PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόβεται το επίδομα των τριτέκνων?

Σελίδες : [1] 2

NASIA
25-05-10, 16:05
Κορίτσια μήπως είδατε σήμερα Αυτιά γιατί κάποια στιγμή τον άκουσα να λέει ότι κόβεται το επίδομα των τριτέκνω.Ισχύει?γιατί αν ισχύει θα τρελαθώ και θα πηδηχτώ από το παράθυρο.

κλάρα
25-05-10, 16:46
Κορίτσια μήπως είδατε σήμερα Αυτιά γιατί κάποια στιγμή τον άκουσα να λέει ότι κόβεται το επίδομα των τριτέκνω.Ισχύει?γιατί αν ισχύει θα τρελαθώ και θα πηδηχτώ από το παράθυρο.
Κατι τέτοιο διαβασα και εγω καπου.....ότι υπόθηκε στην εκπομπή του Αυτιά........Ακομα να βαλουν χέρι στα πολυτεκνικα επιδόματα μας ελειπε........να δω με τι μουτρα θα βγουν να το ανακοινώσουν!!!!!!!
ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΙΛΑ.......

φιλιτσα
25-05-10, 17:18
και ομως να δειτε όλα θα τα κόψουν .... Αχρηστοι ειναι ολοι τους !

και μετα βγαινει ο Αρουλης και ο καθε @@ρας και λεει οτι με τον ιδρωτα του αγορασε Βιλλα

βρε ουστ όλοι τους

koufetaki
25-05-10, 18:43
κι εγω το ακουσα και το λεω απο το πρωι που το ακουσα.θα παρουμε τα παιδια παραμασχαλα και μολοτοφ και θα τους καψουμε ολους οσους τολμησουν να κοψουν το επιδομαααααααααααααααααααααααααααααααααααααα αεεεεεεεεεεεεεεερρραααααααααααααααααααααααααααααααααααα

κλάρα
26-05-10, 08:01
Κοριτσια ΔΥΣΤΙΧΩΣ αυτό παει να γινει:evil::evil:...απλα φοβουνται να το βγαλουν στον αερα.....συναντησα χθες τον προεδρο των τριτεκνων της περιοχης μου και μου είπε πως κατι πανε να κοψουν απο τους τριτεκνουσ αλλά τους το ανακοινώνουν μες το σταγομετρο.... και οι πληροφορίες είναι πολύ συγκαχιμένες αλλά κατι δουλευεται κατω απο το τραπέζι.............σε λιγες μερες θα σκασει η βόμβα.........
Εγω το ξαναλεω....ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!!

dhmhtrianna+
26-05-10, 08:56

Κορίτσια καλημέρα , είμαι μανούλα 2 παιδιών και τον αύγουστο περιμενω το τρίτο.Είχα διαβάσει ότι με τη γ΄εννα δικαιούμαι 2000 ευρω και το επιδομα ισχύει τίποτα απο ολα αυτα ή τα έκοψαν όλα?

Δ+Β
26-05-10, 09:17
Πριν 9 μήνες αποφασίσαμε να κάνουμε 3ο παιδάκι γιατί θα μπορούσαμε να το συντηρήσουμε με το επίδομα των τριτέκνων. 9 μήνες μετά και νομίζω πως θα βγούμε να βόσκουμε στα χωράφια! Σε λίγο ο σπιτονοικοκύρης θα φτάσει το ενοίκιο 500 ευρώ, έχουμε κόψει κάθε έξοδο, παίρνουμε τις φθηνότερες πάνες, το φθηνότερο τυρί, το φθηνότερο ψωμί κλπ! Ε Λ Ε Ο Σ πια!

giota.
26-05-10, 12:56
κάποια στιγμή τον άκουσα να λέει ότι κόβεται το επίδομα των τριτέκνω.Ισχύει?

Κι εγω απο Σεπτεμβρη τριτεκνη θα ειμαι,δυστυχως δεν ακουσα ειδησεις γιατι με τον μικρο ολη μερα δεν ανοιγω τηλεοραση.Ενημερωνομαι απο σας....αλλα ειναι δυνατον?Πανε να βγαλουνε απο την μυγα ξυγκι????Ελεος πια.....Απο κει θα κοψουνε για να ξεχρεωσουνε????Το θεωρω αδιανοητο.....

gmpat
26-05-10, 13:50
:mad: ΕΧΩ ΤΗΥΜΩΣΕΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.... ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ?
ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΣΑΝ ΜΙΑ ΒΟΗΤΗΕΙΑ .... ΤΙ ΝΑ ΠΩ.... ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΜΕ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΙ .... ΑΛΛΙΩΣ ΤΗΑ ΠΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΟ ΠΣΩΜΙ ΠΣΩΜΑΚΙ....:(

gmpat
26-05-10, 13:51
ΣΥΓΝΩΜΜΗ ΕΓΡΑΦΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΣΑΛΑΤΑ.... ΜΗ ΔΙΝΕΤΕ ΣΗΜΑΣΙΑ...:wink:

mama2
26-05-10, 17:21
[QUOTE=NASIA;1579728]Κορίτσια μήπως είδατε σήμερα Αυτιά γιατί κάποια στιγμή τον άκουσα να λέει ότι κόβεται το επίδομα των τριτέκνω.Ισχύει?γιατί αν ισχύει θα τρελαθώ και θα πηδηχτώ από το παράθυρο.[/QUOT

Καλησπερα μαμαδες!!Εαν ισχυει κατι τετοιο θα τρελαθω!!!!!!!!!!!!Δεν προλαβα να παρω και το 2χιλιαρο της γεννας (του τριτου μωρου) το οποιο το εχουμε χιλιουπολογισει σ ολες τις τρυπες που μας παρουσιαζονται....Πραγματικα ποσο @@@@λ@@κες ειναι οι ανθρωποι!!!
Το χαρτζιλικακι που διναν στις τριτεκνες μαμαδες θα σωσει τις ρεμουλες τους.....ΑΙΣΧΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ(Οι φορεις των τριτεκνων οργανωνουν καμια αντιδραση η' θα μας πιασουν ξανα στον υπνο????)

gmpat
26-05-10, 17:36
ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΑ ΤΟ 2ΧΙΛΙΑΡΟ ΕΧΩ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΕΝΟΣ ΜΗΝΟΣ ... ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑΤΙ Η ΒΟΗΤΗΕΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΥ 2ΜΗΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ.....¨ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΥΠΑΜΑΙ... ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΚΑΤΙ ΟΙ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΔΩ ΚΟΒΟΥΝΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΗΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΡΦΑΝΑ ΚΑΙ ΤΗΑ ΑΦΗΣΟΥΝΕ ΕΜΑΣ?
ΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ?

BIKY74
26-05-10, 22:56
.¨ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΥΠΑΜΑΙ... ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΚΑΤΙ ΟΙ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΕΔΩ ΚΟΒΟΥΝΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΗΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΡΦΑΝΑ ΚΑΙ ΤΗΑ ΑΦΗΣΟΥΝΕ ΕΜΑΣ?
ΠΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ?
πες το ψεμματα.....χανεις τον ανθρωπο σου ....εχεις και ποσα κουτσουβελα...και σου κοβουν και τη συνταξη;;;;ελεος!!!!και εγω τριτεκνη μαμα ειμαι.... με τα δυο μεγαλα...να ειναι φουλ υποχρεωσεων....το επιδομα ειναι ανασα....αν το κοψουν..τη βαψαμε!!!και θα ηθελα και τεταρτο τρομαρα μου!!!!!

gmpat
26-05-10, 23:29
as elpisoyme oti den tha to afhsyne na ginei ... ti nap pv......:-(

koufetaki
27-05-10, 00:09
as elpisoyme oti den tha to afhsyne na ginei ... ti nap pv......:-(
εμεις και ολοι μας να μην το αφησουμε να γινει.οταν στην σουιδια στην ολανδια στην γερμανια μια μανα περνει επιδομα κοντα στα 200ε για το 1ο και το καθε παιδι μετεπειτα εμεις θα σηκωνουμε τα χερια και θα παρακαλαμε να μην γινει?οταν ΔΕΝ τα βγαζουμε περα και ημαστε με την ψυχη στο στομα θα παρακαλαμε?οχι ολοι μαζι με τους συλογους πρεπει να ενεργησουμε καποια πραγματα ειναι περα απο τα ορια της κοινης λογικης.τι πανε να κανουνε?να μας φτασουν στην εξαθλιωση?χηρες μανουλες με(αν εχουν εργασια)700-800ε και πας να κοψεις την συνταξη του αντρα σου που πληρωνε χρονια ολοκληρα!!ή απο οικογενειες που παλευουν να μεγαλωσουν σε αυτο τον τοπο τα πολλα παιδια τους!!!!!ΟΧΙ δεν θα το αφησουμε

gmpat
27-05-10, 06:32
MPRABO KOYFETAKI SE BRISKV POLY DYNATH MAKARI NA KANOYME KATI ME TOYS SYLLOGOYS ... ALLA KI EGV POU PHRA THLEFVNO DEN XEROYNE TPT.. EINAI SE ANAMONH...

NASIA
27-05-10, 12:28
Kορίτσια άκουσα στον Παπαδάκη ότι έχουν παγώσει όλα τα επιδόματα που έδινε ο ΟΓΑ οπότε μάλλον δεν έχει επίδομα μιας και μας το παρέχει ο ΟΓΑ.Τι να πώ τί άλλο θα κόψουνε.Κόβουνε κόβουνε αλλά μισθούς υπουργών,Προέδρων Δημοκρατίας,Πρωθυπουργών βουλευτών δεν κόβουνε.Πόσα θα φάνε ακόμα?Εμείς παιδιά δεν έχουμε?Έλεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:evil:

underage
27-05-10, 19:18
Φυσικά, καλά κάνουν και το κόβουν, τι αφού εγκληματίσαμε κάνοντας παιδιά πρέπει να τιμωρηθούμε!!!!! :evil::evil:
Σε λίγο θα μας βάλουν να πληρώνουμε όπως για τους ημιυπαίθριους!!! Για την διατήρηση ενός παιδιού τόσα, για την διατήρηση δυο παιδιών τόσα, για την διατήρηση τριων παιδιών τόσα, από τέσσερα και πάνω θα χαρακτηριζόμαστε εγκληματίες κατά συρροήν και θα χρήζουμε ειδικής μεταχείρησης!!!!!!!

ΣΑΝ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ!!!!!!!
Αυτοί όλοι τους είναι ανθέλληνες και κοιτάνε πως θα εξοντώσουν τον Ελληνικό λαό ή μάλλον για να το θέσω καλύτερα όλους όσους κατοικούν στην Ελλάδα!!!

κλάρα
27-05-10, 22:46
Φυσικά, καλά κάνουν και το κόβουν, τι αφού εγκληματίσαμε κάνοντας παιδιά πρέπει να τιμωρηθούμε!!!!! :evil::evil:
Σε λίγο θα μας βάλουν να πληρώνουμε όπως για τους ημιυπαίθριους!!! Για την διατήρηση ενός παιδιού τόσα, για την διατήρηση δυο παιδιών τόσα, για την διατήρηση τριων παιδιών τόσα, από τέσσερα και πάνω θα χαρακτηριζόμαστε εγκληματίες κατά συρροήν και θα χρήζουμε ειδικής μεταχείρησης!!!!!!!
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ....ΤΙ ΤΑ ΘΕΛΕΙΣ ΚΥΡΑ ΜΟΥ ΤΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ???????
ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΙΖΕΙΣ,ΤΑ ΝΤΥΝΕΙΣ,ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙΣ ΧΑΝΤΖΙΛΙΚΙ,ΤΑ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΦΡΟΝΤΗΣΤΗΡΙΑ....ΑΡΑ ΕΧΕΙΣ ΛΕΦΤΑ.....ΠΟΘΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ??????...ΑΡΑ ΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΕΙΣ........:evil::evil::evil::evil:!!!!!!!!!!!ΘΑ ΕΊΝΑΙ ΔΛΔ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ...ΟΠΩς ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΈΤΣΙ ΌΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΆ ΠΑΙΔΙΑ ΕΊΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΛΥΣΙΟΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ.........
ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ........ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΘΥΜΜΑΤΑ!!!!!!!

lisa
27-05-10, 23:02
ε βεβαια!!!!!!
καπως ετσι ειναι!!!!!!

και μετα βγαινουν και σου μιλανε για τη ... χωρα των γεροντων και οτι θα μας φανε λαχανο οι... αλλοδαποι που κανουν απο 5-6 παιδια!!!!!!!!! :evil:
απο κινητρα η Ελλαδιτσα μας, μια ζωη βρισκοταν στο 0, αλλα τωρα εχει πεσει ποοοοολυ υπο του μηδενος!!!!!!!!!!!!! :evil::evil::evil:

εχουν κοψει τα παντα, απο ανθρωπους που ζουνε μ΄ενα μεροκαματο, μ΄ενα μισθο, με μια ψωροσυνταξη και υπολογιζουν σοβαρα σε καποια επιδοματα!!!!!
και εχεις τους παπαρες εκει μεσα, να στρογγυλοκαθονται σε μια πολυθρονα, να λενε του κοσμους τις παπαριες στη Βουλη... και να καλοπερνανε!!!!!!!!!!!
αει σιχτιρ ολοι τους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

underage
27-05-10, 23:44
:evil::evil::evil::evil:!!!!!!!!!!!ΘΑ ΕΊΝΑΙ ΔΛΔ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ...ΟΠΩς ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΈΤΣΙ ΌΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΆ ΠΑΙΔΙΑ ΕΊΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΛΥΣΙΟΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ.........!!!!!

Σωστά το θέτεις, κι αν δεν μπορείς να πληρώσεις για το τεκμήριο, εμμμ παιδί ήθελα να πω, θα έχεις την δυνατότητα να το ρίχνεις στον Καιάδα, μιας και επιστροφές δεν γίνονται δεκτές!!!!

ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ, ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΑΛΗΤΕΣ

marlen
28-05-10, 16:55
θέλω τόσο πολύ να γράψω κάτι επί του θέματος κ πραγματικά δε μπορώ!!!:shock::shock::shock:

koufetaki
28-05-10, 19:25
θέλω τόσο πολύ να γράψω κάτι επί του θέματος κ πραγματικά δε μπορώ!!!:shock::shock::shock:
ΖΩΓΡΑΦΙΣΕ ΤΟ!!ή βαλε πολλα μπιπ!πες μην τα κρατας μεσα σουhttp://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000202F6.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

http://content.sweetim.com/tbsig/sig.asp?img=ad1 (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)

aspasie
04-06-10, 14:31
ευτυχώς....

http://www.alfavita.gr/wn/des.php?kwdikos=3282

κλάρα
04-06-10, 15:05
Μεχρι στιγμης όλα καλά........για να δουμε θα το σωσουν στην δευτερη δόση ή θα παει υπερ..πιστεως και παρτιδας!!!!!!

NASIA
04-06-10, 15:54
Aντε τυχεροί είμαστε βγήκε η απόφαση και για αυτό το τρίμηνο.Μακάρι να μην το κόψουν ας δείξουν λίγο έλεος σε αυτούς που τους πληρώνουν γιατί αν δεν ειμασταν εμείς να πληρώνουμε φόρους να βλεπα από θα τα πέρνανε.

aleksagr
28-06-10, 15:11
γιασασ κοριτσια! σιγνομι ηια τουσ λαθοσ αμα φα εχο. κε εμισ ιφελαμε τριτο αλα τορα τοσο ακυσα... τι λενε τορα? εκοψαν το επιδαμα? κε τι γινετε με τον 2000 εωρο κε 6 μονεσ αβια μετα τιν γεννα, που πλιρονε ι ΟΑΕΔ?

πιγκουινακι
09-07-10, 08:02
ακομη δεν εκοψαν τιποτε,ακουγονται ομως διαφορα και ειδικα για το επιδομα φοβομαστε μηπως το κοψουν!

κατερινα καφιρα
12-07-10, 21:56
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΤΕ ΚΑΠΩΣ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΑΤΤΙΚΗΣ ΤΡΙΤΕΚΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΟΠΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΘΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ!!!!!!!

orea
06-12-10, 08:40
το πλαφον ειναι 40000 ε μεικτα:(

NASIA
06-12-10, 10:12
AΠΑΡΑΔΕΚΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ.Παντως ακομα ουτε φωνη ουτε ακροαση για το επιδομα του Δεκεμβριου.

κλάρα
06-12-10, 10:39
AΠΑΡΑΔΕΚΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ.Παντως ακομα ουτε φωνη ουτε ακροαση για το επιδομα του Δεκεμβριου.
Α!!!!ΓΕΙΑ ΣΟΥ.....ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ....
Οσο και αν εψαξα σημερα δεν βρηκα ανακοινωση για την πληρωμη του τελευταιου διμηνου....ενω καθε φορα βγαινει ανακοινωση απο τον ΟΓΑ και στην τηλεοραση....σημερα.....σιωπη......ΤΥΧΑΙΟ?????

gmpat
06-12-10, 12:29
Α!!!!ΓΕΙΑ ΣΟΥ.....ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ....
Οσο και αν εψαξα σημερα δεν βρηκα ανακοινωση για την πληρωμη του τελευταιου διμηνου....ενω καθε φορα βγαινει ανακοινωση απο τον ΟΓΑ και στην τηλεοραση....σημερα.....σιωπη......ΤΥΧΑΙΟ?????

40.000 ευρώ μικτα? το οικογενειακο εισόδημα η το ατομικο?

πιγκουινακι
06-12-10, 12:45
κι εγω πηγα στο ταχυδρομειο σημερα να ρωτησω και δεν ειχαν λεει ιδεα:confused:!
αν μαθετα κανενα νεοτερο κοριτσια ,γραψτε!

1AOYNITA1
06-12-10, 23:30
ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝΕ.ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΞΕΦΤΙΛΕΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ;Ο ΓΙΩΡΓΗΣ Ο ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ Ε;ΕΚΕΙ ΝΑ ΜΑΣ Π@@@@Ε ΧΩΡΙΣ ΣΑΛΙΟ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ.

τον
07-12-10, 09:07
ΚΟΡΙΤΣΙΑ δεν θέλω να σας απογοητεύσω άλλα από 40.000και πανω κόβεται το επιδομα των τριτέκνων ......................δυστιχώς .οικογενειακο εισόδημα..εγώ έχω χαμηλότερο ευτυχώς προς το παρόν φυσικά . και με τρια δάνεια στην πλάτη και τρια παιδιά τουλάχιστον θα μπορώ να πληρώνω την δεή γιατί εκει πάνε αυτά τα λεφτά ...που και λάμπες οικονομίας εχω ....εχω λογαριασμούς απίστευτα νουμερα......

Missy
07-12-10, 12:17
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=41&nid=1231069922

giota.
07-12-10, 12:26
Αυριο εχουμε συναντηση-συνελευση στο συλλογο τριτεκνων στην Καλλιθεα,οποτε θα ενημερωθω κ απο κει και θα σας γραψω.Κι εγω προβληματιζομαι αρκετα,και μας βλεπω με τα παιδια εξω απο τα υπουργεια και να τους πεταμε βρωμικες πανες!!!!

NASIA
07-12-10, 13:21
Ναι και κατι θα γινει.Δυστυχως ειμαστε ερμαια στα χερια τους τιποτα δεν τους νοιαζει ουτε αυτους που ειναι τωρα κυβερνουντες ουτε τους προηγουμενους και δυστυχως ουτε και τους επομενους γιατι πολυ απλα δεν κοβονται απο αυτους τα χρηματα αυτα.Δεν αγχωνονται αυτοι για το πως θα παρουν γαλα στα παιδια τους ουτε πως θα τα μεγαλωσουν γιατι πολυ απλα αυτοι το εχουν λυμενο το προβλημα.Σε αυτους δεν μπηκαν κριτηρια για να πληρωνονται ουτε για τα επιδοματα τους.Εχουν το καρπουζι εχουν και το μαχαιρι.Λετε να στεναχωρηθηκε ο Αδωνης που θα του κοψουν το επιδομα?Δεν νομιζω.Αλοιμονο απο εμας και τα παιδια μας.
Εγω το μονο που εχω να πω ειναι ντροπη τους αν ειχαν εστω και λιγο φιλοτιμο οχι πολυ αλλα λιγο ιχνος και μονο φιλοτιμου η Ελλαδα θα ηταν πολυ καλυτερη και τα παιδια μας δεν θα χρειαζονταν να φυγουν στο εξωτερικο για να ζησουν απλα ανθρωπινα.

koufetaki
07-12-10, 13:33
κοριτσια ετσι και πολυ απλα να πω κατι παρακαλω!!αν ειχα 40000ε εισοδημα το χρονο μια χαρα θα τα βγαζα με τα 3 μου παιδακια.δεν θα ειχα αναγκη τα λεφτα του ογα το διμηνο.το θεμα δεν ειναι βεβαια αυτο αλλα που πανε και κοβουν απο τους ιδιωτικους υπαλληλους και απο τα παιδακια αυτης της χωρας κατι το οποιο ειναι απο απαρεκτο εως εκληματικο.και εχω μια ερωτηση ποιος ο λογος αυτης τηςκαθυστερισης τωρα και το προηγουμενο διμηνο του ?γινετε εκαθαριση?και 4 μηνες δεν τους φτανουν γι αυτο?υπαρχουν και τριτεκνες οικογενειες που δεν φτανουν ουτε τα 20000 τον χρονο αυτους δεν τους σκεφτονται?

NASIA
07-12-10, 16:00
Κοριτσια επιτελους βγηκε απο τις 10 έως τις 20/12 θα παρουμε για τελευταια φορα?το επιδομα τριτεκνων και πολυτεκνων τι στο καλο να μιλησει ο ΤΡΟΣ ΚΑΝ περιμεναν?

baila
09-12-10, 23:30
ρε παιδια ισχυει αυτο; δεν ακουσα τιποτα σχετικο στα καναλια αν και σημερα δεν ειδα τιποτα

β) Καταργεί τη χορήγηση του επιδόματος του τρίτου τέκνου (178 ευρώ μηνιαίως), που λαμβάνουν οι πολύτεκνες μητέρες, οι οποίες έχουν τρίτο τέκνο ηλικίας μέχρι έξι (6) ετών, ανεξαρτήτως του ποιο εισόδημα έχουν ή εάν είναι άνεργοι!!!!

Demetrius
10-12-10, 20:40
ρε παιδια ισχυει αυτο; δεν ακουσα τιποτα σχετικο στα καναλια αν και σημερα δεν ειδα τιποτα

β) Καταργεί τη χορήγηση του επιδόματος του τρίτου τέκνου (178 ευρώ μηνιαίως), που λαμβάνουν οι πολύτεκνες μητέρες, οι οποίες έχουν τρίτο τέκνο ηλικίας μέχρι έξι (6) ετών, ανεξαρτήτως του ποιο εισόδημα έχουν ή εάν είναι άνεργοι!!!!

Παιδιά εγώ πάντως άκουσα ότι θα μπεί πλαφόν 40.000 ευρώ ... το θέμα είναι αν εννοεί μεικτά η καθαρά;;;...

baila
10-12-10, 20:46
το πλαφον θα ισχυσει ετσι κι αλλιως 40.000 μεικτα οποτε καταλαβαινεις
και ασχετα με αριθμο τεκνων ειτε δηλαδη εχεις 3 ειτε 13 το ιδιο πλαφον!!!!
απλα βρηκα και αυτη την παραγραφο στην ιστοσελιδα των πολυτεκνων και μου κανει εντυπωση οτι λεει για πληρη καταργηση ασχετα απο εισοδημα το παραπανω επιδομα

www.aspe.gr (http://www.aspe.gr)

DiM.
15-12-10, 22:55
Kalispera,

dystixos ginane oi katothi allages...

http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1378&Itemid=2

BOB
20-12-10, 23:52
Παιδια, ευχαριστα νεα σημερα.
Ο Λοβερδος ειπε σημερα στη βουλη οτι δε θα υπαρξουν εισοδηματικα κριτηρια για τα πολυτεκνικα επιδοματα.
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1911965

Λετε να βαλανε μυαλο?
Φτασαμε να πανηγυριζουμε για τα αυτονοητα τελικα....

angela.g
21-12-10, 04:16
γεια κι απο μενα ,να ρωτησω κατι για το επιδομα που ακομα δεν προλαβαμε να το δουμε και θα μας το κοψουν,επειδη πριν πεντε μηνες εγινα τριτεκνη το επιδομα μονο μεχρι τα 6 χρονια του τριτου παιδιου το παιρνουμε?

BOB
21-12-10, 23:35
να μπουμε ολοι στη δημοσια διαβουλευση και να γραψουμε την αποψη μας για την επιδρομη κατα των πολυμελων οικογενειων. Εδω τα λεμε μεταξυ μας, ας μας ακουσουν και οι αρμοδιοι, μπας και καταλαβουν το απαραδεκτο των αποφασεων τους...
[/URL]
[URL="http://www.opengov.gr/yyka/?p=87"]http://www.opengov.gr/yyka/?p=87 (http://www.opengov.gr/yyka/?p=87)

αυτο ειναι το site, μπειτε και σχολιαστε τα αρθρα 42 (οι τριτεκνοι) και 43 (πολυτεκνοι).
εως 27/12
Να μην τους αφησουμε να μας παρουν τα χρηματα των παιδιων μας... αυτα δε χρωστανε σε κανεναν...

aleksagr
11-01-11, 14:00
kserete ti... diavasa oleis avtes toys nomoys ke katalava ena ...oloi avti pano feloyn iemis me ta paidia mas na pename kai na kleme... ego ime pandremeni 8 xronia stin ellada kai doylepsa ke tora fa kano ke to trito moy paidaki ka den fa paro ta epidomata triteknon yiati den eklisa 10 xronia stin xora, den mporo na paro tavtotita prepi na pliroso 700 evro ...ke as moy pie kanenan pos ta vgazoyme pera to kseroyn????? diladi oi yuftes kanoy paidia 5-10, den toys prosexoy .. den pane sto sxolio avta ta paidia pernoyn ta lefta kai ta trone .. ke imies poy stelnyme sta sxolia kai frontistiria den prepi na paroyme ??????

christiana08
04-03-11, 13:06
Το κοψανε τελικα το επιδομα??
Ενας τριτεκνος γνωστος μας μας ειπε πως εχθες πηρε την τελευταια δοση και δεν θα ξαναπαρει,ετσι του ειπαν στον ΟΓΑ.

NASIA
05-04-11, 10:13
Αντε κορίτσια σε καλή μας μεριά το πήραμε και αυτήν την δόση το επίδομα.Από αύριο ξεκινάει η διανομή όσες έχουμε απογραφεί ήδη θα το δούμε στον τραπεζικό λογαριασμό που έχουμε δηλώσει.

mmmmmmm
05-04-11, 11:00
Κορίτσια καλημέρα , είμαι μανούλα 2 παιδιών και τον αύγουστο περιμενω το τρίτο.Είχα διαβάσει ότι με τη γέννα δικαιούμαι 2000 ευρω και το επιδομα ισχύει τίποτα απο ολα αυτα ή τα έκοψαν όλα? Όχι τίποτα άλλο αλλά γεννάω σε ιδιωτικό και τα υπολόγιζα αυτά τα λεφτά.

giota.
05-04-11, 13:01
Αντε κορίτσια σε καλή μας μεριά το πήραμε και αυτήν την δόση το επίδομα.Από αύριο ξεκινάει η διανομή όσες έχουμε απογραφεί ήδη θα το δούμε στον τραπεζικό λογαριασμό που έχουμε δηλώσει.

Μακάρι!!!!:lol::lol::lol:

NASIA
05-04-11, 14:41
καλε τι μακαρι το λεει στο σιτε του ογα αυτην την δόση το πήραμε για τις επόμενες δεν ξέρω

κλάρα
05-04-11, 16:37
καλε τι μακαρι το λεει στο σιτε του ογα αυτην την δόση το πήραμε για τις επόμενες δεν ξέρω
απο οτι ακουγεται...ακομη μια θα παρουμε και τελος.....τον ιούνιο θα ειναι μαλλων η τελευταια φορα...για πολλες απο εμας.....θα πρεπει να εχεις πολυ χαμηλο εισοδημα...να μην παιρνεις αλλα επιδοματα...να μην εχεις δικο σου σπιτι......να πεινας δλδ για να σου δωσουν το επιδομα....:evil:

iraadamidou
09-06-11, 00:55
Καλυσπερα σε ολους.Εχω κακα νεα για μας.Χθες (7/6/11)πηγα στο ταχυδρομειο να παρω λεφτα και δεν μου εδωσαν.Λενε οτι δεν ειμαι στην κατασταση.Ομως εχω 3 παιδια το 1-το ειναι 10 χρ. και 3-το ειναι 5 χρ.Κανονικα επρεπε να παρω 530Ε οπως επερνα και πριν.:cry:

STAUROULA
09-06-11, 10:13
και η μαμα μου τα ιδια περιμενε χτες τον ταχυδρομο και τελικα δεν τις εδωδε τιποτα τις ειπε να παει να ρωτηση φιατι δεν ηταν στην λιστα θα παει σημερα θα σας ενημερωσω

giota.
09-06-11, 11:43
Γιατι ομως γινεται αυτο?
Εγω ειδα στον λογαριασμο μου κ μπηκανε κανονικα.

τον
09-06-11, 11:53
εμεις τα πειραμε χτες μας κοψανε 5 ευρω....ομως
μηπως σα ς τα κοψανε λογο εισοδηματος?

NASIA
09-06-11, 11:56
Γειά σας
και εμείς είδαμε μείωση 15€ στο επίδομα.Σιγά σιγά θα το κόψουν και αυτό όπως και τόσα άλλα.Μήπως δεν έχετε απογραφεί δηλαδή να καταθέσετε τα δικαιολογήτικα που ήθελε ο ΟΓΑ και για αυτό δεν σας είχαν στην λίστα γιατί πλέον δεν θα δίνουν σε αυτούς που δεν έχουν απογραφεί.

τον
09-06-11, 12:10
εσεις 15 και εμεις 5 δεν καταλαβαινω οσα θελουν κοβουν στον καθενα........

NASIA
09-06-11, 12:20
Αν κατάλαβα σωστά επειδή γίνεται αναδρομική μείωση απο αρχή του χρόνου σε μερικούς το πήραν όλο το ποσό που αντιστοιχούσε και κάποιους άλλους με δόσεις.Τώρα με τί κριτήρια μή με ρωτήσετε ξέρετε ποιος αποφασίζει οπότε είδομεν.

vatraxi
09-06-11, 12:26
Eμάς μπήκαν στον λογαριασμό από την Κυριακή 5/6 το βράδυ.... με το που χτύπησε μεσάνυχτα.. και μάλιστα μας έκανε και εντύπωση....... αλλά ήταν μειωμένο κατά 15ευρώ.... :(. Τι να πω........ πάντως δεν είχα ακούσει πουθενά για μείωση.

ego-roula
09-06-11, 12:35
Εμας μας τα φερανε εχθες ,, μας κοψανε ομως 5 ευρω...
Δεν ξερω τι τρεχει..

κοκο
10-06-11, 00:30
Καλησπερα!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μηπως γνωριζετε ποτε θα παρω το επιδομα; Κατεθεσα τα δικαιολογητικα αρχες Γεναρη.

eirinilagadas
10-06-11, 02:30
Καλησπερα κοριτσια... ναι κοψανε ποσα απο το επιδομα... και κρατησαν και αναδρομικα..
Απο τη σελιδα του Ογα... http://www.oga.gr/download.php?t=doc_new_171.pdf

eirinilagadas
10-06-11, 02:35
Και βλεποντας αυτο... http://www.oga.gr/download.php?t=doc_new_148.pdf τωρα απο περιεργεια... ειδα πως ειναι λιγοτεροι οι δικαιουχοι κατα 61.261 οικογενειες... τωρα αυτο γιατι εγινε δεν ξερω.. μηπως δεν απογραφτηκαν?

ΕΥΗ Γ
10-06-11, 16:46
και σε εμας ηταν μειωμενο..ακριβως δεν ξερω γιατι μπαινουν στην τρπαεζα μετα την απογραφη...αλλα σιγουρα κανενα δεκαευρω ηταν χαμηλοτερο...ελπιζω να μην μας το κοψουν...

aleksagr
10-06-11, 17:30
διαβασα ολλα και τρελαφικα, εγο αωτο το χρονο κλινο 8 χρονια ποσ ιρφα στιν ελλαδα κε φα γεννισω τριτο παιδακι. δηλ ποσ καταλαβα 2 χρονια δεν φα παρω το επιδομα τριτεκνον ?

eirinilagadas
10-06-11, 18:22
Πολυ σωστα καταλαβες " Για την καταβολή των επιδομάτων στις ανωτέρω κατηγορίες προσώπων απαιτείται οι δικαιούχοι να έχουν μόνιμη και συνεχή δεκαετή διαμονή στην Ελλάδα και τα ανήλικα τέκνα τους να ευρίσκονται στην Ελλάδα. "

Λες για 2 χρονια... ξερεις τι ειναι δυο χρόνια?

aleksagr
10-06-11, 19:06
ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΙΜΕ ΤΟΣΟ ΤΙΧΕΡΙ.... ΟΤΑΝ ΙΡΦΑ ΣΤΙΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑΚΣΑΝ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΟΓΡΑΦΙΣΙ ΚΑΙ ΤΑΒΤΟΤΙΤΑ ΤΟΡΑ ΑΩΤΟ....2 χρονια ινε 6000 εωρο....

aleksagr
10-06-11, 19:07
λλα ο ανδρασ μου εδο 20 χρονια δεν μπορι να παριε αωτοσ? να κανο τα παιδια πανο του και να παριε επιδομα σαν τριτεκνοσ πατερασ...

Demetrius
12-06-11, 15:14
λλα ο ανδρασ μου εδο 20 χρονια δεν μπορι να παριε αωτοσ? να κανο τα παιδια πανο του και να παριε επιδομα σαν τριτεκνοσ πατερασ...

Παιδιά πάντως αν είναι να κόψουνε καλύτερα να κόψουνε 5 και δέκα ευρώ παρά να το καταργήσουν εντελώς...

aleksagr
12-06-11, 18:52
ασ κοψουνε απο του δικου τουσ μισθουσ ασ πουμε και 5 ευρο.... κανενασ δεν το κανη... σε λιγο η ελλινιε δεν φα κανουν παιδια και φα πεθανη η Ελλαδα.... στιν σινεφαδα μου ηρθε φοροσ για αωτο ατι το παιδι παι φροντηστιριο.. ινε σωστο?

ΦΛΩΡΑ.
24-07-11, 17:19
καλησπερα ονομαζομαι Φλωρα και γιεννησα το τριτο μου μωρακι 22/10/2010 και ακομα τιποτα εχω φτιαξει οτι μου ειχαν ζητησει πειρα τηλ στα κεντρικα του ΟΓΑ και μου ειπαν οτι ουτε για τον Αυγουστο ειμαι στην λιστα πληρωμων και οτι θα μου ερθει καινουρια επηστολη και θα ζηταει καινουρια δηκαιολογητηκα αν γνωριζει καποιος κατι και μπορει να με βοηθησει ας μου απαντηση .Ευχαριστω

maelia
26-07-11, 11:27
καλησπερα ονομαζομαι Φλωρα και γιεννησα το τριτο μου μωρακι 22/10/2010 και ακομα τιποτα εχω φτιαξει οτι μου ειχαν ζητησει πειρα τηλ στα κεντρικα του ΟΓΑ και μου ειπαν οτι ουτε για τον Αυγουστο ειμαι στην λιστα πληρωμων και οτι θα μου ερθει καινουρια επηστολη και θα ζηταει καινουρια δηκαιολογητηκα αν γνωριζει καποιος κατι και μπορει να με βοηθησει ας μου απαντηση .Ευχαριστω
ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥΠΑΝ!!! ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟΝ 11/2010. ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΕΕΙ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΜΑΣ.....

NASIA
02-08-11, 15:17
Κοριτσια την Δευτέρα 8 Αυγούστου θα πάρουμε το επίδομα τριτέκνων και πολυτέκνων.Αντε και σε καλή μας μεριά.

NASIA
08-08-11, 13:16
Κορίτσια πήρα σήμερα το επίδομα και είναι πάλι μειον 7€ το ίδιο ισχύει και σε εσάς την προηγούμενη φορά ήμουν μειον 16€ δεν θα πέρνουμε πλέον 532€?

Sophie*
08-08-11, 15:21
Χμμμ.... Κι εγω μόλις το τσέκαρα, ειναι όντως 7 ευρώ λιγότερα...
Δεν ξέρω τι να πώ, ολο και μικραίνει αυτό το νούμερο τελικα. Να ρωτήσω κι εγω κάτι επειδή ειμαι καινούργια στο επιδομα, ειναι καθε 2 ή 3 μηνες η καταβολή τελικά?

NASIA
08-08-11, 15:51
Κάθε δίμηνο είναι αλλα έτσι όπως πάνε θα το κόψουν στο τέλος μειον μειον στο τέλος τί θα μείνει?

ΦΛΩΡΑ.
06-09-11, 23:00
βρε κοριτσια ξερει καμια σας αν θα πληρωθουμε και εμεις τον Οκτωμβριο:evil:

maelia
08-09-11, 10:08
βρε κοριτσια ξερει καμια σας αν θα πληρωθουμε και εμεις τον Οκτωμβριο:evil:
μαλλον.... αφου ετσι μας ειπαν!!!! κι εγω περιμενω!!!! κατεθεσες τα καινουρια χαρτια????

ΦΛΩΡΑ.
08-09-11, 19:36
:evil:ta exw kata8esei apo arxes augoustou ante na doume

antaspil
08-09-11, 21:46
ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΝΟΙΑΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ???? Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ 5,5 ΜΗΝΩΝ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΡΔΙΑΣ 17 ΗΜΕΡΩΝ Κ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΕΝΑ ΕΠΙΔΟΜΑ. ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΕΡΧΕΤΕ..

aleksagr
19-09-11, 15:31
:evil:ta exw kata8esei apo arxes augoustou ante na doume

ti eparxi kati kenyrio? ti na mazepsoyme pali???

Pola
19-09-11, 16:40
Koριτσια καλησπερα...

Μπορειτε μηπως να με διαφωτισετε??? Γεννησα 1η Απριλιου το 3ο μου παιδακι, κατεθεσε ο συζυγος τα χαρτια στον ανταποκριτη του ογα μετα απο μια εβδομαδα περιπου, αλλα ακομη δεν εχω λαβει τιποτα..δεν μας ζητηθηκε αποδεικτικο για 10χρονη παραμονη μας στην ελλαδα, ισως γιατι ειμαστε 10 χρονια παντρεμενοι και το πρωτο μας παιδι ειναι 9 ετων??? Δεν εχω ιδεα, πραγματικα, αν και μεταξυ μας ειμαι σιγουρη οτι δεν θα παρω ποτε τιποτα :-(:sad::sad:

markar
22-09-11, 09:49
Απαράδεκτοι, γελοίοι και ανθέλληνες αυτοί που το σκέφτηκαν.
Πλαφόν στα επιδόματα τριτέκνων και πολυτέκνων τα 55000 ευρώ. Προσοχή, πριν βιαστείτε να σκεφτείτε εντάξει εμείς θα το πάρουμε, σκεφτείτε ότι εννοούν μεικτά και για τους δύο συζύγους.
Τάχα τους πείραξε η Μενεγάκη και χτυπάνε τη μέση ελληνική οικογένεια.
Δείτε το άρθρο

http://triteknoinomouattikis.blogspot.com/2011/09/55000.html

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
22-09-11, 11:13
Απαράδεκτοι, γελοίοι και ανθέλληνες αυτοί που το σκέφτηκαν.
Πλαφόν στα επιδόματα τριτέκνων και πολυτέκνων τα 55000 ευρώ. Προσοχή, πριν βιαστείτε να σκεφτείτε εντάξει εμείς θα το πάρουμε, σκεφτείτε ότι εννοούν μεικτά και για τους δύο συζύγους.
Τάχα τους πείραξε η Μενεγάκη και χτυπάνε τη μέση ελληνική οικογένεια.
Δείτε το άρθρο

http://triteknoinomouattikis.blogspot.com/2011/09/55000.html

Eχουν κανει τοσα και τοσα... που αυτο απο την μια δεν μου φαινεται τοοοσο παραλογο . Τα 55.000 ευρω σημαινουν οτι εχουν πανω απο 4,500 χιλ το μηνα εισοδημα...εε κατ επεκταση χεστηκαν για τα 250 ευρω το διμηνο αυτες οι οικογενειες (μιλαω για τους τριτεκνους).
Τα πλαφον ομως των 55000 για τους πολυτεκνους νομιζω ειναι λιγα ειδικα αν καποιος εχει πανω απο 4-5 παιδια.(δεν μπορει να ειναι το ιδιο καποιος που εχει 4 παιδια με καποιον που εχει πχ 10 παιδια..)

Τα παραπανω δεν ισχυουν αν εννοεις οτι δεν μιλαμε για καθαρους μισθους που τοτε σημαινει οτι πεφτει κατα πολυ το 4,500 ευρω το μηνα.

Pola
22-09-11, 11:21
H Μενεγακη παιρνει 90.000 το μηνα, ελεος πια!!! :shock::shock:

markar
22-09-11, 12:08
Eχουν κανει τοσα και τοσα... που αυτο απο την μια δεν μου φαινεται τοοοσο παραλογο . Τα 55.000 ευρω σημαινουν οτι εχουν πανω απο 4,500 χιλ το μηνα εισοδημα...εε κατ επεκταση χεστηκαν για τα 250 ευρω το διμηνο αυτες οι οικογενειες (μιλαω για τους τριτεκνους).
Τα πλαφον ομως των 55000 για τους πολυτεκνους νομιζω ειναι λιγα ειδικα αν καποιος εχει πανω απο 4-5 παιδια.(δεν μπορει να ειναι το ιδιο καποιος που εχει 4 παιδια με καποιον που εχει πχ 10 παιδια..)

Τα παραπανω δεν ισχυουν αν εννοεις οτι δεν μιλαμε για καθαρους μισθους που τοτε σημαινει οτι πεφτει κατα πολυ το 4,500 ευρω το μηνα.

Είπαμε, μιλάμε για μικτά. Γι αυτό είπα μη βιαστείτε να σκεφτείτε ότι δεν αφορά την πλειοψηφία... Και σκεφτείτε, μιλάμε για τις περσινές δηλώσεις. Τις περικοπές ή την ανεργία που μπορεί να έχει εν τω μεταξύ περιέλθει κάποιος δε μετράει. Κι όπως λες, αν ο άλλος έχει πάνω από 4-5 παιδιά, δεν τολμώ καν να το σκεφτώ. Τι πρέπει να κάνει για να ζήσει; Να τα πουλήσει; Ελεος.

ΡΙΑ84
22-09-11, 13:07

ποσο να πεφτη??στα 3000 ευρω το μηνα???και παλι νομιζω οτι ειναι μια χαρα για τρια παιδια!!
τωρα γνωμη μου ειναι αλλα ισως να επρεπε να βαλουν οριο αναλογα ποσα παιδια εχει η καθε οικογενια....
φυσικα και δεν ειναι καθολου δικαιο να βαζουν στο ιδιο τσουβαλι των 55000 ευρω αυτους με τρια παιδια και αυτους που εχους 5-6-7......:|

maelia
22-09-11, 13:46
ποσο να πεφτη??στα 3000 ευρω το μηνα???και παλι νομιζω οτι ειναι μια χαρα για τρια παιδια!!
τωρα γνωμη μου ειναι αλλα ισως να επρεπε να βαλουν οριο αναλογα ποσα παιδια εχει η καθε οικογενια....
φυσικα και δεν ειναι καθολου δικαιο να βαζουν στο ιδιο τσουβαλι των 55000 ευρω αυτους με τρια παιδια και αυτους που εχους 5-6-7......:|

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΟΟΟΛΥΥΥΤΑΑΑΑ!!!! ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ Ε9!!!!!!!!

sissy82
22-09-11, 14:19
55.000 εισόδημα έχει η μέση οικογένεια???Τι άλλο θα ακούσουμε ρε παιδιά?Ας κοιτάξουμε λίγο γύρω μας κι ας μην είμαστε αχάριστοι!!!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
22-09-11, 17:12
Tι να πω...απλα θεωρω αδικο ειτε 3 ειτε 13 το ιδιο πλαφον....

Και δεν μιλαω για την γουνα μου...γιατι εγω ειμαι τριτεκνη και δεν φτανω ουτε στα ονειρα μου ουτε το μισο των 55.000 χιλιαδων(για να μην πω οτι ειμαι λιγο πιοπανω απ το 1/3 :( )...οποτε ναι... αν ειχαμε σαν οικογενεια πανω απο 55.000 ευρω εισοδημα δεν θα περιμενα τα 250 το διμηνο για να μπορεσω να πληρωσω τ αγγλικα των παιδιων μου...

rkt
22-09-11, 21:24
Υποστήριζα πάντα (θα το δείτε και σε άλλα αντίστοιχα θέματα) ότι πρέπει να μπουν εισοδηματικα κριτήρια σε κάθε λογής επιδόματα, αρκει αυτά να είναι λογικα.
Τα 55.000 είναι λογικό ποσό, αλλά θα συμφωνήσω ότι ανάλογα με τον αριθμό των παιδιών, θα έπρεπε να υπάρχει μία κλιμάκωση.
'Αλλο 3, άλλο 13.

khfhnas
25-09-11, 16:45
αυτο που δεν συνειδητοποιεί ο κοσμος ειναι οτι τα 55000 ειναι η αρχη , θεωρειτε οτι τωρα που περασαν με την βοηθεια της μενεγακη το πλαφον δεν θα το μειωσουν του χρονου στις 30 000 και σε 2 χρονια στα 20 000?
αντι να λεμε οτι δεν πρεπει να βαλουν χερι στο επιδομα πολυτεκνων μια και ειναι ενα πολυ ιδιαιτερο επιδομα καθομαστε και δικαιολογουμε την αποφαση?
το επιδομα μπηκε εκτος απο μια προσθετη βοηθεια για να δωσει ενα εξτρα κινητρο σε οικογενειες να κανουν παιδια και να μην εξαφανιστει η ελλαδα σε 30 -40 χρονια.

ΥΓ αληθεια ποσα χρηματα θα γλιτωσει το κρατος εαν κοψει το επιδομα στις οικογενειες με πανω απο 55000 € εισοδημα?

ΥΓ2 εμενα σε μια πολυκατοικα και καποια μερα ηρθε η αστυνομια και πηρε τον πακιστανο που εμενε στο υπογειο , εγω δεν διαμαρτηρηθηκα γιατι εγω δεν ειμαι πακιστανος , σε 1 μηνα ηρθαν στο ισογειο και πηραν την οικογενεια των μαυρων , εγω παλι δεν μιλησα , υστερα απο καιρο πηραν το gay ζευγος απο τον τριτο και την επομενη την φτωχη πολυτεκνη οικογενεια διπλα μου , εγω παλι δεν μιλησα. μετα απο 3 μηνες ηρθε η αστυνομια και πηρε και εμενα , αλλα δεν υπηρξε πλεον κανεις να φωναξει .... και ο νοών νοείτω

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
26-09-11, 22:12
ΥΓ2 εμενα σε μια πολυκατοικα και καποια μερα ηρθε η αστυνομια και πηρε τον πακιστανο που εμενε στο υπογειο , εγω δεν διαμαρτηρηθηκα γιατι εγω δεν ειμαι πακιστανος , σε 1 μηνα ηρθαν στο ισογειο και πηραν την οικογενεια των μαυρων , εγω παλι δεν μιλησα , υστερα απο καιρο πηραν το gay ζευγος απο τον τριτο και την επομενη την φτωχη πολυτεκνη οικογενεια διπλα μου , εγω παλι δεν μιλησα. μετα απο 3 μηνες ηρθε η αστυνομια και πηρε και εμενα , αλλα δεν υπηρξε πλεον κανεις να φωναξει .... και ο νοών νοείτω

Διαιρει και βασιλευε.... αυτο κανουν...αυτο ειναι το μονο σιγουρο....

markar
28-09-11, 08:47
αυτο που δεν συνειδητοποιεί ο κοσμος ειναι οτι τα 55000 ειναι η αρχη , θεωρειτε οτι τωρα που περασαν με την βοηθεια της μενεγακη το πλαφον δεν θα το μειωσουν του χρονου στις 30 000 και σε 2 χρονια στα 20 000?
αντι να λεμε οτι δεν πρεπει να βαλουν χερι στο επιδομα πολυτεκνων μια και ειναι ενα πολυ ιδιαιτερο επιδομα καθομαστε και δικαιολογουμε την αποφαση?
το επιδομα μπηκε εκτος απο μια προσθετη βοηθεια για να δωσει ενα εξτρα κινητρο σε οικογενειες να κανουν παιδια και να μην εξαφανιστει η ελλαδα σε 30 -40 χρονια.

ΥΓ αληθεια ποσα χρηματα θα γλιτωσει το κρατος εαν κοψει το επιδομα στις οικογενειες με πανω απο 55000 € εισοδημα?

Πες τα, χρυσόστομε, αλλά όπως βλέπεις όλοι βλέπουμε μονο την περίπτωσή μας εδώ πέρα. Ό,τι ξεφεύγει λίγο πάνω ή κάτω από μας το αγνοούμε ή το φθονούμε. Αυτή είναι δυστυχώς η νοοτροπία του Ελληνα από αρχής του Ελληνικού Εθνους και γι αυτό τελικά παθαίνουμε ό,τι παθαίνουμε. Λυπάμαι ειλικρινά, και γι αυτό δεν ξαναασχολούμαι. Αρκεί που είναι ευχαριστημένες οι κυρίες από πάνω... Σακ βουαγιάζ! που λέει και το πετυχημένο σποτ!

ΛΕΝΑ-ΣΑΚΗΣ
01-12-11, 09:41
Koριτσια καλησπερα...

Μπορειτε μηπως να με διαφωτισετε??? Γεννησα 1η Απριλιου το 3ο μου παιδακι, κατεθεσε ο συζυγος τα χαρτια στον ανταποκριτη του ογα μετα απο μια εβδομαδα περιπου, αλλα ακομη δεν εχω λαβει τιποτα..δεν μας ζητηθηκε αποδεικτικο για 10χρονη παραμονη μας στην ελλαδα, ισως γιατι ειμαστε 10 χρονια παντρεμενοι και το πρωτο μας παιδι ειναι 9 ετων??? Δεν εχω ιδεα, πραγματικα, αν και μεταξυ μας ειμαι σιγουρη οτι δεν θα παρω ποτε τιποτα :-(:sad::sad:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 20/3 ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΣΤΟΝ ΟΓΑ ΟΠΟΥ ΑΝΗΚΩ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΗΛ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ,ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΤΗΛ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ.

tzini
02-12-11, 09:25
kalημερα κ απο εμενα.
μου στειλαν ενα χαρτι απο τον ογα κ μου ζητανε να αποδειξω την 10ετη παραμονη μου στον ελλαδικο χωρο οπως κ των παιδιων μου απο τοτε που εχουν γεννηθει.

εχει παρει καποια αλλη οικογενεια τετοιο χαρτι?
κ τι εχετε κανει?

εχω γεννησει τον 11ο του 2010! κ φυσικα δεν εχουμε παρει τπτ.

maelia
02-12-11, 11:23
kalημερα κ απο εμενα.
μου στειλαν ενα χαρτι απο τον ογα κ μου ζητανε να αποδειξω την 10ετη παραμονη μου στον ελλαδικο χωρο οπως κ των παιδιων μου απο τοτε που εχουν γεννηθει.

εχει παρει καποια αλλη οικογενεια τετοιο χαρτι?
κ τι εχετε κανει?

εχω γεννησει τον 11ο του 2010! κ φυσικα δεν εχουμε παρει τπτ.
τι λες τωωωωραααα!!!! τρεχα φτιαξε τα χαρτια να ξεμπερδευεις!!! ολες οι καινουριες πρεπει να το κανουμε!!! μη χανεις λεπτο, και μαλιστα θα σε συμβουλευα αν μενεις αττικη να τα πας ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στα κεντρικα!!!

tzini
02-12-11, 11:36
τι λες τωωωωραααα!!!! τρεχα φτιαξε τα χαρτια να ξεμπερδευεις!!! ολες οι καινουριες πρεπει να το κανουμε!!! μη χανεις λεπτο, και μαλιστα θα σε συμβουλευα αν μενεις αττικη να τα πας ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στα κεντρικα!!!

τα χαρτια τα ειχαμε καταθεσει 2 φορες στον ανταποκριτη του νεου ηρακλειου (δεν μπορουσε να παει στο κεντρο το καμαρι μου ο χασμπανος)
κ τωρα προσφατα στειλαν αυτο το καινουργιο με αλλα χαρτια παλι!

το θεμα ειναι οτι απο δευτερα θα ειμαι εντελως σολο με τρια παιδια λεβεντικα.

ΦΛΩΡΑ.
04-12-11, 16:48
kalyspera kai emena ayto to xarti mou hr8e ton Augousto kai to ethmasa arketa grhgora mporo na po alla akoma den exw parei thpota dusthxos mas exoun bgalh th juxh oi keratades

khfhnas
12-12-11, 12:02

δυστυχώς βγαίνω αληθινός... σας παραθετω αποσπασμα απο ρεπορταζ για τα νεα μετρα
. Μείωση των κοινωνικών παροχών μέσω της σύνδεσής τους με περιουσιακά και εισοδηματικά κριτήρια των ασφαλισμένων. Επιδόματα όπως το ανεργίας και των πολυτέκνων θα καταβάλλονται μόνο σε ασφαλισμένους χωρίς εισόδημα από άλλη πηγή και ακίνητη περιουσία.

Πηγή:www.capital.gr

ΦΛΩΡΑ.
18-12-11, 19:04
EPITELOYS PLHRO8HKA

αλούλα
19-12-11, 13:46
Κορίτσια μήπως είδατε σήμερα Αυτιά γιατί κάποια στιγμή τον άκουσα να λέει ότι κόβεται το επίδομα των τριτέκνω.Ισχύει?γιατί αν ισχύει θα τρελαθώ και θα πηδηχτώ από το παράθυρο.ρε παιδια εχω καταβαλει τα χαρτια μου απο 1/4/2011 και δεν εχω παρει φραγκο ακομα τους εχω στειλει 3 mail μου εχουν απαντησει οτι δεν εχει εξεταστει η υποθεση μου ακομα.να παω απο εκει τελικα;θα βγαλω ακρη η τσαμπα θα βρισω;

αλούλα
19-12-11, 13:58
εμεις και ολοι μας να μην το αφησουμε να γινει.οταν στην σουιδια στην ολανδια στην γερμανια μια μανα περνει επιδομα κοντα στα 200ε για το 1ο και το καθε παιδι μετεπειτα εμεις θα σηκωνουμε τα χερια και θα παρακαλαμε να μην γινει?οταν ΔΕΝ τα βγαζουμε περα και ημαστε με την ψυχη στο στομα θα παρακαλαμε?οχι ολοι μαζι με τους συλογους πρεπει να ενεργησουμε καποια πραγματα ειναι περα απο τα ορια της κοινης λογικης.τι πανε να κανουνε?να μας φτασουν στην εξαθλιωση?χηρες μανουλες με(αν εχουν εργασια)700-800ε και πας να κοψεις την συνταξη του αντρα σου που πληρωνε χρονια ολοκληρα!!ή απο οικογενειες που παλευουν να μεγαλωσουν σε αυτο τον τοπο τα πολλα παιδια τους!!!!!ΟΧΙ δεν θα το αφησουμε
θα τους παρει και θα τους σηκωσει αν τολμησουν να βαλουν χερι στα επιδοματα μας οι ξεφτιλες!παιδια να οργανωθουμε να χεζονται καθε φορα που σκεφτονται να βγουν απο το σπιτι τους αυτοι και ολο τους το σοι.Να οργανωθουμε με τους συλλογους.Τωρα γιατι μας φαγανε τα κολοπαιδαααααααα!!!!!!

GIOYLA
19-12-11, 23:29
EPITELOYS PLHRO8HKA
mpravo!! pote sta edosan;emena tipota einai 13 mhnes tvra:confused::rolleyes:

irene f
28-03-12, 09:41
kalhmera egw ekana ta xartia moy gia tritekna telos aygoustou gennhsa omws 05/07/2011 k den exw parei akomh kserei kaneis pote tha ta parw k posa einai?pws ypologizontai?eyxaristw

aik
28-03-12, 13:23
Επειδή ειμαι και εγω νεα τριτεκνη απο οτι διαβαζω εδω μεσα περναει και ενας χρόνος απο την καταθεση των δικαιολογητικων μας για να παρουν τα χρηματα ομως τα περνουν μαζεμενα, τωρα το ακριβες ποσο δεν το γνωριζω επειδη ακους καθε μερα οτι κοβουν.

irene f
29-03-12, 13:20
shmera telika apo ton aygoysto pou exw kanei ta xartia moy hrthe xarti apo ton oga oti prepei na toys steilw xarti gia to pou emena apo to 2001-2008 enw tous exw steilei tetoio xarti to eixa parei PO THn eforia asta na pane ti kanw twra?k allo pisw tha me paei na mou ta steiloyn
:rolleyes:

aik
29-03-12, 16:54
shmera telika apo ton aygoysto pou exw kanei ta xartia moy hrthe xarti apo ton oga oti prepei na toys steilw xarti gia to pou emena apo to 2001-2008 enw tous exw steilei tetoio xarti to eixa parei PO THn eforia asta na pane ti kanw twra?k allo pisw tha me paei na mou ta steiloyn
:rolleyes:

Εννοείς οτι εστειλες τα εκκαθαριστικά των τελευταιων 10 ετών και σου ζητησαν και κατι αλλο για επιβεβαιωση της κατοικιας σου;

corina
29-03-12, 17:06
έτσι που το πάνε δεν θα κάνει κανείς παιδιά ούτε θα παντρεύεται...... και ρωτώ άντε και βγάζεις 56000 είσαι δηλαδή πλούσιος αν έχεις 3 παιδιά;;; υπολογίσανε οι φωστήρες πόσα λεφτά χρειάζονται γιατί τα παιδιά δεν θα είναι μόνο 2 χρονών.... στα 10, στα 15 τι γίνεται;;;;;; θέλουνε και να πατάξουν το....δημογραφικό και να βοηθήσουν και τα ταμεία...πολύ διορατικοί και πατριώτες...οι νομοθέτες..... :(

ΠΑΤΕΡ ΦΑΜΙΛΙΑΣ
04-08-12, 00:58
Δυστυχως επειδη τυχαινει να γνωριζω καποια πραγματα το επιδομα παει ή για κοψιμο ή για μειωση πανω απο 50% και θα δινετε με τρομερα αυστηρα οικονομικα-περιουσιακα κριτηρια....
Οι ανθρωποι ειναι εγκληματιες.....Και δεν εχω προλαβει να δω ουτε ευρω εδω και 5 μηνες που καναμε το τριτο...

aleksagr
04-08-12, 15:38
trito paidaki mu egine 13 minon kai akoma den exo apandisi

matilnta
04-08-12, 17:22
γεννησα τον δεκεμβριο το τριτο.εκενα ιανουαριο τα χαρτια κ μου ειπαν μετα απο 6 μηνες θα πληρωθω.ναι καλα.απο οτι διαβαζω εδω σε κανενα χρονο κ βλεπουμε.ειναι εγκλημα να κοβουν επιδοματα που βοηθουν μια οικογενεια να φερει στο κοσμο παιδια.γι αυτο οι περισσοτεροι μενουν στο ενα το πολυ δυο.ντροπη τους!εδω ακουγεται οτι θα σταματησουν κ οι κατασκηνωσεις του δημου αθηναιων.περικοπες απο τα παιδια δηλαδη.αυτα τι φταινε ηθελα να ξερα!

misspigi
04-08-12, 19:48
κοριτσια ο ογα δεν πληρωνει νωριτερα απο 13 με 15 μηνες. μην ακουτε τι λενε. καμια σχεση. ζητουνε τοοοσα χαρτια που ακομα και να ηθελαν δεν μπορουνε να δωσουν φραγκο σε 6 μηνες. επικοινωνηστε με τον ογα για να καταθεσετε εκκαθαριστικα 10ετιας ΠΡΙΝ σας το ζητησει, γιατι τοτε θα υποστειτε ακομη μεγαλυτερη καθυστερηση.

travellingmum
04-08-12, 21:05
ποιο επιδομα ρε παιδια, εδω εριξαν το αφορολογητο των τριτεκνων, το επιδομα θα αφησουν αθικτο;

vicky mou
07-08-12, 13:45
Σας παραθέτω τι γράφει στην ιστοσελίδα του ο σύλλογος τριτέκνων.

Κυριακή, 5 Αυγούστου 2012

ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ (http://triteknoinomouattikis.blogspot.gr/2012/08/blog-post_5.html)

ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ

5/8/2012

Σύμφωμα με το σημερινό δημοσίευμα της έγκριτης εφημερίδας ΄΄ΕΘΝΟΣ της Κυριακής΄΄, θα κοπούν δραστικά τα οικογενειακά επιδόματα μέσω ΟΓΑ στους τρίτεκνους και θα δίνονται με Εισοδηματικά Κριτήρια.

Το σενάριο προβλέπει ότι τα οικογενειακά επιδόματα θα δίνονται ολόκληρα όπως έχουν σήμερα ΜΟΝΟ στις οικογένειες με ετήσιο οικογενειακό εισόδημα μέχρι 12.000 ευρώ.

Επίσης το σενάριο προβλέπει ότι θα δίνονται στο ΜΙΣΟ τα οικογενειακά επιδόματα στις οικογένειες με ετήσιο οικογενειακό εισόδημα μέχρι 30.000 ευρώ.

Επίσης ότι πάνω από 30.000ευρώ θα καταργηθεί το επίδομα.

Τι να πω; Άραγε το μέτρο θα ισχύσει ανα δρομικά; Γέννησα τον Φεβρουάριο και καμιά ειδοποίηση ακόμη...

iosifina123
08-08-12, 08:01

ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ (http://triteknoinomouattikis.blogspot.gr/2012/08/blog-post_5.html)

5/8/2012

Σύμφωμα με το σημερινό δημοσίευμα της έγκριτης εφημερίδας ΄΄ΕΘΝΟΣ της Κυριακής΄΄, θα κοπούν δραστικά τα οικογενειακά επιδόματα μέσω ΟΓΑ στους τρίτεκνους και θα δίνονται με Εισοδηματικά Κριτήρια.

Το σενάριο προβλέπει ότι τα οικογενειακά επιδόματα θα δίνονται ολόκληρα όπως έχουν σήμερα ΜΟΝΟ στις οικογένειες με ετήσιο οικογενειακό εισόδημα μέχρι 12.000 ευρώ.

Επίσης το σενάριο προβλέπει ότι θα δίνονται στο ΜΙΣΟ τα οικογενειακά επιδόματα στις οικογένειες με ετήσιο οικογενειακό εισόδημα μέχρι 30.000 ευρώ.

Τι να πω; Άραγε το μέτρο θα ισχύσει ανα δρομικά; Γέννησα τον Φεβρουάριο και καμιά ειδοποίηση ακόμη...

Σωστό το βλέπω.

iosifina123
08-08-12, 08:02
έτσι που το πάνε δεν θα κάνει κανείς παιδιά ούτε θα παντρεύεται...... και ρωτώ άντε και βγάζεις 56000 είσαι δηλαδή πλούσιος αν έχεις 3 παιδιά;;; υπολογίσανε οι φωστήρες πόσα λεφτά χρειάζονται γιατί τα παιδιά δεν θα είναι μόνο 2 χρονών.... στα 10, στα 15 τι γίνεται;;;;;; θέλουνε και να πατάξουν το....δημογραφικό και να βοηθήσουν και τα ταμεία...πολύ διορατικοί και πατριώτες...οι νομοθέτες..... :(

Δηλαδή εσύ κάνεις τρίτο παιδί πχ και περιμένεις να σωθείς από το επίδομα?

iosifina123
08-08-12, 08:05
γεννησα τον δεκεμβριο το τριτο.εκενα ιανουαριο τα χαρτια κ μου ειπαν μετα απο 6 μηνες θα πληρωθω.ναι καλα.απο οτι διαβαζω εδω σε κανενα χρονο κ βλεπουμε.ειναι εγκλημα να κοβουν επιδοματα που βοηθουν μια οικογενεια να φερει στο κοσμο παιδια.γι αυτο οι περισσοτεροι μενουν στο ενα το πολυ δυο.ντροπη τους!εδω ακουγεται οτι θα σταματησουν κ οι κατασκηνωσεις του δημου αθηναιων.περικοπες απο τα παιδια δηλαδη.αυτα τι φταινε ηθελα να ξερα!

Αν και παλιές δημοσιεύσεις, ξαναλέω, δηλαδή το επίδομα είναι τόσο φοβερό κίνητρο για να κάνει κάποιος τρίτο παιδί? Λες κι αυτοί που κάνουν 1 ή 2 το κάνουν επειδή δεν μπορούν να βασιστούν στο επίδομα για τρίτο! Έλεος!
Δηλαδή όπως το γράφεις, είναι σαν μια οικογένεια με δυο παιδιά να τα βγάζει πέρα με το ζόρι και να λέει ''δεν κάνουμε κι ένα τρίτο, εντάξει μωρέ, θα πάρουμε το επίδομα και το μεγαλώνουμε''.

Πόσο είναι πια αυτό το ψωροεπίδομα?

Εδώ έχουν έρθει τα πάνω-κάτω, κόβονται άλλα κι άλλα, το επίδομα τριτέκνων μας μάρανε?

ΛΙΝΟΥΛΑ
11-08-12, 00:53
Αν και παλιές δημοσιεύσεις, ξαναλέω, δηλαδή το επίδομα είναι τόσο φοβερό κίνητρο για να κάνει κάποιος τρίτο παιδί? Λες κι αυτοί που κάνουν 1 ή 2 το κάνουν επειδή δεν μπορούν να βασιστούν στο επίδομα για τρίτο! Έλεος!
Δηλαδή όπως το γράφεις, είναι σαν μια οικογένεια με δυο παιδιά να τα βγάζει πέρα με το ζόρι και να λέει ''δεν κάνουμε κι ένα τρίτο, εντάξει μωρέ, θα πάρουμε το επίδομα και το μεγαλώνουμε''.

Εδώ έχουν έρθει τα πάνω-κάτω, κόβονται άλλα κι άλλα, το επίδομα τριτέκνων μας μάρανε?

Κάποιους τους απασχολεί πολύ αυτό το θέμα και έχουν κάθε δικαίωμα για αυτό.Εσένα αν δεν σε απασχολεί γιατί είσαι τόσο εριστική??

maril1
11-08-12, 01:21
μανουλα προσεχτηκα με τις εκφρασεις σου...
γιατι οπως και να χει...ειναι κατι...
Εγω σχεδον καθε μηνα περνω και ρωταω εαν μπηκαν τα λεφτα και σε τη φαση ειναι...δεν το κανω απο χομπι..δεν ειναι ευκολο να μεγαλωνεις παιδια την σημερων ημερα...ποσο μαλλον τρια...
εεε και λιγο σεβασμος στην ολη κατασταση δεν βλαπτει...
με το σημπαθιο κιολας!!:wink:

travellingmum
11-08-12, 12:38
το επιδομα ειναι πολυ μεγαλη βοηθεια, και ναι, πολλοι ανθρωποι που ηθελαν πολυ ενα τριτο παιδακι το εκαναν ακριβως επειδη ηξεραν οτι θα παρουν και τρια χιλιαρικα το χρονο, αλλιως δε θα μπορουσαν. Για καποιους μπορει αυτα τα χρηματα να ειναι αμελητεα ποσοτητα, αλλα για αλλους κανουν τη διαφορα και τους επιτρεπουν να μεγαλωσουν τα παιδια τους αξιοπρεπως

matilnta
11-08-12, 14:42

πια ειναι τα αλλα κ αλλα που κοβονται κ τα θεωρεις πιο σημαντικα απο ενα επιδομα σε μια οικογενεια που εχει πανω απο 2 παιδια?ο αντρας μου πλεον παιρνει δωρα πασχα χριστουγεννων κ διακοπων 197 ε!!!οχι να κανεις γιορτες δεν μπορεις αλλα ουτε το ρευμα να πληρωσεις.ο μισθος του εχει φτασει στα ταρταρα κ ναι αυτο το επιδομα ειναι μια βοηθεια!!δεν σου μεγαλωνει το επιδομα το παιδι.βοηθεια ειναι.

matilnta
11-08-12, 14:46

[LEFT]

5/8/2012

συγγνωμη αλλα αφου το επιδομα το δινουν στις μητερες γιατι να μετραει το οικογενειακο εισοδημα?οποτε θελουν ειμαστε οικογενεια κ οποτε θελουν οχι.τελικα θα το περνουν οι αθιγγανοι που κανουν μια υπευθυνη δηλωση μονο αφου φυσικα ΔΕΝ κανουν φορολογικη δηλωση κ αυτοι που δουλευουν μαυρα.οι αλλοδαποι δλδ.παρα πολυ ωραια!!!!

ΠΑΤΕΡ ΦΑΜΙΛΙΑΣ
11-08-12, 22:28
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ.....ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΠΟΤΕ ΩΣ ΤΩΡΑ.......
Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ
ΘΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΜΟΝΟ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΚΑΙ ΓΥΦΤΟΙ
ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ

athina3129
14-08-12, 01:09
:confused:κ εγω Δεκεμβριο γεννησα το τριτο κ τιποτα ακομα..... εσενα???

matilnta
16-08-12, 22:13
:confused:κ εγω Δεκεμβριο γεννησα το τριτο κ τιποτα ακομα..... εσενα???

τιποτα παω κοιταω που κ που αλλα τζιφος!απο τι λενε εδω μετα τον χρονο κ βλεπουμε.κατσε βεβαια να υπαρχει μεχρι το 2013.

athina3129
17-08-12, 01:04
τιποτα παω κοιταω που κ που αλλα τζιφος!απο τι λενε εδω μετα τον χρονο κ βλεπουμε.κατσε βεβαια να υπαρχει μεχρι το 2013.
αν υπαρχει τι αγωνια κ αυτη!!!μια γνωστη μου ειχε γνωστη στο ογα κ της το βγαλε στο τριμηνο...μ εκνευριζει πολυυυ................................

floraM
17-08-12, 13:07
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ.....ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΠΟΤΕ ΩΣ ΤΩΡΑ.......
Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ
ΘΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΜΟΝΟ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΚΑΙ ΓΥΦΤΟΙ
ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ

Σωστός!

stelios3st
19-08-12, 14:14
Η γυναικα μου γενησε τον Οκτωβριο και τα χαρτια τα κατεθεσαμε τον Νοεμβριο του 2012.Μιλησα μεσω ιντερνετ με τον ΟΓΑ και μου απαντησαν πως τον Ιουνιο
εξεταζαν τους φακελους του Σεπτεμβριου.
Μπορειτε παντως να επικοινωνησετε μεσω του site του ΟΓΑ και σε λιγες μερες θα σας απαντησουν.Κατι ειναι και αυτο

matilnta
19-08-12, 16:13
Η γυναικα μου γενησε τον Οκτωβριο και τα χαρτια τα κατεθεσαμε τον Νοεμβριο του 2012.Μιλησα μεσω ιντερνετ με τον ΟΓΑ και μου απαντησαν πως τον Ιουνιο
εξεταζαν τους φακελους του Σεπτεμβριου.
Μπορειτε παντως να επικοινωνησετε μεσω του site του ΟΓΑ και σε λιγες μερες θα σας απαντησουν.Κατι ειναι και αυτο

σε ευχαριστω πολυ.ελπιζω να βγαλουμε ολοι ακρη.

stella.m
20-08-12, 12:51
καλημερα και απο μενα.... ηθελα να σας πω πως εγω γεννησα 3Μαιου 2012 και τα χαρτια για το επιδομα των τριτεκνων τα εκανα αμεσως,μεσα σε λιγες μερες δηλαδη που μαζεψα τα δικαιολογητικα και την προηγουμενη βδομαδα μου καταθεσαν τα χρηματα.οποτε δεν σταματησαν να το δινουν.ξερει κανεις καθε ποτε βαζουν αυτο το επιδομα του διμηνου τα 500 τοσα?

athina3129
20-08-12, 15:09
καλημερα και απο μενα.... ηθελα να σας πω πως εγω γεννησα 3Μαιου 2012 και τα χαρτια για το επιδομα των τριτεκνων τα εκανα αμεσως,μεσα σε λιγες μερες δηλαδη που μαζεψα τα δικαιολογητικα και την προηγουμενη βδομαδα μου καταθεσαν τα χρηματα.οποτε δεν σταματησαν να το δινουν.ξερει κανεις καθε ποτε βαζουν αυτο το επιδομα του διμηνου τα 500 τοσα?
ΤΟΥ 2012 Η ΤΟΥ 2011..ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 12 ΠΕΣ ΜΑΣ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ
ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 11

matilnta
20-08-12, 16:10
stella.m,σε 30 μερες αφου γεννησα κατεθεσα τα χαρτια γιατι χρειαζεται στην οικ.κατασταση να φαινεται το παιδι κ αυτο παιρνει τουλαχιστον εβδομαδα!!κοριτσι μου αν ειχες καποιον γνωστο κ βοηθησε αλλαζει.δεκεμβριο του 11 κ ακομα τιποτα.παντως το επιδομα μπαινει τους ζυγους μηνες κ το λενε στις ειδησεις ποτε περιπου

stella.m
21-08-12, 00:27
κοριτσια οχι χωρις κανενα γνωστο τιποτακαι εγω βασικα δεν το περιμενα γιατι ειχα ακουσει οτι αργει πολυ και οτι μπορει και να μην το παρουμε και η εκπληξη μου ηταν μεγαλη.Τον Μαιο του 2012 πριν 3,5 μηνες δηλαδη.Δεν ξερω αν πεζει ρολο η περιοχη ειμαι απο Δραμα.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
21-08-12, 09:28
κοριτσια οχι χωρις κανενα γνωστο τιποτακαι εγω βασικα δεν το περιμενα γιατι ειχα ακουσει οτι αργει πολυ και οτι μπορει και να μην το παρουμε και η εκπληξη μου ηταν μεγαλη.Τον Μαιο του 2012 πριν 3,5 μηνες δηλαδη.Δεν ξερω αν πεζει ρολο η περιοχη ειμαι απο Δραμα.

Ποσα πηρες δλδ

ArTAlli
22-08-12, 13:32
Μα πραγματικά εξοργίζομαι!
Άλλοι περιμένουν χρόνο και βάλε για να πάρουν τα χρήματα κ άλλοι τα παίρνουν σε μερικούς μήνες??
Δεν μπορώ να καταλάβω με τι κριτήρια γίνονται αυτά... κι εγώ γέννησα 29/7/11 κ ακόμη τίποτα δεν έχουμε πάρει..όχι ότι βασίζομαι βέβαια, το'χω ξεχάσει το θέμα, αλλά να τα δικαιούμαστε, γιατί όχι??

athina3129
22-08-12, 14:32
Άλλοι περιμένουν χρόνο και βάλε για να πάρουν τα χρήματα κ άλλοι τα παίρνουν σε μερικούς μήνες??
Δεν μπορώ να καταλάβω με τι κριτήρια γίνονται αυτά... κι εγώ γέννησα 29/7/11 κ ακόμη τίποτα δεν έχουμε πάρει..όχι ότι βασίζομαι βέβαια, το'χω ξεχάσει το θέμα, αλλά να τα δικαιούμαστε, γιατί όχι??

ΠΑΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΧΡΟΝΟ ΨΑΞΤΟ ΛΙΓΟ ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ Κ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ

athina3129
22-08-12, 14:34
:)

ΤΥΧΕΡΟΥΛΑ!!!

ΠΑΤΕΡ ΦΑΜΙΛΙΑΣ
22-08-12, 18:08

ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΡΙΤΕΚΝΙΑΣ ΚΟΒΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΜΕ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ 30.000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΤΗΘΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΑΦΕΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ 1-1-2011 ΚΑΙ ΜΕΤΑ!!!!!!!!!!!

matilnta
22-08-12, 18:27
ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΡΙΤΕΚΝΙΑΣ ΚΟΒΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΜΕ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ 30.000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΤΗΘΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΑΦΕΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ 1-1-2011 ΚΑΙ ΜΕΤΑ!!!!!!!!!!!

αποφασιστηκε αυτο δλδ?κ οσοι εχουν κατω απο 30.000 θα παρουν το μισο τελικα?εδω κολλαει η γνωστη διαφημιση!!!!αθιγγανοι κ αλλοδαποι μονο θα το δικαιουνται?ΩΡΑΙΑ!!ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ!!!!

athina3129
22-08-12, 20:24
ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΑΥΤΟ???ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΔΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΕΩΣ 10000 ΤΑ 2/3 ΕΩΣ 20000 Κ ΤΟ ΜΙΣΟ ΕΩΣ 30000 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕΙ Κ ΚΥΡΙΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ 2011..

matilnta
22-08-12, 22:41
κ μενα καθε χρονο που μειωνεται το εισοδημα τι θα κανω?θα τους πηγαινω το εκαθαριστικο για να αλλαζω κατηγορια?συμφωνα με αυτα που λεει η αθηνα φετος θα ειμαι στο μισο κ του χρονου στα 2/3!οτι να ναι!

athina3129
22-08-12, 23:10
κ μενα καθε χρονο που μειωνεται το εισοδημα τι θα κανω?θα τους πηγαινω το εκαθαριστικο για να αλλαζω κατηγορια?συμφωνα με αυτα που λεει η αθηνα φετος θα ειμαι στο μισο κ του χρονου στα 2/3!οτι να ναι!
ειπαν οτι θα παιρνουν τα στοιχεια κατευθειαν απο τις εφοριες....λιγες μερες μεινανε θα δουμε τι κ πως, πολλα λεγονται κ γραφονται...τωρα μηνυματα οπως του πατηρ φαμιλια δεν τα καταλαβαινω ειναι απολυτα πανικοβαλλουν κ δεν υπαρχει καποια πηγη...αν μπορουσε να μας διαφωτισει

ΠΑΤΕΡ ΦΑΜΙΛΙΑΣ
23-08-12, 00:27
ειπαν οτι θα παιρνουν τα στοιχεια κατευθειαν απο τις εφοριες....λιγες μερες μεινανε θα δουμε τι κ πως, πολλα λεγονται κ γραφονται...τωρα μηνυματα οπως του πατηρ φαμιλια δεν τα καταλαβαινω ειναι απολυτα πανικοβαλλουν κ δεν υπαρχει καποια πηγη...αν μπορουσε να μας διαφωτισει

Αθηνα τυχαινω να εχω πολλες πηγες ....Εξ αλλου αν δεις πολυ πιο πισω εχω προαναγγειλει το κοψιμο του επιδοματος...
Θα ισχυσει οτι και με τα εφαπαξ που εχουν δοθει απο το 2009 και μετα και θα ζητηθουν πισω απο 25-40%!!!
Ετσι θα ζητηθουν και τα επιδοματα απο τις αρχες του 2011...
Δυστυχως οι ανθρωποι ειναι φονιαδες ....
Πιστεψε με τα ειχα παρα πολυ μεγαλη αναγκη αυτα τα λεφτα και 6 μηνες δεν εχω παρει ουτε ευρω ....
Η γυναικα μου ειναι ανεργη απο το ΓΕναρη και κανω 3 δουλειες για να φερω βολτα...

athina3129
23-08-12, 01:42
Αθηνα τυχαινω να εχω πολλες πηγες ....Εξ αλλου αν δεις πολυ πιο πισω εχω προαναγγειλει το κοψιμο του επιδοματος...
Θα ισχυσει οτι και με τα εφαπαξ που εχουν δοθει απο το 2009 και μετα και θα ζητηθουν πισω απο 25-40%!!!
Ετσι θα ζητηθουν και τα επιδοματα απο τις αρχες του 2011...
Δυστυχως οι ανθρωποι ειναι φονιαδες ....
Πιστεψε με τα ειχα παρα πολυ μεγαλη αναγκη αυτα τα λεφτα και 6 μηνες δεν εχω παρει ουτε ευρω ....
Η γυναικα μου ειναι ανεργη απο το ΓΕναρη και κανω 3 δουλειες για να φερω βολτα...
ΔΕ ΣΕ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΟΛΑ ΟΣΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΑ. ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ ΛΕΝΕ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ...ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΗΜΟ ΚΑΤΙ ΟΡΙΣΤΙΚΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ "ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ , ΜΠΟΡΕΙ ,ΜΑΛΛΟΝ" ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ
ΟΥΤΕ ΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΘΕΙ:?

Demetrius
25-08-12, 14:28
Για τους πολύτεκνους τι θα ισχύσει άραγε;;;

tzini
26-08-12, 02:51
Επί του προκειμένου έχουμε κάποια πηγή για την πιθανή επιστροφή χρημάτων?

Σοβαρά ρωτάω δηλ.
Βρήκα μόνο αυτό στο οποίο αναφέρει πιθανό όριο τα 45000 ευρώ καθαρά οικογενειακό εισόδημα.
http://triteknoinomouattikis.blogspot.gr/2012/02/45000-2012.html

εντίτ: αλλού είδα για 55000 καθαρά.
Άλλα ντι άλλων τελικά?!

ΠΑΤΕΡ ΦΑΜΙΛΙΑΣ
27-08-12, 19:52
Επί του προκειμένου έχουμε κάποια πηγή για την πιθανή επιστροφή χρημάτων?

Σοβαρά ρωτάω δηλ.
Βρήκα μόνο αυτό στο οποίο αναφέρει πιθανό όριο τα 45000 ευρώ καθαρά οικογενειακό εισόδημα.
http://triteknoinomouattikis.blogspot.gr/2012/02/45000-2012.html

εντίτ: αλλού είδα για 55000 καθαρά.
Άλλα ντι άλλων τελικά?!

εως 12.000 ευρω το επιδομα δινεται κανονικα

απο 12.000-30.000 θα δινεται το 1/2

απο 30.000 και πανω κοβεται

Αυτα που ειδες εσυ ειναι παλαιοτερες αλλαγες στο συστημα χορηγησης του επιδοματος

stella.m
01-09-12, 15:05
Ποσα πηρες δλδ
συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλα απο το κινητό που μπαίνω δεν μπορώ να γράψω πήρα 3.200 περίπου

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
01-09-12, 16:57
Υπαρχει μια σελιδα στο φεις .. για διαμαρτυρια για επιδομα τριτεκων... οποιος θελει μπορει να βαλει τ ονομα του για υποστηριξη

http://www.facebook.com/groups/430990823620262/

vicky mou
03-09-12, 16:09
Εγώ γέννησα το τρίτο μου παιδάκι τον Φεβρουάριο. Ξέρω ότι είναι ακόμη νωρίς αλλά ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς σε ποιο μήνα βρισκόμαστε τώρα ώστε να μπορούμε να υπολογίσουμε και οι υπόλοιποι πότε περίπου θα το πάρουμε.

ΠΑΤΕΡ ΦΑΜΙΛΙΑΣ
03-09-12, 19:17
Εγώ γέννησα το τρίτο μου παιδάκι τον Φεβρουάριο. Ξέρω ότι είναι ακόμη νωρίς αλλά ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς σε ποιο μήνα βρισκόμαστε τώρα ώστε να μπορούμε να υπολογίσουμε και οι υπόλοιποι πότε περίπου θα το πάρουμε.

Αναλογως ποτε θα υπογραφουν τα νεα μετρα απο την κυβερνηση στα οποια θα περιλαμβανεται και η περικοπη του επιδοματος...
Παντως αν το ζητησουν πισω αναδρομικα απο 1-1-2012 οπως ακουγεται τοτε καλυτερα να μην το παρεις ακομα οπως και εγω που η γυναικα μου γεννησε και αυτη τελη Φλεβαρη....

aik
03-09-12, 20:28
Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να αναφερω οτι γέννησα το 3ο παιδι μου τον Μαρτιο και πληρωθηκα τον Αυγουστο. 438 ευρώ είναι το διμηνο

vicky mou
03-09-12, 20:36
aik αν επιτρέπεται μιλάμε για Αθήνα; Γιατί αν ναι δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι το έχουν πάρει και κάποιοι όχι; Εχεις κάνει κάτι έξτρα;

1μανουλα
04-09-12, 23:27
εγώ έστειλα email στο ογά και μου απάντησαν ότι εξετάζουν΄τώρα τις αιτήσεις του 11/2011. υπομονή και εγω γέννησα 31/01/12

aik
05-09-12, 11:28
aik αν επιτρέπεται μιλάμε για Αθήνα; Γιατί αν ναι δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι το έχουν πάρει και κάποιοι όχι; Εχεις κάνει κάτι έξτρα;

ειμαι απο κρητη και οταν πηγα να καταθεσω τα χαρτια τα ειχα ολα ετοιμα, ακομα και τα εκκαθαριστικα των 10 ετων.

vatraxi
05-09-12, 11:33
εγώ έστειλα email στο ογά και μου απάντησαν ότι εξετάζουν΄τώρα τις αιτήσεις του 11/2011. υπομονή και εγω γέννησα 31/01/12

Άρα αυτοί που έκαναν αίτηση τον 11/2011 θα πληρωθούν τον Οκτώβριο???

vicky mou
05-09-12, 13:25
aik κατάλαβα. Είναι επειδή είσαι επαρχία. Στην Αθήνα καθυστερούν πολύ. Κι εγώ μόλις γέννησα (το Φεβρουάριο) κατέθεσα αμέσως τα χαρτιά μαζί με τη 10χρονη παραμονή.
vatrahi λογικά ναι θα πληρωθείς τον Οκτώβριο αφού τώρα επεξεργάζονται τα χαρτιά σου. Πάντως αν μέσα στην πολλή χαρά σου τότε, βρεις λίγο χρόνο, στείλε να μας πεις αν όντως τα πήρες!!!

vatraxi
05-09-12, 13:45
aik κατάλαβα. Είναι επειδή είσαι επαρχία. Στην Αθήνα καθυστερούν πολύ. Κι εγώ μόλις γέννησα (το Φεβρουάριο) κατέθεσα αμέσως τα χαρτιά μαζί με τη 10χρονη παραμονή.
vatrahi λογικά ναι θα πληρωθείς τον Οκτώβριο αφού τώρα επεξεργάζονται τα χαρτιά σου. Πάντως αν μέσα στην πολλή χαρά σου τότε, βρεις λίγο χρόνο, στείλε να μας πεις αν όντως τα πήρες!!!

Εννοείται.....!

tzini
05-09-12, 16:40
Άρα αυτοί που έκαναν αίτηση τον 11/2011 θα πληρωθούν τον Οκτώβριο???

Eλπίζω να πήγες στα κεντρικά. Εμείς αρχικά είχαμε πάει στον ανταποκριτή στο δημαρχείο κ καθυστερήσαμε πάααρα πολύ.

matilnta
05-09-12, 16:50

κ γω εστειλα αλλα δεν μου απαντησαν.για αθηνα μιλας?

athina3129
05-09-12, 16:54
κ γω εστειλα αλλα δεν μου απαντησαν.για αθηνα μιλας?
κ γω 4 φορες εχω στειλει τπτ κ ατελειωτα αναπαντητα τηλεφωνα

1μανουλα
05-09-12, 19:40
μιλάω για το υπ/μα κεντρικης μακεδονιας θεσ/νικη.μου απαντησαν σε δυο μερες.

ΡΙΑ84
06-09-12, 00:16
εγω πληρωθηκα μετα απο 21 μηνες.........καντε υπομονη!!!

ΠΑΤΕΡ ΦΑΜΙΛΙΑΣ
07-09-12, 23:36
εγω πληρωθηκα μετα απο 21 μηνες.........καντε υπομονη!!!

Α τιποτα......:lol::lol:

sandy79
08-09-12, 16:24
Εγω γεννησα 5/8/11 και πηρα τα λεφτα 13/8/12 ... ειμαι Αθήνα και εκανα την αιτηση μεσω ανταποκριτη. (Μαρουσι)

ΠΑΤΕΡ ΦΑΜΙΛΙΑΣ
08-09-12, 18:56
Εγω γεννησα 5/8/11 και πηρα τα λεφτα 13/8/12 ... ειμαι Αθήνα και εκανα την αιτηση μεσω ανταποκριτη. (Μαρουσι)

Και εγω μεσω ανταποκριτη τα εκανα στου Ζωγραφου τον 3-2012....
Αντε να δουμε αν θα προλαβω να παρω κανα η ευρω ή θα με προλαβουν τα μετρα...

ΡΙΑ84
10-09-12, 01:35
Α τιποτα......:lol::lol:

ναι καλε...τιποτα...σιγα το πραγμα:lol::lol:

Και εγω μεσω ανταποκριτη τα εκανα στου Ζωγραφου τον 3-2012....
Αντε να δουμε αν θα προλαβω να παρω κανα η ευρω ή θα με προλαβουν τα μετρα...
και εγω το ιδιο ακριβος σκεφτομουν.....αν θα προλαβω να παρω τιποτα!!
μακαρι να τα παρετε ολοι γρηγορα!!!

vicky mou
12-09-12, 01:26
Εγώ πήγα χθες στα κεντρικά του ΟΓΑ και μου είπαν ότι τώρα εξετάζουν τα χαρτια του Δεκεμβρίου και να ξαναπάω τέλη Οκτωβρίου για να ξαναρωτήσω.

1μανουλα
12-09-12, 05:10
Εγώ πήγα χθες στα κεντρικά του ΟΓΑ και μου είπαν ότι τώρα εξετάζουν τα χαρτια του Δεκεμβρίου και να ξαναπάω τέλη Οκτωβρίου για να ξαναρωτήσω.

Για Αθήνα μιλάς ή για θεσ/νίκη?

vicky mou
12-09-12, 09:13
Για Αθήνα μιλάς ή για θεσ/νίκη?

Για Αθήνα.

1μανουλα
12-09-12, 14:49
Για Αθήνα.

Εχει καμιά κανένα νέο από το υπ/μα θεσ/νικης για το που βρίσκονται οι
αιτήσεις ? σε ποιο μήνα?

athina3129
18-09-12, 23:55
για οσες μανουλες εχουν κανει αιτηση μεχρι αρχες ιανουαριου να καταθεσουν εκκαθαριστκο του 12 για να τους μπει το δεκεμβρη για τον οκτωμβρη εχουν κλεισει

matilnta
19-09-12, 09:37
για οσες μανουλες εχουν κανει αιτηση μεχρι αρχες ιανουαριου να καταθεσουν εκκαθαριστκο του 12 για να τους μπει το δεκεμβρη για τον οκτωμβρη εχουν κλεισει

αρχες γεναρη εκανα τα χαρτια μου.αυτο ισχυει γι αυτους που δεν εχουν ξεκινησει να το παιρνουν η για αυτους που ηδη το παιρνουν?

athina3129
19-09-12, 19:41
αρχες γεναρη εκανα τα χαρτια μου.αυτο ισχυει γι αυτους που δεν εχουν ξεκινησει να το παιρνουν η για αυτους που ηδη το παιρνουν?
για μας ισχυει χωρις αυτο δεν ξεκιναει το επιδομα
θα στειλουν αλληλογραφια αλλα μην περιμενεις πηγαινε ογα με το εκ
καθαριστικο να προλαβεις τον δεκεμβρη τον οκτωμβρη τον εχουν κλεισει
κ τωρα ετοιμαζουν τις πληρωμες του δεκεμβριου;)

matilnta
19-09-12, 20:38
ευχαριστουμε για την ενημερωση!:D

1μανουλα
19-09-12, 20:39
για μας ισχυει χωρις αυτο δεν ξεκιναει το επιδομα
θα στειλουν αλληλογραφια αλλα μην περιμενεις πηγαινε ογα με το εκ
καθαριστικο να προλαβεις τον δεκεμβρη τον οκτωμβρη τον εχουν κλεισει
κ τωρα ετοιμαζουν τις πληρωμες του δεκεμβριου;)

και σε οσους δεν εχει ερθει το εκκαθ.12 τι γινεται?

matilnta
19-09-12, 21:02

αν τηνεχεις κανει μεσω net το εκτυπωνεις αν οχι νομιζω οτι πας στην εφορια κ τους το ζητας.αν εχει γινει η εκκαθαριση που θελω να πιστευω πως ναι δεν θα εχεις προβλημα.εξηγησε κ τον λογο που το χρειαζεσαι

1μανουλα
19-09-12, 21:35
αν τηνεχεις κανει μεσω net το εκτυπωνεις αν οχι νομιζω οτι πας στην εφορια κ τους το ζητας.αν εχει γινει η εκκαθαριση που θελω να πιστευω πως ναι δεν θα εχεις προβλημα.εξηγησε κ τον λογο που το χρειαζεσαι

η δηλωση μου εγινε χειρογραφα,αλλα εχεις δικιο αυριο θα παω να δω τι γινεται.

athina3129
20-09-12, 10:07
αν δεν εχει βγει το εκκαθαριστικο πηγαινε αντιγραφο της δηλωσης
υποχρεωτικο δεν ηταν μεσω νετ για εισοδηματα ανω των 5000???

matilnta
20-09-12, 10:16
μηπως γνωριζεις αν το εκαθαριστικο το παμε πατησιων 30 η εκει που καταθεσαμε τα χαρτια.οπως καταλαβες οι τηλεφωνικες προσπαθειες δεν απεδωσαν!!ολοι στον ογα ειναι απασχολημενοι

matilnta
20-09-12, 10:25
??????

athina3129
20-09-12, 10:37
??????
οχι στον ανταποκριτη στον ογα στην πατησιων χερι χερι αβερωφ 7 μετα τις εντεκαμιση δεχονται

matilnta
20-09-12, 10:42
κ παλι ευχαριστω!!:D

athina3129
20-09-12, 10:55
κ παλι ευχαριστω!!:D
αν θελεις να σε δωσω το τηλ μου για διευκρινησεις δεν υπαρχει θεμα

matilnta
20-09-12, 10:58
θα στειλω τον αντρα μου με εξουσιοδοτηση βεβαια κ το στοματακι του παει ροδανι!κ να θελουν δεν του γλυτωνουν!!!;)

athina3129
20-09-12, 11:04
θα στειλω τον αντρα μου με εξουσιοδοτηση βεβαια κ το στοματακι του παει ροδανι!κ να θελουν δεν του γλυτωνουν!!!;)
ειναι συνεργασημοι

ΠΑΤΕΡ ΦΑΜΙΛΙΑΣ
20-09-12, 13:07
εμεις καταθεσαμε Μαρτη....πρεπει να τους παω τωρα και το εκκαθαριστικο του 2012?????

athina3129
20-09-12, 16:31
εμεις καταθεσαμε Μαρτη....πρεπει να τους παω τωρα και το εκκαθαριστικο του 2012?????
οχι δεν εχουν εξεταστει ακομα απο το επομενο δημηνο πηγαινε να ρωτησεις εχοντας μαζι το εκκαθαριστικο μηπως υπαρχει και καμια αλλη εκρεμοτητα

ΠΑΤΕΡ ΦΑΜΙΛΙΑΣ
20-09-12, 20:59
οχι δεν εχουν εξεταστει ακομα απο το επομενο δημηνο πηγαινε να ρωτησεις εχοντας μαζι το εκκαθαριστικο μηπως υπαρχει και καμια αλλη εκρεμοτητα

Οκ Αθηνα σε ευχαριστω...

1μανουλα
21-09-12, 19:01
κοριτσια καλησπερα,σημερα επικοινωνησα με ογα θεσ/νικης, και ρωτησα για το εκαθ 12 μου ειπαν οτι για οσους κατεθεσαν τα χαρτια τους το 2012 θα το ζητησουν με αλληλογραφια γι'αυτο καλα ειναι να μην περιμενετε να σας το ζητησουν.οσοι δεν εχουν εκαθ τους κανει και το Ε1 με υπευθυνη δηλωση.Α και βρισκονται στο τελος δεκεμβη του 11.

matilnta
24-09-12, 14:28
να εισαι καλα athina3129!!ξεμπερδεψα κ μ αυτο!μου ειπαν μεχρι 15 δεκεμβρη θα μπουν αλλα κραταω τον ενθουσιασμο μου.μου εδωσαν κ το χαρτι που θα μου εστελναν γιατι ηθελαν καποια συμπληρωματικα.παντως μου ειπαν οτι απο τον καινουργιο χρονο θα αρχισουν οι περικοπες των επιδοματων κ θα ενημερωνετε ο ογα αυτοματα απο τις εφοριες για τα εκαθαριστικα μας.για να δουμε απο την καινουργια χρονια ποιοι θα περνουμε κ ποσα!

athina3129
24-09-12, 20:22
να εισαι καλα athina3129!!ξεμπερδεψα κ μ αυτο!μου ειπαν μεχρι 15 δεκεμβρη θα μπουν αλλα κραταω τον ενθουσιασμο μου.μου εδωσαν κ το χαρτι που θα μου εστελναν γιατι ηθελαν καποια συμπληρωματικα.παντως μου ειπαν οτι απο τον καινουργιο χρονο θα αρχισουν οι περικοπες των επιδοματων κ θα ενημερωνετε ο ογα αυτοματα απο τις εφοριες για τα εκαθαριστικα μας.για να δουμε απο την καινουργια χρονια ποιοι θα περνουμε κ ποσα!
:p ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ! ΑΝΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΦΕΤΟΣ

xenia:-)
24-09-12, 22:38
αθηνα,να σε ρωτησω κι εγω........δεν ειμαι τριτεκνη αλλα ειμαι στον ογα,γεννησα πριν απο 1 χρονο και τα χαρτια μου τα κατεθεσα την ιδια εβδ........γιατι αργει τοσο πολυ?

ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

vatraxi
25-09-12, 13:28
Στον ΟΓΑ στην Αβέρωφ 7 ξέρει κανείς που καταθέτεις τα συμπληρωματικά δικαιολογητικά?? Τελικά εμάς τώρα μας απάντησαν σε email ότι λέει στείλανε έγγραφο στις 30/8 για συμπληρωματικά χαρτιά που βέβαια δεν λάβαμε ποτέ.!!!
Τώρα πρέπει να τρέξω Αβέρωφ αν θέλω να πληρωθώ τον Δεκέμβριο αντί για τώρα τον Οκτώβριο που ήταν....!!!! Η αίτηση βέβαια έγινε το 11/2011 στο δήμο ν.ηρακλείου.

Δεν έχω ξαναπάει εκεί στα κεντρικά...... έχει ουρές?? Περιμένεις πολύ? Αν ξέρει κανείς ας μου απαντήσει... ευχαριστώ.!

matilnta
25-09-12, 14:06
Στον ΟΓΑ στην Αβέρωφ 7 ξέρει κανείς που καταθέτεις τα συμπληρωματικά δικαιολογητικά?? Τελικά εμάς τώρα μας απάντησαν σε email ότι λέει στείλανε έγγραφο στις 30/8 για συμπληρωματικά χαρτιά που βέβαια δεν λάβαμε ποτέ.!!!
Τώρα πρέπει να τρέξω Αβέρωφ αν θέλω να πληρωθώ τον Δεκέμβριο αντί για τώρα τον Οκτώβριο που ήταν....!!!! Η αίτηση βέβαια έγινε το 11/2011 στο δήμο ν.ηρακλείου.

Δεν έχω ξαναπάει εκεί στα κεντρικά...... έχει ουρές?? Περιμένεις πολύ? Αν ξέρει κανείς ας μου απαντήσει... ευχαριστώ.!

αβερωφ 7 πας ναι.δεν εχει κοσμο κ κανουν κατευθειαν τον ελεγχο.μετα τις 11.30 δεχονται.τα εχει γραψει η athina πιο κατω

vatraxi
25-09-12, 14:25
αβερωφ 7 πας ναι.δεν εχει κοσμο κ κανουν κατευθειαν τον ελεγχο.μετα τις 11.30 δεχονται.τα εχει γραψει η athina πιο κατω

Eυχαριστώ για την απάντηση...... μίλησα και μαζί τους τηλεφωνικά γιατί το χαρτί από 30/8 που στείλανε.... σήμερα το έφερε ο ταχυδρόμος.!!!

athina3129
25-09-12, 17:02
αθηνα,να σε ρωτησω κι εγω........δεν ειμαι τριτεκνη αλλα ειμαι στον ογα,γεννησα πριν απο 1 χρονο και τα χαρτια μου τα κατεθεσα την ιδια εβδ........γιατι αργει τοσο πολυ?

ευχαριστω προκαταβολικα!!!!
πηγαινε απο κει να προλαβεις το δεκεμβρη μ ενα εκκαθαριστικο του 12 με εισοδημα κατω των 45000
για τη δεκαετη παραμονη τα καταθεσες ολα??? αν οχι εχε ολα τα δικαιολογητικα μαζι

viki35
25-09-12, 19:28
Ρε παιδια ,αυτο με τη 10ετη παραμονη γιατι υπαρχει ??? (μιλαω για τους ελληνες δηλαδη ) εγω ειμαι ελληνιδα , γεννηθηκα και ζω στην ελλαδα γιατι πρεπει να το αποδει3ω κιολας ? δηλαδη αμα εφευγα 5 χρονια για σπουδες καπου δεν θα δικαιωμουνα το επιδομα ??? και τωρα πρεπει να τρεχω σε εφοριες ρε παιδια να μαζευω εκαθαριστικα 10 ετων για να αποδει3ω οτι δεν ειμαι ελεφαντας , ετσι μου ηρθε να τους τα πετα3ω στη μουρι , ακου εκει 10 ετη παραμονη στην ελλαδα ,ελληνιδα πραμα . ΕΛΕΟς , ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ ΕΚΕΙ ???

1μανουλα
25-09-12, 20:12
Ρε παιδια ,αυτο με τη 10ετη παραμονη γιατι υπαρχει ??? (μιλαω για τους ελληνες δηλαδη ) εγω ειμαι ελληνιδα , γεννηθηκα και ζω στην ελλαδα γιατι πρεπει να το αποδει3ω κιολας ? δηλαδη αμα εφευγα 5 χρονια για σπουδες καπου δεν θα δικαιωμουνα το επιδομα ??? και τωρα πρεπει να τρεχω σε εφοριες ρε παιδια να μαζευω εκαθαριστικα 10 ετων για να αποδει3ω οτι δεν ειμαι ελεφαντας , ετσι μου ηρθε να τους τα πετα3ω στη μουρι , ακου εκει 10 ετη παραμονη στην ελλαδα ,ελληνιδα πραμα . ΕΛΕΟς , ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ ΕΚΕΙ ???

υπάρχει γιατί στις ειδήσεις είπανε ότι αυτό το επίδομα το παίρνουν πάνω από 250000 αλλοδαπές.Τ ο διανοήσε είναι μια κίνηση η οποία έγινε για να δωθεί το κίνητρο ώστε να γεννηθούν Έλληνες,και αντι για έλληνες το πέρναν αλλοδαποί .Τώρα βέβαια φτάσαμε στην υπεβολή να κάνουν τα πάντα ωστε να μην το πέρνουν ούτε καν οι Ελληνες.

25-09-12, 21:52
πηγαινε απο κει να προλαβεις το δεκεμβρη μ ενα εκκαθαριστικο του 12 με εισοδημα κατω των 45000
για τη δεκαετη παραμονη τα καταθεσες ολα??? αν οχι εχε ολα τα δικαιολογητικα μαζι

σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα εγραψα και παραπανω ,δεν ανηκω στους τριτεκνους.........γι'αυτο δεν ειναι η δεκαετη παραμονη?
περιμενω να παρω το απλο επιδομα τοκετου....και ο ανταποκριτης μας ειναι......εξυπηρετικοτατος.......θα στειλω τον αντρουλη μαλλον μηπως βρει καμμια ακρη....

athina3129
26-09-12, 22:05
υποτιθεται οτι εγινε για τους αλλοδαπους αλλα υπαρχουν ακομα αλλοδαποι που το παιρνουν χωρις δεκαετη παραμονη κ δεν τους εχουν ζητηθει τα δικαιολογητικα
τους ΕΛΛΗΝΕΣ ταλαιπωρουν

athina3129
26-09-12, 22:06
σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα εγραψα και παραπανω ,δεν ανηκω στους τριτεκνους.........γι'αυτο δεν ειναι η δεκαετη παραμονη?
περιμενω να παρω το απλο επιδομα τοκετου....και ο ανταποκριτης μας ειναι......εξυπηρετικοτατος.......θα στειλω τον αντρουλη μαλλον μηπως βρει καμμια ακρη....

αν δεν κανω λαθος το επιδομα τοκετου εχει κοπει

1μανουλα
26-09-12, 22:29

Οχι δεν έχει κοπεί το δικαιουνται όλες οι ασφαλισμένες στον Ογα,εμένα μου είπαν ότι θα το πάρω στην επόμενη πληρωμή,έίναι γύρω στα 450 ευρώ.

26-09-12, 23:09
Οχι δεν έχει κοπεί το δικαιουνται όλες οι ασφαλισμένες στον Ογα,εμένα μου είπαν ότι θα το πάρω στην επόμενη πληρωμή,έίναι γύρω στα 450 ευρώ.

βρηκες ακρη και επικοινωνησες με καποιον???
ποια ειναι η επομενη πληρωμη?

tzini
27-09-12, 01:06

Τάλε κουάλε είχα πάθει κ εγώ.
Κ είχα βρεί πάρα πολύυυυ κόσμο τότε!
Ελπίζω να μην βρείς τον ίδιο κόσμο.
Στον δεύτερο όροφο είχα πάει εγώ για συμπληρωματικά χαρτιά κ δεν είχε τόσο κόσμο ευτυχώς!
(κάπου ειχαμε κ ένα άλλο θέμα κ εξακολουθώ να μην το βρίσκω!)

Ισχύει 100% για τους ασφ ογα.

tzini
27-09-12, 01:16
Αααααααλληλούια!

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=107561

1μανουλα
27-09-12, 11:59
βρηκες ακρη και επικοινωνησες με καποιον???
ποια ειναι η επομενη πληρωμη?

αυτο δεν το γνωριζουν ακόμα.

no doubt
28-09-12, 15:42
Αααααααλληλούια!

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=107561
:confused: τζίνι είναι περσινά αυτά!

kipriana
28-09-12, 23:13
γεια σας,ειμαι και εγω τριτεκνη και θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο την παρεα σας γνωριζει!

ξερεις κανεις να μου πει σε αυτους με οικογενειακο εισοδημα πανω απο 55000 ευρω εχει κοπει το επιδομα,στους παλιους δικαιουχους.λογω δουλειας και οσους μπορω να ελεγχω μπορω να πω πως δεν εχει κοπει σε κανεναν δικαιουχο ακομη,γνωριζει καποιος κατι παραπανω?

(σας παρακαλω δεν θα ηθελα αλλου ειδους σχολια (π.χ αν επαιρνα και εγω....θα ημουνα....,ο καθενας ξερει και προσπαθει για την οικογενεια του)

tzini
29-09-12, 00:20
:confused: τζίνι είναι περσινά αυτά!
Εξακολουθούν να ισχύουν σαν δικαιολογητικά μέχρι τώρα;-)
Πήγε φίλη ελληνίδα από αθήνα-πέριξ στα κεντρικά πριν το καλοκαίρι για την απόδειξη/ δεκαετή παραμονή/ ελέφαντας με μπικίνι κλπο.

γεια σας,ειμαι και εγω τριτεκνη και θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο την παρεα σας γνωριζει!

ξερεις κανεις να μου πει σε αυτους με οικογενειακο εισοδημα πανω απο 55000 ευρω εχει κοπει το επιδομα,στους παλιους δικαιουχους.λογω δουλειας και οσους μπορω να ελεγχω μπορω να πω πως δεν εχει κοπει σε κανεναν δικαιουχο ακομη,γνωριζει καποιος κατι παραπανω?

(σας παρακαλω δεν θα ηθελα αλλου ειδους σχολια (π.χ αν επαιρνα και εγω....θα ημουνα....,ο καθενας ξερει και προσπαθει για την οικογενεια του)

Από όσο ξέρω κ εγώ με τρίτεκνους φίλους άνω των 55χιλ, δεν έχει γίνει τπτ ακόμα.

υγ: εμείς δεν είμαστε στα 55χιλ.

ΠΑΤΕΡ ΦΑΜΙΛΙΑΣ
29-09-12, 15:48
Αυτη τη στιγμη ελεγχουν τα δικαιολογητικα οσων κατεθεσαν το Γεναρη του 2012 απο οτι μου ειπαν σε mail υπαλληλος του ΟΓΑ

mxv
29-09-12, 16:29
Φαντάσου εμείς που καταθέσαμε Ιούνιο..Μπορεί να μην πάρουμε και καθόλου..

1μανουλα
29-09-12, 23:08
Αυτη τη στιγμη ελεγχουν τα δικαιολογητικα οσων κατεθεσαν το Γεναρη του 2012 απο οτι μου ειπαν σε mail υπαλληλος του ΟΓΑ

για τον ΟΓΑ θεσ/νικης μιλας ή για Αθηνα?

ΠΑΤΕΡ ΦΑΜΙΛΙΑΣ
30-09-12, 13:49
[/U][/B]

για τον ΟΓΑ θεσ/νικης μιλας ή για Αθηνα?

Αθηνα...

ΠΑΤΕΡ ΦΑΜΙΛΙΑΣ
01-10-12, 23:26
Βόμβα στα ελληνικά νοικοκυριά - Καταργούνται όλα τα οικογενειακά επιδόματα και το αφορολόγητο για κάθε παιδί

- Υψηλόβαθμο στέλεχος του ΥΠΟΙΚ χαρακτήρισε το νέο σύστημα πιο δίκαιο
- Από τη νέα αυτή εξέλιξη αναμένεται να πληγούν οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι
- Τα επιδόματα θα αντικατασταθούν με επιδόματα μόνο για τις φτωχές οικογένειες
- ΔΕΙΤΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ Καταργούνται από το 2013 όλα ανεξαιρέτως τα οικογενειακά επιδόματα, καθώς και το πρόσθετο αφορολόγητο για κάθε προστατευόμενο τέκνο και στη θέση τους θα χορηγείται ένα επίδομα για κάθε οικογένεια με παιδιά.
Αυτό ανέφερε υψηλόβαθμο στέλεχος του υπουργείου Οικονομικών, μετά τη συνάντηση του πρωθυπουργού και του υπουργού Οικονομικών με την τρόικα, χαρακτηρίζοντας «περισσότερο δίκαιο και πιο αποτελεσματικό» το νέο σύστημα, διότι θα εφαρμόζεται στοχευμένα, με βάση εισοδηματικά κριτήρια. Το επίδομα αυτό θα χορηγείται στους δικαιούχους μέσω των Εφοριών και όχι μέσω ΟΓΑ, Νομαρχιών, κ.λπ., όπως έως σήμερα.
Ειδικότερα, σύμφωνα με το σχέδιο του υπουργείου Οικονομικών, το ενιαίο επίδομα που θα καταβάλλεται σε κάθε οικογένεια αναμένεται να καθορίζεται ως εξής: Για οικογενειακό εισόδημα έως 10.000 ευρώ θα καταβάλλεται το σύνολο του επιδόματος που θα προβλεφθεί για κάθε παιδί, για εισόδημα από 10.000 έως 20.000 ευρώ τα 2/3 του ποσού, για εισόδημα από 20.000 έως 30.000 ευρώ το 1/3 του ποσού, ενώ για ετήσιο εισόδημα πάνω από 30.000 ευρώ δεν θα καταβάλλεται επίδομα.

gianis
02-10-12, 00:01
Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ 31 ΙΟΥΛΙΟΥ 2012 ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΣΑΜΕ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2012 ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΕΦΑΠΑΞ ΤΩΝ 2000 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ......ΙΔΩΜΕΝ........

NASIA
03-10-12, 16:03
Να κάνω μια χαζή ερώτηση;Ο ΟΓΑ πότε θα βγάλει ανακοίνωση για το πολυτεκνικο επιδομα;Ακόμα στο site του δεν υπάρχει τίποτα.

aleksagr
06-10-12, 22:35
kaλισπερα σε ολους. ιθελα κε εγο να σας πω τι εγινε. εγο γεννισα το 3 παιδι 07,2011. εκανα ηαρτια πολι γριγορα. τον ιουνιο με εστιλαν ηαρτη απο ΟΓΑ. ζιτισαν δικιολογιτικα 10 ετι.... εγο ιμε σιζιγοσ ελλινα και ειμε 9 χρονια μονο!!!! στιν Ελλαδα. μενα τον σεπτεβρι πιγα Θεσσαλονικι ΟΓΑ που μοθ ειπιε μια κιρια οτι δεν φα το παρο το επιδομα. διαςασα οδο πολλα για αλλοδαπουσ... αλλα δεν εινε σωστα. εγο ζω στιν Ελλαδα εδο σπουδαζουν τα παιδια μου εδο πλιρονω φορουσ.... και αωτα τα λεφτα δινου για τα παιδια. γιατι καπιοσ που εχει εσοδιμα 40000 εςρο πρεπιε να παρει επιδομα κα εγο ΟΧΙ?????? για τα εφαπαξ 2000 δεν μου ειπε τιποτα. λει οτι δεν κσερι τι φα γινιε αμα φα κοπουν τα τριτεκτα ποσ γινετε με εφαπαξ. περιμενο...

matilnta
07-10-12, 09:57
kaλισπερα σε ολους. ιθελα κε εγο να σας πω τι εγινε. εγο γεννισα το 3 παιδι 07,2011. εκανα ηαρτια πολι γριγορα. τον ιουνιο με εστιλαν ηαρτη απο ΟΓΑ. ζιτισαν δικιολογιτικα 10 ετι.... εγο ιμε σιζιγοσ ελλινα και ειμε 9 χρονια μονο!!!! στιν Ελλαδα. μενα τον σεπτεβρι πιγα Θεσσαλονικι ΟΓΑ που μοθ ειπιε μια κιρια οτι δεν φα το παρο το επιδομα. διαςασα οδο πολλα για αλλοδαπουσ... αλλα δεν εινε σωστα. εγο ζω στιν Ελλαδα εδο σπουδαζουν τα παιδια μου εδο πλιρονω φορουσ.... και αωτα τα λεφτα δινου για τα παιδια. γιατι καπιοσ που εχει εσοδιμα 40000 εςρο πρεπιε να παρει επιδομα κα εγο ΟΧΙ?????? για τα εφαπαξ 2000 δεν μου ειπε τιποτα. λει οτι δεν κσερι τι φα γινιε αμα φα κοπουν τα τριτεκτα ποσ γινετε με εφαπαξ. περιμενο...

μπορει να εισαι μια απο τις εξαιρεσεις.ξερεις ποσοι αλλοδαποι επαιρναν το επιδομα χωρις να το δικαιουνται?κατι επρεπε να γινει επιτελους αλλα πριν φτασουμε σε αυτο το σημειο.εδω ζητανε απο τους ελληνες να αποδειξουν οτι μενουν εδω.

vatraxi
07-10-12, 15:46
Στην τηλεόραση (πρωινό) είπανε ότι θα ξεκινήσει η καταβολή των επιδομάτων 11 Οκτωβρίου. Για να δούμε...

vicky mou
07-10-12, 18:50
Μου ήρθε κι εμένα το χαρτί για το εκκαθαριστικό του 12 και τους το πήγα.

gianis
08-10-12, 23:33
Την ερχόμενη Πέμπτη, 11 Οκτωβρίου, θα καταβληθούν σε 418.279 οικογένειες τα οικογενειακά επιδόματα του Ε΄διμήνου του 2012, από τον Οργανισμό Γεωργικών Ασφλίσεων (ΟΓΑ).

Πρόκειται για το πολυτεκνικό επίδομα, το επίδομα τρίτου παιδιού, το πολυτεκνικό επίδομα στις τρίτεκνες οικογένειες, την εφάπαξ παροχή και την ισόβια σύνταξη.

Σύμφωνα με ανακοίνωση του Οργανισμού, οι πληρωμές θα καταβληθούν με πίστωση λογαριασμού τράπεζας ή των Ελληνικών Ταχυδρομείων (ΕΛ.ΤΑ).

ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΠΟΙΟ ΜΗΝΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥΣ?

ΓΙΩΤΑ29
09-10-12, 13:17
Την ερχόμενη Πέμπτη, 11 Οκτωβρίου, θα καταβληθούν σε 418.279 οικογένειες τα οικογενειακά επιδόματα του Ε΄διμήνου του 2012, από τον Οργανισμό Γεωργικών Ασφλίσεων (ΟΓΑ).

Πρόκειται για το πολυτεκνικό επίδομα, το επίδομα τρίτου παιδιού, το πολυτεκνικό επίδομα στις τρίτεκνες οικογένειες, την εφάπαξ παροχή και την ισόβια σύνταξη.

Σύμφωνα με ανακοίνωση του Οργανισμού, οι πληρωμές θα καταβληθούν με πίστωση λογαριασμού τράπεζας ή των Ελληνικών Ταχυδρομείων (ΕΛ.ΤΑ).

ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΠΟΙΟ ΜΗΝΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥΣ?Καλημερα......εγω τα υπεβαλλα το δεκεμβρη του 2011....αυτος ο μηνας ειναι η πρωτη φορα που θα πληρωθουμε....για να μαθεις αν εισαι μεσα πρεπει να παρεις τηλ στον ογα....εγω το ξερω απο τον προηγουμενο μηνα γιατι πηρα τηλ στη πατρα γιατι εκει εξετασανε το φακελο μας και μου ειπε οτι θα ειμαι μεσα στις πληρωμες του οκτωμβρη.

1μανουλα
09-10-12, 21:44
Στη θεσ/νικη τώρα ξεκίνησαν να εξετάζουν τισ αιτησεις του 01/2012

gianis
09-10-12, 23:25
εάν ισχύουν αυτά που λέτε εγώ θα πρέπει να πκηρωθώ λογικά κάπου το Σεπτέμβρη του 2013........:p

ΓΙΩΤΑ29
10-10-12, 12:45
ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ!!!!!

τι ωρα περιπου αυριο μπαινουν τα χρηματα στους λογαριασμους;;;;;:oops:

1μανουλα
11-10-12, 19:15
[/QUOTE]
Σημερα πληρώθηκαν οι τρίτεκνοι, ρε παιδιά πότε θα έρθει και η δική μας σειρά?Θεε μου τα έχω τόσο πολυ ανάγκη.

ΠΑΤΕΡ ΦΑΜΙΛΙΑΣ
12-10-12, 00:16
Σημερα πληρώθηκαν οι τρίτεκνοι, ρε παιδιά πότε θα έρθει και η δική μας σειρά?Θεε μου τα έχω τόσο πολυ ανάγκη.[/QUOTE]

To θεμα ειναι......ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ?????????

ΓΙΩΤΑ29
12-10-12, 10:54
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!!!!!!!!
χθες επιτελους μετα απο 10 μηνες πηραμε το επιδομα.....
δεν ξερω αν θα το ξαναπαρουμε.....αυτο ειναι το κακο......:(

sephora
12-10-12, 22:25

ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΠΟΙΟ ΜΗΝΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥΣ?

Από ΟΓΑ Αθήνας μου είπαν πως εξετάζουν τις αιτήσεις του Φεβρουαρίου 2012, ώστε να μπουν τα λεφτά τον Δεκέμβριο...εικάζω πως τώρα τον Οκτώβριο τον πρόλαβαν όσοι είχαν κάνει αίτηση μέχρι και Ιανουάριο του 2012

1μανουλα
26-10-12, 21:46
Κορίτσια έχουμε κανενα νέο για το που βρίσκονται οι αιτήσεις στη ΘΕσ/νίκη ,σε ποιο μήνα?

nina
26-10-12, 22:17
Κορίτσια έχουμε κανενα νέο για το που βρίσκονται οι αιτήσεις στη ΘΕσ/νίκη ,σε ποιο μήνα?

πριν μια βδομάδα περίπου που ρώτησα, μου είπανε πως εξετάζουνε το μάρτιο

1μανουλα
27-10-12, 07:55
πριν μια βδομάδα περίπου που ρώτησα, μου είπανε πως εξετάζουνε το μάρτιο

το Μάρτιο? Εγώ κατέθεσα τα χαρτιά μου 6/3/12 ,λες να έχω ελπίδα να τα πάρω Χριστουγεννιάτικα?Μακάρι θέε μου...

ΠΑΤΕΡ ΦΑΜΙΛΙΑΣ
28-10-12, 00:48
Και εγω το Μαρτιο τα κατεθεσα Αθηνα......ΜΑΚΑΡΙ!!!

1μανουλα
30-10-12, 21:15
το Μάρτιο? Εγώ κατέθεσα τα χαρτιά μου 6/3/12 ,λες να έχω ελπίδα να τα πάρω Χριστουγεννιάτικα?Μακάρι θέε μου...

Τελικά τσάμπα την χαρά επήκα,σήμερα κατάφερα και έβγαλα γραμμή με τον ΟΓΑ ακόμα στον Ιανουάριο είναι..............

nina
30-10-12, 22:15
Τελικά τσάμπα την χαρά επήκα,σήμερα κατάφερα και έβγαλα γραμμή με τον ΟΓΑ ακόμα στον Ιανουάριο είναι..............

τι γινεται; ο κάθε υπάλληλος λέει ό,τι θέλει;

1μανουλα
31-10-12, 15:41
τι γινεται; ο κάθε υπάλληλος λέει ό,τι θέλει;

απ'ότι κατάλαβα νίνα μας δουλεύουν ψιλό γαζί, η υπάλληλος μάλιστα μου τόνισε ότι θα περιμένω ΠΑΡΑ πολύ γιατί λέει αναθέσαν σε όλους τους υπάλληλους και τα φάρμακα οπότε πάνε πίσω οι αιτήσεις των τριτέκνων.Αναρωτιέμαι ποτε δώσαν προτεραιότητα.

gianis
01-11-12, 17:30
ΑΠΟ ΟΓΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ 31/7 ΤΡΙΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΥΠΕΒΑΛΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2013 ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΟΝΟ ΤΑ 2000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 46.000 ΕΥΡΩ........

ΛΙΝΟΥΛΑ
04-11-12, 16:44
απ'ότι κατάλαβα νίνα μας δουλεύουν ψιλό γαζί, η υπάλληλος μάλιστα μου τόνισε ότι θα περιμένω ΠΑΡΑ πολύ γιατί λέει αναθέσαν σε όλους τους υπάλληλους και τα φάρμακα οπότε πάνε πίσω οι αιτήσεις των τριτέκνων.Αναρωτιέμαι ποτε δώσαν προτεραιότητα.

Παρασκευή που μίλησα με υπάλληλο του ΟΓΑ μου είπε ότι τώρα εξετάζουν αιτήσεις του Δεκεμβρίου 2011....Όχι απλά μας δουλεύουν ,μας λένε ασύστολα ψέματα.Όταν της είπα ότι πλέον δεδομένων των οικονομικών συνθηκών οι οικογένειες έχουν περισσότερη ανάγκη με ρώτησε ότι σαν ανάγκη αναγνωρίζουνε μόνο αν τυχόν μας παίρνουν το σπίτι ή είμαστε άρρωστοι(φυσικά κλείνοντας το τηλέφωνο σταυροκοπιόμουν για κανά μισάωρο.....).
Σε ένα περίπου χρόνο από την στιγμή που ΠΑΡΑΛΑΒΑΝΕ την αίτηση στα κεντρικά θα γίνει περίπου η πληρωμή.Εγώ που κατέθεσα 22/2/2012 έφτασε η αίτηση στα κεντρικά 15/3/2012.Άτιμη κίνηση.....Λυπάμαι που δίνω άσχημα νέα...Μακάρι κάποιος άλλος να έχει διαφορετική ενημέρωση...

matilnta
04-11-12, 16:57
ετσι ειναι.κατεθεσα τα χαρτια τον γεναρη κ θα πληρωθω τον δεκεμβρη.πριν χρονισει το παιδι(στην αττικη)δεν παιρνεις επιδομα.α!απο 2013 αλλαζουν τα πραγματα.ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν τι θα δινουν.το σε ποιους ειναι αλλη μεγαλη ιστορια!

ΠΑΤΕΡ ΦΑΜΙΛΙΑΣ
04-11-12, 19:32
Οποιος προλαβει το Δεκεμβρη να παρει κατι εχει καλως....
Οι υπολοιποι την πατησαμε αφου δεν βλεπω να υφισταται κρατος απο το νεο ετος....Και αν υφισταται θα ειναι χρεωκοπημενο...

ΛΙΝΟΥΛΑ
06-11-12, 15:37
Μόλις είδα ότι με τα νέα μέτρα για να πάρει ολόκληρο το τρομερό ποσό των 1.500,00 ευρώ για 3 παιδιά θα πρέπει να έχει οικογενειακό εισόδημα μέχρι 11.000,00 .Δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει ότι είναι πολύ φυσιολογικό να υπάρχει 5μελής οικογένεια που να ζει με 785,00 ευρώ τον μηνα?????????ΤΕΛΙΚΑ όντως σε άλλη χώρα ζούμε.......

1μανουλα
06-11-12, 17:53
Θα ήθελα να κάνω μια πολύ χαζή ερώτηση αλλά αν θέλει κανείς ας μου απαντήσει,αν η χώρα επιστέψει στις δραχμές εμείς υπάρχει περίπτωση να τα πάρουμε έστω και σε δραχμές?

ΠΑΤΕΡ ΦΑΜΙΛΙΑΣ
06-11-12, 23:02
Μόλις είδα ότι με τα νέα μέτρα για να πάρει ολόκληρο το τρομερό ποσό των 1.500,00 ευρώ για 3 παιδιά θα πρέπει να έχει οικογενειακό εισόδημα μέχρι 11.000,00 .Δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει ότι είναι πολύ φυσιολογικό να υπάρχει 5μελής οικογένεια που να ζει με 785,00 ευρώ τον μηνα?????????ΤΕΛΙΚΑ όντως σε άλλη χώρα ζούμε.......

Εκει θα μας φτασουνε πολυ συντομα.....να ζουμε με ψιχουλα....

ΛΙΝΟΥΛΑ
06-11-12, 23:02
Μέσα σε αυτό το κατάπτυστο νομοσχέδιο το μοναδικό μέτρο που θα ισχύσει όχι από την αρχή του χρόνου αλλά από 1/11/2012 είναι οι περικοπές στα πολυτεκνικά επιδόματα!Ειλικρινά δεν έχω τι να πω για όλους αυτούς που είναι μέσα στην Βουλή και νομίζουν ότι έτσι σώζουν την χώρα..