PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΗΧΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ

culte
08-06-10, 10:25
η μικρούλα μου έχει βήχα εδώ και 10 μέρες..
πέρασε και μια ίωση τις προηγούμενες ημέρες, αλλά η γιατρός που την εξέτασε λέει ότι δεν έχει τίποτα (ακροαστικά κλπ) ....
πίνει σιροπάκι, το οποιο δεν έχει κάνει τίποτα, και βάζω και φυσιολογικό ορό στη μύτη συνέχεια..
μήπως είναι αλλεργικό??
πώς το αντιμετωπίζουμε βρε κορίτσια? την βλέπω να ταλαιπωριέται και δεν μπορώ...

Access
08-06-10, 11:21
Μάλλον από τον παιδικό είναι, κολλάει το ένα το άλλο .............και η Ευγενία τα ίδια από τον Φεβρουάριο (που αποθήλασε) μέχρι και πριν 2 εβδομάδες τα ίδια είχε με μικρές διακοπές ενδιάμεσα, μύξες βήχα πότε μόνο μύξες πότε μόνο βήχα χωρίς ακροαστικά.......και ξανά πάλι τα ίδια από το Σάββατο....... υπομονή ........δεν βοηθάει και ο παλιόκαιρος.:cry:
Ποιο σιρόπι της δίνεις?

culte
08-06-10, 11:25
spiropen είναι ελαφρύ ξέρω, αλλά η γιατρός επιμένει σε αυτό...
τώρα μια συνάδελφος δίνει fenistil αντισταμινικό, λέω να την ρωτήσω αν μπορώ να δώσω...

ΕλενηΝιερη
08-06-10, 11:28
η μικρούλα μου έχει βήχα εδώ και 10 μέρες..
πέρασε και μια ίωση τις προηγούμενες ημέρες, αλλά η γιατρός που την εξέτασε λέει ότι δεν έχει τίποτα (ακροαστικά κλπ) ....
πίνει σιροπάκι, το οποιο δεν έχει κάνει τίποτα, και βάζω και φυσιολογικό ορό στη μύτη συνέχεια..
μήπως είναι αλλεργικό??
πώς το αντιμετωπίζουμε βρε κορίτσια? την βλέπω να ταλαιπωριέται και δεν μπορώ...
:lol:μην ανυσηχεις εγω εχω 2 παιδια.το ενα 6 χρονων το αλλο 1 ετους.και τα δυο βηχουν τρελα και κανενα δεν εχει τιποτα...(λεει η παιδιατρος)βαζω ορο στη μυτη ανοιχτο το σπιτι παιρνουν το σιροπακι τους και κουραγιο

Access
08-06-10, 11:35
spiropen είναι ελαφρύ ξέρω, αλλά η γιατρός επιμένει σε αυτό...
τώρα μια συνάδελφος δίνει fenistil αντισταμινικό, λέω να την ρωτήσω αν μπορώ να δώσω...
Ρώτα την βρε παιδί μου να σου φύγει η ιδέα :D πάντως αν δεν έχει ακροαστικά do not wary :D θα περάσει :roll:

giorgia
08-06-10, 11:37
Εμένα πάντως που έβηχε συνέχεια κ είχε κ μύξα χωρίς να περνάει με σιρόπια, σταγόνες κτλ. την πήγα σ' έναν παιδοωρλ κ τελικά είχε φραγμένο το ρινοφαρυγγικό σύστημα το οποίο αν δεν έκανε την κατάλληλη θεραπεία, ότι κ να έπαιρνε δεν έκανε δουλειά..
Κ αυτή την απόφαση να την πάω στον ωρλ, την πήρα μόνη μου, η παιδιατρος άλλα έλεγε, αλλά είχα κουραστεί να την βλέπω να ταλαιπωριέται..

mamazouzou
09-06-10, 21:50
μπραβο γιοργια που πηρες την κατασταση στα χερια σου και πηρες και 1 δευτερη γνωμη. εγω ειχα αλλαξει 4 γιατρους και τελικα μου βρηκαν οτι το παιδακι μου εχει αλλεργια στο γαλα αγελαδος. αν δεν τρεξεις δε γινεται τιποτα. εμπιστοσυνη πουθενα. μονο στο ενστικτο της μανας

Anastasia73
09-06-10, 21:57
μπραβο γιοργια που πηρες την κατασταση στα χερια σου και πηρες και 1 δευτερη γνωμη. εγω ειχα αλλαξει 4 γιατρους και τελικα μου βρηκαν οτι το παιδακι μου εχει αλλεργια στο γαλα αγελαδος. αν δεν τρεξεις δε γινεται τιποτα. εμπιστοσυνη πουθενα. μονο στο ενστικτο της μανας

Πως βρηκαν οτι εχει αλλεργια? Κανεις καποια εξεταση?

ΣΩΤΗΡΙΑ
10-06-10, 09:44
Και εμένα βήχει εδώ και 10 μέρες..... σιρόπι του έδωσα τις 3 πρώτες μέρες. Δεν βήχει συνέχει μπορεί να βήξει 1-2 φορές το πολυ την ημέρα.

culte
10-06-10, 09:54
τελικά ο βήχας ήταν αλλεργικός.. πήρε το aerius και της πέρασε εντελώς...

fistikaki
10-06-10, 09:55
μπραβο ζωιτσα!! :p

ΒΕΡΑ
10-06-10, 09:57
Με τους γιατρούς πάντως δε βγάζεις άκρη. Κι εμένα όποτε έχω κάποιο πρόβλημα ακούω 10διαφορετικές απόψεις. Δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου πια!

Όσον αφορά το βήχα η παιδίατρός μας και ο παιδοΩρλ μας δε μας δίνουν ποτέ. Δεν κάνουν τίποτα λέει σ' αυτές τις ηλικίες. Και μου κάνει εντύπωση γιατί και η προηγούμενη παιδίατρος δε μου έδινε (που γενικώς έδινε φάρμακα) και μάλιστα μια φορά που της είχα πει στο τηλ: "Μα δε περνάει με τίποτα. Να της δώσουμε κανένα σιροπάκι να ανακουφιστεί λίγο το παιδί?" Μου είπε: "Αυτά τα δίνουμε στους ξένους ... σ' εσάς θα δώσουμε τέτοιο πράγμα?" Ήταν γνωστή. Μετά από αυτό την έστειλα βέβαια!

elachl
10-06-10, 10:01
μποραβο ζωιτσα..ειρηνη τι κανεις?θα ερθετε φετος?

culte
10-06-10, 10:03
γεια σου ελένη μου!! όχι δεν θα έρθουμε..κανονίσαμε να πάμε Σάμο τελικά....

elachl
10-06-10, 10:05
α μαλιστα..πολυ ωραια..ιαως καποτε παμε και μεις εκει..θελω εντυπωσεις και πληροφοριες μετα..οκ?

culte
10-06-10, 10:06
φυσικά!! φιλάκια στη Μαριανθούλα....

savropinguinos
10-06-10, 11:23
και εμεις επι 10ημερου βηχας,αερολιν κ φλιξοταιντ δεν εκαναν τπτ,θα δοκιμασω ξοζαλ σιροπι γτ γενικα εχει δειξει σημαδια αλλεργιας

Anga
11-06-10, 13:10
Εμένα που έβηχε η μικρή μου καιρό και είχε μπουκωματάκι, η παιδίατρος την είχε ακούσει 2 φορές σε 15 ημέρες και μου έλεγε πως δεν έχει ακροαστικά και ότι θα της περάσει. Κάποια μέρα την ξαναπήγα γιατί σταμάτησε να τρώει, έκλαιγε, δεν κοιμόταν καλά και μου είπε πως κόντευε να πάθει βροχιολίτιδα. Πήρε αερολιν και αμοξιλ τελικά και η γιατρός πήρε πόδι...

efstratia
15-06-10, 11:07
Δυστυχώς ο βήχας δεν παιρνάει εύκολα είτε έχει ακροαστικά το παίδι είτε όχι!Η δικιά μου είχε βήχα μια εβδομάδα όπου ξεκίνησε από το μπούκωμα χωρίς να έχει ακροαστικά και μόλις την έδωσα αερολίν μόνο για 2 μέρες πέρασε κατ΄ευθείαν!

Magia_melissa
10-01-11, 19:24
Κορίτσια η μικρή μου είναι 11 μηνών και εδώ και 3 ημέρες την έπιασε ένας ξερός βήχας όπου σήμερα, τρίτη μέρα, είναι λίγο ποιο έντονος... Τηλεφωνικά η παιδίατρος μας σύστησε σιρόπι aerious κάθε βράδυ πριν τον ύπνο. Αν επιμείνουν τα συμτώματα πέραν των 3 ημερών, θα πάμε για εξέταση. Είμαι ενάντια στη χρήση φαρμάκων. Η μικρή μου θηλάζει. Έχει κάποια μανούλα εμπειρία? Υπάρχει περίπτωση ο θηλασμός να κάνει το θαύμα του και να μη ξεκινήσω άδικα από απόψε το σιρόπι? Μέχρι σήμερα έχουμε πάρει μόνο depon 2-3 φορές.
Ευχαριστώ!

culte
10-01-11, 20:02
magia melissa και η δικιά μου θηλάζει (ακόμη) αλλά το aerious το χρησιμοποιούμε κατα κόρον...αυτός ο ξερόβηχας είναι πιθανότατα αλλεργικός εμένα γιαυτό μου το δίνει ο γιατρός...

δυστυχώς και τα παιδιά που θηλάζουν παίρνουν φάρμακα....

vera
10-01-11, 20:03
Θα μπορουσες να δοκιμασεις ομοιοπαθητικη αφου εισαι κατα των φαρμακων, διαβασα μητερες που ειχαν αναλογο προβλημα και ειδαν αμεση βελτιωση.

Υπαρχει μια ιωση που κανει πολυ βηχα......μου παν οτι καλο ειναι να χτυπας λιγο την πλατουλα τους.

mmdad
10-01-11, 20:29
Αν υγρανεις λιγο την ατμοσφαιρα??

Magia_melissa
11-01-11, 11:15
magia melissa και η δικιά μου θηλάζει (ακόμη) αλλά το aerious το χρησιμοποιούμε κατα κόρον...αυτός ο ξερόβηχας είναι πιθανότατα αλλεργικός εμένα γιαυτό μου το δίνει ο γιατρός...

δυστυχώς και τα παιδιά που θηλάζουν παίρνουν φάρμακα....

Της το ξεκίνησα και εγώ χθες το βράδυ το aerious... Αλλά πλέον βήχει πολύ περισσότερο, σαν να μου φαίνεται πως έχει και μπούκωμα, ενώ ξεκίνησε διαφορετικά, ήταν μόνο ξερόβηχας, τώρα είναι σαν να έχει φλέγματα. Ίδωμεν....

culte
11-01-11, 11:16
αμα το δεις ότι στο γυρνάει σε υγρά φλέματα το αεριους δεν κάνει τίποτα...

πρέπει να την ξαναδεί γιατρός μήπως πάρει κανά σιροπάκι...

αν πάλι κάνει και πυρετό σίγουρα θα σου δώσει αντιβίωση μην γυρίσει σε βρογχίτιδα....

Magia_melissa
11-01-11, 11:17
Θα μπορουσες να δοκιμασεις ομοιοπαθητικη αφου εισαι κατα των φαρμακων, διαβασα μητερες που ειχαν αναλογο προβλημα και ειδαν αμεση βελτιωση.

Υπαρχει μια ιωση που κανει πολυ βηχα......μου παν οτι καλο ειναι να χτυπας λιγο την πλατουλα τους.

Vera αυτό σημανίνει πως πρέπει να βρω ανάλογο παιδίατρο? Ή μπορώ να κάνω "πάντρεμα"?

Magia_melissa
11-01-11, 11:19
αμα το δεις ότι στο γυρνάει σε υγρά φλέματα το αεριους δεν κάνει τίποτα...

πρέπει να την ξαναδεί γιατρός μήπως πάρει κανά σιροπάκι...

αν πάλι κάνει και πυρετό σίγουρα θα σου δώσει αντιβίωση μην γυρίσει σε βρογχίτιδα....

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση culte, φαίνεται πως έχεις εμπειρία! Εμένα πρώτη φορά κάνει βήχα και καταστεναχωρέθηκα... Θα δω πως θα εξελιχθεί έως το απόγευμα και θα επικοινωνήσω εκ νέου με την παιδίατρο.
Πως θα καταλάβω ότι έχει υγρά φλέματα? Απλά ακούγοντας το βήχα?

Magia_melissa
11-01-11, 11:21
Αν υγρανεις λιγο την ατμοσφαιρα??

Της έβαλα μπολ με νερό επάνω στο καλοριφέρ της και πρόσθεσα και μία κουταλιά αλοιφή με ευκάλιπτο, κάτι σαν το vicks αλλά από άλλη εταιρεία, της apitiva. Σε ευχαριστώ!

culte
11-01-11, 11:41
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση culte, φαίνεται πως έχεις εμπειρία! Εμένα πρώτη φορά κάνει βήχα και καταστεναχωρέθηκα... Θα δω πως θα εξελιχθεί έως το απόγευμα και θα επικοινωνήσω εκ νέου με την παιδίατρο.
Πως θα καταλάβω ότι έχει υγρά φλέματα? Απλά ακούγοντας το βήχα?

και από την ανάσα της..θα βράζει και θα γουργουρίζει σαν γατί...

vera
11-01-11, 15:42
Vera αυτό σημανίνει πως πρέπει να βρω ανάλογο παιδίατρο? Ή μπορώ να κάνω "πάντρεμα"?

Bεβαιως και κανεις και παντρεμα......εγω εχω εναν ομοιοπαθητικο για ολους μς και εναν παιδιατρο για τα παιδια. Αλλιως επιλεγεις ομοιοπαθητικο παιδιατρο.

sofie
12-01-11, 00:50
Magia melissa τα ίδια ακριβώς συμπτώματα έχει και η κόρη μου εδώ και μέρες.Κάτι μου είπαν για ελαφριά φαρυγγίτιδα αλλά την είδε η παιδίατρος σήμερα και δεν έχει τίποτε,δηλαδή ακροαστικά κλπ.Θα περάσει μόνο του μου είπε είναι ιός που θα κάνει τον κύκλο του.Ευτυχώς η διάθεση της είναι μια χαρά και η όρεξή της επίσης.Όπως άκουγα κι εγώ το βήχα της συνήθως το πρώι και το βράδυ είχα σκάσει από τη στενοχώρια μου αλλά ευτυχώς δεν έχει κρύωμα.Θα περάσει πιστεύω,υπομονή και γαλατάκι μαμάς;)

χρύσα08
12-01-11, 09:23
Κι εμείς με aerious είμαστε 2 μέρες τώρα. Έβηχε ο μικρός από την Τετάρτη λίγο, ξερόβηχα και από Κυριακή έγινε πιο "γεμάτος" ο βήχας, σαν να είχε φλεμματάκια. Τον πήγα Δευτέρα στο γιατρό και τον ακροάστηκε και μας είπε ότι δεν έχει τίποτα (ακροαστικά) και ότι ο βήχας είναι από τις μύξες. Μας έδωσε aerious για 5 μέρες, εφόσον δεν κάνει πυρετό. Η μόνη διαφορά που είδα είναι ότι βήχει πιο γουργουριστά, σαν να ρευστοποιείται η μύξα και πού και πού κάνει και κανέναν εμετό στο καπάκι, κυρίως με φλέμματα... Το καημενάκι...
Κι εμείς θηλάζουμε ακόμα, αλλά την αντιβίωση δεν την έχουμε γλιτώσει, έχουμε πιει πολλά και διάφορα...

nirma
12-01-11, 09:31
Μάλλον το Aerius κάνει τρελές πωλήσεις αυτή την εποχή :p:p:p;)

Καλημέρα!!!

Κι εμείς τα ίδια έχουμε. Η μεγάλη μου κόρη (3χρονών) σήμερα τα σταμάτησε τα φάρμακα μετά από 15 ημέρες

Η μικρή μου, δυστυχώς, μάλλον κρύωσε ή τέλος πάντων υποτροπίασε και συνεχίζουμε και μπορεί να πάμε και για αντιβίωση:-(:-(:-(

Θέλω κι εγώ να μάθω για ομοιοπαθητική στα παιδάκια. Κάνει καμία από εσάς?

elenik
12-01-11, 10:11
Της το ξεκίνησα και εγώ χθες το βράδυ το aerious... Αλλά πλέον βήχει πολύ περισσότερο, σαν να μου φαίνεται πως έχει και μπούκωμα, ενώ ξεκίνησε διαφορετικά, ήταν μόνο ξερόβηχας, τώρα είναι σαν να έχει φλέγματα. Ίδωμεν....

Ο ξεροβηχας πιθανοτατα ηταν απο "κολημμενα" πραγματα μεσα της που το φαρμακο τα βοηθαει να ρευστοποιηθουν, να ξεκολησουν και να φυγουν. (πχ αποχρεμπτικα).

Συζητησε το με τον παιδιατρο σου αλλα το να γινεται κινηση να φυγουν το βλεπω καλο (μαζι τους θα φυγει και ο βηχας)
Το σιροπι δεν το ξερω αλλα υποθετω εκανε αυτο που επρεπε.

Οπως πχ. το οτι ο ευκαληπτος ή το μελι οδηγει σε βηχα και εμετο τρομαζει πολλες μανουλες.
Βλεποντας ομως το τι βγαζουν (βλενες) χαιρεσαι που δεν εμειναν μεσα τους ;)
Περαστικουλια σας (και μας) :lol:

χρύσα08
12-01-11, 10:13
Βοηθάει ο ευκάλυπτος? Αν ναι, να το δοκιμάσω κι εγώ! Καλύτερα να τα κάνει εμετό τα φλέμματα παρά να τα καταπίνει!
Βάζετε φύλλα σε ζεστό νερό?

elenik
12-01-11, 10:14
Της έβαλα μπολ με νερό επάνω στο καλοριφέρ της και πρόσθεσα και μία κουταλιά αλοιφή με ευκάλιπτο, κάτι σαν το vicks αλλά από άλλη εταιρεία, της apitiva. Σε ευχαριστώ!

Ωπα μπαστα. Ο ευκαληπτος θελει προσοχη σε μικρες ηληκιες και επισης αν ακουσεις να της κανει σφιριγμα απομακρυνε την. Πολλα παιδια εμφανιζουν αλλεργια στον ευκαληπτο. Αν το εχεις ξαναδοκιμασει χωρις προβλημα , ακυρο το μηνυμα ;)

Aeriko
12-01-11, 10:56
Κι εγώ θα έλεγα αυτό με τον ευκάλυπτο και το νερό να το κάνεις σε διπλανό δωμάτιο και όχι στο ίδιο δωμάτιο με τη μικρή! Στο δωμάτιο της μικρής μόνο νεράκι. Βάλε τον ευκάλυπτο στο δικό σας δωμάτιο αν είναι κοντά και αερίζονται κοινά.

Aeriko
12-01-11, 10:57
Το θέμα της ομοιοπαθητικής συζητιέται και εδώ: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=76909

AZIA
12-01-11, 11:17
Κι εμείς με aerious είμαστε 2 μέρες τώρα. Έβηχε ο μικρός από την Τετάρτη λίγο, ξερόβηχα και από Κυριακή έγινε πιο "γεμάτος" ο βήχας, σαν να είχε φλεμματάκια. Τον πήγα Δευτέρα στο γιατρό και τον ακροάστηκε και μας είπε ότι δεν έχει τίποτα (ακροαστικά) και ότι ο βήχας είναι από τις μύξες. Μας έδωσε aerious για 5 μέρες, εφόσον δεν κάνει πυρετό. Η μόνη διαφορά που είδα είναι ότι βήχει πιο γουργουριστά, σαν να ρευστοποιείται η μύξα και πού και πού κάνει και κανέναν εμετό στο καπάκι, κυρίως με φλέμματα... Το καημενάκι...
Κι εμείς θηλάζουμε ακόμα, αλλά την αντιβίωση δεν την έχουμε γλιτώσει, έχουμε πιει πολλά και διάφορα...

Να χαιρεσαι που κανει εμετο και βγαζει τα φλεγματακια του γιατι ετσι μονο θα ηρεμησει και θα ανακουφιστει ο μικρουλης σου. Δυστυχως δεν εχουν προς το παρον αλλο τροπο για να καταφερουν να απελευθερωθουν.
Κι εμενα ετσι ακριβως κανει ο δικος μου. Ο καλυτερος τροπος για εμας ειναι να κανει εμετο.
Βεβαια υπηρξε φορα που καταφεραμε να απαλαγουμε απο τον βηχα και τα φλεγματακια, βγαζοντας μονο τις μυξουλες του με το σωληνακι (τι βαρβαρο βρε παιδια, αλλα δεν υπαρχει αλλος τροπος....:(). Αλλα λιγο πριν τις γιορτες που μου αρρωστησε και επειδη επεμενε η ρινιτιδα του και περαν του τριημερου με otrivin, καταφυγαμε τελικα κι εμεις στο aerius, δεν το γλυτωσαμε.

Ο ευκαληπτος θελει προσοχη σε μικρες ηληκιες και επισης αν ακουσεις να της κανει σφιριγμα απομακρυνε την. Πολλα παιδια εμφανιζουν αλλεργια στον ευκαληπτο.

Ετσι - ετσι....

Κι εγώ θα έλεγα αυτό με τον ευκάλυπτο και το νερό να το κάνεις σε διπλανό δωμάτιο και όχι στο ίδιο δωμάτιο με τη μικρή! Στο δωμάτιο της μικρής μόνο νεράκι. Βάλε τον ευκάλυπτο στο δικό σας δωμάτιο αν είναι κοντά και αερίζονται κοινά.

Αυτο ακριβως κανω κι εγω....

AZIA
12-01-11, 11:19
[QUOTE=nirma;1860282]Μάλλον το Aerius κάνει τρελές πωλήσεις αυτή την εποχή :p:p:p;)
QUOTE]

αυτο και οι σταγονες soldesanil... εχω ακουσει να τις χρησιμοποιυν κατα κορον...;)

culte
12-01-11, 11:21
αυτές οι σταγόνες τι κάνουν ρε παιδιά???

εμάς μας τις έχει δώσει η γιατρός σε περίπτωση που πάθει αλλεργικό σοκ!!!

AZIA
12-01-11, 11:26
Περιεχουν κορτιζονη και "ενδικνυνται" σε περιπτωσεις αλλεργιας, αλλεργικου βηχα κλπ. και οχι μονο.....(ετσι τουλαχιστον λενε οι γιατροι...)

Εμεις τις πηραμε μια μονο φορα γιατι ειχε εντονη φαρυγγιτιδα.

Magia_melissa
12-01-11, 12:18
Magia melissa τα ίδια ακριβώς συμπτώματα έχει και η κόρη μου εδώ και μέρες.Κάτι μου είπαν για ελαφριά φαρυγγίτιδα αλλά την είδε η παιδίατρος σήμερα και δεν έχει τίποτε,δηλαδή ακροαστικά κλπ.Θα περάσει μόνο του μου είπε είναι ιός που θα κάνει τον κύκλο του.Ευτυχώς η διάθεση της είναι μια χαρά και η όρεξή της επίσης.Όπως άκουγα κι εγώ το βήχα της συνήθως το πρώι και το βράδυ είχα σκάσει από τη στενοχώρια μου αλλά ευτυχώς δεν έχει κρύωμα.Θα περάσει πιστεύω,υπομονή και γαλατάκι μαμάς;)

Καλημέρα! Τελικά την πήγα στην παιδίατρο χθες, ευτυχώς δεν έχει ακροαστικά, ή κάτι άλλο (λαιμά, αυτιά κλπ). Συνεχίζουμε το aerious και βλέπουμε. Η γιατρός εκτίμησε πως είναι ίωση.. Αν χειροτερέψει θα επικοινωνήσουμε εκ νέου.
Και εμένα sofie έχει καλή διάθεση και τρώει μια χαρά, αλλά δύο πρωϊνά τώρα, ξυπνάει με κλάμα, βήχα και πολλά φλέματα που φαίνεται πως την ενοχλούν. Η παιδίατρος μου είπε πως θα τα αποβάλει είτε με εμετούς είτε με τα κακάκια της και να της δίνω πολλά υγρά. Έχω σκάσει και εγώ από στεναχώρια... Στα καλά καθούμενα τέτοιος βήχας. Περαστικά μας!:wink:

Magia_melissa
12-01-11, 12:20

Και εμάς χρύσα για 5 ημέρες μας είπε το aerious. Λες αυτό να ρευστοποίησε τον ξερόβηχα και να ακούω τώρα τόσα φλέματα? Εχθές έκανε μόνο μία φορά εμετό, στην παιδίατρο, και έβγαλε μόνο φλέματα. Ανακουφίστηκε πολύ η ζωούλα μου...

Magia_melissa
12-01-11, 12:23
Ο ξεροβηχας πιθανοτατα ηταν απο "κολημμενα" πραγματα μεσα της που το φαρμακο τα βοηθαει να ρευστοποιηθουν, να ξεκολησουν και να φυγουν. (πχ αποχρεμπτικα).

Συζητησε το με τον παιδιατρο σου αλλα το να γινεται κινηση να φυγουν το βλεπω καλο (μαζι τους θα φυγει και ο βηχας)

Πως θα φύγουν άραγε? Υπάρχει τρόπος να τη βοηθήσω να κάνει εμετό? Έκανε μόνο μία φορά χθες στην παιδίατρο, επειδή τσίριζε κατά τη διάρκεια της εξέτασης. Κατά τα άλλα βήχει και καταπίνει... :cry::cry:
Περαστικά και σε εσάς elenik!

culte
12-01-11, 12:25
όταν βήχει χτύπα της λιγάκι την πλατούλα...έτσι έκανα εγώ και τα έβγαλε μια δυο φορές

Magia_melissa
12-01-11, 12:26
Ωπα μπαστα. Ο ευκαληπτος θελει προσοχη σε μικρες ηληκιες και επισης αν ακουσεις να της κανει σφιριγμα απομακρυνε την. Πολλα παιδια εμφανιζουν αλλεργια στον ευκαληπτο. Αν το εχεις ξαναδοκιμασει χωρις προβλημα , ακυρο το μηνυμα ;)

Τι εννοείς σφίριγμα? Στην αναπνοή? Να την παρακολουθώ όπως κοιμάται ή μπορεί να το κάνει και ξύπνια? Δεν έχω καθόλου πείρα και φοβάμαι πολύ! Δεν τον έχω ξαναδοκιμάσει τον ευκάληπτο οπότε τον βγάζω από το δωμάτιό της τώρα κι όλας... Σ΄ευχαριστώ!

andigo
12-01-11, 12:28
Καλημέρα. 10 ημέρες με βήχα δεν είναι τίποτα. Εδώ τα δικά μου είναι κοντά στο μήνα με περιόδους ύφεσης και έξαρσης. Τον αντιμετωπίζουμε κάποιες φορές με Aerolin και flixotide, σταγόνες zirtek και ορούς στη μύτη. Σωληνάκι στη μικρούλα μου δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω γιατί ματώνει η μύτη της. Το soldesanil το δίνουν σε αλλέργικό βήχα, φαρυγγιτιδα και λαρυγγιτιδα (ίσως και σε άλλα). Μία φορά παραλίγο να το πάρουμε όταν η μικρή είχε λαρυγγίτιδα αλλά τη σκαπουλάραμε με εισπνεόμενα. Στο σπίτι αυτή τη στίγμη είμαστε μία τέλεια κατάσταση: ο μπαμπάς άρρωστος και στη δουλειά, η μαμά άρρωστη και στη δουλειά, ο γιος που επί 6 ημέρες είχε πυρετό και τελευταία στιγμή δεν πήρε αντιβίωση αφου δεν ανέβασε άλλο (ευτυχώς καλύτερα τώρα), η μικρή με υγρό στο αυτί να γκρινιάζει αλλά αντιβιωση μας είπε όχι εκτός και αν ανεβάσει πυρετό και η νταντά της μικρής να είναι έγκυος και να πρέπει να σταματήσει από Παρασκευή και θα πρέπει τωρα να πάω και τη μικρή στον παιδικό που πάει ο μεγάλος. Αυτά για σήμερα και καλημέρα.

Magia_melissa
12-01-11, 12:28

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Άφησα τον ευκάλιπτο μόνο στην κρεβατοκάμαρα που τη θηλάζω για λίγη ώρα, τον έβγαλα από το δωμάτιό της...:)

culte
12-01-11, 12:29
και η δικιά μου είναι αλλεργική αλλά δεν την πείραξε ο ευκάλυπτος!!

ίσα ίσα την βοήθησε κιολας....

δοκιμασε΄το σε ένα άλλο δωμάτιο και θα δεις! μην φοβάσαι....

Magia_melissa
12-01-11, 15:56
όταν βήχει χτύπα της λιγάκι την πλατούλα...έτσι έκανα εγώ και τα έβγαλε μια δυο φορές

culte σ΄ευχαριστώ πολύ. Θα το εφαρμόσω και αυτό...
Μέχρι στιγμής δεν την τάϊσα μεσημεριανό, προτίμησα να τη θηλάσω γιατί κατά τα άλλα δεν πίνει καθόλου νερό απο χθες και η παιδίατρος είπε πως τα πολλά υγρά θα μας βοηθήσουν να καθαρίσουμε. Της έφτιαξα και τσάϊ αλλά είναι ανένδοτη.
Πρώτη φορά την βλέπω να ζορίζεται έτσι και έχω στεναχωρεθεί πολύ... Μακάρι να το πάθαινα εγώ

culte
12-01-11, 15:58
aaaaaaaa...το φαγητό θα το κόψει εννοείται!!

είναι η μόνη περίπτωση που νιώθω τυχερή που θηλάζω ακόμη!!!!!!

Magia_melissa
12-01-11, 16:15
aaaaaaaa...το φαγητό θα το κόψει εννοείται!!

είναι η μόνη περίπτωση που νιώθω τυχερή που θηλάζω ακόμη!!!!!!

Και από όσο βλέπω έχετε κλείσει τα 2 χρόνια! Εύγε, δεν ξέρω αν θα αντέξω τόσο...
Εμένα έχασε και τον ύπνο της σήμερα το μεσημέρι από το βήχα... Μακάρι να είναι ίωση που μας είπε η παιδίατρος. Ίδωμεν....:-(

sofie
12-01-11, 17:14
Αυτό το aerius τι είναι βρε παιδιά;Εμένα δεν μου έδωσε τίποτε η παιδίατρος παρόλο που εχει τα ίδια ακριβώς συμπτώματα που λέτε κι εσείς.Πριν καμιά εβδομάδα που την πήγα στο κέντρο υγείας της γειτονιάς μου,μου πρότειναν το σιρόπι σπιροπεν.Είναι το ίδιο περίπου;

culte
12-01-11, 22:50
όχι το σπιροπεν είναι σιρόπι για τον βήχα με φλέματα..

το αέριους είναι αντισταμινικό το δίνουν συνήθως στον ξερό βήχα....

elenik
13-01-11, 00:19
αυτές οι σταγόνες τι κάνουν ρε παιδιά???

εμάς μας τις έχει δώσει η γιατρός σε περίπτωση που πάθει αλλεργικό σοκ!!!

οι soldesanil περιεχουν κορτιζονη και ανοιγουν τους αεραγωγους σε περιπτωση αποφραξης απ οσο ξερω.
Δεν ειναι για απλα κρυωματακια αλλα για σοβαρες καταστασεις γιατι ολοι ξερουμε τι συνεπειες εχει η καταχρηση κορτιζονης στα μπεμπακια μας

elenik
13-01-11, 00:23
Νομιζω πως δεν κανει να χτυπας στην πλατουλα στον βηχα αλλα ισως κανω λαθος.

Αυτο που ξερω ειναι οτι οταν βαζεις ορο βοηθαει να χτυπας στην πλατουλα πριν τραβηξεις μυξουλες. Δεν ξερω κατα ποσο στεκει και αν εχει αποτελεσμα βεβαια αλλα το κανω (οχι για να κανει εμετο)

Για να ξεκολησουν βοηθανε τα ζεστα πολυ (χαμομηλακι φυσικο ;)) . Αν ειναι μεγαλυτερο του ετους με μελακι. :D

Εμας παντως μας δινουν mycosolvan . Το αεριους δεν εχει τυχει ποτε.

Aeriko
13-01-11, 00:25
Αυτό με τα ζεστά (γάλα στην περίπτωσή μας) είναι από τις βασικές συμβουλές της παιδιάτρου μας σε κάθε περίπτωση βήχα, μύξας κ.λπ.

olzi
13-01-11, 01:51
οι soldesanil περιεχουν κορτιζονη και ανοιγουν τους αεραγωγους σε περιπτωση αποφραξης απ οσο ξερω.
Δεν ειναι για απλα κρυωματακια αλλα για σοβαρες καταστασεις γιατι ολοι ξερουμε τι συνεπειες εχει η καταχρηση κορτιζονης στα μπεμπακια μας

Ναι κι εμάς η παιδίατρος μας είπε να το έχουμε για καλό και για κακό (το φυλάω στο ψυγείο) σε περίπτωση φαρυγγίτιδας που δε μπορεί να πάρει αναπνοή το παιδί, μας είπε πρώτα έξω στο μπαλκόνι γιατί με την υγρασία υποχωρει και αν δεν υποχωρήσει κατευθείαν τις σταγόνες αυτές και νοσοκομείο...παπαπα ούτε να το σκέφτομαι δε μπορώ....

χρύσα08
13-01-11, 08:21
Το soldesanil το έχει πάρει και ο δικός μου για 3 μέρες μόνο σε βρογχίτιδα. Είχε πολύ βήχα και βαριανάσαινε κιόλας και ένα βράδυ και τον τρέχαμε στο Παίδων γιατί φοβήθηκα ότι δεν αναπνέει καλά... Τελικά δεν ήταν τίποτα, ήταν από τις πολλές μύξες, αλλά εγώ την τρομάρα μου την πήρα! Στη βρογχίτιδα ήταν πολύ πιο "βαθύς" ο βήχας, έβραζε η πλατούλα του.

culte
13-01-11, 09:06
Νομιζω πως δεν κανει να χτυπας στην πλατουλα στον βηχα αλλα ισως κανω λαθος.

Αυτο που ξερω ειναι οτι οταν βαζεις ορο βοηθαει να χτυπας στην πλατουλα πριν τραβηξεις μυξουλες. Δεν ξερω κατα ποσο στεκει και αν εχει αποτελεσμα βεβαια αλλα το κανω (οχι για να κανει εμετο)

Για να ξεκολησουν βοηθανε τα ζεστα πολυ (χαμομηλακι φυσικο ;)) . Αν ειναι μεγαλυτερο του ετους με μελακι. :D

Εμας παντως μας δινουν mycosolvan . Το αεριους δεν εχει τυχει ποτε.

eleniκ στο νοσοκομείο που την πήγα μου το είπαν αυτό...και τελικά είχε αποτέλεσμα!

vera
13-01-11, 19:34
Σχετικα με το χτυπημα στην πλατη μου το λεγε μια φιλη και ηταν προτροπη του γιατρου της, ελεγε οτι ετσι ξεκολλανε τα φλεμματα........δεν εχω προσωπικη εμπειρια οποτε δεν μπορω να πω κατι παραπανω.

elenik
14-01-11, 02:43
Ναι κι εμάς η παιδίατρος μας είπε να το έχουμε για καλό και για κακό (το φυλάω στο ψυγείο) σε περίπτωση φαρυγγίτιδας που δε μπορεί να πάρει αναπνοή το παιδί, μας είπε πρώτα έξω στο μπαλκόνι γιατί με την υγρασία υποχωρει και αν δεν υποχωρήσει κατευθείαν τις σταγόνες αυτές και νοσοκομείο...παπαπα ούτε να το σκέφτομαι δε μπορώ....

Μηπως εννοεις λαρυγγιτιδα?
Μακαρι να μεινει στο ψυγειο για χρονια τοτε το soldesanil

stellaTD
16-01-11, 15:26
διαβασα τα μνμ σας σχετικα με τον ξεροβηχα αλλα εμεις εχουμε αλλο θεμα. 2 μερες τωρα δεν βηχει ολη την ημερα αλλα μονο οταν κοιμαται. καπου ειχα ακουσει οτι ο ξεροβηχας στον υπνο υποδηλωνει μια μορφη ασθματος ... ξερετε κατι γι αυτο?

vera
16-01-11, 16:50
Ρωτησες το γιατρο σου? Απο οτι εχω ακουσει η ξαπλωτη σταση τα κανει να βηχουν περισσοτερο. Μη πανικοβαλεσαι για το ασθμα, πιστευω οτι ο παιδιατρος θα σε διαφωτισει σχετικα.

Marigoula
16-01-11, 17:28
διαβασα τα μνμ σας σχετικα με τον ξεροβηχα αλλα εμεις εχουμε αλλο θεμα. 2 μερες τωρα δεν βηχει ολη την ημερα αλλα μονο οταν κοιμαται. καπου ειχα ακουσει οτι ο ξεροβηχας στον υπνο υποδηλωνει μια μορφη ασθματος ... ξερετε κατι γι αυτο?

Πρωτη φορά το ακούω αυτό, ρώτα τον παιδιατρο για σίγουρα. Κάτι ανάλογο είχε η μικρή μου τον Δεκέμβρη (σαν αν πνιγόταν στον ύπνο της και καθώς έτρωγε) και ο παιδίατρος μου είπε να της δώσω σιρόπι Prospan για 4 ημέρες. Μετά ήταν μια χαρά. Don't panic!!!!

stellaTD
16-01-11, 21:53
ευχαριστω κοριτσια!! τα χω παιξει. το καμενο τωρα κοιμαται και δεν σταματα να βηχει. αυριο πρωι- πρωι την παιδιατρο..:-(

Aeriko
16-01-11, 22:21
Κι εμένα δεν σταματά να βήχει όταν κοιμάται αλλά ξέρω τι είναι! Βγάζει δόντια (τα ούλα της είναι τούμπανο και ήδη έχουν εμφανιστεί δύο και πάμε και γι' άλλα. Όλη μέρα έχει σάλια και μύξες. Το prospan της το δίνω κανά μισάωρο πριν ξαπλώσει και μετά κάνουμε μπάνιο και αφήνω νερό να τρέξει στο κεφάλι της για να κατεβάσει ότι μύξα έχει ρευστοποιηθεί. Και πάλι όμως πολλές ρευστοποιούνται στον ύπνο, δεν ξέρει τι να κάνει λοιπόν τα φλέμματα και πνίγεται.

stellaTD
16-01-11, 23:12
ψαχνοντας βρηκα αυτο
http://www.tlife.gr/Article/FN/0-12-11156.html

μηπως καποια/καποιος ξερει απο που μπορω να αγορασω τα βιβλια του παιδιατρου Σπυρου Μαζανη?

χρύσα08
17-01-11, 14:51
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο για το βήχα. Αν βρεις τους τίτλους των βιβλίων (π.χ. στο google), μπορείς να ρωτήσεις σε κάποιο βιβλιοπωλείο, αν δεν τα έχουν και κυκλοφορούν ακόμα λογικά θα μπορούν να τα παραγγείλουν.

Εμείς βήχουμε όλοι πλέον και ο μικρός πέρασε σε νέο βήχα, χρου-χρου, ακόμα και όταν κλαψουρίζει βράζει. Ήρθε ο παιδίατρος και μας είπε ότι έχει βρογχίτιδα και αρχίζουμε εισπνοές aerolin... Βρε τι τραβάνε τα δόλια...

stellaTD
17-01-11, 15:35
χρυσα08 περαστικα σας. εμεις πηγαμε παιδιατρο και τελικα εχει ερεθισμενο λαιμο που θα περασει σε 3-4 μερες. το αντιβιοτικο του μου ειπε ειναι το χαμομιλι ή κιντερντε που του δινω συνεχεια για να μαλακωνει και να κατεβαινουν τα φλεματα.φυσιολογικο ορο αν κανει μιξουλες και ... υπομονη!!

αντε υπομονη σε ολες μας ;)

sofie
17-01-11, 22:14
Σήμερα η μικρή μου ξύπνησε χάλια.Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι οι μύξες της πρασίνισαν ελαφρώς και τα μάτια της γεμίζουν τσίμπλες.Λέτε να χρειαστεί αντιβίωση;

Aeriko
17-01-11, 22:23
Μόνο ο παιδίατρος μπορεί να στο απαντήσει αυτό!

AZIA
18-01-11, 09:37
Σήμερα η μικρή μου ξύπνησε χάλια.Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι οι μύξες της πρασίνισαν ελαφρώς και τα μάτια της γεμίζουν τσίμπλες.Λέτε να χρειαστεί αντιβίωση;

Παντως η πρασινη μυξουλα. ειναι ενδειξη οτι πρεπει να σας δει γιατρος, δεν ειναι πλεον απλη καταρροη και συναχι.

stafroditi2353
18-01-11, 10:01
δυστυχως και εγω νομιζω οτι πρεπει να πα παιδιατρο σημερα

LOUCY
20-01-11, 11:43
εμεις εδω κ 3 μηνες βηχουμε, ειναι 20 μηνων η δικια μου, την εστειλα στον παιδικο φετος , κ εχει αρρωστησει 3-4 φορες ως τωρα, κ μας εχει μεινει ενας βηχας ο οποιος δεν περναει, ο παιδιατρος λεει θα περασει, εχει μυξες γιαυτο βηχει λεει,την πηγα σε ωρυλα , να τις δινω το γαλα μιση ωρα πριν κοιμηθει κ το κρεβατι σε ανακληση, να μην τις δωσω αντιβηχικο, δεν ξερω τι να κανω, εχει και μυξες,...

AZIA
20-01-11, 14:17
εμεις εδω κ 3 μηνες βηχουμε, ειναι 20 μηνων η δικια μου, την εστειλα στον παιδικο φετος , κ εχει αρρωστησει 3-4 φορες ως τωρα, κ μας εχει μεινει ενας βηχας ο οποιος δεν περναει, ο παιδιατρος λεει θα περασει, εχει μυξες γιαυτο βηχει λεει,την πηγα σε ωρυλα , να τις δινω το γαλα μιση ωρα πριν κοιμηθει κ το κρεβατι σε ανακληση, να μην τις δωσω αντιβηχικο, δεν ξερω τι να κανω, εχει και μυξες,...

Φροντισε οσο μπορεις να απελευθερωνεις την μυτουλα της απο τις μυξες, γιατι ετσι μονο θα σωθεις, αφου προκειται για αυτου του ειδους τον βηχα, παραγωγικος.
Εμεις περυσι μια φαση με εντονο βηχα, παραγωγικο, καταφεραμε και την ξεπερεσαμε με το να βγαζουμε συνεχως τις μυξες με το σωληνακι (βαρβαρο μεν, αποτελεσματικο δε :roll:) και εχοντας σε διπλανο δωματιο, επανω στο καλοριφερ ενα μπωλακι οπου εριχνα σταγονες ευκαλυπτελαιου. Ακομη στο μπανιο του αφηνα να τρεξει αρκετα το καυτο νερο για να δημιουργηθουν ατμοι κι εριχνα κι εκει 1 -2 σταγονες για να εισπνευσει και να ανακουφιαστει λιγακι.

sofie
20-01-11, 14:33
Κορίτσια πως το κάνετε αυτό με τον ευκάλυπτο;Χθες έβρασα νερό σε μια κατσαρολίτσα,έριξα μερικές σταγόνες από τον ευκάλυπτο,ακριβώς εκείνη τη στιγμή ανακουφίζεσαι όταν εισπνεύσεις αλλά μερικά δευτερόλεπτα μετά στο δωμάτιο της μικρής δεν μύριζε τίποτε.Μετά σκέφτηκα μήπως μυρίζει μόνο όταν βράζει.Έτσι πήρα το βραστήρα στο δωμάτιο,έριξα και το έλαιο ευκαλύπτου κι έβαζα σε λειτουργία το βραστήρα αλλά τίποτε πάλι.Τι δεν κάνω σωστά;

AZIA
20-01-11, 15:40
Κορίτσια πως το κάνετε αυτό με τον ευκάλυπτο;Χθες έβρασα νερό σε μια κατσαρολίτσα,έριξα μερικές σταγόνες από τον ευκάλυπτο,ακριβώς εκείνη τη στιγμή ανακουφίζεσαι όταν εισπνεύσεις αλλά μερικά δευτερόλεπτα μετά στο δωμάτιο της μικρής δεν μύριζε τίποτε.Μετά σκέφτηκα μήπως μυρίζει μόνο όταν βράζει.Έτσι πήρα το βραστήρα στο δωμάτιο,έριξα και το έλαιο ευκαλύπτου κι έβαζα σε λειτουργία το βραστήρα αλλά τίποτε πάλι.Τι δεν κάνω σωστά;

Εγω που το βαζω σε ταπερακι και επανω στο καλοριφερ, μυριζει συνεχως. Και μαλιστα αρκετα εντονα και σχεδον σε ολο το σπιτι.
Ισως γιατι ειναι συνεχως πανω σε πηγη θερμοτητας και επομενως "εξαπλωνεται" ;) συνεχως..., οχι δηλ, μονο κατα το σημειο βρασμου.

elenik
22-01-11, 01:38

Μηπως εχει σιναχι και απλα του γυρναει πισω στον υπνο? Η μυτουλα του πως ειναι??

Επισης ο υπνος ανασκελα παντα επιβαρυνει την αναπνοη οποτε και κανει πιο εντονο οποιοδηποτε μικροπροβλημα.

Τελος ... σκασε λιγο (ανοιξε δλδ) το τζαμι. Ο καθαρος αερας διευκολυνει την αναπνοη . Ελαχιστα. Ισα ισα να φρεσκαρετε.

elenik
22-01-11, 01:46
Καλα επρεπε να με δεις 5 χρονια πριν :lol::lol: . Γκαζακι στο δωματιο με μπρικακι και να βραζω ευκαληπτο (σαν μαγισσα με ματζουνια ημουνα αλλα δεν ειχαμε βαλει ακομα καλοριφερ) :lol::lol:

Σου προτεινω να βρεξεις (μουσκεμα) μια πετσετα. Να την στιψεις και να ριξεις 4-5 σταγονες ευκαληπτελαιο και να την βαλεις πανω στο καλοριφερ . Εκει να δεις μυρωδιες. :lol:

Περαστικουλια μας.

sofie
22-01-11, 13:58
Σ'ευχαριστώ πολύ elenik θα το δοκιμάσω κι αυτό αν και το καλοριφέρ κι αναμμένο να το έχω "παίρνει μπροστά" μόνο αν πέσει πολύ η θερμοκρασία.

elenik
22-01-11, 15:55
Σ'ευχαριστώ πολύ elenik θα το δοκιμάσω κι αυτό αν και το καλοριφέρ κι αναμμένο να το έχω "παίρνει μπροστά" μόνο αν πέσει πολύ η θερμοκρασία.
Κι εμεις αυτο κανουμε αλλα οταν βαζω την πετσετα του κανω μια προς τα πανω να φουντωσει και μετα απο κανενα 15' το παω στο φυσιολογικο. Ετσι και φορτωνει αρωμα ο χωρος και με το ζεστο σωμα συνεχιζει.

Εννοειτε απομακρυνω τον Γιαννη απο το δωματιο γιατι ... αλλεργικος σε αυτο.

Αν εχω τον Γιαννη μεσα βαζω winterbalm με τον ιδιο τροπο. ;)