PDA

Επιστροφή στο Forum : Δωράκια για παιδάκια!!

marianna123
28-06-10, 18:03
Καλησπέρα!Θα ήθελα τη βοήθειά σας και τις ιδέες σας σχετικά με τα δωράκια που θέλω να δώσω στα παιδάκια που θα είναι καλεσμένα στο πάρτυ γενεθλίων της κόρης μου. Οι ηλικίες των παιδιών είναι 2-9 ετών.Ευχαριστώ!

v & a
28-06-10, 18:52
λοιπον πιστευω πως αρχικα πρεπει να τα χωρισεις σε 2 γκρουπ ηλικιων. Παιδακια που πανε σχολειο και αλλα που ειναι μικροτερα απο 6.

τωρα βαση ηλικιων εγω θα εφτιαχνα δωροσακουλες με:

2-6 ετων =
-μπλοκακια ζωγραφικης με μαρκαδορους η ξυλομπογιες ή παστελ η νερομπογιες κλπ -εναλλακτικα παιρνεις απο το τζαμπο ετοιμα καδρακια αυτα που εχουν προζωγραφισμενα σχεδια αναλογα για αγορακια και κοριτσακια και τα ζωγραφιζουν μονα τους.
-σετ πλαστελινες
-ντουντουκες κλπ που χρησιμοπουν σε παρτυ
-μπαλονια
-ενα μικρο παζλ για την ηλικια τους

για τα μεγαλυτερα παιδια 6-9 ( διαχωριζουμε και ανα φυλο)
κοριτσακια: - ενα ημερολογιο
- παζλ με μπαρμπι η σχετικα σχεδια
- στυλο μπαρμπι/ ή αλλο κοριτσιστικο σχεδιο
- πορτοφολακι

αγορακια: - τετραδιο / μπλοκ κατι σχετικο ben10(η οτι αλλο ειναι της μοδας δε τα πολυξερω τα αγοριστικα)
-στυλο
-νεροπιστολο (? οχι για μεσα στο σπιτι σου)
-μπαλάκια απο αυτα τα χρωμματιστα που χοροπηδανε
-μπρελοκ με ηρωες

Επισης θα μπορουσες να τους εκανες ντιβιντι για τα μικρα πχ gummy bear summer hits (που κυκλοφορει τωρα με ενα περιοδικο) και στα μεγαλυτερα ενα αλλο παραμυθι πχ Πητερ παν, μπαρμπι μερλία ( αν τη λενε ετσι)...

SPINELA
28-06-10, 23:19
Μια καλη ιδεα,κ νομιζω για ολες τις ηλικιες, ειναι οι σαπουναφουσκες.Επισεις υπαρχουν κατι κουμπαραδες μεταλλικοι που εχουν σχημα διαφορα ζωακια,κ ειναι οικονομικοι.Θυμαμαι τους ειχα κανει σε καποια γενεθλια της κορης μου...

marianna123
30-06-10, 08:16
Καμιά άλλη ιδέα κορίτσια?

elenaκι
30-06-10, 11:01
Στο προηγούμενο πάρτυ μας χαρίσαμε στα παιδάκια από το jumbo καμβά ζωγραφικής και κηρομπογιές για να φτιάξουν τον πρώτο τους πίνακα και να διακοσμήσουν το δωμάτιο τους. Για τα αγοράκια διάλεξα ένα πειρατικό καράβι ενώ για τα κορίτσια ένα κάστρο πριγκίπισσας. Έχει διάφορα μεγέθη, και αυτό εξυπηρετεί και τις διαφορετικές ηλικίες. Σε κάποια σχεδια έχει μαζί με το καμβά τέμπερες, επίσης για τα μεγαλύτερα παιδιά. Τιμές λογικές.

ANDEDANTINOS
30-06-10, 12:13
Καλησπέρα!Θα ήθελα τη βοήθειά σας και τις ιδέες σας σχετικά με τα δωράκια που θέλω να δώσω στα παιδάκια που θα είναι καλεσμένα στο πάρτυ γενεθλίων της κόρης μου. Οι ηλικίες των παιδιών είναι 2-9 ετών.Ευχαριστώ!

εγω στα γεννεθλια των παιδιων μου χαρισαμε στα παιδακια κουπες .
Εδωσα σε ολα τα παιδακια κουπες ( σε διαφορα παρεμφερει σχεδια ) και τις ειχα γεμισει με καραμελες -σοκολατακια και γλιφιτζουρια . Ο λογος που εκανα το ιδιο δωρο σε ολα τα παιδακια ηταν γιατι σε ενα παρτυ που ειχαμε παει ειχε γινει τσακωμος μεγαλος αναμεσα σε 2 παιδακια που ηθελαν τα δωρα των αλλων παιδιων

MUMSOFIA
01-07-10, 08:49
Ουφ και εγώ τον ίδιο προβληματισμό έχω... Θέλω κάτι προτότυπο και οικονομικό!!! αν φτιάξω κονκάρδες με τα ονοματα τους??? μαζί με λιχουδιές.. δηλαδή ζελατινούλα με όμορφη κορδελίτσα και πάνω η κονκάρδα με το όνομα τους - έτσι μπορουν να το βάλουν στο τζην τους το μπουφανάκι τον χειμώνα.. Θα σκεφτώ και άλλα τώρα

marianna123
02-07-10, 13:08
Σας ευχαριστώ όλους!

Anastasia73
03-07-10, 00:38
Εγω εδωσα σε ολα τα παιδακια απο ενα παγουρινο (50 λεπτα το ενα) απο το τζαμπο (μπλε για αγορια και ροζ για κοριτσια) στη σακουλιτσα εβαλα μεσα και γλυφιτζουρια καραμελες και μερικα μπαλονια.

dora
03-07-10, 03:04
Εγω φετος τους εδωσα ξυλινα μουσικα οργανακια.. μαρακες κ επειδη ηταν καποια κατω απο εναμιση χρονων ειχα παρει κ αλλο ενα σχεδιο που ηταν σαν κλουβακι με μεσα ειχε ενα κουδουνακι κ απο πανω ειχε κεφαλακια ζωων πχ παπακι, βατραχακι κλπ

Ξετρελαθηκαν μικρα κ μεγαλα..
Μου πηγαν περιπου 2 κ κατι το ενα γιατι τα πηρα απο μαγαζι με μπομπονιερες(ενω αν τα παρεις απο μαγαζι με ειδη δωρων κοστιζουν τα τριπλα κ το ξερω γιατι ειχα παρει διαφορα του γιου μου παλιοτερα.

Ντέμπορα
05-07-10, 23:59
Εμείς είχαμε δώσει μικρά άλμπουμ με μικυ μαους για αγόρια και με την μπάρμπι για κορίτσια για να βάλουν τις φωτογραφίες τους από τα πάρτυ και τις γιορτούλες τους ....1,5 € το ένα κάτι τέτοιο ...ξετρελάθηκαν ιδιαίτερα τα κορίτσια

Labrinoula
06-07-10, 00:28
Λοιπον εμεις ειχαμε τωρα τα γενεθλια μας και λογω καλοκαιριου πηρα στα παιδακια κουβαδακι με φτυαρακια κλπ ροζ για τα κοριτσια γαλαζιο για τα αγορια αυτα ηταν για τις ηλικιες 1-3 για το εφταχρονο αγορακι πουχαμε στην παρεα μας πηρα νεροπιστολο (ελεγμενο να μην ειναι επικυνδυνο;)) και ξετρελλαθηκε. Απο τα jumbo 1 ευρω τα κουβαδακια και 2 το νεροπιστολο.

τζιτζικι
07-07-10, 17:58
κουπες πλαστικες η γυαλινες με ηρωα
μπουρμπουληθρες(αυτα τα μπουκαλακια που εχει στο τζαμπο,φυσας ακι βγαινουν μπουρμπουληθρες
για καλοκαιρι συσκευασια κουβαδακι με φτυαρακι για θαλασσα

MARGIO
29-07-10, 12:19
Το πιο πρωτοτυπο δωρο σε παρτυ γενεθλιων που εχω παει ηταν μια μικρη γυαλα με ενα ψαρακι.Για να πω την αληθεια δεν ξερω ποσο κοστιζει αλλα μικροι μεγαλοι ξετρελαθηκαν.

mommymini
29-07-10, 13:10
Ένα πολύ ωραίο δώρο που μας δώσανε ως καλεσμένοι σε παιδικό πάρτι ήταν η φωτογραφία του μικρού καλεσμένου σε μια υπέροχη κορνίζα από τα Τζάμπο. Δηλαδή φωτογραφίσανε κάθε παιδάκι μόνο του στο πάρτυ και μόλις φεύγαμε τις είχα εκτυπώσει από τον υπολογιστή και τις είχαν βάλει στις καταπληκτικές κορνίζες!!!! Μου έκανε εντύπωση γιατί δεν περίμενα πως φωτογραφίζουν τα παιδάκια για να ετοιμάσουν το δώρο έκπληξη. :razz:

mxv
29-07-10, 16:23
Τόσο η φωτογραφία όσο και το ψαράκι μου άρεσαν πάρα πολύ! Πλησιάζουν τα γενέθλιά μας και οι προτάσεις σας είναι υπέροχες! Αλήθεια, πόσο έχει ένα ψαράκι; Ξέρει καμία;

Access
29-07-10, 21:54
Τόσο η φωτογραφία όσο και το ψαράκι μου άρεσαν πάρα πολύ! Πλησιάζουν τα γενέθλιά μας και οι προτάσεις σας είναι υπέροχες! Αλήθεια, πόσο έχει ένα ψαράκι; Ξέρει καμία;

http://www.aquarist.gr/news/diamartyria.htm

ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ
30-07-10, 00:38
Κι εγω κοριτσια χρειαζομαι τα φωτα σας. Στις 12 Αυγουστου γινομαστε ενος ετους. Τα παιδακια των καλεσμενων ειναι απο 2 εως και 13 ετων.Αρχικα θα ηθελα αν ειναι δυνατο να με συμβουλεψετε σχετικα με το προσκλητηριο !!!Εχουμε βρει σαν θεμα να ειναι hello kitty αλλα τι να γραφει??? Λεω να τα φτιαξω μονη μου στον υπολογιστη !!

IRINARI
30-07-10, 08:42
Εμείς που ετοιμαζόμαστε για το πάρτυ μας πήραμε σε όλα τα μικρά παιδάκια μπρατσάκια της Disney και στα μεγαλύτερα παιδιά γυαλάκια θαλάσσης.
Μου άρεσαν πολύ και θα τα χρησιμοποιήσουν και στις διακοπές τους!

mxv
30-07-10, 10:47
AGE σε ευχαριστώ για την παραπομπή σου και πραγματικά θεωρώ όσα γράφονται πολύ ενδιαφέροντα και σε γενικές γραμμές συμφωνώ.Ωστόσο δε θεωρώ τόσο αρνητικό να χαρίσεις ένα τέτοιο δωράκι ειδικά όταν πρόκειται για γενέθλια και το πλάνο είναι για 10 παιδάκια! Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα άλλωστε ήταν ότι θα πρέπει να τα πάρω την τελευταία στιγμή! Αλλά δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση και πόσο μάλλον εδώ!

Access
30-07-10, 11:12
AGE σε ευχαριστώ για την παραπομπή σου και πραγματικά θεωρώ όσα γράφονται πολύ ενδιαφέροντα και σε γενικές γραμμές συμφωνώ.Ωστόσο δε θεωρώ τόσο αρνητικό να χαρίσεις ένα τέτοιο δωράκι ειδικά όταν πρόκειται για γενέθλια και το πλάνο είναι για 10 παιδάκια! Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα άλλωστε ήταν ότι θα πρέπει να τα πάρω την τελευταία στιγμή! Αλλά δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση και πόσο μάλλον εδώ!
όχι καλή μου δεν έχει νόημα και συγνώμη, άλλα θεωρώ, μάλλον είμαι σίγουρη ότι 10 στα 10 ψαράκια μέσα σε γυάλα που θα χαριστούν σε παιδάκια (ή ενήλικες αν αυτό μετράει) θα πεθάνουν μέσα σε ένα μήνα το αργότερο από την αγορά τους....... και είναι κρίμα να βασανίζεται ένα ζωντανό σε τόσο ακατάλληλο περιβάλλον όπως η γυάλα, όταν θέλει τουλάχιστον 40 λίτρα νερό το κάθε ψάρι.
Και σταματάω εδώ γιατί όπως σωστά αναφέρεις δεν είναι ο κατάλληλος τόπος :-D
φιλικά
Εύα

v & a
30-07-10, 11:26
δεν ηξερα για το παραπανω κειμενο και ουτε που το χα φανταστει πως υπαρχει τετοια διαμαρτυρια!...αλλα δε θα παιρνα ποτε ψαρακια σε κανεναν. τα απεφευγα παντα γιατι ξερω πως πολυ συντομα θα πεθανουν και θα στεναχωρηθω κι εγω και το παιδακι. Σε κατι βαφτισια δε ,μας εδωσαν ενα μπιμπερο-γυαλα που ειχε μεσα ψαρακι. το δικο μου το χαρισα χωρις 2η σκεψη. δεν ηθελα να γυρισω μια μερα και να το βρω τεζα πρωτα θα στεναχωριομουν εγω κι ας μην ειμαι παιδακι. ειναι κριμα να χαρισεις σα δωρο ψαρακι και να πεθανει ( σε πολυ συντομο κιολας χρoνικο διαστημα)...πριν απο τα αλλα σκεψου πως θα νιωσει το παιδακι που θα χασει το δωρο του.

mxv
30-07-10, 11:55
Τέλος! Δεν χαρίζω ψαράκια!΄Εχετε δίκιο με τα παραπάνω απλά αρχικά (με τις όποιες αναστολές) μου΄είχε φανεί ωραία ιδέα! Θα βρω κάτι άλλο! Μεγάλο θέμα και τα δωράκια για τα γενέθλια! Καλέ όταν κάναμε εμείς γενέθλια δεν δίναμε ούτε μας έδιναν κάτι φεύγοντας! Πάντως αυτά σίγουρα ωραίο να βλέπεις την χαρά τους όταν παίρνουν ένα μικρό δωράκι στο τέλος!

elenaκι
02-08-10, 10:12
Κι εγω κοριτσια χρειαζομαι τα φωτα σας. Στις 12 Αυγουστου γινομαστε ενος ετους. Τα παιδακια των καλεσμενων ειναι απο 2 εως και 13 ετων.Αρχικα θα ηθελα αν ειναι δυνατο να με συμβουλεψετε σχετικα με το προσκλητηριο !!!Εχουμε βρει σαν θεμα να ειναι hello kitty αλλα τι να γραφει??? Λεω να τα φτιαξω μονη μου στον υπολογιστη !!

Μπες στο site www.coolest-kid-birthday -parties.com έχει τρομερά πράγματα. Αν κάνεις και εγγραφή τότε στου δίνει τη δυνατότητα να εκτυπώσεις δωρεάν προσκλήσεις και άλλα. Έχει και τέλειες ιδέες για τούρτες!

Νατασούλα
04-08-10, 18:20
Γεια σας κορίτσια. Θα ήθελα να ρωτήσω, τα δωράκια για τα παιδάκια είναι απαραίτητα; Σε λίγους μήνες θα κάνω και εγώ γενέθλια στην μικρή μου και διαβάζω ότι δίνετε κάποια μικροδωράκια στα πιτσιρίκια. Εγώ πάλι σε όσα παιδικά πάρτυ έχω πάει τελευταία ως θεία, νονά και φίλη αλλά και πρόσφατα με το κοριτσάκι μου δεν μας έχουν δώσει κάτι αλλά ούτε και στα άλλα παιδάκια!!!!!!!!!!!!!! Γνωρίζω ότι δώρα φέρνουν τα καλεσμένα παιδάκια στον/στην εορτάζουσα και όχι το αντίθετο. Άν κάνω λάθος και μου έχει ξεφύγει κάτι, διορθώστε με..........

gavramid
04-08-10, 18:36
Γεια σας κορίτσια. Θα ήθελα να ρωτήσω, τα δωράκια για τα παιδάκια είναι απαραίτητα; Σε λίγους μήνες θα κάνω και εγώ γενέθλια στην μικρή μου και διαβάζω ότι δίνετε κάποια μικροδωράκια στα πιτσιρίκια. Εγώ πάλι σε όσα παιδικά πάρτυ έχω πάει τελευταία ως θεία, νονά και φίλη αλλά και πρόσφατα με το κοριτσάκι μου δεν μας έχουν δώσει κάτι αλλά ούτε και στα άλλα παιδάκια!!!!!!!!!!!!!! Γνωρίζω ότι δώρα φέρνουν τα καλεσμένα παιδάκια στον/στην εορτάζουσα και όχι το αντίθετο. Άν κάνω λάθος και μου έχει ξεφύγει κάτι, διορθώστε με..........
Δεν ειναι απαραιτητο απλα ειναι κατι που εχει καθιερωθει σε πολλες οικογενειες.Εμας πχ οιγονεις μου διναν στα παρτυ μας δωρα και παιρναμε και εμεις τοτε.Σε παρτυ που εχω παει εγω τη μικρη αλλοι δινουν και αλλοι οχι .Δεν θα σου πει κανεις τιποτα αν δεν δωσεις αλλα και να δωσεις δεν ειναι απαραιτητο να ξεφραγκιαστεις....
Εμεις τον πρωτο χρονο δεν δωσαμε κατι-δεν το σκεφτηκαμε.Φετος δωσαμε Στα αγορακια αυτοκινητακι και στα κοριτσακια Σετ δαχτυλιδακι κοκαλακι απο το zumbo.Kαλο για ολες τις ηλικιες και το ενα και το αλλο.Τα βαλαμε σε ωραιοτατες σακουλιτσες που τις πουλανε για δωρακια σε παρτυ και μεσα σε καθε σακουλοτσα εκτως απο το δωρο σοκολατακια ευρω.Μας κοστησε καθε σακουλιτσα 1,5 ευρω και ολα τα παιδακια καταχαρηκαν

marianna123
05-08-10, 08:16
Καλημέρα!Εγώ τελικά στα γενέθλια της κόρης μου πήρα διαφορετικά δωράκια ανάλογα με την ηλικία του παιδιού, τα συσκεύασα και έδεσα με κορδέλα (φούξια για τα κορίτσια και πράσινη για τα αγόρια) καρτελάκι με το όνομα του κάθε παιδιού!Τα δώρα που επέλεξα ήταν:κούκλες για τα μικρά κοριτσάκια, κουκλόσπιτo, ξύλινα puzzle, αυτοκινητάκια για τα αγόρια, ψαράκια (σε συσκευασία με καλάμι ψαρέματος), φωτογραφική μηχανή minnie και mickey (για τα μεγαλύτερα παιδιά που μπορούσαν να βγάλουν φωτογραφίες), καδράκια με τυπωμένο σχέδιο σχεδια που τα ζωγραφιζουν μόνα τους (την ιδέα μου την έδωσε η φίλη v & a) κλπ. Μέσα σε κάθε σακούλα έβαλα και ένα παραμύθι του Αισώπου και μία σοκολάτα με χαρτί περυτιλίγματος και επάνω κολλημένη η ευχαριστήρια κάρτα!Όλα τα παραπάνω ήταν ένας συνδυασμός όσων αποκόμισα από το forum, γι' αυτό σας ευχαριστώ πολύ!!!!!!Πάντως άκουσα πολύ καλά λόγια και τα παιδάκια ξετρελάθηκαν!!!!

MUMSOFIA
05-08-10, 09:49
Λοιπον και εγώ εφτιαξα δωράκια για τα γενέθλια του μικρού μου... Σακουλάκια που γράφουν Happy Birthday. Και μέσα έβαλα ένα μπλοκ ζωγραφίκης ( που έφτιαξα μόνη μου από το internet απο colouring pages) και πήρα μπογιές απο το jumbo με 0.50 λεπτα. έγινε πολυ όμορφο... Ξέχασα να αναφέρω έξω στην σακουλίτσα έφτιαξα κονκάρδες με τα ονόματα των παιδιών - για να τα βάλουν μετα στην τσαντουλα τους το χειμώνα.

Το εξώφυλο απο την ζωγραφική είναι σαν την πρόσκληση όπου γράφει _ Για να βάλουμε λίγο χρώμα στα απογευματα μας_

elenaκι
05-08-10, 10:01
Ωραίες ιδέες! Βάλτε καμία φωτο να δούμε αν έχετε.

Gavramid Που βρήκες σοκολατάκια ευρώ? Μάλλον θα τα χρειαστώ για το πάρτυ του μικρού μου το Σεπτέμβρη αν καταλήξουμε η τούρτα να είναι πειρατικό καράβι όπου τα δωράκια των μικρών θα είναι χάρτινα κουτιά θυσαυρού γεμισμένα με λιχουδιές. Γενικά για αυτό το θέμα έχω βρει πολλά και για τη διακόσμιση.
Τωρα αν η τούρτα μας είναι κάστρο ιπποτών δεν έχω ιδέα τι να είναι τα δωράκια και η υπόλοιπη δικαόσμιση.

MUMSOFIA
05-08-10, 11:03

Gavramid Που βρήκες σοκολατάκια ευρώ? Μάλλον θα τα χρειαστώ για το πάρτυ του μικρού μου το Σεπτέμβρη αν καταλήξουμε η τούρτα να είναι πειρατικό καράβι όπου τα δωράκια των μικρών θα είναι χάρτινα κουτιά θυσαυρού γεμισμένα με λιχουδιές. Γενικά για αυτό το θέμα έχω βρει πολλά και για τη διακόσμιση.
Τωρα αν η τούρτα μας είναι κάστρο ιπποτών δεν έχω ιδέα τι να είναι τα δωράκια και η υπόλοιπη δικαόσμιση.

Για το κάστρο των ιπποτων μπορεις μικρές συσκευασίες Playmobil ιπποτες & και για τα κορίτσια αντίστοιχα νεράιδες ή βασιλόπούλες ...

Διακόσμηση καστράκια και φυσικά η πρόσκληση ιπποτική ... για τα αγοράκια μπορείς να φτιάξεις και ψευτικα σπαθάκια να μοιράσεις και στα κορίτσια τιαρες

gavramid
05-08-10, 11:20

Στο zumbo εχει μαζι με τις αλλες σοκολατες που πουλανε διχτακια με νομισματα ευρω.Αν το ψαξεις λιγο θα τα βρεις

elenaκι
05-08-10, 13:50
thanks!

μαμουιτσα
04-10-10, 14:11
http://img828.imageshack.us/img828/4955/dsc00263f.jpg
Εγώ έκανα χωνάκια με ζελατίνα και έβαλα μέσα ζαχαρωτά, καραμέλες και από ένα μολύβι.

elenaκι
05-10-10, 11:01
Εμείς μοιράσαμε σοκολάτες με ξεχωριστά περιτυλίγματα. Δυστυχώς των κοριτσιών δεν θυμήθηκα να τα βγάλω φωτογραφία. Σας δείχνω 2 αγοριών, τους πιτσιρικάδες τους κάναμε ιππότες με τη φατσούλα τους και στα μωρά έβαλα κολαζ φωτογραφιών δικιές τους μαζί με τον εορτάζοντα.
http://img824.imageshack.us/img824/5876/pa030408.jpg

Φλορα
05-10-10, 11:09
Εχει πολλα δωρακια για τα παρτυ στο ebay.....
http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=party+fillers&_sacat=0&_odkw=pary+fillers&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313
εγω για το παρτυ της κορης μου πηρα αυτα...καλα ειναι μεγαλη βεβαια 8 χρονων αλλα εχει ωραια πραγματακια και για μικρα παιδακια πολυ πολυ φτηνα....
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350322321959&ssPageName=STRK:MEWNX:IT
ειναι παιχνιδακι κατι σαν τριλιζα...

ismeni
05-10-10, 11:26
και ερωτώ;
γιατι το παιδί που εχει γενέθλια κάνει δώρα;
από τα χρόνια μας ξεραμε οτι το δωρο το ροσφέρει αυτος που είναι ο καλεσμένος, οχι ο οικοδεσπόητης.
γιατι;;;;;; ο οικοδεσπότης τοοοοοσα δε προσφέρει; το σπίτι του; το φαγητό του; τον παιδότοπο;

Φλορα
05-10-10, 11:37
Χαχα!!!!δεν εχεις αδικο....εχουμε μπει σε ενα λουκι αστα να πανε!!!

ismeni
05-10-10, 11:48
Χαχα!!!!δεν εχεις αδικο....εχουμε μπει σε ενα λουκι αστα να πανε!!!

τι σημαίνει "εχουμε μπει στο λούκι"
εμεις που δε συμφνωούμε γιατι να το κανουμε; τωρα με την οικονομική στενότητα, ολοι θα ηθελαν να μη το κανουν.
ε;

mmaria
05-10-10, 11:51
γιαυτο παμε και παιρνουμε σαβουρες με 0,50 ευρω! τα παιδια ομως ενταξει ειναι.

ismeni
05-10-10, 11:55
γιαυτο παμε και παιρνουμε σαβουρες με 0,50 ευρω! τα παιδια ομως ενταξει ειναι.

ουτε σβουρα. αλλο μπορει να μην εχει επιπλεον 0,50 ευρω ή να θελει να το διαθέσει στο υπολοιπο παρτυ... πχ να καλεσει 1-2 παιδιά επιπλέον

elenasteraki
05-10-10, 12:00
θα συμφωνήσω με την Ισμήνη και εγώ πρώτη φορά το είδα σε ένα πάρτυ που πήγαμε όταν ο μικρός ήταν ακόμη μωράκι. Μου έκανε εντύπωση θετική εκείνη τη στιγμή. Μετά όμως που το ανέλυσα λιγάκι με τον εαυτό μου (:lol:) σκέφτηκα ότι πολύ ξενόφερτη μου κάνει αυτή η χειρονομία και ενώ στα δευτερα γενέθλια το κάναμε και εμείς φέτος στα τρίτα δεν το έκανα. Καθότι κάναμε ένα πάρτυ σε έναν εξωτερικό χώρο με δραστηριότητες για τα παιδιά και το θεώρησα πολύ να δώσω και δώρο. Βέβαια ένα πιτσιρικάκι με ρώτησε θα μου δώσεις και δώρο;;;;;;;;;;;Η απάντηση ήταν ότι το δώρο είναι το πάρτυ με τις διάφορες δραστηριότητες και ευτυχώς δεν την είδα να το πολυσκέφτεται...

ismeni
05-10-10, 12:04
θα συμφωνήσω με την Ισμήνη και εγώ πρώτη φορά το είδα σε ένα πάρτυ που πήγαμε όταν ο μικρός ήταν ακόμη μωράκι. Μου έκανε εντύπωση θετική εκείνη τη στιγμή. Μετά όμως που το ανέλυσα λιγάκι με τον εαυτό μου (:lol:) σκέφτηκα ότι πολύ ξενόφερτη μου κάνει αυτή η χειρονομία και ενώ στα δευτερα γενέθλια το κάναμε και εμείς φέτος στα τρίτα δεν το έκανα. Καθότι κάναμε ένα πάρτυ σε έναν εξωτερικό χώρο με δραστηριότητες για τα παιδιά και το θεώρησα πολύ να δώσω και δώρο. Βέβαια ένα πιτσιρικάκι με ρώτησε θα μου δώσεις και δώρο;;;;;;;;;;;Η απάντηση ήταν ότι το δώρο είναι το πάρτυ με τις διάφορες δραστηριότητες και ευτυχώς δεν την είδα να το πολυσκέφτεται...

καλό λοιπον ειναι να ξεκινήσουμε οι γονείς να το παιρνάμε στα παιδακια μας αυτο. οταν ειμαστε καλεσμένοι πηγαίνουμε δώρο. οταν ειμαστε οικοδεσπότες το δωρο μας ειανι το πάρτυ, η προσκληση, η τούρτα, οι δραστηριότητες κλπ κλπ
νομιζω σιγα σιγα... θα τα καταφέρουμε;

culte
05-10-10, 12:48
καλό λοιπον ειναι να ξεκινήσουμε οι γονείς να το παιρνάμε στα παιδακια μας αυτο. οταν ειμαστε καλεσμένοι πηγαίνουμε δώρο. οταν ειμαστε οικοδεσπότες το δωρο μας ειανι το πάρτυ, η προσκληση, η τούρτα, οι δραστηριότητες κλπ κλπ
νομιζω σιγα σιγα... θα τα καταφέρουμε;

έτσι λέω και εγώ...άντε να δούμε!

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
05-10-10, 12:53
Κι εμένα με ρώτησαν φέτος αν θα τους δώσω και δωράκι 2-3 παιδάκια, και τους απάντησα γλυκά γλυκά πως θα σας δώσει η κοπέλα που σας ψυχαγωγεί.
Αυτά!.......

Φλορα
05-10-10, 16:43
τι σημαίνει "εχουμε μπει στο λούκι"
εμεις που δε συμφνωούμε γιατι να το κανουμε; τωρα με την οικονομική στενότητα, ολοι θα ηθελαν να μη το κανουν.
ε; καλα μην πυροβολεις,φυσικα και θα κανει ο κθενας ο,τι νομιζει και οπως μπορει.....

elenaκι
06-10-10, 09:57
Θεωρώ λάθος όποιος το κάνει χωρίς να το θέλει ή χωρίς να το αντέχει η τσέπη του! Προσωπικά τις σοκολάτες τις έφτιαξα με το γιο μου, το ευχαριστήθηκε γιατι με βοηθούσε με τις κολλες και τις έδινε με μεγάλη χαρα στους φίλους του.

vicky222
06-10-10, 11:53
Eμάς στο σχολείο που δίνουμε πολύ φθηνά δωράκια στα παιδιά, μας είπε η δασκάλα ότι το κάνουμε για να μαθαίνουν τα παιδιά να δίνουν και να παίρνουν.Προσφέρουν τα ίδια με χαρά το δώρο στον εορτάζοντα και ξέρουν ότι και αυτά με τη σειρά τους θα πάρουν στο τέλος ένα συμβολικό δωράκι.

culte
06-10-10, 12:18
Eμάς στο σχολείο που δίνουμε πολύ φθηνά δωράκια στα παιδιά, μας είπε η δασκάλα ότι το κάνουμε για να μαθαίνουν τα παιδιά να δίνουν και να παίρνουν.Προσφέρουν τα ίδια με χαρά το δώρο στον εορτάζοντα και ξέρουν ότι και αυτά με τη σειρά τους θα πάρουν στο τέλος ένα συμβολικό δωράκι.

Συμφωνώ με το συμβολικό το οποίο μπορεί να είναι ένα γλυκάκι, ένα μπαλονάκι κλπ...

όχι όμως να πηγαίνεις να ψωνίζεις δώρα από καταστηματα με συσκευασίες κλπ...

christina77
06-10-10, 12:44
Κι εμένα μ' αρέσει να ετοιμάζω δωράκια για τα παιδιά που έρχονται στα πάρτυ μας. Μου αρέσει η αναζήτησή του, η προετοιμασία του και οι σοκολάτες με το ευχαριστήριο μήνυμα που τα συνοδεύουν στις οποίες φτιάχνουμε το περιτύλιγμα ανάλογα με το θέμα του πάρτυ. Γενικότερα δεν βρίσκω τίποτε κακό σ' αυτό. Οι κόρες μου χαίρονται όταν δίνουν τα δωράκια στους φίλους τους και οι φίλοι τους ακόμη παραπάνω, οπότε είναι όλοι ευχαριστημένοι. Φυσικά δεν υπάρχει λόγος να ζοριστείς οικονομικά για να το κάνεις, είναι κάτι εντελώς προεραιτικό, αν όμως έχει κάποιος την οικονομική δυνατότητα δεν βρίσκω το λόγο να μην χαρίσει και κάτι στο παιδάκι που τίμησε τον εορτάζοντα με την παρουσία του!

kiki_chourou
15-10-10, 00:26
δεν ξέρω πως θα σου φανεί ως σκέψη αλλά υπάρχει και η δυνατότητα της κονκάρδας και του t-shirt. Είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό όταν συνδυάζεται με το θέμα του προσκλητηρίου αν θες ρίξε μια ματιά στο edit admin στο κομμάτι για τα παρτυ!

big_smile
21-10-10, 09:48
καλημερα σας. στις 31/10 η κορουλα μου εχει τα γενεθλια της . γινεται 5 ετων. διαβασα τις ιδεες σας για τα δωρακια. θα ηθελα να σας ρωτησω να μπορειτε να με βοηθεσετε για το πως μορω να φτιαξω κονκαρδες με το ονομα καθε παιδιου. ευχαριστω πολυ.

v & a
14-11-10, 12:52
καλησπερα!!! Στις 17-12 εχουμε τα 3α γενεθλια μας. δεν εχουμε καταληξει αν θα κανουμε παρτυ εξω η σπιτι,οποτε και αν θα καλεσουμε παιδακια απο το σχολειο η τα συνθισμενα απο ξαδερφακια φιλους μικρους εκτος σχολειου, μιας και φετος πρωτοπηγε, αλλα σκεφτομαι πως πρεπει να στειλω κατι στο σταθμο για τα παιδακια γιατι ολα οσα γιορταζουν φερνουν κ απο μια σοκολατιτσα η κατι... βεβαια δεν ειμαι καθολου του χυμα, δηλαδη θελω να τα κανω συσκευασια με καραμελες-σοκολατες κλπ θα γραψω ποιηματακι σε καρτελάκι πχ τωρα μολις μου ρθε ενα:
"Εχω τα γενεθλια μου,
και μ' αγάπη σας κερνω,
γλυκάκια μέσα απ τη καρδιά μου,
γιατι πολύ σας αγαπώ".
...Θα ειναι κ κοντα στα χριστουγεννα οποτε μπορω να κανω κατι χριστουγεννιατικο. Σαν δωρακι ειμαι πιο κοντα σε αυτο που εφτιαξε η μαμουιτσα (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=34352)
http://img828.imageshack.us/img828/4955/dsc00263f.jpg (http://img828.imageshack.us/img828/4955/dsc00263f.jpg)
ηθελα να σε ρωτησω λοιπον μαμουιτσα (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=34352) πανω κατω ποσο σου στοιχισαν γιατι εμεις εχουμε 25 παιδακια στην ταξη! και δεδομενου πως θα γινει και παρτυ, (δε ξερω αν και ποσα απο αυτα θα ρθουν) δε θελω να ξεπαραδιαστω για αυτα...και τα σακουλακια που τα βρηκες???
Κι αν καμια αλλη κοπελα εχει να μου δειξει κανενα δικο της σχεδιακι που εκανε θα χαρω πολυ να παρω ιδεες.

cristina112
14-11-10, 20:35
Σε παιδικό πάρτυ που πήγα το προηγούμενο Σάββατο,δίνανε στα παιδάκια ένα μολυβάκι με σχεδιάκι από τα jumbo,μία σφραγιδούλα με αυτοκίνητα για τα αγόρια και πριγκίπισσα για τα κορίτσια και δύο μπαλονάκια.Κόστος 1 ευρώ το μολύβι και η σφραγίδα μαζί και κάτι ψιλά τα μπαλόνια.Μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο για τα παιδάκια του σχολείου.Σίγουρα θα χαρούν όλα.Εδώ χάρηκα εγώ,36 χρονών γαιδούρα,που δεν ήρθαν 2 κοριτσάκια και "τσίμπησα" εγώ τις σφραγίδες και τα μολύβια τους!!!:lol::lol::lol:

apo+mpempa
14-11-10, 22:54
Προχθες στο παρτυ της μικρης μου, ειχα ετοιμασει δωρακια για τα παιδακια με πργματακια απο το jumbo φυσικα, αναλογα με τις ηλικιες τους. Για τα κοριτσια σετακια με μολυβια, μπλοκακι και κομπιουτερακι 1,5 ευρω και για τα αγορια μπλοκ με αυτοκολλητα 1,5 ευρω. Για τους πιο μικρους ειχα αυτοκινητακι 1 ευρω και κουκλιτσες 1,5 ευρω.

Αλλες φορες εχω παρει και μολυβια,σφραγιδες, σβηστρες. Βαζεις και απο ενα γλειφιτζουρι, ενα μπαλονακι, καμια σοκολατιτσα πολυ μικρη και ειναι σουπερ!

smstef
01-12-10, 17:20
Καλησπέρα και από εμένα.Τα γενέθλια της μικρής μου είναι στις 18/12.Έχω κλείσει παιδότοπο ο οποίος δίνει στα παιδάκια από ένα μικρό δωράκι φεύγοντας απ'το πάρτυ(μολύβι,σβήστρα κ.α).
Εγώ τώρα σκέφτομαι έτσι για αλλαγή να τους έδινα από μία σοκολάτα με περιτύλιγμα χειροποίητο,ιδέα μιας μαμάς εδώ στο φόρουμ-ευχαριστω πολύ-και από ένα χριστουγεννιάτικο παραμύθι με αφιέρωση για να τους μείνει.Να τα βάλω σε μια ωραία χριστουγεννιάτικη τσαντούλα.
Θα τους αρέσει?
Τι λέτε?
Μήπως πιο πολύ θα χαρούνε με μικροπαιχνιδάκια?

ballou
01-12-10, 17:23
Πιστεύω ότι με το Χριστουγεννιάτικο παραμυθάκι θα ενθουσιαστούν επειδή είναι και επίκαιρο και όλοι μας λαχταρούμε να έρθουν πιο γρήγορα τα Χριστούγεννα, αρκεί να μην είναι πολύ μεγάλα παιδάκια.

cristina112
01-12-10, 17:27
Καλησπέρα και από εμένα.Τα γενέθλια της μικρής μου είναι στις 18/12.Έχω κλείσει παιδότοπο ο οποίος δίνει στα παιδάκια από ένα μικρό δωράκι φεύγοντας απ'το πάρτυ(μολύβι,σβήστρα κ.α).
Εγώ τώρα σκέφτομαι έτσι για αλλαγή να τους έδινα από μία σοκολάτα με περιτύλιγμα χειροποίητο,ιδέα μιας μαμάς εδώ στο φόρουμ-ευχαριστω πολύ-και από ένα χριστουγεννιάτικο παραμύθι με αφιέρωση για να τους μείνει.Να τα βάλω σε μια ωραία χριστουγεννιάτικη τσαντούλα.
Θα τους αρέσει?
Τι λέτε?
Μήπως πιο πολύ θα χαρούνε με μικροπαιχνιδάκια?

Ωραία η ιδέα σου!Θα μπορούσες να βάλεις και κανένα φτηνό χριστουγεννιάτικο στολιδάκι!
Είμαστε και συμπατριώτισσες,αν και έχω φύγει χρόοοοοοοοονια...(άσχετο)

mgeorgan
01-12-10, 19:02
μολις γυρισαμε απο το παρτυ μας! Έίχε θεμα το μίκυ και δώσαμε στα παιδακια πολογακια με το μίκυ και την μίνι. Ξετρελλάθηκαν όλα, μικρά κια μεγάλα!!! Τό καλύτερο: ήταν όλα διαφορετικά χρωματακια τα λουρακια κια το καντραν είχε άλλη παρασταση στο κάθε ρολογάκι. Τα πήρα 10 λίρες τα 10 ρολογάκια μαζί με μεταφορικά :) Χαρηκα πολύ που ενθουσιάστηκαν τα παιδάκια

Raw_Shooter
02-12-10, 12:37
Πόλύ ωραία ιδέα mgeorgan !!!Και αν επιτρέπεται από πού τα πήρες?Δώσε μας αν μπορείς το λινκ.Ευχαριστώ!!

peny
02-12-10, 12:42
Πόλύ ωραία ιδέα mgeorgan !!!Και αν επιτρέπεται από πού τα πήρες?Δώσε μας αν μπορείς το λινκ.Ευχαριστώ!!
Μπες στο ebay εκεί έχει πολλά τέτοια. Παραγγειλαμε και εμείς κάτι παιδικά ρολογάκια πολύ φθηνά αλλά για δωράκι δεν μου είχε κόψει να σου πω την αλήθεια. Πολύ καλό!!!

Marigoula
02-12-10, 14:54
Βρε παιδια για δώστε μας το link αφού είναι και δοκιμασμένο το site και όλα καλά!!
Μπράβο σας για τις ωραίες ιδέες παντως!! Δε λέω καλα τα δωράκια από τα Jumbo αλλα δεν βλάπτει και κάτι διαφορετικό! ;)

v & a
02-12-10, 15:03
Ωραία η ιδέα σου!Θα μπορούσες να βάλεις και κανένα φτηνό χριστουγεννιάτικο στολιδάκι!

επισης μπορεις να κανεις δικες σου συσκευασιες και το χριστουγεννιατικο στολιδακι να μη το βαλεις μεσα αλλα να το στολισεις απεξω(πχ να δεσεις πουγκι με μια μικρη μπαλιτσα τη συσκευασια....λεμε τωρα:p:p:p:p:p

cristina112
02-12-10, 15:19
επισης μπορεις να κανεις δικες σου συσκευασιες και το χριστουγεννιατικο στολιδακι να μη το βαλεις μεσα αλλα να το στολισεις απεξω(πχ να δεσεις πουγκι με μια μικρη μπαλιτσα τη συσκευασια....λεμε τωρα:p:p:p:p:p

Αυτό ακριβώς εννοούσα!Και θα το κρεμάνε και κάθε χρόνο στο δέντρο!

smstef
02-12-10, 21:44
Αυτό ακριβώς εννοούσα!Και θα το κρεμάνε και κάθε χρόνο στο δέντρο!

Ευχαριστώ πολύ για τις ωραίες ιδέες σας κορίτσια.Το σκέφτομαι πολύ όμορφο!
Θα βάλω φωτογραφίες και θα σας πω πόσο μου βγήκε.Ελπίζω ως το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας να τα έχω φτιάξει.Θέλω να είμαι πανέτοιμη

kyra
03-12-10, 18:19
Εγώ έγραψα σε ένα cd τα αγαπημένα του τραγούδια (0,45 ευρώ το ένα), εκτύπωσα και μία φωτογραφία του, θολά θόλά (δεν θέλω και η φωτογραφία του παιδιού μου να τρυγυρνάει στα ξένα σπίτια) και την 'πέρασα' στο εξώφυλο. Έκαναν καλή εντύπωση και τα παιδάκια το θυμούνται με χαρά. όσο για την φίλη που λέει για τα δώρα, πραγματικά έχω πάει σε πάρτυ και το δώρο που μας έδωσαν ήταν πιο ακριβό από αυτό που πήγαμε. Αν είναι το δωράκι συμβολικό, κάτι σαν αναμνηστικό, ας πούμε, έχει καλώς. Αν όχι.... κακό του κεφαλιού του όποιος το κάνει. Και αν δεν υπάρχει καθόλου δωράκι, κανένα πρόβλημα. Τα δικά μου παιδάκια δεν διαμαρτυρήθηκαν μέχρι τώρα (άσε που στα πάρτυ τα παίρνω πάντα με το ζόρι, οπότε δεν μπορούν και να διαμαρτυρηθούν). Όπως το μάθειςείναι το παιδί. Αν την πρώτη φορα που θα διαμαρτυρηθεί, το .... γειώσεις (εμείς πηγαίνουμε δώρο όχι αυτός που γιορτάζει), θα το θεωρήσει φυσικό......

genuine
04-12-10, 02:51
Χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγουμενα θα σου πω και τα δικά μου..Στα πρώτα γενέθλεια της μικρής μου διέθεσα ένα σεβαστό ποσό για τη διακόσμηση του σπιτιού (γιρλάντες,μπαλόνια ηλιου κτλ),ένα ποσό για πλαστικά πιατάκια,χαρτοπετσέτες ποτηράκια κτλ,ένα ποσό για καπελάκια και κορώνες happy birthday,για αυτά που φυσάνε και ξεδιπλώνουν και σφυρίζουν (δεν ξέρω πως τα λένε),η τούρτα κόστισε 70 ευρώ, τα υλικά για τα φαγητά και τα αναψυκτικά δεν το συζητώ..Δεν ήθελα,λοιπόν να διαθέσω και μεγάλο ποσό για δωράκια για τα παιδάκια..Στο κάτω-κάτω της γραφής στις γιορτές και τα γενέθλειά τους, τους έχω πάρει με τη σειρά μου ακριβά δωράκια..γενικά δεν μου πολυαρέσει αυτό το έθιμο..το δώρο μου για τα παιδάκια είναι το πάρτυ μας..τέλος πάντων λόγω του "εθίμου" πήρα κι εγώ κάτι συμβολικό με κόστος 0.50 λεπτά το ένα. αυτά που φυσάς και βγαίνουν φουσκαλιτσες..δεν ξέρω πάλι πως τα λένε..

v & a
06-12-10, 12:45
δε θυμαμαι αν το χω ξαναπει. εμεις παιρναμε απο τα Goodys γευματα παιδικα με σαντουτσακι ή κοτοπουλο και ειχε μεσα το δωρακι οποτε ημασταν κομπλε. φετος που θα το κανουμε εξω δε νομιζω να παρω κατι τελικα, αλλα θα φτιαξω μικρα κερασματα για το σταθμο (ολοι κατι κερνανε οταν εχουν γενεθλια και η μικρη ολο μου ρχεται σπιτι με σοκοφρετες.) εγω λεω να παρω μινι μαφινς και να βαλω σε ενα σακουλακι με μπαλονακια, αυτα που φυσας που λεει κ η φιλη πιο πανω και κορδελες και να γραψω κι ενα ποιηματακι να ξερουν οι μανουλες ποιο παιδακι γιορταζε,ετσι ειναι το σωστο. (γιατι κι εμενα οταν μου ρχεται μια σοκοφρετα σπιτι αναρωτιεμαι απο ποιον να ειναι.)

mimitsa
02-01-11, 20:26
εμενα μου αρεσει ολη η διαδικασια ψαξιματος των δωρων για τα μικρα μας:wink:φετος και επειδη τα γενεθλεια μας ειναι στις 10/7 (τα κανουμε λιγο νωριτερα λογω διακοπων) δωσαμε απο ενα κουβαδακι κοστος 1,5 με 2 ? περισυ ειχαμε δωσει μουσικα οργανα και ολα τα μικρα ξετρελενονται και σαφως κατι περιμενουν φευγωντας απο το περιβοητο παρτυ και καλα κανουν Βεβαια σε οσα παρτυ εχουμε παει ολοι οι γονεις με το εορταζομενο δινουν το κατιτης τους Α!και καλη χρονια με υγεια στις οικογενειες σας

alan
05-01-11, 03:20
Καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ οσους γονείς δεν θέλουν ή δεν μπορούν να παρουν συμβολικά δωράκια.
Δεν ξέρω ποσο ξενόφερτο είναι αυτο παντως εγω που μεγάλωσα σε προάστειο του Πειραιά γεννηθείς το 1972 εχω να πω οτι στα παρτυ είτε που πηγαινα είτε τα δικά μου υπήρχε αυτο το "εθιμο". Δεν γνωριζα οτι είναι ξενόφερτο και θα ήθελα να ξερω πως προέκυψε .....

ΥΠΕΡΟΧΕΣ ΙΔΕΕΣ ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!

ssttaa
05-01-11, 09:14
κι εγώ που είμαι ακόμα μεγαλύτερη το θυμάμαι! Βέβαια τις περισσότερες φορές το δωράκι ήταν σακουλάκι με λιχουδιές.

Nefelirene
05-01-11, 10:38
Εμείς σήμερα κάνουμε το πάρτυ της μικρής που έκλεισε τα 3εχτές.
Λοίπον πήραμε για τα μικρά αγοράκια παγουρινάκια με ήρωες που ξέρουμε ότι αρέσουν στο κάθε παιδάκι και play doh Πλαστελίνες αλλές με εξάρτημα για ποπκόρν αλλές με εξάρτημα για σαντουιτσάκια συνολικά γύρω στα 4? και για κάνα δύο μικρότερα ωραίες κορδέλες για τα μαλλία και παιχνιδάκια μωρουδίστικα.

xoam6897
11-01-11, 14:10
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ,
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΣΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ 18 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ 3 ΕΤΩΝ. ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΔΩΡΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΦΑΓΩΣΙΜΟ ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ. ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΘΑΝΑΣΗΔΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΜΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑ. ΟΠΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΛΟΙ ΘΑ ΦΕΡΟΥΝ ΦΑΓΩΣΙΜΑ Π.Χ.ΣΟΚΟΦΡΕΤΕΣ,ΚΙΝΤΕΡ κ.α.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΤΟΤΥΠΗΣΩ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΜΕΙΝΕΙ.
ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΕΙΝΑΙ 37 ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΩ ΜΟΝΟ 20-30 ΕΥΡΩ.

cristina112
11-01-11, 14:35
ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΕΙΝΑΙ 37 ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΩ ΜΟΝΟ 20-30 ΕΥΡΩ.

Με το ποσό που διαθέτεις και με τόσα πολλά παιδάκια,το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι κάτι μολυβάκια με φιγούρες των 50 λεπτών από τα τζάμπο.Είναι μικρά βέβαια τα παιδάκια για να τα χρησιμοποιήσουν,αλλά θα τα βάλουν κάπου οι μαμάδες σαν διακοσμητικά.Οτιδήποτε παραπάνω σε βγάζει από τον προυπολογισμό των 20-30 ευρώ.

xoam6897
11-01-11, 14:54
ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ 17 ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΤΑΞΗ ΜΕ 20 ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΓΙΟΡΤΗ Ή ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 2 ΤΑΞΕΙΣ. ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΡΩ ΔΩΡΑΚΙΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΞΗ ΤΗΣ, ΟΠΟΤΕ ΘΑΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.
ΒΑΣΙΚΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΟΙ ΧΡΟΝΟΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΣΤΟ E-BAY ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ?
ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΔΩΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΖΑΜΠΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΩΣ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ, ΩΣΤΕ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ.
ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ 2-3 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ, ΙΣΧΥΕΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

cristina112
11-01-11, 20:38
[QUOTE=xoam6897;1859297]ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ 17 ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΤΑΞΗ ΜΕ 20 ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΓΙΟΡΤΗ Ή ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 2 ΤΑΞΕΙΣ. ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΡΩ ΔΩΡΑΚΙΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΞΗ ΤΗΣ, ΟΠΟΤΕ ΘΑΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Αυτό πάλι,πρώτη φορά το ακούω!!!:shock:
Μήπως να πάρεις και για το διπλανό σχολείο???:lol:

kalamaraki
03-02-11, 17:07
εγω παλι δεν συμφωνω.....

δεν εδωσα ουτε στα πρωτα , ουτε στα δευτερα.....ουτε και σκοπευα να δώσω.

madrid05
15-06-11, 13:59
Ειναι τα πρώτα μας γεννέθλια ,και θα είναι καθημερινή, γι'αυτό και δεν θα έχουμε πολύ κόσμο:γιαγιαδοπαππούδες,ξαδερφάκια και την οικογένεια της νονας μας.
Θα ήθελα να ετοιμάσω "σακουλίτσες", αλλά μηπως δεν στέκει με τόσο λίγο κόσμο και ανομοιογενή? Τα παιδάκια θα είναι 6 όλα κι όλα τα 3 μέχρι 6 ετων και τα υπολοιπα 2 ειναι 12 και 16!
Ποια η γνώμη σας?

mylife10
15-06-11, 14:53
Ειναι τα πρώτα μας γεννέθλια ,και θα είναι καθημερινή, γι'αυτό και δεν θα έχουμε πολύ κόσμο:γιαγιαδοπαππούδες,ξαδερφάκια και την οικογένεια της νονας μας.
Θα ήθελα να ετοιμάσω "σακουλίτσες", αλλά μηπως δεν στέκει με τόσο λίγο κόσμο και ανομοιογενή? Τα παιδάκια θα είναι 6 όλα κι όλα τα 3 μέχρι 6 ετων και τα υπολοιπα 2 ειναι 12 και 16!
Ποια η γνώμη σας?
Madrid, αν θέλεις να φτιάξεις δωράκια, σε εξυπηρετεί που δεν είναι πολλά παιδιά:grin:! Απλά θα πρέπει να ψάξεις ξεχωριστά για την κάθε ηλικία! Ειδικοτερα για τα λίγο μεγαλύτερα, θα διαφέρουν τα δωράκια! Αλλά και να μην πάρεις, δεν έγινε τίποτα! Σκέφτεσαι τιμή περίπου?
Να το χαίρεσαι το μωράκι σου και να τα εκετοστήσει!!!

mantinop
15-06-11, 19:05
Μου μοιάζει υπερβολή να δώσεις δωράκι και στο 16χρονο. Στα μικρούλια ναι αλλά το μεγάλο είναι σχεδόν ενήλικας δεν πρόκειτε να χαρεί με ένα συμβολικό δωράκι;)

elinor
04-07-11, 11:03
Εμάς το πάρτυ μας (γιατί έχουν και τα 2 παιδάκια μου γενέθλια κοντά) είναι το Σάββατο σε παιδότοπο και τα δώρα που ετοίμασα για τα καλεσμένα μας "ζουζουνάκια" είναι τα εξής:

Για τα Αγοράκια: Πήρα μικρές Μπασκετούλες (2,99€), σαπουνόφουσκες (0,50€) και καραμέλες και τα έβαλα όλα μέσα σε μια χάρτινη τσαντα (0,50€) με το όνομα του κάθε παιδιού στην κάθε τσαντούλα.

Για τα κοριτσάκια: Μικρές διαφανείς τσαντούλες (1,50€), κολιεδάκια, βραχιολάκια, κονκάρδες, βραχιολάκια για το πόδι, σαπουνόφουσκες και καραμέλες και τα έβαλα και αυτά σε μια χάρτινη σακούλα (0,50€) όπως και για τα αγοράκια.

Για το σχολείο τους, στα μικρούλια (ο γιός μου είναι 1 έτους) εκτός από την τούρτα τους έδωσα γλυφιτζούρια, και στα μεγάλα (η κόρη μου είναι 5 ετών)εκτός από την τούρτα, τους πήρα παπάκια πλαστικα και γλυφιτζούρια......και πολλά πολλά πολλά μπαλόνια!!!!

ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΑ JUMBO!!!!! :p

Ελπίζω να τους αρέσουν!!!!!

riki
06-11-11, 01:50
κοριτσια καταρχας να σας πω μπραβο για τα καταπληκτικα πραγματα που φτιαχνετε και για τις ωραιες ιδεες που μας λετε!
στο θεμα μου τωρα...το κοριτσακι της κολλητης μου εχεις σε λιγες μερες εχει τα 1α της γενεθλια και θα της κανει ενα παρτακι που θα εχει παιδακια απο μηνων μεχρι 5 χρονων! τα περισσοτερα ειναι κοριτσακια και τα αγορακια 3-4! το θεμα που εχει διαλεξει ειναι η "φραουλιτσα" και το προβλημα της ειναι για τα δωρακια που θελει να δωσει μετα στα παιδακια! για τα κοριτσακια εχει πει πως θα δωσει κατι αναλογο με το θεμα αλλα για τα αγορακια τι θα μπορουσε να δωσει;; γιατι προφανως ειναι ενα κοριτσιστικο θεμα και κολλαει! θα μπορουσε να δωσει κατι ασχετο με το θεμα;

mamymamy
24-01-14, 11:57
Κορίτσια εμείς σε 2 μήνες έχουμε τα πρώτα μας γενέθλια και έχω αποφασίσει ότι θα δώρα θα είναι είτε απο το χαμόγελο του παιδιού, είτε από τη unicef είτε από τη wwf....

Έχει από 1 ευρώ μέχρι όσο αντέχεις...

Μέχρι 3 ευρώ μπορούμε για 13-15 παιδάκια που θα έχουμε....

Σκέφτηκα καλύτερα να πάνε εκεί παρά στα jumbo πάλι σαπουνόφουσκες και τα ίδια και τα ίδια...

Έχω διάφορες ηλικίες αλλά σκέφτομαι να πάρω μάλλον μπλοκ ζωγραφικής...μου άρεσε πολύ και στη unicef ένα τάπερ φαγητού με 3 ευρώ...Δεν ξέρω θα το σκεφτά αλλά σίγουρα κάτι από όλα αυτά θα είναι...!

Νατασούλα
24-01-14, 14:38
Αν το έχεις με την ζαχαροπλαστική, γιατί δεν φτιάχνεις μπισκότα με το θέμα του πάρτυ να τα τυλίξεις σε όμορφα σελοφάν με πολύχρωμες κορδέλες και να τα χαρίσεις; Το έκανα εγώ για τα γενέθλια της κόρης μου και είχαν μεγάλη επιτυχία :D!!!!!!!

κοκκινοσκουφίτσα
25-01-14, 19:03
Κορίτσια εμείς σε 2 μήνες έχουμε τα πρώτα μας γενέθλια και έχω αποφασίσει ότι θα δώρα θα είναι είτε απο το χαμόγελο του παιδιού, είτε από τη unicef είτε από τη wwf....

Έχει από 1 ευρώ μέχρι όσο αντέχεις...

Μέχρι 3 ευρώ μπορούμε για 13-15 παιδάκια που θα έχουμε....

Σκέφτηκα καλύτερα να πάνε εκεί παρά στα jumbo πάλι σαπουνόφουσκες και τα ίδια και τα ίδια...

Έχω διάφορες ηλικίες αλλά σκέφτομαι να πάρω μάλλον μπλοκ ζωγραφικής...μου άρεσε πολύ και στη unicef ένα τάπερ φαγητού με 3 ευρώ...Δεν ξέρω θα το σκεφτά αλλά σίγουρα κάτι από όλα αυτά θα είναι...!
Αν είναι να κάνεις καλό, είναι πολύ καλή η ιδέα σου!!!! να πα΄νε τα λεφτά για καλό σκοπό....όπως έχουν αντιστοίχως & μπουμπουνιέρες τέτοιες!!

LA LATINA
16-03-14, 20:34
Εμένα μου αρέσει πολύ να δίνω στα παιδάκια δωράκια και το κάνω κάθε χρόνο. Πολύ οικονομικές λύσεις έχει στο ebay, την τελευταία φορά πήρα βραχιολάκια με στρασάκια hello kitty και είχαν τα 12/ 6 ευρώ με τα μεταφορικά. Και από ένα ρολογάκι με θέμα spiderman μου βγήκαν τα 12 σχεδόν 9 ευρώ με τα μεταφορικά. Τα παιδάκια δεν τα έβγαζαν απ τα χέρια τους για μήνες. Το μόνο "κακό" του ebay είναι πως αν ο πωλητής δεν είναι από Ευρώπη, η παραγγελία πρέπει να γίνει κανένα δίμηνο πριν.

Minnie17
17-03-14, 12:40
Ναι έχεις δίκιο σε αυτό. Οι παραγγελίες μέσω ebay αν δεν έρχονται από Ευρώπη αργούν αρκετά. Αλλά αξίζει τον κόπο γιατί έχει πολύ οικονομικές λύσεις και πολλές επιλογές! Και εγώ έχω αγοράσει πολλές φορές και έμεινα ευχαριστημένη!

κοκκινοσκουφίτσα
17-03-14, 13:21
Ναι έχεις δίκιο σε αυτό. Οι παραγγελίες μέσω ebay αν δεν έρχονται από Ευρώπη αργούν αρκετά. Αλλά αξίζει τον κόπο γιατί έχει πολύ οικονομικές λύσεις και πολλές επιλογές! Και εγώ έχω αγοράσει πολλές φορές και έμεινα ευχαριστημένη!
Ολα σχετικά είναι έγώ είχα παραγγείλει απο Αγγλία & μου είπαν ότι θα έλθει το πακέτο :confused: σε 2 εβδομάδες & ήλθε σε 1 μήνα.....:confused: :confused: :rolleyes: