PDA

Επιστροφή στο Forum : φαγητά για πάρτυ...

Μαγδουλινι
01-06-10, 14:56
Καλησπερα σε ολοες τις μανουλες ;)
Σε λιγες μερες ειναι τα γενεθλια της δευτερης κορης μου,και θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με τα φαγητα.Δεν θα ηθελα να βγαλω και φετος τα καθιερωμενα για εμενα τυροπιτακια.Θα ηθελα μαγειρευτο φαγητο πχ παστιτσιο,αλλα επειδη δεν εχω ξανακανει τετοια φαγητα σε παρτυ,θα ηθελα την βοηθεια σας

maria77777
01-06-10, 15:38
πολυ βολικα και νοστιμα ειναι και τα κεφτεδακια και οι πιττες.επισης σουφλεδακι,σπιτικη πιτσα.

ellain
01-06-10, 17:19
καλησπερα κι απο μενα, πρωτα απ'ολα να χαιρεσαι την κορουλα σου. Αποψη μου ειναι οτι μαγειρευτα φαγητα δεν θα ειναι ευκολο να φαγωθουν αν δεν υπαρχει χωρος να καθισουν ολοι και επιπλεον αν μιλαμε για παιδακια τοτε δυσκολευει ακομα περισσοτερο. Μπορεις ομως να κανεις διαφορες λιχουδιες που πιστεψε με καθολου προχειρες δεν ειναι. Εγω εχω να σου προτεινω 3 φαγητα που οταν τα εκανε η μαμα μου σε παρτυ τρελαινοταν κοσμος: 1) κρεπες ζαμπον-τυρι (ειδικα αν βαλεις και λιγο καπνιστο)-κρεμα γαλακτος.2) εμεις τα λεμε πιτσακια (στην ουσια ψηνεις φυλλο σφολιατας βουτυρωμενο σε ειδικα φορμακια για 10 λεπτα και μετα γεμιζεις με τυρακια, λουκανικακια, παριζα ή ο,τι αλλο θες και ξαναψηνεις) και τελος τα παστιτσακια (παιρνεις απο το φουρνο μπριος, τα σκαβεις να μεινουν τα 2/3 και γεμιζεις με κιμα οπως το παστιτσιο, μπεσαμελ και τυρι και ψηνεις). Επισης τα κεφτεδακια και το σουφλε οπως ειπε η Μαρια77777 ειναι ιδανικα.
Καλη επιτυχια στο παρτυ!!

eleana82
01-06-10, 17:27
μπορeις επισης να φτιαξεις και καλτσονακια(ζαμπον, κασερι) ή ψητα μπουτακια!!!

amande
01-06-10, 18:06
Κοίτα κι εδώ και θα βρείς πολλές ιδέες
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=41422
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=25242
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=62348

Μαγδουλινι
01-06-10, 21:55
Ευχαριστω πολυ για τις ιδεες!!!!!
Υπαρχει κατι απο ολα αυτα που θα μπορουσε να γινει την πρηγουμενη ημερα??

resident
01-06-10, 22:25
τα παστιτσακια (παιρνεις απο το φουρνο μπριος, τα σκαβεις να μεινουν τα 2/3 και γεμιζεις με κιμα οπως το παστιτσιο, μπεσαμελ και τυρι και ψηνεις
εγω τα παστιτσακια τα κανω με σφολιατακια,τα βαζω σε θηκη για κεκακια ωστε να κρατησουν το σχημα τους(εναλλακτικη ειναι οι φορμες απο αλουμινοχαρτο μιας χρησης),μετα τον κιμα,μπεσαμελ και ψησιμο

Μαγδουλινι
01-06-10, 22:53
εγω τα παστιτσακια τα κανω με σφολιατακια,τα βαζω σε θηκη για κεκακια ωστε να κρατησουν το σχημα τους(εναλλακτικη ειναι οι φορμες απο αλουμινοχαρτο μιας χρησης),μετα τον κιμα,μπεσαμελ και ψησιμο

Πολυ ωραιο και αυτο!!!Μεχρι που γεμιζουμε τις φορμες????Δεν το εχω δοκιμασει,και σιγουρα θα φουσκωσει,σωστα?

Anastasia73
01-06-10, 23:02
Πολυ ωραιο επισης ειναι και το αλμυρο κεικ με διαφορα τυρια και σαλαμακι. Εγω σκεφτομαι να το κανω στα γενεθλια των διδυμων. Οπως επισης θα κανω και χρωματιστο κεικ απο μια συνταγη της Αλεξιας Αλεξιαδου.

resident
01-06-10, 23:06
Πολυ ωραιο και αυτο!!!Μεχρι που γεμιζουμε τις φορμες????Δεν το εχω δοκιμασει,και σιγουρα θα φουσκωσει,σωστα?
τη φορμα τη γεμιζεις περιπου κατα 3/4.Για να μη φουσκωσει πολυ και βγει το περιεχομενο εξω,μολις βαλεις το σφολιατακι στη θηκη το τρυπας με ενα πηρουνι μερικες φορες και μετα προσθετεις τα αλλα υλικα

Μαγδουλινι
01-06-10, 23:16
τη φορμα τη γεμιζεις περιπου κατα 3/4.Για να μη φουσκωσει πολυ και βγει το περιεχομενο εξω,μολις βαλεις το σφολιατακι στη θηκη το τρυπας με ενα πηρουνι μερικες φορες και μετα προσθετεις τα αλλα υλικα

Ευχαριστω πολυ!!!!:)

Μαγδουλινι
01-06-10, 23:18
[/QUOTE]Οπως επισης θα κανω και χρωματιστο κεικ απο μια συνταγη της Αλεξιας Αλεξιαδου.[/QUOTE]

Χμμμμμ....υπαρχει καπου αυτη η συνταγη???

Anastasia73
01-06-10, 23:32
Λοιπον! Θα κανεις το κλασικο κεικ και στο τελος θα το χωρισεις σε τρια ισα μερη. Θα χρωματισεις με εντονο πρασινο χρωμα το ενα μερος και το αλλο με εντονο ροζ το τριτο το αφηνεις ως εχει. Ριχνεις στη φορμα το καθε μιγμα εναλλαξ χωρις να ανακατεψεις και το ψηνεις. Οταν κρυωσει το πασπαλιζεις με αχνη ζαχαρη.
Θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις χρωμα ζαχαροπλαστικης σε μορφη κρεμας γιατι αυτη χρωματιζει πολυ ευκολα. Ενω με την υγρη πρεπει να ριξεις πολυ.
Επισης να χρησιμοποιησεις σπορελαιο αντι βουτυρο για να φουσκωσει πολυ.
Κανε πρωτα μια δοκιμη το κεικ, για να το πετυχεις αργοτερα τη μερα των γενεθλιων.
Καλη επιτυχια!!!

Anastasia73
01-06-10, 23:34
Αυριο θα βαλω φωτο για να το δεις!

Μαγδουλινι
01-06-10, 23:38
Οπως επισης θα κανω και χρωματιστο κεικ απο μια συνταγη της Αλεξιας Αλεξιαδου.[/QUOTE]

Χμμμμμ....υπαρχει καπου αυτη η συνταγη???[/QUOTE]

Λοιπον! Θα κανεις το κλασικο κεικ και στο τελος θα το χωρισεις σε τρια ισα μερη. Θα χρωματισεις με εντονο πρασινο χρωμα το ενα μερος και το αλλο με εντονο ροζ το τριτο το αφηνεις ως εχει. Ριχνεις στη φορμα το καθε μιγμα εναλλαξ χωρις να ανακατεψεις και το ψηνεις. Οταν κρυωσει το πασπαλιζεις με αχνη ζαχαρη.
Θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις χρωμα ζαχαροπλαστικης σε μορφη κρεμας γιατι αυτη χρωματιζει πολυ ευκολα. Ενω με την υγρη πρεπει να ριξεις πολυ.
Επισης να χρησιμοποιησεις σπορελαιο αντι βουτυρο για να φουσκωσει πολυ.
Κανε πρωτα μια δοκιμη το κεικ, για να το πετυχεις αργοτερα τη μερα των γενεθλιων.
Καλη επιτυχια!!!

Κοιτα που αγωνιω να το δω :):):):):):)

Αυτη την κρεμα την βρισκεις σε σουπερ μαρκετ?Ειναι ακινδυνη?Δεν εχω βαλει ποτέ χρωμα,ιατι εχω ακουσει οτι δεν κανει να το τρωνε τα παιδια

Anastasia73
01-06-10, 23:54
Την βρισκεις στα vefas house εγω την παρηγγειλα απο το Internet παλι απο το vefas house. Ισως εχει ο βασιλοπουλος δεν ειμαι ομως σιγουρη.
Οσο για το χρωμα γι αυτο σου λεω χρησιμοποιησε σε μορφη παστας επειδη χρειαζεται πολυ λιγοτερο σε σχεση με το υγρο χρωμα. Στη μυτη του κουταλιου περιπου.

Μαγδουλινι
02-06-10, 00:03
Σε ευχαριστω πολυ!!!!Περιμενω αυριο φωτο

Μαγδουλινι
02-06-10, 00:05
http://www.vefashouse.gr/vefashouse/dept.asp?dept_id=85

Μπηκα να δω και τα εχασα.....παστα,τζελ...τι απο ολα???ποιο ειναι????

Anastasia73
02-06-10, 00:08
Σε μορφη παστας. Ειναι πολυ καλη και την εχω ξαναδοκιμασει.

Μαγδουλινι
02-06-10, 00:12
Ωραια λοιπον!!!!
Ειμαι περιεργη να το δοκιμασω!!Ευχαριστω πολυ και παλι !!!

elenaκι
02-06-10, 10:06
Το σουφλέ μπορείς να το έχεις ετοιμάσει από την προηγούμενη και να το διατηρήσεις στο ψυγείο.Θυμίσου όμως να το έχεις καμια ωρίτσα εκτός ψυγείου πριν το βάλεις στο φούρνο για να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου. Μπορείς να φτιάξεις κοτόπιτα, με μπέικον, καλαμποκι, πιπεριές, κρέμα γάλακτος, που τρώγεται πολυ ωραία και κρύα.

elenaκι
02-06-10, 10:09
Πολύ ωραίο ορεκτικό για πάρτυ έιναι μανοτάρια γεμιστά με φιλαδέλφια! Τέλειο και πανέυκολο. επίσης θα τα έχεις έτοιμα και τα ψήνεις στο φούρνο λίγο πριν τα σερβίρεις.

kalamaraki
02-06-10, 10:10
Και μια αλλη λυση δοκιμασμενη και οοοοολα τα μικρα τρελλαινονται ειναι η πιτσα
Μπορεις να παρεις ζυμη ετοιμη της Pilsbery το μεγαλο κουτακι φτανει για ενα ταψι φουρνου, το ανοιγεις λιγο με τον πλαστη και βαζεις πανω οτι τραβαει η ορεξή σου, ψηνεται μεσα σε 20λεπτα την κοβεις σε ορθογωνια κομματια ή και τετραγωνα.
Εγω καποιες φορες κοβω την ζυμη με ενα μπωλακι...και βγαινουν στρογγυλα κομματια και κανω και ατομικα πιτσακια.

BELINA
02-06-10, 11:48
Πολυ ωραιο επισης ειναι και το αλμυρο κεικ με διαφορα τυρια και σαλαμακι. Εγω σκεφτομαι να το κανω στα γενεθλια των διδυμων. Οπως επισης θα κανω και χρωματιστο κεικ απο μια συνταγη της Αλεξιας Αλεξιαδου.

MMMMM...πΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Κ ΤΟ ΑΛΜΥΡΟ ΚΕΙΚ!ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΣΥΝΤΑΓΟΥΛΑ;

ellain
02-06-10, 14:53

Ωραια ιδεα κι αυτη!! Απλα επειδη κανουμε και τα πιτσακια με σφολιατα, βαζουμε μπριος εδω για να κανει λιγο διαφορα.

Επισης κατι ωραιο απο διακοσμηση που μπορεις να κανεις ειναι να περασεις κεφτεδακια ή λουκανικακια βρατσα εναλλαξ με κασερι ή ο,τι αλλο τυρι σου αρεσει σε ξυλακια ή οδοντογλυφιδες, να τα καρφωσεις σε εναν ανανα και να τον τοποθετησεις σε πιατελα με πατατακια γυρω γυρω ή με μπωλακια με ντιπ κετσα;π, μουσταρδα κτλ! Πανευκολο κι ομως εντυπωσιαζει παντα

Access
02-06-10, 15:04
MMMMM...πΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Κ ΤΟ ΑΛΜΥΡΟ ΚΕΙΚ!ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΣΥΝΤΑΓΟΥΛΑ;
δες εδώ
http://hungryforhungry.blogspot.com/2009/01/blog-post_16.html
και εδώ
http://www.jotis.gr/nutrition-recipes_details.asp?id=16508&return=98

Access
02-06-10, 15:14
μην ξεχνάμε ότι στα παιδικά πάρτυ έχει και..........παιδάκια οπότε καλό είναι να έχουμε περισσότερο υγιεινές επιλογές
σιγά σιγά φτιάχνω και εγώ την λίστα με το μενού για τα γενέθλια της κόρης μου προς το παρόν για τα μικρά έχω σκεφτεί αυτά

Σνιτσελάκια κοτόπουλου πανέ (μπουκίτσες)
Κεφτεδάκια καρφωμένα σε οδοντογλυφίδα με 1/2 ντοματάκι και 1/2 τυρί babybell ή καλαμάκια με κοτόπουλο (σε μίνι μέγεθος)
Μίνι-μπέργκερς
Πατάτες σαν τηγανητές, αλλά αλειμμένες με ελαιόλαδο και ψημένες στο φούρνο 30-40'
Κροκέτες με κιμά

Stellinula
02-06-10, 15:30
Λοιπόν κορίτσια να σας πώ ένα απίστευτο γλυκάκι που είδα σε πάρτυ και πραγματικά με ενθουσίασε???

Παίρνεις το πορτοκαλι και το κόβεις στην μέση...Αφαιρείς προσεχτικά το εσωτερικό όλο χωρίς να χαλάσει το εξωτερικό...

Φτιάχνεις ζελέ με φρούτα ότι χρώμα θές να κάνει αντίθεση στο πορτοκάλι (εγώ το είχα δεί φούξια)

και γεμίζεις το πορτοκάλι...αφήνεις στο ψυγείο να κρυώσει και μετά κόβεις την μέση ακριβώς και έχει μια φέτα σαν καρπούζι με πορτοκαλί δέρμα φουξια εσωτερικό και πολλά πολλά φρουτάκια ενδιαμέσως....στολίζεις ωραία την πιατέλα και το βάζεις στο τραπέζι...Πραγματικά πολύ όμορφο!!!

------------------------

άλλο που έχω δεί και με ξετρέλανε είναι..Παίρνεις ένα γλαστράκι μικρό κεραμικό βαμένο της αρεσκείας σου....
του βάζεις μέσα ένα κομάτι αφρολέξ..να σφινώσει στο γλαστράκι και βάζεις μέσα ξυλάκια απο σουβλάκι που έχεις καρφώσει στο καθε ένα 3-4 φρούτακια κομμένα με κουπάτ σε διάφορα σχήματα.....
Δηλαδη παίρνει μήλο αχλάδι ανανα κόωεις φετουλες και περνάς τα κουπάς τα καρφώνεις στο ξυλάκι και ενδιάμεσα βάζεις σταφυλάκι και τριγωνάκια καρπουζάκι...και σερβιρεις την γλαστρούλα σου γεμάτη...είναι καταπληκτική!!!

Μαγδουλινι
02-06-10, 22:24
Απιθανες ιδεες!!!!!Δεν ξερω ποιες να διαλεξω τελικα ....

Labrinoula
03-06-10, 12:47
Μπραβο βρε κοριτσια εχουμε κ εμεις σενα μηνα περιπου τα πρωτα γενεθλια της μικρης και απο τωρα σκεφτομουν τι να κανω για μπουφε.Πολυ ωραιες οι ιδεες σας!

sabrina
03-06-10, 13:05
να προτεινω κ γω κατι.....το κανω συνεχεια κ κρατα κ 2-3 μερες

φετουλες από μπαγκετα,
αλοιμενες με λιγο βιταμ,
αλλαντικο λωριδουλα οτι ειδους θελετε(εγω βαζω παριζα)
τυράκι γκουντα τριμενο
από πάνω μιση φετουλα αυγο,
κ πιπερακι

πολυ ομορφο, μικρό 2 μπυκιτσες και ιδανικό για το "πόδι", και βγαινου κ πολλα

εννοειται γινεται μπαμ μπαμ

BELINA
03-06-10, 13:16
δες εδώ
http://hungryforhungry.blogspot.com/2009/01/blog-post_16.html
και εδώ
http://www.jotis.gr/nutrition-recipes_details.asp?id=16508&return=98

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΤΥ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΜΟΥ...

φιλιτσα
03-06-10, 17:32
κοριτσια να σας πώ και εγω τι θα κανω το αλλο σαββατο :

λοιπόν

εχω παραγγελει στον χασαπή 120 σουβλακια καλαμακια θα τα ψησει στο μπαρμπεκιου ο αντρας μου

λουκανικα για τους μεγαλους ισως να βαλω και κοντοσουβλί ή κεφτεδακια θα το σκεφτω

εχω παραγγελει στο φουρναρη πίτσα και να μου φτιαξει και μικρα κρουασανακια τα οποια θα τους βαλω βουτυρο τυρι και γαλοπουλα ή ζαμπον

μια σαλατα μεγαλη ντοματο κατασταση γιατι κανουμε και διαιτα :) και μια

μακαρονοσαλατα

και ισως να φτιαξω και 2 μπόμπες

τιποτα αλλο

kalamaraki
03-06-10, 17:34
Ναι ....ξεχασες να μου στειλεις την διευθυνση σου για να με πεταξει ο συζηγος χαλκιδα και εκεινος με την μικρη να συνεχισουν για αθηνα χαχαχαχαχαχαχαχα

φιλιτσα
03-06-10, 20:28
Ναι ....ξεχασες να μου στειλεις την διευθυνση σου για να με πεταξει ο συζηγος χαλκιδα και εκεινος με την μικρη να συνεχισουν για αθηνα χαχαχαχαχαχαχαχα

χαχαχαχαχχαχα ελατε βρε 35 λεπτα πριν ειμαστε

τυχαιο ?? δεν νομιζω :)))))) χαχαχαχα

Access
03-06-10, 20:30
κοριτσια να σας πώ και εγω τι θα κανω το αλλο σαββατο :

λοιπόν

εχω παραγγελει στον χασαπή 120 σουβλακια καλαμακια θα τα ψησει στο μπαρμπεκιου ο αντρας μου

λουκανικα για τους μεγαλους ισως να βαλω και κοντοσουβλί ή κεφτεδακια θα το σκεφτω

εχω παραγγελει στο φουρναρη πίτσα και να μου φτιαξει και μικρα κρουασανακια τα οποια θα τους βαλω βουτυρο τυρι και γαλοπουλα ή ζαμπον

μια σαλατα μεγαλη ντοματο κατασταση γιατι κανουμε και διαιτα :) και μια

μακαρονοσαλατα

και ισως να φτιαξω και 2 μπόμπες

τιποτα αλλο
Φιλίτσα την ίδια μέρα έχουν γενέθλια οι κόρες μας?? 12 του μηνού εμείς :p:p

Anastasia73
03-06-10, 20:30
Κεικ Ουρανιο Τοξο
http://img694.imageshack.us/gal.php?g=001ftv.jpg

φιλιτσα
03-06-10, 21:35

12 ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι και

να σου πώ σημερα εμαθα οτι σε καθε οικογενεια πάντα υπαρχουν 2 διδυμακια (ζωδιο) εσυ εχεις αλλον γιατι εγω ειμαι δδυμακι χαχαχαχχαχα

φιλιτσα
03-06-10, 21:37
Κεικ Ουρανιο Τοξο

εσυ το εφτιαξες ???? τι εχει μεσα ???

Μαγδουλινι
03-06-10, 22:46

Χαχαχαχαχχα!!!!Και εμενα η δευτερη!!!!!!!Ξερω τι θα κανουμε το αλλο Σαββατο!!!!!:):)

Μαγδουλινι
03-06-10, 22:48
Κεικ Ουρανιο Τοξο

Ουαααααααααου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ειναι αυτο που μου ελεγες????Απο την περιγραφη καταλαβα οτι θα εβγαιναν σε στρωσεις τα σχεδια

Access
04-06-10, 10:18
12 ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι και

να σου πώ σημερα εμαθα οτι σε καθε οικογενεια πάντα υπαρχουν 2 διδυμακια (ζωδιο) εσυ εχεις αλλον γιατι εγω ειμαι δδυμακι χαχαχαχχαχα

:p:pΜπαα εμείς έχουμε πολλά ψαράκια στην οικογένεια :mrgreen::mrgreen:
Πάντως Φιλίτσα μου άρεσε η ιδέα σου και άρχισες να με βάζεις σε σκέψεις μήπως να το κάνω μπαρπεκιού πάρτυ στον κήπο και εμείς από το να κλειστούμε πάνω ..........θα δώ ............:roll::roll: (εξαρτάται και από την πεθερά) χαχαχαχα

Χαχαχαχαχχα!!!!Και εμενα η δευτερη!!!!!!!Ξερω τι θα κανουμε το αλλο Σαββατο!!!!!:):)
χαχαχα έτσι έτσι.........:wink::wink:

ninazax
04-06-10, 11:21
Και γω θα κάνω τα πρώτα γενέθλια του γιου μου το Σάββατο. έχω παραγγείλει στο χασάπη ένα μεγάλο ρολό κοτόπουλο, χοιρινό μποικίτσες που θα ψήσω στο φούρνο, λουκανικάκια τυλιγμένα με μπέικον, κοτομπουκίτσες, πίτσα, τυροκροκέτες, κεφτεδάκια και γενικά φαγητά σε μικρές μεριδούλες για να μπορέσουν να φάνε εύκολα και τα παιδάκια!

Μαγδουλινι
04-06-10, 13:41
Και γω θα κάνω τα πρώτα γενέθλια του γιου μου το Σάββατο. έχω παραγγείλει στο χασάπη ένα μεγάλο ρολό κοτόπουλο, χοιρινό μποικίτσες που θα ψήσω στο φούρνο, λουκανικάκια τυλιγμένα με μπέικον, κοτομπουκίτσες, πίτσα, τυροκροκέτες, κεφτεδάκια και γενικά φαγητά σε μικρές μεριδούλες για να μπορέσουν να φάνε εύκολα και τα παιδάκια!

Καλοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!:):):):):)

Mairh1977
04-06-10, 16:39
Καλησπέρα και απο μένα. Είναι παρα πολύ καιρός που κρυφοκοιτάω στο forum αλλα ποτέ δεν είχα εγγραφεί. Αποφάσισα λοιπόν να ασχοληθώ ενεργά απο εδώ και στο εξής

Στο θεμα μας όμως.....

Εγώ έφτιαξα για το πάρτυ της μικρής μπόμπες για όλα τα γούστα και οι καλεσμένοι έμειναν απόλυτα ευχαριστημένοι.

Λοιπόν εφτιαξα

Ζαμπόν μπούτι βραστό (οχι ωμοπλάτη) και γκούντα τριμένο

Μανούρι μορταδελα παστα μαυρης ελιάς

Καπνιστό χοιρινό με ροκφόρ

Τονοσαλατα

Σουριμι (τριμένο στον τρίφτη απο τα στικς) και μαγιονέζα

Περιτό να σας πώ ότι φαγώθηκαν όλα και ότι 15 άνθρωποι μαζί με τα παιδάκια μας φάγαμε 10 μπόμπες. (ζωώδης κατασταση χεχεχεχε)
Κάποια στιγμή άρχισε να γκρινιάζει η μικρή μας για να τις κάνω την μπόμπα της τοστάκι στην τοστιέρα όπως τις κάνω κάθε πρωϊ. Δοκιμάζει και κάποιος άλλος και γίνεται πανικός.... Όλοι σειρά ο ένας πίσω απο τον άλλο και η τοστιέρα να δουλεύει υπερωρίες.

Βρε κορίτσια (και αγόρια ίσως) νομίζω ότι μερικές φορές τρελαινόμαστε με το να κάνουμε ετοιμασίες.... φαγητά πρώτα, δευτερα, τρίτα κ.ο.κ. χωρίς τελικά να υπάρχει λόγος. Φερτε τον εαυτό σας στην θέση του καλεσμένου. Δεν θα προτιμούσατε να τρώγατε ένα καλό και απλό φαγητάκι απο την υπερπληθώρα καμένων λαζανιών, ζυμαρικών τίγκα στην κρέμα γάλακτος που κάτω-κάτω είναι άψητο και τις υπόλοιπες χιλιες-δυο συνταγές-πειραματισμους που πολλές φορές κάνουμε για να ικανοποιήσουμε (νομίζουμε) τους καλεσμένους μας. Ορισμένες απο εμάς-εσάς είναι κορυφαίες μαγείρισσες....ΟΚ. Ας τα κάνουμε/κανετε. Ας μην τρελαινόμαστε λοιπόν.... relax.

Λοιπόν...

Υλικά: Μπόμπες απο Σκλαβενίτη (απιστευτο άρωμα βουτύρου). Όνομα δεν λέω γιατι απ' ότι έχω δεί κάνει τζίζ στους διαχειριστές. Τις έχω δεί και στον Θανόπουλο για όσες ψωνίζουν στα βόρεια.

Υ.Γ. Λόγω κρίσης άρχισα να προσέχω και λίγο περισσότερο το τί ξοδεύω. Οι μπόμπες αγορά και τα υλικά μου κόστισαν περίπου 6-8 ευρώ η κάθε μια. Περίπου δηλαδή 10 ευρώ φθηνότερα απ οτι μου θα μου κόστιζαν στο φούρνο της γειτονιάς μου και χωρίς να ξέρω τα υλικά που θα μου βάλει μέσα. Στην εποχή μας 10 μπόμπες χ 10 ευρώ είναι..... λογαριασμός.

Υ.Γ.2 Στο γλυκό αφου δεν τα πάω καλά προτιμώ ένα καλό ζαχαροπλαστείο όπου και εκεί έχω δεί τα μύρια όσα. Τούρτες κάτω απο 12 ευρώ το κιλό που ναι μεν είναι γευστικές αλλά αυτό δεν είναι κρέμα ζαχαροπλαστικής, ειναι για να την δώσω στον άντρα μου για αφρό ξυρίσματος. Ζαχαροπλαστεία με 16 ευρώ με χάλια ποιότητα, άλλα με 17 που δεν ξέρεις τι τρώς, άλλους καβαλημένους που ζητάνε για μια παιδική τούρτα την Αρτα και τα Γιάννενα..... 150 ευρώ... Συγγνώμη αλλά ειδικά στο θέμα ζαχαροπλαστείου νομίζω ότι αντιμετωπίζουμε το εξής δίλημμα. Είναι σαν να έχεις μπροστά σου ένα Φιατάκι που κάνει 12000 και ένα Μερσεντες που κάνει 13000. Ποιο είναι φθηνότερο???? Αντικειμενικά το Φιατ. Στην πραγματικότητα όμως είναι ενα πανάκριβο Φιατ και μια παμφθηνη Μερσεντες. Ομιλώ εκ πείρας....

Μάλλον όμως σας κούρασα και έπρεπε αυτα να τα γράψω σε 10 ποστ αλλά i got carried away που λέμε και στο χωριό μου.

Φιλακια προς το παρον.

Anastasia73
04-06-10, 19:43
εσυ το εφτιαξες ???? τι εχει μεσα ???

Tη συνταγη την εδωσα σε προηγουμενο μηνυμα. Αν ψαξεις λιγο πιο πανω θα τη βρεις!

Μαγδουλινι
04-06-10, 22:27
Πολυ μου αρεσουν ολες οι ιδεες σας!!!!:):):):)

Ομως.....πώς στην ευχη τα σερβιρουμε???Εχω ενα θεμα,με το πώς θα ειναι νοστιμα,να μην κρυωσουν,τι ωρα βγαινουν-πριν ή μετα την τουρτα-??????:roll:

UFO
05-06-10, 14:23
με εχετε ανχωσει !!!
χαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχα
εγω θα κανω τυροπιτακια λουκανιποτακα μπομπες (η φιλη μου θα τις κανει ) κεφτεδακια και θα υπάρχουν 4 μπωλ που στο ενα θα ειναι στικ αγγουρακια , στο αλλο στικ καροτακια , στο αλλο ντοματίνια και στο αλλο φρουτοσαλατα (καρπουζι , πεπονι μπανανα) θα υπαρχει και ενα ντιπ τυπου μαγιονεζα, μουσταρδα κετσαπ ...και τελος !
επειδη θα το κανω σε εξωτερικο χορο δνε μπορω να κανω κατι αλλο ... απ την αλλη σκευτομαι αυτο που λεει και η φιλη μας
τοσα γκουρμε πιατα που στο καλο να τα ετοιμασεις ... ?
ασε που εχω να ταισω και 60-85 ατομα ... ωχ μανα μου !!!!
νερο κρασια μπυρες χυμοι ... (αναψυκτικα δνε θα εχω )
πανυως μπραβο σας ειστε πολύ καλες μαγειρησες ....! το απραδεχομαι :-)

Μαγδουλινι
05-06-10, 14:29
με εχετε ανχωσει !!!
χαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχα
εγω θα κανω τυροπιτακια λουκανιποτακα μπομπες (η φιλη μου θα τις κανει ) κεφτεδακια και θα υπάρχουν 4 μπωλ που στο ενα θα ειναι στικ αγγουρακια , στο αλλο στικ καροτακια , στο αλλο ντοματίνια και στο αλλο φρουτοσαλατα (καρπουζι , πεπονι μπανανα) θα υπαρχει και ενα ντιπ τυπου μαγιονεζα, μουσταρδα κετσαπ ...και τελος !
επειδη θα το κανω σε εξωτερικο χορο δνε μπορω να κανω κατι αλλο ... απ την αλλη σκευτομαι αυτο που λεει και η φιλη μας

Ολα τα φαγητα πρεπει να εχεις "ταλεντακι" για να βγουν νοστιμα-ακομα και αυτα που θελουν μόνο ψησιμο.Αρα μην νομιζεις οτι αυτα που θα κάνεις εσυ ειναι λιγα.Ειδικά οταν εχεις τοοοοοοοσους καλεσμενους;-).Ειναι πιο ευκολο να φτιαξεις ρολο κοτοπουλο που λεμε εμεις για πιο λιγα ατομα παρά οτιδηποτε για 70 ατομα!!!Χαρας το κουραγιο σου:cool::cool::cool:

Access
05-06-10, 16:17
με εχετε ανχωσει !!!
χαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχα
Άμα ήταν να ταΐσω 60-85 άτομα θα είχα πάθει πανικό όχι άγχος χαχαχαχα
Οπότε εσένα μια χαρά σε κόβω............... πάντως νομίζω ότι όλα έχουν να κάνουν με την σωστή οργάνωση κάποια από αυτά που θα φτιάξω θα έχουν γίνει στην μέση της εβδομάδας και θα πάνε κατάψυξη όπως και το προηγούμενο βράδυ θα προετοιμάσω αρκετά .

Τες πάντων......αν συνεχίζεις και αγχώνεσαι πάντως θα σου πρότεινα 2 ακόμα εύκολα και γρήγορα..........
Μπορείς να φτιάξεις πατατοσαλάτα
http://www.sintagespareas.gr/sintages/pentanostimi-germaniki-patatosalata.html αυτή την έκανα πέρσι στα γενέθλια της Ευγενίας και άρεσε πραγματικά
τις πατάτες μπορείς να τις βράσεις από την προηγούμενη το ίδιο και τα αυγά αντί για ζαμπόν να βάλεις παριζάκι ή σβάν

και το δεύτερο είναι αραβικές πίτες ζαμπόν τυρί ή γέμιση της αρεσκίας σου και τα τυλίγεις ρολό και τα κόβεις σε 3-4 κομμάτια και με μία οδοντογλυφίδα στερεώνεις την άκρη:D:D