PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΕν Τρωμε Το αυγο...Καμια ιδεα?

pitsipopaki
20-05-10, 00:03
Κοριτσια καλησπερα!
Τι να κανω με το μικρο μου που μου φτυνει το αυγο σαν να τον αηδιαζει κανει, εχω δοκιμασει να το βαλω μεσα στην φρουτοκρεμα, να του το δωσω μελατο,τηγανιτο,ομελετα.. δεν το θελει με τιποτα!
καμια ιδεα να το ανακατεψω σε καποιο αλλο φαγητο χωρις να ειναι εντονη η γευση του μηπως το φαει?καμια ιδεα?:-|

oikat
20-05-10, 00:11
βραστό θα μπορούσες να το βάλεις ροδέλες σε τοστ. Επίσης, αυγόφετες. Ακόμη να το ανακατέψεις με βρασμένο καρότο-πατάτα. Ίσως και λίγο αλάτι να κάνει τη διαφορά.

arleta
20-05-10, 00:16
σε στυλλ καγιανα;;;; δηλαδη με λιγη ντοματούλα...
αλλα μη σε απασολει πολυ... μπορει απλα να μη του αρεσει...
κι εμενα δε το τρωει, αλλα τρωει χυλοπιτες κεικ κτλ που εχουν αυγο.....

babystar
20-05-10, 00:18
Όταν δοκίμασε η δικιά μου αυγό, το έτρωγε στην αρχή καλά...Μετά, ξαφνικά δεν το ήθελε και έτσι δεν τη ζόριζα, απλά δεν της το έδινα...Πέρασε κάποιος καιρός (2-3 μήνες) και μετά αποφάσισα να ξαναπροσπαθήσω...Την πρώτη μέρα, της έδινα μια κουταλιά αυγό και επειδή αηδίαζε και πήγαινε να το βγάλει, ΑΜΕΣΩΣ, της έδινα κα΄τι που λατρεύει (τσουρέκι!).Μόλις έβλεπε το τσουρέκι, κατέβαζε το αυγό γρήγορα γρήγορα και έτρωγε τσουρέκι!!!Έτσι το έφαγε την πρώτη μέρα...Τη δεύτερη μέρα, της έδωσα 3-4 κουταλιές και επειδή δεν αηδίαζε, ΔΕΝ της έδινα τσουρέκι...Μετά από 3-4 κουταλιές, δεν ήθελε άλλο, οπότε έκανα το κόλπο με το τσουρέκι...Την τρίτη μέρα το έφαγε όλο με ελάχιστο τσουρέκι ανάμεσα και την τέταρτη, χωρίς καθόλου τσουρέκι!Τώρα τρελλαίνεται, μόλις της πω "θα φάμε αυγο??" τρέχει στην κουζίνα και περιμένει να βγάλουμε τα σύνεργα για να το βράσουμε!!Το τρώει μέσα σε 3 λεπτά!!!!

Σημειώσεις...(1)Το τσουρέκι ΔΕν το είχα εμφανές, αλλά κρυμμένο, απλά έβγαζα ένα κομματάκι και της το έδινα λέγοντας "τσουρέκι, τσουρέκι" και το έτρωγε!Αν το έβλεπε, θα το ήθελε όλο και δε θα γινόταν δουλειά!

(2) ΜΙΚΡΟ, πολύ μικρό κομματάκι, ίσα να γλυκαθεί, γιατί υπάρχει κίνδυνος να χορτάσει...

(3) Δεν πίεσα καθόλου...Όχι άνοιξε στόμα και τέτοια...Μόλις άνοιγε το στόμα, έβαζα αυγό και μόλις αηδίαζε, τη γλύκαινα με κάτι αγαπημένο...

(4) Το αυγό μελάτο και καλά λιωμένο το ασπράδι, να μην έχει κομματάκια...

(5) Σε μένα έπιασε το αυτοσχέδιο κόλπο μου, δεν ξέρω για άλλες περιπτώσεις...

Καλή συνέχεια...

babystar
20-05-10, 00:23
αλλα μη σε απασολει πολυ... μπορει απλα να μη του αρεσει...
κι εμενα δε το τρωει, αλλα τρωει χυλοπιτες κεικ κτλ που εχουν αυγο.....

Σωστό, κι εμένα δεν με απασχολούσε καθόλου, γιατί έτρωγε όσα λες και άλλα πολλά και έτσι δε με πείραζε...Όταν ξαναπροσπάθησα, το έκανα για να έχω μια εναλλακτική για το απογευματινό, είχα βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια...Και φυσικά, δε δίνω κάθε μέρα!!

arleta
20-05-10, 00:26
Σωστό, κι εμένα δεν με απασχολούσε καθόλου, γιατί έτρωγε όσα λες και άλλα πολλά και έτσι δε με πείραζε...Όταν ξαναπροσπάθησα, το έκανα για να έχω μια εναλλακτική για το απογευματινό, είχα βαρεθεί τα ίδια και τα ίδια...Και φυσικά, δε δίνω κάθε μέρα!!

ας αυτοσχεδιασουμε λοιπον κι που μας βγαλει!!!!
κι εγω πολλα κολπα και πειραματα και με λιγη καλη θεληση τα καταφερνουμε σχεδον παντα....
αλλα τον βλεπω να αναγουλιαζει τοσο πολυ με το μελατο αυγο που λεω "αστο, χεστο..."

pitsipopaki
20-05-10, 00:28
η ιδεα με το τσουρεκι ειναι καλη αλλα επιδι ξερω τον γιο μου αν το κανω αυτο εκεινος θα φτυσει οτι εχει στο στομα του (στην προκειμενη περιπτωση το αυγο) για να φαει κατι αλλο (οπως τσουρεκι), με αυγοφετα εχω δοκιμασει ,την μια την εχει φαει την αλλη δεν την θελει.. το σαντουιτσ το ανοιγει στα δυο και βγαζει οτι δεν του αρεσει..τι να πω! δεν θελω να ειμαι αρνητικη ρε γα@@@το αλλα εχω δοκιμασει πολλους τροπους, το περνει χαμπαρι και το φτυνει.Αναρωτιεμαι , τα συστατικα που πρεπει απο το αυγο τα ''περνει'' αν φαει κατι που εχει μεσα αυγο?πχ. κεικ, κρεπα,κτλ.? ή δεν μετραει ετσι?

arleta
20-05-10, 00:31
χωρις να ειμαι ειδικος νομιζω πως τα συστατικα απο το αυγο τα εχουν κι αλλες τροφες...
τι να κανεις αμα δε το θελει;;;
εμεις τρωμε τα παντα;;; δεν υπαρχουν πραγματα που δε τα τρως με τιποτα;;; ετσι ειναι και τα μωρα... σαν μικρογραφιες μας....

pelagia
20-05-10, 00:34
Με μπολικο τυρακι , η μεσα στο τοστ καντο μελατο και μετα ληψε το στο τοστ γινετε πολυ νοστιμο!!!

babystar
20-05-10, 00:34
Αναρωτιεμαι , τα συστατικα που πρεπει απο το αυγο τα ''περνει'' αν φαει κατι που εχει μεσα αυγο?πχ. κεικ, κρεπα,κτλ.? ή δεν μετραει ετσι?

Μια χαρά τα παίρνει, μην ανησυχείς...Άλλωστε, και η γιατρός εμένα, όταν είναι να μου πει να αποφύγω το αυγό (για κάποιο λόγο) μου λέει να μη φάει ούτε και ό,τι περιέχει αυγό, όπως κέικ!Άρα μετράνε όλα αυτά!!!!

Αφού τόσο δεν του αρέσει, εγώ λέω να μη βασανίζεσαι...Άστον, ας μην τρώει!Εμένα ΚΑΤΕΒΑΖΕ πρώτα το αυγό, για να φάει το τσουρέκι μετά!Δεν το έφτυνε...Οπότε ήμουν μάλλον τυχερή σε αυτό...

pitsipopaki
20-05-10, 00:35
συμφωνω, και δεν θελω να πιεζω το παιδι μου να φαει με το ζορι κατι που δεν του αρεσει, απ την αλλη βεβαια με αχγωνει πολυ το φαγητο του, να μην εχει ελληψη βιταμινων και απαραιτητων τελοσπαντων συστατικων για τον οργανισμο του..

babystar
20-05-10, 00:36
η μεσα στο τοστ καντο μελατο και μετα ληψε το στο τοστ γινετε πολυ νοστιμο!!!

Μελάτο δεν είναι το νερουλό??Πώς το ψήνεις μέσα στο τόστ???Δεν το κατάλαβα..Συγγνώμη...

arleta
20-05-10, 00:39
μια φιλη διατροφολογος μου ελεγε οτι τα αυγα δε τα εμπιστευεται και στη κορη της εδωσε να δοκιμασει μετα τους 15 μηνες.... και τη ρωτησα αν το παιδι το ειχε αναγκη πιο μικρο γιατι δε του το εδινε και μου απαντησε οτι επαιρνε τα στοιχεια απο αλλες τροφες....
ασε να περασει και ρος και του ξαναδοκιμαζεις, τωρα μπορει να το κανει απο πεισμα (υποσυνειδητα)... η οταν τρωτε εσεις αυγο ρωτα το αν θελει να δοκιμασει.....

pelagia
20-05-10, 00:48
Κανεις το αυγο σου μελατο μετα τοα αλειφεις στο ψωμακι του τοστ και το ψινεις!!!

desperate_mary
20-05-10, 00:51
Δεν εφαγα ποτε στη ζωη μου αυγο...

Η μαμα μου ειχε απελπιστει δοκιμασε τα παντα οταν ημουν μικρη... τζιφος

Δεν εχω προβλημα να ειναι μεσα σε κεικ πχ αλλα μελατο και ομελεττα με τιποτα...

Δεν θα παθει τιποτα το παιδακι σου καλη μου, μην το ζοριζεις.

arleta
20-05-10, 00:51
Κανεις το αυγο σου μελατο μετα τοα αλειφεις στο ψωμακι του τοστ και το ψινεις!!!

πελαγια, παρα πολυ καλη ιδεα!!!!!!!!

babystar
20-05-10, 01:00

ΟΚ!!Έτσι ναι!!!Πολύ καλή ιδέα!!!!Λες να πιάσει για τον άντρα μου που ΔΕΝ έχει φάει ΠΟΤΕ του αυγό???Ούτε να το μυρίσει!Ταίζω τη μικρή όταν λείπει, την πλένω μετά και όταν έρχεται λέει "έφαγε αυγό??Μυρίζει!" Μια φορά του ζήτησα να της πλύνει τα μούτρα μετά από αυγό και αρνιόταν!!!!

pelagia
20-05-10, 01:02
Καλα εκανε ο αντρας μου στο μωρο και μου ετρεχαν τα σαλια και μια μερα που ο μικρος δεν ηθελε το τσακισα πεντανοστιμο ηταν!!!!

georgia ki
20-05-10, 01:54
και εμένα ο μικρός ενώ ετρωγε τον κρόκο αηδίαζε στο ασπράδι,έτσι ξεκίνησα να του το βάζω μεσα στην φρουτόκρεμα άλλοτε το έτρωγε με το ζόρι βέβαια και άλλοτε όχι.Μέχρι που μία μέρα μόλις τελείωσε η κρέμα μου έκανε εμετό!!!!:confused::confused: Κόντεψα να τα βγάλω και εγώ!Απο τότε τον άφησα για λίγο καιρό και όταν ξαναδοκίμασα το έτρωγε κανονικότατα και με ευχαρίστηση!!

beloved
20-05-10, 03:51
join the club!!!ουτε κι εμεις το τρωμε!!!σιγουρα ομως παιρνουν τα θρεπτικα συστατικα απο αλλες τροφες...μια πολυ καλη ιδεα ειναι η μακαρονοπιτα μιας και παιρνει αρκετα αυγα!!!!

G.STONE
20-05-10, 08:01
Και εμένα ο δικός ενώ στην αρχή το έτρωγε, (όχι με ευχαρίστηση και γενικά με το ζόρι) το έχει κόψει εδώ και μήνες...Σταμάτησα να τον πιέζω γιατί πήγαινε να κάνει εμετό! τι να κάνουμε; με το ζόρι δεν γίνεται.
Να πω και την αλήθεια δεν με απασχολεί πλέον ενώ στην αρχή στενοχωριόμουν. Ούτε ο άντρας μου το τρώει καθόλου! Σιγά τι θα πάθουν αν δεν φάνε; καλό είναι αλλά δεν θα σταματήσει και η αναπτυξή τους!

Καλύτερα πάντως κορίτσια να μην δίνεται μελάτο αυγό αλλά να βράζει τουλάχιστον 6 λεπτά. Η παιδίατρός μου ήταν κατηγορηματική σε αυτό γιατί την περίοδο που ξεκινήσαμε το αύγό είχε ασθενείς αρκετά παιδάκια με σαλμονέλα στο νοσοκομείο.Προσοχή λοιπόν.

Titi_S
20-05-10, 10:18
Εγώ της κάνω το εξής (πράγμα που μου σύστησε φίλη παιδίατρος):
Εφόσον το παιδί τρώει κοτόπουλο σούπα, με ρυζάκι, καροτάκια, κολοκύθια, κτλ., μπορώ να του το αυγοκόβω. Βέβαια να τονίσω εδώ, ότι αφού ρίξω το αυγό χτυπημένο μέσα στο φαγητό που έχει κρυώσει αρκετά για να μην δέσει αμέσως, το βράζω για 5 λεπτά όλο μαζί για να είμαι σίγουρη. Ρίχνω και λεμονάκι και γίνεται πεντανόστιμο, ούτε που καταλαβαίνει τίποτα από αυγό. Το ίδιο κάνω και στα γιουβαρελάκια...
Το ξέρω ότι έτσι δεν τρώει όλο το αυγό με τη μία, αλλά επειδή συνήθως μαγειρεύω για 2 μέρες, είμαι σίγουρη ότι το έχει φάει στο διάστημα αυτό.

pitsipopaki
21-05-10, 16:03
να στε καλα κοριτσια νιωθω πολυ καλητερα και ιδεες πηρα! θα δοκιμασω λιγο απ ολα χωρις να το πιεσω το μωρο μου!

maestria
21-05-10, 16:07
Εγώ το κάνω ψιλομελάτο, το κομματιάζω σ' ένα πιατάκι με μικρά κομμάτια ψωμί και τυρί φέτα.
Ενώ σκέτο δεν το έτρωγε, τώρα τρελαίνεται :D!

melita
22-05-10, 00:52
Κι εμένα δεν τρώει το αυγό βραστό, έτσι εδώ και πολύ καιρό της το κάνω ένα είδος ομελέτας στο φούρνο, χτυπάω το αυγό προσθέτω 1 κουτ. σούπας αλεύρι και ελάχιστο νερό να γίνει ένας χυλός. Αλοίφω ένα πολύ μικρό πυρεξάκι με βιτάμ, ρίχνω το χυλό και από πάνω κομμάτια βιτάμ και τυρί φέτα και το ψήνω. Μόνο έτσι το τρώει μέρα παρα μέρα.
Πρόσφατα δοκίμασα και την συνταγή που έχει στο κουτί της custurd power όπως είναι η κρέμα αραβοσίτου όπου προσθέτεις στο τέλος και ένα χτυπημένο αυγό και έφαγε αρκετή ποσότητα.
Βέβαια το πρώτο έχει αλάτια από το τυρί και το δεύτερο ζάχαρη αλλά τι να κάνουμε αφού δεν παίρνει σίδηρο αρκετό λόγω απέχθειας προς το κρεας.

ol_ko
22-05-10, 00:59
μια φιλη μου το εβαζε στο γιαουρτι....μπλιαχ???

agy
22-05-10, 13:01
Θα σας πω τον τροπο που το ετρωγα εγω οταν ημουν μικρη.
Αυγό χτυπητό: βαζουμε αυγο τον κροκο με λιγη ζαχαρη και λιγο κακαο -στην μυτη του κουταλιου , ανακατευουμε μεχρι να βγαλει φρουσκαλες.Αν θελουμε χτυπαμε μαρεγκα το ασπράδι και το ριχνουμε ολο μεσα στην κουπα . Προαιρετικά:p προσθετουμε αμυγδαλα τριμμενα και ψωμακι. Ετσι μου το εφτιαξε η γιαγια μου και απο τότε άρχισα να τρωω το αβγό.:p

mariapap82
25-05-10, 09:03
Ακομα δεν τρωμε ολοκληρο αυγο αλλα βρηκαμε τροπο να τρωμε εστω λιγο. Εγω ετρωγα πολυ συχνα τοστ (ζαμπον-τυρι) και ο χαρης ζηλευε και του εδινα κομματακια χωρις το ζαμπον ομως. Ετσι σκεφτηκα να βαλω το αυγο μεσα σφιχτο φυσικα και κοβω και του δινω ουσιαστικα ψημενο ψωμι με αυγο. Το τοστ το εχω ψησει κανονικα με το ζαμπον και παιρνει μυρωδια ;) Στην αρχη τον ξεγελαγα μια μπουκιτσα σκετο ψωμι μια με αυγο. Τωρα το βλεπει το τοστ και ορμαει!!!!

val36
25-05-10, 23:10
Αν ανακατέψετε το λιωμένο βραστό αυγό με λίγο λαδάκι και με δυο τρεις κουταλιές γιαούρτι δεν μυρίζει καθόλου και είναι και μια ωραιότατη σος για τα σάντουιτς!

maestria
26-05-10, 00:24
Θα σας πω τον τροπο που το ετρωγα εγω οταν ημουν μικρη.
Αυγό χτυπητό: βαζουμε αυγο τον κροκο με λιγη ζαχαρη και λιγο κακαο -στην μυτη του κουταλιου , ανακατευουμε μεχρι να βγαλει φρουσκαλες.Αν θελουμε χτυπαμε μαρεγκα το ασπράδι και το ριχνουμε ολο μεσα στην κουπα . Προαιρετικά:p προσθετουμε αμυγδαλα τριμμενα και ψωμακι. Ετσι μου το εφτιαξε η γιαγια μου και απο τότε άρχισα να τρωω το αβγό.:p

H μαμά μου το έφτιαχνε για γλύκισμα αυτό! Κρόκο χτυπημένο με μπόλικη ζάχαρη και κακάο! Και ρίχναμε και ψωμάκι μέσα!
Τι μου θύμισες τώρα!! Ακόμα το λαχταράω μερικές φορές!!! :mrgreen:

Ellemphriem
26-05-10, 08:23

Να σε ρωτησω. Και εμενα μελατο το τρωει ΜΟΝΟ ή μονο το ασπραδι. Το ασπραδι της αρεσει ετσι και αλλιως και δεν με νοιαζει να της δινω μπολικο απο δαυτο γιατι εχει λεκιθινη και βοηθαει πολυ στους μυς του σωματος. Και εγω στην αθληση κατεβαζα ασπραδια 8 την μερα. :mrgreen: ΑΛΛΑ δεν φοβασαι για σαλμονελα? Εχω ακουσει πολλα. Και εγω το κανω αλλα με μιση καρδια. Και η παιδιατρος μελατο μου ειπε να ειναι μαλακο και οχι ξερο. Αλλα δεν ξερω......φοβαμαι......συγνωμη για το οφφ τοπικ στο κοριτσι. Να πω οτι εγω της το κανω ματι με ελαχιστο λαδι το οποιο μαζευω τελειως μετα. Μονο ετσι το τρωει. Βρασμενο τρωει μονο το ασπραδι. Σιγα σιγα την ξεκινησα. Τις πρωτες φορες της το εβαζα μπροστα και επαιζε με τον κροκο. Μετα σιγα σιγα αρχιζε να τρωει λιγο λιγο........

Anastasia1
29-05-10, 17:28
Κοριτσια να πω και εγω μια ιδεα???

Χτυπας 2-3 αυγα...βαζεις και λιγο αλευρακι να γινει σαν χυλος...βαζεις λιγο φρεσκο κρεμμυδακι ψιλοκομμενο...και αρωματικα ο,τι θελεις...μαιντανο η ανηθο η δυοσμο ψιλοκομμενο. και φετα τυρακι αν θελεις βαζεις μεσα....το τριβεις στο χερι σου και το βαζεις....αν και εμενα μ αρεσουν χωρις τυρακι...

Ζεσταινεις λαδακι στο τηγανι και κανεις πολυ ωραιες τηγανιτες/λαγγιτες τις λεμε εμεις!!

Εγω παντως τις σακατευω οπως και καθε παιδακι που ξερω

myangel
29-05-10, 21:08
αχ agy τι μου θυμισες... μιαμ μιαμ!
ο γιος μου δεν εχει φαει ποτέ αυγό! σε οποιαδήποτε μορφή! τρώει βεβαια αυγοκομμενα φαγητα και γλυκα με αυγο, αλλα ως εκει. ποτέ δε σκέφτηκα όμως ότι είναι τοσο σημαντικό...

AFRODITH
29-05-10, 22:38
και του δικου μου δεν του αρεσει βραζμενο ουτε μελατο .
το κανω αυγοφετα στο τηγανι χωρις λαδυ η ομελετα στον φουρνο.

maan
29-05-10, 22:47
μπορείς να κάνεις μπιφτεκάκια με αυγό βραστό και ανακατεμένο στον κιμά, μαζί με λαχανικά διάφορα - καροτάκι-κολοκυθάκι-πιπεριά..ό,τι θέλεις.. σχεδόν καθόλου δεν θα φαίνεται η γεύση του αυγού..

arleta
29-05-10, 22:49
και του δικου μου δεν του αρεσει βραζμενο ουτε μελατο .
το κανω αυγοφετα στο τηγανι χωρις λαδυ η ομελετα στον φουρνο.

να μαι και εδω Αφροδιτη.....
την αυγοφετα τη τρωει μονος του;;; μασαει δηλαδη;;;
γιατι εμεις τεμπελιαζουμε νομιζω........

AFRODITH
29-05-10, 23:12
ολα μονος του τα τρωει ,δεν τον ταιζω πια ....ολα τα φτιαχνω ετσι που να τα πιανει
δεν θελει τιποτα απο μενα :(

arleta
29-05-10, 23:15
ολα μονος του τα τρωει ,δεν τον ταιζω πια ....ολα τα φτιαχνω ετσι που να τα πιανει
δεν θελει τιποτα απο μενα :(

μια χαρα σε βρισκω!!!!!!!!!!!!
αντε και στα δικα μας!!!!!!!!!1

BABY
13-06-10, 17:38
κοριτσια θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας. ο μικρος μου, ενω οταν ξεκινησαμε το αβγο το ετρωγε, μετα απο μια εβδομαδα, ξαφνικα δεν ηθελε στην κυριολεξια ουτε να το βλεπει. ακομα δεν το τρωει. ουτε σφιχτο ουτε μελατο, ουτε με ψωμακι, ουτε με τιποτα. ο παιδιατρος λεει να μην το πιεζω, ισως να το θελησει καποια στιγμη. εσεισ εχετε αναλογη εμπειρια ??? πως να του το δωσω ?

dinaki88
17-06-10, 16:16
Όταν δοκίμασε η δικιά μου αυγό, το έτρωγε στην αρχή καλά...Μετά, ξαφνικά δεν το ήθελε και έτσι δεν τη ζόριζα, απλά δεν της το έδινα...Πέρασε κάποιος καιρός (2-3 μήνες) και μετά αποφάσισα να ξαναπροσπαθήσω...Την πρώτη μέρα, της έδινα μια κουταλιά αυγό και επειδή αηδίαζε και πήγαινε να το βγάλει, ΑΜΕΣΩΣ, της έδινα κα΄τι που λατρεύει (τσουρέκι!).Μόλις έβλεπε το τσουρέκι, κατέβαζε το αυγό γρήγορα γρήγορα και έτρωγε τσουρέκι!!!Έτσι το έφαγε την πρώτη μέρα...Τη δεύτερη μέρα, της έδωσα 3-4 κουταλιές και επειδή δεν αηδίαζε, ΔΕΝ της έδινα τσουρέκι...Μετά από 3-4 κουταλιές, δεν ήθελε άλλο, οπότε έκανα το κόλπο με το τσουρέκι...Την τρίτη μέρα το έφαγε όλο με ελάχιστο τσουρέκι ανάμεσα και την τέταρτη, χωρίς καθόλου τσουρέκι!Τώρα τρελλαίνεται, μόλις της πω "θα φάμε αυγο??" τρέχει στην κουζίνα και περιμένει να βγάλουμε τα σύνεργα για να το βράσουμε!!Το τρώει μέσα σε 3 λεπτά!!!!

Σημειώσεις...(1)Το τσουρέκι ΔΕν το είχα εμφανές, αλλά κρυμμένο, απλά έβγαζα ένα κομματάκι και της το έδινα λέγοντας "τσουρέκι, τσουρέκι" και το έτρωγε!Αν το έβλεπε, θα το ήθελε όλο και δε θα γινόταν δουλειά!

(2) ΜΙΚΡΟ, πολύ μικρό κομματάκι, ίσα να γλυκαθεί, γιατί υπάρχει κίνδυνος να χορτάσει...

(3) Δεν πίεσα καθόλου...Όχι άνοιξε στόμα και τέτοια...Μόλις άνοιγε το στόμα, έβαζα αυγό και μόλις αηδίαζε, τη γλύκαινα με κάτι αγαπημένο...

(5) Σε μένα έπιασε το αυτοσχέδιο κόλπο μου, δεν ξέρω για άλλες περιπτώσεις...

Καλή συνέχεια...

χεχε. χωρίς να το ξέρεις το αυτοσχέδιο κόλπο σου είναι ολόκληρη σχολή στην ψυχολογία και λέγεται συμπεριφορισμός.
Έχεις τον επιστήμονα μέσα σου, ψάξτο που σου λέω:))))

dinaki88
17-06-10, 16:20
Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να μοιάζει άσχετο αλλά είναι το πιο σχετικό ποστ αυτό από αυτά που έχω κοιτάξει
Έχουμε κλείσει τον 9ο και εδώ και δύο βδομάδες είχαμε βάλει κρόκο στη διατροφή.
Στο καθιερωμένο ραντεβού του μήνα η παιδίατρος είπε δε βάζουμε τπτ άλλο στη διατροφή αλλά κρόκο κάθε πρωί.
Είναι φυσιολογικό?
Γιατί η μάνα μου θυμάμαι μικρή που της ζήταγα αυγό έλεγε έως 3 τη βδομάδα(καλά εννοείται ότι την παιδίατρο την εμπιστεύομαι πιο πολύ, αλλά θέλω να δω αν γίνεται με όλους έτσι)

fridoula
17-06-10, 17:31
καλησπερα και απο μενα,
και σε εμας το εδωσε τρεις φορες την εβδομαδα και αργοτερα που μπηκε το ψαρι μου ειπε ποτε την ιδια μερα ψαρι και αυγο..αλλ οχι καθε μερα..ο καθε γιατρος ειναι διαφορετικος τελικα..

dinaki88
17-06-10, 18:03
δεν έχουμε ψάρι ακόμα.
αν μαζευτείτε άλλες δύο τρεις που δεν το δίνεται κάθε μέρα θα το δίνω όπως πριν μέρα παρά μερα
να σημειώσω-για την περίπτωση διαφοράς στις πρωτείνες-ότι δεν τρώμε γιαούρτι γιατί είχαμε κάτι αλλεργίες μικρές...:)

GeorginaT
17-06-10, 21:55
Και η δική μας εμπειρία με το αυγό είναι κάπως ανάλογη....

Όταν μας είπε η παιδίατρος να ξεκινήσουμε το αυγό (13 μηνών περίπου) χάρηκα γιατί το θεώρησα κάτι εύκολο...σημειωτέον ο μικρός ότι και να του έχω δώσει μέχρι τώρα το έχει φάει χωρίς δεύτερη κουβέντα... οπότε όταν αηδίασε στο αυγό και μου το φτυνε δεν το περίμενα...

Το δοκιμάσαμε βραστό... με ψωμάκι...μόνο κρόκο...όλο μαζί... καμμία τύχη...
οπότε εγκατέλειψα και το αυγό το έτρωγε...ή σε κοτόσουπα και ψαρόσουπα αυγολέμονο... μιλάμε τα τσάκιζε...ή χυλοπίτες...

Κάποια στιγμή έτρωγα εγώ αυγά για πρωινό και ζήλεψε... οπότε η φόρμουλα που έπιασε ήταν scrumbled με τριμμένο κίτρινο τυράκι και λίγο φρέσκο γάλα... επίσης, ομελέτα με τυράκι... γενικότερα οτιδήποτε σπάει τη μυρωδιά και την έντονη "αυγουλίλα"...

Επίσης, αυγό μας είπε μέχρι 4 φορές την εβδομάδα και όχι τη μέρα που έχει ψάρι για τυχόν αλλεργίες...

Titi_S
18-06-10, 12:42
Εμάς δυο φορές την εβδομάδα μας είπε.
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να επιβαρύνουμε το παιδί με χοληστερίνη δίνοντάς του τοσο συχνά (4 φορές) αυγό...

christine06
18-06-10, 13:38
Εμείς ξεκινήσαμε το αυγό 14 μηνών ακριβώς μετα το εμβόλιο ΜΜR (έχω την εντύπωση ότι με κάποιο τρόπο σχετίζονται αλλά δεν είμαι και σίγουρη). Για 3 μέρες τρώγαμε 1 κουταλιά κρόκο. Για άλλες 3 μέρες 2 κουταλιές, την επόμενη ολόκληρο τον κρόκο και την επόμενη ολόκληρο το αυγό. Από τότε τρώει 3 φορές την εβδομάδα και όχι την ημέρα που τρώει ψάρι. Δεν μπορώ να πω ότι τρελαίνεται αλλά το τρώει, λίγο με ψωμάκι, λίγο με τυράκι...κάτι γίνεται.

ismeni
18-06-10, 13:47
εμενα δεν το τρωει καθόλου
αλλα δε με απασχολει κι ολας
αφού υπάρχει μέσα στα μπιφτεκια... λεύκωμα παίρνει και από το κρεας. γαιτι να εκνευρίζομια κι εγω κια υτη και να την πιέσω να το φάει.
εεεεε καποια στιγμή, θα αλλάξει γνώμη από μόνη της

elenasteraki
18-06-10, 14:01
Συμφωνώ με την Ismeni είναι μια τροφή που μπορεί να τη φάει παντού. Επειδή είχα και εγώ το ίδιο ''πρόβλημα'' ποτέ δεν έφαγε αυγό ως μωρό και αφού το ανέφερα στον παιδιάτρό μας μου είπε δεν υπάρχει καμία τροφή που να μην είναι αναντικατάστατη, ας το φάει μέσα στο κεηκ ή σε άλλο φαγητό ή και καθόλου, δεν τον πιέζουμε. Πράγματι τον άφησα στην ησυχία του και τελικά φέτος το ζήτησε από μόνος του βλέποντας εμάς να τρώμε ομελέττα αλλά και στο σχολείο παρότι τρώει μόνο το ασπράδι από το σφικτό αυγό. Κατάλαβα ότι τον ενοχλεί η μυρωδιά και είναι κάτι που το έχει και ο μπαμπάς του. Τώρα πια πολλές φορές θα μου πει ''θα μου φτιάξεις ένα αυγουλάκιιιιι;'' Το φτιάχνω είτε σφικτό είτε στο τηγανάκι με ελάχιστο λάδι σαν ομελέτα.

vickygirl79
18-06-10, 14:34
...και εμεις μετα τα 2 το αυγο..πριν ουτε να το δουμε...μετα δε ξερω ζηλεψε απο εμας????τωρα τα τσακιζει ασε που το πασχα εφαγε τοσα που δεν ειχε φαει σε ολη της τη ζωη....

dimitrak
24-06-10, 08:34
Εμείς ακολουθήσαμε τη μέθοδο της ομελέτας με τυράκι γιατί βραστό δεν το ήθελε ούτε για δείγμα! Τώρα τις το κόβω κομματάκια, το βάζω μπροστά της και το καταβροχθίζει!!! Όσο για τη συχνότητα ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του. Εγώ τις κάνω ομελέτα με 2 αυγουλάκια 1-2 φορές την εβδομάδα

ELPIDA2
21-07-10, 14:08
Κοριτσια εχω προβλημα με το αυγο
Ειναι 13 μηνων και δεν το ειχα δωσει γιατι φοβουμουν αλεργιες παρολο που ο παιδιατρος μας το επετρεψε
Επειδη τρωμε μονο αλεσμενα δινω κρεμα γιαουρτι με φρουτα και φαγητο
Πρεπει ομως να εμπλουτισω την διατροφη τους
Δεν εχουμε δοντια ομως

Μια φορα αλεσα το ασπραδι με ψωμακι και το εφτυσαν
Ασπραδι για αρχη και μετα το κροκο ετσι δεν ειναι αν θυμαμαι καλα?

Μπορει απο μονο του να αποτελεσει ενα γευμα η θα πεινανε μετα απο λιγο?

nirma
21-07-10, 14:19
Και η δύο μου κόρες το ξεκίνησαν πιο μικρές (10 μηνών)
Αρχικά: το κάνεις μελάτο-νερουλό. Το ανακατεύεις (εγώ μαζί κρόκο και ασπράδι έδωσα) και βουτάς το κουταλάκι και τους δίνεις να δοκιμάσουν. Το αυγό έχει ιδιαίτερη και έντονη γεύση μην βιαστείς μπορεί να το αηδιασουν κιόλας. Για πρώτη μέρα αρκεί
Την επόμενη μέρα πάρε λίγο περισσότερο ή βούτα το κουταλακι δύο φορές και δες αντιδράσεις...
Τελικά: όταν συνηθίσουν λίγο την γεύση. Μόλις παρει βράση το νερό, το αφήνεις 1 λεπτό... τόσο νερουλό θα είναι. Κόβει μικρές μπουκίτσες ψωμιού σε ένα ποτηράκι - κούπα και ρίχνεις το αυγό μέσα. Ανακατεύεις καλά.
Με αυτό τον τρόπο, οι δικές μου τρώνε το αυγό με μεγάλη ευχαρίστηση και είναι δεκατιανό γεύμα ή απογευματινό μαζί με λίγο πορτοκαλάδα.
Φυσικά δεν δίνω καθημερινά αυγό

fistikaki
21-07-10, 14:21
αν τυχει, που απευχομαι, να μην τρωνε καποια παιδακια αυγο... οκ, δεν ειναι το τελος του κοσμου...

η δικη μου 1ον) το μισει... 2ον) βγαζει σπιθουρακια αν τυχον φαει σκετο αυγο..

οποτε, δεν της δινω ποτε..... αν τυχει μεσα σε φαγητο ή κανενα τσουρεκακι, κουλουρακι κλπ...

και δεν υπαρχει προβλημα

εντιτ..
βρε παιδια.... υπαρχει πιο σιχαμενο πραγμα απο βραστο νερουλο αυγο??? γιατι αναγκαζουμε τα παιδια να φανε τετοιο πραγμα?????? αν το δινατε πιο σφιχτο?

Titi_S
21-07-10, 14:21
Κοριτσια εχω προβλημα με το αυγο
Ειναι 13 μηνων και δεν το ειχα δωσει γιατι φοβουμουν αλεργιες παρολο που ο παιδιατρος μας το επετρεψε
Επειδη τρωμε μονο αλεσμενα δινω κρεμα γιαουρτι με φρουτα και φαγητο
Πρεπει ομως να εμπλουτισω την διατροφη τους
Δεν εχουμε δοντια ομως

Μια φορα αλεσα το ασπραδι με ψωμακι και το εφτυσαν
Ασπραδι για αρχη και μετα το κροκο ετσι δεν ειναι αν θυμαμαι καλα?

Μπορει απο μονο του να αποτελεσει ενα γευμα η θα πεινανε μετα απο λιγο?

Η παιδίατρος μας πρότεινε πριν την φρουτόκρεμα.
Τελικά, ενώ στην αρχή τρελαινόταν, μια μέρα το έκοψε μαχαίρι! Τώρα της το δίνω μέσα στο φαγητό, π.χ. αυγοκομμένα γιουβαρελάκια, κοτόπουλο σούπα, και όλα ακόμα αλεσμένα!
Αρχικά δίνεις μισό κρόκο, μετά ολόκληρο και τέλος μαζί με το ασπράδι, όλα μελάτα. Δηλαδή, στα 3 λεπτά αφού έχει αρχίσει το βράσιμο, το βγάζεις.

nirma
21-07-10, 14:25
αν τυχει, που απευχομαι, να μην τρωνε καποια παιδακια αυγο... οκ, δεν ειναι το τελος του κοσμου...

η δικη μου 1ον) το μισει... 2ον) βγαζει σπιθουρακια αν τυχον φαει σκετο αυγο..

οποτε, δεν της δινω ποτε..... αν τυχει μεσα σε φαγητο ή κανενα τσουρεκακι, κουλουρακι κλπ...

και δεν υπαρχει προβλημα

εντιτ..
βρε παιδια.... υπαρχει πιο σιχαμενο πραγμα απο βραστο νερουλο αυγο??? γιατι αναγκαζουμε τα παιδια να φανε τετοιο πραγμα?????? αν το δινατε πιο σφιχτο?

Γούστα είναι αυτά... εγώ με τον ίδιο τρόπο φτιάχνω και ένα αυγό για μένα και το τρώμε όλες μαζί... με διαγωνισμό όποια φάει πρώτη τρώει και των άλλων δύο χιχιχιχιχι:lol::lol::lol::lol:

salomi
21-07-10, 14:28
Η παιδίατρος μας πρότεινε πριν την φρουτόκρεμα.
Τελικά, ενώ στην αρχή τρελαινόταν, μια μέρα το έκοψε μαχαίρι! Τώρα της το δίνω μέσα στο φαγητό, π.χ. αυγοκομμένα γιουβαρελάκια, κοτόπουλο σούπα, και όλα ακόμα αλεσμένα!
Αρχικά δίνεις μισό κρόκο, μετά ολόκληρο και τέλος μαζί με το ασπράδι, όλα μελάτα. Δηλαδή, στα 3 λεπτά αφού έχει αρχίσει το βράσιμο, το βγάζεις.

Αυγοκομενα σου ειπε ο γιατρος οτι κανει? εγω ξερω πως επειδη ειναι ομω το αυγο ειναι επικυνδυνο ακομη. οτι εχω με αυγολεμονο, σουπα, κολοκυθακια κλπ ξεχωριζω απο πριν για τον μικρο. οσο γι τα παιδακια που δεν το τρωνε καποιες μανουλες τα ξεγελανε βαζωντας τα μεσα στη φρουτοκρεμα. εμενα το τρωει με τυρακι ψωμακι λαδακι. μελατο το δινα στην αρχη αλλα μετα μου ειπαν πως πρεπει να βραζει περισσοτερη ωρα.οποτε ειναι στην ουσια σφιχτο και στο κεντρο λιγο μαλακο.

elenasteraki
21-07-10, 14:29
Άσχετο παρότι ούτε και εμένα το έτρωγε το αυγό....(εδώ και κανένα χρόνο έχει ξεκινήσει) ο δικός μας ο γιατρός μας είχε απαγορέυσει το μελάτο για το φόβο της σαλμονέλας. Fistiki μη σκας και εμένα που τρώει φυσιολογικά (αν θυμάμαι καλά η δικιά σου δεν τρώει) το αυγό δεν το έτρωγε, έχω καταλήξει μάλλον λόγω μυρωδιάς. Πάντως είναι τρόφιμο που μπαίνει σε πολλά φαγητά;)

fistikaki
21-07-10, 14:33
Γούστα είναι αυτά... εγώ με τον ίδιο τρόπο φτιάχνω και ένα αυγό για μένα και το τρώμε όλες μαζί... με διαγωνισμό όποια φάει πρώτη τρώει και των άλλων δύο χιχιχιχιχι:lol::lol::lol::lol:

α ρε δολια μανα.... κομμαντο εισαι και συ στα κολπα για να φανε...

καλα, οκ... το αγαπω το παιδι μου, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΑΠΩ ΤΟΣΟ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΑΩ ΜΕΛΑΤΟ ΑΥΓΟ.......

με τιποτα, ομως!!!!!!!!!!!!!!!!!

ELPIDA2
21-07-10, 14:33
Κι εγω για καλο βρασιμο ξερω γιατι το αυγο ειναι επικυνδυνο γενικα
Εμενα τα αυγα μου αρεσουν πολυ σε ολες τις μορφες δεν θελω να τους επιβαλω κατι με το ζορι γιατι δεν ξερω πως θα αντιδρασουν
Θα ξαναδοκιμασω να ειναι λιγο μαλακο και βλεπουμε

spyni
21-07-10, 14:34
εμεις πρωτοφαγαμε αυγο πριν κανα τριμηνο περιπου παρολο που σε λιγες ημερες γινεται δυο, λογω αλλεργιας....ε λοιπον εχει ξετρελλαθει, δεν ξερω ισως αντιδρΑ ετσι επειδη της λεγαμε οτι βγαζει μπιμπικια-οταν π.χ. εβλεπε αλλο παιδακι να τρωει και εμεις της το αρνουματσαν-παντως και την κοτοφωλια να της δωσεις δε θα πει οχι...ααα το προτιμα σφιχτο απεξω και μεσα ζουμερο και το τρωει ολοκιο, οπως εκεινη λεει, απλα εγω της το ξεφλουδιζω..............

Access
21-07-10, 14:40
Και η δύο μου κόρες το ξεκίνησαν πιο μικρές (10 μηνών)
Αρχικά: το κάνεις μελάτο-νερουλό. Το ανακατεύεις (εγώ μαζί κρόκο και ασπράδι έδωσα) και βουτάς το κουταλάκι και τους δίνεις να δοκιμάσουν. Το αυγό έχει ιδιαίτερη και έντονη γεύση μην βιαστείς μπορεί να το αηδιασουν κιόλας. Για πρώτη μέρα αρκεί
Την επόμενη μέρα πάρε λίγο περισσότερο ή βούτα το κουταλακι δύο φορές και δες αντιδράσεις...
Τελικά: όταν συνηθίσουν λίγο την γεύση. Μόλις παρει βράση το νερό, το αφήνεις 1 λεπτό... τόσο νερουλό θα είναι. Κόβει μικρές μπουκίτσες ψωμιού σε ένα ποτηράκι - κούπα και ρίχνεις το αυγό μέσα. Ανακατεύεις καλά.
Με αυτό τον τρόπο, οι δικές μου τρώνε το αυγό με μεγάλη ευχαρίστηση και είναι δεκατιανό γεύμα ή απογευματινό μαζί με λίγο πορτοκαλάδα.
Φυσικά δεν δίνω καθημερινά αυγό

βρασμός αυγού για ένα λεπτό είναι επικίνδυνος για λιστέρια το αυγό θα πρέπει να βράζεται τουλάχιστον ένα τρίλεπτο (στα 3 λεπτά ακριβώς από την αρχή του βρασμού γίνεται μελάτο) και πριν το βάλουμε στο νερό να βράσει να το πλένουμε καλά με τρεχούμενο νερό

konstantinaki
21-07-10, 14:52
Κι εμείς 14 μηνών είμαστε και δεν έχουμε δόντι αλλά ψωμί μέσα στο αυγό ούτε να το δει. Το φτύνει. Από τη στιγμή που βράζει το αφήνω 1-2 λεπτά έτσι ξέρω(από μαμα) Όσο για σαλμονέλα τι να πω Το μόνο που κάνω είναι να της δίνω αυγά από το χωριό που μου φέρνουν. Δεν αγοράζω από εδώ αν και δεν ξέρω πόση σχέση μπορεί να έχει.

DALIA
21-07-10, 15:11

εγώ στη ζωή μου δεν έχω φάει αυγό, μόνο ασπράδι και αυτό το πλένω:confused:
το ίδιο και ο μικρός είναι 4,5 ετών δεν έχει φάει ποτέ του αυγό.Πριν λίγους μήνες άρχισε να τρώει καμιά αυγόφετα

Titi_S
21-07-10, 15:18
Αυγοκομενα σου ειπε ο γιατρος οτι κανει? εγω ξερω πως επειδη ειναι ομω το αυγο ειναι επικυνδυνο ακομη. οτι εχω με αυγολεμονο, σουπα, κολοκυθακια κλπ ξεχωριζω απο πριν για τον μικρο. οσο γι τα παιδακια που δεν το τρωνε καποιες μανουλες τα ξεγελανε βαζωντας τα μεσα στη φρουτοκρεμα. εμενα το τρωει με τυρακι ψωμακι λαδακι. μελατο το δινα στην αρχη αλλα μετα μου ειπαν πως πρεπει να βραζει περισσοτερη ωρα.οποτε ειναι στην ουσια σφιχτο και στο κεντρο λιγο μαλακο.

Δεν το βάζουμε μέσα στην φρουτόκρεμα, το δίνουμε πριν σκέτο.
Επίσης, αφού χτυπήσω το αυγό με λίγο λεμόνι το ρίχνω μέσα στο βρασμένο φαγητό και παίρνει βράση για άλλα 5 λεπτά.
Δεν το τρώει δηλαδή ωμό.

tab
21-07-10, 15:21
μελατο το δινω ακομα
τωρα ομως με τις ζεστες δεν τις δινω...

Niki81
21-07-10, 15:27
βρασμός αυγού για ένα λεπτό είναι επικίνδυνος για λιστέρια το αυγό θα πρέπει να βράζεται τουλάχιστον ένα τρίλεπτο (στα 3 λεπτά ακριβώς από την αρχή του βρασμού γίνεται μελάτο) και πριν το βάλουμε στο νερό να βράσει να το πλένουμε καλά με τρεχούμενο νερό

Ετσι ειναι ...χρειαζονται τρια λεπτα βρασιμο εκτος κι αν ειναι ολοφρεσκα(1-2 ημερων).Τα αγοραστα εγω δε θα τα εμπιστευομουνα για φρεσκα.Τωρα αν εχετε καποιον γνωστο απ'όπου να αγοραζετε αυγα και να του εχετε εμπιστοσυνη οταν σας λεει οτι ειναι φρεσκα εχει καλως..αλλιως βραστε τα ενα τριλεπτακι να εχετε το μυαλο σας ηρεμο.
Εμας μας στελνει η γιαγια μου αυγα και παντα τα φρεσκα τα δινω στη νυφη του αντρα μου για το μωρο.

mmdad
21-07-10, 15:29
Εδω το αυγο υποτιθεται οτι ειναι μια μεριδα πρωτεινης. Μου ειπε λοιον η παιδιατρος ομελετα και φυσικα ο Κωνσταντινος ποτε δεν το εφαγε και δεν το τρωει ακομη.
Στο Δημητρη ριχνω ενα σφικτο αυγο μεσα στη φρουτοκρεμα 2-3 φορες την εβδομαδα (δηλαδη οποτε το θυμαται η μαμα μου που τον ταιζει)

nirma
21-07-10, 15:42
Γενικά οι απόψεις για το αυγό είναι πολύ διαφορετικές.
Εχω ακούσει ότι πολλοί δεν δίνουν αυγό στα παιδιά. Αλλοι λενε ότι είναι πολύ πλούσια τροφή κυρίως για τα παιδιά.
Εγώ στην προσπάθειά μου, τουλάχιστον να δοκιμάζουν όλες τις γεύσεις (τρώνε και το μπρόκολο), προσπάθησα πολύ για να τους αρέσει το αυγό χωρίς να τα πιέσω ποτέ .Τελικά το τρώνε, όπως και να το φτιάξω ακόμα και ομελέτα ή πιο σφιχτό.

EVDO1979
21-07-10, 15:42
Εμείς ειμαστε δεκα μηνων και κάτι, ο γιατρός μου είπε μονο τον κρόκο για αρχη και απο χρονο και μετα και το ασπραδι. Μου ειπε να το βραζουμε 8 λεπτα, οπωσδηποτε σφιχτο γιατι πλεον ερευνες εχουν αποδειξει οτι και το μελατο ειναι υποπτο για σαλμονελλα. Μου ειπε να τους το δίνω πριν τη φρουκρεμα λιωμενο με το κουταλακι και ανακατεμενο με θριμενη ψιχουλα ψωμι και λαδακι, ολα μαζι ανακατεμενα. Η μπεμπα ξετρελαινεται, ο μπεμπης αναγουλιαζει. Είναι στο μωρο, παντως δοκιμασε το και ετσι δεν ειναι και ασχημο!!

sweet_february
21-07-10, 15:44
Εμεις ξεκινησαμε αυγο γυρω στα πρωτα μας γενεθλια! Στην αρχη εδινα μονο κροκο με λιγο ψωμακι και ελαχιστο αλατακι και στο καπακι τη φρουτοκρεμα της.
Μετα το πρωτο ετος, καθιερωσαμε το αυγο καθε 2 ή 3 (το πολυ) φορες την εβδομαδα. Πλεον το δινω μια με μιαμιση ωρα μετα το πρωινο γαλα. Το βραζω γυρω στα 3 λεπτα και μετα της το δινω σε κουπιτσα με ψωμακι. Απλα τις μερες που τρωει αυγο, δινω λιγο πιο αργα το μεσημεριανο της. (Ενω δηλαδη το κανονικο μας προγραμμα ειναι ετσι: Γαλα - Φρουτοκρεμα - Μεσημεριανο (υπνος) - Γιαουρτακι - Γαλα (βραδυνος υπνος), τις μερες που της δινω αυγο γινεται ετσι: Γαλα - Αυγο - Φρουτοκρεμα (υπνος) - Μεσημεριανο - Γιαουρτακι - Γαλα (βραδυνος υπνος)).
Ευτυχως η δικια μου ειναι φαγανο μωρο, δεν μου δημιουργει προβλημα εκτος απο ελαχιστες φορες που της φταινε ολα!
Fystikaki κι εγω παντως το τσακιζω το αυγο με αυτον τον τροπο και πιστεψε με.. δεν το κανω απο υπερβολικη αγαπη προς την κορη μου!!!! (Αφου μερικες φορες παρακαλαω να αφησει λιγο να το τσακισω αλλα το σκασμενο το τρωει ολο!!!!!! :lol::lol::lol::lol:)

agg3liki
21-07-10, 15:47
η κόρη μου τρώει το αυγό με ακόμα πιο σιχαμερό τρόπο... το βράζω 10 λεπτά και μετά αραιώνω τον κρόκο με νερό κ λάδι κ 2 κοκκους αλάτι και το τρώει με το κουτάλι (μπλιαχ). Τώρα αρχίσαμε σιγά σιγά και το ασπράδι το οποιο το τρώει κομματάκια με το χερι.

ELPIDA2
28-07-10, 09:41
Κοριτσια επειδη τα μωρα το ψωμακι το τσακιζουν ξερετε πως μπορω να κανω τις αυγοφετες?
Υπαρχει πιο υγιεινος τροπος απο το τηγανι πχ τοστιερα. Το δοκιμασε καμια?
Τι σας εχει πει ο παιδιατρος για τα τηγανητα? τα μωρα μου ειναι 13 μηνων

Access
28-07-10, 10:07
Κοριτσια επειδη τα μωρα το ψωμακι το τσακιζουν ξερετε πως μπορω να κανω τις αυγοφετες?
Υπαρχει πιο υγιεινος τροπος απο το τηγανι πχ τοστιερα. Το δοκιμασε καμια?
Τι σας εχει πει ο παιδιατρος για τα τηγανητα? τα μωρα μου ειναι 13 μηνων
γίνονται και στην τοστιέρα με ψωμί του τόστ, αλλά θα σου έλεγα να μην το δοκιμάσεις αν οι πλάκες τις τοστιέρας δεν είναι αφαιρούμενες.:D
Βασικά τις είχε φτιάξει ο άντρας μου μία φορά έτσι, άπλωσε λίγο λάδι με το πινέλο στις πλάκες και αφού άφησε το ψωμί να στραγγίσει αρκετά από το αυγό τις έψησε, έγιναν πολύ καλύτερες από το τηγάνι και στην εμφάνιση και στην γεύση, αλλά η κόρη μου ήταν πολύ μεγαλύτερη από εσάς, ρώτα καλλίτερα τον παιδίατρο σας για τα τηγανιτά :D

fridoula
28-07-10, 14:36
ωραια ιδεα age..και εγω το σκεφτομαι καιρο τωρα πως αλλιως μπορουν να γινουν οι αυγοφετες εκτος απο το τηγανι..εμεις ειμαστε 15μηνων και ενω το ετρωγε βραστο με λιγο ανθοτυρο και ψωμακι,τωρα αρνειται να το φαει..

kyra
28-07-10, 21:00
Πρώτα να ελέγξετε μήπως τα παιδάκια έχουν κάποια δυσανεξία στο αυγό. Κι εγώ το 'έκρυβα' στις κρέμες κλπ κλπ και τελικά το παιδάκι μου..... απλά δεν μπορούσε να το φάει. Μετά τα δύο και σταδιακά, μπήκε πάλι στη διατροφή του...

agoulina
15-10-10, 10:40
το σιγουρο ειναι οτι ειδικα τους ζεστους μηνες το αυγο πρεπει να βραζεται καλα ειδικα οταν ειναι για παιδια. αλλο να παθει ενας ενηλικας σαλμνονελα και αλλο ενα παιδακι. εγω παντως αν και τρωει τον κροκο και σκετο (σχεδον 12 μηνων η κορη μου) αφου εχει βρασει σφικτα τον διαλυω μεσα στη φρουτοκρεμα γιατι τα φρουτα εχουν εντονη γευση και δεν μυριζει και ασχημα οπως ο σκετος.

Jeanne
15-10-10, 12:02
Συγνώμη βρε κορίτσια αλλά σας είπε παιδίατρος να δίνετε μελάτο αυγό?:confused: (δεν ρωτάω αν σας το είπε η μαμά ή η πεθερά σας ή εάν έτσι το τρώγατε κι εσείς μικρές -όπως κι εγώ άλλωστε που είχα ταράξει τα χτυπητά και τα μελάτα-). Το ρωτάω γιατί τα τελευταία τουλάχιστον χρόνια όλοι λένε για καλό βράσιμο λόγω σαλμονέλας, κι αν νομίζετε ότι πλέον δεν υπάρχει σας λέω ότι πέρσι έπαθε το μωρό της κολλητής μου και καλύτερα να μη σας περιγράψω για τι ταλαιπωρία μιλάμε...

fridoula
15-10-10, 12:11
εμεις το βαλαμε σταδιακα στην διατροφη μας 15μηνων ολοκληρο μας επετρεψε..τωρα ειμαστε 17μηνων και τελευταια που την ρωτησα μου ειπε οτι θελει να ειναι τουλαχιστον προς το σφιχτο για κινδυνο σαλμονελας εκτος αν εισαι παρα πολυ σιγουρη για το αυγο που δινεις οποτε μπορω να το δωσω και ελαφρως μελατο..

PEGY
24-11-10, 12:30
ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΤΟ ΑΒΓΟ...ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΒΑΖΑ ΚΑΙ ΤΥΡΙ ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΑΡΕΣΕΙ...ΤΠΤ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΣΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΦΑΡΙΛΑΚΤΕ ΤΟ ΕΤΡΩΣΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΜΑΕΤΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΠΤ
ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΑ ΦΡΟΥΤΑ Η ΣΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ...ΟΝΟ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΕΓΩ ΑΝΑΓΟΥΛΙΑΖΩ.........ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ

L250807
24-11-10, 12:49
δοκιμασε σε φαγητο, όπως σούπα αυγολεμονο με κοτοπουλακι ή γιουβαρλακια συνηθως τους αρεσει.

σπουργίτι
24-11-10, 12:50
Το δίνεις καλοβρασμένο; Ξέρω ότι αυτό είναι το δόκιμο για να αποφύγεις την πιθανότητας σαλμονέλας, αλλά εγώ τους το δίνω μελάτο με αλατάκι και το τρώνε μια χαρά! Θυμάμαι ότι και η παιδίατρος για αρχή έτσι μου είχε πει να το δίνω! Αν συνεχίζει να αρνείται άφησε τη για κάνα μήνα, μην προσπαθείς και δοκίμασε μετά ξανά!

love4four
24-11-10, 12:58
Καλημέρα ... και το δικό μου το πισπιρίκι (το πιο μικρό) ούτε που θέλει να το δει μπροστά της... φτύνει τα πάντα (ότι περιέχει αυγό). Τρώει δλδ κάτι που μπορεί να περιέχει αυγό αλλά όχι αυτό καθεαυτό μόνο του.
Η παιδίατρος η δική μας μου είπε πως καλύτερα θα ήταν, προς αποφυγή σαλμονέλλας, να μην της το ανακατεύω σε γιαούρτι ή φρουτόκρεμα κλπ. Ομελέττα δοκίμασες ?
... Είναι το αμέσως επόμενο εγχείρημά μας...

ssttaa
24-11-10, 13:01
Εμένα το τρώει μόνο στη φρουτόκρεμα. Έπειδή κι εγώ σιχαίνομαι τα αβγά και τρώω μόνο τα κρυμένα, σας λέω ότι είναι απο τους καλύτερους τρόπους να καλυφθεί η μυρωδιά του αβγου. (σκεφτήτε παγωτο παρφέ-έχει γάλα, φρούτα, αβγά) Αλλες παρασκευές είναι το κέικ, η ομελέτα με τυρί, τα γαλλικά τόστ. Αν στο τέλος δεν το φάει με τίποτα δεν πειράζει. Με ένα ποικίλο διαιτολόγιο και πάλι δεν θα του λείψει κάτι :grin:

ssttaa
24-11-10, 13:02
Εννοείται το βράζεις καλά πρίν το βάλεις στην φρουτόκρεμα!

G.STONE
24-11-10, 13:12
Μην το πιέζεις στο θέμα του αβγού. Ο δικός μου αβγό ξεκίνησε να τρώει το καλοκαίρι στο χωριό που ήταν σχεδόν 2,5 ετών! όταν πρωτοξεκινήσαμε στην αρχή έτρωγε το μισό και χωρίς να του αρέσει , μετά καθόλου. Δεν τον πίεσα γιατί του προκαλούσε εμετό. Τον άφησα να μου δείξει μόνος του αν θέλει ...ώσπου τώρα τρελλαίνεται!
Καλό είναι το αβγό αλλά έχει ιδιαίτερη γεύση για ορισμένους ανθρώπους. Ο άντρας μου εξαφανίζεται όταν βράζουμε στο απίτι. Και μόνο η μυρωδιά τον αηδιάζει!:shock:

Μην ανησυχείς πάντως, θα δείς ότι μόλις μεγαλώσει λίγο θα αρχίσει να το τρώει. Συνήθως έτσι γίνεται.

Και κάτι άλλο, το αβγό πρέπει να βράζεται 15 λεπτα. Αυτός είναι ο σωστός χρόνος βρασμού για την αποφυγή σαλμονέλας. Η παιδίατρός μου είναι κάθετη σε αυτό γιατί έχει δεί πολλά παιδάκια με σαλμονέλα που ταλαιπωρήθηκαν πάρα πολύ...

erma79
14-06-11, 16:37
Αρχισα να του δίνω αυγο.τις πρώτες δυο φορές το έφαγε.Τώρα δεν το θέλει καθόλου.τι ανθότυρο του έβαλα, τι λαδάκι, τι ντομάτα τι ψωμί με τίποτα δεν το θέλει.
τι να κάνω?
δεν τον πιέζω αλλά φοβάμαι μήπως δεν το θέλει και το κόψει απο μόνος του.

ismeni
14-06-11, 17:17
τιποτα
αφησε το. ουτε εμενα τρωει αυγο. αν πινει γαλα και τρωει κρεας... δεν εχεις προβλημα. καποια στιγμη θα το φανε!

eleni1
14-06-11, 17:19
Εμενα στην αρχη δεν το ετρωγε,μετα το ετρωγε και τωρα παλι δεν το τρωει.....του το βραζω και εγω σφιχτό και το βαζω στην φρουτόκρεμα και δεν το παιρνει χαμπαρι !!!!

elenik
14-06-11, 17:25
Ο Βασιλης δεν εφαγε ποτε και ο παιδιατρος ηταν καθησυχαστικοτατος .
Το τρωει σε χιλια δυο αλλα ελεγε που δεν πειραζει (κεικ, μακαρονια αλα κρεμ, κουλουρακια κλπ).

ΡΙΑ84
14-06-11, 17:33
Το τρωει σε χιλια δυο αλλα ελεγε που δεν πειραζει (κεικ, μακαρονια αλα κρεμ, κουλουρακια κλπ).

ακριβος το ιδιο και ο μικρος μου!!!!

zoubi
14-06-11, 19:13
ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ.ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΒΡΑΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ multi ΜΕ ΜΙΣΗ ΜΠΑΝΑΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΩΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΤΟ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΑΠΛΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΕΝΤΟΝΗ ΓΕΥΣΗ ΤΟΥ ΑΥΓΟΥ.

korina1974
14-06-11, 19:19
Και εμένα δεν το έτρωγε. Του το έβαζα μετά στην φρουτόκρεμα. Τώρα το τρώει μόνο τηγανητό. Όμως του φτιάχνω τυροπιτάκια και κέικ αρκετά συχνά που έχουν μέσα πολλά αυγά.

my billy
14-06-11, 19:46
κ μενα δεν το ετρωγε αναγουλιαζε μονο που του το πλησιαζα στο στομα!
αλλα τον ξεγελασα κ του το εδωσα μεσα σε μπιφτεκακι κ το εφαγε!!!!!! κ μετα απο 2 ωρες εκανε εμετο(ευτυχως). το ψαξαμε κ εχουμε σοβαρη αλεργια στο αβγο! ατιμη φυση κατι ηξερε το μωρακι μου που ουτε να το δει ηθελε!!!!!!!!!
Α! επισης κ τα δυο ανηψια μου (οχι αδερφακια, απο αδερφη κ κουνιαδα) δεν το πλησιασαν ποτε στο στομα τους κ εχουν κ τα δυο αλλεργια!(οχ τοσο σοβαρη οπως ο δικος μου αλλα εχουν)
τυχαιο... δεν νομιζω!
κγια μην παρεξηγηθω δεν εννοω οτι σε οποιο παιδι δεν του αρεσει το αβγο ειναι αλλεργικο, απλα κατι ξερουν κ αυτα καμμια φορα. μην τα πιεζετε.

eleni1
14-06-11, 20:04
H ανηψια μου ηταν το μονο που ετρωγε με ορεξη.....ομως εκανε αλλεργια και το σταματησε ,μετα οταν χρόνισε εκανε εξετασεις αιματος και ειχε...315 χοληστερινη :shock:
(Δεν εκανα λαθος στο νουμερο...)

kourkoumpini
14-06-11, 21:04

και εμεις ακριβως το ιδιο. Του μυριζει και δεν το τρωει. τωρα θα δοκιμασω και την αυγοφετα. Αλλα το τρωει σε ολα τα αλλα. κεικ, τραχανα, κουλουρακια, μπιφτεκια κτλ

popi1987
15-06-11, 16:36
εμενα το τρωει το αυγουλακι
κανε το εξης βγασε ενα αυγο και τρωγε μπροστα του βαλε και αλλο ενα αυγουλακι και αστο να το κοιταει αν θελησει θα το καταλαβεις εννοητε καθαρισετε . το δοκιμασε η αδερφη μ πετυχημενο

kiriaki76
15-06-11, 21:36
το να μην φαει το αποκλειεις;)
και τι εγινε αν δεν φαει???θα εχει ολοι την ζωη μπροστα του...:p

depybal
16-06-11, 13:07
από ποια ηλικία μπορούμε κορίτσια να το δοκιμάσουμε ομελέτα?

PEPI1979
16-06-11, 13:15
Εμείς λογω καλοκαιριου ακόμα δεν το ξεκινησαμε καν ...

jackrussel
13-07-11, 17:55
εμενα το τρωεει μονο καγιανα με ντοματα και κρεμμύδι,,ριχνω την ντοματα με λιγο κρεμμυδι και καροτο τριμμενο στο τηγανι με λιγο λαδι στη συνεχεια ριχνω ενα χτυπημενο αυγο,,,καγιανα μαλιστα!

βεβαια το δινω για μεσημεριανο οπου βραζω και λιγο κριθαρακι και βαζω τον καγιανα απο πανω,,,αυτο το κανω 2 φορες την εβδομαδα ειναι 15 μηνων

αλλιως το τρωει μονο ομελετακι με τυρακι μεσα,,το πιανει στο χερι και το τρωει μονος του,,,βραστο η τηγανητο ματι ουτε να το δει

του αρεσουν τα φαγητα που εχουν μεσα ντοματοκρεμμυδοσκορδα,,,εχω εντυπωσιαστει!

rkt
13-07-11, 23:27
Εμένα οι κόρες μου δεν το έτρωγαν μέχρι 2 χρονών. Από κει και μετά το τρώνε μια χαρά. Και ποτέ δεν αγχώθηκα, γιατί όπως είπαν και οι άλλες κοπέλες, το τρώνε από αλλού.

SUGAR MAMMA
14-07-11, 00:24
ΚΑΛΗΜΕΡΑ (ΠΛΕΟΝ) ΣΕ ΟΛΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΥΝΗΜΑ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΓΧΩΜΕΝΗ!! ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΕΜΑΤΗ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑΣ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 11 ΗΜΕΡΩΝ. ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 16/8 ΠΑΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ:cry: ΕΧΩ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΗΔΗ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΓΙΑ 1,5 ΜΗΝΑ,ΤΟ ΕΞΑΩΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΙΠΩ, 2 ΓΕΥΜΑΤΑ ΓΑΛΑ, ΕΧΟΝΤΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΙΣ 9.30. ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΙΟΥΛΙΟΥ ΝΑ ΔΙΝΩ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΦΡΟΥΤΑ, ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΞΑΛΕΙΦΘΕΙ Η ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΣ ΦΥΛΑΞΗΣ ΓΑΛΑΚΤΟΣ, ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ.
ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, ΔΙΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΟ ΣΙΧΑΙΝΟΝΤΑΙ!ΕΤΣΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΜΑΓΕΙΡΕΥΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΡΥΖΙ ΨΗΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΦΟΥΡΝΟ!!!!!!
ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΣΑΣ ΕΚΛΙΠΑΡΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΞΕΛΑΜΠΙΚΑΡΩ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΧΤΑΡΜΑ!:shock: