PDA

Επιστροφή στο Forum : ψυγείο να πάρω ? και από πού ?

μαμαλευτερακι
28-07-10, 22:47
χάλασε το ψυγείο μου τι να πάρω?
τι να προσέξω ?
πόσα λίτρα ?
να είναι ινοξ η λευκό ?
από πού τι μπατζετ μας μέχρι 500 ευρώ ύψος περίπου 180 -200

μαμαλευτερακι
28-07-10, 22:55
ναι κάτι τέτοιο θέλω και εγώ απλά θέλω να μου πουν ποιες μάρκες βγαίνουν καλές κτλ

pashalitsa
28-07-10, 23:20
Εγώ έχω το miele με την κατάψυξη κάτω βέβαια και είμαι πολυ ευχαριστημένη, ενώ από την bosch δεν έμεινα ευχαριστημένη ούτε από το ψυγείο ούτε από το πλυντήριο πιάτων...

μαμαλευτερακι
28-07-10, 23:23
Εγώ έχω το miele με την κατάψυξη κάτω βέβαια και είμαι πολυ ευχαριστημένη, ενώ από την bosch δεν έμεινα ευχαριστημένη ούτε από το ψυγείο ούτε από το πλυντήριο πιάτων...
Σε ευχαριστώ μήπως θυμάσαι μοντέλο ?

xiaouita
28-07-10, 23:34
H γνωμη μου ειναι να μην παρεις inox γιατι γινετε χαλια (εχει η αδερφη μου και ειναι μονιμως χαλια σαν βρωμικο)!
Εγω εχω εναν ψυγειοκαταψυκτη (αυτο με την καταψυξη κατω) Siemens σχεδον 8 χρονια (2002), ειμαι πολυ ευχαριστημενη, σε λευκο. Οταν τον πηρα μου ειχαν πει οτι και ο Bosch ειναι ο ιδιος μιας και το εργοστασιο ειναι το ιδιο!(καιη τιμη τους ηταν ιδια). Και δεν ειναι nofrost αλλα δεν πιανει παγο!(Δεν μπορουσα να παρω nofrost γιατι το εντοιχισα-αρα προσοχη αν το βαλεις σε ντουλαπι δεν πρεπει να ειναι nofrost)
Το μονο που θα σου ελεγα να προσεξεις μετα το υψος ειναι το φαρδος γιατι πολλοι ψυγειοκαταψυκτες βγαινουν στα 60 εκ. και ειναι μικροι (ουτε μεγαλη τουρτα δεν χωραει ή ταψι του φουρνου). Ο δικος μου ειναι 70 εκ φαρδος και 2μ. υψος. Βεβαια υπαρχουν και πιο μεγαλα αλλα δεν ξερω ποσο κανουν!Τωρα για ποσα λιτρα δεν ξερω να σου πω!
Αυταααα! Πιστευω να βοηθησα!
Σε ποια περιοχη εισαι?? Υπαρχει στα Ν. Λιοσια (Ιλιον) στοκατζιδικο και τα εχει σε πολυ καλες τιμες! αν σε βολευει να μαθω οδο και να σου πω!

vatraxaki
28-07-10, 23:52
ζουζουνα εγω εχω αυτο
http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=85161&cmicc=skroutz
ειμαι πολυ ευχαριστιμενη το μονο μειων οτι το ινοχ γινεται χαλια ολο κθαρισμα θελει βεβαια τωρα υπαρχουν και ινοχ που δεν αφηνουν δαχτυλιες ;)

SOTIRIA30
28-07-10, 23:55
Προσφατα έκανα και εγω αναζήτηση για ηλεκτρικές συσκευές και κατέληξα σε ψυγείο siemens σε ινοξ antifinger το οποίο όσο και να το ακουμπάς δεν αφηνει δακτυλιές. Τωρα για το κόστος δεν ξέρω να σου πω τι τιμή έχει σήμερα γιατι τα μοντέλα είναι διαφορα και είναι αναλόγως τις διαστάσεις

μαμαλευτερακι
28-07-10, 23:56
ζουζουνα εγω εχω αυτο
http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=85161&cmicc=skroutz
ειμαι πολυ ευχαριστιμενη το μονο μειων οτι το ινοχ γινεται χαλια ολο κθαρισμα θελει βεβαια τωρα υπαρχουν και ινοχ που δεν αφηνουν δαχτυλιες ;)
αγαπούλα πολύ ακριβό αλά φαίνετε καλό μέχρι 500 διαθέτω:(:(:(:(

έχει πολύ χώρο πως είναι βασικά τα λίτρα του λέει 330 μεικτά κάπου εκεί να κιτω σε λίτρα δηλ?

vatraxaki
29-07-10, 00:04
αγαπούλα πολύ ακριβό αλά φαίνετε καλό μέχρι 500 διαθέτω:(:(:(:(

έχει πολύ χώρο πως είναι βασικά τα λίτρα του λέει 330 μεικτά κάπου εκεί να κιτω σε λίτρα δηλ?
ειναι αρκετα μεγαλο εμας μας καλυπτει σαν οικογενεια αν ειχα περοσσοτερο χωρο σε φαρδος ισως να επερνα 70εκ πολυ βολικο ειναι το Συρτάρι chiller "Cool Box" για βέλτιστη αποθήκευση κρέατος & ψαριών

μαμαλευτερακι
29-07-10, 00:07
ειναι αρκετα μεγαλο εμας μας καλυπτει σαν οικογενεια αν ειχα περοσσοτερο χωρο σε φαρδος ισως να επερνα 70εκ πολυ βολικο ειναι το Συρτάρι chiller "Cool Box" για βέλτιστη αποθήκευση κρέατος & ψαριών
το σκεφτομαι για 70 εκατοστά θέλω να είναι και 440 λίτρων φέρνω πράγμα από το χωριό βασικά θα κάνω μια μικρή ερευνά αυτές της μέρες και όταν γυρίσω θα πάρω

Εσύ τι άλλο πρόσεξες ? περά από λίτρα και ενεργειακή κλάση Α

vatraxaki
29-07-10, 00:12
εγω προτειμησα να ειναι no frost για να μην εχω να ξεπαγωνω για να το καθαρισω!

μαμαλευτερακι
29-07-10, 00:14
εγω προτειμησα να ειναι no frost για να μην εχω να ξεπαγωνω για να το καθαρισω!
Άλλο ένα κριτήριο επιλογής
άντε αν δούμε στο τέλος με της προδιαγραφές που θα ψάχνω θα βρίσκω μόνο με 3000 χιλιάδες ευρώ χιιχχι

mama-lia
29-07-10, 00:22
Liebherr! Το πήραμε πριν δύο εβδομάδες και φαίνεται πολύ καλό! Ποτέ εντοιχιζόμενο (γι' αυτό μας κάηκε το προηγούμενο!). Λευκό, διότι βγαίνει πιο φθηνό! Τα no frost είναι πιο θορυβώδη! Α ενεργειακής κλάσης, σαφώς.

μαμαλευτερακι
29-07-10, 00:32
Liebherr! Το πήραμε πριν δύο εβδομάδες και φαίνεται πολύ καλό! Ποτέ εντοιχιζόμενο (γι' αυτό μας κάηκε το προηγούμενο!). Λευκό, διότι βγαίνει πιο φθηνό! Τα no frost είναι πιο θορυβώδη! Α ενεργειακής κλάσης, σαφώς.
Ευχαριστώ θα μαζέψω από όλεσ σας τις πληροφορίες
και ελπιζω να ακνω σωστη αγορα

Αννα Μ.
29-07-10, 08:24
Προσφατα έκανα και εγω αναζήτηση για ηλεκτρικές συσκευές και κατέληξα σε ψυγείο siemens σε ινοξ antifinger το οποίο όσο και να το ακουμπάς δεν αφηνει δακτυλιές. Τωρα για το κόστος δεν ξέρω να σου πω τι τιμή έχει σήμερα γιατι τα μοντέλα είναι διαφορα και είναι αναλόγως τις διαστάσεις

Αυτο εχουμε παρει εμεις και πραγματικα δεν δεν αφηνει δακτυλιες. Αλλα απο τη λειτουργεια του δεν ειμαι ευχαριστημενη... Τα παντα μεσα ξαιρενονται, αφυδατωνονται! Φταιει το οτι ψυχεται με αερα και παρ'ολο που μας διαβεβαιωσαν οτι συντηρει τα τροφημα σωστα πρεπει να βαζω τα παντα μεσα σε σακουλιτσες και ταπερ αλλα και παλι ξαιρενονται πολυ γρηγορα, τυρια φρουτα λαχανικα κ.τ.λ Κοστισε περιπου 1200 ευρω

nemo26
29-07-10, 09:10
κι εμεις ενα siemens εχουμε 3 χρονια τωρα, ειμαι πολυ ευχαριστημενη αλλα δυστυχως δε θυμαμαι μοντελο να σου πω, παντως ο,τι κι αν αποφασισεις να τσεκαρεις τιμες στο www.skroutz.gr (http://www.skroutz.gr) εμεις ψωνιζουμε πολλα πραγματα απο εκει αφου τα εχει πιο φθηνα απο τα φυσικα μαγαζια!

μαμαλευτερακι
29-07-10, 15:35
Κορίτσια ευχαριστώ για της συμβουλές σας

δηλ το νο φροςτ ξεραίνουν της τροφές ? :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

αχ προβληματιζομαι

DALIA
29-07-10, 15:42
κάτι άσχετο...
υπάρχουν ακόμη λευκά ψυγεία ??
αν πάρεις inox να μην΄είναι το γυαλιστερό

μαμαλευτερακι
29-07-10, 16:15
κάτι άσχετο...
υπάρχουν ακόμη λευκά ψυγεία ??
αν πάρεις inox να μην΄είναι το γυαλιστερό
Φυσικά και υπάρχουν λεφτά και τελευταία πολύ τα προτιμούν γιατί δεν αφήνουν δαχτυλιές

Αννα Μ.
29-07-10, 16:47
Κορίτσια ευχαριστώ για της συμβουλές σας

δηλ το νο φροςτ ξεραίνουν της τροφές ? :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

αχ προβληματιζομαι

Βασικα ο ορος νο φροστ αφορα την συντηρηση και οχι την καταψυξη.Τα καινουργια ψυγεια λειτουργουν με αερα και ταχα κατανεμεται με τετοιο τροπο για να μην ξεραινονται οι τροφες... στη δικη μας περιπτωση δεν ισχυει.Πεταμενα λεφτα!!! Απ'οτι ξερω τα καινουργια της πιτσος και ζιμενς ειναι χαλια στο συγκεκριμενο θεμα. Δες με το ποσο που διαθετεις τι μπορεις να παρεις και πες μας μηπως και υπαρχει καποιο μοντελο δοκιμασμενο

μαμαλευτερακι
30-07-10, 00:16
Διαθέτω μέχρι 500 βaρια 6οο ευρώ

ελπίζω να βρω κάτι καλό και να μην πάνε τα λεφτά μου χαμένα δεν ξέρω με τι προδιαγραφές τελικά να κοιτάζω ?:roll::roll::roll:

spyni
30-07-10, 12:59
μαμαλευτερακι ειμαστε στι ιδιο ψαξιμο...μαλλον κλινουμε προς την ντουλαπα LG που ειναι τωρα σε προσφορα σε ενα δυο μεγαλα καταστηματα με 699, ξερω ειναι πανω απο τον προυπολογισμο σου, αλλα επειδη και εμεις τοσα λεγαμε να δωσουμε αρχικα αλλα δε βρισκαμε κατι, τελικα ειπαμε να παρουμε αυτο διοτι εχει παροχη νερου -παγου, οποτε ξεμπερδευεις με αυτα και δεν εχεις ξανα τετοια εγνοια...εχει ηδη η αδερφη μου ενα και την εχει βολεψει πολυυυυυ!!!ελπιζω να μας βολεψει και εμας, αν τελικα παρουμε αυτο....ααα η καταψυξη ειναι λιγο κλεψιμο-και εμενα αυτο με προβληματιζει διοτι φερνουμε πολλα πολλα πραγματα απο το χωριο μου....κατι σκεφτομασταν και για ξεχωριστο ψυκτη....θα δουμε!!!σου ευχομαι να αποφασισεις γρηγορα!!!

Skybeam
30-07-10, 15:01
Σήμερα τά'φτυσε το ψυγείο μας και πήγαμε και παραγγείλαμε άλλο. Κοιτάξαμε Ηλ. Αθην@ν και Κωτσόβ@λ@, ο οποίος έχει σαφώς καλύτερες τιμές και τεράστια ποικιλία. Ψυγεία από 300 έως 1500 ευρώ. Πήραμε ένα μεγαλούτσικο εκρού, με ντιζαϊνάτα χερούλια, όχι νέας τεχνολογίας, όχι no frost ούτε με την κατάψυξη κάτω (δεν τα συμπαθώ αυτά). Τιμή 387 από 787 (έτσι λένε τουλάχιστον) + τα μεταφορικά του 16 ευρώ.

anais
31-07-10, 02:41
Εγώ πείρα ντουλάπα λγ το χειμώνα !το καλό είναι ότι έχει παροχή νερού και πάγο! δεν ανοίγουμε το ψυγείο κάθε 10 λεπτά για να πιούμε νερό. Το νερό όμως δεν είναι πολύ παγωμένο! έχει μικρό καταψύκτη, και είναι πολύ μεγάλο σαν μέγεθος .πρέπει να έχεις αρκετά χώρο στην κουζίνα. Το ψυγείο είναι αρκετά στενό ,αλλα χωρούν αρκετά πράγματα !είναι ινοξ αλλα δεν αφήνει δαχτυλιές, είναι εντυπωσιακό και εμείς το αγαπάμε πολύ γιατί μας δίνει κρύο νερό !από τότε που το έχουμε πίνουμε πιο πολύ νερό!!!!!!! έχει ειδικό χώρο για παγωτό, και μπαρ για να βάλεις και να βγάλεις το χυμό χωρίς να ανοίγεις το ψυγείο.

fg102
31-07-10, 03:01
Liebherr CNes 5156 http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=102591&cmicc=skroutz
πολυ καλο και σε προσφορα!

μαμαλευτερακι
10-08-10, 16:07
Γυρίσαμε από ερευνά αγοράς και είμαστε μεταξύ αυτόν τον δυο

http://www.skroutz.gr/s/71369/Bosch-KGN49A10.html

http://www.skroutz.gr/s/82765/Siemens-KG49NA10.html

εδώ το βρίσκουμε από 890 εως 950 από μαγαζί σε μαγαζί ένα από τα δυο θα πάρουμε θα συσκεφτούμε μετά συζύγου και αύριο θα δουμε ποιο και από που ?
Αθηνά και μέσο ιντερνέτ ποιο οικονομικά :(:(:(

αλήθεια αν έκανα παραγγελία από σαιτ του εξωτερικού

ξέρει καμία να με βοηθήσει ? δεν ξέρω αγγλικά

spyni
10-08-10, 16:19
Γυρίσαμε από ερευνά αγοράς και είμαστε μεταξύ αυτόν τον δυο

http://www.skroutz.gr/s/71369/Bosch-KGN49A10.html

http://www.skroutz.gr/s/82765/Siemens-KG49NA10.html

εδώ το βρίσκουμε από 890 εως 950 από μαγαζί σε μαγαζί ένα από τα δυο θα πάρουμε θα συσκεφτούμε μετά συζύγου και αύριο θα δουμε ποιο και από που ?
Αθηνά και μέσο ιντερνέτ ποιο οικονομικά :(:(:(

αλήθεια αν έκανα παραγγελία από σαιτ του εξωτερικού

ξέρει καμία να με βοηθήσει ? δεν ξέρω αγγλικά

δε θα ηταν τοτε πολλα τα μεταφορικα???δεν ξερω μια σκεψη κανω...και αν χτυπηθει κατα τη μεταφορα???αν παρολαυτα βρεις κατι που σε συμφερει, μη σε νοιαζει για τα μεταφορικα κοριτσακι εμεις ειμαστε εδω!!!!

spyni
10-08-10, 16:20
εννουσα φυσικα τα Αγγλικα!!!!εκει μπορουμε να βοηθησουμε, στα μεταφορικα που εγραψα κατα λαθος, δυσυτχως οχι!!!

μαμαλευτερακι
10-08-10, 16:34
Με ενδιαφέρουν αυτά ακριβός τα μοντέλα αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει να τα βρούμε ποιο οικονομικά από έξω θα της ήμουν ευγνώμων το μπατζετ μου είναι 500 αλλά θα κάνω οικονομίες και μέχρι 600 -700 μπορώ να μαζέψω για ένα από αυτά τα μοντέλα

Geonutr
02-04-11, 01:14
κοριτσια (+αγορια?) μολις χαλασε το ψυγειο..για προτεινετε κατι??