PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟΛΥΣΗ - ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ?

Σελίδες : [1] 2 3

ΓΙΑΝΝΑ Η. Κ
08-06-09, 16:27
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΒΟΗΘΕΙΑ... ΕΧΩ 18 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΓΙΝΑ ΜΗΤΕΡΑ, ΠΗΡΑ ΑΔΕΙΑ ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2007 ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΟΩΡΑ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2008, ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ, ΛΟΧΕΙΑΣ , ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΣΕ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ 6 ΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ.ΕΧΩ ΓΥΡΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ. ΑΝ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ?

jesgk
08-06-09, 17:12
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΒΟΗΘΕΙΑ... ΕΧΩ 18 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΓΙΝΑ ΜΗΤΕΡΑ, ΠΗΡΑ ΑΔΕΙΑ ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2007 ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΟΩΡΑ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2008, ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ, ΛΟΧΕΙΑΣ , ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΣΕ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ 6 ΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ.ΕΧΩ ΓΥΡΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ. ΑΝ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ?

Απ'οσο ξερω δεν μπορει να σε απολύσει

ΓΙΑΝΝΑ Η. Κ
08-06-09, 17:48
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ 1 ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΗΣ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ- ΛΟΧΕΙΑΣ-6ΜΗΝΟ ΟΑΕΔ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ? Ο ΟΑΕΔ ΔΙΝΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ Η ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΣΑΝ ΧΡΟΝΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
09-06-09, 10:32
Λογικά ο ΟΑΕΔ θα σε πληρώνει 1χρ. με έναρξη την ημέρα της απόλυσής σου. Γιατί μπερδευεις κυοφορεία λοχεία και 6μηνο με απόλυση; Μπορείς και δικαιούσαι επίδομα ανεργίας κανονικά. Θυμάσε που ο ΟΑΕΔ μας σφραγίζει την καρτελα του ΙΚΑ και γράφει επάνω τις ημέρες της άδειας μητρότητας; Αυτό το κάνει για να μετράνε οι ημέρες σαν κανονικές εργάσιμες και όχι σαν ασθένεια ή κάτι άλλο. Γιατί όμως να σε απολύσουν; Είναι τόσο άσχημα τα πράγματα ή το θέλεις και εσύ σκεπτόμενη την αποζημείωση και τα χρήματα του ΟΑΕΔ;

ΓΙΑΝΝΑ Η. Κ
09-06-09, 10:57
Ευχαριστώ για την απάντηση.
τα πραγματα είναι αρκετα ζορικα το πίεσα λιγο και εγω γιατι δεν άντεχα ειχα καψονια και κοντρες ειναι και ο φοβος του δευτερου παιδιού όλα μαζι προς τα εκεί οδηγούν δεν είναι να τρεχω σε ψυχιατρους τωρα.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
09-06-09, 11:27
Οπότε σε συμφαίρει να μείνεις έγκυος το δευτερο παιδί, έτσι κερδίζεις παράταση 2χρ. χαλαρά και άλλο 1 χρ. ΟΑΕΔ. Να μην αγχώνεσαι με τα καψόνια και να αποφευγεις τις κόντρες, όταν σε τσαντίζουν να σκέφτεσαι το παιδάκι σου και θα σου αλλάζει η διάθεση. Είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο. Αυτά που περνάς τα έχω περάσει και εγώ και άλλες μαμάδες πιστευω αλλά σκέψου ότι είναι σημαντικότερη η χαρά της μητρότητας από οποιαδήποτε δουλειά.

ΓΙΑΝΝΑ Η. Κ
09-06-09, 13:39
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ . ΤΩΡΑ Η ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΩ ΟΛΑ Η ΝΑ ΖΟΡΙΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΑΠΟΛΥΣΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ 1 ΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΜΟΥ ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ ΤΑ ΞΕΠΕΡΑΣΑ. ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΧΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΡΕΛΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

mutti
17-07-09, 09:10
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗΝ ΓΙΑΝΝΑ Η. Κ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΣΗ.ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΜΙΑ ΣΑΦΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΩΣ ΗΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ 125 ΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΤΕΛΑΙΤΕΟ 14ΜΗΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΔΟΤΗΘΩ ΓΙΑ 2ΦΟΡΑ.ΥΠ ΟΨΙΝ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΜΕ ΑΣΦΑΛΙΣΕ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΕΜΑΘΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΠΙΣΤΕΨΕ ΑΥΤΟΣ . ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΚΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΛΙΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΕ Η ΑΠΟΛΥΣΗ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ 12ΜΗΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ.ΔΟΥΛΕΨΑ 7,5 ΜΗΝΕΣ ΕΚΑΤΣΑ 10 Κ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΑΛΛΟΥΣ 3,5.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

boy'smam
16-04-10, 15:54
Ακουσα πριν απο λιγο σε εκτακτο δελτιο στη τηλεοραση αυτη την φραση και "ανατριχισα"!Εχει καμια σας ιδεα τι ακριβως σημαινει αυτο?Η πρωτη μου σκεψη ειναι απολυση χωρις αποζημιωση αλλα ο αντρας μου λεει οτι αυτο αποκλειετα!Η επιχειρηση που εργαζομαι(απο σεμπτεβρη θα ξαναπιασω δουλεια)δεν παει καθολου καλα και ηδη εχουν κλεισει 3 καταστηματα και μεχρι στιγμης δεν εχουν κανει ουτε μια απολυση γιατι δεν εχουν για αποζημιωσεις και πολυ φοβαμαι οτι αν τυχον ειναι αυτο που σκεφτομαι θα μεινουμε ανεργοι....:evil::evil::evil::evil:

xelonaki
19-06-10, 00:27
Γειά σας,

απολύθηκα ακριβώς 1 χρόνο μετά το τοκετό.
Ήθελα να ρωτήσω, μπορεί να πάρει μία μητέρα με 1 παιδί επίδομα ανεργίας, άν έχει άλλες πηγές εισοδήματος, και άν ναι, μέχρι τί ποσό καλύπτει?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ladycat
19-06-10, 00:33
γιατι να μην σου δωσουν επιδομα ανεργειας καλε κ νομιζω πρεπει να ειναι γυρω στα 500 ευρω

arleta
19-06-10, 00:34
τι εννοεις αλλες πηγες εισοδηματος;;;;
γαιτι κατα τ αλλα φυσικα και μπορεις με την απολυση σου να μπεις ταμειο ανεργιας....

xelonaki
19-06-10, 00:53
Άλλες πηγές εισοδήματος, όπως ενοίκιο πχ. Πόσο πρέπει να είναι αυτό το εισόδημα (το χρόνο) για να μπορώ να πάρω το επίδομα?

arleta
19-06-10, 01:00
δε στο λεω με 100% σιγουρια αλλα νομιζω πως θα παρεις ταμειο ανεργιας... σημασια εχει να σε απολυσανε, θα πας τα δικαιολογιτικα στον οαεδ κι απο κει θα σου πουν σιγουρα, αλλα νομιζω ειναι ασχετο.... και παλι με επιφυλαξη το λεω..........

yasemi
19-06-10, 01:11
ο μονος λογος που δε μπορουσες να παρεις επιδομα ειναι παραλληλα να εισαι και ελευθερος εππαγελματιας....

ή να μην εχεις τα απαιτουμενα ενσημα.....(θελει καποια μινιμουμ....)

κανε κανονικα τα χαρτια σου ....δεν εχουν εισοδηματικα κριτηρια .....

yasemi
19-06-10, 01:12
οσο για το ποσο...αν ησουνα με ημιαπασχοληση ειναι 340 (Ανευ προστατευομενου
μελους)

αν εισαι με πληρη τοτε παει απο 46ο περιπου και αναλογα με τα προστατεουμενα μελη που εχεις ανεβαινει

s e v i
19-06-10, 01:26
το παιρνεις ...τι σημασια εχει αν εχεις εισοδημα απο ενοικιο...εφοσον εισαι απολυμενη εισαι και ανεργη..:wink:
σιγα μην σου ζητησουν ε9..:lol:
(αν και στο δημοσιο ολα να τα περιμενεισ)
να πας να καταθεσεις τα χαρτια σου....

xelonaki
19-06-10, 01:33
Απο απαιτούμενα ένσημα και ημέρες εργασίας είμαι καλυμμένη. Το θέμα είναι οτι άν κάποιος έχει τέτοιου είδους εισοδήματα πχ 15.000 το χρόνο είναι στην ίδια θέση με κάποιον που παίρνει 5.000ή ακόμη και με άλλον που δεν έχει κανένα εισόδημα? Μακάρι να είναι έτσι....'Εχω ένα μικρό εισόδημα αλλά το δάνειο του σπιτιού και μείον ένας μισθός μας βάζουν μέσα...

maria77777
19-06-10, 01:35
απο οσο ξερω μπορεις..να πας στον οαεδ της περιοχης σου να καταθεσεις τα χαρτια σου.αν χρειαστεις βοηθεια για τα δικαιολογητικα μη διστασεις,τα εχω και προσφατα(μαιο πηγα)

zwaki28
05-07-10, 18:09
Πήγα και εγώ στον Οαεδ αλλα για ακόμα μια φορά δεν με εξυπηρέτησαν!!!Το θέμα μου είναι πως τα ένσημα μου είναι όλα το 2008 και έιναι πάνω απο 200 μετά έμεινα εγκυος και λόγω προβλήματος έπαιρνα αναρρωτικές, έπειτα πήρα το εξάμηνο και τώρα ήρθε η ώρα της απόλυσης. Όταν της είπα όλα αυτά στο Γκισέ και αν μπορώ να βγώ ταμείο μου είπε φέρε μου τα ΄ενσημα και την απόλυση και θα σου πώ αν δικαιούσαι... κινέζικα μιλάω????

ladycat
05-07-10, 18:18
δεν εχει το δικαιωμα να σε απολυσει το αφεντικο μετα την 6μηνη αδεια ειναι παρανομο πρεπει να πας στην επιθεωρηση εργασιας θα σε βοηθησουν καλυτερα

sissy82
05-07-10, 23:32
Αν βγώ στο ταμείο και τα παιδιά τα έχει ο άντρας μου στο βιβλιάριο όπως κι εμένα..παίρνω αυτό το 10 τις εκατό για κάθε παιδί?η πρέπει να τα έχω σε μένα ασφαλισμένα?Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Σοφία Τ.
06-07-10, 00:30
Kανονικα πρεπει αλλα υπαρχει περιπτωση να είναι ασφαλισμενα στο συζυγο και να παρουμε το 10%;

ΓΙΟΥΤΖΙΝ
06-07-10, 00:34
Αν βγώ στο ταμείο και τα παιδιά τα έχει ο άντρας μου στο βιβλιάριο όπως κι εμένα..παίρνω αυτό το 10 τις εκατό για κάθε παιδί?η πρέπει να τα έχω σε μένα ασφαλισμένα?Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Δυστυχως οχι. θα το επαιρνες εαν τα παιδια τα ειχες προστατευομενα μελη στο δικο σου βιβλιαριο, εκτος εαν εχει αλλαξει κατι αλλα δεν νομιζω. Μπορεις ομως να τα μεταφερεις σε σενα. Εγω πηγα στα κεπ και τα μετεφερα, σε 3 μερες το ειχαν κανει.
Επειδη κι εγω σε λιγο καιρο θα ειμαι ανεργη το εψαξα και μεριμνησα ηδη και τα εβαλα σε μενα πριν λιγες μερες. Ακουσατε για μειωση στο επιδομα ανεργιας ή ειναι ραδιο αρβυλα? Ξερει κανεις??

Bhuna
06-07-10, 10:49
Ναι, φυσικά και θα πάρεις την προσαύξηση για κάθε παιδί που έχεις.
Δεν έχει καμία σχέση σε ποιόν είναι ασφαλισμένο το παιδί.

Είναι προστατευόμενα μέλη και για σένα και για τον άντρα σου άσχετα που είναι ασφαλισμένα.

zwaki28
06-07-10, 16:37
η εξάμηνη άδεια τελείωσε, τώρα είμαι στην ισόχρονη και το μωρό μου έκλεισε χρόνο που σημαίνει πως μπορεί να με απολύσει. Το θέμα είναι πως είτε με απολύσει είτε όχι εγώ πρέπει να σταματήσω τη δουλειά γιατί δεν έχω κανέναν να μου κρατάει το μικρό και έτσι με συμφέρει να γίνει απόλυση αν είναι να βγω ταμείο. Απλά ήθελα να ξέρω αν πληρώ τις προυποθέσεις για να συμβεί κάτι τέτοιο διαφορετικά παραιτούμαι κιολλας το ίδιο μου κάνει. Άσε που παίζει να είμαι και πάλι έγκυος... αυτό θα το μάθω σε λίγες μέρες. Έχω και την εξής απορία, στην πρώτη εγκυμοσύνη έιχα πρόβλημα και δεν πήγα καθόλου στη δουλειά. Έβγαινα σε αναρρωτικές και έπαιρνα κάποια χρήματα απο το ικα. Αν συμβεί και πάλι κάτι τέτοιο (μακριά απο μάς...) θα με πληρώνει το ικα πάλι τα ίδια???
Πολλά ρωτάω το ξέρω... αλλα με τέτοια εξυπηρέτηση στα εκάστοτε γραφεία η ενημέρωση είναι 100% ανεπαρκής.

silia84
06-07-10, 17:34
zwaki28 ταμειο ανεργειας βγαινεις λογικα αν σου κανει απολυση(δες ποσα ενσημα εχεις τα 2 τελευταια χρονια αν βγαινεις για πρωτη φορα.παρε αναλυτικη απο το ικα)..αν παρεις αναρρωτικη λογικα παλι θα σε πληρωνει το ικα..
εχω μια απορια ομως...πως θα σε απολυσει αν εισαι εγκυος τελικα?
παντως αν δεν σε απολυσει και θελεις να φυγεις μπορεις να του προτεινεις να σου κανει εικονικη απολυση αλλα χωρις τα λεφτα της αποζημιωσης..

zwaki28
07-07-10, 00:54
Τα ένσημα μου είναι όλα το 2008, απο Μάρτιο εως και Νοέμβριο. Δεν έχω τη τύχη να έχω άλλα, είναι τα μονάκριβα μου :) . Γιαυτό δεν ξέρω αν μπορώ να βγώ ταμείο. Όσο για το θέμα της απόλυσης το έχω ηδη συζητήσει και εννοείται πως θα είναι εικονική, αφού εγώ την ζήτησα!! τι να κάνω που είμαι μοναχούλα και να δω πως θα τα βγάλω πέρα κ με το 2ο, Αν λεμε έρθει αμμεσα (ακομα τη περιμένω τη περίοοδο αλλα αυτη δε μου κάνει τη χάρη....Ξέρω ενα τεστ θα σας πείσει, αλλα αντεχω ακόμα λίγες μερες).

alice23
24-07-10, 15:29
Ακουσατε για μειωση στο επιδομα ανεργιας ή ειναι ραδιο αρβυλα? Ξερει κανεις??

Ακουγεται διακοπη του επιδοματος εντελως. Ομως μπορει να ειναι και χαζομαρες των δημοσιογραφων. Επισημα δεν εχει βγει ακομα αποφαση.
Ας ελπιζουμε να μη μας κοψουν ΚΑΙ αυτο.

μαμαλευτερακι
24-07-10, 16:32
Εγώ πάλι διάβασα πως
στο πλαίσιο των δράσεων κοινωνικής αλληλεγγύης και αρωγής
των ανέργων και με δεδομένο ότι τα καταβαλλόμενα

επιδόματα υπολείπονται των απαιτούμενων
για τα ελάχιστα μέσα διαβίωσης,

τα συμβαλλόμενα μέρη αποφασίζουν να προωθήσουν από κοινού την επιμήκυνση του χρόνου επιδότησης των μακροχρόνια ανέργων κατά 50%, με πλήρη ασφαλιστική κάλυψή τους.

Μακάρι να το δίνουν για 18 μήνες;););)
και όχι για 12 που το έδιναν και η πλήρης ασφάλιση σουπερ ;););)

ladycat
24-07-10, 16:40
μακαρι να γινει αυτο θα το χρειαζομουν θα τους ρωτησω την αλλη εβδομαδα που θα παω να παρω το επιδομα

agkiolina
26-07-10, 16:10
Κανονικα πρεπει αλλα υπαρχει περιπτωση να είναι ασφαλισμενα στο συζυγο και να παρουμε το 10%;

αυτο δεν ισχυει...και δεν ειναι στο χερι του καθε υπαλληλου.....ελεγχονται πλεον και οι υπαλληλοι συχνα πυκνα μετα απο μερικα φαινομενα που βγηκαν στην φορα σε διαφορες υπηρεσιες....
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΤΟ 10% ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ κι ας τα ασφαλιζει ο συζυγος σε οποιοδηποτε αλλο ταμειο ειναι .... αρκει να προσκομισει τα βιβλιαρια των παιδιων και του συζυγου και να μην περνει ο συζυγος ταμειο ανεργεια .. ΑΠΛΑ δεν μπορουν να ειναι και οι δυο στο ταμειο και να περνουν και οι δυο την προσαυξηση ....

melinaki '07
02-08-10, 16:54
Καλησπέρα σε όλες σας,
μετα απο 13 χρόνια σε εταιρεια,λογω μειωσης προσωπικου με πηρε η ''μπάλα'' της απόλυσης.Εχώ 2 παιδια (3 κ 1,5ετών) και θέλω να ρωτήσω εαν καποια απο εσας γνωρίζει το ποσου του ταμειου ανεργίας που δίνεται μετα απο τοσα χρόνια για πρωτη φορα και το χρονικο διάστημα που δίνεται.Σας ευχαριστώ εκ των προτερων.

salomi
02-08-10, 17:14
Καλησπέρα, δυστυχως δεν εχει να κανει με τα χρονια προηπυρεσιας. ειναι στανταρ και για 2 παιδια νομιζω ειναι κατι παραπάνω απο 500?. αν παιρνεις για 1η φορα θα επιδοτηθεις σίγουρα για 1 χρόνο. υπομονη...

antu
03-08-10, 18:05
ειναι 545 με 547 ευρω για δυο παιδια και για ενα χρονο ( ειναι το ανωτερο διαστημα απο οσο ξερω που μπορεις να παρεις ) και πας καθε μηνα και τα λεφτα στα βαζουν στη Εθνικη ( πρεπει να εχεις βιβλιαριο τις Εθνικης με πρωτο το δικο σου ονομα). Προσεχε την πρωτη φορα που θα σε πληρωσουν αν εχουν μπει ολα τα ποσα γιατι εμενα κανανε λαθος 100 ευρω και δεν ημουν μονο εγω οπως διαπιστωσα

agkiolina
03-08-10, 19:33
Καλησπέρα σε όλες σας,
μετα απο 13 χρόνια σε εταιρεια,λογω μειωσης προσωπικου με πηρε η ''μπάλα'' της απόλυσης.Εχώ 2 παιδια (3 κ 1,5ετών) και θέλω να ρωτήσω εαν καποια απο εσας γνωρίζει το ποσου του ταμειου ανεργίας που δίνεται μετα απο τοσα χρόνια για πρωτη φορα και το χρονικο διάστημα που δίνεται.Σας ευχαριστώ εκ των προτερων.
Το ποσο ειναι 454 ευρω + 10% προσαυξηση για καθε παιδι συνολο 545 ευρω.αφου λες οτι εργαζοσουν 13 χρονια μην αγχωνεσαι εχεις τα ενσημα που χρειαζονται αρα πας για ενα χρονο ταμειο ανεργιας.
Εαν θελεις πιο αναλυτικα να στα πω μπορω οποα ωρα θελεις ;)

pocoyo
06-08-10, 12:09
να ρωτησω και εγω κατι ασχετο.....αν γνωριζει καποια αν η μερα πληρωμης πεφτει σαββατοκυριακο τι γινεται μπορεις να το παρεις απο παρασκευη η απο δευτερα;

agkiolina
06-08-10, 12:20
να ρωτησω και εγω κατι ασχετο.....αν γνωριζει καποια αν η μερα πληρωμης πεφτει σαββατοκυριακο τι γινεται μπορεις να το παρεις απο παρασκευη η απο δευτερα;
Πηγαινε στην υπηρεσια να σου πιστωσουν το ποσο σου μπορεις....
Οταν πεφτει σαββατοκυριακο μπορεις να πληρωθεις κανονικα την παρασκευη δεν υπαρχει προβλημα.
και κατι ακομα
ΕΑΝ ειστε σε διακοπες κι εκει που ειστε εχει ΟΑΕΔ η καποιο παραρτημα του ΙΚΑ μπορειτε να πληρωθειτε κανονικα ΜΟΝΟ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ αν ειστε για 3 μηνες διακοπες αυτο δεν μπορει να γινεται καθε μηνα ....

pocoyo
06-08-10, 12:23
να'σαι καλα τωρα δεν προλαβαινω ισως να το ρωτουσα το πρωι.....αλλα καλο να το ξερω για το μελλον........

agkiolina
06-08-10, 12:32
να'σαι καλα τωρα δεν προλαβαινω ισως να το ρωτουσα το πρωι.....αλλα καλο να το ξερω για το μελλον........
και τωρα αν πας Δευτερα θα πληρωθεις :| η τελευταια εντολη πληρωμων ειναι στις 12 το μεσημερι ,να πηγαινεις νωριτερα πριν τις 12 οκ?

melinaki '07
06-08-10, 13:20
σας ευχαριστώ πολύ όλες...κατι ειναι και αυτο απο το τιποτα.

stellakoly
06-08-10, 14:45
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,
ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ 1/7/2009. ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΠΟΛΥΘΩ
ΛΟΓΟ…ΚΡΙΣΗΣ! ΕΧΩ ΕΝΣΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ 4ο ΤΟΥ 2006 ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ 7ο ΤΟΥ 2007 ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΕ
ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ.ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΚΟΜΑ ΑΣΦΑΛΗΣΗ ΤΟΝ 4ο ΤΟΥ 2008 ΣΕ ΑΛΛΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΩ
ΑΠΟ ΤΟΝ 5ο ΤΟΥ 2008 ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ 8ο ΤΟΥ 2008 ΜΕ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΔΗΛ. 76 ΕΝΣΥΜΑ, ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ
ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ. ΜΕΤΑ ΕΧΩ ΠΑΛΙ ΕΝΣΥΜΑ ΑΠΟ 1/7/2009 ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ
ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ? ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΤΩΡΑ, ΠΟΣΑ ΕΝΣΥΜΑ ΘΕΛΩ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ
ΜΠΩ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ? ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ?
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ!

#ΕΛΕΝΑ#
08-08-10, 14:22
κοριτσια μια ερωτηση!! οταν γραφτεις στο ταμειο ανεργειας (καταθεσεις τα χαρτια στο ΟΑΕΔ)μεσα σε 7 ημερες απο την απολυση σου!παιρνεις κατευθειαν το επιδομα εννοω μεσα στο ιδιο μηνα...γιατι κατι εχω ακουσει οτι αν δεν τα καταθεσεις συντομα κατι χανεις η κανω λαθος!!!

maria77777
08-08-10, 16:50
κοριτσια μια ερωτηση!! οταν γραφτεις στο ταμειο ανεργειας (καταθεσεις τα χαρτια στο ΟΑΕΔ)μεσα σε 7 ημερες απο την απολυση σου!παιρνεις κατευθειαν το επιδομα εννοω μεσα στο ιδιο μηνα...γιατι κατι εχω ακουσει οτι αν δεν τα καταθεσεις συντομα κατι χανεις η κανω λαθος!!!
το επιδομα μπαινει τον επομενο μηνα.εγω πηγα ιουνιο και το επιδομα το πηρα 7 ιουλιου

#ΕΛΕΝΑ#
08-08-10, 17:02
το επιδομα μπαινει τον επομενο μηνα.εγω πηγα ιουνιο και το επιδομα το πηρα 7 ιουλιου
ευχαριστω μαρια....:)

agkiolina
09-08-10, 01:09
Αν η ημερομηνια της απολυσης ειναι πχ 20/8/2010 απο της 27/8/2010 και η πρωτη πληρωμη ειναι 40 μερες μετα ΑΛΛΑ πληρωνεσαι για ενα μηνα δηλαδη για το διαστημα 27/8/2010 εως 27/9/2010
Οταν θα σας δβσουν την ημερομηνια να παρουσιαστειτε θα σας δωσουν μια κατασταση με τις ημερομηνιες... ΑΝ παλι δεν σας την δωσουν ζητηστε την ...
Υπαρχει και κατι αλλο ... οι 40 μερες εξαρταται απο την κινηση της καθε Υπηρεσιας..πχ μια υπηρεσια με 100.000 ανεργους δεν προλαβαινουν να βγαλουν τις επιδοτησης μεσα σε 40 μερες οποτε οριζουν αυτοι τιν ημερομηνια προσελευσης σας...

Αυτα ... καλο σας βραδυ

#ΕΛΕΝΑ#
09-08-10, 15:44
Αν η ημερομηνια της απολυσης ειναι πχ 20/8/2010 απο της 27/8/2010 και η πρωτη πληρωμη ειναι 40 μερες μετα ΑΛΛΑ πληρωνεσαι για ενα μηνα δηλαδη για το διαστημα 27/8/2010 εως 27/9/2010
Οταν θα σας δβσουν την ημερομηνια να παρουσιαστειτε θα σας δωσουν μια κατασταση με τις ημερομηνιες... ΑΝ παλι δεν σας την δωσουν ζητηστε την ...
Υπαρχει και κατι αλλο ... οι 40 μερες εξαρταται απο την κινηση της καθε Υπηρεσιας..πχ μια υπηρεσια με 100.000 ανεργους δεν προλαβαινουν να βγαλουν τις επιδοτησης μεσα σε 40 μερες οποτε οριζουν αυτοι τιν ημερομηνια προσελευσης σας...

Αυτα ... καλο σας βραδυ

ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!! οταν λες μια κατασταση με ις ημερομηνιες δηλαδη οπως του 6μηνου τι ποσο θα μπαινει καθε μηνα και ποια ημερομ αυτη την κατασταση??
ο.κ ειμαι καλλιθεα οποτε θα περιμενω κατι παραπανω εκτος και αν ειμαι τυχερη που θα τα δωσω το αυγουστο τα χαρτια αλλα και παλι μπορει να λειπει ο κοσμος υπαρχουν και οι αδειες των υπαλληλλων.....:(
α. φωτεινη εσυ που ξερεις καλυτερα:-D τι χαρτια θελω για ταμειο:idea::roll:????

pocoyo
09-08-10, 15:55
μια ακομη ερωτηση.....αν πχ εχει εγκριθει το επιδομα για 5 μηνες η ημερομηνια πληρωμης ειναι η 7 καθε μηνα και ξεκινησεις δουλεια την 1/? θα χασεις το επιδομα η θα δωθει μεχρι την πρωτη του μηνα;

agkiolina
10-08-10, 10:09
ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!! οταν λες μια κατασταση με ις ημερομηνιες δηλαδη οπως του 6μηνου τι ποσο θα μπαινει καθε μηνα και ποια ημερομ αυτη την κατασταση??
ο.κ ειμαι καλλιθεα οποτε θα περιμενω κατι παραπανω εκτος και αν ειμαι τυχερη που θα τα δωσω το αυγουστο τα χαρτια αλλα και παλι μπορει να λειπει ο κοσμος υπαρχουν και οι αδειες των υπαλληλλων.....:(
α. φωτεινη εσυ που ξερεις καλυτερα:-D τι χαρτια θελω για ταμειο:idea::roll:????
Ειναι μια κατασταση που θα λεει πχ 20/8/2010 εως 19/9/2010 454 ευρω...
κτλ

μια ακομη ερωτηση.....αν πχ εχει εγκριθει το επιδομα για 5 μηνες η ημερομηνια πληρωμης ειναι η 7 καθε μηνα και ξεκινησεις δουλεια την 1/? θα χασεις το επιδομα η θα δωθει μεχρι την πρωτη του μηνα;
οχι δεν χανεις τιποτα περνεις αναλογια απο την τελευταια σου πληρωμη μεχρι και την ημερα που επιασες δουλεια.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:
1.ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΣΗ ΠΛΗΡΩΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΗ
2.ΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ 2010 ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΚΑΙ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ
3.ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΑΝ ΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΙ ΤΕΚΝΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ
4.ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ ΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 18 ΕΩΣ ΚΑΙ 22
5.ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΙΒΑΝ
6.ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΛΟΓΙΑΡΙΑΣΜΟ ΕΝΣΗΜΩΝ [ ΤΟ ΠΕΡΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΑΣ] ΑΠΟ ΤΟ 2008 ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ...
7.ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ Η ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ & ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ{ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ] ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ

ΑΥΤΑ .............

pocoyo
10-08-10, 11:36
ευχαριστουμε τι ωραια να εχουμε μια ειδικο να μας τα εξηγει να μην τρεχουμε με τα παιδια για απλες ερωτησεις μεχρι τον οαεδ......

#ΕΛΕΝΑ#
10-08-10, 12:29
ευχαριστουμε τι ωραια να εχουμε μια ειδικο να μας τα εξηγει να μην τρεχουμε με τα παιδια για απλες ερωτησεις μεχρι τον οαεδ......

ΣΥΜΦΩΝΩ!!! να'σαι καλα Φωτεινακι που μας τα λες ολα τοσο αναλυτικα.....:D

agkiolina
10-08-10, 23:54
Ο,τι μπορω κανω αν περασει πολυς καιρος ομως και αλλαξουν καποια πραγματα δεν θα μπορω να βοηθησω :-?:-? γιατι καποια πραγματα αλλαζουν απο μερα σε μερα...αλλα θα περνω τηλεφωνο στο γραφειο :p:p:p να με ενημερωνουν επιφανειακα

#ΕΛΕΝΑ#
13-08-10, 12:37
ρε κοριτσια πηρα στο οαεδ καλλιθεας τωρα να μαθω αν τελικα δεν χρειαζεται τα παιδια να εινα σφαλισμενα σεμενα για να παρω την προσ 10% και μου ειπε η κοπελα οτι πρεπει να ειναι στο ονομα μου για να παρω το 10%γιατκαθε παιδι....και δυστιχος τα παιδια ειναι στο συζυγο και απο δευτερα παω για τα χαρτια τι διαδικασια θελει στα κεπ για την μεταφοαρα?

#ΕΛΕΝΑ#
13-08-10, 12:45
ναι σιγουρα με ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ τωρα πηρα οαεδ αλιμου και μου ειπαν οτι μαλλον γινεται αρκει να εχω φωτοτυπια το βιβλιαρο του συζυγου και των παιδιων αλλα εχει να κανει με την τοπικη υπηρεσια:shock: τωρα τι ν<α κανω...........:roll::-?:?:

agkiolina
13-08-10, 16:17
ναι σιγουρα με ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ τωρα πηρα οαεδ αλιμου και μου ειπαν οτι μαλλον γινεται αρκει να εχω φωτοτυπια το βιβλιαρο του συζυγου και των παιδιων αλλα εχει να κανει με την τοπικη υπηρεσια:shock: τωρα τι ν<α κανω...........:roll::-?:?:
ΕΛΕΝΑ δεν χρειαζεται να παρεις εσυ τα παιδια βγαζεις φωτοτυπια το βιβλιαριο του συζυγου και των παιδιων και τους τα πας και πρωτοτθπα και τα καταθετεις κανονικα
Σε ποιον ΟΑΕΔ ανηκεις αν επιτρεπεται?

#ΕΛΕΝΑ#
13-08-10, 16:22
αχ ρε φωτεινη τα εχω παρει πες εσυ που ξερεις ειναι σιγουρα ετσι......ειμαι στην καλλιθεα οποτε καλλιθεας....

agkiolina
13-08-10, 16:36
αχ ρε φωτεινη τα εχω παρει πες εσυ που ξερεις ειναι σιγουρα ετσι......ειμαι στην καλλιθεα οποτε καλλιθεας....
ωραια τι βιβλιαριο εχει ο συζυγος σου που τ'ασφαλιζει?
Μενουμε και κοντα .... χαχα

OdiE
13-08-10, 18:42
καλησπερα!παιρνω καθε 14 το επιδομα και ενω παρουσιαστηκα σημερα τα χρηματα μου δεν εχουν μπει στο λογαριασμο....ειδα οτι εαν η πληρωμη πεφτει σαβ/κο πληρωνομαστε παρασκευη ακομα ομως τιποτα κι εχω αγχωθει...ξερει κανεις τιποτά?

agkiolina
13-08-10, 19:11
καλησπερα!παιρνω καθε 14 το επιδομα και ενω παρουσιαστηκα σημερα τα χρηματα μου δεν εχουν μπει στο λογαριασμο....ειδα οτι εαν η πληρωμη πεφτει σαβ/κο πληρωνομαστε παρασκευη ακομα ομως τιποτα κι εχω αγχωθει...ξερει κανεις τιποτά?
1. υπομομη δεν υπαρχουν χρηματα και γι'αυτο υπαρχουν οι καθυστερησεις πληρωμων
2. Μπορει αν πηγες μετα της 12μ.μ. δεν θα πληρωθεις σημερα αλλα την Δευτερα κι αυτο γιατι η εντολη πληρωμων φευγει στης 12μμ ακριβως!!!!

OdiE
13-08-10, 19:19
πηγα στις 10.30,ημουν ενημερωμενη ηδη για τη προθεσμια των 12 φυσικα απο το δικο σου post!:) μα το διευκρινησα στην κοπελα στον ΟΑΕΔ Καλλιθεας εαν θα γινει σημερα η πληρωμη και μου ειπε πως ναι! εαν σημερα δεν μπουν τα χρηματα, υπαρχει περιπτωση μεσα στο σαβ/κο ξερεις ή να περιμενω πια απο Δευτερα?

#ΕΛΕΝΑ#
14-08-10, 00:12
ωραια τι βιβλιαριο εχει ο συζυγος σου που τ'ασφαλιζει?
Μενουμε και κοντα .... χαχα

ο συζυγος εχει ικα....και εγω ικα ασφαλεια εχω....

pouertoriko
27-08-10, 23:41
padia pernw epidoma anergeias kathe 29 tou mhna ,
phga shmera pou einai paraskeuh kai mou eipan tha mpoun leei ' mallon '' meta to messhmeri ta lefta , exei paei 11 to vradu kai lefta den exoun mpei ..
kserei kanei giati?

pouertoriko
28-08-10, 00:07
ma kathe fora phgenw prwi kai to apogeuma ta lefta einai sto logariasmo...

pouertoriko
28-08-10, 00:21
egw mexri ton proigoumeno mhna ta lefta ta eperna tin idia mera , Mhpws den paratirises auto pou egrapsa? egw kanonika plhronomai stis 29 tou mhna kai mesolavei savvatokuriako alla h tuphsa pou phga to prwi mou eipa '' MALLON '' tha ta pareis shmera to messimeri....uparxei periptwsh na mpoun aurio h tin kiriakh?

pouertoriko
28-08-10, 00:34
opote einai ayto pou lene....xese psila kai agnadeue

agkiolina
28-08-10, 01:50
pouertoriko Καλησπερα τι ωρα πηγες και δηλωσες την παρουσια σου και δωσανε την εντολη πληρωμης?
μηπως ηταν μετα της 12 το μεσημερι ?
Αν ΝΑΙ απο Δευτερα απογευμα να περιμενεις να πληρωθεις.

zana1911 Επειδή έτυχε και πέρισυ το καλοκαίρι να είμαι άνεργη , τα λεφτά μπαίνανε όπως το λες το μεσημέρι. Φέτος όλες τις φορές που έχω πληρωθεί είτε πήγα στις 8 το πρωί, είτε στις 12 το μεσημέρι, τα λεφτά τα βρήκα 2 μέρες μετά.... δεν ξέρω τι γίνεται....ή μάλλο ξέρω....τα εκταμεύουν όσο το δυνατόν αργότερα για να κερδίζουν από του τόκους........ή περιμένουν πως και πως να τους τα δώσουν άλλοι (ε! ρε που καταντήσαμε) <===
Δεν ισχυει κατι τετοιο που λες κοπελια .... τα λεφτα γα κουμανταρει και η τραπεζα ..απο την στιγμη που ο υπαλληλος δωσει την εντολη πληρωμης η Διοικηση αυτοματα το μεσημερι δινει την εντολη πληρωμης στην Τραπεζα και η τραπεζα με την σειρα της μετα της 5 το απογευμα πιστωνει τους λογαριασμους....δεν γινεται μονο σε εσενα δεν τα εχουν με εσενα...

η μονη καθυστερηση πληρωμων ειναι στα επιδοματα οικογενειακο - μητροτητα κτλ κτλ κτλ ΟΧΙ στο ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

pouertoriko
28-08-10, 11:25
fwteinh kalhmera kai euxaristw pou apadhses.

H WRA POU HMOUN STON OAED HTAN 9 30 PERIPOU..
TA LEFTA DEN EXOUN MPEI STO LOGARIASMO !

ladycat
28-08-10, 11:46
αργουν να τα βαλουν τα λλεφτα δεν εχουν ρευστο

pouertoriko
28-08-10, 11:52
DHLADH? TI SHMAINEI ARGOUN NA TA VALOUN??
RE PAIDIA MIA APADHSH EMPIRISTATOMENH MPORW NA EXW?
KSEREI KAPOIOS?

UFO
28-08-10, 13:02
εμένα ΠΟΤΕ δεν αργησαν ... edit βεβαια ήμανε εκέι καθε φορά στις 8 ΝΤΑΝ ...

UFO
28-08-10, 13:07
egw mexri ton proigoumeno mhna ta lefta ta eperna tin idia mera , Mhpws den paratirises auto pou egrapsa? egw kanonika plhronomai stis 29 tou mhna kai mesolavei savvatokuriako alla h tuphsa pou phga to prwi mou eipa '' MALLON '' tha ta pareis shmera to messimeri....uparxei periptwsh na mpoun aurio h tin kiriakh?
ε αφού σου είπε ΜΑΛΛΟΝ ...ΜΑΛΛΟΝ δεν μπήκαν .... ΟΧΙ σκ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ....

opote einai ayto pou lene....xese psila kai agnadeue
Δεν το γνωρίζω αυτο ....

DHLADH? TI SHMAINEI ARGOUN NA TA VALOUN??
RE PAIDIA MIA APADHSH EMPIRISTATOMENH MPORW NA EXW?
KSEREI KAPOIOS?
καταρχάς μην φωνάζεις ... :-)
όπως σου είπα...σκ )(νταααααααααα) δνε σουλεέυει καμία δημόσια υπηρεσία ΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΙς 13:00 ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ ΠΗΓΕΝΑΙ Ξ Α Ν Α ...
οκ τώρα !?:-)

agkiolina
28-08-10, 14:12
Δεν μιλαω εκτος ΟΑΕΔ εργαζομαι στον ΟΑΕΔ .....Ειμαι και στο ποστο της ανεργιας , απλα τωρα βρισκομαι σε αδεια κυοφοριας.
Κι εχω πει εδω σ'οτι μπορω να βοηθησω να το κανω.
αυτο που εμαθα την Τεταρτη που πηγα στην Υπηρεσια για δικους μου λογους και ειδα κατι που ζητησαν κατι κοριτσια απο εδω για το οικογενειακο επιδομα,εμαθα οτι δεν εχουν λεφτα να πληρωσουν για αυτο και υπαρχουν οι καθυστερησεις.
Αυτο ηταν για τα οικογενειακα και λοιπα επιδοματα,για το ταμειο ανεργιας απλα ειναι το συστημα της Εθνικης τραπεζας.
Για την ανεργια μεχρι στιγμης δεν βγηκε ανακοινωση καθυστερησεις πληρωμων.
Αυτα απο μενα ...καλο ΣΚ

Υπαρχει και το ενδεχομενο ο υπαλληλος που κλικαρε την "επιταγη "σου να μην το επιασε το κλικ και να μην εχει πιστωθει ... για πηγαινε ρωτα τον υπαλληλο να σου πει κι αυτος τι γινεται ...
Οχι τιποτα αλλο εχουμε και γαμω on line συστηματα στις υπηρεσιες μας...

agkiolina
28-08-10, 16:00
Κι εγώ προς τα κει ψυχανενιζομαι... γιατί δεν μπορεί πέρισυ το καλοκαίρι να πήγαινα π.χ. στις 10 το πρωί και στις 1 να είχα τα χρήματά μου. Ενώ φέτος πρέπει να περάσει μια ολόκληρη μέρα τουλάχιστον. Ο υπάλληλος την ίδια δουλειά έκανε και πέρισυ, την ίδια κάνει και φέτος.'Η το κράτος ή η Εθνική.

Πάντως ρε παιδιά....ατελείωτες ουρές στον ΟΑΕΔ, τους λυπήθηκε η ψυχή μου κάποια στιγμή τους υπαλλήλους...και όχι μονο στις πληρωμές αλλά και στις μηνιαίες ανανεώσεις καρτών ανεργίας.
Ο δ/ντης είχε και σπασμένο χέρι και ερχότανε και έκανε κουμάντα να πηγαίνουν οι άνθρωποι σε άλλους υπαλλήλους σε διαφορετικά pc γιατί η ουρά (η μια μόνο) είχε κατέβει 2 ορόφους κάτω. Και καθότανε και ο ίδιος σε pc να εξυπηρετήσει.
Δηλαδή τον Σεπτέμβριο που λένε ότι θα γίνει χαμός με την ανεργία οι ουρές θα φτάνουν έξω από το κτίριο.

Απο οτι καταλαβα υπαγεσαι στον ΟΑΕΔ του πειραια?ε???
Περσυ ειχαμε παρει την δουλεια των νησιων που υπαγονται στον Πειραια και καθομασταν μεχρι της 8 το βραδυ στις υπηρεσιες...ειχα αναλαβει πορο και αιγινα εγω.
Ο πειραιας εχει και τα νησια για αυτο εχει κοσμο πολυ και ειναι και μεγαλη περιοχη.
και που εισαι ακομα οταν θ'αρχισουν να ενωνουν τις Υπηρεσιες τωρα με τον καλλικρατη :(:(
Εφυγαν και τα stage που οντως για εμας ηταν μεγααααααααααλη βοηθεια...
αυτα ομως δεν τα βλεπουν... βλεπουν αυτα που θελουν να δουν για να τους κραξουν τελος παντων.
Εγω αν δεν κοψω το 6 μηνο μου θα γυρισω στην υπηρεσια μου αλλιως του χρονου δεν ξερω τι θα γινει θα τα βρω πολυ μπαστουνια :(:(:(το καλο ειναι οτι ενημερωνομαι συχνα για το τι γινεται και στεναχωριεμαι που δεν ειμαι εκει να βοηθησω...γιατι πολυ απλα αυτην την δουλεια την αγαπησα και την αγαπαω αρκετα.Γιατι εχω βρεθει κι εγω πισω απο τον γκισε να περιμενω στην ουρα την σειρα μου για να παρω τοτε 230 ευρω.:-(:-(

#ΕΛΕΝΑ#
29-08-10, 20:01
αχ κοριτσια εγω παω για την αποφαση τελος σεπτεμβρη μαλλον θα παω απο 8 το πρωι γιατι δεν μπορω να κατσω και πολυ ωρα στην ουρα θα πρεπει να παω να ταισω το μπεμπη..παλι καλα που τωρα αρχισε να τρωει και καμια σουπιτσα κρεμουλα γιατι μαζι μου θα τον ειχα και εκει....παντως ο κοσμος ερχετε μετα τις 10.00 αποτι καταλαβα....
μια τελευταια ερωτηση τωρα θα πληρωθω την τελευταια δοση 6μηνου και μαλλον και δωρο καλοκαιριου,,,υπαρχει περιπτωση να μην την πληρωθω δηλαδη τωρα????

stellakoly
13-09-10, 19:52
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ 1/7/2009 ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΥΘΩ ΣΤΙΣ 11/11/2010. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

victoria09
13-09-10, 20:54
Καλησπέρα
Πιστέυω ότι το δικαιούσε.Είσαι στην περίπτωση που αναφέρει ότι αν επιδοτήσε για πρώτη φορά αρκούν 200 ένσημα τα δύο τελευταία χρόνια χωρίς να μετράνε οι 2 τελευταίοι μήνες και να υπάρχουν τουλάχιστον 80 ενσημα το κάθε χρόνο.
Αν δεν είναι πρώτη φορά το δικαίούσε σίγουρα.
Μπές στο σάιτ του οαέδ τα γράφει αναλυτικά.

stellakoly
14-09-10, 09:43
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
;-):lol::wink::lol::wink::lol:

#ΕΛΕΝΑ#
22-09-10, 09:24
.................

parisanthi
23-09-10, 01:19
Γεια σας

εχω και εγω το εξης θεμα

γεννησα το μικρο μου τον δεκεμβριο του 2009 πηρα την αδεια λοχειας και την 6μηνη αδεια μητροτητας απο τον οαεδ, τωρα ομως εχει ληξει κ πρεπει να επιστρεψω στη δουλεια αλλα σκεφτομαι επειδη δεν εχω καποιον να προσεχει το μικρο,( και ήδη κανουμε προσπαθεια για το δευτερο παιδι) να πληρωσω τα ενσημα μεχρι τον δεκεμβριο και αν με το καλο μεινω εγκυος σε συνεννοηση με το γιατρο του ικα να μου γραφει αναρρωτικες ετσι ωστε να μην χρειαζεται να πληρωσω ολα τα ενσημα απο την τσεπη μου (αφου την περιοδο της αναρρωτικης αδειας δεν μπαινουν ενσημα). σε αυτη την περιπτωση το ικα θα μου παρασχει ολα τα επιδοματα οπως την πρωτη εγκυμοσυνη?

διαβασα οτι πρεπει να εχεις 200 ενσημα τα 2 χρονια πριν απο την ημερα τοκετου...ετσι υποθετικα μιλωντας αν γεννησω μεσα στο 2011 θα πρεπει να εχω 200 ενσημα το 2009 και 2010. εχω καταλαβει σωστα?

:?

χουρχουρίνι
23-09-10, 08:05
Έχω και την εξής απορία, στην πρώτη εγκυμοσύνη έιχα πρόβλημα και δεν πήγα καθόλου στη δουλειά. Έβγαινα σε αναρρωτικές και έπαιρνα κάποια χρήματα απο το ικα. Αν συμβεί και πάλι κάτι τέτοιο (μακριά απο μάς...) θα με πληρώνει το ικα πάλι τα ίδια???
Αν είσαι εργαζόμενη όταν παίρνεις τις αναρρωτικές, το ΙΚΑ θα σε πληρώνει. Αν είσαι άνεργη και γραμμένη στο ταμείο τότε το ΙΚΑ δεν έχει λόγο να σε πληρώνει για την αναρρωτική σου.

#ΕΛΕΝΑ#
23-09-10, 09:53
ψαξτω καλα μονο μην χασεις μονο μετα....καλη συνεχεια...

yankee3
30-09-10, 13:29
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ?ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.
ΛΟΙΠΟΝ,Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΘΑ ΠΑΡΩ?
ΣΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΓΡΑΦΕΙ
ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ: ΕΝΑΡΞΗ:15/10/2009
HMERES ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ:300
ΠΑΣΧΑ:12.5*18.17=227.12E(TA EXΩ ΠΑΡΕΙ)
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ:42(AΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΧΡΙΣΟΥΓΕΝΝΑ 2009 ΤΑ 12*18,17=218Ε)
ΑΡΑ ΜΕΝΟΥΝ 30*18,17=545,10Ε
ΑΥΤΟ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ!ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΙΟΛΑΣ?Η' ΚΑΝΑΝ ΛΑΘΟΣ?
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ρουλα2
30-09-10, 13:43
δεν έχω καταλάβει ρωτάς για το δώρο χριστουγέννων που πήρες για τον 12/2009?
για πόσους μήνες έχεις επιδοτηθεί?

yankee3
30-09-10, 13:50
ΓΙΑ 12 ΜΗΝΕΣ!!
ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΟΥ 2010
ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΑΡΩ?
ΠΗΡΑ ΔΩΡΟ ΓΙΑ ΤΟ 2009 ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΠΑΝΩ

ARTY
30-09-10, 13:58
O αντρας μου που πηγε του ειπαν οτι φετος δεν θα παρει δωρο τα χριστουγεννα το κοψανε

yankee3
30-09-10, 14:06
δεν νομιζω να μας κοψουν κ το δωρο!!!
ελεος!!!

Ρουλα2
30-09-10, 14:07
O αντρας μου που πηγε του ειπαν οτι φετος δεν θα παρει δωρο τα χριστουγεννα το κοψανε

και στον δικό μου σήμερα που πήγε για την τελευταία δόση (εκλεισε 12μηνο) του είπαν ότι δεν ξέρουν πότε θα καταβάλουν την πληρωμή του μήνα εχουν ανασταλεί οι πληρωμές μέχρι νεωτέρας λόγω "οικονομικής στενότητας" , φαντάζομαι τα δώρα θα τα φάνε.

agkiolina
30-09-10, 14:34
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ?ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.
ΛΟΙΠΟΝ,Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΘΑ ΠΑΡΩ?
ΣΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΓΡΑΦΕΙ
ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ: ΕΝΑΡΞΗ:15/10/2009
HMERES ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ:300
ΠΑΣΧΑ:12.5*18.17=227.12E(TA EXΩ ΠΑΡΕΙ)
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ:42(AΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΧΡΙΣΟΥΓΕΝΝΑ 2009 ΤΑ 12*18,17=218Ε)
ΑΡΑ ΜΕΝΟΥΝ 30*18,17=545,10Ε
ΑΥΤΟ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ!ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΙΟΛΑΣ?Η' ΚΑΝΑΝ ΛΑΘΟΣ?
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Καλημερα...
το δωρο χριστουγεννωνν υπολογιζεται 3 μερες ανα 25 μερες/μηνα δηλαδη.

η εναρξη του ταμειου σου ειναι 15/10/2009 τα χριστουγεννα του 2009 αρα πηρες 6Χ18,17= 109,02?Μηπως πηρες τοσα κι οχι αυτα που ειπες????σαν πολλα μου φαινεται να σου υπολογισαν
Για το ετος 2010 θα παρεις ολοκληρο το δωρο χριστουγεννων σου δηλαδη 25Χ18,17= 454,25 ?.
Το πασχα υπολογιζεται 12,5Χ18,17 = 227,20?
Οσο για το οτι θα κοπει το δωρο χριστουγεννων ακομα ειναι ανοικτο το θεμα αυτο δεν εχει βγει εγκυκλιος για αυτο.
Στις καταστασεις που περνετε απο την υπηρεσια που ανηκετε απλα δεν εκτυπωνονται τα δωρα πασχα και δωρα χριστουγεννων.αυτα πληρωνονται αυτοματα με εντολη απο τα κεντρικα οταν ειναι η ωρα τους.
Καθυστερησεις πληρωμων μπορει να υπαρχουν οχι ομως να κοψουν δωρα...αυτο μεχρι τωρα.

{εργαζομαι στον ΟΑΕΔ για αυτο σας ενημερωσα....τωρα απλα απεχω λογω γεννας}

ελπιζω να βοηθησα οσο μπορουσα...
Καλη σας μερα & καλη συνεχεια...

agkiolina
30-09-10, 14:45
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ 1/7/2009 ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΥΘΩ ΣΤΙΣ 11/11/2010. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!
ΠΙΝΑΚΑΣ

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ
ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΕΠΑΓ/ΤΑ
ΑΛΙΕΡΓΑΤΕΣ
14ΜΗΝΟ 12ΜΗΝΟ 14ΜΗΝΟ
Ημέρ. Εργας Ημέρ. Εργας Ημέρ. Εργας
125-149 100-149 100-149 5 μήνες

150-179 150-179 150-179 6 μήνες

180-219 180-219 180-219 8 μήνες

220-249 220-249 220-249 10 μήνες

250 και άνω 250 και άνω 250 και άνω 12 μήνες

Εαν εχεις τα αναλογα ενσημα εισαι σιγουρα για ταμειο ανεργιας.
Ο παραπανω πινακας σου δινει την δυνατοτητα να δεις με τα οσα ενσημα εχεις ποσο διαστημα μπαινεις ταμειο ανεργιας .Εισαι στην κατηγορια την πρωτη και θα κοιταξεις και την 4η στηλη,
Απλα υπολογιζεις τα ενσημα απο την ημερομηνια απολυσης σου αφαιρεις 2 μηνες και μετρας 12 μηνες πισω.....και απο την ημερομηνια καταθεσεις των εγγραφων σου στον ΟΑΕΔ θα πας ανα ετος 2 χρονια πισω.
ΠΧ
απολυεσαι ειπες 11/11/2010
και καταθετεις τα χαρτια σου στις 20/11/2010

Αρα:
11/9/2009 εως 10/9/2010 το λιγοτερο 125 ενσημα
20/11/2009 εως 19/11/2010 το λιγοτερο 80 ενσημα

20/11/20058 εως 19/11/2009 το λιγοτερο 80 ενσημα

Αν τα εχεις ετσι μπαινεις σιγουρα ταμειο ανεργιας.
Καλη τυχη και καλο κουραγιο

yankee3
30-09-10, 20:04
Καλημερα...
το δωρο χριστουγεννωνν υπολογιζεται 3 μερες ανα 25 μερες/μηνα δηλαδη.

η εναρξη του ταμειου σου ειναι 15/10/2009 τα χριστουγεννα του 2009 αρα πηρες 6Χ18,17= 109,02?Μηπως πηρες τοσα κι οχι αυτα που ειπες????σαν πολλα μου φαινεται να σου υπολογισαν
Για το ετος 2010 θα παρεις ολοκληρο το δωρο χριστουγεννων σου δηλαδη 25Χ18,17= 454,25 ?.
Το πασχα υπολογιζεται 12,5Χ18,17 = 227,20?
Οσο για το οτι θα κοπει το δωρο χριστουγεννων ακομα ειναι ανοικτο το θεμα αυτο δεν εχει βγει εγκυκλιος για αυτο.
Στις καταστασεις που περνετε απο την υπηρεσια που ανηκετε απλα δεν εκτυπωνονται τα δωρα πασχα και δωρα χριστουγεννων.αυτα πληρωνονται αυτοματα με εντολη απο τα κεντρικα οταν ειναι η ωρα τους.
Καθυστερησεις πληρωμων μπορει να υπαρχουν οχι ομως να κοψουν δωρα...αυτο μεχρι τωρα.

{εργαζομαι στον ΟΑΕΔ για αυτο σας ενημερωσα....τωρα απλα απεχω λογω γεννας}

ελπιζω να βοηθησα οσο μπορουσα...
Καλη σας μερα & καλη συνεχεια...
οχι ξερω τι πηρα.218ευρω για χριστουγεννα 2009
μηπως πηρα 2πλο,οπως τα εβγαλες 109*2=218?
ομως οι υπολοιπες μερες,οι 30 που γραφει η κατασταση μου για χριστουγεννα?(42=απο τις οποιες τις 12 το 2009)μενουν 30!!
30*18,17=545,10ευρω

Pava
21-10-10, 19:26
Kalispera se olous!

Exo graftei ston oaed gia epidoma anergias apo thn 1/05/10 kai perno kanonika ton kathe mina to epidoma!To xarti pano den leei omos kati gia doro xristougenon h pasxa,leei mono gia tous 12 mines!Dikaioume doro xristougenon kai pasxa?Gnorizei kaneis?Tha rotiso vevaia kais ton oaed!

agkiolina
22-10-10, 23:51
Kalispera se olous!

Exo graftei ston oaed gia epidoma anergias apo thn 1/05/10 kai perno kanonika ton kathe mina to epidoma!To xarti pano den leei omos kati gia doro xristougenon h pasxa,leei mono gia tous 12 mines!Dikaioume doro xristougenon kai pasxa?Gnorizei kaneis?Tha rotiso vevaia kais ton oaed!
Τα Δωρα Χριστουγεννα και Πασχα επειδη τα βαζει αυτοματα η διοικηση με παγια εντολη δεν ειναι μεσα στην κατασταση.
δικαιουσαι Δωρο Χριστουγεννων 2010 και μαλιστα ολοκληρο {δηλαδη οσο περνεις μηνιατικο} κι αν εισαι για ενα χρονο ταμειο ανεργιας δικαιουσαι και Δωρο Πασχα 2011 κανονικα...

Pava
25-10-10, 00:56
Τα Δωρα Χριστουγεννα και Πασχα επειδη τα βαζει αυτοματα η διοικηση με παγια εντολη δεν ειναι μεσα στην κατασταση.
δικαιουσαι Δωρο Χριστουγεννων 2010 και μαλιστα ολοκληρο {δηλαδη οσο περνεις μηνιατικο} κι αν εισαι για ενα χρονο ταμειο ανεργιας δικαιουσαι και Δωρο Πασχα 2011 κανονικα...

Thanks fotini na se kala!

Ρουλα2
25-10-10, 09:56
Φωτεινή καλημέρα,

Αν γνωρίζεις για το δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα 2011 πρέπει να παρουσιαστούν στον ΟΑΕΔ, ή μπαίνουν αυτόματα στο λογαριασμό?

Ο άντρας μου τώρα το Νοέμβρη τελειώνει το 12μηνο ταμείο ανεργίας δικαιούται και δώρο Πάσχα?

Σε ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων

agkiolina
29-10-10, 23:26
Φωτεινή καλημέρα,

Αν γνωρίζεις για το δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα 2011 πρέπει να παρουσιαστούν στον ΟΑΕΔ, ή μπαίνουν αυτόματα στο λογαριασμό?

Ο άντρας μου τώρα το Νοέμβρη τελειώνει το 12μηνο ταμείο ανεργίας δικαιούται και δώρο Πάσχα?

Σε ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων

Καλησπερα συγνωμη για την καθυστερηση της απαντησης μου,αλλα ειναι κι οτι δεν εχω καθε μερα ιντερνετ και καθε μερα τον χρονο για να μπω σπανιζει αυτο τωρα πια :D:D.
Δωρο Χριστουγεννων δικαιουται για το 2010 και δεν χρειαζεται να παρουσιαστει θα μπει αυτοματα αρχες του Δεκεμβρη οπως γινεται καθε χρονο.
Δωρο Πασχα 2011 δεν δικαιουται γιατι οπως μου ειπες το Νοεμβριο τελειωνει το ταμειο του, για να το δικαιουται θα πρεπει να κλεισει κι εναν μηνα στο 2011.

EVDO1979
29-10-10, 23:29
Mηπωσ γνωριζεισ περιπου ποιες ημερομηνιες καταθετει η διοικηση τα δωρα χριστουγεννων στουσ λογαριασμουσ?

EVDO1979
02-11-10, 07:45
Καμια κοπελα δε γνωριζει?

#ΕΛΕΝΑ#
02-11-10, 08:36
λογικα οπως και ολα τα δωρα χριστουγεννων πιστευω γυρω στους 20-22 δεκεμ...βεβαια δεν ξερω σιγουρα αλλα λεω, λες να τα δωσουν νωριτερα <<<μακαρι>>>

mirantini
02-11-10, 08:37
Καμια κοπελα δε γνωριζει?

Εγώ παντως το δώρο του Πάσχα το πήρα πολύ κοντά στις γιορτές. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για το Χριστουγεννιάτικο.

#ΕΛΕΝΑ#
05-11-10, 12:16
κοριτσια φετος δωρο χριστουγεννων θα εχουμε η το εκοψαν και αυτο τελικα???

EVDO1979
05-11-10, 13:25
Eγω που ρωτησα τον υπαλληλο σημερα μου ειπε οτι κοντα στισ γιορτες θα κατατεθει κατευθειαν στο βιβλιαριο,ειδωμεν!

agkiolina
05-11-10, 15:58
Παντα αυτοματα μπαινει περιπου στις 3/12 με 5/12 και δνε ιεναι ποτε τα δωρα στην λιστα που εχετε στα χερια σας..

#ΕΛΕΝΑ#
16-11-10, 16:47
κοριτσια αλλη μια ερωτηση???? το επιδομα χριστουγεννων το παιρνουν μονο οσοι εχουν συμβαση 12 μηνη η και οσοι εχουν λιγους μηνες μονο (εγω πηρα 8 μηνες)

agkiolina
18-11-10, 00:01
Δωρο Χριστουγεννων περνουν οσοι ειναι γραμμενοι στο ταμειο ανεργιας απο τις 1/5/2010 και μετα και παντα σ'αναλογια αυτης πχ αν ειναι καποιος γραμμενος στο ταμειο μεχρι και της 3/8/2010 8α παρει αναλογια απο της 1/5/2010 μεχρι και της 3/8/2010
μην περιμενει οτι θα παρει ολοκληρο μηνιατικο.... ειναι παντα ακριβως οπως θα το εδινε ενας εργοδοτης τιποτα δεν αλλαζει στα δωρα μονο το ποσο :)

UFO
18-11-10, 00:16
δεν περιμένω να σωθώ
αλλα μια φετα γαλοπούλα- για τοστ- θα την παρουμε λογικα ε ;;; :-)
εμενα μου τα παν αυτα Fwtinh τελειωσε το ταμειο μου τον ιούλιο) περιμένω τωρα να μπουν τα λεφτα
για να δω σε ποιο βασιλόπουλο θα τα ξοδέψω :-) :-)
ευχαριστουμε για τις πληροφοριες (και για τα πμ ...που σε έπρηξα)

dsunny
18-11-10, 11:04
Νομίζω δεν είναι ακριβώς έτσι... Κάπου είχα διαβάσει ότι το Δώρο Χριστουγέννων το δικαιούσαι ολόκληρο από τον ΟΑΕΔ αν μέσα στο προηγούμενο διάστημα έχεις επιδοτηθεί για τουλάχιστον 4 μήνες συμπληρωμένους... Για δες εδώ:
http://portal.oaed.gr/portal/page/portal/OAED/Organization/Deltia_Typou/Deltia_Typou_Ola/66B9DA0F37C113A0E040A8C0691E20F5

koufetaki
18-11-10, 12:26
τελικα αυτο που ειπαν οτι αν δουλευει ο συζηγος και βγει η γυναικα στο ταμειο δεν θα περνει ολο το ταμειο αλλα το μισο ισχυει?

#ΕΛΕΝΑ#
18-11-10, 13:32
εγω ειμαι απο 17 αυγουστου ποσο θ α παρω δηλαδη:(

agkiolina
19-11-10, 09:43
κουφετακι ισχυει και αυτο που ειπες εγω δεν το ανελυσα τοσο.
Ειπα αναλογια αν κατσω να σας τα γραψω ολα οσα ισχυουν ουτε αυριο δεν θα τελειωσω:p

αφηστε που τωρα εχουν αλλαξει πολλα, χτες ακουσα στις ειδησεις οτι θα παιρνουν ταμειο ανεργιας με βαση το εκκαθαριστικο εγω συμφωνω με αυτο το μετρο ... και να σας πω το λογο πριν με αποπαρει καμία ?? Δεν ειναι δυνατον να εχει εκκαθαριστικο 120,000 ευρω το χρονο και να θελει να παρει και τα 450 ευρω που δινει ο οαεδ ... και να υπαρχει αλλος ανεργος με 4500 ευρω στο εκκαθαριστικο του και να μην μπορει να το παρει.... ειναι μεγαλη αδικια...
αρια μου καθολου δεν με επριξες... εχουν αλλαξει πολλα και εγω λειπω τοσους μηνες και μερικα δεν τα γνωριζω...{οσο σκεφτομαι οταν θα επιστρεψω στην δουλεια μ τι εχω να διαβασω αγχωνομαι απο τωρα}:cry::cry:

dsunny
19-11-10, 12:31
Φωτεινή... επειδή κι εγώ με ταμείο είμαι μέχρι το Μάρτη... Αυτά που λες με τον εργαζόμενο σύζυγο και το εκκαθαριστικό το γνωρίζεις από έγκυρη πηγή ή το άκουσες στα τρομο - κανάλια;; Γιατί πέρα από μια μέρα που το ακουσα κι εγώ και λίγο αγχώθηκα, όπου αλλού κι αν έψαξα (εφημερίδες, επίσημα site, εγκύκλιους δε βρήκα το παραμικρό) Και αν το γνωρίζεις από έγκυρη πηγή, αφορά και τους ήδη έχοντες απόφαση επιδότησης ή μόνο όσους απολυθούν από κάποια ημερομηνία και μετά;;

koufetaki
19-11-10, 12:47
και ποσο πρεπει να εχει ενα ζευγαρι ρε παιδια για να μπορει να παρει το ταμειο ανεργειας?εγω με τρια παιδια τι επιδομα θα εχω?15-16-17χιλιαδες?δεν εχω παρει ουτε το επιδομα αλλυλεγγυιης ουτε τπτ με αυτα τα κριτιρια γτ ο ιδιωτικος υπαλληλος συζηγος με τον μισθο του και το επιδομα τριτεκνιας που μπαινει στο εκκαθαριστικο ξεπερνα το συνολικο ποσο πεινας που ζηταν αυτοι.και οχι τπτ κι εμεις πλεον πειναμε οταν γεμιζω με πεντε πραγματα το ψυγειο μου δυο φορες τον μηνα και σκεφτομαι πλεον πολυ σοβαρα να κοψω την μουσικη τα γυμναστηρια και ισως και τα αγγλικα των παιδιων μου.γτ εγω που δουλευω σε συμβασεις να μην παρω το ταμειο?τελιωνω τα 8μηνα και μετα τπτ μπηκα σε 18μηνα για το ταμειο γτ οταν σταματαω την δουλεια δεν εχω απο πουθενα κανενα εισοδημα,δουλευω σαν το σκυλι για 400ε τον μηνα και τωρα θα παρω 290ε?ΡΕ ΠΝΙΓΟΜΑΙ ΣΑς ΛΕΩ που ειναι ο θεος να δει και λιγο προς τα εδω!!!!

ΚΥΡΙΑΚΗ_
19-11-10, 13:20
Κοριτσια εγω πηγα σημερα για πρωτη φορα στη ζωη μου για επιδομα ανεργειας (θα ειμαι 12 μηνες)..
Σημερα ηταν η πρωτη δοση....και μου εδωσαν μια λιστα με τις 12 δοσεις και θα πηγαινω καθε 14 του μηνα.....Δωρο Χριστουγεννων θα παρω και αν ναι ποσο???
Σας ευχαριστω!!!

koufetaki
19-11-10, 13:22
ποσο ειναι αν επιτρεπετε με ενα παιδι?και εχεις μειωση μεσα στο νεο ετος?

agkiolina
19-11-10, 15:37
ποσο ειναι αν επιτρεπετε με ενα παιδι?και εχεις μειωση μεσα στο νεο ετος?
το βασικο μηνιατικο στον ΟΑΕΔ μεχρι τωρα ειναι 454 +10% προσαυξηση για καθε τεκνο δηλαδη με ενα παιδι παει 499 με 2 παιδια παει 545 κ.ο.κ
Κοριτσια εγω πηγα σημερα για πρωτη φορα στη ζωη μου για επιδομα ανεργειας (θα ειμαι 12 μηνες)..
Σημερα ηταν η πρωτη δοση....και μου εδωσαν μια λιστα με τις 12 δοσεις και θα πηγαινω καθε 14 του μηνα.....Δωρο Χριστουγεννων θα παρω και αν ναι ποσο???
Σας ευχαριστω!!!
Το εχουμε πει και πιο πανω αν δεν κανω λαθος οτι τα Δωρα Χριστουγεννα και Πασχα δεν εμφανιζονται στις λιστες που περνετε ,μπαινουν αυτοματα δωρο Χριστουγεννων θα μπει στις αρχες του δεκεμβριου με εντολη απο τα κεντρικα και το δωρο Πασχα αρχες απριλιου.
τωρα μπηκες ταμειο ανεργιας? θα παρεις 6 ημερομισθια δηλαδη 6 * 18,16= 108,96 ευρω
Φωτεινή... επειδή κι εγώ με ταμείο είμαι μέχρι το Μάρτη... Αυτά που λες με τον εργαζόμενο σύζυγο και το εκκαθαριστικό το γνωρίζεις από έγκυρη πηγή ή το άκουσες στα τρομο - κανάλια;; Γιατί πέρα από μια μέρα που το ακουσα κι εγώ και λίγο αγχώθηκα, όπου αλλού κι αν έψαξα (εφημερίδες, επίσημα site, εγκύκλιους δε βρήκα το παραμικρό) Και αν το γνωρίζεις από έγκυρη πηγή, αφορά και τους ήδη έχοντες απόφαση επιδότησης ή μόνο όσους απολυθούν από κάποια ημερομηνία και μετά;;
Απο τον Αυτια το ακουσα....
μεχρι να βγει ομως η εγκυκλιος θα περασει κανα 6μηνο .. αλλα με τοσα που εχουν δει τα ματακια μ προτιμω να γινει με βαση του εκκαθαριστικου σας εδωσα ενα παραδειγμα που ειχα ζησει πιο πανω .
Ο κυριος εργαζοταν στην BP οδηγος στα βενζινοφορτηγα.. ειχε 20 χρονια εργασιας εκει ,πηρε αποζημειωση κοντα στα 65000 ευρω αν θυμαμαι αλλα αυτο που μου εκατσε στο ματι ηταν τι δηλωνε καθε χρονο 120000εθρω δεν ειναι και λιγα και ηθελε να παρει και τα 420 που ηταν τοτε το ταμειο με το ετσι θελω και μας ειπε ε να μου περνει το κρατος και τσιγαρα τι στο καλο ?? εεεε πως κρατηθηκα δεν λεω...
οτι βγαινει τωρα αφορα αυτους που θα μπαινουν απο εδω και περα στο ταμειο δεν θα πειραξουν αυτους που θα ειναι τωρα ...

#ΕΛΕΝΑ#
19-11-10, 16:03
φωτεινη πως υπολογιζεις τοδωρο???;) εγωειμαι απο αυγουστο δηλαδη παει 6μερες το μηνα???

agkiolina
19-11-10, 19:13
3 μερες το μηνα ειναι ακριβως οπως πληρωνει ενας εργοδοτης.....συνολο 25 για το δωρο χριστουγεννων και 12,5 για το δωρο πασχα

koufetaki
19-11-10, 19:59
φωτεινη σε ευχαριστουμε για τις απαντησεις σου.και ας ελπισουμε να μην κοψουν αλλο απο τα επιδοματα και τα ταμεια ανεργιας γτ αυτο που ζουμε ανηκει πλεον στην σφαιρα της φαντασιας!!!!

BENA
19-11-10, 20:45
γεια σας κι απο εμενα...:D

μηπως ξερει καποιος να μου πει.. εργαζομουν σε μεγαλο νοσοκομειο 7 χρονια, 25/6 με απολυουν λογω περικοπων και 5 /7 βρισκω νεα δουλεια στον ιδιο τομεα.. το προβλημα ειναι οτι δεν μας πληρωνουν και επειδη εχουν εκνευριστει που ζηταω τα δεδουλευμενα μου παιζει να με απολυσουν.. αν με απολυσουν μπορω να μπω ταμειο ανεργιας-αφου ειμαι μονο 4 μηνες στην νεα δουλεια- και με 2 παιδια ποσο θα παιρνω?
καλα αν με απολυσουν θα κανω καταγγελια στην επιθεωρηση εργασιας αλλα θελω να ξερω και με τον οαεδ τι παιζει...:?:?:?:?

τα εχω φτυσει..

koufetaki
19-11-10, 20:49
εγω γνωριζω οτι θελει να εχεις 200ενσημα τα τελευταια δυο χρονια για να παρεις ταμειο,μαλλον η φωτεινη θα ξερει καλυτερα
βρηκα και αυτο!Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.

BENA
19-11-10, 20:56
εγω γνωριζω οτι θελει να εχεις 200ενσημα τα τελευταια δυο χρονια για να παρεις ταμειο,μαλλον η φωτεινη θα ξερει καλυτερα
βρηκα και αυτο!Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.

σε ευχαριστω! αντε να ανοιγουν οι οριζοντες μου σιγα σιγα γιατι ερχονται δυσκολες μερες..:-(

agkiolina
19-11-10, 22:18
γεια σας κι απο εμενα...:D

μηπως ξερει καποιος να μου πει.. εργαζομουν σε μεγαλο νοσοκομειο 7 χρονια, 25/6 με απολυουν λογω περικοπων και 5 /7 βρισκω νεα δουλεια στον ιδιο τομεα.. το προβλημα ειναι οτι δεν μας πληρωνουν και επειδη εχουν εκνευριστει που ζηταω τα δεδουλευμενα μου παιζει να με απολυσουν.. αν με απολυσουν μπορω να μπω ταμειο ανεργιας-αφου ειμαι μονο 4 μηνες στην νεα δουλεια- και με 2 παιδια ποσο θα παιρνω?
καλα αν με απολυσουν θα κανω καταγγελια στην επιθεωρηση εργασιας αλλα θελω να ξερω και με τον οαεδ τι παιζει...:?:?:?:?

τα εχω φτυσει..
καλα τα λεει το κουφετακι αλλα δεν ειναι μονο 200 ενσημα της τελευταιας διετιας ειναι και τα 8- ενσημα που θελει ανα ετος ... αφου εργαζεσαι 7 χρονια μην ανησυχεις το ταμειο το εχεις στο τσεπακι σου ηδη :p:p:p:p αν κανεις καταγγελια στην επιθεωρηση εργασιας θελω να ξερεις οτι: για να πληρωθεις απο τον ΟΑΕΔ θα πρεπει να εχει στα χερια του την αποφαση που θα βγει απο την επιθεωρηση εργασιας κι αν το πανε δικαστικος τηνα ποφαση του δικαστηριου που σημαινει αυτο οτι θα σου παρει κανενα χρονο και αυτον τον χρονο δεν μπορει να σε πληρωνει ο ΟΑΕΔ ...
με 2 παιδια ειναι 454 + 20% = 545 ευρω....

koufetaki
19-11-10, 23:33
τι ειναι τα 8-?

agkiolina
20-11-10, 00:07
80 ηθελα να γραψω αλλα το δακτυλακι μου βιαστηκε και πηγε και πατησε το - που ειναι διπλα στο 0 στο λαπτοπι μ σορρυ :):):)

BENA
20-11-10, 15:24
σε ευχαριστω ταμάλα γλυκεια μου!!! εισαι κατατοπιστικότατη και το χρειαζομαι γιατι οντως εχω φρικαρει με την κατασταση και εχω μπλοκαρει!!!
φαντασου οτι στην προηγουμενη εργασια μου ολοι μα ολοι ερχονταν σε εμενα για να παρουν πληροφοριες για το εργατικο δικαιο -γιατι το εχω μελετησει πολυ, δεν μου αρεσει να καταπατουν τα δικαιωματα μου;)- και τωρα απλα εχω κατεβασει διακοπτες........ παρεπιπτόντως εργαζομαι 13 χρονια συνολικα και συνεχομενα οχι μονο 7 απλα τα τελευταια 7 ειναι στον ιδιο τομεα.. δεν αλλαζει κατι στο ποσο του ταμειου ανεργιας ε?
μαλλον θα εμπλακει η Ε.Ε γιατι ειμαι απληρωτη και δεν τηρουν καθολου και το ωραριο εργασιας.. το καλυτερο ειναι οτι ολοι οι υπαλληλοι ειναι ετσι αλλα δεν μιλαει κανενας..

agkiolina
20-11-10, 16:24
Βενα μου οτι κι ανμπει στη μεση εσυ θα πας να γραφτεις κανονικα στον ΟΑΕΔ κι οποτε τελειωσει το θεμα με επιθεωρηση εργασιας και ε.ε θα τα παρεις τα χρηματα σου αναδρομικα δεν τα χανεις ... απλα να εισαι καλυμμενη εκει οτι εχεισ γραφτει απλα περιμενεις να ξεμπερδευτει το θεμα με τον εργοδοτη

UFO
20-11-10, 16:26
Fwtini σορι αλλα επειδη είμαι λίγο γκαου
εγω
που σταματησε το επειδομα τον Ιουλιο
ποσο δώρο θα παρω
(ητανα πο οκτ μεχρι και ιουλιο ) ;;;

ψιλο καίγομαι οικονομικά για αυτο ρωταω ξανα
και σορι που σε βάζουμε να απαντας τα ιδια και τα ιδια

#ΕΛΕΝΑ#
20-11-10, 16:46
3 μερες το μηνα ειναι ακριβως οπως πληρωνει ενας εργοδοτης.....συνολο 25 για το δωρο χριστουγεννων και 12,5 για το δωρο πασχα

φωτεινουλα ευχαριστω παρα πολυ........

agkiolina
20-11-10, 17:07
Fwtini σορι αλλα επειδη είμαι λίγο γκαου
εγω
που σταματησε το επειδομα τον Ιουλιο
ποσο δώρο θα παρω
(ητανα πο οκτ μεχρι και ιουλιο ) ;;;

ψιλο καίγομαι οικονομικά για αυτο ρωταω ξανα
και σορι που σε βάζουμε να απαντας τα ιδια και τα ιδια
Εσενα θα ειναι ολοκληρο το Δωρο Χριστουγεννων Αρια

φωτεινουλα ευχαριστω παρα πολυ........
Τιποτα βρε Ελενα μ , ειναι χαρα μου να μπορω να βοηθαω οσο μπορω κι οσο πλεον γνωριζω αφου λειπω κι αλλαζουν συνεχεια τα πραγματα :(:(

BENA
20-11-10, 18:40
Βενα μου οτι κι ανμπει στη μεση εσυ θα πας να γραφτεις κανονικα στον ΟΑΕΔ κι οποτε τελειωσει το θεμα με επιθεωρηση εργασιας και ε.ε θα τα παρεις τα χρηματα σου αναδρομικα δεν τα χανεις ... απλα να εισαι καλυμμενη εκει οτι εχεισ γραφτει απλα περιμενεις να ξεμπερδευτει το θεμα με τον εργοδοτη

ΘΑΝΚΣ:D:D:D

UFO
20-11-10, 19:19
Εσενα θα ειναι ολοκληρο το Δωρο Χριστουγεννων Αρια

ΘΕΣ ΝΑ ΣΕ ΑΓΑΠΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ;;;;;:lol::lol::lol::lol:;););)
το καλυτερο νεο που ακουσα εδώ και ένα μηνα
σ αγαπωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω
(θα παρουμε γυαλιαααα θα παρουμε γυαλιαααα :lol:)

agkiolina
20-11-10, 23:05
ΘΕΣ ΝΑ ΣΕ ΑΓΑΠΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ;;;;;:lol::lol::lol::lol:;););)
το καλυτερο νεο που ακουσα εδώ και ένα μηνα
σ αγαπωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω
(θα παρουμε γυαλιαααα θα παρουμε γυαλιαααα :lol:)
:cool::cool::cool::cool:

:p:p:p:p

ελπιζω να μην σου κανουν τιποτα αλλο και σου χαλασω το χαμογελο σου:-?:-?:-?

rita_ki
25-11-10, 18:46
φιλες?να ρωτησω κατι????????????/
αν ο εργοδοτης με απολυσει (οπως εχει δικαιωμα ) οταν χρονισει το παιδακι μου ..............εγω ξερετε αν θα μπορω να μπω στο ταμειο ανεργιας?συγγνωμη αλλα εχω μπερδευτει λιγο

agkiolina
25-11-10, 20:14
φιλες?να ρωτησω κατι????????????/
αν ο εργοδοτης με απολυσει (οπως εχει δικαιωμα ) οταν χρονισει το παιδακι μου ..............εγω ξερετε αν θα μπορω να μπω στο ταμειο ανεργιας?συγγνωμη αλλα εχω μπερδευτει λιγο

Για να γνωριζετε οτι εαν περνετε το 6μηνο και το μειωμενο μαζι και επιστρεψετε στην εργασια σας μετα απο εναν χρονο και σας απολυσουν
αλλα εχετε πιο πριν 2 χρονια ενσημα ναι μπορειτε να μπειτε ταμειο ανεργιας ο λογος ειναι οτι πανε πριν την γεννα πισω ολο το διαστημα που χρειαζονται σε ενσημα.
Οποτε ειστε καλλυμενες
Οποτε φιλη ριτακι ναι αν πληρεις αυτες τις προυποθεσεις μπαινεις ταμειο ανεργιας

Jarett
25-11-10, 21:39
Άσχετο.............η κοπέλα που είναι στα οικογενειακά επιδόματατα στον ΟΑΕΔ που πήγα να καταθέσω τα χαρτιά μου, είναι απολυμένη (ναι καλά διαβάσατε):shock: και όμως πάει κάθε μέρα και δουλεύει αμισθί.
Βέβαια μπορεί να ελπίζει ότι θα την ξαναπάρουν, αλλά το ότι ΧΑΡΙΖΕΙ το χρόνο της στο δημόσιο για να εξυπηρετηθούν συνάνθρωποί μας, ενώ θα μπορούσε απλά να περιμένει να την ξαναπροσλάβουν.... αυτό λέει πολλά.

agkiolina
25-11-10, 23:49
Άσχετο.............η κοπέλα που είναι στα οικογενειακά επιδόματατα στον ΟΑΕΔ που πήγα να καταθέσω τα χαρτιά μου, είναι απολυμένη (ναι καλά διαβάσατε):shock: και όμως πάει κάθε μέρα και δουλεύει αμισθί.
Βέβαια μπορεί να ελπίζει ότι θα την ξαναπάρουν, αλλά το ότι ΧΑΡΙΖΕΙ το χρόνο της στο δημόσιο για να εξυπηρετηθούν συνάνθρωποί μας, ενώ θα μπορούσε απλά να περιμένει να την ξαναπροσλάβουν.... αυτό λέει πολλά.
μηπως θελεις να πεις οτι ειναι Stage κι απλα καθεται εθελοντικα?
Γιατι απο που ειναι απολυμενη απο το δημοσιο?
εγω την συγχαιρω για αυτο που κανει γιατι καταλαβαινει αυτο που βιωνει η ιδια και οι γυρω της.Αλλα τι θα κανουν για αυτην ???:(:(:(:(

rita_ki
26-11-10, 01:25
Για να γνωριζετε οτι εαν περνετε το 6μηνο και το μειωμενο μαζι και επιστρεψετε στην εργασια σας μετα απο εναν χρονο και σας απολυσουν
αλλα εχετε πιο πριν 2 χρονια ενσημα ναι μπορειτε να μπειτε ταμειο ανεργιας ο λογος ειναι οτι πανε πριν την γεννα πισω ολο το διαστημα που χρειαζονται σε ενσημα.
Οποτε ειστε καλλυμενες
Οποτε φιλη ριτακι ναι αν πληρεις αυτες τις προυποθεσεις μπαινεις ταμειο ανεργιας
φωτεινουλα η απαντηση σου με ανακουφιζει παρα πολυ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!

πηγα κ ρωτησα στην επιθεωρηση κ δυστυχως μπορει αν θελει να με στειλει στις κουκουβαουνες κ ετσι να με αναγκασει να παραιτηθω .
θελω να πιστευω οτι δεν θα γινει αυτο βεβαια.

Xadia
26-11-10, 10:20
Signomi telo ke ego na kano mia erotisi ala denksero na grafo sosta epedi ime kseni.Ta ime poli efxaristimeni ama me voitiste.Ime opolimeni apo tis 2 oktomvrios ara akoma den exo grafti ston OAED ta grafto avtes tis meres ke telo na rotiso ama i proti my imeromenia ine meta Xristygena ta xaso to doro? Evxaristo para poli

Jarett
26-11-10, 14:00
μηπως θελεις να πεις οτι ειναι Stage κι απλα καθεται εθελοντικα?
Γιατι απο που ειναι απολυμενη απο το δημοσιο?
εγω την συγχαιρω για αυτο που κανει γιατι καταλαβαινει αυτο που βιωνει η ιδια και οι γυρω της.Αλλα τι θα κανουν για αυτην ???:(:(:(:(
απολυμένη stage είναι και είναι γραμμένη και σαν άνεργη.
Το μόνο που της είπα εκτός από τα συγχαρητήρια, είναι μη βρει κα'να μπελά αν γίνει καμιά στραβή και την βγάλουν και φταίχτρα και αυτήν και τον Προϊστάμενο του ΟΑΕΔ που την αφήνει και δουλεύει ανεπίσημα (γίνονται κι αυτά στην Ελλάδα)

agkiolina
26-11-10, 15:36
Signomi telo ke ego na kano mia erotisi ala denksero na grafo sosta epedi ime kseni.Ta ime poli efxaristimeni ama me voitiste.Ime opolimeni apo tis 2 oktomvrios ara akoma den exo grafti ston OAED ta grafto avtes tis meres ke telo na rotiso ama i proti my imeromenia ine meta Xristygena ta xaso to doro? Evxaristo para poli
Καταρχην θα πρεπει να πας μεσα σε 60 ημερες απο την απολυση σου να γραφτεις αλλιως χανεις το χρονικο περιθωριο και μετα θα μπλεξεις με ενστασεις κτλ κτλ κτλ καλο θα ηταν να πας να γραφτεις το συντομοτερο ...μην σου πω οτι εχεις περιθωριο μεχρι της 30/11
Δωρο Χριστουγεννων απο τον ΟΑΕΔ δεν περνεις φετος μονο απο τον εργοδοτη σου .Του χρονου αναλογα ποσος χρονος θα σου βγει το ταμειο μπορει να παρεις του χρονου

Xadia
26-11-10, 22:44
Evxaristo para poli FwTeiNi (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=25455) exo berdepsi to apolisi exi gini stis 2.11.2010.Telo mono na my pis akoma giati den ta paro to doro.Ego dolevo epoxiakika ke kate ximonas perno gia pende mines tamio energias.Diladi mexri pote prepi na grafto gia na to paro apo ton OAED.:roll:

Xadia
26-11-10, 23:22
Evxaristo para poli FwTeiNi (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=25455) exo berdepsi to apolisi exi gini stis 2.11.2010.Telo mono na my pis akoma giati den ta paro to doro.Ego dolevo epoxiakika ke kate ximonas perno gia pende mines tamio energias.Diladi mexri pote prepi na grafto gia na to paro apo ton OAED.:roll:

agkiolina
27-11-10, 01:04
Ωραια εχεις περιθωριο μεχρι Δωρο Χριστουγεννων γιατι πρεπει να εισαι στο ταμειο ανεργιας τουλαχιστον 25 ημερες για να παρεις εστω 3 Χ 18,16 =54,48 ?
δεν προλαβαινεις να κλεισεις τις 25 ημερες αφου δεν εχεις γραφτει ακομα.
οσες φορες εχεις παρει ταμειο ανεργιας εχεις παρει ποτε δωρο?

Xadia
27-11-10, 11:13
FwTeiNi panda to exo pari kanonika nomizo giro 220ev.me ena pedi.

agkiolina
27-11-10, 15:34
FwTeiNi panda to exo pari kanonika nomizo giro 220ev.me ena pedi.
mipws einai to poso tou mina auto kai to mperdeueis?
Ti na sou pw ...

Xadia
02-12-10, 10:44
Telo no sas rotiso akoma mia fora ama borite na me voitiste,perisi dyleva kalokerini /epoxiakiki dylia/ ke moy exon kolisi 105ensima keto ximona eperna tamio energias omos fetos kalokeri my exon kolisi mono 75ensima ke telo na sas rotiso ama exo dikeo na grafto ston OAED.Signomi poy sas zalizo pali me ta dikomy provlimata:oops:

agkiolina
02-12-10, 12:11
Telo no sas rotiso akoma mia fora ama borite na me voitiste,perisi dyleva kalokerini /epoxiakiki dylia/ ke moy exon kolisi 105ensima keto ximona eperna tamio energias omos fetos kalokeri my exon kolisi mono 75ensima ke telo na sas rotiso ama exo dikeo na grafto ston OAED.Signomi poy sas zalizo pali me ta dikomy provlimata:oops:
Για το τουριστικο/εποχιακο τμημα θελει 100 ενσημα ....στο τελευταιο 12μηνο
Δεν νομιζω πως θα μπορεσεις φετος να το λαβεις

OdiE
02-12-10, 14:29
τελικα τι θα γινει με το δωρο ξερει καποιος κατι σιγουρα?μου χαν πει στον ΟΑΕΔ οτι κοντα στις γιορτες θα μπει αλλα ακομα δεν εχουν πει τιποτα επισημο!!

UFO
02-12-10, 15:10
βρε FwTeiNi να κανουμε ενα θρεντ healp desk ΟΑΕΔ by FwTeiNi για πάρτι σου ;;;; να μην τρεχεις απο πόστ σε ποστ μωρε !
:-) :-)

:-) Odie κι εγω στην αναμονή ειμαι ....!

agkiolina
02-12-10, 15:44
τελικα τι θα γινει με το δωρο ξερει καποιος κατι σιγουρα?μου χαν πει στον ΟΑΕΔ οτι κοντα στις γιορτες θα μπει αλλα ακομα δεν εχουν πει τιποτα επισημο!!
Το Δωρο μπαινει απο 1/12 μεχρι και 15/12 δενε χει ποτε στανταρ ημερομηνια
βρε FwTeiNi να κανουμε ενα θρεντ healp desk ΟΑΕΔ by FwTeiNi για πάρτι σου ;;;; να μην τρεχεις απο πόστ σε ποστ μωρε !

χαχαχαχα Αρια ακομα αντεχω τα περα δωθε...:p:p:p

#ΕΛΕΝΑ#
02-12-10, 16:04

χαχα συμφωνω!!!!:p

kalamaraki
02-12-10, 16:58
Το Δωρο μπαινει απο 1/12 μεχρι και 15/12 δενε χει ποτε στανταρ ημερομηνια

χαχαχαχα Αρια ακομα αντεχω τα περα δωθε...:p:p:p

Φωτεινη εχω απορια....να την κανω?
Ειχα επιδομα ανεργιας για 4 μήνες οκ ολα, το διακοπτω τον Σεπτέμβρη γιατι με πηραν αναπληρωτρια ολα οκ, τωρα περιμενω και εγω δωρο χριστουγεννων....την εσκισα την αναλυτικη με τους μηνες...και δεν ξερω.

agkiolina
02-12-10, 17:07
Φωτεινη εχω απορια....να την κανω?
Ειχα επιδομα ανεργιας για 4 μήνες οκ ολα, το διακοπτω τον Σεπτέμβρη γιατι με πηραν αναπληρωτρια ολα οκ, τωρα περιμενω και εγω δωρο χριστουγεννων....την εσκισα την αναλυτικη με τους μηνες...και δεν ξερω.
Δεν πειραζει που την εσκισες .....ουτως η αλλως θα πληρωθεις αυτοματα το δωρο δεν χρειαζεται να περασεις απο την υπηρεσια σου ΑΡΚΕΙ να μην γινουν καθυστερησεις στις πληρωμες {που αυτο λογω οτι δεν βρισκομαι οπως εχω πει στην υπηρεσια μου γιατι εχω αδεια} & δεν γνωριζω αν υπαρχει χρημα:(:(

agkiolina
02-12-10, 17:08
χαχα συμφωνω!!!!:p
:D:D:D:D:D

kalamaraki
02-12-10, 17:12
Δεν πειραζει που την εσκισες .....ουτως η αλλως θα πληρωθεις αυτοματα το δωρο δεν χρειαζεται να περασεις απο την υπηρεσια σου ΑΡΚΕΙ να μην γινουν καθυστερησεις στις πληρωμες {που αυτο λογω οτι δεν βρισκομαι οπως εχω πει στην υπηρεσια μου γιατι εχω αδεια} & δεν γνωριζω αν υπαρχει χρημα:(:(

Σε χιλιοευχαριστω για την αμεση απάντηση!!! Οπως και να εχει καποια στιγμη θα μπουν θελω να πιστευω εως το τελος τους ετους....:rolleyes:

Να χαιρεσαι την μπουμπουκα σου!:-D:-D

OdiE
02-12-10, 18:25
αντε να δουμε με το δωρο τι θα γινει...οχι τιποτε αλλο αγχωνομαι μηπως δεν μπει αλλιως ας μπει και τελος μηνα δε με νοιαζει!πραγματικα FwTeiNi (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=25455) εισαι θεα!!!μας εχεις σωσει! :-)

kiriaki8
05-12-10, 19:23
γεια σας ,θα ηθελα και εγω λιγο τα φωτα σας γιατι δεν βγαζω ακρη, δουλευω απο τον σεπτεμβριο του 2009 μεχρι σημερα αν απολυθω μπορω να βγαλω ταμειο ,εχω 92 ενσημα το 2009 και 300 το 2010 σημειωτεων οτι ειμαι εγκυος αλλα με απολυει .καθε βοηθεια δεκτη ευχαριστω πολυ!

agkiolina
05-12-10, 19:58
γεια σας ,θα ηθελα και εγω λιγο τα φωτα σας γιατι δεν βγαζω ακρη, δουλευω απο τον σεπτεμβριο του 2009 μεχρι σημερα αν απολυθω μπορω να βγαλω ταμειο ,εχω 92 ενσημα το 2009 και 300 το 2010 σημειωτεων οτι ειμαι εγκυος αλλα με απολυει .καθε βοηθεια δεκτη ευχαριστω πολυ!
Εχεις ξαναπαρει στο παρελθον ταμειο ανεργιας?
Θα σου δωσω ενα μικρο και απλο παραδειγμα με πιθανες ημερομηνιες.
διπλα θα σου εχω τ ενσημα που χρειαζονται για να μπεις ταμειο ανεργιας για πρωτη φορα ..και παντα ξεκιναμε και βαζουμε το λιγοτερο διαστημα για να μπορουμε να μπουμε απο εκει και περα οσο περισσοτερα ενσημα τοσο περισσοτερο το χρονικο διαστημα στο ταμειο.Ετοιμη?
Παμε....
Λοιπον ας υποθεσουμε οτι σ'πολυσει στις 15/12/2010
και εσυ μαζευεις ολα τα χαρτια σου και παρουσιαζεσαι στην υπηρεσια στις 22/12/2010.Οποτε θελουμε τα εξης ενσημα στα εξης διαστηματα:
15/10/2010 εως 14/10/2009 ===> 125
22/12/2010 εως 21/12/2009 ===> 80
22/12/2009 εως 21/12/2008 ===> 80
εαν εχεις αυτα τα ενσημα σ'αυτα τα διαστηματα μπαινεις...για πρωτη φορα ταμειο ανεργιας ...Αν τωρα εχεις ξαναπαρει στο παρελθον ταμειο ανεργιας τοτε να υπολογισεις μονο την υπογραμισμενη περιπτωση και οχι τ αλλα.
αυτα οτι αλλο θελεις εδω θα ειμαι

el2
06-12-10, 00:52
Αν τωρα εχεις ξαναπαρει στο παρελθον ταμειο ανεργιας τοτε να υπολογισεις μονο την υπογραμισμενη περιπτωση και οχι τ αλλα.
αυτα οτι αλλο θελεις εδω θα ειμαι
Θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με την δικιά μου περίπτωση:
Έχω μπει ταμείο ανεργίας για 12μηνο μια φορά η επιδότηση τελείωσε το 05/10, εργάζομαι από το 09/10 αλλά προβλέπεται να με απολύσουν, σε περίπτωση απόλυσης (που δεν ξέρω πότε θα γίνει) πόσες μέρες εργασίας χρειάζομαι για να μπω ταμείο ανεργίας για δεύτερη φορά.
Ευχαριστώ

agkiolina
06-12-10, 12:56
Θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με την δικιά μου περίπτωση:
Έχω μπει ταμείο ανεργίας για 12μηνο μια φορά η επιδότηση τελείωσε το 05/10, εργάζομαι από το 09/10 αλλά προβλέπεται να με απολύσουν, σε περίπτωση απόλυσης (που δεν ξέρω πότε θα γίνει) πόσες μέρες εργασίας χρειάζομαι για να μπω ταμείο ανεργίας για δεύτερη φορά.
Ευχαριστώ
7 Ολοκληρους μηνες εργασιας που σημαινει οτι πρεπει να εργαζεσαι μεχρι και 4/2011 που σημαινει οτι τωρα δυστυχως δεν μπορεις.

kalamaraki
06-12-10, 13:06
Φωτεινη καλημερα
μιας και σε βρηκα μεσα θα ηθελα αν εχεις χρονο να μου λυσεις μια απορια
Εχω προσληφθει απο τον Σεπτεμβρη ως αναπληρωτρια με συμβαση ορισμενου χρονου, λογο ομως της τοσο μεγαλης καθυστερησης πληρωμων μας σκεφτομαι σοβαρα απο το νεο ετος την παραιτηση.....
Αν παραιτηθω....επειδη πολλα χρονια τωρα παντα κοβω το επιδομα , συνήθως παιρνω μονο ενα διμηνο ενω μου εχει εγκριθει 4-6μηνο , μπορω να κανω χαρτια για επιδομα ανεργιας?

agkiolina
06-12-10, 16:05
Φωτεινη καλημερα
μιας και σε βρηκα μεσα θα ηθελα αν εχεις χρονο να μου λυσεις μια απορια
Εχω προσληφθει απο τον Σεπτεμβρη ως αναπληρωτρια με συμβαση ορισμενου χρονου, λογο ομως της τοσο μεγαλης καθυστερησης πληρωμων μας σκεφτομαι σοβαρα απο το νεο ετος την παραιτηση.....
Αν παραιτηθω....επειδη πολλα χρονια τωρα παντα κοβω το επιδομα , συνήθως παιρνω μονο ενα διμηνο ενω μου εχει εγκριθει 4-6μηνο , μπορω να κανω χαρτια για επιδομα ανεργιας?
Δυστυχως με οικειθελους αποχωρηση δεν μπορεις να μπεις ταμειο ανεργιας κι επιδη ειναι με συμβαση ορισμενου χρονου ληξη δνε μπορει να γινει πριν τον καθορισμενο μηνα που σας εχουν δωσει.

kalamaraki
06-12-10, 16:08
χμ...λογικο και δεκτο!
Ελεγα μηπως εχω δικαιωμα να παρω τους μηνες που αρνηθηκα δεν πηρα....

Xadia
06-12-10, 17:18
FwTeiNi (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=25455) mono esi boris na me voitisis akoma mia fora sefxaristo para poli,2009 exo 105ensima a fetos my exon kolisi mono 60ensima mexri telios avgystos,ama tora koliso ta ipolipa 41ensima ta boro na bo sto tamio anergias arxi kenyrgia xronia?:confused:

agkiolina
06-12-10, 18:19
FwTeiNi (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=25455) mono esi boris na me voitisis akoma mia fora sefxaristo para poli,2009 exo 105ensima a fetos my exon kolisi mono 60ensima mexri telios avgystos,ama tora koliso ta ipolipa 41ensima ta boro na bo sto tamio anergias arxi kenyrgia xronia?:confused:
Υπαρχει απολυση???Πως θα τα κολλησεις?Εχουν ενα ειδικο κωδικο τα ενσημα που κολλαμε μονοι μας κι απο οσο θυμαμαι δεν ιναι δεκτα ως προς τον ΟΑΕΔ

χμ...λογικο και δεκτο!
Ελεγα μηπως εχω δικαιωμα να παρω τους μηνες που αρνηθηκα δεν πηρα....

Θα μπορουσες να συνεχισεις το υπολοιπο του ταμειου σου μονο ΑΝ ειχες την ληξη συμβασης σου.ΟΧΙ με οικειοθελους αποχωρηση ομως.

Xadia
06-12-10, 18:35
Apolisi exo.gia ta ensima ta my kani proslipsi enas filos po exi epixirisis ta dolevo se avtos mexri na simpliroso ta ensima poy moy lipone nomizo mexri telos genari na ta exo ke na me apolisi ke na pao ama boro na grafto.Ti les esi?:rolleyes:

agkiolina
06-12-10, 19:33
Apolisi exo.gia ta ensima ta my kani proslipsi enas filos po exi epixirisis ta dolevo se avtos mexri na simpliroso ta ensima poy moy lipone nomizo mexri telos genari na ta exo ke na me apolisi ke na pao ama boro na grafto.Ti les esi?:rolleyes:
Οκ αρα θα εχεις και τις δυο απολυσεις κι αυτη που εχεις τωρα κι αυτη που θα σου κανει ο φιλος σου.
Ας υποθεσουμε λοιπον οτι σ'απολυει στις 28/1/2011 και οτι πας στις 10/2/2011 να γραφτεις στο ταμειο.
Μετρα να εχεις τα παρακατω ενσημα ΑΝ ΔΕΝ εχεις ξαναπαρει ποτε μαειο ανεργιας

Ενσημα απο 28/11/2010 εως 27/11/2009 θελουμε 125
Ενσημα απο 10/02/2011 εως 09/02/2010 θελουμε 80
Ενσημα απο 10/02/2010 εως 09/02/2009 θελουμε 80

Δες τα εχεις????Αν ναι τοτε να πας να γραφτεις στον ΟΑΕΔ
Τι επαγγελμα κανεις?

Xadia
07-12-10, 10:29
Οκ αρα θα εχεις και τις δυο απολυσεις κι αυτη που εχεις τωρα κι αυτη που θα σου κανει ο φιλος σου.
Ας υποθεσουμε λοιπον οτι σ'απολυει στις 28/1/2011 και οτι πας στις 10/2/2011 να γραφτεις στο ταμειο.
Μετρα να εχεις τα παρακατω ενσημα ΑΝ ΔΕΝ εχεις ξαναπαρει ποτε μαειο ανεργιας

Ενσημα απο 28/11/2010 εως 27/11/2009 θελουμε 125
Ενσημα απο 10/02/2011 εως 09/02/2010 θελουμε 80
Ενσημα απο 10/02/2010 εως 09/02/2009 θελουμε 80

Δες τα εχεις????Αν ναι τοτε να πας να γραφτεις στον ΟΑΕΔ
Τι επαγγελμα κανεις?
exo pari tamio 3fores.Ενσημα απο 28/11/2010 εως 27/11/2009 θελουμε 125mono aftes den ta exo.Dolevo se tyristiko magazi

agkiolina
07-12-10, 13:54
exo pari tamio 3fores.Ενσημα απο 28/11/2010 εως 27/11/2009 θελουμε 125mono aftes den ta exo.Dolevo se tyristiko magazi
Ωραια τα 125 αφου δουλευεις σε τουριστικο γραφειο ειναι 100 κι οχι 125.
Αλλα μου λες οτι δεν τα εχεις αρα δεν μπορεις να παρεια ταμειο..εκτος κι αν μ αυτα που θα σου κολλησει ο φιλος σου καταφερεις να τα μαζεψεις

Xadia
07-12-10, 14:20
Ωραια τα 125 αφου δουλευεις σε τουριστικο γραφειο ειναι 100 κι οχι 125.
Αλλα μου λες οτι δεν τα εχεις αρα δεν μπορεις να παρεια ταμειο..εκτος κι αν μ αυτα που θα σου κολλησει ο φιλος σου καταφερεις να τα μαζεψεις
Diladi me afta poy ta moy kolison tora ke aftes poy exo mexri avgysto ama mazepso 101 ta boro na grafto arxi fevroarios sosta se katalava?

agkiolina
07-12-10, 15:51
Diladi me afta poy ta moy kolison tora ke aftes poy exo mexri avgysto ama mazepso 101 ta boro na grafto arxi fevroarios sosta se katalava?
Ναι αλλα μην ρισκαρεις να ειναι τσιμα τσιμα τα ενσημα σου 101 βαλε και κατι παραπανω για να το σιγουρεψεις 100%

el2
08-12-10, 00:54
7 Ολοκληρους μηνες εργασιας που σημαινει οτι πρεπει να εργαζεσαι μεχρι και 4/2011 που σημαινει οτι τωρα δυστυχως δεν μπορεις.
σ' ευχαριστώ πολύ FwTeiNi

EVDO1979
14-12-10, 16:29
Kαλησπερα, σε εμενα παντως πιστωθηκε σημερα το δωρο χριστουγεννων που παιρνω ταμειο ανεργιασ!Γιουπι!

taz18
15-12-10, 12:55
να "εκμεταλλευτω" κι εγω την γνωστρια του θεματος;

γραφτηκα τωρα στο ταμειο. 16/11 εγινε η απολυση, 17/11 εκανα τα χαρτια μου, 12/1/2011 θα παρω την αποφαση απο τον οαεδ

γνωριζεις αν θα πληρωθω αναδρομικα το διαστημα που μεσολαβει απο την απολυση μεχρι που θα παρω την αποφαση? ή δεν δικαιουμαι τιποτα γι αυτο το διαστημα

σε ευχαριστω για τον χρονο σου

agkiolina
15-12-10, 16:14
να "εκμεταλλευτω" κι εγω την γνωστρια του θεματος;

γραφτηκα τωρα στο ταμειο. 16/11 εγινε η απολυση, 17/11 εκανα τα χαρτια μου, 12/1/2011 θα παρω την αποφαση απο τον οαεδ

γνωριζεις αν θα πληρωθω αναδρομικα το διαστημα που μεσολαβει απο την απολυση μεχρι που θα παρω την αποφαση? ή δεν δικαιουμαι τιποτα γι αυτο το διαστημα

σε ευχαριστω για τον χρονο σου
Η πληρωμη σου ξεκιναει 7 μερες μετα την απολυση σου
Στις 12/1/2011 θα πληρωθεις για το εξης διαστημα: απο 23/11/2010με 22/12/2010 και στις 23/1/2011 θα ξαναπληρωθεις για το διαστημα 23/12/2010 με 22/1/2011
Υπαρχει και η περιπτωση να δεις κατι χρηματα τωρα στο λογαριασμο σου γιατι λογω γιορτων γινεται προπληρωμη δηλαδη απο 5/12 μεχρι και 2/1 οσοι πληρωνονται αυτες τις μερες το περνουν προκαταβολικα
για ελεγξε το λογαριασμο σου αυτες τις μερες μηπως μπουν και δεν το παρεια χαμπαρι και πας στον ΟΑΕΔ και σου πουνε :" κυρια μ μπηκανε ηδη τα χρηματα σας":D:D:D

taz18
15-12-10, 16:48
χθες πληρωθηκα το επιδ. αδειας και το δωρο για το εξαμηνο μητροτητας. δεν ειχε κατι αλλο.
θα το παρακολουθω ομως. το σημαντικο ειναι οτι δικαιουμαι. οποτε και να τα παρω καλοδεχουμενα να ειναι

σε ευχαριστω παρα πολυ

kalamaraki
15-12-10, 17:00
Εγω πηγα σημερα στην Εθνικη...δωρο δεν μπηκε...
Φωτεινη αν δεν μπει εως τις 23 που επιστρεφω Θεσσ απο οπου και το εβγαλα το επιδομα να παω στον ΟΑΕΔ μια βολτα?

agkiolina
15-12-10, 18:06
Εγω πηγα σημερα στην Εθνικη...δωρο δεν μπηκε...
Φωτεινη αν δεν μπει εως τις 23 που επιστρεφω Θεσσ απο οπου και το εβγαλα το επιδομα να παω στον ΟΑΕΔ μια βολτα?
Μπορεις να πας σε οποιονδηποτε ΟΑΕΔ εχεις κοντα σου αυτην την στιγμη αφου εχει τελειωσει το ταμειο σου η μαλον το διεκοψες δεν εχει σημασια που θα πας να ρωτησεις το τι γινεται με το δωρο σου

kalamaraki
15-12-10, 18:08
τοτε δεν θα περιμένω και θα παω εδω στην κοζάνη που ειναι και διπλα στο σχολειο μου.
Και παλι σε ευχαριστω Φωτεινη

siburaki
16-01-11, 21:11
Καλησπερα σας,
Θα ηθελα την βοηθεια σας παρακαλω,
Ο αντρας μου θα βγει τωρα ταμειο ανεργιας κ εχει Ικα το παιδι ομως ειναι γραμμενο σε μενα που επισης εχω ΙΚΑ κ πολυ συντομα οπως ολα δειχνουν θα βγω κ γω ταμειο ανεργιας.
Θα ηθελα να μου πειτε αν παιζει ρολο σε ποιον απ τους δυο μας θα γινει η αυξηση η σε ποιον απο τους δυο μας συμφερει να καταθεσουμε να καταθεσουμε τα χαρτια μας?
Επισης ποιο ειναι το ποσο του ταμειου χωρις το τεκνο κ με 1 τεκνο.
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
ΦΙλικα Ιωαννα

siburaki
16-01-11, 21:30
Καλησπερα σας,
Θα ηθελα την βοηθεια σας παρακαλω,
Ο αντρας μου θα βγει τωρα ταμειο ανεργιας κ εχει Ικα το παιδι ομως ειναι γραμμενο σε μενα που επισης εχω ΙΚΑ κ πολυ συντομα οπως ολα δειχνουν θα βγω κ γω ταμειο ανεργιας.
Θα ηθελα να μου πειτε αν παιζει ρολο σε ποιον απ τους δυο μας θα γινει η αυξηση η σε ποιον απο τους δυο μας συμφερει να καταθεσουμε να καταθεσουμε τα χαρτια μας?
Επισης ποιο ειναι το ποσο του ταμειου χωρις το τεκνο κ με 1 τεκνο.
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
ΦΙλικα Ιωαννα

agkiolina
16-01-11, 23:20
Καλησπερα
το επιδομα ΧΩΡΙΣ τεκνο ειναι 454
ΜΕ τεκνο ειναι 499
Τωρα αν ΔΕΝ βγεις εσυ ταμειο ανεργιας μπορει αν το παρει ο συζυγος σου το εξτρα ποσο αρκει να καταθεσει σε φωτοτυπια το βιβλιαριο ασθενειας και το δικο σου και του παιδιου
Αν παλι ειναι να παρεις κι εσυ ταμειο ανεργιας θα καταθεσεις επισης φωτοτυπια το βιβλιαριο ασθενειας σου και του παιδιου και θα παρεις εσυ την αυξηση αυτη
Οποιος και να το παρει το ιδιο θα ειναι το ποσο του ταμειου δεν αλλαζει συμφωνα με το τι μισθο περνει ο καθενας ειναι στανταρ ποσο ....
Αν παρεις κι εσυ ταμειο θα ελεγα να τα παρεις εσυ κατευθειαν τα χρηματα αυτα
ΠΑΝΤΑ οταν περνουν ταμειο ανεργιας και οι δυο γονεις το επιδομα αυτο το περνει ενας απο τους δυο κι οχι και οι δυο.
Ελπιζω να σε βοηθησα , να σε καλυψα.

siburaki
17-01-11, 10:18
Καλησπερα
το επιδομα ΧΩΡΙΣ τεκνο ειναι 454
ΜΕ τεκνο ειναι 499
Τωρα αν ΔΕΝ βγεις εσυ ταμειο ανεργιας μπορει αν το παρει ο συζυγος σου το εξτρα ποσο αρκει να καταθεσει σε φωτοτυπια το βιβλιαριο ασθενειας και το δικο σου και του παιδιου
Αν παλι ειναι να παρεις κι εσυ ταμειο ανεργιας θα καταθεσεις επισης φωτοτυπια το βιβλιαριο ασθενειας σου και του παιδιου και θα παρεις εσυ την αυξηση αυτη
Οποιος και να το παρει το ιδιο θα ειναι το ποσο του ταμειου δεν αλλαζει συμφωνα με το τι μισθο περνει ο καθενας ειναι στανταρ ποσο ....
Αν παρεις κι εσυ ταμειο θα ελεγα να τα παρεις εσυ κατευθειαν τα χρηματα αυτα
ΠΑΝΤΑ οταν περνουν ταμειο ανεργιας και οι δυο γονεις το επιδομα αυτο το περνει ενας απο τους δυο κι οχι και οι δυο.
Ελπιζω να σε βοηθησα , να σε καλυψα.

Καλημερα γλυκια μου,
ναι με καλυψες απολυτα κ σε υπερευχαριστω πολυ.
Για αλλη μια φορα εισαι πολυ ευγενικη αμεση κ εξυπηρετικη, πραγμα πολυ σπανιο να βρεις στις δημοσιες υπηρεσιες!
Ευχαριστω παρα πολυ
ΦΙλικα Ιωαννα

foteinoula1986
02-02-11, 20:52
Καλησπέρα

χθες έληξε η δίμηνη σύμβαση μου και δεν ανανεώθηκε.Έχω συνεχόμενα ένσημα από τον Οκτώβρη του 2008. Ξέρετε αν δικαιούμαι επίδομα ανεργίας; Επίσης πρέπει να πάω στον ΟΑΕΔ της περιοχής μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Thaumataki
02-02-11, 21:01
Επίδομα από τον ΟΑΕΔ δικαιούσαι όταν έχεις συνεχόμενα ένσημα 13 μηνών. Συνεπώς δικαιούσαι!
Ναι, πας στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου.

agkiolina
03-02-11, 00:07
δεν ειναι συμβαση εργου???
αν δεν ειναι μπορεις να πας στον οαεδ της περιοχης σου ΑΛΛΑ να εχεις και την προηγουμενη απολυση ,η ληξη, η οικειωθελους αποχωρηση που εχεις απο την προηγουμενη εργασια σου ,θα στην ζητησουν .....Θελει 2 χρονια ολοκληρα ενσημα κι εσυ τα εχεις αν δεν εχεις ξαναπαρει ταμειο ποτε σου

foteinoula1986
03-02-11, 10:00
δεν ειναι συμβαση εργου???
αν δεν ειναι μπορεις να πας στον οαεδ της περιοχης σου ΑΛΛΑ να εχεις και την προηγουμενη απολυση ,η ληξη, η οικειωθελους αποχωρηση που εχεις απο την προηγουμενη εργασια σου ,θα στην ζητησουν .....Θελει 2 χρονια ολοκληρα ενσημα κι εσυ τα εχεις αν δεν εχεις ξαναπαρει ταμειο ποτε σου

Είναι "σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου" η οποία φαίνεται ότι ισχύει μέχρι 31/1...θα πάω να δω τι θα μου πουν γιατί τα τηλέφωνα δεν τα σηκώνουν...

koufetaki
15-02-11, 12:28
τελικα υσχυει αυτο που εχει στην σελ. ο οαεδ!! ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:
Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:
· Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.
· Επίδομα ανεργίας δικαιούται και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.
γτ πηρα τηλ στο 2109989000 και η κοπελα το μονο που ηθελε να μου πει ηταν οτι πρεπει να εχω 18μηνες συνεχομενης εργασιας για να παρω ταμειο.δεν κανω πλακα σε καθε ερωτηση μου αυτο που απαντουσε

sissy82
04-03-11, 15:54
Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου..
Δουλευα με 8μηνη σύμβαση κι εχω 200 ένσημα.Εχω ξαναβγεί στο ταμείο παλιότερα.
Πόσους μήνες ταμείο θα πάρω?

agkiolina
07-03-11, 15:30
Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου..
Δουλευα με 8μηνη σύμβαση κι εχω 200 ένσημα.Εχω ξαναβγεί στο ταμείο παλιότερα.
Πόσους μήνες ταμείο θα πάρω?
Καταρχην καλησπερα.Δενε χω ιντερνετ κι ετσι μπαινω πια οποτε μπορω...
Πες μου ποιο διαστημα εχεις τα 200 ενσημα?
Με την συμβαση που εχεις αφιαρεσαι τους 2 τελευταιους μηνες παμε στουσ 6 μηνες 6*25=150 ενσημα αρα παμε για 6 μηνες ταμειο ανεργιας ,τωρα περιμενω να μου πεις τα 200 ενσημα ποιο διαστημα τα εχεις και θα σου πω τοτε αν περνεις για 8 μηνες ανεργια ...
Καλη σαρακοστη να εχουμε!

ευγενω
08-03-11, 12:57
Με την συμβαση που εχεις αφιαρεσαι τους 2 τελευταιους μηνες παμε στουσ 6 μηνες 6*25=150 ενσημα αρα παμε για 6 μηνες ταμειο ανεργιας ,τωρα περιμενω να μου πεις τα 200 ενσημα ποιο διαστημα τα εχεις και θα σου πω τοτε αν περνεις για 8 μηνες ανεργια ...

Γειά σας κυρία FwTeiNi. Καλή σαρακοστή και σε εσάς. Να σας ζαλίσω κ εγώ λίγο; Τελειώνει τώρα το 12μηνο στις 10 μαρτίου το ταμείο ανεργίας και θα ήθελα να ρωτήσω αν τον απρίλιο δικαιούμαι δωρο Πάσχα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

agkiolina
08-03-11, 13:06
Γειά σας κυρία FwTeiNi. Καλή σαρακοστή και σε εσάς. Να σας ζαλίσω κ εγώ λίγο; Τελειώνει τώρα το 12μηνο στις 10 μαρτίου το ταμείο ανεργίας και θα ήθελα να ρωτήσω αν τον απρίλιο δικαιούμαι δωρο Πάσχα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλημερα...καλε το κυρια γιατι το εβαλες? Μ'εκανες τωρα να νιωθω 50 χρονων :(:(:(
Ναι δικαιουσαι κανονικοτατα το Δωρο Πασχα... μην αγχωνεσαι...
Απο οτι ακουσα το ταμειο ανεργιας θ'αλλαξει και πρεπει να ενημερωθω καποια στιγμη για να μπορω να σας ενημερωνω ...θα γινουν πολυ δυσκολα μου εχουν πει:(
εν μερη για μενα καλα κανουν γιατι το περνανε και καποιοι που ειχαν πολλα εισοδηματα λες και τους ελειπε το ταμειο ανεργιας γιατι πειναγανε :x:x:x:x

sissy82
08-03-11, 14:08

Από 5 ιουλίου του 2010 μέχρι 4 μαρτίου του 2011

mama2
08-03-11, 16:17
Καλημερα...καλε το κυρια γιατι το εβαλες? Μ'εκανες τωρα να νιωθω 50 χρονων :(:(:(
Απο οτι ακουσα το ταμειο ανεργιας θ'αλλαξει και πρεπει να ενημερωθω καποια στιγμη για να μπορω να σας ενημερωνω ...θα γινουν πολυ δυσκολα μου εχουν πει:(
εν μερη για μενα καλα κανουν γιατι το περνανε και καποιοι που ειχαν πολλα εισοδηματα λες και τους ελειπε το ταμειο ανεργιας γιατι πειναγανε :x:x:x:x

Φωτεινη μου ,καλησπερα.Οι αλλαγες που θα γινουν θα αφορουν και οσους περνουν ηδη το επιδομα η' μονο αυτους που θα βγουν απ εδω και περα?
Κ εμενα με βρισκει συμφωνη η περικοπη για οσους εχουν πολλα εισοδηματα ,αλλα δυστυχως μαζι μ αυτους θα την πληρωσουν και αλλοι ,που τα χουν αναγκη.....!!
Σ ευχαριστω πολυ,εκ των προτερων!!

agkiolina
10-03-11, 12:47
Από 5 ιουλίου του 2010 μέχρι 4 μαρτίου του 2011
Λοιπον αφου η ληξη της συμβασης σου ειναι 10 μαρτιου αρα εχει ξεκινησει απο 12 μερτιου του 2010 πως εχεις απο 5 ιουλιου εσυ?
Τελος παντων και με 200 ενδημα περνεις περιπου 10 μηνες ανεργια αλλα αυτα ας τα δουν καλυτερα αναλυτικα οι συναδελφοι μου...
Ελπιζω η συμβαση να μην ειναι συμβαση εργου.....!!! αν ειναι συμβαση εργου ξεχνα εντελως το ταμειο ανεργιας....

agkiolina
10-03-11, 12:48
Φωτεινη μου ,καλησπερα.Οι αλλαγες που θα γινουν θα αφορουν και οσους περνουν ηδη το επιδομα η' μονο αυτους που θα βγουν απ εδω και περα?
Κ εμενα με βρισκει συμφωνη η περικοπη για οσους εχουν πολλα εισοδηματα ,αλλα δυστυχως μαζι μ αυτους θα την πληρωσουν και αλλοι ,που τα χουν αναγκη.....!!
Σ ευχαριστω πολυ,εκ των προτερων!!
θα γινει απο οτι ακουσα απο τους επομενους δεν μπορω να πω κατι σιγουρα δεν εχω διαβασει την εγκυκλιο .... αλλα αυτο που ξερω γιατι εχει ακουστει και στο παρελθον ειναι οτι αυτοι πχ που εχουν ενοικια εισοδημα, γεωργικες επιχειρησεις εισοδημα θα τους πιασει....

sissy82
10-03-11, 14:39
Λοιπον αφου η ληξη της συμβασης σου ειναι 10 μαρτιου αρα εχει ξεκινησει απο 12 μερτιου του 2010 πως εχεις απο 5 ιουλιου εσυ?
Τελος παντων και με 200 ενδημα περνεις περιπου 10 μηνες ανεργια αλλα αυτα ας τα δουν καλυτερα αναλυτικα οι συναδελφοι μου...
Ελπιζω η συμβαση να μην ειναι συμβαση εργου.....!!! αν ειναι συμβαση εργου ξεχνα εντελως το ταμειο ανεργιας....

Δεν είναι σύμβαση έργου.Η λήξη της σύμβασης είναι 4 Μαρτίου..Ξεκίνησα να δουλεύω στις 4 Ιουλίου.Anyway!Πήγα κατέθεσα τα χαρτιά μου..μου είπαν ότι βγαίνω εξάμηνο!Σε ευχαριστώ πάντως!

ευγενω
14-03-11, 16:17

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρεις αν είναι ολόκληρο ή μισό το δώρο; Γιατί τα
Χριστούγεννα ήταν ένα μηνιάτικο.

agkiolina
16-03-11, 13:54
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρεις αν είναι ολόκληρο ή μισό το δώρο; Γιατί τα
Χριστούγεννα ήταν ένα μηνιάτικο.
Το δωρο Πασχα ειναι ακριβως οπως το δινει και ο εργοδοτης 12,5 ημερομισθια , δηλαδη το μισο ....

agkiolina
16-03-11, 23:07
απο μια μικρη συζητηση που ειχα με εναν συναδελφο μου ειπε στο περιπου γιατι δεν εχει βγει και επισημα η εγκυκλιος , για το ποιοι ΔΕΝ θα το περνουν το ταμειο ανεργιας...
ενα απο αυτα ειναι οτι οταν σ'ενα ζευγαρι ο ενας τον απολυουν και ο αλλοσ εργαζεται δεν παιρνει ο ανεργος ταμειο ανεργιας...με λιγα απλα λογια οταν υπαρχουν στο εκκαθαριστικο σημειωμα μισθωτες υπηρεσιες ή ενοικια ή οτιδηποτε δηλωνει εισοδημα δεν παιρνει κανεις ταμειο ανεργιας....
πουφ αντες να δω τιν εγκυκλιο να εχω μια ιδεα για να μπορω να σας λυνω τις αποριες σας!!!!!

#ΕΛΕΝΑ#
22-03-11, 20:06
φωτεινη ξερεις καθολου εχει φετος κανονικα δωρο πασχα???

Βαγγέλης.
29-03-11, 16:52
Καλησπέρα σας και μιας και σας βρήκα εξυπηρετικούς και ενημερωμένους να κάνω μια ερωτησούλα :)

Εργαζόμουν 10 έτη και απολύθηκα στις 28/2/2011.

Έπιασα δουλειά σε καινούρια εταιρεία στις 12/3/2011 και αποχώρισα οικειοθελώς στις 21/3/2011, γιατί βρήκα κάτι καλύτερο.

Η πρόσληψη έγινε στις 23/3/2011 αλλα σήμερα έφτασαν στα αυτιά μου περικοπές και απολύσεις και μάλλον θα ξεκινήσουν με μένα :(

Δικαιούμαι ταμείο ανεργίας αν γίνει απόλυση?

agkiolina
29-03-11, 19:12
φωτεινη ξερεις καθολου εχει φετος κανονικα δωρο πασχα???
Απο οτι ακουσα απο συναδελφους το δωρο θα δωθει κανονικα .... θα παω μεσα στηνε βδομαδα ξανα στην υπηρεσια ελενα μ και θα ρωτησω και θα σου απαντησω οκ?
Καλησπέρα σας και μιας και σας βρήκα εξυπηρετικούς και ενημερωμένους να κάνω μια ερωτησούλα :)

Εργαζόμουν 10 έτη και απολύθηκα στις 28/2/2011.

Έπιασα δουλειά σε καινούρια εταιρεία στις 12/3/2011 και αποχώρισα οικειοθελώς στις 21/3/2011, γιατί βρήκα κάτι καλύτερο.

Η πρόσληψη έγινε στις 23/3/2011 αλλα σήμερα έφτασαν στα αυτιά μου περικοπές και απολύσεις και μάλλον θα ξεκινήσουν με μένα :(

Δικαιούμαι ταμείο ανεργίας αν γίνει απόλυση?

Δικαιουσαι κανονικοτατα ΑΛΛΑ........
Οταν θα παρεις την απολυση στα χερια σου και θα πας μαζι με ολα τα αλλα εγγραφα στον ΟΑΕΔ να γραφτεις , θα παρεις μαζι και την οικειοθελη αποχωρηση σου και την προηγουμενη απολυση σου ... κι αυτο γινεται γιατι θα φαινεται στα ενσημα σου 3 εργοδοτες μεσα σ ενα 3μηνο και θα πρεπει να αποδειξεις οτι απο τους 2 εχεις διακοψει εργασια...

Βαγγέλης.
29-03-11, 21:27
Δικαιουσαι κανονικοτατα ΑΛΛΑ........
Οταν θα παρεις την απολυση στα χερια σου και θα πας μαζι με ολα τα αλλα εγγραφα στον ΟΑΕΔ να γραφτεις , θα παρεις μαζι και την οικειοθελη αποχωρηση σου και την προηγουμενη απολυση σου ... κι αυτο γινεται γιατι θα φαινεται στα ενσημα σου 3 εργοδοτες μεσα σ ενα 3μηνο και θα πρεπει να αποδειξεις οτι απο τους 2 εχεις διακοψει εργασια...

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ταχύτατη απάντηση.

fanoulitsa
30-03-11, 13:42
καλημερα σε ολους!!ειμαι καινουρια στο forumαν και εχω διαβασει πολλες συζητησεις σας και εχω βρει λυση σε πολλα που με απασχολησαν κατα καιρους. η δικη μου ερωτηση ειναι η εξης : το αγγελουδι μου γινεται ενος ετους στις 17-4-2011. ειμαι στην ιδια εταιρια(υπαλληλος γραφειου-ιδ.υπαλληλος)απο τις 27-9-2006,δηλαδη 4,5 χρονια. περα απο την αδεια κυοφοριας,λοχειας,και την εξαμηνη αδεια του οαεδ και βεβαια τις κανονικες μου αδειες καθε χρονο δεν εχω ληψει ποτε(εχω δηλαδη κανονικα ολα τα ενσημα τοσα χρονια).η εταιρια ομως παει κατα διαολου(δυστυχως)και παμε για κλεισιμο,και φυσικα θα μεινω απο δουλεια. ο αντρας μου ειναι ηδη ανεργος απο τον 9-2010,το θεμα ειναι οτι μπορω να μπω στο ταμειο ανεργειας?ειχα παρει ταμειο ανεργειας καπου στο 1997.πληρω αραγε τις προυποθεσεις? γιατι τρομαζω λιγο με αυτα που διαβαζω...οποιος η οποια γνωριζει ας μου απαντησει...ευχαριστω πολυ...

agkiolina
30-03-11, 14:13
καλημερα σε ολους!!ειμαι καινουρια στο forumαν και εχω διαβασει πολλες συζητησεις σας και εχω βρει λυση σε πολλα που με απασχολησαν κατα καιρους. η δικη μου ερωτηση ειναι η εξης : το αγγελουδι μου γινεται ενος ετους στις 17-4-2011. ειμαι στην ιδια εταιρια(υπαλληλος γραφειου-ιδ.υπαλληλος)απο τις 27-9-2006,δηλαδη 4,5 χρονια. περα απο την αδεια κυοφοριας,λοχειας,και την εξαμηνη αδεια του οαεδ και βεβαια τις κανονικες μου αδειες καθε χρονο δεν εχω ληψει ποτε(εχω δηλαδη κανονικα ολα τα ενσημα τοσα χρονια).η εταιρια ομως παει κατα διαολου(δυστυχως)και παμε για κλεισιμο,και φυσικα θα μεινω απο δουλεια. ο αντρας μου ειναι ηδη ανεργος απο τον 9-2010,το θεμα ειναι οτι μπορω να μπω στο ταμειο ανεργειας?ειχα παρει ταμειο ανεργειας καπου στο 1997.πληρω αραγε τις προυποθεσεις? γιατι τρομαζω λιγο με αυτα που διαβαζω...οποιος η οποια γνωριζει ας μου απαντησει...ευχαριστω πολυ...
Καλησπερα....
Εχεις σχεδον 5 χρονια γεματα ενσημα απο τον ιδιο εργοδοτη [ελπιζω οχι με καμια συμβαση ???]
Βεβαιως δικαιουσαι ταμειο ανεργιας και αφου λες οτι εχεις ξαναπαρει ταμειο ανεργιας το 1997 για σενα θα ειναι ακομα πιο ευκολο , τι εννοω.... δεν χρειαζεσαι 2 χρονια ενσημα αλλα το τελευταιο 14μηνο απο την ημερομηνια της απολυσης σου.
Εδω ρωταω εγω τωρα...ο αντρας σου στο ταμειο ανεργιας του περνει την αυξηση για το παιδι?Περνει δηλαδη 499 ευρω καθε μηνα ή περνει 454?

_chocolate_
31-03-11, 17:08
μια απορια ειμαι ταμειο ανεργιας κ σε 4μηνες ληγει και σημερα εμαθα οτι κ ο συζυγος μου,ισως να μπει και αυτος σε λιγο ετσι οπως πανε τα πραγματα ,εχουμε 2 παιδακια ,εγω λαμβανω για τα δυο παιδια +90 ευρω αν βγει ο συζυγος μου τωρα θα τα εχει κ αυτος η οχι, αν οχι μετα την ληξη του δικου μου ταμειου,θα τα παιρνει? ξερετε?
και κατι αλλο αν βγει τωρα ταμειο θα χασουμε κ το επιδομα παιδιων?

agkiolina
01-04-11, 23:14
μια απορια ειμαι ταμειο ανεργιας κ σε 4μηνες ληγει και σημερα εμαθα οτι κ ο συζυγος μου,ισως να μπει και αυτος σε λιγο ετσι οπως πανε τα πραγματα ,εχουμε 2 παιδακια ,εγω λαμβανω για τα δυο παιδια +90 ευρω αν βγει ο συζυγος μου τωρα θα τα εχει κ αυτος η οχι, αν οχι μετα την ληξη του δικου μου ταμειου,θα τα παιρνει? ξερετε?
και κατι αλλο αν βγει τωρα ταμειο θα χασουμε κ το επιδομα παιδιων?
οταν θα ληξει το δικο σου ταμειο θα προσκομισει τα βιβλιαρια κι εκεινος και θα περνει την προσαυξηση αυτος μετα.Και οι δυο ταμειο ανεργιας την προσαυξηση την περνει παντα ενας απο τους δυο γονεις.
Οσο για το οικογενειακο δεν μπορω να σου πω γιατι καθε χρονο η εγκυκλιος αλλαζει :(

arion
05-04-11, 16:03
Δεν ξερω αν μπορει να μου απαντησει κανεις αλλα αν ξερετε....
Δουλευα στον πατερα μου 11 χρονια,η επιχειρηση εκλεισε 10/2009,φυσικα λογω συγγενειας δεν μπορουσα να παρω το επιδομα του οαεδ.Απο τοτε δεν εχω ενσημα,και επιασα τωρα δουλεια με 3μηνη συμβαση.Οταν ληξη η συμβαση αυτη θα μπορω να παρω επιδομα? Μετα απο ποσο καιρο εργασιας μπορω να παρω? .Ευχαριστω .

agkiolina
05-04-11, 17:02
Δεν ξερω αν μπορει να μου απαντησει κανεις αλλα αν ξερετε....
Δουλευα στον πατερα μου 11 χρονια,η επιχειρηση εκλεισε 10/2009,φυσικα λογω συγγενειας δεν μπορουσα να παρω το επιδομα του οαεδ.Απο τοτε δεν εχω ενσημα,και επιασα τωρα δουλεια με 3μηνη συμβαση.Οταν ληξη η συμβαση αυτη θα μπορω να παρω επιδομα? Μετα απο ποσο καιρο εργασιας μπορω να παρω? .Ευχαριστω .
Καλησπερα.... δεν μπορεις να παρεις ουτε κι αν ληξει η συμβαση σου ... θα πρεπει να εχεις 2 ολοκληρα χρονια ενσημα

arion
05-04-11, 17:33
Καλησπερα.... δεν μπορεις να παρεις ουτε κι αν ληξει η συμβαση σου ... θα πρεπει να εχεις 2 ολοκληρα χρονια ενσημα

Ευχαριστω,για την απαντηση.

agkiolina
05-04-11, 22:56
Τιποτα δουλεια μου ειναι αλλωστε και θελω να βοηθαω οσο μπορω ;)

_chocolate_
10-04-11, 17:09
οταν θα ληξει το δικο σου ταμειο θα προσκομισει τα βιβλιαρια κι εκεινος και θα περνει την προσαυξηση αυτος μετα.Και οι δυο ταμειο ανεργιας την προσαυξηση την περνει παντα ενας απο τους δυο γονεις.
Οσο για το οικογενειακο δεν μπορω να σου πω γιατι καθε χρονο η εγκυκλιος αλλαζει :(

ευχαριστω:-P

sissy82
02-05-11, 16:05
Μηπως γνωρίζετε από πότε θα ισχύσουν τα εισοδηματικά κριτήρια για το ταμείο ανεργίας?

agkiolina
03-05-11, 19:55
Μηπως γνωρίζετε από πότε θα ισχύσουν τα εισοδηματικά κριτήρια για το ταμείο ανεργίας?
Τι εννοεις ακριβως?

kategri
16-05-11, 15:26
Καλησπέρα είμαι σε εξάμηνη άδεια λόγω του ότι γέννησα και λήγει τέλος Ιουνίου. Μέχρι τότε όμως η επιχείρηση στην οποία δουλεύω θα έχει κλείσει ή θα κλείσει εκείνες τις μέρες. Δικαιούμαι ταμείο ανεργίας; Να διευκρινίσω οτι είχα ξαναπάρει ταμείο το 1997. Ελπίζω να γνωρίζει κάποιος και να μου απαντήσει σύντομα γιατί έχω αγχωθεί πολύ με αυτό το θέμα. Ευχαριστώ!

nouka
16-05-11, 15:58
Καλησπέρα είμαι σε εξάμηνη άδεια λόγω του ότι γέννησα και λήγει τέλος Ιουνίου. Μέχρι τότε όμως η επιχείρηση στην οποία δουλεύω θα έχει κλείσει ή θα κλείσει εκείνες τις μέρες. Δικαιούμαι ταμείο ανεργίας; Να διευκρινίσω οτι είχα ξαναπάρει ταμείο το 1997. Ελπίζω να γνωρίζει κάποιος και να μου απαντήσει σύντομα γιατί έχω αγχωθεί πολύ με αυτό το θέμα. Ευχαριστώ!

ειμαι ακριβως ιδια περιπτωση με σενα.. εμενα ηδη εκλεισε η εταιρια κι εγω περιμενω τον ιουνιο να τελιωσει το εξαμηνο.. μου ειπαν πως δικαιουμαι ταμειο μονο αν εχω απολυση στα χερια μου (ταμειο για 7 μηνες μαλλον).. οποτε θα παρω ταμειο μονο αν προσληφθω σε αλλη δουλεια και απολυθω..
οποτε κι εσυ αν συμπιπτει το κλεισιμο της επιχειρησης με την ληξη του 6 μηνου τοτε παιρνεις ταμειο!! αν κλεισει ΠΡΙΝ τελιωσει το 6μηνο σου τοτε μαλλον θα πρεπει να βρεις καποιον να σε προσλαβει και να σε απολυσει..

ολα τα παραπανω με την προυποθεση οτι συμπληρωνεις τα ενσημα που χρειαζονται για το ταμειο, οκ??

agkiolina
18-05-11, 14:38
ειμαι ακριβως ιδια περιπτωση με σενα.. εμενα ηδη εκλεισε η εταιρια κι εγω περιμενω τον ιουνιο να τελιωσει το εξαμηνο.. μου ειπαν πως δικαιουμαι ταμειο μονο αν εχω απολυση στα χερια μου (ταμειο για 7 μηνες μαλλον).. οποτε θα παρω ταμειο μονο αν προσληφθω σε αλλη δουλεια και απολυθω..
οποτε κι εσυ αν συμπιπτει το κλεισιμο της επιχειρησης με την ληξη του 6 μηνου τοτε παιρνεις ταμειο!! αν κλεισει ΠΡΙΝ τελιωσει το 6μηνο σου τοτε μαλλον θα πρεπει να βρεις καποιον να σε προσλαβει και να σε απολυσει..

ολα τα παραπανω με την προυποθεση οτι συμπληρωνεις τα ενσημα που χρειαζονται για το ταμειο, οκ??
Με καλυψε η νουκα στην ερωτηση σου ,... αν και τα ενσημα της μητροτητας μετριουνται στο ταμειο ανεργιας.... κι αφου η επιχειρηση θα κλεισει πρεπει να εχετε και το ΦΕΚ του κλεισιματος ...

nouka
19-05-11, 13:59
agkiolina τι ειναι το ΦΕΚ του κλεισιματος και απο που το παιρνω??????
(στον οαεδ μου ειπαν πως τα ενσημα της μητροτητας μετριουνται μονο στα συνταξιμα και οχι στο ταμειο ανεργιας!!!!! τελικα τι ισχυει??)

Xadia
19-05-11, 21:08
Telo na riotiso an kapios gnorizi iparxi periptosi na kopson to tamio anergias????:confused:

agkiolina
22-05-11, 00:59
nouka αν δηλωσει πτωχευση δημοσιευεται σε ΦΕΚ αλλα ευχομαι να σου δωσει απολυση.Γιατι και στην περιπτωση πτωχευσης πρεπει να περιμενεις ενα χαρτι απο αυτον που θα κανει την ξεκαθαρισει της πτωχευσης .... τρεχα γυρευοπουλο μερα θα παρει χρονο ...
Χαδια το μονο που εχουμε ακουσει ειναι οτι θα παιξουν καποια κριτηρια... πχ εισοδημα - ατομικο και οικογενειακο... και πχ αν υπαρχουν 2 αμαξια , αν μενεις σ ενοικιο η οχι και κατι τετοια ... ακομα μονο τα καναλια τα λενε εμεις δεν ξερουμε τιποτα απολυτως....

rita_ki
01-06-11, 16:55
καλησπερα!
να κανω μιαερωτηση βρε φιλες μου ?
απολυθηκα απτην δουλεια μου σημερα (1/6/11) ...........
ειχα παρει εντομεταξυ το 6μηνο του ΟΑΕΔ ..... δικαιουμαι τωρα το ταμειο ανεργιας ????? ξερει καμια να μου απαντησει ?
τωρα σε ποσες μερες πρεπει να παω στον ΟΑΕΔ για καταθεση δικαιολογητικων ??? κ ποια ειναι αυτα ???
σας ευχαριστω φιλες μανουλες

agkiolina
01-06-11, 18:21
καλησπερα!
να κανω μιαερωτηση βρε φιλες μου ?
απολυθηκα απτην δουλεια μου σημερα (1/6/11) ...........
ειχα παρει εντομεταξυ το 6μηνο του ΟΑΕΔ ..... δικαιουμαι τωρα το ταμειο ανεργιας ????? ξερει καμια να μου απαντησει ?
τωρα σε ποσες μερες πρεπει να παω στον ΟΑΕΔ για καταθεση δικαιολογητικων ??? κ ποια ειναι αυτα ???
σας ευχαριστω φιλες μανουλες
Καλησπερα...
Ναι μπορεις να γραφτεις στο ταμειο ανεργιας κανονικα με την απολυση σου.
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:
1.απολυση πληρως συμπληρωμενη απο τον εργοδοτη πρωτοτυπες σφραγιδες και υπογραφες.
2.εκκαθαριστικο 2011 η φορολογικη δηλωση 2011 με υπογραφη απο τον εφορα ή αποδειξη απο τα ΕΛΤΑ ή απο το ιντερνετ.{φωτοτυπια και πρωτοτυπο μαζι}
3.αναλυτικο λογαριασμο ενσημων απο το ικα σου για τα τελευταια 2 χρονια
4.βιβλιαριο ικα του /των παιδιων σου και αυτου που το ασφαλιζει {φωτοτυπια τις θεωρησεις και τις φωτογραφιες.
5. Λογαριασμο σε Εθνικη τραπεζα με πρωτο δικαιουχο εσενα.
6.Ταυτοτητα
7. Λογαριασμο ΔΕΗ ΟΤΕ ΕΥΔΑΠ κατι που να δηλωνει την διευθυνση σου.
κι εχεις περιθωριο 60 ημερολογιακες ημερες απο την ημερα της απολυσης σου.

rita_ki
01-06-11, 19:50
μαλιστα ..........
φορολογικη δηλωση φετος εκανα μαζι μεε τον αντρα μου μεσω ιντερνετ ......αυτο το χαρτι κανει ? εκει φαινεται κ η διευθυνση του σπιτιου μας (που ειναι καινουργια, προσφατα μετακομισαμε) κ εχω λογρισμοτης ΔΕΗ Αστοονομ του αντρα μου ........ κανει δουλεια????

σε ευχαριστω παρα πολυ ...... ανακουφιστηκα που οπως λες μπαινω στο ταμειο ......... :-)΄σε ευχαριστω πολυ :grin: μακαρι κ οι εργαζομενοι στον ΟΑΕΔ που θα παω να ειναι τοσο εξυπηρετικοι οσο εσυ

agkiolina
01-06-11, 22:35
μαλιστα ..........
φορολογικη δηλωση φετος εκανα μαζι μεε τον αντρα μου μεσω ιντερνετ ......αυτο το χαρτι κανει ? εκει φαινεται κ η διευθυνση του σπιτιου μας (που ειναι καινουργια, προσφατα μετακομισαμε) κ εχω λογρισμοτης ΔΕΗ Αστοονομ του αντρα μου ........ κανει δουλεια????

σε ευχαριστω παρα πολυ ...... ανακουφιστηκα που οπως λες μπαινω στο ταμειο ......... :-)΄σε ευχαριστω πολυ :grin: μακαρι κ οι εργαζομενοι στον ΟΑΕΔ που θα παω να ειναι τοσο εξυπηρετικοι οσο εσυ
Δεν μας καλυπτει η διευθυνση στο εκκαθαριστικο γιατι το εκκαθαριστικο μπορει να το στελνουμε και οπου αλλου γινεται.... :D για αυτο ζητανε ΔΕΚΟ ....δεν πειραζει που ειναι στου αντρα σου οι λογαριασμοι... ναι κανει αυτο το εκκαθαριστικο ....
Το θεμα ειναι εχεις ενσημα 2 χρονια πριν την γεννα σου???

clio_s
02-06-11, 11:24
Σχετικά με τα βιβλιάρια υγείας. Εγώ έχω συμπληρώσει τα ένσημα το 2011 αλλά δεν μου το θεώρησαν γιατί λέει το σύστημα ενημερώνει 2 μήνες μετά. Οπότε τον Ιούλιο θα μπορέσω να τα θεωρήσω. Θα έχω πρόβλημα για να μπω στο ταμείο? Η απόλυση μου έγινε 31/5/2011.
Μην πάω και ταλαιπωρούμε στις ουρές, έχω και μικρό παιδί.

rita_ki
02-06-11, 12:18
Δεν μας καλυπτει η διευθυνση στο εκκαθαριστικο γιατι το εκκαθαριστικο μπορει να το στελνουμε και οπου αλλου γινεται.... :D για αυτο ζητανε ΔΕΚΟ ....δεν πειραζει που ειναι στου αντρα σου οι λογαριασμοι... ναι κανει αυτο το εκκαθαριστικο ....
Το θεμα ειναι εχεις ενσημα 2 χρονια πριν την γεννα σου???
ναι ενσημα υπαρχουν κανονικα(αλλωστε εχω θεωρημενο βιβλιαριο υγειας) πλην απτο 6μηνο του ΟΑΕΔ που ειχα παρει .......

agkiolina
03-06-11, 09:34
Σχετικά με τα βιβλιάρια υγείας. Εγώ έχω συμπληρώσει τα ένσημα το 2011 αλλά δεν μου το θεώρησαν γιατί λέει το σύστημα ενημερώνει 2 μήνες μετά. Οπότε τον Ιούλιο θα μπορέσω να τα θεωρήσω. Θα έχω πρόβλημα για να μπω στο ταμείο? Η απόλυση μου έγινε 31/5/2011.
Μην πάω και ταλαιπωρούμε στις ουρές, έχω και μικρό παιδί.
Για την θεωρηση για το 2011 θελει ενσημα απο το 2010.ειναι θεωρημενο μεχρι τις 28/2/2012? γιατι να πας να το ξαναθεωρησεις ...του χρονου θα πας με τα ενσημα του 2011
τα παιδια τ ασφαλιζεις εσυ η ο συζυγος?αν ο συζυγος το δικο σου βιβλιαρειο δεν χρειαζεται θελει των παιδιων και του συζυγου
ναι ενσημα υπαρχουν κανονικα(αλλωστε εχω θεωρημενο βιβλιαριο υγειας) πλην απτο 6μηνο του ΟΑΕΔ που ειχα παρει .......
και το 6μηνο του ΟΑΕΔ φαινεται μεσα στον αναλυτικο λογιαριασμο ενσημων σου μην αγχωνεσαι ;)

clio_s
04-06-11, 13:21
[QUOTE=agkiolina;2045471]Για την θεωρηση για το 2011 θελει ενσημα απο το 2010.ειναι θεωρημενο μεχρι τις 28/2/2012? γιατι να πας να το ξαναθεωρησεις ...του χρονου θα πας με τα ενσημα του 2011
τα παιδια τ ασφαλιζεις εσυ η ο συζυγος?αν ο συζυγος το δικο σου βιβλιαρειο δεν χρειαζεται θελει των παιδιων και του συζυγου

Δεν είναι θεωρημένο για το 2011, γιατί πέρσυ είχα το εξάμηνο του οαεδ και έχω μόνο 70 ένσημα. Μέσα στο 2001 βέβαια έχω τα απαραίτητα ένσημα άλλα δεν μου το θεωρούν. Ασε, τα 'χω παίξει!!!

agkiolina
04-06-11, 15:42
[QUOTE=agkiolina;2045471]Για την θεωρηση για το 2011 θελει ενσημα απο το 2010.ειναι θεωρημενο μεχρι τις 28/2/2012? γιατι να πας να το ξαναθεωρησεις ...του χρονου θα πας με τα ενσημα του 2011

Δεν είναι θεωρημένο για το 2011, γιατί πέρσυ είχα το εξάμηνο του οαεδ και έχω μόνο 70 ένσημα. Μέσα στο 2001 βέβαια έχω τα απαραίτητα ένσημα άλλα δεν μου το θεωρούν. Ασε, τα 'χω παίξει!!!
Καταλαβα :(
αυτο που δεν μπορω να καταλαβω με το παλιοικα ειναι οτι καθε χρονο κανουν αυξηση των απαιτουμενων ενσημων για την θεωρηση των βιβλιαριων αυτο ειναι ξεφτιλα πια...σου δινουν αλλες παροχες και σου κοβουν καποιες αλλες....ελεος...:(:(:(

rita_ki
06-06-11, 14:54
καλη μου agkiolina η οποια αλλη μανουλα ξερει να με βοηθησει σχετικα με την απολυση ............
τι διαφορα εχει αν παω εντος 7 ημερων στον ΟΑΕΔ ? κ εννοουν 7 ημερολογιακες η εργασιμες μερες? η απολυση μου εγινε 1/6/11........η 7ημερα ειναι αυριο .......αν δεν προλαβω να παω αυριο ?:confused:
βεβαια η agkiolina μου εγραψε παραπανω οτι πρεπει εντος 60 ημερων να παω ...... κ μπιανω στο ταμειο ανεργιας απτην μερα που παω για καταθεση τα χαρτια η απτην ημερα που απολυθηκα(κ πληρωνομαι αναδρομικα?)
κ παλι χιλια ευχαιστω για ολα φιλες μου

agkiolina
07-06-11, 00:36
καλη μου agkiolina η οποια αλλη μανουλα ξερει να με βοηθησει σχετικα με την απολυση ............
τι διαφορα εχει αν παω εντος 7 ημερων στον ΟΑΕΔ ? κ εννοουν 7 ημερολογιακες η εργασιμες μερες? η απολυση μου εγινε 1/6/11........η 7ημερα ειναι αυριο .......αν δεν προλαβω να παω αυριο ?:confused:
βεβαια η agkiolina μου εγραψε παραπανω οτι πρεπει εντος 60 ημερων να παω ...... κ μπιανω στο ταμειο ανεργιας απτην μερα που παω για καταθεση τα χαρτια η απτην ημερα που απολυθηκα(κ πληρωνομαι αναδρομικα?)
κ παλι χιλια ευχαιστω για ολα φιλες μου
Καλησπερα ..το 7ημερο ειναι γιατι πρεπεινα εχει γινει και η καταθεση της απολυσης απο τον εργοδοτη και το εχουν συνδιασει και με τον ασφαλισμενο ..ετσι ειναι ο νομος δεν μπορω να σου πω κατι αλλο ... εχεις το περιθωριο των 60 ημερων για ναμπορεσεις να μαζεψεις τα δικαιολογητικα η εαν στο ενδιαμεσο βρεις αλλη εργασια η να ψαξεις να βρεις .... η επιδοτηση ξεκιναει απο την πρωτη μερα που θα καταθεσεις τα χαρτια σου κι οχι απο την ημερα της απολυσης σου ...
επισης δνε μπορει να γινει εγγραφη την ιδια ημερα της απολυσης ... πληρωνεσαι απο την ημερα που θα γραφτεις και για ενα μηνα ... καθε μηνα θα πληρωνεσαι για τον μηνα που περασε κι οχι που ερχεται

nouka
14-06-11, 17:49
agkiolina ή οποια αλλη ξερει ας με βοηθησει...
για ταμειο ανεργιας μου ειπαν θελω 125 ενσημα το τελευταιο 14μηνο χωρις να υπολογιζονται οι 2 τελευταιοι μηνες.. δηλαδη θελω 125 ενσημα απο 4/2010 εως 4/2011...
δουλεψα απριλιο, μαιο, ιουνιο, ιουλιο και τον αυγουστο σταματησα για κυοφορια (αυγουστος-σεπτεμβρης-οκτωβρης-νοεμβριος η αδεια του ικα).. απο δεκεμβριο μεχρι τωρα το 6μηνο της μητροτητας...
εργασιμοι μηνες δηλαδη ηταν ο
4/2010
5/2010
6/2010
7/2010
συνολο 100 ενσημα.. οποτε μου λενε ταμειο γιοκ!!!

το 6μηνο δηλαδη δεν υπολογιζεται?????

agkiolina
14-06-11, 18:09
agkiolina ή οποια αλλη ξερει ας με βοηθησει...
για ταμειο ανεργιας μου ειπαν θελω 125 ενσημα το τελευταιο 14μηνο χωρις να υπολογιζονται οι 2 τελευταιοι μηνες.. δηλαδη θελω 125 ενσημα απο 4/2010 εως 4/2011...
δουλεψα απριλιο, μαιο, ιουνιο, ιουλιο και τον αυγουστο σταματησα για κυοφορια (αυγουστος-σεπτεμβρης-οκτωβρης-νοεμβριος η αδεια του ικα).. απο δεκεμβριο μεχρι τωρα το 6μηνο της μητροτητας...
εργασιμοι μηνες δηλαδη ηταν ο
4/2010
5/2010
6/2010
7/2010
συνολο 100 ενσημα.. οποτε μου λενε ταμειο γιοκ!!!

το 6μηνο δηλαδη δεν υπολογιζεται?????
Καλησπερα ....
Θελουν το λιγοτερο 125 ενσημα το τελευταιο 14μηνο πλην τους 2 τελευταιους μηνες ακριβως οπως τα υπολογισες με μια ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ;););) επειδη υπαρχει η κυοφορια - λοχεια & 6μηνο θα παμε να μετρησουμε το 14μηνο πριν απο αυτους τους μηνες.Εργαζοσουν πριν ?Εχεις ξαναπαρει ταμειο ανεργιας?

σου το απεκλεισαν η εσυ το λες?

nouka
14-06-11, 18:19
χιλια χιλια ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου,..
μου το απεκλεισαν.. δεν το ελεγα εγω..αυτοι το λενε...
εχω ξαναπαρει ταμειο..
στην τελευταια δουλεια ημουν απο το μαρτιο του 2009 οποτε οκ τα ενσημα αν τα μετρησουμε οπως λες.. το θεμα ειναι ομως πως η επιχειρηση που δουλευα εκλεισε τον γεναρη, οταν εγω ημουν στο 6μηνο... οποτε δεν εχω απολυση στα χερια μου.. και υπεθεσα πως πρεπει να προσληφθω καπου αλλου, να πληρωσω τα ενσημα και να με απολυσουν.. λαθος το σκεφτηκα?? κι αν το σκεφτηκα σωστα τοτε μετραμε το τελευταιο 14μηνο ή παλι μετραμε πριιιιν τις αδειες οπως ειπες???

agkiolina
14-06-11, 18:23
χιλια χιλια ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου,..
μου το απεκλεισαν.. δεν το ελεγα εγω..αυτοι το λενε...
εχω ξαναπαρει ταμειο..
στην τελευταια δουλεια ημουν απο το μαρτιο του 2009 οποτε οκ τα ενσημα αν τα μετρησουμε οπως λες.. το θεμα ειναι ομως πως η επιχειρηση που δουλευα εκλεισε τον γεναρη, οταν εγω ημουν στο 6μηνο... οποτε δεν εχω απολυση στα χερια μου.. και υπεθεσα πως πρεπει να προσληφθω καπου αλλου, να πληρωσω τα ενσημα και να με απολυσουν.. λαθος το σκεφτηκα?? κι αν το σκεφτηκα σωστα τοτε μετραμε το τελευταιο 14μηνο ή παλι μετραμε πριιιιν τις αδειες οπως ειπες???
Καλα το σκεφτηκες ;);) αλλα για να σου πουν οτι δεν το παιρνεις το ταμειο μηπως δεν εχεις τα επαρκη ενσημα τοτε? μηπως πεφτει το διαστημα και πανω στο ταμειο ανεργιας?

nouka
14-06-11, 18:34
αυτοι μου μετρησαν απο τον απριλιο του 2010 μεχρι τον απριλιο του 2011... και οχι 14 μηνες ΠΡΙΝ να ξεκινησουν οι αδειες μου... αν τα μετρησω πριν τις αδειες, εχω γυρω στα 300 ενσημα εκεινο το 14μηνο,... το μονο που με μπερδευει ειναι αυτο... αν "απολυθω" τωρα απο μια καινουρια δουλεια, αρα μετραω απο σημερα και πισω ετσι???
ή μηπως μπορω να παρω ταμειο χωρις να προσληφθω-απολυθω σε νεα δουλεια, απλα με το χαρτι οτι εκλεισε η επιχειρηση που δουλευα οσο εγω ημουν στο 6μηνο??

agkiolina
14-06-11, 18:41
αυτοι μου μετρησαν απο τον απριλιο του 2010 μεχρι τον απριλιο του 2011... και οχι 14 μηνες ΠΡΙΝ να ξεκινησουν οι αδειες μου... αν τα μετρησω πριν τις αδειες, εχω γυρω στα 300 ενσημα εκεινο το 14μηνο,... το μονο που με μπερδευει ειναι αυτο... αν "απολυθω" τωρα απο μια καινουρια δουλεια, αρα μετραω απο σημερα και πισω ετσι???
ή μηπως μπορω να παρω ταμειο χωρις να προσληφθω-απολυθω σε νεα δουλεια, απλα με το χαρτι οτι εκλεισε η επιχειρηση που δουλευα οσο εγω ημουν στο 6μηνο??
εχει περασει το 2μηνο που μπορεις να το καταθεσεις κι αν κανεις ενσταση θα κανεις κατι μηνες για να παρεις απαντηση ... αυτο που ειπες προσληψη απολυση ειναι η μονη λυση και μην το κανεις για κανενα μηνα καντο για 5-6 μερες....Θα το ρωτησω την Πεμπτη στο τμημα του ελεγχου για πιο σιγουρα και εγκυρα και θα σου πω....

nouka
14-06-11, 18:49
αυτο που φοβαμαι ειναι η προσληψη-απολυση αν γινει τωρα, μη μου μετρησουν τους τελευταιους τωρινους 14 μηνες οπου συμπεριλαμβανονται οι αδειες (ή ειναι ουτως η αλλως παγωμενος χρονος εκεινος και δεν συμπεριλαμβανεται πουθενα?)..
θα περιμενω την πεμπτη την απαντηση σου... δεν εχω λογια.. σε ευχαριστω παααρα πολυ! :)

rita_ki
15-06-11, 15:25
agkiolina (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=25455) εκανα καταθεση δικαιολογητικων στον ΟΑΕΔ μου ζητησαν οτι ακριβως μου ειπες συν τα ενσημα των τελευταιων 2 μηνων θεωρημενα απτο ΙΚΑ του εργοδοτη ....δεν μου ειπαν αν μπαινω στο ταμειο ανεργιας η οχι , παρα μονο μου ειπαν να παω 22/7/11 να παρω την αποφαση κ ΑΝ εχω μπει στο ταμειο θα πληρωθω κιολας............

οποτε ανχος κ αγωνια μεχρι τοτε...........
σε ευχαριστω :grin:

nouka
22-06-11, 17:46
ειμαι πολυ χαρουμενη......! πηγα στον οαεδ και τελικα πηραν τηλ στας Αθήνας και τους ειπαν απο εκει πως το 6μηνο του οαεδ μετραει για ταμειο ανεργιας!!!!! γιουπι!!!
6 μηνες * 25 ενσημα

clio_s
22-06-11, 18:40
Τι λες τώρα??? Μπράβο, έυγε!!

xristinio
23-06-11, 09:50
μηπως ξερει καμια για τα νεα κριτηρια του οαεδ για το ταμειο ανεργιας????

agkiolina
23-06-11, 10:21
ειμαι πολυ χαρουμενη......! πηγα στον οαεδ και τελικα πηραν τηλ στας Αθήνας και τους ειπαν απο εκει πως το 6μηνο του οαεδ μετραει για ταμειο ανεργιας!!!!! γιουπι!!!
6 μηνες * 25 ενσημα
Χαιρομαι ειλικρινα που βρεθηκε η απαντηση :D
μηπως ξερει καμια για τα νεα κριτηρια του οαεδ για το ταμειο ανεργιας????
Δεν εχουν βγει αλλαγες {τουλαχιστον μεχρι τωρα }για το ταμειο ανεργιας...
Αλλο τι λενε τα καναλια κι αλλο τι θα γινει .. απο τα καναλια μεχρι να φτασει στις υπηρεσιες θα περασει και κανενα 6μηνο :D
Τα κριτηρια που ακουγονται οτι θα βαλουν ειναι με βαση το εκκαθαριστικο του καθενος.... {αυτο ειναι πληροφορηση απο στομα σε στομα τιποτα σιγουρο ομως}
{μην εκτεθω κιολας... }

Zante
24-06-11, 17:55
Telo na sas rotiso ama borite na me voitiste,tora opo 01.07.ta ksekiniso dylia se tyristiko katastima posa ensima ta my xriastyn ke ta prolavo na ta mazepso :confused: Exo ksanapari tamio energias.:D

agkiolina
25-06-11, 00:31
Telo na sas rotiso ama borite na me voitiste,tora opo 01.07.ta ksekiniso dylia se tyristiko katastima posa ensima ta my xriastyn ke ta prolavo na ta mazepso :confused: Exo ksanapari tamio energias.:D
καλησπερα ειναι η πρωτη φορα που εργαζεσαι εποχιακα? αν ναι θελει 7 μηνες εργασιας , αν δεν ειναι πρωτη φορα θελει 5 μηνες
Στην μια περιπτωση θελει 125 πλην το τελευταιο 2μηνο και στην δευτερη θελει μονο 100 μεχρι το τελευταιο μηνα

Zante
25-06-11, 12:05
Efxaristo agkiolina (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=25455).Exo dolepsi ke prin se tyristika magazia.Dilali telo mono 100ensima?Perisi exo dolepsi mono dio mines (60ensima exo).Ta metrane ta dio telefees mines i oxi sti dikimy periptosi.

agkiolina
26-06-11, 00:34
Efxaristo agkiolina (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=25455).Exo dolepsi ke prin se tyristika magazia.Dilali telo mono 100ensima?Perisi exo dolepsi mono dio mines (60ensima exo).Ta metrane ta dio telefees mines i oxi sti dikimy periptosi.
Εαν εργαστεις μεχρι της 31/11/2011 για να παρεις ξανα το επιδομα....

Zante
28-06-11, 15:12
Kalispera!!Xilia efxaristo sti agkiolina (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=25455).Exo mia erotisi py bori na mi ine gia edo ala den ksero py na rotiso, ean mia fora ime asfalizmeni sto IKA ke pao sto TEBE boro meta pali na giriso sto IKA ke na perno tamio energias:confused:

agkiolina
28-06-11, 16:15
Kalispera!!Xilia efxaristo sti agkiolina (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=25455).Exo mia erotisi py bori na mi ine gia edo ala den ksero py na rotiso, ean mia fora ime asfalizmeni sto IKA ke pao sto TEBE boro meta pali na giriso sto IKA ke na perno tamio energias:confused:
Ασφαλεια εχεις αναλογα παντα με την δουλεια ... Εαν πας στο ΤΕΒΕ λογω συζυγου και γιατι εσυ δεν εργαζεσαι καντο για να εχεις ασφαλεια ωσς που να βρεις δουλεια , κι αν η δουλεια σου ειναι στο ικα ξαναπας στο ικα ...

Zante
28-06-11, 16:50
Efxaristo ise kardylia,distixos pia den iparxyn poli antropi san esena.Xeritizmata apo ti Zakintos. :grin: