PDA

Επιστροφή στο Forum : καμπυλη ζαχαρου

popi1987
16-07-10, 13:43
γεια σας κοριτσια .
την παρακσευη θα παω για εξεταση καμπυλη ζαχαρου
θελω ν μου πειτε σε τι χρησιμευει αυτη η εξεταση ???
και για πιο λογο την κανουμε ?
ειναι κατι το ανησυχητικο?

maraki10
03-08-10, 09:44
Ο προσδιορισμός της γλυκόζης στο αίμα ζητείται για να μετρηθεί η ποσότητα της γλυκόζης στο αίμα τη στιγμή ακριβώς της συλλογής του αίματος. Χρησιμοποιείται για να εντοπίσει την υπεργλυκαιμία (hyperglycemia) και την υπογλυκαιμία (hypoglycemia) και για να συμβάλλει στη διάγνωση του διαβήτη (diabetes). Η γλυκόζη του αίματος μπορεί να μετρηθεί μετά από νηστεία (το δείγμα συλλέγεται μετά από νηστεία 8 έως 10 ωρών), τυχαία (οποτεδήποτε), μετά από γεύμα, και/ή στα πλαίσια μίας καμπύλης ζαχάρου. Μία καμπύλη ζαχάρου είναι μία σειρά προσδιορισμών γλυκόζης αίματος. Συλλέγεται δείγμα γλυκόζης μετά από νηστεία. Στη συνέχεια ο ασθενής πίνει ένα διάλυμα που περιέχει μία σταθερή ποσότητα γλυκόζης ώστε να "ενεργοποιήσει" τον μηχανισμό μεταβολισμού της γλυκόζης στον οργανισμό του. Ακολουθούν ένας ή περισσότεροι επί πλέον προσδιορισμοί γλυκόζης που πραγματοποιούνται σε σταθερά χρονικά διαστήματα ώστε να ανιχνευτούν τα επίπεδα γλυκόζης του αίματος με την πάροδο του χρόνου. Η καμπύλη ζαχάρου ζητείται για τη διάγνωση του διαβήτη και για την παρακολούθηση ενός υψηλού ζαχάρου στο αίμα.

pinakiiii
24-09-10, 09:33
καλημερα!!!ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΑΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΜΠΥΛΗΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ...
ΠΡΟ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΓΛΥΚΟΖΗΣ 91
ΣΤΑ 60' 129
ΣΤΑ 120' 135
ΣΤΑ 180' 121
ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΙΑ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!!

Garouf
24-09-10, 09:50
καλημερα!!!ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΑΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΜΠΥΛΗΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ...
ΣΤΑ 60' 129
ΣΤΑ 120' 135
ΣΤΑ 180' 121

Μια χαρά είναι. Τέλεια. Αν κατάλαβα έκανες τη καμπύλη των 100γρ.

ΧΡΟΝΟΣ.............Εσύ.........Ανώτατο Όριο
ΠΡΟ ΓΛΥΚΟΖΗΣ.....91..........< 95
ΣΤΑ 60'...............129.........< 180
ΣΤΑ 120'..............135.........< 155
ΣΤΑ 180'..............121.........< 140

souzi201
24-09-10, 10:10
ΣΤΑ 60' 129
ΣΤΑ 120' 135
ΣΤΑ 180' 121

Με το καλό το μωράκι σου :) Οι τιμές σου είναι πολύ καλές :D

pinakiiii
24-09-10, 10:16
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ!ΤΑΡΑΧΤΗΚΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΣΤΑ 180'ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΔΛΔ ΣΤΟ 91.Κ ΤΟ 121 ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΩΣ...ΣΤΟ ΝΟΣΟΚ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΣΤΑ 180'ΕΙΝΑΙ ΤΟ 110.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!ΑΣ ΛΙΩΣΩ ΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ!!!!!
ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑ ΧΩΡΙΣ ΕΣΑΣ.....ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ

little
02-11-10, 10:04
Καλημέρα και από εμένα. Έκανα την καμπύλη την προηγούμενη εβδομάδα και έχω ανησυχήσει! Ο γιατρός του ΙΚΑ μου έγραψε στο βιβλιάριο ότι έχω παθολογικό σάκχαρο και μου είπε να πάω σε διαβητολόγο. Από την άλλη όταν πήγα στον γιατρό που με παρακολουθεί τα αποτελέσματα, μου είπε ότι η καμπύλη μου είναι μια χαρά. Τι να κάνω;
Τα αποτελέσματα μου ήταν:
60'=149
120'=143
180'=140

vasdeli
07-11-10, 10:07
Καλημέρα και από εμένα. Έκανα την καμπύλη την προηγούμενη εβδομάδα και έχω ανησυχήσει! Ο γιατρός του ΙΚΑ μου έγραψε στο βιβλιάριο ότι έχω παθολογικό σάκχαρο και μου είπε να πάω σε διαβητολόγο. Από την άλλη όταν πήγα στον γιατρό που με παρακολουθεί τα αποτελέσματα, μου είπε ότι η καμπύλη μου είναι μια χαρά. Τι να κάνω;
Τα αποτελέσματα μου ήταν:
60'=149
120'=143
180'=140

Να εμπιστευθείς απόλυτα τον γιατρό που σε παρακολουθεί κορίτσι μου....και παρεμπιπτόντως μην ξαναπάς στον άσχετο του ΙΚΑ που πιθανότατα έβλεπε τα όρια καμπύλης ζαχάρου για μη έγκυες ενήλικες που φυσικά είναι διαφορετικά από αυτά των εγκύων.....Τι ασχετίλα, Θεέ μου....

Τα φυσιολογικά όρια καμπύλης ζαχάρου σε έγκυες είναι τα ακόλουθα:

0' 90-105
60' 165-180
120' 145-165
180' 125-145

Το σύστημα σου δουλεύει άψογα κούκλα μου....

Νικουδάκι
09-11-10, 11:09
Κορίτσια μπορείτε να μου πειτε πότε πρέπει να γίνεται η εξέταση αυτη?

Νταιζάκι
09-11-10, 11:55
Κορίτσια μπορείτε να μου πειτε πότε πρέπει να γίνεται η εξέταση αυτη?

Μεταξύ 26ης και 28ης εβδομάδας.
Για οτιδήποτε διαφορετικό ρώτησε τον γιατρό σου.
Αυτός θα σε κατευθύνει!:p

ΝΙΚ-16
09-11-10, 12:01
Νηστική 98
60' 172
120 122

άρα είμαι μέσα στα όρια γιατί ο γιατρός μου μου έβαλε χέρι και μου έδωσε διατροφή?
η αλήθεια είναι οτι έχει ιστορικό η μαμά μου αλλά αφού είμαι μέσα στα όρια?

annoula1987
09-11-10, 12:20
Εμένα δεν με έστειλε ο γιατρός μου να κάνω τη συγκεκριμένη εξέταση....:confused: Να πάω να την κάνω από μόνη μου?

Νικουδάκι
09-11-10, 12:54
Εγώ θα το κάνω αύριο... μόλις που προλαβαίνω γιατί είμαι 27 εβδ. και 3 ημ.. Τα αποτελέσματα έχουν να κάνουν με τη μητέρα ή με το μωρό? Υπάρχουν κάποιες ενδείξεις όταν υπάρχει πρόβλημα?

maria_s
09-11-10, 13:00
Νηστική 98
60' 172
120 122

άρα είμαι μέσα στα όρια γιατί ο γιατρός μου μου έβαλε χέρι και μου έδωσε διατροφή?

η τιμή των 60' είναι λίγο τσιμπημένη, το ίδιο είχα και γω όταν έκανα την μικρή καμπύλη όπως εσύ. μου έβαλε φρένο τότε ο γιατρός σε γλυκά, ζυμαρικά,ψωμιά και με έβαλε και έκανα τη μεγάλη καμπύλη μετά από 2 εβδομάδες. εκεί οι τιμές ήταν απόλυτα φυσιολογικές αλλά μου συνέστησε να προσέχω στην διατροφή μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης...

maria_s
09-11-10, 13:02
Εγώ θα το κάνω αύριο... μόλις που προλαβαίνω γιατί είμαι 27 εβδ. και 3 ημ.. Τα αποτελέσματα έχουν να κάνουν με τη μητέρα ή με το μωρό? Υπάρχουν κάποιες ενδείξεις όταν υπάρχει πρόβλημα?

Έχει να κάνει με την εμφάνιση διαβήτη κύησης στη μητέρα, που σε κάποιες περιπτώσεις εξαφανίζεται μετά τη γέννα σε άλλες πάλι γίνεται χρόνιος διαβήτης...αν η μητέρα έχει εμφανίσει διαβήτη κύησης, ενισχύεται η προδιάθεση του μωρού κάποια στιγμή της ζωής του να εμφανίσει διαβήτη...

νομίζω ότι δεν υπάρχουν ενδείξεις όταν εμφανίζεται ο διαβήτης κύησης...

annaplani
09-11-10, 13:38
Πωπω, με το που διαβάζω "καμπύλη σακχάρου" μου έρχεται να κάνω εμετό΄! Θυμάμαι αυτήν την αηδία το σιρόπι που ήπια νηστική, το τρίωρο "περίμενε", απαπαπα....

Nikolekaki
09-11-10, 13:38
Kαλημέρα. Εγώ εμφάνισα διαβήτη κύησης στην πρώτη μου εγκυμοσύνη. Στάνταρ συμπτώματα δεν υπάρχουν απ' ότι ξέρω, απλά εμένα με πονούσαν πολύ οι αρθρώσεις μου στα δάχτυλα των χεριών και είχαν πρηστεί πολύ. Μιλάμε όμως για πολύ πόνο. Δεν μπορούσα να τα κλείσω καλά καλά και τα βράδυα δεν κοιμόμουν από τους πόνους. Αυτό πριν κάνω την καμπύλη. Όταν έκανα την καμπύλη και συζητούσαμε με τον γιατρό μου τα αποτελέσματα, μου είπε ότι αυτό με τις αρθρώσεις είναι κατά πάσα πιθανότητα λόγω του ζαχάρου. Τί να πω...

Στην δεύτερη εγκυμοσύνη δεν εμφάνισα διαβήτη. Είχα λίιγο τσιμπημένο το ζάχαρο, γι' αυτό και έκανα 2 καμπύλες, αλλά δεν εξελίχθηκε ευτυχώς άσχημα. Οι αρθρώσεις μου πάλι με πονούσαν, σαφώς λιγότερο όμως...
;);)

madchen
09-11-10, 14:17
Εγώ είμαι στην 25η εβδομάδα και θα πάω μέσα στη βδομάδα να κάνω την ταχεία δοκιμασία με 50 γρ. γλυκόζης και μέτρηση του σακχάρου 60 λεπτά μετά, έτσι μου είπε ο γιατρός. Σε περίπτωση που βγει παθολογική, θα κάνω και τη μεγάλη καμπύλη. Τη γλυκόζη τη δίνουν στο εργαστήριο ή πρέπει να την πάρουμε εμείς από κάποιο φαρμακείο; Στη Βιοϊατρική θα πάω μάλλον. Είναι πολύ αηδιαστική βρε κορίτσια;:( Έχω θέμα με τα υγρά το πρωί, ανακατεύομαι πολύ εύκολα...:cry::cry:

Nikolekaki
09-11-10, 14:41
madchen μου σου εύχομαι καλά αποτελέσματα! Για την βιοϊατρική δεν ξέρω, στο Λητώ την δίνουν αυτοί βέβαια την γλυκόζη... 'Οσο για το αηδιαστικό, τι να σου πω, απ' ότι έχω διαβάσει οι απόψεις διίστανται πολύ... Εγώ μετά από 3 μεγάλες καμπύλες (4ωρες) και 2 μικρές, έχω να πω ότι το μόνο μου πρόβλημα ήταν η βαρεμάρα του περίμενε... Η γλυκόζη δε μου φάνηκε κάτι φοβερό... Στο Λητώ τουλάχιστον που τις έκανα, επειδή είναι όντως πάαααρα πολύ γλυκό το... ζουμί, έριχναν μέσα και χυμό λεμονιού και έσπαγε αρκετά. Γενικά ήταν ιδιαίτερα ανεκτό. 'Αλλες κοπέλες πάλι ξερνάνε με τη γεύση... Τί να πω...

madchen
09-11-10, 14:59
Nikolekaki μου να 'σαι καλά, σ'ευχαριστώ! Έχεις δίκιο, σχετικό είναι, ανάλογα με τον κάθε οργανισμό...εγώ πάντως όσες έχω ρωτήσει μου είπαν ότι είναι πολύ γλυκό σε σημείο να σε ανακατεύει....ελπίζω να το αντέξω, γιατί όπως έγραψα και πριν αν πιω οτιδήποτε υγρό το πρωί με ανακατεύει:sad::sad:

maria_s
09-11-10, 15:23
Εγώ είμαι στην 25η εβδομάδα και θα πάω μέσα στη βδομάδα να κάνω την ταχεία δοκιμασία με 50 γρ. γλυκόζης και μέτρηση του σακχάρου 60 λεπτά μετά, έτσι μου είπε ο γιατρός. Σε περίπτωση που βγει παθολογική, θα κάνω και τη μεγάλη καμπύλη. Τη γλυκόζη τη δίνουν στο εργαστήριο ή πρέπει να την πάρουμε εμείς από κάποιο φαρμακείο; Στη Βιοϊατρική θα πάω μάλλον. Είναι πολύ αηδιαστική βρε κορίτσια;:( Έχω θέμα με τα υγρά το πρωί, ανακατεύομαι πολύ εύκολα...:cry::cry:

εγώ που έπινα τον καφέ γλυκό και γενικά μου αρέσει η ζάχαρη, το ήπια μια χαρά! βαρέθηκα όμως περιμένοντας :mrgreen:

βιοιατρική την έκανα και μου την ετοίμασαν εκεί την γλυκόζη!

Stellinula
09-11-10, 15:24
εγώ κορίτσια θα την κάνω αυριο και δεν σας κρύβω ότι η πρώτη φοβία μου είναι αν θα τα καταφέρω να πιω αυτο το "πράμα" και τέλος ΤΙ θα κάνω εκεί 3 ολόκληρες ώρες???

μου έχει βάλει τα 100 ml να πιω με 3 λήψεις....

maria_s
09-11-10, 15:27
Στην βιοιατρική της Αγ. Παρασκευής πήγαινα για όλες τις εξετάσεις μου και είμαι πολύ ευχαριστημένη...εσύ που θα πας;

maria_s
09-11-10, 15:31
εγώ κορίτσια θα την κάνω αυριο και δεν σας κρύβω ότι η πρώτη φοβία μου είναι αν θα τα καταφέρω να πιω αυτο το "πράμα" και τέλος ΤΙ θα κάνω εκεί 3 ολόκληρες ώρες???

μου έχει βάλει τα 100 ml να πιω με 3 λήψεις....

εγώ είχα πάρει ένα βιβλιαράκι και μια χαρά πέρασε τελικά η ώρα...

ρε σεις μην ανησυχείτε! η καμπύλη ζαχάρου δεν είναι τίποτα...τα δύσκολα έρχονται μετά...ξύπνημα κάθε μια ώρα για να θηλάσει το ζουμπουλάκι! :mrgreen:

artemida
09-11-10, 15:43
εγώ δεν έκανα την καμπύλη σακχάρου. πήγα έδωσα αίμα, έφαγα ένα τόστ και ήπια μια πορτοκαλάδα και μετά από μια ώρα πήγα και ξαναέδωσα αίμα. αυτό ήταν και το αποτέλεσμα ήταν 110. μέσα στα όρια δλδ.

annaplani
09-11-10, 22:58
Στελινούλα, καλά αποτελέσματα αύριο. Λίγη υπομονή θέλει η εξέταση αυτή, κατά τ'άλλα έχει πλάκα!

vasdeli
10-11-10, 23:59
Νηστική 98
60' 172
120 122

Πόσα γρ. γλυκόζης ήπιες;
Αν έκανες τα 75 γρ γλυκόζης, δεν ξέρω τα όρια ποια είναι. Αυτά τα όρια που έδωσα πιο πάνω είναι για τα 100 γρ. γλυκόζης....Λογικά με λιγότερα γρ. γλυκόζης οι τιμές πρέπει να είναι πιο κάτω...

Εμένα δεν με έστειλε ο γιατρός μου να κάνω τη συγκεκριμένη εξέταση....:confused: Να πάω να την κάνω από μόνη μου?

Ε, δεν χάνεις και τίποτα....για καλό και κακό...

Υπάρχουν κάποιες ενδείξεις όταν υπάρχει πρόβλημα?

Δυστυχώς τίποτα το ιδιαίτερο....Ο γιατρός ίσως δει το μωρό στο εκο να είναι μεγαλυτερο από το φυσιολογικό και ίσως παρουσιαστεί περισσότερο αμνιακό υρό από το κανονικό(όριο το 8 είναι νομίζω...). Τώρα, για τους πόνους στις αρθρώσεις που έλεγε η Νικολεκακι δεν το έχω ξαναακούσει....:roll:

ballou
11-11-10, 08:43
Νηστική 98
60' 172
120 122

Δυστυχώς φίλη μου η καμπύλη σου είναι παθολογική. Πρέπει στα 60΄ να είμαστε κάτω από το 155. Και η δική μου καμπύλη στην πρώτη εγκυμοσύνη ήταν 185 στα 60΄ και ακολούθουσα διατροφή και καθημερινά τσιμπήματα :D (μέτρηση σακχάρου) και όντως σε κάποια γεύματα ξέφευγα όσο προχωρούσε και η εγκυμοσύνη μου.

EvaBar
11-11-10, 09:20
Εγω στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έκανα 3 καμπύλες. Μια μικρή και 2 μεγάλες. Είχα παρουσιάσει υδράμνιο (αυξημένο αμνιακό υγρό το οποίο συνδέεται με διαβήτη κύησης) και γι αυτο έκανα 2 μεγάλες οι οποίες όμως ήταν και οι 2 μια χαρά. Τώρα, δεν έχω κάνει ακόμα, αλλά δεν ανυπομονώ καθόλου!:mrgreen:

christinathom
11-11-10, 10:17
Κορίτσια καλημέρα! Σημερα πηρα τα αποτελεσματα της καμπύλης σαγχάρου και θα ήθελα να μου πειτε τη γνώμη σας για τις τιμες μου:

Με 75γρ. γλυκόζης το σαγχαρο νυστειας μου ειναι 70
στα 60' - 105
στα 120' - 85

Και λεει ότι το όριο ειναι απο 70 - 115 για όλες τις ληψεις. Εγώ νομιζω ότι ειναι φυσιολογικες οι τιμες, εσεις τι λετε???

Nikolekaki
11-11-10, 10:32
Kι εμένα κοριτσάκι μια χαρά μου φαίνονται! :grin::grin:
Με το καλό το μπεμπάκι σου!!

mellousamanoulla
11-11-10, 10:48
Εμένα έδειξε πολύ υψηλές τιμές η καμπύλη ζαχάρου που δεχνει ότι έχω διαβήτη κύησης και άρχισα διατροφή και ινσουλίνη 6 μονάδες δεν έπεφτε όμως κάτω από 100 η γλυκόζη νηστείας και έτσι μου την αύξησε σε 10 μονάδες αλλά πάλι πάνω από 100 έχω γλυκόζη νηστείας είμαι πολύ απελπισμένη φοβάμαι μην πάθει τίποτα το μωράκι μου. Μου έβαλαν συχνή παρακολούθηση σε καρδιοτοκογράφο και υπέρηχο:(

Nikolekaki
11-11-10, 10:58
mellousamanoulla σε ποιά εβδομάδα είσαι?

Stellinula
11-11-10, 11:54
Κορίτσια θα μου πείτε την προετοιμασία πριν πάω??? Δηλαδή πόσες ώρες να είμαι νηστική πρίν και τι να έχω φάει όλη μέρα την προηγούμενη???

Θα πάω αυριο το πρωι και τρέμω....Εχω και τα πολλά ml γαμώτο (100 ml με 3 λήψεις)

christinathom
11-11-10, 12:05
Το βραδυ να φας μεχρι τις 8 το αργοτερο, και καλύτερα να μη φας τιποτα γλυκο, το πρωι θα πας νηστική και νερακι αν διψασεις πολυ λίγο...

Stellinula
11-11-10, 12:15
Το βραδυ να φας μεχρι τις 8 το αργοτερο, και καλύτερα να μη φας τιποτα γλυκο, το πρωι θα πας νηστική και νερακι αν διψασεις πολυ λίγο...

Σε ευχαριστώ πολύ για την αμεση απάντηση σου!!!

Έχω ένα αγχος ρε παιδί μου!!! Πως θα πιώ αυτο το πράμα και τι θα κάνω 3 ολοκληρες ώρες εκεί μέσα?

mellousamanoulla
11-11-10, 12:25
Nikolekaki είμαι στην 31η εβδομάδα

Nikolekaki
11-11-10, 14:12
Stellinula τί μου αγχώνεσαι καλέ? Τίποτα δεν είναι! Θα πιεις ωραία και καλά το ζουμάκι σου (μια χαρά είναι, μην τρελαίνεσαι..) κι όλα καλά θα πάνε. Όσο για την βαρεμάρα, αν μπορείς πάρε κάποιον μαζί σου για κους κους... Αλλιώς, ένα ωραίο βιβλιαράκι κι έφυγαν οι ώρες! :grin::grin::grin:

mellousamanoulla μου πολύ σε καταλαβαίνω. Εγώ δεν μπόρεσα να το ρυθμίσω το άτιμο το ζάχαρο ούτε με διατροφή, ούτε με ινσουλίνη!:evil::evil:

Nikolekaki
11-11-10, 14:15

Stellinula, όπως τα λέει η christinathom είναι... Έτσι να κάνεις. :grin::grin:

mellousamanoulla
11-11-10, 14:21
Stellinula τί μου αγχώνεσαι καλέ? Τίποτα δεν είναι! Θα πιεις ωραία και καλά το ζουμάκι σου (μια χαρά είναι, μην τρελαίνεσαι..) κι όλα καλά θα πάνε. Όσο για την βαρεμάρα, αν μπορείς πάρε κάποιον μαζί σου για κους κους... Αλλιώς, ένα ωραίο βιβλιαράκι κι έφυγαν οι ώρες! :grin::grin::grin:

mellousamanoulla μου πολύ σε καταλαβαίνω. Εγώ δεν μπόρεσα να το ρυθμίσω το άτιμο το ζάχαρο ούτε με διατροφή, ούτε με ινσουλίνη!:evil::evil:

και πως πήγε η έκβαση της εγκυμοσύνης? γέννησες πρόωρα? παρουσίασε πρόβλημα το μωρό?

Nikolekaki
11-11-10, 14:25
Γέννησα ψιλοπρόωρα, 35 εβδομάδες και κάτι. Μπήκα να γεννήσω με 183 ζάχαρο! :shock::shock::shock:

Μιά χαρά πήγαν όλα!!! Ο Μαρκούλης γεννήθηκε 2300 κιλά γατάκι, υγειέστατος και ζωηρός! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Stellinula
11-11-10, 14:29
Γέννησα ψιλοπρόωρα, 35 εβδομάδες και κάτι. Μπήκα να γεννήσω με 183 ζάχαρο! :shock::shock::shock:

Μιά χαρά πήγαν όλα!!! Ο Μαρκούλης γεννήθηκε 2300 κιλά γατάκι, υγειέστατος και ζωηρός! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Με καισαρική Νικολεκάκι???? ή σε προσπάθησαν πρώτα για ΦΤ??

Nikolekaki
11-11-10, 14:42
Θα σου πω. Τις τελευταίες 3 μέρες πριν μπω τελικά να γεννήσω, το ζάχαρο είχε μπει ήδη στο Δαφνί. Μέσα στη μέρα, πηδαγε από το 80 στο 180-185 μέσα σε μια ώρα, μετά ξανάπεφτε, μετά ξανά πάνω. ΜΕ ινσουλίνη. Δεν ρυθμιζόταν με τίποτα. Ο γιατράς μου είπε ότι δεν έφταιγε η διατροφή ή τα κιλά για τον διαβήτη (10 είχα πάρει συνολικά), αλλά ήταν πρόβλημα του πλακούντα. Ως εκ τούτου και ήταν δύσκολο να ρυθμιστεί. Και βέβαια όλο αυτό είχε ως αποτέλεσμα το μωρό να μην τρέφεται σωστά.

Αφού λοιπόν πέρασαν οι 3 τελευταίες μέρες μέσα στο άγχος και στο κλάμα και με το ζάχαρο να κάνει τραμπολίνο, ξύπνησα ένα πρωί και δεν πολυένοιωθα το μπεμπέ. Όπως καταλαβαίνεις... χεσμεντέν!!! :mrgreen::mrgreen:

Πήρα το γιατρό, του το είπα, αφού μετρήθηκα πρώτα και είχα 183!!!! Μου λέει σε μισή ώρα να είσαι εδώ, γεννάμε. Αρκετά περιμέναμε, δεν πάει άλλο. Θες μικρό μωρό ή....?? Οπότε πήγα, συζητήσαμε το ενδεχόμενο τεχνητών πόνων, αλλά με τράχηλο κλειστό και τέτοιο ζάχαρο δεν το ρισκάραμε. Μαζί το αποφασίσαμε για καισαρική. Απλώς... ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΤΩΡΑ!!! :mrgreen::mrgreen:

Εννοείται δεν το μετάνοιωσα ποτέ... (Για την ιστορία, ο πλακούντας μου ήταν για πέταμα μου είπαν...) 8)8)

annoula1987
11-11-10, 14:42
Κορίτσια,εμένα δεν με έστειλε ο γιατρός για καμπύλη ζαχάρου αλλά λέω να πάω να την κάνω από μόνη μου!Μπορείτε να μου πείτε που γίνεται?Και πόσο κοστίζει? Έχω ΙΚΑ!

Nikolekaki
11-11-10, 14:44
Τώρα που τα διαβάζω νιώθω κάπως... δεν είχα γράψει ποτέ την ιστορία της γέννας μου... :lol:

Stellinula
11-11-10, 15:12
Κορίτσια,εμένα δεν με έστειλε ο γιατρός για καμπύλη ζαχάρου αλλά λέω να πάω να την κάνω από μόνη μου!Μπορείτε να μου πείτε που γίνεται?Και πόσο κοστίζει? Έχω ΙΚΑ!

Στα μικροβιολογικά εργαστήρια...Δεν ξέρω αν την γράφει το ΙΚΑ.....

Τώρα που τα διαβάζω νιώθω κάπως... δεν είχα γράψει ποτέ την ιστορία της γέννας μου... :lol:

Νικολεκάκι μου τέλος καλό όλα καλά όμως...ευχομαι το ίδιο και για μας;)

Nikolekaki
11-11-10, 15:15
Στο εύχομαι με όλη μου την καρδιά κοριτσάκι μου... :-D:-D:-D

annoula1987
11-11-10, 15:32
Στα μικροβιολογικά εργαστήρια...Δεν ξέρω αν την γράφει το ΙΚΑ.....

Πόσο κάνει περίπου?

Stellinula
11-11-10, 16:35
Πόσο κάνει περίπου?

30-40 ευρώ περίπου...Εγώ αυριο θα πάω σε μεγάλο μικροβιολογικό και θα πληρώσω 38 ευρώ!!!

annoula1987
11-11-10, 17:02
30-40 ευρώ περίπου...Εγώ αυριο θα πάω σε μεγάλο μικροβιολογικό και θα πληρώσω 38 ευρώ!!!

Ευχαριστώ!!;)

annaplani
12-11-10, 18:54
Στελλινούλα την έκανες τελικά την εξέταση; Πες μας πώς τα πήγες!

Stellinula
12-11-10, 19:12
Στελλινούλα την έκανες τελικά την εξέταση; Πες μας πώς τα πήγες!

Λιποθύμησα!!!

Μισή ώρα μετά την γλυκόζη....

Αρχισε να με λούζει κρύος ιδρώτας, να μουδιάζω απο τα ποδια προς τα πάνω...Όταν έφτασε στο κεφάλι κεφάλι απλά τα μάτια μου έκλεισαν....

όλο το υπόλοιπο τριωρο το έβγαλα στην μικροβιολογική καρέκλα ξαπλωμένη!!!

Μου είπαν ότι συμβαίνει πολλές φορές αυτο με την γλυκόζη όταν είσαι νηστική!!! Γιαυτο και όταν την πιείς δεν φεύγεις απο το μικροβιολογικό!!!

Ακόμα έχω πολύ βαρύ κεφάλι και ανακατοσούρες...

Ήταν μια απο τις πιο άσχημες στιγμές της ζωής μου που πάει πέρασε!!!

Ευελπιστώ όμως να είναι και καλά τα αποτελέσματα...Θα τα έχω αυριο....

vasdeli
12-11-10, 19:36

Φιλενάδα μου, δεν τα ήξερα αυτά!!!!

Θα σου πω. Τις τελευταίες 3 μέρες πριν μπω τελικά να γεννήσω, το ζάχαρο είχε μπει ήδη στο Δαφνί. Μέσα στη μέρα, πηδαγε από το 80 στο 180-185 μέσα σε μια ώρα, μετά ξανάπεφτε, μετά ξανά πάνω. ΜΕ ινσουλίνη. Δεν ρυθμιζόταν με τίποτα. Ο γιατράς μου είπε ότι δεν έφταιγε η διατροφή ή τα κιλά για τον διαβήτη (10 είχα πάρει συνολικά), αλλά ήταν πρόβλημα του πλακούντα. Ως εκ τούτου και ήταν δύσκολο να ρυθμιστεί. Και βέβαια όλο αυτό είχε ως αποτέλεσμα το μωρό να μην τρέφεται σωστά.

Αφού λοιπόν πέρασαν οι 3 τελευταίες μέρες μέσα στο άγχος και στο κλάμα και με το ζάχαρο να κάνει τραμπολίνο, ξύπνησα ένα πρωί και δεν πολυένοιωθα το μπεμπέ. Όπως καταλαβαίνεις... χεσμεντέν!!! :mrgreen::mrgreen:

Πήρα το γιατρό, του το είπα, αφού μετρήθηκα πρώτα και είχα 183!!!! Μου λέει σε μισή ώρα να είσαι εδώ, γεννάμε. Αρκετά περιμέναμε, δεν πάει άλλο. Θες μικρό μωρό ή....?? Οπότε πήγα, συζητήσαμε το ενδεχόμενο τεχνητών πόνων, αλλά με τράχηλο κλειστό και τέτοιο ζάχαρο δεν το ρισκάραμε. Μαζί το αποφασίσαμε για καισαρική. Απλώς... ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΤΩΡΑ!!! :mrgreen::mrgreen:

Εννοείται δεν το μετάνοιωσα ποτέ... (Για την ιστορία, ο πλακούντας μου ήταν για πέταμα μου είπαν...) 8)8)

Πω, πω!!! Γέννα θρίλερ....το άτιμο το ζαχαρο!

Λιποθύμησα!!!

Μισή ώρα μετά την γλυκόζη....

Αρχισε να με λούζει κρύος ιδρώτας, να μουδιάζω απο τα ποδια προς τα πάνω...Όταν έφτασε στο κεφάλι κεφάλι απλά τα μάτια μου έκλεισαν....

όλο το υπόλοιπο τριωρο το έβγαλα στην μικροβιολογική καρέκλα ξαπλωμένη!!!

Μου είπαν ότι συμβαίνει πολλές φορές αυτο με την γλυκόζη όταν είσαι νηστική!!! Γιαυτο και όταν την πιείς δεν φεύγεις απο το μικροβιολογικό!!!

Ακόμα έχω πολύ βαρύ κεφάλι και ανακατοσούρες...

Ήταν μια απο τις πιο άσχημες στιγμές της ζωής μου που πάει πέρασε!!!

Ευελπιστώ όμως να είναι και καλά τα αποτελέσματα...Θα τα έχω αυριο....

Αμάν, Στελινούλα μου....τι εμπειρία και αυτή...

Πιθανότατα έκανες υπογλυκαιμία, καλή μου....

Μακάρι να έχεις καλά αποτελέσματα αύριο....

Stellinula
13-11-10, 12:58
Στελινούλα, καλά αποτελέσματα αύριο. Λίγη υπομονή θέλει η εξέταση αυτή, κατά τ'άλλα έχει πλάκα!

Μπααααα δεν είχε πλάκα....ΛΙΠΟΘΥΜΗΣΑΑΑΑΑ!!!

Αμάν, Στελινούλα μου....τι εμπειρία και αυτή...

Πιθανότατα έκανες υπογλυκαιμία, καλή μου....

Μακάρι να έχεις καλά αποτελέσματα αύριο....

Υπογλυκεμία ή ΥΠΕΡγλυκεμία έπαθα με τόση γλυκόζη που ήπια????

Πήρα τα αποτελέσματα μου σήμερα,

0' λεπτά - 82

120' λεπτά - 130

160' λεπτά - 125

180' λεπτά - 120

Αχ! βοηθηστε με έχω ζάχαρο??? έχω διαβήτη??? θα τρυπιέμε 10 φορές την μέρα??? θα κάνω ινσουλίνες??? Θα κάνω διατροφή???

Ellemphriem
13-11-10, 13:18
Μπααααα δεν είχε πλάκα....ΛΙΠΟΘΥΜΗΣΑΑΑΑΑ!!!

Υπογλυκεμία ή ΥΠΕΡγλυκεμία έπαθα με τόση γλυκόζη που ήπια????

Πήρα τα αποτελέσματα μου σήμερα,

0' λεπτά - 82

120' λεπτά - 130

160' λεπτά - 125

180' λεπτά - 120

Αχ! βοηθηστε με έχω ζάχαρο??? έχω διαβήτη??? θα τρυπιέμε 10 φορές την μέρα??? θα κάνω ινσουλίνες??? Θα κάνω διατροφή???

ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΑ! μια χαρα!!!! φιλακιααααααα

Stellinula
13-11-10, 20:36
ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΑ! μια χαρα!!!! φιλακιααααααα

ΑΛΗΘΕΙΑ?????

με ηρεμησες ρεεεεεεε!!!! μακιαααααααααααα

vasdeli
15-11-10, 01:43
Στελινούλα, οι τιμές σου είναι σούπερ!

Αγγίζουν τα όρια της υπογλυκαιμίας(μην σε ανησυχεί αυτό-απλά θα σκίζεις μερικές σοκολάτες και για μένα καλή μου!!!!! :) :) )
Γι' αυτό λιποθύμησες!

Nikolekaki
15-11-10, 12:11
Αχ βρε στελινούλα μου, τι έπαθες... λυπάμαι κοριτσάκι μου... (Μωρέ καλά λέω εγώ ότι τελικά είμαι πολύ μουλάρα και τίποτα δεν με πτοεί...). Πάντως τα αποτελέσματά σου είναι σούπερ!!!! Μπράβο!!

Vasdelaκι μου ναι, ήταν λίγο θρίλερ... Ήταν και η πρώτη μου γέννα και ζορίστηκα λίγο, αλλά άξιζε την αγωνία το πουλάκι μου... :-D:-D Και τα δύο παιδιά 35εβδ και κάτι τα γέννησα... για διαφορετικούς λόγους. Ο Μαρκούλης έμεινε 5 μέρες στην εντατική νεογνών απλά για παρακολούθηση, ο Σπυρέτος καθόλου...

Sorry για το off topic...

annaplani
15-11-10, 12:41
Στελλινούλα είναι πολύ καλές οι τιμές σου! Τουλάχιστον άξιζε η ταλαιπωρία! σου εύχομαι καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης, από δω και πέρα οι εξετάσεις είναι παιχνιδάκι!

Stellinula
15-11-10, 12:58
Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσια...Είχα και την αγωνία μου κιόλας....

adnihor1
15-11-10, 13:01
κοριτσια καλημερα πριν μια εβδομαδα εκανα καμπλυλη ζαχαρου με 50γρ γλυκοζης κ μια μετρηση στην μια ωρα κ μου βγηκε 157 η γυνακολογος μου ειπε οτι ειναι πολυ κ οριο δινουν 130 κ αυριο θα κανω την μεγαλη καμπυλη με 100γρ γλυκοζης γιατι αυτη ειναι η πιο εγκυρη λετε να εχω καλα αποτελεσματα παρολο που η μικρη βγηκε ανεβασμενη?

madchen
15-11-10, 13:43
Σου εύχομαι τα αποτελέσματα να είναι καλά και να μην έχεις κανένα θέμα. Κι εγώ έκανα τη μικρή καμπύλη και αύριο θα πάρω τα αποτελέσματα. Έχω αρκετό άγχος για το αποτέλεσμα, ο γιατρός μου είπε ότι αν η μικρή βγει παθολογική θα κάνω και τη μεγάλη. Μην αγχώνεσαι πάντως, το άγχος κακό κάνει, προσπάθησε να είσαι ήρεμη και σκέψου ότι ακόμη και πρόβλημα να υπάρχει, αντιμετωπίζεται, οπότε δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς.Κι εγώ αυτό προσπαθώ να σκέφτομαι!

nikoleta_
15-11-10, 14:38
Παιδιά πότε ακριβώς γίνεται αυτη η εξέταση? σε ποιά εβδομάδα? είχα κάνει εξέταση με γλυκόζη στο 1ο τρίμηνο με 100 γραμμάρια αν θυμάμαι καλά και τώρα βρίσκομαι στην 17η εβδομάδα και δεν έχω ξανακάνει.

madchen
15-11-10, 16:35
Η μεγάλη καμπύλη με τα 100 γραμμ. γίνεται συνήθως 26η-28η εβδομάδα. Εγώ έκανα τη μικρή καμπύλη με τα 50 γρ. στην 25η εβδ. και ο γιατρός μου είπε ότι αν βγει παθολογική, τότε θα κάνω και τη μεγάλη. Ο γιατρός σου θα σε κατευθύνει σχετικά μ'αυτό, οπότε καλό θα είναι να τον ρωτήσεις αν θα πρέπει να την ξανακάνεις αργότερα.

vasdeli
15-11-10, 20:17
κοριτσια καλημερα πριν μια εβδομαδα εκανα καμπλυλη ζαχαρου με 50γρ γλυκοζης κ μια μετρηση στην μια ωρα κ μου βγηκε 157 η γυνακολογος μου ειπε οτι ειναι πολυ κ οριο δινουν 130 κ αυριο θα κανω την μεγαλη καμπυλη με 100γρ γλυκοζης γιατι αυτη ειναι η πιο εγκυρη λετε να εχω καλα αποτελεσματα παρολο που η μικρη βγηκε ανεβασμενη?

Ανδριανή, πιθανότατα θα βγει παθολογική και η μεγάλη σου...Όμως δεν είναι η συντέλεια του κόσμου. Θα κάνεις διατροφή και θα ρυθμιστεί :p Βέβαια, εύχομαι να μην χρειαστεί αλλά αφού η μικρή βγήκε παθολογική υπάρχουν πολλές πιθανότητες να βγει παθολογική και η μεγάλη...
Ηρέμησε, τιποτα δεν είναι μη αντιμετωπίσιμο πια...:razz:

madchen
17-11-10, 13:13
Πήρα κι εγώ τα αποτελέσματα της μικρής καμπύλης των 50 γρ.γλυκόζης-ήμουν στην 25η εβδ. +2 ημέρες όταν την έκανα, τώρα είμαι στην 26η-και τα αποτελέσματα ειναι τα εξής: νηστείας 75, μετά από 60' 106. Τα αποτελέσματα τα έστειλα στο γιατρό και περιμένω να με πάρει τηλ., μεθαύριο θα πάω κιόλας, αλλά θα θελα τη γνώμη σας.Όσες έχετε κάνει καμπύλη και γνωρίζετε περισσότερα, θεωρείται ότι είναι φυσιολογική;Θα πρέπει να κάνω σε μια δυο βδομάδες και τη μεγάλη;

linaki G
17-11-10, 17:44
Πήρα κι εγώ τα αποτελέσματα της μικρής καμπύλης των 50 γρ.γλυκόζης-ήμουν στην 25η εβδ. +2 ημέρες όταν την έκανα, τώρα είμαι στην 26η-και τα αποτελέσματα ειναι τα εξής: νηστείας 75, μετά από 60' 106. Τα αποτελέσματα τα έστειλα στο γιατρό και περιμένω να με πάρει τηλ., μεθαύριο θα πάω κιόλας, αλλά θα θελα τη γνώμη σας.Όσες έχετε κάνει καμπύλη και γνωρίζετε περισσότερα, θεωρείται ότι είναι φυσιολογική;Θα πρέπει να κάνω σε μια δυο βδομάδες και τη μεγάλη;

Madchen καλησπέρα! Εγώ δεν έχω κάνει την μικρή καμπύλη, έχω κάνει τη μεγάλη -ευτυχώς νωρίς- και δυστυχώς ήταν χάλια...:sad:

Εσύ πάντως δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα... Οι τιμές σου φαίνονται μια χαρά...

Από ότι φαίνεται και εδώ, η τιμή στη μία ώρα μετά τη λήψη 50 γρ. γλυκόζης πρέπει να είναι κάτω από 130:

http://www.iaso.gr/gr/Group/PressDetails.aspx?PCID=48

Στη θέση σου δε θα ανησυχούσα...;)

kouklitsa
17-11-10, 20:05
Κορίτσια είμαι στην 23η και αύριο θα κάνω πρώτη φορά την καμπύλη με 100γρ και 4 λήψεις 0-60-120-180'.

θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα. Απλά αναρωτιέμαι... έφαγα στις 18,00 μια ολόκληρη σοκολάτα υγείας... τρομάρα μου! Λέτε να έκανα πατάτα?:)

Θα δείξει... θα σας πώ!

adnihor1
17-11-10, 20:34
καλησπερα κοριτσια
τα αποτελεσματα ηταν
0 χρονος 89
1 ωρα με 100γρ 132
2 ωρα 141
κ 3 103
η δευτερη ωρα ειναι λιγο ανεβασμενη αλλα μου ειπε ολα καλα να προσεχω απλα τι τρωω

Stellinula
17-11-10, 20:39
Κορίτσια είμαι στην 23η και αύριο θα κάνω πρώτη φορά την καμπύλη με 100γρ και 4 λήψεις 0-60-120-180'.

θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα. Απλά αναρωτιέμαι... έφαγα στις 18,00 μια ολόκληρη σοκολάτα υγείας... τρομάρα μου! Λέτε να έκανα πατάτα?:)

Θα δείξει... θα σας πώ!

Εχω την εντύπωση ότι δεν κάνει να φάς γλυκό την προηγουμενη μέρα, έτσι μου είπαν εμένα όταν πήγα να την κάνω την προηγουμενη εβδομάδα!!!

madchen
17-11-10, 22:06
Linaki G σ'ευχαριστώ πολύ για την καθησυχαστική σου απάντηση! Με πήρε και ο γιατρός και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.Άρα μπορώ να φάω γλυκάκι, που έχω να φάω τόσες βδομάδες, γιατί μου είχε κολλήσει στο μυαλό ότι θα έχω πρόβλημα:-?. Εσύ σε ποια βδομάδα έκανες τη μεγάλη καμπύλη;Βγήκε παθολογική;Με την κατάλληλη διατροφή νομίζω ότι θα αντιμετωπιστεί και δεν θα έχεις θέμα. Έχεις και διδυμάκια κιόλας απ'ό,τι βλέπω!! Ελπίζω όλα να πάνε μια χαρά και να γεννήσεις δύο πολύ γλυκά και υγιέστατα μωράκια!:p

Νικουδάκι
18-11-10, 10:28
Κορίτσια θέλω τα φώτα σας! Εκανα την περασμένη βδομάδα την καμπύλη ζαχάρου με 50γρ και οι τιμές ήταν ψηλές:

80 πριν τη γλυκόζη
165 στα 60 λεπτά
113 στα 120 λεπτά

Ο γιατρός μου είπε ότι επειδή βγήκε παθολογική η καμπύλη σε 10 μέρες να κάνω και τη μεγάλη καμπύλη με 75γρ. Από την άλλη εγώ για μια βδομαδα τώρα αποφεύγω μακαρόνια, ψωμιά και γενικά άμυλο (ζαχαρη ετσι κι αλλιώς δεν έτρωγα!) και πήρα το μηχανάκι που μετράς το ζάχαρο. Μέχρι τώρα το ζάχαρο είναι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια και ρυθμισμένο. Παρόλα αυτά, αν και η μεγάλη καμπύλη βγει παθολογική, μπορεί να πρεπει να βαζω ινσουλίνη??? Το θέμα δεν είναι να κρατιέται το ζαχαρο στον οργανισμό σταθερά σε χαμηλά επίπεδα?

vasdeli
18-11-10, 16:29
καλησπερα κοριτσια
τα αποτελεσματα ηταν
0 χρονος 89
1 ωρα με 100γρ 132
2 ωρα 141
κ 3 103
η δευτερη ωρα ειναι λιγο ανεβασμενη αλλα μου ειπε ολα καλα να προσεχω απλα τι τρωω

Μπράβο!

linaki G
18-11-10, 17:42
Madchen ευχαριστώ για τις ευχές...!!!
Σου εύχομαι να έχεις κι εσύ μια τέλεια εγκυμοσύνη και σε λίγο καιρό να χαίρεσαι το αγγελούδι σου στην αγκαλιά σου!!!

Εγώ την καμπύλη την έκανα πριν καν μείνω έγκυος (ψαχνόμουν γενικά και έχω και ιστορικό στην οικογένεια...). Οπότε, στη δική μου περίπτωση δεν μιλάμε απλά για διαβήτη κύησης αλλά για παθολογικό...:(

Το καλό είναι ότι επειδή γνώριζα το πρόβλημα,με τη βοήθεια του ενδοκρινολόγου, με την κατάλληλη διατροφή και ένα χάπι που έπαιρνα παλιά το έχω ρυθμίσει τέλεια!;)

Τώρα, χωρίς ινσουλίνη, (αλλά πάντα με προσοχή στο άμυλο) οι μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές και η γλυκοζυλιωμένη δείχνει άριστη ρύθμιση...

Όσο για τα γλυκά και τη ζάχαρη γενικά, ποτέ δεν ήμουν fan, αλλά που και που "χτυπάω" κανένα σοκολατάκι για διαβητικούς που έχω βρεί σε ένα ωραίο ζαχαροπλαστείο... (με γλυκαντικές ουσίες που δεν ανεβάζουν το ζάχαρο- το έχω τσεκάρει με μετρήσεις...).

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας! Εκανα την περασμένη βδομάδα την καμπύλη ζαχάρου με 50γρ και οι τιμές ήταν ψηλές:

80 πριν τη γλυκόζη
165 στα 60 λεπτά
113 στα 120 λεπτά

Ο γιατρός μου είπε ότι επειδή βγήκε παθολογική η καμπύλη σε 10 μέρες να κάνω και τη μεγάλη καμπύλη με 75γρ. Από την άλλη εγώ για μια βδομαδα τώρα αποφεύγω μακαρόνια, ψωμιά και γενικά άμυλο (ζαχαρη ετσι κι αλλιώς δεν έτρωγα!) και πήρα το μηχανάκι που μετράς το ζάχαρο. Μέχρι τώρα το ζάχαρο είναι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια και ρυθμισμένο. Παρόλα αυτά, αν και η μεγάλη καμπύλη βγει παθολογική, μπορεί να πρεπει να βαζω ινσουλίνη??? Το θέμα δεν είναι να κρατιέται το ζαχαρο στον οργανισμό σταθερά σε χαμηλά επίπεδα?

Νικουδάκι μην αγχώνεσαι!

Ακολούθησε τη συμβουλή του γιατρού σου (ότι πρέπει να κάνεις και τη μεγάλη καμπύλη για να βγάλει προφανώς κάποιο σαφές συμπέρασμα) και συνεχίζεις ανάλογα...

Η καμπύλες ζαχάρου από ότι έχω καταλάβει δείχνουν πόσο γρήγορα ο οργανισμός μεταβολίζει τη γλυκόζη που μας δίνουν στην αρχή του τεστ. Δε νομίζω ότι έχουν σχέση με το αν έχουμε εμείς ρυθμίσει το ζάχαρο με σωστή διατροφή και έτσι οι καθημερινές μετρήσεις μας είναι σωστές...

Ακόμα και στη χειρότερη περίπτωση που η μεγάλη καμπύλη σου βγεί παθολογική,εσύ έχεις καταφέρει να έχεις φυσιολογικές τιμές με μια κατάλληλη διατροφή (γιατί όντως στο διαβήτη εκτός από τη ζάχαρη, πειράζουν και άλλες τροφές:ψωμί, μακαρόνια, ρύζι, πατάτες). Όποτε δεν χρειάζεται να ανησυχείς!
Αυτό που θα κάνεις στην περίπτωση αυτή θα είναι να βρεις (αν δεν έχεις ήδη) έναν καλό ενδοκρινολόγο και αυτός θα σε καθοδηγήσει ανάλογα...

Όσο για την ινσουλίνη νομίζω ότι έχεις δίκιο... Στο λέω με κάθε επιφύλαξη από τη δική μου εμπειρία, όπου ο γιατρός ενώ αρχικά μου είχε πει ότι θα κάνω ινσουλίνη σίγουρα νωρίτερα, έχω φτάσει 22η εβδομάδα και ακόμα δε μου έχει δώσει... Λόγω της καλής ρύθμισης που έχω κάνει. Με έχει προετοιμάσει πάντως ότι σίγουρα κάποια στιγμή θα χρειαστεί να κάνω...

Αυτό που έχω καταλάβει πάντως από την όλη ιστορία, είναι ότι η ινσουλίνη ως φάρμακο είναι ακίνδυνη στην εγκυμοσύνη, το να μην είναι ρυθμισμένο το ζάχαρο βλάπτει και το έμβρυο και τη μητέρα... Επίσης το να κάνει μια γυναίκα ινσουλίνη λόγω διαβήτη κύησης, δε σημαίνει ότι θα χρειαστεί να την συνεχίσει και μετά την εγκυμοσύνη... Γενικά, ο γιατρός, με έχει κάνει να βλέπω την ινσουλίνη σαν σύμμαχο για την υγεία των μωρών μου...

vasdeli
18-11-10, 18:10
Αυτό που έχω καταλάβει πάντως από τη όλη ιστορία, είναι ότι η ινσουλίνη ως φάρμακο είναι ακίνδυνη στην εγκυμοσύνη, το να μην είναι ρυθμισμένο το ζάχαρο βλάπτει και το έμβρυο και τη μητέρα... Επίσης το να κάνει μια γυναίκα ινσουλίνη λόγω διαβήτη κύησης, δε σημαίνει ότι θα χρειαστεί να την συνεχίσει και μετά την εγκυμοσύνη... Γενικά, ο γιατρός, με έχει κάνει να βλέπω την ινσουλίνη σαν σύμμαχο για την υγεία των μωρών μου...

Πόσο δίκαιο έχεις!

Πόσο άδικο έχουν όσοι βλέπουν την ινσουλίνη ως απειλή.....
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!;-)

Νικουδάκι
18-11-10, 20:31
Σ' ευχαριστώ λινακι πολύ για την απάντησή σου. Ειμαι τελείως καινούργια σ' αυτά κι έτσι δεν έχω ιδέα. Γι αυτό μου είναι πολύτιμες οι συμβουλές σας. Ε, και μετά από 7 αποβολές αντιλαμβάνεσαι την αγωνία μου! Τις ενέσεις ινσουλίνης τις βαζουμε μόνες μας κι αν ναι, σε ποιο μέρος του σώματος? Απλά για να ξέρω... Εγώ κάνω ήδη αντιπηκτικές κάθε μέρα. Στην αρχή τις εβαζα στην κοιλιά και τώρα στους μηρούς.

vasdeli
19-11-10, 11:39
Σ' ευχαριστώ λινακι πολύ για την απάντησή σου. Ειμαι τελείως καινούργια σ' αυτά κι έτσι δεν έχω ιδέα. Γι αυτό μου είναι πολύτιμες οι συμβουλές σας. Ε, και μετά από 7 αποβολές αντιλαμβάνεσαι την αγωνία μου! Τις ενέσεις ινσουλίνης τις βαζουμε μόνες μας κι αν ναι, σε ποιο μέρος του σώματος? Απλά για να ξέρω... Εγώ κάνω ήδη αντιπηκτικές κάθε μέρα. Στην αρχή τις εβαζα στην κοιλιά και τώρα στους μηρούς.

Πω, πω κορίτσι μου...
Εφτά αποβολές....
Μπράβο σου, δεν το έβαλες κάτω!
Θα γίνεις μανούλα!:p

linaki G
19-11-10, 12:39

Παρακαλώ Νικουδάκι! Γι' αυτό είμαστε εδώ, ό,τι ξέρουμε από αυτά που έχουμε περάσει να τα μεταφέρουμε σε όποιον τα χρειάζεται... Και εγώ έχω βρει πολλές απαντήσεις μέσα στο φόρουμ για πράγματα που δεν είχα ιδέα...

Η ιστορία σου με συγκίνησε...
Κουράγιο κοπέλα μου... Πιστεύω πραγματικά ότι η επιμονή και η υπομονή σου θα σε ανταμείψουν σύντομα!
Έχε πίστη και όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά και θα τα καταφέρεις να γίνεις μανούλα... Στο εύχομαι ολόψυχα!!!:):):)

Την ινσουλίνη είναι πολύ εύκολο να την κάνεις (υποδόριες ενέσεις είναι, σαν τις αντιπηκτικές), υπάρχουν προγεμισμένες πένες και απλά προσαρμόζεις μια πολύ λεπτή βελόνα μιας χρήσης κάθε φορά. Είναι πολύ εύκολο. Επειδή είσαι έγκυος θα την κάνεις στους μηρούς, όχι στην κοιλιά.

Αυτές τις οδηγίες μου έχουν δώσει εμένα, αν έχω μετά το φαγητό κάποια μέτρηση μεγαλύτερη από το κανονικό και χρειαστεί να κάνω κάποιες μονάδες. Ευτυχώς στο παρελθόν χρειάστηκε να κάνω 2-3 φορές μόνο... και δεν ένιωσα τίποτα! Δεν πονάνε καθόλου! :p

Και εγώ έκανα στο 1ο τρίμηνο αντιπηκτικές (inohep) στους μηρούς, λόγω μιας προηγούμενης παλίνδρομης που είχα... Εμένα προσωπικά οι αντιπηκτικές με πονούσαν λίγο. :???:
Άλλες κοπέλες δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Δεν ξέρω αν έφταιγε η βελόνα ή το φάρμακο, αλλά όταν τελείωσαν ανάσανα...!:D:D:D

madchen
19-11-10, 12:59
Σχετικά με τις αντιπηκτικές, εμένα κάποιες φορές με πονάνε, κάποιες δεν καταλαβαίνω τίποτα. Μερικές φορές πονάει και το τρύπημα και το φάρμακο:sad:. Στην αρχή η κοιλιά μου είχε γεμίσει μελανιές, τώρα είναι οκ. Έκανα μια φορά και στο μηρό, αλλά πόναγε πολύ και μου δημιούργησε και μια μεγάλη μελανιά...στην κοιλιά είναι καλύτερα, αν και τώρα που μπαίνω στον 7ο και έχει τεντωθεί περισσότερο φρικάρω λίγο κάθε φορά,αλλά τι να κάνω, για το καλό του μωρού πρέπει να το κάνω...εξάλλου, το μωρό από το τρύπημα δεν πρόκειται να πάθει τίποτα, οι ενέσεις είναι υποδόριες, ούτε που φτάνουν τη μήτρα...Ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να τις κάνω είτε στην κοιλιά είτε στο μηρό, αλλά έχω ακούσει από αιματολόγους ότι το φάρμακο απορροφάται καλύτερα στην κοιλιά...Η πλάκα είναι ότι όσοι με βλεπουν να τις κάνω φρικάρουν πάρα πολύ και δεν αντέχουν να βλέπουν!!!

linaki G
19-11-10, 16:36
Εγώ ελάχιστες φορές δεν πονούσα, έστω και λίγο...
Ίσως φταίει ότι τις έκανα στον μηρό (για καθαρά ψυχολογικούς λόγους, δε μου είπε κανείς ότι είναι αναγκαίο), ενώ στην κοιλιά είναι πιο λεπτή η επιδερμίδα...
Κι αυτό με τη μελανιά το έχω πάθει κι εγώ! :evil:
Τουλάχιστον μου τις έκοψε ο γιατρός από τον 4ο μήνα...
(Αλλά η αλήθεια είναι ότι και να τις συνέχιζα δε θα παραπονιόμουν, αν ήταν απαραίτητο να γίνουν. Είναι μερικά πράγματα που πρέπει να υπομείνουμε οι υποψήφιες μαμάδες για λίγο καιρό...!)

kouklitsa
19-11-10, 19:58
Εχω την εντύπωση ότι δεν κάνει να φάς γλυκό την προηγουμενη μέρα, έτσι μου είπαν εμένα όταν πήγα να την κάνω την προηγουμενη εβδομάδα!!!

Stellinula δεν μου είπαν τίποτα! Πήρα σήμερα τα αποτελέσματα και δεν ξέρω αν είναι καλά... θα το ψαξω λίγο στο ίντερνετ, και θα ρωτήσω την Δευτέρα τον γυναικολόγο μου, και θα σου πώ.

100 γρ γλυκόζη σαν φτ εχει 70-110
0 79
60 178
120 147
180 40

vasdeli
22-11-10, 11:23
Stellinula δεν μου είπαν τίποτα! Πήρα σήμερα τα αποτελέσματα και δεν ξέρω αν είναι καλά... θα το ψαξω λίγο στο ίντερνετ, και θα ρωτήσω την Δευτέρα τον γυναικολόγο μου, και θα σου πώ.

100 γρ γλυκόζη σαν φτ εχει 70-110
0 79
60 178
120 147
180 40

Η πρώτη ώρα είναι οριακή....
Και η τελευταία μέτρηση υπογλυκαιμική....
Δες τον γιατρό σου.

nikoleta_
22-11-10, 13:14
thank you very much!!!

Νικουδάκι
22-11-10, 13:27
Παρακαλώ Νικουδάκι! Γι' αυτό είμαστε εδώ, ό,τι ξέρουμε από αυτά που έχουμε περάσει να τα μεταφέρουμε σε όποιον τα χρειάζεται... Και εγώ έχω βρει πολλές απαντήσεις μέσα στο φόρουμ για πράγματα που δεν είχα ιδέα...

Η ιστορία σου με συγκίνησε...
Κουράγιο κοπέλα μου... Πιστεύω πραγματικά ότι η επιμονή και η υπομονή σου θα σε ανταμείψουν σύντομα!
Έχε πίστη και όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά και θα τα καταφέρεις να γίνεις μανούλα... Στο εύχομαι ολόψυχα!!!:):):)

Την ινσουλίνη είναι πολύ εύκολο να την κάνεις (υποδόριες ενέσεις είναι, σαν τις αντιπηκτικές), υπάρχουν προγεμισμένες πένες και απλά προσαρμόζεις μια πολύ λεπτή βελόνα μιας χρήσης κάθε φορά. Είναι πολύ εύκολο. Επειδή είσαι έγκυος θα την κάνεις στους μηρούς, όχι στην κοιλιά.

Αυτές τις οδηγίες μου έχουν δώσει εμένα, αν έχω μετά το φαγητό κάποια μέτρηση μεγαλύτερη από το κανονικό και χρειαστεί να κάνω κάποιες μονάδες. Ευτυχώς στο παρελθόν χρειάστηκε να κάνω 2-3 φορές μόνο... και δεν ένιωσα τίποτα! Δεν πονάνε καθόλου! :p

Και εγώ έκανα στο 1ο τρίμηνο αντιπηκτικές (inohep) στους μηρούς, λόγω μιας προηγούμενης παλίνδρομης που είχα... Εμένα προσωπικά οι αντιπηκτικές με πονούσαν λίγο. :???:
Άλλες κοπέλες δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Δεν ξέρω αν έφταιγε η βελόνα ή το φάρμακο, αλλά όταν τελείωσαν ανάσανα...!:D:D:D

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Νομίζω όμως ότι τελικά τη γλύτωσα! Εκανα την μεγάλη καμπύλη το Σαββατο και τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:

με 75 γρ. γλυκόζης

77 πριν τη γλυκόζη
162 στα 60 λεπτά
96 στα 120 λεπτά
90 στα 180 λεπτά

Εσείς τι λέτε?

kouklitsa
22-11-10, 14:04
Η πρώτη ώρα είναι οριακή....
Και η τελευταία μέτρηση υπογλυκαιμική....
Δες τον γιατρό σου.

Ασε, vasdeli, ψαξε ψαξε στο ιντερνετ το ιδιο συμπερανα... το θεμα είναι τι θα μου πει ο γιατρος... αποψε εχω ραντεβου και εχω αγωνια...

θα σας πω τα νεα μου μολις μαθω!

linaki G
23-11-10, 13:06
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Νομίζω όμως ότι τελικά τη γλύτωσα! Εκανα την μεγάλη καμπύλη το Σαββατο και τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:

με 75 γρ. γλυκόζης

77 πριν τη γλυκόζη
162 στα 60 λεπτά
96 στα 120 λεπτά
90 στα 180 λεπτά

Εσείς τι λέτε?

Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα εδώ έναν πίνακα για τις τιμές της μεγάλης καμπύλης:

Οι δικές σου είναι -και με το παραπάνω- μέσα στα όρια!:grin:
Ο γιατρός σου τι είπε?
Σου εύχομαι όντως να την έχεις γλιτώσει!!!;)

efi25
23-11-10, 17:03
γεια σας κοριτσια εχθες πηγα στο γιατρο και βρηκε οτι το κοριτσακι μου ειναι 8 μερες μεγαλυτερο και επειδη εχω παρει και 12 κιλα σε 2 μηνες με στελνει για καμπυλη που θα τη κανω αυριο!στις βιοχημικες που εκανα κατα καιρους το σαχαρο ηταν σε φυσιολογικα επιπεδα.η αληθεια ειναι οτι εχω αγχωθει και για τη μικρη μου γιατι ειναι ηδη 1145 ποσο θα φτασει εαν εχω προβλημα!δε ξερω καν τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις.μηπως υπαρχουν και συμπτωματα?

Νικουδάκι
23-11-10, 20:54
Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα εδώ έναν πίνακα για τις τιμές της μεγάλης καμπύλης:

Οι δικές σου είναι -και με το παραπάνω- μέσα στα όρια!:grin:
Ο γιατρός σου τι είπε?
Σου εύχομαι όντως να την έχεις γλιτώσει!!!;)

Μίλησα με το γιατρό μου στο τηλέφωνο και μου είπε πως είναι οκ. Δοξα τω Θεό!!! Σ' ευχαριστώ πολύ Λινακι...:D

kouklitsa
25-11-10, 12:05
Καμπύλη μου είναι παθολογική!

Όταν μου το ανακοίνωσε μου ρώτησα αν μπορω να την επαναλάβω... :roll:
Φυσικά γέλασε και είπε "οχι"

Κάνω διατροφή και μετριεμαι 2 φορές την ημέρα. Είναι η δεύτερη μέρα σήμερα το φαγητό είναι συχνό κάθε 2-3 ώρες, και αυτος είναι ο μπελάς! Βέβαια έτσι ίσα που προλαβαίνεις να πεινάσεις. Αλλά το να προετοιμάσεις τον συνδυασμό τροφών που ΠΡΕΠΕΙ να τρώς σε κάθε γεύμα, είναι σκέτα μαθηματικα :p και πολυ δουλεία :p

Παρακαλάω να περάσουν οι μέρες και να συνηθίσω.

Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια να έχουν καλά αποτελέσματα!

vasdeli
25-11-10, 13:12
Καμπύλη μου είναι παθολογική!

Όταν μου το ανακοίνωσε μου ρώτησα αν μπορω να την επαναλάβω... :roll:
Φυσικά γέλασε και είπε "οχι"

Κάνω διατροφή και μετριεμαι 2 φορές την ημέρα. Είναι η δεύτερη μέρα σήμερα το φαγητό είναι συχνό κάθε 2-3 ώρες, και αυτος είναι ο μπελάς! Βέβαια έτσι ίσα που προλαβαίνεις να πεινάσεις. Αλλά το να προετοιμάσεις τον συνδυασμό τροφών που ΠΡΕΠΕΙ να τρώς σε κάθε γεύμα, είναι σκέτα μαθηματικα :p και πολυ δουλεία :p

Παρακαλάω να περάσουν οι μέρες και να συνηθίσω.

Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια να έχουν καλά αποτελέσματα!

Άκουσέ με...
Η πρώτη βδομάδα είναι δύσκολη, μετά συνηθίζεις!
Να είσαι ήρεμη και να μην στενοχωριέσαι γιατί τότε το ζάχαρο απορυθμίζεται...
Τι όριο σου έδωσε στις μετρήσεις;

mariazerta
01-11-11, 08:55
καλημερα κοριτσια!!!! εκανα την καμπυλη σακχαρου στην 25η βδομαδα κ βγηκαν τωρα τα αποτελεσματα(το ΙΚΑ βλεπετε!) εκανα τα 50 γρ κ τα αποτελεσματα ειναι τα εξης.... 0'-62 κ στα 60'-172... μεσα στα ορια του φυσιολογικου την βλεπω αλλα μου φαινεται οτι παραειναι χαμηλη η πρωτη κ λιγο τσιμπιμενη η τελευταια.. πειτε μου κ εσεις!!!!!:confused:

MINNI
01-11-11, 09:00
Μόνο 0 και 60 έκανες?
Σε δύο ώρες δε σου είπε να τη ξαναμετρήσεις?
Καλές είναι αυτές οι τιμές σου. Καλύτερα να είναι αρκετά χαμηλή η πρωινή για να μην ανεβαίνει με το που τρώς κάτι στα ύψη!!!

mariazerta
01-11-11, 13:02
Μόνο 0 και 60 έκανες?
Σε δύο ώρες δε σου είπε να τη ξαναμετρήσεις?
Καλές είναι αυτές οι τιμές σου. Καλύτερα να είναι αρκετά χαμηλή η πρωινή για να μην ανεβαίνει με το που τρώς κάτι στα ύψη!!!
οχι μονο της 1 ωρας μου ειπε ο γιατρος να κανω γιατι γενικα απο την αρχη ειχα πολυ χαμηλο ζαχαρο!!!! απλα μου φανηκε λιγακι τσιμπιμενη η δευτερη μετρηση αν κ μεσα στα ορια του φυσιολογικου. σ'ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!!!:p

oneiraki
01-11-11, 14:53
Και εγώ ξεκίνησα πρώτα με την μικρή καμπύλη των 50 μλ και στην 1 ώρα είχα 165.Στην μικρή δεν μετράς ξανά στο δίωρο..Νομίζω πως είναι ανεβασμένη η τιμή χωρίς να θέλω να σε τρομάξω. Τουλάχιστον ο δικός μου γιατρός αυτό σκέφτηκε για μένα και με έστειλε και έκανα και την 100μλ και εκεί οι τιμές ήταν στο Θεό..Συμπέρασμα:διαβήτης κύησης -δεν έχω ιστορικό, ως τότε είχα πάρει μόνο 3 κιλά και γενικότερα δεν ήμουνα υποψήφια για κάτι τέτοιο- που αρχικά προσπαθούσα να στρώσω με διατροφή αλλά πλέον κάνω και ινσουλίνη..Μήπως να το κοιτάξεις λίγο για να μην έχεις κανένα θέμα με το μωρό?

mariazerta
01-11-11, 16:34
Και εγώ ξεκίνησα πρώτα με την μικρή καμπύλη των 50 μλ και στην 1 ώρα είχα 165.Στην μικρή δεν μετράς ξανά στο δίωρο..Νομίζω πως είναι ανεβασμένη η τιμή χωρίς να θέλω να σε τρομάξω. Τουλάχιστον ο δικός μου γιατρός αυτό σκέφτηκε για μένα και με έστειλε και έκανα και την 100μλ και εκεί οι τιμές ήταν στο Θεό..Συμπέρασμα:διαβήτης κύησης -δεν έχω ιστορικό, ως τότε είχα πάρει μόνο 3 κιλά και γενικότερα δεν ήμουνα υποψήφια για κάτι τέτοιο- που αρχικά προσπαθούσα να στρώσω με διατροφή αλλά πλέον κάνω και ινσουλίνη..Μήπως να το κοιτάξεις λίγο για να μην έχεις κανένα θέμα με το μωρό?
εχω γιατρο την δευτερα που μας ερχεται οποτε θα το συζητησουμε με τον γιατρο οπως το λες κ εσυ να δουμε τι θα μου πει κ εκεινος!!! σ'ευχαριστω πολυ!!

depy302
03-11-11, 12:11
Αυριο πάω για καμπύλη ζαχάρου 1 ώρας με 50 ML γλυκόζης. Μήπως ξέρετε πόσο κοστίζει;

litsaki4084
03-11-11, 12:21
Αυριο πάω για καμπύλη ζαχάρου 1 ώρας με 50 ML γλυκόζης. Μήπως ξέρετε πόσο κοστίζει;
Εγω την εκανα χθες (αν και μονο 11 εβδομαδων) και μου πηρε 35€ μαζι με μια αλλη για μια ορμονη (φιλικη τιμη ομως). Οποτε υπολογιζω κανενα εικοσαρικο για το ζαχαρο, αλλα και παλι δεν ξερω σιγουρα γιατι μας κανει πολυ καλες τιμες.

dimmi
03-11-11, 12:30
Πάω κι γω αύριο επιτέλους να τη κάνω, αρκεί να μην έχω αναγούλες πάλι το βράδυ και φάω :(
Είχα κάνει την μονόωρη με 75 γρ. γλυκόζη νομίζω, και είχε βγεί 134.
Για να δω και η τρίωρη :confused:
Σχετικά με την τιμή, δεν την γράφουν ΙΚΑ/τεβε λογικά?
Είμαι ΤΕΒΕ.

depy302
03-11-11, 12:31
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!! Και μένα κάνει φιλικές τιμές!!! Να φανταστείς ότι προχτες μου έκανε με δική της πρωτοβουλια μέτρηση ζαχαρου νηστείας και δεν μου το χρεώσε καθόλου. Πλήρωσα 20 ευρώ για γενική αίματος, ούρων και τοξόπλασμα με απόδειξη!!! Τhanks!!

litsaki4084
03-11-11, 12:39
Πάω κι γω αύριο επιτέλους να τη κάνω, αρκεί να μην έχω αναγούλες πάλι το βράδυ και φάω :(
Είμαι ΤΕΒΕ.
Απο οσο ξερω τη γραφουν, αλλα μια γνωστη μου κανανε 5 εβδομαδες να της βγαλουν αποτελεσματα, οποτε... Εγω δεν ασχολουμαι πλεον με τα ταμεια, ολες τις εξετασεις εξω τις κανω. Οχι οτι μας περισσευουν, απλα κουραστηκα να το ψαχνω και να μη βγαζω ακρη. Αν και δε χανεις κατι να ρωτησεις. Παντως η καμπυλη (η μικρη τουλαχιστον) ειναι φτηνη.
Τα δικα μου αποτελεσματα με 50gr. ηταν: 70 στην αρχη και 100 στη μια ωρα. Δεν πηγα ακομα στο γιατρο αλλα νομιζω ειναι μια χαρα.

oneiraki
03-11-11, 12:43

Αν θυμάμαι καλά την είχα πληρώσει 20Ε "φιλική τιμή"

lazariska
03-11-11, 15:30
Είμαι ΤΕΒΕ.

Εμένα μου την έγρσψε κανονικά ο γιατρός του ΤΕΒΕ και πήγα σε συμβεβλημένο μικροβιολογικό και την έκανα.Δεν πλήρωσα τίποτα έξτρα,έτσι λειτουργεί αυτή η μικροβιολόγος.

dimmi
03-11-11, 17:42
Εμένα μου την έγρσψε κανονικά ο γιατρός του ΤΕΒΕ και πήγα σε συμβεβλημένο μικροβιολογικό και την έκανα.Δεν πλήρωσα τίποτα έξτρα,έτσι λειτουργεί αυτή η μικροβιολόγος.
Κι εμένα έτσι γίνεται με τις εξετάσεις, τότε όμως είχα πολλές μαζί και δεν ξέρω ποιές πλήρωσα ποιές όχι,
κάποιες δεν τις γράφουν.

depy302
08-11-11, 13:33
Τελικά χτες το πρωί έκανα την καμπύλη των 50γρ. γλυκόζης. Σημερα πήρα τηλεφωνικά τα αποτελέσματα γιατι με είχε φάει η αγωνία και είναι τα εξής:
ζαχαρο νηστείας: 79 (με φτ 70-110)
60' μετά από λήψη 50γρ. γλυκόζης : 101 (με φτ 120-170)

Η μικροβιολόγος είπε πολύ καλά αποτελέσματα αλλά δεν είναι ανησυχητικό που η 2η τιμή είναι κάτω από το κατώτατο όριο των φυσιολογικών τιμών;

ΥΓ. τιμή ακόμα δεν ξέρω, γτ από το αγχος μου δεν ρώτησα!!!

oneiraki
08-11-11, 13:37
Τελικά χτες το πρωί έκανα την καμπύλη των 50γρ. γλυκόζης. Σημερα πήρα τηλεφωνικά τα αποτελέσματα γιατι με είχε φάει η αγωνία και είναι τα εξής:
ζαχαρο νηστείας: 79 (με φτ 70-110)
60' μετά από λήψη 50γρ. γλυκόζης : 101 (με φτ 120-170)

Η μικροβιολόγος είπε πολύ καλά αποτελέσματα αλλά δεν είναι ανησυχητικό που η 2η τιμή είναι κάτω από το κατώτατο όριο των φυσιολογικών τιμών;

ΥΓ. τιμή ακόμα δεν ξέρω, γτ από το αγχος μου δεν ρώτησα!!!

Έχω ακούσει ότι και οι κάτω του ορίου τιμές είναι παθολογικές αλλά αυτό θα σου το πει ο γιατρός σου μάλλον:)

depy302
08-11-11, 14:08
Παρασκευή θα μιλήσω με το γιατρό μου γτ λείπει. Ως τότε καμιά ομοιοπαθουσα θα μπορούσε να με διαφωτίσει; Η μικροβιολογος πάντως δεν με ανησύχησε τόσο....

sophie jolie
08-11-11, 17:37
Κοριτσια γεια σας..Ειμαι 27 εβδομαδων εγκυος και σημερα εκανα την καμπυλη σακχαρου με 75 γρ γλυκοζης .Τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:
0' 67
30' 117
60' 90
90' 107
120' 117.
Πηρα την γυναικολογο μου κ μου ειπε οτι ειναι καλα .Εμενα ομως μου φαινονται ιδιαιτερα χαμηλα.Εσεις τι λετε?Να συμβουλευτω κ ενδοκρινολογο?

dimmi
08-11-11, 17:45
Επιτέλους έκανα την τρίωρη κορίτσια. Τί αναγούλα ήταν αυτή.
Ισως επειδή ήταν περισσότερη η γλυκόζη αυτή τη φορά, λίγωσα, με έπιασε βήχας. 2 ώρες ρευόμουν.
Αν ηταν τομωρό πιο μεγάλο πιστεύω θα το ένιωθα να παίρνει τούμπες ασταμάτητα!
Σας έρχομαι κι γω σύντομα με την...ετυμηγορία των αποτελεσμάτων! :)
Καλή επιτυχία σε όλες! Και καλά αποτελέσματα να'χουμε !

oneiraki
08-11-11, 17:56
Κοριτσια γεια σας..Ειμαι 27 εβδομαδων εγκυος και σημερα εκανα την καμπυλη σακχαρου με 75 γρ γλυκοζης .Τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:
0' 67
30' 117
60' 90
90' 107
120' 117.
Πηρα την γυναικολογο μου κ μου ειπε οτι ειναι καλα .Εμενα ομως μου φαινονται ιδιαιτερα χαμηλα.Εσεις τι λετε?Να συμβουλευτω κ ενδοκρινολογο?

Λογικά η καμπύλη θα έπρεπε να είναι ανάποδη μάλλον, δηλαδή να πέφτουν οι τιμές όσο περνάει η ώρα και όχι να ανεβαίνουν..Αλλά οι τιμές παρόλα αυτά είναι εντάξει..:rolleyes::rolleyes:

dimmi
08-11-11, 17:59
Oneiraki νομίζω ότι το σάκχαρο πιάνει μέγιστο 2 ώρες μετά. Γι'αυτό λένε στους διαβητικούς να το μετράνε 2 ώρες μετά το φαγητό. (πάσχει η μάνα μου αλλά δεν τα πολυξέρω :S )

oneiraki
08-11-11, 18:03
Χμμμ...Στην εγκυμοσύνη ίσως να μην είναι έτσι όμως. Και στους 3 ενδοκρινολόγους που πήγα μέχρι να καταλήξω ο πρώτος μου είπε να το μετράω 1,5 ώρα μετά και οι άλλοι 2 στη μια ώρα μετά..Ίσως να έχει να κάνει και με το τι έβγαλε η καμπύλη σου..Αν πχ η καμπυλη δείχνει ότι ανεβάζεις 2 ώρες μετά ίσως να σου πούνε να το μετράς τότε..

sophie jolie
08-11-11, 18:13
Λογικά η καμπύλη θα έπρεπε να είναι ανάποδη μάλλον, δηλαδή να πέφτουν οι τιμές όσο περνάει η ώρα και όχι να ανεβαίνουν..Αλλά οι τιμές παρόλα αυτά είναι εντάξει..:rolleyes::rolleyes:
Kαι εγω γι'αυτο ανησυχω ..αλλα η γιατρος μου ειπε οι τιμες ειναι φυσιολογικες.Παντως εμενα στο μικροβιολογικο μου ειπαν οταν κανεις την καμπυλη με 75 γρ. την 1η ωρα κορυφωνεται και την 2η πρεπει να εχει πεσει...Και σε εκεινους εκανε εντυπωση κ την εκαναν 2 φορες αλλα μου ειπαν οτι τους εχει ξανατυχει τετοιο αποτελεσμα...

oneiraki
08-11-11, 18:19
Kαι εγω γι'αυτο ανησυχω ..αλλα η γιατρος μου ειπε οι τιμες ειναι φυσιολογικες.Παντως εμενα στο μικροβιολογικο μου ειπαν οταν κανεις την καμπυλη με 75 γρ. την 1η ωρα κορυφωνεται και την 2η πρεπει να εχει πεσει...Και σε εκεινους εκανε εντυπωση κ την εκαναν 2 φορες αλλα μου ειπαν οτι τους εχει ξανατυχει τετοιο αποτελεσμα...

Ποιος ξέρει..:rolleyes::rolleyes:Ίσως ένας ενδοκρινολόγος να ειναι πιο ειδικός στο να απαντήσει αν είναι παθολογικό ή όχι.Κακά τα ψέμματα είναι άλλωστε και η ειδικότητα του:)Πάντως μην αγχώνεσαι εφόσον είσαι στις φυσιολογικές τιμές είσαι εντάξει!

dimmi
08-11-11, 19:26
Χμμμ...Στην εγκυμοσύνη ίσως να μην είναι έτσι όμως. Και στους 3 ενδοκρινολόγους που πήγα μέχρι να καταλήξω ο πρώτος μου είπε να το μετράω 1,5 ώρα μετά και οι άλλοι 2 στη μια ώρα μετά..Ίσως να έχει να κάνει και με το τι έβγαλε η καμπύλη σου..Αν πχ η καμπυλη δείχνει ότι ανεβάζεις 2 ώρες μετά ίσως να σου πούνε να το μετράς τότε..
Καλά σίγουρα, σε λίγο και διαβητολόγοι θα πρέπει να κάνουμε :D
Να ρωτήσω, λέτε για ενδοκρινολόγο, τί σχέση έχει με το διαβήτη?
Ρωτώ γιατί εμένα ο γυναικολόγος είπε ότι αν βγεί παθολογική θα με στείλει στο διαβητολόγο.
Εντωμεταξύ η ενδοκρινολόγος μου είναι Αθήνα, και αν την αφορούν οι εξετάσεις του διαβήτη θέλω να της της δείξω έστω με fax.

oneiraki
08-11-11, 21:24
Ναι συνήθως οι ενδοκρινολόγοι είναι και διαβητολόγοι αλλά είναι σημαντικό να έχει και ειδίκευση αν γίνεται στον διαβήτη κύησης.Γιατί διαφορετικά αντιμετωπίζεται ο διαβήτης και διαφορετικά ο διαβήτης κύησης.Εμένα πχ και οι τρεις μου είπανε πως δεν κάνει να τρώω προϊόντα για διαβητικούς, η διατροφή μου πρέπει να είναι πολύ συγκεκριμένη κλπ..

tzia
08-11-11, 22:07
oi διαβητολογοι ειναι ειτε παθολογοι είτε ενδοκρινολογοι που παιρνουν εξειδικευση στον διαβητη
εγω εχω ενδοκρινολογο διαβητολογο
νομιζω οτι ειναι λιγο πιο κοντα στο αντικειμενο αλλα και παλι εξαρταται απο τον γιατρο
υπαρχουν πολυ καλοι διαβητολογοι-παθολογοι και ασχετοι ενδοκρινολογοι διαβητολογοι και τουμπαλιν
εγω τον διαβητη τον ανακαλυψα τυχαια κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης
τοτε μετρουσα μια ωρα μετα το φαγητο
οταν γεννησα και μετα μου ειπε να μετραω στο διωρο
στο διωρο η τιμη ειναι χαμηλοτερη συνηθως...στην εγκυμοσυνη ομως οι στοχοι ειναι πολυ πιο αυστηροι
ενας πολυ γνωστος παθολογος διαβητολογος που ειχα παει μου ειχε πει οτι ειναι σιγουρος οτι τη δευτερη ωρα το ζαχαρο μου ειναι πιο ψηλο
δεν ισχυε φυσικα...δεν εχετε παρα να δοκιμαστε να τρυπηθειτε κανα δυο φορες παραπανω στη μια και στις 2 ωρες για να το διαπιστωσετε αν ειστε στον κανονα ή στην εξαιρεση

dimmi
08-11-11, 22:31
πω πάλι άγχος, αν έχω διαβήτη δηλαδή...
Ο διαβητολόγος στη Νάξο δεν πρέπει να έχει εξειδίκευση στην κύηση και η ενδοκρινολόγος μου στην Αθήνα παίζει να είναι και διαβητολόγος.
Οσο να'ναι τον θες τον γιατρό σου δίπλα σου, ειδικά όταν πρόκειται για κάτι τόσο σημαντικό.
Τεσπα αν έχω τότε βλέπω ουφ

Αφήστε που δεν πρόκειται να πάω σε ενδοκρινολόγο διαβητολόγο, θεωρώ ότι καθένας είναι στον τομέα του (μόνο σε έναν) πολύ καλός.
Κι επειδή είναι εξαιρετική ενδοκρινολόγος πολύ φοβάμαι για το άλλο!

tzia
08-11-11, 22:42
δεν υπαρχει ειδικοτητα γιατρου διαβητολογια
οπως λεμε παθολογια, χειρουργικη, ενδοκρινολογια δερματολογια
η διαβητολογια ειναι εξειδικευση
δλδ αρχικα γινονται παθολογοι ή ενδοκρινολογοι και μετα γινονται διαβητολογοι...
μην ανησυχεις παντως..μετρημενα κουκια ειναι ολα ακομα και αν εχεις προβλημα με διαβητη κυησης
καλο γυναικολογο χρειαζεσαι στη ναξο
τα υπολοιπα γινονται με εναν καλο διαβητολογο (ενδοκρινολογο ή παθολογο) με αποστολη των μετρησεων σου και των εξετασεων που σου ζηταει
γνωμη μου παντα

dimmi
08-11-11, 23:35
Βασικά έχει πολύ καλό εδώ διαβητολόγο και σκέφτομαι ότι κακώς ανησυχώ τόσο (και τώρα μίλαγα με τη μητέρα μου και είναι παθολόγος όντως!). Μόνο αυτό με την εξειδίκευση για έγγυες, δεν παίζει να την έχει λογικά...
Πάντως αν έχω διαβήτη το τελευταίο που θέλω είναι να ψάχνομαι Αθήνα.
Τα έπιασα τα λεφτά μου με τον σούπερ ντούπερ Αθηναίο γυναικολόγο που τον άλλαξα μόλις έμεινα έγγυος, δεν θέλω άλλη περίπτωση.
Γυναικολόγο δόξα το Θεό έχω βρεί πολύ καλό εδώ. Είναι νέος βέβαια σε ηλικία αλλά τί να γίνει. Δε μπορεί τα βασικά θα τα ξέρει! :roll::lol:

oneiraki
09-11-11, 10:13
Dimmi τι σημασία έχει η ηλικία στον γυναικολόγο?Και εμένα ο δικός μου νέος είναι (γύρω στα 40+) αλλά είναι ο καλύτερος που είχα ως τώρα!Και πίστεψε με δοκίμασα και πιο παλιούς..Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι ο διαβητολόγος (είτε παθολόγος είτε ενδοκρινολόγος) πρέπει αν σε παρακολουθεί κάθε 10 μέρες ,να ελέγχει τις τιμές σου και να σου προσαρμόζει το πρόγραμμα ανάλογα.Η πρώτη που πήγα -την οποία είδα στην κλινική οπότε λες ε,θα έχει εξιδεικευση - μου είπε μετά την πρώτη επίσκεψη ότι θα με δει ξανά σε 1+ μήνα!!Η διατροδή που μου έδωσε ήτανε στην πραγματικότητα δίαιτα (ως τότε είχα πάρει μόνο 4 κιλά στην 25η βδομάδα) και ακολουθώντας την έχασα το 1.Όταν πήρα και 3η γνώμη (η δεύτερη δεν μπορούσε να με αναλάβει γιατί ήτανε καλοκαίρι και θα έλειπε με άδεια και δεν θα μπορούσε να με δει στις 10 μέρες) και του είπα ότι έχασα 1 κιλό ,του σηκώθηκε η τρίχα!!όταν έλαγα στην πρώτη ότι πεινάω και ζαλίζομαι γιατί από τις 7 το πρωί έπινα ένα φλιτζάνι του τσαγιού γαλά και στις 2 έτρωγα μεσημαριανό και στο δεκατιανό έτρωγα μόνο ένα φρούτο ώντας όλη μέρα στον δρόμο στο ενδιάμεσο μου έλεγε "είναι από την ζέστη!!".Ο 3ος ενδοκρινολόγος μου έδωσε μία διατροφή και μου είπε "θα δεις τι σε πειράζει και θα την προσαρμόσεις ανάλογα. Δεν μπορείς να τρως τα ίδια με κάποια άλλη έγκυο γιατί εσενά πχ το γάλα μπορεί να σου ανεβάζει το σάκχαρο ενώ εκείνης όχι".Θέλω να πω ότι όλα είναι σχετικά..Αυτό που έκανα εγώ είναι να φροντίσω να ενημερωθώ όσο περισσότερο μπορούσα γενικώς για να ξέρω πως θα κρίνω αν ο γιατρός είναι καλός ή όχι.

Από την άλλη σκέψου ότι μπορεί τζάμπα να κάνουμε αυτή τη συζήτηση τώρα :) Εφόσον δεν ξέρεις αν έχεις κάτι!Επίσης το πιο σημαντικό είναι ότι ο διαβήτης είναι μεν ένα θεματάκι αλλά δεν είναι κάτι που δεν αντιμετωπίζεται..:) Αυτά δεν είναι τίποτα και σου το λέω εγώ που ήμουν στα πατώματα με όλη αυτή την ιστορία και δεν πέρασα μόνο τον διαβήτη σε όλη την εγκυμοσύνη!

dimmi
09-11-11, 11:36
Ναι καταλαβαίνω, σε ευχαριστώ πολύ! Εμένα πρέπει να είναι 40-.
Οσο για το διαβήτη λόγω κληρονομικότητας αγχώνομαι. Η μητέρα μου εμφάνισε αλλά τον φροντίζει με διατροφή και glucophase και είναι μια χαρά. Ποτέ δεν είχα τίποτε, προτιμώ να μην έχω ούτε στην κύηση, να μην έχω τύψεις ότι έφαγα κάτι και κάνω κακό στο μωρό. Εχω μάθει και καλοφαγού και άντε να μαζευτώ...
Εχω ακούσει για ενέσεις ινσουλίνης στο φόρουμ και φρίκαρα!
Αλλά έχεις δίκιο, ας περιμένω και βλέπω.
Αντε με το καλό και στην 38η εβδομάδα!!! Κοντεύεις oneiraki!!!

Αναστασια Μ
09-11-11, 11:39
την καμπυλη ζαχαρου μπορω να την γραψω στο ικα και να την κανω στο μικροβιολογικο του Ικα?

sofiaag
09-11-11, 12:25
και φυσικά μορείς να την γράψεις στο ΙΚΑ ( όπως έκανα κι εγώ) και να την κάνεις χωρίς να κλείσεις ραντεβού λόγω του οτι είσαι έγκυος δεν θα περιμένεις καθόλου ( αν και στην ευρωδιάγνωση η συγκεκριμένη εξέταση κοστίζει 15 €) Απλά θα πρέπει να πας 07:00 το πρωί. Η ερώτηση μου εμένα είναι η εξής : την άλλη εβδομάδα θα κάνω την εξέταση στο ικα και στο τηλέφωνο από το ικα μου είπαν οτι δεν χρειάζεται να φάω γλυκό την προηγούμενη μέρα αλλά σε ένα ιδ. μικροβιολογικό που ρώτησα μου είπαν οτι τις 3 προηγούμενες μέρες το βράδυ πρέπει να τρώω από ένα γλυκό. Τι είναι σωστό τελικά αν γνωρίζει κάποια ας μ΄ενημερώσει.

depy302
09-11-11, 12:44
Έχω ακούσει ότι και οι κάτω του ορίου τιμές είναι παθολογικές αλλά αυτό θα σου το πει ο γιατρός σου μάλλον:)

Τελικά μίλησα με το γιατρό μου και μου επιβεβαίωσε τα λεγόμενα της μικροβιολόγου ότι είναι μια χαρα οι τιμές μου!!!!! Ουφφφφφφφφφφφ!!!!
Ολα καλάααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!

oneiraki
09-11-11, 13:32
Ναι καταλαβαίνω, σε ευχαριστώ πολύ! Εμένα πρέπει να είναι 40-.
Οσο για το διαβήτη λόγω κληρονομικότητας αγχώνομαι. Η μητέρα μου εμφάνισε αλλά τον φροντίζει με διατροφή και glucophase και είναι μια χαρά. Ποτέ δεν είχα τίποτε, προτιμώ να μην έχω ούτε στην κύηση, να μην έχω τύψεις ότι έφαγα κάτι και κάνω κακό στο μωρό. Εχω μάθει και καλοφαγού και άντε να μαζευτώ...
Εχω ακούσει για ενέσεις ινσουλίνης στο φόρουμ και φρίκαρα!
Αλλά έχεις δίκιο, ας περιμένω και βλέπω.
Αντε με το καλό και στην 38η εβδομάδα!!! Κοντεύεις oneiraki!!!

Μην αγχώνεσαι όμως!!Αν είναι κάτι να εμφανιστεί θα εμφανιστεί!Εγώ σκέψου δεν είχα καν ιστορικό και γενικότερα δεν ήμουνα υποψήφια!Το θέμα είναι πως διαχειρίζεται ο οργανισμός το σοκ της εγκυμοσύνης:)Και η ινσουλίνη είναι το τελευταίο γιατί αν μπείς σε διατροφή θα τρυπιέσαι έτσι και αλλιώς 4 φορές τη μέρα για να μετρηθείς,οπότε..Εγώ σκέψου τώρα που κάνω ινσουλίνη εδώ και κανένα 1,5 μήνα τρυπιεμαι 6 φορές τη μέρα..Όλα συνηθίζονται όμως!!:D:D

και φυσικά μορείς να την γράψεις στο ΙΚΑ ( όπως έκανα κι εγώ) και να την κάνεις χωρίς να κλείσεις ραντεβού λόγω του οτι είσαι έγκυος δεν θα περιμένεις καθόλου ( αν και στην ευρωδιάγνωση η συγκεκριμένη εξέταση κοστίζει 15 €) Απλά θα πρέπει να πας 07:00 το πρωί. Η ερώτηση μου εμένα είναι η εξής : την άλλη εβδομάδα θα κάνω την εξέταση στο ικα και στο τηλέφωνο από το ικα μου είπαν οτι δεν χρειάζεται να φάω γλυκό την προηγούμενη μέρα αλλά σε ένα ιδ. μικροβιολογικό που ρώτησα μου είπαν οτι τις 3 προηγούμενες μέρες το βράδυ πρέπει να τρώω από ένα γλυκό. Τι είναι σωστό τελικά αν γνωρίζει κάποια ας μ΄ενημερώσει.

:confused::confused::confused:Νομίζω πως αρκεί να είσαι νηστική για 10-12 ώρες και αυτό είναι όλο:)

Τελικά μίλησα με το γιατρό μου και μου επιβεβαίωσε τα λεγόμενα της μικροβιολόγου ότι είναι μια χαρα οι τιμές μου!!!!! Ουφφφφφφφφφφφ!!!!
Ολα καλάααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!

Μια χαρά depy!!!:):):)

nikol28
09-11-11, 15:16
σε ποια εβδομαδα γινεταιαυτη η εξέταση???
(δε θυμάμαι τίποτα απο την προηγούμενη)

oneiraki
09-11-11, 15:39
24η με 26η αλλά είναι μάλλον και θέμα γιατρού. Στην ξαδέρφη μου πχ της είπε να την κάνει 28η.

tzia
09-11-11, 16:22
εχω την εντυπωση πως πριν την καμπυλη πρεπει να τρωτε οτι τρωτε συνηθως
ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο
και φυσικα οπως ειπε η ονιρακι 10-12 ωρες νηστική

dimmi
09-11-11, 16:52
Ολα καλάααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!bravo!!! να καλά νέα!!!:D

Μην αγχώνεσαι όμως!!Αν είναι κάτι να εμφανιστεί θα εμφανιστεί!Εγώ σκέψου δεν είχα καν ιστορικό και γενικότερα δεν ήμουνα υποψήφια!Το θέμα είναι πως διαχειρίζεται ο οργανισμός το σοκ της εγκυμοσύνης:)Και η ινσουλίνη είναι το τελευταίο γιατί αν μπείς σε διατροφή θα τρυπιέσαι έτσι και αλλιώς 4 φορές τη μέρα για να μετρηθείς,οπότε..Εγώ σκέψου τώρα που κάνω ινσουλίνη εδώ και κανένα 1,5 μήνα τρυπιεμαι 6 φορές τη μέρα..Όλα συνηθίζονται όμως!!:D:D

α άμα είναι η ινσουλίνη σε μορφή στυλό δεν έχω πρόβλημα. Τις μεγάλες ενέσεις φοβάμαι, όταν πάω στον μικροβιολόγο δεν κοιτάω όταν παίρνει αίμα :lol:
Επαιρνα της μάνας μου το σάκχαρο επί μήνες και πού και πού έπαιρνα και σε μένα, ξέρω πως είναι :D
Ο οργανισμός μου δε βλέπω να έχει σοκαριστεί με την εγγυμοσύνη διόλου, ελπίζω ούτε το ζάχαρο :lol:

dimmi
09-11-11, 16:54
εγώ θα ρωτούσα το γιατρό μου, γιατί καθένας λέει άλλα τελικά όπου ρωτήσουμε.
Ο γιατρός είναι που θα τη δεί και θα κρίνει αν πάμε σε διαβητολόγο οπότε εγώ αυτόν εμπιστεύτηκα. Μπέρδεμα όντως!

Silent
09-11-11, 17:30
Να ρωτησω κατι, υπάρχει περίπτωση το ζαχαρο νηστείας στην αιματολογική να βγαίνει μια χαρά, και στην καμπύλη ζαχαρου να σου βρουνε ζάχαρο; Εγω ας πούμε στην τελευταία αιματολογική είχα ζαχαρο 74 (με κάτω όριο το 70) μπορεί αυτό να μην έχει απολύτως καμία σημασία;

tzia
09-11-11, 17:41
nai silent...
η καμπυλη θα δειξει..το ζαχαρο νηστειας..ειδικα στην εγκυμοσυνη δε σου λεει πολλα πραγματα για το ζαχαρο
γιατι στο ζαχαρο νηστειας ο οργανισμος εχει πολυ χρονο να μεταβολισει τους υδατανθρακες
το θεμα ειναι τι γινεται μετα το γευμα...

chrimai
09-11-11, 17:54
ναι silent
και γω στις μηνιαίες εξετάσεις είχα ζάχαρο 75
και στον 7ο που έκανα καμπύλη ξεκίνησα με 71 νηστείας
και μετα 75γρ γλυκόζης χτύπησα διακοσάρι και στην 1η και στην 2η ώρα!!!

μόνο με καμπύλη φαίνεται ο διαβήτης κύησης

επίσης τουλάχιστον 3 μέρες πριν χρειάζεται διατροφή πλούσια σε
υδατάνθρακες (σε άλλους λένε και μια βδομάδα πριν)

εγώ τότε δεν το ήξερα και πήγα να την κάνω μετά από
αυστηρή διαίτα απουσίας υδατανθράκων....

ο λόγος που χρειάζεται να κάνεις αυτή τη διατροφή είναι
για να ξυπνήσεις τον μεταβολισμό και να ενεργοποιήσεις την
παραγωγή ινσουλίνης που καίει τη γλυκόζη
(εγώ πχ που έκανα αυστηρή διαίτα με ελάχιστους υδατάνθρακες
είχα "κοιμήσει" τον οργανισμό μου στην καύση της γλυκόζης
και διψούσε για να δεσμεύσει υδατάνθρακες)

επίσης η διαίτα με πολλούς υδατάνθρακες χρειάζεται για να
εξαντλήσεις ότι αποθέματα γλυκόζης έχεις...και να δούνε στην εξέταση
πόση ινσουλίνη μπορείς να παράγεις εκ νέου για να κάψεις τη γλυκόζη...

μόνο έτσι είναι πιο αντιπροσωπευτικό το αποτέλεσμα

βέβαια εγώ που έπιασα 200 δεν είχα καμία σωτηρία
διαβήτης κύησης καραμπινάτος
αλλά δεν χρειάστηκα ινσουλίνη
τα κατάφερα με διατροφή

chrimai
09-11-11, 17:57
α και να προσθέσω ότι πρέπει πριν κάνεις την καμπυλη
να κάνεις 10-12 ώρες νηστεία
εκτός από την διατροφή με τους υδατάνθρακες

ο λόγος που κάνεις τόσες ώρες νηστεία είναι για να δούνε
πως αντιδρά το ζάχαρο χωρίς τροφή τόσες ώρες
σε άλλους ανεβαίνει ενώ σε άλλους πέφτει πολύ

oneiraki
09-11-11, 18:44
Και εγώ 200άρι χτύπησα στην καμπύλη την 100μλ που έκανα!!:-/ Και την ινσουλίνη την ξεκίνησα γιατί παρόλο που ο διαβήτης είχε στρώσει με την διατροφή -οι τιμές δηλ στη μία ώρα ήτανε μια χαρά- στον υπέρηχο το αμνιακό υγρό φαινότανε στο ανώτατο φυσιολογικό όριο. Ο γυναικολόγος απεφάνθει ότι αυτό είναι ένδειξη ότι ο διαβήτης δεν στρώνει ,συμφώνησε και ο ενδοκρινολόγος ότι σε κάποιες περιπτώσεις ακόμη και με καλές τιμές πλέον το θέμα είναι βιολογικό και δεν στρώνει οπότε εκεί πρέπει να επέμβεις με ινσουλίνη..Ε όταν έκανα και τις ενέσεις κορτιζόνης την 30η βδομάδα η ινσουλίνη ήτανε πλέον αναπόφευκτη γιατί το σάκχαρο για 3 μέρες ήτανε στο Θεό..

mariazerta
09-11-11, 19:11
τελικα πηγα την δευτερα στον γιατρο μου κ βρηκε την καμπυλη μου ανεβασμενη(0'-67 κ 60'-170) κ μου ειπε να παω οπωσδηποτε σε ενδοκρινολογο..εκλεισα ηδη ραντεβου.εχω πολυ αγχος κ η αληθεια ειναι οτι στεναχωρηθηκα γιατι δεν θελω να παθει το οτιδηποτε η μπεμπουλα μου κ παραλληλα επειδη ειμαι φαγανουλα φοβαμαι μηπως μου δωσουν καποια βαυστηρη διαιτα.οσες κανετε ειδικη διατροφη μπορειτε να μου πειτε ενδεικτικα τι τρωτε την ημερα???

oneiraki
09-11-11, 19:14
τελικα πηγα την δευτερα στον γιατρο μου κ βρηκε την καμπυλη μου ανεβασμενη(0'-67 κ 60'-170) κ μου ειπε να παω οπωσδηποτε σε ενδοκρινολογο..εκλεισα ηδη ραντεβου.εχω πολυ αγχος κ η αληθεια ειναι οτι στεναχωρηθηκα γιατι δεν θελω να παθει το οτιδηποτε η μπεμπουλα μου κ παραλληλα επειδη ειμαι φαγανουλα φοβαμαι μηπως μου δωσουν καποια βαυστηρη διαιτα.οσες κανετε ειδικη διατροφη μπορειτε να μου πειτε ενδεικτικα τι τρωτε την ημερα???

Να μην αγχώνεσαι γιατί και αυτό ανεβάζει το σάκχαρο,όλα καλά θα πάνε!Το μωρό δεν θα πάθει τίποτα, το πολύ πολύ να βγει μεγάλο το οποίο θα το έλεγχεις έτσι και αλλιώς για να το αποφύγεις!Όλα τα υπόλοιπα περί μακροσωμίας και γενετικών ανωμαλιών λόγω σακχάρου είναι εξαιρετικά σπάνια - λόγια του 2ου ενδοκρινολόγου που είδα!!Θα δεις τι διατροφή θα σου δώσει - στην έγκυο δεν κάνουμε ποτέ δίαιτα - και θα προσασμοστείς ανάλογα. Θα τσεκάρεις τι σου ανεβάζει το σάκχαρο, θα κόψεις σίγουρα τα λευκά ψωμία, ζυμαρικά,ζάχαρες κλπ και όλα θα πάνε καλά!:)

mariazerta
09-11-11, 19:19
Να μην αγχώνεσαι γιατί και αυτό ανεβάζει το σάκχαρο,όλα καλά θα πάνε!Το μωρό δεν θα πάθει τίποτα, το πολύ πολύ να βγει μεγάλο το οποίο θα το έλεγχεις έτσι και αλλιώς για να το αποφύγεις!Όλα τα υπόλοιπα περί μακροσωμίας και γενετικών ανωμαλιών λόγω σακχάρου είναι εξαιρετικά σπάνια - λόγια του 2ου ενδοκρινολόγου που είδα!!Θα δεις τι διατροφή θα σου δώσει - στην έγκυο δεν κάνουμε ποτέ δίαιτα - και θα προσασμοστείς ανάλογα. Θα τσεκάρεις τι σου ανεβάζει το σάκχαρο, θα κόψεις σίγουρα τα λευκά ψωμία, ζυμαρικά,ζάχαρες κλπ και όλα θα πάνε καλά!:) να'σαι καλα..σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου..καπου διαβασα οτι σε περιπτωση διαβητη κυησης γεννας προωρα κ ταραχτηκα.αυριο εχω ραντεβου με την γιατρο που μου συνεστησε ο γιατρος μου,ευχομαι να μην μου τα πει τραγικα.

oneiraki
09-11-11, 19:25
να'σαι καλα..σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου..καπου διαβασα οτι σε περιπτωση διαβητη κυησης γεννας προωρα κ ταραχτηκα.αυριο εχω ραντεβου με την γιατρο που μου συνεστησε ο γιατρος μου,ευχομαι να μην μου τα πει τραγικα.

Να μην ταραχτείς ό,τι και αν σου πει!Και εμένα μου είχε εκθέσει όλα τα πιθανά ενδεχόμενα στην αρχή και κάποια μάλιστα ήτανε τραγικά απλώς!Ο πρόωρος τοκετός φαινότανε αστείο μπροστά σε αυτά που είχα ακούσει!Τίποτα δεν είναι απόλυτο όμως.Όλα εξαρτώνται από το πως ρυθμίζεται ο διαβήτης και πως μεγαλώνει το μωρό.Μου είχε πει και εμένα ότι συνήθως μετά τις 38 βδομάδες δεν αφήνουνε την κύηση αλλά είμαι ήδη 37+5 και περιμένουμε..Ούτε καισαρικές ούτε τίποτα. Αυτό όμως γιατί ως τώρα είναι εντάξει τα πράγματα. Απλώς σε παρακολουθεί πιο στενά προς το τέλος ,εμένα δηλ τώρα με βλέπει κάθε 3 μέρες το οποίο δεν είναι κακό:)Όλα καλά θα πάνε!

chrimai
10-11-11, 00:27
mariazerta δεν είναι δεδομένο οτι θα γεννήσεις πρόωρα...εξαρτάται από το πώς θα εξελιχθεί το ζάχαρο...εγώ είχα πολύ πιο ανεβασμένες τιμές από τις
δικές σου στη καμπύλη αλλά το ρύθμισα με διατροφή και γέννησα φυσιολογικά στις 38+4 χωρίς πρόκληση... απλά με έπιασαν οι πόνοι...
3100γρ ήταν ο μπεμπάκος μου και είχα πάρει 8 κιλά σύνολο

ο γιατρός μου είχε πει ότι θα με περίμενε μέχρι το τέλος της ΠΗΤ μου αλλά ούτε μέρα παραπάνω από τις 40 εβδομάδες...θα κάναμε πρόκληση κτλ...

οι τιμές σου σύμφωνα με τους δικούς μου ενδοκρινολόγους δεν είναι διαβήτης κύησης αλλά διαταραχή ανοχής στη γλυκόζη και πρέπει να το παρακολουθείς μήπως και ξεφύγει αργότερα...
στο γράφω γιατί παρόμοιες είχε και η ξαδέρφη μου που την παρακολουθούσαν και δεν χρειάστηκε να κάνει καμια φοβερή διατροφή
είχε καλές μετρήσεις με το μηχανάκι

όσο για τη διαίτα που έκανα ήταν 1800 θερμίδων
πάρα πολλές σαν θερμίδες αλλά όχι νόστιμα αυτά που έτρωγα
το συνήθισα όμως
στην αρχή είναι δύσκολα μέτα από κάποιο σημείο
κλείνει το στομάχι σου και δεν πεινάς

το χειρότερο ήταν το πρωινό μου
με τη συγκεκριμένη σειρά έτρωγα
ένα ποτήρι του κρασιού γκρειπφρούτ
250γρ γιαούρτι 0%
μια φέτα ψωμί τόστ ολικής αλέσης με ελάχιστη μαργαρίνη +30 γρ ανθότυρο
και φυσικά περπάτημα 20 λεπτά μετά απο μισή ώρα....

φρικτό πρωινό
όταν διάβασα το χαρτί που μου το είχε γράψει ο ενδοκρινολόγος
γελούσα αλλά μετά διαπίστωσα ότι μόνο αν έτρωγα αυτά κρατούσα
το ζάχαρο εντός ορίων κι αυτό οριακά...

oneiraki
10-11-11, 06:29
250γρ γιαούρτι 0%

φρικτό πρωινό

Πάλι καλά είσαι!!Εγώ αν φάω οτιδήποτε άλλο για πρωινό εκτός από ένα φλιτζάνι του τσαγιού γάλα χτυπάω κόκκινο:sad::sad::sad:Οπότε τουλάχιστον στο πρωινό ρίχνω πείνα:neutral::neutral:

Silent
10-11-11, 09:20
Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις, κατατοπιστικότατες.

Κακό όμως ότι το ζαχαρο δεν εχει άλλα σημάδια...:-? Επειδή κάνεις και σχετικά αργά την εξέταση, είναι κρίμα να περνάει τόσος καιρός με λάθος διατροφή..

Αυτη η δίαιτα των 1800 θερμίδων (ανεξαρτητα απο το πρόβλημα ζαχαρου) δεν είναι κακή ιδέα βεβαια, διότι εμένα ο οργανισμός μου έχει υποστεί κάποιο σοκ και ότι τρωει τα κάνει ... κιλά :? Θα κοιτάξω και τον θυροειδή μου αυτό το μήνα... Ουφ, πολλές οι έννοιες!

chrimai
10-11-11, 12:56
Πάλι καλά είσαι!!Εγώ αν φάω οτιδήποτε άλλο για πρωινό εκτός από ένα φλιτζάνι του τσαγιού γάλα χτυπάω κόκκινο:sad::sad::sad:Οπότε τουλάχιστον στο πρωινό ρίχνω πείνα:neutral::neutral:

αυτό το μεταγευματικό του πρωινού ήταν η μέτρηση που δυσκολευόμουν
να κρατήσω εντός ορίων....μόνο με το πρωινό που σου έγραψα τα
κατάφερνα κι αυτό ζόρικα προς το τέλος
έπαιζε μεγάλο ρόλο το περπάτημα

αλλά κι εσύ μην ρίχνεις τέτοια πείνα
δεν κάνει για σένα και το μωράκι
χρειάζεται να τρώς καλά στις εβδομάδες που είσαι
αφού κάνεις ινσουλίνη φάε και λίγο παραπάνω
μια φρυγανιά ίσως μαζί με το γάλα...

κι εγώ είχα πεί στον ενδοκρινολόγο να τρώω λιγότερους
υδατάνθρακες γιατί η διαίτα που είχε δώσει είχε πάρα πολλούς
αλλά μου είπε ότι είναι η βάση της διατροφής μας και
αν τους μειώσω θα έχω μεγαλύτερα προβλήματα
απλά είχα φροντίσει να κάνω καλούς συνδυασμούς

dimmi
10-11-11, 12:58
Εχω καλά νέα!!! Χαμογελάω ολόκληρη! Τέτοια ανακούφιση ούτε όταν είδα το μωρό στον τελευταίο υπέρηχο!!
Βγήκαν τα αποτελέσματα, η καμπύλη ζαχάρου φαίνεται φυσιολογική!
Μίλησα με το μικροβιολόγο τηλεφωνικά και είπε ακριβώς αυτό!
Το μεσημέρι ίσως τις έχω στο χέρι και το απόγευμα θα τις στείλω και του γυναικολόγου να τις δεί όλες μαζί.
Ελπίζω και οι άλλες να είναι καλές, από τη χαρά μου δε ρώτησα :) :)

Τον εμπιστεύομαι πολύ αυτό το μικροβιολόγο.
Αλλωστε όπως στην πρώτη καμπύλη είπε ότι καλό είναι να κάνω την τρίωρη, έτσι και τώρα δε θα έλεγε αν έβλεπε κάτι ύποπτο??
Αχχχχχ κορίτσια ανακούφιση ουφφφφφφφ
Θα προσπαθήσω να μη κρεπαλιάζω πολύ και να τρώω πιο ισορροπημένα όσο πιο συχνά μπορώ!

oneiraki
10-11-11, 13:03
Εχω καλά νέα!!! Χαμογελάω ολόκληρη! Τέτοια ανακούφιση ούτε όταν είδα το μωρό στον τελευταίο υπέρηχο!!
Βγήκαν τα αποτελέσματα, η καμπύλη ζαχάρου φαίνεται φυσιολογική!
Μίλησα με το μικροβιολόγο τηλεφωνικά και είπε ακριβώς αυτό!
Το μεσημέρι ίσως τις έχω στο χέρι και το απόγευμα θα τις στείλω και του γυναικολόγου να τις δεί όλες μαζί.
Ελπίζω και οι άλλες να είναι καλές, από τη χαρά μου δε ρώτησα :) :)

Τον εμπιστεύομαι πολύ αυτό το μικροβιολόγο.
Αλλωστε όπως στην πρώτη καμπύλη είπε ότι καλό είναι να κάνω την τρίωρη, έτσι και τώρα δε θα έλεγε αν έβλεπε κάτι ύποπτο??
Αχχχχχ κορίτσια ανακούφιση ουφφφφφφφ
Θα προσπαθήσω να μη κρεπαλιάζω πολύ και να τρώω πιο ισορροπημένα όσο πιο συχνά μπορώ!

Μια χαρά!!!Τζάμπα αγχωνόσουνα;);)

dimmi
10-11-11, 13:12
Μάλλον ονειράκι μου, μάλλον, αλλά επειδή ο διαβήτης με αγχώνει γενικά και για το μέλλον, ήρθε η ώρα να προσέχω περισσότερο. Μέχρι να αξιωθώ να ξαναχάσω πολλά κιλά και να ηρεμήσω λίγο.
Τρώω σαν τον άντρα μου πολλές φορές και παραπάνω. Γενικά όμως τρώω απόλα και ίσως αυτό κάνει τις αιματολογικές μου καλές.
Πόσο θα υποστηρίζει αυτό το σώμα τις κρεπάλες μου δεν ξέρω! Του χρόνου το χειμώνα γυμναστήριο ξανά τρέχοντας! :oops:

oneiraki
10-11-11, 13:21
Αν είναι να εμφανίσεις κάτι θα το εμφανίσεις :)Οπότε μην αγχώνεσαι!!!:) Εφόσον είναι όλα καλά δεν έχεις να ανυσηχείς για κάτι:)

dimmi
10-11-11, 13:25
Αν είναι να εμφανίσεις κάτι θα το εμφανίσεις :)Οπότε μην αγχώνεσαι!!!:) Εφόσον είναι όλα καλά δεν έχεις να ανυσηχείς για κάτι:) εμ αυτό το έχω καταλάβει για τον διαβήτη κύησης, αλλά κάνω ότι δεν το έπιασα, ένα διατροφικό μάζεμα θα κάνει καλό και σε μένα και στο μωρό!
Θα βοηθήσει και με τον διαβήτη εκτός κύησης να μην εμφανιστεί :???: αχ άτιμες κληρονομικότητες!

Μπεμπούλα10
10-11-11, 14:28
Πήγα στο Κέντρο μάνας και Παιδιού και μου είπε ο γιατρος οτι δεν τη γραφουν την καμπύλη αν δεν έχει δείξει κάποιο πρόβλημα το σάκχαρο νηστείας γιατί λέει δεν υπάρχει λόγος.

Ξέρετε κάποιον γιατρό του ΙΚΑ που να τη γράφει και χωρίς να ειναι προβληματικό το σάκχαρο νηστείας;

oneiraki
10-11-11, 17:25
Πήγα στο Κέντρο μάνας και Παιδιού και μου είπε ο γιατρος οτι δεν τη γραφουν την καμπύλη αν δεν έχει δείξει κάποιο πρόβλημα το σάκχαρο νηστείας γιατί λέει δεν υπάρχει λόγος.

Ξέρετε κάποιον γιατρό του ΙΚΑ που να τη γράφει και χωρίς να ειναι προβληματικό το σάκχαρο νηστείας;

:confused::confused::confused:Αυτό και αν δεν είναι βλακεία!!!Μα δεν είναι απαραίτητη εξέταση στην εγκυμοσύνη??Τι στόκοι Χριστέ μου!!!Ίσως αν πας σε έναν γιατρό εξωτερικό που να είναι συμβεβλημένος με το ΙΚΑ?Έχω ακούσει πολλές κοπέλες που έκαναν την καμπύλη στο ΙΚΑ!

mariazerta
11-11-11, 10:24
mariazerta δεν είναι δεδομένο οτι θα γεννήσεις πρόωρα...εξαρτάται από το πώς θα εξελιχθεί το ζάχαρο...εγώ είχα πολύ πιο ανεβασμένες τιμές από τις
δικές σου στη καμπύλη αλλά το ρύθμισα με διατροφή και γέννησα φυσιολογικά στις 38+4 χωρίς πρόκληση... απλά με έπιασαν οι πόνοι...
3100γρ ήταν ο μπεμπάκος μου και είχα πάρει 8 κιλά σύνολο

ο γιατρός μου είχε πει ότι θα με περίμενε μέχρι το τέλος της ΠΗΤ μου αλλά ούτε μέρα παραπάνω από τις 40 εβδομάδες...θα κάναμε πρόκληση κτλ...

οι τιμές σου σύμφωνα με τους δικούς μου ενδοκρινολόγους δεν είναι διαβήτης κύησης αλλά διαταραχή ανοχής στη γλυκόζη και πρέπει να το παρακολουθείς μήπως και ξεφύγει αργότερα...
στο γράφω γιατί παρόμοιες είχε και η ξαδέρφη μου που την παρακολουθούσαν και δεν χρειάστηκε να κάνει καμια φοβερή διατροφή
είχε καλές μετρήσεις με το μηχανάκι

όσο για τη διαίτα που έκανα ήταν 1800 θερμίδων
πάρα πολλές σαν θερμίδες αλλά όχι νόστιμα αυτά που έτρωγα
το συνήθισα όμως
στην αρχή είναι δύσκολα μέτα από κάποιο σημείο
κλείνει το στομάχι σου και δεν πεινάς

250γρ γιαούρτι 0%

φρικτό πρωινό
σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου..πηγα χθες στην ενδοκρινολογο-διαβητολογο κ οντως μου εδωσε κ εμενα μια διατροφη η διαιτολογος που εχει στο γραφειο της μια διαιτα(ας πουμε) 1800 θερμιδων.κομμενα ΟΛΑ τα γλυκα προς το παρον μεχρι να δουμε πως θα πανε οι μετρησεις μου.. καλα ξεκινησα βεβαια..μετρηθηκα νυστικη -89 κ 1 ωρα μετα το πρωινο -101..μακαρι να συνεχισω ετσι!!!

oneiraki
11-11-11, 10:32
Ποια όρια σου έδωσε?Γιατί ο νηστείας πρέπει να είναι μέχρι 90 -τουλάχιστον αυτό μου έχει πει εμένα..Θα δεις με τις μέρες τι μπορείς να τρως και τι όχι:)

mariazerta
11-11-11, 11:16
Ποια όρια σου έδωσε?Γιατί ο νηστείας πρέπει να είναι μέχρι 90 -τουλάχιστον αυτό μου έχει πει εμένα..Θα δεις με τις μέρες τι μπορείς να τρως και τι όχι:)
νηστειας μου εδωσε 95 κ μετα το φαγητο 120-130!! να σε ρωτησω κατι απο τυρια φετα τρως κανονικα???? σε αφηνει δλδ??

oneiraki
11-11-11, 14:10
νηστειας μου εδωσε 95 κ μετα το φαγητο 120-130!! να σε ρωτησω κατι απο τυρια φετα τρως κανονικα???? σε αφηνει δλδ??

Διαφορετικά από τα δικά μου:) Εμένα νηστείας μου έδωσε 90 και μεταγευματικό 130. Φέτα τρώω ναι ,δεν μπορώ να φάω ανθότυρα κλπ αλλά μη φανταστείς ότι θα φάω μισό κιλό στην καθισιά!Προσπαθώ πάντα να τρώω πράσινη σαλάτα με το φαγητό για να γλιτώνω τις υψηλές τιμές..

chrimai
11-11-11, 15:09
mariazerta πολύ χαίρομαι που σε βοήθησα (είμαστε και συνονόματες)
θα δείς ότι θα πάς πολύ καλά
δοκίμασε και το περπάτημα πριν τη μέτρηση
σου ρίχνει το ζάχαρο τουλάχιστον 10 μονάδες...

εμένα με παρακολουθούσαν στο 'Ελενα Βενιζέλου
οι ενδοκρινολόγοι που βλέπουν όλες τις έγγυες
και μου είχαν δώσει όρια <90 για το νηστείας
και <120 στις 2 ώρες όμως...

στη 1 ώρα δεχόντουσαν μέχρι 130 νομίζω
γιατί τους έδειχνα κάτι 122-127 που είχα καμιά φορά
και δεν έλεγαν τίποτα

επίσης δεν θέλανε συνεχείς μετρήσεις
πάντα το νηστείας και μετά εναλάξ το μεταγευματικό
του πρωινού ή του βραδυνού

άσχετο που εγώ έκανα συνέχεια μετρήσεις γιατί είχα φρικάρει
μέχρι και το δεκατιανό και το απογευματινό είχα μετρήσει

α και μην ξεχνάς το γεύμα προ ύπνου
είναι πολύ σημαντικό για την πρωινή μέτρηση νηστείας
ρυθμίζει σημαντικά το ζάχαρο...

tzia
11-11-11, 21:43
μπραβο ντιμι τελεια τα νεα σου!
εγω οπως σας ειπα ειμαι διαβητικη αλλα το καταλαβα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου
εκτος απο ινσουλινες εκανα και διατροφη...ειμαι πολυ λαιμαργη γενικα αλλα αυτη η διατροφη με βοηθησε και να μην πειναω (ειχε πολλες μα παρα πολλες πρωτεϊνες) και να μη βαλω κιλα ...γυρω στα 7 εβαλα
αισθανομουν παρα πολυ ομορφα με το σωμα μου...δυστυχως αν δεν ειχα το ζαχαρο θα εφτανα 30 σιγουρακι...
οταν πεινουσα ετρωγα ξηρους καρπους με τυρι..συνηθως παρμεζανα...
η πρωτη διαβητολογος που πηγα (γιατι κατεληξα στην τριτη που ειδα) μου ειχε πει θυμαμαι...μπορεις να φας ενα αρνι ολοκληρο? δεν με πειραζει
υδατανθρακες ομως με το σταγονομετρο...σε καθε γευμα μεν αλλα περιορισμενοι...

mariazerta
12-11-11, 23:41
να ρωτησω κατι βρε κοριτσια που ευχομαι να μην ισχυει..καπου διαβασα οτι εαν εχεις διαβητη κυησης το μωρακι το βαζουν στην μεθ οταν με το καλο γεννηθει...ξερει καποια να μου πει?? επισης πως ειναι δυνατον το ιδιο φαγητο την μια μερα να μου δειχνει το ζαχαρο 109 κ την επομενη μερα χωρις να αλλαξει το παραμικρο 130???:shock:

oneiraki
13-11-11, 08:47
να ρωτησω κατι βρε κοριτσια που ευχομαι να μην ισχυει..καπου διαβασα οτι εαν εχεις διαβητη κυησης το μωρακι το βαζουν στην μεθ οταν με το καλο γεννηθει...ξερει καποια να μου πει?? επισης πως ειναι δυνατον το ιδιο φαγητο την μια μερα να μου δειχνει το ζαχαρο 109 κ την επομενη μερα χωρις να αλλαξει το παραμικρο 130???:shock:

Καλημέρα, το ρώτησα και εγώ αυτό σε κάποιον από όλους τους γιατρούς -δεν θυμάμαι αν ήτανε ο ενδορκινολόγος ή κάποιος από τους παιδιάτρους όταν έψαχνα - και μου είπανε πως το κρατάνε απλώς για παρακολούθηση. Δεν χρειάζεται να είναι στην ΜΕΘ. Ο δε ενδοκρινολόγος μου είπε αν με πιάσουν οι πόνοι να παραλείψω να κάνω την ινσουλίνη γιατί αν την ώρα που παω να γεννήσω έχω υψηλό σάκχαρο τότε με το που θα βγει ο πλακούντας θα κάνουμε υπογλυκαιμία και εγώ και το μωρό οπότε το επιθυμητό είναι να έχω χαμηλό σάκχαρο..:rolleyes::rolleyes:Τώρα όσο για το ίδιο φαγητό με διαφορετικές μετρήσεις..Εμένα μου έτυχε όταν πχ το έφαγα τη μία μέρα μεσημέρι και την άλλη πχ βράδυ. Νομίζω πως το βράδυ το σάκχαρο μεταβολλίζεται καλύτερα ,τουλάχιστον κάτι τέτοιο μου είχε πει ο ενδοκρινολόγος:rolleyes::rolleyes:

mariazerta
13-11-11, 17:34
Καλημέρα, το ρώτησα και εγώ αυτό σε κάποιον από όλους τους γιατρούς -δεν θυμάμαι αν ήτανε ο ενδορκινολόγος ή κάποιος από τους παιδιάτρους όταν έψαχνα - και μου είπανε πως το κρατάνε απλώς για παρακολούθηση. Δεν χρειάζεται να είναι στην ΜΕΘ. Ο δε ενδοκρινολόγος μου είπε αν με πιάσουν οι πόνοι να παραλείψω να κάνω την ινσουλίνη γιατί αν την ώρα που παω να γεννήσω έχω υψηλό σάκχαρο τότε με το που θα βγει ο πλακούντας θα κάνουμε υπογλυκαιμία και εγώ και το μωρό οπότε το επιθυμητό είναι να έχω χαμηλό σάκχαρο..:rolleyes::rolleyes:Τώρα όσο για το ίδιο φαγητό με διαφορετικές μετρήσεις..Εμένα μου έτυχε όταν πχ το έφαγα τη μία μέρα μεσημέρι και την άλλη πχ βράδυ. Νομίζω πως το βράδυ το σάκχαρο μεταβολλίζεται καλύτερα ,τουλάχιστον κάτι τέτοιο μου είχε πει ο ενδοκρινολόγος:rolleyes::rolleyes:
μιλαμε για το ιδιο φαγητο το πρωι..δλδ καθε πρωι τρωω μια φετουλα ψωμι με λιγο βουτυρο κ γαλα 1 φλιτζ.την 1η μερα ειχα ζαχαρο 101,την 2η 116 κ την 3η 123...πως γινεται αυτο??? αυριο θα το αλλαξω μπας κ δω προκοπη.ουφ!!! αγχος μου εχει γινει αυτο το φαγητο..αντι να το ευχαριστιεμαι ολο σκεφτομαι τι ζαχαρο θα μου κανει...:roll::cry:

oneiraki
13-11-11, 18:50
μιλαμε για το ιδιο φαγητο το πρωι..δλδ καθε πρωι τρωω μια φετουλα ψωμι με λιγο βουτυρο κ γαλα 1 φλιτζ.την 1η μερα ειχα ζαχαρο 101,την 2η 116 κ την 3η 123...πως γινεται αυτο??? αυριο θα το αλλαξω μπας κ δω προκοπη.ουφ!!! αγχος μου εχει γινει αυτο το φαγητο..αντι να το ευχαριστιεμαι ολο σκεφτομαι τι ζαχαρο θα μου κανει...:roll::cry:

Το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι προφανώς δεν είχες το ίδιο σάκχαρο νηστείας και τις 3 μέρες.Αυτό δεν το μετράς?

mariazerta
14-11-11, 11:25
Το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι προφανώς δεν είχες το ίδιο σάκχαρο νηστείας και τις 3 μέρες.Αυτό δεν το μετράς?
το μετραω κανονικοτατα κ εκει ομως τα νουμερα ειναι τα εξης..89,84 κ 90.. δεν ειναι πολυ υψηλα!! δεν ξερω τι να πω πια μ'αυτην την ιστορια.κανω ακριβως αυτο που μου γραφουν κ μια ολα ειναι καλα κ μια ανεβαινει λιγο.χθες φαντασου εφαγα 2 μπιφτεκια,1 πιτα κ μιση ντοματουλα κ το ζαχαρο ανεβηκε στο 143!! στεναχωριεμαι πααααρα πολυ κ κλαιω αν κ ξερω οτι δεν κανει,δεν ξερω γιατι μ'εχει παρει τοσο πολυ απο κατω!:oops:

oneiraki
14-11-11, 11:47
το μετραω κανονικοτατα κ εκει ομως τα νουμερα ειναι τα εξης..89,84 κ 90.. δεν ειναι πολυ υψηλα!! δεν ξερω τι να πω πια μ'αυτην την ιστορια.κανω ακριβως αυτο που μου γραφουν κ μια ολα ειναι καλα κ μια ανεβαινει λιγο.χθες φαντασου εφαγα 2 μπιφτεκια,1 πιτα κ μιση ντοματουλα κ το ζαχαρο ανεβηκε στο 143!! στεναχωριεμαι πααααρα πολυ κ κλαιω αν κ ξερω οτι δεν κανει,δεν ξερω γιατι μ'εχει παρει τοσο πολυ απο κατω!:oops:

Καταρχήν να μην στεναχωριέσαι!!Το σάκχαρο είναι το πλέον συνηθισμένο φαινόμενο στην εγκυμοσύνη έτσι όπως έχει γίνει ο τρόπος ζωής μας!Δεν είναι και το πιο σοβαρό που μπορεί να μας βρει αυτό να σκέφτεσαι!Δεν ξέρω αν μου έχεις πει τι τιμές αναφοράς σου έχει δώσει ο γιατρός σου αλλά το 89 και το 90 είναι πολύ για νηστείας.. Επίσης έχε υπόψη σου ότι και η ντομάτα και η πίτα έχουν γλυκαιμικό δείκτη μεγάλο!Εγώ έχω να φάω οτιδήποτε μοιάζει με ψωμί από τον Αύγουστο:rolleyes::rolleyes:Ακόμη και τις φρυγανιές έχω κόψει..Δεν σημαίνει ότι αυτό θα κάνεις και εσύ φυσικά αλλά θα σημειώνεις τις τιμές σου, θα τις δείξεις στον γιατρό σου και θα σου πει τι να κάνεις. Ακόμη και αν σου πει να κάνεις ινσουλίνη δεν είναι τόσο τρομέρο -στο λέω εγώ που όταν ξεκίνησα την διατροφή τις πρώτες 2 βδομάδες έπεφτα να πεθάνω, είχα αποξενωθεί από όλο τον κόσμο και δεν έβγαινα γιατί έλεγα "τι να βγω να πιω όταν πάμε για καφε?αφου δεν μπορώ να πιω τίποτα, ούτε καν μισό ποτήρι χυμό!!",μετά ξεκίνησαν οι πρόωρες συσπάσεις ,μετα κορτιζόνες, ινσουλίνες και θυροειδής για κερασάκι στην τούρτα!με την ινσουλίνη θεωρητικά είσαι πάντα λίγο πιο σίγουρος..Θεωρητικά πάντα!γιατί ακόμη και εκεί έτυχε να απορρυθμιστεί εντελώς το σάκχαρο μου..
Αυτό που είναι το πιο σημαντικό είναι να μην δημιουργήσουμε στα μπεμπάκια μας τάση για παχυσαρκία και διαβήτη στην ζωή τους.Κατά τα άλλα παρακολουθούνε οι γιατροί μας το θέμα για να μην παίρνουν υπερβολικό βάρος τα μωράκια μας και να μην αυξηθεί πολύ το αμνιακό υγρό - γιατί τότε όπως μου είπε ο γιατρός μου θα κολυμπάει το μωρό και δεν θα εμπεδωθεί ποτέ!- και όλα καλά!:) Εγώ είχα κάποια στιγμή τέλειες μετρήσεις αλλά το αμνιακό υγρό είχε πάρει τα πάνω του και αυτό σήμαινε ότι ο διαβήτης δεν συθμιζόταν στην πραγματικότητα..που σημαίνει ότι πλέον το θέμα ήτανε βιολογικό και όπως μου είπε ο ενδοκρ ακόμη και σε καλές μετρήσεις όταν φαίνεται κάτι τέτοιο στον υπέρηχο τότε η ινσουλίνη είναι θέμα χρόνου. Και όντως όλα έφτιαξαν όταν την ξεκίνησα. Να μην στεναχωριέσαι όμως γιατί ακόμη και αυτό ανεβάζει το σάκχαρο, αν δεις ψηλές τιμές απλώς ρίξε λίγο περπάτημα και μετρήσου ξανά σε 2 ώρες και όλα καλα:)

mariazerta
14-11-11, 11:53
Καταρχήν να μην στεναχωριέσαι!!Το σάκχαρο είναι το πλέον συνηθισμένο φαινόμενο στην εγκυμοσύνη έτσι όπως έχει γίνει ο τρόπος ζωής μας!Δεν είναι και το πιο σοβαρό που μπορεί να μας βρει αυτό να σκέφτεσαι!Δεν ξέρω αν μου έχεις πει τι τιμές αναφοράς σου έχει δώσει ο γιατρός σου αλλά το 89 και το 90 είναι πολύ για νηστείας.. Επίσης έχε υπόψη σου ότι και η ντομάτα και η πίτα έχουν γλυκαιμικό δείκτη μεγάλο!Εγώ έχω να φάω οτιδήποτε μοιάζει με ψωμί από τον Αύγουστο:rolleyes::rolleyes:Ακόμη και τις φρυγανιές έχω κόψει..Δεν σημαίνει ότι αυτό θα κάνεις και εσύ φυσικά αλλά θα σημειώνεις τις τιμές σου, θα τις δείξεις στον γιατρό σου και θα σου πει τι να κάνεις. Ακόμη και αν σου πει να κάνεις ινσουλίνη δεν είναι τόσο τρομέρο -στο λέω εγώ που όταν ξεκίνησα την διατροφή τις πρώτες 2 βδομάδες έπεφτα να πεθάνω, είχα αποξενωθεί από όλο τον κόσμο και δεν έβγαινα γιατί έλεγα "τι να βγω να πιω όταν πάμε για καφε?αφου δεν μπορώ να πιω τίποτα, ούτε καν μισό ποτήρι χυμό!!",μετά ξεκίνησαν οι πρόωρες συσπάσεις ,μετα κορτιζόνες, ινσουλίνες και θυροειδής για κερασάκι στην τούρτα!με την ινσουλίνη θεωρητικά είσαι πάντα λίγο πιο σίγουρος..Θεωρητικά πάντα!γιατί ακόμη και εκεί έτυχε να απορρυθμιστεί εντελώς το σάκχαρο μου..
Αυτό που είναι το πιο σημαντικό είναι να μην δημιουργήσουμε στα μπεμπάκια μας τάση για παχυσαρκία και διαβήτη στην ζωή τους.Κατά τα άλλα παρακολουθούνε οι γιατροί μας το θέμα για να μην παίρνουν υπερβολικό βάρος τα μωράκια μας και να μην αυξηθεί πολύ το αμνιακό υγρό - γιατί τότε όπως μου είπε ο γιατρός μου θα κολυμπάει το μωρό και δεν θα εμπεδωθεί ποτέ!- και όλα καλά!:) Εγώ είχα κάποια στιγμή τέλειες μετρήσεις αλλά το αμνιακό υγρό είχε πάρει τα πάνω του και αυτό σήμαινε ότι ο διαβήτης δεν συθμιζόταν στην πραγματικότητα..που σημαίνει ότι πλέον το θέμα ήτανε βιολογικό και όπως μου είπε ο ενδοκρ ακόμη και σε καλές μετρήσεις όταν φαίνεται κάτι τέτοιο στον υπέρηχο τότε η ινσουλίνη είναι θέμα χρόνου. Και όντως όλα έφτιαξαν όταν την ξεκίνησα. Να μην στεναχωριέσαι όμως γιατί ακόμη και αυτό ανεβάζει το σάκχαρο, αν δεις ψηλές τιμές απλώς ρίξε λίγο περπάτημα και μετρήσου ξανά σε 2 ώρες και όλα καλα:)
εχεις απολυτο δικαιο κ πραγματικα μου δεινεις κουραγιο απλα ειναι το γαμωτο να νιωθω πεινα κ να μην μπορω να φαω κ στο τελος να βλεπω κ ανεβασμενη την καμπυλη,μου γυρνανε τα ματια!!:evil: οσο για τις τιομες μου εχει δωσει στην νηστεια 95 κ μετα το φαγητο 130..

oneiraki
14-11-11, 15:33
Κοίτα είναι μέχρι να βρεις τους ρυθμούς σου. Και εγώ στηνα ρχή πεινούσα πολύ αλλά μετα συνήθισα..ίσως να έκλεισε και το στομάχι μου τι να πω..Το καλό της υπόθεσης είναι ότι ενώείχαν αρχίσει να με πιάνουν πάλι οι ευχάριστες καούρες της εγκυμοσύνης με την διατροφή αυτή εξαφανίστηκαν:) Το σημαντικό που διαπίστωσα εγώ είναι να τρως κρέας και ΠΟΛΥ σαλάτα πράσινάδα όμως!Ψάρι μπορείς να φας όσο θέλεις -και όχι μόνο 200γρ που λένε- γιατί δεν πρόκειται να σου ανέβει. Εντάξει καλαμαράκια κλπ με μέτρο πάντα!Νομίζω πως αν φας μπόλικη σαλάτα σε κάθε γεύμα τότε θα είσαι εντάξει!Απλώς θέλει προσοχή με τα ζυμαρικά,ρύζια,πατάτες,καρότα,ψωμί,γάλα,κασέρια κλπ.. Θα βρεις τους ρυθμούς σου:)

tzia
14-11-11, 15:49
mariazerta να εχεις το νου σου οτι υπαρχει παντα το ποσοστο λαθους στο μηχανημα...λιγο λιγοτερο να σου εδειξε την πρωτη φορα και λιγο περισσοτερο τη δευτερη να η διαφορα..
επίσης ο διαβητης κυησης εμφανιζεται κυριως λογω του οτι ο πλακουντας δρα ανασταλτικα ως προς την ινσουλινη...
αυτο σημαινει οτι μια μερα μπορει να ειναι ετσι και την αλλη γιουβετσι...η μπορει απο εδω και στο εξης για να μπορεις να διατηρεις την πρωινη σου μετρηση στο 100-120 στην πρωτη ωρα να χρειαστει να ελαττωσεις τους υδατανθρακες σου..
μπορει να ηταν πιο υψηλο λογω του οτι στεναχωρεθηκες..επισης να σου πω οτι οι πιτες ανεβαζουν το ζαχαρο σε βαθος χρονου...αυτο θα το διαπιστωσεις αν φας τα αναλογα ισοδυναμα απο ψωμι ή απο πίτα...το ζαχαρο μπορει την πρωτη ωρα να ειναι πχ στα ιδια..τη δευτερη ωρα ομως με την πιτα δε θα πεσει τοσο πολυ...μπορει και καθολου...αυτο συμβαινει γενικοτερα με τα τηγανιτα και τα κορεσμενα λιπη
μη στεναχωριεσαι...το αγχος ανεβαζει το ζαχαρο..
επισης να ξαναπω οτι τη μικρη μου την κρατησαν μονο 2-3 ωρες στην παρακολουθηση

mariazerta
14-11-11, 17:12
σας ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια...πραγματικα μου δινετε πολυ κουραγιο. σημερα εφαγα σαλατα με κρεας κ οντως ηταν πολυ χαμηλο το ζαχαρο οποτε νιωθω πολυ χαρα:razz::razz::razz:.... τα παντα θα κανουμε για τα μπεμπακια μας!!!!!!!

Αναστασια Μ
15-11-11, 18:36
κοριτσια ξερει καμια το κοστος καμπυλης ζαχαρου σ διαγνωστικο εκτος ικα? μου την εγραψε ο γιατρος μου γιατι ειχα κατι τρελα νουμερα

oneiraki
15-11-11, 18:40
Η 100μλ που έκανα εγώ είχε 40Ε και η 50μλ 20Ε

Αναστασια Μ
15-11-11, 18:43
ονειρακι σ πιο δαγνωστικο πηγες?

κοριτσια σ ποια νοσοκομεια μπορει ν την κανω ξερετε?
την κανουν ολα η πρεπει ν ειναι Μαιευτήρια?
γιατι ακπου διαβασα οτι μια κοπελα πληρωσε 10€ σ νοσοκομειο αλλα δεν θυμαμαι που τ διαβασα ν δω νοσοκομειο.
στο ικα που ανηκω οι κοπελες ειναι αγενεστατες ,μιλανε λες κ απευθυνονται σ προβατα και δεν αντεχω ν κατσω τοσες ωρες εκει κ ν τις ακουω

oneiraki
15-11-11, 18:46
Πήγα στο life check που είναι Βασ. Σοφίας 4

twiggy
16-11-11, 14:51
εγω σκεφτομαι να την κανω στο Λητω οπου και θα γεννησω, για να ριξω και μια ματια στο μαιευτηριο. Κοστιζει 37 ευρω .. φιλια

neraidoula mou
18-11-11, 23:41
κοριτσια μου εγραψε για την καμπυλη ζαχαρου που να την κανω λεω για το ικα αλλα ποια η διαδικασια τι κανω περνω εγω κατι κλεινω ραντεβου παω στα επιγοντα δεν εχω ιδεα μου ειπε τον 75γραμ....οποια μπωρει να μου στυλει σε μνμν ευχαριστω

Αναστασια Μ
19-11-11, 08:58
κοριτσια ευχαριστω, τελικα μου βρηκε η αδερφη μου στο Γερακα διπλα απο τ σπιτι της με 25Ε, θ παω εκει .

ξερει καμια αν τ προηγουμενο βραδυ μπορουμε ν φαμε η εχει καποιο περιορισμο?

ntemi
19-11-11, 18:25
γεια σας μανούλες!
έκανα κι εγώ χτες καμπύλη σακχάρου με 50 γρ. γλυκόζη!
δε μου άρεσε καθόλου!ήταν πολύ γλυκό!!!!:D περίεργο να είναι γλυκειά η γλυκόζη ε;;;:D
δε μου ήρθε ούτε ζαλάδα ούτε αναγούλα,αλλά αφού την ήπια δε σηκώθηκα καθόλου από την καρέκλα!:Dχάζευα για μία ώρα το περιοδικό του mothercare και όταν πέρασε η ώρα πήγα πάλι στις αιμοληψίες και μου πήραν για 2η φορά αίμα!
την έκανα σε νοσοκομείο!
δεν πήρα τα αποτελέσματα γιατί δε ξαναπήγα και δεν τα δίνουν τηλ!
θα μάθω τη Δευτέρα!
ποιές είναι οι φυσιολογικές τιμές;;

dimmi
19-11-11, 20:06
ntemi δεν είχα κάνει τα 50 αλλά τα 75 και ήταν τόσο γλυκιά που...πως δεν τα έβγαλα.
Τις φυσιολογικές θα στις δώσει στα αποτελέσματα σου δίπλα στάνταρ, μην ανησυχείς!
Εύχομαι όλα καλά και να ξεμπερδεύεις με το ζάχαρο :)

mariazerta
19-11-11, 21:46
κοριτσια μου εγραψε για την καμπυλη ζαχαρου που να την κανω λεω για το ικα αλλα ποια η διαδικασια τι κανω περνω εγω κατι κλεινω ραντεβου παω στα επιγοντα δεν εχω ιδεα μου ειπε τον 75γραμ....οποια μπωρει να μου στυλει σε μνμν ευχαριστω
καλησπερα..λοιπον θα κλεισεις ραντεβου στο κεντρο μανας κ παιδιου κ με το χαρτι που σου εδωσε ο γυναικολογος σου θα σου γραψει ο γιατρος του ικα να την κανεις.θα πας χωρις ραντεβου (θεωρησε επειγον επειδη εισαι εγκυος) την επομενη κιολας μερα σε οποιο ικα σε εξυπηρετει κ θα σου παρουν αιμα για να δουν γενικα τις εξετασεις σου κ μετα θα ξαναπας με δικη σου γλυκοζη(μην εχουμε κ απαιτησεις!!!!) την οποια θα την αγορασεις απο ενα φαρμακειο,ειναι πολυ φθηνη εγω εκανα την 50 κ εκανε 1ευρω παλι χωρις ραντεβου. αν δεν καταλαβες κατι ρωτα με!!!!!!:-D

neraidoula mou
19-11-11, 22:30
καλησπερα..λοιπον θα κλεισεις ραντεβου στο κεντρο μανας κ παιδιου κ με το χαρτι που σου εδωσε ο γυναικολογος σου θα σου γραψει ο γιατρος του ικα να την κανεις.θα πας χωρις ραντεβου (θεωρησε επειγον επειδη εισαι εγκυος) την επομενη κιολας μερα σε οποιο ικα σε εξυπηρετει κ θα σου παρουν αιμα για να δουν γενικα τις εξετασεις σου κ μετα θα ξαναπας με δικη σου γλυκοζη(μην εχουμε κ απαιτησεις!!!!) την οποια θα την αγορασεις απο ενα φαρμακειο,ειναι πολυ φθηνη εγω εκανα την 50 κ εκανε 1ευρω παλι χωρις ραντεβου. αν δεν καταλαβες κατι ρωτα με!!!!!!:-D

ευχαριτσω!!να σου πω μονο την γλυκοζει περνω μαζη η χρειαζεται κ κατι αλλο!!κ ποση ωρα θα μου παρει μου εγραψε καθε 30' 90'''120'' στο χαρτι αυτο ειναι ο χρονος που θα μου παρει το αιμα δηλα καθε μιση ωρα οχ παναγια μου τον 75γρα μου εδωσε!!δεν θα τα καταφερω να το πιω δεν μπορω οτι εχει σχεση με σιροπια ευχαριστω κ παλι!!

mariazerta
19-11-11, 22:48
ευχαριτσω!!να σου πω μονο την γλυκοζει περνω μαζη η χρειαζεται κ κατι αλλο!!κ ποση ωρα θα μου παρει μου εγραψε καθε 30' 90'''120'' στο χαρτι αυτο ειναι ο χρονος που θα μου παρει το αιμα δηλα καθε μιση ωρα οχ παναγια μου τον 75γρα μου εδωσε!!δεν θα τα καταφερω να το πιω δεν μπορω οτι εχει σχεση με σιροπια ευχαριστω κ παλι!!
ναι να εχεις μαζι σου επισης ενα ποτηρι,εγω πηρα το σεικερ που φτιαχνουμε τον φραπε κ ενα κουταλακι!!! ουτε απο αυτο εχουν..δημοσια υγεια κ ευχαριστω να λεμε μαλλον!!!! εγω ειχα την 50 οποτε εκανα μονο 2 μετρησεις,μια πριν την γλυκοζη κ αλλη μια μετα απο 1 ωρα.εσυ φανταζομαι με τα 75 θα κανεις παραπανω.μην αγχωνεσαι καθολου δεν ειναι τπτ,εγω τουλαχιστον που ειχα ακουσει διαφορα κ ειχε φοβηθει το ματι μου δεν μου κακοφανηκε η γλυκοζη,σαν ζαχαρονερο ηταν!!!! καλη επιτυχια!!!

oneiraki
20-11-11, 20:35
Καλησπέρα και από εμάς!Γεννήσαμε την Τετάρτη το πρωί με καισαρική και όλα πήγαν καλά..Όσες μέρες ήμουνα στην κλινική μου μετρούσαν το σάκχαρο 2 ώρες μετά το μεσημεριανό και το βραδινό με όριο 120 και μου έδιναν φαγητό άγλυκο -τύπου βραστά λαχανικά με κρέας χωρίς φρούτο και γλυκό που έτρωγαν οι άλλες αλλά και το πρωί μου έδιναν δημητριακά που είχα να φάω μήνες!!!Δυστυχώς μου κράτησαν το μπέμπη στην μονάδα για 24 ώρες..ήλπιζα να ήτανε λιγότερο αλλά τον κράτησαν τόσο και έδιναν και στους δύο μας για ένα 24ωρο ορό με γλυκόζη.Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και οι μετρήσεις και όλα και το σάκχαρο μας είναι σε φυσιολογικά επίπεδα!Σήμερα γυρίσαμε σπίτι μας και θα το αφήσουμε πίσω μας όλο αυτό.Όταν σταματήσω τον θηλασμό θα κάνω άλλη μία καμπύλη σακχάρου αλλά ως τότε έχουμε καιρό..:)

mariazerta
20-11-11, 22:27
Καλησπέρα και από εμάς!Γεννήσαμε την Τετάρτη το πρωί με καισαρική και όλα πήγαν καλά..Όσες μέρες ήμουνα στην κλινική μου μετρούσαν το σάκχαρο 2 ώρες μετά το μεσημεριανό και το βραδινό με όριο 120 και μου έδιναν φαγητό άγλυκο -τύπου βραστά λαχανικά με κρέας χωρίς φρούτο και γλυκό που έτρωγαν οι άλλες αλλά και το πρωί μου έδιναν δημητριακά που είχα να φάω μήνες!!!Δυστυχώς μου κράτησαν το μπέμπη στην μονάδα για 24 ώρες..ήλπιζα να ήτανε λιγότερο αλλά τον κράτησαν τόσο και έδιναν και στους δύο μας για ένα 24ωρο ορό με γλυκόζη.Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και οι μετρήσεις και όλα και το σάκχαρο μας είναι σε φυσιολογικά επίπεδα!Σήμερα γυρίσαμε σπίτι μας και θα το αφήσουμε πίσω μας όλο αυτό.Όταν σταματήσω τον θηλασμό θα κάνω άλλη μία καμπύλη σακχάρου αλλά ως τότε έχουμε καιρό..:)
να σας ζησει το αγορακι σας!!!!!!! σε εχασα αυτες τις μερες κ φανταστηκα οτι μαλλον γεννησες!!! καισαρικη εκανες λογω ζαχαρου?? θυμησε μου σε παρακαλω εκανες ινσουλινη γι'αυτο ηταν τοσο "αυστηροι" με το θεμα του φαγητου η' αυτο το κανουν σε οσες μανουλες εχουν ζαχαρο??

neraidoula mou
20-11-11, 23:20
να σου ζησει!!

oneiraki
20-11-11, 23:33
Σας ευχαριστώ πολύ!!!Μαρία μου καισαρική κάναμε γιατί το μωρό 38+5 δεν είχε πάρει ακόμη θέση και ξέρουμε πως το σάκχαρο προς το τέλος της εγκυμοσύνης μπορεί με μία πολύ μικρή πιθανότητα -υπαρκτή μεν- να προκαλέσει ενδομήτριο θάνατο. Τον τελευταίο καιρό ήμουνα και πολύ χάλια ψυχολογικά γιατί ερχότανε απανωτές μέρες που δεν άκουγα το μωρό και καταλαβαίνεις..Και έτσι όταν πήγα πάλι την Τρίτη άρον άρον για νστ για τον ίδιο λόγο μου είπε ο γιατρός ότι είτε μπορούμε να περιμένουμε ακόμη μία βδομάδα μπας και κατέβει λίγο ή να κάνουμε την επόμενη καισαρική. Δεν κάναμε πρόκληση γιατί ο τράχηλος ήτανε κλειστός, το μωρό πολύ ψηλά και έτσι ο γιατρός θεώρησε ότι θα με ταλαιπωρούσε άδικα και δεν θα κατέληγε σε φτ. Όταν τελείωσαν όλα μου είπε ότι τελικά το μωρό (3,300κιλά) ήτανε μεγάλο για την λεκάνη μου και γενικότερα για το σώμα μου και ότι και το κεφαλάκι του ακόμη από την τομή πέρασε ίσα ίσα..

foulaki
21-11-11, 18:07
Πρεπει να πω οτι ειμαι στον 7ο μηνα κ σε ολη την εγκυμοσυνη μου μεχρι τωρα ποτε δν τραβηξα τοσο ζορι με αναγουλα οσο σημερα με αυτο που μου εδωσαν να πιω για την εξεταση :shock:

ntemi
21-11-11, 22:26
τελικά μάλλον καλά είναι τα αποτελέσματα(δεν τα είδε ο γιατρός μου)
σε 0 έδειξε 74 και μετά από μία ώρα 95.
είχα κάνει των 50γρ!

εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι στην εξέταση ούρων,και για πρώτη φορά,μου γράφουν σε κάποιο σημείο ότι έγινε πρόσμιξη με κολπικό και δεν μπόρεσαν να βγάλουν άλλα αποτελέσματα!
η αλήθεια είναι πως αυτή τη φορά τα ούρα που πήγα δεν ήταν τα πρώτα πρωνά αλλά τα δεύτερα,κι αυτά γιατί ξύπνησα 5 παρά,πήγα τουαλέτα αλλά ξέχασα να τα συλλέξω και ξαναπήγα 7 παρά και τα συνέλεξα τότε και ήταν και λιγότερα!!
το είπα στην κοπέλα όταν πήγα,αλλά μου είπε ότι δεν πειράζει!
σας έχει τύχει εσάς;;
να ξαναπάω ή να περιμένω να το δει ο γιατρός;

neraidoula mou
21-11-11, 22:33
κοριτσια εκτος απο το ικα υπαρχει κανενα διαγνωστικο που να την κανει φθηνα !!μου ειπαν για την ευρωδιαγνωση οτι με ικα εχεις 50% εκπτωση κ πληρωνεις 6 ε εχετε ακουσει κατι!!γτ στο ικα ειναι μεγαλη ταλαιπορια κ πολης κοσμος

dimmi
22-11-11, 01:10
κοριτσια εκτος απο το ικα υπαρχει κανενα διαγνωστικο που να την κανει φθηνα !!μου ειπαν για την ευρωδιαγνωση οτι με ικα εχεις 50% εκπτωση κ πληρωνεις 6 ε εχετε ακουσει κατι!!γτ στο ικα ειναι μεγαλη ταλαιπορια κ πολης κοσμος
Φτηνό ακούγεται, όντως ταλαιπωρία το ΙΚΑ.
Να πω κάτι άσχετο
Η υπογραφή σου είναι μεγάλη και κουράζει το μάτι...

newbie G
22-11-11, 06:54
Να πω κάτι άσχετο
Η υπογραφή σου είναι μεγάλη και κουράζει το μάτι...

Κι εγώ ήθελα να το πω, αλλά με πρόλαβες. :oops:

ntemi
22-11-11, 09:20
Κι εγώ ήθελα να το πω, αλλά με πρόλαβες. :oops:

βρε κορίτσι,ξυπνάς τόσο νωρίς;;;
πω πω κι εγώ ξυπνάω για να πάω τουαλέτα και ξαγρυπνάω μετά!!
τώρα νιώθω κουρασμένη και νυσταγμένη...αλλά περιμένω να συνεννοηθώ για την άδειά μου με τη δευτ/βάθμια!πολλή γραφειοκρατία βρε παιδί μου!!!:???:

newbie G
22-11-11, 09:40
βρε κορίτσι,ξυπνάς τόσο νωρίς;;;
πω πω κι εγώ ξυπνάω για να πάω τουαλέτα και ξαγρυπνάω μετά!!
τώρα νιώθω κουρασμένη και νυσταγμένη...αλλά περιμένω να συνεννοηθώ για την άδειά μου με τη δευτ/βάθμια!πολλή γραφειοκρατία βρε παιδί μου!!!:???:

Eξαρτάται. Κάποιες μέρες καταφέρνω να κοιμηθώ ως τις 7:30-8:00, αλλά τυχαίνει να ξυπνήσω και στις 5 και να κουτουλάω μετά όλη μέρα. Το βράδυ εννοείται με παίρνει ο ύπνος στον καναπέ πριν τις 22:00, ασχέτως τι ώρα θα ξυπνήσω το πρωί. :roll:

Αναστασια Μ
22-11-11, 16:07
βρε κοριτσια ερωτηση
ειχα πει ν παω Γερακα σ ενα μικροβιολογικο ν κανω καμπυλη αλλα λεω σημερα δεν παιρνω ν ρωτησω τιμες ετσι πληροφοριακα

πηρα κ ρωτησα euromedica ποσο εχει η καμπυλη ζαχαρου
κ μου ειπαν 5,99 με την επιδειξη βιβλιαριου!!!

μετα παιρνω βιοιατρικη κ μου λενε 14 ευρω καθε χρονος , δλδ εγω που θελω ν κανω των 100γρ σ 4 χρονους θελω 56Ε!!!! ειναι δυνατον τοσο μεγαλη διαφορα?

βρε μπας κ δεν καταλαβα κατι εγω στην euromedica?? εχει κανει καμια εκει ν μου πει?

newbie G
23-11-11, 08:39
Αναστασία Μ, εγώ πέρσι στη Euromerica πλήρωσα 20 ευρώ την καμπύλη τεσσάρων χρόνων, με βιβλιάριο δημοσίου. Με ΙΚΑ δεν ξέρω τι παίζει.

Αναστασια Μ
23-11-11, 11:34
πριν μιση ωρα τελειωσα

τελικα μ την επιδειξη μονο τ βιβλιαριου τ ικα μου πηγε η καμπυλη ζαχαρου 4,75 για 4 χρονους!!!!

γλυτωσα αρκετα χρηματα!!!! . αντε ν δουμε τ απογευμα τ αποτελεσματα

Αναστασια Μ
23-11-11, 19:43
Μολις πηρα τ αποτελεσματα

με 100γρ γλυκοζη
σε 0 88
σε 60 161
σε 120 127
σε 180 77

τ εστειλα στον γιατρο μου κ τωρα περιμενω ν μ παρει ν μου πει πως τ βλεπει

Μηπως ξερει καμια αν τ αποτελεσματα ειναι καλα η οχι?

ΑΝΝΑ4
23-11-11, 20:28
Αναστασια οι τιμες σου ειναι μια χαρα!!!καλη συνεχεια κοριτσακι!!!

new mum in town
24-11-11, 12:57
Κόριτσια μόλις πήρα κι εγώ τα αποτελέσματα από την καμπύλη ζαχάρου.
Πήρα 75 γρ. γλυκόζη και τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:
0' 75
60' 96
120' 91
Πώς σας φαίνονται; Θα ρωτήσω και το γιατρό αλλά ανησυχώ μήπως είναι χαμηλές οι τιμές...:confused:

sofiaag
25-11-11, 10:31
Καλημέρα κορίτσια,

εχθές πήρα τα αποτελέσματα από την καμπύλη μου νομίζω οτι είναι υψηλά.
Δείτε τα κι εσείς ρε κορίτσια και πείτε μου μία γνώμη. Ο γιατρός μου είπε οτι είναι παθολογικό σάκχαρο και μου έκλεισε ραντεβού σε διαβητολόγο για να το ρυθμίσω με διατροφή θέλω να πιστέυω.

Μου έκαναν λοιπόν 4 μετρήσεις και τα αποτελέσματα είναι τα εξής :
91 mg/dl
159 mg/dl
184 mg/dl
156 mg/dl
130 mg/dl

Καλή συνέχεια σε όλες μας.

Silent
25-11-11, 15:05
sofiaag να σε ρωτήσω γιατί προκειται να την κάνω κι εγω αυτήν την εξέταση.. Απο ποια αφορμή ο γιατρός σου έδωσε τη μεγάλη καμπύλη να κάνεις; Εμένα μου είπε εχτές που πήγα ότι αφου δεν έχω ιστορικό διαβητη στην οικογένεια και όλες οι εξετάσεις σακχάρου νηστείας είναι άψογες και κοντά στο κάτω όριο θα κάνω την 70gr σε 0' - 60' - 120'.

Αναστασια Μ
25-11-11, 15:12
τελικα κ ο γιατρος ολα καλα μου ειπε, τ μονο ειναι που στην τελευταια μετρηση ειχε τοσο μεγαλη διαφορα κ καθε 2 ωρες ν τρωω κατι , να μην μενω νηστικια πολλες ωρες.

Silent εμενα μου εδωσε την μεγαλη επειδη η μανα μου εχει ζαχαρο κ η αδερφη μου και στην 1 κ σ αυτη την εγκυμοσυνη εχει ζαχαρο

sofiaag
25-11-11, 15:38
sofiaag να σε ρωτήσω γιατί προκειται να την κάνω κι εγω αυτήν την εξέταση.. Απο ποια αφορμή ο γιατρός σου έδωσε τη μεγάλη καμπύλη να κάνεις; Εμένα μου είπε εχτές που πήγα ότι αφου δεν έχω ιστορικό διαβητη στην οικογένεια και όλες οι εξετάσεις σακχάρου νηστείας είναι άψογες και κοντά στο κάτω όριο θα κάνω την 70gr σε 0' - 60' - 120'.

Ο γιατρός μου είπε απλά να κάνω την εξέταση. Εγώ πήγα στο ΙΚΑ πρωί πρωί και εκεί με ρώτησαν πόσα κιλά είμαι. Τους είπα 86 ( ουκ ολίγα ) και μου έδωσαν να πιώ ένα ποτήρι μεγάλο και μου έπαιρναν αίμα κάθε 30' μήπως παίζει ρόλο αυτό?ούτε κι εγώ έχω ιστορικό διαβήτη στην οικογένεια μου αλλά τι να πω.Φταίω κι εγώ που δεν θέλω να πρήζω τον γιατρό μου και δεν ρωτάω πολλά πράγματα.
Ολα καλά θα πάνε κουκλίτσα και μην το σκέφτεσαι καθόλου.
;)

depy302
25-11-11, 17:34
Σας ευχαριστώ πολύ!!!Μαρία μου καισαρική κάναμε γιατί το μωρό 38+5 δεν είχε πάρει ακόμη θέση και ξέρουμε πως το σάκχαρο προς το τέλος της εγκυμοσύνης μπορεί με μία πολύ μικρή πιθανότητα -υπαρκτή μεν- να προκαλέσει ενδομήτριο θάνατο. Τον τελευταίο καιρό ήμουνα και πολύ χάλια ψυχολογικά γιατί ερχότανε απανωτές μέρες που δεν άκουγα το μωρό και καταλαβαίνεις..Και έτσι όταν πήγα πάλι την Τρίτη άρον άρον για νστ για τον ίδιο λόγο μου είπε ο γιατρός ότι είτε μπορούμε να περιμένουμε ακόμη μία βδομάδα μπας και κατέβει λίγο ή να κάνουμε την επόμενη καισαρική. Δεν κάναμε πρόκληση γιατί ο τράχηλος ήτανε κλειστός, το μωρό πολύ ψηλά και έτσι ο γιατρός θεώρησε ότι θα με ταλαιπωρούσε άδικα και δεν θα κατέληγε σε φτ. Όταν τελείωσαν όλα μου είπε ότι τελικά το μωρό (3,300κιλά) ήτανε μεγάλο για την λεκάνη μου και γενικότερα για το σώμα μου και ότι και το κεφαλάκι του ακόμη από την τομή πέρασε ίσα ίσα..
Να σου ζήσει ο κούκλος σου!!! Να είναι πάντα γερός και χαλάλι του όλες οι ταλαιπωρίες!

oneiraki
25-11-11, 20:28
Να σου ζήσει ο κούκλος σου!!! Να είναι πάντα γερός και χαλάλι του όλες οι ταλαιπωρίες!

Σ'ευχαριστώ πολύ πολύ!!!:-):-):-)

liamix
11-07-13, 17:18
Επειδή δεν εχω προλάβει να ενημερωσω το γιατρό μου,έκανα την καμπύλη με τα 75γρ.Τιμές 83-163-115(0-60-120 λεπτά).Η ωριαία ειναι τσιμπημένη αλλά μετα από ψάξιμο ειναι καλό που έπεσε.Τι λέτε?
ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εβδομάδα 26η.

Νιβι
11-07-13, 22:25
Επειδή δεν εχω προλάβει να ενημερωσω το γιατρό μου,έκανα την καμπύλη με τα 75γρ.Τιμές 83-163-115(0-60-120 λεπτά).Η ωριαία ειναι τσιμπημένη αλλά μετα από ψάξιμο ειναι καλό που έπεσε.Τι λέτε?
ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εβδομάδα 26η.

ειναι τελεια τα αποτελεσματα σου!καταρχας βασικο ειναι το σακχαρο νηστειας 83 τελεια!το μεσαιο ειναι μεχρι 180 ξανατελειο και το τριτο μεχρι 153 εσυ 115 υπερτελειο μη φοβασαι καθολου θα στο επιβεβαιωσει και ο γιατρος με το καλο σου ευχομαι!

Victori@
19-08-13, 14:31
Κορίτσια επειδή έχω μπερδευτεί με τα όσα διαβάζω, τελικά πότε πρέπει να γίνεται η καμπύλη ζαχάρου???

Mariliw
19-08-13, 15:39
Εμένα μου είπε να την κάνω 23η και επανάληψη με 50g γλυκόζης 1 ώρα μετά. Απ΄ότι βλέπω όμως γίνετα και αργότερα.