PDA

Επιστροφή στο Forum : κουπ πατ κορώνα

maroulizou
08-06-10, 19:18
Καλησπέρα κορίτσια! Μήπως γνωρίζει καμμιά σας που μπορώ να βρω κουπ πατ σε σχήμα κορώνας? Θέλω να φτιάξω μπισκότα για την βάπτιση του μπέμπη μου!

STELLA08
08-06-10, 20:03
Στην Ελλάδα δεν ξέρω αλλά μπορείς να πάρεις από έξω που είναι και πιο οικονομικά
δες εδω http://www.cakescookiesandcraftsshop.co.uk/acatalog/Fairytale-Cookie-Cutters.html

lenaG
08-06-10, 22:20
κι εγω σκεφτομαι να τα κανω αλλα δεν ξερω τι συνταγη να κανω ωστε να βγουν φλατ κι οχι φουσκωτα
εχετε καμια ιδεα????

ΠΓ
08-06-10, 22:37
Ναι. Τα δοκίμασα στο συνοικιακό μας φούρνο ο οποιος τα χρεώνει μόνο 0,60?. Μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε συνατγή για βουτήματα, όπως αυτά που συνήθως τα κάνουμε αστεράκια και καρδούλες. Το μυστικό είναι να κάνεις λεπτό το ζυμάρι ανοίγοντας το με τον πλάστη.

Καλή επιτυχία.

maroulizou
08-06-10, 22:41
κι εγω σκεφτομαι να τα κανω αλλα δεν ξερω τι συνταγη να κανω ωστε να βγουν φλατ κι οχι φουσκωτα
εχετε καμια ιδεα????

εγώ θα κάνω αύριο αυτή τη συνταγή
edit admin προστέθηκε η πηγή http://www.sintagespareas.gr/sintages/cookies-on-a-stick-se-ksilaki.html

3 κούπες αλεύρι για όλες τις χρήσεις
1 κούπα ζάχαρη κοινή
1 κούπα μαργαρίνη (μαλακωμένη)
1 μεγάλο αυγό ή 2 μικρά (σε θερμοκρασία δωματίου)
1 κουταλιά γλυκού baking powder
μισό κουταλάκι του γλυκού αλάτι
1 κουταλάκι άρωμα εσάνς της αρεσκείας σας
Οδηγίες

Κοσκινίζω το αλεύρι με το baking powder
Χτυπάω το βούτυρο με την ζάχαρη να αφρατέψει πολύ.
Προσθέτω το αυγό, μόλις αναμειχθεί καλά, προσθέτω το αλάτι και το άρωμα.
Ρίχνω το αλεύρι κουταλιά-κουταλιά στο μείγμα και ανακατεύω.
Βάζω στο ψυγείο την ζύμη για 1 ώρα σκεπασμένη με μεμβράνη.
Ανοίγω σε φύλλο περίπου μισό εκατοστό πάχος.
Κόβω με κούπ - πάτ της επιλογής μου.
Μεταφέρω σε ταψί στρωμένο με αντικολλητικό χαρτί.
Βάζω τα ξυλάκια περίπου έως το μέσο του μπισκότου, τα πιέζω με προσοχή να μην φαίνεται το ξυλάκι από την πίσω πλευρά.
Ψήνω σε προθερμασμένο φούρνο στους 170-175 βαθμούς για 20' περίπου, εξαρτάται από το πάχος του μπισκότου και το μέγεθος καθώς και αν θα ψήσουμε στον αέρα.

θα τα φτιάξω αύριο και θα σου πω αν βγήκαν καλά.
Επίσης, από πάνω θα τους βάλω γλάσο σε γαλάζιο χρώμα

maroulizou
08-06-10, 22:43
Στην Ελλάδα δεν ξέρω αλλά μπορείς να πάρεις από έξω που είναι και πιο οικονομικά
δες εδω http://www.cakescookiesandcraftsshop.co.uk/acatalog/Fairytale-Cookie-Cutters.html

σε ευχαριστω πολύ, θα το κοιτάξω, αν και το βιάζομαι. Θεωρώ ότι θα θέλουν καμια βδομάδα για να τα στείλουν.

dora
09-06-10, 00:01
γυρω στις 10 μερες κανουν..

lenaG
09-06-10, 09:19

1 κούπα ζάχαρη κοινή
Οδηγίες

Βάζω τα ξυλάκια περίπου έως το μέσο του μπισκότου, τα πιέζω με προσοχή να μην φαίνεται το ξυλάκι από την πίσω πλευρά.
Ψήνω σε προθερμασμένο φούρνο στους 170-175 βαθμούς για 20' περίπου, εξαρτάται από το πάχος του μπισκότου και το μέγεθος καθώς και αν θα ψήσουμε στον αέρα.

ωραια θα περιμενω να μου πεις πως βγηκαν αν και θα τα δοκιμασω κι εγω και θα παραγγειλω σημερα και το κουπ πατ απο το σαιτ που αναφερθηκε παραπανω μιας και ειναι το μονο που εχει κουπ πατ φραουλα που ειναι και το θεμα μας.
παντως νομιζω οτι οτι ειναι κλεψιμο να ζητανε 2ε το μπισκοτο!!!!!!!!!!!

ΒΙΚΥ
09-06-10, 11:24

1 κούπα ζάχαρη κοινή
Οδηγίες

Καλό θα είναι όταν αναρτάμε ΑΥΤΟΥΣΙΑ μια συνταγή να αναφέρουμε που την βρήκαμε

http://www.sintagespareas.gr/sintages/cookies-on-a-stick-se-ksilaki.html

Επειδή η συνταγή αυτή είναι δική μου και την έχω κάνει αμέτρητες φορές είναι ιδανική για χρήση με κούπ-πάτ.
Έχω κουπ-πάτ κορώνα που μπορώ να σου δανείσω. Μένω Καλλιθέα.

Για φράουλα κούπ-πάτ δείτε και εδώ, http://cgi.ebay.com/STRAWBERRY-Cookie-Cutter-2-5-inch-/310225641646?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item483ae3a0ae δεν ξέρω αν συμφέρει σε σχέση με τα μεταφορικά πάντως είναι σε δολάρια που είναι χαμηλότερο από την λίρα

love4four
09-06-10, 14:14

Επειδή η συνταγή αυτή είναι δική μου και την έχω κάνει αμέτρητες φορές είναι ιδανική για χρήση με κούπ-πάτ.

Για φράουλα κούπ-πάτ δείτε και εδώ, http://cgi.ebay.com/STRAWBERRY-Cookie-Cutter-2-5-inch-/310225641646?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item483ae3a0ae δεν ξέρω αν συμφέρει σε σχέση με τα μεταφορικά πάντως είναι σε δολάρια που είναι χαμηλότερο από την λίρα

Βίκυ μου,

Επειδή όπως αναφέρεις έχεις φτιάξει πολλές φορές μπισκότα με την παρούσα συνταγή, μήπως θα μπορούσες να μου πεις πόσα τμχ περίπου βγαίνουν με αυτά τα υλικά ας πούμε για κουπ-κατ μεσαίου μεγέθους?
Εχω αρχίσει κι εγώ σοβαρά να σκέφτομαι να τα φτιάξω μόνη μου για την βάπτιση της μικρής μας ...

frapedia72
09-06-10, 14:21
εγω παντως θα τα παραγγειλω απο ενα μαγαζι στο χαλανδρι
1 ευρω το ενα σε διαφορες γευσεις και πανω θα μου γραψουν το ονομα του μικρου και την ημ/νια βαφτισης

ειναι τα αυθεντικα αμερικανικα cookies και θα μου τα δωσει την ιδια μερα τυλιγμενα το καθε ενα σε ζελατινα για ναναι φρεσκα

ΜΕΛΙΝΑ
09-06-10, 16:41
εγω παντως θα τα παραγγειλω απο ενα μαγαζι στο χαλανδρι
1 ευρω το ενα σε διαφορες γευσεις και πανω θα μου γραψουν το ονομα του μικρου και την ημ/νια βαφτισης

ειναι τα αυθεντικα αμερικανικα cookies και θα μου τα δωσει την ιδια μερα τυλιγμενα το καθε ενα σε ζελατινα για ναναι φρεσκα

θα ειναι μπισκοτάκια κλασικά ή με σχέδιο. Μπορείς να στειλεις πμ με τα στοιχεια του ζαχαροπλαστείου αν και υποπτέυομαι οτι ειναι ενα που φτιάχνει μονο μπισκότα ε?

maroulizou
10-06-10, 15:14

Βίκυ μου, χίλια συγγνώμη, απλά δεν ήξερα πως να βάλω το link!

Λοιπόν! Τα έφτιαξα! Βγήκαν καταπληκτικά και κάθησα και τα έφαγα όλα! Δεν πρόλαβε να δοκιμάσει κανένας άλλος και τώρα θα τα ξαναφτιάξω για να δοκιμάσουν και οι υπόλοιποι.

Το κουπ πατ κορώνα που την βρήκες? Έχω φάει τον κόσμο να την βρω!

dora
11-06-10, 03:19
Αμφιβαλλω αν θα βρεις στην Ελλαδα. Πιστευω πως ολες απέξω την παραγγειλαμε.

lenaG
11-06-10, 11:32
τα μπισκοτα ειναι τελεια!!!!!!!!!!!!!!
τα εφτιαξα κι εγω εξαφανιστηκαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
τωρα για γλασο καμια δοκιμασμενη συνταγη?

mariab
11-06-10, 11:52
Μπορείτε να μου πείτε πού βρίσκετε τα ξυλάκια που τα στερεώνουμαι? Εχω φάει τον κόσμο και δεν βρίσκω.

LIA78
11-06-10, 15:30
Την ιδια απορία για τα ξυλακια εχω και εγω. Οποιος μπορει να βοηθήσει. Επίσης την ζαχαρόπαστα πως θα την βάλω από πάνω. Πρεπει αφου ψησουμε τα μπισκοτα να την κοψουμε στο ιδιο σχημα με αυτά και να την βαλουμε από πανω τους? Δεν θα ξεκολλαει ετσι? Πόσο ασχετη ειμαι....

Aggeloudia
11-06-10, 17:11
Τα ψηνεις πρωτα σκέτα και μετά με το ιδιο κουπάτ κοβεις την ζαχαροπαστα.Αφού ψηθούν και στεγνωσουν μετά τα ενωνεις με μαρμελάδα...ή πολύ λίγο μερέντα.

Ξυλάκια χτυπιστε στον Γουγλη ειδη ζαχαροπλαστικής

lenaG
12-06-10, 09:13
τη ζαχαροπαστα βρε κοριτσια τη φτιαχνεται μονες σας και πως????
η την αγοραζεται ετοιμη .....
ρωταει η ασχετη!!!!!!!!!!!!!!!

LIA78
12-06-10, 12:20

Απανταει η αλλη ασχετη: Βρηκα πολλες συνταγες στο site συνταγες της παρεας. Λεω να φτιαξω αυτη:
http://www.sintagespareas.gr/sintages/to-magiko-glasso.html

dora
13-06-10, 00:58
Λοιπον.. εκανα κ εγω τα μπισκοτακια.. και δεν εχω ξανακανει μπισκοτα γι αυτο βοηθηστε λιγο...

εβαλα ακριβως 3 κουπες αλευρι κ μου βγηκαν παρα πολυ ******... (εβαλα 2 αβγα που τα θεωρησα μικρα βεβαια κ ισως τελικα να μην ηταν κ τοσο μικρα)
και δεν μπορουσα να ανοιξω φυλλο γιατι κολλουσε στο τραπεζι.. οποτε προσθεσα σχεδον μια κουπα αλευρι ακομα αλλα κ παλι ηταν πολυ μαλακο κ στην μεταφορα μου χαλαγε το σχεδιο...
Για δωστε τα φωτα σας βρε κοριτσια.. τι λαθος εκανα.. επισης τα αφησα 15 λεπτα στον αερα κ βγηκαν λιγο σκληρα...
Παιζει να εκανε τοσο μεγαλη διαφορα

peny
13-06-10, 13:28
Τη ζαχαρόπαστα είναι πολύ εύκολο να την φτιάξεις μόνη σου. Έχει μια πολύ καλή συνταγη στις συνταγές της παρέας εγώ αυτή κάνω.Μετά τη χρωματίζεις με χρώματα ζαχαροπλαστικής

ΒΙΚΥ
15-06-10, 09:15
Λοιπον.. εκανα κ εγω τα μπισκοτακια.. και δεν εχω ξανακανει μπισκοτα γι αυτο βοηθηστε λιγο...

εβαλα ακριβως 3 κουπες αλευρι κ μου βγηκαν παρα πολυ ******... (εβαλα 2 αβγα που τα θεωρησα μικρα βεβαια κ ισως τελικα να μην ηταν κ τοσο μικρα)
και δεν μπορουσα να ανοιξω φυλλο γιατι κολλουσε στο τραπεζι.. οποτε προσθεσα σχεδον μια κουπα αλευρι ακομα αλλα κ παλι ηταν πολυ μαλακο κ στην μεταφορα μου χαλαγε το σχεδιο...
Για δωστε τα φωτα σας βρε κοριτσια.. τι λαθος εκανα.. επισης τα αφησα 15 λεπτα στον αερα κ βγηκαν λιγο σκληρα...
Παιζει να εκανε τοσο μεγαλη διαφορα

παντως νομιζω οτι οτι ειναι κλεψιμο να ζητανε 2ε το μπισκοτο!!!!!!!!!!!

Τελικά, πρέπει κανείς να προσπαθήσει να φτιάξει κάτι, να δει την δυσκολία του, για να αποφανθεί εάν είναι ακριβό ή όχι.
Φυσικά, δεν το λέω προσωπικά για κανέναν, μην παρεξηγηθώ. Απλά μην βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα για την δουλειά που χρειάζεται κάτι για να γίνει αλλά και την δεξιοτεχνία που απαιτείται που τελικά δεν την έχουν όλοι.
Όλες οι απορίες σας κορίτσια έχουν απαντηθεί ήδη στα σχόλια της συνταγής μου, δείτε την συνταγή και τα σχόλια και τις απαντήσεις που έχω δώσει.
Πάντως μπορείτε να χρησιμοποιήσεται και τα ξυλάκια για σουβλάκι, μια χαρά στέκονται και επίσης τα πλακέ ξυλάκια, σαν αυτά του παγωτού, που μπορείτε να τα βρείτε σε μαγαζία με είδη χειροτεχνίας όπως τα max stores. Αυτά ειδικά "δείχνουν" πολύ ωραία με τα μπισκότα! Μόνο προτιμήστε αυτά που είναι σε φυσικό ξύλο και όχι τα χρωματιστά.

ANDEDANTINOS
15-06-10, 09:17

1 κούπα ζάχαρη κοινή
Οδηγίες

Eκανα την συνταγη και βγηκε τελεια ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Τα παιδια μου ξετρελαθηκαν μαζι και ο συζυγος μου

ΒΙΚΥ
15-06-10, 09:19
Απανταει η αλλη ασχετη: Βρηκα πολλες συνταγες στο site συνταγες της παρεας. Λεω να φτιαξω αυτη:
http://www.sintagespareas.gr/sintages/to-magiko-glasso.html

Ναι να την κάνεις, είναι δική μου συνταγή, και είναι πάρα πολύ νόστιμο και μυρωδάτο !μπορείς να πάρεις απο τα DIA τα marshmallows (αν θες να κάνεις σε ροζ χρώμα) ή να τα φτιάξεις μόνη σου, έχω δώσει συνταγή και για marshmallows http://www.sintagespareas.gr/sintages/marshmallows.html

Καλή επιτυχία!

ΜΕΛΙΝΑ
15-06-10, 12:05
το οτι δεν μπορει να κανει καποιος αρχαριος κατι δεν σημαινει οτι ο επαγγελματίας που το κανει πρεπει να ζηταει οτι θελει σιγα πια θα αναδειξετε τα μπισκότα σε μοναδικη χειροτεχνία τοτε λοιπόν επειδή δεν μπορούμε να φτιάξουμε κοσμήματα θα επρεπε να τα πληρώνουμε τα μαλλιοκεφαλά μας. Και ελεος πια με αυτη την διαφημηση ειναι η δική μου συνταγη και ειναι η δικη μου συνταγη απο την στιγμη που καποιος την ανεβαζει στο διαδικτυο μετα μην γκρινιαζει και μας λεει εκατο φορες οτι ειναι δικη του αλλιως μην την βαζει. Ελεος μπισκοτα φταιχνετε δεν κανετε και τιποτα φοβερο. Το εχετε κανει θεμα φοβερο.

LIA78
15-06-10, 12:15
Ναι να την κάνεις, είναι δική μου συνταγή, και είναι πάρα πολύ νόστιμο και μυρωδάτο !μπορείς να πάρεις απο τα DIA τα marshmallows (αν θες να κάνεις σε ροζ χρώμα) ή να τα φτιάξεις μόνη σου, έχω δώσει συνταγή και για marshmallows http://www.sintagespareas.gr/sintages/marshmallows.html

Καλή επιτυχία!

Σε ευχαριστουμε για την συνταγη. Διαβασα και στις συνταγες της παρεας που λες για τα marshmallows. Δεν θελω ροζ χρωμα (αγορακι), θα τα αγορασω και θα παρω χρωμα να τα χρωματισω. Εκεινο που θελω αν μπορεις να μου πεις ειναι οι ποσοτητες. Δηλ. η συνταγη για τα μπισκοτα που αναφερεται παραπανω με τι ποσοτητα απο τη δικη σου ζαχαροπαστα συνδιαζεται? Και ποσα κομματια βγαινουν? Ευχαριστω.

ΠΓ
15-06-10, 13:34
Πάντως η αλήθεια είναι όι ο καθένας ζητάει ότι θέλει.

Στο Ηράκλειο μεγάλο ζαχαροπλστείο δίνει τα μπισκότα 1,50-2 ? και ο φούρνος της γειτονιάς μας 0,60-0,70?

Βρήκα μπεζέδες με 18? το κιλο με 100 περίπου τεμάχια και αλλού βρήκα 0,70? το τεμάχιο.

Γενικά χρειάζεται ψάξιμο.

ΒΙΚΥ
15-06-10, 13:46
Lia όπως γράφω και στη συνταγή μου (χα-χα-χα-χα) βγαίνουν περίπου 18-20 μπισκότα μεσαίου μεγέθουν, αν τα κάνεις πιο λεπτά ίσως βγουν και περισσότερα, εξαρτάται από το κούπ-πάτ! Το ίδιο ισχύει και για το μαγικό γλάσσο , όσο πιο λεπτό το ανοίγεις τόσο περισσότερα μπισκότα θα στολίσεις. Εμένα μου αρκεί για 2 δόσεις μπισκότα.

Η αναφορά οτι η όποια συνταγή είναι δική μου είναι για να με ρωτήσουν τα κορίτσια ότι θέλουν, να βοηθήσω. Λυπάμαι που παρεξηγήθηκε η έκφραση. Φυσικά, και γνωρίζω οτι κάθε τι που ανεβαίνει στο νετ είναι προς δημόσια χρήση, εκτός αυτών που διαθέτουν copyright.
Και γι αυτό τις ανέβασα για να φτιάχνει ο καθένας μόνος του και να μην πληρώνει τίποτα!
Τώρα, να βοηθάω να βρίσκω ΚΑΙ τον μπελά μου????....Δεν πειράζει!

STELLA08
15-06-10, 18:10

Καλή επιτυχία!

Αυτή η συνταγή δική σου είναι; την είχα κάνει και ήταν τέλεια μια χαρά κολούσαν πάνω στο μπισκότο. Αυτό που δεν ξέρω είναι πως θα κάνω τα σχεδιάκια επάνω με τη ζαχαρόπαστα. Ξέρετε, τα περιγράμματα, να γράψω το όνομα του παιδιού κλπ. Καμιά ιδέα;

ΠΓ
15-06-10, 21:54
Αυτή η συνταγή δική σου είναι; την είχα κάνει και ήταν τέλεια μια χαρά κολούσαν πάνω στο μπισκότο. Αυτό που δεν ξέρω είναι πως θα κάνω τα σχεδιάκια επάνω με τη ζαχαρόπαστα. Ξέρετε, τα περιγράμματα, να γράψω το όνομα του παιδιού κλπ. Καμιά ιδέα;

Με κορνέ ισως?

STELLA08
16-06-10, 07:50
Θα θέλει πάρα πολύ ψιλή μύτη καιφοβάμαι μην μου βγει βλακεία. Σε σάιτ στο εξωτερικό είχα δει μαρκαδόρους που μπορείς να γράψεις πάνω σε τρόφιμα. Εχει καμιά σας ιδέα αν τους πουλάν και εδώ;

mariab
16-06-10, 11:57
Η Βέφα είχε. Δεν ξέρω εάν έχει ακόμη. Εχει όμως σίγουρα κάτι χρωματιστά γλάσα σε μικρά σωληνάρια με πολύ λεπτή μύτη. Αυτά σίγουρα σου κάνουν.

joan7
16-06-10, 14:59
ΚΟΥΠ ΚΑΤ ΚΟΡΩΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΠΑΡΛΙΑΡΟΣ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ ΣΤΟ ΚΟΛΩΝΑΚΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΛΕΠΤΑ ΚΟΡΝΕ.ΤΙΜΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΚΟΥΠ ΚΑΤ ΕΧΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 4,5 ΕΥΡΩ

ΒΙΚΥ
17-06-10, 09:29
Θα θέλει πάρα πολύ ψιλή μύτη καιφοβάμαι μην μου βγει βλακεία. Σε σάιτ στο εξωτερικό είχα δει μαρκαδόρους που μπορείς να γράψεις πάνω σε τρόφιμα. Εχει καμιά σας ιδέα αν τους πουλάν και εδώ;

Στέλλα δεν κάνουν οι μαρκαδόροι γι'αυτή τη δουλειά.
Βρες μια συνταγή για royal icing χωρίς ασπράδι αυγού, θα πρέπει σε πυκνότητα να μην είναι πολύ υδαρές αλλά ούτε και πολύ συμπαγές, για να μπορεί να βγαίνει από το κορνέ άνετα, αλλά να μην απλώνει κι όλας .
Τα σωληνάρια είναι καλά για να γράψεις ή να κάνεις περιγράμματα πάνω σε τούρτα ή μπισκότα, αλλά το υλικό δεν στεγνώνει και αν τα βάλεις (μπισκότα) σε σακουλάκι, θα κολλήσει στο νάυλον και θα γίνει χάλια. Επίσης, αν το κάνεις με το royal icing άφησε τα να στεγνώσουν καλά και μετά βάλτα σε σακουλάκια. Μετά, αν τα βάλεις σε κουτί σε καλάθι για να τα μεταφέρεις μην τα στριμώξεις πολύ για τα περιγράμματα θα σπάσουν.
Όταν θα κάνεις τα περιγράμματα φρόντισε να έχεις το χέρι σου όχι στον αέρα αλλά να ακουμπάς στο τραπέζι ώστε να είναι ευθείες οι γραμμές σου.
Πειραματίσου λίγο πριν ξεκινήσεις σε μια κόλλα αντικολλητικό χαρτί.
Καλή επιτυχία.

STELLA08
17-06-10, 20:58
Ευχαριστώ!!!

dora
26-06-10, 08:41
Τα ξαναεφτιαξα... κ μου βγηκαν τελεια μια χαρα...
Μονο πουτα ξεχασα στο φουρνο για 25 λεπτα κ βγηκαν μαυρα...:mrgreen:
δεν με θελει λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

ΒΙΚΥ
26-06-10, 18:34
Τα ξαναεφτιαξα... κ μου βγηκαν τελεια μια χαρα...
Μονο πουτα ξεχασα στο φουρνο για 25 λεπτα κ βγηκαν μαυρα...:mrgreen:
δεν με θελει λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

doraki μόλις ροδίζουν οι άκρες να τα βγάζεις, όταν είναι ζεστά είναι μαλακά, μην σε ξεγελάνε οτι είναι άψητα, μετά όταν κρυώνουν σκληραίνουν.

dora
26-06-10, 23:30
Ναι το ξερω.. :cry: επρεπε να τα βγαλω...
Το ατιμο το msn με εφαγε :evil::evil:

νούφαρο
09-09-10, 03:30
ΚΟΥΠ ΚΑΤ ΚΟΡΩΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΠΑΡΛΙΑΡΟΣ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ ΣΤΟ ΚΟΛΩΝΑΚΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΛΕΠΤΑ ΚΟΡΝΕ.ΤΙΜΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΚΟΥΠ ΚΑΤ ΕΧΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 4,5 ΕΥΡΩ

στο σαιτ δεν την δείχνει εκτός και είναι μέσα στα "διάφορα σχέδια" που έχει....:rolleyes:
Ξέρετε αν πουλάει από το ιντερνετ ή μόνο από το κατ/μα (και δεν έχω μπάρμπα στο κολωνάκι:twisted::lol:)???

joan7
09-09-10, 07:26
ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΟΥΛΑΕΙ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ?ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ.

νούφαρο
09-09-10, 16:57
JOANNAPAPI (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=28426) είσαι πολύυυ γλυκιά:D

Λοιπόν έπαιρνα από πολύ πρωί τηλ, το σήκωσε τελικά μία ευγενέστατη κοπέλα λίγο πριν της 12.
Το ευχάριστο είναι ότι στέλνουν με αντικαταβολή,
το δυσάρεστο είναι ότι το συγκεκριμένο το περιμένουν από μέρα σε μέρα....

Κρατάω την ευγενική σου διάθεση/πρόταση "κάβα" και αν δε με πάρει τηλ μέσα στην εβδομάδα, θα ήθελα να μου τη δανείσεις (θα την αγοράσω όταν τη φέρουν) και θα σου την επιστρέψω:D

ευχάριστω και πάλι (μένω επαρχία, θα σου στείλω πμ αν χρειαστεί)
(θα βαφτίσουμε την ανηψιά μου και θέλω να της κάνω τα γνωστά μπισκοτάκια...ε να κάνω και καμιά πρόβα νωρίτερα....)

joan7
09-09-10, 21:04
Εντάξει αν δεις ότι αργουνε και δεν σε παίρνει ο χρόνος πες μου να στο στείλω

νούφαρο
24-09-10, 10:06
καλά JOANNAPAPI είσαι φοβερή!!!! (στέλνω πολλά φιλιά)

σε ευχαριστώ είναι τέλειο το σχήμα:D:D

joan7
24-09-10, 15:27
Ευχαριστώ, χαίρομαι που βοήθησα!!!

νούφαρο
03-10-10, 17:55
τα έκανα γιούπι !!:D:D

και φυσικά βεβαίως βεβαίως εντυπωσίασα....
κανείς δεν καταλάβαινε ότι εγώ τα έκανα(.....ψώνιο...)

σύνολο έκανα 74κομμάτια (άλλα 10 περίπου μου χάλασαν), διπλή δόση μπισκότα της Βίκυς και διπλή από το μαγικό γλάσο της και φυσικά το υπέροχο κουπ κατ της JOANNAPAPI (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=28426) (1000 ευχαριστώ:p)

νούφαρο
05-10-10, 10:30
http://img822.imageshack.us/img822/4962/pa030301.jpg

http://img121.imageshack.us/img121/7293/pa030302l.jpg

δείγμα από τα υπέροχα & πανεύκολα μπισκοτάκια!!
Απλά εμένα δε μου βγήκε απόλυτα ροζ (έντονο) χρώμα γιατί χρησιμοποίησα για συμπλήρωμα (δεν φτάναν τα γραμμάρια:roll:) και μαρμεσλοους καρπούζι που είχε πράσινο και μαύρο χρώμα:twisted:

vls
05-10-10, 13:58
Απιστευτα!!!! Μπραβο!!!

joan7
05-10-10, 16:15
Είναι πανέμορφα χίλια μπράβο!!!!:-P

ippoliti
12-10-10, 18:49
αγαπητή νουφαρο
στείλε μου σε πμ το τηλ του καταστήματος του Παρλιάρου για να παραγγείλω και γω το κουπ πατ της κορωνας.

cristina112
13-10-10, 20:23
Κορίτσια αν κάποια αγοράσει την κορώνα από τον Παρλιάρο ας γράψει αν έχει την καλοσύνη και πόσο την πήρε.Έχω φάει τον κόσμο να την βρώ και δεν υπάρχει πουθενά.Ευχαριστώ προκαταβολικά!:)

(Τα μπισκότα με αυτή την συνταγή ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΑ!Πέντε πέντε τα τρώμε!)

joan7
13-10-10, 21:10
Λοιπόν η κορώνα στον Παρλιάρο έχει γύρω στα 4,5 ευρώ αλλά την έχω πάρει εδώ και 6 μήνες περίπου.

cristina112
13-10-10, 21:24
JOANNAPAPI ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία,ελπίζω μόνο να στέλνει με αντικαταβολή γιατί εγώ μένω Θεσσαλονίκη και όποτε έρχομαι στην Αθήνα ο αγαπημένος μου δεν με πάει στον Παρλιάρο γιατί είναι δύσκολο το παρκάρισμα σε εκείνη την περιοχή.Το μέγεθος του κουπ πατ είναι αρκετά μεγάλο?Γιατί στο site δεν λέει διαστάσεις.

νελλίτσα
13-10-10, 21:32
και εγώ θα ήθελα τη διεύθυνση του παρλιάρου. ευχαριστώ

cristina112
13-10-10, 21:42
Ηροδότου 24,Κολωνάκι και Σαρανταπήχου 81 Περιφερειακός Λυκαβηττού. Προφανώς είναι δύο μαγαζιά.Αχ τυχερές Αθηναίες!!!!!!!

joan7
14-10-10, 08:03
Καλημέρα λοιποόν η κορώνα δεν είναι ούτε πολύ μεγάλη ούτε μικρή είναι μεσαία θα έλεγα.
Πρέπει να στέλνει αντικαταβολή πάρε ένα τηλέφωνο και θα σου πούνε λεπτομέρειες.

cristina112
14-10-10, 13:25
Ευχαριστώ πολύ και πάλι!;)

ippoliti
15-10-10, 18:54
κοριτσάρες μου δώστε κάτι στην πτωχή που ψάχνει πραγματάκια για στολισμό με θέμα κορώνα!!!!

cristina112
15-10-10, 19:54
Απ'όσο έχω δει σε βαφτίσεις:

Καβαλέτο που είχε ζωγραφισμένο ένα ρουχάκι,μεγάλη κορώνα και το όνομα του παιδιού
Σε κάθε τραπέζι ένα αυτοσχέδιο "λοφάκι" που ήταν ένας δίσκος με πρασινάδα σε ανηφορικό επίπεδο(δεν ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα)και στην κορυφή ένα κάστρο χάρτινο ή και παιχνίδι και γύρω μικρές κορωνίτσες
Γιρλάντα με κορώνες σε διάφορα σχέδια και χρώματα που η κάθε μία είχε ένα γράμμα και σχημάτιζαν το όνομα(κρεμόταν από δέντρο πάνω από το τραπέζι των ευχών)
Κορδέλες με κορώνα από αλουμίνιο και χάντρες,κουδουνάκια,κλπ(αυτό το πήρα σαν μπομπονιέρα, αλλά σε πιο μεγάλο μέγεθος θα ήταν ωραίο για στολισμό)
Κορώνες από αφρώδες υλικό(foam νομίζω το λένε),ζωγραφισμένες με λίγο glitter και πιασμένες με ένα λάστιχο από τις δυό μεριές για να τις φοράνε τα παιδάκια σα δωράκι
Αυτά μου έρχονται τώρα και με συγχωρείτε για το μεγάλο post!:)

ippoliti
15-10-10, 20:56
σ' ευχαριστώ christina112, ΤΕΛΕΙΕΣ ΙΔΕΕΣ αλλά πες μου τα μαγαζιά, site απ' όπου τα προμηθεύτηκες. Να σαι καλα, σ' ευχαριστώ...

cristina112
15-10-10, 21:17
Δυστυχώς δεν είμαι ακόμα μανούλα (και δεν προβλέπεται να γίνω σύντομα)απλά μου αρέσουν οι κατασκευές κάθε είδους και όλα αυτά που σου είπα δεν τα έχω κάνει εγώ,τα έχω δει όμως σε βαφτίσεις και γίνονται πιστεύω αρκετά εύκολα.Για παράδειγμα την γιρλάντα την είδα με φορεματάκια σε διάφορα σχέδια και σκέφτηκα ότι θα μπορούσες να την κάνεις με κορώνα.Ήταν απλό χαρτόνι κανσον με διάφορα στολίδια επάνω και τα γράμματα πάλι από χαρτόνι.Εσύ μπορείς να τα κάνεις και με glitter. Aπλά τα είχε πλαστικοποιήσει και καλά είχε κάνει γιατί εκείνη την ημέρα έριχνε καρέκλες και δεν πάθανε τίποτα.
Το καβαλέτο είναι εύκολο και πολλές κοπέλες το έχουνε κάνει εδώ μέσα.
Αυτό που μου άρεσε ήτανε ο λόφος με το κάστρο που μπορεί να είναι ένα τετράγωνο κομμάτι plexiglass,οποιοδήποτε υλικό για να κάνεις τον λόφο πχ αφρολέξ,πολλές εφημερίδες μαζί και καλυμμένο με πράσινο ύφασμα(εγώ το είδα με ροζ γιατί ήταν κοριτσάκι) και στην κορυφή ένα κάστρο από χαρτόνι και μερικές κορωνίτσες διάσπαρτες.
Άν μου έρθει κάτι άλλο θα σου πώ.Προς το παρόν όλα αυτά νομίζω ότι γίνονται με απλά υλικά από μαγαζιά με είδη hobby.Φιλάκια!

ippoliti
16-10-10, 00:18
Σ' ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες, να σαι καλά. Το σίγουρο είναι ότι θα κάνω την γιρλάντα αλλά το λοφάκι δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρω γιατί είμαι τσαπατσούλα στις κατασκευές μου. Ξέρεις τπτ site, κ σεις υπόλοιπες κύριες μου, που θα μπορούσα να βρω πιατοπότηρα κτλ.;

cristina112
16-10-10, 00:38
Επειδή είμαι λίγο άσχετη και δεν ξέρω πως να το βάλω κατευθείαν, αν πας κάτω κάτω στο forum jump εκεί που λέει παιδικά πάρτυ, στην σελίδα 6 έχει θέμα για πιατάκια με θέμα στέμμα και εκεί έχει πληροφορίες.Το θυμόμουν γιατί το είδα πρόσφατα:)

ippoliti
16-10-10, 00:50
τα βρήκα κ σ' ευχαριστώ αλλά πιατοπότηρα δεν είδα, μήπως έκανα κάτι λάθος;

cristina112
16-10-10, 01:20
Στο δεύτερο post είχε ένα site,το τσέκαρα και από εκεί κατέληξα στο www.birthdayexpress.com (http://www.birthdayexpress.com) ,νομίζω ότι έχει ακριβώς αυτό που ψάχνεις.Είναι στην κατηγορία με είδη γεννεθλίων και συγκεκριμένα στο birthday princess ultimate party pack.Mην πάθεις σοκ από την τιμή,είναι για όλο το πακέτο,μπορείς να παραγγείλεις και ξεχωριστά.Έχει και μια ωραία φωτογραφία απ'όπου μπορείς να πάρεις ιδέες για στολισμό.Αυτά προς το παρόν!Καλό βράδυ!

ippoliti
16-10-10, 18:33
μπράβο ρε christina112 τώρα που έχω κ χρόνο θα το ψάξω

cristina112
16-10-10, 22:33
Cristina παρακαλώ χωρίς το Η!!!!Όχι όπως Αμερική αλλά όπως Ισπανία!;):lol:

ippoliti
18-10-10, 02:13
μμμμ, σόρρυυυυυ, έχεις καταγωγή από Ισπανία

cristina112
18-10-10, 14:14
Όχι καλέ,απλά αν και καθηγήτρια αγγλικών δούλευα σαν διερμηνέας με Ισπανούς:)