PDA

Επιστροφή στο Forum : ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ!!

Μαριλίνα
12-07-10, 09:10
Καλημέρα!!
Σε καμιά δεκαριά ημέρες θα φύγουμε με τα δύο μου παιδιά να πάμε στο εξοχικό μας, να μην τα παίξουμε οικογενειακώς στην Αθήνα!!
Κάποιες μέρες θα μένω μόνη μου, κάποιες ο άντρας μου θα έρχεται μετά τη δουλειά.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για εύκολα φαγητά που μπορώ να τα βάλω στην κατάψυξη (μαγειρεμένα ή αμαγείρευτα) και να τα έχω για μένα και τον γιο μου.
Γενικά ο μικρός μου τρώει τα πάντα, δεν είναι δύσκολος καθόλου στο φαΐ
Αυτά που έχω σκεφτεί εγώ είναι:

1. Κιμάς έτοιμος μαγειρεμένος σε μερίδες (μιας και ήμαστε οικογένεια μακαρονάδων)
2. Μπιφτέκια μαγειρεμένα
3. Καθαρισμένα φρέσκα φασολάκια (για να αποφύγουμε τα αγοραστά κατεψυγμένα)
4. Παγωτό χειροποίητο (για να μην τρέχουμε κάθε τρεις και λίγο)

Καμία άλλη ιδέα;;; :confused::confused::confused:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13
12-07-10, 09:36
Kαλημέρα!
Τον κυμά θα στον έγραφα κι εγώ τον οποίο μπορείς να τον κάνεις και παστίτσιο. Το παστίτσιο επίσης, μπορείς να το καταψύξεις έτοιμο. Σουτζουκάκια μαγειρεμένα, οπότε κάνεις μόνο το ρύζι. Τώρα εκτός από κυμακοειδή δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
Μπορείς να πάρεις και σουβλάκια ή σνίτσελ, σίγουρα θα αρέσουν στον μικρό.
Καλά να περάσετε!

anti1980
12-07-10, 10:41
Όλα τα λαδερά μπορούν να καταψυχτούν μαγειρεμένα (μόνο μη βάλεις μέσα ρύζι ή πατάτες γιατί μετά την απόψυξη δε τρώγονται).

Επίσης μπορείς να φτιάξεις κανονικά τα γεμιστά, να τα βάλεις στη κατάψυξη και να τα ψήσεις όταν θα θελήσετε να τα φάτε.

Τα ρεβίθια επίσης μπαίνουν στη κατάψυξη μαγειρεμένα.

Και εγώ το ίδιο θέμα έχω με τις διακοπές που δε θέλω να περνάω το χρόνο μου στη κουζίνα (και κυρίως στο camping που είναι και ποιο δύσκολο να μαγειρέψεις), αλλά ούτε και να δίνουμε ένα κάρο λεφτά στο εστιατόριο που τα φαγητά τους είναι και αμφιβόλου ποιότητας…

Παρακολουθώ και εγώ με ενδιαφέρον το θέμα…;););)

ΤΙΓΡΑΚΙ
12-07-10, 10:48
επειδη ειμαι και εγω στην ιδια φαση -σκεψης γιατι σε 2 εβδομαδες θα φυγουμε διακοπες αλλα θα μαγειρευω εγω γιατι δε θελω ο μικρος να τρωει απεξω καθε μερα ασε που οικονομικα δε βγαινει...
εχω σκεφτει εκτος απο το κιμα ετοιμο μειγμα για μπιφτεκια και αυτα που ειπαν τα κοριτσια να παρω απο το κρεοπωλη πριν φυγουμε μοσχαρι και χοιρινο να κανω κοκκινιστο και λεμονατο και μετα να τα βαλω στη καταψυξη.ετσι οταν θα ειμαστε εκει να τα βγαλω να ξεπαγωσουν και να βρασω ρυζι ή πατατουλες τηγανιτες και ετσι θα ειναι πιο ξεκουραστο και για εμενα.επισης μπορεις να φτιαξεις και μουσακα χωρις να τον ψησεις στο φουρνο και οταν θα ειστε εκει να το βαλεις στο φουρνο και φρεσκοτατο.
οποτε με:κιμα-μπιφτεκια,κοκκινιστο,λεμονατο,μουσακα,φασολακια καθαρισμενα,αντε και να φτιαξεις εκει μια μακαροναδα με σαλτσα ή μπριαμ περασε η εβδομαδα.;-)
ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ:lol::cool:

sevoula
12-07-10, 13:06
ωραίο θέμα ανοίξατε. και όχι μόνο για τις διακοπές, για όλο το χρόνο.
εγώ καταψύχω μαγειρεμένα φασολάδα, ρεβύθια, φασολάκια, μπάμιες, κιμά (για μακαρόνια, για παστίτσιο), κοτόπουλο λεμονοσκορδάτο (για να κάνω μετά μόνο πατάτες ή ρύζι, άνοιξη-χειμώνα τον αρακά μαγειρεμένο.

τα μπιφτέκια τα ζυμώνω και τα βάζω κατάψυξη. δεν τα καταψύχω ψημμένα.
τα σνίτσελ, τα αυγοαλευρώνω (κρούστα) και ένα ένα στην κατάψυξη.

σκέφτομαι να κάνω το ίδιο και με γεμιστά κολοκυθάκια, πιπεριές, με παστίτσιο, όπως είπατε, αλλά δίσταζα.

καταπληκτική η ιδέα για παγωτό. μακάρι να βρω χρόνο το ΣΚ.

καταψύχονται οι γεμιστές μελιτζάνες;

ο χρόνος όταν εργάζεται μια μανούλα δεν φτάνει ούτε για ζήτω!

ΤΙΓΡΑΚΙ
12-07-10, 13:24

και εγω ετσι κανω,
να πω την αληθεια ολα αυτα τα κολπα τα χρησιμοποιω μονο στις διακοπες.
ειμαστε λιγο κακκομαθημενοι στο σπιτι στο θεμα αυτο.:-|

Aggeloudia
12-07-10, 14:59
Μουσακάς ετοιμος βουρ για κατάψυξη...Απο τον ψυγειοκαταψυκτη κατευθειαν στον φουρνο και πεντανοστιμος...
Παστιτσιο...Το ιδιο...
Ογκρατεν λαχανικών με ψητά λαχανικά, μπεσαμέλ και τυράκι απο πάνω...και αυτό με τον ιδιο τρόπο...

Γλυκά που μου ερχονται και δεν τα καταναλώνουμε ολα...και αυτά κατάψυξη...Εγω βαζω και μια τεράστια σοκολάτα που μου εφερε η μητέρα μου προχθές απο την Βιεννη και δεν καταναλώνεται με τίποτα, με τη μια...την εχωσα κατάψυξη και κοβω κομματάκι κομματάκι και δινω απο λίγη...Μεχρι τουρτα εχω βαλει αλλά θελει καλή συσκευασία για να μην πάρει μυρωδια απο τα γειτονικά φαγάκια... Μπισκότα, Κεικ που εφτιαξα και δεν το φαγαμε,και αυτό κατάψυξη...

Απο φαγητά εκτός απο τα παραπάνω εχω βαλει και σακουλάκια πολυμπάγκ με ζουμι απο χωριάτικο κοτόπουλο και τα πετάω παγάκια οπως ειναι μεσα σε κατσαρολάκι και ριχνω και μια χούφτα χυλοπίτες και γινεται σε 7 λεπτά ενα φαγάκι μουρλια για τα μικρά...

Μαριλίνα
13-07-10, 08:03
Πολύ ωραίες οι ιδέες σας!!!
Εννοείται πως όταν είναι έτοιμο το κρέας, λίγες πατατούλες, ρυζάκι ή μακαρόνια γίνονται γρήγορα!!!

Όλα τα λαδερά μπορούν να καταψυχτούν μαγειρεμένα (μόνο μη βάλεις μέσα ρύζι ή πατάτες γιατί μετά την απόψυξη δε τρώγονται).

Αυτό το κάνετε και όταν μαγειρεύετε κατεψυγμένα φασολάκια ή μπάμιες;
Το ρωτάω αν έχει σχέση με αυτό που λένε αν έχουν αποψυχθεί να μην ξανακαταψυχθεί. Για το θέμα αυτό κι επειδή του παιδιού μου του αρέσουν τα φασολάκια, πήρα φρέσκα από λαϊκή, τα καθάρισα (διά αντιπροσώπου:rolleyes::rolleyes:) και μπήκανε κατάψυξη ωμά για να μαγειρευτούν εν καιρώ!!! Τις πατάτες τις έχω δοκιμάσει... χάλια ήτανε...

Καλή κι η ιδέα για τα αμαγείρευτα. Η προσωπική μου σκέψη ήτανε όταν θα είναι και η μαμά ή γενικά όταν υπάρχει χρόνος, να μαγειρεύω, να χώνω κατάψυξη κι όταν δεν έχω χρόνο να τα αποψύχω!!!:-P:-P

anti1980
13-07-10, 08:56
Αυτό το κάνετε και όταν μαγειρεύετε κατεψυγμένα φασολάκια ή μπάμιες;
Το ρωτάω αν έχει σχέση με αυτό που λένε αν έχουν αποψυχθεί να μην ξανακαταψυχθεί. Για το θέμα αυτό κι επειδή του παιδιού μου του αρέσουν τα φασολάκια, πήρα φρέσκα από λαϊκή, τα καθάρισα (διά αντιπροσώπου:rolleyes::rolleyes:) και μπήκανε κατάψυξη ωμά για να μαγειρευτούν εν καιρώ!!! Τις πατάτες τις έχω δοκιμάσει... χάλια ήτανε...

Αρακά, φασολάκια, μπάμιες, ρεβίθια και σπανάκι (χωρίς το ρύζι-εμεις το τρώμε με αυγά στο φούρνο) τα μαγειρεύω εις διπλούν, τα χωρίζω, τρώμε το μισό την ίδια μέρα και το άλλο μισό στην κατάψυξη… :D:D:wink::wink:

SKEK
13-07-10, 09:13
ωραίο θέμα ανοίξατε. και όχι μόνο για τις διακοπές, για όλο το χρόνο.
εγώ καταψύχω μαγειρεμένα φασολάδα, ρεβύθια, φασολάκια, μπάμιες, κιμά (για μακαρόνια, για παστίτσιο), κοτόπουλο λεμονοσκορδάτο (για να κάνω μετά μόνο πατάτες ή ρύζι, άνοιξη-χειμώνα τον αρακά μαγειρεμένο.

τα σνίτσελ, τα αυγοαλευρώνω (κρούστα) και ένα ένα στην κατάψυξη.

σκέφτομαι να κάνω το ίδιο και με γεμιστά κολοκυθάκια, πιπεριές, με παστίτσιο, όπως είπατε, αλλά δίσταζα.

καταπληκτική η ιδέα για παγωτό. μακάρι να βρω χρόνο το ΣΚ.

καταψύχονται οι γεμιστές μελιτζάνες;

ο χρόνος όταν εργάζεται μια μανούλα δεν φτάνει ούτε για ζήτω!

Σεβούλα από τότε που θυμάμαι τη μάνα μου και τη γιαγιά μου΄, όταν έφτιαχναν παστίτσιο, γιουβέτσι και γεμιστά (και μελιτζάνες γεμιστές) έφτιαχναν πολλά, τα μοίραζαν σε πλαστικά δισκάκια και τα έβαζαν στην κατάψηξη για να βρίσκουν ευκολία κάποια στιγμή μες την εβδομάδα ή όταν είχαμε κανένα έκτακτο τραπέζι στο σπίτι. Έτσι έμαθα και γω όταν θα φτιάξω τέτοια φαγητά που έχουν τη δυσκολία τους (βασικά ο χρόνος προετοιμασίας είναι το θέμα) φτιάχνω για τη μέρα που τα θέλω και για μία δυο φορές ακόμα αλλά τα καταψύχω άψητα. Δηλ. τα γεμιστά πριν τα βάλω στο φούρνο για το τελικό ψήσιμο. Το ίδιο και το παστίτσιο και το γιουβέτσι. Και προσπαθώ να καταναλώνονται εντός 3 εβδομάδων το πολύ.

kalamaraki
13-07-10, 09:22
Και εγω οταν κανω ντολμαδάκια, παστιτσιο ,μπιφτέκια, μουσακα, γεμιστα , ογκρατεν ζυμαρικα , λαζάνια κανελονια, κανω παντα δυο δοσεις γιατι ειναι μπελαλίδικα , τα βάζω στα ταψάκια τα ετοιμα τα σανιτας και βουρ στην κατάψυξη! Και οταν βαριεμαι ή βιάζομαι βγαζω και ετοιμο το φαγητακι μας!
Το μονο που ξερω ειναι οτι τα αμυλούχα φαγητα καλο ειναι να μη καταψύχονται μαγειρεμένα γιατι μετα δεν τρωγονται....
Μεχρι και κοτόπουλο νωπο εχω βαλει ετοιμο με τα μπαχαρικα του και τα λεμονια του...χε χε

sevoula
13-07-10, 11:01
Και εγω οταν κανω ντολμαδάκια, παστιτσιο ,μπιφτέκια, μουσακα, γεμιστα , ογκρατεν ζυμαρικα , λαζάνια κανελονια, κανω παντα δυο δοσεις γιατι ειναι μπελαλίδικα , τα βάζω στα ταψάκια τα ετοιμα τα σανιτας και βουρ στην κατάψυξη! Και οταν βαριεμαι ή βιάζομαι βγαζω και ετοιμο το φαγητακι μας!
Το μονο που ξερω ειναι οτι τα αμυλούχα φαγητα καλο ειναι να μη καταψύχονται μαγειρεμένα γιατι μετα δεν τρωγονται....
Μεχρι και κοτόπουλο νωπο εχω βαλει ετοιμο με τα μπαχαρικα του και τα λεμονια του...χε χε

καλαμαράκι μου τα ταψάκια τα σάνιτας τα έχει ο καρφούρης; φαντάζομαι σε πολλά μεγέθη, ε;

πώς αλλιώς τα καταψύχετε; εννοώ πού; σε τί μέσα;
εγώ σε τάπερ ή πολυμπάγκ. αλλά τα μαγειρεμένα;

και κάτι άλλο. σκέφτομαι σε 1-2 μήνες να αγοράσουμε ψυγειοκαταψύκτη. είδα τον λίμπχερ, τον μικρό, γιατί είναι και του πανακρίβου και τώρα δεν περισσεύει ούτε για σάλιο, ένεκα και η βάφτιση. εσείς ποιόν έχετε;

καλαμαράκι, ντολμαδάκια δεν έχω κάνει ποτέ. και τρελαίνομαι! θέλω ντολμαδάκιααααααααα! τώωωωωωωραααααααααααααα!!!!!!!:cry::mad::oops::shock::mrgreen::wink::rolleyes::roll:

kalamaraki
13-07-10, 11:07
χαχαχα Ντολμαδάκια εκανα για πρωτη φορα...χμ ε ναι ειμαι 33 και τωρα αξιωθηκα , πριν δυο βδομαδες με μια πολυ ευκολη συνταγη και βγηκαν σουπερ!! Δεν το περίμενα με την πρωτη!
http://www.sintagespareas.gr/sintages/ntolmadakia-gialantzi-3.html

Τα βρισκω στο καρφουρ παντου στο μασουτη εχει και αλλες μαρκες απλα ενδεικτικα την ειπα! Μαγειρεμενα σε ταπερ που μπαινουν και μικροκυμάτων αλλα μονο τα κρέατα και οτι δεν περιέχει αμυλο!
Ψυγειοκαταψύκτη εχει η πεθερά μου και βλέπω οτι την εχει βολέψει πολυ, και εγω θα ηθελα αλλα δεν εχω χωρο!

sevoula
13-07-10, 11:45
χαχαχα Ντολμαδάκια εκανα για πρωτη φορα...χμ ε ναι ειμαι 33 και τωρα αξιωθηκα ,
:rolleyes: εγώ είμαι γεννημένη Οκτώβρη του 1976!!!πειράζει;;;;;;;;:lol::cool::mrgreen:
ακόμα δεν έκανα!!!!!
πριν δυο βδομαδες με μια πολυ ευκολη συνταγη και βγηκαν σουπερ!! Δεν το περίμενα με την πρωτη!
http://www.sintagespareas.gr/sintages/ntolmadakia-gialantzi-3.html
όντως εύκολη. μόνο που γίνονται λίγα, από αυτά που διάβασα. εμείς μάλλον θέλουμε τριπλάσια δόση:mrgreen: τα φαγανούλια!
και για να καταψύξω το βλέπω σε τετραπλάσια:wink:
Τα βρισκω στο καρφουρ παντου στο μασουτη εχει και αλλες μαρκες απλα ενδεικτικα την ειπα! Μαγειρεμενα σε ταπερ που μπαινουν και μικροκυμάτων αλλα μονο τα κρέατα και οτι δεν περιέχει αμυλο!
Ψυγειοκαταψύκτη εχει η πεθερά μου και βλέπω οτι την εχει βολέψει πολυ, και εγω θα ηθελα αλλα δεν εχω χωρο!
ούτε εγώ μέσα στο σπίτι. γι' αυτό σκέφτομαι για λίμπχερ, για να είναι θηρίο να τον βάλω στη βεράντα.:cool:

kalamaraki
13-07-10, 11:48
Κοιτα με ενα κουτι αμπελόφυλα εβγαλα φαγητο για 2μιση ανθρωπους...χαχαχα εμας και την μικρη αλλα σιγουρα για 4μελή οικογένεια θελει δυο κουτια!

sevoula
13-07-10, 11:54
Κοιτα με ενα κουτι αμπελόφυλα εβγαλα φαγητο για 2μιση ανθρωπους...χαχαχα εμας και την μικρη αλλα σιγουρα για 4μελή οικογένεια θελει δυο κουτια!
δύο είμαστε. η μικρή είναι 9 μηνών. δεν τρώει ντολμαδάκια!
αλλά αν δεις πόσο τρώμε... τετραμελής, σωστά έγραψες!
:wink::rolleyes::lol:

sevoula
13-07-10, 13:54
Σεβούλα από τότε που θυμάμαι τη μάνα μου και τη γιαγιά μου΄, όταν έφτιαχναν παστίτσιο, γιουβέτσι και γεμιστά (και μελιτζάνες γεμιστές) έφτιαχναν πολλά, τα μοίραζαν σε πλαστικά δισκάκια και τα έβαζαν στην κατάψηξη για να βρίσκουν ευκολία κάποια στιγμή μες την εβδομάδα ή όταν είχαμε κανένα έκτακτο τραπέζι στο σπίτι. Έτσι έμαθα και γω όταν θα φτιάξω τέτοια φαγητά που έχουν τη δυσκολία τους (βασικά ο χρόνος προετοιμασίας είναι το θέμα) φτιάχνω για τη μέρα που τα θέλω και για μία δυο φορές ακόμα αλλά τα καταψύχω άψητα. Δηλ. τα γεμιστά πριν τα βάλω στο φούρνο για το τελικό ψήσιμο. Το ίδιο και το παστίτσιο και το γιουβέτσι. Και προσπαθώ να καταναλώνονται εντός 3 εβδομάδων το πολύ.
όταν λες πλαστικά δισκάκια;;;:confused: ταπεράκια; και πώς τα ψήνεις μετά; π.χ. το παστίτσιο θέλει ταψί και φούρνο. πώς το βάζεις στην κατάψυξη;
μου είπε το καλαμαράκι για τα σανιτας. υπάρχει και κάτι άλλο;
εννοώ ότι από το πλαστικό πώς το βγάζεις, αφού είναι κατεψυγμένο και το βάζεις στο φούρνο σε ταψί; δεν χαλάει όλη η μόστρα;
ερωτήσεις χρυσοχέρας!:wink::rolleyes::mrgreen:

mikio
13-07-10, 14:04
Τέλειο θέμααα!!! Σε 4 μήνες με 15 μηνών μπέμπη και νεογέννητη, με το καλό, μπέμπα πού χρόνος για μαγείρεμα!
Γράφτε επίσης χορταρικά ζεματισμένα, πχ. βλήτα, ραδίκια, πράσα, σέλινο κλπ...
Όλα τα κρεατικά μαζί με λαχανικά μαγειρεμένα. Κοτόπουλο με μπάμιες, χοιρινό με σέλινο, μοσχαράκι με αρακά, κατσικάκι με αγκινάρες και κολοκυθάκια.
Στιφάδα κουνέλι ή μοσχάρι, γιουβέτσι, πλακί ψάρια. Λαζάνια με διάφορες γεμίσεις, κρέπες έτοιμες ψημένες ή άψητες.

Και για ευκολία στο φαγητό ψιλοκόβετε όλα τα μυρωδικά όπως μαϊντανό, βασιλικό, σέλινο, δύοσμο, μάραθο, άνιθο σε σακουλάκια. Επίσης ψιλοκομμένο ζαμπόν,μανιτάρι φρέσκο και πιπεριά για να βάζετε στα ζυμαρικά για καρμπονάρα κλπ. και ολόκληρη ντομάτα κατεψυγμένη για να την βάλετε μπλουμ να λιώσει σε κοκκινιστά φαγητά! ;)

Όσο για το παγωτό Σεβούλα δε θες χρόνο!

Βάλε στο μίξερ:
500μλ γάλα πλήρες
250 μλ κρέμα γάλακτος πλήρη
μισό ζαχαρούχο
ένα φάκελο γιώτης σαντυγί
και χτύπα λίγα λεπτά και κατάψυξη! Μπορείς να προσθέσεις ότι άλλο αμαρτωλό θες μέσα ή να βάλεις μπισκότα πάνω-κάτω πτι-μπερ σε τάπερ να το κάνεις σάντουιτς. Θέλει μόνο 5 λεπτά από το χρόνο σου! ;)

Πείτε κι άλλες ιδέες!!! ;)

kisha
13-07-10, 14:16
και τα σουφλε κοριτσι αμπαινουν καταψυξη ,μπελαλιδικ αστο φτιαξιμο,και οτνα γινουνμπορειτε να τα βαλετε καταψυξη,αν θελετε να τ αμαγειρεψετε ξεπαγωστε τα,βλατε λιγο γαλα με υαγο χτυπημενο και στο φουρνο για 45 λεπτα!

anti1980
13-07-10, 14:17
Α!!! Τώρα θυμήθηκα ότι στην κατάψυξη μπαίνει και η ζύμη για πίτσα. Κάνουμε διπλή δόση και τη βάζουμε στη κατάψυξη μόλις φουσκώσει. Όταν θέλουμε να τη φτιάξουμε, τη βγάζουμε μερικές ωρίτσες νωρίτερα και μόλις ξεπαγώσει τη πλάθουμε και συνεχίζουμε με τα υπόλοιπα υλικά.

Πιστεύω όμως ότι μπορεί να μπει στην κατάψυξη και μαζί με όλα τα υλικά και όταν θελήσουμε να τη ψήσουμε τη βγάζουμε και τη βάζουμε κατευθείαν στο φούρνο. Έτσι όπως κάνουν και με τις πίτσες του σουπερ μάρκετ.:wink::wink::wink:

sevoula
13-07-10, 14:25
Τέλειο θέμααα!!! Σε 4 μήνες με 15 μηνών μπέμπη και νεογέννητη, με το καλό, μπέμπα πού χρόνος για μαγείρεμα!
με το καλό!
βλίτα, ραδίκια, πράσο, δεν γνώριζα ότι καταψύχονται. ευχαριστούμε!
Όλα τα κρεατικά μαζί με λαχανικά μαγειρεμένα. Κοτόπουλο με μπάμιες, χοιρινό με σέλινο, μοσχαράκι με αρακά, κατσικάκι με αγκινάρες και κολοκυθάκια.
κατσικάκι με αγκινάρες και κολοκυθάκια;εσύ αγάπη μου είσαι θησαυρός! για τον άντρα σου και τα παιδάκια σου!
Στιφάδα κουνέλι ή μοσχάρι, γιουβέτσι, πλακί ψάρια. Λαζάνια με διάφορες γεμίσεις, κρέπες έτοιμες ψημένες ή άψητες.
και τα ψάρια;
καλά τί φαγητά μαγειρεύεις πουλάκι μου; με παντρεύεσαι;
για τις κρέπες ήξερα ότι κρατάει ο χυλός.

Και για ευκολία στο φαγητό ψιλοκόβετε όλα τα μυρωδικά όπως μαϊντανό, βασιλικό, σέλινο, δύοσμο, μάραθο, άνιθο σε σακουλάκια.
αυτό το κάνω κι εγώ.
Επίσης ψιλοκομμένο ζαμπόν,μανιτάρι φρέσκο και πιπεριά για να βάζετε στα ζυμαρικά για καρμπονάρα κλπ.
καλό! δεν το είχα σκεφτεί.
και ολόκληρη ντομάτα κατεψυγμένη για να την βάλετε μπλουμ να λιώσει σε κοκκινιστά φαγητά! ;)
αυτό πάλι, πού το καταψύχεις, σε τί;έχω φρεσκότατες, βιολογικές, της μάνας μου. δεν μπορούν να καταναλωθούν όλες τώρα.

Βάλε στο μίξερ:
500μλ γάλα πλήρες
μισό ζαχαρούχο
και χτύπα λίγα λεπτά και κατάψυξη! Μπορείς να προσθέσεις ότι άλλο αμαρτωλό θες μέσα ή να βάλεις μπισκότα πάνω-κάτω πτι-μπερ σε τάπερ να το κάνεις σάντουιτς. Θέλει μόνο 5 λεπτά από το χρόνο σου! ;)
έγινε. κάποιος θα κάνει χαρές σήμερα!

έγραψες!

mikio
13-07-10, 17:00
Σεβουλίτσα οι ντομάτες αν είναι καθαρή η κατάψυξη και χύμα! Mια εδώ μια εκεί μπορείς να γεμίσεις και τα κενά! Ή εναλλακτικά σε σακούλες τροφίμων! ;)
Τα χορταρικά σημείωσε ζεματισμένα, μετά βράζεις τις πατάτες και βάζεις τα χόρτα να πάρουν μια-δυο βράσεις κι έτοιμα.
Και ψάρια και πολλά θαλασσινά καταψύχονται αμέ!
Ταύρος στο ζώδιο αν δεν ήμουν δασκάλα, θα ήμουν η Βέφα! :lol:
Όσο για το παγωτό σπάσε μέσα oreo μπισκότο και μετά σου δίνω το ελεύθερο να με βρίζεις που δε θα μπορείς να σταματήσεις να τρως! :lol:

SKEK
14-07-10, 08:47
όταν λες πλαστικά δισκάκια;;;:confused: ταπεράκια; και πώς τα ψήνεις μετά; π.χ. το παστίτσιο θέλει ταψί και φούρνο. πώς το βάζεις στην κατάψυξη;
μου είπε το καλαμαράκι για τα σανιτας. υπάρχει και κάτι άλλο;
εννοώ ότι από το πλαστικό πώς το βγάζεις, αφού είναι κατεψυγμένο και το βάζεις στο φούρνο σε ταψί; δεν χαλάει όλη η μόστρα;
ερωτήσεις χρυσοχέρας!:wink::rolleyes::mrgreen:

Το Παστίτσιο σε ταψάκια κανονικά αλλά διαστάσεις σελίδας Α4 (έχω 2 και τα έχω για αυτό το σκοπό πάντα. Τους βάζω από πάνω αλουμινόχαρτο και τα βάζω στην κατάψυξη. Μέχρι να καταψυχθούν δεν ακουμπάω από πάνω κάτι άλλο. Τα γεμιστά σε στρογγύλα ταψάκια (και πάλι μικρότερα από το κανονικό ταψί) που έχουν πλαστικό κάλυμα όπως τα τάπερ, αυτά όταν θα τα ψήσω βγάζω το κάλυμα και κατευθείαν φούρνο. Δεν χρησιμοποιώ σάνιτας ποτέ.

sevoula
14-07-10, 09:22
Σεβουλίτσα οι ντομάτες αν είναι καθαρή η κατάψυξη και χύμα! Mια εδώ μια εκεί μπορείς να γεμίσεις και τα κενά! Ή εναλλακτικά σε σακούλες τροφίμων! ;)
Τα χορταρικά σημείωσε ζεματισμένα, μετά βράζεις τις πατάτες και βάζεις τα χόρτα να πάρουν μια-δυο βράσεις κι έτοιμα.
Και ψάρια και πολλά θαλασσινά καταψύχονται αμέ!
Ταύρος στο ζώδιο αν δεν ήμουν δασκάλα, θα ήμουν η Βέφα! :lol:
Όσο για το παγωτό σπάσε μέσα oreo μπισκότο και μετά σου δίνω το ελεύθερο να με βρίζεις που δε θα μπορείς να σταματήσεις να τρως! :lol:
θέλεις βρίσιμο:lol:
δεν σταμάτησα να τρώω:rolleyes:
είμαι 66,5 κιλά και μέχρι τη βάφτιση σε ένα μήνα θέλω;) να είμαι 64, αλλά έτσι που πάω δεν το βλέπω, κι ας είναι μόνο 2,5 κιλά.:(
απλά τέλειο! το έκανα και με μπισκότο και σκέτο.
τις επόμενες, γιατί θα υπάρξουν και επόμενες;) θα το κάνω με ινδοκάρυδο, με σταγόνες σοκολάτας, με κεράσια, βερύκοκο. μπορεί και με πορτοκάλι.
όταν το έδωσα στο σύζυγο να το δοκιμάσει, πριν την κατάψυξη, μου λέει ήθελε περισσότερη ζάχαρη;:confused::mad::shock:
για να κατάλαβεις πόσο του αρέσουν τα γλυκατζούρια!
το βράδυ που τίναξε το ένα ταπεράκι μου έδωσε συγχαρητήρια!:mrgreen::rolleyes:
ευχαριστώ mikio.
για πες και τίποτα άλλο.:roll:

sevoula
14-07-10, 09:24
Το Παστίτσιο σε ταψάκια κανονικά αλλά διαστάσεις σελίδας Α4 (έχω 2 και τα έχω για αυτό το σκοπό πάντα. Τους βάζω από πάνω αλουμινόχαρτο και τα βάζω στην κατάψυξη. Μέχρι να καταψυχθούν δεν ακουμπάω από πάνω κάτι άλλο. Τα γεμιστά σε στρογγύλα ταψάκια (και πάλι μικρότερα από το κανονικό ταψί) που έχουν πλαστικό κάλυμα όπως τα τάπερ, αυτά όταν θα τα ψήσω βγάζω το κάλυμα και κατευθείαν φούρνο. Δεν χρησιμοποιώ σάνιτας ποτέ.

καλή ιδέα ταψάκια με καπάκι πλαστικό!
είμαι για αγορές!
ευχαριστώ πολύ!

sevoula
14-07-10, 09:27
να ρωτήσω κάτι ακόμα.
όταν κάνω, μια στο τόσο, ψωμάκια και τα βάζω στην κατάψυξη, όταν τα ξεπαγώνω γίνονται σαν πετσί. χάλια.
εσείς τί κάνετε με τα ζυμωτά ψωμάκια; πώς τα αποθηκεύετε στην κατάψυξη;

τί καταψύκτη έχετε, δεν είπε καμιά σας. ο χώρος της κατάψυξης στο ψυγείο μου φαίνεται ανεπαρκής.

SKEK
14-07-10, 09:40
Φαντάζομαι τα ψήνεις τα ψωμάκια και μετά τα παγώνεις, έτσι? Αν ναι, όταν κρυώσουν εντελώς από το ψήσιμο τα βάζεις σε πλαστική σακουλίτσα αφαιρείς τον αέρα και κατάψηξη. Όταν τα ξεπαγώνεις, λίγο πριν τα καταναλώσετε βάλε στο φούρνο αυτό που θα φάτε για λίγο και όταν το βγάλεις θα είναι λες και το έφτιαξες εκείνη τη στιγμή.

Αν τα αποθηκεύεις άψητα, να τα βάζεις σε ταψάκι και σκέπαζε τα με μεμβράνη. Δεν θα τα ξεπαγώνεις πριν το ψήσιμο, κατευθείαν φούρνο.

Δεν έχω καταψύκτη, έχω ψυγείο με κατάψυξη και τα συρτάρια κατάψυξης είναι άνετα.

Access
14-07-10, 09:49

που βρίσκουμε αυτά τα ταψάκια με το πλαστικό κάλυμμα???
(όλο απορίες είμαι αλλά μου αρέσει το θέμα και θέλω να το παρακολουθώ) :mrgreen::mrgreen:

SKEK
14-07-10, 09:56
Τα πήρα πριν 2-3 χρόνια από το cook shop αλλά τα είδα και στο Άττικα στον όροφο (τελευταίο νομίζω) για είδη σπιτιού. Είναι σε διάφορα μεγέθη και βγαίνουν σετ 3 από το μεγαλύτερο στο μικρότερο.

athens2006
14-07-10, 10:07
και εγω μια απο τα ιδια.
Όλα τα μυρωδικα καταψυξη, μαιντανος,ανηθος,δυοσμος,κρεμμυδακια φρεσκα ακομη και ξερα.καροτα ψιλοκομμενα ή στον τριφτη.
Σπανακι,σεσκουλα,φασολακια φρεσκα, τα πρωτα ζεματισμενα ετοιμα για πιτες, τα δευτερα ή ωμα ή μαγειρεμενα.
Γεμιστες πιπεριες, γεμιστα κολοκυθακια, παπουτσακι, παστιτσιο, λαζανια ογκρατεν, παντα οτι φαγητο βγαλει εξτρα μεριδες μπαινει καταψυξη. Ειναι η καλυτερη λυση...
Κουλουρακια απο τις γιαγιαδες, τσουρεκακια, κεηκ, ψωμακια, ο,τι μπορειτε να φανταστειτε.
Ο καταψυκτης μας ειναι 400λιτρα και τιγκα!

mikio
14-07-10, 13:05
Kαλημέρα!! Σεβούλα σήμερα θα δοκιμάσω να βάλω τριμμένη στο μπλέντερ μαστίχα Χίου για να βγει καϊμάκι! ;) Επίσης είναι ωραία μέσα πουράκια σοκολάτας, κομμάτια κέικ που σου περίσσεψε, και καβουρντισμένους ξηρούς καρπούς. Η συνταγή η κανονική είναι με ένα ζαχαρούχο αλλά εγώ το βρίσκω πολύ γλυκό και ειδικά αν προσθέσεις διάφορα μέσα... οπότε το μείωσα στο μισό. Αν ο άντρας σου το βρίσκει άγλυκο μπορείς να βάλεις περισσότερο ζαχαρούχο. ;)
Τα ψωμιά, κέικ, πίτες κλπ επίσης όπως σου είπαν παραπάνω μόλις τα βγάλεις και ξεπαγώσουν τα βάζεις για λίγη ώρα μέσα στο φούρνο (όχι μικροκύματα) και γίνονται σα να βγήκαν μόλις, ολόφρεσκα και τραγανά!

sevoula
14-07-10, 13:55
Ο καταψυκτης μας ειναι 400λιτρα και τιγκα!
τί μάρκα; βεράντα ή μέσα; πόσο στοίχισε;;):roll::smile:

sevoula
14-07-10, 14:01
κορίτσια τα ψωμάκια τα έβαζα μετά στα μικροκύματα. τώρα κατάλαβα τί έφταιγε. θα τα βάζω φούρνο.

μαστίχα Χίου έχω. χρησιμοποιώ. τέλεια Βέφα μου! μη σου πω και στιγμιαίο καφέ!
ξηροκάρπια το σκέφτηκα κι εγώ. μόνο για αμύγδαλο και φυστικάκι Αιγίνης. το καβούρντισμα δεν μου είχε περάσει από το μυαλό. δασκάλα η mikio!
μπανάνα; βύσσινα;
όλο σχεδόν το ζαχαρούχο το έβαλα, γιατί ξέρω το βιός μου!
μάλλον θα του κάνω στη δική του δόση με άχνη ζάχαρη!αν και το ευχαριστήθηκε!
θα μπορούσε να μπει και γλυκό του κουταλιού με το σιροπάκι ή και μόνο το σιροπάκι!
ανορεξία έπεσε γενικώς!

athens2006
14-07-10, 14:41
τί μάρκα; βεράντα ή μέσα; πόσο στοίχισε;;):roll::smile:

Σεβουλα, ο καταψυκτης ειναι ΑΕG, μου βγηκε απο πασιγνωστη αλυσιδα ηλεκτρικων χωρις τοκους αλλα με επιπλεον εγγυηση 610,00.
Στο προηγουμενο σπιτι τον ειχα στην αυλη αλλα τον λυπομουν. Τωρα προς το παρον τον εχω στο σαλονι σε μια γωνια αλλα και απο εκει να τον παρω καπου θα τον βολεψω 150τ.μ. σπιτι. Απο ευκολια ειναι τρομερος, ειδικα εγω που αποθηκευω τροφιμα απο τον κηπο που στελνει ο παππους μου, κρεατα απο το χωριο που αγοραζει ο πατερας μου, δεν μπορεις να φανταστεις. Απλά δεν εχω ακομη καταληξει αν η αυξηση στη ΔΕΗ οφειλεται στον καταψυκτη, παρολο που εινα Α+. Η δεη λεει πως οχι και οτι γραφει ο κατασκευαστης αυτο καιει, αλλα 400λτρ καταψυκτης να καιει μονο 30 μοναδες το μηνα δεν παιζει.

sevoula
14-07-10, 15:59
ευχαριστώ πολύ irene-stathis!

mamavasia
14-07-10, 23:06
τον μαϊντανό πως τον καταψύχεις? τον κόβεις μικρά κομματάκια και μετά τον βάζεις κατάψυξη? πόσο κρατάει?

επίσης να ρωτήσω το παστίτσιο που το καταψύχεται άψητο μετά από πόσες μέρες πρέπει να το βγάλεις για να το μαγειρέψεις, επειδή έχει το μακαρόνι...

ενδιαφέρον θέμα καθότι τώρα στις διακοπές θα πρέπει να προμηθεύω τον σύζυγο που τρώειιιι καλά και αρκετά!!!

mikio
14-07-10, 23:16
τον μαϊντανό πως τον καταψύχεις? τον κόβεις μικρά κομματάκια και μετά τον βάζεις κατάψυξη? πόσο κρατάει?

επίσης να ρωτήσω το παστίτσιο που το καταψύχεται άψητο μετά από πόσες μέρες πρέπει να το βγάλεις για να το μαγειρέψεις, επειδή έχει το μακαρόνι...

ενδιαφέρον θέμα καθότι τώρα στις διακοπές θα πρέπει να προμηθεύω τον σύζυγο που τρώειιιι καλά και αρκετά!!!

Τον μαϊντανό και όλα τα μυρωδικά γενικά,τα πλένεις,τα στεγνώνεις καλά σε πετσέτα και μετά τα ψιλοκόβεις,τα βάζεις σε σακουλίτσες τροφίμων και στην κατάψυξη. Διατηρούνται πολύ-πολύ-πολύ καιρό! ;)
Το παστίτσιο ουσιαστικά βρασμένα είναι τα μακαρόνια... δεν παθαίνουν κάτι,εγώ έχει τύχει να ξεχάσω ένα ταψί περίπου 3 εβδομάδες ίσως και παραπάνω κι ήταν μια χαρά μόλις το έψησα. ;)

v & a
14-07-10, 23:17
το παστιτσιο εγω και 1μηνα μετα το χω ψησει μια χαρα ηταν

xiaouita
15-07-10, 00:36
Εγω παλι καταψυχω πιπεριες κομενες (για πιτσες-λεμονατα κλπ), αλλα και ολοκληρες (κερατα) γεμιστες με φετα ή ανθοτυρο και δυσμο (μετα τις ψγνω στο φουρνο)
Επισης ολα τα μυρωδικα, σπανακι (δεν το ζεματαω καθολου) σκετο ή ετοιμο μιγμα για σπανακοπιτα, κολοκυθα τριμενη για πιτες ή κολοκυθακια τριμενα για κολοκυθοκεφτεδες, πρασσα, κρεμμυδακια φρεσκα αλλα και ξερα (τα ψιλοκοβω και τα βαζω σε σακουλιτσες και οταν θελω να κανω καμμια σαλτσουλα ή κοκκινιστο τα εχω ετοιμα), πιτσα ετοιμη με ολα τα υλικα........μμμμμ! δεν μπορω να σκεφτω τιποτα αλλο!
Καπου διαβασα οτι το κεηκ καταψυχετε... και μετα? Απλα το ζεστενουμε στο φουρνο?

sevoula
15-07-10, 09:48
μπράβο νοικοκυρές! δεν παίζεστε!

SKEK
15-07-10, 09:54
Ναι, μόνο που τη συνταγή ομελέττας με αλεύρι δεν τη δίνεις. Την κρατάς για σένα. Είναι και μικρασιάτικο φαγητό είπες που τρελλαίνομαι για τη συγκεκριμένη κουζίνα.

Please...

sevoula
15-07-10, 10:31
έχω πολλές μικρασιάτικες, αλλά είμαι λίγο, εντάξει πάρα πολύ χάλια ψυχολογικά σήμερα!μια άλλη μέρα, σίγουρα! είμαστε κι εκτός θέματος.
πού το θυμήθηκες βρε θηρίο;
χοσάφια (σούπα τύπου κομπόστα με σταφίδες, δαμάσκηνα και σύκα)
λαλάντζα (τηγανητή ζύμη διπλωμένη με γέμιση τυρί, στρόγγυλη σκέτη που την αλοίφεις με ζάχαρη ή μέλι)
πληγούρι με σταφίδες σούπα
μαντούς(ζυμωμένο ή έτοιμο ζυμαρικό) σούπα με γιαούρτι και σκόρδο
αργιαλού κρύο πιάτο σουποειδές με γιαούρτι και ζυμαρικό, προαιρετικό το σκόρδο
κότα με πληγούρι
κιμάς για λουκάνικα ή κιιεφτέ μπόμπα
αρνάκι με μακαρόνια
λουκουμάδες αλμυροί
σπανάκι με αβγά
αβγά ξοβωτά είναι τα ποσέ
κοτόπουλο γιαούρταβα (Βέφα, αλλά το έχω αλλάξει)
......

love4four
15-07-10, 10:49
Sevoula,

Δεν εγκαταλείπω το θέμα εάν δεν δώσεις την συνταγή για :
-τους αλμυρούς λουκουμάδες (!!!!!!!) και
-τον κιεεφτέ ΜΠΟΜΠΑ (!!!!)

Μας ανοίγετε την όρεξη καλά-καλά και μετά ... γιοκ !
Και κάτι άλλο: αυτό με το γρήγορο παγωτό πόση ώρα θέλει στην κατάψυξη κατά προσέγγιση ?????

SKEK
15-07-10, 11:35
έχω πολλές μικρασιάτικες, αλλά είμαι λίγο, εντάξει πάρα πολύ χάλια ψυχολογικά σήμερα!μια άλλη μέρα, σίγουρα! είμαστε κι εκτός θέματος.
πού το θυμήθηκες βρε θηρίο;
χοσάφια (σούπα τύπου κομπόστα με σταφίδες, δαμάσκηνα και σύκα)
λαλάντζα (τηγανητή ζύμη διπλωμένη με γέμιση τυρί, στρόγγυλη σκέτη που την αλοίφεις με ζάχαρη ή μέλι)
πληγούρι με σταφίδες σούπα
μαντούς(ζυμωμένο ή έτοιμο ζυμαρικό) σούπα με γιαούρτι και σκόρδο
αργιαλού κρύο πιάτο σουποειδές με γιαούρτι και ζυμαρικό, προαιρετικό το σκόρδο
κότα με πληγούρι
κιμάς για λουκάνικα ή κιιεφτέ μπόμπα
αρνάκι με μακαρόνια
λουκουμάδες αλμυροί
σπανάκι με αβγά
αβγά ξοβωτά είναι τα ποσέ
κοτόπουλο γιαούρταβα (Βέφα, αλλά το έχω αλλάξει)
......
Ναι βρε όποτε μπορέσεις, δεν είμαι δα και έγκυος και θέλω τώρα ομελέττα:lol:

Και ξέχνα αυτό που σε έριξε, έχεις άλλα ωραία να σκέφτεσαι.

kalamaraki
15-07-10, 14:09
Μολις γυρισα απο σουπερ και μανάβη
και με ενημερωσε ο μανάβης οτι μπορω να καταψύξω τα αμπελόφυλλα που δεν θελω να χρησιμοποιήσω ακομα σε νερο μεσα στο ταπερ για οοοοσο καιρο θελω αντι να τα ετοιμάσω και να τα ψύξω....
Θα το κανω και αυτο!

Access
15-07-10, 14:31
και με ενημερωσε ο μανάβης οτι μπορω να καταψύξω τα αμπελόφυλλα που δεν θελω να χρησιμοποιήσω ακομα σε νερο μεσα στο ταπερ για οοοοσο καιρο θελω αντι να τα ετοιμάσω και να τα ψύξω....
Θα το κανω και αυτο!
Τα ζεματίζεις πρώτα και αφού κρυώσουν καλά, τα βάζεις στην κατάψυξη καλλίτερα σε τάπερ για να μην σπάσουν !!! πάντα έτσι τα κάνω ........
έχουν οι μανάβηδες αμπελόφυλλα ???:oops::oops:

kalamaraki
15-07-10, 14:54
Φιλεναδα ετοιμα ειναι σε βαζάκι,.....Τα βιολογικα αμπελόφυλα της Μαριαννας λεγονται χαχαχα

Μαριλίνα
15-07-10, 20:10
Koριτσάρες μου,
φοβερές οι ιδέες σας!!! Θα αρχίσω να καταστρώνω μενού για να δούμε τι θα κάνουμε τελικά!!!
όσο για το χρονικό διάστημα, 1,5 μήνα το πολύ θα μείνουμε. Εννοείται ότι δεν θα πάρω, π.χ. 5 κιλά κιμά να κάνω για όλο το διάστημα!!!
Αυτό με τα όσπρια θα με βολέψει πολύ γιατί δεν θέλω να τρώω λόγω θηλασμού, κι αυτό με το μουσακά-παστίτσιο πιο πολύ γιατί θα μπορώ να το κάνω όταν είναι κάποιος μαζί μου και να το τρώμε... πολύ μετά!!!

olive
15-07-10, 22:04
Καλησπέρα κορίτσια!
Ένας καινούριος - υπέροχος κόσμος! Δεν είχα ιδέα ότι μπορείς να το κάνεις αυτό (κατάψυξη έτοιμων φαγητών). Η μαμά μου δεν δούλευε και έτσι μας τα μαγείρευε καθημερινά κι εγώ έμαθα το ίδιο...
Δήλαδή αν θέλω να φτιάξω παστιτσιο το ετοιμάζω κανονικά (βράζω μακαρόνι, φτιάχνω κιμά, μπεσαμελ) τα φήνω κρυώνουν και τα βάζω σε ταψί στην κατάψυξη?
SOS γιατί δεν έχω καταλάβει πείτε μου την διαδικασία!!! Και κάτι ακόμη όταν το βγάζουμε από κατάψυξη αμέσως το μαγειρεύουμε ή το αφήνουμε να πάρει θερμοκρασία δωματίου?
Δεν κατσιάζουν τα φαγητά μετά ή να χάσουν γεύση και θρεπτικά συστατικα?
Το μόνο που έχω κάνει είναι να φτιάχνω ζύμη για πίτσα, την ανοίγω σε στρογγυλο σχήμα και την καταψύχω.
Τελευταία ερώτηση: στις διακοπές πως μεταφέρετε αυτά τα κατεψυγμένα φαγητα χωρίς να χαλάσουν?

xiaouita
16-07-10, 00:09
Θα το κανω και αυτο!

Δεν ξερω αν σε προλαβα.... Βαλε λιγο λαδι αναμεσα στα αμπελοφυλλα για να μην σου κολλησουν μεταξυ τους! Οταν θα τα ξεπαγωσεις ειναι πιο ευκολο να ξεκολλησουν;-)

kalamaraki
16-07-10, 00:15
Δεν ξερω αν σε προλαβα.... Βαλε λιγο λαδι αναμεσα στα αμπελοφυλλα για να μην σου κολλησουν μεταξυ τους! Οταν θα τα ξεπαγωσεις ειναι πιο ευκολο να ξεκολλησουν;-)

Με πρόλαβες με πρόλαβες! Αυριο λεω να κατσω να τα φτιαξω χε χε!
Ευχαριστώ πολυ για την συμβουλη, μου φαινεται πολυ λογικο!

Καλησπέρα κορίτσια!
Ένας καινούριος - υπέροχος κόσμος! Δεν είχα ιδέα ότι μπορείς να το κάνεις αυτό (κατάψυξη έτοιμων φαγητών). Η μαμά μου δεν δούλευε και έτσι μας τα μαγείρευε καθημερινά κι εγώ έμαθα το ίδιο...
Δήλαδή αν θέλω να φτιάξω παστιτσιο το ετοιμάζω κανονικά (βράζω μακαρόνι, φτιάχνω κιμά, μπεσαμελ) τα φήνω κρυώνουν και τα βάζω σε ταψί στην κατάψυξη?
SOS γιατί δεν έχω καταλάβει πείτε μου την διαδικασία!!! Και κάτι ακόμη όταν το βγάζουμε από κατάψυξη αμέσως το μαγειρεύουμε ή το αφήνουμε να πάρει θερμοκρασία δωματίου?
Δεν κατσιάζουν τα φαγητά μετά ή να χάσουν γεύση και θρεπτικά συστατικα?
Το μόνο που έχω κάνει είναι να φτιάχνω ζύμη για πίτσα, την ανοίγω σε στρογγυλο σχήμα και την καταψύχω.
Τελευταία ερώτηση: στις διακοπές πως μεταφέρετε αυτά τα κατεψυγμένα φαγητα χωρίς να χαλάσουν?

Εγω τα φτιαχνω σαν να μαγειρεψω εκεινη τη στιγμη, ενα ταψακι παει οντως στο φουρνο και το αλλο παει καταψυξη μολις κρυωσει και ερθει σε θερμοκρασια δωματιου αν πχ εχω καυτο ζεστο κιμα ή κατι αλλο.
Δεν τα αποψύχω...δηλαδη οπως ειναι απο την καταψυξη προθερμαίνω τον φουρνο και τα βαζω μεσα! Δεν αντιμετώπισα ποτε προβλημα, η μαμακα μου δουλευε...και ετσι εχω μαθει απο εκεινη, απλα ολα τα αμυλουχα τα βαζω αμαγειρευτα στην κατάψυξη αλλιως αν τα βάλεις μαγειρεμενα οταν τα βγάζεις γινονται νιανια!
Καλη αρχη να δεις που θα γλιτώσεις ποοοοολυ χρονο γενικα απο το μαγειρεμα σου. Πχ προχθες εκανα γεμιστες ντοματες εψησα τις μισες τις υπολοιπες καταψυξη, τωρα αυριο θα κανω ντολμαδακια , θα βαλω γυρω στα 40-45 να μαγειρεψω τα υπολοιπα αν δεν βαρεθω να τυλιγω και τα τυλιξω θα τα τυλιξω και θα τα βαλω ταπεράκι στρογυλο....οπωτε μετα οταν τα βγαλω να πανε στην στρογγυλη κατσαρολα!

itsme
16-07-10, 02:45
SKEK, επειδή με είπες ανοικοκύρευτη, δες βρε εγώ τι ώρα φροντίζω για το τί θα μαγειρέψω αύριο!! :p
Καλά, λέμε και καμιά βλακεία να περάσει η ώρα.. αυπνίες έχουμε..

Εσείς τα καταψύχετε κιόλας, ε? :lol:

SKEK
16-07-10, 09:01
Τότε μπήκες σε λάθος θέμα my friend. Εδώ γράφουμε για φαγητά που μπαίνουν στην κατάψυξη (αυτό το ντουλαπάκι / συρταράκι, που είναι είτε πάνω είτε κάτω από το κυρίως μέρος του ψυγείου. Πώς να το εξηγήσω τώρα για να το βρεις....:roll: Αααα κάτσε να σου πω για να καταλάβεις. Η κατάψυξη είναι εκεί που βάζουμε τα παγάκια).:mrgreen::lol:

Λοιπόν, αν εκεί δεν υπάρχει φαγητό για αύριο, πάρε ένα τηγάνι, άσε το λάδι να κάψει και ρίξε μέσα 2 αυγά. Μόλις ασπρίσει το διάφανο μέρος και αρχίσει να πήζει το κίτρινωπό μέρος, πάρε μία σπάτουλα επίπεδη και βγάλε τα από το τηγάνι. (αλατοπίπερο είτε κατά τη διάρκεια του τηγανίσματος είτε και στο τέλος). Συνοδεύεται με φρυγανισμένες φεττούλες ψωμάκι και ελληνική σαλατούλα. Καλή όρεξη!!;)

ΥΓ. Με πολλή αγάπη, έτσι φίλη?

Access
16-07-10, 09:32
πάρε ένα τηγάνι, άσε το λάδι να κάψει και ρίξε μέσα 2 αυγά. Μόλις ασπρίσει το διάφανο μέρος και αρχίσει να πήζει το κίτρινωπό μέρος, πάρε μία σπάτουλα επίπεδη και βγάλε τα από το τηγάνι. (αλατοπίπερο είτε κατά τη διάρκεια του τηγανίσματος είτε και στο τέλος). Συνοδεύεται με φρυγανισμένες φεττούλες ψωμάκι και ελληνική σαλατούλα. Καλή όρεξη!!;)

Καλη μου SKEK όταν κάνεις το καλό και δίνεις ένα μενού θα πρέπει να το δίνεις και με πλήρεις οδηγίες κιόλας ............:mrgreen::mrgreen: την χωριάτικη πως την φτιάχνουν:roll::roll: ??? χαχαχαχ
Τις καλημέρες μου !!!!

SKEK
16-07-10, 09:56
Ευχαριστώ που μου το θύμισες AGE. Κάτσε πρώτα να πω για το πως φρυγανίζουμε το ψωμάκι και μετά για το πως γίνεται η σαλάτα.

itsme
16-07-10, 12:58
Τότε μπήκες σε λάθος θέμα my friend. Εδώ γράφουμε για φαγητά που μπαίνουν στην κατάψυξη (αυτό το ντουλαπάκι / συρταράκι, που είναι είτε πάνω είτε κάτω από το κυρίως μέρος του ψυγείου. Πώς να το εξηγήσω τώρα για να το βρεις....:roll: Αααα κάτσε να σου πω για να καταλάβεις. Η κατάψυξη είναι εκεί που βάζουμε τα παγάκια).:mrgreen::lol:

Λοιπόν, αν εκεί δεν υπάρχει φαγητό για αύριο, πάρε ένα τηγάνι, άσε το λάδι να κάψει και ρίξε μέσα 2 αυγά. Μόλις ασπρίσει το διάφανο μέρος και αρχίσει να πήζει το κίτρινωπό μέρος, πάρε μία σπάτουλα επίπεδη και βγάλε τα από το τηγάνι. (αλατοπίπερο είτε κατά τη διάρκεια του τηγανίσματος είτε και στο τέλος). Συνοδεύεται με φρυγανισμένες φεττούλες ψωμάκι και ελληνική σαλατούλα. Καλή όρεξη!!;)

:lol::lol::lol:

Πάντα αναρωτιόμουν γιατί έφτιαξαν έναν τόόόόσο μεγάλο χώρο για τα παγάκια!!!:lol:

Κάτσε βρε AGE, έχουμε δρόμο ακόμη μέχρι την σαλάτα!
Το λάδι το δοκιμάζω με το δάχτυλο για να δω αν έκαψε?
Τα αυγά ολόκληρα?

Για να μην χαλάσω το θέμα στείλε μου πμ.. :p
Αν και πιστεύω πως κι άλλες εδώ μεσα έχουν τις ίδιες απορίες!:roll:
Καλά, μη βαράτε, φεύγω!!! :lol::lol:

dee
16-07-10, 16:03
Κορίτσια μην ξεχνάτε και τις πίτες. Ειδικά αν ανοίγετε φύλλο που είναι πιο μπελάς ετοιμάζετε μικρά ταψάκια και βουρ στην κατάψυξη (εγώ τις βάζω ωμές) αλλά ακόμα και την ζύμη για το φύλλο την κάνω μπαλίτσα και την καταψύχω σε σακκουλάκι

kalamaraki
16-07-10, 16:04
εχμ...............εγω η ακαματα...δεν ανοιγω φυλλο ακομα...γιατι δεν ξερω χε χεχεχεχε
αλλα εχω βαλθει φετος το καλοκαιρι που καθομαι (ειμαι ανεργη καθε καλοκαιρι περυσι ειχα τα γαμο-βαφτισια μας) να μαθω οτι δεν ξερω!!!!!!!

sevoula
16-07-10, 16:34
Κορίτσια μην ξεχνάτε και τις πίτες. Ειδικά αν ανοίγετε φύλλο που είναι πιο μπελάς ετοιμάζετε μικρά ταψάκια και βουρ στην κατάψυξη (εγώ τις βάζω ωμές) αλλά ακόμα και την ζύμη για το φύλλο την κάνω μπαλίτσα και την καταψύχω σε σακκουλάκι
φύλλο δεν ανοίγω, αλλά ζυμώνω. θα βάλλω ζύμη για πίτσα, τυρόψωμο, μπουρεκάκια, ψωμάκια..
τις πίτες ωμές τις βάζουν. το ξέρω από θείες μου!
επίσης καταψύχουν ζωμό κότας, λαχανικών, σε ταπεράκια και σε παγοκυψέλες!
θέλω δουλειά στο θέμα αυτό!:roll:;):mrgreen:

xiaouita
16-07-10, 17:31
φύλλο δεν ανοίγω, αλλά ζυμώνω. θα βάλλω ζύμη για πίτσα, τυρόψωμο, μπουρεκάκια, ψωμάκια..
τις πίτες ωμές τις βάζουν. το ξέρω από θείες μου!
επίσης καταψύχουν ζωμό κότας, λαχανικών, σε ταπεράκια και σε παγοκυψέλες!
θέλω δουλειά στο θέμα αυτό!:roll:;):mrgreen:

Μμμμ! για πες καμμια συνταγη για τυροψωμο και μπουρεκακια!!

sevoula
17-07-10, 00:13
μπουρεκάκια:
1 ποτήρι γάλα
1 αυγό (χώρια το ασπράδι από τον κρόκο χτυπημένα)
1 φλ. του καφέ λάδι
1 κουταλάκι αλάτι
μαγιά
αλεύρι όσο πάρει, να είναι μαλακή η ζύμη.
τα ζυμώνουμε όλα μαζί.το αφήνουμε να ξεκουραστεί, να πάρει τον αέρα του σε λεκανάκι σκεπασμένο 45 λεπτά-1 ώρα.
μετά το χωρίζουμε σε μπαλάκια.5-8 βγαίνουν. τα ανοίγουμε στρογγυλά με τη βοήθεια πλάστη και με ελάχιστο αλεύρι. τον κάθε κύκλο τον χαράσουμε με μαχαίρι σε 8 κομμάτια, όπως την πίτσα. το καθένα το γεμίζουμε με γέμιση της αρεσκείας μας. ξεκινάμε το δίπλωμα από το φαρδύ μέρος, όπου έχουμε τη γέμιση και από τα πλαινά, τα οποία κλείνουμε πρώτα. όσο το τυλίγουμε, με τα ακροδάχτυλα σπρώχνουμε τα πλαινά προς τα μέσα διπλώνοντάς τα. έτσι το λεπτό σημείο του καταλήγει να είναι πάνω.
τα βάζουμε άνετα το ένα με το άλλο, γιατί φουσκώνουν, σε ταψάκι ευρύχωρο χωρίς λάδι. απλά κόβουμε βούτυρο (1 βιτάμ ή ένα αγελαδινό βούτυρο για όλα τα μπουρεκάκια αρκεί) σε μικρά κομμάτια και τα βάζουμε από πάνω στο κάθε μπουρεκάκι. λιώνει και γίνεται φουσκωτό θαύμα.τα μπουρεκάκια όσο πιο μικρά και σφιχτά τόσο πιο καλά.
η κλασική γέμιση είναι 1/2 κιλό τυρί, 2 αυγά πιπέρι.
την έχω κάνει και με γραβιέρα, με μπέηκον, με σουτζουκάκια μικρά. τυρί φέτα και κρεμμυδάκι φρέσκο!
βάζεις ό,τι θέλεις!
τα ψήνεις σε προθερμασμένο φούρνο, 180. για πόση ώρα... θα δεις, όταν δεν αντέξεις την υπέροχη μυρωδιά και όταν θα έχουν πάρει όμορφο χρώμα, τότε είναι έτοιμα!
καλή όρεξη!

sevoula
17-07-10, 00:19
τυρόψωμο:
1 ποτήρι νερό
μια μαγιά
μισό ποτήρι λάδι
1-2 κουταλιές του γλυκού αλάτι
μισή κουταλιά της σούπας μηλόξυδο
αλεύρι όσο πάρει.
ζύμωμα και ξεκούραση. όπως παραπάνω.
μετά από μια ώρα το τοποθετείς σε ταψί λαδωμένο, προσθέτεις τυρί, όσο το θέλεις, λίγο λάδι και ξαναζυμώνεις. το απλώνεις, ξαναβάζεις λίγο τυρί και ξαναδιπλώνεις, ξαναζυμώνεις. ξανααπλώνεις, να είναι παντού ομοιόμορφο. γίνεται θεϊκό. προθέρμανση 180 για όση ώρα χρειάζεται ο φούρνος.
απλά τέλειο. με τον ίδιο τρόπο μπορείς να βάλεις ελιές, ρίγανη, γραβιέρα τριμμένη...
καλή όρεξη!

olive
17-07-10, 00:38
kalamaraki ευχαριστώ για την επεξήγηση κάπως τα κατάλαβα αν και είμαι επιφυλακτική. Θα σας παρακολουθώ για να παίρνω ιδέες!
Εμείς έχουμε δίπορτο ψυγείο και μου φαίνεται κάπως περιορισμένος (σε πλάτος) ο χώρος για να βάλω ολόκληρο ταψί....
Όσο για τις πίτες που λέτε ωμές πχ στην σπανακόπιτα δεν ζεματίζουμε το σπανάκι?

xiaouita
17-07-10, 01:49
sevoula φοβερη!!!!!! Απο Δευτερα θα φτιαξω κατι σιγουρα!

Τι εννοεις στα μπουρεκια μαγια μπυρας? Πουλανε τετοια μαγια? Εγω μονο την κανονικη μαγια ξερω!

Ουφ! παλι μου ανοιξε η ορεξη:-?!! Θα κοιμαμε και θα βλεπω ροδαλα μπουρεκακια και τυροψωμα!!! :lol::lol::lol:

sevoula
17-07-10, 06:38
sevoula φοβερη!!!!!! Απο Δευτερα θα φτιαξω κατι σιγουρα!

Τι εννοεις στα μπουρεκια μαγια μπυρας? Πουλανε τετοια μαγια? Εγω μονο την κανονικη μαγια ξερω!

Ουφ! παλι μου ανοιξε η ορεξη:-?!! Θα κοιμαμε και θα βλεπω ροδαλα μπουρεκακια και τυροψωμα!!! :lol::lol::lol:
καλή μου να με συγχωρείς. μαγιά ήθελα να γράψω. το διόρθωσα.
η νύστα με αποβλάκωσε!;):rolleyes::mrgreen::lol:
ένα φακελάκι ξερή μαγιά ή ένα κοματάκι νωπή μαγιά.:oops:

xiaouita
18-07-10, 00:23
καλή μου να με συγχωρείς. μαγιά ήθελα να γράψω. το διόρθωσα.
η νύστα με αποβλάκωσε!;):rolleyes::mrgreen::lol:
ένα φακελάκι ξερή μαγιά ή ένα κοματάκι νωπή μαγιά.:oops:

Ειπα και εγω..... τοσο ασχετη ειμαι???????

Μολις φτιαξω κατι θα σου πω!!!:):)

ultraviolet
19-07-10, 16:22
κοριτσια, σορυ αν το εχετε ηδη πει, αλλα το παστιτσιο με τη μπεσαμελ στη καταψυξη?
και κατι αλλο, εγω εβαλα φασολαδα και μετα την ζεστανα να τη φαμε και ηταν λιγο αηδια.. ειχε κατι σαν τα "σαλια" που βγαζουν οι μπαμιες..

kalamaraki
19-07-10, 16:44
Ξεκίνησα στις 12 και τελειωσα στις 2+30.........εκανα δυο φαγητα αλλα εψησα μονο το ενα.
Να και η μπεσαμελ ετοιμη για κατάψυξη
http://i290.photobucket.com/albums/ll244/kalamaraki_2008/DSC00352.jpg
http://i290.photobucket.com/albums/ll244/kalamaraki_2008/DSC00353.jpg
Τα άφησα να έρθουν σε θερμοκρασια δωματιου και μετα βουρ κατάψυξη για μια δυσκολη μερα.

νινάκια2
19-07-10, 16:54

Και για ευκολία στο φαγητό ψιλοκόβετε όλα τα μυρωδικά όπως μαϊντανό, βασιλικό, σέλινο, δύοσμο, μάραθο, άνιθο σε σακουλάκια. Επίσης ψιλοκομμένο ζαμπόν,μανιτάρι φρέσκο και πιπεριά για να βάζετε στα ζυμαρικά για καρμπονάρα κλπ. και ολόκληρη ντομάτα κατεψυγμένη για να την βάλετε μπλουμ να λιώσει σε κοκκινιστά φαγητά! ;)

Βάλε στο μίξερ:
500μλ γάλα πλήρες
μισό ζαχαρούχο

Eφτιαξα την συνταγή για παγωτό.Πρώτη φορά που φτιάχνω παγωτό.Αρεσε πολύ σε όλους μας.Εφτιαξα ένα με κρέμα,αλλο με τα μπισκότα oreo που δεν ήξερα ότι υπήρχαν,και ένα αλλο έβαλα μέσα στην βανίλια σοκολάτα ιον αλλά δεν σκουρινε τόσο να μοιάζει με σοκολάτα όπως εγινε με τα μπισκότα οreo.
Eυχαριστώ για την ωραία ιδέα σου.Με παρότρινε να φτιάξω το πρώτο παγωτό.

νινάκια2
19-07-10, 16:58
τυρόψωμο:
1 ποτήρι νερό
μια μαγιά
μισό ποτήρι λάδι
1-2 κουταλιές του γλυκού αλάτι
μισή κουταλιά της σούπας μηλόξυδο
αλεύρι όσο πάρει.
ζύμωμα και ξεκούραση. όπως παραπάνω.
μετά από μια ώρα το τοποθετείς σε ταψί λαδωμένο, προσθέτεις τυρί, όσο το θέλεις, λίγο λάδι και ξαναζυμώνεις. το απλώνεις, ξαναβάζεις λίγο τυρί και ξαναδιπλώνεις, ξαναζυμώνεις. ξανααπλώνεις, να είναι παντού ομοιόμορφο. γίνεται θεϊκό. προθέρμανση 180 για όση ώρα χρειάζεται ο φούρνος.
απλά τέλειο. με τον ίδιο τρόπο μπορείς να βάλεις ελιές, ρίγανη, γραβιέρα τριμμένη...
καλή όρεξη!

Αχ αν καταφέρω να φτάξω κάποιες απο τις συνταγές θα σου γράψω.

ultraviolet
19-07-10, 17:02
kalamaraki, τι θεαμα ειναι αυτο???????? βλεπω καλα τορτελινια και βιδες με λαχανικα? εγω που βαζω ετοιμη μπεσαμελ γιωτης μηπως πειραζει?

mikio
19-07-10, 17:53
Eφτιαξα την συνταγή για παγωτό.Πρώτη φορά που φτιάχνω παγωτό.Αρεσε πολύ σε όλους μας.Εφτιαξα ένα με κρέμα,αλλο με τα μπισκότα oreo που δεν ήξερα ότι υπήρχαν,και ένα αλλο έβαλα μέσα στην βανίλια σοκολάτα ιον αλλά δεν σκουρινε τόσο να μοιάζει με σοκολάτα όπως εγινε με τα μπισκότα οreo.
Eυχαριστώ για την ωραία ιδέα σου.Με παρότρινε να φτιάξω το πρώτο παγωτό.

Nινάκια 2 χάρηκα πολύ που σου άρεσε το παγωτό! Όντως εύκολο και γρήγορο, ιδανικό για "φρέσκες" νοικοκυρούλες όπως είμαστε εμείς! ;)
Μπορείς φυσικά να προσθέσεις ότι θες μέσα και το ακόμα πιο σούπερ βάλε σε ένα τάπερ στρώση μπισκότο πτι-μπέρ (ακόμα καλύτερα αυτό με τη σοκολάτα) στη μέση το μείγμα του παγωτού και από πάνω άλλη μια στρώση μπισκότο να το κάνεις δλδ σάντουιτσ! Κόβονται τέλειες μερίδες έτσι! Μόνο μην κάνεις πολύ παχιά τη στρώση παγωτού για να χωράει στο στόμα το σάντουιτς! Eγώ την πάτησα μια φορά κι έπρεπε να έχεις στόμα κροκόδειλου για να το φας! :lol:

Επίσης αν θες να το κάνεις σοκολάτα-σοκολάτα το παγωτό θα αντικαταστήσεις την άσπρη σαντυγί με καφέ σαντυγί! ;)

kalamaraki
19-07-10, 17:57
kalamaraki, τι θεαμα ειναι αυτο???????? βλεπω καλα τορτελινια και βιδες με λαχανικα? εγω που βαζω ετοιμη μπεσαμελ γιωτης μηπως πειραζει?

Ναι καλα βλεπεις ειχα λιγα και απο τα δυο και τα ενωσα χε χε! Με λαχανικα οπως καροτακι, μπιζέλι και φασολακι....ετοιμα απο κατεψυγμένα, μαζι με ρεγκάτο (αυτο ειχα σημερα) αλλιως οτι εχειες εκανα δυο στρωσεις και απο πανω μπεσαμελ. Δεν πειράζει με ετοιμη (οτι εχεις και οτι μπορεις) ...απλα αν θες βαλε μεσα ενα αυγο αφου την χτυπήσεις γινεται πολυ ποιο νοστιμη και αφράτη, και να την αφησεις να κατσει 5λεπτάκια αφου τελειωσεις το χτυπημα να ηρεμήσει!

dee
20-07-10, 10:53
Μια μικρή απορία τα γεμιστά τα ξεπαγώνουμε και τα ψήνουμε ή κατευθείαν απο την κατάψυξη. Εφτιαξα εχτές ελπίζω να βγαίνουν καλά. Αχ πολύ καλή ιδέα τα υπόλοιπα που έχετε αναφέρει τα έβαζα αλλά γεμιστά δεν το είχα σκεφτεί.

kalamaraki
20-07-10, 10:57
Οπως ειναι τα βαζεις κατευθειαν απο κατάψυξη, εγω βαζω λιγο λαδακι απο πανω και λιγο νερο, φοβουμενη παντα μηπως βγάλουν πολυ και αν χρειαστει συμπληρώνω

νινάκια2
27-07-10, 18:02
Kαλημέρα!! Σεβούλα σήμερα θα δοκιμάσω να βάλω τριμμένη στο μπλέντερ μαστίχα Χίου για να βγει καϊμάκι! ;) Επίσης είναι ωραία μέσα πουράκια σοκολάτας, κομμάτια κέικ που σου περίσσεψε, και καβουρντισμένους ξηρούς καρπούς. Η συνταγή η κανονική είναι με ένα ζαχαρούχο αλλά εγώ το βρίσκω πολύ γλυκό και ειδικά αν προσθέσεις διάφορα μέσα... οπότε το μείωσα στο μισό. Αν ο άντρας σου το βρίσκει άγλυκο μπορείς να βάλεις περισσότερο ζαχαρούχο. ;)
Τα ψωμιά, κέικ, πίτες κλπ επίσης όπως σου είπαν παραπάνω μόλις τα βγάλεις και ξεπαγώσουν τα βάζεις για λίγη ώρα μέσα στο φούρνο (όχι μικροκύματα) και γίνονται σα να βγήκαν μόλις, ολόφρεσκα και τραγανά!

σήμερα θα δοκιμάσω να βάλω τριμμένη στο μπλέντερ μαστίχα Χίου για να βγει καϊμάκι
Tελικά το έκανες? βγήκε καλό το καιμάκι?Μπαίνει αυτό το καιμάκι και στα παγωτά?
Αχ Πέσμας μας και άλλες συνταγές.Είσαι έμπνευση.Και εσύ και η sevoula (πέσμας μας και άλλες συνταγές).Κατάφερα και έφτιαξα και τα μπουρεκάκια και το τυρόψωμο.Ηταν τέλειες οι συνταγές σας.Μάλλον θα σας κάνω πρόταση γάμου και στις δύο και θα με κυνηγάει ο άντρας μου.

νινάκια2
27-07-10, 18:09
μπουρεκάκια:
1 ποτήρι γάλα
1 αυγό (χώρια το ασπράδι από τον κρόκο χτυπημένα)
1 φλ. του καφέ λάδι
1 κουταλάκι αλάτι
μαγιά
αλεύρι όσο πάρει, να είναι μαλακή η ζύμη.
τα ζυμώνουμε όλα μαζί.το αφήνουμε να ξεκουραστεί, να πάρει τον αέρα του σε λεκανάκι σκεπασμένο 45 λεπτά-1 ώρα.
μετά το χωρίζουμε σε μπαλάκια.5-8 βγαίνουν. τα ανοίγουμε στρογγυλά με τη βοήθεια πλάστη και με ελάχιστο αλεύρι. τον κάθε κύκλο τον χαράσουμε με μαχαίρι σε 8 κομμάτια, όπως την πίτσα. το καθένα το γεμίζουμε με γέμιση της αρεσκείας μας. ξεκινάμε το δίπλωμα από το φαρδύ μέρος, όπου έχουμε τη γέμιση και από τα πλαινά, τα οποία κλείνουμε πρώτα. όσο το τυλίγουμε, με τα ακροδάχτυλα σπρώχνουμε τα πλαινά προς τα μέσα διπλώνοντάς τα. έτσι το λεπτό σημείο του καταλήγει να είναι πάνω.
τα βάζουμε άνετα το ένα με το άλλο, γιατί φουσκώνουν, σε ταψάκι ευρύχωρο χωρίς λάδι. απλά κόβουμε βούτυρο (1 βιτάμ ή ένα αγελαδινό βούτυρο για όλα τα μπουρεκάκια αρκεί) σε μικρά κομμάτια και τα βάζουμε από πάνω στο κάθε μπουρεκάκι. λιώνει και γίνεται φουσκωτό θαύμα.τα μπουρεκάκια όσο πιο μικρά και σφιχτά τόσο πιο καλά.
η κλασική γέμιση είναι 1/2 κιλό τυρί, 2 αυγά πιπέρι.
την έχω κάνει και με γραβιέρα, με μπέηκον, με σουτζουκάκια μικρά. τυρί φέτα και κρεμμυδάκι φρέσκο!
βάζεις ό,τι θέλεις!
τα ψήνεις σε προθερμασμένο φούρνο, 180. για πόση ώρα... θα δεις, όταν δεν αντέξεις την υπέροχη μυρωδιά και όταν θα έχουν πάρει όμορφο χρώμα, τότε είναι έτοιμα!
καλή όρεξη!

Τέλειες οι συνταγές τα κατάφερα και τα έφτιαξα και τα δύο και τα μπουρεκάκια και το τυρόψωμο.Δεν μπορώ να σου στείλω προσωπικό μήνημα γιατί γραφει αποκλεισμένος χρήστης?

mikio
27-07-10, 23:49
Νινάκια σου έστειλα και πμ. Λοιπόν επειδή έχω λίγο χρόνο θα γράψω 2 συνταγές οι οποίες μπαίνουν και στην κατάψυξη εξαιτίας των υλικών,μάλιστα το 1ο μπαίνει σίγουρα αφού μια φορά μαγείρεψα ένα τεράστιο ταψί κι ότι περίσσεψε το φάγαμε αργότερα!

Λαζάνια καλοκαιρινά

Συνταγή χύμα χωρίς συγκεκριμένες ποσότητες...

Χρειάζεσαι:
2 κουτιά λαζάνια (όσα χρησιμοποιήσεις ανάλογα το ταψί)
φέτα (πάρε να'χεις!)
μερικές ώριμες ντομάτες κομμένες σε ροδέλες (πάρε να΄χεις!)
μερικές μελιτζάνες φλάσκες κομμένες σε κύβους (παρομοίως!)
καρότα, πιπεριές πολύχρωμες, κολοκυθάκια, κρεμμύδι,σκόρδο, ρίγανη, αλατοπίπερο, χυμό ντομάτας, ελαιόλαδο.
1 μεγάλο κουτί κρέμα γάλακτος.

Εκτέλεση

Μουσκεύεις σε κρύο νερό τα λαζάνια σε μεγάλο μπολ ή ταψί, προσέχωντας να μην κολλήσουν μεταξύ τους. Δε θέλει πολλή ώρα, ίσα να μαλακώσουν λιγάκι.

Τσιγαρίζεις σε λαδάκι το κρεμμύδι,το σκόρδο και μαραίνεις, τα καρότα-κολοκυθάκια-πιπεριές τα οποία τα έχεις κόψει σε κυβάκια. Μόλις μαλακώσουν προσθέτεις το χυμό ντομάτας, τη ρίγανη, το αλατοπίπερο και σιγοβράζεις να γίνει σάλτσα. Όποτε χρειάζεται προσθέτεις λίγο νεράκι.

Ωστόσο έχεις κόψει σε κύβους τις μελιτζάνες,τις έχεις λαδώσει κι αλατίσει ελαφρά και τις βάζεις στο γκρίλ να μαλακώσουν.

Και αρχίζεις το στήσιμο: Σε ταψί ρίχνεις λίγη κρέμα γάλακτος να απλώσει. Μετά λαζάνια, μελιτζάνες,σάλτσα, ροδέλες ντομάτας και φέτα θρυμματισμένη και ξανά λαζάνια,κρέμα γάλακτος, μελιτζάνες,σάλτσα,ροδέλες ντομάτας και φέτα.... Και φτου κι από την αρχή μέχρι να τελειώσουν τα υλικά με την προϋπόθεση η τελευταία στρώση να είναι λαζάνια.
Ψήνεις σε μέτριο φούρνο 50 λεπτά με μία ώρα ανάλογα το φούρνο απλά τσέκαρε μην μαλακώσουν πολύ τα λαζάνια. Στην αρχή έχεις σκεπάσει με αλουμινόχαρτο και μετά ανοίγεις να ροδίσει.

mikio
27-07-10, 23:58
Μοσχαράκι με πιπεριές και τυρί

Πανεύκολη συνταγή!

Χρειάζεσαι 1,5 κιλό μοσχάρι ψαχνό, ζήτα μαλακό μέρος
1-2 βάζα πιπεριές Φλωρίνης τουρσί
τυρί του τοστ 15-20 φέτες (ανάλογα το ταψί)
1 πουμαρό για κοκκινιστά (έχει μέσα μυρωδικά κλπ)

Εκτέλεση

Βάζεις σε σουρωτήρι από νωρίς τις πιπεριές τις οποίες έχεις χωρίσει στη μέση (να μην είναι διπλές) να στραγγίξουν πάρα πολύ καλά από τα υγρά τους. Κάνεις το μοσχαράκι κοκκινιστό στη χύτρα, βάζοντας λαδάκι,το χυμό ντομάτας και νεράκι όσο θέλει να ψηθεί και να γίνει αρκετά τρυφερό. Να φροντίσεις να δέσει η σάλτσα.
Μετά σε ταψί στρώνεις μια στρώση πιπεριές, από πάνω βάζεις το μοσχαράκι και τέρμα πάνω φέτες τυρί του τοστ. Ψήνεις σε μέτριο φούρνο μόνο μέχρι να λιώσει το τυρί! ;)

Access
28-07-10, 00:06
mikio πολύ καλές συνταγές θα τις δοκιμάσουμε :p σήμερα έφτιαξα και το παγωτάκι σου για δεύτερη φορά και περιμένω αποτελέσματα (να το τσακίσω δηλαδή γιατί τα αποτελέσματα τα ξέρω):mrgreen::mrgreen:
Ερώτηση την πρώτη φορά έβαλα μαστίχα Χίου άλλα μου βγήκε λίγο σε κρατς κρατς παρότι την είχα βάλει στο μουλτι με ζάχαρη για να γίνει σκόνη any tips?? α........αυτή την φορά πρόσθεσα και 2 βανίλιες στην συνταγή και μοσχοβολάει όλο το σπίτι !!!

mikio
28-07-10, 10:57
mikio πολύ καλές συνταγές θα τις δοκιμάσουμε :p σήμερα έφτιαξα και το παγωτάκι σου για δεύτερη φορά και περιμένω αποτελέσματα (να το τσακίσω δηλαδή γιατί τα αποτελέσματα τα ξέρω):mrgreen::mrgreen:
Ερώτηση την πρώτη φορά έβαλα μαστίχα Χίου άλλα μου βγήκε λίγο σε κρατς κρατς παρότι την είχα βάλει στο μουλτι με ζάχαρη για να γίνει σκόνη any tips?? α........αυτή την φορά πρόσθεσα και 2 βανίλιες στην συνταγή και μοσχοβολάει όλο το σπίτι !!!

Aααα??!!! Θα ρωτήσω τη φίλη μου που το δοκίμασε και μου το πρότεινε, να δω αν της βγήκε κι αυτής "κριτσ-κριτσ"... Κι εγώ υπέθεσα με ζάχαρη στο μούλτι ότι θα γίνει σκόνη και θα εξαφανιστεί.... Χμμμ...Με έβαλες σε σκέψεις τώρα!
Όσο για βανίλια... χιχιχι...ρε συ θέλει και 2 βανίλιες και το ξέχασα...:mrgreen:
Πάω να κάνω μια διόρθωση στη συνταγή!!! :lol:

mikio
28-07-10, 11:29
Δεν μπορώ να κάνω διόρθωση στη συνταγή... οπότε την παραθέτω ξανά:

Υλικά για παγωτό

500μλ γάλα πλήρες
250μλ κρέμα γάλακτος πλήρης
μισό ζαχαρούχο
1 φάκελο γιώτης σαντιγί
2 βανίλιες

Eve
15-09-10, 14:39
τα φωτα σας παρακαλω!

εφτιαξα γιουβετσι και θελω να βαλω το ενα πυρεξ στην καταψυξη. καπου διαβασα οτι το ρυζι δεν πρεπει να καταψυχεται...Εδω δεν εχουμε ρυζι, αλλα κριθαρακι χοντρο, τι ισχυει λοιπον??

να βαλω απο πανω απο το πυρεξ ενα αλουμινοχαρτο, ειμαι ενταξει?

και ποια ειναι η καλυτερη στιγμη να το βαλω? οταν ειναι κρυο?χλιαρο?

ειναι η 1η φορα που θα κανω κατι τετοιο, αλλα ειλικρινα με το μαγειρεμα καθε 1-2 μερες και τα παιδια τα χω παιξει!

melita
15-09-10, 15:35
Μια ερώτηση και από μένα.
Μου τυχαίνει συχνά να έχω κιμά στην κατάψυξη, τον αποψύχω και τον μαγειρεύω είτε με σάλτσα, είτε μπιφτέκια. Από αυτα συχνά περισσεύει λίγη ποσότητα. Μπορώ να τα ξαναβάλω στην κατάψυξη?

kalamaraki
15-09-10, 16:40
τα φωτα σας παρακαλω!

εφτιαξα γιουβετσι και θελω να βαλω το ενα πυρεξ στην καταψυξη. καπου διαβασα οτι το ρυζι δεν πρεπει να καταψυχεται...Εδω δεν εχουμε ρυζι, αλλα κριθαρακι χοντρο, τι ισχυει λοιπον??

να βαλω απο πανω απο το πυρεξ ενα αλουμινοχαρτο, ειμαι ενταξει?

και ποια ειναι η καλυτερη στιγμη να το βαλω? οταν ειναι κρυο?χλιαρο?

ειναι η 1η φορα που θα κανω κατι τετοιο, αλλα ειλικρινα με το μαγειρεμα καθε 1-2 μερες και τα παιδια τα χω παιξει!

Ευα εγω στη θεση σου θα περιμενα να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου και μετα θα το εβαζα στη κατάψυξη ερμητικα κλεισμενο οχι με αλουμινόχαρτο αλλα με την διαφάνεια που εφάπτει και κλεινει καλυτερα ενα πυρεξάκι για να μη μπει υγρασια και γινει νιανια...Ισως το κριθαράκι την γλυτώσει!

Μια ερώτηση και από μένα.
Μου τυχαίνει συχνά να έχω κιμά στην κατάψυξη, τον αποψύχω και τον μαγειρεύω είτε με σάλτσα, είτε μπιφτέκια. Από αυτα συχνά περισσεύει λίγη ποσότητα. Μπορώ να τα ξαναβάλω στην κατάψυξη?

Μελιτα εφοσων το εχεις μαγειρέψει δεν εχεις θέμα! Αν απλα το αποψυχες και μαγειρευες το μισο πχ και το αλλο μισο ήθελες ωμο να το ξαναβάλεις κατάψυξη τοτε ναι δεν θα ήταν σωστο καθως δεν τα ξαναψύχουμε. Αλλα απο την στιγμή που ψήθηκε μαγειρευτηκε , μετα εννοειτε οτι μπαινει ψυγειο ή αποψυξη.

Maria110610
15-09-10, 17:29
Λοιπον ειμαι στον 5ο μηνα της κυησης ειναι το πρωτο μου:
Εχω χαζεψει δεν ξερω τι να προετοιμασω για την εποχη προσαρμογης με το μωρο!
Ο αντρας μου δουλευει πολλες ωρες και επειδη δεν εχω καμια βοηθεια σκεφτηκα να ετοιμασω καποια πραγματα απο τωρα!
Θελω τα φωτα σας - SOS - εχω σκεφτει να ετοιμασω καποια φαγητα για να εχουμε τοτε που θα προσπαθω να προσαρμοστω με τον μπεμπη, δηλαδη, σκεφτομαι να μαγειρευω παραπανω και να τα βαζω στην καταψυξη αλλα δεν ξερω ουτε ποια φαγητα καταψυχονται ουτε ποσο ειναι ασφαλες να τα συντηρουμε στην καταψυξη του σπιτιου!
Μετα ειναι και το αλλο τι φαγητα θα μπορω να τρωω εαν τα καταφερω να θηλασω?????
Βοηθεια!!!

Marielen
15-09-10, 20:13
Ο αντρας μου δουλευει πολλες ωρες και επειδη δεν εχω καμια βοηθεια σκεφτηκα να ετοιμασω καποια πραγματα απο τωρα!
Θελω τα φωτα σας - SOS - εχω σκεφτει να ετοιμασω καποια φαγητα για να εχουμε τοτε που θα προσπαθω να προσαρμοστω με τον μπεμπη, δηλαδη, σκεφτομαι να μαγειρευω παραπανω και να τα βαζω στην καταψυξη αλλα δεν ξερω ουτε ποια φαγητα καταψυχονται ουτε ποσο ειναι ασφαλες να τα συντηρουμε στην καταψυξη του σπιτιου!
Μετα ειναι και το αλλο τι φαγητα θα μπορω να τρωω εαν τα καταφερω να θηλασω?????
Βοηθεια!!!

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.sintagespareas.gr/simboules/katapsiksi/44-fagita-kai-katapsiksi ελπίζω να σε βοηθήσει.

peny
15-09-10, 21:44
Εγώ πάντως κορίτσια βάζω στην κατάψυξη τα ΠΑΝΤΑ!!!!Αλλά μήπως είναι πολύ νωρίς Μαρία να ξεκινήσεις να μαγειρεύεις από τώρα?

νινάκια2
10-10-10, 11:31
Βρήκαμε για το καλοκαίρι χάρη σε σας ωραία συνταγή για παγωτό γρηγορα και ευκολα και δεν την αλλάζουμε.Υπάρχει κάτι για το χειμώνα??????.Με κακάο ή σοκολάτα ή κάτι υγιεινό.Να γλυκάνουμε και τα παιδάκια μας.
Εκτός από αυτό έχει φτιάξει καμία από εσάς καραμέλίτσες ή παστελάκια ??????Η κάποια άλλη γλυκιά ιδέα.

Ηλιάννα
10-10-10, 15:09
Μελιτα εφοσων το εχεις μαγειρέψει δεν εχεις θέμα! Αν απλα το αποψυχες και μαγειρευες το μισο πχ και το αλλο μισο ήθελες ωμο να το ξαναβάλεις κατάψυξη τοτε ναι δεν θα ήταν σωστο καθως δεν τα ξαναψύχουμε. Αλλα απο την στιγμή που ψήθηκε μαγειρευτηκε , μετα εννοειτε οτι μπαινει ψυγειο ή αποψυξη.

Μπορεις να κανεις κατι τετοιο;;δεν το ηξερα,ευχαριστω για την πληροφορια:-P

sevoula
11-10-10, 10:24
Aααα??!!! Θα ρωτήσω τη φίλη μου που το δοκίμασε και μου το πρότεινε, να δω αν της βγήκε κι αυτής "κριτσ-κριτσ"... Κι εγώ υπέθεσα με ζάχαρη στο μούλτι ότι θα γίνει σκόνη και θα εξαφανιστεί.... Χμμμ...Με έβαλες σε σκέψεις τώρα!
Όσο για βανίλια... χιχιχι...ρε συ θέλει και 2 βανίλιες και το ξέχασα...:mrgreen:
Πάω να κάνω μια διόρθωση στη συνταγή!!! :lol:
υπάρχει σκόνη μαστίχα Χίου στο καρφούρ. τέλειο άρωμα! και μεγάλη ευκολία από το να την κοπανήσεις. αν δεν βρίσκετε σκόνη, βάλτε μια πετσέτα ή χαρτί κουζίνας και κοπανήστε με πάτο κατσαρόλας. εγώ αυτό θα έκανα.

sevoula
11-10-10, 10:34
Τέλειες οι συνταγές τα κατάφερα και τα έφτιαξα και τα δύο και τα μπουρεκάκια και το τυρόψωμο.Δεν μπορώ να σου στείλω προσωπικό μήνημα γιατί γραφει αποκλεισμένος χρήστης?
η ζύμη για τα μπουρεκάκια βγάζει 5 μπαλάκια μεγάλα. 40 μπουρεκάκια.
χαίρομαι που σου άρεσαν!:D

sevoula
11-10-10, 10:40
Βρήκαμε για το καλοκαίρι χάρη σε σας ωραία συνταγή για παγωτό γρηγορα και ευκολα και δεν την αλλάζουμε.Υπάρχει κάτι για το χειμώνα??????.Με κακάο ή σοκολάτα ή κάτι υγιεινό.Να γλυκάνουμε και τα παιδάκια μας.
Εκτός από αυτό έχει φτιάξει καμία από εσάς καραμέλίτσες ή παστελάκια ??????Η κάποια άλλη γλυκιά ιδέα.
μήλα ψητά, σε λαδόκολλα σε ταψί. καλά πλυμμένα σκουπισμένα και φούρνο. εγώ αυτό το έτρωγα μικρή. αγαπημένο γλυκό τα βράδια του χειμώνα.

sevoula
11-10-10, 11:03
έχω βρει μια σπιτική συνταγή για πραλίνα φουντουκιού, αλλά δεν την έκανα ακόμα. όταν την κάνω, κι εφόσον αρέσει, τότε θα την γράψω.
έχω και άλλες, π.χ. μπάρες δημητριακών, μελόσουπα, γαλατόπιτα της στιγμής σε τηγάνι, αλλά άμα δεν τις έχω κάνει, δεν λέει τίποτα να τις γράψω.
για παράδειγμα, είχα δει στον Παρλιάρο ότι σε σφολιάτα απλώνεις με πινέλο λίγο νερό και ρίχνεις ζάχαρη και κανέλα και είτε τα κάνεις μπαστουνάκια είτε το τυλίγεις. το ίδιο και με παρμεζάνα και πάπρικα σε κριτσινάκια.
δεν μου άρεσαν καθόλου.

sevoula
11-10-10, 11:10
Βοηθεια!!!
μπιφτέκια που τα έχεις πλάσει. άψητα.
κιμάς μαγειρεμένος για μακαρόνια. μόνο τα μακαρόνια θα κάνεις, όταν αποψύξεις.
μοσχάρι κοκκινιστό. μόνο ρύζι ή πουρέ ή πατάτες θα χρειαστεί να κάνεις.
αρνάκι ψημμένο με ρίγανη, αλάτι πιπέρι.
κεφτεδάκια.
ψαρονέφρι στο τηγάνι με μουστάρδα.
χοιρινή τηγανιά με κρεμμύδι, μουστάρδα, κρασί.
κοτόπουλο βραστό ή ψημμένο στο φούρνο. μετά μπορείς να το κάνεις σαλάτα, να ετοιμάσεις ρύζι ή πατάτες με λεμόνι ή ντομάτα ή κρέμα γάλακτος.
ανέφερα υλικά που εγώ δεν έτρωγα στο θηλασμό, αλλά κάθε γυναίκα κρίνει μόνη της για το παιδί της.
φασολάδα, ρεβίθια, φακές.
χυλός για κρέπες.

SUPERMOM
11-10-10, 11:13
μήλα ψητά, σε λαδόκολλα σε ταψί. καλά πλυμμένα σκουπισμένα και φούρνο. εγώ αυτό το έτρωγα μικρή. αγαπημένο γλυκό τα βράδια του χειμώνα.

sevoula πώς τα φτιάχνεις τα μηλαράκια ? Ακούγονται λαχταριστά!!!

sevoula
11-10-10, 11:16
δεν τα κάνω τίποτα. τα πλένω καλά, τα σκουπίζω με πετσετούλα και τα βάζω σε διπλή λαδόκολλα στο ταψί σε σιγανή φωτιά 170. δεν θέλουν πολύ. ίσα ίσα να μυρίσει όμορφα, να χρυσίσει η φλούδα. μετά αφαιρείς την φλούδα, μπορείς όμως και να την φας. το κουταλάκι παίρνει φωτιά, αλλά εγώ εκεί. τρώω όσο καίει!

SUPERMOM
11-10-10, 11:27
Καλόοοο, θα τα φτιάξω απόψε κι όλας. Ευχαριστώ.

amalia88
02-11-10, 14:43
Γεια σας και από εμένα! Το θεματάκι αυτό το βρίσκω πολύ χρήσιμο για κάθε γυναίκα που είναι συζυγος, μητέρα και ο χρόνος ελάχιστος.
Εγώ όταν έχω χρόνο ετοιμάζω δυο-τρια φαγητά σε αρκετή ποσότητα και τα διατηρώ στην κατάψυξη για ώρες ανάγκης.
Το πιο συχνό είναι έτοιμος μαγειρεμένος κιμάς ο οποίος είναι λύση για μακαρονάδα, παστίτσιο, κανελλόνια.....
Κοτόπουλο κοκκινιστό το οποίο όταν το αποψύχουμε το συνδυάζουμε με ρυζάκι, πουρέ, πατατούλες.
Μπιφτέκια έτοιμα πλασμένα....από την κατάψυξη κατευθείαν στο φούρνο!!!
Μοσχαράκι κοκκινιστό το οποίο όταν το αποψύχω του ρίχνω κριθαράκι και στο φούρνο.
Σου λύνουν τα χέρια κάτι δύσκολες στιγμές....

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
02-11-10, 15:11
Πολύ ωραίο το θέμα!
Τώρα δεν έχω πολύ χρόνο για να διαβάσω όλες τις σελίδες αλλά θα τις διαβάσω.
Εγώ καταψύχω τριμμένη ντομάτα, φρέσκο άνηθο, μαιντανό και σέλινο.
Επίσης πλασμένα μπιφτέκια και κεφτεδάκια.
Μαγειρεμένα φαγητά δεν έχω καταψύξει μέχρι τώρα αλλά το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και σίγουρα θα καταψύξω μαγειρεμένο κιμά.

mantinop
02-11-10, 16:15
Κορίτσια να προσθέσω κι εγώ κάτι? φτιάχνω τάρτες και τις βάζω στην κατάψυξη...κατευθείαν από το ψυγείο στον φούρνο και έτοιμες:D
Ιδιαίτερα την αγαπημένη μου τάρτα με κολοκύθια και τυριά ή με μπρόκολο και τυρί κρέμα.

kalamaraki
02-11-10, 16:18
Κορίτσια να προσθέσω κι εγώ κάτι? φτιάχνω τάρτες και τις βάζω στην κατάψυξη...κατευθείαν από το ψυγείο στον φούρνο και έτοιμες:D
Ιδιαίτερα την αγαπημένη μου τάρτα με κολοκύθια και τυριά ή με μπρόκολο και τυρί κρέμα.

εχ.μμμμμ κυρια μαντινοπ μου μη φευγειςςςςςςςςςςςς
ριξε μας τη συνταγηηηηη

mantinop
02-11-10, 16:40
Λοιπόν αφιερωμένη στο θαλασσινό και στις νυκοκυρές της παρέας:

Βουτυρώνουμε καλά την ταρτιέρα και στρώνουμε ένα φύλλο σφολιάτας...κάνουμε τρύπες με πιρούνι για να μην φουσκώσει και το βάζουμε στον φούρνο στους 180 βαθμούς....το μισοψήνουμε....
Τρίβουμε στον τρίφτη 6 μεγάλα πράσινα κολοκυθάκια (ανάλογα και το μέγεθος της ταρτιέρας) και ένα μεγάλο κρεμύδι....τα βάζουμε σε ένα βαθύ τηγάνι προσθέτουμε και λίγο βιτάμ και τα τσιγαρίζουμε....θα βγουν πολλά νερά αλλά θα τα "πιεί"...μόλις μαλακώσουν και ψιλομαγειρευτούν αλατοπιπερόνουμε και προσθέτουμε άνιθο ψιλοκομένο....
Βγάζουμε το μισοψημένο φύλλο σφολιάτας και στρώνουμε από πάνω το μείγμα από το τηγάνι (προσοχή βγάλτε το μείγμα με κεψέ για να φύγουν τα πολλά υγρά αν έχουν μείνει ή στραγγίξτε το). Μία στρώση σχηματίζουμε...
Τρίβουμε φέτα και ρεγκάτο...τα ανακατεύουμε και τα στρώνουμε πάνω από το μείγμα με τα κολοκυθοκρεμύδια....2η στρώση στο ταψάκι...
Χτυπάμε σε ένα μπολάκι 2 αυγά (ολόκληρα) με ένα κρασοπότηρο γάλα....τα ανακατεύουμε και περιχύνουμε την τάρτα...τέλος τρίβουμε από πάνω λίγο φράσκο πιπέρι και ...βουρ στον φούρνο...είναι έτοιμη σε περίπου 25-30 λεπτάκια...να πάρει χρωματάκι η στρώση με τα τυριά...το αποτέλεσμα...ΘΕΪΚΟ...όσοι έχουν φάει έχουν πάθει πλάκα:D

mantinop
02-11-10, 16:43
Να προσθέσω και κάτι ακόμα....όταν τελειώσουμε το φαγητό και πριν το βάλουμε στον φούρνο γυρίζουμε περιμετρικά της ταρτιέρας το φύλλο προς τα μέσα έτσι ώστε το αποτέλεσμα οπτικά να είναι όμορφο;)

kalamaraki
02-11-10, 16:44
Πα παπα παπαπαπα με τρέλλανες απογευματιάτικα!! Σιγουρα θα την επιχειρήσω μολις βρεθω σπιτάκι μου!! Ευχαριστωωωωωω για τον κοπο σου να τη γράψεις!!

ballou
03-11-10, 08:31
Πολύ ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σας. Αν και εγώ δεν έχω την πολυτέλεια χρόνου για το μαγείρεμα, νομίζω πως θα βόλευε να μαγειρεύω 2-3 φαγητά το ΣΚ για να με σώζουνε μέσα στην εβδομάδα. Έχω όμως κάποιες απορίες.
- Η γεύση τους δεν αλλοιώνεται; παραμένει δηλαδή όπως είναι φρεσκομαγειρεμένα;
- Και αλήθεια πως τα καταψύχεται; σε ταψάκια; σε ειδικά τάπερ που είναι και για κατάψυξη; ή κάπου αλλού;
Για ρίξτε τα :idea::idea::idea::idea::idea::idea::idea::idea:!
Ευχαριστώ.

SUPERMOM
03-11-10, 09:10
Πολύ ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σας. Αν και εγώ δεν έχω την πολυτέλεια χρόνου για το μαγείρεμα, νομίζω πως θα βόλευε να μαγειρεύω 2-3 φαγητά το ΣΚ για να με σώζουνε μέσα στην εβδομάδα. Έχω όμως κάποιες απορίες.
- Η γεύση τους δεν αλλοιώνεται; παραμένει δηλαδή όπως είναι φρεσκομαγειρεμένα;
- Και αλήθεια πως τα καταψύχεται; σε ταψάκια; σε ειδικά τάπερ που είναι και για κατάψυξη; ή κάπου αλλού;
Για ρίξτε τα :idea::idea::idea::idea::idea::idea::idea::idea:!
Ευχαριστώ.

Αγαπητή ballou, απο την δική μου εμπειρία με τα κατεψυγμένα (απο εδώ πήρα ιδέες κι εγώ) το παστίτσιο είναι άπαιχτο, επίσης έχω καταψύξει και γεμιστά και ήταν μια χαρά. Επίσης έχω καταψύξει κιμά και σαλτσούλα απο κοκκινιστό και απο λεμονάτο κρέας και είναι super. Απολύτως καμμία διαφορά απο "της ώρας", είναι σαν να τα μαγείρεψες εκείνη τη στιγμή. Τα φαγητά όπως παστίτσιο, μουσακάς, γεμιστά τα βάζω σε ταψάκια και τα καλύπτω με μεμβράνη απο πάνω (υπάρχουν και ειδικά ταψάκια για κατάψυξη , εγώ τα βάζω σε κανονικά μικρά ταψάκια). Τις σάλτσες και τον κιμά τα βάζω σε ταπεράκια σκεπασμένα. Αυτά. Δοκίμασε και θα σου λυθούν τα χέρια.

ballou
03-11-10, 09:14
Αγαπητή ballou, απο την δική μου εμπειρία με τα κατεψυγμένα (απο εδώ πήρα ιδέες κι εγώ) το παστίτσιο είναι άπαιχτο, επίσης έχω καταψύξει και γεμιστά και ήταν μια χαρά. Επίσης έχω καταψύξει κιμά και σαλτσούλα απο κοκκινιστό και απο λεμονάτο κρέας και είναι super. Απολύτως καμμία διαφορά απο "της ώρας", είναι σαν να τα μαγείρεψες εκείνη τη στιγμή. Τα φαγητά όπως παστίτσιο, μουσακάς, γεμιστά τα βάζω σε ταψάκια και τα καλύπτω με μεμβράνη απο πάνω (υπάρχουν και ειδικά ταψάκια για κατάψυξη , εγώ τα βάζω σε κανονικά μικρά ταψάκια). Τις σάλτσες και τον κιμά τα βάζω σε ταπεράκια σκεπασμένα. Αυτά. Δοκίμασε και θα σου λυθούν τα χέρια.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Το ΣΚ έχω μαγειρέματα!!!

kalamaraki
03-11-10, 09:18
Εχουμε και λεμε
-Αν ειναι ήδη μαγειρεμενο αυτο που θα καταψύξουμε καλο ειναι να ερθει πρωτα σε θερμοκρασια δωματιου και μετα βουρ στην κατάψυξη, οσο ποιο φρεσκο ειναι τοσο ποιο φρέσκο θα διατηρηθει.
Τωρα αν ειναι πχ ενα παστιστιο ετοιμο για να ψηθει παλι μπορεις να το καταψύξεις για μια δυσκολη μερα, ή μουσακα ή γεμιστα , το κυριοτερο ειναι το αμυλο ή τα αμυλουχα να μη μπαινουν στην κατάψυξη μαγειρεμενα αλλα ωμά αλλιως οταν αποψύχονται γινονται νιανια. Δηλαδη βαλε ρυζι με τα γεμιστα ωμα και σε μια δυσκολη μερα ,οπως ειναι χωρις να τα ξεπαγώσεις τα βγαζεις τα βαζεις στο φουρνο σου και σε 1ωριτσα εχεις φαγητακι!
Εγω οταν φτιαχνω κανελονια,γεμιστα, μουσακα,παστιτσιο,ογκρατεν με μακαρονια παντα κανω δευτερο ταψακι (χρησιμοποιω ή τα μιας χρησεως απο το σουπερ ή τα δικα μου αναλογα τα κεφια μου ποτε ομως πυρεξ γυαλινο αργει να θερμανθει εντελως και κινδυνευει να σπασει απο την ψυξη στο φουρνο απευθειας) και παντα σε μια δυσκολη μερα εχω ενα φαγακι ετοιμο να ψηθει.
Απο τα ήδη μαγειρεμενα βαζω τα παντα εκτος απο τα αμυλουχα δηλαδη πατατες ρυζια μακαρονια δεν τα καταψύχω γιατι μετα ειναι μπλιαχ Αλλα φακες φασολια λαχανικα κρεας και οτι αλλο φτιαχνουμε το καταψυχω σε ταπερακια κατάλληλα για κατάψυξη και για μικροκυμάτων αναλογα με την ποσοτητα που εχει περισσέψει.
Ας πουμε τωρα που ειμαστε χωρια με τον συζηγο λογω δουλειας του δινω ταπερακια καθε φορα που βρισκομαστε με τα φαγητα που εφτιαξα μεσα στη βδομαδα για να φαει εκεινος ....
Ελπιζω να σε βοήθησα

ioanna81
03-11-10, 09:19
να κανω μια ερωτηση? εχω ακουσει οτι οταν καταψυξεις τα μαγειρεμενα μετα χανουν ολες τις θρεπτικες ουσιες. Ξερετε κατι πανω σ αυτο?

ballou
03-11-10, 09:29
Εχουμε και λεμε
-Αν ειναι ήδη μαγειρεμενο αυτο που θα καταψύξουμε καλο ειναι να ερθει πρωτα σε θερμοκρασια δωματιου και μετα βουρ στην κατάψυξη, οσο ποιο φρεσκο ειναι τοσο ποιο φρέσκο θα διατηρηθει.
Τωρα αν ειναι πχ ενα παστιστιο ετοιμο για να ψηθει παλι μπορεις να το καταψύξεις για μια δυσκολη μερα, ή μουσακα ή γεμιστα , το κυριοτερο ειναι το αμυλο ή τα αμυλουχα να μη μπαινουν στην κατάψυξη μαγειρεμενα αλλα ωμά αλλιως οταν αποψύχονται γινονται νιανια. Δηλαδη βαλε ρυζι με τα γεμιστα ωμα και σε μια δυσκολη μερα ,οπως ειναι χωρις να τα ξεπαγώσεις τα βγαζεις τα βαζεις στο φουρνο σου και σε 1ωριτσα εχεις φαγητακι!
Εγω οταν φτιαχνω κανελονια,γεμιστα, μουσακα,παστιτσιο,ογκρατεν με μακαρονια παντα κανω δευτερο ταψακι (χρησιμοποιω ή τα μιας χρησεως απο το σουπερ ή τα δικα μου αναλογα τα κεφια μου ποτε ομως πυρεξ γυαλινο αργει να θερμανθει εντελως και κινδυνευει να σπασει απο την ψυξη στο φουρνο απευθειας) και παντα σε μια δυσκολη μερα εχω ενα φαγακι ετοιμο να ψηθει.
Απο τα ήδη μαγειρεμενα βαζω τα παντα εκτος απο τα αμυλουχα δηλαδη πατατες ρυζια μακαρονια δεν τα καταψύχω γιατι μετα ειναι μπλιαχ Αλλα φακες φασολια λαχανικα κρεας και οτι αλλο φτιαχνουμε το καταψυχω σε ταπερακια κατάλληλα για κατάψυξη και για μικροκυμάτων αναλογα με την ποσοτητα που εχει περισσέψει.
Ας πουμε τωρα που ειμαστε χωρια με τον συζηγο λογω δουλειας του δινω ταπερακια καθε φορα που βρισκομαστε με τα φαγητα που εφτιαξα μεσα στη βδομαδα για να φαει εκεινος ....
Ελπιζω να σε βοήθησα
Ναι με βοήθησες πολύ!
Αλλά είπαμε τα αμυλούχα είναι μπλιαχ και τα καταψύχουμε ωμά!
Είπες όμως :
¨Εγω οταν φτιαχνω κανελονια,γεμιστα, μουσακα,παστιτσιο,ογκρατεν με μακαρονια παντα κανω δευτερο ταψακι (χρησιμοποιω ή τα μιας χρησεως απο το σουπερ ή τα δικα μου αναλογα τα κεφια μου ποτε ομως πυρεξ γυαλινο αργει να θερμανθει εντελως και κινδυνευει να σπασει απο την ψυξη στο φουρνο απευθειας) και παντα σε μια δυσκολη μερα εχω ενα φαγακι ετοιμο να ψηθει.¨
Το παστίστιο ας πούμε ή τα μακαρόνια ογκρατέν δεν τα έχεις βράσει πρώτα;

kalamaraki
03-11-10, 09:36
Ναι ναι σωστα τα λες τα κανω αλ ντέντε ομως να έχουν λιγο μαλακώσει και μετα συνθέτω το φαγητο,Γιατι μετα με τα ζουμια τις σάλτσες τις μπεσαμελ γινεται ο πανικος , στα γεμιστα το ρυζι χωρις να ειναι τσιγαρισμένο. Δοκιμασε το μια φορα και θα μου πεις.

ballou
03-11-10, 09:51
Ναι ναι σωστα τα λες τα κανω αλ ντέντε ομως να έχουν λιγο μαλακώσει και μετα συνθέτω το φαγητο,Γιατι μετα με τα ζουμια τις σάλτσες τις μπεσαμελ γινεται ο πανικος , στα γεμιστα το ρυζι χωρις να ειναι τσιγαρισμένο. Δοκιμασε το μια φορα και θα μου πεις.
Για αυτό ακριβώς ρωτάω τέτοιες λεπτομέρειες, γιατί δεν έχω τον χρόνο να κάνω έστω και το καθημερινό απαραίτητο φαγητό. Πόσο μάλλον να μαγειρεύω και να τα πετάω:cry:!!!

ballou
04-11-10, 13:39
Και πάλι εδώ!
Τα φαγητά πρέπει να καταψύχονται την ίδια μέρα που μαγειρεύονται ή μπορούν και την επόμενη; :confused:
Μη δω καμιά να γελάει!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

sevoula
04-11-10, 13:54
την ίδια, αφού κρυώσουν.

ballou
04-11-10, 14:17
την ίδια, αφού κρυώσουν.
οκ. Σε ευχαριστώ. Αφού κρυώσουν σίγουρα, αυτό το ήξερα.

kxristina
04-11-10, 15:10
δεν ειναι απαραιτητο να μπουν την ίδια μέρα. Απλώς όσο πιο νωρίς τα βάλεις, τόσο πιο φρέσκα θα είναι όταν τα βγαλεις. Εγώ πχ μαγειρεύω λαδερά και όταν βαρεθούμε να τα τρώμε, βάζω ότι περισσεύει στην κατάψυξη. ή όσπρια. ακόμη και κρέας, πχ μπριζόλες ή κοκκινιστό ή κοτόπουλο.

kalamaraki
04-11-10, 18:27
δεν ειναι απαραιτητο να μπουν την ίδια μέρα. Απλώς όσο πιο νωρίς τα βάλεις, τόσο πιο φρέσκα θα είναι όταν τα βγαλεις. Εγώ πχ μαγειρεύω λαδερά και όταν βαρεθούμε να τα τρώμε, βάζω ότι περισσεύει στην κατάψυξη. ή όσπρια. ακόμη και κρέας, πχ μπριζόλες ή κοκκινιστό ή κοτόπουλο.

αυτο ακριβως............

mmaria
05-11-10, 13:01
να τολμησω κι εγω (η ασχετη...) να ρωτησω: οταν εχω καταψυξει ενα μαγειρεμενο φαγητο πχ ρεβυθια, ή φασολακια, ή κρεας κοκινιστο, ή κιμα, πρεπει οταν το αποψυξω να καταναλωθει ολο την ιδια μερα, δηλ να μην ξαναμπει ψυγειο? και μετα ξαναζεσταθει? ρωτω για να καταλαβω αν πρεπει στην φαση της καταψυξης να χωριζω σε μεριδες ή οχι.

sevoula
05-11-10, 13:12
μετά την κατάψυξη, αφήνεις να έρθει στην κανονική του μορφή, έξω από το ψυγείο.
ζεσταίνεις τόσο όσο θα καταναλωθεί την ίδια μέρα και το υπόλοιπο στο ψυγείο.

όταν είναι της ίδιας μέρας δεν χάνει τίποτα σε γεύση και θρεπτικότητα το φαγητό.

mmaria
05-11-10, 13:38
α... ναι αυτο μου ακουγεται σωστο. ευχαριστω.

Raw_Shooter
21-01-11, 18:39
Κορίτσια ,ξέρετε αν η κολοκυθόπιτα μπαίνει στην κατάψυξη ψημένη?Δεν βάζω κρέμα γάλακτος αλλά μόνο καρύδι, σταφίδα ,φρυγανια, ζάχαρη.

koullam
19-05-11, 12:11
Εγώ μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει να παγώσω

1. Φακές ψημένες
2. Γίγαντες που μαρέσουν πολύ πολύ :p ψημένα
3. Μπιφτέκια ωμά που τα έχω απλά πλάσει και βγάζω κάθε φορά μόνο όσα θέλω να ψήσω
4. Παστίτσιο μισο ψημένα
5. Γιουβέτσι μισο ψημένα
6. Σουφλέ ωμό
7. Κρεατόπιττα
8. Πίτσα ψημένη γιατί έτυχε πολλές φορές να παραγγείλουμε και να μείνει αρκετή
9. Ρεβίθια ψημένα

Δεν έχουν πάθει τίποτα πάντως !!!

Επίσης πάντα έχω στο ψυγείο ψάρι σολομό και ψάρι χόκι πανέ που γίνονται εύκολα και τα ψήνω στον φούρνο με μια σαλάτα μια χαρά άντε και ένα ρυζάκι.
Κάτι άλλο που βρίσκω εύκολο είναι το κοτόπουλο με πατάτες στον φούρνο ψητό. Απλά τα ετοιμάζω και τα αφήνω μόνα στο φούρνο. Γεμίζω ένα μεγάλο ταψί και έχουμε για φαγητό και για την επομένη !
Επίσης εύκολο της ώρας και γρήγορο είναι τα κολοκύθια με τα αυγά και οι μελιτζάνες κομμένες κύβους με ντομάτες και πατάτες σε αντικολλητικό γιαμ γιαμ

Mairoulitsa
19-05-11, 12:42
γεια σας κοριτσια....
και εγω φουλ καταψυξη παιζω....βαζω τα παντα
1)γενικοτερα οτι ειναι κατσαρολας....κοκκινιστο...λεμονατο...με κρεας η χωρις....τελεια!!
2)λαχανικα...οπως μαιντανο...ανιθο...πιπεριες...αμπελοφυλλα..(βεβαια εχουν χασει κατα πολυ την μυρωδια και την γευση τους αλλα απο το καθολου!!!
3)ζιμη για πιτσες...πιτες..(σε πολυμπαγκ)...μια χαρα
...λαδερα και ψητα δεν εχω δοκιμασει...αλλα μιας και το λετε ολες κατι θα ξερετε....δεν εχω να χασω κατι ....
4)αυτα τα βαζει η μητερα μου ,επειδη εχει κηπο...ζεματαει (μια βραση)τα χορτα..τις αγκιναρες...τα κουκια...και βουρ καταψηξη...!!!
αυτα....
sos !!!...εχω δοκιμασει κοτοπουλο με μπαμπιες...απετυχε....η μπαμπια απεβιωσε...
εχω δοκιμασει αρνακι με κριθαρακι κοκκινιστο...το κριθαρακι επισης απεβιωσε....
το πολυ να τα κραταω 1 με 1,5 μηνα...και μετα αδειαζω και ξαναγεμιζω....
...εχω ταπερακια γυαλινα για τα μαγειρευτα για τυχον μυρωδιες και χρωματα...(ποτιζει το ταπερ )
αυτααα!!!......
πεινασα...ειμαι και στον εκτο μηνα....παω να φαω....
γεια σε ολες!!!!:razz:

sevoula
19-05-11, 13:09
κι εγώ δουλεύω φουλ το σύστημα κατάψυξης, αλλά τα τρώμε μέσα στην εβδομάδα. όχι περισσότερο.
μπάμιες δεν κατέψυξα.
μόνο φασολάκια κ δεν έπαθαν τίποτα.
επίσης δεν παθαίνουν τίποτα τα όσπρια, φασόλια, γίγαντες, ρεβύθια, φακές, αρακάς.
τα μπιφτέκια μπορείς να τα καταψύξεις ψημμένα, όπως κ όλα τα κρέατα.
εκτός ψαριού που έτσι κι αλλιώς δεν το τρώμε άλλη μέρα. μόνο την ίδια.
απλά τα ζυμαρικά δεν καταψύχονται, όπως κ οι πατάτες, τα κολοκυθάκια. γίνονται νια νια!
εγώ ακόμα δεν αξιώθηκα να καταψύξω ζύμη.
κατέψυξα ζωμό κοτόπουλου, αλλά σε τάπερ. από εδώ κ στο εξής χάρη στην μπιμπίκος θα τον καταψύχω σε παγοκυψέλες.
μυρωδικά κι εγώ τα ζεματάω, τα στεγνώνω καλά σε χαρτί κουζίνας κ μετά σε πολυμπάγκ ή σε τάπερ. αλλά για τέτοιες δουλειές χρειάζεται καταψύκτης. ιδίως τώρα λόγω καλοκαιριού που θα παίζει κ το παγωτό σε κιλά...

"φασολακι"
19-05-11, 13:17
κοριτσια ολα αυτα πως τα χορατε στην καταψυξη του ψυγειου?τα τελευταια ψυγεια εχουν βγει λιγο στενα στο θεμα αποθηκευσης ειδικα στην καταψυξη που υπαρχουν συρταρια τι να πρωτοβαλεις μεσα(καλα για ταψι δεν το συζηταω δεν μπαινει με τιποτα)?3 συρταρια εχω και ενα λεπτο για παγακια
μηπως εχετε μεμονωμενο καταψυκτη?
η μηπως εχετε μεγαλα ψυγεια?:-P:-P:-P:-P:-P:-P
μου ανοιξατε την ορεξη με τα παστιτσιο και τα κανελονια καθως φουλ μακαρονου8-)8-)8-)8-)8-)

sevoula
19-05-11, 15:32
κι εγώ 3 συρτάρια κατάψυξης έχω. το ψυγείο μου είναι νεφ.
χρειάζομαι καταψύκτη, αλλά μόνο έξω θα μπορέσω να τον βάλω, όταν πάρω.
στην κατάψυξη δεν βάζω ωμά κρέατα πέρα από τα κρέατα της μπουμπούς. για μας έχω κατεψυγμένα κιμά κ μοσχάρι. κοτόπουλο παίρνω από τη μαμά μου κ το μαγειρεύω την ίδια ή την επόμενη ημέρα. (η μανούλα μου έχει καταψύκτη μεγάλο κ βάζει τα κοτόπουλα καθαρισμένα, προσεχώς τις σάλτσες μας, κλπ)
επίσης έχω πάντα μυρωδικά στην κατάψυξη, για να μην τρέχω.
μαγιά νωπή, λουκάνικα, πιπεριές, αρακά, φασολάκια για μαγείρεμα.

τα ταψιά θέλουν καταψύκτη.
όσο μεγαλώνει η οικογένεια τόσο μεγαλύτερο χώρο κατάψυξης χρειαζόμαστε.

koullam
20-05-11, 07:58
Εγώ ήθελα να πάρω καταψύκτη αλλά δεν θέλει ο άντρας μου γιατί μου λέει θα χανόμαστε μετά δεν θα ξέρουμε τι έχουμε και θα μένουν για πολύ καιρό τα φαγητά διότι θα τα ξεχνάμε. Εντάξει έχει και δίκαιο αλλά αν είχα κατάψυξη θα έβαζα πιο πολλά πάυρεξ.
Εγώ το παστίτσιο και το γιουβέτσι τα βάζω σε γυάλινα πάυρεξ που μπαίνουν στον φούρνο και κλείνουν με πλαστικό πώμα απλά στον φούρνο εννοειτε ότι δεν μπαίνει το πλαστικό το σκεπάζω με ασημόκολλα και μετά ξεσκεπάζω για να πάρει λίγο χρώμα :-P

stellaTD
20-05-11, 08:38
Εγώ μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει να παγώσω

1. Φακές ψημένες
2. Γίγαντες που μαρέσουν πολύ πολύ :p ψημένα
3. Μπιφτέκια ωμά που τα έχω απλά πλάσει και βγάζω κάθε φορά μόνο όσα θέλω να ψήσω
4. Παστίτσιο μισο ψημένα
5. Γιουβέτσι μισο ψημένα
6. Σουφλέ ωμό
7. Κρεατόπιττα
8. Πίτσα ψημένη γιατί έτυχε πολλές φορές να παραγγείλουμε και να μείνει αρκετή
9. Ρεβίθια ψημένα

Δεν έχουν πάθει τίποτα πάντως !!!

Επίσης πάντα έχω στο ψυγείο ψάρι σολομό και ψάρι χόκι πανέ που γίνονται εύκολα και τα ψήνω στον φούρνο με μια σαλάτα μια χαρά άντε και ένα ρυζάκι.
Κάτι άλλο που βρίσκω εύκολο είναι το κοτόπουλο με πατάτες στον φούρνο ψητό. Απλά τα ετοιμάζω και τα αφήνω μόνα στο φούρνο. Γεμίζω ένα μεγάλο ταψί και έχουμε για φαγητό και για την επομένη !
Επίσης εύκολο της ώρας και γρήγορο είναι τα κολοκύθια με τα αυγά και οι μελιτζάνες κομμένες κύβους με ντομάτες και πατάτες σε αντικολλητικό γιαμ γιαμ

αυτο το τελευταιο πως το μαγειρευεις βρε κοπελια? πολυ μου αρεσε....!

koullam
24-05-11, 09:36
αυτο το τελευταιο πως το μαγειρευεις βρε κοπελια? πολυ μου αρεσε....!

Συγνώμη για την καθυστέρηση τώρα το είδα !

Λοιπόν είναι πολύ ευκολο και το κάνω όταν βιάζομαι και δεν έχω χρόνο για μπελαλιδικα φαγητά απλά πρέπει να το κάνεις και να το φας δεν κάνει για κατάψυξη!

Υλικά
Μελιτζάνες
Πατάτες
Ντομάτα
Αλάτι
Πιπέρι
Ελαιόλαδο

Εκτέλεση
Κόβεις τις πάτατες σε κύβους και τις τσιγαρίζεις στο ελαιόλαδο. Τις αφήνεις για κάνα 10-15 λεπτο στην φωτιά και κόβεις τις μελιτζάνες σε κύβους και τις αλατίζεις. Μετά τις προσθέτεις και αυτές στο τηγάνι. Οταν κοντέψουν να ψηθούν προσθέτεις χυμό φρέσκας ντομάτας ή έτοιμο αν θες και πιπέρι τα αφήνεις ακόμα 10 λεπτά και είναι έτοιμο !!! :wink:
Ο γιος μου το τρώει πολύ :lol: Ελπίζω να σου αρέσει

stavroulitsa
11-09-11, 14:08
Χαίρομαι πολύ που έπεσε το μάτι μου σε αυτό το τόπικ. Εγώ η ακαμάτα, που δουλεύω πολλές ώρες και έχω και δύο κουτσούβελα που τώρα θα αρχίσουν αγγλικά, σχολείο, πιάνο, παραδοσιακούς και όλα τα συναφή, θα βολευτώ μάλλον πολύ αν καταφέρω και ακολουθήσω τις συμβουλές σας για κατάψυξη έτοιμων για ψήσιμο ή βράσιμο φαγητών.

Να είστε καλά καλές μου νοικοκυρές!!!!!

koullam
12-09-11, 08:05
Προχθές έκανα Πίτα του Βοσκού και την πάγωσα και γεμιστές πιπεριές !
Βασικά είχα κάνει 2 δόσεις την μια την έψεισα την ίδια ώρα και την άλλη την πάγωσα για να έχουμε σε δύσκολες ώρες με τα παιδιά ! :lol:

stavroulitsa
13-09-11, 08:51
Και εγώ λοιπόν εχθές, ακολουθόντας τις συμβουλές σας, έφτιαξα ρεβύθια διπλή δόση. Τα μισά τα έβαλα σε μπολ και όταν κρύωσε το έβαλα στην κατάψυξη. Σήμερα που θα κάνω μοσχαράκι κοκκινιστό έχω πάρει πάλι διπλή δόση και θα ακολουθήσω την ίδια διαδικασία. Έχω μία ανησυχία για το πως θα είναι όταν θα αποψυχθούν... αλλά εμπιστεύομαι τόσες άλλες γυναίκες-εργαζόμενες-μανούλες-συζύγους που το έχουν ήδη κάνει και δεν είχαν πρόβλημα.

Άντε να δούμε τί άλλο θα σκαρφιστούμε για να δημιουργήσουμε και άλλες ώρες στο 24ωρο:)

vaskokkal
13-09-11, 12:15
Προχθές έκανα Πίτα του Βοσκού και την πάγωσα και γεμιστές πιπεριές !
Βασικά είχα κάνει 2 δόσεις την μια την έψεισα την ίδια ώρα και την άλλη την πάγωσα για να έχουμε σε δύσκολες ώρες με τα παιδιά ! :lol:

Η πίτα του βοσκού είναι αυτή με πουρέ κ κιμά; Μπορείς να δώσεις συνταγή;
Κορίτσια μπράβο για το όμορφο θέμα κ μπράβο για τις μαγειρικές σας ικανότητες.
Δηλώνω λάτρης της μαγειρικής κ ζαχαροπλαστικής κ τώρα με το παιδί θέλω να του δίνω όσο το δυνατόν μαγειρευτά φαγητά.
Οι ιδέες πολύ ωραίες, σας παρακολουθώ.

cristina112
13-09-11, 12:19
Έχω μία ανησυχία για το πως θα είναι όταν θα αποψυχθούν... αλλά εμπιστεύομαι τόσες άλλες γυναίκες-εργαζόμενες-μανούλες-συζύγους που το έχουν ήδη κάνει και δεν είχαν πρόβλημα.

Εμείς το κάνουμε εδώ και χρόνια και πάντα είναι σα να τα έφτιαξες εκείνη την στιγμή.
Μέχρι και τούρτα έχω καταψύξει...:lol::lol:

vaskokkal
13-09-11, 14:07
Τις τούρτες κ τα γλυκά τα τοποθετείται σε μπόλ γυάλινα ή πλαστικά ή στο ίδιο το κουτί τους; Μετά για να τα φάς πρέπει να τα αφήσεις να ξεπαγώσουν τελείως;
Επίσης αναφέρετε για κέικ κ τυροπιτάκια. Τα καταψύχεις ζεστά ή κρύα κ μετά το κέικ το αφήνεις πάλι να ξεπαγώσει τελείως; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου.

cristina112
13-09-11, 14:18
Τις τούρτες κ τα γλυκά τα τοποθετείται σε μπόλ γυάλινα ή πλαστικά ή στο ίδιο το κουτί τους; Μετά για να τα φάς πρέπει να τα αφήσεις να ξεπαγώσουν τελείως;

Η τούρτα δεν ήταν ολόκληρη,απλά για να μην την φάω όλη,επειδή δεν κρατιέμαι με τίποτα,την έβαλα σε πλαστικό ταπεράκι.Εννοείται ότι πρέπει να ξεπαγώσει τελείως,αλλιώς νιώθεις κομματάκια πάγου στα δόντια σου.

Επίσης αναφέρετε για κέικ κ τυροπιτάκια. Τα καταψύχεις ζεστά ή κρύα κ μετά το κέικ το αφήνεις πάλι να ξεπαγώσει τελείως; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου.

Κέικ δεν έχω καταψύξει ποτέ,γίνεται και αυτό?
Έχω βάλει όμως δική μου ζύμη για τυροπιτάκια και απλά την ξεπαγώνω και προσθέτω την γέμιση.

Επίσης έχω καταψύξει και τυλιχτά σοκολατένια γλυκά,επειδή είναι από μακρινή πόλη και δεν μπορώ να τα έχω όποτε θέλω.Ξεπαγώνουν μέσα σε 5 λεπτά το πολύ.

maria_t
13-09-11, 14:37
Κέικ δεν έχω καταψύξει ποτέ,γίνεται και αυτό?

Εγώ εχώ καταψύξει πολλές φορές κεϊκ. Με τη κλασική δόση του κέικ μου βγαίνουν 3 μικρά φορμάκια που τα ψήνω όλα μαζί και αφού κρυώσουν τα τυλίγω με μεμβράνη και τα καταψύχω.

Έτσι έχω όποτε θέλω έτοιμο φρέσκο κέικ!!!:wink:

koutavaki
13-09-11, 14:52
Να συνεισφέρω κι εγώ στο χρήσιμο θέμα.
Το κέηκ καταψύχεται άνετα. Το βάζω σε στενόμακρες φόρμες μιας χρήσεως και αφού κρυώσει ΕΝΤΕΛΩΣ (αλλιώς λασπώνει) το τυλίγω με μεβράνη και το βάζω στην κατάψυξη. Όταν το χρειαστώ το βγάζω σε θερμοκρασία δωματίου και σε 2 περίπου ώρες είναι έτοιμο. Είναι σαν φρέσκο.
Όλες οι πίττες μπορούν να καταψυχθούν ψημμένες ή ωμές. Πολλές φορές κάνω μεγάλη τυρόπιτα ή μικρά πιτάκια και τα βάζω στην κατάψυξη κι όταν τα χρειάζομαι τα ψήνω. Άλλωστε δεν μας τα πουλάνε έτσι έτοιμα;
Από φίλο που δουλεύει σε ζαχαροπλαστείο πανάκριβο ξέρω ότι όλες οι τούρτες μπαίνουν κατά ψυξη και αποψύχονται ανάλογα με τη ζήτηση.
Για μακαρόνια, πατάτες και ρύζι ξέρω κι εγώ ότι δεν καταψύχονται γι αυτό δεν κατάλαβα καλά τι κάνουμε με τα γεμιστά, εάν θέλει κάποια μου το ξαναεξηγεί.

kalamaraki
13-09-11, 14:56
Για μακαρόνια, πατάτες και ρύζι ξέρω κι εγώ ότι δεν καταψύχονται γι αυτό δεν κατάλαβα καλά τι κάνουμε με τα γεμιστά, εάν θέλει κάποια μου το ξαναεξηγεί.

θα σου διευκρινισω εγώ που το κάνω κατά κόρον το σπορ

πχ γεμιστά με κρεας ή σκετο ρυζι , τα φτιαχνεις στηνεις σε ταψακι τα ψυχεις αψητα, τα βγαζεις παγωμένα και οπως ειναι χωρις να αποψύξεις τα ψήνεις
πχ ντολμαδάκια
(ιδιως στα ντολμαδάκια κανω το εξης, εχω μια κατσαρόλα που τα κάνω κ τι κανω τα αποθηκευω σε ταπερ στρογγυλό της ίδιας διαμέτρου με την κατσαρόλα, οποτε οταν τα βγαζω , στρωνω κατω πατατουλες στη κατσαρόλα, πεταω κ τα κατεψυγμένα ντολμαδάκια που εχουν τη φορμα τους ήδη απο το ταπερ νερακι λαδακι και ψησιμο)

κοινώς οτι εχει ρυζι αψητο μεσα ή ελαφρως τσιγαρισμένο

Ή ταψάκια οπως κανελόνια γεμιστα με κιμά, ή μακαρόνια φουρνου που δεν ειναι εντελως βρασμένα μονο μια μικρή βραση εχουν παρει και μετα τα παγωνεις κ οποτε τα χρειαστεις τα μαγειρευεις.

η ταλιατέλες με λαχανικά πχ

και οτι κατεβάσει ο νους σου αρκει το ζυμαρικό/αμυλουχο να μην ειναι μαγειρεμένο αλλά ωμό.

SUPERMOM
13-09-11, 14:59
Εγώ τα γεμιστά τα καταψύχω ώς εξής : Τα γεμίζω κανονικά, τα βάζω σε ταψάκι άψητα χωρίς πατάτες και περιττά υγρά και τα καλύπτω με μεμβράνη. Όταν τα βγάλω απο την κατάψυξη, τα αφήνω σε θερμοκρασία δωματίου, προσθέτω τα υγρά, δηλαδή λάδι, νεράκι, τριμμενη ντοματούλα και βέβαια βάζω και πατάτες. Πασπαλίζω απο πάνω με φρυγανιά και τυρί και τα βάζω στο φούρνο κανονικά.
Γίνονται της ώρας, καμμία διαφορά.

mylife10
13-09-11, 15:21
Πω πω βρε κορίτσια. τι ωραία αυτα που γράφετε! Δεν ειχα ιδεα ότι μπαίνουν και τα όσπρια στην κατάψυξη! Αλλά αφου το λέτε εσεις, έτσι θα είναι;)!! μα και το κεικ:shock:??
Λύνονται τα χέρια, τι να προλάβουμε πια μέσα στη μερα αν δουλευουμε κιολας??
Ο μονος προβληματισμος μου ειναι η κατάψυξη, οπως ειπωθηκε παραπανω. Πόσα να χωρέσουν πια:D??
Να ρωτήσω, δεν ξερω αν εχει ήδη ειπωθει.Δινετε και στα μωρά σας με αυτον τον τροπο ή τους μαγειρευετε καθε μερα ή μερα παρα μερα?

kalamaraki
13-09-11, 15:44
Πω πω βρε κορίτσια. τι ωραία αυτα που γράφετε! Δεν ειχα ιδεα ότι μπαίνουν και τα όσπρια στην κατάψυξη! Αλλά αφου το λέτε εσεις, έτσι θα είναι;)!! μα και το κεικ:shock:??
Λύνονται τα χέρια, τι να προλάβουμε πια μέσα στη μερα αν δουλευουμε κιολας??
Ο μονος προβληματισμος μου ειναι η κατάψυξη, οπως ειπωθηκε παραπανω. Πόσα να χωρέσουν πια:D??
Να ρωτήσω, δεν ξερω αν εχει ήδη ειπωθει.Δινετε και στα μωρά σας με αυτον τον τροπο ή τους μαγειρευετε καθε μερα ή μερα παρα μερα?

Εγώ προσωπικά δινω, εφόσον το έχω καταψύξει με τον σωστό τροπο....δεν υπάρχει λογος να μη δώσω, βεβαια δεν τα κρατάω και πανω απο μηνα στην κατάψυξη...

cristina112
13-09-11, 16:05
Έχω γνωστή που όταν δούλευε και δεν προλάβαινε,έφτιαχνε κάθε Κυριακή 7 φαγητά και τα έβαζε όλα στην κατάψυξη,έτσι είχαν κάθε μέρα και άλλο φαγητό!!
Πρέπει βέβαια να έχει κανείς και αρκετό χώρο για να τα βάλει όλα αυτά.

cristina112
13-09-11, 16:08
Εγώ εχώ καταψύξει πολλές φορές κεϊκ. Με τη κλασική δόση του κέικ μου βγαίνουν 3 μικρά φορμάκια που τα ψήνω όλα μαζί και αφού κρυώσουν τα τυλίγω με μεμβράνη και τα καταψύχω.

Έτσι έχω όποτε θέλω έτοιμο φρέσκο κέικ!!!:wink:

Αυτό δεν το ήξερα,αλλά δύσκολο να το εφαρμόσω,μια και με το που βγαίνει το κέικ από τον φούρνο,έχουμε φάει το μισό σε 2 ώρες!:lol:

dimmi
13-09-11, 17:27
κοριτσια ολα αυτα πως τα χορατε στην καταψυξη του ψυγειου?τα τελευταια ψυγεια εχουν βγει λιγο στενα στο θεμα αποθηκευσης ειδικα στην καταψυξη που υπαρχουν συρταρια τι να πρωτοβαλεις μεσα(καλα για ταψι δεν το συζηταω δεν μπαινει με τιποτα)?3 συρταρια εχω και ενα λεπτο για παγακια
μηπως εχετε μεμονωμενο καταψυκτη?
η μηπως εχετε μεγαλα ψυγεια?:-P:-P:-P:-P:-P:-P
μου ανοιξατε την ορεξη με τα παστιτσιο και τα κανελονια καθως φουλ μακαρονου8-)8-)8-)8-)8-)
έχουμε ψυγείο με κατάψυξη χωρίς θήκες και καταψύκτη ξεχωριστό με θήκες και πάλι δεν καταλαβαίνω που τα αποθηκεύετε! Πάντως τέλειες οι ιδεές σας, μπορώ να δοκιμάσω τα χωρίς ταψιά φαγητά!
Το χειμώνα τρώμε σχεδόν πάντα φρέσκο φαγητό αλλά είναι κρίμα αν μείνει να πεταχτεί ή να πιεζόμαστε να το φάμε 2 μέρες μετά.
Πάντως έχω δεί καταψύκτη χωρίς πλαστικες θήκες και ίσως αυτό είναι το ιδανικό για ταψιά?
Από τον δικό μου μπορώ να βγάλω ίσως καμμία θήκη? Κάνει να μπεί κατάχαμα το ταψί?

maria_t
13-09-11, 20:39
Σε σχέση με τα ταψιά η πεθερά μου κάνει το εξής καταπληκτικό:

Ετοιμάζει πχ την πίττα στο ταψί που θα ψηθεί αφού πρώτα το στρώσει με μεμβράνη. Σκεπάζει την πίττα και από πάνω με μεμβράνη. Έπειτα βάζει την πίττα μαζί με το ταψί στην κατάψυξη και όταν παγώσει βγάζει την τυλιγμένη με μεμβράνη πίττα και μπορεί να χρησιμοποιήσει άνετα το ταψί.

Το ίδιο κάνει και για τους λαχανοντολμάδες και για τα γεμιστά!!!

Και μας προμηθεύει με νόστιμα φαγάκια (να ναι καλά...)

cristina112
14-09-11, 00:27
Μην γελάσετε,αλλά μπορούμε να καταψύξουμε και το προφιτερόλ??
Ή όταν ξεπαγώσει θα είναι χάλια??

olive
10-11-11, 14:55
Καλησπέρα κορίτσια!

Μικρή ερώτηση για κατάψυξη...
Τα φρέσκα μανιτάρια μπαίνουν στην κατάψυξη και αν ναι για να μαγειρευτούν μετά πρέπει να ξεπαγώσουν;

Lucy
10-11-11, 15:22
Για να ρωτήσω ανάποδα...

Υπάρχει κάτι που ΔΕΝ πρέπει να βάζουμε στην κατάψυξη για τον οποιοδήποτε λόγο?

olive
10-11-11, 23:24
Σωστό!
Ωστόσο με βλέπω να τα πετάω αφού δεν έλαβα απάντηση....εκτος κι αν φτιάξω καμια πίτσα το σάββατο :rolleyes:

dimmi
10-11-11, 23:42
Παιδιά πάντως οι φακές καταψύχονται, και όταν βγουν είναι σαν της ώρας!

sailor_moon
22-11-11, 17:20

αληθεια;;;και εγω φοβομουν τα τις βαλω!εχεις δοκιμασει και αλλα οσπρια;;

olive
13-03-12, 16:13
Έφτιαξα χταπόδι μαρινάτο (χταπόδι βραστο, καροτο, σελερι, κρεμμυδι, λαδι, ξυδι)
Μπορώ να το βάλω στην κατάψυξη ή όταν θα βγει θα είναι πολύ μαλακό το χταποδάκι και "ξινισμένο";

Dhmhtroula
16-03-12, 13:03

:shock: Σε ευχαριστώ πολύ dimmi! δεν το ήξερα και μέχρι τώρα τις πετούσα...

aristaia
19-03-12, 20:32
Καλησπέρα και από μένα κορίτσια,
αναφέρθηκε και παλιότερα αλλά ήθελα να ξαναπροτείνω τις πίτες (σπανακόπιτες, πρασόπιτες) και τυροπιτάκια. Αυτές καταψύχονται και ψυμένες, αφού κρυώσουν βεβαίως :), και μέσα σε 15 - 20 λεπτά ξαναζεσταίνονται στον φούρνο και είναι πραγματικά σαν φρέσκιες. Ένα ταψί φτάνει για αρκετά γεύματα...

joda
13-02-13, 13:23
Kαλημέρα!
Τον κυμά θα στον έγραφα κι εγώ τον οποίο μπορείς να τον κάνεις και παστίτσιο. Το παστίτσιο επίσης, μπορείς να το καταψύξεις έτοιμο. Σουτζουκάκια μαγειρεμένα, οπότε κάνεις μόνο το ρύζι. Τώρα εκτός από κυμακοειδή δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
Μπορείς να πάρεις και σουβλάκια ή σνίτσελ, σίγουρα θα αρέσουν στον μικρό.
Καλά να περάσετε!

kalhmera!! to pastitsio na to zestanw amesws afou to bgalw apo thn katapsiksh h' na perimenw na ksepagwsei prwta~!?

katerinak
13-02-13, 13:26
kalhmera!! to pastitsio na to zestanw amesws afou to bgalw apo thn katapsiksh h' na perimenw na ksepagwsei prwta~!?

εγω το εβγαλα απο τοπροηγουμενο βραδυ κ εκανα την μπεσαμελ εκεινη την ωρα

qupa
15-02-13, 11:51
Πάντως τα φαγητά με αυγολέμονο καταστρέφονται αν καταψυχθούν. Κόβει το αυγό, σοκάρεται! :shock:

mamvas
15-02-13, 12:30
Eγω καταψυχω παντα ολα τα οσπρια (φασολια, φακες, ρεβυθια), παστιτσιο με ωμη μπεσαμελ σε μικρα ταψακια μιας χρησης sanitas (οταν χρειαζομαι το βγαζω απο καταψυξη κατευθειαν στο φουρνο για 50 λεπτα). Eπισης κιμα ή σαλτσα ντοματας για μακαρονια, σουπα με λαχανικα ή / και μοσχαρι, μπιφτεκια πλασμενα με ολα τα υλικα, αλλα οχι μαγειρεμενα (ο κιμας πρεπει να ειναι φρεσκος). Αυτα προς διευκολυνση των εργαζομενων μαμαδων.