PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσες μέρες μετα τη συλληψη δείχνει η χοριακη;

arkoudakia
17-08-10, 08:37
Γεια σας σε ολους...ήθελα να κανω μια ερωτηση....έχω 2 μέρες καθυστερηση ...εκανα τεστ εγκυμοσυνης την μερα που θα μου ερχοταν η περιοδος (πριν 2 μερες)και βγηκε αρνητικο και σκεφτηκα να κανω εξεταση για χοριακη...λετε να δειξει κατι? ή να περιμενω ακομη?

και κατι ακομη....αν κανω μια εξεταση θα ξερω αν ειμαι εγκυος ή όχι ή θα πρέπει να επαναλαβω την εξεταση μετα απο καποιες μερες?

πρεπει να παω πρωι να κανω την εξεταση ή οποιαδηποτε ωρα της ημέρας;

Dimitra83
17-08-10, 08:50
να πας να κανεις. με 2 μερες καθυστερηση θα βγει σιγουρα αν εισαι.εγω εκανα 2 μερες πριν την μερα της περιοδου κ ειχε βγει θετικη.η συλληψη επισης ξερω ποτε εγινε γιατι μονο μια φορα ειχα επαφη χωρις προφυλαξη κ ειχε γινει 14 μερες πριν κανω χοριακη

anna+
17-08-10, 09:01
Aν κάνεις τώρα εξέταση β' χοριακής εφόσον έχεις δύο μέρες καθυστέρηση θα σου δώσει ένα ασφαλές αποτέλεσμα καθώς είναι πιο έγκυρη σε σχέση με τα απλά τεστ εγκυμοσύνης που ανιχνεύουν την ορμόνη hcg μέσω των ούρων και είναι λιγότερο ευαίσθητα (γι΄αυτό κι προτείνεται η χρήση του το πρωί οπότε και υπάρχει μεγαλύτερη συγκέντρωση της ορμόνης στα ούρα).
Ο μόνος λόγος που θα μπορούσε ίσως να σου δώσει παραπλανητικά αποτελέσματα η αιματολογική εξέταση β'χοριακής είναι η χρήση κάποιων φαρμάκων που ενισχύουν τη γονιμότητα ή μια πολύ πολύ καθυστερημένη σύλληψη.
Η εξέταση αυτή μπορεί να γίνει οποιαδήποτε ώρα κι όχι απαραίτητα μόνο πρωί.

Σου εύχομαι από καρδιάς να έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς!!!

ritaf
17-08-10, 09:21
η β-χοριακη βγαινει θετικη για κυημα 10 ημερων τουλαχιστον και μετα
υπολογισε ποτε ειχες επαφη που πιθανον να εγινε η συληψη και μετρα
σου ευχομαι να ειναι θετικο

morchella
17-08-10, 11:17
καλημέρα σε όλες. πριν απο 4 μήνες εκανα διακοπή κύησης για ιατρικούς λογους και το θέμα μου βρίσκεται στις δύσκολες στιγμες του φόρουμ. επειδή από τις εξετάσεις που είχα κάνει κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης φανηκε ότι δεν είχα αντισώματα για την ερυθρα αποφάσισα να κανω το εμβόλιο για να εκμεταλευτω τον 'ανενεργο' χρόνο. απο τη στιγμή που έκανα το εμβόλιο επρεπε να περιμενω ακριβώς 3 μήνες μεχρι να ξεκινήσω τις ελευθερες επαφες. 3 μηνες ακριβως μετα ξεκινήσαμε στην 15 μερα χάνοντας την γόνιμη μερα του κύκλου μου (την 14η). χτες στις 16 περίμενα να αδιαθετήσω. δεν αδιαθετησα. τρεχω στο φαρμακειο παιρνω τεστ και το κανω (απογευμα όμως) και βγήκε αρνητικο. σημερα και πάλι και δεν αδιαθέτησα. έχω πάρει ένα ακομα τεστ για να το κάνω αυριο με τα πρωινά ούρα αλλα εχω πολύ αγωνία. εν τω μεταξύ δεν εχω και συμπτωματα εγκυμοσύνης. λετε να τα έχουμε καταφερει παρ ολο που χάσαμε την γόνιμη μέρα? τι προτείνετε να κανω για να βεβαιωθώ σε περιπτωση που είμαι εγκυος?

female
17-08-10, 11:20
Εγώ έμεινα έγκυος με επαφή την 15η και 16η μέρα και το τεστ έδειξε την πρώτη μέρα της καθυστέρησης!

morchella
17-08-10, 11:25
μακαρι να τα είμαι και εγω σε αυτη την κατηγορία και να εχω μείνει εγκυος μετα την 14η μερα! ευχαριστω για την αμεση απαντηση μου δινει αισιοδοξια!

elena 79
17-08-10, 11:48
2-3 ημέρα καθυστέρησης η β χοριακή το δείχνει, μπορείς να την κάνεις όποια ώρα θες απλά συνήθως πάμε το πρωί και μέχρι το μεσημέρι έχουν βγεί τα αποτελέσματα. Κοστίζει γύρω στα 20 ευρώ. Καλά αποτελέσματα.

female
17-08-10, 11:55
μακαρι να τα είμαι και εγω σε αυτη την κατηγορία και να εχω μείνει εγκυος μετα την 14η μερα! ευχαριστω για την αμεση απαντηση μου δινει αισιοδοξια!

Πριν μείνω έγκυος, τον προηγούμενο μήνα είχα κάνει υπέρηχο και το αυγό ήταν εκεί την 15η μέρα! Τότε φεύγαμε διακοπές και δεν θέλαμε να το εκμεταλλευτούμε αλλά μόλις γυρίσαμε έγινε το θαύμα:)
Σου εύχομαι ολόψυχα ένα θετικό τεστ!

morchella
17-08-10, 13:52
δυστυχώς με επισκεφθηκε η περίοδος μου οποτε... μαλλον το τεστ ήταν σωστο... θα τα πουμε σε ενα μηνα

Dimitra83
17-08-10, 13:58
καλημέρα σε όλες. πριν απο 4 μήνες εκανα διακοπή κύησης για ιατρικούς λογους και το θέμα μου βρίσκεται στις δύσκολες στιγμες του φόρουμ. επειδή από τις εξετάσεις που είχα κάνει κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης φανηκε ότι δεν είχα αντισώματα για την ερυθρα αποφάσισα να κανω το εμβόλιο για να εκμεταλευτω τον 'ανενεργο' χρόνο. απο τη στιγμή που έκανα το εμβόλιο επρεπε να περιμενω ακριβώς 3 μήνες μεχρι να ξεκινήσω τις ελευθερες επαφες. 3 μηνες ακριβως μετα ξεκινήσαμε στην 15 μερα χάνοντας την γόνιμη μερα του κύκλου μου (την 14η). χτες στις 16 περίμενα να αδιαθετήσω. δεν αδιαθετησα. τρεχω στο φαρμακειο παιρνω τεστ και το κανω (απογευμα όμως) και βγήκε αρνητικο. σημερα και πάλι και δεν αδιαθέτησα. έχω πάρει ένα ακομα τεστ για να το κάνω αυριο με τα πρωινά ούρα αλλα εχω πολύ αγωνία. εν τω μεταξύ δεν εχω και συμπτωματα εγκυμοσύνης. λετε να τα έχουμε καταφερει παρ ολο που χάσαμε την γόνιμη μέρα? τι προτείνετε να κανω για να βεβαιωθώ σε περιπτωση που είμαι εγκυος?
αφου εχεις το τεστ καντο με τα πρωτα πρωινα ουρα.μη βιαστεις κ το κανεις βραδυ η απογευμα.κανε υπομονη ως αυριο.αλλα αν δε σου ερθει κ αυριο ακομα κ αν βγει αρνητικο πηγαινε για μια χοριακη

Γιώτα Αμαλιάδα
28-08-10, 01:51
κοριτσια καλησπερα!εγω εκανα 2 τεστ στις πρωτες 4 ημερες καθυστερησης και βγηκαν αρνητικα:(.πριν 5 ημερες(41 ημερα απο κυκλο 33 ημερων) εκανα χοριακη και βγηκε και αυτη αρνητικη.:(:(:(η γυναικολογος μου ομως μου εδωσε ελπιδες λεγοντας μου να επαναλαβω την χοριακη σε 6-7 ημερες αν δεν εχει ερθει η καταραμενη γιατι υπαρχει περιπτωση καθυστερημενης συλληψης.εχουν μεινει 2 ημερες για την εξεταση και ακομα τιποτα!λετε να εχει δικιο?εχει συμβει σε καμια απο εσας?

Dimitra83
28-08-10, 08:22
ισως εχει δικιο ο γιατρος σου...ο κυκλος σου ειναι σταθερος η εχεις γενικα καθυστερησεις?

Γιώτα Αμαλιάδα
28-08-10, 15:59
ισως εχει δικιο ο γιατρος σου...ο κυκλος σου ειναι σταθερος η εχεις γενικα καθυστερησεις?

πριν την γεννηση της κορης μου ειχα πολυκυστικες ωοθηκες.ειχα ρυθμισει τον κυκλο μου με αντισυλληπτικα τα οποια ομως διεκοψα 1 χρονο πριν την εγκυμοσυνη.σε γενικες γραμμες ηταν σταθερος.απλα μεγαλος σε διαρκεια(33-35 ημερες).μετα την γεννα,εδω και 1 χρονο,ακομα πιο σταθερος στις 31-33 ημερες στανταρ.τωρα προσπαθουμε για το δευτερο παιδακι.περασα την πικρα στα 2 τεστ και στην πρωτη χοριακη...θελω πολυ να την πιστεψω αλλα φοβαμαι πολυ το αρνητικο αποτελεσμα:(ποναει πολυ να εχεις ελπιδες και στο τελος να διαψευδονται.:( 1 ημερα εμεινε!την δευτερα πρωι πρωι στο μικροβιολογικο!!!αχ ας εχει δικιο και να βγει θετικη....

mariaefi
28-08-10, 19:11
ποσο ηταν η χωριακη βρε Γιωτα μου?!

Agkalia
29-08-10, 06:12
κοριτσια καλησπερα!εγω εκανα 2 τεστ στις πρωτες 4 ημερες καθυστερησης και βγηκαν αρνητικα:(.πριν 5 ημερες(41 ημερα απο κυκλο 33 ημερων) εκανα χοριακη και βγηκε και αυτη αρνητικη.:(:(:(η γυναικολογος μου ομως μου εδωσε ελπιδες λεγοντας μου να επαναλαβω την χοριακη σε 6-7 ημερες αν δεν εχει ερθει η καταραμενη γιατι υπαρχει περιπτωση καθυστερημενης συλληψης.εχουν μεινει 2 ημερες για την εξεταση και ακομα τιποτα!λετε να εχει δικιο?εχει συμβει σε καμια απο εσας?

νομιζω 1 εβδομαδα μετα δειχνει

Γιώτα Αμαλιάδα
29-08-10, 21:01
ποσο ηταν η χωριακη βρε Γιωτα μου?!

εγραφε οτι ηταν <1 με οριο για θετικο >5.δεν ξερω τι να πω.αυριο θα λυθουν ολες οι αποριες μου...

mariaefi
29-08-10, 21:22
εγραφε οτι ηταν <1 με οριο για θετικο >5.δεν ξερω τι να πω.αυριο θα λυθουν ολες οι αποριες μου...
υπομονη μεχρι αυριο!
να σου δωσω μια ελπιδα παντως στην δευτερη εγκυμοσυνη μου ειχα κανει 1 μερα πριν την καθυστερηση και ηταν 1,7 και την δευτερη μερα καθυστερησης 52!
ασχετα αν δεν προχωρησε....
σε αυτην δεν εκανα καθολου

Χριστινα_Π
10-09-10, 15:55
Γεια σε ολους.....Χρειαζομαι τη βοηθειας σας!Εχω κα8υστερηση 18 ημερες και την 14μερα εκανα τεστ βγηκε ομως αρνητικο!Οι γονιμες μερες μου ειναι 5-12 Σεπτεμβρη!Ειχαμε επαφη 6-7-8 απο τοτε δεν ξαναεκανα τεστ!Δεν εχω κανενα σημαδι περιουδου.Θελω πολυ να ειμαι εγκυος.Το τεστ ομως που εκανα την 14 μερα κα8υστερησης βγηκε αρνητικο!τι να κανω?

Maria110610
10-09-10, 15:58
Γεια σε ολους.....Χρειαζομαι τη βοηθειας σας!Εχω κα8υστερηση 18 ημερες και την 14μερα εκανα τεστ βγηκε ομως αρνητικο!Οι γονιμες μερες μου ειναι 5-12 Σεπτεμβρη!Ειχαμε επαφη 6-7-8 απο τοτε δεν ξαναεκανα τεστ!Δεν εχω κανενα σημαδι περιουδου.Θελω πολυ να ειμαι εγκυος.Το τεστ ομως που εκανα την 14 μερα κα8υστερησης βγηκε αρνητικο!τι να κανω?
Κανε και αλλο τεστ αλλωστε το λεει και το κουτι στην περιπτωση που βγει αρνητικο και δεν ερθει η ανναμενομενη περιοδος επαναλαβετε το τεσ και για καλυτερα κανε μια β χοριακη και παρε τηλ τον/την γιατρο σου!

Maria110610
10-09-10, 16:01

Σου ευχομαι καλη επιτυχια αλλα απο το να αγχωνεσαι και να περιμενεις πανε σε γιατρο ή παρε τηλ να σου πει τι θα κανεις παντως η γνωμη μου ειναι να κανεις μια β χοριακη ειναι οτι πιο εγκυρο!

Χριστινα_Π
10-09-10, 16:07
Σου ευχομαι καλη επιτυχια αλλα απο το να αγχωνεσαι και να περιμενεις πανε σε γιατρο ή παρε τηλ να σου πει τι θα κανεις παντως η γνωμη μου ειναι να κανεις μια β χοριακη ειναι οτι πιο εγκυρο!

Αν κανω τωρα τη χοριακη θα μου δειξει αν ειμαι?

Maria110610
10-09-10, 16:21
[QUOTE=Χριστινα_Π;1696057]Αν κανω τωρα τη χοριακη θα μου δειξει αν ειμαι?

Ναι θα σου δειξει η ορμονη αυτη φαινεται απο την πρωτη ημερα καθυστερησης!
Καλη επιτυχια
Α και δεν χρειαζεσια ραντεβου κανει 20 ευρω απο οσο ξερω και θελει μια μερα να βγει οποτε καλη επιτυχια και περιμενουμε νεα σου!
παρε και κανενα τηλ τον γιατρο σου εμενα η γυμαικολογος μου με βοηθησε πολυ!

Χριστινα_Π
10-09-10, 16:46
Ευχαριστω παρα πολυ γοα την πληροφορια.Τη χοριακη μπορω να την κανω και στο γυναικολογο και στο νοσοκομειο?

Στολιδι
25-10-10, 13:08
Κορίτσια γεια σας,εχω 10 μέρες καθηστερηση,στις 2 μέρες που ειχα καθ.εκανα ενα τεστ και βγήκε αρνητικο.Εχω κύκλο 30-31 ημερών.Τελεθταια περίοδος 16-09-2010.Βέβαια έχω ένα αγοράκι 2,5 ετων,και θυμάμαι οτι και στην 1η μου εγκυμοσίνη είχα κανει τεστ απ το φαρμακείο με 5-6 μέρες καθ. και ειχε βγει αρνητικο.Πόσο να περιμένω να για να κανω β χοριακη;;;:-? Μου εχουν σπασει τα νεύρα..γιατι εχω συμπτώματα αλλα δεν μπορω να τα ξεχωρίσω απο της εγκυμοσίνης..help...

katerina_s
25-10-10, 13:30
Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις μια χοριακή. Αρκετες μέρες έχεις καθυστέρηση. Μην το αφήνεις. Καλά αποτελέσματα!!!!!

Στολιδι
25-10-10, 13:46
Συμφωνώ,λεω να περιμένω αλλες 2 μέρες και αν δεν ερθουν θα παω...αλλα αυτο που δεν μπορώ να καταλάβω αυτα τα τεστ εγκυμοσύνης ποτε δειχνουν τελικα αφου γεννησουμε;;δεν εχω παει ακομα για β χοριακη γιατι ειπα μηπως ειναι απο αγχος αλλα τοσες μερες;;βεβαια ειμαστε εδω και δυο μήνες στη διαδικασια για δευτερο τι να πω;;:?:εαν εχει καμια κατι αναλογο ζήσει ας το πει και σε εμένα!!ευχαριστω:grin:

ΚΙΚΗ1987
12-10-11, 12:40
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ...ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΓΧΩΜΕΝΗ Κ ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ....ΛΟΙΠΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΧΘΕΣ ΚΑΝΩ ΤΕΣΤ Κ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΠΡΙΣΤΗΚΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ,ΝΙΩΘΩ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ Κ ΤΡΩΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΠΗΓΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΚΑΝΑ Β ΧΟΡΙΑΚΗ Κ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ...ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ...ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΙΧΝΕΥΤΗΚΕ?????????????/

PONY
12-10-11, 12:59
η χοριακή βγαίνει από την πρωτη μέρα καθυστέρησεις πολλές φορές και πιό νωρίς ακόμα.

dimmi
12-10-11, 13:26
7-8 αλλά καλύτερα 10 μέρες μετά την επαφή μου είχε πεί ο δικός μου μικροβιολόγος.

ιωάννα25
15-10-11, 16:19
10 μέρες μετά την επαφή δείχνει σίγουρα. Υπολόγισε το έτσι αν δεν έχεις σταθερό κύκλο.

yvonne1
24-10-11, 13:05
Κορίτσια, καλημέρα!Είμαι καινούρια εγκυούλα και χρειάζομαι τα φώτα σας!! Είχα 101 χοριακή πέντε ημέρες πριν από την αναμενόμενη περίοδο (20 Οκτώβρη). Ο γιατρός μου είπε να την επαναλάβω όταν θα έχω καθυστέρηση 3 μέρες, δηλαδή στις 27 οκτώβρη. Πόσο θα πρέπει να είναι η τιμή της για να είναι καλά τα πράγματα; Σας ευχαριστώ

newbie G
24-10-11, 13:23
Κορίτσια, καλημέρα!Είμαι καινούρια εγκυούλα και χρειάζομαι τα φώτα σας!! Είχα 101 χοριακή πέντε ημέρες πριν από την αναμενόμενη περίοδο (20 Οκτώβρη). Ο γιατρός μου είπε να την επαναλάβω όταν θα έχω καθυστέρηση 3 μέρες, δηλαδή στις 27 οκτώβρη. Πόσο θα πρέπει να είναι η τιμή της για να είναι καλά τα πράγματα; Σας ευχαριστώ

Θα υπολογίσεις μόνη σου ότι κάθε 2 μέρες θα πρέπει να διπλασιάζεται. Ποια ημερομηνία έκανες τη χοριακή;

yvonne1
24-10-11, 13:25
Θα υπολογίσεις μόνη σου ότι κάθε 2 μέρες θα πρέπει να διπλασιάζεται. Ποια ημερομηνία έκανες τη χοριακή;
20 οκτώβρη και θα την ξανακάνω στις 27

newbie G
24-10-11, 13:31
20 οκτώβρη και θα την ξανακάνω στις 27

Γύρω στα 1200 θα πρέπει να'ναι, πάνω κάτω. Μην αγχωθείς αν είναι λίγο μικρότερη, δεν είναι ανάγκη να διπλασιάζεται ακριβώς, φτάνει να αυξάνεται κατά τουλάχιστον 60%.

αερικο79
24-10-11, 16:54
Κοντευω να γινω γραφικη,αλλα κι εγω εχω μπερδευτει με τη χοριακη.Μετα απο εμβρυομεταφορα, εκανα χοριακη τη 14η ημερα, ηταν κατω απο 2 και σταματησα την προγεστερονη...Εχω 7 μερες καθυστερηση και ο γιατρος μου ειπε να την ξανακανω...Ποναει η κοιλια μου, σαν αν μου ερθει,αλλα ακομη τιποτα...Εχω ξεσηκωσει ολο το σπιτι μπας και κατεβει,αλλα πάλι τιποτα..Εσεις τι λέτε;

yvonne1
24-10-11, 18:17
Κοντευω να γινω γραφικη,αλλα κι εγω εχω μπερδευτει με τη χοριακη.Μετα απο εμβρυομεταφορα, εκανα χοριακη τη 14η ημερα, ηταν κατω απο 2 και σταματησα την προγεστερονη...Εχω 7 μερες καθυστερηση και ο γιατρος μου ειπε να την ξανακανω...Ποναει η κοιλια μου, σαν αν μου ερθει,αλλα ακομη τιποτα...Εχω ξεσηκωσει ολο το σπιτι μπας και κατεβει,αλλα πάλι τιποτα..Εσεις τι λέτε;
Εγώ στη θέση σου θα είχα ξανακάνει σίγουρα χοριακή. ¨Αλλωστε, οι πονοί της εγκυμοσύνης μοιάζουν με αυτούς της περιόδου. Μπορεί επίσης από το άγχος σου να έχει καθυστερήσει η περίοδος. Την πρώτη χοριακή πότε ακριβώς την έκανες;

madrina
24-10-11, 18:17
ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ SITE.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ:ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ 16 ΟΚΤΩΒΡΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΡΘΕ-!!!-Κ ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩ Κ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ,ΚΑΝΩ ΕΝΑ PREDICTOR ΣΤΙΣ 17 ΑΛΛΑ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ Κ ΣΤΙΣ 19 ΕΚΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ Κ ΒΓΗΚΕ 1,ΟΠΟΤΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ.ΑΚΟΜΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ,ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΚΑΤΙ?ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ Η ΑΠΛΑ ΛΟΓΩ ΑΓΧΟΥΣ Κ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΚΕ Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

yvonne1
24-10-11, 18:20
ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ SITE.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ:ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ 16 ΟΚΤΩΒΡΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΡΘΕ-!!!-Κ ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩ Κ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ,ΚΑΝΩ ΕΝΑ PREDICTOR ΣΤΙΣ 17 ΑΛΛΑ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ Κ ΣΤΙΣ 19 ΕΚΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ Κ ΒΓΗΚΕ 1,ΟΠΟΤΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ.ΑΚΟΜΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙ,ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΚΑΤΙ?ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ Η ΑΠΛΑ ΛΟΓΩ ΑΓΧΟΥΣ Κ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΚΕ Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
Καλωσήρθες!!Απ ό,τι ξέρω η χοριακή δείχνει περίπου 10 μέρες μετά τη σύλληψη. Γιατί δε μιλάς καλύτερα με το γιατρό σου; Έχεις τίποτα άλλα συμπτώματα;

madrina
24-10-11, 18:37
ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ...ΑΝΑΚΑΤΟΣΟΥΡΕΣ,ΦΟΥΣΚΩΜΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ Κ 1 ΣΤΑΓΟΝΑ ΑΙΜΑ ΣΤΙΣ 23 ΑΥΤΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ,ΑΝ ΔΕΝ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ!

yvonne1
24-10-11, 19:08
ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ...ΑΝΑΚΑΤΟΣΟΥΡΕΣ,ΦΟΥΣΚΩΜΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ Κ 1 ΣΤΑΓΟΝΑ ΑΙΜΑ ΣΤΙΣ 23 ΑΥΤΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ,ΑΝ ΔΕΝ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ!
Ναι, είναι κάπως αμφοτερίζοντα αυτά τα συμπτώματα, οπότε δεν μπορεί κανείς να εξάγει σίγουρα συμπεράσματα. Κάνε ξανά μια χοριακή πάντως(πιστεύω ότι και ο γιατρός σου το ίδιο θα σου συστήσει) και αν βγει πάλι αρνητική, σίγουρα έχεις απλά καθυστέρηση. Μήπως είσαι πολύ αγχωμένη με το θέμα αυτό και γι αυτό δεν έρχεται η περίοδος; Σου εύχομαι κάθε καλό από καρδιάς!

foni20
03-12-11, 18:00
Καλησπερα κοριτσια!ΠΡΩΤΗ μερα απο την τελευταια μου περιοδο ηταν 30-10-2011.Ο κυκλος μου ειναι 28 μερες.Η συληψη πρεπει να εγινε 19-11.2011. και 1-12-2011 εκανα χωριακη και ειχα 6.095μ μοναδες.Ειναι φυσιολογικο για 2 εβδομαδων περιπου η Τιμη αυτη?Περιμενω απαντησεις.Στης 16-11-2011 να φαντασετιτε ειχα κανει χωριακη αλλα ηταν αρνιτικη. και 17-11-2011 εκανα κ κολπικο μετα . ΕΧΩ ΛΟΙΠΟΝ 2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ 1)Ειναι φυσιολογικο για 2 εβδομαδων περιπου η Τιμη αυτη(6.095)?ΚΑΙ 2)ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση αν ειχε γινει συληψη π.χ. 15-11-2011 να μην το εδειχ3ε η χωριακη επειδη ηταν πολυ νωρις?

newbie G
03-12-11, 18:19
Καλησπερα κοριτσια!ΠΡΩΤΗ μερα απο την τελευταια μου περιοδο ηταν 30-10-2011.Ο κυκλος μου ειναι 28 μερες.Η συληψη πρεπει να εγινε 19-11.2011. και 1-12-2011 εκανα χωριακη και ειχα 6.095μ μοναδες.Ειναι φυσιολογικο για 2 εβδομαδων περιπου η Τιμη αυτη?Περιμενω απαντησεις.Στης 16-11-2011 να φαντασετιτε ειχα κανει χωριακη αλλα ηταν αρνιτικη. και 17-11-2011 εκανα κ κολπικο μετα . ΕΧΩ ΛΟΙΠΟΝ 2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ 1)Ειναι φυσιολογικο για 2 εβδομαδων περιπου η Τιμη αυτη(6.095)?ΚΑΙ 2)ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση αν ειχε γινει συληψη π.χ. 15-11-2011 να μην το εδειχ3ε η χωριακη επειδη ηταν πολυ νωρις?

Καταρχήν με τελευταία περίοδο 30/10, σήμερα είσαι 4μισυ εβδομάδων και όχι 2, όπως υπολογίζεις. Μετράμε την εγκυμοσύνη από την τελευταία περίοδο, όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο κάτι τέτοιο, θα σου το επιβεβαιώσει κι ο γιατρός σου. Η χοριακή που έχεις, είναι αρκετά μεγάλη για την εβδομάδα που βρίσκεσαι. Τις ημερομηνίες που λες ότι έκανες χοριακή, παίζει να μην είχε γίνει ακόμα η εμφύτευση και γι αυτό βγήκαν αρνητικές. Με τη χοριακή που έχεις, λογικά αν κάνεις τώρα υπέρηχο, θα δείτε έμβρυο μέσα στο σάκο.

mvlan
03-12-11, 18:22
εμενα ηταν 6000 και κατι στις 34 μερες περιπου απο την πρωτη μερα της τελευταιας περιοδου...οπως και εσυ περιπου δηλαδη....

mvlan
03-12-11, 18:25
να σου πω επισης οτι τελικα εμενα ειναι διδυμα...Ισως για αυτο η χοριακη ειναι υψηλη.

foni20
04-12-11, 13:51
Τι να πω ρε κοριτσια!Σας ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας!Αυριο εχω ραντεβου με το γυναικολογο μου! Ευχαριστη αναμονη!:)

foni20
05-12-11, 23:17
Σημερα το ακουσαμε και το ειδαμε για πρωτη φορα..!!!ειμαι 6 βδομαδων!!!Δω3α το Θεο !!! Τι χαρα ηταν αυτη που νιωσαμε εγω κ ο αντρας μου!!!Δεν μπορω να περιγραψω!!!

fraoulitsa7
12-12-11, 13:12
KALHMERA KORITSIA EIMAI KAINOURGIA STHN PAREA SAS, EXV ENA MIKRO THEMA ,EKANA THN PROTH MOY SPERMATEXUSH STIS 2 DEKEMBRIOY EIXA DYO OARIA SHMERA EINAI LOGIKA H DEKATH MERA SYLHPSHS EKANA TEST EGHMOSINHS KAI BGHKE ARNHTIKO, TI NA KANV EXO APOGOHTEFTEI LIGO, NA KANO VORIAKH H NA PERIMENO LIGES MERES AKOMA? PERIODO PERIMENO KANONIKA THN PARASKEYH
SYGNOMH AN SAS KOYRASA, EYXARISTO

newbie G
12-12-11, 13:31
KALHMERA KORITSIA EIMAI KAINOURGIA STHN PAREA SAS, EXV ENA MIKRO THEMA ,EKANA THN PROTH MOY SPERMATEXUSH STIS 2 DEKEMBRIOY EIXA DYO OARIA SHMERA EINAI LOGIKA H DEKATH MERA SYLHPSHS EKANA TEST EGHMOSINHS KAI BGHKE ARNHTIKO, TI NA KANV EXO APOGOHTEFTEI LIGO, NA KANO VORIAKH H NA PERIMENO LIGES MERES AKOMA? PERIODO PERIMENO KANONIKA THN PARASKEYH

Tο ότι έκανες τη σπερματέγχυση 2/12 δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η σύλληψη έγινε την ίδια μέρα. Περίμενε άλλες 4 μέρες τουλάχιστον κι αν δεν αδιαθετήσεις, τότε κάνε χοριακή. Αλλά όχι πριν την Παρασκευή.

nice
13-12-11, 09:00
Κορίτσια καλημέρα, είμαι καινούρια στην παρέα.... Μετά από λήψη Κλομιφέν και μετά από υπόδειξη του γυναικολόγου είχαμε επαφή 10-11/12.... Β χοριακή πρέπει να κάνω σε δέκα μέρες??? Χτες όλη την ημέρα ανακατευόμουν και ένιωθα διαρκώς ότι πεινάω.... Αυτά τα συμπτώματα τι μπορεί να συμβαίνουν??? Άγχος δεν νομίζω να είναι γιατί έχουμε κλείσει πλέον έτος με φάρμακα, χειρουργεία και προσπάθειες...

yvonne1
13-12-11, 15:54
Κορίτσια καλημέρα, είμαι καινούρια στην παρέα.... Μετά από λήψη Κλομιφέν και μετά από υπόδειξη του γυναικολόγου είχαμε επαφή 10-11/12.... Β χοριακή πρέπει να κάνω σε δέκα μέρες??? Χτες όλη την ημέρα ανακατευόμουν και ένιωθα διαρκώς ότι πεινάω.... Αυτά τα συμπτώματα τι μπορεί να συμβαίνουν??? Άγχος δεν νομίζω να είναι γιατί έχουμε κλείσει πλέον έτος με φάρμακα, χειρουργεία και προσπάθειες...
Η β χοριακή αρχίζει να δείχνει κατά μέσο όρο δέκα περίπου μέρες μετά τη σύλληψη. Κάντη γύρω στα Χριστούγεννα δηλαδή. Τα συμπτώματα που είχες πάντως σίγουρα δεν σχετίζονται με τη σύλληψη. Τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης ξεκινούν συνήθως κατά την 6η εβδομάδα (μετρώντας από την πρώτη μέρα της τελευταίας σου περιόδου). Καλή επιτυχία!:p

yvonne1
13-12-11, 15:56
Θα συμφωνήσω με τη newbie. Περίμενε ακόμη μέχρι την μέρα που περιμένεις περίοδο και μην απογοητεύεσαι!!:razz:

nice
18-12-11, 11:55
Πρώτη ημέρα κύκλου 25-26/11.. κύκλος 28 ημερών... Νιώθω πόνο στην κοιλιά κ στην μέση σαν να πρόκειται να μου έρθει η περίοδος... Μάλλον αποτύχαμε κ αυτό το μήνα... :((

annia
19-12-11, 00:47
Κοριτσια σος χτες ηρθαμε σε επαφη με τον αντρα μου με προφυλακτικο και στο τελος ανακαλυψαμε οτι ειχε μεινει μεσα στον κολπο,υπαρχει περιπτωση να εμεινα εγκυος???Ειμαι σε γονιμες μερες αδιαθετησα 5/12,η χοριακη ποτε θα δειξει αν ειμαι οντως εγκυος???Ρωταω γιατι την παρασκευη πρεπει να κανω ενα μικρο χειρουργειο και δεν γινετε να το αναβαλω,αν ομως ειμαι εγκυος δεν θελω ουτε ναρκωση να παρω ουτε αντιβιωση

veronika16
31-12-11, 02:00
geia sas koritsiaaa eimai nea sthn parea, thelw na me diafwtisete se kati edw kai 4 mhnes prospathoume gia paidaki me ton antra mou, h teleftea mou periodos htan 11 Dekemvriou, eixame epafes stis 25,26,27 kai 29 tou mhna. niwthw pono xamhla sthn plath kai elaxisth zalada kapoies stigmes, den xerw mhpws ta megalopoiw exaitias ths epithymias mou gia mwraki, ti lete eseis?

ezmeralda
31-12-11, 09:54
καλημερα, να ρωτησω και εγω κατι?εχω σταθερη περιοδο εδω και 4 μηνες με τη βοηθεια των glucophage.25 Δεκεμβρίου περίμενα αλλά τίποτα!!Στις 28 εκανα χοριακή και βγήκε αρνητική.Σήμερα 31 και τίποτα ακόμη.Υπάρχει περίπτωση να είμαι εγγυος? Τί να κάνω?Η αλήθεια είναι ότι έχω απογοητευτεί!

iwanna81
31-12-11, 10:13
κοριτσια η χοριακη ανεβαινει 10-14 μερες μετα τη συλληψη.αυτο σημαινει οτι αν εχετε σταθερο κυκλο και κανατε εξεταση μετα απο αυτο το διαστημα των 10 ημερων χωρις θετικο αποτελεσμα,πιθανοτατα δεν ειστε εγκυες.αν δεν εχετε σταθερο κυκλο, μπορει οποτεδηποτε να εγινε η συλληψη οποτε μην απογοητευεστε.οσον αφορα στα συμπτωματα, εγω τουλαχιστον δεν ενιωθα τιποτα μεχρι τον 2 μηνα περιπου -γυρω στην 6η εβδομαδα που εγραψε και μια κοπελα παραπανω.παντως κοριτσια ειλικρινα μην απογοητευεστε!σε λιγες μερες προσπαθειστε ξανα!ειναι ευχαριστος ο αγωνας ετσι κ αλλιως ;)
το αγχος ειναι η χειροτερη παρεα σε αυτη τη διαδικασια.απολαυστε το και μη σκεφτεστε ημερες, εξετασεις και χοριακες (οσο γινεται)

ezmeralda
03-01-12, 10:50
τελικα η χοριακή ποτέ δεν κάνει λαθος!!!

katerinoula002
14-01-12, 14:39
καλησπερα κοριτσια ειμαι καινουργιο μελος και χαιρομαι πολυ! θα ηθελα και εγω να ρωτησω πριν 2 μηνες εκανα ελευθερα σεχ με τον συντροφο μου ηταν οι γονιμεσ μερεσ μου η περιοδοσ μου ηρθε με καθηστερηση 3 ημερων στισ 28/11/2011 μου ηρθε και τον επομενο μηνα στις 24/12 παρολα αυτα εγο αυτο το διαστημα αισθανομαι ζαλαδεσ μοθ εχει πεσει ο σιδηροσ και ο αιματοκρητης και εχω μια μικρη ενοχληση χαμηλα υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνησ λεω εγω τωρα αν και εχω περιοδο ασ με βοηθησει καποια να λυσω την απορια μου ευχαριστω

alekaki12
18-01-12, 16:24
geia sas koritsia...irthe i ora na kano tin erotisi mou
perimena periodo tin deutera 16/01 k exo kati roz ygra mono otan pao
toualeta.simera ekana test k vgike arnitiko
ti lete na kano xoriaki?h einai adikos kopos?

dimmi
18-01-12, 17:01
Η χοριακή δείχνει 7-8 ή για πιο σιγουριά 10 ημέρες μετά την επαφή...

αμαρρυλίδα
18-01-12, 23:42
geia sas koritsia...irthe i ora na kano tin erotisi mou
perimena periodo tin deutera 16/01 k exo kati roz ygra mono otan pao
toualeta.simera ekana test k vgike arnitiko
ti lete na kano xoriaki?h einai adikos kopos?

αν εχεις σταθερο κυκλο 28 ημερων φυσικα κ θα κανεις μια χοριακη, αν δεν εχεις σταθερο κυκλο θα περιμενεις καμια εβδομαδα.....
καλη επιτυχια:lol:

χριστινα μαμα
25-01-12, 10:45
γεια σας κοριτσια!θελω αν μπορειτε να με βοηθησετε σε κατι!4-01-2012 ηταν η τελευταια μου περιοδος!απο τοτε η επαφη με τον ανδρα μου γινεται ελευθερα γιατι θελουμε να αποκτησουμε μωρακι!το στηθος μου ειναι πρησμενο εδω και 10 μερες ενω εμενα μου πρηζεται 3-4 μερες πριν την περιοδο!υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης?σημερα εκανα ενα τεστ εγκυμοσυνης αν και ειναι πολυ νωρις αλλα βγηκε αρνητικο!δεν ξερω βεβαια αν ειναι εγκυρα αυτα τα τεστ που δειχνουν αποτελεσμα σε 5 ημερες απο την συλληψη!μια χοριακη σημερα θα εδειχνε το σωστο αποτελεσμα?

annia
25-01-12, 15:48
μαμά Χριστίνα είχα τελ περίοδο στις 5/12 η σύλληψη έγινε 17/12 και εγώ είχα συμπτώματα από 25/12 μην κάνεις τέστ και πήγαινε κατευθείαν για χοριακή.Πότε ήταν οι γόνιμες σου?

χριστινα μαμα
25-01-12, 19:17
μαμά Χριστίνα είχα τελ περίοδο στις 5/12 η σύλληψη έγινε 17/12 και εγώ είχα συμπτώματα από 25/12 μην κάνεις τέστ και πήγαινε κατευθείαν για χοριακή.Πότε ήταν οι γόνιμες σου?
χωρις να με κορο'ι'δεψετε δεν ξερω ποτε ηταν οι γονιμες μου!αλλα με τον αντρα μου η επαφη γινεται σχεδον καθε μερα οποτε.....λογικα εχω πεσει μεσα στις μερες αυτες!

χριστινα μαμα
25-01-12, 19:21
εκανα τεστ σημερα και δυστυχως με απογοητευσε γιατι εδειξε αρνητικο αλλα απο οτι διαβασα τελικα δεν ειναι και πολθ εγκθρα αυτα τα τεστ εδικα τα τεστ των 5 ημερων!με το στηθος που εχει πρηστει ειναι καλη ενδειξη?

nitsa_ge
25-01-12, 21:17
Nαι,είναι καλή ένδειξη. Εγώ από το στήθος και τη μέση που πονούσε το κατάλαβα.

χριστινα μαμα
26-01-12, 08:09
Nαι,είναι καλή ένδειξη. Εγώ από το στήθος και τη μέση που πονούσε το κατάλαβα.
μακαρι να ειναι ετσι!ευχαριστω για την απαντηση σου!

matilda38
28-01-12, 20:46
Εμένα μου έδειξε 26,4 τέσσερις ημέρες πριν την καθυστέρηση , δηλαδή την ημέρα που έκανα 2 θετικά self clear. Καλά αποτελέσματα σε όλες!!:o

annoula-peiraias
03-02-12, 15:51
koritsia mu omorfa kalhspera!!!thelo th gnomh sas k thn vohthei sas!!!loipon,teleytaia periodo eixa stis 12/1 k eleytherh epafh :oops:stis 21/1 !! tora 22 meres meta thn teleytaia mou periodo (tis 3 teleytaies meres dld) exo kapoia symptomata opos koposh foverh ypnhlia,thelo na troo :roll:synexeia,polu prhksimo k pono sto stithos!!!k exei pristei k genikotera ligo to soma mou!!!den exo oute pono periodou oute tpt!!exo statherotato kuklo 28hmeron.lete na einai oorhksia k tpt aalllllooo:D:D:D:D:D:D????!!!!!!!ksexasa na sas po oti thn epomenh mera ths epafhs(sxedon 24 ores meta) phga toualeta k eida ligo vlena roz kai ta neyra mou k h diathesh mou htane smparalia!!!!!filia se oles!!eyxaristo prokatavolika!!

antsa
07-03-12, 17:52
ολα αυτα που περιγραφεις ειναι συμπτωματα εγγυημοσυνης. Αλλα δυστυχως ειναι και συμπτωματα περιοδου... Συνηθως το πιο αξιπιστο συμπτωμα ειναι η θερμομετρηση (αυξημενη θερμοκρασια κατα 0,2 0,3 μοναδες δηλ απο 36,8 εως 37,1) σε συνδυασμο με το αν νοιωθεις μια ελαφρυα ανακατωσουρα-αναγουλα (οταν ανεβαινει η β χοριακη εχουμε αναγουλες ανακατωσουρες που συνηθως ειναι ανεπαισθητες,ισα που τις νοιωθεις μεσα σου. Καποιες αλλες φορες μπορει να ειναι πιο εντονες)

antsa
07-03-12, 17:56
εγω που σημερα εκανα β χοριακη και βγηκε 36 τι να πω? και που μολις πριν 35 μερες εκανα αναγκαστικη εκτρωση στη 12η βδομαδα της εγκυμοσυνης μου γιατι ειχε προβλημα χρωμοσωμιακο το εμβρυο?
Πηρα τηλ το γιατρο μου και μου ειπε οτι αυτο ειναι ξεκινημα εγκυμοσυνης. Ηταν σιγουρος λεει οτι με καθαρισε καλα κι οτι δεν εχουν μεινει εμβρυικα στοιχεια μεσα μου... Τρεμω απο το φοβο μου μη ξαναπερασω τα ιδια παλι, μη ξανατρεχω για εκτρωση σε περιπτωση που απλα εχει μεινει υπολειμα μεσα μου... μακαρι να ειναι μια νεα εγκυμοσυνη... εχω παντως τα συμπτωματα , ψιλοανακατεμα και δεκατα 36,8... μακαρι να πανε ολα καλα

matilda38
07-03-12, 18:07
ολα αυτα που περιγραφεις ειναι συμπτωματα εγγυημοσυνης. Αλλα δυστυχως ειναι και συμπτωματα περιοδου... Συνηθως το πιο αξιπιστο συμπτωμα ειναι η θερμομετρηση (αυξημενη θερμοκρασια κατα 0,2 0,3 μοναδες δηλ απο 36,8 εως 37,1) σε συνδυασμο με το αν νοιωθεις μια ελαφρυα ανακατωσουρα-αναγουλα (οταν ανεβαινει η β χοριακη εχουμε αναγουλες ανακατωσουρες που συνηθως ειναι ανεπαισθητες,ισα που τις νοιωθεις μεσα σου. Καποιες αλλες φορες μπορει να ειναι πιο εντονες)

Η θερμομετρηση δυστυχως δεν ειναι καθολου αξιοπιστη μεθοδος. Το παρατηρησα οταν εκανα προσπαθειες να μεινω εγκυος αλλα και το μηνα που εμεινα εγκυος δεν ειχε καμια διαφορα. Ειναι βεβαια αναλογα στον οργανισμο. Αυτο μου ειπε ο γιατρος μου γιατι και εγω πιστευα πολυ στην θερμομετρηση.
Γενικοτερα τα συμπτωματα ειναι ιδια με της περιοδου.Τουλαχιστον ετσι εγινε σε εμενα.:grin:

matilda38
07-03-12, 18:09
εγω που σημερα εκανα β χοριακη και βγηκε 36 τι να πω? και που μολις πριν 35 μερες εκανα αναγκαστικη εκτρωση στη 12η βδομαδα της εγκυμοσυνης μου γιατι ειχε προβλημα χρωμοσωμιακο το εμβρυο?
Πηρα τηλ το γιατρο μου και μου ειπε οτι αυτο ειναι ξεκινημα εγκυμοσυνης. Ηταν σιγουρος λεει οτι με καθαρισε καλα κι οτι δεν εχουν μεινει εμβρυικα στοιχεια μεσα μου... Τρεμω απο το φοβο μου μη ξαναπερασω τα ιδια παλι, μη ξανατρεχω για εκτρωση σε περιπτωση που απλα εχει μεινει υπολειμα μεσα μου... μακαρι να ειναι μια νεα εγκυμοσυνη... εχω παντως τα συμπτωματα , ψιλοανακατεμα και δεκατα 36,8... μακαρι να πανε ολα καλα

ολα καλα θα σου πανε μην ανησυχεις. Η χοριακη απο μονη της δειχνει εγκυμοσυνη! 35 μερες για να μην εχει κατεβει νομιζω ειναι πολλες. γραψε συντομα νεα σου για να σου ευχηθούμε!

vivi30
08-03-12, 16:06
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!
ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ Β ΧΟΡΙΑΚΗ. 9 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ. ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ Η ΟΡΜΟΝΗ ΑΝΕΒΕΙ? Η ΤΣΑΜΠΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ?? ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ? ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ?(ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 11η ΜΕΡΑ)
PLEASE ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!!

alex80
08-03-12, 21:53
Καλησπέρα σε όλες!
Είμαι καινούρια επίσης εδώ και θα ήθελα πραγματικά την γνώμη σας για κάτι.. Προσπαθούμε με τον άντρα μου εδώ και έξι μήνες περίπου. Εχω καθυστέρηση 7 μέρες με την σημερινή.... Πριν δυο μέρες πέφτω στο κρεβάτι με πυρετό και αυτήν την ίωση γενικά που έχει χτυπήσει όλο τον κόσμο. Λόγω του ότι έπρεπε να πάρω αντιπυρετικό κάνω το τεστ και βγαίνει αρνητικό. Οπως επίσης για να είμαι 100% σιγουρη έκανα και χοριακή η οποία επίσης βγήκε αρνητική. Εχω κάτι πόνους κάτω χαμηλά στην κοιλια λες και θα μου έρθει η περίοδος εδω και πολλές μέρες πριν ακόμη αρρωστήσω...όπως επίσης και τσιμπηματα κάτω δεξιά και πίσω... πήγα σήμερα και στην γιατρό μου να με δει και παρόλο που της είπα όλα τα παραπάνω μου είπε πως ήταν νωρίς που έκανα την χοριακή και να περιμένω λίγο ακόμα... λέτε να ελπίζω? βέβαια μου περνάνε και άλλα απο το μυαλό γιατί εκεί που πονάω μου φαίνεται πως είναι τα νεφρά μου και λέω μήπως έχω κάποια ουρολοίμωξη. Αυτό ομως θα εμποδιζε την περίοδο μου?Περιμένω την απάντηση σας και συγγνωμη αν σας κούρασα..

vivi30
09-03-12, 08:42
Καλησπέρα σε όλες!
Είμαι καινούρια επίσης εδώ και θα ήθελα πραγματικά την γνώμη σας για κάτι.. Προσπαθούμε με τον άντρα μου εδώ και έξι μήνες περίπου. Εχω καθυστέρηση 7 μέρες με την σημερινή.... Πριν δυο μέρες πέφτω στο κρεβάτι με πυρετό και αυτήν την ίωση γενικά που έχει χτυπήσει όλο τον κόσμο. Λόγω του ότι έπρεπε να πάρω αντιπυρετικό κάνω το τεστ και βγαίνει αρνητικό. Οπως επίσης για να είμαι 100% σιγουρη έκανα και χοριακή η οποία επίσης βγήκε αρνητική. Εχω κάτι πόνους κάτω χαμηλά στην κοιλια λες και θα μου έρθει η περίοδος εδω και πολλές μέρες πριν ακόμη αρρωστήσω...όπως επίσης και τσιμπηματα κάτω δεξιά και πίσω... πήγα σήμερα και στην γιατρό μου να με δει και παρόλο που της είπα όλα τα παραπάνω μου είπε πως ήταν νωρίς που έκανα την χοριακή και να περιμένω λίγο ακόμα... λέτε να ελπίζω? βέβαια μου περνάνε και άλλα απο το μυαλό γιατί εκεί που πονάω μου φαίνεται πως είναι τα νεφρά μου και λέω μήπως έχω κάποια ουρολοίμωξη. Αυτό ομως θα εμποδιζε την περίοδο μου?Περιμένω την απάντηση σας και συγγνωμη αν σας κούρασα..

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΟΙ 7 ΜΕΡΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΤΕΣΤ Η' Η ΧΟΡΙΑΚΗ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΔΙΚΑ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΘΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΕΙΧΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ 7-8 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΝ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ. ΟΠΟΤΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΤΑΡΑΞΕΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ. ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΔΙΚΟ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ... ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΟΛΑ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ!!!

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
09-03-12, 09:17
Καλησπέρα σε όλες!

Καλημέρα ALEX80. Σύμφωνα με αυτά που γράφεις σίγουρα δεν υπάρχει εγκυμοσύνη.Μην απογοητεύεσαι πάντως. Το μωράκι θα έρθει σε όλες μας. Στην ίδια φάση είμαι κι εγώ. μόνο που εμείς προσπαθούμε σχεδόν 2 χρόνια. Είμαι αισιόδοξη όμως ότι θα έρθει το μωράκι όταν αυτό όμως θελήσει.

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
09-03-12, 09:27
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!
ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ Β ΧΟΡΙΑΚΗ. 9 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ. ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ Η ΟΡΜΟΝΗ ΑΝΕΒΕΙ? Η ΤΣΑΜΠΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ?? ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ? ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ?(ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 11η ΜΕΡΑ)
PLEASE ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!!

Καλημέρα vivi30. Ήταν πολύ νωρίς για χοριακή. Σκέψου ότι για να γίνει η εμφύτευση απαιτούνται τουλάχιστον 5 μέρες μετά την σύλληψη. Θα σου πρότεινα να περιμένεις και να μην το σκέφτεσαι. Είμαι στην ίδια φάση γιαυτό στο λέω.:)Αυτή η διαδικασία είναι πολύ αγχωτική.

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
09-03-12, 09:30
Καλημέρα vivi30. Ήταν πολύ νωρίς για χοριακή. Σκέψου ότι για να γίνει η εμφύτευση απαιτούνται τουλάχιστον 5 μέρες μετά την σύλληψη. Θα σου πρότεινα να περιμένεις και να μην το σκέφτεσαι. Είμαι στην ίδια φάση γιαυτό στο λέω.:)Αυτή η διαδικασία είναι πολύ αγχωτική.

Ασφαλές αποτέλεσμα θα έχεις μετά την καθυστέρηση.

matilda38
09-03-12, 13:50
Εγω έκανα χοριακη 4 μερες πριν την αναμενόμενη περίοδο (κυκλος 28 ημερων) και βγήκε 26.4 (θετική) !:-)

manoula23
09-03-12, 14:55
Καλησπέρα κορίτσια εύχομαι σε όλες θετικά αποτελέσματα!
Να ρωτήσω και εγώ κάτι?Με επαφές 14/02,19/02 και 27/02 με άστατο κύκλο που σημαίνει ότι δεν ξέρω πότε ακριβώς θα έχω καθυστέρηση, ένα αρνητικό τεστ το απόγευμα στις 05/03, πότε να πάω να κάνω χοριακή ώστε να έχω ασφαλή αποτελέσματα?

vtgian
09-03-12, 15:26
Καλησπέρα και από μένα, την κατά 99% νέα mother to be!
Από τα λίγα που έχω καταλάβει, η χοριακή μπορεί να δώσει το ασφαλέστερο αποτέλεσμα και μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή μετά την 10 μέρα της πιθανολογούμενης σύλληψης.
Επίσης, σήμερα που ρώτησα σε γνωστό διαγνωστικό κέντρο, μου είπαν ότι λόγω κάποιας καμπάνιας, με επίδειξη και μόνο του βιβλιαρίου του ΙΚΑ, η εξέταση κοστίζει 12,50€ (ενώ το Clear blue έχει 20€ το διπλό). Αν το ήξερα δεν θα το αγόραζα, αλλά χαλάλι του αφού έδειξε θετικό :D
Κάνεις λοιπόν τη χοριακή, κάνεις και μια επανάληψη μετά από 2 μέρες, και καθάρισες!

manoula23
09-03-12, 15:34
Με το καλό κοπέλα μου!Εύχομαι όλα καλά!
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Λέω να πάω την Τετάρτη που μας έρχεται..Αχ μακάρι μακάρι να δείξει θετικό.Όσο για τα τεστ.Συμφωνώ τσάμπα λεφτά διότι αν δείξουν θετικό έχει καλώς, αν όμως δείξουν αρνητικό δεν είναι σίγουρο...

vtgian
09-03-12, 15:51
Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι, και ροζ :)

μπεμπιτα
19-03-12, 23:09
sou eyxome ta kalitera.......

μπεμπιτα
19-03-12, 23:13
kalispera eima kainouria edo....tha ithela na rotiso ixa teleytea periodo stis 24/2 ......kai tis gonimes meres irthame se epefi me ton nadra mou dioti katalaveno pote exo orexia ........tora kanonika perimeno periodo avrio i methavrio ......simera ida kati roz axna igra lete na eimai?:smile:

alex80
20-03-12, 08:54
Καλημέρα σε όλες!
Ευχαριστώ πολύ niki-antonia και vivi30 για τις απαντήσεις σας! Τελικα όλα ήταν τυχαία από οτι εδειξε! και η καθυστέρηση και που αρρώστησα! οπότε τώρα πάμε για άλλα! υπομονή! να είστε καλά και εύχομαι να σας πάνε όλα καλά! θα τα ξαναπούμε!

vs1984
24-03-12, 12:29
Γεια σας κοριτσια!πρωτη φορα γραφω για να μου πειτε τη γνώμη σας!Ενα χρονο προσπαθουμε για μωρακι,καιμας ειπε ο γιατρος μου να κανω σαλπιγγογραφια!Στις 20/2 μου ηρθε περίοδος, στις 28/2 εκανα σαλπιγγογραφια αλλα ολα καλα ευτυχως!Ο κύκλος μου είναι 25 με 28 ημερες.Σημερα είναι 24/3 και περιοδο δεν εχω.Εκανα 2 τεστ με 2 ημερες διαφορά και βγηκαν αρνητικά.Τι πρεπει να κανω;Λετε να είμαι εγκυος και να μην το ανιχνευει;:?

val-kos
01-07-12, 20:17
Καλησπέρα κι από μένα! Ήθελα να ρωτήσω όσες έχουν εμπειρία,, αν κάνω χοριακη αύριο πρωί θα βγουν τα αποτέλεσματα την ίδια μέρα;

real thing
01-07-12, 20:28
ναι μετα απο λιγες ωρες.πηγαινε πρωι πρωι για να βγουν γρηγορα και προτιμησε μικροβιολογο και οχι ιατρικο κεντρο.ειναι φθηνοερα.θα σου κοστισει περιπου 20 ευρω!καλα αποτελεσματα!

val-kos
01-07-12, 20:53
ναι μετα απο λιγες ωρες.πηγαινε πρωι πρωι για να βγουν γρηγορα και προτιμησε μικροβιολογο και οχι ιατρικο κεντρο.ειναι φθηνοερα.θα σου κοστισει περιπου 20 ευρω!καλα αποτελεσματα!

thanks!!! ελπίζω να βγουν γρήγορα δεν θα αντεξω να περιμένω κι άλλη μέρα, τρελό ανχος!

mummytobe
25-08-12, 19:41
Κορίτσια να ρωτήσω και εγω?
Επειδη ειχα συμπτωματακια αλλα και διαίσθηση εκανα χοριακη 23η ημέρα του κυκλου και ειχα 53!
Νομιζω ειναι καλη Έτσι δεν ειναι?

annat29
10-12-12, 22:00
καλησπερα κ απο εμενα,να ρωτησω λοιπον κατι και εγω με τη σειρα μου:
παιρνω κλομιφαιν ειμαι στον 2ο μηνα αναμενω περιοδο τη δευτερα 17-12 ποτε να κανω η χοριακη μου θα δειξει?

ALBHTA18
24-12-12, 00:24
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ ΒΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΣ ΕΛΠΙΖΩ ΠΙΑ ΤΩΡΑ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΝΑ ΗΣΤΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ:p:p
ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ...ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΙΩΘΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΝΤΟΝΑ..ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ..ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΘΥΛΗ ΚΑΙ ΦΑΓΟΥΡΑ..ΤΣΟΥΞΙΜΟ ΣΤΗΝ ΟΥΡΗΘΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΠΕΡΙΟΔΟ..ΤΙ ΕΝΝΟΩ.ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΣΤΙΣ 18/12 ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ..ΕΙΧΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΙΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ ΛΙΓΟ ΟΜΩΣ ΕΝΩ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΤΑΕΙ 6 ΜΕ 7 ΗΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ 3Η (ΤΡΙΤΗ) ΜΕΡΑ..ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΕΒΓΑΖΑ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΑΡΑΙΕΣ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ..ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΑΡΑΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΕΣ (ΣΑΝ ΑΙΜΑ ΜΕ ΝΕΡΟ)ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΛΙΓΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΚΑΦΕ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ..ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΓΙΝΟΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΛΙΠΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ..ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΗΝ 4η ΕΚΑΝΑ Β ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΠΑΛΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ..ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ !!!!ΛΕΤΕ ΑΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΔΗΞΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ..ΟΙ ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ..ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ...

giota-rr
26-12-12, 10:56
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ ΒΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΣ ΕΛΠΙΖΩ ΠΙΑ ΤΩΡΑ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΝΑ ΗΣΤΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ:p:p
ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ...ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΙΩΘΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΝΤΟΝΑ..ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ..ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΘΥΛΗ ΚΑΙ ΦΑΓΟΥΡΑ..ΤΣΟΥΞΙΜΟ ΣΤΗΝ ΟΥΡΗΘΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΠΕΡΙΟΔΟ..ΤΙ ΕΝΝΟΩ.ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΣΤΙΣ 18/12 ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ..ΕΙΧΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΙΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ ΛΙΓΟ ΟΜΩΣ ΕΝΩ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΤΑΕΙ 6 ΜΕ 7 ΗΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ 3Η (ΤΡΙΤΗ) ΜΕΡΑ..ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΕΒΓΑΖΑ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΑΡΑΙΕΣ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ..ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΑΡΑΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΕΣ (ΣΑΝ ΑΙΜΑ ΜΕ ΝΕΡΟ)ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΛΙΓΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΚΑΦΕ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ..ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΓΙΝΟΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΛΙΠΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ..ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΒΓΗΚΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΗΝ 4η ΕΚΑΝΑ Β ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΠΑΛΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ..ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ !!!!ΛΕΤΕ ΑΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΔΗΞΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ..ΟΙ ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ..ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ...
Καλημερα και χρονια πολλα!!! Υποψιαζεσαι δηλαδη μηπως αυτο που ειχες ηταν αυτο που λενε ψευδοπεριοδος και στην πραγματικοτητα εισαι εγκυος;; Καλυτερα να παρεις τον γιατρο σου ενα τηλεφωνο να τον ενημερωσεις.... Αυτο που δεν ξερω ειναι αν σε τετοια περιπτωση δειχνει κατι η χοριακη...Λογικα πρεπει να δειχνει, αφου το σωμα ηδη διανυει εγκυμοσυνη, απλα ηρθε κατι σαν περιοδος...Δε θελω να σου πω κατι αναληθες...Μιλησε με το γιατρο σου καλυτερα... Φιλακια πολλα, σου ευχομαι τα καλυτερα...:p

lilid
21-01-13, 12:10
κοριτσια καλημέρα σε όλες
θα ήθελα τα φώτα σας
εδώ και περίπου ένα μήνα ξεκινήσαμε με τον άντρα μου για μωράκι ήρθαμε σε επαφή 26/12 28/12 30/12 31/12 και 1/01 κανονικά έχω 32-34 μέρες κύκλου οπότε περίμενα στις 16/01 απο τότε κανένα σημάδι απο περίοδο έκανα σήμερα χωριακή και βγήκε αρνητικό υπάρχει περίπτωση να μην δίχνει ακόμη λέτε να περιμένω ή μήπως είναι κατι άλλο και να πρέπει να το δώ?
σαν συμπτώματα μόνο κατι πονάκια - τραβήγματα νιώθω κατω αριστερά και σε κάποια φαγητα αναγουλες τιποτε αλλο
ευχαριστώ για κάθε απάντηση

Ι.Δωρα
21-01-13, 12:51
κοριτσια καλημέρα σε όλες
θα ήθελα τα φώτα σας
εδώ και περίπου ένα μήνα ξεκινήσαμε με τον άντρα μου για μωράκι ήρθαμε σε επαφή 26/12 28/12 30/12 31/12 και 1/01 κανονικά έχω 32-34 μέρες κύκλου οπότε περίμενα στις 16/01 απο τότε κανένα σημάδι απο περίοδο έκανα σήμερα χωριακή και βγήκε αρνητικό υπάρχει περίπτωση να μην δίχνει ακόμη λέτε να περιμένω ή μήπως είναι κατι άλλο και να πρέπει να το δώ?
σαν συμπτώματα μόνο κατι πονάκια - τραβήγματα νιώθω κατω αριστερά και σε κάποια φαγητα αναγουλες τιποτε αλλο
ευχαριστώ για κάθε απάντηση

Λογικα επρεπε να δειξει εστω και λιγες μοναδες..απ τη στιγμη της συλληψης και μετα αυτη η ορμονη που εξεταζουν στη χοριακη ανεβαινει μερα με τη μερα..οποτε επρεπε να δειξει!!!
Εκτος κι αν εχεις καθυστερημενη συλληψη!!!!
Τι αλλο μπορει να ειναι βρε μην αγχωνεσαι αδικα!!!μια μικρη καθυστερηση πολλα μπορει να δειξει απ την αλλαγη κυκλου μεχρι.......κυηση.Στο ευχομαι :lol::lol:

lilid
21-01-13, 13:51
επειδή είναι αρκετές μέρες χωρίς περίοδο γιαυτό αγχώνομαι. Ακόμη και καθυστέρηση να είχα δεν ήταν ποτέ πανω απο 5 μέρες
εαν είναι καθυστερημένη συλληψη θα το καταλάβω πως??? εαν δλδ περάσουν περίπου 10-15 χωρίς περίοδο?

Ι.Δωρα
21-01-13, 19:07
επειδή είναι αρκετές μέρες χωρίς περίοδο γιαυτό αγχώνομαι. Ακόμη και καθυστέρηση να είχα δεν ήταν ποτέ πανω απο 5 μέρες
εαν είναι καθυστερημένη συλληψη θα το καταλάβω πως??? εαν δλδ περάσουν περίπου 10-15 χωρίς περίοδο?

Επαναλαμβανοντας την χοριακη...ξερω ειναι ψυχοφθορο....
δεν ξερω ακριβως σε ποσες μερες μπορεις να την επαναλαβεις καλο ειναι να ρωτησεις το γιατρο σου....

newbiee
30-01-13, 16:45
Κοριτσια καλησπερα!
Εχω καθυστερηση 5 μερες και θελω να ρωτησω το εξης.
Εκανα ενα τεστ και βγηκε αρνητικο.
Σημαδια ομως οτι θα αδιαθετησω δεν εχω...(με εχει πιασει μια απιστευτη ορεξη απλα....)
Τελος παντων,γενικα εχω σταθερο κυκλο ομως.
Να κανω χοριακη? Διαβασα οτι δειχνει 10 μερες μετα τη συλληψη.Ναι αλλα δεν θυμαμαι εγω ποτε μπορει να το "επιασα" (αν ειμαι εγκυος),αρα υπαρχει πιθανοτητα να το βγαλει και λαθος ή θα μπορει να χρειαστει να ξαναπαω?

oneiraki
30-01-13, 16:49
Κοριτσια καλησπερα!
Σημαδια ομως οτι θα αδιαθετησω δεν εχω...(με εχει πιασει μια απιστευτη ορεξη απλα....)
Να κανω χοριακη? Διαβασα οτι δειχνει 10 μερες μετα τη συλληψη.Ναι αλλα δεν θυμαμαι εγω ποτε μπορει να το "επιασα" (αν ειμαι εγκυος),αρα υπαρχει πιθανοτητα να το βγαλει και λαθος ή θα μπορει να χρειαστει να ξαναπαω?

Εφόσον έχεις σταθερό κύκλο λογικά θα δείξει. Εγώ εκείνο το μήνα που δεν είχα σταθερό κύκλο και δεν το είχα καταλάβει έκανα χοριακή ουσιαστικά 4 μέρες νωρίτερα από την αναμενόμενη περίοδο νομίζοντας ότι είχα μέρες καθυστέρηση και έδειξε.

giota-rr
30-01-13, 16:50
Εφόσον έχεις σταθερό κύκλο, εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις χοριακή. Εγώ με 2 μέρες καθυστέρηση κατάλαβα ότι είμαι έγκυος, γιατί φαινόταν ότι δε θα μου έρθει.... δεν είχα κανένα από τα συνήθη συμπτώματά μου. Έκανα τεστ κ βγήκε θετικό. Κάνε χοριακή για να σιγουρευτείς, πιστεύω θα δείξει όπως και να 'χει... Καλά αποτελέσματα!!!!

newbiee
30-01-13, 16:55
Εφόσον έχεις σταθερό κύκλο λογικά θα δείξει. Εγώ εκείνο το μήνα που δεν είχα σταθερό κύκλο και δεν το είχα καταλάβει έκανα χοριακή ουσιαστικά 4 μέρες νωρίτερα από την αναμενόμενη περίοδο νομίζοντας ότι είχα μέρες καθυστέρηση και έδειξε.

Εφόσον έχεις σταθερό κύκλο, εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις χοριακή. Εγώ με 2 μέρες καθυστέρηση κατάλαβα ότι είμαι έγκυος, γιατί φαινόταν ότι δε θα μου έρθει.... δεν είχα κανένα από τα συνήθη συμπτώματά μου. Έκανα τεστ κ βγήκε θετικό. Κάνε χοριακή για να σιγουρευτείς, πιστεύω θα δείξει όπως και να 'χει... Καλά αποτελέσματα!!!!

Ναι αλλα αν απλα αλλαξε ο κυκλος μου? πριν τον γιο μου ο κυκλος μου ειχε μολις 2 μηνες που ειχε σταθεροποιηθει....παλι θα δειξει η χοριακη αν ειναι?
Οσο για τα συμπτωματα περιοδου συνηθως εχω πονους στη κοιλια και ημικρανιες.Τωρα δεν εχω τπτ γι'αυτο το υποψιαζομαι...

giota-rr
30-01-13, 16:57
Ναι αλλα αν απλα αλλαξε ο κυκλος μου? πριν τον γιο μου ο κυκλος μου ειχε μολις 2 μηνες που ειχε σταθεροποιηθει....παλι θα δειξει η χοριακη αν ειναι?
Οσο για τα συμπτωματα περιοδου συνηθως εχω πονους στη κοιλια και ημικρανιες.Τωρα δεν εχω τπτ γι'αυτο το υποψιαζομαι...

Πιστεύω ότι στη φάση που είναι ο κύκλος σου, θα δείξει με σιγουριά είτε είσαι είτε δεν είσαι.....Ή μπορεις απλά να πας στον γυναικολόγο κατευθείαν να σε δει...

newbiee
30-01-13, 17:03
Πιστεύω ότι στη φάση που είναι ο κύκλος σου, θα δείξει με σιγουριά είτε είσαι είτε δεν είσαι.....Ή μπορεις απλά να πας στον γυναικολόγο κατευθείαν να σε δει...

αχ βρε γιωτα τον παιρνω τηλ και αυτον και δεν το σηκωνει!!! ελεος χαχαχαχα

oneiraki
30-01-13, 17:11
Πότε έκανες το τεστ και βγήκε αρνητικό?Εγώ είχα κάνει το 1ο,βγήκε αρνητικό -το είχα κάνει και με βραδινά ούρα- και μετά από 2 μέρες βγήκε αχνά θετικό και επειδή εκείνη τη μέρα πήγα για γενικές αίματος ζήτησα και χοριακή και βγήκε 36 μονάδες.Ψιλοαμφισβητούμενο αλλά θετικό..!!

newbiee
30-01-13, 17:30
Πότε έκανες το τεστ και βγήκε αρνητικό?Εγώ είχα κάνει το 1ο,βγήκε αρνητικό -το είχα κάνει και με βραδινά ούρα- και μετά από 2 μέρες βγήκε αχνά θετικό και επειδή εκείνη τη μέρα πήγα για γενικές αίματος ζήτησα και χοριακή και βγήκε 36 μονάδες.Ψιλοαμφισβητούμενο αλλά θετικό..!!

πριν 3 μερες απογευματακι το εκανα

oneiraki
30-01-13, 17:36
πριν 3 μερες απογευματακι το εκανα

Εντάξει και τα τεστ γράφουν ότι αν σε τρεις μέρες δεν δεις κάτι να ξανακάνεις.Αν κάνεις κάνε πρωί καλύτερα. Ή πάνε και για χοριακή,είναι πιο σίγουρο το αποτέλεσμα εκεί:)

Cωνσταντίνα
30-01-13, 18:24
Κοριτσια καλησπερα!

Καλησπερα και απο εμενα! Η χοριακη θα σου δειξει 100%, αλλα και τα τεστ δεν πεφτουν εξω, εγω φαντασου εκανα το τεστ μια εβδομαδα πριν την αναμενομενη περιοδο, δηλαδη δεν ειχα καν καθυστερηση απλα το υποψιαζομουν και απο το αγχος μου εκανα το τεστ πολυ νωρις και βγηκε θετικο!! Η ορεξη που εχεις μπορει να ειναι λογω του οτι περιμενεις να αδιαθετησεις και οι ορμονες σου δημιουργουν λιγουρες. Παντως υπαρχουν καποια τεστ που δειχνουν αν εισαι εγκυος απο την πρωτη μερα πιθανης συλληψης, αν δεν κανεις χοριακη παρε ενα τετοιο..

markela35
30-01-13, 20:39
Συμφωνω με τα κοριτσια...κανε χοριακη γιατι εγω τα τεστ δεν τα εμπιστευομαι!!!

BarbieAmelie
30-01-13, 21:30
Οσο εχει ενα τεστ και απο τα πιο απλα μαλιστα τοσο εχει και η χοριακη,τουλαχιστον στην πολη μου,αντε λιγα ευρω παραπανω. Τα τεστ δεν αξιζουν πιστευω,καλυτερα να δωσεις 3-4 ευρω παραπανω και να κανεις χοριακη για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. :cool:

newbiee
30-01-13, 21:48
Κοριτσια δεν αντεχα πηγα εκανα σημερα ! Και ηταν και πιο φθηνη απο τα τεστ! 10 ευρω!!!!!!! χαχαχαχα

αυριο στις 11 θα εχω τα αποτελεσματα!

Κωνσταντινα την ορεξη που ανεφερα την ειπα και ως συμπτωμα οτι περιμενω περιοδο αλλα οτι μπορει να ειναι και εγκυμοσυνης(δηλ το ενα δεν αποκλειει το αλλο αυτο εννοουσα). Για τα τεστ παντως ξερω οτι αυτο που λες οτι πριν καν εχεις καθυστερηση σου εδειξε θετικο μαλλον "επιασες" το παιδι σχεδον αμεσως μετα την προηγουμενη περιοδο σου γι'αυτο....

Cωνσταντίνα
30-01-13, 23:19
Κοριτσια δεν αντεχα πηγα εκανα σημερα ! Και ηταν και πιο φθηνη απο τα τεστ! 10 ευρω!!!!!!! χαχαχαχα

αυριο στις 11 θα εχω τα αποτελεσματα!

Κωνσταντινα την ορεξη που ανεφερα την ειπα και ως συμπτωμα οτι περιμενω περιοδο αλλα οτι μπορει να ειναι και εγκυμοσυνης(δηλ το ενα δεν αποκλειει το αλλο αυτο εννοουσα). Για τα τεστ παντως ξερω οτι αυτο που λες οτι πριν καν εχεις καθυστερηση σου εδειξε θετικο μαλλον "επιασες" το παιδι σχεδον αμεσως μετα την προηγουμενη περιοδο σου γι'αυτο....

Δεν ειχα πιασει ακριβως μετα την προηγουμενη περιοδο γιατι με το που εκανα το τεστ και ειδα οτι ειναι θετικο πηγα την ιδια μερα στον γυναικολογο μου, καναμε υπερηχο και δεν βλεπαμε καν το σακο που ειναι το πρωτο πραγμα που βλεπεις στον υπερηχο, μου ζητησε να ξαναπαω μια εβδομαδα μετα οπου και τελικα ειδαμε το σακο του μπεμπη μας. Μου ειχε πει οτι τον ''επιασα'' 12-15 μερες μετα την τελευταια περιοδο. Εγω παντως υποψιαστηκα οτι ημουν εγκυος γιατι καπνιζα και εκεινες τις ημερες ενιωθα να με αηδιαζει το τσιγαρο και δεν μπορουσα να καπνισω με τιποτα. Απο το μηνυμα σου παντως καταλαβαινω οτι θα ηθελες να ειναι θετικο το αποτελεσμα ή κανω λαθος? Οπως και να εχει σου ευχομαι τα καλυτερα!!! Ειναι τρομερη εμπειρια!

newbiee
30-01-13, 23:53
Ακόμα θυμαμαι στον γιο μου οταν ειδα το θετικο τεστ τοτε!!!!! υπεροχο!!!!!
Να σου πω την αληθεια και θελω και δεν θελω!
Οποτε οτι θελει ο Θεος ας ειναι!
Εχω βαλει κατω τα θετικα και τα αρνητικα του να κανω τωρα ενα 2ο παιδι οποτε αν ειναι θετικο θα χαρω πολυ αν ειναι αρνητικο παλι χαλαρα :)

Cωνσταντίνα
31-01-13, 01:23
Ακόμα θυμαμαι στον γιο μου οταν ειδα το θετικο τεστ τοτε!!!!! υπεροχο!!!!!
Να σου πω την αληθεια και θελω και δεν θελω!
Οποτε οτι θελει ο Θεος ας ειναι!
Εχω βαλει κατω τα θετικα και τα αρνητικα του να κανω τωρα ενα 2ο παιδι οποτε αν ειναι θετικο θα χαρω πολυ αν ειναι αρνητικο παλι χαλαρα :)

Να σου ζησει ο γιος! Το φανταζομαι, και εμεις τουμπες καναμε!!! Τωρα αναμενουμε, ειμαστε στην 31 εβδομαδα και μετραμε αντιστροφα.. Η αληθεια ειναι οτι ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα ολοι σκεφτομαστε για δευτερο παιδι, πλεον μας φορολογουν μεχρι και για αυτο.. Αλλα οπως και να εχει ειναι οτι πιο ομορφο.. Να μας πεις τα αποτελεσματα.....

giota-rr
31-01-13, 10:24
Newbiee περιμένουμε νέα!!!!!!!

annat29
31-01-13, 10:39
εγω περιμενω να αδιαθετησω στις 06/02 επειδη ομως πρεπει να ξερω πιο συντομα απο την αναμενομενη περιοδο(λογω θρομβοφιλιας) θα κανω χοριακη μια μερα πριν.
ελπιζω να ειμαι τυχερη αυτον τον μηνα....

newbiee
31-01-13, 11:15
Να σου ζησει ο γιος! Το φανταζομαι, και εμεις τουμπες καναμε!!! Τωρα αναμενουμε, ειμαστε στην 31 εβδομαδα και μετραμε αντιστροφα.. Η αληθεια ειναι οτι ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα ολοι σκεφτομαστε για δευτερο παιδι, πλεον μας φορολογουν μεχρι και για αυτο.. Αλλα οπως και να εχει ειναι οτι πιο ομορφο.. Να μας πεις τα αποτελεσματα.....

Newbiee περιμένουμε νέα!!!!!!!

Κοριτσια πηρα τηλ αρνητικη η χοριακη...συναισθηματα? χμμμ ενα κομματι μου στενοχωρηθηκε,αλλα μετα λεω δεν πειραζει καλυτερα θα εχω χρονο περισσοτερο με τον γιο μου και δεν θα ανησυχω να σηκωσω βαρη κλπ....
Βεβαια η κοπελα χθες στο μικροβιολογικο οταν εκανα μου ειπε πως αν συνεχισω να εχω σε 5 μερες να ξαναπαω,αλλα δεν προκειται. Μαλλον αγχος ειναι και δεν το καταλαβαινω χαχαχαχαχα

Ευχαριστω παντως κοριτσια!

Αννα μακαρι να ειναι καλα τα αποτελεσματα!

Ria_85
31-01-13, 11:53
Κοριτσια πηρα τηλ αρνητικη η χοριακη...συναισθηματα? χμμμ ενα κομματι μου στενοχωρηθηκε,αλλα μετα λεω δεν πειραζει καλυτερα θα εχω χρονο περισσοτερο με τον γιο μου και δεν θα ανησυχω να σηκωσω βαρη κλπ....
Βεβαια η κοπελα χθες στο μικροβιολογικο οταν εκανα μου ειπε πως αν συνεχισω να εχω σε 5 μερες να ξαναπαω,αλλα δεν προκειται. Μαλλον αγχος ειναι και δεν το καταλαβαινω χαχαχαχαχα

Ποτέ μη λες ποτέ! Σε κάποιο θέμα το είχα ξαναγράψει εδώ, μια φίλη μου πρόσφατα ανακάλυψε στη 12η μέρα καθυστέρησης την εγκυμοσύνη της με χοριακή, αφού είχε ήδη δει δύο αρνητικά τεστ φαρμακείου στις 3 μέρες καθυστέρησης και μια αρνητική χοριακή στις 6 μέρες!! Ο γιατρός της είπε πως μάλλον είχε γίνει απρόσμενα καθυστερημένη σύλληψη!

Cωνσταντίνα
31-01-13, 12:30

Οποτε περιμενε λιγες μερες ακομα για να σιγουρευτεις, οπως λεει και η Ria ποτε δεν ξερεις!!

newbiee
31-01-13, 12:39
ευχαριστώ κοριτσια οπως και να'χει!
Αν συνεχισει η καθυστερηση θα παρω τηλ τον γυναικολογο μου εννοειται να δω τι θα μου πει και εκεινος :)

newbiee
01-02-13, 11:23
εγω περιμενω να αδιαθετησω στις 06/02 επειδη ομως πρεπει να ξερω πιο συντομα απο την αναμενομενη περιοδο(λογω θρομβοφιλιας) θα κανω χοριακη μια μερα πριν.
ελπιζω να ειμαι τυχερη αυτον τον μηνα....

Άννα τι εγινε? εκανες?

Κορίτσια ας μην κανουμε παρηγορια στον αρρωστο...οι περιπτωσεις αυτες που λεμε--και αρνητικα τεστ και αρνητικη χοριακη,αλλα εγκυος-- ποιες πιθανοτητες υπαρχουν?

Καλημερα ! Καλο μηνα!

annat29
07-02-13, 10:42
καλημερα εκανα τεστ κ βγηκε θετικο σημερα το πρωι
θα παω για χοριακη για να το σιγουρεψουμε κ να ξεκινησουμε ενεσεις!!!
αυτη τη φορα ελπιζω να μεινει το σπορακι μου!!

giota-rr
07-02-13, 10:45
Μπράβο!!! Μακάρι να πάνε όλα καλά!!!! Κοίτα να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς κι ακόμα παραπάνω!!!!!

annat29
07-02-13, 10:48
σ'ευχαριστω πολυ μακαρι αυτη τη φορα να πανε ολα καλα!!!δν θα τη παλεψω αν εχω παλι απωλεια!!!

mam2be
07-02-13, 10:56

Συγχαρητήρια κοριτσάκι!!!
Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια!

annat29
07-02-13, 11:17
σ'ευχαριστω πολυ!!!
η χοριακη ποσες μερες μετα τη συλληψη δειχνει?

markela35
07-02-13, 11:54
σ'ευχαριστω πολυ!!!
η χοριακη ποσες μερες μετα τη συλληψη δειχνει?

H Χοριακη δειχνει πολυ πιο νωρις απο το τεστ!!!πηγαινε για χοριακηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη!!!Συννηθως 7-10 μερες μετα την συλληψη δειχνει η χοριακη..

oneiraki
07-02-13, 12:05

Συγχαρητήρια!!!!Με το καλό!!

annat29
07-02-13, 15:00
περιμενω αποτελεσματα κοριτσια!!!!!!

markela35
07-02-13, 15:26
περιμενω αποτελεσματα κοριτσια!!!!!!

Με το καλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!

annat29
07-02-13, 15:28
Με το καλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!

ευχαριστω,να'σαι καλα!!!!!!!!!!!!

annat29
07-02-13, 16:43
κοριτσια τα πηρα 43,85 χοριακη 27η μερα φυσιολογικο?????

oneiraki
07-02-13, 16:50

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Εμένα η πρώτη μου χοριακή ήτανε 36 και τώρα έχω ένα αγοράκι 15 μηνών!!!!!!καλή εγκυμοσύνη να έχεις!!!!!

giota-rr
07-02-13, 16:53
Νομίζω πως είναι μια χαρά!!!!! Για δες εδω....
http://www.konstantinanousia.com/enkymosyne/hcg1

markela35
07-02-13, 18:25

α μια χαρα καλε θετικηηηηηηηηηηηηηηη!!!μπραβο!!!Εγω ειχα 50.5 στην 26 μερα αλλα εχω κυκλο 25 ημερων!!

annat29
07-02-13, 19:02
σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!!!μακαρι ολα να πανε κατευχην αυτη τη φορα

ΟΥΡΣΟΥΛΑ
19-03-13, 19:50
Γεια σας σε ολους...ήθελα να κανω μια ερωτηση....έχω 2 μέρες καθυστερηση ...εκανα τεστ εγκυμοσυνης την μερα που θα μου ερχοταν η περιοδος (πριν 2 μερες)και βγηκε αρνητικο και σκεφτηκα να κανω εξεταση για χοριακη...λετε να δειξει κατι? ή να περιμενω ακομη?

και κατι ακομη....αν κανω μια εξεταση θα ξερω αν ειμαι εγκυος ή όχι ή θα πρέπει να επαναλαβω την εξεταση μετα απο καποιες μερες?

πρεπει να παω πρωι να κανω την εξεταση ή οποιαδηποτε ωρα της ημέρας;
γεια σας ειμαι καινουργια στην παρεα σας.θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας.εχω κυκλο 28-36 μερες.τελευταια περιοδο ειχα στις 12/2 κ τελευταια επαφη στς 6/3.ποτε θα πρεπει να κανω τη β χοριακη?

markela35
19-03-13, 19:54
7 με 10 μερες μετα την συλληψη δειχνει η χοριακη!Οποτε αν ειχες επαφη 6 του μηνα και η συλληψη εγινε πιο μετα περιμενε ακομα μια δυο μερες για σιγουρα αποτελεσματα!

marpaps
20-03-13, 14:34
Να σας πω την εμπειρία μου με τα τεστ κυήσεως και την "καθυστερημένη" σύλληψη που λένε. Εγώ είχα διαγνωσθεί με τραχηλίτιδα και ο γιατρός μου μου έδωσε φάρμακα κολπικά ΚΑΙ αντιβίωση. Η αντιβίωση είναι από τις βαριές γενικότερα. Λέω και εγώ άντε να περιμένω να αδιαθετήσω και μετά όταν θα είμαι καθαρή να ξεκινήσω. Μετά το μετάνιωσα και είπα να ξεκινήσω νωρίτερα. Εντελώς τυπικά κάνω ένα τεστ κυήσεως 5 μέρες πριν την περίοδο, από αυτά που δείχνουν νωρίς, τίποτα. Μετά κάτι προέκυψε και πήγα πάλι 2 μέρες πίσω. Είχα όμως κάποια περίεργα συμπτώματα, κάνω άλλο ένα τεστ 2 μέρες πριν την περίοδο, τίποτα. Οκ λέω ξεκινάω μόλις τελειώσω απο την περίοδο την θεραπεία. Μόνο που η περίοδος δεν ερχόταν και εγώ είχα έντονα συμπτώματα. Κάνω χοριακη 2 μέρες μετά, 149. Έγκυος! Τώρα γιατί τα τεστ δεν πιάσανε καθόλου ορμόνες κυήσεως δεν ξέρω. Πάντως στο μικροβιολογικό μου είπαν ότι ίσως η σύλληψη έγινε καθυστερημένα αλλά οι μονάδες ήταν πολύ καλές. Καλό θα είναι όσες κοπέλες έχουν αμφιβολίες (καμιά φορά η διαίσθηση μας είναι καλύτερη :) ) να κάνουν χοριακη σε μικροβιολογικό!!!

αγοροmummy!
20-05-13, 11:05
Να σας πω την εμπειρία μου με τα τεστ κυήσεως και την "καθυστερημένη" σύλληψη που λένε. Εγώ είχα διαγνωσθεί με τραχηλίτιδα και ο γιατρός μου μου έδωσε φάρμακα κολπικά ΚΑΙ αντιβίωση. Η αντιβίωση είναι από τις βαριές γενικότερα. Λέω και εγώ άντε να περιμένω να αδιαθετήσω και μετά όταν θα είμαι καθαρή να ξεκινήσω. Μετά το μετάνιωσα και είπα να ξεκινήσω νωρίτερα. Εντελώς τυπικά κάνω ένα τεστ κυήσεως 5 μέρες πριν την περίοδο, από αυτά που δείχνουν νωρίς, τίποτα. Μετά κάτι προέκυψε και πήγα πάλι 2 μέρες πίσω. Είχα όμως κάποια περίεργα συμπτώματα, κάνω άλλο ένα τεστ 2 μέρες πριν την περίοδο, τίποτα. Οκ λέω ξεκινάω μόλις τελειώσω απο την περίοδο την θεραπεία. Μόνο που η περίοδος δεν ερχόταν και εγώ είχα έντονα συμπτώματα. Κάνω χοριακη 2 μέρες μετά, 149. Έγκυος! Τώρα γιατί τα τεστ δεν πιάσανε καθόλου ορμόνες κυήσεως δεν ξέρω. Πάντως στο μικροβιολογικό μου είπαν ότι ίσως η σύλληψη έγινε καθυστερημένα αλλά οι μονάδες ήταν πολύ καλές. Καλό θα είναι όσες κοπέλες έχουν αμφιβολίες (καμιά φορά η διαίσθηση μας είναι καλύτερη :) ) να κάνουν χοριακη σε μικροβιολογικό!!!
συμφωνώ για τη χοριακή,είναι πολύ πιο αξιόπιστη! Κοστίζει όσο το τεστ περίπου και ούτως ή άλλως ο γυναικολόγος ζητά τη χοριακή στο 1ο ραντεβού. Εμένα τα τεστ έδειχναν ότι δεν είμαι έγκυος (με 6 μέρες καθυστέρηση,και με το ακριβό τεστ των 15 ευρώ,είχα κάνει 2:-?) και την επόμενη μέρα έκανα χοριακή και είχα ένα νούμερο τόοοοοσο!! :D

Eleftheria82
07-07-13, 12:24
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το παρακάτω θέμα. Με πιθανή επαφή 19/6 &20/6 ακόμα δεν έχω αδιαθετησει. Έκανα τεστ αλλα βγήκε αρνητικό . Ποτε ειναι ασφαλές να πάω για χοριακη; Έχω κάποια πονακια χαμηλα και πρησμενο στήθος. Το ξέρω ότι είχα Ωορηξια γιατι πήγα τυχαία στον γιατρό και το είδε. Αυτο με την καθυστερημένη σύλληψη που γράφετε πόσο πιθανό ειναι να συμβεί;

Maria110610
07-07-13, 12:45
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το παρακάτω θέμα. Με πιθανή επαφή 19/6 &20/6 ακόμα δεν έχω αδιαθετησει. Έκανα τεστ αλλα βγήκε αρνητικό . Ποτε ειναι ασφαλές να πάω για χοριακη; Έχω κάποια πονακια χαμηλα και πρησμενο στήθος. Το ξέρω ότι είχα Ωορηξια γιατι πήγα τυχαία στον γιατρό και το είδε. Αυτο με την καθυστερημένη σύλληψη που γράφετε πόσο πιθανό ειναι να συμβεί;

καλημερα αλλα δεν μας λες ποτε ηταν η τελευταια σου περιοδος?
η χοριακη δειχνει απο την εμφυτευση και μετα

Eleftheria82
07-07-13, 12:57
καλημερα αλλα δεν μας λες ποτε ηταν η τελευταια σου περιοδος?
η χοριακη δειχνει απο την εμφυτευση και μετα
Έχεις δίκιο. Το ξέχασα γιατι ειναι κάπως αστατη. 3/6 ήταν η τελευταία περιοδος.

ampeligi
09-07-13, 10:46
Έχεις δίκιο. Το ξέχασα γιατι ειναι κάπως αστατη. 3/6 ήταν η τελευταία περιοδος.

Νομίζω πως αν κάνεις χορική τώρα θα δείξει αν είσαι έγκυος...

Eleftheria82
09-07-13, 14:22
Νομίζω πως αν κάνεις χορική τώρα θα δείξει αν είσαι έγκυος...
Έκανα τεστ και βγήκε αρνητικό!! Παρόλα αυτά περιοδος γιοκ!!! :-( Υπάρχει περίπτωση να είναι πολύ νωρίς για τεστ; Αυριο θα πάω για χοριακή.

Helen81
10-07-13, 12:39
Έκανα τεστ και βγήκε αρνητικό!! Παρόλα αυτά περιοδος γιοκ!!! :-( Υπάρχει περίπτωση να είναι πολύ νωρίς για τεστ; Αυριο θα πάω για χοριακή.
\

Τρελλές μούφες τα τεστάκια. 29η μέρα (δηλαδή η μέρα που περίμενα περίοδο) εκάνα το clear blue που και καλά δείχνει μέχρι και 4 μέρες νωρίτερα. Αρνητικότατο το τεστάκι! Μόλις το είδα, ήμουν σίγουρη ότι ήταν άκυρο... Και έπεσα μέσα. Τόσο σίγουρη ήμουν ότι είμαι έγκυος. Ψηφίζω χωριακή, που έτσι κι αλλιώς θα σε βάλει ο γιατρός να κάνεις! :D

Helen81
10-07-13, 12:43
\
. Ψηφίζω χωριακή, που έτσι κι αλλιώς θα σε βάλει ο γιατρός να κάνεις! :D
χΩριακή! χαχαχα

Eleftheria82
10-07-13, 14:53
Και εγω για κάποιο λόγο πιστεύω ότι είμαι εγκυος ελπίζω να μην απογοητευτω!!!! Έκανα το πρωι χοριακη και περιμένω το απόγευμα το αποτέλεσμα. Θα δείξει!!!! Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας.

oneiraki
10-07-13, 15:10
Καλα αποτελεσματα!
helen81 στις 4 μερες νωριτερα ρα τεστ σου γραφουν οτι ανιχνευουν στο 50% περιπου των πςριπτωσεων.

μπεμπηςς μου
10-07-13, 18:08
κοριτσια τελευταια περιοδος 4 ιουνιου εκανα χοριακη 8 ιουνιου κ βγηκε 1341 μοναδες!!!!θα παω την παρασκευη να με δει..καλη σας φαινετε η χοριακη η' μικρη;;;;για 4 μερες καθυστεριση μου φαινεται πολυ καλη
το συζηταω γιατι οταν πηρα τον γιατρο κ του το πα μου πε οτι ειναι χαμηλη κ να παω να με δει...μηπως ακουσε 341;;;;δεν ξερω;;;εν το μεταξυ δεν του πα την τελευταια μου περιοδο,,,, πως κρινει ;;;;....ειναι χαζος;;;μηπως εννοει οτι ειμαι αρχη

ampeligi
11-07-13, 10:16
κοριτσια τελευταια περιοδος 4 ιουνιου εκανα χοριακη 8 ιουνιου κ βγηκε 1341 μοναδες!!!!θα παω την παρασκευη να με δει..καλη σας φαινετε η χοριακη η' μικρη;;;;για 4 μερες καθυστεριση μου φαινεται πολυ καλη
το συζηταω γιατι οταν πηρα τον γιατρο κ του το πα μου πε οτι ειναι χαμηλη κ να παω να με δει...μηπως ακουσε 341;;;;δεν ξερω;;;εν το μεταξυ δεν του πα την τελευταια μου περιοδο,,,, πως κρινει ;;;;....ειναι χαζος;;;μηπως εννοει οτι ειμαι αρχη

θες να πεις 8 ιουλιου.... εγώ είχα 550 και ημουν εγκυος 3η βδομαδα προς 4η... νομίζω πως το χαρτι της χοριακής δειχνει δίπλα ανάλογα με το τι9 τιμή έχεις ως αποτέλεσμα και σε ποια βδομάδα περίπου είσαι... εσύ μάλλον είσαι 4η μνε 5η βδομάδα.... με το καλό!!!!

ampeligi
11-07-13, 10:17
Και εγω για κάποιο λόγο πιστεύω ότι είμαι εγκυος ελπίζω να μην απογοητευτω!!!! Έκανα το πρωι χοριακη και περιμένω το απόγευμα το αποτέλεσμα. Θα δείξει!!!! Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας.

Η χοριακήσε εξασφαλίζει 100%... εγώ είχα κάνει το clear blue με μια μέρα καθυστέρηση και είχε βγει θετικό παρόλα αυτά για σιγουριά έκανα και β χοριακή.... καλά αποτελέσματα!

Eleftheria82
12-07-13, 00:22
Αρνητική η χοριακη. Στεναχωρηθηκα λιγάκι. Παρόλα αυτά ακατανομαστη ακόμα να φανεί.

ampeligi
12-07-13, 09:19
Αρνητική η χοριακη. Στεναχωρηθηκα λιγάκι. Παρόλα αυτά ακατανομαστη ακόμα να φανεί.

μη στεναχωριεσαι καλή μου και μη το σκέφτεσαι πάνω απ΄όλα.... όσο το σκεφτεσαι και σου είναι εμμονή τόσο δε θα έρχετε το παιδί... Χαλάρωσε και θα δεις :) μικρή είσαι ακόμα δε σε πήραν και τα χρόνια!!! :rolleyes:

Eleftheria82
12-07-13, 17:34
Εντάξει δεν το πήρα και κατάκαρδα.. Δεν ειναι και πολύς καιρος που προσπαθουμε να πω την αληθεια. Απλά είμαι λίγο ανυπόμονη! Τι να πω.. τον επόμενο μήνα (αρκέι πρωτα να αδιαθετησω αααααααααααααααααα, τα νεύρα μου κρόσια)

GIORGITSA
24-08-13, 01:43
Ποτέ μη λες ποτέ! Σε κάποιο θέμα το είχα ξαναγράψει εδώ, μια φίλη μου πρόσφατα ανακάλυψε στη 12η μέρα καθυστέρησης την εγκυμοσύνη της με χοριακή, αφού είχε ήδη δει δύο αρνητικά τεστ φαρμακείου στις 3 μέρες καθυστέρησης και μια αρνητική χοριακή στις 6 μέρες!! Ο γιατρός της είπε πως μάλλον είχε γίνει απρόσμενα καθυστερημένη σύλληψη!

αχ Ria σημερα 6η ημερα καθυστερησης και αρνητικη χοριακη! :cry: και με 2 αρνητικα τεστ 4η ημερα καθυστερησης! καθολου πονοι περιοδου με απεχθεια για το τσιγαρο, αναγουλες και 37,1 - 37.4 δεκατα! κοντευω να τρελαθω! το μηνυμα σου το διαβασα 10 φορες!!!

φουλα27
25-10-13, 12:16
κοριτσια καλημερα!!!!!!!με ΤΕΡ 16/9 κ κυκλο 30-35 ημερων εκανα χοριακη στις 22/10 με τιμη 315 κ επανελαβα 24/10 κ πηγε 730...!!!!σαν τιμη διπλασιαστηκε αλλα συφωνα με τον κυκλο μου κ την ΤΕΡ ειναι καλη??????????

φουλα27
25-10-13, 12:29
καμια???????????????????

myheart
25-10-13, 13:22
κοριτσια καλημερα!!!!!!!με ΤΕΡ 16/9 κ κυκλο 30-35 ημερων εκανα χοριακη στις 22/10 με τιμη 315 κ επανελαβα 24/10 κ πηγε 730...!!!!σαν τιμη διπλασιαστηκε αλλα συφωνα με τον κυκλο μου κ την ΤΕΡ ειναι καλη??????????

δεν υπάρχει στάνταρ νούμερο που πρέπει να είναι η χοριακή.αρκεί να διπλασιάζεται σωστά!μια χαρά είναι μην αγχώνεσαι!

oneiraki
25-10-13, 13:31
καμια???????????????????

Εφόσον είναι θετική και διπλασσιάζεται είναι μια χαρά!Συγχαρητήρια!!!!

φουλα27
25-10-13, 13:33
ΠΕΙΝΑΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!ασχετο με το ποστ αλλα ηθελα καπου να πω τον πονο μου.......:(

myheart
25-10-13, 13:43
ΠΕΙΝΑΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!ασχετο με το ποστ αλλα ηθελα καπου να πω τον πονο μου.......:(

χαχχαχα ε φάε!!! κι εγώ πεινάω συνέχεια!

gelly
12-11-13, 15:40
Γεια σας κορίτσια! έχω κύκλο 30 ημερών. Τελευταία περίοδο είχα στις 9/10/2013 και ελεύθερη επαφή περίπου στις 14 ή 15/10/2013. Τους τελευταίους 6 μήνες η περίοδος μου ήταν σταθερή. Την Παρασκευή 8/11 έκανα Β χοριακή αλλά βγήκε αρνητικη.....Η περίοδος όμως δε φαίνεται πουθενά στον ορίζοντα.....Τι να κάνω? Μήπως έκανα πολύ νωρίς την εξέταση; Μήπως πρέπει να την επαναλάβω? Στο πρώτο μου παιδακι ο γιατρός ειχε πει ότι ειχα καθυστερημένη σύλληψη...Δηλαδή; ήταν τόση η χαρά μου τότε που δε συγκρατησα τι μου έλεγε....έχω πολυ αγωνία....!!!!!!

oneiraki
12-11-13, 17:41
Γεια σας κορίτσια! έχω κύκλο 30 ημερών. Τελευταία περίοδο είχα στις 9/10/2013 και ελεύθερη επαφή περίπου στις 14 ή 15/10/2013. Τους τελευταίους 6 μήνες η περίοδος μου ήταν σταθερή. Την Παρασκευή 8/11 έκανα Β χοριακή αλλά βγήκε αρνητικη.....Η περίοδος όμως δε φαίνεται πουθενά στον ορίζοντα.....Τι να κάνω? Μήπως έκανα πολύ νωρίς την εξέταση; Μήπως πρέπει να την επαναλάβω? Στο πρώτο μου παιδακι ο γιατρός ειχε πει ότι ειχα καθυστερημένη σύλληψη...Δηλαδή; ήταν τόση η χαρά μου τότε που δε συγκρατησα τι μου έλεγε....έχω πολυ αγωνία....!!!!!!
Γεια σου gelly. Καθυστερημένη σύλληψη είχα και στις δύο μου εγκυμοσύνες. Αυτό σημαίνει ότι εκείνο το μήνα ο κύκλος ήτανε μεγαλύτερος από 30 ημέρες που υπολογίζουν ότι είναι κανονικά & στην πρώτη εγκυμοσύνη η σύλληψη έγινε την 27η μέρα του κύκλου (!!!) και τώρα η σύλληψη έγινε την 22η μέρα του κύκλου. Επομένως αν υπολογίζεις κλπ εμφυτεύσεις ε ίσως να είναι & νωρίς για να δείξει..

gelly
12-11-13, 19:40
δηλαδή υποθέτεις ότι ειναι νωρίς για να φανεί στη Β χοριακή.....δεν είχαμε άλλη επαφή από τότε γιατί ο άντρας μου είναι εκτός πόλης....να κάνω ξανά εξέταση; έχουν περάσει 5 ημέρες από την προηγούμενη που έκανα και ημέρες καθυστέρησης 4......

oneiraki
12-11-13, 20:25
Δεν ξέρω τι να σου προτείνω..ίσως να περιμένεις κανα δυο μέρες ακόμη & να κάνεις μετά ξανά χοριακή αν δεν έρθει.

omiopathis
13-11-13, 09:57
Κορίτσια καλημέρα,
Ας καταθέσω κι εγω τον καημό μου, μπας παρηγορηθώ!
Εκανα την εμβρυομεταφορά την προηγούμενη τετάρτη 6/11/13. Είμαι στην 7η μέρα, και όπως καταλαβαίνεται, τρώγομαι για το αν θα δείξει η χοριακή απο τώρα..
Τι λέτε? λένε οτι τις πρώτες δυο μέρες το έμβρυο αιωρείται στην μήτρα μέχρι να προσκωληθεί. Αρα 7 μείον 2 μέρες για την εμφύτευση!! (αν θέλει η παναγίτσα)

maria ampelokipi
13-11-13, 10:16
εφόσον έχεις κάνει εξωσωματική, μην κάνεις από τώρα χοριακή, γιατί το αποτέλεσμα θα είναι αλλοιωμένο λόγω των ενέσεων.
Εξάλλου είναι πολύ νωρίς ακόμα, τσάμπα θα στενοχωρηθείς αν είναι αρνητικό το αποτέλεσμα.
Καλή τύχη εύχομαι!

gelly
14-11-13, 09:51
ακόμα τίποτα......νομίζω πως θα περιμένω 2 μέρες ακόμα και μετα θα ξανακάνω την εξέταση......ωωωχχχχ αμαννννν.........

oneiraki
14-11-13, 09:59
ακόμα τίποτα......νομίζω πως θα περιμένω 2 μέρες ακόμα και μετα θα ξανακάνω την εξέταση......ωωωχχχχ αμαννννν.........

Καλημέρα gelly!Σουπερ λοιπόν :) Εύχομαι να είναι για καλό!Ενημέρωσε μας!!

gelly
14-11-13, 10:27
ευχαριστώ και εγω το ίδιο ευχομαι!!!! θα σας πω σύντομα τα νέα μου!!!!

Κoukoutza
17-02-14, 15:29
Κορίτσια καλησπέρα,
Τελευταία περίοδος 24/1, κύκλος 28 περίπου ημερών, τελευταία επαφή 5/2. Από τις μέρες των επαφών έχω πόνους σαν περιόδου. Πήγα στη γυναικολόγο μου 7/2 και δεν μου βρήκε τίποτα (υπέρυχος, π.α.π., εξεταση κολπικων υγρων). Να κάνω χοριακή, θα δείξει λέτε ή είναι νωρίς?

BabyCute
17-02-14, 15:46
Κορίτσια καλησπέρα,
Τελευταία περίοδος 24/1, κύκλος 28 περίπου ημερών, τελευταία επαφή 5/2. Από τις μέρες των επαφών έχω πόνους σαν περιόδου. Πήγα στη γυναικολόγο μου 7/2 και δεν μου βρήκε τίποτα (υπέρυχος, π.α.π., εξεταση κολπικων υγρων). Να κάνω χοριακή, θα δείξει λέτε ή είναι νωρίς?

Ναι μπορεί να δείξει ειδικά αν η ωορυξια ήταν νωρίς - έτυχε σε μένα και είχα θετικό αποτέλεσμα 3 βδομαδες μετα την αρχή της προηγούμενης περιόδου
Αν ομως είσαι σιγουρη οτι είχες ωορυξια ακριβως στη μέση του κύκλου σου καλο ειναι να περιμένεις μέχρι τις 21 του μηνος

Κoukoutza
17-02-14, 21:33
Baby Cute ευχαριστώ για την απάντηση. Θα σκάσω μέχρι την Παρασκευή αλλά μάλλον έχεις δίκιο. Καλύτερα υπομονή παρά τζάμπα απογοήτευση.

melina-vasia
18-02-14, 22:45
Ναι μπορεί να δείξει ειδικά αν η ωορυξια ήταν νωρίς - έτυχε σε μένα και είχα θετικό αποτέλεσμα 3 βδομαδες μετα την αρχή της προηγούμενης περιόδου
Αν ομως είσαι σιγουρη οτι είχες ωορυξια ακριβως στη μέση του κύκλου σου καλο ειναι να περιμένεις μέχρι τις 21 του μηνος

καλησπέρα, είμαι κι εγώ νέα στην παρέα κι έχω παρόμοια απορία! τελευταία περίοδος 22/01, επαφή και στην ωορρηξία και 8-9/2 (κύκλος 25-26 ημερών)
και τεστ αρνητικό 15/2
να πάω για χοριακή ή να περιμένω λίγο?

ΝΙΑΡΑ
21-02-14, 03:44
καθυστερημένα σου γραφω ότι θα πρότεινα να περιμένεις λίγο, ξέρω είναι δύσκολο και σε τρωει η αγωνία αλλά είναι χειρότερο νομιζω να βγει ένα αρνητικό αποτελεσμα και να μην είσαι και σιγουρη... επίσης μάλλον κρίμα τα λεφτα εαν το κάνεις νωρίς και αναγκαστεις να το ξανακάνεις... έχεις και μικρό κύκλο οποτε θα δειξει λογικά νωρίς... Εαν δεν εχεις κάνει ακόμα θα λεγα πηγαινε μεθαυριο... και καλά αποτελέσματα

ελευθερια13
25-02-14, 00:03
Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι καινούργια στο forum κι έχω κι εγώ την ίδια απορία. Πότε δείχνει η χοριακή; Είχα τελευταία περίοδο 9/02 που κράτησε όμως 3 μέρες μόνο και νορμάλ σχετικά ενώ συνήθως κρατάει 4-5 με μεγάλη αιμοραγία. Είχαμε επαφές 12,13,14,15,21(ωορρηξία) του μηνός και γενικά χρησιμοποιούμε τη μέθοδο του "τραβήγματος" μιας κι έχω προβλήματα με κύστες και ο γυναικολόγος μου λέει ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να μείνω έγκυος χωρίς παρακολούθηση κλπ. Τις τελευταίες μέρες που λέτε ό,τι φάω κι ό,τι μυρίσω μου φέρνει ανακατοσούρα και εμετό. Έκανα σήμερα 2 τεστ και βγήκαν και τα 2 αρνητικά. Να σημειώσω εδώ ότι η μητέρα μου και τις δύο φορές που έμεινε έγκυος είχε περίοδο μέχρι 3ο-4ο μήνα και τα τεστ δεν έδειχναν ποτέ τίποτα(αν παίζει δηλαδή κάποιο ρόλο και η κληρονομικότητα σε αυτά). Το θέμα είναι ότι είμαι 20 χρονών και ο σύντροφός μου 25 και πραγματικά έχουμε αγχωθεί πάρα πολύ γιατί είμαστε κι οι δύο φοιτητές χωρίς δουλειά κλπ. Σας ζάλισα αλλά χρειάζομαι απαντήσεις. Πότε να πάω να την κάνω;:confused::???:

ΝΙΑΡΑ
25-02-14, 18:58
ελευθερια13 δεν καταλαβα, ανησυχεις μηπως είσαι έγγυος από τον προηγουμενη μηνα (πριν από αυτην την τελευταια "περίεργη" περίοδο; Εαν είναι έτσι η χοριακή θα δειξει σίγουρα και σήμερα να πας!!! Αυτες οι επαφές που αναφέρεις 12, 13, 14, 15, 21 κλπ εννοείς αυτου του μήνα; Τπυ φεβρουαρίου;; Εαν έχεις μέινει έγγυος σε κάποια από αυτες δε θα δείξει ακόμα... Έχεις σταθερό κύκλο γενικότερα;; Εαν ναι πόσες μέρες;

eli28
26-02-14, 14:23
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ..
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΣΕ ΚΥΚΛΟ 28 ΜΕΡΟΝ - 30 ΜΕΡΟΝ Η 19Η ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΓΟΝΙΜΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ :shock:

gaglo
26-02-14, 15:59
Γόνιμες είναι οι μέρες που έχουμε ωορρηξία. Η ωορρηξία συνήθως συμβαίνει 14-16 μέρες πριν από την περίοδο..Άρα έτσι όπως μας τα περιγράφεις (κύκλος 28-30 μέρες) η 19η ημέρα δεν ήταν γόνιμη ήταν αργότερα..επίσης το ωάριο "ζει" για κάποιες ώρες, το πολύ 24 νομίζω.

ΝΙΑΡΑ
07-03-14, 02:51
Να συμπληρωσω σε αυτα που λέει η gaglo ότι το σπέρμα μένει ζωντανο πολύ περισσότερο από το ωαριο. 3 με 5 εικοσιτετραωρα. Αρα μπορεί μια γυναικα να συλλάβει τη μέρα της ωορηξιας χωρις να έχει επαφή, αλλά να είχε την προηγουμενη μερα πχ.

ΛΟΥΛ
07-04-14, 21:21
καλησπερα, γεννησα πριν 4μηνες,(28/11/213) θυλαζα και μου ηρθε περιοδο πρωτ φορα 23/02,μετα 19/03 με τον αντρα μου ειχα επαφη στις 04/04 ελευθερα υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης; περιοδο περιμενω τωρα περιπου 16 με 17 απριλιου αμα κανω νωριτερα τεστ υπαρχει περιπτωση να δειξει κατι;(να πω οτι δεν θυλαζω αλλο γιατι μου κοπηκε το γαλα) δεν ξερω εαν παιζει ρολο αντισυλληψης;
ευχαριστω

Liza8
11-04-14, 10:05
Καλημέρα σας καινούργια και εγώ!
Λοιπόν τελευταία περίοδο είχα στις 11/03 και είχαμε επαφές τις γόνιμες μερες έχω σταθερό κύκλο 28 ημέρων. Έχω 4 μερες καθυστέρηση αλλα προβληματίζομαι γιατι πήρα αντιβίωση την προηγούμενη εβδομάδα λόγω ίωσης. Μπορεί να έχει επηρεάσει; Σκέφτομαι αν συνεχίσω μα έχω καθυστέρηση να κάνω χοριακή τη Δευτερα. Θέλουμε παιδι αλλά δεν θέλω να το δω με ανχος. Επιπλέον αυτά που παρατηρώ στο σώμα μου είναι πρισμένο στήθος και απο την πρώτη μέρα καθυστέρησης πινάκια στην κοιλιά που φεύγουν και έρχονται δεν έχω έντονο πόνο ούτε σύμπτωμα περιόδο.

litazak
11-04-14, 16:19
κοριτσια καλησπερα!! ειμαι καινουρια εδω!!!
τι να πωω??? 6 μερες καθυστερηση κ ενω ημουν σιγουρη οτι ειχα καλα νεα γιατι εχω σταθερο κυκλο χρονια.. εκανα χοριακη σημερα κ βγηκε αρνητικη!!
απογοητευτηκα αλλα περιοδος ακομα τπτ..!
ελπιζω ακομα!!

Liza8
15-04-14, 08:14
Καλημέρα σας!

Έκανα χθες χοριακή με 1 εβδομάδα καθυστέρησης και ήταν 1584 είναι καλα; Θα πάω σήμερα στο γιατρό αλλά έχω αγωνία να δω οτι είναι όλα εντάξει.

madeleine24
28-04-14, 20:38
και ναι ειμαι τελικα εγκυος στου 5 μηνες που γεννησα !!!!
πεμπτη η χοριακη με 6 μερες καθυστερηση ηταν 289 μοναδες
σαββατο 589 και σημερα 1400 μοναδες!!!!

Rinoula
10-06-14, 09:46
Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!
Έχω πολύυυ καιρό να γράψω, αλλά σήμερα θα ήθελα τα φώτα σας!
Έχω κύκλο 30-35 ημερών, με 1-2 φορές το χρόνο να φτάνει και τις 40 μέρες (δεν ξέρω για ποιο λόγο, οι ορμονικές μου εξετάσεις καθε χρόνο είναι γενικά καλές). Τους τελευταίους 2-3 μήνες η περίοδος μου ερχόταν στις 30 μέρες του κύκλου. 1 εβδομάδα πριν την περίοδο τουλάχιστον, πάντα μα πάντα, πρήζεται το στήθος μου και πονάει σε σημείο που δεν μπορώ να το ακουμπήσω, το οποίο εξασθενεί την 1η-2η μέρα της περιόδου.

Τώρα στο διαταύτα. Τελευταία περίοδος 29/4. Στις 30/5 πήγα να κάνω κάτι εξετάσεις θυροειδή που μου είχαν γράψει, και μιας και ήμουν εκεί τους λέω δε μου κάνετε και μια χοριακή? (γενικά δεν κάνω ούτε τεστ, ούτε χοριακή εύκολα! Μετά από τόσα χρόνια προσπαθειών, τα έχω ξεπεράσει αυτά...Τεστ φανταστείτε κάνω μετά από 10 μέρες καθυστέρησης (1-2 φορές το χρόνο δηλαδή), και χοριακή έχω ξανακάνει άλλη μία στη ζωή μου πριν 5 χρόνια νομίζω. Εχω υπομονή πλέον...:Ρ).
Λοιπόν, την επόμενη μέρα πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων, με χοριακή 0.2, αρνητική δηλαδή. Οκ, λέω, συνηθισμένα τα βουνά απ'τα χιόνια,:-D και συνέχισα κανονικά τη ζωή μου. Μέχρι σήμερα που σας γράφω δεν έχω αδιαθετήσει. Και η αλήθεια είναι ότι με μια αρνητική χοριακή την 31η μέρα του κύκλου, ουτε καν τοσο λίγο δεν θα έλπιζα σ'ένα λάθος του εργαστηρίου, ή σε μια καθυστερημένη σύλληψη...αν δεν είχα θέμα με το στήθος. Αυτή τη φορά το στήθος μου πρήστηκε κανονικά 1 βδομάδα πριν την αναμενόμενη περίοδο. Λίγο μετά όμως που ήταν να αδιαθετήσω, ο πόνος και το πρήξιμο μου κόπηκε μαχαίρι. Αυτό δεν μου έχει ξανασυμβεί ποτε, αν δεν αδιαθετήσω, ο πόνος δεν περνάει, μάλλον γίνεται χειρότερος όση καθυστέρηση και να έχω! Τώρα είμαι, αν δεν κάνω λάθος, στην 12η μέρα καθυστέρησης, το στήθος μια χαρά σαν να έχω μόλις αδιαθετήσει, όμως περίοδος άφαντη.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν σας έχει συμβεί αυτό με το στήθος, γιατί εμένα πρώτη φορά μου συμβαίνει. Και αν μπορεί αυτό το σύμπτωμα (το να σου κόβεται δηλαδή απότομα ο πόνος τους στήθους λίγο μετά την αναμενόμενη περίοδο) να οφείλεται σε μια εγκυμοσύνη!
Και πάλι σας λέω, ότι μετά από 7 χρόνια περίπου προσπαθειών για μωράκι, τα έχω ξεπεράσει όοοολα αυτά τα δήθεν συμπτώματα, ή την ανυπομονησία να κάνω τεστ κλπ. Είμαι πολύ χαλαρή, το έχω πάρει αδιάφορα το θέμα, αλλά λόγω αυτού με το στήθος μου, λίγο προβληματίστηκα και δεν ξέρω πως να το χειριστώ (μη μου πείτε μόνο να επαναλάβω χοριακή, είναι το χειρότερο μου οι βελόνες.....:-x)
Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας να διαβάσετε όλο αυτό το κατεβατό:oops:, καθώς και για τις απαντήσεις σας!

Maria210
12-06-14, 15:40
Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!
Έχω πολύυυ καιρό να γράψω, αλλά σήμερα θα ήθελα τα φώτα σας!
Έχω κύκλο 30-35 ημερών, με 1-2 φορές το χρόνο να φτάνει και τις 40 μέρες (δεν ξέρω για ποιο λόγο, οι ορμονικές μου εξετάσεις καθε χρόνο είναι γενικά καλές). Τους τελευταίους 2-3 μήνες η περίοδος μου ερχόταν στις 30 μέρες του κύκλου. 1 εβδομάδα πριν την περίοδο τουλάχιστον, πάντα μα πάντα, πρήζεται το στήθος μου και πονάει σε σημείο που δεν μπορώ να το ακουμπήσω, το οποίο εξασθενεί την 1η-2η μέρα της περιόδου.

Τώρα στο διαταύτα. Τελευταία περίοδος 29/4. Στις 30/5 πήγα να κάνω κάτι εξετάσεις θυροειδή που μου είχαν γράψει, και μιας και ήμουν εκεί τους λέω δε μου κάνετε και μια χοριακή? (γενικά δεν κάνω ούτε τεστ, ούτε χοριακή εύκολα! Μετά από τόσα χρόνια προσπαθειών, τα έχω ξεπεράσει αυτά...Τεστ φανταστείτε κάνω μετά από 10 μέρες καθυστέρησης (1-2 φορές το χρόνο δηλαδή), και χοριακή έχω ξανακάνει άλλη μία στη ζωή μου πριν 5 χρόνια νομίζω. Εχω υπομονή πλέον...:Ρ).
Λοιπόν, την επόμενη μέρα πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων, με χοριακή 0.2, αρνητική δηλαδή. Οκ, λέω, συνηθισμένα τα βουνά απ'τα χιόνια,:-D και συνέχισα κανονικά τη ζωή μου. Μέχρι σήμερα που σας γράφω δεν έχω αδιαθετήσει. Και η αλήθεια είναι ότι με μια αρνητική χοριακή την 31η μέρα του κύκλου, ουτε καν τοσο λίγο δεν θα έλπιζα σ'ένα λάθος του εργαστηρίου, ή σε μια καθυστερημένη σύλληψη...αν δεν είχα θέμα με το στήθος. Αυτή τη φορά το στήθος μου πρήστηκε κανονικά 1 βδομάδα πριν την αναμενόμενη περίοδο. Λίγο μετά όμως που ήταν να αδιαθετήσω, ο πόνος και το πρήξιμο μου κόπηκε μαχαίρι. Αυτό δεν μου έχει ξανασυμβεί ποτε, αν δεν αδιαθετήσω, ο πόνος δεν περνάει, μάλλον γίνεται χειρότερος όση καθυστέρηση και να έχω! Τώρα είμαι, αν δεν κάνω λάθος, στην 12η μέρα καθυστέρησης, το στήθος μια χαρά σαν να έχω μόλις αδιαθετήσει, όμως περίοδος άφαντη.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν σας έχει συμβεί αυτό με το στήθος, γιατί εμένα πρώτη φορά μου συμβαίνει. Και αν μπορεί αυτό το σύμπτωμα (το να σου κόβεται δηλαδή απότομα ο πόνος τους στήθους λίγο μετά την αναμενόμενη περίοδο) να οφείλεται σε μια εγκυμοσύνη!
Και πάλι σας λέω, ότι μετά από 7 χρόνια περίπου προσπαθειών για μωράκι, τα έχω ξεπεράσει όοοολα αυτά τα δήθεν συμπτώματα, ή την ανυπομονησία να κάνω τεστ κλπ. Είμαι πολύ χαλαρή, το έχω πάρει αδιάφορα το θέμα, αλλά λόγω αυτού με το στήθος μου, λίγο προβληματίστηκα και δεν ξέρω πως να το χειριστώ (μη μου πείτε μόνο να επαναλάβω χοριακή, είναι το χειρότερο μου οι βελόνες.....:-x)
Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας να διαβάσετε όλο αυτό το κατεβατό:oops:, καθώς και για τις απαντήσεις σας!
Καλησπερα!να σε ρωτησω κατι, οταν μετρας την καθυστερηση σου απο ποτε την μετρας αφου δεν εχεις σταθερο κυκλο?σε ρωταω γιατι κ εγω την μια εχω 34 την αλλη 36, 38 και δεν ξερω απο ποτε να μετραω για καθυστερηση!τελευταια περιοδο ειχα 9-5 και δεν ξερω ποτε να παω να κανω χοριακη για να δω και δεν μπορω να περιμενω!!:-?

liatolis
22-07-14, 12:49
γεια σας! εχω καθηστεριση 10 μερες αν κανω την χωριακι θα μου βγει σιγουρα αν είμαι εγκυος?ελεγα να κανω τεστ αλλα μου ειπε μια φιλη να κανω κατευθείαν αυτό...εχω όμως πονους χαμηλα...:(

melina-vasia
22-07-14, 15:43
liatolis κάνε χοριακή είναι πιο αξιόπιστη!μην δώσεις τσάμπα λεφτά σε τεστ έτσι κι αλλίως ο γυναικολόγος θέλει να δει τιμή χοριακής

ΝΙΑΡΑ
22-07-14, 15:44
γεια σας! εχω καθηστεριση 10 μερες αν κανω την χωριακι θα μου βγει σιγουρα αν είμαι εγκυος?ελεγα να κανω τεστ αλλα μου ειπε μια φιλη να κανω κατευθείαν αυτό...εχω όμως πονους χαμηλα...
Εαν έχεις καπως σταθερό κύκλο, τότε με 10 μέρες καθυστερηση σίγουρα θα δείξει. Κάνε χοριακή καλύτερα αντι για τεστ φαρμακείου. Τα πονάκια χαμηλά, εφόσον πρόκειται για εγκυμοσύνη, συνηθως δεν είναι κατι ανησυχητικό... Κι εγω τα είχα! Κάνε χοριακή να μάθεις!!!!

danae2014
28-07-14, 07:43
καλημερα,
θα κανω μια χαζη ερωτηση αλλα την ειχα παντα απορια. Τις πρωτες μερες μετα την συλληψη δηλ. τις πρωτες 6-8 ημερες μεχρι να γινει η εμφυτευση στην μητρα τι πρεπει να προσεχουμε ωστε να μην επηρεασουμε αρνητικα την εμφυτευση; Καταρχην επηρεαζεται η εμφυτευση από την καθημερινη μας δραστηριοτητα (πχ δουλειες στο σπιτι κτλ) ή είναι άσχετο τελείως και μέχρι να έχεις καθυστέρηση είσαι οκ; δηλαδη ελευθερη να κανεις ο,τι θελεις; Επισης τα μπανια στην θαλασσα εχουν αντικτυπο;

Ελενα ελενιτσα
10-08-14, 15:48
25 μερες καθυστερηση. Αρνητικο τεστ στς 9 μερες καθυς κ αρνητικη χοριακη στς 20 μερες. Κοντευω να σαλταρω. Τι να ειναι;

babycobra
10-08-14, 16:29
κανέναν ρόλο πιστεύω δεν παίζει..αλλιώς θα στα ματούσαμε τη ζωή μας και θα ξαπλώναμε περιμένοντας..