PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι ποσό πληρώνετε το μήνα για δάνειο σπιτιού?

zouzounel
09-06-10, 11:06
Οσες συμφορουμίτισες έχουν παρει δάνειο για σπίτι, θα μπορούσαν να μου δώσουν τα φώτα τους?
Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να πάρουμε σπίτι, αλλά δεν το αποφασίζουμε... ακούμε για δάνεια γύρω στα 1.000 ευρώ... και όχι για βιλα, για ένα μεσο σπιτι.
Αν μπορούσατε να μου δώσετε μια ιδέα... τι ποσό δινετε το μηνα, για πόσα τετραγωνικά, για τι ποσό δανείου και σε ποια τράπεζα, θα με βοηθούσατε!
Ευχαριστώ!

Niki81
09-06-10, 11:30
χμ..βασικα δεν ειναι και πολυ ευκολο τετοιες εποχες να παρεις στεγαστικο.Απόσο γνωριζω η τραπεζες πλεον δινουν στεγαστικα με το σταγονομετρο.

zouzounel
09-06-10, 12:05
εχω καλο εκκαθαριστικό, δεν εχω πρόβλημα
απλά με φοβίζει η σκέψη.... 1.000 ευρώ για 25 χρόνια... πώς τα βγάζεις περα?

baila
09-06-10, 12:23
εμεις δινουμε γυρω στα 500 ευρω-30 χρονια απο την αγροτικη
ηταν ενα καλο προγραμμα το οποιο δεν ξερω τωρα αν υπαρχει (στεγη τριποντο)
εαν δεν εχετε αλλο σπιτι στο ονομα σας να ζητησετε οπωσδηποτε την ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΠΙΤΟΚΙΟΥ
εγω το εμαθα γιατι δουλευει η μητερα μου σε τραπεζα και το ηξερε
για 8 χρονια το κρατος επιδοτει ενα ποσο των τοκων αναλογα και με τα παιδια που εχεις
δεν ξερω πολλες λεπτομερειες να σου πω γιατι οπως σου ειπα ειχα αλλον να τα κανονισει αλλα μην ξεχασεις να ρωτησεις
πολλοι υπαλληλοι δεν το γνωριζουν!!!!
εμεις νομιζω γλιτωνουμε περιπου 80 ευρω το μηνα

baila
09-06-10, 12:24
ξεχασα το ποσο ηταν 120000

amande
09-06-10, 12:24
Λοιπόοοον.....μετά απο διάφορες ταλαιπωρίες με τράπεζες και τα τρελά επιτόκια και τους όρους δανεισμού τους έπεισα τον άντρα μου και κάναμε τα χαρτιά στον ΟΕΚ (μέχρι τότε πίστευε πως θα ταλαιπωρηθουμε χωρίς λόγο και πως ο Οεκ δεν θα μας δώσει τα χρήματα όλα κτλ κτλ) (σημ.ο ίδιος είναι στο Ικα, εγώ δημόσιο).....βρήκαμε μέσα σε 2-3 μήνες σπίτι, μονοκατοικία, νεόκτιστη, περίπου 120 τ.μ., με πάρκινγκ, στα Ανω Λιοσια στην τιμή των 155.000 ευρώ....
Η δόση είναι περίπου στα 900 ευρώ το μήνα για 15 χρόνια όμως, μέσα στα 900 είναι και ένα επιπλέον συμπληρωματικό δάνειο δλδ η δόση αυτή αντιστοιχεί και δάνειο 165.000 ευρώ.
Αν μπορείτε να κάνετε τα χαρτιά σας μέσω Οεκ να τα κάνετε....με τις τράπεζες δε συμφέρει καθόλου....να καταλάβεις μας έβγαινε η ίδια δόση για το ίδο ποσό δανείου αλλά για 35 χρόνια εξόφληση....και είχαμε πάει σε 2-3 τράπεζες.
Το δάνειο αυτό το πήραμε μεσω εθνικής....

zouzounel
09-06-10, 12:33
Εχω ακούσει για τον ΟΕΚ και την επιδότηση ενοικίου. Αλλα... Εχω στο όνομά μου το σπίτι που μένει η μητέρα μου (την κυριότητα μόνο, η μητερα μου εχει κρατήσει την επικαρπία), ένα οικόπεδο και ενα μικρό αγροτεμάχιο, επαρχία και τα δύο. Και ο αντρας μου εχει στο ονομα του ενα οικοπεδο, επαρχια και αυτό. Μου ειπαν ότι το Ε5 πρεπει να ειναι μηδενικό για να μου δωσει δανειο ο ΟΕΚ, ισχύει? Με τα τρεχαματα της εγκυμοσύνης, δεν εχω ψαξει το θεμα ακόμα, λεω να ασχοληθώ όταν παρω την αδεια κυοφορίας.

#ΕΛΕΝΑ#
09-06-10, 12:35
να σου πω τι ξερω!!!! λεει σωστα νικι81 δεν ειναι εποχες τωρα γιαυτα:shock:!!!αλλα να ξερεις οτι το επιτοκιο που σου δινει μια τραπεζα για στεγαστικο ειναι ετησιο οπως και σε ολα τα αλλα προιοντα....δηλαδη αν εχει ενα καταναλωτικο δανειο επιτοκιο 9% και παρεις 10.000 και το βαλεις για 10 χρονια θα δωσεις σε τοκους το 90% του ποσου συν τα εξοδα δανειου...θα σου ελεγα να βαλεις λιγοτερα χρονια για να μην χασεις πολλα σε τοκους, γιαυτο και ακους πολλα για δοσεις να ξερεις οτι στην αρχη δινεις περισσοτερο τοκους και λιγοτερα το κεφαλαιο..μετα προς το τελος θα δινεις περισσοτερο κεφαλαιο αφου αποπληρωσεις μερος των τοκβν..το κανουν αυτο για να παρουν οσο μπορουν περισσοτερα σε περιπτωση .που δεν θα μπορεις να πληρωσεις την δοση σου και παει σε πλειστηριασμο(αλλο μεγαλο θεμα)....να σου πω οτι αυξηθηκαν περισσοτερα οι πλειστηριασμοι τελευταια...
τα εξοδα ειναι αρκετα για στεγαστικο....λεω πριν παρετε μια τοσο μεγαλη αποφαση ψαξτε καλα απο δανεια στεγαστικα να δειτε τα επιτοκια και μην ψαρωνετε οταν σας λενε για περιοδο χαριτος(γιατι σιγουρα θα θελετε καποιο συμπληρωματικο δανειο) σε ολα τα δανεια ισχυει αυτο εκει πληρωνετε μονο τοκους και οχι κεφαλαιο δηλ σαν την ελαχιστη καταβολη.για του μηνες που θα σας δινουν ...να δειτε ποσα θελουν εξοδα δανειου,ολα αυτα βαλτε τα μαζι και μετα δειτε ποσα θα δωσετε σε τοκους εκει θα δειτε αν σας συμφερει η οχι.....ευχομαι να βοηθισα λιγο

sweetmama
09-06-10, 12:59
Εμείς πληρώνουμε μηνιαία δόση 1060€ !!!!! για δάνειο 235.000 από το ΤΤΕ για 40 χρόνια!!!!!!. Όταν πήραμε το δάνειο πριν από 5 χρόνια πληρώναμε 700€ δόση με κυμαινόμενο επιτόκιο. Όμως με τις 5 ανατιμήσεις που πήρε τότε το επιτόκιο μέσα σε ένα χρόνο η δόση εφτασε τα 1060. Μεγάλη σκλαβιά τα δάνεια σήμερα ιδιαίτερα σε αυτές τις δύσκολες εποχές. Δεν ξέρω τελικά αν αξίζει να πάρεις σπίτι με δάνειο ή να νοικιάζεις.......

barbita
09-06-10, 13:00
900 ευρω για 40 χρόνια, το ποσό δανείου 210.000 για 110τμ στο Γέρακα από την αλφα. Πάντως όντως δύσκολοι καιροί για δάνεια. Καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις!!

ΤΙΓΡΑΚΙ
09-06-10, 13:01
εμεις με δανειο απο την εθνικη για 150,000 και 90τμ σπιτι.(το σπιτι εκανε 158,500) διναμε τα 3 πρωτα χρονια 820 το μηνα και τωρα δινουμε 520 για 3 χρονια.το δανειο σε συνολο ειναι 40 χρονια.η δοση παιζει αναλογα με το επιτοκιο αν ειναι σταθερο ή κυμαινομενο.ελπιζω να βοηθησα.

#ΕΛΕΝΑ#
09-06-10, 13:10
απ οσο ξερω τα στεγαστικα δεν εχουν σταθερο επιτοκιο για ολο το διαστημα αποπληρωμης, αλλα μονο για καποια λιγα χρονια γιατι δεν συμφερει τις τραπεζες.... τα % ευκολα ανεβαινουν και πολυ δυσκολα πεφτουν.....

maira95
09-06-10, 13:12
Λοιπόοοον.....μετά απο διάφορες ταλαιπωρίες με τράπεζες και τα τρελά επιτόκια και τους όρους δανεισμού τους έπεισα τον άντρα μου και κάναμε τα χαρτιά στον ΟΕΚ (μέχρι τότε πίστευε πως θα ταλαιπωρηθουμε χωρίς λόγο και πως ο Οεκ δεν θα μας δώσει τα χρήματα όλα κτλ κτλ) (σημ.ο ίδιος είναι στο Ικα, εγώ δημόσιο).....βρήκαμε μέσα σε 2-3 μήνες σπίτι, μονοκατοικία, νεόκτιστη, περίπου 120 τ.μ., με πάρκινγκ, στα Ανω Λιοσια στην τιμή των 155.000 ευρώ....
Η δόση είναι περίπου στα 900 ευρώ το μήνα για 15 χρόνια όμως, μέσα στα 900 είναι και ένα επιπλέον συμπληρωματικό δάνειο δλδ η δόση αυτή αντιστοιχεί και δάνειο 165.000 ευρώ.
Αν μπορείτε να κάνετε τα χαρτιά σας μέσω Οεκ να τα κάνετε....με τις τράπεζες δε συμφέρει καθόλου....να καταλάβεις μας έβγαινε η ίδια δόση για το ίδο ποσό δανείου αλλά για 35 χρόνια εξόφληση....και είχαμε πάει σε 2-3 τράπεζες.
Το δάνειο αυτό το πήραμε μεσω εθνικής....

για να παρεις δανειο απο τον ΟΕΚ πρεπει να εχεις συγκεκριμενο αριθμο ενσημων?πρεπει να εργαζεσαι κι ολας?
μπορεις να μου πεις την διαδικασια?

sweetmama
09-06-10, 13:20
πάντως αυτό που ακούω τελευταία από πολλούς σαν λύση για την μείωση της δόσης του δανείου είναι η μεταφορά του σε άλλη τράπεζα με χαμηλότερο επιτόκιο. δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο και τι απαιτείται έχω μπεί στον πειρασμό όμως να το σκέφτομαι. το σίγουρο που γνωρίζω είνα ότι δεν υπάρχουν πλέον έξοδα μεταφοράς δανείου, έχουν καταργηθεί.

amande
09-06-10, 13:22
Maira ναι, πρέπει να έχεις συγκεκριμένο αριθμό ενσήμων, στο site του οεκ, γράφει αναλυτικά και τις κατηγορίες επιδότησης, πόσα ενσημα χρειάζεσαι αν είσαι άγαμος, έγγαμος, με παιδί κτλ....και το διάστημα που θα κάνεις την αίτηση πρέπει να εργάζεσαι,χρειάζονται και βεβαίωση εργοδότη.
Zouzounel για την ιδιοκτησία οικοπεδου δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αν παίζει ή όχι ρόλο.....ξέρω οτι κατοικία δεν μπορείς να έχεις στο όνομα σου (όλη την κυριότητα της όμως) γιατί δεν παίρνεις φοροαπαλλαγή για α' κατοικία και ίσως δεν σε βάζουν σε ευνοική κατηγορία επιδότησης στον Οεκ.....εγώ π.χ. έχω το 1/3 απο το σπίτι της γιαγιάς μου σε άλλη πόλη αλλά δεν έπαιξε κανένα ρόλο γιατί δεν μου ανήκει αποκλειστικά το σπίτι.

zouzounel
09-06-10, 13:23
για να παρεις δανειο απο τον ΟΕΚ πρεπει να εχεις συγκεκριμενο αριθμο ενσημων?πρεπει να εργαζεσαι κι ολας?
μπορεις να μου πεις την διαδικασια?

δες εδώ, το επισημο site του οεκ: http://www.oek.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=99&Itemid=100

#ΕΛΕΝΑ#
09-06-10, 13:25
πάντως αυτό που ακούω τελευταία από πολλούς σαν λύση για την μείωση της δόσης του δανείου είναι η μεταφορά του σε άλλη τράπεζα με χαμηλότερο επιτόκιο. δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο και τι απαιτείται έχω μπεί στον πειρασμό όμως να το σκέφτομαι. το σίγουρο που γνωρίζω είνα ότι δεν υπάρχουν πλέον έξοδα μεταφοράς δανείου, έχουν καταργηθεί.

δυστιχος δεν εχουν καταργηθει ακομα τουλαχιστον οχι πριν 6 μηνες που ακομα δουλευα θα το δω ομως....θελεις να μεταφερεις δανειο στεγαστικο??? διοτι η μεταφορα συμφερει μονο για μεταφορα δανειων καταναλωτικων και σιγουρα 100% συμφερει των καρτων..εκει που τα επιτοκια ειναι 18-19% και δινετε ελχαιστη καταβολη....εκει που ειχατε 5 λογαριασμους απο καρτες θα εχετε 1 λογαριασμο αυτο τις μεταφορας και οι καρτες θα ειναι αδειες απλα με το αρχικο πιστωτικο οριο....

NASIA
09-06-10, 13:26
Εμείς για 95τμ,αποθήκη,Parking Σεπόλια με αγορά 45.000.000δρχ πήραμε από την ALPHA 41.000.000δρχ ήτοι 120.322 και δίνουμε 650? το μήνα για 30 χρόνια βέβαια είναι με σταθερό επιτόκιο το οποίο κάθε τρία χρόνο αναπροσαρμόζουμε,δηλαδή πάμε και επιλέγουμε αν θα συνεχίσουμε με σταθερό ή κυμαινόμενο.Αν από σταθερό γυρίσουμε κυμαινόμενο δεν πληρώνουμε κάτι επιπλέον ενώ το αντίθετο έχει κάποια ρύτρα περίπου 150?.Μας έχουν μείνει αλλα 22 χρόνια και μετά τα τελευταία μέτρα νιώθω την θηλιά να κινείται επικύνδυνα γύρω από τον λαιμό μου.Θέλει πολύ μα πάρα πολύ σκέψη.

#ΕΛΕΝΑ#
09-06-10, 13:31
καταργηθικαν σωστα τα εξοδα αλλα σε στεγαστικα μονο οποτε ειναι καλο αυτο τουλαχιστον γλιτωνετε λιγα χρηματα.....

maira95
09-06-10, 13:36
Maira ναι, πρέπει να έχεις συγκεκριμένο αριθμό ενσήμων, στο site του οεκ, γράφει αναλυτικά και τις κατηγορίες επιδότησης, πόσα ενσημα χρειάζεσαι αν είσαι άγαμος, έγγαμος, με παιδί κτλ....και το διάστημα που θα κάνεις την αίτηση πρέπει να εργάζεσαι,χρειάζονται και βεβαίωση εργοδότη.

δες εδώ, το επισημο site του οεκ: http://www.oek.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=99&Itemid=100

σας ευχαριστω πολυ!
με ενδιαφερει και μενα γιατι τωρα τελευταια κανουμε κι εμεις σκεψεις για δανειο,δυσκολα καιροι βεβαια,αλλα πως αλλιως να φτιαξει η να αγορασει κανεις σπιτι...
ο συζυγος ειναι ναυτικος,θα πρεπει να ρωτησω και το ΝΑΤ αν δινει,αλλα εχω την εντυπωση πως δεν δινει:rolleyes:

maridoula80
09-06-10, 13:42
καλημερα και απο μενα εμεις πηραμε το 2008 δανειο απο την πειραιως με σταθερο επιτοκιο για 15 χρονια αν και η τραπεζα επεμενε να το παρουμε για παραπανω χρονια για παραπανω τοκους φυσικα με την δικαιωλογια οτι ηταν μεγαλη η δοση.εμας μας βγηκε 650 ευρω το μηνα με σταθερο βεβαια επιτοκιο γιατι δεν θελαμε να εχουμε προβλημα με την ανοδο των επιτοκιων κατι που συνεβει τοτε ολοι μας ελεγαν τρελους τωρα αμως αποδειχτεικε πως εχουμε δικιο.α!το ποσό βεβαια ηταν μικρο 70.000 ευρω.

amande
09-06-10, 13:43
Eγώ προσωπικά δεν άντεχα άλλο να δίνω τόσα χρόνια τα λεφτα μου σε ενοίκια...βαρέθηκαααα....βέβαια είναι πολύ πιο δύσκολα τώρα αλλά δεν έχω κανέναν πάνω απο το κεφάλι μου, απ'όλες τις απόψεις αφού πήραμε μονοκατοικία.

ΜΑΡΙΤΑ
09-06-10, 13:47
Πω πω βρε κορίτσια...40 χρόνια είναι πάρα πολλά για δάνειο!!Πως πήρατε αυτή την απόφαση;
Εμείς δίνουμε 460 ευρώ για 20 χρόνια και έχουν περάσει ήδη τα 4... άλλα 16 μας μείνανε και τελείωσαμε! Γενικά η αγορά σπιτιού συμφέρει εάν έχεις ένα κεφάλαιο και πάρεις και ένα μικρό σχετικά δάνειο..αν είναι να πάρεις ολόκληρο το δάνειο, καλύτερα να μείνεις στο ενοίκιο...γιατί οι τόκοι που θα δώσεις, ειδικά για αυτά τα 40 χρόνια που διάβασα πιο πάνω...είναι να τραβάς τα μαλλιά σου!
Και σε 40 χρόνια που θα ξεπληρώσεις το σπίτι, θα είναι ήδη παλιό οπότε τι να κάνω;;

maira95
09-06-10, 13:47
Eγώ προσωπικά δεν άντεχα άλλο να δίνω τόσα χρόνια τα λεφτα μου σε ενοίκια...βαρέθηκαααα....βέβαια είναι πολύ πιο δύσκολα τώρα αλλά δεν έχω κανέναν πάνω απο το κεφάλι μου, απ'όλες τις απόψεις αφού πήραμε μονοκατοικία.

φυσικα!δικιο εχεις,εξαλλου τα λεφτα που θα εδινες σε νοικι τα δινεις τωρα στο δανειο,μπορει βεβαια να μην ειναι ιδιο το ποσο, αλλα τουλαχιστον ξερεις πως τα δινεις για το δικο σου σπιτι .
κι εγω καπως ετσι το σκεφτομαι.

amande
09-06-10, 13:55
φυσικα!δικιο εχεις,εξαλλου τα λεφτα που θα εδινες σε νοικι τα δινεις τωρα στο δανειο,μπορει βεβαια να μην ειναι ιδιο το ποσο, αλλα τουλαχιστον ξερεις πως τα δινεις για το δικο σου σπιτι .
κι εγω καπως ετσι το σκεφτομαι.
Σίγουρα έπαιξε ρόλο και οτι το πήραμε με επιδότηση και δεν θα μας φάνε τα λεφτά μας οι τράπεζες γιατί πραγματικά είναι κρίμα βρε κορίτσια να πληρώνουμε 2πλο και 3πλο με τους τόκους ενα σπίτι για να ζούμε σαν άνθρωποι...δεν είπαμε να πάρουμε κότερο ή εξοχικό στη Μύκονο:evil:

maira95
09-06-10, 14:03
θα χρειαστει προφανως πολυ ψαξιμο,
σε περιπτωση που καποιος δεν εχει να εξοφλησει το δανειο,τοτε τι γινεται?
βαζουμε σε υποθηκη το ιδιο το σπιτι και το παιρνει η τραπεζα η θα το χρεωθουν και τα παιδια μας?

koukounaki
09-06-10, 14:06
εχω καλο εκκαθαριστικό, δεν εχω πρόβλημα
απλά με φοβίζει η σκέψη.... 1.000 ευρώ για 25 χρόνια... πώς τα βγάζεις περα?

Δεν θελω να σε απαγοητευσω αλλα το εκκαθαριστικο δεν παιζει ρολο πλεον με αυτη την κριση. Οι τραπεζες εχουν εντολη να μην δινουν δανεια.

amande
09-06-10, 14:07
Το σπίτι υποθηκεύεται υποχρεωτικά απο τη στιγμή που το παίρνεις με δάνειο....αν δεν έχεις να το εξοφλήσεις, ναι στο παίρνει η τράπεζα και το βγάζει σε πληστηριασμό.

zouzounel
09-06-10, 14:12
Υποθηκεύεται μόνο το σπίτι για το οποίο παίρνεις το δάνειο ή κινδυνεύουν και τα άλλα ακίνητα που ίσως έχεις στο όνομά σου? (σε περίπτωση που δε μπορείς να πληρωσεις τις δόσεις εννοω).

elissavet για την ωρα το ψάχνω το θεμα... αν δεν μου εγκρίνει η τραπεζα το δανειο, αν αποφασίσω τελικά να το παρω, τι να πω... θα με βγάλει και από το δίλλημα ;)

maira95
09-06-10, 14:13
Οι τραπεζες εχουν εντολη να μην δινουν δανεια.

ειναι βεβαιο αυτο?εγω ρωτησα εδω και λιγες μερες στο ταχ.ταμιευτηριο και μου ειπαν πως δινουν

Το σπίτι υποθηκεύεται υποχρεωτικά απο τη στιγμή που το παίρνεις με δάνειο....αν δεν έχεις να το εξοφλήσεις, ναι στο παίρνει η τράπεζα και το βγάζει σε πληστηριασμό.

τουλαχιστον να μην το χρεωθουν τα παιδια....φυσικα θα πρεπει να διαβαζουμε προσεχτικα και τους ορους της καθε τραπεζας
αλλα 40 χρονια ειναι πολλα νομιζω,αλλο 15 χρονια η 20 κι αλλο 40:rolleyes:

amande
09-06-10, 14:16
Zouzounel στη δική μας περίπτωση υποθηκεύθηκε μόνο το σπίτι που αγοράσαμε και όχι και το μερίδιο που έχω στο όνομα μου απο τη γιαγιά μου....δεν έχω άλλη ακίνητη περιουσία ούτε και ο σύζυγος και δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.

amande
09-06-10, 14:20
ειναι βεβαιο αυτο?εγω ρωτησα εδω και λιγες μερες στο ταχ.ταμιευτηριο και μου ειπαν πως δινουν

τουλαχιστον να μην το χρεωθουν τα παιδια....φυσικα θα πρεπει να διαβαζουμε προσεχτικα και τους ορους της καθε τραπεζας
αλλα 40 χρονια ειναι πολλα νομιζω,αλλο 15 χρονια η 20 κι αλλο 40:rolleyes:
Εννοείται....καμία σχέση...ξέρεις οτι θα "στριμωχτείς" για 15 χρόνια και μετά τέλος.....γι'αυτό όσα ζευγάρια μπορούν να πάρουν μέσω Οεκ να μην το αφήσουν, είναι μεγάλη υπόθεση να έχεις γλυτώσει τόσους τόκους.

sweetmama
09-06-10, 14:29
δυστιχος δεν εχουν καταργηθει ακομα τουλαχιστον οχι πριν 6 μηνες που ακομα δουλευα θα το δω ομως....θελεις να μεταφερεις δανειο στεγαστικο??? διοτι η μεταφορα συμφερει μονο για μεταφορα δανειων καταναλωτικων και σιγουρα 100% συμφερει των καρτων..εκει που τα επιτοκια ειναι 18-19% και δινετε ελχαιστη καταβολη....εκει που ειχατε 5 λογαριασμους απο καρτες θα εχετε 1 λογαριασμο αυτο τις μεταφορας και οι καρτες θα ειναι αδειες απλα με το αρχικο πιστωτικο οριο....

φυσικά και με ενδιαφέρει να μεταφέρω το δάνειο αφου έτσι όπως πάνε τα πράγματα η δόση του δανείου γίνεται όλο και πιο δυσβάσταχτη!

#ΕΛΕΝΑ#
09-06-10, 14:52
Υποθηκεύεται μόνο το σπίτι για το οποίο παίρνεις το δάνειο ή κινδυνεύουν και τα άλλα ακίνητα που ίσως έχεις στο όνομά σου? (σε περίπτωση που δε μπορείς να πληρωσεις τις δόσεις εννοω).

μονο τα ακινητα που βαζεις υποθηκη θα βγουν σε πλειστηριασμο.... να ξερεις πως σε μερικα δανεια αναλογα με εισοδηματα και αλλα ζητανε και εγγυητες και εκει αν εσυ αδυνατεις να πληρωσεις το δανειο και μπαινεις στο μαυρο τειρεσια εκει μπαινει αυτοματος και ο εγγυητης.... παιζει ρολο στην εγκριση και αν εχεις μπει εσυ εγγυητης σε καποιο αλλο ατομο.....

#ΕΛΕΝΑ#
09-06-10, 15:03
φυσικά και με ενδιαφέρει να μεταφέρω το δάνειο αφου έτσι όπως πάνε τα πράγματα η δόση του δανείου γίνεται όλο και πιο δυσβάσταχτη!

απλα εκει δεν ξερω αν πραγματικα σε συμφερει δεν εχω ασχοληθει με αυτο το αντικειμενο..ομως. ποσο να παει πιο χαμηλα το επιτοκιο αυτο που θα κανεις μονο ειναι να δωσεις παραπανω χρηματα σε τοκους !!! επειδη σιγουρα ολο και καποια χρηματα θα πηγαν σε αυτα,,, αυτο που μπορει να κανεις ειναι απλα να μειωσεις την δοση του δανειου μεγαλωνοντας την διαρκεια αποπληρωμεις. ουσιαστικα κατι τετοιο γινεται τεσπα ψαξτω παρα πολυ καλα και ζυγισε τα παρα πολυ καλα μην βγεις χαμενη στο τελος....α....και ΠΡΟΣΟΧΗ στα ψηλα γραμματα....

culte
09-06-10, 15:13
εμείς δίνουμε 685 ευρώ για κυμαινόμενο επιτόκιο στην άλφα...αλλά όταν το είχαμε πάρει είχαμε πολύ καλούς όρους μόνο 1 ,6 επιτόκιο + το spread
νομίζω ένας κανόνας είναι ο εξής..από το εισόδημα που έχετε το 1/4 ή το πολύ το 1/3 να πηγαίνει στο δάνειο, ώστε να μην είστε στριμωγμένοι στα υπόλοιπα...

#ΕΛΕΝΑ#
09-06-10, 15:20
εμείς δίνουμε 685 ευρώ για κυμαινόμενο επιτόκιο στην άλφα...αλλά όταν το είχαμε πάρει είχαμε πολύ καλούς όρους μόνο 1 ,6 επιτόκιο + το spread
νομίζω ένας κανόνας είναι ο εξής..από το εισόδημα που έχετε το 1/4 ή το πολύ το 1/3 να πηγαίνει στο δάνειο, ώστε να μην είστε στριμωγμένοι στα υπόλοιπα...

ετσι ομως ποσα χρονια θα παει....πολλα,,,,,, απλα δεν θα ειναι στριμωγμενοι,θα πληρωνουν και τα εγγονια:lol::lol::lol::lol:....
πω πω πολυ παλουκι το στεγαστικο.....

AFRODITH
09-06-10, 15:57
δεν καταλαβενω το τοσο κολλημα με τα 40 χρονια !!
και στο νοικι αν μεναμε και δεν αγοραζαμε δεν θα πληρωναμε νοικι ως να παιθανουμε?
αυτο που πρεπει να προσεξουμε ειναι η δοση να ειναι εφικτη και ισοτιμη με ενα νοικι .
τουλαχιστον το σπιτι ειναι δικο σου και δεν θα αναγκαστεις ποτε να μετακομισεις για ιδιοκατοικηση του ιδιοκτητη ,ουτε τα λευτα θα πανε στο βροντο σε ενα ξενο σπιτι και τελοσ θα μηνει και κατι στα παιδια ....μπορει να χρωστανε κατι λιγο ακομα αλλα θα τους μεινει ενα πατρικο .καλα να ημαστε να πληρωνουμε .

sweetmama
09-06-10, 16:58
δεν καταλαβενω το τοσο κολλημα με τα 40 χρονια !!
και στο νοικι αν μεναμε και δεν αγοραζαμε δεν θα πληρωναμε νοικι ως να παιθανουμε?
αυτο που πρεπει να προσεξουμε ειναι η δοση να ειναι εφικτη και ισοτιμη με ενα νοικι .
τουλαχιστον το σπιτι ειναι δικο σου και δεν θα αναγκαστεις ποτε να μετακομισεις για ιδιοκατοικηση του ιδιοκτητη ,ουτε τα λευτα θα πανε στο βροντο σε ενα ξενο σπιτι και τελοσ θα μηνει και κατι στα παιδια ....μπορει να χρωστανε κατι λιγο ακομα αλλα θα τους μεινει ενα πατρικο .καλα να ημαστε να πληρωνουμε .

συμφωνώ! μπορεί να πληρώνω ένα δάνειο για 40 χρόνια αλλα και τα 40 χρόνια είμαι σε ένα σπίτι που δεν θα με βγάλει κανείς και που στο κάτω-κάτω το φτιάχνω όπως θέλω καθώς όλοι ξέρουμε ότι όταν νοικιάζεις δεν έχεις πολλά περιθώρια στις αλλαγές.
και όπως και να το κάνουμε μπορεί να είμαι χρεωμένη ...θα αφήσω όμως κάτι και στο παιδί μου καθώς στα δικά τους χρόνια τότε τα πράγματα θα είναι ακόμα πιο δύσκολα!!
και οπως είπε και η afroditi.... καλα να μαστε!!!

Ηλιάννα
09-06-10, 17:25
1200 ευρω για 20 χρονια
Ποσο δανειου 210.000 για σπιτι 210τμ

efi28
10-06-10, 11:41
Αν είσαι στο δημόσιο μπορείς να πάρεις και απο το Ταμείο Παρακατηθηκών που έχει σταθερό επιτόκιο..

ismeni
10-06-10, 11:49
για 73.000 δάνειο πληρώνω 500 δόση

κατασκευαστικό

ligeri
10-06-10, 16:34
Εμείς πληρώνουμε 820 μαζί με τις ασφάλειες οι οποίες είναι περίπου καπου 80 ?. Το ποσό του δσνείου είναι 205.000 για σπίτι στον Πειραιά 117 τμ μεταχειρισμένο. Το σπίτι έκανε 143.000 και πήρα και τα υπόλοιπα για ανακαίνιση-συμβολαιογραφικά-μεσιτικα-τραπεζικά έξοδα! Η τράπεζα είναι η UCI

sissy82
19-06-10, 15:43
Εμείς για 75000 στεγαστικό με κυμαινόμενο επιτόκιο δίνουμε 360 τώρα..για 20 χρόνια το κάναμε,πέρασαν τα 6.

lineal
20-06-10, 00:16
θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμμια κοπελα,
εχουμε κανει αιτηση στον ΟΕΕΚ για δανειο,εγω δε δουλευω,και ο συζυγος ειναι σε ιδιωτικη δουλεια υπαλληλος.μας εχει εγκριθει και θα παρουμε γυρω στα 82.000.εχουμε βρει σπιτι και οταν ρωτησαμε στο ταχυδρομικο ταμιευτηριο αρχικα μας ειχαν πει οτι δε χρειαζεται εγγυητης,αλλα χθες που πηγαμε για να ξαναρωτησουμε για σιγουρια μας ειπαν οτι χρειαζεται εγγυητης.
τωρα σκεφτομαστε να ρωτησουμε για εθνικη τραπεζα,γιατι δε θελουμε να βαλουμε εγγυητη.
ξεχασα να σας πω πως η δοση μας βγαινει στα 405 ευρω για δανειο 82.000.
ξερει καμμια τι παιζει με τους εγγυητες;
παντως εχω διαβασει για δοσεις δανειων 700 και 1000 ευρω και απορω πως τα δινετε,εμεις με 400 και θα δυσκολευτουμε.βεβαια φανταζομαι εδω που μενουμε οι τιμες δεν ειναι και τοσο υψηλες οσο στα μεγαλα αστικα κεντρα,και φυσικα βοηθαει να χεις 2 μισθους αλλα και παλι...

MIDE
25-06-10, 13:02
κοριτσια εχει κοιταξει καποια απο σας για φωτοβολταικα...???
τι γινεται τελικα με αυτα?
αν οντως ειναι καλα ειναι ενας τροπος αποπληρωμης του δανειου του σπιτιου...

μου εχει περασει αυτο απο το μυαλο για μελλοντικα μιας κ δεν εχουμε τολμησει ακομα για καινουριο σπιτι αφου υπαρχει το πατρικο του συζηγου...που ομως προς το παρον μενουν τα πεθερικα...κ για να μεινουμε εμεις εχουμε πολυ μελλον μπροστα μας ακομα...

manoulina
20-07-10, 10:52
Οι τράπεζες δίνουν δάνεια ανάλογα με το τι παρουσιάζεις στο εισόδημα σου.
Εμείς αγοράσαμε σπίτι το Φεβρουάριο που μας πέρασε. Μέσα στην κρίση δηλαδή.

Πήραμε μία μονοκατοικία καινούργια 200 τ.μ. 260.000 ?.

Πήραμε δάνειο μέσω ΟΕΚ απο την Millenium bank. Το δάνειο που πήραμε ήταν 215.000 ? και στα 123.000 ? επιδοτεί το επιτόκιο ο ΟΕΚ και τα υπόλοιπα 92.000? τα βάλαμε ως συμπληρωματικό δάνειο. Βασικά απο την τράπεζα στα κανόνίζουν αυτά...
Πληρώνουμε 1.100 ? το μήνα για τα πρώτα 15 χρόνια και μετά που τελειώνει το δάνειο το μεγάλο που είναι κι ΟΕΚ μέσα πέφτει κατά πολύ η δόση. Γύρω στα 300-400 ? αν θυμάμαι καλά. Στο σύνολο το δάνειο μας είναι για 40 χρόνια.
Είναι πολύ καλά όμως αν σκεφτεί κανείς πως τα δύσκολα είναι στα πρώτα 15 χρόνια. Μετά θα δίνω μια μικρή δόση το μήνα που για ένα σπίτι 200 τ.μ. ενοίκιο 400 ? δεν θα έδινα με τίποτα. Και θα μου μείνει και το σπίτι.

Επίσης μια φίλη που πήρε δάνειο ένα χρόνο πριν απο μένα και δεν το πήρε μέσω ΟΕΚ θα πληρώνει 1.300 ? για 40 χρόνια για δάνειο 200.000 ?

clio_s
05-08-10, 08:52
΄Πριν ένα μήνα έκανα αίτηση για δάνειο στον ΟΕΚ. Χτες πήρα να ρωτήσω αν έχει εγκριθεί και μου είπαν ότι έχουν παγώσει όλα μέχρι τις 31/12.

mamavicky
05-08-10, 10:07
χαχαχαχαχ μην βλέπετε που γελάω είναι πονεμένη ιστορία.
για το δάνειο του σπιτιού μας λοιπόν δίνουμε 1050 ευρωπουλάκια.
ξεφύγαμε παααααααρα πολύ με το σπίτι αλλά τότε ο σύζυγος έβγαζε 3000 και άλλα 1000 εγώ είπαμε εμείς οκ θα τα βγαλουμε περα.
πάμε απο το κακό στο χειρότερο.

mamavicky
05-08-10, 10:52
Οι τράπεζες δίνουν δάνεια ανάλογα με το τι παρουσιάζεις στο εισόδημα σου.
Εμείς αγοράσαμε σπίτι το Φεβρουάριο που μας πέρασε. Μέσα στην κρίση δηλαδή.

Πήραμε μία μονοκατοικία καινούργια 200 τ.μ. 260.000 ?.

Πήραμε δάνειο μέσω ΟΕΚ απο την Millenium bank. Το δάνειο που πήραμε ήταν 215.000 ? και στα 123.000 ? επιδοτεί το επιτόκιο ο ΟΕΚ και τα υπόλοιπα 92.000? τα βάλαμε ως συμπληρωματικό δάνειο. Βασικά απο την τράπεζα στα κανόνίζουν αυτά...
Πληρώνουμε 1.100 ? το μήνα για τα πρώτα 15 χρόνια και μετά που τελειώνει το δάνειο το μεγάλο που είναι κι ΟΕΚ μέσα πέφτει κατά πολύ η δόση. Γύρω στα 300-400 ? αν θυμάμαι καλά. Στο σύνολο το δάνειο μας είναι για 40 χρόνια.
Είναι πολύ καλά όμως αν σκεφτεί κανείς πως τα δύσκολα είναι στα πρώτα 15 χρόνια. Μετά θα δίνω μια μικρή δόση το μήνα που για ένα σπίτι 200 τ.μ. ενοίκιο 400 ? δεν θα έδινα με τίποτα. Και θα μου μείνει και το σπίτι.

Επίσης μια φίλη που πήρε δάνειο ένα χρόνο πριν απο μένα και δεν το πήρε μέσω ΟΕΚ θα πληρώνει 1.300 ? για 40 χρόνια για δάνειο 200.000 ?

Τόσο φθηνά καινούρια μονοκατοικία?που καλέ?

manoulina
05-08-10, 11:34
Είμαστε στα όρια Θρακομακεδόνες με Μενίδι. Όμως πιάνεται στο δήμου Μενιδίου που είναι απο τους πιο φθηνούς δήμους της Αττικής.