PDA

Επιστροφή στο Forum : αρρωστησα!

Dimitra83
21-08-10, 14:40
κοριτσια ειμαι σχεδον 30 εβδ κ απο χτες βραδυ εχω συναχι κ πονανε οι αμυγδαλες.ειναι κοκκινες κ πρισμενες κ 9 στις 10 φορες παντα κανουν κ πυον!
τι να κανω τωρα?δε θελω να παρω φαρμακα!μονο τσαγια πινω αλλα απο οσο ξερω οι αμυγδαλες χρειαζονται αντιβιωση:-?
κανενα αλλο κολπο εκτος απο τσαι με λεμονι η μελι?υποφερω!

ΝΤΙΝΤΙ
21-08-10, 14:45
Αν κανεις πυον καλο ειναι να παρεις αμεσως αντιβιωση γιατι ειναι πιο επικυνδινο να το αφεισεις παρα απο να παρεις μια ελαφρυα αντιβιωση.Συμβουλευσου τον γιατρο σου ,υποφερω απο συνεχεις αμυγδαλιτιδες και ξερω οτι το πυον πολυ ευκολα περναει και αλλου αν το αφεισεις.
Κουτια ειχα παρει στις εγκυμοσυνες μου αλλα παντα με την συμβουλη του γιατρου μου και ευτυχως ολα πηγαν καλα.
Περαστικα σου και καλο κουραγιο ειναι πολυ ζορικο οταν εχεις και παιδια τα οποια περιμενουν απο εσενα.

Dimitra83
21-08-10, 14:57
μακαρι να μη κανουν πυον:evil: μπορω καπως να το αποφυγω η μπα???

ANGEL51
21-08-10, 15:02
Ρωτα το γιατρουλη σου καλυτερα κοριτσακι μου, εκεινος νομιζω πως θα σε βοηθησει πολυ περισσοτερο γιατι εισαι και σε προχωρημενη εγκυμοσυνη! Περαστικουλια σου!!!!!

Dimitra83
21-08-10, 15:04
δευτερα πρωι θα παρω τηλ αν ως τοτε δε μου εχουν κανει πυον.μεχρι τοτε με βλεπω με τσαγια κ λεμονια!οχι τιποτα αλλο αλλα εχω που εχω συχνοουριες πινω κ τα τσαγια κ παω για πιπι καθε 5 λεπτα!

amande
21-08-10, 15:05
κάνε προς το παρόν πολλές γαργάρες με σοδόνερο...επίσης όταν πέρασα μια φαρυγγίτιδα στον 4ο μήνα, ο γιατρός μου είχε δώσει να κάνω γαργάρες με tantum verde (είναι ένα σχετικά ήπιο αντισηπτικό διάλυμα), δεν ξέρω αν το έχετε στη γερμανία....αλλά επικοινώνησε με το γιατρό να δεις τι θα σου πει, αν χρειαστεί πάρε αντιβιωσούλα γιατί οι αμυγδαλές ταλαιπωρούν πολύ τον οργανισμο...περαστικά και γρήγορα.

ΝΤΙΝΤΙ
21-08-10, 15:05
μακαρι να μη κανουν πυον:evil: μπορω καπως να το αποφυγω η μπα???

υπαρχουν καραμελες για τον λαιμο και διαλυμα για γαργαρες αλλα επειδη εισαι εγκυος πρεπει να ρωτησεις τον γιατρο σου αν μπορεις να τα παρεις.

barbita
21-08-10, 15:07
Μπορεις να κανεις μπουκωματα με αλατονερο, ξερω ότι βοηθαει για τα μικροβια. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μετα να το φτυσεις. Αν δεις οτι επιμενει μιλα με το γιατρο σου μην το αφησεις.... καθόλου κρύα.... φτου και καλοκαιρι και εγκυος... τι να πω περαστικα

ANGEL51
21-08-10, 15:07
δευτερα πρωι θα παρω τηλ αν ως τοτε δε μου εχουν κανει πυον.μεχρι τοτε με βλεπω με τσαγια κ λεμονια!οχι τιποτα αλλο αλλα εχω που εχω συχνοουριες πινω κ τα τσαγια κ παω για πιπι καθε 5 λεπτα!
Αμαν, αμαν! Υπομονη, αν χρειαστει παρε και τον υπολογιστη στην τουαλετα, χι, χι, χιουμορακι να ξεχνιομαστε...

Dimitra83
21-08-10, 15:11
σοδονερο κ αλατονερο!θα τα δοκιμασω!εννοειται οτι θα τα φτυσω:rolleyes:
μονο μη κανω κ κανενα πυρετο κ να δουμε ποιος θα κοιταξει κ αλλα 2 παιδια!αχχχχχ
κ το λαπτοπ στην τουαλετα ναι.εκει πρεπει να το παω μαλλον.αφου ετσι κιαλλιως εκει περναω την περισσοτερη μερα!τωρα με τα τσαγια...θα εγκατασταθω κιολας!μη σου πω θα παρω κ την μικρη τηλεοραση κ τα παιχνιδια των παιδιων να κατσουμε ολοι μαζι εκει μεσα!!!:p

Danielaki
21-08-10, 15:33
οταν ειμαστε στο χωριο και ποναει ο λαιμος μου η πεθερα μου μου κανει το εξης(βεβαια εγω μισω-σιχενομαι-απεχθανομαι το μελι και δεν το πινω αλλα εχει βοηθησει οσους το εχουν κανει απ οτι μου εχει πει)
παιρνει λοιπον ενα ρεπανι απο τα ασπρα τα μεγαλα οσο το χερι σου ενα πραγμα κοβει τη μερια που ειναι πλατυ και ανοιγει στην μεση του υπολοιπου μια τρυπα που να χωραει μια κουταλια μελι και αυτο που ειχε κοψει το χρησιμοποιει για καπακι..το αφηνει μεχρι να λιωσει το μελι και μετα το πινει..συνηθως το κανει το βραδυ και το αφηνει μεχρι την αλλη μερα το πρωι να λιωσει το μελι.. εννοειτε οτι το περνας απο ενα κοσκινακι για να μην εχει κομματια απο το ρεπανι..το κανεις αυτο για 5-6 μερες με διαφορετικο ρεπανι καθε φορα
δε μορω να σου πω οτι 100% θα πιασει γιατι οπως σου ειπα εγω δεν το εκανα ποτε αλλα η πεθερα μου και οι γνωστες της επιμενουν οτι πιανει..
εγω στην εγκυμοσυνη που ειχα αρρωστησει και μαλιστα ειχα ανεβασει και πυρετο,επαιρνα μονο depon αναβραζον..μου πηρε 3-4 μερες παραπανω να γινω καλα αλλα τουλαχιστον δεν πηρα φαρμακα..(ο γυναικολογος μου ειχε προτεινει το depon)

tzo28
21-08-10, 15:39
θα σε βοηθήσει πολύ να κάνεις γαργάρες με αλατόνερο,ανακουφίζει το λαιμό!
Περαστικά σου..

SKEK
21-08-10, 15:47
Δήμητρα περαστικούλια!! Δεν ξέρω τι μπορεί να σε βοηθήσει άλλο εκτός από όσα έχουν πει και τα κορίτσια, πολλά υγρά σίγουρα και εύχομαι γρήγορα να περάσει αυτό. Εξάλλου δεν μασάς από τέτοια ;)

pmarg
21-08-10, 16:03
Σου ευχομαι περαστικα. Αρρωστησα και στις δυο εγκυμοσυνες μου (πονολαιμο-συναχι) οι συμβουλες του γιατρου αφου με εξετασε ηταν να κανω γαργαρες με αλατονερο, να πινω ζεστα ροφηματα και να καθαριζω πολλες φορες την μυτη μου με φυσιολογικο ορο αφου ειναι σημαντικο ετσι ωστε να προλαβουμε αν γινεται μια ενδεχομενη λοιμωξη. Κατι κομη που εκανα ηταν καταναλωνα αρκετα πορτοκαλια και χυμους απο αυτα αφου ειχα διαβασει πως μεγαλες ποσοτητες βιταμινης C μπορει να βοηθησουν. Καμια απο τις 2 φορες δεν χρειαστηκε να παρω αντιβιωση.

Niki81
21-08-10, 16:52
Πως τα καταφερες ρε θηριο καλοκαιριατικα?Ελα περαστικουλια...κανε αυτα που σου ειπαν και τα κοριτσια παραπανω.Και βαζε συχνα λεμονι.Εγω οποτε πριζονται οι αμυγδαλες μου και κανουν πιον στηβω ενα λεμονι και καθε τοσο σταζω λιγο χυμο απευθειας πανω στις αμυγδαλες.Δε ειναι και ευκολο αλλα εστω και λιγο να καταφερεις βοηθαει να ξεπριστουν.Και στο τσαι βαζε μεσα λεμονι.

Γαργαρες μπορεις να κανεις και με χαμομηλι...αν και δε νομιζω να απαγορευονται αυτα τα ειδικα που κυκλοφορουν.Ετσι κι αλλιως το φτυνεις.

Α και προσεξε τα τσαγακια και οι σουπιτσες να ειναι ζεστα αλλα οχι καυτα...γιατι με το καυτο χειροτερα τις κανεις.

Dimitra83
21-08-10, 18:07
καλοκαιριατικα ειναι σε σας!σε μας ειναι απο 15 μεχρι 25 βαθμοι :mrgreen:
το αλατονερο το εκανα κ για καποια ωρα τα μουδιασε.αλλα πολυ απαισιο ρε παιδι μου
θα ζησω παντως:p

Labrinoula
21-08-10, 18:12
Καταρχας περαστικα σου!Καλυτερα να συμβουλευτεις και τον γιατρο σου.Εγω ειχα κολλησει ιωση στον 7ο μηνα λαιμος και 39 πυρετο. Εκτος απο ζεστα ροφηματα εμενα ο γιατρος μου επετρεψε φυτικο σιροπι και αντιπυρετικα μονο οταν ανεβαινε πανω απο 37,7.Υπομονη και θα περασει!!

Dimitra83
21-08-10, 18:25
σε ευχαριστω,να δω πως θα ειμαι κ αυριο κ δευτερα θα τον παρω τηλ να δω τι θα μου πει.ελεος πια ουτε να αρρωστησουμε δε μπορουμε!

Labrinoula
21-08-10, 18:37
ελεος πια ουτε να αρρωστησουμε δε μπορουμε!

Οσο γιαυτο.....:neutral::neutral::neutral:

anna_ath
21-08-10, 19:42
Λοιπόν κοίτα να δεις...όταν ήμουν στη Γερμανία με είχαν πιάσει οι αμυγδαλές,είχαν μαζέψει πύον κ έκανα κ 39 πυρετό....αφού πέρασαν 2 μέρες κ δεν γινόμουν καλά πήγαμε στο φαρμακείο κ μου έδωσαν κάτι σταγόνες φυτικές που λέγονται meditonsin έπαιρνα 3 φορές την ημέρα νομίζω από 5 σταγὀνες αλλά θα ρωτήσεις φυσικά στο φαρμακείο κ αν κάνει να το πάρεις παρόλο που είναι φυτικό σκεύασμα αλλά κ τη δοσολογία!Μέσα σε 24ωρες ήμουν πολύυυυ καλύτερα....;);) Περαστικά...:D

Baby A
21-08-10, 20:39
κοριτσια ειμαι σχεδον 30 εβδ κ απο χτες βραδυ εχω συναχι κ πονανε οι αμυγδαλες.ειναι κοκκινες κ πρισμενες κ 9 στις 10 φορες παντα κανουν κ πυον!
τι να κανω τωρα?δε θελω να παρω φαρμακα!μονο τσαγια πινω αλλα απο οσο ξερω οι αμυγδαλες χρειαζονται αντιβιωση:-?
κανενα αλλο κολπο εκτος απο τσαι με λεμονι η μελι?υποφερω!

Dimitra τι επαθες καλε; τι ναι τουτο τωρα;:sad: περαστικα κοριτσακι μου
πηγες στο γιατρο σου; με τον δε μαιευτηρα μιλησες; τι απο Δευτερα ξυπνα τον χε χε τι δεν πληρωνονται;
λοιπον εγω αντιβιωση ιεχα παρει σχεδον 7 μηνων+ ειχα ομως ενα μηνα πριν που υπεφερα με ατελειωτο βηχα και με αφηνε ετσι εχει φαει κουνημα η μικρη μου 2 μηνες εβηχα γκουχου γκουχου, δε μου εδινε τιποτε.
δεν ξερω αν σε βοηθησει το φασκομηλο μου ειχε πει ο γιατρος ελευθερα να πινω.
λιγο ανθος ομως στο νερο και μια μονο βραση μολις αρχισει να βραζει το σβηνεις και το σουρωνεις να ειναι ξανθο και ελαφρυ αλλιως θα πικρισει και δε θα σου αρεσει. πινεις οσα θες εχω και εγω αμυγδαλιτιδα και με βοηθα πολλες φορες. πιες οσα θελεις.
απεφυγε κρυα φρουτα και κρυο νερο γενικα στη ζωη σου πια.
περαστικα ζουζουνι προσεχε οκ

Dimitra83
21-08-10, 20:53
σευχαριστω βρε χαμομηλακι!χαμομηλια πινω προς το παρων :p αρχισε κ το συναχι να γινεται πιο εντονο αστα να πανε!φασκομηλο δεν εχω μονο χαμομηλια σε φακελακια!κ το ελεγα πως κ δε την αρπαξα 7 μηνες σχεδον ουτε μια φορα!να οριστε!μη κολλησουν κ τα παιδια μονο κ μετα τρεχω κ δε φτανω

Zaxarenia
21-08-10, 21:21
Δήμητρα καταρχήν περαστικά και γρήγορα! Θα σου πω τι μας έκανε η μαμά μου όταν ήμασταν μικροί και είχαμε το λαιμό και πυρετό... κομπρέσες με κρεμμύδι!!! Απίστευτη βρώμα αλλά αξίζει... κρεμμυδάκια σε φέτες, τα βάζεις σε ένα (βαμβακερό κατά προτίμηση) πετσετάκι και το βάζεις στο λαιμό, με τ κρεμμύδια να ακουμπούν στο λαιμό σου. Ο άντρας σου θα με μισήσει, αλλά τουλάχιστον θα αποφύγεις τους βρυκόλακες!:mrgreen: Σοβαρά, κάνει δουλειά.:D
(άσχετο, αλλά πολύς κόσμος έχει τώρα αμυγδαλίτιδα)

Dimitra83
21-08-10, 21:23
κρεμμυδι?:shock: αληθεια κανει δουλεια?δε με νοιαζει τ θα πει ο αντρας μου:twisted:

siburaki
21-08-10, 21:30
Kαλησπερα σου κ περαστικα σου! Με το καλο να ερθει το μωρακι σου!

Τωρα οσο αφορα το λαιμο σου, μπορεις να βρασεις παντζαρι για να παρεις το χυμο του κ να βαλεις λιγο ξυδι κ με αυτο να κανεις γαργαρες καθε 2 ωρες ειναι απολυτος φυσικο κ δεν επηρεαζει την εγκυμοσυνη, εκανα συνεχεια εγω μιας κ αρρωσταινω πολυ συχνα κ περασα ολη την εγκυοσυνη στο χειμωνα!

Επισης θα μπορουσες αν εχεις χυμο λεμονι(κατα προτιμηση φρεσκο λεμονι) να το στιβεις κ να πινεις μια κουταλια σουπας καθε μια ωρα θα δεις διαφορα μετα απο λιγες ωρες!
Επισης αντι για τσαι με λεμονι η μελι εξισου καλο ειναι το ζεστο γαλα με μελι(μπλιαχ με το ζορι το επινα αυτο!) πολυ καλο κ μαλακωνει σχεδον αμεσως το λαιμο!
Κ επισης δεν ξερω αν τα γνωριζεις τα κοκκινα βατομουρα απο αυτα κάνεις γλυκο του κουταλιου που ειναι οτι πρεπει για κρυολογηματα, το βαζεις στο τσαι σου κ μολις το πιεις εχεις λιγες εξαψεις!!!ΑΛλα βοηθαει απιστευτα κ γιατι σε ζεσταινει ειδικα αν εχεις ριγος κ σε κανει να ιδρωνεις !
Οπως καταλαβαινεις ειμαι κατα των φαρμακων κ οχι μονο σε περιοδο εγκυμοσυνης αλλα κ γενικα κυριως γιατι ξεχναω παντα να τα παιρνω:roll::roll::roll:
Περαστικα αλλη μια φορα !!!! Κ να προσεχεις κ που νομιζα οτι μονο εγω αρρωσταινω κατακαλοκαιρο με πυρετους κ βρογχιτιδες!!!

Dimitra83
21-08-10, 22:02
πωπω ενα σωρο !χαχα
τα παντζαρια μου φανηκαν καλα αλλα δεν εχω:evil:κ αυριο κυριακη!ουτε βατομουρα!λεμονι εχω!:rolleyes: το ζεστο γαλα το σιχαινομαι κ γω:cool:
ριγος δεν εχω αλλα ειμαι πιασμενη στο σβερκο κ στους ωμους!

Zaxarenia
21-08-10, 22:02
κρεμμυδι?:shock: αληθεια κανει δουλεια?δε με νοιαζει τ θα πει ο αντρας μου:twisted:

:lol: ναι, κάνει δουλειά. Μικρή ήμουν συνεχώς άρρωστη από τις αμυγδαλές και είχα ''φάει'' πολύ κρεμμύδι...μήπως γι' αυτό με απέφευγαν οι συμμαθητές μου; :shock: :rolleyes:
Αν το αντέχεις δοκίμασέ το...περαστικούλια!!!!!!!!!!!!:-D

Dimitra83
21-08-10, 22:17
οκ παω να γεμισω κρεμμυδια λεμονια τσαγια κ ολα αυτα μαζι!χαχαχαχαα

gavramid
21-08-10, 22:21
συμφωνω με τις συμβουλες των κοριτσιων
Περαστικαααα!!!!και υπομονη!!!

nimar
21-08-10, 22:29
Αυτο που βοηθαει πολυ εμενα οταν ποναει ο λαιμος μου, ειναι να βραζω χαμομηλι με ριγανη και να κανω γαργαρες με το ζουμι τους. Οσο πιο συχνα γινεται. Η γευση ειναι χαλια, αλλα στ αληθεια σταματαω να ποναω. Ελπιζω να σε βοηθησει. Περαστικα!

elizaa
21-08-10, 23:13

καλησπερα...μην περιμενεις μεχρι τη δευτερα να παρεις το γιατρο σου...παρε αυριο κιολας...και μην φοβασαι να ξεκινησεις αντιβιωση γιατι αν δεν την παρεις μπορει να ειναι χειροτερα τα πραγματα...

μου ειχε τυχει και εμενα να αρρωστησω και να παρω αντιβιωση και οκ ολα καλα...δεν πειραζει μια υπια αντιβιωση...

περαστικα σου

pashalitsa
21-08-10, 23:29
Δημητρούλα περαστικά σου κορίτσι μου! Καθώς είσαι σε πολύ προχωρημένη εγκυμοσύνη δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα να πάρεις κάποια αντιβίωση από αυτές που είναι σχετικά συμβατές με την εγκυμοσύνη... Μακάρι να μη χρειαστεί αλλά οι αμυγδαλές είναι πολύ άτιμο πράγμα και το πύον επικίνδυνο... Γι΄αυτό αφού δοκιμάσείς όοοοοολα τα γιατροσόφια και γίνεις ένα καλό πειραματόζωο :mrgreen::mrgreen::mrgreen:, μίλα και με το γιατρό να σου πει τί να κάνεις!!! Όχι τίποτέ άλλο δηλαδή και να πιάσει κάποιο γιατροσόφι, δεν θα ξέρεις ποιο ακριβώς είναι :lol::lol::lol:, να βγάλουμε κι εμείς κανένα χρήσιμο συμπέρασμα από τα πειράματα κατάλαβες;;;;

ntinaa
21-08-10, 23:37
Δήμητρα περαστικά σου. Όσο δεν έχεις πυρετο μην αγχώνεσαι και κάνε τα γιατροσόφια που σου προτείνουν. εγώ βράζω ένα λεμόνι ολόκληρο με λίγο νερό σ'ένα κατσαρολάκι με το καπάκι κλειστό, για 10 λεπτά. το στίβω με το που το βγάζω και ρίχνω 2 κουταλιές σούπας μέλι και τ'ανακατεύω. το πίνω κατα την διάρκεια της ημέραςαπό ένα κουταλάκι την φορά. Στην περίπτωση πυρετού πάρε αντιβίωση, εγώ δεν είχα πάρει και είχε πρόβλημα το μωρό στον υπέρηχο.

pashalitsa
22-08-10, 00:00
Λοιπόν, πέρα από την πλάκα, συμφωνώ ακριβώς με όσα έγραψε η από πάνω μου. Και για τα πρακτικά και για τα επιστημονικά μέρη!

Dimitra83
22-08-10, 00:37
πυρετο δεν εκανα ευτυχως!τι προβλημα στον υπερηχο?δεν το ηξερα οτι μπορει κατι τετοιο να συμβειι γιατι κ στα 2 παιδια στις εγκυμοσυνες ειχα τυχει να εχω πυρετο.στη μεγαλη ειχα μπει κ στον 9ο κ στον μικρο ημουν 6-7 μηνων

maria77777
22-08-10, 00:49
περαστικα σου δημητρα μου! ο πυρετος σε κυνηγα στις εγκυμοσυνες απο οτι ειδα...

Dimitra83
22-08-10, 01:04
σε ευχαριστω ναι οντως...με κυνηγαει!ελπιζω να μη κανω αυτη τη φορα!

maria- elpida
22-08-10, 09:54
καλημερα δημητρα,
εισαι καλυτερα? περαστικα σου!!

Dimitra83
22-08-10, 10:02
καλημερα κοριτσια!αφου εκανα οοολα τα γιατροσοφια!εκτος απο τα ρεπανια τα πατζαρια κ τα μουρα γιατι δεν ειχα :lol: τελικα αισθανομαι καλυτερα!2 τη υχτα πηγα εκανα μπανιο γιατι βρωμουσα κρεμμυδιλα:lol:απο τα κρεμμυδια στο λαιμο!
σαν σουβλακι αισθανομουν...
εχω μπουκωμα ακομα αλλα ειναι καπως πιο ελαφρυ απο χτες.κ ο λαιμος μου ποναει αλλα σαν τσιμπημα .πιστευω πως ξεφυγα την πυωδη αμυγδαλυτιδα!θα πιω κ σημερα μερικα τσαγια με λεμονι κ μελι κ ελπιζω αυριο να ειμαι οκ!
σας ευχαριστω παντως που ενδιαφερθηκατε κοριτσακια:D:Dκ για τις συμβουλες σας!:p

barbita
22-08-10, 10:06
Σου ευχομαι μεχρι αυριο να εισαι περδικι!!!!!Περαστικα:grin::grin:

maria77777
22-08-10, 10:59
ας ειναι..περαστικα να ειναι κοριτσακι μου και ευχομαι κι εγω μεχρι αυριο να εισαι σουπερ ντουπερ!
υ.γ.γιατι?τι εχει το σουβλακι?και νοστιμο ειναι και οι περισσοτεροι το ..θελουν σαν τρελοι!!

Dimitra83
22-08-10, 11:55
ας ειναι..περαστικα να ειναι κοριτσακι μου και ευχομαι κι εγω μεχρι αυριο να εισαι σουπερ ντουπερ!
υ.γ.γιατι?τι εχει το σουβλακι?και νοστιμο ειναι και οι περισσοτεροι το ..θελουν σαν τρελοι!!

xaxaxa:lol: οντως!να ειχα κανενα να τσακιζα τωρα:rolleyes:

silia84
22-08-10, 12:30
καλε αρρωστη εισαι???περαστικα!!!!!!!!!
μηπως μας κοροιδευεις!!!!σουβλακια σκεφτεσαι βλεπω....σουπιτσα που κατεβαινει και ευκολα:mrgreen:

Dimitra83
22-08-10, 12:35
xaxa ευχαριστω !οι σουπες δεν μου αρεσαν ποτε:-P

lienka
22-08-10, 13:07
καλησπερα κοριτσια!!

Dimitra83 μια απο τα ιδια και εγω απο χθες με συναχι... βουλωμενη μυτη και συνεχομενη καταρροη και καψιμο στο λαιμο...(δεν καταφερα να κλεισω ματι απο χθες) με μια μικρη διαφορα εδω που ειμαι εγω εχει 4ο βαθμους δηλαδη καυσωνα... βλεπε Κυπρο.
ουτε σουπα, τσαι και τα σχετικα απλα υπομενω και παραλληλα περιμενουμε και την μπεμπα απο μερα σε μερα..

Dimitra83
22-08-10, 13:10
καλησπερα κοριτσια!!

Dimitra83 μια απο τα ιδια και εγω απο χθες με συναχι... βουλωμενη μυτη και συνεχομενη καταρροη και καψιμο στο λαιμο...(δεν καταφερα να κλεισω ματι απο χθες) με μια μικρη διαφορα εδω που ειμαι εγω εχει 4ο βαθμους δηλαδη καυσωνα... βλεπε Κυπρο.
ουτε σουπα, τσαι και τα σχετικα απλα υπομενω και παραλληλα περιμενουμε και την μπεμπα απο μερα σε μερα..

περαστικα σου κοπελα μου !πωπω με 40 βαθμους ειναι πολυ χειροτερα!εμεις παλι καλα το πολυ 25.αντε με το καλο η μπουμπουκα σου!!!

ΙΩΑΝΝΑ_30
01-11-10, 17:00
Ολη την εγκυμοσυνη ελεγα τι καλα που δεν αρρωστησα και να τωρα. Σηκωθηκα χθες το πρωι με λιγο συναχι και ξερο λαιμο.Σημερα ειμαι χαλια μπουκωμα τρελλο βηχα σε σημειο που μου ερχεται και εμετος και τον πυρετο τον κραταω με ντεπον για να μην ανεβει. Με ποναει και ολο μου το σωμα μια χαρα σας λεω. Ουφ τι να κανω θα το περασουμε κι αυτο. Προσεχετε κοριτσακια εγω μαλλον το κολησα απο ενα ανηψακι μου που ηταν λιγο συναχωμενο.

krista79
12-02-13, 21:58
Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι? Είμαι στην 33η βδομάδα και εδώ και 4-5 μέρες με έπιασε ένα κρύωμα που ξεκίνησε με φοβερό πονόλαιμο και τώρα έχω καταρροή και μπούκωμα τρέχουνε μύτες δακρύζουν μάτια και δε συμμαζεύεται.... Ευτυχώς δεν είχα καμία μέρα πυρετό!!! Τα υπόλοιπα λοιπόν τα καταπολέμησα με καραμελίτσες φυτικές, φυσιολογικό ορό στη μύτη, χαμομήλια και ζεστές σούπες μεσημέρι βράδυ από το Σάββατο. Α! Και ένα ντεπόν την Κυριακή γιατί είχα τρελό πονοκέφαλο και δε μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι σερνόμουνα. Είμαι αρκετά καλύτερα αλλά δε μου έχει περάσει ακόμα. Τι άλλο να κάνω? Επίσης υπάρχει φόβος από τα πολλά ζεστά που πίνω και τρώω εδώ και 4 μέρες να πάθει κάτι το μωρό? Έγραψα και σε άλλο παρόμοιο θέμα αλλά δεν πήρα απάντηση..........

Αγγελίνα_2
12-02-13, 22:20
Όχι, δεν παθαίνει τπτ το μωρό από τα ζεστά. Κι εγώ στη δεύτερη εγκυμοσύνη όλο άρρωστη ήμουν...σερνόμουνα. Θαρρείς και μου είχε ρίξει το ανοσοποιητικό. Και να μη μπορείς να πάρεις κάτι να ανακουφιστείς...η χειρότερή μου!

Izaki
12-02-13, 22:45
Όσο ήμουν έγκυος δεν έπαθα ούτε πονοκέφαλο και δεν πήρα κανένα φάρμακο. 2 εβδομάδες πριν γεννήσω άρχισε ο πονόλαιμος, τα δέκατα, η μύτη κλπ... Ξενέρωσα τρελά, έπινα 2 (ή 3; δεν θυμάμαι:oops:) ντεπόν την ημέρα, σούπες, τσάι με μέλι και λεμόνι, γαργάρες με χαμομήλι και σόδα, φυσιολογικό ορό για να καθαρίσει η μύτη...μετά από μιά εβδομάδα ταλαιπωρίας και άγχους μη γεννήσω όντας άρρωστη και κολλήσω το μωρό πέρασε. Μην ανησυχείς τίποτα δεν παθαίνει το μωράκι εδώ υπάρχουν γυναίκες που χρειάζεται να παίρνουν φάρμακα ή αντιβίωση και πάλι τα μωρά είναι ασφαλή. Περαστικά και με το καλό να έρθει το μωράκι!

polina26
12-02-13, 23:26
Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι? Είμαι στην 33η βδομάδα και εδώ και 4-5 μέρες με έπιασε ένα κρύωμα που ξεκίνησε με φοβερό πονόλαιμο και τώρα έχω καταρροή και μπούκωμα τρέχουνε μύτες δακρύζουν μάτια και δε συμμαζεύεται.... Ευτυχώς δεν είχα καμία μέρα πυρετό!!! Τα υπόλοιπα λοιπόν τα καταπολέμησα με καραμελίτσες φυτικές, φυσιολογικό ορό στη μύτη, χαμομήλια και ζεστές σούπες μεσημέρι βράδυ από το Σάββατο. Α! Και ένα ντεπόν την Κυριακή γιατί είχα τρελό πονοκέφαλο και δε μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι σερνόμουνα. Είμαι αρκετά καλύτερα αλλά δε μου έχει περάσει ακόμα. Τι άλλο να κάνω? Επίσης υπάρχει φόβος από τα πολλά ζεστά που πίνω και τρώω εδώ και 4 μέρες να πάθει κάτι το μωρό? Έγραψα και σε άλλο παρόμοιο θέμα αλλά δεν πήρα απάντηση..........

όχι κοριτσάκι μου το μωράκι σου θα ειναι μια χαρα..
και εγώ στην εγκυμοσυνη αρρωστησα αρκετές φορές και θυμάμαι το χειρότερο μου ήταν στο μηνα του μέλιτος 2 μέρες μετά τον γαμο μου στο παρίσι...
ανέβασα 39 πυρετό και όλες τις μέρες τις έβγαλα έτσι.. 2 εβδομάδες δοιακοπές στο παρίσι άρρωστη.. τραγικό,, και έκανα ότι λες πιο πάνω.. και πήρα ντεπόν και παναντόλ κούτες για να πέσει ο πυρετός που δεν έπεφτε... αλλά όλα μια χαρά....