PDA

Επιστροφή στο Forum : δυσκοιλιοτητα στο 1ο τριμηνο

maanton
27-10-09, 12:24
Αντιμετωπίζω δυσκοιλιότητα και ο γιατρός ενημερωτικά κατά την πρώτη επίσκεψη της εγκυμοσύνης μου συνέστησε χαμομήλι με μέλι.
Διαβάζοντας όμως στο ιντερνετ, είδα αναφορές ότι το χαμομήλι δε συστήνεται στις εγκύους καθώς προκαλεί διόγκωση της μήτρας....

Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο;

fairymummy
27-10-09, 13:02
εγω υποφερω απο δυσκοιλιοτητα κ πινω δυοσμο με μελι καμια φορα...ο δυοσμος ειναι ιδανικος για τα στομαχικα

επισης τρωω δαμασκηνα ακτινιδια, χουρμαδες επισης κανουν αλλα εμενα δε μου αρεσουν

ΛΗΤΩ
27-10-09, 13:37
Κορίτσια με το καλό!
Αντιμετώπισα και εγώ πολύ σοβαρό πρόβλημα με τη δυσκοιλιότητα αλλά τώρα τελευταία, μόλις μπήκα στον 7ο.Ο γιατρός μου έδωσε το Nujol, είναι υγρή παραφίνη και ειλικρινά σώθηκα.Ρωτήστε τον γιατρό σας αν μπορείτε να το πάρετε σε αυτή την εβδομάδα...εγώ είδα μεγάλη διαφορά πάντως...

fairymummy
27-10-09, 13:50
ναι κ εμενα μου εδωσε κατι, αλλα επειδη δεν ειμαι Ελλαδα δεν ξερω αν εχει το ιδιο ονομα εδω κ εκει :)

sisika
27-10-09, 14:35
Εγω που δεν ειμαι ακομα εγκυουλα κι εχω φοβερο προβλημα με δυσκοιλιότητα τι κανω?Παιρνω σιδηρο λογω χαμηλης φερριτινης και το προβλημα εγινε φοβερο!

elina1978
27-10-09, 19:23
η αδελφη μου καιστις δυο εγκυμοσινες ειχε τσακισει τα ξερα συκα και δαμασκινα και εκεινα τα ξερα βερυκοκα δεν ξερω πως τα λενε αλλα εκανας δουλεια μετα απο 2-3 ωρες/εγω ρε κοριτσια ειμαι 6 εβδομαδψν και εχω ακριβως το αντιθετο.εκει που πηγαινα τουαλετα 1 φορα την ημερα τωρα 2 και μερικες φορες 3.δεν μου ερεσει και πηγαινω σε αλλη τουαλετα εκτος απο τη δικη μου και τα εχω δει ολα.

koukkida
07-11-09, 21:55
γειά σας!

Είμαι κι εγώ έγκυος στην 7η εβδομάδα. παρατήρησα ήδη απο την αρχή το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας αλλά συνοδεύτηκε απο την αρχή με έξαρση των αιμορροίδων.:-(
είχα μικρά συμπτώματα στο παρελθόν αλλά το αίμα (και ο πόνος) αυτή τη φορά είναι πολύ. Η τουαλέτα έχει μεταρταπεί σε μαρτύριο. έχετε κάποια συμβουλή? αντιμετώπισε κάποια απο εσας το ίδιο? δεν σας κρύβω οτι ανυσηχώ μήπως δεν είναι αιμορροίδες και είναι πολύποδας αλλά αυτό θα διαγνωστεί μόνο με κωλονοσκόπηση και η αλήθεια είναι πως δεν θα ήθελα να την κάνω αν δεν συντρέχει λόγος!:cry:

ευχαριστώ

beloved
08-11-09, 21:35
κοριτσια η δυσκοιλιωτητα προερχεται απο το σιδηρο που παιρνουμε οι εγκυουλες...αν το προβλημα γινει τραγικο θα πρεπει να το συζητησετε με το γιατρο σας...

ΕΥΑ1974
08-11-09, 22:04
Εγώ επειδή έχω γενικά πρόβλημα δυσκοιλιότητας το είπα από την αρχή στο γιατρό και παίρνω κάθε μέρα σκονάκια tanilas. Έτσι πηγαίνω στην τουαλέτα ακόμα και τώρα που παίρνω σίδηρο. 2 φακελάκια κάθε πρωί. Μου είπε ότι επιτρέπονται.

agg3liki
08-11-09, 22:05
γειά σας!

Είμαι κι εγώ έγκυος στην 7η εβδομάδα. παρατήρησα ήδη απο την αρχή το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας αλλά συνοδεύτηκε απο την αρχή με έξαρση των αιμορροίδων.:-(
είχα μικρά συμπτώματα στο παρελθόν αλλά το αίμα (και ο πόνος) αυτή τη φορά είναι πολύ. Η τουαλέτα έχει μεταρταπεί σε μαρτύριο. έχετε κάποια συμβουλή? αντιμετώπισε κάποια απο εσας το ίδιο? δεν σας κρύβω οτι ανυσηχώ μήπως δεν είναι αιμορροίδες και είναι πολύποδας αλλά αυτό θα διαγνωστεί μόνο με κωλονοσκόπηση και η αλήθεια είναι πως δεν θα ήθελα να την κάνω αν δεν συντρέχει λόγος!:cry:

ευχαριστώ

καταρχήν να ζητήσεις να σου αλλάξει το σίδηρο ο γιατρός σου καθώς και να σου δώσει κάποια κρέμα για τις αιμορροϊδες. είναι μια φυτική η οποία σε μένα τουλάχιστον δούλεψε πολύ καλά σε αντίθεση με άλλη κορτιζονουχα που έπαιρνα. Φρόντισε να κάνεις κάτι για αυτό ακολουθώντας τις συμβουλές του γιατρού σου (η καταπολέμηση της δυσκοιλιότητας βοηθάει) γιατί οι αιμορροιδες πιθανόν να εντείνονται με την πρόοδο της εγκυμοσύνης και όσο η πίεση στην κοιλιά θα μεγαλώνει... με το καλό το μωράκι σου!

Anastasia1
08-11-09, 22:27
Και εγω ειχα τρομερο προβλημα με την δυσκοιλιοτητα και με τις αιμορροιδες.
Πηρα duphalac μετα απο συζητηση με την γιατρο μου και μια αλοιφη της frezyderm φυτικη για να ανακουφιστω απο τα συμπτωματα που μου προκαλουσαν οι αιμορροιδες. Ολα αυτα ομως με συννενοηση με την γιατρο μου.
Καλο ειναι ο,τι φαρμακακι και αν παρεις....να ρωτησεις πρωτα.

REBITHOULIS
08-11-09, 22:34
Κορίτσια η μοναδική λύση για την δυσκοιλιότητα, επειδή τα έχω δοκιμάσει όλα μα ολα, είναι το herbalen!!! Είναι φυτικό (χόρτο), αποτελείται από σέννα και κάποια άλλα βότανα και είναι άφοβο γιατί έχω ρωτήσει τον γιατρό μου! Έγώ παίρνω μια κουταλίτσα του γλυκού κάθε βράδυ με λίγο νερό και βρήκα την υγειά μου!! Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!

koukkida
11-11-09, 14:53
καταρχήν σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον.
Σήμερα έχω ραντεβού και θα τα συζητήσω όλα αυτά με το γιατρό. Δεν έχω ακόμα ξεκινήσει σίδηρο, μάλλον σήμερα θα τα συζητήσουμε αυτά. Προσπαθώ να το ελέγξω με τη διατροφή και όχι με κάποιο φάρμακο αλλά κάτι μου λέει οτι όταν θα ξεκινήσω το σίδηρο δεν θα τα αποφύγω! με το καλό και τα δικά σας μωράκια:)

Κλειώ
14-11-09, 09:59
Καλημέρα εγκυούλες .
Για την δυσκοιλιότητα κάθε πρωί πίνω το νερό απο τα δαμάσκηνα που εχω μουλιάσει απο το βράδυ , μια κουταλιά λάδι , ζεστό νερό με μελι (πολύ νερό) και τέλος τα δαμάσκηνα και τα ξερά σύκα .
Σημαντικό είναι επίσης να έχεις χρόνο το πρωί και να μην βιάζεσαι .
Χθές έπιασε η συνταγή και τώρα το πρωί το νιώθω οτι θα πιάσει . :p

Κλειώ
15-11-09, 12:33
.......... δυστυχώς δεν έπιασε ..........
Για την πιπερόριζα γνωρίζει κανείς ? Επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη ?

pitsirdeli
20-11-09, 10:27
Εμένα μου έδωσε ο γιατρός υπόθετα γλυκερίνης για ενήλικες, υπάρχουν ίδια πιο μικρά που τα βάζουμε στα μωρά αν έχουν το ίδιο πρόβλημα οπότε όπως καταλαβαίνετε είναι τελείως ανώδυνα και ασφαλή.

pasxalitsa v
21-11-09, 13:55
βρε Κλειω, πινεται αυτο που περιγραφεις??? ολα μαζι τα ανακατευεις???
εγω παλι εχω σωθει με τα all bran flakes...(οχι αυτα στο κιτρινο κουτι αλλα στο μπλε)...τρωω καθε πρωι με γαλα και μεχρι στιγμης δεν εχω προβληματα...

Tour_baby
29-12-09, 10:12
Προβληματα δεν ειχα στην ζωη μου ποτε.. Ημουν ρολοι καθε πρωι με την πρωτη γουλια του καφε... Πλεον βρηκα μονη λυση για μενα τα βραστα χορτα καθε μεσημερι, και τα φρουτα.

nasia84
27-01-10, 16:12
Τα γιαούρτια activia τα δοκιμάσατε; Να πω την αλήθεια δεν εχω κάποιο πρόβλημα δυσκοιλιότητας λόγω του σιδήρου, αλλά είχα ρωτήσει το γιατρό σε περιπτωση που είχα τι να έκανα και μου συστησε τα activia και μου είπε μάλιστα ότι κάνουν και καλό στον κόλπο, σε γλιτώνουν και από κολπίτιδες.

galat
20-02-10, 11:15
Επειση το εχω ψάξει παρα πολυ το θέμα, οτιδηποτε σκευασμα, χορτο, μαρμελαδα, χαπι κλπ περιεχει σεννα, αν και φυτικο δεν κανει στην εγκυμοσυνη διοτι λειτουργει προκαλωντας συσπασεις του εντερου και κατα συνεπεια πιθανες συσπασεις της μητρας.

Το νουμερο ενα για τη δυσκοιλιοτητα ειναι το νερο. Ξεκινηστε απο εκει. Πινετε αφθονο. Φυτικες ινες πολλες, ολικη αλεση δηλαδη δαμασκηνα, ακτινιδια κλπ ντακος, μελι ελαιολαδο. Πορτοκαλαδα για οσες δεν εχουν καουρες...Πολυ καλο ειναι αυτο που αναφερθηκε με το ζουμι απο δαμασκηνα και συκα...

επισης οχι ρυζι και πολλα μακαρονια και γενικα στουμπωτικά πχ καροτο μηλο

Εγω μια φορα που εκανα 3 μερες να παω και δεν αντεχα, εβαλα ενα υποθετο γλυκερινης δουλεψε αμεσως και απο τοτε δεν ειχα ξαναπροβλημα...αν τα βρω σκουρα το ιδιο θα κανω ξανα!

zounitsa
23-02-10, 11:08
Καλημέρα μανούλες....
να ρωτήσω κάτι που διάβασα παραπάνω!!!!!
δεν επιτρέπεται το χαμομήλι????? το τσάι?????

αλεξια και δημητρης
23-02-10, 15:04
Καλησπερα κοριτσια σας ευχομαι ολα καλα με τις εγκυμοσυνες σας.Λοιπον ειχα και εγω ενα θεματακι με την δυσκοιλιοτητα στην εγκυμοσυνη μου αλλα το αντιμετωπισα με τα Φυλλα Αλεξανδρεiας ετσι λεγονται, τα βρισκεις η στην λαικη η σε μαγαζι με βοτανα... βαζεις 10 φιλαρακια το βραδυ σε μισο ποτηρι νερο και το πρωι στραγγιζεις και πινεις, με βοηθησαν παρα πολυ και εμενα και γνωστους μου... Γνωμη μου ειναι να ρωτησετε και το γιατρο σας εαν το επιτρεπει και μετα να τα παρετε.. εγω οταν την ρωτησα μου ειχε πει ναι.... ευχομαι να βοηθησα...

ellain
21-05-10, 17:53
Για να απαντησουμε στο αρχικο ερωτημα--> http://www.up-magazine.gr/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=202&Itemid=34&lang=el.
Τωρα αν βοηθαει στην δυσκοιλιοτητα.... δεν ξερω.

Χρυσοβαλάντη
22-05-10, 23:54
καλησπέρα...κ εγω αν κ 7η εβδομαδα ειχα σοβαρο προβλημα με αιμοραιδεσ....ξεκινησα ακινιδια-συκα-δαμασκηνα κ δημητριακα....μεσα σε λιγεσ μερες οι αιμοραιδεσ μου ηρεμισαν...ολα καλα τωρα...καθε μερα ομως τρωω κ κατι απο αυτα...δοκιμασε το!

eleni kalamata
15-07-10, 18:03
κοριτσακια μου εχω θεμα και μια μεγαλη απορια...με την δυσκοιλιοτητα εχω ενα θεμα μεγαλο..παροτι πινω χυμους, νερα και φρουτα το θεμα συνεχιζεται....σημερα στην τουαλετα πιεστηκα αρκετα θα ελεγα (υπαρχει και η αιμοροιδα...καταλαβενετε). δεν πιστευω να εκανα κακο στα μπεμπακια μου....ε;;;;

pastakia
16-07-10, 00:18
κοριτσακια μου εχω θεμα και μια μεγαλη απορια...με την δυσκοιλιοτητα εχω ενα θεμα μεγαλο..παροτι πινω χυμους, νερα και φρουτα το θεμα συνεχιζεται....σημερα στην τουαλετα πιεστηκα αρκετα θα ελεγα (υπαρχει και η αιμοροιδα...καταλαβενετε). δεν πιστευω να εκανα κακο στα μπεμπακια μου....ε;;;;
οχι, ρε Ελενάκι μην αγχώνεσαι...αυτά απότι έχω διαβάσει συμβαίνουν σε όλες σχεδόν τις εγκύους....εγώ επειδή χρειάστηκε στο α' τρίμηνο να κάτσω στο κρεβάτι, εκεί να δείς κωλικούς και δυσκοιλιότητα...πέθανα από τον πόνο μιλάμε και ανησυχούσα για το παιδί. Άκου 1 κουτ λάδι λίγο πρίν από κάθε γεύμα &ακτινίδια(θαυματουργά..άσε που έχουν και πολλή βιταμίνη C) & για πρωινό δημητριακά ολικής αλέσεως(τρομερή βοήθεια) και πολύ νερό(1,5 με 2 λίτρα....στο λέω εγώ που πρίν άν έπινα 3 ποτήρια την ημέρα) και να κινήσαι, γαιτί κάνει καλό..εγώ είδα διαφορά και αιμοροαλιδα είδα μια μικρή τώρα που είμαι στον 8ο...Κουράγιο φιλενάδαααα..

pastakia
16-07-10, 00:19
οχι, ρε Ελενάκι μην αγχώνεσαι...αυτά απότι έχω διαβάσει συμβαίνουν σε όλες σχεδόν τις εγκύους....εγώ επειδή χρειάστηκε στο α' τρίμηνο να κάτσω στο κρεβάτι, εκεί να δείς κωλικούς και δυσκοιλιότητα...πέθανα από τον πόνο μιλάμε και ανησυχούσα για το παιδί. Άκου 1 κουτ λάδι λίγο πρίν από κάθε γεύμα &ακτινίδια(θαυματουργά..άσε που έχουν και πολλή βιταμίνη C) & για πρωινό δημητριακά ολικής αλέσεως(τρομερή βοήθεια) και πολύ νερό(1,5 με 2 λίτρα....στο λέω εγώ που πρίν άν έπινα 3 ποτήρια την ημέρα) και να κινήσαι, γαιτί κάνει καλό..εγώ είδα διαφορά και αιμοροαλιδα είδα μια μικρή τώρα που είμαι στον 8ο...Κουράγιο φιλενάδαααα..

αιμοροίδα ήθελα να πω, σόρι...χαχαχα:smile::smile::smile:

eleni kalamata
16-07-10, 08:39
καλημερα κοπελα μου και σε ευχαριστω...
ακτινιδια να σου πω την αληθεια τωρα πια δεν με πιανουν....ξεκινησα απο το βραδυ με 2 κουταλιες παραφινελαιο και βλεπουμε...απλα οταν πας τουαλετα δεν μπορεις να μην πιεστςι και λιγο..απλα εχθες πιεστηκα παρα πολυ και φοβηθηκα..

pastakia
17-07-10, 08:06
καλημερα κοπελα μου και σε ευχαριστω...
ακτινιδια να σου πω την αληθεια τωρα πια δεν με πιανουν....ξεκινησα απο το βραδυ με 2 κουταλιες παραφινελαιο και βλεπουμε...απλα οταν πας τουαλετα δεν μπορεις να μην πιεστςι και λιγο..απλα εχθες πιεστηκα παρα πολυ και φοβηθηκα..

Εντάξει, θα πιεστείς λίγο, αλλά όχι υπερβολές λένε όλοι...Και εγώ είχα θέμα, αλλά σιγά σιγά με την διατροφή που σου είπα ήρθα στα ίσα μου....
Πάντως απ' ό,τι ξέρω είναι φυσιολογικό μην ανησυχείς....

zeta77
17-07-10, 08:11
δαμασκηνα και σωθηκα τα ακτινιδια τα απεφευγα γιατι λενε οτι τα σπορακια ερεθιζουν την αιμοροιδα παντως οσα πιο πολλα δαμασκηνα τοσο καλυτερα.και κλασικα λαδακι

eleni kalamata
17-07-10, 10:33
καλημερα κοριτσια! με τα δαμασκηνα...τζιφος η δουλεια...ξεκινησα καθε βραδυ 2 κουταλιες παραφινελαιο και αρχιζει να κινειται το εντερακι σιγα σιγα. απλα επειδη η γευση του ειναι....βαζω 2 κουταλιες σουπας σε ενα ποτηρακι και μολις το πιω (σφηνακι..) εχω κοψει μια φετα λεμονι και κατευθειαν το γλειφω να φυηει η γευση απο το λαδι. σε οσους ειπα επιεδη πιεστηκα παρα πολυ φοβηθηκα με κοροιδευαν λεγοντας μου οτι τα μωρα τα εχουμε στην κοιλια μας και οχι στον......!!
ειναι απλα και το αγχος της 1ης μας εγκυμοσυνης..

pastakia
17-07-10, 13:45
καλημερα κοριτσια! με τα δαμασκηνα...τζιφος η δουλεια...ξεκινησα καθε βραδυ 2 κουταλιες παραφινελαιο και αρχιζει να κινειται το εντερακι σιγα σιγα. απλα επειδη η γευση του ειναι....βαζω 2 κουταλιες σουπας σε ενα ποτηρακι και μολις το πιω (σφηνακι..) εχω κοψει μια φετα λεμονι και κατευθειαν το γλειφω να φυηει η γευση απο το λαδι. σε οσους ειπα επιεδη πιεστηκα παρα πολυ φοβηθηκα με κοροιδευαν λεγοντας μου οτι τα μωρα τα εχουμε στην κοιλια μας και οχι στον......!!
ειναι απλα και το αγχος της 1ης μας εγκυμοσυνης..

χαχα, καλό καλό....ναι, βρε μην ανχώνεσαι....:razz::razz::razz:

patousaki mou
20-07-10, 19:49
κορίτσια βοήθεια!!!!!
λίγες μέρες πριν τον τοκετό και υποφέρω!!!!

ποτέ στην ζωή μου δεν μου έχει ξανατύχει αυτό. δεν ήξερα τί πάει να πει αυτή η λέξη.
ήμουν απο τις τυχερές που πήγαινα τουλάχιστον 2 φορές τη μέρα... και ξαφνικά σήμερα.....μπλόκαρε το σύστημα!!!!!!!!!!

υποφέρω όμως, ειλικρινά! πείτε μου τί μπορώ να κάνω άμεσα????

please, κλαίω απο τον πόνο,φοβάμαι να ξαναπάω.

katerinakriti
20-07-10, 20:16
γιατί δε δοκιμάζεις δημητριακά ολικής άλεσης?εξασφαλισμένη επιτυχία!υποφέρω απο δυσκοιλιότητα χροοονια τώρα κι όποτε ζορίζουν πολύ τα πράγματα με σώζουν. τα ακτινίδια εμένα δε με βοηθάνε και πολύ. στην εγκυμοσύνη αντιθέτως για πρώτη φορά στη ζωή μου δεν είχα πρόβλημα γιατι με το σίδηρο που έπαιρνα πήγαινα 3 φορές τη μέρα

eleni kalamata
20-07-10, 20:48
κοριτσακι πιες παραφινελαιο. μιλησε με το γιατρο σου βεβαια! θα σε βοηθησει!επειδη και εγω οταν εχω θεμα ( υποφερω απο δυσκοιλιοτητα..), το καταπολεμαω με το παραφινελαιο.

ΣΟΦΙΑ Δ.
21-07-10, 09:57
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:2 ΔΑΜΑΣΚΗΝΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΟ ΠΡΩΙ.ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ "ΓΙΑΤΡΟΣΟΦΙΑ" ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.........Υ Π Ο Μ Ο Ν Η !

eleni kalamata
21-07-10, 10:38
καλημερα patousaki!κανενα νεοτερο;

maria1983
21-07-10, 10:43
Κορίτσια εγώ είχα πρόβλημα δυσκοιλιότητας σε όλη την εγκυμοσύνη και αιμορροιδες από τον 5ο μήνα. Έπινα φυτικές ίνες διαλυμένες σε νερό, κάνουν θαύματα. Δοκιμάστε τις.Mucofalk λέγονται. Δεν είναι φάρμακο, απλά φυτικές ίνες και δεν κάνουν κακό στο μωράκι.

Niki81
21-07-10, 10:45
Επειδη διαβασα για το ελαιολαδο που λετε...μη θεωρειται οτι το να πινεις μια κουταλια ελαιολαδο ωμο ειναι αθωο.Εχω γνωστο που το εκανε(δεν ξερω για ποιο λογο και για ποσο καιρο) και του δημιουργησε σοβαρο προβλημα στα νεφρα αν δεν κανω λαθος.

Το λεω απλα για να ρωταμε τους γιατρους μας πριν κανουμε κατι γιατι κι αυτα τα γιατροσοφια καμια φορα βλαπτουν.

eleni kalamata
21-07-10, 10:46
σοβαρα; και τςι διαλυεις στο νερο και τις πινεις; απο που τις επαιρνες; και συγνωμη κατι αλλο: καθε μερα τις επινες;

patousaki mou
21-07-10, 10:55
καλημέρα κορίτσια..χίλια ευχαριστώ μόνο και μόνο για την συμπαράσταση.
λοιπόν, έφαγα χθές 5-6 δαμάσκηνα, 1 ροδάκινο, πεπόνι και νερό. μέσα σε 3 ωρίτσες περίπου λειτούργησαν!
σώθηκα! εύχομαι να μην μου ξανατύχει ποτέ αυτό. τώρα καταλαβαίνω τί τραβάνε κάποιες...

elenik
21-07-10, 11:01
Φταιει το σιδηρο και ενημερωνεις τον γιατρο σου ΑΜΕΣΑ. Οχι για να σου κοψει το σιδηρο αλλα για να σου δωσει κατι για την δυσκοιλιοτητα (το Ντουφαλακ επινα εγω). Το σφιξιμο μπορει να προκαλεσει πολλα και πρεπει να το συζητησεις με τον γιατρο σου ωστε να το αποφυγεις

maria1983
21-07-10, 11:11
σοβαρα; και τςι διαλυεις στο νερο και τις πινεις; απο που τις επαιρνες; και συγνωμη κατι αλλο: καθε μερα τις επινες;

eleni τις διαλύεις σε νερό (ή σε χυμό) και τις πίνεις. Τις έπαιρνα από το φαρμακείο. Πωλούνται σε κουτί που έχει μέσα φακελάκια. Έπινα 2 φορές την ημέρα, ένα φακελάκι διαλυμένο σε ένα ποτήρι νερό κάθε φορά. Επειδή είναι φυτικές ίνες δεν διαλύονται στο νερό βασικά, απλά τις ανακατευεις και το πίνεις. Βγαίνουν και σε γεύσεις, νομίζω μήλο και πορτοκάλι. Εγώ έπινα το πορτοκάλι. Ακόμα τις πίνω αν δω ότι ζορίζομαι. Εϊναι πολύ πολύ αποτελεσματικές! Πάρτες και θα με θυμηθείς!
Έτσι είναι το κουτί:

http://www.medipreis.de/apomedico/500/Mucofalk-Orange-Granulat-Btl.-20-Stueck-Dr.-Falk-Pharma-GmbH-4891846.jpg

maria1983
21-07-10, 11:15
Φταιει το σιδηρο και ενημερωνεις τον γιατρο σου ΑΜΕΣΑ. Οχι για να σου κοψει το σιδηρο αλλα για να σου δωσει κατι για την δυσκοιλιοτητα (το Ντουφαλακ επινα εγω). Το σφιξιμο μπορει να προκαλεσει πολλα και πρεπει να το συζητησεις με τον γιατρο σου ωστε να το αποφυγεις

Εμένα το ντουφαλάκ δεν με βοήθησε καθόλου. Μόνο οι φυτικές ίνες που προανάφερα. Α, και τα ξερά δαμάσκηνα, που με το ζόρι τα έτρωγα, αλλά τι να έκανα! Επίσης, ο σίδηρος που έπινα με δυσκόλευε πάρα πολύ. Έπινα τον Folifer (νομίζω!). Τον άλλαξα σε Maltofer (πολύ καλός) και σε συνδυασμό με τιε φυτικές ίνες σώθηκα!

annoula1987
21-07-10, 19:39

Επειδή κι εγώ εδώ και λίγα χρόνια έχω το πρόβλημα,και τώρα με την εγκυμοσύνη χειροτέρεψε,ήθελα να σε ρωτήσω για το Duphalc!Έπινα πριν την εγκυμοσύνη όταν χρειαζόταν αλλά με το που έμεινα έγκυος,το έκοψα!!Κάνει να το παίρνω?Στο επέτρεψε ο γυναικολόγος?

eleni kalamata
21-07-10, 22:20
το εχω συζητησει και μου εδωσε παραφινελαιο. βεβαια ειναι καλο αλλα δεν ειναι για καθε μερα...οταν παω τουαλετα αναγκαστικα λιγο θα πθιεστω αλλα οχι οπως εκεινη την ημερα....σας ευχαριστω...φιλια και καληνυχτα..

elenik
22-07-10, 09:50
Επειδή κι εγώ εδώ και λίγα χρόνια έχω το πρόβλημα,και τώρα με την εγκυμοσύνη χειροτέρεψε,ήθελα να σε ρωτήσω για το Duphalc!Έπινα πριν την εγκυμοσύνη όταν χρειαζόταν αλλά με το που έμεινα έγκυος,το έκοψα!!Κάνει να το παίρνω?Στο επέτρεψε ο γυναικολόγος?
Ναι . εκεινος μου το εδωσε μαλιστα. :DΠριν την εγκυμοσυνη δεν το ηξερα καν.

annoula1987
22-07-10, 09:59
Ναι . εκεινος μου το εδωσε μαλιστα. :DΠριν την εγκυμοσυνη δεν το ηξερα καν.

ΑΑΑΑ!!!Τέλεια!!!:D

dolfin
23-07-10, 12:46
πατε καθε μερα τουαλετα;εγω ανα δυο μερα και με σφιξιμο.πρεπει να κανω κατι.

eleni kalamata
23-07-10, 13:41
ελα κοπελα μου! και εγω καθε 2η περιπου μερα αναγκαστικα με ελαφρυ σφιξιμο...ποσο εισαι;,ε το καλο τα διδυμακια!!!

dolfin
23-07-10, 23:41
6 εβδομαδων και 1 μερα

eleni kalamata
24-07-10, 09:39
καλημερα! με το καλο κοπελα μου τα διδυμακια σου!!! εγω ειμαι 9 εβδομαδων. τα δικα μου εχουν 6 μερες διαφορα....την παρασκευη παω για υπερηχο και ανυπομονω......

tzo28
22-10-10, 18:20
Το πρόβλημα μου είναι το εξής....με το που έμαθα οτι είμαι έγκυος έκοψα αμέσως το τσιγάρο και τους καφέδες...Και παρόλο που έχω ξεπεράσει το γεγονός οτι τα έκοψα,έχω πρόβλημα με την τουαλέτα.Κάθε πρωί (προ εγκυμοσύνης) με το που έπινα μια γουλια καφέ κι έκανα ένα τσιγάρο έτρεχα τουαλέτα...τώρα πάω κάθε 4-5 μέρες...και υποφέρω!!!
Ξέρει καμία κανένα κόλπο;Αν υπάρχει κάτι που βοηθάει κτλ...Ξέρω ακούγεται αστείο αλλα εχω πρόβλημα...

newbie G
22-10-10, 18:26
Δοκίμασε μια κουταλιά της σούπας μέλι, σκέτη ή διαλυμένη σε λίγο χλιαρό νερό μόλις ξυπνήσεις το πρωί. Επίσης στη δυσκοιλιότητα βοηθάνε πολύ τα δαμάσκηνα και τα ακτινίδια.

maria- elpida
22-10-10, 18:29
δεν ρωτας καλυτερα τον γιατρο σου για να σου δωσει κανα σιροπακι?
δεν κανει να σφιγγεσαι.
δοκιμασε και λιγο μελι, ακτινιδια και καθε πρωι πριν κανεις κατι αλλο πινε ενα ποτηρι νερο, βοηθαει πολυ.

καλη τυχη!!!

tzo28
22-10-10, 18:29
Σ΄ευχαριστώ...θα δοκιμάσω το μέλι...ακτινίδια τρώω κάθε μέρα αλλα μάλλον δεν με πιάνουν...

annoula1987
22-10-10, 18:30
Είναι πολύ συνηθισμένο το φαινόμενο της δυσκοιλιότητας στην εγκυμοσύνη!!Και τα συμπληρώματα σιδήρου κάνουν ακόμα χειρότερη την κατάσταση!!Μπορείς να δοκιμάσεις να τρως δημητριακά ολικής άλεσης,μπανάνες,ακτινίδια,αποξηραμένα δαμάσκηνα που βοηθάνε ή να ρωτήσεις τον γιατρό σου για ένα σιροπάκι που ονομάζεται Duphalac και συνήθως το επιτρέπουν στην εγκυμοσύνη!Και πολύ νερό!!;) Εύχομαι να βοήθησα!!!:D

vatraxaki
22-10-10, 18:33
πολλες κοπελες στην εγκυμοσυνη παιρνουν γαλα μαγνησιας (δεν ειναι γαλα ετσι λεγεται)
ρωτα το γιατρο σου εαν σου επιτρεπει να παρεις.

tzo28
22-10-10, 18:34
Θα τα δοκιμάσω κι αυτά να δω....θέλω όσο μπορώ να αποφύγω το σιρόπι...αν δεν πιάσουν κι αυτα....

Stellinula
22-10-10, 18:34
Εγώ που έχω ακριβώς το ίδιο προβλημα την βγάζω με δαμασκηνα και σύκα αποξυραμένα και αν συνεχίζω τότε πάω σε πιο δραστικά μετρα....

Γαλα μαγνησίας 2 κουταλακια του γλυκού πρωι και βράδυ και μετά πάω ρολόι....με εντολή γιατρού βεβαίως!!!

pani10
22-10-10, 19:43
Εγώ που έχω ακριβώς το ίδιο προβλημα την βγάζω με δαμασκηνα και σύκα αποξυραμένα και αν συνεχίζω τότε πάω σε πιο δραστικά μετρα....

Γαλα μαγνησίας 2 κουταλακια του γλυκού πρωι και βράδυ και μετά πάω ρολόι....με εντολή γιατρού βεβαίως!!!
ελα στελινουλλα μου εχω ακριβως τα ιδια προβληματα ο αντρας μου ειναι γαστρεντερολογος και μου λεει συνεχως για δαμασκηνα τα οποια οντως με βοηθουν λιγο

lenaki87
31-10-10, 11:55
Κοριτσια ο γιατρος της κολλητης μου που ειναι εγκυος κ εχει κ αυτη προβλημα με δυσκοιλιοτητα της ειπε να παρει ενα βοτανο για τσαι τα φυλλα αλεξανδρειας ετσι λεγονται κ ειναι μονο για την δυσκοιλιοτητα.Πολλες βοηθηθηκαν.Εχετε το υποψην οσες δεν θελετε καποιο χαπι 'η δεν λειτουργουν οι πολλες φυτικες ινες κ τα συγκεκριμενα φρουτα οπως στην κολλητη μου.Με το καλο σε ολες κ με γερα νινακια.

ionelita
18-11-10, 16:17
Για σας κορητσια!Ειμαι εγκυος 10 ευδομαδον με διδιμακια!Ο γιατρος μου μου συσεστεισε γαλα μαγνισιας,που εκτος απο το καλο που κανει στην δυσκοιλιοτιτα ειναι πολυ καλο και για την εγκυμοσινη!Να προσεχετε τους κανονες οταν το περνετε:μετα απο μια εως δυο ωρες μετα το γευμα και για δυο ωριτσες να μην φατε κατι.Αλλιος προκαλει ανακατοσουρες!Ειχα χρονια προβλιματα με την δυσκοιλιοτιτα και τωρα ευτειχος βρεικα την υγεια μου και τα μωρακια μου ειναι ασφαλης.
Σχετικα με τα φυτικα προιοντα επειδη ασχολουμε χρονια με αυτο το τομεα λογο χομπι και σουβαρον προβλιματον στην οικογενεια σας συμβουλεβω να εισται μετριμενες διοτι παρολ της πολλες γνωσεις που εχω δεν μπωρω να εγυηθων ουτε για τον εαυτο μου για της παραλλιλες παρενεργειες που εχει καθε φυτο!Τα πρασινα φυτα να ξερετε οτι βοιθανε στην πυξει του αιματος!Εχω θρομβοφιλια και το εχω ψαξει απο προτο χερι!Μοανο μετα απο την συμβουλι το γυναικολογο και αν εχετε ιστορικο αποβολον η πρωορου τοκετου και την συμβουλι αιματολογου ,να προχωρισετε σε λυσεις για δυσκοιλιοτιτα.Τα υποθετα γλυκερινης ειναι για εκτακτι αναγκη.Το γαλα μαγνισιας μπωρει να σας φτειαξει ακομι κιο'λας το εντερο και να μην το χρειαζεστε σε καθυμερινη βαση,οπως συνεβει και σε'μενα!

alejandra
18-11-10, 19:39
ionelita εχω και εγω διδυμακια και ειμαι 11 εβδομαδων!!!
και επισης εχω και θρομβοφιλια και κανω αντιπηκτικες ενεσεις!!!
αλλα ευτυχως δεν εχω καθολου .... δυσκοιλιοτητα!!!!!

ionelita
19-11-10, 14:05
ionelita εχω και εγω διδυμακια και ειμαι 11 εβδομαδων!!!
και επισης εχω και θρομβοφιλια και κανω αντιπηκτικες ενεσεις!!!
αλλα ευτυχως δεν εχω καθολου .... δυσκοιλιοτητα!!!!!
Καλη και τελειομινη εγκυμοσινη σου ευκομαι Αλεχαντρα!Απο δυσκοιλιοτιτα σου ευκομαι να μην την αποκτισεις ποτε!
Υπαρχει τομεα στο ''Κατα την διαρκεια εγκυμοσινης''που ειναι για θρομβοφιλια ,αμα εντιαφερεσε!Φιλακια πολλλα στα μπεμπακια σου!:D

alejandra
21-11-10, 11:23
ευχαριστω πολυ ionelita!!
καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη και σε σενα !!!

fath
03-12-10, 14:44
Κατά την διάρκεια της κύησης δοκίμασα πάρα πολλές τροφές για την δυσκοιλιότητα. Τελικά βρήκα την λύση στα ακτινίδια. Κάθε απόγευμα έτρωγα 2 μαζί με λίγο μέλι. Δοκίμασε το!

Stellinula
03-12-10, 15:03
εγώ πάλι έχω το ίδιο πρόβλημα απο την αρχή της εγκυμοσύνης εως και σήμερα που είμαι στο 3ο τρίμηνο!!!!

Με Γάλα μαγνησίας σώθηκα (ο γιατρός μου το έδωσε)....2 κουταλάκια το πρωι και 2 κουταλάκια το βράδυ.....

fath
03-12-10, 15:22
Εγώ για κάποιον λόγο φοβήθηκα να πάρω το γάλα Μαγνησίας. Πάντως τα ακτινίδια πραγματικά έκαναν θαύματα.