PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

alexandra36
23-09-10, 16:03
Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο, παράγωγα πετρελαίου κτλ, αλλά ο λόγος που τα περισσότερα παιδικά είναι από αυτό το υλικό είναι γιατί δεν πιάνει ακάρεα και μικροοργανισμούς άρα υποαλλεργικό. Αυτά μου είπε υπάλληλος καταστήματος χαλιών.
Φυσικά είναι και φθηνότερα.....

Labrinoula
23-09-10, 16:29
Κοριτσια τα φωτα σας. Δεν προλαβε να δροσισει και αρχισα την καταρροη πονολαιμο και λοιπα καλα. Εχετε να προτεινετε τιποτα φυτικο για ενισχυση του ανοσοποιητικου? Θα πλακωνα τις πορτοκαλαδες αλλα εχω προβλημα με το στομαχι και παρολο που μαρεσει αν πιω το μετανιωνω για την υπολοιπη μερα.

Maggie
23-09-10, 17:19
Κοριτσια τα φωτα σας. Δεν προλαβε να δροσισει και αρχισα την καταρροη πονολαιμο και λοιπα καλα. Εχετε να προτεινετε τιποτα φυτικο για ενισχυση του ανοσοποιητικου? Θα πλακωνα τις πορτοκαλαδες αλλα εχω προβλημα με το στομαχι και παρολο που μαρεσει αν πιω το μετανιωνω για την υπολοιπη μερα.
εχινάκεια όταν είσαι άρρωστη. Τα συμπληρώματα με Ω3, ανάμεσα σε άλλα, ενισχύουν και το ανοσοποιητικό. Επίσης μην ξεχνάς να βγαίνεις στον ήλιο, για να συνθέτει ο οργανισμός σου βιταμίνη D

soevan07
23-09-10, 19:01
Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τις πληροφορίες που μου δώσατε σε ότι αφορά τα χαλιά. Σήμερα έμαθα και θα το καταθέσω ότι μάλλινα χαλιά = ακάρεα!!!!! και κάτι άλλα μικρά ιπτάμενα, σε αντίθεση με αυτά από πολυπροπυλένιο @@??!! μπλιαχ, τα οποία είναι υποαλlεργικά!!!!! Βαμβακερά λίγο δύσκολο να βρεις σε μεγάλη διάσταση, έχω ήδη ψάξει πολύ!!!!! Τα αντιολισθητικά κάνουν τέλεια τη δουλειά τους by the way.
Με τα soap nuts κορίτσια τι γίνεται, από που τα παίρνετε?

Σου το έγραψα εδώ
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1711445&postcount=1980

αλλά απο το άγχος σου για τα χαλιά ούτε που το είδες! :lol: :lol: :lol: :lol:

soevan07
23-09-10, 19:03
Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο, παράγωγα πετρελαίου κτλ, αλλά ο λόγος που τα περισσότερα παιδικά είναι από αυτό το υλικό είναι γιατί δεν πιάνει ακάρεα και μικροοργανισμούς άρα υποαλλεργικό. Αυτά μου είπε υπάλληλος καταστήματος χαλιών.
Φυσικά είναι και φθηνότερα.....

Aυτά μου είχαν πει τότε κι εμένα
αντιμετωπίζοντάς με
λες κι ερχόμουν απο άλλον πλανήτη!!! :roll: :roll:

soevan07
23-09-10, 19:12
Αααα!!!
Και κάτι άλλο που θυμήθηκα:

Rosie πήγα στο μαγαζί με τα χημικά που έλεγες στον Πειραιά.

Λέγεται Καλογερόπουλος και βρίσκεται
στην οδό Γούναρη 35 στον Πειραιά (μέσα σε μια στοά)
τηλ.210-4179316 και 210-4221559

Εκεί θα βρείτε:
Μαγειρική σόδα με 1 ευρώ το κιλό και
Βόρακα με 2 ευρώ το κιλό!!

Maggie
23-09-10, 19:15
Βόρακα πουλάν και τα μαγαζιά με γεωπονικά είδη, αλλά θα βρείτε κυρίως 15κιλα τσουβάλια

soevan07
23-09-10, 19:19
Βόρακα πουλάν και τα μαγαζιά με γεωπονικά είδη, αλλά θα βρείτε κυρίως 15κιλα τσουβάλια

15 κιλα τσουβάλια!! :shock: :shock: :shock:

Εδώ πήρα 5 κιλά απο τον Καλογερόπουλο
και δεν μπορούσα να γυρίσω στο σπίτι!!! :roll: :roll:

Maggie
23-09-10, 19:28
15 κιλα τσουβάλια!! :shock: :shock: :shock:

αν ήσουν αγρότισσα θα έπαιζες στα δάχτυλα το 15κιλο τσουβάλι:lol:Εγώ ζήτησα από τη μάνα μου να μου φέρει γυρνωντας από τις διακοπές στο χωριο και φυσικά δεν μου έφερε:lol:

prune
23-09-10, 19:50
καταστημα βιολογικων ειδων που να εχει κρεμες holle στα νοτια προαστια υπαρχει?ευχαριστω!!!!!!

Rosie
23-09-10, 20:51

Τι θα κάνεις 5 κιλά βόρακα;;;

Το μαγαζί που σας έλεγα, αν και δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει γιατί κυρίως έχει υφασμάτινες πάνες, http://www.green-me.co.uk/index.php .

Για κρυολόγημα/ίωση πέρα από την εχινάκεια εμείς παίρνουμε και μεγάλες ποσότητες βιταμίνης C σε σκόνη Camu-camu (έχει το biosophy και η vegan hellas).

Ζιμαρούλη το πολυπροπυλαίνεο είναι συνθετικό υλικό. Συνθετικό χαλί/μοκέτα ούτε κι εγώ θα έβαζα στο σπίτι μου. Έχω ένα μεγάλο στο σαλόνι όπου παίζει ο μικρός από μαλλί και μετάξι από τη Βιοκαρπέτ.

vera
23-09-10, 21:06
Για κρυολόγημα/ίωση πέρα από την εχινάκεια εμείς παίρνουμε και μεγάλες ποσότητες βιταμίνης C σε σκόνη Camu-camu (έχει το biosophy και η vegan hellas).

Και πως την πινετε αυτη τη σκονη? Με νερο?

soevan07
23-09-10, 22:00
Τι θα κάνεις 5 κιλά βόρακα;;;

Οχι καλέ, 5 κιλά σόδα πήρα....
...και σε 1 μήνα βλέπω να μου τελειώνει γιατί είναι πραγματικά ΓΕΝΙΚΗΣ χρήσης!!!!!.....:mrgreen:

soevan07
23-09-10, 22:04

Έχω την εντύπωση...
οτι το να καταναλώνουμε μεγάλες ποσότητες βιταμινών μαζί
δεν είναι και τόσο υγιεινό
γιατί προκαλούν λέει στον οργανισμό υπερ-βιταμίνωση....:???:
(εαν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος...)

-ΛΕΝΑ-
23-09-10, 23:41
:evil:

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πέρα από του να του τηλεφωνήσεις πάλι και ν' ακούσεις τις βλακώδεις δικαιολογίες του ή απλά να περιμένεις μήπως δεήσει κάποτε και στα στείλει...

Εγώ ευτυχώς δεν έκανα την παραγγελία, με εκνεύρισε τόσο πολύ το στυλάκι του και οι βλακείες που έλεγε που έκλεισα το τηλέφωνο καθώς μιλούσε! Και να σκεφτείτε ότι είμαι πολύ ευγενικό άτομο... :roll:

Σήμερα βρήκα χρόνο και έκανα μια πολύ σύντομη αναζήτηση σε αγγλικά ηλεκτρονικά καταστήματα και βρήκα ακριβώς αυτά που ήθελα να πάρω απ' αυτόν σε πιο χαμηλές τιμές και μόνο με 2.50 λίρες μεταφορικά.
Και μετά αναρωτιούνται μερικοί γιατί δεν υποστηρίζουμε την ελληνική αγορά...
Μόλις σήμερα τα παρέλαβα:evil:!Εννοείται οτι ΔΕΝ θα ξαναπαραγγείλω.Απίστευτος ο ανθρωπος...:shock:

soevan07
23-09-10, 23:43
Ζιμαρούλη το πολυπροπυλαίνεο είναι συνθετικό υλικό. Συνθετικό χαλί/μοκέτα ούτε κι εγώ θα έβαζα στο σπίτι μου. Έχω ένα μεγάλο στο σαλόνι όπου παίζει ο μικρός από μαλλί και μετάξι από τη Βιοκαρπέτ.

Εμένα με προβληματίζει η ιδέα του μάλλινου στο υπνοδωμάτιο...

Κοιμόμαστε που κοιμόμαστε αγκαλιά με τα ακάρεα του στρώματός μας....
...να έχουμε και των χαλιών παρέα ???.... (σαν πολλοί δεν μαζευόμαστε ????..... :mrgreen:)

Στο σαλόνι ΟΚ.
Κι εμείς ολόμαλλα χαλιά έχουμε...

...βέβαια δεν ξέρω εαν είναι σύμπτωση το οτι κάθε χρονιά
που πρωτοστρώνω τα χαλιά
με πιάνει μια τρελή φαγούρα σε όλο μου το σώμα!.....:???:

Θα μου πεις μπορεί να είναι και ψυχολογικό..........τι να σας πω δεν ξέρω!!

Φέτος τα καθάρισα σε αυτό το καθαριστήριο χαλιών
www.tapiclean.gr (http://www.tapiclean.gr)
που λένε οτι χρησιμοποιούν οικολογικά-υποαλλεργικά καθαριστικά.
Για να δούμε!.....:???:

Rosie
24-09-10, 00:00
Και πως την πινετε αυτη τη σκονη? Με νερο?

Όπως θες, δεν έχει σημασία!

Rosie
24-09-10, 00:05
Έχω την εντύπωση...
οτι το να καταναλώνουμε μεγάλες ποσότητες βιταμινών μαζί
δεν είναι και τόσο υγιεινό
γιατί προκαλούν λέει στον οργανισμό υπερ-βιταμίνωση....:???:
(εαν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος...)

Δεν μιλάμε για συστηματική κατανάλωση, αλλά για περιπτώσεις ίωσης.
Ειδικά για τις θηλάζουσες η κατανάλωση βιταμίνης C προστατεύει το βρέφος από τυχών ιώσεις που υπάρχουν στην οικογένεια, μια και σε μόνο μισή ώρα από τη στιγμή που θα την πάρει η μαμά ανιχνεύεται η βιταμίνη στο γάλα της!

marsolan
24-09-10, 02:15

...να έχουμε και των χαλιών παρέα ???.... (σαν πολλοί δεν μαζευόμαστε ????..... :mrgreen:)

Στο σαλόνι ΟΚ.

που πρωτοστρώνω τα χαλιά

soevan μου,μηπως τους ρωτησες ποια καθαριστικα χρησιμοποιουν???

και κατι ακομη κοριτσια..ποτε ορθια τα χαλια οταν τα αποθηκευετε,παντα ξαπλωτα!!

soevan07
24-09-10, 09:22
soevan μου,μηπως τους ρωτησες ποια καθαριστικα χρησιμοποιουν???

Δεν θέλησαν να μου πουν ποιο ακριβώς είναι
(τα "μυστικά" του επαγγέλματος προφανώς??...
....ή μας δουλεύουν..... :roll:)

Απλά αναφέρουν στο site τους
οτι τα καθαριστικά τους είναι πιστοποιημένα με
ISO-9001 υποαλλεργικά και κατάλληλο για παιδιά.
Τώρα τι να πω..... (είπα να τους εμπιστευτώ....)

http://www.tapiclean.gr/products.html?p=4&c=2&l=1&category=Καθαρισμός%20μοκετών%20και%20χαλιών%20μηχανής&title=Καθαρισμός%20χαλιών

nefelli
24-09-10, 11:05
Καλημέρα σας

Σας παρακολουθώ με ενδιαφέρων αν και ομολογω πως δεν εχω διαβάσει όλες τις σελίδες μιας που¨"ανακάλυψα" το τοπικ μόλις χθες. Για το λόγο αυτό ζωτω συγνωμη αν ήδη έχουν ξανασυζητηθεί οι απορίες μου

Διάβασα ότι καθημερινά και υπο φυσιολογικές συνθήκες (όχι σε περίπτωση ασθένειας) λαμβάνεται καποια συμπληρώματα διατροφής, συγκεκριμένα διάβασα για το ιχθυέλαιο

Το τελευταίο καιρό νιώθω συνέχεια κουρασμένη και άτονη καταβάλω(εννοείται ότι έχω κάνει εξετάσεις και δεν έχω οφείλετε σε παθολογικούς λόγους), πνευματική προσπάθεια και σκέφτηκα να αρχίσω να παίρνω κάποια συμπληρώματα διατροφής , άλλα η αλήθεια είναι ότι μετά από έρευνα στο διαδίκτυο έχω λίγο χαθέι και θέλω την άποψη σας

*Σχετικά με το ιχθυέλαιο, ειναι must να λαμβάνεται κάθε μέρα από όλα τα ενήλικα μέλη της οικογένειας? (βάζω ενήλικα γιατι δεν έχουμε ανήλικα) ειδικά εφόσον η διατροφή ειναι πτωχή σε ψάρια

* Για την τόνωση της μνήμης τι συστήνετε? Διάβασα για το τζιντζερ επίσης για γενική τόνωση σπιρουλίνα

*Εσείς τι συμπληρώματα λαμβάνεται καθημερινά?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

soevan07
24-09-10, 12:15
Καλημέρα σας

Σας παρακολουθώ με ενδιαφέρων αν και ομολογω πως δεν εχω διαβάσει όλες τις σελίδες μιας που¨"ανακάλυψα" το τοπικ μόλις χθες. Για το λόγο αυτό ζωτω συγνωμη αν ήδη έχουν ξανασυζητηθεί οι απορίες μου

Διάβασα ότι καθημερινά και υπο φυσιολογικές συνθήκες (όχι σε περίπτωση ασθένειας) λαμβάνεται καποια συμπληρώματα διατροφής, συγκεκριμένα διάβασα για το ιχθυέλαιο

Το τελευταίο καιρό νιώθω συνέχεια κουρασμένη και άτονη καταβάλω(εννοείται ότι έχω κάνει εξετάσεις και δεν έχω οφείλετε σε παθολογικούς λόγους), πνευματική προσπάθεια και σκέφτηκα να αρχίσω να παίρνω κάποια συμπληρώματα διατροφής , άλλα η αλήθεια είναι ότι μετά από έρευνα στο διαδίκτυο έχω λίγο χαθέι και θέλω την άποψη σας

*Σχετικά με το ιχθυέλαιο, ειναι must να λαμβάνεται κάθε μέρα από όλα τα ενήλικα μέλη της οικογένειας? (βάζω ενήλικα γιατι δεν έχουμε ανήλικα) ειδικά εφόσον η διατροφή ειναι πτωχή σε ψάρια

* Για την τόνωση της μνήμης τι συστήνετε? Διάβασα για το τζιντζερ επίσης για γενική τόνωση σπιρουλίνα

*Εσείς τι συμπληρώματα λαμβάνεται καθημερινά?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Σχετικά με το ιχθυέλαιο διάβασε αυτό το μήνυμα

http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1567669&postcount=37

marsolan
24-09-10, 12:28
Δεν θέλησαν να μου πουν ποιο ακριβώς είναι
(τα "μυστικά" του επαγγέλματος προφανώς??...
....ή μας δουλεύουν..... :roll:)

Απλά αναφέρουν στο site τους
οτι τα καθαριστικά τους είναι πιστοποιημένα με
ISO-9001 υποαλλεργικά και κατάλληλο για παιδιά.
Τώρα τι να πω..... (είπα να τους εμπιστευτώ....)

http://www.tapiclean.gr/products.html?p=4&c=2&l=1&category=Καθαρισμός%20μοκετών%20και%20χαλιών%20μηχανής&title=Καθαρισμός%20χαλιών (http://www.tapiclean.gr/products.html?p=4&c=2&l=1&category=%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%20%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%84%CF%8E%CE%BD%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%8E%CE%BD%20%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B 1%CE%BD%CE%AE%CF%82&title=%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%20%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%8E%CE%BD)

χμμμ,κανονικα παντως μπορεις ακομη και στις εγκαταστασεις τους να πας....Ρωταω γιατι εμεις(ο μπαμπας μου δηλ.)εχουμε ενα απο τα πιο μεγαλα-εξειδικευμενα ταπητοκαθαριστηρια στον νομο μας και ξερω οτι χρησιμοποιειται σαπουνι και ξυδι αλλα και white spirit κατακορον,ιδιως για τη λευκανση στα κροσσια.
Απλα μπηκα στο τριπακι που λεμε....θα ρωτησω τον πατερα μου τι ακριβως χρησιμοποιει το μεσημερι και θα του κανω υποδειξεις αν χρειαζεται!!!:razz::razz:

soevan07
24-09-10, 12:46
χμμμ,κανονικα παντως μπορεις ακομη και στις εγκαταστασεις τους να πας....Ρωταω γιατι εμεις(ο μπαμπας μου δηλ.)εχουμε ενα απο τα πιο μεγαλα-εξειδικευμενα ταπητοκαθαριστηρια στον νομο μας και ξερω οτι χρησιμοποιειται σαπουνι και ξυδι αλλα και white spirit κατακορον,ιδιως για τη λευκανση στα κροσσια.
Απλα μπηκα στο τριπακι που λεμε....θα ρωτησω τον πατερα μου τι ακριβως χρησιμοποιει το μεσημερι και θα του κανω υποδειξεις αν χρειαζεται!!!:razz::razz:

Μακάρι να χρησιμοποιούσαν σαπούνι και ξύδι!!!!!
(κρόσια δεν έχω)

Σε ποιον νομό βρίσκεστε;;;;;:razz::razz:
Αθήνα έρχεστε για παραλαβή???....... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

nefelli
24-09-10, 12:52
Σχετικά με το ιχθυέλαιο διάβασε αυτό το μήνυμα

http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1567669&postcount=37

Thanks

Πραγματικά κατατοπιστικότατη :-)

Το έχω σχεδόν αποφασίσει να παραγγείλω και εγώ από το www.mercola.com

Ίσως πρέπει να προτείνουμε στον administrator να δημιουργήσει ξεχωριστή ενότητα για τα οικολογικά...έχει φοβερές πληροφορίες το θέμα για χίλια δυο πράγματα αλλά δυστυχώς με τόσες σελίδες είναι χαοτικό να ψάξεις κάτι που σε ενδιαφέρει

bloublou
24-09-10, 12:55
Κορίτσια καλημέρα αυτό με τα χαλιά είναι ένα θέμα, παρατήρησα ότι λίγες μέρες αφού τα βάλω ο μικρός φταρνίζεται, τυχαίο δεν νομίζω. Φέτος θα τα βγάλω στο ήλιο 2 μέρες πριν τα βάλω, να δω τι θα γίνει.

Και κάτι άλλο διαβάζω για εχινάκεια, στα μικρά σας πιο δίνεται και σε περίπτωση εγκυμοσύνη, υπάρχει πρόβλημα; ποιο σκεύασμα εσείς χρησιμοποιείτε; Ευχαριστώ.

nefelli
24-09-10, 13:21
Μόλις ειδα οτι το μπουκαλακι με την echinacea αναγραφει "Μην το χρησιμοποιειται σε περίπτωση εγκυμοσύνης ή θηλασμου"

bloublou
24-09-10, 13:27
Oπότε δεν παίζει εχινάτσια στην εγκυμοσύνη, σε ευχαριστώ νεφέλη, σε ένα ψάξιμο που είχα κάνει στο ίντερνετ, σε κάποια άρθρα έλεγε με μέτρο μόνο, να μην το ρισκάρω καλύτερα.

kikileuteris
24-09-10, 14:27
Thanks

Πραγματικά κατατοπιστικότατη :-)

Το έχω σχεδόν αποφασίσει να παραγγείλω και εγώ από το www.mercola.com

Ίσως πρέπει να προτείνουμε στον administrator να δημιουργήσει ξεχωριστή ενότητα για τα οικολογικά...έχει φοβερές πληροφορίες το θέμα για χίλια δυο πράγματα αλλά δυστυχώς με τόσες σελίδες είναι χαοτικό να ψάξεις κάτι που σε ενδιαφέρει

Συμφωνώ!!!!!!!!!!!!

vera
24-09-10, 14:48
Όπως θες, δεν έχει σημασία!

Rosie αυτο ειναι?

http://www.biosophy.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=709238

novpal
24-09-10, 15:39

Στο σαλόνι ΟΚ.

που πρωτοστρώνω τα χαλιά

Εμείς για το ένα παιδικό έχουμε ένα βαμβακερό απο το ΙΚΕΑ. Βέβαια είναι καλοκαιρινό και δεν είναι για τα πολλά κρύα. Επιπλέον επειδή δεν είναι πολύ βαρύ δεν είναι και τόσο σταθερό, πρέπει να το ισιώνεις συνεχεια. Πάντως τη δουλειά μας την κάνουμε!
Όσο για τα μάλλινα υπάρχουν ποιότητες & ποιότητες. Εγώ πήρα κάτι Guy Laroche και το σκυλομετάνιωσα!!! Εκτός του οτι βγάζουν τρελό χνούδι και είμαι μόνιμα με την ηλεκρική, υποψιάζομαι οτι αυτά μου έφεραν στο σπίτι κάτι έντομα που λέγονται ψαράκια (τον πόνο μου αυτόν τον λέω σε άλλο τοπικ) και εχει γεμίσει το σπίτι!!! Ο άνθρωπος που πήρα για απεντόμωση μου είπε οτι αν τα μάλλινα χαλιά δεν φυλάσσονται καλά (απο εκεί που τα αγοράζουμε ή στην αποθήκη μας κλπ) είναι το καλύτερο μέρος για τέτοια ζωύφια... Οπότε προσοχή απο που αγοράζετε τα μάλλινα και κυρίως μη μυρίζουν μούχλα όταν έρθουν σπίτι γιατί θα την πατήσετε όπως εμείς & μετά θα ψάχνετε για μη τοξική απεντόμωση (για να είμαστε και on topic)!

soevan07
24-09-10, 15:57

Εαν χρησιμοποιήσετε την "αναζήτηση στο θέμα"
βάζοντας μια λέξη "κλειδί"

πχ. ιχθυέλαιο
σας βγάζει όλα τα posts που έχουν γραφτεί σε αυτό το τόπικ που αναφέρουν την λέξη ιχθυέλαιο.

Δεν υπάρχει πιο εξυπηρετικό απο αυτό!!!....
(κι εγώ έτσι βρήκα το post για το ιχθυέλαιο ;))

soevan07
24-09-10, 16:03
Όσο για τα μάλλινα υπάρχουν ποιότητες & ποιότητες. Εγώ πήρα κάτι Guy Laroche και το σκυλομετάνιωσα!!! Εκτός του οτι βγάζουν τρελό χνούδι και είμαι μόνιμα με την ηλεκρική, υποψιάζομαι οτι αυτά μου έφεραν στο σπίτι κάτι έντομα που λέγονται ψαράκια (τον πόνο μου αυτόν τον λέω σε άλλο τοπικ) και εχει γεμίσει το σπίτι!!!

Kι τα δικά μας τα μάλλινα χαλιά του σαλονιού
είναι "Βιοκαρπέτ" και βγάζουν τρελό χνούδι!

Δεν έχει να κάνει μάλλον με την μάρκα...:-?

αλλά όπως είπε και σε άλλο post η zimaroulis
εξαρτάται απο το ζώο απο το οποίο προέρχεται το μαλλί
-τα καημένα τα ζωάκια...:( -

alexandra36
24-09-10, 16:23
soevan07 εισαι φοβερή ....επεξεργάζεσαι τόσες πληροφορίες!!!!
Και ναι είχες δίκιο, μου το είχες γράψει για τα μάλλινα χαλιά αλλά δεν το πρόσεξα.
Επίσης θα ήθελα κάποια να μου στείλει πμ με τη διευθυνση του μαγαζιου που πουλάει χημικά στον Πειραιά.
Είμαστε σε φάση αλλαγών, προς το καλύτερο. Επιστροφή στη φύση!!!
Ολιγαρκεια, οικολογία και πάνω απ' όλα ΥΓΕΙΑ!
Γενικότερα όμως....
Πετάω σαμπουαν και αφρόλουτρα, ζήτω το πράσινο σαπούνι και κάτι συνταγές που έχουν πέσει στα χέρια μου. Το ίδιο ισχύει και για το πρόσωπο όπου εδώ και δύο χρόνια δεν φοράω τίποτα λόγω εγκυμοσύνης και θηλασμού, αλλά αποφάσισα να δοκιμάσω δυο συνταγές. Αν είναι καλές θα τις μοιραστώ μαζί σας.
Ας μην επιβαρύνουμε άλλο τον εαυτό μας και το περιβάλλον μας, μπορούμε!
Μπράβο σε όλες σας!
Επιτέλους μαζί σας δε νοιώθω ότι ήρθα από άλλο πλανήτη!

female
24-09-10, 16:30
Εμείς για το ένα παιδικό έχουμε ένα βαμβακερό απο το ΙΚΕΑ. Βέβαια είναι καλοκαιρινό και δεν είναι για τα πολλά κρύα. Επιπλέον επειδή δεν είναι πολύ βαρύ δεν είναι και τόσο σταθερό, πρέπει να το ισιώνεις συνεχεια. Πάντως τη δουλειά μας την κάνουμε!
Όσο για τα μάλλινα υπάρχουν ποιότητες & ποιότητες. Εγώ πήρα κάτι Guy Laroche και το σκυλομετάνιωσα!!! Εκτός του οτι βγάζουν τρελό χνούδι και είμαι μόνιμα με την ηλεκρική, υποψιάζομαι οτι αυτά μου έφεραν στο σπίτι κάτι έντομα που λέγονται ψαράκια (τον πόνο μου αυτόν τον λέω σε άλλο τοπικ) και εχει γεμίσει το σπίτι!!! Ο άνθρωπος που πήρα για απεντόμωση μου είπε οτι αν τα μάλλινα χαλιά δεν φυλάσσονται καλά (απο εκεί που τα αγοράζουμε ή στην αποθήκη μας κλπ) είναι το καλύτερο μέρος για τέτοια ζωύφια... Οπότε προσοχή απο που αγοράζετε τα μάλλινα και κυρίως μη μυρίζουν μούχλα όταν έρθουν σπίτι γιατί θα την πατήσετε όπως εμείς & μετά θα ψάχνετε για μη τοξική απεντόμωση (για να είμαστε και on topic)!

Και εγώ έχω μάλλινα Guy Laroche και όντως βγάζουν τρελλό χνούδι αλλά τα φυλάσω στο πατάρι της μαμάς μου. Εκείνη ψαράκια δεν έχει αλλά έχω εγώ!!!!

soevan07
24-09-10, 17:22
soevan07 εισαι φοβερή ....επεξεργάζεσαι τόσες πληροφορίες!!!!
Και ναι είχες δίκιο, μου το είχες γράψει για τα μάλλινα χαλιά αλλά δεν το πρόσεξα.
Επίσης θα ήθελα κάποια να μου στείλει πμ με τη διευθυνση του μαγαζιου που πουλάει χημικά στον Πειραιά.

Αλεξάνδρα μου,
σε αυτό το τόπικ δεν έχουμε πμ και μυστικά!!
Τα λέμε όλα φανερά: (έτσι ξεκίνησαμε)

Λέγεται Καλογερόπουλος και βρίσκεται

Εκεί θα βρείτε:
Μαγειρική σόδα με 1 ευρώ το κιλό και
Βόρακα με 2 ευρώ το κιλό!!

Ολιγαρκεια, οικολογία και πάνω απ' όλα ΥΓΕΙΑ!

Πολύ μου άρεσε το σλογκαν-άκι σου!!! :-P :-P :-P

soevan07
24-09-10, 17:25
Εκτός του οτι βγάζουν τρελό χνούδι και είμαι μόνιμα με την ηλεκρική, υποψιάζομαι οτι αυτά μου έφεραν στο σπίτι κάτι έντομα που λέγονται ψαράκια (τον πόνο μου αυτόν τον λέω σε άλλο τοπικ) και εχει γεμίσει το σπίτι!!!

Και εγώ έχω μάλλινα Guy Laroche και όντως βγάζουν τρελλό χνούδι αλλά τα φυλάσω στο πατάρι της μαμάς μου. Εκείνη ψαράκια δεν έχει αλλά έχω εγώ!!!!

Πω-πω βρε κορίτσια...........λέπια θα βγάλω!! :mrgreen:
Παναγία μου!!

nefelli
24-09-10, 17:30
Εαν χρησιμοποιήσετε την "αναζήτηση στο θέμα"
βάζοντας μια λέξη "κλειδί"

πχ. ιχθυέλαιο
σας βγάζει όλα τα posts που έχουν γραφτεί σε αυτό το τόπικ που αναφέρουν την λέξη ιχθυέλαιο.

Δεν υπάρχει πιο εξυπηρετικό απο αυτό!!!....
(κι εγώ έτσι βρήκα το post για το ιχθυέλαιο ;))

Δεν παίζει με τίποτα σου λέω...σου βγαζει το τόπικ αλλα όχι την σελίδα αντε ψάξε στις 60 σελιδες που γραφει γαι το ιχθυελαιο :-)

sevoula
24-09-10, 19:56
κι εγώ guy laroche έχω, αλλά μόνο την πρώτη χρονιά έβγαλαν χνούδι. φέτος, μετά το καθαριστήριο, πολλά λεφτά, φύλαξη στο πατρικό μου, δεν έβγαλαν τίποτα. είμαι πολύ ευχαριστημένη.:confused:
και σου μιλάω για 3 χαλιά μεγάλα σε έναν ενιαίο χώρο.

soevan07
24-09-10, 21:56
Δεν παίζει με τίποτα σου λέω...σου βγαζει το τόπικ αλλα όχι την σελίδα αντε ψάξε στις 60 σελιδες που γραφει γαι το ιχθυελαιο :-)

nefeli, σε λάθος "αναζήτηση" πηγαίνεις!!

Όταν είσαι μέσα σε κάποιο τόπικ
(καλή ώρα σε αυτό)
θα βρεις στην αρχή κάθε σελίδας, λίγο πιο κάτω απο την "αναζήτηση" (που είδες εσύ)
άλλη μια που λέγεται "αναζήτηση στο θέμα" (δίπλα απο αυτό που λέει "εργαλεία θεμάτων")

σε αυτή θα πας και θα σου βγάλει όλα τα posts
που βρίσκονται σε αυτό το τόπικ μόνο!!

nefelli
24-09-10, 23:15

(καλή ώρα σε αυτό)
θα βρεις στην αρχή κάθε σελίδας, λίγο πιο κάτω απο την "αναζήτηση" (που είδες εσύ)
άλλη μια που λέγεται "αναζήτηση στο θέμα" (δίπλα απο αυτό που λέει "εργαλεία θεμάτων")

Wow ανακαλυψάρα .....εκανα κανένα 5λεπτο να το εντοπίσω...αλλα αξιζει τον κόπο

Ευγε και Thanks

soevan07
24-09-10, 23:33
Wow ανακαλυψάρα .....εκανα κανένα 5λεπτο να το εντοπίσω...αλλα αξιζει τον κόπο

Ευγε και Thanks

http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000203FC.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10) you are welcome!

alexandra36
25-09-10, 01:02
Αλεξάνδρα μου,
σε αυτό το τόπικ δεν έχουμε πμ και μυστικά!!
Τα λέμε όλα φανερά: (έτσι ξεκίνησαμε)

Πολύ χαίρομαι! Δεν ήξερα και απλά δεν ήθελα να σας φέρω σε δύσκολη θέση.
Αλήθεια μήπως ξέρετε και κάποιο μαγαζί για χύμα ξύδι? Γιατί με βάση τους υπολογισμούς μου ....θα χρειαστώ ΠΟΛΥ!

Πολύ μου άρεσε το σλογκαν-άκι σου!!! :-P :-P :-P

Τρεις λέξεις με νόημα!!! :wink:

:grin::grin::grin:

alexandra36
25-09-10, 01:04
soevan07
Πολύ χαίρομαι που σε αυτό το τόπικ δεν έχουμε πμ και μυστικά!!
Δεν ήξερα και απλά δεν ήθελα να σας φέρω σε δύσκολη θέση.
Αλήθεια μήπως ξέρετε και κάποιο μαγαζί για χύμα ξύδι? Γιατί με βάση τους υπολογισμούς μου ....θα χρειαστώ ΠΟΛΥ!

alexandra36
25-09-10, 01:10
Η παράθεση αφορούσε στο σλογκανάκι, "ολιγαρκεια, οικολογία και πάνω απ' όλα ΥΓΕΙΑ", αλλά λόγω της ώρας και της κούρασης έκανα λάθος.
Καληνύχτα σας

soevan07
25-09-10, 09:16
soevan07
Πολύ χαίρομαι που σε αυτό το τόπικ δεν έχουμε πμ και μυστικά!!
Δεν ήξερα και απλά δεν ήθελα να σας φέρω σε δύσκολη θέση.

Στον Σκλαβενιτη θα βρεις "μπιτόνι" με κόκκινο ξύδι.
και στα Lidl μπουκάλι (1 λτ) λευκό ξύδι.
(δεν ξέρω εαν έχουν και τα DIA λευκό ξύδι)

alexandra36
25-09-10, 11:23
Και πάλι ευχαριστώ!

Rosie
25-09-10, 11:56
Μόλις ειδα οτι το μπουκαλακι με την echinacea αναγραφει "Μην το χρησιμοποιειται σε περίπτωση εγκυμοσύνης ή θηλασμου"

Χρησιμοποιείται άνετα και στην εγκυμοσύνη και στο θηλασμό, ρώτησε οποιοδήποτε ομοιοπαθητικό αν θες (η γυναικολόγος μου είναι ομοιοπαθητικός και χρησιμοποιήσα εχινάκεια κατά την εγκυμοσύνη και το θηλασμό πολλές φορές, πχ σε ίωση, ουρολοίμωξη μέχρι και σε απόστημα δοντιού!).

Υπάρχει και εχινάκεια για παιδάκια η οποία είναι διαλυμένη σε γλυκερίνη αντί σε αλκοόλ. Τελευταία πήρα μια για το γιο μου της Power Health από ένα κλασικό φαρμακείο.

Rosie
25-09-10, 12:01
Rosie αυτο ειναι?

http://www.biosophy.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=709238

Βέρα αυτό είναι βιταμίνη D και όχι C! :D

Αυτό είναι: http://www.biosophy.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=272808

Πάντως την περασμένη βδομάδα είχε ο άντρας μου μια πολύ άσχημη ίωση και φοβόμουνα ότι θα κολλήσουμε όλοι μας, έτσι αρχίσαμε αμέσως την εχινάκεια και το Camu-Camu και δεν μας άγγιξε καθόλου ο ιός!

Peekaboo
25-09-10, 19:51
Μας έφεραν δώρο για τον μικρούλη σαμπουάν και body lotion από το Body Shop:
Buritι Baby Shampoo (http://www.thebodyshop-usa.com/baby-products/prod948830) και Buriti Baby Lotion (http://www.thebodyshop-usa.com/baby-products/prod948828)

Την ώρα που τα είδα σκεφτόμουν από μέσα μου "χμμ, αύριο θα πρέπει να πάω να τα αλλάξω". Όταν όμως έψαξα όλα τους τα συστατικά στο cosmeticsdatabase είδα με έκπληξη ότι τα περισσότερα είχαν hazard score 0 ή 1 και μόνο 2 συστατικά είχαν hazard score 4 :o
Τελικά τα κράτησα γιατί τα συστατικά τους φαίνονται πολύ καλά και μυρίζουν απίστευτα (υποστηρίζουν και το δίκαιο εμπόριο).

amande
25-09-10, 20:13
τα είχα δει κι εγώ το καλοκαίρι και όλο έλεγα να ρωτήσω αν τα είχε πάρει κάποιος απο εδω και όλο το ξεχνούσα....τι καλά!!

Labrinoula
25-09-10, 20:19
Υπάρχει και εχινάκεια για παιδάκια η οποία είναι διαλυμένη σε γλυκερίνη αντί σε αλκοόλ. Τελευταία πήρα μια για το γιο μου της Power Health από ένα κλασικό φαρμακείο.

Rosie στα παιδακια σου απο ποια ηλικια εδινες εχινακεια?

Rosie
25-09-10, 23:47
τα είχα δει κι εγώ το καλοκαίρι και όλο έλεγα να ρωτήσω αν τα είχε πάρει κάποιος απο εδω και όλο το ξεχνούσα....τι καλά!!

Καλά Μαράκι γέννησες; και σε σκεφτόμουνα αυτές τις μέρες ότι χάθηκες και πρέπει να γέννησες! Να σου ζήσει!!!

Έγραψες κάπου λεπτομέρειες;

Rosie
25-09-10, 23:51
Rosie στα παιδακια σου απο ποια ηλικια εδινες εχινακεια?

Μπορείς να δώσεις και σε ηλικία κάτω του έτους, αλλά εφόσον ένα βρέφος θηλάζει αποκλειστικά είναι καλύτερα να την πάρει η μαμά. Αν όχι τότε μπορείς να δώσεις και στο μικρό. Τώρα για τη δοσολογία στα βρέφη δεν είμαι σίγουρη, ένας ομοιοπαθητικός θα μπορούσε να μας πει.
Έχω ένα βιβλίο στο σπίτι που μπορεί να το αναφέρει, αν θες θα κοιτάξω να σου πω.

-ΛΕΝΑ-
26-09-10, 00:44
Εχώ "πρόβλημα" με τα soap nuts.Τα βάζω στο σακουλάκι που είχε η συσκευασία το δένω κιόλας αλλά παρ'όλα αυτά τις μισες φορές αυτό ανοίγει κ γίνονται τα ρούχα γεμάτο υπολείμματα φλουδιών...:roll:Τί κάνω λάθος?Εχει συμβεί σε καμία?:confused:

Peekaboo
26-09-10, 01:24
Εχώ "πρόβλημα" με τα soap nuts.Τα βάζω στο σακουλάκι που είχε η συσκευασία το δένω κιόλας αλλά παρ'όλα αυτά τις μισες φορές αυτό ανοίγει κ γίνονται τα ρούχα γεμάτο υπολείμματα φλουδιών...:roll:Τί κάνω λάθος?Εχει συμβεί σε καμία?:confused:
Δεν είσαι η μόνη. Δεν έχω βρει λύση, απλά το υπομένω :(

vasdeli
26-09-10, 02:09
Γεια σας κορίτσια!

Καθώς θα αρχίσω σιγά σιγά να ετοιμάζω τα μωρουδιακά ήθελα να σας ρωτήσω τι χρησιμοποιείτε για το πλύσιμο των ρούχων. Διάβασα για soap nuts. Είναι ασφαλή για μωρουδιακά;
Γνωρίζω ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί αλλά για να πω την αλήθεια δεν μπορώ να ψάξω όλες τις σελίδες.
Μπορεί καμιά σας να με καθοδηγήσει; Επίσης χρησιμοποιείτε εσείς μαλακτικό και αν ναι ποιο για τα μωρουδιακά;
Ποια η γνώμη σας για τα baby planet;

Σας ευχαριστώ!

Peekaboo
26-09-10, 15:41
Καλως ήρθες vasdeli! Επειδή σε αυτό το ποστ έχουν γραφτεί πολλά για τα soap nuts, όπως προτείνει και η αγαπητή soevan για να μην επαναλαμβανόμαστε θα σου έλεγα να κάνεις αναζήτηση στο θέμα με λέξη-κλειδί "soap nuts". Επίσης, υπάρχουν και άλλα ποστ στο φόρουμ (όπως αυτό (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1111390&highlight=soap+nuts#post1111390)) με χρήσιμες πληροφορίες.

Εν ολίγοις, η απάντηση είναι πως είναι απόλυτα αγνοί καρποί πλυσίματος, ιδανικοί για το πλύσιμο των παιδικών ρούχων.
Στα γρήγορα διάβασε:
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1664623&postcount=1192
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29779
http://popelix.blogspot.com/2008/09/soapnuts.html
http://aromacooking.blogspot.com/2008/05/soapnuts.html

Αν τα αγγλικά σου είναι καλά, υπάρχουν δεκάδες site να διαβάσεις, με συνταγές και διάφορες χρήσεις. Μια γρήγορη αναζήτηση στο google θα σε πείσει.

Σχετικά με μαλακτικό, θα ανακαλύψεις ότι τα soap nuts γενικά έχουν μαλακτικές ιδιότητες από μόνα τους. Οι περισσότερες χρησιμοποιούμε λευκό ξίδι στη θήκη του μαλακτικού ή/και μαλακτικές μπάλες (http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29780).

Ξεκίνα από αυτά και εδώ είμαστε για απορίες :wink:

-ΛΕΝΑ-
26-09-10, 16:00
Δεν είσαι η μόνη. Δεν έχω βρει λύση, απλά το υπομένω :(
Σήμερα έκανα κόμπο τα κορδονάκια στο σακουλάκι κ δεν είχα ατυχήματα αλλά με το πλύσιμο έσφιξε τόσο το ύφασμα που μετά έκανα μια ώρα να το λύσω:roll:

irida85
26-09-10, 16:26
λενα εγω κανω κομπο τα σκοινια απο το σακουλακι και δεν ειχα ατυχηματα ποτε!!!! και ευκολα λυνεται μετα... τι να σου πω...
επισης σκεφτηκα οτι μπορεις να αγορασεις (αν δεν εχει ηδη) αυτα τα διχτακια για τα καλσον και τα εσωρουχα... στο σουπερ μαρκετ τα πουλανε.... να βρεις ομως ενα με μικρες τρυπουλες για να μη σου περνανε τα φλουδια απο τα soap nuts.......

vasdeli
26-09-10, 16:30
Καλως ήρθες vasdeli! Επειδή σε αυτό το ποστ έχουν γραφτεί πολλά για τα soap nuts, όπως προτείνει και η αγαπητή soevan για να μην επαναλαμβανόμαστε θα σου έλεγα να κάνεις αναζήτηση στο θέμα με λέξη-κλειδί "soap nuts". Επίσης, υπάρχουν και άλλα ποστ στο φόρουμ (όπως αυτό (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1111390&highlight=soap+nuts#post1111390)) με χρήσιμες πληροφορίες.

Εν ολίγοις, η απάντηση είναι πως είναι απόλυτα αγνοί καρποί πλυσίματος, ιδανικοί για το πλύσιμο των παιδικών ρούχων.
Στα γρήγορα διάβασε:
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1664623&postcount=1192
http://popelix.blogspot.com/2008/09/soapnuts.html
http://aromacooking.blogspot.com/2008/05/soapnuts.html

Αν τα αγγλικά σου είναι καλά, υπάρχουν δεκάδες site να διαβάσεις, με συνταγές και διάφορες χρήσεις. Μια γρήγορη αναζήτηση στο google θα σε πείσει.

Σχετικά με μαλακτικό, θα ανακαλύψεις ότι τα soap nuts γενικά έχουν μαλακτικές ιδιότητες από μόνα τους. Οι περισσότερες χρησιμοποιούμε λευκό ξίδι στη θήκη του μαλακτικού ή/και μαλακτικές μπάλες (http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29780).

Ξεκίνα από αυτά και εδώ είμαστε για απορίες :wink:

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Θα....διαβάσω και θα επανέλθω για τυχόν ερωτήσεις!!!!:razz:

Λοιπόν, και για τα βρεφικά soap nuts! οκ!

Θα ψάξω και στο google! Ευχαριστώ και πάλι!:razz:

Έχει δοκιμάσει καμιά τα baby planet;

-ΛΕΝΑ-
26-09-10, 16:32
λενα εγω κανω κομπο τα σκοινια απο το σακουλακι και δεν ειχα ατυχηματα ποτε!!!! και ευκολα λυνεται μετα... τι να σου πω...
επισης σκεφτηκα οτι μπορεις να αγορασεις (αν δεν εχει ηδη) αυτα τα διχτακια για τα καλσον και τα εσωρουχα... στο σουπερ μαρκετ τα πουλανε.... να βρεις ομως ενα με μικρες τρυπουλες για να μη σου περνανε τα φλουδια απο τα soap nuts.......
Σ'ευχαριστώ ίριδα,θα το δοκιμάσω κ αυτό!;)

soevan07
26-09-10, 17:34
Μας έφεραν δώρο για τον μικρούλη σαμπουάν και body lotion από το Body Shop:
Buritι Baby Shampoo (http://www.thebodyshop-usa.com/baby-products/prod948830) και Buriti Baby Lotion (http://www.thebodyshop-usa.com/baby-products/prod948828)

Την ώρα που τα είδα σκεφτόμουν από μέσα μου "χμμ, αύριο θα πρέπει να πάω να τα αλλάξω". Όταν όμως έψαξα όλα τους τα συστατικά στο cosmeticsdatabase είδα με έκπληξη ότι τα περισσότερα είχαν hazard score 0 ή 1 και μόνο 2 συστατικά είχαν hazard score 4 :o
Τελικά τα κράτησα γιατί τα συστατικά τους φαίνονται πολύ καλά και μυρίζουν απίστευτα (υποστηρίζουν και το δίκαιο εμπόριο).

Μμμμμ....πολύ ενδιαφέρον!

Πόσο να κάνει άραγε ??....

Το βρήκα και στο Γερμανικό site (σε ευρώ)
http://www.thebodyshop.de/haarpflege/shampoo/buriti-baby-shampoo.aspx
εκεί το έχουν 10 ευρώ και είναι λέει 250 ml

Όταν περάσω απο τα body shop του Πειραιά
θα πάω να το δω κι απο κοντά
για να σας πω ελληνική τιμή...

soevan07
26-09-10, 17:49

ΛΕΝΑ εγώ κάνω αυτό που σου είπε η Ιrida85

το υφασμάτινο σακουλάκι το βάζω μέσα σε ένα διχτάκι
κυρίως γιατί
πάει και μου σφινώνεται στο λάστιχο της πόρτας του πλυντηρίου :roll:

Επίσης το δένω 2 φορές (το κάνω δηλαδή έναν κόμπο):
την 1η σφιχτά και την 2η πιο ελαφριά
έτσι ώστε ο κόμπος να παραμείνει πιο μαλακός.

Tο διχτάκι του δίνει περισσότερη προστασία στο να μην λύνεται ο κόμπος του.

Θα μπορούσες επίσης να το έβαζες μέσα σε ένα πουγκί απο τούλι
με μικρές τρύπες (απο μπουμπουνιέρα)
Εγώ αυτά τα πουγκιά τα χρησιμοποιώ για να βάζω λεβάντα και μαύρο πιπέρι στις ντουλάπες μου (για τον σκόρο)

soevan07
26-09-10, 18:05
Γεια σας κορίτσια!

Καθώς θα αρχίσω σιγά σιγά να ετοιμάζω τα μωρουδιακά ήθελα να σας ρωτήσω τι χρησιμοποιείτε για το πλύσιμο των ρούχων. Διάβασα για soap nuts. Είναι ασφαλή για μωρουδιακά;
Γνωρίζω ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί αλλά για να πω την αλήθεια δεν μπορώ να ψάξω όλες τις σελίδες.
Μπορεί καμιά σας να με καθοδηγήσει; Επίσης χρησιμοποιείτε εσείς μαλακτικό και αν ναι ποιο για τα μωρουδιακά;
Ποια η γνώμη σας για τα baby planet;

Σας ευχαριστώ!

Kαλώς την!
Οπως σου απάντησε και η peecaboo
τα soap nuts είναι ό,τι καλύτερο για τα μωρουδιακά!
(καμία σχέση με το baby planet-
-όσον αφορά την αγνότητά τους! :roll:)

Δες και όλες τις διευθύνσεις που έχουμε
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1699907&postcount=1882

amande
26-09-10, 19:29
Καλά Μαράκι γέννησες; και σε σκεφτόμουνα αυτές τις μέρες ότι χάθηκες και πρέπει να γέννησες! Να σου ζήσει!!!

Έγραψες κάπου λεπτομέρειες;

Ναι ναι:-D...θα σου στείλω pm

irida85
26-09-10, 19:32
Εγώ αυτά τα πουγκιά τα χρησιμοποιώ για να βάζω λεβάντα και μαύρο πιπέρι στις ντουλάπες μου (για τον σκόρο)

α κι αυτο πολυ καλο!!!!!!! και θα το βρισκεις σιγουρα εκει που πουλανε ειδη για βαπτιστικα για να φτιαξεις μονη σου μπομπονιερες.....
και για τα ντουλαπια ε????? για πες και κανενα αλλο αρωματικο αντι για λεβαντα και που το παιρνεις και πως τα ζητας....

soevan07
26-09-10, 23:08
και για τα ντουλαπια ε????? για πες και κανενα αλλο αρωματικο αντι για λεβαντα και που το παιρνεις και πως τα ζητας....

Βάζω στις ντουλάπες αποξηραμένη λεβάντα και μαύρο πιπέρι (κόκκους)
όχι για το άρωμα....αλλά για τους σκόρους!!

(το μαύρο πιπέρι το συνιστούν και οι γουνέμποροι)

Αυτά μπορείς να τα βρεις σε μαγαζιά με βότανα κλπ.
Εγώ τα παίρνω χύμα απο τον Μανδραγόρα στον Πειραιά
(ζητάς την ποσότητα που θες πχ.200 γρ αποξηραμένη λεβάντα)

soevan07
26-09-10, 23:14
Rosie,
λύσε μου μια απορία σε παρακαλώ:
έχω φάει κόλλημα...:?

Τώρα είδα οτι ο Βόρακας που πήρα απο τον Καλογερόπουλο
γράφει στην σακούλα του "Βόρακας Δεκαυδρικός"

Υπάρχουν πολλών ειδών "Βόρακες" ??......:confused:
Μήπως δεν πήρα τον σωστό???...
Tι είναι αυτό το "Δεκαυδρικός" ?.....

-ΛΕΝΑ-
26-09-10, 23:58
ΛΕΝΑ εγώ κάνω αυτό που σου είπε η Ιrida85

το υφασμάτινο σακουλάκι το βάζω μέσα σε ένα διχτάκι
κυρίως γιατί
πάει και μου σφινώνεται στο λάστιχο της πόρτας του πλυντηρίου :roll:

Επίσης το δένω 2 φορές (το κάνω δηλαδή έναν κόμπο):
την 1η σφιχτά και την 2η πιο ελαφριά
έτσι ώστε ο κόμπος να παραμείνει πιο μαλακός.

Tο διχτάκι του δίνει περισσότερη προστασία στο να μην λύνεται ο κόμπος του.

Aκόμα πιο πρακτικό!soevan ευχαριστώ!βαφτίζω κ τη μικρούλα μου την Κυριακή κ οι μπομπονιέρες μας είναι πουγκάκι!:pΚοίτα να δεις που δεν το είχα σκεφτεί καθόλου...:idea::wink:

soevan07
27-09-10, 00:01
Aκόμα πιο πρακτικό!soevan ευχαριστώ!βαφτίζω κ τη μικρούλα μου την Κυριακή κ οι μπομπονιέρες μας είναι πουγκάκι!:pΚοίτα να δεις που δεν το είχα σκεφτεί καθόλου...:idea::wink:

Με το καλό!! :razz:

vasdeli
27-09-10, 00:37
Ευχαριστώ πολύ soevan07!!!!:p

evita
27-09-10, 08:58
Πήγα χτες να κάνω μια παραγγελία από το iherb και μόλις έφτασα στην οθόνη με τους τρόπους αποστολής, είχε μόνο το international airmail και το οποίο ήταν "NOT AVAILABLE". Ξέρετε τι έχει παιχτεί;

Access
27-09-10, 09:12
Πήγα χτες να κάνω μια παραγγελία από το iherb και μόλις έφτασα στην οθόνη με τους τρόπους αποστολής, είχε μόνο το international airmail και το οποίο ήταν "NOT AVAILABLE". Ξέρετε τι έχει παιχτεί;
μήπως είναι μεγάλο το βάρος? δέχεται μέχρι 1360 γρ.

evita
27-09-10, 09:41
μήπως είναι μεγάλο το βάρος? δέχεται μέχρι 1360 γρ.

Καλά μιλάμε ούτε ματιά δεν έριξα στο βάρος γιατί ήταν 2 πραγματάκια...έλα μου όμως που ήταν 1390gr... Thanx

baila
27-09-10, 09:57
χρησιμοποιω κι εγω τα soap nuts και μπαλες πλυσιματος
θα ηθελα να μου προτεινετε κατι για αρωμα για τα δικα μας ρουχα αλλα και για του μωρου που περιμενουμε
εχω δοκιμασει τη λεβαντα και το κιτρο αλλα
1. δε μου αρεσε πολυ η μυρωδια
2. μερικες φορες δε μυριζουν
3. βγαινουν αναλογικα ακριβα

πηρα για μας πριν λιγες μερες ενα σουπλιν που γραφει υποαλλεργικο αλλα δεν διαβασα τα συστατικα αναλυτικα
υποθετω οτι σιγουρα δεν ειναι καλα
το εβαλα 2 φορες και μυριζει τελεια ρε γμτ αλλα ξερω οτι χαλαω το ολο βιολογικο του πραγματος
τι να κανω;
περιμενω προτασεις για αρωματα μπουγαδας
α) για μας
β) για το μπεμπε

nefelli
27-09-10, 10:19
Χρησιμοποιείται άνετα και στην εγκυμοσύνη και στο θηλασμό, ρώτησε οποιοδήποτε ομοιοπαθητικό αν θες (η γυναικολόγος μου είναι ομοιοπαθητικός και χρησιμοποίησα εχινάκεια κατά την εγκυμοσύνη και το θηλασμό πολλές φορές, πχ σε ίωση, ουρολοίμωξη μέχρι και σε απόστημα δοντιού!).

Καλημέρα και καλή εβδομάδα

Η "δική μου" echinacea που αναγράφει ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται απο εγκύους είναι της εταιρίας Quest...βασικά όχι ότι προτιμώ συγκεκριμένη εταιρία ..απλα αυτή είχε το φαρμακείο αυτή έτυχε να πάρω

Rossie μιας που έχεις διδακτορικό επί του θέματος έχεις δοκιμάσει το D-Mannose που βοηθά στις ουρολοιμώξεις?

Επίσης θα παραγγείλω το Krill Oil από το site του merkola και αναρωτιέμαι (μίας και δεν παραγγέλνω συχνά από εξωτερικό) αν υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τελωνείο

Και επίσης ο λογαριασμος τραπεζης που αντιστοιχει η πιστωτικη που θα χρησιμοποιησω δεν ειναι δολαρίακος, να υποθεσω ότι αυτόματα γινεται η μετατροπη και χρεωση σε ευρω με μια μικρη επιβάρυνση?

soevan07
27-09-10, 11:53
θα ηθελα να μου προτεινετε κατι για αρωμα για τα δικα μας ρουχα αλλα και για του μωρου που περιμενουμε

πήρα για μας πριν λίγες μέρες ενα σουπλιν που γραφει υποαλλεργικο αλλα δεν διαβασα τα συστατικα αναλυτικα
το εβαλα 2 φορες και μυριζει τελεια ρε γμτ αλλα ξερω οτι χαλαω το ολο βιολογικο του πραγματος
τι να κανω;
α) για μας
β) για το μπεμπε

Ισως να σε άγχωνα λέγοντάς σου οτι
αυτά τα ωραία αρώματα
είναι επικίνδυνα
γιατί είναι χημικά και φουλ καρκινογόνα !!!....

Δοκίμασε να βάλεις στη θέση του μαλακτικού
λίγες σταγόνες αιθ.έλαιων
αλλά μην περιμένεις και πολλά
γιατί μόλις στεγνώνουν τα ρούχα
φεύγει το άρωμα!

(Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε ΟΛΑ....:-( :(
...εγώ προσωπικά μπροστά στο "βωμό"της υγεία μας
θυσιάζω το άρωμα
που τόσο μου αρέσει!!!.........:-o)

ZIMAROULIS
27-09-10, 12:05

πηρα για μας πριν λιγες μερες ενα σουπλιν που γραφει υποαλλεργικο αλλα δεν διαβασα τα συστατικα αναλυτικα
τι να κανω;
α) για μας
β) για το μπεμπε

Σίγουρα δεν είναι καλά όπως λες και μόνη σου:wink:
Θα σου πω το εξής όταν χρησιμοποιούσα συμβατικά απορρυπαντικά και μαλακτικά για κάποιο λόγο που δεν ανακάλυψα ποτέ τα ρούχα ειδικά του συζύγου είχαν μία περίεργη μυρωδιά κάτι σαν κλεισούρα δεν μπορώ να στο περιγράψω. Τα έπλυνα όλα από την αρχή καθάρισα συρτάρια έβαλα αρωματικά έκανα ότι μπορούσα να σκεφτώ, η μυρωδιά αυτή δεν έφυγε πότε. Επίσης με τα συμβατικά δεν ήμουν ποτέ ευχαριστημένη δηλαδή η μυρωδιά από τον ιδρώτα στις μασχάλες, σορυ κορίτσια, παρέμενε ελαφρά, οι γιακάδες δεν καθάριζαν. Χρησιμοποιούσα διάφορα υγρά για τοπικό καθάρισμα πριν τα βάλω στο πλυντήριο αλλά τίποτα. Κατέληξα ότι μάλλον φταίει το πλυντήριό μου. Το άρωμα από τα διάφορα μαλακτικά που χρησιμοποιούσα δεν έμενε ποτέ στα ρούχα
Το γύρισα λοιπον στα οικολογικά, δεν πλένω με καρπούς γιατί βαριέμαι:oops: αλλά με υγρό της sonett ή την σκόνη της sonett και μαλακτικό της ecover
Έχω ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα με πριν και ξέρω ότι δεν επιβαρύνω την υγεία της οικογένειάς μου. Χαλάρωσε λοιπόν, αρκεί να είναι καθαρά του ρουχαλάκια μας και δεν πειράζει βρε παιδάκι μου αν δεν μυρίζουν λεβάντα

Είναι το ίδιο με τα αποσμητικά
Με το noxzema σαφώς ποτέ δεν μύριζε ο ιδρώτας μου και ούτε ιδρωνα ποτέ, το οποίο δεν είναι καλό
Τώρα με αυτά που χρησιμοποιώ σαφώς και μυρίζει και ιδρώνω πολύ. Απλά πλένομαι πιο συχνά και παρηγοριέμαι ξέροντας το καλό που κάνω στην υγεία μου

baila
27-09-10, 12:06
ευχαριστω θα δοκιμασω
και το ξερω οτι ειναι οπως τα λες, απλα καποια στιγμη μετα απο μηνες χρησης μου την εδωσε
βασικα δεν ειμαι και πολυ των αρωματων αλλα εστω μια μικρη μυρωδια τη θελω

baila
27-09-10, 12:08
να δοκιμασω το μαλλακτικο που λες-ecover-ειναι και για μωρα;

bloublou
27-09-10, 14:22
Χρησιμοποιείται άνετα και στην εγκυμοσύνη και στο θηλασμό, ρώτησε οποιοδήποτε ομοιοπαθητικό αν θες (η γυναικολόγος μου είναι ομοιοπαθητικός και χρησιμοποιήσα εχινάκεια κατά την εγκυμοσύνη και το θηλασμό πολλές φορές, πχ σε ίωση, ουρολοίμωξη μέχρι και σε απόστημα δοντιού!).

Rosie ποια έχεις πάρει γαι το μικρό; power health βρήκα τρία διαφορετικά, και η γιατρός σου ποιο σου είχε προτείνει.
Έκανα χοριακή και είναι θετικό, χαμηλή ακόμα βέβαια, αλλά ελπίζω όλα καλά. Επειδή χειμώνας έρχεται τουλάχιστον να καταπολεμώ με εχινάτσια τα κρυολογήματα.

soevan07
27-09-10, 15:23
Μμμμμ....πολύ ενδιαφέρον!

Πόσο να κάνει άραγε ??....

Το βρήκα και στο Γερμανικό site (σε ευρώ)
http://www.thebodyshop.de/haarpflege/shampoo/buriti-baby-shampoo.aspx
εκεί το έχουν 10 ευρώ και είναι λέει 250 ml

Όταν περάσω απο τα body shop του Πειραιά
θα πάω να το δω κι απο κοντά
για να σας πω ελληνική τιμή...

Λοιπόν.....το "Burity baby shampoo"
στο ελληνικό body shop (του Πειραιά που πήγα εγώ)
το έχουν 10,50 ευρώ τα 250 ml

Ψιλοακριβούτσικο θα έλεγα....:?

marsolan
27-09-10, 15:33
να πω για το iherb...ελαβα στην τελευταια παραγγελια το black soap του Dr.Woods.επειδη κατα την μεταφορα εσπασε το πλαστικο καπακι του μπουκαλιου(φανταστειτε πως τα πετανε),ειχε χυθει καμια 100 μλ υγρο.Εστειλα mail πιο πολυ για ενημερωση και...μου επεστρεψαν το ποσο 6,72 δολλαρια πιστωνοντας την καρτα μου!!!!!!Σε χρονο dt....Eπαγγελματιες!!!!!!!
Τον ιδιο επαγγελματισμο κι απο το organicbodyshop,με τα pure nuff stuff.Μου εστειλαν αρχικα μαλακτικη που εληγε μια μερα μετα που εφυγε η παραγγελια κι οταν το ανεφερα μου εστειλαν καινουργια!!!!!!!

Rosie
27-09-10, 15:39
Rosie ποια έχεις πάρει γαι το μικρό; power health βρήκα τρία διαφορετικά, και η γιατρός σου ποιο σου είχε προτείνει.

Αχ συγνώμη, η εχινάκεια που πήρα για τον μικρό είναι της Ηealth Aid και όχι της Power Health :oops:
Έχει μέσα και βιταμίνη C από acerola cherries και η γεύση της είναι πολύ ωραία, ευτυχώς αρέσει και στον μικρό!
Ακολουθώ τις οδηγίες πάνω στο μπουκαλάκι, απλά σπάω τη δόση στα δύο, πρωί-βράδυ.

Rosie
27-09-10, 15:48
Ισως να σε άγχωνα λέγοντάς σου οτι
αυτά τα ωραία αρώματα
είναι επικίνδυνα
γιατί είναι χημικά και φουλ καρκινογόνα !!!....

Tα πεθερικά μου έχουνε μαγαζί με ηλεκτρικά είδη και μου έλεγε η πεθερά μου ότι ρώτησε κάποτε μια εκπρόσωπο της Skip (χημικός η κοπέλα) για τα μαλακτικά ρούχων (συγκεκριμένα τη ρώτησε τι ποσότητα να βάζει για να μυρίζουν τα ρούχα της τόσο πολύ όσα τα ρούχα της γειτόνισσας που τ' απλώνει στο απέναντι μπαλκόνι :roll:) και αυτή της είπε εμπιστευτικά να μην τα χρησιμοποιεί καθόλου γιατί είναι όλο επικινδύνα χημικά!!!

Rosie
27-09-10, 15:54
(Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε ΟΛΑ....:-( :(
...εγώ προσωπικά μπροστά στο "βωμό"της υγεία μας
θυσιάζω το άρωμα
που τόσο μου αρέσει!!!.........:-o)

Ξέχασα να σας πω ότι βρήκα κάτι ν' αντικαταστήσω το Vanish στο πλυντήριο, που το έβαζα αν θυμάστε κατευθείαν στον κάδο χωρίς να κάνω τοπικό καθάρισμα γιατί βαριέμαι τη διαδικασία!

Είναι αυτό Imsevimse Gall soap (http://www.imsevimse.co.uk/shop.pab?category=562|79&id=8617).
Δεν γνωρίζω από πού μπορείτε να το πάρετε online, το πήρα από μια φίλη μου που έχει μαγαζί με βιολογικά στην Ηλιούπολη (7 Ευρώ).

Rosie
27-09-10, 16:02
Η "δική μου" echinacea που αναγράφει ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται απο εγκύους είναι της εταιρίας Quest...βασικά όχι ότι προτιμώ συγκεκριμένη εταιρία ..απλα αυτή είχε το φαρμακείο αυτή έτυχε να πάρω

Aυτό λένε όλα τα φυσικά σκευάσματα, μην ανησυχείς, είναι για να καλυφθούνε σε περίπτωση δικαστικής αγωγής.

Rossie μιας που έχεις διδακτορικό επί του θέματος έχεις δοκιμάσει το D-Mannose που βοηθά στις ουρολοιμώξεις?

Εγώ έπαιρνα κάψουλες cranberry, αν και το D-Mannose πρέπει να είναι πιο αποτελεσματικό απ' όσα διάβασα.

Επίσης θα παραγγείλω το Krill Oil από το site του merkola και αναρωτιέμαι (μίας και δεν παραγγέλνω συχνά από εξωτερικό) αν υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τελωνείο

Δεν νομίζω, εκτός και αν κάνεις πολύ μεγάλη παραγγελία (τελευταία παρήγγειλα 6 μπουκαλάκια για τον μικρό και ένα μπουκάλι με πολυβιταμίνες για τον άντρα μου και δεν είχα πρόβλημα)

Και επίσης ο λογαριασμος τραπεζης που αντιστοιχει η πιστωτικη που θα χρησιμοποιησω δεν ειναι δολαρίακος, να υποθεσω ότι αυτόματα γινεται η μετατροπη και χρεωση σε ευρω με μια μικρη επιβάρυνση?

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει επιβάρυνση στις μετατροπές συναλλάγματος, δεν το έψαξα ποτέ.

Rosie
27-09-10, 16:07
Rosie,
λύσε μου μια απορία σε παρακαλώ:
έχω φάει κόλλημα...:?

Τώρα είδα οτι ο Βόρακας που πήρα απο τον Καλογερόπουλο
γράφει στην σακούλα του "Βόρακας Δεκαυδρικός"

Υπάρχουν πολλών ειδών "Βόρακες" ??......:confused:
Μήπως δεν πήρα τον σωστό???...
Tι είναι αυτό το "Δεκαυδρικός" ?.....

Πρέπει να είναι εντάξει, δες εδώ:

http://www.worldlingo.com/ma/enwiki/el/Borax

Ο όρος βόρακας χρησιμοποιείται για διάφορες στενά συνδεδεμένα μεταλλεύματα ή χημικές ενώσεις που διαφέρουν στο τους ύδωρ κρυστάλλου (http://www.worldlingo.com/ma/enwiki/el/Water_of_crystallization) το περιεχόμενο, αλλά συνήθως αναφέρεται decahydrate. Ο εμπορικά πωλημένος βόρακας είναι συνήθως μερικώς αφυδατωμένος.

female
27-09-10, 16:47
Κορίτσια τα soap nuts εκτός από το ecofamily που αλλού μπορούμε να τα βρούμε online??

-ΛΕΝΑ-
27-09-10, 16:51
Με το καλό!! :razz:
(off topic) Ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!και όλες οι μανούλες να χαίρεστε τα ζουζούνια σας!:):wink:

giann
27-09-10, 17:52
κοριτσια εχει δοκιμασει καμια να βαλει σε μια ρολετα το ξυδακι με τα αιθερια ελαια και να το τοποθετησει μεσα στον καδο? η μυρωδια της λεβαντας (που χρησιμοποιω εγω) οχι απλα μενει αλλα και μετα, που στεγνωνει το ρουχο, μυριζει υπεροχα. Το δοκιμασα οταν καταλαβα οτι το ελαιο εμενε στην πλαστικη θηκη του μαλακτικου και μυριζε η θηκη του πλυντηριου μου και οχι τα ρουχα. Καντε ενα τεστακι, εγω παντως ετσι κανω και τα ρουχαλακια της μικρης μου μοσχοβολανε λεβαντα...

marsolan
27-09-10, 18:24
Καλημέρα και καλή εβδομάδα

εγω κανω αγορες με προπληρωμενη καρτα που την γεμιζω με ευρω εννοειται. δεν επιβαρυνομαι καθολου για τις μετατροπες!!!!!!!

baila
27-09-10, 18:56
κοριτσια εχει δοκιμασει καμια να βαλει σε μια ρολετα το ξυδακι με τα αιθερια ελαια και να το τοποθετησει μεσα στον καδο? η μυρωδια της λεβαντας (που χρησιμοποιω εγω) οχι απλα μενει αλλα και μετα, που στεγνωνει το ρουχο, μυριζει υπεροχα. Το δοκιμασα οταν καταλαβα οτι το ελαιο εμενε στην πλαστικη θηκη του μαλακτικου και μυριζε η θηκη του πλυντηριου μου και οχι τα ρουχα. Καντε ενα τεστακι, εγω παντως ετσι κανω και τα ρουχαλακια της μικρης μου μοσχοβολανε λεβαντα...

τι εννοεις ρολετα και το ξυδι που το βαζεις; εννοεις λευκο;
με σωζεις γιατι εχω 'κυλισει' στα χημικα

giann
27-09-10, 19:10
ρολετα εννοω ενα πλαστικο μπωλακι που χρησιμοποιουμε συνηθως για τα υγρα απορρυπαντικα και ναι χρησιμοποιω λευκο ξυδι χυμα απο dia.

baila
27-09-10, 19:56
ευχαριστω gian θα το δοκιμασω

bloublou
27-09-10, 21:58
http://www.pharmshop.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=1052&cat=89

rosie αυτό πήρες για τον μικρό; για σένα τότε που ήσουν έγκυοσ της σου έδωσε η γιατρός σου.

Natly
27-09-10, 22:40

Ευχαριστώ πολύ,δεν το είχα σκεφτεί!Και εμένα μυρίζει μόνο η θήκη του μαλακτικού!!

Rosie
27-09-10, 23:00
http://www.pharmshop.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=1052&cat=89

rosie αυτό πήρες για τον μικρό; για σένα τότε που ήσουν έγκυοσ της σου έδωσε η γιατρός σου.

Αυτή πρέπει να είναι μόνο που η δική μας έχει πράσινο αυτοκόλλητο...

Η γυναικολόγος μου ποτέ δεν μου πρότεινε συγκεκριμένη μάρκα ενιχάκειας, δεν νομίζω να έχει σημασία.
Συνήθως παίρνω ό,τι βρίσκω στο φαρμακείο, πχ της Apivita, της Health Aid κτλ.
Τελευταία στην εγκυμοσύνη χρησιμοποιούσα μια βιολογική χειροποιήτη που πήρα από εδώ (έχει και για παιδάκια, η GLYCERINE ECHINACEA):
http://www.wildrootbotanicals.com/html/tinctures_stan.html

Maggie
27-09-10, 23:14
ο φαρμακοποιός της γειτονιάς μου φτιάχνει τη δική του εχινάκεια (πουλαει και ομοιοπαθητικά). Όμως όταν πήγα να πάρω δεν ήταν διαθέσιμη, ήθελε αλλες δυο μέρες για να είναι έτοιμη, και αγόρασα της health aid γιατί είχα κολλήσει ίωση από τον μικρό και την χρειαζόμουν άμεσα.
Rosie, πότε αλλάζει το ωράριο της λαϊκής; Την προηγούμενη εβδομάδα δεν πήγα γιατί κοιμόταν ο μικρός

soevan07
27-09-10, 23:20
Κορίτσια τα soap nuts εκτός από το ecofamily που αλλού μπορούμε να τα βρούμε online??

Δες στην λίστα "ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ"

Δεν φεύγει με το "ξέπλυμα" ??.....

Έχω την εντύπωση οτι βάζοντάς το στη θήκη του μαλακτικού
μένει στο ρούχο γιατί δεν ξανα-ξεπλένεται....
(υποτίθεται οτι απο τη θήκη του μαλακτικού
περνάει το "τελευταίο" νερό)

Θα το δοκιμάσω πάντως....
Δεν χάνουμε τίποτα! :wink:

Natly
27-09-10, 23:23
Ευχαριστώ πολύ,δεν το είχα σκεφτεί!Και εμένα μυρίζει μόνο η θήκη του μαλακτικού!!

Να σας ρωτήσω και κάτι βρε κορίτσια!Το ξύδι γιατί είναι απαραίτητο?Δηλαδή τι θα συμβεί αν βάλω μόνο το αιθέριο έλαιο σκέτο?

Rosie
27-09-10, 23:28
Να σας ρωτήσω και κάτι βρε κορίτσια!Το ξύδι γιατί είναι απαραίτητο?Δηλαδή τι θα συμβεί αν βάλω μόνο το αιθέριο έλαιο σκέτο?

Εγώ σκέτο αιθέριο έλαιο λεβάντας βάζω, περίπου 7 σταγονίτσες και μοσχοβολάνε όταν βγούνε από το πλυντήριο.

Natly
27-09-10, 23:30
Εγώ σκέτο αιθέριο έλαιο λεβάντας βάζω, περίπου 7 σταγονίτσες και μοσχοβολάνε όταν βγούνε από το πλυντήριο.

Ωραία!!Και που το βάζεις rosie μου,στη θήκη του μαλακτικού η μέσα στο πλυντήριο όπως είπε η κοπέλα πιο πάνω?

Rosie
27-09-10, 23:31
Rosie, πότε αλλάζει το ωράριο της λαϊκής; Την προηγούμενη εβδομάδα δεν πήγα γιατί κοιμόταν ο μικρός

Δεν γνωρίζω αλλά σίγουρα όχι αύριο.
Αν μάθεις πέστο και σε μένα γιατί ο άντρας μου δεν υπάρχει περίπτωση να θυμηθεί να ρωτήσει, εκτός αν του το γράψω πάνω στη λίστα με τα πράγματα που θέλω, την οποία συνήθως είτε ξεχνά να την πάρει μαζί του είτε τη χάνει :-?

Rosie
27-09-10, 23:33
Ωραία!!Και που το βάζεις rosie μου,στη θήκη του μαλακτικού η μέσα στο πλυντήριο όπως είπε η κοπέλα πιο πάνω?

Στη θήκη του μαλακτικού για το λόγο που ανέφερε η soevan07 πιο πάνω.
Αλλά διάβασα ότι μπορείς να το βάλεις και κατευθείαν πάνω στο σακουλάκι με τα σαπουνοκάρυδα, δεν το δοκίμασα όμως.

irida85
28-09-10, 00:01

αχολησε καθολου με ebay??? εγω απο κει τα πηρα με δωρο το υφασματινο σακουλακι και 10μλ αιθεριο ελαιο λεμονι ή λεβαντα... αν θες να ξαναβρω τον πωλητη. πηρα μονο 500γρ και ηταν λιγο πιο ακριβο απο το εκοφαμιλι αλλα ειχε δωρο το αιθεριο ελαιο οποτε ηρθαν στα ισα ή και καλυτερα αυτα που πηρα.......

εντιτ!!! εγω βαζω τις σταγονες αιθεριο ελαιο στο σακουλακι, το βρεχω δηλαδη και εχουν μια μυρωδια οταν βγαινουν απο το πλυντηριο... ελαφρια ομως... αλλα εγω δεν πηρα λεβαντα, πηρα λεμονι ισως η λεβαντα να ναι πιο "αρωματικη"

ballou
28-09-10, 09:48
ρολετα εννοω ενα πλαστικο μπωλακι που χρησιμοποιουμε συνηθως για τα υγρα απορρυπαντικα και ναι χρησιμοποιω λευκο ξυδι χυμα απο dia.
Επίσης σε άλλο φόρουμ είχα διαβάσει ότι το ξύδι στο πλύσιμο των ρούχων λειτουργεί ως φυσικό μαλακτικό. Εγώ το δοκίμασα μόνο του όντως μαλακά τα ρούχα αλλά ξυδάτα.

soevan07
28-09-10, 10:01
Επίσης σε άλλο φόρουμ είχα διαβάσει ότι το ξύδι στο πλύσιμο των ρούχων λειτουργεί ως φυσικό μαλακτικό. Εγώ το δοκίμασα μόνο του όντως μαλακά τα ρούχα αλλά ξυδάτα.

Ακριβώς γιαυτό βάζω ξύδι μαζί με τα αιθέρια έλαια.

Το ξύδι για να "μαλακώνει" το νερό και
τα αιθέρια έλαια για να σπάει την ξυδίλα, για απολύμανση, και για διακριτικό άρωμα.

Maggie
28-09-10, 10:36
όσες φορές έβαλα ξύδι, μύριζαν την ώρα που τα άπλωνα, όμως μέχρι να στεγνώσουν είχε φύγει η μυρωδία. Τον τελευταίο μήνα περάσαμε οικογενειακώς μικροβιακή επιπεφυκίτιδα και ίωση και για αυτό έβαζα tea tree oil και στον κάδο του πλυντηρίου επειδή είναι φυσικό αντιμικροβιακό

ZIMAROULIS
28-09-10, 11:03
να δοκιμασω το μαλλακτικο που λες-ecover-ειναι και για μωρα;

Φυσικά και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για το μωρό
Τα οικολογικά απορρυπαντικά είναι πολύ πιο αγνά από αυτά του εμπορίου
Πάντως και το αιθέριο έλαιο στην πλύση είναι πολύ καλή λύση

soevan07
28-09-10, 11:36
Φυσικά και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για το μωρό
Τα οικολογικά απορρυπαντικά είναι πολύ πιο αγνά από αυτά του εμπορίου
Πάντως και το αιθέριο έλαιο στην πλύση είναι πολύ καλή λύση

ZIMAROULI μιας και βλέπω οτι χρησιμοποιείς συχνά τα απορρυπαντικά e-cover και sonnett
(που σημαίνει οτι τα εμπιστεύεσαι 100%)

που είναι η διαφορά τους με τα planet ??
(φοβάμαι μήπως είναι ίδιας κατηγορίας)

Rosie
28-09-10, 11:42

Καμία σχέση!

Τη διαφορά μπορεί να μας την εξηγήσει καλύτερα η Maggie :wink:

miriki
28-09-10, 11:57
Ακριβώς γιαυτό βάζω ξύδι μαζί με τα αιθέρια έλαια.

Το ξύδι για να "μαλακώνει" το νερό και
τα αιθέρια έλαια για να σπάει την ξυδίλα, για απολύμανση, και για διακριτικό άρωμα.
Κι εγώ το ίδιο κάνω. Βάζω αιθέριο έλαιο γεράνιο που επιτρέπεται και στα βρέφη και διώχνει και τα κουνούπια. Κρατάει αρκετό άρωμα μετά. (2 σε ένα τα ρούχα χεχε)

ZIMAROULIS
28-09-10, 12:30
ZIMAROULI μιας και βλέπω οτι χρησιμοποιείς συχνά τα απορρυπαντικά e-cover και sonnett
(που σημαίνει οτι τα εμπιστεύεσαι 100%)

Δεν έχουν καμια σχέση πιστεύω. Δες τα συστατικά της σκόνης πλυντηρίου sonett
APORRYPANTIKO
ROYXWN συμπύκνωμα
συνδυαζόμενο προϊόν 40°–95°C
g Για όλα τα υφάσματα από βαμβάκι, λινό, κάνναβη
και συνθετικές ίνες. Η βασική δραστική ουσία στο
ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΡΟΥΧΩΝ SONETT είναι το αγνό
φυτικό σαπούνι, η πιο κοντινή στον άνθρωπο και τη
φύση ουσία καθαρισμού. Σε σύγκριση με όλες τις
άλλες τασιενεργές ουσίες, το σαπούνι έχει την ιδιότητα
να αποβάλλεται άμεσα, λόγω της ένωσής του με το
μονίμως περιεχόμενο στα λύματα ασβέστιο, και
κατόπιν να αποσυντίθεται εύκολα και πλήρως.
Συστατικά: σαπούνι από φυτικά έλαια*, ανθρακική σόδα,
πυρίτια, ζεόλιθος, θειική αλκοόλη λίπους καρύδας,
αργιλικά ορυκτά, βαλσαμικά πρόσθετα*.
Σε συσκευασίες των 1,2 kg, 2,4 kg, 10 kg
* = από ελεγχ. βιολογική καλλιέργεια και άγρια
συλλογή

Αυτά είναι τα συστατικά του ecover μαλακτικού

Μαλακτικό ρούχων (άρωμα καλοκαιριού)

Οδηγίες Χρήσης:

Για πλύσιμο στο πλυντήριο: Ρίξτε 1 ή 2 καπάκια (για έξτρα απαλότητα) στην θήκη για το μαλακτικό του πλυντηρίου σας. Επιλέξτε το πρόγραμμα πλύσης σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή.

Για πλύσιμο στο χέρι: Προσθέστε στο τελευταίο ξέβγαλμα των ρούχων 1/2 καπάκι μαλακτικό σε 5Lt ζεστό νερό. (1 καπάκι = 30ml)

ΠΡΟΣΟΧΗ! Ποτέ μην χρησιμοποιήτε το μαλακτικό αδιάλυτο κατευθείαν στα ρούχα.

Πλήρης Λίστα Συστατικών:

Η παρακάτω λίστα εμφανίζει τα συστατικά σε φθίνουσα σειρά, αυτά που έχουν τη μεγαλύτερη παρουσία εμφανίζονται πρώτα.

Aqua, Dipalmitoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate, PPG-2 Methyl Ether, Dipropylene glycol, Parfum, Sorbic Acid, Magnesium Chloride

Αυτά είναι τα συστατικά του sonett μαλακτικού το οποίο σαφώς είναι ανώτερο πιστεύω απο το ecover

MALAKTIKO ROYXWN
για όλα τα χρωματιστά από 30° έως 60°C
g Όπως παλιά το «ξύδι στο τελευταίο
ξέβγαλμα», έτσι και το ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ ΡΟΥΧΩΝ
SONETT βοηθά να ξεβγαλθούν τα υπολείμματα
του απορρυπαντικού, να μαλακώσουν οι ίνες και
να ζωηρέψουν πάλι τα χρώματα.
Συστατικά: καθαρό κιτρικό οξύ σε ποιότητα τροφί-
μων, φυτική αλκοόλη (αιθανόλη), στροβιλισμένο
νερό.
Διατίθεται σε φιάλες 1 L, 10 L, 25 L

ZIMAROULIS
28-09-10, 12:40
http://www.myplanet.com.gr/gr/products/view/10

Στο παραπάνω λινκ μπορείς να δεις αναλυτικά όλα τα συστατικά των προιόντων planet. Το υγρό πλυντηρίου ας πούμε περιέχει Sodium C12-14 laureth Sulfate άκρως χημική και επικίνδυνη ουσία. Έχει όλη την σειρά καθαριστικών τους οπότε αξίζει να το τσεκάρεις και να το αναλύσεις

giann
28-09-10, 14:11
Δες στην λίστα "ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ"

Δεν φεύγει με το "ξέπλυμα" ??.....

Έχω την εντύπωση οτι βάζοντάς το στη θήκη του μαλακτικού
μένει στο ρούχο γιατί δεν ξανα-ξεπλένεται....
(υποτίθεται οτι απο τη θήκη του μαλακτικού
περνάει το "τελευταίο" νερό)

Θα το δοκιμάσω πάντως....
Δεν χάνουμε τίποτα! :wink:

Κανω ενα τρικ, χιχι, κανω επιπλεον ξεβγαλμα, και τοτε ειναι που βαζω την ρολετα με το ξυδι και το αιθεριο ελαιο, διαφορετικα δεν θα ειχε νοημα να τα βαλω ολα μαζι στον καδο απο την αρχη με το απορρυπαντικο. Οταν χρησιμοποιω τα soupnuts βγαζω το σακουλι και βαζω τη ρολετα. Αλλα και οτι αλλο απορρυπαντικο βαλω, επιβαλλεται ενα εχτρα ξεβγαλμα νομιζω...:wink:

Rosie
28-09-10, 14:51
Soevan εξαιρετική δουλειά μπράβο σου
Επειδή το πλυντήριο πιάτων μου έχει χαλάσει χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό οικολογικά υγρά πιάτων
Έχω δοκιμάσει τα:

Ecover. 5€ το 1 λίτρο. Πολύ ευχαριστημένη έμεινα διαρκεί πάρα πολύ
Biovie. 5€ τα 500ml. Πολύ ακριβό δεν κρατάει καθόλου. Είναι πάρα πολύ νερουλό
Τώρα θα δοκιμάσω sonett και θα σας πω

Τελικά ποιο είναι το πιο καλό;

Χρησιμοποιώ της Ecover αυτό τον καιρό και δεν μου πολυαρέσει.
Της Sonett το έπαιρνα πιο παλιά και απ' ό,τι θυμάμαι ήτανε καλύτερο, αλλά πες μας κι εσύ τη γνώμη σου.
Γενικά τα Sonnet τα βρίσκω καλύτερα από τα Ecover.

ZIMAROULIS
28-09-10, 15:18
Τελικά ποιο είναι το πιο καλό;

Χρησιμοποιώ της Ecover αυτό τον καιρό και δεν μου πολυαρέσει.
Της Sonett το έπαιρνα πιο παλιά και απ' ό,τι θυμάμαι ήτανε καλύτερο, αλλά πες μας κι εσύ τη γνώμη σου.
Γενικά τα Sonnet τα βρίσκω καλύτερα από τα Ecover.

Το sonnet θεωρώ ότι ειναι καλύτερο από της ecover
Θα συμφωνήσω τα προιόντα sonett είναι καλύτερα και πιο αγνά από αυτά της ecover.

soevan07
28-09-10, 15:47
Δεν έχουν καμια σχέση πιστεύω. Δες τα συστατικά της σκόνης πλυντηρίου sonett..................................................................

Το υγρό πλυντηρίου ας πούμε περιέχει Sodium C12-14 laureth Sulfate άκρως χημική και επικίνδυνη ουσία.

Με απάλλαξες απο ένα "ψάξιμο" που ήθελα να κάνω απο καιρό για τα PLANET και τα SONETT
....και που δεν το αποφάσιζα!!.....:roll:

ΤHANK YOU!!!

soevan07
28-09-10, 15:49
Κανω ενα τρικ, χιχι, κανω επιπλεον ξεβγαλμα, και τοτε ειναι που βαζω την ρολετα με το ξυδι και το αιθεριο ελαιο, διαφορετικα δεν θα ειχε νοημα να τα βαλω ολα μαζι στον καδο απο την αρχη με το απορρυπαντικο. Οταν χρησιμοποιω τα soupnuts βγαζω το σακουλι και βαζω τη ρολετα. Αλλα και οτι αλλο απορρυπαντικο βαλω, επιβαλλεται ενα εχτρα ξεβγαλμα νομιζω...:wink:

Kαλά.....πως το κάνεις αυτό ???
H πόρτα του πλυντηρίου δεν είναι κλειδωμένη όσην ώρα είναι σε λειτουργία??...

soevan07
28-09-10, 15:53
Το sonnet θεωρώ ότι ειναι καλύτερο από της ecover
Θα συμφωνήσω τα προιόντα sonett είναι καλύτερα και πιο αγνά από αυτά της ecover.

Kαι δεν έχουν και διαφορά στην τιμή εαν θυμάμαι καλά....

Μπαμπουράκι
28-09-10, 17:30

(καλή ώρα σε αυτό)

αχ και να το ήξερα πριν !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
μου έχουν βγει τα μάτια..
κάνω και μέρες να μπω και την πατάω...

Rosie
28-09-10, 17:51

Αν διαβάσεις προσεκτικά για τα soap nuts θα δεις ότι δεν χρειάζονται καν ένα ξέβγαλμα μια και δεν αφήνουνε κατάλοιπα στα ρούχα.
Το να κάνεις και δεύτερο ξέβγαλμα μόνο και μόνο για να μυρίσουνε ωραία τα ρούχα είναι αντι-οικολογικό κατά τη γνώμη μου.

giann
28-09-10, 18:19
τα soupnuts δεν χρειαζονται αλλα τα υπολοιπα? επειτα ενα επιπλεον ξεβγαλμα που διαρκει ελαχιστο χρονο και δεν καταναλωνει ενεργεια εφοσον δεν ζεσταινει το νερο δεν βλαπτει τοσο πολυ, πιστευω. Αλλωστε εγω το κανω επειδη βαζω πλυντηριο τη νυχτα,λογω νυχτερινου ρευματος, και το πρωι για να φρεσκαριστουν τα ρουχα απο την κλεισουρα, ανοιγω το πλυντηριο, βαζω μεσα το ξυδακι και το προγραμματιζω να κανει μονο επιπλεον ξεβγαλμα, σε 10 λεπτα εχει ξεγβαλει και εχει στιψει.

Rosie
28-09-10, 19:10
τα soupnuts δεν χρειαζονται αλλα τα υπολοιπα? επειτα ενα επιπλεον ξεβγαλμα που διαρκει ελαχιστο χρονο και δεν καταναλωνει ενεργεια εφοσον δεν ζεσταινει το νερο δεν βλαπτει τοσο πολυ, πιστευω. Αλλωστε εγω το κανω επειδη βαζω πλυντηριο τη νυχτα,λογω νυχτερινου ρευματος, και το πρωι για να φρεσκαριστουν τα ρουχα απο την κλεισουρα, ανοιγω το πλυντηριο, βαζω μεσα το ξυδακι και το προγραμματιζω να κανει μονο επιπλεον ξεβγαλμα, σε 10 λεπτα εχει ξεγβαλει και εχει στιψει.

Θεώρησα ότι κι εσύ χρησιμοποιείς soap nuts, sorry!

Πάντως μπορεί να μην καταναλώνει πολλή ενέργεια το ξέβγαλμα αλλά καταναλώνει μεγάλες ποσότητες νερού, γι' αυτό και είπα ότι είναι αντι-οικολογικό.
Φυσικά εξαρτάται και από το πλυντήριο. Το δικό μου είναι σχετικά καινούργιο και χρειάζεται 27 λεπτά για να τρέξει το πρόγραμμα του ξεβγάλματος (το βάζω κάθε βράδυ για να ξεβγάλω τις υφασμάτινες πάνες πριν τις βάλω στην κανονική πλύση).

XΡΙΣΤΙΝΑ
29-09-10, 05:20
σιγουρα τα αιθερια ελαια στο πλυντηριο ειναι καλυτερα απο τα σκληρα χημικα των απορρυπαντικων του εμποριου για το δερμα μας..ειναι εξισου βλαβερα ομως για το οικοσυστημα..αυπνιες...ουφ

soevan07
29-09-10, 09:09

Έτσι εξηγείται....

...λέω κι εγώ.....................................

soevan07
29-09-10, 15:59
Θα ήθελα πολύ να μάθω
οι ομοιοπαθητικοί γιατροί τι λένε για την παρακεταμόλη
(κύρια χημική ουσία που περιέχει το παυσίπονο DEPON).

Υποφέρω συχνά απο πονοκεφάλους
κι έχω σκοπό να πάω κάποια στιγμή σε κάποιον ομοιοπαθητικό να μου βρει κάποια θεραπεία.

Στο μεταξύ βρίσκω "γιατρειά" στα depon-άκια μου!! :roll:
(1 φορά την εβδομάδα -στάνταρ!!)

Οι εναλλακτικές-φυσικές λύσεις δεν έχουν άμεσα αποτελέσματα σε εμένα....

Rosie
εσύ που έχεις ομοιοπαθητικό γιατρό
τι λέει γενικώς για τα DEPON ??

Λέτε να "μεταλλαχθώ" σιγά-σιγά??....

Θυμάμαι που όταν ήμουν έγκυος
ο γυναικολόγος μου
μου έλεγε οτι ήταν απο τα μοναδικά φάρμακα που μπορούσα να έπαιρνα άνετα!.....

Rosie
29-09-10, 16:13
Δοκίμασε αυτό, είναι ομοιοπαθητικό φάρμακο: http://www.sinusbuster.com/headache-buster.html#page=page-1

Γενικά δεν είναι καλά να παίρνει κάποιος παυσίπονα, αλλά κι εγώ τα παίρνω πού και που.

Ομοιοπαθητική για τις ημικρανίες μου δεν έκανα, πολλά χρήματα απαιτούνται για αμφίβολα αποτελέσματα κατά τη γνώμη μου.
Πρέπει να βρεις τι τις προκαλεί, σε μένα πχ τις προκαλούσανε σε μεγάλο βαθμό τα αντισυλληπτικά χάπια και η ασπαρτάμη (δεν βάζω στο στόμα μου τσίχλα πια!).
Αν είναι από άγχος (όπως είναι εμένα τώρα) δοκίμασε το Rescue Remedy (http://www.rescueremedy.com/). Θα το βρεις στα περισσότερα φαρμακεία, μου το σύστησε η γυναικολόγος μου στην πρώτη εγκυμοσύνη.

Eγώ πάντως έκανα ένα σωρό εναλλακτικές θεραπείες χωρίς αποτέλεσμα, πχ κινέζικη ιατρική, βελονισμό, βιοσυντονισμό και πολλές άλλες.

soevan07
29-09-10, 16:31
Δοκίμασε αυτό, είναι ομοιοπαθητικό φάρμακο: http://www.sinusbuster.com/headache-buster.html#page=page-1

Γενικά δεν είναι καλά να παίρνει κάποιος παυσίπονα, αλλά κι εγώ τα παίρνω πού και που.

Ομοιοπαθητική για τις ημικρανίες μου δεν έκανα, πολλά χρήματα απαιτούνται για αμφίβολα αποτελέσματα κατά τη γνώμη μου.
Πρέπει να βρεις τι τις προκαλεί, σε μένα πχ τις προκαλούσανε σε μεγάλο βαθμό τα αντισυλληπτικά χάπια και η ασπαρτάμη (δεν βάζω στο στόμα μου τσίχλα πια!).
Αν είναι από άγχος (όπως είναι εμένα τώρα) δοκίμασε το Rescue Remedy (http://www.rescueremedy.com/). Θα το βρεις στα περισσότερα φαρμακεία, μου το σύστησε η γυναικολόγος μου στην πρώτη εγκυμοσύνη.

Eγώ πάντως έκανα ένα σωρό εναλλακτικές θεραπείες χωρίς αποτέλεσμα, πχ κινέζικη ιατρική, βελονισμό, βιοσυντονισμό και πολλές άλλες.

Έχω καταλάβει οτι οι πονοκέφαλοί μου
προέρχονται απο κούραση στα μάτια.
(συνήθως είναι πρησμένα τα μάτια μου όταν έχω πονοκέφαλο)

Δηλαδή το παθαίνω όταν δεν έχω κοιμηθεί καλά,
όπως επίσης και στις εναλλαγές του ωραρίου του ύπνου μου
πχ. συνήθως τις Δευτέρες έχω πονοκέφαλο :roll:
(που μου βγαίνει και τότε η κούραση του Σαβ/κου
απο τις δουλειές του σπιτιού).

Προσπαθώ πολλές φορές
να κάνω μασάζ στα μάτια μου
με μικρά χτυπήματα-τσιμπήματα
και βλέπω οτι αυτό με τονώνει!.....
(μου τονώνει την κυκλοφορία του αίματος)

Σε ευχαριστώ πάντως!!
Σίγουρα θα είναι καλύτερο απο το DEPON που είναι χημικό.
Αρκεί να είναι αποτελεσματικό!! :roll:

Θα σου πω...

female
29-09-10, 16:31
Κορίτσια κανένα αφρόλουτρο-σαμπουάν εκτός το weleda για το μωρό? Τα weleda δεν κάνουν αφρό ρε γμτ και είναι δύσκολο να τον κάνω μπάνιο.

novpal
29-09-10, 16:42
Κορίτσια, θυμάται καμία σε ποια σελίδα είναι η ανανεωμένη λίστα? Ευχαριστώωωω!

Rosie
29-09-10, 17:02
Σε ευχαριστώ πάντως!!
Σίγουρα θα είναι καλύτερο απο το DEPON που είναι χημικό.
Αρκεί να είναι αποτελεσματικό!! :roll:

Θα σου πω...

Τελευταία παρήγγειλα 2 Headache Busters. Αν θες μπορώ να σου δώσω το ένα να το δοκιμάσεις. Πάνε πάρα πολύ καιρό.
Υπάρχει και στην Ευρώπη αλλά από Αμερική είναι πολύ πιο φθηνό, τα μεταφορικά που μου χρέωσαν ήτανε μόνο €3.53!
Στείλε μου πμ αν ενδιαφέρεσαι.

Και πάρε και αυτό, βοηθάει πολύ http://www.badgerbalm.com/pc-436-2-headache-soother.aspx (http://www.badgerbalm.com/pc-436-2-headache-soother.aspx]Badger Headache Soother)

lilly12
29-09-10, 17:25
καλησπερα! θελω να αναφερθω στο θεμα των soap nuts. Ψαξιμο στο ψαξιμο- δεν κανω και τιποτα αλλο τον τελευταιο καιρο !! - ανακαλυψα τα απορρυπαντικα KLAR. Tα εχει δοκιμασει καμια σας;To απορρυπαντικο ειναι σε υγρο και σκονη και ειναι φτιαγμενο απο τα soap nuts.

Τα βρηκα και σε ελληνικη ιστοσελιδα αλλα και σε ξενη με μεγαλη διαφορα στην τιμη.Η ελληνικη ειναι η www.gabi.gr (?14,30)ενω η ξενη ειναι http://www.purenature24.com/shop/a2039/klar-soapnut-liquid-detergent.html (?8,37)

Eπισης βρηκα και αυτο: http://www.wellness-shop.com/almawin.html

Τα almawin εxoυν πιστοποιηση ECOGARANTIE. Εδω ειναι το site: http://www.almawin.de/index.php?article_id=16&clang=1

Οσο για τα αιθερια ελαια νομιζω οτι το bioaroma τα εχει πιο φθηνα απο το βρετανικο site

επισης αναφορικα με το βορακα ειδα οτι το αγοραζετε απο τον Καλογεροπουλο στον Πειραια. Ειναι το ιδιο ασφαλης οσο και απο ενα φαρμακειο; Και επισης για σφουγγαρισμα σε ξυλο κανει ο βορακας με ξυδι και σοδα η θα μου χαλασει το πατωμα;

Σορρυ για τις αποριες αλλα τωρα τελευταια καταπιαστηκα με τα βιολογικα και θα εκτιμουσα καθε βοηθεια!

Maggie
29-09-10, 17:43
soevan, λίγη yoga θα βοηθήσει. Ίσως δεν έχεις χρόνο να πηγαίνεις συστηματικά (αυτό θα ήταν το καλυτερο), αλλά αν πας λίγες φορές θα δεις ότι τις τεχνικές χαλάρωσεις και τις αναπνοές θα μπορείς να τις εφαρμόσεις μόνη σου στο σπίτι. Αρκεί να κάνεις λίγα μαθήματα σε κάποια καλή σχολή και οχι σε γυμναστήριο, γιατί σε όσα γυμναστήρια έχω πάει δεν κάνουν αναπνοές

Peekaboo
29-09-10, 17:47
Κορίτσια κανένα αφρόλουτρο-σαμπουάν εκτός το weleda για το μωρό? Τα weleda δεν κάνουν αφρό ρε γμτ και είναι δύσκολο να τον κάνω μπάνιο.
Αφρό κάνουν τα earth friendly baby (http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm#earthfriendlybabyshampoo), η σειρά της Bubchen (http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1100202&itmid=5392) (την συμπαθώ πολύ αυτή τη σειρά και δυστυχώς την έχω βρει μόνο στα Λητώ) και προσφάτως απέκτησα το Buriti Baby Shampoo (http://www.thebodyshop.co.uk/_en/_gb/catalog/product.aspx?ParentCatCode=C_BathBody&CatCode=C_BathBody_Buriti_Baby&prdcode=53368m) από το Body shop το οποίο επίσης κάνει ωραίο αφρό και μυρίζει υπέροχα.

Peekaboo
29-09-10, 17:51
Κορίτσια, θυμάται καμία σε ποια σελίδα είναι η ανανεωμένη λίστα? Ευχαριστώωωω!
Voila: σελ. 63 (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1699907&highlight=%EB%DF%F3%F4%E1#post1699907) :cool:

Peekaboo
29-09-10, 17:54
καλησπερα! θελω να αναφερθω στο θεμα των soap nuts. Ψαξιμο στο ψαξιμο- δεν κανω και τιποτα αλλο τον τελευταιο καιρο !! - ανακαλυψα τα απορρυπαντικα KLAR. Tα εχει δοκιμασει καμια σας;To απορρυπαντικο ειναι σε υγρο και σκονη και ειναι φτιαγμενο απο τα soap nuts.

Το είχα πάρει παλιότερα, πριν μάθω για τους καρυδοκαρπούς. Μου είχε φανεί μια χαρά αλλά νομίζω ότι είναι πιο οικονομικό να χρησιμοποιείς τους καρπούς, γι' αυτό δεν το ξαναπήρα.

Peekaboo
29-09-10, 17:57
soevan, λίγη yoga θα βοηθήσει. Ίσως δεν έχεις χρόνο να πηγαίνεις συστηματικά (αυτό θα ήταν το καλυτερο), αλλά αν πας λίγες φορές θα δεις ότι τις τεχνικές χαλάρωσεις και τις αναπνοές θα μπορείς να τις εφαρμόσεις μόνη σου στο σπίτι. Αρκεί να κάνεις λίγα μαθήματα σε κάποια καλή σχολή και οχι σε γυμναστήριο, γιατί σε όσα γυμναστήρια έχω πάει δεν κάνουν αναπνοές
Συμφωνώ με τη maggie. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από yoga studio και αργότερα όταν εξοικιωθείς λίγο με την τεχνική μπορείς να αγοράσεις dvd και να κάνεις μόνη σου στο σπίτι. Προσωπικά έκανα και prenatal yoga μέχρι 6 μηνών έγκυος και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

lilly12
29-09-10, 18:00
να ρωτησω και κατι αλλο: εφοφον τα soap nuts παραμενουν στον καδο καθ'ολη τη διαρκεια της πλησης πως ξεβγαζονται σωστα τα ρουχα; μηπως να βαζω στο τελος αλλο ενα ξεβγαλμα αφου βγαλω το σακουλακι και τοτε να βαζω και το ξυδι με το αιθεριο ελαιο;

baila
29-09-10, 18:10
κοριτσια ποια αιθερια εχετε βρει για τη μουγαδα εκτος απο αυτα που εχει το εκοφαμιλι φθηνα και με ωραιο αρομα;
τι αναλογια βαζετε ξυδι και αιθ ελαια;

lilly12
29-09-10, 18:35
κοριτσια ποια αιθερια εχετε βρει για τη μουγαδα εκτος απο αυτα που εχει το εκοφαμιλι φθηνα και με ωραιο αρομα;
τι αναλογια βαζετε ξυδι και αιθ ελαια;

Δες εδω http://www.babykind.co.uk/nappyessentials.htm#ttoil
(αιθέριο έλαιο TEA TREE OIL και ΛΕΒΑΝΤΑ για απολύμανση)

Εχει και στο www.bioaroma.gr

Aπο οσα διαβασα η αναλογια ειναι ενα καπακι ξυδι(οσο θα εβαζες απο το συμβατικο μαλακτικο δηλαδη) και σταζεις και λιγες σταγονες αιθεριο ελαιο.

Αυτο που λες το ετοιμο του ecofamily δεν ειναι αιθεριο ελαιο. Το βαζεις μονο του στη θηκη του μαλακτικου

soevan07
29-09-10, 22:57
Τελευταία παρήγγειλα 2 Headache Busters. Αν θες μπορώ να σου δώσω το ένα να το δοκιμάσεις. Πάνε πάρα πολύ καιρό.
Υπάρχει και στην Ευρώπη αλλά από Αμερική είναι πολύ πιο φθηνό, τα μεταφορικά που μου χρέωσαν ήτανε μόνο ?3.53!
Στείλε μου πμ αν ενδιαφέρεσαι.

Και πάρε και αυτό, βοηθάει πολύ http://www.badgerbalm.com/pc-436-2-headache-soother.aspx (http://www.badgerbalm.com/pc-436-2-headache-soother.aspx]Badger Headache Soother)

Aχου, δηλαδή δεν θα μπορέσω να το βρω σε κάποιο ελληνικό φαρκακείο με ομοιοπαθητικά?
(έτσι νόμιζα και χάρηκα......)

Σ ευχαριστώ, που θες να μου δώσεις το δικό σου
αλλά θα ήθελα να καταλήξω σε κάποιο που να μπορώ να το βρίσκω άμεσα....
θα κοιτάξω στα δικά μας φαρμακεία (με ομοιοπαθητικά)
και μετά θα σου πω!

Θα δοκιμάσω και το rescue remedy
γιατί πολλέέέέές φορές είναι και απο το άγχος μου!!

Σ ευχαριστώ και πάλι! ;)

soevan07
29-09-10, 23:01

Συμφωνώ με τη maggie. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από yoga studio και αργότερα όταν εξοικιωθείς λίγο με την τεχνική μπορείς να αγοράσεις dvd και να κάνεις μόνη σου στο σπίτι. Προσωπικά έκανα και prenatal yoga μέχρι 6 μηνών έγκυος και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

To έχω ακούσει για την γιόγκα οτι βοηθάει
και το έχω και αυτό στα υπόψη μου κάποια στιγμή να το ξεκινήσω! :-P

soevan07
29-09-10, 23:08

Κάποια στιγμή είχα διαβάσει ένα άρθρο για τον πόνο γενικά
στο οποίο έλεγε οτι

όταν ένας άνθρωπος πονάει και υποφέρει
τότε παράγεται μία ουσία (αντίθετη απο την αδρεναλίνη)
η οποία δεν είναι και ό,τι καλύτερο για τον ανθρώπινο οργανισμό!:???:

ZIMAROULIS
30-09-10, 09:05
Aχου, δηλαδή δεν θα μπορέσω να το βρω σε κάποιο ελληνικό φαρκακείο με ομοιοπαθητικά?
(έτσι νόμιζα και χάρηκα......)

Σ ευχαριστώ, που θες να μου δώσεις το δικό σου
αλλά θα ήθελα να καταλήξω σε κάποιο που να μπορώ να το βρίσκω άμεσα....
θα κοιτάξω στα δικά μας φαρμακεία (με ομοιοπαθητικά)
και μετά θα σου πω!

Θα δοκιμάσω και το rescue remedy
γιατί πολλέέέέές φορές είναι και απο το άγχος μου!!

Σ ευχαριστώ και πάλι! ;)

Καλημέρα
Εγώ χρησιμοποιούσα στο γιο μου μια κρέμα του bach όταν είχα κάνει δερματίτιδα. Το προιόν που ειχα πάρει εγώ είχε paraben μέσα. Απλά στο αναφέρω για τα το τσεκάρεις

Rosie
30-09-10, 10:09
Καλημέρα
Εγώ χρησιμοποιούσα στο γιο μου μια κρέμα του bach όταν είχα κάνει δερματίτιδα. Το προιόν που ειχα πάρει εγώ είχε paraben μέσα. Απλά στο αναφέρω για τα το τσεκάρεις

Όχι, αυτό είναι βάμμα λουλουδιών.

Αλλά ούτε και η κρέμα Rescue Cream έχει parabens, την έχω στο σπίτι.
Εσύ ποια χρησιμοποιούσες;

Edit: Με προβλημάτισες γι' αυτό ξανακοίταξα τα συστατικά της, είναι αυτά:
Ingredients: Aqua, Glyceryl Stearate + PEG-100 Stearate, Prunus Armeniaca, Kernel Oil, Theobroma Cacao Butter, Glycerin, Cetearyl Alcohol + PEG-20 Stearate, Cetearyl Alcohol, Cetyl Palmitate, Caprylyl Glycol, Phenoxyehthanol, Glyceryl Caprylate, Benzyl Alcohol, Helianthemum Nummularium, Clematis Vitalba, Impatiens Glandulifera, Prunus Cerasifera, Ornithogalum Umbellatum, Malus Pumila.

Δεν είναι και τα πιο αγνά αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι καλύτερο που να περιέχει τα 5 αυτά ανθοϊάσματα που τα θεωρώ πολύ αποτελεσματικά.
Μήπως την έκαναν reformulate?

soevan07
30-09-10, 10:13
Αφρό κάνουν τα earth friendly baby (http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm#earthfriendlybabyshampoo), η σειρά της Bubchen (http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1100202&itmid=5392) (την συμπαθώ πολύ αυτή τη σειρά και δυστυχώς την έχω βρει μόνο στα Λητώ) και προσφάτως απέκτησα το Buriti Baby Shampoo (http://www.thebodyshop.co.uk/_en/_gb/catalog/product.aspx?ParentCatCode=C_BathBody&CatCode=C_BathBody_Buriti_Baby&prdcode=53368m) από το Body shop το οποίο επίσης κάνει ωραίο αφρό και μυρίζει υπέροχα.

Peecaboo έχεις τσεκάρει τα συστατικά του Bubchen (http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1100202&itmid=5392) ?
Βλέπω οτι έχει καλή τιμή!
Πόσα ml είναι??

ZIMAROULIS
30-09-10, 10:36
Όχι, αυτό είναι βάμμα λουλουδιών.

Αλλά ούτε και η κρέμα Rescue Cream έχει parabens, την έχω στο σπίτι.
Εσύ ποια χρησιμοποιούσες;

Edit: Με προβλημάτισες γι' αυτό ξανακοίταξα τα συστατικά της, είναι αυτά:
Ingredients: Aqua, Glyceryl Stearate + PEG-100 Stearate, Prunus Armeniaca, Kernel Oil, Theobroma Cacao Butter, Glycerin, Cetearyl Alcohol + PEG-20 Stearate, Cetearyl Alcohol, Cetyl Palmitate, Caprylyl Glycol, Phenoxyehthanol, Glyceryl Caprylate, Benzyl Alcohol, Helianthemum Nummularium, Clematis Vitalba, Impatiens Glandulifera, Prunus Cerasifera, Ornithogalum Umbellatum, Malus Pumila.

Δεν είναι και τα πιο αγνά αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι καλύτερο που να περιέχει τα 5 αυτά ανθοϊάσματα που τα θεωρώ πολύ αποτελεσματικά.
Μήπως την έκαναν reformulate?

Ήταν η rescue cream του bach
Ανέφερε τα paraben πάνω στο κουτί εξωτερικά
Δυστυχώς την πέταξα αλλά το θυμάμαι πολύ καλά. Βέβαια έχουν περάσει και δύο χρόνια περίπου οποτε μήπως την άλλαξαν όντως?
Είχα προβληματιστεί και εγώ γιατί έκανε πολύ καλή δουλειά
Έχεις πμ

Peekaboo
30-09-10, 12:35
Peecaboo έχεις τσεκάρει τα συστατικά του Bubchen (http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1100202&itmid=5392) ?
Βλέπω οτι έχει καλή τιμή!
Πόσα ml είναι??
Για να είμαι ειλικρινής όχι :oops: Είχα στηριχτεί στο ότι έχει πιστοποίηση της oko-test ως sehr gut (πολύ καλό) - την ίδια πιστοποίηση που έχει και η weleda. Τώρα που χτύπησα τα συστατικά στο cosmeticdatabase είδα ότι κατά μέσο όρο είναι 3-4. Όχι το καλύτερο δυνατό, αλλά όχι και πολύ κακό, ε;
Ingredients: Water, Disodium Laureth Sulfosuccinate, Laureth3, Polysorbate 20, Sodium C14-16 Olefin Sulfonate, PEG120 Methyl Glucose Dioleate, Sodium Chloride, Disodium PEG4 Cocamido MIPA-Sulfosuccinate, Cocamidopropyl Betaine, Chamomilla Recutita Extract, Tilia Cordata Extract, Propylene Glycol, Acrylates/Steareth20 Methacrylate Copolymer, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate, Perfume, Citric Acid

Το μπουκάλι είναι 200 ml και μου φάνηκε value for money, ιδίως αν σκεφτείς ότι κάνει 5 ευρώ στο Λητώ που γενικά είναι πανάκριβο. Επίσης χρησιμοποιώ το calendula oil (http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1100207&itmid=5384) που έχουν γιατί πάλι είναι πολύ φτηνότερο από της weleda (κάνει επίσης 5 ευρώ).

Ωστόσο, θα έλεγα να αποφύγετε την κρέμα για την αλλαγή πάνας (http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1100207&itmid=5389), γιατί ενώ κάνει καταπληκτική δουλειά στους ερεθισμούς και έχει πολύ ωραία υφή (δεν είναι σαν στόκος, είναι σχετικά λεπτόρευστη και απορροφάται γρήγορα) έχει δυστυχώς parabens. Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί και αυτή πήρε πιστοποίηση από την oko-test; Δεν θεωρούν επικίνδυνα τα parabens οι Γερμανοί; :(

soevan07
30-09-10, 13:38
Μπράβο βρε Peecaboo!
Πάντως είδα οτι έχει πολλά η bunchen (http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=51&la=1&itmConID=51)
(το κατάφερα το link!!! ;))
Έχεις δοκιμάσει και άλλα απο αυτή την σειρά?

Peekaboo
30-09-10, 14:38
Μπράβο βρε Peecaboo!
Πάντως είδα οτι έχει πολλά η bunchen (http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=51&la=1&itmConID=51)
(το κατάφερα το link!!! ;))
Έχεις δοκιμάσει και άλλα απο αυτή την σειρά?
Αυτά τα τρία που αναφέρω παραπάνω (σαμπουάν, calendula oil, κρέμα αλλαγής πάνας) και ένα αφρόλουτρο με dispenser για να πλένουμε τον ποπό μας, το οποίο δεν έχει στο site του λητώ αλλά το έχουν στο κατάστημα. Λέγεται baby wasch gel.

Γενικά είμαι ικανοποιημένη, εκτός δυστυχώς από τα parabens που είδα ότι έχει η κρέμα αλλαγής πάνας. Κάνουν και αρκετή σαπουνάδα που ξέρω ότι σου αρέσει ;)

soevan07
30-09-10, 15:14
Kατάλαβα peecaboo μου.....
....θέλει εκ νέου ανανέωση η λίστα μας!!....:mrgreen:

soevan07
30-09-10, 15:30
Mε βάση τα παρακάτω μηνύματα
ανανεώνω πάλι τη λίστα μας!

Τα βρηκα και σε ελληνικη ιστοσελιδα αλλα και σε ξενη με μεγαλη διαφορα στην τιμη.Η ελληνικη ειναι η www.gabi.gr (http://www.gabi.gr) (?14,30)ενω η ξενη ειναι http://www.purenature24.com/shop/a2039/klar-soapnut-liquid-detergent.html (?8,37)

Eπισης βρηκα και αυτο: http://www.wellness-shop.com/almawin.html

Τα almawin εxoυν πιστοποιηση ECOGARANTIE. Εδω ειναι το site: http://www.almawin.de/index.php?article_id=16&clang=1

Οσο για τα αιθερια ελαια νομιζω οτι το bioaroma τα εχει πιο φθηνα απο το βρετανικο site

επισης αναφορικα με το βορακα ειδα οτι το αγοραζετε απο τον Καλογεροπουλο στον Πειραια. Ειναι το ιδιο ασφαλης οσο και απο ενα φαρμακειο; Και επισης για σφουγγαρισμα σε ξυλο κανει ο βορακας με ξυδι και σοδα η θα μου χαλασει το πατωμα;

Σορρυ για τις αποριες αλλα τωρα τελευταια καταπιαστηκα με τα βιολογικα και θα εκτιμουσα καθε βοηθεια!

Για να είμαι ειλικρινής όχι :oops: Είχα στηριχτεί στο ότι έχει πιστοποίηση της oko-test ως sehr gut (πολύ καλό) - την ίδια πιστοποίηση που έχει και η weleda. Τώρα που χτύπησα τα συστατικά στο cosmeticdatabase είδα ότι κατά μέσο όρο είναι 3-4. Όχι το καλύτερο δυνατό, αλλά όχι και πολύ κακό, ε;
Ingredients: Water, Disodium Laureth Sulfosuccinate, Laureth3, Polysorbate 20, Sodium C14-16 Olefin Sulfonate, PEG120 Methyl Glucose Dioleate, Sodium Chloride, Disodium PEG4 Cocamido MIPA-Sulfosuccinate, Cocamidopropyl Betaine, Chamomilla Recutita Extract, Tilia Cordata Extract, Propylene Glycol, Acrylates/Steareth20 Methacrylate Copolymer, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate, Perfume, Citric Acid

Το μπουκάλι είναι 200 ml και μου φάνηκε value for money, ιδίως αν σκεφτείς ότι κάνει 5 ευρώ στο Λητώ που γενικά είναι πανάκριβο. Επίσης χρησιμοποιώ το calendula oil (http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1100207&itmid=5384) που έχουν γιατί πάλι είναι πολύ φτηνότερο από της weleda (κάνει επίσης 5 ευρώ).

Ωστόσο, θα έλεγα να αποφύγετε την κρέμα για την αλλαγή πάνας (http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1100207&itmid=5389), γιατί ενώ κάνει καταπληκτική δουλειά στους ερεθισμούς και έχει πολύ ωραία υφή (δεν είναι σαν στόκος, είναι σχετικά λεπτόρευστη και απορροφάται γρήγορα) έχει δυστυχώς parabens. Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί και αυτή πήρε πιστοποίηση από την oko-test; Δεν θεωρούν επικίνδυνα τα parabens οι Γερμανοί; :(

Αυτά τα τρία που αναφέρω παραπάνω (σαμπουάν, calendula oil, κρέμα αλλαγής πάνας) και ένα αφρόλουτρο με dispenser για να πλένουμε τον ποπό μας, το οποίο δεν έχει στο site του λητώ αλλά το έχουν στο κατάστημα. Λέγεται baby wasch gel.

Γενικά είμαι ικανοποιημένη, εκτός δυστυχώς από τα parabens που είδα ότι έχει η κρέμα αλλαγής πάνας. Κάνουν και αρκετή σαπουνάδα που ξέρω ότι σου αρέσει ;)

female
30-09-10, 15:50

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!!

soevan07
30-09-10, 15:57
ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ SITES ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ
ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ-ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ
*-www.littleacornstomightyoaks.co.uk/Products.php (http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/Products.php)
Klean Kanteen παγούρια-badger αντηλιακό
(φθηνά μεταφορικά)
*-www.ecohouse.gr (http://www.ecohouse.gr)
πανάκια καθαρισμού που καθαρίζουν χωρίς απορρυπαντικά
*-www.footshopping.com/main.cfm?MI=10&AktionID=2 (http://www.footshopping.com/main.cfm?MI=10&AktionID=2)
birkenstock παπούτσια
*-www.ebio.gr (http://www.ebio.gr)
καλλυντικά-τρόφιμα-καθαριστικά sonett
(δωρεάν μεταφορικά εντός Αττικής)
*-www.sunnyside.gr/mommy/skinca...sanitiser.html (http://www.sunnyside.gr/mommy/skinca...sanitiser.html)
καθαριστικά bio-d-καλλυντικά green baby-ρούχα
*-www.theremustbeabetterway.co.uk (http://www.theremustbeabetterway.co.uk)
διάφορα
(μεταφορά αναλόγως το βάρος, καθυστέρηση παράδοσης εις "soevan07" )
*-www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby (http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby)
για προιόντα Εarth mama angel baby
(μεταφορικά 4$ εως 1.360γρ. δέμα απο Αμερική)
*-www.naturisimo.com/index.cfm?nme=ema (http://www.naturisimo.com/index.cfm?nme=ema)
για προϊόντα Εarth Mama Angel Baby
*-www.katescaringgifts.com (http://www.katescaringgifts.com)
για προϊόντα Εarth Mama Angel Baby
*-www.sigg-aluminium.co.uk (http://www.sigg-aluminium.co.uk)
για παγούρια κλπ
*-www.bce-europe.com (http://www.bce-europe.com)
καλλυντικά και άλλα
(μεταφορικά 7.90Ε)
*-www.fairtrade.gr (http://www.fairtrade.gr)
τρόφιμα κλπ
*-www.lifeandlooks.co.uk (http://www.lifeandlooks.co.uk)
για φυσικό σίδηρο (συμπλήρωμα διατροφής)
*-www.babykind.co.uk (http://www.babykind.co.uk)
πολύ οικονομική λεβάντα και ΤeaΤree Οil
(φθηνά μεταφορικά)
*-www.feelunique.com (http://www.feelunique.com)
καλλυντικά neals yard remedies
*-www.nealsyardremedies.com (http://www.nealsyardremedies.com)
*-www.bathandunwind.com (http://www.bathandunwind.com)
*-www.naturalcollection.com (http://www.naturalcollection.com)
*-www.activebeauty.co.uk (http://www.activebeauty.co.uk)
*-www.quinessence.com (http://www.quinessence.com)
για ποιοτικά αιθέρια έλαια και λαδάκια
(δωρεάν μεταφορικά!)
*-www.polishedmama.com/products.htm (http://www.polishedmama.com/products.htm)
άοσμα μανό
*-www.rosmarino.gr (http://www.rosmarino.gr)
σαπούνια για όλη την οικογένεια
(με αντικαταβολή-φθηνά μεταφορικά-καθυστέρηρη παράδοσης λόγω ΕΛΤΑ)
*-www.biosophy.gr (http://www.biosophy.gr)
βιολογικά τρόφιμα-συμπληρώματα διατροφής
*-www.spiritofnature.co.uk (http://www.spiritofnature.co.uk)
πολυκατάστημα, αντισύλληψη
(μεταφορικά ανάλογα με την παραγγελία, καθυστερημένη παράδοση εις "zimaroulis")
*-www.theallnaturalface.com (http://www.theallnaturalface.com)
μακιγιάζ,πούδρες,σκιές,αποσμητικά από υγρό κρύσταλλο
(φθηνά μεταφορικά)
*-www.hannover-biologisch.de/in...a4c3569568cb9b (http://www.hannover-biologisch.de/in...a4c3569568cb9b)
Dr. Hauschka καλλυντικά μεταξύ άλλων
*-www.ecofamily.gr (http://www.ecofamily.gr)
για soapnuts και άλλα
(φθηνά μεταφορικά)
*-www.amazon.co.uk (http://www.amazon.co.uk)
πολυκατάστημα,nitty-gritty,earth mama angel baby
(μεταφορικά ανάλογα με την παραγγελία)
*-www.coastalclassiccreations.com (http://www.coastalclassiccreations.com)
για πολύ αγνό μακιγιάζ και βαφές μαλλιών -με hazard score 0
*-http://www.suvarna.co.uk/miessence-cosmetics.html (http://www.suvarna.co.uk/miessence-cosmetics.html)
για καλλυντικά-μακιγιάζ miessence
*-http://www.viva.org.uk/vivashop/productlist.php?category=15 (http://www.viva.org.uk/vivashop/productlist.php?category=15)
πολυκατάστημα, αντισύλληψη
(μέτρια μεταφορικά)
*-http://uncommonscents.com/URLrewrite.asp?404;http://www.uncommonscents.com:80/Badger-Balm-s/128.htm&Redirected=Y (http://uncommonscents.com/URLrewrite.asp?404;http://www.uncommonscents.com:80/Badger-Balm-s/128.htm&Redirected=Y)
για προίόντα badger
(ακριβά μεταφορικά)
*-http://cgi.ebay.com/Badger-Anti-Bug-Balm-2-oz-Tin-/190398208915?cmd=ViewItem&pt=Skin_Care_test&hash=item2c549e1b93 (http://cgi.ebay.com/Badger-Anti-Bug-Balm-2-oz-Tin-/190398208915?cmd=ViewItem&pt=Skin_Care_test&hash=item2c549e1b93)
για πρϊόντα badger
(μέτρια μεταφορικά)
*-www.mypure.co.uk (http://www.mypure.co.uk)
για αντισηπτικό bentley oganic toy
(φθηνά μεταφορικά)
*-www.ecobaby.gr (http://www.ecobaby.gr)
διάφορα
(αντικαταβολή-καθυστέρηση-κακή εξυπηρέτηση(αγενής πωλητής)
*-www.onlygreen.gr (http://www.onlygreen.gr)
παιδικά έπιπλα
*-www.wildrootbotanicals.com (http://www.wildrootbotanicals.com)
για βότανα κλπ
*-http://www.etsy.com/shop/RosyUndPosy (http://www.etsy.com/shop/RosyUndPosy)
υφασμάτινα σακουλάκια κλπ
*-http://www.etsy.com/shop/GoEco (http://www.etsy.com/shop/GoEco)
*-http://www.etsy.com/shop/BebelooshMini (http://www.etsy.com/shop/BebelooshMini)
*-http://products.mercola.com/ (http://products.mercola.com/)
για προϊόντα του Dr.Mercola
*-www.purenuffstuff.co.uk (http://www.purenuffstuff.co.uk)
για αφρόλουτρα-σαμπουάν "nuff-stuff"
(μέτρια μεταφορικά-ενημέρωση κόστους μεταφορικών με email)
*-www.bioaroma.gr (http://www.bioaroma.gr)
για βότανα και έλαια σε πολύ καλές τιμές
(φθηνά μεταφορικά)
*-www.theorganicbodycareshop.com (http://www.theorganicbodycareshop.com)
πολυκατάστημα με βιολογικά
(Dr. Hauschka και pure nuff stuff)
(μεταφορικά αναλόγως το βάρος με ανώτερο 9,99£)
*-www.bio-naturel.de (http://www.bio-naturel.de)
πολυκατάστημα με βιολογικά

BLOGS ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ...........
*-www.cosmeticdatabase.com (http://www.cosmeticdatabase.com)
για αξιολόγηση προϊόντων και συστατικών
*-www.tipslimited.co.uk (http://www.tipslimited.co.uk)
για αξιολόγηση παιδικών προϊόντων περιποίησης
*-http://safemama.com/sheets/SafeMama-Safe-SkinCare-CheatSheet.pdf (http://safemama.com/sheets/SafeMama-Safe-SkinCare-CheatSheet.pdf)
*-http://safemama.com/?s=parabens+free (http://safemama.com/?s=parabens+free)
*-www.aromacooking.blogspot.com (http://www.aromacooking.blogspot.com)
οδηγίες για την παρασκευή καλλυντικών, σαμπουάν, σαπουνιών και διάφορων άλλων με φυσικά υλικά και αιθέρια έλαια
*-www.beautyelixirs.blogspot.com (http://www.beautyelixirs.blogspot.com)
οδηγίες για την παρασκευή καλλυντικών, σαμπουάν, σαπουνιών και διάφορων άλλων με φυσικά υλικά και αιθέρια έλαια
*-http://noikokyrokoritso.blogspot.com (http://noikokyrokoritso.blogspot.com)
καθαρίζουμε χωρίς χημικά
*-www.ftiaxno.gr (http://www.ftiaxno.gr)
πως να φτιάξετε μόνοι σας απορρυπαντικά
*-www.chemical-cocktail.org (http://www.chemical-cocktail.org)
συμβουλές για τα χημικά
*-http://www.vieltha.com/el/products/soap (http://www.vieltha.com/el/products/soap)
για σαπούνια-καθαριστικά γενικής χρήσης
*-http://aromacooking.blogspot.com/2008/05/soapnuts.html (http://aromacooking.blogspot.com/2008/05/soapnuts.html)
*-http://www.skeftomai.gr/ygeia/forum/index.php?action=printpage;topic=487.0 (http://www.skeftomai.gr/ygeia/forum/index.php?action=printpage;topic=487.0)

ΕΚΠΤΩΤΙΚΑ ΚΟΥΠΟΝΙΑ
*-www.myvouchercodes.co.uk (http://www.myvouchercodes.co.uk)
εκπτωτικά κουπόνια για online καταστήματα
*-www.vouchercodes.co.uk (http://www.vouchercodes.co.uk)
*-www.vouchercodes.com (http://www.vouchercodes.com)
*-www.retailmenot.com/view/iherb.com (http://www.retailmenot.com/view/iherb.com)
*-http://www.whatson4littleones.co.uk/pages/newsletters/special_offers_nov07.asp#LETTER.BLOCK8 (http://www.whatson4littleones.co.uk/pages/newsletters/special_offers_nov07.asp#LETTER.BLOCK8)
εκπτωτικά κουπόνια για online καταστήματα (πχ babykind)
*-http://forums.moneysavingexpert.com/showthread.php?t=237548 (http://forums.moneysavingexpert.com/showthread.php?t=237548)

ΛΙΣΤΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ

ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ ΡΟΥΧΩΝ
- SOAP NUTS
http://www.ebuy-shops.gr/product_info.php?products_id=5964
http://www.mybabycenter.gr/index.php?target=products&product_id=29947
http://www.homefood.gr/news/home.asp?id=449
http://www.euexia.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=61&category_id=15&option=com_virtuemart&Itemid=61&vmcchk=1&Itemid=61
(σχόλια: βιολογικοί καρποί πλυσίματος 100% φυσικοί
με απολυμαντικές ιδιότητες,
σε χαμηλές θερμοκρασίες θέλουν πρώτα λίγο βράσιμο)
- ΥΓΡΟ ΡΟΥΧΩΝ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=149
http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/ss000001.pl?page=search&SS=sonett&PR=-1&TB=A&search.x=9&search.y=8
http://www.ethicalsuperstore.com/products/ecover/
http://www.ecokosmos.com/index.php/site/products/10
http://www.purenature24.com/shop/a2039/klar-soapnut-liquid-detergent.html
http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=51&la=1
http://www.gabi.gr/store/Product/ProductInfo.aspx?id=310&cid=34
(σχόλια: )
- ΣΚΟΝΗ ΡΟΥΧΩΝ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=150
http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/ss000001.pl?page=search&SS=sonett&PR=-1&TB=A&search.x=9&search.y=8
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29980
http://www.purenature24.com/shop/misearch.html?queryFromSuggest=true&query=Klar+Soapnut+Laundry+Powder+%28fragrance+-+free%29
http://www.gabi.gr/store/Product/ProductInfo.aspx?id=560&cid=34
- ΥΓΡΟ ΓΙΑ ΜΑΛΛΙΝΑ ΡΟΥΧΑ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=146
- ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ ΠΛΥΣΙΜΑΤΟΣ ΡΟΥΧΩΝ
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29783
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=136
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29784
http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1110231&itmid=12324
http://www.gabi.gr/store/Product/ProductInfo.aspx?id=313&cid=34
- ΜΑΛΑΚΤΙΚΑ
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29780
(σχόλια: μαλακτικές μπάλες με μαγνητική δράση
που τοποθετούνται στο κάδο του πλυντηρίου)
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29782
(σχόλια: μαλακτικές μπάλες απλές
που τοποθετούνται στο κάδο του πύντηρίου)
http://www.ecokosmos.com/index.php/site/Product/128
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=1003
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29786
ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΠΙΑΤΩΝ
- ΥΓΡΟ ΠΙΑΤΩΝ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=141
http://www.wellness-shop.com/skin_friendly_detergent.html
http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=51&la=1
http://www.gabi.gr/store/Product/ProductInfo.aspx?id=314&cid=34
- ΣΚΟΝΗ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=147
- ΑΛΑΤΙ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=135
- ΛΑΜΠΡΥΝΤΙΚΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=143
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29788
(σχόλια: η χρήση του λαμπρυντικού στο πλυντήριο πιάτων
θα μπορούσε να αντικαταταθεί με "λευκό ξύδι")

ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ
- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ-ΑΠΟΛΥΜΑΝΤΙΚΟ ΥΓΡΟ ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=145
- ΑΠΟΛΥΜΑΝΤΙΚΟ SPRAY (ΕΠΙΦΑΝΕΙΩΝ-ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ)
http://www.mypure.co.uk/bentley-organic-for-baby-b124/toy-sanitizer-p1004
(σχόλια: ιδανικό για επιφάνειες που έρχονται σε επαφή τα παιδιά)
- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ WC
http://www.ebio.gr/index.php?act=viewProd&productId=137
http://www.ethicalsuperstore.com/products/ecover/ecover-toilet-cleaner-ocean-waves-750ml/
http://www.ecokosmos.com/index.php/site/Product/134
(σχόλια: παπί για τη λεκάνη)

ΑΙΘΕΡΙΑ ΕΛΑΙΑ ΓΙΑ ΟΙΚΙΑΚΗ ΧΡΗΣΗ
- ΑΙΘΕΡΙΑ ΕΛΑΙΑ ΓΙΑ ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ
http://www.babykind.co.uk/nappyessentials.htm#ttoil
(σχόλια: αιθέριο έλαιο TEA TREE OIL για απολύμανση)
http://www.babykind.co.uk/nappyessentials.htm#ttoil
(σχόλια: αιθέριο έλαιο ΛΕΒΑΝΤΑΣ για απολύμανση)

ΤΑΠΕΡ-ΠΑΓΟΥΡΙΑ-ΜΠΙΜΠΕΡΟ
ΠΑΓΟΥΡΙΑ ΕΞΟΔΟΥ
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/kleankanteen.php
http://www.sigg-aluminium.co.uk/
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/safesippy.php
http://www.amazon.com/Safe-Sporter-Bottle-Ounce-Green/dp/B002JM4XGE
http://www.vupbaby.co.uk/category/catalog/drinking
http://www.vupbaby.co.uk/content/foogo-stainless-steel-sippy-cup-pink-blue
(σχόλια: είναι και θέρμος )
ΜΠΙΜΠΕΡΟ
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/coddletime.php
(σχόλια: γυάλινα μπιμπερό με προστατευτικό κάλυμα απο σιλικόνη
για αυθραστοποίηση)
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/shop/kid-basix/safe-starter.php
http://www.vupbaby.co.uk/content/thinkbaby-complete-stainless-steel-feeding-set
http://www.vupbaby.co.uk/category/catalog/drinking
http://www.mybabycenter.gr/index.php?target=categories&category_id=167
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΚΟΥΠΑ
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/coddletime.php
(σχόλια: το γυάλινο μπιμπερό ταιριάζει με τις παρακάτω θηλές και μετατρέπεται σε εκπαιδευτική κούπα)
http://www.philips.co.uk/c/avent-accessories/12m-plus-green-2-pack-scf147_82/prd/
http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090305&itmid=13406

http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/Klean%20Kanteen%20Sippy.php
(σχόλια: τα παγούρια Klean Kanteen με τα παρακάτω αξεσουάρ {αντάπτορας+θηλή}
μετατρέπονται σε εκπαιδευτική κούπα )
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/sippy%20accesories.php

http://www.vupbaby.co.uk/content/foogo-stainless-steel-sippy-cup-pink-blue
ΤΑΠΕΡ
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/lunchbots.php
(σχόλια: τάπερ απο stainless steel 18/8 )
http://www.vupbaby.co.uk/category/catalog/feeding/food-storage
http://www.vupbaby.co.uk/category/catalog/feeding/steel-containers
http://www.vupbaby.co.uk/category/catalog/feeding/food-go
http://www.vupbaby.co.uk/category/catalog/feeding/feeding-sets
http://www.amazon.com/Thinkbaby-Free-Feeding-Blue-Months/dp/B003KOFZ4Y/ref=sr_1_5?ie=UTF8&s=baby-products&qid=1283343815&sr=1-5
http://www.easylunchboxes.com/
http://www.preserveproducts.com/products/kitchen/preserve-food-storage-set-1.html
ΠΑΙΔΙΚΑ ΠΙΑΤΑ ΚΛΠ
http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/bambu.php
http://www.vupbaby.co.uk/category/catalog/feeding/baby-dishes-cutlery
http://www.amazon.com/Thinkbaby-Free-Feeding-Blue-Months/dp/B003KOFZ4Y/ref=sr_1_5?ie=UTF8&s=baby-products&qid=1283343815&sr=1-5

ΛΙΣΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ

ΠΑΙΔΙΚΑ ΣΑΜΠΟΥΑΝ-ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ
-EARTH MAMA BABY ANGEL (shampoo & baby wash)
-hazard score 0 -
http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby (http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby)
(σχόλια: σε μορφή αφρού, ωραίο άρωμα πορτοκαλιού,
όμως τσούζει στα μάτια)
-NATURE'S BABY ORGANICS (shampoo & baby wash)
-hazard score 2 -
http://www.iherb.com/Nature-s-Baby-Organics-Organics-Shampoo-Body-Wash-Vanilla-Tangerine-16-fl-oz-473-ml/21266?at=0
(σχόλια: ωραίο άρωμα )
-EARTH FRIENDLY BABY (Shampoo & Bodywash)
-hazard score 3 -
http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm (http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm)
-EARTH FRIENDLY KIDS (Shampoo & Bodywash)
-hazard score 3 -
http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm (http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm)
-EARTH FRIENDLY BABY BUBBLE BATH (Baby Bath)
-hazard score 3 -
-AUBREY ORGANICS (Baby & Kids Shampoo)
-hazard score 2 -
http://www.bce-europe.com/en/Mother-Child/Children-Haircare/Aubrey-Organics-Natural-Baby-Kids-Shampoo-no-cry-formula-Vegan-Certified-237-ml.html?lang=0&redirected=1
-NYEALS YARD REMEDIES (Shampoo & baby bath)
-hazard score ? -
http://www.feelunique.com/ (http://www.feelunique.com/)
http://www.nealsyardremedies.com/baby-bath-and-shampoo-100ml (http://www.nealsyardremedies.com/baby-bath-and-shampoo-100ml)
http://www.bathandunwind.com/brands/neals-yard/ (http://www.bathandunwind.com/brands/neals-yard/)
http://www.naturalcollection.com/search/neals-yard/ (http://www.naturalcollection.com/search/neals-yard/)
http://www.activebeauty.co.uk/brandPage.php?brand=4295 (http://www.activebeauty.co.uk/brandPage.php?brand=4295)
(σχόλια: ωραίο άρωμα, χωρίς πολύ αφρό)
-WELEDA CALENDULA (shampoo & body wash)
-hazard score ? -
http://www.bce-europe.com/en/Hair-Care/Shampoos/Weleda-Calendula-Wash-Lotion-Shampoo-Baby-Children-200-ml.html?listtype=search&searchmanufacturer=c20ad4d76fe97759aa27a0c99bff6710
(σχόλια δεν κάνει πολύ αφρό )
-BEAMING BABY ORGANIC (Shampoo & Baby bath)
-hazard score ? -
www.ecofamily.gr (http://www.ecofamily.gr)
(σχόλια: δεν κάνει πλούσιο αφρό)
-BEAMING BABY ORGANIC (Baby Bath)
-hazard score ? -
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30287
(σχόλια: δεν κάνει πλούσιο αφρό)
-AVALON ORGANICS BABY (Shampoo & Body Wash)
-hazard score 3 -
http://www.iherb.com/Avalon-Organics-Baby-Shampoo-Body-Wash-8-fl-oz-235-ml/17976?at=0
(σχόλια: πλούσιος αφρός, ενυδατική και θεραπευτίκή για ξηρές,ευαίσθητες και προβληματικές επιδερμίδες -ακόμα και με ατοπική δερματίτιδα)
-BUDCHEN (Shampoo & Body Wash)
-hazard score 3-4 -
http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1100202&itmid=5392
(σχόλια: πλούσιος αφρός)
-BURITY BABY SHAMPOO (Shampoo)
-hazard score 2-3-
http://www.thebodyshop.co.uk/_en/_gb/catalog/product.aspx?ParentCatCode=C_BathBody&CatCode=C_BathBody_Buriti_Baby&prdcode=53368m
(σχόλια: πλούσιος αφρός,ωραίο άρωμα)
-BUDCHEN BABY WASCH GEL (Wash gel)
-hazard score ? -
κατάστημα Λητώ (http://www.κατάστημα Λητώ)
(σχόλια: dispenser για την ευαίσθητη περιοχή)
-ΣΑΠΟΥΝΙΑ ΑΠΟ ROSMARINO (Μπάνιο-Μαλλιά)
-hazard score ? -
www.rosmarino.gr (http://www.rosmarino.gr)
(σχόλια: 100% αγνά σαπούνια σε μορφή πλάκας
όμως για πλούσιο αφρό θέλει σφουγγάρι)

ΣΑΜΠΟΥΑΝ-ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΑ ΓΙΑ ΕΝΗΛΙΚΕΣ
- NEALS YARD REMEDIES (shampoo)
-hazard score ? -
http://www.nealsyardremedies.com/baby-bath-and-shampoo-100ml (http://www.nealsyardremedies.com/baby-bath-and-shampoo-100ml)
http://www.bathandunwind.com/brands/neals-yard/ (http://www.bathandunwind.com/brands/neals-yard/)
http://www.naturalcollection.com/search/neals-yard/ (http://www.naturalcollection.com/search/neals-yard/)
http://www.activebeauty.co.uk/brandPage.php?brand=4295 (http://www.activebeauty.co.uk/brandPage.php?brand=4295)
-PURE NUFF-STUFF (Shampoo)
-hazard score 1 -
http://www.theorganicbodycareshop.com/product-details.asp?SID=52&PID=787&Brand=Pure_Nuff_Stuff&Product=Hair_Cleanser-Normal_Hair
http://www.purenuffstuff.co.uk/hair/hair-cleanser.htm
(σχόλια: χωρίς άρωμα)
- PURE NUFF-STUFF SQUEACLY CLEAN BATH (Bath Wash)
-hazard score 1 -
http://www.theorganicbodycareshop.com/product-details.asp?SID=52&PID=793&Brand=Pure_Nuff_Stuff&Product=Squeaky_Clean_Gel-Tea_Tree_and_Peppermint
http://www.purenuffstuff.co.uk/body/squeaky-clean-bath--shower-gel.htm
(σχόλια: ωραίο άρωμα)
- AUBREY ORGANICS (Shampoo)
-hazard score 2 -
http://www.bce-europe.com/en/Hair-Care/Shampoos/Aubrey-Organics-White-Camellia-Shampoo-dry/coarse/unruly-Hair-325-ml-Vegan.html?listtype=search&searchmanufacturer=006f52e9102a8d3be2fe5614f42ba989&lang=0&redirected=1
(σχολία: )
- BENTLEY ORGANIC (Shampoo)
-hazard score ? -
http://www.mypure.co.uk/bentley-organic-b123/natural-shampoo-with-lavender-aloe-vera-with-jojoba-p977
(σχόλια: πολύ καλό, ωραίο άρωμα, πλούσιος αφρός)
- SANTE (Shampoo)
-hazard score ? -
http://www.bce-europe.com/en/Hair-Care/Shampoos/Sante-Hair-Shampoo-Henna-Volume-200-ml.html
- ΣΑΠΟΥΝΙ
-hazard score ? -
http://www.bce-europe.com/en/Bath-Body/Body-Cleansers/Natural-Soaps/Tjota-Bath-Soap-Buttermilk-225g.html
(σχόλια: απαλό δεν ξηραίνει την επιδερμίδα)

ΚΡΕΜΕΣ ΣΥΓΚΑΜΑΤΟΣ
-BADGER ORGANIC BABY BALM
-hazard score 1 -
http://www.badgerbalm.com/pc-398-12-baby-balm.aspx (http://www.badgerbalm.com/pc-398-12-baby-balm.aspx)
-WELEDA CALENDULA BABY NAPPY CHANGE CREAM
-hazard score ? -
http://www.bce-europe.com/en/Mother-Child/Children-Skincare/Weleda-Calendula-Baby-Nappy-Change-Cream-75-ml.html?listtype=search&searchmanufacturer=c20ad4d76fe97759aa27a0c99bff6710
(σχόλια: προληπτικά για το σύγκαμα )
-ΚΗΡΑΛΟΙΦΗ ΧΑΜΟΜΗΛΙΟΥ ΑΠΟ ROSMARINO
-hazard score ? -
(σχόλια: προληπτικά για το σύγκαμα)
- ΒΑΛΣΑΜΕΛΑΙΟ (ΣΠΑΘΟΛΑΔΟ) ΑΠΟ ROSMARINO
-hazard score ? -
(σχόλια: όταν υπάρχει σύγκαμα)
- VITAL TOUCH NATALIA (Baby Bottom Butter)
- hazard score ? -
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29956 (http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29956)
(σχόλια: κρέμα σαν βούτυρο, με shea butter και χαμομήλι, για κοκκινίλες. Επειδή είναι πολύ ελαφρύ, δεν κάνει για σύγκαμα.)
- BABY BUM SALVE
- hazard score ? -
http://www.wildrootbotanicals.com/html/baby_bum_salve.html (http://www.wildrootbotanicals.com/html/baby_bum_salve.html)
(σχόλια:για ευαίσθητα δέρματα και έντονες κοκκινίλες.)
-BUDCHEN CALENDULA OIL
- hazard score ? -http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1100207&itmid=5384

ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΕΣ
-MIESSENCE TOOTHPASTE
-hazard score 0 -
http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/sh000001.pl?REFPAGE=http%3a%2f%2fwww%2etheremustbeabetterway%2eco%2euk%2fcgi%2dbin%2fss000001%2epl%3fpage%3dsearch%26SS%3dmiessence%26PR%3d%2d1%26TB%3dA%26search%2ex%3d5%26search%2ey%3d4&WD=toothpaste%20miessence&PN=Miessence_Organics_Anise_Toothpaste%2ehtml%23aMI048#aMI048
(σχόλια: ωραία γεύση)
- WELEDA CALENDULA CHILDRENS TOOTHPASTE
-hazard score 1 -
http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/sh000001.pl?REFPAGE=http%3a%2f%2fwww%2etheremustbeabetterway%2eco%2euk%2fcgi%2dbin%2fss000001%2epl%3fTB%3dA%26GB%3d%26SS%3dweleda%26PR%3d%2d1%26PG%3d%26REFPAGE%3dhttp%253a%252f%252fwww%252etheremustbe abetterway%252eco%252euk%252f%26PN%3d1&WD=weleda&PN=Weleda_Childrens_Tooth_Gel%2ehtml%23aWE063#aWE063
(σχόλια: παιδική οδοντόκρεμα)

ΚΡΕΜΕΣ ΠΡΟΣΩΠΟΥ-ΜΑΤΙΩΝ
- NEALS YARD REMEDIES (Facial Cream)
-hazard score ? -
- WELEDA ALMOND INTENSIVE CREAM (Facial Cream)
-hazard score 3 -
http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/sh000001.pl?REFPAGE=http%3a%2f%2fwww%2etheremustbeabetterway%2eco%2euk%2fcgi%2dbin%2fss000001%2epl%3fTB%3dA%26GB%3d%26SS%3dweleda%26PR%3d%2d1%26PG%3d%26REFPAGE%3dhttp%253a%252f%252fwww%252etheremustbe abetterway%252eco%252euk%252f%26PN%3d1&WD=intensive%20weleda&PN=Weleda_Almond_Intensive_Facial_Cream%2ehtml%23aWE058#aWE058
(σχολια: λίγο λιπαρή, ιδανική για ξηρές επιδερμίδες)
- WELEDA WILD ROSE INTENSIVE EYE (Eye Cream)
-hazard score 1 -
http://www.bce-europe.com/en/Face-Care/Eyes-Lips/Weleda-Wild-Rose-Intensive-Eye-Cream-10-ml.html?listtype=search&searchmanufacturer=c20ad4d76fe97759aa27a0c99bff6710
(σχόλια: πολύ καλή)
- DR HAUSCHKA
-hazard score ? -
http://www.theorganicbodycareshop.com/products.asp?SID=109&PTID=none&Brand=Dr_Hauschka&Product-Type=none

ΕΝΥΔΑΤΩΣΗ ΣΩΜΑΤΟΣ
- NYEALS YARD REMEDIES (Body)
-hazard score ? -
-BADGER ORGANIC BODY BUTTER (Moisturizer)
-hazard score 0 -
http://www.badgerbalm.com/pc-421-5-fresh-citrus-body-butter-17-oz.aspx (http://www.badgerbalm.com/pc-421-5-fresh-citrus-body-butter-17-oz.aspx)
- DR HAUSCHKA
-hazard score ? -
http://www.theorganicbodycareshop.com/products.asp?SID=109&PTID=none&Brand=Dr_Hauschka&Product-Type=none

STYLING ΜΑΛΛΙΩΝ
-LAVERA GEL (Hair Gel )
-hazard score ? -
http://www.theorganicbodycareshop.com/product-details.asp?SID=12&PID=2073&Brand=Lavera&Product=Hair-Styling_Gel
(σχόλια: gel μαλλιών)
-LAVERA SPRAY (Hair Spray )
-hazard score ? -
http://www.theorganicbodycareshop.com/product-details.asp?SID=12&PID=2074&Brand=Lavera&Product=Hair-Hairspray-Volume_and_Shine
(σχόλια: λακ μαλλιών)
-LAVERA MOUSSE (Hair Mousse )
-hazard score ? -
http://www.theorganicbodycareshop.com/product-details.asp?SID=12&PID=2075&Brand=Lavera&Product=Hair-Mousse-Volume__and_Styling
(σχόλια: αφρός μαλλιών )

ΜΑΚΙΓΙΑΖ
-MIESSENCE (Make up)
-hazard score 0-2 -
http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/ss000001.pl?page=search&SS=miessence&PR=-1&TB=A&search.x=10&search.y=5
http://www.suvarna.co.uk/miessence-makeup.html (http://www.suvarna.co.uk/miessence-makeup.html)
- POLISHED MAMA (Bερνίκια Νυχιών)
-hazard score ? -
http://www.polishedmama.com/products.htm (http://www.polishedmama.com/products.htm)
(σχόλια: άοσμο)

ΑΠΟΣΜΗΤΙΚΑ
- CRYSTAL DEODORANT
-hazard score ? -
https://theallnaturalface.com/gto/store/epp_listCategoriesAndProducts.asp?idCategory=70 (https://theallnaturalface.com/gto/store/epp_listCategoriesAndProducts.asp?idCategory=70)
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30145 (http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30145)
http://www.iherb.com/Crystal-Body-Deodorant (http://www.iherb.com/Crystal-Body-Deodorant)
http://www.pharmacyline.gr/product_info.php?products_id=501 (http://www.pharmacyline.gr/product_info.php?products_id=501)
http://www.macrovita.gr/ (http://www.macrovita.gr/) (το έχει στις εικόνες στο "αποσμητικά σώματος")
- ROLL ON DEODORANT
-hazard score 0 -
http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/ss000001.pl?page=search&SS=MIESSENCE+deodorant&PR=-1&TB=A&search.x=14&search.y=10

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΥΓΙΕΙΝΗ
- ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ
http://www.bce-europe.com/index.php?sid=154c0b65809c4af97c97789e4c672920&tpl=&_artperpage=50&cl=search&searchparam=natra%20care&cnid=c01

OΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ "ΣΥΝΤΑΓΕΣ" ΟΙΚΙΑΚΗΣ XΡΗΣΗΣ

- ΒΙΒΛΙΑ ΜΕ "ΣΥΝΤΑΓΕΣ" ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΩΝ
http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30033
- ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΑ ΠΛΥΣΙΜΑΤΟΣ ΡΟΥΧΩΝ
-Μαγειρική σόδα (διττανθρακική)
-Σόδα πλυσίματος
(σχόλια:στη κεντρική θήκη του απορρυπαντικού)
- ΜΑΛΑΚΤΙΚΟ ΡΟΥΧΩΝ
-Λευκό ξύδι + αιθέριο έλαιο λεβάντας+tea tree oil
(σχόλια:στη θήκη του μαλακτικού)
- ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ
-Ξύδι
-Αιθέριο έλαιο λεβάντας
-Αιθέριο έλαιο τειόδεντρου (tea tree oil)
-Εκχύλισμα γκρειπ φρούτ
-Βόρακας (ορυκτός)
- ΑΠΟΣΚΛΗΡΥΝΤΙΚΟ ΑΛΑΤΩΝ
-Μαγειρική σόδα (διττανθρακική)
-Σόδα πλυσίματος
-Ξύδι
-Ξινό
- ΓΕΝΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ
-Μαγειρική σόδα+Ξύδι
-Μαγειρική σόδα+Βόρακα(ορυκτό)+Ξύδι
- AΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΠΙΑΤΩΝ
-4 κουταλιές μαγειρ.σόδα+4 κουταλιές βόρακα(ορυκτός)+1 κουταλιά χονδρό
θαλασσινό αλάτι
- ΣΚΟΡΟΑΠΩΘΗΤΙΚΟ
-Μαύρο πιπέρι
-Αποξηραμένη λεβάντα
(σχόλια:μια χούφτα σε τούλι)
- ΚΑΤΣΑΡΙΔΟΚΤΟΝΟ
-Βόρακας(ορυκτός)+Γύψος+Αλεύρι(ή ζάχαρη)
-Φύλλα δάφνης
- ΜΥΡΜΗΓΚΟΚΤΟΝΟ
-Ξύδι
-Τάλκ
-Πεικιν πάουντερ
- ΑΠΩΘΗΤΙΚΟ ΚΟΥΝΟΥΠΙΩΝ
-σιτρονέλα
-βασιλικός,
-αρτεμισία
-γαρίφαλο
-θυμάρι
-γεράνι
-τα διάφορα είδη κυπαρισσιού
-έλαιο ευκαλύπτου,
-έλαιο σόγιας
(σχόλια:
20 σταγόνες έλαιο ευκαλύπτου + 20 σταγόνες έλαιο κέδρου + 10 σταγόνες πράσινου τσαγιού + 3 σταγόνες έλαιο γερανιού και 60 ml jojoba
και κάψτε το στο ειδικό δοχείο για αρωματικά χώρου)
- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΙΑΤΩΝ
-Μαγειρική σόδα+Ξύδι
(σχόλια: παίρνει όλες τις μυρωδιές)
-Μαγειρική σόδα+Χοντρό αλάτι
(σχόλια: για καμένα-κολλημένα λίπη σε ταψιά,κατσαρόλες κλπ)
- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΦΟΥΡΝΟΥ
-Μαγειρική σόδα+Βόρακας(ορυκτός)+Ξύδι
-Αμμωνία σε βραστό κατσαρολάκι μέσα στο φούρνο για 15΄ και μετά τρίψιμο.
- ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΕΠΙΦΑΝΕΙΩΝ INOX
-Λαδάκι baby-oil
-Οδοντόκρεμα κλασσική, όχι gel (για σημάδια στα inox)
-Τρίψιμο με μισοτελειωμένη λεμονόφλουδα (για μυρωδιές και λεκέδες)

ΥΓ-1: Φυσικά μπορούν να γίνουν και πολλές-πολλές παραλλαγές!
ΥΓ-2: "Ορυκτό Βόρακα" μπορείτε να προμηθευτείτε απο μεγάλα φαρμακεία+μαγαζιά με βότανα

soevan07
30-09-10, 16:32
Κορίτσια, μου ήρθε ιδέα:

Για να μην ψάχνουμε την λίστα όλη την ώρα
σε ποια σελίδα είναι, ποιός την είδε, ποιός την έχασε κλπ.

εγώ θα την βάλω στην υπογραφή μου
για να την έχω πάντα μαζί μου!
(εάν θέλετε βάλτε την κι εσείς!)

Peekaboo
30-09-10, 17:16
Σε ευχαριστούμε πολύ και πάλι!

Και μια ερώτηση: οι συνδυασμοί Μαγειρική σόδα+Ξύδι και Μαγειρική σόδα+Βόρακας(ορυκτό)+Ξύδι είναι ασφαλής για όλες τις επιφάνειες και υλικά; π.χ. κάνουν και για laminate, inox; Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει μόνο σε πλακάκια, στα είδη υγιεινής και στο πλυντήριο.

soevan07
30-09-10, 19:12
Σε ευχαριστούμε πολύ και πάλι!

Και μια ερώτηση: οι συνδυασμοί Μαγειρική σόδα+Ξύδι και Μαγειρική σόδα+Βόρακας(ορυκτό)+Ξύδι είναι ασφαλής για όλες τις επιφάνειες και υλικά; π.χ. κάνουν και για laminate, inox; Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει μόνο σε πλακάκια, στα είδη υγιεινής και στο πλυντήριο.

Η σόδα+ξύδι πάει παντού!

Εγώ πλένω μέχρι και τα παγούρια της μικρής
για να φύγει η μυρωδιά της γαλατίλας!
Και τον inox νεροχύτη πλένω και γίνεται λαμπίκο!!

Τώρα η σόδα+βόρακα+ξύδι δεν ξέρω εαν πάνε παντού.....:???:

giann
30-09-10, 19:53
κοριτσια καποια στιγμη ειχατε αναφερθει σε πανινες πανες... μπορειτε λιγο να με κατατοπισετε επαυτου. θα ηθελα να παρω και γω αλλα δεν γνωριζω που πρεπει να ψαξω και ποιες ειναι οι καλες... βοηθηστε με γιατι με τα παμπερς δεν παει αλλο[ μεγαλη καταναλωση, πολυ ακριβες και νομιζω οτι μυριζουν καπως περιεργα (ασχημα). }

Peekaboo
30-09-10, 20:29
giann χρησιμοποιούμε υφασμάτινες πάνες από 3 εβδομάδων μέχρι σήμερα. Δες εδώ (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=29650) και ότι θέλεις ρώτα.

Peekaboo
30-09-10, 20:30
Η σόδα+ξύδι πάει παντού!

Εγώ πλένω μέχρι και τα παγούρια της μικρής
για να φύγει η μυρωδιά της γαλατίλας!
Και τον inox νεροχύτη πλένω και γίνεται λαμπίκο!!

Τώρα η σόδα+βόρακα+ξύδι δεν ξέρω εαν πάνε παντού.....:???:

Ευχαριστώ πολύ! Μέχρι στιγμής στα inox έβαζα ένα ειδικό λαδάκι. Μια φίλη μου είχε πει να δοκιμάσω και baby oil. Αλλά αφού λες ότι είναι ασφαλές το σόδα-ξύδι θα το δοκιμάσω.

blomita
30-09-10, 22:27
κοριτσια, φοβερη δουλεια εχετε κανει με τη λιστα!!!
για να φυγουν οι μυρωδιες απο τα inox καθωσ και η λεκεδες που αφηνουν οι διαφορες τροφες ροφηματα,μια εναλλακτικη του σοδα-ξυδι, ειναι να το τριψεις λιγο με μια αποτελειωμενη λεμονοφλουδα και γυαλιζει και δεν μυριζει και απολυμαινει

soevan07
30-09-10, 22:29
Ευχαριστώ πολύ! Μέχρι στιγμής στα inox έβαζα ένα ειδικό λαδάκι. Μια φίλη μου είχε πει να δοκιμάσω και baby oil. Αλλά αφού λες ότι είναι ασφαλές το σόδα-ξύδι θα το δοκιμάσω.

Ωπα!! Περίμενε!!
Στα inox ψυγεία, κουζίνες κλπ ΔΕΝ έχω δοκιμάσει σόδα+ξύδι!!
Εκεί στην ουσία δεν θέλεις να βγάλεις βρωμιές αλλά δαχτυλιές!

Κι εγώ με λαδάκι baby oil τα καθαρίζω!!

Μόνο τον νεροχύτη έχω καθαρίσει με αυτά,
που όσο να ναι την θέλει την σχετική απολύμανσή του!!!

Labrinoula
01-10-10, 11:09
Rosie μου σε ευχαριοστω για τις πληροφοριες. Για μενα πηρα της Power health κατι δισκια εν τω μεταξυ εψαχνα για τη μικρη (ειναι 15 μηνων) και δεν εβρισκα αυτης της μαρκας και σημερα διαβασα οτι ηταν αλλη!
Να σε ρωτησω και κατι αλλο το βιβλιο που ανεφερες ειναι για βοτανα και τη χρηση τους?Επειδη ενδιαφερομαι μπορεις να μου πεις ποιο ειναι?Και οποια αλλη κοπελα εχει κατι να προτεινει ευπροσδεκτη!

Peekaboo
01-10-10, 15:10
OK soevan07. Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.

Blomita θα δοκιμάσω τη λεμονόφλουδα άμεσα!

edit: στο laminate πάτωμα να βάλω σόδα-ξύδι;

soevan07
01-10-10, 16:14
στο laminate πάτωμα να βάλω σόδα-ξύδι;

Δεν κάνεις ένα τεστ πρώτα σε μια ακρούλα?? :mrgreen:

Natly
01-10-10, 16:15
Στο "ενυδάτωση σώματος" προσθέστε και το organic virgin coconut oil από το https://theallnaturalface.com/gto/store/epp_viewItem.asp?idProduct=8

που το πήρα και μου έρχεται αντί να το βάλω στο σώμα μου,να το φάααααωωωωωωω!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Labrinoula
01-10-10, 16:53
Καποιο κοπελα ειχε ρωτησει για το ωραριο στις λαικες με βιολογικα και μολις βρηκα πως το χειμερινο ωραριο ειναι 14.30-17.30

Peekaboo
01-10-10, 16:57
Natly φαίνεται απολαυστικό! Πες μας όταν το δοκιμάσεις αν σου άφησε τις ίδιες εντυπώσεις με την κοπέλα στο link που έστειλες.

Natly
01-10-10, 17:19
Natly φαίνεται απολαυστικό! Πες μας όταν το δοκιμάσεις αν σου άφησε τις ίδιες εντυπώσεις με την κοπέλα στο link που έστειλες.

Ευχαρίστως!! Το έχω δοκιμάσει:
-στο σώμα σε βρεγμένο δέρμα,είναι ψιλολιπαρό αλλά όχι τόσο πολύ όσο το λαδάκι τζονσονς.
-στο πρόσωπο μου φάνηκε λίγο λιπαρό
-σε βρεγμένα μαλλιά ελάχιστη ποσότητα και μου φάνηκαν πολύ απαλά όταν στέγνωσαν:-D

Όταν παρέλαβα το πακέτο ήταν υγρό το λαδάκι αλλά όταν το έβαλα στο ψυγείο πάγωσε!Ακριβώς όπως το περιγράφει η κοπέλα δηλαδή!
Η μυρωδιά του είναι ίδια με αυτή του ινδοκάρυδου που βάζουμε στα γλυκά για να πάρετε μια ιδέα!:grin::grin:
Επίσης πήρα ρουζ σε δειγματάκια και σκιές και μου έστειλε δώρο ένα toner για το πρόσωπο και δύο μάσκες,(μη φανταστείτε ποσότητα δειγματάκια!)
Τα ρουζ που τα δοκίμασα μου άρεσαν.
Αυτά,ελπίζω να φάνηκα χρήσιμη;)

Peekaboo
01-10-10, 18:00
Σούπερ! Τρελαίνομαι για καρύδα!

Στα μαλλιά το ξέβγαλες μετά ή το άφησες;

Natly
01-10-10, 18:09
Σούπερ! Τρελαίνομαι για καρύδα!

Στα μαλλιά το ξέβγαλες μετά ή το άφησες;

Όχι δεν το ξέβγαλα ! Το άπλωσα στο σώμα μου και με την ποσότητα που έμεινε στα χέρια μου "σκούπισα" τα μαλλιά μου;-)

Rosie
02-10-10, 12:17
Rosie μου σε ευχαριοστω για τις πληροφοριες. Για μενα πηρα της Power health κατι δισκια εν τω μεταξυ εψαχνα για τη μικρη (ειναι 15 μηνων) και δεν εβρισκα αυτης της μαρκας και σημερα διαβασα οτι ηταν αλλη!
Να σε ρωτησω και κατι αλλο το βιβλιο που ανεφερες ειναι για βοτανα και τη χρηση τους?Επειδη ενδιαφερομαι μπορεις να μου πεις ποιο ειναι?Και οποια αλλη κοπελα εχει κατι να προτεινει ευπροσδεκτη!

Δεν θυμάμαι να πρότεινα κάποιο βιβλίο με βότανα αλλά μπορεί και να κάνω λάθος, δεν μου έχουνε αφήσει και πολύ μυαλό τα παιδιά μου ... :roll:

Rosie
02-10-10, 12:17
Στο "ενυδάτωση σώματος" προσθέστε και το organic virgin coconut oil από το https://theallnaturalface.com/gto/store/epp_viewItem.asp?idProduct=8

που το πήρα και μου έρχεται αντί να το βάλω στο σώμα μου,να το φάααααωωωωωωω!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Φυσικά μπορείς να το φας!

Εγώ παίρνω αυτό του Mercola το 1 gallon που είναι εξαιρετικής ποιότητος και πολύ οικονομικό (το αγοράζω όταν βγάλει free shipping γιατί είναι πολύ βαρύ!) και το χρησιμοποιώ για το μαγείρεμα (είναι πιο καλό από το ελαιόλαδο γιατί δεν αλλοιώνεται σε ψηλές θερμοκρασίες, ελαιόλαδο αγοράζω ψυχρής έκθλιψης και το βάζω μόνο στις σαλάτες και πριν σερβίρω ένα φαγητό), για τη ζαχαροπλαστική (τέλειο στα κέικ, τις κρέπες, τα pancakes κτλ) και στο δέρμα μας (ειδικά το χειμώνα που σκάνε πολύ τα χέρια μου από τη ξηρασία και το συχνό πλύσιμο βάζω αυτό γιατί δεν συμφέρουν οι άλλες φυσικές κρέμες, είναι πολύ ακριβό για συχνή χρήση).

kikileuteris
02-10-10, 12:56

Εγώ παίρνω αυτό του Mercola το 1 gallon που είναι εξαιρετικής ποιότητος και πολύ οικονομικό (το αγοράζω όταν βγάλει free shipping γιατί είναι πολύ βαρύ!) και το χρησιμοποιώ για το μαγείρεμα (είναι πιο καλό από το ελαιόλαδο γιατί δεν αλλοιώνεται σε ψηλές θερμοκρασίες, ελαιόλαδο αγοράζω ψυχρής έκθλιψης και το βάζω μόνο στις σαλάτες και πριν σερβίρω ένα φαγητό), για τη ζαχαροπλαστική (τέλειο στα κέικ, τις κρέπες, τα pancakes κτλ) και στο δέρμα μας (ειδικά το χειμώνα που σκάνε πολύ τα χέρια μου από τη ξηρασία και το συχνό πλύσιμο βάζω αυτό γιατί δεν συμφέρουν οι άλλες φυσικές κρέμες, είναι πολύ ακριβό για συχνή χρήση).

Rosie μπορείς να δώσεις κάποιο λινκ για του Mercola?

ZIMAROULIS
02-10-10, 13:24
Καλημέρα
Στο βιολογικό κατάστημα που ψωνίζω μου εδωσαν εχθές ένα φυλλάδιο για ένα μπουκάλι από καλαμπόκι και όχι από πετρέλαιο
Το σάιτ τους είναι www.betterwater.gr \
Πρόκειται για ένα μπουκάλι που έχει ενσωματωμένο φίλτρο από ενεργό άνθρακα που αφαιρεί το χλώριο και άλλες χημικές ουσίες. Το φίλτρο έχει άριστα αποτελέσματα για 90 χρησεις, μετά αλλάζεις φίλτρο και κρατάς το μπουκάλι. Είναι πολύ ενδιαφέρον για δείτε το
Επίσης για τις μανουλίτσες που έχουν λιχούδικια παιδάκια όπως εγώ υπάρχουν οι καραμέλες και τα γλυφιτζουρια της yummy earth χωρίς ζάχαρη και με χρωματα από λάχανο καρότο μήλο κλπ
Για γλυκαντικά χρησιμοποιούν βιολογικό χυμό από ζαχαροκάλαμο, βιολογικό σιρόπι ταπιόκα, βιολογικό σιρόπι ρυζιου και εκχυλίσματα από βιολογικά φρούτα
Η ταπιόκα τι είναι? Πάω να ψάξω

amande
02-10-10, 14:30
Zimarouli δε μου ανοίγει τη σελίδα:?
τα προιόντα της yummy earth που τα βρίσκουμε?
Ξέρετε αν οι "σοκολατιτσες" απο χαρούπι είναι υγιεινές, τα συστατικά τους είναι στα γερμανικα και δε μπορώ να βγάλω άκρη.

ZIMAROULIS
02-10-10, 15:10
Zimarouli δε μου ανοίγει τη σελίδα:?
τα προιόντα της yummy earth που τα βρίσκουμε?
Ξέρετε αν οι "σοκολατιτσες" απο χαρούπι είναι υγιεινές, τα συστατικά τους είναι στα γερμανικα και δε μπορώ να βγάλω άκρη.

Το χαρούπι ειναι πολύ θρεπτικό και μας δίνει το ωραίο αυτό χρώμα
Υπάρχει και το χαρουπάλευρο που χρησιμοποιείται αντί για κακάο
Εκτός από χαρούπι τι άλλο έχουν για γλυκαντικό ας πούμε
Πήγαινε στο google έχει μεταφραστή οπότε δώσε στα γερμανικά τα συστατικά και θα στα μεταφράσει στα ελληνικά;)
Δεν ξέρω γιατί δεν ανοίγει το σάιτ για τα μπουκάλια
Τα yummy earth τα βρίσκεις σε βιολογικάδικα. Πάρε το τηλέφωνο του αντιπροσώπου να ρωτήσεις 6972 001233 ο ίδιος έχει και τα μπουκάλια betterwater.
Βρήκα αυτό το λινκ όμως για να τα δεις πιο αναλυτικά τις καραμέλες και τα μπουκάλια
http://www.bionews.gr/companies/betterwater.htm

amande
02-10-10, 16:46
ωραία γιατι τις "τσακίζω" όποτε τις παίρνω8-)..ευχαριστώ και για τα υπόλοιπα:)

soevan07
02-10-10, 16:51
Καλημέρα
Στο βιολογικό κατάστημα που ψωνίζω μου εδωσαν εχθές ένα φυλλάδιο για ένα μπουκάλι από καλαμπόκι και όχι από πετρέλαιο
Το σάιτ τους είναι www.betterwater.gr (http://www.betterwater.gr) \
Πρόκειται για ένα μπουκάλι που έχει ενσωματωμένο φίλτρο από ενεργό άνθρακα που αφαιρεί το χλώριο και άλλες χημικές ουσίες. Το φίλτρο έχει άριστα αποτελέσματα για 90 χρησεις, μετά αλλάζεις φίλτρο και κρατάς το μπουκάλι. Είναι πολύ ενδιαφέρον για δείτε το

ΖΙΜAROULI
τελικά τι έκανες με το φίλτρο νερού ? Ποιό πήρες?
Το δικό μας μέχρι στιγμής καλό έχει βγει....

soevan07
02-10-10, 17:42
Kορίτσια
μήπως έχετε βρει κανένα site που να έχει τα earth friendly baby bath (http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm#earthfriendlybabybubblebath)
σε ευρώ ?
Σε αγγλικές λίρες δεν συμφέρει!!! :?

Natly
03-10-10, 02:50

Rosie,δεν κατάλαβα τι γράφεις.Το coconut oil είναι ακριβό για συχνή χρήση ή οι φυσικές κρέμες?
Και επίσης... έχω δει και σε άλλες δημοσιεύσεις σου να μιλάς για τη διατροφή και μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα τα όσα έγραφες!
Μπορείς ενδεικτικά να μου προτείνεις καμιά ιστοσελίδα με συνταγές στο στυλ που μαγειρεύεις?Δηλαδή αυτό το λαδάκι που το χρησιμοποιείς στο μαγείρεμα?Γιατί εγώ ξέρω γεμιστά,φασολάδα,φακές.... τέτοια πράγματα!:-D:mrgreen:
Θα με ενδιέφερε δηλαδή ένας εναλλακτικός τρόπος διατροφής,απλά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω!:roll::lol:

Rosie
03-10-10, 07:51
Ναι, ήθελα να πω ότι το λαδάκι καρύδας είναι πολύ πιο οικονομικό (και πιο αγνό φυσικά).
Αν πάτε στη σελίδα του Dr Mercola, εκεί που λέει Products θα το βρείτε.
Αν θέλετε να το πάρετε από την Ελλάδα το έχει η Vegan Hellas και το Biosophy.

Παλαιότερα υπήρχε ένα τόπικ στο οποίο έγραφα αρκετά καθώς και άλλα μέλη που ψάχνονται για τη διατροφή τους. Τώρα κάπως ατόνισε αλλά θα σου πρότεινα να το διαβάσεις, http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=30078.

panaiolia
03-10-10, 17:39
πάντως όσον αφορά τα καλλυντικά εγώ εμπιστεύομαι μόνον τα eco ethical καλλυντικά που πλέον θεωρούνται τα μόνα 100%φυσικά.
Από τα καλύτερα του είδους είναι τα αγγλικά Akamuti που στην Ελλάδα τα βρήκα στο μοναδικό ελληνικό ethical e-shop, το edit admin

soevan07
03-10-10, 18:14
.................................................
Γιατί εγώ ξέρω γεμιστά,φασολάδα,φακές.... τέτοια πράγματα!:-D:mrgreen:
Θα με ενδιέφερε δηλαδή ένας εναλλακτικός τρόπος διατροφής,απλά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω!:roll::lol:

:lol: :lol: :lol:

Εγώ πάντως εαν άλλαζα το μενού μας....
....πολύ πιθανό να κατέληγα να τα έτρωγα μόνη μου! :-?

Ο άντρας μου θα την έβγαζε σίγουρα με.....
....σουβλάκια απ΄τον σουβλατζή της γειτονιάς!!!!.....:roll: :roll:

Οπότε προσπαθώ να συνδυάσω τις κλασσικές "μεσογειακές συνταγές"
με βιολογικά προϊόντα.....

amande
03-10-10, 21:21
Rosie μου σε είχα ρωτήσει και στο μνμ αλλά μάλλον δεν το είδες....ποιά εννοείς υφασμάτινα μωρομάντηλα??

irida85
03-10-10, 21:42
Kορίτσια
μήπως έχετε βρει κανένα site που να έχει τα earth friendly baby bath (http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm#earthfriendlybabybubblebath)
σε ευρώ ?

soevan πριν λιγο το ποσταρα στα εσοπ

http://www.babykind.co.uk/gtbathing.htm

γιατι δε συμφερει? τα βρηκες καπου πιο φθηνα ακομα??? εγω πηρα 2 με 3.99+3.99+2 μεταφορικα= 9.98 - 5% = 9,48 λιρες...... ή πειρπου 11 ευρω και8 ειναι 250 μλ το ενα........

για πες με ενδιαφερει! ειναι τελεια αφρολουτρα!!!!! και ειναι και σαμπουαν........

Rosie
03-10-10, 22:08
Rosie μου σε είχα ρωτήσει και στο μνμ αλλά μάλλον δεν το είδες....ποιά εννοείς υφασμάτινα μωρομάντηλα??

Αχ Μαράκι μου δεν σε ξέχασα αλλά είμαι πολύ πίσω στα πμ, δεν προλαβαίνω ούτε καν να τα διαβάζω όλα τώρα με τα μικρά, πόσο μάλλον να απαντάω άμεσα...

Λοιπό, δες εδώ: http://www.babykind.co.uk/wipes.htm#washable

Αλλά αν δεν χρησιμοποιείς υφασμάτινες πάνες τότε δεν είμαι σίγουρη αν θα σε βολέψουν, μια και αυτά πλένονται μαζί με τις πάνες (δεν νομίζω να έβαζα ποτέ λερωμένα μωρομάντηλα να πλυθούν με ρούχα μας! :lol:).
Πάντως οι υφασμάτινες πάνες είναι πολύ πιο εύκολες απ' όσο ακούγονται, ειδικά αν το μωράκι θηλάζει αποκλειστικά, γιατί η πάνα με τα κακάκια πάει κατευθείαν στο πλυντήριο: απλά ξεβγάζεις στο τέλος της μέρας και μετά βάζεις κανονικά πλύση στους 60 με τα soap nuts!

Rosie
03-10-10, 22:11
Kορίτσια
σε ευρώ ?

Γιατί δεν συμφέρει; Ακόμη η ισοτιμία είναι καλή και έτσι χρησιμοποιώ την ελληνική πιστωτική μου ακόμη και όταν ψωνίζω σε στερλίνες και όχι την αγγλική.

irida85
03-10-10, 22:22
rosie ηθελα καιρο αν σε ρωτησω (ειναι οφ τοπικ) λογικα τη καρτα την αγγλικη την εχεις επειδη εμενες αγγλια??? ξερεις καποιο τροπο να βγαλουμε καρτα registered in the uk για τα διαφορα eshops????? λες να ανοιξω ενα νεο θεμα?????

Rosie
03-10-10, 23:22
rosie ηθελα καιρο αν σε ρωτησω (ειναι οφ τοπικ) λογικα τη καρτα την αγγλικη την εχεις επειδη εμενες αγγλια??? ξερεις καποιο τροπο να βγαλουμε καρτα registered in the uk για τα διαφορα eshops????? λες να ανοιξω ενα νεο θεμα?????

Δεν έχω ιδέα!
Εγώ τις αγγλικές κάρτες μου τις έχω γιατί διατηρώ ακόμη τον τραπεζικό μου λογαριασμό εκεί.

Αλλά όπως είπα και πιο πάνω τον τελευταίο χρόνο περίπου χρησιμοποιώ τις ελληνικές κάρτες μου λόγω ισοτιμίας.
Ακόμη και όταν πήγαμε Αγγλία πριν λίγους μήνες αλλάξαμε Ευρώ και δεν χρησιμοποιήσαμε τα χρήματα μας εκεί!

soevan07
04-10-10, 09:40
γιατι δε συμφερει? τα βρηκες καπου πιο φθηνα ακομα??? εγω πηρα 2 με 3.99+3.99+2 μεταφορικα= 9.98 - 5% = 9,48 λιρες...... ή πειρπου 11 ευρω και8 ειναι 250 μλ το ενα........

για πες με ενδιαφερει! ειναι τελεια αφρολουτρα!!!!! και ειναι και σαμπουαν........

Γιατί δεν συμφέρει; Ακόμη η ισοτιμία είναι καλή και έτσι χρησιμοποιώ την ελληνική πιστωτική μου ακόμη και όταν ψωνίζω σε στερλίνες και όχι την αγγλική.

Δείτε για παράδειγμα το gel της lavera
εδω (http://www.bio-naturel.de/lavera/haarstyling/) το έχουν 6,60 ευρώ

ενώ εδώ (http://www.theorganicbodycareshop.com/product-details.asp?SID=12&PID=2073&Brand=Lavera&Product=Hair-Styling_Gel) και εδώ (http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/sh000001.pl?REFPAGE=http%3a%2f%2fwww%2etheremustbeabetterway%2eco%2euk%2fcgi%2dbin%2fss000001%2epl%3fTB%3dA%26GB%3d%26SS%3dlavera%26PR%3d%2d1%26PG%3d%26REFPAGE%3dhttp%253a%252f%252fwww%252etheremustbe abetterway%252eco%252euk%252f%26PN%3d4&WD=lavera&PN=Lavera_Hair_Organic_Hair_Styling_Gel_Extra_Strong_Hold%2ehtml%23aLVH014#aLVH014) το έχουν 7,75 λίρες
που με την σημερινή ισοτιμία σημαίνει
7,75/0,8733 = 8,87 ευρώ :twisted:

Γιατί οι Άγγλοι να μας χρεώνουν επιπλέον "κερατιάτικα" ??.....

Rosie
04-10-10, 10:17
Δείτε για παράδειγμα το gel της lavera
εδω (http://www.bio-naturel.de/lavera/haarstyling/) το έχουν 6,60 ευρώ

ενώ εδώ (http://www.theorganicbodycareshop.com/product-details.asp?SID=12&PID=2073&Brand=Lavera&Product=Hair-Styling_Gel) και εδώ (http://www.theremustbeabetterway.co.uk/cgi-bin/sh000001.pl?REFPAGE=http%3a%2f%2fwww%2etheremustbeabetterway%2eco%2euk%2fcgi%2dbin%2fss000001%2epl%3fTB%3dA%26GB%3d%26SS%3dlavera%26PR%3d%2d1%26PG%3d%26REFPAGE%3dhttp%253a%252f%252fwww%252etheremustbe abetterway%252eco%252euk%252f%26PN%3d4&WD=lavera&PN=Lavera_Hair_Organic_Hair_Styling_Gel_Extra_Strong_Hold%2ehtml%23aLVH014#aLVH014) το έχουν 7,75 λίρες
που με την σημερινή ισοτιμία σημαίνει
7,75/0,8733 = 8,87 ευρώ :twisted:

Γιατί οι Άγγλοι να μας χρεώνουν επιπλέον "κερατιάτικα" ??.....

Τα Lavera είναι γερμανικά οπότε είναι λογικό να είναι πιο φθηνά στη Γερμανία!
Τα Earth Friendly Kids όμως είναι αγγλικά.

soevan07
04-10-10, 11:11
Τα Lavera είναι γερμανικά οπότε είναι λογικό να είναι πιο φθηνά στη Γερμανία!
Τα Earth Friendly Kids όμως είναι αγγλικά.

Μμμμ, :-?
το είχα ξεχάσει οτι τα lavera είναι γερμανικά....

soevan07
04-10-10, 11:17

Ιrida85
ποιό έχει πιο ωραίο άρωμα?

amande
04-10-10, 12:28
Αχ Μαράκι μου δεν σε ξέχασα αλλά είμαι πολύ πίσω στα πμ, δεν προλαβαίνω ούτε καν να τα διαβάζω όλα τώρα με τα μικρά, πόσο μάλλον να απαντάω άμεσα...

Λοιπό, δες εδώ: http://www.babykind.co.uk/wipes.htm#washable

Αλλά αν δεν χρησιμοποιείς υφασμάτινες πάνες τότε δεν είμαι σίγουρη αν θα σε βολέψουν, μια και αυτά πλένονται μαζί με τις πάνες (δεν νομίζω να έβαζα ποτέ λερωμένα μωρομάντηλα να πλυθούν με ρούχα μας! :lol:).
Πάντως οι υφασμάτινες πάνες είναι πολύ πιο εύκολες απ' όσο ακούγονται, ειδικά αν το μωράκι θηλάζει αποκλειστικά, γιατί η πάνα με τα κακάκια πάει κατευθείαν στο πλυντήριο: απλά ξεβγάζεις στο τέλος της μέρας και μετά βάζεις κανονικά πλύση στους 60 με τα soap nuts!
Δεν πειράζει:).....μπορεί και να τα δοκιμάσω, θα τα πλένω ξεχωριστά στο χέρι με καυτό νερό....αποκλειστικά θηλάζω....πάντως πολλές πάνες κορίτσια μα πάρα πολλές:mrgreen:

irida85
04-10-10, 12:28
απο τα earth friendly baby πηρα λεβαντα και χαμομηλι, και τα δυο ειναι σουπερ!
ποια μυρωδια σ'αρεσει πιο πολυ??????? η λεβαντα ειναι πιο συνηθισμενη νομιζω.......
παρε και τα 2!!!!!!! χαχαχα
μανταρινι δε μου πολυαρεσει στα αφρολουτρα, ενω σα φρουτο εχει τελεια μυρωδια κι ετσι δεν το πηρα......

soevan07
04-10-10, 13:16
ποια μυρωδια σ'αρεσει πιο πολυ??????? η λεβαντα ειναι πιο συνηθισμενη νομιζω.......
μανταρινι δε μου πολυαρεσει στα αφρολουτρα, ενω σα φρουτο εχει τελεια μυρωδια κι ετσι δεν το πηρα......

Το χαμομήλι στα μαλλιά θα είναι πιο ωραίο πιστεύω......

Μου αρέσει να αφήνουν άρωμα τα σαμπουάν,
ιδίως στης μικρής τα μαλλάκια
-τρελαίνομαι όταν μοσχοβολάει το κεφαλάκι της!!

Στα δικά μας τα μαλλιά δεν με νοιάζει και τόσο...

kikileuteris
04-10-10, 17:05
Μόλις δοκίμασα τα soap nuts και έχω 2 απορίες:

1)Μου βγήκαν από το σακουλάκι:cry:Γιατί?Τι έκανα λάθος?
2)Μετά τα αφήνω που για να στεγνώσουν?...ή λέω βλακείες?:oops:

soevan07
04-10-10, 17:40
Μόλις δοκίμασα τα soap nuts και έχω 2 απορίες:

1)Μου βγήκαν από το σακουλάκι:cry:Γιατί?Τι έκανα λάθος?
2)Μετά τα αφήνω που για να στεγνώσουν?...ή λέω βλακείες?:oops:

1)Καταρχάς δέσε το κόμπο.
Κι έπειτα για περισσότερη προστασία θα μπορούσες να τα βάλεις
(με όλο το υφασμάτινο σακουλάκι)
μέσα σε ένα πουγκί-τούλι (απο μπουμπουνιέρα)

2)Εννοείται οτι τα αφήνεις να στεγνώσουν.

Αυτό που κάνω εγώ τώρα τελευταία
(έχω πειραματιστεί ένα σωρό φορές με τα soap nuts !!! :roll: :mrgreen:)
είναι το εξής:

Όταν πλένω στους 60 (ανοιχτόχρωμα-λευκά)
βάζω τους καρπούς με το υφασματινο σακουλάκι στο κάδο
όπως προτείνουν τελοσπάντων κι οι ίδιοι.

Αυτούς τους καρπούς μετά τους χρησιμοποιώ άλλη 1 φορά για τους 60

και μετά τους φυλάω για την επόμενη φορά
που θα τους βράσω για να τους χρησιμοποιήσω στους 30 και 40 βαθμούς.
(το υγρό που θα βγάλουν θα το βάλω σε ρολέτα στο κάδο

Μιλάμε για τρελή οικονομία έτσι......όχι αστεία!!

kikileuteris
04-10-10, 17:49

(έχω πειραματιστεί ένα σωρό φορές με τα soap nuts !!!)

Οταν πλένω στους 60 (ανοιχτόχρωμα-λευκά)
όπως προτείνουν και οι ίδιοι.

(το υγρό που θα βγάλουν θα το βάλω σε ρολέτα στο κάδο)

Μιλάμε για τρελλή οικονομία έτσι......όχι αστεία!!

Σούπερ!Ευχαριστώ πολύ soevan!:smile:

Peekaboo
04-10-10, 22:12
Το χαμομήλι στα μαλλιά θα είναι πιο ωραίο πιστεύω......

Μου αρέσει να αφήνουν άρωμα τα σαμπουάν,
ιδίως στης μικρής τα μαλλάκια
-τρελαίνομαι όταν μοσχοβολάει το κεφαλάκι της!!

Στα δικά μας τα μαλλιά δεν με νοιάζει και τόσο...

Είναι θέμα γούστου τελικά, αλλά έχοντας δοκιμάσει και τα τρία αρώματα (λεβάντα, χαμομήλι, μανταρίνι) το αγαπημένο μου είναι το μανταρίνι :)

Peekaboo
04-10-10, 22:15

(έχω πειραματιστεί ένα σωρό φορές με τα soap nuts !!! :roll: :mrgreen:)
είναι το εξής:

Όταν πλένω στους 60 (ανοιχτόχρωμα-λευκά)
όπως προτείνουν τελοσπάντων κι οι ίδιοι.

(το υγρό που θα βγάλουν θα το βάλω σε ρολέτα στο κάδο

Μιλάμε για τρελλή οικονομία έτσι......όχι αστεία!!
Καλή μου, αυτούς που έχεις πλύνει μία φορά στους 60 τους χρησιμοποιείς και για δεύτερη πλύση στους 60 χωρίς να προσθέσεις καινούριους; Και πλένουν καλά; Γιατί εγώ επαναχρησιμοποιώ μόνο αυτούς που έχω πλύνει στους 40 για 3 χρήσεις ως έχουν, ενώ σε αυτούς που έπλυνα στους 60 σε επόμενη πλύση προσθέτω 2 μισούς καρυδοκαρπούς ακόμη. Είναι περιττό λες;

female
04-10-10, 23:05
Βρε κορίτσια αυτά τα περιβόητα soap nuts από που μπορούμε να τα προμηθευτούμε? Είχα σκοπό να τα παραγγείλω από ecofamily αλλά διαβάζω παράπονα στις παραδόσεις.
Καμιά εναλλκτική??

Rosie
04-10-10, 23:13
Καλή μου, αυτούς που έχεις πλύνει μία φορά στους 60 τους χρησιμοποιείς και για δεύτερη πλύση στους 60 χωρίς να προσθέσεις καινούριους; Και πλένουν καλά; Γιατί εγώ επαναχρησιμοποιώ μόνο αυτούς που έχω πλύνει στους 40 για 3 χρήσεις ως έχουν, ενώ σε αυτούς που έπλυνα στους 60 σε επόμενη πλύση προσθέτω 2 μισούς καρυδοκαρπούς ακόμη. Είναι περιττό λες;

Πάντως κι εγώ όταν καμιά φορά βράζω τους καρπούς μετά από μια πλύση στους 60 το νερό ελάχιστα χρωματίζεται από τη σαπωνίνη τους, που σημαίνει η δράση του θα είναι μειωμένη.
Γι' αυτό και συνήθως χρησιμοποιώ τους καρπούς πρώτα για τις πάνες και μετά για κάποια άλλη πλύση με λίγο λερωμένα ρούχα.

Peekaboo άσχετο, αλλά είσαι Αγγλία τώρα; Μόνιμα; Τυχερή, μου λείπει πολύ η Αγγλία...
Σε ποιο μέρος αν επιτρέπεται;

soevan07
05-10-10, 09:45

Προσθέτω σε 2ο σακουλάκι 4-5 καινούργιους καρπούς
(τα βάζω σε άλλο σακουλάκι για να τους ξεχωρίσω απο τους "παλιούς")

Μετά στην επόμενη πλύση
θα προσθέσω άλλους καινούργιους
μαζί με αυτούς
και τους πιο "παλιούς" θα τους βράσω
και ούτω κάθε εξής....

soevan07
05-10-10, 09:50
Πάντως κι εγώ όταν καμιά φορά βράζω τους καρπούς μετά από μια πλύση στους 60 το νερό ελάχιστα χρωματίζεται από τη σαπωνίνη τους, που σημαίνει η δράση του θα είναι μειωμένη.
Γι' αυτό και συνήθως χρησιμοποιώ τους καρπούς πρώτα για τις πάνες και μετά για κάποια άλλη πλύση με λίγο λερωμένα ρούχα.

Δοκίμασε να τα βράσεις για περισσότερη ώρα!
(45λεπτά αφότου πάρουν βράση)
Θα σου βγάλει ένα μπεζ σκούρο υγρό.....

YΓ-1: Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω πολύ λερωμένα ρούχα.
"Ξαναπλένω καθαρά ρούχα" όπως μου λέει η μητέρα μου :mrgreen:
ΥΓ-2:Σε λεκέδες βάζω τοπικά κάποιο προϊόν και όλα ΟΚ

soevan07
05-10-10, 09:52
Βρε κορίτσια αυτά τα περιβόητα soap nuts από που μπορούμε να τα προμηθευτούμε? Είχα σκοπό να τα παραγγείλω από ecofamily αλλά διαβάζω παράπονα στις παραδόσεις.
Καμιά εναλλκτική??

female δες την λίστα (http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1722686&postcount=2158) έχουμε πολλές διευθύνσεις
με soap nuts

Peekaboo
05-10-10, 11:03
Soevan07 μήπως το ενεργειακό κόστος του να βράζεις τους καρπούς 45 λεπτά προκειμένου να βγάλουν τη σαπωνίνη δεν αντισταθμίζει το όφελος της επαναχρησιμοποίησης; Μήπως θα ήταν καλύτερο να τους προσθέτουμε στο βράσιμο με καινούριους καρπούς προκειμένου να φτιάξουμε υγρό απορρυπαντικό;

[Rosie, ναι, από την προηγούμενη Δευτέρα ήρθαμε μόνιμα στο Swindon (επαρχιακή πόλη στη νοτιοδυτική περιφέρεια) ακολουθώντας τον μπαμπά μας που δουλεύει πλέον εδώ από το καλοκαίρι και έχοντας κουραστεί το πήγαινε-έλα. Δεν ξέρω πόσα χρόνια ζούσατε εδώ και πού, απλά να σου πω ότι αν τα πράγματα δεν είχαν έρθει έτσι λόγω της κρίσης δεν νομίζω να κάναμε τη μετεγκατάσταση. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μου αρέσει εδώ ή δεν εκτιμώ την ποιότητα ζωής που προσφέρει η Αγγλία (κυρίως η Βρεττανική επαρχία γιατί το Λονδίνο μου αρέσει μόνο για τουρισμό). Απλά το θέμα των ανθρώπων που αφήνεις πίσω (οικογένεια, καλοί φίλοι) είναι πάντα δύσκολο. Θα το συνηθίσουμε ελπίζω όλοι...]

Rosie
05-10-10, 11:50
Δοκίμασε να τα βράσεις για περισσότερη ώρα!
(45λεπτά αφότου πάρουν βράση)
Θα σου βγάλει ένα μπεζ σκούρο υγρό.....

45 λεπτά;;;
Εγώ μόνο 5-10 τα βράζω...
Αξίζει τόση κατανάλωση ενέργειας, δεν είναι καλύτερα από οικονομικής άποψης απλά να βάλω καινούργια;

Rosie
05-10-10, 11:54
Soevan07 μήπως το ενεργειακό κόστος του να βράζεις τους καρπούς 45 λεπτά προκειμένου να βγάλουν τη σαπωνίνη δεν αντισταθμίζει το όφελος της επαναχρησιμοποίησης; Μήπως θα ήταν καλύτερο να τους προσθέτουμε στο βράσιμο με καινούριους καρπούς προκειμένου να φτιάξουμε υγρό απορρυπαντικό;

Τώρα είδα ότι σχολίασες κι εσύ το ίδιο πράγμα!

[Rosie, ναι, από την προηγούμενη Δευτέρα ήρθαμε μόνιμα στο Swindon (επαρχιακή πόλη στη νοτιοδυτική περιφέρεια) ακολουθώντας τον μπαμπά μας που δουλεύει πλέον εδώ από το καλοκαίρι και έχοντας κουραστεί το πήγαινε-έλα. Δεν ξέρω πόσα χρόνια ζούσατε εδώ και πού, απλά να σου πω ότι αν τα πράγματα δεν είχαν έρθει έτσι λόγω της κρίσης δεν νομίζω να κάναμε τη μετεγκατάσταση. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μου αρέσει εδώ ή δεν εκτιμώ την ποιότητα ζωής που προσφέρει η Αγγλία (κυρίως η Βρεττανική επαρχία γιατί το Λονδίνο μου αρέσει μόνο για τουρισμό). Απλά το θέμα των ανθρώπων που αφήνεις πίσω (οικογένεια, καλοί φίλοι) είναι πάντα δύσκολο. Θα το συνηθίσουμε ελπίζω όλοι...]

Έμενα κοντά για αρκετά χρόνια, θα σου στείλω πμ.
Πάντως ούτε κι εγώ θα ξανάφευγα (ή καλύτερα δεν θα έφευγα γιατί δεν είχα ζήσει εδώ καθόλου), όσο και αν παραπονιέμαι για την ποιότητα ζωής και την ακρίβεια...

soevan07
05-10-10, 13:09

45 λεπτά;;;
Εγώ μόνο 5-10 τα βράζω...
Αξίζει τόση κατανάλωση ενέργειας, δεν είναι καλύτερα από οικονομικής άποψης απλά να βάλω καινούργια;

Oυπς........δεν το είχα σκεφτεί !! :oops: :oops:

Έχετε δίκιο!
Τόση ενέργεια για 5 σαπουνο-καρπούς......

Ομολογώ οτι στο ρεύμα γενικώς είμαι πολύ σπάταλη :oops: :oops:
(χρησιμοποιώ στεγνωτήριο,
μαγειρεύω συχνά στον φούρνο κλπ.....:mrgreen:)

Αφού έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά για
"φωτοβολταικά" στη ταράτσα!! :? :?

female
05-10-10, 16:51
female δες την λίστα (http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1722686&postcount=2158) έχουμε πολλές διευθύνσεις
με soap nuts

Ευχαριστώ!!!!!!!!!!

blomita
05-10-10, 17:56
εγω πάντως τα soap nuts τώρα τελευταια τα χρησιμοποιω δειλα δειλα στους 60 δύο φορες κι εχω την εντυπωση ότι καθαριζουν καλα τις πάνες.βέβαια ενισχυω καθε φορα την πλυση με βορακα-σοδα-ξυδι-αιθ.ελαια.καμια φορα τα χρησιμοποιω και μια επιπλεον φορα σε πιο χαμηλη θερμοκρασια σε όχι τοσο λερωμενα ρουχα,αλλά αφού τα αφησω αρκετες ώρες σε νερο που εχω βρασει για λιγο.
peekaboo καλη διαμονη και καλη προσαρμογη σου ευχομαι!

soevan07
05-10-10, 18:15
εγω πάντως τα soap nuts τώρα τελευταια τα χρησιμοποιω δειλα δειλα στους 60 δύο φορες κι εχω την εντυπωση ότι καθαριζουν καλα τις πάνες.βέβαια ενισχυω καθε φορα την πλυση με βορακα-σοδα-ξυδι-αιθ.ελαια.καμια φορα τα χρησιμοποιω και μια επιπλεον φορα σε πιο χαμηλη θερμοκρασια σε όχι τοσο λερωμενα ρουχα,αλλά αφού τα αφησω αρκετες ώρες σε νερο που εχω βρασει για λιγο.
peekaboo καλη διαμονη και καλη προσαρμογη σου ευχομαι!

Κι εγώ χρησιμοποιώ σόδα...
και αναρωτιόμουν εαν μπορούσα να βάλω και βόρακα μαζί με την σόδα
στο πλυντήριο ρούχων...:confused:

blomita
05-10-10, 18:24
ναι μπορεις να βαλεις.δρα ως ενισχυτικο πλυσης και μαζι με το ξυδι ωσ λευκαντικο.το χρησιμοποιω πλεον μηνες στις πανες του μωρου και την πληροφορια την πηρα απο το βιβλιο που εχει τις συνταγες με τα οικολογικα καθαριστικα.επιπλεον ειναι και αποσκληρυντικο,και οικονομικο...βαζω περιπου 25-30 ml βορακα και σοδα λιγο παραπανω

Maggie
05-10-10, 19:43
soevan, αφού μαγειρεύεις συχνά στο φούρνο, θα μπορούσες να το συνδυάζεις με τα πλυντήρια! Μια μέρα που μου είχε τελειώσει το γκαζάκι έβαλα στο φούρνο, δίπλα από το ταψί με το φαγητό ένα μπρικί με νερό και soap nuts

soevan07
05-10-10, 23:16
soevan, αφού μαγειρεύεις συχνά στο φούρνο, θα μπορούσες να το συνδυάζεις με τα πλυντήρια! Μια μέρα που μου είχε τελειώσει το γκαζάκι έβαλα στο φούρνο, δίπλα από το ταψί με το φαγητό ένα μπρικί με νερό και soap nuts

Πολύ καλό!! :D ;)

gio_kx
06-10-10, 14:52
Κορίτσια χρειάζομαι για ακόμη μιά φορά τις πολύτιμες συμβουλές σας.Θέλω να πάρω κρέμες προσώπου απο το Neal's Yard Remedies για κανονική/ξηρή επιδερμίδα ή την σειρά για ευαίσθητη με κοκκινίλες.Τις έχει δοκιμάσει κάποια και αν ναι, τα αποτελέσματα αυτών?Είμαι 32 χρονών...(ακόμη έυκολα το λεω...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:).Εχω ακούσει για διάφορα σέρουμ απο Dior κτλ αλλά πολύ χημεία βρε κορίτσια.Το θέμα είναι τα bio όντως κάνουν κάτι?Ευχαριστώ προκαταβολικά όσες θα μπουν στον κόπο να μου απαντήσουν.

gio_kx
06-10-10, 14:54
Είσαι σίγουρη για αυτό που κάνεις?Μήπως με τον βρασμό, στους ατμούς του νερού που βράζεις τους καρπούς μεταφέρονται και οι σαπωνίνες οι οποίες τελικά καταλήγουν στο ταψί και στο φαγητό όπως κατακάθεται η υγρασία???

Maggie
06-10-10, 15:19
Είσαι σίγουρη για αυτό που κάνεις?Μήπως με τον βρασμό, στους ατμούς του νερού που βράζεις τους καρπούς μεταφέρονται και οι σαπωνίνες οι οποίες τελικά καταλήγουν στο ταψί και στο φαγητό όπως κατακάθεται η υγρασία???

για 10 λεπτάκια το άφησα, ωχ, λες να τα φάγαμε τα soap nuts...Δεν έβρασε πάντως, ζεστάθηκε αρκετα και απελευθερωθηκαν οι σαπωνίτες

Rosie
06-10-10, 19:10
Κορίτσια χρειάζομαι για ακόμη μιά φορά τις πολύτιμες συμβουλές σας.Θέλω να πάρω κρέμες προσώπου απο το Neal's Yard Remedies για κανονική/ξηρή επιδερμίδα ή την σειρά για ευαίσθητη με κοκκινίλες.Τις έχει δοκιμάσει κάποια και αν ναι, τα αποτελέσματα αυτών?Είμαι 32 χρονών...(ακόμη έυκολα το λεω...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:).Εχω ακούσει για διάφορα σέρουμ απο Dior κτλ αλλά πολύ χημεία βρε κορίτσια.Το θέμα είναι τα bio όντως κάνουν κάτι?Ευχαριστώ προκαταβολικά όσες θα μπουν στον κόπο να μου απαντήσουν.

Δεν κατάλαβα τι ρωτάς!
Εγώ χρησιμοποιώ τη σειρά με το τριαντάφυλλο (33 χρονών είμαι).
Έχει χρόνια να χρησιμοποιήσω κάποια χημική σειρά για να σου πω τη διαφορά, αλλά πιστεύω ότι εξαρτάται από τον τύπο δέρματος της κάθε μιας.
Επίσης εξαρτάται και από το κλίμα στο οποίο ζεις, πχ εγώ έχω λιπαρό δέρμα και στην Αγγλία που ζούσα παλιά χρησιμοποιούσα καλλυντικά για λιπαρά δέρματα λόγω υγρασίας. Όμως εδώ στα βόρεια που μένω στην Αθήνα ο καιρός είναι πολύ ξηρός και παρόλο που χρησιμοποιώ προϊόντα για κανονικό δέρμα το χειμώνα πολλές φορές με τραβάει το δέρμα μου και έτσι τ' αλλάζω με κάτι πιο ενυδατικό. Όταν δε πάω διακοπές σε παραθαλλάσια μέρη τότε και πάλι αλλάζω τα καλλυντικά μου για πιο λιπαρές επιδερμίδες.

Όπως και με τα συμβατικά καλλυντικά, έτσι και με τα φυσικά θα πρέπει να πειραματιστείς αρκετά να δεις τι ταιριάζει στο πρόσωπό σου.
Εγώ για παράδειγμα κατέληξα σε κρέμα νυχτός αλλά όχι ημέρας, θα ήθελα να δοκιμάσω και άλλες.

kikileuteris
08-10-10, 12:09
Κορίτσια καλημέρα!
Έχω 3 ερωτήσεις όσον αφορά το πλυντήριο πιάτων:

Έκανα το μίγμα που έχουμε προαναφέρει(βόρακα,χοντρό αλάτι, σόδα).Όμως τα πιάτα ενώ βγαίνουν καθαρά, έχουν μια περίεργημυρωδιά...σα να είχαν αβγό επάνω και να μη βγήκε...κάπως έτσι.
Να σημειώσω βέβαια, πως ΔΕΝ έχω χρησιμοποιήσει το αιθέριο έλαιο που είχε προτείνει η Rosie.Μήπως παίζει ρόλο?Κι αν ναι, Rosie πως το χρησιμοποιείς?Γιατί εγώ έκανα ένα μπόλικο μίγμα κατά πρόταση της soevan και το έβαλα σε ένα τάπερ για ευκολία.Άρα το λεμόνι, να το βάζω κάθε φορά 1-2 σταγόνες στη θήκη μαζί με το homemade απορρυπαντικό?
Και δεύτερη ερώτηση επ'αυτού;Εγώ μέχρι τώρα έπλενα πάντα στο οικονομικό πρόγραμμα (45 βαθμούς).Μήπως τώρα με αυτό το απορρυπαντικό πρέπει να πλένω σε πιο μεγάλες θερμοκρασίες:rolleyes:
Τέλος: Θέλω να σας ρωτήσω τι χρησιμοποιείτε για λαμπρυντικό στην αντίστοιχη θέση του πλυντηρίου και για άλατα επίσης στην ανάλογη θέση?Εγώ εννοείται τα συμβατικά τα οποία θέλω να αποφύγω!

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων;)

soevan07
08-10-10, 12:36
Κική, μήπως έχουν μείνει υπολλείματα στο πλυντήριο πιάτων σου;
Δηλαδή μήπως είναι "βρώμικο" το πλυντήριο σου;

Eγώ αραιά και που
του κάνω μια πλύση μόνο του (χωρίς πιάτα)
με μια χημικούρα :oops:
calgonit (http://www.calgonit.gr/finish-dishwasher-cleaner.php) (συντηρητικό πλυντηρίου πιάτων λέγεται)
Δεν ξέρω με τι άλλο να το κάνω αυτό
στο πλυντήριο πιάτων........:?

Rosie εσύ τι προτείνεις για τον μηνιαίο καθαρισμό του πλυντηρίου πιάτων;
Στα πλυντήρια ρούχων μπορούμε να βάλουμε ξύδι+σόδα.
Σε αυτό όμως;;

Για λαμπρυντικό μπορείς να βάλεις και λευκό ξύδι.

kikileuteris
08-10-10, 12:44
Κική, μήπως έχουν μείνει υπολλείματα στο πλυντήριο πιάτων σου;
Δηλαδή μήπως είναι "βρώμικο" το πλυντήριο σου;

Eγώ αραιά και που
του κάνω μια πλύση μόνο του (χωρίς πιάτα)
με μια χημικούρα :oops:
calgonit (http://www.calgonit.gr/finish-dishwasher-cleaner.php) (συντηρητικό πλυντηρίου πιάτων λέγεται)
Δεν ξέρω με τι άλλο να το κάνω αυτό
στο πλυντήριο πιάτων........:?

Σε αυτό όμως;;

Πάντα τα πιάτα πριν τα βάλω στο πλυντήριο τα ξεπλένω πολύ καλά.Τα βάζω δηλαδή χωρίς υπολλείματα φαγητού.
Όμως ποτέ η αλήθεια δεν έκανα αυτό που λες, ούτε στο πλυντήριο πιάτων ούτε στο ρούχων, :oops: δηλαδή 1 πλύση μόνα τους, χωρίς ρούχα ή πιάτα.Εσύ δηλαδή το κάνεις μια φορά το μήνα, ε?Θα το επιχειρήσω.

Όσο για το λευκό ξύδι, το βάζω όπως βάζω το χημικό λαμπρυνιτκό, έτσι?Δηλαδή, στο πλυντήριό μου έχει ένδειξη ότι γέμισε η θήκη του λαμπρυντικού.Στην ίδια ποσότητα βάζω και ξύδι, σωτά?

Rosie
08-10-10, 12:49
Έκανα το μίγμα που έχουμε προαναφέρει(βόρακα,χοντρό αλάτι, σόδα).Όμως τα πιάτα ενώ βγαίνουν καθαρά, έχουν μια περίεργημυρωδιά...σα να είχαν αβγό επάνω και να μη βγήκε...κάπως έτσι.
Να σημειώσω βέβαια, πως ΔΕΝ έχω χρησιμοποιήσει το αιθέριο έλαιο που είχε προτείνει η Rosie.Μήπως παίζει ρόλο?Κι αν ναι, Rosie πως το χρησιμοποιείς?Γιατί εγώ έκανα ένα μπόλικο μίγμα κατά πρόταση της soevan και το έβαλα σε ένα τάπερ για ευκολία.Άρα το λεμόνι, να το βάζω κάθε φορά 1-2 σταγόνες στη θήκη μαζί με το homemade απορρυπαντικό?

Ναι, εγώ πάντα βάζω 2-3 σταγονίτσες αιθέριο έλαιο στη θήκη του απορρυπαντικού. Αυτό τον καιρό χρησιμοποιώ αιθέριο έλαιο από lime και μυρίζει πολύ ωραία!

Και δεύτερη ερώτηση επ'αυτού;Εγώ μέχρι τώρα έπλενα πάντα στο οικονομικό πρόγραμμα (45 βαθμούς).Μήπως τώρα με αυτό το απορρυπαντικό πρέπει να πλένω σε πιο μεγάλες θερμοκρασίες:rolleyes:

Εγώ συνήθως πλένω στους 70+ γιατί δεν βάζω και τακτικά το πλυντήριο, είναι μεγάλο και παίρνει μέρες να γεμίσει.

Τέλος: Θέλω να σας ρωτήσω τι χρησιμοποιείτε για λαμπρυντικό στην αντίστοιχη θέση του πλυντηρίου και για άλατα επίσης στην ανάλογη θέση?Εγώ εννοείται τα συμβατικά τα οποία θέλω να αποφύγω!

Αυτό τον καιρό βάζω αυτό της Sonnet αλλά μπορείς να βάλεις και λευκό ξύδι.

Rosie
08-10-10, 12:51
το πλυντήριο πιάτων........:?

Σε αυτό όμως;;

Δεν το κάνω ποτέ ούτε για των ρούχων ούτε και για των πιάτων.
Το θεωρώ σπατάλη ενέργειας, δεν είμαι σίγουρη αν είναι απαραίτητο...

soevan07
08-10-10, 12:53
Πάντα τα πιάτα πριν τα βάλω στο πλυντήριο τα ξεπλένω πολύ καλά.Τα βάζω δηλαδή χωρίς υπολλείματα φαγητού.
Όμως ποτέ η αλήθεια δεν έκανα αυτό που λες, ούτε στο πλυντήριο πιάτων ούτε στο ρούχων, :oops: δηλαδή 1 πλύση μόνα τους, χωρίς ρούχα ή πιάτα.Εσύ δηλαδή το κάνεις μια φορά το μήνα, ε?Θα το επιχειρήσω.

Eπειδή είναι "χημικούρα" το κάνω 1 φορά το 6-μηνο! :mrgreen:

Όσο και καθαρά να είναι τα πιάτα σου
(κι εγώ τα καθαρίζω πριν να τα βάλω μέσα)
η "λίγδα" του φαγητού πάντα υπάρχει
και κολλάει στις σωληνώσεις!

Όσο για το λευκό ξύδι, το βάζω όπως βάζω το χημικό λαμπρυνιτκό, έτσι?Δηλαδή, στο πλυντήριό μου έχει ένδειξη ότι γέμισε η θήκη του λαμπρυντικού.Στην ίδια ποσότητα βάζω και ξύδι, σωτά?

Ναι, ακριβώς.

soevan07
08-10-10, 12:56
Δεν το κάνω ποτέ ούτε για των ρούχων ούτε και για των πιάτων.
Το θεωρώ σπατάλη ενέργειας, δεν είμαι σίγουρη αν είναι απαραίτητο...

Rosie, διάβασε αυτό. (http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2009/05/blog-post_31.html)

gio_kx
08-10-10, 13:57
Σε αυτό όμως;;

Εγώ πάντως κορίτσια, το διάβασα εδώ και το δοκίμασα, έβαλα στην θήκη σόδα και στην θήκη του γυαλιστικού ξυδάκι και το έβαλα σε λειτουργία στους 80 και έγινε πιό καινούργιο από όταν το αγόρασα...το ξύδι εντωμεταξύ έμεινε στην θήκη και τα ποτήρια μου βγαίνουν κρύσταλλα!!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Να είστε καλά για τις συμβουλές!!!!!!!

kikileuteris
08-10-10, 14:21
Ναι, εγώ πάντα βάζω 2-3 σταγονίτσες αιθέριο έλαιο στη θήκη του απορρυπαντικού. Αυτό τον καιρό χρησιμοποιώ αιθέριο έλαιο από lime και μυρίζει πολύ ωραία!

Δευτέρα θα παραγγείλω αιθέρια έλαια (λεβάντα, tea tree oil και λεμόνι) και θα το κάνω να σας πω διαφορές!

Εγώ συνήθως πλένω στους 70+ γιατί δεν βάζω και τακτικά το πλυντήριο, είναι μεγάλο και παίρνει μέρες να γεμίσει.

Μόλις τελείωσε το πλυντήριο που έβαλα στο αμέσως επόμενο πρόγραμμα και η αλήθεια είναι ότι προςτο παρόν δε μυρίζουν!

Αυτό τον καιρό βάζω αυτό της Sonnet αλλά μπορείς να βάλεις και λευκό ξύδι.
Θα βάλω πρώτα το λευκό ξύδι και αν δεν μου κάνει θα καταφύγω στο sonnet.

Eπειδή είναι "χημικούρα" το κάνω 1 φορά το 6-μηνο! :mrgreen:

Όσο και καθαρά να είναι τα πιάτα σου
(κι εγώ τα καθαρίζω πριν να τα βάλω μέσα)
η "λίγδα" του φαγητού πάντα υπάρχει
και κολλάει στις σωληνώσεις!

Ναι, ακριβώς.

Rosie, διάβασε αυτό. (http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2009/05/blog-post_31.html)

Soevan, το διαβάζω εγώ τώρα και είναι αρκετά επιμορφωτικό!Θα το κάνω κι εγώ λοιπόν!

Κορίτσια άλλη μια φορά οι συμβουλές σας ήταν πολύτιμες!Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!

Rosie
08-10-10, 17:42

Ευχαριστώ!

Λοιπόν το διάβασα και έβγαλα τη θήκη του απορρυπαντικού και κοίταξα από πάνω όπως λέει, και ήτανε καθαρή!
Φαντάζομαι ότι αυτό συμβαίνει γιατί χρησιμοποιώ τα soap nuts μερικά χρόνια τώρα, σπάνια βάζω υγρό σαπούνι (έχω μόνο αυτό για τα μάλλινα της Sonnet) και κάθε βράδυ βάζω σόδα όταν πλένω τις πάνες, και μερικές φορές ξύδι.

Πάντως το είχα διαβάσει και αλλού ότι τα soap nuts διατηρούν το πλυντήριο καθαρό γιατί η σαπωνίνη που βγάζουν είναι πολύ διαφορετική απ' αυτή του κοινού σαπουνιού και δεν κατακάθεται στα ρούχα και στο πλυντήριο. Γι' αυτό άλλωστε είναι κατάλληλα για το πλύσιμο των πανών και το κοινό σαπούνι δεν είναι, αλλά ούτε και τα υπόλοιπα οικολογικά απορρυπαντικά γιατί έχουν σαν βάση τους το σαπούνι.

Αυτό το κόλπο με τη σόδα και το ξύδι το κάνω τακτικά για τις αποχετεύσεις, επειδή όμως μου κίνησε την περιέργεια η βρωμιά που λέει ότι βγαίνει όταν το κάνεις αυτό στο πλυντήριο θα το δοκιμάσω.

(Σημείωση ότι ούτε όταν βγάζουμε το φίλτρο καμιά φορά να το καθαρίσουμε βλέπουμε βρωμιά παρόλο που πλένω καραβρώμικες πάνες!)

soevan07
08-10-10, 18:23
Ευχαριστώ!

Λοιπόν το διάβασα και έβγαλα τη θήκη του απορρυπαντικού και κοίταξα από πάνω όπως λέει, και ήτανε καθαρή!
Φαντάζομαι ότι αυτό συμβαίνει γιατί χρησιμοποιώ τα soap nuts μερικά χρόνια τώρα, σπάνια βάζω υγρό σαπούνι (έχω μόνο αυτό για τα μάλλινα της Sonnet) και κάθε βράδυ βάζω σόδα όταν πλένω τις πάνες, και μερικές φορές ξύδι.

Πάντως το είχα διαβάσει και αλλού ότι τα soap nuts διατηρούν το πλυντήριο καθαρό γιατί η σαπωνίνη που βγάζουν είναι πολύ διαφορετική απ' αυτή του κοινού σαπουνιού και δεν κατακάθεται στα ρούχα και στο πλυντήριο. Γι' αυτό άλλωστε είναι κατάλληλα για το πλύσιμο των πανών και το κοινό σαπούνι δεν είναι, αλλά ούτε και τα υπόλοιπα οικολογικά απορρυπαντικά γιατί έχουν σαν βάση τους το σαπούνι.

Αυτό το κόλπο με τη σόδα και το ξύδι το κάνω τακτικά για τις αποχετεύσεις, επειδή όμως μου κίνησε την περιέργεια η βρωμιά που λέει ότι βγαίνει όταν το κάνεις αυτό στο πλυντήριο θα το δοκιμάσω.

(Σημείωση ότι ούτε όταν βγάζουμε το φίλτρο καμιά φορά να το καθαρίσουμε βλέπουμε βρωμιά παρόλο που πλένω καραβρώμικες πάνες!)

Η αλήθεια είναι οτι απο τότε που χρησιμοποιώ κι εγώ τα soap nuts
και το δικό μου πλυντήριο είναι πεντακάθαρο!
(παλιά ήταν δράμα!!! :sad: Ακριβώς όπως τα λέει το άρθρο ήταν!!!
Ιδίως μια εποχή που χρησιμοποιούσα πράσινο σαπούνι-αρκάδι!!:roll: )

Και απο τότε το τσεκάρω συνέχεια και βλέπω οτι πάει καλά

Επίσης μετά απο κάθε πλύση
βγάζω τελείως το συρταράκι για να αερίζεται αυτός ο χώρος
και για να μην πιάνει μούχλα.

Σίγουρα θα έχουν παίξει και το ρόλο τους το ξυδάκι κι η σοδίτσα! :-D

Με το πλυντήριο πιάτων όμως δεν έχω βρει ακόμα κάποια εναλλακτική λύση!........

Peekaboo
08-10-10, 18:25
Να ρωτήσω και εγώ: πρέπει απαραίτητα να βάζουμε λευκό ξίδι; Αν βάζουμε κόκκινο δημιουργείται πρόβλημα; Μέχρι στιγμής κόκκινο χρησιμοποιώ και στο πλυντήριο ρούχων και στο πιάτων :oops:

Rosie
08-10-10, 18:39
Επίσης μετά απο κάθε πλύση
βγάζω τελείως το συρταράκι για να αερίζεται αυτός ο χώρος
και για να μην πιάνει μούχλα.

Kι εγώ πάντα το έχω ανοικτό όταν το πλυντήριο δεν δουλεύει για να αερίζεται.

Rosie
08-10-10, 18:53
Να ρωτήσω και εγώ: πρέπει απαραίτητα να βάζουμε λευκό ξίδι; Αν βάζουμε κόκκινο δημιουργείται πρόβλημα; Μέχρι στιγμής κόκκινο χρησιμοποιώ και στο πλυντήριο ρούχων και στο πιάτων :oops:

Το κόκκινο μπορεί να σου αφήσει λεκέδες στα ρούχα και στα χέρια.
Τώρα που είσαι Αγγλία ψάξε να βρεις distilled white vinegar, αν θυμάμαι καλά έχει παντού.

danel
09-10-10, 10:25
Τί γνώμη έχετε για τα χαλάκια τύπου γούνας, από μαλλί προβάτου; Είναι άραγε κατάλληλα για παιδικό δωμάτιο ή βγάζουν κι αυτά χνούδι όπως λένε γενικώς για τα μάλλινα;

Έχει κάποια αγοράσει ή γνωρίζει κάτι;

kalamaraki
09-10-10, 11:27
danel γενικά τα μάλλινα χαλιά δεν τα συνιστουν για παιδικό δωμάτιο από οσο ξέρω γιατι κατηγορούνται για αλλεργιες και οτι μαζεύουν χνουδια κτλπ Βεβαια καλυτερα να ρωτήσεις τον παιδίατρος σας για ποιο επαγγελματική αποψη.

Labrinoula
09-10-10, 11:38

Tο ειχα διαβασει και σημερα εχω προγραμματισει να το κανω.Θα σας πω τα αποτελεσματα μιας και εγω δεν εχω ξεκινησει τη χρηση soap nuts:oops:. Soevant μηπως θα μπορουσες να ξαναγραψεις τη διευθυνση αποπου πηρες το βορακα?Μαλλον δεν ψαχνω σωστα στις προηγουμενες σελιδες γιατι δε μπορω να το βρω:oops:.
Επισης που μπορω να βρω αιθερια ελαια? Στη λιστη εχετε μονο για λεβαντα και tea tree ενδιαφερομαι και για λεμονι πορτοκαλι κ.α. Ξερετε αν τα καταστηματα βιολογικων πουλανε τετοια?

soevan07
09-10-10, 18:05
Τί γνώμη έχετε για τα χαλάκια τύπου γούνας, από μαλλί προβάτου; Είναι άραγε κατάλληλα για παιδικό δωμάτιο ή βγάζουν κι αυτά χνούδι όπως λένε γενικώς για τα μάλλινα;

Έχει κάποια αγοράσει ή γνωρίζει κάτι;

Ό,τι έχει γραφτεί για τα χαλιά σε αυτό το τόπικ θα το βρεις εδώ. (http://www.parents.gr/forum/search.php?searchid=2714389)

Εγώ πάντως στο δωμάτιο της κόρης μου έχω βάλει
μια μοκέτα συνθετική-υποαλλαεργική.
Τα περισσότερα μάλλινα χαλιά βγάζουν πολύ χνούδι
(εξαρτάται απο το ζώο)
όπως επίσης μαζεύουν και ακάρεα! (μπλιάχ!!)
Δεν το είναι κατάλληλα για τα υπνοδωμάτια........

soevan07
09-10-10, 18:09
Tο ειχα διαβασει και σημερα εχω προγραμματισει να το κανω.Θα σας πω τα αποτελεσματα μιας και εγω δεν εχω ξεκινησει τη χρηση soap nuts:oops:. Soevant μηπως θα μπορουσες να ξαναγραψεις τη διευθυνση αποπου πηρες το βορακα?Μαλλον δεν ψαχνω σωστα στις προηγουμενες σελιδες γιατι δε μπορω να το βρω:oops:.
Επισης που μπορω να βρω αιθερια ελαια? Στη λιστη εχετε μονο για λεβαντα και tea tree ενδιαφερομαι και για λεμονι πορτοκαλι κ.α. Ξερετε αν τα καταστηματα βιολογικων πουλανε τετοια?

Oικονομικό βόρακα θα βρείς στον
Καλογερόπουλο και βρίσκεται

Αιθέρια έλαια θα βρεις εδώ http://www.quinessence.com/
με δωρεάν μεταφορικά!

kalamaraki
09-10-10, 20:12
Ό,τι έχει γραφτεί για τα χαλιά σε αυτό το τόπικ θα το βρεις εδώ. (http://www.parents.gr/forum/search.php?searchid=2714389)

Εγώ πάντως στο δωμάτιο της κόρης μου έχω βάλει
μια μοκέτα συνθετική-υποαλλαεργική.
Τα περισσότερα μάλλινα χαλιά βγάζουν πολύ χνούδι
(εξαρτάται απο το ζώο)
όπως επίσηες μαζεύουν και ακάρεα! (μπλιάχ!!)
Δεν το είναι κατάλληλα για τα υπνοδωμάτια........

Δεν μου το ανοίγει το λίνκ.............

Labrinoula
09-10-10, 21:39
Oικονομικό βόρακα θα βρείς στον
Καλογερόπουλο και βρίσκεται

Αιθέρια έλαια θα βρεις εδώ http://www.quinessence.com/
με δωρεάν μεταφορικά!

Eυχαριστω;);)!!!Μολις κοιμηθει η μικρη θα τα κοιταξω αμεσως!!

novpal
09-10-10, 22:18

Εγώ έχω πλυντήριο-στεγνωτήριο, μπορώ άραγε να κάνω το αυτό? Και μην με κοροιδέψετε, αλλά το φίλτρο που πρέπει να καθαρίσουμε μετά, ποιό είναι?

soevan07
09-10-10, 23:00
Δεν μου το ανοίγει το λίνκ.............

H συζήτηση για τα χαλιά ξεκινάει απο την σελ 67 (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=61955&highlight=%F7%E1%EB%E9%E1&page=67)

soevan07
09-10-10, 23:07
Εγώ έχω πλυντήριο-στεγνωτήριο, μπορώ άραγε να κάνω το αυτό? Και μην με κοροιδέψετε, αλλά το φίλτρο που πρέπει να καθαρίσουμε μετά, ποιό είναι?

Ωχ, καλύτερα να διαβάσεις το manual....:???:
κάπου θα αναφέρει για service/συντήρηση
και για τα φίλτρα.

Εγώ έχω ξεχωριστό στεγνωτήριο και μετά απο κάθε στέγνωμα
πρέπει να καθαρίζω το ειδικό φίλτρο για τα χνούδια,
να αδειάζω το συρτάρι με το νερό και
μια στο τόσο να καθαρίζω τον συμπυκνωτή υδρατμών απο τα χνούδια που μπορεί να έχουν ξεφύγει....

Λογικά πρέπει να έχει άλλα φίλτρα το δικό σου....

Access
09-10-10, 23:09
πάντως για τον μηνιαίο καθαρισμό του πλυντηρίου πιάτων εγώ πλέον χρησιμοποιώ μόνο ξινό 3 -4 κουταλιές της σούπας ξινό μόνο του και γίνεται λαμπίκο:D

soevan07
09-10-10, 23:29
πάντως για τον μηνιαίο καθαρισμό του πλυντηρίου πιάτων εγώ πλέον χρησιμοποιώ μόνο ξινό 3 -4 κουταλιές της σούπας ξινό μόνο του και γίνεται λαμπίκο:D

Kαι που το βάζεις το ξινό? Στη θήκη του απορρυπαντικού?