PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21

Sonia28
14-05-11, 10:11
Θελω να δοκιμαζω κατι και απο αυτη τη σειρα, Earth Mama Angel Baby (http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby?at=0&rcode=VIT205)μηπως δοκιμαζε κανεισ;
Εγώ χρησιμοποιώ για τα μαλλιά και το σώμα του γίου μου το Shampoo and Body Wash. Βγαίνει σε μορφή αφρού, έχει άρωμα πορτοκαλιού πολύ όμορφο. Καθαρίζει πολύ καλά, δεν κάνει πολύ αφρό όμως. Προσοχή μόνο γιατί τσούζει λίγο στα μάτια. Επείσης χρησιμοποιούμε στον πωπό μας το Bottom Balm for babies. Έχει περίπου την μορφή της κοιραληφής αλλά πιο εύκολα απλώνεται. Βοηθάει παρισσότερο από άλλα που δοκίμασα στο σύγκαμα. Μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί σε γδαρσίματα, τσιμπήματα και ξερό δέρμα. Κάτι σαν First Aid για όλη την οικογένεια. Επίσης πήρα και το Earth Mama Body Butter. Έχει λεπτή υφή και κάνει το δέρμα πολύ μαλακό. Δεν έχει ιδιαίτερη μυρωδιά για να μην πειράζει τις εγγυούλες. Εγώ το χρησιμοποιώ στο σώμα γενικά αλλά κάνει και για την κοιλιά. Έχω μείνει ευχαριστημένη και τα προτείνω σαν σειρά. Ελπίζω να βοήθησα.

sofaki1978
14-05-11, 13:37
Εγώ χρησιμοποιώ για τα μαλλιά και το σώμα του γίου μου το Shampoo and Body Wash. Βγαίνει σε μορφή αφρού, έχει άρωμα πορτοκαλιού πολύ όμορφο. Καθαρίζει πολύ καλά, δεν κάνει πολύ αφρό όμως. Προσοχή μόνο γιατί τσούζει λίγο στα μάτια. Επείσης χρησιμοποιούμε στον πωπό μας το Bottom Balm for babies. Έχει περίπου την μορφή της κοιραληφής αλλά πιο εύκολα απλώνεται. Βοηθάει παρισσότερο από άλλα που δοκίμασα στο σύγκαμα. Μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί σε γδαρσίματα, τσιμπήματα και ξερό δέρμα. Κάτι σαν First Aid για όλη την οικογένεια. Επίσης πήρα και το Earth Mama Body Butter. Έχει λεπτή υφή και κάνει το δέρμα πολύ μαλακό. Δεν έχει ιδιαίτερη μυρωδιά για να μην πειράζει τις εγγυούλες. Εγώ το χρησιμοποιώ στο σώμα γενικά αλλά κάνει και για την κοιλιά. Έχω μείνει ευχαριστημένη και τα προτείνω σαν σειρά. Ελπίζω να βοήθησα.

τα ιδια και απο εμενα!αγορασα στην αρχη το μικρο μπουκαλι και τωρα αγοραζω του λιτρου το refill Που συμφερει καλυτερα.αλλα εγω το εχω για τοπικο πλυσιμο μετα απο αλλαγη πανας γιατι το φοβαμαι για τα ματια της.οσο δε για το bottom balm εχω να πω μονο τα καλυτερα !!!της weleda δεν της εκανε τιποτα στο συγκαμα ενω αυτη το εξαφανισε!!!!μακραν η καλυτερη κρεμα και μαλιστα οχι μονο για συγκαμα οπως εγραψε και η σονια!

DIONI
14-05-11, 23:26
Θελω να δοκιμαζω κατι και απο αυτη τη σειρα, Earth Mama Angel Baby (http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby?at=0&rcode=VIT205)μηπως δοκιμαζε κανεισ;

Χρησιμοποιώ το σαμπουάν στο γιο μου για μαλλιά και σώμα! Στην αρχή πήρα το dispenser αλλά μετά πήρα τη μεγάλη συσκευασία γιατί βγαίνει πιο οικονομικό! Μας αρέσει πολύ!:D

Evelina-A
15-05-11, 07:42
καλημέρα! μήπως χρησιμοποιεί κανένας τις πάνες bambo nature? βρήκα ενα site pirit of nature.co.uk και τις εχει παμφθηνες. εδω τις περνω 26 ευρω και εκει εχουν 13!το συγκεκριμμένο δεν στελνει ελλάδα θα παραγγείλω μέσω my uk mail. κανενα αλλο site εχετε υποψιν? παντως εχω διαβάσει τα καλύτερα για αυτες. εκτος του οτι αποσυντιθονται σε 4 χρονια και όχι σε 400 όπως οι συμβατικές είναι χωρις επεξεργασία χλωρίου χωρίς αρώματα και είναι οι πρώτες στον κόσμο με βραβευσεις και πιστοποιήσεις διεθνώς

fairy's mom
15-05-11, 08:36
θα μου το στειλεις αν μπορεις;;ευχαριστω!!(βρηκα αυτα που μου δειξατε κ ειπα να το κανω το βημα, αλλωστε τα χρειαζομαι)

χρειαζομαστε σαμπουαν κ κρεμα μαλλιων για τη μικρη τα μαλλια της ειναι σαν σκουπα!αν παλι ξερει καμια κατι κ γι'αυτο, ευχαριστως ακουω!:-)
Στο στέλνω.

Για σαμπουάν εμείς παίρνουμε αυτό
http://www.feelunique.com/p/Neals-Yard-Remedies-Baby-Bath-Shampoo-100ml από εδω με δωρεάν μεταφορικά. Αλλά θα δοκιμάσω και την τα Earth mama, γιατί το ήθελα από καιρό τώρα να τους κάνω ένα test drive :D

καλημέρα! μήπως χρησιμοποιεί κανένας τις πάνες bambo nature? βρήκα ενα site pirit of nature.co.uk και τις εχει παμφθηνες.
Tις έχει εδώ
http://www.beamingbaby.co.uk/baby_products/eco_disposable.html
με 22 λίρες μεταφορικά, αλλά έρχονται σε μία βδομάδα με κούριερ στο σπίτι σου. Αν κάνεις μεγάλη παραγγελία συμφέρει.

mamathoma
15-05-11, 14:17
έχει χρησημοποιήσει καμιά σας αυτό το προιόν??????http://www.ecobaby.gr/product_info.php?language=gr&products_id=354῞....... έχετε μήπως να προτείνετε καποιο απορυπαντικό για τα ρουχαλάκια της μπαμπούλας μου????

Rosie
15-05-11, 17:39
καλημέρα! μήπως χρησιμοποιεί κανένας τις πάνες bambo nature? βρήκα ενα site pirit of nature.co.uk και τις εχει παμφθηνες. εδω τις περνω 26 ευρω και εκει εχουν 13!το συγκεκριμμένο δεν στελνει ελλάδα θα παραγγείλω μέσω my uk mail. κανενα αλλο site εχετε υποψιν? παντως εχω διαβάσει τα καλύτερα για αυτες. εκτος του οτι αποσυντιθονται σε 4 χρονια και όχι σε 400 όπως οι συμβατικές είναι χωρις επεξεργασία χλωρίου χωρίς αρώματα και είναι οι πρώτες στον κόσμο με βραβευσεις και πιστοποιήσεις διεθνώς

Τις έπαιρνα στην αρχή για το γιο μου αλλά μετά βρήκα ότι οι Moltex ήτανε πολύ καλύτερες απ' αυτές, ποιοτικά αλλά και πρακτικά.

Rosie
16-05-11, 14:50
Λοιπόν το εγκαταστήσαμε το Soft Spray Bidet! :p

Τέλεια ανακάλυψη! Σκέφτομαι και όλα τα χρήματα που θα εξοικονομίσουμε σε χαρτιά υγείας... :lol:

Χρειάστηκε μόνο να πάρει ο άντρας μου ένα άλλο "κούμπωμα" για να ταιριάξει στα υδραυλικά μας, του το έφτιαξε ένας τορναδόρος στον Πειραιά και στοίχισε μόλις 1-2 Ευρώ!

Την επόμενη φορά θα πάρουμε ακόμη ένα για την τουαλέτα των παιδιών.

Μπαμπουράκι
16-05-11, 15:28
Tatho οι μισές από τις καταχωρήσεις εδώ αφορούν τα soap nuts !!!
Και εγώ τα αγαπώ !!!! :-D

Rosie με γεια !!!
ε λιγο χαρτάκι δεν χρησιμοποιείς στο τέλος? για την υγρασία βρε αδερφέ !!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Μπαμπουράκι
16-05-11, 15:32
http://www.iherb.com/Citri-Glow-Multi-Purpose-Cleaner-1-U-S-Quart-95-Liters/10407?at=0&rcode=VIT205

πήρα ένα τέτοιο,
το βάρος του δεν μου επέτρεψε να πάρω κάτι ακόμα μαζί.
Με τα μεταφορικά πήγε 6,9 σε ευρώ, και 3 ευρώ το τελωνείο 9,9 ευρώ
και πάλι τόση ποσότητα που είναι βγαίνει οικονομικό σε σχέση με άλλα που αγοράζουμε στην Ελλάδα.
Hand Dishwashing 1 Cap Full, εδώ τι εννοεί ? για τα χέρια???????????

Σήμερα ήρθαν του μερκόλα τα cocooil, καλά που μου είχατε πει ότι δεν θέλουν ψυγείο γιατί ήξερα πως είναι στο ταχυδρομείο απο Παρασκευή και τα πήρα σήμερα. :-)

Rosie
16-05-11, 15:38
Rosie με γεια !!!
ε λιγο χαρτάκι δεν χρησιμοποιείς στο τέλος? για την υγρασία βρε αδερφέ !!!

Πετσετούλα βαμβακερή! :lol:

Μπαμπουράκι
16-05-11, 15:38
το iherb έχει πουθενά μαντηλάκια καθαρισμού ?
γιατί αν έχει δεν τα βρίσκω...
:-(

Rosie
16-05-11, 15:39
πήρα ένα τέτοιο,
το βάρος του δεν μου επέτρεψε να πάρω κάτι ακόμα μαζί.
Με τα μεταφορικά πήγε 6,9 σε ευρώ, και 3 ευρώ το τελωνείο 9,9 ευρώ
και πάλι τόση ποσότητα που είναι βγαίνει οικονομικό σε σχέση με άλλα που αγοράζουμε στην Ελλάδα.
Hand Dishwashing 1 Cap Full, εδώ τι εννοεί ? για τα χέρια???????????

Με το iherb δεν πληρώνεις ποτέ τελωνείο! :D

Μπαμπουράκι
16-05-11, 15:39
Πετσετούλα βαμβακερή! :lol:

σωστά !
πολύ ωραία !
τώρα τι να πω ?
καλά ...................
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Rosie
16-05-11, 15:40
το iherb έχει πουθενά μαντηλάκια καθαρισμού ?
γιατί αν έχει δεν τα βρίσκω...
:-(

Μωρομάντηλα εννοείς;

Μπαμπουράκι
16-05-11, 15:40
Με το iherb δεν πληρώνεις ποτέ τελωνείο! :D

σοβαρά ???
αααααα
έχω εντυπωσιαστεί !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
δηλαδή ακόμα πιο φθηνά..

ναι μωρομάντηλα !

Rosie
16-05-11, 15:44
Πήρα αυτά τελευταία και μας άρεσαν πολύ:

http://www.iherb.com/Bum-Boosa-Bamboo-Baby-Wipes-80-Wipes-5-9-x-7-9-in/27973?at=0

Μπαμπουράκι
16-05-11, 15:47
τώρα δεν έχει ... με έβαλα στην λίστα να ενημερωθώ όταν έρθουν !!!

rosie μου σ΄ευχαριστώ πολύ, εσύ είσαι που έχεις πει ότι έχεις καταλήξει να ψωνίζεις
σχεδόν αποκλειστικά απο iherb ?

Rosie
16-05-11, 15:55
rosie μου σ΄ευχαριστώ πολύ, εσύ είσαι που έχεις πει ότι έχεις καταλήξει να ψωνίζεις
σχεδόν αποκλειστικά απο iherb ?

Με δυο μικρά παιδιά στο σπίτι χωρίς βοήθεια δεν έχω πια χρόνο έστω και για τον μπακάλη!
Οπότε στέλνω τον άντρα μου στη βιολογική λαϊκή μια φορά τη βδομάδα και σ' ένα μαγαζί με βιολογικά για ψωμί Εσσαίων, μπανάνες, γιαούρτια κτλ και τα υπόλοιπα από το iherb.

Μπαμπουράκι
16-05-11, 15:59
Με δυο μικρά παιδιά στο σπίτι χωρίς βοήθεια δεν έχω πια χρόνο έστω και για τον μπακάλη!
Οπότε στέλνω τον άντρα μου στη βιολογική λαϊκή μια φορά τη βδομάδα και σ' ένα μαγαζί με βιολογικά για ψωμί Εσσαίων, μπανάνες, γιαούρτια κτλ και τα υπόλοιπα από το iherb.

ο χρόνος είναι απίστευτο πρόβλημα πραγματικά..

εγώ έχω ένα παιδί αλλά όχι άνδρα οπότε στα ίδια είμαστε :lol:
και θα γίνω στο τέλος η
καλύτερη φίλη του iherb !!!

τώρα με προκαλείς.... θα ρωτήσω... τι είναι το ψωμί Εσσαίων?????

camouflage
16-05-11, 16:22
κοριτσια οσες εχετε χρησιμοποιήσει sonett απορρυπαντικό πλυντηρίου, το υγρό ή η σκόνη είναι καλύτερο (αν εχουν διαφορά δηλ). Βάζετε και προσθετα ενισχυτικά για να καθαρίσουν τα ρούχα; Ευχαριστώ!

marsolan
16-05-11, 16:51
Λοιπόν το εγκαταστήσαμε το Soft Spray Bidet! :p

Τέλεια ανακάλυψη! Σκέφτομαι και όλα τα χρήματα που θα εξοικονομίσουμε σε χαρτιά υγείας... :lol:

Χρειάστηκε μόνο να πάρει ο άντρας μου ένα άλλο "κούμπωμα" για να ταιριάξει στα υδραυλικά μας, του το έφτιαξε ένας τορναδόρος στον Πειραιά και στοίχισε μόλις 1-2 Ευρώ!

Την επόμενη φορά θα πάρουμε ακόμη ένα για την τουαλέτα των παιδιών.

χμμμ..Ροζι..δωσε μας λιγες παραπανω πληροφοριες:)
Ας πουμε..το νερο με ποση πιεση βγαινει??
κεντραρει:lol::rolleyes:σωστα??
η ποσοτητα ειναι επαρκης για καλο πλυσιμο??
"πιανει" ολες τις "περιοχες" εκει κατω??

χεχε....τα Χριστουγεννα ειναι το πρωτο πραγμα που θα παρω...τελειωσε!!!8-)

vaskokkal
16-05-11, 16:54
Θέλετε να μου προτείνετε κάποιο προϊόν από iherb για ωμέγα 3. Λέω να πάρω και krill oil ή fish oil έχει διαφορά; Όπως επίσης και ένα προϊόν για γενικότερη τόνωση του οργανισμού χωρίς όμως πρόσθετες θερμίδες γιατί κάνουμε και δίαιτα (κανένα μυστικό για δίαιτα ξέρουμε; εκτός από το να κλείσω το στόμα μου;)
Μου φαίνεται ότι πρέπει να κάνουμε μία λίστα με τα προϊόντα που έχει πάρει ο καθένας μας από το iherb και να τα ταξινομήσουμε ανά κατηγορία.

Μπαμπουράκι
16-05-11, 16:57
Θέλετε να μου προτείνετε κάποιο προϊόν από iherb για ωμέγα 3. Λέω να πάρω και krill oil ή fish oil έχει διαφορά; Όπως επίσης και ένα προϊόν για γενικότερη τόνωση του οργανισμού χωρίς όμως πρόσθετες θερμίδες γιατί κάνουμε και δίαιτα (κανένα μυστικό για δίαιτα ξέρουμε; εκτός από το να κλείσω το στόμα μου;)
Μου φαίνεται ότι πρέπει να κάνουμε μία λίστα με τα προϊόντα που έχει πάρει ο καθένας μας από το iherb και να τα ταξινομήσουμε ανά κατηγορία.

Διάβασε την προηγούμενη σελίδα (Νο 90) προς το τέλος που με συμβουλεύουν τα κορίτσια για το ίδιο θέμα!

Maggie
16-05-11, 17:06
Δεν το περίμενα ότι θα είχε τόση απήχηση το spray bidet, γιατί θεωρούσα το πλύσιμο αυτονόητο, με οποιονδήποτε τρόπο. Επειδή η λεκάνη της τουαλέτας είναι δίπλα από τη μπανιέρα τραβάμε το ακουστικό του μπάνιου και πλενόμαστε πάντα επιτόπου. Αν δεν ήταν κοντά, σίγουρα θα είχαμε βρει μια πατέντα τόσα χρόνια, ειδικά τις "δύσκολες μέρες" του μήνα το πλύσιμο είναι απαραίτητο. Με το ακουστικού του μπάνιου κεντράρω όποια περιοχή θέλω :lol:, με την επιθυμητή θερμοκρασία και πίεση :lol:

Rosie
16-05-11, 17:13
Δεν το περίμενα ότι θα είχε τόση απήχηση το spray bidet, γιατί θεωρούσα το πλύσιμο αυτονόητο, με οποιονδήποτε τρόπο. Επειδή η λεκάνη της τουαλέτας είναι δίπλα από τη μπανιέρα τραβάμε το ακουστικό του μπάνιου και πλενόμαστε πάντα επιτόπου. Αν δεν ήταν κοντά, σίγουρα θα είχαμε βρει μια πατέντα τόσα χρόνια, ειδικά τις "δύσκολες μέρες" του μήνα το πλύσιμο είναι απαραίτητο. Με το ακουστικού του μπάνιου κεντράρω όποια περιοχή θέλω :lol:, με την επιθυμητή θερμοκρασία και πίεση :lol:

Κι εγώ αυτό ακριβώς έκανα μέχρι τώρα, αλλά το spray bidet είναι πολύ καλύτερο γιατί "κεντράρει" εύκολα την περιοχή χωρίς να έχω να κουνάω πέρα-δώθε το ακουστικό του μπάνιου! :lol:
Και επίσης δεν πιτσιλάει νερό έξω από τη λέκανη όπως πάθαινα με την ντουζιέρα.
Τέλος με την ντουζιέρα πάντα έπρεπε να χρησιμοποιήσω και το χέρι μου για τον καθαρισμό για να είμαι εντελώς σίγουρη ότι καθάρισα καλά, αλλά αυτό πια είναι περιττό με το spray bidet!

marsolan
16-05-11, 17:14
Maggie..δυστυχως δεν ειναι ετσι σε ολα τα σπιτια!!Στο δικο μας τουλαχιστον οχι..βεβαια ειναι πολυ κοντα ο νιπτηρας κι εχω ενα ποτηρακι και με αυτο βολευομαι..γιατι κι εγω προτιμω το πλυσιμο απο τοτε που καταλαβα τι εστι χαρτι στον πωπο κλπ κλπ...
Τωρα στο αλλο σπιτι που θα παμε..θα τσεκαρω τι παιζει...κι αν δεν βολευομαι κι εκει...τοτε το soft spray θα γινει δικο μου...χαχαχα!!

Rosie
16-05-11, 17:17

Διάβασε και αυτά που έγραψα στη Maggie.

Υπάρχουν πολλές σκάλες για την πίεση του νερού, εγώ βάζω την τέταρτη από το τέλος και το νερό βγαίνει με αρκετά μεγάλη πίεση.
Πλένει πολύ καλά μια και δεν βγάζει απλά νερό αλλά το κάνει spray με πίεση, φανταστείτε μια ντουζιέρα να κεντράρει ακριβώς στο σωστό σημείο! :lol:

[Πάει, έχασα πια την υπόληψη που έχω στο φόρουμ μ' όλα αυτά που γράφω! :lol: ]

marsolan
16-05-11, 17:23
τα διαβασα...τελειωσε..θα το παρω!!
ελα μωρε..:pμεσα στην ζωη ειναι ολα..
και ιδιως εκεινες οι περιοχες θελουν την προσοχουλα μας!!

blomita
16-05-11, 18:18
καλησπέρα!έχω δύο ερωτησεις.το πακέτο του mercola,έρχεται συστημένο ή απλό όπως του iherb.
σκεφτομαι να αρχισω να δίνω προβιοτικά στο γιο μου,ειδικα τωρα το καλοκαιρι που θα λειψουμε έξω σε περιήγηση στο εξωτερικο για έναν περιπου μηνα.θεωρω οτι θα τον προφυλαξουν απο αρρωστιες και γαστρεντεριτιδες.ποια προτείνετε για παιδακι στην ηλικια του μικρου μου;θα προτιμουσαμε κάτι σε σκόνη που να ενδείκνυται!

vaskokkal
16-05-11, 19:18
Έχω υπόψη μου αυτό που είναι για παιδιά κ το έχω βάλει σε παραγγελία. Λέω να πάρω κάτι για μένα. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Διάβασε την προηγούμενη σελίδα (Νο 90) προς το τέλος που με συμβουλεύουν τα κορίτσια για το ίδιο θέμα!

vaskokkal
16-05-11, 19:44
Διάβασα κάπου ότι στην Αμερική και Ευρώπη νομίζω οι γυναίκες έχουν ξετρελαθεί με την κρέμα που προορίζεται γαι τα πωπουδάκια των μωρών, ότι έχει πολύ καλό αποτέλεσμα και στην δική τους επιδερμίδα, ξέρει κανείς κάτι; εν τω μεταξύ δεν μπορώ να βρώ τα συστατικά τους.
http://www.waitrose.com/home/inspiration/About_our_product_ranges/home_and_household/waitrose_baby.html

fairy's mom
17-05-11, 09:27
Rosie εσύ έχασες την υπόληψη σου και ο Μέρκολα κέρδισε και άλλον πελάτη. :D Μετά το review σου με έπεισες να το πάρω για το wc μας (έχει γίνει το μπάνιο του άντρα μου)

Κορίτσια σόννετ από πού παίρνετε? Εγώ από εδώ
http://www.violey.com/en/manufacturers.html
αλλά βγαίνει γύρω στα 15ευρώ πιο φθηνά σε σχέση με Ελλάδα, γιατί έχει τσουχτερά μεταφορικά. Έχει κανείς να προτείνει κατι άλλο?

Επίσης είδα αυτό http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby-New-Mama-Bottom-Spray-4-fl-oz-120-ml/28284?at=0
και σκέφτομαι να το πάρω. Τι λέτε? Το θεωρείτε περιττή αγορά? Εσείς αφού γεννήσατε βάζατε κάτι εκεί κάτω για ανακούφιση ή για την υγιεινή της περιοχής που θα έχει και τα ράμματα?

chatzico
17-05-11, 10:13
Τίποτα για τα σγουρά μαλλάκια?????????????:cry::cry::cry::cry::cry:

Rosie
17-05-11, 10:19
Επίσης είδα αυτό http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby-New-Mama-Bottom-Spray-4-fl-oz-120-ml/28284?at=0
και σκέφτομαι να το πάρω. Τι λέτε? Το θεωρείτε περιττή αγορά? Εσείς αφού γεννήσατε βάζατε κάτι εκεί κάτω για ανακούφιση ή για την υγιεινή της περιοχής που θα έχει και τα ράμματα?

Αυτό είναι τέλειο, καθώς και το αντίστοιχο balm, να τα πάρεις!
http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby-Earth-Mama-Bottom-Balm-2-fl-oz-60-ml/28282?at=0
Εγώ δεν τα είχα στη γέννα και έβαζα βαλσαμόλαδο για τις ραφές, αλλά το balm περιέχει και βαλσαμόλαδο (St John's Wort).
Το πήρα αργότερα για μια αιμορρόιδα που μου δημιουργήθηκε από τη γέννα και εντυπωσιάστηκα από την αποτελεσματικότητά του!
Και στο MDC διάβασα τα καλύτερα λόγια γι' αυτά από έγκυες και λεχώνες.

camouflage
17-05-11, 10:22
αλλά βγαίνει γύρω στα 15ευρώ πιο φθηνά σε σχέση με Ελλάδα, γιατί έχει τσουχτερά μεταφορικά. Έχει κανείς να προτείνει κατι άλλο?

εχω πάρει απο εδω http://biologisch24.com/ με 10ε μεταφορικά (μεχρι 20κιλα νομιζω και πανω απο 100ε δωρεαν). Στο violey τα μεταφορικα πανε με το βαρος ετσι;οποτε βγαινουν πολλα. Εχω παρει μονο για τα πιατα και θελω να παρω για τα ρουχα, αλλα δεν ξέρω υγρό ή σκόνη;

Μπαμπουράκι
17-05-11, 10:51
Διάβασε και αυτά που έγραψα στη Maggie.

Υπάρχουν πολλές σκάλες για την πίεση του νερού, εγώ βάζω την τέταρτη από το τέλος και το νερό βγαίνει με αρκετά μεγάλη πίεση.
Πλένει πολύ καλά μια και δεν βγάζει απλά νερό αλλά το κάνει spray με πίεση, φανταστείτε μια ντουζιέρα να κεντράρει ακριβώς στο σωστό σημείο! :lol:

[Πάει, έχασα πια την υπόληψη που έχω στο φόρουμ μ' όλα αυτά που γράφω! :lol: ]

:lol:

Μπαμπουράκι
17-05-11, 10:56

μετά σφουγγαρίζω όλο το μπάνιο ......

εγώ θέλω να το πάρω αλλά σκέφτομαι το γιουχάρισμα από τους φίλους... που με κοροϊδεύουν για την εμμονή μου με τα βιολογικά...
θα είναι το τελειωτικό χτύπημα......
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Maggie
17-05-11, 11:21
Πήρα το blender bottle του Mercola για τη δουλειά, για να αντιμετωπίζω τις απογευματινές λιγούρες με smothies.

Rosie
17-05-11, 11:48
Πήρες και πρωτεϊνες Maggie?

mamathoma
17-05-11, 12:02
έχετε δοκιμάσει τα προιόντα planet???

fairy's mom
17-05-11, 12:28
Αυτό είναι τέλειο, καθώς και το αντίστοιχο balm, να τα πάρεις!
http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby-Earth-Mama-Bottom-Balm-2-fl-oz-60-ml/28282?at=0 (http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby-Earth-Mama-Bottom-Balm-2-fl-oz-60-ml/28282?at=0)
Εγώ δεν τα είχα στη γέννα και έβαζα βαλσαμόλαδο για τις ραφές, αλλά το balm περιέχει και βαλσαμόλαδο (St John's Wort).
Το πήρα αργότερα για μια αιμορρόιδα που μου δημιουργήθηκε από τη γέννα και εντυπωσιάστηκα από την αποτελεσματικότητά του!
Και στο MDC διάβασα τα καλύτερα λόγια γι' αυτά από έγκυες και λεχώνες.
Σ' ευχαριστώ Rosie μου!

εχω πάρει απο εδω http://biologisch24.com/ με 10ε μεταφορικά (μεχρι 20κιλα νομιζω και πανω απο 100ε δωρεαν). Στο violey τα μεταφορικα πανε με το βαρος ετσι;οποτε βγαινουν πολλα. Εχω παρει μονο για τα πιατα και θελω να παρω για τα ρουχα, αλλα δεν ξέρω υγρό ή σκόνη;
Αχ και σενα σε ευχαριστώ πολύ πολύ!
Εγώ πήρα την σκόνη για πλύσιμο στους 40-50, αν και τώρα τελευταία δοκιμάζω και την μέθοδο της Soevan με τους καρπούς. Για τους 30 πήρα αυτό της σόννετ http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=146 αλλά θα του κάνω ελάχιστη χρήση. Προτιμώ την μέθοδο με τους καρπούς, αρκεί να το θυμάμαι από το προηγούμενο βράδυ να τους βράζω... Για 60 βάζω τους καρπούς.
Επίσης πήρα και του Μέρκολα για δοκιμή.

Είδα χθες ότι έχει προσφορά 1+1 δώρο και λέω να το πάρω για να πλένω τα χαλάκια μας. Λυπάμαι να βάζω τα οικολογικά απορρυπαντικά για τέτοιες πλύσεις.

Maggie
17-05-11, 12:44
Πήρες και πρωτεϊνες Maggie?
ναι, και τις βάζω στο πρωινό μου. Για το γραφείο έχω πρωτεϊνη hemp, που πήρα από ένα μαγαζί στην Ηλιούπολη

Rosie
17-05-11, 12:53
εγώ θέλω να το πάρω αλλά σκέφτομαι το γιουχάρισμα από τους φίλους... που με κοροϊδεύουν για την εμμονή μου με τα βιολογικά...
θα είναι το τελειωτικό χτύπημα......
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν είναι θέμα οικολογίας κατ' εμένα αλλά προσωπικής υγιεινής.
Παλιά είχανε απαραίτητα και bidet σ' όλα τα σπίτια και μετά δυστυχώς καταργήθηκαν.
Σ' όλες τις ανατολικές χώρες (αραβικές, ινδία κτλ) έχουνε λάστιχο στις τουαλέτες τους, χαρτί τουαλέτας έχουνε μόνο για τους ξένους!

Για τους 30 πήρα αυτό της σόννετ http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=146 αλλά θα του κάνω ελάχιστη χρήση. Προτιμώ την μέθοδο με τους καρπούς, αρκεί να το θυμάμαι από το προηγούμενο βράδυ να τους βράζω...

Αυτό είναι πολύ καλό για τα μάλλινα και τα μεταξωτά, το χρησιμοποιώ χρόνια τώρα.
Τελικά ξέχασα να πάρω αυτό του Mercola, πες μας εντυπώσεις όμως, φαίνεται πολύ οικονομικό!

ναι, και τις βάζω στο πρωινό μου. Για το γραφείο έχω πρωτεϊνη hemp, που πήρα από ένα μαγαζί στην Ηλιούπολη

Έχω κι εγώ πρωτεϊνη κάνναβης αλλά δεν μ' αρέσει καθόλου, τη βάζω με μπόλικα φρούτα για να καταφέρω να την πιω.

soevan07
17-05-11, 15:04
ΠΩ-ΠΩ!!! Κόσμος και λαός!!

2-3 ημέρες έλειψα και ξεπεράσατε τις 3 σελίδες!!!! :shock:
Βλέπω και καινούργια πρόσωπα...... :p

Πολύ ωραίο αλλά τσούζει στα μάτια! :(

Κορίτσια, θα ήθελα την βοήθειά σας.

Το καλοκαίρι δεν ισιώνω τα μαλλιά μου, τα αφήνω σγουρά (σιχαίνομαι το πιστολάκι με την ζέστη).

Αφρό δεν τον ήθελα ποτέ, μου έκανε τα μαλλιά σαν χλαπάτσα. Τζελ επίσης.

Τα τελευταία 2-3 χρόνια, αφού λουστώ, βάζω μια κρέμα του Κορρέ με μπαμπού, για σγουρά μαλλιά, για να κρατάει την μπούκλα. Είτε τα στεγνώνω, είτε τα αφήνω να στεγνώσουν μόνα τους.

Μήπως έχετε κάτι καλύτερο να μου προτείνετε ?

ωχ κ εγω τη βαζω αυτη κ ειναι μαπα, τα λαδωνει αν προτεινετε κατι στη chatz πειτε κ σε μενα γιατι μια απο τα ιδια σε ολα!!!:)

Εχω εγώ σγουρό μαλλί (χειμώνα-καλοκαίρι :lol:)
και τώρα τελευταία χρησιμοποιώ
αυτά τα gel που έχουμε στη λίστα μας
και είμαι πολύ ευχαριστημένη
γιατί μου κάνουν ωραία μπούκλα!

Την ίδια απορία είχα κι εγώ
και ήταν αυτός ένας λόγος που δίστασα να το πάρω....

Εμείς καθόμαστε στο χείλος της μπανιέρας και παίρνουμε τη ντουζιέρα και "στοχεύουμε" τα επίμαχα σημεία.
Ούτε νερό πιτσιλάει έξω, ούτέ τίποτα. :p

Εγώ τα παίρνω απο εδώ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewCat&catId=8

Μακριά και αγαπημένοι!!! ;)

Εχουμε τόσα ωραία προιόντα στη λίστα μας
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ οικολογικά...
...στο Planet κόλλησες; :lol:

(εαν ανατρέξεις κάποιες σελίδες πιο πίσω
θα βρεις αναλύσεις μας που έχουμε βρει οτι
η σειρά planet περιέχει και κάποια χημικά συστατικά)

chatzico
17-05-11, 16:22
Εχω εγώ σγουρό μαλλί (χειμώνα-καλοκαίρι :lol:)
και τώρα τελευταία χρησιμοποιώ
αυτά τα gel που έχουμε στη λίστα μας
και είμαι πολύ ευχαριστημένη
γιατί μου κάνουν ωραία μπούκλα!

Μμμμμ, ευχαριστώ πολύυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!:lol::lol::lol:

chatzico
17-05-11, 16:52
Κορίτσια, δείτε εδώ http://www.lookfantastic.com/organic-and-natural έχει δωρεάν μεταφορικά (ευγενική χορηγία από την female στο τοπικ με τα eshops) :razz:

Μπαμπουράκι
17-05-11, 17:25
Nα σας ρωτήσω κάτι άσχετο, αν είναι χαζό ... μη βαρέσετε εεεεεε?????

Στην τοστιέρα, μια κλασική με το αντικολλητικό της που ξέρω ότι είναι άθλιο...
για να ζεστάνουμε οτιδήποτε για να μην ακουμπάει το φαγητό στο αντικολλητικό βάζω λαδόκολλα.
Καλά κάνω ? :-)

μου έχετε προτείνει ένα φουρνάκι αλλά δεν υπάρχει χώρος ακόμα και για την τοστιέρα την έχω κρυμμένη και όταν χρειάζεται μόνο την βγάζω..

Rosie
17-05-11, 17:55
Στην τοστιέρα, μια κλασική με το αντικολλητικό της που ξέρω ότι είναι άθλιο...
για να ζεστάνουμε οτιδήποτε για να μην ακουμπάει το φαγητό στο αντικολλητικό βάζω λαδόκολλα.
Καλά κάνω ? :-)

Καλά κάνεις, πάρε και αυτήν από το iherb που είναι από φυσικό κερί και όχι συνθετική ή με παραφίνη:

If You Care, Waxed Paper (http://www.iherb.com/If-You-Care-Waxed-Paper-All-Natural-100-Soybean-Wax-75-sq-ft/26446?at=0)

Κοπέλες εφοδιαστήκατε με αντικουνουπικά;
Εγώ ήδη πήρα ένα από το Mercola (για μας) και Badger για τα παιδιά (έφερε και το spray φέτος το iherb!):
Badger Company, Organic Anti-Bug, Shake & Spray (http://www.iherb.com/Badger-Company-Organic-Anti-Bug-Shake-Spray-4-fl-oz-118-3-ml/34626?at=0)
Badger Company, Anti-Bug Balm (http://www.iherb.com/W-S-Badger-Company-Anti-Bug-Balm-1-5-oz-42-g/18389?at=0)

Μπαμπουράκι
17-05-11, 17:57
Καλά κάνεις, πάρε και αυτήν από το iherb που είναι από φυσικό κερί και όχι συνθετική ή με παραφίνη:

If You Care, Waxed Paper (http://www.iherb.com/If-You-Care-Waxed-Paper-All-Natural-100-Soybean-Wax-75-sq-ft/26446?at=0)

Εγώ ήδη πήρα ένα από το Mercola (για μας) και Badger για τα παιδιά (έφερε και το spray φέτος το iherb!):
Badger Company, Organic Anti-Bug, Shake & Spray (http://www.iherb.com/Badger-Company-Organic-Anti-Bug-Shake-Spray-4-fl-oz-118-3-ml/34626?at=0)
Badger Company, Anti-Bug Balm (http://www.iherb.com/W-S-Badger-Company-Anti-Bug-Balm-1-5-oz-42-g/18389?at=0)

Rosie είσαι θησαυρός !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

vaskokkal
17-05-11, 19:52
Αν οι διαχειριστές - ιδιοκτήτες του iherb ήξεραν τι γίνεται στο parents τότε θα μας τα έστελναν όλα δωρεάν και με έκπτωση παρακαλώ!!!!!

kikileuteris
17-05-11, 22:35
Εγώ τα παίρνω απο εδώ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewCat&catId=8

Σοεβάν, πόσα κιλά είναι το απορρυπαντικό πλυντηρίου ρούχων ξέρεις?

Επίσης ρε κορίτσια, μου φαίνεται ή όντως είναι τα σονέτ πιο φτηνά από τα συμβατικά των σούπερ?

Αν οι διαχειριστές - ιδιοκτήτες του iherb ήξεραν τι γίνεται στο parents τότε θα μας τα έστελναν όλα δωρεάν και με έκπτωση παρακαλώ!!!!!

Δεν είναι κακή ιδέα;) Να στείλουμε μέηλ. Το έχουν κάνει τα κορίτσια στις ιντερνετικές αγορές σε ένα σάιτ για πάμπερς και πέτυχαν καλύτερα μεταφορικά.

Η chatzico, ο έτερος γκουρού εσχάτως των νετικών αγορών μπορεί να το επιβεβαιώσει:)

Αν θέλετε στέλνουμε κι από δω ένα.

marsolan
18-05-11, 00:12
Δεν είναι θέμα οικολογίας κατ' εμένα αλλά προσωπικής υγιεινής.
Παλιά είχανε απαραίτητα και bidet σ' όλα τα σπίτια και μετά δυστυχώς καταργήθηκαν.
Σ' όλες τις ανατολικές χώρες (αραβικές, ινδία κτλ) έχουνε λάστιχο στις τουαλέτες τους, χαρτί τουαλέτας έχουνε μόνο για τους ξένους!

:rolleyes:να μην πω καλυτερα τι λεκανη τουαλετας θα ηθελα να εχω στο σπιτι μου και γελασετε ολοι εδω περα!!!:lol:

soevan07
18-05-11, 09:11

Rosie, κανένα άλλο αντικουνουπικό για τα παιδιά δεν υπάρχει;
Θυμάμαι οτι σε εμένα δεν είχε κάνει τίποτα το badger!

TARA
18-05-11, 09:15
Κοριτσια καλημερα! Αντιηλιακη της Badger απο που παραγγελνετε?

soevan07
18-05-11, 09:20

Επίσης ρε κορίτσια, μου φαίνεται ή όντως είναι τα σονέτ πιο φτηνά από τα συμβατικά των σούπερ?

Oυπς! Δεν θυμάμαι... (είμαι στο γραφείο τώρα)

Δεν είναι κακή ιδέα;) Να στείλουμε μέηλ. Το έχουν κάνει τα κορίτσια στις ιντερνετικές αγορές σε ένα σάιτ για πάμπερς και πέτυχαν καλύτερα μεταφορικά.

Η chatzico, ο έτερος γκουρού εσχάτως των νετικών αγορών μπορεί να το επιβεβαιώσει:)

Αν θέλετε στέλνουμε κι από δω ένα.

Λέτε να γίνει τίποτα;;;; Να μας έδιναν κανέναν κωδικό;;

TARA
18-05-11, 09:26

Για τη σκονη λες? Εγω εχω το υγρο και ειναι 2 λιτρα.

fairy's mom
18-05-11, 09:32
Kαλημέρα! :D Και ξεκινάω την μέρα με 2 ερωτήσεις.
1) Είναι φυσιολογικό σε βιολογικά μήλα (ελληνικά) ο παραγωγός να βάζει ασβέστη σαν φάρμακο? Ξέρει κανείς?

2) Από τη στιγμή που θα θηλάζω, το μωρό θα πρέπει να παίρνει σίδηρο για κάποιο χρονικό διάστημα, έτσι δεν είναι? Πόσο είναι αυτό το διάστημα και έχετε να προτείνετε κάποιο σίδηρο? (Στην κόρη μου δεν είχα δώσει τπτ για να είμαι ειλικρινής και ούτε έπαιρνα σίδηρο εγώ)

:rolleyes:να μην πω καλυτερα τι λεκανη τουαλετας θα ηθελα να εχω στο σπιτι μου και γελασετε ολοι εδω περα!!!:lol:
:lol::lol: Αχ έχω κι εγώ το μπάνιο των ονείρων μου!

Maggie
18-05-11, 09:42
2) Από τη στιγμή που θα θηλάζω, το μωρό θα πρέπει να παίρνει σίδηρο για κάποιο χρονικό διάστημα, έτσι δεν είναι? Πόσο είναι αυτό το διάστημα και έχετε να προτείνετε κάποιο σίδηρο? (Στην κόρη μου δεν είχα δώσει τπτ για να είμαι ειλικρινής και ούτε έπαιρνα σίδηρο εγώ)

Σιδηρό θα χρειαστεί να πάρεις μόνο αν κάνεις εξετάσεις και δείξουν έλλειψη σιδήρου. Προληπτικά δεν θα πάρεις. Αν χρειαστεις, ίσως όσο θα έχεις τα λόχεια, να προτιμήσεις το floradix ή το feroglobin.

Και φυσικά δεν θα δώσεις ούτε στο μωρό όσο θα το θηλάζεις. Το μητρικό γάλα μπορεί να έχει λιγότερο σίδηρο αλλά είναι απορροφήσιμος σε μεγαλύτερο βαθμό από όσο ο σίδηρος που έχουν τα "εμπλουτισμένα" γάλατα. Αν κάνετε εξετάσεις, και δείξουν έλλειψη σιδήρου, πρώτα θα προσπαθήσεις να το διορθώσεις με τη διατροφή

Maggie
18-05-11, 09:44
Κοριτσια καλημερα! Αντιηλιακη της Badger απο που παραγγελνετε?
από το iherb!

TARA
18-05-11, 09:52
από το iherb!

Ευχαριστω! Ενδιαφερομαι κι εγω να μαθω τις αποψεις σας για τα αντικουνουπικα.

Rosie
18-05-11, 10:18
Rosie, κανένα άλλο αντικουνουπικό για τα παιδιά δεν υπάρχει;
Θυμάμαι οτι σε εμένα δεν είχε κάνει τίποτα το badger!

Και του Mercola κάνει για παιδάκια, γιατί δεν πήρες να δοκιμάσεις;
Εγώ για τα παιδιά πήρα σίγουρα Badger γιατί είναι αποτελεσματικά, μου κάνει εντύπωση που δεν σας βοήθησαν!

Rosie
18-05-11, 10:20

Σίδηρο δεν χρειάζεται.
Το μόνο συμπλήρωμα που προτείνω εγώ για τα μωράκια που θηλάζουν είναι σταγονίτσες βιταμίνης D3 εκτός και αν μέσα στο καλοκαίρι σκοπεύεις να το βγάζεις αρκετή ώρα στον ήλιο καθημερινά.
Εγώ φοβόμουνα να την βγάζω πολύ στον ήλιο πέρσι το καλοκαίρι γιατί ήτανε νεογέννητο.

soevan07
18-05-11, 11:00
Και του Mercola κάνει για παιδάκια, γιατί δεν πήρες να δοκιμάσεις;

Δεν το σκέφτηκα καθόλου!! :oops:
Δεν έχω μυαλό αυτό το καιρό......

Απτη μια το αλσχάιμερ της εγκυμοσύνης :lol:
απτην άλλη τα προβλήματα υγείας με την κόρη μου...
....που μυαλό!!

Σίδηρο δεν χρειάζεται.
Το μόνο συμπλήρωμα που προτείνω εγώ για τα μωράκια που θηλάζουν είναι σταγονίτσες βιταμίνης D3 εκτός και αν μέσα στο καλοκαίρι σκοπεύεις να το βγάζεις αρκετή ώρα στον ήλιο καθημερινά.
Εγώ φοβόμουνα να την βγάζω πολύ στον ήλιο πέρσι το καλοκαίρι γιατί ήτανε νεογέννητο.

Eγώ είχα σκοπό να την έβγάζα λίγη ώρα στον ήλιο....
Εσύ γιατί φοβόσουν;
Μπορεί λες να προκαλέσει προβλήματα στο νεογέννητο; :-?
(Ιουλιο πρώτα ο Θεός θα γεννήσω)

Rosie
18-05-11, 11:07
Εσύ γιατί φοβόσουν;

Γιατί τον Ιούλιο και τον Αύγουστο που ήμασταν διακοπές έκαιγε ο ήλιος και το δερματάκι της ήτανε πολύ ευαίσθητο, είχε αρκετές κοκκινίλες, και δεν ήθελα να τη ζορίσω περισσότερο.
Εξάλλου αντηλιακό δεν κάνει για τόσο μικρά μωράκια.

v.polina
18-05-11, 11:10
fairy's mom,αν ενδιαφερεσαι για το bottom balm earth mama angel baby,εχω αγορασει 2 απο i herb κατα λαθος-ατιμη νυστα-,και δεν τα χρειαζομαι....αν θελεις στειλε μου πμ!

fairy's mom
18-05-11, 11:51
Νόμιζα ότι χρειαζόταν και σίδηρο. Μάλιστα μία φίλη μου έλεγε ότι κακώς δεν έδινα στην Σήλια με αποκλειστικό θηλασμό (η ίδια έδινε μετά από εντολή παιδιατρου - εξαιρετικά φιλικής στον θηλασμό - γι αυτό με είχε βάλει σε σκέψεις).

Το μόνο συμπλήρωμα που προτείνω εγώ για τα μωράκια που θηλάζουν είναι σταγονίτσες βιταμίνης D3.
To έχω ήδη προμηθευτεί αυτό!

Εσύ γιατί φοβόσουν;
Κι εγώ έχω σκοπό να την βγάζω, απλά θα είναι μετά τις 6 που θα έχει πέσει ο καυτός ο ήλιος. Πριν τις 6 θα είναι καλυμμένη με την τέντα του πορτ μπεμπε - κάπως έτσι το έχω σκεφτεί...

fairy's mom,αν ενδιαφερεσαι για το bottom balm earth mama angel baby,εχω αγορασει 2 απο i herb κατα λαθος-ατιμη νυστα-,και δεν τα χρειαζομαι....αν θελεις στειλε μου πμ!
Σου στέλνω πμ!

Rosie
18-05-11, 12:05
Κι εγώ έχω σκοπό να την βγάζω, απλά θα είναι μετά τις 6 που θα έχει πέσει ο καυτός ο ήλιος. Πριν τις 6 θα είναι καλυμμένη με την τέντα του πορτ μπεμπε - κάπως έτσι το έχω σκεφτεί...

Μόνο που μετά τις 6.00 δεν θα παίρνει βιταμίνη D.
Όταν λέω δεν έβγαζα την κόρη μου στον ήλιο εννοώ τον ήλιο του μεσημεριού.

soevan07
18-05-11, 12:22

Για ένα τεταρτάκι τουλάχιστον;;;;;; :mrgreen:
κατά τις 11.00-12.00 ;;;;;;;;;;;;

DIONI
18-05-11, 12:38
Rosie θέλω να παραγγείλω badger αντιηλιακό. Το 15άρι λες είναι αρκετό, ή να προτιμήσω το 30αρι?

Rosie
18-05-11, 13:53
Rosie θέλω να παραγγείλω badger αντιηλιακό. Το 15άρι λες είναι αρκετό, ή να προτιμήσω το 30αρι?

Εγώ φέτος θα τους πάρω το 15 γιατί βρίσκω υπερβολικό το 30 και όσο πιο ψηλό δείκτη προστασίας έχει ένα αντιηλιακό τόσο πιο δύσκολα απλώνεται.

Rosie
18-05-11, 13:57
Λοιπόν ανακάλυψα στο iherb το πιο νόστιμο φυστικοβούτυρο ever!

Arrowhead Mills (http://www.iherb.com/Arrowhead-Mills-Creamy-Organic-Peanut-Butter-16-oz-1-lb-453-g/13720?at=0)

Και δέστε το διάβασα στο Mercola γι' αυτό:

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2004/07/17/peanuts-mold.aspx

However, if you're looking for a safer peanut product, try Arrowhead Mills organic, and therefore pesticide-free, peanut butter. The peanuts Arrowhead uses to make its peanut butter are grown in New Mexico--an area where aflatoxin hasn't been reported.

Κρίμα που δεν μπορούνε να στείλουνε στην Ελλάδα το μεγαλύτερο βαζάκι! :sad:

Rosie
18-05-11, 14:00
Και έφεραν και άγριο σολωμό Αλάσκας!

Πήρα αυτούς να τους δοκιμάσω:
http://www.iherb.com/Henry-Lisa-s-Wild-Alaskan-Pink-Salmon-6-oz-170-g/33392?at=0
http://www.iherb.com/Crown-Prince-Natural-Alaskan-Pink-Salmon-7-5-oz-213-g/27594?at=0

Δοκίμασα και αντζούγιες και ήτανε πολύ νόστιμες, τώρα θα πάρω και άγριες σαρδέλλες!
http://www.iherb.com/Crown-Prince-Natural-Flat-Fillets-Anchovies-In-Pure-Olive-Oil-1-5-oz-43-g/27583?at=0

Maggie
18-05-11, 14:08
μμμμμ....σολωμός....
Θα δώσεις στον γιο σου να δοκιμάσει;

amande
18-05-11, 14:25
πω πω σελίδες για αναγνωσηηηη....χαχααχ....μα τι κάνετε??

Rosie του mercola τα αντηλιακα δε μπορώ να τα χρησιμοποιω και στον μικρό?

Rosie
18-05-11, 14:33
μμμμμ....σολωμός....
Θα δώσεις στον γιο σου να δοκιμάσει;

Μα ο γιος μου τρώει άγριο σολωμό δύο χρόνια τώρα, μας τον στέλνει μια φίλη μου από τον Καναδά.

Rosie
18-05-11, 14:34
Rosie του mercola τα αντηλιακα δε μπορώ να τα χρησιμοποιω και στον μικρό?

Νομίζω μπορείς.

soevan07
18-05-11, 14:45
Βρε Rosie μου....
....χωρίς να βγαίνεις έξω για ψώνια,

δεν σου την έχει "βιδώσει" μέσα στο σπίτι;;; :lol: :lol: :lol:
Το έχεις ξετινάξει αυτό το iherb!!!! :lol: :lol:

Rosie
18-05-11, 14:55
Βρε Rosie μου....
....χωρίς να βγαίνεις έξω για ψώνια,

δεν σου την έχει "βιδώσει" μέσα στο σπίτι;;; :lol: :lol: :lol:
Το έχεις ξετινάξει αυτό το iherb!!!! :lol: :lol:

Έχω ξετινάξει τις πιστωτικές! :lol:
Ο άντρας μου δεν προλαμβαίνει να πηγαίνει στο ταχυδρομείο να μαζεύει πακετάκια! :lol:

stellina
18-05-11, 14:59
Έτσι λέω στο γιο μου, όταν του κάνω πλάκα για αταξίες (στα σοβαρά τον στέλνω να σκεφτεί, οπότε μπορείτε να σκεφτείτε κιόλας αν θέλετε!:)))
Πολύ ωραία μας τα λέτε για αντηλιακά και αντικουνουπικά badger, αλλά έχετε ελέγξει το iherb τελευταία; Φύλλο και φτερό το κάνατε κυρίες μου...δεν έχει μείνει κολυμπηθρόξυλο, ούτε από αντηλιακό, ούτε από αντικουνουπικό. Δέχομαι λοιπόν προτάσεις από όσες ξέρουν είτε για άλλες μάρκες, είτε για άλλα e-shops...
Ευχαριστώωωωω

Clelia
18-05-11, 15:05
stellina και εγω αυτο παρατηρω στο iherb: το ξετιναζουμε αμεσα!
Μολις μια κοπελα ειπε χθες για το αντικουνουπικο μπηκα να το παραγγειλω, αλλα δεν υπηρχε διαθεσιμο. Εβαλα να με ειδοποιησει οταν γινει διαθεσιμο, σημερα μου ηρθε e-mail, οποτε το παρηγγειλα! Κανε το και εσυ και περιμενε 1-2 μερες. Ισως να εισαι τυχερη και γινουν αμεσα διαθεσιμα τα προϊοντα που θες!
Αλλιως κοιτα την λιστα της soevan με τα καλλυντικα κλπ.

marietta_
18-05-11, 17:52
Έτσι λέω στο γιο μου, όταν του κάνω πλάκα για αταξίες (στα σοβαρά τον στέλνω να σκεφτεί, οπότε μπορείτε να σκεφτείτε κιόλας αν θέλετε!:)))
Πολύ ωραία μας τα λέτε για αντηλιακά και αντικουνουπικά badger, αλλά έχετε ελέγξει το iherb τελευταία; Φύλλο και φτερό το κάνατε κυρίες μου...δεν έχει μείνει κολυμπηθρόξυλο, ούτε από αντηλιακό, ούτε από αντικουνουπικό. Δέχομαι λοιπόν προτάσεις από όσες ξέρουν είτε για άλλες μάρκες, είτε για άλλα e-shops...
Ευχαριστώωωωω

Καλησπέρα!
Εγώ πήρα από εδώ αντηλιακά για τον μικρό μου.
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/shop/Badger_Sunscreen/Baby

Rosie
18-05-11, 18:56
Δεν ήξερα ότι έχει και οικολογικά τηγάνια το iherb!

Άρχισαν τα μυρμηγκάκια στο σπίτι μου και αν δεν κάνω κάτι γρήγορα θα μας φάνε γιατί τα παιδιά όλο και πετάνε διάφορα τρόφιμα στο πάτωμα, ειδικά η μικρή που επιμένει να τρώει μόνη της...

Πέρσι όλες οι φυσικές λύσεις που προτείναμε απέτυχαν οπότε μόλις παρήγγειλα αυτό μπας και σωθούμε:

Orange Guard, Home Pest Control (http://www.iherb.com/Orange-Guard-Home-Pest-Control-Orange-Guard-32-fl-oz/26562?at=0)

marsolan
18-05-11, 19:26
ναι..αλλα δυστυχως δεν ερχονται ολα λογω βαρους..
Το μεγαλο με το καπακι που μου αρεσε παρα ειναι βαρυ..:rolleyes:

Ροζι..οι multivitamιns του Μερκολα λενε οτι πρεπει να λαμβανονται σε ποσοτητα 8 ταμπλετων ημερησιως...4 το πρωι,4 το βραδυ...
Σαφως και για να το γραφει ειναι σωστο..αλλα αν παρει κανεις λιγοτερο δεν θα εχει αποτελεσματα????Μου φαινονται πολλες βρε παιδι μου;)

επισης αυτο το badger spray..εξαντληθηκε σε χρονο dt..ποτε ηρθε,ποτε μπηκα να το παραγγειλω,ποτε το ειδα ξανα out of stock..ουτε καταλαβα:lol:

Rosie
18-05-11, 23:42
Ροζι..οι multivitamιns του Μερκολα λενε οτι πρεπει να λαμβανονται σε ποσοτητα 8 ταμπλετων ημερησιως...4 το πρωι,4 το βραδυ...
Σαφως και για να το γραφει ειναι σωστο..αλλα αν παρει κανεις λιγοτερο δεν θα εχει αποτελεσματα????Μου φαινονται πολλες βρε παιδι μου;)

Πολλές για να τις καταπιείς; :lol:

Δεν ξέρω, πάντα ακολουθώ τις οδηγίες στην ετικέττα.
Σ' ένα βιντεάκι του κάποτε είπε ότι είναι καλύτερα τη δεύτερη δόση να την παίρνουμε μαζί με το μεσημεριανό μας οπότε αυτό κάνω.

Έχω δύο αντικουνουπικά balm και δύο spray οπότε αν θέλετε τα βγάζω στη μαύρη αγορά! :lol:
Καλά, δεν τα πήρα όλα για μένα θα δώσω και σε μια φίλη μου αν και τώρα που μου λέτε ότι είναι σε έλλειψη το σκέφτομαι...

vaskokkal
18-05-11, 23:58
Τι γνώμη έχετε γι αυτή την πρωτείνη; Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη από το iherb;

http://www.iherb.com/Living-Harvest-Organic-Hemp-Protein-with-Fiber-Vanilla-Spice-16-oz-454-g/15542?at=0

vaskokkal
19-05-11, 00:00

Σ' ένα βιντεάκι του κάποτε είπε ότι είναι καλύτερα τη δεύτερη δόση να την παίρνουμε μαζί με το μεσημεριανό μας οπότε αυτό κάνω.

Έχω δύο αντικουνουπικά balm και δύο spray οπότε αν θέλετε τα βγάζω στη μαύρη αγορά! :lol:
Καλά, δεν τα πήρα όλα για μένα θα δώσω και σε μια φίλη μου αν και τώρα που μου λέτε ότι είναι σε έλλειψη το σκέφτομαι...

Βάλε με σε λίστα άν αποφασίσεις να δώσεις ένα από τα δύο. Εγώ πήρα αυτό που είναι και αντιηλιακό μαζί. Ελπίζω να κάνει δουλειά. Τώρα θέλω να πάρω και πρωτείνη για μένα.

marsolan
19-05-11, 00:08

.

:rolleyes:οχι βρε..χαχα...πολλη ποσοτητα εννοω!!
ενταξει μωρε...θα την βρουμε την ακρη και με τις βιταμινες...μια το κριλλ μια αυτες θα χαπακωνομαστε ολημερις κι οληνυχτις...χεχε!

Rosie
19-05-11, 00:28
Τι γνώμη έχετε γι αυτή την πρωτείνη; Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη από το iherb;

http://www.iherb.com/Living-Harvest-Organic-Hemp-Protein-with-Fiber-Vanilla-Spice-16-oz-454-g/15542?at=0

Θέλεις φυτική δηλαδή;
Εγώ πήρα αυτή από hemp:
http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Hemp-Protein-Unflavored-16-oz-454-g/15275?at=0

Αλλά μια πολύ καλή φυτική, η καλύτερη κατά τη γνώμη μου, είναι αυτή:
http://www.iherb.com/Garden-of-Life-RAW-Protein-Beyond-Organic-Protein-Formula-622-g/22343?at=0

Αν θες όμως μη-φυτική, whey protein δηλαδή, τότε δες αυτές (εγώ παίρνω αυτές του Mercola):
http://www.iherb.com/Garden-of-Life-Goatein-Pure-Goat-s-Milk-Protein-440-g/3120?at=0
http://www.iherb.com/Garden-of-Life-Perfect-Meal-Milk-Chocolate-Flavor-658-Grams-23-2-oz/8310?at=0
http://www.iherb.com/Garden-of-Life-Perfect-Meal-Creamy-Vanilla-658-Grams/8309?at=0

fairy's mom
19-05-11, 08:31
Κοριτσια,ήρθε το πρώτο μου οικολογικά τηγάνι (χωρίς PFOA),ειναι απλα τελεια (κλικ στην εικόνα) Μου αρέσει παρα πολυ.Μονο κρίμα που ειναι χωρίς καπακη,αλλά δεν πειράζει...Θελω σιγα σιγα να παρω ολεσ (http://www.iherb.com/Ecolution?at=0&rcode=VIT205) :p
[/URL]
Tα είχα δει κι εγώ αυτά χθες, αλλά πρόσφατα είχα πάρει της green pan και λυπάμαι να πληρώσω και άλλα για τηγάνια. Αργότερα ίσως...

Άρχισαν τα μυρμηγκάκια στο σπίτι μου και αν δεν κάνω κάτι γρήγορα θα μας φάνε γιατί τα παιδιά όλο και πετάνε διάφορα τρόφιμα στο πάτωμα, ειδικά η μικρή που επιμένει να τρώει μόνη της...

Πέρσι όλες οι φυσικές λύσεις που προτείναμε απέτυχαν οπότε μόλις παρήγγειλα αυτό μπας και σωθούμε:

[URL="http://www.iherb.com/Orange-Guard-Home-Pest-Control-Orange-Guard-32-fl-oz/26562?at=0"]Orange Guard, Home Pest Control (http://www.radikal.ru)
Όταν το δοκιμάσεις πες εντυπώσεις οπωσδήποτε γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα!! Όλο το χειμώνα έκοβαν βόλτες στο..μπάνιο :shock: - λογικά είχαν κάνει φωλιά κάπου εκεί - και τώρα επιτίθενται και στην κουζίνα δειλά δειλά.
Αυτό είναι ασφαλές αν το πιάσουν τα παιδιά κατά λάθος? γιατί η δικιά μου παίζει συνέχεια στο πάτωμα της κουζίνας όσο μαγειρεύω.

Κορίτσια τις πρωτείνες γιατί τις παίρνετε? Αν κάνει κάποιος μία καλή διατροφή και παίρνει και τα Ω-3 του ή τις βιταμίνες του, χρειάζεται και πρωτείνες?

vaskokkal
19-05-11, 08:44
Καλημέρα, τι λέτε για τα παρακάτω προϊόντα;

http://www.iherb.com/Wisdom-Natural-SweetLeaf-Liquid-Stevia-Cinnamon-2-fl-oz-60-ml/23194?at=0

http://www.iherb.com/Now-Foods-BetterStevia-Zero-Calorie-Sweetener-French-Vanilla-100-Packets-1-g-Each/8342?at=0

TARA
19-05-11, 09:08
Πολύ ωραία μας τα λέτε για αντηλιακά και αντικουνουπικά badger, αλλά έχετε ελέγξει το iherb τελευταία; Φύλλο και φτερό το κάνατε κυρίες μου...δεν έχει μείνει κολυμπηθρόξυλο, ούτε από αντηλιακό, ούτε από αντικουνουπικό.

Αυτο διαπιστωσα κι εγω!!!

fairy's mom
19-05-11, 09:11
Κορίτσια χθες είχε και τα δωρεάν μεταφορικά για πάνω από 40ευρώ, οπότε λογικό είναι να έπεσαν οι ακρίδες!

Rosie
19-05-11, 09:37
Όταν το δοκιμάσεις πες εντυπώσεις οπωσδήποτε γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα!! Όλο το χειμώνα έκοβαν βόλτες στο..μπάνιο :shock: - λογικά είχαν κάνει φωλιά κάπου εκεί - και τώρα επιτίθενται και στην κουζίνα δειλά δειλά.
Αυτό είναι ασφαλές αν το πιάσουν τα παιδιά κατά λάθος? γιατί η δικιά μου παίζει συνέχεια στο πάτωμα της κουζίνας όσο μαγειρεύω.

Ναι είναι ασφαλές και για παιδιά και για κατοικίδια, γι' αυτό το πήρα.

May be Used Around Food, Humans and Pets.

Είχα πάρει πέρσι και ένα αντίστοιχο από Ελλάδα αλλά είχε εξωφρενική τιμή!

Κορίτσια τις πρωτείνες γιατί τις παίρνετε? Αν κάνει κάποιος μία καλή διατροφή και παίρνει και τα Ω-3 του ή τις βιταμίνες του, χρειάζεται και πρωτείνες?

Αν τα γεύματα σου είναι ισορροπημένα τότε δεν χρειάζεσαι επιπλέον πρωτεϊνη.
Εγώ όμως που θηλάζω ακόμη τη μικρή μου αποκλειστικά σχεδόν (και έχεις δει πόσο χοντρή είναι!) και επίσης έχω και τα δυο παιδιά μόνη στο σπίτι δεν προλαμβαίνω να φάω σωστά, μόνο ένα γεύμα τη μέρα όταν έρχεται σπίτι ο άντρας μου.
Πριν δύο μέρες για παράδειγμα που ακόμη ήτανε και τα δύο άρρωστα ένιωσα φοβερή αδυναμία και ζαλάδα και με το χέρι να τρέμει έφτιαξα μια πρωτεϊνη του Mercola, διπλή δόση, με γάλα αμυγδάλου και συνήλθα αμέσως!
Και στο γιο μου αρέσει ένα smoothie με πρωτεϊνη, ειδικά το καλοκαίρι πίνει σχεδόν καθημερινά.

fairy's mom
19-05-11, 09:41
Αν τα γεύματα σου είναι ισορροπημένα τότε δεν χρειάζεσαι επιπλέον πρωτεϊνη.
Εγώ όμως που θηλάζω ακόμη τη μικρή μου αποκλειστικά σχεδόν (και έχεις δει πόσο χοντρή είναι!) και επίσης έχω και τα δυο παιδιά μόνη στο σπίτι δεν προλαμβαίνω να φάω σωστά, μόνο ένα γεύμα τη μέρα όταν έρχεται σπίτι ο άντρας μου.

Ίσως χρειαστώ δλδ όταν έρθει το νέο μας μωρό, γιατί σε παρόμοια κατάσταση προβλέπω να είμαι...

Στον μικρό γιατί δίνεις? Προληπτικά ή δεν σου τρώει σωστά?

Rosie
19-05-11, 09:48
Στον μικρό γιατί δίνεις? Προληπτικά ή δεν σου τρώει σωστά?

Το whey protein βοηθάει και στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού.
Για την κόρη σου που δεν πίνει αγελαδινό δες την πρωτεϊνη από γάλα κατσίκας της Garden of Life αν θες.

amande
19-05-11, 09:49
Κοριτσια,ήρθε το πρώτο μου οικολογικά τηγάνι (χωρίς PFOA),ειναι απλα τελεια (κλικ στην εικόνα) Μου αρέσει παρα πολυ.Μονο κρίμα που ειναι χωρίς καπακη,αλλά δεν πειράζει...Θελω σιγα σιγα να παρω ολεσ (http://www.iherb.com/Ecolution?at=0&rcode=VIT205) :p
Eδώ μπορείτε να διαβάσετε για το τηγάνι (http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=ru&ie=UTF8&prev=_t&rurl=translate.google.ru&sl=en&tl=el&u=http://www.ecolutionhome.com/&usg=ALkJrhgy9SjF4nO8WhCsk-nDgLFE2Xt0Dg)

και πολύ καλές τιμές:)

camouflage
19-05-11, 12:01
ΟΚ με τα αντιηλιακα, καμιά πρόταση για ενυδατική για τα μωράκια για μετα τον ήλιο; γενικα δε βάζω baby oils/lotion κλπ αλλα σκέφτομαι οτι το καλοκαίρι μπορεί να χρειαστεί για μετα την παραλία (αν και σκοπευω σε πολυ πρωινο ,μεχρι τις 10 ή/και απογευματινο μπανιο)...εσεις τι βάζετε;

αλήθεια γιατι ο ηλιος μετα τις 6 δεν βοηθαει στην παραγωγή βιταμινης D?

Μπαμπουράκι
19-05-11, 13:09
Δεν το σκέφτηκα καθόλου!! :oops:
Δεν έχω μυαλό αυτό το καιρό......

Απτη μια το αλσχάιμερ της εγκυμοσύνης :lol:
απτην άλλη τα προβλήματα υγείας με την κόρη μου...
....που μυαλό!!

Εσύ γιατί φοβόσουν;

Kαι εγώ Ιούλιο γέννησα και τον έβγαζα μετά τον μήνα..
αλλά κατόπιν εορτής διάβασα ότι τα μωρά δεν πρέπει να εκθέτουν
τα μάτια τους καθόλου στον ήλιο μέχρι τους 6 μήνες..
τώρα.. αλήθεια ? δεν ξέρω..

Μπαμπουράκι
19-05-11, 13:13
soevan07 μου άντε κοντεύεις !!!
ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

Μπαμπουράκι
19-05-11, 13:14
ακρίδες και στα τηγάνια.....

soevan07
19-05-11, 15:32
Δεν ήξερα ότι έχει και οικολογικά τηγάνια το iherb!

Orange Guard, Home Pest Control (http://www.iherb.com/Orange-Guard-Home-Pest-Control-Orange-Guard-32-fl-oz/26562?at=0)

To πήρα σφαίρααααααααααα!!!!!!!!!

Kαι εγώ Ιούλιο γέννησα και τον έβγαζα μετά τον μήνα..
αλλά κατόπιν εορτής διάβασα ότι τα μωρά δεν πρέπει να εκθέτουν
τα μάτια τους καθόλου στον ήλιο μέχρι τους 6 μήνες..
τώρα.. αλήθεια ? δεν ξέρω..

:shock: :shock: Σοβαρά μιλάς;;;;

soevan07 μου άντε κοντεύεις !!!
ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

Ευχαριστώ!!

Πότε πέρασε ο καιρός σε αυτή την εγκυμοσύνη
δεν το πήρα είδηση.

Ετσι λένε συμβαίνει στο δεύτερο παιδί......

Μπαμπουράκι
19-05-11, 15:48
soevan07 μου σου εύχομαι έτσι να μην καταλάβεις και την γέννα !!!!!!!!!!!!
:-)

Ενημερώσου, χρόνο έχεις και εγώ το σκεφτόμουν μετά... γιατί όλο βόλτες τον είχα τον κούκλο μου !!!!!!!!!!!!

Θέλω και εγώ τηγάνιιιιι
Ζηλεύωωωωωω
και τι τιμές !!!!!

amande
19-05-11, 19:25
ακρίδες και στα τηγάνια.....
:lol::lol::lol::lol::lol::lol:.....κι εγω στη wish list τα έβαλα!

soevan07
19-05-11, 22:01
Βρε κορίτσια.....
και κοτζάμ τηγάνι έρχεται με το ταχυδρομείο ????

Τα έξοδα αποστολής παραμένουν τα ίδια?

TARA
20-05-11, 08:50
Κοριτσια καλημερα. Το μειγμα που χρησιμοποιω για το πλυντηριο πιατων (βορακας-σοδα-χοντρο αλατι-λευκο ξυδι) αφηνει τα ποτηρια θαμπα, με αποτελεσμα πολυ συχνα να τα βαζω σε βραστο νερο και ξυδι και να τα πλενω ολα στο χερι για να γυαλισουν. Εχετε να προτεινετε καποια λυση? Μηπως δεν κανω κατι σωστα? Η ποσοτητα που εχω φτιαξει ειναι 8 κουταλιες βορακας, το ιδιο σοδα, 2 κουταλιες αλατι, και βαζω παντα 1 κουταλια κοφτη στη θηκη του απορρυπαντικου.

soevan07
20-05-11, 09:03
soevan07 ,ναι έξοδα αποστολής ειναι ίδια

Μωρε μπράβο το iherb!!

soevan07
20-05-11, 09:09
Κοριτσια καλημερα. Το μειγμα που χρησιμοποιω για το πλυντηριο πιατων (βορακας-σοδα-χοντρο αλατι-λευκο ξυδι) αφηνει τα ποτηρια θαμπα, με αποτελεσμα πολυ συχνα να τα βαζω σε βραστο νερο και ξυδι και να τα πλενω ολα στο χερι για να γυαλισουν. Εχετε να προτεινετε καποια λυση? Μηπως δεν κανω κατι σωστα? Η ποσοτητα που εχω φτιαξει ειναι 8 κουταλιες βορακας, το ιδιο σοδα, 2 κουταλιες αλατι, και βαζω παντα 1 κουταλια κοφτη στη θηκη του απορρυπαντικου.

Η "θαμπάδα" έχει να κάνει νομίζω με το γυαλιστικό
και μόνο.
Ισως το ξύδι να μην σας φτάνει.

Δοκίμασε το γυαλιστικό της sonett
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=143

ΥΓ:Eγώ πάντως για το πλυντήριο πιάτων
χρησιμοποιώ όλη τη σειρά της sonett

απορρυπαντικό πλυντηρίου πιάτων
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=147

και αλάτι
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=135

TARA
20-05-11, 09:22
Η "θαμπάδα" έχει να κάνει νομίζω με το γυαλιστικό
και μόνο.
Ισως το ξύδι να μην σας φτάνει.

Δοκίμασε το γυαλιστικό της sonett
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=143

ΥΓ:Eγώ πάντως για το πλυντήριο πιάτων
χρησιμοποιώ όλη τη σειρά της sonett

Να το δοκιμασω! Ευχαριστω! Βλεπω οτι το απορρυπαντικο σκονη δεν κοστιζει πολυ, ειχα παρει τις ταμπλετες αλλα εκτος οτι ηταν ακριβες, δεν εκαναν και σωστη δουλεια μονες τους.
Δεν ξερω μηπως πρεπει να αλλαξω και τη ρυθμιση που υπαρχει στη θηκη του λαμπρυντικου...

Μπαμπουράκι
20-05-11, 12:12
Tο μόνο πρόβλημα είναι ότι σπάνια εμφανίζονται, και αμέσως τελειώνουν :cry:

ε κάποια στιγμή θα τα τσιμπήσουμε !!!!!

Μπαμπουράκι
20-05-11, 12:12
Μωρε μπράβο το iherb!!

αφού το βάρος είναι ίδιο..
μόνο που δεν μπορούμε να πάρουμε τις μεγάλες κατσαρόλες... :-(

amande
20-05-11, 18:20
Τara κι εγω το ίδιο προβλημα εξακολουθω να έχω....όχι παντα όμως...και χρησιμοποιω το λαμπριντικο της sonnet

Rosie (μιας και σε είχα ρωτησει για τα αντηλιακα του μερκολα, αν μπορώ να τα βάλω στον μικρό) έστειλα mail και μου απαντησαν αυτό

Thank you for contacting Mercola.com! We advise not to use Mercola Sun Screen on infants 6 months or younger; due to their thin skin it is best to keep this age group out of direct sun exposure. While your boy is 8 months, this should be fine to be applied, but again, we recommend keeping children around his age out of direct sun exposure. If we can be of further assistance, please let us know. Have a great day!

Είπα να σας ενημερωσω αν ενδιαφερεται και κάποιος άλλος

amande
20-05-11, 21:38
Eμφανίστηκε ένα τηγάνι :p http://images.iherb.com/s/ELN-41843-0.jpg (http://www.iherb.com/Ecolution-9-5-In-Fry-Pan/26276?at=0&rcode=VIT205)
και εξαφανιστηκε αμεσως:lol::lol:.....δεν το πρόλαβα..χαχαχαχ....

amande
20-05-11, 21:44
α...τωρα προσεξα οτι έχει ενα αλλά είναι πιο μικρό μέγεθος απο αυτα που θέλω

amande
20-05-11, 21:45
μαζί γράφαμε;)

chatzico
20-05-11, 22:41
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!

Η μανουλίτα μου θέλει κολλαγόνο για τις αρθρώσεις, έχει ένα θεματάκι σοβαρούτσικο με μέση και γόνατα και το προσπαθεί με φυσικά συμπληρώματα - έχει αποφύγει την επέμβαση έτσι -.

Να δω στο iherb, μήπως μπορείτε να με καθοδηγήσετε ή αν έχει πάρει κάποια να μου πεί ?

chatzico
20-05-11, 22:59
chatzico, κοιταξε γλυκοζαμίνη και χονδροϊτίνη τετιοσ (http://www.iherb.com/Solgar-Glucosamine-Chondroitin-MSM-with-Ester-C-180-70-Bonus-Tablets/22425?at=0&rcode=VIT205)Και εδω διαβαστε (http://www.naturavera.gr/glucosamine_chondroitin_msm_symplhrwmata_diatrofhs.php) για αυτο το πραγμα
ΤΑΤΗΟ παίρνει το ανάλογο με γλυκοζαμίνη χονδροιτίνη και ΜΣΜ της NATURE'S PLUS, τώρα θα δοκιμάσει και το καινούριο που έχει βρεί με μαύρο κεράσι. Απλά έλεγε να δοκιμάσει και κάτι σε αποκλειστικό κολλαγόνο. Σε ευχαριστώ πολύ.

Rosie
20-05-11, 23:51
Rosie (μιας και σε είχα ρωτησει για τα αντηλιακα του μερκολα, αν μπορώ να τα βάλω στον μικρό) έστειλα mail και μου απαντησαν αυτό

Thank you for contacting Mercola.com! We advise not to use Mercola Sun Screen on infants 6 months or younger; due to their thin skin it is best to keep this age group out of direct sun exposure. While your boy is 8 months, this should be fine to be applied, but again, we recommend keeping children around his age out of direct sun exposure. If we can be of further assistance, please let us know. Have a great day!

Κι εγώ γι' αυτό ακριβώς το λόγο δεν έβγαζα τη μικρή μου πέρσι μέσα στο κατακαλόκαιρο στον ήλιο, μου φαινότανε το δερματάκι της πολύ τρυφερό και ευαίσθητο για να το εκθέσω στο δυνατό ήλιο της Ελλάδας.

Γενικά όμως εξ' όσων γνωρίζω κανένα αντηλιακό δεν πρέπει να το βάζουμε σε μωράκια κάτω των έξι μηνών.

Rosie
20-05-11, 23:52

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, απλά από τότε που χρησιμοποιώ το λαμπρυντικό της Sonnet κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση, όχι πως λάμπουνε και ποτέ αλλά τουλάχιστον δεν είναι τόσο θολά.

soevan07
20-05-11, 23:57
Κι εγώ γι' αυτό ακριβώς το λόγο δεν έβγαζα τη μικρή μου πέρσι μέσα στο κατακαλόκαιρο στον ήλιο, μου φαινότανε το δερματάκι της πολύ τρυφερό και ευαίσθητο για να το εκθέσω στο δυνατό ήλιο της Ελλάδας.

Γενικά όμως εξ' όσων γνωρίζω κανένα αντηλιακό δεν πρέπει να το βάζουμε σε μωράκια κάτω των έξι μηνών.

Κάτω απο την σκιά της κουκούλας του καροτσιού
λες να μην είναι προστατευμένη??

Rosie
21-05-11, 00:06

Έτσι την είχα κι εγώ στην παραλία, δεν υπάρχει πρόβλημα.

fairy's mom
21-05-11, 15:17
Να το δοκιμασω! Ευχαριστω! Βλεπω οτι το απορρυπαντικο σκονη δεν κοστιζει πολυ, ειχα παρει τις ταμπλετες αλλα εκτος οτι ηταν ακριβες, δεν εκαναν και σωστη δουλεια μονες τους.
Δεν ξερω μηπως πρεπει να αλλαξω και τη ρυθμιση που υπαρχει στη θηκη του λαμπρυντικου...

Kι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Θα το γυρίσω σε σκόνη και θα αγοράσω και το λαμπρυντικό. Πάντως μου φάνηκε ότι μία άλλη μάρκα ταμπλέτες που δοκίμασα είχε κάπως καλύτερο αποτέλεσμα από της σόννετ
http://www.violey.com/en/almawin-dishwashing-tabs_p_8498.html

Είπα να σας ενημερωσω αν ενδιαφερεται και κάποιος άλλος
Ευχαριστούμε!
Κι εγώ ήξερα ότι τους πρώτους μήνες δεν κάνει καθόλου αντηλιακό, αλλά τουλάχιστον τώρα σιγουρευτήκαμε ότι κάνει μία χαρά για παιδιά άνω των 6 μηνών.

Κι εγώ Σοφία μου έτσι έχω σκοπό να την βγάζω έξω.

Κορίτσια για τα τσιμπήματα τύπου μέλισσας ή τσούχτρας υπάρχει κάτι άλλο εκτός από αμμωνία που μπορούμε να βάζουμε?

TARA
21-05-11, 17:55
Kι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Θα το γυρίσω σε σκόνη και θα αγοράσω και το λαμπρυντικό. Πάντως μου φάνηκε ότι μία άλλη μάρκα ταμπλέτες που δοκίμασα είχε κάπως καλύτερο αποτέλεσμα από της σόννετ
http://www.violey.com/en/almawin-dishwashing-tabs_p_8498.html

Τις χρησιμοποιουσες μαζι με το αλατι και το λαμπρυντικο?

Rosie
21-05-11, 18:50
Κορίτσια για τα τσιμπήματα τύπου μέλισσας ή τσούχτρας υπάρχει κάτι άλλο εκτός από αμμωνία που μπορούμε να βάζουμε?

Βαλσαμόλαδο!

amande
21-05-11, 23:23
Βαλσαμόλαδο!
ωωω....καλό!! ωραία θα το έχω μαζι μου

TARA
22-05-11, 09:17
Βαλσαμόλαδο!

Εψαξα λιγο και βρηκα αυτο. Αραγε το ιδιο ισχυει και για το σπαθολαδο?

Προφυλάξεις: Το βότανο μπορεί να προκαλέσει δερματίτιδα αν ληφθεί εσωτερικά και μετά εκθέσετε το δέρμα στον ήλιο. Επίσης μπορεί να προκληθεί τοξική δερματίτιδα αν κορφολογείτε (μαζεύετε τα άνθη του) με υγρασία αλλά και με ηλιοφάνεια. Τέλος δε συνιστάται η χρήση του ελαίου σε πολύ ανοιχτόχρωμες επιδερμίδες κατά τη διάρκεια της μέρας και σε εποχές με έντονη ηλιοφάνεια π.χ καλοκαίρι. Δημιουργείται δυσχρωμία της επιδερμίδας λόγω των χρωστικών από τα άνθη του… http://www.beautymakeup.gr/wp-includes/images/smilies/icon_sad.gif

Rosie
22-05-11, 09:51
Μα δεν θα πασαλείψεις το σώμα σου με βαλσαμόλαδο, απλά θα βάλεις μια σταγονίτσα πάνω στο τσίμπημα ή στην πληγή!
Και δεν το φτιάχνω μόνη μου, έχει το Ροζμαρίνο αλλά και όλα τα βιολογικάδικα.

ΥΓ. βαλσαμόλαδο = σπαθόλαδο

TARA
22-05-11, 20:45
ΥΓ. βαλσαμόλαδο = σπαθόλαδο

Δεν ημουν σιγουρη οτι ειναι το ιδιο. Η μαμα μου το φτιαχνει, και θα της τα πω για τις προφυλαξεις αυτες, γιατι ουτε εγω τα γνωριζα.

Rosie
22-05-11, 23:31
Κοπέλες σε όσες δεν αρέσει η γεύση της καρύδας στο φαγητό τελευταία διάβαζα σ' ένα blog ότι υπάρχει ιδανική εναλλακτική, το expeller pressed coconut oil.
Και κοίταξα στο iherb φυσικά και το βρήκα!
http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Coconut-Oil-Expeller-Pressed-16-oz-454-g/2506?at=0

Neutral Taste, Neutral Flavor

soevan07
23-05-11, 09:17
Κοπέλες σε όσες δεν αρέσει η γεύση της καρύδας στο φαγητό τελευταία διάβαζα σ' ένα blog ότι υπάρχει ιδανική εναλλακτική, το expeller pressed coconut oil.
Και κοίταξα στο iherb φυσικά και το βρήκα!
http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Coconut-Oil-Expeller-Pressed-16-oz-454-g/2506?at=0

A,ωραία!
Περιμένω να δοκιμάσω το coconut oil του Mercola
και θα έχω και αυτό υπόψη μου. ;-)

Στο μεταξύ εαν το δοκιμάσει καμιά απο εσάς
για πείτε μας και εμάς
όντως έχει "ουδέτερη" γεύση;

soevan07
23-05-11, 09:23
ΛΙΣΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ
ΠΑΙΔΙΚΑ ΣΑΜΠΟΥΑΝ-ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ
-EARTH MAMA BABY ANGEL (shampoo & baby wash)
-hazard score 0 -
www.iherb.com (http://www.iherb.com)
(σχόλια: σε μορφή αφρού, ωραίο άρωμα πορτοκαλιού,
όμως τσούζει στα μάτια)
-NATURE'S BABY ORGANICS (shampoo & baby wash)
-hazard score 2 -
(σχόλια: ωραίο άρωμα )
-EARTH FRIENDLY BABY (Shampoo & Bodywash)
-hazard score 3 -
http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm (http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm)
(σχόλια: πλούσιος αφρός)
-EARTH FRIENDLY KIDS (Shampoo & Bodywash)
-hazard score 3 -
http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm (http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm)
-EARTH FRIENDLY BABY BUBBLE BATH (Baby Bath)
-hazard score 3 -
-AUBREY ORGANICS (Baby & Kids Shampoo)
-hazard score 2 -
www.bce-europe.com (http://www.bce-europe.com)
-NYEALS YARD REMEDIES (Shampoo & baby bath)
-hazard score 0-5 -
www.feelunique.com (http://www.feelunique.com)
www.beauty-wise.eu (http://www.beauty-wise.eu)
www.nealsyardremedies.com (http://www.nealsyardremedies.com)
www.bathandunwind.com (http://www.bathandunwind.com)
www.naturalcollection.com (http://www.naturalcollection.com)
www.activebeauty.co.uk (http://www.activebeauty.co.uk)
(σχόλια: ωραίο άρωμα, δεν κάνει πολύ αφρό)
-WELEDA CALENDULA (shampoo & body wash)
(σχόλια δεν κάνει πολύ αφρό )
-BEAMING BABY ORGANIC (Shampoo & Baby bath)
www.ecofamily.gr (http://www.ecofamily.gr)
(σχόλια: δεν κάνει πoλύ αφρό)
-BEAMING BABY ORGANIC (Baby Bath)
(σχόλια: δεν κάνει πολύ αφρό)
-AVALON ORGANICS BABY (Shampoo & Body Wash)
-hazard score 3 -
(σχόλια: πλούσιος αφρός, ενυδατική και θεραπευτίκή για ξηρές,ευαίσθητες και προβληματικές επιδερμίδες -ακόμα και με ατοπική δερματίτιδα)
-BUDCHEN (Shampoo & Body Wash)
-hazard score 3-4 -
www.letoshop.gr (http://www.letoshop.gr)
-BURITY BABY SHAMPOO (Shampoo)
-hazard score 2-3-
www.thebodyshop.co.uk (http://www.thebodyshop.co.uk)
(σχόλια: πλούσιος αφρός,ωραίο άρωμα)
-HUGO NATURALS (shampoo-baby wash)
-hazard score 1-
-BUDCHEN BABY WASCH GEL (Wash gel)
κατάστημα Λητώ (http://www.κατάστημα Λητώ)
(σχόλια: dispenser για την ευαίσθητη περιοχή)
ΒΡΕΦΙΚΗ-ΠΑΙΔΙΚΗ ΕΝΥΔΑΤΩΣΗ
-BADGER BABY OIL
www.badgerbalm.com (http://www.badgerbalm.com)
-ΛΑΔΑΚΙ ΚΑΛΕΝΤΟΥΛΑΣ
www.rosmarino.gr (http://www.rosmarino.gr)
-ΛΑΔΑΚΙ ΧΑΜΟΜΗΛΙΟΥ
-ΛΑΔΑΚΙ AVOCADO (acocado oil)
-ΑΜΥΓΔΑΛΕΛΑΙΟ (almond oil)
(σχόλια: όλα τα λαδάκια να απλώνονται σε υγρό δέρμα)
-HUGO BABY OIL
-hazard score 0 -
-EΑRTH FRIENDLY BABY BODY LOTION
http://www.babykind.co.uk/gtskincare.htm
ΣΑΜΠΟΥΑΝ-ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ ΓΙΑ ΕΝΗΛΙΚΕΣ
- NEALS YARD REMEDIES (shampoo)
-hazard score 0-5 -
www.feelunique.com (http://www.feelunique.com/)
-PURE NUFF-STUFF (Shampoo)
-hazard score 1 -
www.theorganicbodycareshop.com (http://www.theorganicbodycareshop.com)
www.purenuffstuff.co.uk (http://www.purenuffstuff.co.uk)
(σχόλια: χωρίς άρωμα)
- PURE NUFF-STUFF SQUEACLY CLEAN BATH (Bath Wash)
-hazard score 1 -
(σχόλια: ωραίο άρωμα)
- HERBALIZ (Shampoo)
-hazard score 1 -
www.herbaliz.com (http://www.herbaliz.com)
- AUBREY ORGANICS (Shampoo)
-hazard score 2 -
- SANTE (Shampoo)
- SOAP NUTS SHAMPOO
https://store.naturoli.com/home.php?cat=298
ΣΑΠΟΥΝΙΑ ΣΕ ΣΤΕΡΕΗ ΜΟΡΦΗ (ΠΛΑΚΕΣ)
-ΣΑΠΟΥΝΙΑ ΑΠΟ ROSMARINO (Μπάνιο-Μαλλιά)
(σχόλια: για αφρό θέλει χρήση με σφουγγάρι)
- ΣΑΠΟΥΝΙΑ (natural soaps)
(σχόλια: απαλό δεν ξηραίνει την επιδερμίδα)
- DR BRONNERS MAGIC SOAPS
-hazard score 1-2 -
- PURE NUFF STUFF
-hazard score 0-3 -
- BLESSINGS
www.blessings.gr (http://www.blessings.gr)
(σχόλια: τα σαπούνια "για λούσιμο" κάνουν ικανοποιητικό αφρό)
ΣΑΠΟΥΝΙΑ ΧΕΡΙΩΝ ΣΕ ΥΓΡΗ ΜΟΡΦΗ (ΚΡΕΜΟΣΑΠΟΥΝΑ)
- DR BRONNERS
-hazard score 1-2 -
- PURE NUFF STUFF
-hazard score 0-3 -
- ECOVER
www.ecokosmos.com (http://www.ecokosmos.com)
www.ethicalsuperstore.com (http://www.ethicalsuperstore.com)
ΚΡΕΜΕΣ ΣΥΓΚΑΜΑΤΟΣ
-BADGER ORGANIC BABY BALM
-hazard score 1 -
-EARTH MAMA ANGEL BABY BOTTOM BALM FOR BABIES
-hazard score 0 -
-WELEDA CALENDULA BABY NAPPY CHANGE CREAM
(σχόλια: προληπτικά για το σύγκαμα )
-ΚΗΡΑΛΟΙΦΗ ΧΑΜΟΜΗΛΙΟΥ ΑΠΟ ROSMARINO
(σχόλια: προληπτικά για το σύγκαμα)
- ΒΑΛΣΑΜΕΛΑΙΟ (ΣΠΑΘΟΛΑΔΟ) ΑΠΟ ROSMARINO
(σχόλια: όταν υπάρχει σύγκαμα)
- VITAL TOUCH NATALIA (Baby Bottom Butter)
(σχόλια (http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29956): κρέμα σαν βούτυρο, με shea butter και χαμομήλι, για κοκκινίλες. Επειδή είναι πολύ ελαφρύ, δεν κάνει για σύγκαμα.)
- BABY BUM SALVE
www.wildrootbotanicals.com (http://www.wildrootbotanicals.com)
(σχόλια:για ευαίσθητα δέρματα και έντονες κοκκινίλες.)
- BUDCHEN CALENDULA OIL
- ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ+NΙΣΕΣΤΕ (άνθος αραβοσίτου/κορν φλαουρ)
(σχόλια:απλώνουμε πρώτα το ελαιόλαδο και μετά απο πάνω το νισεστέ)
- ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ+ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΡΓΙΛΟ
(σχόλια:διαλύουμε τον πράσινο άργιλο σε λίγο ελαιόλαδο)
ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ
www.ubershop.co.uk (http://www.ubershop.co.uk)
http://www.babykind.co.uk/wipes.htm
NATRACARE ORGANIC COTTON BABY WIPES
http://www.iherb.com/Baby-Wipes
ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΒΡΕΦΩΝ
BABY BOTTOM CLEANSER (wildroot)
www.etsy.com (http://www.etsy.com)
BABY BITS (μικρά σαπουνάκια)
http://www.babykind.co.uk/wipes.htm#babybits
ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΕΣ (ΧΩΡΙΣ ΦΘΟΡΙΟ-FLUORIDE FREE)
-LAVERA TOOTHPASTE (BASIC-NEUTRAL)
-hazard score 0-1 -
www.violey.com (http://www.violey.com)
www.amazon.co.uk (http://www.amazon.co.uk)
www.natural-alternative-products.co.uk (http://www.natural-alternative-products.co.uk)
www.eco-essentials.co.uk (http://www.eco-essentials.co.uk)
www.mybeautystore.de (http://www.mybeautystore.de)
www.naturpflege.de (http://www.naturpflege.de)
(σχόλια:υπάρχει μια άλλη σειρά της lavera που έχει φθόριο/fluoride-:!: προσοχή στην αγορά)
-LAVERA BABY TOOTHPASTE (STRAWBERRY-RASPBERRY)
-hazard score 0-1 -
www.natural-alternative-products.co.uk (http://www.natural-alternative-products.co.uk)
-HIMALAYA USA TOOTHPASTE
-MIESSENCE TOOTHPASTE
-hazard score 0 -
www.theremustbeabetterway.co.uk (http://www.theremustbeabetterway.co.uk)
(σχόλια: ωραία γεύση)
- WELEDA CALENDULA CHILDRENS TOOTHPASTE
-hazard score 1 -
(σχόλια: παιδική οδοντόκρεμα)
- OPTIMA CHILDRENS TOOTHPASTE
www.goodnessdirect.co.uk (http://www.goodnessdirect.co.uk)
- GREEN PEOPLE ORGANIC TOOTHPASTE
http://www.babykind.co.uk/greenpeopleorgminttoothpaste.htm
ΚΡΕΜΕΣ ΠΡΟΣΩΠΟΥ-ΜΑΤΙΩΝ
- NEALS YARD REMEDIES (Facial Cream)
-hazard score 0-5 -
- WELEDA ALMOND INTENSIVE CREAM (Facial Cream)
-hazard score 3 -
(σχολια: λίγο λιπαρή, ιδανική για ξηρές επιδερμίδες)
- WELEDA WILD ROSE INTENSIVE EYE (Eye Cream)
-hazard score 1 -
(σχόλια: πολύ καλή)
- BADGER BALM (EVOLVING BALM)
-hazard score 1 -
(σχόλια: αντιρυτιδική κρέμα ματιών -πολύ ενυδατική)
- DR HAUSCHKA
ΕΝΥΔΑΤΩΣΗ ΣΩΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΕΝΗΛΙΚΕΣ
- NYEALS YARD REMEDIES (Body)
-hazard score 0-5 -
-BADGER BALM (fresh citrus/vanilla/coconut body butter)
-hazard score 0 -
(σχόλια: ενυδάτωση σώματος)
www.badgerbalm.com (http://www.badgerbalm.com/)
(σχόλια: κρέμες χεριών)
-HUGO NATURALS (body butter)
-hazard score 0 -
- DR HAUSCHKA
STYLING ΜΑΛΛΙΩΝ
-LAVERA GEL (Hair Gel )
(σχόλια: gel μαλλιών)
-LAVERA SPRAY (Hair Spray )
(σχόλια: λακ μαλλιών)
-AUBREY GEL (Hair Gel )
http://www.iherb.com/Aubrey-Organics-Hair-Care#p=2&sr=1
-LAVERA MOUSSE (Hair Mousse )
(σχόλια: αφρός μαλλιών )
- LOGONA MAN STYLING GEL (Hair Gel )
ΒΑΦΕΣ ΜΑΛΛΙΩΝ
-ΧΕΝΑ
-SANTE
(σχόλια: δύσκολη εφαρμογή -καλύτερα να γίνει απο κομμώτρια)
ΜΑΚΙΓΙΑΖ
-THE ALL NATURALS FACE
http://theallnaturalface.com/gto/store/epp_index.asp
-ZOSIMOS (http://www.theallnaturalface.com-ZOSIMOS) BOTANICALS
-hazard score 0-2 -
www.zosimosbotanicals.com (http://www.zosimosbotanicals.com)
-MAIAS MINERALS
-hazard score 0-1 -
www.maiasminerals.com (http://www.maiasminerals.com)
-MIESSENCE (Make up)
-hazard score 0-2 -
-LAKSHMI AYUVERDA (Μολύβι ματιών)
(χρώμα:black sensitive)
ΑΠΟΣΜΗΤΙΚΑ
- CRYSTAL DEODORANT
www.theallnaturalface.com (http://www.theallnaturalface.com)
www.pharmacyline.gr (http://www.pharmacyline.gr)
www.macrovita.gr (http://www.macrovita.gr) (το έχει στις εικόνες στο "αποσμητικά σώματος")
- ROLL ON DEODORANT
-hazard score 0 -
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΥΓΙΕΙΝΗ
- ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ
ΛΙΣΤΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ
ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ ΡΟΥΧΩΝ
- SOAP NUTS
www.euexia.gr (http://www.euexia.gr)
www.ebuy-shops.gr (http://www.ebuy-shops.gr)
www.mybabycenter.gr (http://www.mybabycenter.gr)
www.homefood.gr (http://www.homefood.gr)
(σχόλια: βιολογικοί καρποί πλυσίματος 100% φυσικοί
με απολυμαντικές ιδιότητες,
σε χαμηλές θερμοκρασίες θέλουν πρώτα λίγο βράσιμο)
- ΥΓΡΟ ΡΟΥΧΩΝ
www.ebio.gr (http://www.ebio.gr)
www.theremustbeabetterway.co (http://www.theremustbeabetterway.co)
www.purenature24.com (http://www.purenature24.com)
www.gabi.gr (http://www.gabi.gr)
- ΣΚΟΝΗ ΡΟΥΧΩΝ
- ΥΓΡΟ ΓΙΑ ΜΑΛΛΙΝΑ ΡΟΥΧΑ
- ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ ΠΛΥΣΙΜΑΤΟΣ ΡΟΥΧΩΝ
- ΜΑΛΑΚΤΙΚΑ
(σχόλια: μαλακτικές μπάλες με μαγνητική δράση
που τοποθετούνται στο κάδο του πλυντηρίου)
ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΠΙΑΤΩΝ
- ΥΓΡΟ ΠΙΑΤΩΝ
(sonett και ecover)
- ΣΚΟΝΗ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
(sonett και ecover)
- ΑΛΑΤΙ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
(sonett)
- ΛΑΜΠΡΥΝΤΙΚΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
(σχόλια: η χρήση του λαμπρυντικού στο πλυντήριο πιάτων
θα μπορούσε να αντικαταταθεί με "λευκό ξύδι")
ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ
- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ-ΑΠΟΛΥΜΑΝΤΙΚΟ ΥΓΡΟ ΓΕΝ.ΧΡΗΣΗΣ
- ΑΠΟΛΥΜΑΝΤΙΚΟ SPRAY (ΕΠΙΦΑΝΕΙΩΝ-ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ)
(bentley organic for baby toy sanitizer)
www.mypure.co.uk (http://www.mypure.co.uk)
(spray out and about)
www.babykind.co.uk (http://www.babykind.co.uk)
- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ WC
(σχόλια: παπί για τη λεκάνη)
ΤΑΠΕΡ-ΠΑΓΟΥΡΙΑ-ΜΠΙΜΠΕΡΟ
ΠΑΓΟΥΡΙΑ ΕΞΟΔΟΥ
www.sigg-aluminium.co.uk (http://www.sigg-aluminium.co.uk)
www.littleacornstomightyoaks.co.uk (http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk)
www.amazon.com (http://www.amazon.com)
www.vupbaby.co.uk (http://www.vupbaby.co.uk)
ΜΠΙΜΠΕΡΟ
(σχόλια: γυάλινα μπιμπερό με προστατευτικό κάλυμα απο σιλικόνη
για αυθραστοποίηση)
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΚΟΥΠΑ
www.littleacornstomightyoaks co.uk (http://www.littleacornstomightyoaks co.uk)
(σχόλια: το γυάλινο μπιμπερό ταιριάζει με τις παρακάτω θηλές και μετατρέπεται σε εκπαιδευτική κούπα)
http://www.philips.co.uk/c/avent-acc...scf147_82/prd/ (http://www.philips.co.uk/c/avent-accessories/12m-plus-green-2-pack-scf147_82/prd/)

http://www.littleacornstomightyoaks....en%20Sippy.php (http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/Klean%20Kanteen%20Sippy.php)
(σχόλια: τα παγούρια Klean Kanteen με τα παρακάτω αξεσουάρ {αντάπτορας+θηλή}
μετατρέπονται σε εκπαιδευτική κούπα )
http://www.littleacornstomightyoaks....accesories.php (http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/sippy%20accesories.php)

http://www.vupbaby.co.uk/content/foo...-cup-pink-blue (http://www.vupbaby.co.uk/content/foogo-stainless-steel-sippy-cup-pink-blue)
ΤΑΠΕΡ
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/lunchbots.php (http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/lunchbots.php)
(σχόλια: τάπερ απο stainless steel 18/8 )
www.vupbaby.co.uk (http://www.vupbaby.co.uk/)
www.easylunchboxes.com (http://www.easylunchboxes.com/)
www.preserveproducts.com (http://www.preserveproducts.com)
ΠΑΙΔΙΚΑ ΠΙΑΤΑ ΚΛΠ
OΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ "ΣΥΝΤΑΓΕΣ" ΟΙΚΙΑΚΗΣ XΡΗΣΗΣ
- ΒΙΒΛΙΑ ΜΕ "ΣΥΝΤΑΓΕΣ" ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΩΝ
-Μαγειρική σόδα (διττανθρακική)
-Σόδα πλυσίματος
(σχόλια:στη κεντρική θήκη του απορρυπαντικού)
- ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ ΡΟΥΧΩΝ
-Λευκό ξύδι + αιθέριο έλαιο λεβάντας+tea tree oil
(σχόλια:στη θήκη του μαλακτικού)
- ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ
-Ξύδι
- ΑΙΘΕΡΙΑ ΕΛΑΙΑ ΓΙΑ ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ
-Αιθέριο έλαιο λεβάντας
http://www.babykind.co.uk/nappyessentials.htm#ttoil (http://www.babykind.co.uk/nappyessentials.htm#ttoil)
-Αιθέριο έλαιο τειόδεντρου (tea tree oil)
http://www.babykind.co.uk/nappyessentials.htm#ttoil (http://www.babykind.co.uk/nappyessentials.htm#ttoil)
-Βόρακας (ορυκτός)
βόρακα μπορούμε να βρούμε:
Μεγάλα φαρμακεία, Καλογερόπουλος-Πειραιά, Μανδραγόρας-Πειραιά
http://www.baldwins.co.uk/Gums-Balsams-And-Waxes/Gums/Baldwins-Borax-Powder/8733/400 (http://www.baldwins.co.uk/Gums-Balsams-And-Waxes/Gums/Baldwins-Borax-Powder/8733/400)
- ΑΠΟΣΚΛΗΡΥΝΤΙΚΟ ΑΛΑΤΩΝ
-Ξύδι
-Ξινό
- ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ
-Μαγειρική σόδα+Ξύδι
-Μαγειρική σόδα+Βόρακα(ορυκτό)+Ξύδι
- AΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
-4 κουταλιές μαγειρ.σόδα+4 κουταλιές βόρακα(ορυκτός)+1 κουταλιά χονδρό
θαλασσινό αλάτι
- ΣΚΟΡΟΑΠΩΘΗΤΙΚΟ
-Μαύρο πιπέρι
-Αποξηραμένη λεβάντα
(σχόλια:μια χούφτα σε τούλι)
- ΚΑΤΣΑΡΙΔΟΚΤΟΝΟ
-Βόρακας(ορυκτός)+Γύψος+Αλεύρι(ή ζάχαρη)
-Φύλλα δάφνης
- ΜΥΡΜΗΓΚΟΚΤΟΝΟ
-Ξύδι
-Τάλκ
-Πεικιν πάουντερ
- ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΨΕΙΡΑΣ
- www.quitnits.com (http://www.quitnits.com)
- coconut oil
- ελαιόλαδο
- ξύδι
- ρίγανη (ζωμός)
- οινόπνευμα
- soap nuts (soap-nuts shampoo (https://store.naturoli.com/home.php?cat=298))
- ηλεκτρικό χτενάκι (medisana lcs (http://www.pharmapoli.com/Product.php?PageId=530&ProductId=947&gclid=CKiF_fuP0qQCFVH-2Aod7XBfKA))
-αιθέρια έλαια (αραιωμένα σε σαμπουάν):
tea tree oil
λεβάντας
(σχόλια: ΠΡΟΣΟΧΗ στις ποσότητες των αιθέριων ελαίων στα παιδιά!!!
θέλει μισή ποσότητα ενηλίκων!!!:!:)
- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΦΟΥΡΝΟΥ
-Μαγειρική σόδα+Ξύδι
-Αμμωνία σε βραστό κατσαρολάκι μέσα στο φούρνο για 15΄ και μετά τρίψιμο.
- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΕΠΙΦΑΝΕΙΩΝ INOX
-Λαδάκι baby-oil
-Οδοντόκρεμα κλασσική, όχι gel (για σημάδια στα inox)
-Τρίψιμο με μισοτελειωμένη λεμονόφλουδα (για μυρωδιές και λεκέδες)

Μπαμπουράκι
23-05-11, 11:34
Kαλημέρα κορίτσια !

ήρθε η πρώτη μου παραγγελία απο iherb..
κάθε φορά που πάω ταχυδρομείο νομίζω πως μου κάνουν δώρο..
λες και δεν τα πληρώνω..
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

3 σαπούνια (έχω μανία με τα σαπούνια...) ένα μαύρο αφρικάνικο όλα τα λεφτά...
απίστευτη μυρωδιά..

για το fish oil λέει 1/2 teaspoonful κάθε μέρα.. για να είμαι σίγουρη.. αυτό
είναι το μικρό κουτάλι ή το μεγάλο ?
αχ μακάρι να του αρέσει..

μου αρέσει ο καφές.. αφεψήματα δεν τα αντέχω σε οποιαδήποτε μορφή..
αλλά η καφείνη με σκοτώνει... μάλλον η αυπνία που επιφέρει με σκοτώνει..
:-) καμιά ιδέα ? έχετε πιεί τίποτα βιολογικό να θυμίζει τουλάχιστον καφέ ?
ή έστω να συνηθίζετε ?
το ξέρω πως είναι άθλιοι όλοι οι ντεκαφεινέ...

Μπαμπουράκι
23-05-11, 11:37
Rosie εσύ το έχεις δοκιμάσει αυτό το coco oil ?
είναι πιο ελαφριά η μυρωδιά της καρύδας και απο του Μερκόλα ?

Μπαμπουράκι
23-05-11, 13:15
Έβαλα χέννα 2η φορά στα μαλλιά μου, αυτή τη φορά 3 ώρες !!!
Εξαιρετικό προιόν, γιατί έβαζα τόσα χρόνια τις χημικούρες ακόμα δεν έχω καταλάβει.
Δεν έχω πολλές, δεν κρύβονται εντελώς, είναι τζάμπα ανταύγειες !!!!
:-)))))

dari
23-05-11, 16:23
Καλησπέρα και απο μενα... καινούρια σε αυτό το θέμα αλλά το διαβάζω εδώ και κανένα μήνα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και κρατάω και σημειώσεις... κοντέυει να τελειώσει το τετράδιο!!!!

Παρέλαβα και εγώ την πρώτη μου παραγγελία από iherb (χρυσό το έχετε κάνει το καταστημα !!!) και πήρα και Badger Company, Evolving Body Balm, Lavender-Rose αλλά δεν θυμάμαι για τι πράγμα το είχα σημειώσει... απ ότι θυμάμαι η Rosie το είχε προτείνει και είχα την εντύπωση για τα μωρά αλλά είδα (αφού το παρέλαβα) οτι έγραφε πάνω για ρυτίδες και ραγάδες (???) και πρόσεξα οτι είναι Evolving Body Balm και όχι Evolving Baby Balm όπως μου είχε καρφωθεί .... θα μπορώ να το χρησιμοποιώ και στο μωρό λέτε ?

Υ.Γ. Φοβερή δουλειά με τις λίστες αλλά και γενικότερα με ολες τις συμβουλές. Ευχαριστώ πολύ που τα μοιράζεστε. Πραγματικά μπήκα σε έναν νέο, τελείως διαφορετικό κόσμο!!!

Μπαμπουράκι
23-05-11, 16:28
Καλώς ήρθες Dari !!!!

Rosie
23-05-11, 16:37
Rosie εσύ το έχεις δοκιμάσει αυτό το coco oil ?
είναι πιο ελαφριά η μυρωδιά της καρύδας και απο του Μερκόλα ?

Όχι, εμένα μ' αρέσει το κλασικό, δεν με χαλάει καθόλου η γεύση της καρύδας στο φαγητό γι' αυτό χρησιμοποιώ αυτό του Μερκόλα.

Rosie
23-05-11, 16:41
Παρέλαβα και εγώ την πρώτη μου παραγγελία από iherb (χρυσό το έχετε κάνει το καταστημα !!!) και πήρα και Badger Company, Evolving Body Balm, Lavender-Rose αλλά δεν θυμάμαι για τι πράγμα το είχα σημειώσει... απ ότι θυμάμαι η Rosie το είχε προτείνει και είχα την εντύπωση για τα μωρά αλλά είδα (αφού το παρέλαβα) οτι έγραφε πάνω για ρυτίδες και ραγάδες (???) και πρόσεξα οτι είναι Evolving Body Balm και όχι Evolving Baby Balm όπως μου είχε καρφωθεί .... θα μπορώ να το χρησιμοποιώ και στο μωρό λέτε ?

Eγώ το χρησιμοποιώ για τα μάτια, όπως άλλωστε γράφει και πάνω (under eye care).
Αλλά όλα τα balm της Βadger είναι κατάλληλα για μωράκια, μην ανησυχείς, απλά είναι κρίμα το πανάκριβο τριαντάφυλλο να πάει στον πωπό του μωρού! :lol:

ΥΓ. Η αδερφή μου που ζει σε μια πολύ κρύα πολιτεία της Αμερικής το βάζει σ' όλο της το πρόσωπο κάθε βράδυ.

Maggie
23-05-11, 16:48
πριν ένα μήνα είχα λιγούρες και ήθελα να κάνω ραβανί με ινδοκάρυδο. Δεν είχα όμως ινδοκάρυδο και έβαλα στο σιρόπι μια κουταλιά της σούπας από το λάδι καρύδας του mercola. Έγινε τέλειο!

fairy's mom
23-05-11, 16:50
A,ωραία!
Περιμένω να δοκιμάσω το coconut oil του Mercola
και θα έχω και αυτό υπόψη μου. ;-)

Κι εγώ το ίδιο. Με χαλάει η καρύδα στο ελληνικό κλασικό φαγητό, γι αυτό προσπαθώ να βάζω ελάχιστη ποσότητα στο τσιγάρισμα.

Σήμερα παρέλαβα κάποια του Μέρκολα και όχι με την σειρά που τα παρήγγειλα.

Πήρα και κάτι σοκολατάκια για δοκιμή και αν σας αρέσει η μάυρη σοκολάτα με το κακάο τότε τα συστήνω. Η μικρή πάντως όταν το δοκίμασε είπε...μμμ μαμα, μμμ! :p

Καλησπέρα και απο μενα... καινούρια σε αυτό το θέμα αλλά το διαβάζω εδώ και κανένα μήνα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και κρατάω και σημειώσεις... κοντέυει να τελειώσει το τετράδιο!!!!

πήρα και Badger Company, Evolving Body Balm, Lavender-Rose αλλά δεν θυμάμαι για τι πράγμα το είχα σημειώσει... απ ότι θυμάμαι η Rosie το είχε προτείνει και είχα την εντύπωση για τα μωρά αλλά είδα (αφού το παρέλαβα) οτι έγραφε πάνω για ρυτίδες και ραγάδες (???) και πρόσεξα οτι είναι Evolving Body Balm και όχι Evolving Baby Balm όπως μου είχε καρφωθεί .... θα μπορώ να το χρησιμοποιώ και στο μωρό λέτε ?

Καλως σε βρήκαμε dari :p

Αφού χάνεσαι, άσε τα τευτέρια και ξεκίνα τις σημειώσεις στον υπολογιστή. Θα τα βρίσκεις αμέσως αυτά που θέλεις.

Αυτό που πήρες http://www.iherb.com/Badger-Company-Evolving-Body-Balm-Lavender-Rose-2-oz-56-g/22284?at=0
το χρησιμοποιώ για το σώμα, ειδικά στην κοιλιά τώρα που είμαι εγκυος, στις φτέρνες και στα μάτια (γύρω γύρω όχι πάνω στο μάτι). Στο μωρό πάντως δεν θα το έβαζα, αφού ο κατασκευαστής δεν το συστήνει για μωρά.

Για τα μωρά μάλλον εννοείς αυτό
http://www.iherb.com/Badger-Company-Baby-Balm-Chamomile-Calendula-2-oz-56-g/18407?at=0
Το έχω πάρει για την περιοχή της πάνας και είναι καλό αλλά δεν κάνει απολύτως τπτ σε κοκκινίλες, τουλάχιστον όχι σε εμάς.

fairy's mom
23-05-11, 16:52
Αλλά όλα τα balm της Βadger είναι κατάλληλα για μωράκια, μην ανησυχείς,

Α δεν το ήξερα αυτό.

Rosie
23-05-11, 17:52
Can I use your products on my children?
Sure. We have received feedback from Moms, Dads and Grandparents that Badger products are safe and effective when used on even the littlest Badger’s skin irritations, cradle cap and diaper rash. Many people also use our Anti-Bug Balm, Sleep Balm and Bali Balm as natural alternatives for their children. As with all new products it is best to do a Skin Patch Test* (http://www.badgerbalm.com/t-faq.aspx#skin) prior to full usage to test for any skin allergies and if you have any questions please check with your doctor.

http://www.badgerbalm.com/t-faq.aspx

Rosie
23-05-11, 17:54
http://www.iherb.com/Badger-Company-Baby-Balm-Chamomile-Calendula-2-oz-56-g/18407?at=0
Το έχω πάρει για την περιοχή της πάνας και είναι καλό αλλά δεν κάνει απολύτως τπτ σε κοκκινίλες, τουλάχιστον όχι σε εμάς.

Εγώ δεν το αλλάζω με τίποτα, το χρησιμοποιώ από τότε που γεννήθηκε ο γιος μου!

dari
23-05-11, 19:03
Καλως σε βρήκαμε dari :p

Αφού χάνεσαι, άσε τα τευτέρια και ξεκίνα τις σημειώσεις στον υπολογιστή. Θα τα βρίσκεις αμέσως αυτά που θέλεις.

Αυτό που πήρες http://www.iherb.com/Badger-Company-Evolving-Body-Balm-Lavender-Rose-2-oz-56-g/22284?at=0
το χρησιμοποιώ για το σώμα, ειδικά στην κοιλιά τώρα που είμαι εγκυος, στις φτέρνες και στα μάτια (γύρω γύρω όχι πάνω στο μάτι). Στο μωρό πάντως δεν θα το έβαζα, αφού ο κατασκευαστής δεν το συστήνει για μωρά.

Βασικά, καλως σας βρήκα εγώ! ;) Έχεις δίκαιο... έχω μπλέξει τα μπούτια μου με τόσες σημιεώσεις σε τετράδια και link στα αγαπημένα...

Κρίμα για την κρέμα που ήταν και το πιο ακριβό που πήρα και έλεγα για τον μπέμπη μου.... αλλά με τόσες σελίδες διάβασμα τα μάτια μου είχαν γίνει κάπως έτσι :shock: και ήταν σίγουρο ότι κατι θα μπερδέψω....

εσύ τελικά σε ποια κρέμα για κοκκινίλες κατέληξες?

Οι άλλες μου επιλογές είναι το βαλσαμέλαιο και το http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby-Bottom-Balm-for-Babies-2-fl-oz-60-ml/21245?at=0

dari
23-05-11, 19:08
Eγώ το χρησιμοποιώ για τα μάτια, όπως άλλωστε γράφει και πάνω (under eye care).
Αλλά όλα τα balm της Βadger είναι κατάλληλα για μωράκια, μην ανησυχείς, απλά είναι κρίμα το πανάκριβο τριαντάφυλλο να πάει στον πωπό του μωρού! :lol:

ΥΓ. Η αδερφή μου που ζει σε μια πολύ κρύα πολιτεία της Αμερικής το βάζει σ' όλο της το πρόσωπο κάθε βράδυ.

Το δοκίμασα στο πρόσωπο και μου φάνηκε λίγο λιπαρό αλλά τώρα που το πήρα αναγκαστικά θα το βάζω κι εγώ πρόσωπο ....

Επισης θυμάμαι ότι είχες πάρει και κάποια αιθέρια απο iherb και παραγγειλα κι εγώ τα Aura Cacia... αυτά είχες πάρει? Δε μου έχουν έρθει ακόμα για να δω ποιότητα, λες να είναι καλά? τα βρήκα πολύ πιο οικονομικά από http://www.quinessence.com/ αλλά δε γνωρίζω καθόλου αυτή την εταιρεία... το αν δηλ είναι αξιόπιστα...

fairy's mom
23-05-11, 20:23
και σιρόπι σφενταμιού (http://www.iherb.com/Now-Foods-Healthy-Foods-Maple-Syrup-16-fl-oz-473-ml/13573?at=0&rcode=VIT205)είναι πολύ νόστιμα και υγιεινο...
Το συγκεκριμένο θέλω να το πάρω κι εγώ. Πού το χρησιμοποιείς?

Εγώ δεν το αλλάζω με τίποτα, το χρησιμοποιώ από τότε που γεννήθηκε ο γιος μου!
Σας κάνει για τις κοκκινίλες Rosie? Εμένα στις κοκκινίλες δεν κάνει τπτ δυστυχώς. :sad: Και μάλιστα έχω επιμείνει, με αποτέλεσμα να κοντέψει να γίνει σύγκαμα και μάλιστα σε έκταση.

Κρίμα για την κρέμα που ήταν και το πιο ακριβό που πήρα και έλεγα για τον μπέμπη μου.... αλλά με τόσες σελίδες διάβασμα τα μάτια μου είχαν γίνει κάπως έτσι :shock: και ήταν σίγουρο ότι κατι θα μπερδέψω....

Οι άλλες μου επιλογές είναι το βαλσαμέλαιο και το http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby-Bottom-Balm-for-Babies-2-fl-oz-60-ml/21245?at=0
Αν δεν σου αρέσει για σένα μπορείς να την βάζεις στον μωρό. Αφού είπε ο Rosie ότι είναι οκ.

Εγώ καθημερινά δεν βάζω κρέμα καθόλου, εκτός από 1-2 αλλαγματα στην μέρα. Στο κοκκίνισμα βάζω της Weleda. Συνήθως με την μία φορά περνάει, άντε να χρειαστεί και 2η. Αλλά στο νέο μωρό που θα χρησιμοποιώ υφασμάτινες πάνες, απαγορευεται η χρήση κρέμας, οπότε λέω να πάρω αυτήν που είπες της Earth mama. Έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές και εδώ μέσα και από το Iherb.

Βαλσαμέλαιο έχω, αλλά δεν έχω βάλει ποτέ στο παιδί. Δεν ξέρω γιατί. Το χρησιμοποιώ για άλλες χρήσεις (γδαρσίματα, καψίματα κλπ)

Rosie
23-05-11, 21:28
Το συγκεκριμένο θέλω να το πάρω κι εγώ. Πού το χρησιμοποιείς?

Πάρε αυτό καλύτερα, είναι σε γυάλινη συσκευασία και από τα καλύτερα στην αμερικάνικη αγορά:
http://www.iherb.com/Coombs-Family-Farms-Organic-Maple-Syrup-12-fl-oz-354-ml/32485?at=0

Σας κάνει για τις κοκκινίλες Rosie? Εμένα στις κοκκινίλες δεν κάνει τπτ δυστυχώς. :sad: Και μάλιστα έχω επιμείνει, με αποτέλεσμα να κοντέψει να γίνει σύγκαμα και μάλιστα σε έκταση.

Μήπως οι δικές σας κοκκινίλες οφείλονται σε αλλεργία γι' αυτό δεν κάνει τίποτα το baby balm?
Εγώ κρέμα για σύγκαμα πολύ σπάνια χρησιμοποιώ να σκεφτείς.

Εγώ καθημερινά δεν βάζω κρέμα καθόλου, εκτός από 1-2 αλλαγματα στην μέρα. Στο κοκκίνισμα βάζω της Weleda. Συνήθως με την μία φορά περνάει, άντε να χρειαστεί και 2η. Αλλά στο νέο μωρό που θα χρησιμοποιώ υφασμάτινες πάνες, απαγορευεται η χρήση κρέμας, οπότε λέω να πάρω αυτήν που είπες της Earth mama. Έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές και εδώ μέσα και από το Iherb.

Αυτό ισχύει κυρίως για τα συνθετικά υφάσματα τύπου φλις, με το βαμβάκι και το μπάμπου δεν θα έχεις πρόβλημα.

Rosie
23-05-11, 21:29
Επισης θυμάμαι ότι είχες πάρει και κάποια αιθέρια απο iherb και παραγγειλα κι εγώ τα Aura Cacia... αυτά είχες πάρει? Δε μου έχουν έρθει ακόμα για να δω ποιότητα, λες να είναι καλά? τα βρήκα πολύ πιο οικονομικά από http://www.quinessence.com/ αλλά δε γνωρίζω καθόλου αυτή την εταιρεία... το αν δηλ είναι αξιόπιστα...

Αν είναι για να τα καίω για αρωματισμό χώρου παίρνω τα πιο φθηνά.
Για προσωπική χρήση, πχ ΤΤΟ για το πρόσωπο, παίρνω βιολογικά, συνήθως της Now Foods.

kikileuteris
23-05-11, 23:28
Κόρες θυμήστε μου λίγο, αντιηλιακό της badger για μωρά ποιο?

my_Kelly
24-05-11, 07:36
Προφανώς κάπου θα το έχετε γράψει, αλλά δεν είμαι καλή στα ψαξίματα...:rolleyes:

Ποιο αντικουνουπικό προτείνετε για τα μωρά? Δλδ από αυτά που του αλείφουμε και γλιτώνουν τα τσιμπήματα, αυτά εννοώ. Επίσης φαντάζομαι πως οι ταμπλέτες για τα κουνούπια δεν είναι ό,τι καλύτερο. Υπάρχει κάποια πιο ακίνδυνη πρόταση?

kikileuteris
24-05-11, 08:26
Προφανώς κάπου θα το έχετε γράψει, αλλά δεν είμαι καλή στα ψαξίματα...:rolleyes:

Ποιο αντικουνουπικό προτείνετε για τα μωρά? Δλδ από αυτά που του αλείφουμε και γλιτώνουν τα τσιμπήματα, αυτά εννοώ. Επίσης φαντάζομαι πως οι ταμπλέτες για τα κουνούπια δεν είναι ό,τι καλύτερο. Υπάρχει κάποια πιο ακίνδυνη πρόταση?

Λευκή, από iherb το αντιηλιακό της badger είναι και αντικουνουπικό!

soevan07
24-05-11, 09:25

Kαλημέρα και απο εμένα!

Χθες παρήγγειλα κι εγώ κρέμα για το σύγκαμα
(για το νέο μέλος που αναμένουμε ;))

και πήρα αυτή της earth mama angel baby
γιατί βασίστηκα σε αυτό το post
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1814874&postcount=3192

Στο μεταξύ για τις πολλές κοκκινίλες
θα έχω και καβάτζα την λύση
με τον άργιλο+ελαιόλαδο
το νισεστέ+ελαιόλαδο
όπως επίσης και το βαλσαμόλαδο(σπαθόλαδο)

Στην κόρη μου που φοράει πάνα μόνο το βράδυ
της βάζω την κηραλοιφή χαμομηλιού απο το rosmarιno

είναι όμως ελαφριά
αλλά εμάς δεν μας πειράζει γιατί είναι
για λίγες ώρες μόνο. :wink:

Rosie
24-05-11, 10:08
Βρε κορίτσια αυτή της Earth Mama την έχω κι εγώ αλλά δεν κάνει για σύγκαμμα μια και δεν έχει Zinc Oxide για να δημιουργεί barrier (μετάφραση; ) να προστατεύεται το μωρό από την υγρασία όταν είναι κόκκινο πολύ.
Είναι ένα απλό balm, το ίδιο περίπου με το Badger και του Ροζμαρίνο μόνο που περιέχει πιο πολλά βότανα.

soevan07
24-05-11, 11:00
Βρε κορίτσια αυτή της Earth Mama την έχω κι εγώ αλλά δεν κάνει για σύγκαμμα μια και δεν έχει Zinc Oxide για να δημιουργεί barrier (μετάφραση; ) να προστατεύεται το μωρό από την υγρασία όταν είναι κόκκινο πολύ.
Είναι ένα απλό balm, το ίδιο περίπου με το Badger και του Ροζμαρίνο μόνο που περιέχει πιο πολλά βότανα.

Για το πολύ σύγκαμα τότε πoιό προτείνεις εσύ;
(πέρα απο τα home made -αργιλος,νισεστε κλπ)

Access
24-05-11, 12:41
Κόρες θυμήστε μου λίγο, αντιηλιακό της badger για μωρά ποιο?
εγώ παίρνω αυτό http://www.iherb.com/W-S-Badger-Company-SPF-30-Sunscreen-2-9-fl-oz-87-ml/18382?at=0 αλλά έπεσε περονόσπορος χθές αν δεν κάνω λάθος ήταν σε στοκ ή μπορείς να πάρεις αυτό αλλά δεν έχω καταλάβει την διαφορά http://www.iherb.com/Badger-Company-SPF-30-Sunscreen-Unscented-2-9-fl-oz-87-ml/23746?at=0

φέτος περιμένω να δοκιμάσω αυτό ελπίζω να βγεί γρήγορα ξανά σε στοκ
http://www.iherb.com/Badger-Company-Organic-Anti-Bug-Shake-Spray-4-fl-oz-118-3-ml/34626?at=0
πέρσι είχα πάρει αυτό http://www.iherb.com/W-S-Badger-Company-Anti-Bug-Balm-1-5-oz-42-g/18389?at=0 καλό ήταν έκανε δουλειά στην μικρή και σε εμάς, είναι ρολ ον, όμως αν σου ξέφευγε ένα σημείο εκεί σε τσιμπούσαν τα άτιμα :lol::lol: οπότε περιμένω το σπρει :D:D

dari
24-05-11, 12:44
Για το πολύ σύγκαμα τότε πoιό προτείνεις εσύ;
(πέρα απο τα home made -αργιλος,νισεστε κλπ)

Κάτι που νομίζω ότι έχει ξαναειπωθεί κι εδώ (αλλά μετά από τόσες σελίδες το χέρι μου στη φωτιά δεν το βάζω...) πολύ καλό είναι το μητρικό γάλα...

Εγώ τελικά μάλλον το σπαθόλαδο θα πάρω μιας και καλοκαίρι έρχεται όλο και κάτι θα μας τσιμπήσει οπότε να το έχω για όλες τις χρήσεις... και μιας και έκανα πατάτα με το balm που πήρα αντί του μωρού για μένα, θα αρκεστώ στο γαλατάκι μου... και δωρεάν και πάντα διαθέσιμο ;)

dari
24-05-11, 12:48
φέτος περιμένω να δοκιμάσω αυτό ελπίζω να βγεί γρήγορα ξανά σε στοκ
http://www.iherb.com/Badger-Company-Organic-Anti-Bug-Shake-Spray-4-fl-oz-118-3-ml/34626?at=0
πέρσι είχα πάρει αυτό http://www.iherb.com/W-S-Badger-Company-Anti-Bug-Balm-1-5-oz-42-g/18389?at=0 καλό ήταν έκανε δουλειά στην μικρή και σε εμάς, είναι ρολ ον, όμως αν σου ξέφευγε ένα σημείο εκεί σε τσιμπούσαν τα άτιμα :lol::lol: οπότε περιμένω το σπρει :D:D

και εγώ το ρολ ον πήρα για φέτος... όταν δοκιμάσεις το σπρει πες μας εντυπώσεις...;)

soevan07
25-05-11, 10:00
Κάτι που νομίζω ότι έχει ξαναειπωθεί κι εδώ (αλλά μετά από τόσες σελίδες το χέρι μου στη φωτιά δεν το βάζω...) πολύ καλό είναι το μητρικό γάλα...

θα αρκεστώ στο γαλατάκι μου... και δωρεάν και πάντα διαθέσιμο ;)

Ομολογώ οτι δεν το ήξερα αυτό
αν και λογικό μου ακούγεται

γιατί και για τις πληγωμένες θηλές
λένε να τις αλείφεις με μητρικό γάλα.

Ηθελα όμως να έχω και κάποιο προϊόν του εμπορίου....

Rosie, θύμησέ μου εσύ ποιό προτείνεις!....

Σίγουρα θα μας το έχεις ξαναπεί
αλλά δεν το θυμάμαι μέσα στα τόσα.........

Ποιό προϊόν περιέχει Zinc Oxide για να δημιουργεί barrier;;;;

Θέλω να το παραγγείλω ΑΜΕΣΑ
(έχω αρχίσει να αγχώνομαι με τις ετοιμασίες του νεογέννητου :mrgreen:)

Rosie
25-05-11, 10:07
Η Weleda έχει zinc oxide όπως και σχεδόν όλες οι κρέμες για το σύγκαμα, γι' αυτό "ασπρίζουν" το δερματάκι του μωρού.
Το γαλατάκι πάντως δεν έκανε τίποτα στην κόρη μου όταν συγκαιγότανε :(

soevan07
25-05-11, 10:12
Η Weleda έχει zinc oxide όπως και σχεδόν όλες οι κρέμες για το σύγκαμα, γι' αυτό "ασπρίζουν" το δερματάκι του μωρού.
Το γαλατάκι πάντως δεν έκανε τίποτα στην κόρη μου όταν συγκαιγότανε :(

;) Thank you!!!

soevan07
25-05-11, 12:04
Κόλλησα......:?

Αυτές οι 2 κρέμες είναι ίδιες;;
Είναι και οι 2 για το σύγκαμα;;;;; :confused:

weleda calendula baby nappy change cream (http://www.bce-europe.com/index.php?stoken=3F382358&force_sid=&lang=1&cl=search&searchparam=WELEDA+CALENDULA+BABY+NAPPY+CHANGE+CREAM&searchmanufacturer)
weleda calendula baby cream (http://www.iherb.com/Weleda-Calendula-Baby-Cream-2-6-oz-74-g/6819?at=0)

sofaki1978
25-05-11, 12:10
Κόλλησα......:?

Αυτές οι 2 κρέμες είναι ίδιες;;
Είναι και οι 2 για το σύγκαμα;;;;; :confused:

weleda calendula baby nappy change cream (http://www.bce-europe.com/index.php?stoken=3F382358&force_sid=&lang=1&cl=search&searchparam=WELEDA+CALENDULA+BABY+NAPPY+CHANGE+CREAM&searchmanufacturer)
weleda calendula baby cream (http://www.iherb.com/Weleda-Calendula-Baby-Cream-2-6-oz-74-g/6819?at=0)

στο bce η κρεμα συγκαματος ειναι αυτη που εβαλες στο λινκ,στο Iherb ειναι αυτη

http://www.iherb.com/Weleda-Baby-Calendula-Diaper-Care-2-8-oz-81-g/9981?at=0

αυτη στο λινκ του Iherb ειναι ενυδατικη.παρε ομως και την earth mama!!!!!θα με θυμηθεις!!!!ειναι τελειααααααα!!!!

soevan07
25-05-11, 12:25
στο bce η κρεμα συγκαματος ειναι αυτη που εβαλες στο λινκ,στο Iherb ειναι αυτη

http://www.iherb.com/Weleda-Baby-Calendula-Diaper-Care-2-8-oz-81-g/9981?at=0

αυτη στο λινκ του Iherb ειναι ενυδατικη.παρε ομως και την earth mama!!!!!θα με θυμηθεις!!!!ειναι τελειααααααα!!!!

Α,ωραία ευχαριστώ!
Θα την πάρω και την earth mama.

Εχω βάλει ως παραγγελία να με ειδοποιήσουν
γιατί........έπεσε περονόσπορος !! :lol: (οut of stock!!!)

Μπαμπουράκι
25-05-11, 13:11
http://miastala.blogspot.com/2011/05/agenda-21.html

σχόλια ?

soevan07
25-05-11, 13:59

σχόλια ?

ΟΥΔΕΝ!! :?

soevan07
25-05-11, 14:07
Θηλάζουσες μητερούλες τα φώτα σας:

Είχατε βάλει τίποτα στο στήθος σας (στις θηλές)
κατά το τέλος της εγκυμοσύνης σας
ως "προετοιμασία" για τον θηλασμό;

Η μαία θυμάμαι στον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης της κόρης μου,
μου είχε πει να έβαζα στις θηλές κάθε μέρα
την Purelan (http://www.eco-bebetto.gr/product_info.php?currency=GBP&cPath=22_25&products_id=32&language=gr)

Clelia
25-05-11, 14:22
Σοφάκι μου, προσωπικά δεν έβαλα κάτι. Μετά τον τοκετό και επειδή το μπεμπέ ήταν 24 ώρες παρακολούθηση, έκανα ασκήσεις: κάθε 3 ώρες περίπου πίεζα λίγο το στήθος να βγάλει 1 σταγονίτσα πρωτόγαλα. Για να κινητοποιηθεί.
Εσύ όμως ΜΗΝ πειράζεις το βυζάκι πριν γεννήσεις, ΟΥΤΕ να δοκιμάσεις αν το θήλαστρό σου (αν έχεις) λειτουργεί. Πριν τον τοκετο, τσούκου!

Maggie
25-05-11, 14:40
Θηλάζουσες μητερούλες τα φώτα σας:

Είχατε βάλει τίποτα στο στήθος σας (στις θηλές)
κατά το τέλος της εγκυμοσύνης σας
ως "προετοιμασία" για τον θηλασμό;

Η μαία θυμάμαι στον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης της κόρης μου,
μου είχε πει να έβαζα στις θηλές κάθε μέρα
την purelan (http://www.pharmacy4u.gr/product_info.php?products_id=9702)
όχι, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα για να τις προετοιμάσεις. Για μετά, αν πληγωθούν οι θηλές (που αν τοποθετεις σωστά το μωρό δεν πρόκειται να γίνει) μπορείς να φτιάξεις σπιτική κηραλοιφή, με βιολογικά υλικά. Κάπου έχει βάλει μια συνταγή η Αγλαΐα. Πάντως και η purelan δεν είναι κακή, και το σημαντικότερο δεν χρειάζεται ξέβγαλμα (όπως και η κηραλοιφή). Δεν κάνεις μια βόλτα στην ενότητα του θηλασμού;

Rosie
25-05-11, 14:50
Βιταμίνη Ε μου είχε πει εμένα η γυναικολόγος μου για τις πληγωμένες θηλές, πολύ πιο αποτελεσματική από την κηραλοιφή. Άσε που δεν εμπιστεύομαι προσωπικά την ποιότητα του οποιοδήποτε κεριού...
Έχει το iherb σταγονίτσες της Carlson's αλλά μπορείς να πάρεις από οποιοδήποτε φαρμακείο κάψουλες της Eviol.

ΥΓ. Πού θα γεννήσεις; Αν είναι στο Μητέρα θα σου έχουνε στο βαλιτσάκι λανολίνη (Lansinoh) οπότε μην αγοράσεις. Εμένα δεν μου χρειάστηκε στην κόρη μου και τη χρησιμοποιούσα όλο το χειμώνα στις σκασμένες φτέρνες, δεν χρειάστηκα καθόλου πεντικούρ! :lol:

amande
25-05-11, 15:02

σχόλια ?
:???::???:

soevan07
25-05-11, 22:04
Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας.

Η αλήθεια είναι οτι την είχα κάνει τότε την "προετοιμασία" αυτή
έβαζα δηλαδή την Purelan για 1,5 μήνα πριν γεννήσω.

Δεν ξέρω εαν με βοηθησε πραγματικά
γιατί τον πρώτο καιρό είχα αναγκαστεί να βάλω θήλαστρο
επειδή η μικρή δυσκολευόταν με το θήλασμα.

Η αλήθεια είναι οτι με τόση χρήση θήλαστρου
περίμενα να πληγωνόντουσαν οι θηλές μου

αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά
και μετά απο 15 ημέρες που η μικρή πήρε τα απάνω της
άρχισε να θηλάζει κανονικά.

ΥΓ: Να κάτσω να τσεκάρω τα συστατικά της Purelan
ή θα μου ρθει το εγκεφαλικό?????
Λεει οτι περιέχει 100% καθαρή λανολίνη......

Clelia
25-05-11, 22:35
Σοφάκι μου να ξέρεις πως αν έχεις καλό θήλαστρο, ούτε θα πονάς, ούτε θα σου πληγώσει τις θηλές. Σε αντίθετη περίπτωση, είτε δεν το χρησιμοποιείς σωστά, είτε είναι μάπα το θήλαστρο. Άρα είχες καλό θήλαστρο!
Να πάρεις 2 ζευγαράκια θηλές σιλικόνης αν το κοριτσάκι σου σε πληγώσει στην αρχή! Μην περιμένεις να ματώσουν (φτου φτου μακριά από εμάς!) για να κινητοποιηθείς

Natly
25-05-11, 22:57
Κορίτσια μου θέλω να πάρω αντηλιακό (για εμένα) αλλά να μυρίζει και ωραία!:p
Τι μου προτείνετε (κατά προτίμηση από το i-herb?)

Rosie
25-05-11, 23:06
Κορίτσια μου θέλω να πάρω αντηλιακό (για εμένα) αλλά να μυρίζει και ωραία!:p
Τι μου προτείνετε (κατά προτίμηση από το i-herb?)

Δοκίμασε αυτά της Aubrey Organic's, πρέπει να είναι πολύ καλά γιατί πιο παλιά τα πουλούσε και ο Mercola, πριν βγάλει τη δική του σειρά.
Έχει και για παιδάκια.

Εγώ σκέφτομαι να πάρω την υδατική αυτή με την Αλόη για μετά τον ήλιο και για εγκαύματα.
Τα περασμένα καλοκαίρια έπαιρνα αυτή της Weleda αλλά της Aubrey's μου φαίνεται πιο αγνή.

Rosie
25-05-11, 23:12
Μόλις τώρα πρόσεξα ότι η καινούργια σειρά αντηλιακών της Aubrey's (Natural Sun) έχει και πολύ χαμηλό hazard score, 1!

http://www.ewg.org/skindeep/search.php?query=Aubrey+Organics+natural+sun

Ίσως πάρω αυτό για τα παιδιά τότε μπας και απλώνεται πιο εύκολα από το Badger...

ania
25-05-11, 23:15
Σοφάκι εγώ είχα πάρει αυτη http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby-Natural-Nipple-Butter-2-fl-oz-60-ml/21358?at=0, την έβαζα στην αρχή που το μωρό μέχρι να πιάσει σωστά όσο να ναι μου είχε πληγώσει λίγο τις θηλές , είναι πολύ καλή. Την χρησιμοποιούσα κ για να κάνω μασαζάκι στο στήθος όταν ήθελα να βγάλω με το θήλαστρο για αποσυμφόρηση.

Παρεμπιπτόντως είχα παρει κ αυτό http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby-New-Mama-Bottom-Spray-4-fl-oz-120-ml/28284?at=0αλλα δεν έκανε τίποτα ...

Natly
25-05-11, 23:56
Ευχαριστώ Rosie!:D

DIONI
26-05-11, 00:22
Ξέρετε πότε έχει ο Μercola δωρεάν μεταφορικά?

DIONI
26-05-11, 01:14
Ρίξτε μια ματιά σε αυτή την εταιρία
http://www.lovingnaturals.com

marsolan
26-05-11, 01:40
Kαλημέρα και απο εμένα!

Χθες παρήγγειλα κι εγώ κρέμα για το σύγκαμα
(για το νέο μέλος που αναμένουμε ;))

και πήρα αυτή της earth mama angel baby
γιατί βασίστηκα σε αυτό το post
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1814874&postcount=3192

Στο μεταξύ για τις πολλές κοκκινίλες
θα έχω και καβάτζα την λύση
με τον άργιλο+ελαιόλαδο
το νισεστέ+ελαιόλαδο
όπως επίσης και το βαλσαμόλαδο(σπαθόλαδο)

Στην κόρη μου που φοράει πάνα μόνο το βράδυ
της βάζω την κηραλοιφή χαμομηλιού απο το rosmarιno

είναι όμως ελαφριά
αλλά εμάς δεν μας πειράζει γιατί είναι
για λίγες ώρες μόνο. :wink:

Σοφακι...
εγω στην κορη μου...εβαλα και βαζω(πλεον πιο αραια) μονο ελαιολαδο και βιολογικο αβοκαντελαιο απο το iherb...Τιποτε αλλο,και πιστεψε με δεν χρειαστηκε καν να βαλω νισεστε ή αργιλο ποτε...
Η μικρη δεν εκανε καν κοκκινιλες και μια φορα μονο που την ειχε η γιαγια της και δεν την πηρε χαμπαρι οτι ειχε λερωθει κι εμεινε καμποση ωρα με την λερωμενη πανα κοκκινησε λιγο πιο εντονα και μολις εβαλα πιο σταθερα λαδακι μπολικο...το παιδι επανηλθε στο αφρατο δερματακι του σχεδον αμεσως...

marsolan
26-05-11, 01:49
Ααααααα...να προσθεσω..
εχετε δει αυτην την συσκευουλα του dettol που λειτουργει με μπαταρια και βαζεις το υγροσαπουνο και μολις βαλεις απο κατω το χερι αφηνει συγκεκριμενη ποσοτητα σαπουνι...

ε...εγω την πηρα και μολις τελειωσε το dettol ανοιξα το καπακι και μεσα εβαλα ενα βιολογικο hand and face soap της jason natural και μια χαρα κανει την δουλεια του...

αν σας αρεσει λοιπον η συσκευη και την θελετε να ξερετε οτι δεν χρειαζεται να αγοραζετε dettol ντε και καλα....αλλα να βαζετε οποιο υγροσαπουνο θελετε!!!

soevan07
26-05-11, 09:58
ΥΓ. Πού θα γεννήσεις; Αν είναι στο Μητέρα θα σου έχουνε στο βαλιτσάκι λανολίνη (Lansinoh) οπότε μην αγοράσεις. Εμένα δεν μου χρειάστηκε στην κόρη μου και τη χρησιμοποιούσα όλο το χειμώνα στις σκασμένες φτέρνες, δεν χρειάστηκα καθόλου πεντικούρ! :lol:

Θα γεννήσω στο Ρεα.
Εσύ δηλαδή εαν χρειαζόταν θα την χρησιμοποιούσες την λανολίνη;

Σοφάκι μου να ξέρεις πως αν έχεις καλό θήλαστρο, ούτε θα πονάς, ούτε θα σου πληγώσει τις θηλές. Σε αντίθετη περίπτωση, είτε δεν το χρησιμοποιείς σωστά, είτε είναι μάπα το θήλαστρο. Άρα είχες καλό θήλαστρο!
Να πάρεις 2 ζευγαράκια θηλές σιλικόνης αν το κοριτσάκι σου σε πληγώσει στην αρχή! Μην περιμένεις να ματώσουν (φτου φτου μακριά από εμάς!) για να κινητοποιηθείς

Ναι όντως ήταν καλό θήλαστρο....
Είχα πάρει αυτό της Ameda (http://www.ananiadis-medical.gr/ameda/index.php?option=com_content&view=article&id=70&Itemid=78&lang=el) (ηλεκτρονικό)
που το είχαν και στο Ιασώ τότε.

Σοφάκι εγώ είχα πάρει αυτη http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby-Natural-Nipple-Butter-2-fl-oz-60-ml/21358?at=0, την έβαζα στην αρχή που το μωρό μέχρι να πιάσει σωστά όσο να ναι μου είχε πληγώσει λίγο τις θηλές , είναι πολύ καλή. Την χρησιμοποιούσα κ για να κάνω μασαζάκι στο στήθος όταν ήθελα να βγάλω με το θήλαστρο για αποσυμφόρηση.

Παρεμπιπτόντως είχα παρει κ αυτό http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby-New-Mama-Bottom-Spray-4-fl-oz-120-ml/28284?at=0αλλα δεν έκανε τίποτα ...

Ευχαριστώ.

Ξέρετε πότε έχει ο Μercola δωρεάν μεταφορικά?

Μαϊο και Νοέμβριο

soevan07
26-05-11, 10:01
Σοφακι...
εγω στην κορη μου...εβαλα και βαζω(πλεον πιο αραια) μονο ελαιολαδο και βιολογικο αβοκαντελαιο απο το iherb...Τιποτε αλλο,και πιστεψε με δεν χρειαστηκε καν να βαλω νισεστε ή αργιλο ποτε...
Η μικρη δεν εκανε καν κοκκινιλες και μια φορα μονο που την ειχε η γιαγια της και δεν την πηρε χαμπαρι οτι ειχε λερωθει κι εμεινε καμποση ωρα με την λερωμενη πανα κοκκινησε λιγο πιο εντονα και μολις εβαλα πιο σταθερα λαδακι μπολικο...το παιδι επανηλθε στο αφρατο δερματακι του σχεδον αμεσως...

Θα τα δοκιμάσω όλα! :p
Απο ό,τι κατάλαβα εξαρτάται στον πωπό του μωρού
για το ποιό κάνει καλύτερη δουλειά! :grin:

Rosie
26-05-11, 10:10
Εσύ δηλαδή εαν χρειαζόταν θα την χρησιμοποιούσες την λανολίνη;

Ναι, είναι εντελώς φυσική!
Ο ομοιοπαθητικός παιδίατρος μου την πρότεινε και για τον πωπό της κόρης μου γιατί όταν ήτανε πολύ μικρούλα είχε λίγο σκασμένο δερματάκι.

Ναι όντως ήταν καλό θήλαστρο....
Είχα πάρει αυτό της Ameda (http://www.ananiadis-medical.gr/ameda/index.php?option=com_content&view=article&id=70&Itemid=78&lang=el) (ηλεκτρονικό)
που το είχαν και στο Ιασώ τότε.

Ναι είναι πολύ καλά, το χρησιμοποιούσα κι εγώ στο Μητέρα.
Ενώ με το Medela που έχω στο σπίτι έβαζα πάντα βιταμινή Ε μετά για να μην πληγωθεί το στήθος.

Χα χα, ακριβώς!

soevan07
26-05-11, 10:28
Ναι, είναι εντελώς φυσική!
Ο ομοιοπαθητικός παιδίατρος μου την πρότεινε και για τον πωπό της κόρης μου γιατί όταν ήτανε πολύ μικρούλα είχε λίγο σκασμένο δερματάκι.

Α! Δεν το ήξερα.....
Οπότε θα μπορούσε να κάνει και για άλλες χρήσεις!

Τhanks!

Maggie
26-05-11, 10:54
η λανολίνη είναι λίπος προβάτου, και μπορείς να θηλάσεις χωρίς να πλύνεις το στήθος

Rosie
26-05-11, 11:02
Όταν έβγαλε τα πρώτα του δοντάκια ο γιος μου με δάγκωσε μια φορά τόσο δυνατά πάνω στη θηλή που έκλαιγα από τον πόνο και μου δημιουργήθηκε και μια άσχημη πληγή.
Δοκίμασα τα πάντα και τελικά αυτό που έκανε το θαύμα του άμεσα ήτανε μια σταγονίτσα από άθερμο μέλι, μια και το μέλι έχει αντιμικροβιακές και επουλωτικές ιδιότητες (σ' άλλες χώρες βάζουνε Manuka honey πάνω σε δύσκολες καισαρικές τομές).
Και η κόρη μου με δάγκωσε μια φορά αλλά όχι τόσο άσχημα έτσι πέρασε με λίγες σταγονίτσες από βαλσαμόλαδο.
Λανολίνες, κηραλοιφές, βιταμίνες κτλ δεν μου έκαναν τίποτα και στις δυο περιπτώσεις :???:

Access
26-05-11, 12:08
Α! Δεν το ήξερα.....
Οπότε θα μπορούσε να είναι και για άλλες χρήσεις!

Τhanks!
κάνει και για τα σκασμένα χέρια ή πόδια:wink::wink: και εγώ στις αρχές όταν η μικρή είχε πληγώσει το στήθος αυτή έβαζα βέβαια η πληγή δεν ήταν άσχημη και επουλώθηκε σε καμιά εβδομάδα. Καλλίτερο επίσης είναι και το γάλα σου, το αφήνεις επάνω στο στήθος και κυκλοφορείς γενικά νεκλιζέ για να αερίζεται όσο περισσότερο μπορείς (είτε χρησιμοποιείς την κρέμα είτε το γάλα)

Θα τα δοκιμάσω όλα! :razz:

και από το είδος το συγκάματος από ότι κατάλαβα τελικά, γιατί μπορεί να είναι και από αλλεργία, στην δική μας περίπτωση τουλάχιστον έπρεπε να χρησιμοποιήσουμε τα συμβατικά για λίγες μέρες για να δούμε προκοπή :?:?

Maggie
26-05-11, 12:38
Καλλίτερο επίσης είναι και το γάλα σου, το αφήνεις επάνω στο στήθος και κυκλοφορείς γενικά νεκλιζέ για να αερίζεται όσο περισσότερο μπορείς (είτε χρησιμοποιείς την κρέμα είτε το γάλα)

μην ξεχνάς να κλείνεις τις κουρτίνες! Αλλιώς θα γίνεις η χαρά του γείτονα :lol:
(χωρίς πλάκα, το τόπλες βοηθάει)

Access
26-05-11, 13:04
:lol::lol::lol: αυτό ξανα πέστο λίγο το άγχος του πρώτου λίγο το ότι βρίσκεσαι σε περίεργη φάση δεν θέλει πολύ ο άνθρωπος

soevan07
26-05-11, 14:31

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

dari
26-05-11, 15:05
Μιας και ετοιμάζομαι κι εγώ να υποδεχθώ το μπεμπη μου, θέλω να σας ρωτήσω αν έχετε χρησιμοποιήσει μαξιλάρι θηλασμού, αν το έχετε βολευτεί και τι υλικό θα πρέπει να έχει μέσα? ένα που είχα δει με κουκούτσια (κερασιών αν δεν κάνω λάθος) είχε 100 ευρώ.... υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι φυσικό σε πιο οικονομική τιμή?

soevan07
26-05-11, 15:36
Μιας και ετοιμάζομαι κι εγώ να υποδεχθώ το μπεμπη μου, θέλω να σας ρωτήσω αν έχετε χρησιμοποιήσει μαξιλάρι θηλασμού, αν το έχετε βολευτεί και τι υλικό θα πρέπει να έχει μέσα? ένα που είχα δει με κουκούτσια (κερασιών αν δεν κάνω λάθος) είχε 100 ευρώ.... υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι φυσικό σε πιο οικονομική τιμή?

Εγώ πάντως στην κόρη μου το μαξιλάρι θηλασμού το ΚΑΤΑΒΟΛΕΥΤΗΚΑ!
Είχα πάρει όμως ένα απλό (όχι οικολογικό)
που είχε βρει ο άντρας μου στο Λητώ.

Για οικολογικό/βιολογικό
δες εδώ
http://www.ecobaby.gr/index.php?cat=15
και εδώ
http://babynatural.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=17&products_id=265

Αλλά μην περιμένεις να τα βρεις και πάμφθηνα....
εδώ είναι πανάκριβα τα συνθετικά! :roll:

ditop
26-05-11, 19:16
Για τα αντιηλιακα της Lavera τη γνωμη εχετε. Τα χρησημοποιω εδω και δυο χρονια αλλα οχι σε μικρο μωρο. Να το χρησημοποιησω (14 μηνων);

chatzico
26-05-11, 22:54
Ααααααα...να προσθεσω..
εχετε δει αυτην την συσκευουλα του dettol που λειτουργει με μπαταρια και βαζεις το υγροσαπουνο και μολις βαλεις απο κατω το χερι αφηνει συγκεκριμενη ποσοτητα σαπουνι...

ε...εγω την πηρα και μολις τελειωσε το dettol ανοιξα το καπακι και μεσα εβαλα ενα βιολογικο hand and face soap της jason natural και μια χαρα κανει την δουλεια του...

αν σας αρεσει λοιπον η συσκευη και την θελετε να ξερετε οτι δεν χρειαζεται να αγοραζετε dettol ντε και καλα....αλλα να βαζετε οποιο υγροσαπουνο θελετε!!!
Ναι ε ? Ωραία τότε, ευχαριστούμε πολύ...:lol::lol:

:lol::lol::lol::lol:
Εγώ δεν το βολεύτηκα καθόλου πάντως. Και μου το είχαν κάνει δώρο από το MotherBaby.

Peekaboo
27-05-11, 00:00
Αν θέλεις μια ακόμη, η Burt's Bees (http://www.feelunique.com/p/Burts-Bees-Baby-Bee-Diaper-Ointment-57g) είναι η καλύτερη που έχω δοκιμάσει. Έχει zinc oxide, οπότε κάνει πολύ καλή δουλειά αν το μωρό έχει συγκαεί.

Σχετικά με τον θηλασμό, με είχε βοηθήσει πολύ το λάδι της Weleda (http://www.weleda.gr/catalogue/STILLEOL/314/4/183/166) τις μέρες μέχρι να ρυθμιστεί η ροή μου που ένιωθα το στήθος να πετρώνει. Κομπρέσα με ζεστή πετσέτα και μασάζ με το λαδάκι μου προσέφεραν μεγάλη ανακούφιση. Πριν τη γέννα δεν έκανα καμία προετοιμασία στις θηλές. Για τις πληγές όπως είπαν και τα κορίτσια, μητρικό γάλα και λανολίνη είναι ότι πρέπει.

Labrinoula
27-05-11, 10:07

Μετα απο 2 βδομαδες χωρις ιντερνετ επανηλθα!!

Εχεις δικιο οτι εξερταται απο το δερματακι του καθε μωρου.Εμεις δεν ειχαμε ποτε προβλημα μεχρι που δυο φορες εκανε εντονη αλλεργικη αντιδραση με σπυρακια και απιστευτο συγκαμα. Την πρωτη φορα την ταλαιπωρησα απιστευτα με ολες τις συμβατικες χαζομαρες το παιδι σφαδαζε και μετα απο τρεις μερες εβαλα λαδι με νιζεστε και αμεσως ηρεμησε. Την δευτερη φορα που το επαθε εβαλα αμεσως λαδι και νιζεστε και μεχρι το βραδυ ειχε εξαφανιστει. Οποτε για πολυ δυσκολες περιπτωσεις ειναι ενα κ ενα
Οσο για τις θηλες τιν δευτερη βδομαδα θηλασμου μουχε πληγωθει πολυ η μια και επειδη σιχαινομουν τις κρεμες για το στηθοε (ακομα δεν ειχα εντριφησει στα βιολογικα:D) ακολουθησα τη μεθοδο μητρικο γαλα και τοπλες:D και για μια ημερα θηλαζα μονο απο το ενα στηθος και εβγαζα με θηλαστρο απο το πληγωμενο και ετσι ηρεμησα. Επισης αυτο για το μελι που λεει η Rosie πιανει

soevan07
27-05-11, 10:50
Αν θέλεις μια ακόμη, η Burt's Bees (http://www.feelunique.com/p/Burts-Bees-Baby-Bee-Diaper-Ointment-57g) είναι η καλύτερη που έχω δοκιμάσει. Έχει zinc oxide, οπότε κάνει πολύ καλή δουλειά αν το μωρό έχει συγκαεί.

;)
Αλλη μία κρέμα για το σύγκαμα στα υπόψη!

μετα απο τρεις μερες εβαλα λαδι με νιζεστε και αμεσως ηρεμησε. Την δευτερη φορα που το επαθε εβαλα αμεσως λαδι και νιζεστε και μεχρι το βραδυ ειχε εξαφανιστει. Οποτε για πολυ δυσκολες περιπτωσεις ειναι ενα κ ενα

Και το λάδι με τον πράσινο άργιλο κάνει δουλειά.

Οσο για τις θηλες τιν δευτερη βδομαδα θηλασμου μουχε πληγωθει πολυ η μια και επειδη σιχαινομουν τις κρεμες για το στηθοε (ακομα δεν ειχα εντριφησει στα βιολογικα:D) ακολουθησα τη μεθοδο μητρικο γαλα και τοπλες:D και για μια ημερα θηλαζα μονο απο το ενα στηθος και εβγαζα με θηλαστρο απο το πληγωμενο και ετσι ηρεμησα. Επισης αυτο για το μελι που λεει η Rosie πιανει

;-) ;-) Τhanks για τις συμβουλές!

Για να δούμε με αυτή την κόρη
πως θα τα πάμε με το θήλασμα.

Με την πρώτη κόρη πάντως τα είχα δει όλα!!......:(

Μπαμπουράκι
27-05-11, 11:01
;)

Με την πρώτη κόρη πάντως τα είχα δει όλα!!......:(
τώρα είσαι παλιά βρε !! :-)

ήρθα και άλλα πραγματάκια απο iherb! τι χαρά και αυτή !!!
παρήγγειλα και φυστικοβούτυρο... να ανησυχήσω για το ψυγείο ή να χαλαρώσω ?

soevan07
27-05-11, 14:02
τώρα είσαι παλιά βρε !! :-)

ήρθα και άλλα πραγματάκια απο iherb! τι χαρά και αυτή !!!
παρήγγειλα και φυστικοβούτυρο... να ανησυχήσω για το ψυγείο ή να χαλαρώσω ?

Η πιστωτική σου κάρτα πρέπει να ανησυχήσει! :lol: :lol:

Μπαμπουράκι
27-05-11, 14:13
Η πιστωτική σου κάρτα πρέπει να ανησυχήσει! :lol: :lol:

αυτή τα έχει δει όλα εδώ και καιρό..
περίπου από τοτε που σας γνώρισα !!!!!!!!!!!!!!!!!!

:lol: :lol:

Access
27-05-11, 14:36
καλησπέρα κοριτσάκια !!!
παρέλαβε κάποια από το iherb αυτό το μυρμηγκο...κατσαριδοκτόνο να μας πει εντυπώσεις ??
http://www.iherb.com/Orange-Guard-Home-Pest-Control-Orange-Guard-32-fl-oz/26562?at=0
οι καλοί μου φίλοι άρχισαν δουλειά και φέτος και είμαι απελπισμένη, μέχρι τώρα έχουν ανακαλύψει το σαλόνι σε καμιά εβδομάδα θα φτάσουν στην κουζίνα :cry::cry:
Επίσης είδατε για ποια έντομα λέει ότι κάνει ??? αναφέρει και το ψαράκι :grin::grin:
για πείτε να το πάρω ??

Access
27-05-11, 15:15
dari το μαξιλάρι θηλασμού για μας ήταν μία από τις αγορές που άξιζε κάθε σεντσι :grin::grin: βέβαια εγώ το είχα αγοράσει νωρίτερα κατά τον 4-5 μήνα με βοήθησε για να κοιμάμαι καλλίτερα και όταν ήρθε η μικρή το χρησιμοποίησα και τους 21 μήνες που θηλάζαμε. Επίσης το χρησιμοποιούσα και για στήριγμα στην πλάτη όταν έβλεπα τηλεόραση και για προστατευτικό όταν η μικρή ήταν ακόμα μωρό και δεν πολυκουνιόταν και την άφηνα για λίγο στο κρεβάτι αλλά και μετά που κάθισε καλά της το έβαζα για στήριγμα στην πλάτη της όταν καθόταν στο πάτωμα ή παίζαμε μαζί στο πάτωμα το χρησιμοποιούσα είτε για να κάθομαι η να ξαπλώνω κάτω. Βέβαια και εγώ από το Λητώ το συμβατικό είχα πάρει αλλά προσοχή ότι και να επιλέξεις πάρε το μεγάλο μέγεθος από ότι έχω ακούσει το μικρό γενικώς δεν πολυ βολεύει :razz:

αν ψωνίζεις από το Internet και δεν βρείς κάτι σε ποιο φυσικό ρίξε μια ματιά στο αμαζον
http://www.amazon.co.uk/gp/search/ref=sr_nr_i_0?rh=k%3Amaternity+pillow%2Ci%3Ababy&keywords=maternity+pillow&ie=UTF8&qid=1306498330#/ref=sr_pg_1?rh=k%3Amaternity+pillow%2Cn%3A59624031%2Cp_6%3AA3P5ROKL5A1OLE&bbn=59624031&keywords=maternity+pillow&ie=UTF8&qid=1306498361
το λινκ που σου έχω βάλει είναι με πωλητή το αμαζον το οποίο σημαίνει ότι για αγορές πάνω από 25 λίρες έχεις δωρεάν μεταφορικά :grin:

vaskokkal
27-05-11, 15:43
Αυτό με το νιζεστέ και το λάδι δεν το χω καταλάβει, μπορεί κάποια να το περιγράψει;

soevan07
27-05-11, 23:07
καλησπέρα κοριτσάκια !!!
παρέλαβε κάποια από το iherb αυτό το μυρμηγκο...κατσαριδοκτόνο να μας πει εντυπώσεις ??
http://www.iherb.com/Orange-Guard-Home-Pest-Control-Orange-Guard-32-fl-oz/26562?at=0
οι καλοί μου φίλοι άρχισαν δουλειά και φέτος και είμαι απελπισμένη, μέχρι τώρα έχουν ανακαλύψει το σαλόνι σε καμιά εβδομάδα θα φτάσουν στην κουζίνα :cry::cry:
Επίσης είδατε για ποια έντομα λέει ότι κάνει ??? αναφέρει και το ψαράκι :grin::grin:
για πείτε να το πάρω ??

Το παρήγγειλα εγώ και το περιμένω.......

Αυτό με το νιζεστέ και το λάδι δεν το χω καταλάβει, μπορεί κάποια να το περιγράψει;

Απλώνεις στο πωπό ελαιόλαδο και μετά απο πάνω πασπαλίζεις
νισεστέ (άνθος αραβοσίτου/κορν φλαουρ)

και......
.....έτοιμος ο πωπός για ψήσιμο!!! :lol: :lol: :lol:

marsolan
28-05-11, 23:02
Κοριτσια απο iherb ποια βιταμινη Ε να προτιμησω???Της Solgar η καποια αλλη??Κι αυτο το iu που εχει διαφορες τιμες..τι δηλωνει??

chatzico
28-05-11, 23:28
Κοριτσια απο iherb ποια βιταμινη Ε να προτιμησω???Της Solgar η καποια αλλη??Κι αυτο το iu που εχει διαφορες τιμες..τι δηλωνει??
Παίρνω αυτή http://www.iherb.com/Life-Extension-Gamma-E-Tocopherol-with-Sesame-Lignans-60-Softgels/5588?at=0 και είμαι ευχαριστημένη. Πάντως καλή φυσική πηγή για βιταμίνη Ε είναι τα ωμά φουντούκια, έχουν την καλύτερη περιεκτικότητα από κάθε άλλο ξηρό καρπό.

soevan07
29-05-11, 00:10
Bιταμίνη Ε έχει φούλ το ελαιόλαδο!

vaskokkal
29-05-11, 09:50
Κορίτσια καλημέρα, όσε έχετε παραγγείλει πρόσφατα από i herb πόσο έκανε να σας έρθουν; Εγώ έχω βάλει παραγγελία 16.5 και δεν ήρθαν ακόμα.

soevan07
29-05-11, 10:06
Κορίτσια καλημέρα, όσε έχετε παραγγείλει πρόσφατα από i herb πόσο έκανε να σας έρθουν; Εγώ έχω βάλει παραγγελία 16.5 και δεν ήρθαν ακόμα.

Σου έχουν στείλει e-mail οτι το πακέτο σου έφυγε?
Εαν ναι, τότε κάτι θα έχει γίνει με τα ΕΛΤΑ. :roll:

Περίμενε λίγο ακόμα πάντως γιατί απο Αμερική έρχονται.....

Maggie
29-05-11, 13:06
το μαξιλάρι θηλασμού το χρησιμοποιούσα στον ύπνο από τον 7ο μήνα εγκυμοσύνης: κοιμόμουν στο πλάι και ακουμπούσα πάνω το πάνω πόδι και χέρι.

vaskokkal
29-05-11, 13:36
Σου έχουν στείλει e-mail οτι το πακέτο σου έφυγε?
Εαν ναι, τότε κάτι θα έχει γίνει με τα ΕΛΤΑ. :roll:

Περίμενε λίγο ακόμα πάντως γιατί απο Αμερική έρχονται.....

Ναι μου έστειλα αυτό: Your order has been shipped via International Airmail

dari
29-05-11, 18:05
Εγώ πάντως στην κόρη μου το μαξιλάρι θηλασμού το ΚΑΤΑΒΟΛΕΥΤΗΚΑ!
Είχα πάρει όμως ένα απλό (όχι οικολογικό)
που είχε βρει ο άντρας μου στο Λητώ.

Για οικολογικό/βιολογικό
δες εδώ
http://www.ecobaby.gr/index.php?cat=15
και εδώ
http://babynatural.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=17&products_id=265

Αλλά μην περιμένεις να τα βρεις και πάμφθηνα....
εδώ είναι πανάκριβα τα συνθετικά! :roll:

σ' ευχαριστώ... φαίνονται ωραία αλλά πολύ ακριβά ρε γμτ...

dari το μαξιλάρι θηλασμού για μας ήταν μία από τις αγορές που άξιζε κάθε σεντσι :grin::grin: βέβαια εγώ το είχα αγοράσει νωρίτερα κατά τον 4-5 μήνα με βοήθησε για να κοιμάμαι καλλίτερα και όταν ήρθε η μικρή το χρησιμοποίησα και τους 21 μήνες που θηλάζαμε. Επίσης το χρησιμοποιούσα και για στήριγμα στην πλάτη όταν έβλεπα τηλεόραση και για προστατευτικό όταν η μικρή ήταν ακόμα μωρό και δεν πολυκουνιόταν και την άφηνα για λίγο στο κρεβάτι αλλά και μετά που κάθισε καλά της το έβαζα για στήριγμα στην πλάτη της όταν καθόταν στο πάτωμα ή παίζαμε μαζί στο πάτωμα το χρησιμοποιούσα είτε για να κάθομαι η να ξαπλώνω κάτω. Βέβαια και εγώ από το Λητώ το συμβατικό είχα πάρει αλλά προσοχή ότι και να επιλέξεις πάρε το μεγάλο μέγεθος από ότι έχω ακούσει το μικρό γενικώς δεν πολυ βολεύει :razz:

αν ψωνίζεις από το Internet και δεν βρείς κάτι σε ποιο φυσικό ρίξε μια ματιά στο αμαζον
http://www.amazon.co.uk/gp/search/ref=sr_nr_i_0?rh=k%3Amaternity+pillow%2Ci%3Ababy&keywords=maternity+pillow&ie=UTF8&qid=1306498330#/ref=sr_pg_1?rh=k%3Amaternity+pillow%2Cn%3A59624031%2Cp_6%3AA3P5ROKL5A1OLE&bbn=59624031&keywords=maternity+pillow&ie=UTF8&qid=1306498361
το λινκ που σου έχω βάλει είναι με πωλητή το αμαζον το οποίο σημαίνει ότι για αγορές πάνω από 25 λίρες έχεις δωρεάν μεταφορικά :grin:

από ιντερνετ ξεκίνησα να ψωνίζω με σας μιας και δεν υπάρχει δυνατότητα να διαβάζει κάποιος το συγκεκριμένο θέμα και να μην ψωνίζει από ιντερνετ (και να ξετινάζει τις κάρτες του :wink:).... Οι τιμές είναι πολύ καλές στο amazon αλλά σκέφτομαι να πάρω κάτι πιο οικολογικό μιας και θα είμαστε για πολλούς μήνες αγκαλιά με αυτό το μαξιλάρι απ ότι λέτε κι εσείς...
οπότε μάλλον θα καταλήξω σε ένα από αυτά που προτείνει η soevan07.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει δοκιμάσει καμία το μπανάκι http://mariaevita.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30352 ? Μιας και δεν έχω πολύ χώρο στο μπάνιο λέω να το πάρω.... είμαι πάντως ανοιχτή και σε άλλες προτάσεις :wink: (υποθέτω οτι αυτό δεν χρειάζεται να είναι από οικολογικά υλικά, έτσι δεν είναι?). Επίσης μου αρέσει και αυτό http://www.gabi.gr/store/Product/CategoryInfo.aspx?cid=15 .... αλλά δεν ξέρω αν θα το βολευτώ...

Rosie
29-05-11, 19:28
οπότε μάλλον θα καταλήξω σε ένα από αυτά που προτείνει η soevan07

Το μαξιλάρι αυτό από ντίνκελ το πήρα κι εγώ από το Λητώ λίγο πριν γεννηθεί ο γιος μου και είναι από τις καλύτερες επενδύσεις που έκανα ποτέ!
Το χρησιμοποιούσα στην εγκυμοσύνη αλλά όχι στο θηλασμό (δεν με βόλευε).
Αλλά το είχα πάντα στην άκρη του κρεβατιού που κοιμόμασταν με το γιο μου για να είμαι σίγουρη ότι δεν θα πέσει κάτω.
Και τώρα που μεγάλωσε του το έχω πάντα στην άκρη του κρεβατιού του.
Θα ήθελα ακόμη ένα για να βάζω στην άκρη του κρεβατιού που κοιμόμαστε τώρα με την κόρη μου, αλλά είναι πολλά τα χρήματα. :(

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει δοκιμάσει καμία το μπανάκι http://mariaevita.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30352 ? Μιας και δεν έχω πολύ χώρο στο μπάνιο λέω να το πάρω.... είμαι πάντως ανοιχτή και σε άλλες προτάσεις :wink: (υποθέτω οτι αυτό δεν χρειάζεται να είναι από οικολογικά υλικά, έτσι δεν είναι?). Επίσης μου αρέσει και αυτό http://www.gabi.gr/store/Product/CategoryInfo.aspx?cid=15 .... αλλά δεν ξέρω αν θα το βολευτώ...

Το πρώτο το πήρα εγώ για την κόρη μου παρόλο που είχα ένα μεγάλο και ωραίο που χρησιμοποιούσα στο γιο μου από το Mothercare γιατί αυτό είναι από ασφαλές πλαστικό.
Η αλήθεια είναι ότι πάντα ανατρίχιαζα όταν έκανα μπάνιο το γιο μου και έβαζα ζεστό νερό στο πλαστικό του μπανάκι γιατί σκεφτόμουνα όλα τα χημικά που διέφευγαν στο νερό και διαπερνούσανε το δερματάκι του :cry:

Το Flexibath είναι φτιαγμένο από Πολυπροπυλένιο (Polypropylene, PP) και Θερμοπλαστικά Ελαστομερή (Thermoplastic Elastomer, TPE), υλικά απαλλαγμένα από PVC, φθαλικά, βαρέα μέταλλα και άλλα βλαβερά ή επικίνδυνα συστατικά.

Είναι και πολύ όμορφο (πήρα το διαφανές) και εύχρηστο.
Το δεύτερο που έβαλες το είχα δει στο Λητώ αλλά είναι μια σταλιά, κατάλληλο για νεογέννητο μόνο φαντάζομαι, ενώ το πρώτο θα μας πάει χρόνια φαντάζομαι!

chatzico
29-05-11, 19:56
Να πω για τα μπανάκια των μωρών ?

Έχω 2, ένα της μάδερκεαρ που το έφερε δώρο φίλη μου -με είχε ρωτήσει- όταν γέννησα την μικρή και άλλο, αυτό της αλλαξιέρας από το μάδερκεαρ επίσης, επίσης δώρο. Ξέρετε αυτή που έχεις στο μπάνιο και κάτω από την αλλαξιέρα έχει το μπανάκι με το σωληνάκι για να παροχετεύει το μωρό.

Λοιπόν, η μαία μου έδειξε πως να πλένω το μωρό, πως να το πιάνω δηλαδή, κάτω από την βρύση του νιπτήρα. Μου φάνηκε εύκολο και έτσι έπλενα τα μικρά μου μέχρι και 6 μηνών περίπου. Μετά τα έβαζα καθιστά στην μπανιέρα πάνω σε πετσέτα και τα έπλενα εκεί. Αφού στάθηκαν όρθια, δηλαδή στον χρόνο, όρθια στην μπανιέρα. Ελάχιστες φορές το μπανάκι, όταν είχαν πυρετό και τα έβαζα μέσα με χλιαρό νερό.

Δεν το θεωρώ άκρως απαραίτητο και σίγουρα τα χημικά κλπ κάνουν πάρτυ.

Επίσης, να πω πως έχω καταντήσει σάικο και αμφισβητώ την ειλικρίνεια των λεγόμενων των εταιρειών σε τέτοια θέματα. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει ασφαλές πλαστικό, αφού το υλικό είναι πολυμερές του πετρελαίου (ή κάτι τέτοιο, συγγνώμη δεν είμαι χημικός, κάπως έτσι το θυμάμαι), πόσο υγιεινό μπορεί να είναι ? Το ίδιο και για την βαζελίνη. Ανατριχιάζω όταν ακούω για εγκύους που αλείφουν με βαζελίνη την κοιλιά τους. Αλλά είπαμε, είμαι σάικο.........

Εδώ η Ε.Ε. και έφθασε να σκέφτεται σοβαρά να απαγορεύσει την χρήση κάθε πλαστικού μπιμπερό, αν δεν το έχει ήδη ψηφίσει.........

amande
29-05-11, 23:16
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει δοκιμάσει καμία το μπανάκι http://mariaevita.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30352 ? Μιας και δεν έχω πολύ χώρο στο μπάνιο λέω να το πάρω....
dari το έχω πάρει αλλά τωρα άρχισα να το χρησιμοποιώ, που ο μικρός κάθεται καλά, όσο ήταν πολύ μωρουλι τον έπλενα όπως σου είπε η chatzico, δε με βόλευε τίποτα αλλο (όχι πάντα μόνη μου, συνήθως τον κανουμε με τον άντρα μου μπάνιο).
Πάντως είναι βολικό γιατί κλεινει και δεν πιάνει καθόλου χώρο, συν ότι μπορείς να το πάρεις και σε κάποιο ταξίδι

Rosie
29-05-11, 23:23
Δεν το θεωρώ άκρως απαραίτητο και σίγουρα τα χημικά κλπ κάνουν πάρτυ.

Τότε ίσως εξαρτάται από το παιδί γιατί τα δικά μου από νεογέννητα απολάμβαναν πάρα πολύ ένα ζεστό μπανάκι με αγνό αφρόλουτρο, συνήθως με χαμομήλι ή λεβάντα.

Σίγουρα κανένα πλαστικό δεν είναι ασφαλές 100% (γι' αυτό κι εγώ όποτε μπορώ αγοράζω καλλυντικά σε γυάλινα μπουκαλάκια) αλλά υπάρχουνε μεγάλες διαβαθμίσεις στην ποιότητα.
Το συγκεκριμένο μπανάκι έχει και ανεξάρτητες πιστοποιήσεις.

chatzico
29-05-11, 23:56
Τότε ίσως εξαρτάται από το παιδί γιατί τα δικά μου από νεογέννητα απολάμβαναν πάρα πολύ ένα ζεστό μπανάκι με αγνό αφρόλουτρο, συνήθως με χαμομήλι ή λεβάντα.

Σίγουρα κανένα πλαστικό δεν είναι ασφαλές 100% (γι' αυτό κι εγώ όποτε μπορώ αγοράζω καλλυντικά σε γυάλινα μπουκαλάκια) αλλά υπάρχουνε μεγάλες διαβαθμίσεις στην ποιότητα.

Είχα μεγάλο νιπτήρα .......... τον γέμιζα νερό και αφρόλουτρο και έτσι τα κατάφερνα. Συμφωνώ και με τις διαβαθμίσεις και δεν έχω κανένα θέμα με το συγκεκριμένο μπανάκι.

Είπαμε είμαι σάικο, αν μου στραβώσει κάτι, δεν το ισιώνω μετά με τίποτα. Έτσι και με τα πλαστικά........ Άσε που το πλαστικό είναι ο εχθρός του άντρα........

vaskokkal
30-05-11, 00:19
Κορίτσια συγνώμη που θα βγώ εκτός θέματος αλλά θα ήθελα τη συμβουλή σας, τι μπουκάλια - μπιμπερό κυκλοφορούν μεγάλα δηλαδή πάνω από 300 ml, να ναι και καλά όμως ε;

Natly
30-05-11, 00:26
Κορίτσια ποιο από τα δύο να πάρω για μένα?

http://www.iherb.com/Aubrey-Organics-Natural-Sun-Active-Lifestyles-Sunscreen-Tropical-Scent-SPF-30-4-fl-oz-118-ml/33243?at=0

http://www.iherb.com/Aubrey-Organics-Natural-Sun-Active-Lifestyles-Sunscreen-Tropical-Scent-SPF-15-4-fl-oz-118-ml/33250?at=0

Το ένα είναι spf 15 και το άλλο 30+ :confused:
Γενικά δεν καίγομαι εύκολα παρά μόνο ίσως στους ώμους..

chatzico
30-05-11, 00:35

http://www.iherb.com/Aubrey-Organics-Natural-Sun-Active-Lifestyles-Sunscreen-Tropical-Scent-SPF-30-4-fl-oz-118-ml/33243?at=0

http://www.iherb.com/Aubrey-Organics-Natural-Sun-Active-Lifestyles-Sunscreen-Tropical-Scent-SPF-15-4-fl-oz-118-ml/33250?at=0

Η μάρκα είναι από τις καλές, δεν παίρνεις το 30άρι να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ?

ΤΑΤΗ
30-05-11, 01:14

Καλησπέρα..
απο που θα το πάρεις γιατί ψάχνω κ εγώ κ το iherb δεν έχει στοκ???
Ευχαριστω

marsolan
30-05-11, 01:46
Κορίτσια συγνώμη που θα βγώ εκτός θέματος αλλά θα ήθελα τη συμβουλή σας, τι μπουκάλια - μπιμπερό κυκλοφορούν μεγάλα δηλαδή πάνω από 300 ml, να ναι και καλά όμως ε;

σε πλαστικο ασφαλες χωρις δισφαινολη εχει 330αρι η Avent.
Σε γυαλινο δεν ξερω κατι ουτε σε ανοξειδωτο!!

Natly
30-05-11, 02:18
Καλησπέρα..
απο που θα το πάρεις γιατί ψάχνω κ εγώ κ το iherb δεν έχει στοκ???
Ευχαριστω

Από το iherb θα το πάρω,έχω τσεκάρει το κουτάκι που λέει "notify me when this product becomes available" ,περιμένω mail!:p

vaskokkal
30-05-11, 08:49
σε πλαστικο ασφαλες χωρις δισφαινολη εχει 330αρι η Avent.
Σε γυαλινο δεν ξερω κατι ουτε σε ανοξειδωτο!!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω ένα της mam αλλά θέλω να πάρω κ κάποιο ακόμα γιατί παιδεύομαι όταν φτιάχνω το γάλα του μικρού, δεν χωράει. (του φτιάχνω γύρω στα 270 ml αλλά με τη σκόνη και το ανακάτεμα ξεχυλίζει)

soevan07
30-05-11, 09:34
Nα επανέλθω στο θέμα των μπανιερών

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει δοκιμάσει καμία το μπανάκι http://mariaevita.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30352 ? Μιας και δεν έχω πολύ χώρο στο μπάνιο λέω να το πάρω.... είμαι πάντως ανοιχτή και σε άλλες προτάσεις :wink: (υποθέτω οτι αυτό δεν χρειάζεται να είναι από οικολογικά υλικά, έτσι δεν είναι?).

Αυτή την μπανιέρα την είχα δει κι εγώ
και μου άρεσε
γιατί θα μας βόλευε πολύ στα ταξίδια μας.

Αλλά όπως σου είπαν και τα κορίτσια πιο πάνω
δεν θα μπορείς εκεί μέσα να κάνεις μπάνιο
ένα νεογέννητο
γιατί δεν μπορεί να κάτσει.

Αυτό είναι κατάλληλο απο 6-7 μηνών και πάνω.
Κακώς που δεν το γράφουν!!

Ενώ τα άλλα τα μπανιερά
έχουν το σχήμα του σώματος του μωρού

και μπορείς να τα βάλεις εκεί
και απο νεογέννητα.

Εμείς την κόρη μας μπορέσαμε να την βάλουμε
σε μπανιερό με σχήμα
αμέσως μόλις της έπεσε ο αφαλός της.

Τον νιπτήρα τον χρησιμοποιούσαμε μόνο
για ξέπλυμα πωπού κλπ.

Επίσης μου αρέσει και αυτό http://www.gabi.gr/store/Product/CategoryInfo.aspx?cid=15 .... αλλά δεν ξέρω αν θα το βολευτώ...

Το δεύτερο που έβαλες το είχα δει στο Λητώ αλλά είναι μια σταλιά, κατάλληλο για νεογέννητο μόνο φαντάζομαι, ενώ το πρώτο θα μας πάει χρόνια φαντάζομαι!

Θα μπορεί να σταθεί λέτε σε αυτό ένα νεογέννητο;;

Τον πρώτο καιρό δεν στηρίζουν το κεφαλάκι τους,
πως μπορούν να σταθούν εκεί μέσα;;;

Πάντως έχει πλάκα! Δεν παίρνει και πολύ χώρο!!....

Εαν το έχει δοκιμάσει καμία σας
για πείτε μας
γιατί θα με ενδιέφερε και εμένα......

Rosie
30-05-11, 09:38
Θα μπορεί να σταθεί λέτε σε αυτό ένα νεογέννητο;;

Τον πρώτο καιρό δεν στηρίζουν το κεφαλάκι τους,
πως μπορούν να σταθούν εκεί μέσα;;;

Μα το στηρίζουμε εμείς το σωματάκι τους!

soevan07
30-05-11, 10:44

Εκεί είναι το θέμα!! :mrgreen:

Με τα άλλα μπανιερά, που έχουν το σχήμα του σώματος
θέλει μια πολύ μικρή στήριξη απο εμάς.

Τα βρίσκω πιο ασφαλή.

Παρεπιμπτόντως
η κόρη μου ετοιμάζεται λέει να "με βοηθάει" με το μωρό
να την αλλάζουμε μαζί
να την ταίζουμε μαζί
να την κάνουμε μπάνιο μαζί!!! :roll::roll: :lol::lol:

Οπότε πρέπει να την βάλω κάπου που είναι απόλυτα σταθερή!

Θα πρέπει να έχω στο νού μου.....δύο κόρες! :lol:
(ε, να μην της κόψω τη χαρά της μεγάλης!)

Εσείς μαζί τα κάνετε μπάνιο;;

chatzico
30-05-11, 10:52
Μαζί μπάνιο ? Πως το σκέφτηκες αυτό τώρα ? :shock::shock::shock:

Εγώ πάντως αν βάλω μαζί τα δικά μου, θα γίνει ο τρελός χαμός. Εδώ τώρα γίνεται που πλένω το ένα και το άλλο είναι κολλημένο έξω από την μπανιέρα και καραδοκεί, να πειράξει ή να γελάσει ή να τσιγκλήσει.

Να βοηθάει η μεγάλη, πολύ καλό αυτό, η μικρή το έκανε και ήταν και 2 ετών όταν γεννήθηκε ο πιτσιρίκος.

dari
30-05-11, 11:05
Το μαξιλάρι αυτό από ντίνκελ το πήρα κι εγώ από το Λητώ λίγο πριν γεννηθεί ο γιος μου και είναι από τις καλύτερες επενδύσεις που έκανα ποτέ!

Γιατί δε σε βόλευε? Χρησιμοποιούσες κάτι άλλο... μήπως θα ήταν καλύτερα τότε να το βρω από κάποια φίλη και να το δοκιμάσω πριν το πάρω...? 100 ευρώ είναι πολλά για στηριγμα....

Αυτό είναι μέχρι έτους απ' ότι είχα δει...

Και εγώ πιστεύω οτι είναι καλό να τα "βουτάμε"΄από μικρά... προσωπικά μου αρέσει πολύ το μπάνιο στη μπανιέρα και πιστεύω οτι θα είναι απόλαυση αλλά και χαλάρωση για τα μικρά... Έχω δει να κυκλοφορούν και κατι βάσεις υφασμάτινες τις οποίες βάζεις μέσα στο μπανιερό και εκεί ξαπλώνεις το μωρό.... ή λέω βλακείες?

dari το έχω πάρει αλλά τωρα άρχισα να το χρησιμοποιώ, που ο μικρός κάθεται καλά, όσο ήταν πολύ μωρουλι τον έπλενα όπως σου είπε η chatzico, δε με βόλευε τίποτα αλλο (όχι πάντα μόνη μου, συνήθως τον κανουμε με τον άντρα μου μπάνιο).
Πάντως είναι βολικό γιατί κλεινει και δεν πιάνει καθόλου χώρο, συν ότι μπορείς να το πάρεις και σε κάποιο ταξίδι

Ενώ τα άλλα τα μπανιερά
και απο νεογέννητα.

σε μπανιερό με σχήμα

Τι γνώμη έχεις γι αυτή τη βάση που ανέφερα πιο πάνω... δεν θα βολέψει λες... θα προτιμούσα αυτό το μπανιεράκι μιας και έχει καλύτερη ποιότητα...

για πείτε μας

Το συγκεκριμένο είναι λέει πιο ασφαλές (λόγω του σχήματος) και πιο άνετο για τα παιδιά μέχρι έτους περίπου... δεν ξέρω όμως καθόλου για τα υλικά του... φαντάζομαι ότι είναι συμβατικό πλαστικό...

Μια άλλη ιδέα είναι να μην πάρω καθόλου και να το βάζω στη δική μας μπανιέρα η οποία είναι μικρή καθιστή...με τη βάση που σας έλεγα πριν... και μόλις αρχίσει να κάθεται να του πάρω μια άλλη βάση που έχω δει που είναι σαν τα καθισματάκια του φαγητού αλλά κολάνε στον πάτο της μπανιέρας για να κάθεται το μωρό...

Η εμπειρια σας μου είναι πολύτιμη.... Βήμα δεν κάνουμε πλέον χωρίς να συμβουλευτούμε το parents! :wink:

dari
30-05-11, 11:11

Γιατί δε σε βόλευε? Χρησιμοποιούσες κάτι άλλο... μήπως θα ήταν καλύτερα τότε να το βρω από κάποια φίλη και να το δοκιμάσω πριν το πάρω...? 100 ευρώ είναι πολλά για στηριγμα....

Και εγώ πιστεύω οτι είναι καλό να τα "βουτάμε"΄από μικρά... προσωπικά μου αρέσει πολύ το μπάνιο στη μπανιέρα και πιστεύω οτι θα είναι απόλαυση αλλά και χαλάρωση για τα μικρά... Έχω δει να κυκλοφορούν και κατι βάσεις υφασμάτινες τις οποίες βάζεις μέσα στο μπανιερό και εκεί ξαπλώνεις το μωρό.... ή λέω βλακείες?

Ενώ τα άλλα τα μπανιερά
και απο νεογέννητα.

σε μπανιερό με σχήμα

Τι γνώμη έχεις γι αυτή τη βάση που ανέφερα πιο πάνω... δεν θα βολέψει λες... θα προτιμούσα αυτό το μπανιεράκι μιας και έχει καλύτερη ποιότητα...

για πείτε μας

Το συγκεκριμένο είναι λέει πιο ασφαλές (λόγω του σχήματος) και πιο άνετο για τα παιδιά μέχρι έτους περίπου... δεν ξέρω όμως καθόλου για τα υλικά του... φαντάζομαι ότι είναι συμβατικό πλαστικό...

Μια άλλη ιδέα είναι να μην πάρω καθόλου και να το βάζω στη δική μας μπανιέρα η οποία είναι μικρή καθιστή...με τη βάση που σας έλεγα πριν... και μόλις αρχίσει να κάθεται να του πάρω μια άλλη βάση που έχω δει που είναι σαν τα καθισματάκια του φαγητού αλλά κολάνε στον πάτο της μπανιέρας για να κάθεται το μωρό...

Η εμπειρια σας μου είναι πολύτιμη.... Βήμα δεν κάνουμε πλέον χωρίς να συμβουλευτούμε το parents! :wink:

soevan07
30-05-11, 11:22
Μαζί μπάνιο ? Πως το σκέφτηκες αυτό τώρα ? :shock::shock::shock:

Έλεγα να έβαζα και την μεγάλη μέσα στην μπανιέρα
αλλά το μωρό νά το έχω στο δικό του μπανιερό!

Λέτε να γίνει της μουρλής;;;;;
Για πείτε οι έμπειρες διπλο-μαμάδες!!!

Να βοηθάει η μεγάλη, πολύ καλό αυτό, η μικρή το έκανε και ήταν και 2 ετών όταν γεννήθηκε ο πιτσιρίκος.

Θα το ήθελα κι εγώ αυτό
για να μην νιώσει παραμελημένη και ζηλέψει!

Έχω δει να κυκλοφορούν και κατι βάσεις υφασμάτινες τις οποίες βάζεις μέσα στο μπανιερό και εκεί ξαπλώνεις το μωρό.... ή λέω βλακείες?

Πολύ καλά τα λες.
Είναι κάτι βάσεις πετσετένιες.

Θέλουν όμως μετά καλό στέγνωμα γιατί μαζεύουν μύκητες.
Εγώ γιαυτό δεν την πήρα.

Καλό και αυτό, αλλά μην ξεχάσεις
οτι αφού θα είναι στη "δική σας" μπανιέρα
θα πρέπει πρώτα να την καθαρίζεις καλά!

Rosie
30-05-11, 11:24

Μόνο για μικροσκοπικά μωράκια τότε, γιατί είναι μια σταλίτσα...
Η κόρη μου για παράδειγμα που είναι 12 κιλά δεν χωράει με τίποτα εκεί μεσα!

Έχω δει να κυκλοφορούν και κατι βάσεις υφασμάτινες τις οποίες βάζεις μέσα στο μπανιερό και εκεί ξαπλώνεις το μωρό.... ή λέω βλακείες?

Οι βάσεις αυτές συνήθως από κάτω έχουνε πλαστικό (αμφίβολης ποιότητος) ή σφουγγάρι το οποίο μαζεύει βακτήρια και μύκητες.
Εμείς μέχρι να μπορέσουνε να στηρικτούνε μόνα τους ο άντρας μου τους έκανε μπανάκι, κρατώντας απαλά με το ένα του χέρι την πλατούλα τους και με το άλλο τους καθάριζε.

Τα παιδιά μου δεν είχανε πρόβλημα στο θηλασμό οπότε δεν μου χρειάστηκε το μαξιλάρι αυτό.

Maggie
30-05-11, 11:38
Οι βάσεις αυτές συνήθως από κάτω έχουνε πλαστικό (αμφίβολης ποιότητος) ή σφουγγάρι το οποίο μαζεύει βακτήρια και μύκητες..
εμείς είχαμε πάρει μια βάση από 100% βαμβάκι η οποία έβγαινε και την έπλενα. Δυο φορές την εβδομάδα την έβαζα στο πλυντήριο και ενδιάμεσα την ξέπλενα με νερό μετά το μπάνιο και την άφηνα στο καλοριφερ ή στον ήλιο για να στεγνώσει. Την πήρα από το μαγαζάκι που έχει το Μητέρα

edit: Όταν την ξέπλενα μόνο με νερό, επειδή ήταν κουραστικό να την στίβω καλά με το χέρι, πολλές φορές την έβαζα στο πλυντήριο στο πρόγραμμα μόνο στύψιμο, που κρατάει 10 λεπτα, και έβγαινε σχεδόν στεγνή. Φυσικά το χειμώνα την έβαζα και στο στεγνωτήριο

kokoraki
30-05-11, 11:42
Μια και είμαστε σε τόπικ "Οικολογικά προϊόντα", μήπως καμία από εσάς έχει υπόψη της ταμπλέτες ή κάτι τέτοιο που να απωθεί τα κουνούπια αλλά να είναι κατάλληλο προϊόν για παιδικό δωμάτιο? Το γιο μου τον τσιμπάνε κουνούπια, βάζω σιτρονέλλα στο παιδί, βάζω κουνουπιέρα και πάλι σουρωτήρι τον βρίσκω το πρωί. Οι ταμπλέτες του σούπερ μάρκετ μυρίζουν και θεωρώ ότι δεν πρέπει να εισπνέονται από παιδάκια, οπότε τις αποφεύγω στο σπίτι. Αν έχετε κάτι να μου προτείνετε - και από πού θα το προμηθευτώ - θα σας είμαι ευγνώμων (και θα σας ευγνωμονούν και τα μπουτάκια του γιου μου που είναι μονίμως θύματα των ελικοφόρων).

soevan07
30-05-11, 12:19
Kokoraki

Μπορείς να κάψεις αιθέρια έλαια εντομοαπωθητικά

- ΑΠΩΘΗΤΙΚΟ ΚΟΥΝΟΥΠΙΩΝ
-σιτρονέλα
-βασιλικός,
-αρτεμισία
-γαρίφαλο
-θυμάρι
-γεράνι
-τα διάφορα είδη κυπαρισσιού
-έλαιο ευκαλύπτου,
-έλαιο σόγιας
(σχόλια:
20 σταγόνες έλαιο ευκαλύπτου + 20 σταγόνες έλαιο κέδρου + 10 σταγόνες πράσινου τσαγιού + 3 σταγόνες έλαιο γερανιού και 60 ml jojoba
και κάψτε το στο ειδικό δοχείο για αρωματικά χώρου)

Η άλλη λύση που υπάρχει είναι να απλώνεις
στα μπουταρίνια του γιού σου
τις βιολογικές εντομοαπωθητικές αλοιφές

που έχουμε προαναφέρει σε προηγούμενα posts μας
και που θα βρεις επίσης στη λίστα μας.

Myrella
30-05-11, 12:21
Καλημέρα!!!
Να ρωτησω κάτι τα σαΐνια του iherb????
Είπα να βάλω μια παραγγελία αλλά μου λεει οτι δεν υπάρχει εναλλακτική shipping method, μονο το international airmail.
αλλα εμενα η παραγγελία μου ειναι πιο πολλά κιλα απο αυτα που λεει (ειναι 4 κιλα ενω λλει μεχρι 1,5), οποτε κ δε γινεται να μου τα στείλουν.
Υπάρχει κανένα παραθυράκι που δεν έχω δει, η δεν υπάρχει άλλος τρόπος να παραγγείλεις???:-(

kokoraki
30-05-11, 12:27
Kokoraki

Μπορείς να κάψεις αιθέρια έλαια εντομοαπωθητικά
(θα ψάξω να στα βρω ποια είναι.....)

Η άλλη λύση που υπάρχει είναι να απλώνεις
στα μπουταρίνια του γιού σου
τις βιολογικές εντομοαπωθητικές αλοιφές

που έχουμε προαναφέρει σε προηγούμενα posts μας
και που θα βρεις επίσης στη λίστα μας.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση....Τα έλαια αυτά όμως δεν θα έχουν έντονη μυρωδιά? Και πόσο θα κρατάει η "δράση" τους? Όσο για τις αλοιφές, όπως είπα του βάζω σιτρονέλλα αλλά στο μισάωρο με μία ώρα έχει ξεθυμάνει :( Αν αυτές που προτείνετε κρατάνε περισσότερο, θα τις πάρω πάραυτα!!!!

amande
30-05-11, 12:28
Myrella όχι απ'οσο γνωρίζω...θα πρεπει να σπάσεις την παραγγελια σου σε άλλες μικρότερου βάρους

soevan07
30-05-11, 12:38
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση....Τα έλαια αυτά όμως δεν θα έχουν έντονη μυρωδιά? Και πόσο θα κρατάει η "δράση" τους? Όσο για τις αλοιφές, όπως είπα του βάζω σιτρονέλλα αλλά στο μισάωρο με μία ώρα έχει ξεθυμάνει :( Αν αυτές που προτείνετε κρατάνε περισσότερο, θα τις πάρω πάραυτα!!!!

Δεν θα τα βάλεις σε κλειστό δωμάτιο:
Θα το βάλεις πριν να βάλεις για ύπνο τον γιό σου

με ανοιχτά παράθυρα και κλειστά φώτα
για να τα διώξεις :wink:
(γιαυτό λέγονται εντομο-"απωθητικά"
και όχι εντομο-"κτόνα")

ΥΓ: Ξαναδες το post μου (σου βρήκα τα αιθέρια έλαια)

kokoraki
30-05-11, 13:00
Ναι, το είχα δει από πριν. Και πάλι ευχαριστώ.

soevan07
30-05-11, 13:16
Χμμ..... μου φαίνεται οτι έχουμε κάνει (έχω κάνει)
μια μικρή παράλειψη!!!

Στη λίστα μας δεν γράφω πουθενά για εντομοαπωθητικές αλοιφές!!!!!!! :roll:

Θα κάνω πάλι μια ανανεωσούλα!!! :mrgreen:

camouflage
30-05-11, 13:19
Χμμ..... μου φαίνεται οτι έχουμε κάνει (έχω κάνει)
μια μικρή παράλειψη!!!

Στη λίστα μας δεν γράφω πουθενά για εντομοαπωθητικές αλοιφές!!!!!!! :roll:

Θα κάνω πάλι μια ανανεωσούλα!!! :mrgreen:

Βαλε και του μερκολα το σπρει το πηρα και ειναι καλο (και δε μυριζει πολυ ασχημα, εχω ενα θεμα με τις μυρωδιες)
Και μια που κανεις ανανεωση, αν θες βαλε και το biologisch24.com για κρεμες παντως ειδους, νομιζω δεν ειναι μεσα, στελνει με 10ε και εχει μεγαλη ποικιλια

soevan07
30-05-11, 13:45
Βαλε και του μερκολα το σπρει το πηρα και ειναι καλο (και δε μυριζει πολυ ασχημα, εχω ενα θεμα με τις μυρωδιες)
Και μια που κανεις ανανεωση, αν θες βαλε και το biologisch24.com για κρεμες παντως ειδους, νομιζω δεν ειναι μεσα, στελνει με 10ε και εχει μεγαλη ποικιλια

Το biologisch να το βάλω στις ενυδατικές κρέμες δηλαδή;

camouflage
30-05-11, 14:03
Το biologisch να το βάλω στις ενυδατικές κρέμες δηλαδή;

Οχι μονο, εχει αφρολουτρα για το μωρο (weleda κλπ), αντιηλιακες, ενυδατικες, εχει για εμας αφρολουτρα, καλλυντικα, εχει κρεμες βιολογικες holle κ.α. βιο-φαγητα, εχει και απορρυπαντικα sonett, μεχρι και ρουχαλακια εχει. Οποτε στα σαιτς γενικα μπορει να μπει.

bloublou
30-05-11, 15:55
Κορίτσια μια ερώτηση έχω το anti-bug badger για κουνούπια κια την αντιηλιακά απο πέρυσι, που τις είχα ανοίξει και έχέι μείνει αρκετή ειδικά στο antibug. Τι λέτε, διατηρούνται για φέτος ή να πάρω καινούργια.

soevan07
30-05-11, 16:01
ΛΙΣΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ
ΠΑΙΔΙΚΑ ΣΑΜΠΟΥΑΝ-ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ
-EARTH MAMA BABY ANGEL (shampoo & baby wash)
-hazard score 0 -
(σχόλια: σε μορφή αφρού, ωραίο άρωμα πορτοκαλιού,
όμως τσούζει στα μάτια)
-NATURE'S BABY ORGANICS (shampoo & baby wash)
-hazard score 2 -
(σχόλια: ωραίο άρωμα )
-EARTH FRIENDLY BABY (Shampoo & Bodywash)
-hazard score 3 -
-EARTH FRIENDLY KIDS (Shampoo & Bodywash)
-hazard score 3 -
-EARTH FRIENDLY BABY BUBBLE BATH (Baby Bath)
-hazard score 3 -
-AUBREY ORGANICS (Baby & Kids Shampoo)
-hazard score 2 -
-NYEALS YARD REMEDIES (Shampoo & baby bath)
-hazard score 0-5 -
www.feelunique.com (http://www.feelunique.com)
(σχόλια: ωραίο άρωμα, δεν κάνει πολύ αφρό)
-WELEDA CALENDULA (shampoo & body wash)
www.biologisch24.com (http://www.biologisch24.com)
(σχόλια δεν κάνει πολύ αφρό )
-BEAMING BABY ORGANIC (Shampoo & Baby bath)
(σχόλια: δεν κάνει πoλύ αφρό)
-BEAMING BABY ORGANIC (Baby Bath)
(σχόλια: δεν κάνει πολύ αφρό)
-AVALON ORGANICS BABY (Shampoo & Body Wash)
-hazard score 3 -
(σχόλια: πλούσιος αφρός, ενυδατική και θεραπευτίκή για ξηρές,ευαίσθητες και προβληματικές επιδερμίδες -ακόμα και με ατοπική δερματίτιδα)
-BUDCHEN (Shampoo & Body Wash)
-hazard score 3-4 -
-BURITY BABY SHAMPOO (Shampoo)
-hazard score 2-3-
www.thebodyshop.co.uk (http://www.thebodyshop.co.uk)
(σχόλια: πλούσιος αφρός,ωραίο άρωμα)
-HUGO NATURALS (shampoo-baby wash)
-hazard score 1-
-BUDCHEN BABY WASCH GEL (Wash gel)
κατάστημα Λητώ (http://www.κατάστημα Λητώ)
(σχόλια: dispenser για την ευαίσθητη περιοχή)
ΒΡΕΦΙΚΗ-ΠΑΙΔΙΚΗ ΕΝΥΔΑΤΩΣΗ
-BADGER BABY OIL
-ΛΑΔΑΚΙ ΚΑΛΕΝΤΟΥΛΑΣ
-ΛΑΔΑΚΙ ΧΑΜΟΜΗΛΙΟΥ
-ΛΑΔΑΚΙ AVOCADO (acocado oil)
-ΑΜΥΓΔΑΛΕΛΑΙΟ (almond oil)
(σχόλια: όλα τα λαδάκια να απλώνονται σε υγρό δέρμα)
-HUGO BABY OIL
-hazard score 0 -
-EΑRTH FRIENDLY BABY BODY LOTION
http://www.babykind.co.uk/gtskincare.htm
ΣΑΜΠΟΥΑΝ-ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ ΓΙΑ ΕΝΗΛΙΚΕΣ
- NEALS YARD REMEDIES (shampoo)
-hazard score 0-5 -
-PURE NUFF-STUFF (Shampoo)
-hazard score 1 -
(σχόλια: χωρίς άρωμα)
- PURE NUFF-STUFF SQUEACLY CLEAN BATH (Bath Wash)
-hazard score 1 -
(σχόλια: ωραίο άρωμα)
- HERBALIZ (Shampoo)
-hazard score 1 -
www.herbaliz.com (http://www.herbaliz.com)
- AUBREY ORGANICS (Shampoo)
-hazard score 2 -
- SANTE (Shampoo)
- SOAP NUTS SHAMPOO
https://store.naturoli.com/home.php?cat=298
ΣΑΠΟΥΝΙΑ ΣΕ ΣΤΕΡΕΗ ΜΟΡΦΗ (ΠΛΑΚΕΣ)
-ΣΑΠΟΥΝΙΑ ΑΠΟ ROSMARINO (Μπάνιο-Μαλλιά)
www.rosmarino.gr
(σχόλια: για αφρό θέλει χρήση με σφουγγάρι)
- ΣΑΠΟΥΝΙΑ (natural soaps)
(σχόλια: απαλό δεν ξηραίνει την επιδερμίδα)
- DR BRONNERS MAGIC SOAPS
-hazard score 1-2 -
- NUBIAN HERITAGE
- BLESSINGS
www.blessings.gr (http://www.blessings.gr)
(σχόλια: τα σαπούνια "για λούσιμο" κάνουν ικανοποιητικό αφρό)
ΣΑΠΟΥΝΙΑ ΧΕΡΙΩΝ ΣΕ ΥΓΡΗ ΜΟΡΦΗ (ΚΡΕΜΟΣΑΠΟΥΝΑ)
- DR BRONNERS
-hazard score 1-2 -
- PURE NUFF STUFF
-hazard score 0-3 -
- ECOVER
ΚΡΕΜΕΣ ΣΥΓΚΑΜΑΤΟΣ
-BADGER ORGANIC BABY BALM
-hazard score 1 -
-EARTH MAMA ANGEL BABY BOTTOM BALM FOR BABIES
-hazard score 0 -
-WELEDA CALENDULA BABY NAPPY CHANGE CREAM
(σχόλια: προληπτικά για το σύγκαμα )
-ΚΗΡΑΛΟΙΦΗ ΧΑΜΟΜΗΛΙΟΥ ΑΠΟ ROSMARINO
(σχόλια: προληπτικά για το σύγκαμα)
- ΒΑΛΣΑΜΕΛΑΙΟ (ΣΠΑΘΟΛΑΔΟ) ΑΠΟ ROSMARINO
(σχόλια: όταν υπάρχει σύγκαμα)
- VITAL TOUCH NATALIA (Baby Bottom Butter)
(σχόλια (http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29956): κρέμα σαν βούτυρο, με shea butter και χαμομήλι, για κοκκινίλες. Επειδή είναι πολύ ελαφρύ, δεν κάνει για σύγκαμα.)
- BABY BUM SALVE
www.wildrootbotanicals.com (http://www.wildrootbotanicals.com)
(σχόλια:για ευαίσθητα δέρματα και έντονες κοκκινίλες.)
- BUDCHEN CALENDULA OIL
- ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ+NΙΣΕΣΤΕ (άνθος αραβοσίτου/κορν φλαουρ)
(σχόλια:απλώνουμε πρώτα το ελαιόλαδο και μετά απο πάνω το νισεστέ)
- ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ+ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΡΓΙΛΟ
(σχόλια:διαλύουμε τον πράσινο άργιλο σε λίγο ελαιόλαδο)
ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ
http://www.babykind.co.uk/wipes.htm
NATRACARE ORGANIC COTTON BABY WIPES
http://www.iherb.com/Baby-Wipes
ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΒΡΕΦΩΝ
BABY BOTTOM CLEANSER (wildroot)
BABY BITS (μικρά σαπουνάκια)
http://www.babykind.co.uk/wipes.htm#babybits
ΕΝΤΟΜΟΑΠΩΘΗΤΙΚΕΣ ΑΛΟΙΦΕΣ-SPRAY
BUG SPRAY OF MERCOLA
http://products.mercola.com/
-BADGER COMPANY ORGANIC ANTI-BUG
ORGANIC FORMULA BUGGER OFF INSECT REPELLENT
ΑΝΤΗΛΙΑΚΑ
SUMMER SURVIVAL KIT OF MERCOLA
http://products.mercola.com
-BADGER COMPANY
www.iherb.com (http://www.iherb.com/)
www.amazon.co.uk (http://www.iherb.com/)
(http://www.iherb.com/)ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΕΣ (ΧΩΡΙΣ ΦΘΟΡΙΟ-FLUORIDE FREE)
-LAVERA TOOTHPASTE (BASIC-NEUTRAL)
-hazard score 0-1 -
(σχόλια:υπάρχει μια άλλη σειρά της lavera που έχει φθόριο/fluoride-:!: προσοχή στην αγορά)
-LAVERA BABY TOOTHPASTE (STRAWBERRY-RASPBERRY)
-hazard score 0-1 -
-HIMALAYA USA TOOTHPASTE
-MIESSENCE TOOTHPASTE
-hazard score 0 -
(σχόλια: ωραία γεύση)
- WELEDA CALENDULA CHILDRENS TOOTHPASTE
-hazard score 1 -
- OPTIMA CHILDRENS TOOTHPASTE
www.goodnessdirect.co.uk (http://www.goodnessdirect.co.uk)
- GREEN PEOPLE ORGANIC TOOTHPASTE
http://www.babykind.co.uk/greenpeopleorgminttoothpaste.htm (http://www.babykind.co.uk/greenpeopleorgminttoothpaste.www.etsy.com htm)
ΚΡΕΜΕΣ ΠΡΟΣΩΠΟΥ-ΜΑΤΙΩΝ
- NEALS YARD REMEDIES (Facial Cream)
-hazard score 0-5 -
- WELEDA ALMOND INTENSIVE CREAM (Facial Cream)
-hazard score 3 -
(σχολια: λίγο λιπαρή, ιδανική για ξηρές επιδερμίδες)
- WELEDA WILD ROSE INTENSIVE EYE (Eye Cream)
-hazard score 1 -
- BADGER BALM (EVOLVING BALM)
-hazard score 1 -
(σχόλια: αντιρυτιδική κρέμα ματιών -πολύ ενυδατική)
- DR HAUSCHKA
ΕΝΥΔΑΤΩΣΗ ΣΩΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΕΝΗΛΙΚΕΣ
- NYEALS YARD REMEDIES (Body)
-hazard score 0-5 -
-BADGER BALM (fresh citrus/vanilla/coconut body butter)
-hazard score 0 -
(σχόλια: ενυδάτωση σώματος)
(σχόλια: κρέμες χεριών)
-HUGO NATURALS (body butter)
-hazard score 0 -
- DR HAUSCHKA
STYLING ΜΑΛΛΙΩΝ
-LAVERA GEL (Hair Gel )
-LAVERA SPRAY (Hair Spray )
(σχόλια: λακ μαλλιών)
-AUBREY GEL (Hair Gel )
http://www.iherb.com/Aubrey-Organics-Hair-Care#p=2&sr=1
-LAVERA MOUSSE (Hair Mousse )
(σχόλια: αφρός μαλλιών )
- LOGONA MAN STYLING GEL (Hair Gel )
ΒΑΦΕΣ ΜΑΛΛΙΩΝ
-ΧΕΝΑ
-SANTE
(σχόλια: δύσκολη εφαρμογή -καλύτερα να γίνει απο κομμώτρια)
ΜΑΚΙΓΙΑΖ
-THE ALL NATURALS FACE
http://theallnaturalface.com/gto/store/epp_index.asp
-ZOSIMOS (http://www.theallnaturalface.com-ZOSIMOS) BOTANICALS
-hazard score 0-2 -
www.zosimosbotanicals.com (http://www.zosimosbotanicals.com)
-MAIAS MINERALS
-hazard score 0-1 -
www.maiasminerals.com (http://www.maiasminerals.com)
-MIESSENCE (Make up)
-hazard score 0-2 -
-LAKSHMI AYUVERDA (Μολύβι ματιών)
(χρώμα:black sensitive)
ΑΠΟΣΜΗΤΙΚΑ
- CRYSTAL DEODORANT
www.theallnaturalface.com (http://www.theallnaturalface.com)
www.pharmacyline.gr (http://www.pharmacyline.gr)
www.macrovita.gr (http://www.macrovita.gr) (το έχει στις εικόνες στο "αποσμητικά σώματος")
- ROLL ON DEODORANT
-hazard score 0 -
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΥΓΙΕΙΝΗ
- ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ
ΛΙΣΤΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ
ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ ΡΟΥΧΩΝ
- SOAP NUTS
www.euexia.gr (http://www.euexia.gr)
www.ebuy-shops.gr (http://www.ebuy-shops.gr)
www.homefood.gr (http://www.homefood.gr)
(σχόλια: βιολογικοί καρποί πλυσίματος 100% φυσικοί
με απολυμαντικές ιδιότητες,
σε χαμηλές θερμοκρασίες θέλουν πρώτα λίγο βράσιμο)
- ΥΓΡΟ ΡΟΥΧΩΝ
- ΣΚΟΝΗ ΡΟΥΧΩΝ
- ΥΓΡΟ ΓΙΑ ΜΑΛΛΙΝΑ ΡΟΥΧΑ
- ΜΑΛΑΚΤΙΚΑ
(σχόλια: μαλακτικές μπάλες με μαγνητική δράση
που τοποθετούνται στο κάδο του πλυντηρίου)
ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΠΙΑΤΩΝ
- ΥΓΡΟ ΠΙΑΤΩΝ
(sonett και ecover)
- ΣΚΟΝΗ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
(sonett και ecover)
- ΑΛΑΤΙ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
(sonett)
- ΛΑΜΠΡΥΝΤΙΚΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
(σχόλια: η χρήση του λαμπρυντικού στο πλυντήριο πιάτων
θα μπορούσε να αντικαταταθεί με "λευκό ξύδι")
ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ
- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ-ΑΠΟΛΥΜΑΝΤΙΚΟ ΥΓΡΟ ΓΕΝ.ΧΡΗΣΗΣ
- ΑΠΟΛΥΜΑΝΤΙΚΟ SPRAY (ΕΠΙΦΑΝΕΙΩΝ-ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ)
(bentley organic for baby toy sanitizer)
(spray out and about)
www.babykind.co.uk (http://www.babykind.co.uk)
- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ WC
(σχόλια: παπί για τη λεκάνη)
ΤΑΠΕΡ-ΠΑΓΟΥΡΙΑ-ΜΠΙΜΠΕΡΟ
ΠΑΓΟΥΡΙΑ ΕΞΟΔΟΥ
www.sigg-aluminium.co.uk (http://www.sigg-aluminium.co.uk)
ΜΠΙΜΠΕΡΟ
(σχόλια: γυάλινα μπιμπερό με προστατευτικό κάλυμα απο σιλικόνη
για αυθραστοποίηση)
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΚΟΥΠΑ
www.littleacornstomightyoaks co.uk (http://www.littleacornstomightyoaks co.uk)
(σχόλια: το γυάλινο μπιμπερό ταιριάζει με τις παρακάτω θηλές και μετατρέπεται σε εκπαιδευτική κούπα)
http://www.philips.co.uk/c/avent-acc...scf147_82/prd/ (http://www.philips.co.uk/c/avent-accessories/12m-plus-green-2-pack-scf147_82/prd/)

http://www.littleacornstomightyoaks....en%20Sippy.php (http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/Klean%20Kanteen%20Sippy.php)
(σχόλια: τα παγούρια Klean Kanteen με τα παρακάτω αξεσουάρ {αντάπτορας+θηλή}
μετατρέπονται σε εκπαιδευτική κούπα )
http://www.littleacornstomightyoaks....accesories.php (http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/sippy%20accesories.php)

http://www.vupbaby.co.uk/content/foo...-cup-pink-blue (http://www.vupbaby.co.uk/content/foogo-stainless-steel-sippy-cup-pink-blue)
ΤΑΠΕΡ
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/lunchbots.php (http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/lunchbots.php)
(σχόλια: τάπερ απο stainless steel 18/8 )
www.vupbaby.co.uk (http://www.vupbaby.co.uk/)
www.easylunchboxes.com (http://www.easylunchboxes.com/)
www.preserveproducts.com (http://www.preserveproducts.com)
ΠΑΙΔΙΚΑ ΠΙΑΤΑ ΚΛΠ
OΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ "ΣΥΝΤΑΓΕΣ" ΟΙΚΙΑΚΗΣ XΡΗΣΗΣ
- ΒΙΒΛΙΑ ΜΕ "ΣΥΝΤΑΓΕΣ" ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΩΝ
-Σόδα πλυσίματος
(σχόλια:στη κεντρική θήκη του απορρυπαντικού)
- ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ ΡΟΥΧΩΝ
-Λευκό ξύδι + αιθέριο έλαιο λεβάντας+tea tree oil
(σχόλια:στη θήκη του μαλακτικού)
- ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ
-Ξύδι
- ΑΙΘΕΡΙΑ ΕΛΑΙΑ ΓΙΑ ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ
-Αιθέριο έλαιο λεβάντας
-Αιθέριο έλαιο τειόδεντρου (tea tree oil)
-Βόρακας (ορυκτός)
βόρακα μπορούμε να βρούμε:
Μεγάλα φαρμακεία, Καλογερόπουλος-Πειραιά, Μανδραγόρας-Πειραιά
http://www.baldwins.co.uk/Gums-Balsams-And-Waxes/Gums/Baldwins-Borax-Powder/8733/400 (http://www.baldwins.co.uk/Gums-Balsams-And-Waxes/Gums/Baldwins-Borax-Powder/8733/400)
- ΑΠΟΣΚΛΗΡΥΝΤΙΚΟ ΑΛΑΤΩΝ
-Ξύδι
-Ξινό
- ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ
-Μαγειρική σόδα+Ξύδι
-Μαγειρική σόδα+Βόρακα(ορυκτό)+Ξύδι
- AΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
-4 κουταλιές μαγειρ.σόδα+4 κουταλιές βόρακα(ορυκτός)+1 κουταλιά χονδρό
θαλασσινό αλάτι
- ΣΚΟΡΟΑΠΩΘΗΤΙΚΟ
-Μαύρο πιπέρι
-Αποξηραμένη λεβάντα
(σχόλια:μια χούφτα σε τούλι)
- ΚΑΤΣΑΡΙΔΟΚΤΟΝΟ
-Βόρακας(ορυκτός)+Γύψος+Αλεύρι(ή ζάχαρη)
-Φύλλα δάφνης
- ΜΥΡΜΗΓΚΟΚΤΟΝΟ
-Ξύδι
-Τάλκ
-Πεικιν πάουντερ
- ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΨΕΙΡΑΣ
- www.quitnits.com (http://www.quitnits.com)
- coconut oil
- ελαιόλαδο
- ξύδι
- ρίγανη (ζωμός)
- οινόπνευμα
- soap nuts (soap-nuts shampoo (https://store.naturoli.com/home.php?cat=298))
- ηλεκτρικό χτενάκι (medisana lcs (http://www.pharmapoli.com/Product.php?PageId=530&ProductId=947&gclid=CKiF_fuP0qQCFVH-2Aod7XBfKA))
-αιθέρια έλαια (αραιωμένα σε σαμπουάν):
tea tree oil
λεβάντας
(σχόλια: ΠΡΟΣΟΧΗ στις ποσότητες των αιθέριων ελαίων στα παιδιά!!!
θέλει μισή ποσότητα ενηλίκων!!!:!:)
- ΑΠΩΘΗΤΙΚΟ ΚΟΥΝΟΥΠΙΩΝ
-σιτρονέλα
-βασιλικός,
-αρτεμισία
-γαρίφαλο
-θυμάρι
-γεράνι
-τα διάφορα είδη κυπαρισσιού
-έλαιο ευκαλύπτου,
-έλαιο σόγιας
(σχόλια:
20 σταγόνες έλαιο ευκαλύπτου + 20 σταγόνες έλαιο κέδρου + 10 σταγόνες πράσινου τσαγιού + 3 σταγόνες έλαιο γερανιού και 60 ml jojoba
και κάψτε το στο ειδικό δοχείο για αρωματικά χώρου)
- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΦΟΥΡΝΟΥ
-Μαγειρική σόδα+Ξύδι
-Αμμωνία σε βραστό κατσαρολάκι μέσα στο φούρνο για 15΄ και μετά τρίψιμο.
- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΕΠΙΦΑΝΕΙΩΝ INOX
-Λαδάκι baby-oil
-Οδοντόκρεμα κλασσική, όχι gel (για σημάδια στα inox)
-Τρίψιμο με μισοτελειωμένη λεμονόφλουδα (για μυρωδιές και λεκέδες)

TARA
30-05-11, 16:03
Το ειδατε αυτο?

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=80257&catid=5

soevan07
30-05-11, 16:08
Οχι μονο, εχει αφρολουτρα για το μωρο (weleda κλπ), αντιηλιακες, ενυδατικες, εχει για εμας αφρολουτρα, καλλυντικα, εχει κρεμες βιολογικες holle κ.α. βιο-φαγητα, εχει και απορρυπαντικα sonett, μεχρι και ρουχαλακια εχει. Οποτε στα σαιτς γενικα μπορει να μπει.

To έβαλα σε μερικές κρέμες.....
Tι έξοδα αποστολής έχει;

chatzico
30-05-11, 16:16
Έλεγα να έβαζα και την μεγάλη μέσα στην μπανιέρα
αλλά το μωρό νά το έχω στο δικό του μπανιερό!

Λέτε να γίνει της μουρλής;;;;;
Για πείτε οι έμπειρες διπλο-μαμάδες!!!

Θα το ήθελα κι εγώ αυτό
για να μην νιώσει παραμελημένη και ζηλέψει!

Αν η μεγάλη σου είναι συνεργάσιμη σε τέτοια θέματα.... η δική μου από την πολλή χαρά θα γκρέμιζε το μπάνιο..... Μπορεί άνετα να συμμετέχει -π.χ. φέρε μου μια πάνα, δώσε μου την κρέμα κλπ- εδώ συμμετείχει η δική μου που ήταν 2 ετών όταν γεννήθηκε ο πιτσιρίκος......

Το ειδατε αυτο?

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=80257&catid=5

Δεν ξέρω αν το έχω ξαναγράψει σε αυτό το τόπικ ή σε άλλο, ότι οι βιο καλλιέργειες άλλων χωρών είναι προβληματικές, π.χ. Ολλανδία :arrow: μακριά!

Μόνο τους Ιταλούς εμπιστεύομαι γιατί έχουν μακρά παράδοση σε τέτοια θέματα.