
(σχόλια: όταν υπάρχει σύγκαμα)
- VITAL TOUCH NATALIA (Baby Bottom Butter)
(σχόλια (http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29956): κρέμα σαν βούτυρο, με shea butter και χαμομήλι, για κοκκινίλες. Επειδή είναι πολύ ελαφρύ, δεν κάνει για σύγκαμα.)
- BABY BUM SALVE
www.wildrootbotanicals.com (http://www.wildrootbotanicals.com)
(σχόλια:για ευαίσθητα δέρματα και έντονες κοκκινίλες.)
- BUDCHEN CALENDULA OIL
- ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ+NΙΣΕΣΤΕ (άνθος αραβοσίτου/κορν φλαουρ)
(σχόλια:απλώνουμε πρώτα το ελαιόλαδο και μετά απο πάνω το νισεστέ)
- ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ+ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΡΓΙΛΟ
(σχόλια:διαλύουμε τον πράσινο άργιλο σε λίγο ελαιόλαδο)
ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ
www.ubershop.co.uk (http://www.ubershop.co.uk)
http://www.babykind.co.uk/wipes.htm
ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΒΡΕΦΩΝ
BABY BOTTOM CLEANSER (wildroot)
www.etsy.com (http://www.etsy.com)
BABY BITS (μικρά σαπουνάκια)
http://www.babykind.co.uk/wipes.htm#babybits
ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΕΣ (ΧΩΡΙΣ ΦΘΟΡΙΟ-FLUORIDE FREE)
-LAVERA TOOTHPASTE (BASIC-NEUTRAL)
-hazard score 0-1 -
www.violey.com (http://www.violey.com)
www.amazon.co.uk (http://www.amazon.co.uk)
www.natural-alternative-products.co.uk (http://www.natural-alternative-products.co.uk)
www.eco-essentials.co.uk (http://www.eco-essentials.co.uk)
www.mybeautystore.de (http://www.mybeautystore.de)
www.naturpflege.de (http://www.naturpflege.de)
(σχόλια:υπάρχει μια άλλη σειρά της lavera που έχει φθόριο/fluoride-:!: προσοχή στην αγορά)
-LAVERA BABY TOOTHPASTE (STRAWBERRY-RASPBERRY)
-hazard score 0-1 -
www.amazon.co.uk (http://www.amazon.co.uk)
www.natural-alternative-products.co.uk (http://www.natural-alternative-products.co.uk)
www.eco-essentials.co.uk (http://www.eco-essentials.co.uk)
www.naturpflege.de (http://www.naturpflege.de)
-HIMALAYA USA TOOTHPASTE
-MIESSENCE TOOTHPASTE
-hazard score 0 -
www.theremustbeabetterway.co.uk (http://www.theremustbeabetterway.co.uk)
(σχόλια: ωραία γεύση)
- WELEDA CALENDULA CHILDRENS TOOTHPASTE
-hazard score 1 -
(σχόλια: παιδική οδοντόκρεμα)
- OPTIMA CHILDRENS TOOTHPASTE
www.goodnessdirect.co.uk (http://www.goodnessdirect.co.uk)
(σχόλια: παιδική οδοντόκρεμα)
- GREEN PEOPLE ORGANIC TOOTHPASTE
http://www.babykind.co.uk/greenpeopleorgminttoothpaste.htm
ΚΡΕΜΕΣ ΠΡΟΣΩΠΟΥ-ΜΑΤΙΩΝ
- NEALS YARD REMEDIES (Facial Cream)
-hazard score 0-5 -
- WELEDA ALMOND INTENSIVE CREAM (Facial Cream)
-hazard score 3 -
(σχολια: λίγο λιπαρή, ιδανική για ξηρές επιδερμίδες)
- WELEDA WILD ROSE INTENSIVE EYE (Eye Cream)
-hazard score 1 -
(σχόλια: πολύ καλή)
- BADGER BALM (EVOLVING BALM)
-hazard score 1 -
(σχόλια: αντιρυτιδική κρέμα ματιών -πολύ ενυδατική)
- DR HAUSCHKA
ΕΝΥΔΑΤΩΣΗ ΣΩΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΕΝΗΛΙΚΕΣ
- NYEALS YARD REMEDIES (Body)
-hazard score 0-5 -
-BADGER BALM (fresh citrus/vanilla/coconut body butter)
-hazard score 0 -
(σχόλια: ενυδάτωση σώματος)
www.badgerbalm.com (http://www.badgerbalm.com/)
(σχόλια: κρέμες χεριών)
-HUGO NATURALS (body butter)
-hazard score 0 -
- DR HAUSCHKA
STYLING ΜΑΛΛΙΩΝ
-LAVERA GEL (Hair Gel )
(σχόλια: gel μαλλιών)
-LAVERA SPRAY (Hair Spray )
(σχόλια: λακ μαλλιών)
-AUBREY GEL (Hair Gel )
http://www.iherb.com/Aubrey-Organics-Hair-Care#p=2&sr=1
(σχόλια: gel μαλλιών)
-LAVERA MOUSSE (Hair Mousse )
(σχόλια: αφρός μαλλιών )
- LOGONA MAN STYLING GEL (Hair Gel )
ΒΑΦΕΣ ΜΑΛΛΙΩΝ
-ΧΕΝΑ
-SANTE
(σχόλια: δύσκολη εφαρμογή -καλύτερα να γίνει απο κομμώτρια)
ΜΑΚΙΓΙΑΖ
-THE ALL NATURALS FACE
http://theallnaturalface.com/gto/store/epp_index.asp
-ZOSIMOS (http://www.theallnaturalface.com-ZOSIMOS) BOTANICALS
-hazard score 0-2 -
www.zosimosbotanicals.com (http://www.zosimosbotanicals.com)
-MAIAS MINERALS
-hazard score 0-1 -
www.maiasminerals.com (http://www.maiasminerals.com)
-MIESSENCE (Make up)
-hazard score 0-2 -
-LAKSHMI AYUVERDA (Μολύβι ματιών)
www.violey.com (http://www.violey.com)
(χρώμα:black sensitive)
ΑΠΟΣΜΗΤΙΚΑ
- CRYSTAL DEODORANT
www.theallnaturalface.com (http://www.theallnaturalface.com)
www.pharmacyline.gr (http://www.pharmacyline.gr)
www.macrovita.gr (http://www.macrovita.gr) (το έχει στις εικόνες στο "αποσμητικά σώματος")
- ROLL ON DEODORANT
-hazard score 0 -
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΥΓΙΕΙΝΗ
- ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ
www.ubershop.co.uk (http://www.ubershop.co.uk)
ΛΙΣΤΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ
ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ ΡΟΥΧΩΝ
- SOAP NUTS
www.euexia.gr (http://www.euexia.gr)
www.ebuy-shops.gr (http://www.ebuy-shops.gr)
www.mybabycenter.gr (http://www.mybabycenter.gr)
www.homefood.gr (http://www.homefood.gr)
(σχόλια: βιολογικοί καρποί πλυσίματος 100% φυσικοί
με απολυμαντικές ιδιότητες,
σε χαμηλές θερμοκρασίες θέλουν πρώτα λίγο βράσιμο)
- ΥΓΡΟ ΡΟΥΧΩΝ
www.ebio.gr (http://www.ebio.gr)
www.theremustbeabetterway.co (http://www.theremustbeabetterway.co)
www.purenature24.com (http://www.purenature24.com)
www.gabi.gr (http://www.gabi.gr)
- ΣΚΟΝΗ ΡΟΥΧΩΝ
www.purenature24.com (http://www.purenature24.com)
www.gabi.gr (http://www.gabi.gr)
- ΥΓΡΟ ΓΙΑ ΜΑΛΛΙΝΑ ΡΟΥΧΑ
- ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ ΠΛΥΣΙΜΑΤΟΣ ΡΟΥΧΩΝ
- ΜΑΛΑΚΤΙΚΑ
(σχόλια: μαλακτικές μπάλες με μαγνητική δράση
που τοποθετούνται στο κάδο του πλυντηρίου)
ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΠΙΑΤΩΝ
- ΥΓΡΟ ΠΙΑΤΩΝ
(sonett και ecover)
- ΣΚΟΝΗ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
(sonett και ecover)
- ΑΛΑΤΙ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
(sonett)
- ΛΑΜΠΡΥΝΤΙΚΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
(σχόλια: η χρήση του λαμπρυντικού στο πλυντήριο πιάτων
θα μπορούσε να αντικαταταθεί με "λευκό ξύδι")
ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ
- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ-ΑΠΟΛΥΜΑΝΤΙΚΟ ΥΓΡΟ ΓΕΝ.ΧΡΗΣΗΣ
- ΑΠΟΛΥΜΑΝΤΙΚΟ SPRAY (ΕΠΙΦΑΝΕΙΩΝ-ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ)
(bentley organic for baby toy sanitizer)
www.mypure.co.uk (http://www.mypure.co.uk)
(spray out and about)
www.babykind.co.uk (http://www.babykind.co.uk)
- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ WC
(σχόλια: παπί για τη λεκάνη)
ΤΑΠΕΡ-ΠΑΓΟΥΡΙΑ-ΜΠΙΜΠΕΡΟ
ΠΑΓΟΥΡΙΑ ΕΞΟΔΟΥ
www.sigg-aluminium.co.uk (http://www.sigg-aluminium.co.uk)
www.littleacornstomightyoaks.co.uk (http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk)
www.amazon.com (http://www.amazon.com)
www.vupbaby.co.uk (http://www.vupbaby.co.uk)
ΜΠΙΜΠΕΡΟ
(σχόλια: γυάλινα μπιμπερό με προστατευτικό κάλυμα απο σιλικόνη
για αυθραστοποίηση)
www.mybabycenter.gr (http://www.mybabycenter.gr)
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΚΟΥΠΑ
www.littleacornstomightyoaks co.uk (http://www.littleacornstomightyoaks co.uk)
(σχόλια: το γυάλινο μπιμπερό ταιριάζει με τις παρακάτω θηλές και μετατρέπεται σε εκπαιδευτική κούπα)
http://www.philips.co.uk/c/avent-acc...scf147_82/prd/ (http://www.philips.co.uk/c/avent-accessories/12m-plus-green-2-pack-scf147_82/prd/)

http://www.littleacornstomightyoaks....en%20Sippy.php (http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/Klean%20Kanteen%20Sippy.php)
(σχόλια: τα παγούρια Klean Kanteen με τα παρακάτω αξεσουάρ {αντάπτορας+θηλή}
μετατρέπονται σε εκπαιδευτική κούπα )
http://www.littleacornstomightyoaks....accesories.php (http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/sippy%20accesories.php)

http://www.vupbaby.co.uk/content/foo...-cup-pink-blue (http://www.vupbaby.co.uk/content/foogo-stainless-steel-sippy-cup-pink-blue)
ΤΑΠΕΡ
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/lunchbots.php (http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/lunchbots.php)
(σχόλια: τάπερ απο stainless steel 18/8 )
www.vupbaby.co.uk (http://www.vupbaby.co.uk/)
www.easylunchboxes.com (http://www.easylunchboxes.com/)
www.preserveproducts.com (http://www.preserveproducts.com)
ΠΑΙΔΙΚΑ ΠΙΑΤΑ ΚΛΠ
OΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ "ΣΥΝΤΑΓΕΣ" ΟΙΚΙΑΚΗΣ XΡΗΣΗΣ
- ΒΙΒΛΙΑ ΜΕ "ΣΥΝΤΑΓΕΣ" ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΩΝ
- ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ ΠΛΥΣΙΜΑΤΟΣ ΡΟΥΧΩΝ
-Μαγειρική σόδα (διττανθρακική)
-Σόδα πλυσίματος
(σχόλια:στη κεντρική θήκη του απορρυπαντικού)
- ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ ΡΟΥΧΩΝ
-Λευκό ξύδι + αιθέριο έλαιο λεβάντας+tea tree oil
(σχόλια:στη θήκη του μαλακτικού)
- ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ
-Ξύδι
- ΑΙΘΕΡΙΑ ΕΛΑΙΑ ΓΙΑ ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ
-Αιθέριο έλαιο λεβάντας
http://www.babykind.co.uk/nappyessentials.htm#ttoil (http://www.babykind.co.uk/nappyessentials.htm#ttoil)
-Αιθέριο έλαιο τειόδεντρου (tea tree oil)
http://www.babykind.co.uk/nappyessentials.htm#ttoil (http://www.babykind.co.uk/nappyessentials.htm#ttoil)
-Βόρακας (ορυκτός)
βόρακα μπορούμε να βρούμε:
Μεγάλα φαρμακεία, Καλογερόπουλος-Πειραιά, Μανδραγόρας-Πειραιά
http://www.baldwins.co.uk/Gums-Balsams-And-Waxes/Gums/Baldwins-Borax-Powder/8733/400 (http://www.baldwins.co.uk/Gums-Balsams-And-Waxes/Gums/Baldwins-Borax-Powder/8733/400)
- ΑΠΟΣΚΛΗΡΥΝΤΙΚΟ ΑΛΑΤΩΝ
-Μαγειρική σόδα (διττανθρακική)
-Ξύδι
-Ξινό
- ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ
-Μαγειρική σόδα+Ξύδι
-Μαγειρική σόδα+Βόρακα(ορυκτό)+Ξύδι
- AΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
-4 κουταλιές μαγειρ.σόδα+4 κουταλιές βόρακα(ορυκτός)+1 κουταλιά χονδρό
θαλασσινό αλάτι
- ΣΚΟΡΟΑΠΩΘΗΤΙΚΟ
-Μαύρο πιπέρι
-Αποξηραμένη λεβάντα
(σχόλια:μια χούφτα σε τούλι)
- ΚΑΤΣΑΡΙΔΟΚΤΟΝΟ
-Βόρακας(ορυκτός)+Γύψος+Αλεύρι(ή ζάχαρη)
-Φύλλα δάφνης
- ΜΥΡΜΗΓΚΟΚΤΟΝΟ
-Ξύδι
-Τάλκ
-Πεικιν πάουντερ
- ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΨΕΙΡΑΣ
- www.quitnits.com (http://www.quitnits.com)
- coconut oil
- ελαιόλαδο
- ξύδι
- ρίγανη (ζωμός)
- οινόπνευμα
- soap nuts (soap-nuts shampoo (https://store.naturoli.com/home.php?cat=298))
- ηλεκτρικό χτενάκι (medisana lcs (http://www.pharmapoli.com/Product.php?PageId=530&ProductId=947&gclid=CKiF_fuP0qQCFVH-2Aod7XBfKA))
-αιθέρια έλαια (αραιωμένα σε σαμπουάν):
tea tree oil
λεβάντας
(σχόλια: ΠΡΟΣΟΧΗ στις ποσότητες των αιθέριων ελαίων στα παιδιά!!!
θέλει μισή ποσότητα ενηλίκων!!!:!:)
- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΦΟΥΡΝΟΥ
-Μαγειρική σόδα+Ξύδι
-Αμμωνία σε βραστό κατσαρολάκι μέσα στο φούρνο για 15΄ και μετά τρίψιμο.
- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΕΠΙΦΑΝΕΙΩΝ INOX
-Λαδάκι baby-oil
-Οδοντόκρεμα κλασσική, όχι gel (για σημάδια στα inox)
-Τρίψιμο με μισοτελειωμένη λεμονόφλουδα (για μυρωδιές και λεκέδες)

TARA
28-03-11, 09:25
Καταπληκτικη δουλεια! Μπραβο!

soevan07
28-03-11, 10:55
ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ SITES ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ
ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ-ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ
*-www.littleacornstomightyoaks.co.uk (http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk)
Klean Kanteen παγούρια-badger αντηλιακό
(φθηνά μεταφορικά)
*-www.ecohouse.gr (http://www.ecohouse.gr/)
πανάκια καθαρισμού που καθαρίζουν χωρίς απορρυπαντικά
*-www.footshopping.com (http://www.footshopping.com)
birkenstock παπούτσια
*-www.ebio.gr (http://www.ebio.gr/)
καλλυντικά-τρόφιμα-καθαριστικά sonett
(δωρεάν μεταφορικά εντός Αττικής)
*-www.sunnyside.gr (http://www.sunnyside.gr)
καθαριστικά bio-d-καλλυντικά green baby-ρούχα
*-www.theremustbeabetterway.co.uk (http://www.theremustbeabetterway.co.uk/)
διάφορα
(μεταφορά αναλόγως το βάρος, καθυστέρηση παράδοσης εις "soevan07" )
*-www.iherb.com (http://www.iherb.com)
για προιόντα Εarth mama angel baby
(μεταφορικά 4$ εως 1.360γρ. δέμα απο Αμερική)
*-www.naturisimo.com (http://www.naturisimo.com)
για προϊόντα Εarth Mama Angel Baby
*-www.katescaringgifts.com (http://www.katescaringgifts.com/)
για προϊόντα Εarth Mama Angel Baby
*-www.sigg-aluminium.co.uk (http://www.sigg-aluminium.co.uk/)
για παγούρια κλπ
*-www.bce-europe.com (http://www.bce-europe.com/)
καλλυντικά και άλλα
(μεταφορικά 7.90Ε)
*-www.fairtrade.gr (http://www.fairtrade.gr/)
τρόφιμα κλπ
*-www.lifeandlooks.co.uk (http://www.lifeandlooks.co.uk/)
για φυσικό σίδηρο (συμπλήρωμα διατροφής)
*-www.babykind.co.uk (http://www.babykind.co.uk/)
πολύ οικονομική λεβάντα και ΤeaΤree Οil
(φθηνά μεταφορικά)
*-www.feelunique.com (http://www.feelunique.com/)
καλλυντικά neals yard remedies
(χωρίς μεταφορικά)
*-www.beauty-wise.eu (http://www.beauty-wise.eu/)
(χωρίς μεταφορικά)
*-www.nealsyardremedies.com (http://www.nealsyardremedies.com/)
*-www.bathandunwind.com (http://www.bathandunwind.com/)
*-www.naturalcollection.com (http://www.naturalcollection.com/)
*-www.activebeauty.co.uk (http://www.activebeauty.co.uk/)
*-www.quinessence.com (http://www.quinessence.com/)
για ποιοτικά αιθέρια έλαια και λαδάκια
(δωρεάν μεταφορικά!)
*-www.polishedmama.com (http://www.polishedmama.com)
άοσμα μανό
*-www.rosmarino.gr (http://www.rosmarino.gr/)
σαπούνια για όλη την οικογένεια
(με αντικαταβολή-φθηνά μεταφορικά-καθυστέρηρη παράδοσης λόγω ΕΛΤΑ)
*-www.biosophy.gr (http://www.biosophy.gr/)
βιολογικά τρόφιμα-συμπληρώματα διατροφής
*-www.spiritofnature.co.uk (http://www.spiritofnature.co.uk/)
πολυκατάστημα, αντισύλληψη
(μεταφορικά ανάλογα με την παραγγελία, καθυστερημένη παράδοση εις "zimaroulis")
*-www.theallnaturalface.com (http://www.theallnaturalface.com/)
μακιγιάζ,πούδρες,σκιές,αποσμητικά από υγρό κρύσταλλο
(φθηνά μεταφορικά)
*-www.hannover-biologisch.de (http://www.hannover-biologisch.de)
Dr. Hauschka καλλυντικά μεταξύ άλλων
*-www.ecofamily.gr (http://www.ecofamily.gr/)
για soapnuts και άλλα
(φθηνά μεταφορικά)
*-www.amazon.co.uk (http://www.amazon.co.uk/)
πολυκατάστημα,nitty-gritty,earth mama angel baby
(μεταφορικά ανάλογα με την παραγγελία)
*-www.coastalclassiccreations.com (http://www.coastalclassiccreations.com/)
για πολύ αγνό μακιγιάζ και βαφές μαλλιών -με hazard score 0
*-www.suvarna.co.uk (http://www.suvarna.co.uk)
για καλλυντικά-μακιγιάζ miessence
*-www.viva.org.uk (http://www.viva.org.uk)
ποολυκατάστημα, αντισύλληψη
(μέτρια μεταφορικά)
*-www.uncommonscents.com (http://www.uncommonscents.com)
για προίόντα badger
(ακριβά μεταφορικά)
*-www.cgi.ebay.com (http://www.cgi.ebay.com)
για πρϊόντα badger
(μέτρια μεταφορικά)
*-www.mypure.co.uk (http://www.mypure.co.uk/)
για αντισηπτικό bentley oganic toy
(φθηνά μεταφορικά)
*-www.ecobaby.gr (http://www.ecobaby.gr/)
διάφορα
(αντικαταβολή-καθυστέρηση-κακή εξυπηρέτηση(αγενής πωλητής)
*-www.onlygreen.gr (http://www.onlygreen.gr/)
παιδικά έπιπλα
*-www.wildrootbotanicals.com (http://www.wildrootbotanicals.com/)
για βότανα κλπ
*-www.etsy.com (http://www.etsy.com)
υφασμάτινα σακουλάκια κλπ
*-www.products.mercola.com (http://www.products.mercola.com/)
για προϊόντα του Dr.Mercola
*-www.purenuffstuff.co.uk (http://www.purenuffstuff.co.uk/)
για αφρόλουτρα-σαμπουάν "nuff-stuff"
(μέτρια μεταφορικά-ενημέρωση κόστους μεταφορικών με email)
*-www.bioaroma.gr (http://www.bioaroma.gr/)
για βότανα και έλαια σε πολύ καλές τιμές
(φθηνά μεταφορικά)
*-www.theorganicbodycareshop.com (http://www.theorganicbodycareshop.com/)
πολυκατάστημα με βιολογικά
(Dr. Hauschka και pure nuff stuff)
(μεταφορικά αναλόγως το βάρος με ανώτερο 9,99£)
*-www.bio-naturel.de (http://www.bio-naturel.de/)
πολυκατάστημα με βιολογικά

BLOGS ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ...........
*-www.cosmeticdatabase.com (http://www.cosmeticdatabase.com/)
για αξιολόγηση προϊόντων και συστατικών
*-www.tipslimited.co.uk (http://www.tipslimited.co.uk/)
για αξιολόγηση παιδικών προϊόντων περιποίησης
*-www.safemama.com (http://www.safemama.com)
για αξιολόγηση παιδικών προϊόντων περιποίησης
*-www.aromacooking.blogspot.com (http://www.aromacooking.blogspot.com/)
οδηγίες για την παρασκευή καλλυντικών, σαμπουάν, σαπουνιών και διάφορων άλλων με φυσικά υλικά και αιθέρια έλαια
*-www.beautyelixirs.blogspot.com (http://www.beautyelixirs.blogspot.com/)
οδηγίες για την παρασκευή καλλυντικών, σαμπουάν, σαπουνιών και διάφορων άλλων με φυσικά υλικά και αιθέρια έλαια
*-http://noikokyrokoritso.blogspot.com (http://noikokyrokoritso.blogspot.com/)
καθαρίζουμε χωρίς χημικά
*-www.ftiaxno.gr (http://www.ftiaxno.gr/)
πως να φτιάξετε μόνοι σας απορρυπαντικά
*-www.chemical-cocktail.org (http://www.chemical-cocktail.org/)
συμβουλές για τα χημικά
*-www.vieltha.com (http://www.vieltha.com)
για σαπούνια-καθαριστικά γενικής χρήσης
*-www.aromacooking.blogspot.com (http://www.aromacooking.blogspot.com)
*-http://www.skeftomai.gr/ygeia/forum/index.php?action=printpage;topic=487.0 (http://www.skeftomai.gr/ygeia/forum/index.php?action=printpage;topic=487.0)
*-http://blog.nurturenatureproject.com/2009/03/09/top-8-safe-cosmetic-brands-in-the-us-2009/ (http://blog.nurturenatureproject.com/2009/03/09/top-8-safe-cosmetic-brands-in-the-us-2009/)
για τα 8 καλύτερα-ασφαλέστερα βιολογικά προιόντα

ΕΚΠΤΩΤΙΚΑ ΚΟΥΠΟΝΙΑ
*-www.myvouchercodes.co.uk (http://www.myvouchercodes.co.uk/)
εκπτωτικά κουπόνια για online καταστήματα
*-www.vouchercodes.co.uk (http://www.vouchercodes.co.uk/)
*-www.vouchercodes.com (http://www.vouchercodes.com/)
*-www.retailmenot.com/view/iherb.com (http://www.retailmenot.com/view/iherb.com)
http://www.whatson4littleones.co.uk/pages/newsletters/special_offers_nov07.asp#LETTER.BLOCK8 (http://www.whatson4littleones.co.uk/pages/newsletters/special_offers_nov07.asp#LETTER.BLOCK8)
εκπτωτικά κουπόνια για online καταστήματα (πχ babykind)
*-http://forums.moneysavingexpert.com/showthread.php?t=237548 (http://forums.moneysavingexpert.com/showthread.php?t=237548)

ZIMAROULIS
28-03-11, 12:22
Καλη εβδομάδα κι απο μένα,

Βρήκα στην βιολογική λαική που ψωνίζω στο Ίλιον πετιμέζι 9 ευρώ τα 750ml ενώ από το βιολογικάδικο το παίρνω 6,5 ευρώ τα 250ml:shock:. Μας αρέσει πολύ το χρησιμοποιώ για να φτιάχνω μουσταλευριά και μουστοκούλουρα.

Τώρα στο θέμα πρόσωπο, τα σπυράκια μου δεν έχουν βελτίωση, βασικά είδα ότι είναι μικρά μικρά κόκκινα στίγματα σαν να σπάνε μικρά αγγεία κάτω από το δέρμα μου και να δημιουργούνται αυτές οι κόκκινες ελίτσες. Εντωμεταξύ μου έχουν τελειώσει όλα τα καλλυντικά για την μουρίτσα μου και πρέπει να ανεφοδιαστώ. Αλλά δυστυχώς θα πάρω από το βιολογικάδικο που ψωνίζω και δεν έχει πολύ ποικιλία. Αδειάσαν οι κάρτες τελειώς και δεν ξαναγεμίζουν:p. Ενώ από το μαγαζί επειδή ψωνίζω χρόνια έχουμε κανονίσει και την πληρώνω δυο φορές το μήνα που πληρώνεται ο αντρούλης μου. Κάτι είναι κι αυτό..
Ωραίο φαίνεται το hannover πάω να το τσεκάρω.

vaskokkal
28-03-11, 18:57
Καλό απόγευμα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με ένα δειγματάκι που ήρθε μαζί με την παραγγελία μου από το iherb. Το δειγματάκι γράφει το εξής:immne punch - an immune support blend (madre labs). Immune punch is an innovative proprietary blend designed to help bolster your bodys naturals defenses.
contains:mushrex with camucamu, elderberry, epicor, ahcc & more.
μπορεί να με βοηθήσει κάποιος τι ακριβώς είναι;

Eviri
28-03-11, 20:30
ZIMAROULIS αν έχεις χρόνο να φτιάξεις δικό σου πετιμέζι, αντί να το αγοράζεις, μπορώ να σου δώσω εγώ συνταγή. Έχω φτιάξει πολλές φορές. Η διαδικασία είναι χρονοβόρα, αλλά τουλάχιστον έχεις σπιτικό πετιμέζι. Από οικονομικής άποψης δε μπορώ τώρα να υπολογίσω αν έρχεται φθηνότερα, τα ίδια, ή ακριβότερα από το αγοραστό γιατί έχω να φτιάξω περίπου 4 χρόνια και δε θυμάμαι πόσο μου είχαν στοιχίσει τα κιλά σταφυλιών που είχα αγοράσει.

leo80
28-03-11, 22:05
κορίτσια με τις πολλές γνώσεις, βοήθεια!!
θα ήθελα μια "συνταγή" για υγρό καθαρισμού του μωρού, που να το χρησιμοποιώ με τα υφασμάτινα μωρομάντηλα, όταν αλλάζω την πάνα του μωρού και δεν μπορώ να το πλύνω κάτω από τη βρύση!
ελπίζω να μπορείτε να με βοηθήσετε!

Rosie
28-03-11, 22:26
κορίτσια με τις πολλές γνώσεις, βοήθεια!!
θα ήθελα μια "συνταγή" για υγρό καθαρισμού του μωρού, που να το χρησιμοποιώ με τα υφασμάτινα μωρομάντηλα, όταν αλλάζω την πάνα του μωρού και δεν μπορώ να το πλύνω κάτω από τη βρύση!
ελπίζω να μπορείτε να με βοηθήσετε!

Συνταγή δεν έχω αλλά από τότε που γεννήθηκε το πρώτο μου παιδί χρησιμοποιώ αυτά τα μικροσκοπικά σαπουνάκια και είμαι πολύ ευχαριστημένη:

'Baby Bits' (http://www.babykind.co.uk/wipes.htm#babybits)

Τελευταία πήρα κι αυτό για να το χρησιμοποιώ κυρίως εκτός σπιτιού για να αποφύγω τα μωρομάντηλα μιας χρήσεως:

Baby Bottom Cleanser (http://www.etsy.com/listing/53963456/baby-bottom-cleanser)

soevan07
28-03-11, 22:51
'Baby Bits' (http://www.babykind.co.uk/wipes.htm#babybits)
Baby Bottom Cleanser (http://www.etsy.com/listing/53963456/baby-bottom-cleanser)

Μπήκαν στη λίστα! ;)

amande
28-03-11, 23:17
με τα baby bits είμαι κι εγω πολύ ευχαριστημένη.....τα χρησιμοποιώ απο την αρχή.....το άλλο όλο ξεχνάω να το παραγγείλω

vaskokkal είναι για την ενίσχυση του ανοσοποιητικού....δεν τα έχω δοκιμάσει πάντως

Peekaboo
28-03-11, 23:38
Γεια σας και από μένα. Μετά από καιρό βρήκα χρόνο να σας γράψω.
Να σας πω ότι εδώ και δύο περίπου μήνες πειραματιζόμουν με αποσμητικά χωρίς επιτυχία, αλλά αυτό που ψώνισα το περασμένο Σάββατο με έχει εκπλήξει ευχάριστα. Είναι το Ice Guard Natural Crystal Deodorant (http://www.hollandandbarrett.com/pages/product_detail.asp?pid=1288&prodid=1531) για το οποίο βρήκα και link σε ελληνικό site (http://www.vita4you.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=495&category_id=125&option=com_virtuemart&Itemid=442).

Έμεινα στεγνή όλη μέρα (ενώ με τα άλλα που είχα δοκιμάσει μέχρι στιγμής ένιωθα ιδρωμένη από το μεσημέρι), δεν είχε καμία μυρωδιά το φανελάκι μου. Επίσης δεν ερέθισε καθόλου την επιδερμίδα μου μετά το ξύρισμα. Έχω πάρει τον κρύσταλλο, αλλά υπάρχει και σε σπρέυ (http://www.amazon.co.uk/Ice-Guard-Natural-Crystal-Deodorant/dp/B001EU3JAI/ref=pd_sim_d_1). Έλεγξα τον κρύσταλλο στο cosmeticsdatabase (http://www.cosmeticsdatabase.com/ingredient/700362/AMMONIUM_ALUM/) και έχει σκορ 0-1.

Επίσης χρησιμοποιώ το coconut oil της Holland & Barrett (http://www.hollandandbarrett.com/pages/product_detail.asp?pid=690&searchterm=coconut%20oil&rdcnt=1) αλλά έχω μια απορία. Στο site της εταιρίας λέει ότι δεν προορίζεται για χρήση σε άτομα κάτω των 18 χρόνων (Not intended for use by persons under the age of 18) καθώς επίσης ότι χρειάζεται η συμβουλή γιατρού για χρήση από εγγύους ή θηλάζουσες. Γνωρίζει κανείς το γιατί; Είχα την εντύπωση ότι είναι απολύτως φυσικό προϊόν και θεωρούσα ότι είναι ακίνδυνο όπως το ελαιόλαδο.

leo80
28-03-11, 23:40
rosie και amande, ευχαριστώ πολύ! Αν κατάλαβα καλά, τα baby bits μπαίνουν σε ένα δοχείο με νερό και διαλύονται. Το κάθε ένα που διαλύεται, είναι για μία χρήση ή διαλύεται πχ σε 1 λίτρο νερό και χρησιμοποιείται μέχρι να τελειώσει το νερό? Σε απλά ελληνικά (γιατί τα έγραψα λίγο μπερδεμένα και δεν ξέρω αν βγάζουν νόημα) πόσο διαρκεί το κάθε σαπουνάκι, άρα και το κάθε κουτί? Τα αγοράζετε από το site που με παραπέμψατε ή από κάπου αλλού?? Σας ευχαριστώ πολύ!!!!

bebutsiko
29-03-11, 09:36
Επίσης χρησιμοποιώ το coconut oil της Holland & Barrett (http://www.hollandandbarrett.com/pages/product_detail.asp?pid=690&searchterm=coconut%20oil&rdcnt=1) αλλά έχω μια απορία. Στο site της εταιρίας λέει ότι δεν προορίζεται για χρήση σε άτομα κάτω των 18 χρόνων (Not intended for use by persons under the age of 18) καθώς επίσης ότι χρειάζεται η συμβουλή γιατρού για χρήση από εγγύους ή θηλάζουσες. Γνωρίζει κανείς το γιατί; Είχα την εντύπωση ότι είναι απολύτως φυσικό προϊόν και θεωρούσα ότι είναι ακίνδυνο όπως το ελαιόλαδο.

καλημερααα:p...για πειτε, με ενδιαφερει, κι εγω ειμαι ετοιμη να αγορασω λαδι καρυδας και θηλαζω!
επισης θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καμια δοκιμασει τα make up του DR Hauschka...

amande
29-03-11, 12:18
leo εγω τα παίρνω απο το site αυτό, δεν ξέρω αν υπάρχουν και αλλού, δεν το έχω ψάξει....
βάζω 1 σαπουνάκι σε ένα μικρό ψεκαστηράκι και το γεμίζω με νερό,κρατάει πάαααρα πολύ αλλά το αλλάζω καθε 3-4 μέρες....το κουτί έχει πολλά μέσα, 50 νομίζω, δεν θυμάμαι

bebutsiko αν δεν έχεις ιδιαίτερα προβληματική επιδερμίδα και δεν χρειάζεσαι κάλυψη ίσως να σε ικανοποιησει, εμένα δεν μου κάλυπτε τίποτα:-?

bebutsiko
30-03-11, 09:11
bebutsiko αν δεν έχεις ιδιαίτερα προβληματική επιδερμίδα και δεν χρειάζεσαι κάλυψη ίσως να σε ικανοποιησει, εμένα δεν μου κάλυπτε τίποτα:-?

εεεε, μια καλυψη την χρειαζομαι, τα εχω τα χρονακια μου:):)..κριμα κ ειχε τοσο καλη τιμη στο hanover....

bebutsiko
30-03-11, 09:17
γνωριζετε κατι για λευκανση προσωπου? εχω κατι παναδες απο την εγκυμοσυνη που δεν εχουν υποχωρησει 17 μηνες μετα + ενα σημαδι απο παλιο αιματωμα ( εναποθεση σιδηρου στους ιστους).. η δερματολογος μου μου προτεινε λευκανση στο ιατρειο οταν σταματησω το θηλασμο...στο iherb βρηκα μια κρεμα , αυτη http://www.iherb.com/Reviva-Labs-Brown-Spot-Skin-Lightening-Night-Cream-1-5-oz-42-g/5034?at=0....αλλα εχει υδροκινονη που το τη δινει στο cosmeticdatabase ως καρκινογονο...φανταζομαι οτι κ η θεραπεια που γινεται στο ιατρειο κατι αναλογα ισχυρο θα περιεχει....
καμια ιδεα απο τις εμπειρες????

ZIMAROULIS
30-03-11, 09:44
εεεε, μια καλυψη την χρειαζομαι, τα εχω τα χρονακια μου:):)..κριμα κ ειχε τοσο καλη τιμη στο hanover....

Εγώ έχω της lavera, είναι αρκετά καλυπτικό θα έλεγα και η πούδρα τους
Τώρα πήρα μία πούδρα της LOGONA καλή είναι κι αυτή, όχι τόσο καλυπτική όσο της LAVERA

ZIMAROULIS
30-03-11, 09:46
γνωριζετε κατι για λευκανση προσωπου? εχω κατι παναδες απο την εγκυμοσυνη που δεν εχουν υποχωρησει 17 μηνες μετα + ενα σημαδι απο παλιο αιματωμα ( εναποθεση σιδηρου στους ιστους).. η δερματολογος μου μου προτεινε λευκανση στο ιατρειο οταν σταματησω το θηλασμο...στο iherb βρηκα μια κρεμα , αυτη http://www.iherb.com/Reviva-Labs-Brown-Spot-Skin-Lightening-Night-Cream-1-5-oz-42-g/5034?at=0....αλλα εχει υδροκινονη που το τη δινει στο cosmeticdatabase ως καρκινογονο...φανταζομαι οτι κ η θεραπεια που γινεται στο ιατρειο κατι αναλογα ισχυρο θα περιεχει....
καμια ιδεα απο τις εμπειρες????

Δεν έχω κάτι να προτείνω, τόσο εξειδικευμένα προιόντα δεν νομίζω να βρεις σε βιολογικά. Γιατί δεν κοιτάς κάποιες φαρμακευτικές στο cosmetics. Ας πούμε κάποιες της la rosche της έχει με πολύ χαμηλό σκορ, όπως και κάποιες του κορρέ ή apivita? Αντιμετωπίζω κι εγω κάποιο δερματικό πρόβλημα στο πρόσωπο και τρέμω στην ιδέα των προιόντων που χρησιμοποιούν οι δερματολόγοι. Αποφάσισα να πάω σε μία για να μου κάνει διάγνωση και μετά θα πάω σε ομοιοπαθητικό ή σε μία φυσικοπαθητικό που μου είχε συστήσει η rosie

Maggie
30-03-11, 09:54
3) Εγώ ακόμα δεν το έχω ψάξει πολύ το θέμα μπεμπέ-βιολογικά-φαγητά.
Δυστυχώς η κόρη μου ήταν άτυχη
γιατί κοιμόμουν τον ύπνο του δικαίου
και έδινα ο,τι σαβούρα μου πρότεινε
ο καλός μας συμβατικός γιατρουδάκος!!! :evil:
Όταν αρχίσει τις στέρεες τροφές, θα τρώει ότι τρώτε και έσεις (εννοώ τα προϊόντα όχι τα φαγητά)! Θα αποφεύγεις τις επεξεργασμένες τροφές όσο μπορείς. Τα ρυζάλευρα, τα παιδικά γιαουρτάκια και οι φαρίν λακτέ, ακόμα και τα βιολογικά, είναι Junk food! ΟΚ, έδωσα και εγώ κάποιες φορές ρυζάλευρο (βιολογικό, χωρίς γάλα και χωρίς ζάχαρη) και παιδικά γιαούρτια, αλλά όταν το έκανα ήξερα πολύ καλά ότι ήταν junk food. Απλά το έκανα για δική μου ευκολία όταν δεν είχα προλάβει να ετοιμάσω κάτι άλλο. Φαρίν λακτέ δεν έχει φάει ούτε μια κουταλιά. Όταν καθιέρωσα απογευματινό του έδινα όσπρια/κινόα/καστανό ρύζι με λαχανικά. Είναι προτιμότερο να δώσεις συμβατικά όσπρια και λαχανικά παρά μια βιολογική κρέμα. Επίσης είναι προτιμότερο να δώσεις ένα συμβατικό πρόβειο γιαούρτι παρά ένα βιολογικό παιδικό γιαούρτι. Άλλωστε τα παιδικά δεν είναι καν γιαούρτια: η συσκευασία γράφει επιδόρπιο γιαουρτιού. Τις λίγες φορές που του έδωσα βιολογικό ρυζάλευρο έβαζα μέσα και ένα κουταλάκι λάδι καρύδας. Έπίσης να θυμάσαι πως ότι είναι εμπλουτισμένο (με σίδηρο, βιταμίνες, προβιοτικά κτλ) είναι από την φύση του άχρηστο. Και το γεγονός ότι κάτι εμπλουστίστηκε με ωφέλιμα συστατικά δεν σημαίνει ότι ο οργανισμός μας μπορεί και να τα απορροφήσει

Maggie
30-03-11, 10:00
Αν κοιτάξεις και τα υπόλοιπα προϊόντα τους θα δεις ότι αυτή η οδηγία υπάρχει σε όλα! Προφανώς την βάζουν By default παντού χωρίς να το ψάξουν. Και βάβαια το coconut oil είναι κατάλληλο για ανήλικους, έγκυες και θηλάζουσες!

Rosie
30-03-11, 10:00
βάζω 1 σαπουνάκι σε ένα μικρό ψεκαστηράκι και το γεμίζω με νερό,κρατάει πάαααρα πολύ αλλά το αλλάζω καθε 3-4 μέρες....το κουτί έχει πολλά μέσα, 50 νομίζω, δεν θυμάμαι

Καλύτερα να μην κρατάς το νερό τόσες πολλές μέρες Μαράκι γιατί ενδέχεται να αναπτύξει βακτήρια.
Εγώ πήρα ένα μικρό στρογγυλό ψεκαστηράκι (από το Βασιλόπουλο, τα έχει σε διάφορα χρώματα) και βάζω μισό σαπουνάκι μαζί μ' ένα ποτήρι νερό.
Επειδή το χρησιμοποιώ και για τα δυο παιδιά φεύγει σε μια μέρα.

soevan07
30-03-11, 10:27
Όταν αρχίσει τις στέρεες τροφές, θα τρώει ότι τρώτε και έσεις (εννοώ τα προϊόντα όχι τα φαγητά)! Θα αποφεύγεις τις επεξεργασμένες τροφές όσο μπορείς. Τα ρυζάλευρα, τα παιδικά γιαουρτάκια και οι φαρίν λακτέ, ακόμα και τα βιολογικά, είναι Junk food! ΟΚ, έδωσα και εγώ κάποιες φορές ρυζάλευρο (βιολογικό, χωρίς γάλα και χωρίς ζάχαρη) και παιδικά γιαούρτια, αλλά όταν το έκανα ήξερα πολύ καλά ότι ήταν junk food. Απλά το έκανα για δική μου ευκολία όταν δεν είχα προλάβει να ετοιμάσω κάτι άλλο. Φαρίν λακτέ δεν έχει φάει ούτε μια κουταλιά. Όταν καθιέρωσα απογευματινό του έδινα όσπρια/κινόα/καστανό ρύζι με λαχανικά. Είναι προτιμότερο να δώσεις συμβατικά όσπρια και λαχανικά παρά μια βιολογική κρέμα. Επίσης είναι προτιμότερο να δώσεις ένα συμβατικό πρόβειο γιαούρτι παρά ένα βιολογικό παιδικό γιαούρτι. Άλλωστε τα παιδικά δεν είναι καν γιαούρτια: η συσκευασία γράφει επιδόρπιο γιαουρτιού. Τις λίγες φορές που του έδωσα βιολογικό ρυζάλευρο έβαζα μέσα και ένα κουταλάκι λάδι καρύδας. Έπίσης να θυμάσαι πως ότι είναι εμπλουτισμένο (με σίδηρο, βιταμίνες, προβιοτικά κτλ) είναι από την φύση του άχρηστο. Και το γεγονός ότι κάτι εμπλουστίστηκε με ωφέλιμα συστατικά δεν σημαίνει ότι ο οργανισμός μας μπορεί και να τα απορροφήσει

Να σαι καλά!!!!!!!!! ;) ;) ;)
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!!

Καλύτερα να μην κρατάς το νερό τόσες πολλές μέρες Μαράκι γιατί ενδέχεται να αναπτύξει βακτήρια.
Εγώ πήρα ένα μικρό στρογγυλό ψεκαστηράκι (από το Βασιλόπουλο, τα έχει σε διάφορα χρώματα) και βάζω μισό σαπουνάκι μαζί μ' ένα ποτήρι νερό.
Επειδή το χρησιμοποιώ και για τα δυο παιδιά φεύγει σε μια μέρα.

Και πως το χρησιμοποιείς Rosie?

Οταν κάνουν κακάκια τα παιδιά
τα ψεκάζεις με αυτό
και μετά τα ξεπλένεις?

Rosie
30-03-11, 10:30
Σοφία χρησιμοποιώ υφασμάτινα μωρομάντηλα.
Την κόρη μου ειδικά που είναι τόσο βαριά δεν την πλένω ποτέ όταν την αλλάζω, μόνο της κάνω μπανάκι/ντουζάκι κάθε βράδυ.

soevan07
30-03-11, 11:10
Σοφία χρησιμοποιώ υφασμάτινα μωρομάντηλα.
Την κόρη μου ειδικά που είναι τόσο βαριά δεν την πλένω ποτέ όταν την αλλάζω, μόνο της κάνω μπανάκι/ντουζάκι κάθε βράδυ.

Οπότε και για έξω μια χαρά είναι.....

Ψεκάστε, σκουπίστε τελειώσατε!! :lol: :lol: :lol:

fairy's mom
30-03-11, 16:14
με τα baby bits είμαι κι εγω πολύ ευχαριστημένη.....τα χρησιμοποιώ απο την αρχή.....
Να ρωτήσω αν μπορώ να προσθεσω και καμία σταγόνα ΤΤΟ ή απαγορεύεται λόγω ευαίσθητης περιοχής λέτε?

επισης θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καμια δοκιμασει τα make up του DR Hauschka...
Το δοκίμασα στο Άττικα. Και ευτυχώς γιατί πρώτον θα έπαιρνα λάθος χρώμα και δεύτερον το χρώμα που μου ταιριάζει δεν είχε καθόλου κάλυψη. Και να πω την αλήθεια δεν την χρειάζομαι, αλλά όταν μία στο τόσο φοράω make up δεν θέλω να φαίνεται και η παραμικρή ατέλεια. Αλλιώς ποιος ο λόγος? Αν μπορείς θα σου έλεγα να πας να το δοκιμάσεις να σιγουρευτείς να σου κάνει ή όχι.

Και βάβαια το coconut oil είναι κατάλληλο για ανήλικους, έγκυες και θηλάζουσες!
Γιατί? Εγώ μαγειρεύω με αυτό! Και πήγα να δω στο βαζάκι και δεν γράφει καμία απαγόρευση. Για πες βρε Maggie γιατί τώρα με ανησύχησες!

camouflage
30-03-11, 16:49
Γιατί? Εγώ μαγειρεύω με αυτό! Και πήγα να δω στο βαζάκι και δεν γράφει καμία απαγόρευση. Για πες βρε Maggie γιατί τώρα με ανησύχησες!

κατάλληλο είπε ;)

fairy's mom
30-03-11, 17:52
κατάλληλο είπε ;)
Eίδες τι κάνει το βιαστικό διάβασμα? :D Ευχαριστώ!

marsolan
31-03-11, 02:38
εγω για εξω δεν τα βολευτηκα τα babybits..
γι αυτο χρησιμοποιω βιολογικα μωρομαντηλα jackson reece ή natracare που τα θεωρω ακριβα μεν,πολυ καλα δε!!

Τα babybits εχουν TTO απο μονα τους ουτως ή αλλως...οταν παρελαβα το κουτακι μοσχοβολαγε!!
Παντως κι εμενα η κορη μου ειναι βαρια κι εγω δεν μπορω να την σηκωσω....μονο ο αντρας μου την πλενει με νερο οταν ειναι σπιτι...οποτε κανω κι εγω αυτο που λεει η Ροζι....σε ενα μικρο ψεκαστηρακι μισο babybit και τερμα!!!
Μονο που εγω χρησιμοποιω μαλακο χαρτι κουζινας για τα κακα ενω πανακια μονο οταν την αλλαζω απο τσισα!!

soevan07
31-03-11, 10:13
Παντως κι εμενα η κορη μου ειναι βαρια κι εγω δεν μπορω να την σηκωσω....μονο ο αντρας μου την πλενει με νερο οταν ειναι σπιτι...οποτε κανω κι εγω αυτο που λεει η Ροζι....σε ενα μικρο ψεκαστηρακι μισο babybit και τερμα!!!

Αχ, μην μου το λέτε εμένα....
....την σήκωνα μέχρι πριν λίγο καιρό
για να την ξεπλένω με νερό! :oops:

Ήθελα να είμαι σίγουρη οτι η ευαίσθητη περιοχή
καθάριζε καλά.

Μέχρι που "μου έβαλε χέρι" ο γυναικολόγος
(επειδή έχω χαμηλό πλακούντα
τώρα στην εγκυμοσύνη μου)
και μου απαγόρεψε να σηκώνω βάρη! :(

marsolan
31-03-11, 17:54
Ααααααα....Σοεβαν καλα σου εκανε ο γιατρος σου!!
Καλα βρε..σηκωνες 3.5 ετων παιδι για πλυσιμο απο κατω???
Δεν ηταν πιο ευκολο να την βοηθησεις να μπει μονη της στην μπανιερα ορθια και να την πλενεις με το τηλεφωνο??

leo80
31-03-11, 21:23
Είδα τα σαπούνια του συγκεκριμένου site και μου άνοιξε η όρεξη!!! Όμως, πώς ξέρουμε ποιο σαπούνι είναι καλύτερο για συγκεκριμένη χρήση? (πχ, για το μωρό ή για το πρόσωπο ή για ξηρό δέρμα κλπ)
Η ίδια ερώτηση ισχύει και για τις κηραλοιφές.

amande
31-03-11, 21:47
leo αν κλικάρεις πάνω σε κάθε προιόν θα ανοιξει παραθυράκι που λέει για τη χρήση τους
πήγαινε σ'αυτή τη σελ. http://www.rosmarino.gr/par_epagg.htm#

leo80
31-03-11, 21:56
leo αν κλικάρεις πάνω σε κάθε προιόν θα ανοιξει παραθυράκι που λέει για τη χρήση τους
πήγαινε σ'αυτή τη σελ. http://www.rosmarino.gr/par_epagg.htm#

Ααααα!!!! Αισθάνομαι πολύ χαζή!!! Ευχαριστώ πολύ!!!! :p

amande
31-03-11, 22:18
δεν το διευκρινιζει και στη σελίδα....λογικό ήταν να το ψάχνεις;)

soevan07
01-04-11, 09:04
Ααααααα....Σοεβαν καλα σου εκανε ο γιατρος σου!!
Καλα βρε..σηκωνες 3.5 ετων παιδι για πλυσιμο απο κατω???
Δεν ηταν πιο ευκολο να την βοηθησεις να μπει μονη της στην μπανιερα ορθια και να την πλενεις με το τηλεφωνο??

Aπο τότε που έπαθε η κόρη μιας φίλης μου
ουρολοίμωξη απο κωλοβακτηρίδιο

έχω πάθει ψύχωση!

Θέλει καλό "άνοιγμα" αυτή η περιοχή
και ξέπλυμα με άφθονο τρεχούμενο νερό!!!

Στα μικρά κοριτσάκια είναι πολύ εύκολο
να "συγκρατηθούν" οι ακαθαρσίες!!

Το ξέρω οτι ήταν υπερβολικό που το συνέχιζα μέχρι τώρα...

Απο την στιγμή που κόψαμε την πάνα (3ων χρονών)
δεν χρειαζόταν....
Η χρήση της πάνας είναι που δημιουργεί τέτοιου είδους προβλήματα.

Rosie
01-04-11, 14:59
επίσης πήρα 2 σαπουνακια Nubian heritage απο Iherb, μυρίζουν υπέροχα και κάνουν πολύ αφρό:)

Επειδή μου κίνησες την περιέργεια για τα σαπουνάκια αυτά πήρα κι εγώ μερικά να τα δοκιμάσω.
Λοιπόν δεν τα χρησιμοποίησα ακόμη αλλά το άρωμα τους είναι θεϊκό!!!
Είναι και πιο φθηνά νομίζω από τα Dr Bronners.
Ανυπομονώ να τα δοκιμάσω!

amande
01-04-11, 15:10
rosie έχουν όντως τέλειο άρωμα!!!

soevan07
01-04-11, 22:54
Aυτά εννοείτε?
http://www.iherb.com/Nubian-Heritage-Bar-Soap

amande
01-04-11, 23:31
ναι σοφάκι

bebutsiko
02-04-11, 09:15
περελαβα απο iherb 2 παραγγελιες μαζι και ειμαι κατενθουσιασμενη!!! απο τις συσκευασιες :p:p αρχικα..πηρα nubian heritage black african soap ( pol υ ωραιο ) ,avocado oil, αποσμητικους κρυσταλους , αφρολουτρο για το μπεμπη, badger κρεμα ματιων, acai (για να δουμε θα γινω duracel??:p ), την λευκαντικη οδοντοκρεμα , σαπουνακι για το κωλαρακι του μπεμπη...δεν θυμαμαι τι αλλο...
μ αρεσουν παρα πολυυυυυ...
ευχαριστω κοριτσαιααα;-);-)

Labrinoula
02-04-11, 12:01
Καλημερα!Μερες τωρα ηθελα να ρωτησω (σημερα καταφερα να παλουκωθω να γραψω:D) γνωριζετε την μαρκα Alphanova bebe? Ειναι λενε βιολογικα γαλλικα προιοντα περιποιησης για μωρα την εχετε ακουστα? Επισης αυτα τα σαπουνια που αναφερετε απο iherb ειναι τυπου rosmarino?
Ευχαριστω προκαταβολικα!

Μουρθαν κ εμενα οι ειδοποιησεις απο το ταχυδρομειο χτες και ανυπομωνω να παω να παρω τα πραγματα για να δοκιμασουμε και αυτο το κινοα ;)

bebutsiko
02-04-11, 21:40
γεια σας!!
γνωριζετε κανενα καλο make up remover??

chatzico
02-04-11, 21:43
γεια σας!!

Και για μάτια και για πρόσωπο, 2 σε 1, κατά προτίμηση ?

bebutsiko
03-04-11, 09:28
[QUOTE=Labrinoula;1972494]Επισης αυτα τα σαπουνια που αναφερετε απο iherb ειναι τυπου rosmarino?
Ευχαριστω προκαταβολικα!

του rosmarino εγω δεν τα εχω χρησιμοποιησει, αλλα προκειται να αντικαταστησω οοολα τα σαπουνια, αφρολουτρα κ κρεμοσαπουνα με nubian heritage black african soap απο το iherb ...ειναι απλα τελειο...μεσα σε 24 ωρες εκλεισαν ολοι οι ποροι στο προσωπο μου( απιστευτο!)...αν καταφερω να λουσω και τα μαλλια μου με αυτο οπως κανουν οι αλλοι θα ειναι τελεια

amande
03-04-11, 11:52
bebutsiko και chatzico το καλύτερο είναι το αμυγαγδαλέλαιο;)

Labrinoula τα προτιμώ περισσότερο απο του rosmarino (άφηναν γλίτσα:-?:-|) και έχουν απίθανο άρωμα

vaskokkal
03-04-11, 12:10
Καλημέρα και απο μένα. Γνωρίζετε καμία κρέμα τύπου kelosoft για σημάδια και ουλές;
Επίσης θα ήθελα τη συμβουλή σας όσο αναφορά το θέμα με τον καθαρισμό των χεριών του παιδιού, το καρεκλάκι του και λοιπά. ΤΙ εννοώ, είσαι έξω στις κούνιες και θέλεις μετά να του καθαρίσεις τα χεράκια με τι τα καθαρίζετε εκτός από τα κοινά μωρομάντηλα. Ή θέλεις να καθαρίσεις το τραπεζάκι που ακουμπάει και κάποιο παιχνιδάκι.

soevan07
03-04-11, 15:22
Καλημέρα και απο μένα. Γνωρίζετε καμία κρέμα τύπου kelosoft για σημάδια και ουλές;
Επίσης θα ήθελα τη συμβουλή σας όσο αναφορά το θέμα με τον καθαρισμό των χεριών του παιδιού, το καρεκλάκι του και λοιπά. ΤΙ εννοώ, είσαι έξω στις κούνιες και θέλεις μετά να του καθαρίσεις τα χεράκια με τι τα καθαρίζετε εκτός από τα κοινά μωρομάντηλα. Ή θέλεις να καθαρίσεις το τραπεζάκι που ακουμπάει και κάποιο παιχνιδάκι.

vaskokkal δες αυτό ως απολυμαντικό για τα χέρια
http://www.babykind.co.uk/gthandwashing.htm#outandabout

αυτό ως απολυμαντικό για επιφάνειες και παιχνίδια
http://www.mypure.co.uk/bentley-organic-for-baby-b124/toy-sanitizer-p1004

και αυτά τα μωρομάντηλα

Για περισσότερα
στις λίστες της δικής μου υπογραφής και της amande

fairy's mom
03-04-11, 15:25
ΤΙ εννοώ, είσαι έξω στις κούνιες και θέλεις μετά να του καθαρίσεις τα χεράκια με τι τα καθαρίζετε εκτός από τα κοινά μωρομάντηλα. Ή θέλεις να καθαρίσεις το τραπεζάκι που ακουμπάει και κάποιο παιχνιδάκι.
Εγώ χρησιμοποιώ μωρομάντηλο στις κούνιες.
Για καθαριστικό σπιτιού δες αυτό
http://www.goodnessdirect.co.uk/cgi-local/frameset/detail/905638_Bentley_Organic_Toy_Sanitizer_500ml.html

Για το κινόα που με είχες ρωτήσει, το μουλιάζεις από το βράδυ και την επομένη το κάνω με, κρεμμυδάκι, λαχανικά (ό,τι έχω και μου αρέσει), μανιτάιρια κλπ. Βάζεις ό,τι σου αρέσει. Αναλογία είναι νομίζω όσο κινόα τόσο νερό. Το βλέπω και με το μάτι.

fairy's mom
03-04-11, 15:29
γεια σας!!
http://www.feelunique.com/brands/neals-yard

Δες εδώ. Εγώ είμαι ευχαριστημένη με ό,τι πάρει από αυτήν την μάρκα.

Αννικο
03-04-11, 15:58
γεια σας biogirl.
Εγώ παίρνω αυτά τα μωρομάντηλα και νομίζω ότι συμφέρουν http://www.panes.gr/index.php?target=products&product_id=29895
το μόνο ελάττωμα είναι ότι πολλές φορές βγαίνουν 2 μαζί :rolleyes:!

επίσης απο εκεί παίρνω και τις πάνες με προσφορά
http://www.panes.gr/index.php?target=products&product_id=29790

Αννικο
03-04-11, 16:10
http://www.goodnessdirect.co.uk/cgi-local/frameset/detail/905638_Bentley_Organic_Toy_Sanitizer_500ml.html
.

Δεν στέλνουνε Ελλαδα;;;:(:(:(

fairy's mom
04-04-11, 09:00
Εγώ παίρνω αυτά τα μωρομάντηλα και νομίζω ότι συμφέρουν http://www.panes.gr/index.php?target=products&product_id=29895
το μόνο ελάττωμα είναι ότι πολλές φορές βγαίνουν 2 μαζί :rolleyes:!

Αυτά βρε κοπελιά δεν είναι μωρομάντηλα! :lol: Βέβαια κι εμείς είμαστε τα μωρά των αγαπημένων μας, οπότε αν το θέτεις έτσι πάω πάσο! :lol:

Όλα σχεδόν τα μωρομάντηλα βγαίνουν ανά δύο πολλές φορές.

Δεν στέλνουνε Ελλαδα;;;:(:(:(
Δεν ξέρω, νόμιζα ότι στέλνουν. Να σου πω το έδειξα σαν προιόν. Από αλλού το έχω πάρει (δες την λίστα).

Υπάρχει κι εδώ αλλά δεν ξέρω τι παίζει από μεταφορικά
http://www.soorganic.com/toy-sanitizer.html

Rosie
04-04-11, 10:01
Υπάρχει και στο iherb φυσικά!

Bentley Organic, Toy Sanitizer, 16 fl oz (500 ml) (http://www.iherb.com/Bentley-Organic-Toy-Sanitizer-16-fl-oz-500-ml/27812?at=0)

Αννικο
04-04-11, 10:05
Αυτά βρε κοπελιά δεν είναι μωρομάντηλα! :lol: Βέβαια κι εμείς είμαστε τα μωρά των αγαπημένων μας, οπότε αν το θέτεις έτσι πάω πάσο! :lol:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Έχεις δίκιο, μάλλον του έχουν τελειώσει τα μωρομαντηλα και από ταχύτητα γιατί αυτά ήταν πάντα πάνω πάνω πάτησα χωρίς να διαβάζω:oops:

Αννικο
04-04-11, 10:08
τα βρήκα::D
http://www.panes.gr/index.php?target=products&product_id=29907

vaskokkal
04-04-11, 10:10

Για το κινόα που με είχες ρωτήσει, το μουλιάζεις από το βράδυ και την επομένη το κάνω με, κρεμμυδάκι, λαχανικά (ό,τι έχω και μου αρέσει), μανιτάιρια κλπ. Βάζεις ό,τι σου αρέσει. Αναλογία είναι νομίζω όσο κινόα τόσο νερό. Το βλέπω και με το μάτι.

Όντως το καθαριστικό δεν το στέλνουν Ελλάδα, εσύ από που το παίρνεις; Ουπσ, τώρα είδα την απάντηση της rosie
Το κινόα έτσι όπως μου το λες μπορώ να το δώσω στο μικρό, βέβαια χωρίς μανιτάρια.
Σήμερα λέω να παραγγείλω ένα αντιηλιακό για το μικρό και σκέφτομαι αυτά που προτείνεται στη λίστα από το iherb.

vaskokkal
04-04-11, 10:22
vaskokkal δες αυτό ως απολυμαντικό για τα χέρια
http://www.babykind.co.uk/gthandwashing.htm#outandabout

αυτό ως απολυμαντικό για επιφάνειες και παιχνίδια
http://www.mypure.co.uk/bentley-organic-for-baby-b124/toy-sanitizer-p1004

και αυτά τα μωρομάντηλα

Για περισσότερα
στις λίστες της δικής μου υπογραφής και της amande

Ευχαριστώ πολύ:)

bebutsiko
04-04-11, 22:37
βιολογικα κοριτσια τα φωτα σας:p...
ο μικρος μου 17 μηνων μου ζηταει να του δωσω μελι με το κουταλακι...εχω αγορασει βιολογικα μελι, κουακερ, σταφιδες κ αμυγδαλα (φτιαχνω γαλα) για να του φτιαχνω κουακερ..το οποιο περιφρονει:p..οταν τρωω εγω κουακερ ή weetabix κανει σαν τρελος να του δωσω...
τελος παντων απο χθες μου δειχνει το βαζακι κ φωναζει μελι μελι, του εδωσα λιγο με το κουταλακι κ το τρωει ενθουσιασμενος..
να σημειωσω οτι δεν εχει φαει ποτε κρεμες, μπισκοτα ΄΄ή γαλα εμποριου ( θηλαζει ακομη)
κανει να του δινω??

bebutsiko
05-04-11, 21:27
ποιο απο τα 2 χρησιμοποιειτε??http://www.iherb.com/W-S-Badger-Company-Anti-Bug-Balm-1-5-oz-42-g/18389?at=0 http://www.iherb.com/W-S-Badger-Company-Anti-Bug-Balm-1-5-oz-42-g/18389?at=0
ποια η διαφορα μεταξυ των 2??

kikileuteris
05-04-11, 22:15
ποιο απο τα 2 χρησιμοποιειτε??http://www.iherb.com/W-S-Badger-Company-Anti-Bug-Balm-1-5-oz-42-g/18389?at=0 http://www.iherb.com/W-S-Badger-Company-Anti-Bug-Balm-1-5-oz-42-g/18389?at=0
ποια η διαφορα μεταξυ των 2??

Το ίδιο προϊόν βγάζει

soevan07
05-04-11, 22:28
βιολογικα κοριτσια τα φωτα σας:p...
ο μικρος μου 17 μηνων μου ζηταει να του δωσω μελι με το κουταλακι...εχω αγορασει βιολογικα μελι, κουακερ, σταφιδες κ αμυγδαλα (φτιαχνω γαλα) για να του φτιαχνω κουακερ..το οποιο περιφρονει:p..οταν τρωω εγω κουακερ ή weetabix κανει σαν τρελος να του δωσω...
τελος παντων απο χθες μου δειχνει το βαζακι κ φωναζει μελι μελι, του εδωσα λιγο με το κουταλακι κ το τρωει ενθουσιασμενος..
να σημειωσω οτι δεν εχει φαει ποτε κρεμες, μπισκοτα ΄΄ή γαλα εμποριου ( θηλαζει ακομη)
κανει να του δινω??

O συμβατικός μας παιδίατρος μου είχε πει τότε
οτι το μέλι επιτρέπεται απο 18 μηνών.
Δεν ρωτάς καλύτερα τον δικό σας παιδίατρο?

bebutsiko
05-04-11, 22:46
O συμβατικός μας παιδίατρος μου είχε πει τότε
οτι το μέλι επιτρέπεται απο 18 μηνών.
Δεν ρωτάς καλύτερα τον δικό σας παιδίατρο?

απο 12 μηνων επιτρεπεται το μελι..σημερα του το εβαλα κ πανω σε φετουλα ψωμακι κ το εφαγε..
η ερωτηση μου ηταν αν κανει να του το δινω με το κουταλακι ή θα αρχισουμε καμια κακη συνηθεια?

fairy's mom
06-04-11, 08:42
Kορίτσια μου καλημέρα! :D

Τον τελευταίο καιρό έψαχνα μετά μανίας να βρω το τυράκι της κόρης μου, το μαστέλο Χίου. Και δυστυχώς έμαθα ότι τους έκοψαν τις επιχορηγήσεις και δεν τους συμφέρει να το ξαναβγάλουν και κοινώς την πάτησα. Εσείς τι τυρί δίνετε? Θέλω κατά προτίμηση κάποιο χωρίς αλάτι πολύ και κατσικίσιο. Καμία πρόταση?

Επίσης να ρωτήσω και κάτι τις έμπειρες των soap nuts. Πρέπει να πάρω και λευκαντικό μαζί για τα άσπρα? Της σοννετ είδα ότι κάνει για πάνω από 50 βαθμούς, ενώ εγώ όλα τα βάζω στους 40. Εσείς ποιο χρησιμοποιειτε και στους πόσους βαθμούς?

Επίσης έχετε πάρει και το φυτικό υγρό κατά των λεκέδων ή είναι περιττό έξοδο?

Αχ για πείτε μου, γιατί θέλω να κάνω την παραγγελία και σήμερα ακόμα. Πληρώθηκε ο άντρας μου όπως καταλάβατε :lol:

η ερωτηση μου ηταν αν κανει να του το δινω με το κουταλακι ή θα αρχισουμε καμια κακη συνηθεια?
Εγώ το αποφεύγω το κουτάλι για να μην συνηθίσει. Προτιμώ να της το βάζω λιγάκι στο γιαούρτι και πάλι όμως μικρή ποσότητα για να μην μάθει στα πολύ γλυκά από τώρα.

soevan07
06-04-11, 09:11
Τον τελευταίο καιρό έψαχνα μετά μανίας να βρω το τυράκι της κόρης μου, το μαστέλο Χίου. Και δυστυχώς έμαθα ότι τους έκοψαν τις επιχορηγήσεις και δεν τους συμφέρει να το ξαναβγάλουν και κοινώς την πάτησα. Εσείς τι τυρί δίνετε? Θέλω κατά προτίμηση κάποιο χωρίς αλάτι πολύ και κατσικίσιο. Καμία πρόταση?

Eγώ προσωπικά της δίνω λίγο απο όλα
γιατί τρελαίνεται για τα τυριά....
...αλλά άσε τη δική μου γνώμη
γιατί με τα γαλακτοκομικά έχω διαφορετική άποψη! ;)

Επίσης να ρωτήσω και κάτι τις έμπειρες των soap nuts. Πρέπει να πάρω και λευκαντικό μαζί για τα άσπρα?

Οταν βάζεις λευκά, πρόσθεσε στη κύρια θήκη
σόδα + βόρακα.
Αυτό είναι λευκαντικό.

Για τους δύσκολους λεκέδες εγώ βάζω τοπικά
αυτό (http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29784) της ecofamily
το οποίο είναι πολύ αποτελεσματικό!

camouflage
06-04-11, 09:23
Kορίτσια μου καλημέρα! :D

εγω τους δινω ανθοτυρο βιολογικο, λαβασ, ενταμ και φετα βιολογικη ξαλμυρισμενη σε νερο/γαλα. Δεν εχουν πολυ αλατι αλλα δεν ειναι κατσικισια...δεν εχω δοκιμασει να τους δωσω κατσικισιο. Νομιζω εχω δει βιολογικα κατσικισια τυρακια σε μεγαλο Βασιλοπουλο.

δε βαζω τιποτα...γιατι δεν εχω χρονοοο

Εγώ το αποφεύγω το κουτάλι για να μην συνηθίσει. Προτιμώ να της το βάζω λιγάκι στο γιαούρτι και πάλι όμως μικρή ποσότητα για να μην μάθει στα πολύ γλυκά από τώρα.
δεν νομιζω να παιζει ρολο το κουταλακι...ο ενας μου γιος ειναι γλυκατζης, ειτε με το κουταλακι ειτε λιγο λιγο μπορει να φαει μεχρι και μαρμελαδα (πληρωνω φορο για να φαω πρωινο), ο αλλος μπορει να φαει μελι με το κουταλακι αν ζηλεψει αλλα γενικα δε του αρεσουν τα γλυκα

Rosie
06-04-11, 09:41
σόδα + βόρακα.
Αυτό είναι λευκαντικό.

Επειδή αυτό το συνδιασμό τον βάζω πάντα στις πάνες (50 μλ σόδα και 50 μλ βόρακα) μπορώ να σας πω με σιγουριά ότι δεν λευκαίνει!
Για να φύγουνε οι λεκέδες βάζω τις πάνες στον ήλιο.

Για λευκαντικό παίρνω ή το Sonett ή αυτό από το Ecofamily και πλένω τα λευκά στους 60 βαθμούς.

Για τους λεκέδες στα χρωματιστά παίρνω ένα υγρό Gall Soap, έχει και η Sonett αν θυμάμαι καλά.

soevan07
06-04-11, 09:47
Επειδή αυτό το συνδιασμό τον βάζω πάντα στις πάνες (50 μλ σόδα και 50 μλ βόρακα) μπορώ να σας πω με σιγουριά ότι δεν λευκαίνει!
Για να φύγουνε οι λεκέδες βάζω τις πάνες στον ήλιο.

Σοβαρά μιλάς??? :confused:

Εγώ έχω δει αυτό και γιαυτό το λέω
http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2010_05_01_archive.html
(παράγραφος 3)

TARA
06-04-11, 09:57
σόδα + βόρακα.
Αυτό είναι λευκαντικό.

Σε τι αναλογιες?

Maggie
06-04-11, 09:58
Εχθες πήρα παγωτομηχανή για να φτιάχνω παγωτάκια με αγνά υλικά το καλοκαίρι. Θα δοκιμάσω να φτιάξω παγωτό με ρόφημα αμυγδάλου, coconut butter και μέλι αντί για γάλα, κρεμα γάλακτος και ζάχαρη. Πήρα αυτήν
http://www.ecomarkt.gr/product.asp?id=5771
Θα σας πω εντυπώσεις όταν την χρησιμοποιήσω

edit: τώρα μου ήρθε η ιδέα για παγωτό από ρόφημα φουντουκιού, βουτυρο κακάο, ωμό κακάο και μέλι. Δεν ξέρω αν θα πετύχει, θα σας πω

TARA
06-04-11, 10:05
εγω τους δινω ανθοτυρο βιολογικο, λαβασ, ενταμ και φετα βιολογικη ξαλμυρισμενη σε νερο/γαλα. Δεν εχουν πολυ αλατι αλλα δεν ειναι κατσικισια...δεν εχω δοκιμασει να τους δωσω κατσικισιο. Νομιζω εχω δει βιολογικα κατσικισια τυρακια σε μεγαλο Βασιλοπουλο.

Εγω ειχα παρει μοτσαρελλα που δεν εχει πολυ αλατι αλλα δεν τους αρεσε...

Rosie
06-04-11, 10:16
Σοβαρά μιλάς??? :confused:

Εγώ έχω δει αυτό και γιαυτό το λέω
http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2010_05_01_archive.html
(παράγραφος 3)

Εγώ πάντως βρήκα ότι η μαγειρική σόδα δεν κάνει τίποτα σε σχέση με τη σόδα πλυσίματος.
Ο βόρακας είναι για απολύμανση.

fairy's mom
06-04-11, 11:06
Κορίτσια ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!!!

Σοφία γι αυτό ρωτούσα κι εγώ, αλλά είδα ότι υπάρχει αντίστοιχο και σε άλλες εταιρίες πχ σοννετ. Αφού είσαι ευχαριστημένη με αυτό λέω να το πάρω, μην κάνω δοκιμές.

Άσε κι εμένα είναι πολύ τυρού! Τρελαίνεται!! Βεβαια φέτα δεν έχω δώσει ακόμα. Τι να κάνω, αφού δεν έβρισκα το κατσικίσιο, της έδινα γραβιέρα και ένταμ. Τα κατασπαράζει!!

Rosie θα πάρω επιπλέον λευκαντικό και αυτό για τα χρωματιστά. Θα κάνω μαζική παραγγελία από Γερμανία, οπότε θα τα πάρω όλα μαζί. Τα απορρυπαντικά ήταν από τα τελαυταία που είχα αφήσει για αλλαγή...

fairy's mom
06-04-11, 11:08

Με μοτσαρελλα κάνω πίτσες. Μας αρεσουν πολύ μόνο με ντομάτα και ανάλογα τα κέφια ίσως και λίγο πέστο ή μπέικον... γιαμι γιαμι...μηπως να κάνω το βραδυ? :)

fairy's mom
06-04-11, 11:12
Εχθες πήρα παγωτομηχανή για να φτιάχνω παγωτάκια με αγνά υλικά το καλοκαίρι. Θα δοκιμάσω να φτιάξω παγωτό με ρόφημα αμυγδάλου, coconut butter και μέλι αντί για γάλα, κρεμα γάλακτος και ζάχαρη. Πήρα αυτήν

edit: τώρα μου ήρθε η ιδέα για παγωτό από ρόφημα φουντουκιού, βουτυρο κακάο, ωμό κακάο και μέλι. Δεν ξέρω αν θα πετύχει, θα σας πω
Έλεγα κι εγώ να φτιάξω παγωτό φέτος, αλλά χωρίς μηχανή. Για πες μας εντυπώσεις όταν την χρησιμοποιήσεις. Με την μηχανή θα είναι σίγουρα πολύ πιο εύκολο!

Δεν ξέρω πώς θα βγει, αλλά από φαντασία παίρνεις σίγουρα 10 με τόνο! :D

peony
06-04-11, 11:29
Fairy's mum, μπορείς να δοκιμάσεις και το κατίκι Δομοκού (που είναι σαν τυρί - αλοιφή) και βέβαια ανθότυρο.

Εγώ έχω αρκετές απορίες που σίγουρα έχουν απαντηθεί εδώ μέσα, οπότε θα με παραπέμψετε πλζ; :-)
Η πρώτη είναι αν υπάρχει βιολογικό μέλι (το βιολογικάδικο της γειτονιάς μου έχει μέλι) και πώς πιστοποιείται; Πώς γίνεται ας πούμε να πάρεις βιολογικό μέλι ελάτης πχ ή θυμαρίσιο; Ή το "βιολογικό" παραπέμπει απλώς στον τρόπο επεξεργασίας του;

TARA
06-04-11, 12:37
Έλεγα κι εγώ να φτιάξω παγωτό φέτος, αλλά χωρίς μηχανή. Για πες μας εντυπώσεις όταν την χρησιμοποιήσεις. Με την μηχανή θα είναι σίγουρα πολύ πιο εύκολο!

Φτιαχνω και εγω παγωτο χωρις παγωτομηχανη (την εχω ακομη στο κουτι της-δωρο γαμου!), αλλα χωρις οικολογικα υλικα!;) Ετσι κι αλλιως ο αντρας μου το τσακιζει, τα παιδια δεν τρωνε!

soevan07
06-04-11, 12:55
Σε τι αναλογιες?

Tara σου απάντησε η Rosie ;)

(50 μλ σόδα και 50 μλ βόρακα)

H μοτσαρέλα είναι τρέλλα
λιωμένη (πίτσες,σουφλέ κλπ)

Δεν ξέρω απο διατροφική αξία τι λέει
-είναι απο γάλα βουβαλιού-

αλλά η πίτσα χωρίς μοτσαρέλα δεν θυμίζει ιταλική φινετσάτη γεύση!! :lol: :lol:
(γιαμ-γιαμ!! :-P)

Δεν ξέρω πώς θα βγει, αλλά από φαντασία παίρνεις σίγουρα 10 με τόνο! :D

Είχα φτιάξει κι εγώ κάποια στιγμή παγωτό χωρίς μηχανή
και δεν μου πέτυχε!....
Μου είχε κρυσταλλώσει! :(

fairy's mom
06-04-11, 15:05
Η πρώτη είναι αν υπάρχει βιολογικό μέλι (το βιολογικάδικο της γειτονιάς μου έχει μέλι) και πώς πιστοποιείται; Πώς γίνεται ας πούμε να πάρεις βιολογικό μέλι ελάτης πχ ή θυμαρίσιο; Ή το "βιολογικό" παραπέμπει απλώς στον τρόπο επεξεργασίας του;
Αφού μου άνοιξε τα μάτια η Rosie και στο θέμα μελιού θα σου πω τι έχω μάθει. Βιολογικά υπάρχουν διάφορα, αλλά το καλύτερο είναι το άθερμο μέλι, αυτό δλδ που δεν έχει υποστεί καμία θερμική επεξεργασία. Είτε το πάρεις βιολογικό είτε από παραγωγό άσχετο, κατά τη γνώμη μου το άθερμο είναι ένα ιδανικό μέλι σε σχέση με τα υπόλοιπα. Εγώ έχω πάρει το ελάτης/ανθεων του Φούγκα και του Λαγουδάκη που είναι θυμαρίσιο. Και τα δύο πολύ καλά. Όποιο και να βρεις παρτο. Τώρα μου είπε ο αδερφός του άντρας μου ότι μου βρήκε άθερμο μη βιολογικό. Θα το πάρω εννοείται και η δοκιμή θα με πείσει.

Φτιαχνω και εγω παγωτο χωρις παγωτομηχανη (την εχω ακομη στο κουτι της-δωρο γαμου!), αλλα χωρις οικολογικα υλικα!;) Ετσι κι αλλιως ο αντρας μου το τσακιζει, τα παιδια δεν τρωνε!

Να σας πω την αμαρτία μου δεν της τα δίνω όλα βιολογικά... Αλλά το παγωτό θα το φτιάξω για εμάς. Η μικρή δεν θέλω να αρχίσει να τρώει από τώρα.

Είχα φτιάξει κι εγώ κάποια στιγμή παγωτό χωρίς μηχανή
και δεν μου πέτυχε!....
Μου είχε κρυσταλλώσει! :(
Το κόλπο έχω διαβάσει ότι είναι στο ανακάτεμα. Πρέπει να το βγάλεις 3-4 φορές από την κατάψυξη και να το ανακατέψεις καλά και μετά πάλι μέσα. Έτσι λέει η Μπαρμπαρίγου ότι αποφεύγεις το κρυστάλλωμα. Η Τάρα που έχει ξαναφτιάξει μπορεί να μας πει tips επιτυχίας.

Maggie
06-04-11, 15:21
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην φάω παγωτό το καλοκαίρι, αλλά ακόμα και αν δεν βάλω βιολογικά υλικά, είναι προτιμότερο να φάω παγωτό σπιτικό, χωρίς συντηρητικά και τεχνιτά αρώματα, παρά έτοιμο.
Και αν το κάνω με άθερμο μελι μπορώ να δώσω άφοβα και στον γιο μου. Έχω την υποψία ότι αν χρησιμοποιήσω ώριμα φρούτα, θα χρειαστεί ελάχιστη ποσότητα μελιού. Επίσης θα μπορώ να κάνω παγωτό με βάση το γιαούρτι, οπότε αντί να του δίνω πρόβειο γιαούρτι, θα μπορώ να το κάνω παγωτό με φρούτα.
Για το κρυστάλλωμα ισχύει αυτό που έγραψε η fairy's mom.
Ελπίζω να τη δοκιμάσω το ΣΚ που έρχεται

TARA
06-04-11, 15:31
http://www.argiro.gr/recipes/%CE%B5%CF%8D%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%B3%CF%89%CF%84%CF%8C

Το φτιαχνω πολυ συχνα, χειμωνα καλοκαιρι. Σε γιορτες το συνδυαζω με σουφλε σοκολατας ή σοκολατοπιτα και αρεσει σε ολους. Ακολουθηστε πιστα τις οδηγιες, ειναι πανευκολο!

Maggie
06-04-11, 15:55
Συγνώμη Tara μου, αλλά καλύτερα να παίρνεις έτοιμο παγωτό παρά να ξοδεύεις τον κόπο και τον χρόνο σου για να κάνεις μια συνταγή με φυτική σαντιγή (ότι χειρότερο), γαλα εβαπορε και ζαχαρούχο γάλα

peony
06-04-11, 15:59
Αφού μου άνοιξε τα μάτια η Rosie και στο θέμα μελιού θα σου πω τι έχω μάθει. Βιολογικά υπάρχουν διάφορα, αλλά το καλύτερο είναι το άθερμο μέλι, αυτό δλδ που δεν έχει υποστεί καμία θερμική επεξεργασία. Είτε το πάρεις βιολογικό είτε από παραγωγό άσχετο, κατά τη γνώμη μου το άθερμο είναι ένα ιδανικό μέλι σε σχέση με τα υπόλοιπα. Εγώ έχω πάρει το ελάτης/ανθεων του Φούγκα και του Λαγουδάκη που είναι θυμαρίσιο. Και τα δύο πολύ καλά. Όποιο και να βρεις παρτο. Τώρα μου είπε ο αδερφός του άντρας μου ότι μου βρήκε άθερμο μη βιολογικό. Θα το πάρω εννοείται και η δοκιμή θα με πείσει.

Eυχαριστώ! Ως τώρα έπαιρνα από έναν παραγωγό στην Πίνδο, όταν πήγαινα τα καλοκαίρια στο χωριό, εκπληκτικό μέλι, αλλά τώρα ξέμεινα και ψάχνομαι. Πού μπορώ να τα βρω αυτά που λες; Πάντως το άθερμο το καταλαβαίνω, το βιολογικό ακόμα δεν το έχω πιάσει.

TARA
06-04-11, 16:11
Συγνώμη Tara μου, αλλά καλύτερα να παίρνεις έτοιμο παγωτό παρά να ξοδεύεις τον κόπο και τον χρόνο σου για να κάνεις μια συνταγή με φυτική σαντιγή (ότι χειρότερο), γαλα εβαπορε και ζαχαρούχο γάλα

Γιατι, το ετοιμο παγωτο ειναι καλυτερο?;)

Maggie
06-04-11, 16:29
το έτοιμο παγωτό είναι το ίδιο με αυτό που κάνεις, αλλα χωρίς κόπο. Μην έχεις την ψευδαίσθηση ότι κάνεις κάτι πιο υγιεινό. Η φυτική σαντιγή είναι ένα σκέτο υδρογονοποιημένο λίπος

edit: H Rosie θα φρικάρει μόλις διαβάσει τη συζήτησή μας

fairy's mom
06-04-11, 17:09
Eυχαριστώ! Ως τώρα έπαιρνα από έναν παραγωγό στην Πίνδο, όταν πήγαινα τα καλοκαίρια στο χωριό, εκπληκτικό μέλι, αλλά τώρα ξέμεινα και ψάχνομαι. Πού μπορώ να τα βρω αυτά που λες; Πάντως το άθερμο το καταλαβαίνω, το βιολογικό ακόμα δεν το έχω πιάσει.
Για διάβασε εδώ μήπως καλυφθεις. Εδώ λέει και πού το βρίσκεις. Είναι σε συγκεκριμένα μαγαζιά, αλλά ρώτα και της περιοχής σου, γιατί μου έχει τύχει να μου πουν ότι δεν φέρνουν το συγκεκριμένο, αλλά για να με εξυπηρετήσουν θα μου το έβρισκαν από εκεί που το είχε και θα μου το έδιναν στην ίδια τιμή.
http://www.ktimafuga.gr/greek/proionta_meli.htm

το έτοιμο παγωτό είναι το ίδιο με αυτό που κάνεις, αλλα χωρίς κόπο. Μην έχεις την ψευδαίσθηση ότι κάνεις κάτι πιο υγιεινό. Η φυτική σαντιγή είναι ένα σκέτο υδρογονοποιημένο λίπος

Ε δεν είναι και το ίδιο. Μπορεί η σαντιγύ να μην είναι ό,τι καλύτερο, αλλά το τι γάλατα χρησιμοποιούν στα έτοιμα...δεν θέλουμε να ξέρουμε τι έχουμε φάει...άστα. Τουλάχιστον στο σπίτι ελέγχεις όσο μπορείς τις πρώτες ύλες σου.

Maggie
06-04-11, 18:15
Μπορεί η σαντιγύ να μην είναι ό,τι καλύτερο,
Η σαντιγή από κρέμα γάλακτος είναι μια χαρά! Δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί της. Η ένστασή μου είναι για τη φυτική σαντιγή που είναι ένα από τα συστατικά της συγκεκριμενης συνταγής. Θεωρω χάσιμο χρόνου να φτιάξω κάτι που είναι γεμάτο trans λιπαρά, τεχνικά αρώματα και dipotassium phosphate το οποίο χρησιμοποιείται και ως παρασιτοκτόνο. Με το να βάλετε "καλό" γάλα δεν κάνετε καλύτερο παγωτό. Προσωπικά προτιμάω να πάω στο περίπτερο. Τουλάχιστον όσες κάνετε αυτή τη συνταγή μην δώσετε στα παιδιά σας.
Δεν είναι δυνατόν να έχουμε υπεραναλύσει τα soap nuts και να μην ψάχνουμε τι τρώμε

peony
06-04-11, 18:22
Νεραϊδομαμά, σε ευχαριστώ πολύ και πάλι! Κατατοπιστικότατο το λινκ - μου λύθηκαν οι απορίες. Θα το αναζητήσω στο Γέρακα ή το Χαλάνδρι.

Rosie
06-04-11, 19:41

Αν μπορείς να πάρεις άθερμο βιολογικό θα είναι καλύτερα.
Γιατί κάπου έγραψε η Αγλαϊα (δεν θυμάμαι σε πιο τόπικ) ότι πολλοί συμβατικοί παραγωγοί βάζουνε στα μελίσσια τους ναφθαλίνη!
Επίσης αρκετοί ταϊζουνε τις μέλισσες με ζάχαρη :?

Rosie
06-04-11, 19:43

edit: H Rosie θα φρικάρει μόλις διαβάσει τη συζήτησή μας

:lol:

Κοπέλες καλύτερα βάλτε κρέμα καρύδας αν δεν θέλετε να βάλετε ζωικό γάλα.

Αλλά εγώ την αμαρτία μου θα την πω, είμαι τεμπέλα γι' αυτό αγοράζω βιολογικό παγωτό Green n' Black's το καλοκαίρι και το δίνω και στον μικρό.
Είναι από τα καλύτερα στην αγγλική αγορά και ευτυχώς που το φέρνουνε και εδώ πέρα.
Αλλά μόνο απλές γεύσεις, τη βανίλια και τη σκούρα σοκολάτα.

Επίσης στο Fresh θα βρείτε ένα καταπληκτικό παγωτό χωρίς γάλα μόνο με σοκολάτα 70%.
Η σοκολάτα που βάζουνε είναι τόσο πλούσια σε λιπαρά (cocoa fat) που νομίζεις ότι έχει κρέμα γάλακτος!

Και φυσικά αν βρεθούμε στο Golden Hall θα πάρουμε και ένα Ben & Gerry's που είναι αρκετά ποιοτικό αν και όχι βιολογικό (πχ χρησιμοποιούνε γάλα από αγελάδες στις οποίες δεν έχουνε δωθεί ορμόνες).

Κι εγώ δεν μπορώ χωρίς παγωτό το καλοκαίρι και θεωρώ ότι είναι κρίμα να μην το απολαμβάνει και ο γιος μου μερικές φορές σαν special treat.

camouflage
06-04-11, 21:19
:lol:

Αλλά εγώ την αμαρτία μου θα την πω, είμαι τεμπέλα γι' αυτό αγοράζω βιολογικό παγωτό Green n' Black's το καλοκαίρι και το δίνω και στον μικρό.
Είναι από τα καλύτερα στην αγγλική αγορά και ευτυχώς που το φέρνουνε και εδώ πέρα.

που το βρισκουμε αυτο;;

Και φυσικά αν βρεθούμε στο Golden Hall θα πάρουμε και ένα Ben & Gerry's που είναι αρκετά ποιοτικό αν και όχι βιολογικό (πχ χρησιμοποιούνε γάλα από αγελάδες στις οποίες δεν έχουνε δωθεί ορμόνες).

το αγαπημενο μου (το γνωρισα στην αμερικη)! εχει και στο καρφουρ ποικιλια (και πιο φτηνα απο οτι στο γκολντεν χολ)

Νεραιδομαμα, πηγα καρφουρ σημερα (στο γερακα) και τι ειδα; το μαστελο χιου! (πηρα αυτο που λεει κατσικακι επανω, μια μαρκα ειναι;). Το πηρα να το δοκιμασουν τα μωρα..και αν δεν τους αρεσει, ε ξερουμε ποιος θα το φαει!

amande
06-04-11, 21:35
που το βρισκουμε αυτο;;

στα περισσότερα βιολογάδικα φαντάζομαι θα έχουν, σε όσα έχω παει πάντως το έχω βρει:)

peony
07-04-11, 00:01
Παγωτό δεν έχω δοκιμάσει, αλλά η Green and Black's είναι η αγαπημένη μου σοκολάτα e-v-e-r!! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αν είναι βιολογική (έχω δοκιμάσει και άλλες βιολογικές, πχ Vivani, αλλά καμία σχέση). Θεϊκή!
Τις φέρνει το Καρφούρ κάνουν περίπου 1,60 η μία. Αυτή τη στιγμή πάω να μασουλήσω ένα κομματάκι μιαμ!
Το Καρφουρ φέρνει και τη σοκολάτα για ρόφημα.

Rosie
07-04-11, 00:23
Πιο παλιά έβρισκα και το παγωτό αυτό στο Mαρινόπουλο, έχει καιρό να κοιτάξω όμως αν ακόμη το φέρνει.
Κι εμένα μ' αρέσουνε πολύ οι σοκολάτες Green n' Black's (έχω και το κακάο στο σπίτι) και ειδικά η Maya Gold.

peony
07-04-11, 00:27
Eμένα η Darker Shade of Milk, πώς δεν την είχε σκεφτεί κανείς νωρίτερα;

Όμως έκανα λάθος πριν (μες στον ενθουσιασμό μου): εδώ κάνουν 2,60 η μία περίπου - 1,50 λίρα είχαν στο Τέσκο (Αγγλία) πριν από κάτι χρόνια, σόρρυ.

Maggie
07-04-11, 00:40
η Maya Gold είναι η αγαπημένη μου

bebutsiko
07-04-11, 00:43
[QUOTE=fairy's mom;1977842]Kορίτσια μου καλημέρα! :D

QUOTE]

εγω του δινω πλεον οτιδηποτε προβειο ή κατσικισιο, ο παιδιατρος ( γνωστος στο φορουμ κ πολυυυ φιλικος στο θηλασμο) μας ειπε οτι μπορει να τρωει ακομη και αλμυρα τυρια...του αρεσουν πολυ...δεν του δινω ομως τιποτε αγελαδινο ( σκεφτομαι να κοψουμε κ το μοσχαρι- κρεας, περισσοτερο του δινω αρνισιο)
στο μεταβατικο σταδιο, οταν το ανθοτυρο το ειχε βαρεθει κ πριν περασουμε στα "αλμυρα" του εδινα το president απο το ΑΒ , προβειο, οχι αλμυρο και πολυυυ νοστιμο
κοριτσια τι γνωμη εχετε για το μοσχαρι σαν κρεας για τα μωρα μας? οπως ειπα πιο πανω, σκεφτομαι να σταματησω να του το δινω, φιλη διατροφολογος μου ειπε οτι τα πιο θρεπτικα κρεατα για παιδια ειναι το αρνισιο μπουτι, μπουτι απο γαλο ( αρσενικη γαλοπουλα) και το παρασυκωτο ( απο μοσχαρι, ειναι διπλα στο συκωτι, σαν φιλετο, το εχω παρει)
σκεφτομαι να αγορασω κ εγω παγωτομηχανη φετος, με ενδιαφερει λοιπον το θεμα, για δωστε ιδεες....
ναφθαλινη στα μελισσια ???:shock::shock::shock:

Rosie
07-04-11, 00:43
Όμως έκανα λάθος πριν (μες στον ενθουσιασμό μου): εδώ κάνουν 2,60 η μία περίπου - 1,50 λίρα είχαν στο Τέσκο (Αγγλία) πριν από κάτι χρόνια, σόρρυ.

Θυμάμαι το Asda (που ψώνιζα όταν ήμουνα φτωχή φοιτήτρια :p ) είχε μια συσκευασία με δύο μέσα των 100γρ και την πουλούσε για 1,99 στερλίνες!

amande
07-04-11, 00:44
Μaggie όταν μπορεσεις γράψε πως κάνεις το παγωτακι με γιαουρτι

marietta_
07-04-11, 09:26
[QUOTE=fairy's mom;1977842]Kορίτσια μου καλημέρα! :D

QUOTE]

εγω του δινω πλεον οτιδηποτε προβειο ή κατσικισιο, ο παιδιατρος ( γνωστος στο φορουμ κ πολυυυ φιλικος στο θηλασμο) μας ειπε οτι μπορει να τρωει ακομη και αλμυρα τυρια...του αρεσουν πολυ...δεν του δινω ομως τιποτε αγελαδινο ( σκεφτομαι να κοψουμε κ το μοσχαρι- κρεας, περισσοτερο του δινω αρνισιο)
στο μεταβατικο σταδιο, οταν το ανθοτυρο το ειχε βαρεθει κ πριν περασουμε στα "αλμυρα" του εδινα το president απο το ΑΒ , προβειο, οχι αλμυρο και πολυυυ νοστιμο
κοριτσια τι γνωμη εχετε για το μοσχαρι σαν κρεας για τα μωρα μας? οπως ειπα πιο πανω, σκεφτομαι να σταματησω να του το δινω, φιλη διατροφολογος μου ειπε οτι τα πιο θρεπτικα κρεατα για παιδια ειναι το αρνισιο μπουτι, μπουτι απο γαλο ( αρσενικη γαλοπουλα) και το παρασυκωτο ( απο μοσχαρι, ειναι διπλα στο συκωτι, σαν φιλετο, το εχω παρει)
σκεφτομαι να αγορασω κ εγω παγωτομηχανη φετος, με ενδιαφερει λοιπον το θεμα, για δωστε ιδεες....
ναφθαλινη στα μελισσια ???:shock::shock::shock:

Καλημέρα!
Όσο αφορά το κρέας για τα βρέφη, η σύμβουλος θηλασμού μου πρότεινε στρουθοκάμηλο σαν καλή εναλλακτική μια και το μοσχάρι είναι πράγματι πονεμένη ιστορία.Και μια και θίξαμε το θέμα διατροφή των μικρών μας, έπεσε στα χέρια μου ένα ενδιαφέρον βιβλίο, το "Τάισέ με" της Gerrie Hawes, ειδικά για όσες μαμάδες δεν το έχουν με τη μαγειρική.Εχει πολλές και υγιεινές συνταγές για βρέφη και νήπια.

marietta_
07-04-11, 09:34
Και βρε κορίτσια, δε ξέρει καμιά να μας προτείνει ένα φίλτρο νερού?
Δε θέλω να πάρω ένα οποιοδήποτε φίλτρο γιατί κάνεις μεγαλύτερο κακό από ο΄τι καλό αν είναι της πλάκας.Μέχρι στιγμής το βράζω ίσα ίσα για να πω ότι κάτι κάνω..:(.Εσείς τι κάνετε με το νερό στα μωρά?
sorry, αν έγινα κουραστική αλλά καίγομαι η μάνα!:)

fairy's mom
07-04-11, 09:57
Νεραϊδομαμά, σε ευχαριστώ πολύ και πάλι! Κατατοπιστικότατο το λινκ - μου λύθηκαν οι απορίες. Θα το αναζητήσω στο Γέρακα ή το Χαλάνδρι.
Και πρέπει να πω ότι προς τιμήν τους έχουν ρίξει από περισυ τις τιμές τους λόγω κρίσης. Του Φούγκα το πήρα 9 και κάτι ευρώ και το άλλο είχε 12 και κάτι. Ετσι γιατί πρέπει να λέγονται και αυτά!

Γιατί κάπου έγραψε η Αγλαϊα (δεν θυμάμαι σε πιο τόπικ) ότι πολλοί συμβατικοί παραγωγοί βάζουνε στα μελίσσια τους ναφθαλίνη!
Ωχ μην μου λες τέτοια και τον αδρφό του άντρα μου δεν το πολυεμπιστεύομαι για τις επιλογές του. Πάντως σήμερα είχα σκοπό να προμηθευτώ και το μεγαλύτερο βαζάκι του Φούγκα (το μικρό εξαφανίστηκε...χιχιχι)

Κι εγώ δεν μπορώ χωρίς παγωτό το καλοκαίρι και θεωρώ ότι είναι κρίμα να μην το απολαμβάνει και ο γιος μου μερικές φορές σαν special treat.
Αχ ωραία θα ήταν να βρισκόμαστα μία μέρα όλες μαζί! Να δω βέβαια πώς θα καταφέρουμε να συγχρονιστούμε :lol:

Αυτό το παγωτό το βρίσκω και στον ΑΒ.

Από πότε ξεκινήσατε να δίνετε παγωτό στα παιδάκια σας? Εμένα που είναι 2 μου φαίνεται νωρίς. Λέτε να είμαι υπερβολική? :confused:

Νεραιδομαμα, πηγα καρφουρ σημερα (στο γερακα) και τι ειδα; το μαστελο χιου! (πηρα αυτο που λεει κατσικακι επανω, μια μαρκα ειναι;). Το πηρα να το δοκιμασουν τα μωρα..και αν δεν τους αρεσει, ε ξερουμε ποιος θα το φαει!
Τυχερούλα! Θα τους είχαν μείνει φαίνεται κάποια κομμάτια. Δεν πάντως πίσω την ημ/νια λήξης να είσαι σίγουρη.

fairy's mom
07-04-11, 10:01
[κοριτσια τι γνωμη εχετε για το μοσχαρι σαν κρεας για τα μωρα μας? οπως ειπα πιο πανω, σκεφτομαι να σταματησω να του το δινω, φιλη διατροφολογος μου ειπε οτι τα πιο θρεπτικα κρεατα για παιδια ειναι το αρνισιο μπουτι, μπουτι απο γαλο ( αρσενικη γαλοπουλα) και το παρασυκωτο ( απο μοσχαρι, ειναι διπλα στο συκωτι, σαν φιλετο, το εχω παρει)

Της δίνω βιολογικό μοσχάρι κυρίως αλλά 2 φορές την βδομάδα. Συνηθως τρώει κοτόπουλο βιολογικό ή κατσικάκι.

[QUOTE=bebutsiko;1979482]

Καλημέρα!
Όσο αφορά το κρέας για τα βρέφη, η σύμβουλος θηλασμού μου πρότεινε στρουθοκάμηλο σαν καλή εναλλακτική μια και το μοσχάρι είναι πράγματι πονεμένη ιστορία.
Κι εγώ ξέρω ότι είναι από τα καλύτερα κρέατα. Αλλά δυσεύρετο. Ο ΑΒ κάποιες φορές φέρνει. Έχω καιρό όμως να βρω.

fairy's mom
07-04-11, 10:02
Δε θέλω να πάρω ένα οποιοδήποτε φίλτρο γιατί κάνεις μεγαλύτερο κακό από ο΄τι καλό αν είναι της πλάκας.
Αχ πονεμένη ιστορία! Κι εγώ θέλω να πάρω και δεν ξέρω ποιο!!!

amande
07-04-11, 10:49
το "Τάισέ με" της Gerrie Hawes, ειδικά για όσες μαμάδες δεν το έχουν με τη μαγειρική.Εχει πολλές και υγιεινές συνταγές για βρέφη και νήπια.
πρεπει να είναι καλό, το έχω κι εγω στα υποψιν να το πάρω:D

marietta μου επειδή έψαχνα κι εγω αλλά δε βρήκα και κάτι οικονομικό, πήρα προς το παρόν αυτη την κανάτα, που μου πρότεινε μια φίλη, σήμερα την παρέλαβα http://www.amazon.co.uk/gp/product/B001O9ARFO/ref=oss_product

marietta_
07-04-11, 12:39
Της δίνω βιολογικό μοσχάρι κυρίως αλλά 2 φορές την βδομάδα. Συνηθως τρώει κοτόπουλο βιολογικό ή κατσικάκι.

[QUOTE=marietta_;1979603]
Κι εγώ ξέρω ότι είναι από τα καλύτερα κρέατα. Αλλά δυσεύρετο. Ο ΑΒ κάποιες φορές φέρνει. Έχω καιρό όμως να βρω.

Περιμένω ένα φίλο σεφ, να μου πει που μπορώ να βρω στρουθοκάμηλο και γενικά καλό κρέας.Οταν έχω νεότερα θα σας πω για όποιον ενδιαφέρεται.
Πάντως μου είπε ότι γενικά να αποφεύγω όσο μπορώ το μοσχάρι ακόμα και το βιολογικο.

marietta_
07-04-11, 12:41
πρεπει να είναι καλό, το έχω κι εγω στα υποψιν να το πάρω:D

marietta μου επειδή έψαχνα κι εγω αλλά δε βρήκα και κάτι οικονομικό, πήρα προς το παρόν αυτη την κανάτα, που μου πρότεινε μια φίλη, σήμερα την παρέλαβα http://www.amazon.co.uk/gp/product/B001O9ARFO/ref=oss_product

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Maggie
07-04-11, 12:45
Για τα φίλτρα νερού υπάρχει κάποιο τόπικ, αλλά δεν προλαβαίνω να το βρω τώρα

Clelia
07-04-11, 12:50
Τώρα που αναφέρετε για κρέας βιολογικό, επειδή έχω ξεκινήσει και αγοράζω για εμάς (η μικρή ακόμα βυζί), μου σύστησαν το www.eviotopoi.gr (http://www.eviotopoi.gr) και πήγα από εκεί να ψωνίσω (η αποστολή σπίτι κοστίζει 6 ευρά). Όντως πολύ καλό κρέας, κάνει δώρο και αυγουλάκια. Αλλά όσο και να 'ναι, είναι ακριβό. Έχετε βρει κάπου βιολογικά κρέατα που να εμπιστεύεστε αλλά να είναι φθηνότερα?
Επίσης, είδα σε ένα κατάστημα βιολογικών ειδών τσιπούρα βιολογική (?) κατεψυγμένη 22 ευρώ το κιλό!! Προτιμώ να αγοράζω φρέσκο ψαράκι παρά κατεψυγμένο πανάκριβο βιολογικό.
Πείτε μου την άποψή σας για κρέατα και ψάρια, εσείς τι κάνετε?

amande
07-04-11, 13:10
εντιτ

soevan07
07-04-11, 14:22
Τώρα που αναφέρετε για κρέας βιολογικό, επειδή έχω ξεκινήσει και αγοράζω για εμάς (η μικρή ακόμα βυζί), μου σύστησαν το www.eviotopoi.gr (http://www.eviotopoi.gr) και πήγα από εκεί να ψωνίσω (η αποστολή σπίτι κοστίζει 6 ευρά). Όντως πολύ καλό κρέας, κάνει δώρο και αυγουλάκια. Αλλά όσο και να 'ναι, είναι ακριβό. Έχετε βρει κάπου βιολογικά κρέατα που να εμπιστεύεστε αλλά να είναι φθηνότερα?

Δηλαδή πόσο το έχουν το κιλό το μοσχάρι??

Επίσης, είδα σε ένα κατάστημα βιολογικών ειδών τσιπούρα βιολογική (?) κατεψυγμένη 22 ευρώ το κιλό!! Προτιμώ να αγοράζω φρέσκο ψαράκι παρά κατεψυγμένο πανάκριβο βιολογικό.
Πείτε μου την άποψή σας για κρέατα και ψάρια, εσείς τι κάνετε?

Έχω ακούσει οτι τα καλύτερα ψάρια
(είτε φρέσκα είτε κατεψυγμένα)
τα έχουν στις ιχθυοκαλλιέργειες
επειδή εκεί είναι ελεγμένα, με συγκεκριμένες τροφές
γιατί δεν τους συμφέρει να αρρωστήσουν
και να κολήσει όλο το κοπάδι.

Προφανώς αυτοί που τα ονομάζουν "βιολογικά"
θα τα ταίζουν με φυσικές-βιολογικές τροφές!
(προφανώς?!!.....)

Τα αλανιάρικα πάντως καλό είναι να τα αποφεύγουμε
Δεν ξέρεις απο ποιά (μολυσμένη) θάλασσα το έχουν πάρει!
Λένε για τα μεγάλα ψάρια του ωκεανού
οτι μπορεί να είναι μολυσμένα απο βαρέα μέταλλα.....

Πιστεύω οτι η διαφορά στο κατεψυγμένο ψάρι
απο το φρέσκο είναι στη γεύση μόνο....
(διορθώστε με εαν κάνω λάθος!.....)

ΥΓ: Εγώ πάντως το ψάρι (ιδίως τώρα στην εγκυμοσύνη)
το ψιλο-αποφεύγω!
Οχι οτι στεναχωριέμαι κιόλας...
ποτέ δεν ήμουν και φαν! :rolleyes:

Maggie
07-04-11, 14:27
soevan07, καλά κάνεις, και εγώ παίρνω το Krill oil καθε πρωί και δεν με νοιάζει πότε θα φάω ψάρι

Clelia
07-04-11, 14:53
Δηλαδή πόσο το έχουν το κιλό το μοσχάρι??

Χμμμμ... Καθεσαι διοτι εισαι και εγκυουλα?
1.200 γραμ νουα+σπαλονουα μοσχαρι και 1.200 κιμα--> 47 ευρα!!!
Αουτς πονεσε!!
Σκεφτομαι μηπως μου εβαλε μοσχαρι γαλακτος, την αλλη φορα θα του τονισω οτι δεν θελω γαλακτος,
Δες τον καταλογο http://www.eviotopoi.gr/pdf/timokatalogos.pdf.
Παντως οπου ρωτησα, μου ειπαν οτι τοσο ακριβα ειναι τα βιολογικα κρεατα

amande
07-04-11, 14:57
τόσο πρέπει να είναι....πήρα κι εγω μισο κιλό κοτοπουλο φιλέτο για τον μικρό κι έκανε περίπου 11-12 ευρώ:???:

αχχχχχ...τώρα είδα τον κατάλογο....με κατακλεψαν απο εκεί που το πήρα:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:.....οπότε τσαμπα τα έχει στο site

Clelia
07-04-11, 15:25
amande σε γδάρανε κορίτσι μου!!
Κορίτσια, το συστήνω το www.eviotopoi.gr (http://www.eviotopoi.gr), ο χασάπης (chic) είναι απόλυτα ενήμερος, να σου μιλήσει για τρόπους παρασκευής, μαγειρέματος κλπ. Εγώ είμαι και λίγο ασχετούλα και όλο ρωτάω "Τι είναι καλύτερο? Τι είναι φθηνότερο?". Ξέρεις, η πρήχτρω!
Επίσης μου είπε για το κοτόπουλο ότι έχει 10 ευρά το κιλό, αν θες μονο πχ μπούτια τότε είναι 17 ευρά. Αλλά μου είπε ότι μπορεί να σου το κόψει όπως εσύ το ζητήσεις και να σου το καθαρίσει. Πολλή εξυπηρέτηση. Την επόμενη φορά θα πάρω τηλ, θα του πω να μου τα ετοιμάσει και θα περάσω από εκεί να τα πάρω. Διότι δεν θέλω να πληρώσω +6 ευρώ, ούτως ή άλλως είναι πιο ακριβά τα βιολογικά.

soevan07
07-04-11, 16:08
Αουτς πονεσε!!

:shock: :shock: :shock: :shock:

Πάντως τον κιμά που τον έχει 14,30 ευρω /κιλό
δεν είναι και πανάκριβος!

Εαν σκεφτείς οτι στον συμβατικό χασάπη έχει περίπου
10 ευρώ/κιλό..........

Αλλά τα 6 ευρώ μεταφορικά με χαλάνε φιλενάδα!!!

Μήπως έχει όριο?
Δηλαδή εαν πάρεις μεγάλη ποσότητα
να σου τα φέρνει δωρεάν??

amande
07-04-11, 16:15
amande σε γδάρανε κορίτσι μου!!

άσε...ας όψεται το μονοπώλειο:-?....δεν είμαι Αθήνα αυτόν τον καιρό και μόνο ένα βιολογάδικο εχει περιοχη:-?

Clelia
07-04-11, 16:17
soevan (αχ, 25 εβδ είσαι!!!), δεν γνωρίζω να σου πω. Δεν το διευκρινίζει στην σελίδα τους, νομίζω ότι είναι 6 ευρώ τα μεταφορικά ανεξαρτήτως ποσού. Αλλά και πάλι, δεν ξέρω...
Εγώ πετάχτηκα με το μηχανάκι είναι 15 λεπτά το πολύυυ (με φανάρια και εγώ να χαζεύω γύρω-τριγύρω)

Rosie
07-04-11, 16:52
Κι εμείς από Ευβιότοπους παίρνουμε κρέας αλλά και από το βιολογικό κρεοπωλείο στο Γέρακα.
Τα μεταφορικά στους Ευβιότοπους είναι ανεξαρτήτως ποσού.

Μακρυά από τις ιχθυοκαλλιέργειες, συμβατικές και βιολογικές!
Εγώ όταν πάω έξω για φαγητό και έχουνε ψάρι (κρέας δεν τρώω ποτέ απ' έξω γιατί αηδιάζω το μη-βιολογικό κρέας) πάντα ρωτάω αν είναι ελευθέρας βοσκής. Αν είναι ιχθυοτροφείου επιλέγω χορτοφαγικά.

Επίσης για το στρουθοκάμηλο έχω σοβαρές αμφιβολίες για την ποιότητα που βρίσκουμε στην Ελλάδα εφόσον προέρχονται από εντατική συμβατική κτηνοτροφική μονάδα.
Προτιμήστε βιολογικό μοσχάρι ή αρνί για τα παιδάκια, δεν ξέρουμε τι ταϊζουνε τους στρουθοκάμηλους!

chatzico
07-04-11, 19:33

Παρόμοια έχω της ΦΙΛΙΠΣ, για δώσε συνταγές όταν φτιάξεις. :idea:
Παρεμπιπτόντως, το ρόφημα αμυγδάλου / φουντουκιού το φτιάχνεις μόνη σου ή το αγοράζεις ?

Παίρνεις τις χάρτινες συσκευασίες για παγωτό δηλαδή ?

Έχω ρωτήσει αξιόπιστο μελισσοπαραγωγό στην Κάλυμνο και μου είχε πεί ότι όποιος παραγωγός πεί ότι δεν δίνει ζάχαρη στις μέλισσές του, λέει ψέματα. Το κάνουν τον χειμώνα νομίζω περισσότερο, όταν δεν υπάρχουν ανθοί, τι να φάνε οι κακομοίρες οι Μάγιες ?

που το βρισκουμε αυτο;;

Στα ΑΒ.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Θυμάμαι το Asda (που ψώνιζα όταν ήμουνα φτωχή φοιτήτρια :p ) είχε μια συσκευασία με δύο μέσα των 100γρ και την πουλούσε για 1,99 στερλίνες!

Τι μου θυμίζεις τώρα !!!! Σε τέτοια ψώνιζα και εγώ και σε ένα ελεεινό, το οποίο έχει διαγραφεί από την μνήμη μου, για ευνόητους λόγους...:|:-|

1 φορά την εβδομάδα, φρέσκο βιο μοσχάρι και εγώ. Κατσίκι ή αρνί, δεν το έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα μόνο 3-4 φορές. Χοιρινό ποτέ. Άραγε κάνω καλά ? Και κοτόπουλο βιο και ψάρι.

Αν θέλεις σε σταθερή βάση, μπορείς να αφήσεις τα στοιχεία σου, να σε ενημερώνουν όταν παραλαμβάνουν και να σου κρατάνε όσο τους πείς. Το έπαιρνα σταθερά στις εγκυμοσύνες μου. Δεν τρώω κόκκινο κρέας.

Αουτς πονεσε!!
Παντως οπου ρωτησα, μου ειπαν οτι τοσο ακριβα ειναι τα βιολογικα κρεατα

Πονεμένη ιστορία.......:cry::cry:

Κι εμείς από Ευβιότοπους παίρνουμε κρέας αλλά και από το βιολογικό κρεοπωλείο στο Γέρακα.
Τα μεταφορικά στους Ευβιότοπους είναι ανεξαρτήτως ποσού.

Εγώ όταν πάω έξω για φαγητό και έχουνε ψάρι (κρέας δεν τρώω ποτέ απ' έξω γιατί αηδιάζω το μη-βιολογικό κρέας) πάντα ρωτάω αν είναι ελευθέρας βοσκής. Αν είναι ιχθυοτροφείου επιλέγω χορτοφαγικά.

Επίσης για το στρουθοκάμηλο έχω σοβαρές αμφιβολίες για την ποιότητα που βρίσκουμε στην Ελλάδα εφόσον προέρχονται από εντατική συμβατική κτηνοτροφική μονάδα.
Προτιμήστε βιολογικό μοσχάρι ή αρνί για τα παιδάκια, δεν ξέρουμε τι ταϊζουνε τους στρουθοκάμηλους!

Για πες λεπτομέρεις για το βιολογικό κρεοπωλείο στον Γέρακα (διεύθυνση, τηλ.), είσαι ευχαριστημένη ?

Για τις ιχθυοκαλλιέργειες συμφωνώ και εγώ. Όλα τα σκουπίδια τους δίνουν. Αυτά τα ψάρια είναι για εξαγωγή κυρίως, στην Κεντρική και Βόρεια Ευρώπη τους αρέσουν, σάμπως έχουν και κάτι καλύτερο ?

Με το ψάρι έχω κόλλημα μου αρέσει πολύ. Με νοιάζει να είναι φρέσκο, δεν έχω μπζιτ να είναι σώνει και καλά αλανιάρα τσιπούρα, και γαύρος φρέσκος είναι μια χαρά. Μόνο γόπες δεν τρώω :x:?

Rosie
07-04-11, 20:04
Έχω ρωτήσει αξιόπιστο μελισσοπαραγωγό στην Κάλυμνο και μου είχε πεί ότι όποιος παραγωγός πεί ότι δεν δίνει ζάχαρη στις μέλισσές του, λέει ψέματα. Το κάνουν τον χειμώνα νομίζω περισσότερο, όταν δεν υπάρχουν ανθοί, τι να φάνε οι κακομοίρες οι Μάγιες ?

Το μέλι τους φυσικά, γι' αυτό δεν το φτιάχνουν; :wink:

Αυτό είναι το κρεοπωλείο στο Γέρακα:
http://www.newsit.gr/default.php?art_id=10387&catid=21&pname=Article

Δυστυχώς δεν κάνει delivery αλλά αν θυμάμαι καλά είναι πιο φθηνό από τους Ευβιότοπους.

TARA
07-04-11, 20:49
Παίρνεις τις χάρτινες συσκευασίες για παγωτό δηλαδή ?

Σε ποιες χαρτινες συσκευασιες αναφερεσαι? Σε ενα μεγαλο μπωλ το φτιαχνω και μπαινει στην καταψυξη ετσι.

Δυστυχώς δεν κάνει delivery αλλά αν θυμάμαι καλά είναι πιο φθηνό από τους Ευβιότοπους.

Πολυ ενδιαφερον, γιατι προκειται να μετακομισουμε ως το τελος του μηνα και θα το εχουμε κοντα. Ως τωρα ψωνιζα απο αλλα καταστηματα αλλα δεν ημουν παντα ικανοποιημενη. Για ψαρια ειμαι εντελως ασχετη γιατι δεν τα τρωω.

chatzico
07-04-11, 21:00

Ε τότε, προφανώς γι'αυτό δίνουν ζάχαρη. Για να μην καταναλώνουν οι μέλισσες το μέλι και να το πουλάνε.......

Σε ποιες χαρτινες συσκευασιες αναφερεσαι? Σε ενα μεγαλο μπωλ το φτιαχνω και μπαινει στην καταψυξη ετσι.
Ναι βρε, εννοώ τα υλικά. Παίρνεις έτοιμη συσκευασία για παγωτό ή φτιάχνεις την συνταγή της Αργυρώς ?

TARA
07-04-11, 21:09
Ναι βρε, εννοώ τα υλικά. Παίρνεις έτοιμη συσκευασία για παγωτό ή φτιάχνεις την συνταγή της Αργυρώς ?

Τη συνταγη της Αργυρως φτιαχνω.

camouflage
07-04-11, 21:35

Απο εκει ψωνιζω και εγω. Το μοσχαρι το εχει 17.5 περιπου το κιλο, το κοτοπουλο 10 η 11 το κιλο. Δεν μου φαινεται πολυ ακριβο τη στιγμη που το συμβατικο κρεοπωλειο τα εχει παει κοντα 12 ε το κιλο τα κρεατα.
Εγω του λεω να κανει φιλετο το κοτοπουλο και μου δινει ξεχωριστα το κρεας και τα κοκκαλα απο το κοτοπουλο (και τα κανουμε ωραιοτατη σουπα). Το καθαρο κρεας απο 2 κιλα κοτοπουλο βγαινει μονο 800γρ (εξου και οι αλλοι αν τους πεις φιλετο κοτοπουλο θα σου το δωσουν με 25 ευρω το κιλο). Ειναι πολυ καλοι, ευγενικοι και εξυπηρετικοι.
Εχει βεβαια και αρνακι και αλλα κρεατα αλλα δεν εχω παρει.
Εχω ακουσει οτι μονο το μοσχαρι και το κοτοπουλο ειναι θρεπτικα, αρνι,χοιρινο κλπ δεν προσφερουν τιποτα.:shock: Αλλα τα λυπαμαι καθε 2 μερες κοτοπουλο ή μοσχαρι/κιμα, σπανια ψαρι (δεν εχω εμπιστοσυνη) θα τα εχουν βαρεθει...Τι αλλο να τους δωσω, αν οχι καθε μερα κρεας/κοτοπουλο;

Rosie
07-04-11, 21:46
Εμένα πάντως ο γιος μου τρώει με όρεξη τις χοιρινές μπριζόλες που παίρνουμε από το κρεοπωλείο στο Γέρακα!
Και στη μικρή δίνω και αρνί όποτε έχουμε και για μας.
Πολτοποιημένο δεν τρώει, το κρέας της το κόβω σε πολύ μικρά κομματάκια.

Α και οι Ευβιότοποι έχουνε καταπληκτικά παραδοσιακά λουκάνικα που φτιάχνουνε οι ίδιοι χωρίς νιτρικά και άλλα συντηρητικά.
Ιδιαίτερα μ' αρέσουνε αυτά με το πράσο.

ΥΓ. Ο κύριος στο Γέρακα πάντα μας δίνει και κόκκαλα από μσχάρι και φτιάχνω ωραίο ζωμό!

soevan07
07-04-11, 22:38

:shock: :shock: :shock:
Kαι με τις μολυσμένες θάλασσες τι γίνεται??.....

Αστο καλύτερα!.....προτιμώ να μην φάω καθόλου ψάρι
και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

bebutsiko
07-04-11, 23:11
[QUOTE=chatzico;1980915]Παρεμπιπτόντως, το ρόφημα αμυγδάλου / φουντουκιού το φτιάχνεις μόνη σου ή το αγοράζεις ?

οι περισσοτεροι το φτιαχνουν μονοι τους το ροφημα αμυγδαλου, ειχα βαλει στο google αμυγδαλογαλο κ επεσα πανω σε οδηγιες της αγλαιας στο φορουμ!!! ειναι πααρα πολυ ευκολο στο μπλεντερ, στο you tube μπορεις να βρεις ωραιοτατα βιντεο....
για ροφημα φουντουκιου δεν γνωριζω, για πειτεεεε
chatziko, μπορεις να ποσταρεις plzzz πια παγωτομηχανη εχεις, σε διαβαζα τις προαλες στο αααλλλο τοπικ, θυμαμαι τα υπερ, αλλα δεν μπορω να βρω τη σελιδα...ασε που με εψησες να φτιαξω ΚΑΙ παγωτα...να δω πως θα τα προλαβαινω ολα ( χορηγο παντως βρηκα...τη μανα μου )

bebutsiko
07-04-11, 23:14
εμεις που μενουμε σε νησι, ολα τα βιολογικα κρεατα τα πληρωνουμε στο μοναδικο καταστημα απο 22 ευρω κ πανω το κιλο ( μαζι με τα κοκαλα)

Rosie
07-04-11, 23:16

Στο σπίτι δεν τρώμε ψάρι, πολύ πολύ σπάνια.
Αλλά όταν πάμε για φαγητό έξω θεωρώ το ψάρι ελευθέρας βοσκής καλύτερη επιλογή από το συμβατικό κρέας που προσφέρουνε.

Maggie
07-04-11, 23:41
από εδώ και πέρα, προσοχή στα κατεψυγμένα ψάρια και θαλασσινα από τον Ειρηνικό

chatzico
08-04-11, 07:26
οι περισσοτεροι το φτιαχνουν μονοι τους το ροφημα αμυγδαλου, ειχα βαλει στο google αμυγδαλογαλο κ επεσα πανω σε οδηγιες της αγλαιας στο φορουμ!!! ειναι πααρα πολυ ευκολο στο μπλεντερ, στο you tube μπορεις να βρεις ωραιοτατα βιντεο....
chatziko, μπορεις να ποσταρεις plzzz πια παγωτομηχανη εχεις, σε διαβαζα τις προαλες στο αααλλλο τοπικ, θυμαμαι τα υπερ, αλλα δεν μπορω να βρω τη σελιδα...ασε που με εψησες να φτιαξω ΚΑΙ παγωτα...να δω πως θα τα προλαβαινω ολα ( χορηγο παντως βρηκα...τη μανα μου )

Bebutsiko, για δώσε αν μπορείς την συνταγή που έχεις βρεί. Όσο για την παγωτομηχανή, αυτό είναι το σχετικό μύνημά μου

http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1974349&postcount=23475

Πάντως είμαι ευχαριστημένη. Αν η maggie πετύχει τις συνταγές που λέει, ακόμα καλύτερα. Αλλιώς θεωρώ, ότι με φρέσκα υλικά (κρέμα, γάλα, αυγό, φρούτα κλπ.), πάλι καλύτερο παγωτό φτιάχνεις από τα συνηθισμένα. Άσε που αν συνηθίσεις αυτό, μετά σου φαίνονται σκέτο βούτυρο τα τύπου ΕΒΓΑ, ΔΕΛΤΑ κλπ.

Α, έχω φτιάξει και παγωτό σάντουιτς (Πτι μπερ - παγωτό - πτι μπερ) !!:D

chatzico
08-04-11, 07:34

Αστο καλύτερα!.....προτιμώ να μην φάω καθόλου ψάρι
και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Γιατί ρε Σοφάκι, μόνο οι θάλασσες είναι μολυσμένες ? Και η γη ? Το νερό ? Ο αέρας ?

Όλα ένα χάλι είναι.

Κορίτσια, δίνω βιο στα παιδιά μου εξ αρχής και κατ' επιλογή ΑΛΛΑ για να είμαι ειλικρινής, πιστεύω ότι αυτό που γλυτώνουν είναι τα φυτοφάρμακα, τα αντιβιοτικά (στα κρέατα) και τα συντηρητικά, ή έστω κάποια. Αφού το νερό και ο αέρας είναι μολυσμένα παντού, αυτή είναι η επόμενη καλύτερη επιλογή μου. Θεωρώ ότι και 5 φυτοφάρμακα να γλυτώσουν, πάλι όφελος έχουν. Αποφεύγω τα εισαγωγής στα φρέσκα, ειδικά ότι έρχεται από Ολλανδία. Η Ολλανδία έχει πάρει όλη την αγροτική παραγωγή της κοινότητας, τώρα εξειδικεύτηκε και στα βιο:twisted::twisted::twisted:, από που και ως πού ? Σε ποιά γή και σε ποιό νερό μωρέ ? Αφού δεν έχουν !!:twisted::twisted::twisted: Επίσης αποφεύγω τα της Βοιωτίας, λόγω Ασωπού. Δεν παίρνω μήλα Αργεντινής π.χ. γιατί σίγουρα κάτι τους ρίχνουν οι εισαγωγείς για να τα συντηρήσουν. Και παίρνω σταθερά βιο, σε ότι αναπτύσσεται μέσα στη γη (πατάτες, κρεμμύδια, καρότα), γιατί απορροφούν τα πάντα και δεν ξεπλένεται τίποτα με το νερό:cry::cry::cry:. Αυτά !!!

bebutsiko
08-04-11, 09:07
[QUOTE=chatzico;1981408]Bebutsiko, για δώσε αν μπορείς την συνταγή που έχεις βρεί. Όσο για την παγωτομηχανή, αυτό είναι το σχετικό μύνημά μου

αναλογια 1/3...1 κουπα αμυγδαλα με τη φλουδα τα αφηνεις 12 ή 24 ωρες στο νερο να μουλιασουν, πετας το νερο, τα βαζεις στο μπλεντερ, χτυπας κ συμπληρωνεις το υπολοιπο νερο 3 κουπες και ξαναχτυπας...σουρωνεις σε γαζα κ στιβεις τη γαζα για να βρει αυτη η υπεροχη κρεμα..η αγλαια ελεγε να βαζουμε λιγο λιγο το νερο για να γινει καλυτερο...μια μια τις κουπες....
συνεχεια το φτιαχνω...γινεται πολυ γρηγορα
μπορεις να χτυπησεις στο μπλεντερ αμυγδαλογαλα με 1 παγωμενη μπανανα (frozen) αν θελεις κ μέλι ή κακάο...οτι θελεις
χτες κοιταξα στο you tube και βρηκα οτι με τον ιδιο τροπο φτιαχνεις γαλα φουντουκιου

fairy's mom
08-04-11, 09:09
Κορίτσια οι Ευβιοτοποι κάνουν παραδόσεις στο σπίτι με 6 ευρω μεταφορικά ανεξαρτήτως περιοχής, αλλά για πάνω από 50 ευρώ. Βέβαιά είναι τόσο τσιμπημένες οι τιμές που σίγουρα τα πιάνεις τα 50...

Πάντως δεν σας φαίνεται ότι το μοσχάρι είναι πιο σκληρό? Το βράζω 2,5 ώρες το ποντίκι πχ και ακόμα σκληρό είναι. Λέτε να φταίει που είναι χωρίς φάρμακα το ζώο? Ή δεν μου έδωσε καλό κομμάτι?

fairy's mom
08-04-11, 09:13
Επίσης αποφεύγω τα της Βοιωτίας, λόγω Ασωπού. Δεν παίρνω μήλα Αργεντινής π.χ. γιατί σίγουρα κάτι τους ρίχνουν οι εισαγωγείς για να τα συντηρήσουν. Και παίρνω σταθερά βιο, σε ότι αναπτύσσεται μέσα στη γη (πατάτες, κρεμμύδια, καρότα), γιατί απορροφούν τα πάντα και δεν ξεπλένεται τίποτα με το νερό:cry::cry::cry:. Αυτά !!!
Εγώ αποφεύγω και Μαραθώνα. Θα πρέπει να μην βρίσκω με τπτ κάτι που θέλω για να πάρω από εκείνη την περιοχή.

Να ρωτήσω και κάτι? Την ζάχαρη στις μέλλισες οκ άντε και το καταλαβαίνω. Η ναφθαλίνη πού κολλάει? :confused:

soevan07
08-04-11, 10:43
Γιατί ρε Σοφάκι, μόνο οι θάλασσες είναι μολυσμένες ? Και η γη ? Το νερό ? Ο αέρας ?

Όλα ένα χάλι είναι.

Αυτό ξανα πες το!!!!!

Αποφεύγω τα εισαγωγής στα φρέσκα, ειδικά ότι έρχεται από Ολλανδία. Η Ολλανδία έχει πάρει όλη την αγροτική παραγωγή της κοινότητας, τώρα εξειδικεύτηκε και στα βιο:twisted::twisted::twisted:, από που και ως πού ? Σε ποιά γή και σε ποιό νερό μωρέ ? Αφού δεν έχουν !!:twisted::twisted::twisted:

Έχεις ακούσει κάτι ύποπτο για την Ολλανδία?

Ο Κυριακίδης έχει συχνά κρεμμύδια απο Ολλανδία
και τα παίρνω προκειμένου να αποφύγω της Βοιωτίας!...:?
Λες να είναι χειρότερα???...........

Να ρωτήσω και κάτι? Την ζάχαρη στις μέλλισες οκ άντε και το καταλαβαίνω. Η ναφθαλίνη πού κολλάει? :confused:

Οντως!! Την ίδια απορία είχα κι εγώ!! :confused:

fairy's mom
08-04-11, 16:06
Λες να είναι χειρότερα

Οντως!! Την ίδια απορία είχα κι εγώ!! :confused:
Και κρεμμύδια και πατάτες αν δεν βρω από πουθενά αλλού. Ή από Ολλανδία ή από Ιταλία.

Βρήκα αυτό σε ένα πρόχειρο ψάξιμο σε αυτήν την σελίδα
http://beelab.agro.auth.gr/erotiseis_biologiki%20melissokomia.html
Η ναφθαλίνη ενσωματώνεται στο κερί και από εκεί μεταφέρεται στο μέλι. Όσοι χρησιμοποίησαν ναφθαλίνη είτε για την καταπολέμηση της βαρρόα είτε για την προφύλαξη των κηρηθρών από κηρόσκωρο θα πρέπει να αντικαταστήσουν όλες τις κηρήθρες με καινούργιες και να μην διαθέσουν την παραγωγή τους στην κατανάλωση.

Αλλά και αυτό
Σύμφωνα με τον κανονισμό που αφορά τη βιολογική γεωργία (889/2008) δεν επιτρέπεται η χρησιμοποίηση της κοινής ζάχαρης στη βιολογική μελισσοκομία. Αντί αυτής προτείνεται η βιολογική ζάχαρη. Όπως γράφτηκε και στο προηγούμενο τεύχος της Μελισ. Επιθεώρησης η κοινή ζάχαρη, στα πλαίσια του ιδίου κανονισμού, επιτρέπεται ως πρόσθετο στις ζωοτροφές στα άλλα ζώα. Ίσως οι οργανισμοί πιστοποίησης να αποφασίσουν, αφού βεβαίως το ζητήσετε, να επιτρέψουν στο μεταβατικό στάδιο την τροφοδότηση των μελισσιών με σιρόπι προκειμένου οι μέλισσες να κτίσουν τις κηρήθρες τους. Σε κάθε περίπτωση μην χρησιμοποιήσετε μελάσσα όπως για την τροφοδότηση των μελισσών σας.

chatzico
08-04-11, 16:52
Εγώ αποφεύγω και Μαραθώνα. Θα πρέπει να μην βρίσκω με τπτ κάτι που θέλω για να πάρω από εκείνη την περιοχή.

Απολύτως σωστή, εξαιρετικά επιβαρυμένη περιοχή:cry::cry:

Λες να είναι χειρότερα???...........

Αν δεν έχω επιλογή, προτιμώ να πάρω πατάτες Κύπρου και κρεμμύδια συμβατικά, με τίποτα από Ολλανδία. Βρε κορίτσια, είναι ΚΑΤΩ ΧΩΡΕΣ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΕΡΟ και ότι έχουν δεν είναι καθαρό, λασπόνερο είναι. Τώρα πως καταφέρνουν και έχουν καπελώσει όλα τα κηπευτικά της Ε.Ε. είναι άλλο μεγάλο θέμα. Δεν έχετε σκεφθεί δηλαδή, γιατί να μην έχει κρεμμύδια & πιπεριές Ισπανίας ή Ιταλίας ή Γαλλίας ? Δεν επιτρέπεται οφ δε ρεκορντ εντός Ε.Ε. Το ίδιο ισχύει και για τα κρεατικά π.χ. χοιρινό Ολλανδίας. Πως μια σταλιά χώρα, κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας, μπορεί να καλύπτει όλη την Ε.Ε. και να έχει μπεί και στα βιο, τι να πω, δεν καταλαβαίνετε ?
Η Ισπανία πρόλαβε τα πορτοκάλια και το λάδι. Σε έμας έμεινε ότι υπολείπεται .....

Η Ιταλία είναι μακράν πιο προχω από την Ολλανδία σε τέτοια θέματα, αλλά ας όψονται οι άτυπες συμφωνίες..........:cry::cry::evil::evil:

ggb2009
08-04-11, 19:37
Απολύτως σωστή, εξαιρετικά επιβαρυμένη περιοχή:cry::cry:

Αν δεν έχω επιλογή, προτιμώ να πάρω πατάτες Κύπρου και κρεμμύδια συμβατικά, με τίποτα από Ολλανδία. Βρε κορίτσια, είναι ΚΑΤΩ ΧΩΡΕΣ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΕΡΟ και ότι έχουν δεν είναι καθαρό, λασπόνερο είναι. Τώρα πως καταφέρνουν και έχουν καπελώσει όλα τα κηπευτικά της Ε.Ε. είναι άλλο μεγάλο θέμα. Δεν έχετε σκεφθεί δηλαδή, γιατί να μην έχει κρεμμύδια & πιπεριές Ισπανίας ή Ιταλίας ή Γαλλίας ? Δεν επιτρέπεται οφ δε ρεκορντ εντός Ε.Ε. Το ίδιο ισχύει και για τα κρεατικά π.χ. χοιρινό Ολλανδίας. Πως μια σταλιά χώρα, κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας, μπορεί να καλύπτει όλη την Ε.Ε. και να έχει μπεί και στα βιο, τι να πω, δεν καταλαβαίνετε ?
Η Ισπανία πρόλαβε τα πορτοκάλια και το λάδι. Σε έμας έμεινε ότι υπολείπεται .....

Η Ιταλία είναι μακράν πιο προχω από την Ολλανδία σε τέτοια θέματα, αλλά ας όψονται οι άτυπες συμφωνίες..........:cry::cry::evil::evil:

Ίσως να γνωρίζεις κάτι περισσότερο για την Ολλανδία, ειδικά αν είσαι χημικός, όμως ο άντρας μου, που είναι χημικός σε δημόσια υπηρεσία υπεύθυνος για τα φυτοφάρμακα στην Ελλάδα και ταξιδεύει συχνά στην αρμόδια υπηρεσία της ΕΕ (EFSA) και συνεργάζεται με Ολλανδούς σε θέματα της αρμοδιότητάς του (φυτοπροστασία, τοξικολογία κλπ.) λέει ότι, όσο αντιπαθητικοί και αν είναι, σε θέματα ελέγχου τροφίμων είναι άψογοι.

chatzico
08-04-11, 20:16
Ίσως να γνωρίζεις κάτι περισσότερο για την Ολλανδία, ειδικά αν είσαι χημικός, όμως ο άντρας μου, που είναι χημικός σε δημόσια υπηρεσία υπεύθυνος για τα φυτοφάρμακα στην Ελλάδα και ταξιδεύει συχνά στην αρμόδια υπηρεσία της ΕΕ (EFSA) και συνεργάζεται με Ολλανδούς σε θέματα της αρμοδιότητάς του (φυτοπροστασία, τοξικολογία κλπ.) λέει ότι, όσο αντιπαθητικοί και αν είναι, σε θέματα ελέγχου τροφίμων είναι άψογοι.

ΟΚ, εκείνος ξέρει κάτι παραπάνω λόγω αντικειμένου (δεν ειρωνεύομαι εντάξει ?), αλλά τότε, γιατί το σκάνδαλο με τις διοξίνες ξεκίνησε από την Ολλανδία, αφού στους ελέγχους είναι καλοί ? Και στην Ιαπωνία, υποτίθεται ότι σε θέματα πυρηνικής ενέργειας, ήταν αφυπνισμένοι και προετοιμασμένοι για όλα, ΑΛΛΑ, μετά τον τρομακτικό σεισμό, αποκαλύπτεται ότι η ασφάλεια ήταν έννοια ανυπόστατη και ότι η μονάδα της Φουκουσίμα είχε προταθεί να κλείσει από τον προηγούμενο Σεπτέμβριο αλλά την άφησαν να λειτουργεί μέχρι να δουν πως θα την αντικαστήσουν. Και στο μεταξύ, η φύση τους εκδικήθηκε.............

DaF
08-04-11, 22:21
κ εμεις σαν την chatzico με τις επιλογες, κ τωρα που ξεκινησαμε να πηγαινουμε στην βιολαικη της κυψελης ειμαστε πανευτυχεις!εχουμε βρει κ το καλυτερο μελι που εχω φαει εβερ:Dιδια τιμη με συμβατικο...επισης , καθε σαββατο δινουμε για λαχανικα κ ισως καποιο φρουτο (γενικα φρουτα πχ μηλα , αβοκαντο, πορτοκαλια παιρνουμε συμβατικα) 5 -10 ευρω!

οσο για την ολλανδια , νερο υπαρχει, γη δεν υπαρχει πραγματι..αλλα με τοσο καλο κλιμα στη μεσογειο οντως θα επρεπε να εχει δοθει βαρυτητα στην καλλιεργεια βιολογικων, αλλα....'λεφτα (δεν ) υπαρχουν'!!:rolleyes:αλλο προβλημα με την ελλαδα ειναι οτι εμεις εδω χαμω εχουμε κ πολλα βουνα, που να κανεις καλλιεργεια..

chatzico
08-04-11, 22:49
κ εμεις σαν την chatzico με τις επιλογες, κ τωρα που ξεκινησαμε να πηγαινουμε στην βιολαικη της κυψελης ειμαστε πανευτυχεις!εχουμε βρει κ το καλυτερο μελι που εχω φαει εβερ:Dιδια τιμη με συμβατικο...επισης , καθε σαββατο δινουμε για λαχανικα κ ισως καποιο φρουτο (γενικα φρουτα πχ μηλα , αβοκαντο, πορτοκαλια παιρνουμε συμβατικα) 5 -10 ευρω!

οσο για την ολλανδια , νερο υπαρχει, γη δεν υπαρχει πραγματι..αλλα με τοσο καλο κλιμα στη μεσογειο οντως θα επρεπε να εχει δοθει βαρυτητα στην καλλιεργεια βιολογικων, αλλα....'λεφτα (δεν ) υπαρχουν'!!:rolleyes:αλλο προβλημα με την ελλαδα ειναι οτι εμεις εδω χαμω εχουμε κ πολλα βουνα, που να κανεις καλλιεργεια..

Τα πορτοκάλια, παρότι φρούτα με χοντρή φλούδα άρα απορροφούν λιγότερα βλαβερά, θεωρούνται από τα πολύ επιβαρυμμένα συμβατικά φρούτα. Ίσως πρέπει να προτιμήσεις τα βιο, τα παίρνω γύρω στα 80 λεπτά με 1 ευρώ από την βιο λαική.

Όσο για το νερό, όπως προείπα, υπάρχει ΑΛΛΑ είναι της χειρίστης ποιότητας, μείγμα λάσπης με θάλασσα και γενικά βουρκόνερο.

bebutsiko
08-04-11, 23:04
γεια σας κοριτσια
μηπως γνωριζει κανεις αν στα συμβατικα αβοκαντο και στη μπανανα χρησιμοποιουνται φυτοφαρμακα??
αγοραζω οπως ειπα σχεδον τα παντα βιο, ομως μπανανες κ αβοκαντο κρητης καμια φορα παιρνω συμβατικα.και αυτο γιατι ειδα οτι τα αυτοκολλητακια του αβοκαντο ειναι ιδια με αυτα των συμβατικων..κρητης.
οσο για τη μπανανα επειδη εχει χοντρη φλουδα κ καλλιεργειται στην αφρικη (νομιζω) οτι δεν θα χρησιμοποιουν..αν κ αφου υπαρχει βιο κρητης, μαλλον καλλιεργειται σε πολλα αλλα μερη...βεβαια η χατζικο εχει δικιο για το πορτοκαλι (επισης χοντρη φλουδα)
αυθαιρετα συμπερασματα...πρεπει να το ψαξω, το κοιταζω τωρα στο google
στον κηπο μας εχουμε δεντρα (πορτοκαλιες , ροδακινιες κτλ )τα οποια μεγαλωνουν μονο με νερο...του δινω κ απο αυτα..γνωριζετε κανενα λογο να το αποφευγω??

soevan07
08-04-11, 23:26
Κορίτσια, κάποια στιγμή είχα γράψει αυτό το μήνυμα
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1760522&postcount=2451

ΕΠΙΠΕΔΑ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΩΝ
ΣΕ ΜΗ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΦΡΟΥΤΑ-ΛΑΧΑΝΙΚΑ

Ποίες είναι οι 12 τροφές με το υψηλότερο ποσοστό φυτοφαρμάκων και ποιες με το χαμηλότερο.

Το Environmental Working Group ένας μη κερδοσκοπικός οργανισμός υπέρμαχος πολιτικών που προστατεύουν την υγεία σε ατομικό και γενικό επίπεδο εκδίδει έναν οδηγό σχετικά με την χρήση
φυτοφαρμάκων στις τροφές και βασίζεται σε 43.000 τεστ.

Τα βιολογικά φρούτα και λαχανικά εξ ορισμού δεν καλλιεργούνται χωρίς τη χρήση φυτοφαρμάκων. Ορισμένοι όμως βρίσκουν το κόστος της αγοράς βιολογικών τροφών απαγορευτική.

Από 43 διαφορετικές κατηγορίες φρούτων και λαχανικών τα ακόλουθα 12 προϊόντα συμβατικής καλλιέργειας είχαν
τα χαμηλότερα επίπεδα φυτοφαρμάκων:

• Μπρόκολο
• Μελιτζάνα
• Βλίτα
• Μπανάνα
• Kiwi
• Σπαράγγια
• Μπιζέλια (κατεψυγμένα)
• Μάνγκο
• Ανανάς
• Γλυκό καλαμπόκι (κατεψυγμένο)
• Αβοκάντο
• Κρεμμύδι

Οι 12 τροφές με την μεγαλύτερη επιβάρυνση, στις οποίες ανευρεθήκαν με
τα υψηλότερα επίπεδα φυτοφαρμάκων

• Ροδάκινα
• Μήλα
• Πιπεριές
• Σέλινο
• Νεκταρίνια
• Φράουλες
• Κεράσια
• Μαρούλι
• Σταφύλια (εισαγωγής)
• Αχλάδια
• Σπανάκι
• Πατάτες

Η μεγαλύτερη μελέτη που έχει γίνει ποτέ σχετικά με τις βιολογικές τροφές – ένα 4ετές πρόγραμμα χρηματοδοτημένο από την Ε.Ε. ονομάζεται: Ποιοτική Χαμηλού Συντελεστή Παραγωγής Τροφή. (QLIF project)

– βρήκε ότι οι βιολογικές τροφές είναι ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ πιο θρεπτικές από αυτές της συμβατικής καλλιέργειας.

Για παράδειγμα αυτή η μελέτη βρήκε ότι
τα βιολογικά τρόφιμα:
• Περιέχουν μέχρι και 40% περισσότερα αντιοξειδωτικά
• Περιέχουν υψηλότερα επίπεδα ωφέλιμων μεταλλικών στοιχείων όπως ο σίδηρος και ο ψευδάργυρος
• Το βιολογικό γάλα περιέχει 90% περισσότερα αντιοξειδωτικά.

pasxalitsa v
08-04-11, 23:28
που ειναι καλε αυτη η λαικη??? καθε ποτε???

μου ειπαν κατι για ρεικομελο...
εχετε δοκιμασει?
ξερετε που μπορω να βρω?

ps...τωρα ξεκινησα να σας παρακολουθω δειλα δειλα...

Rosie
08-04-11, 23:41
Σοφία η έρευνα που παρέθεσες είναι του EWG και αναφέρεται στην Αμερικάνικη αγορά, δεν νομίζω ότι θα πρέπει να καταλήγουμε με βάση αυτή σε συμπεράσματα για τη δική μας χώρα.

Λοιπόν για τις πατάτες, δεν έχω βρει ποτέ μου νόστιμη ελληνική βιολογική πατάτα, όλες τους είναι σαν άνοστο αγγούρι!
Οπότε συνήθως παίρνουμε βιολογικές εισαγώμενες.

Αβοκάντο βιολογικό δύσκολα βρίσκω αλλά μπανάνες πάντα βιολογικές όχι τόσο για τα φυτοφάρμακα αλλά για τη γεύση, καμία σχέση η συμβατική μπανάνα με τη βιολογική στη νοστιμιά!

Τα πιο πολλά χρήματα τα ξοδεύω στα μήλα μια και είμαι πολύ ιδιότροπη μ' αυτά.
Στην Ελλάδα κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχουνε ιδιαίτερα νόστιμες ποικιλίες μήλων όπως για παράδειγμα στην Αγγλία, έτσι συνήθως παίρνω βιολογικά εισαγωγής, συνήθως Pink Lady ή Braeburn.
Φυσικά όταν είναι η εποχή των ελληνικών βιολογικών μήλων, δηλαδή καλοκαίρι, πάντα παίρνω από τη λαϊκή.

Rosie
08-04-11, 23:43
μου ειπαν κατι για ρεικομελο...
εχετε δοκιμασει?
ξερετε που μπορω να βρω?

Ναι, είναι πολύ ωραίο!
Το πιο ωραίο ρεικόμελο που δοκίμασα ήτανε ένα από την Τήνο που το πήρα από το μαγαζί με τα βιολογικά στο πάρκο Τρίτση.

bebutsiko
08-04-11, 23:55
Κορίτσια, κάποια στιγμή είχα γράψει αυτό το μήνυμα
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1760522&postcount=2451

πολυ χρησιμο, σε ευχαριστω!!:p
και εμεις μεναμε αθηνα και ειχαμε βιολογικη λαικη στη γειτονια μας ( ντοματες ακομη κ με 0,5 ευρω ειχα αγορασει),και ειχαμε καλομαθει, τωρα ομως στο νησι τα πληρωνουμε χρυσαφι...αλλα οπως ειπες, οτι μπορουμε ας το αποφευγουμε

chatzico
09-04-11, 11:16
στον κηπο μας εχουμε δεντρα (πορτοκαλιες , ροδακινιες κτλ )τα οποια μεγαλωνουν μονο με νερο...του δινω κ απο αυτα..γνωριζετε κανενα λογο να το αποφευγω??

ΒEBUTSIKO, και εγώ δίνω στα δικά μου παιδιά ότι βγάζει η μαμά μου από τον κήπο της, ζαρζαβατικά περισσότερο έχει και λίγα φρούτα (1 πορτοκαλιά, λωτούς, βερύκοκκα, η μηλιά είναι πολύ μικρούλα ακόμα). Έτσι όπως λές και εσύ, με νερό και κοπριά τα έχει η μαμά μου. Αν έχουν κάποιο πρόβλημα, βρίσκει κάτι βιο και ρίχνει, ποτέ συμβατικά φυτοφάρμακα.
Γιατί να τα αποφύγεις ? Νομίζω ότι δεν υπάρχουν καλύτερα.

Σοφία η έρευνα που παρέθεσες είναι του EWG και αναφέρεται στην Αμερικάνικη αγορά, δεν νομίζω ότι θα πρέπει να καταλήγουμε με βάση αυτή σε συμπεράσματα για τη δική μας χώρα.

Λοιπόν για τις πατάτες, δεν έχω βρει ποτέ μου νόστιμη ελληνική βιολογική πατάτα, όλες τους είναι σαν άνοστο αγγούρι!
Οπότε συνήθως παίρνουμε βιολογικές εισαγώμενες.

Αβοκάντο βιολογικό δύσκολα βρίσκω αλλά μπανάνες πάντα βιολογικές όχι τόσο για τα φυτοφάρμακα αλλά για τη γεύση, καμία σχέση η συμβατική μπανάνα με τη βιολογική στη νοστιμιά!

Φυσικά όταν είναι η εποχή των ελληνικών βιολογικών μήλων, δηλαδή καλοκαίρι, πάντα παίρνω από τη λαϊκή.

Συμφωνώ για την έρευνα, είμαι και λίγο επιφυλακτική σε αμερικάνικες έρευνες - ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ - για το τι πρέπει και δεν πρέπει να τρώμε. Εδώ λένε ότι τα μεταλλαγμένα δεν είναι επικίνδυνα.:shock::shock:

Πατάτες παίρνω από την βιο λαική, από 1 συγκεκριμένο παραγωγό όταν έχει, αλλιώς βρίσκω και Γαλλίας, καλές.

Οι βιο μπανάνες θα συμφωνήσω, έχουν γεύση και άρωμα, καμμία σχέση με τις συμβατικές, αν βρείς δε και από Εκουαδόρ, μακράν οι καλύτερες.:!:

Είχα διαβάσει σε μια ελληνική μελέτη σε βιο εφημερίδα - δυστυχώς δεν την έχω - αυτό για τα πορτοκάλια, γι'αυτό το έγραψα. Αν κρίνω και από την Επίδαυρο, τόπο καταγωγής του συζυγάτου μου, όπου ρίχνουν αβέρτα κουβέρτα τα πάντα, μάλλον έχει βάση η μελέτη.

Μαιντανό και σέλινο έχω σε γλάστρες στο σπίτι και χρησιμοποιώ για τα μικρά.

Δεν ήθελα να τρομάξω κανέναν, συγγνώμη αν το έκανα.:oops:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ:lol::lol:

Clelia
09-04-11, 11:38
Ναι Daf, για πες για αυτή την λαϊκή βιολογικών στην Κυψέλη, επειδή στην αντίστοιχη λαϊκή που πήγα στα κάτω Πατήσια (Καραβία & Πάτμου) απογοητεύτηκα: είχε 3 πάγκους με πρασινάδες (σπανάκι, κουνουπίδι, χόρτα), από φρούτα ΜΟΝΟ ακτινίδια και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν είδα πιστοποίηση!!! Τζάμπα ο κόπος μου να κανονίσω να μου κρατήσει το μωρό η μαμά.
Πες λεπτομέρειες για αυτή την λαϊκή, έχει πολλά προϊόντα, πιστοποιήσεις βλέπεις??

Maggie
09-04-11, 12:01
Clelia, την πιστοποίηση μπορείς να την ζητήσεις να την δεις και είναι υποχρεωμένοι να στην δείξουν. Αν σε βολεύει πολύ καλή λαϊκή έχει στο Ν. Ηράκλειο κάθε Τρίτη. Σε 1- 1,5 μήνα θα βρίσκουμε και ντόπιες κρητικές μπανάνες!
Προσοχή, η φλούδα των μη βιολογικών πορτοκαλιών και λεμονιών είναι μη βρώσιμη. Σε γλυκά να βάζετε ξύσμα μόνο από βιολογικά πορτοκάλια και λεμόνια.
Χρόνια πριν αρχίσω να ασχολούμαι με τα βιολογικά, θυμάμαι ότι όταν διάβαζα συνταγές στον Γαστρονόμο όπου υπηρχε ξύσμα/φλούδα πορτοκαλιού/ λεμονιού έλεγε να προτιμάμε τα βιολογικά.
Κάθε Σάββατο πρωί έχει βιολογική λαϊκη στο πάρκο Τρίτσης, στο πάρκινγκ δίπλα από το Καρφουρ. Δεν είναι τόσο μεγάλη όσο του Ν Ηρακλείου, αλλά έχει αρκετούς πάγκους και για όσες μένουν μακρυά, για να μην κάνουν τόσο δρόμο μόνο για λαϊκή, μπορεί να συνδυαστεί με οικογενειακή βόλτα στο πάρκο!

Clelia
09-04-11, 14:51
Τι να ζητούσα Maggie από 3 πάγκους της συμφοράς... Υποτίθεται πρέπει να έχουν την πιστοποίηση σε εμφανές σημείο... Όχι να την ζητάμε. Ντράπηκα...
Περίμενα να δω φρούτα, λαχανικά, χαμό... Και έμεινα με την χαρά. Πήρα 600 γραμ κρεμμύδια (δεν είχε άλλα) και έφυγα. Στον δρόμο πέρασα από ΑΒ CITY και πήρα αυτά που ήθελα και μετά από κατάστημα βιολογικών για αβοκάντο και κρεμμύδια που δεν είχε στο σούπερ...
Τρελλή απογοήτευση... Τουλάχιστον στην Κυψέλη ή στο Ν. Ηράκλειο έχει πολλούς πάγκους?

kikileuteris
09-04-11, 17:11
Κορίτσια γεια σας!

Θέλω να ρωτήσω κάτι. Κάποια στιγμή είχαμε αναφερθεί σε αντηλιακές για τα μωρά. Βρίσκω μόνο της badger, ενώ θυμάμαι ότι αναφέραμε κι άλλες... και δεν υπάρχουν και στη λίστα. Μήπως θυμάστε και τις άλλες που είχαμε αναφέρει?

Maggie
09-04-11, 17:59
Τρελλή απογοήτευση... Τουλάχιστον στην Κυψέλη ή στο Ν. Ηράκλειο έχει πολλούς πάγκους?
Μην περιμένεις τόσους πάγκους όπως στις συμβατικές, αλλά ναι, στο Ηράκλειο έχει μεγάλη ποικιλία, θα βρεις τα πάντα από λαχανικά, φρούτα, όσπρια, αυγά μέχρι και γαλακτοκομικά (υπάρχει ψυγειο με τα προϊόντα μιας φάρμας από τη Δράμα). Όσο είναι το χειμερινό ωράριο δεν προλαβαίνω να πάω και ανυπομονώ να ξεκινήσει το θερινό. Αξίζει να πας και αν οδηγείς πάρε και το μωρό μαζί σου με το καρότσι. Του δικού μου του άρεσε πολύ να χαζεύει τον κόσμο. Άσε που κρέμαγα και τις τσάντες στο καρότσι!

Maggie
09-04-11, 18:03
kikileuteris, έχει κολλήσει το μυαλό μου και δεν θυμάμαι για άλλα αντιηλιακά. Πέρισυ πήρα του Mercola και μπορώ να πω ότι έκανε τη δουλειά του: είμαι ασπρουλιάρα και χωρίς να βάζω φανατικά δεν κάηκα. Μέσα προς τέλη Μαϊου θα έχει προσφορές με δωρεάν μεταφορικά. Υπάρχει κάπου ένα τοπικ με τίτλο αντιηλικά χωρίς parabens ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς

Clelia
09-04-11, 18:45
Maggie, για πες μου ποτε ξεκιναει το θερινο ωραριο στις λαϊκες...
Προς το παρον κυκλοφορω με μηχανακι και κανω ολοκληρο σιριαλ με το μωρο (αφηνω το μωρο σπιτι με συζυγο, παω με το μηχανακι στους γονεις, αφηνω το μηχανακι εκει, γυριζω με το λεωφορειο σπιτι. Την επομενη παιρνω το μωρο με το λεωφορειο, το αφηνω στους γονεις και παω με το μηχανακι λαϊκη - σε μπερδεψα?:D). Αυτοκινητο θα παραλαβω σε λιγες μερες, μεχρι να του παρω τον αερα ομως δεν βαζω μεσα την φαφουτα μου.
kikileuteris μετα απο ψαξιμο πηρα αυτο το αντηλιακο http://www.bce-europe.com/index.php?shp=oxbaseshop&anid=6e981c3a1d12c46e9b586cba79417df2&cl=review&reviewuserhash=ba31fb43c21daebbb7449d8a1325c9b5.

camouflage
10-04-11, 00:12
αρχες Μαιου αν θυμαμαι καλα ξεκιναει το θερινο ωραριο στις βιο-λαικες δηλ 4:30-6:30.
Ξερετε αν εχει καμια βιο-λαική στο Χαλάνδρι;

chatzico
10-04-11, 00:26
Κάθε Τετάρτη, Ιωαννίνων και Τυμφρηστού

tattoo
10-04-11, 19:31
καλησπερα!!
εχουμε καποια επιπλα και θελουμε να τα τριψουμε και να τα βαψουμε αλλα θελουμε οικολογικες βαφες...εχω περασει απιστευτες ωρες στο ιντερνετ ψαχνοντας αλλα δεν ειμαι σιγουρη για τα συστατικα...να πω οτι θελουμε να βαψουμε και μια κουνια για το μωρο...μπορει καποιος να με κατευθυνει?στο χρωματοπωλειο που ρωτησα μου παν οτι οικολογικες θεωρουνται αυτες που διαλυονται με νερο...αλλα αρκει αυτο?ολα τα υπολοιπα συστατικα?δεν μου αρεσει καθολου η ιδεα να βαψω την κουνια του μωρου με χημικα...
και ειλικρινα εχω απογοητευτει γτ δεν ξερω πως να το ψαξω!!
Παρεπιπτοντως να σας πω οτι χαρη σε σας ανακαλυψα τα soapnuts(τα παρηγγειλα και αναμενω) και πολυ χαρηκα με ολα τα "μαγικα" καθαριστικα που βρηκα εδω!!Ελπιζω να μην εχω προβλημα με το σκληρο νερο του νησιου!!
Ευχαριστω ψαγμενα κοριτσια του φορουμ !!

p.s.εκανα στο πλυντηριο αυτο με τη σοδα το ξυδι και το βραστο νερο και εμεινα αφωνη με αυτα που ειδα να βγαινουν!!! :)

camouflage
10-04-11, 21:33
Κάθε Τετάρτη, Ιωαννίνων και Τυμφρηστού

Σιγουρα εχει; ειχα παει την προηγουμενη Τεταρτη γυρω στις 5:30 και δεν ειχε. Δεν υπηρχε ψυχη εκει γυρω..

fairy's mom
11-04-11, 08:37
καλησπερα!!
εχουμε καποια επιπλα και θελουμε να τα τριψουμε και να τα βαψουμε αλλα θελουμε οικολογικες βαφες...εχω περασει απιστευτες ωρες στο ιντερνετ ψαχνοντας αλλα δεν ειμαι σιγουρη για τα συστατικα...να πω οτι θελουμε να βαψουμε και μια κουνια για το μωρο...μπορει καποιος να με κατευθυνει?
Ο άντρας μου είναι ξυλουργός. Οπότε όταν μιλήσουμε αργότερα στην μέρα θα τον ρωτήσω τι χρώματα θα χρησιμοποιήσει και για το κρεβάτι που θα φτιάξει στην μικρή και θα σου πω αργότερα σήμερα ή αύριο. Ξέρω πάντως σίγουρα ότι βασίζονται στο νερό.

Σιγουρα εχει; ειχα παει την προηγουμενη Τεταρτη γυρω στις 5:30 και δεν ειχε. Δεν υπηρχε ψυχη εκει γυρω..
camouflage μου ξέρω ότι οι λαικές είναι μέχρι τις 4:30 περίπου. Δλδ στις 5 συνήθως τα μαζεύουν ή έχουν μαζέψει. Πήγαινε νωρίτερα την άλλη φορά. Το καλοκαιρινό ωράριο ξεκινάει αρχές με μέσα Μαίου (το περιμένω πώς και πώς!!!)

camouflage
11-04-11, 09:28
Ο άντρας μου είναι ξυλουργός. Οπότε όταν μιλήσουμε αργότερα στην μέρα θα τον ρωτήσω τι χρώματα θα χρησιμοποιήσει και για το κρεβάτι που θα φτιάξει στην μικρή και θα σου πω αργότερα σήμερα ή αύριο. Ξέρω πάντως σίγουρα ότι βασίζονται στο νερό.

με ενδιαφερει κι εμενα!

camouflage μου ξέρω ότι οι λαικές είναι μέχρι τις 4:30 περίπου. Δλδ στις 5 συνήθως τα μαζεύουν ή έχουν μαζέψει. Πήγαινε νωρίτερα την άλλη φορά. Το καλοκαιρινό ωράριο ξεκινάει αρχές με μέσα Μαίου (το περιμένω πώς και πώς!!!)

Ευχαριστω. Στο Γερακα το κρατανε και μετα τις 5:30...γιαυτο παραξενευτηκα...Εν αναμονη του καλοκαιρινου ωραριου λοιπον..

tattoo
11-04-11, 09:38

Καλημερα!!
Σευχαριστω παρα πολυ!!!:grin:

citron
11-04-11, 13:08
καλησπερα!!
εχουμε καποια επιπλα και θελουμε να τα τριψουμε και να τα βαψουμε αλλα θελουμε οικολογικες βαφες...εχω περασει απιστευτες ωρες στο ιντερνετ ψαχνοντας αλλα δεν ειμαι σιγουρη για τα συστατικα...να πω οτι θελουμε να βαψουμε και μια κουνια για το μωρο...μπορει καποιος να με κατευθυνει?στο χρωματοπωλειο που ρωτησα μου παν οτι οικολογικες θεωρουνται αυτες που διαλυονται με νερο...αλλα αρκει αυτο?ολα τα υπολοιπα συστατικα?δεν μου αρεσει καθολου η ιδεα να βαψω την κουνια του μωρου με χημικα...
και ειλικρινα εχω απογοητευτει γτ δεν ξερω πως να το ψαξω!!
Παρεπιπτοντως να σας πω οτι χαρη σε σας ανακαλυψα τα soapnuts(τα παρηγγειλα και αναμενω) και πολυ χαρηκα με ολα τα "μαγικα" καθαριστικα που βρηκα εδω!!Ελπιζω να μην εχω προβλημα με το σκληρο νερο του νησιου!!
Ευχαριστω ψαγμενα κοριτσια του φορουμ !!

p.s.εκανα στο πλυντηριο αυτο με τη σοδα το ξυδι και το βραστο νερο και εμεινα αφωνη με αυτα που ειδα να βγαινουν!!! :)

Πολλοι χρωματοπωλες ονομάζουν αυθαιρετα οικολογικες βαφες οτι διαλυεται σε νερο αλλα αυτο δεν εχει σχεση με την πραγματικοτητα. Η δικαιολογια που λενε πολλοι χρωματοπωλες "Ειναι οικολογικο γιατι δεν μυριζει" ειναι εντελως λαθος. Εαν δειτε ενα σηματακι με μαργαριτουλα στις μπογιες, αυτο δεν σημαινει οτι ειναι απολυτως ασφαλεις και οικολογικες αλλα οτι ειναι μεσα στα ορια που εχει θεσπησει η ΕΕ. .Αλλα παλι, εχουν αρκετες εκπομπες σε φθαλικες ενωσεις ή VOC, που ειναι σωματιδια που ρυπαινουν τον αερα γυρω απο το υλικο για πολλα χρονια μετα την εφαρμογη.

Εαν το ζητουμενο ειναι να ειναι με μηδενικο ποσοστο VOC, τοτε οι μοναδικες μπογοες που υπαρχουν αυτη τη στιγμη στην ελλαδα ειναι της Auro. Εμεις βαψαμε με αυτες ολο το σπιτι και ολα τα ξυλινα.

Τα θετικα με την συγκεκριμενη μαρκα ειναι οτι ξερεις οτι ειναι 100% φυσικα υλικα με 0% εκπομπες VOC. Οταν βαψαμε το σπιτι μας μυριζε πορτοκαλι απο το πορτοκαλελαιο.
Τα αρνητικα - οτι τα χρωματα πρεπει να τα αναμιξεις μονος σου που σημαινει οτι δεν ειναι ευκολο να ξαναπετυχεις ακριβως τον ιδιο τονο εαν χρειαστει να ξαναβάψεις και οτι δεν ειναι τοσο αντοχης οσο τα συμβατικα. Οι τοιχοι μας δεν πλαινονται και μια ξυλινη συρταριερα που βαψαμε βρωμιζει πιο ευκολα.
Απο την αλλη, τις μασιφ ξυλινες πορτες τις περασαμε ενα λαδι Auro αντεχουν απιστευτα ακομα και στην τρελη υγρασια του μπανιου.

Θα ελεγα οτι στην παιδικη κουνια η χρηση υλικων με απολυτως μηδενικες εκπομπες VOC ειναι μονοδρομος και ας ειναι λιγο πιο ζορικα και δυσευρετα τα υλικα.

www.auro.gr

mesastoura
11-04-11, 13:35
Clelia, την πιστοποίηση μπορείς να την ζητήσεις να την δεις και είναι υποχρεωμένοι να στην δείξουν. Αν σε βολεύει πολύ καλή λαϊκή έχει στο Ν. Ηράκλειο κάθε Τρίτη. Σε 1- 1,5 μήνα θα βρίσκουμε και ντόπιες κρητικές μπανάνες!
Προσοχή, η φλούδα των μη βιολογικών πορτοκαλιών και λεμονιών είναι μη βρώσιμη. Σε γλυκά να βάζετε ξύσμα μόνο από βιολογικά πορτοκάλια και λεμόνια.
Χρόνια πριν αρχίσω να ασχολούμαι με τα βιολογικά, θυμάμαι ότι όταν διάβαζα συνταγές στον Γαστρονόμο όπου υπηρχε ξύσμα/φλούδα πορτοκαλιού/ λεμονιού έλεγε να προτιμάμε τα βιολογικά.
Κάθε Σάββατο πρωί έχει βιολογική λαϊκη στο πάρκο Τρίτσης, στο πάρκινγκ δίπλα από το Καρφουρ. Δεν είναι τόσο μεγάλη όσο του Ν Ηρακλείου, αλλά έχει αρκετούς πάγκους και για όσες μένουν μακρυά, για να μην κάνουν τόσο δρόμο μόνο για λαϊκή, μπορεί να συνδυαστεί με οικογενειακή βόλτα στο πάρκο!
Συμφωνώ για την λαϊκή του Ν.Ηρακλείου, είμαι εκεί σχεδόν κάθε Τρίτη, κάπου στις 5.30 είμαι εκεί και μετά από κανένα τέταρτο αρχίζουν και τα μαζεύουν, αλλά προλαβαίνω.
Αν δεν βρω κάτι έχει και βιο κατάστημα πολύ κοντά (νομίζω "Πράσινο" λέγεται), τόσο που δεν χρειάζεται να ξαναπαρκάρω.

vaskokkal
11-04-11, 23:29
Κορίτσια των βιολογικών να ρωτήσω κάτι: κρέμες και γάλα hipp καθώς και της humana ξέρετε που μπορώ να βρώ από κάποιο site για πιο οικονομικά;

kikileuteris
12-04-11, 08:36
Κορίτσια των βιολογικών να ρωτήσω κάτι: κρέμες και γάλα hipp καθώς και της humana ξέρετε που μπορώ να βρώ από κάποιο site για πιο οικονομικά;

Καλημέρα! Εγώ παίρνω το humana και τις κρέμες της holle από www.apo-rot.de

vaskokkal
12-04-11, 09:35
Καλημέρα! Εγώ παίρνω το humana και τις κρέμες της holle από www.apo-rot.de (http://www.apo-rot.de)

Σ΄ευχαριστώ για την απάντησή σου. Κ εγώ από αυτό το site πήρα της holle αλλά εδώ και περίπου ένα μήνα δεν έχει ανανεώσει τα προϊόντα που ήταν σε έλλειψη. Ψάχνω όμως και της hipp αν γνωρίζει καμμία.

Rosie
12-04-11, 10:43
Συμφωνώ για την λαϊκή του Ν.Ηρακλείου, είμαι εκεί σχεδόν κάθε Τρίτη, κάπου στις 5.30 είμαι εκεί και μετά από κανένα τέταρτο αρχίζουν και τα μαζεύουν, αλλά προλαβαίνω.

Βρίσκεις τίποτα στις 5.30 η ώρα;
Ο άντρας μου πάει στη λαϊκή αυτή γύρω στις 2.00-2.30 (πολλές φορές ανοίγουν τους πάγκους στις 2.00-2.15) και αν καμιά φορά καθυστερήσει και πάει μετά τις 3.00 δεν βρίσκει πολλά πράγματα και αυτά που βρίσκει δεν είναι και τόσο καλά.
Ειδικά δε τώρα την άνοιξη που αρχίζουνε τα ωραία φρούτα, πχ φράουλες, κεράσια, βερύκοκα κτλ, γίνεται χαμός μόλις ανοίξουνε οι πάγκοι, μετά από μισή ώρα δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα!

mesastoura
12-04-11, 11:06
Βρίσκω αλλά δεν γνωρίζω πόσα περισσότερα πράγματα έχει νωρίτερα. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης δηλαδή. Μάλλον κάποια μέρα πρέπει να προσπαθήσω να πάω νωρίτερα να δώ τι παίζει...

Maggie
12-04-11, 11:18
Βγήκαν τα βερύκοκα και οι φράουλες; Ακόμα και με το θερινό ωράριο πριν τις 6,30 δεν μπορώ να πηγαίνω...
Rosie μου, δεν νομίζω να εξαφανίζονται όλα σε μισή ώρα και να φεύγουν τα καλά μεχρι τις 3. ΄Οταν είχα άδεια μια χαρά φρεσκότατα πράγματα έβρισκα. Μάλλον ήταν άτυχος ο άντρας σου όσες φορές αργούσε

Rosie
12-04-11, 12:45
Απλά αν αργήσει αυτά που βρίσκει είναι δευτέρας διαλογής, φρέσκα μεν αλλά όχι τόσο καλά.
Φράουλες δεν βρίσκει ποτέ αν αργήσει.

Το καλοκαίρι καμιά φορά πάω μαζί του και από τις 4.00 μαζεύεται ο κόσμος και περιμένει ν' ανοίξουνε οι πάγκοι, με το που ανοίγουνε ορμάνε!
Θυμάμαι μια φορά που ήμουνα έγκυος περίμενα στη σειρά για να πάρω φράουλες και με σπρώχνανε και τους έκανε παρατήρηση ο κύριος που πουλούσε τις φράουλες και με εξυπηρέτησε αμέσως, οι υπόλοιποι στον κόσμο τους :roll:

marsolan
12-04-11, 17:13
Σ΄ευχαριστώ για την απάντησή σου. Κ εγώ από αυτό το site πήρα της holle αλλά εδώ και περίπου ένα μήνα δεν έχει ανανεώσει τα προϊόντα που ήταν σε έλλειψη. Ψάχνω όμως και της hipp αν γνωρίζει καμμία.

ubershop.co.uk για hipp!

vaskokkal
12-04-11, 17:31
ubershop.co.uk για hipp!
Ευχαριστώ. Γνωρίζεις αν στέλνει Ελλάδα και με τι μεταφορικά;

chatzico
12-04-11, 17:41
Στέλνει σίγουρα, νομίζω με 20 λίρες.

leo80
12-04-11, 23:20
κορίτσια, σχετικά με αντιηλιακά για μωράκια ποιο είναι το καλύτερο; είχα σκοπό να κοιτάξω στο iherb. Στο μεταξύ, μου έφεραν δώρο ένα της frezyderm. Να το εμπιστευτώ ή όχι; Δεν έχω ιδέα!!

camouflage
13-04-11, 12:54
κορίτσια, σχετικά με αντιηλιακά για μωράκια ποιο είναι το καλύτερο; είχα σκοπό να κοιτάξω στο iherb. Στο μεταξύ, μου έφεραν δώρο ένα της frezyderm. Να το εμπιστευτώ ή όχι; Δεν έχω ιδέα!!

δες πισω τα συστατικά του και βαλτα στο http://www.cosmeticsdatabase.com/
Δεν ξερω σιγουρα γιατι δεν τα εχω ελεγξει αλλα ολο και καποιο χημικο θα εχει. Καλυτερα απο badger, εχουν αναφερθει τα αντιηλιακα λιγο πιο πανω..

Κορίτσια κατι για ενισχυση του ανοσοποιητικου για 2χρονα υπαρχει; η εχινακεια ειναι για μεγαλυτερα παιδακια; ευχαριστω!

peony
13-04-11, 13:12
Καλησπέρα,
πήγα λοιπόν σήμερα κι αγόρασα ένα κιλό μέλι του Φούγκα (16€) από τη Μελισσάνθη στο Γέρακα. Μου άρεσε πολύ το κατάστημα γιατί έχει ποικιλία αφενός και αφετέρου έχει δείγματα από κάποια μέλια και λάδια ώστε μπορείς να δοκιμάσεις πριν πάρεις. ΄Το βρήκα πολύ έξυπνο. Πήρα επίσης χαρουπάλευρο (να δω τι θα το κάνω...) και τσάι Clipper. Ήθελα να πάρω κινόα- είχε μόνο ανάμικτη, άσπρη-κόκκινη-μαύρη (5,5€) και δίστασα γιατί το προηγούμενο πακέτο έληξε χωρίς να το χρησιμοποιήσω.
Έχει και e-shop, αν θυμηθώ το λινκ θα το βάλω.
Eίχε πλάκα, βρήκα όλα τα προϊόντα που αναφέρετε κατά καιρούς και μου φαίνονται εξωτικά - λιναρόσπορο, goji berries κτλ.

Myrella
13-04-11, 13:38

Φυσικα να εμπιστευθεις της Freezyderm! Ειναι απο τις πιο καλες ελληνικες εταιριες.
Σα φαρμακοποιος τα πουλαω, κ ενω ειναι πιο τσιμπημενες οι τιμες τους οποιος εχει παρει το οτιδηποτε της εταιριας ερχεται κ το ξαναπαιρνει. Για μενα αυτο ειναι η καλυτερη διαφημιση της εταιριας!
Απο θεμα συστατικων επισης, ειναι πολυ προσεγμενα κ αξιοπιστα! Σου εφεραν αυτο με τα φυσικα φιλτρα? αν ναι μη το σκεφτεις, βαζε αυτο!
Επισης εβγαλε ο Κορρες ενα αντιλιακο με πιστοποιημενα βιολογικα φιλτρα τρομερο φετος για ωρα, δες κ αυτο

:razz:

fairy's mom
13-04-11, 15:02
Πολλοι χρωματοπωλες ονομάζουν αυθαιρετα οικολογικες βαφες οτι διαλυεται σε νερο αλλα αυτο δεν εχει σχεση με την πραγματικοτητα.
Εαν το ζητουμενο ειναι να ειναι με μηδενικο ποσοστο VOC, τοτε οι μοναδικες μπογοες που υπαρχουν αυτη τη στιγμη στην ελλαδα ειναι της Auro. Εμεις βαψαμε με αυτες ολο το σπιτι και ολα τα ξυλινα.
Τα αρνητικα - οτι τα χρωματα πρεπει να τα αναμιξεις μονος σου που σημαινει οτι δεν ειναι ευκολο να ξαναπετυχεις ακριβως τον ιδιο τονο εαν χρειαστει να ξαναβάψεις και οτι δεν ειναι τοσο αντοχης οσο τα συμβατικα. Οι τοιχοι μας δεν πλαινονται και μια ξυλινη συρταριερα που βαψαμε βρωμιζει πιο ευκολα.

Σωστά τα λες... Μία πραγματική οικολογική βαφή είναι όπως την περιγράφεις. Μπορείς βέβαια να περάσεις ένα βερνίκι όπως μου είπε ο άντρας μου για μεγαλύτερη αντοχή για να μπορείς να τα πλένεις, αλλιώς δεν πλένονται. Σαν καλή μάρκα μου είπε την ica κάπως έτσι και άλλη μία που δεν θυμόταν. Θα σας γράψω περισσότερες λεπτομέρειες τις προσεχείς μέρες γιατί του έκλεψαν τα εργαλεία αξίας 2000 ευρώ και είναι σκασμένος για να τον βάλω να μου αναλύει τώρα...καταλαβαίνετε...

fairy's mom
13-04-11, 15:07
Ευχαριστώ. Γνωρίζεις αν στέλνει Ελλάδα και με τι μεταφορικά;
Μέχρι 2000 γραμμάρια έχει λίγο λιγότερο από 7 λίρες μεταφορικά και από 2000 γρ και πάνω έχει γύρω στις 20 λίρες.

Θέλω να σε πάρω τηλ να τα πούμε για την πρόκληση αλλά όλο ατυχίες έχω τις τελευταίες μέρες και δεν έχω μυαλό πραγματικά. Αν θες πάρε με εσύ..φοβάμαι μη σε ξεχάσω πάλι :sad:

Κορίτσια κατι για ενισχυση του ανοσοποιητικου για 2χρονα υπαρχει; η εχινακεια ειναι για μεγαλυτερα παιδακια; ευχαριστω!
Δες εδώ
http://www.iherb.com/Gaia-Herbs-Children-s-Formulas
έχει εχινάκεια για παιδιά ακόμα και για βρέφη. Έχω πάρει αλλά ακόμα είναι αχρείαστη (φτου φτου γιατί μας κυνηγάει και η γκαντεμιά αυτές τις μέρες)

vaskokkal
13-04-11, 15:08
http://www.iherb.com/Badger-Company-SPF-30-Anti-Bug-Sunscreen-2-9-fl-oz-87-ml/23831?at=0
Πείτε μου αυτό είναι καλό αντιηλιακό; Θέλω να το πάρω για τον μικρό μου.

fairy's mom
13-04-11, 15:17
Πήρα επίσης χαρουπάλευρο (να δω τι θα το κάνω...). Ήθελα να πάρω κινόα- είχε μόνο ανάμικτη, άσπρη-κόκκινη-μαύρη (5,5€) και δίστασα γιατί το προηγούμενο πακέτο έληξε χωρίς να το χρησιμοποιήσω.

Το χαρουπάλευρο μπορείς να το βάζεις σε γλυκά αντί για κακάο ή να κάνεις μερέντα. Δες εδώ
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=81921

Όσο για τη κινόα αν την δοκιμάσεις μία φορά θα σας αρέσει τόσο που θα δεις ότι θα την χρησιμοποιείς αρκετά συχνά.

Φυσικα να εμπιστευθεις της Freezyderm! Ειναι απο τις πιο καλες ελληνικες εταιριες.
Σα φαρμακοποιος τα πουλαω, κ ενω ειναι πιο τσιμπημενες οι τιμες τους οποιος εχει παρει το οτιδηποτε της εταιριας ερχεται κ το ξαναπαιρνει. Για μενα αυτο ειναι η καλυτερη διαφημιση της εταιριας!
Απο θεμα συστατικων επισης, ειναι πολυ προσεγμενα κ αξιοπιστα! Σου εφεραν αυτο με τα φυσικα φιλτρα? αν ναι μη το σκεφτεις, βαζε αυτο!
Επισης εβγαλε ο Κορρες ενα αντιλιακο με πιστοποιημενα βιολογικα φιλτρα τρομερο φετος για ωρα, δες κ αυτο

Μιρέλα χωρίς να έχω πραγματικά καμία διάθεση ειρωνική, μήπως γράφεις σε λάθος θέμα? Μπορεί να είναι από τις πιο διαδεδομένες αλλά είμαι σίγουρη ότι δεν είναι βιολογική και εντελώς αθώα. Εσύ που έχεις και το κουτί πρόχειρο κάνε έναν κόπο να βάλεις εδώ τα συστατικά ένα ένα να μας πεις βαθμό επικινδυνότητας.
δες πισω τα συστατικά του και βαλτα στο http://www.cosmeticsdatabase.com/ (http://www.cosmeticsdatabase.com/)

Κάνε αυτόν τον έλεγχο και μετά την εκθειάζεις...και κυρίως την χαρακτηρίζεις βιολογική (αυτό είναι το θέμα μας)

Όσο για τον Κορρέ σε προηγούμενες σελίδες έχουν ειπωθεί σχόλια για τα προιόντα του που αν μη τι άλλο προβληματίζουν. Ο κάθε ενδιαφερόμενος ας το ψάξει...

sofaki1978
13-04-11, 15:33
και εγω παντα απορουσα γιατι ειναι τοσο διαδεδομενα τα frezyderm χωρις καν να ειναι βιολογικα και κυριως τοσο μα τοσο ακριβα!!!!15 ευρω για ενα βρεφικο σαμπουαν ???? :shock::shock::shock:

και επειδη ειμαι και ολιγον αντιδραστικη ωρες-ωρες οσο μου την προωθουσαν παιδιατροι και φαρμακοποιοι τοσο δεν αγοραζα.

camouflage
13-04-11, 15:55
Δες εδώ
http://www.iherb.com/Gaia-Herbs-Children-s-Formulas
έχει εχινάκεια για παιδιά ακόμα και για βρέφη. Έχω πάρει αλλά ακόμα είναι αχρείαστη (φτου φτου γιατί μας κυνηγάει και η γκαντεμιά αυτές τις μέρες)
ευχαριστώ!

και εγω παντα απορουσα γιατι ειναι τοσο διαδεδομενα τα frezyderm χωρις καν να ειναι βιολογικα και κυριως τοσο μα τοσο ακριβα!!!!15 ευρω για ενα βρεφικο σαμπουαν ???? :shock::shock::shock:

οσο πιο ακριβο τοσο πιο πιασαρικο, κι εγω ετσι την πατησα, ηθελα το καλυτερο οταν γεννησα, πιο θα ηταν; το ακριβοτερο φυσικα..

sofaki1978
13-04-11, 16:02
ευχαριστώ!

οσο πιο ακριβο τοσο πιο πιασαρικο, κι εγω ετσι την πατησα, ηθελα το καλυτερο οταν γεννησα, πιο θα ηταν; το ακριβοτερο φυσικα..

εγω ειχα διαβασει ενα θεμα εδω με τα frezyderm και τα paraben και απο τοτε ουτε να τα δω!!και δεν πιστευω οτι οσοι γιατροι τα προτεινουν εχουν ψαξει τι περιεχουν μεσα ......

amande
13-04-11, 16:30
Θα σας γράψω περισσότερες λεπτομέρειες τις προσεχείς μέρες γιατί του έκλεψαν τα εργαλεία αξίας 2000 ευρώ και είναι σκασμένος για να τον βάλω να μου αναλύει τώρα...καταλαβαίνετε...
και στο εργαστήριο που εργάζεται ο άντρας μου, τους έκλεψαν την προηγουμενη εβδομάδα όλα τα εργαλεία, αξίας περίπου 10.000 ευρω :-?....τι έγινε αυτες τις μέρες:confused:

http://www.iherb.com/Badger-Company-SPF-30-Anti-Bug-Sunscreen-2-9-fl-oz-87-ml/23831?at=0
Πείτε μου αυτό είναι καλό αντιηλιακό; Θέλω να το πάρω για τον μικρό μου.
ναι, καλό είναι..... αυτό απο ότι είδα είναι και για έντομα

tattoo
13-04-11, 18:19
Πολλοι χρωματοπωλες ονομάζουν αυθαιρετα οικολογικες βαφες οτι διαλυεται σε νερο αλλα αυτο δεν εχει σχεση με την πραγματικοτητα. Η δικαιολογια που λενε πολλοι χρωματοπωλες "Ειναι οικολογικο γιατι δεν μυριζει" ειναι εντελως λαθος. Εαν δειτε ενα σηματακι με μαργαριτουλα στις μπογιες, αυτο δεν σημαινει οτι ειναι απολυτως ασφαλεις και οικολογικες αλλα οτι ειναι μεσα στα ορια που εχει θεσπησει η ΕΕ. .Αλλα παλι, εχουν αρκετες εκπομπες σε φθαλικες ενωσεις ή VOC, που ειναι σωματιδια που ρυπαινουν τον αερα γυρω απο το υλικο για πολλα χρονια μετα την εφαρμογη.

Τα θετικα με την συγκεκριμενη μαρκα ειναι οτι ξερεις οτι ειναι 100% φυσικα υλικα με 0% εκπομπες VOC. Οταν βαψαμε το σπιτι μας μυριζε πορτοκαλι απο το πορτοκαλελαιο.
Απο την αλλη, τις μασιφ ξυλινες πορτες τις περασαμε ενα λαδι Auro αντεχουν απιστευτα ακομα και στην τρελη υγρασια του μπανιου.

Θα ελεγα οτι στην παιδικη κουνια η χρηση υλικων με απολυτως μηδενικες εκπομπες VOC ειναι μονοδρομος και ας ειναι λιγο πιο ζορικα και δυσευρετα τα υλικα.

www.auro.gr

Σ ευχαριστω πολυ πολυ!!!!:grin:
Πηγα στο μαγαζι με τα βιολογικα εδω στο νησι που το χει ενας φιλος για να τον ρωτησω αν ξερει για χρωματα και τελικα τα auro δεν ειναι καθολου δυσευρετα....Η εγω ειμαι πολυ τυχερη!!Συνεργαζεται μ αυτη την εταιρια μου δωσε χρωματολογια και ολο του το μαγαζι(τοιχους και ξυλινες επιφανειες) το χει βαμμενο με αυτα!!Τα ειδα δλδ και live και μια χαρα μου φανηκαν!!Απ οτι μου πε η γυναικα του (γτ ο ιδιος ελειπε) και στο σπιτι ολα τα χουν βαψει με αυτα!!Εχουν μεινει πολυ ευχαριστημενοι οποτε δεν το ψαχνω παραπερα....
Οσο για το να πετυχεις την ιδια αποχρωση μου πε οτι αρκει να μετρας τα ml...
Πολυ χαρηκα!!!Μου φυγε μεγαλο αγχος!!:grin:

ZIMAROULIS
13-04-11, 19:34

:razz:
΄
Τώρα μιλάς σοβαρά?

soevan07
13-04-11, 23:04
΄
Τώρα μιλάς σοβαρά?

Έλα κορίτσια....cool !! :cool:

Η κοπέλα ή πλάκα μας κάνει,
ή είναι "καινούργια" στο είδος και δεν έχει καταλάβει
τι σημαίνει ένα προίόν να είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ βιολογικό!!

(Μου θυμίζει τον εαυτό μου πριν 10 χρόνια
που είχα τον Κορρέ..... ως ίνδαλμά μου!! :lol: :lol: :lol: )

soevan07
13-04-11, 23:14
Και φυσικά αν βρεθούμε στο Golden Hall θα πάρουμε και ένα
Ben & Gerry's που είναι αρκετά ποιοτικό αν και όχι βιολογικό (πχ χρησιμοποιούνε γάλα από αγελάδες στις οποίες δεν έχουνε δωθεί ορμόνες).

Λοιπόν!!....
Επειδή αρχίζει να ανοίγει ο καιρός και αρχίζει να μου ανοίγει και η όρεξη για παγωτά :rolleyes: (γιαμ-γιαμ )

βρήκα τα Βen & Jerry's που λέει η Rosie
στα Carrefour στο Ρέντη!

Δείτε και εδώ
http://www.elais.gr/unilever/ournews/1012

ΥΓ: Όπου αλλού τα δείτε κι εσείς...σφυρίξτε!!

Rosie
13-04-11, 23:18
(Μου θυμίζει τον εαυτό μου πριν 10 χρόνια
που είχα τον Κορρέ..... ως ίνδαλμά μου!! :lol: :lol: :lol: )

Me too! :lol:

Αγόραζα Κορρέ και Mastic Spa και θεωρούσα ότι έπαιρνα φυσικά καλλυντικά! :roll:

Τώρα που λέτε ένα Frezyderm αφρόλουτρο είχε η τσάντα που μου έδωσαν από το Μητέρα και αν θυμάμαι καλά το έδωσα στον άντρα μου για να πλένει τα χέρια του στη δουλειά...
Και φυσικά στην τσάντα βρήκα δειγματάκια από Nivea, Sudocream και Baby Oil! :shock:

Η μαία της κοπέλας που ήτανε στο διπλανό κρεβάτι της έλεγε ότι είναι από τα καλύτερα τα Nivea και φυσικά να βάζει πάντα Sudocream όταν αλλάζει την πάνα του μικρού.
Φυσικά όταν έφυγε η μαία την παρέλαβα εγώ και της εξήγησα κάποια πράγματα... δεν μπορώ να φανταστώ να βάζουνε τόση χημικούρα και παράγωγα πετρελαίου στο ευαίσθητο δερματάκι ενός νεογέννητου! :(

Rosie
13-04-11, 23:20
Λοιπόν!!....
Επειδή αρχίζει να ανοίγει ο καιρός και αρχίζει να μου ανοίγει και η όρεξη για παγωτά :rolleyes: (γιαμ-γιαμ )

βρήκα τα Βen & Jerry's που λέει η Rosie
στα Carrefour στο Ρέντη!

Δείτε και εδώ
http://www.elais.gr/unilever/ournews/1012

ΥΓ: Oπου αλλού τα δείτε κι εσείς...σφυρίξτε!!

Άσε, πήγα στο Golden Hall προχθές και πήρα τρία scoops Ben & Jerry's και σήμερα με πονάει πολύ ο λαιμός... :(

Και ο Βασιλόπουλος τα έχει.
Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι τα Green & Black's πιο παλιά τα είχε και ο Μαρινόπουλος, δεν ξέρω αν τα φέρνει όμως ακόμη.

vaskokkal
13-04-11, 23:55
και στο εργαστήριο που εργάζεται ο άντρας μου, τους έκλεψαν την προηγουμενη εβδομάδα όλα τα εργαλεία, αξίας περίπου 10.000 ευρω :-?....τι έγινε αυτες τις μέρες:confused:

ναι, καλό είναι..... αυτό απο ότι είδα είναι και για έντομα
Δηλαδή τι είναι και εντομοαπωθητικό;;

Maggie
14-04-11, 00:19
Μια και λέμε για παγωτά, έκανα με την παγωτομηχανή μου παγωτό με γάλα, κρέμα γάλακτος, μέλι και κακάο (ωμό). Ήταν φανταστικό, υπέροχη μυρωδιά. Το προηγούμενο ΣΚ έκανα παγωτό με πρόβειο γιαούρτι, φράουλες και μέλι. Ήταν σαν γρανίτα και πολύ δροσιστικό. Πολύ χαίρομαι που θα μπορώ να δίνω άφοβα παγωτό στον μικρούλη μου

fairy's mom
14-04-11, 08:33
Δηλαδή τι είναι και εντομοαπωθητικό;;
Nαι. Αλλά υπάρχει και το σκέτο αντηλιακό.

Μια και λέμε για παγωτά, έκανα με την παγωτομηχανή μου παγωτό με γάλα, κρέμα γάλακτος, μέλι και κακάο (ωμό). Ήταν φανταστικό, υπέροχη μυρωδιά. Το προηγούμενο ΣΚ έκανα παγωτό με πρόβειο γιαούρτι, φράουλες και μέλι. Ήταν σαν γρανίτα και πολύ δροσιστικό. Πολύ χαίρομαι που θα μπορώ να δίνω άφοβα παγωτό στον μικρούλη μου
γιαμι!!! Ζηλεψα τώρα βρε Maggie! :D

Η κρέμα γάλακτος ήταν έτοιμη βιολογική?

fairy's mom
14-04-11, 08:36
Κοριτσάρες για πείτε καμία καλή μάρκα ζυμαρικών γιατί χάθηκα στο κατάστημα. Είχε τόσα πολλά! Εσείς ποια θεωρείτε πιο νόστιμα? Και κανονικά και ολικής ή και κάποιο άλλο.
Πήρα να δοκιμάσω κάτι γερμανικές ταλιατέλες με σπανάκι νομίζω που είχαν και πιστοποίηση demeter και ήταν πολύ νόστιμα, αλλά λίγα και ακριβά (3,50ευρώ)