PDA

Επιστροφή στο Forum : επικίνδυνο το ασβέστιο το τελευταίο μήνα εγκυμοσύνης;;;;

arleta
16-08-10, 23:48
καλησπέρες!!!!!!!!!
προβληματισμός και πάλι..........
είμαι στην 34 εβδομάδα..... έχω και διαβήτη.....

λοιπόν, σήμερα μιλούσα με μια φίλη διατροφολόγο και μου είπε πως κανονικά δε θα έπρεπε να παίρνω ασβέστιο το τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης, ειδικά μέσα στο καλοκαίρι, είναι επικίνδυνο.....
το μωρό τώρα χρειάζεται πολύ λίγο ασβέστιο κι αν το παίρνω θα μου δημιουργήσει προβλήματα εμένα στο μέλλον (μέχρι και χολή)....
κι ότι εγώ χρει΄΄αζομαι το ασβέστιο αφού γεννήσω.....
ο γιατρός μου εμένα δε μου έχει αναφέρει τίποτα τέτοιο, αλλά με προβλημάτισε αυτό που μου είπε....
ίσως να μου το είπε και σε συνδιασμό με το διαβήτη;;;;

το έχετε ακούσει εσείς;;;;;
εσείς παίρνετε κανονικά ασβέστιο το τελευταίο μήνα;;;;

eleniza
16-08-10, 23:58
Eγω επαιρνα ασβεστιο μεχρι το τελος και γεννησσα 16 Σεπτεμβριου.Ειχα και εγω διαβητη κυησης αλλα δεν μου ειπε κατι η γιατρος μου.Μετα απο μηνες χρειστικε να βγαλω την χολη αλλα δεν ξερω αν εφταιγε το ασβεστιο.Παρε και μια δευτερη γνωμη και αποφασιζεις.Με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου.

arleta
17-08-10, 00:09
Eγω επαιρνα ασβεστιο μεχρι το τελος και γεννησσα 16 Σεπτεμβριου.Ειχα και εγω διαβητη κυησης αλλα δεν μου ειπε κατι η γιατρος μου.Μετα απο μηνες χρειστικε να βγαλω την χολη αλλα δεν ξερω αν εφταιγε το ασβεστιο.Παρε και μια δευτερη γνωμη και αποφασιζεις.Με το καλο να δεχτεις το μωρακι σου.

είχες και πριν πρόβλημα με τη χολή;;;;;
η σου παρουσιάστηκε ξαφνικά;;;
κι εγώ κάπου εκεί θα γεννήσω, μέσα σεπτέμβρη........

Αναστασί
17-08-10, 17:44
Εγώ από την αρχή και μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης παίρνω Ασβέστιο, φολλικό οξύ και σίδηρο.........Τώρα αυτό που μου λέτε δεν ξέρω.........πρώτη φορά το ακούω....

colour
17-08-10, 17:50
Κι εγώ παίρνω ασβέστιο απο την αρχή μέχρι και τώρα που είμαι στον 8ο μήνα... Ο γιατρός μου δεν μου έχει αναφέρει κάτι τέτοιο, εγώ πιστεύω αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα θα σε ενημέρωνε ο γιατρός σου οπότε μην ανησυχείς καθόλου....

arleta
17-08-10, 18:19
απλά ήταν τόσο έντονο αυτό που μου είπε που ανησύχησα....
φυσικα τη τρίτη που θα δω και το γιατρο θα τον ρωτήσω....

Isoula
17-08-10, 19:04
καν' το μας λίγο λιανό αυτό που είπες... είμαι κι εγώ στην ίδια φάση, με διαβήτη και ινσουλίνες, και δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο... είχες πρόβλημα με τη χολή από πριν???

vera
17-08-10, 19:17
Δεν εχω ξανακουσει τετοιο πραγμα και δεν ειχα προβλημα με χολη μετα απο δυο εγκυμοσυνες,,,,,,που ακριβως το διαβασε αυτο?

patousaki mou
17-08-10, 19:24
κι εγώ πρώτη φορά το ακούω. έπαιρνα κανονικά ασβέστιο μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης και το συνεχίζω και τώρα που θηλάζω. μήπως όντως έχει να κάνει με τον διαβήτη? ο γιατρός σου όμως θα σου το έλεγε...

vera
17-08-10, 21:08
Μαλλον η λογικη της ειναι οτι αφου ασβεστιο δεν τραβαει το μωρο τους τελευταιους μηνες, τοτε μεγαλες ποσοτητες συσσωρευονται στον οργανισμο και δημιουργουν λιθους. Μαλλον αυτο και οχι σχεση με διαβητη.

arleta
17-08-10, 22:38
Μαλλον η λογικη της ειναι οτι αφου ασβεστιο δεν τραβαει το μωρο τους τελευταιους μηνες, τοτε μεγαλες ποσοτητες συσσωρευονται στον οργανισμο και δημιουργουν λιθους. Μαλλον αυτο και οχι σχεση με διαβητη.

κι εγώ κάτι τέτοιο κατάλαβα.....
αλλά λίγο τραβηγμένο δεν είναι μέχρι και πέτρα στη χολή;;;;

vera
17-08-10, 22:50
Μπορει και να μην ειναι...κατι παρομοιο ειχα ακουσει, οτι τροφες πλουσιες σε ασβεστιο μπορει να κανουν πετρα στη χολη. Δεν ξερω αν ευσταθει.....

Παντως εγω γενικως με τα φαρμακα δεν εχω πολυ καλη σχεση, επαιρνα μικροτερες ποσοτητες απο τις συνιστωμενες, ειτε σε ασβεστιο ειτε σε σιδηρο. Ισως και αυτα τα συμπληρωματα διατροφης να ειναι χειροτερα σε σχεση με τις τροφες......ισως να μην ειναι τοσο κακη ιδεα να μην κανουμε μεγαλη προσληψη ασβεστιου τον τελευταιο μηνα.

arleta
17-08-10, 23:00
εν τω μεταξύ τώρα με τη διατροφή για το διαβήτη έχω αρκετά γαλακτοκομικά μέσα στην ημέρα....
κι ίσως να είναι υπερβολή να παίρνω και ασβέστιο....
λέω να το παίρνω τελικά μέρα παρά μέρα και το συζητάω και με το δόκτορ....

vera
17-08-10, 23:15
Αν η διατροφη σου περιλαμβανει αρκετα γαλακτοκομικα τοτε δεν χρειαζεσαι συμπληρωμα....

arleta
17-08-10, 23:26
Αν η διατροφη σου περιλαμβανει αρκετα γαλακτοκομικα τοτε δεν χρειαζεσαι συμπληρωμα....

ένα ποτήρι γάλα το πρωί.... ένα γιαούρτι το απόγευμα.... ένα ποτήρι γάλα το βράδυ.... χώρια τα τυριά σε κάθε γεύμα....
πολλά δεν είναι;;;;

vera
17-08-10, 23:36
Μια χαρα εισαι......δε χρειαζεσαι καθολου συμπληρωμα. Νομιζω 2 ποτηρια γαλα μεγαλα, πληρες γαλα, ειναι η συνιστωμενη δοση.

arleta
17-08-10, 23:39
γάλα πίνω με χαληλά λιπαρά.... δε το αντέχω το πλήρες... πολύ βαρύ....
και το γιαούρτι με 2% το τρώω....
αλλά και πάλι καλά είναι....
σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!!!!!!!!!!

mikio
17-08-10, 23:41
Από το περιοδικό vita: "Η υπερβολική πρόσληψη ασβεστίου μπορεί να δημιουργήσει πέτρες;
Σύμφωνα με πρόσφατες επιστημονικές μελέτες, η μεγάλη πρόσληψη ασβεστίου αυξάνει τις πιθανότητες για το σχηματισμό λίθων στο ουροποιητικό. Επιπλέον, αυξάνεται η συγκέντρωσή του στα ούρα, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται πιο εύκολα οι πέτρες. Όταν είναι επιβεβλημένη η χρήση σκευασμάτων ασβεστίου, όπως για παράδειγμα σε περιπτώσεις εγκυμοσύνης, οστεοπόρωσης κλπ., επιβάλλεται η κατανάλωση άφθονου νερού."

Το ίδιο υποστηρίζει και ο γιατρός μου ο οποίος και στις 2 εγκυμοσύνες μου δεν μου έδωσε ασβέστιο παρά μου είπε να πίνω 2 ποτήρια γάλα και να τρώω λίγο τυράκι ή γιαούρτι. Ούτε εγώ ήθελα να επιβαρύνω τον οργανισμό μου με φάρμακα. Πίνω μόνο σίδηρο και φυλλικό.
Πιστεύω bounitsa ότι παίρνεις το ασβέστιο μέσα από τη διατροφή σου και μάλιστα με το παραπάνω! Δεν έχεις λόγο να παίρνεις και συμπλήρωμα! ;)

arleta
17-08-10, 23:53
Mikio
ναι έχεις δίκιο.... μάλλον δε χρειάζεται.....
κι εγώ γενικότερα δε τα πολυγουστάρω τα συμπληρώματα και τα φάρμακα.... δε τα πολύ έχω σε εκτίμηση....
το καλό είναι ότι πίνω άφθονο νερό...... μπορεί να φτάσω και τα πέντε λίτρα την ημέρα..... άρα σώζεται η κατάσταση ε;;;;
πίνω και σίδηρο, αλλά φυλλικό δε μου έδωσε σε καμιά από τις εγκυμοσύνες μου.....

mikio
17-08-10, 23:58
Mikio
ναι έχεις δίκιο.... μάλλον δε χρειάζεται.....
κι εγώ γενικότερα δε τα πολυγουστάρω τα συμπληρώματα και τα φάρμακα.... δε τα πολύ έχω σε εκτίμηση....
το καλό είναι ότι πίνω άφθονο νερό...... μπορεί να φτάσω και τα πέντε λίτρα την ημέρα..... άρα σώζεται η κατάσταση ε;;;;
πίνω και σίδηρο, αλλά φυλλικό δε μου έδωσε σε καμιά από τις εγκυμοσύνες μου.....

Άμα φτάνεις και τα 5 λίτρα ουουυυυ!!! Σώζεται και παρασώζεται! :lol:
To φυλλικό πάντως είναι απαραίτητο είμαι σίγουρη ότι θα το έχεις διαβάσει. Παράξενο που δε σου έγραψε. Παίρνεις σίγουρα αρκετό μέσα από τη διατροφή απλά στην εγκυμοσύνη θέλει να έχεις απόθεμα! Όπως και με το σίδηρο... Αύριο πάω για εξετάσεις κι αναρωτιέμαι πού να βρίσκεται ο αιματοκρίτης μου!
Έχω και την καμπύλη σακχάρου!!! Άλλο άγχος κι αυτό... Ελπίζω σε καλά αποτελέσματα γιατί είμαι λίγο λιχούδο....έχω και κιλάκια από την 1η εγκυμοσύνη... απαπα!!! :roll:

mikio
18-08-10, 00:01
Μια χαρα εισαι......δε χρειαζεσαι καθολου συμπληρωμα. Νομιζω 2 ποτηρια γαλα μεγαλα, πληρες γαλα, ειναι η συνιστωμενη δοση.

Επίσης να προσθέσω ότι το χαμηλό σε λιπαρά γάλα έχει περισσότερο ασβέστιο από το πλήρες! Παράξενο αλλά αληθινό! ;) Οπότε καλύτερα να προτιμάμε το χαμηλό σε λιπαρά.Είναι καλό και για τη σιλουέτα μας! :D

arleta
18-08-10, 00:07
φυλλικό από ποιες τροφές το παίρνουμε κυρίως;;;;;
ξέρω ότι πολλοί γιατροί το δίνουν.... αλλά για ακόμα μια φορά οι απόψεις των γιατρών διίστανται.....
εμενα σε καμιά από τις εγκυμοσύνες δε μου το έδωσε....

καλά αποτελέσματα αύριο στις εξετάσεις... και καλή υπομονή με τη καμπύλη.....

vera
18-08-10, 00:10
κΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να πινουμε ποτε μαζι το ασβεστιο και το σιδηρο? Γιατι το ασβεστιο απομακρυνει τον σιδηρο απο τον οργανισμο/

alcyon
18-08-10, 00:11
ξέρω ότι πολλοί γιατροί το δίνουν.... αλλά για ακόμα μια φορά οι απόψεις των γιατρών διίστανται.....

... Από τα πράσινα λαχανικά. Όσο πιο πράσινο τόσο πλουσιότερο (π.χ. στο μαρούλι, τα εξωτερικά φύλλα έχουν περισσότερο σε σχέση με τα εσωτερικά). (Δε θυμάμαι όμως πού το είχα βρει αυτό.... γι' αυτό διατηρώ επιφυλάξεις.)

vera
18-08-10, 00:12
Φυλλικο απο σπανακι η κανω λαθος?

Αυτο με το πληρες μου το λεγε μια φιλη γιατρος, δεν ειπε βεβαια κατι για ασβεστιο....γιατι εχει περισσοτερο ασβεστιο το λαιτ γαλα?

alcyon
18-08-10, 00:13
κΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να πινουμε ποτε μαζι το ασβεστιο και το σιδηρο? Γιατι το ασβεστιο απομακρυνει τον σιδηρο απο τον οργανισμο/

Στάνταρ!!!
Γιατί ως ερωτευμένο ζευγαράκι... το ασβέστιο και ο σίδηρος.... δημιουργούν σύμπλοκο (ένωση δηλαδή), και δεν τους νοιάζει τίποτα ο κοσμος να χαλάει! :lol: Φεύγουν "γι' άλλη γη, γι' άλλα μέρη"... και αφήνουν τον οργανισμό...... σύξυλο! :lol: :lol: :lol:
Πάντα χώρια.... για να μην έχουμε "ερωτοχτυπήματα"... :lol: :lol: :lol:

alcyon
18-08-10, 00:14
vera... το light αφορά τα λιπαρά και όχι τα υπόλοιπα συστατικά του γάλακτος.

mikio
18-08-10, 00:16

Ευχαριστώ πολύ!!! Ειδικά η υπομονή θα μου χρειαστεί...μαζί με τα όλα τα νέα τεύχη περιοδικών για γονείς και παιδιά! :lol:

Πολλές τροφές όπως δημητριακά, άλευρα, χυμοί κλπ είναι εμπλουτισμένα με φυλλικό. Επίσης βρίσκεται σε πράσινα φυλλώδη λαχανικά και γενικά λαχανικά και φρούτα αλλά δεν πρέπει να βράζονται ή ψήνονται γιατί χάνεται η βιταμίνη. Συνήθως το δίνουν στα πρώτα στάδια της κύησης όπου βοηθάει στην πρόληψη βλαβών του νωτιαίου σωλήνα και του εγκεφάλου του μωρού, όπως η δισχιδης ράχη. Αλλά εσύ έχεις κάνει Β επιπέδου οπότε όλα είναι μια χαρά! Αν κάνεις κι άλλο μωράκι να το έχεις υπόψη σου! ;)

vera
18-08-10, 00:18
Στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν το ξερα και τα επαιρνα παντα κανοντας προξενιο!

vera
18-08-10, 00:19

Το ξερω αυτο, απλα αναρρωτιομουν μηπως λογω εγκυμοσυνης χρειαζονται και τα λιπαρα....ξερω εγω, γιατι το τονιζουν οι γιατροι?

mikio
18-08-10, 00:21

Κι όμως έχει και περισσότερο ασβέστιο! Θα το δεις και στις ετικέτες το άκουσα και σε μια εκπομπή στη τηλεόραση με θέματα υγείας!
Αλκυονάκι σιδερένια η κορούλα σου! :D
Εμένα να δείτε...που πίνω και χάπι για το θυρεοειδή και πρέπει να περιμένω 4 ώρες να πιω το σίδηρο και θα έπρεπε να περιμένω και 2 ώρες για το ασβέστιο... Αν έπινα και ασβέστιο πότε θα το "έχωνα" μες στη μέρα??!!:lol: Οπότε καλιά και δεν πίνω...να μην προβληματίζομαι κιόλας! :mrgreen:

vera
18-08-10, 00:21
...γιατι εχει περισσοτερο ασβεστιο το λαιτ γαλα?

Γιατι συμβανει αυτο?

mikio
18-08-10, 00:24
http://www.news21.gr/article.php?id=1830
Το λέει και εδώ! Το γιατί δεν το ξέρω...

vera
18-08-10, 00:24
Ακριβως επειδη τα επινα χωρια ποτε ξεχνουσα το ενα και ποτε το αλλο.......επισης επειδη ειμαι μανιακη με το τσαι επρεπε να βρω χρονο να πιω το σιδηρο που να μην εχω πιειε κι τσαι.......αντε να βρεις ωρα που να μην καταναλωνεις ασβεστιο η τσαι .....τελικα το ξεχνας.....μετα επρεπε να πινω και μαγνησιο, βαλε και το φυλλικο..........δεν καναμε αλλη δουλεια ολη μερα....τιποτα δεν πηρα στην συνιστωμενη δοση!

mikio
18-08-10, 00:27
Και η απάντηση εδώ, στους "μύθους" της διατροφής: http://www.diet4all.gr/what_aplies.htm#Το γάλα με λίγα λιπαρά έχει λιγότερο ασβέστιο από το πλήρες
Δες την 6η απάντηση.

arleta
18-08-10, 00:34
α καλα!!!!
αυτό με τις ώρες που πρέπει να έχουν διαφορα μεταξύ τους είναι μεγάλο θέμα.....
χάπι για θυροειδή το πρωί.... άντε πέντε ώρες μετά το σίδηρο.... άντε και πιο μετά το ασβέστιο....
όλη μέρα αυτή η δουλειά γίνεται.....
να θες να απολαύσεις ένα καφέ και να μη μπορείς.....

kounelitsa
18-08-10, 10:05
Καλημεραααα! Εγώ έπινα ένα χάπι σίδηρο και φολικό μαζί και το απόγευμα το ασβεστιο και ο γιατρος όταν γέννησα μου είπε οπωσδήποτε να συνεχίσω και μετα και το ασβεστιο το σταμάτησα όταν σταμάτησα να θηλάζω...........
Βέβαια το θεικό το έκανα στην αρχή που για να πάει κάτω το χαπι σιδήρου επινα ένα ποτήρι γάλα μαζί!!!!!!! καλό??

ΙΩΑΝΝΑ_30
18-08-10, 12:24
ποιος σου ειπε οτι δεν κανει να πινεις το σιδηρο με το χαπι του θυροειδη? εγω τα πινω και τα δυο το πρωι μαζι δεν μου ειπε ο γιατρος μου τιποτα μονο για σιδηρο μαζι με ασβεστιο μου ειπε να εχουν διαφορα ωρας. ωχ λες να ξεχασε να μου το πει γιατι σε ενδοκρινολογο δεν πηγα γιατι οι εξετασεις μου ηταν φυσιολογικες με το χαπι που περνω.

ΙΩΑΝΝΑ_30
18-08-10, 12:29
α καλα!!!!
αυτό με τις ώρες που πρέπει να έχουν διαφορα μεταξύ τους είναι μεγάλο θέμα.....
χάπι για θυροειδή το πρωί.... άντε πέντε ώρες μετά το σίδηρο.... άντε και πιο μετά το ασβέστιο....
όλη μέρα αυτή η δουλειά γίνεται.....
να θες να απολαύσεις ένα καφέ και να μη μπορείς.....
ωχ ρε σι εγω απ΄την αρχη πινω το χαπι για το σιδηρο και για το θυροειδη μαζι το πρωι δεν μου ειπε κατι ο γιατρος μου.λες να χω κανει καπου ζημια τωρα?

arleta
18-08-10, 14:33
ποιος σου ειπε οτι δεν κανει να πινεις το σιδηρο με το χαπι του θυροειδη? εγω τα πινω και τα δυο το πρωι μαζι δεν μου ειπε ο γιατρος μου τιποτα μονο για σιδηρο μαζι με ασβεστιο μου ειπε να εχουν διαφορα ωρας. ωχ λες να ξεχασε να μου το πει γιατι σε ενδοκρινολογο δεν πηγα γιατι οι εξετασεις μου ηταν φυσιολογικες με το χαπι που περνω.

εμενα η ενδοκρινολόγος μου, μου είχε πει πως το χάπι του θυροειδή πρέπει να έχει διαφορά τουλάχιστον 4 ώρες από το σίδηρο και το ασβέστιο.....

arleta
18-08-10, 14:35
Καλημεραααα! Εγώ έπινα ένα χάπι σίδηρο και φολικό μαζί και το απόγευμα το ασβεστιο και ο γιατρος όταν γέννησα μου είπε οπωσδήποτε να συνεχίσω και μετα και το ασβεστιο το σταμάτησα όταν σταμάτησα να θηλάζω...........
Βέβαια το θεικό το έκανα στην αρχή που για να πάει κάτω το χαπι σιδήρου επινα ένα ποτήρι γάλα μαζί!!!!!!! καλό??

ε που να τα ξέρουμε κι εμείς όλα αυτα;;;
αμα δε μας τα πει καποιος.....
κι εγώ στη πρώτη εγκυμοσύνη έκανα τέτοια κουλά.....

alcyon
18-08-10, 14:56
Γιατι συμβανει αυτο?

To φρέσκο γάλα έχει κάποια σύσταση... (δε τη θυμάμαι απέξω). Αν από αυτή αφαιρέσει κανείς το λίπος... παραλαμβάνει το light.

Το υπόλοιπο αφορά τα μαθηματικά.... γιατί πρέπει να γίνει αναγωγή επί τοις εκατό (%).

arleta
18-08-10, 15:44
To φρέσκο γάλα έχει κάποια σύσταση... (δε τη θυμάμαι απέξω). Αν από αυτή αφαιρέσει κανείς το λίπος... παραλαμβάνει το light.

Το υπόλοιπο αφορά τα μαθηματικά.... γιατί πρέπει να γίνει αναγωγή επί τοις εκατό (%).

πω πω!!!!
δύσκολο αυτό να το πιάσεις...........

spyni
18-08-10, 15:55
εγω παντω σε καμια εγκυμοσυνη απο τις δυο δεν επαιρνα ασβεστιο..απλα ο γιατρος μου ειχε συστησει να πινω δυο ποτηρια γαλα....συν τα τυρακια μου που τα λετρευω!!

arleta
18-08-10, 19:09
εγω παντω σε καμια εγκυμοσυνη απο τις δυο δεν επαιρνα ασβεστιο..απλα ο γιατρος μου ειχε συστησει να πινω δυο ποτηρια γαλα....συν τα τυρακια μου που τα λετρευω!!

και μάλλον αυτό είναι και το σωστό.....
αν ο οργανισμός παίρνει τα στοιχεία από τις τροφές γιατί να τον φορτώνουμε και με συμπληρώματα;;;

zeta77
18-08-10, 20:40
ακριβως το ιδιο και εγω ποτε δεν πηρα μονο γαλα επινα πρωι βραδυ και εγω τυρου ειμαι....

kounelitsa
18-08-10, 21:37
Βρε κορίτσια εγώ δεν μπορώ να κάνω του κεφαλιού μου όταν ο γιατρος μου λέει ότι πρέπει να πάρω ασβέστιο.........ενταξει δεν το έπαιρνα και με τη συχνότητα που έπρεπε είναι αλήθεια.....(το σιχαινόμουν) αλλά όταν τον ρώτησα αν πρέπει να το παίρνω μου είχε πει ότι είναι απαραίτητο για το μωρό (οχι μονο για μενα), κι εγώ έπινα και γάλα και τυρι (οπως έκανα και πριν , ουτως ή αλλως 3 μερίδες γαλακ/κα πρέπει να καταναλώνουμε καθημερινα και εκτος εγκυμοσυνης)

mikio
18-08-10, 22:14
Από το femme.gr

Το ασβέστιο πόσο απαραίτητο είναι για την εγκυμοσύνη;

Τόσο το ασβέστιο, όσο και η βιταμίνη D είναι απαραίτητα για το χτίσιμο του σκελετού του εμβρύου. Το έμβρυο έχει μεγάλες απαιτήσεις σε ασβέστιο και βιταμίνη D. Το ασβέστιο θα το βρεις σε αφθονία στα γαλακτοκομικά γενικώς, ενώ η βιταμίνη D υπάρχει στα λιπαρά γαλακτικομικά και στη μαργαρίνη. Ωστόσο, η μεγαλύτερη ποσότητα βιταμίνης D παράγεται στο δέρμα της εγκύου μετά από έκθεση στον ήλιο. Να ξέρεις ότι αν δεν προσλαμβάνεις ικανοποιητικές ποσότητες ασβεστίου, το έμβρυο θα τις αντλήσει από το ασβέστιο των οστών σου. Έτσι η μη πρόσληψη επαρκούς ασβεστίου κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, οδηγεί μακροχρόνια σε οστεοπόρωση. Τα τελευταία χρόνια οι περισσότεροι γυναικολόγοι συνταγογραφούν συμπληρώματα ασβεστίου (calcioral, megacalcium, natecal κλπ). Αυτά λαμβάνονται συνήθως ένα την ημέρα μετά το φαγητό.

Ποιες βιταμίνες πρέπει να προσλαμβάνει η έγκυος ως συμπλήρωμα;

Στην ουσία μόνο το φυλλικό οξύ πρέπει να χορηγείται στην έγκυο ως συμπλήρωμα. Όλες οι υπόλοιπες βιταμίνες υπάρχουν σε αφθονία σε μια ισορροπημένη διατροφή και για το λόγο αυτό δεν χρειάζεται να χορηγούνται με τη μορφή συμπληρωμάτων. Πρέπει να σημειωθεί ότι η υπερβολική πρόσληψη ορισμένων βιταμινών μπορεί να προκαλέσει βλάβες στο έμβρυο και την έγκυο. Για παράδειγμα η υπερβολική πρόσληψη βιταμίνης Α προκαλεί τερατογένεση, η υπερβολική πρόσληψη βιταμίνης D προκαλεί υπερασβεστιαιμία του εμβρύου, ενώ η υπερβιταμίνωση C προκαλεί νεφρολιθίαση της εγκύου.

Aν λοιπόν παίρνω αρκετό ασβέστιο από τις τροφές, δεν χρειάζεται το συμπλήρωμα και να πίνω το γάλα μου και να τρώω τις αγελαδίτσες μου :lol: για να μην πάρει το μωρό από τα κοκαλάκια μου! ;) Αυτό μου είπε και ο γιατρός μου που είναι φίλος οπότε τον εμπιστεύομαι απόλυτα. Επίσης μου είπε ότι πολλοί γιατροί συνταγογραφούν με τη σέσουλα τα φάρμακα...για να παίρνουν ποσοστά... ;)

arleta
18-08-10, 23:00
Επίσης μου είπε ότι πολλοί γιατροί συνταγογραφούν με τη σέσουλα τα φάρμακα...για να παίρνουν ποσοστά... :wink:

άλλη μια μεγάλη αλήθεια....
εγώ πάντως από σήμερα λέω να το πινω το ασβέστιο μέρα παρά μέρα...
και τη τρίτη που θα παω και στο δοκτορ τον ρωτάω.....

alcyon
19-08-10, 01:17
Βρε κορίτσια εγώ δεν μπορώ να κάνω του κεφαλιού μου όταν ο γιατρος μου λέει ότι πρέπει να πάρω ασβέστιο.........ενταξει δεν το έπαιρνα και με τη συχνότητα που έπρεπε είναι αλήθεια.....(το σιχαινόμουν) αλλά όταν τον ρώτησα αν πρέπει να το παίρνω μου είχε πει ότι είναι απαραίτητο για το μωρό (οχι μονο για μενα), κι εγώ έπινα και γάλα και τυρι (οπως έκανα και πριν , ουτως ή αλλως 3 μερίδες γαλακ/κα πρέπει να καταναλώνουμε καθημερινα και εκτος εγκυμοσυνης)
Κι εμένα μου έλεγε να παίρνω...
Τον ρώτησα αν προσέχω τη διατροφή... Και μου λέει συνήθως δε γίνεται συστηματική προσοχή... ΟΚ λέω... ΑΚΟΥ: Πίνω 1 λίτρο γάλα ΚΑΘΕ μέρα + τυρί + 1 γιαούρτι. Να πάρω ασβέστιο;;
Ο γιατρός...... :shock: :shock: :shock: :shock: "εεε νομίζω πως δεν το χρειάζεσαι"!!

Σημείωση: Θήλαζα δίδυμα τότε.... :p :D

agkiolina
19-08-10, 01:42
Hello κι απο μεναα
Εγω βρε παιδια με τοσα χαπακια καθε μερα ξεχναω και μερικα
Ξεκιναω το πρωι με μαγνησιο και το χαπακι του Τ4
μετα απο 4 ωρες πινω το ασβεστιο
μετα απο 4 ωρες και 30 λεπτα πριν το φαγητο πρεπιε να πιω 2 μπουκαλια σιδηρο μετα το φαγητο πρεπει να πιω το φυλλικο οξυ και το μαγνησιο και το βραδυ παλι μαγνησιο
αυτο που θα ξεχασω ειναι το ασβεστιο το πρωι που μπορω να το πιω και τ'απογευμα αναμεσα στα μαγνησια με διαφορα μεταξυ τουσ 3-4 ωρες η θα ξεχασω ολα τα μεσημεριανα η θα πιω το σιδηρο και θα ξεχασω τα μετα η θα γινει το αναποδο

και σιδηρο μου ειπε η γιατρος μου θα συνεχισω να πινω και μετα την γεννα για αυτο μοιυ γραφει κουτια πολλα καθε φορααα γκρρρρρρρρρρρρρρ
κι απο γαλα και τυρι και γιαουρτια? καλα μετα θα τα σιχαθω σιγουραααααααααααααα;)

ΙΩΑΝΝΑ_30
19-08-10, 14:55
παντως την αλλη εβδομαδα θα τον κραξω τον γιατρο μου που εχω ραντεβου τοσους μηνες περνω θυροξινη με σιδηρο. δεν θα επρεπε να με ενημερωσει; και πηγα εκει γιατι ειναι οικογενιακος γιατρος και τον εμπιστευομαστε....καλα που υπαρχει τελικα και αυτο το forum και μαθαινουμε καποια παραπανω πραγματα η μια απο την αλλη. με εχει βοηθησει πραγματικα και σε στιγμες δυσκολες τις εγκυμοσυνης που χρειαζομουνα στηριξη!!! :) :) :)

mikio
19-08-10, 15:03
Και αυτό για τη θυροξίνη:
Σήμερα όλο και περισσότεροι άνθρωποι πάσχουν από δυσλειτουργίες του θυρεοειδούς τους. Μετά από την διάγνωση προβλήματος στον θυρεοειδή, ο θεράπων γιατρός συνταγογραφεί την ανάλογη φαρμακευτική αγωγή. Πολύ συχνή είναι η χορήγηση θυροξίνης (Τ4). Παρακάτω παρουσιάζουμε ορισμένες χρήσιμες οδηγίες για την σωστή και έτσι αποτελεσματική, λήψη του φαρμάκου.

1. Η καθημερινή δόση θυροξίνης θα πρέπει να λαμβάνεται με άδειο στομάχι, συνήθως 30’ πριν το πρωινό γεύμα, διότι έτσι διευκολύνεται η απορρόφησή της.

2. Μη λαμβάνετε πριν 30’ ή μετά και 30’ φάρμακα, γιατί μπορεί να δρουν ανασταλτικά για την απορρόφηση της θυροξίνης, όπως σίδηρος, βιταμίνες, ασβέστιο, αντιόξινα, ιχνοστοιχεία, μη στεροειδή φλεγμονώδη ή και άλλα φάρμακα. Λήψη σιδήρου επιτρέπεται μόνο τουλάχιστον 4 ώρες μετά τη λήψη θυροξίνης.

3. Λαμβάνετε συνήθως την καθημερινή σας δόση θυροξίνης μόλις ξυπνήσετε το πρωί. Εάν μια δόση ξεχαστεί, τότε μπορεί να προστεθεί κατά τη διάρκεια της ημέρας, πάλι με άδειο στομάχι.

4. Οι λειτουργίες του θυρεοειδούς και η δόση της θυροξίνης, ανάλογα με το υποκείμενο πρόβλημα, θα πρέπει να ελέγχονται κάθε 6 μήνες, αν ο ασθενής είναι ρυθμισμένος ( ενώ αν αλλάξει η δόση μετά από 3 μήνες), επειδή οι ανάγκες του οργανισμού σε θυρεοειδικές ορμόνες αλλάζουν με το χρόνο, το βάρος, τη λήψη άλλων φαρμάκων και από διάφορους άλλους παράγοντες.

5. Εάν υπάρξει εγκυμοσύνη, θα πρέπει να ελέγχεται ο θυρεοειδής από την αρχή της. Ο έλεγχος θα πρέπει να είναι συχνός, γιατί ενδεχομένως να χρειαστεί αύξηση της δόσης κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, λόγω των ορμονικών μεταβολών της εγκυμοσύνης. Μετά το τέλος της εγκυμοσύνης η δόση σύντομα να επιστρέφει στην αρχική, την προ της εγκυμοσύνης, αλλά αυτό με βάση κλινικό και εργαστηριακό έλεγχο.

6. Η χορήγηση θεραπείας με φάρμακα για υψηλή χοληστερίνη, αντιεπιληπτικά, αντιφυματικά, καρδιολογικά, άλλες ορμόνες, κορτιζόνη, οιστρογόνα ή άλλα φάρμακα στην κλιμακτήριο και η χρήση αντισυλληπτικών δισκίων χρειάζεται παρακολούθηση για τη ρύθμιση της δόσης της θυροξίνης μετά από μερικούς μήνες.

kounelitsa
19-08-10, 15:03
Πίνω 1 λίτρο γάλα ΚΑΘΕ μέρα + τυρί + 1 γιαούρτι. Να πάρω ασβέστιο;;
Ο γιατρός...... :shock: :shock: :shock: :shock:

'Οντως........ :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

spyni
19-08-10, 16:36
ηθελα μονο να προσθεσω για να μην ειμαστε μονοδιαστατοι σε αυτα που λεμε, οτι πλουσια σε ασβεστιο ειναι και αλλα τροφιμα οπως τα αμυγδαλα και τα κασιους αλλα και το ταχινι..εγω σε αυτη την εγκυμοσυνη τα τιμω δεοντως....αα επισης και το μπροκολα ,αν και δεν ειναι στην εποχη του...

arleta
19-08-10, 23:02
ηθελα μονο να προσθεσω για να μην ειμαστε μονοδιαστατοι σε αυτα που λεμε, οτι πλουσια σε ασβεστιο ειναι και αλλα τροφιμα οπως τα αμυγδαλα και τα κασιους αλλα και το ταχινι..εγω σε αυτη την εγκυμοσυνη τα τιμω δεοντως....αα επισης και το μπροκολα ,αν και δεν ειναι στην εποχη του...

επίσης ξέρω ότι το ταχίνι βοηθάει και στο διαβήτη....
άρα και ασβέστιο παίρνουμε και το ζαχαρο κατεβαίνει.....
για τα αμύγδαλα δε το ήξερα.....

arleta
19-08-10, 23:04
mikio πολύ ενδιαφέροντα τα άρθα που παραθέτεις.... το έχεις ψάξει το θέμα ή είναι η δουλειά σου;;;;
όπως και να 'χει σε ευχαριστούμε πολύ!!!!!!!!!

mikio
19-08-10, 23:15
Το μόνο πρόβλημα με το ταχίνι και τα αμύγδαλα (επίσης έχουν πολύ ασβέστιο το μπρόκολο και η σαρδέλα που μάλιστα ψητή δίνει και Ω3 λιπαρά που κάνουν έξυπνα μωράκια) είναι ότι έχουν πολλές θερμίδες! Στο α τρίμηνο το τάραξα το ταχίνι! Τρελαίνομαι κι εγώ!!! Με μέλι και με γεύση πορτοκάλι μιαμ-μιαμ! Και πήρα στο άψε σβήσε τα κιλάκια μου! Σνιφ!

Μπουνίτσα μου δασκάλα είμαι εγώ, αλλά έχω μαμά νοσηλεύτρια κι έχω ξεψαχνίσει εγκυκλοπαίδειες ολόκληρες της ιατρικής! :lol: Aπό τη μία είναι καλό... από την άλλη σε αγχώνει να ξέρεις κάποια πράγματα... Τους γιατρούς να δεις... Εκεί πάντως προσπαθώ να μην το παίζω ξερόλας! :lol:

mikio
19-08-10, 23:20
Επίσης το ταχίνι ρίχνει τη χοληστερίνη! ;)

Και να συμπληρώσω ότι τα ξέρω και επειδή με "καίνε" κιόλας... Και έγκυος 2η φορά και με συγγενή υπερχοληστεριναιμία και με υποθυρεοειδισμό...όσο να΄ναι τα έχω ψάξει! :lol:

arleta
19-08-10, 23:33
εγώ έχω γειτόνισσα διατροφολόγο-διαιτολόγο και τα λέμε συχνά γι αυτά τα θέματα.... είναι καλή στη δουλειά της και πολύ ενημερωμένη.... ότι ξέρω το ξερω από τη κοπέλα....
αν και να σου πω την αλήθεια όσο πιο πολλά ξέρω τόσο τρελαίνομαι.... αυτό που είπες κι εσύ....
νομίζω το καλύτερο θα ήτανε να ξέρουμε απλά-βασικά πράγματα....
πάντως μας κατατοπίζεις μια χαρα!!!!

Isoula
20-08-10, 10:20
κορίτσια καλημέρα!

λοιπόν, έκανα κι εγώ μια κουβέντα με το γιατρό μου για το θέμα μας, και ήταν κατηγορηματικός ότι δεν επηρρεάζει το συμπλήρωμα ασβεστίου την πέτρα στη χολή ή στα νεφρά! και βέβαια για μια έγκυο, καλό είναι να συνεχίσει τη διατροφή που έκανε όλους τους μήνες και να μην αλλάξει τις συνήθειές της τον τελευταίο μήνα!

arleta
20-08-10, 13:55
κορίτσια καλημέρα!

λοιπόν, έκανα κι εγώ μια κουβέντα με το γιατρό μου για το θέμα μας, και ήταν κατηγορηματικός ότι δεν επηρρεάζει το συμπλήρωμα ασβεστίου την πέτρα στη χολή ή στα νεφρά! και βέβαια για μια έγκυο, καλό είναι να συνεχίσει τη διατροφή που έκανε όλους τους μήνες και να μην αλλάξει τις συνήθειές της τον τελευταίο μήνα!

ενδιαφέρουσα προσέγγιση!!!
τρίτη που θα πάω κι εγώ να με δει θα τον ρωτήσω....
πάντως τώρα εγώ πίνω μέρα παρά μέρα.....

vera
20-08-10, 14:06
Προσεξατε παντως στα συστατικα του ασβεστιου 9συμπληρωματος) οτι εχει και ασπαρταμη μεσα? Εγω γι αυτο και το κοψα......καλυτερα να τρωμε τροφες με ασβεστιο.

arleta
20-08-10, 14:14
τι είναι η ασπαρτάμη;;;;

vera
20-08-10, 15:38
Τεχνητη γλυκαντικη ουσια που εχει ενοχοποιηθει για πολλα......

Niki81
20-08-10, 15:57
Δεν προκειται να παθεις τπτ απο την ποσοτητα ασπαρταμης που περιεχεται σε ενα δισκιο ασβεστιου.

Καλα βρε bounitsa εσυ σταματησες να παιρνεις αυτα που σου ειπε ο γιατρος σου γιατι ετσι σου ειπαν καποια ατομα στο ιντερνετ?

vera
20-08-10, 16:16
Πως εισαι τοσο σιγουρη γι αυτο? επι 9 μηνες ,δυο φορες την μερα και για ακομα περισσοτερο καιρο οσο θηλαζεις? Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω......

Μπορεις καλλιστα να παιρνεις ασβεστιο απο τροφες χωρις να παιρνεις μαζι και χημικα που δεν χρειαζεσαι...

Niki81
20-08-10, 16:32
Ναι φυσικα και μπορεις δε διαφωνω σε αυτο.Και αυτο ειναι το ιδανικο.

Απλα θεωρω οτι βαζεις κατω το γιατρο σου συζητατε και βλεπετε αναλογως της διατροφης που κανεις τι επιπλεον συπληρωμα πρεπει να παρεις και τι οχι.Ολα αυτα με το γιατρο...οχι με ατομα στο ιντερνετ.

Υπαρχουν ατομα τα οποια λογω οστεοπορωσης παιρνουν ασβεστιο για χρονια.
Τωρα να μην παιρνεις ασβεστιο γιατι φοβασαι οτι θα παθεις κατι απο την ασπαρταμη...θα το δεχτω αν ομοιως μου πεις οτι δεν καταναλωνεις καθολου αναψυκτικα ούτε light προιοντα.

Δε διαφωνω στο οτι οτιδηποτε σκευασμα μπορεις να αποφυγεις το αποφευγεις.Συμφωνω απολυτα.Αλλα ας μην τρομοκρατουμε και την καθε κοπελα που παιρνει ασβεστιο γιατι το'χουμε λιγακι το χουι μεσα στο φορουμ.
Και προς Θεου δε μιλαω προσωπικα για σενα.Τυχαια απαντησα στο δικο σου ποστ.

μαμαλευτερακι
20-08-10, 16:35
Ν
και την καθε κοπελα που παιρνει ασβεστιο γιατι το'χουμε λιγακι το χουι μεσα στο φορουμ.
Και προς Θεου δε μιλαω προσωπικα για σενα.Τυχαια απαντησα στο δικο σου ποστ.
Άσχετο τελείως εκτός τοπικ αλα μου άρεσε η φράση χουι χοχοχοχο:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
me ekanes ναι γελασω να σε καλα

arleta
20-08-10, 16:40
Καλα βρε bounitsa εσυ σταματησες να παιρνεις αυτα που σου ειπε ο γιατρος σου γιατι ετσι σου ειπαν καποια ατομα στο ιντερνετ?

δε το σταμάτησα τελείως...
απλά το παίρνω μέρα παρά μέρα τώρα....
κι εννοείτε θα ρωτήσω το γιατρό τη Τρίτη που θα πάω....
γιατ΄και στη πρώτη εγκυμοσύνη κάτι είχε πει για το σβέστιο για το τελευταλιο μήνα αλλά δε θυμάμαι ούτε ελίχα δώσει βάση γιατί μόλις μπηκα στον 9 γεννησα, άρα δε χρειάστηκε....

vera
20-08-10, 16:41
Ναι δεν καταναλωνω ουτε αναψυκτικα ουτε λαιτ προιοντα......εννοειται!

Μερικα συμπληρωματα διατροφης μπορουμε πολυ ευκολα να τα αποφυγουμε γιατι υπαρχουν ωραιοτατες φυσικες πηγες, οπως το ασβεστιο...καποια αλλα ειναι δυσκολοτερο γιατι θα επρεπε να καταναλωσεις μεγαλες ποσοτητες τροφων. Γεγονος ειναι ομως οτι η φαρμακοβιομηχανια μας δημιουργει την εντυπωση οτι δεν χρειαζεται να ασχολουμαστε με τη σωστη διατροφη μιας και υπαρχουν τα συμπληρωματα που κατασκευαζει.

Σχετικα με τους γιατρους, εχε υποψη οτι βγαζουν χρηματα απο τα φαρμακα που μας γραφουν. Καλο ειναι να σκεφτομαστε παντα τι μας λενε να κανουμε και να μην τους εμπιστευομαστε με κλειστα τα ματια......

Οσον αφορα τα συμπληρωματα αυτα ο δικος μου γιατρος ηθελε να αλλαξω εταιρια στα καλα καθουμενα στη μεση της εγκυμοσυνης χωρις κανενα λογο, ενω ειχα ηδη αγορασει πολλα κουτια απο την προηγουμενη μαρκα. Φυσικα και δεν την αλλαξα, επειδη αλλαξε αυτος συνεργασια με φαρμακευτικη...

arleta
20-08-10, 16:42
θα το δεχτω αν ομοιως μου πεις οτι δεν καταναλωνεις καθολου αναψυκτικα ούτε light προιοντα.

τι αναψυκτικά να καταναλώσω με το ζαχαρο;;;
τώρα τα light προιόντα τα αποφεύγω....

μαμαλευτερακι
20-08-10, 16:43
Ν
Σχετικα με τους γιατρους, εχε υποψη οτι βγαζουν χρηματα απο τα φαρμακα που μας γραφουν. Καλο ειναι να σκεφτομαστε παντα τι μας λενε να κανουμε και να μην τους εμπιστευομαστε με κλειστα τα ματια......

συμφωνωωωωωωωωωωωωωωω μαζι σου

arleta
20-08-10, 16:44

το ότι πολλοί από αυτούς είναι και λαμόγια.... θυσία στο βωμό του χρήματος.... είναι γνωστο!!!!!!!!!!!!

vera
20-08-10, 16:48
Αλλα ας μην τρομοκρατουμε και την καθε κοπελα που παιρνει ασβεστιο γιατι το'χουμε λιγακι το χουι μεσα στο φορουμ.

Λυπαμαι που το βλεπεις ετσι.......εγω προσωπικα εχω μαθει παρα πολλα πραγματα στο φορουμ, το βλεπω ως ενημερωση και οχι τρομοκρατια, και ευχαριστω τα ατομα που εχουν ξοδεψει απειρες ωρες συγκεντρωνοντας πληροφοριες........οτι μαθαινει κανεις καλο ειναι,...αλλωστε ο καθενας επιλεγει να διαβαζει τα θεματα που τον ενδιαφερουν....

arleta
20-08-10, 16:57
εγώ προσωπικά κορίτσια, όσα έχω μάθει από το forum δε τα έχω μάθει ούτε από γιατρούς ούτε από κανέναν....
οι γιατροί είναι και λίγο απόλυτοι και λίγοι είναι συζητήσιμοι....
αλλά αν θες να μαθαίνεις πράγματα ακούς τις γνώμες όλων, τα ζυγίζεις και βγάζεις τα δικά σου συμπεράσματα....
κι όταν το παιδί πάθει κάτι ξαφνικά.... πριν πανικοβληθώ ρίχνω μια ματιά σε παρόμοιες περιπτώσεις.... αλλά θα πάρω και το παιδίατρο....

vera
20-08-10, 17:06
Εννοειται...δεν θα ακουσεις τυφλα εναν αγνωστο, σου δινεται ομως η ευκαιρια να ακουσεις κατι που μπορεις να το ψαξεις περισσοτερο και αν αποφασισεις να το υιοθετησεις.

Τωρα που εχω κατι θεματα με το μωρο και θελω να τα ψαξω, οτι και να ρωτησω την παιδιατρο μου λεει οχι...θελω να δοκιμασω ομοιοπαθητικο για τα ματια...μου λεει οχι.....λεω να το παω σε οστεοπαθητικο...παλι οχι.....το μονο που προτεινει ειναι αντιβιωσεις και κορτιζονες......στο πρωτο μου γιο που δεν ηξερα πολλα και ακολουθουσα τυφλα οτι μου ελεγε τον επηξα στα φαρμακα....μετα διαβασα διαφορα εναλλακτικα, τα εψαξα, τα εφαρμοσα κι εμεινα ευχαριστημενη. Αν περιμενα απο την παιδιατρο ακομα με τις κορτιζονες θα μουν...

arleta
20-08-10, 17:25
κι εμένα ο παιδίατρος ήταν απόλυτος... κι όταν ο μικρός μου έπαθε γαστρεντερίτιδα μας έδωσε φάρμακα αλλά δε περνούσε. πήγα σε άλλο παιδίατρο (ήμασταν στη φάση μετακόμισης-αποκεντρωσης τότε) και μας έδωσε κάτι φυσικές σταγόνες και σε δυο μέρες ήμασταν μια χαρα....

eleftheriak
21-08-10, 16:11
καλησπέρες!!!!!!!!!
προβληματισμός και πάλι..........
είμαι στην 34 εβδομάδα..... έχω και διαβήτη.....

λοιπόν, σήμερα μιλούσα με μια φίλη διατροφολόγο και μου είπε πως κανονικά δε θα έπρεπε να παίρνω ασβέστιο το τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης, ειδικά μέσα στο καλοκαίρι, είναι επικίνδυνο.....
το μωρό τώρα χρειάζεται πολύ λίγο ασβέστιο κι αν το παίρνω θα μου δημιουργήσει προβλήματα εμένα στο μέλλον (μέχρι και χολή)....
κι ότι εγώ χρει΄΄αζομαι το ασβέστιο αφού γεννήσω.....
ο γιατρός μου εμένα δε μου έχει αναφέρει τίποτα τέτοιο, αλλά με προβλημάτισε αυτό που μου είπε....
ίσως να μου το είπε και σε συνδιασμό με το διαβήτη;;;;

το έχετε ακούσει εσείς;;;;;
εσείς παίρνετε κανονικά ασβέστιο το τελευταίο μήνα;;;;
Συγγνώμη αλλά η διατροφολόγος ποια σχολή τελείωσε να ξέρουμε γιατί η κοπέλα αυτό που σου είπε ιατρικώς τουλάχιστον δεν στέκει ΚΑΘΟΛΟΥ και ΒΕΒΑΙΑ το παιδί μέχρι το τέλος έχει ανάγκη από ασβέστιο και από συδηρο και από ΟΛΑ τα μέταλλα και τα ιχνοστοιχεία...Και συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλά ΓΙΑΤΡΟΣ είμαι και έχω βαρεθεί να ακούω από τον κάθε ΑΣΧΕΤΟ το μακρύ του και το κοντό του,εσύ θα κάνεις αυτό που σου έχει πει ο γιατρός σου και τίποτε άλλο.

Ellemphriem
21-08-10, 16:41
Δεν διαβασα τις απαντησεις απλα να πω οτι ο δικος μου γυναικολογος μου εκοψε το ασβεστιο το τελευταιο τριμηνο. Δεν πηρα καθολου. Επερνα μονο μαγνησιο για τις σφιξεις στην κοιλια και σιδηρο λογω προβληματικου αιματοκριτη.

arleta
21-08-10, 18:41
Συγγνώμη αλλά η διατροφολόγος ποια σχολή τελείωσε να ξέρουμε γιατί η κοπέλα αυτό που σου είπε ιατρικώς τουλάχιστον δεν στέκει ΚΑΘΟΛΟΥ και ΒΕΒΑΙΑ το παιδί μέχρι το τέλος έχει ανάγκη από ασβέστιο και από συδηρο και από ΟΛΑ τα μέταλλα και τα ιχνοστοιχεία...Και συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλά ΓΙΑΤΡΟΣ είμαι και έχω βαρεθεί να ακούω από τον κάθε ΑΣΧΕΤΟ το μακρύ του και το κοντό του,εσύ θα κάνεις αυτό που σου έχει πει ο γιατρός σου και τίποτε άλλο.

απλά λόγο διατροφής για το διαβήτη η οποία περιλαμβάνει πολλά γαλακτοκομικά αναρωτιέμαι αν χρειάζεται και το συμπλήρωμα του σιδήρου.... τρώω ένα γιαούρτι την ημέρα, ένα ριζόγαλο και δυο ποτήρια γάλα μεγάλα... χώρια τα τυριά....
κι όντως πολλοί γιατροί προς το τέλος της εγκυμοσύνης ξέρω πως κόβουν το ασβέστιο....
κι ο δικός μου στην πρώτη εγκυμοσύνη κάτι είχε αναφέρει αλλά δε θυμάμαι..,. γέννησα οπρόωρα και δεν είχα κάνει κάτι με το ασβέστιο...
γι αυτό ρωτάω.....

arleta
21-08-10, 18:42
Δεν διαβασα τις απαντησεις απλα να πω οτι ο δικος μου γυναικολογος μου εκοψε το ασβεστιο το τελευταιο τριμηνο. Δεν πηρα καθολου. Επερνα μονο μαγνησιο για τις σφιξεις στην κοιλια και σιδηρο λογω προβληματικου αιματοκριτη.

έτρωγες όμως αρκετά γαλακτοκομικά.... σωστά;;;;

Ellemphriem
22-08-10, 01:14
έτρωγες όμως αρκετά γαλακτοκομικά.... σωστά;;;;

Ναι καλα το τι γαλα κατεβαζα δεν λεγεται. Και τυρια. Ολο τετοια ετρωγα. Βασικα τιποτα απο οσα ειδα εδω δεν ηξερα. Απλα καποια στιγμη μου ειπε αποε δω και περα τελος το ασβεστιο και δεν εφερα αντιρρηση. Τι να σου πω τωρα τι και πως. Απλα θυμαμαι μου ειπε οτι δεν οφελει το παιδι το επιπλεον ασβεστιο (περαν αυτων που ετρωγα) στο τελευταιο τριμηνο και οτι ηταν να γινει με το εξτρα ασβεστιο εγινα στα πρωτα δυο. Μια χαρα παντως. Δεν ειχαμε κανενα θεμα......

irene12
22-08-10, 17:51
Είμαι 29η εβδομάδα. Έχω διαβήτη κύησης και παίρνω και εγώ ασβέστιο. Από την πρώτη στιγμή δεν το συμπάθησα! Δεν ξέρω γιατί αλλά με φοβίζει. Είπα στη γιατρό μου ότι πίνω καθημερινά γάλα, τρώω τυράκι και επέμενε στο ασβέστιο. Δεν ξέρω αν κάνω καλά, αλλά το μείωσα από μόνη μου σε μέρα παρα μέρα. Τώρα διάβασα και αυτά και προβληματίστηκα. Είδα πως και άλλες κοπέλες εδώ έχουν εμπειρία από διαβήτη κύησης. Τι να τρώμε; Πως χειριστήκατε τη κατάσταση;

arleta
22-08-10, 22:21
Είμαι 29η εβδομάδα. Έχω διαβήτη κύησης και παίρνω και εγώ ασβέστιο. Από την πρώτη στιγμή δεν το συμπάθησα! Δεν ξέρω γιατί αλλά με φοβίζει. Είπα στη γιατρό μου ότι πίνω καθημερινά γάλα, τρώω τυράκι και επέμενε στο ασβέστιο. Δεν ξέρω αν κάνω καλά, αλλά το μείωσα από μόνη μου σε μέρα παρα μέρα. Τώρα διάβασα και αυτά και προβληματίστηκα. Είδα πως και άλλες κοπέλες εδώ έχουν εμπειρία από διαβήτη κύησης. Τι να τρώμε; Πως χειριστήκατε τη κατάσταση;

για το διαβήτη κύησης το σωστό είναι να επισκευτείς έναν καλό ενδοκρινολόγο κι αυτός θα σε καθοδηγήσει....
εγώ δε κάνω ινσουλίνη, κάνω μια διατροφή και το μετράω 4 φορές την ημέρα στο σπίτι....
όσο για το ασβέστιο για άλλη μια φορά οι απόψεις των γιατρών διίστανται... κάποιοι το θεωρούν απαραίτητο κάποιοι όχι........

irene12
23-08-10, 15:31
για το διαβήτη κύησης το σωστό είναι να επισκευτείς έναν καλό ενδοκρινολόγο κι αυτός θα σε καθοδηγήσει....
εγώ δε κάνω ινσουλίνη, κάνω μια διατροφή και το μετράω 4 φορές την ημέρα στο σπίτι....
όσο για το ασβέστιο για άλλη μια φορά οι απόψεις των γιατρών διίστανται... κάποιοι το θεωρούν απαραίτητο κάποιοι όχι........
Μου είπαν να το μετράω με το μηχνανάκι, δύο ώρες μετά την έναρξη του κάθε γεύματος. Στην αδερφή μου που γέννησε πριν 4 μήνες και είχε και αυτή διαβήτη, της είχαν πει να το μετράει μετά από 1 ώρα μετά την έναρξη του φαγητου! Μα καλά δεν υπάρχει ένας σταθερός κανόνας για όλους σε αυτα!; Γιατί μας μπερδεύουν ετσι; Φρούτα τρως καθόλου; Σε ποια εβδομάδα είσαι;

mafalda@
24-08-10, 06:02
Εγώ έχω υποθυρεοειδισμο, στίγμα και ιστορικό ζαχαρου. Το πρωί που ξυπναω παίρνω Τ4 και φυλλικο εδώ και πολλά χρόνια. Πριν την εγκυμοσύνη,φυλλικο επαιρνα μέρα παρά μέρα. Με το που έμεινα έγκυος παίρνω κάθε μέρα.
Όταν φτάσω στη δουλειά μπορώ να φάω ή να πιω οτιδήποτε, γιατί ο ενδοκρινολογος μου απαγόρευε να παίρνω Τ4 με γεμάτο στομάχι και οποιδηποτε λήψη τροφής μετά από 30΄.
το σίδηρο τον παίρνω 20΄ πριν το φαγητό. Μέρα παρά μέρα πινω 2 μπουκαλακια. Ασβέστιο πινω μετά το βράδινο, ένα αναυραζον, μέρα παρά μέρα. Δηλ. Την ημέρα που θα πάρω 2 σιδηρους, δεν θα πάρω ασβέστιο. Αυτό είναι εντολή γυναικολογου.
Όπως προανέφερα, υπάρχει ιστορικό ζαχαρου. Ειμαι στην 28 εβδομάδα και θα κάνω καμπύλη την Παρασκευη. Είμαι αρκετά τρομαγμενη. Πριν ένα μήνα είχα παει στο διβητολογο, μέτρησε ζαχαρο και γλυκοσιλιωμενη και ήταν οκ. Τώρα να δούμε τι θα δείξει.
Να προσθέσω, ότι πριν μείνω έγκυος, οι γιατροί μου είχαν πει να χάσω οποσδηποτε κιλά, γιατί θα δημιουργουσα πολλά προβλήματα στο παιδάκι.
Γι ΄ αυτό το άγχος. Να δούμε.

arleta
26-08-10, 23:27
Μου είπαν να το μετράω με το μηχνανάκι, δύο ώρες μετά την έναρξη του κάθε γεύματος. Στην αδερφή μου που γέννησε πριν 4 μήνες και είχε και αυτή διαβήτη, της είχαν πει να το μετράει μετά από 1 ώρα μετά την έναρξη του φαγητου! Μα καλά δεν υπάρχει ένας σταθερός κανόνας για όλους σε αυτα!; Γιατί μας μπερδεύουν ετσι; Φρούτα τρως καθόλου; Σε ποια εβδομάδα είσαι;

σταθεροί κανόνες στην ιατρική δεν υπάρχουν.... δε ξέρω τι παίζει ρόλο κι ο καθένας ακολουθεί τα δικά του αλλά έτσι γίνεται....
εσύ βρες κάποιον που να εμπιστεύεσαι και κάνε τη δουλειά σου.... πολλά θα ακούσεις.....
είμαι αισίως στην 35 εβδομάδα!!!!!!!!!!!
φρούτα τρώω 4 φορές την ημέρα..... και μετράω 1 ώρα μετα το πρωινό, 1 ώρα μετα το μεσημεριανό, 1 ώρα μετα το βραδινό και το νηστικό το πρωί....
και σε κάθε εξτριμ ατασταλία πάλι μετράω 1 ώρα μετά για να δω το μέγεθος της καταστροφής.....

arleta
26-08-10, 23:29
Όπως προανέφερα, υπάρχει ιστορικό ζαχαρου. Ειμαι στην 28 εβδομάδα και θα κάνω καμπύλη την Παρασκευη. Είμαι αρκετά τρομαγμενη. Πριν ένα μήνα είχα παει στο διβητολογο, μέτρησε ζαχαρο και γλυκοσιλιωμενη και ήταν οκ. Τώρα να δούμε τι θα δείξει.

μακάρι να μην έχεις θέμα με το ζάχρο.... κι όλα να πάνε καλά!!!!!
μη τρομάζεις και μη πανικοβάλεσαι.....΄κι αν έχεις και διαβήτη δεν έγινε τίποτα.... με μια καλή διατροφή θα στρώσουν όλα!!!!!!!!!!!!!