PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακατάλληλη για μαμά.

vickoulina
11-07-10, 18:56
Εχω πει οτι δεν θα αφησω να με παρει απο κάτω. Όλο όμως γίνομαι και χειρότερα.
Σήμερα κλαίω όλη μέρα. Νιώθω οτι δεν θα καταφέρω ποτέ να γίνω μαμα και δεν μπορω να σταματήσω τα δακρυα που τρέχουν απο τα μάτια μου.

Ευτυχώς ο αντρας μου λείπει γιατί δεν θελω να με βλέπει ετσι. Θέλει κι αυτός παιδι παρα πολύ αλλά πιο πολύ ακόμα θελει να ειμαι εγω καλά.

Απο παιδακι πάλευα για τα αυτονόητα. Για να μπορω να ζω μια φυσιολογική ζωη οπως τα αλλα παιδακια, δεν αντεχω άλλο.

Γιατι θα πρεπει να βρισκω συνεχεια εμποδια μπροστα μου? Ισως ο Θεος ξερει που δεν κανω παιδι. Ίσως να μην ειμαι η καταλληλη μαμα γι αυτο.

Συγγνωμη αν σας στενοχωρησα, καπου ηθελα να τα πω.

maria77777
11-07-10, 19:01
μην το βαζεις κατω,ολα θελουν το χρονο τους ,καμια φορα παιρνει λιγο περισσοτερο απο οτι θα θελαμε...προσπαθησε να δεις με αισιοδοξη ματια τη ζωη.ξερω οτι ειναι χιλιοειπωμενο ομως το αγχος αποτελει εμποδιο για τη συλληψη...θα τα καταφερεις θα δεις...

annoula1987
11-07-10, 19:03
Γλυκούλα μου,μη σε παίρνει από κάτω...Όλα καλά θα πάνε...Όλα για κάποιον λόγο γίνονται,δεν είναι τυχαίο.Εμείς ενώ προσέχαμε αρκετά,σε λίγο θα γίνουμε γονείς γιατί έτσι το ήθελε ο Θεός,η μοίρα,δεν ξέρω...Θα έρθει και η δική σου ώρα όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή!Μην απελπίζεσαι...Όταν εκπέμπεις αρνητική ενέργεια,μόνο κακό κάνεις...Χαμογέλα και συνέχισε να ελπίζεις!!:)

Niki81
11-07-10, 19:07
Εγω λεω να σταματησεις για αρχη τα κλαμματα και τη μιζερια...γιατι στο τελος ξερεις τι θα γινει???????Θα ερθει το μωρο(ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΊ'ΑΥΤΟ)...και απο τα πολλα κλαμματα θα βγει γκρινιαρικο και τοτε θα παραπονιεσαι και θα γελαμε!!!!

Ηρεμησε καλο μου,γιατι τοση απελπισια?Ακουγεσαι αρκετα κουρασμενη και ταλαιπωρημενη και καταλαβαινω πως ειναι δυσκολο.Αλλα μη σε παιρνει απο κατω...και καθεσαι και ταλαιπωρεισαι με χαζες σκεψεις που δεν ισχυουν.

Υπομονη,χαμογελο και πιστη και θα ερθει το μωρακι.Αργει λιγακι...αλλα θα ερθει...αρκει να το πιστεψεις κι εσυ.

νελλίτσα
11-07-10, 19:09
σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί ένα χρονο πριν περνούσα και εγώ το ιδιο άγχος. σήμερα έχω το θησαυρό μου στα χέρια μου. και ξέρεις πως; με το τετρι,μένο και χιλιοειπωμένο "μόλις σταμάτησα να το σκέφτομαι έμεινα έγκυος". όσο δύσκολο ή χαζό και αν ακούγεται χρησιμοποίησε το χρόνο που θα σε βοηθήσει να ηρεμήσεις και να δεις τότε που θα πάρεις ένα θετικό τεστ στα χέρια σου και θα χαμογελάς συνέχεια... καλό κουράγιο

vickoulina
11-07-10, 19:36
Κοριτσακια μου δεν ειναι -μονο-οτι δεν πιανω παιδι, υπαρχουν και αλλα πολλά

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=60902

ευχαριστω παντως που μου δινετε κουραγιο.:sad::cry:

MarcoPolo
11-07-10, 19:41
Φιλεναδα επειδη ξερω ακριβως γιατι μιλας ετσι ξεκολλα και παρτο αλλιως.

Καταλαβαινω γιατι αναρωτιεσαι καθε ημερα γιατι πρεπει ολα να τα αποκτησεις με τοσο κοπο και πονο και οχι ευκολα οπως αλλοι ανθρωποι. Αυτη η ιδιαιτεροτητα ομως φιλεναδα ειναι που θα σε κανει την πιο καταλληλη μανα στον κοσμο. Μια γυναικα που επιζητα τοσο πολυ την μητροτητα και παλευει τοσο πολυ για να αποκτησει αυτο το δωρο μονο ακαταλληλη δεν ειναι. Βγες απο αυτο το τρυπακι συντομα και δες το πιο θετικα. Στα λεω αυτα γιατι σε καταλαβαινω απολυτα γιατι εκει που εισαι ημουν και περασα ξυστα απο την καταθλιψη λογω της απογνωσης που ενιωθα που δεν ημουν υγιης για να μπορεσω να μεινω εγκυος.

Μεχρι που βαρεσαν τα καμπανακια της καταθλιψης και της απογνωσης και συνειδητοποιησα οτι ετσι οπως το ειχα παρει δεν θα καταφερνα απολυτως τιποτα. Το γυρισα στην τρελη και ειπα οτι ολα θα τα παλεψω και θα πανε τελεια γιατι το θελω και θα γινει. Δεν ηξερα ποτε αλλα θα τα καταφερνα οσο χρονο κι αν μου επαιρνε και μεχρι τοτε δεν θα εχανα την ζωη μου μεσα στο καθημερινο κλαμμα και στην θλιψη. Γιατι οταν θα τα καταφερεις και εσυ κοριτσι μου γιατι θα το καταφερεις θα το δεις, το μωρο που θα ερθει θα σε θελει δυνατη και μεσα στην θετικη ενεργεια για να ειστε καλα και οι δυο και σωματικα και ψυχικα.

Και μην ξεχνας οτι δεν υπαρχει μεγαλυτερη σπιντα για να εισαι υγιης καθημερινα απο την ιδεα η το χαμογελο ενος παιδιου. Απο οταν εμεινα εγκυος υποχωρησαν ολα τα προβληματα υγειας και η κυλησε η εγκυμοσυνη ομαλα μεχρι εκει που δεν βρεθηκε αιμα και αρχισαν οι επιπλοκες.

Και απο οταν γεννησα μεχρι και τωρα που ο Μαριος ειναι 15 μηνων δεν ξαναεπαθα κριση παροτι δεν κοιμαμαι καθολου και δεν εχω ποιοτητα ζωης οπως πριν το παιδι. Φαντασου οτι στο παρελθον σε διαστημα 15 μηνων θα ειχα παθει σιγουρα 3 κρισεις τουλαχιστον. Αλλα η μητροτητα ειναι το τονοτικο μου παρα την εξαντληση που νιωθω με ενα πολυ ζωηρο αγορι.

Γιαυτο σταματα να αποθαρυνεσαι και να πονας περισσοτερο την ψυχη σου με απαισιοδοξες σκεψεις. Ναι εχεις ενα προβλημα υγειας αλλα το οτι το παλευεις και συνεχιζεις να πολεμας για ενα παιδι σε κανει 100 φορες πιο καταλληλη μανα απο οποιαδηποτε αλλη.

Aggeloudia
11-07-10, 20:00
Συμφωνώ με τις προ-γράψασες...

Πρεπει να ανεβεις μεγάλο βουνό για να εχεις ΜΟΝΑΔΙΚΗ θεα...Την θέα των ματιών του παιδιού σου να σε κοιτουν κατάματα...

argi - theo
11-07-10, 20:40
Σε καταλαβαινω τοοοσο καλα...
Ξερεις τι κλαμα εχω ριξει εγω? και τι φοβερες σκεψεις εχω κανει κατα καιρους??? ασε, απεριγραπτες...
Εχε πιστη στον εαυτο σου, στο θεο -αν πιστευεις- και στους γιατρους σου κι ολα θα πανε καλα. και παλι αν δεν πανε μη σε νοιαζει... εσυ να σαι καλα και υπαρχουν κι αλλοι τροποι να γινεις μανουλα!

zitamar
11-07-10, 20:42
εγω πιστευω ότι σίγουρα θα γίνεις μανουλα,και αν δεν στο επιτρέπει η υγεία σου μπορείτε να προχωρήσετε σε υιοθεσία,αρκει που έχεις δίπλα σου ανθρώπους που σε στηρίζουν και σε αγαπάνε !!!

Ellemphriem
11-07-10, 21:01
Θα σου πω ενα απλο. Αν ΟΝΤΩΣ ο Θεος αποφασιζε ποια ειναι καταλληλη μανα ή οχι, και εχοντας στο νου μου τοσες μαναδες φονιαδες/βιαστες στα παιδια τους, τοτε θα ελεγα οτι ο Θεος ειναι μεγας Μ....Μην το βλεπεις ετσι και βαζεις τον εαυτο σου σε τετοιες διαδικασιες. Εχω ενα να το λεω συνεχεια. Πολλες που δεν αξιζουν εγιναν μανες και πολλες που αξιζαν δεν εγιναν ποτε. Εχε ελπιδα....

ladycat
11-07-10, 21:12
ολα θα φτιαξουν συντομα θα δεις μην σε περνει απο κατω θελει απλα υπομονη κ ασε το μυαλο σου να ξεφυγει λιγακι εννια χρονια προσπαθουσα οταν το πηρα πλεον αποφαση οτι δεν θα γινω μανα ηρθε κ το περιμενω σε 4 μηνες οποτε παντα υπαρχει ελπιδα κοριτσαρα μουhttp://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/0002011B.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

http://content.sweetim.com/tbsig/sig.asp?img=ad1 (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)

vickoulina
11-07-10, 21:22
Είναι ανάμικτα τα συναισθήματα.
Η λύση της υιοθεσία νιώθω οτι δεν είναι για μενα. Ναι, θα ήταν αν είχα ένα απόλυτο απαγορευτικό από το γιατρό, όμως τώρα? Δεν θα έχω ενα παιδακι από την πρωτη μέρα του, δεν θα δω το πρωτο κλάμα του. Ασε που μαλλον επειδη πάσχω από ανίατη ασθένεια δεν θα με προτιμήσουν.

Η λύση που μου δίνεται ως έσχατη είναι αυτή της παρένθετης μητέρας. Αλλα πάλι ίσως να χρειαστεί να χρησιμοποιήσω ωάριο δότριας. Οχι οτι αυτό με αποτρεπει 100%.

Αλλά θα ήθελα εγω να κυοφορήσω το παιδί μου.

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας ειλικρινα.

Το πλάνο δράσης που φτιάξαμε με τον σύζυγο έχει ως εξής: Πολύ γυμναστική απο μέρους μου ώστε να δυναμώσω όσο μπορω την καρδιά μου.
Λογικά θα πρέπει να χάσω και γυρω στα 10 κιλά για να ειμαι πιο έτοιμη. Γιατί αλλιώς επιβαρύνεται η καρδια όταν αρχίζεις εγκυμοσυνη στα 75 κιλά και αλλιως στα 65.

Και με τον κοινο νου τα κιλά που θα φτασω τελικα θα ειναι περιπου τοσα που ειμαι τωρα οποτε η καρδια μου θα εχει πανω κατω την ίδια επιβάρυνση. Μόνο που τωρα λειτουργει τέλεια (στα 75). Λέω κουφα ή βγαζουν καποιο νόημα?

Το κακο ειναι οτι δεν μπορω να επικεντρωθω στον στόχο.

Λυπάμαι, λεω γιατί, συγκινούμαι όταν βλέπω μωρα (δεν ζηλευω προς θεού!) στενοχωρω τον αντρα μου.

Μακαρι να με βοηθησει ο Θεός.

sofie
11-07-10, 21:48
Vickoulina μου πριν λίγο καιρό κολλητοί μας φίλοι απέκτησαν το πρώτο τους παιδάκι μετά απο άπειρες εξωσωματικές.Η φίλη μας ένα βράδυ μου έλεγε πόσο στενοχωριόταν κι ότι δεν θα γίνονταν ποτέ μητέρα μιας και τα αποτελέσματα εξετάσεών της ήταν συνεχώς απογοητευτικά,είχε ήδη μια αποβολή και πάρα πολλές εξωσωματικές αλλά τελικά εντελώς αναπάντεχα κι αφου ήταν έτοιμοι να τα παρατήσουν,τα κατάφεραν!Τώρα έχουν ένα αγοράκι!Σκέψου θετικά,όλα είναι πιθανά!Προσπάθησε να είσαι αισιόδοξη!Η ψυχολογία παίζει ρόλο.Η νονά μου επίσης απέκτησε παιδί μετά από 10 χρόνια προσπαθειών.Μην το βάζεις κάτω!

MarcoPolo
11-07-10, 21:58
Τα κιλα οντως θα σε βοηθησει αν τα χασεις στο θεμα της καρδιας εγω ξεκινησα στα πιο πολλα που ειχα ποτε 70. Πηρα 7 και τα εχασα ολα και αλλα 13 απο αυτα που ειχα πριν μεινω εγκυος.

Κανε το πλανο σου αλλα μην απορριπτεις καμια αλλη λυση. Μανα δεν ειναι αυτη που κυοφορει μονο και αυτο θα το καταλαβεις μερα με την μερα που θα δενεσαι με το μωρο.

Θα κανεις την προσπαθεια σου και αν δεν ειναι ευοδωσει θα σκεφτεις ολες τις λυσεις. Οταν βγαλανε τον Μαριο απο την κοιλια μου δεν τον αγαπουσα οσο τον αγαπαω σημερα. Αν μου λεγανε συγνωμη καναμε λαθος δεν ειναι δικο σας παιδι ουτε που θα με ενοιαζε. Το παιδι αγαπιεται απο αυτα που ζεις καθημερινα λεπτο με το λεπτο και οχι επειδη βγηκε απο μεσα μας η εχει το dna μας.

GEORGIACH
11-07-10, 23:08
Η λύση της υιοθεσία νιώθω οτι δεν είναι για μενα. Ναι, θα ήταν αν είχα ένα απόλυτο απαγορευτικό από το γιατρό, όμως τώρα? Δεν θα έχω ενα παιδακι από την πρωτη μέρα του, δεν θα δω το πρωτο κλάμα του. Ασε που μαλλον επειδη πάσχω από ανίατη ασθένεια δεν θα με προτιμήσουν.

Η λύση που μου δίνεται ως έσχατη είναι αυτή της παρένθετης μητέρας. Αλλα πάλι ίσως να χρειαστεί να χρησιμοποιήσω ωάριο δότριας. Οχι οτι αυτό με αποτρεπει 100%.

Το πλάνο δράσης που φτιάξαμε με τον σύζυγο έχει ως εξής: Πολύ γυμναστική απο μέρους μου ώστε να δυναμώσω όσο μπορω την καρδιά μου.
Λογικά θα πρέπει να χάσω και γυρω στα 10 κιλά για να ειμαι πιο έτοιμη. Γιατί αλλιώς επιβαρύνεται η καρδια όταν αρχίζεις εγκυμοσυνη στα 75 κιλά και αλλιως στα 65.

Και με τον κοινο νου τα κιλά που θα φτασω τελικα θα ειναι περιπου τοσα που ειμαι τωρα οποτε η καρδια μου θα εχει πανω κατω την ίδια επιβάρυνση. Μόνο που τωρα λειτουργει τέλεια (στα 75). Λέω κουφα ή βγαζουν καποιο νόημα?

Λυπάμαι, λεω γιατί, συγκινούμαι όταν βλέπω μωρα (δεν ζηλευω προς θεού!) στενοχωρω τον αντρα μου.

Γλυκιά μου κοπέλα με συγκίνησες πραγματικά. Κατ αρχήν να σου πω ότι από τον τρόπο που μιλάς είσαι καταλληλότατη για μητέρα και μην σκεφτείς ποτέ κάτι άλλο. Και εγώ μετά από 5 χρόνια προσπαθειών, χειρουργείων άπειρων σπερματεγχύσεων κατάφερα με εξωσωματική να φέρω στον κόσμο τις κορούλες μου.
Θα συμφωνήσω με την Marco polo στο να μην απορρίπτεις τίποτα και ακόμη περισσότερο στο ότι μητέρα δεν είναι κάποια που κυοφορεί και που γεννά ένα παιδί. πόσες άλλωστε δεν τα εγκαταλείπουν η τα σκοτώνουν μετά. θα συμφωνήσω και πάλι με την Marco polo στο ότι κάθε μέρα αγαπαω τις κόρες μου περισσότερο και ποσώς με ενδιαφέρει αν κάποτε μου πουν ότι έγινε λάθος και δεν είναι δίκες μου. Μητέρα κοπέλα μου γίνεσαι μέρα με την μέρα .όταν ξαγρυπνάς για να τα ταΐσεις, όταν τα παίρνεις αγκαλιά για να τα παίξεις όταν στην αδιαθεσία τους είσαι στο προσκεφάλι τους.οταν δεις το πρώτο τους χαμόγελο, το πρώτο τους δάκρυ όταν ακούσεις την πρώτη λέξη τους, όταν θα τρέξουν σε εσένα ,στην μαμά τους ,για να παρηγορήσεις μετά από κάτι που τα πλήγωσε. μητέρα γίνεσαι όταν όλη την αγάπη που έχεις στην κάρδια σου και στην ψυχή σου την μεταφέρεις σε ένα παιδί. για αυτό έχε πίστη στον θεό και όλα θα πάνε καλά. Μέσα από τα βάθη τις ψυχής μου σου εύχομαι σύντομα να κρατάς αγκαλιά το μωράκι σου!!!! καλο σου βραδυ.

ZOUZOUNIARA
12-07-10, 10:17
Vickoulina μου............
Δεν μας στεναχωρείς και να μην το ξαναπεις αυτό, κοπέλα μου............
Λίγο-πολύ, οι περισσότερες έχουμε σκεφτεί τα ίδια......... και χειρότερα μη σου πω..........
Κλάψε............ ξέσπασε........... βγάλτα όλα από μέσα σου..............
Θα σε κάνει να νιώσεις πολύ καλύτερα..................
Και Προσευχήσου.................
Θα έρθει το μωράκι, κορίτσι μου, σίγουρα θα έρθει...................
Σε Καλημερίζω................

Teomar
12-07-10, 10:36
μπορω μονο να φανταστω τη λαχταρα σου και τηναγωνια σου. θα ερθει μη το βαζεις κατω και χαμογελα οσο μπορεις.και μην ξαναπεις πως εισαι ακαταλληλη για μαμα. θα γινεις υπεροχη μανουλα για ενα αγγελουδακι τυχερο.η και για δυο..τρια...:grin::grin:

Δ.Βούλα
12-07-10, 11:17
Εγω πιστευω πως δεν ειναι μονο πως πιστευεις οτι δεν μπορεις να συλλαβεις αλλα και αλλα πολλα. Κοιταξε δεν εισαι η μονη που εχεις προβλημα στην συλληψη αυτο το εχουν εκατομυρια γυναικες στον κοσμο. Να ξερεις ενα πραγμα υπαρχουν πολλες θεραπειες και καποια στιγμη θα τα καταφερεις απλα χρειαζεται υπομονη και επιμονη. Αν υπαρχει και το οικονομικο στη μεση τοτε τα πραγματα γινονται πιο δυσκολα .Ολοι σε καποια στιγμη μας εχει πιασει το παραπονο και η ζηλια και σκεφτομαστε αλλους που ολα τους ερχονται βολικα ενω εμεις πρεπει να περασουμε απο σαραντα κυματα ακομα και για τα αυτονοητα. Να σκεφτεσαι πως ολα αυτα που σου συμβαινουν σε κανουν πιο δυνατη και να εισαι με τον συζυγο σαν μια γροθια αν ειστε μαζι δεν εχετε τιποτα να φοβαστε αλλωστε τα εμποδια που περνατε σας κανουν να εκτιματε περισσοτερο για το καθετι που παλευετε και θα εχετε και την ικανοποιηση πως ολα τα καταφερατε μονοι σας στη ζωη. Γι αυτο σκουπισε τα ματια σου κανε ενα μπανιο να χαλαρωσεις και βαλε ενα ομορφο χαμογελο στο προσωπο σου. Να σκεφτεσαι θετικα για να σου ερχονται ολα θετικα και αν γινει και κατι στραβο να λες ελα μωρε και τι εγινε.. οπως λεει και η Σκαρλετ Ο Χαρα στο Οσα παιρνει ο ανεμος -Αυριο ξημερωνει μια αλλη μερα...

elina1978
12-07-10, 19:56
εχω κλαψει για τον ιδιο ακριβως λογο πολλες μερες και ακομα πιο πολλες νυχτες.ειχα 2 αποβολες και με ειχε παρει πολυ απο κατω.ειμουν σιγουρη οτι δεν θα γινω ποτε μητερα.μετα μου γυρισε σε εγωισμο.αμα δεν γινω σκασιλα μου!!!!!και το επαιζα χαλαρη και ανετη.μετα παλι επεφτα στη μαυριλα.αυτο κρατησε κανενα χρονο.το αποτελεσμα?????η κορη μου κοιμαται διπλα μου στην καλαθουνα της!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ολα θα γινουν στην ωρα τους.ολες οι γυναικες εχουν δικαιωμα στη μητροτητα μαζι κι εσυ.μην το βαζεις κατω.καποτε ολα αυτο που περνας θα σου φαινοντε τοσο μα τοσο μακρινα.ευχομαι να ερθει καπια στιγμη που θα γραφεις εδω και θα εχεις διπλα σου το δικο σου μωρο.

eleftheriak
12-07-10, 21:49
Δεν θα σου γράψω τίποτε άλλο περα από το ΜΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΉΝΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΣΟΥ....Ενα θα πω ή μαλλον θα γράψω αν άκουγα πριν χρόνια κάποιο μεγλοδόκτοραδεν θα είχα κανενα παιδι.Εχω δυο!!!!

maeleni
12-07-10, 22:04
Η περίπτωση της φίλης μας κορίτσια, είναι πιο περίπλοκη απ´ όσο κατάλαβα από τα 2 θέματα που διάβασα.

Είναι πράγματι συγκινητική η επιθυμία σου vickoulina μου για να αποκτήσεις παιδάκι, αλλά και η πιθανή επιβάρυνση της υγείας σου είναι εξίσου σημαντική.
Δεν είμαι ειδική για να δώσω μια απάντηση, απλά να ξέρεις πως ότι κι αν αποφασίσεις έχεις τις ευχές μου και όση θετική ενέργεις μπορώ να σου στείλω μέσα από ένα απρόσωπο forum.

Πάντως μανούλα δεν είναι μόνο αυτή που φέρνει ένα παιδάκι στον κόσμο, που το κυοφορεί εννοώ.
Μανούλα είναι και όποια πάρει ένα "ξένο" παιδάκι αγκαλιά και το αγαπήσει με όλη της την ψυχή και για πάντα.
Το δέσιμο αρχίζει με το που θα σε κοιτάξει βαθιά μέσα στα μάτια και θα σκιρτίσει η καρδιά σου!
Και πολλές φορές αυτές οι μανούλες "της καρδιάς" είναι πολύ καλύτερες από τις μανούλες "της κοιλιάς", αυτό να το βάλεις κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού σου, μπορεί να σου φανεί χρήσιμο κάποια στιγμή.

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όποια προσπάθεια και σ' όποιον δρόμο διαλέξεις για να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλίτσα σου.

vickoulina
12-07-10, 23:44
Eυχαριστω πολυ κοριτσαρες μου. Όλες σας ευχαριστω που μου δίνετε κουραγιο.

Δεν το βάζω κάτω.
Εχω όμως το δικαίωμα για να αποκτησω το μωρακι που τόσο θέλω, να το γεννήσω και να έχει κάποιο πρόβλημα?
Να γεννηθεί απο μια μητερα που δεν θα μπορει να το φροντίσει?
Ή ίσως να αναγκαστει να μεγαλώσει χωρις μητερα?

Θα ηθελα πολυ να μου πειτε τι πιστευετε.

Αυτα τα σκεφτηκα πρωτη φορα οταν διάβασα το μπλογκ της cruelty. Οπως μου ειχε πει ενα μελος απο εδω.

Ειναι πραγματι ήρωας η κοπελα και αξια θαυμασμού.

Δεν νομιζω ομως οτι για να κανω ενα παιδι θα ρισκαρω τοσο πολυ τη ζωη μου η το να γινω αναπηρη για τους λόγους που ανεφερα παραπανω.

MarcoPolo
13-07-10, 00:01
Βρε καλο μου κοριτσι μην προδικαζεις το μελλον δεν εισαι θεος ανθρωπος εισαι και δεν κρατας μονο εσυ την τυχη σου στα χερια σου.

Ξερεις ποσα παιδια γνωριζω που γεννηθηκαν απο υγιεστατες μητερες αλλα μεγαλωσαν χωρις αυτες εξαιτιας χιλιων δυο αλλων παραγοντων????

Ποσες υγιεστατες κοπελες βρεθηκαν προεκπληξεων κατα την διαρκεια της εγυμοσυνης η του τοκετου απο διαφορα απτοοπτα γεγονοτα και κινδυνευσαν???

Και ποσες μανουλες με προβληματα υγειας σαν εμας κανανε υγιεστατα παιδακια??? Το οτι εχεις ενα προβλημα εσυ δεν σημαινει απαραιτητως οτι θα εχει προβλημα υγειας και το παιδι.

Ισα ισα ακριβως επειδη εισαι ενημερωμενη και ψιλιασμενη εχεις πιο πολλες πιθανοτητες να μην κινδυνευσεις γιατι απο την πρωτη στιγμη θα προσεχεις πολυ και θα παρακολουθησαι συνεχως απο ομαδα γιατρων που θα σε εχουν στο μικροσκοπιο.

Κανεις δεν μπορει να σου υπογραψει οτι ολα θα πανε τελεια και μην περιμενεις να στο πει ποτε κανενας γιατρος αυτο. Κανεις ομως δεν μπορει και να προεξοφλησει εξαρχης οτι ολα θα πανε στραβα.

happymummy
13-07-10, 00:19
Ελπιζω οποια και να ειναι η αποφαση σου και εφοσον εχεις και συμπαραστατη τον αντρα σου να τη διαλεξεις με συνεση και ο καιρος ειναι μεγαλος γιατρος θα σου δειξει την απαντηση.Ελπιζω και ευχομαι να σου πανε ολα θετικα γιατι ειλικρινα συγκινηθηκα με ολα αυτα που προαναφερθηκες.Ο Θεος να σε εχει καλα και αναμενω οπως πιστευω και ολες μας να μας πεις τα καλυτερα νεα ειτε κυοφορησεις εσυ το μωρακι σου,ειτε υιοθετησεις ,ειτε στη λυση της παρενθετης μητερας που δε τη θεωρω ασχημη λυση. Κοιταξε να εισαι εσυ καλά και ολα τα αλλα θα ερθουν απο μονα τους.

itsme
13-07-10, 02:10
vickoulina, λυπάμαι πραγματικά όταν τα πράγματα είναι τόσο δύσκολα για κάποιες μανούλες..
Είμαι σίγουρη όμως πως με την επιθυμία που έχεις να γίνεις μανούλα, δεν θα μετανιώσεις ποτέ για το οτι προσπάθησες..
Αν δεν προσπαθήσεις, με οποιονδήποτε τρόπο, η σκέψη αυτή θα είναι σαράκι..

Ακόμη κι αν όλα είναι απαγορευτικά, και η μόνη λύση είναι η υιοθεσία που τώρα απορρίπτεις(καταλαβαίνω απόλυτα τις σκέψεις σου, όλες θέλουμε να το ζήσουμε)...
όταν όμως αυτό το παιδάκι σε κοιτάξει με τα αθώα του ματάκια, θα το ξέρεις πως αυτό είναι το παιδάκι σου και δεν θα το άλλαζες με καμία φυσιολογική γέννα στον κόσμο!!!
Δεν έχω εμπειρία και ίσως να μην έχω το δικαίωμα να το λέω.. το νιώθω όμως πως είναι έτσι ακριβώς.. τίποτα λιγότερο, ίσως πολύ περισσότερο..
Από τότε που ένιωσα την ανάγκη να γίνω μάνα, στο λέω με απόλυτη συνείδηση πως, θα μεγάλωνα οποιοδήποτε παιδάκι! Δε με νοιάζει αν είναι δικό μου ή του γείτονα, το βλέμμα του αρκεί για να μου γεμίσει τη ζωή..

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να σου πάνε όλα καλά!!!

elena 79
13-07-10, 10:14
Εχω πει οτι δεν θα αφησω να με παρει απο κάτω. Όλο όμως γίνομαι και χειρότερα.
Σήμερα κλαίω όλη μέρα. Νιώθω οτι δεν θα καταφέρω ποτέ να γίνω μαμα και δεν μπορω να σταματήσω τα δακρυα που τρέχουν απο τα μάτια μου.

Ευτυχώς ο αντρας μου λείπει γιατί δεν θελω να με βλέπει ετσι. Θέλει κι αυτός παιδι παρα πολύ αλλά πιο πολύ ακόμα θελει να ειμαι εγω καλά.

Απο παιδακι πάλευα για τα αυτονόητα. Για να μπορω να ζω μια φυσιολογική ζωη οπως τα αλλα παιδακια, δεν αντεχω άλλο.

Γιατι θα πρεπει να βρισκω συνεχεια εμποδια μπροστα μου? Ισως ο Θεος ξερει που δεν κανω παιδι. Ίσως να μην ειμαι η καταλληλη μαμα γι αυτο.

Συγγνωμη αν σας στενοχωρησα, καπου ηθελα να τα πω.

Καθόλου δεν μας στεναχώρησες..... Αντιθέτως εσύ δεν πρέπει να στεναχωριέσαι γιατί δεν βοηθάει σε αυτό που επιθυμείς τόσο πολύ. Ξέρεις πόσες φίλες που έχω έκαναν 1 και 1,5 χρόνο να αποκτήσουν παιδί;;; Έτσι είναι καλό μου δεν έρχεται πάντα την στιγμή που το θέλουμε.... Άσε το άγχος και την στεναχώρια στην άκρη και αφέσου χαλαρή να απολαύσεις τον σύζυγό σου και αυτός εσένα. Και το παιδάκι θα έλθει από μόνο του, θα το δείς.

vickoulina
14-07-10, 18:56
Βρε κοριτσια μου, όσο παει στο μυαλό μου τριβελίζει η σκεψη της παρένθετης μητέρας. Νιώθω πως αυτή είναι η καταλληλη λύση για μένα.
Αχ μηπως να το παρω απόφαση οτι δεν θα γινω ποτε μαμα?

MarcoPolo
14-07-10, 19:05
Αυτο που νιωθεις αυτο να ακολουθησεις. Αν ψαξεις λιγο το θεμα της παρενθετης θα δεις οτι υπαρχουν πολλες γυναικες που απεκτησαν παιδι με αυτο τον τροπο και ειναι τρισευτυχισμενες. Το ειχα ψαξει και εγω και ηταν η αμεσως επομενη επιλογη μου αφου αποφασισα να προσπαθησω μια και μοναδικη φορα να κυοφορησω. Αν δεν πηγαινε καλα ειχαμε αποφασισει με τον αντρα μου να παμε αμεσως στη λυση της παρενθετης.

Οτι και να αποφασισεις παντως παρε τον χρονο σου και οταν θα εισαι ετοιμη στηριξε με ολο σου το ειναι την αποφαση σου οποια κι αν ειναι αυτη.

Και μην ακουω τετοια μαμα θα γινεις ειτε με τον ενα τροπο ειτε με τον αλλο ειπαμε. Χωνεψε το αυτο και ολα θα βρουν τον δρομο τους.

ΗΛΙΟΣ
21-07-10, 21:50
Vickoulina, αν το πρόβλημα υγείας που έχεις είναι καρδιακό, θέλω να σου πω ότι η μαμά μου είχε πολύ σοβαρό πρόβλημα με 2 βαλβίδες της καρδιάς της.
Απαγορευόταν να κάνει παιδί γιατί κινδύνευε η ζωή της (γεννήθηκα το 1974, σε μια εποχή που η σημερινή ιατρική ήταν όνειρο θερινής νυχτός).
Με κυοφόρησε με δική της ευθύνη, με γέννησε φυσιολογικά αλλά με τον καρδιολόγο της παρών στην αίθουσα και τώρα είναι 65 ετών.
Σίγουρα επιβαρύνθηκε η καρδιά & μέχρι που αποφάσισε να κάνει την εγχείριση έπαιρνε αρκετά φάρμακα & μετά μόνο 1.
Και είχε να κάνει μ' ένα αρκετά δύσκολο παιδί και ούτε είχε και την ευκολότερη ζωή.
Αγωνίστηκε και αγωνίζεται, γιατί χωρίς αγώνες η ζωή δεν προχωράει.
Και πίστεψέ με, είναι φοβερή μαμά.

Ειλικρινά πιστεύω να μην αντιμετωπίζεις σοβαρότερο πρόβλημα & να αποχτήσεις σύντομα παιδάκι.
Είτε το κυοφορήσεις εσύ, είτε κάποια άλλη.
Δε ξέρω αν έχεις κάποιο ζωάκι, αλλά από τη δική μου εμπειρία που έχω ζώα, από τη στιγμή που μπορούμε να αγαπήσουμε κάποιο σκυλί ή γατί ή πουλί ή ψάρι, είμαστε ικανότατες να αγαπήσουμε μια ανθρώπινη ψυχούλα, ακόμα και αν δεν το κυοφορήσουμε οι ίδιες!!!!!!!!!!!!!!!

patousaki mou
21-07-10, 22:30
vickoulina mou, μόλις διάβασα τις σκέψεις σου και τον προβληματισμό σου. με συγκίνησες τόσο πολύ...

πρίν απο 25 ημέρες γέννησε η φιλενάδα μου, η οποία ήξερε εδώ και 3 χρόνια οτι δεν μπορεί να κάνει παιδι. της το είχαν επιβεβαιώσει μάλιστα πολλοί γιατροί που είχε επισκεφτεί. αρραβωνιάστηκε, αλλά ποτέ δεν πήρε προφυλάξεις, γιατί ήξερε οτι δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει έγκυος. κι όμως...μετά απο 3 χρόνια, έμεινε έγκυος και τώρα έχει το μωράκι της.

το ίδιο και η κουμπάρα μου, και είναι τώρα στον 4ο μήνα.

δεν σου τα λέω για να σε πείσω για κάτι... απλά προσπάθησε να αλλάξεις την ψυχολογία σου, όλα καλά θα πάνε, θα δείς.

εύχομαι πραγματικά μέσα απο την ψυχή μου, σύντομα να κρατήσεις στην αγκαλίτσα σου το μωράκι σου...

vickoulina
26-08-10, 15:35
Κοριτσάκια μου, γραφω για να σας πω τις αποφασεις που έχω πάρει με τον άντρούλη μου.
Ξεκίνησα εντατική θεραπεία με δύο ειδικά φάρμακα που θα βοηθήσουν γενικότερα τον οργανισμο μου. Είναι φαρμακα θεραπείας κατά του σιδηρου που συσσωρευεται στα διαφορα οργανα του σώματος λόγω των συχνων μεταγγίσεων.
Η εντατικη θεραπεία θα κρατησει μεχρι το Γενάρη όπου και θα κόψω το ένα φαρμακο το οποίο είναι τοξικό για την εγκυμοσυνη. Έπειτα θα περιμενω 4 μήνες μόνο με το άλλο φαρμακο για να καθαρισει ο οργανισμός μου απο την τοξικη ουσία.
Στο διάστημα αυτών των μηνων θα κάνω γιόγκα, πιλάτες και κολύμβηση ώστε να δυναμώσει η καρδια μου κι αλλο και να αυξηθούν οι εφεδρείες της.
Στο διάστημα αυτό φυσικά πρεπει να επιτύχω και τέλεια ρυθμιση του ζαχάρου μου.
Έχω χάσει ήδη 3 κιλά και θέλω να χάσω άλλα 10.:cool::cool:

Α, και φυσικα να βαλουμε και καποια χρηματα στην άκρη γιατι τωρα ειμαστε κλάφτα Χαράλαμπε. Ταπί και ψύχραιμοι.:mrgreen:

Κατα κάποιο τρόπο όλα συγκλίνουν για να ξεκινήσω τον Απρίλιο - Μάιο προσπάθειες εγκυμοσύνης.

Του αντρούλη μου του γυρισε το ματι οταν του είπα ολα αυτά και φωναξε λίγο στην αρχη οτι δεν θα με αφησει να ρισκαρω κλπ αλλα μετα με παραδέχτηκε και δηλωσε αδυναμία να με συμβουλέψει. Δεν τον αδικώ, με υποστηρίζει σε όλα.

Niki81
26-08-10, 15:41
Με το καλο...Αγαπημενοι να εισαστε και με ηρεμια και ολα καλα θα πανε,ειμαι σιγουρη.
Να προσεχεις τον εαυτο σου...και να θυμασαι παντα οτι ολα αυτα γινονται για ενα υπεροχο λογο που οταν θα τον κρατησεις στην αγκαλια σου ολες οι δυσαρεστες στιγμες και η ταλαιπωρια θα σβηστουν αυτοματα απο τη μνημη σας.

Θετικη σκεψη και χαμογελο ε??Να μπαινεις να μας λες τα νεα σου...

fistikaki
26-08-10, 15:54
μεσα απο την ψυχη μου, καλη επιτυχια!!!!

α και που εισαι..

κρατα και δυναμεις για μετα ε???? θελει τρεξιμο το τσιπιρικακι!!!!!

Ν76
26-08-10, 16:24
Με το καλό κοριτσάκι!
Εύχομαι όλα να σας πάνε καλά και να αποκτήσετε το μωράκι σας χωρίς να επιβαρυνθείς καθόλου. Από όσα διάβασα , σίγουρα είσαι πολύ δυνατός άνθρωπος και σου αξίζει το καλύτερο. Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις και το παιδάκι σου θα είναι πολύ τυχερό που θα σε έχει για μανούλα.

Dawn
26-08-10, 17:16
Είμαι σίγουρη ότι με τέτοιο πείσμα και θετική διαθεση θα τα καταφέρεις. Γι' αυτό δε σου εύχομαι τίποτα άλλο παρά με το καλό το μωράκι.

karkinaki
27-08-10, 11:51
Βικουλινα διαβασα στο φορουμ ολη την ιστορια σου και πραγματικα εχω μεινει αφωνη απο το ποση θεληση και δυναμη ψυχης διαθετεις!!
Λυπαμαι αλλα η θεση μου σε ολο αυτο ειναι τελειως διαφορετικη απο τη θεση ολων των προηγουμενων κοριτσιων!
Μπορει ν ασε στεναχωρησω αλλα θελω πραγματικα να διαβασεις τα οσα εχω να καταθεσω...νομιζω οτι δεν υπαρχει πιο πολυτιμο δωρο απο την ιδια τη ΖΩΗ μας...και απότι καταλαβα το προβλημα της υγειας σου(δηλαδη αν μεινεις εγκυος) ειναι αρκετα σοβαρο ωστε να πρεπει να χιλιοτσεκαρεις αν αξιζει το ρισκο της ιδιας σου της ζωης ναφερεις στο κοσμο ενα παιδι!!!
δεν ειναι πανακεια η αποκτηση ενος παιδιου αν η μανουλα δε θα καταφερει να ειναι υγιης για να το χαρει...νομιζω οτι ο αντρας σου εχει αναγκη ΕΣΕΝΑ και οχι ενα παιδι!! Νομιζω οτι η πιο ρεαλιστικη(οσο κουλη και να ακουγεται) ειναι η λυση της παρενθετης μητροτητας προκειμενου να μη θεσει σε κινδυνο οχι απλα την Υγεια σου αλλα την ιδια τη ζωη σου.....οκ ειναι πολυ ομορφο να κανεις παιδακι μπλα μπλα και μολις δεις τα ματακια του και μπλα μπλα αλλα ας αξιολογουμε σοβαρα την καθε περιπτωση...
στη θεση σου σιγουρα θα αναζητουσα υποστηριξη απο καποιον ειδικο γιατι κουβαλας τεραστιο θεμα που οσο και να το διαχειριζεσαι καποια στιγμη σπας!
Θα ειμαι εδω να σαι διαβαζω και να ειμαι κοντα σου γιατι με αγγιξε πολυ η δυναμη της ψυχης σου και σου ευχομαι ο Θεος να σε εχει παντα καλα και να σε φωτισει για οποια αποφαση και να παρεις!!

vickoulina
27-08-10, 15:00
ευχαριστω πολύ όλες σας που μου δινετε κουραγιο, δεν το βαζω κάτω, δεν υπάρχει περίπτωση να μη γίνω μανούλα~:D

Να είσαι σίγουρη καρκινάκι αν ήμουν αρκετά άνετη οικονομικά, θα κατεφευγα στη παρένθετη, όμως δυστυχως μόνο επι πληρωμη μπορω να βρω καποια. Δηλαδη δεν μπορει η μαμα μου, αδερφη δεν έχω κλπ.

Όμως πέρα απ αυτό δεν παραδίνω έτσι εύκολα τα όπλα. Γιατροί υπάρχουν κι άλλοι, τρόποι για να βελτιωθώ υπάρχουν κι άλλοι και έχω μεγάλη πίστη στο Θεό (και στον εαυτό μου και στους δικούς μου). Θέλω να ζήσω και την εγκυμοσυνη και τον τοκετό.

Και στην τελική αν δω και τον Απρίλιο δεν παν καλα τα πραγματα, βλέποντας και κάνοντας.:cool::cool:

basil
31-08-10, 15:39
Vickoulina μου, όλες εμείς οι γυναίκες που θα φέρουμε στον κόσμο παιδάκια με εξωσωματική είμαστε εντελώς σίγουρες οτι θέλουμε να γίνουμε μανούλες οπότε αυτά τα μωράκια θα είναι πιο τυχερά γιατί θα έχουν μαμάδες εμάς!
Μην στενοχωριέσαι, όλα τα καλά στην ζωή αποκτούνται με κόπο, απλά κάποιοι το καταλαβαίνουν νωρίτερα και κάποιοι άλλοι αργότερα. Όλοι οι άνθρωποι αντιμετωπίζουν προβλήματα στην ζωή τους ακόμη και αυτοί που δείχνουν να τα έχουν όλα. Δεν είναι όμως έτσι, διότι το τι γίνεται στο σπίτι του καθενός το ξέρει μόνο ο ίδιος!

Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία!!!

Catrin
23-11-10, 01:24
Μπηκα όπως σου το υποσχεθηκα και δεν αργησα καθόλου οπως βλέπεις!!!!

Εχεις δυναμη, αγάπη που αναβλυζει απο μεσα σου και μπερδευεται με του αντρα σου, εκεινον ενα μαζί σου λοιπόοοονννν

ΤΕΡΜΑ ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΖΙ ΧΑΜΟΓΕΛΩΝΤΑΣ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΤΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΖΕΙΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΣΑΣ

Δεν μαυριζουμε την ευτυχία Βικούλα μου απλώνουμε καθε μερα ροζ με τα χαμογελα μας και την αισιοδοξία μας για να την φωτίσουμε περισσότερο!!!!

:D:D:D:D:D Χαμογελαμεεεεε (ξερεις εσυ...)

Ολες μου οι ευχες και προσευχες μαζί σου.

christy@
23-11-10, 14:58
vickoylina διαβασα την ιστορια σου κι ενα μονο εχω να σου πω.......ΜΠΡΑΒΟ κοριτσι μου για τηυ δυναμη που εχεις μας εχεις συγκινησει ολες και σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ερθουν τα καλυτερα για σενα!!!!!!!!!!!!ολα θα πανε καλα στο ευχομαι!!!!!!!!!!!!!!!

vickoulina
24-11-10, 10:22
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια όλες που μου δίνετε κουράγιο.

Θα αντιμετωπίσω τις δυσκολίες Κατρίν όπως κάνω πάντα, όλη μου τη ζωή, αλλα θα τα καταφέρω.

Γιατί μανούλες είναι κι αυτές οι γυναικες που θιοθετούν και αυτές που δεν κυοφορούν.

Έχω καιρο ακομα και μακαρι να μπορεσω να κυοφορησω εγω το παιδακι μου.

Φιλάκια κοριτσακια μου.

maria ampelokipi
24-11-10, 12:49
επειδή αναφέρθηκες και στην πιθανότητα υιοθεσίας, αλλά σε απασχολεί το ότι δεν θα ακούσεις το πρώτο κλάμα του μωρού και ότι για λόγους υγείας (δικής σου) μπορεί να μην εγκριθείτε ποτέ να γίνετε θετοί γονείς, υπάρχει πάντα και η λύση να βρεις κάποια κοπέλα που είναι έγκυος τώρα και δεν θέλει για δικούς της λόγους (ανήλικη, ανύπαντρη, με κακή οικονομική κατάσταση κλπ) να κρατήσει το μωρό και να συμφωνήσετε μετά τον τοκετό να σου δώσει το παιδί. Είναι καθόλα νόμιμη διαδικασία (δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, αλλά ψάξτο, δεν έχει σχέση με εμπορία βρεφών ή κάτι τέτοιο, ίσως να μπορεί να σε βοηθήσει το νοσοκομείο Αλεξάνδρα ή το κέντρο βρεφών Μητέρα). Έτσι και το βρέφος θα το έχεις δίπλα σου από την πρώτη στιγμή και δεν θα παρακαμφθείς στην διαδικασία επιλογής. Άσε που θα είναι καλύτερο και για το μωρό, διότι δεν θα περάσει διαδικασία ιδρυματοποίησης αλλά θα έχει από την αρχή δίπλα την μητέρα του, δηλαδή εσένα!

mwrakia29
25-11-10, 16:48

κουκλιτσα μου, συντομα θα γινεις μανουλα:lol:...δεν στο λεω για να στο πω, στο λεω γιατι το νιωθω...ενα θα σου πω... ολα γινονται για καποιο λογο...ο Θεος ειναι Μεγαλος...

vickoulina
25-11-10, 22:43
κουκλιτσα μου, συντομα θα γινεις μανουλα:lol:...δεν στο λεω για να στο πω, στο λεω γιατι το νιωθω...ενα θα σου πω... ολα γινονται για καποιο λογο...ο Θεος ειναι Μεγαλος...

Μακάρι καλή μου, μακάρι!
Να ξέρεις πόσα σχέδια έχω κάνει γι αυτό το μωράκι, αφού λεμε με τον αντρα μου, όταν θα κανουμε θα το σκασουμε το καημένο από τα φιλάκια και τις αγκαλίτσες όπως οι γοριλες τα γοριλάκια!

vickoulina
31-12-10, 15:03
Ο καρδιολόγος με ενθαρρύνει να πάρω το ρίσκο. Για΄τι λέει οτι η εγκυμοσύνη για μένα είναι ρίσκο, λόγω διατατικής καρδιοπάθειας.

Αλλες φορές κλαίω και λέω πως δεν μπορω άλλο να τρεχω σε γιατρούς, παρακαλώ τον Θεό να μη με δοκιμάσει άλλο. Πως θα ήθελα έστω και ένα πράγμα στη ζωή μου να έρθει εύκολα. Το μωρό.

Αλλα απ την άλλη παίρνω θάρρος και λέω θα ρισκάρω, και όλα θα πάνε καλά. Και πως αυτό είναι κάτι που αξίζει την ταλαιπωρία περισσότερο απ το κάθετι.

stellaTD
31-12-10, 15:26
Ο καρδιολόγος με ενθαρρύνει να πάρω το ρίσκο. Για΄τι λέει οτι η εγκυμοσύνη για μένα είναι ρίσκο, λόγω διατατικής καρδιοπάθειας.

Αλλες φορές κλαίω και λέω πως δεν μπορω άλλο να τρεχω σε γιατρούς, παρακαλώ τον Θεό να μη με δοκιμάσει άλλο. Πως θα ήθελα έστω και ένα πράγμα στη ζωή μου να έρθει εύκολα. Το μωρό.

Αλλα απ την άλλη παίρνω θάρρος και λέω θα ρισκάρω, και όλα θα πάνε καλά. Και πως αυτό είναι κάτι που αξίζει την ταλαιπωρία περισσότερο απ το κάθετι.

Αξιζει κουκλα, αξιζει...
Ακου ειναι Αγιες μερες, προσευχησου και εχε ΠΙΣΤΗ. Αυτο πιστευω ειναι το σημαντικοτερο. ΠΙΣΤΗ ! ! Οταν κατι το θελεις πολυ και πιστευεις σ αυτο, ολο το συμπαν συνομοτει για να το αποκτησεις.

Καλη επιτυχια με υπομονη και επιμονη.
Περιμενουμε μα αγωνια νεα σου!!!

Ντανιέλλα
31-12-10, 18:56
Βικουλίνα αν σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα (εννοώ όχι μόνη) πολλλλλλοί άνθρωποι έχουν βασανιστεί μια ζωή με την υγεία τους και βασανίζονται ακόμη. Πολλοί από αυτούς τους ανθρώπους είχαν να αντιμετωπίσουν το δίλημμα "εγώ ή το μωρό". Το έχω πει ξανά και θα το λέω πάντα, ακόμη κι αν κάποιοι αντιδρούν και θυμώνουν μαζί μου: ψάξε μέσα σου και δες αν θες παιδί ή το βιολογικό σου παιδί. Δεν είναι εύκολο ψάξιμο και θέλει πολύ θάρρος. Είμαι μαμά με θετά παιδιά και με προϊστορία που θα γινόταν ωραιότατη ταινία. Αν και συχνά κουράζομαι κι ενίοτε εξαντλούμαι από τη ζωή μου, που θα ήθελα κάποιες φορές να ήταν πιο απλή, τελικά πάντα σηκωνόμουν και πολεμούσα. Πολλλλλλλλές φορές μου έχουν πει άνθρωποι ότι αν ήταν στη θέση μου δε θα άντεχαν κι άλλα τέτοια. Υπάρχουν πολύ χειρότερες θέσεις από τη δική μου. Είμαι με ανθρώπους που με αγαπούν, ζω σε εποχή με επιστήμονες, σε χώρα με νοσοκομεία και φάρμακα, έχω δουλειά, έχω το μυαλό μου, έχω οικογένεια, και ΝΑΙ είχα και έχω πολλά προβλήματα υγείας. Δε μπορώ να παριστάνω ότι δεν υπήρξαν και δεν υπάρχουν. Αλλά έτσι με έφτιαξε η Φύση. Μέσα στην ατυχία μου έχω φανεί πολύ τυχερή. Πιστεύω ότι η τύχη είναι με το μέρος μου γιατί της φέρομαι καλά. Δεν είμαι αχάριστη μαζί της. Είμαι πιο κουρασμένη απ' ό,τι άλλοι άνθρωποι στην ηλικία μου αλλά προσπαθώ να βρίσκω γιατί σε κάθε άτυχη περίσταση εγώ τελικά ήμουν τυχερή. Και το βρίσκω. Όχι πάντα άμεσα, αλλά τελικά τις περισσότερες φορές το βρίσκω. Όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Νοιώσε μέσα σου τυχερή και τελικά θα δεις ότι είσαι. Σου εύχομαι τα καλύτερα.

vickoulina
20-05-11, 21:21
Πλέον δε νιώθω ακατάλληλη για μαμά, όπως γράφω στον τίτλο.
Κορίτσια μου θέλω σε σας να πω τα νέα μου, που με στηρίζετε και μοιράζεστε και σεις τις δικές σας δύσκολες στιγμές.
Πήγα στο λαϊκό την προηγούμενη εβδομάδα, άκουσα τα ίδια από τους καρδιολόγους αλλά κάπως πιο ενθαρρυντικά, δηλαδή οτι υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης του πιο σοβαρού προβλήματος. Ένα από τα φάρμακα που είναι για την αντιμετώπιση της κατάστασης μου επιτρέπετε κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (με μικρό κίνδυνο για το εμβρυο).
Επίσης χίλια δυο άλλα προβλήματα όπως μεγάλος κίνδυνος αποβολής κατα το 1ο τρίμηνο λόγω αναιμίας και άλλα που δεν τα θυμάμαι.
Έχω πάρει την απόφαση μου όμως γιατι βρήκα γιατρούς σωστούς συνεννοήσιμους και έτοιμους να με αναλάβουν.

Έκλεισα ραντεβού για έλεγχο θρομβοφιλίας στο λαϊκό και πολλές άλλες εξετάσεις εκεί καθώς και ραντεβού με τους διαβητολόγους τους.

Τον Ιούλιο λοιπόν θα γίνουν όλα αυτά και πρώτα ο Θεός μετά θα πάω στον Μαντούδη να ξεκινήσω εξωσωματική.

Οι προσευχές σας μαζί μου κορίτσια μου, μανούλες και μέλλουσες μανούλες γιατί με καταλαβαίνετε πιστεύω.

ΥΓ. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ένα πράγμα. Ο άντρας μου φαίνεται ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ αισιόδοξος, ναι θα το κάνουμε λέει! Με εξοργίζει ρε κορίτσια. Εγώ αν άκουγα αυτά τα λόγια από γιατρούς για τον άντρα μου θα είχα λιποθυμήσει απ το φόβο μου και θα του έλεγα να μη ρισκάρει τη ζωούλα του κλπ.
Πολύ ήθελα να τον κράξω αλλά δεν το έκανα, απλά του είπα, αγάπη μου πως είσαι τόσο αισιόδοξος, πέσ μου κάτι να πάρω δύναμη, πες μου...
Και είπε οτι έχει καλο προαίσθημα.
Δεν ξέρω τι παίζει, είναι τόσο καλος, μ αγαπάει πολύ, δεν τσακωνόμαστε ποτέ, με στηρίζει πολύ με τις θεραπείες μου κλπ
Αλλά αυτή η αισιοδοξία-αφέλεια μου τη δίνει στα νεύρα.
Σκεφτηκα και οτι μπορεί να σκέφτεται το τιθα πουν οι δικοί του, ο κόσμος κλπ.

Τι λέτε?

maria1976
20-05-11, 21:35
αντε με το καλο κοριτσακι και ολα θα πανε καλααααααα!!!!!

Mammy in love
20-05-11, 21:38
Διάβασα όλα όσα έχεις γράψει και σου έυχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα πολυ πολυ πολύ καλά:D για σένα και τον αντρούλη σου!Βρε κορίτσι μου γιατί βλέπεις με άσχημο μάτι την στήριξη του συζύγου σου:confused:;Δεν το καταλαβαίνω:confused:.Θα προτιμούσες να σου έλεγε να μην κάνεις παιδί για να μην επιβαρύνεις την υγεία σου;Δεν θα σε έκανε δυστηχησμένη αυτό;Από ότι φαίνεται κατανοεί την μεγάλη σου ανάγκη για παιδί και αυτό είναι υπέροχο:-o!

lilianaa
20-05-11, 22:15
μη θυμωνεις με τον αντρα σου
μεσα του μπορει να εχει σκασει και να αγχωνεται τρελα
αλλα αφου ειδε ποσο πολυ το θελεις, και ποσο ρισκαρεις, ποσο δεν τον εχεις ακουσει παλαιοτερα οτι θελει να εισαι εσυ υγιης και ας μην κανετε παιδι, βλεποντας οτι εσυ δεν το βαζεις κατω, και βλεποντας ποσο αναγκαιο ειναι να εισαι αισιοδοξη και χαρουμενη, γι αυτο σου δινει θαρρος
δεν θελει να σε ριχνει με κακες σκεψεις, θελει να σε βοηθησει

δεν ειναι σωστο να σκεφτεσαι ασχημα για τον συζυγο σου, εαν σε εχει στηριξει οπως λες παρα πολυ στη ζωη σου και στην ασθενεια που εχεις (μεσογειακη απ οτι καταλαβα)

κουραγιο, και υπομονη και να κανεις οτι θεωρεις καλυτερο για εσενα και τον αντρα σου!!

vickoulina
20-05-11, 22:22
οτι θελει να εισαι εσυ υγιης και ας μην κανετε παιδι,

Μπορεί να τον αδικώ αυτή τη στιγμή αλλά ειλικρινά δεν θυμάμαι ποτέ να είπε κάτι τέτοιο, το γράφω σε κάποιο ποστ?

Μπορεί όντως να έχει αυτό το παραπάνω προαίσθημα απο μένα, ή να σκάει απο μέσα του και να μη θέλει να με ρίξει κι άλλο.

lilianaa
20-05-11, 22:35
πριν τον κρινεις, κατσε και σκεψου οσο καιρο ειστε μαζι αν και ποσο σε στηριξε και ηταν διπλα σου οταν τον χρειαζοσουν
αν ειναι ετσι, πραγματικα τον αδικεις γιατι δεν εχει κανενα οφελος να σε βλεπει να βασανιζεσαι για να αποκτησει αυτος παιδι
αν δεν τον ενοιαζες εσυ και δεν σε αγαπουσε δεν θα ηταν μαζι σου
απλα χρειαζεσαι θετικη σκεψη και αυτο κανει ο ανθρωπος

στο 1ο ποστ σου γραφεις:

palmoma
20-05-11, 22:36
Κοριτσάκι ειλικρινά σου εύχομαι πρώτα απο όλα να είσαι υγιής πάντα και στην συνέχεια να καταφέρεις να πραγματοποιήσεις το όνειρο σου με το μικρότερο δυνατό κόστος.

Επειτα..απλή συμβουλή...η κατάσταση είναι ήδη πολύ δύσκολη για να την αντιμετωπίσετε μαζί...μην αρχίσεις να αμφιβάλεις για τον αντρούλη σου...η διαδικασία θα είναι ήδη ψυχοφθόρα, μην αφήσεις και άλλα να μπουν ανάμεσά σας...και σας βαρύνουν. Και γι'αυτόν φαντάζομαι είναι δύσκολο και δεν ξέρει ακριβώς πως να αντιδράσει. Φωνάζει και ορίεται...δεν σου αρέσει. Είναι αισιόδοξος...πάλι αμφιβάλλεις. Μην ξεχνάς οτι ακόμα και αν δεν τον έχεις καταλάβει έχεις ήδη ενα παιδί. Μπορεί να σου φαίνεται ενήλικας, και δεν ξέρω και πόσο καιρό είστε μαζι...αλλά οι άντρες μένουν πάντα παιδιά...

Κράτα την πίστη σου και στον στοχο σου και στην σχέση σας. Και καλή επιτυχία.

vickoulina
20-05-11, 22:52
Οκ το ξέρω οτι τον αδικώ που σκέφτομαι έτσι και γι αυτό δεν του είπα και τίποτα. Απλά με εξόργισε η αισιοδοξία του. Παίζει παράξενα παιχνίδια το μυαλό μας ώρες ώρες.
Δεν του αξίζει να σκέφτομαι έτσι γι αυτόν, με στηρίζει πάντα, το μόνο είναι οτι κάποιες καταστάσεις δεν μπορεί να τις διαχειριστει γι αυτό με τσαντίζει αλλά τα λέμε τα παραπονάκια μας κ ειμαστε οκ!

lilianaa
21-05-11, 01:42
εδω παραπονιομαστε εμεις για βλακειες
και εχουμε και κλασικες γυναικειες ανασφαλειες

και εσυ δεν θα το εκανες που περνας και τοσα προβληματα;

elenik
21-05-11, 02:16
Ισως απλα να σε θελει ευτυχισμενη και βλεπει οτι ειναι κατι που θελεις πολυ.
Μπορει απλα να κανει πισω τους φοβους του για να σε δει να χαμογελας

adnihor1
21-05-11, 11:59
Οκ το ξέρω οτι τον αδικώ που σκέφτομαι έτσι και γι αυτό δεν του είπα και τίποτα. Απλά με εξόργισε η αισιοδοξία του. Παίζει παράξενα παιχνίδια το μυαλό μας ώρες ώρες.
Δεν του αξίζει να σκέφτομαι έτσι γι αυτόν, με στηρίζει πάντα, το μόνο είναι οτι κάποιες καταστάσεις δεν μπορεί να τις διαχειριστει γι αυτό με τσαντίζει αλλά τα λέμε τα παραπονάκια μας κ ειμαστε οκ!
εχεις το δικαιωμα να εισαι οσο θυμωμενη θελεις μονο εσυ ξερεις τι περνας κ μονο εσυ μπορεις να καταλαβεις τον εαυτο σουολοι μπορουν να σε συμπονουν κ να στεναχωριονται για σενα αλλα οχι να ξερουν ακριβως πως νιωθεις
προσπαθησε να ηρεμησεις οσο μπορεις κ γερα για τον αγωνα που σε περιμενει καλα αποτελεσματα κ καλη δυναμη!

Foula76
21-05-11, 14:35
Vickoulina , εγώ λέω οτι και απαισιόδοξος να ήταν ο άντρας σου πάλι θα εκνευριζόσουν.

Μαλλον είσαι μπερδεμένη ψυχολογικά (κ με το δίκιο σου βέβαια), και όλα τα υπεραναλύεις. Ενω του πλέκεις το εγκώμιο ξαφνικα σου φαινεται αισιόδοξος-αφελής.

Εγω παλι θα ήθελα να ηταν και ο δικος μου αισιόδοξος. Στην δικη μας περιπτωση εχει εκεινος ενα προβληματακι και εχει φυγει ο κοσμος απο τα πόδια του εδω και ένα χρόνο. Εγώ κανω κάτι σαν τον άντρα σου. Του κάνω συνεχώς ενέσεις αισιοδοξίας και καλού προαισθήματος. Λες να με χαρακτηρίσει και μένα αφελή ?(χε χε χε)

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια. Επικεντρώσου στο στόχο σου , έχε πίστη και όλα θα πάνε καλά.

vickoulina
21-05-11, 16:47
Ευχαριστώ πολύ όλες!
Αχ μακάρι να μην έχω και θρομβοφιλία, πόσο πια!

MarcoPolo
21-05-11, 18:53
Βικουλινα ο αντρας σου πιθανοτατα φερεται οπως ο δικος μου ενω ακουσε τα χειροετερα σεναρια πριν και αφου εμεινα εγκυος εκεινος συμπεριφεροταν λες και δεν ετρεχε τιποτα και μου ελεγε συνεχως οτι ολα θα πανε καλα σιγουρα. Τοτε μου εσπαγε τα νευρα του η υπεραισιοδοξια του αλλα τωρα τον ευγνωμονω γιατι μολις πηγαινε να με παρει απο κατω ηταν εκει να μου κρατα το χερι και να με κοιτα στα ματια μεταβιβαζοντας μου την θετικη του σκεψη. Αγαπη ειναι αυτο που κανει και ας μην το κατανοεις τωρα.

Οταν γεννησα μετα απο εντατικες και ασχημο προωρο τοκετο και γυρισαμε σπιτι μας μου εκμυστηρευτηκε οτι εφευγε για δουλεια καθε ημερα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και ετρεμε τι θα μου συμβει αλλα μπροστα μου ποτε δεν λυγισε γιατι ηξερε οτι επερνα ενεργεια ψυχικη απο αυτον. Καθε εβδομαδα κυησης που κλειναμε του εφευγε μια ταφοπλακα απο το στηθος γιατι πλησιαζαμε στο εφικτο και στην ασφαλεια.

Μην τον παρεξηγεις κανει αγωνα και αυτος μεσα του ειμαι σιγουρη!!!!!!

Στο Λαικο εισαι σε χερια ειδικων μην φοβασαι καλη επιτυχια και να επιλεξεις δημοσιο μαιευτηριο.εγω αν ζω το χρωσταω στο Αλεξανδρας. Απιστευτη αιματολογος στο Λαικο με εμπειρια ειναι η Ερση Βοσκαριδου ειναι διευθυντρια της Μεσογειακης και γιατρος μου.

vickoulina
21-05-11, 19:18
Ευχαριστώ καλή μου Μάρκοπόλο,

κι εγω όταν με το καλό μείνω έγκυος στο Αλεξάνδρας θα πάω.

vickoulina
21-05-11, 21:03
Στο Λαικο εισαι σε χερια ειδικων μην φοβασαι καλη επιτυχια και να επιλεξεις δημοσιο μαιευτηριο.εγω αν ζω το χρωσταω στο Αλεξανδρας.

Φοβάμαι όσο δεν έχω φοβηθεί ποτέ στη ζωή μου. Είναι η πρώτη φορά που το "λέω" σε κάποιον και η τελευταία. Την απόφαση μου όμως την έχω πάρει και θα κάνω ότι μπορώ καλύτερο για να γεννήσω ένα γερό μωρό και να είμαι κι εγώ καλά μετά.

MarcoPolo
22-05-11, 09:29
Και εγω φοβομουν παρα πολυ σε καταλαβαινω αλλα παλευα με την θετικη σκεψη και την αρνητικη σε ολη την εγκυμοσυνη ειναι φυσιολογικο Βικακι, ειναι μεγαλη δοκιμασια σιγουρα η μεγαλυτερη της ζωης σου αλλα η ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο γιαυτο κρατα την με νυχια και με δοντια ψηλα. Δεν σου λεω ψεμματα θα ερθουν στιγμες που μπορει να λυγισεις αλλα μην το βαλεις κατω. Θα εχεις τους καλυτερους στο πλαι σου και ολα θα πανε καλα θα δεις.

Βαζε μικρους και εφικτους στοχους για αρχη μην σκεφτεσαι μακρυα, ενα βημα την φορα. Αυτο βοηθαει καπως. Πρωτα οι εξετασεις θρομβοφιλιας να δεις θα βγουν αρνητικες αλλα ετσι κι αλλιωςθα σου δωσουν υπαρινες να κανεις στην εγκυμοσυνη για καλο και για κακο. Μολις μεινεις εγκυος θα μπουν ολα σε μια "ρουτινα", το προγραμμα σου τις μεταγγισεις σου τις εξετασεις συνεχως ηρεμια ξεκουραση θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα. Για τις μεταγγισεις να επιλεξεις να μενεις μεσα μια δυο ημερες για ασφαλεια ειναι ταλαιπωρια αλλα καλυτερα να σε ελεγχουν συνεχως κατα την διαρκεια στο Αλεξανδρας.

Ολα θα πανε καλα αυτο να σκεφτεσαι οταν φοβασαι στο χρωσταει ο Θεος.

apricot
22-05-11, 09:51
μπαρβο πολυ ευχαριστα νεα!!!! καλε τι ειναι αυτα που σκεφτεσαι για τον αντρα σου????
μπραβο του που σε στηριζει δηλαδη τι να σου ελεγε? ξερει οτι θελεις παιδακι και σε βοηθαει να το αποκτησετε τι κακο κανει? εξαλλου τις επικυνδυνιτητες τις αναλαμβανουν οι γιατροι ,εσεις μονο τα υπολοιπα....με το καλο!!!!!!

vickoulina
22-05-11, 14:30
μπραβο πολυ ευχαριστα νεα!!!!

Ευχαριστώ πολύ!

ξερει οτι θελεις παιδακι και σε βοηθαει να το αποκτησετε τι κακο κανει?
Τίποτα, εγώ χαζεύω ώρες ώρες:p

vickoulina
22-05-11, 14:35
Και εγω φοβομουν παρα πολυ σε καταλαβαινω αλλα παλευα με την θετικη σκεψη και την αρνητικη σε ολη την εγκυμοσυνη ειναι φυσιολογικο Βικακι, ειναι μεγαλη δοκιμασια σιγουρα η μεγαλυτερη της ζωης σου αλλα η ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο γιαυτο κρατα την με νυχια και με δοντια ψηλα. Δεν σου λεω ψεμματα θα ερθουν στιγμες που μπορει να λυγισεις αλλα μην το βαλεις κατω. Θα εχεις τους καλυτερους στο πλαι σου και ολα θα πανε καλα θα δεις.

Βαζε μικρους και εφικτους στοχους για αρχη μην σκεφτεσαι μακρυα, ενα βημα την φορα. Αυτο βοηθαει καπως. Πρωτα οι εξετασεις θρομβοφιλιας να δεις θα βγουν αρνητικες αλλα ετσι κι αλλιωςθα σου δωσουν υπαρινες να κανεις στην εγκυμοσυνη για καλο και για κακο. Μολις μεινεις εγκυος θα μπουν ολα σε μια "ρουτινα", το προγραμμα σου τις μεταγγισεις σου τις εξετασεις συνεχως ηρεμια ξεκουραση θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα. Για τις μεταγγισεις να επιλεξεις να μενεις μεσα μια δυο ημερες για ασφαλεια ειναι ταλαιπωρια αλλα καλυτερα να σε ελεγχουν συνεχως κατα την διαρκεια στο Αλεξανδρας.

Ολα θα πανε καλα αυτο να σκεφτεσαι οταν φοβασαι στο χρωσταει ο Θεος.

Χμμ δηλαδη τις ηπαρίνες δεν τις γλυτώνω ετσι κι αλλιώς ε?
Και για κάθε μετάγγιση θα πρεπει να πηγαίνω στο Αλεξάνδρας? Μου φαίνεται περισσότερο ταλαιπωρία παρά καλό. Μένω κι επαρχία. Μου είπαν κάθε μήνα θα πρεπει να πηγαίνω Αθηνα αλλά σε κάθε μετάγγιση θα τα παιξω απ τα ταξίδια. Αλλα αν ειναι για το καλό του μωρού και το δικό μου:confused::?:?:?

MarcoPolo
23-05-11, 11:19
Κοιτα αν εμπιστευεσαι το νοσοκομειο που τι κανεις ισως μπορεις να τις κανεις και εκει. Εγω ανηκα στο Λαικο αλλα η πρωτη εναλλακτικη που μου διναν ηταν να πηγαινω να τις κανω εκει και να φευγω αλλα ρωτησα σε περιπτωση που κατι μου συμβει μετα τι κανω αφου το τμημα του Λαικου δουλευει μεχρι τις δυο??? Και μου απαντησαν οτι πρεπει να αποτανθω σε εφημερευων δηλαδη στο Αλεξανδρας χωρις να με παρακολουθουν εκει ξαφνικα δηλαδη θα πηγαινα σαν εκτακτο στο Αλεξανδρας χωρις να με εχουν αναλαβει.

Ετσι ενιωθα ανασφαλεια και ζητησα απο την γιατρο μου στο Λαικο να φυγω για την εγκυμοσυνη και να με αναλαβει εξολοκληρου το Αλεξανδρας το αιματολογικο τμημα απο την αρχη ετσι σε περιπτωση αναγκης να ειχα δυο τηλεφωνα να παρω και να αποτανθω εκει αμεσα και αυτο εκανα.

Βεβαια εγω μενω Αθηνα και ηταν πιο ευκολο. Αν το νοσοκομειο που κανεις τις μεταγγισεις ειναι πανεπιστημιακο και εχουν εμπειρια σε τετοιες κυησεις κατσε εκει για τις μεταγγισεις. Εγω ενιωθα πιο ασφαλης να τις κανω μεσα στο Αλεξανδρας και χρειαστηκα βοηθεια στο τελος γιατι η τελευταια μεταγγιση δεν πηγε οπως επρεπε με αποτελεσμα να υπαρξουν παρατραγουδα.

Αν μενεις κοντα στην Αθηνα μια ωρα ας πουμε θα σε συμβουλευα να σε εναλαβει εξ ολοκληρου το Αλεξανδρας αν οχι τοτε θα κανεις τις μεταγγισεις σου εκει που μενεις και θα πηγαινοερχεσαι για τα υπολοιπα. Δεν ξερω ποιον γυναικολογο εχεις αλλα θα βοηθουσε να ειναι και αυτος στο Αλεξανδρας για να εχεις ολη την ομαδα απο πανω σου ανα πασα ωρα και στιγμη και για να συνεργαζονται πιο καλα.

Τις ηπαρινες τις δινουν ετσι κι αλλιως για να αποφευγονται οι θρομβωσεις τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση.

vickoulina
27-06-11, 08:45
Κοιτα αν εμπιστευεσαι το νοσοκομειο που τι κανεις ισως μπορεις να τις κανεις και εκει. Εγω ανηκα στο Λαικο αλλα η πρωτη εναλλακτικη που μου διναν ηταν να πηγαινω να τις κανω εκει και να φευγω αλλα ρωτησα σε περιπτωση που κατι μου συμβει μετα τι κανω αφου το τμημα του Λαικου δουλευει μεχρι τις δυο??? Και μου απαντησαν οτι πρεπει να αποτανθω σε εφημερευων δηλαδη στο Αλεξανδρας χωρις να με παρακολουθουν εκει ξαφνικα δηλαδη θα πηγαινα σαν εκτακτο στο Αλεξανδρας χωρις να με εχουν αναλαβει.

To inbox σου ειναι γεματο και δεν μπορω να σου στειλω μην.

Ευχαριστώ πολύ για ολες τις πληροφορίες, Όταν πάω για τον ελεγχο θρομβοφιλίας και τις άλλες εξετασεις θα ανοιξω νέο θεμα σαν ημερολόγιο που θα γράφω για ολα αυτά.
Πραγματικά χρειαζομαι την υποστηριξη σας σε οτι κι αν αποφασίσω σχετικα με αυτό το θεμα.
Κανεις δεν μπορει να με συμβουλεψει. Κανεις δεν μπορει να αποφασίσει για μενα.