PDA

Επιστροφή στο Forum : χτίζεις σπίτι? τι να ΜΗΝ κάνεις!

Σελίδες : [1] 2

noni
10-06-10, 11:04
Σκέφτηκα να φτιάξω αυτό το θεματάκι για να βοηθήσουμε όσες έχουμε δικό μας σπίτι όλους τους φίλους που χτίζουν να μην κάνουν "λάθη" που έχουμε εντοπίσει στα δικά μας!! Αφού την πατήσαμε εμείς, να μην την πατήσουν κι άλλοι και να γίνει το σπιτάκι τους το σπίτι των ονείρων τους!! Λοιπόν το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο πάγκος της κουζίνας μου. Έβαλα σκούρο καφε προς μαύρο και κάθε μέρα τον καθαρίζω ακόμη και σε γωνιές που έχω πράγματα, καφετιέρες κτλ γιατί φαίνεται η σκόνη μόλις φωτίζεται! Πήγα στο σπίτι φίλης και μείναμε κάμποσες μέρες έχει έναν μπεζ πάγκο που δε φαίνεται τιποτα! Επίσης έβαλα μπεζ πλακάκι και όλη τη μέρα σκουπίζω!! τα έχω παίξει λέμε δε φαινόμαστε ποτέ καθαροί! Αυτά μου έρχονται στο μυαλό τώρα, θα επανέλθω με περισσότερα!

DALIA
10-06-10, 11:22
Πολύ ωραίο θέμα noni..
1) όσο το δυνατόν περισσότερους αποθηκευτικούς χώρους & ντουλάπες
2) φωτιστικά που καθαρίζουν σχετικά εύκολα ( όσο πιο πολύπλοκα τόσο πιο δύσκολα )
3) μελέτη έτσι ώστε να μπει κάπου παπουτσοθήκη σχετικά κοντά στην είσοδο

Nantia
10-06-10, 11:31
Το βασικοτερο αν εχετε μικρα παιδια να αποφυγετε τις πολλες σκαλες στο σπιτι........... Ειναι πολυ εξαντλητικες για μια μαμα..........................

Nantia
10-06-10, 11:32
ακομα να αποφυγετε να βαλετε πλακακι κοκκινο στο μπαλκονι που μοιαζει σαν κεραμιδι. Δεν φαινεται ποτε καθαρο... (κλαψ κλαψ τετοιο εχω και δεν εχω χωνεψει καθολου ολο το καθαριζω και ολο βρωμικο ειναι)

noni
10-06-10, 11:44
και επίσης για το πλακάκι του μπαλκονιού, όχι αυτά που είναι σαν πέτρωμα από πανω. Μπορεί να μη γλιστάνε αμα βρέχονται αλλά για να τα καθαρίζεις πρέπει να τρίβεις με σκληρή βούρτσα και δύναμη... και τα μπαλκόνια λερώνονται εύκολα, δεν τα καθαρίζεις μια φορά το μήνα πχ και τέλος...

kalamaraki
10-06-10, 11:45
αχ.......................
Ονειρο ζωης....
Ενα δωμάτιο ντουλάπα!! (Οχι δεν ειμαι κοκέτα, δεν εχω τα απειρα ρουχα, αλλα δεν μου αρέσουν οι ντουλάπες δυομιση μετρων στα δωμάτια....)

kalamaraki
10-06-10, 11:46
και επίσης για το πλακάκι του μπαλκονιού, όχι αυτά που είναι σαν πέτρωμα από πανω. Μπορεί να μη γλιστάνε αμα βρέχονται αλλά για να τα καθαρίζεις πρέπει να τρίβεις με σκληρή βούρτσα και δύναμη... και τα μπαλκόνια λερώνονται εύκολα, δεν τα καθαρίζεις μια φορά το μήνα πχ και τέλος...

Οχι καλε....βάζεις το πιεστικο αν εχεις (εμεις εχουμε ...το πηραμε για να καθαριζουμε τα αμαξια μας και το εξοχικο των γονιων μου) και βαζεις λιγο απορυπαντικο στα πλακάκια και λαμποκοπάνε! Τετοια εχουμε στο εξοχικο μας

sabrina
10-06-10, 11:52
αχ.......................
Ονειρο ζωης....
Ενα δωμάτιο ντουλάπα!! (Οχι δεν ειμαι κοκέτα, δεν εχω τα απειρα ρουχα, αλλα δεν μου αρέσουν οι ντουλάπες δυομιση μετρων στα δωμάτια....)

αχ βεστιάριο........τι ειπες τωρα? ? ? ?

κ μενα ονειρο ζωης με βλέπω να μενει...........

kalamaraki
10-06-10, 11:54
χε χε και για μενα χαχαχα
για αυτο ειπα...ονειρο ζωης!!

noni
10-06-10, 11:56
καλαμαράκι μπορεί αλλά πιο καλά δεν είναι όπως σφουγγαρίζεις όλο το σπιτάκι να περνάς και τη σφουγγαρίστρα έξω από το να πρέπει να κάνεις ολόκληρη επιχείρηση ανέβασε κατέβασε πιεστικά, κράτα τα παιδιά μέσα γιατί άμα δουν πιεστικό ξεσηκώνονται και θέλουν παιχνίδια κτλ.. από άποψη βολέματος λεω

kalamaraki
10-06-10, 12:08
Νονη μου σορυ....δεν ημουν λεπτομερης πριν!
Εγω δεν καθαριζω αμάξια..... χαχαχα ο συζηγος το κανει! Σιγα μην ανεβοκατεβαινω να το κανω ολο αυτο. Αυτη ήταν και η συμφωνια μας οταν το πηρε. Αλλα σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο! Εγω την αφηνω τωρα και παιζει με τον μπαμπά της που ειναι καλοκαιρι, το χειμωνα εννοειτε σφουγγαριστρα!

Mina G
10-06-10, 12:26
Επισης μην κανετε μεγαλα παραθυρα. δηλαδη εμεις εχουμε στην κουζινα ενα τεραστιο παραθυρο για θεα και καλα οσο ειναι ενα τοιχος. Πρεπει να καθαριζεται συνεχεια (και δεν ειναι βολικο) εχουμε βαλει 3 τεραστιες ρομαν που δεν ειναι και αυτες βολικες στο να βγαινουν συνεχεια και να πλενονται. ασε που εχασα ετσι χωρο και για αλλα ντουλαπια. Και γενικα οπου μπορειτε εκμεταλευτειτε διαφορα μερη για αποθηκευτικους χωρους. Εχουμε καει απο αυτο το θεμα.

noni
10-06-10, 12:31
Νονη μου σορυ....δεν ημουν λεπτομερης πριν!
Εγω δεν καθαριζω αμάξια..... χαχαχα ο συζηγος το κανει! Σιγα μην ανεβοκατεβαινω να το κανω ολο αυτο. Αυτη ήταν και η συμφωνια μας οταν το πηρε. Αλλα σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο! Εγω την αφηνω τωρα και παιζει με τον μπαμπά της που ειναι καλοκαιρι, το χειμωνα εννοειτε σφουγγαριστρα!

έλα όμως που με τα συγκεκριμένα πλακάκια δεν εννοείται η σφουγγαρίστρα!! χειμώνα καλοκαίρι θέλουν λάστιχο για να πλυθούν. πίκρα!!!

kalamaraki
10-06-10, 12:32
Σε νιωθω...! Εγω εχω μωσαικο στο ενοικιο εννοειτε και το αμελω...διακριτικα χαχαχαχα

G.Geo
10-06-10, 12:48
Εχω καεί από τόσα πράγματα που θα γράφω μία ώρα

-Μην βάλετε άσπρα πλακάκια στο μπάνιο (κάποιοι το κάνουν)..εμενα 10 χρόνια σε σπίτι με άσπρα πλακάκια σε μπάνιο και κουζίνα και ημουν με μια σφουγγαρίστρα όλη μέρα!!
-Επίσης μην βάλετε πλακάκια στο σπίτι, έστω και λίγο σαγρέ..το πλακάκι πρέπει να είναι απόλυτα λείο γιατι αλλιως πιάνει βρωμιά η οποία δεν βγαίνει!
-Μην επιλέξεις (αν μπορείς πλευρά της πολυκατοικίας που είναι βορεινή (έχεις πρόβλημα υγρασίας και κρύου)
-Πρόσεξε το μπαλκόνι σου να είναι σκεπασμένο από πάνω, γιατί αν δεν είναι έχεις πρόβλημα το χειμώνα με το άπλωμα των ρούχων-ακόμη και αν έχεις τέντα-.
-Βάλε οπωσδήποτε ένα ντουλάπι στο μπάνιο, έστω και μικρό
-Μην βάλεις ηλεκτρικά παντζούρια -όταν τα είδα το θεώρησα πολυτέλεια- όταν έγινε η πρώτη διακοπη ρευματος κατάλαβα ότι είναι *&#^%#^$ (Αν τα έχεις ανοιχτά, δεν μπορείς να τα κλείσεις να φύγεις, αν τα έχεις κλειστά και θες να ανοίξεις, δεν μπορείς!!)

noni
10-06-10, 12:54
τα άσπρα πλακάκια σου είναι σαν τα μπεζ τα δικά μου!! και όταν τα διαλέγαμε είμουν ανάμεσα στο μπεζ και στο καφέ (ένα πολύ ωραίο μόκα)... τελικά βάλαμε μπεζ για να φαίνεται το σπίτι πιο μεγάλο (είπε ο σύζυξ..) μήπως τώρα πρέπει να σκουπίζει εκείνος 3 την ώρα?

apricot
10-06-10, 13:16
ΜΗΝ βαλετε πλακακι σκουρο και σαγρε!!!!! sos super sos!!!!! απελπισια στο σφουγκαρισμα και σφουγκαρισμα συνεχεια. εχω στον πανω οροφο που ειναι τα υπνοδωματια ενα πλακακι που μοιαζει με ξυλινο και ειναι σκουρο καφε και αδρο στην αφη και εχω χιλιες φορες να σφουγκαρισω 10 φορες τον κατω οροφο που εχω ισιο πλακακι παρα 1 φορα τον πανω.......

pbx
10-06-10, 14:50
ακομα να αποφυγετε να βαλετε πλακακι κοκκινο στο μπαλκονι που μοιαζει σαν κεραμιδι. Δεν φαινεται ποτε καθαρο... (κλαψ κλαψ τετοιο εχω και δεν εχω χωνεψει καθολου ολο το καθαριζω και ολο βρωμικο ειναι)
Να συμπληρώσω για τις εξωτερικές σκάλες, μη βάλετε μάρμαρα ή άλλο υλικό που γλιστράει εξίσου. Έβαλα ένα υλικό, γρανίτης μπράτσα λέγεται, και είναι τελείως αντιολισθητικό και όχι πολύ ακριβό.

pbx
10-06-10, 14:52
Επισης μην κανετε μεγαλα παραθυρα. δηλαδη εμεις εχουμε στην κουζινα ενα τεραστιο παραθυρο για θεα και καλα οσο ειναι ενα τοιχος. Πρεπει να καθαριζεται συνεχεια (και δεν ειναι βολικο) εχουμε βαλει 3 τεραστιες ρομαν που δεν ειναι και αυτες βολικες στο να βγαινουν συνεχεια και να πλενονται. ασε που εχασα ετσι χωρο και για αλλα ντουλαπια. Και γενικα οπου μπορειτε εκμεταλευτειτε διαφορα μερη για αποθηκευτικους χωρους. Εχουμε καει απο αυτο το θεμα.
Συμφωνώ μαζί σου. Ωραία είναι τα πολλά παράθυρα, αφού το σπίτι είναι πολύ φωτεινό, αλλά τελικά δεν τα ανοίγεις πάντα όλα. Και πιάνουν όλους τους τοίχους και δεν έχεις μετά χώρο να βάλεις μια βιβλιοθήκη...

ravT
10-06-10, 15:13
Χμ... Κατ αρχήν χτίσε μονοκατοικία!
Πολλά αλλά χρήσιμα ντουλάπια στην κουζίνα, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ένα ντουλάπι όρθιο και αν είναι δυνατόν με βάθος και ράφια που να μπορείς να αλλάξεις θέση μέσα σ αυτό, μεγάλες ντουλάπες (ναι, βάλτε με και εμένα στη λίστα του "θέλω ένα δωμάτιο-ντουλάπα") και μάλιστα η μια να χωράει μακριά ρούχα (παλτά, καπαρντίνες, επίσημα maxi φορέματα κ.λπ)
Οπωσδήποτε μια μεγάλη παπουτσοθήκη (γιατί ποτέ δεν τα πετάμε, αλλά τα αυξάνουμε).
Γενικά μην αφήνετε χώρο χαμένο.
Για το τέλος άφησα την αποθήκη. Έστω μια μικρή. Για μένα όνειρο ζωής είναι βασικά ένα δωματιάκι -αποθήκη με το πλυντήριο ρούχων και το στεγνωτήριο, την απλώστρα, τη σιδερώστρα, την ηλεκτρική σκούπα και τόσα άλλα που χρησιμοποιούμε καθημερινά και τα χουμε μες τα πόδια μας.

noni
10-06-10, 17:12
θα σας πω και κάτι άλλο ωραίο που είδα στο σπίτι φίλης... στην κουζίνα δίπλα από τον πάγκο της είχε μια πόρτα συρόμενη, πολύ όμορφη... την άνοιξε και μου αποκάλυψε... έναν μικρό σχετικά χώρο, φανταστείτε 2 ντουλαπάκια από κάτω και ένα νεροχύτη με ένα πετρογκάζ σε ένα ωραίο επιπλάκι... όλο το τηγάνισμα το έκανε εκεί και η κουζίνα της ήταν απλά άψογη!! βέβαια πρέπει να έχεις χώρο αλλά... τα τρελά μας όνειρα δε λέμε? πάντως η συγκεκριμένη πατέντα δε θέλει και τον πολύ χώρο... σα να κλείνεις ένα μέρος από το μπαλκόνι της κουζίνας.. εκείνη το είχε με τοίχο κανονικά και παραθυράκι! τέλειο ήτανε!

νούφαρο
10-06-10, 17:30
-Μην βάλεις ηλεκτρικά παντζούρια -όταν τα είδα το θεώρησα πολυτέλεια- όταν έγινε η πρώτη διακοπη ρευματος κατάλαβα ότι είναι *&#^%#^$ (Αν τα έχεις ανοιχτά, δεν μπορείς να τα κλείσεις να φύγεις, αν τα έχεις κλειστά και θες να ανοίξεις, δεν μπορείς!!)

Σε αυτές τις περιπτώσεις στη μία πόρτα αφήνεις και εναλλακτικό τρόπο για να ανοίγει και με τον κλασσικό (επάνω είναι μία τύπου μανιβέλα υποδοχή μικρή) που όταν χρειαστεί βάζεις ένα "μπαστούνι" που το έχεις αποθηκευμένο κάπου και ανοίγεις πανεύκολα (απλά πρέπει να έχεις προνοήσει....;):lol::cool:) Αν θες φυσικά το κάνεις σε όλα, δε φαίνεται άσχημο

Το σπαστικό είναι με τα μωρά επισκέπτες που δεν το έχουν ξαναδεί και τα ανεβοκατεβάζουν σαν παιχνίδι και κομπλάρεις να μιλήσεις..........:mrgreen::mrgreen:

Stellinula
10-06-10, 18:05
Μην βάλετε πλακάκι δαπέδου ιδιαίτερα στην κουζίνα μπεζ και σαγρέ (θα βαρεθήτε να σκουπίζετε να σφουγγαρίζετε και πάλι βρομιάρουλικο θα γίνετε σε χρόνο dt....Είμαι καμμένη!!!

matina21707
10-06-10, 18:08
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ......ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΧΤΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΕΣ.
ΕΜΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟΘΗΚΗ ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΝΤΟΥΛΑΠΑ - ΠΛΕΙΣΤΑΡΙΟ ΠΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΕΒΑΤΟΚΑΜΑΡΑ.
ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ. ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΠΩ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΙΣΩΣ ΑΤΕΛΕΙΕΣ. ΑΠΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΖΟΝΕΤΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΛΟΓΩ ΝΟΜΟΥ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ.

ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ!!!!!!!!!

Mina G
11-06-10, 09:09
Χμ... Κατ αρχήν χτίσε μονοκατοικία!

Για το τέλος άφησα την αποθήκη. Έστω μια μικρή. Για μένα όνειρο ζωής είναι βασικά ένα δωματιάκι -αποθήκη με το πλυντήριο ρούχων και το στεγνωτήριο, την απλώστρα, τη σιδερώστρα, την ηλεκτρική σκούπα και τόσα άλλα που χρησιμοποιούμε καθημερινά και τα χουμε μες τα πόδια μας.

Α μπραβο αυτο μου ξεφυγε. Οπωσδηποτε αποθηκη. Αν και εχουμε κατω στην πεθερα μου ενα δωματιακι χρειαζομαστε ενα και πανω γιατι δεν γινεται να ανεβωκατεβαινεις καθε τρεις και λιγο να κουβαλας πραγματα. Μεσα εκει θα μπορουσα να εχω ηλ. σκουπα, σιδερωστρα-σιδερο, σκουπες κτλ. Εναλλακτικα εχουμε βαλει μια μεγαλη πλαστικη ντουλαπα στο πισω μπαλκονι που εχει λεκανες απορρυπαντικα, φαρασια, σφουγγαριστρες κτλ. ενω τη σιδερωστρα και την ηλ. σκουπα τις χωνω σε ενα φυλλο σε ντουλαπα μεσα στο σπιτι και ετσι εχω χασει χωρο για ρουχα.

xuito
11-06-10, 09:25
Προσοχή στα πλακάκια μπαλκονιού-βεράντας! Ο μάστορας πρέπει να είναι γατόνι! Μετά την τοποθέτηση "δοκιμάστε" τα! Ρίξτε νερά στο μπαλκόνι και δείτε αν η κλίση κάνει το νερό να φεύγει προς την αποχέτευση...μου το είπε φίλη μου , η οποία έβαλε το μάστορα και της να ξήλωσε για να δώσει τη σωστή κλίση και τότε το θεώρησα υπερβολικό.
Μέχρι που αγόρασε κι εγώ σπίτι και ανακάλυψα ότι σε 2 μπαλκόνια υπάρχουν σημεία που το νερό λιμνάζει...

edit: Αυτό με τη ντουλάπα-δωμάτιο πρέπει να είναι η φαντασίωση πολλών γυναικών! Όσο αφορά εμένα , ίσως...σε μια άλλη ζωή..΄.

culte
11-06-10, 09:42
όχι πολλά ανοίγματα..να υπάρχει βέβαια παράθυρο σε κάθε δωμάτιο, αλλά όχι σε κάθε τοίχο γιατί μετά δεν θα ξέρετε πού να βάλετε τα πράγματά σας!!!!!

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
11-06-10, 09:51
Προσοχή στα πλακάκια μπαλκονιού-βεράντας! Ο μάστορας πρέπει να είναι γατόνι! Μετά την τοποθέτηση "δοκιμάστε" τα! Ρίξτε νερά στο μπαλκόνι και δείτε αν η κλίση κάνει το νερό να φεύγει προς την αποχέτευση...μου το είπε φίλη μου , η οποία έβαλε το μάστορα και της να ξήλωσε για να δώσει τη σωστή κλίση και τότε το θεώρησα υπερβολικό.
Μέχρι που αγόρασε κι εγώ σπίτι και ανακάλυψα ότι σε 2 μπαλκόνια υπάρχουν σημεία που το νερό λιμνάζει...

.

Aυτό με τον πλακά πρέπει να κάνει και με τη διάθεσή του, τι εννοώ: Ο ίδιος πλακάς έφτιαξε τα πλακάκια στα μπαλκόνια τα δικά μου και του αδελφού μου. Στο δικό μου μπαλκόνι όλα καλά, τα νερά φευγουν κανονικότατα χωρίς να λιμνάζουν. Στου αδελφού μου λιμνάζουν σε 2 μεριές. Τα μπαλκόνια μας έχουν ακριβώς το ίδιο σχέδιο.

Τα πλακάκια τα σαγρέ, που μοιάζουν λίγο με πέτρα, τα ανοιχτόχρωμα για μέσα το σπίτι είναι λίγο θέμα. Δε καθαρίζουν ευκολά. Να πω όμως και κάτι; Δε ξεχωρίζει η βρώμα από το σχέδιο αν δε το ξέρεις ότι είναι βρώμα. Μπορεί κάποιος να νομίζει ότι είναι άπόχρωση του σχεδίου!

Μη κάνετε ημιυπαίθριο! Κάποια στιγμή θα μπείτε στον πειρασμό να τον κλείσετε και τότε θα τον πληρώνετε μια ζωή!

Χίστε τα τετραγωνικά που δικαιούστε σε μονοκατοικιούλες αντισεισμικές. Έτσι δε θα ζείτε με το άγχος του σεισμού!

Nantia
11-06-10, 09:55
Eπανερχομαι θυμηθηκα και αλλα
τα ντουλαπια κουζινας να ειναι οσο το δυνατον χωρος σκαλισματα και σχεδια για ευκολια στο καθαρισμα οπως επισης και τα κουφωματα.

Τα καγκελα του μπαλκονιου οσο το δυνατον πιο απλα χωρις σκαλισματα για ευκολο και γρηγορο καθαρισμα και να ειναι τοποθετημενα καθετα και οχι οριζοντια γιατι οταν ειναι οριζοντια μπορει να χρησιμοποιηθουν σαν σκαλα για να ανεβαινουν πανω τα παιδια.

fistikaki
11-06-10, 10:01
τι ωραιο θεμα!!!

δεν εχουμε δικο μας σπιτι, αλλα παιζω τζοκερ καθε πεμπτη, οποτε οπως καταλαβαινετε εχω πολυ σοβαρες πιθανοτητες να αποκτησω το σπιτι των ονειρων μου ΣΥΝΤΟΜΑ!!! (ποια γελασε??? ξερω που μενεις!!!!!!!!! :evil::evil: )

εχω σχεδιασει τοσες πολλες φορες το σπιτι μου μη σας πω, το εχω βαρεθει ηδη!! :lol:

λοιπον, εγω εκτος ολων των αλλων.... θελω σε γωνιες του σπιτιου, θηκες για χαλιά.. το εχω δει σε σπιτι και μ αρεσε παρα πολυ!!!! φαινεται σαν κολωνα, και φυλας εκει μεσα τα χαλια σου!!!

επισης..
ξεχωριστη κουζινα απο το σαλονι
εχω σιχαθει τις ενιαιες κουζινες γκρρρρρρρρρρρρ

οποιος εχει κανει το λαθος να τηγανισει συκωτι, σε κουζινα που δεν απομονονοταν απο το υπολοιπο σπιτι, με καταλαβαινει... πριν 3 χρονια τηγανισα συκωτι τελευταια φορα....

ακομα το μυριζω στο σαλονι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil::evil::evil:

culte
11-06-10, 10:03
τέρμα τα τηγανητά στο σπίτι!! είναι και ανθυγιεινά!!
χαχα....

Nantia
11-06-10, 10:05
οποιος εχει κανει το λαθος να τηγανισει συκωτι, σε κουζινα που δεν απομονονοταν απο το υπολοιπο σπιτι, με καταλαβαινει... πριν 3 χρονια τηγανισα συκωτι τελευταια φορα....

ακομα το μυριζω στο σαλονι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil::evil::evil:[/QUOTE]

ενα μικρο κολπακι οταν τηγανιζεται και δεν φευγει η μυρωδια με τιποτα.

βαλτε σε ενα αλλουμινοχαρτο βανιλια (αυτην σε σκονη που την βαζουμε στο κεικ) και μετα πανω στο ματι της κουζινας το σπιτι σας θα μοσχοβολισει!!!

αν εχετε κεφια μπορει να κανετε αμεσως μετα το τηγανισμα ενα ωραιοτατο κεικ!!! ΝΑ δειτε ποσο θα αλλαξει η ατμοσφαιρα του σπιτιου σας.........

Βεβαια ξεφυγα απο το θεμα συγχωρεστε με :D:D:D:D:D

ARNIKOL
11-06-10, 10:05
τα ντουλαπια κουζινας να ειναι οσο το δυνατον χωρος σκαλισματα και σχεδια για ευκολια στο καθαρισμα οπως επισης και τα κουφωματα.

οταν ειναι οριζοντια μπορει να χρησιμοποιηθουν σαν σκαλα για να ανεβαινουν πανω τα παιδια.
Α μπράβο! Πολύ σωστή συμβουλή αυτή!

culte
11-06-10, 10:06

ενα μικρο κολπακι οταν τηγανιζεται και δεν φευγει η μυρωδια με τιποτα.

βαλτε σε ενα αλλουμινοχαρτο βανιλια (αυτην σε σκονη που την βαζουμε στο κεικ) και μετα πανω στο ματι της κουζινας το σπιτι σας θα μοσχοβολισει!!!

αν εχετε κεφια μπορει να κανετε αμεσως μετα το τηγανισμα ενα ωραιοτατο κεικ!!! ΝΑ δειτε ποσο θα αλλαξει η ατμοσφαιρα του σπιτιου σας.........

Βεβαια ξεφυγα απο το θεμα συγχωρεστε με :D:D:D:D:D[/QUOTE]

αυτό κάνουμε όταν ψήνουμε ψάρια για να φύγει η ψαρίλα...
μετά βέβαια το σπίτι μυρίζει σαν κέικ!!

Access
11-06-10, 11:05
και μην, λέω ΜΗΝ βάλετε τροφοθήκη αυτή που την τραβάς και τα υποτιθέμενα συρτάρια είναι πάνω στο ξύλο της πόρτας...........ΜΗΝ....... καλλίτερα να το κάνετε ντουλάπι έστω με συρτάρια απείρως περισσότερα πράγματα χωράνε.
Και πραγματικά η αποθηκούλα μέσα στο σπίτι είναι πολύ καλή ιδέα εγώ έχω πλυντήριο και σκούπες και τα άπλυτα μέσα εκεί, ψηλά έχω βάλει ράφια με παπούτσια και ότι άσχετο δεν χωράει πουθενά αλλού (είναι και καλός χώρος να σαβουριάζεις πράγματα σε απρόοπτες επισκέψεις) χαχαχαχχχ

xuito
11-06-10, 11:30
Εκτός θέματος , αλλά θα σκάσω αν δε ρωτήσω : Η βανίλια στο αλουμινόχαρτο παίζει σε κανονικά μάτια κουζίνας...κανένα κόλπο για κεραμικές υπάρχει?????

noni
11-06-10, 11:31
εμάς ο πλακάς στα μπαλκόνια τα έβαλε με καύσωνα.. έτσι έσκασε ο αρμός και πέρναγε απο κάτω υγρασία που έβγαινε πλαϊνά από τα σοβατοπί και στο κάτω μπαλκόνι μας... τον βάλαμε και τα ξήλωσε γιατί μας είπαν ότι το χειμώνα με την παγωνιά θα τα πετούσε όλα... στράβωσε αλλά τι να κάνουμε???

soevan07
11-06-10, 11:36
Φοβερό θέμα!

Η δική μου συμβουλή:

Βάλτε όσες περισσότερες πρίζες ρεύματος και τηλεφώνου μπορείτε!!

Εχω βαρεθεί τις μπαλαντέζες και τα αυτοκόλλητα καναλάκια !!! :roll:

Mina G
11-06-10, 11:40
Φοβερό θέμα!

Η δική μου συμβουλή:

Βάλτε όσες περισσότερες πρίζες ρεύματος και τηλεφώνου μπορείτε!!

Εχω βαρεθεί τις μπαλαντέζες και τα αυτοκόλλητα καναλάκια !!! :roll:

Τουλαχιστον σαυτο το θεμα εχουμε σωθει. οπου γυρισεις και κοιταξεις υπαρχει μπριζα. Αφου στις αρχες τον κοροιδευα τον αντρα μου αλλα τωρα εχουν αποδειχθει σωτηριες.

noni
11-06-10, 11:44
Εκτός θέματος , αλλά θα σκάσω αν δε ρωτήσω : Η βανίλια στο αλουμινόχαρτο παίζει σε κανονικά μάτια κουζίνας...κανένα κόλπο για κεραμικές υπάρχει?????

βράζεις στο μπρικάκι σου βανίλια με κανέλα ή ότι άλλο σκεφτείς... φλούδες από λεμόνι κτλ.. το έκανε η γιαγιά μου γιατί στο χωριό όπως καταλαβαίνετε δεν είχε απορροφητήρα!

Nantia
11-06-10, 12:19

καλε εγω σε κεραμικη εστια το βαζω :rolleyes:

Nantia
11-06-10, 12:21
Τουλαχιστον σαυτο το θεμα εχουμε σωθει. οπου γυρισεις και κοιταξεις υπαρχει μπριζα. Αφου στις αρχες τον κοροιδευα τον αντρα μου αλλα τωρα εχουν αποδειχθει σωτηριες.

και οι μπριζες καλο θα ειναι να τοποθετουνται ψηλα για να μην τις φτανουν τα παιδια :D

culte
11-06-10, 12:22
και οι μπριζες καλο θα ειναι να τοποθετουνται ψηλα για να μην τις φτανουν τα παιδια :D

αν έχουν καπάκι ακόμη καλύτερα...

xuito
11-06-10, 12:26
καλε εγω σε κεραμικη εστια το βαζω :rolleyes:

Καμμιά φορά εκπλήσσομαι όταν ανακαλύπτω πόσο άσχετη είμαι! Νόμιζα όταν δεν κάνει στην κεραμική να ακουμπήσει αλουμινόχαρτο...:roll:

xuito
11-06-10, 12:28

Ναι , αλλά αν είναι ψηλά ότι και να βάζεις στην πρίζα φαίενται το καλώδιο...ενώ αν τις έχεις χαμηλά και δεν τις χρησιμοποιείς , τις κλείνεις με ασφάλεια για να μην βάζουν δάχτυλο οι μπόμπιρες !

noni
11-06-10, 12:28
Νάντια με επιφύλαξη λέω ότι δεν κάνει αλουμινόχαρτο πάνω στην κεραμική... Μπορεί να λιώσει και να σου αφήσει στάμπες ασημί... το είχε πάθει μια φίλη μου... Μπορεί να παίζει και το πάχος του αλουμινόχαρτου ή η ποιότητα δεν ξέρω..

Mina G
11-06-10, 12:30

Για αλλη μια φορα μπραβο. Εμας ειναι χαμηλα χωρις καπακια. Στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα. Οποτε πολυ συντομα θα τρεχουμε να τις καλυψουμε ολες και να εχουμε τα ματια μας 1000.

Access
11-06-10, 12:30
A.......πρίζα και βρύση σε ΚΑΘΕ βεράντα.......
πρίζα για το κλιματιστικό ψηλά (με μελέτη που θα μπει από την αρχή) :D

Nantia
11-06-10, 12:39
A.......πρίζα και βρύση σε ΚΑΘΕ βεράντα.......
πρίζα για το κλιματιστικό ψηλά (με μελέτη που θα μπει από την αρχή) :D

αυτο με την βρυση στην βεραντα ξαναπεστο!!!!!!!
Στο μπαλκονι μου το μπροστινο δεν εχω και το εχω σκυλομετανοιωσει:(:(:(

αχ να δουμε ποτε θα βαλω:confused:

Nantia
11-06-10, 12:46
Νάντια με επιφύλαξη λέω ότι δεν κάνει αλουμινόχαρτο πάνω στην κεραμική... Μπορεί να λιώσει και να σου αφήσει στάμπες ασημί... το είχε πάθει μια φίλη μου... Μπορεί να παίζει και το πάχος του αλουμινόχαρτου ή η ποιότητα δεν ξέρω..

Λες να μην κανει??? εμενα φυσικα δεν εχει παθει τιποτα απο αυτο. απο αλλο επαθε χαχααχχα Εχω ντουλαπι με μπαχαρικα πανω απο τον αποροφητηρα και μια ωραια μερα το ανοιξα και επεσε το μπουκαλακι με την κανελα και μου την εσπασε την κεραμικη μου την εστια :twisted::twisted::twisted::twisted:
Απο τοτε σπασμενη την εχω γιατι θελει 300 ευρω αλλαγμα και τοποθετηση καινουργια....... μαγειρευω μονο σε ενα ματι τα υπολοιπα αχρηστευτηκαν ......

noni
11-06-10, 12:46
επίσης πρόνοια για κεντρική δορυφορική σε όσα δωμάτια θέλετε και στο σαλόνι μπρίζες για τα ηχεία του surround για να μη φερνετε γύρα τα καλώδια σε όλο το χώρο (είναι ειδική εγκατάσταση που στην κάνει ο ηλεκτρολόγος αφού μελετήσετε το χώρο και του πείτε που θελετε τα ηχεία, εκείνος κάνει τις μπρίζες (περίπου σαν του τηλεφώνου μοιάζουν) οπότε τοποθετείτε τα ηχειάκια σας χωρίς να τραβάτε καλώδια εξωτερικά, γύρω γύρω από τα σοβατεπί, μπροστά από τζάκια και μπαλκονόπορτες κτλ...

noni
11-06-10, 12:48
ε τότε νάντια δεν έχει ανάγκη βρε!! τι να σου κάνει παραπάνω το αλουμινόχαρτο?

Nantia
11-06-10, 12:55
ε τότε νάντια δεν έχει ανάγκη βρε!! τι να σου κάνει παραπάνω το αλουμινόχαρτο?

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

στεναχωρια ομως οταν εσπασε δεν μπορεις να φανταστεις τωρα το ξεπερασα
:cool::cool::cool:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
11-06-10, 12:58
Koρίτσια δε θέλω να σας απογοητευσω, αλλά ό,τι και να βάλετε στις μπρίζες τα παιδιά θα καταφέρουν να το αχρηστεψουν. Μία μέρα με πήρε η μαμά μου τηλ στη δουλειά γιατί η γυναίκα που καθαρίζει το σπίτι δε μπορούσε να βάλει στη μπρίζα την ηλεκρική σκούπα. Είχα βάλει κάτι πολύ περίεργες τάπες για να προστατευσω τα παιδιά, δεν φαινόντουσαν καθόλου οι τρύπες και δεν έπρεπε να βγάλεις τις τάπες για να τηχρησιμοποιήσεις τις μπρίζες. Τελικά μόλις πήρε χαμπάρι ο γιος μου το πρόβλημα της γυναίκας πήγε αμέσως και της έβαλε τη σκούπα στην μπρίζα! (2,5χρ.).

xuito
11-06-10, 12:58
Θυμήθηκα κι άλλο : Μελέτη για ανεβοκατέβασμα τέντας με διακόπτη : Γλιτώνεις αυτά τα πολύ άσχημα χερούλια με τους γάντζους!

kalamaraki
11-06-10, 13:01
Koρίτσια δε θέλω να σας απογοητευσω, αλλά ό,τι και να βάλετε στις μπρίζες τα παιδιά θα καταφέρουν να το αχρηστεψουν. Μία μέρα με πήρε η μαμά μου τηλ στη δουλειά γιατί η γυναίκα που καθαρίζει το σπίτι δε μπορούσε να βάλει στη μπρίζα την ηλεκρική σκούπα. Είχα βάλει κάτι πολύ περίεργες τάπες για να προστατευσω τα παιδιά, δεν φαινόντουσαν καθόλου οι τρύπες και δεν έπρεπε να βγάλεις τις τάπες για να τηχρησιμοποιήσεις τις μπρίζες. Τελικά μόλις πήρε χαμπάρι ο γιος μου το πρόβλημα της γυναίκας πήγε αμέσως και της έβαλε τη σκούπα στην μπρίζα! (2,5χρ.).

Εγω εχω παρει απο το ΙΚΕΑ αυτα για τις μπριζες και δεν μπορω ουτε εγω να τα βγάλω καθως χρειαζονται το ειδικο κλειδακι για να βγουνε.... δεν ειναι μονο σαν ταπες αλλα κλειδωνουν οταν μπαινουν και βγαινουν μονο με το ειδικο κλειδακι τους! Και ειναι και παμθηνες σε σχεση με αλλα καταστηματα

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
11-06-10, 13:01
Θυμήθηκα κι άλλο : Μελέτη για ανεβοκατέβασμα τέντας με διακόπτη : Γλιτώνεις αυτά τα πολύ άσχημα χερούλια με τους γάντζους!

Aυτό εμένα δε με χαλάει, κάνω μπράτσα και στηθος έτσι, αλλιώς που καιρός για γυμναστήριο!

G.Geo
11-06-10, 13:18
Επίσης προσοχή στις αποχετεύσεις για τις λεκάνες στα μπάνια. Αν πίσω από την λεκάνη το κομμάτι που μπαίνει μέσα στον τοίχο έχει κλήση έστω και λίγο προς τα πάνω, κάποια στιγμή αργότερα θα βγάλει πρόβλημα και θα τρέχει! Η κλήση πρέπει να είναι προς τα κάτω (φυσική ροη νερού) ή στην χειρότερη ίσια.

Στα ντουλάπια της κουζίνας από κάτω να υπάρχει το ειδικό μεταλικό έλασμα, ή μεταλικά ποδαράκια, ώστε καμία ξύλινη επιφάνεια να μην ακουμπάει απευθείας στο πάτωμα. Αυτό γιατί με τα νερά, και την βρεγμάνη σφουγγαρίστρα, οι ξύλινες επιφάνεις μαζέυουν νερά και κάποια στιγμή θα φουσκώσουν..

Στα ξύλινα πατώματα, στα σημεία επαφής με μπαλκονόπορτες, πλακάκια, πρέπει να μπένει ειδικό υλικό που απορροφά την συστολή-διαστολή του ξύλου ανάλογα με τις θερμοκρασίες

Όταν επιλέγετε πλακάκια και ειδικά πατώματος και κουζίνας- τοίχου, κάντε το test απορροφητικότητας. Με έναν μαρκαδόρο γράψτε το πλακάκι και αφήστε το να στεγνώσει. Αφού στεγνώσει, πρέπει να το κάνετε με το δάχτυλο και να φεύγει. Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι απορροφητικό. Για την κουζίνα σημαίνει ότι δεν θα απορροφάει τα λάδια, και για το υπόλοιπο σπίτι, τους λεκέδες που θα γίνονται από ότι πέφτει στο πάτωμα.. Το super πλακάκι του σπιτιου που νοικιάζω έχει κάνει κατι ωραιότατους λεκέδες σε διάφορα σημεία που δεν φεύγουν--πόσο άχρηστα πλακάκια έβαλαν???

soevan07
11-06-10, 13:20

Για αλλη μια φορα μπραβο. Εμας ειναι χαμηλα χωρις καπακια. Στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα. Οποτε πολυ συντομα θα τρεχουμε να τις καλυψουμε ολες και να εχουμε τα ματια μας 1000.

Όχι κορίτσια
οι πρίζες με τα καπάκια είναι άχρηστες:

(έχουμε βάλει στα μπαλκόνια και ξέρω τι σας λέω)

Καταρχάς δεν μπορείς να βάλεις πολύπριζο τύπου Τ -σταυρό

Και έπειτα δεν έχουν καμία ασφάλεια για τα παιδιά
γιατί τους τραβάει περισσότερο την προσοχή
και το παίρνουν σαν παιχνίδι να ανοιγοκλείνουν το καπάκι :roll:

Στο jumbo έχουν κάτι πολύ ωραία προστατευτικά που ανοίγουν
ή με ειδικό κλειδάκι
ή με τους σιδερένιους πόλους της πρίζας (της κάθε συσκεύης)

Αυτές τις ασφάλεις δεν μπορούν να τις ανοίξουν με τίποτα τα παιδιά
(αρκεί να μην τους δείξετε άθελά σας εσείς τον τρόπο! :mrgreen:)

koufetaki
11-06-10, 13:25
δεν ξερω αν το εχετε αναφερει αλλα ακουστε οταν κτιζαμε το σπιτι μας ειπε ο κουμπαρος(ηλεκτρολογος)βγαλτε ολα τα καλωδια φωτογραφια για να ξερετε που βρισκονται!οκ!αλλα ο αντρουλης μου τα εβλεπε και ελεγε ελα ρε σιγα αυτο ειναι εδω αυτο εδω αυτο απο κει....και τωρα μετα απο 9 χρονια φυσικα δεν θυματε που παν τα τεσσερα.γι αυτο θα πω βγαλτε φωτο τα καλωδια στους τοιχους οταν μπαινουν πριν τον σοβα!!

Access
11-06-10, 13:29
βρε κουφετάκι σήμερα υπάρχει ειδικό εργαλείο που σου χτυπάει όταν είσαι κοντά σε καλώδιο (το είχε αυτός που μας πέρασε το κλιματιστικό) νομίζω ότι είναι της black and decker

koufetaki
11-06-10, 13:36
βρε κουφετάκι σήμερα υπάρχει ειδικό εργαλείο που σου χτυπάει όταν είσαι κοντά σε καλώδιο (το είχε αυτός που μας πέρασε το κλιματιστικό) νομίζω ότι είναι της black and decker
το εχω ακουσει νομιζω αυτο!αλλα τι κοπος ειναι να τα βγαλεις με το κινητο και να τα περασεις στο pc?τα εχεις και ολα ποιο καλα!!!και αντε περνεις το εργαλειο ποσες φορες θα το χρησιμοποιησεις?ξερω γω?!!!!

Access
11-06-10, 13:45
το εχω ακουσει νομιζω αυτο!αλλα τι κοπος ειναι να τα βγαλεις με το κινητο και να τα περασεις στο pc?τα εχεις και ολα ποιο καλα!!!και αντε περνεις το εργαλειο ποσες φορες θα το χρησιμοποιησεις?ξερω γω?!!!!
ναι ντάξ, έχεις δίκιο μάλλον εγώ και εσύ δεν θα το χρησιμοποιήσουμε:D:D άλλα με την φωτογραφία νομίζω ότι έτσι και αλλιώς δεν θα μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς που βρίσκεται το καλώδιο και τις περισσότερες φορές (σύμφωνα με τον νόμο του Μέρφι) θα θές να τρυπίσεις ακριβώς στο σημείο που είναι το καλώδιο ή δίπλα και τελικά να το.......πετύχεις :mrgreen::mrgreen:
Τώρα για το να έχεις μια γενική ιδέα που είναι η καλωδίωση (αυτό που θα δεις και από την φωτό) νομίζω και ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος άλλα οι ηλεκτρολόγοι έχουν ένα γενικό κανόνα για το πως και που θα περάσουν τα καλώδια :mrgreen::mrgreen:

Ηλιάννα
11-06-10, 14:04
Εμεις δεν βγαλαμε φωτο τα καλωδια αλλα τουλαχιστον εχουμε τραβηξει τις σωληνωσεις και τα λαστιχα στο πατωμα,πριν το μπαζωμα απο τον πλακα

koufetaki
11-06-10, 17:34
ναι ντάξ, έχεις δίκιο μάλλον εγώ και εσύ δεν θα το χρησιμοποιήσουμε:D:D άλλα με την φωτογραφία νομίζω ότι έτσι και αλλιώς δεν θα μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς που βρίσκεται το καλώδιο και τις περισσότερες φορές (σύμφωνα με τον νόμο του Μέρφι) θα θές να τρυπίσεις ακριβώς στο σημείο που είναι το καλώδιο ή δίπλα και τελικά να το.......πετύχεις :mrgreen::mrgreen:
Τώρα για το να έχεις μια γενική ιδέα που είναι η καλωδίωση (αυτό που θα δεις και από την φωτό) νομίζω και ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος άλλα οι ηλεκτρολόγοι έχουν ένα γενικό κανόνα για το πως και που θα περάσουν τα καλώδια :mrgreen::mrgreen:
xaxaxaxaaxxaxaxaxaxaxax δεν μπορω να πω εχεις ενα δικιο!!!
Εμεις δεν βγαλαμε φωτο τα καλωδια αλλα τουλαχιστον εχουμε τραβηξει τις σωληνωσεις και τα λαστιχα στο πατωμα,πριν το μπαζωμα απο τον πλακα
εγω παλι ολες τις σωληνωσεις του καλοριφερ και τα καλωδια της κεραιας της tv τα θυμαμε ημουν παρον οταν τα βαζαν και δεν ειναι και πολλα...τωρα που το ειπες το συνηδητοποιησα;)

νούφαρο
11-06-10, 23:42
εμείς αυτό το κάναμε με την ενδοδαπέδια, που φωτογραφίσαμε τις σωληνώσεις και την "εναλλακτική" αχρείαστη να 'ναι συμβατική θέρμανση:wink:

Ηλιάννα
12-06-10, 10:00
Εγω αυτο που μετανιωσα ειναι οτι δεν βαλαμε ενδοδαπεδια:evil:,εκτος οτι το κοστος τοτε ηταν το τριπλασιο απο οτι τα καλοριφερ ο υδραυλικος εκανε πλυση εγκεφαλου στο συζυγο για τα "αρνητικα" της....μεχρι και φλεβιτιδα οτι μπορουσαμε να παθουμε
(Οχι οτι θα εχανε την αμοιβη του απο τα καλοροφερ γιατι την ενδοδαπαδια την τοποθετει ειδικο συνεργειο....:evil:)

soevan07
12-06-10, 10:27
νομίζω και ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος άλλα οι ηλεκτρολόγοι έχουν ένα γενικό κανόνα για το πως και που θα περάσουν τα καλώδια :mrgreen::mrgreen:

Υπάρχει κάποιος κανόνας:
Τα καλώδια τα περνάνε όλα μαζί κάτω απο τα δοκάρια
(υπολογίστε εσείς καλού-κακού 50 εκατοστά)

Τώρα για να βρείτε το σημείο διασταύρωσης (το "κουτί")
πρέπει να ψάξετε σιγά-σιγά τον τοίχο χτυπώντας με τα δάχτυλά σας
-σαν να χτυπάτε μια πόρτα-
και μόλις φτάσετε στο σημείο οπου είναι το "κουτί" θα ακούσετε σαν να είναι κούφιος ο τοίχος...
Κάτω απο το κουτί περνάνε τα καλώδια για να πάνε στους διακόπτες και στις πρίζες.

Ετσι έχω δει τον ηλεκτρολόγο μας να ψάχνει!

noni
12-06-10, 20:36
και ο φωτισμός παιδιά, πρέπει να το δείτε στην πράξη όταν είναι ακόμη το σπίτι γιαπί... εμάς τα έβαλε λίγο κουτουρού και τώρα το φωτιστικό στο σαλόνι είναι μεν στη μέση του δωματίου όπως λέει ο κλασσικός κανόνας αλλά πολύ παράταιρα απ το τραπεζάκι, θα ήταν πιο ωραίο νομίζω πάνω απο το τραπεζάκι... το ίδιο και στην τραπεζαρία, θα μου άρεσε να ήταν στο κέντρο του τραπεζιού αλλα... επίσης και για απλίκες στον τοίχο εμείς κάναμε μόνο μια στο σαλόνι σε ένα δοκάρι τελευταία στιγμή αφού δεν προνοήσαμε από πριν με πολλή γκρίνια από τον ηλεκτρολόγο αφού έσκαβε πόση ώρα αλλά πραγματικά είναι τέλεια! βάλαμε ένα πολύ ωραίο ελλιψοειδές φωτιστικό artemide και όλοι λένε ότι είναι το πιο ωραίο σημείο του σπιτιού... δυστυχώς αμα το είχαμε προβλέψει από την αρχή θα βάζαμε και σε άλλους χώρους αλλά στερνή μου γνώση να σ είχα πρώτα!

mama-lia
18-06-10, 17:28
Ονειρεύομαι μια κουζίνα χωριστό δωμάτιο με τραπέζι που δε θα δημιουργεί πρόβλημα και μπαλκονάκι για λίγα φρούτα, πατάτες κ.α.
Ένα φωτεινό, ηλιόλουστο σαλόνι...
μεγάλα φωτεινά υπνοδωμάτια...
όχι άσπρα πλακάκια στο δάπεδο...
WC για τους ξένους...
αποθήκη μέσα στο σπίτι...
δωματιάκι για τα άπλυτα και τα ασιδέρωτα, τη σιδερώστρα, τη λεκανίτσα πλυσίματος, την ηλεκτρική σκούπα....
λίγο γκαζόν για ένα σαλονάκι κήπου...
... τι ωραίο να ονειρεύεσαι....

kalamaraki
18-06-10, 17:32
Τα ιδια ονειρα εχουμε ΜαμαΛια....!!

mama-lia
18-06-10, 22:05
kalamaraki,
τα ονειρεύομαι συνέχεια!

zeta77
18-06-10, 22:24
καντε ενα μεγαλο μπαλκονι και οχι μικρα (δωματιο-μπαλκονι)εχω σε μια ευθεια 3 μπαλκονια 3 λαστιχα 3 σφουγγαριστρεσ 2 τραπεζια ελεοσ.....

it06188
19-06-10, 00:49
Πολυ σημαντικο αναφερθηκε κιολας νομιζω χωρος για πλυντηριο-στεγνωτηριο-σιδερωστρα και ραφια. Επισης στην κρεβατοκαμαρα να υπαρχει δωματιο ντουλαπα. Ετσι το εχει η αδελφη μου κ ειναι τελειο. Εχει και μπανιο τελειο κ αυτο.
Η κουζινα ειναι καλυτερα να ειναι χωρια απο σαλονο-τραπεζαρια για να μην υπαρχουν μυρωδιες.

cybele
19-06-10, 01:37
Ααα κορίτσια όσες από εσάς σχεδιάζετε να κάνετε δωμάτιο-ντουλάπα,κάντε το χωρίς καμία αναστολή!Θα σας σώσει.Εμείς το κάναμε στο καινούριο σπίτι και είναι πολύ βολικό για όλη την οικογένεια.
Μην ξεχάσετε την λεπτομέρια της σίτας στα παράθυρα.Ο αδερφός μου έκανε αυτό το λάθος και έχουν μεγάλο πρόβλημα,όλο το χρόνο!:roll:
Όχι ενιαίο σαλόνι-κουζίνα.Το έκανα και τώρα έχω πρόβλημα με τις μυρωδιές αλλά και με τους επισκέπτες.Αναγκαστικά πρέπει να είναι και οι δύο χώροι στην εντέλεια.Το καλύτερο είναι ξεχωριστό σαλόνι,μόνο του και σε ένα μεγαλύτερο δωμάτιο κουζίνα με μικρό καθιστικό.Ααααχ!:|
Αν έχετε τη δυνατότητα αποθήκης,υπογείου,παταριού μην την αφήσετε να πάει χαμένη.Ακόμα και ένα μικρό δωμάτιο που δεν χρησιμοποιείτε,μπορεί να χωρέσει διάφορων ειδών αντικείμενα,ας πούμε σιδερώστρες,έπιπλα κήπου (κλειστά :-D) ,κουτιά και κουτάκια.
Εξασφαλίστε οπωσδήποτε μια θέση parking.
Στο νεροχύτη της κουζίνας μην επιλέξετε βρύση από αυτές που επιμηκύνονται.Βολικές μεν αλλά πάνω στον χρόνο από το τράβηξε τράβηξε είναι πολύ πιθανόν να τα φτύσει!
Απαγορεύονται ρητά τα σκουρόχρωμα πλακάκια (εκτός και αν έχετε σαν χόμπι το καθάρισμα).
Ένα έπιπλο μπάνιου θα σας λύσει τα χέρια.Εγώ στοιβάζω χαρτιά υγείας,απορρυπαντικά κ.α.Αν έχετε ευχέρεια χώρου,βάλτε δύο νιπτήρες.Την μπανιέρα την θεωρώ άχρηστη αντιθέτως την ντουζιέρα-θάλαμο πολύ βολική!Αφήστε που η πρώτη πιάνει πολύ χώρο :roll:

underage
19-06-10, 02:16
Αρνητικά:
Έχω ένα τεράστιο παράθυρο στη μέση της κουζίνας!!!! Μου χωρίζει την κουζίνα κυριολεκτικά στη μέση, πράγμα τελειώς άβολο!!!!!!!!!!!

Πλυντήριο πιάτων έβαλα μικρό!!!!!!!

Έχω ένα τεράστιο παράθυρο στη μέση της μπανιέρας και το χειμώνα ξεπαγιάζουμε μέχρι να κάνουμε μπάνιο!!!!!!!!!!

Τα πατζούρια ανοίγουν προς τα έξω και δεν μπορώ να βάλω καρέκλα - τραπέζι στην βεράντα!!!!!!!

Η τουαλέτα του πάνω ορόφου είναι ακριβώς πάνω από την κρεββατοκάμαρά μου, την νύχτα με ξυπνάει το καζανάκι και η βρύση!!!!!!!!

Δεν είχαμε κάνει πρόβλεψη από την αρχή για τζάκι και τώρα δεν γίνεται!!!

Θετικά:
Έχουμε βάλει μόνωση, φελιζόλ χοντρό στους τοίχους, υγρό μονωτικό στα μπετά και πάτωμα laminate και τον χειμώνα ανάβουμε ελάχιστα θέρμανση!!!!!

Το αυτοκίνητο κυριολεκτικά "μπαίνει" μέσα στο σπίτι και δεν κουβαλάμε τίποτα!!!

ΔΕΝ έχουμε "κλείσει" τον ημιυπαίθριο και έτσι δεν ασχολιούμαστε με τις νομιμοποιήσεις.

Έχουμε κολλήσει σταδιακά όλα τα ένσημα του ΙΚΑ και έτσι δεν θα αντιμετωπίσουμε πρόβλημα με τους ελέγχους και τα προστίματα που ρίχνουν.

Πάντως αν μου έλεγαν να ξαναξεκινήσω οικοδομή ΔΕΝ θα το έκανα με τίποτα

maria- elpida
19-06-10, 08:43
να πω και εγω:
οσο το συνατον μεγαλυτερη βεραντα τοσο καλυτερα..
περναμε εκει ολο το καλοκαιρι...
χωριστα η κουζινα απο το σαλονι, στην αρχη δεν το ηθελα αλλα τωρα βλεπω οτι ειναι πολυ βολικο, τα ετοιμαζεις ολα και τσουπ τα φερνεις στην τραπεζαρια, χωρις μυρωδιες και ακαταστασια!
ΜΗΝ φτιαξετε παραθυρο κουζινας που να ειναι στο ιδιο υψος με τον νεροχυτη, λερωνεται παρα πλυ ευκολα και συχνα..
και φυσικα αν μπορειτε τζακι τζακι τζακι!!!

mantinop
19-06-10, 09:49
Να συμπληρώσω στα όχι σας και εγώ...
-όχι στους ανοιχτόχρωμους αρμούς, λερώνουν και δεν καθαρίζουν εύκολα, σε βάθος χρόνου γίνονται μαύροι
- όχι στις μπανιέρες τζακούζι γιατί καθαρίζονται δύσκολα, πιάνουν τεράστιο χώρο και ποτέ δεν έχουμε χρόνο πέρα από ένα απλό ντους οπότε είναι άχρηστες
-όχι στα τεράστια και πολλά ανοίγματα, μπαλκονόπορτες και παράθυρα, μειώνουν επί της ουσίας τον χώρο του σπιτιού, δεν έχεις που να τοποθετήσεις ογκώδη έπιπλα και απαιτούν πρόσβαση οπότε χάνετε οφέλημος χώρος.
-όχι στος πολλούς διαδρόμους και στα μεγάλα χωλ, μειώνουν τα τετραγωνικά του σπιτιού
- όχι στα τεράστια πλακάκια μικραίνουν τον χώρο οπτικά.
- όχι στις εξωτερικές σκάλες συνέχεια βρωμίζουν.
- όχι στα διαφορετικά επίπεδα στον ίδιο όροφο πχ η τραπεζαρία ένα σκαλοπ΄τι ψηλότερα από το σαλόνι, είναι επικίνδυνα για πτώσεις
- όχι στα γυαλιστερά πλακάκια σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους, γλυστράνε και φαίνεται πολύ η βρωμιά

-ναι στους μαρμάρινους πάγκους κουζίνας και στους υποκαθίμενους νεροχύτες, μεγάλη αντοχή και εύκολος καθαρισμός.
- ναι στις τροφοθήκες, χωράνε άπειρα τρόφιμα και στα βαγονέτα για τις κατσαρόλες
-ναι στις κλειστές ντουζιέρες ή στις κουρτίνες μπάνιου εκτός αν θέλουμε να σφουγγαρίζουμε το μπάνιο κάθε φορά που κάνουμε ντους
- ναι στα πάρκινγκ και τις αποθήκες
- ναι στα πατάρια
- ναι στους ηλιακούς θερμοσίφωνες
- ναι στον καλό προσανατολισμό του σπιτιού
- βρύσες και μπρίζες παντού, εγώ έβαλα 2 ακόμα και στο μπάνιο και φυσικά σώθηκα. Μία για το πλυντήριο και μία για πιστολάκι και ξυριστική μηχανή

MIDE
23-06-10, 15:09
βαλτε μεγαλο νεροχυτη.....δεν εννοω μονο βαθυ αλλα μεγαλο..
μενω σε ενοικιο κ ο νεροχυτης ειναι μικρος...
καθε φορα που ειναι να πλυνω ταψι η καμια μεγαλη κατσαρολα θελω να αυτοκτονισω...δεν χωραει με αποτελεσμα τα νερα να πεφτουν ολα απ'εξω....
αναγκαζομαι το καλοκαιρι τουλαχιστον πολλες φορες να τα πλενω στο μπαλκονι...

amande
23-06-10, 15:42
βαλτε μεγαλο νεροχυτη.....δεν εννοω μονο βαθυ αλλα μεγαλο..
μενω σε ενοικιο κ ο νεροχυτης ειναι μικρος...
καθε φορα που ειναι να πλυνω ταψι η καμια μεγαλη κατσαρολα θελω να αυτοκτονισω...δεν χωραει με αποτελεσμα τα νερα να πεφτουν ολα απ'εξω....
αναγκαζομαι το καλοκαιρι τουλαχιστον πολλες φορες να τα πλενω στο μπαλκονι...
Ηταν το πρώτο πράγμα που ζήτησα απο τον κατασκευστή να μου αλλάξει γιατί κι εγώ τοσα χρόνια τα ίδια τράβηξα....και πήρα έναν με βαθιές και φαρδιές γούρνες...μη σου πω θα κάνω μπανιο και το μωρό εκει:mrgreen:

mgeorgan
23-06-10, 16:03
υπαρχουν επίσης κατι βρύσες κουζίνας απο τις οποιες βγαίνει και ένα "καλώδιο" σαν του ντουζ (φοβερη περιγραφή) και βοηθαν πολύ στο πλύσιμο των ταψιών.
Επίσης στην κουζίνα μου εχει πιασει βρωμια κατω απο τους αρμους που ενωνει τον παγγο με τα πλακακια του τοιχου. Η κουμπαρα μου μου ειπε οτι υπάρχει πάγγος που συνεχιζει και λιγο προς τα πανω στον τοιχο αλλα ειναι ακριβος, παντως θα ηταν πολυ βολικος.
Αν εχετε να μου προτείνετε κατι για τα τοιχωματα της κουζινας που λερώθηκαν (αλλα και του μπανιου) περιμένω

lineal
23-06-10, 16:26
το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο πάγκος της κουζίνας μου. Έβαλα σκούρο καφε προς μαύρο και κάθε μέρα τον καθαρίζω ακόμη και σε γωνιές που έχω πράγματα, καφετιέρες κτλ γιατί φαίνεται η σκόνη μόλις φωτίζεται! Πήγα στο σπίτι φίλης και μείναμε κάμποσες μέρες έχει έναν μπεζ πάγκο που δε φαίνεται τιποτα! Επίσης έβαλα μπεζ πλακάκι και όλη τη μέρα σκουπίζω!! τα έχω παίξει λέμε δε φαινόμαστε ποτέ καθαροί!
πολυτιμη η συμβουλη σου,σημερα μαλλον θα παω να δω κουζινες και ελεγε για σκουρη,αλλα τωρα θα το ξανασκεφτω.μπεζ πλακακι εβαλες στο πατωμα;
ΜΗΝ βαλετε πλακακι σκουρο και σαγρε!!!!! sos super sos!!!!! απελπισια στο σφουγκαρισμα και σφουγκαρισμα συνεχεια
τελικα τι συμφερει;μπεζ ή σκουρο;μπερδευτηκα...
γιατι νομιζω οτι με το σαγκρε δε φαινεται η βρωμια;

Dawn
23-06-10, 17:43

Τα καγκελα του μπαλκονιου οσο το δυνατον πιο απλα χωρις σκαλισματα για ευκολο και γρηγορο καθαρισμα και να ειναι τοποθετημενα καθετα και οχι οριζοντια γιατι οταν ειναι οριζοντια μπορει να χρησιμοποιηθουν σαν σκαλα για να ανεβαινουν πανω τα παιδια.

Έχω κόψει άπειρες φορές τα δάχτυλα μου με σχέδια που δεν καθαρίζονται με τίποτα. Όσο πιο απλά, τόσο πιο διαχρονικά και όμορφα και άκρως λειτουργικά.

- όχι στις μπανιέρες τζακούζι γιατί καθαρίζονται δύσκολα, πιάνουν τεράστιο χώρο και ποτέ δεν έχουμε χρόνο πέρα από ένα απλό ντους οπότε είναι άχρηστες
- όχι στις εξωτερικές σκάλες συνέχεια βρωμίζουν.
- όχι στα διαφορετικά επίπεδα στον ίδιο όροφο πχ η τραπεζαρία ένα σκαλοπ΄τι ψηλότερα από το σαλόνι, είναι επικίνδυνα για πτώσεις
- όχι στα γυαλιστερά πλακάκια σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους, γλυστράνε και φαίνεται πολύ η βρωμιά

-ναι στις κλειστές ντουζιέρες ή στις κουρτίνες μπάνιου εκτός αν θέλουμε να σφουγγαρίζουμε το μπάνιο κάθε φορά που κάνουμε ντους
- ναι στα πάρκινγκ και τις αποθήκες
- ναι στα πατάρια
- ναι στους ηλιακούς θερμοσίφωνες
- ναι στον καλό προσανατολισμό του σπιτιού
- βρύσες και μπρίζες παντού, εγώ έβαλα 2 ακόμα και στο μπάνιο και φυσικά σώθηκα. Μία για το πλυντήριο και μία για πιστολάκι και ξυριστική μηχανή

Συμφωνώ απόλυτα!!!! Μπράβο σου. Ιδιαίτερα τα τζακούζι εκτός από εντελώς άχρηστα, τη μια φορά που θα τα χρησιμοποιήσεις θα χρειαστείς τόσο νερό όσο θα έκανες δέκα φορές μπάνιο, ενώ το νερό που λιμνάζει μέσα στις σωληνώσεις είναι τέλειο για μυκητιάσεις.

τελικα τι συμφερει;μπεζ ή σκουρο;μπερδευτηκα...
γιατι νομιζω οτι με το σαγκρε δε φαινεται η βρωμια;

Με το μπεζ εγώ δεν έχω πρόβλημα. Το σκούρο όμως που έβαλε φίλη είναι πραγματικό μανίκι. Περπατάς με τις κάλτσες καθαρές και αφήνει σημάδια!!!!

Σοφία Δ
22-07-10, 12:07
καλημέρα σας

Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σας !!! Χτίζω σπίτι (εδώ ο κόσμος κάιγεται και εμείς μόλις πήραμε δάνειο πρώτη φορά στη ζωή μας, ο Θεός να μας φυλάει), μόλις τελείωσαν τα μπετά και πάμε για τα τούβλα. Διάβασα προσεκτικά όλα τα ποστ και νομίζω ότι έχω κάνει αρκετά από αυτά που προτείνετε. Βεστιάριο, αποθήκη για πλυντήριο-στεγνωτήριο και ντουλάπια (αυτό το στεγνωτήριο είναι κάτι που πάντα ήθελα), χώρο για παπουτσοθήκη κοντά στην είσοδο, μελέτη για πολλές μπρίζες, μπαλκονάκι ξεχωριστό στην κουζίνα, κουζίνα ξεχωριστή από το σαλόνι, τζάκι κ.α.

Αυτό που θα ήθελα είναι για αυτές που ζουν Θεσσαλονίκη και επειδή δουλεύω και έχω 2 παιδιά επομένως πολύ περιορισμένο χρόνο για ψάξιμο, να μου πείτε που μπορώ να πάω για είδη υγιεινής, κουζίνα και πλακάκια. Αν δε, μπορώ να τα βρω όλα σε ένα μαγαζί, θα με εξυπηρετούσε πολύ. Να είναι και κάτι καλό μεν αλλά και οικονομικό, γιατί δεν μας τρέχουν και από τα μπατζάκια....... Δεν θέλω μεγαλεία, ένα σπίτι που να χαίρομαι να ζω σε αυτό.....

Ευχαριστώ,

Σοφία Δ

Ευάκι
22-07-10, 12:33
Λοιπόν έχω να σου προτείνω τα εξής: κουζινά και μεγάλο κατάστημα κουζίνας. Μικρό κατάστημα με είδη υγιεινής και ένα πιο κεντρικό. Από όλους έμεινα ευχαριστημένη και τους συστήνω. Alta linea για μεγάλο κατάστημα με κουζίνες στην Β. Όλγας την έχω 10 χρόνια, ημικρή κρέμεται από τα συρτάρια και δεν έχει πάθει τίποτα. Για τον κουζινά δεν έχω τώρα το τηλ. αλλά μπορώ να σου το βρώ αύριο, ο οποίος εκτός από καναπέδες και τραπεζαρίες κάνει όλα τα υπόλοιπα και μου έκανε πολλά πράγματα και την κουζίνα στο εξοχικό και είναι πολύ καλός. (συμβουλή για την κουζίνα: δεν έχει σημασία τόση τι πορτάκια θα βάλεις, όσο οι μεντεσέδες να είναι καλής ποιότητας).
Για είδη υγιεινής σου προτείνω στην Ν. Εγνατία κάπου στη Βούλγαρη ένα μαγαζί (δε μπορώ τώρα να θυμηθώ πως τους λένε αν σε ενδιαφέρει και αυτό αύριο) και ένα μικρότερο στην Πολίχνη την Υδροροή. Καλή υπομονή..

Ευάκι
22-07-10, 12:33
Που χτίζεις στη Θεσσαλονίκη;

lop
23-07-10, 12:00
Βoiler οπωσδήποτε, διπλά τζάμια, ηλιακός (μεγάλη οικονομία) αποθήκη και κλειστή θέση parking (στην πυλωτή σύμφ. με αποφ. ΣΤΕ δεν σε κατοχυρώνει κανένας)

Σοφία Δ
28-07-10, 14:44
Που χτίζεις στη Θεσσαλονίκη;

Ευάκι, ευχαριστώ για τις συμβουλές και συγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά πνιγόμουν στη δουλειά.

Κατάλαβα ποιο είναι το κατάστημα στη Ν. Εγνατία, περιοχή Βούλγαρη, αυτό με τα έπιπλα κουζίνας όμως σε ποιο ύψος της Β. Όλγας πέφτει???

Χτίζω στους Ν. Επιβάτες (Μπαξέ για τους πιο παλιούς...)

Καλό μεσημέρι,

Σοφία Δ

Ευάκι
28-07-10, 15:02
Λοιπόν το κατάστημα με τα είδη υγιεινής λέγεται Τσιόκας και η Alta linea βρίσκεται Αιγαίου 45. Καλή ευκολία και επίσης υπομονή.

Σοφία Δ
29-07-10, 11:35
Λοιπόν το κατάστημα με τα είδη υγιεινής λέγεται Τσιόκας και η Alta linea βρίσκεται Αιγαίου 45. Καλή ευκολία και επίσης υπομονή.

Ευάκι, σε ευχαριστώ πολύ.

Κατάλαβα ποια είναι και τα 2 μαγαζιά που προτείνεις.
Θα τα επισκεφτώ μόλις τα καταφέρω.

Ευχαριστώ και πάλι.

Σοφία Δ

ziu_zitsu
30-09-10, 16:46
Κορίτσια επαναφέρω το θέμα γιατι ειμαι σε φάση που προσπαθούμε να κατλήξουμε σε σχεδιο για το σπιτι...εχουμε καταλήξει πως θα ειναι μονοκατοικία, ενας όροφος, υπερυψομενος απο το έδαφος 5-7 σκαλια(καταραμένη κλιση...), σε ξεχωριστή κουζίνα απο το σαλονι και την τραπεζαρία και στα δυο μπανια, στην αποθήκη και το βεστιαριο. Και λεμε για 3 δωματια...
καλό δεν ακούγεται???
επειδη ηδη εχουμε κανει ενα διαμερισματακι 70 τμ, αυτο που μενουμε τωρα, εχω να πω πως μέγα λάθος η έλλειψη αποθήκης και μεγαλων μπαλκονιων...φανταστειτε το "μεγαλο" μας μπαλκονι εχει πλατος 2 πλακακια!
για αν πλυνω χαλι παω στη μανα μου!
και παιδια αν μπορειτε καντε χτιστους νιπτήρες!
εμενα ετσι οπως παει η δουλεια σε κανα χρονο θα αρχισει να φουσκωνει απο τον αντρουλη που παιζει μπουγελο στο μπανιο!!!:lol::roll:

Morchelina
01-10-10, 10:50
Κορίτσια επαναφέρω το θέμα γιατι ειμαι σε φάση που προσπαθούμε να κατλήξουμε σε σχεδιο για το σπιτι...εχουμε καταλήξει πως θα ειναι μονοκατοικία, ενας όροφος, υπερυψομενος απο το έδαφος 5-7 σκαλια(καταραμένη κλιση...), σε ξεχωριστή κουζίνα απο το σαλονι και την τραπεζαρία και στα δυο μπανια, στην αποθήκη και το βεστιαριο. Και λεμε για 3 δωματια...
καλό δεν ακούγεται???
επειδη ηδη εχουμε κανει ενα διαμερισματακι 70 τμ, αυτο που μενουμε τωρα, εχω να πω πως μέγα λάθος η έλλειψη αποθήκης και μεγαλων μπαλκονιων...φανταστειτε το "μεγαλο" μας μπαλκονι εχει πλατος 2 πλακακια!
εμενα ετσι οπως παει η δουλεια σε κανα χρονο θα αρχισει να φουσκωνει απο τον αντρουλη που παιζει μπουγελο στο μπανιο!!!:lol::roll:

Βάλε μας και το σχέδιο. Για τα μεγάλα μπαλκόνια έχω μία επιφύλαξη. Αν είναι δυτικό σε προστατεύει από τον ήλιο το καλοκαίρι. Στους άλλους προσανατολισμούς όμως σου κόβει τον ήλιο και το φως. Έχω δει κάτι μεγάλες κεραμοσκεπές σε μπαλκόνια που σκοτεινιάζουν πολύ το σπίτι και κόβουν και τη θέα.

noni
01-10-10, 11:19
εμείς έχουμε ένα μεγάλο μπαλκόνι μπροστά και για να μη μας κόψει το φως και σκοτεινιάσει το σαλόνι κάναμε μια μεταλλική κατασκευή με κρύσταλλο με μεμβράνη μέσα, βγήκε σαν άσπρο.. οπότε έχει φως.. βέβαια με τον πολύ ήλιο δεν κάθεσαι άνετα έξω μεσημέρι ντάλα αλλά ούτως ή άλλος με τη ζεστάρα δεν καθόμαστε έξω μεσημέρι οπότε για μας είναι οκ!

maria- elpida
01-10-10, 11:29
Για τα μεγάλα μπαλκόνια έχω μία επιφύλαξη. Αν είναι δυτικό σε προστατεύει από τον ήλιο το καλοκαίρι. Στους άλλους προσανατολισμούς όμως σου κόβει τον ήλιο και το φως. Έχω δει κάτι μεγάλες κεραμοσκεπές σε μπαλκόνια που σκοτεινιάζουν πολύ το σπίτι και κόβουν και τη θέα.

καλημερα
θα διαφωνησω λιγο με αυτο που λες,
εγω εχω πολυ μεγαλο μπαλκονι ανατολικο και μεχρι τις 2 περιπου το μεσημερι κατεβαζουμε το ρολο για να μην μπαινει ο ηλιος.
βεβαια αγορασαμε αυτο το σπιτι για εκτος των αλλων, ερωτευτηκαμε το μπαλκονι του, καθομαστε μεχρι και τον Οκτωβρη ακομα και αν βρεχει, ειναι πολυ βολικα τα μεγαλα μπαλκονια και οταν εχεις κοσμο ακομα καλυτερα.

my billy
01-10-10, 11:43
αχ βεστιάριο........τι ειπες τωρα? ? ? ?

κ μενα ονειρο ζωης με βλέπω να μενει...........
γιατι ονειρο ζωης βρε κοριτσια ?
εμεις σε σπιτι 77τ.μ εχουμε βεστιαριο σε εναν χωρο που χωρουσε το πολυ τριφυλλη ντουλαπα καναμε δωματιακι-βεστιαριο και εχει χωριτικοτητα 7αφυλλης. εψαξα πολυ ξυλουργο να του κοβει,(οι περισοτεροι δενηξεραν καν τι ειναι το βεστιαριο) μου εκανε ενα βασικο σχεδιο κ το προσαρμοσα οπως με βολευε. ειναι πολυ λειτουργικη εκτος απο ρουχα βαλιτσες κουβερτες τσαντες παπουτσια, κ εχουμε κ πολλα, βαζω μεσα ηλ.σκουπα, σιδερωστρα, 2 σιδερα, κ πρεσσα!κ ομορφη κ ταχτοποιημενη. μας ειχε κοτισει πριν 5 χρονια 1200ε περιπου.

ziu_zitsu
01-10-10, 13:16
Βάλε μας και το σχέδιο. Για τα μεγάλα μπαλκόνια έχω μία επιφύλαξη. Αν είναι δυτικό σε προστατεύει από τον ήλιο το καλοκαίρι. Στους άλλους προσανατολισμούς όμως σου κόβει τον ήλιο και το φως. Έχω δει κάτι μεγάλες κεραμοσκεπές σε μπαλκόνια που σκοτεινιάζουν πολύ το σπίτι και κόβουν και τη θέα.

morchelina πολυ ευχαριστως να σας εβαζα σχεδιο αλλα ακομα ειμαστς στην φαση του σχεδιαζει ο μηχανικος-θειος με το χερι....
οταν με το καλο μου το δωσει σε ηλεκτρονικη μορφη θα σας το ανεβασω!

παντως ακομα και με το χερι δειχνει όμορφο!
εμενα ο μονος μου ενδοιασμος ειναι αν θα επρεπε να βγαλω και ενα 4ο δωματιακι...

ααα οσο για τα μπαλκονια, θα εχουμε μια βεραντα μπροστα στο σαλονι-τραπεζαρια με τζαμαριες, και θα εχουμε τον κηπο μας απο κατω...τωρα για το αν ειναι ανατολικο η οχι....
ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!:mrgreen:
αν και νομιζω πως απο εκει θα βγαινει ο ηλιος το πρωι!

και δεν θα εχουμε κεραμοσκεπες πανω τπυλαχιστον απο αυτη την βεραντα...προσανατολιζομαστε για περγολα...

Σοφία Δ
01-10-10, 13:21
Καλημέρα,

Θα ήθελα τη γνώμη σας για laminate πατώματα τουλάχιστον στα δωμάτια για να είναι πιο ζεστά. Ο μικρός μου είναι ακόμη 2 και ο μεγάλος 6 οπότε το πατωμα είναι ακόμα το κύριο μέρος των δραστηριοτήτων μας. Ξέρω θα μου πείτε όχι σκουρόχρωμο, αλλά κατά τ'άλλα είναι καλά???.Μήπως κάνουν πολύ θόρυβο όταν περπατάς και όχι μόνο με τακούνια (καλά τότε είναι ανυπόφορος).

Περιμένω συμβουλές σας.

Ευχαριστώ
Σοφία Δ

ELENA1974
01-10-10, 13:45
εμεις σε σπιτι 77τ.μ εχουμε βεστιαριο σε εναν χωρο που χωρουσε το πολυ τριφυλλη ντουλαπα καναμε δωματιακι-βεστιαριο και εχει χωριτικοτητα 7αφυλλης. εψαξα πολυ ξυλουργο να του κοβει,(οι περισοτεροι δενηξεραν καν τι ειναι το βεστιαριο) μου εκανε ενα βασικο σχεδιο κ το προσαρμοσα οπως με βολευε. ειναι πολυ λειτουργικη εκτος απο ρουχα βαλιτσες κουβερτες τσαντες παπουτσια, κ εχουμε κ πολλα, βαζω μεσα ηλ.σκουπα, σιδερωστρα, 2 σιδερα, κ πρεσσα!κ ομορφη κ ταχτοποιημενη. μας ειχε κοτισει πριν 5 χρονια 1200ε περιπου.

μπορεις να δωσεις περιγραφη-λεπτομερειες? Γιατι εγω εχω χωρο αλλα δεν μου κοβει

Morchelina
01-10-10, 13:54
εμενα ο μονος μου ενδοιασμος ειναι αν θα επρεπε να βγαλω και ενα 4ο δωματιακι...

ααα οσο για τα μπαλκονια, θα εχουμε μια βεραντα μπροστα στο σαλονι-τραπεζαρια με τζαμαριες, και θα εχουμε τον κηπο μας απο κατω...τωρα για το αν ειναι ανατολικο η οχι....
ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!:mrgreen:
αν και νομιζω πως απο εκει θα βγαινει ο ηλιος το πρωι!

και δεν θα εχουμε κεραμοσκεπες πανω τπυλαχιστον απο αυτη την βεραντα...προσανατολιζομαστε για περγολα...

Εμείς έχουμε 4ο δωμάτιο και έχουμε μέσα καναπέ, παλιά είχαμε μονό κρεβάτι με ένα ακόμη συρόμενο κρεβάτι από κάτω, υπολογιστή, σιδερώστρα μονίμως ανοιγμένη. Είναι καλό για να κοιμίζεις ξένους, και να έχεις υπολογιστή σε κοινόχρηστο χώρο αλλά όχι στο σαλόνι και μεγάλη ευκολία η μόνιμη σιδερώστρα.

Για τον προσανατολισμό μπες στο google earth και βρες το οικόπεδό σου και θα δεις που βλέπει. Αναλόγως πως κοιτάει μπορείς να βάλεις κανένα δεντράκι, όχι πολύ κοντά στο σπίτι, να σου κάνει πολύτιμη σκια το καλοκαίρι και το χειμώνα να ρίχνει τα φύλλα και να έχεις και ήλιο.

Ευάκι
01-10-10, 14:12
Καλημέρα,

Θα ήθελα τη γνώμη σας για laminate πατώματα τουλάχιστον στα δωμάτια για να είναι πιο ζεστά. Ο μικρός μου είναι ακόμη 2 και ο μεγάλος 6 οπότε το πατωμα είναι ακόμα το κύριο μέρος των δραστηριοτήτων μας. Ξέρω θα μου πείτε όχι σκουρόχρωμο, αλλά κατά τ'άλλα είναι καλά???.Μήπως κάνουν πολύ θόρυβο όταν περπατάς και όχι μόνο με τακούνια (καλά τότε είναι ανυπόφορος).

Περιμένω συμβουλές σας.

Ευχαριστώ
Σοφία Δ
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=48726
Αν χρειαστείς κάτι άλλο εδώ είμαι :-)

Σοφία Δ
01-10-10, 14:24
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=48726
Αν χρειαστείς κάτι άλλο εδώ είμαι :-)

Ευχαριστώ πολύ !!!

my billy
01-10-10, 14:26
μπορεις να δωσεις περιγραφη-λεπτομερειες? Γιατι εγω εχω χωρο αλλα δεν μου κοβει
δεν ειναι ευκολο να το καταλαβεις απο περιγραφη. μονο με φωτο. θα προσπαθησω να ανεβασω αν κ δεν ξερω καθολου το πως. αν τα κατφερω τις επομενες μερες θα σου στειλω π.μ.:)

Ευάκι
01-10-10, 14:40
δεν ειναι ευκολο να το καταλαβεις απο περιγραφη. μονο με φωτο. θα προσπαθησω να ανεβασω αν κ δεν ξερω καθολου το πως. αν τα κατφερω τις επομενες μερες θα σου στειλω π.μ.:)
http://imageshack.us/ Βγαλε μια φωτό, πέρασέ την στον υπολογιστή και χρησιμοποίησε το site που σου δίνω. Όμως θέλουμε κι εμείς να το δούμε.

eirinitas
02-10-10, 21:03
Σοφία Δ, κάνε πρώτα μια ερευνα αγοράς στα porcelana (βρες από ιντερνετ τη διευθυνση), εχουν φοβερα σχεδια, αρε ιδεες και μετα πηγαινε στα οικονομικοτερα να παρεις αυτα που θες. Αν ησουν αθηνα θα προτεινα ΣΕΥΔΑΠ

.... καλα τωρα ειδα οτι απαντω για τα πλακακια που εψαχνες τον ιουνιο....

Σοφία Δ
05-10-10, 11:18
Σοφία Δ, κάνε πρώτα μια ερευνα αγοράς στα porcelana (βρες από ιντερνετ τη διευθυνση), εχουν φοβερα σχεδια, αρε ιδεες και μετα πηγαινε στα οικονομικοτερα να παρεις αυτα που θες. Αν ησουν αθηνα θα προτεινα ΣΕΥΔΑΠ

.... καλα τωρα ειδα οτι απαντω για τα πλακακια που εψαχνες τον ιουνιο....

Eirinitas, καλημέρα

σε ευχαριστώ για την πρόταση. Δεν έχω διαλέξει ακόμα πλακάκια. Όταν πρωτορώτησα ήταν μάλλον αρκετά πρόωρο, αλλά τώρα έφτασε η ώρα να ψάξω σοβαρά γιατί σε μια εβδομάδα τελειώνουν οι σοβάδες. Μου πρότειναν και άλλοι την Porcelana οπότε θα πάω μια βόλτα μόλις βρω.... χρόνο.......(καλό αυτό, το άλλο με τον τοτό το ξέρεις???)

Φιλικά
Σοφία Δ

my billy
05-10-10, 11:40
http://imageshack.us/ Βγαλε μια φωτό, πέρασέ την στον υπολογιστή και χρησιμοποίησε το site που σου δίνω. Όμως θέλουμε κι εμείς να το δούμε.
κοριτσια δεν σας ξεχασα προσπαθησα αλλα δεν μπορω να τις ανεβασω τι επιλεγω αφου μου τις αποθηκευσει? forum κατι... δεν θυμαμαι ακριβως τις επιλογες το προσπαθησα το σαββατο.:confused:

eirinitas
05-10-10, 12:03
καλό δεν ακούγεται???

Συμβουλή που άκουσα από άλλους παθόντες για τα σκαλιά: να υπάρχει πρόβλεψη και ράμπας δίπλα καθώς αύριο μεθαύριο παιδιά θα έχεις, καρότσι θα κουβαλάς/ή το καρότσι λαϊκής, ή γονέα στο καροτσάκι (το απεύχομαι σε όλους) να μην είσαι αναγκασμένη να ανέβεις έτσω και δύο σκαλοπάτια.

Όσο για τον αριθμό των δωματίων, εξαρτάται από τα παιδιά που έχετε ή σκοπεύετε να κάνετε.Προσωπικά θα προτιμούσα ένα παραπάνω δωμάτιο ακόμα κι αν είχε τη χρήση γραφείου ή επιπλέον βεστιαρίου, παρά να μου έλλειπε μετά.

χουρχουρίνι
05-10-10, 13:19
Αν δεν παντρέψεις παιδι και δεν χτίσεις σπίτι, δεν έχεις δει τα δύσκολα, λέει ο λαός...
Τώρα τα είδα κι εγώ!!!
Επειδή πολύ πολύ πρόσφατα χρειάστηκε να ψάξω για μάρμαρα για το σπίτι και άκουγα κάτι τιμές .... τι να λέμε... τέλος πάντων, βρήκα μέρος με πάαααρα πολύ καλή τιμή, καλύτερη κι από χονδρική.... Και μάρμαρα ότι θέλεις, επιλέγεις χρώμα και ποιότητα και στο κόβουν οι ίδιοι, ακόμα και σε σχέδια, κι εμένα μου ζήταγαν αλλού τη μάνα τους και τον πατέρα τους... Αν κάποιος ενδιαφέρεται να του στείλω στοιχεία...

my billy
06-10-10, 16:14
Αν δεν παντρέψεις παιδι και δεν χτίσεις σπίτι, δεν έχεις δει τα δύσκολα, λέει ο λαός...
Τώρα τα είδα κι εγώ!!!
Επειδή πολύ πολύ πρόσφατα χρειάστηκε να ψάξω για μάρμαρα για το σπίτι και άκουγα κάτι τιμές .... τι να λέμε... τέλος πάντων, βρήκα μέρος με πάαααρα πολύ καλή τιμή, καλύτερη κι από χονδρική.... Και μάρμαρα ότι θέλεις, επιλέγεις χρώμα και ποιότητα και στο κόβουν οι ίδιοι, ακόμα και σε σχέδια, κι εμένα μου ζήταγαν αλλού τη μάνα τους και τον πατέρα τους... Αν κάποιος ενδιαφέρεται να του στείλω στοιχεία...

χμ!!! μαρμαρα ε??? δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αν ξαναεφτιαχνα σπιτι δεν θα εβαζα μαρμαρο με ΤΙΠΟΤΑ ξανα. πολυ παθητικο. το ειχαμε ακριβοπληρωσει πριν 5 χρονια. δεν εχει να κανει τοσσο με την αρχικη ποιοτητα αλλα με την τοποθετηση- επεξεργασια. τι να σου πω οτι σαλακια πεφτουν απο το μωρο κ αφηνει θαμπαδα. οτι κ αν πεσει εστω κ αν το σφουγγαρισεις αμεσως.. παει τελειωσε, αφησε λεκε. κ μιλαμε οτι την σουγγαριστρα την εχω παντα ετοιμοπολεμη!!σφουγγαριζα κ πριν το μωρο μερα παρα μερα , τωρα καθε μερα αλλα αν το δεις ειναι σαν να εχεις 1 βδομαδα να σφουγγαρισεις. μολις ξεπεταχτει ο μικρος θα το ξανατριψουμε κ λουστραρουμε αλλα εχει πολυυυυυ μεγαλη φασαρια!!!!! κ εειδη εχω τρελλα με την καθαριοτητα το ειχα διαλεξει λευκο αντι να ειναι καθρεφτης ομως ειναι αστα να πανε:x:x:x

ziu_zitsu
06-10-10, 17:14
χμ!!! μαρμαρα ε??? δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αν ξαναεφτιαχνα σπιτι δεν θα εβαζα μαρμαρο με ΤΙΠΟΤΑ ξανα. πολυ παθητικο. το ειχαμε ακριβοπληρωσει πριν 5 χρονια. δεν εχει να κανει τοσσο με την αρχικη ποιοτητα αλλα με την τοποθετηση- επεξεργασια. τι να σου πω οτι σαλακια πεφτουν απο το μωρο κ αφηνει θαμπαδα. οτι κ αν πεσει εστω κ αν το σφουγγαρισεις αμεσως.. παει τελειωσε, αφησε λεκε. κ μιλαμε οτι την σουγγαριστρα την εχω παντα ετοιμοπολεμη!!σφουγγαριζα κ πριν το μωρο μερα παρα μερα , τωρα καθε μερα αλλα αν το δεις ειναι σαν να εχεις 1 βδομαδα να σφουγγαρισεις. μολις ξεπεταχτει ο μικρος θα το ξανατριψουμε κ λουστραρουμε αλλα εχει πολυυυυυ μεγαλη φασαρια!!!!! κ εειδη εχω τρελλα με την καθαριοτητα το ειχα διαλεξει λευκο αντι να ειναι καθρεφτης ομως ειναι αστα να πανε:x:x:x

και τι θα προτεινες αντι για μαρμαρο?
σαλονι-τραπεζαρια θα ενωνονται με ενα σκαλι περιμετρικα απο τις 2 πλευρες απο την τραπεζαρια (θα ειναι πανω απο το σαλονι με ενα σκαλι)...

my billy
06-10-10, 17:31
και τι θα προτεινες αντι για μαρμαρο?
σαλονι-τραπεζαρια θα ενωνονται με ενα σκαλι περιμετρικα απο τις 2 πλευρες απο την τραπεζαρια (θα ειναι πανω απο το σαλονι με ενα σκαλι)...

κυκλοφορουν υπεροχα γρανιτοπλακακια.υψηλης αντοχης κ αισθητικης

hellokity
07-10-10, 00:10
Καλησπέρα.
Θα σας πω κι εγώ τις εμπειρίες και τις προτάσεις μου.
Γενικά μεγάλη σημασία για μένα έχει ο προσανατολισμός σε συνάρτηση πάντα με το κλίμα της περιοχής μου.Για παράδειγμα για μένα που ζω σε πόλη στη βόρεια Ελλάδα με βαρύ χειμώνα και χιόνια το σπίτι πρέπει απαραίτητα να βλέπει στο νότο και να μην έχει φαρδύ μπαλκόνι ώστε να εκμεταλευτώ τη ζέστη και το φως που που θα μου δίνει ο χειμωνιάτικος ήλιος(ώστε να μειώσω και τα τεράστια έξοδα σε θέρμανση).Αντίθετα αυτό μπορεί να είναι μειονέκτημα στο νότο γιατί το καλοκαίρι η ζέστη θα είναι ανυπόφορη.
Επίσης μεγάλη σημασία στην μόνωση πρέπει να δοθεί εξαρχής γιατί ναι μεν πληρώνεις τώρα παραπάνω αλλά εξοικονομείς μακροπρόθεσμα.Εγώ πλήρωσα παραπάνω κι έβαλα ειδικά τζάμια με αέριο μεσα(Finstral) που δεν επιτρέπουν τη θερμότητα να βγει εκτός.Για τα θερμά κλίματα υπάρχει και το αντίθετο,δεν αφήνει τη θερμότητα του ήλιου να μπει μέσα.
Για τζάκι διαφωνώ(εκτός κια αν μένεις σε χωριό ή σε ορεινό μέρος με ξύλα)γιατί ρυπαίνει αφάνταστα το περιβάλλον και δεν είναι αποδοτικό ενεργειακά.Καλύτερα θεωρώ τα τζάκια ή σόμπες με τα βιοκαύσιμα(pellet).Είναι καθαρά,έχουν θερμοστάτη και χρονοδιακόπτη και μπορείς να τα συνδέσεις εξαρχής με τα καλοριφέρ και να μη χρησιμοποιείς πετρελαιο.
Παράθυρο οπωσδήποτε στο μπάνιο και όχι εξαερισμό(και για φως και κυρίως για καθαρό αέρα)
Κρεβατοκάμαρα με αποθηκευτικό χώρο κάτω από το κρεβάτι(με μηχανισμό) γιατί χωράει ένα σπίτι εκεί κάτω.
Μεγάλο πλυντήριο πιάτων.
Πολλές ντουλάπες και αποθηκούλα αν βγαίνει.Η ντουλάπα μου είναι διπλή,δηλαδή μια μπάρα πάνω που έχω τα ρούχα της άλλης σεζόν και μια κάτω με τα ρούχα της τωρινής σεζόν.Έτσι όταν κάνω αλλαγή απλά αλλάζω τις κρεμάστρες από πάνω κάτω και τα ρούχα είναι σιδερωμένα κι έτοιμα.
Οπωσδήποτε παπουτσοθήκη και ένα μικρό ντουλάπι στην είσοδο για τσάντες και μπουφάν.
Τα φωτιστικά να παίρνουν λάμπες οικονομίας γιατί εγώ την πάτησα.
Τα ηλεκτρικά είδη να είναι ενεργειακής κλάσης Α(τα πληρώνεις παραπάνω αρχικά αλλά κάνεις απόσβεση μακροπρόθεσμα).
ΒΑΣΙΚΟ για μας τους γονείς,να πάρετε έπιπλο μπάνιου που να κλειδώνει το ντουλάπι για τα απορρυπαντικά.Έτοιμο δεν βρήκα και το έκανα σε μαραγκό.
Σε μονοκατοικίες κάντε οπωσδήποτε ράμπα γιατί όπως προείπαν κανείς δεν ξέρει τι του τυχαίνει.
Για τον πάγκο της κουζίνας υπάρχει το καινούριο υλικό(δεν θυμάμαι πως λέγεται) που είναι ενιαίο(δεν έχει πουθενά ενώσεις όπως έχουν οι κλασσιοί πάγκοι και μετά ξεφτάνε) και γίνεται και πλάτη,δεν χρειάζεσαι πλακάκια.Είναι πολύ ακριβό αλλά ανθεκτικό και όμορφο.Όσι για το χρώμα όλα είναι σχετικά,εγώ έχω εκρού και φαίνεται πάντα βρώμικος.
Θεωρώ επίσης λάθος τους inox νεροχύτες γιατί μόνιμα έχουν άλατα.

Γενικά να πιέζετε τους μηχανικούς και τους μαστόρους για λύσεις όταν υπάρχουν δυσκολίες γιατί αυτοί κοιτούν την ευκολία τους και δεν πολυσκοτίζουν το μυαλό τους.
Δυστυχώς έχω αγοράσει διαμέρισμα και δεν κατάφερα να έχω μονοκατοικία αλλά παρόλα αυτά το δικό μου δεν μοιάζει με τα άλλα καθώς σχεδιάζοντας συνέχεια κατόψεις με κλίμακα και κάνοντας πρόβες στο χαρτί για την καλύτερη θέση επίπλων βρήκα λύσεις όπως πχ τη μετακίνηση μιας πόρτας και έτσι έκανα καλύτερη διαρρύθμιση.
Αυτά σκέφτηκα προς το παρόν.Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

Morchelina
07-10-10, 09:47
Γενικά μεγάλη σημασία για μένα έχει ο προσανατολισμός σε συνάρτηση πάντα με το κλίμα της περιοχής μου.Για παράδειγμα για μένα που ζω σε πόλη στη βόρεια Ελλάδα με βαρύ χειμώνα και χιόνια το σπίτι πρέπει απαραίτητα να βλέπει στο νότο και να μην έχει φαρδύ μπαλκόνι ώστε να εκμεταλευτώ τη ζέστη και το φως που που θα μου δίνει ο χειμωνιάτικος ήλιος(ώστε να μειώσω και τα τεράστια έξοδα σε θέρμανση).Αντίθετα αυτό μπορεί να είναι μειονέκτημα στο νότο γιατί το καλοκαίρι η ζέστη θα είναι ανυπόφορη.

Όχι ισχύει το ίδιο γιατί για το νότιο ή μεσημβρινό σπίτι ο ήλιος το καλοκαίρι είναι ψηλά και δεν μπαίνει μέσα στο σπίτι. Μιλάω εκ πείρας. Πιο ζεστά το καλοκαίρι είναι η δυτική και βορειοδυτική πλευρά που την ψήνει ο ήλιος το απόγευμα καθώς πέφτει χαμηλά όπως δύει και μπαίνει μέσα στο σπίτι. Απλώς το σπίτι πρέπει να έχει πιο πολλά βόρεια ανοίγματα για κάνει ρεύμα και δροσιά.

Δυστυχώς δεν δίνεται σημασία στον προσανατολισμό με αποτέλεσμα ακόμη και εδώ πολλά διαμερίσματα και μερικές μονοκατοικίες να είναι βόρεια και το χειμώνα στην κυριολεξία τρέχουν κουφώματα και τοίχοι από την υγρασία. Φίλος δούλευε αφυγραντή επί 24ώρου βάσης με τρομερό κόστος σε ρεύμα.

eirhnh2
07-10-10, 18:22
εγω γιατι διαφωνω με τιςν περισσοτερες ερο απο τα τεραστεια εχω αντιθετη γνωμη; Τι καλυτερο απο τα πολλα μεγαλα παραθυρα; Ενταξη θελουν καθαρισμα αλλα το φως τους ειναι τρομερο! Στο κατω κατω ας μην ειναι και παντα τελεια... Ολοι ξερουν οτι δουλευουμε και δεν θα τα κανουμε και καθε βδομαδα! Τα πλακακια μας ειναι σκουρα και ειναι πολυ πολυ ωραια! Ετσι κι αλλιως και στα ασπρα φαινεται η βρωμια. Εσωτερικη σκαλα εχω και δεν με κουραζει καθολου! Ισα ισα γυμναζομαι κιολας γιατι για γυμναστηριο δεν εχω χρονο και ουτε σκοπευω να παω! Κουζινα εμενα μου αρεσει μαζι με το σαλονι για να μην αισθανομαι "κλεισμενη" αλλα να νιωθω μεγαλυτερη ελευθερια! Τι να πω; Εχω αλλη γνωμη!

itsme
07-10-10, 18:41
Πρίζες παντού!!!

my billy
09-10-10, 00:33
Καλησπέρα.
Θα σας πω κι εγώ τις εμπειρίες και τις προτάσεις μου.
Επίσης μεγάλη σημασία στην μόνωση πρέπει να δοθεί εξαρχής γιατί ναι μεν πληρώνεις τώρα παραπάνω αλλά εξοικονομείς μακροπρόθεσμα.Εγώ πλήρωσα παραπάνω κι έβαλα ειδικά τζάμια με αέριο μεσα(Finstral) που δεν επιτρέπουν τη θερμότητα να βγει εκτός.Για τα θερμά κλίματα υπάρχει και το αντίθετο,δεν αφήνει τη θερμότητα του ήλιου να μπει μέσα.
Για τζάκι διαφωνώ(εκτός κια αν μένεις σε χωριό ή σε ορεινό μέρος με ξύλα)γιατί ρυπαίνει αφάνταστα το περιβάλλον και δεν είναι αποδοτικό ενεργειακά.Καλύτερα θεωρώ τα τζάκια ή σόμπες με τα βιοκαύσιμα(pellet).Είναι καθαρά,έχουν θερμοστάτη και χρονοδιακόπτη και μπορείς να τα συνδέσεις εξαρχής με τα καλοριφέρ και να μη χρησιμοποιείς πετρελαιο.
Παράθυρο οπωσδήποτε στο μπάνιο και όχι εξαερισμό(και για φως και κυρίως για καθαρό αέρα)
Κρεβατοκάμαρα με αποθηκευτικό χώρο κάτω από το κρεβάτι(με μηχανισμό) γιατί χωράει ένα σπίτι εκεί κάτω.
Μεγάλο πλυντήριο πιάτων.
Πολλές ντουλάπες και αποθηκούλα αν βγαίνει.Η ντουλάπα μου είναι διπλή,δηλαδή μια μπάρα πάνω που έχω τα ρούχα της άλλης σεζόν και μια κάτω με τα ρούχα της τωρινής σεζόν.Έτσι όταν κάνω αλλαγή απλά αλλάζω τις κρεμάστρες από πάνω κάτω και τα ρούχα είναι σιδερωμένα κι έτοιμα.
Οπωσδήποτε παπουτσοθήκη και ένα μικρό ντουλάπι στην είσοδο για τσάντες και μπουφάν.
Τα φωτιστικά να παίρνουν λάμπες οικονομίας γιατί εγώ την πάτησα.
Τα ηλεκτρικά είδη να είναι ενεργειακής κλάσης Α(τα πληρώνεις παραπάνω αρχικά αλλά κάνεις απόσβεση μακροπρόθεσμα).
ΒΑΣΙΚΟ για μας τους γονείς,να πάρετε έπιπλο μπάνιου που να κλειδώνει το ντουλάπι για τα απορρυπαντικά.Έτοιμο δεν βρήκα και το έκανα σε μαραγκό.
Σε μονοκατοικίες κάντε οπωσδήποτε ράμπα γιατί όπως προείπαν κανείς δεν ξέρει τι του τυχαίνει.
Για τον πάγκο της κουζίνας υπάρχει το καινούριο υλικό(δεν θυμάμαι πως λέγεται) που είναι ενιαίο(δεν έχει πουθενά ενώσεις όπως έχουν οι κλασσιοί πάγκοι και μετά ξεφτάνε) και γίνεται και πλάτη,δεν χρειάζεσαι πλακάκια.Είναι πολύ ακριβό αλλά ανθεκτικό και όμορφο.Όσι για το χρώμα όλα είναι σχετικά,εγώ έχω εκρού και φαίνεται πάντα βρώμικος.
Θεωρώ επίσης λάθος τους inox νεροχύτες γιατί μόνιμα έχουν άλατα.

Γενικά να πιέζετε τους μηχανικούς και τους μαστόρους για λύσεις όταν υπάρχουν δυσκολίες γιατί αυτοί κοιτούν την ευκολία τους και δεν πολυσκοτίζουν το μυαλό τους.
Δυστυχώς έχω αγοράσει διαμέρισμα και δεν κατάφερα να έχω μονοκατοικία αλλά παρόλα αυτά το δικό μου δεν μοιάζει με τα άλλα καθώς σχεδιάζοντας συνέχεια κατόψεις με κλίμακα και κάνοντας πρόβες στο χαρτί για την καλύτερη θέση επίπλων βρήκα λύσεις όπως πχ τη μετακίνηση μιας πόρτας και έτσι έκανα καλύτερη διαρρύθμιση.
Αυτά σκέφτηκα προς το παρόν.Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

Με ενδιαφερουν αυτα τα τζαμια που λες με το αεριο ειναι καποιας συγκεκριμενης εταιριας? ξερεις αν μπαινουν κ μετα στα ηδη υπαρχοντα αλλουμινια ή οχι?
προσεξτε κ το εξης εχουμε βαλει αλλουμινια κ λογω της μεγαλης μονωσης που εχουν,τον χειμωνα, δημιουργουν πολυ υγρασια μεσα στο σπιτι λογω της μεγαλης διαφορας θερμοκρασιας ,μεσα κ εξω.μιλαμε οτι σταζουν νερα. στις κρεβατοκαμαρες που εχω ξυλο εχει φουσκωσει :-(
οταν ρωτησαμε αν υπαρχει λυση μας ειπαν οτι επρεπε να ειχαμε ζητησει θερμοδιακοπη.ενα υλικο που μπαινει εξ αρχης μεσα στο αλλουμινιο.
η αλλη λυση να αφηνουμε ενα παραθυρο ανοιχτο να πεφτει η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι:roll::roll:...με μωρο κ τον θερμοστατη να δουλευει στα κοκκινα δεν νομιζω...!!

Natly
09-10-10, 02:44
Με ενδιαφερουν αυτα τα τζαμια που λες με το αεριο ειναι καποιας συγκεκριμενης εταιριας? ξερεις αν μπαινουν κ μετα στα ηδη υπαρχοντα αλλουμινια ή οχι?
προσεξτε κ το εξης εχουμε βαλει αλλουμινια κ λογω της μεγαλης μονωσης που εχουν,τον χειμωνα, δημιουργουν πολυ υγρασια μεσα στο σπιτι λογω της μεγαλης διαφορας θερμοκρασιας ,μεσα κ εξω.μιλαμε οτι σταζουν νερα. στις κρεβατοκαμαρες που εχω ξυλο εχει φουσκωσει :-(
οταν ρωτησαμε αν υπαρχει λυση μας ειπαν οτι επρεπε να ειχαμε ζητησει θερμοδιακοπη.ενα υλικο που μπαινει εξ αρχης μεσα στο αλλουμινιο.
η αλλη λυση να αφηνουμε ενα παραθυρο ανοιχτο να πεφτει η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι:roll::roll:...με μωρο κ τον θερμοστατη να δουλευει στα κοκκινα δεν νομιζω...!!

Αχ καταραμένη υγρασία!!Εμείς νοικιάζουμε και το δεύτερο χρόνο μας έβαλαν παράθυρα αλουμινίου.Ενώ με τα παλιά παράθυρα δεν είχαμε πρόβλημα,τώρα με αυτά στο ένα δωμάτιο γεμίζει τόση υγρασία που τα πλακάκια στο πάτωμα είναι μούσκεμα!Αφού να φανταστείτε ακόμα και ο τοίχος είχε γίνει μαύρος από τη μούχλα,αηδία!Πέρυσι το χειμώνα είχα απομονώσει το σώμα του καλοριφέρ και το είχα το παράθυρο στην ανάκλιση,όλο το χειμώνα(μιας και δεν το χρησιμοποιούμε πολύ το δωμάτιο) και δεν έπιασε μούχλα.Για φέτος το έβαψα με ένα αντιμουχλικό,μακάρι να βοηθήσει κάπως!:roll:

hellokity
09-10-10, 15:38
Τα τζάμια με το αέριο που έχω εγώ είναι Finstral.Δεν ξέρω αν υπάρχουν σε άλλη εταιρεία κι αν μπαίνουν εκ των υστέρων.
Όσο για την υγρασία είναι κοινό φαινόμενο στα σύγχρονα σπίτια με τα νέα κουφώματα.
Επίσης επιβαρύνεται η κατάσταση αν απλώνεις ρούχα μέσα στο σπίτι.Την πρώτη χρονιά κι εγώ έβγαλα λίγη μούχλα αλλά από τότε που πήρα το στεγνωτήριο είναι καλά.
Αυτό που είχα διαβάσει για την υγρασία είναι ότι ο αερισμός του σπιτιού πρέπει να γίνεται με σωστό τρόπο.
Συνήθως από ότι βλέπω πολλοί ανοίγουν στην ανάκληση μια το ένα δωμάτιο μια το άλλο.Αυτό που χρειάζεται είναι να ανοίξεις 2-3 φορές την ημέρα όλα τα ανοίγματα μαζί,να ανανεωθεί πληρως ο αέρας και μετά να ζεστάνεις τον χώρο.

ziu_zitsu
10-10-10, 15:55
Κοριτσια και αγορια....θελω βοηθεια!
Δεν ξερω αν γραφω στο σωστο τοπικ, αν οχι διορθωστε με...
Εχω ξανα αναφερει πως ειμαι σε φαση αναζητησης-καταληξης σε σχεδιο για μια μονοκατοικια που θα χτισουμε...
επειδη θελω να εχω ξεχωριστα την κουζινα απο την τραπεζαρια απο αποψη μυρωδιας κτλ, αλλα απο την αλλη θεωρω πως ειναι στολιδι σαν επιπλο, μου προτεινε η αρχιτεκτονας να κανουμε ενα παραθυρο εσωτερικο που αν συνδεει τραπεζαρια με κουζινα...μου αρεσε σαν ιδεα, αλλα οσο καιαν ψαχνω στο νετ δεν βρισκω κατι αντιστοιχο...εχετε καποιο λινκ, η καποιο φορουμ σχετικο ετσι ωστε να ζητησω απο εκει βοηθεια???

mgeorgan
10-10-10, 17:02
και εμεις ειχαμε θεμα με την υγρασία και πήραμε αφυγραντήρα! Κοστίζει γύρω στα 100+ ευρώ και θα δεις πόσο νερό μαζευει (είναι και ιονιστής αν δεν κάνω λάθος) Εχει και ροδάκια και τον μεταφέρεις σε όποιο δωμάτιο θέλεις. Σε κάποια φάση που έ'ιχα τα ρούχα να στεγνώνουν μέσα με βοηθούσε και στο στέγνωμα (δεν ξερω αν εκανα καλα σε αυτο να μην σε πάρω στο λαιμό μου) Πάντως αν δεν δεις διαφορά με την ανακλιση σου συνιστώ αφυγραντήρα!!!

georgiamami
10-10-10, 20:20
Καταρχην να σας συγχαρω για το πολυ ενδιαφερον θεμα. Θα βοηθησει σιγουρα πολλους ανθρωπους.

Θα προτεινα να μην ειναι απολυτα σε χωριστα δωματια αλλα να υπαρχει δυνατοτητα αποκλεισμου πχ με συρομενη πορτα ή το καλυτερο να ειναι ο παγκος στο κεντρο και ακριβως απο πανω να υπαρχει σε στυλ φυσαρμονικας κατασκευη που απομονωνει την κουζινα μονο για μυρωδιες. Εχει και το θετικο οτι μπορει η μητερα ενω ετοιμαζει το φαγητο να ριχνει ευθειες ματιες στα μικρα που παιζουν στο σαλονι-καθιστικο ή να συνομιλει με την υπολοιπη οικογενεια.

Απο αυτο υποφερω. Το σπιτι ειναι παλια μονοκατοικια και πασχει απο ηλεκτρολογικα. Και με τουτες τις αναγκες εχουμε γεμισει μπαλαντεζες και πολυμπριζα. Βαλτε σε ολα τα δωματια μπριζες αλλα προσεξτε: Να μην κοιμαστε ακριβως διπλα στα σημεια των μπριζων (πονοκεφαλοι)

Σχεδιαστε προσεκτικα το καθε δωματιο και αναλογα με τις διαστασεις του και την σχεσητων παραθυρων πορτων στο χωρο, αξιοποιηστε καθε σημειο του χωρις ομως να το "πνιγετε".
Ιδιαιτερος σχεδιασμος απαιτειται σε ντουλαπες υπνοδωματιων και κουζινας. Σκεφτειτε που θα βαλετε το καθετι και ζωγραφιστε τα ωσπου να βρειτε την καλυτερη λυση.
Αφηστε χωρο στην ντουλαπα σας για την αποθηκευση της σιδερωστρας.
Και τα χαλια. Αυτα ευχρηστοο ειναι να τοποθετουνται ορθια ρολα.

Αλλο ενα που θα προτεινα ειναι : Στην ντουλαπα με υψος, στο επανω μερος βαλτε βεργα για κρεμαστρες. Βοηθαει πολυ στην αποθηκευση των χειμερινων παλτων και ρουχων χωρις να χρειαζεται να τα διπλωσετε και να τα αποθηκευσετε σε κουτες.

Και ενα ραφι αφηστε ελευθερο γιατι καπου θα πρεπει να αφηνετε τις γυναικειες τσαντες που εμεις συνηθως εχουμε αρκετες.

Στο παιδικο δωματιο βαλτε ενα επιπλο ντουλαπας που να ανοιγει , κατι σαν κρυψωνα και να μπορουν τα παιδια να μαζευουν γρηγορα τα σκορπια παιχνιδια του πατωματος.

Και μια ερωτηση-προταση : Υπαρχει ανοιγμενο θεμα στο φορουμ με εξυπνες λυσεις για καθημερινα μικροπροβληματακια οπως αυτο που ανεφερε καποια φιλη για την μυρωδια που αφησε το τηγανητο συκωτι και το κολπακι με την βανιλια που της προτεινε καποιο αλλο μελος????
Αν δε υπαρχει, ανοιξτε ενα να βρισκουμε λυσεις!!!

my billy
10-10-10, 23:31
Αχ καταραμένη υγρασία!!Εμείς νοικιάζουμε και το δεύτερο χρόνο μας έβαλαν παράθυρα αλουμινίου.Ενώ με τα παλιά παράθυρα δεν είχαμε πρόβλημα,τώρα με αυτά στο ένα δωμάτιο γεμίζει τόση υγρασία που τα πλακάκια στο πάτωμα είναι μούσκεμα!Αφού να φανταστείτε ακόμα και ο τοίχος είχε γίνει μαύρος από τη μούχλα,αηδία!Πέρυσι το χειμώνα είχα απομονώσει το σώμα του καλοριφέρ και το είχα το παράθυρο στην ανάκλιση,όλο το χειμώνα(μιας και δεν το χρησιμοποιούμε πολύ το δωμάτιο) και δεν έπιασε μούχλα.Για φέτος το έβαψα με ένα αντιμουχλικό,μακάρι να βοηθήσει κάπως!:roll:
δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα κ βαψιμο με αντιμουχλικο εχουμε κανει 2 φορες αλλα τιποτα :?κ σπρει για καθαρισμο κ αποτροπη της μουχλας επισης τιποτα:?. με το που πιασουν τα κρυα σε μια νυχτα μεσα εμφανιζεται. αφου την πρωτη φορα ειχε χιονισει κ ξυπνησα το πρωι κοιταω το ταβανι ολο μαυρακια ,ΑΜΑΝ :shock: πιασαμε μαμουνια λεω στον αντρα μου... κ φυσικα ηταν μουχλα...:sad:
οσο για αφυγραντηρα το σκεφτηκαμε αλλα βρησκαμε πανω απο 300ε κ δεν ξεραμε αν αξιζε σιγουρα . το απλωμα των ρουχων μεσα, κομμενο απο περσυ με το νινι,πηραμε στεγνωτηριο, αλλη πληγη αυτη... :???:
θα κοιταξω ξανα γα αφυγραντηρα.

Happy Dad
19-10-10, 11:26

Συμφωνώ απόλυτα..Εμάς το βεστιάριο έχει μέγεθος 2 χ 2 και χωράει ότι χωρούσε μία 5 φυλλη ντουλάπα. Σύνθεση που φτιάξαμε μόνοι μας από το πιό γνωστό μαγαζί επίπλων (ξέρετε..αυτό το φτηνό) και συναρμολόγηση πολύ γρήγορη. Λίγα λεφτά, πολύς χώρος. Δεν είναι βέβαια και αυτό της διαφήμισης με τα ουρλιαχτά, αλλά καλό είναι.

ziu_zitsu
01-11-10, 18:59
Βγηκε το σχεδιο απο το σπιτι μας!(δεν ειναι το τελικο, περιμενει παρατηρησεις και διορθωσεις ο μηχανικος)
Το σπιτι ειναι 135 τ.μ. με 60 τ.μ. υπογειο.
Εχει 3 υπνοδωματια που ειναι περιπου και τα τρια 9-10 τ.μ.
ενα βεστιαριο 3,20*1,60, μια κουζινα ξεχωριστη(εγω την ηθελα ξεχωριστη) 2,85*4,5, 2 μπανια-το ενα μεγαλο, το αλλο μικρο, μια αποθηκη 5,5 τ.μ. και τον χωρο της εισοδου με το σαλονι και την τραπεζαρια που ειναι 6,40*6,20:)

Η τραπεζαρια θα ειναι ενα σκαλι πανω απο το σαλονι και τα υπνοδωματια αλλα 3...
Η παρεα εχει κανενα αρχιτεκτονα, διακοσμητρια εσωτερικου χωρου, μηχανικο, η καποιον που του κοβει να μου πει καμια παρατηρηση, καμια ιδεα...κατι τελος παντων!;)

Σοφία Δ
09-11-10, 15:14
καλησπέρα σας,

Έχω ζητήσει τα φώτα σας και άλλη φορά και τώρα σας χρειάζομαι και πάλι.....
επειδή έχω έναν αντρα σχετικά τριχωτό !!! και 2 γιους που δεν ξέρω τι "αρκουδάκια" θα μου βγουν (από τρίχα εννοώ...) είμαι στη φάση να επιλέξω σκούρα δάπεδα στα μπάνια.

Τι λέτε???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας,

Φιλικά,
Σοφία Δ

soevan07
09-11-10, 15:22
καλησπέρα σας,

Έχω ζητήσει τα φώτα σας και άλλη φορά και τώρα σας χρειάζομαι και πάλι.....
επειδή έχω έναν αντρα σχετικά τριχωτό !!! και 2 γιους που δεν ξέρω τι "αρκουδάκια" θα μου βγουν (από τρίχα εννοώ...) είμαι στη φάση να επιλέξω σκούρα δάπεδα στα μπάνια.

Τι λέτε???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας,

Φιλικά,
Σοφία Δ

Εννοείται!!!!!
Κι εμείς είμαστε ψιλο αρκουδο-οικογένεια....(χε-χε-χε)
και το προέβλεψα:

Βάλαμε ένα γκρι σκούρο με "νερά"!! :-) :-)

ΥΓ: Η μόνη λύση είναι να βάζεις συχνά
ηλεκτρική σκούπα και στο μπάνιο
(εννοείται όταν είναι στεγνό το πάτωμα έτσι; )

Σοφία Δ
09-11-10, 15:33
Εννοείται!!!!!
Κι εμείς είμαστε ψιλο αρκουδο-οικογένεια....(χε-χε-χε)
και το προέβλεψα:

Βάλαμε ένα γκρι σκούρο με "νερά"!! :-) :-)

ΥΓ: Η μόνη λύση είναι να βάζεις συχνά
ηλεκτρική σκούπα και στο μπάνιο
(εννοείται όταν είναι στεγνό το πάτωμα έτσι; )

Αρκουδοφίλη μου, ευχαριστώ για την απάντησή σου

ο μόνος μου φόβος είναι μήπως δημιουργούνται άλατα που με τον καιρό φαίνονται...

eirinitas
09-11-10, 15:40
Σκούρα δάπεδα στο μπάνιο ανεπιφύλακτα!
Και αν κάνουν και νερά (γκρι σκούρο) ακόμα καλύτερα!
Έχω βάλει σκούρο στο δικό μου από Παπαπολίτη αλλά ακόμα περισσότερο μου άρεσε ένα στη ΣΕΥΔΑΠ (μόνο που το είδα πολύ αργά....)

Και κάτι που δεν ξέραμε και μας ενημέρωσαν:
Τα καινούργια πλακάκια θέλουν καθάρισμα. Τι εννοώ...υπάρχει ειδικό υγρό με το οποίο πρέπει να σφουγγαριστούν (αφού καθαριστεί το πάτωμα αλλά πριν αρχίσει η χρήση του σπιτιού) και άλλο ειδικό υγρό με το οποίο πρέπει να περαστούν οι αρμοί ανάμεσά τους ύστε να στεγανοποιηθούν(ή κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι πως ακριβώς μας το είπαν) και να μην εισχωρεί η βρωμιά μέσα τους.
Πραγματικά έχω δει πλακάκι να λερώνει από πατημασιά και αυτή να μην φεύγει με τίποτε, να έχει ποτίσει μέσα στο υλικό δηλαδή. Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τα μάρμαρα.

christine06
09-11-10, 15:48
Οπωσδήποτε σκούρα πλακάκια στο μπάνιο.....
έχω βαρεθεί να βλέπω συνέχεια τρίχες.....είμαστε και μελαχρινοί όλοι μας!
Απορώ ποιανού ιδέα ήταν αρχικά τα άσπρα πλακάκια σε δάπεδο μπάνιου :evil: :evil: :evil:

χουρχουρίνι
Πραγματικά έχω δει πλακάκι να λερώνει από πατημασιά και αυτή να μην φεύγει με τίποτε, να έχει ποτίσει μέσα στο υλικό δηλαδή. Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τα μάρμαρα.

Αυτό συμβαίνει μόνο αν μιλαμε για γρανίτη αγυάλιστο. Στα μάρμαρα συμβαίνει επίσης ΜΟΝΟ αν είναι αγυάλιστα (χε, χε, έγινα εξπέρ χάρη στο καλό κυριούλη που πήρα τα δικά μου μάρμαρα). Για το μπάνιο θα πρότεινα κάποιο σκούρο χρώμα με νερά όμως απαραίτητα. Κα-τα-πλη-κτι-κό για καθάρισμα το swiffer ή οποιοδήποτε άλλο σύστημα τέτοιου τύπου. Μέσα σε 3 λεπτά έχω τελειώσει με το σκούπισμα όλου του σπιτιού...

Niki81
Υπαρχει μηπως κανενα μελος που να εχει βαλει στο σπιτι αυτο το πλακακι που μοιαζει με ξυλο?Τι γνωμη εχετε?
Ειχαμε σκοπο να βαλουμε πατωμα στα υπνοδωματια αλλα τελικα μαλλον θα βαλουμε τετοιο πλακακι.Ο πλακας που ειναι να κανει την τοποθετηση μου ειπε απλα οτι αν ειναι να παρω ενα τετοιο πλακακι θα πρεπει να φρντισω να παρω καποιο καλο για να γινει σωστα η τοποθετηση.
Αλλα στην πραξη μηπως το εχει καμια να μου πει αν ειναι ευχαριστημενη η οχι?

AZIA
09-11-10, 15:55
ο μόνος μου φόβος είναι μήπως δημιουργούνται άλατα που με τον καιρό φαίνονται...

Ενταξει τα αλατα δεν προκειται να τα αποφυγεις, καποια στιγμη θα κανουν την εμφανιση τους ;). Γι' αυτο, προετοιμασου εγκαιρα για καθαρισμο με ξυδι, αλλωστε η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια.... πριν χρειαστει να φτασεις στα βαρια καθαριστικα αλατων.
Και απο την αλλη δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα... και σκουροχρωμα πλακακια και ανυπαρξια (καποια στιγμη) αλατων.
Καλο κουραγιο...:D

χουρχουρίνι
09-11-10, 15:56
αφου την πρωτη φορα ειχε χιονισει κ ξυπνησα το πρωι κοιταω το ταβανι ολο μαυρακια ,ΑΜΑΝ :shock: πιασαμε μαμουνια λεω στον αντρα μου... κ φυσικα ηταν μουχλα...:sad:
οσο για αφυγραντηρα το σκεφτηκαμε αλλα βρησκαμε πανω απο 300ε κ δεν ξεραμε αν αξιζε σιγουρα . το απλωμα των ρουχων μεσα, κομμενο απο περσυ με το νινι,πηραμε στεγνωτηριο, αλλη πληγη αυτη... :???:

Κοριτσάκι, κατά πάσα πιθανότητα είναι μύκητας κι όχι μούχλα υγρασίας. Θέλει πολύ προσοχή γιατί είναι ζωντανός οργανισμός κι εξαπλώνεται. Η θεραπεία όμως είναι απλή...Μη γελάσετε... ΧΛΩΡΙΝΗ!!! Καλύτερα παχύρευστη, τη βάζεις σε έναν κουβά παίρνεις τη σκαλίτσα σου, βάζεις τα πιο πρόχειρα ρούχα που έχεις, οπλίζεσαι με πετσέτες, γάντια οπωσδήποτε και αρκετή υπομονή κι επιμονή κι ορμάς. Θέλει μια, δυο επαναλλήψεις αλλά μετά ησυχία. Μια φορά το χρόνο μπορείς απλά να ρίχνεις διάλυμμα χλωρίνης με σπρέυ.

Active Member
09-11-10, 16:02
Υπαρχει μηπως κανενα μελος που να εχει βαλει στο σπιτι αυτο το πλακακι που μοιαζει με ξυλο?Τι γνωμη εχετε?
Ειχαμε σκοπο να βαλουμε πατωμα στα υπνοδωματια αλλα τελικα μαλλον θα βαλουμε τετοιο πλακακι.Ο πλακας που ειναι να κανει την τοποθετηση μου ειπε απλα οτι αν ειναι να παρω ενα τετοιο πλακακι θα πρεπει να φρντισω να παρω καποιο καλο για να γινει σωστα η τοποθετηση.

Τι διαφορα εχει στην τοποθετηση του απο αλλα πλακακια? Δε καταλαβα....
Δε το χω βαλει σπιτι μου, το χω βαλει σε αλλα σπιτια ομως....μη περιμενεις να εχει την αισθηση του ξυλου παντως....αν το βαζεις γι'αυτο το λογο...δε θα πετυχεις το αποτελεσμα....

fairytale
09-11-10, 16:28
Βγηκε το σχεδιο απο το σπιτι μας!(δεν ειναι το τελικο, περιμενει παρατηρησεις και διορθωσεις ο μηχανικος)
Το σπιτι ειναι 135 τ.μ. με 60 τ.μ. υπογειο.
Εχει 3 υπνοδωματια που ειναι περιπου και τα τρια 9-10 τ.μ.
ενα βεστιαριο 3,20*1,60, μια κουζινα ξεχωριστη(εγω την ηθελα ξεχωριστη) 2,85*4,5, 2 μπανια-το ενα μεγαλο, το αλλο μικρο, μια αποθηκη 5,5 τ.μ. και τον χωρο της εισοδου με το σαλονι και την τραπεζαρια που ειναι 6,40*6,20:)

Η τραπεζαρια θα ειναι ενα σκαλι πανω απο το σαλονι και τα υπνοδωματια αλλα 3...
Η παρεα εχει κανενα αρχιτεκτονα, διακοσμητρια εσωτερικου χωρου, μηχανικο, η καποιον που του κοβει να μου πει καμια παρατηρηση, καμια ιδεα...κατι τελος παντων!;)

Καλησπέρα!
με το καλό να χτίσετε το σπίτι σας!
οι δικές μου παρατηρήσεις:
-γιατί να κάνετε το υπόγειο μόνο 60τμ και όχι όσο είναι όλο το σπίτι?
η διαφορά στα χρήματα είναι μικρή αλλά το πλεόνασμα χώρου ανεκτίμητο!;)
-τα υπνοδωμάτια ή τουλάχιστον το δικό σας που θα έχει διπλό κρεβάτι, καλύτερα να το κάνετε λίγο μεγαλύτερο....11-12τμ...μη στριμωχτείτε!
ο μηχανικός σας στα σχέδια δε σας έχει βάλει έπιπλα για να δείτε περίπου τη διαρρύθμιση?
-η διαφορά των υψών με τα σκαλιά εσωτερικά του σπιτιού, δεν είναι καθόλου πρακτική...και είναι και επικίνδυνη για τα πιτσιρίκια...

Niki81
09-11-10, 16:30
Τι διαφορα εχει στην τοποθετηση του απο αλλα πλακακια? Δε καταλαβα....
Δε το χω βαλει σπιτι μου, το χω βαλει σε αλλα σπιτια ομως....μη περιμενεις να εχει την αισθηση του ξυλου παντως....αν το βαζεις γι'αυτο το λογο...δε θα πετυχεις το αποτελεσμα....

Για την τοποθετηση συγκεκριμενα μου ειπε οτι λογω του οτι δεν ειναι τετραγωνες πλακες αλλα στο σχημα ξυλου στενομακρες ακνουν στη μεση κατι σαν ελαφρα καμπυλη και αν δεν ειναι καλης ποιοτητας υπαρχει περιπτωση να μην καλυπτεται σωστα αυτη η καμπυλη και να μην ειναι λειο το αποτελεσμα αλλα να κανει σαν μικρο εξογκωμα στις γωνιες.
Αυτο καταλαβα και μου ζητησε οταν επιλεξουμε ποιο θελουμε αν γινεται να του παμε 2 απο τα πλακακια να τα πιασει στο χερι του να τα βαλει διπλα διπλα και να μας πει και τη γνωμη του.Παρεπιπτοντως εχουμε ενδοδαπεδια ...δεν ξερω αν παιζει αυτο ρολο σε οτι μου ειπε.

Αυτο μου ειπε αυτο σου λεω...τωρα αν με δουλευει τι να πω...

nikol1981
09-11-10, 16:42
δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα κ βαψιμο με αντιμουχλικο εχουμε κανει 2 φορες αλλα τιποτα :?κ σπρει για καθαρισμο κ αποτροπη της μουχλας επισης τιποτα:?. με το που πιασουν τα κρυα σε μια νυχτα μεσα εμφανιζεται. αφου την πρωτη φορα ειχε χιονισει κ ξυπνησα το πρωι κοιταω το ταβανι ολο μαυρακια ,ΑΜΑΝ :shock: πιασαμε μαμουνια λεω στον αντρα μου... κ φυσικα ηταν μουχλα...:sad:

Afygrantira sigoura......pire enas filos mou poy oxi eixe mouxla alla etrexan k nera k e3afanistike. Min to fovase a3izei ta lefta toy.na 3ereis oti prepei na to xrisimopoieis k to kalokairi epeidi den vlepeis mouxla den shmainei oti den yparxei......

nikol1981
09-11-10, 16:52
Συμφωνώ απόλυτα..Εμάς το βεστιάριο έχει μέγεθος 2 χ 2 και χωράει ότι χωρούσε μία 5 φυλλη ντουλάπα. Σύνθεση που φτιάξαμε μόνοι μας από το πιό γνωστό μαγαζί επίπλων (ξέρετε..αυτό το φτηνό) και συναρμολόγηση πολύ γρήγορη. Λίγα λεφτά, πολύς χώρος. Δεν είναι βέβαια και αυτό της διαφήμισης με τα ουρλιαχτά, αλλά καλό είναι.

K emena sta 85 tertagwnika exw bestiario katirgisa to ena mpanio otan agorasato diamerisma sto touvlo k to ekana ntoulapa6 fylli k vazw skoupa siderwstra balitses k fysika k vw apo to gnwsto magazi......
Episis an exete tin dynatotita na kanete megala dwmatia diafwnw sto oti einai mono gia ypno.den ginetai na 8eleis na skoypiseis k na kopanas panw sta epipla.alla k oute na min mporeis na baleis 2 mona krevatia k na vazeis kouketa. Epeidi i perisoteres eipan gia ta plakakia einai mia pikri istoria.egw exw bbeige pou fainete i skoni apo 10km k stin krebatokamara exw skouro weige pou einai to pio eukolo sto ka8arisma. Sto magazi valame ena gkri taxa kalo to plirwsa k xryso k einai mia mpourda. Aaa min gemisete to spiti sas gyrw gyrw mpalkonia sam to 1800.kante ena megali k kapoia mikrotera boi8itika den 8a katsete pote se ola mono 8a ta ka8arizete

nikol1981
09-11-10, 16:57

Mia fili mou vrike ena plakaki pou moiazei paralia poly me 3ylo k episis den fenete ka8olou i vrwmia to estrwse mesa e3w.kanei dixrwmia beige-kafe poly wraio.

lop
09-11-10, 20:51
niki81 έχω σπίτι μου αυτά τα πλακάκια εδώ και 10 χρόνια που μοιάζουν με ξύλο (πολλοί που τα είδανε δεν καταλάβανε ότι δεν είναι παρκέ και τα ψιλαφούσαν για να το πιστέψουν). Αισθητικά είναι πολύ ωραία, τώρα επειδή κάποιο μέλος έιπε ότι μην περιμένεις να είναι σαν το ξύλο έχω να πω : ότι αφού αισθητικά δεν καταλαβαίνεις την διαφορά και έχεις και ενδοδαπέδια θέρμανση εγώ δεν θα έβαζα με τίποτα παρκέ, γιατί σκέφτεσαι να έχεις καμιά ιστορία με τους σωλήνες του πατώματος τί ζημιά θα έχεις στο παρκέ; Και ούτε είναι θέμα ζέστης το παρκέ για σένα, αφού με την ενδοδαπέδια θα έχεις πολύ καλύτερη απόδοση απ΄ότι με την κλασική αυτονομία. Όσο για το στρώσιμο των πλακιδίων είναι ...αλφάδι. Όσο για το WC κάποια που είπε ότι το έκανε ντουλάπα διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ. Eίμαστε ζευγάρι με 2 παιδιά και χρειαζόμαστε καθημερινά και τις 2 τουαλέττες, ή σε γιορτές με καλεσμένους, ή σε οτιδήποτε. Πολλούς που έχω ακούσει να το έχουν ''χαλάσει'' το σκυλομετανιώσανε. Φαντάζεσαι να σε πιάνει κόψιμο και να βαράς την πόρτα που είναι ο άλλος μέσα; Mπορείς να κάνεις την ντουλάπα στον διάδρομο ή στο μπαλκόνι αν είναι μεγάλο.

Active Member
09-11-10, 21:10
Για την τοποθετηση συγκεκριμενα μου ειπε οτι λογω του οτι δεν ειναι τετραγωνες πλακες αλλα στο σχημα ξυλου στενομακρες ακνουν στη μεση κατι σαν ελαφρα καμπυλη και αν δεν ειναι καλης ποιοτητας υπαρχει περιπτωση να μην καλυπτεται σωστα αυτη η καμπυλη και να μην ειναι λειο το αποτελεσμα αλλα να κανει σαν μικρο εξογκωμα στις γωνιες.
Αυτο καταλαβα και μου ζητησε οταν επιλεξουμε ποιο θελουμε αν γινεται να του παμε 2 απο τα πλακακια να τα πιασει στο χερι του να τα βαλει διπλα διπλα και να μας πει και τη γνωμη του.Παρεπιπτοντως εχουμε ενδοδαπεδια ...δεν ξερω αν παιζει αυτο ρολο σε οτι μου ειπε.

Αυτο μου ειπε αυτο σου λεω...τωρα αν με δουλευει τι να πω...

Μα καλα...σοβαρολογουμε τωρα? αντε να δεχτω οτι κανουν ενα βελος καμψης (που δε το δεχομαι, αλλα λεμε τωρα) ...οι τετραγωνες δε το κανουν? και μαλιστα σε δυο κατευθυνσεις?

Μεγαλη πατατα ειπε ο τυπος....τον ξερεις αυτον τον πλακα?

Μαλλον θα σου ζητησει περισσοτερα οτι ειναι δυσκολη η δουλεια..να μου το θυμηθεις....

Ή θα σου ζητησει περισσοτερα οτι -δηθεν- ειναι πρωτη μαστοραντζα....

Καμια σχεση το οτι εχετε ενδοδαπεδια....

tboys
09-11-10, 21:45
Αυτό συμβαίνει μόνο αν μιλαμε για γρανίτη αγυάλιστο....
ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ
Έχω βάλει γρανοτπλακάκι ματ, το έχω ακριβοπληρώσει και είναι μονίμως θαμπο. Να το σφουγγαρίζεις και πάλι να φαίνεται βρώμικο
ΚΑμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω... Είναι πραγματικά πολύ όμορφο πλακάκι αλλά... μονίμως βρώμικο

Active Member
09-11-10, 21:47
ποσο καιρο το εχεις βαλει ?

maria- elpida
09-11-10, 22:05
ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ
Έχω βάλει γρανοτπλακάκι ματ, το έχω ακριβοπληρώσει και είναι μονίμως θαμπο. Να το σφουγγαρίζεις και πάλι να φαίνεται βρώμικο
ΚΑμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω... Είναι πραγματικά πολύ όμορφο πλακάκι αλλά... μονίμως βρώμικο

να παρεις πρασινο σαπουνι οπως glory ή να το περασεις με κρυο νερο και ξυδι.
εχω γρανιτοπλακακι αλλα γυαλιστερο και μονο ετσι ξεθαμπωνει..

Niki81
10-11-10, 08:44
Μα καλα...σοβαρολογουμε τωρα? αντε να δεχτω οτι κανουν ενα βελος καμψης (που δε το δεχομαι, αλλα λεμε τωρα) ...οι τετραγωνες δε το κανουν? και μαλιστα σε δυο κατευθυνσεις?

Μεγαλη πατατα ειπε ο τυπος....τον ξερεις αυτον τον πλακα?

Μαλλον θα σου ζητησει περισσοτερα οτι ειναι δυσκολη η δουλεια..να μου το θυμηθεις....

Ή θα σου ζητησει περισσοτερα οτι -δηθεν- ειναι πρωτη μαστοραντζα....

Καμια σχεση το οτι εχετε ενδοδαπεδια....

Αχ...μη μου λες τετοια....
Δε μου εχει δωσει τετοια αισθηση ο τυπος...μαλιστα εχω παρει γνωμες κι απο αλλους που εχουν συνεργαστει μαζι του.Θα το εχω στο νου μου παντως αυτο που μου λες και ετσι και αρχιζει να ζηταει παραπανω θα τον αδειασω.Ευχαριστω...

Να ρωτησω και κατι αλλο?Ψαχνω για γρανιτη και ειμαι αναμεσα σε δυο.
Ο ενας ειναι γυαλιστερος ενω ο αλλος εχει μια περιεργη υφη,γυαλιζει κατα τοπους με μια ετσι μεταλλικη γυαλαδα αλλα γενικως δινει την αισθηση του ματ.

Απο αποψη καθαριοτητας τι βολευει περισσοτερο?Προσωπικα θεωρω οτι ο γυαλιστερος καθαριζει πιο ευκολα.Αλλοι παλι μου λενε οτι στο γυαλιστερο η βρωμια με τη μια θα φαινεται ενω στον ματ οχι.Τι ισχυει τελικα?

Α..και μια αποψη για τους γρανιτες που ειναι απο Κινα??
Συγκεκριμενα αναμεσα σε ενα γρανιτη Ιταλιας ο οποιος ομως δεν ειναι full body και σε ενα γρανιτη ΚΙνας ο οποιος ειναι full body τι θα επιλεγατε?

Sorry για τις πολλες αποριες αλλα εχω πελαγωσει με αυτο το σπιτι.ΓΕνναω και οπου να'ναι,επειγομαι να εχω διαλεξει πριν γεννησω και κοντευω να σαλταρω με τα πλακακια.

eirinitas
10-11-10, 09:35
Ένας μεγάλος χώρος θα δείχνει όμορφος με γρανιτοπλακάκι μορφής ξύλου, το έχω δει και μου άρεσε. Ένας μικρότερος χώρος θα δείξει μεγαλύτερος με μεγάλα πλακάκια (60χ60) και αν συνδέεται με μεγάλη βεράντα και εξίσου μεγάλες μπαλκονόπορτες καλό είναι τα πλακάκια του μπαλκονιού αν δεν είναι τα ίδια (δύσκολο) με του εσωτερικού χώρου, να έχουν τουλάχιστον παρόμοιο χρώμα και υφή ώστε ανοίγοντας τις πόρτες καλοκαίρι να δίνεται η αίσθηση ενιαίου χώρου.
Στο εμπόριο υπάρχουν διάφορα πλακάκια σε μεγάλο εύρος τιμών. Φυσικά τα φθηνότερα έρχονται από Κίνα και τα ακριβότερα από Ιταλία.
Υπάρχουν ματ πλακάκια, ημιματ και γυαλιστερά. Σε όλες τις εκθέσεις πλακιδίων καταστημάτων όπου κυκλοφορεί και πολύς κόσμος , είχα παρατηρήσει ότι χρησιμοποιούν γυαλιστερά και το πάτωμα φαινόταν μια χαρά. Προσωπικά επέλεξα το μεσαίο (ματ+γυαλιστερό) το βρίσκω μια χαρά αλλά ήταν ακριβό τι να λέμε.
Ο πλακάς τώρα πρέπει να είναι καλός, δεν καταλαβαίνω αυτό με την καμπυλότητα, μούφα μου ακούγεται.
Στις βεράντες όμως και στα μπάνια πρέπει οπωσδήποτε να δημιουργήσει τις κατάλληλες κλίσεις ώστε να μην λιμνάζουν νερά σε συγκεκριμένα σημεία, χωρίς να οδεύουν προς τα λούκια.
Τώρα όσο για τα χρώματα, κάποια στιγμή νοικιάζαμε σπίτι με σκούρο γκρι-μαύρο μάρμαρο. Το σπίτι ήταν τεράστιο, το σαλόνι γήπεδο κι όμως φαινόταν μικρό.

:D:D:D
χουρχουρίνι όντως πρέπει να έγινε εκείνη η πατημασιά στο μάρμαρο πριν το γυαλίσουν γιατί η σόλα θυμίζει παπουτσιού που φορούν στις οικοδομές. Το ίδιο όμως έχει συμβεί και σε πλακάκια. Τι να πω και κατά που να μουτζώσω.

Εκτός όμως από πλακάκια κτλ να προσέχετε όσοι χτίζεται σπίτι ένα πράγμα:
Οι εργάτες κάνουν πολλές μ.....
Αν δεν είναι κάποιος πάνω από το κεφάλι τους να διορθώνει δυστυχώς θα τις ανακαλύψετε όταν είναι αργά.
Ο πατέρας μου στην οικοδομή έγινε κι εργολάβος. Από τα σίδερα μέρχι τους σωλήνες και τα καλώδια βάζαν ό,τι να 'ναι όπου να'ναι. Τους έβαζε να τα ξηλώσουν και πάλι δεν τα βάζαν σωστά, μία δύο τρεις το κατάφερνε. Δεν αρκεί λοιόν απλά να τους διορθώσεις μία και να επαναπαύεσαι ότι οκ έγινε.

Νίκη για να διαλέξεις από τα δύο πλακάκια μπορείς να κάνεις το εξής.
Πήγαινε στην έκθεση και με ένα υγρό χαρτομάντηλο πέρνα μία γραμμή πάνω από κάθε πλακάκι. Απομακρύνσου από διαφορετικές γωνίες και κοίτα σε ποιο φαίνεται περισσότερο η γραμμή σου. Αν είναι και ανοιχτόχρωμα πάρε και μία σκούρα τρίχα μαλλιών βάλτην επάνω και απομακρύνσου περίπου σε απόσταση 1,7 μέτρων (τόσο περίπου απέχει το μάτι από το πάτωμα). Αν χτυπά άσχημα θα φαίνεται εξιίσου και στο σπίτι.

spr
10-11-10, 09:38
niki τωρα φτιαχνω κ εγω το σπιτι μου κ βαλαμε στα υπνοδωματια αυτα τα πλακακια που περιγραφεις. κ μαλιστα επιλεξαμε απο τις σχετικα ακριβες ποιοτητες. τα πλακακια οντως δεν ειναι επιπεδα κ κανουν καμπυλη. δε νομιζω να φταιει ο μαστορας που εχεις. τα πλακακια αυτα ειναι διαφορετικης ποιοτητας οταν προκειται να μπουν χωρις αρμο (οπως βαλαμε εμεις τα δικα μας) κ διαφορετικης ποιοτητας οταν μπαινουν με μικρο αρμο. ειμαι μηχανικος κ ασχολουμαι με αυτα...οταν τα γορασες διευκρινησες στον πωλητη με ποιο τροπο θελεις να τα βαλεις? (το πλακακι εχει την ιδια οψη, απλα αλλαζει η ποιοτητα του).

spr
10-11-10, 09:42
οσο αφορα τα μεγαλα πλακακια ή αυτα με μορφη ξυλου, ειμαι της αποψης οτι οι μεγαλοι χωροι θελουν μεγαλα πλακακια κ οχι σιγουρα ενα μεγαλο σαλονι δεν θα δειχνει ομορφο με στενομακρο πλακακι που μοιαζει με ξυλο. σε ενα σαλονι διαστασεων 4,5*3,5 (πανω-κατω) τα πιο καταλληλα πλακακια ειναι τα 40*40 ή 35*35.
αυτη ειναι η γνωμη μου βεβαια. κ ευτυχως τα γουστα διαφερουν!!!:)

siburaki
10-11-10, 11:06
Καλημέρα σας θα ήθελα την βοηθεια σας,
Αυτη την στιγμη έχουμε ξυλινα πατωματα σε 2 δωματια(παλαιου τυπου) κ ενδιαφερομαστε να τα αλλαξουμε με τυπου laminate μπορειτε να μου προτεινετε λύσεις, τι θα ηταν καλο να προσεξουμε η να αποφυγουμε, κ επισης το κοστος στο περιπου(καταλαβαινω οτι εξαρταται απο τι υλικα θα διαλεξεις αλλα ρωταω περιπου για να μπορω να εχω μια βαση να ξερω τι θα χρειαστω) ?
Επισης που θα μπορουσα να απευθυνθω στη Θεσσαλονικη για κατι τετοιο?
Δυστυχως δεν γνωριζω κ πολλα επι του θεματος γι αυτο καθε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη.
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
ΦΙλικα Ιωαννα

Niki81
10-11-10, 11:28
niki τωρα φτιαχνω κ εγω το σπιτι μου κ βαλαμε στα υπνοδωματια αυτα τα πλακακια που περιγραφεις. κ μαλιστα επιλεξαμε απο τις σχετικα ακριβες ποιοτητες. τα πλακακια οντως δεν ειναι επιπεδα κ κανουν καμπυλη. δε νομιζω να φταιει ο μαστορας που εχεις. τα πλακακια αυτα ειναι διαφορετικης ποιοτητας οταν προκειται να μπουν χωρις αρμο (οπως βαλαμε εμεις τα δικα μας) κ διαφορετικης ποιοτητας οταν μπαινουν με μικρο αρμο. ειμαι μηχανικος κ ασχολουμαι με αυτα...οταν τα γορασες διευκρινησες στον πωλητη με ποιο τροπο θελεις να τα βαλεις? (το πλακακι εχει την ιδια οψη, απλα αλλαζει η ποιοτητα του).

Εχουμε βαλει ενδοδαπεδια(αλλη πικρη ιστορια αυτη...ο Θεος να βαλει το χερι του να δουλεψει σωστα) οποτε δε γινεται να μπουν τα πλακακια χωρις αρμο.Χρειαζεται τουλαχιστον 2 χιλιοστα αρμος απόσο μας ειπαν.Τα πλακακια δεν τα εχουμε αγορασει ακομα...στο ψαξιμο ειμαστε...αλλα εχουμε πει οτο προκειται να τοποθετηθουν πανω απο ενδοδαπεδια.
Βεβαια δε σου κρυβω οτι αυτο που μου λες πρωτη φορα το ακουω.Δλδ δε μου εχει πει κανενας απόσους εχω μιλησει οτι υπαρχουν πλακακια τα οποια σαν ποιοτητα δεν κανουν για τοποθετηση με αρμο..μονο ο πλακας ο οποιος επεμενε να δει και να πιασει στο χερι του το πλακακι πριν το κλεισουμε.

eirinitas σ'ευχαριστω για τη συμβουλη με το χαρτομαντηλο..θα το κανω.
Κι εγω αυτο που ειπα οτι ειναι και ματ και γυαλιστερο...ξεφευγει σε τιμη σε σχεση με το γυαλιστερο.Βεβαια το γιατι δεν το καταλαβα.
Δυστυχως δεν το εχω δει πουθενα στρωμενο να καταλαβω πως φαινεται γιατι στην εκθεση οι πλακες που ειχε για δειγμα γυαλιζαν ελαχιστα και μου δημιουργουσαν την εντυπωση πλακακιου για εξωτερικο χωρο.
Οποτε μαλλον με βλεπω να πηγαινω στο γυαλιστερο...το οποιο φυσικα θα προτιμουσα να μπει χωρις αρμους αλλα δε γινεται κατι τετοιο οποτε θα βαλω τουλαχιστον μεγαλη πλακα να μειωθουν οι πολλοι αρμοι στο ματι.

Ευχαριστω...

spr
10-11-10, 12:38
Εχουμε βαλει ενδοδαπεδια(αλλη πικρη ιστορια αυτη...ο Θεος να βαλει το χερι του να δουλεψει σωστα) οποτε δε γινεται να μπουν τα πλακακια χωρις αρμο.Χρειαζεται τουλαχιστον 2 χιλιοστα αρμος απόσο μας ειπαν.Τα πλακακια δεν τα εχουμε αγορασει ακομα...στο ψαξιμο ειμαστε...αλλα εχουμε πει οτο προκειται να τοποθετηθουν πανω απο ενδοδαπεδια.
Βεβαια δε σου κρυβω οτι αυτο που μου λες πρωτη φορα το ακουω.Δλδ δε μου εχει πει κανενας απόσους εχω μιλησει οτι υπαρχουν πλακακια τα οποια σαν ποιοτητα δεν κανουν για τοποθετηση με αρμο..μονο ο πλακας ο οποιος επεμενε να δει και να πιασει στο χερι του το πλακακι πριν το κλεισουμε.

Ευχαριστω...
ουτε κ εγω το ειχα ακουσει ξανα αυτο που σου ειπα για τις δυο ποιοτητες.μονο οταν ηρθε η ωρα να τα αγορασουμε μας το ειπαν.παντως να ξερεις οτι αυτα τα πλακακια που μοιαζουν με ξυλο δεν εχουν κ πολυ ωραιο αισθητικο αποτελεσμα οταν μπαινουν με αρμο!
καλη τυχη κ να γινει το σπιτι σας πανεμορφο!μην αγχωνεσαι!τα σπιτια θελουν υπομονη κ γερα νευρα!

xxx
10-11-10, 13:53
siburaki,
και εγώ έψαχνα μόνη μου για την ίδια δουλειά και τελικά μου συστήσανε ένα μηχανικό που ανέλαβε και τα συνεργεία και επωφελήθηκα και της εκπτωσης που έπαιρνε ο ίδιος στα υλικά.

Αν σε ενδιαφέρει στείλε πμ για να σου δώσω το τηλ να συνενοηθείτε.

Διαφορετικά αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι άλλο που μπορώ να σε βοηθήσω .... να ξέρεις ότι το ΛΑΜΙΝΑΤΕ είναι οικονομικό, γρήγορο σε τοποθέτηση αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι σαν το ξύλο. Οταν ας πουμε πατάς ξυπόλιτος καταλαβαίνεις οτι πατάς σε πλαστικό.
Μπορεί βέβαια και εγώ να είμαι περίεργη :)
Έχεις σκεφτεί να τρίψεις τα υπαρχοντα πατώματα? θα γίνουν σαν καινούρια αν σε παίρνει να το κάνεις και δεν είναι πολύ φθαρμένα.

Οσον αφόρα τα πλακάκια μπάνιου γιατί εμένα που είναι γκρι είναι μέσα στα άλατα και βρίζω συνέχεια?
Είναι πάλι η περιέργειά μου?

Για δάπεδο μπάνιου καλυτερα πιστέυω να έχει κάποιο σχέδιο έτσι ώστε να χάνονται και οι τρίχες :)

eirinibyronas
10-11-10, 16:41
Καλησπέρα κορίτσια !!
Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την κουζίνα
Να βάλω corian ή γρανίτη ;;
Εχει κάποια Κοριαν στο σπίτι της ;; Είναι ευχαριστημένη ;; Αξίζει τα λεφτά τού ;;; Θα περιμένω με αγωνία
ευχαριστώ

Υ.Γ. Το σπίτι είναι στο Κρυονέρι , μενει καμια εκεί για να μου πει εντυπώσεις ;;

siburaki
10-11-10, 17:28
[QUOTE=xxx;1783260]siburaki,
και εγώ έψαχνα μόνη μου για την ίδια δουλειά και τελικά μου συστήσανε ένα μηχανικό που ανέλαβε και τα συνεργεία και επωφελήθηκα και της εκπτωσης που έπαιρνε ο ίδιος στα υλικά.

Διαφορετικά αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι άλλο που μπορώ να σε βοηθήσω .... να ξέρεις ότι το ΛΑΜΙΝΑΤΕ είναι οικονομικό, γρήγορο σε τοποθέτηση αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι σαν το ξύλο. Οταν ας πουμε πατάς ξυπόλιτος καταλαβαίνεις οτι πατάς σε πλαστικό.
Έχεις σκεφτεί να τρίψεις τα υπαρχοντα πατώματα? θα γίνουν σαν καινούρια αν σε παίρνει να το κάνεις και δεν είναι πολύ φθαρμένα.

Kαλησπερα σου κ σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,
Το να επιδιωρθουν τα ηδη υπαρχοντα ειναι μεγαλη ταλαιπωρια θελουν παλι ξηλωμα γιατι εχουν φθαρει σημαντικα σε μερικα σημεια κ δεδομενου οτι θα ειναι το παιδικο δωματιο δεν γινεται , αν ηταν μονο το γυαλισμα δεν θα με πειραζε το εχω ξανακανει αλλα δυστυχως δεν φτιαχνεται.

Οσο για το λαμινατε δεν με πειραζει φανταζομαι το που θα παταω κ τωρα που ειναι ξυλο το εχω χειμωνα καλοκαιρι στρωμενα χαλια κ φανταζομαι οτι ειναι καλυτερα απο το να πατας πλακακι!Τι να πω δεν εχω εμπειρια απο λαμινατε καθουλου!
Θα ηθελα να μου πεις αν γνωριζεις ποσο περιπου θα κοστισει ολη η διαδικασια κ τι να προσεξω γενικα!Το πλακακι παντως το αποκλειω ,τωρα για ξυλο φανταζομαι οτι εχει αρκετη διαφορα στην τιμη απ οτι το λαμινατε?
Φιλικα Ιωαννα

kxristina
11-11-10, 11:52
καλημέρα,
γιατί δεν παίρνεις και καμιά προσφορά για ξύλο? χωρίς να ξέρω καθόλου τιμές, το σπίτι που αγοράσαμε έχει ξύλινο δάπεδο παντού και είμαι πολύ ευχαριστημένη. είναι ζεστό υλικό και δεν χρειάζεται στρώσιμο χαλιών, μόνο ένα έχω στο σαλόνι για ομορφιά, που δεν καλύπτει όλη την επιφάνεια. Στα δωμάτια δεν έχω χαλιά και δεν χρειάζονται, ίσως ως τώρα τα καλύπτεις για να μη φαίνεται η φθορά (?)
Για τα κορίτσια που λένε για το πλακάκι στο μπάνιο, πως να μη φαίνοντια οι τρίχες κλπ, είμαι της άποψης ότι δεν έχει σημασία το χρώμα όσο η υφή. πρέπει οπωσδήποτε να κάνει νερά, αν είναι μονόχρωμο ματ φαίνονται τα πάντα. Στο wc έχω μονόχρωμο καφέ και δυστυχώς δνε είναι επιτυχημένο. Στο μπάνιο έχω ένα μπεζ με νερά πέτρας μέσα που είναι τέλειο. Το άσπρο δεν το συζητώ, έχει μια φίλη μου και δείχνει συνεχώς βρώμικο!

kxristina
11-11-10, 11:56
προς eirinibyronas: μου αρέσουν και τα 2 υλικά που αναφέρεις για πάγκο κουζίνας, εγώ δυστυχως έχω έναν απλό, καμια σχέση, αλλά η μαμά μου που έχει γρανίτη εδω και πάνω από 15 χρόνια δείχνει τέλειος και δεν έχει καθόλου φθορά. Το μόνο αρνητικό είναι ότι έχει φτιάξει και έναν πάγκο-τραπέζι σαν συνέχεια του πάγκου της κουζίνας, οπου οταν καθόμαστε να φάμε παγώνουν τα χέρια μας! Είναι ψυχρό υλικό γενικά, αλλά πολύ όμορφο.

Niki81
11-11-10, 12:14
Εγω corian ηθελα εξ'αρχης για την κουζινα...με το που το ειδα αυτο το υλικο και εμαθα οτι ειναι αντιμικροβιακο τρελαθηκα.Βεβαια οταν αργοτερα εμαθα οτι αν βαλω corian θα μου στοιχησει 4000 ο παγκος την κουζινας μονο...ε εκει κοντεψα να το παθω το εγκεφαλικο.Ειναι πολλα τα λεφτα....
Και ο χαλαζιας μου αρεσε πολυ σαν υλικο...αν και δε διαφερει και πολυ η τιμη του απο το corian.

Επισης μου εχουν πει οτι το corian δεν ειναι τελειως ανθεκτικο...χαραζει και οτι αν ειναι σε ανοιχτο χρωμα με την παροδο του χρονου κιτρινιζει.

Κι εγω προσπαθω να επιλεξω...

kxristina
11-11-10, 12:26
Niki χαράζει αλλά επιδιορθώνεται χωρίς να φαίνεται τπτ! δεν έχει ραφές πουθενά. αυτό που λες για το χρώμα οτι κιτρινίζει δεν το ήξερα. πάντως το λευκό να σου πω την αλήθεια δεν με εντυπωσίασε. Επίσης, για να δείξει ωραίο θέλει και ο νεροχύτης να είνια ωραίος! είτε από το ίδιο υλικό ή ένας καλός inox

Niki81
11-11-10, 12:35
Niki χαράζει αλλά επιδιορθώνεται χωρίς να φαίνεται τπτ! δεν έχει ραφές πουθενά. αυτό που λες για το χρώμα οτι κιτρινίζει δεν το ήξερα. πάντως το λευκό να σου πω την αλήθεια δεν με εντυπωσίασε. Επίσης, για να δείξει ωραίο θέλει και ο νεροχύτης να είνια ωραίος! είτε από το ίδιο υλικό ή ένας καλός inox

Κοιτα αν ειναι να τα δωσω τα 4000 εννοειται θα βαλω και το νεροχυτη απο corian.Βασικα μου αρεσει πολυ που μπορει να μπει σε μεγαλο παχος και να ειναι εντελως τετραγωνισμενος στην ακρες χωρις καμπυλες.Βεβαια και με το γρανιστη μπορεις να το κανεις αυτο.Αν και ο κουζινας μου ειπε οτι πλεον εχει γυρισει στη μοδα η ταση να ειναι λεπτος ο παγκος της κουζινας.

Ασε που ειδα και κατι μπανιερες απο corian...σουπερ...αλλα δεν τολμησα καν να ρωτησω την τιμη...χιχιχι.

livinath
11-11-10, 13:55
Λοιπόν....
-Η μεζονέτα - για μένα δεν είναι πρακτικό σπίτι. Το πάνω κάτω με τις σκάλες δεν είναι ότι καλλίτερο για ανθρώπους που έχουν συχνά-πυκνά προβλήματα με μέση, αρθρώσεις κλπ (δεδομένου ότι δεν θα είμαστε πάντοτε 20, 30, 40 κοκ.... ) Αν υπάρχει δυνατότητα ανελκυστήρα ίσως κάτι να γίνεται...
-Το λεγόμενο dressing-room είναι πολύ καλή λύση αν υπάρχει χώρος. Αν δεν υπάρχει, εκμεταλευτείτε κάθε γωνία για ντουλάπες(ακόμα και πάνω από πόρτες).
-Μια μικρή αποθήκη ντουλάπα για σκούπες, σίδερα, πρέσες απορυπαντικά κλπ είναι πολύ χρήσιμη. Αν δεν υπάρχει χώρος μέσα στο σπίτι εκμεταλευτείτε τα μπαλκόνια, μπορούν να γίνουν πολύ καλαίσθητες κατασκευές από αλουμίνιο.
-Φροντίστε, αν μπορείτε, να υπάρχει έστω και ένα μικρό μπαλκονάκι στην κουζίνα για σκουπιδοτενεκέ τουλάχιστον.
-Το πλυντήριο & στεγνωτήριο μπορεί να μπει στο μπάνιο ή στο wc σε στήλη αλλά φροντίστε για καλή ρύση στο δάπεδο. Αν υπάρχει πίσω μπαλκόνι που να μην βρέχεται (να υπάρχει τέντα και βάθος τουλάχιστον 1.20) μπορεί να τοποθετηθεί και έξω. Προσωπικά το έχω έξω από το 2004 και δεν έχει πάθει τίποτα. Το ίδιο και η μαμά μου... από το '95 εκείνη... Εννοείται μαζί με το καλάθι απλύτων, τον "μανάβη" και μια τρίφυλλη ντουλάπα για απορρυπαντικά, σκούπα ηλεκτρική κοκ. Και ο τενεκές μαζί... :lol:
-Τα δάπεδα είναι θέμα γούστου. Προσωπικά προτιμώ το μάρμαρο για το σαλόνι και τον χώρο υποδοχής (μεγάλη προσοχή στην επιλογή συνεργείου τοποθέτησης!!! το ίδιο ισχύει και για τα γρανιτοπλακίδια!!! ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΕΛΙΣΣΕΣ ΜΕΛΙ λέει ο άντρας μου κι έχει δίκιο... ;) ). Πλακάκι με σκούρο αρμό στην κουζίνα, με καλή υάλωση ή γρανιτοπλακάκι. Πλακάκι και στα μπάνια, πάλι με σκούρο αρμό και όχι πορώδη. Για τα υπνοδωμάτια το μασίφ ξύλινο πάτωμα είναι πιο ακριβό αλλά καλλίτερο για μένα και πρέπει να δωθεί σημασία στην τοποθέτηση αεραγωγών και μόνωσης ειδικής για να αποφύγεται τους ενοχλητικούς θορύβους από περπάτημα, πτώση αντικειμένων (πέφτει στυλό και νομίζεις ότι έπεσε βόμβα κοκ). Φροντίστε έτσι ώστε οι ντουλάπες σας, τα κουφώματα των πορτών και τα πατώματα σας να μην έχουν χρωματικές αποκλίσεις γιατί το αποτέλεσμα δεν θα είναι και τόσο αρμονικό... Καλό είναι αν θέλετε πάτωμα σε σκούρο χρωματισμό να προτιμήσετε ντουλάπες και κουφώματα σε λευκό ή υπόλευκο (ζαχαρί, κρεμ κοκ) καθώς συνδυάζονται με τα πάντα. Το ξύλινο δάπεδο για το σαλόνι καλό είναι να είναι μεγάλης σκληρότητας για να μην έχει φθορές από παπούτσια επισκεπτών (τακούνια κλπ).
-Τριφασική παροχή ρεύματος (και φυσικά πολλές πρίζες...! ;) :D )
-Εγκατάσταση συναγερμού
-Εγκατάσταση στερεοφωνικού (υπάρχει η δυνατότητα να βάλετε ηχεία και σε άλλους χώρους εκτός του σαλονιού)
-Προεγκατάσταση κλιματιστικών μονάδων(όχι πρίζες απλά, αλλά σωληνώσεις και παροχή ρεύματος έτσι ώστε να μπαίνει το κλιματιστικό και να μην φαίνεται ΤΙΠΟΤΑ, ούτε το καλωδιάκι του ρεύματος) ή αν υπάρχει η δυνατότητα, εγκατάσταση κεντρικού κλιματισμού FAN COIL (ακόμα καλλίτερο αισθητικό αποτέλεσμα και με δυνατότητα να κλιματίζεται κάθε δωμάτιο κατά βούληση φυσικά)
-Ηλεκτρικά ανοιγόμενα ρολά και τέντες με δυνατότητα χειροκίνητης λειτουργίας
-Κάμερα εξωτερικού χώρου έτσι ώστε να καλύπτονται πλήρως τυφλά σημεία (κυρίως η είσοδος parking και η κύρια είσοδος) και σύνδεση με την τηλεόραση του σπιτιού
-Ενεργειακό τζάκι (μαντεμένια κλειστή εστία που αποδίδει καλλίτερη θέρμανση στο σπίτι(μπαίνει και σε πολυκατοικία) και μπορεί να συνδεθεί και με το καλοριφέρ(μόνο σε μονοκατοικία))
-Στην κουζίνα προτιμάτε υλικά που μπορούν να καθαριστούν και με σκληρότερα καθαριστικά (όπως χλωρίνη), οι φούρνοι άνω του πάγκου (κανονικός και μικροκυμάτων) για μένα είναι απαραίτητοι (αν έχει καμία πρόβλημα με τη μέση της θα με καταλάβει), μεγάλος νεροχύτης (κατά προτίμηση ενιαίος), αν υπάρχει χώρος για χωριστό ψυγείο και καταψύκτη είναι ιδανικά. Για την πρακτικότητα των εντοιχισμένων καφετιέρων (σωστά τόνισα;; ) είμαι επιφυλακτική οπότε αν κάποια κοπέλα έχει ας μας πει αν είναι καλές. Όσο αφορά τα κάτω ντουλάπια της κουζίνας θα τα προτιμούσα όλα συρτάρια-τροφοθήκες(προβλημα με τη μέση λέμε... )
-Τα αλουμίνια με σίτες είναι νομίζω απαραίτητα και κάτι ακόμα: Όσο κι αν είναι θελκτηκά στην τιμή τα λευκά PVC κουφώματα, σε βάθος χρόνου κιτρινίζουν χωρίς να υπάρχει δυνατότητα επαναφοράς.

Αν πρόκειται για μονοκατοικία επιπλέον:
-Δυνατότητα μέσω τηλεχειρισμού να κλείνουν όλα τα ρολά μαζί και/ή να ενεργοποιήται ο συναγερμός
-Διαμόρφωση υπογείου parking έτσι ώστε να υπάρχει επικοινωνία με το σπίτι
-Εγκατάσταση boiler

Προς το παρόν δεν μου έρχεται κάτι άλλο.... Θα επανέλθω αν θυμηθώ κάτι.

eirinibyronas
11-11-10, 16:30
Κοριτσια ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας !!!
Πραγματι με το το υλικο αυτό φτανουμε + 4000 (ενιαιος νεροχυτης από το ιδιο υλικό) και εφοσον εχουμε παρει δανειο καταλαβαινετε οτι το ποσο αυτό είναι αρκετο και θα ξεφύγουμε αρκετα από τον προυπολογισμό μας (πρεπει με συγκεκριμενο ποσό να γινουν καποια πραγματα ) αλλα σκεφτομουν 3 πραματα :
Α. ΑΝΤΙΜΙΚΡΟΒΙΑΚΟ
Β. χωρις ενώσεις(υγρασία , μουχλα φουσκωματα)
Γ. μια φορα την κάνεις την κουζινα , δεν είναι ευκολο να αλλάζει παγκους
Μαλλον τελικά θα καταληξουμε σε γρανίτη αν και εχω τις αμφιβολίες μου ( ζωντανο υλικό) Τελος πάντων , τουλαχιστον ο γρανίτης είναι πολύ καλύτερος πιστεύω από τον βακελιτικό
Σας ευχαριστω και πάλι και περιμενω κι αλλες γνώμες

ΥΓ Τιποτα για Κρυονέρι κανείς ;;; :grin:

Σοφία Δ
12-11-10, 11:33
καλημέρα σας,

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Η πλειοψηφία λέει λοιπόν να μη φοβηθώ τα σκούρα πλακάκια στο δάπεδο του μπάνιου, οπότε θα πράξω ανάλογα.

Καλή συνέχεια

Σοφία Δ

xxx
12-11-10, 13:13
[QUOTE=xxx;1783260]siburaki,

Kαλησπερα σου κ σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,
Το να επιδιωρθουν τα ηδη υπαρχοντα ειναι μεγαλη ταλαιπωρια θελουν παλι ξηλωμα γιατι εχουν φθαρει σημαντικα σε μερικα σημεια κ δεδομενου οτι θα ειναι το παιδικο δωματιο δεν γινεται , αν ηταν μονο το γυαλισμα δεν θα με πειραζε το εχω ξανακανει αλλα δυστυχως δεν φτιαχνεται.

Οσο για το λαμινατε δεν με πειραζει φανταζομαι το που θα παταω κ τωρα που ειναι ξυλο το εχω χειμωνα καλοκαιρι στρωμενα χαλια κ φανταζομαι οτι ειναι καλυτερα απο το να πατας πλακακι!Τι να πω δεν εχω εμπειρια απο λαμινατε καθουλου!
Θα ηθελα να μου πεις αν γνωριζεις ποσο περιπου θα κοστισει ολη η διαδικασια κ τι να προσεξω γενικα!Το πλακακι παντως το αποκλειω ,τωρα για ξυλο φανταζομαι οτι εχει αρκετη διαφορα στην τιμη απ οτι το λαμινατε?
Φιλικα Ιωαννα

Από οτι θυμάμαι για ξύλο περίπου από 30ευρω/μ2 και για λαμινατε 12/15ευρω/μ2 (χωρίς εργασίες οι τιμές αυτές)
Στο σύνολο με τα συνεργεία δεν θυμάμαι γιατί έκανα και άλλα πράγματα.
Πάντως σαν αισθήση καλύτερα λαμινατε από πλακάκι για τα δωμάτια, αν και να ξέρεις οτι φθείραται εύκολα. πχ σε εμάς μάλλον απο τακούνι -δεν ξέρω τι άλλο έκανε σημάδι.

epang
17-11-10, 14:46
Οποιος ενδιαφέρεται για αντικουνουπικές σίτες σε πόρτες / παράθυρα έχω να προτείνω πολλές λύσεις, εύκολες και πιό οικονομικές - είμαστε χονδρέμποροι στο είδος και γνωρίζουμε πολύ καλά αυτή την αγορά.

Active Member
17-11-10, 15:15
Καλησπέρα κορίτσια !!
Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την κουζίνα
Να βάλω corian ή γρανίτη ;;
Εχει κάποια Κοριαν στο σπίτι της ;; Είναι ευχαριστημένη ;; Αξίζει τα λεφτά τού ;;; Θα περιμένω με αγωνία
ευχαριστώ

Λοιπον...κοιτα να δεις τι γινεται με το κοριαν.

Το corian ειναι ενα παγωμενο μιγμα ακρυλικων ελαστομερων και σκονης γρανιτη. Η αναμιξη αυτη γινεται για να εξαλειφθει η υφη του καθαρου γρανιτη, δλδ να φυγει το πορωδες. Για αυτο εχει και αυτη την βελουδινη υφη. Η ποιοτητα του καθοριζεται απο τον αναλογια των υλικων.

Τωρα! υπαρχουν πολλες ποιοτητες φυσικα και να ξερεις οτι οτανα λεμε corian εννοουμε μια συγκεκριμενη μαρκα, αλλα επειδη αυτη η εταιρια (βελγικη νομιζω) ειναι η πρωτη που το πλασαρε στην αγορα, εχει επικρατησει να το λενε ετσι. Πως λεμε πιασε ενα παμπερ και εννοουμε μια πανα? κατι τετοιο. Το corian-το αυθεντικο- κοστιζει περιπου 300 ευρω το μετρο (δε ξερω μηπως εχουν πεσει τωρα οι τιμες λογω κρισης).

Οπως σε ολα τα υλικα, πλεον, υπαρχει και η κινεζικη παραλλαγη η οποια ερχεται περιπου στα 150 ευρω το μετρο. Βεβαια, αλλαζει η συσταση. Εχει μεγαλυτερη αναλογια ελαστομερων (νομιζω 50-50, δεν παιρνω και ορκο βεβαια),πραγμα το οποιο ριχνει την ποιοτητα του.

Τα μειονεκτηματα:
1. Ειναι πολυ ευσαισθητο. Δλδ....δε βαζει πανω κατσαρολα με ζεστο φαι! θα σου κανει το σχημα του πατου της κατσαρολας. οχι οτι λιωνει! προς θεου! Αλλα "καιγεται". Δλδ, θα σου κανει μια μακια.

2. Μια φορα που βαζαμε σε ενα σπιτι, ανεβηκε ο ηλεκτρολογος να περασει κατι σποτακια και του επεσε η καυτρα του τσιγαρου....τσουπ! καμενο!

3. Ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ. Σκεψου οτι οσο εχει το μετρο στο κοριαν μπορεις να βαλεις ολη τη κουζινα με ξυλινο παγκο.

4. Δε το συζηταμε να βαλεις το σκληρο απο το σφουγγαρι για να το καθαρισεις. Για κανενα λογο!

Τα πλεονεκτηματα:
1. DESIGN! DESIGN! DESIGN!

2. Ειναι επισκευασιμο. Δλδ...αν σου γδαρθει, σου καει (οπως στις περιπτωσεις που ειπα παραπανω) ή οτιδηποτε αλλο, ερχεται ο μαστορας και στο κανει καινουργιο. Δε ξερω βεβαια τι κοστος εχει αυτο .

3. Δεν εχει ραφες ΠΟΥΘΕΝΑ. Ουτε καν στις γωνιες. Αρα, δεν εχεις βρωμιτσες, μουχλιτσες κλπ

elion
17-11-10, 15:58
Λοιπόν εμείς βάλαμε λαμινέιτ σε όλο το σπίτι εκτός από κουζίνα καιτα μπάνια πρίν 3 χρόνια σε μονοκατοικία εδώ στην Αθήνα. Είναι τέλειο,μας στοίχισε μαζί με τη τοποθέτηση 150 τετραγωνικά... και μας περίσεψαν και λίγα σε περίπτωση που έχουμε κάποια φθορά για αντικατάσταση...*800 ευρώπουλα*.
Μέχρι σήμερα διατηρείται σε άψογη κατάσταση, δεν είμαστε καθόλου προσεκτικοί πχ εγώ σφουγγαρίζω με χλωρίνη...ανεπίτρεπτο.
Μπήκαν καινούργια έπιπλα, μετακομίσεις, μαστόροι κτλ κτλ αντέχει.
Το συνιστώ ανεπίφυλαχτα, αν έκτιζα από την αρχή θα το ξαναέβαζα!

Niki81
19-11-10, 15:22
Λοιπον...κοιτα να δεις τι γινεται με το κοριαν.

Το corian ειναι ενα παγωμενο μιγμα ακρυλικων ελαστομερων και σκονης γρανιτη. Η αναμιξη αυτη γινεται για να εξαλειφθει η υφη του καθαρου γρανιτη, δλδ να φυγει το πορωδες. Για αυτο εχει και αυτη την βελουδινη υφη. Η ποιοτητα του καθοριζεται απο τον αναλογια των υλικων.

Τωρα! υπαρχουν πολλες ποιοτητες φυσικα και να ξερεις οτι οτανα λεμε corian εννοουμε μια συγκεκριμενη μαρκα, αλλα επειδη αυτη η εταιρια (βελγικη νομιζω) ειναι η πρωτη που το πλασαρε στην αγορα, εχει επικρατησει να το λενε ετσι. Πως λεμε πιασε ενα παμπερ και εννοουμε μια πανα? κατι τετοιο. Το corian-το αυθεντικο- κοστιζει περιπου 300 ευρω το μετρο (δε ξερω μηπως εχουν πεσει τωρα οι τιμες λογω κρισης).

Οπως σε ολα τα υλικα, πλεον, υπαρχει και η κινεζικη παραλλαγη η οποια ερχεται περιπου στα 150 ευρω το μετρο. Βεβαια, αλλαζει η συσταση. Εχει μεγαλυτερη αναλογια ελαστομερων (νομιζω 50-50, δεν παιρνω και ορκο βεβαια),πραγμα το οποιο ριχνει την ποιοτητα του.

Τα μειονεκτηματα:
1. Ειναι πολυ ευσαισθητο. Δλδ....δε βαζει πανω κατσαρολα με ζεστο φαι! θα σου κανει το σχημα του πατου της κατσαρολας. οχι οτι λιωνει! προς θεου! Αλλα "καιγεται". Δλδ, θα σου κανει μια μακια.

2. Μια φορα που βαζαμε σε ενα σπιτι, ανεβηκε ο ηλεκτρολογος να περασει κατι σποτακια και του επεσε η καυτρα του τσιγαρου....τσουπ! καμενο!

3. Ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ. Σκεψου οτι οσο εχει το μετρο στο κοριαν μπορεις να βαλεις ολη τη κουζινα με ξυλινο παγκο.

4. Δε το συζηταμε να βαλεις το σκληρο απο το σφουγγαρι για να το καθαρισεις. Για κανενα λογο!

Τα πλεονεκτηματα:
1. DESIGN! DESIGN! DESIGN!

2. Ειναι επισκευασιμο. Δλδ...αν σου γδαρθει, σου καει (οπως στις περιπτωσεις που ειπα παραπανω) ή οτιδηποτε αλλο, ερχεται ο μαστορας και στο κανει καινουργιο. Δε ξερω βεβαια τι κοστος εχει αυτο .

3. Δεν εχει ραφες ΠΟΥΘΕΝΑ. Ουτε καν στις γωνιες. Αρα, δεν εχεις βρωμιτσες, μουχλιτσες κλπ

Τι υλικο θα προτινες εσυ για παγκο κουζινας?

eirinibyronas
20-11-10, 23:20
Ραννια σε ευχαριστω πολύ για την απαντησή σου ! Απ ό,τι καταλαβα πρεπει να είσαι του επαγγελματος γιατι εχεις πολυ εμπεριστατωμενη αποψη . Η επόμενη ερωτηση μου λοιπόν είναι αυτή που κάνει και η Νικι , εσυ τι θα πρότεινες ;;; Εγω όπως προειπα προσανατολιζομαι στο γρανίτη , εχεις να προτείνεις κάτι αλλο ;Αν διαλεξω γρανίτη τι πρέπει να προσέξω ;; Σε ευχαριστω εκ των προτέρων και περιμένω

eirinibyronas
20-11-10, 23:23
Μολις ειδα οτι γραφεις Πατρα στο αβαταρ κι εγω από την Πάτρα είμαι !!!
Λιοπον συντοπίτισσα περιμενω , μπορει να ενδιαφερει και καποια άλλη κοπέλα η γνώμη σου :wink:

Active Member
21-11-10, 00:12
Λοιπον κοριτσια! Καλησπερα καταρχην....

Τον γρανιτη δεν τον προτεινω για τους εξης δυο λογους:
α. ειναι καρκινογονος
β. σε περιπτωση που χτυπηθει και σπασει καποιο κομματακι...θα το χεις μια ζωη για ενθυμιο!

Νομιζω οτι η καλυτερη λυση ειναι οι ξυλινοι παγκοι. Και πολυ οικονομικοι οποτε αμα θες τον αλλαζεις καθε 5 χρονια, και πολυ ανθεκτικοι (με τη προυποθεση οτι θα βαλεις κατι καλο). Εμενα η κουζινα μου εχει 12 μετρα παγκο. Μου κοστισε (καλο υλικο) 400 ευρω!

Για οποιες αλλες αποριες (ειδικα στα κοριτσια απο Πατρα μπορω να βοηθησω και με μαγαζια) ...εδω ειμαι!

Εirinibyronas , μηχανικος ειμαι...

eirinibyronas
21-11-10, 13:01
Ραννια σε ευχαριστω πολύ για την αμεση απαντηση σου Να διευκρινισω οτι δε μένω Πάτρα αλλά είμαι από την Πατρα , εδω και πολλά χρονια μενω Αθηνα αλλλα λατρευω την πόλη μου
Να σου πω την αληθεια με προβλημάτισες γιατι τους ξυλινους πάγκους τους ειχα εξαρχης απορριψει και επιπλεον δεν ηξερα οτι ο γρανιτης είναι καρκινογόνος !!!! νομιζα οτι είναι φυσικό ορυκτο και άρα "αθωο"
Λεγοντας ξυλινους πάγκους εννοείς αυτούς που λένε βακελιτικούς ;;;
Εχεις να προτεινεις καποιας συγκεκριμενης εταιρείας ; Ποιες ειναι οι προδιαγραφες που πρέπει να καλύπτει για καλύτερη ποιότητα ;
Σε ευχαριστω και πάλι

Active Member
21-11-10, 13:13
βασικα τον κατηγορουν (κατα ποσο ισχυει δε ξερω....) οτι ειναι ρεδιενεργος γιατι περιεχει ουρανιο....τεσπα...αυτα ειναι θεματα του Δημοκριτου! :mrgreen:

Ναι, οι βακελιτικοι! ειναι πολυ καλοι, πλεον βγαινουν σε πολλα χρωματα και πολυ ανθεκτικοι στο νερο (δε λεμε βεβαια να παρεις το λαστιχο για να τους πλεινεις, αλλα στις καθημερινες δουλειες της κουζινας , δε μασανε). Ενας καλος βακελιτης εχει ζωη τουλαχιστον 20 χρονων. Η ποιοτητα του εξαρταται κυριως απο το ξυλο απο το οποιο κατασκευαζονται. Οξεια και δρυς ειναι μια χαρα. Καποιο βγαινουν και με μια μεμβρανη απο πανω (σαν φλουδα) πιο πολυ για το σχεδιο. Δλδ, αν θες κανεναν...κοκκινο για παραδειγμα!

Συγκεκριμενη εταιρεια δεν εχω να προτινω, αλλα μια εταιρεια αν ειναι γενικως αξιοπιστη δεν υπαρχει προβλημα. Ακομα και μαραγκος μπορει να στον φτιαξει αρκει να προσεξει τις ραφες του....αυτα! :)

Niki81
21-11-10, 13:28
Νομιζω οτι ο φυσικος γρανιτης και οχι ο τεχνιτος ειναι αυτος ο οποιος εχει κατηγορηθει ως ραδιενεργος και οτι προκαλει πονοκεφαλους.Το κατα ποσο ισχυει δεν το γνωριζω.

Ως προς τους βακελιτικους παγκους...κι εμενα ο ανθρωπος ο οποιος θα μου φτιαξει την κουζινα,αυτο μου προτινε..θεωρει οτι δεν αξιζει να δινεις τοσα λεφτα για το corian.

Πλεον αν δεν κανω λαθος μπορουν και οι βακελιτικοι παγκοι να βγουν τετραγωνισμενοι και σε μεγαλο παχος και ειναι γυαλιστεροι.

eirinibyronas
21-11-10, 13:47
Ραννια και Νικη σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας , το εκτιμώ
Αρα το θεμα θέλει σκεψη
Βλεπετε σε μια πρώτη προσφορα που μας κάνανε μας εδωσαν + 3000ε για το κοριαν και η αληθεια είναι οτι είναι σημαντικό ποσό, θα μπορουσαμε να το διαθεσουμε για καποια άλλη εργασια και να μας μείνει και τιποτα για να βαλω μια ωραια κουρτινιτσα κλπ ( τι να κανουμε που τη θελουμε και τη κουρτινιτσα :grin:) Αν τελικα δεν αξιζει κιολας τα λεφτά του τοτε θελει μια σκεψη παραπάνω :?:
Θα παρακολουθώ το θεμα και ό,τι αλλό χρειαστώ ξερω που να σας βρω :wink:
Ευχαριστω θερμα

Υ.Γ. Ατιμα ευρω :evil::evil:

Niki81
21-11-10, 13:55
Κι εγω στη σκεψη ειμαι....δεν εχω αποφασισει ακομα τι θα βαλω.
Αυριο εχω ραντεβου παλι με τον κουζινα να ξαναμιλησουμε.Θα δω τι θα πουμε και αν μαθω τπτ ενδιαφερον θα σας πω.

Active Member
21-11-10, 17:45
αν θελετε την αποψη μου, ακομα και αν διαθετετε τα χρηματα αυτα...μη βαλετε κοριαν! θα βασανιστειτε! εκτος αν δε μαγειρευετε ποτε, οποτε και η ολη κουζινα ειναι καθαρα και μονο σαν ντερορ.

eirinibyronas
21-11-10, 18:03
Ραννια το κοριαν το απορριψαμε (κυριως λόγω της τιμής του ) και βλέπουμε τι θα κάνουμε , ακομα δεν εχουμε καταλήξει για κουζίνα οποτε θα δουμε Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον , να σαι καλά

Παντως ρε παιδια πολύ μπελάς το να κτισεις , περαν του οικονομικού
Γιατι αραγε εδώ στην Ελλαδα δε χτιζουν με αυτούς τους ξυλινους σκελετούς όπως στο extreme make over να τελειώνουμε μια ώρα αρχύτερα ;;;:grin:

Active Member
21-11-10, 18:04
xaxaxaxa....δε ξερεις που λεει αν δεν εχεις χτισει και αν δεν εχεις παντρεψει?

katherina
30-11-10, 02:10
Εμείς βάλαμε corian στον πάγκο της κουζίνας και είναι από τα λίγα πράγματα που όντως ακριβωπληρώσαμε αλλά δε μετάνιωσα. Τον έχουμε 4 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα απολύτως ... έχει το χρώμα του ελεφαντόδοντου και τον καθαρίζω που και που με λίγη σαπουνάδα και ένα σφουγγαράκι. Κάποιες πολύ μικρές γρατσουνιές έχει κάνει αλλά πρέπει να ψάχνεις με φακό για να τις δεις αλλά ακόμα και ζημιά να γίνει επισκευάζεται. Αντικείμενα που καίνε δεν έχω δοκιμάσει να αφήσω αλλά σε κανέναν πάγκο δε θα άφηνα. Το αισθητικό αποτέλεσμα πάντως είναι τέλειο και νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του δεδομένο ότι η κουζίνα χρησιμοποιείται σε καθημερινή βάση. INOX νεροχύτη έχω στο κουζινάκι του πάνω ορόφου και είναι απελπισία. Και μια σταγόνα να πέσει αφήνει στάμπα και θέλει μονίνως καθάρισμα.

ΗΛΙΟΣ
05-12-10, 03:23
Λοιπόν τα έχετε πει σχεδόν όλα!!!!!!!!!!!! ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ
Να προσθέσω κι εγώ μερικά από την πρόσφατη εμπειρία μου (πριν λίγες μέρες κλείσαμε ένα χρόνο στο καινούργιο μας σπιτάκι)
Είναι μεζονέτα και η όλη ιστορία ξεκίνησε από το φόβο μου να κατεβαίνω σκάλες, μετά από 2 γερές τούμπες που έχω φάει (3 ορόφους με τον ποπό, γιατί η καθαρίστρια βαρέθηκε να σφουγγαρίζει τις σκάλες κι έριχνε το νερό με το απορρυπαντικό με τον κουβά και το παράταγε έτσι)
Βάλαμε maison lift, ελληνιστή ασανσέρ ειδικό για εσωτερικούς χώρους. Φοβερό!!!!!!!
Κόστος υποχρεωτικής από την εταιρία μηνιαίας συντήρησης 52? (με τον καινούργιο ΦΠΑ)

Μιας και τα έπιπλα τα είχαμε αγοράσει 4 χρόνια πριν, δεν δεχόμουν καν συζήτηση να αλλάξουμε έπιπλα.
Έτσι, ζητήσαμε από το μηχανικό ακριβές αντίγραφο των σχεδίων, μετρήσαμε όλα μας τα έπιπλα, τα σχεδιάσαμε σε χαρτάκια υπό κλίμακα κι αρχίσαμε να παίζουμε, με στόχο να βρούμε την καλύτερη δυνατή λύση για το που θα μπει τι.
Φανταστείτε ότι έτσι αποφασίσαμε που θα μπει η είσοδος του σπιτιού (εκεί που ήθελε να τη βάλει ο μηχανικός δεν θα χώραγε η ωραία μου τραπεζαρία)
Γενικά βοήθησε πάρα πολύ

Δεύτερο και πολύ σημαντικό: συνεργάζεσαι με μηχανικό (οι εργολάβοι είναι πιο ακριβοί & έχουν λιγότερες γνώσεις για το σύνολο μιας δουλείας), ο οποίος επιλέγει τα συνεργεία & κυρίως αποφασίζει το κόστος κάθε συνεργείου.
Έτσι συγκεντρώνονται όλα τα συνεργεία πολύ γρήγορα & δεν τους παίρνει να κάνουν σοβαρές βλακείες & στοιχίζει και πιο φτηνά.
Για παράδειγμα ο δικός μας επέλεξε ένα συνεργείο που ξέρει από να βάφει μέχρι να φτιάχνει σχέδια με πέτρες & τους πληρώναμε μεροκάματο.
Μας κόστισε το 1/3

Επιπλέον ενώ παρακολουθείς καθημερινά τις εργασίες της οικοδομής, δεν χρειάζεται να τσακωθείς με κάθε μάστορα, έχεις να κάνεις κυρίως με το μηχανικό
Χτυπάς και μια ωραία ποινική ρήτρα στο μηχανικό πριν ξεκινήσει η συνεργασία και μια χαρά.
Βέβαια πάντα ελέγχεις

Στις μεζονέτες, τουαλέτα σε κάθε όροφο
Επίσης έξυπνο σπίτι. Μπορείς μ' ένα κουμπί να κλείσει όλα τα φώτα & τα ρολά του σπιτιού & να φύγεις για παράδειγμα. Ή από το ισόγειο μπορείς να σβήσεις φως που έχει ξεχάσει στον πάνω όροφο ή στη πέργκολα. Είναι πολύ πρακτικό σύστημα.

Και το κυριότερο, το οποίο ανακάλυψα πρόσφατα, να έχεις καλές σχέσεις με το μηχανικό και κατά τη διάρκεια των εργασιών και μετά.
Το έχω κάνει και αποδείχτηκε ιδιαίτερα χρήσιμο να μη χαθεί η επαφή.
Γιατί σ' ένα καινούργιο σπίτι, όλο και κάτι παρουσιάζεται (μου το έλεγαν φίλοι και δεν το πίστευα)
Επίσης ένα καινούργιο σπίτι, πριν κατοικηθεί, πρέπει να μείνει τουλάχιστον 3 μήνες με ανοιχτά παράθυρα & ακατοίκητο, να στεγνώσει.
Και όχι Inox ψυγεία, φούρνοι κλπ. Όσοι φίλοι έχουν βάλει το έχουν μετανιώσει πολύ πικρά.
Πολύ καλές οι εστίες φυσικού αερίου. Πιο γρήγορο & πολύ πιο νόστιμο φαγητό.
Ακόμα κι αν έχετε στεγνωτήριο, μια απλώστρα έστω μικρή είναι πολύ χρήσιμη κάποιες φορές.

Καλά χτησίματα

ultraviolet
05-12-10, 16:28
να σας πω τον καημο μου για να προσεξετε.. ΟΧΙ ΠΟΛΛΑ ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ. ενα ευρυχωρο για αναψυχη και ενα μικροτερο για καμια ντουλαπιτσα κ απλωματα.. εχω 5!!!(κουζινα, κρεβατοκαμαρα,παιδικο τα μικρα και 2 μεγαλα η σαλοτραπεζαρια ανατολικο και δυτικο) τα 3 μικρα χωρις βρυση!!! χαλι μαυρο!!

Lactitsa
06-12-10, 12:47
Και όχι Inox ψυγεία, φούρνοι κλπ. Όσοι φίλοι έχουν βάλει το έχουν μετανιώσει πολύ πικρά.

Γιατί όχι inox?

Active Member
06-12-10, 16:19
να σας πω τον καημο μου για να προσεξετε.. ΟΧΙ ΠΟΛΛΑ ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ. ενα ευρυχωρο για αναψυχη και ενα μικροτερο για καμια ντουλαπιτσα κ απλωματα.. εχω 5!!!(κουζινα, κρεβατοκαμαρα,παιδικο τα μικρα και 2 μεγαλα η σαλοτραπεζαρια ανατολικο και δυτικο) τα 3 μικρα χωρις βρυση!!! χαλι μαυρο!!

Συμφωνω απολυτα και μακαρι να ειχε ολος ο κοσμος αυτη τη νοοτροπια! Εγω προσωπικα βαζω ενα μεγαλο μπαλκονι στο σαλονι και στα υπνοδωματια ενα μικρο ισα ισα να βγαινει να αεριζεις ενα παπλωμα και να βγαζεις τα παπουτσια. Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να εχεις μεγαλο μπαλκονι στο σαλονι και να βγαλεις τραπεζακι στο μπαλκονι του υπνοδωματιου! Ειναι παντελως αχρηστο! Απλα εχει μεινει η νοοτροπια!

40+mama
11-12-10, 18:21
Afygrantira sigoura......pire enas filos mou poy oxi eixe mouxla alla etrexan k nera k e3afanistike. Min to fovase a3izei ta lefta toy.na 3ereis oti prepei na to xrisimopoieis k to kalokairi epeidi den vlepeis mouxla den shmainei oti den yparxei......

Μήπως ξέρεις ποια συσκευη- μάρκα πήρε ο φίλος σου γιατι κάνω μια έρευνα αγοράς για τους αφυγραντήρες και έχω χαθεί...

ΜΑΡΙΑΛ 2
11-12-10, 18:46
όποιος χτίζει σπίτι να προσέξει τα πλακάκια

ΟΧΙ ΑΝΑΓΛΥΦΑ - ΤΡΑΧΙΑ ΠΛΑΚΑΚΙΑ

μαζέυουν βρώμα και θέλουν τρίψιμο για να καθαρίσουν... (είμαι λαχανιασμένη μετά το σφουγγάρισμα)

ziu_zitsu
11-12-10, 19:23
1η ερωτηση: ποσο κακο ειναι να μην εχει μπαλκονοπορτα η κρεβατοκαμαρα και η κουζινα?

2η ερωτηση: για εσωτερικο σπιτιου τι χρωμα πλακακι θα προτεινατε για να σηκωνει και λιγη βρωμια?

maria- elpida
11-12-10, 19:27
1η ερωτηση: ποσο κακο ειναι να μην εχει μπαλκονοπορτα η κρεβατοκαμαρα και η κουζινα?

θεωρω πως η κουζινα πρεπει να εχει οπωσδηποτε πορτα για να μπορεις να βγαζεις τα σκουπιδια και παντα ενα μικρο βοηθητικο μπαλκονακι ειναι χρησιμο.
στην κρεβατοκαμαρα ενταξει και παραθυρο να εχει το ιδιο ειναι, μπορεις και εκει να βγαλεις το παπλωμα να παρει αερα..

2η ερωτηση: για εσωτερικο σπιτιου τι χρωμα πλακακι θα προτεινατε για να σηκωνει και λιγη βρωμια?
μαλλον θα ελεγα ανοιχτοχρωμα, εχω εχω μπεζ και δεν πολυφαινεται η σκονη.

ziu_zitsu
11-12-10, 19:32
μαλλον θα ελεγα ανοιχτοχρωμα, εχω εχω μπεζ και δεν πολυφαινεται η σκονη.

κι εγω εδω που μενω αναγλυφα μπεζ ειναι αλλα φαινονται διαφορα...πχ λεκεδες απο σταγονες νερου:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

xenia:-)
12-12-10, 13:58
γεια σας.εχω νοικιασει ενα σπιτι που στο μπανιο εχει ντουζιερα κυκλικη-απο αυτες που μπαινουν στην γωνια και δεν πιανουν πολυ χωρο.ΜΗΝ την βαλετε.δεν χωραμε μεσα-ουτε για να σκυψεις να πιασεις το σαπουνι,να ξυρισεις τις γαμπες...τπτ.σκεφτομαι οτι εαν ξαναμεινω εγκυος δεν θα χωραω απο την πορτα.τωρα μπαινουμε σαν τους καβουρες μεσα
γενικα ειμαι υπερ της ντουζιερας απλα δοκιμαστε την,μπειτε μεσα,σκυψτε...να ειναι τουλαχιστον 1Χ1.

danel
19-08-11, 13:38
Συμφωνω απολυτα και μακαρι να ειχε ολος ο κοσμος αυτη τη νοοτροπια! Εγω προσωπικα βαζω ενα μεγαλο μπαλκονι στο σαλονι και στα υπνοδωματια ενα μικρο ισα ισα να βγαινει να αεριζεις ενα παπλωμα και να βγαζεις τα παπουτσια. Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να εχεις μεγαλο μπαλκονι στο σαλονι και να βγαλεις τραπεζακι στο μπαλκονι του υπνοδωματιου! Ειναι παντελως αχρηστο! Απλα εχει μεινει η νοοτροπια!

Δε συμφωνώ. Εγώ έχω βεράντες γύρω-γύρω από το σπίτι και καθόμαστε σε όλα αναλόγως που βρίσκεται ο ήλιος, αν έχει αέρα ή θέλουν τα παιδιά να κάτσουν ξεχωριστά με την παρέα τους.

Αναστασί
19-08-11, 13:54
Πολύ χρήσιμη ενότητα. Για πείτε κι άλλα κορίτσια..........!!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....

korina1974
19-08-11, 21:24
Καλησπέρα κι από μένα. Λοιπόν, βάλτε πλακάκια γυαλιστερά και όχι ματ. Δεν καθαρίζουν με τίποτα, πέφτει μια σταγόνα νερό και μετά δεν βγαίνει ούτε με χλωρίνη. Έχω δεινοπαθήσει. Επίσης το έπιπλο του μπάνιου να μπορείς να το καθαρίσεις από κάτω. Στο δικό μου δεν μπαίνει ούτε σκούπα ούτε χέρι, αλλά αν γονατίσεις φαίνεται όλη η βρωμιά.
Οποσδήποτε αποθηκούλα στο σπίτι για σιδερώστρα και σκούπα και φυσικά πολλές ντουλάπες και ντουλάπια κουζίνας.
Ρολλά ηλεκτρικά ή μη, για να μην χρειάζεται όταν πας να τα κλείσεις να ανοίγεις τις σίτες και να μπαίνουν τα κουνούπια μέσα.

danel
20-08-11, 13:40
Έχω μιά απορία, τα ΑΠΛΥΤΑ που τα βάζετε;
Εγώ έχω κάτω από το έπιπλο του μπάνιου χώρο αλλά πρέπει να σκύβω και δεν είναι βολικό. Ίσως αν ήταν βαγονέτο, αλλά όμως δε θα χώραγε τόσα πολλά ρούχα όπως τώρα.
Έχετε βρεί κάτι τέτοιο στο εμπόριο ή θα πρέπει να το κάνω ειδική παραγγελία;

maria- elpida
20-08-11, 14:40
Έχω μιά απορία, τα ΑΠΛΥΤΑ που τα βάζετε;
Εγώ έχω κάτω από το έπιπλο του μπάνιου χώρο αλλά πρέπει να σκύβω και δεν είναι βολικό. Ίσως αν ήταν βαγονέτο, αλλά όμως δε θα χώραγε τόσα πολλά ρούχα όπως τώρα.
Έχετε βρεί κάτι τέτοιο στο εμπόριο ή θα πρέπει να το κάνω ειδική παραγγελία;
εγω τα βαζω σε ενα μπαμπου καλαθι διπλα απο το πλυντηριο, παιρνουν και αερα.

Σνουφελ μου
20-08-11, 16:13
Δαπεδο ξυλινο:

Προτιμηστε τα σουιδικα κ οχι γαλλικα(τριζουνε κ γενικα δεν ειναι οτι καλυτερο)

Παρτε χρωμα μετριο οχι σκουρο πολυ ουτε ανοιχτο πολυ...Μη φοβαστε να βαλετε ενα που γκριζαρει μεσα ειναι τελειο κ δε φαινεται τιποτα απο βρωμια κ τεριαζει σε καθε στυλ!

Μη κανεται τις πορτες ιδιο χρωμα με το δαπεδο(για αισθητικους λογους...)

Βαλτε πλεοουμενα δαπεδα.

μη τα φοβαστε στο καθαρισμα...απλα μην αφηνεται νερο ποσοτητα...για ωρες επανω τους.Το σφουγγαρισμα δε τα χαλαει τοσο ευκολα-πλεον...

Παγκος κουζινας:

Οχι σκουρα χρωματα θα αγανακτησετε!

Βαλτε ξυλινο,ειναι καλος

Πλακακια βεραντας

οχι ματ σκουρα(κυριως) οπως κεραμυδι,γκρι κ.λ.π. δε φαινονται ποτε καθαρα...Καλυτερα ενα μπεζ γυαλιστερο.

Οχι μαρμαρα δε φαινονται ποτε καθαρα επισης οσο κ αν τα καθαριζετε...

Τοιχοι

Μην αφηνετε γωνιες στους τοιχους...ζητησετ απο τον σοφατζη(νομιζω...) να σας τις κοψει,γιατι με το πρωτο χτυπημα πεφτει ο σοφας κ παει η γωνια...:rolleyes:

Γυψινα

Οχι στα δωματια που εχουνε ντουλαπες,υπχαρχουνε κραδασμοι κ τα γυψινα πευτουνε ευκολα...

Βαψιμο σε σπατουλαριστο σπιτι.

Αν θελετε καποια τεχνικη στους τοιχους σας ρωτηστε πρωτα για το αν θα χαλασει το σπατουλαριστο.

Τι να κανετε αφοβα...

Αεραγωγους σε ολο το σπιτι απο το τζακι,για θερμανση παντου.
Ηλιακο συνδεδεμενο με τη παροχη κ για το πλυντηριο
Ρολλα στα μπαλκονια(ωστε να κλεινουνε το χειμωνα κ να μη μπαινει αερας,χιονι κ.λ.π.)
Καλη μονωση δαπεδια κ στους τοιχους.
Καλα κουφωματα
Ντουλαπες κ ντουλαπακια(ενας καλος ξυλουργος θα σας δωσει εξυπνες λυσεις κ θα "στολισει" το σπιτι σας.Εχω δει απο εναν φιλο που εχει γεμισει τοσο ωραια το σπιτι του ντουλαπακια κ τα εχει κανει τοσο ωραια με σχεδια που ειναι πανεμορφο κ δεν εχει κ τιποτα πεταμενο.....

Δε θυμαμαι αλλα....

Active Member
21-08-11, 20:20
Δε συμφωνώ. Εγώ έχω βεράντες γύρω-γύρω από το σπίτι και καθόμαστε σε όλα αναλόγως που βρίσκεται ο ήλιος, αν έχει αέρα ή θέλουν τα παιδιά να κάτσουν ξεχωριστά με την παρέα τους.

Αυτο σημαινει οτι ειχατε περιττα εξοδα στην κατασκευη , και μαλιστα σχετικα υψηλα σε μπετα και σιδερα κυριως, γιατι θα μπορουσατε να ειχατε προσανατολισμο τετοιο που με 1 , αντε το πολυ 2 σου λεω εγω, βεραντες να εχετε σκια ολη τη μερα.
Οπως λες κι εσυ danel, αν δεν υπηρχε η αναγκη για σκια δε θα πηγαινατε σε αλλη βεραντα καθε φορα.

Τωρα, αυτο με τα παιδια ειναι αλλο :D

pk33
24-08-11, 11:07
fdsfsdfsdf

marilia12
24-08-11, 11:23
Αυτο σημαινει οτι ειχατε περιττα εξοδα στην κατασκευη , και μαλιστα σχετικα υψηλα σε μπετα και σιδερα κυριως, γιατι θα μπορουσατε να ειχατε προσανατολισμο τετοιο που με 1 , αντε το πολυ 2 σου λεω εγω, βεραντες να εχετε σκια ολη τη μερα.
Οπως λες κι εσυ danel, αν δεν υπηρχε η αναγκη για σκια δε θα πηγαινατε σε αλλη βεραντα καθε φορα.

Τωρα, αυτο με τα παιδια ειναι αλλο :D

συμφωνω με την Active. Ο προσανατολισμος του σπιτιου και των μπαλκονιων ειναι μεγαλο θεμα οταν φτιαχνεις σπιτι

pk33
24-08-11, 11:46
Κάποια πράγματα ώς μηχανικός που θεωρώ ότι είναι must σε κάθε νέο σπίτι:
1. Ηλιακός τριπλής ενέργειας (boiler, ηλεκτρικός θερμοσύφωνας, ηλιακός θερμοσύφωνας)
2. Πίνακας νερού: η κεντρικές παροχές κρύου και ζεστού φτάνουν σε κεντρικό σημείο και από εκεί φεύγει ξεχωριστή σωλήνα για κάθε σημείο.
3. Παροχή ζεστού νερού σε πλυντήρια πιάτων και ρούχων
4. Παροχή ζεστού νερού ΚΑΙ στο μπαλκόνι
5. Δομημένη καλωδίωση, με τουλάχιστον 4 πρίζες ανά δωμάτιο, όλα τα καλώδια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ cat6 A για να μπορεί να περνάει και τηλεοπτικό σήμα (καλύτερα SSTP cat7 ή οπτική ίνα). Εννοείται κεντρικό patch panel στο οποίο θα φτάνει το καλώδιο τηλεφώνου ΚΑΙ τα καλώδια της κεραίας-τουλάχιστο 2, από την ταράτσα)
6. Τα καλώδια δεδομένων από το πάτωμα, ΜΟΝΟ με ευθύγραμμους αγωγούς και επισκέψιμα κουτιά
7. ΟΛΑ τα κουτιά ηλεκτρολογικής εγκατάστασης να είναι επισκέψιμα, να μην τα καλύπτει με στόκο ο χρωματιστής.
8 Σωλήνες ηλεκτρολογικών, τουλάχιστον Φ23 και ΟΧΙ της CURBI (αυτά βάζουν οι εργολάβοι γιατί είναι τα φτηνότερα) Τα καλύτερα είναι σωλήνες του Κουβίδη ΟΧΙ σπιράλ.
9. Αποθήκη οπωσδήποτε
10. Ντουλάπια στην κουζίνα μέχρι πάνω στο ταβάνι
11. Ντουλάπα (μέχρι το ταβάνι) στην τουαλέτα. Καλύτερα να έχει μικρή μπανιέρα αλλά να έχει ντουλάπα η τουαλέτα.
12. Αν είναι δυνατό ΜΟΝΟ αλουμινένια κάγκελα
13. Κουφώματα ανοιγώμενα αλουμινίου θερμοδιακοπτώμενα, ή συρόμενα τύπου Volkswagen για μεγάλα ανοίγματα.
14. Η στέγη και τα μόνιμα υπόστεγα αν είναι δυνατό να έχουν νότιο προσανατολισμό για να είναι δυνατή η τοποθέτηση φωτοβολταϊκών
15. Σε δυόροφες μονοκατοικίες, πρόβλεψη για ασανσέρ. Μία φορά το χτίζεις το σπίτι. Όταν θα γεράσετε και θα έχετε αρθρητικά, ή όταν θα έχετε μωρά, τότε το ασανσέρ είναι απαραίτητο
16. ΟΧΙ ξύλα εξωτερικά στη στέγη. Θέλουν τρελλή συντήρηση
17. Εσωτερική τοιχοποιία με ξηρά δόμηση. Εύκολα και γρήγορα και εύκολη η αλλαγή διαρύθμισης του σπιτιού
18. Θεωρώ ότι για πάτωμα μπορεί να υπάρχει παντού ξύλο εκτός από διάδρομο και κουζίνα. Το ξύλο είναι πιο ζεστό το χειμώνα, πρέπει όμως να είναι πλωτό (να έχει στρώμα ηχομόνωσης από κάτω
19. ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ θερμομόνωση στην ταράτσα και στο πάτωμα (αν από κάτω είναι πυλωτή), ή κήπο στην ταράτσα για θερμομόνωση.

chatzico
24-08-11, 11:53
Μπανιέρα κόριαν είχα φτιάξει στο σπίτι. Προ 3ετίας, 2500 ευρώ.

Χρώμα ζαχαρί μπεζ.

Δεν είχα άλλη επιλογή, γιατί είχε στενέψει πολύ ο χώρος για την μπανιέρα και έβγαινε μόνο μια .... παιδική :rolleyes::rolleyes:

Την ήθελα μεγάλη και ψηλή, έτσι την έκανα, είναι σαν τις ψηλές γούρνες στα παλιά σπίτια. Η μικρή την κάνει και πισίνα.

Καθαρίζει και πολύ εύκολα. Όχι ισχυρά καθαριστικά όπως άλλωστε και στις κλασικές μπανιέρες.

Δεν το μετάνοιωσα.

marilia12
24-08-11, 13:15
Μπανιέρα κόριαν είχα φτιάξει στο σπίτι. Προ 3ετίας, 2500 ευρώ.

Χρώμα ζαχαρί μπεζ.

Δεν είχα άλλη επιλογή, γιατί είχε στενέψει πολύ ο χώρος για την μπανιέρα και έβγαινε μόνο μια .... παιδική :rolleyes::rolleyes:

Την ήθελα μεγάλη και ψηλή, έτσι την έκανα, είναι σαν τις ψηλές γούρνες στα παλιά σπίτια. Η μικρή την κάνει και πισίνα.

Καθαρίζει και πολύ εύκολα. Όχι ισχυρά καθαριστικά όπως άλλωστε και στις κλασικές μπανιέρες.

Δεν το μετάνοιωσα.

εγω παλι μετανοιωσα που εκανα ενα μπανιο με μπανιερα και ενα με ντουζιερα.Νομιζω καλυτερα θα ηταν με δυο ντουζιερες.

manoulina
24-08-11, 13:20
Αν μπορεί κανείς να βάλει συρόμενα παράθυρα και πατζούρια είναι καλύτερα. Μπορεί τα ανοιγόμενα να σφραγίζουν καλύτερα και να μη μπάζουν όπως τα συρόμενα αλλά πιάνουν χωρο και έξω στο μπαλκόνι και μέσα στο σπίτι.
Επίσης δεν θα πρότεινα καθόλου εξωτερική μαρμάρινη σκάλα. Οποτε την πλένω γλιστράει τρελά και κρατιέμαι απο το κάγκελο σαν τους γέρους.

marilia12
24-08-11, 13:44
Αν μπορεί κανείς να βάλει συρόμενα παράθυρα και πατζούρια είναι καλύτερα. Μπορεί τα ανοιγόμενα να σφραγίζουν καλύτερα και να μη μπάζουν όπως τα συρόμενα αλλά πιάνουν χωρο και έξω στο μπαλκόνι και μέσα στο σπίτι.

εδω θα διαφωνησω γιατι ειχα συρομενα παραθυρα στο παλιο μου σπιτι και ειχε απωλειες. Αλλα συμφωνω ομως οτι χρειαζονται χωρο τα ανοιγομενα που μπορεις να περιορισεις το προβλημα στο μπαλκονι βαζοντας ρολα.
Παντως με τα νοιγομενα εχεις μεγαλυτερη εξοικονομιση ενεργειας.

Rea_1971
24-08-11, 13:48
Κάποια πράγματα ώς μηχανικός που θεωρώ ότι είναι must σε κάθε νέο σπίτι:
1. Ηλιακός τριπλής ενέργειας (boiler, ηλεκτρικός θερμοσύφωνας, ηλιακός θερμοσύφωνας)
2. Πίνακας νερού: η κεντρικές παροχές κρύου και ζεστού φτάνουν σε κεντρικό σημείο και από εκεί φεύγει ξεχωριστή σωλήνα για κάθε σημείο.
3. Παροχή ζεστού νερού σε πλυντήρια πιάτων και ρούχων
4. Παροχή ζεστού νερού ΚΑΙ στο μπαλκόνι
5. Δομημένη καλωδίωση, με τουλάχιστον 4 πρίζες ανά δωμάτιο, όλα τα καλώδια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ cat6 A για να μπορεί να περνάει και τηλεοπτικό σήμα (καλύτερα SSTP cat7 ή οπτική ίνα). Εννοείται κεντρικό patch panel στο οποίο θα φτάνει το καλώδιο τηλεφώνου ΚΑΙ τα καλώδια της κεραίας-τουλάχιστο 2, από την ταράτσα)
6. Τα καλώδια δεδομένων από το πάτωμα, ΜΟΝΟ με ευθύγραμμους αγωγούς και επισκέψιμα κουτιά
7. ΟΛΑ τα κουτιά ηλεκτρολογικής εγκατάστασης να είναι επισκέψιμα, να μην τα καλύπτει με στόκο ο χρωματιστής.
8 Σωλήνες ηλεκτρολογικών, τουλάχιστον Φ23 και ΟΧΙ της CURBI (αυτά βάζουν οι εργολάβοι γιατί είναι τα φτηνότερα) Τα καλύτερα είναι σωλήνες του Κουβίδη ΟΧΙ σπιράλ.
9. Αποθήκη οπωσδήποτε
10. Ντουλάπια στην κουζίνα μέχρι πάνω στο ταβάνι
11. Ντουλάπα (μέχρι το ταβάνι) στην τουαλέτα. Καλύτερα να έχει μικρή μπανιέρα αλλά να έχει ντουλάπα η τουαλέτα.
12. Αν είναι δυνατό ΜΟΝΟ αλουμινένια κάγκελα
13. Κουφώματα ανοιγώμενα αλουμινίου θερμοδιακοπτώμενα, ή συρόμενα τύπου Volkswagen για μεγάλα ανοίγματα.
14. Η στέγη και τα μόνιμα υπόστεγα αν είναι δυνατό να έχουν νότιο προσανατολισμό για να είναι δυνατή η τοποθέτηση φωτοβολταϊκών
15. Σε δυόροφες μονοκατοικίες, πρόβλεψη για ασανσέρ. Μία φορά το χτίζεις το σπίτι. Όταν θα γεράσετε και θα έχετε αρθρητικά, ή όταν θα έχετε μωρά, τότε το ασανσέρ είναι απαραίτητο
16. ΟΧΙ ξύλα εξωτερικά στη στέγη. Θέλουν τρελλή συντήρηση
17. Εσωτερική τοιχοποιία με ξηρά δόμηση. Εύκολα και γρήγορα και εύκολη η αλλαγή διαρύθμισης του σπιτιού
18. Θεωρώ ότι για πάτωμα μπορεί να υπάρχει παντού ξύλο εκτός από διάδρομο και κουζίνα. Το ξύλο είναι πιο ζεστό το χειμώνα, πρέπει όμως να είναι πλωτό (να έχει στρώμα ηχομόνωσης από κάτω
19. ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ θερμομόνωση στην ταράτσα και στο πάτωμα (αν από κάτω είναι πυλωτή), ή κήπο στην ταράτσα για θερμομόνωση.

Ευχαριστώ πικι! Απλά πολύτιμες συμβουλές. Τα έστειλα στον σύζυγο.

manoulina
24-08-11, 14:01
Επίσης αν βάλεις ανοιγόμενα παράθυρα να είναι οπωσδήποτε με ανάκληση. Βολεύει πολύ.

pk33
24-08-11, 14:01
Επίσης δεν θα πρότεινα καθόλου εξωτερική μαρμάρινη σκάλα. Οποτε την πλένω γλιστράει τρελά και κρατιέμαι απο το κάγκελο σαν τους γέρους.

Τα συρόμενα δεν έχουν τόσο καλή θερμομόνωση και ηχομόνωση.
Τα ανοιγόμενα έχουν και την πολύ πρακτική λειτουργία της ανάκλισης. Επίσης εννοείται ότι θα πρέπει να ανοίγουν και να ανακλύονται και τα 2 φύλλα. Μόνο σε μεγάλα ανοίγματα βάζουμε συρόμενα, κατά προτίμηση τύπου volkswagen που μπορούν και να είναι ανακλυώμενα.

Όχι παντζούρια. ρολά είναι καλύτερα και φτηνότερα

Σνουφελ μου
24-08-11, 16:39
Γνωμη μου...καλα κουφωματα με 2πλο-3πλο τζαμι ενεργειακα κ παντζουρια συρωμενα,η ρολλα(αν κ χαλανε ευκολα...).Τα πατζουρια σπανια τα χρησιμοποιεις για θερμομονωση,λιγους μηνες...αξια θα ειχε μονο αν τα ειχες κλειστα πολλες ωρες....

Πιο πολυ για το φως χρισημευουνε..οποτε καλυτερη μονωση με τα αλυτερα κουφωματα,παραπατζουρια με την προοπτικη θερμομονωσης

chatzico
24-08-11, 20:38
εγω παλι μετανοιωσα που εκανα ενα μπανιο με μπανιερα και ενα με ντουζιερα.Νομιζω καλυτερα θα ηταν με δυο ντουζιερες.

Και εγώ το ίδιο έκανα. Γεγονός ότι δεν πάω ποτέ στην μπανιέρα, πάντα στην ντουζιέρα :rolleyes::rolleyes:

Αλλά με εξυπηρετεί με τα μικρά ακόμα, στην ντουζιέρα το βρίσκουν πάρτυ !!!!

Και επίσης όταν πλένω παπλώματα, βολεύει η μπανιέρα.

εδω θα διαφωνησω γιατι ειχα συρομενα παραθυρα στο παλιο μου σπιτι και ειχε απωλειες. Αλλα συμφωνω ομως οτι χρειαζονται χωρο τα ανοιγομενα που μπορεις να περιορισεις το προβλημα στο μπαλκονι βαζοντας ρολα.

Γεγονός αυτό με τα συρόμενα.

4,5 μέτρα συρόμενη μπαλκονόπορτα με 3 φύλλα στο σαλόνι και όταν έχει αέρα, τρίζουν τα τζάμια σαν να είσαι σε καράβι.

Active Member
24-08-11, 21:33
Tα συρομενα (μη τα μπερδευουμε με τα επαλληλα) εχουν προβλημα υγρασιας και επισης, οσο κουφο και αν σας φαινεται ειναι παρα πολυ καλη φωλιτσα για τα ποντικακια! Και αλλα σιχαμερα ζωακια...

Παρα πολυ σωστα!

chatzico
24-08-11, 21:57
Και εγώ το ίδιο έκανα. Γεγονός ότι δεν πάω ποτέ στην μπανιέρα, πάντα Γεγονός αυτό με τα συρόμενα.

4,5 μέτρα συρόμενη μπαλκονόπορτα με 3 φύλλα στο σαλόνι και όταν έχει αέρα, τρίζουν τα τζάμια σαν να είσαι σε καράβι.

Tα συρομενα (μη τα μπερδευουμε με τα επαλληλα) εχουν προβλημα υγρασιας και επισης, οσο κουφο και αν σας φαινεται ειναι παρα πολυ καλη φωλιτσα για τα ποντικακια! Και αλλα σιχαμερα ζωακια...
Σωστή και διορθώνω, επάλληλα έχω.

marilia12
24-08-11, 23:06
Σωστή και διορθώνω, επάλληλα έχω.

τυπου volkswagen στο σαλονι?

Εγω τα εβαλα ολα ανοιγομενα με ρολα ηλεκτρικα.

chatzico
24-08-11, 23:08
τυπου volkswagen στο σαλονι?

Εγω τα εβαλα ολα ανοιγομενα με ρολα ηλεκτρικα.
:lol::lol::lol::lol:
Επίσης αλλά επάλληλα λόγω χώρου. Φαντάζεσαι να τραβάς ρολά σε 4,5 μέτρα μπαλκονόπορτα ????

korina1974
25-08-11, 12:52
Γιατί χαλάνε εύκολα τα ρολά βρε παιδιά ; Μη μου λέτε τέτοια και έχουμε παραγγείλει ηλεκτρικά ρολά στο σπίτι που ανακαινίζουμε !:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

danel
25-08-11, 14:01
:lol::lol::lol::lol:
Επίσης αλλά επάλληλα λόγω χώρου. Φαντάζεσαι να τραβάς ρολά σε 4,5 μέτρα μπαλκονόπορτα ????

Chatzico, δεν κατάλαβα.
Έχεις βάλει επάλληλα (τρίφυλλο?) και ρολλά χωρίς μοτέρ??

ziu_zitsu
04-03-12, 19:47
Επαναφερω το θεμα γιατι θελω βοηθεια..
Οπως εχω ξανα αναφερει χτιζουμε σπιτι με τον αντρα μου,αλλα δεν ξερουμε τι να κανουμε με το μπαλκονι μας...
Στην αδεια εχει βγει με περγολα απο πανω (το μπαλκονι ειναι σε σχημα Γ και ειναι 40 τ.μ.) αλλα εχουε σκεφτει πως με την περγολα δεν θα μπορουμε να καθομαστε εξω οταν εχει ηλιο, οταν βρεχει κτλ. και σκεφτηκαμε να το κανουμε πλακα.Αλλα δεν γνωριζουμε αν αυτα τα τετραγωνικα προσμετρουνται στην εφορια. Η αρχιτεκτονας μα προτεινε να κανουμε τα 3 μετρα με πλακα και τα 80 εκατοστα περγολα στο τελος σαν σχεδιο (αυτο κατασκευαστικα ειναι πολυ δυσκολο ομως στην γωνια του Γ μας ειπε ο πεθερος που μας κανει τα μπετα)..αλλα και πλαι δεν μπορουμε να αποφασισουμε....για πειτε καμια γνωμη!

PatPan
05-03-12, 14:50
Εαν βάλετε κεραμύδια?

val80
05-03-12, 14:58
Συμβουλευτείτε έναν επαγγελματία διακοσμητή ή αρχιτέκτονα, όχι δεν είναι πολυτέλεια. Απλά θα σας γλυτώσει από κακοτεχνίες και ξηλώματα που θα τα πληρώσετε διπλά !!! ...και τριπλά μην σας πω .... και το αποτέλεσμα θα είναι άριστο!!! Στεναχωριέμαι όταν βλέπω καινούργια σπίτια ή και ανακαινίσεις κατοικιών, που τα έχουν χρυσοπληρώσει και ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΝΤΑΙ:confused:......... ..κρίμα:(

Morchelina
05-03-12, 21:31
3,80 μ. μόνιμη κάλυψη με πλάκα ή κεραμοσκεπή, δεν θα σκοτεινιάζει το σπίτι μέσα; Γιατί δεν βάζετε τέντα σε ένα τμήμα στη πέργκολα για τον ήλιο και τη βροχή και το χειμώνα τη βγάζετε να έχετε και λίγο ήλιο και φως στο σπίτι ή μπορεί να είναι και ανοιγοκλειόμενη τέντα σε πέργκολα.

ziu_zitsu
06-03-12, 17:39
3,80 μ. μόνιμη κάλυψη με πλάκα ή κεραμοσκεπή, δεν θα σκοτεινιάζει το σπίτι μέσα; Γιατί δεν βάζετε τέντα σε ένα τμήμα στη πέργκολα για τον ήλιο και τη βροχή και το χειμώνα τη βγάζετε να έχετε και λίγο ήλιο και φως στο σπίτι ή μπορεί να είναι και ανοιγοκλειόμενη τέντα σε πέργκολα.

το εχουμε σκεφτει και αυτο οπως και το πλεξι γκλας αλλα σκεφτομαστε πως θα θελει σιγουρα συντηρηση και σιγουρα δεν ξερω αν θα προστατευει σπο την βροχη...θα το ψαξουμε εκτενεστερα

Ευχαριστω για την απαντηση

ziu_zitsu
06-03-12, 17:43
Συμβουλευτείτε έναν επαγγελματία διακοσμητή ή αρχιτέκτονα, όχι δεν είναι πολυτέλεια. Απλά θα σας γλυτώσει από κακοτεχνίες και ξηλώματα που θα τα πληρώσετε διπλά !!! ...και τριπλά μην σας πω .... και το αποτέλεσμα θα είναι άριστο!!! Στεναχωριέμαι όταν βλέπω καινούργια σπίτια ή και ανακαινίσεις κατοικιών, που τα έχουν χρυσοπληρώσει και ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΝΤΑΙ:confused:......... ..κρίμα:(

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση
Τωρα για το αν θα βλεπεται το σπιτι μου, οταν και αμα καταφερουμε να το τελειωσουμε θα σου στειλω μια φωτο για να μου πεις:wink:

Αρχιτεκτονα εχουμε που συνεργαζεται με τον μηχανικό και εβγαλε το σχεδιο ΜΑΖΙ με τον μηχανικο και προτεινει περγολα, οπως και την λυση που ανεφερα με 3 μετρα πλακα και 0,80 περγολα στο τελειωμα αυτη μας το προτεινε...απλα θα ηθελα και μια ακομη γνωμη, απο εναν ανθρωπο που εχει ζησει κατι αναλογο στο σπιτι του και οχι απο ακποιον επαγγελματια που τα βλεπει περισσοτερα απο οπτικη ομορφιας:-):-):-)

C@ndy
06-03-12, 19:18
Ριξε μια ματια σε αυτο το σαιτ. Φανταζομαι θα ειναι τσουχτερη η τιμη αλλα νομιζω ειναι κατι μονιμο και ομορφο.
http://www.cospico.gr/content/view/2/45/

Morchelina
06-03-12, 22:29
..απλα θα ηθελα και μια ακομη γνωμη, απο εναν ανθρωπο που εχει ζησει κατι αναλογο στο σπιτι του και οχι απο ακποιον επαγγελματια που τα βλεπει περισσοτερα απο οπτικη ομορφιας:-):-):-)

Οι γονείς μου στο εξοχικό έχουν κάνει πλάκα στο μπαλκόνι περίπου 3,50μ. Επειδή πάμε βασικά καλοκαίρι δεν μας απασχολεί πόσο φως και ήλιο έχει το σπίτι εσωτερικά αλλά τις άλλες εποχές το σπίτι είναι πιο σκοτεινό από ότι το θυμόμουνα πριν ρίξουν το μπαλκόνι και την πλάκα από πάνω. Εξαρτάται και πόσο χρόνο θα περνάς στο μπαλκόνι.

maria1976
07-03-12, 07:02
εγω συμφωνω με την Morchelina επειδη και εμας το σπιτι εχει κεραμοσκεπή στην βεραντα το καλοκαιρι ολα καλα εχει δροσια και ισκιο αλλα απο το φθινοπωρο και μετα τα φωτα στο δωματιο πρεπει να ειναι αναμενα γιατι ειναι σκοτεινο, χιλιες φορες να ειχαμε μια τεντα που εχουμε στο πατρικο μου, το μονο μειονεκτημα της ειναι οτι δεν εχει την σκια της κεραμοσκεπης απο την βροχη προστατευει μια χαρα.

ziu_zitsu
07-03-12, 16:55
Ριξε μια ματια σε αυτο το σαιτ. Φανταζομαι θα ειναι τσουχτερη η τιμη αλλα νομιζω ειναι κατι μονιμο και ομορφο.

Ειναι παρα πολυ ωραιες αλλα σιγουρα και ακριβες!
θα το δειξω το σαιτ στον αντρα μου να σκεφτει μηπως κανει ακτι αυτοσχεδιο αυτος...Σε ευχαριστω

ziu_zitsu
07-03-12, 16:57
Οι γονείς μου στο εξοχικό έχουν κάνει πλάκα στο μπαλκόνι περίπου 3,50μ. Επειδή πάμε βασικά καλοκαίρι δεν μας απασχολεί πόσο φως και ήλιο έχει το σπίτι εσωτερικά αλλά τις άλλες εποχές το σπίτι είναι πιο σκοτεινό από ότι το θυμόμουνα πριν ρίξουν το μπαλκόνι και την πλάκα από πάνω. Εξαρτάται και πόσο χρόνο θα περνάς στο μπαλκόνι.

Το μπαλκονι για εμας ειναι αποθημενο...
εδω που μενουμε χωραει ενα πολυ μικρο στρογγυλο τραπεζακι και δυο καρεκλες αντικριστα..οποτε το καλοκαιρι σκεφτομαστε πως θελουμε να την βγαζουμε εκει..

Τωρα για τον χειμωνα και τον μη επαρκη φωτισμο το σκεφτομαι αλλα εχουμε και αλλα ανοιγματα που δεν επιρεαζοναται απο το μπαλκονι...
ειδωμεν!:razz:

Goblin
07-03-12, 17:20

Το ερωτεύτηκα… είναι απίστευτο!!!!!

mariab
07-03-12, 18:10
Το ερωτεύτηκα… είναι απίστευτο!!!!!

Εάν όντως σου αρέσει, να σε πληροφορήσω ότι η εταιρεία δεν είναι υπερβολικά ακριβή. Μην το φοβηθείς δηλαδή προκαταβολικά. Είχα πάρει εγώ προσφορές πέρυσι και παλευόταν. Είναι βέβαια πιο ακριβη από τη συμβατική πέργκολα, αλλά όχι απλησίαστη. Δεν θυμάμαι ακριβώς τιμή, γιατί εγώ για άλλους λόγους ήθελα ειδική κατασκευή και κατέληξα σε λύση στυλ πέργκολας, αλλά μην τους απορίψεις πριν πάρεις προσφορά.

nitsa_ge
07-03-12, 18:46
Είναι όντως πολύ όμορφο. Μόνο έχετε υπόψη σας οτι τυπικά θέλει άδεια από την Πολεοδομία αλλιώς θεωρείται αυθαίρετο.

mariab
07-03-12, 21:11
Είναι όντως πολύ όμορφο. Μόνο έχετε υπόψη σας οτι τυπικά θέλει άδεια από την Πολεοδομία αλλιώς θεωρείται αυθαίρετο.

Επειδή το είχα ψάξει το καλοκαίρι, η περγκολα θέλει 100% άδεια. Αυτά τα ανοιγοκλειόμενα είναι θολή κατάσταση γιατί δεν θεωρείται ακριβώς μόνιμο σκέπασμα. Βασικά ούτε στην πολεοδομία δεν ήξεραν να μου πουν σίγουρα. Για τα ανοιγοκλειόμενα πάντωςδεν νομίζω ότι βγάζει κανείς άδεια. Εγώ δεν θα έβγαζα.

nitsa_ge
09-03-12, 12:43
Επειδή είμαι μηχανικός, νομίζω μπορώ να σε διαφωτίσω.
Πέργκολες, πολεοδομικά, εννοούμε τα πλαίσια που είναι ανοιχτά (ασκεπή) από πάνω και πχ χρησιμεύουν για τη στήριξη φυτών ή είναι "διακοσμητικά". Θέλουν άδεια ή έγκριση μικρής κλίμακας από την πολεοδομία (εξαρτάται από το υλικό).
Όταν αυτό το "πλαίσιο" είναι κλειστό από πάνω (σκεπαστό) τότε μιλάμε για δημιουργία ημιυπαίθριου χώρου και πάλι φυσικά θέλει άδεια.
Επίσης ό,τι επεμβάσεις γίνονται στην όψη του κτηρίου πάντα θέλουν άδεια και μάλιστα με συναίνεση των συνιδιοκτητών. Να φανταστείς οτι ακόμα και για τη μονάδα του air condition τυπικά και σύμφωνα με τον νόμο, θέλει άδεια! Όχι οτι βγάζει κανείς βέβαια!
Δεν ξέρω σε ποιόν έπεσες στην Πολεοδομία, δυστυχώς καμιά φορά υπάρχει και άγνοια μεταξύ των υπαλλήλων. Επειδή ασχολούμε πολλά χρόνια όμως με νομιμοποιήσεις/τακτοποιήσεις αυθαιρέτων, όσα σου λέω παραπάνω είναι 100% σίγουρα.

noni
13-03-12, 09:20
Λοιπόν επειδή και εμάς το μπροστά μπαλκόνι είναι μεγάλο, η αρχιτέκτονας μας το άφησε χωρίς πλάκα με την προοπτική πέρκολας για να μη χάνω το φως και τον ήλιο από το σαλόνι μου τους χειμερινούς μήνες, μετά από δική μας σκέψη καθώς καθόλου δε μου αρέσει ένα σαλόνι-μαυσωλείο μες τη μαυρίλα, μου χαλάει την ψυχολογία.. τελικά κάναμε βάση σιδερένια με χωρίσματα σίδερο (σαν μαδέρια)με σκέπασμα από γυαλί διπλό με μεμβράνη άσπρη. Απο κάτω τώρα για το καλοκαίρι νομίζω μια κασετίνα τέντα θα βολέψει για το καλοκαίρι... Μέχρι να το κάνουμε όμως δεινοπαθήσαμε...λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν.... στο τέλος ο σύζυγος έλεγε.. θα το κάνουμε για το γάμο των παιδιών μας, μην έχουμε το μπαλκόνι ξεσκέπαστο και ρθούν οι συμπεθέροι....

ziu_zitsu
31-03-12, 19:42
Μια που τελικα καταληξαμε ειπα να σας ενημερωσω...
Τελικα το μπαλκονι θα γινει πλακα και στις αρχες-τελος του Γ θα γινει περγολα...
ετσι κι αλλιως σε αυτα τα σημεια εχουμε και παραθυρο-μπαλκονοπορτα..

judo
22-06-12, 08:40
Καλημερα σε ολους σας!!!!!! ειμαι νεα σε αυτο το φορουμ και για αυτο ζηταω την κατανοηση σας αν κανω καποια λαθη!!!! μιας και με τον αρραβωνιαστικο μου φτιαχνουμε σπιτι........... το συγκεκριμενο φορουμ μου κινησε το ενδιαφερον............εχω και εγω πολλα πραγματα να πω και ακομα δεν αρχισαμε καλα καλα το χτισιμο......... χαχαχαχ

ziu_zitsu
06-09-12, 20:37
Κοριτσια βοηθεια! Οπως εχω γραψει ξανα χτιζουμε σπιτι..τελειωσαμε τα τουβλα και αυριο εχουμε ραντεβου με τον ηλεκτρολογο και πρεπει να του πω ποσες πριζες θελω και που....ρε κοριτσια ποσες πριζες εινια φυσιολογικο-ικανοποιητικο να εχει το καθε δωματιο? και η κουζινα? το σαλονι-τραπεζαρια?

AthinaP
06-09-12, 21:19
Πρέπει να δώσεις έμφαση στην κουζίνα, έχοντας σκεφτεί πού θα μπουν οι συσκευές. Να περιμένεις ότι θα υπάρχει αλληλεπίδραση με τον ηλεκτρολόγο, θα σου λέει τα δικά του. Επίσης, πιστεύω πρέπει να δώσεις σημασία πού θα μπουν τα κλιματιστικά, τόσο οι εσωτερικές μονάδες, όσο και οι εξωτερικές, για να μη φαίνεται το αποτέλεσμα αντιαισθητικό.

Εμείς το είχαμε ζαλίσει πολύ και τελικά φάνηκε εκ των υστέρων όμως, ότι η καλυτερη λύση για την εξωτερική μονάδα του καθιστικού ήταν στο πάτωμα του μπαλκονιού ενός υπνοδωματίου, στον πάνω όροφο. Οπουδήποτε αλλού, φαίνεται από την πρόσοψη.

Πιστεύω η ιδέα ότι οι πρίζες και οι διακόπτες πρέπει να είναι ψηλά, για να μην τις φτάνουν λέει τα παιδιά, έχει ξεπεραστεί πλέον. Γενικά δεν μου φαίνεται ό,τι καλύτερο να είναι οι πρίζες πολύ ψηλά-μόστρα.

Επίσης σκεφτείτε πρίζες για κεραία τηλεόρασης, αν και οι γκατζετάκηδες ξέρουν τι χρειάζεται από αυτά. Μπορεί κάποια πράγματα να είναι ξεπερασμένα ίσως, όπως πρίζες δικτύου. Γενικά, μπορεί ο ηλεκτρολόγος να θέλει να φορτώσει λίγο την ιστορία με δουλειές.

Τώρα για το πόσες, ακριβώς, δεν ξέρω, εξαρτάται από τις ανάγκες σας μάλλον, δεν είναι κάτι πολύ στάνταρ. Πιο πολύ εξαρτάται από τις συσκευές, αν και σίγουρα ο αριθμός δεν θα παίζει και πολύ προς τα πάνω ή προς τα κάτω.

sofakiTHESS
07-09-12, 12:58
αχ πονεμένο θέμα. καλά λένε το πρώτο σπίτι το νοικιάζεις, το δεύτερο το αγοράζεις το τρίτο το χτίζεις (μετά την εμπειρία των 2 προηγουμένων σπιτιών). τι θα πρόσεχα:
1. η στέγη να είναι απο αυτές που "σκεπάζουν" το σπίτι και προεξέχουν. ωραίες είναι οι μοντέρνες στέγες που "χώνονται" και δεν φαίνονται, όμως θέλει καλή κατασκευή και καλούς μάστορες. παθούσα από νερά της βροχής και υγρασία λόγω κακής κατασκευής. η σκεπή που προεξέχει καλύπτει και τους τοίχους οπότε δεν χρειάζονται βάψιμο και συντήρηση κάθε χρόνο.
2. αν είναι για μεζονέτα μόνο 2 όροφοι. έχω 3 και είναι δύσκολο.
3. όχι πλακάκια με πόρους, ρουφάνε σκόνη στο εσωτερικό και είναι δύσκολο στο καθάρισμα.
4. σκουρα πλακάκια στα δάπεδα των μπάνιων για να μη φαίνεται και το παραμικρό χνούδι ή τρίχα. καθαρίζω συνέχεια και επειδή έχω ανοιχτόχρωμα φαίνεται και το παραμικρό.
5. προεγκατάσταση συναγερμού σε όλο το σπίτι, μπρίζες για τηλεόραση και δίκτυο παντού. μεγαλώνοντας τα παιδιά δεν ξέρεις τι θα σου ζητήσουν για το δωμάτιο τους.
6. ξεχωριστή κουζίνα από σαλόνι. οι μυρωδιές διαχέονται σε όλο το σπίτι και πρέπει να έχεις την κουζίνα στην εντέλεια ανα πάσα στιγμή. επίσης ο αποροφητήρας να είναι με έξοδο και όχι ενεργού άνθρακα γιατί πρέπει να αλλάζεις τα φίλτρα συχνά και δεν κάνει και ιδιαίτερα καλή δουλιεά.
7. αν μπορείς να έχεις τα μεγάλα πλυντήρια πιάτων έχω 45αρι και όσο είμασταν οι2 μας ήταν καλό. τώρα με τα παιδιά βάζω 2 την ημέρα και πάλι πλένω κατσαρόλες και άλλα σκεύη στο χέρι. μπορρρρ.....
8.τζάκι ενεργειακό ή εγκατάσταση για λέβητα τζακιού καθώς οι καιροί είναι δύσκολοι με δυνατότητα να θερμαίνονται οι περισσότεροι χώροι του σπιτιού.
9.εκμετάλλευση και του πιο μικρού χώρου για αποθήκευση. η γιαγια μου πάντα έλεγε " σπίτι με πολλές ντουλάπες, πάντα νοικοκυρα" καθώς μπορείς να "πετάξεις" μέσα τα πάντα και να φαίνεται το σπίτι νοικοκυρεμένο.
10.αύλειοι χώροι σε ένα επίπεδο. περισσότερος χώρος και λιγότερες τούμπες. χοχοχχα

αυτά προς το παρόν!!!!
φιλιά

ziu_zitsu
09-09-12, 17:14
Η κουζινα ειναι ενα θεμα γιατι δεν ξερω ακομα πως θα βγει το σχεδιο και νομιζω πως πριν μπει ο ηλεκτρολογος θα πρεπει να ξερω...Λεω να παω ΙΚΕΑ να μου κανουν κανα σχεδιο να παρω καμια ιδεα...τι λετε κοριτσακια μου?
Πιο παλια θυμαμαι πως τα σχεδια-λυσεις στα εβγαζαν την ιδια στιγμη...ισχυει ακομα?

Ν-Ν..Ναυπλιο
24-09-12, 01:14
Sofaki εμεις αλλιως το μαθαμε το ρητο...
''Το πρωτο σπιτι πουλα το,το δευτερο νοικιασε το κ στο τριτο μεινε'' εννοωντας πως δεν ειναι δυνατον να αποφυγεις τα λαθη στο πρωτο σπιτι..
Ειμαστε και εμεις σε φαση ανακαινισης και τρεχουμε σαν τρελοι!!

iokasth79
27-09-12, 12:35
Ειμαστε και εμεις σε διαδικασια ανακαινησης και θα ήθελα τις γνωμες σας για το χρωμα που θα εχει το πλακακι σε ολο το σπιτι!Η αδερφη μου και η μητερα μου εχουνε ανοιχτοχρωμα πλακακια και ειναι πολυ δυσαρεστημενες για οτι και να πεσει κατω φαινεται αμεσως!εχετε καμια ιδεα για χρωμα ή γενικα αν ειστε εσεις ευχαριστημενες με αυτα που βαλατε???

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
27-09-12, 12:38
Ειμαστε και εμεις σε διαδικασια ανακαινησης και θα ήθελα τις γνωμες σας για το χρωμα που θα εχει το πλακακι σε ολο το σπιτι!Η αδερφη μου και η μητερα μου εχουνε ανοιχτοχρωμα πλακακια και ειναι πολυ δυσαρεστημενες για οτι και να πεσει κατω φαινεται αμεσως!εχετε καμια ιδεα για χρωμα ή γενικα αν ειστε εσεις ευχαριστημενες με αυτα που βαλατε???

Μπεζ γυαλιστερό με νερά έβαλα στο 2άρι που αγοράσαμε πριν λίγα χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Και στο μεγάλο που χτίζουμε τώρα κάτι παρόμοιο θα βάλω.

klouzeau
27-09-12, 13:14
Μπέζ με νερά ματ, αλλά σκούρο οπωσδήποτε στο δάπεδο μπάνιου.

polina26
27-09-12, 17:33

Στο σπίτι που χτίζουμε τώρα το έκανα μισο πλακάκι μισό ξύλο (είναι ανισόπεδο) λοιπόν το πλακάκι που έβαλα είναι σκούρο στο σχέδιο του ξύλου και ματ... δεν έβαλα ανοιχτόχρωμο και γυαλλιστερό για 3 λόγους 1ον ήθελα να ταιροιαζει με το ξυλο που έχω βαλει στο υπόλοιπο σπίτι 2ον δεν ήθελα να φένονται βρομιές διότι όπως προανέφερες στο ανοιχτό φένονται όλα και άνθρωποι είμαστε βρε αδερφέ δεν μπορούμε συνέχεια να είμαστε με μια σκουπα στο χέρι και 3ον το γυαλλιστερό το πλακάκι γλυστράει και σε τυφλώνει και επειδή έχουμε μικρά παιδιά και εγώ επίσης δεν φημίζω για την σταθεροτητά μου μιας και είχα σαβουρντιστεί ουκ ολίγες φορές στο παλιο μου σπίτι που είχα τέτοιο πλακάκι προτίμησα το ματ.. αυτα... :D;)

polina26
27-09-12, 17:36
Μπέζ με νερά ματ, αλλά σκούρο οπωσδήποτε στο δάπεδο μπάνιου.

και εγώ στο μπάνιο έβαλα μαυρο με νερά.. 4 πλακάκια έβαλα όλα και όλα που ήταν τεράστια όχι τιποτα άλλο να μην παιδευετε και ο άντρας μου που τα περνάει μοναχός. βεβαία η πεθερά μου όταν τα είδε έπαθε εγκαφαλικό :lol: διότι εκείνη ήθελε να βάλω ανοιχτό ανοιχτό και εννοείτε πως έκανα το αντίθετο απο ότι μου είπε (ενας λόγος παραπάνω που έβαλα μάυρα χεχε):lol::lol::lol:

boy'smam
27-09-12, 18:16
Στο σπιτι εχω το ωραιοτερο πλακακι που υπαρχει!ειναι μαλλον μπεζ-εκρου-γκρι πολυ ανοιχτο(αναμιχτο)και οτι μα οτι πεσει επανω ειλικρινα δεν φαινεται τιποτα!ουτε ψιχουλα,ουτε τριχες ουτε λεκεδες!οχι οτοι δεν σκουπιζω...Μοιαζει πολυ στην οψη οχι στο χρωμα με παρκε!Δεν ξερω να ανεβαζω και φωτο για να στο δειξω γιατι απο περιγραφη δεν ξερω αν καταλαβες:oops:

moon child
27-09-12, 21:03
αχ αυτή την φάση της αρχής την θυμάμαι με χαρά ανάμεικτη με άγχος και φασαρία... λυπάμαι που πολλά νέα ζευγάρια πια δεν βιώνουν αυτή την χαρά... και λυπάμαι και μας που θα την πληρώνουμε με πόνο για πολλά χρόνια ακόμη...

αν ξαναξεκινούσα θα έκανα βασικά πράγαμτα καλύτερα, όπως

μόνωση
σωστά κουφώματα
ενεργειακή θέρμανση
και τέντες στα μπαλκόνια.. εκτός του οτι θα τα καταργούσα εντελώς, ένα καλό μπαλκόνι είναι αρκετό, τα επιπλέον είναι απλά μπελάς και χαμένος χώρος, αλλά επειδη εχουμε πολλά, μεράκι το χω, μας καίει ο ήλιος

για πιο μικρά τωρα, εμείς δεν βάλαμε πλακάκια, αλλά laminate, και δεν το μετανιώσαμε ποτέ, για την μόνωση του, την όψη του, και το πόσο φιλικό είναι στα παιδιά (και στις πατούσες μας!)

και φυσικά, ανθρρακί ματ πάτωμα στο μπάνιο... το καλύτερο για ανθρώπους με μαύρα μαλιά!

iokasth79
27-09-12, 22:19
Σας ευχαριστω ολες παρα πολυ για τις απαντησεις σας!Ξεκιναμε πολυ σιγα το σπιτι ειναι των πεθερικων μου και θα μεινουμε πλεον εμεις εκει και ετσι δεν εχω ακομα αγχος!απλα για να μην αποκτησω τα σκεφτομαι ολα σιγα σιγα!φυσικα στο μπανιο θα βαλω διαφορετικο πλακακι.Απλα αν κανω λαθος μονο στο μπανιο θα το αντεξω αν κανω σε ολο το σπιτι θα φρικαρω!χα,χα,χα!σκεφτομαι επισης επειδη το σπιτι θα ειναι μικροουλη 75 τετραγ.περιπου να βαλω πορτες εσωτερικες και ντουλαπες και κουζινα σε ανοιχτο χρωμα ξυλου για να μην δειχνει μικρο και σκοτεινο.

klouzeau
28-09-12, 09:27
Συμφωνώ για την κουζίνα και να σου πώ να βάλεις και ανοιχτόχρωμο πάγκο(δε φαίνονται εύκολα και τα ψίχουλα:D).

iokasth79
29-09-12, 23:36
Παλι εγω και τα πλακακια μου!χα,χα,χα!!!
Ρε παιδια ολοι τωρα στα καινουργια σπιτια βαζουνε πολυ μεγαλα πλακακια???ωραια ειναι οσα σπιτια ειδα!Πρακτικα εχει καμια σημασια μεγαλα ή μικρα???εσεις τι βαλατε?

marsolan
30-09-12, 15:12
πρακτικα νομιζω οτι πιο ευκολο να καθαριστουν μιας και δεν εχουν πολλους αρμους ωστε να λερωνει ο στοκος...αισθητικα ειναι παλι πολυ καλυτερα!!
κι εμεις μεγαλα ορθογωνια πλακακια εχουμε,οχι τεραστια βεβαια αλλα μεγαλα..στο ενα μπανιο δαπεδο καφε σκουρο και στο αλλο μωβ με νερα..δεν φαινεται τιποτε!!Στο υπολοιπο εχω μεγαλα πλακακια σε ενα πολυ γλυκο,ματ εκρου χρωμα αλλα ειλικρινα αν ξαναεβαζα τωρα ισως να κοιταζα να ειναι ενα τι πιο σκουρο!

iokasth79
30-09-12, 23:37
Σε ευχαριστω πολυ .αυτο με τους αρμους δεν το ειχα σκεφτει.Τελικα ειμαι πολυ ασχετη και δεν ξερω τι θα κανω!Αν και απο οτι καταλαβα οσο και να ψαξει κανεις οσο και να ασχοληθει παντα θα υπαρχει κατι που θα κανει λαθος!δεν πειραζει υγεια!!!