PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκπομπή βλαστοκύτταρα - Διαδικασία κοπής ομφάλιου λώρου

nianiaro
26-05-10, 01:48
Το νεο ντοκυμαντερ του εξαντα, που ειχε αναβληθει λογο της συμετοχης τεχνικων και δημοσιογραφων τηλεορασης στην απεργια της ΓΣΕΕ, τελικα θα μεταδωθει αυριο Τεταρτη 26/05. Ειναι για τα βλαστοκυταρα, ενα θεμα που μας ενδιαφερει ολους! Για λεπτομερειες http://exandas.ert.gr/ και στο facebook.

rrrrr
26-05-10, 23:45
μολις τελειωσε το ντοκιμαντερ και το ειδα τυχαια (ευτυχως) και εχω συγκλονιστει!!!!!!!!!!

η πρωτη μου σκεψη ηταν να μπω αμεσως στο φορουμ και να ενημερωσω οσες περισσοτερες μανουλες γινεται.....

ηταν παρα πολυ καλο και αποκαλυπτικο ντοκυμαντερ....μακαρι να το ειχα δει 10 μηνες πριν...οταν κι εγω σαν ολους τους αλλους φυλλαξα τα βλαστοκυταρα της μπεμπουλας μου σε ιδιωτικη τραπεζα...

κατ'αρχην ανεφερε πως καμια τραπεζα φυλλαξης στην Ελλαδα δεν ειναι πιστοποιημενη αφου δεν εχει ιδρυθει καν ελεγκτικος μηχανισμος στη χωρα μας που να δινει τετοιες αδειες.....και περα απ'αυτο και πιο σημαντικο ειναι οτι ακομη κι αν χρειαστει το μωρουλι μας τα βλαστοκυταρα του που του φυλλαξαμε με τοση αγαπη...ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΑ ΑΡΡΩΣΤΑ!!!!!!!!!!!!!
και ειναι λογικο γιατι αν το παιδακι μας πασχει απο μια γενετικη ασθενεια τοτε και τα κυταρα του θα εχουν το ιδιο ''αρρωστο'' γενετικο υλικο....αντιθετως το παιδακι μας θα σωθει αν βρεθει συμβατος δοτης.....

πως ομως να βρεθει δοτης οταν στη δημοσια τραπεζα βλαστοκυταρων φυλλασονται μολις 2.οοο νομιζω ενω στις ιδιωτικες 100.000!!!!και βαλε και ποσοι τα δινουν στο εξωτερικο ( κι εγω μαζι)....

επισης για τ'αδερφακια και τους γονεις υπαρχει πιθανοτητα 25% για συμβατοτητα....

με λιγα λογια αν ημασταν ολοι ενημερωμενοι γι αυτη την καλοστημενη απατη και δωριζαμε ΟΛΟΙ τα βλαστοκυταρα των παιδιων μας σε δημοσιες τραπεζες τοτε θα ημασταν ΟΛΟΙ εξασφαλισμενοι οτι θα βρισκαμε συμβατο δοτη σε περιπτωση που τα χρειαζομασταν κι επισης αν δεν τα χρειαζομασταν ποτε εμεις θα ειχαμε την ηθικη ικανοποιηση πως το ομφαλικο αιμα του μωρου μας εσωσε καποια ζωη!!!!!

μακαρι να ενημερωθουν οσο το δυνατον περισσοτερες μανουλες γιατι ειναι πραγματικα κριμα να πεθαινουν καθημερινα παιδακια που χρειαζονται το αιμα του μωρου μας κι εμεις να το φυλλαμε αδικα σε ιδιωτικη τραπεζα...

συγχωρεστε με αν κουρασα με τον τροπο που γραφω αλλα εχω πραγματικα στεναχωρηθει για την εντελως διαστρεβλωμενη ενημερωση που εχουμε πανω στο θεμα.....μιλαμε για ανθρωπινες ζωες που θυσιαζονται για να θυσαυριζουν καποιες τραπεζες φυλαξης!!!

αυτα καληνυχτα!

maria- elpida
26-05-10, 23:56
τωρα μολις μπηκα και εγω για να σας πω οτι μολις το ειδαμε με τον αντρα μου.
εγω δεν εχω παιδια αλλα ειχα μιλησει παλιοτερα με εναν φιλο γιατρο των γονιων μου και με ειχε ενημερωσει.

μακαρι να αλλαξουν ολοι μυαλα και να παψουμε να πιστευουμε τελικα σε ψεμματα!!
ακου, εχουμε τις περισσοτερες ιδιωτικες τραπεζες στον κοσμο!!!!

καλα οι τυποι απο τις ιδιωτικες ΑΠΛΑ ελεεινοι...
δεν ειχαν κανενα επαρκες επιχειρημα.

Rosie
27-05-10, 00:05
με λιγα λογια αν ημασταν ολοι ενημερωμενοι γι αυτη την καλοστημενη απατη και δωριζαμε ΟΛΟΙ τα βλαστοκυταρα των παιδιων μας σε δημοσιες τραπεζες τοτε θα ημασταν ΟΛΟΙ εξασφαλισμενοι οτι θα βρισκαμε συμβατο δοτη σε περιπτωση που τα χρειαζομασταν κι επισης αν δεν τα χρειαζομασταν ποτε εμεις θα ειχαμε την ηθικη ικανοποιηση πως το ομφαλικο αιμα του μωρου μας εσωσε καποια ζωη!!!!!

Ούτε σε ιδιωτική αλλά ούτε σε δημόσια τράπεζα θα πρέπει να δίνουμε τα βλαστοκύτταρα του παιδιού μας γιατί αυτό προϋποθέτει την πρόωρη κοπή του ομφάλιου λώρου με αποτέλεσμα το παιδάκι μας να στερείται πολύτιμο αίμα το οποίο στο μέλλον θα το προφυλάξει από τις ασθένειες που υποτίθεται ότι θα αντιμετωπίσουν τα βλάστοκύτταρα αυτά.

Oι επιστήμονες αμφισβητούν τις τράπεζες βλαστοκυττάρων (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=56652)

rrrrr
27-05-10, 00:14
Ούτε σε ιδιωτική αλλά ούτε σε δημόσια τράπεζα θα πρέπει να δίνουμε τα βλαστοκύτταρα του παιδιού μας γιατί αυτό προϋποθέτει την πρόωρη κοπή του ομφάλιου λώρου με αποτέλεσμα το παιδάκι μας να στερείται πολύτιμο αίμα το οποίο στο μέλλον θα το προφυλάξει από τις ασθένειες που υποτίθεται ότι θα αντιμετωπίσουν τα βλάστοκύτταρα αυτά.

Oι επιστήμονες αμφισβητούν τις τράπεζες βλαστοκυττάρων (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=56652)

τι εννοεις;;;γιατι αυτο δεν το ξερω και ουτε το ανεφερε φυσικα το ντοκιμαντερ.......
γιατι προωρη κοπη;;;;ποσο θα τον αφηναν δηλαδη τον ομφαλιο λωρο αλλιως;;;;και γιατι στερειται πολυτιμο αιμα;;;αφου υποτιθεται οτι μάυτο γεννιεται

Rosie
27-05-10, 00:19
Αν διαβάσεις προσεκτικά όλο το τόπικ θα καταλάβεις.

Έχω δώσει και τη γνώμη του Π.Ο.Υ. και της Αμερικάνικης Παιδιατρικής Εταιρείας πάνω στο θέμα αυτό.

vickygirl79
27-05-10, 00:34
ξερετε ποτε μπορουμε να το ξαναδουμε??εγω εννοειται οτι δεν κρατησα γιατι διαβαζοντας ανακαλυψα ποσο μουφα ειναι ..ο θεος να μας φυλαει να ειναι γερα τα παιδακια μας....

pashalitsa
27-05-10, 01:03
Βρε κορίτσια, ούτε εγώ το κατάλαβα αυτό με την πρόωρη αποκοπή του ομφάλιου λώρου... Αλλά να σας πω κάτι; Κι εγώ μυρίζομαι απάτη... Γέννησα στο Μητέρα και καθώς ήταν απρόοπτο και 1 μήνα νωρίτερο από το αναμενόμενο, δεν είχα προλάβει να κλείσω τράπεζα ιδιωτική της επιλογής μου. Είχα το ραντεβού Δευτέρα με κάποιον εκπρόσωπο κι εγώ γέννησα το Σάββατο πριν. Οπότε αναγκαστικά είπα στον γιατρό να χρησιμοποιήσουν την τράπεζα που έχει μέσα το Μητέρα... Υποτίθεται ότι σε 48 ώρες πρέπει να έχουν καταψυχθεί, έτσι δεν είναι;;; Ε, λοιπόν εγώ γέννησα Σάββατο και ήρθαν Δευτέρα ή Τρίτη (δε θυμάμαι καλά από τη σύγχυση) και μου λένε, υπογράψτε για να πάρουμε τα βλαστοκύτταρα για κατάψυξη!!!!!!!! Και τους λέω, καλά πλάκα μου κάνετε;;;;;;;;;;;; ΤΩΡΑ θα τα πάρετε για κατάψυξη και θα τα στείλετε Βέλγιο;;;;;
Αυτή προσπάθησε να με ηρεμήσει και μου έλεγε ότι έτσι συμβαίνει με τις γυναίκες που γεννάνε Σάββατο, γιατί δεν δουλεύουν νομίζω μου είπε αυτές τις μέρες(!!!!) και να μην ανησυχώ και ότι θα είναι όλα μια χαρά... Ε, λοιπόν εγώ πάω στοίχημα ότι τσάμπα έδωσα τα 1700 ευρώ...

rrrrr
27-05-10, 01:44
Βρε κορίτσια, ούτε εγώ το κατάλαβα αυτό με την πρόωρη αποκοπή του ομφάλιου λώρου... Αλλά να σας πω κάτι; Κι εγώ μυρίζομαι απάτη... Γέννησα στο Μητέρα και καθώς ήταν απρόοπτο και 1 μήνα νωρίτερο από το αναμενόμενο, δεν είχα προλάβει να κλείσω τράπεζα ιδιωτική της επιλογής μου. Είχα το ραντεβού Δευτέρα με κάποιον εκπρόσωπο κι εγώ γέννησα το Σάββατο πριν. Οπότε αναγκαστικά είπα στον γιατρό να χρησιμοποιήσουν την τράπεζα που έχει μέσα το Μητέρα... Υποτίθεται ότι σε 48 ώρες πρέπει να έχουν καταψυχθεί, έτσι δεν είναι;;; Ε, λοιπόν εγώ γέννησα Σάββατο και ήρθαν Δευτέρα ή Τρίτη (δε θυμάμαι καλά από τη σύγχυση) και μου λένε, υπογράψτε για να πάρουμε τα βλαστοκύτταρα για κατάψυξη!!!!!!!! Και τους λέω, καλά πλάκα μου κάνετε;;;;;;;;;;;; ΤΩΡΑ θα τα πάρετε για κατάψυξη και θα τα στείλετε Βέλγιο;;;;;
Αυτή προσπάθησε να με ηρεμήσει και μου έλεγε ότι έτσι συμβαίνει με τις γυναίκες που γεννάνε Σάββατο, γιατί δεν δουλεύουν νομίζω μου είπε αυτές τις μέρες(!!!!) και να μην ανησυχώ και ότι θα είναι όλα μια χαρά... Ε, λοιπόν εγώ πάω στοίχημα ότι τσάμπα έδωσα τα 1700 ευρώ...

pashalitsa μου κι εγω γεννησα Σαββατο και το παιδι του courier που ηρθε για να παραλαβει τα βλαστοκυταρα ειπε στον αντρα μου με μια απαθεια οτι θα τα στειλει απο Δευτερα!!!!!γιατι ΣΚ δεν δουλευουν.....εγινε μια φασαρια και 100 τηλεφωνηματα σε διαφορους ανευθυνοϋπευθυνους και υποτιθεται πως κανονιστηκε να σταλουν αμεσως....ποιος ξερει ομως τι εγινε τελικα;;;!!!

Ellemphriem
27-05-10, 06:59

Τα ξερω χαρα μου. Ειχα ξαναμιλησει σε αλλο δημοσιευμα αλλα περασε στο ντουκου αυτο που ειπα οποτε δεν ξανασχοληθηκα (ξερεις αμα ο αλλος δεν θελει δεν μπορεις να του ανοιξεις τον εγκεφαλο να του τα χωσεις μεσα-δεν μιλαω συγκεκριμενα αλλα για οσους εθελοτυφλουν). Στην αρχη και εγω νομιζα οτι θα διναμε βλαστοκυτταρα. Το αρχικο ανοιγμα ματιων μας το εκανε ο γυναικολογος που μας ειπε τα παραπανω και ΑΚΟΜΑ περισσοτερα στα οποια εμπλεκονται και κυκλωματα γυναικολογων και κλινικων ιδιωτικων και περνουν καλαααααααααα μπικικινια ολοι τους. Επειτα το ειδα και απο μονη μου, που σε λιγα αυτη την φορα λογια θα αναφερω. Δουλευα πολλα χρονια σε εταιρεια ιατρικων μηχανηματων και αντιδραστηριων. Ηταν ενας πωλητης εκει που ΟΥΤΕ διπλωμα ειχε παρει ουτε ειχε τελειωσει καποια ειδικευση. Φευγω απο εκει ηθελημενα παω αλλου να δουλεψω. Η κολλητη μου εκανε δεσμο με δαυτον και μου ερχετε λιγες μερες πριν γεννησω σπιτι για να μου πει οτι εχει ανοιξει (αυτος) franchise της ταδε εταιρειας στην Θεσ/νικη για φυλαξη βλαστοκυτταρων και αρχισε να μου λεει τα καλα της φυλαξης και το χρηματικο που χρειαζεται και εφριξα. Δηλαδη ουσιαστικα μου ειπε οτι εγω ενας πωλητης που δεν εχω ΚΑΜΙΑ ειδικευση στο θεμα καταφερα να παρω ΑΔΕΙΑ επισημη να κανω franchise σε ενα τοσο σοβαρο τομεα της ιατρικης και εχω και την επισημη δυνατοτητα να φυλαξω τα βλαστοκυτταρα σας για ενα αρκετα αξιοσεβαστο ποσο......:roll::roll: εχμ.....οκ......αυτο μου επιβεβαιωσε ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ απατη εχει στηθει με το θεμα. Και οχι δεν κρατησα βλαστοκυτταρα πουθενα.......:evil::evil::evil: Και μετα αναρωτιωμαστε πως φτασαμε ως εδω ε? ......

demi
27-05-10, 08:21
Απλα και εμεις την πατησαμε.αν το εβλεπα 20 μερες πιο νωρις....οι γυναικολογοι δεν το ηξεραν η απλα κανουν την πάπια?600 ευρω παιρνουν προμηθεια...

anti1980
27-05-10, 08:51
Εμένα μου άνοιξαν τα μάτια πριν γεννήσω και ενώ άκουγα από παντού για αυτό το θέμα και όλοι με ρωτούσαν, δεν υπέκυψα στην απάτη. Το μόνο που μετάνιωσα είναι που δε τα δώρισα στη τράπεζα με τη προϋπόθεση να μπούμε σε λίστα αν (χτύπα ξύλο) τα χρειαστούμε ποτέ…

Εντωμεταξύ θυμάμαι, την ώρα που γέννησα, άκουγα την κουβέντα των γιατρών για το αν έχω κανονίσει να τα πάρουν ή όχι και το λέγανε με τέτοιο ύφος, λες και ήμουν η μοναδική που δε τα κράτησα!!! :evil::evil::evil:

Μπορείτε να φανταστείτε το μέγεθος αυτής της απάτης??? :confused::confused::confused:

Cherryl
27-05-10, 08:55
Κορίτσια γεια
η Rosie έχει δίκιο, ψαγμένο το θέμα, ο ομφάλιος λώρος πρέπει να κόβεται 3 λεπτά μετά τη γέννα και αφού ολοκληρωθούν οι συσπάσεις του μέσω των οποίων μεταφέρονται τα βλαστοκύτταρα στο σώμα του μωρού μας. Η φύλαξη οδηγεί στην πρόωρη κοπή του λώρου και τη στέρηση πολύτιμων κυττάρων στο παιδί μας. Οπότε δεν αξίζει να κρατάμε, μούφα το όλο θέμα. Εμένα ο γιατρός μου μου είπε να μην κρατήσω χωρίς εξηγήσεις, αλλά ήξερα γιατί. Ελπίζω να περιμένει το 3λεπτο. Θα του το πω στην επόμενη και τελευταία εξέταση.

GEORGIA LOGO
27-05-10, 10:14
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΧΡΗΣΤΟ....???
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...??
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ...??
ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΕΧΘΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΠΕΣΑ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ....

ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ...
ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ..

sevoula
27-05-10, 11:02
κορίτσια, σας ευχαριστώ για το θέμα που ανοίξατε γιατί ξεστραβώθηκα επιτέλους. μέχρι σήμερα ένιωθα τύψεις που δεν είχαμε χρήματα να διαθέσουμε για τη φύλαξη βλαστοκυτάρων της μπέμπας. χάλια αισθανόμασταν κι εγώ και ο πατέρας της. τώρα έπιασα το νόημα και χαίρομαι που δεν είχαμε λεφτά για πέταμα.

efitsa
27-05-10, 11:15
ειχα την κοιλια τουρλα,ειχα και τον αντρα μου να με πρηζει να κρατησουμε τα βλαστοκυτταρα...
τι τσακωμους ειχα ριξει θεε μου....
και το κερασακι στην τουρτα(το εχω γραψει ξανα)ηταν ενα τηλ που ειχα δεχτει, απο μια ξαδερφη οπου μου ειχε πει πως την πηραν τηλ απο την ιδιωτικη τραπεζα που ειχε δωσει για "φυλαξη" τα βλαστοκυτταρα του γιου της, και της στειλανε λεει μια ΔΩΡΟΕΠΙΤΑΓΗ 200 ευρω σαν εκπτωση , για το επομενο θυμα..εεεεε....πελατη:rolleyes:
παντως η rosie εχει απολυτο δικιο σε αυτο που λεει:)

Κλειώ
27-05-10, 11:34
Εμεις τα δωρησαμε σε δημοσια τραπεζα . Δεν το γνωριζα αυτο με το λωρο και δεν το πολυκαταλαβαινω . :confused::confused::confused::confused::confused:

Nantia
27-05-10, 11:47
'πολυ ενδιαφερον θεμα εχετε ανοιξει και πολυ κατατοπιστικο!!

Εγω οταν γεννησα μολις τοτε ειχαν βγει οι τραπεζες (2004) οι γιατροι δεν ηταν πληρως μεσα στο κολπο, επομενως δεν με εκανε κανενας πλυση εγκεφαλου να φυλαξω τα βλαστοκυτταρα της κορης μου.
Καποια στιγμη πηγαμε σε ενα οδοντιατρειο και εκει ειδα απο μια ιδιωτικη εταιρεια φυλαξης ενα ενημερωτικο για φυλαξη βλαστοκυταρων απο τα πρωτα δοντακια του παιδιου που θα πεσουν. Εχετε ακουσει τιποτα για αυτο?? ¨Η και αυτο ειναι μουφα??? Επειδη η μικρη μου πλησιαζει η ηλικια της για να πεσουν τα δοντακια θα ηθελα αν ακουσω την αποψη σας. Ευχαριστω πολυ

kalamaraki
27-05-10, 11:58
κορίτσια, σας ευχαριστώ για το θέμα που ανοίξατε γιατί ξεστραβώθηκα επιτέλους. μέχρι σήμερα ένιωθα τύψεις που δεν είχαμε χρήματα να διαθέσουμε για τη φύλαξη βλαστοκυτάρων της μπέμπας. χάλια αισθανόμασταν κι εγώ και ο πατέρας της. τώρα έπιασα το νόημα και χαίρομαι που δεν είχαμε λεφτά για πέταμα.

Ο αντρας μου αισθανόταν τυψεις που δεν ειχαμε λεφτα οσο και να του ελεγα να μη στεναχωριεται..! Βλεπεις ειχε κρατησει η κουνιαδα μου πριν απο εμας και ειχει επηρρεαστει.... αλλα εγω το ελεγα εδω και δυο χρονια..θα σκασει αυτη η φουσκα που θα παει!!! Και χαιρομαι που δεν τσιμπησα τοτε ουσα εγκυος πρωτη φορα και ποιο ευαισθητη.

Κλειώ
27-05-10, 11:58
συμφωνα με τη δημοσια τραπεζα παντως :

στο ΟΠΑ η λήψη είναι εύκολη και ακίνδυνη για το νεογνό και την μητέρα και δε διαρκεί πάνω από 5 λεπτά. Το ομφαλοπλακουντιακό αίμα και ο ομφάλιος λώρος, μετά τον τοκετό είναι άχρηστα για τη μητέρα και για το βρέφος και αν δε χρησιμοποιηθούν για δωρεά θα πεταχτούν.

http://hcbb.bioacademy.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=34&Itemid=25

μηπως ετσι κι αλλιως οι γυναικολογοι κοβουν αμεσως τον ομφαλιο λωρο ?
:confused::confused::confused:

Rosie
27-05-10, 12:06
συμφωνα με τη δημοσια τραπεζα παντως :

στο ΟΠΑ η λήψη είναι εύκολη και ακίνδυνη για το νεογνό και την μητέρα και δε διαρκεί πάνω από 5 λεπτά. Το ομφαλοπλακουντιακό αίμα και ο ομφάλιος λώρος, μετά τον τοκετό είναι άχρηστα για τη μητέρα και για το βρέφος και αν δε χρησιμοποιηθούν για δωρεά θα πεταχτούν.

http://hcbb.bioacademy.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=34&Itemid=25

Κάποιος πρέπει να ξεσκεπάσει και τη δημόσια τράπεζα μου φαίνεται με τις βλακείες αυτές που λέει! Μέχρι και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας έχει άλλη γνώμη...

Marigoula
27-05-10, 13:02
Κάποιος πρέπει να ξεσκεπάσει και τη δημόσια τράπεζα μου φαίνεται με τις βλακείες αυτές που λέει! Μέχρι και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας έχει άλλη γνώμη...

Σόρρυ αλλά δεν κατάλαβα ποιες είναι οι βλακείες που υποστηρίζει η δημόσια τράπεζα και διαφωνεί ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας...μπορείς να μας διαφωτίσεις σε παρακαλώ;

marilu
27-05-10, 13:46
Δηλαδή αν δεν έχεις δώσει βλαστοκύταρα στη Δημόσια Τράπεζα δεν έχεις το δικαίωμα να απευθυνθείς εκεί αν (και εύχομαι ποτέ για κανέναν) αντιμετωπίζεις σοβαρό πρόβλημα?

nikolas2009
27-05-10, 16:09
Δηλαδή αν δεν έχεις δώσει βλαστοκύταρα στη Δημόσια Τράπεζα δεν έχεις το δικαίωμα να απευθυνθείς εκεί αν (και εύχομαι ποτέ για κανέναν) αντιμετωπίζεις σοβαρό πρόβλημα?

Φυσικά και μπορείς (μέσω του γιατρού σου) να απευθυνθείς εκεί, αλλά το αίτημά σου θα είναι όπως όλα τα αιτήματα που έρχονται παγκοσμίος, το οτι είσαι δωρητής δεν σου δίνει καμμία προτεραιότητα ή ιδιαίτερη μεταχείριση... Αν όντως θέλανε (και τους είχανε δώσει και την κατάλληλη υλικοτεχνική υποδομή βέβαια), θα μπορούσαν να στήσουν ένα μηχανισμό όπως με την κάρτα αιμοδοσίας, ώστε να υπάρχει ικανοποιητικό κίνητρο για να δωρίσεις στη δημόσια τράπεζα. Αλλά τότε δεν θα δούλευε το κύκλωμα, στο οποίο είναι ΟΛΟΙ τους μέσα!!

Για μένα το συγκλονιστικό δεν ήταν οτι έχουμε τις περισσότερες ιδιωτικές (άλλωστε το 1/3 δουλεύουν ως παραρτήματα μεγαλύτερων οργανισμών ή φορέων εξωτερικού) αλλά το οτι σε 3-4 Ευρωπαϊκές χώρες απαγορεύεται η λειτουργία ιδιωτικών τραπεζών!!!!!!

Ellemphriem
27-05-10, 16:21
Για μένα το συγκλονιστικό δεν ήταν οτι έχουμε τις περισσότερες ιδιωτικές (άλλωστε το 1/3 δουλεύουν ως παραρτήματα μεγαλύτερων οργανισμών ή φορέων εξωτερικού) αλλά το οτι σε 3-4 Ευρωπαϊκές χώρες απαγορεύεται η λειτουργία ιδιωτικών τραπεζών!!!!!!

Λεω φωναζω, ΟΥΡΛΙΑΖΩ, ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΙΝΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ ΣΕ ΠΡΩΙΝ ΠΩΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ!!!!!!!! Που δεν εχουν ΚΑΜΙΑ ειδικευση σε ΚΑΝΕΝΑ τομεα, και κανενα διπλωμα περαν του ΛΥΚΕΙΟΥ!!!!!! :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil: Ξεφτιλα........

Niki81
27-05-10, 16:36
Να ρωτησω κατι γιατι δεν εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα...σημερα διαβασα καποια πραγματα στο ιντερνετ.Απόσο καταλαβα οι επιλογες ειναι 2 .Ειτε Δωρεα στη Δημοσια Τραπεζα είτε καταψυξη σε καποια ιδιωτικη τραπεζα σωστα?
Η καταψυξη σε ιδιωτικη εταιρια απόσο καταλαβα ειναι μουφα.Η δωρεα στη δημοσια τραπεζα αξιζει η μουφα κι αυτο?

spyni
27-05-10, 16:45
οποιος δε ειδε χτες τον Εξαντα θα συμβουλευα να το ψαξει, μηπως και δει την εκπομπη στο νετ...εγω συγκλονιστηκα με την ολη κοροιδια που μας πλασαρουν, δυστυχως την πατησαμε στη μικρη μας, αλλα τωρα που ειμαι ξανα εγκυος, εχουμε αποφασισει οτι οταν με το καλο γεννησω θα τα δωρισουμε σε δημοσια τραπεζα....
καλα τα νουμερα στην εκπομπη-εννοω τα ποσοστα πιθανης εφαρμογης των βλαστοκυτταρων-ηταν πραγματικα σταγονα στον ωκεανο σε σχεση με ολα αυτα που σου λενε οτι δηθεν μπορουν να ιαθουν με την εφαρμογη βλαστοκυτταρων...και παθοντες γονεις ανα τον κοσμο αυτο ελεγαν, οτι δηλ. δεν βρηκαν λυση στο προβλημα τους απο τη φυλαξη των βλαστοκυτταρων των παιδιων τους, αλλα τελικα απο δημοσια τραπεζα...
ας στηριξουμε ολοι αυτη τη δεξαμενη συλλογης βλαστοκυτταρων σε δημοσια τραπεζα...ισως τη χρειαστουμε στο μελλον-το απευχομαι σε ολους, αλλα μπορει να συμβει!!!-

spyni
27-05-10, 16:47

Καλη μου Ροσυ, τι εννοεις ακριβως??

farfalina 09
27-05-10, 17:08
η γιατρος μου οταν την ρωτησαμε, μας απαντησε: εχετε χρηματα να σας περισσευουν?? καντε τα δωρεα να σωθει κανενας ανθρωπος.
Γι'αυτο την εκτιμω ακομα περισσοτερο.
Τα εκανα δωρεα τελικα,αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι ψιλοταλαιπωρια,και δεν ξερω αν θα το ξαναεκανα.
Ασε την χρεωση των 350e...:shock::shock::shock: και τους τσακωμους στο μητερα.
Παντως κ η δημοσια τραπεζα πρεπει να βρει καποιο κινητρο, οπως το να σου δινει καποια προταιρεοτητα σε περιπτωση που εισαι δωρητης.

spyni
27-05-10, 17:11
η γιατρος μου οταν την ρωτησαμε, μας απαντησε: εχετε χρηματα να σας περισσευουν?? καντε τα δωρεα να σωθει κανενας ανθρωπος.
Τα εκανα δωρεα τελικα,αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι ψιλοταλαιπωρια,και δεν ξερω αν θα το ξαναεκανα.
Παντως κ η δημοσια τραπεζα πρεπει να βρει καποιο κινητρο, οπως το να σου δινει καποια προταιρεοτητα σε περιπτωση που εισαι δωρητης.

Ευακι, νομιζω οτι η δημοσια τραπεζα δινει το κινητρο που λες..δεν ειμαι βεβαια σιγουρη...θα το ψαξω και θα επανελθω!

farfalina 09
27-05-10, 17:23
Δεν το δινει σιγουρα. Οταν πηραμε το κιτ, παρακολουθησαμε ενα ωριαιο σεμιναριο που ελεγε περιπου αυτα που ελεγε το χθεσινο ντοκιμαντερ. Η απορια ολων μας ηταν η ιδια: αν αρρωστησει το μωρο μας, εχουμε προταιρεοτητα?? Ηαπαντηση μια και μοναδικη:ΟΧΙ.
ασε που οπως ειπα πριν, περνεις το κιτ εσυ κ το κουβαλας μαζι σου κ οκ αυτο.Αλλα μολις γεννησεις ψαχνεις κ καποιον συγγενη να το επιστρεψει στην ακαδημια, γιατι δεν μπορουν οι ιδιοι να περασουν να το παρουν... Ελλαδα...

spyni
27-05-10, 17:35
σε ευχαριστω για την απαντηση...απο μια φιλη μου ειχα αυτη την εντυπωση...

Rosie
27-05-10, 17:40
Καλη μου Ροσυ, τι εννοεις ακριβως??

Κοπέλες διαβάστε προσεκτικά αυτό το τόπικ:

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=56652

Έπειτα κάντε και τη δική σας έρευνα και μετά αποφασίστε κατά πόσο θέλετε να τα δωρήσετε στη δημόσια τράπεζα ή να "δωρήσετε" στο μωράκι σας τη στιγμή της γέννας. Η απόφαση είναι πολύ σοβαρή για να εμπιστευθείτε τη γνώμη του οποιουδήποτε.

elisabeth_th
27-05-10, 18:19
Εχθες παρακολουθησα πολυ προσεκτικα ολη την εκπομπη του Εξαντα.
Δεν μου ειπε κατι που δεν ηξερα.
Πριν γεννησω, εψαξα παρα πολυ το θεμα. πιο πολυ και απο τα θεματα εγκυμοσυνης. και φυσικα οχι μονο σε ελληνικη βιβλιογραφια αλλα και σε ξενη. ρωτησα γιατρους, διαφορων ειδικοτητων και περιοχων. Οι αποψεις ειναι λιγο μπερδεμενες. κατι σαν των παιδιατρων σε σχεση με το ποτε και με τι ξεκινας τις στερεες, το αυγο ή αν πρεπει να κανει στρατα το μωρο. κοινως ΧΑΟΣ.
Υστερα απο πολυ σκεψη κατεληξαμε στο εξης: ναι, δωσαμε βλαστοκυτταρα σε ιδιωτικη τραπεζα που συνεργαζεται με την δημοσια. Αυτο το καναμε για τους εξης λογους:
1.θα γεννουσα σε δημοσιο οποτε τα υπερογκα ποσα χρεωσεων δωματιων και γιατρων δεν τα ειχαμε. Ετσι, ειπαμε να κανουμε αυτο το εξοδο και ας ειναι χαμενα λεφτα.
2,Δεν μπορεσα να βρω καμια ακρη με την δημοσια τραπεζα. περιεργη δωρεα ειναι και να χρεωνεσαι εσυ και να πρεπει να το πας μονος σου στην Αθηνα. μενουμε 700χλμ μακρια πως θα διατηρουνταν? οι παγοκυστες αρκουσαν? Θεσσαλονικη προσπαθησα αλλα ουτε τηλεφωνο βρηκα ουτε κατι αλλο. μονο φημες.
3. Στην δημοσια δεν μπαινεις καν σε προτεραιοτητα. αρα ειτε τα δωσω ειτε οχι παλι θα μπω στην κλασσικη λιστα για αναζητηση δοτη.

Αυτο που κυριως ομως με ενοχλει ειναι οτι απο την μια κατηγορουμε τις ιδιωτικες απο την αλλη η δημοσια δεν εξυπηρετει.
και να ρωτησω το εξης: ΓΙΑΤΙ αφου ειναι τοσο απαραιτητα οπως το αιμα, και μετα την γεννα αν δεν συλλεχθει πετιεται, τα δημοσια νοσοκομειο ΔΕΝ το κρατανε μετα απο καθε γεννα? οπως εχει καθε νοσοκομειο την δική του τραπεζα αιματος γιατι δεν εχει και την δική του τραπεζα βλαστοκυτταρων? ή μια ανα περιφερεια. Αλλα μια στην Ελλαδα σιγουρα δεν επαρκει. διοτι αν προσεξατε στο ρεπορταζ με την οικογενεια απο την Αμερικη, βρηκαν δοτη μεσα απο την ΤΟΠΙΚΗ τραπεζα.

στο επομενο παντως δεν ξερω τι θα κανουμε.
Για ιδιωτικη μαλλον οχι, αλλα αν δεν βρουμε ακρη με την δημοσια θα το πεταξουμε.

Κλειώ
27-05-10, 19:40

Τα 350ευρώ τι είναι ? Εμεις που κάναμε δωρεά δεν δώσαμε τίποτα .
Βεβαια η ταλαιπωρία υπάρχει , αλλα αν είναι να σωθεί κάποιο παιδάκι αξίζει ........

elisabeth_th
28-05-10, 14:37
Βεβαια η ταλαιπωρία υπάρχει , αλλα αν είναι να σωθεί κάποιο παιδάκι αξίζει ........

ειναι ενα ποσο που καταβαλεις μαζι με τα βλαστοκύτταρα. τουλαχιστον αυτο ισχυε τον Αυγουστο του 2009 που γεννησα.

spyni
28-05-10, 17:02
Κοπέλες διαβάστε προσεκτικά αυτό το τόπικ:

Έπειτα κάντε και τη δική σας έρευνα και μετά αποφασίστε κατά πόσο θέλετε να τα δωρήσετε στη δημόσια τράπεζα ή να "δωρήσετε" στο μωράκι σας τη στιγμή της γέννας. Η απόφαση είναι πολύ σοβαρή για να εμπιστευθείτε τη γνώμη του οποιουδήποτε.

Ροσυ, σε ευχαριστω ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου που αφιερωνεις ο,τι πολυτιμοτερο υπαρχει πια-ΧΡΟΝΟΣ- για να μας ενημερωνεις-ξεστραβωνεις....
θεωρω τον εαυτο μου πολυ τυχερο που ανακαλυψα αυτο το φορουμ, και διαβαζω πραγματα που με κανουν να σκεφτομαι...σε ευχαριστω για καθε σου δημοσιευση...ειλικρινα...

Rosie
28-05-10, 17:54
Χαίρομαι που βοηθάω! :D

Διαβάστε κι αυτό το μικρό άρθρο που δημοσιεύθηκε σήμερα στο Βήμα:

Δεν πρέπει να κόβεται αμέσως ο ομφάλιος λώρος

ΛΟΝΔΙΝΟ. Αμερικανοί επιστήμονες υποστηρίζουν ότι η κοπή του ομφάλιου λώρου δεν πρέπει να γίνεται αμέσως μετά τον τοκετό, αλλά λίγη ώρα αργότερα, καθώς η μητέρα συνεχίζει να δίνει στο μωρό πολύτιμα βλαστικά κύτταρα. Συνήθως ο ομφάλιος λώρος αποκόπτεται σε διάστημα 30-60 δευτερολέπτων μετά τη γέννηση του μωρού.

Σύμφωνα με ερευνητική ομάδα του Πανεπιστημίου της Νότιας Φλόριδας, ακόμη και μετά τη γέννηση η μητέρα συνεχίζει να τροφοδοτεί με αίμα και βλαστικά κύτταρα το μωρό, οπότε όσο περισσότερο παραμείνει ο λώρος ανέπαφος τόσο περισσότερο ενισχύεται ο οργανισμός του.

Οι ερευνητές αναφέρουν ότι κατά τη διάρκεια του τοκετού ο πλακούντας και ο ομφάλιος λώρος συστέλλονται και στέλνουν αίμα στο νεογέννητο.

Ο ομφάλιος λώρος πάλλεται όσο διαρκεί η διαδικασία μεταφοράς του αίματος και μόλις σταματήσει η ροή του αίματος σταματούν και οι παλμοί. Σύμφωνα με τους ερευνητές, οι γιατροί θα πρέπει να κόβουν τον λώρο όταν έχει ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία ώστε το μωρό να έχει λάβει όλες τις διαθέσιμες ποσότητες αίματος και βλαστικών κυττάρων.

Οπως αναφέρουν, η πλήρης απορρόφηση του αίματος από τον πλακούντα θα αποτελέσει ασπίδα απέναντι σε διάφορες ασθένειες, όπως για παράδειγμα η αναιμία, μία από τις πιο κοινές παθήσεις του αίματος η οποία προκαλείται από έλλειψη ερυθρών αιμοσφαιρίων.

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artId=334209&dt=28%2F05%2F2010

Δεν μπορώ να κατάλάβω τη λογική του να κόβεται αμέσως ο ομφάλιος λώρος και να συλλέγονται τα βλαστοκύτταρα σε περίπτωση που ίσως φανούνε χρήσιμα στο μέλλον (δεδομένου ότι η συλλογή ήτανε επιτυχής!).

Η φύση δεν κάνει λάθη, τα βλαστοκύτταρα αυτά προορίζονται για το καινούργιο μωράκι και είναι αυτά που θα το προστατέψουν από τις ασθένειες που προσπαθούμε να θεραπεύσουμε μ΄ αυτά...

farfalina 09
29-05-10, 00:45
τα 350e ειναι αυτα που χρεωνει το μητερα για τη συλλογη:evil::evil:

Myrella
01-06-10, 13:17
Ξέρει κανείς ποια είναι η διαφορά του να κρατήσεις το ομφαλοπλακουντιακο αιμα (του οποιου η δωρεα ειναι δωρεαν) με το να κρατησεις τα βλαστοκυτταρα? (ΧΡΕΩΝΟΥΝ 1000ε στη δημοσια τραπεζα.)

ΜΕΛΙΝΑ
01-06-10, 13:54
[QUOTE=Κλειώ;1582492]συμφωνα με τη δημοσια τραπεζα παντως :

Συμφωνω μαζι σου.
αυτο το λενε ολοι οι επιστημονες και στις οδηγιες προς τους γιατρους για την ληψη δεν λενε να κοπει αυτοματα αλλα μεσα σε δεκα λεπτα απο την εξοδο του πλακουντα. Αλλωστε ο συσχετισμος εμφανισης ασθενειων σε παιδια σε συναρτηση με τον χρονο κοπης του λωρου δεν εχει αποδειχθει επιστημονικα με καμια μελετη παγκοσμιως.μμμμμμ
Εαν δει κανεις την διαδικασια στις καισαρικες το αιμα το παιρνουν απο τον πλακουντα που εχουν σε ξεχωριστο αποστειρωμενο περιβαλλον ενω ο γιατρος συνεχιζει να ραβει την κοπελα.
Στο ντοκυμαντερ μιλησαν οι πρωτοποροι του ειδους και μαλιστα η αιματολος που το 1982 θελησε να δει τι υπαρχει στο αιμα αυτο και βρηκε τα κυτταρα αυτα και ειναι η πρωτη που εκανε την μεταμοσχευση σε παιδι με αναιμια fanconi και το απιδι αυτο εζησε και σημερα εχει παιδια. Η ιδια λεει οτι δεν εχει νοημα η ιδιωτικη φυλαξη γιατι οι ασθενεις οι γενετικεςυπαρχουν μεσα σ' αυτα τα κυτταρα.
Για να κανεις μια μελετη και να βγαλεις ενα τετοιο συμπερασμα οτι η ληψη στερει τα παιδια απο πολυτιμα κυτταρα και οδηγει σε ασθενειες πρεπει πρωτα να υπαρχουν δυο ομαδες στην μια να κοβεται ο λωρος αμεσως πριν το τριλεπτο μετα να παρακλουθησουν αυτα τα παιδια και το τι ασθενειες παρουσιαζουν και να αποδειχθει βεβαια οτι οφειλεται εκει και η δευτερη ομαδα να αποτελειται απο γυναικες που κατα την διαρκεια του τοκετου τους κοβουν τον λωρο οταν σταματησει να παλλεται να παρακολουθησουν αυτα τα παιδια να δουν εαν εμφανισουν ασθενειες τι ειδους και να συγκριθουν με την πρωτη ομαδα.
Σαν κατοχος διδακτορικου διπλωματος νομιζω οτι μπορω να γνωριζω πως γινονται οι μελετες.
Εαν οι δυο κυριες που επιμενουν τοσο εχου μελετη στα χερια τους τετοιου ειδους που να αποδεικνειει κατι τετοιο επισημη και δημοσιευμενη σε εγκυρο επιστημονκο περιοδικο ας την παραπεμψουν εδω και οχι αναφορες απλων δημοσιευματων και αποψεων γιατι εαν ψαξει κανεις και οι καισαρικες θεωρουνται επικινδυνες απο επιστημονες για τα παιδια.
Προσωπικα το ντοκυμαντερ με καλυψε απολυτα και συμφωνει με ολες τις επιστημονικες επισημες μελετες που εχω διαβασει πριν παρω την δικη μου αποφαση. Εαν παντως υπαρχει τετοια μελετη παραπεμψτε την να την στειλουμε στον εxanda να κανει αλλο ντοκυμαντερ.

ada9
01-06-10, 14:49
[QUOTE=Κλειώ;1582492]συμφωνα με τη δημοσια τραπεζα παντως :

Συμφωνω μαζι σου.
αυτο το λενε ολοι οι επιστημονες και στις οδηγιες προς τους γιατρους για την ληψη δεν λενε να κοπει αυτοματα αλλα μεσα σε δεκα λεπτα απο την εξοδο του πλακουντα. Αλλωστε ο συσχετισμος εμφανισης ασθενειων σε παιδια σε συναρτηση με τον χρονο κοπης του λωρου δεν εχει αποδειχθει επιστημονικα με καμια μελετη παγκοσμιως.μμμμμμ
Εαν δει κανεις την διαδικασια στις καισαρικες το αιμα το παιρνουν απο τον πλακουντα που εχουν σε ξεχωριστο αποστειρωμενο περιβαλλον ενω ο γιατρος συνεχιζει να ραβει την κοπελα.
Στο ντοκυμαντερ μιλησαν οι πρωτοποροι του ειδους και μαλιστα η αιματολος που το 1982 θελησε να δει τι υπαρχει στο αιμα αυτο και βρηκε τα κυτταρα αυτα και ειναι η πρωτη που εκανε την μεταμοσχευση σε παιδι με αναιμια fanconi και το απιδι αυτο εζησε και σημερα εχει παιδια. Η ιδια λεει οτι δεν εχει νοημα η ιδιωτικη φυλαξη γιατι οι ασθενεις οι γενετικεςυπαρχουν μεσα σ' αυτα τα κυτταρα.
Για να κανεις μια μελετη και να βγαλεις ενα τετοιο συμπερασμα οτι η ληψη στερει τα παιδια απο πολυτιμα κυτταρα και οδηγει σε ασθενειες πρεπει πρωτα να υπαρχουν δυο ομαδες στην μια να κοβεται ο λωρος αμεσως πριν το τριλεπτο μετα να παρακλουθησουν αυτα τα παιδια και το τι ασθενειες παρουσιαζουν και να αποδειχθει βεβαια οτι οφειλεται εκει και η δευτερη ομαδα να αποτελειται απο γυναικες που κατα την διαρκεια του τοκετου τους κοβουν τον λωρο οταν σταματησει να παλλεται να παρακολουθησουν αυτα τα παιδια να δουν εαν εμφανισουν ασθενειες τι ειδους και να συγκριθουν με την πρωτη ομαδα.
Σαν κατοχος διδακτορικου διπλωματος νομιζω οτι μπορω να γνωριζω πως γινονται οι μελετες.
Εαν οι δυο κυριες που επιμενουν τοσο εχου μελετη στα χερια τους τετοιου ειδους που να αποδεικνειει κατι τετοιο επισημη και δημοσιευμενη σε εγκυρο επιστημονκο περιοδικο ας την παραπεμψουν εδω και οχι αναφορες απλων δημοσιευματων και αποψεων γιατι εαν ψαξει κανεις και οι καισαρικες θεωρουνται επικινδυνες απο επιστημονες για τα παιδια.
Προσωπικα το ντοκυμαντερ με καλυψε απολυτα και συμφωνει με ολες τις επιστημονικες επισημες μελετες που εχω διαβασει πριν παρω την δικη μου αποφαση. Εαν παντως υπαρχει τετοια μελετη παραπεμψτε την να την στειλουμε στον εxanda να κανει αλλο ντοκυμαντερ.
Με κάλυψες απόλυτα!

Rosie
01-06-10, 15:10

Καλά έχω παραθέσει τόσες πολλές επιστημονικές μελέτες στο άλλο τόπικ, επιλεκτικά μου φαίνεται διαβάζεις!

Ο καθένας κάνει τις προσωπικές του επιλογές, στο κάτω κάτω το παιδάκι του θα υποφέρει, ας ενημερωθεί σωστά και ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει...

Διδακτορικό δίπλωμα έχω κι εγώ και μάλιστα έχω και θέση σε κεντρικό αθηναϊκό πανεπιστήμιο, δεν χρειάζεται να μου εξηγήσεις πώς γίνονται οι σωστές επιστημονικές έρευνες :roll:

Rosie
02-06-10, 07:06
Επειδη πραγματι μου εχει κεντρισει το ενδιαφερον περιμενω με ανυπομονησια στοιχεια της μελετης οποια εσεις θελετε τιτλο ,πανεπιστημιο, καθηγητη και εγω θα την βρω θα την διαβασω γιατι πραγματι εχει μεγαλο επιστημονικό ενδιαφερον.
Αναμένω λοιπόν.

Φυσικά και επιλεκτικά διαβάζεις ό,τι εσύ θες να διαβάσεις και να πιστέψεις!
Αφού λοιπόν δεν κάνεις τον κόπο να πας στο άλλο τόπικ να δεις τις επιστημονικές μελέτες που παρέθεσα (μερικές μόνο, όπως αναφέρω η βιβλιογραφία είναι πολύ μεγάλη), παραθέτω ένα ποστ μου (όχι για σένα, δεν μ' ενδιαφέρει αν θα πειστείς ή όχι, αλλά για τους άλλους που διαβάζουνε το θέμα αυτό και θέλουνε να το ψάξουνε):

http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1542841&postcount=81

Επίσης να τονίσω ότι όλα τα λινκς που δώθηκαν από μένα και άλλες κοπέλες στο τόπικ αυτό περιέχουν ένα σωρό επιστημονικές αναφορές. Λίγο να διάβαζες τις οδηγίες του Π.Ο.Υ. και της Αμερικάνικης Παιδιατρικής Εταιρείας θα διαπίστωνες ότι δεν γράφουν αυθαιρεσίες αλλά οι συμβουλές τους βασίζονται σε επιστημονικές έρευνες.

Τώρα αν στην Ελλάδα οι γυναικολόγοι μας επιλέγουν να μην ενημερώνονται με βάση την επιστημονική αρθρογραφία τότε αυτό είναι ένα άλλο θέμα (οι περισσότεροι δεν ξέρουν ούτε αγγλικά εδώ που τα λέμε :roll:).

Η πληροφόρηση για το χρόνο της κοπής του ομφάλιου λώρου και τη φύλαξη των βλαστοκυττάρων κατά τη γνώμη μου πρέπει να υπάρχει σ΄ ένα φόρουμ γονέων, γι' αυτό κι εγώ καθώς και άλλες κοπέλες τα γράψαμε.
Όπως ανέφερα και πιο πριν, ας διαβάσει ο καθένας προσεκτικά το θέμα και ας αποφασίσει ο ίδιος τι πρέπει να κάνει με το δικό του το παιδί, όπως άλλωστε συμβαίνει με το θηλασμό, τη διατροφή του παιδιού κτλ. Οι πληροφορίες παρέχονται για οποιον ενδιαφέρεται. Μόνο σε παρακαλώ μην βγαίνεις να λες ότι αυτά που λέμε είναι ανυπόστατα, ακούγεται γελοίο απ' τη στιγμή που δώθησαν ένα σωρό σχετικές ιστοσελίδες και επιστημονικές αναφορές (εκτός και αν περιμένεις να σου κάνουμε περίληψη και μετάφραση, τότε λυπάμαι αλλά αυτό δεν πρόκειται να γίνει για κανέναν, και εμάς ο χρόνος μας είναι πολύτιμος!).

yogamama
03-06-10, 01:51
Rosie μου εστειλα ιμειλ στον εξαντα αναφεροντας την παραπανω μελετη εξηγωντας του οτι ετσι καναμε στο μωρο μας και πηρε ολα τα βλαστοκυτταρα του το ιδιο το μωρο μεχρι να σταματησει να παλεται ο λωρος.
Εν ολιγης μου απαντησε οτι ειχαν υποψην τους το θεμα αλλα δεν χωραγε...στο ντοκυμαντερ...
Και εχω μια ερωτηση ρε κοριτσια . Αν γνωριζεις οτι τα βλαστοκυτταρα τα παιρνει ολα το ιδιο το μωρο σου και αν το σκεφτεις στεκει και με απλη λογικη. Γιατι να πας να δωρισεις σε μια τραπεζα που μπορει να παρει καποιος η οχι και δεν ξερω εγω κλπ κλπ και ετσι και γιουβετσι. Θελω να πω οτι υπαρχει μια πιθανοτητα να του κανεις καλο με το να μην κοψεις το λωρο συντομα ( που στην τελικη του ανηκει) και καμια με το να τον κοψεις. Και γιατι ο Αυγεροπουλος (που ειναι φοβερο παιδι , δεν θελω να πιστεψω...) αποφασισε οτι αυτη η πληροφορια δεν χωραγε στο ντοκυμαντερ...!?

eleni_k
03-06-10, 02:19
Εγω παλι εχω μια απορια που θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου την λυσει!
Στην Δημοσια τραπεζα, κρατουν ιστορικο του καθε δωρητη? Αν καποιο βρεφος-δωρητης νοσησει στο μελλον θα πρεπει τα βλαστοκυτταρα του να καταστραφουν, σωστα? Υπαρχει αυτη η υποχρεωση απο τον δωρητη προς την τραπεζα?

Rosie
03-06-10, 08:38
Rosie μου εστειλα ιμειλ στον εξαντα αναφεροντας την παραπανω μελετη εξηγωντας του οτι ετσι καναμε στο μωρο μας και πηρε ολα τα βλαστοκυτταρα του το ιδιο το μωρο μεχρι να σταματησει να παλεται ο λωρος.
Εν ολιγης μου απαντησε οτι ειχαν υποψην τους το θεμα αλλα δεν χωραγε...στο ντοκυμαντερ...

:shock:

Μήπως να κάνανε άλλο ένα ντοκυμαντέρ;

Αλλά μετά τι θα γίνουνε οι εργαζόμενοι στη δημόσια τράπεζα, κλέφτες; :roll:

yogamama
03-06-10, 08:42
μμμ... Ελλαδα χωρα του φωτος

Niki81
03-06-10, 08:48
Δεν καταλαβαινω...δλδ θα ηταν καλυτερο τι?Να καταργηθει η Δημοσια Τραπεζα βλαστοκυτταρων?Δεν υπαρχει καποιο εργο πισω απο τη δημοσια τραπεζα?Δεν υπαρχουν παιδακια που εχουνσωθει επειδη βρεθηκε δοτης μεσω της δημοσιας τραπεζας?
Καλη η λογικη.."α σ'εμας δε θα τυχει κι εμεις δε θα χρειαστουμε" και μακαρι τα παιδακια ολου του κοσμου να ειναι γερα αλλα ποτε δεν ξερεις τι συμβαινει..

yogamama
03-06-10, 09:12
Δεν καταλαβαινω...δλδ θα ηταν καλυτερο τι?Να καταργηθει η Δημοσια Τραπεζα βλαστοκυτταρων?Δεν υπαρχει καποιο εργο πισω απο τη δημοσια τραπεζα?Δεν υπαρχουν παιδακια που εχουνσωθει επειδη βρεθηκε δοτης μεσω της δημοσιας τραπεζας?
Καλη η λογικη.."α σ'εμας δε θα τυχει κι εμεις δε θα χρειαστουμε" και μακαρι τα παιδακια ολου του κοσμου να ειναι γερα αλλα ποτε δεν ξερεις τι συμβαινει..

Φανταζομαι οτι οταν η φυση δημιουργουσε τον τοκετο και το λωρο φροντισε για ολα και εφτιαξε την ατομικη τραπεζα βλαστοκκυταρων του καθε παιδιου καθως και τον τροπο να την παρει μαζι του για ολη του τη ζωη.
Με αυτη τη λογικη θα μπορουσε το καθε παιδακι να γινει και δοτης οργανων και οτι αλλο υπαρχει. Εχουμε δικαιωμα να παρουμε εμεις αυτη την αποφαση στη θεση του παιδιου μας?Φανταζομαι οτι θα ειναι κατα των ανθρωπινων δικαιωματων. Ρωτησαμε το παιδακι μας αν θελει να γινει δοτης?
Παρεπιμπτωντως , εχουν οντως σωθει παιδακια απο την τραπεζα ? Σορρυ αλλα πραγματικα αγνοω παντελως το θεμα γιατι δεν ασχοληθηκα στιγμη να αφαιρεσω απο το παιδακι αυτο που του ανηκει.

Niki81
03-06-10, 09:41
Οπως βλεπεις κι εγω ρωταω ακριβως επειδη δε γνωριζω και προσπαθω να μαθω που ειναι η αληθεια και που το ψεμμα σε ολη αυτη την ιστορια.

Rosie
03-06-10, 09:46
Με αυτη τη λογικη θα μπορουσε το καθε παιδακι να γινει και δοτης οργανων και οτι αλλο υπαρχει.

Έτσι είναι, αφού δεν χρειάζομαστε και τα δύο νεφρά για να ζήσουμε ας δωρίσουμε το ένα απ' τα δύο του παιδιού μας, να κάνουμε έτσι και μια αλτρουϊστική πράξη...

Κλειώ
03-06-10, 09:51
Πάντως εγω εχω την αίσθηση οτι οι γυναικολόγοι ετσι και αλλιως κόβουν αμέσως τον λώρο . Και ειδικά στην καισαρική , που έκανα εγω , και δεν θέλουν να αφήσουν την γυναίκα ανοικτή .
Αν τους ζητήσεις να κάνουν κάτι διαφορετικό , τοτε ισως το κάνουν , αλλα δεν πιστεύω οτι αυτή είναι η πρακτική τους .
Για να το κάνουν οι γυναικολόγοι σε τόσα παιδάκια και τα παιδάκια να μην έχουν κάποιο πρόβλημα , ισως να μην είναι και φοβερό .
Το θέμα είναι ποσο χρήσιμα θα φανούν τα βλαστοκύτταρα σε κάποιο άλλο παιδάκι . Γιατι τα παντα είναι θέμα κόστους και οφέλειας . Και μη σκέφτεστε οτι το παιδάκι αυτό δεν θα είναι το δικό σας . Γιατί ποτέ δεν ξέρεις .
Αν το παιδάκι σου είναι αυτό που τελικά θα τα έχει ανάγκη και μπορεί να του φανούν χρήσιμα , τοτε παλι σκεφτόμενος το καλό του δικού σου παιδιού , θα ήθελες να υπάρχει η δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων και ο κόσμος να δώριζε σε αυτή .
Το θέμα πάντως χωράει πολύ συζήτηση και πρέπει να γνωρίζεις πολλα , που εγω δεν γνωρίζω και ουτε μπορώ να τα μάθω μέσω νετ .
Αν ήμουν γιατρός , τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά .......... θα είχα το πρώτο πτυχίο και θα έκανα διδακτορικό . :p

Niki81
03-06-10, 09:54
Ζητας δλδ απο το γιατρο να μην κοψει αμεσως τον ομφαλιο λωρο και να περιμενει ποτε θα σταματησει αυτος να παλεται?Υπαρχει καποια κοπελα που να ζητησε κατι τετοιο?Ποια η αντιδραση του γιατρου?

Κλειώ
03-06-10, 09:59
Έτσι είναι, αφού δεν χρειάζομαστε και τα δύο νεφρά για να ζήσουμε ας δωρίσουμε το ένα απ' τα δύο του παιδιού μας, να κάνουμε έτσι και μια αλτρουϊστική πράξη...

Είναι σαν να δίνεις το ενα νεφρό ??????? Δεν νομίζω !!!
Μπορεί να είναι σαν να δίνεις λίγο αίμα , αλλα οχι και νεφρό που είναι αναντικατάστατο (δηλ δεν φυτρώνει άλλο στη θέση του) .
Βέβαια δεν ξέρω , δεν είμαι και γιατρός , και δεν μπορώ να πάω κατευθείαν στο διδακτορικό . :p (Για να ελαφρύνουμε και λίγο το κλίμα , γιατί στην πραγματικότητα δεν μπορούμε εμείς να κάνουμε τοσο σοβαρή συζήτηση και να είμαστε σίγουροι για τα συμπεράσματα μας , απο την στιγμή που συνήθως ούτε οι επίστημονες δεν συμφωνούν στα συμπεράσματα τους και πολλές επιστημονικές μελέτες είναι αντιφατικές. Εδω είναι ενα απλό φόρουμ μαμάδων και μπαμπάδων.)

Λέγκω
03-06-10, 11:01
Σχετικά με την ερώτηση γιατί δεν συλλέγονται έτσι κι αλλιώς τα βλαστοκύταρα αντί να πεταχτούν... Φαντάζομαι ότι απαγορεύεται να κρατηθεί κάτι τετοιο που έχει dna του παιδιού και στην τελική ανήκει στο παιδί και στη μητέρα χωρίς την συγκατάθεσή της. Αυτός φαντάζομαι είναι ο λόγος που δεν πηγαίνουν τα βλαστοκύταρα που πετάγονται στην δημόσια τράπεζα.
Να βάλω έναν άλλο προβληματισμό; Άμα το παιδί μου κάποια στιγμή νοσήσει όπως και να χει θα απευθυνθούμε στη δημόσια τράπεζα και θα εύχομαι κάποια άλλη μητέρα που τα βλαστοκύταρα θα είναι συμβατα με του παιδιού μου να έχει κάνει δωρεά. Άρα με το ίδιο σκεπτικό θέλω να δώσω την ευκαιρία σε έναν άνθρωπο που έχει νοσήσει να σωθεί, όπως θα ήθελα να δωθεί αυτή η ευκαιρία στο δικό μου παιδί! Το ίδιο σημαντική είναι η ζωούλα του παιδιού μου, με ένος άλλου παιδιού στην άλλη άκρη του κόσμου, έτσι δεν είναι; :)
Συμφωνώ ότι πρέπει να γίνει πιο εύκολη η διαδικασία της συλλογής βλαστοκυταρων και να μην χρεώνεται ο γονιός. Για τα κίνητρα δεν πολυσυμφωνώ γιατί η πιθανότητα να σωθεί μια ζωή είναι νομίζω το μεγαλύτερο κίνητρο.

yogamama
03-06-10, 11:41
Ζητας δλδ απο το γιατρο να μην κοψει αμεσως τον ομφαλιο λωρο και να περιμενει ποτε θα σταματησει αυτος να παλεται?Υπαρχει καποια κοπελα που να ζητησε κατι τετοιο?Ποια η αντιδραση του γιατρου?

Φανταζομαι ενας ελληνας γιατρος που θα του πεις και ¨ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ" θα παθει πολλαπλα εγκεφαλικα !!Εμενα Νικη τον κρατησε η μαια ( αλλα γεννησα με μαιες)μεχρι που εγινε ασπρος απο κοκκινος και εβλεπα το αιμα να ρεει προς το μωρακι μου. Το μωρο δεν εκλαψε και δεν ειχε την τραυματικη πρωτη αναπνοη απο τα πνευμονια. Ειχε πνευμονα μαζι με λωρο να οξυγωνωνεται ωστε να γινει ομαλη η μεταβαση.Επιπροσθετα ,πηρε το αιμα με τις ιδιοτητες που αναφερει η Ροσσυ.
Επειδη δεν απανταται η ερωτηση μου απο καποια που ξερει.Επαναλαμβανω. Εχει παρει καμια μανα/μωρο βλαστοκυτταρα απο τη δημοσια τραπεζα η οποια τραπεζα τελως παντων?
Rossie μιας και μπαινω τελευταια στιγμη στο θεμα ειμαι ασχετη. Ενημερωσε παλι αν μπορεις για το λωρο( σορρυ δεν προλαβαινω να διαβασω τις μελετες). Ειμαστε η μονη χωρα που τον κοβουμε αμεσως?Ξερεις αν παλαιοτερα κοβοταν στην ωρα του?Πραγματικα αναρωτιεμαι γιατι χρονια τωρα ,τον κοβουν αμεσως στην Ελλαδα.
Μηπως τον μαζευαν για λογους κερδοσκοπιας και πουλαγαν τα βλαστοκυτταρα, τοτε που κανεις δεν ηξερε ακομα ? Σορυ αν παραειμαι καχυποπτη αλλα εχω κουφαθει με το θεμα.
Λεγκω να σου ζησει το νινακι σου !!!Δεν σε εχω ξαναδει απο τοτε...
Λεγκω μου δεν το σκεφτηκα ουτε στιγμη , να σου πω την αληθεια. Δεν εμπιστευομαι καμια δημοσια υπηρεσια στην Ελλαδα ετσι κιαλλιως , ποσο μαλλον για να δωρισω και τον ιστο και το DNA του μωρου μου . Ειδικα τη στιγμη που το αιμα το τελευταιο ειναι οτι πολυτιμοτερο θα παρει απο τον ολο τοκετο. Το μωρο μου βγηκε μπλε κ εβηχε για να παρει μια ανασα , φαντασου να του εκοβα κ αμεσως το λωρο ...Για να δωσει βλαστοκυτταρα ποιος ξερει που και αν ποτε...
Πραγματικα Μακαρι να κανω λαθος κοριτσια αλλα πολυ μου βρωμαει αυτη η υποθεση . Προσωπικα.

Rosie
03-06-10, 11:58
Δεν έχω ιδέα τι γινότανε παλαιότερα στην Ελλάδα μια και δεν ζούσα εδώ.

Αλλά της Βέρας η γιατρός που ήτανε στο εξωτερικό της είπε ότι όταν πρωτοήλθε στην Ελλάδα συνάντησε την τακτική αυτή, εκεί που ήτανε πάντα καθυστερούσανε την κοπή.

Ούτε και η γιατρός μου κόβει τον λώρο αμέσως, δεν είναι πρακτική όλων τον γιατρών η άμεση κοπή, πιστεύω όμως ότι και οι γονείς θα πρέπει να αρχίσουνε να το απαιτούνε αυτό από τους μαιευτήρες.

anti1980
03-06-10, 12:15
Εγώ έκανα καισαρική και αν και έβλεπα από τα τσάμια που κάλυπταν τα φώτα όλη την εγχείρηση, δε μπορούσα να δω το μωρό όταν το βγάλανε και αν κόψανε αμέσως τον ομφάλιο λώρο.

Το μόνο που μπορώ να θυμηθώ είναι ότι ρωτούσε η μια την άλλη αν έχω κανονίσει με κάποια τράπεζα να πάρει τα ομφαλοκύτταρα (και με κάνανε να νιώθω ηλίθια) και το ποιο σημαντικό για τη συγκεκριμένη (τελευταία) συζήτηση, ότι το μωρό δεν έκλαψε αμέσως (χάζεψα μέχρι να το ακούσω).

Αυτό τι σημαίνει???? Ξέρει καμία να μου απαντήσει??? Πάντως δε μου ανέφεραν κάποιο πρόβλημα που υποτίθεται ότι υπάρχει αν το μωρό δε κλάψει αμέσως και ούτε στο βιβλιάριο του γράφει κάτι και εννοείται ότι μέχρι τώρα δεν έχει το παιδί μου κάποιο πρόβλημα…

Αυτό για την κοπή του ομφάλιου λώρου και εγώ πρώτη φορά το ακούω… γιατί ως συνήθως η Ελλάδα πρωτοπορεί στα χειρότερα και μένει πίσω στα καλύτερα!!!!

yogamama
03-06-10, 12:32
Αυτό τι σημαίνει???? Ξέρει καμία να μου απαντήσει??? Πάντως δε μου ανέφεραν κάποιο πρόβλημα που υποτίθεται ότι υπάρχει αν το μωρό δε κλάψει αμέσως και ούτε στο βιβλιάριο του γράφει κάτι και εννοείται ότι μέχρι τώρα δεν έχει το παιδί μου κάποιο πρόβλημα…

Το παιδι δεν παθαινει καποιο προβλημα Αντι μου !! Απλα ειναι ενα ακομα συστατικο της βιαιας διαδικασιας του τοκετου. Το μωρο ερχεται πολυ βιαια στον εξω κοσμο και η αμεση αποκοπη του λωρου ειναι ενα ακομα στοιχειο.Ολοι εχουμε γεννηθει ετσι , οπως φαινεται. Σιγουρα δεν παθαμε τιποτα. Βεβαια ο Ελληνας Ψυχιατρος Γιουσαφατ αναφερει τα χειροτερα για τον τροπο που γεννιομαστε οι Ελληνες και την προσωπικοτητα του Εθνους που σχηματιζεται μεσα απο τους βιαιους τοκετους.Δες εδω τι λεει στη ΝΕΤ http://yogamamagr.blogspot.com/
Απλα μπορεις να διευκολυνεις το μωρο να παρει την πρωτη ανασα με το να του αφησεις τον αγωγο να συνεχιζει παραλληλα με τον πνευμονα ( η οποια πρωτη ανασα, καιει παρα πολυ για το μωρο!) Τη στιγμη που οργανισμος του μωρου πρωτοεισαγεται στο τρισδιαστατο περιβαλλον μας, κραταει τη συνδεση του με το λωρο για ομαλη εισαγωγη και αλλα πολλα.

yogamama
03-06-10, 12:44
Επισης θα συμφωνησω με την προταση της Ροσσυ , δεν μπορουσε να το τοποθετησει πιο ωραια,και ετσι απαντησα και στον Εξαντα( σορυ Ροσυ εκανα υποκλοπη, αλλα φρικαρα στο δεν χωραει σε 50 λεπτα...).Δηλαδη οταν κανεις μια ερευνα δεν πρεπει να παρουσιασεις ολες τις παραμετρους? Εστω και περιληπτικα ?

"Το μωράκι μπορει να νοσήσει με διάφορα σοβαρά με την πρόωρη κοπή του ομφάλιου λώρου και μετά πρέπει να τρέχουνε οι γονείς να ψάχνουνε βλαστοκύτταρα από δημόσιες τράπεζες για να θεραπεύσουν κάτι που μπορούσε να προληφθεί!"

Niki81
03-06-10, 12:54
Ποια ειναι αυτα τα νοσηματα που μπορει να παθει?Υπαρχουν καταγεγραμμενα τετοια περιστατικα?Εχεις κατα νου καποια ερευνα που μπορω να διαβασω?

Rosie
03-06-10, 13:01
Επισης θα συμφωνησω με την προταση της Ροσσυ , δεν μπορουσε να το τοποθετησει πιο ωραια,και ετσι απαντησα και στον Εξαντα( σορυ Ροσυ εκανα υποκλοπη, αλλα φρικαρα στο δεν χωραει σε 50 λεπτα...).Δηλαδη οταν κανεις μια ερευνα δεν πρεπει να παρουσιασεις ολες τις παραμετρους? Εστω και περιληπτικα ?

"Το μωράκι μπορει να νοσήσει με διάφορα σοβαρά με την πρόωρη κοπή του ομφάλιου λώρου και μετά πρέπει να τρέχουνε οι γονείς να ψάχνουνε βλαστοκύτταρα από δημόσιες τράπεζες για να θεραπεύσουν κάτι που μπορούσε να προληφθεί!"

Χα χα, πάρε ό,τι θέλεις απ' αυτά που γράφω, μόνο να ξέρεις ότι τα ελληνικά μου δεν είναι και τα καλύτερα και έπειτα τα διαβάζω όλα στα αγγλικά και προσπαθώ να τα μεταφέρω στα ελληνικά...

Rosie
03-06-10, 13:02
Ποια ειναι αυτα τα νοσηματα που μπορει να παθει?Υπαρχουν καταγεγραμμενα τετοια περιστατικα?Εχεις κατα νου καποια ερευνα που μπορω να διαβασω?

Διάβασε το τόπικ αυτό, στο οποίο έγραψα και το τι συμβουλεύει ο ΠΟΥ και η Αμερικάνικη Παιδιατρική Εταιρεία:

anti1980
03-06-10, 13:06

Δε σου βρωμάει κάτι σε αυτήν την απάντηση του Έξαντα??? Μακάρι να ζούσαμε σε ένα καλύτερο κόσμο που δε θα χρειαζότανε να ήμασταν τόσο καχύποπτες και μπράβο για το βίντεο αυτό που μας άνοιξε τα ματιά, αλλά αυτή η απάντηση είναι τελείως άκυρη…

kiker80
03-06-10, 13:21
Αν δεν κάνω λάθος μπορεί να καθυστερήσει ο γιατρός την κοπή του λώρου μόνο στην περίπτωση που δεν έχει χορηγηθεί καμία φαρμακευτική-βοηθητική αγωγή στη μητέρα .
Αν δεν απατώμαι εάν η μητέρα έχει πάρει νάρκωση – αγωγή αυτή δεν πρέπει να περάσει στο νεογνό και γι΄ αυτό οι διαδικασίες είναι τόσο σύντομες. Θέλουν μετά που κάνουν το apgard test τα νεογνά να έχουν πλήρως τις αισθήσεις τους για να έχουν σωστά αποτελέσματα.

Niki81
03-06-10, 13:28
Δεν ξερω πραγματικα...θα το συζητησω με το γιατρο μου και θα δω αντιδρασεις.
Παντως δε σας κρυβω πως ενω τοσο καιρο σα μελος αυτου του φορουμ ενιωθα πολυ καλα απο τη στιγμη που εμεινα εγκυος και μετα ολο διαβαζω διαφορα...υπερβολικα η οχι δεν ξερω,σωστα η λαθος δεν ξερω αλλα σιγουρα με αγχωνουν παρα πολυ και αισθανομαι λες και πρεπει να γινω εγω γιατρος στη θεση του γιατρου και να ψαχνω και να ψιριζω το καθε τι απο το τι ενυδατικη να χρησιμοποιησω για να μην παθει κατι το μωρο μεχρι να κατσω να φαγωθω με το γυναικολογο για το ποση ωρα θα μεινει το παιδι στον ομφαλιο λωρο.Λυπαμαι γιατι εγω ετσι δεν μπορω να λειτουργησω ουτε να χαρω την εγκυμοσυνη μου.θελω να ενημερωνομαι αλλα ολο αυτο το αγχος και ο φοβος που μου δημιουργειται μονο κακο κανει και σε μενα και στο μωρο.

anti1980
03-06-10, 13:40
Παντως δε σας κρυβω πως ενω τοσο καιρο σα μελος αυτου του φορουμ ενιωθα πολυ καλα απο τη στιγμη που εμεινα εγκυος και μετα ολο διαβαζω διαφορα...υπερβολικα η οχι δεν ξερω,σωστα η λαθος δεν ξερω αλλα σιγουρα με αγχωνουν παρα πολυ και αισθανομαι λες και πρεπει να γινω εγω γιατρος στη θεση του γιατρου και να ψαχνω και να ψιριζω το καθε τι απο το τι ενυδατικη να χρησιμοποιησω για να μην παθει κατι το μωρο μεχρι να κατσω να φαγωθω με το γυναικολογο για το ποση ωρα θα μεινει το παιδι στον ομφαλιο λωρο.Λυπαμαι γιατι εγω ετσι δεν μπορω να λειτουργησω ουτε να χαρω την εγκυμοσυνη μου.θελω να ενημερωνομαι αλλα ολο αυτο το αγχος και ο φοβος που μου δημιουργειται μονο κακο κανει και σε μενα και στο μωρο.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα… και εγώ έτσι ένιωθα και μερικές φορές μου πέρασε από το μυαλό ότι καλύτερα να μη το έβρισκα αυτό το φόρουμ.

Η συμβουλή που θα σου δώσω είναι να συνεχίσεις να διαβάσεις και να ψάχνεσαι αλλά να έχεις μπροστά απ’ όλα αυτά τη διαίσθηση σου και να τα βλέπεις από μακριά, να μην αφήσεις τίποτα να σε επηρεάζει.

Όλα αυτά καλά είναι αλλά δε χρειάζεται να το παρακάνουμε!!! Ότι μαθαίνουμε είναι για καλό μας, όταν αρχίζει να γίνεται για κακό μας, τότε πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί παραμορφωθήκαμε έτσι:mrgreen:!!!

Έχεις πολλά ακόμα να δεις και να διαβάσεις… Aυτό σκεφτόμουν πριν λίγο… Eίμαι στο φόρουμ από την αρχή σχεδόν της εγκυμοσύνης μου και τώρα μετά από 2,5 σχεδόν χρόνια καταλαβαίνω ότι δεν έχω κάνει ούτε τα μισά απ’ όσα θα έπρεπε και λέγονται εδώ μέσα…

Eν ολίγης… Άραξε και απολαυσέτο!!! Τίποτα δεν είναι ποιο σημαντικό από αυτό που βιώνεις μέσα σου… ΤΙΠΟΤΑ!!!;););)

Sorry για το out of topic…

christine06
03-06-10, 13:54

Νίκη μου το ίδιο είχα πάθει και εγώ! Και κάποια στιγμή που είπα 2-3 πράγματα από αυτά που διάβαζα στο γιατρό μου αυτός χαμογέλασε και μου σύστησε να κόψω το intenret ;). Δε λέω καλό είναι να ενημερωνόμαστε αλλά αν είναι να αγχωνόμαστε αστο καλύτερα!
Προσωπικά θα σε συμβούλευα να βρεις έναν γιατρό που να του έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη (ελπίζω να τον έχεις ήδη βρει) και να ακολουθείς τις οδηγίες του! Οι γνώμες εδώ είναι διαφορετικές για πολλά πράγματα. Αν ακους τον καθένα θα τρελαθείς στο τέλος. Έπειτα ούτε ειδικοί είμαστε εδώ, ούτε γιατροί! Μαμάδες που παραθέτουμε εμπειρίες και απόψεις είμαστε. Εσύ τον γιατρό σου θα ακους και κανέναν άλλο! Αυτά και σου εύχομαι να έχεις μια καλή και ήρεμη εγκυμοσύνη!:D

Επίσης sorry για το out of topic!!

eirini2
03-06-10, 14:31
εγω εχω σκοπο να παω στην ακαδημια αθηνων στα σεμιναρια που κανουν για τα βλαστοκυτταρα και στην οποια δεν πληρωνεις τιποτα.αφου ετσι κι αλλιως θα πεταχτουν γιατι να μην τα δωρισω και σωθει καποιος αλλο με αυτα?απλα πρεπει καποιος δικος σου να τα παει στην ακαδημια.

Λέγκω
03-06-10, 14:41
Επειδη δεν απανταται η ερωτηση μου απο καποια που ξερει.Επαναλαμβανω. Εχει παρει καμια μανα/μωρο βλαστοκυτταρα απο τη δημοσια τραπεζα η οποια τραπεζα τελως παντων?

Ευχαριστώ για τις ευχές γιογκάκι μου.
Όχι εγώ δεν έχει χρειαστεί για καλή μου τύχη να απευθυνθώ στη δημόσια τράπεζα αλλά άλλη μανούλα που τελικά έχασε το πιτσιρικάκι της, απ'τις δημόσιες τράπεζες ανα τον κόσμο βρήκε συμβατά, όμως τελικά δεν υπήρχε αίσιο τέλος...

spyni
03-06-10, 15:30
σημερα συναντησα το γυναικολογο μου, ο οποιος μου ειπε οτι οντως για τη συλλογη βλαστοκυτταρων γινεται αμεσως η κοπη του λωρου και μαλιστα κοβουν ωστε το μεγαλυτερο μερος αυτου να ειναι απο την πλευρα του λωρου-δηλ. το νεογνο να μην παρει τιποτα.Οταν δεν κανεις συλλογη μου ειπε κοβουν το λωρο σχεδον ερριζα στον πλακουντα και το αιμα που ειπαρχει στο λωρο το στραγγιζουν ωστε να παει στο μωρο...εμεις αποφασισαμε παντως το αιμα να παει στο βρεφακι μας και να μη γινει καμια ειδους συλλογη βλαστοκυτταρων....

yogamama
03-06-10, 17:34
Δε σου βρωμάει κάτι σε αυτήν την απάντηση του Έξαντα??? Μακάρι να ζούσαμε σε ένα καλύτερο κόσμο που δε θα χρειαζότανε να ήμασταν τόσο καχύποπτες και μπράβο για το βίντεο αυτό που μας άνοιξε τα ματιά, αλλά αυτή η απάντηση είναι τελείως άκυρη…

Καραβρωμαει!!!Αν ελεγε δεν το ξεραμε οκ. Αλλα να πει δεν χωραγε...
Χαιρομαι που φαινεται ακυρη και σε αλλους...δεν ξερω τι να πω.Γνωριζω βεβαια οτο ο ιδιος ο Αυγεροπουλος στηνει ομαδες που τρεχουν τα θεματα και αυτος κανει το συντονισμο. Θελω να πιστευω οτι απλα αγνοει το θεμα.

yogamama
03-06-10, 17:41
Αν δεν κάνω λάθος μπορεί να καθυστερήσει ο γιατρός την κοπή του λώρου μόνο στην περίπτωση που δεν έχει χορηγηθεί καμία φαρμακευτική-βοηθητική αγωγή στη μητέρα .
Αν δεν απατώμαι εάν η μητέρα έχει πάρει νάρκωση – αγωγή αυτή δεν πρέπει να περάσει στο νεογνό και γι΄ αυτό οι διαδικασίες είναι τόσο σύντομες. Θέλουν μετά που κάνουν το apgard test τα νεογνά να έχουν πλήρως τις αισθήσεις τους για να έχουν σωστά αποτελέσματα.

Εκανα επισκληριδιο για να ανοιξει ο ερμητικα κλειστος τραχηλος. Το παιδι βγηκε μετα απο 3 ωρες αρα το πηρε ολο το ναρκωτικο ουτως η αλλως...Στην Ευτοκια τηρουν ευλαβικα το πρωτοκολλο του λωρου.Οσογια το τεστ που λες δεν γνωριζω τι ειναι.

yogamama
03-06-10, 17:54
Ευχαριστώ για τις ευχές γιογκάκι μου.
Όχι εγώ δεν έχει χρειαστεί για καλή μου τύχη να απευθυνθώ στη δημόσια τράπεζα αλλά άλλη μανούλα που τελικά έχασε το πιτσιρικάκι της, απ'τις δημόσιες τράπεζες ανα τον κόσμο βρήκε συμβατά, όμως τελικά δεν υπήρχε αίσιο τέλος...

θενκς Λεγκω γιατι πραγματικα νομιζα οτι ειναι τελειως φαντασμα αυτη η επιχειρηση. Δηλ αυτη η ατυχη μανουλα απευθυνθηκε στη δημοσια τραπεζα Ελλαδος κ εψαξαν για συμβατοτητα?

yogamama
03-06-10, 18:53
Οποιος γελασει ειρωνικα τη στιγμη που παω σε αυτον για να ενημερωθω και πληρωνω και 80 ευρωπουλα για αυτο θα του φερω το γραφειο και το πτυχιο κολαρο.Εννοειται οτι μετα θα εμπαινα εδω και θα τον εκραζα (οπως και εκανα με τον κλαμπαρχ$%#%$# που πηγα στην αρχη της εγκυμοσυνης μου.Μηπως και σωθουν οσο πιο πολλα Ελληνοπουλα γινεται.Δεν ενημερωνεσαι για τις νεες τασεις της Vogue , για το πλασματακι σου , για το παιδακι σου ενημερωνεσαι!
Οσο για το "μαμαδες ειμαστε" , νομιζω οτι ειναι πολυ αδικο να μιλας ετσι οταν η Ροσσυ πχ για το συγκεκριμενο θεμα εχει παραθεσει φουλ βιβλιογραφια και φουλ χρονο για να μην χρειαστει εγω και εσυ να ριξω ακομα ενα ξενυχτι για τα βλαστοκυτταρα του μωρου μου.Λυπαμαι πολυ που αντιμετωπιζονται ετσι οι κοπελες που μας παραθετουν ενα σωρο πληροφοριες ζωης.ΜΟΝΟ ευγνωμοσυνη μπορω να νιωσω για ολες σας , ακομα κ για αυτες με τις οποιες διαφωνω .ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΕΣΑΣ ΤΙΣ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΑΤΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΤΗ ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ. Που μεσα απο τη δικη σας προηγουμενη εμπειρια που με κοπο παραθεσατε πηρα τη σωστη αποφαση και δεν εκανε το μωρακι μου καισαρικη 30 Δεκεμβριου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν προλαβαινω να γραψω ολα αυτα που θελω.Θα χρησιμοποιησω την παρακατω φραση της Αγλαιας που διαβασα σε ενα θεμα για το θηλασμο αλλα ταιριαζει γαντι με την ειρωνια του γιατρου σου .

Νομίζω ότι αυτό που προσπαθούν να κάνουν είναι να σας ευνουχίσουν, να σας πάρουν την πρωτοκαθεδρία, τον πρωταγωνιστικό ρόλο στα θεματα του παιδιού. Θέλουν να σας πούνε με κάθε τρόπο ότι εσείς δεν έχετε δικαίωμα να έχετε άποψη και αν τολμήσετε να έχετε, κάποιος άλλος θα σας επιβάλει τη δική του με το στανιό, ακόμη και λέγοντας μακακίες...

Λέγκω
03-06-10, 21:24
θενκς Λεγκω γιατι πραγματικα νομιζα οτι ειναι τελειως φαντασμα αυτη η επιχειρηση. Δηλ αυτη η ατυχη μανουλα απευθυνθηκε στη δημοσια τραπεζα Ελλαδος κ εψαξαν για συμβατοτητα?
Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω πως ακριβώς είναι η διαδικασία, νομίζω ότι ψάχνουν συμβατότητα σε διάφορες δημόσιες τράπεζες και όπου βρουν. Η συγκεκριμένη μανούλα είχε βρει στο εξωτερικό αν δεν κάνω λάθος.

melita
04-06-10, 01:25
Προσωπικά δεν κράτησα τα βλαστοκύτταρα και ούτε θυμάμαι μετά από πόση ώρα κόπηκε ο ομφάλιος λώρος περισσότερο λόγω μη ενημέρωσης και λιγότερο λόγω συνειδητής απόφασης.
Όμως τώρα ψαχνεται ο αδερφός μου που πήρε μια προσφορά από ιδιωτική εταιρεία φύλαξης για το τι θα κάνει και προσπαθώ να μάθω κάποια πράγματα καθώς ζήτησε την συμβουλή μου. Όμως έχω μπερδευτεί με το θέμα και όλα όσα διάβασα παρόλο που είναι αξιόλογα δεν παύουν να αποτελούν θεωρία είτε υπέρ είτε κατά της φύλαξης. Αυτό που πραγματικά θα με ενδιέφερε θα ήταν να διαβάσω πραγματικά περιστατικά χρήσης των βλαστοκυττάρων και το κατα πόσο βοήθησαν τα παιδάκια σε τέτοιες μη αντιστρέψιμες -κατά την γνώμη μου - καταστάσεις.

anti1980
04-06-10, 08:54
Οποιος γελασει ειρωνικα τη στιγμη που παω σε αυτον για να ενημερωθω και πληρωνω και 80 ευρωπουλα για αυτο θα του φερω το γραφειο και το πτυχιο κολαρο.Εννοειται οτι μετα θα εμπαινα εδω και θα τον εκραζα (οπως και εκανα με τον κλαμπαρχ$%#%$# που πηγα στην αρχη της εγκυμοσυνης μου.Μηπως και σωθουν οσο πιο πολλα Ελληνοπουλα γινεται.Δεν ενημερωνεσαι για τις νεες τασεις της Vogue , για το πλασματακι σου , για το παιδακι σου ενημερωνεσαι!
Οσο για το "μαμαδες ειμαστε" , νομιζω οτι ειναι πολυ αδικο να μιλας ετσι οταν η Ροσσυ πχ για το συγκεκριμενο θεμα εχει παραθεσει φουλ βιβλιογραφια και φουλ χρονο για να μην χρειαστει εγω και εσυ να ριξω ακομα ενα ξενυχτι για τα βλαστοκυτταρα του μωρου μου.Λυπαμαι πολυ που αντιμετωπιζονται ετσι οι κοπελες που μας παραθετουν ενα σωρο πληροφοριες ζωης.ΜΟΝΟ ευγνωμοσυνη μπορω να νιωσω για ολες σας , ακομα κ για αυτες με τις οποιες διαφωνω .ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΕΣΑΣ ΤΙΣ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΑΤΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΤΗ ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ. Που μεσα απο τη δικη σας προηγουμενη εμπειρια που με κοπο παραθεσατε πηρα τη σωστη αποφαση και δεν εκανε το μωρακι μου καισαρικη 30 Δεκεμβριου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν προλαβαινω να γραψω ολα αυτα που θελω.Θα χρησιμοποιησω την παρακατω φραση της Αγλαιας που διαβασα σε ενα θεμα για το θηλασμο αλλα ταιριαζει γαντι με την ειρωνια του γιατρου σου .

Νομίζω ότι αυτό που προσπαθούν να κάνουν είναι να σας ευνουχίσουν, να σας πάρουν την πρωτοκαθεδρία, τον πρωταγωνιστικό ρόλο στα θεματα του παιδιού. Θέλουν να σας πούνε με κάθε τρόπο ότι εσείς δεν έχετε δικαίωμα να έχετε άποψη και αν τολμήσετε να έχετε, κάποιος άλλος θα σας επιβάλει τη δική του με το στανιό, ακόμη και λέγοντας μακακίες...

Δεν έχεις καθόλου άδικο σε αυτό που λες… μα καθόλου!!!! Όσο και να σέβομαι, να εκτιμώ και να εμπιστεύομαι τη γυναικολόγο μου και τη παιδίατρο την μικρής μου, σε μερικά πράγματα είμαι τελείως αντίθετη σε αυτά που λένε…

Ακόμα και αν είδα όλη τη γέννα μου και τη δυσκολία να γεννήσω ακόμα και με καισαρική, ακόμα και τώρα μέσα μου αναρωτιέμαι αν όντως κάναμε καλά και μήπως ένας άλλος γιατρός έβλεπε κάτι περισσότερο από αυτό που είδε η γιατρός μου…

Ο πρώτος παιδίατρος της μικρής μου, (πολύ καλός γιατρός και άνθρωπος) φρόντισε να μου πει στους 6 μήνες που η μικρή περνούσε μια φάση (όχι πρωτοφανής για τα δεδομένα του φόρουμ αυτού) και φαινόταν να μη χορταίνει από το γάλα μου (και επειδή εκείνη τη περίοδο δεν είχα ιντερνετ για να διαβάσω άλλες τέτοιες περιπτώσεις και να πάρω δύναμη να συνεχίσω τον θηλασμό και τον εμπιστεύτηκα), να της δώσω ξένο γάλα, όπως και έκανα και παράτησε η μικρή το στήθος μου που παρεμπιπτόντως είχε τοοοοσο πολύ γάλα, που ακόμα και σήμερα μετά από 1,5 σχεδόν χρόνο άμα το ζουλίξω θα βγάλει…

Και για να μη ξεχάσω και την ομοιοπαθητικό παιδίατρο που έχω τώρα που ενώ το παιδί μου κάνει αρκετές φορές τη μέρα την ανάγκη του στη τουαλέτα από 18 μηνών μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο και με συμβούλεψε να μη το κάνω…

Καλοί οι γιατροί (όχι όλοι εννοείται) και μπράβο τους για αυτό που κάνουν αλλά είναι και αυτοί άνθρωποι και αυτό μη το ξεχνάμε… Μη νομίζετε ότι όλοι ψάχνονται και ενδιαφέρονται για το κάτι παραπάνω, ότι τρέχουν σε σεμινάρια και συνέδρια και όλη η ζωή τους περιβάλλεται γύρω από τις δικές μας ανάγκες και γύρω από τα δικά μας παιδιά…. Κάποιοι σίγουρα ενδιαφέρονται, αλλά ακόμα και αυτοί, σε πόσα συνέδρια να πάνε, πόσες εκπομπές να δούνε και πόσα βιβλία και μελέτες να διαβάσουν??? Για να μη πω ότι οι δικές τους προσωπικές εμπειρίες, πολλές φορές παρασύρουν ακόμα και αυτά που έχουν μάθει σαν επιστήμονες…

Αν όλοι οι γιατροί ήταν τέλειοι, αυτό το φόρουμ δε θα υπήρχε. Και προσωπικά εγώ, δεν εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!

Απλά επειδή εδώ μέσα λέγονται πααααρα πολλά πράγματα, άλλα σωστά και άλλα ίσως όχι, καλό είναι να φιλτράρουμε ότι διαβάζουμε και φυσικά όταν θέλουμε να εφαρμόσουμε κάτι από αυτά που διαβάσαμε να κοιτάμε και τις συνθήκες της παρούσας φάσης… Δεν έχουν όλα τα παιδιά τον ίδιο χαρακτήρα και τις ίδιες αντιδράσεις… ούτε φυσικά και εμείς…

christine06
04-06-10, 10:33

Έχω την εντύπωση ότι αναφέρεσαι στο δικό μου Post. Αν κάνω λάθος αγνόησε ότι γράψω. Καταρχήν να διευκρινήσω ότι ο γιατρός μου δεν γέλασε ειρωνικά. Χαμογέλασε όταν άρχισα να τον ρωτάω για ό,τι πιο περίεργο είχα διαβάσει νομίζοντας ότι θα το πάθει και το δικό μου παιδί...Κατάλαβε ο άνθρωπος ότι είχα αρχίσει να αγχώνομαι κάτι το οποίο δε θα έπρεπε να συμβαίνει και από τη στιγμή που δεν υπήρχε και ουσιαστικός λόγος.
Αναφορικά με το "μαμάδες είμαστε", συγγνώμη αλλά έτσι είναι. Όση βιβλιογραφία και να παραθέσει κάποιος αυτό δεν τον κάνει γιατρό. Μπορεί κάποιες μαμάδες να είναι πιο ενημερωμένες από άλλες και μπράβο τους αλλά γιατροί μια φορά δεν είναι. Γι' αυτό και είπα ότι είναι καλό να ενημερωνόμαστε μέχρι εκεί που αρχίζουμε να κάνουμε κακό στον εαυτό μας από το άγχος. ΄
Και επί της ουσίας, ούτε εγώ έδωσα βλαστοκύτταρα γιατί δεν πείστηκα από ότι είχα διαβάσει και ακούσει και ουδέποτε αναφέρθηκε από τον γιατρό μου κάτι που να με κατευθύνει προς μια απόφαση. Ελπίζω να έκανα καλά και να μην το μετανιώσω ποτέ όπως και κανένας γονιός είτε έδωσε είτε όχι.

yogamama
04-06-10, 17:05
Χαμογέλασε όταν άρχισα να τον ρωτάω για ό,τι πιο περίεργο είχα διαβάσει νομίζοντας ότι θα το πάθει και το δικό μου παιδί...Κατάλαβε ο άνθρωπος ότι είχα αρχίσει να αγχώνομαι κάτι το οποίο δε θα έπρεπε να συμβαίνει και από τη στιγμή που δεν υπήρχε και ουσιαστικός λόγος.

Christine μου δεν μπορω να το παιζω εξυπνη επειδη δεν καταλαβαινω πως ειναι να αγχωνεσαι. Συγνωμη αν δε σε καταλαβα.Πραγματικα το αγχος αυτο το ειχα μονο οσο ειχα γιατρο. Με το που τους παρατησα ολους ενιωσα μια ανακουφιση.ααΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧ !!!Πηγαινα εκει , ειχαν ολοι ενα τουπε καρδιναλιων, τους παρεθετα τους προβληματισμους μου και με κοιταζαν σαν το γαιδαρο που σκεφτεται να κλ#@$@$#..Ασε που ολοι βιαζονταν και ασε που επειδη ειχα φυσιολογικη εγκυμοσυνη , δεν μου εκαναν τιποτα και πληρωνα , πληρωνα.. . σαν το μαλ%^$#.
Ηθελε να με βαζει καθε φορα στον υπερηχο, ετσι για να κανουμε κατι. Γιατρε το μωρο δεν επιρεαζεται απο τον υπερηχο-Κακακα ο γιατρος - Εαι στα τσακιδια. Σορρυ ρε κοριτσια ειμαι και οφτοπικ αλλα νυσαφι!!!!
Θεωρω οτι ο γιατρος δεν πρεπει να γελαει σε κατι τοσο σοβαρο.Το ιδανικο θα ηταν να ανοιξει τα κυταπια του και να σε ενημερωσει επακριβως για το θεμα. Ετσι δεν ειναι?

Σορυ Christine moy αν ημουν υπερβολικη αλλα δεν αντεχω στην ιδεα οτι τα ζουζουνακια μας γεννιουνται τοσο βιαια επειδη εμεις καλλιεργουμε γυναικολογους ζωντοβολα. Και αν αρχισουμε να ρωταμε ολες υπαρχει μια πιθανοτητα να αλλαξει το σκηνικο της "εποχης των παγετωνων" σε αυτη τη χωρα

Rosie
04-06-10, 18:13
Ηθελε να με βαζει καθε φορα στον υπερηχο, ετσι για να κανουμε κατι. Γιατρε το μωρο δεν επιρεαζεται απο τον υπερηχο-Κακακα ο γιατρος - Εαι στα τσακιδια. Σορρυ ρε κοριτσια ειμαι και οφτοπικ αλλα νυσαφι!!!!
Θεωρω οτι ο γιατρος δεν πρεπει να γελαει σε κατι τοσο σοβαρο.Το ιδανικο θα ηταν να ανοιξει τα κυταπια του και να σε ενημερωσει επακριβως για το θεμα. Ετσι δεν ειναι?

Χα χα, παρόμοιες εμπειρίες είχα κι εγώ αφού μέχρι τον 5ο μήνα δεν βρήκα γιατρό που να μ' αρέσει, ήμουνα απελπισμένη και αν η δασκάλα της γιόγκας μου δεν μου σύστεινε τη γυναικολόγο μου θα πήγαινα σίγουρα στην Ευτοκία.

Θυμάμαι που έκανα καυγά μ' ένα μεγαλογιατρό στο Κολωνάκι γιατί με την πρώτη επίσκεψη, με το που πάτησα το πόδι μου στο γραφείο του (μετά από πολύωρη εξαντλητική αναμονή!) μου είπε να πάμε να κάνουμε υπέρηχο!:roll:

Του εξέφρασα τους προβληματισμούς μου για τους υπέρηχους (δεν είχε ξανακούσει ποτέ για τους κίνδυνους των υπερήχων !!! και μου είπε να του φέρω τα άρθρα που βρήκα μεταφρασμένα γιατί ... δεν τα πήγαινε καλά με τα αγγλικά :shock:)

Αφού με χαρακτήρισε ανεύθυνη μητέρα που δεν ήθελα να κάνω αυχενική διαφάνεια, γύρισε και είπε στον άντρα μου να προσπαθήσει να με συνεφέρει ή διαφορετικά να μ' αφήσει γιατί είμαι ... ανισόρροπη!!!

Μόνο όταν βρήκα τη γυναικολόγο μου ένιωσα νορμάλ και ηρέμησα, απόλαυσα την εγκυμοσύνη μου και μετά φυσικό τοκετό με θηλασμό αμέσως μετά τη γέννηση :-D

madrid05
05-06-10, 01:26
Ωρες ώρες μου ακούγονται τόσο υπερβολικ,α ορισμένα πράγματα που γράφονται εδώ που πραγματικά δικαιολογώ ορισμενες κοπέλες που λένε οτι θέλουν να σταματήσουν να διαβάζουν και κάποιους γιατρούς που συμβουλεύουν να μην επηρεαζόμαστε απο οτι διαβάζουμε στο internet.Πως να τους αδικήσεις?
Υπάρχει μια τάση άρνησης όλων των σύγχρονων μεθόδων που έχει να μας προσφέρει η ιατρική και μια "μόδα" να γυρίσουμε πίσω στην όσο πιο "φυσικό" τρόπο , όταν οι γιαγιάδες μας γεννούσαν στα χωράφια.\Ποτέ δεν είπα να αρχίσουμε να κάνουμε κατ επιλογή τοκετούς-καισαρικές μόνο και μόνο για να προγραμματίσουμε την ζωή μας, αλλά ίσως το σωστό να είναι κάπου στην μέση,
Δεν μπορώ να διανοηθώ οτι η συγχρονη ιατρική θα μου δίνει την δυνατότητα να δω νωρίς αν το μωράκι μου πάσχει από κάποια σοβαρή ασθένεια και εγώ θα αρνηθώ να το κάνω.Να είμαι εγκυος στα 36 μου οπου οι πιθανότητες για σύνδρομο ντάουν (για παράδειγμα) ανεβαίνουν με γεωμετρική πρόοδο και να είμαι τόσο ανώριμη που να αρνηθώ να κάνω έναν υπέρηχο.
Να στερήσω από την φίλη που νοσεί από μεσογειακή ανεμία να γίνει μανούλα επειδή πρέπει να κάνει μια-δυο εξετάσεις παραπάνω.
Να μην βλέπω την σωστή αν'απτυξη του μωρού μου και να μπορώ να κάνω κάτι να βοηθήσω.
Για να έρθω λίγο στο θέμα μας...
Προσωπικα δεν με πείθει απόλυτα καμία άποψη για την αναγκαιότητα συλλογής βλαστοκυτταρων.
Εχω απορρίψει τις ιδιωτικές γιατί τυχαίνει να ξέρω την εκμετάλλευση που υπάρχει και το "θοό τοπίο" λόγω κάποιας γνωριμίας.
Εχω απορρίψει το να αγχωθώ στο πόσο γρήγορ αθα κόψει τον ομφάλιο λόρο ο γιατρός καθώς οι περισσότεροι όλα αυτά τα χρόνια τον κόβουν αμέσως χωρίς να έχουμε κάποιοα επίσημα στοιχεία οτι όλοι εμείς κατι πάθαμε λόγω αυτόυ.
Με πείθει ο σκοπός της Δημόσιας Τράπεζας για δημιουργεία μιας όσο το δυνατόν μεγαλύτερης Παγκόσμιας Τράπεζας ,καθώς και το σημαντικό ερευνιτικό έργο που γίνεται.Θα προτιμήσω να προσφέρω κάτι στον σκοπό αυτό παρά να τα ρίξω στα σκουπίδια.Κιας ταλαιπωριθούμε λίγο να τα στείλουμε, κιας πληρώσουμε και κάτι για να τα στειλουμε με κούριερ που αναλαμβάνει τέτοιες αποστολές.

ΜΕΛΙΝΑ
05-06-10, 01:27
Προσωπικά δεν κράτησα τα βλαστοκύτταρα και ούτε θυμάμαι μετά από πόση ώρα κόπηκε ο ομφάλιος λώρος περισσότερο λόγω μη ενημέρωσης και λιγότερο λόγω συνειδητής απόφασης.
Όμως τώρα ψαχνεται ο αδερφός μου που πήρε μια προσφορά από ιδιωτική εταιρεία φύλαξης για το τι θα κάνει και προσπαθώ να μάθω κάποια πράγματα καθώς ζήτησε την συμβουλή μου. Όμως έχω μπερδευτεί με το θέμα και όλα όσα διάβασα παρόλο που είναι αξιόλογα δεν παύουν να αποτελούν θεωρία είτε υπέρ είτε κατά της φύλαξης. Αυτό που πραγματικά θα με ενδιέφερε θα ήταν να διαβάσω πραγματικά περιστατικά χρήσης των βλαστοκυττάρων και το κατα πόσο βοήθησαν τα παιδάκια σε τέτοιες μη αντιστρέψιμες -κατά την γνώμη μου - καταστάσεις.

εαν δεν ειχαν βοηθήσει και οι κατασάσεις αυτές εηταν μη αναστρέψιμες τοτε θα υπηρχε λόγος για να συζητάμε ουτε για να γινονται ερευνες ουτε για να υπάρχουν οι τράπεζες φυλαξης.
Το 1990, ο Dr. E. Donnall Thomas ( http://www.bassett.org/edonnallprogram.cfm) βραβεύθηκε με το Βραβείο Νόμπελ Ιατρικής για την πρωτοποριακή δουλειά του στις μεταμοσχεύσεις. Μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 1970, ο Thomas είχε πραγματοποιήσει πάνω από 100 μεταμοσχεύσεις σε ασθενείς με απλαστική αναιμία και λευχαιμία χρησιμοποιώντας HLA –Α, –Β και –DR ταυτόσημα αδέλφια. Έλαβε το Νόμπελ για τις πολλές και επιτυχημένες προσπάθειες του τόσο σε κλινικό όσο και πειραματικό επίπεδο. (πρόσεξε σε ταυτόσημα αδέλφια)
Καθώς 2 στους 3 ασθενείς δεν διαθέτουν συμβατό συγγενή δότη, έγινε κατανοητή η ανάγκη για αναζήτηση κατάλληλου δότη μεταξύ εθελοντών δοτών οπουδήποτε στον κόσμο.
http://www.eom.gr/article_detail.asp?e_cat_id=6&e_article_id=63

παράδειγμα μεταμόσχευσης στην Ελλάδα
οικογένεια Χρήστου Παππά και της Κατερίνας Κατσαΐτη,
http://www.medvoi365.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=967:l-r----&catid=36:2008-09-21-09-08-48&Itemid=55
διαβασε απο ποιους εγινε η προσπάθεια να σωθεί ο τρίχρονος με την βοήθεια των βλαστοκυττάρων του αδελφού του
"Η δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων, η Ελληνική Τράπεζα Ομφαλοπλακουντιακού Αίματος του Ιδρύματος Ιατροβιολογικών Ερευνών έστειλε ειδικά εκπαιδευμένο άτομο για να πραγματοποιήσει τη συλλογή των βλαστοκυττάρων του παιδιού. Η μεταμόσχευση των βλαστοκυττάρων θα γίνει από την ομάδα του κ. Γραφάκου, στο νοσοκομείο Παίδων «Αγία Σοφία», απ’ όπου αναμένεται, ο μικρός Θοδωρής, να λάβει εξιτήριο ως υγιές, πλέον, παιδί."
http://www.medvoi365.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=967:l-r----&catid=36:2008-09-21-09-08-48&Itemid=55
http://www.inout.gr/showthread.php?t=31895

ο ιδιος ο κυριος Γραφάκος λεει
"Τα αποτελέσματα των μεταμοσχέυσεων με βλαστοκύτταρα, για αιματολογικές παθήσεις οπως για παράδειγμα λευχαιμία, τα λεμφώματα, και απλαστική αναιμία) είναι εξαιρετικά, ιδιαιτέρως για τα παιδιά, καθώς τα δύο τρίτα περίπου των ασθενών που αντιμετωπίζονται με μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων μπορεί να γίνουν καλά. Εάν δεν υπάρξει δότης, είναι βέβαιο ότι οι ασθενείς αυτοί θα χαθούν.
για το φλεγον θεμα της αυτολογης μεταμοσχευσης η της αλλογενής λειε

Με βάση τα επιστημονικά δεδομένα, για τη θεραπεία αυτών των ασθενειών προκρίνεται η αλλογενής ή η αυτόλογης μεταμόσχευση;

Πρέπει να σας πω ότι μόνο μία ασθένεια μπορεί να θεραπευτεί καλά με τη χρήση αυτολόγου, δηλαδή του ομφαλοπλακουντιακού αίματος του ίδιου του ασθενή. Πρόκειται για την απλαστική αναιμία, όμως η περίπτωση να νοσήσει από την απλαστική αναιμία ένα παιδί, είναι 1 προς 50.000 περίπου.

Για όλες τις άλλες περιπτώσεις, για τις λευχαιμίες, το αυτόλογο αίμα δεν θεωρείται κατάλληλο. Πρέπει να βρούμε μόσχευμα από έναν ξένο, γιατί μόνο το ξένο μόσχευμα, μαζί με τα φάρμακα που δίνουμε, είναι ικανό να πολεμήσει τη λευχαιμία και να κάνει καλά τον ασθενή. Η αυτόλογη μεταμόσχευση τείνει να καταργηθεί τελείως στην παιδική ηλικία.

Γίνεται βεβαίως για πολλά νοσήματα στους ενήλικες, αλλά εκεί είναι κάτι τελείως διαφορετικό και μπορεί πάρα πολύ εύκολα να συλλεγούν τέτοια βλαστοκύτταρα από το μυελό των οστών σε κάθε ηλικία.
μπορεις να τα δεις στο
http://exandas.ert.gr/el/ntokymanter/to-polytimo-kyttaro/stelios-grafakos

Δεν νομίζω οτι ο ανθρωπος που ασχολείται μονο με αυτα τα θεματα να τα λεει χωρις στοιχεια αφου ειναι ο κατεξοχην αρμοδιος και βλεπει μονο τετοια παιδια.
Υπάρχουν χιλιάδες αρθρα σου πα΄ρεθεσα μερικά να σε βοηθήσω.
Προσωπικά δεν τους αμφισβητώ ειναι ξεκάθαρο για μενα πια αυτο που με προβληματίζει και δεν ξερω ειναι τι γινεται απο την στιγμη που ενα παιδι εμφανίζει κατι τετοιο τι κυκλώματα υπάρχουν και ποιος εχει προτεραιότητα το χ παιδί η το παιδί του διασημου δημοσιογράφου κλπ. Εκει δεν ξερω και εχω αμφιβολίες γιατι το κρατος αυτο ειναι μπάχαλο και γραφειοκρατικό. Εαν παντως ολοι τα δωρίζαμε δεν θα γινεται αυτο γιατι οταν υπάρχουν λιγα ποιος θα παρει σειρά μηπως εκεί παίζονται ολα οπως γινεται με όλες τις μεταμοσχέυσεις.

melita
05-06-10, 01:50
Μετά από μια συζήτηση που είχα σήμερα με μαίες έμπειρες σε τοκετούς, είδα ότι είχαν μια αμφισβήτηση στο όλο θέμα με τα βλαστοκύτταρα κυρίως ώς προς την καταλληλότητα του τρόπου λήψης τους και φύλαξής τους.
Όσον αφορά το πότε κόβεται ο λώρος δεν το συζητάμε καν για να περιμένει ο γιατρός πάνω από 40 δευτερόλεπτα από τον τοκετό.
Επίσης, μου είπαν ότι από τις 15 εταιρείες που υπάρχουν στην ευρώπη οι 13 βρίσκονται στην ελλάδα. Δεν ξέρω κατα πόσο αυτό ισχύει.
Για μένα όμως το πρόβλημα είναι κατα πόσο βοηθάνε τα βλαστοκύτταρα την στιγμή που θα τα χρειαστείς ή θα ανατρέξεις στην δημόσια τράπεζα.
Είναι μεγάλο θέμα και πάντα η απόφαση είναι προσωπική των γονιών.

yogamama
05-06-10, 12:40
Υπάρχει μια τάση άρνησης όλων των σύγχρονων μεθόδων που έχει να μας προσφέρει η ιατρική και μια "μόδα" να γυρίσουμε πίσω στην όσο πιο "φυσικό" τρόπο , όταν οι γιαγιάδες μας γεννούσαν στα χωράφια.

Οh My God!!!!!! Οτι θα γινομουν και μοντερνα με το να φερω το μωρο μου οπως επιτασσει η φυση του δεν το εχω ματαξανακουσει. Οτι θα ποναγα απο μοδα τρεις μερες για να μην κυλησει το ναρκωτικο στο αιμα του απο τα γεννοφασκια του παλι δεν το εγω ξαναματαγρικισσει.Το οτι ηταν μοδα που δεν εσκισα την κοιλια μου , να ανοιξω μια καταπακτη και να βγει το μωρο κατατρομαγμενο και ουρλιαζοντας... συγνωμη το αγνοουσα...
Ναι δεν περιμενα να δω μελετη και Επιστημονικες δοξασιες(ουτε καν ασχοληθηκα...) για να αφησω απλα το λωρο που ανηκει στο μωρο μου να ολοκληρωσει τη μεταγγιση του προς το μωρο ΟΠΩΣ Η ΦΥΣΗ ΕΠΙΤΑΣΣΕΙ ΑΠΟ ΑΙΩΝΕΣ ΤΩΡΑ. Τι μελετη να δω ρε κοριτσια? Ειδα το λωρο να παλεται , το ομφαλοπλακουντιακο αιμα να ρεει προς το μωρο μου , τη φυση να κανει τη δουλεια της. Και αν αφησουμε τη φυση να κανει τη δουλεια της δεν θα εκδικηθει μετα. Το μωρο εκατονταδες χιλιαδες χρονια τωρα δεν εχει υποστει καμια γονιδιακη εξελιξη . Παρολα αυτα του φερομαστε με το που βγαινει σαν ρομποτακι.Ουτε να διαλεξει ποτε θα βγει δεν το αφηνουμε πια , μην και χαρακτηριστουμε μοντερνοι αν αρνηθουμε τον ορο της ωκυτοκινης...

Ellemphriem
05-06-10, 20:09
Οh My God!!!!!! Οτι θα γινομουν και μοντερνα με το να φερω το μωρο μου οπως επιτασσει η φυση του δεν το εχω ματαξανακουσει. Οτι θα ποναγα απο μοδα τρεις μερες για να μην κυλησει το ναρκωτικο στο αιμα του απο τα γεννοφασκια του παλι δεν το εγω ξαναματαγρικισσει.Το οτι ηταν μοδα που δεν εσκισα την κοιλια μου , να ανοιξω μια καταπακτη και να βγει το μωρο κατατρομαγμενο και ουρλιαζοντας... συγνωμη το αγνοουσα...

Kαλα και εγω καισαρικη ημουν (αλλα κοντεψαμε να πεθανουμε, βασικα εγω κοντεψα να πεθανω αλλα τες πα).....αλλα πραγματικα ειμαι 100% μαζι σου σε οτι λες. Ξερεις τι ειναι? Ακριβως οτι εχει γινει και με το babywearing. Εγινε 'ξαφνικα' μοδα κατι που ηταν απολυτως φυσιολογικο χιλιετιες τωρα πριν βγουν τα καροτσια....τι να πεις. Οτι και να πεις ματαιο.....εγινε ξαφνικα μοδα να ακολουθουμε το ενστικτο μας και να μην αφηνουμε το μωρο να ξελαριγγιαζεται μονο του στο κρεββατι του για ωρες κατι που ΕΠΙΣΗΣ ειχε γινει μοδα την προηγουμενη δεκαετια εξαιτιας καποιου ηλιθιου 'γνωστου' γιατρο στο Αμερικα (βρηκαμε και εμεις να μιμιθουμε).... εχουμε την εντυπωση οτι καινουργιο βγαινει ειναι και σωστο. Ξεχναμε τι λεει η φυση.....τι λεει το ενστικτο. Ή μαλλον με πολυ εγωισμο νομιζουμε πως μπορουμε να ξεπερασουμε την φυση. Και δεν εννοω να την βοηθησουμε γιατι υπαρχει και αυτο και καλως υπαρχει. Χωρις να σκεφτομαστε οτι το καινουργιο που βγαινει θελει δεκαετιες πολλες ελεγχου πρωτα και μετα κρισης αν ηταν σωστο ή οχι. :cry: Ξερεις που θα φανουν πολλα απο αυτα.......? ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑ χρονια μετα..........μα παρα πολλα.......

Rosie
05-06-10, 20:42
Όσον αφορά το πότε κόβεται ο λώρος δεν το συζητάμε καν για να περιμένει ο γιατρός πάνω από 40 δευτερόλεπτα από τον τοκετό.

Τι σημαίνει δεν το συζητάμε καν; Στοιχίζει κάτι στον ντόκτορ να περιμένει λίγα ακόμη λεπτά μετά τη γέννα πριν να κόψει τον ομφάλιο λώρο; Κάτι χιλιάδες ευρουλακια δεν θα πάρει από μας;;;

Και δεν είναι όλοι οι γιατροί έτσι, πολλοί καθυστερούνε την κοπή, ειδικά αν τους το ζητήσεις.
Τώρα αν το ζητήσεις από το γιατρό σου και δεν το δεκτεί τότε για μένα αυτός είναι λόγος αλλαγής!

yogamama
05-06-10, 21:37
:cry: Ξερεις που θα φανουν πολλα απο αυτα.......? ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑ χρονια μετα..........μα παρα πολλα.......

Καλα τα λες Ellemphriem αλλα ποιος σε ακουει?Αν ακουσεις τον Εθνικο παιδοψυχιατρο που ειχα βαλει εδω τη συνεντευξη του θα καταλαβεις οτι εχουν ηδη φανει τα αποτελεσματα ποοοοοοοοοοοοολα Χροοοοοοοοοονια τωρα.Και καλα οι μαμαδες μας ειχαν αγνοια , δεν ειχαν κομπιουτερ,βιβλια, ιντερνετ , φιλες στο εξωτερικο, μπορω να τις δικαιολογησω.Αλλα εδω ερχεται η πληροφορηση στο πιατο και ...Μιλαμε οτι ειμαστε Η ΧΑΡΑ ΤΟΥ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟΥ!!!Ζητω το 1700! ΖΗΤΩ!!!

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΓΙΩΣΑΦΑΤ- ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΛΛΗΝΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ,Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ, Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ-ΣΤΟΜΑΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ, ΠΡΩΚΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΦΑΛΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ
ΔΕΙΤΕ ΤΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΕΔΩ http://www.antifono.gr/portal/index.php/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%92%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%A8%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%AD%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%82/%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%8D%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82/1296-%CE%9C%CE%B1%CF%84%CE%B8%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CF%82-%CE%93%CE%B9%CF%89%CF%83%CE%B1%CF%86%CE%AC%CF%84-%CE%86%CE%BA%CF%81%CE%B1-%CE%99%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CE%B9%CE%BF%CF%82-2009

ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΟΦΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

mamina
08-06-10, 23:41
Καλησπέρα κορίτσια,

Διαβασα προσεκτικά όλα τα ποστ και τις γνώμες σας σχετικά με το ντοκουμαντέρ το οποίο παρακολούθησα με μεγάλη προσοχή. Πριν απο σχεδον 4 χρονια όταν είχα γεννήσει ήταν η μεγάλη μου διαφωνία με τον άντρα μου ό οποίος επέμενε να δώσουμε του δικού μας μωρού σε ιδιωτική τράπεζα. Μετά απο μέρες έρευνας στο ιντερνετ αποφάσισα ότι δεν θα έκανα κάτι τέτοιο στην Ελλάδα όπου είχα καταλάβει ότι το τοπίο ήταν αρκετά "θολό".

Εάν κάποια στιγμή αξιωθώ και γεννησω δεύτερο παιδί θα δωρίσω τα βλαστοκύταρα σε δημόσια τραπεζα. Αφού θα πάνε χαμένα ούτος ή άλλος άς τα έχει ή δημόσια τράπεζα μήπως και μελλοντικά φανούν χρήσιμα για κάποιον συνάνθρωπο μας.

ΘΕΩΡΩ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΚΆΠΟΙΩΝ "ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΈΧΩ ΠΡΟΤΕΡΑΙΩΤΗΤΑ ΑΥΡΙΟ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩΡΙΣΩ ΣΗΜΕΡΑ ? ! "

Πριν 3 μέρες μία φίλη γέννησε με καισαρική στη Γενική Κλινική Θεσσαλονίκης και μου είπε ότι δώρισε τα βλαστοκύταρα της σε μία μονάδα(τράπεζα) που υπάρχει στο Παπανικολάου. Μου είπε μάλιστα ότι για την συλλογή σε ιδιωτική εταιρία η συγκεκριμένη κλινική χρεωνει 170 ευρώ αλλά αν είναι για δωρεά δεν χρεώνουν τίποτα.

melita
09-06-10, 00:22
Όσον αφορά την "προτεραιότητα" που έχει λεχθεί την απάντηση την έδωσε χθες η αντιπρόεδρος της αιματολογικής εταιρείας σε τοπικό γιαννιώτικο κανάλι. Έτσι, μεταξύ άλλων, είπε ότι την προτεραιότητα την δίνει η ίδια η φύση που δείχνει πιο μόσχευμα είναι συμβατό σε κάθε ασθενή και πιο όχι. Επομένως, προτεραιότητα σημαινει συμβατότητα και μόνο κάτι που κανείς δεν μπορεί να επηρεάσει παρα μόνο η φύση.

petalouditsa
14-06-10, 22:59
ο λώρος κόβετε εξίσου γρήγορα οταν δεν εχεις κρατήσει οπα αλλα κομμάτι του ομφάλιου λώρου??

petalouditsa
15-06-10, 00:44
τωρα διάβασα ολοκληρο το ποστ...
γιατι να μην ξερω νωρίτερα????
γιατι να το κανω αυτο στο παιδάκι μου???:cry::cry:

κοριτσια συνέλθετε.η γνώση ειναι προνόμιο κ δύναμη, οχι κατάρα.

mariori
15-06-10, 08:05
Τι έκανες εννοείς στο παιδάκι σου; Εννοείς που κόπηκε ο λώρος νωρίς; Δεν έχει τώρα νόημα να σκέφτεσαι έτσι.

Και στη γέννηση της μπέμπας μου ο λώρος κόπηκε στο αψε σβήσε. Διάβασα όμως σε ένα από τα άρθρα (δεν θυμάμαι σε ποιο ακριβώς) ότι στις περιπτώσεις όπου ο λώρος κόβεται πιο μετά η χολερυθρίνη είναι μεγαλύτερη. Στην περίπτωσή μας όπου κόπηκε γρήγορα είχαμε ίκτερο 12, οπότε προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά, ότι ίσως στην περίπτωσή μας να ήταν καλύτερα έτσι...

Μήπως ξέρετε κανένα site για να δούμε το ντοκυμαντέρ του εξάντα όσοι δεν το είδαμε;
Στο http://greek-video.net/tv-series/ έχει μόνο τα παλιά από ότι βλέπω.

anti1980
15-06-10, 09:41
Μήπως ξέρετε κανένα site για να δούμε το ντοκυμαντέρ του εξάντα όσοι δεν το είδαμε;
Στο http://greek-video.net/tv-series/ έχει μόνο τα παλιά από ότι βλέπω.

Και εμένα με ενδιαφέρει πολύ αυτό το video. Έψαξα αλλά δε βρήκα κάτι… αν γνωρίζει κάποια κοπέλα πως μπορούμε να το δούμε, ας μας το πει…

vickygirl79
15-06-10, 14:06
http://exandas.ert.gr/

petalouditsa
15-06-10, 14:12
Και εμένα με ενδιαφέρει πολύ αυτό το video. Έψαξα αλλά δε βρήκα κάτι… αν γνωρίζει κάποια κοπέλα πως μπορούμε να το δούμε, ας μας το πει…

ηταν στο πρωτο ποστ της πρωτης σελιδας.
http://exandas.ert.gr/

εντιτ..με προλαβανε..

anti1980
15-06-10, 14:27
Σας ευχαριστώ πολύ vickygirl79 και πεταλουδίτσα. Δεν το είχα προσέξει….:p:p:p

mariori
15-06-10, 22:55
Ευχαριστούμε πολύ! Πολύ ενδιαφέρον ντοκυμαντέρ.Τα θεωρητικά τα είχα ξαναακούσει και από μια άλλη εκπομπή το χτες-σήμερα-αύριο με αντίστοιχο θέμα, όπου όμως είχε λιγότερο ρεπορτάζ και περισσότερη συζήτηση.

petalouditsa
16-06-10, 10:58
Ευχαριστούμε πολύ! Πολύ ενδιαφέρον ντοκυμαντέρ.Τα θεωρητικά τα είχα ξαναακούσει και από μια άλλη εκπομπή το χτες-σήμερα-αύριο με αντίστοιχο θέμα, όπου όμως είχε λιγότερο ρεπορτάζ και περισσότερη συζήτηση.

την εν λογο εκπομπή την ειχα δει κι εγω οταν ειμουν εγκυος κ ηταν το κερασάκι στη τουρτα..που δεν κράτησα τελικα οπα.
ειχα βρει το λινκ στο φόρουμ..δεν το βρίσκω ομως τωρα και θελω να το στειλω σε μια έγκυο φιλη μου..το εχει παρει το ματι καποιας κοπέλας?

mariori
19-06-10, 09:41
Την αντίστοιχη εκπομπή "χτες-σήμερα-αύριο" τη βρήκα εδώ :
http://www.livemovies.gr/shows/xthes-shmera-ayrio

Πηγαίνεις στο επεισόδιο : 30/12/2008 - Βλαστοκύτταρα [google]
και πατάς πάνω στο google.

petalouditsa
19-06-10, 12:23
μπράβο mariori εισαι τέλεια!

anthios
19-06-10, 19:30
το ειδα κι εγω σημερα..ο εκπροσωπος της ιδιωτικης εταιρίας που έβγαζε τις πιο τραγικες στατιστικες γυρναει στο μητερα και μοιραζει τα φυλλαδια της εταιριας του-ετυχε να τον δω στην προηγουμενη επισκεψη μου στο μητερα για κατι εξετασεις και τον θυμηθηκα.κι εγω προσανατολιζομαι για δημοσια τραπεζα πλεον. μου φαινεται τραγικο να ειμαστε η μοναδικη χωρα που εμπορευομαστε τοσο μια φυσιολογικη διαδικασια..τοσο απο τιμες γιατρων, εξετασεων, μαιευτηριων και ιδιωτικων εταιριων φυλαξης βλαστοκυτταρων..ελλαδα η χωρα της λαμογιας, αισχος..

τζινι
23-06-10, 16:50
ΣΤΙΣ ΓΕΝΝΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΕΙΧΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΙ ΕΤΣΙ ΔΕ ΦΥΛΑΞΑ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΜΑΘΑ (ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ) ΕΝΙΩΣΑ ΑΣΧΗΜΑ.
ΤΩΡΑ ΝΟΩΘΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ. ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΑΝΕΥΘΥΝΗ.
ΛΥΠΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ.

ada9
24-06-10, 10:50
Κι εγώ προσανατολίζομαι προς τη δωρεά (θα κρατήσω σίγουρα αλλά ακόμα δεν εχω καταλήξει που).
Ξέρετε μήπως η ποσότητα του αίματος που κρατάνε και τα βλαστοκύτταρα που περιέχει μεσα αυτό μέχρι ποια υλικία ή καλύτερα μέχρι πόσα κιλά καλύπτουν κάποιον που θα τα χρησιμοποιήσει?

Maggie
24-06-10, 23:16
Ξέρετε μήπως η ποσότητα του αίματος που κρατάνε και τα βλαστοκύτταρα που περιέχει μεσα αυτό μέχρι ποια υλικία ή καλύτερα μέχρι πόσα κιλά καλύπτουν κάποιον που θα τα χρησιμοποιήσει?
25 κιλά. Δηλαδή ένα νήπιο.

yogamama
25-06-10, 04:18
25 ΚΙΛΑ???????????????????

Περα απο τη Λεγκω, που ηξερε μια περιπτωση που βρηκε βλαστοκυταρα αλλα νομιζει του εξωτερικου(σορρυ αν δε θυμαμαι καλα) δεν εχει απαντησει καμια.Εγω επιμενω και ξαναρωταω .
Ξερετε λοιπον καμια περιπτωση που βρηκε βλαστοκυττΑρα στην Ελλαδα?Ξερετε περιπτωση που να χρειαστηκε καποιο παιδι βλαστοκυτταρα?
Επισης εχετε ακουσει οτι μπορει να χρησιμοποιειται το αιμα για παραγωγη φαρμακων η καλλυντικων?Επισης γνωριζω πολυ καλα οτι δεν υπαρχει καλυτερο δερματικο μοσχευμα απο το εδαφος(δερματος) του νεογεννητου μωρου. Και δεν εχω κανενα προβλημα εννοειται να γινει το μωρο μου δοτης αλλα ρε φιλε να το ξερω!!Και φυσικα να γινει με την εγκριση ενος δημοσιου φορεα και με σειρα προτεραιοτητας και οχι να τα αγοραζει μια εταιρεια απο καποιο Ιασω και μετα να τα πουλαει εκατομμυρια και να θυσαυριζει.
Η μαια Λοπρινζι τονισε οτι εβρασε και εφαγε και τους 3 πλακουντες των παιδιων της(οπως κανουν σε πολλες φυλες ανα τον κοσμο) παιρνοντας ολα τα πολυτιμα συστατικα για τη φαση της λοχειας. Εννοειται δεν περασε καμια επιλοχεια καταθλιψη και αργοτερα δεν καταλαβε καθολου!! το σταδιο της κλιμακτηριου!Δυστυχως τοτε που ηταν να γεννησω ειχα κραξει πολυ( ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ) τα ντοκυμαντερ που εδειχνε πως εκαναν χαπια το λωρο και τον πλακουντα .

ΥΓ:Ευχαριστω για τα παραπανω και επισης να απαντησω οτι οι επιθεσεις επιλογων με εχουν κουρασει, οπως και τα στρατοπεδα μαμαδων μου φαινονται αξιολυπητα. Να μπαινουμε σαν τις κουτσομπολες και να εξαπολυουμε κριτικες δε τιμαει καμια και μας απομακρυνει απο την πραγματικη ουσια της ζωης και απο το νοημα της μητροτητας , και τα μαθηματα που ηρθε να μας δωσει. Δεν θα ξαναπαντησω σε τετοιου ειδους μεμψιμοιρες επιθεσεις και ειρωνιες και αν εχω επιτεθει η ιδια (και δεν το καταλαβα)ζητω ταπεινα συγνωμη...

papaki70
25-06-10, 16:23

Απ'το στόμα μου το πήρες.

Ούτε και γω έδωσα τα βλαστοκύταρα αλλά όχι γιατί είχα γνώση του θέματος (αφότου είδα το ντοκυμαντέρ πριν λίγο καιρό κατάλαβα ότι καλά έκανα) αλλά γιατί θέλω να βλέπω τη ζωή αισιόδοξα και όχι απαισιόδοξα. Αν είναι κάτι τόσο κακό να συμβεί ας το αποφασίσει ο κυριούλης εκεί πάνω. Παραήταν μακάβρια η σκέψη για μένα. Επειτα δεν ξέρεις τι τα κάνουν πραγματικά τα βλαστοκύτταρα. Μπορεί να σώζουν ζωές αλλά προτιμώ να αφήσω το παιδί μου να πάρει όλο το ομφαλοπλακουντιακό αίμα παρά να το δώσω.

marsolan
25-06-10, 18:02
κι εγω τελικα δεν εδωσα πουθενα βλαστοκυτταρα για φυλαξη οχι επειδη δεν ηθελα αλλα μας προλαβε η μπεμπα που βγηκε 1 μηνα νωριτερα και επειγοντως.Ειχα σκοπο εκεινες τις μερες να επικοινωνησω με την δημοσια τραπεζα για να κανονισω τα της συλλογης αλλα ας οψεται..!!Ειχα διαβασει ολες τις σελιδες με το θεμα αυτο και μαλιστα μου ειχε κανει πολυ κακη εντυπωση αυτο που ειχε πει η Ellemphriem με τον πωλητη που πηρε αδεια.Βεβαια απο την αλλη φιλος μας γιατρος κρατησε τα βλαστοκυτταρα του παιδιου του και μας συστησε να το κανουμε κι εμεις γιατι ηδη εχουν γινει λεει επεμβασεις ακομη και σε ενηλικες αλλα δεν θυμαμαι τωρα ακριβως την περιπτωση για να την αναφερω!!!οσο για το ποσο γρηγορα κοπηκε ο λωρος ουτε αυτο το ξερω και παρολο που ειχα διαβασει τα ποστ της Ροζυ ετσι οπως ημουν εκεινη την στιγμη το ξεχασα εντελως!!!!!!
παντως σε επομενο παιδακι κι αν δεν μας προλαβουν παλι τιποτε εκτακτα θα φροντισω να δωρισω και να συζητησω και για τον λωρο!!!

yogamama
25-06-10, 18:41
Σε επιτυχή θεραπεία με βλαστοκύτταρα, τα οποία προήλθαν από τον δικό του ομφάλιο λώρο, υποβλήθηκε ένα κοριτσάκι 31 μηνών από τη Βόρεια Ελλάδα που πάσχει από εγκεφαλική παράλυση. Το ομφαλοπλακουντιακό αίμα είχε αποθηκευτεί σε ιδιωτική τράπεζα κρυοσυντήρησης στη Θεσσαλονίκη, ενώ η μεταμόσχευση των κυττάρων πραγματοποιήθηκε στις ΗΠΑ.

Είναι η πρώτη φορά που βλαστοκύτταρα από τράπεζα ομφαλικών μοσχευμάτων στην Ελλάδα χρησιμοποιούνται για την αντιμετώπιση της εγκεφαλικής παράλυσης.
Ένα μήνα μετά τη μεταμόσχευσημ στην αιματολογική κλινική του Πανεπιστημίου Dukes των ΗΠΑ, το κοριτσάκι άρχισε να μιλάει και να σχηματίζει προτάσεις τριών έως πέντε λέξεων, και η κινητικότητα των άκρων της βελτιώθηκε αρκετά ώστε μπορεί να χρησιμοποιήσει μόνη της ένα ποτήρι.

Επειδή το κοριτσάκι είχε και δίδυμο αδελφάκι, η μητέρα σύγκρινε την ανάπτυξη των δύο παιδιών και πολύ νωρίς, δηλαδή από τους πρώτους 3-4 μήνες, διαπίστωσε ότι η ανάπτυξη του ενός υστερούσε. Το πρόβλημα εξελίχτηκε σε εγκεφαλική παράλυση και οι γονείς αποτάθηκαν στην τράπεζα βλαστοκυττάρων, όπου είχε φυλαχθεί το ομφαλοπλακουντιακό αίμα των διδύμων.

Τα δίδυμα είχαν γεννηθεί με εξωσωματική γονιμοποίηση και προέρχονταν από διαφορετικά ωάρια. Επομένως το καθένα είχε τα δικά του βλαστοκύτταρα. Στην περίπτωση της μικρής που έπασχε από εγκεφαλική παράλυση, η καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Dukes και επικεφαλής του τμήματος παιδιατρικής και μεταμοσχεύσεων αιμοποιητικών κυττάρων και μυελού, Τζοάν Κούρτζμπεργκ, χρησιμοποίησε όλα τα βλαστοκύτταρα της που είχαν κρυοσυντηρηθεί» ανέφερε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ η κ. Κοκκώνα Κολιάκου, επιστημονική υπεύθυνη της τράπεζας βλαστοκυττάρων.

Στο Πανεπιστήμιο του Dukes παρακολουθούνται 160 παιδιά με βλάβες του νευρικού συστήματος, εκ των οποίων τα 120 πάσχουν από εγκεφαλική παράλυση και τα 40 από δυσπλασία του εγκεφάλου που εξελίχθηκε κατά την ενδομήτρια ζωή.
Θεραπεία με αυτόλογη μεταμόσχευση βλαστοκυττάρων είναι αποτελεσματικότερη στις περιπτώσεις εγκεφαλικής παράλυσης και πρέπει να γίνεται κατά τα πρώτα δύο χρόνια της ζωής, ενώ τα αποτελέσματα δεν είναι το ίδιο καλά στις περιπτώσεις δυσπλασίας του εγκεφάλου που εξελίχθηκε κατά την κύηση.

Επιτελους!Πολυ ενδιαφερον Ζανα για πες κιαλλα . Απο που ειναι αυτο κλπ.

yogamama
25-06-10, 18:46
Το εννοείται δεν πέρασε επιλόχειο κατάθλιψη τι θέλει να πει; Οτι δεν πέρασε επειδή έβρασε τους πλακούντες και τους έφαγε; :shock::shock:

Ναι υπαρχουν οι δουλες , που ειναι σαν ειδικευμενες βοηθοι της εγκυου και αφου αφησουν το λωρο να αδειασει κανουν μια διαδικασια αποξηρανσης του λωρου και πλακουντα . Μετα η λεχωνα παιρνει 2 χαπια την ημερα.Ειναι μια διαδικασια που εκτιμαται οτι καποτε εκαναν ολες οι λεχωνες του πλανητη.

marandnik
25-06-10, 19:49
Ναι υπαρχουν οι δουλες , που ειναι σαν ειδικευμενες βοηθοι της εγκυου και αφου αφησουν το λωρο να αδειασει κανουν μια διαδικασια αποξηρανσης του λωρου και πλακουντα . Μετα η λεχωνα παιρνει 2 χαπια την ημερα.Ειναι μια διαδικασια που εκτιμαται οτι καποτε εκαναν ολες οι λεχωνες του πλανητη.

Ξέρω τι είναι οι "doulas", δεν μου αρέσει η μετάφραση γιατί η λέξη στα ελληνικά είναι διαφορετικά χρωματισμένη.
Όμως άσχετα με αυτές, στις περισσότερες ανθρώπινες κουλτούρες θεωρείται από αηδιαστικό έως ταμπού το να καταναλώσει κάποιος ένα ανθρώπινο όργανο, ακόμα και αν αυτό προέρχεται από τον ίδιο.
Τώρα, εντάξει υπάρχουν και οι φυλές στην Αφρική που έχουν ως συνήθεια και την ανθρωποφαγία, αλλά δεν θα το έλεγε κανείς ως κάτι διαδεδομένο.

Φυσικά περί ορέξεως, δεν τίθεται θέμα. Η ένστασή μου αφορούσε το "εννοείται" δεν έπαθε επιλόχειο κατάθλιψη και δεν κατάλαβε την κλιμακτήριο. Θεωρώ ότι μια τέτοια άποψη δεν είναι ούτε ευρέως διαδεδομένη ούτε επιστημονικά τεκμηριωμένη για να την διατυπώνουμε με τέτοιον τρόπο. ;)

1-2 mommy
25-06-10, 20:56
ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΤΑ ΦΥΛΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ (ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ) ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ.ΕΓΩ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ ΠΑΘΗΣΗ ΚΡΑΤΗΣΑ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΕΓΚΥΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΜΒΑΤΟΣ ΔΟΤΗΣ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ. Η ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ

yogamama
25-06-10, 20:58
γιατι μιλαμε σε κανενα συνεδριο ιατρικης η γραφουμε στο Mayo Clinics today και δεν το εχω καταλαβει?
Δεν εχω ιδεα και ουτε με νοιαζει (προσωπικα)αν ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενο , που ειμαι σιγουρη οτι ειναι , γιατι και οι ανθρωπολογοι επιστημονες ειναι.Αν παρατηρησει καποιος τη φυση ολα τα θηλαστικα τρωνε τον πλακουντα τους για πολλους λογους της μελλοντικης υγειας τους.Σορρυ αν ειχα χρονο θα το εψαχνα για μελετες marandnik μου . Εχω μια απορια . Δηλαδη αν εβλεπες τις μελετες τας επιστημονικας,και σου ελεγε οτι περιεχει ολο το σιδηρο και τα συστατικα που εχει αναγκη το θηλαστικο μολις γεννησει και για τη μετεπειτα ζωη του και ειναι αναγκαιο να φαει η γυναικα τον πλακουντα της... Θα ετρωγες τον πλακουντα σου???

1-2 mommy
25-06-10, 21:29
25 κιλά. Δηλαδή ένα νήπιο.
ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ???? ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΟΣΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΥΤΤΑΡΩΝ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΟΜΦΑΛΙΟ ΑΙΜΑ!ΣΕ ΕΜΕΝΑ Π.Χ. ΜΑΖΕΥΤΗΚΑΝ 8.000.000 ΚΥΤΤΑΡΑ ΙΚΑΝΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΟΠΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ!ΣΤΗΝ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ 5 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΤΑ ΚΥΤΤΑΡΑ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΤΗΚΑΝ ΗΤΑΝ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΑ ΦΥΛΑΞΟΥΝ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ

akrida
30-06-10, 18:53
Χάρηκα πολύ με όλα αυτά που διάβασα σε αυτό το θέμα.Γέννησα πρόωρα και είχα καταστεναχωρηθεί που δεν φυλάχτηκαν βλαστοκύταρα.'Ηταν τόσο λεπτός ο ομφάλιος λώρος που δεν μπορούσε να γίνει περισυλλογή επαρκούς ποσότητας βλαστοκυττάρων.Γι' αυτό ο γυναικολόγος μου -ένας εξαίρετος γιατρός αλλά και άνθρωπος- δεν τάχθηκε υπέρ αυτού και με άφησε να αποφασίσω μόνη μου..

Maggie
01-07-10, 13:57
ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ???? ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΟΣΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΥΤΤΑΡΩΝ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΟΜΦΑΛΙΟ ΑΙΜΑ!ΣΕ ΕΜΕΝΑ Π.Χ. ΜΑΖΕΥΤΗΚΑΝ 8.000.000 ΚΥΤΤΑΡΑ ΙΚΑΝΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΟΠΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ!ΣΤΗΝ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ 5 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΤΑ ΚΥΤΤΑΡΑ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΤΗΚΑΝ ΗΤΑΝ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΑ ΦΥΛΑΞΟΥΝ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ
καταρχήν συγνωμη που καθυστέρησα να απαντησω.
"Η ποσότητα βλαστοκυττάρων ομφαλοπλακουντιακού αίματος είναι περιορισμένη και είναι επαρκής για να θεραπεύσει παιδιά μικρής ηλικίας. Για τη θεραπεία ενηλίκων, απαιτείται μεγαλύτερη ποσότητα βλαστοκυττάρων"
Αυτό το λέει η ιδιωτική τράπεζα βλαστοκυττάρων του ομίλου Υγεία (Μητέρα, Λητώ) http://www.stem-health.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=62&Itemid=75.

Μήπως γνωρίζεις πόσα ml κρατήσατε; Πληροφοριακά "Thus, on average, a cord blood sample contains 8.6 million nucleated cells per millileter, and a successful transplant requires harvesting 1 millileter of cord blood per pound of patient weight (1 ml and 1 cc are the same amount)."
http://www.maximumblog.com/Cord-Blood/index.php

Και κάτι άλλο: όταν γράφουμε με κεφαλαία στα φορουμ είναι σαν να φωνάζουμε! Για αυτό μην μας φωνάζεις, δεν είμαστε κουφές

εντιτ:σκόπιμα εβαλα αυτό που λέει η stem health

administrator
05-07-10, 01:38
εξαιτίας ύπαρξης περισσοτέρων αναφορών δημοσίευσης, το θέμα κλειδώνεται προσωρινά για λίγες μέρες,
μέχρι να αποδοθούν κάρτες απο τους συντονιστές, και να απομακρυνθούν ενδεχόμενες off topic δημοσιεύσεις.
Το θέμα θα ανοίξει τότε εκ νέου. Παρακαλούμε τα μέλη να ενημερωθούν για τις κάρτες ειδοποίησης του φόρουμ εδώ:
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=55586

administrator
13-07-10, 23:57
update.

το θέμα ανοίγει εκ νέου έτσι ώστε να συνεχιστεί η συζήτηση. μετονομάζεται ο τίτλος έτσι ώστε να συμπεριλαμβάνει και τη θεματολογία του τροπου κοπής του ομφάλιου λώρου, εφόσον εξελίχθηκε προς τα εκεί η συζήτηση.

Παρακαλούμε να μείνετε αυστηρά στην θεματολογία αυτή, (είτε εκπομπή του εξάντα είτε τρόπος κοπής ομφάλιου λώρου) έτσι ώστε να είναι πιο εύκολο να διαβαστούν οι πληροφορίες απο τους αναγνώστες.

οι δημοσιεύσεις που μεταφέρθηκαν βρίσκονται εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=65633
και αφορούν διαφωνία μεταξύ μελών όπως και εξιστορήσεις όσον αφορά γενικότερα την φιλοσοφία κ σκεπτικό ιατρικών παρεμβάσεων στην εγκυμοσύνη.

Για γενικού τύπου δημοσιεύσεις είτε αναζητήστε άλλα σχετικά θέματα (θα τοποθετηθούν εδώ απο τον Συντονιστή Περιεχομένου, συνδεσμοι που περιέχουν συζητήσεις γενικά για τον τρόπο αντιμετώπισης προβλημάτων/εξετάσεων στην εγκυμοσύνη ή τη χρήση φαρμακων κατά τον τοκετό), είτε δημοσιεύστε νέο θέμα εφόσον διαβάσετε τις συζητήσεις που θα σας παρατεθούν και δεν καλύπτεστε απο τα υπάρχον λινκ.

ninikokos
15-09-10, 15:02
Οσοι απο εσας θα γινουν νεοι γονεις σε καμια των περιπτωσεων μην ζητησετε να φυλαξετε τα βλαστοκυτταρα του μωρου σας για ιδιωτικη χρηση.Ειναι μια τεραστια απατη απο πολυεθνικες εταιριες που απομιζουν δισεκατομμυρια απο νεους γονεις λεγοντας τους ψεματα.Δια του λογου του αληθες δειτε ενα ντοκυματερ επ'αυτου και θα καταλαβετε την αλητεια τους και την απατη τους.Μπειτε μεσω της αναζητησης google στο ''εξαντας'', διαλεξτε το ''δειτε on line'' το ντοκυματερ με τιτλο ''Το πολυτιμο κυτταρο'' και θα δειτε.κρατηστε τα λεφτα σας για το παιδι σας και τα βλαστοκυτταρα του δωρηστε τα σε δημοσια τραπεζα.Ετσι θα σωσετε καποιον συνανθρωπο σας αλλα και κανενας δεν θα σας αρνηθει να χρησιμοποιηστετε συμβατα προς εσας.Δειτε το και ενημερωστε και αλλους για να μην γινομαστε θυματα των ψευδων υποσχεσεων ιδιωτικων εταιριων φυλαξης.