PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟΛΥΣΗ - ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ?

Σελίδες : 1 [2] 3

nirvana
28-06-11, 17:06
αγκιολινα για να παρεις το εξαμηνο πρεπει οπωσδηποτε να πας για δουλεια μετα εστω μια μερα?εγω δεν πηγα εληξε το εξαμηνο στις 29/5 κστις 30 παραιτηθηκα.δεν δουλεψα.πηρα απολυση κ απο αλλη δουλεια κ κατεθεσα το ταμειο.το προβλημα ειναι οτι μου ζητανε απο το οαεδ αγ.αναργυρων ενα ενσημο αμεσως μετα τη ληξη του εξαμηνου.δεν το εχω.τι κανω???για ενα ενσημο να χαςω το ταμειο?εχω τρελαθει.αν το ηξερα τοτε θα πηγαινα μια μερα στη δουλεια,γιατι το ζητουν αυτο???/

christiana000
28-06-11, 19:11
αγκιολινα για να παρεις το εξαμηνο πρεπει οπωσδηποτε να πας για δουλεια μετα εστω μια μερα?εγω δεν πηγα εληξε το εξαμηνο στις 29/5 κστις 30 παραιτηθηκα.δεν δουλεψα.πηρα απολυση κ απο αλλη δουλεια κ κατεθεσα το ταμειο.το προβλημα ειναι οτι μου ζητανε απο το οαεδ αγ.αναργυρων ενα ενσημο αμεσως μετα τη ληξη του εξαμηνου.δεν το εχω.τι κανω???για ενα ενσημο να χαςω το ταμειο?εχω τρελαθει.αν το ηξερα τοτε θα πηγαινα μια μερα στη δουλεια,γιατι το ζητουν αυτο???/
αφου θελουν ενα μονο ενσυμο γιατι δεν το αγοραζεις?

nirvana
28-06-11, 19:25
θελω ενα ενσημο μια συγκεκριμενη ημερα.στις 30 Μαιου.δηλαδη ενα μηνα πριν.απο τον προηγουμενο εργοδοτη που παραιτηθηκα.η εταιρια ειναι μεγαλη δεν ξερω αν θα μου κανουν αυτο το καλο...στο χαρτι της αποχωρησης εγραψαν οτι εργαζομουν στην εταιρεια μεχρι τις 28 Μαιου κ στις 30 παραιτηθηκα.το εξαμηνο εληγε στις 29 Μαιου.μαλλον πρεπει να αλλαξουν κ την αποχωρηση.δηλαδη να γραψουν οτι δουλεψα μεχρι τις 30 κ να βαλουν ενα ενσημο.θα γινεται??

nirvana
28-06-11, 19:27
την αποχωρηση δεν την πηγα στον οαεδ.χθες με πηραν τηλ κ την ζητησαν μαζι με ενα ενσημο.αν δεν παω το ενσημο θα γινεται λετε???

Zante
09-07-11, 00:51
Kalispera se osys den kimynde!!!Exo anangi apo voitia simera piga ston OAED na rotiso pali posa ensima ta my zitisyn gia na bo sto tamio anergias ke my ipan oti ta my xriastyn 151ensima xoris na metrame ta dio televteys mines,ke epedi to sizitisa edo me ti agkiolina mas ke my ipe mono 100ensimo tora den ksero ti na kano.Edo my ipan epedi perisi den exo pari tamio energias tora my lene prepi na exo ta 151ensima.:confused:

EVDO1979
13-07-11, 08:46
καλημερα, agkiolina θα ηθελα να σε ρωτησω κατι. εμενα τα ταμειο ανεργιας μου τελειωνει τον αυγουστο (ειναι η τελευταια δοση που παιρνω), περα απο το μηνιαιο ποσο που θα παρω, θα μπουν και αλλα χρηματα, εννοω θα μπει επιδομα αδειας ή αναλογία απο δχ? επισης και κατι ακομη, απο την στιγμη που διακοπτεται το ταμειο εχω καποιο περιθωριο για να γραφτω στον οαεδ ως ανεργη (εννοω για να με εχουν υποψη τους για να βρω δουλεια) ή μπορω να παω και απο σεπτεμβρη?

EVDO1979
15-07-11, 10:25
μηπως γνωριζει καμια αλλη κοπελα?

#ΕΛΕΝΑ#
16-07-11, 17:52
http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/200229/sta-4615-euro-auxithike-to-epidoma-anergias/ κοριτσια δειτε το....

ειμαι ανεργη οποτε χαιρομαι εστω κ για τα λιγα που μας εδωσαν ...αλλα ρε παιδια σε μια περιοδο οπου ο μισθος εργαζομενων ολο μικραινει το επιδομα ανεργια να αυξανεται???

agkiolina
17-07-11, 23:36
Kalispera se osys den kimynde!!!Exo anangi apo voitia simera piga ston OAED na rotiso pali posa ensima ta my zitisyn gia na bo sto tamio anergias ke my ipan oti ta my xriastyn 151ensima xoris na metrame ta dio televteys mines,ke epedi to sizitisa edo me ti agkiolina mas ke my ipe mono 100ensimo tora den ksero ti na kano.Edo my ipan epedi perisi den exo pari tamio energias tora my lene prepi na exo ta 151ensima.:confused:
Εγω σου απαντησα με βαση οτι μου ειπς... εκει τωρα αν εδειξες ενσημα και ειδαν την καρτελα σου κατι θα ξερουν ...εγω μεσα απο εδω χωρις να μπορω να δω κανενα χαρτι ισως να εκανα λαθος...

καλημερα, agkiolina θα ηθελα να σε ρωτησω κατι. εμενα τα ταμειο ανεργιας μου τελειωνει τον αυγουστο (ειναι η τελευταια δοση που παιρνω), περα απο το μηνιαιο ποσο που θα παρω, θα μπουν και αλλα χρηματα, εννοω θα μπει επιδομα αδειας ή αναλογία απο δχ? επισης και κατι ακομη, απο την στιγμη που διακοπτεται το ταμειο εχω καποιο περιθωριο για να γραφτω στον οαεδ ως ανεργη (εννοω για να με εχουν υποψη τους για να βρω δουλεια) ή μπορω να παω και απο σεπτεμβρη?
δωρο αδειας δεν δινει το ταμειο ανεργιας.ΔΧ ναι θα παρεις μια αναλογια... απο τηνσ τιγμη που τελειωνει το ταμειο ανεργιας σου θα ρωτησερις στα βοηθηματα αν δικαιουσαι το βοηθημα ληξης ετσι θα το πεις.Απο εκει και μετα θα πηγαινεις στην υπηρεσια σου καθε 3μηνο ν ανανεωνεις την καρτα σου δεν διακοπτεται τιποτα εκτος κι αν εσυ δεν εμφανιστεις για την ανανεωση της καρτας σου
http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/200229/sta-4615-euro-auxithike-to-epidoma-anergias/ κοριτσια δειτε το....

ειμαι ανεργη οποτε χαιρομαι εστω κ για τα λιγα που μας εδωσαν ...αλλα ρε παιδια σε μια περιοδο οπου ο μισθος εργαζομενων ολο μικραινει το επιδομα ανεργια να αυξανεται???
Καθε 2 χρονια κανουν αυξηση... τωρα το εχουν αργησει περιπου ενα χρονο... καπου πρεπει να δωσουν περισευουμενα λεφτα ... πολλα ειναι τα παρακλαδια και οι πονηριες τους ελενακι...

EVDO1979
18-07-11, 08:57
σ ευχαριστω πολυ agkiolina

rita_ki
18-07-11, 16:57
κοριτσια για οσες δεν θυμουνται εκανα καταθεση δικαιολογητικων για επιδομα ανεργειας αρχες ιουνιου κ στις 22 ιουλιου θα παω να παρω την αποφαση . οταν εκανα καταθεση δικαιολογητικων ΔΕΝ μου ειπαν αν μπαινω η οχι
επισης μου εχουν ζητησει να παω ακομα να ενσημα των τελευταιων 2 μηνων σφραγισμενα απτο ικα του εργοδοτη.εχει τυχει σε καμια αλλη τετοια αναμονη γιατην αποφαση ?
αχ την παρασκευη θα ξερω αν θα εχω να πληρωσω το νοικι η οχι .
αληθεια μηπως ξερετε αν θα πληρωθω αναδρομικα απο τοτε που εκανα καταθεση δικαιολογητικων?(δηλαδη εναμιση σχεδον μηνιατικο?)

agkiolina
19-07-11, 00:06
κοριτσια για οσες δεν θυμουνται εκανα καταθεση δικαιολογητικων για επιδομα ανεργειας αρχες ιουνιου κ στις 22 ιουλιου θα παω να παρω την αποφαση . οταν εκανα καταθεση δικαιολογητικων ΔΕΝ μου ειπαν αν μπαινω η οχι
επισης μου εχουν ζητησει να παω ακομα να ενσημα των τελευταιων 2 μηνων σφραγισμενα απτο ικα του εργοδοτη.εχει τυχει σε καμια αλλη τετοια αναμονη γιατην αποφαση ?
αχ την παρασκευη θα ξερω αν θα εχω να πληρωσω το νοικι η οχι .
αληθεια μηπως ξερετε αν θα πληρωθω αναδρομικα απο τοτε που εκανα καταθεση δικαιολογητικων?(δηλαδη εναμιση σχεδον μηνιατικο?)
Καταρχην δεν σου λενε την ωρα της καταθεσης σν μπσινεισ η οχι δεν εινσι στην αρμοδιοτητα των εκει υπαλληλων για να σου το πει.αν ΔΕΝ επαιρνες καθολου ταμειο θα στο λεγανε γιατι ριχνουμε μια ματια στα ενσημα.αν καθομασταν να μετραμε λεπτομερως τα ενσημα του καθενα καθε μερα εγω προσωπικα ακομα στο γραφειο θα ημουν.
Αν ηταν απορριπτικη θα σ ειχαν παει τηλεφωνο {τουλαχιστον στην υπηρεσια την δικια μας ετσι κανουμε}
Τωρα για το αν θα παρεις αναδρομικα τον εναμιση μηνα οχι δεν θα παρεις εναμιση μηνα θα παρεις απο την ημερα που γραφτηκες μεχρι κι εναν μηνα μονο δηλαδη 25 ημερες.
Και η αποφαση σε ταμειο ανεργιας κανει ακριβως 40 ημερες να βγει.Σκεψου μονο οτι πριν απο σενα εχουν γραφτει εκαντονταδες αλλοι ... οποτε χρονος για πιο γρηγορα δεν υπαρχει κανενας ετσι οπως λιγοστευτηκαμε απο υπαλληλους και ποσο μαλλον ο πειραιας που εξυπηρετει και τον αργοσαρωνικο ολο.Φαντασου οτι απο την δουλεια που εχουν στον Πειραια ειχαν μοιρασει επιδοτησεις και σ'αλλες υπηρεσιες.

rita_ki
19-07-11, 00:40
agkiolina ποσες φορες να σε ευχαριστησω πια?:D
παντα εισαι τοσο κατατοπιστικη κ ευγενικη με ολες τις χαζες η οχι ερωτησεις μας.
μακαρι ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι να ηταν σαν κ σενα.
κ μακρι να εισαι ετσι υπομονετικη κ ευγενικη κ στην υπηρεσια σου .
σε ευχαριστω κοπελα μου

την παρασκευη θα μπω να γραψω τα νεα μου

pocoyo
19-07-11, 07:34
εγω εχω ακομη προβλημα agkiolina με αυτο το θεμα που ειχαμε συζητησει......

agkiolina
19-07-11, 15:46
εγω εχω ακομη προβλημα agkiolina με αυτο το θεμα που ειχαμε συζητησει......
αυτο εχει να κανει με τον εργοδοτη σου ... δυστυχως σε μπλεξανε σε ενα δικο τους παιχνιδι :(

pocoyo
19-07-11, 16:26
δυστυχως! ελπιζω να βρω ακρη με τον τροπο που σου ειχα πει ομως για να εχω αισιο τελος μιλησα σε 2 υπαλληλους και η μια ειπε οτι θα ειναι ενταξει και η αλλη οτι δεν εχει νοημα να κανω παλι αιτηση...

rita_ki
22-07-11, 13:40
καλημερα κοριτσια
ηταν σημερα να παρω την αποφαση για το αν μπαινω ταμειο ανεργιας κ τελικα πηγα κ εκανα μια τρυπα στο νερο ............ειχε γινει λεει μπερδεμα κ ειχε παραπεσει ο φακελος μου κ να παω λεει σε μια βδομαδα.
κ δευτερο μηνιατικο θα χρωσταω στην σπιτονοικοκυρα:-(:-(:-(

agkiolina να σου θυμσω την περιπτωση μου ξανα?τοτε μου ειχες μπει οτι μπαινω στο ταμειο. τωρα ανησυχω μηπως δεν μπω κ εχω ανχωθει τοσο πολυ

ειχα ενσημα συνεχομενα 7 χρονια απο διαφορετικους εργοδοτες αλλα συνεχομενα.μετα εμεινα εγκυος , πηρα 6 μηνο οαεδ κ αφου τελειωσε το 6μηνο πηγα σε καινουργιο εργοδοτη σε 20 μερες. εκατσα 3 μηνες κ με απολυσαν

agkiolina
23-07-11, 00:31
καλημερα κοριτσια
ηταν σημερα να παρω την αποφαση για το αν μπαινω ταμειο ανεργιας κ τελικα πηγα κ εκανα μια τρυπα στο νερο ............ειχε γινει λεει μπερδεμα κ ειχε παραπεσει ο φακελος μου κ να παω λεει σε μια βδομαδα.
κ δευτερο μηνιατικο θα χρωσταω στην σπιτονοικοκυρα:-(:-(:-(

agkiolina να σου θυμσω την περιπτωση μου ξανα?τοτε μου ειχες μπει οτι μπαινω στο ταμειο. τωρα ανησυχω μηπως δεν μπω κ εχω ανχωθει τοσο πολυ

ειχα ενσημα συνεχομενα 7 χρονια απο διαφορετικους εργοδοτες αλλα συνεχομενα.μετα εμεινα εγκυος , πηρα 6 μηνο οαεδ κ αφου τελειωσε το 6μηνο πηγα σε καινουργιο εργοδοτη σε 20 μερες. εκατσα 3 μηνες κ με απολυσαν

ολα αυτα που μου λες μπαινεις κανονικα στο ταμειο ανεργιας.Αλλα αν δεν δω δεν μπορω να πω και με 100% σιγουρια ετσι....!!!
τωρα οτι χασανε τον φακελο σου.. χμμμ τι να πω... ο πειραιας ειναι ενας απο τους πιο μεγαλους ΟΑΕΔ εννοωντας με τον περισσοτερο κοσμο.Δεν ξερω πως λειτουργουν εκει :(

rita_ki
25-07-11, 13:19
καλη βδομαδα!
αφου μου ειπαν λοιπον οτι παραπεσε ο φακελος κ δεν εξεταστηκε κ αρα αναβληθηκε η αποφαση (κ πληρωμη) μου ειπαν να παω σε μια βδομαδα.χωρις ομως να μου το σημειωσουν καπου η να μου πουν συγκεκριμενη ημερομηνια. angiolina πιστευεις με ενα τηλ θα μπορεσω να εξυπηρετηθω?δηλαδη θα μπορεσουν ναμου πουν αν βγηκε η αποφαση η εαν ακομα εχει μεινει στο ραφι?(σκεφτομαι μηπως μου πουν αν βγηκε η αποφαση κ μετα να παω εκει για να δωσουν εντολη να πληρωθω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ)
να παω απο κει πεμπτη ....παρασκευη ? 31 η 1 φευγουμε για διακοπες

υ.γ.ασχετο αλλα οσο περιμενα να εξηπυρετηθω ο υπαλληλος τηλεφωνουσε σε γνωστους τους κ ζητουσε το αφμ τους για να δωσει εντολη να πληρωθουν. τοσο απλο ειναι κ μας μας ταλαιπωρουν για το τιποτα

xristinio
25-07-11, 13:43
καλημερα!ηθελα να ρωτησω μηπως ξερει καμια αν παρω 2 μηνες ανευ αποδοχων και μετα ληξει η συμβαση μου αν αυτο θα επηρεασει το ταμειο ανεργιας που δικαιουμαι μετα.εξαλλου ξερω οτι οι 2 τελευταιοι μηνες δεν υπολογιζονται για ταμειο ανεργιας......

#ΕΛΕΝΑ#
25-07-11, 21:15
Καθε 2 χρονια κανουν αυξηση... τωρα το εχουν αργησει περιπου ενα χρονο... καπου πρεπει να δωσουν περισευουμενα λεφτα ... πολλα ειναι τα παρακλαδια και οι πονηριες τους ελενακι...

α.....λεω κ εγω,,,μαλιστα μαθαμαι κ αυτο;););) ευχαριστω,,,
να ρωτησω κ αεγω κατι ακομα???:D
περυσι βγηκα ταμειο 17 αυγουστου οποτε τωρα εως 17 αυγουστου εχω ταμειο ρωτησα τη κοπελα ποσο περιπου θα πληρωθω στην τελευταια δοση μου που ειναι μεχρι 17/8 κ μου λεει ακομα μια δοση εχετε κ δεν εχει να κανει ποτε βγηκατε ταμειο ανεργιας ποια μερα του μηνα απλα στην ημερομηνια πληρωμης θα εχετε ακομα μια δοση κ οχι μιση οπως νομιζα...οποτε χαρα εγω κ ρωταω τωρα καλα καταλαβα θα πληρωθω αλλη μια δοση η τζαμπα χαιρομαι??? επισης μεσα στο αυγουστο θα παρω καποια αναλογια χρισ/να δωρο η αυτα το δεκεμβριο??? :oops::???:

agkiolina
25-07-11, 23:55
α.....λεω κ εγω,,,μαλιστα μαθαμαι κ αυτο;););) ευχαριστω,,,
να ρωτησω κ αεγω κατι ακομα???:D
περυσι βγηκα ταμειο 17 αυγουστου οποτε τωρα εως 17 αυγουστου εχω ταμειο ρωτησα τη κοπελα ποσο περιπου θα πληρωθω στην τελευταια δοση μου που ειναι μεχρι 17/8 κ μου λεει ακομα μια δοση εχετε κ δεν εχει να κανει ποτε βγηκατε ταμειο ανεργιας ποια μερα του μηνα απλα στην ημερομηνια πληρωμης θα εχετε ακομα μια δοση κ οχι μιση οπως νομιζα...οποτε χαρα εγω κ ρωταω τωρα καλα καταλαβα θα πληρωθω αλλη μια δοση η τζαμπα χαιρομαι??? επισης μεσα στο αυγουστο θα παρω καποια αναλογια χρισ/να δωρο η αυτα το δεκεμβριο??? :oops::???:
Θα πληρωθεις μια ακομη δοση και ΔΧ θα το παρεις αυτοματα οπως ολοι τα Χριστουγεννα.Και μετα θα ζητησεις το βοηθημα της ληξης που ειναι το μισο απο το μηνιαιο σου επιδομα αυτο ομως θα πρεπει να πληρρεις καποιες προυποθεσεις οπως το εκκαθαριστικο σας το οικογενειακο να μην υπερβαινει καποιο ποσο και η δουλεια που δουλευες να ειναι στα επαγγελματα που επιτρεπει το βοηθημα.

#ΕΛΕΝΑ#
26-07-11, 03:07
Θα πληρωθεις μια ακομη δοση και ΔΧ θα το παρεις αυτοματα οπως ολοι τα Χριστουγεννα.Και μετα θα ζητησεις το βοηθημα της ληξης που ειναι το μισο απο το μηνιαιο σου επιδομα αυτο ομως θα πρεπει να πληρρεις καποιες προυποθεσεις οπως το εκκαθαριστικο σας το οικογενειακο να μην υπερβαινει καποιο ποσο και η δουλεια που δουλευες να ειναι στα επαγγελματα που επιτρεπει το βοηθημα.
ευχαριστω πολυ ...για το βοηθημα ξερω...δυστιχος εχουμε πολυ χαμηλο εκκ οποτε θα το παρω...

Ioannes
11-08-11, 09:42
Kalimera.

Douleyw apo tis 20 dekembriou 2010 se ena call center, kai i simbash mou ligei telh aygoustou. Exo mazepsei 125+ ensima gia to 2011, alla den exo 80 gia to 2010. Den yparxoun elpides gia mena ?

rita_ki
17-08-11, 18:52
καλησπερα στα κοριτσια ! αφου ο οαεδ με ταλαιπωρησε αρκετουτσικα κ μου ζητησε μεχρι κ χαρτι απτον προηγουμενο εργοδοτη(που ειχα παραιτηθει) τελικα πηρα το ταμειο για 12μηνες .............τελος καλο ολα καλα!:p
:p φυσικα να πω οτι ολα τα χρωσταω σε μια υπαλληλο (οχι του πειραια) που με εξυπηρετησε κ με το παραπανω.να πω επισης πως ο πειραιας ουτε μου τηλεφωνησε καν οτι οντως μπηκα στο ταμειο κ να περασω να πληρωθω

ευχαριστω ολοψυχα την κοπελα που με βοηθησε να βγαλω ακρη

agkiolina
18-08-11, 23:48
Kalimera.

Douleyw apo tis 20 dekembriou 2010 se ena call center, kai i simbash mou ligei telh aygoustou. Exo mazepsei 125+ ensima gia to 2011, alla den exo 80 gia to 2010. Den yparxoun elpides gia mena ?

Δυστυχως και ο 2ος τροπος μετρησεις των ενσημων θελει αυτα τα 80 ενσημα.
Ρωτα για το τριμηνο βοηθημα αυτο σιγουρα θα το παιρνεις.
Ριτακι ειναι να το χεις και να σ αρεσει αυτο το λειτουργημα γιατι στην ουσια λειτουργημα ειναι κι οχι δουλεια... και ν αγαπας αυτο που κανεις...

Αιμιλία.Λ
22-08-11, 13:06
Γειά σας!Ειμαι καινούργια στο forum το διάβαζα κ πριν μείνω έγκυος για συμβουλές.Λοιπόν είμαι 12 εβδομάδων στο πρώτο παιδάκι.Δούλεψα 2 χρονια ακριβως κ με απολύσανε 31/7/09.πήρα ταμείο ανεργίας απο 07/09/09-07/08/10 απο τοτε είμαι άνεργη.Ασφάλιση στο ΙΚΑ είχα μεχρι κ 28/02/11.Στο ΙΚΑ μπορούσα να ανανεώσω την ασφάλεια για 1 χρόνο.Ομώς επιδή ο άντρας μου είναι στο δημόσιο αποφασίσαμε κ με ασφάλησε εκεί.Στην περιπτωση μου εμαθα οτι απο δημόσιο θα παρουμε περίπου 1000e ενώ απο το ΙΚΑ περίπου 700e όμως αν δούλευα κ ημουν στο ΙΚΑ θα πέρναμε περίπου 2900e.Λεμε μήπως με ασφαλίσει ένας θείος του στην εταιρεία του ωστε να παρουμε τα 2900.Ξερετε αν μπορεί να γιίνει αυτό,μήπως έπρεπε να το κανουμε νωρίτερα?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

siburaki
26-08-11, 13:18
Ευχαριστω παρα πολυ αγκιολινα για αλλη μια φορα κατατοπιστικοτατη κ παντα προθυμη.
Φιλικα παντα
Ιωαννα

agkiolina
26-08-11, 21:27
Siburaki κάθε μήνα θα πηγαίνεις την ημερομηνία που σου δώσανε.θα δίνεται η εντολή πληρωμής κι αν πηγαίνεις πριν της 12 θα πληρώνεσαι την
Ιδια μέρα μετα της 6 τ΄απογευμα,αλλιώς την άλλη μέρα το απόγευμα.τα δώρα δεν τα βγάζει στην λίστα γιατί τα πληρώνουν απο την διοίκηση κινοχι απο τις υπηρεσίες! Πάντως απο σήμερα να ξέρεις ότι δικαιούται ολόκληρο μηνιατικο για δώρο Χριστουγέννων και το μισό για δώρο Πάσχα.Σου είπαν τι χρήματα θα πάρεις 507 ευρώ

panabogi
29-08-11, 10:22
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΩΡΑ ΜΟΥ.ΕΙΠΑΜΕ 1 ΑΝΕΡΓΟΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!!!!!!!!!
ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΔΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 17/07/2010 ΚΑΙ Η 15ΜΗΝΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΛΗΓΕΙ ΣΤΙΣ 17/10/2011 ΤΟ 18ΜΗΝΟ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΚΑΟΥΜΑΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟΝ ΣΕΠΠΕ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΠΡΙΝ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΗΝ ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΑΛΛΑ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ.
ΕΤΣΙ ΣΤΙΣ 17/10/2011 Η ΑΠΟΛΥΣΗ ΘΑ ΜΟΥ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ!!!!!!!!
ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΠΟ 1/09/2008 ΜΕ ΠΕΝΤΑΩΡΗ ΠΕΝΘΗΜΕΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΑΛΛΑ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΗ( ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟΝ ΣΕΠΠΕ ΚΑΘΩΣ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ 25 ΟΠΩΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΙΣΘΩΤΟ)
ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ 119ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ.
1ον:ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΗΡΩΤΗ ( ΜΑΛΛΟΝ ΣΠΑΣΗΜΟ ΝΕΥΡΩΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ) ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΗΝΣΗ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ.
ΑΝ ΚΑΝΩ ΕΠΙΣΧΕΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ;
2ον:ΑΝ ΜΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΣΗ;
3ον:ΑΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΣΗ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΑΜΕΙΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΔΩΣΑ;

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΚΡΟΣ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΜΟΥ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΜΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΟ ΤΡΕΛΑΔΙΚΟ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΑΙ ΨΥΧΡΑΙΜΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΗΡΕΜΗ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΑΣ!!!!!!
ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ (ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑ ΕΚΕΙΝΗ) ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΕΣ!!!!!!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ

aggelomarios
03-09-11, 17:12
Να κανω κι εγω μια ερωτηση...
Ο αντρας μου απολυθηκε μετα απο 6 χρονια αρα δικαιουται κανονικα το επιδομα ανεργιας...αλλα δεν θα παρει και καποια προσαυξηση λογω των παιδιων (εχουμε 2)? Δεν φαινονται στο δικο του βιβλιαριο γιατι ειναι ασφαλισμενα στο δικο μου ταμειο...
Ευχαριστω

nouka
03-09-11, 18:40
Να κανω κι εγω μια ερωτηση...
Ο αντρας μου απολυθηκε μετα απο 6 χρονια αρα δικαιουται κανονικα το επιδομα ανεργιας...αλλα δεν θα παρει και καποια προσαυξηση λογω των παιδιων (εχουμε 2)? Δεν φαινονται στο δικο του βιβλιαριο γιατι ειναι ασφαλισμενα στο δικο μου ταμειο...
Ευχαριστω

οταν εκανα τα χαρτια μου για το ταμειο με ρωτησαν αν το παιδι το εχω ασφαλισμενο εγω ή ο αντρας μου για να παρω την προσαυξηση.. απο οτι καταλαβα δηλαδη, αν τα εχεις ασφαλισμενα εσυ και παιρνεις εσυ επιδομα τεκνων απο την δουλεια σου δεν θα το παρει ο αντρας σου :(
(δεν μιλαω με σιγουρια, αναφερω απλως την περιπτωση μου.. εννοειται πως θα σου πουν καλυτερα απο τον οαεδ)

misspigi
03-09-11, 23:09
απολυθηκα οντας εγκυος στον 5ο μηνα. τα παιδια τα ασφαλιζει ο συζυγος στον ΟΠΑΔ. αυτο το τονισα στον ΟΕΑΔ. μου εδωσαν επιδομα και για τα 2 παιδια και οταν γεννησα το 3ο πηρα και για αυτο, συνολικα γυρω στα 560 αν θυμαμαι καλα.

aggelomarios
06-09-11, 09:17
Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις.
Misspigi σου ζητησαν καποιο αλλο χαρτι (πχ. οικογενειακης καταστασης) ή το ειδαν (οτι ειχες παιδια δηλαδη) απο το χαρτι της εφοριας?

Maria!
07-09-11, 14:00
Γεια σας κορίτσια. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί και αν κάποια μπορεί να μου απαντήσει.
Με απέλυσαν 23/8/2011. Η κάρτα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ γράφει αυτή την ημερομηνία και ότι πρέπει να ανανεώνεται μία φορά το μήνα. Μου είπαν να πάω για την απόφαση (αν μπαίνω δηλαδή στο ταμείο ή όχι) 29/9/2011. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν θα πρέπει να πάω μόνο στις 29/9 ή πρέπει να πάω 23/9 για ανανέωση της κάρτας και 29/9 για την απόφαση?
Και κάτι ακόμα να ρωτήσω. Οι άδειες κυοφορίας-λοχείας από το ΙΚΑ και το 6μηνο του ΟΑΕΔ πιάνονται σαν ένσημα για το ταμείο ανεργίας?
Ευχαριστώ πολύ.

rita_ki
07-09-11, 14:25
maria μου υπαρχουν κοπελες εδω μεσα που πραγματικα ξερουν κ βοηθουν κ γινονται χιλια κομματια να λυσουν αποριες κ να βοηθησουν.

δεν ειμαι αρμοδια αλλα εχω εμπειρια κ θα σου πω (μεχρι να μπει η angiolina που αυτες τις μερες τρεχει )
λοιπον εμενα επιασαν κ τα ενσημα 6μηνου ΟΑΕΔ κ λοχειας-κυοφοριας

κ για την αλλη ερωτηση που παλι ειχα την ιδια απορια.............θα πας μονο για την αποφαση δηλαδη 29/9

Maria!
07-09-11, 14:31
Ευχαριστώ πολύ rita_ki για την άμεση απάντησή σου. Ελπίζω να μετρήσουν και σε μένα αυτά τα ένσημα από ΙΚΑ και ΟΑΕΔ. Θα μάθω τέλος Σεπτεμβρίου.
Thanks.

rita_ki
07-09-11, 14:33
τιποτα καλε. περασα κ εγω απτην θεση σου κ ημουν ολο αποριες εννοια σου
ευχομαι τα καλυτερα κ να μην ταλαιπωρηθεις οπως εκαναν σε μενα

xristinio
07-09-11, 14:58
Ευχαριστώ πολύ rita_ki για την άμεση απάντησή σου. Ελπίζω να μετρήσουν και σε μένα αυτά τα ένσημα από ΙΚΑ και ΟΑΕΔ. Θα μάθω τέλος Σεπτεμβρίου.
Thanks.

οταν παρεις την αποφαση πες μας αν σου μετρησαν τα ενσημα κυοφοριας και λοχειας γιατι μ'ενδιαφερει πολυ!!!καλα αποτελεσματα!!!

Maria!
07-09-11, 23:04
ok xristinio. Στις 29/9 που θα πάρω την απάντηση θα σας πω.

angels4
08-09-11, 08:20
aggelomarios, κι εμένα τα παιδιά μου τα ασφαλίζει ο άντρας μου και όταν απολύθηκα μου έδωσαν κανονικά το επίδομα και για τα τέσσερα ζουζούνια μου. Οπότε το δικαιούται και ο άντρας σου.
Όσο για τα δικαιολογητικά ρίξε μια ματιά εδώ:http://www.oaed.gr/Pages/SN_84.pg
Ελπίζω να σε βοήθησα.

martavani
08-09-11, 10:10
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΩΡΑ ΜΟΥ.ΕΙΠΑΜΕ 1 ΑΝΕΡΓΟΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!!!!!!!!!
ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΔΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 17/07/2010 ΚΑΙ Η 15ΜΗΝΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΛΗΓΕΙ ΣΤΙΣ 17/10/2011 ΤΟ 18ΜΗΝΟ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΚΑΟΥΜΑΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟΝ ΣΕΠΠΕ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΠΡΙΝ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΗΝ ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΑΛΛΑ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ.
ΕΤΣΙ ΣΤΙΣ 17/10/2011 Η ΑΠΟΛΥΣΗ ΘΑ ΜΟΥ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ!!!!!!!!
ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΠΟ 1/09/2008 ΜΕ ΠΕΝΤΑΩΡΗ ΠΕΝΘΗΜΕΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΑΛΛΑ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΗ( ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟΝ ΣΕΠΠΕ ΚΑΘΩΣ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ 25 ΟΠΩΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΙΣΘΩΤΟ)
ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ 119ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ.
1ον:ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΗΡΩΤΗ ( ΜΑΛΛΟΝ ΣΠΑΣΗΜΟ ΝΕΥΡΩΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ) ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΗΝΣΗ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ.
ΑΝ ΚΑΝΩ ΕΠΙΣΧΕΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ;
2ον:ΑΝ ΜΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΣΗ;
3ον:ΑΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΣΗ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΑΜΕΙΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΔΩΣΑ;

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΚΡΟΣ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΜΟΥ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΜΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΟ ΤΡΕΛΑΔΙΚΟ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΑΙ ΨΥΧΡΑΙΜΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΗΡΕΜΗ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΑΣ!!!!!!
ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ (ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑ ΕΚΕΙΝΗ) ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΕΣ!!!!!!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ
Καλημέρα. Αυτό που σου είπανε για το 18μηνο δεν νομίζω οτι ισχύει. Αφου έχεις πάρει το εξάμηνο σίγουρα το δικαιούσε. Για την ισόχρονη άδεια έχεις την επιλόγή αν θα την πάρεις ή θα επιλέξεις μειωμένο ωράριο μετα το εξάμηνο. Για ψάξτο καλύτερα. Η πάράγραφος του νόμου 3896/2010 που το έλεγε αυτό έχει καταργηθεί με το νέο νόμο.

Jcage
14-09-11, 23:08
Καλησπέρα και από εμενα,
Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση (έψαξα λίγο τα post αλλα δεν μπόρεσα να βρω κάτι παρόμοιο, είναι και μεγάλο το threat)

Εγώ δουλεύω σαν εποχιακός βοηθός σερβιτόρου σε ένα εστιατόριο και σε μερικές μέρες λίγη η σύμβαση μου, είναι η πρώτη μου δουλειά, δεν έχω αλλα ένσημα (εκτος από τα ένσημα που μου κολλούσαν όταν έκανα την 6μηνη πρακτική για να πάρω το πτυχίο του ΤΕΙ), δικαιούμαι να μπω στο ταμείο ανεργίας?

agkiolina
19-09-11, 00:52
Καλησπέρα και από εμενα,
Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση (έψαξα λίγο τα post αλλα δεν μπόρεσα να βρω κάτι παρόμοιο, είναι και μεγάλο το threat)

Εγώ δουλεύω σαν εποχιακός βοηθός σερβιτόρου σε ένα εστιατόριο και σε μερικές μέρες λίγη η σύμβαση μου, είναι η πρώτη μου δουλειά, δεν έχω αλλα ένσημα (εκτος από τα ένσημα που μου κολλούσαν όταν έκανα την 6μηνη πρακτική για να πάρω το πτυχίο του ΤΕΙ), δικαιούμαι να μπω στο ταμείο ανεργίας?
δυστυχως οχι γιατι τα ενσημα της πρακτικης σου δεν μετρανε, γιατι δεν εχουν ποσοστο προς τον οαεδ.Θα πρεπει να εργαστεις και του χρονου σαν εποχιακος για να παρεις του χρονου ταμειο ανεργιας.Θελει 2 χρονια ενσημα.και για τους εποχιακους θελει 2 σεζον ενσημα.

xristinio
29-09-11, 12:41
ok xristinio. Στις 29/9 που θα πάρω την απάντηση θα σας πω.

περιμενω νεα........

xristinio
04-10-11, 23:00
agiolina, μηπως ειναι ευκολο να μου πεις αν το διαστηνα κυοφοριας κα λοχειας υπολογιζεται για ταμειο ανεργιας??στα κεντρικα μου ειπαν ναι, στον οαεδ της περιοχης μου οχι!!!!!μετα απο 12μηνες εργασιας θελω να μπω ταμειο για 2η φορα με ληξη συμβασης. στους 12 μηνες περιλαμβανονται και οι αδειες κυπφοριας και λοχειας.

agkiolina
05-10-11, 15:48
xristinio οσο ειναι το διαστημα που ησουν στην κυοφορια - λοχεια τοσο πισω πανε για να μετρησουν ενσημα. δεν μετριεται το διαστημα το συγκεκριμενο απλα πανε προς τα πισω. τις 113 μερες {αν θυμαμαι τοσες δεν ειναι ?} εχεις ποιο πισω ενσημα εσυ ? κατα την διαρκεια δηλαδη της εγκυμοσυνης σου εχεις ενσημα η εχεις τιποτα ασθενειες?

xristinio
05-10-11, 16:17
xristinio οσο ειναι το διαστημα που ησουν στην κυοφορια - λοχεια τοσο πισω πανε για να μετρησουν ενσημα. δεν μετριεται το διαστημα το συγκεκριμενο απλα πανε προς τα πισω. τις 113 μερες {αν θυμαμαι τοσες δεν ειναι ?} εχεις ποιο πισω ενσημα εσυ ? κατα την διαρκεια δηλαδη της εγκυμοσυνης σου εχεις ενσημα η εχεις τιποτα ασθενειες?

δουλευω απο 1/2/11 μεχρι 31/1/12 χωρις ασθενεια (λογικα)μεχρι τωρα αλλα με τις 119 ημερες αδεια λοχεια και κυοφορια. πιο πριν δουλευα μεχρι 21/2/10.
δηλαδη τωρα εχω
φλεβαρη 25 ενσημα
μαρτη 25 ενσημα
απριλη 25 ενσημα
μαη 25 ενσημα
ιουνιο 4 ενσημα
σεπτεμβρη 11 ενσημα
οκτωβρη 25 ενσημα
νοεμβρη 25 ενσημα
δεκεμβρη 25 ενσημα
γεναρη του 2012 25 ενσημα....
αρα λογικα 165 ενσημα για ταμειο ανεργιας , εφοσον οι 2 τελευταιοι μηνες δεν μετρανε δηλαδη 6 μηνες επιδοτηση.....σωστα?

agkiolina
06-10-11, 00:05
δουλευω απο 1/2/11 μεχρι 31/1/12 χωρις ασθενεια (λογικα)μεχρι τωρα αλλα με τις 119 ημερες αδεια λοχεια και κυοφορια. πιο πριν δουλευα μεχρι 21/2/10.
δηλαδη τωρα εχω
φλεβαρη 25 ενσημα
μαρτη 25 ενσημα
απριλη 25 ενσημα
μαη 25 ενσημα
ιουνιο 4 ενσημα
σεπτεμβρη 11 ενσημα
οκτωβρη 25 ενσημα
νοεμβρη 25 ενσημα
δεκεμβρη 25 ενσημα
γεναρη του 2012 25 ενσημα....
αρα λογικα 165 ενσημα για ταμειο ανεργιας , εφοσον οι 2 τελευταιοι μηνες δεν μετρανε δηλαδη 6 μηνες επιδοτηση.....σωστα?
Κατσε εχεις ξαναπαρει ταμειο ανεργιας?
αν οχι υπολογισε τις εξης περιοδους.
Βασικα δνε ξερω την ημερομηνια απολυσης σου
ΑΝ υποθεσουμε πως σ'απολυουν στις π.χ. 10/10/2011 και πας στον ΟΑΕΔ στις 11/10/2011 και παιρνεις για πρωτη φορα ταμειο ανεργιας τοτε ξεκινα και μετρα:
10/8/2010 - 9/8/2011 να εχεις το λιγοτερο 125 ενσημα
17/10/2010-16/10/2011 να εχεις το λιγοτερο 80 ενσημα
17/10/2009-16/10/2010 να εχεις το λιγοτερο 80 ενσημα
ποτε ηταν η κυοφορια λοχεια σου? το διαστημα αυτο της κυοφοριας λοχειας παμε 119 ημερες πιο πισω. οποτε αν ειναι μεσα στο 2009 κι εχεις ενσημα πιο πισω θα τα μετρησουν κανονικα....
οτι δεν καταλαβες στειλε μου πμ.

Καλο βραδυ φιλακια και καλη ξεκουραση

Maria!
06-10-11, 00:46
περιμενω νεα........

xristinio sorry που άργησα να γράψω, αλλά δεν είχα καθόλου χρόνο για να μπω στο internet. Τελικά σε εμένα δεν μέτρησαν τα ένσημα κυοφορίας - λοχείας. Αν τα είχαν μετρήσει θα μου έδιναν επιδότηση για ένα χρόνο και τελικά μου έδωσαν για 10 μήνες. Για να καταλάβεις από το 2002 έχω όλα τα ένσημα εκτός από ένα τρίμηνο του 2010. Και τελικά λόγω αυτού του τριμήνου δεν έφτασαν τα ένσημα για 12μηνο.

agkiolina
06-10-11, 01:27
xristinio sorry που άργησα να γράψω, αλλά δεν είχα καθόλου χρόνο για να μπω στο internet. Τελικά σε εμένα δεν μέτρησαν τα ένσημα κυοφορίας - λοχείας. Αν τα είχαν μετρήσει θα μου έδιναν επιδότηση για ένα χρόνο και τελικά μου έδωσαν για 10 μήνες. Για να καταλάβεις από το 2002 έχω όλα τα ένσημα εκτός από ένα τρίμηνο του 2010. Και τελικά λόγω αυτού του τριμήνου δεν έφτασαν τα ένσημα για 12μηνο.

Το τρίμηνο του 2010 έκανε να σου δώσει 10 μήνες ανεργίας και όχι η κυοφορια λοχεια.το τελευταίο 14 μηνό παίζει σημαντικό ρόλο στο πόσο χρονικο διαστημα ταμείο ανεργίας θα πάρεις.

χελωνιτσα
11-10-11, 17:31
καλησπερα εχω μια απορια για το ταμειο ανεργιας. ειμαι σε εξαμηνη αδεια γεννησα τον μαιο,για να παρω το εξαμηνο εκανα μια εικονικη προσληψη και πληρωσα καποια ενσημα γιατι ειχα και απο την προηγουμενη χρονια.υπολογισα οτι θα πληρωσω κανα δυο μηνες ακομα και στον χρονο θα απολυθω γαι να βγω ταμειο ανεργιας. τωρα ομως με τον νεο νομο εγκυρη θεωρειται η απολυση μετα απο μητροτητα στους 18 μηνες!!! τι κανω λοιπον για να βγω ταμειο χωρις να πληρωσω αλλους 6 μηνες??? γνωριζει κανεις τι μπορω να κανω???

χελωνιτσα
19-10-11, 10:39
βοηθεια παρακαλω!!!!!
up!!!:(

siburaki
05-12-11, 10:34
edit!

carol
05-12-11, 11:48
λογικά με την απόλυση ο εργοδότης θα σε εξόφλησε οπότε σου έχει ήδη δώσει την αντιστοιχία του Χριστουγεννιάτικου. Τώρα ο ΟΑΕΔ λογικά θα σου δώσει κάποιο ποσό για τους 6 μήνες που είσαι στο ταμείο ανεργίας. Τα μισά πιστεύω. Δεν κάνεις ενα τηλέφωνο στον ΟΑΕΔ λέω εγώ.

agkiolina
06-12-11, 00:14
Καλήμερα σας,
Θα ήθελα να μάθω αν θα παρούμε δώρο χριστουγέννων απο το όαεδ φέτος και αν ναι πότε περιπου μπαίνουν τα χρήματα?
Επίσης ,απολυθήκα τον 30/6/2011 απο την εργασία απο ποιον θα δικαιουμαι το δώρο εργόδοτη η όαεδ?(αν παρουμε φέτος:confused::confused::rolleyes::rolleyes:)
Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων
Φιλικα πάντα
Ιωαννα
Καλησπερα....
Θα παρεις απο τον εργοδοτη σου ενα ποσοστο περιπου 2 μερες το μηνα απο 1/5 δηλαδη 4 μερες δωρο χριστουγεννων απο τον εργοδοτη σου και το υπολοιπο θα το παρεις απο τον ΟΑΕΔ και ολοκληρο το μηνιατικο που παιρνεις τωρα σε δωρο χριστουγεννων .Δεν εχει ξεκινησει ακομα να καταβαλετε θα το δειτε στο λογαριασμο σας ξαφνικα,καθως και το μηνιατικο του μηνα δεκεμβριου θα μπει αυτοματα ποτε θα μπει δεν το γνωριζει κανεις, παραμονο η διοικηση.Μεχρι περσυ οσοι ειχαν ημερομηνια πληρωμης μεχρι 4/1 τους προπληρωναν φετος δεν εχει βγει ανακοινωση τι θα κανουν το μονο που ξερουμε ειναι οτι θα πληρωθουν αυτοματα ο μηνας δεκεμβριος και το δωρο χριστουγεννων ....Οταν βγει η ανακοινωση θα σας το πω

siburaki
06-12-11, 10:17
Eυχαριστω πολυ για την απαντηση σας!
agkiolina για αλλη μια φορα πολυ εξυπηρετικη!
Φιλικα πάντα
Ιωαννα

eftixia
07-12-11, 11:46
"Θα παρεις απο τον εργοδοτη σου ενα ποσοστο περιπου 2 μερες το μηνα απο 1/5 δηλαδη 4 μερες δωρο χριστουγεννων απο τον εργοδοτη σου και το υπολοιπο θα το παρεις απο τον ΟΑΕΔ και ολοκληρο το μηνιατικο που παιρνεις τωρα σε δωρο χριστουγεννων"

δηλ.agkiolina ως δώρο Χριστουγέννων από τον ΟΑΕΔ παίρνουμε όλο το μηνιάτικο του ΟΑΕΔ + το υπόλοιπο από του εργοδότη? ή το μηνιάτικο του ΟΑΕΔ μείον αυτά που μας είχε δώσει ο εργοδότης?

agkiolina
07-12-11, 15:56
ειπα ειναι αναλογια και παει αναλογα με την ημερομηνια εγγραφης στο ταμειο ανεργιας
εαν καποιος ειναι εγεγραμμενος στο ταμειο απο 1/5 μεχρι τωρα θα παρει ολοκληρο μηνιατικο εαν καποιος ειναι απο τον σεπτεμβριο θα παρει αναλογια ...μισο απο τον εργοδοτη για το διαστημα απο 1/5 εως την ημερα της απολυσης και το υπολοιπο απο τον ΟΑΕΔ

Για τον ΟΑΕΔ παει ως εξης:
1 μηνα στο ταμειο ανεργιας 3 μερες {55,35}
2 μηνες στο ταμειο ανεργιας 6 μερες {110,7}
3 μηνες στο ταμειο ανεργιας 12 μερες {222
4 μηνες στο ταμειο ανεργιας 18 μερες {333}
5 μηνες στο ταμειο ανεργιας 25 μερες {462}
το 3,6,12,18,25 επι 18,5 €

LiaMar
07-12-11, 21:21
kalhspera!!!
den 3erw an einai kapoios edw pou mporei na me voh8hsei psiloamesa...plhrwnomai to epidoma tou oaed ka8e 29, alla auton ton mhna logw as8eneias den katafera na paw!exoun kapoio orio pou prepei na paw na plhrw8w?to xanw dhladh an paw paraskeuh?
euxaristw ek twn proterwn!

agkiolina
07-12-11, 22:36
kalhspera!!!
den 3erw an einai kapoios edw pou mporei na me voh8hsei psiloamesa...plhrwnomai to epidoma tou oaed ka8e 29, alla auton ton mhna logw as8eneias den katafera na paw!exoun kapoio orio pou prepei na paw na plhrw8w?to xanw dhladh an paw paraskeuh?
euxaristw ek twn proterwn!
Το καθε μηνιατικο εχει 2 μηνες περιθωριο να το εισπραξεις.Αν κοιταξεις στην κατασταση που σου εχουν δωσει θα δεις που λεει οτι :
το μηνιατικο ειναι απο 29/12/2011 εως και 28/2/2012 μην αγχωνεσαι μπορεις να τα παιρνεις δυο δυο τα μηνιατικα...μονο δυο δυο προσεξε καλα τις ημερομηνιες ληξεως καθε μηνιατικου.

LiaMar
07-12-11, 23:17
Το καθε μηνιατικο εχει 2 μηνες περιθωριο να το εισπραξεις.Αν κοιταξεις στην κατασταση που σου εχουν δωσει θα δεις που λεει οτι :
το μηνιατικο ειναι απο 29/12/2011 εως και 28/2/2012 μην αγχωνεσαι μπορεις να τα παιρνεις δυο δυο τα μηνιατικα...μονο δυο δυο προσεξε καλα τις ημερομηνιες ληξεως καθε μηνιατικου.

s euxaristw polu!!!!:D

xeniachr
08-12-11, 09:10
αχ κορίτσια .... η σειρά μου τωρα για ερώτηση .... τα φωτα σας
Είμαι ωρομίσθια καθηγήτρια σε Κέντρο Ελευθέρων Σπουδών από το 2006 (βάση τελευταίας σύμβασης δουλέυω 5 μέρες,10 ωρες).
1. Αν απολυθώ,τι επίδομα ανεργίας πάιρνω ως ωρομίσθια με 2 παιδιά. το χαρτί στο σαιτ του ΟΑΕΔ μίλαγε για μισθωτούς όχι ωρομίσθιους

xeniachr
08-12-11, 10:06
και άλλη 1 ερώτηση .....αν μπορείτε δώστε τα φωτα σας

αν απολυθώ οικοιοθελώς (χωρίς να πάρω αποζημιώση) και συνεχίσω με την επιχείρηση κόβωντας μου απόδειξη (επαγγελματικής) δαπάνης μπορώ να παίρνω και επιοδμα ανεργίας ταυτόχρονα;;;

#ΕΛΕΝΑ#
12-12-11, 08:29
φωτηνουλα κ εγω μια ερωτηση ακομα ελυξε η επιδοτηση κ πηρα το βοηθητικο επιδομα το σεπτεβριο τωρα θα παρω δωρο χριστουγεννων η οχι?..τωρα πια θεωρουμαι μακροχρονια ανεργος,,

χελωνιτσα
04-01-12, 14:33
επανερχομαι με νεα απορια agiolina help! για να επιδοτηθεις για δευτερη φορα χρειαζεσαι 125 ημερες εργασιας σωστα? μετραει το τελευταιο 14μηνο εκτος τους 2 τελευταιους μηνες σωστα? αν τους 2 τελευταιους πριν την απολυση εχεις αδεια ανευ αποδοχων υπαρχει καποιο προβλημα με το ταμειο?

agkiolina
04-01-12, 23:54
αχ κορίτσια .... η σειρά μου τωρα για ερώτηση .... τα φωτα σας
Είμαι ωρομίσθια καθηγήτρια σε Κέντρο Ελευθέρων Σπουδών από το 2006 (βάση τελευταίας σύμβασης δουλέυω 5 μέρες,10 ωρες).
1. Αν απολυθώ,τι επίδομα ανεργίας πάιρνω ως ωρομίσθια με 2 παιδιά. το χαρτί στο σαιτ του ΟΑΕΔ μίλαγε για μισθωτούς όχι ωρομίσθιους
Συγνωμη για την ολη καθυστερηση δεν ειχα δει τα ερωτηματα σας , που πολυ πιθανον μεχρι τωρα να εχετε παρει τις απαντησεις ηδη , αλλα εγω θα σας απαντησω...

δυστυχως δεν μετραμε ωρομισθια μετραμε ενσημα ποσα ενσημα σου βαζει το μηνα.
και άλλη 1 ερώτηση .....αν μπορείτε δώστε τα φωτα σας

αν απολυθώ οικοιοθελώς (χωρίς να πάρω αποζημιώση) και συνεχίσω με την επιχείρηση κόβωντας μου απόδειξη (επαγγελματικής) δαπάνης μπορώ να παίρνω και επιοδμα ανεργίας ταυτόχρονα;;;
ΟΧΙ εαν κοβεις μπλοκακι αποδειξη σημαινει οτι εχεις βιβλια στην εφορια , οτι εχεις τεβε και αυτο δεν σου επιτρεπει να παρεις οποιοδηποτε επιδομα κι αν ειναι απο τον ΟΑΕΔ γιατι δεν παρεχει εισφορες ως προς τον οαεδ .... θα πρεπει να κανει η αδρανεια στο μπλοκακι σου η διακοπη
φωτεινουλα κ εγω μια ερωτηση ακομα ελυξε η επιδοτηση κ πηρα το βοηθητικο επιδομα το σεπτεβριο τωρα θα παρω δωρο χριστουγεννων η οχι?..τωρα πια θεωρουμαι μακροχρονια ανεργος,,
μαλλον ηδη θα εχεις εισπραξει το δωρο χριστουγεννων σου εεε? :D:D
επανερχομαι με νεα απορια agiolina help! για να επιδοτηθεις για δευτερη φορα χρειαζεσαι 125 ημερες εργασιας σωστα? μετραει το τελευταιο 14μηνο εκτος τους 2 τελευταιους μηνες σωστα? αν τους 2 τελευταιους πριν την απολυση εχεις αδεια ανευ αποδοχων υπαρχει καποιο προβλημα με το ταμειο?
Ολα ειναι οπως ακριβως τα ειπες σε βλεπω ενημερωμενη ;),δεν υπαρχει προβλημα το τελευ;)ταιο 2μηνο και να ειχες και 0 ενσημα το 12 μηνο το πριν μας νοιαζει

xeniachr
05-01-12, 09:36
σ ευχαριστω πάρα πολύ για τις απαντησεις.
μια α΄κομα διευκ΄ρινηση αν μπορείς.
μου λες ότι <<ΟΧΙ εαν κοβεις μπλοκακι αποδειξη σημαινει οτι εχεις βιβλια στην εφορια ......>>. η ερωτηση μου είναι η εξης:μου παν ότι μέχρι 5000 ευρω δεν ανοιγω βιβλία. άρα (λέω εγώ) μέχρι 4999ευρώ λογικά θα είναι συμβατη η απόδειξη δαπάνης με το επίδομα ανεργίας. ΣΩΣΤΑ;;;;

χελωνιτσα
05-01-12, 11:21
Συγνωμη για την ολη καθυστερηση δεν ειχα δει τα ερωτηματα σας , που πολυ πιθανον μεχρι τωρα να εχετε παρει τις απαντησεις ηδη , αλλα εγω θα σας απαντησω...

Ολα ειναι οπως ακριβως τα ειπες σε βλεπω ενημερωμενη ;),δεν υπαρχει προβλημα το τελευ;)ταιο 2μηνο και να ειχες και 0 ενσημα το 12 μηνο το πριν μας νοιαζει

ευχαριστω πολυ να σαι καλα!!!! πολυτιμη η βοηθεια σου!!!!

agkiolina
05-01-12, 18:47
σ ευχαριστω πάρα πολύ για τις απαντησεις.
μια α΄κομα διευκ΄ρινηση αν μπορείς.
μου λες ότι <<ΟΧΙ εαν κοβεις μπλοκακι αποδειξη σημαινει οτι εχεις βιβλια στην εφορια ......>>. η ερωτηση μου είναι η εξης:μου παν ότι μέχρι 5000 ευρω δεν ανοιγω βιβλία. άρα (λέω εγώ) μέχρι 4999ευρώ λογικά θα είναι συμβατη η απόδειξη δαπάνης με το επίδομα ανεργίας. ΣΩΣΤΑ;;;;
Εαν στην φορολογικη σου δηλωση που θα τα ηλωνεις δεν γινεται να μην τα δηλωσεις φανει πανς απο 1500€ σαν ελευθερια επαγγελματα δεν θα σου δωσουν ταμειο ανεργιας εχει η δεν εχεις βιβλια..απο την στιγμη που εχεις ενεργο μπλοκακι δεν μπορεις να παρεια ταμειο ανεργιας.ΕΑΝ αυτο φανει στο μελλον οτι ταμειο εχεις παρει θα το δωσεις πισω στον ΟΑΕΔ ....
σου δινω ενα μικρο παραδειγμα για να καταλαβεις : οι ηθοποιοι που κοβουν αποδειξη για περσινες και προπερσινες παραστασεις η μια η δυο συμετοχες γκεστ σε εργα που ειναι μηδαμινα τα ποσα τους πλεον αδρανοποιουν τα μπλοκακια τους οταν ειναι στον ΟΑΕΔ για αυτην την περιπτωση.γιατι να το ρισκαρεις ...διαλεγεις ενα απο τα δυο σου δινουν αυτο το δικαιωμα δεν σου λεει κοφτο το μπλοκακι απλα αδρανοποιησε το οσο θα εισαι ταμειο ανεργιας και μετα το ξανανοιγεις.

xeniachr
05-01-12, 18:56
agkiolina εισαι ΑΠΙΘΑΝΗ.Σ ευχαριστω πάρα πολύ

Xadia
06-01-12, 14:43
kalispera ke kali xronia!!! Exo mia erotisi, ta boro na paro tamio xoris na exo teorimeno to vivliario igias apo ika? epedi perisi den ixa ensima ke den boro na to teoriso.Ke an oxi ti boro na kano?

agkiolina
07-01-12, 23:56
kalispera ke kali xronia!!! Exo mia erotisi, ta boro na paro tamio xoris na exo teorimeno to vivliario igias apo ika? epedi perisi den ixa ensima ke den boro na to teoriso.Ke an oxi ti boro na kano?
Καλησπερα , στο βιβλιαριο ασθενειας σου ασφαλιζεις παιδια? αν ναι θα πρεπει να ειναι θεωρημενο και το οικογενειακο και το ατομικο σου βιβλιαρειο αλλιως δεν θα μπορεις να παρεις την προσαυξηση ... κατα τ'αλλα δεν το χρειαζονται για κανεναν αλλο λογο {αα και για να δουν το αμκα σου το θελουν}

Xadia
08-01-12, 14:43
Evxaristo para poli na se kala,akoma mia fora me voitises!!!Ne, sto vivliario mou exo grameno to pedi mou,ala distixos den exo ensima perisi.:D

agkiolina
09-01-12, 16:39
Evxaristo para poli na se kala,akoma mia fora me voitises!!!Ne, sto vivliario mou exo grameno to pedi mou,ala distixos den exo ensima perisi.:D
για να μπορεισεις να παρεις ταμειο ανεργιας αμα θελεις , κανε μεταφορα το παιδι στο βιβλιαριο του συζυγου σου και κατεθεσε το με τα υπολοιπα χαρτια σου , παλι θα παρεις την προσαυξηση ...αλλιως αν μεινει στο δικο σου και ανασφαλιστο θα ειναι το παιδι και το 10% δεν θα μπορεις να παρεις γιατι θελουν το βιλβιαριο θεωρημενο

ολγακι
20-01-12, 00:17
να ρωτησω κατι;αν σε εχουν απολυσει,και παιρνεις το επιδομα ανεργιας,3 μηνες τωρα...και βρεις δουλεια..και πας για ενα μηνα και φυγεις..μπορεις να κανεις τιποτα για να παιρνεις παλι το επιδομα ανεργιας;

agkiolina
20-01-12, 19:15
να ρωτησω κατι;αν σε εχουν απολυσει,και παιρνεις το επιδομα ανεργιας,3 μηνες τωρα...και βρεις δουλεια..και πας για ενα μηνα και φυγεις..μπορεις να κανεις τιποτα για να παιρνεις παλι το επιδομα ανεργιας;
και φυγεις απο μονη σου η με απολυση παλι?
αν φυγεις μονη σου δεν μπορεις με την οικειοθελους αποχωρηση να παρεις το ταμειο ανεργιας αν σου δωσουν απολυση πας κανονικα ξανακανεις τα χαρτια απο την αρχη και παιρνεις την συνεχιση του ταμειου που ειχε εγκριθει απο πριν ...

ολγακι
20-01-12, 23:09
λεω,αμα φυγεις μονο σου..δεν εχεις μετα δικαιωμα να διεκδικησεις καποιους μηνες με επιδομα;

maelia
23-01-12, 12:44
κοριτσια τη βοηθεια σας παρακαλω!!!! το 6μηνο μου τελειωσε τον 9/2011 και επεστρεψα στη δουλεια ωσπου παραιτηθηκα στις 31/12/2011.τωρα λεω να κανω προσληψη σε εναν φιλο και απολυση για να μπω ταμειο!!!!τα ενσημα του 6μηνου μετρανε??? θα εγκριθει το ταμειο εστω για λιγους μηνες???

agkiolina
23-01-12, 21:57
λεω,αμα φυγεις μονο σου..δεν εχεις μετα δικαιωμα να διεκδικησεις καποιους μηνες με επιδομα;

Αμα φυγεις μονη σου δεν εχεις δικαιωμα για κανενα επιδομα απο τον ΟΑΕΔ θελει απολυση ή ληξη συμβασης....

κοριτσια τη βοηθεια σας παρακαλω!!!! το 6μηνο μου τελειωσε τον 9/2011 και επεστρεψα στη δουλεια ωσπου παραιτηθηκα στις 31/12/2011.τωρα λεω να κανω προσληψη σε εναν φιλο και απολυση για να μπω ταμειο!!!!τα ενσημα του 6μηνου μετρανε??? θα εγκριθει το ταμειο εστω για λιγους μηνες???
ναι μετρανε για ταμειο ανεργιας τα ενσημα του 6 μηνου.εαν εχεις 2 χρονια ενσημα μαζι με το 6 μηνο ναι παιρνεις

maelia
23-01-12, 22:41
σευχαριστω πολυ,πολυ!!!! η απαντηση σου, φως στο τουνελ!!!!!!!!!!!!!!!!!
ναι εχω απο τον 7/2008 ενσημα, αν αυτο εννοεις....εχω μπερδευτει πολυ με τα 14μηνα
και τα λοιπα...εσυ τωρα μου ταπες διαφορετικα!!!!

agkiolina
24-01-12, 16:55
σευχαριστω πολυ,πολυ!!!! η απαντηση σου, φως στο τουνελ!!!!!!!!!!!!!!!!!
ναι εχω απο τον 7/2008 ενσημα, αν αυτο εννοεις....εχω μπερδευτει πολυ με τα 14μηνα
και τα λοιπα...εσυ τωρα μου ταπες διαφορετικα!!!!
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα με καποιες ημερομηνιες.
ΕΑΝ εσυ προσληφθεις κι απολυθεις στις 10.1.12 και πας και γραφτεις στις 17/2/2012
θελει ο οαεδ
απο 10/12/11 μεχρι και 10/12/10 το λιγοτερο 125 ενσημα
απο 17/2/2011 μεχρι και 17/2/2012 80 ενσημα
απο 17/2/2010 μεχρι και 17/2/2011 80 ενσημα
εαν τα εχεις ολα αυτα πας σφαιρα στον οαεδ και γραφεσαι ;)

ολγακι
25-01-12, 00:14
agkiolina εισαι πολυ καλη και αμεση..σευχαριστω πολυ

maelia
25-01-12, 08:34
agkiolina εισαι πολυ καλη και αμεση..σευχαριστω πολυ
ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ!!! ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΛΑ!!!!

marchalina
25-01-12, 13:27
Απολυμενος που εργαστηκε 3 χρονια με ημιαπασχοληση ,ποσο επιδομα ανεργιας περιπου θα παρει;
Για ποσο καιρο;
Αν μπορει καποιος να μου πει να εχω μια ιδεα;

maelia
27-01-12, 20:10
Απολυμενος που εργαστηκε 3 χρονια με ημιαπασχοληση ,ποσο επιδομα ανεργιας περιπου θα παρει;
Για ποσο καιρο;
απο τα λιγα που γνωριζω, μπαινει για ενα χρονο ταμειο με 461 το μηνα συν 10% για καθε προστατευομενο μελος...δεν εχει σημασια αν δουλευες 4ωρη!!!

alex_vas
27-01-12, 21:11
Καλησπέρα,
είμαι απολυμένη από τον Ιούλιο του 2011 και προσπαθώ να μείνω έγκυος τώρα. Επομένως όταν (με το καλό) έρθει ένα παιδάκι δε θα πληρώνομαι το επίδομα του ΟΑΕΔ. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει αν θα δικαιούμαι το επίδομα τοκετού ή οποιαδήποτε άλλη παροχή που δικαιούται κάθε γυναίκα?

Ευχαριστώ

agkiolina
27-01-12, 21:15
απο τα λιγα που γνωριζω, μπαινει για ενα χρονο ταμειο με 461 το μηνα συν 10% για καθε προστατευομενο μελος...δεν εχει σημασια αν δουλευες 4ωρη!!!
Εχει σημασια γιατι στην ημιαπασχοληση τα ενσημα δεν ειναι 25 το μηνα ειναι 22 και θελει ολοκληρο το χρονο να εχει ενσημα

agkiolina
27-01-12, 21:17
Για ποσο καιρο;
τα ενσημα σου ποσα ειναι το μηνα ξερεις?
στο κουτουρουθ δεν μπορει κανεις να σου πει εστω με ενα μικρο ποσοστο το ποσο θα παρεις ταμειο ολα εξαρτωνται απο το τι ενσημα εχεις το τελευταιο 14 πλην τους τελευταιους 2 μηνες και ποσα ενσημα τα 2 τελευταια χρονια εχεις ανα ετος

ολγακι
28-01-12, 00:34
να ρωτησω και κατι αλλο..ο αντρας μου παιρνει καθε 5 του μηνα το επιδομα ανεργιας..αν τον προσλαβουν 1 του μηνα,θα παρει καθολου επιδομα η το χανει;

agkiolina
28-01-12, 10:27
να ρωτησω και κατι αλλο..ο αντρας μου παιρνει καθε 5 του μηνα το επιδομα ανεργιας..αν τον προσλαβουν 1 του μηνα,θα παρει καθολου επιδομα η το χανει;
Θα παρει κανονικα οσο εχει καλυψει σαν ανεργος εμχρι μια μερα πριν την προσληψη του απο τις 6/1/2012 μεχρι και της 31/1/2012

Καπου εδω θελω να σας ενημερωσω οτι απο εδω και περα το ταμειο ανεργιας αλλαζει τροπους πληρωμης...θα γινεται ανα 3μηνο και πιο ευκολο να το χασει καποιος εαν δεν προσελθει το συγκεκριμενο διαστημα που του εχουν πει .Περισσοτερα δεν μπορω να σας πω γιατι αυτοι που φτιαχνουν τις εγκυκλιους τις φτιαχνουν με τα δικα τους μυαλα...:D
Εμεις θα το δουμε απο 1/2/2012 στην πραξη οποτε θα σας βοηθαω και παλι αυτο εννοειται αλλα ηδη εχω κι εγω πολλες αποριες {μιας και σεμιναριο δεν εγινε σ ολους αλλα μονο σ ενα ατομο οποτε θα το πρηξουμε χαχαχα} θα τις λυνω τις δικες μου μαζι με τις δικες σας ;););)

xristinio
28-01-12, 13:31
Θα παρει κανονικα οσο εχει καλυψει σαν ανεργος εμχρι μια μερα πριν την προσληψη του απο τις 6/1/2012 μεχρι και της 31/1/2012

Καπου εδω θελω να σας ενημερωσω οτι απο εδω και περα το ταμειο ανεργιας αλλαζει τροπους πληρωμης...θα γινεται ανα 3μηνο και πιο ευκολο να το χασει καποιος εαν δεν προσελθει το συγκεκριμενο διαστημα που του εχουν πει .Περισσοτερα δεν μπορω να σας πω γιατι αυτοι που φτιαχνουν τις εγκυκλιους τις φτιαχνουν με τα δικα τους μυαλα...:D
Εμεις θα το δουμε απο 1/2/2012 στην πραξη οποτε θα σας βοηθαω και παλι αυτο εννοειται αλλα ηδη εχω κι εγω πολλες αποριες {μιας και σεμιναριο δεν εγινε σ ολους αλλα μονο σ ενα ατομο οποτε θα το πρηξουμε χαχαχα} θα τις λυνω τις δικες μου μαζι με τις δικες σας ;););)

τι εννοεις αν 3μηνο?εγω θα γραφτω οαεδ και θα κανω τα χαρτια μου για ταμειο στις 1/2/12......

agkiolina
28-01-12, 17:08
Θα έρθεις να κανείς την έγγραφη σου κανονικά αλλα η πρώτη σου πληρωμή εκει που θα ήταν μετα απο 40 μέρες θα είναι μετα απο τρεις μήνες όλα μαζι όμως περισσότερα θα πρέπει να σου πω όταν ξεκινήσει ένα κι έχω την εγκύκλιο αλλα ειλικρινά είναι μεγάλη και βαριέμαι να την διαβάσω το έχω αφήσει να το κάνει ο συνάδελφος και να μου το εξηγήσει εκείνος ·):):)

xristinio
28-01-12, 17:15
Θα έρθεις να κανείς την έγγραφη σου κανονικά αλλα η πρώτη σου πληρωμή εκει που θα ήταν μετα απο 40 μέρες θα είναι μετα απο τρεις μήνες όλα μαζι όμως περισσότερα θα πρέπει να σου πω όταν ξεκινήσει ένα κι έχω την εγκύκλιο αλλα ειλικρινά είναι μεγάλη και βαριέμαι να την διαβάσω το έχω αφήσει να το κάνει ο συνάδελφος και να μου το εξηγήσει εκείνος ·):):)

3 μηνες μετα????οταν θα ερθει το χαρατσι, το νερο και το τηλεφωνο....θα τους πω να εισπραξουν 3 μηνες μετα.........καθε περσι και καλυτερα σε ολα μας οι ελληνες!!!!!ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ σε αυτους που μας κυβερνουν!!!

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
28-01-12, 17:21
ακυρο

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
28-01-12, 17:22
Καλησπέρα,
είμαι απολυμένη από τον Ιούλιο του 2011 και προσπαθώ να μείνω έγκυος τώρα. Επομένως όταν (με το καλό) έρθει ένα παιδάκι δε θα πληρώνομαι το επίδομα του ΟΑΕΔ. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει αν θα δικαιούμαι το επίδομα τοκετού ή οποιαδήποτε άλλη παροχή που δικαιούται κάθε γυναίκα?

Ευχαριστώ

Κλαησπερα.Το επιδομα θα το παιρνεις κανονικα μεχρι να ληξει η επιδοτηση σου εκτος κι αν προσληφθεις κπου μεχρι τοτε.Ποιος σου ειπε οτι δεν θα το παιρνεις?Οσον αφορα τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας χρειαζεσαι 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια πριν την πητ και μαλλον δεν τα παιρνεις με καθε επιφυλαξη ομως π.χ. αν μεινεις εγκυος τωρα η πητ σου χοντρικα θα ειναι περιπου οκτωβρη με νοεμβρη αρα απο το οκτωβρη περιπου του 2010 μεχρι και τον οκτωβρη του 2012 θα πρεπει να εχεις τα ενσημα που σο ειπα.Το επιδομα τοκετου με βαση τον τελευταιο νομο το παιρνουν μονο οσες γεννησουν σε ιδιωτικη κλινικη στο δημοσιο νοσοκομειο δεν παιρνεις τιποτα τα παιρνει το νοσοκομειο απο το ταμειο σου για τα εξοδα της γεννας.Ελπιζω να σε βοηθησα

maelia
28-01-12, 21:59
3 μηνες μετα????οταν θα ερθει το χαρατσι, το νερο και το τηλεφωνο....θα τους πω να εισπραξουν 3 μηνες μετα.........καθε περσι και καλυτερα σε ολα μας οι ελληνες!!!!!ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ σε αυτους που μας κυβερνουν!!!
ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ???? ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΝΟΙΚΙΑ ΑΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ???ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΑΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ???? ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΚΑΙ ΑΝ Α ΤΡΙΜΗΝΟ???????:confused::confused::confused::confused::confused:

agkiolina
28-01-12, 22:37
εχουν βγαλει και ανακοινωση στην σελιδα του ΟΑΕΔ
http://www.oaed.gr/Pages/SN_1563.pg
Τι να σας πω ρε κοριτσια δεν ξερω κι εγω τι προσπαθουν να κανουν μ αυτον τον τροπο

maelia
28-01-12, 22:52
εχουν βγαλει και ανακοινωση στην σελιδα του ΟΑΕΔ
http://www.oaed.gr/Pages/SN_1563.pg
Τι να σας πω ρε κοριτσια δεν ξερω κι εγω τι προσπαθουν να κανουν μ αυτον τον τροπο
ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ...ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΟ...ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ, ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ???

xristinio
28-01-12, 23:22
μηπως εννουν οτι θα πηγαινουμε καθε 3μηνο αλλα τα χρηματα θα μπαινουν καθε μηνα??δε μπορει βρε παιδια να μας αφηνουν απληρωτους 3 μηνες?και τα μωρα μας δηλαδη τι θα τρωνε????

anty11
29-01-12, 04:25
γεια σας κ απο μενα θελω κ εγω τη βοηθεια σας!!!!!! ειμαι εγκυος κ διανυω τις 56 μερες. εργαζομαι σε μια εταιρια 12 χρονια μας ανακοινωσε οτι απο βδομαδα κλεινει η εταιρια και θα μασ κανει ομαδικη απολυση !!!!! εγω αφου γεννησω θα παρωτισ63 μερες του ικα κ μετα αφου θα εχει κλεισει η εταιρια μπαινω στο 6μηνο του οαεδ κ οταν τελειωσει μπαινω ταμειο ανεργιας?? βοηθεια please!!!!!!!!εχω μπερδευτει......:-?

maelia
29-01-12, 13:22
μηπως εννουν οτι θα πηγαινουμε καθε 3μηνο αλλα τα χρηματα θα μπαινουν καθε μηνα??δε μπορει βρε παιδια να μας αφηνουν απληρωτους 3 μηνες?και τα μωρα μας δηλαδη τι θα τρωνε????
ΕΛΑ ΝΤΕ....ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟΡΩ...ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΝΕΟΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ!!!

marchalina
29-01-12, 14:23
Εχει σημασια γιατι στην ημιαπασχοληση τα ενσημα δεν ειναι 25 το μηνα ειναι 22 και θελει ολοκληρο το χρονο να εχει ενσημα
τΑ ενσημα ειναι 22 το μηνα..δουλευει πανω απο 2 χρονια σε αυτη τη δουλεια
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις
Για το επιδομα ανοιγουμε λογαριασμο στην Εθνικη;; ή με τον γνωστο τροπο;

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
29-01-12, 14:55
Απο οτι καταλαβα διαβαζοντας το θεμα στη σελιδα του οαεδ τα χρηματα θα μπαινουν κανονικα αλλα οι ανεργοι θα πηγαινουν στον οαεδ ανα 3μηνο.Δεν χανεις τιποτα να παρεις ενα τηλ. στον οαεδ

alex_vas
29-01-12, 17:36
Κλαησπερα.Το επιδομα θα το παιρνεις κανονικα μεχρι να ληξει η επιδοτηση σου εκτος κι αν προσληφθεις κπου μεχρι τοτε.Ποιος σου ειπε οτι δεν θα το παιρνεις?Οσον αφορα τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας χρειαζεσαι 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια πριν την πητ και μαλλον δεν τα παιρνεις με καθε επιφυλαξη ομως π.χ. αν μεινεις εγκυος τωρα η πητ σου χοντρικα θα ειναι περιπου οκτωβρη με νοεμβρη αρα απο το οκτωβρη περιπου του 2010 μεχρι και τον οκτωβρη του 2012 θα πρεπει να εχεις τα ενσημα που σο ειπα.Το επιδομα τοκετου με βαση τον τελευταιο νομο το παιρνουν μονο οσες γεννησουν σε ιδιωτικη κλινικη στο δημοσιο νοσοκομειο δεν παιρνεις τιποτα τα παιρνει το νοσοκομειο απο το ταμειο σου για τα εξοδα της γεννας.Ελπιζω να σε βοηθησα

Σ'ευχαριστώ πολύ Μαρία-Ευγενία για τη βοήθεια σου, από όσο κατάλαβα πιο πιθανό είναι να μη πάρω το επιδομα τοκετού (όταν με το καλό έρθει ο τοκετός :D). Τι να πω? Που έχουμε φτάσει να σκεφτόμαστε αν πέρνουμε επιδόματα για να υπολογίζουμε τη γέννα. Δυστυχώς!!! Δε το βάζουμε πάντως κάτω...ψηλά το κεφάλι και όλα θα πάνε καλά.
Να ρωτήσω κάτι τελευταίο? Δηλαδή αν γεννήσει μία γυναίκα που δικαιούται το επίδομα τοκετού σε δημόσιο νοσοκομείο δε θα πληρώσει τίποτα? Ενώ π.χ. εγώ θα πρέπει να πληρώσω έστω και σε δημόσιο νοσοκομείο? :confused:

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
29-01-12, 18:50
Νομιζω πως οχι ουτε εσυ θα πληρωσεις γιατι το επιδομα τοκετου νομιζω το παιρνουν ολες ασχετως εργασιας η ενσηματων θα το ψαξω κι αν βρω κατι διαφορετικο θα σου πω.Σου ευχομαι γρηγορα να αποκτησεις ενα μωρακι

maelia
30-01-12, 21:16
Απο οτι καταλαβα διαβαζοντας το θεμα στη σελιδα του οαεδ τα χρηματα θα μπαινουν κανονικα αλλα οι ανεργοι θα πηγαινουν στον οαεδ ανα 3μηνο.Δεν χανεις τιποτα να παρεις ενα τηλ. στον οαεδ
απτο στομα σου και στου θεου ταυτι!!!! περιμενω αγωνιωδως να δω πως θα εξελιχτει γιατι καταθετω για ταμειο σε λιγες μερες.....

agkiolina
30-01-12, 23:05
Λοιπον κοριτσια οχι πανικος...απο οτι διαβασα κι εγω την εγκυκλιο και απο οτι μας ψιλοεξηγησαν στην υπηρεσια..το θεμα εχει ως εξης...
ΑΝ {θα σας δωσω ενα παραδειγμα με ημερομηνιες}
γραφτει στο ταμειο ανεργιας στην 1/2/2012 με το που κανει την εγγραφη και γινεται ο ελεγχος των εγγραφων του μετα απο 40 μερες περιπου θα γινεται και η πρωτη πληρωμη αυτοματα μετα θα δωθει ενα χαρτι με τον πινακα με τα 3μηνα στα οποια θα ειναι ως εξης:
1/2/2012-1/3/2012
2/3/2012-1/4/2012
2/4/2012-1/5/2012
παρουσια θα εχετε δικαιωμα να δωσε απο 2/4/2012-1/5/2012 και αυτοματα θα γινεται η πιστωση και οι 3 μηνες.
Η μονη διαφορα και σημαντικη ειναι οτι οι πιστωσεις απο την διοικηση θα φευγουν για την τραπεζα ΜΟΝΟ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ και μετα η τραπεζα θα πιστωνει τους λογαριασμους ειτε την ιδια μερα ειτε απο Δευτερα...
Τωρα για ποιο λογο το κανανε ετσι ουτε ο Θεος ο ιδιος δεν ξερει :(:(:(

Maria'79
30-01-12, 23:42
Κορίτσια αν κάποια γνωρίζει την απάντηση στο ερώτημά μου ας με βοηθήσει παρακαλώ: Είμαι στο ταμείο ανεργίας για 6 μήνες. Η τελευταία πληρωμή μου είναι 24 Φεβρουαρίου. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: το βιβλιάριό μου είναι θεωρημένο από το Μάρτιο του 2011 που δούλευα, ως το Φεβρουάριο του 2012. Τελειώνοντας η επιδότηση και εξακολουθώντας να είμαι άνεργη, ο ΟΑΕΔ θα μου δώσει βεβαίωση για το ΙΚΑ για να θεωρήσω το βιβλιάριό μου για το 2012? Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η απάντηση γιατί είμαι έγκυος και θέλω να ξέρω αν θα εξακολουθήσω να έχω ασφαλιστική κάλυψη.

agkiolina
31-01-12, 21:55
Κορίτσια αν κάποια γνωρίζει την απάντηση στο ερώτημά μου ας με βοηθήσει παρακαλώ: Είμαι στο ταμείο ανεργίας για 6 μήνες. Η τελευταία πληρωμή μου είναι 24 Φεβρουαρίου. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: το βιβλιάριό μου είναι θεωρημένο από το Μάρτιο του 2011 που δούλευα, ως το Φεβρουάριο του 2012. Τελειώνοντας η επιδότηση και εξακολουθώντας να είμαι άνεργη, ο ΟΑΕΔ θα μου δώσει βεβαίωση για το ΙΚΑ για να θεωρήσω το βιβλιάριό μου για το 2012? Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η απάντηση γιατί είμαι έγκυος και θέλω να ξέρω αν θα εξακολουθήσω να έχω ασφαλιστική κάλυψη.
Εννοειται πως θα σου δωσει βεβαιωση αν πας και την ζητησεις , θα σου δωσει για το ποσες μερες ησουν - εισαι επιδοτουμενη ανεργος.Κι ετσι θα πας να θεωρησεις κανονικοτατα το βιβλιαρειο ασθενειας σου ;)

anty11
31-01-12, 23:05
agkiolina καλησπερα μηπως εχεις απαντηση κ στο ερωτημα που εθεσα κ εγω πιο πιο πανω? ευχαριστω ........

agkiolina
31-01-12, 23:11
γεια σας κ απο μενα θελω κ εγω τη βοηθεια σας!!!!!! ειμαι εγκυος κ διανυω τις 56 μερες. εργαζομαι σε μια εταιρια 12 χρονια μας ανακοινωσε οτι απο βδομαδα κλεινει η εταιρια και θα μασ κανει ομαδικη απολυση !!!!! εγω αφου γεννησω θα παρωτισ63 μερες του ικα κ μετα αφου θα εχει κλεισει η εταιρια μπαινω στο 6μηνο του οαεδ κ οταν τελειωσει μπαινω ταμειο ανεργιας?? βοηθεια please!!!!!!!!εχω μπερδευτει......:-?
Συγνωμη δεν το ειδα ...
1.Αφου θ'απολυθεις δεν μπορεις να παρεις την διαφορα απο τον οαεδ της κυοφοριας λοχειας ουτε το 6 μηνο πρεπει να βρισκεσαι σε εργασιακη σχεση
2.αμεσως μολις σας δωσουν την απολυση θα μπεις ταμειο ανεργιας και οπως σου ειπα πιο πανω δεν μπορεις να παρεις το 6μηνο και να γινοταν {λεμε τωρα μια περιπτωση} δεν μπορεις να παρεις το ταμειο ανεργιας μετα απο 6 μηνες εχει χρονικο περιθωριο 59 ημερολογιακες ημερες απο την απολυση σου για να γραφτεις στο ταμειο}
Το τι θα παρεις απο το ΙΚΑ δεν το ξερω δεν εχω ασχολειθει με το ΙΚΑ και δεν το εχω ψαξει καθολου για αυτο απεχω να δινω πληροφοριες για κατι που δεν γνωριζω

anty11
01-02-12, 00:09
εστω κ το ταμειο ανεργιας καλο ειναι κ αυτο!!!!!!!!!!! ευχαριστω πολυ
!!!!!!!!!!!

Maria'79
01-02-12, 00:33
Εννοειται πως θα σου δωσει βεβαιωση αν πας και την ζητησεις , θα σου δωσει για το ποσες μερες ησουν - εισαι επιδοτουμενη ανεργος.Κι ετσι θα πας να θεωρησεις κανονικοτατα το βιβλιαρειο ασθενειας σου ;)
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ;)

olive oil
01-02-12, 10:39
Καλημέρα σε όλες και όλους. Θέλω απεγνωσμένα τη βοήθειά σας. Είναι η πρώτη μου γέννα και όλα μου φαίνονται βουνό. SOS! Λοιπόν, έχω ΠΗΤ 26 Σεπτέμβρη. Εργάζομαι ως καθηγήτρια αγγλικών σε φροντιστήριο εδώ και πολλά χρόνια. Κάθε Μάιο μας απολύει η διευθύντρια, μπαίνουμε ΟΑΕΔ(παίρνουμε το επίδομα των 500 ευρώ για 2,3 μήνες) και από Σεπτέμβρη ξαναγίννεται η πρόσληψή μας. Μπορεί κάποιος ή κάποια να με ενημερώσει για το αν δικαιούμαι επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ και επίδομα από τον ΟΑΕΔ? Και για τι ποσό μιλάμε περίπου? Επίσης, αν γεννήσω σε ιδωτικό, ισχύει αυτό που διάβασα πως παίρνω 990 ευρώ? Σας παρακαλώ, διαφωτίστε με γιατί νιώθω πως είμαι εντελώς στο σκοτάδι! Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ αν γνωρίζετε τι ισχύει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)

xristinio
01-02-12, 13:27
πηγα σημερα και γραφτηκα στο ταμειο ανεργιας...μου ειπαν να παω μεταξυ 1/4/12 με 30/4/12 για να πληρωθω...δεν ξερω που θα παει αυτη η κατασταση...ειναι και ο αντρας μου ανεργος, εγω εγκυος στο δευτερο και χρηματα θα μπαινουν στο σπιτι καθε τριμηνο...........

maelia
01-02-12, 16:38
πηγα σημερα και γραφτηκα στο ταμειο ανεργιας...μου ειπαν να παω μεταξυ 1/4/12 με 30/4/12 για να πληρωθω...δεν ξερω που θα παει αυτη η κατασταση...ειναι και ο αντρας μου ανεργος, εγω εγκυος στο δευτερο και χρηματα θα μπαινουν στο σπιτι καθε τριμηνο...........
δυυυυοοοο μηηηηνες μεταααααα??????αισχος....

ΝΟΥΝΟΥ
01-02-12, 17:29
να ρωτησω κατι κοριτσια μηπως γνωριζετε να μου απαντησετε?ειμαι ασφαλισμενη σε μια εταιρια οπου ο αντρας μου ειναι μετοχος (ειναι οε)μου κολλαει κανονικα τα ενσημα δλδ οχι τις μειωμενες εισφορες λογω συγγενειας..τωρα τελευταια ομως δυσκολευεται και σκεφτομαστε να με σταματησει απο τα ενσημα.ξερετε αν δικαιουμε ταμειο?ηδη τις εισφορες στον οαεδ τις πληρωσαμε...ευχαριστω

agkiolina
01-02-12, 20:57
Καλημέρα σε όλες και όλους. Θέλω απεγνωσμένα τη βοήθειά σας. Είναι η πρώτη μου γέννα και όλα μου φαίνονται βουνό. SOS! Λοιπόν, έχω ΠΗΤ 26 Σεπτέμβρη. Εργάζομαι ως καθηγήτρια αγγλικών σε φροντιστήριο εδώ και πολλά χρόνια. Κάθε Μάιο μας απολύει η διευθύντρια, μπαίνουμε ΟΑΕΔ(παίρνουμε το επίδομα των 500 ευρώ για 2,3 μήνες) και από Σεπτέμβρη ξαναγίννεται η πρόσληψή μας. Μπορεί κάποιος ή κάποια να με ενημερώσει για το αν δικαιούμαι επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ και επίδομα από τον ΟΑΕΔ? Και για τι ποσό μιλάμε περίπου? Επίσης, αν γεννήσω σε ιδωτικό, ισχύει αυτό που διάβασα πως παίρνω 990 ευρώ? Σας παρακαλώ, διαφωτίστε με γιατί νιώθω πως είμαι εντελώς στο σκοτάδι! Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ αν γνωρίζετε τι ισχύει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)
Αυτο δεν το γνωριζω θα ρωτησω αυριο το τμημα αυτο και θα σου απαντησω
να ρωτησω κατι κοριτσια μηπως γνωριζετε να μου απαντησετε?ειμαι ασφαλισμενη σε μια εταιρια οπου ο αντρας μου ειναι μετοχος (ειναι οε)μου κολλαει κανονικα τα ενσημα δλδ οχι τις μειωμενες εισφορες λογω συγγενειας..τωρα τελευταια ομως δυσκολευεται και σκεφτομαστε να με σταματησει απο τα ενσημα.ξερετε αν δικαιουμε ταμειο?ηδη τις εισφορες στον οαεδ τις πληρωσαμε...ευχαριστω
εαν δεν σου κολαει τα συγγενικα ενσημα μπορεις κανονικοτατα να παρεις ταμειο ανεργιας

ΝΟΥΝΟΥ
01-02-12, 21:47
σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση...με προβληματιζει γιατι η εταιρια ειναι πχ παπαδοπουλος γιωργος και σια οε και στο εκκαθαριστικο μας φαινεται ο παπαδοπουλος συζηγος.οχι δεν με κολλαει τα συγγενικα.ειναι οκ?

agkiolina
01-02-12, 22:02
σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση...με προβληματιζει γιατι η εταιρια ειναι πχ παπαδοπουλος γιωργος και σια οε και στο εκκαθαριστικο μας φαινεται ο παπαδοπουλος συζηγος.οχι δεν με κολλαει τα συγγενικα.ειναι οκ?
Ααστο να το ρωτησω αυριο να το επιβεβαιωσω και θα σου απαντησω οκ ?
Γιατι θα ζητησουν καταστατικο της επιχειρησης κανονικα...
συνονυμια ειναι ή ειναι ο ιδιος πρωτος?

ΝΟΥΝΟΥ
01-02-12, 23:56
ειναι ο ιδιος πρωτος...αλλα εφοσον δεν παρανομουμε τι ζορι εχουν?

agkiolina
02-02-12, 10:57
ειναι ο ιδιος πρωτος...αλλα εφοσον δεν παρανομουμε τι ζορι εχουν?

Καλημέρα σου απαντώ απο το γραφείο . Στο εκκαθαριστικο σας έχεις εσυ εμπορικά εισοδήματα; Εάν όχι πας κανονικά και γράφεσαι

ΝΟΥΝΟΥ
02-02-12, 12:54
στο 2010 ειχα τωρα στο 2011 οχι οποτε οκ.σε ευχαριστω που ασχοληθηκες!!

agkiolina
02-02-12, 16:14
στο 2010 ειχα τωρα στο 2011 οχι οποτε οκ.σε ευχαριστω που ασχοληθηκες!!

Οκ τότε εισαι καθαρή μπορείς να πας :)

maelia
03-02-12, 08:58
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!! ΕΡΩΤΗΣΗ¨...ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΙΟΛΑΣ ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΣΗΣ???

agkiolina
03-02-12, 16:28
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!! ΕΡΩΤΗΣΗ¨...ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΙΟΛΑΣ ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΣΗΣ???

Ναι μπορείς η επιδότηση σου θα ξεκινήσει μετα απο 7 ημέρες της απόλυσης σου ούτως η άλλως.

maelia
03-02-12, 21:55
Ναι μπορείς η επιδότηση σου θα ξεκινήσει μετα απο 7 ημέρες της απόλυσης σου ούτως η άλλως.
σευχαριστωωωω!!!!!!!!!!!!

ολγακι
07-02-12, 23:15
agkiolina..καλη μου ..για διαφωτισε με..θα πληρωθει ο αντρας μου την παρασκευη το επιδομα ανεργιας.και του ειπαν οτι την επομενη φορα θα παει στον οαεδ 7/4..δηλαδη τοτε θα πληρωθει 2 μηνιατικα;

agkiolina
09-02-12, 23:33
agkiolina..καλη μου ..για διαφωτισε με..θα πληρωθει ο αντρας μου την παρασκευη το επιδομα ανεργιας.και του ειπαν οτι την επομενη φορα θα παει στον οαεδ 7/4..δηλαδη τοτε θα πληρωθει 2 μηνιατικα;
καλησπερα...ναι πλεον εχουν αλλαξει τα πραγματα και θα πληρωνουν ανα 3 μηνο ... ναι θα τα παρει ολα μαζεμενα...και οι πιστωσεις θα γινονται μονο καθε παρασκευνη , δηλαδη αν καποιανου η ημερομηνια του πεφτει δευτερα θα περιμενει μεχρι την παρασκευη τ'απογευμα για να πιστωθει ο λογαριασμος...

rita_ki
15-02-12, 09:18
καλησπερα...ναι πλεον εχουν αλλαξει τα πραγματα και θα πληρωνουν ανα 3 μηνο ... ναι θα τα παρει ολα μαζεμενα...και οι πιστωσεις θα γινονται μονο καθε παρασκευνη , δηλαδη αν καποιανου η ημερομηνια του πεφτει δευτερα θα περιμενει μεχρι την παρασκευη τ'απογευμα για να πιστωθει ο λογαριασμος...
κ μενα μου ειπαν να ξαναπαω 14.4 αλλα δεν καταλαβα οτι θα πληρωθουμε αναδρομικα ...........:shock::shock::shock: κ οτι τον αλλο μηνα (μαρτιο) θα μεινω χωρις λεφτα:?:?:?:?
νομιζα η ξανθια οτι επειδη πλεον εχει πααααααρα πολυ κοσμο το κανουν γιαυτο το λογο κ οτι οι πληρωμες θα γινονται κανονικα
πηρα κ ενα χαρτι που γραφει ............
η καταβολη των ποσων που αντιστοιχουν στην επιδοτηση ανεργιας θα εξακολουθει να πραγματοποιειται ανα μηνα στον τραπεζικο λογαριασμο εθνικης τραπεζας που εχετε δηλωσει. ωστοσο η πιστωση των λογαριασμων θα πραγματοποιειται μονο μια φορα την βδομαδαβημερα πρασκευη ............κτλ κτλ κτλ

olive oil
23-02-12, 22:10
Σε ευχαριστώ Agkiolina. Περιμένω να μου απαντήσεις αν βρες κάτι.

ioannaELENI
03-03-12, 08:51
Καλημερα!!!

Θα ηθελα να ρωτησω κι εγω αγαπητη angkiolina...
Εχουν καταργηθει τα δωρα Πασχα, Αδειας που εδεινε ο οεαδ?
Μεσα στο αναλυτικο χαρτι που πηρα φαινονται μονο οι 8 μηνες επιδοτησης και τιποτε αλλο...

Ευχαριστω

agkiolina
03-03-12, 13:08
τα δωρα δεν φαινονται γιατι μπαινουν αυτοματα, αλλα με την νεα εγκυκλιο δεν μπορω να σου πω τι θα γινει μονο για την μειωση γνωριζω.... απο τις 12 του μηνα βλεπουμε....

rita_ki
03-03-12, 13:21
τα δωρα δεν φαινονται γιατι μπαινουν αυτοματα, αλλα με την νεα εγκυκλιο δεν μπορω να σου πω τι θα γινει μονο για την μειωση γνωριζω.... απο τις 12 του μηνα βλεπουμε....
το ακουσα στις ειδησεις
τελικα ισχυει ε ?
ολοι μειωση απο 12/3?

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
03-03-12, 14:17
Σιγουρα μειωθηκε το επιδομα ανεργιας για το επιδομα μητροτητας δεν ακουσα κατι συγκεκριμενο αλλα ακουσα οτι απο τη στιγμη που μειωνεται της ανεργιας αυτο συμπαρασυρει και τα υπολοιπα επιδοματα.Ειδωμεν!!!!:twisted::twisted:

agkiolina
03-03-12, 14:58
δυστυχως ολοι κι αυτοι που ηδη παιρνουν ταμειο και αυτοι που μπηκαν τωρα και αυτοι που θα μπουν... θα εχουν την μειωση.
Για την μητροτητα δεν το γνωριζω , αλλα απο την στιγμη που μειωνονται οι μισθοι θα μειωθει και αυτο... αυτο θα την γλιτωσει? που ηρθε ξαφνικα το 2008? εγω φοβαμαι μην το κοψουν κιολας...:(:(:(

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
03-03-12, 16:33
Δεν νομιζω να το κοψουν αυτο παραπαει μας εχουν ξεσκισει τι αλλο θελουν πια??????????Εγω γενναω με το καλο τον ιουνιο,τον αυγουστο περιπου με το καλο θα ξεκινησει η επιδοτηση μου για το επιδομα μητροτητας και ελπιζω να μην αλλαξει τιποτα αλλο μεχρι τωρα!!!!!

rita_ki
03-03-12, 16:42
ασχημα τα νεα
μακαρι να μπορουσαμε να αλλαξουμε πολλα

κ μη χειροτερα θα πω εγω

ioannaELENI
03-03-12, 22:22

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση...
Θυμαμαι οτι πιο παλια με τις επιταγες φαινοταν αμεσως και το δωρο αλλα τωρα... τι σου ξημερωνει δεν ξερεις!
Να εισαι καλα!!!

agkiolina
03-03-12, 22:57
Αλλο με τις επιταγες...τοτε αναγκαστικα εβγαζαν και το δωρο πασχα και τα χριστουγεννα... τωρα το κρατανε για εκπληξη :D{Ας κανουμε και λιγο χιουμορ να σπασει λιγο ο παγος}

xristinio
03-03-12, 23:10
εγω γραφτηκα 1/2 και θα παω για 1η πληρωμη τον απριλη.....τουλαχιστον για το διαστημα μεχρι 7 φλεβαρη θα παρω ολοκληρο το επιδομα 460 ευρω??τα'χω παιξει.....

agkiolina
03-03-12, 23:21
εγω γραφτηκα 1/2 και θα παω για 1η πληρωμη τον απριλη.....τουλαχιστον για το διαστημα μεχρι 7 φλεβαρη θα παρω ολοκληρο το επιδομα 460 ευρω??τα'χω παιξει.....
τι εννοεις μηπως εεις μπερδευτει λιγακι ?
απο 1/2 μεχρι 7/2 να παρεις 460 ευρω?
μηπως θελεις να πεις απο 1/2 μεχρι 7/2? η μειωση ξεκιναει 12/3 οπως ειπανε. Λογικα την ημερα που θα πας να πληρωθεις εαν σε προλαβει θαπ πληρωθεις απο 1/2 μεχρι και 12/3 κανονικα το ποσο που ισχυει σημερα , αλλιως θα στο μειωσουν κι εσενα , δνε μπορω να σου πω τιποτα γιατι ξερουμε οτι ξερετε και τιποτα παραπανω...ακομα η εγκυκλιος με την μειωση δεν εχει ερθει , οτι ακουσαμε και εμεις απο την τηλεοραση ξερουμε

Joana
03-03-12, 23:24
δυστυχως ολοι κι αυτοι που ηδη παιρνουν ταμειο και αυτοι που μπηκαν τωρα και αυτοι που θα μπουν... θα εχουν την μειωση.
Για την μητροτητα δεν το γνωριζω , αλλα απο την στιγμη που μειωνονται οι μισθοι θα μειωθει και αυτο... αυτο θα την γλιτωσει? που ηρθε ξαφνικα το 2008? εγω φοβαμαι μην το κοψουν κιολας...:(:(:(
Καλησπερα !:) Ηθελα κι εγω να ρωτησω εσενα για τις μειωσεις του ταμειου ανεργιας. Θα ισχυουν για νεους οι οποιοι τωρα θα γραφτουν να παιρνουν ? Ο ανδρας μου ειναι στο ταμειο απο τον Σεπτεμβρη. Σ' ευχαριστω

agkiolina
03-03-12, 23:27
Καλησπερα !:) Ηθελα κι εγω να ρωτησω εσενα για τις μειωσεις του ταμειου ανεργιας. Θα ισχυουν για νεους οι οποιοι τωρα θα γραφτουν να παιρνουν ? Ο ανδρας μου ειναι στο ταμειο απο τον Σεπτεμβρη. Σ' ευχαριστω
Οι αλλαγες θα ισχυσουν για ολους.Παλιους και νεους.
Οπως κανουν στις αυξησεις θα κανουν και τις μειωσεις δυστυχως δεν θα κανουν καμια εξαιρεση:(
αυτο ειναι το κρατος μας δυστυχως....

Joana
03-03-12, 23:41
Οι αλλαγες θα ισχυσουν για ολους.Παλιους και νεους.
Οπως κανουν στις αυξησεις θα κανουν και τις μειωσεις δυστυχως δεν θα κανουν καμια εξαιρεση:(
αυτο ειναι το κρατος μας δυστυχως....
Αχ, τι να πω..... Εχουμε κι δυο μικρα παιδακια... κι θελουν κι να πληρωσουμε το χαρατσι ΔΕΗ.... Στο τελος θα αναγκαστουμε να φυγουμε απο την Ελλαδιτσα μας !:(

xristinio
04-03-12, 00:07
τι εννοεις μηπως εεις μπερδευτει λιγακι ?
απο 1/2 μεχρι 7/2 να παρεις 460 ευρω?
μηπως θελεις να πεις απο 1/2 μεχρι 7/2? η μειωση ξεκιναει 12/3 οπως ειπανε. Λογικα την ημερα που θα πας να πληρωθεις εαν σε προλαβει θαπ πληρωθεις απο 1/2 μεχρι και 12/3 κανονικα το ποσο που ισχυει σημερα , αλλιως θα στο μειωσουν κι εσενα , δνε μπορω να σου πω τιποτα γιατι ξερουμε οτι ξερετε και τιποτα παραπανω...ακομα η εγκυκλιος με την μειωση δεν εχει ερθει , οτι ακουσαμε και εμεις απο την τηλεοραση ξερουμε

εννοω απο 7/2 εως και 7/3 που θεωρειται ο 1ος μηνας επιδοτησης.....

small bart
04-03-12, 23:59
Ευτυχώς που υπάρχει και το parents για να εχω μια ελπίδα να βγάλω άκρη μιας και είδα οτι υπάρχει η agkiolina!
Λοιπόν το θέμα μου έχει ως εξής:
Όταν έμεινα έγκυος,δούλευα ανασφαλιστη και έχοντας κάποια ένσημα απο άλλη δουλειά και θέλοντας να παρω τα επιδόματα απο το ικα ζήτησα απο τον ξαδερφό μου να με ασφαλίσει (μιας και το τότε αφεντικό μου δεν "μπορούσε" να το κάνει) και τα ένσημα τα πληρώνω εγω.Εχω ένσημα απο 7/9/10 γεννησα στις 29/3.Πήρα το εξάμηνο του οαεδ το οποίο τελείωσε στις 8/1.Υποτείθεται οτι εχω επιστρέψει στη δουλειά απο την οποία βέβαια δεν μπορω να απολυθώ πριν απο το Σεπτέμβριο(λόγω του 18μηνου).Το θέμα μου είναι οτι υπολόγιζα να βάλω τα ένσημα αυτά για να παρω το επίδομα για ένα χρόνο χωρίς να γνωρίζω τότε για το 18 μηνο.Τώρα μου είπε κάποιος και αυτη είναι η βασικη μου ερώτηση ,οτι αν βαλω τα μισα ένσημα και ένα μηνα πριν (τον αύγουστο δηλαδή) βάλω ξανά ολόκληρα θα δικαιούμαι ολο το επιδομα ανεργίας?Απο τον οαεδ που ρώτησα μου είπαν οτι
αν ο μισθος μου είναι 460 και πανω το δικαιούμαι ολόκληρο.Εχω ξαναπάρει επίδομα ανεργίας για ένα χρόνο πριν 4 χρόνια αν θυμαμαι καλά.Και κάτι ακόμη όταν πήρα το εξάμηνο δεν μου είχαν δώσει την απόφαση που φαίνονται αναλυτικά τα χρήματα.Τώρα που πήγα να το ζητήσω (εκτός απο το οτι μου είπαν οτι δεν φαίνεται στο σύστημα οτι έχω πάρει το εξάμηνο)μου είπαν οτι δεν το βάζεις αυτο το χαρτί στη δήλωση.Ισχύει?Ευχαριστώ για την υπομονή να διαβάσετε το τεράστιο μήνυμα.agkilina ελπίζω να βγάζεις άκρη με οσα έγραψα και να μην σε μπέρδεψα.

agkiolina
05-03-12, 14:39
Ευτυχώς που υπάρχει και το parents για να εχω μια ελπίδα να βγάλω άκρη μιας και είδα οτι υπάρχει η agkiolina!
Λοιπόν το θέμα μου έχει ως εξής:
Όταν έμεινα έγκυος,δούλευα ανασφαλιστη και έχοντας κάποια ένσημα απο άλλη δουλειά και θέλοντας να παρω τα επιδόματα απο το ικα ζήτησα απο τον ξαδερφό μου να με ασφαλίσει (μιας και το τότε αφεντικό μου δεν "μπορούσε" να το κάνει) και τα ένσημα τα πληρώνω εγω.Εχω ένσημα απο 7/9/10 γεννησα στις 29/3.Πήρα το εξάμηνο του οαεδ το οποίο τελείωσε στις 8/1.Υποτείθεται οτι εχω επιστρέψει στη δουλειά απο την οποία βέβαια δεν μπορω να απολυθώ πριν απο το Σεπτέμβριο(λόγω του 18μηνου).Το θέμα μου είναι οτι υπολόγιζα να βάλω τα ένσημα αυτά για να παρω το επίδομα για ένα χρόνο χωρίς να γνωρίζω τότε για το 18 μηνο.Τώρα μου είπε κάποιος και αυτη είναι η βασικη μου ερώτηση ,οτι αν βαλω τα μισα ένσημα και ένα μηνα πριν (τον αύγουστο δηλαδή) βάλω ξανά ολόκληρα θα δικαιούμαι ολο το επιδομα ανεργίας?Απο τον οαεδ που ρώτησα μου είπαν οτι
αν ο μισθος μου είναι 460 και πανω το δικαιούμαι ολόκληρο.Εχω ξαναπάρει επίδομα ανεργίας για ένα χρόνο πριν 4 χρόνια αν θυμαμαι καλά.Και κάτι ακόμη όταν πήρα το εξάμηνο δεν μου είχαν δώσει την απόφαση που φαίνονται αναλυτικά τα χρήματα.Τώρα που πήγα να το ζητήσω (εκτός απο το οτι μου είπαν οτι δεν φαίνεται στο σύστημα οτι έχω πάρει το εξάμηνο)μου είπαν οτι δεν το βάζεις αυτο το χαρτί στη δήλωση.Ισχύει?Ευχαριστώ για την υπομονή να διαβάσετε το τεράστιο μήνυμα.agkilina ελπίζω να βγάζεις άκρη με οσα έγραψα και να μην σε μπέρδεψα.

ΧΑΧΑΧ καλησπερα οντως ετσι οπως υα εγραψες ακρη δεν εβγαλα...εγω αυτο που θελω απο σενα μιας και εχεις ξαναπαρει ταμειο ανεργιας και μαλιστα προσφτα ειναι το εξης:
απο την ημερομηνια της απολυσης σου και 14 μηνες πισω{-μειον τους 2 τελευταιους μηνες} να εχεις το λιγοτερο 125 ενσημα...αυτο σε παραπεμπει να μπορεις να μπεις στον ταμειο με 5 μηνες ανεργιας , εαν εχεις πανω απο 250 ενσημα μπαινεις για ενα ολοκληρο χρονο
τωρα οσο αφορα το ποσο αυτο παιζει ρολο απο τις εισφορες που καταβαλει ο εργοδοτης στο ικα...εαν αυτο ειναι κατω απο 460€ θα παρεις το κατωτερο {μην ρωτησεις ποσο ειναι ερχονται αλλαγες και δεν ξερω ποσο θα ειναι εαν δεν δω το πινακα}
ελπιζω να εβγαλες ακρη με αυτα που σου ειπα να κοιταξεις ... αλλιως στειλε μου σκαναρισμενα τα ενσημα σου να τα δω αναλυτικα μηνα μηνα....

small bart
06-03-12, 00:07
Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολυ για την άμεση απάντηση.Με βάση αυτά που μου απάντησες συμπεραινω οτι δεν παιζει ρόλο αν βαζω τώρα μισά ένσημα.Σωστά?Μόνο ο αριθμός των ενσήμων?Αυτό που λες για τους 14 μήνες εννοείς την επερχόμενη απόλυση έτσι.Αν είναι έτσι δεν με συμφέρει διότι οι μισοί σχεδόν μήνες απο αυτούς τους 14 είναι αυτοί που έπερνα το εξάμηνο(που δεν έχω ένσημα)οπότε δεν φτάνω τα 250.Αχ πολύ με πίκρανες...Εχω δώσει τόσα λεφτά ρε γ...ο.
Τες πα.Σε ευχαριστω πολύ.

agkiolina
06-03-12, 15:22
Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολυ για την άμεση απάντηση.Με βάση αυτά που μου απάντησες συμπεραινω οτι δεν παιζει ρόλο αν βαζω τώρα μισά ένσημα.Σωστά?Μόνο ο αριθμός των ενσήμων?Αυτό που λες για τους 14 μήνες εννοείς την επερχόμενη απόλυση έτσι.Αν είναι έτσι δεν με συμφέρει διότι οι μισοί σχεδόν μήνες απο αυτούς τους 14 είναι αυτοί που έπερνα το εξάμηνο(που δεν έχω ένσημα)οπότε δεν φτάνω τα 250.Αχ πολύ με πίκρανες...Εχω δώσει τόσα λεφτά ρε γ...ο.
Τες πα.Σε ευχαριστω πολύ.
στο ταμειο ανεργιας μετραει το 6μηνο της μητροτητας κανονικοτατα.....πρεπει ντε και καλα να μπεις για ενα χρονο ? με αυτα τα ενσημα οσα εχεις μπαινεις... καλο δεν θα ηταν με το που τελειωσει το ταμειο σου οσο κι αν ειναι αυτο να προσπαθησεις να βρεις μια εργασια και να παιρνεις τα χρηματα οσα κι αν ειναι αυτα τοτε για να καλυπτεις μερικες απο τις αναγκες σου?

small bart
06-03-12, 16:17
Μετράει το εξάμηνο?Πώς?Εννοώ σαν πόσα ένσημα.Γιατί πρίνα απο λίγες μέρες που πήγα να θεωρήσω το βιβλιάριο μου και του παιδιού στο ικα μου είπαν οτι δεν μπορω να το θεωρησω γιατι δεν επαρκούν τα ενσημα που ήδη έχουν μπει και στο εξάμηνο δεν έχω ένσημα.Αν δεν πάρω χρόνο δεν με συμφέρει να βάλω τόσα ενσημα για 5 μήνες ανεργίας.Όσο για το θέμα της δουλειας μακάρι να εύρισκα και με οσα χρηματα και αν ήταν αλλα τόσο καιρο ψάχνω και τίποτα.Τες πα σε πρηζω και σένα τώρα...Σε ευχαριστώ πολυ πάντως που διέθεσες τόσο χρόνο για μένα.Να είσαι καλά.

agkiolina
06-03-12, 23:02
Μετράει το εξάμηνο?Πώς?Εννοώ σαν πόσα ένσημα.Γιατί πρίνα απο λίγες μέρες που πήγα να θεωρήσω το βιβλιάριο μου και του παιδιού στο ικα μου είπαν οτι δεν μπορω να το θεωρησω γιατι δεν επαρκούν τα ενσημα που ήδη έχουν μπει και στο εξάμηνο δεν έχω ένσημα.Αν δεν πάρω χρόνο δεν με συμφέρει να βάλω τόσα ενσημα για 5 μήνες ανεργίας.Όσο για το θέμα της δουλειας μακάρι να εύρισκα και με οσα χρηματα και αν ήταν αλλα τόσο καιρο ψάχνω και τίποτα.Τες πα σε πρηζω και σένα τώρα...Σε ευχαριστώ πολυ πάντως που διέθεσες τόσο χρόνο για μένα.Να είσαι καλά.
Στο 6 μηνο ο Οαεδ που ειναι ο εργοδοτης σου ,σου κολαει κανονικα 25 ενσημα καθε μηνα... καθυστερουν να περαστουν στο ικα.
Οχι δυστυχως δεν πιανουν για θεωρηση του βιβλιαριου :(
αυτα για το ταμειο ανεργιας μετρανε κανονικα....
και δεν με πρηζεις , να βοηθησω θελω οσο μπορω...

στειλε μου με πμ αν θελεις σε ποιον οαεδ ανηκεις

χελωνιτσα
06-03-12, 23:35
agiolina να κανω και εγω μια ερωτηση? ετοιμαζομαι (σε μερικους μηνες) μετα απο εξαμηνο να βγω ταμειο και με μεγαλη μου χαρα διαβαζω οτι τα ενσημα του εξαμηνου μετρανε κανονικα και να βγω ταμειο 1 χρονο (γιατι απο δουλεια τζιφος) με τα απιδια τι γινεται??? εχω 2 παιδακια,ισχυει η προσαυξηση? τα ασφαλιζω εγω,και ποσο τελικα ειναι το ποσο μαζι με την προσαυξηση?

ευχαριστω εκ των προτερων.....

agkiolina
07-03-12, 22:11
agiolina να κανω και εγω μια ερωτηση? ετοιμαζομαι (σε μερικους μηνες) μετα απο εξαμηνο να βγω ταμειο και με μεγαλη μου χαρα διαβαζω οτι τα ενσημα του εξαμηνου μετρανε κανονικα και να βγω ταμειο 1 χρονο (γιατι απο δουλεια τζιφος) με τα απιδια τι γινεται??? εχω 2 παιδακια,ισχυει η προσαυξηση? τα ασφαλιζω εγω,και ποσο τελικα ειναι το ποσο μαζι με την προσαυξηση?

ευχαριστω εκ των προτερων.....
μην με ρωτας για την προσαυξηση δεν ξερουμε απολυτως τιποτα ακομα...οτι θα παρεις 20 % θα το παρεις ποσο θα φτασει απο τα 553 με δυο παιδια που ειναι τωρα δεν ξερω.....

maelia
08-03-12, 14:05
agkiolina, παιζει ρολο στο ποσο του ταμειου ανεργιας αν δουλευες 8ωρη η 4ωρη??? ρωταω γιατι εγω δουλευα και απο τα δυο!!! συγκεκριμενα, παραιτηθηκα με 4ωρο και απολυθηκα στην επομενη δουλεια με 8ωρο.....

angelino77
09-03-12, 18:19
καλησπέρα, από τις κοπέλες που παίρνουν ήδη ταμείο πληρωθήκατε κανονικά?
Εγω πληρώνομαι καθε 7 του μηνός και υποτίθεται αυτόν τον μήνα θα έμπαιναν αυτόματα σωστα?

Πήγα πριν λίγο και τίποτα :confused::confused::confused:
Είμαι έτοιμη να σκάσω φυσικά. Και πότε θα πληρωθώ?

Ξερετε αν υπάρχουν καθυστερήσεις στις πληρωμές τους?

agkiolina
09-03-12, 20:35
Εγω πληρώνομαι καθε 7 του μηνός και υποτίθεται αυτόν τον μήνα θα έμπαιναν αυτόματα σωστα?

πηγες κι εδωσες το παρον? κανονικα θα επρεπε να ειχαν μπει τα χρηματα σου σημερα μιας και καθε παρασκευη γινονται οι πιστωσεις στους λογαριασμους πλεον ...αν δεν μπουν και ητν δευτερα παρε τους ενα τηλεφωνο

agkiolina, παιζει ρολο στο ποσο του ταμειου ανεργιας αν δουλευες 8ωρη η 4ωρη??? ρωταω γιατι εγω δουλευα και απο τα δυο!!! συγκεκριμενα, παραιτηθηκα με 4ωρο και απολυθηκα στην επομενη δουλεια με 8ωρο.....
στο 8ωρο εχεις 25 ενσημα στο 4ωρο εχεις 22 , παιζει ρολο οσο περισσοτερα ενσημα εχεις τοσο πιο πολυ διαρκεια ταμειου θα εχεις ...
ενσημα -= διαρκεια ταμειου
αποδοχες στο ικα = χρηματικο υψος ταμειου
ετσι παει

angelino77
09-03-12, 21:37
Σε ευχαριστώ agkiolina για την απάντηση. Όχι αυτόν τον μήνα δεν πήγα, αφού σημείωσαν και στο χαρτί οτι πρέπει να ξαναπάω Απρίλη και οτι θα μπουν αυτόματα.

Αν δεν πληρωθώ και την Δευτέρα, νομίζω Δευτερα & Παρασκευή γίνονται οι πιστώσεις σωστά?, θα πάω από εκεί να δω τι γίνετε.

Απλά θορυβήθηκα και ήθελα να δω αν καθυστέρησαν και σε άλλους την πληρωμή.

agkiolina
09-03-12, 22:39
Σε ευχαριστώ agkiolina για την απάντηση. Όχι αυτόν τον μήνα δεν πήγα, αφού σημείωσαν και στο χαρτί οτι πρέπει να ξαναπάω Απρίλη και οτι θα μπουν αυτόματα.

Αν δεν πληρωθώ και την Δευτέρα, νομίζω Δευτερα & Παρασκευή γίνονται οι πιστώσεις σωστά?, θα πάω από εκεί να δω τι γίνετε.

Απλά θορυβήθηκα και ήθελα να δω αν καθυστέρησαν και σε άλλους την πληρωμή.
κατσε κατσε σου ειπαν να παρουσιαστεις απριλη? τοτε θα πας ... ουτε την δευτερα θα πληρωθεις... ουτε την παρασκευη δυστυχως.... εχει αλλαξει το συστημα και πιστωνει ανα διμηνο τωρα ... {αν και εδω που τα λεμε χαλια συστημα ειναι .... οτι θελει κανει απο μονο του αναθεμα κι αν ξερει κι αυτος που το εφτιαξε τι κανει }

angelino77
09-03-12, 22:50
Δεν κατάλαβα, γιατί δεν θα πληρωθώ? Τον προηγουμενο μηνα κανονικά ,μου εδωσαν ένα καινούριο χαρτί και σημείωσαν Απρίλη να ξαναπάω και οτι θα μπούν τα χρηματα αυτόματα.

Εγώ θα πάω την Δευτέρα αλλά γιατί δεν μπήκαν σήμερα?

maelia
09-03-12, 23:46
πηγες κι εδωσες το παρον? κανονικα θα επρεπε να ειχαν μπει τα χρηματα σου σημερα μιας και καθε παρασκευη γινονται οι πιστωσεις στους λογαριασμους πλεον ...αν δεν μπουν και ητν δευτερα παρε τους ενα τηλεφωνο

στο 8ωρο εχεις 25 ενσημα στο 4ωρο εχεις 22 , παιζει ρολο οσο περισσοτερα ενσημα εχεις τοσο πιο πολυ διαρκεια ταμειου θα εχεις ...
ενσημα -= διαρκεια ταμειου
αποδοχες στο ικα = χρηματικο υψος ταμειου
ετσι παει
σορρυ... αλλα αυτο με το ικα δεν το καταλαβα...

xristinio
10-03-12, 00:31
κατσε κατσε σου ειπαν να παρουσιαστεις απριλη? τοτε θα πας ... ουτε την δευτερα θα πληρωθεις... ουτε την παρασκευη δυστυχως.... εχει αλλαξει το συστημα και πιστωνει ανα διμηνο τωρα ... {αν και εδω που τα λεμε χαλια συστημα ειναι .... οτι θελει κανει απο μονο του αναθεμα κι αν ξερει κι αυτος που το εφτιαξε τι κανει }

ο αντρας μου ηταν να πληρωθει σημερα και το χαρτι του λεει να παρουσιαστει απριλη....εγω θα πληρωθω πρωτη φορα τον απριλη....δηλαδη αυτο το μηνα δεν θα μπουνε λεφτα στο σπιτι????????????και το μωρο τι θα φαει???????

labc81
10-03-12, 01:49

καλησπέρα!και εγω μια απο τα ιδια!!!!!αν δεν πληρωθω την Δευτερα θα παω να ρωτησω στον οαεδ!!!

agkiolina
10-03-12, 22:11
κοριτσια πλεον δεν τους νοιαζει τι θα εχουμε να φαμε στο σπιτι μας δεν το εχετε καταλαβει αυτο?
εχει αλλαξει το συστημα στις πληρωμες κι εχει γινει ανα διμηνο
η πρωτη πληρωμη πλεον γινεται αυτοματα και απο την δευτερη και μετα ανα διμηνο την αρχη του τριτου μηνα...

αυτο με το ικα ειναι στην αναλυτικη κατασταση με τα ενσημα σου και ειναι οι αποδοχες που καταβαλονται απο τον εργοδοτη στο ικα... απο εκει βγαινει το ποσο του ταμειου εαν δηλαδη ειναι κατω απο 450 ευρω θα παρει το μειωμενο... εαν ειναι παραπανω θα παρει το μεγιστο ταμειο...

xristinio
11-03-12, 00:46
ο αντρας μου ηταν να πληρωθει σημερα και το χαρτι του λεει να παρουσιαστει απριλη....εγω θα πληρωθω πρωτη φορα τον απριλη....δηλαδη αυτο το μηνα δεν θα μπουνε λεφτα στο σπιτι????????????και το μωρο τι θα φαει???????

τελικα ο αντρας μου πληρωθηκε...ουτε εκεινοι δεν ξερουν τι τους γινεται......

angelino77
11-03-12, 12:47
agkiolina διάβασα την εγκύκλιο 2 φορές και δεν αναφέρει οτι θα γίνονται πιστώσεις καθε διμηνο. Απλά θα παρουσιαζόμαστε μια φορά στο τρίμηνο, θα πληρωνόμαστε για τον 1ο μηνα του τριμήνου και θα κατοχυρώνουμε τις 2 επόμενες πληρωμές. Αν δεν κάνω λάθος αναφέρει οτι κάθε μήνα θα μπαίνουν τα χρήματα.

Απ'οτι διάβασα και εδώ και σε άλλες κοπέλες δεν πιστώθηκε ο λογαριασμός. Υποψιάζομαι οτι ίσως λόγο φόρτου δεν δόθηκαν όλοι οι λογαριασμοί στην Εθνική ή κάτι παρόμοιο ίσως. Γιατί κάποιοι πληρώθηκαν.

Επίσης δεν ειναι λογικό να είναι μειωμένο γιατί θα πληρωθούμε το επίδομα του Φλεβάρη και οι μειώσεις ισχύουν από 12/3.

Βέβαια σε αυτή τη χώρα τι είναι λογικό/σωστό και τι όχι είναι μεγάλη κουβέντα :confused::confused::confused::confused:

maelia
14-03-12, 14:15
agkiolina καλησπερα!!! αν καταλαβα καλα διαβαζοντας τη νεα εγκυκλιο για τα επιδοματα, τωρα πια εξαρταται απο το ποσο μισθο επαιρνες και οχι απο το ικα....π.χ. εγω σαν 4ωρη και τριτεκνη επαιρνα 434 καθαρα, οποτε θα το παρω ολοκληρο το ταμειο ετσι???
και κατι αλλο...υπαρχει περιπτωση να μου πιστωθουν χρηματα πριν παρω την αποφαση???(η απλως ονειρευομαι???)
ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ!!!!

agkiolina
15-03-12, 23:51
τελικα ο αντρας μου πληρωθηκε...ουτε εκεινοι δεν ξερουν τι τους γινεται......
δεν ειναι οτι εμεις δεν ξερουμε τι μας γινεται σαν υπαλληλοι ΑΠΛΑ αυτοι που φτιαχνουν και πειραζουν το προγραμμα καθημερινα δεν ξερουν τι τους γινεται και το τι αντιμετωπιζουμε εμεις στις υπηρεσιες...

agkiolina διάβασα την εγκύκλιο 2 φορές και δεν αναφέρει οτι θα γίνονται πιστώσεις καθε διμηνο. Απλά θα παρουσιαζόμαστε μια φορά στο τρίμηνο, θα πληρωνόμαστε για τον 1ο μηνα του τριμήνου και θα κατοχυρώνουμε τις 2 επόμενες πληρωμές. Αν δεν κάνω λάθος αναφέρει οτι κάθε μήνα θα μπαίνουν τα χρήματα.

Απ'οτι διάβασα και εδώ και σε άλλες κοπέλες δεν πιστώθηκε ο λογαριασμός. Υποψιάζομαι οτι ίσως λόγο φόρτου δεν δόθηκαν όλοι οι λογαριασμοί στην Εθνική ή κάτι παρόμοιο ίσως. Γιατί κάποιοι πληρώθηκαν.

Επίσης δεν ειναι λογικό να είναι μειωμένο γιατί θα πληρωθούμε το επίδομα του Φλεβάρη και οι μειώσεις ισχύουν από 12/3.

Βέβαια σε αυτή τη χώρα τι είναι λογικό/σωστό και τι όχι είναι μεγάλη κουβέντα :confused::confused::confused::confused:
Τα χρηματα απο οτι βλεπουμε απο το συστημα απο την δευτερα δειχνει οτι τα χρηματα μπαινουν αυτοματα απο τα κεντρικα απλα ο ανεργος πρεπει να παρουσιαζεται καθε τριμηνο να δινει το παρων και να υπογραφει μια υπευθυνη δηλωση παρουσιας.εαν δεν γινει αυτο αυτοματα το συστημα στερει πληρωμες...

agkiolina καλησπερα!!! αν καταλαβα καλα διαβαζοντας τη νεα εγκυκλιο για τα επιδοματα, τωρα πια εξαρταται απο το ποσο μισθο επαιρνες και οχι απο το ικα....π.χ. εγω σαν 4ωρη και τριτεκνη επαιρνα 434 καθαρα, οποτε θα το παρω ολοκληρο το ταμειο ετσι???
και κατι αλλο...υπαρχει περιπτωση να μου πιστωθουν χρηματα πριν παρω την αποφαση???(η απλως ονειρευομαι???)
ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ!!!!
το ολοκληρο ταμειο ομως μην περιμενεις να ειναι 461€ γιατι πλεον το ανωτερο χωρις παιδια ιεναι μολις 360€ :(οχι δεν θα πιστωθουν πριν την ημερομηνια που δινει το συστημα δηλαδη μετα απο 2 μηνες...

xristinio
16-03-12, 11:34
δεν ειναι οτι εμεις δεν ξερουμε τι μας γινεται σαν υπαλληλοι ΑΠΛΑ αυτοι που φτιαχνουν και πειραζουν το προγραμμα καθημερινα δεν ξερουν τι τους γινεται και το τι αντιμετωπιζουμε εμεις στις υπηρεσιες...

Τα χρηματα απο οτι βλεπουμε απο το συστημα απο την δευτερα δειχνει οτι τα χρηματα μπαινουν αυτοματα απο τα κεντρικα απλα ο ανεργος πρεπει να παρουσιαζεται καθε τριμηνο να δινει το παρων και να υπογραφει μια υπευθυνη δηλωση παρουσιας.εαν δεν γινει αυτο αυτοματα το συστημα στερει πληρωμες...

το ολοκληρο ταμειο ομως μην περιμενεις να ειναι 461€ γιατι πλεον το ανωτερο χωρις παιδια ιεναι μολις 360€ :(οχι δεν θα πιστωθουν πριν την ημερομηνια που δινει το συστημα δηλαδη μετα απο 2 μηνες...

δεν ειπα οτι εσεις δεν ξερετε τι σας γινεται...προς θεου, μην παρεξηγησαι....ισα ισα που εσυ μας ενημερωνεις και μας βοηθας συνεχεια...

rita_ki
17-03-12, 15:51
μου ειχαν πει απτον οαεδ να ξαναπαρουσιαστω 14/4
εχτες παρασκευη πληρωθηκα αυτοματα τα χρηματα για τον μαρτιο κ ηταν χωρις την μειωση.

lena77
17-03-12, 17:37
καήσπερα.δεν ηξερα ολες αυτες τις αλλαγες στο συστημα του οαεδ....τι αλλο θα σκεφτουν..αυτοι βεβαια τους μισθους τους κανονικοτατα.και εμεις να αναζητουμε ψιχουλα για βασικες αναγκες των παιδιων.:evil:

lena77
17-03-12, 17:39
καλησπερα.δεν ηξερα ολες αυτες τις αλλαγες στον οαεδ.τι αλλο θα σκεφτουν..και αυτοι βεβαια τους μισθους κανονικοτατα και εμεις να ανζητουμε ψιχουλα για βασικες αναγκες των παιδιων......

agkiolina
18-03-12, 00:16
λενα εντολες του υπουργου ειναι αυτες..... κι οσο για το μισθο θα σου πω μονο αυτο ... μακαρι να επαιρνα οσο ειναι το ταμειο ανεργιας.... μακαρι ...----

χελωνιτσα
18-03-12, 17:46
agkiolina θα μου λυσεις μια ακομα απορια αν μπορεις? ο χρονος επιδοτησης απο τι εξαρταται? δηλαδη αν θα επιδοτηθεις για 1 χρονο η λιγοτερο?

agkiolina
19-03-12, 15:12
agkiolina θα μου λυσεις μια ακομα απορια αν μπορεις? ο χρονος επιδοτησης απο τι εξαρταται? δηλαδη αν θα επιδοτηθεις για 1 χρονο η λιγοτερο?
απο τα ενσημα
εαν εχεια παρει ξανα ταμειο τα τελευταια χρονια θελει μονο στο 14ημνο πλην τους 2 τελευταιους μηνες να εχεις το λιγοτερο 125 για να μπεις στο ταμειο ... αλλιως αν μπαινεις για πρωτη φορα θελει 2 χρονια γεματα ενσημα...

xristinio
19-03-12, 19:38
μπορει μια επιδοτουμενη εγκυος να παρει επαπειλουμενη αδεια απο το ικα παραληλα με το ταμειο??

melin
20-03-12, 09:33
Μια ερώτηση agkiolina! Έχω απόλυση τώρα το Μάρτιο. Απο το Σεπτέμβριο και μετά που τελείωσε το 6μηνο έχω 75 ένσημα κα βγάζω του Φεβρουαρίου και Μαρτίου. Πριν την άδεια τοκετού έχω ένσημα για 3μηνες. Έχω ξαναπάρει πιο παλιά ταμείο, τώρα μπορώ να πάρω, τι λες? επισεις για να μην χάσω την αποζημίωση συμφωνησαμα απόλυση στους 15μηνες, θα έχω πρόβλημα στον ΟΑΕΔ? ευχαριστώ περιμένω αν ξέρετε κ οι υπόλοιπες να μα ενημερώσετε!

melin
20-03-12, 09:37
Εκ παραδρομής ¨επισης¨ ήθελα να γραψω

χελωνιτσα
20-03-12, 10:40
απο τα ενσημα
εαν εχεια παρει ξανα ταμειο τα τελευταια χρονια θελει μονο στο 14ημνο πλην τους 2 τελευταιους μηνες να εχεις το λιγοτερο 125 για να μπεις στο ταμειο ... αλλιως αν μπαινεις για πρωτη φορα θελει 2 χρονια γεματα ενσημα...

σορυ και παλι αλλα για να καταλαβω......εγω πριν απο 2 χρονια βγηκα ταμειο αλλα μετα τους 5 μηνες το διεκοψα γιατι βρηκα δουλεια.τωρα που με ξανα απολυουν και εχω γυρω στα 245 ενσημα για ποσο καιρο θα επιδοτηθω???
ευχαριστω:!:

giotap17455
20-03-12, 12:15
Καλημέρα, να ρωτήσω μήπως ξέρετε.. Επειδή προβλέπω σύντομα να μπαίνει ο σύζυγος στο ταμείο ανεργίας, δικαιούται να πάρει προσαύξηση στα 359 ευρώ λόγω παιδιού που είναι ασφαλισμένο στο δικό μου ταμείο (τράπεζα) ή όχι (θα έπρεπε να το είχε ασφαλισμένο αυτός στο ΙΚΑ);
Ευχαριστώ!!

agkiolina
22-03-12, 00:26
Καλημέρα, να ρωτήσω μήπως ξέρετε.. Επειδή προβλέπω σύντομα να μπαίνει ο σύζυγος στο ταμείο ανεργίας, δικαιούται να πάρει προσαύξηση στα 359 ευρώ λόγω παιδιού που είναι ασφαλισμένο στο δικό μου ταμείο (τράπεζα) ή όχι (θα έπρεπε να το είχε ασφαλισμένο αυτός στο ΙΚΑ);
Ευχαριστώ!!
προσπαθω μερες να σας απαντησω αλλα το ιντερνετ δεν με θελει ...
ναι δικαιουται κανονικα να παρει την προσαυξηση θα του δωσεις τα βιβλιαρια πρωτοτυπα και φωτοτυπιες και θα τα καταθεσει
σορυ και παλι αλλα για να καταλαβω......εγω πριν απο 2 χρονια βγηκα ταμειο αλλα μετα τους 5 μηνες το διεκοψα γιατι βρηκα δουλεια.τωρα που με ξανα απολυουν και εχω γυρω στα 245 ενσημα για ποσο καιρο θα επιδοτηθω???
ευχαριστω:!:
ναι με τα ενσημα που μου λες πως εχεις παιρνεις για 10 μηνες ταμειο ...
Μια ερώτηση agkiolina! Έχω απόλυση τώρα το Μάρτιο. Απο το Σεπτέμβριο και μετά που τελείωσε το 6μηνο έχω 75 ένσημα κα βγάζω του Φεβρουαρίου και Μαρτίου. Πριν την άδεια τοκετού έχω ένσημα για 3μηνες. Έχω ξαναπάρει πιο παλιά ταμείο, τώρα μπορώ να πάρω, τι λες? επισεις για να μην χάσω την αποζημίωση συμφωνησαμα απόλυση στους 15μηνες, θα έχω πρόβλημα στον ΟΑΕΔ? ευχαριστώ περιμένω αν ξέρετε κ οι υπόλοιπες να μα ενημερώσετε!
τα ενσημα του 6 μηνου κανονικα μετριουνται στο ταμειο ανεργιας αλλα ρωτα τον υπαλληλο που βγαζει την επιδοτηση για να δειξεις οτι το ξερεις γιατι μερικοι δεν το υπολογιζουν.το τι εχεις συμφωνησει εσυ με τον εργοδοτη για την απολυση δεν αφοραν τον οαεδ

melin
22-03-12, 09:25
Agkiolina σε ευχαριστώ... Με τα βιβλιάρια του ΙΚΑ που δεν είναι θεωρημενα, τι κάνετε στον ΟΑΕΔ?τα δέχεστε?

agkiolina
22-03-12, 23:33
Agkiolina σε ευχαριστώ... Με τα βιβλιάρια του ΙΚΑ που δεν είναι θεωρημενα, τι κάνετε στον ΟΑΕΔ?τα δέχεστε?
για το ταμειο ανεργιας πρεπει το οικογενειακο βιβλιαριο να ειναι θεωρημενο ... τους στελνουμε και τα φτιαχνουν δεν γινεται αλλιως δεν θα μπορει να βγει η επιδοτηση δυστυχως...αν και το ικα εχει δωσει παραταση αλλα δεν μας παιρνει ο χρονος εμας , θα πρεπει να αφησουμε την αιτηση μεχρι να τους ερθει η ανανεωση στο σπιτι

giotap17455
23-03-12, 13:47
Agkiolina σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη. 1. Οι φορές που μπορείς να πάρεις επίδομα ανεργίας είναι 2; μιλάω για υπάλληλο ή εργάτη και όχι τις ειδικές περιπτώσεις (εποχικοί, τουριστικά, οικοδόμοι κλπ) και 2. Τα ένσημα σου πρέπει να είναι συνεχόμενα στον ίδιο εργοδότη; αν αυτός εν τω μεταξύ αλλάξει επωνυμία κι εσύ συνεχίζεις να εργάζεσαι κανονικά μπορεί να μη δικαιούσαι γιατί θα φαίνεται διαφορετικός;;(ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ γιατί κι εγώ έτσι που το έγραψα δυσκολεύομαι..;)) Και πάλι σε ευχαριστώ!

xristinio
23-03-12, 15:12
μπορει μια επιδοτουμενη εγκυος να παρει επαπειλουμενη αδεια απο το ικα παραληλα με το ταμειο??

κανεις??

χελωνιτσα
23-03-12, 16:04
[QUOTE=agkiolina;2335088]

ναι με τα ενσημα που μου λες πως εχεις παιρνεις για 10 μηνες ταμειο ...

ευχαριστω και παλι!!! πολυτιμη η βοηθεια σου...να΄σαι καλα.

agkiolina
24-03-12, 00:31
Agkiolina σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη. 1. Οι φορές που μπορείς να πάρεις επίδομα ανεργίας είναι 2; μιλάω για υπάλληλο ή εργάτη και όχι τις ειδικές περιπτώσεις (εποχικοί, τουριστικά, οικοδόμοι κλπ) και 2. Τα ένσημα σου πρέπει να είναι συνεχόμενα στον ίδιο εργοδότη; αν αυτός εν τω μεταξύ αλλάξει επωνυμία κι εσύ συνεχίζεις να εργάζεσαι κανονικά μπορεί να μη δικαιούσαι γιατί θα φαίνεται διαφορετικός;;(ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ γιατί κι εγώ έτσι που το έγραψα δυσκολεύομαι..;)) Και πάλι σε ευχαριστώ!
Οι φορες που μπορεις να παρεις ταμειο ανεργιας ειναι απειρες... παντα ομως για να μπεις στο ταμειο θελει 7 μηνες εργασιας πλην τους 2 τλευταιους μηνες και στο συνολο των 5 αυτων μηνων να υπαρχουν 125 ενσημα {οχι εποχικοι ουτε οικοδομοι}
μπορει μεσα στους 7 αυτους μηνες να εχεις αλλαξει 3 εργοδοτες δεν μας νοιασει ΑΠΛΑ οταν καταθεσεις την τελευταια καταγγελια απολυσης θα πρεπει να καταθεσεις και ολες τις αλλες ειτε απολυσεις ειτε οικεωθελους αποχωρησεις για να δειξεις οτι δεν εργαζεσαι στους αλλους... ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις τι εννοω

mamina
24-03-12, 09:11
κανεις??

Καλημέρα,

Ναι μπορείς να πάρεις επαπειλούμενη άδεια αλλά θα πρέπει μετά να πας στον ΟΑΕΔ να παγώσεις το ταμείο. Με το χαρτί που θα σου δόσουν απο κεί, με το χαρτί της αδειας ασθενείας απο γιατρό του ΙΚΑ και με τα βιβλιαρια υγείας θα τα καταθέσεις στο ΙΚΑ της περιοχής σου. Για τις μέρες αδείας πληρώνεσαι απο το ΙΚΑ. Εγώ πήγα και το έκανα αυτό μόλις χθές.

Με ένα προστατευομενο μέλος μου δώσανε μόλις 10,22 ευρώ επιδότηση την ημέρα. Τα σαβ/κα δεν μετράνε. Δηλ. για 15 μέρες αδειας που είχα ξεκινώντας απο την Παρασκευή μου υπολογίσανε 12 μερες χ 10,22 ευρώ. Μου αφαιρέσανε και την Παρασκευή και δεν προλαβα να ρωτήσω γιατί.

Αν χρειαστείς κάτι αλλο ρώτα

mamina
24-03-12, 09:16
Κορίτσια χθές πήγα στον ΟΑΕΔ,

Το ταμείο για το μήνα Μαρτιο ήταν μειωμένο, αναλογικά μάλλον το είχαν μειωμένο απο 12 Μαρτίου.

Ξεχασα όμως να ρωτήσω για το δώρο Πάσχα, άκουστηκε κάτι πότε θα το πάρουμε ? Μαλλον μειωμένο θα είναι και αυτό ε ?

agkiolina
24-03-12, 21:50
Κορίτσια χθές πήγα στον ΟΑΕΔ,

Το ταμείο για το μήνα Μαρτιο ήταν μειωμένο, αναλογικά μάλλον το είχαν μειωμένο απο 12 Μαρτίου.

Ξεχασα όμως να ρωτήσω για το δώρο Πάσχα, άκουστηκε κάτι πότε θα το πάρουμε ? Μαλλον μειωμένο θα είναι και αυτό ε ?
το ταμειο σου υπολογιστηκε για τον μηνα μαρτιο απο την επομενη της προηγοημενης πληρωμης σου μεχρι της 12/3 με το πρηγουμενο ποσο και απο τοτε μεχρι την ημερα πληρωμης σου με το νεο ποσο ... το δωρο πασχα δεν θα το δεις ποτε οπως και το δωρο χριστουγεννων στην λιστα πληρωμων σου μπαινει παντα αυτοματα... την μεγαλη εβδομαδα θα μπει ποια μερα δεν ξερω να σου πω

maelia
26-03-12, 09:04
agkiolina μου μια χαζη ερωτηση απο μια ανυπομονη υπαρξη!!!! αν η πρωτη μερα που μου ειπαν να παω για παραλαβη αποφασης επιδοτησης, πεφτει σαββατο,.... να παω παρασκευη??? η θα με κραξουν?????

agkiolina
27-03-12, 00:42
agkiolina μου μια χαζη ερωτηση απο μια ανυπομονη υπαρξη!!!! αν η πρωτη μερα που μου ειπαν να παω για παραλαβη αποφασης επιδοτησης, πεφτει σαββατο,.... να παω παρασκευη??? η θα με κραξουν?????
μπορεις να πας δεν θα σε κραξουν ... :D και απο ολα αυτα που βλεπουμε απο τις πληρωμες εσυ θα δωσεις το παρων και τα λεφτα θα εχουν εγκριθει απο το πρωβι και η πιστωση θα γινει τ απογευμα της παρασκευης..να ξερεις παντα οτι οταν η ημερομηνια πληρωμης πεφτει ειτε σαββατοκυριακο ειτε σε αργια πας την προηγουμενη για πληρωμη

maelia
27-03-12, 09:07
μπορεις να πας δεν θα σε κραξουν ... :D και απο ολα αυτα που βλεπουμε απο τις πληρωμες εσυ θα δωσεις το παρων και τα λεφτα θα εχουν εγκριθει απο το πρωβι και η πιστωση θα γινει τ απογευμα της παρασκευης..να ξερεις παντα οτι οταν η ημερομηνια πληρωμης πεφτει ειτε σαββατοκυριακο ειτε σε αργια πας την προηγουμενη για πληρωμη
thank u, thank u, thank u!!!!!;););) μολις εχω νεα θα ενημερωσω!!!!!!

katd
29-03-12, 13:40
Καλησπερα!!Εχω να κάνω μια ερωτησε οποιος γνωριζει να με βοηθησει!!Εχω μπει στο ταμειο ανεργιας 2 φορες στο παρελθον και τις 2 απο εναν χρονο λογω ενσυμων.Απο τις 13/12/11 εως 30/01/12 δουλευα 4ωρη και απο την 01/02/12 εως 31/08/12 εχω υπογραψει συμβαση ορισμενου χρονου σε μια εταιρια σαν 8ωρη. Οταν θα ληξει η συμβαση μου θα δικαιουμαι ταμειο ανεργιας?
Ευχαριστω.

tattoo
29-03-12, 17:49
Καλησπερα!!
Μια ερωτηση αν ξερει καποια κοπελα να απαντησει...Τελιωσε το εξαμηνο και σκεφτομαι να δηλωσω παραιτηση να με ξαναπροσλαβει ο ιδιος εργοδοτης σε διαφορετικο ποστο με συμβαση ορισμενου χρονου ετσι ωστε επειτα να εχω την πολυποθητη απολυση για να μπω ταμειο ανεργειας..ειναι εφικτο νομιζετε η επειδη θα ναι ο ιδιος εργοδοτης και δεν θα χει περασει το 18μηνο απο την ημερα τοκετου θα χω καποιο προβλημα?τα ενσημα μαζι με αυτα του εξαμηνου τα συμπληρωνω για το ταμειο

agkiolina
01-04-12, 15:18
Καλησπερα!!Εχω να κάνω μια ερωτησε οποιος γνωριζει να με βοηθησει!!Εχω μπει στο ταμειο ανεργιας 2 φορες στο παρελθον και τις 2 απο εναν χρονο λογω ενσυμων.Απο τις 13/12/11 εως 30/01/12 δουλευα 4ωρη και απο την 01/02/12 εως 31/08/12 εχω υπογραψει συμβαση ορισμενου χρονου σε μια εταιρια σαν 8ωρη. Οταν θα ληξει η συμβαση μου θα δικαιουμαι ταμειο ανεργιας?
Ευχαριστω.
καλησπερα ναι δικαιουσαι ταμειο ανεργιας για 5 μηνες.!
Καλησπερα!!
Μια ερωτηση αν ξερει καποια κοπελα να απαντησει...Τελιωσε το εξαμηνο και σκεφτομαι να δηλωσω παραιτηση να με ξαναπροσλαβει ο ιδιος εργοδοτης σε διαφορετικο ποστο με συμβαση ορισμενου χρονου ετσι ωστε επειτα να εχω την πολυποθητη απολυση για να μπω ταμειο ανεργειας..ειναι εφικτο νομιζετε η επειδη θα ναι ο ιδιος εργοδοτης και δεν θα χει περασει το 18μηνο απο την ημερα τοκετου θα χω καποιο προβλημα?τα ενσημα μαζι με αυτα του εξαμηνου τα συμπληρωνω για το ταμειο
γιατι να δηλωσεις παραιτηση και να σου ξανακανει προσληψη ?ποιος ο λογος? μετακινηση απο γραφειο σε γραφειο αυτος κανει απολυσης προσληψεις??? προβλημα δεν θα υπαρχει απλα θα καταθεσεις οταν πας στο ταμειο ανεργιας και το χαρτι της παραιτησης σου ... για ποιο λογο παραιτηθηκες και ξαναπηγες στον ιδιο εργοδοτη δενθα σε ρωτησουν και να το κανουν θα πεις οτι ειχατε καυγαδισει και τα ξαναβρηκατε...

tattoo
01-04-12, 20:42
καλησπερα ναι δικαιουσαι ταμειο ανεργιας για 5 μηνες.!

γιατι να δηλωσεις παραιτηση και να σου ξανακανει προσληψη ?ποιος ο λογος? μετακινηση απο γραφειο σε γραφειο αυτος κανει απολυσης προσληψεις??? προβλημα δεν θα υπαρχει απλα θα καταθεσεις οταν πας στο ταμειο ανεργιας και το χαρτι της παραιτησης σου ... για ποιο λογο παραιτηθηκες και ξαναπηγες στον ιδιο εργοδοτη δενθα σε ρωτησουν και να το κανουν θα πεις οτι ειχατε καυγαδισει και τα ξαναβρηκατε...

Γιατι δεν εχουν περασει 18 μηνες απο την ημερα που γεννησα και δεν μπορει να με απολυσει απο οσο ξερω..απο την αλλη με την παραιτηση δεν μπαινω ταμειο ανεργειας..θα πρεπει να χω απολυση...οποτε αν παραιτηθω και επειτα μου κανει συμβαση ορισμενου χρονου θα με απολυσει με τη ληξη της χωρις να υπαρχει προβλημα..

katd
02-04-12, 10:39
Σε ευχαριστώ πολύ agkiolina για την άμεση απάντηση!!!Αν ξέρεις και το ποσό επιδότησης που δικαιούμαι θα ήθελα πολύ να ξέρω ευχαριστώ!!!!

valentinat
02-04-12, 11:04
Χαίρομαι για τις κατατοπιστικές απαντήσεις κι έτσι λέω να ρωτήσω κι εγώ...

Λοιπόν δούλευα μέχρι 31/07/11 τώρα παίρνω ταμείο ανεργίας για δεύτερη φορά. Μου βγάλανε όμως 10 μήνες αντί για 12 και δουλεύω συνεχόμενα από τον Σεπτέμβρη του 2009. Μήπως έχει γίνει λάθος??
Επίσης το ταμείο σταματάει τον Μάιο και εγώ έχω ΠΗΤ 19/07/12 τι ακριβώς δικαιούμαι από ΟΑΕΔ και ΙΚΑ?
Πρέπει να βγάλω κάρτα ανεργίας μόλις λήξει το ταμείο μου για να δικαιούμαι κάποια πράγματα?
Μένω σε νησί και θα γεννήσω στην πόλη μου στην οποία θα είμαι από το Μάιο έως το Σεπτέμβριο. Τα χαρτιά για τα επιδόματα λογικά θα τα πάω εκεί ε?

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις!!

agkiolina
02-04-12, 17:44
Χαίρομαι για τις κατατοπιστικές απαντήσεις κι έτσι λέω να ρωτήσω κι εγώ...

Λοιπόν δούλευα μέχρι 31/07/11 τώρα παίρνω ταμείο ανεργίας για δεύτερη φορά. Μου βγάλανε όμως 10 μήνες αντί για 12 και δουλεύω συνεχόμενα από τον Σεπτέμβρη του 2009. Μήπως έχει γίνει λάθος??
Επίσης το ταμείο σταματάει τον Μάιο και εγώ έχω ΠΗΤ 19/07/12 τι ακριβώς δικαιούμαι από ΟΑΕΔ και ΙΚΑ?
Πρέπει να βγάλω κάρτα ανεργίας μόλις λήξει το ταμείο μου για να δικαιούμαι κάποια πράγματα?
Μένω σε νησί και θα γεννήσω στην πόλη μου στην οποία θα είμαι από το Μάιο έως το Σεπτέμβριο. Τα χαρτιά για τα επιδόματα λογικά θα τα πάω εκεί ε?

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις!!
μπορει να ενσημα σου αυτον το διαστημα να ειναι λιγοτερα στο συνολο απο 250 και για αυτο να δικαιουσαι 10μηνο ταμειο ανεργιας...
η καρτα σου θα ειναι ανανεωμενη μεχρι κι ενα μηνα μετα την ληξη του ταμειου σου , αποε κει και περα στο χερι σου ειναι να την ανανεωνεις για παν ενδεχομενο...
χρηματα μητροτητας απο τον οαεδ δεν δικαιουσαι γιατι δεν εισαι σ εργασιακη σχεση μονο απο το ικα θα μπορεις να λαβεις χρηματα ....

valentinat
03-04-12, 11:09
μπορει να ενσημα σου αυτον το διαστημα να ειναι λιγοτερα στο συνολο απο 250 και για αυτο να δικαιουσαι 10μηνο ταμειο ανεργιας...
η καρτα σου θα ειναι ανανεωμενη μεχρι κι ενα μηνα μετα την ληξη του ταμειου σου , αποε κει και περα στο χερι σου ειναι να την ανανεωνεις για παν ενδεχομενο...
χρηματα μητροτητας απο τον οαεδ δεν δικαιουσαι γιατι δεν εισαι σ εργασιακη σχεση μονο απο το ικα θα μπορεις να λαβεις χρηματα ....

agkiolina μου σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!

Όμως τα ένσημα μου από 01/2010 έως και 05/11 είναι πάνω από 300!! Υπάρχει περίπτωση να κάνανε λάθος? Εκτός κι αν μετράνε τον τελευταίο χρόνο εκτός από τους δύο τελευταίους μήνες δηλαδή από 05/2010 έως 05/2011 γιατί τότε δεν βγαίνουν 250 αλλά 210!!

Επίσης ένας γνωστός μου μου είπε πως λίγο πριν λήξει το ταμείο ανεργίας μπορείς να ζητήσεις παράταση για 1-2 μήνες. Ισχύει αυτό?

Και τέλος, μήπως ξέρεις από το ΙΚΑ τι ακριβώς δικαιούμαι?

agkiolina
03-04-12, 23:18
agkiolina μου σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!

Όμως τα ένσημα μου από 01/2010 έως και 05/11 είναι πάνω από 300!! Υπάρχει περίπτωση να κάνανε λάθος? Εκτός κι αν μετράνε τον τελευταίο χρόνο εκτός από τους δύο τελευταίους μήνες δηλαδή από 05/2010 έως 05/2011 γιατί τότε δεν βγαίνουν 250 αλλά 210!!

Επίσης ένας γνωστός μου μου είπε πως λίγο πριν λήξει το ταμείο ανεργίας μπορείς να ζητήσεις παράταση για 1-2 μήνες. Ισχύει αυτό?

Και τέλος, μήπως ξέρεις από το ΙΚΑ τι ακριβώς δικαιούμαι?
απο την ημερα της απολυσης σου αφαιρουμε τους 2 τελευταιους μηνες και παμε ενα χρονο πισω μηπως εκει βρηκαν τα 210 ενσημα?

οχι αυτο δεν ισχυει υπαρχει μονο το βοηθημα της ληξης που θα πρεπει να πληρεις τις προυποθεσεις πχ το οικογενειακο σου εισοδημα να μην ξεπερναει τα 9684€ και το επαγγελμα σου να μην ειναι εποχιακο
οχι δυστυχως δεν γνωριζω τα του ΙΚΑ

valentinat
04-04-12, 11:32
Ευχαριστώ Agkiolina..
είναι πολύτιμες οι απαντήσεις σου...
ναι ένα χρόνο πίσω μου βρήκαν τα 210 ένσημα... οπότε σίγουρα δεν έχει γίνει κάποιο λάθος.

agkiolina
05-04-12, 17:38
την Μεγαλη Τριτη θα μπει το δωρο του Πασχα ηρθε επισημα σημερα στα χερια μας.

rita_ki
06-04-12, 13:15
την Μεγαλη Τριτη θα μπει το δωρο του Πασχα ηρθε επισημα σημερα στα χερια μας.

ευχαριστουμε για την ενημερωση angiolina !!!!!

μια ερωτησουλα να σου κανω ...... τον προηγουμενο μηνα μπηκαν τα λεφτα αυτοματα χωρις να παρουσιαστω .
αυτον τον μηνα μου ειπαν να παω απο 14/4 κ μετα .....
14/4 ειναι Μ.σαββατο κ 13/4 ειναι μεγαλη παρασκευη (νομιζω αργια για δημοσιο) το ιδιο νομιζω κ 16/4 δευτερα του πασχα.
να παω 12/4 μεγαλη πεμπτη προκειμενου να πληρωθω παρασκευη η να παω απο τριτη του πασχα δηλαδη 17/4 ?????????

σε ευχαριστω :p

agkiolina
07-04-12, 00:11
ευχαριστουμε για την ενημερωση angiolina !!!!!

μια ερωτησουλα να σου κανω ...... τον προηγουμενο μηνα μπηκαν τα λεφτα αυτοματα χωρις να παρουσιαστω .
αυτον τον μηνα μου ειπαν να παω απο 14/4 κ μετα .....
14/4 ειναι Μ.σαββατο κ 13/4 ειναι μεγαλη παρασκευη (νομιζω αργια για δημοσιο) το ιδιο νομιζω κ 16/4 δευτερα του πασχα.
να παω 12/4 μεγαλη πεμπτη προκειμενου να πληρωθω παρασκευη η να παω απο τριτη του πασχα δηλαδη 17/4 ?????????

σε ευχαριστω :p
απο οτι καταλαβα οι πληρωμες σου ειναι καθε 14 του μηνα? να ξερεις το εξης...οποτε πεφτει η ημερομηνια πληρωμης ειτε σαββατοκυριακο ειτε σε αργια πληρωνονται την προηγουμενη και επειδη τωρα οι πληρωμες ειναι αυτοματες λογικα θα στα πιστωσουν την μεγαλη πεμπτη...

rita_ki
07-04-12, 09:02
απο οτι καταλαβα οι πληρωμες σου ειναι καθε 14 του μηνα? να ξερεις το εξης...οποτε πεφτει η ημερομηνια πληρωμης ειτε σαββατοκυριακο ειτε σε αργια πληρωνονται την προηγουμενη και επειδη τωρα οι πληρωμες ειναι αυτοματες λογικα θα στα πιστωσουν την μεγαλη πεμπτη...

καλημερα!
ναι angiolina καθε 14, οποτε προτινεις να παρουσιατω στις 12 Μ.πεμπτη .
οΚ ο Θεος βοηθος !!! θα παω 12 γιατι τα λεφτα τα εχω αναγκη κ ελπιζω να μην με κραξουν :rolleyes:
καλα σαβ/ακο
σε ευχαριστω !!!!!!

maelia
26-04-12, 22:59
agkiolina geia sou!!!! ti kaneis??? ola kala??? exw meres pou souxw steilei pm, kai den apantas...eisai kala?? afto me noiazei!!!

agkiolina
28-04-12, 02:07
agkiolina geia sou!!!! ti kaneis??? ola kala??? exw meres pou souxw steilei pm, kai den apantas...eisai kala?? afto me noiazei!!!
maelia μου ελειπα εκτος αθηνων σημερα επεστρεψα πριν 3 ωριτσες...πηγα να δω τον αδερφουλη μ την νυφη μου και το ζουζουναρο ανιψιο μου στο χωριο που μετακομισανε εδω και λιγους μηνες... ειμαι καλα κι εγω και η ζουζου μου ;)σ'ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου φιλακιαααααααα

maelia
29-04-12, 00:05
maelia μου ελειπα εκτος αθηνων σημερα επεστρεψα πριν 3 ωριτσες...πηγα να δω τον αδερφουλη μ την νυφη μου και το ζουζουναρο ανιψιο μου στο χωριο που μετακομισανε εδω και λιγους μηνες... ειμαι καλα κι εγω και η ζουζου μου ;)σ'ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου φιλακιαααααααα
παντα καλα, κοπελα μου!!! σευχαριστω για ολα!!!

maelia
30-05-12, 08:12
agkiolina καλημερα!!! δεν ηξερα που αλλου να γραψω το ερωτημα μου...μηπως εχει ακουστει κατι για το οικογενειακο επιδομα η τοχουν κοψει????

ΝΟΥΝΟΥ
02-06-12, 21:28
ηθελα να ευχαριστησω προσωπικα το μελος agkiolina για την πολυτιμη βοηθεια της.ισως χωρις αυτην να μην επαιρνα ταμειο...ευχαριστω και παλι

agkiolina
06-06-12, 01:06
agkiolina καλημερα!!! δεν ηξερα που αλλου να γραψω το ερωτημα μου...μηπως εχει ακουστει κατι για το οικογενειακο επιδομα η τοχουν κοψει????
εχω απαντησει στο αναλογο θεμα του οικογενειακου επιδοματος...
ηθελα να ευχαριστησω προσωπικα το μελος agkiolina για την πολυτιμη βοηθεια της.ισως χωρις αυτην να μην επαιρνα ταμειο...ευχαριστω και παλι
ειλικρινα χαιρομαι που βοηθησα αλλη μια κοπελα να βρει το δικιο της και πανω απ ολα να κανει την δουλεια της ...Δεν εκανα τιποτα παραπανω απο την δουλεια μου Νουνου μου:oops:

olive oil
07-06-12, 19:39
Kαλησπέρα!
Agkiolina μου, αν δεις αυτό το μήνυμα, θα χρειαστώ τη βοήθειά σου, γιατί από ότι βλέπω μας βοηθάς όλες!
Λοιπόν, είμαι καθηγήτρια αγγλικών που δουλεύει σε φροντιστήριο με σύμβαση ορισμένου χρόνου. Δηλαδή, η πρόσληψή μου έγινε στις 23/9 και έληξε 31/5. Έχω ΠΗΤ 23/9. Μπορείς να με ενημερώσεις για το τι δικαιούμαι από ΟΑΕΔ? Δικαιούμαι το ταμείο ανεργίας? Η εργοδότριά μου θα με ξαναπροσλάβει από Σεπτέμβρη. Ξέρεις αν δικαιούμαι το επίδομα ΟΑΕΔ? Έχω 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια...
Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! Θα με σώσεις αν μου απαντήσεις!!!!

agkiolina
07-06-12, 23:44
Kαλησπέρα!
Agkiolina μου, αν δεις αυτό το μήνυμα, θα χρειαστώ τη βοήθειά σου, γιατί από ότι βλέπω μας βοηθάς όλες!
Λοιπόν, είμαι καθηγήτρια αγγλικών που δουλεύει σε φροντιστήριο με σύμβαση ορισμένου χρόνου. Δηλαδή, η πρόσληψή μου έγινε στις 23/9 και έληξε 31/5. Έχω ΠΗΤ 23/9. Μπορείς να με ενημερώσεις για το τι δικαιούμαι από ΟΑΕΔ? Δικαιούμαι το ταμείο ανεργίας? Η εργοδότριά μου θα με ξαναπροσλάβει από Σεπτέμβρη. Ξέρεις αν δικαιούμαι το επίδομα ΟΑΕΔ? Έχω 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια...
Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! Θα με σώσεις αν μου απαντήσεις!!!!
καλησπερα... ναι ειναι η εποχη σας τωρα :)
Εαν εχεις τα τελεθταια δυο χρονια τα 200 ενσημα που λες μπαινεις κανονικα στο ταμειο μεχρι να ξαναπροσληφθεις....Το επιδομα μητροτητας δεν ξερω την λεπτομερεια αυτη των καθηγητων θα πρεπει να ρωτησεις στον ΟΑΕΔ σου στο τμημα μητροτητας

olive oil
11-06-12, 09:03
Agkiolina, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.
Θα πάω στον ΟΑΕΔ να δω τι γίνεται με την περίπτωσή μου.
Σε ευχαριστώ και πάλι!
:-)

dimitra papakosta
11-06-12, 20:47
kalispera sas tha ithela parakalo poli ta fota sas.....prin 2 xronia eixa mpi sto tamio anergias to 2010 ...meta eixa sto 2011 3 mines ensima kai kati opou imoun egkios eno douleua mono 3 mines genisa to septemvri tou 2011 kai pira ta epidomata mou kai pira kai to 6 mino tou oaed to opoio elikse prin 2 meres.....tora distixos apo oti mathaino sti doulia den plironoun kanenan kai thelo na mpo sto tamio anergias 1on mporo an mou kani apolisi na mpo?kai 2on ta ensima tou 6 minou pianontai gia na mpo sto tamio anergias?mporeite na me voithisete parakalo?

agkiolina
11-06-12, 22:30
kalispera sas tha ithela parakalo poli ta fota sas.....prin 2 xronia eixa mpi sto tamio anergias to 2010 ...meta eixa sto 2011 3 mines ensima kai kati opou imoun egkios eno douleua mono 3 mines genisa to septemvri tou 2011 kai pira ta epidomata mou kai pira kai to 6 mino tou oaed to opoio elikse prin 2 meres.....tora distixos apo oti mathaino sti doulia den plironoun kanenan kai thelo na mpo sto tamio anergias 1on mporo an mou kani apolisi na mpo?kai 2on ta ensima tou 6 minou pianontai gia na mpo sto tamio anergias?mporeite na me voithisete parakalo?
ναι μπορεις να μπεις ξανα ταμειο ανεργια και τα ενσημα του 6μηνου μετρανε στο ταμειο ανεργιας κανονικα τωρα το ποσο διαστημα αυτο αν δεν ξερω τα ενσημα {να τα δω }δεν μπορω να σου απαντησω.

olive oil
12-06-12, 13:37
SOS! Έτυχε καμιά κοπέλα να έχει βρεθεί στη θέση μου? Αν ναι, ας με ενημερώσει!!! 31 Μάη απολύθηκα από το κέντρο ξένων γλωσσών που δουλεύω. Έχω ΠΗΤ 23/9. 56 μέρες πριν θα πάω στο ΙΚΑ να πάρω το επίδομα κυοφορίας και 62 μέρες μετά θα πάρω το επίδομα λοχείας. Σήμερα μπήκα στο ταμείο ανεργίας του ΟΑΕΔ για να παίρνω το βοήθημα. Όταν θα πληρωθώ από ΙΚΑ, πρέπει να κόψω το βοήθημα του ΟΑΕΔ??? Επίσης, μετά την άδεια λοχείας, θα επαναπροσληφθώ στο φροντιστήριο που δούλευα... Δικαιούμαι το εξάμηνο μητρότητας από ΟΑΕΔ? Ρώτησα στον ΟΑΕΔ και μία υπάλληλος μου είπε όχι, ενώ μία άλλη μου είπε ναι. Σας παρακαλώ, όποια μπορεί να με διαφωτίσει!!!
Σας ευχαριστώ!!!

ioannaELENI
29-06-12, 10:15
Καλημερα σας αγαπητα μελη
Ξερετε μηπως αν θα υπαρχει φετος επιδομα αδειας στον ΟΑΕΔ; Ποτε μπαινει στο λογαριασμο;

Ευχαριστω πολυ!!

maelia
29-06-12, 14:02
καλημερα σε ολες!!! ηταν να πληρωθω στις 25/6 και ξεροντας οτι πληρωνει μονο παρασκευη πηγα σημερα και ΤΙΠΟΤΑ....
τι μπορει να συμβαινει??? ετυχε σε καμια σας κατι παρομοιο???

arleta
06-07-12, 00:01
να κανω κι εγω μια ερωτηση;;;;

οταν το ταμειο ανεργιας που πηρες για 6 μηνες τελειωσε τον ιουνιο, εχεις να περιμενεις τιποτα αλλο σχετικα με επιδομα αδειας καλοκαιριου; ή ότι πηρες και τελειωσε;;;;;

Joana
08-07-12, 01:08
agkiolina γεια σου:) ! Εχω κι εγω μια ερωτηση σχετικα με το ταμειο ανεργιας. Μηπως ξερεις τιποτα για την επεκταση του ταμειου για δευτερη χρονια ? Αν ναι απο ποτε ισχυει ?
Ευχαριστω εκ των προτερων

agkiolina
08-07-12, 10:40
να κανω κι εγω μια ερωτηση;;;;

οταν το ταμειο ανεργιας που πηρες για 6 μηνες τελειωσε τον ιουνιο, εχεις να περιμενεις τιποτα αλλο σχετικα με επιδομα αδειας καλοκαιριου; ή ότι πηρες και τελειωσε;;;;;
υπαρχει το επιδομα ληξης.επιδομα αδειας καλοκαιριου δεν δινει ο οαεδ...
agkiolina γεια σου:) ! Εχω κι εγω μια ερωτηση σχετικα με το ταμειο ανεργιας. Μηπως ξερεις τιποτα για την επεκταση του ταμειου για δευτερη χρονια ? Αν ναι απο ποτε ισχυει ?
Ευχαριστω εκ των προτερων
δεν εχει βγει καμια επισημη ανακοινωση ή εγκυκλιος ακομα.. κι ε,μεις το εχουμε ακουσει απεξω ομως...με τι προυποθεσεις θα το δωσουν αγνωστο ακομα...

arleta
08-07-12, 23:10
υπαρχει το επιδομα ληξης.επιδομα αδειας καλοκαιριου δεν δινει ο οαεδ...

μαλιστα....
κ ποτε το δινει αυτο το επιδομα;;; μπαινει μονο του η κατι πρεπει να κανεις;;;

athina3129
10-10-12, 22:17
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ... ΕΚΛΕΙΣΕ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΩ ΕΚΛΕΙΣΕ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΑΔΕΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ
ΠΗΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΑ ΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΛΕΟΝ
ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ
ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ
ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΩ Κ ΚΙΝΕΖΙΚΑ

xnansi
20-10-12, 18:10
Γεια σας σε ολο το φορουμ απο ΜΥΤΙΛΗΝΗ...Να κανω μια ερωτηση και οποιος γνωριζει ας μου απαντησει και μενα.....Δουλευα απο 01.09.2011 εως 13.09.2012 σε εναν συλλογο..εχω στο συνολο 311 ενσημα , μου εκανε ο εργοδοτης μου απολυση...Πηγα στον ΟΑΕΔ για το ταμειο ανεργιας αλλα δεν μου ειπαν αν θα το παρω η οχι...κατεθεσα τα χαρτια μου κανονικα και μου ειπαν μονο οτι σε 40 μερες αν πιστωθουν χρηματα στον λογ/σμο μου τοτε σημαινει οτι το δικαιουμαι...Εμπειρικα καποια μπορει να μου πει αν το δικαιουμαι τελικα η οχι????

athina3129
20-10-12, 19:04
Γεια σας σε ολο το φορουμ απο ΜΥΤΙΛΗΝΗ...Να κανω μια ερωτηση και οποιος γνωριζει ας μου απαντησει και μενα.....Δουλευα απο 01.09.2011 εως 13.09.2012 σε εναν συλλογο..εχω στο συνολο 311 ενσημα , μου εκανε ο εργοδοτης μου απολυση...Πηγα στον ΟΑΕΔ για το ταμειο ανεργιας αλλα δεν μου ειπαν αν θα το παρω η οχι...κατεθεσα τα χαρτια μου κανονικα και μου ειπαν μονο οτι σε 40 μερες αν πιστωθουν χρηματα στον λογ/σμο μου τοτε σημαινει οτι το δικαιουμαι...Εμπειρικα καποια μπορει να μου πει αν το δικαιουμαι τελικα η οχι????

το δικαιουσαι

xnansi
21-10-12, 18:55
Ευχαριστω παρα πολυ Αθηνα για την απαντηση σου...Μηπως ξερεις αν θα το δικαιουμαι για 1 χρονο....? Και επισης αν ξερεις να μου απαντησεις το παιδακι μου ειναι 17 μηνων και το ασφαλιζει ο συζυγος και οχι εγω...Στα δικαιολογητικα για το ταμειο ανεργιας το δηλωσα το παιδακι , με το οικογενειακο μας βιβλιαριο..Θα δικαιουμαι και το + 10% στο επιδομα ανεργιας ή οχι???

agkiolina
22-10-12, 00:31
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ... ΕΚΛΕΙΣΕ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΡΙΣΚΩ ΕΚΛΕΙΣΕ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΑΔΕΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ
ΠΗΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΑ ΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΛΕΟΝ
ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ
ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ
ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΩ Κ ΚΙΝΕΖΙΚΑ
καλησπερα ...χωρις καταγγελια συμαβσης εργασιας δεν μπορεις να μπεις στο ταμειο ανεργιας... και αν κανεις καταγγελια στην επιθεωρηση εργασιας θα πρεπει να περιμενεις να σου λυθει το θεμα με τον εργοδοτη και να σου δωσει την καταγγελια συμβασης σου ... δυστηχως χωρις αυτο το χαρτι δεν γινεται τιποτα.
καταρχην μην λετε οτι το παιρνει το ταμειο καποιος εαν δεν υπαρχουν οι καταλληλες προυποθεσεις ...
knansi στο παρελθον εχεις παρει ξανα ταμειο ανεργιας... εαν ναι με το χρονικο διαστημα της εργασιας σου αυτης παιρνεις για ενα χρονο ταμειο ανεργιας ΕΑΝ δεν εχεις ξαναπαρει στο παρελθον ταμειο δεν μπορεις να παρεις τωρα θελει 2 χρονια η τουλαχιστον 17 μηνες εργασιας με 25 ενσημα το μηνα,.
ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις τι ενσημα χρειαζονται.οτι θελεις εδω ειμαι

jtmignone
01-11-12, 11:55
καλημέρα και καλό μήνα! agkiolina (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=25455) θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι παρόμοιο με την xnansi . Έπαιρνα ταμείο ανεργείας 2/2010 εως 2/2011 ενώ ήμουν έγγυος (γέννησα 22/11/2010). Δούλευα μερική απασχόληση(4ωρη) από 3/2011έωςκαι 8/2012. Έκανα τα χαρτιά μου 7/9/2012 και περιμένω 7/11/2012 να πάω να πάρω την αποφαση.Χρήματα ακόμα εννοείτε πως δεν έχουν μπει.Υπάρχει περίπτωση να μην μου δώσουν ταμείο επειδή έχω ξαναπάρει σε λιγότερο από 2 χρόνια ή λόγω μερικής απασχόλησης;Λόγω τέκνου παίρνω παραπάνω ποσό κι αν ναι περίπου πόσο;
Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων

xnansi
01-11-12, 14:59
Τελικα μου ηρθε η αποφαση και δεν το δικαιουμαι...Διοτι τα 2 προηγουμενα ετη ειχα στο συνολο 59 ενσημα αντι 80...Μου λειπουν 21 ..... Αδικια αλλα τι να κανουμε...ισως το 2013 μου κανει καποιος προσληψη για ενα 5μηνο να παρω τα 125 ενσημα (πληρωνοντας μου μονο τα ενσημα) και με μια απολυση να ξανακανω τα χαρτια μου για το επιδομα

xnansi
01-11-12, 18:38
agkiolina (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=25455) δεν δικαιουμαι τιποτα απο τον ΟΑΕΔ δηλαδή...? Βοήθησέ με αν μπορείς....

jtmignone
02-11-12, 13:53
βρήκα αυτό ....
Αν επιδοτείται για δεύτερη και πλέον φορά:
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας στο τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.
Έψαξα τις αποδείξεις μισθοδοσίας μου.Αν και μου έλειπαν κάποιοι μήνες, οι ημέρες εργασίας βγαίνουν παραπάνω από 125 :) ....ουφφφφ ξεαγχώθηκα τώρα

madalena
08-11-12, 14:11
καλημερα!! εχετε νεα για τους ασφαλισμενου που δουλευουν σε εποχιακα επαγγελματα αν θα παρουν επιδομα φετος. πχ η μητερα μου τωρα παιρνει την απολυση και θα καταθεσει τα χαρτια για ταμειο, επιδοτειται καθε χρονο καθως δουλευει σε ξενοδοχειο. απο τις 1/1/2013 θα παρει ταμειο? αγκιολινα ξερεις τιποτα?

marchalina
08-11-12, 14:46
Εφετος οι επιδοτουμενοι θα παρουν δωρο Χριστουγεννων;
Αν ναι,πόσο ειναι;

agkiolina
08-11-12, 17:06
madalena τα νεα μετρα ξεκινανε απο 1/1/13 εαν την πιασει δνε θα μπορει να το παρει εαν εχει φτασει μεχρι τωρα απο το 1009 κι εχει παρει στο συνολο 450 μερες ταμειο ανεργιας...
marchalina ναι το δωρο ισχυει ακομα παει αναλογικα ομως δεν ξερω ποσο καιρο εισαι στο ταμειο ανεργιας

συγνωμη εαν χανομαι δεν εχω υπολογιστη και μπαινω που κ που απο το κινητο κι αυτο με δυσκολευει παρα πολυ

marchalina
08-11-12, 17:09
...
marchalina ναι το δωρο ισχυει ακομα παει αναλογικα ομως δεν ξερω ποσο καιρο εισαι στο ταμειο ανεργιας

12 μηνες ειναι στο ταμειο
Σ ευχαριστω πολυ!

christiana000
08-11-12, 23:27
agkiolina το οτι θα κοπει το ταμειο ανεργιας ισχυει για ολους τους εποχιακους?δηλ μια οικογενεια με ενα παιδι οπου και οι 2 δουλευουν μονο το καλοκαιρι και το χειμωνα παιρνουν μονο με το ταμειο δε θα το παρουν?

lamprini1979
09-11-12, 16:46
επειδη βλεπω οτι βοηθατε ολες τις κοπελες εδω,εχω και εγω ενα θεμα .Περιμενω σε λιγες μερες απαντηση για ταμειο ανεργιας,πηγα στην υπαλληλο στον οαεδ μηπως εχει βγει πιο νωρις η αποφαση(δεν ειχε βγει)η οποια κοιταξε λιγο την αιτηση μου και μου ειπε οτι μαλλον θα το παρω το επιδομα αλλα δεν ξερει αν θα ειναι για ολο το χρονο.Επειδη απο ολα αυτα που εχω διαβασει εδω νομιζω οτι δικαιουμαι 12μηνο,θα ηθελα σε παρακαλω να μου πειτε τη γνωμη σας.Λοιπον εργαζομουν σε καταστημα με ενσημα 25 το μηνα απο 1-2007,η απολυση εγινε 15-09-2012.το 2007-2008-2009- 2010 εχω ολο το χρονο ενσημα.το 2011 εχω απο 1-2011 εως 10 2011 ολα τα ενσημα.Μετα
11 και 12 του 2011,οπως και 1 2012 ειμαι σε κυοφοριας-λοχειας,το φεβρουαριο 2012 παιρνω το 6μηνο μητροτητας και τον αυγουστο γυρναω στη δουλεια,παιρνω ενα μηνα αδεια(την ετησια)γυρναω Σεπτεβριο και απολυομαι 18 Σεπτεβριου(μετα απο συνενοηση με τον εργοδοτη)ποσους μηνες πρεπει να παρω επιδομα ανεργειας,να σημειωσω οτι δεν εχω ξαναπαρει.Στα χαρτια του ικα των ενσημων δεν φαινονται ενσημα απο τον οαεδ για μητροτητας.Στο λοχειας και κυοφοριας φαινεται ο κωδικος 224 με 25 ενσημα μετρανε αυτα?(γραφει διπλα επιδομα μητροτητας).Επισης μολις ειπα στην υπαλληλο οτι ξερω οτι τα ενσημα του 6μηνου μετρανε κανονικα,οπως και οτι αν εχω κυοφοριας και λοχειας μετραμε πιο πισω τα αλλαζε το λογια της και ελεγε ''ναι το ξερω θα τα δουμε ολα''.περιμενω απαντηση,ευχαριστω πολυ

lamprini1979
11-11-12, 11:34
καποια απαντηση?Agkiolina?:razz::razz::razz::razz::razz:

madalena
12-11-12, 15:18
agkiolina το οτι θα κοπει το ταμειο ανεργιας ισχυει για ολους τους εποχιακους?δηλ μια οικογενεια με ενα παιδι οπου και οι 2 δουλευουν μονο το καλοκαιρι και το χειμωνα παιρνουν μονο με το ταμειο δε θα το παρουν?
καλησπερα!!
μαλλον, ετσι λενε. το εχουν ψηφισει απο το μαρτιο νομιζω αυτο αλλα κανεις δεν το λεει οτι θα εφαρμωστει 100% τις 100%. εγω νομιζω πως θα εφαρμοστει. κριμα εκτος απο ανεργο συζηγο και δυο παιδια θα εχω να ταισω και γονεις ανεργους το χειμωνα.

newbiee
12-11-12, 18:18
Καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι? Σε λιγες μερες θα παω στον οαεδ να καταθεσω χαρτια για επιδομα ανεργιας. Τον γιο μου τον εχω στο βιβλιαριο του ανδρα μου.Μετραει ως προσαυξηση στο επιδομα? ή θα πρεπει μονο να ειναι στο δικο μου βιβλιαριο?
Επισης αν ξερετε το οικογενειακο επιδομα μπορει να το παρει ο ανδρας μου ο οποιος εργαζεται?

agkiolina
15-11-12, 23:37
στο επιδομα ανεργια βαλανε ενα οριο ενσημων
δηλαδη εαν καποιος απο το 2009 εχει παρει 300 μερες ανεργιας στο συνολο εστω σπασμενα καθε σεζον δεν μας νοιαζει αυτο ... το υπολοιπο που του μενει ειναι αλλες 150 μερες...μετα τελος τωρα το μονο που δεν ξερω εαν ειναι για ολα τα υπολοιπα χρονια η για καποιο διαστημα πχ για 4 χρονια να μην μπορει να ξαναπαρει ταμειο ανεργιας...

Καλησπέρα! Να ρωτήσω κάτι? Σε λιγες μερες θα παω στον οαεδ να καταθεσω χαρτια για επιδομα ανεργιας. Τον γιο μου τον εχω στο βιβλιαριο του ανδρα μου.Μετραει ως προσαυξηση στο επιδομα? ή θα πρεπει μονο να ειναι στο δικο μου βιβλιαριο?
Επισης αν ξερετε το οικογενειακο επιδομα μπορει να το παρει ο ανδρας μου ο οποιος εργαζεται?
ναι θα παρεις το βιβλιαριο του αντρα σου και του παιδιου μια φωτοτυπια και θα τους τα πας ειναι 10% προσαυξηση..
ναι εαν δεν του καταβαλει ο εργοδοτης το επιδομα του παιδιου μεσα στο μισθο του ... εαν δηλαδη δεν το καλυπτει η συμβαση του!!!

siburaki
05-12-12, 10:35
Καλημέρα ,
Θα ήθελα να ρωτησω αν δικαιουμαι το δώρο Χριστουγέννων φέτος,
Ημουν ταμέιο ανεργιας απο το Ιουλιου του 2011 μέχρι τον Ιουλιο του 2012 ,θα πάρω καποιο δώρο αν φύσικα έχουν σκόπο να δώσουν ,κ τι πόσο περιπου θα ειναι αυτο.
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
Φιλικα πάντα
Ιωαννα

VASILIA32
05-12-12, 15:06
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΑΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΟΥ 2012.ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ.ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

ilias tar
13-12-12, 16:58
καλησπερα!!διατηρω μια επιχειρηση(καφενειο) εδω και τρια σχεδον χρονια και επειδη δεν παει καλα,εχω κανει εξαιρεση απο τον ΟΑΕΕ τα τελευταια δυο χρονια επειδη δουλευω σε μια εταιρια και κολαω ενσημα ΙΚΑ.
επειδη μαλλον σε λιγες μερες θα με διωξουν ηθελα να μαθω αν δικαιουμαι να μπω ταμειο ανεργιας.καπου ειχα διαβασει οτι για να μπει ενας ελευθερος επαγγελματιας στο ταμειο ανεργιας ΔΕΝ θα πρεπει τα εσοδα του απο την επαγγελματικη του αυτη δραστηριοτητα να ξεπερνουν τα 1400 ευρω το χρονο.
Εγω τα τελευταια δυο χρονια παρουσιαζω ζημια στην εφορια για το καφενειο.

Ευχαριστω πολυ...
Ηλίας!!!

αστερακι μου
13-12-12, 17:14
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΑΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΟΥ 2012.ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ.ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
καλησπερα.... ξερω απο τον πατερα μου που πηγε εχθες οτι θα μπουν μετα τις 15 με 17 δεκεμβριου......

Joana
18-12-12, 18:07
Καλησπέρα agkiolina,
Θα ήθελα να ρωτησω αν δικαιουται ο συζυγος μου το δώρο Χριστουγέννων φέτος,
Ηταν ταμέιο ανεργιας απο το Σεπτεμβριο του 2011 μέχρι τον Σεπτεμβριο του 2012 , ενα χρονο. Πηγαμε στο ΟΑΕΔ και ειπαν οτι δικαιουται να παρει δωρο Χριστουγεννων για τους μηνες απο τον Μαιο μεχρι τον Σεπτεμβρη. Δεν δικαιουται απο την αρχη του 2012 μεχρι την ληξη επιδοματος ?
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων