PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

kikileuteris
03-09-10, 17:29
Γελάσαμε με ελληινικά προϊόντα που ''προωθούνται'' ως οικολογικά αλλά τα hazard score τους έχουν χτυπήσει ταβάνι!Επειδή με ρώτησε και της απάντησα και της είπα ότι τελευταία την έχω δει με ότι οικο-βιο κυκλοφορεί, συζητούσαμε, και φτάσαμε κι εκεί!

Access
03-09-10, 17:30
Πώς να συνεννοηθείς και με τι να γελάσεις όταν εσύ της λές ότι είναι ορυκτό σε μορφή σκόνης και εκείνη σου λέει ότι είναι μέταλο!!!!!Εσύ θα τα είχες βγάλει πέρα?Πιο εύκολο μου έρχεται να πεταχτώ 8)8)8)Αμερική8)8)8) που θα τον βρώ και στα σούπερ μάρκετ παρά εδώ με τους δικούς μας τους οπισθοδρομικούς.Αλήθεια,εδώ γιατί δεν τον πουλάνε σε σούπερ μάρκετ?:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
:D:Dκαι αυτοί που πουλάνε τα χλώρια στα s.m τι...........κλέφτες θα γίνουν ???? τσ τσ τσ :lol::lol::lol:

Rosie
03-09-10, 17:36
Δεν θυμάμαι αν το ξανάγραψα, αλλά για υδατική νυχτός εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ μια βιολογική χειροποίητη που ανακάλυψα σ' ένα μικρό νησάκι του Καναδά - Rose Geranium cream - στον Ειρηνικό Ωκεανό, το Saltspring (είχαμε πάει στο honeymoon μας εκεί).

Η ιστοσελίδα είναι αυτή, αν και δεν έχει βάλει τα προϊόντα της ακόμη:
Solace Organic Spa (http://www.saltspringorganicspa.com/)

Δείτε και αυτό για το spa (προς το τέλος το βίντεο): Organic Beauty Producs (http://www.happiface.com/make-up-videos/going-organic)

Οπότε αν είστε απελπισμένες γιατί δεν βρίσκετε την κατάλληλη υδατική δοκιμάστε και αυτή, είναι θεϊκή! :grin:

Rosie
03-09-10, 17:43
http://www.feelunique.com/brands/neals-yard

Λέει ότι κάνει δωρεάν παράδοση σ' όλο τον κόσμο και έχει και Neal's Yard Remedies!
Συγκρίνετε μόνο τιμές μήπως κάνουνε over-charging!

Baby A
03-09-10, 18:28
κοριτσια μου οταν λετε Βορακα εννοειται αυτο εδω:
http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_ss_c_1_5?url=search-alias%3Dkitchen&field-keywords=borax&sprefix=borax

πειτε μου και εμενα!

Peekaboo
03-09-10, 21:34
Το lunch bag (http://www.mothercare.com/Baby-Polar-Gear-Little-Lunch/dp/B002N253P0/sr=1-1/qid=1283538054/ref=sr_1_1/278-9885520-8733129?_encoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&n=42764041&mcb=core) μας το πήραμε από τα Mothercare. Είναι PVC free, ισοθερμικό με χώρο για μικρή παγοκύστη, χωράει τα ταπεράκια και τα ποτηράκια μας και κοστίζει μόνο 10 λίρες!

Σχετικά με τα σαμπουάν, ως μακρυμαλλούσα με σχετικά ξηρό μαλλί συνηθισμένο σε προϊόντα κομμωτηρίου ήμουν πολύ επιφυλακτική στο να δοκιμάσω βιολογικό σαμπουάν. Ωστόσο αυτό (http://www.mypure.co.uk/bentley-organic-b123/natural-shampoo-with-lavender-aloe-vera-with-jojoba-p977) της Bentley organic κάνει ικανοποιητικό αφρό, αφήνει τα μαλλιά μου πολύ απαλά (πάντα βάζω μαλακτική ή μάσκα μετά) και μυρίζει υπέροχα. Πολύ συχνά φτιάχνω μάσκα μόνη μου: 1 αβοκάντο, 1 μπανάνα και 1 κουταλιά μέλι στο μπλέντερ μέχρι να γίνουν αλοιφή. Το βάζω στα μαλλιά, τα πιάνω κοτσίδα (ή τα τυλίγω με ζεστή πετσέτα αν δεν είναι ο άντρας μου σπίτι) και τα ξεβγάζω μετά από μια ώρα. Όταν βαριέμαι, ζεσταίνω σε μπεν μαρί είτε δαφνέλαιο, είτε έλαιο αβοκάντο είτε jojoba (και τα τρια είναι έλαια βάσης), κάνω μασάζ στο κεφάλι και απλώνω το έλαιο μέχρι τις άκρες. Επειδή αντιμετωπίζω κατά περιόδους ξηροδερμία, αυτό μου λύνει πάντα το πρόβλημα. Επίσης, περιποιείται την τρίχα σε όλο της το μήκος. Απλά θέλει καλό λούσιμο μετά - συνήθως 3 χέρια.

soevan07
03-09-10, 21:35

Λέει ότι κάνει δωρεάν παράδοση σ' όλο τον κόσμο και έχει και Neal's Yard Remedies!

Κατάλαβα......
....σε λίγες μέρες θα έχουμε αλλαγές στη λίστα....

Οποιος παραγγείλει απο αυτό ας μας πει εντυπώσεις και σχόλια.

soevan07
03-09-10, 21:36
http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_ss_c_1_5?url=search-alias%3Dkitchen&field-keywords=borax&sprefix=borax

πειτε μου και εμενα!

ΝΑΙ !!!!!!!!!!! :p :p

vera
03-09-10, 21:41
Κοριτσια η οδοντοκρεμα καλεντουλα της welleda δεν εχει μεντα ε? γραφει ohne menthol....κανεις γερμανικα?

ξεκινω ομοιοπαθητικη αυριο

soevan07
03-09-10, 21:41
Για τα μαλλια πολυ καλο κανει το πρασινο σαπουνι. Χρειαζεται ομως ενα μηνα περιπου προσαρμογης το μαλλι στον οποιο μηνα το μαλλι ειναι ξηρο και σαν τζιβα. Μετα ομως γινεται πολυ ωραιο λαμπερο και μαλακο. Το κανει γνωστη μου και μου ειπε πως αυτος ο μηνας προσαρμογης γινεται μεχρι να ξεσυνηθισει η τριχα απο τα χημικα των σαμπουαν. Επισης η γιαγια του αντρα μου λουζεται μια ζωη με πρασινο σαπουνι εχει ενα μαλλι μεχρι τη μεση και πιο απαλα μαλλια δεν εχω ξαναδει.Σκεφτομαι να το ξεκινησω κ εγω απλα πρεπει να παρω αποφαση πως για ενα μηνα τα μαλλια μου θαναι ψιλοχαλια.

Το πράσινο σαπούνι έχει κατηγορηθεί για πολλά!
(χρωστικές ουσίες για το χρώμα του, κακής ποιότητας τηγανόλαδου,
ελιές με φυτοφάρμακα )

Κι εγώ εδώ τα έμαθα αυτά και απογοητεύτηκα
γιατί ήμουν πολύ φαν του πράσινου σαπουνιού.:sad:

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις! Και εγω στην αρχη απο εκει ηθελα να παραγγειλω αλλα φοβαμαι τις αγορες με πιστωτικη:?. Θα δω τι θα κανω...

Mπορείς να πάρεις προπληρωμένη κάρτα
και κάθε φορά που θα θέλεις να ψωνίσεις θα την γεμίζεις με το ακριβές ποσό της αγοράς σου.

Peekaboo
03-09-10, 21:42
http://forums.moneysavingexpert.com/showthread.php?t=237548 εδώ σου δίνει μια ιδέα για που να ψάξεις παρότι παλιό το ποστ (επίσης αυτό το σιτε είναι φοβερό για να ανακαλύπτεις Online εκπτώσεις σε καταστήματα)
Ευχαριστώ για το link :)
Το διάβασες αυτό που λέει για τα junkies; Απίστευτο, δεν το ήξερα.
Ενθουσιάστηκα με τη συνταγή που έχει για τα Bath Bombs (http://www.teachsoap.com/bombs.html)!

ZIMAROULIS
03-09-10, 21:59
Λοιπόν πήγα στο μαγαζί που ψωνίζω βιολογικά και πήρα μία λοσιόν μαλακτική της εταιρείας color erbe, αυτή δεν είναι βιολογική λοσιόν είναι χημική βόμβα. Είδα ένα ένα τα συστατικά στο cosmetics database και έφριξα:evil:
Σίγουρα δεν πρόκειται να πάρω βαφή αυτής της εταιρείας
Αύριο θα της την πάω πίσω
Τέλος αυτό που μου κακοφάνηκε είναι ότι δύο πολύ επικίνδυνα συστατικά δεν τα ανέφερε στο εξωτερικό κουτί αλλά πάνω στο μπουκαλάκι της λοσιόν. Αυτό το θεωρώ απαράδεκτο. Πως θα ελέγχουμε τα συστατικά αν δεν αναγράφονται όλα στην εξωτερική συσκευασία.
Θα στείλω email στον εισαγωγέα εδώ στην ελλάδα να το προωθήσει στην μαμά εταιρεία στην ιταλία.

ZIMAROULIS
03-09-10, 22:01
Το lunch bag (http://www.mothercare.com/Baby-Polar-Gear-Little-Lunch/dp/B002N253P0/sr=1-1/qid=1283538054/ref=sr_1_1/278-9885520-8733129?_encoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&n=42764041&mcb=core) μας το πήραμε από τα Mothercare. Είναι PVC free, ισοθερμικό με χώρο για μικρή παγοκύστη, χωράει τα ταπεράκια και τα ποτηράκια μας και κοστίζει μόνο 10 λίρες!

Σχετικά με τα σαμπουάν, ως μακρυμαλλούσα με σχετικά ξηρό μαλλί συνηθισμένο σε προϊόντα κομμωτηρίου ήμουν πολύ επιφυλακτική στο να δοκιμάσω βιολογικό σαμπουάν. Ωστόσο αυτό (http://www.mypure.co.uk/bentley-organic-b123/natural-shampoo-with-lavender-aloe-vera-with-jojoba-p977) της Bentley organic κάνει ικανοποιητικό αφρό, αφήνει τα μαλλιά μου πολύ απαλά (πάντα βάζω μαλακτική ή μάσκα μετά) και μυρίζει υπέροχα. Πολύ συχνά φτιάχνω μάσκα μόνη μου: 1 αβοκάντο, 1 μπανάνα και 1 κουταλιά μέλι στο μπλέντερ μέχρι να γίνουν αλοιφή. Το βάζω στα μαλλιά, τα πιάνω κοτσίδα (ή τα τυλίγω με ζεστή πετσέτα αν δεν είναι ο άντρας μου σπίτι) και τα ξεβγάζω μετά από μια ώρα. Όταν βαριέμαι, ζεσταίνω σε μπεν μαρί είτε δαφνέλαιο, είτε έλαιο αβοκάντο είτε jojoba (και τα τρια είναι έλαια βάσης), κάνω μασάζ στο κεφάλι και απλώνω το έλαιο μέχρι τις άκρες. Επειδή αντιμετωπίζω κατά περιόδους ξηροδερμία, αυτό μου λύνει πάντα το πρόβλημα. Επίσης, περιποιείται την τρίχα σε όλο της το μήκος. Απλά θέλει καλό λούσιμο μετά - συνήθως 3 χέρια.

Πήρα σαμπουάν αυτής της εταιρειας και εγώ σήμερα.
Ενθουσιάστηκα για την συνταγη σου για την ξηροδερμία και θα την φτιάξω άμεσα καθώς και την μασκούλα που γράφεις.:D

Baby A
03-09-10, 22:41
βορακας: κοριτσια ευρηκα ή μαλλον ο συζυγος μας εδωσε πληροφορια

πουλανε βορακα σε καταστηματα υλικων συγκολησης μεταλλων
τον κοιταω λιγο περιεργα, δειτε το και εσεις λιγο!
στη μπρουτζοκοληση αν το λεω καλα, χρησιμοποιουν λευκη σκονη οπως το αλατι κανει χημικο καθαρισμο στο σημειο συγκολησης
ειδες τι σου κανουν οι μηχανολογοι
το αγοραζουν σε καταστηματα προμηθειων επαγγελματιων
καθε πολη εχει τους δικους της
και σε εμπορους μεταλλων

kikileuteris
04-09-10, 08:09

στη μπρουτζοκοληση αν το λεω καλα, χρησιμοποιουν λευκη σκονη οπως το αλατι κανει χημικο καθαρισμο στο σημειο συγκολησης
και σε εμπορους μεταλλων

Χαμομηλάκι και εμένα ο άντρας μου το πρώτο πράγμα που με ρώτησε όταν άκουσε βόρακα ήταν:αυτό που χρησιμοποιούμε στην ηλεκτροσυγκόλληση?Και νομίζω όχι μου απάντησαν εδώ μέσα ή κάπου αλλού δε θυμάμαι!

zouzounaifi1975
04-09-10, 10:17

και σε εμπορους μεταλλωνΛοιπόν οι σύζυγοί μας είναι παντογνώστες!Ο δικός μου επειδή καταγίνεται με ηλεκτροσυγκολλήσεις όταν είχα μάθει για τον βόρακα και του τον ανέφερα έμεινε άναυδος!!!!8)8) Με ρώτησε από που τον ξετρύπωσα,και όταν του το είπα γελούσε....χι χι χι πολύ αστείο!!!΄Οταν μου είπε ότι τον χρησιμοποιούν για συγκολλήσεις μετάλλων και ότι το μεσαίο κουτάκι του Nescafe(τον παίρνει χύμα) το παίρνει στα 15 ευρώ κατάλαβα ότι ίσως δεν πρόκειται για τον βόρακα που θέλουμε εμείς,αρα έχεις διαφορετικές ποιότητες?http://search.eim.ebay.gr/%CE%A3%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-&-%CE%9A%CE%AE%CF%80%CE%BF%CF%82/215-1/Home%20_%20Garden/40-11?Query=borax&CatLevel=11&Site=0 Μήπως δεν είναι τόσο αθώος τελικά?Και για συγκολήσεις και για απορρυπαντικό??????:lol::lol::lol::lol:

marietta_
04-09-10, 12:47
Τελικά όλα καλά με την παραγγελία απο το babykind! Το λάθος ήταν της ACS
είχαν γράψει λάθος τη διεύθυνση και δε μας έβρισκαν και φυσικά έπρεπε να περάσουν 9 μέρες για να ρωτήσουν ποια είναι η σωστή διεύθυνση!!:shock: Απίστευτοι τύποι!

irida85
04-09-10, 13:59
κοριτσια ποια ελεγε για αποσημητικο?????
το εχω ξαναπει, εγω πηρα τα crystal body deodorant απο το Iherb, μια χαρα απο τιμη και χωρις αυτα τα χημικα!!! καλυτερα να βαζω μια δυο φορες μεσα στη μερα αποσμητικο παρα να χρησιμοποιω τα γνωστα των διαφορων εταιρειων με καθε ειδους χημικο!
μαλιστα δε ξερω αν ειδατε χτες στο σκαι ειχε μια εκπομπη που ελεγαν για τα αποσμητικα (τα antiperspirant και τα deodorant, τις διαφορες τους) και ποσο επικυνδυνα ειναι τα χημικα που περιεχουν... και μαλιστα λενε οτι μπορει τα χημικα απο μονα τους να ειναι "ακινδυνα" αλλα οταν αναμυγνυονται σε ενα αποσμητικο, δε ξερει κανεις ποσο επικυνδυνο ειναι το "κοκτειλ" και το εψαχνε η δημοσιογραφος... αλλα φυσικα οι μεγαλες εταιρειες δεν της εδιναν σημασια.......ελεγε και για τη σχεση αποσμητικων και καρκινου του μαστου, χωρις να εχει αποδειχτει κατι βεβαια αλλα ελεγαν οι ερευνητες του καρκινου οτι αφου εμφανιζεται ο καρκινος πολυ περισσοτερες φορες στα σημεια κατω απο τη μασχαλη τοτε κατι περιεργο συμβαινει με τα αποσμητικα...... πανω κατω αυτα ελεγαν....

zouzounaifi1975
04-09-10, 14:10
το εχω ξαναπει, εγω πηρα τα crystal body deodorant απο το Iherb, μια χαρα απο τιμη και χωρις αυτα τα χημικα!!! καλυτερα να βαζω μια δυο φορες μεσα στη μερα αποσμητικο παρα να χρησιμοποιω τα γνωστα των διαφορων εταιρειων με καθε ειδους χημικο!
μαλιστα δε ξερω αν ειδατε χτες στο σκαι ειχε μια εκπομπη που ελεγαν για τα αποσμητικα (τα antiperspirant και τα deodorant, τις διαφορες τους) και ποσο επικυνδυνα ειναι τα χημικα που περιεχουν... και μαλιστα λενε οτι μπορει τα χημικα απο μονα τους να ειναι "ακινδυνα" αλλα οταν αναμυγνυονται σε ενα αποσμητικο, δε ξερει κανεις ποσο επικυνδυνο ειναι το "κοκτειλ" και το εψαχνε η δημοσιογραφος... αλλα φυσικα οι μεγαλες εταιρειες δεν της εδιναν σημασια.......ελεγε και για τη σχεση αποσμητικων και καρκινου του μαστου, χωρις να εχει αποδειχτει κατι βεβαια αλλα ελεγαν οι ερευνητες του καρκινου οτι αφου εμφανιζεται ο καρκινος πολυ περισσοτερες φορες στα σημεια κατω απο τη μασχαλη τοτε κατι περιεργο συμβαινει με τα αποσμητικα...... πανω κατω αυτα ελεγαν....
Επειδή δεν θέλω να κάνω παραγγελία από εξωτερικό,έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό από εδώ για να αντικαταστήσω το Noxzema? Δηλαδή ακόμη και του φαρμακείου δεν εμπιστεύομαι αλλά τέλος πάντων...:roll::roll::roll:

marsolan
04-09-10, 15:40
δηλαδη κοριτσοπουλα,
τα neals yeard ειναι απο οτι καταλαβα απο τα καλυτερα σε ολα τα ειδη εεε???
Να τα προτιμησω???
κι επισης τα bentley σαμπουαν ειναι καλυτερα απο τα aubrey???
Μαλακτικη για τα μαλλια που να μην τα βαραινει ποια προτεινετε???

Να πω και κατι αλλο??
Να κανει καποια που τα θυμαται καλα ενα ποστ συγκεντρωτικα για το που χρησιμιποιειται ο βορακας???

κι αλλη μια ερωτηση:στο κεντρο Αθηνα που μπορουμε να βρουμε σε ποσοτητα βορακα,σοδα(οχι μαγειρικη) οικονομικη και σε ποσοτητα??

kikileuteris
04-09-10, 16:17
δηλαδη κοριτσοπουλα,
τα neals yeard ειναι απο οτι καταλαβα απο τα καλυτερα σε ολα τα ειδη εεε???
Να τα προτιμησω???
κι επισης τα bentley σαμπουαν ειναι καλυτερα απο τα aubrey???
Μαλακτικη για τα μαλλια που να μην τα βαραινει ποια προτεινετε???

Να πω και κατι αλλο??
Να κανει καποια που τα θυμαται καλα ενα ποστ συγκεντρωτικα για το που χρησιμιποιειται ο βορακας???

κι αλλη μια ερωτηση:στο κεντρο Αθηνα που μπορουμε να βρουμε σε ποσοτητα βορακα,σοδα(οχι μαγειρικη) οικονομικη και σε ποσοτητα??

Μαλλακτική εγώ πήρα πρόσφατα του κορρέ τη herb balsam και δε βαραίνει καθόλου τα μαλλιά.Μου έκανε εντύπωση.Το hazard score της δε είναι 1.

arleta
04-09-10, 16:22
Τελικά όλα καλά με την παραγγελία απο το babykind! Το λάθος ήταν της ACS
είχαν γράψει λάθος τη διεύθυνση και δε μας έβρισκαν και φυσικά έπρεπε να περάσουν 9 μέρες για να ρωτήσουν ποια είναι η σωστή διεύθυνση!!:shock: Απίστευτοι τύποι!

άντε και στα δικά μας!!!!!!
άρα Ελλάδα αναλαμβάνει η acs κι όχι τα ελτα.....

mama-lia
04-09-10, 16:40
irida, ποιο ακριβώς πήρες κι έμεινες ευχαριστημένη; Το spray;

Baby A
04-09-10, 17:05
Χαμομηλάκι και εμένα ο άντρας μου το πρώτο πράγμα που με ρώτησε όταν άκουσε βόρακα ήταν:αυτό που χρησιμοποιούμε στην ηλεκτροσυγκόλληση?Και νομίζω όχι μου απάντησαν εδώ μέσα ή κάπου αλλού δε θυμάμαι!
:lol::lol::lol::lol: και εγω τον κοιτουσα λιγο καπως αλλα ειπε οτι ειναι αλλο απ το βορικο οξυ, καλε δεν το αφηνουμε μη μας δωσουν κι αλλο στο καταστημα

Λοιπόν οι σύζυγοί μας είναι παντογνώστες!Ο δικός μου επειδή καταγίνεται με ηλεκτροσυγκολλήσεις όταν είχα μάθει για τον βόρακα και του τον ανέφερα έμεινε άναυδος!!!!8)8) Με ρώτησε από που τον ξετρύπωσα,και όταν του το είπα γελούσε....χι χι χι πολύ αστείο!!!΄Οταν μου είπε ότι τον χρησιμοποιούν για συγκολλήσεις μετάλλων και ότι το μεσαίο κουτάκι του Nescafe(τον παίρνει χύμα) το παίρνει στα 15 ευρώ κατάλαβα ότι ίσως δεν πρόκειται για τον βόρακα που θέλουμε εμείς,αρα έχεις διαφορετικές ποιότητες?http://search.eim.ebay.gr/%CE%A3%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-&-%CE%9A%CE%AE%CF%80%CE%BF%CF%82/215-1/Home%20_%20Garden/40-11?Query=borax&CatLevel=11&Site=0 Μήπως δεν είναι τόσο αθώος τελικά?Και για συγκολήσεις και για απορρυπαντικό??????:lol::lol::lol::lol:

ξερω κι εγω εδω το σαπουνακι και εχει χασει την αθωοτητα του, τι να πω
παντως το ειχα δωσει και εγω εδω:

πειτε μου και εμενα!

:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:παλι με την απορια θα μεινουμε δλδ

-ΛΕΝΑ-
04-09-10, 18:47

Αφρό δεν κάνουνε, το αναφέρουν και κάπου στο site τους.
Βάζεις μια πολύ μικρή ποσότητα σ' ένα μικρό μπουλάκι (εγώ χρησιμοποιώ ένα που έχω από σαμπουάν ξενοδοχείου), το γεμίζεις με νερό, το κουνάς και το βάζεις στο μαλλί σου.

Από τις υδατικές τους δοκίμασα μόνο εκείνη με την Αλόη και έμεινα ευχαριστημένη, αλλά σίγουρα δεν είναι σαν τις υδατικές του Neal's Yard!

Ναι, το Krill Oil κάνει και για το θηλασμό.

Ευχαριστω!!!!!!!!!!!;)

ZIMAROULIS
04-09-10, 18:47
:lol::lol::lol::lol: και εγω τον κοιτουσα λιγο καπως αλλα ειπε οτι ειναι αλλο απ το βορικο οξυ, καλε δεν το αφηνουμε μη μας δωσουν κι αλλο στο καταστημα

ξερω κι εγω εδω το σαπουνακι και εχει χασει την αθωοτητα του, τι να πω
παντως το ειχα δωσει και εγω εδω:

:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:παλι με την απορια θα μεινουμε δλδ

Σου έχει απαντήσει από εχθές η soevan ότι αυτός είναι

papaki70
04-09-10, 19:04
Να σας πω και γω τις γνώσεις μου για τις κατσαρίδες μιας και προσφάτως απαλάχθηκα από αυτές.

Πρώτον, τις καφέ τις κατσαρίδες τις φέρνουμε εμείς απέξω συνήθως με διάφορους τρόπους
πχ έχουμε παραγγείλει κάτι και μας το φέρνουν σε κούτα. Τη βάζουμε σπίτι μας και αν ακουμπήσει και το χαλί ακόμα καλύτερα για την κατσαρίδα. Αφήνει τα αυγά της και σε θερμοκρασία 20 βαθμών που είναι η ιδανική κάνει πάρτυ η εκκόλαψη. Τις καφέ-ξανθιές τις ξεφορτώνεσαι πιο δύσκολα από τις μαύρες.

Συμπέρασμα: ΜΗΝ ΦΕΡΝΕΤΕ ΚΟΥΤΕΣ ΜΕΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.Βγάλτε τις στο μπαλκόνι.

Δεύτερον, οι μαυρες είναι από τον υπόνομο οπότε και οι πιο σιχαμερές.

Τρόποι αντιμετώπισης: Ο ψεκασμός είναι προσωρινή λύση γιατί αργά ή γρήγορα θα τις ξαναδείς μπροστά σου.

Κάλεσε ένα συνεργείο για κατσαρίδες.

Ήρθε ένας άνθρωπος καλή του ώρα με ένα πραματάκι σαν τζελ. Έβαζε σταγονίτσες σε όλα τα σημεία που πάει η κατσαρίδα δλδ, πάνω στα σοβαντεπί δίπλα από τις πόρτες, δίπλα στον φούρνο σε σημεία που δεν καθαρίζει η νοικοκυρά και πάρει με το πανί καταλάθος το τζελ. Πάνω σε μεντεσέδες από τα ντουλάπια γιατί εκεί είναι το αγαπημένο τους μέρος, έξω από τα ντουλάπια της κουζίνας, στο μπάνιο πίσω από την τουαλέτα κτλ.

Το τζελ δρα σαν μαγνήτης, τις καλεί για φαγητό και μετά αυτές ψοφάνε. Αν δεις τις πρώτες μέρες ψόφιες κατσαρίδες τις αφήνεις εκεί γιατί η κατσαρίδα κανιβαλίζεται και έρχονται οι άλλες και την τρώνε οπότε ψοφάνε και αυτές (μαζέψτε το πτώμα τη δεύτερη μέρα).

Κορίτσια σώθηκα!!!!!!!!! χαλάλι τα 40€ και δεν ψέκασε για να γεμίσει χημικά το πάτωμα. Λίγες σταγονίτσες σε διάφορα σημεια που δεν πάει κανέις εκεί και όλα είναι ΟΚ!!!

-ΛΕΝΑ-
04-09-10, 19:20
Κορίτσια προσοχη μόλις διαπίστωσα μεγαλες διαφορές σε τιμες από mybabyenter.gr(ακριβότερο:confused:) σε σχέση με άλλα πχ τα naturew baby organics σαμπουαν αφρόλουτρο 16.60 ενώ πχ στο iherb ούτε 8.Επίσης ένα κουκλάκι υπνου 25.90 και ακιβως το ίδιο από little acorns 18!!!Δεν ξέρω τι γίνεται με τα μεταφορικά αλλά δείτε το...:roll:
Από little acorns λέω να παραγγείλω κ εγώ σήμερα την τσαντούλα του βαφτιστικού μου για τον παιδικό οπότε θα σας πω!

irida85
04-09-10, 20:58
irida, ποιο ακριβώς πήρες κι έμεινες ευχαριστημένη; Το spray;

http://www.iherb.com/Crystal-Body-Deodorant

αυτα ειναι, το σπρευ πηρα... πρωτα το αοσμο το μωβ και τωρα το πορτοκαλι με το χαμομηλι κ πρασινο τσαι.... σε επομενη παραγγελια θα παρω και τα υπολοιπα αρωματα στανταρ!!!! τι να σου πω... εμενα με βολεψε πολυ............. κ το σαιτ εχει πολλα πραγματα με χαμηλο ή 0 σκορ......

Baby A
04-09-10, 22:19
ευχαριστω ναι το ειδα αλλα την απορια την ειχα για το βορακα Ελλαδος εννοω αυτο το χυμα μηπως εξυπηρετηθουμε εδω, αλλα τελικα μαλλον μεσω ιντερνετ θα βρουμε εξυπηρετηση.

Baby A
04-09-10, 22:54

Λοιπόν οι σύζυγοί μας είναι παντογνώστες!Ο δικός μου επειδή καταγίνεται με ηλεκτροσυγκολλήσεις όταν είχα μάθει για τον βόρακα και του τον ανέφερα έμεινε άναυδος!!!!8)8) Με ρώτησε από που τον ξετρύπωσα,και όταν του το είπα γελούσε....χι χι χι πολύ αστείο!!!΄Οταν μου είπε ότι τον χρησιμοποιούν για συγκολλήσεις μετάλλων και ότι το μεσαίο κουτάκι του Nescafe(τον παίρνει χύμα) το παίρνει στα 15 ευρώ κατάλαβα ότι ίσως δεν πρόκειται για τον βόρακα που θέλουμε εμείς,αρα έχεις διαφορετικές ποιότητες?http://search.eim.ebay.gr/%CE%A3%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-&-%CE%9A%CE%AE%CF%80%CE%BF%CF%82/215-1/Home%20_%20Garden/40-11?Query=borax&CatLevel=11&Site=0 Μήπως δεν είναι τόσο αθώος τελικά?Και για συγκολήσεις και για απορρυπαντικό??????:lol::lol::lol::lol:
αχ zymarouli ειδες τι παθαινω στη zouzounoaifi απαντουσα πριν για την απορια
σορυ που δεν παιρνει σωστα τις παραθεσεις εκτος απο την συνεχομενη αποσυνδεση εχω και αυτο τελευταια

-ΛΕΝΑ-
04-09-10, 23:31
zimaroulis ευχαριστω πολυ!Ναι η αλήθεια είναι οτι δεν μπορεις να περιμένεις τα ίδια αποτελέσματα με τα συμβατικά και όπως λές αυτό δεν πειράζει γλιτώνεις τα χημικά.Απλά εγώ που δεν είχα κ ποτέ προβλημα με ιδρώτα κλπ και είμαι στο ντουζ και 5 φορές τη μέρα το καλοκαίρι φέτος με τα lavera roll on ένιωθα χάλια λες κ ήταν το roll on που χειροτέρευε την κατάσταση.Μπορεί βέβαια να παίζει ρόλο κ το γεγονός ότι ήμουν λεχώνα κ γενικά στη λοχεία ιδρώνεις περισσότερο.Οσο για τα AUBREYS από αυτά που μου λες τα απέριψα γιατί με ενδιαφέρει να κάνει αφρό οπότε λέω να στραφώ στα Bentleys.Ευχαριστώ κ πάλι

Maggie
05-09-10, 00:56
Σχετικά με τα αποσμητικά, ο άντρας μου και εγώ μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από τον αποσμητικό κρύσταλλο της macrovita. Τον χρησιμοποιούμε εδώ και ένα μήνα και καλύπτει πολύ αποτελεσματικά τη μυρωδια. Το πήρα από ένα μαγαζί με ...τουριστικά είδη στο χωριό μου (ω, ναι είχε και βιολογικά καλλυντικά). Τα αποσμητικά της lavera και της weleda δεν έκαναν τίποτα

soevan07
05-09-10, 16:13

zouzounaifi
δες εδώ πληροφορίες για τον βόρακα ή βορικό νάτριο, ή τετραβορικό νάτριο
το οποίο είναι φυσικό ορυκτό
http://en.wikipedia.org/wiki/Borax

soevan07
05-09-10, 16:15
Να σας πω και γω τις γνώσεις μου για τις κατσαρίδες μιας και προσφάτως απαλάχθηκα από αυτές.

Πρώτον, τις καφέ τις κατσαρίδες τις φέρνουμε εμείς απέξω συνήθως με διάφορους τρόπους
πχ έχουμε παραγγείλει κάτι και μας το φέρνουν σε κούτα. Τη βάζουμε σπίτι μας και αν ακουμπήσει και το χαλί ακόμα καλύτερα για την κατσαρίδα. Αφήνει τα αυγά της και σε θερμοκρασία 20 βαθμών που είναι η ιδανική κάνει πάρτυ η εκκόλαψη. Τις καφέ-ξανθιές τις ξεφορτώνεσαι πιο δύσκολα από τις μαύρες.

Τρόποι αντιμετώπισης: Ο ψεκασμός είναι προσωρινή λύση γιατί αργά ή γρήγορα θα τις ξαναδείς μπροστά σου.

Ήρθε ένας άνθρωπος καλή του ώρα με ένα πραματάκι σαν τζελ. Έβαζε σταγονίτσες σε όλα τα σημεία που πάει η κατσαρίδα δλδ, πάνω στα σοβαντεπί δίπλα από τις πόρτες, δίπλα στον φούρνο σε σημεία που δεν καθαρίζει η νοικοκυρά και πάρει με το πανί καταλάθος το τζελ. Πάνω σε μεντεσέδες από τα ντουλάπια γιατί εκεί είναι το αγαπημένο τους μέρος, έξω από τα ντουλάπια της κουζίνας, στο μπάνιο πίσω από την τουαλέτα κτλ.

Το τζελ δρα σαν μαγνήτης, τις καλεί για φαγητό και μετά αυτές ψοφάνε. Αν δεις τις πρώτες μέρες ψόφιες κατσαρίδες τις αφήνεις εκεί γιατί η κατσαρίδα κανιβαλίζεται και έρχονται οι άλλες και την τρώνε οπότε ψοφάνε και αυτές (μαζέψτε το πτώμα τη δεύτερη μέρα).

Κορίτσια σώθηκα!!!!!!!!! χαλάλι τα 40€ και δεν ψέκασε για να γεμίσει χημικά το πάτωμα. Λίγες σταγονίτσες σε διάφορα σημεια που δεν πάει κανέις εκεί και όλα είναι ΟΚ!!!

Για σύστησέ μας τον κυριούλη αυτόν που σας έκανε την απολύμανση
μήπως και μας χρειαστεί .........

Baby A
05-09-10, 19:31

Κορίτσια σώθηκα!!!!!!!!! χαλάλι τα 40? και δεν ψέκασε για να γεμίσει χημικά το πάτωμα. Λίγες σταγονίτσες σε διάφορα σημεια που δεν πάει κανέις εκεί και όλα είναι ΟΚ!!!

Για σύστησέ μας τον κυριούλη αυτόν που σας έκανε την απολύμανση
μήπως και μας χρειαστεί .........

μπραβο papaki!;-)

novpal
05-09-10, 22:58
Papaki, μου λες & εμένα σε παρακαλώ? Δεν έχω κατσαρίδες (ευτυχώς) αλλά έχει γεμίσει το σπίτι "ψαράκια" (κάτι σαν ψαλίδες) & καίγομαι να τα εξαφανισω!

madipemi
05-09-10, 23:23
εχω ακουσει για ενα υλικο που χρησιμοποιουν οι εταιρειες απολυμανσεων κ ειναι ακριβως οπως το περιγραφετε:βαζεις μικρες σταγονες σε διαφορα σημεια του σπιτιου κ αυτο δρα ως μαγνητης κ τις εξοντωνει πραγματικα. Ακουσα οτι αυτο χρησιοποιουν οι εταιρειες απεντομωσεων. Λεγεται max force που ειναι της bayern.

Δεν το εχω χρησιμοποισει εγω προσωπικα αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα.Φυσικα μονο βιολογικο δεν ειναι....:razz:

novpal
05-09-10, 23:28
Αααααα, τότε αλλάζει το πράγμα. Γιατί και εγώ είχα πάρει ένα ζελέ απο το φαρμακείο (στο παλιό μου σπίτι είχαμε αποικία κατσαρίδων όλων των χρωμάτων και μεγεθών) αλλά πιο τοξικό δεν γίνεται. Τελικά άλλαξα σπίτι χαχα

kikileuteris
05-09-10, 23:38
εχω ακουσει για ενα υλικο που χρησιμοποιουν οι εταιρειες απολυμανσεων κ ειναι ακριβως οπως το περιγραφετε:βαζεις μικρες σταγονες σε διαφορα σημεια του σπιτιου κ αυτο δρα ως μαγνητης κ τις εξοντωνει πραγματικα. Ακουσα οτι αυτο χρησιοποιουν οι εταιρειες απεντομωσεων. Λεγεται max force που ειναι της bayern.

Δεν το εχω χρησιμοποισει εγω προσωπικα αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα.Φυσικα μονο βιολογικο δεν ειναι....:razz:

vegas τι έκανες τελικά με την ecofamily?

madipemi
05-09-10, 23:49
Kαλησπερα:)

τους εστειλα ενα μαιλ μιας κ ακομη δεν μπηκε καμια χρεωση στην καρτα μου αλλα τιποτε....
Τι να να πω?:confused:
παντως σημερα εβαλα την πρωτη μου μπουγαδα με soap nuts κι πριν απο λιγο που τα αλπωσα φαινοταν τελεια τα ρουχακια του μπεμπουλη μου. Παντως φαινεται πολυ καλο προιον κ με βλεπω να το ξαναπαραγγελνω μαζι με ενα αιθεριο ελαιο για την ξυδιλα:rolleyes:

madipemi
06-09-10, 00:02
Αααααα, τότε αλλάζει το πράγμα. Γιατί και εγώ είχα πάρει ένα ζελέ απο το φαρμακείο (στο παλιό μου σπίτι είχαμε αποικία κατσαρίδων όλων των χρωμάτων και μεγεθών) αλλά πιο τοξικό δεν γίνεται. Τελικά άλλαξα σπίτι χαχα

:D:D:D:D:D:D
ειναι κ αυτο μια λυση!!!!

εμεις ειχαμε κ εχουμε προβλημα με σαρανταποδαρουσες κ γι αυτο το ειχα ψαξει το πραγμα αλλα δεν εβαλα απο αυτο το ζελε γιατι ο μικρος μου ειναι πολυ ζουζουνι κ φοβαμαι να μην εχουμε αλλα....

παντως αν καποιος γνωριζει τροπο να ξεφορτοθω τις σαρανταποδαρουσες πραγματικα θα τον κανω εικονισμα στο σαλονι. Εχω αρχισει κ τις βλεπω στον υπνο μου:shock::shock::shock:

novpal
06-09-10, 00:19
:D:D:D:D:D:D
ειναι κ αυτο μια λυση!!!!

εμεις ειχαμε κ εχουμε προβλημα με σαρανταποδαρουσες κ γι αυτο το ειχα ψαξει το πραγμα αλλα δεν εβαλα απο αυτο το ζελε γιατι ο μικρος μου ειναι πολυ ζουζουνι κ φοβαμαι να μην εχουμε αλλα....

παντως αν καποιος γνωριζει τροπο να ξεφορτοθω τις σαρανταποδαρουσες πραγματικα θα τον κανω εικονισμα στο σαλονι. Εχω αρχισει κ τις βλεπω στον υπνο μου:shock::shock::shock:

Σαρανταποδαρούσες μπλιαααααχχχχ!!! Όχι, δεν έχω παράπονο, είχα εξοικειωθεί με τις κατσαριδες, τις κυνηγούσα σαν τρελή! Με τις σαρανταποδαρούσες τι να σου πω...
Πάντως το ζελέ είναι υπερ-τοξικό!!! Εγώ το είχα χρησιμοποιήσει καναδυό φορές πριν καν μπουσουλήσει το μωρό γιατί είχα τεράστιο θέμα. Μια μέρα είχα βρει μια απο τις μεγάλες να σουλατσάρει πάνω στην κουνουπιέρα (και το μωρό απο μέσα). Αλλά σίγουρα όταν αρχίσει να ψαχουλεύει το μωρό ξέχνα το...

madipemi
06-09-10, 00:26
η αληθεια ειναι οτι κ εγω με τις κατσαριδες εχω συμβιβαστει μιας κ ειμαστε μονοκατοικια. Αλλα τις σαρανταποδαρουσες πραγματικα δεν τις αντεχω κ δεν μπορω να τις κατατροπωσω λογω των παιδιων...

δεν συνηθιζονται οι ατιμες.πολυ σιχαμερες........:x

novpal
06-09-10, 00:28
Υπομονή. Αν χτυπήσεις στο google "βιολογική απολύμανση" βρίσκεις αρκετές αναφορές σε εταιρείες. Μπορεί να βρεις άκρη...

soevan07
06-09-10, 10:23
Κορίτσια
Διαβάστε αυτό για τις κατσαρίδες

Από το site της greenpeace :

Για τις ενοχλητικές κατσαρίδες εγκαταλείψτε τις χημικές βόμβες και δείξτε εμπιστοσύνη στον (ορυκτό) βόρακα. Θα το βρείτε (σε μορφή λευκής σκόνης) σε φαρμακεία και σε καταστήματα χημικών. Ανακατέψτε τον με ίση ποσότητα ζάχαρης και απλώστε το μίγμα στα περάσματα των κατσαρίδων. Για καλύτερα αποτελέσματα δοκιμάστε μίγμα βόρακα, αλευριού και γύψου σε ίσα μέρη.

http://www.greenpeace.org/greece/137368/137396/138784

Να, κι άλλη μια χρήση του βόρακα!!!!! :p:mrgreen::cool:
Λέω να το δοκιμάσω κάποια στιγμή........

papaki70
06-09-10, 14:03
Αχ αυτός ο κυριούλης είναι στο Κιλκίς-Θεσσαλονικη οπότε αν θέλετε οι βοριοελλαδίτισες να σας δώσω τηλ. Αλλά ναι δεν είναι βιολογικό είναι χημικό. ΑΛΛΑ είναι μερικές σταγόνες μικρές σε ολο το σπίτι σε σημεία που δεν πάει άνθρωπος και δεν είναι σπρέυ για να αιωρείται παντού.

Είχα παρατηρήσει το τζελ πως λέγεται να το αγοράσω (είναι λίγο ακριβούτσικο) αλλά το ξέχασα. Θα ρωτήσω τον άντρα μου αν το συγκράτησε. Για βόρακα δε δοκίμασα. Δεν είχα μεγάλο πρόβλημα απλά πριν γίνουν πολλές είπα να δράσω.

Αυτός ο κυριούλης μου είπε ότι αν αρχίσεις και τις βλέπεις να περιφέρονται στα ντουλάπια και γενικότερα μες τη μέρα αν πετύχεις καμία σημαίνει ότι γέμισε η φωλιά και οι μεγαλύτερες διώχνουν κάποιες για να μη συνωστίζονται. Μπρρρρρ....

kikileuteris
06-09-10, 15:50
Σήμερα μου ήρθε παραλαβή από www.mybabycenter.gr από το οποίο παρήγγειλα Πέμπτη μεσημέρι.Όλα οκ. Σε κάποια πράγματα είναι ακριβό σε σχέση με ξένα σάιτ, σε άλλα όχι.
Μου ήρθε του Dr Brown η εκπαιδευτική κούπα, και το Safe Sippy 2.
Οπότε κορίτσια βάλτε το κι αυτό στη λίστα.

soevan07
07-09-10, 09:27
Λοιπόν πήγα στο μαγαζί που ψωνίζω βιολογικά και πήρα μία λοσιόν μαλακτική της εταιρείας color erbe, αυτή δεν είναι βιολογική λοσιόν είναι χημική βόμβα. Είδα ένα ένα τα συστατικά στο cosmetics database και έφριξα:evil:
Σίγουρα δεν πρόκειται να πάρω βαφή αυτής της εταιρείας
Αύριο θα της την πάω πίσω
Τέλος αυτό που μου κακοφάνηκε είναι ότι δύο πολύ επικίνδυνα συστατικά δεν τα ανέφερε στο εξωτερικό κουτί αλλά πάνω στο μπουκαλάκι της λοσιόν. Αυτό το θεωρώ απαράδεκτο. Πως θα ελέγχουμε τα συστατικά αν δεν αναγράφονται όλα στην εξωτερική συσκευασία.
Θα στείλω email στον εισαγωγέα εδώ στην ελλάδα να το προωθήσει στην μαμά εταιρεία στην ιταλία.

Kρίμα!!.......
....και έλεγα οτι επιτέλους τη βρήκαμε τη
"βιολογική βαφή μαλλιών" μας :sad: :sad: :sad:

soevan07
07-09-10, 10:06
Είπα να μαζέψω όλες τις επιπλέον πληροφορίες σας
για να ανανεώσω τις λίστες μας.

Για δείτε κι εσείς και πείτε μου εαν θέλετε να προσθέσουμε και κάτι άλλο
(για να μην φτιάχνουμε πολλές λίστες και....
χάσουμε τον "μπούσουλα")

Ξέχασα να πω ότι εγώ στη μικρή χρησιμοποιώ αυτή την κρεμούλα όταν δω κοκκινίλες, είναι πάρα πολύ καλή, αν θέλετε βάλτε την στη λίστα σας (η μικρή έχει πολύ ευαίσθητο δερματάκι παρόλο που την πλένω μόνο με νεράκι και της βάζω βιολογικές υφασμάτινες πάνες, δοκίμασα όλες τις φυσικές αλοιφές αλλά τίποτα...):

Baby Bum Salve (http://www.wildrootbotanicals.com/html/baby_bum_salve.html)

http://forums.moneysavingexpert.com/showthread.php?t=237548 εδώ σου δίνει μια ιδέα για που να ψάξεις παρότι παλιό το ποστ (επίσης αυτό το σιτε είναι φοβερό για να ανακαλύπτεις Online εκπτώσεις σε καταστήματα)

Για αυτούς που φοβούνται να το χρησιμοποιήσουν για σένα χτυπάει η καμπάνα φιλενάδα !!!!!!! :D:Dο άντρας μου τελικά μου θύμισε τι γύρευε το ξυνό στο ντουλάπι μας, για να φτιάξουμε το κρασί (ρίχνουν στο βαρέλι για να αρχίσει η ζύμωση) και για τα τουρσιά .......άμα το τρώμε..........
http://www.food-info.net/gr/e/e330.htm
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%BF%CE%BE%CF%8D

Για φυσικα αποσμητικα εγω ειχα παρει αυτα:
https://theallnaturalface.com/gto/store/epp_listCategoriesAndProducts.asp?idCategory=70

ειμαι γενικα ευχαριστημενη και απο αποψη καλυψης και απο αποψη μυρωδιας και απο την εκτελεση της παραγγελιας. Εχω παρει και Sante υγρο αποσμητικο (απο βιολογικαδικα ή απο το bce) και παλι ημουν ευχαριστημενη.Προτιμω παντως τα πρωτα..μου φαινονται πιο φυσικα..

Για τα aubrey organics που αναφερετε...εγω γενικα απογοητευτικα πααααααααρα πολυ...το χειροτερο προιον που εχω παρει ως τωρα...οχι σαμπουαν, αλλα αυτα:
http://www.bce-europe.com/en/Face-Care/Moisturizers/Normal-Combination/Aubrey-Organics-Green-Tea-Ginkgo-Moisturizer-118-ml.html
http://www.bce-europe.com/en/Face-Care/Facial-Cleansers/Cleansers-Normal-Combo/Aubrey-Organics-Blue-Green-Algae-with-Grape-Seed-Extract-Facial-Cleansing-Lotion-118-ml.html
http://www.bce-europe.com/en/Face-Care/Facial-Toners/Aubrey-Organics-Blue-Green-Algae-with-Grape-Seed-Extract-Facial-Toner-237-ml.html
νομιζω οτι δεν ταιριαζαν με την επιδερμιδα μου αλλα και οτι κυριως σαν προιον γενικα ειναι πολυ καπως :???: ...τι να πω...και εχει παρα πολυ καλη φημη..
Παντως εγω ως τωρα ειμαι αφανταστα ευχαριστημενη με ολα οσα εχω αγορασει απο το Neal's Yard Remedies...απιστευτα ποιοτικα προιοντα...Α..και για τα μαλλια παρα πολυ καλα σαμπουαν ειναι τα Sante
http://www.bce-europe.com/en/Hair-Care/Shampoos/Sante-Hair-Shampoo-Henna-Volume-200-ml.html

Αυτή την κρέμα την πήρα και εγώ
Αδιάφορη μου φάνηκε, περιμένω να τελειώσει να πάρω neal yard
http://www.bce-europe.com/en/Face-Ca...er-118-ml.html

Τα σαπουνια του ροζμαρινο για τα μαλλια;;;;;
Δεν το ηξερα οτι μπορεις να τα χρησιμοποιεις και για τα μαλλια...
παντως εγω ως μακρυμαλλουσα επισης εχω βολευτει τα Sante απο το bce..
Αντι για ροζμαρινο αυτη την φορα πηρα αυτο...και μου βγηκε παρα πολυ καλο...πολυ απαλο, δεν ξηραινει...στο ροζμαρινο δεν μαρεσε τοσο η γλιτσα που αφηνουν..εχει πιστοποιηση και αυτο..δεν ξερω..αν θες δεστο:
http://www.bce-europe.com/en/Bath-Body/Body-Cleansers/Natural-Soaps/Tjota-Bath-Soap-Buttermilk-225g.html

αυτα ειναι, το σπρευ πηρα... πρωτα το αοσμο το μωβ και τωρα το πορτοκαλι με το χαμομηλι κ πρασινο τσαι.... σε επομενη παραγγελια θα παρω και τα υπολοιπα αρωματα στανταρ!!!! τι να σου πω... εμενα με βολεψε πολυ............. κ το σαιτ εχει πολλα πραγματα με χαμηλο ή 0 σκορ......

Σήμερα μου ήρθε παραλαβή από www.mybabycenter.gr (http://www.mybabycenter.gr) από το οποίο παρήγγειλα Πέμπτη μεσημέρι.Όλα οκ. Σε κάποια πράγματα είναι ακριβό σε σχέση με ξένα σάιτ, σε άλλα όχι.
Μου ήρθε του Dr Brown η εκπαιδευτική κούπα, και το Safe Sippy 2.
Οπότε κορίτσια βάλτε το κι αυτό στη λίστα.

soevan07
07-09-10, 10:52
ΛΙΣΤΕΣ
ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ SITES ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ
ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ-ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ

*-www.littleacornstomightyoaks.co.uk/Products.php (http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/Products.php)
Klean Kanteen παγούρια-badger αντηλιακό
(φθηνά μεταφορικά)

*-www.ecohouse.gr (http://www.ecohouse.gr)
πανάκια καθαρισμού που καθαρίζουν χωρίς απορρυπαντικά

*-www.footshopping.com/main.cfm?MI=10&AktionID=2 (http://www.footshopping.com/main.cfm?MI=10&AktionID=2)
birkenstock παπούτσια

*-www.ebio.gr (http://www.ebio.gr)
καλλυντικά-τρόφιμα-καθαριστικά sonett
(δωρεάν μεταφορικά εντός Αττικής)

*-www.sunnyside.gr/mommy/skinca...sanitiser.html (http://www.sunnyside.gr/mommy/skinca...sanitiser.html)
καθαριστικά bio-d-καλλυντικά green baby-ρούχα

*-www.theremustbeabetterway.co.uk (http://www.theremustbeabetterway.co.uk)
διάφορα
(μεταφορά αναλόγως το βάρος, καθυστέρηση παράδοσης εις "soevan07" )

*-www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby (http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby)
για προιόντα Εarth mama angel baby
(μεταφορικά 4$ εως 1.360γρ. δέμα απο Αμερική)

*-www.naturisimo.com/index.cfm?nme=ema (http://www.naturisimo.com/index.cfm?nme=ema)
για προϊόντα Εarth Mama Angel Baby

*-www.katescaringgifts.com (http://www.katescaringgifts.com)

*-www.sigg-aluminium.co.uk (http://www.sigg-aluminium.co.uk)
για παγούρια κλπ

*-www.bce-europe.com (http://www.bce-europe.com)
καλλυντικά και άλλα
(μεταφορικά 7.90Ε)

*-www.fairtrade.gr (http://www.fairtrade.gr)
τρόφιμα κλπ

*-www.lifeandlooks.co.uk (http://www.lifeandlooks.co.uk)
για φυσικό σίδηρο (συμπλήρωμα διατροφής)

*-www.babykind.co.uk (http://www.babykind.co.uk)
πολύ οικονομική λεβάντα και ΤeaΤree Οil
(φθηνά μεταφορικά)

*-www.nealsyardremedies.com (http://www.nealsyardremedies.com)
καλλυντικά

*-www.quinessence.com (http://www.quinessence.com)
για ποιοτικά αιθέρια έλαια και λαδάκια
(δωρεάν μεταφορικά!)

*-www.polishedmama.com/products.htm (http://www.polishedmama.com/products.htm)
άοσμα μανό

*-www.rosmarino.gr (http://www.rosmarino.gr)
σαπούνια για όλη την οικογένεια
(με αντικαταβολή-φθηνά μεταφορικά-καθυστέρηρη παράδοσης λόγω ΕΛΤΑ)

*-www.biosophy.gr (http://www.biosophy.gr)
βιολογικά τρόφιμα-συμπληρώματα διατροφής

*-www.spiritofnature.co.uk (http://www.spiritofnature.co.uk)
πολυκατάστημα, αντισύλληψη
(μεταφορικά ανάλογα με την παραγγελία, τραγική καθυστέρηση στην παράδοση εις "zimaroulis")

*-www.theallnaturalface.com (http://www.theallnaturalface.com)
μακιγιάζ,πούδρες,σκιές,αποσμητικά από υγρό κρύσταλλο
(φθηνά μεταφορικά)

*-www.hannover-biologisch.de/in...a4c3569568cb9b (http://www.hannover-biologisch.de/in...a4c3569568cb9b)
Dr. Hauschka καλλυντικά μεταξύ άλλων

*-www.ecofamily.gr (http://www.ecofamily.gr)
για soapnuts και άλλα
(φθηνά μεταφορικά)

*-www.amazon.co.uk (http://www.amazon.co.uk)
πολυκατάστημα,nitty-gritty,earth mama angel baby
(μεταφορικά ανάλογα με την παραγγελία)

*-www.coastalclassiccreations.com (http://www.coastalclassiccreations.com)
για πολύ αγνό μακιγιάζ και βαφές μαλλιών -με hazard score 0

*-http://www.suvarna.co.uk/miessence-cosmetics.html
για καλλυντικά-μακιγιάζ miessence

*-http://www.viva.org.uk/vivashop/productlist.php?category=15
(μέτρια μεταφορικά)

*-http://uncommonscents.com/URLrewrite.asp?404;http://www.uncommonscents.com:80/Badger-Balm-s/128.htm&Redirected=Y
για προίόντα badger
(ακριβά μεταφορικά)

*-http://cgi.ebay.com/Badger-Anti-Bug-Balm-2-oz-Tin-/190398208915?cmd=ViewItem&pt=Skin_Care_test&hash=item2c549e1b93
για πρϊόντα badger
(μέτρια μεταφορικά)

*-www.mypure.co.uk (http://www.mypure.co.uk)
για αντισηπτικό bentley oganic toy
(φθηνά μεταφορικά)

*-www.ecobaby.gr (http://www.ecobaby.gr)
διάφορα
(αντικαταβολή-καθυστέρηση-κακή εξυπηρέτηση εις "zimaroulis")

*-www.onlygreen.gr (http://www.onlygreen.gr)
παιδικά έπιπλα

*-www.wildrootbotanicals.com (http://www.wildrootbotanicals.com)
για βότανα κλπ

*-http://www.etsy.com/shop/RosyUndPosy
υφασμάτινα σακουλάκια κλπ

*-http://www.etsy.com/shop/GoEco

*-http://www.etsy.com/shop/BebelooshMini

*-http://products.mercola.com/
για προϊόντα του Dr.Mercola

*-www.purenuffstuff.co.uk (http://www.purenuffstuff.co.uk)
για αφρόλουτρα-σαμπουάν "nuff-stuff"
(μέτρια μεταφορικά-ενημέρωση κόστους μεταφορικών με email)

*-www.bioaroma.gr (http://www.bioaroma.gr)
για βότανα και έλαια σε πολύ καλές τιμές
(φθηνά μεταφορικά)

*-www.theorganicbodycareshop.com (http://www.theorganicbodycareshop.com)
πολυκατάστημα με βιολογικά
(Dr. Hauschka και pure nuff stuff)
(μεταφορικά αναλόγως το βάρος με ανώτερο 9,99£)

*-www.bio-naturel.de (http://www.bio-naturel.de)

BLOGS ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ...........
*-www.cosmeticdatabase.com (http://www.cosmeticdatabase.com)
για αξιολόγηση προϊόντων και συστατικών
*-www.tipslimited.co.uk (http://www.tipslimited.co.uk)
για αξιολόγηση παιδικών προϊόντων περιποίησης
*-http://safemama.com/sheets/SafeMama-Safe-SkinCare-CheatSheet.pdf
*-http://safemama.com/?s=parabens+free
*-www.aromacooking.blogspot.com (http://www.aromacooking.blogspot.com)
οδηγίες για την παρασκευή καλλυντικών, σαμπουάν, σαπουνιών και διάφορων άλλων με φυσικά υλικά και αιθέρια έλαια
*-www.beautyelixirs.blogspot.com (http://www.beautyelixirs.blogspot.com)
οδηγίες για την παρασκευή καλλυντικών, σαμπουάν, σαπουνιών και διάφορων άλλων με φυσικά υλικά και αιθέρια έλαια
*-http://noikokyrokoritso.blogspot.com
καθαρίζουμε χωρίς χημικά
*-www.ftiaxno.gr (http://www.ftiaxno.gr)
πως να φτιάξετε μόνοι σας απορρυπαντικά
*-www.chemical-cocktail.org (http://www.chemical-cocktail.org)
συμβουλές για τα χημικά
*-http://www.vieltha.com/el/products/soap
για σαπούνια-καθαριστικά γενικής χρήσης
*-http://aromacooking.blogspot.com/2008/05/soapnuts.html
*-http://www.skeftomai.gr/ygeia/forum/index.php?action=printpage;topic=487.0

ΕΚΠΤΩΤΙΚΑ ΚΟΥΠΟΝΙΑ
*-www.myvouchercodes.co.uk (http://www.myvouchercodes.co.uk)
εκπτωτικά κουπόνια για online καταστήματα
*-www.vouchercodes.co.uk (http://www.vouchercodes.co.uk)
*-www.vouchercodes.com (http://www.vouchercodes.com)
*-www.retailmenot.com/view/iherb.com (http://www.retailmenot.com/view/iherb.com)
*-http://www.whatson4littleones.co.uk/pages/newsletters/special_offers_nov07.asp#LETTER.BLOCK8 (http://www.whatson4littleones.co.uk/pages/newsletters/special_offers_nov07.asp#LETTER.BLOCK8)
εκπτωτικά κουπόνια για online καταστήματα (πχ babykind)
*-http://forums.moneysavingexpert.com/showthread.php?t=237548

soevan07
07-09-10, 11:11
ΛΙΣΤΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ

ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ ΡΟΥΧΩΝ

- SOAP NUTS
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29779
http://www.ebuy-shops.gr/product_info.php?products_id=5964
http://www.mybabycenter.gr/index.php?target=products&product_id=29947
http://www.homefood.gr/news/home.asp?id=449
http://www.euexia.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=61&category_id=15&option=com_virtuemart&Itemid=61&vmcchk=1&Itemid=61
(σχόλια: βιολογικοί καρποί πλυσίματος 100% φυσικοί
με απολυμαντικές ιδιότητες,
σε χαμηλές θερμοκρασίες θέλουν πρώτα λίγο βράσιμο)

- ΥΓΡΟ ΡΟΥΧΩΝ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=149
http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/ss000001.pl?page=search&SS=sonett&PR=-1&TB=A&search.x=9&search.y=8
http://www.ethicalsuperstore.com/products/ecover/
http://www.ecokosmos.com/index.php/site/products/10
(σχόλια: )

- ΣΚΟΝΗ ΡΟΥΧΩΝ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=150
http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/ss000001.pl?page=search&SS=sonett&PR=-1&TB=A&search.x=9&search.y=8
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29980

- ΥΓΡΟ ΓΙΑ ΜΑΛΛΙΝΑ ΡΟΥΧΑ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=146

- ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ ΠΛΥΣΙΜΑΤΟΣ ΡΟΥΧΩΝ
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29783
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=136
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29784

- ΜΑΛΑΚΤΙΚΑ
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29780
(σχόλια: μαλακτικές μπάλες με μαγνητική δράση
που τοποθετούνται στο κάδο του πλυντηρίου)
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29782
(σχόλια: μαλακτικές μπάλες απλές
που τοποθετούνται στο κάδο του πύντηρίου)
http://www.ecokosmos.com/index.php/site/Product/128
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=1003
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29786

ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΠΙΑΤΩΝ

- ΥΓΡΟ ΠΙΑΤΩΝ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=141

- ΣΚΟΝΗ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=147

- ΑΛΑΤΙ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=135

- ΛΑΜΠΡΥΝΤΙΚΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=143
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29788
(σχόλια: η χρήση του λαμπρυντικού στο πλυντήριο πιάτων
θα μπορούσε να αντικαταταθεί με "λευκό ξύδι")

ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ

- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ-ΑΠΟΛΥΜΑΝΤΙΚΟ ΥΓΡΟ ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=145

- ΑΠΟΛΥΜΑΝΤΙΚΟ SPRAY (ΕΠΙΦΑΝΕΙΩΝ-ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ)
http://www.mypure.co.uk/bentley-organic-for-baby-b124/toy-sanitizer-p1004
(σχόλια: ιδανικό για επιφάνειες που έρχονται σε επαφή τα παιδιά)

- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ WC
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=137
http://www.ethicalsuperstore.com/products/ecover/ecover-toilet-cleaner-ocean-waves-750ml/
http://www.ecokosmos.com/index.php/site/Product/134
(σχόλια: παπί για τη λεκάνη)

ΑΙΘΕΡΙΑ ΕΛΑΙΑ ΓΙΑ ΟΙΚΙΑΚΗ ΧΡΗΣΗ

- ΑΙΘΕΡΙΑ ΕΛΑΙΑ ΓΙΑ ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ
http://www.babykind.co.uk/nappyessentials.htm#ttoil
(σχόλια: αιθέριο έλαιο TEA TREE OIL για απολύμανση)
(σχόλια: αιθέριο έλαιο ΛΕΒΑΝΤΑΣ για απολύμανση)

ΤΑΠΕΡ-ΠΑΓΟΥΡΙΑ-ΜΠΙΜΠΕΡΟ

ΠΑΓΟΥΡΙΑ ΕΞΟΔΟΥ
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/kleankanteen.php
http://www.sigg-aluminium.co.uk/
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/safesippy.php
http://www.amazon.com/Safe-Sporter-Bottle-Ounce-Green/dp/B002JM4XGE
http://www.vupbaby.co.uk/category/catalog/drinking
http://www.vupbaby.co.uk/content/foogo-stainless-steel-sippy-cup-pink-blue
(σχόλια: είναι και θέρμος )

ΜΠΙΜΠΕΡΟ
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/coddletime.php
(σχόλια: γυάλινα μπιμπερό με προστατευτικό κάλυμα απο σιλικόνη
για αυθραστοποίηση)
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/shop/kid-basix/safe-starter.php
http://www.vupbaby.co.uk/content/thinkbaby-complete-stainless-steel-feeding-set
http://www.mybabycenter.gr/index.php?target=categories&category_id=167

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΚΟΥΠΑ
(σχόλια: το γυάλινο μπιμπερό ταιριάζει με τις παρακάτω θηλές και μετατρέπεται σε εκπαιδευτική κούπα)
http://www.philips.co.uk/c/avent-accessories/12m-plus-green-2-pack-scf147_82/prd/
http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090305&itmid=13406

http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/Klean%20Kanteen%20Sippy.php
(σχόλια: τα παγούρια Klean Kanteen με τα παρακάτω αξεσουάρ {αντάπτορας+θηλή}
μετατρέπονται σε εκπαιδευτική κούπα )
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/sippy%20accesories.php

ΤΑΠΕΡ
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/lunchbots.php
(σχόλια: τάπερ απο stainless steel 18/8 )
http://www.vupbaby.co.uk/category/catalog/feeding/food-storage
http://www.vupbaby.co.uk/category/catalog/feeding/steel-containers
http://www.vupbaby.co.uk/category/catalog/feeding/food-go
http://www.vupbaby.co.uk/category/catalog/feeding/feeding-sets
http://www.amazon.com/Thinkbaby-Free-Feeding-Blue-Months/dp/B003KOFZ4Y/ref=sr_1_5?ie=UTF8&s=baby-products&qid=1283343815&sr=1-5

ΠΑΙΔΙΚΑ ΠΙΑΤΑ ΚΛΠ
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/bambu.php
http://www.vupbaby.co.uk/category/catalog/feeding/baby-dishes-cutlery
http://www.amazon.com/Thinkbaby-Free-Feeding-Blue-Months/dp/B003KOFZ4Y/ref=sr_1_5?ie=UTF8&s=baby-products&qid=1283343815&sr=1-5

soevan07
07-09-10, 11:13
ΛΙΣΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ

ΠΑΙΔΙΚΑ ΣΑΜΠΟΥΑΝ-ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ

-EARTH MAMA BABY ANGEL (shampoo & baby wash)
-hazard score 0 -
http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby
(σχόλια: σε μορφή αφρού, ωραίο άρωμα πορτοκαλιού,
όμως τσούζει στα μάτια)

-NATURE'S BABY ORGANICS (shampoo & baby wash)
-hazard score 2 -
http://www.iherb.com/Nature-s-Baby-Organics-Organics-Shampoo-Body-Wash-Vanilla-Tangerine-16-fl-oz-473-ml/21266?at=0
(σχόλια: ωραίο άρωμα )

-EARTH FRIENDLY BABY (Shampoo & Bodywash)
-hazard score ? -
http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm

-EARTH FRIENDLY KIDS (Shampoo & Bodywash)
-hazard score ? -

-EARTH FRIENDLY BABY BUBBLE BATH (Baby Bath)
-hazard score ? -

-AUBREY ORGANICS (Baby & Kids Shampoo)
-hazard score 2 -
http://www.bce-europe.com/en/Mother-Child/Children-Haircare/Aubrey-Organics-Natural-Baby-Kids-Shampoo-no-cry-formula-Vegan-Certified-237-ml.html

-NYEALS YARD REMEDIES (Shampoo & baby bath)
-hazard score ? -
http://www.nealsyardremedies.com/baby-bath-and-shampoo-100ml
(σχόλια: ωραίο άρωμα, χωρίς πολύ αφρό)

-WELEDA CALENDULA (shampoo & body wash)
-hazard score ? -
http://www.bce-europe.com/en/Hair-Care/Shampoos/Weleda-Calendula-Wash-Lotion-Shampoo-Baby-Children-200-ml.html?listtype=search&searchmanufacturer=c20ad4d76fe97759aa27a0c99bff6710
(σχόλια )

-BEAMING BABY ORGANIC (Shampoo & Baby bath)
-hazard score ? -
www.ecofamily.gr (http://www.ecofamily.gr)
(σχόλια: δεν κάνει πλούσιο αφρό)

-BEAMING BABY ORGANIC (Baby Bath)
-hazard score ? -
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30287

-AVALON ORGANICS BABY (Shampoo & Body Wash)
-hazard score 3 -
http://www.iherb.com/Avalon-Organics-Baby-Shampoo-Body-Wash-8-fl-oz-235-ml/17976?at=0
(σχόλια: πλούσιος αφρός, ενυδατική και θεραπευτίκή για ξηρές,ευαίσθητες και προβληματικές επιδερμίδες -ακόμα και με ατοπική δερματίτιδα)

-ΣΑΠΟΥΝΙΑ ΑΠΟ ROSMARINO (Μπάνιο-Μαλλιά)
-hazard score ? -
www.rosmarino.gr (http://www.rosmarino.gr)
(σχόλια: 100% αγνά σαπούνια σε μορφή πλάκας
όμως για πλούσιο αφρό θέλει σφουγγάρι)

ΣΑΜΠΟΥΑΝ-ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ ΓΙΑ ΕΝΗΛΙΚΕΣ

- NEALS YARD REMEDIES (shampoo)
-hazard score ? -
http://www.feelunique.com/brands/neals-yard/hair-care

-PURE NUFF-STUFF (Shampoo)
-hazard score 1 -
http://www.theorganicbodycareshop.com/product-details.asp?SID=52&PID=787&Brand=Pure_Nuff_Stuff&Product=Hair_Cleanser-Normal_Hair
(σχόλια: πολύ καλό, χωρίς άρωμα)

- PURE NUFF-STUFF SQUEACLY CLEAN BATH (Bath Wash)
-hazard score 1 -
http://www.theorganicbodycareshop.com/product-details.asp?SID=52&PID=793&Brand=Pure_Nuff_Stuff&Product=Squeaky_Clean_Gel-Tea_Tree_and_Peppermint
(σχόλια: πολύ καλό, φοβερό άρωμα)

- AUBREY ORGANICS (Shampoo)
-hazard score 2 -
http://www.bce-europe.com/en/Hair-Care/Shampoos/Aubrey-Organics-White-Camellia-Shampoo-dry/coarse/unruly-Hair-325-ml-Vegan.html?listtype=search&searchmanufacturer=006f52e9102a8d3be2fe5614f42ba989
(σχολία: )

- BENTLEY ORGANIC (Shampoo)
-hazard score ? -
http://www.mypure.co.uk/bentley-organic-b123/natural-shampoo-with-lavender-aloe-vera-with-jojoba-p977
(σχόλια: πολύ καλό, ωραίο άρωμα, πλούσιος αφρός)

- SANTE (Shampoo)
-hazard score ? -
http://www.bce-europe.com/en/Hair-Care/Shampoos/Sante-Hair-Shampoo-Henna-Volume-200-ml.html

- ΣΑΠΟΥΝΙ
-hazard score ? -
http://www.bce-europe.com/en/Bath-Body/Body-Cleansers/Natural-Soaps/Tjota-Bath-Soap-Buttermilk-225g.html
(σχόλια: απαλό δεν ξηραίνει την επιδερμίδα)

ΚΡΕΜΕΣ ΣΥΓΚΑΜΑΤΟΣ

-BADGER ORGANIC BABY BALM
-hazard score 1 -
http://www.badgerbalm.com/pc-398-12-baby-balm.aspx

-WELEDA CALENDULA BABY NAPPY CHANGE CREAM
-hazard score ? -
http://www.bce-europe.com/en/Mother-Child/Children-Skincare/Weleda-Calendula-Baby-Nappy-Change-Cream-75-ml.html?listtype=search&searchmanufacturer=c20ad4d76fe97759aa27a0c99bff6710
(σχόλια: προληπτικά για το σύγκαμα )

-ΚΗΡΑΛΟΙΦΗ ΧΑΜΟΜΗΛΙΟΥ ΑΠΟ ROSMARINO
-hazard score ? -
(σχόλια: προληπτικά για το σύγκαμα)

- ΒΑΛΣΑΜΕΛΑΙΟ (ΣΠΑΘΟΛΑΔΟ) ΑΠΟ ROSMARINO
-hazard score ? -
http://www.rosmarino.gr/
(σχόλια: όταν υπάρχει σύγκαμα)

- VITAL TOUCH NATALIA (Baby Bottom Butter)
- hazard score ? -
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29956
(σχόλια: κρέμα σαν βούτυρο, με shea butter και χαμομήλι, για κοκκινίλες. Επειδή είναι πολύ ελαφρύ, δεν κάνει για σύγκαμα.)

- BABY BUM SALVE
- hazard score ? -
http://www.wildrootbotanicals.com/html/baby_bum_salve.html
(σχόλια:για ευαίσθητα δέρματα και έντονες κοκκινίλες.)

ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΕΣ

-MIESSENCE TOOTHPASTE
-hazard score 0 -
http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/sh000001.pl?REFPAGE=http%3a%2f%2fwww%2etheremustbeabetterway%2eco%2euk%2fcgi%2dbin%2fss000001%2epl%3fTB%3dA%26GB%3d%26SS%3dmiessence%26PR%3d%2d1%26PG%3d%26REFPAGE%3dhttp%253a%252f%252fwww%252etheremus tbeabetterway%252eco%252euk%252f%26PN%3d1&WD=miessence&PN=Miessence_Organics_Anise_Toothpaste%2ehtml%23aMI048#aMI048
(σχόλια: ωραία γεύση)

- WELEDA CALENDULA CHILDRENS TOOTHPASTE
-hazard score 1 -
http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/sh000001.pl?REFPAGE=http%3a%2f%2fwww%2etheremustbeabetterway%2eco%2euk%2fcgi%2dbin%2fss000001%2epl%3fTB%3dA%26GB%3d%26SS%3dweleda%26PR%3d%2d1%26PG%3d%26REFPAGE%3dhttp%253a%252f%252fwww%252etheremustbe abetterway%252eco%252euk%252f%26PN%3d1&WD=weleda&PN=Weleda_Childrens_Tooth_Gel%2ehtml%23aWE063#aWE063
(σχόλια: παιδική οδοντόκρεμα)

ΚΡΕΜΕΣ ΠΡΟΣΩΠΟΥ-ΜΑΤΙΩΝ

- NEALS YARD REMEDIES (Facial Cream)
-hazard score ? -
http://www.nealsyardremedies.com/Normal-Dehydrated-Skin-Care

- WELEDA ALMOND INTENSIVE CREAM (Facial Cream)
-hazard score 3 -
http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/sh000001.pl?REFPAGE=http%3a%2f%2fwww%2etheremustbeabetterway%2eco%2euk%2fcgi%2dbin%2fss000001%2epl%3fTB%3dA%26GB%3d%26SS%3dweleda%26PR%3d%2d1%26PG%3d%26REFPAGE%3dhttp%253a%252f%252fwww%252etheremustbe abetterway%252eco%252euk%252f%26PN%3d1&WD=intensive%20weleda&PN=Weleda_Almond_Intensive_Facial_Cream%2ehtml%23aWE058#aWE058
(σχολια: λίγο λιπαρή, ιδανική για ξηρές επιδερμίδες)

- WELEDA WILD ROSE INTENSIVE EYE (Eye Cream)
-hazard score 1 -
http://www.bce-europe.com/en/Face-Care/Eyes-Lips/Weleda-Wild-Rose-Intensive-Eye-Cream-10-ml.html?listtype=search&searchmanufacturer=c20ad4d76fe97759aa27a0c99bff6710
http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/sh000001.pl?REFPAGE=http%3a%2f%2fwww%2etheremustbeabetterway%2eco%2euk%2fcgi%2dbin%2fsh000001%2epl%3fREFPAGE%3dhttp%253a%252f%252fwww%252etheremustbeabetterway%252eco%252euk%252fcgi%252dbin%252fss0000 01%252epl%253fTB%253dA%2526GB%253d%2526SS%253dweleda%2526PR%253d%252d1%2526PG%253d%2526REFPAGE%253dhttp%25253a%25252f%25252fwww%25252etheremustbeabetterway%25252eco%25252euk%25252f%2526PN%253d1%26WD%3 dintensive%2520weleda%26PN%3dWeleda_Almond_Intensive_Facial_Cream%252ehtml%2523aWE058&WD=rose%20weleda%20wild&PN=Weleda_Wild_Rose_Intensive_Eye_Cream%2ehtml%23aWE013#aWE013
(σχόλια: πολύ καλή)

- DR HAUSCHKA
-hazard score ? -
http://www.theorganicbodycareshop.com/products.asp?SID=109&PTID=none&Brand=Dr_Hauschka&Product-Type=none

ΕΝΥΔΑΤΩΣΗ ΣΩΜΑΤΟΣ

- NYEALS YARD REMEDIES (Body)
-hazard score ? -
http://www.nealsyardremedies.com/body

-BADGER ORGANIC BODY BUTTER (Moisturizer)
-hazard score 0 -
http://www.badgerbalm.com/pc-421-5-fresh-citrus-body-butter-17-oz.aspx

- DR HAUSCHKA
-hazard score ? -
http://www.theorganicbodycareshop.com/products.asp?SID=109&PTID=none&Brand=Dr_Hauschka&Product-Type=none

STYLING ΜΑΛΛΙΩΝ

-LAVERA GEL (Hair Gel )
-hazard score ? -
http://www.theorganicbodycareshop.com/product-details.asp?SID=12&PID=2073&Brand=Lavera&Product=Hair-Styling_Gel
(σχόλια: gel μαλλιών)

-LAVERA SPRAY (Hair Spray )
-hazard score ? -
http://www.theorganicbodycareshop.com/product-details.asp?SID=12&PID=2074&Brand=Lavera&Product=Hair-Hairspray-Volume_and_Shine
(σχόλια: λακ μαλλιών)

-LAVERA MOUSSE (Hair Mousse )
-hazard score ? -
http://www.theorganicbodycareshop.com/product-details.asp?SID=12&PID=2075&Brand=Lavera&Product=Hair-Mousse-Volume__and_Styling
(σχόλια: αφρός μαλλιών )

ΜΑΚΙΓΙΑΖ

-MIESSENCE (Make up)
-hazard score 0-2 -
http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/ss000001.pl?page=search&SS=miessence&PR=-1&TB=A&search.x=10&search.y=5
http://www.suvarna.co.uk/miessence-makeup.html

- POLISHED MAMA (Bερνίκια Νυχιών)
-hazard score ? -
http://www.polishedmama.com/products.htm
(σχόλια: άοσμο)

-ΑΠΟΣΜΗΤΙΚΑ

- CRYSTAL DEODORANT
-hazard score ? -
https://theallnaturalface.com/gto/store/epp_listCategoriesAndProducts.asp?idCategory=70
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30145
http://www.pharmacyline.gr/product_info.php?products_id=501
http://www.macrovita.gr/ (το έχει στις εικόνες στο "αποσμητικά σώματος")

- ROLL ON DEODORANT
-hazard score 0 -
http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/ss000001.pl?page=search&SS=MIESSENCE+deodorant&PR=-1&TB=A&search.x=14&search.y=10

kikileuteris
07-09-10, 11:25
Μπράβο βρε soevan!Αν δεν είχαμε κι εσένα!

soevan07
07-09-10, 11:50
ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ "ΣΥΝΤΑΓΕΣ" ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ

- ΒΙΒΛΙΑ ΜΕ "ΣΥΝΤΑΓΕΣ" ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΩΝ
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30033

-Μαγειρική σόδα (διττανθρακική)
-Σόδα πλυσίματος
(σχόλια:στη κεντρική θήκη του απορρυπαντικού)

- ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ ΡΟΥΧΩΝ
-Λευκό ξύδι + αιθέριο έλαιο λεβάντας+tea tree oil
(σχόλια:στη θήκη του μαλακτικού)

- ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ
-Ξύδι
-Αιθέριο έλαιο λεβάντας
-Αιθέριο έλαιο τειόδεντρου (tea tree oil)
-Εκχύλισμα γκρειπ φρούτ
-Βόρακας (ορυκτός)

- ΑΠΟΣΚΛΗΡΥΝΤΙΚΟ ΑΛΑΤΩΝ
-Σόδα πλυσίματος
-Ξύδι
-Ξινό

- ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ
-Μαγειρική σόδα+Ξύδι
-Μαγειρική σόδα+Βόρακα(ορυκτό)+Ξύδι

- AΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
-4 κουταλιές μαγειρ.σόδα+4 κουταλιές βόρακα(ορυκτός)+1 κουταλιά χονδρό
θαλασσινό αλάτι

- ΣΚΟΡΟΑΠΩΘΗΤΙΚΟ
-Μαύρο πιπέρι
-Αποξηραμένη λεβάντα
(σχόλια:μια χούφτα σε τούλι)

- ΚΑΤΣΑΡΙΔΟΚΤΟΝΟ
-Βόρακας(ορυκτός)+Γύψος+Αλεύρι(ή ζάχαρη)
-Φύλλα δάφνης

- ΜΥΡΜΗΓΚΟΚΤΟΝΟ
-Ξύδι
-Τάλκ
-Πεικιν πάουντερ

- ΑΠΩΘΗΤΙΚΟ ΚΟΥΝΟΥΠΙΩΝ
-σιτρονέλα
-βασιλικός,
-αρτεμισία
-γαρίφαλο
-θυμάρι
-γεράνι
-τα διάφορα είδη κυπαρισσιού
-έλαιο ευκαλύπτου,
-έλαιο σόγιας
(σχόλια:
20 σταγόνες έλαιο ευκαλύπτου + 20 σταγόνες έλαιο κέδρου + 10 σταγόνες πράσινου τσαγιού + 3 σταγόνες έλαιο γερανιού και 60 ml jojoba
και κάψτε το στο ειδικό δοχείο για αρωματικά χώρου)

- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΙΑΤΩΝ
-Μαγειρική σόδα+Ξύδι
(σχόλια: παίρνει όλες τις μυρωδιές)
-Μαγειρική σόδα+Χοντρό αλάτι
(σχόλια: για καμένα-κολλημένα λίπη σε ταψιά,κατσαρόλες κλπ)

- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΦΟΥΡΝΟΥ
-Μαγειρική σόδα+Βόρακας(ορυκτός)+Ξύδι

ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ: Φυσικά μπορούν να γίνουν και πολλές-πολλές παραλλαγές!

soevan07
07-09-10, 14:10
ΕΠΙΠΕΔΑ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΩΝ
ΣΕ ΜΗ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΦΡΟΥΤΑ-ΛΑΧΑΝΙΚΑ

Ποίες είναι οι 12 τροφές με το υψηλότερο ποσοστό φυτοφαρμάκων και ποιες με το χαμηλότερο.

Το Environmental Working Group ένας μη κερδοσκοπικός οργανισμός υπέρμαχος πολιτικών που προστατεύουν την υγεία σε ατομικό και γενικό επίπεδο εκδίδει έναν οδηγό σχετικά με την χρήση
φυτοφαρμάκων στις τροφές και βασίζεται σε 43.000 τεστ.

Τα βιολογικά φρούτα και λαχανικά εξ ορισμού δεν καλλιεργούνται χωρίς τη χρήση φυτοφαρμάκων. Ορισμένοι όμως βρίσκουν το κόστος της αγοράς βιολογικών τροφών απαγορευτική.

Από 43 διαφορετικές κατηγορίες φρούτων και λαχανικών τα ακόλουθα 12 προϊόντα συμβατικής καλλιέργειας είχαν
τα χαμηλότερα επίπεδα φυτοφαρμάκων:

• Μπρόκολο
• Μελιτζάνα
• Βλίτα
• Μπανάνα
• Kiwi
• Σπαράγγια
• Μπιζέλια (κατεψυγμένα)
• Μάνγκο
• Ανανάς
• Γλυκό καλαμπόκι (κατεψυγμένο)
• Αβοκάντο
• Κρεμμύδι

Οι 12 τροφές με την μεγαλύτερη επιβάρυνση, στις οποίες ανευρεθήκαν με
τα υψηλότερα επίπεδα φυτοφαρμάκων

• Ροδάκινα
• Μήλα
• Πιπεριές
• Σέλινο
• Νεκταρίνια
• Φράουλες
• Κεράσια
• Μαρούλι
• Σταφύλια (εισαγωγής)
• Αχλάδια
• Σπανάκι
• Πατάτες

Η μεγαλύτερη μελέτη που έχει γίνει ποτέ σχετικά με τις βιολογικές τροφές – ένα 4ετές πρόγραμμα χρηματοδοτημένο από την Ε.Ε. ονομάζεται: Ποιοτική Χαμηλού Συντελεστή Παραγωγής Τροφή. (QLIF project)

– βρήκε ότι οι βιολογικές τροφές είναι ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ πιο θρεπτικές από αυτές της συμβατικής καλλιέργειας.

Για παράδειγμα αυτή η μελέτη βρήκε ότι
τα βιολογικά τρόφιμα:
• Περιέχουν μέχρι και 40% περισσότερα αντιοξειδωτικά
• Περιέχουν υψηλότερα επίπεδα ωφέλιμων μεταλλικών στοιχείων όπως ο σίδηρος και ο ψευδάργυρος
• Το βιολογικό γάλα περιέχει 90% περισσότερα αντιοξειδωτικά.

soevan07
07-09-10, 16:03
Κορίτσια,
για όσες ενδιαφέρεστε για "οικολογικό παιδικό σταθμό"

βρήκα το "βιο λαγουδάκι"

http://bio-lagoudaki.gr/index.html

Εμάς όμως μας πέφτει λίγο μακριά! :sad:

Απο τις φωτογραφίες πάντως έχω πάθει τη πλάκα μου!!!!

mama-lia
07-09-10, 22:41
soevan07, είσαι καταπληκτική!!!!!!!!!!!!!! :-)

soevan07
07-09-10, 23:41
soevan07, είσαι καταπληκτική!!!!!!!!!!!!!! :-)

Το "συμμάζεμα" είναι το αγαπημένο μου άθλημα!!!!!!!!!! :p;):mrgreen:

gio_kx
08-09-10, 10:25
Βρε κορίτσια, καταμπερδεύτηκα....
Θέλω να παραγγείλω τα earth friendly αλλα είδα hazard score 3, μετά έψαξα για τα weleda που ήδη χρησιμοποιώ και επίσης και αυτά δεν πάνε πισω στο score...θα ήθελα λοιπόν την γνώμη-εμπειρία σας για να μην την πατήσω...ποια θα επιλέγατε εσείς απο τις Weleda-Lavera-Earth Friendly-NYEALS YARD REMEDIES ?O γιός μου είναι 21 μηνών...

soevan07
08-09-10, 10:43
Βρε κορίτσια, καταμπερδεύτηκα....
Θέλω να παραγγείλω τα earth friendly αλλα είδα hazard score 3, μετά έψαξα για τα weleda που ήδη χρησιμοποιώ και επίσης και αυτά δεν πάνε πισω στο score...θα ήθελα λοιπόν την γνώμη-εμπειρία σας για να μην την πατήσω...ποια θα επιλέγατε εσείς απο τις Weleda-Lavera-Earth Friendly-NYEALS YARD REMEDIES ?O γιός μου είναι 21 μηνών...

Tα weleda και τα lavera θεωρούνται ίσως πιο "εμπορικά"

Τα Nyeals Yard Remedies απο αυτά που λένε τα περισσότερα κορίτσια
(γιατί εγώ προσωπικά δεν τα έχω δοκιμάσει.....ακόμα!)
πρέπει να είναι πάρα πολύ καλά!

Και για τα earth friendly λέγεται οτι στην Αγγλία θεωρούνται πολύ καλά επίσης.

gio_kx
08-09-10, 11:07
Tα weleda και τα lavera θεωρούνται ίσως πιο "εμπορικά"

Τα Nyeals Yard Remedies απο αυτά που λένε τα περισσότερα κορίτσια
(γιατί εγώ προσωπικά δεν τα έχω δοκιμάσει.....ακόμα!)
πρέπει να είναι πάρα πολύ καλά!

Ευχαριστώ πολύ soevan07 για την άμεση απάντηση, λέω να δοκιμάσω τα EF και βλέπουμε μιάς και είναι πιό οικονομικά απο τα υπόλοιπα...τα NYR μάλλον θα τα αφήσω, λόγω του ότι δεν κάνουν αφρό όπως διάβασα...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Εσύ ποιά χρησιμοποιείς αν επιτρέπεται?

soevan07
08-09-10, 11:41
Ευχαριστώ πολύ soevan07 για την άμεση απάντηση, λέω να δοκιμάσω τα EF και βλέπουμε μιάς και είναι πιό οικονομικά απο τα υπόλοιπα...τα NYR μάλλον θα τα αφήσω, λόγω του ότι δεν κάνουν αφρό όπως διάβασα...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Εσύ ποιά χρησιμοποιείς αν επιτρέπεται?

Αυτό τον καιρό στην μικρή χρησιμοποιώ σαπουνάκια του rosmarino
και εμείς αφρόλουτρα και σαμπουάν pure nuff stuff.

Access
08-09-10, 11:56
Το "συμμάζεμα" είναι το αγαπημένο μου άθλημα!!!!!!!!!! :p;):mrgreen:
με έχεις αφήσει άφωνη !!!:mrgreen::mrgreen: ευχαριστούμε (λίγο είναι):-D:-D

soevan07
08-09-10, 14:10
Έχω γράψει στην κορυφή την λέξη "ΛΙΣΤΕΣ"
έτσι ώστε

οποιαδήποτε στιγμή θελήσουμε
να μπορούμε να τις αναζητήσουμε
(κι ας μην θυμόμαστε σε ποια σελίδα βρίσκονται)

γράφοντας απλά στην "αναζήτηση στο θέμα"
τη λέξη "ΛΙΣΤΕΣ"

irida85
08-09-10, 14:56

αυτα δεν ειναι που πηρα κι εγω απο το babykind???????? ειναι και οικονομικα! και εχουν πανω καποιο βραβειο........

marsolan
08-09-10, 15:02
αυτα δεν ειναι που πηρα κι εγω απο το babykind???????? ειναι και οικονομικα! και εχουν πανω καποιο βραβειο........

κι εγω αυτα πηρα.Λενε οτι εχουν χαζαρντ σκορ 3 αλλα ρε κοριτσια μπηκα στο κοσμετικνταταμπειζ και πηγα να βαλω τα υλικα του bentley organics και καποια δεν τα αναγνωριζε καν(κυριως τα οργανικα).Το εβγαλε χαζαρντ 2 αλλα δεν θεωρω οτι ειναι απολυτο το νουμερακι,μαλλον λιγοτερο ειναι κανονικα.οποτε δεν ειναι και σιγουρα 3αρια τα αφρολουτρα του babykind,μπορει να ειναι και παρακατω.

marsolan
08-09-10, 15:04
Αυτό τον καιρό στην μικρή χρησιμοποιώ σαπουνάκια του rosmarino
και εμείς αφρόλουτρα και σαμπουάν pure nuff stuff.

σοεβαν,απο που τα παρηγγειλες???ενταξει οι τιμες ειναι ιδιες παντου,αλλα τα μεταφορικα που ειναι καλυτερα??

soevan07
08-09-10, 15:57

Ναι-ναι!! :-P

σοεβαν,απο που τα παρηγγειλες???ενταξει οι τιμες ειναι ιδιες παντου,αλλα τα μεταφορικα που ειναι καλυτερα??

H αλήθεια είναι οτι για τα pure nuff stuff
ψάχνομαι ακόμα για να βρω το φτηνότερο site!

Την τελευταία φορά τα πήρα απο την
http://www.purenuffstuff.co.uk/
αλλά μου φάνηκαν ολίγον τσιμπημένα τα μεταφορικά τους......:???:

soevan07
08-09-10, 16:11
marsolan για δες εδώ για Pure Nuff Stuff
(θέλει πολύ ψάξιμο το θέμα):

http://www.theorganicbodycareshop.com/products.asp?SID=52&PTID=none&Brand=Pure_Nuff_Stuff&Product-Type=none

http://www.pureskincare.co.uk/cgi-bin/ss000002.pl?SS=pure+nuff&PR=-1&TB=A&SHOP=&ACTION.x=42&ACTION.y=10

http://www.theremustbeabetterway.co.uk/acatalog/Pure_Nuff_Stuff_Natural_Skin_Care.html

http://www.anderra.co.uk/brand/purenuffstuff-2/

http://www.thenaturalshop.co.uk/proddetail.php?prod=HC392

http://www.shopwiki.co.uk/Pure+Nuff+Stuff+White+Rose+Toner

http://www.faceproducts-online.co.uk/products.php?ProductID=36&CatID=1

soevan07
08-09-10, 16:16
κι εγω αυτα πηρα.Λενε οτι εχουν χαζαρντ σκορ 3 αλλα ρε κοριτσια μπηκα στο κοσμετικνταταμπειζ και πηγα να βαλω τα υλικα του bentley organics και καποια δεν τα αναγνωριζε καν(κυριως τα οργανικα).Το εβγαλε χαζαρντ 2 αλλα δεν θεωρω οτι ειναι απολυτο το νουμερακι,μαλλον λιγοτερο ειναι κανονικα.οποτε δεν ειναι και σιγουρα 3αρια τα αφρολουτρα του babykind,μπορει να ειναι και παρακατω.

Kαι hazard score 3 να είναι στη τελική δεν πειράζει !!
Εμένα προσωπικά μου αρκεί το οτι βγάζει οτι δεν είναι καρκινογόνο !!!!!!!!
(δες στο πινακάκι)
http://www.cosmeticdatabase.com/product/157332/Earth_Friendly_Baby_Organic_Mandarin_Bubble_Bath/

Labrinoula
08-09-10, 16:41
Soevan πολυ καλη δουλεια πολυ βοηθητικο!Και επειδη καπου τοχασα τι ειναι αυτο το hazard score??:oops:

Baby A
08-09-10, 17:43
Soevan πολυ καλη δουλεια πολυ βοηθητικο!Και επειδη καπου τοχασα τι ειναι αυτο το hazard score??:oops:

συμφωνω μπραβο

soevan07
08-09-10, 20:37

Το hazard score είναι ο βαθμός επικινδυνότητας ενός προιόντος.
Οσο πιο χαμηλό hazard score έχει ένα προιόν τόσο πιο αγνό είναι!!!

Τα hazard score του κάθε προιόντος μπορείτε να τα βρείτε στο
www.cosmeticdatabase.com (http://www.cosmeticdatabase.com)

Επίσης σε αυτό το site μπορείτε να βάλετε ένα-ένα συστατικό που μπορείτε να βρείτε στο μπουκάλι του κάθε προιόντος
και έτσι να βγάλετε εσείς έναν μέσο όρο hazard score.

Μπαμπουράκι
09-09-10, 12:54
Εγώ στο μπανάκι της μικρής μου χρησιμοποιώ αυτό:

Neal's Yard Baby Bath & Shampoo (http://www.nealsyardremedies.com/baby-bath-and-shampoo-100ml).

Μυρίζει υπέροχα και δεν κάνει πολύ αφρό.

Στο γιο μου σαπουνάκια από το Ροζμαρίνο, και όταν θέλει να κάνει bubble bath το Minty Lavender της Εarth Friendly Kids.

προσπαθώ να ψωνίσω απο τα neals yardremedies...
22 λίρες τα μεταφορικά ?
γιατί βρε κορίτσια ?

Μπαμπουράκι
09-09-10, 13:32
22 λίρες τα μεταφορικά ?
γιατί βρε κορίτσια ?

είναι η εταιρεία που έλεγε η Rosie ότι είναι όλα γυάλινα ?
και κάνω πειράματα..
έβαλα 10 σαμπουάν του λίτρου να δω αν θα αλλάξει το ποσό..
αλλά μένει το ίδιο...
δηλαδή να ψωνίσουμε για τα επομενα 10 χρόνια ... χαχαχαχαχαχα

Access
09-09-10, 13:47
είναι η εταιρεία που έλεγε η Rosie ότι είναι όλα γυάλινα ?
και κάνω πειράματα..
έβαλα 10 σαμπουάν του λίτρου να δω αν θα αλλάξει το ποσό..
αλλά μένει το ίδιο...
δηλαδή να ψωνίσουμε για τα επομενα 10 χρόνια ... χαχαχαχαχαχα
αυτό σου κάνει ??
http://www.bathandunwind.com/help/help.asp?catID=1&ID=2&groupID=6 τα μεταφορικά ξεκινάνε από 3,99 δεν το έχω δοκιμάσει το site έτσι....
Επίσης έχει και στο amazon.uk με εξίσου φθηνά μεταφορικά άλλα ........εκεί χρεώνεσαι 23% φπα .........
edit
και εδώ http://www.naturalcollection.com/help-despatch-and-delivery/
αυτό είναι ακριβότερο στα μεταφορικά http://www.activebeauty.co.uk/delivery.php έχει 2,15 λίρες per item

Μπαμπουράκι
09-09-10, 13:50
αυτό σου κάνει ??
http://www.bathandunwind.com/help/help.asp?catID=1&ID=2&groupID=6 τα μεταφορικά ξεκινάνε από 3,99 δεν το έχω δοκιμάσει το site έτσι....
Επίσης έχει και στο amazon.uk με εξίσου φθηνά μεταφορικά άλλα ........εκεί χρεώνεσαι 23% φπα .........

ευχαριστώ..
μα θέλω τα συγκεκριμένα όχι ότι να'ναι..

απλά ρωτάω να δω αν όντως έτσι πάει...
να το σκεφτώ και να αποφασίσω..

μου κάνει εντύπωση όμως που φόρτωσα τόσο την παραγγελια και δεν άλλαξε το κόστος μεταφοράς..

Access
09-09-10, 13:53
βρε για τα ίδια μιλάω ...........η εταιρεία είναι ή ίδια απλά τα πουλάνε και διαφορετικά μαγαζιά στο εξωτερικό με λιγότερα μεταφορικά (κάποια από αυτά που σου έβαλα πουλάνε και άλλα προιόντα) :D

Μπαμπουράκι
09-09-10, 14:02
βρε για τα ίδια μιλάω ...........η εταιρεία είναι ή ίδια απλά τα πουλάνε και διαφορετικά μαγαζιά στο εξωτερικό με λιγότερα μεταφορικά (κάποια από αυτά που σου έβαλα πουλάνε και άλλα προιόντα) :D

:-)
χμ...
εγώ γιατί δεν τα βρίσκω ?
ευχαριστώ θα ψάξω καλύτερα...

Μπαμπουράκι
09-09-10, 14:06
:-)
χμ...
εγώ γιατί δεν τα βρίσκω ?
ευχαριστώ θα ψάξω καλύτερα...

έβαλα την εταιρία στο ψαχτήρι τους..
και έβγαλε μόνο 5 προιόντα όλα και όλα...
:-(

Μπαμπουράκι
09-09-10, 14:10
α το βρήκα...
έβαλα να ψωνίσω ανά μάρκα και το βρήκα..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

Access
09-09-10, 14:14
http://www.bathandunwind.com/brands/neals-yard/
http://www.naturalcollection.com/search/neals-yard/
http://www.activebeauty.co.uk/brandPage.php?brand=4295
http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_ss_i_2_9?url=search-alias%3Dbeauty&field-keywords=neals+yard+remedies&sprefix=neals+yar
εσύ δες τα μεταφορικά που σε συμφέρουν :D θέλει λίγο ψάξιμο
πάντως έχε στο νού σου και το official site γιατί αν κατάλαβα καλά όση παραγγελία και να κάνεις τα μεταφορικά είναι στανταρ 22 λίρες ενώ εδώ πάει με το βάρος μάλλον
α.........και στο amazon δες αν σε συμφέρει με τον φπα

soevan07
09-09-10, 15:52
κορίτσια
όταν βρείτε το site που συμφέρει περισσότερο
γραψτε τό μας
να το ξέρουμε κι εμείς!! :mrgreen:

Μπαμπουράκι
09-09-10, 15:56
θα συνεχίσω την έρευνα αύριο..
πρέπει να δουλέψω και λίγο .. :-)
πάντως το πρώτο site που είναι της εταιρείας 22 λίρες
το bath and unwind 23,99 λίρες.. μας υποχρέωσαν..

πάντως αν είναι όντως γυάλινα ειναι λογικό..
με το βάρος πάνε αυτά..
δεν έχει ψωνίσει καμιά ήδη τέτοια προιόντα ?

soevan07
09-09-10, 16:00
θα συνεχίσω την έρευνα αύριο..
πρέπει να δουλέψω και λίγο .. :-)
πάντως το πρώτο site που είναι της εταιρείας 22 λίρες
το bath and unwind 23,99 λίρες.. μας υποχρέωσαν..

πάντως αν είναι όντως γυάλινα ειναι λογικό..
με το βάρος πάνε αυτά..
δεν έχει ψωνίσει καμιά ήδη τέτοια προιόντα ?

Ακριβώς.......:p

Όταν θα μας απολύσουν
δεν θα μπαίνουμε στο κόπο να ψάξουμε....

....γιατί δεν θα έχουμε χρήματα να ψωνίσουμε!!!! :mrgreen:

Μπαμπουράκι
09-09-10, 16:02
έτσι.....

μεταξύ μας όλο το πρωινό έτσι το έβγαλα....
δεν πάει άλλο....:-):-):-):-):-):-)
:-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-)

soevan07
09-09-10, 16:29
μεταξύ μας....
....εγώ εδώ στη δουλειά έχω πιο πολύ χρόνο να μπαίνω στο ίντερνετ....
....παρά στο σπίτι!! :rolleyes:

Μπαμπουράκι
09-09-10, 16:30
μεταξύ μας....
....εγώ εδώ στη δουλειά έχω πιο πολύ χρόνο να μπαίνω στο ίντερνετ....
....παρά στο σπίτι!! :rolleyes:

μεταξύ μας...
σιγά μη χάνω τον χρόνο μου με το παιδί για να μπαίνω στο ιντερνετ...
στο σπίτι δεν έχω καν υπολογιστή......
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαα

marsolan
09-09-10, 19:32
τελικα πηρα τα pure nuff stuff απο το theorganicbodyshop.
εβαλα να δοκιμασω και τα pentley σε συσκευασια των 50 γρμ.Με μια προχειρη συγκριση τιμων και μεταφορικων στα σαιτ που εδωσε η σοεβαν αυτο βγαινει αρκετα καλο γιατι εχει και προιοντα των 500 μλ και τα μεταφορικα δεν ξεπερνανε τις 10 λιρες με τιποτε.Σημερα εγινε dispatch,για να δουμε ποτε θα φτασουν.

Ααα,επισης τολμησα και την Αμερικη.Το babydipper bowl και τα thinksport μπουκαλια θερμος για ενηλικες.Τα ποσα δεν ξεπερνανε με τιποτε τα 28 ευρω το ενα και τα 45 το αλλο.Για να δουμε κι εκει...θα φαμε καπελακι?????

soevan07
09-09-10, 23:03
τελικα πηρα τα pure nuff stuff απο το theorganicbodyshop.
εβαλα να δοκιμασω και τα pentley σε συσκευασια των 50 γρμ.Με μια προχειρη συγκριση τιμων και μεταφορικων στα σαιτ που εδωσε η σοεβαν αυτο βγαινει αρκετα καλο γιατι εχει και προιοντα των 500 μλ και τα μεταφορικα δεν ξεπερνανε τις 10 λιρες με τιποτε.Σημερα εγινε dispatch,για να δουμε ποτε θα φτασουν.

Δηλαδή όλα τα υπόλοιπα site με τα pure nuff stuff ήταν ακριβότερα?
(τα είχα δει βιαστικά γιαυτό σου τα έδωσα όλα για να τσεκάρεις κι εσύ)

arleta
09-09-10, 23:13
σήμερα πήρα τα σαπουνάκια από το rosmarin κι είναι τέλεια!!!!
παρέλαβα κι από babykind κι έπλυνα με το έλαιο του τιοδεντρου κι όλα σουπερ!!!!!!!

marsolan
10-09-10, 00:54
Δηλαδή όλα τα υπόλοιπα site με τα pure nuff stuff ήταν ακριβότερα?
(τα είχα δει βιαστικά γιαυτό σου τα έδωσα όλα για να τσεκάρεις κι εσύ)

ολα ακριβοτερα,εκτος απο το anderra.co.uk το οποιο δεν πουλαει αλλα κανει reviews και το pureskincare που δεν μου βγαινει η σελιδα του!

kikileuteris
10-09-10, 09:50
Καλημέρα!

Σήμερα παρέλαβα από babykind μωρομάντηλα, και από pedleybaby την κούπα του Dr Brown.Παραγγελία είχα κάνει πριν από περίπου 1 εβδομάδα!;Όλα ok!Με απλό ταχυδρομείο, ήρθαν στην πόρτα μου.Είμαι τυχερή γιατί το ταχυδρομείο είναι στον κάτω δρόμο!

soevan07
10-09-10, 12:03
ολα ακριβοτερα,εκτος απο το anderra.co.uk το οποιο δεν πουλαει αλλα κανει reviews και το pureskincare που δεν μου βγαινει η σελιδα του!

Εγώ προτείνω πάντως πριν να παραγγέλνουμε κάτι
να κάνουμε πρώτα μια έρευνα στο google
μπας και βγούν και άλλα sites!
Είναι μερικοί που φέρνουν συνέχεια καινούργια προιόντα.

Εγώ πχ πριν καιρό που έψαχνα για τα Pure nuff stuff
είχα βρεί μόνο την www.purenuffstuff.co.uk (http://www.purenuffstuff.co.uk) να τα έχουν!
Και τώρα βρήκα τόσα!
Είχα πέσει φαίνεται στην περίπτωση!

Οπότε μην επαναπαυόμαστε μόνο σε αυτά που έχουμε στην λίστα.
Ριξτε καλού-κακού ένα βλέφαρο και αλλού.

Natly
10-09-10, 14:36
σήμερα πήρα τα σαπουνάκια από το rosmarin κι είναι τέλεια!!!!
παρέλαβα κι από babykind κι έπλυνα με το έλαιο του τιοδεντρου κι όλα σουπερ!!!!!!!

Καλημέρα!

Σήμερα παρέλαβα από babykind μωρομάντηλα, και από pedleybaby την κούπα του Dr Brown.Παραγγελία είχα κάνει πριν από περίπου 1 εβδομάδα!;Όλα ok!Με απλό ταχυδρομείο, ήρθαν στην πόρτα μου.Είμαι τυχερή γιατί το ταχυδρομείο είναι στον κάτω δρόμο!

Χαχα!Κι εγώ σήμερα παρέλαβα από babykind tto,λεβάντα,shampoo και body lotion:grin: Να ρωτήσω και κάτι που μου ήρθε τώρα!Προς το παρόν έχω ακόμα το συμβατικό απορρυπαντικό για ρούχα.Μπορώ να πλύνω με αυτό και αντί για μαλακτικό να βάλω αιθέριο έλαιο?Αν ναι πόσες σταγόνες και που το βάζω?Στη θέση για μαλακτικό?Το απορρυπαντικό το βάζω μέσα στον κάδο σε ένα μπαλάκι πλαστικό...

soevan07
10-09-10, 16:00
Να ρωτήσω και κάτι που μου ήρθε τώρα!Προς το παρόν έχω ακόμα το συμβατικό απορρυπαντικό για ρούχα.Μπορώ να πλύνω με αυτό και αντί για μαλακτικό να βάλω αιθέριο έλαιο?Αν ναι πόσες σταγόνες και που το βάζω?Στη θέση για μαλακτικό?Το απορρυπαντικό το βάζω μέσα στον κάδο σε ένα μπαλάκι πλαστικό...

Bάλε στη θήκη του μαλακτικού λευκό ξύδι
και πρόσθεσε 4-5 σταγόνες αιθέρ.έλαιου tea tree oil και λεβάντας!

Λέγκω
10-09-10, 16:48
Λοιπόν βάζω τις τελευταίες φορές στο πλυντήριο πιάτων λευκό ξύδι αντί για γυαλιστικό (που η αλήθεια είναι δεν έβαζα ποτέ) και βγαίνουν σουπερ τα ποτήρια.

Eviri
10-09-10, 17:22
Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; Είστε σίγουρες ότι το ξύδι είναι ασφαλές για το πλυντήριο πιάτων (εννοώ τα εξαρτήματά του); Το έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ κάποιες φορές αλλά φοβάμαι και λίγο μήπως χαλάσει το μηχάνημα.

Access
10-09-10, 18:08
Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; Είστε σίγουρες ότι το ξύδι είναι ασφαλές για το πλυντήριο πιάτων (εννοώ τα εξαρτήματά του); Το έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ κάποιες φορές αλλά φοβάμαι και λίγο μήπως χαλάσει το μηχάνημα.
κοιτά επιστημονική απόδειξη δεν έχω αλλά αφού δεν παθαίνει τίποτα το στομάχι σου όταν το τρως λές να χαλάσει το πλυντήριο?:-D:-D

arleta
10-09-10, 18:17
να πω και εγώ την εμπειρία μου από το πείραμα της ημέρας;;;;
λοιπόν.... για να καθαρίσω το φούρνο της κουζίνας μέσα, έβρασα μια κατσαρόλα νερό κι έριξα μέσα ένα φακελάκι αμμωνία (αυτή που βάζουμε στα γλυκά).... έκλεισα τη κατσαρόλα μέσα στο φούρνο για κανά τέταρτο κι ύστερα με ένα σφουγγάρι έτριψα λίγο τα λίπη κι έφυγαν οοοοοολα......
ούτε χημείες ούτε τίποτα!!!!
αλλιώς στην κατάσταση μου πως θα το έκανα;;;;
δε ξέρω αν έχει ξανα αναφερθεί αλλά είναι αποτελεσματικό!!!!!!!!!

giann
10-09-10, 19:17
Αν το αφησεις και λιγο περισσοτερο ειναι καλυτερα, γιατι στην κατασταση μας(εγκυουλα και γω) δεν κανει να μυρισεις τοσο εντονες οσμες οπως της αμμωνίας. Οταν το ειχα πρωτοκανει το κολπακι παντως, ειχα μεινει αφωνη με το αποτελεσμα, εχεις δικιο.

marsolan
10-09-10, 21:09
κοριτσια,ξερετε κανενα δοκιμασμενο σαιτ περα απο αμαζον που να εχει οικονομικα τα natracare ταμπον και σερβιετες???

Λέγκω
10-09-10, 22:14
Επειδης δεν τα πιάνω και εύκολα το ζωντανο... βάζουμε την κατσαρόλα με το βραστό νερο και την αμμωνία μέσα στο φουρνο και μετά τρίβουμε και βρεγμένο σφουγγαράκι; Δεν τρίβουμε με νερο και αμμωνία;

arleta
10-09-10, 23:06
Επειδης δεν τα πιάνω και εύκολα το ζωντανο... βάζουμε την κατσαρόλα με το βραστό νερο και την αμμωνία μέσα στο φουρνο και μετά τρίβουμε και βρεγμένο σφουγγαράκι; Δεν τρίβουμε με νερο και αμμωνία;

ναι σωστά.... βαζουμε τη κατσαρόλα με το βραστό νερό και την αμμωνία μέσα στο φούρνο.... κλείνουμε το φούρνο και αφήνουμε κανά τέταρτο (όσο άφησα εγώ, μια άλλη κοπέλα είπε πως αφήνει και παραπάνω)...
ύστερα μ' ένα βρεγμένο σφουγγάρι τρίβεις λίγο κι όλα μια χαρα!!!!!
όσο έχει μείνει η κατσαρόλα με το βραστό νερό στο φούρνο βγάζει υδρατμούς και ποτίζουν τα λίπη από το μίγμα νερού-αμμωνίας....

Eviri
10-09-10, 23:53
κοιτά επιστημονική απόδειξη δεν έχω αλλά αφού δεν παθαίνει τίποτα το στομάχι σου όταν το τρως λές να χαλάσει το πλυντήριο?:-D:-D

Να σου εξηγήσω γιατί το λέω. Δεν σας αμφισβητώ, απλά ρωτάω αν γνωρίζετε από τους κατασκευαστές ή επισκευαστές πλυντηρίων ότι είναι αφαλές το ξύδι. Μια φορά η μαμά μου είχε αναφέρει σε κάποιο επισκευαστή ότι χρησιμοποιούσε ξύδι στο ηλεκτρικό σίδερο για να απομακρύνει τα άλατα κι αυτός της είπε ότι έτσι το καταστρέφει γιατί κάνει κακό το ξύδι στις αντιστάσεις του σίδερου. Υπάρχει περίπτωση να γίνεται κάτι αντίστοιχο και στο πλυντήριο πιάτων; Αυτό ρωτάω.

Rosie
10-09-10, 23:56
κοριτσια,ξερετε κανενα δοκιμασμενο σαιτ περα απο αμαζον που να εχει οικονομικα τα natracare ταμπον και σερβιετες???

ναι, αυτό: http://www.bce-europe.com/index.php?sid=154c0b65809c4af97c97789e4c672920&tpl=&_artperpage=50&cl=search&searchparam=natra%20care&cnid=c01

Rosie
10-09-10, 23:59
22 λίρες τα μεταφορικά ?
γιατί βρε κορίτσια ?

Δεν σας έδωσα ένα λινκ πριν λίγες μέρες που έχει δωρεάν μεταφορικά; Δεν το βάλατε στη λίστα;
http://www.feelunique.com/

marsolan
11-09-10, 14:16
βρε κοριτσια,μπορει να σας φανει ασχετη η ερωτηση αλλα νομιζω οτι μπορειτε να μου πειτε αποψεις.Σκεφτομαι σε κανεναν μηνα που θα ξεκινησουμε κρεμες να δωσω στην μικρη βιολογικες.Σε συζητηση που ειχα με μια ξαδελφη οταν το ανεφερα ειπε οτι πρεπει να παρω οτι μου πει ο παιδιατρος κι σε απαντηση μου οτι ολες οι nounou,nestle κλπ ειναι τιγκα στη ζαχαρη μου εφερε ως επιχειρημα οτι οι παιδιατροι συστηνουν αυτες γιατι λεει χωρις ζαχαρη δεν αναπτυσσεται ο εγκεφαλος του μωρου:shock::shock:
εγω τωρα που το αμφισβητω αυτο...κανω λαθος???
Δεν μπορει ενα παιδι να παρει σακχαρα απο τα φρουτα του???
τι λετε μιας και ειμαστε των βιολογικων??Σοεβαν,Ροζι??

Rosie
11-09-10, 15:51
βρε κοριτσια,μπορει να σας φανει ασχετη η ερωτηση αλλα νομιζω οτι μπορειτε να μου πειτε αποψεις.Σκεφτομαι σε κανεναν μηνα που θα ξεκινησουμε κρεμες να δωσω στην μικρη βιολογικες.Σε συζητηση που ειχα με μια ξαδελφη οταν το ανεφερα ειπε οτι πρεπει να παρω οτι μου πει ο παιδιατρος κι σε απαντηση μου οτι ολες οι nounou,nestle κλπ ειναι τιγκα στη ζαχαρη μου εφερε ως επιχειρημα οτι οι παιδιατροι συστηνουν αυτες γιατι λεει χωρις ζαχαρη δεν αναπτυσσεται ο εγκεφαλος του μωρου:shock::shock:
εγω τωρα που το αμφισβητω αυτο...κανω λαθος???
Δεν μπορει ενα παιδι να παρει σακχαρα απο τα φρουτα του???
τι λετε μιας και ειμαστε των βιολογικων??Σοεβαν,Ροζι??

Στο γιο μου δεν έδωσα καμία κρέμα, βιολογική ή μη. Αρχίσαμε με κρόκο αυγού, φρούτα, κρέας και λαχανικά, δηλαδή πλήρεις, μη-επεξεργασμένες τροφές.

Πάρε αυτό το βιβλίο αν σε ενδιαφέρει η σωστή διατροφή των παιδιών (το πήρα από την αμερικάνικη άμαζον εγώ, βγαίνει πιο φθηνά απ' την αγγλική!): http://www.realbabyfood.info/

marsolan
11-09-10, 16:46
Στο γιο μου δεν έδωσα καμία κρέμα, βιολογική ή μη. Αρχίσαμε με κρόκο αυγού, φρούτα, κρέας και λαχανικά, δηλαδή πλήρεις, μη-επεξεργασμένες τροφές.

Πάρε αυτό το βιβλίο αν σε ενδιαφέρει η σωστή διατροφή των παιδιών (το πήρα από την αμερικάνικη άμαζον εγώ, βγαίνει πιο φθηνά απ' την αγγλική!): http://www.realbabyfood.info/

ροζι,σε ευχαριστω.Θα φροντισω να το διαβασω!
παντως ειχα ακουσει κι εγω οτι δεν ειναι απαραιτητες οι κρεμες και μπορει κανεις να ξεκινησει με φρουτα.
Αν δεν σου ειναι κοπος παντως μπορεις με πμ να μου εξηγησεις στο περιπου πως το εφαρμοζες στον μικρο σου??

Rosie
11-09-10, 17:17
Αν δεν σου ειναι κοπος παντως μπορεις με πμ να μου εξηγησεις στο περιπου πως το εφαρμοζες στον μικρο σου??

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς, αλλά άρχισα να του δίνω μικρές ποσότητες από ελαφρά βρασμένο κρόκο βιολογικού αυγού, λειωμένη μπανάνα, σουπίτσες με βοδινό και λαχανικά κτλ.

Αυτή τη φορά θα προσπαθήσω να μην δώσω αλεσμένα καθόλου (καταργήθηκε ήδη σε πολλές χώρες, πχ στην Αγγλία, η προσέγγιση αυτή), αλλά μικρά κομματάκια. Γι' αυτό πήρα και το βιβλίο, τώρα το διαβάζω κι εγώ.

Έχεις ακόμη δύο μήνες απ' ό,τι βλέπω για να ενημερωθείς, μην αγχώνεσαι!

marsolan
11-09-10, 17:37
Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς, αλλά άρχισα να του δίνω μικρές ποσότητες από ελαφρά βρασμένο κρόκο βιολογικού αυγού, λειωμένη μπανάνα, σουπίτσες με βοδινό και λαχανικά κτλ.

Αυτή τη φορά θα προσπαθήσω να μην δώσω αλεσμένα καθόλου (καταργήθηκε ήδη σε πολλές χώρες, πχ στην Αγγλία, η προσέγγιση αυτή), αλλά μικρά κομματάκια. Γι' αυτό πήρα και το βιβλίο, τώρα το διαβάζω κι εγώ.

Έχεις ακόμη δύο μήνες απ' ό,τι βλέπω για να ενημερωθείς, μην αγχώνεσαι!

οχι,δεν αγχομαι.απλα εγινε η συζητηση γιατι το παιδακι της ξαδελφης ειναι 7 μηνων,εχει αρχισει ηδη να τρωει και με ρωτησε ποτε ξεκιναμε κι εμεις και τα συναφη.
και απλα μπηκα σε σκεψεις..
μια χαρα μου το εξηγησες,αυτο ηθελα να μου πεις!σε ευχαριστω και παλι,θα διαβασω και το βιβλιο συντομα

-ΛΕΝΑ-
11-09-10, 20:46
Θέλω να κάνω μια ...μαλλον μακροσκελή παραγγελία από iherb (γιατί είναι το μόνο στο οποίο βρήκα όλες τις εταιρείες που ψάχνω κ φθηνά μεταφορικά) αλλά θυμάμαι κάπου μέσα στο thread αναφορές για προβλήματα με το τελωνείο κ εξτρα χρήματα που υποχρεούσαι να πληρώσεις προκειμένου να παραλάβεις το δέμα.Ηθελα να ρωτήσω όσους έκαναν αγορες από το συγκεκριμενο site είχατε προβλήματα?Αν τελικά συμβεί κατι τέτοιο κ ζητήσεις να πάει πίσω το δέμα χάνεις τα χρηματα σου?:roll:Είδα κ ένα link που έχουν μέσα στο στη σελίδα τους για νέους πελάτες που αναφέρουν πιθανότητα τέτοιων περιστατικών παραθέτοντας κ μια λίστα με χώρες στις οποίες οι παραγγελίες πηγαίνουν χωρίς προβλήματα αλλά η Ελλάδα δεν αναφέρεται σε αυτές κ ψάρωσα λίγο.Αν κάποιος παρήγγειλε απο εκεί ας με διαφωτίσει Please!

marsolan
11-09-10, 21:00
Θέλω να κάνω μια ...μαλλον μακροσκελή παραγγελία από iherb (γιατί είναι το μόνο στο οποίο βρήκα όλες τις εταιρείες που ψάχνω κ φθηνά μεταφορικά) αλλά θυμάμαι κάπου μέσα στο thread αναφορές για προβλήματα με το τελωνείο κ εξτρα χρήματα που υποχρεούσαι να πληρώσεις προκειμένου να παραλάβεις το δέμα.Ηθελα να ρωτήσω όσους έκαναν αγορες από το συγκεκριμενο site είχατε προβλήματα?Αν τελικά συμβεί κατι τέτοιο κ ζητήσεις να πάει πίσω το δέμα χάνεις τα χρηματα σου?:roll:Είδα κ ένα link που έχουν μέσα στο στη σελίδα τους για νέους πελάτες που αναφέρουν πιθανότητα τέτοιων περιστατικών παραθέτοντας κ μια λίστα με χώρες στις οποίες οι παραγγελίες πηγαίνουν χωρίς προβλήματα αλλά η Ελλάδα δεν αναφέρεται σε αυτές κ ψάρωσα λίγο.Αν κάποιος παρήγγειλε απο εκεί ας με διαφωτίσει Please!

στο iherb μπορεις να παραγγειλεις προιοντα με βαρος μονο μεχρι 1200 γρμ.θα δεις οτι αν ξεπερνανε αυτο το οριο δεν σε αφηνει να προχωρησεις.τα μεταφορικα ειναι 4 δολλαρια.
Στη θεση σου απλα θα εκανα 2 ή 3 ξεχωριστες παραγγελιες αν με συνεφερε μιας και τα μεταφορικα θα τα πληρωνα επι 2 ή επι 3

irida85
11-09-10, 21:08
λενα ποσο πολλα ειναι αυτα που θες να παραγειλλεις? στο καλαθι τα εβαλες να δεις ποσα κιλα ζυγιζουν??????? εδω ολα τα κοριτσια πηραμε μικρα δεματα μεχρι 1.300 γρ αν θυμαμαι καλα με 4 δολλαρια μεταφορικα ωστε να αποφυγουμε προβληματα με τελωνειο κλπ... ολα τα δεματα ηρθαν μια χαρα σε 1βομαδα 10 μερες χωρις προβληματα......
εγω στη θεση σου θα εκανα 3-4 παραγγελιες, δηλαδη την 1η με τα πιο αναγκαια μετα απο μερικες μερες την επομενη κλπ κλπ

-ΛΕΝΑ-
11-09-10, 21:40
στο iherb μπορεις να παραγγειλεις προιοντα με βαρος μονο μεχρι 1200 γρμ.θα δεις οτι αν ξεπερνανε αυτο το οριο δεν σε αφηνει να προχωρησεις.τα μεταφορικα ειναι 4 δολλαρια.
Στη θεση σου απλα θα εκανα 2 ή 3 ξεχωριστες παραγγελιες αν με συνεφερε μιας και τα μεταφορικα θα τα πληρωνα επι 2 ή επι 3

λενα ποσο πολλα ειναι αυτα που θες να παραγειλλεις? στο καλαθι τα εβαλες να δεις ποσα κιλα ζυγιζουν??????? εδω ολα τα κοριτσια πηραμε μικρα δεματα μεχρι 1.300 γρ αν θυμαμαι καλα με 4 δολλαρια μεταφορικα ωστε να αποφυγουμε προβληματα με τελωνειο κλπ... ολα τα δεματα ηρθαν μια χαρα σε 1βομαδα 10 μερες χωρις προβληματα......
εγω στη θεση σου θα εκανα 3-4 παραγγελιες, δηλαδη την 1η με τα πιο αναγκαια μετα απο μερικες μερες την επομενη κλπ κλπ

Ευχαριστω!!!!!Δεν ήξερα καν για τον περιορισμό βάρους!Οπότε αν κατάλαβα καλά αν "μοιράσεις" την παραγγελία όλα οκ με τελωνειο σωστά?

Rosie
12-09-10, 09:00
Ευχαριστω!!!!!Δεν ήξερα καν για τον περιορισμό βάρους!Οπότε αν κατάλαβα καλά αν "μοιράσεις" την παραγγελία όλα οκ με τελωνειο σωστά?

Τα μικρά πακέτα με απλό ταχυδρομείο συνήθως δεν τα σταματάνε.

mama-lia
12-09-10, 09:08
Κορίτσια, επειδή τα έχετε ψάξει όλα και πρόκειται να αγοράσω ατμοσίδερο, αυτό της tefal μήπως δεν είναι καλό, όπως και τα τηγάνια τους; Έχει περίεργη πλάκα... Λέτε να μυρίζει ή αν γδαρθεί να υπάρχει πρόβλημα;

Rosie
12-09-10, 10:23
Κορίτσια, επειδή τα έχετε ψάξει όλα και πρόκειται να αγοράσω ατμοσίδερο, αυτό της tefal μήπως δεν είναι καλό, όπως και τα τηγάνια τους; Έχει περίεργη πλάκα... Λέτε να μυρίζει ή αν γδαρθεί να υπάρχει πρόβλημα;

Έχω το ατμοσίδερο της Τεφάλ και όχι μόνο μυρίζει η πλαστικούρα του (τον πρώτο χρόνο που το πήρα έπρεπε ν' ανοίξουμε τα παράθυρα όποτε σιδέρωνα, βρώμαγε χημικά!) δεν είναι ούτε και τόσο καλό στη δουλειά του.
Με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω ένα καλό που είναι όλο από ανοξείδωτο. Έχει πάρει μια φίλη μου ένα τέτοιο αλλά δεν θυμάμαι τώρα τη μάρκα να σας την πω.

mama-lia
12-09-10, 13:11
Rosie, σε ευχαριστώ. Επιβεβαιώνεις τις υποψίες που είχα. Ρώτησε τη φίλη σου, αν είναι εύκολο, ποιο έχει και ενημέρωσέ μας ή με π.μ. :-)

irida85
13-09-10, 09:57
μαλιστα εχει ενα τεφαλ το γερμανικο σε προσφορα 80 ευρω αν ειδατε........ θελει να το παρει μια φιλη μου κ με ρωταγε αν ειναι καλο............. λετε θα ναι μαπα?????????

ballou
13-09-10, 10:57
Έχω το ατμοσίδερο της Τεφάλ και όχι μόνο μυρίζει η πλαστικούρα του (τον πρώτο χρόνο που το πήρα έπρεπε ν' ανοίξουμε τα παράθυρα όποτε σιδέρωνα, βρώμαγε χημικά!) δεν είναι ούτε και τόσο καλό στη δουλειά του.
Με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω ένα καλό που είναι όλο από ανοξείδωτο. Έχει πάρει μια φίλη μου ένα τέτοιο αλλά δεν θυμάμαι τώρα τη μάρκα να σας την πω.
Εγώ πάλι της Τεφάλ έχω και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη. Ούτε μυρίζει και σιδερώνει τέλεια σε απίστευτο χρόνο. Μήπως ήταν ελαττωματικό το δικό σου;

Access
13-09-10, 11:29
και εγώ τεφάλ έχω, την πρώτη, δεύτερη φορά ,πράγματι βρώμαγε (το έγραφε και στο φυλάδιο ότι μπορεί να γίνει αυτό) άλλα είναι πολύ ευχαριστημένη.
Το προηγούμενο που είχα ήταν stirella και σε 4 χρόνια μου χάλασε 2 φορές α...... έχω χρησιμοποιήσει και το euro pro αρκετό καιρό.
Το tefal μια χαρά μου βγήκε, παρότι όταν μου το έφερε στο σπίτι ο άντρας μου και άρχισε να βρωμάει τα άκουσε :lol::lol:

gio_kx
13-09-10, 12:59
Εγώ πάλι της Τεφάλ έχω και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη. Ούτε μυρίζει και σιδερώνει τέλεια σε απίστευτο χρόνο. Μήπως ήταν ελαττωματικό το δικό σου;
Και εγώ τεφάλ έχω αυτο
http://www.tefal.gr/All+Products/Linen+Care/Steam+stations/Products/Protect+Anti+calc/Protect+Anti+calc.htm
και ειναι σούπερ, και δεν μυρίζει καθόλου

ballou
13-09-10, 13:42
Και εγώ τεφάλ έχω αυτο
http://www.tefal.gr/All+Products/Linen+Care/Steam+stations/Products/Protect+Anti+calc/Protect+Anti+calc.htm
και ειναι σούπερ, και δεν μυρίζει καθόλου
Το ίδιο ακριβώς έχω χωρίς το καπάκι ασφαλείας.

Rosie
13-09-10, 16:59
Αυτό έχω:

http://www.tefal.gr/All+Products/Linen+Care/Steam+stations/Products/Pro-Express+Anti+calc/Pro-Express+Anti+calc.htm

Την απόδοσή του τη συγκρίνω με μια σιδερόπρεσα που έχει η μαμά μου, καμία σχέση.
Πάντως και να μην μυρίζει όταν θερμένεται το πλαστικό αποβάλει και τοξικά στην ατμόσφαιρα, η επόμενή μου αγορά σίγουρα θα είναι ένα ανοξείδωτο!

Marigoula
13-09-10, 17:40
Κορίτσια γεια σας!
Εψαξα λίγο αλλα δεν βρήκα κάτι σχετικό στο post, είναι και το θέμα πάρα πολλές σελίδες...
Εχει χρησιμοποιήσει καποια από εσάς τις μπάλες πλύσης eco-balls για το πλύσιμο των ρούχων στο πλυντήριο;
Τις βρήκα στον νεο κατάλογο της Cosy Corner αλλά υπάρχουν και σε αυτό το site http://www.eco-ball.com/
Γραφει ότι είναι για μέχρι 150 πλύσεις, 100% υποαλλεργικες και για ευαίσθητα δέρματα, φιλικές προς το περιβάλλον.
Εχει καμία δοκιμασει να μου πει εντυπώσεις, σιγουρα είναι οικονομικές αν είναι έτσι όπως τα γραφει...

ballou
14-09-10, 08:59
Αυτό έχω:

http://www.tefal.gr/All+Products/Linen+Care/Steam+stations/Products/Pro-Express+Anti+calc/Pro-Express+Anti+calc.htm

Την απόδοσή του τη συγκρίνω με μια σιδερόπρεσα που έχει η μαμά μου, καμία σχέση.
Πάντως και να μην μυρίζει όταν θερμένεται το πλαστικό αποβάλει και τοξικά στην ατμόσφαιρα, η επόμενή μου αγορά σίγουρα θα είναι ένα ανοξείδωτο!
Αυτό ακριβώς έχω και δεν μυρίζει τίποτα. Το χρησιμοποιώ τώρα δύο χρόνια. Όσο για την απόδοσή του είμαι πολύ ευχαριστημένη. Φαντάσου τα μακό μπλουζάκια τα σιδέρωνω μόνο από την μία πλευρά, τα κάνει κολαριστά. Και ξαναλέω μήπως να το πας σε κάποιο εξουσιοδοτημένο κατάστημα την Τεφάλ να δουν; Μήπως είναι ελαττωματικό το συγκεκριμένο;

ballou
14-09-10, 09:01
Κορίτσια γεια σας!
Εψαξα λίγο αλλα δεν βρήκα κάτι σχετικό στο post, είναι και το θέμα πάρα πολλές σελίδες...
Εχει χρησιμοποιήσει καποια από εσάς τις μπάλες πλύσης eco-balls για το πλύσιμο των ρούχων στο πλυντήριο;
Τις βρήκα στον νεο κατάλογο της Cosy Corner αλλά υπάρχουν και σε αυτό το site http://www.eco-ball.com/
Γραφει ότι είναι για μέχρι 150 πλύσεις, 100% υποαλλεργικες και για ευαίσθητα δέρματα, φιλικές προς το περιβάλλον.
Εχει καμία δοκιμασει να μου πει εντυπώσεις, σιγουρα είναι οικονομικές αν είναι έτσι όπως τα γραφει...
Για το συγκεκριμένο δεν ξέρω να σου πω. Κάπου όμως μέσα στο φόρουμ διάβασα για μία μπάλα πλυσίματος που διαρκεί για 1500 πλύσεις, χρησιμοποιώντας μόνο το 1/5 του απορρυπαντικού και καθόλου μαλακτικό. Που το είδα όμως ούτε που θυμάμαι και με ενδιαφέρει και εμένα.

soevan07
14-09-10, 09:58
Λεω να ανανεώσω πάλι τις λίστες με τις παρακάτω πληροφορίες

αυτό σου κάνει ??
edit
και εδώ http://www.naturalcollection.com/help-despatch-and-delivery/
αυτό είναι ακριβότερο στα μεταφορικά http://www.activebeauty.co.uk/delivery.php έχει 2,15 λίρες per item

http://www.bathandunwind.com/brands/neals-yard/
http://www.naturalcollection.com/search/neals-yard/
http://www.activebeauty.co.uk/brandPage.php?brand=4295
http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_ss_i_2_9?url=search-alias%3Dbeauty&field-keywords=neals+yard+remedies&sprefix=neals+yar
εσύ δες τα μεταφορικά που σε συμφέρουν :D θέλει λίγο ψάξιμο
πάντως έχε στο νού σου και το official site γιατί αν κατάλαβα καλά όση παραγγελία και να κάνεις τα μεταφορικά είναι στανταρ 22 λίρες ενώ εδώ πάει με το βάρος μάλλον
α.........και στο amazon δες αν σε συμφέρει με τον φπα

να πω και εγώ την εμπειρία μου από το πείραμα της ημέρας;;;;
λοιπόν.... για να καθαρίσω το φούρνο της κουζίνας μέσα, έβρασα μια κατσαρόλα νερό κι έριξα μέσα ένα φακελάκι αμμωνία (αυτή που βάζουμε στα γλυκά).... έκλεισα τη κατσαρόλα μέσα στο φούρνο για κανά τέταρτο κι ύστερα με ένα σφουγγάρι έτριψα λίγο τα λίπη κι έφυγαν οοοοοολα......
ούτε χημείες ούτε τίποτα!!!!
αλλιώς στην κατάσταση μου πως θα το έκανα;;;;
δε ξέρω αν έχει ξανα αναφερθεί αλλά είναι αποτελεσματικό!!!!!!!!!

Αν το αφησεις και λιγο περισσοτερο ειναι καλυτερα, γιατι στην κατασταση μας(εγκυουλα και γω) δεν κανει να μυρισεις τοσο εντονες οσμες οπως της αμμωνίας. Οταν το ειχα πρωτοκανει το κολπακι παντως, ειχα μεινει αφωνη με το αποτελεσμα, εχεις δικιο.

ναι, αυτό: http://www.bce-europe.com/index.php?sid=154c0b65809c4af97c97789e4c672920&tpl=&_artperpage=50&cl=search&searchparam=natra%20care&cnid=c01

Δεν σας έδωσα ένα λινκ πριν λίγες μέρες που έχει δωρεάν μεταφορικά; Δεν το βάλατε στη λίστα;
http://www.feelunique.com/

Κορίτσια γεια σας!

soevan07
14-09-10, 11:23
ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΕΣ ΛΙΣΤΕΣ
ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ SITES ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ
ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ-ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ

*-www.littleacornstomightyoaks.co.uk/Products.php (http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/Products.php)
(φθηνά μεταφορικά)

*-www.ecohouse.gr (http://www.ecohouse.gr)
πανάκια καθαρισμού που καθαρίζουν χωρίς απορρυπαντικά

*-www.footshopping.com/main.cfm?MI=10&AktionID=2 (http://www.footshopping.com/main.cfm?MI=10&AktionID=2)
birkenstock παπούτσια

*-www.ebio.gr (http://www.ebio.gr)
καλλυντικά-τρόφιμα-καθαριστικά sonett
(δωρεάν μεταφορικά εντός Αττικής)

*-www.sunnyside.gr/mommy/skinca...sanitiser.html (http://www.sunnyside.gr/mommy/skinca...sanitiser.html)
καθαριστικά bio-d-καλλυντικά green baby-ρούχα

*-www.theremustbeabetterway.co.uk (http://www.theremustbeabetterway.co.uk)
διάφορα
(μεταφορά αναλόγως το βάρος, καθυστέρηση παράδοσης εις "soevan07" )

*-www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby (http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby)
για προιόντα Εarth mama angel baby
(μεταφορικά 4$ εως 1.360γρ. δέμα απο Αμερική)

*-www.naturisimo.com/index.cfm?nme=ema (http://www.naturisimo.com/index.cfm?nme=ema)

*-www.katescaringgifts.com (http://www.katescaringgifts.com)

*-www.sigg-aluminium.co.uk (http://www.sigg-aluminium.co.uk)
για παγούρια κλπ

*-www.bce-europe.com (http://www.bce-europe.com)
καλλυντικά και άλλα
(μεταφορικά 7.90Ε)

*-www.fairtrade.gr (http://www.fairtrade.gr)
τρόφιμα κλπ

*-www.lifeandlooks.co.uk (http://www.lifeandlooks.co.uk)
για φυσικό σίδηρο (συμπλήρωμα διατροφής)

*-www.babykind.co.uk (http://www.babykind.co.uk)
πολύ οικονομική λεβάντα και ΤeaΤree Οil
(φθηνά μεταφορικά)

*-www.feelunique.com (http://www.feelunique.com)
καλλυντικά neals yard remedies

*-www.nealsyardremedies.com (http://www.nealsyardremedies.com)

*-www.bathandunwind.com (http://www.bathandunwind.com)

*-www.naturalcollection.com (http://www.naturalcollection.com)

*-www.activebeauty.co.uk (http://www.activebeauty.co.uk)

*-www.quinessence.com (http://www.quinessence.com)
για ποιοτικά αιθέρια έλαια και λαδάκια
(δωρεάν μεταφορικά!)

*-www.polishedmama.com/products.htm (http://www.polishedmama.com/products.htm)
άοσμα μανό

*-www.rosmarino.gr (http://www.rosmarino.gr)
σαπούνια για όλη την οικογένεια
(με αντικαταβολή-φθηνά μεταφορικά-καθυστέρηρη παράδοσης λόγω ΕΛΤΑ)

*-www.biosophy.gr (http://www.biosophy.gr)
βιολογικά τρόφιμα-συμπληρώματα διατροφής

*-www.spiritofnature.co.uk (http://www.spiritofnature.co.uk)
(μεταφορικά ανάλογα με την παραγγελία, τραγική καθυστέρηση στην παράδοση εις "zimaroulis")

*-www.theallnaturalface.com (http://www.theallnaturalface.com)
μακιγιάζ,πούδρες,σκιές,αποσμητικά από υγρό κρύσταλλο
(φθηνά μεταφορικά)

*-www.hannover-biologisch.de/in...a4c3569568cb9b (http://www.hannover-biologisch.de/in...a4c3569568cb9b)
Dr. Hauschka καλλυντικά μεταξύ άλλων

*-www.ecofamily.gr (http://www.ecofamily.gr)
για soapnuts και άλλα
(φθηνά μεταφορικά)

*-www.amazon.co.uk (http://www.amazon.co.uk)
πολυκατάστημα,nitty-gritty,earth mama angel baby
(μεταφορικά ανάλογα με την παραγγελία)

*-www.coastalclassiccreations.com (http://www.coastalclassiccreations.com)
για πολύ αγνό μακιγιάζ και βαφές μαλλιών -με hazard score 0

*-http://www.suvarna.co.uk/miessence-cosmetics.html (http://www.suvarna.co.uk/miessence-cosmetics.html)
για καλλυντικά-μακιγιάζ miessence

*-http://www.viva.org.uk/vivashop/productlist.php?category=15 (http://www.viva.org.uk/vivashop/productlist.php?category=15)
(μέτρια μεταφορικά)

*-http://uncommonscents.com/URLrewrite.asp?404;http://www.uncommonscents.com:80/Badger-Balm-s/128.htm&Redirected=Y (http://uncommonscents.com/URLrewrite.asp?404;http://www.uncommonscents.com:80/Badger-Balm-s/128.htm&Redirected=Y)
για προίόντα badger
(ακριβά μεταφορικά)

*-http://cgi.ebay.com/Badger-Anti-Bug-Balm-2-oz-Tin-/190398208915?cmd=ViewItem&pt=Skin_Care_test&hash=item2c549e1b93 (http://cgi.ebay.com/Badger-Anti-Bug-Balm-2-oz-Tin-/190398208915?cmd=ViewItem&pt=Skin_Care_test&hash=item2c549e1b93)
για πρϊόντα badger
(μέτρια μεταφορικά)

*-www.mypure.co.uk (http://www.mypure.co.uk)
για αντισηπτικό bentley oganic toy
(φθηνά μεταφορικά)

*-www.ecobaby.gr (http://www.ecobaby.gr)
διάφορα
(αντικαταβολή-καθυστέρηση-κακή εξυπηρέτηση(αγενής πωλητής)

*-www.onlygreen.gr (http://www.onlygreen.gr)
παιδικά έπιπλα

*-www.wildrootbotanicals.com (http://www.wildrootbotanicals.com)
για βότανα κλπ

*-http://www.etsy.com/shop/RosyUndPosy (http://www.etsy.com/shop/RosyUndPosy)

*-http://www.etsy.com/shop/GoEco (http://www.etsy.com/shop/GoEco)

*-http://www.etsy.com/shop/BebelooshMini (http://www.etsy.com/shop/BebelooshMini)

*-http://products.mercola.com/ (http://products.mercola.com/)
για προϊόντα του Dr.Mercola

*-www.purenuffstuff.co.uk (http://www.purenuffstuff.co.uk)
για αφρόλουτρα-σαμπουάν "nuff-stuff"
(μέτρια μεταφορικά-ενημέρωση κόστους μεταφορικών με email)

*-www.bioaroma.gr (http://www.bioaroma.gr)
για βότανα και έλαια σε πολύ καλές τιμές
(φθηνά μεταφορικά)

*-www.theorganicbodycareshop.com (http://www.theorganicbodycareshop.com)
(Dr. Hauschka και pure nuff stuff)
(μεταφορικά αναλόγως το βάρος με ανώτερο 9,99£)

*-www.bio-naturel.de (http://www.bio-naturel.de)

BLOGS ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ...........
*-www.cosmeticdatabase.com (http://www.cosmeticdatabase.com)
για αξιολόγηση προϊόντων και συστατικών
*-www.tipslimited.co.uk (http://www.tipslimited.co.uk)
*-http://safemama.com/sheets/SafeMama-Safe-SkinCare-CheatSheet.pdf (http://safemama.com/sheets/SafeMama-Safe-SkinCare-CheatSheet.pdf)
*-http://safemama.com/?s=parabens+free (http://safemama.com/?s=parabens+free)
*-www.aromacooking.blogspot.com (http://www.aromacooking.blogspot.com)
*-www.beautyelixirs.blogspot.com (http://www.beautyelixirs.blogspot.com)
*-http://noikokyrokoritso.blogspot.com (http://noikokyrokoritso.blogspot.com)
καθαρίζουμε χωρίς χημικά
*-www.ftiaxno.gr (http://www.ftiaxno.gr)
πως να φτιάξετε μόνοι σας απορρυπαντικά
*-www.chemical-cocktail.org (http://www.chemical-cocktail.org)
συμβουλές για τα χημικά
*-http://www.vieltha.com/el/products/soap (http://www.vieltha.com/el/products/soap)
*-http://aromacooking.blogspot.com/2008/05/soapnuts.html (http://aromacooking.blogspot.com/2008/05/soapnuts.html)
*-http://www.skeftomai.gr/ygeia/forum/index.php?action=printpage;topic=487.0 (http://www.skeftomai.gr/ygeia/forum/index.php?action=printpage;topic=487.0)

ΕΚΠΤΩΤΙΚΑ ΚΟΥΠΟΝΙΑ
*-www.myvouchercodes.co.uk (http://www.myvouchercodes.co.uk)
*-www.vouchercodes.co.uk (http://www.vouchercodes.co.uk)
*-www.vouchercodes.com (http://www.vouchercodes.com)
*-www.retailmenot.com/view/iherb.com (http://www.retailmenot.com/view/iherb.com)
*-http://www.whatson4littleones.co.uk/pages/newsletters/special_offers_nov07.asp#LETTER.BLOCK8 (http://www.whatson4littleones.co.uk/pages/newsletters/special_offers_nov07.asp#LETTER.BLOCK8)
εκπτωτικά κουπόνια για online καταστήματα (πχ babykind)
*-http://forums.moneysavingexpert.com/showthread.php?t=237548 (http://forums.moneysavingexpert.com/showthread.php?t=237548)

ΛΙΣΤΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ

ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ ΡΟΥΧΩΝ
- SOAP NUTS
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29779
http://www.ebuy-shops.gr/product_info.php?products_id=5964
http://www.mybabycenter.gr/index.php?target=products&product_id=29947
http://www.homefood.gr/news/home.asp?id=449
http://www.euexia.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=61&category_id=15&option=com_virtuemart&Itemid=61&vmcchk=1&Itemid=61
(σχόλια: βιολογικοί καρποί πλυσίματος 100% φυσικοί
με απολυμαντικές ιδιότητες,
σε χαμηλές θερμοκρασίες θέλουν πρώτα λίγο βράσιμο)

- ΥΓΡΟ ΡΟΥΧΩΝ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=149

- ΣΚΟΝΗ ΡΟΥΧΩΝ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=150
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29980

- ΥΓΡΟ ΓΙΑ ΜΑΛΛΙΝΑ ΡΟΥΧΑ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=146

http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29783
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=136
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29784

- ΜΑΛΑΚΤΙΚΑ
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29780
(σχόλια: μαλακτικές μπάλες με μαγνητική δράση
που τοποθετούνται στο κάδο του πλυντηρίου)
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29782
(σχόλια: μαλακτικές μπάλες απλές
που τοποθετούνται στο κάδο του πύντηρίου)
http://www.ecokosmos.com/index.php/site/Product/128
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=1003
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29786

ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΠΙΑΤΩΝ
- ΥΓΡΟ ΠΙΑΤΩΝ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=141

- ΣΚΟΝΗ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=147

- ΑΛΑΤΙ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=135

- ΛΑΜΠΡΥΝΤΙΚΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=143
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29788
(σχόλια: η χρήση του λαμπρυντικού στο πλυντήριο πιάτων
θα μπορούσε να αντικαταταθεί με "λευκό ξύδι")

ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ
- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ-ΑΠΟΛΥΜΑΝΤΙΚΟ ΥΓΡΟ ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=145

- ΑΠΟΛΥΜΑΝΤΙΚΟ SPRAY (ΕΠΙΦΑΝΕΙΩΝ-ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ)
http://www.mypure.co.uk/bentley-organic-for-baby-b124/toy-sanitizer-p1004
(σχόλια: ιδανικό για επιφάνειες που έρχονται σε επαφή τα παιδιά)

- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ WC
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=137
http://www.ethicalsuperstore.com/products/ecover/ecover-toilet-cleaner-ocean-waves-750ml/
http://www.ecokosmos.com/index.php/site/Product/134
(σχόλια: παπί για τη λεκάνη)

ΑΙΘΕΡΙΑ ΕΛΑΙΑ ΓΙΑ ΟΙΚΙΑΚΗ ΧΡΗΣΗ
- ΑΙΘΕΡΙΑ ΕΛΑΙΑ ΓΙΑ ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ
(σχόλια: αιθέριο έλαιο TEA TREE OIL για απολύμανση)
(σχόλια: αιθέριο έλαιο ΛΕΒΑΝΤΑΣ για απολύμανση)

ΤΑΠΕΡ-ΠΑΓΟΥΡΙΑ-ΜΠΙΜΠΕΡΟ
ΠΑΓΟΥΡΙΑ ΕΞΟΔΟΥ
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/kleankanteen.php
http://www.sigg-aluminium.co.uk/
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/safesippy.php
http://www.amazon.com/Safe-Sporter-Bottle-Ounce-Green/dp/B002JM4XGE
(σχόλια: είναι και θέρμος )

ΜΠΙΜΠΕΡΟ
(σχόλια: γυάλινα μπιμπερό με προστατευτικό κάλυμα απο σιλικόνη
για αυθραστοποίηση)
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/shop/kid-basix/safe-starter.php
http://www.vupbaby.co.uk/content/thinkbaby-complete-stainless-steel-feeding-set
http://www.mybabycenter.gr/index.php?target=categories&category_id=167

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΚΟΥΠΑ
(σχόλια: το γυάλινο μπιμπερό ταιριάζει με τις παρακάτω θηλές και μετατρέπεται σε εκπαιδευτική κούπα)
http://www.philips.co.uk/c/avent-accessories/12m-plus-green-2-pack-scf147_82/prd/
http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090305&itmid=13406

(σχόλια: τα παγούρια Klean Kanteen με τα παρακάτω αξεσουάρ {αντάπτορας+θηλή}
μετατρέπονται σε εκπαιδευτική κούπα )

ΤΑΠΕΡ
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/lunchbots.php
(σχόλια: τάπερ απο stainless steel 18/8 )
http://www.vupbaby.co.uk/category/catalog/feeding/food-storage
http://www.vupbaby.co.uk/category/catalog/feeding/steel-containers
http://www.vupbaby.co.uk/category/catalog/feeding/food-go
http://www.vupbaby.co.uk/category/catalog/feeding/feeding-sets
http://www.easylunchboxes.com/
http://www.preserveproducts.com/products/kitchen/preserve-food-storage-set-1.html

ΠΑΙΔΙΚΑ ΠΙΑΤΑ ΚΛΠ
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/bambu.php
http://www.vupbaby.co.uk/category/catalog/feeding/baby-dishes-cutlery

ΛΙΣΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ

ΠΑΙΔΙΚΑ ΣΑΜΠΟΥΑΝ-ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ
-EARTH MAMA BABY ANGEL (shampoo & baby wash)
-hazard score 0 -
http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby (http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby)
(σχόλια: σε μορφή αφρού, ωραίο άρωμα πορτοκαλιού,
όμως τσούζει στα μάτια)

-NATURE'S BABY ORGANICS (shampoo & baby wash)
-hazard score 2 -
http://www.iherb.com/Nature-s-Baby-Organics-Organics-Shampoo-Body-Wash-Vanilla-Tangerine-16-fl-oz-473-ml/21266?at=0
(σχόλια: ωραίο άρωμα )

-EARTH FRIENDLY BABY (Shampoo & Bodywash)
-hazard score 3 -
http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm (http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm)

-EARTH FRIENDLY KIDS (Shampoo & Bodywash)
-hazard score 3 -
http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm (http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm)

-EARTH FRIENDLY BABY BUBBLE BATH (Baby Bath)
-hazard score 3 -

-AUBREY ORGANICS (Baby & Kids Shampoo)
-hazard score 2 -
http://www.bce-europe.com/en/Mother-Child/Children-Haircare/Aubrey-Organics-Natural-Baby-Kids-Shampoo-no-cry-formula-Vegan-Certified-237-ml.html?lang=0&redirected=1

-NYEALS YARD REMEDIES (Shampoo & baby bath)
-hazard score ? -
http://www.feelunique.com/ (http://www.feelunique.com/)
http://www.nealsyardremedies.com/baby-bath-and-shampoo-100ml (http://www.nealsyardremedies.com/baby-bath-and-shampoo-100ml)
http://www.bathandunwind.com/brands/neals-yard/ (http://www.bathandunwind.com/brands/neals-yard/)
http://www.naturalcollection.com/search/neals-yard/ (http://www.naturalcollection.com/search/neals-yard/)
http://www.activebeauty.co.uk/brandPage.php?brand=4295 (http://www.activebeauty.co.uk/brandPage.php?brand=4295)
(σχόλια: ωραίο άρωμα, χωρίς πολύ αφρό)

-WELEDA CALENDULA (shampoo & body wash)
-hazard score ? -
http://www.bce-europe.com/en/Hair-Care/Shampoos/Weleda-Calendula-Wash-Lotion-Shampoo-Baby-Children-200-ml.html?listtype=search&searchmanufacturer=c20ad4d76fe97759aa27a0c99bff6710
(σχόλια )

-BEAMING BABY ORGANIC (Shampoo & Baby bath)
-hazard score ? -
www.ecofamily.gr (http://www.ecofamily.gr)

-BEAMING BABY ORGANIC (Baby Bath)
-hazard score ? -
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30287

-AVALON ORGANICS BABY (Shampoo & Body Wash)
-hazard score 3 -
http://www.iherb.com/Avalon-Organics-Baby-Shampoo-Body-Wash-8-fl-oz-235-ml/17976?at=0
(σχόλια: πλούσιος αφρός, ενυδατική και θεραπευτίκή για ξηρές,ευαίσθητες και προβληματικές επιδερμίδες -ακόμα και με ατοπική δερματίτιδα)

-ΣΑΠΟΥΝΙΑ ΑΠΟ ROSMARINO (Μπάνιο-Μαλλιά)
-hazard score ? -
(σχόλια: 100% αγνά σαπούνια σε μορφή πλάκας
όμως για πλούσιο αφρό θέλει σφουγγάρι)

ΣΑΜΠΟΥΑΝ-ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ ΓΙΑ ΕΝΗΛΙΚΕΣ

- NEALS YARD REMEDIES (shampoo)
-hazard score ? -
http://www.nealsyardremedies.com/baby-bath-and-shampoo-100ml (http://www.nealsyardremedies.com/baby-bath-and-shampoo-100ml)
http://www.bathandunwind.com/brands/neals-yard/ (http://www.bathandunwind.com/brands/neals-yard/)
http://www.naturalcollection.com/search/neals-yard/ (http://www.naturalcollection.com/search/neals-yard/)
http://www.activebeauty.co.uk/brandPage.php?brand=4295 (http://www.activebeauty.co.uk/brandPage.php?brand=4295)

-PURE NUFF-STUFF (Shampoo)
-hazard score 1 -
http://www.theorganicbodycareshop.com/product-details.asp?SID=52&PID=787&Brand=Pure_Nuff_Stuff&Product=Hair_Cleanser-Normal_Hair
http://www.purenuffstuff.co.uk/hair/hair-cleanser.htm
(σχόλια: χωρίς άρωμα)

- PURE NUFF-STUFF SQUEACLY CLEAN BATH (Bath Wash)
-hazard score 1 -
http://www.theorganicbodycareshop.com/product-details.asp?SID=52&PID=793&Brand=Pure_Nuff_Stuff&Product=Squeaky_Clean_Gel-Tea_Tree_and_Peppermint
http://www.purenuffstuff.co.uk/body/squeaky-clean-bath--shower-gel.htm
(σχόλια: ωραίο άρωμα)

- AUBREY ORGANICS (Shampoo)
-hazard score 2 -
http://www.bce-europe.com/en/Hair-Care/Shampoos/Aubrey-Organics-White-Camellia-Shampoo-dry/coarse/unruly-Hair-325-ml-Vegan.html?listtype=search&searchmanufacturer=006f52e9102a8d3be2fe5614f42ba989&lang=0&redirected=1
(σχολία: )

- BENTLEY ORGANIC (Shampoo)
-hazard score ? -
http://www.mypure.co.uk/bentley-organic-b123/natural-shampoo-with-lavender-aloe-vera-with-jojoba-p977
(σχόλια: πολύ καλό, ωραίο άρωμα, πλούσιος αφρός)

- SANTE (Shampoo)
-hazard score ? -

- ΣΑΠΟΥΝΙ
-hazard score ? -
(σχόλια: απαλό δεν ξηραίνει την επιδερμίδα)

ΚΡΕΜΕΣ ΣΥΓΚΑΜΑΤΟΣ

-BADGER ORGANIC BABY BALM
-hazard score 1 -
http://www.badgerbalm.com/pc-398-12-baby-balm.aspx (http://www.badgerbalm.com/pc-398-12-baby-balm.aspx)

-WELEDA CALENDULA BABY NAPPY CHANGE CREAM
-hazard score ? -
http://www.bce-europe.com/en/Mother-Child/Children-Skincare/Weleda-Calendula-Baby-Nappy-Change-Cream-75-ml.html?listtype=search&searchmanufacturer=c20ad4d76fe97759aa27a0c99bff6710
(σχόλια: προληπτικά για το σύγκαμα )

-ΚΗΡΑΛΟΙΦΗ ΧΑΜΟΜΗΛΙΟΥ ΑΠΟ ROSMARINO
-hazard score ? -
(σχόλια: προληπτικά για το σύγκαμα)

- ΒΑΛΣΑΜΕΛΑΙΟ (ΣΠΑΘΟΛΑΔΟ) ΑΠΟ ROSMARINO
-hazard score ? -
(σχόλια: όταν υπάρχει σύγκαμα)

- VITAL TOUCH NATALIA (Baby Bottom Butter)
- hazard score ? -
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29956 (http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29956)
(σχόλια: κρέμα σαν βούτυρο, με shea butter και χαμομήλι, για κοκκινίλες. Επειδή είναι πολύ ελαφρύ, δεν κάνει για σύγκαμα.)

- BABY BUM SALVE
- hazard score ? -
http://www.wildrootbotanicals.com/html/baby_bum_salve.html (http://www.wildrootbotanicals.com/html/baby_bum_salve.html)
(σχόλια:για ευαίσθητα δέρματα και έντονες κοκκινίλες.)

ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΕΣ

-MIESSENCE TOOTHPASTE
-hazard score 0 -
http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/sh000001.pl?REFPAGE=http%3a%2f%2fwww%2etheremustbeabetterway%2eco%2euk%2fcgi%2dbin%2fss000001%2epl%3fpage%3dsearch%26SS%3dmiessence%26PR%3d%2d1%26TB%3dA%26search%2ex%3d5%26search%2ey%3d4&WD=toothpaste%20miessence&PN=Miessence_Organics_Anise_Toothpaste%2ehtml%23aMI048#aMI048
(σχόλια: ωραία γεύση)

- WELEDA CALENDULA CHILDRENS TOOTHPASTE
-hazard score 1 -
http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/sh000001.pl?REFPAGE=http%3a%2f%2fwww%2etheremustbeabetterway%2eco%2euk%2fcgi%2dbin%2fss000001%2epl%3fTB%3dA%26GB%3d%26SS%3dweleda%26PR%3d%2d1%26PG%3d%26REFPAGE%3dhttp%253a%252f%252fwww%252etheremustbe abetterway%252eco%252euk%252f%26PN%3d1&WD=weleda&PN=Weleda_Childrens_Tooth_Gel%2ehtml%23aWE063#aWE063
(σχόλια: παιδική οδοντόκρεμα)

ΚΡΕΜΕΣ ΠΡΟΣΩΠΟΥ-ΜΑΤΙΩΝ

- NEALS YARD REMEDIES (Facial Cream)
-hazard score ? -

- WELEDA ALMOND INTENSIVE CREAM (Facial Cream)
-hazard score 3 -
http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/sh000001.pl?REFPAGE=http%3a%2f%2fwww%2etheremustbeabetterway%2eco%2euk%2fcgi%2dbin%2fss000001%2epl%3fTB%3dA%26GB%3d%26SS%3dweleda%26PR%3d%2d1%26PG%3d%26REFPAGE%3dhttp%253a%252f%252fwww%252etheremustbe abetterway%252eco%252euk%252f%26PN%3d1&WD=intensive%20weleda&PN=Weleda_Almond_Intensive_Facial_Cream%2ehtml%23aWE058#aWE058
(σχολια: λίγο λιπαρή, ιδανική για ξηρές επιδερμίδες)

- WELEDA WILD ROSE INTENSIVE EYE (Eye Cream)
-hazard score 1 -
http://www.bce-europe.com/en/Face-Care/Eyes-Lips/Weleda-Wild-Rose-Intensive-Eye-Cream-10-ml.html?listtype=search&searchmanufacturer=c20ad4d76fe97759aa27a0c99bff6710
(σχόλια: πολύ καλή)

- DR HAUSCHKA
-hazard score ? -

ΕΝΥΔΑΤΩΣΗ ΣΩΜΑΤΟΣ

- NYEALS YARD REMEDIES (Body)
-hazard score ? -

-BADGER ORGANIC BODY BUTTER (Moisturizer)
-hazard score 0 -
http://www.badgerbalm.com/pc-421-5-fresh-citrus-body-butter-17-oz.aspx (http://www.badgerbalm.com/pc-421-5-fresh-citrus-body-butter-17-oz.aspx)

- DR HAUSCHKA
-hazard score ? -

STYLING ΜΑΛΛΙΩΝ

-LAVERA GEL (Hair Gel )
-hazard score ? -
http://www.theorganicbodycareshop.com/product-details.asp?SID=12&PID=2073&Brand=Lavera&Product=Hair-Styling_Gel
(σχόλια: gel μαλλιών)

-LAVERA SPRAY (Hair Spray )
-hazard score ? -
http://www.theorganicbodycareshop.com/product-details.asp?SID=12&PID=2074&Brand=Lavera&Product=Hair-Hairspray-Volume_and_Shine
(σχόλια: λακ μαλλιών)

-LAVERA MOUSSE (Hair Mousse )
-hazard score ? -
http://www.theorganicbodycareshop.com/product-details.asp?SID=12&PID=2075&Brand=Lavera&Product=Hair-Mousse-Volume__and_Styling
(σχόλια: αφρός μαλλιών )

ΜΑΚΙΓΙΑΖ

-MIESSENCE (Make up)
-hazard score 0-2 -
http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/ss000001.pl?page=search&SS=miessence&PR=-1&TB=A&search.x=10&search.y=5
http://www.suvarna.co.uk/miessence-makeup.html (http://www.suvarna.co.uk/miessence-makeup.html)

- POLISHED MAMA (Bερνίκια Νυχιών)
-hazard score ? -
http://www.polishedmama.com/products.htm (http://www.polishedmama.com/products.htm)
(σχόλια: άοσμο)

ΑΠΟΣΜΗΤΙΚΑ

- CRYSTAL DEODORANT
-hazard score ? -
https://theallnaturalface.com/gto/store/epp_listCategoriesAndProducts.asp?idCategory=70 (https://theallnaturalface.com/gto/store/epp_listCategoriesAndProducts.asp?idCategory=70)
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30145 (http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30145)
http://www.iherb.com/Crystal-Body-Deodorant (http://www.iherb.com/Crystal-Body-Deodorant)
http://www.pharmacyline.gr/product_info.php?products_id=501 (http://www.pharmacyline.gr/product_info.php?products_id=501)
http://www.macrovita.gr/ (http://www.macrovita.gr/) (το έχει στις εικόνες στο "αποσμητικά σώματος")

- ROLL ON DEODORANT
-hazard score 0 -
http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/ss000001.pl?page=search&SS=MIESSENCE+deodorant&PR=-1&TB=A&search.x=14&search.y=10

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΥΓΙΕΙΝΗ

- ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ
http://www.bce-europe.com/index.php?sid=154c0b65809c4af97c97789e4c672920&tpl=&_artperpage=50&cl=search&searchparam=natra%20care&cnid=c01

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ "ΣΥΝΤΑΓΕΣ" ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ

- ΒΙΒΛΙΑ ΜΕ "ΣΥΝΤΑΓΕΣ" ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΩΝ
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30033

-Σόδα πλυσίματος
(σχόλια:στη κεντρική θήκη του απορρυπαντικού)

- ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ ΡΟΥΧΩΝ
-Λευκό ξύδι + αιθέριο έλαιο λεβάντας+tea tree oil
(σχόλια:στη θήκη του μαλακτικού)

- ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ
-Ξύδι
-Αιθέριο έλαιο λεβάντας
-Αιθέριο έλαιο τειόδεντρου (tea tree oil)
-Εκχύλισμα γκρειπ φρούτ
-Βόρακας (ορυκτός)

- ΑΠΟΣΚΛΗΡΥΝΤΙΚΟ ΑΛΑΤΩΝ
-Σόδα πλυσίματος
-Ξύδι
-Ξινό

- ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ
-Μαγειρική σόδα+Ξύδι
-Μαγειρική σόδα+Βόρακα(ορυκτό)+Ξύδι

θαλασσινό αλάτι

- ΣΚΟΡΟΑΠΩΘΗΤΙΚΟ
-Μαύρο πιπέρι
-Αποξηραμένη λεβάντα
(σχόλια:μια χούφτα σε τούλι)

- ΚΑΤΣΑΡΙΔΟΚΤΟΝΟ
-Βόρακας(ορυκτός)+Γύψος+Αλεύρι(ή ζάχαρη)
-Φύλλα δάφνης

- ΜΥΡΜΗΓΚΟΚΤΟΝΟ
-Ξύδι
-Τάλκ
-Πεικιν πάουντερ

- ΑΠΩΘΗΤΙΚΟ ΚΟΥΝΟΥΠΙΩΝ
-σιτρονέλα
-βασιλικός,
-αρτεμισία
-γαρίφαλο
-θυμάρι
-γεράνι
-τα διάφορα είδη κυπαρισσιού
-έλαιο ευκαλύπτου,
-έλαιο σόγιας
(σχόλια:
20 σταγόνες έλαιο ευκαλύπτου + 20 σταγόνες έλαιο κέδρου + 10 σταγόνες πράσινου τσαγιού + 3 σταγόνες έλαιο γερανιού και 60 ml jojoba
και κάψτε το στο ειδικό δοχείο για αρωματικά χώρου)

- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΙΑΤΩΝ
-Μαγειρική σόδα+Ξύδι
(σχόλια: παίρνει όλες τις μυρωδιές)
-Μαγειρική σόδα+Χοντρό αλάτι
(σχόλια: για καμένα-κολλημένα λίπη σε ταψιά,κατσαρόλες κλπ)

- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΦΟΥΡΝΟΥ
-Μαγειρική σόδα+Βόρακας(ορυκτός)+Ξύδι
-Αμμωνία σε βραστό κατσαρολάκι μέσα στο φούρνο για 15΄ και μετά τρίψιμο.

ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ: Φυσικά μπορούν να γίνουν και πολλές-πολλές παραλλαγές!

sevoula
14-09-10, 11:49
μπράβο soeven! ευχαριστούμε!

novpal
14-09-10, 12:28
Συνεχίζοντας να ψάχνω ταπεράκια για το σχολείο, βρήκα αυτά που όπως μου απάντησαν στέλνουν Ελλάδα:
http://www.easylunchboxes.com/
http://www.preserveproducts.com/products/kitchen/preserve-food-storage-set-1.html
Ακόμα δεν έχω παραγγείλει για να ξέρω μεταφορικά κλπ, αλλά σίγουρα θα το κάνω!

irida85
14-09-10, 13:41
κοριτσια δε ξερω αν το διαβασετε στο αλλο θεμα με τις αγορες γιαυττο θα το ρωτησω εδω που ειναι και on topic!!!!!!!!!!!!!
λεμε τοσο καιρο για τα bpa free πλαστικα, ωστα να ναι ασφαλη τα μωρακια μας αλλα και εμεις γιατι οχι, αλλα τωρα ανακαλυψα οτι 2 μπιμπερο της Nuby τα οποια αγορασα και ειναι αυτα εδω http://www.mothercare.com/Nuby-Natural-Touch-Bottles-240ml/dp/B00314JGPM/sr=1-10/qid=1284459702/ref=sr_1_10/276-6406189-1095227?_encoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&n=42764041&mcb=core ενω αναφερεται οτι ειναι bpa free τελικα οταν τα παρελαβα ειδα οτι απο κατω εχουν το σηματακι της ανακυκλωσης και μεσα τον αριθμο 5!!!!!!! και τα γραμματα PP ακριβως απο κατω........ τα πιο επικινδυνα ειχατε πει οτι ειναι τα 3,6,7 αλλα ακομα και το 5 γιατι να το εχει?????????????????? εχω σκασει.......... τοσο καιρο δινω μ'αυτα στο παιδι μου και τα θεωρω απολυτως ασφαλη.........
μηπως εγω δεν εχω καταλαβει κατι καλα ή απλα μας κοροιδευουν στη nuby????????

kikileuteris
14-09-10, 14:01
θαλασσινό αλάτι

Soevan ερώτηση: Η ποσότητα που παραθέτεις είναι 1 δόση για 1 πλυντήριο?Ή είναι το απορρυπαντικό και από αυτό βάζουμε μια δόση (και πόση?)στο πλυντήριο?

novpal
14-09-10, 14:45
κοριτσια δε ξερω αν το διαβασετε στο αλλο θεμα με τις αγορες γιαυττο θα το ρωτησω εδω που ειναι και on topic!!!!!!!!!!!!!
λεμε τοσο καιρο για τα bpa free πλαστικα, ωστα να ναι ασφαλη τα μωρακια μας αλλα και εμεις γιατι οχι, αλλα τωρα ανακαλυψα οτι 2 μπιμπερο της Nuby τα οποια αγορασα και ειναι αυτα εδω http://www.mothercare.com/Nuby-Natural-Touch-Bottles-240ml/dp/B00314JGPM/sr=1-10/qid=1284459702/ref=sr_1_10/276-6406189-1095227?_encoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&n=42764041&mcb=core ενω αναφερεται οτι ειναι bpa free τελικα οταν τα παρελαβα ειδα οτι απο κατω εχουν το σηματακι της ανακυκλωσης και μεσα τον αριθμο 5!!!!!!! και τα γραμματα PP ακριβως απο κατω........ τα πιο επικινδυνα ειχατε πει οτι ειναι τα 3,6,7 αλλα ακομα και το 5 γιατι να το εχει?????????????????? εχω σκασει.......... τοσο καιρο δινω μ'αυτα στο παιδι μου και τα θεωρω απολυτως ασφαλη.........

Δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά έχω και εγώ μια απορία πάνω σε αυτό. Τι ακριβώς πρέπει να προσέχουμε ώστε να είμαστε σίγουροι οτι τα προϊόντα που αγοράζουμε ως bpa free κλπ είναι πράγματι ασφαλή? Αναγράφεται κάτι πάνω στο προϊόν ή στη συσκευασία του? Πιθανόν να το έχετε αναφέρει ξανά σε αυτό το τοπικ, αλλά είναι πολλές οι σελίδες και δεν θα βρω άκρη. Δεν βαριέμαι να διαβάσω, αλλά δεν προλαβαίνωωωω ;)

ZIMAROULIS
14-09-10, 14:53

Irida αυτό που είναι το πιο επικίνδυνο είναι το 7 νομίζω το PC που σημαίνει polycarbonate. Το PP το 5 δηλαδή είναι το πολυπροπυλένειο
Το μπιμπερό που λες το έχει από κάτω γιατί αυτό είναι το υλικό από το οποίο είναι φτιαγμένο. Υπάρχουν μπιμπερό από PP που είναι BPA FREE.
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=323467&dt=01/04/2010
Σου βάζω και ένα λινκ να ρίξεις μια ματιά

ZIMAROULIS
14-09-10, 14:58
Δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά έχω και εγώ μια απορία πάνω σε αυτό. Τι ακριβώς πρέπει να προσέχουμε ώστε να είμαστε σίγουροι οτι τα προϊόντα που αγοράζουμε ως bpa free κλπ είναι πράγματι ασφαλή? Αναγράφεται κάτι πάνω στο προϊόν ή στη συσκευασία του? Πιθανόν να το έχετε αναφέρει ξανά σε αυτό το τοπικ, αλλά είναι πολλές οι σελίδες και δεν θα βρω άκρη. Δεν βαριέμαι να διαβάσω, αλλά δεν προλαβαίνωωωω ;)

Στα γρήγορα να σου πω ότι αποφεύγεις ότι είναι κατασκευασμένο από πολυκαρβονικό. Αυτά τα προιόντα έχουν το αριθμό 7 από κάτω και την ένδειξη PC. Αυτά εκμπέμπουν δισφαινόλη όταν ρίξεις μέσα κάτι ζεστό και είναι άκρως επικίνδυνα. Τα προιόντα με αριθμό 7 και ένδειξη PP είναι από πολυπροπυλένιο είναι πιο ασφαλή για αυτό και οι κατασκευαστές αναφέρουν ότι είναι BPA FREE
Βρήκα άλλο ένα λινκ
http://www.vita.gr/html/ent/824/ent.7824.asp

Peekaboo
14-09-10, 15:14

Eπειδή και εγώ αυτά χρησιμοποιώ και με προβλημάτισες, το έψαξα λίγο στο google. Δες εδώ (http://thesoftlandingbaby.com/2008/01/09/which-nuby-bottles-and-sippy-cups-are-really-bpa-free/) και εδώ (http://greenerpenny.blogspot.com/2007/08/bye-bye-bpa.html). Ουσιαστικά λέει ότι το 5 (polypropylene #5) μαζί με το #2 και το #4 είναι στα "Preferable Plastics". Επίσης λέει ότι και τα Klean Kanteen χρησιμοποιούν #5 στα καπάκια τους.
Στο wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Bisphenol_A) λέει ότι bpa έχουν μόνο #7, #3 και #6.

Ελπίζω αυτό να σημαίνει ότι τα μπουκάλια μας είναι ασφαλή :roll:

Rosie
14-09-10, 17:39
*-www.ecobaby.gr (http://www.ecobaby.gr/)
διάφορα
(αντικαταβολή-καθυστέρηση-κακή εξυπηρέτηση εις "zimaroulis")

Βάλε κι από μένα, φοβερή και εκπληκτική αγένεια!!!

Αν είχα χρόνο θα σας έγραφα την απίστευτη ιστορία με τον μάγκα τύπο του καταστήματος αυτού... :-?

Rosie
14-09-10, 17:45
Soevan ερώτηση: Η ποσότητα που παραθέτεις είναι 1 δόση για 1 πλυντήριο?Ή είναι το απορρυπαντικό και από αυτό βάζουμε μια δόση (και πόση?)στο πλυντήριο?

Για μια πλύση μεγάλου πλυντηρίου εγώ βάζω:

1 κουταλιά βόρακα
1 κουταλιά σόδα
1/4 του κουταλιού χονδρό αλάτι
2-3 σταγονίτσες αιθέριο έλαιο λεμονιού

arleta
14-09-10, 17:48
κορίτσια να δηλώσω ότι η κεραλοιφή με χαμομήλι από rosmarino έκανε πολύ καλή δουλειά στο σύγκαμα του γιου μου,...
κι η αληθεια είναι ότι δε το πολυπερίμενα....

kikileuteris
14-09-10, 18:01
Για μια πλύση μεγάλου πλυντηρίου εγώ βάζω:

1 κουταλιά βόρακα
1 κουταλιά σόδα
1/4 του κουταλιού χονδρό αλάτι
2-3 σταγονίτσες αιθέριο έλαιο λεμονιού

Ευχαριστώ πολύ!
1 κουταλιά της σούπας?

Εάν δεν έχω αιθέριο έλαιο λεμονιού και το παραλείψω, θα είναι μεγάλη απώλεια?

soevan07
14-09-10, 18:07

Εγώ για να σου πω την αλήθεια φτιάχνω μεγάλη ποσότητα
(λόγω έλλειψης χρόνου :roll:)
και τα βάζω σε ένα δοχείο ανακατεύοντάς τα για να τα έχω έτοιμα:

8 κουταλιές σοδα
8 κουταλιες βόρακα
2 κουταλιές αλάτι

ΥΓ: αιθέριο έλαιο δεν βάζω

kikileuteris
14-09-10, 18:17
Εγώ για να σου πω την αλήθεια φτιάχνω μεγάλη ποσότητα
(λόγω έλλειψης χρόνου :roll:)
και τα βάζω σε ένα δοχείο ανακατεύοντάς τα για να τα έχω έτοιμα:

8 κουταλιές σοδα
8 κουταλιες βόρακα
2 κουταλιές αλάτι

ΥΓ: αιθέριο έλαιο δεν βάζω

Η αλήθεια είναι ότι έτσι ακούγεται πιο βολικό.

Πόσο όμως από αυτό το μείγμα βάζεις σε κάθε πλυντήριο?1 κουταλιά της σούπας?

soevan07
14-09-10, 18:22
Η αλήθεια είναι ότι έτσι ακούγεται πιο βολικό.

Πόσο όμως από αυτό το μείγμα βάζεις σε κάθε πλυντήριο?1 κουταλιά της σούπας?

Όση δόση έβαζες και πριν.
Εγω για να καταλαβεις έχω ενα μικρό συρταράκι που το γεμίζω.
(υπολόγισε περίπου 1,5 - 2 κουταλιές :???:)

kikileuteris
14-09-10, 18:32
Όση δόση έβαζες και πριν.
Εγω για να καταλαβεις έχω ενα μικρό συρταράκι που το γεμίζω.
(υπολόγισε περίπου 1,5 - 2 κουταλιές :???:)

Εγώ μέχρι τώρα έβαζα ταμπλέτα, σήμερα πρώτη μέρα θα εφαρμόσω τη συμβουλή σας:D

Θα το βάλω και θα σας πω τις εντυπώσεις μου!:D

soevan07
14-09-10, 18:53
Εγώ μέχρι τώρα έβαζα ταμπλέτα, σήμερα πρώτη μέρα θα εφαρμόσω τη συμβουλή σας:D

Θα το βάλω και θα σας πω τις εντυπώσεις μου!:D

Διαβασε πρώτα τις οδηγιες του πλυντηρίου σου
εαν δέχεται απορρυπαντικό σε μορφή σκόνης.

Εμένα πχ δεν δέχεται ταμπλέτες!

soevan07
14-09-10, 18:57
Αρχισε να μου αρέσει και η ιδέα των eco balls

http://www.reuk.co.uk/EcoBalls-Laundry-Kit.htm
http://www.youtube.com/watch?v=BXHGZqZhlA4
http://www.youtube.com/watch#!v=mcdS2tcMMA0&feature=related

(Rosie, το έχεις ψάξει το θέμα?)

Rosie
14-09-10, 19:11
Αρχισε να μου αρέσει και η ιδέα των eco balls

http://www.reuk.co.uk/EcoBalls-Laundry-Kit.htm
http://www.youtube.com/watch?v=BXHGZqZhlA4
http://www.youtube.com/watch#!v=mcdS2tcMMA0&feature=related

(Rosie, το έχεις ψάξει το θέμα?)

Στο MDC είχα διαβάσει κάποτε μια συζήτηση που έλεγαν ότι είναι scam και ανέφεραν αρκετές μελέτες που το αποδείκνυαν.

marsolan
14-09-10, 22:20
ας πω κι εγω με τη σειρα μου για καποιες απο τις αγορες μου

λοιπον το littleacorns εστειλε την παραγγελια σε χρονο ρεκορ.τα lunchbots τα μεγαλα ειναι πολυ καλα,χωρανε μια πλουσια μεριδα φαγητο και το μικροτερο μεγεθος πολυ καλο επισης.Εκεινα που ειναι πολυ μικρα εινα τα μπωλακια απο bamboo,ενταξει το ειχα δει οτι η διαμετρος ηταν μικρη..αλλα πολυ μικρα ρε παιδι μου.Οπως το κοβω θα χρησιμοποιηθουν μονο τον πρωτο καιρο των στερεων,οταν οι ποσοτητες θα ειναι πολυ μικρες.Αν το ηξερα δεν θα τα επαιρνα αλλα δεν βαριεσαι...καπου θα χρειαστουν και μετα

το organicbodycare επισης πολυ καλο στην αποστολη του,η παραγγελια επειδη ηταν πανω απο 2 κιλα ηρθε σε 2 δεματα και ειχαν μεσα και δειγματακια.Συντομα θα χρησιμοποιησω και τα pure nuff stuff και θα πω κι εγω εντυπωσεις.

το ecobaby τοσο χαλια βρε παιδι μου??Κριμα γιατι εχει κατι ωραια πραγματακια και στη σελιδα τους δινουν και πολλη βαση στην οικογενεια κλπ.Ας προσεχαν!!

soevan07
14-09-10, 22:44
Στο MDC είχα διαβάσει κάποτε μια συζήτηση που έλεγαν ότι είναι scam και ανέφεραν αρκετές μελέτες που το αποδείκνυαν.

Τι εννοείς λέγοντας scam ???? :confused: :oops: :oops: :oops:

Rosie
14-09-10, 22:48
Εκεινα που ειναι πολυ μικρα εινα τα μπωλακια απο bamboo,ενταξει το ειχα δει οτι η διαμετρος ηταν μικρη..αλλα πολυ μικρα ρε παιδι μου.Οπως το κοβω θα χρησιμοποιηθουν μονο τον πρωτο καιρο των στερεων,οταν οι ποσοτητες θα ειναι πολυ μικρες.Αν το ηξερα δεν θα τα επαιρνα αλλα δεν βαριεσαι...καπου θα χρειαστουν και μετα

Εμείς χρησιμοποιούμε τα πολύ μικρά μπωλάκια που πήραμε όταν αρχίσαμε τις στερεές για ξηρούς καρπούς και ξηρά φρούτα. Αρέσει πολύ στον μικρό όταν του τα βάζω γεμάτα εκεί που παίζει για να τσιμπολογάει.

Κι εγώ είχα άψοξη εξυπηρέτηση από το The Little Acorns. Επειδή έκανα μεγάλη παραγγελία δεν με χρέωσαν μεταφορικά και μου τα έστειλαν με κούριερ!
Επίσης μου έστειλαν κατά λάθος τα hard spouts της Avent (δυο πακέτα) και μόλις τους το είπα μου έστειλαν δύο πακέτα soft spouts χωρίς μεταφορικά και χωρίς να ζητήσουνε τα άλλα πίσω!
Η τσαντούλα τους (backpack) καταπληκτική πάντως!
Πήρα και για τη μικρή ένα teething amber necklace, όταν το χρησιμοποιήσουμε θα σας γράψω εντυπώσεις. Επίσης της πήρα την καμηλοπάρδαλη για μασητικό αλλά δεν της την έδωσα ακόμη.

Rosie
14-09-10, 22:49
Τι εννοείς λέγοντας scam ???? :confused: :oops: :oops: :oops:

Απάτη!

Natly
14-09-10, 23:08
Εμείς χρησιμοποιούμε τα πολύ μικρά μπωλάκια που πήραμε όταν αρχίσαμε τις στερεές για ξηρούς καρπούς και ξηρά φρούτα. Αρέσει πολύ στον μικρό όταν του τα βάζω γεμάτα εκεί που παίζει για να τσιμπολογάει.

Rosie τι εννοείς με αυτό?Δηλαδή τι ξηρούς καρπούς έδινες στον μικρό και από ποια ηλικία?Sorry που ρωτάω αλλά μου φάνηκε παράξενο έτσι που το διάβασα:oops: :)

soevan07
14-09-10, 23:30
Απάτη!

:shock: :shock: :shock: :shock:

Tα σβήνω αμέσως απο την λίστα!!.........

(αχ, πόσο αγαπάω τα soap nuts-ούλια μου!!!!!!!!)

-ΛΕΝΑ-
15-09-10, 00:13
Βάλε κι από μένα, φοβερή και εκπληκτική αγένεια!!!

Αν είχα χρόνο θα σας έγραφα την απίστευτη ιστορία με τον μάγκα τύπο του καταστήματος αυτού... :-?

το ecobaby τοσο χαλια βρε παιδι μου??Κριμα γιατι εχει κατι ωραια πραγματακια και στη σελιδα τους δινουν και πολλη βαση στην οικογενεια κλπ.Ας προσεχαν!!

Μια από τα ίδια κ εγω!:evil::evil:Το πρωί μίλησα με τον κυριο ο οποίος έχει πολυ λέγειν αλλά επί της ουσίας 0 εις το πηλίκον!Μόνο που δεν σφαχτήκαμε:oops: και να φανταστείτε οτι φημίζομαι για την υπομονή μου:roll:.
Βασικά όσες φορές κ αν έχω παραγγείλει (3 η 4 στο σύνολο) καμία μα καμία φορά δεν έχουν έρθει τα προιόντα στην ώρα τους (κ δε μιλάω σε καμία περίπτωση για το 2-3 εργάσιμες μέρες που αναφέρουν στο site τους μιλάω για το εύλογο διάστημα 7 εργάσιμων ας πούμε...).Επίσης ποτέ δεν ενημερώνουν το site τους για ελλείψεις σε απόθεμα ( εξ ου κ οι καθηστερήσεις)οπότε παραγγέλνεις ωραία ωραία τα πράγματα κάνεις κ την ωραία σου κατάθεση στο λογαριασμό τους την επομένη της παραγγελίας(γιατί σκέφτεσαι άνθρωποι είναι δουλειά κάνουν καλά είναι να πληρώνονται στην ώρα τους)και περιμένεις.........και περιμένεις......:-x
Και κάποια στιγμή τηλεφωνείς και η απάντηση είναι πάντα η ίδια.Ναι κυρία τάδε η παραγγελία σας είναι έτοιμη απλά περιμένουμε το τάδε προιόν που
δεν υπήρχε στην αποθήκη μας.Κ σήμερα αγανακτισμένη κ εγώ που του μπήκα λίγο περισσότερο σχετικά με την κακή οργάνωση και την υποχρεωση τους να ενημερώνουν το site για τις ελλείψεις για να ξέρει κ ο καταναλωτής κ να πράξει ανάλογα μου έλεγε άλλα γι'άλλα της Παρασκευής το γάλα(αηδίες του τύπου είμαστε επηρεασμένοι από τη ραστώνη του καλοκαιριού:shock: και εμείς κρατάμε τις τιμές χαμηλά κ το φπα έχει πάει 23 % κ ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι)Θα συμφωνήσω για την αγένεια κ θα προσθέσω αντιεππαγγελματισμό!Ουφ τα είπα κ ξεθύμανα:roll:.Sorry για το τεράστιο post:oops:

marsolan
15-09-10, 00:25

ωραια ιδεα!!!!!

-ΛΕΝΑ-
15-09-10, 00:30
Με τη σύγχηση που πήρα τώρα που ξαναθυμήθηκα το πρωινό παραλήρημα του αγενούς κυρίου ξεχασα να ενημερώσω οτι παρέλαβα κ εγω σημερα από little acorns(φοβερά επαγγελματίες μου έστειλαν mail οτι ένα προιον που παρήγγειλα είχε εξαντληθεί ρωτωντας με αν επιθυμώ αντικατάσταση του με κάποιο παρόμοιο ή refund -10 λίρες:shock:-στό λογαριασμό τραπέζης...:!:)όχι σαν μερικούς μερικούς (βλέπε παραπάνω) που σου τη λένε κιόλας:twisted:.
Anyway η παραγγελία ήρθε όλα άψογα λάτρεψα την τσαντούλα που παρήγγειλα για το βαφτιστικό μου κ ανυπομονώ να του τη στείλω.Τα lunchbots πολύ ωραία επίσης αν κ μου φάνηκαν λίγο μικρά:roll:.Παρήγγειλα και τα παπάκια για το μπάνιο της μικρούλας μου κ τα εγκαινιάσαμε σήμερα!Τα κοίταγε με ενδιαφέρον περιμένω πως κ πως τη στιγμή που θα αρχίσει να πιάνει κ θα κάνουμε τρελλά πλατσουρίσματα με τα παπιά!
Επίσης παρέλαβα από Rosmarino-ευγενέστατη κ πολύ εξυπηρετική κυρία-και μου άρεσαν οι συσκευασίες (Rosie έχω κ εγώ αδυναμία στα γυάλινα βαζάκια...;-)) κ τα προιόντα μου θύμισαν αγνά "ματζούνια" της εποχής των γιαγιάδων μας.Φαίνονται όντως πολύ φυσικά θα δοκιμάσω κ θα επανέλθω για νεότερα;-)

soevan07
15-09-10, 10:10
Συντομα θα χρησιμοποιησω και τα pure nuff stuff και θα πω κι εγω εντυπωσεις.

Εαν πρόσεξες κάπου αναφέρουν
οτι πριν απο κάθε χρήση θέλει λίγο ανακάτεμα...

soevan07
15-09-10, 10:43
λεμε τοσο καιρο για τα bpa free πλαστικα, ωστα να ναι ασφαλη τα μωρακια μας αλλα και εμεις γιατι οχι, αλλα τωρα ανακαλυψα οτι 2 μπιμπερο της Nuby...............

Irida δες αυτό:

Ξέρετε τι αντιπροσωπεύει ο αριθμός;
Υποθέσατε ότι είναι μόνο για την ανακύκλωση;

Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΑΣ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΗ ΧΗΜΙΚΗ ΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ...

1) Πολυαιθυλένιο terephalate (PET)
2) Πολυαιθυλένιο υψηλής πυκνότητας (HDPE)
3) Πολυβινυλικό χλωρίδιο Unplasticised (UPVC) ή πλαστικοποιημένο πολυβινυλικό χλωρίδιο (PPVC)
4) Πολυαιθυλενίου χαμηλής πυκνότητας (LDPE)
5) Πολυπροπυλένιο (PP)
6) Πολυστυρόλιο (CP) ή εκτάσιμο πολυστυρόλιο (EPS)
7) Άλλο, συμπεριλαμβανομένου νάυλον και ακρυλικού

Αυτό που δεν σας λένε είναι ότι πολλά από τα χρησιμοποιούμενα πλαστικά είναι τοξικά και οι χημικές ουσίες που χρησιμοποιούνται για να δημιουργήσουν ένα πλαστικό μπορούν να περάσουν από το πλαστικό και στο τρόφιμο/ποτό.
Σκεφτείτε το, πόσες φορές έχετε ή ένας φίλος σας είπε «δεν συμπαθώ αυτό, έχει γεύση σαν πλαστικό μπουκάλι...»

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΥΕΣΤΕ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ

Τα ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ είναι τα Νο: 3, 6, και 7!!!

ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ
αν βρίσκονται στο πάτο του μπουκαλιού!!!

http://en.wikipedia.org/wiki/Bisphenol_A

irida85
15-09-10, 10:59
soevan αυτο ακριβως το ποστ ειχα διαβασει και πηρα με τη σειρα οοοοοοοοοολα τα πλαστικα και κοιταζω τι αριθμο εχουν! αυτο ομως που δεν διευκρινιζεται ειναι αν ολα τα νουμερα ειναι τοξικα και "απαγορευτικα" ή μονο τα 3,6,7 να αποφευγονται ???????

Maggie
15-09-10, 12:15
Κορίτσια, καλό είναι να τα πετάξετε όλα τα πλαστικά, ακόμα και αυτά που τωρα θεωρούνται ασφαλή γιατί αύριο μπορεί να μην είναι, και να τα αντικαταστησετε με γυάλινα. Εκτός σπιτιού είναι πολύ βολικά για νερό τα sigg

soevan07
15-09-10, 13:19
soevan αυτο ακριβως το ποστ ειχα διαβασει και πηρα με τη σειρα οοοοοοοοοολα τα πλαστικα και κοιταζω τι αριθμο εχουν! αυτο ομως που δεν διευκρινιζεται ειναι αν ολα τα νουμερα ειναι τοξικα και "απαγορευτικα" ή μονο τα 3,6,7 να αποφευγονται ???????

Irida εγώ προσωπικά φοβάμαι όλα τα πλαστικά...
...κι ας λένε "bpa free" :?
(συμφωνώ με την Μaggie)

ioanna21
15-09-10, 13:25
Κι εγω δεν τα θέλω καθόλου τα πλαστικά!!!
Αλλα και τα γυαλινα είναι επικινδυνα.. μου έχει σπάσει και έγινε θρυψαλλα!!!!

Άντε για νερό οκ να το αντικαταστήσουμε με αλουμινιο
το γάλα??? πως???
εμενα το κρατάει και πίνει μόνος του γάλα!!

Αλλά κάθε φορά πραγματικά που τα πλένω και τα βλέπω τρώγομαι να πω την αλήθεια...
για να τα άλλαξω!!!
Φοβάμαι όμως τα ατυχυματα με τα γυαλινα!!!

ioanna21
15-09-10, 13:32
Κοριτσια που πηρατε lunchbots απο το The Little Acorns ποιο μέγεθος είναι τελικά καλό???

Πήγα να κάνω παραγγελια εθχες ή προχθες και μου έλεγε οτι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα προς το παρων!!

-ΛΕΝΑ-
15-09-10, 16:02
Κοριτσια που πηρατε lunchbots απο το The Little Acorns ποιο μέγεθος είναι τελικά καλό???

Πήγα να κάνω παραγγελια εθχες ή προχθες και μου έλεγε οτι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα προς το παρων!!
ioanna εγώ παρέλαβα εχθές lunchbots από Little acorns.πήρα το pico κ το uno(δες το site και θα τα βρεις.Μου φάνηκαν μικρούλια αν και πολύ όμορφα κ το κυριότερο ασφαλη κ όχι πλαστικουριά.Το pico να καταλάβεις είναι περίπου στο μέγεθος της παλάμης κ από βάθος φαντάσου σαν μια κονσέρβα ψαριού :roll: .Το uno είναι λίγο μεγαλύτερο.Έχει κ ένα ακόμα που είναι λίγο μεγαλύτερο κ από το uno(δε θυμάμαι πώς ακριβώς το αναφέρει) κ είναι το πιο μεγάλο τους μέγεθος.Εγώ μαλλον θα παραγγείλω πάλι το μεγάλο.Εξαρτάται για ποια χρήση το θες.Το pico όπως κ το uno βολεύουν πχ για κολατσιό στον παιδικό.Εγώ το πήρα για τον βαφτιστικό μου.

-ΛΕΝΑ-
15-09-10, 16:07
Δοκίμασα σήμερα το σαπουνάκι από Rosmarino (αυτό με τη βανίλια).Από αφρό όχι πολλά πράγματα αλλα ικανοποιητικά αν το τρίψεις στο σφουγγάρι.Εκείνο που με απογοήτευσε είναι οτι δεν μυρίζει καθόλου...:(.Έχω ένα θέμα με τα είδη μπάνιου μου αρρέσει να μυρίζουν όμορφα φτιάχνει η διάθεσή μου:roll:.Παρήγγειλα κ υτο με το μύρο κ το γάλα καθώς κ το χαμομήλι κ φανταστηκα οτι επειδή έχουν μέσα αιθέρια έλαια θα μυρίζουν ωραία αλλα...τίποτα:-|

soevan07
15-09-10, 16:08
Κι εγω δεν τα θέλω καθόλου τα πλαστικά!!!
Αλλα και τα γυαλινα είναι επικινδυνα.. μου έχει σπάσει και έγινε θρυψαλλα!!!!

Άντε για νερό οκ να το αντικαταστήσουμε με αλουμινιο
το γάλα??? πως???
εμενα το κρατάει και πίνει μόνος του γάλα!!

Αλλά κάθε φορά πραγματικά που τα πλένω και τα βλέπω τρώγομαι να πω την αλήθεια...
για να τα άλλαξω!!!
Φοβάμαι όμως τα ατυχυματα με τα γυαλινα!!!

Αυτό το μπιμπερό

είναι γυάλινο
με μια εξωτερική προστατευτική μεμβράνη απο σιλικόνη
η οποία βγαίνει εαν θες στο πλύσιμο.

soevan07
15-09-10, 16:19
Δοκίμασα σήμερα το σαπουνάκι από Rosmarino (αυτό με τη βανίλια).Από αφρό όχι πολλά πράγματα αλλα ικανοποιητικά αν το τρίψεις στο σφουγγάρι.Εκείνο που με απογοήτευσε είναι οτι δεν μυρίζει καθόλου...:(.Έχω ένα θέμα με τα είδη μπάνιου μου αρρέσει να μυρίζουν όμορφα φτιάχνει η διάθεσή μου:roll:.Παρήγγειλα κ υτο με το μύρο κ το γάλα καθώς κ το χαμομήλι κ φανταστηκα οτι επειδή έχουν μέσα αιθέρια έλαια θα μυρίζουν ωραία αλλα...τίποτα:-|

ΛΕΝΑ μου,
τα σαπουνάκια αυτά δεν είναι απο αιθέρια έλαια
αλλά κυρίως απο βότανα......

Οπότε απο άρωμα δεν έπρεπε να περιμένεις και πολλά!
(όπως πχ το πράσινο σαπούνι που δεν μυρίζει καθόλου...
...αλλά βρωμάει)
η διαφορά όμως εδώ είναι οτι αυτά τουλάχιστον δεν βρωμάνε όπως το πράσινο σαπούνι! :roll:

Κι έπειτα η "έλλειψη αρώματος" είναι άλλη μια απόδειξη για την αγνότητά τους
γιατί δεν περιέχουν πρόσθετα χημικά αρωματικά. :wink:

-ΛΕΝΑ-
15-09-10, 16:37
ΛΕΝΑ μου,
τα σαπουνάκια αυτά δεν είναι απο αιθέρια έλαια
αλλά απο βότανα!......

Οπότε απο άρωμα δεν έπρεπε να περιμένεις και πολλά!
(όπως το πράσινο σαπούνι που δεν μυρίζει καθόλου...
...αλλά βρωμάει)
η διαφορά όμως εδώ είναι οτι αυτά τουλάχιστον δεν βρωμάνε όπως το πράσινο σαπούνι! :roll:

Κι έπειτα η "έλλειψη αρώματος" είναι άλλη μια απόδειξη για την αγνότητά τους
γιατί δεν περιέχουν πρόσθετα χημικά αρωματικά. :wink:
Σίγουρα είναι ένδειξη αγνότητας απλά τα περίμενα αλλιώς.Πολλά αγνά προιόντα εξάλλου μοσχοβολούν γιατί τα ωραιότερα αρώματα βρίσκονται στη φύση :wink:.Για τα υπόλοιπα δεν θυμάμαι να σου πω αλλά αυτο με το γάλα κ το μύρο θυμάμαι σίγουρα που έλεγε αιθέριο έλαιο μύρου:roll:.

Rosie
15-09-10, 19:30
Σίγουρα είναι ένδειξη αγνότητας απλά τα περίμενα αλλιώς.Πολλά αγνά προιόντα εξάλλου μοσχοβολούν γιατί τα ωραιότερα αρώματα βρίσκονται στη φύση :wink:.Για τα υπόλοιπα δεν θυμάμαι να σου πω αλλά αυτο με το γάλα κ το μύρο θυμάμαι σίγουρα που έλεγε αιθέριο έλαιο μύρου:roll:.

Ναι, τα πιο πολλά από τα σαπουνάκια έχουνε και αιθέριο έλαιο αλλά μάλλον σε μικρή ποσότητα (είναι πολύ ακριβά κάποια όπως το τριαντάφυλλο). Και το γεγονός ότι δεν συσκευασμένα δεν βοηθάει στη διατήρηση του αρώματός τους. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να βάζει προστατευτικό χαρτί γύρω τους.

Αχ πόσο θα θελα να είχα χρόνο να σας έγραφα τον απίστευτο διάλογο που είχα με τον τύπο του Ecobaby! Αλλά συνήθως γράφω μ' ένα χέρι γιατί με το άλλο κρατάω τη μικρή, ούτε να σας διαβάσω δεν προλαβαίνω! :roll:

marsolan
15-09-10, 23:27
iwanna,τα lunchbots το μεγαλυτερο με το πρασινο καπακι χωραει μια μεγαλη πλουσια μεριδα μαγειρευτου φαγητου,φασολακια ας πουμε!εμενα με βολεψε και για αυτον τον σκοπο!!!!!!

Labrinoula
16-09-10, 09:44
Καλημερα! Παλιοτερα ειχα γραψει για μια τσαντουλα Dabbawalla που ειχα παραγγειλει απο τα mybabycenter η οποια ελεγε οικολογικη αλλα μυριζε και εγραφε πως ηταν και απο νεοπρεν (μη οικολογικο) πηρα λοιπον τηλ και η κοπελα ηταν πολυ εξυπηρετικη και μαλιστα εξεπλαγην μαυτο που εγραφε το καρτελακι γιατι δεν τοχε παρατηρησει ποτε (ειχε και η ιδια τετοια τσαντα στο γιο της) και μουπε να μου στειλει στο ιδιο ποσο οτι αλλο θελησω και οτι θα μιλαγε με την ιδια την εταιρια στην Αμερικη για διευκρινισεις (δεν ξερω βεβαια τι εγινε).
Τωρα λοιπον εχει φερει κατι καινουριeς οικολογικες τσαντες παρα πολυ ωραιες της Beatrix και lunchbags της Beatrix και Kids conserve. Πληροφοριακα ομως βρηκα αλλο ενα ελληνικο site το something.gr το οποιο εχει σχεδον ολα τα προιοντα και σχεδια της Beatrix (εχει μεχρι και παιδικες βαλιτσες), Τις εχει λιγο πιο φθηνα απο το mybabycenter αλλα αν θυμαμαι καλα τα μεταφορικα του ειναι περιπου ενα ευρω και κατι πιο ακριβα. Κοιταξτε το και εσεις εγω θα παρω τσαντουλα της Beatrix (απο το something γιατι ειχε το σχεδιο που μου αρεσε) και οταν ερθει θα σας ενημερωσω!

irida85
16-09-10, 13:07
Κορίτσια, καλό είναι να τα πετάξετε όλα τα πλαστικά, ακόμα και αυτά που τωρα θεωρούνται ασφαλή γιατί αύριο μπορεί να μην είναι, και να τα αντικαταστησετε με γυάλινα. Εκτός σπιτιού είναι πολύ βολικά για νερό τα sigg

δυστυχως δε γινεται να αντικαταστηθουν ολα τα μπιμπερο με γυαλινα... εγω ειχα 4 και μου εσπασε τα 3 η μικρη μεσα σε 3 μερες!!!! και ειδικα τωρα που μπουσουλαει η μικρη δεν το συζητω! ενα θρυψαλο να μεινει κατω τη πατησαμε.....
ενα γυαλινο μου εμεινε που το προσεχω πως και πως και βαζω εκει το νερο της τουλαχιστον που μενει πολλη ωρα οποτε ειναι καλυτερα απο το πλαστικο....

Αυτό το μπιμπερό

είναι γυάλινο
με μια εξωτερική προστατευτική μεμβράνη απο σιλικόνη
η οποία βγαίνει εαν θες στο πλύσιμο.

το μπιμπερο αυτο φαινεται καλο αλλα καταρχας ειναι ακριβο 13 λιρες το ενα και χρειαζομαστε 3-4.... επειτα εχει μονο 1 μεγεθος....
εμας το βραδυ πινει 300 μλ νερο + τη σκονη και το μονο μπιμπερο που βρηκα ειναι ενα πλαστικο της κακιας ωρας της κικο αλλα δε μπορεσα να βρω πουθενα τοσο μεγαλο... ουτε bpa free ουτε γυαλινο τιποτα..... αν ξερει καμια που μπορω να βρω μπιμπερο χωρητικοτητας 350 μλ ας το πει πλιζ!!!!!!!!!!!!!!

soevan07
16-09-10, 13:21
το μπιμπερο αυτο φαινεται καλο αλλα καταρχας ειναι ακριβο 13 λιρες το ενα και χρειαζομαστε 3-4.... επειτα εχει μονο 1 μεγεθος....
εμας το βραδυ πινει 300 μλ νερο + τη σκονη και το μονο μπιμπερο που βρηκα ειναι ενα πλαστικο της κακιας ωρας της κικο αλλα δε μπορεσα να βρω πουθενα τοσο μεγαλο... ουτε bpa free ουτε γυαλινο τιποτα..... αν ξερει καμια που μπορω να βρω μπιμπερο χωρητικοτητας 350 μλ ας το πει πλιζ!!!!!!!!!!!!!!

:shock: :shock: :shock: :shock:
Υπάρχουν τέτοια παιδιά που πίνουν τόσο γάλα????

Eμείς την παρακαλάμε να πιει 150 ml!!!!! :roll: :roll: :roll:

soevan07
16-09-10, 13:25
Ιrida
γιατί δεν παίρνεις παγούρι klean Kanteen
και να προσαρμόσεις μια θηλή
κι έτσι να το μετατρέψεις σε μπιμπερό;

η μαλακή θηλή είναι κατάλληλη απο 6 μηνών και πάνω

marsolan
16-09-10, 14:15

ιριδα,αυτο που ξερω εγω και το εχω αλλα για αργοτερα ειναι το 330 μλ απο την gold bpa free σειρα της Αβεντ.
Σιγουρα θα χωραει 350(μαζι με τη σκονη) απλα θα γεμιζει μεχρι επανω-επανω!!ξερω οτι τα πουλανε στα λητω,μαδερκερ κλπ.Εγω το πηρα απο αμαζον.
Για γυαλινο δεν ξερω να σου πω!

Labrinoula
16-09-10, 14:27
ξερει καμια που μπορω να βρω μπιμπερο χωρητικοτητας 350 μλ ας το πει πλιζ!!!!!!!!!!!!!!

Εκτος απο της Avent υπαρχουν και της Nuk τα οποια εχει και γυαλινα και πλαστικα BPA free και ειναι πιο χοντρο το σωμα τους απο τα κλασσικα.Αυτα της Nuk ειναι μεχρι 300 ml ενω της Avent περιπου 350 (ειναι αυτα που γραφει και η marsolan)

kikileuteris
16-09-10, 14:31
Εκτος απο της Avent υπαρχουν και της Nuk τα οποια εχει και γυαλινα και πλαστικα BPA free και ειναι πιο χοντρο το σωμα τους απο τα κλασσικα.Αυτα της Nuk ειναι μεχρι 300 ml ενω της Avent περιπου 350 (ειναι αυτα που γραφει και η marsolan)

Κορίτσια, αν θυμάμαι καλά, μέσα σε αυτές τις σελίδες, κάποια είχε δώσει ένα σύνδεσμο που έλεγε ότι και της NUK και της AVENT δεν είναι αθώα, μόνο του Dr Brown...θα προσπαθήσω να το βρω...

marsolan
16-09-10, 14:48
η νεα σειρα της Αβεντ,η gold χρησιμοποιει πολυαιθερικη σουλφονη η οποια ειναι ενα πλαστικο στο χρωμα του μελιου και δεν περιεχει βισφαινολη!!!
ετσι λενε οποτε τι να κανουμε...τους πιστευουμε οσο μπορουμε!!

Peekaboo
16-09-10, 14:53
δυστυχως δε γινεται να αντικαταστηθουν ολα τα μπιμπερο με γυαλινα... εγω ειχα 4 και μου εσπασε τα 3 η μικρη μεσα σε 3 μερες!!!! και ειδικα τωρα που μπουσουλαει η μικρη δεν το συζητω! ενα θρυψαλο να μεινει κατω τη πατησαμε.....
ενα γυαλινο μου εμεινε που το προσεχω πως και πως και βαζω εκει το νερο της τουλαχιστον που μενει πολλη ωρα οποτε ειναι καλυτερα απο το πλαστικο....

Για μένα η αντικατάσταση των Nuby δεν παίζει, γιατί μετά τον θηλασμό ήταν το μόνο μπιμπερό που δέχτηκε ο μικρός. Ακόμη και τώρα, 3 μήνες μετά, αρνείται κάθε άλλο (έχω δοκιμάσει 3-4 διαφορετικά). Επειδή και μένα ορισμένες φορές το βράδυ πίνει περισσότερο από 300 ml που είναι το μέγεθος του μπιμπερό μας, απλά του ετοιμάζω δύο μπουκάλια. Σκέψου το σαν εναλλακτική, irida.

female
16-09-10, 14:58
Κορίτσια τι κάνετε? Μια ερώτηση. Τη γνώμη έχετε για το planet baby? Το πήρα τις προάλλες αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Λέω να αποσύρω το προδέρμ σιγά σιγά αν και μου αρέσει πού η 'μωρουδίλα' που βγάζει.

Maggie
16-09-10, 15:08
Κορίτσια τι κάνετε? Μια ερώτηση. Τη γνώμη έχετε για το planet baby? Το πήρα τις προάλλες αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Λέω να αποσύρω το προδέρμ σιγά σιγά αν και μου αρέσει πού η 'μωρουδίλα' που βγάζει.

δεν το γνωρίζω, αλλα αν δεν κανω λάθος τα πλάνετ έχουν eco label και όχι κάποια πιστοποίηση.
Η αυστηρή διαδικασία απόκτησης του eco label, δεν κατατάσσει αυτόματα τα προϊόντα που φέρουν το σήμα στα οικολογικά.
Σύμφωνα με την ίδια την ιστοσελίδα του Eco Label (http://www.eco-label.com/default.htm) τα καθαριστικά που φέρουν το σήμα έχουν τα εξής χαρακτηριστικά:

The product has a reduced impact on the aquatic environment
It does not contain certain dangerous substances
It has a limited effect on the growth of algae in water
It is largely biodegradable
It uses less packaging
It includes information for correct environmental useIt is guaranteed to perform at least as effectively as conventional products.
Με κόκκινο σημείωσα αυτές που θεωρώ λέξεις "κλειδιά".
Περισσότερες πληροφορίες για τις υπόλοιπες κατηγορίες προϊόντων υπάρχουν εδώ http://www.eco-label.com/default.htm, επιλογή Product/Service Categories.
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1125171&highlight=label#post1125171

από την αρχή χρησιμοποιώ soap nuts και καμια φορά αρκάδι

kikileuteris
16-09-10, 15:10
http://www.associatedcontent.com/article/452200/bpafree_baby_bottles_medela_gerber.html
Αυτός είναι ο σύνδεσμος που σας είπα.
Δείτε το λίγο τι λέει για avent και nuk.

ZIMAROULIS
16-09-10, 15:17
http://www.associatedcontent.com/article/452200/bpafree_baby_bottles_medela_gerber.html
Αυτός είναι ο σύνδεσμος που σας είπα.
Δείτε το λίγο τι λέει για avent και nuk.
΄
Δεν είναι όπως τα λες
Και τα Dr browns έχουν σειρά από πολυκαρβονικό δεν είναι όλες οι σειρές του από πολυπροπυλένιο.
Για την avent αναφέρει ότι έχει και αυτή σειρά από πολυπροπυλένιο
Τα nuk που τα αναφέρει δεν τα είδα
Ο πιο ασφαλής τρόπος είναι να τα ξεχωρίζεται με την ένδειξη όπως είπαμε παλαιότερα. Το 5 - PP είναι πολυπροπυλένιο που σημαίνει ότι είναι BPA free

female
16-09-10, 15:22
Ευχαριστώ Maggie!

kikileuteris
16-09-10, 15:25
΄
Δεν είναι όπως τα λες
Και τα Dr browns έχουν σειρά από πολυκαρβονικό δεν είναι όλες οι σειρές του από πολυπροπυλένιο.
Για την avent αναφέρει ότι έχει και αυτή σειρά από πολυπροπυλένιο
Τα nuk που τα αναφέρει δεν τα είδα
Ο πιο ασφαλής τρόπος είναι να τα ξεχωρίζεται με την ένδειξη όπως είπαμε παλαιότερα. Το 5 - PP είναι πολυπροπυλένιο που σημαίνει ότι είναι BPA free

Βασικά το έδωσα να το διαβάσει ο ξάδερφος μου και μου είπε ότι γράφει κάτι τέτοιο.Εγώ δεν κατάφερνα να το διαβάσω σωστά.
Θα τον ρωτήσω πάλι.Παίζει να έχεις δίκιο και απλά να βιαζόταν να με διώξει από το κεφάλι του!!!!!!!!!

marsolan
16-09-10, 15:38
λοιπον,κοριτσια και Κικη μου,
δεν χρειαζεται να ρωτησεις τον ξαδελφο πια,γιατι το διαβασα μολις τωρα και τα αγγλικα μου ειναι παρα πολυ καλα(το επαγγελμα βλεπεις!!:cool:)
σχετικα με το αρθρο...η ημερομηνια του ειναι του 2007.
ναι,τοτε ηταν ολα σχεδον πολυκαρβονικο εκτος απο το συστημα via που ηταν παντα πολυπροπυλενιο.το ιδιο ισχυε τοτε και για τα dr.browns και πολλες αλλες εταιρειες.
Τωρα ομως η avent χρησιμοποιει στα μπουκαλακια της pp-5,δηλαδη πολυπροπυλενιο χωρις bpa και στην κιτρινη σειρα pes-7 δηλαδη πολυαιθερικη σουλφονη παλι χωρις bpa.
Αυτα τα διαθετει στην ελληνικη αγορα και το ξερω γιατι αυτα χρησιμοποιω και το εψαξα παρα πολυ το θεμα μιας και τοτε που τα πηρα δεν ηξερα για γυαλινα με σιλικονη απεξω οποτε ηθελα απο πλαστικο να ειναι κατι οσο το δυνατον πιο σιγουρο

kikileuteris
16-09-10, 15:44
λοιπον,κοριτσια και Κικη μου,
δεν χρειαζεται να ρωτησεις τον ξαδελφο πια,γιατι το διαβασα μολις τωρα και τα αγγλικα μου ειναι παρα πολυ καλα(το επαγγελμα βλεπεις!!:cool:)
σχετικα με το αρθρο...η ημερομηνια του ειναι του 2007.
ναι,τοτε ηταν ολα σχεδον πολυκαρβονικο εκτος απο το συστημα via που ηταν παντα πολυπροπυλενιο.το ιδιο ισχυε τοτε και για τα dr.browns και πολλες αλλες εταιρειες.
Τωρα ομως η avent χρησιμοποιει στα μπουκαλακια της pp-5,δηλαδη πολυπροπυλενιο χωρις bpa και στην κιτρινη σειρα pes-7 δηλαδη πολυαιθερικη σουλφονη παλι χωρις bpa.
Αυτα τα διαθετει στην ελληνικη αγορα και το ξερω γιατι αυτα χρησιμοποιω και το εψαξα παρα πολυ το θεμα μιας και τοτε που τα πηρα δεν ηξερα για γυαλινα με σιλικονη απεξω οποτε ηθελα απο πλαστικο να ειναι κατι οσο το δυνατον πιο σιγουρο

Μπράβο βρε marsolan!
Θα τον σφάξω για την παραπληροφόρηση!!!!!!!

soevan07
16-09-10, 15:50

female μου,
(είσαι και συμπατριώτισα με τον άντρα μου απ ότι βλέπω)
γιατί δεν χρησιμοποιείς τα soap nuts
για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο 100% ??????

female
16-09-10, 15:54
Soe θα το πάρω, στο πρόγραμμα το έχω αλλά περιμένω να βγουν σε διαθεσιμότητα οι μαλακτικές μπάλες που είναι σε έλλειψη 20 μέρες τώρα!!!

Labrinoula
16-09-10, 16:59

Να σας πω τι επαθα με αυτο το baby planet. Μου εδωσαν δωρεαν δειγματα στο σουπερ και ειπα να τα δοκιμασω πλενω λοιπον την πρωτη φορα και μου βγηκαν ολα τα λευκα της μικρης με μια ελαφρα ροζ σωμον αποχρωση. Λεω κατι θα μου ξεφυγε και θα ξεβαψε (ειπα αμαν να τα φερω στα ισια τους) και οταν αλλη μερα ξαναβαλα πλυντηριο της μικρης (ασπρα παλι) το ξαναχρησιμοποιησα και τα ρουχα βγηκαν παλι με ροζ αποχρωση:evil: και ανακαλυψα πως φταιει το απορρυπαντικο (το υγρο εχει μια ιριδιζουσα αποχρωση) και δεν το ξαναχρησιμοποιησα. Εχει τυχει αυτο σε καμια αλλη κοπελα? Παντως εχετε το νου σας

irida85
16-09-10, 19:22
οποτε υπαρχει τοσο μεγαλο μπιμπερο "ασφαλες" της αβεντ... τελεια! θα ψαξω στο εβαυ να το βρω και οταν το αγορασω θα σας βαλω λινκ!!!!!

Για μένα η αντικατάσταση των Nuby δεν παίζει, γιατί μετά τον θηλασμό ήταν το μόνο μπιμπερό που δέχτηκε ο μικρός. Ακόμη και τώρα, 3 μήνες μετά, αρνείται κάθε άλλο (έχω δοκιμάσει 3-4 διαφορετικά). Επειδή και μένα ορισμένες φορές το βράδυ πίνει περισσότερο από 300 ml που είναι το μέγεθος του μπιμπερό μας, απλά του ετοιμάζω δύο μπουκάλια. Σκέψου το σαν εναλλακτική, irida.

κοπελα μου κι εγω ειχα το ιδιο προβλημα μετα το θηλασμο, τελικα επινε μονο απο μεντελα μπιμπερο και μονο τις στενες θηλες!!!! ειχα ομως ηδη αγορασει 2 μπιμπερο απο καθε εταιρεια (nuby,medela,avent,chicco,nuk) ωστε να βρω ποιο θα της αρεσει!!!! μετα ομως επειδη δεν ημουν διατεθειμενη να πεταξω τοσα μπουκαλια, ολα τα ειχα διαλεξει να ναι bpa free, σιγα σιγα της εδινα και ενα νεο μπιμπερο και τωρα πια πινει απολα τα ειδη!!!!!!!!! μονο που τελικα κικο και νουκ δεν τα χρησιμοποιω καθολου, τα αλλα ειναι "καλυτερα"...........

irida85
16-09-10, 19:37
αααααα βρισκω πολλα!!!!

http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=avent+330ml&_sacat=0&_odkw=avent+330&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

πρεπει να δω ποιο ειναι σε καλυτερη προσφορα....

-ΛΕΝΑ-
19-09-10, 23:24
Λοιπόν ο ανεκδιήγητος τύπος του ecobaby ούτε αυή την εβδομάδα έστειλε την παραγγελία:evil::evil::evil: είναι οι 2-3 εργάσιμες μέρες που αναφέρει στο site του:evil:!Έκανα την παραγγελία την Πέμπτη 2/9 κατέθεσα στην τράπεζα τα χρήματα 3/9 και τίποτα.Και κατά τα άλλα όταν τον πήρα τηλ και διαμαρτυρήθηκα γιατί συμβαίνει κάθε φορά το ίδιο και φυσικά αφού δεν είχε τι να μου πει καθώς οι δικαιολογίες που μου έλεγε ήταν αστείες μου είπε οτι αν δεν ερχόταν τα πράγματα που του έλειπαν μέχρι την Τετάρτη που μας πέρασε θα με έπαιρνε τηλ να επιστρέψει τα χρήματα.Φυσικά ούτε φωνή ούτε ακρόαση!

MAMALYDIA
20-09-10, 02:28
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΠΟΙΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ.ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ KLAR ΥΓΡΟ ΓΙΑ ΒΡΕΦΙΚΑ ΡΟΥΧΑ.ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΤΟΥ 1ΜΙΣΗ ΛΙΤΡΟΥ, ΕΚΠΛΗΚΤΗ ΕΙΔΑ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ Η ΟΥΣΙΑ SODIUM LAURYL SULFAT.....ΑΝΑΖΗΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ ΔΥΣΑΡΕΣΤΑ....

ZIMAROULIS
20-09-10, 09:01
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΠΟΙΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ.ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ KLAR ΥΓΡΟ ΓΙΑ ΒΡΕΦΙΚΑ ΡΟΥΧΑ.ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΤΟΥ 1ΜΙΣΗ ΛΙΤΡΟΥ, ΕΚΠΛΗΚΤΗ ΕΙΔΑ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ Η ΟΥΣΙΑ SODIUM LAURYL SULFAT.....ΑΝΑΖΗΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ ΔΥΣΑΡΕΣΤΑ....

Καλημέρα,

Το υγρό καρυδοσαπούνι αγόρασες?
Αυτό που σου βάζω στο λίνκ?
http://www.gabi.gr/store/Product/CategoryInfo.aspx?cid=34

Peekaboo
20-09-10, 15:32
Μήπως το μπερδεύεις με κάποιο άλλο; Το είχα πάρει και εγώ στο παρελθόν (αυτό που αναφέρει η ZIMAROULIS) και είχα τσεκάρει τα συστατικά του. Αν και δεν ήξερα τότε αυτά που ξέρω σήμερα, για τα SLS ήξερα και δεν θα το αγόραζα αν ήταν στα συστατικά του. Δεν έχω πια τη συσκευασία να τσεκάρω γιατί τελείωσε, ωστόσο ψάχνοντας στο google (http://www.amazon.de/Klar-Waschnuss-fl%C3%BCssig-1-5L/dp/B000LQW76I) βρήκα ότι τα συστατικά του είναι:
Wasser, Waschnuss, Zuckertenside, Cocosfettalkoholsulfat, Bernsteinsäure Natrium-Salz, Pflanzenöle, Ethanol, Zitronensäure
Γερμανικά δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω ότι κάποιο από αυτά είναι το SLS.

Rosie
20-09-10, 18:21
Λοιπόν ο ανεκδιήγητος τύπος του ecobaby ούτε αυή την εβδομάδα έστειλε την παραγγελία:evil::evil::evil: είναι οι 2-3 εργάσιμες μέρες που αναφέρει στο site του:evil:!Έκανα την παραγγελία την Πέμπτη 2/9 κατέθεσα στην τράπεζα τα χρήματα 3/9 και τίποτα.Και κατά τα άλλα όταν τον πήρα τηλ και διαμαρτυρήθηκα γιατί συμβαίνει κάθε φορά το ίδιο και φυσικά αφού δεν είχε τι να μου πει καθώς οι δικαιολογίες που μου έλεγε ήταν αστείες μου είπε οτι αν δεν ερχόταν τα πράγματα που του έλειπαν μέχρι την Τετάρτη που μας πέρασε θα με έπαιρνε τηλ να επιστρέψει τα χρήματα.Φυσικά ούτε φωνή ούτε ακρόαση!

:evil:

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πέρα από του να του τηλεφωνήσεις πάλι και ν' ακούσεις τις βλακώδεις δικαιολογίες του ή απλά να περιμένεις μήπως δεήσει κάποτε και στα στείλει...

Εγώ ευτυχώς δεν έκανα την παραγγελία, με εκνεύρισε τόσο πολύ το στυλάκι του και οι βλακείες που έλεγε που έκλεισα το τηλέφωνο καθώς μιλούσε! Και να σκεφτείτε ότι είμαι πολύ ευγενικό άτομο... :roll:

Σήμερα βρήκα χρόνο και έκανα μια πολύ σύντομη αναζήτηση σε αγγλικά ηλεκτρονικά καταστήματα και βρήκα ακριβώς αυτά που ήθελα να πάρω απ' αυτόν σε πιο χαμηλές τιμές και μόνο με 2.50 λίρες μεταφορικά.
Και μετά αναρωτιούνται μερικοί γιατί δεν υποστηρίζουμε την ελληνική αγορά...

soevan07
20-09-10, 23:57
Σήμερα βρήκα χρόνο και έκανα μια πολύ σύντομη αναζήτηση σε αγγλικά ηλεκτρονικά καταστήματα και βρήκα ακριβώς αυτά που ήθελα να πάρω απ' αυτόν σε πιο χαμηλές τιμές και μόνο με 2.50 λίρες μεταφορικά.
Και μετά αναρωτιούνται μερικοί γιατί δεν υποστηρίζουμε την ελληνική αγορά...

Σε ποιό site Rosie μου τα βρήκες?

soevan07
21-09-10, 00:05

Μήπως το μπερδεύεις με κάποιο άλλο; Το είχα πάρει και εγώ στο παρελθόν (αυτό που αναφέρει η ZIMAROULIS) και είχα τσεκάρει τα συστατικά του. Αν και δεν ήξερα τότε αυτά που ξέρω σήμερα, για τα SLS ήξερα και δεν θα το αγόραζα αν ήταν στα συστατικά του. Δεν έχω πια τη συσκευασία να τσεκάρω γιατί τελείωσε, ωστόσο ψάχνοντας στο google (http://www.amazon.de/Klar-Waschnuss-fl%C3%BCssig-1-5L/dp/B000LQW76I) βρήκα ότι τα συστατικά του είναι:
Wasser, Waschnuss, Zuckertenside, Cocosfettalkoholsulfat, Bernsteinsäure Natrium-Salz, Pflanzenöle, Ethanol, Zitronensäure
Γερμανικά δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω ότι κάποιο από αυτά είναι το SLS.

Είχα χρησιμοποιήσει το KLAR για τα πιάτα
και μου είχε φανεί καλό.
Το είχα πάρει απο το Λητώ
http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1110231&itmid=17765

irida85
21-09-10, 09:15
επανηλθα!!!!!!!!!!!
τελικα αγορασα αυτα τα αβεντ http://cgi.ebay.co.uk/Avent-Extra-Durable-PES-Feeding-Bottles-Special-Price-/150488360684?pt=UK_Babay_Babay_Feeding_Bottles_Teats_LE&var=&hash=item68c6c8dbc1
και το περιφημο μπουκαλι της κικο χωρητικοτητας 350 μλ γραφει απο κατω τον αριθμο 7 και PC ο θεος βοηθος τοσο καιρο που το χρησιμοποιω......

haido
21-09-10, 12:55
Κορίτσια καλησπέρα. Ψάχνω να (ξανα)βρω μια δημοσίευση της Rosie νομίζω, από ένα σάιτ με μπουκάλια κάπως σαν μεταλλικά, μη τοξικά, για το νερό/χυμό της μικρής μου 2.5 ετών. Επειδή πραγματικά αυτές τις μέρες δεν προλαβαίνω... και μπάινω και σπάνια στο φόρουμ, το έχει καμιά πρόχειρο? thanx!!!

marsolan
21-09-10, 14:42
επανηλθα!!!!!!!!!!!
τελικα αγορασα αυτα τα αβεντ http://cgi.ebay.co.uk/Avent-Extra-Durable-PES-Feeding-Bottles-Special-Price-/150488360684?pt=UK_Babay_Babay_Feeding_Bottles_Teats_LE&var=&hash=item68c6c8dbc1
και το περιφημο μπουκαλι της κικο χωρητικοτητας 350 μλ γραφει απο κατω τον αριθμο 7 και PC ο θεος βοηθος τοσο καιρο που το χρησιμοποιω......

irida,μια χαρα ειναι τα μπουκαλια,τα πηρες και οικονομικα και σε καλη τιμη απο το oliversbabycare που ειναι αξιοπιστο σαιτ..και βλεπω οτι στο ebay εχει πολυ χαμηλα μεταφορικα!!!
καλο ειναι αν βολευτεις τα αβεντ,να μην ξαναχρησιμοποιησεις το pc της chicco.

Αντιγόνη78
21-09-10, 16:06
Ανακαινίζουμε το σπίτι μας και έψαξα πολύ για να βρώ ότι πιο οικολογικό υπάρχει σε χρώμα για τοίχους.
Αυτό που τελικά χρησιμοποιήσαμε είναι τα γερμανικά χρώματα της auro, www.auro.gr και εχω να πω ότι μείναμε πάρα πολύ ευχαριστημένοι με τον άντρα μου.
Τα χρώματα της auro αποτελούνται από

Φυτικές ρητίνες και φυτικά έλαια π.χ. δάμμαρη, ρητίνη λάρικα (είδος κωνοφόρου του βορείου ημισφαιρίου) και λινέλαιο.
Φυτικά κεριά και φυτικές μαστίχες, π.χ κερί Carnauba (από φύλλα φοινικόδεντρου ) και φυσικό γάλα καουτσούκ.
Φυτικά αιθέρια έλαια και φυτικές χρωστικές π.χ αιθέριο έλαιο φλούδας πορτοκαλιού και ίντιγκο.
Στα φυσικά υλικά ανήκουν επίσης και ουσίες ζωϊκής προέλευσης όπως καζεϊνη γάλακτος και κερί μέλισσας.
Φυσικά και επεξεργασμένα ορυκτά υλικά, όπως η κιμωλία, ο βόρακας, η ώχρα και το Ultramarin.

(έκανα copy από το site της εταιρίας)

Είναι πιο ακριβά από τα υπόλοιπα οικολογικά χρώματα αλλά καμμία σχέση με αυτά. Πήραμε και ένα βερνίκι για τα ξύλα που είναι από αιθέριο έλαιο πορτοκαλιού και για μερικές μέρες μοσχοβολούσε πορτοκάλι το σπίτι.

Τα συστήνω αναπιφύλακτα

ZIMAROULIS
22-09-10, 09:09
Κορίτσια καλησπέρα. Ψάχνω να (ξανα)βρω μια δημοσίευση της Rosie νομίζω, από ένα σάιτ με μπουκάλια κάπως σαν μεταλλικά, μη τοξικά, για το νερό/χυμό της μικρής μου 2.5 ετών. Επειδή πραγματικά αυτές τις μέρες δεν προλαβαίνω... και μπάινω και σπάνια στο φόρουμ, το έχει καμιά πρόχειρο? thanx!!!

Καλημέρα σου βάζω το λινκ

www.littleacornstomightyoaks.co.uk/Products.php
(φθηνά μεταφορικά)

ZIMAROULIS
22-09-10, 09:12
Ανακαινίζουμε το σπίτι μας και έψαξα πολύ για να βρώ ότι πιο οικολογικό υπάρχει σε χρώμα για τοίχους.
Αυτό που τελικά χρησιμοποιήσαμε είναι τα γερμανικά χρώματα της auro, www.auro.gr και εχω να πω ότι μείναμε πάρα πολύ ευχαριστημένοι με τον άντρα μου.
Τα χρώματα της auro αποτελούνται από

Φυτικές ρητίνες και φυτικά έλαια π.χ. δάμμαρη, ρητίνη λάρικα (είδος κωνοφόρου του βορείου ημισφαιρίου) και λινέλαιο.
Φυτικά κεριά και φυτικές μαστίχες, π.χ κερί Carnauba (από φύλλα φοινικόδεντρου ) και φυσικό γάλα καουτσούκ.
Φυτικά αιθέρια έλαια και φυτικές χρωστικές π.χ αιθέριο έλαιο φλούδας πορτοκαλιού και ίντιγκο.
Στα φυσικά υλικά ανήκουν επίσης και ουσίες ζωϊκής προέλευσης όπως καζεϊνη γάλακτος και κερί μέλισσας.
Φυσικά και επεξεργασμένα ορυκτά υλικά, όπως η κιμωλία, ο βόρακας, η ώχρα και το Ultramarin.

(έκανα copy από το site της εταιρίας)

Είναι πιο ακριβά από τα υπόλοιπα οικολογικά χρώματα αλλά καμμία σχέση με αυτά. Πήραμε και ένα βερνίκι για τα ξύλα που είναι από αιθέριο έλαιο πορτοκαλιού και για μερικές μέρες μοσχοβολούσε πορτοκάλι το σπίτι.

Τα συστήνω αναπιφύλακτα

Ετοιμάζομαι να βάψω το δωμάτιο του μικρού και θα πάρω χρώματα της auro
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν έχουν καλυπτικότητα. Το δωμάτιο του μικρού είναι γαλάζιο τώρα, θα αφήσουμε τον ένα τοίχο γαλάζιο και τους άλλους δύο θα τους κάνουμε πορτοκαλί και πράσινο. Θα βγει το χρώμα που θέλω ή θα φαίνεται το γαλάζιο από κάτω? Επίσης απ' ότι κατάλαβα το χρώμα που θέλεις το φτιάχνεις μόνος σου? Οι αποχρώσεις του δειγματολογίου που έχουν στο σάιτ τους είναι έτοιμες ή και αυτές τις φτιάχνεις μόνος σου?

irida85
22-09-10, 10:20
irida,μια χαρα ειναι τα μπουκαλια,τα πηρες και οικονομικα και σε καλη τιμη απο το oliversbabycare που ειναι αξιοπιστο σαιτ..και βλεπω οτι στο ebay εχει πολυ χαμηλα μεταφορικα!!!
καλο ειναι αν βολευτεις τα αβεντ,να μην ξαναχρησιμοποιησεις το pc της chicco.

μα καλα ελεγα οτι καπου το ξερω αυτο το μαγαζι!!!!!!! ειναι το ιδιο λογικα που εχει και εσοπ εκτος εβαυ ε????????????????

επισης για μαμαδες με πιο λιγοφαγα μωρα ή για αλλα υγρα εκτος απο γαλα (πχ χυμο, νερο) βρηκα αυτα τα μπιμπερο τα γυαλινα με προστατευτικοαλλα χωρανε μονο 125 μλ http://cgi.ebay.co.uk/Small-Wee-Go-Glass-Baby-Bottle-BPA-Free-/180558835396?pt=UK_Babay_Babay_Feeding_Bottles_Teats_LE&hash=item2a0a252ec4

εντιτ!!!!!!! α να το πουλαει και σε 250 μλ http://cgi.ebay.co.uk/Large-Wee-Go-Glass-Baby-Bottle-BPA-Free-/180558470471?pt=UK_Babay_Babay_Feeding_Bottles_Teats_LE&hash=item2a0a1f9d47

sevoula
22-09-10, 10:34
για το lavera σαμπουάν και αφρόλουτρο για μωρά και παιδιά τί ξέρετε;
το πήρα για την κόρη μου και μου άρεσε. πριν είχα της hydrovit.

irida85
22-09-10, 10:41
ειναι καλη εταιρεια σεβουλα... ποσο το πηρες???????? εγω τωρα για οικομικο πηρα της πενατεν........ ειναι καλα αυτα?

επισης ξερει καμια γιαυτη τη κρεμα που εινια λεει βιολογικη? τη βρισκω 5.49 λιρες τη 1 ή 10.43 λιρες οι 2... ειναι καλη τιμη???
Holle Organic Baby Millet Porridge

sevoula
22-09-10, 10:45
ειναι καλη εταιρεια σεβουλα... ποσο το πηρες????????
8,50 ευρώ τα 200 ml. καλά είναι; από βιολογικάδικο.
εγω τωρα για οικομικο πηρα της πενατεν........ ειναι καλα αυτα?
από βιολογικής άποψης δεν ξέρω και ούτε τα δοκίμασα. πάντως εμένα δεν μου άρεσαν ποτέ ως κρέμες πωπού. βάζω ελαιόλαδο.

επισης ξερει καμια γιαυτη τη κρεμα που εινια λεει βιολογικη? τη βρισκω 5.49 λιρες τη 1 ή 10.43 λιρες οι 2... ειναι καλη τιμη???
σώματος; δεν την ξέρω καλήμου. χαμπάρια δεν έχω.

irida85
22-09-10, 10:52
οχι βρε! κρεμα που τρωνε τα μωρα :):):)

α τωρα το ειδα!!!!!!!!!!!!!!! 8,50 ευρω???????? για τη τσεπη μου ακριβο... με το μπανιο και τη ποσοτητα που χρησιμοποιει ο αντρουλης μου θελω 1,5 μπουκαλι τη βδομαδα!!!!!!!!! χωρις πλακα.... εγω για "οικονομικα" βιολογικα ειχα παει τα earth friendly baby...... ψαξε λιγο εδω στις σελιδες...... δε θυμαμαι το μαγαζι τωρα....

haido
22-09-10, 12:10
zimarouli ευχαριστώ πολύ! Αυτό έψαχνα...

marsolan
22-09-10, 13:30
ειναι καλη εταιρεια σεβουλα... ποσο το πηρες???????? εγω τωρα για οικομικο πηρα της πενατεν........ ειναι καλα αυτα?

irida,το www.biologish24.com (http://www.biologish24.com) που ειναι στη λιστα εχει τις κρεμες της Holle πιο οικονομικες νομιζω 3,19 το κουτι.μεταφορικα για Ελλαδα 10 ευρω εως 20 κιλα.
Η Σεβουλα τις χρησιμοποιει και μπορει να σου πει.Ακουγονται για καλες.

irida85
22-09-10, 14:02
marsolan η τιμη αυτη 10.43 λιρες ειναι 2 κρεμες μαζι με τα μεταφορικα...............
απο το σαιτ που λες προφανως θα κοστισουν οι 2 κρεμες 6,40 + 10 μεταφορικα = 16 ευρω.........

marsolan
22-09-10, 14:12
marsolan η τιμη αυτη 10.43 λιρες ειναι 2 κρεμες μαζι με τα μεταφορικα...............
απο το σαιτ που λες προφανως θα κοστισουν οι 2 κρεμες 6,40 + 10 μεταφορικα = 16 ευρω.........

ιριδα εχεις δικιο,δεν το ηξερα οτι ειναι και τα μεταφορικα μεσα...το biologish συμφερει αν παραγγειλει κανεις ποσοτητες...οχι μονο 2 κουτια,εγω ας πουμε σκεφτομαι να παραγγελνω απο εκει και το γαλα 2ης βρεφικης για την μικρη.

αν μπορεις μου λες ποιον πωλητη βρηκες,να ριξω μια ματια τι αλλα προιοντα εχει???
μπορει να βρω κατι που να συμφερει

sevoula
22-09-10, 14:19
τώρα κατάλαβα. ναι δίνω κρεμούλες holle στην κόρη μου από την αρχή. ρυζάλευρο, κεχρί, βρώμη, σιμιγδάλι, μείγμα δημητριακών, σιτάρι, μούσλι. ξέχασα καμία;
νομίζω τις φάγαμε όλες. γύρω στα 14 ευρώ (διορθώνω εκ των υστέρων, 4,5 ευρώ είναι). μπορεί και να κάνω λάθος. ο σύζυγος τα αγοράζει.
marsolan του έδωσα το site, αλλά είναι καραγκούνης!!!

εμείς σε λίγο πάμε για φρέσκο γάλα. να δούμε όμως ποιό θα μας αρέσει.

irida85
22-09-10, 14:30
το λινκ απο ebay ειναι αυτο, γραφεις holle και σου βγαζει τους πωλητε...
ομως μονο 2 κρεμες εχει και 2 γαλατα...

http://cgi.ebay.co.uk/Holle-Organic-Baby-Millet-Porridge-/180558467382?pt=UK_Baby_Baby_Feeding_Food_Formula_LE&hash=item2a0a1f9136
αρα για ποικιλια συμφερει το σαιτ το που λετε... αλλα ειναι γερμανικα και δεν καταλαβαινω τιποτα!!!!!!!!!!!

prune
22-09-10, 14:34
[QUOTE=sevoula;1710524]τώρα κατάλαβα. ναι δίνω κρεμούλες holle στην κόρη μου από την αρχή. ρυζάλευρο, κεχρί, βρώμη, σιμιγδάλι, μείγμα δημητριακών, σιτάρι, μούσλι. ξέχασα καμία;
νομίζω τις φάγαμε όλες. γύρω στα 14 ευρώ. μπορεί και να κάνω λάθος. ο σύζυγος τα αγοράζει.
marsolan του έδωσα το site, αλλά είναι καραγκούνης!!!

εμείς σε λίγο πάμε για φρέσκο γάλα. να δούμε όμως ποιό θα μας αρέσει.[/QUOTE

Δεν μπορω να τις βρω πουθενα Υπαρχει ενα καλο καταστημα βιολογικων στα νοτια προαστια?
sevoula to ξερω οτι εισαι λιγο μακρυα διαφορετικα θα ρωταγα εσενα!!

Access
22-09-10, 15:19
βρήκα ένα ενδιαφέρον site πριν μερικές μέρες που έψαχνα κάτι άσχετο και σας το βάζω γιατί κάποιες ζητούν holle, humana, novolac στέλνει Ελλάδα με 10 ευρώ μεταφορικά δείτε αν συμφέρει
http://www.apo-rot.de/indexinternationalinfo.html?language=uk&_random=-973250973 :-D
edit δεν έχω ψωνίσει

marsolan
22-09-10, 16:14
age,αυτο το apo-rot ειναι φαρμακειο και εχει τις holle ακομη φτηνοτερες 2,47 ευρω και το γαλα επισης.Απο τιμες και μεταφορικα καλο φαινεται.Εγω προσωπικα θα το εχω υποψιν μου.Ευχαριστωωωω!

marsolan
22-09-10, 16:32
το λινκ απο ebay ειναι αυτο, γραφεις holle και σου βγαζει τους πωλητε...
ομως μονο 2 κρεμες εχει και 2 γαλατα...

http://cgi.ebay.co.uk/Holle-Organic-Baby-Millet-Porridge-/180558467382?pt=UK_Baby_Baby_Feeding_Food_Formula_LE&hash=item2a0a1f9136
αρα για ποικιλια συμφερει το σαιτ το που λετε... αλλα ειναι γερμανικα και δεν καταλαβαινω τιποτα!!!!!!!!!!!

ιριδα σου εξηγω μερικα βασικα απλα για να ξερεις
hirse ειναι το κεχρι
haferflocken=βρωμη
griess=σιμιγδαλι
reisschleim=ρυζαλευρο
rusk=παξιμαδια
ο,τι αλλο χρειαστεις ρωτα με!

Σεβουλα,δεν πειραζει μωρε...οπως ξερει ο ανθρωπος κι οπως τον βολευει.Να ναι καλα να φροντιζει για εσας κι ας ειναι οπως θελει αυτος.
Ααααα,τον επομενο μηνα να περιμενεις πμ με ερωτησεις για τις holle,πως τις ετοιμαζεις κλπ:-D:-D:-D

Peekaboo
22-09-10, 18:08

Δεν έχω πάρει τη συγκεκριμένη αλλά η φαρίν λακτέ της Holle που πήρα από το Green Farm στη Δημοκρίτου έκανε γύρω στα 7 ευρώ.

sevoula
22-09-10, 21:05
κορίτσια 4,5 ευρώ κοστίζει το κουτί κρέμας holle.

διάβασα σε περιοδικό με μαγειρική, είχε αφιέρωμα στην παιδική διατροφή ότι πέρα από τις holle υπάρχουν και οι hipp. αυτές λέει είναι νούμερο ένα στα βιολογικά στα παιδικά σε όλον τον κόσμο. δεν γνωρίζω τίποτα άλλο. στο δεύτερο θα το ψάξω περισσότερο.

marsolan όποτε θες! στη διάθεσή σου.
φιλιά κορίτσια!

Αντιγόνη78
22-09-10, 23:08
zimarouli σχετικά με χρώματα της auro, εμείς είχαμε πολλές απορίες για το αν τα χρώματα θα είναι εντάξει δεδομένου ότι στον ίδιο τοίχο υπάρχε παλιό σπατουλαριστό χρώμα και νέος σοβάς (ανακαινήσαμε παλιά μονοκατοικία) και φοβόμασταν ότι θα φαίνεται η ένωση των δύο. Ο αντιπρόσωπος της auro μας πρότεινε και φτιάξαμε ένα μίγμα στόκου με αναλογίες υλικών που μας έδωσε αυτός. Τελικά ο στόκος έβαψε τον τοίχο μια χαρα... το χρώμα που βάλαμε από πάνω είναι παντού άσπρο, και έτσι δεν ξέρω να σου πω αν για άλλα χρώματα φτιάχνεις εσύ τις αναλογίες. Θα σου πρότεινα να πάρεις τον αντιπρόσωπο τηλ και αυτός θα σε κατατοπίσει, είναι πολύ εξυπηρετικός.

Peekaboo
23-09-10, 00:22
κορίτσια 4,5 ευρώ κοστίζει το κουτί κρέμας holle.

διάβασα σε περιοδικό με μαγειρική, είχε αφιέρωμα στην παιδική διατροφή ότι πέρα από τις holle υπάρχουν και οι hipp. αυτές λέει είναι νούμερο ένα στα βιολογικά στα παιδικά σε όλον τον κόσμο. δεν γνωρίζω τίποτα άλλο. στο δεύτερο θα το ψάξω περισσότερο.

marsolan όποτε θες! στη διάθεσή σου.
φιλιά κορίτσια!
Hipp έχω βρει επίσης στα Green Farm. Υποθέτω θα τα έχουν και σε άλλα καταστήματα βιολογικών. Τα ξέρω από την Αγγλία, θεωρούνται πολύ καλά και εκεί τα βρίσκεις ακόμη και στο σούπερ μάρκετ. Το καλοκαίρι που είμασταν εκεί πίναμε το γάλα της Hipp, το οποίο το δέχτηκε ο μικρούλης μου με τη μια. Τις μέρες που μέναμε σε ξενοδοχείο και δεν μπορούσα να μαγειρεύω πέρναμε τα έτοιμα γεύματα της Hipp, τα οποία ήταν πάμφηνα (περίπου 1,2 λίρες το βαζάκι) και πεντανόστιμα. Είναι κρίμα να ξέρεις πόσο κοστίζουν τα βιολογικά προϊόντα στις άλλες χώρες και μετά να βλέπεις πόσο μας τα χρεώνουν στην Ελλάδα. Απάτη :roll:

alexandra36
23-09-10, 02:54
Κορίτσια να ρωτήσω πρώτον από που παίρνετε τα soap nuts και δεύτερον και σημαντικότερον θέλω να αγοράσω χαλί για το δωμάτιο της κόρης μου και είναι πανάκριβα.
Θέλω η 100% βαμβάκι η 100%μαλλί.
Έχετε κάτι να προτείνετε?

soevan07
23-09-10, 09:32
Κορίτσια να ρωτήσω πρώτον από που παίρνετε τα soap nuts

alexandra δες εδώ
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1699907&postcount=1882

και δεύτερον και σημαντικότερον θέλω να αγοράσω χαλί για το δωμάτιο της κόρης μου και είναι πανάκριβα.
Θέλω η 100% βαμβάκι η 100%μαλλί.
Έχετε κάτι να προτείνετε?

Tα μάλλινα χαλιά είναι αλλεργιογόνα
και δεν τα συνιστούν για τα υπνοδωμάτια!!

Peekaboo
23-09-10, 10:11
Tα μάλλινα χαλιά είναι αλλεργιογόνα
και δεν τα συνιστούν για τα υπνοδωμάτια!!
Σοβαρά μιλάς; Δεν το ήξερα αυτό :(
Και τι προτείνεται για τα παιδικά υπνοδωμάτια;

sevoula
23-09-10, 10:27
Hipp έχω βρει επίσης στα Green Farm. Υποθέτω θα τα έχουν και σε άλλα καταστήματα βιολογικών. Τα ξέρω από την Αγγλία, θεωρούνται πολύ καλά και εκεί τα βρίσκεις ακόμη και στο σούπερ μάρκετ. Το καλοκαίρι που είμασταν εκεί πίναμε το γάλα της Hipp, το οποίο το δέχτηκε ο μικρούλης μου με τη μια. Τις μέρες που μέναμε σε ξενοδοχείο και δεν μπορούσα να μαγειρεύω πέρναμε τα έτοιμα γεύματα της Hipp, τα οποία ήταν πάμφηνα (περίπου 1,2 λίρες το βαζάκι) και πεντανόστιμα. Είναι κρίμα να ξέρεις πόσο κοστίζουν τα βιολογικά προϊόντα στις άλλες χώρες και μετά να βλέπεις πόσο μας τα χρεώνουν στην Ελλάδα. Απάτη :roll:
όπως τα λες. και να σε κοιτάζουν σαν εξωγήινο, όταν τα προτιμάς, παρόλα αυτά!
οι διάλογοι με τη μάνα μου και την αδερφή μου για τα βιολογικά είναι για σήριαλ:mad::mrgreen:!!!!!!
το καημένο, δεν έφαγε γλυκιά κρέμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
χαίρομαι που τίς γνωρίζεις. θα ρωτήσω για προϊόντα hipp.
στον γαστρονόμο το διάβασα. πολύ ωραίο περιοδικό.

irida85
23-09-10, 12:32
επισης τα μαλλινα χαλια μαδανε πολυ και δε θα ξερεις τι να πρωτομαζεψεις απο τα χνουδια μη τα φαει το παιδι..........
ξερετε καθολου για τα καλοκαιρινα χαλια που ειναι απο ψαθα????? ετσι λεει στη περιγραφη.... αυτα εινια καλα??????

soevan07
23-09-10, 12:42
Σοβαρά μιλάς; Δεν το ήξερα αυτό :(
Και τι προτείνεται για τα παιδικά υπνοδωμάτια;

Χωρίς να το έχω ψάξει και πολύ το θέμα...
φαντάζομαι οτι καλό θα είναι να αναφέρει
οτι είναι ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΟ
οπως πχ εδω
http://www.volahomedesign.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=58&Itemid=54&vmcchk=1

Εγώ πάντως στο δωμάτιο της μικρής έχω βάλει
μια συνθετική μοκέτα που την καθαρίζω με ατμοκαθαριστή.

Θα προτιμούσα να ήταν βαμβακερή
αλλά τότε δεν το πολύ-έψαχνα και τόσο το θέμα
και συμβιβάστηκα με την συνθετική.

Τα μάλλινα τα έχω για το σαλόνι
που αναγκάζομαι να τα περνάω συχνά
με την ηλεκτρική σκούπα γιατί βγάζουν πολύ χνούδι!! :evil:

ZIMAROULIS
23-09-10, 13:13
Χωρίς να το έχω ψάξει και πολύ το θέμα...
φαντάζομαι οτι καλό θα είναι να αναφέρει
οτι είναι ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΑ
οπως πχ εδω
http://www.volahomedesign.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=58&Itemid=54&vmcchk=1

Εγώ πάντως στο δωμάτιο της μικρής έχω βάλει
μια συνθετική μοκέτα που την καθαρίζω με ατμοκαθαριστή.
Θα προτιμούσα να ήταν βαμβακερή
αλλά τότε δεν το πολύ-έψαχνα και τόσο το θέμα
και συμβιβάστηκα με την συνθετική.

Τα μάλλινα τα έχω για το σαλόνι
που αναγκάζομαι να τα περνάω συχνά
με την ηλεκτρική σκούπα γιατί βγάζουν πολύ χνούδι!! :evil:

Επειδή ο γιος μου είχε θέμα με αλλεργίες έψαξα πολύ το θέμα όταν ήταν να αγοράσω χαλί για το δωμάτιό του
Λοιπόν κατά την άποψή μου το καλύτερο είναι ένα βαμβακερό 100% όμως δεν έβρισκα στην επιθυμητή διάσταση γιατί ήταν μικρά όλα
Σαν δεύτερη επιλογή είχα το μάλλινο από 100% όμως μαλλί. Θυμάμαι μου είχε πει ο παιδίατρος το εξής, όσο πιο ακατέργαστο είναι ένα υλικό και όσο πιο φυσικό τόσο το καλύτερο είναι. Δηλαδή το μαλλί είναι ένα υλικό που δεν επεξεργάζεται πολύ πριν γίνει χαλί. Το ακρυλικό ας πούμε τι υλικό είναι πόσο έχει επεξεργαστεί και τι σημαίνει υποαλλεργικό?
Απλά σας αναλύω τον συνειρμό μου
Το χαλί που του πήρα από το ΑΙΩΝ δεν μαδάει καθόλου όμως και ποτέ δεν εμφάνισε καμια δερματική αλλεργία ή άλλου τύπου αλλεργία το παιδί
Υπάρχουν όμως και άλλες εναλλακτικές φαντάζομαι με πιο φυσικά υλικά

soevan07
23-09-10, 14:06
Λοιπόν κατά την άποψή μου το καλύτερο είναι ένα βαμβακερό 100% όμως δεν έβρισκα στην επιθυμητή διάσταση γιατί ήταν μικρά όλα

Σε 2-3 που είχα ρωτήσει για βαμβακερή μοκέτα
με κοίταζαν σαν UFO! :roll:

sevoula
23-09-10, 14:30
στην Χρύσπα μου έχω βάλει κι εγώ μοκέτα (εντελώς συνθετική φαντάζομαι) τη Minnie come play with me!βάζω ηλεκτρική. γίνεται χάλια έτσι κι αλλιώς. στο πάτωμα έχω παρκέ, στα υπνοδωμάτια.
στο σαλόνι, τραπεζαρία, κουζίνα μάλλινα χαλιά πανάκριβα, γιατί το πάτωμα είναι από μάρμαρο. πέρισυ ήταν η πρώτη χρονιά που τα έστρωσα. έβγαλαν μαλλί.
φέτος έβαλα μόνο το ένα από τα τρία, ως τώρα, για να κάθεται στα ζεστά η μικρή μου. δεν έβγαλε τίποτα.
υπάρχουν και τα ολομέταξα. αντέχει κανείς;;;;;;;;;; εγώ όχι!

ZIMAROULIS
23-09-10, 14:33
Σε 2-3 που είχα ρωτήσει για βαμβακερή μοκέτα
με κοίταζαν σαν UFO! :roll:

http://www.perizitito.gr/home.php?cat=38392&&action=&totitems=45&page=1&sort=titlea

Σου βάζω ενδεικτικά ένα λινκ
Μοκέτα φυσικά δεν θα βρεις σε βαμβακερό
Εγώ μιλούσα για χαλιά βαμβακερά όμως γλυστράνε και δεν τα βρίσκες σε μεγάλες διαστάσεις
Τα ακρυλικά τα φοβάμαι γιατί θεωρώ ότι έχω πετρελαιοπαράγωγα, προτιμώ τα μάλλινα χειροποιήτα
Επίσης υπάρχει και η γιούτα ο κοκοφοίνικας δύσκολα όμως θα τα βρεις αυτά ελλάδα

ZIMAROULIS
23-09-10, 14:37
στην Χρύσπα μου έχω βάλει κι εγώ μοκέτα (εντελώς συνθετική φαντάζομαι) τη Minnie come play with me!βάζω ηλεκτρική. γίνεται χάλια έτσι κι αλλιώς. στο πάτωμα έχω παρκέ, στα υπνοδωμάτια.
στο σαλόνι, τραπεζαρία, κουζίνα μάλλινα χαλιά πανάκριβα, γιατί το πάτωμα είναι από μάρμαρο. πέρισυ ήταν η πρώτη χρονιά που τα έστρωσα. έβγαλαν μαλλί.
φέτος έβαλα μόνο το ένα από τα τρία, ως τώρα, για να κάθεται στα ζεστά η μικρή μου. δεν έβγαλε τίποτα.
υπάρχουν και τα ολομέταξα. αντέχει κανείς;;;;;;;;;; εγώ όχι!΄

Για μεταξωτό που λές πρέπει να ξεπουληθούμε είναι πανάκριβα

Access
23-09-10, 14:53
ZIMAROULIS αυτά τα μικρά βαμβακερά που αναφέρεις και δείχνει το λίνκ μπαίνουν στο πλυντήριο έτσι??

ZIMAROULIS
23-09-10, 14:58
ZIMAROULIS αυτά τα μικρά βαμβακερά που αναφέρεις και δείχνει το λίνκ μπαίνουν στο πλυντήριο έτσι??

Εχω πάρει βαμβακερό από το ΑΙΩΝ και το βάζω στο πλυντήριο κανονικά
Και το ΙΚΕΑ έχει βαμβακερά χαλιά και οικονομικά

marsolan
23-09-10, 14:59
Επειδή ο γιος μου είχε θέμα με αλλεργίες έψαξα πολύ το θέμα όταν ήταν να αγοράσω χαλί για το δωμάτιό του
Σαν δεύτερη επιλογή είχα το μάλλινο από 100% όμως μαλλί. Θυμάμαι μου είχε πει ο παιδίατρος το εξής, όσο πιο ακατέργαστο είναι ένα υλικό και όσο πιο φυσικό τόσο το καλύτερο είναι. Δηλαδή το μαλλί είναι ένα υλικό που δεν επεξεργάζεται πολύ πριν γίνει χαλί. Το ακρυλικό ας πούμε τι υλικό είναι πόσο έχει επεξεργαστεί και τι σημαίνει υποαλλεργικό?

Ζυμαρουλη,χαλια λεπτα βεβαια(να φανταστεις στο παχος που εχουν τα βαμβακερα,υφασματινα πατακια) και σε μεγαλη διασταση βαμβακερα εχει στο Ικεα σιγουρα γιατι εχω παρει.Τα πηρα για καλοκαιρινα για το σαλονι αλλα....οπως λες κι εσυ...γλιστρανε,οχι τοσο ωστε να γινεις αεροπλανο:-Pαλλα κανουν ετσι λιγο σαν φουσκωματακι αν μετακινηθουν λιγο και μπορει κανεις να παραπατησει!Τωρα βεβαια για ενα παιδικο δωματιο που ειναι συνηθως πιο μικρο απο ενα σαλονι ή μια κρεβατοκαμαρα θεωρω οτι δεν θα υπαρχει προβλημα γιατι αν πιαστουν κατω απο τα ποδαρακια των επιπλων θα ειναι πιο σταθερα!!!

κι εγω ειμαι υπερ των μαλλινων ή βαμβακερων,στο σαλονι αλλα και στο δωματιο μου,ακομη και στην κουζινα εχω μαλλινα χαλια.Του σαλονιου βγαζει ακομη αρκετο χνουδι γιατι ειναι καινουργιο αλλα τα αλλα σχεδον τιποτε!

Access
23-09-10, 15:07
ναι τα έχω δει, στο ΙΚΕΑ βασικά δεν μου άρεσαν τα σχέδια τους :p
α......στο ΙΚΕΑ πουλάνε και κάποια αντιολισθητικά που μπαίνουν κάτω από το βαμβακερό χαλί και δεν τρως σούπες, εγώ σώθηκα με την μικρή, μια χαρά κάνουν την δουλειά τους ;)

ZIMAROULIS
23-09-10, 15:08
Ζυμαρουλη,χαλια λεπτα βεβαια(να φανταστεις στο παχος που εχουν τα βαμβακερα,υφασματινα πατακια) και σε μεγαλη διασταση βαμβακερα εχει στο Ικεα σιγουρα γιατι εχω παρει.Τα πηρα για καλοκαιρινα για το σαλονι αλλα....οπως λες κι εσυ...γλιστρανε,οχι τοσο ωστε να γινεις αεροπλανο:-Pαλλα κανουν ετσι λιγο σαν φουσκωματακι αν μετακινηθουν λιγο και μπορει κανεις να παραπατησει!Τωρα βεβαια για ενα παιδικο δωματιο που ειναι συνηθως πιο μικρο απο ενα σαλονι ή μια κρεβατοκαμαρα θεωρω οτι δεν θα υπαρχει προβλημα γιατι αν πιαστουν κατω απο τα ποδαρακια των επιπλων θα ειναι πιο σταθερα!!!

κι εγω ειμαι υπερ των μαλλινων ή βαμβακερων,στο σαλονι αλλα και στο δωματιο μου,ακομη και στην κουζινα εχω μαλλινα χαλια.Του σαλονιου βγαζει ακομη αρκετο χνουδι γιατι ειναι καινουργιο αλλα τα αλλα σχεδον τιποτε!

Όταν είχα πάρει το χαλί του μικρού μου μας είχαν πει στο κατάστημα ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και από τι ζώο είναι το μαλλί. Κάποια μαδάνε πραγματικά υπάρχουν όμως κι άλλα σαν το δικό μου (δεν θυμάμαι γμτ από τι ζώο μου είχε πει) πάντως κάτι από Θιβέτ ήταν που ειναι κοντότριχα σαν ξυριζμένα δηλαδή και δεν μαδάνε. Αυτά υποβάλλονται και σε λιγότερες επεξεργασίες γιατί είναι ήδη κοντή η τρίχα τους

soevan07
23-09-10, 15:10

Σίγουρα τα μάλλινα είναι καλύτερα απο τα συνθετικά
αλλά οι δόλιοι οι "αλλεργικοί" τι θα κάνουν???... :???: :???:
(ιδίως στον χώρο του ύπνου)

soevan07
23-09-10, 15:12
Όταν είχα πάρει το χαλί του μικρού μου μας είχαν πει στο κατάστημα ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και
από τι ζώο είναι το μαλλί. Κάποια μαδάνε πραγματικά υπάρχουν όμως κι άλλα σαν το δικό μου (δεν θυμάμαι γμτ από τι ζώο μου είχε πει) πάντως κάτι από Θιβέτ ήταν που ειναι κοντότριχα σαν ξυριζμένα δηλαδή και δεν μαδάνε. Αυτά υποβάλλονται και σε λιγότερες επεξεργασίες γιατί είναι ήδη κοντή η τρίχα τους

Δεν το ήξερα αυτό!!! :shock: :shock:

marsolan
23-09-10, 15:19
ναι τα έχω δει, στο ΙΚΕΑ βασικά δεν μου άρεσαν τα σχέδια τους :p
α......στο ΙΚΕΑ πουλάνε και κάποια αντιολισθητικά που μπαίνουν κάτω από το βαμβακερό χαλί και δεν τρως σούπες, εγώ σώθηκα με την μικρή, μια χαρά κάνουν την δουλειά τους ;)

κανουν δουλεια????να τα παρω τοτε!!Τα δικα μου ειναι μονοχρωμα κοκκινα χωρις καν σχεδιο.Γενικα εμενα δεν μου αρεσουν τα πολλα χρωματα και τα πολλα σχεδια στα χαλια,τα θελω λιγο πιο απλα για να παιζω στα υπολοιπα:)

marsolan
23-09-10, 15:24
Σίγουρα τα μάλλινα είναι καλύτερα απο τα συνθετικά
αλλά οι δόλιοι οι "αλλεργικοί" τι θα κάνουν???... :???: :???:
(ιδίως στον χώρο του ύπνου)

εχεις κι εσυ τα δικια σου...ισχυει κι αυτο!!!τι να κανεις,σηκωνεις τα χερια ψηλα:razz:

ααα,και κατι αλλο Σοεβαν...πηρα ετσι για δοκιμη(επειδη ακομη δεν αξιωθηκα να μπω στη διαδικασια των soapnuts) απο το iherb το παρακατω προιον στα 113 γρμ για αρχη,για ριξτου κι εσυ μια ματια

http://www.iherb.com/Maggie-s-Pure-Land-Soap-Nuts-Laundry-Liquid-Lavender-Tea-Tree-Scent-4-fl-oz-113-ml/11384?at=0

να κανει αραγε δουλεια???Θα το δοκιμασω και θα σας πω!!

alexandra36
23-09-10, 15:38
Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τις πληροφορίες που μου δώσατε σε ότι αφορά τα χαλιά. Σήμερα έμαθα και θα το καταθέσω ότι μάλλινα χαλιά = ακάρεα!!!!! και κάτι άλλα μικρά ιπτάμενα, σε αντίθεση με αυτά από πολυπροπυλένιο @@??!! μπλιαχ, τα οποία είναι υποαλlεργικά!!!!! Βαμβακερά λίγο δύσκολο να βρεις σε μεγάλη διάσταση, έχω ήδη ψάξει πολύ!!!!! Τα αντιολισθητικά κάνουν τέλεια τη δουλειά τους by the way.
Με τα soap nuts κορίτσια τι γίνεται, από που τα παίρνετε?

ZIMAROULIS
23-09-10, 15:48
Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τις πληροφορίες που μου δώσατε σε ότι αφορά τα χαλιά. Σήμερα έμαθα και θα το καταθέσω ότι μάλλινα χαλιά = ακάρεα!!!!! και κάτι άλλα μικρά ιπτάμενα, σε αντίθεση με αυτά από πολυπροπυλένιο @@??!! μπλιαχ, τα οποία είναι υποαλlεργικά!!!!! Βαμβακερά λίγο δύσκολο να βρεις σε μεγάλη διάσταση, έχω ήδη ψάξει πολύ!!!!! Τα αντιολισθητικά κάνουν τέλεια τη δουλειά τους by the way.
Με τα soap nuts κορίτσια τι γίνεται, από που τα παίρνετε?

Κάτσε καλέ πετάς την βόμβα και φεύγεις...
Πολυπροπυλένιο????? Δηλαδή αυτά είναι καλύτερα από το μάλλινα
Που βρίσκουμαι χαλιά από πολυπροπυλένιο καλέ?