PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολύ ανησυχητικές τιμές στις εξετάσεις αίματος!

marron
22-08-10, 16:08
Καλησπέρα!
Προσπαθώ εδώ και 4 μέρες να κρατήσω την ψυχραιμία μου και να μη γράψω, αλλά έχω τρελαθεί από την αγωνία.....

Ο μικρός είναι χλωμός εδώ και αρκετό καιρό, αν και αναπτύσσεται κανονικότατα και παίρνει βάρος.
Η γιατρός μας είχε καθησυχάσει και απλά μας είχε συστήσει να κάνουμε εξετάσεις αίματος
για σίδηρο-φερριτίνη πάνω στο χρόνο.
Την Τετάρτη πήραμε τα αποτελέσματα... και είναι πολύ απογοητευτικά!!!

Σίδηρος 20 με τιμές αναφοράς 60-160
φερριτίνη ορού 3 με τιμές αναφοράς 10-150
Στις παρατηρήσεις αναφέρεται ότι "συνιστάται ηλεκτροφόρηση Hb", και δίπλα "έγκλειστα"...

Θα πάμε στη γιατρό μεθαύριο γιατί λείπει σε άδεια.
Θα ήθελα την συμπαράστασή σας, και την εμπειρία σας...

Ευχαριστώ

sweet_february
22-08-10, 16:24
Καλησπερα!
Ξερω πως ειναι δυσκολο, αλλα θα σου συνιστουσα να ηρεμησεις και να εισαι ψυχραιμη.
Οντως οι τιμες του σιδηρου ειναι χαμηλες αλλα πιστευω αυτο το ξερεις κι απο μονη σου. Το πιθανοτερο ειναι να δωθει καποιο συμπληρωμα σιδηρου στο παιδακι σου.
Οσο για την ηλεκτροφορηση hb (αιμοσφαιρινης δηλαδη), ειναι εξεταση στην οποια ελεγχεις αν υπαρχει στιγμα μεσογειακης αναιμιας ή οχι. Εχω την ενυπωση -χωρις να βαζω και το χερι μου στη φωτια- πως ειχε ανοιχτει παλι τετοιο θεμα εδω..
Εμπειρια προσωπικη δεν εχω στο θεμα, οποτε το μονο που μπορω να κανω ειναι να σου ευχηθω να πανε ολα καλα!
:D

vera
22-08-10, 17:30
Κι εμεις καναμε εξετασεις τα χριστουγεννα γιατι ηταν χλωμος και μας βγηκαν χαμηλες τιμες (δεν θυμαμαι τωρα ποσο) και μας συστησε σιδηρο (χημικο, σταγονες) και να κοιταξουμε για στιγμα γιατι της φανηκαν πειρεργες οι τιμες. Εμεις ξεραμε οτι δεν εχουμε στιγμα στην οικογενεια παρολα αυτα το καναμε στις επομενες εξετασεις μετα απο καποιους μηνες. Εσεις εχετε εξεταστει οι γονεις για στιγμα? Αν δεν εχετε νομιζω δεν υπαρχει περιπτωση να χει το παιδι. Παντως μην αγχωνεσαι, ο γιατρος πρεπει να το κοιταξει.

Τελικα δεν εδωσα χημικο σιδηρο (με τρομαξε με τις οδηγιες, και τις τυχον παρενεργειες) και αγορασα σιροπι με φυτικο σιδηρο. Υπαρχουν 2 μαρκες στα φαρμακεια, η παιδιατρος φυσικα προτιμουσε το χημικο. Ειπα να το δοκιμασω και τελικα μας ανεβηκε ο σιδηρος και στις επομενες εξετασεις ειμασταν πανω απο τα ορια.

Θελει και προσοχη η διατροφη, μη καταναλωνει τροφες η συμπληρωμα σιδηρου μαζι με γαλακτοκομικα.

barbita
22-08-10, 17:32
Καλησπέρα!
Προσπαθώ εδώ και 4 μέρες να κρατήσω την ψυχραιμία μου και να μη γράψω, αλλά έχω τρελαθεί από την αγωνία.....

Ο μικρός είναι χλωμός εδώ και αρκετό καιρό, αν και αναπτύσσεται κανονικότατα και παίρνει βάρος. Η γιατρός μας είχε καθησυχάσει και απλά μας είχε συστήσει να κάνουμε εξετάσεις αίματος για το σίδηρο-φερριτίνη πάνω στο χρόνο.
Την Τετάρτη πήραμε τα αποτελέσματα... και είναι πολύ απογοητευτικά!!!

Σίδηρος 20 με τιμές αναφοράς 60-160
φερριτίνη ορού 3 με τιμές αναφοράς 10-150
Στις παρατηρήσεις αναφέρεται ότι "συνιστάται ηλεκτροφόρηση Hb", και δίπλα "έγκλειστα"...

Θα πάμε στη γιατρό μεθαύριο γιατί λείπει σε άδεια.
Θα ήθελα την συμπαράστασή σας, και την εμπειρία σας...

Ευχαριστώ

Κοριτσακι μου ,δεν εχω γνωσεις πανω σ'αυτό. Να σου ευχηθω κι εγω περαστικά και έίμαι σιγουρη πως δεν ειναι κατι σοβαρο και θα αποκατασταθουν οι τιμες συντομα. Προσπαθησε να παραμείνεις ψυχραιμη για να μην επηρεαζεις και το παιδακι σου. Περιμένουμε νέα σας.

prune
22-08-10, 17:56
H διατροφη του πως ειναι?Τρωει αρκετο κρεας? Να βαλεις αρκετο λεμονι στο κρεας του για να απορροφηθει καλυτερα ο σιδηρος.

Απο ενεργεια πως ειναι το παιδι?Εαν λειπει σιδηρος σε πολυ μεγαλο βαθμο τα παιδια γινονται νωθρα.

Προσπαθησε να του δωσεις τροφες πλουσιες σε σιδηρο και οπως αναφερθηκε οχι κοντα με γαλακτοκομικα προιοντα!

marron
22-08-10, 18:31
Εσεις εχετε εξεταστει οι γονεις για στιγμα? Αν δεν εχετε νομιζω δεν υπαρχει περιπτωση να χει το παιδι. Παντως μην αγχωνεσαι, ο γιατρος πρεπει να το κοιταξει.

Δεν έχουμε το στίγμα, ούτε κανένας άλλος, στις οικογένειες, κοντινός....

H διατροφη του πως ειναι?Τρωει αρκετο κρεας? Να βαλεις αρκετο λεμονι στο κρεας του για να απορροφηθει καλυτερα ο σιδηρος.

Απο ενεργεια πως ειναι το παιδι?Εαν λειπει σιδηρος σε πολυ μεγαλο βαθμο τα παιδια γινονται νωθρα.

Προσπαθησε να του δωσεις τροφες πλουσιες σε σιδηρο και οπως αναφερθηκε οχι κοντα με γαλακτοκομικα προιοντα!

Τώρα με τη ζέστη δεν τρώει μεσημεριανό... Δυο τρεις κουταλιές μοσχάρι... Είναι και στη φάση να θέλει να τρώει μόνος του με ένα πηρουνάκι... βλέπει το κουτάλι και τρέχει... :oops:

Από ενέργεια είναι πολύ καλός...

Αν τον θηλάζω το μεσημέρι- εφόσον τρώει λίγο, θα του κάνω περισσότερο κακό,δηλαδή, όσον αφορά την απορροφησιμότητα του σιδήρου;;;:confused::confused:

Dimitra83
22-08-10, 18:34
το ασβεστιο μπλοκαρει την αποροφηση σιδηρου.πρεπει να υπαρχουν 2 ωρες διαφορα αναμεσα στο σιδηρο κ το ασβεστιο. αλλα δε ξερω τι γινεται αν θηλαζει...επισης ο σιδηρος απορροφαται περισσοτερο αν αμεσως μετα πιεις ενα πορτοκαλι η φας κατι που εχει βιταμινη c .μηπως να επαιρνες κ εσυ καποιο σιμπληρωμα σιδηρου εφοσον θηλαζεις για να εμπλουτισεις το γαλα σου?ρωτησες τον γιατρο?

marron
22-08-10, 18:41
Αυτό με το σίδηρο για μένα το έχω σκεφτεί... ειδικά σε περιόδους "περιόδου" καθώς απορώ τι σίδηρος μένει στον οργανισμό μου με το θηλασμό και την περίοδο ταυτόχρονα... αλλά δεν έχω ρωτήσει κάποιον γιατρό. Την παιδίατρο θα την δούμε μεθαύριο με ησυχία, που θα γυρίσει από τις διακοπές...

γιατί από το τηλέφωνο, δεν θα το αντέξω πιστεύω...

vera
22-08-10, 18:52
Συνεχιζεις να θηλαζεις το παιδι, απλα απεφυγε το οταν παιρνει σιδηρο, η τροφη με σιδηρο.

Μην αγχωνεσαι παντως.....αυτοι ξερουν συνδυαζουν τα αποτελεσματα. Δεν ξερω ακριβως τι εξετασεις εκανες, εγω ειχα κανει οτι μου πε αυτη και μια φιλη παθολογος, θυμαμαι μου χε πει να κανω και φυλλικο οξυ, αν δεν κανω λαθος και αυτο μας βοηθησε να καταλαβουμε καποια πραγματα. Θυμαμαι ηταν περιεργες οι εξετασεις, υπηρχε η υποψια για στιγμα, απο την αλλη καποιες αλλες τιμες ηταν καλες οποτε απεκλειαν καποια παθολογικη κατασταση. Κι αυτη δεν μπορουσε να καταλαβει ακριβως.......πως γινεται και παντα λειπει καποια εξεταση που θα μας κατατοπιζε καλυτερα?

Τελικα εκανα αυτο που σου ειπα και επαναλαβαμε τις εξετασεις μερικους μηνες αργοτερα. Ανεβηκαν πολυ οι τιμες, απορουσαν κιολας......κι εχε υποψην οτι ο δικος μου θηλαζει περισσοτερο απο τον δικο σου.

Εμεις αν δεις τι ειχαμε παθει.......δεν ηταν απλα χλωμος αλλα και κιτρινος σε μυτη, αυτια και ολο το σωμα, μας ειχε τρελλανει η μαμα μου οτι το παιδι εχει καποιο αυτοανοσο συνδρομο, μαυρα χριστουγεννα καναμε! Ενα σωρο πανακριβες εξετασεις καναμε τοτε....

Και τελικα το παιδι ειχε λιγη αναιμια και επειδη ετρωγε μεχρι τοτε πολλες κοκκινες πιπεριες και καροτα ειχε παρει χρωμα σε ολο το σωμα.....

vera
22-08-10, 18:56
Αυτό με το σίδηρο για μένα το έχω σκεφτεί... ειδικά σε περιόδους "περιόδου" καθώς απορώ τι σίδηρος μένει στον οργανισμό μου με το θηλασμό και την περίοδο ταυτόχρονα... αλλά δεν έχω ρωτήσει κάποιον γιατρό. Την παιδίατρο θα την δούμε μεθαύριο με ησυχία, που θα γυρίσει από τις διακοπές...

γιατί από το τηλέφωνο, δεν θα το αντέξω πιστεύω...

Κι εγω ειχα τρελλαθει με τις εξετασεις, βλεπεις αυτα που σημειωνουν οι μικροβιολογοι και τρελλαινεσαι......με καθησυχασε η γιατρος μολις τα ειδε. Αλλα τα ειδε 2 βδομαδες μετα γιατι ο πατερας μου δεν της πηγε τις εξετασεις παραμονες χριστουγεννων που μας περιμενε στο ικα, για να τις παει στην μανα μου που ειχε δικες της συνομιλιες με γιατρο του παιδων πεπεισμενη οτι το παιδι μου ειχε καποια θανασιμη αιμολυτικη αναιμια.....ετσι εμεινα με την αγωνια 2 ολοκληρες βδομαδες...θα τους ετρωγα το λαρυγγι αν μπορουσα!!!

Εσυ καλο ειναι να παιρνεις ενα σιροπι φυτικου σιδηρου feroglobin, λεγεται μια μαρκα (υπαρχει και το floradix) ......κακο δεν σου κανει, εγω παιρνω και δινω και στο παιδι προληπτικα.

culte
22-08-10, 20:44
τι αιματοκρίτη έχει το παιδί ??
εγώ έχω το στίγμα και της δικιάς μου βγήκαν χαμηλές..
μάλλον το έχει πάρει....

marron
22-08-10, 21:39
Αιματοκρίτη έχει 32.5!!

culte
22-08-10, 22:05
εμένα έχει 34 και η παιδίατρος είπε ότι είναι οκ...
φερριτίνη αν έχεις χαμηλή δεν είναι κακό μας είπε γιατί η φερριτίνη είναι η αποθήκη του σιδήρου, δλδ δείχνει κατά ποσο χρησιμοποιείται ο σίδηρος στον οργανισμό...
ο σίδηρός του είναι αρκετά πεσμένος...
μήπως είχε κανένας παππούς - γιαγιά το στίγμα???

vera
22-08-10, 22:07
Eμεις ειχαμε αιματοκριτη 34.7 και πηγε μετα απο 6 μηνες 35.7, δλδ ακομα ειμαστε κατω απο το οριο που ναι 37.5

culte
22-08-10, 22:08
η παιδίατρος μου είπε πάντως ότι τα όρια που γράφουν στα αποτελέσματα των εξετάσεων είναι για ενήλικες...
για παιδάκια οι τιμές είναι χαμηλότερες...

vera
22-08-10, 22:17
τΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ και τα δικα μας αποτελεσματα οντως εχετει χαμηλα σιδηρο και φεριτινη, αλλα μην αγχωνεσαι...θα σας δωσει να παιρνετε σιδηρο. Εγω εχω σιδηροπενικη αναμια ολη μου την ζωη, απλα προσεχω διατροφη και παιρνω σκευασματα οταν πεφτει πολυ.....δεν εδωσα ποτε ιδιαιτερη σημασια.

Σχετικα με αυτο το θεμα, θα τονισω κι εδω οτι θεωρειται πλεον σημαντικο να αφηνουμε τον ομφαλιο λωρο στα νεογεννητα να μεταφερει για μερικα λεπτα αιμα απο τον πλακουντα στο μωρο για να γεμιζει τις αποθηκες σιδηρου του, και να μη κοβεται αμεσως οπως γινεται συνηθως. Στον πρωτο μου δεν το ξερα και δεν το ζητησα, το εκανα ομως στον δευτερο.......ειδικα οι μαμαδες που εχουμε ιστορικο με αναιμια πρεπει να το προσεχουμε.

v & a
23-08-10, 00:10
λοιπον εμεις καναμε εξετασεις αιματος πανω στον 1 χρονο. λιγο καιρο πριν, κανα 2-3 βδομαδες η κορη μου ειχε σταματησει να τρωει καθημερινα μοσχαρι με λαχανικα και ετρωγε το δικο μας φαγητο...οταν λοιπον της καναμε αιματος, ο σιδηρος της ηταν στο οριο και μας ειπε ο γιατρος να αυξησουμε το κρεας κ θα της δωσει σιδηρο. ετσι σταματησαμε να της δινουμε το δικο μας φαι και συνεχισε με τη χορτοσουπα+μοσχαρι καθε μερα. καναμε πριν 2 βδομαδες εξετασεις και ο σιδηρος ειναι μια χαρα. ισως τα παιδια να τα επηρεαζει πιο γρηγορα η αλλαγη διατροφης πχ απο κει που ετρωγε καθε μερα κρεας λες πως τρωει 2 κουταλιες μονο τωρα....σιγουρα δε παιρνει το σιδηρο που χρειαζεται...

****να συμπληρωσω πως δε θηλαζε η μικρη και πως ο γιατρος μας ειχε δωσει απο τον 3ο μηνα + μετα σιδηρο σταγονες τις οποιες της εδινα μονο για 2-3 μηνες μεχρι να αρχισει το κρεας γιατι μαλλον το χα καταλαβει λαθος...

bebaki-eva
23-08-10, 08:37
ισως και το γεγονος οτι θηλαζετε να εχει σημασια.....
δεν λεμε οτι τα παιδια που θηλαζουν περνουν πιο δυσκολα το σιδηρο.....
εμεις οταν ειμασταν 8 μηνων πηραμε σιδηρο για κανενα τριμηνο περιπου....(θηλαζαμε μεχρι την δικη σας ηλικια....)
μετα ανεβηκαν οι τιμες και το σταματησαμε......
προσπαθησε να ηρεμήσεις και μεχρι να πας γιατρο να μην κανεις κακες σκεψεις.....

STELLINI2
23-08-10, 10:55
Εγώ έχω χρόνια σιδηροπενική αναιμία και το ήξερε ο γυναικολόγος και η παιδίατρος.
Ο γιος μου -θήλασε ένα μήνα- και στο χρόνο πάνω η παιδίατρος συνέστησε σταγόνες σιδήρου για 1 6μηνο και με συμβούλεψε στο καπάκι να του δίνω πορτοκαλάδα, το οποίο έκανα. Επίσης, έτρωγε συχνότερα μοσχάρι...
Δεν είναι τίποτα, μην ανησυχείς, απλώς θέλει παρακολούθηση.

marron
25-08-10, 18:44
Χτες πήγαμε στη γιατρό.

Μας έδωσε σίδηρο σε σταγόνες τον οποίο θα πάρει για δύο μήνες αρχικά, να το βάζουμε στα φρούτα ή σε πορτοκαλάδα.
Οι τιμές του σιδήρου και της φερριτίνης είναι πολύ χαμηλές και έχουν επηρεάσει τους δείκτες του στίγματος.

Θα κάνουμε επαναληπτικές εξετάσεις μετά από αγωγή ενός μηνός.

Πράγματα που δεν ήξερα:
1.Εξετάσεις για το στίγμα γίνονται από 5 ετών και άνω (ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης)
2.Ένα παιδί έχει πολλές αντοχές και η αναιμία μπορεί να υπάρχει ανεξάρτητα από τη νωθρότητα!

Δεν θα εμπλέκω γαλακτοκομικά και θηλασμό, με τις τροφές πλούσιες σε σίδηρο.
Αντί για γιαούρτι, σε περίπτωση που έχω δώσει σίδηρο θα δίνω πάλι από το μεσημεριανό φαγητό (μοσχάρι ή κοτόπουλο).

Σας ευχαριστώ για τη συμπαράσταση. Όλες οι συμβουλές σας ήταν σωστές...
Τόσο εσείς όσο και η γιατρός μετριάσατε τον πανικό μου, που είχε προκληθεί από τρίτα κακοπροαίρετα(;) άτομα. Και πάλι ευχαριστώ.:oops:

vera
25-08-10, 18:53
Ειδες...ολα καλα θα πανε!!!! Ευχομαι να ειναι ολα ανεβασμενα στην επομενη εξεταση. Αν δεις μετα οτι παει καλα και ανεβουν οι δεικτες, δες το θεμα με το σιροπι φυτικου σιδηρου, ειναι καλυτερα απο τις σταγονες.

myangel
25-08-10, 20:00
δεν είναι κάτι η σιδηροπενική, κι εγώ το ίδιο έχω ( ο πατέρας κι ο αδελφός μου έχουν στίγμα, εγώ όχι)
πάντως όταν σταματήσεις τη θεραπεία με τις σταγόνες, ρώτα τη γιατρό σου αν μπορείς να δίνεις το feroglobin (σιροπάκι είναι, κι εγώ το προτιμώ πια αντί για τις μπλιαχ μπλιαχ αμπούλες!!!!!)
επίσης είναι καλό να τρώει και λίγο σπανάκι κι όσπρια και όλα τα υπόλοιπα που θα το βοηθήσουν με το σίδηρο
άντε και ... σιδερένιοι!!!

SOUL21
25-08-10, 20:40
marron ευχομαι κ εγω στις επομενες εξετασεις να ειναι ολα ανεβασμενα!!!!
Και οπως εγραψε η myangel κ μου αρεσε πολυ:αντε και ... σιδερενιοι!!!

κοριτσια να κανω κ εγω μια ερωτηση?σιδηρο ποτε δινουμε σε ενα μωρο?πρεπει να υπαρχουν καποιες ενδειξεις οπως το χρωμα του δερματος ή μετα απο αιματολογικες εξετασεις?
η μικρη μου ειναι 8 μηνων τωρα κ πριν 1 μηνα ο γιατρος μου ειπε να της αρχισω σιδηρο χωρις βεβαια να εχουμε κανει εξετασεις!!Βασικα μεσολαβησαν καποιες μερες που η μικρη ηταν αρρωστη κ δεν ηθελα να την πιεζω γιατι ουτε να το δει δεν θελει κ τις εχω δωσει ελαχιστες φορες!!
μια ξαδερφη μου ειπε οτι τα δικα της που ειναι 3 κ 1,5 ετων δεν τα εδωσε σιδηρο μεχρι στιγμης!!!
τι να κανω να της δωσω ή οχι?

myangel
25-08-10, 21:02
γιατί να δώσεις σε ένα παιδί κάτι χωρίς να έχεις ενδείξεις ότι το χρειάζεται??

vera
25-08-10, 21:30
Τι σιδηρο σου ειπε να δωσεις? σταγονες? Οχι να μη δωσεις χωρις ενδειξεις και εξετασεις.

Ενας γιατρος μπορει να δει αν υπαρχει αναιμια απο καποιες ενδειξεις (πχ εσωτερικο ματιων, νυχια , χρωμα προσωπου) αλλα δεν παιρνουμε χημικο σιδηρο χωρις σοβαρο λογο.

Μπορεις να δωσεις σιροπακι φυτικου σιδηρου οπως το feroglobin προληπτικα, αλλα νομιζω οχι σε τοσο μικρα μωρα.......γενικα καλα ειναι να μη κανουμε τετοιες ενεργειες σε μωρα κατω του χρονου, χωρις λογο.

Μηπως να επαιρνες και μια δευτερη γνωμη? Μερικοι γιατροι λενε περιεργα πραγματα, το πτυχιο δεν τους καθιστα αυθεντιες.

SOUL21
25-08-10, 21:58
γιατί να δώσεις σε ένα παιδί κάτι χωρίς να έχεις ενδείξεις ότι το χρειάζεται??

Αυτο ακριβως αναρωτιεμαι κ εγω βρε παιδια?Χωρις εξετασεις χωρις καμια ανησυχητικη ενδειξη ποιος ο λογος να δωσω σε ενα μωρο σιδηρο??

vera Τι σιδηρο σου ειπε να δωσεις? σταγονες? Οχι να μη δωσεις χωρις ενδειξεις και εξετασεις.

Ενας γιατρος μπορει να δει αν υπαρχει αναιμια απο καποιες ενδειξεις (πχ εσωτερικο ματιων, νυχια , χρωμα προσωπου) αλλα δεν παιρνουμε χημικο σιδηρο χωρις σοβαρο λογο.

Μπορεις να δωσεις σιροπακι φυτικου σιδηρου οπως το feroglobin προληπτικα, αλλα νομιζω οχι σε τοσο μικρα μωρα.......γενικα καλα ειναι να μη κανουμε τετοιες ενεργειες σε μωρα κατω του χρονου, χωρις λογο.

Μηπως να επαιρνες και μια δευτερη γνωμη? Μερικοι γιατροι λενε περιεργα πραγματα, το πτυχιο δεν τους καθιστα αυθεντιες.

Λοιπον μου ειπε να δωσω Ferrum Hausmann κ μαλιστα 2 την ημερα!!!!
Αχ κοριτσια εχω αγχωθει παρα πολυ τωρα!!!
Εντωμεταξυ ποσο βοδι εγω δεν τον ρωτησα γιατι κ πως ,θεωρησα αφου το ειπε θα ειναι κ το σωστο να το δωσω!!!:evil::evil:

vera
25-08-10, 22:16
Ειναι χημικος σιδηρος? Γνωμη μου να μη δωσεις. Μπορει να ναι πολιτικη αυτου του γιατρου να δινει σιδηρο σε τετοια ηλικια.....

Παρε μια δευτερη γνωμη αν ανησυχεις, αλλα χωρις εξετασεις μη δινεις τιποτα.

myangel
26-08-10, 10:41
ferrum hausman ειναι οι κλασσικές αμπούλες με γεύση αίματος που ανέφερα πιο πάνω, κι εγώ τις έπαιρνα, αλλά ήμανε ήδη 19-20... (μην πω και παραπάνω...!!!!)
στο δικό μου παιδί να πω την αλήθεια δε θα έδινα αμπούλες
κάνε και καμια μεγάλη προσπάθεια με τη διατροφή.. ουσιαστικά το σημαντικό είναι να υπάρχει επαρκής σιδηροδεσμευτική ικανότητα - δηλαδή να μπορεί να απορροφήσει τον σίδηρο - και αναλόγως δίδεται και το κατάλληλο σκεύασμα
η αλήθεια είναι ότι στον δικό μου από 2 ετών όμως κι έπειτα, έδωσα φυτικά συμπληρώματα διατροφής, σε σταγόνες μέσα στο χυμό, τα οποία και προμηθεύτηκα από φαρμακεία/καταστήματα βιολογικών προϊόντων, 1 με πρόπολη κι ένα πολυβιταμινούχο.. κι αυτό προληπτικά ώστε να ενδυναμώσω λίγο το ανοσοποιητικό εν όψει βρεφονηπιακού.. κι ούτε κάθε μέρα έδινα, ούτε χαλιόμουν αν δεν το έπινε
σε 8 μηνών παιδί εν ολίγοις, χωρίς να έχει ενδείξεις (εκτός αν δεν σας τις είπε) σίγουρα δε θα έδινα σίδηρο - προκαλεί και φοβερή δυσκοιλιότητα σε μερικές περιπτώσεις.. ποιος ξέρει σε τέτοια ηλικία ...

SOUL21
26-08-10, 11:03
Ποιες μπορει να ειναι οι ενδειξεις χωρις να μου τις πει?Με το ματι?Το παιδι ειναι μια χαρα...
εκτος απο μια ιωση που περασε πριν καποιες μερες......Και ικτερο που εκανε οταν γεννηθηκε ειναι ο ικτερος λογος να δωσεις αργοτερα σιδηρο?
Σημερα ρωτησα κ μια κοπελα που μενουμε διπλα κ εχει τρια παιδακια....μου ειπε οτι αυτη εδωσε κ στα 3 απο τοσο μωρα κ σταγονες μαλιστα!!!Εντωμεταξυ δεν εχουμε κ τον ιδιο παιδιατρο!!!Τι να πω βρε κοριτσια πραγματικα δεν ξερω τι να κανω..........να δωσω στο παιδι κατι που ισως να μην το χρειαζεται??Εχω πελαγωσει....Να της κανω εξετασεις αιματος να δω τι σιδηρο εχει?Την λυπαμαι παλι να της παρουν αιμα,οταν ηταν αρρωστη καναμε εξετασεις αλλα μεσα στον πανικο μου δεν σκεφτηκα να πω κ για σιδηρο ,αιματοκριτη παντως ειχε 32,5 με φυσιλογικες τιμες απο 38-47 αν οι φυσιολογικες τιμες ειναι για ενηλικες τον βρισκω μια χαρα τον αιματοκριτη της!!!
Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου δινετε!!!

myangel
26-08-10, 11:06
μήπως να έπαιρνες γνώμη κι από 2ο παιδίατρο?

SOUL21
26-08-10, 11:12
Που ξερω?Ειμαι κ απο επαρχια κ εδω ο κυκλος ειναι κλειστος........
παρολαυτα ειμαι πολυ ικανοποιημενη απο τον γιατρο,εχει ερθει κ τις 12:30 το βραδυ να την δει,οταν αρρωστησε με επαιρνε συνεχως τηλεφωνο να δει τι κανει δειχνει μεγαλο ενδιαφερον για το παιδι.....βεβαια δουλεια του ειναι θα μου πεις!!!

STELLINI2
26-08-10, 11:18
Πάντως συνήθως σίδηρος δεν δίνεται έτσι απλά. Όπως σου είπα η παιδίατρος σύστησε σίδηρο λόγω οικογενειακού ιστορικού. Ζύγισε τα οφέλη από τις εξετάσεις και αποφάσισε αν χρειάζεται να τις κάνεις...

SOUL21
26-08-10, 11:23
Πάντως συνήθως σίδηρος δεν δίνεται έτσι απλά. Όπως σου είπα η παιδίατρος σύστησε σίδηρο λόγω οικογενειακού ιστορικού. Ζύγισε τα οφέλη από τις εξετάσεις και αποφάσισε αν χρειάζεται να τις κάνεις...

Σε λιγες μερες ειναι να κανει εμβολιο η μικρη θα κανω μια κουβεντα μαζι του απο κοντα να δω τι θα μου πει......αρνουμαι να της δωσω κατι που ισως να μην χρειαζεται οπως ξαναειπα,αν δω οτι επιμενει θα της κανω εξετασεις !!!
Σας ευχαριστω κ παλι για ολα......κ συγνωμη απο την marron που μεσα στο θεμα που ειχε ανοιξει εγραψα κ εγω για τις δικες μου αποριες......:):)

vera
26-08-10, 14:28
Ρωτα τον γιατι θεωρει οτι πρεπει να δοθει σιδηρος και πες να κανετε αιματολογικες εξετασεις. Δεν υπαρχει λογος να ντρεπεσαι.......δουλεια τους ειναι να λυνουν αποριες και να δινουν λογο για τις οδηγιες τους...

vera
26-08-10, 14:36
Εχω πελαγωσει....Να της κανω εξετασεις αιματος να δω τι σιδηρο εχει?Την λυπαμαι παλι να της παρουν αιμα,οταν ηταν αρρωστη καναμε εξετασεις αλλα μεσα στον πανικο μου δεν σκεφτηκα να πω κ για σιδηρο ,αιματοκριτη παντως ειχε 32,5 με φυσιλογικες τιμες απο 38-47 αν οι φυσιολογικες τιμες ειναι για ενηλικες τον βρισκω μια χαρα τον αιματοκριτη της!!!

Σε καταλαβαινω που το λυπασαι, εκανα κι εγω αιματολογικες στο μωρακι και με επιασε η καρδια μου οπως εκλαιγε. Αλλα καλυτερα αυτο παρα να δωσεις στο παιδι κατι που δεν χρειαζεται ο οργανισμος του. Δεν ειναι απλα οτι δεν το χρειαζεται αλλα μπορει και να το βλαψει. Στην τελικα δοκιμαζεις με ενα σιροπακι σαν αυτα που ειπαμε, που δεν το βλαπτουν.

Αλλα και παλι λεω, σε παιδι κατω του ετους ΔΕΝ θα εδινα οποιοδηποτε συμπληρωμα. Τωρα ξεκιναει τροφες, θα πρεπε να ναι σε πολυ κακη κατασταση για να του δωσω τετοιο συμπληρωμα. Βρες κανα τηλεφωνο απο αλλο γιατρο, ρωτα γνωστη σου να συστησει το δικο της, εστω σε αλλη πολη να σου πει δυο πραγματα τηλεφωνικα ΑΦΟΥ κανεις πρωτα αιματολογικες εξετασεις. Αξιζει τον κοπο για να ηρεμησεις.

Aggeloudia
26-08-10, 16:07
Marron μου τωρα ειδα το θεμα σου...Ειδες που πηγαν οοολα καλά στον πρασινοματη κουκλο!!!!!!

Να ειστε καλά και θα τα ξαναπουμε...
Φιλιά

SOUL21
26-08-10, 16:54
Αχ vera στο μικρο σου που ειναι μολις 4 μηνων εκανες?Ελπιζω να'ναι ολα καλα!!!
Ψυχουλα μου!!!
Και εμενα ραγισε η καρδια μου με κοιτουσε με ενα υφος κλαιγοντας.......αχ τι τραβανε κι αυτα......
Θα κανω αυτα που μου ειπες!!!
Σ'ευχαριστω πολυ!!!Θα σας ενημερωσω οταν ερθει ο γιατρος!!!

vera
26-08-10, 17:22
Τιποτα να σαι καλα.......στο λεω επειδη ο χημικος σιδηρος κανει παρενεργειες στα μικρα, δεν πρεπει να δινεται αν δεν υπαρχει αναγκη.

v & a
27-08-10, 11:09
Κοριτσια κι εμενα και στις 2 εχει δωσει σιδηρο περιπου απο 4 μηνων χωρις να κανουμε εξετασεις. στη πρωτη δε τον πολυεδινα (τον εδωσα 3 μηνες κ τον ξεχασα) και στις εξετασεις του χρονου (τις 1ες που καναμε αιματος) φανηκε πως ειχε ελειψη σιδηρου. Στην αλλη ημουν λιγο πιο επιμελης και οι αιματολογικες που καναμε πριν 1 μηνα ηταν σουπερ. Και τα 2 ειχαν ακριβως την ιδια διατροφη...μπορει να ναι κ συμπτωση τι να πω...ισως να χει να κανει με το αν κ ποσο θηλασες κλπ. εγω κανα μηνα περιπου κ στις 2. παντως ο γιατρος ειναι πολλα χρονια στο επαγγελμα κ δεν εχω ακουσει κατι κακο γι αυτον...εμεις επιλεγουμε βρε παιδια αν θα τα κανουμε αυτα που λεει η οχι. Εμας μας ειπε περσι με τη γριπη να κανουμε κι εμεις κ τα μικρα εμβολιο. Επιλεξαμε να μη το κανουμε γιατι ηταν κατι με αμφιβολες παρενεργειες. Τοσα παιδακια ομως εχουν παρει σιδηρο δεν εχω ακουσει κατι να χουν παθει κακο... εμενα η δικη μου η μικρη μολις βλεπει το μπουκαλακι ανοιγει διαπλατα το στομα κ θελει κι αλλο....

vera
27-08-10, 14:52
Αναλογως τι δινεις....σιροπι δινω κι εγω στο μεγαλο και τρελλαινεται!

Οταν η παιδιατρος μας εδωσε οδηγιες πως να του δινω σταγονες χημικου σιδηρου, ειχε τετοιες οδηγιες (επρεπε να ξεκινω απο λιγες σταγονες και να αυξανω σταδιακα) και μου πε για κινδυνους και παρενεργειες που επρεπε να προσεχω και ναακολουθω πιστα τη προτεινομενη δοσολογια, που φρικαρα και προτιμησα να δωσω feroglobin. Χωρις να ειμαι ιδιαιτερα συνεπης και με προσοχη στη διατροφη, ανεβηκε κατα πολυ ο σιδηρος.

vera
30-08-10, 23:27
SOUL21 ρωτησα σημερα τη παιδιατρο μας και ειπε οτι αυτη συστηνει ληψη σιδηρου μονο σε προωρα μωρα που θηλαζουν. Λεει πως τα τελειομηνα μωρα που θηλαζουν δεν χρειαζονται σιδηρο αν παιρνει η μανα τους, προτιμα δλδ να το παιρνει η μαμα παρα το μωρο που θα εχει γαστρεντερικες παρενεργειες απο τον σιδηρο.

Στα μωρα που πινουν φορμουλα δεν συστηνει γιατι τα γαλατα αυτα ειναι εμπλουτισμενα και δεν κανει να παιρνουν εξτρα σιδηρο.

Εσυ θηλαζεις?

(τωρα μπορει να λεει και βλακειες σχετικα με τα προωρα που θηλαζουν, εγω απλα το αναφερω, εγω οπως ειπα θα προτιμουσα να παιρνω εγω ενα συμπληρωμα φυτικου σιδηρου-που παιρνω- παρα να δωσω ακομα και σε προωρο)

SOUL21
31-08-10, 01:03
Καταρχας vera μου σ'ευχαριστω πολυ που μπηκες στην διαδικασια κ ρωτησες τον γιατρο σου!
Λοιπον η μικρη γεννηθηκε στις 37 εβδομαδες!Εγω δυστυχως θηλασα μονο 30 μερες κ αυτες οχι αποκλειστικα αφου ειχαν φροντισει να δωσουν ετοιμο γαλα σκονη στο μαιευτηριο:twisted::twisted: , κ εγω δεν ειχα καποια ενημερωση απο κανεναν,αλλα κ ουτε με βοηθησε καποιος με τον θηλασμο νομιζα δεν ειχα γαλα...:-(:-( ,κ δεν ειχα internet στο σπιτι να ενημερωθω......
Τεσπα......Λοιπον ηρθε ο γιατρος να κανουμε εμβολιο σημερα ,τον ρωταω για το σιδηρο κ μου λεει οτι το παιδι απο που να βρει σιδηρο?απο τις τροφες?ποιες τροφες?αφου δεν τρωει?(τρωμε φρουτοκρεμα πρωι,φαριν λακτε απογευμα)εδω κ 2 εβδομαδες προσπαθω να της δωσω λαχανικα,πατατα,κρεας αλλα δυστυχως....της ερχεται αναγουλα....κ τα βγαζει!!!
Του λεω:μα θα δωσουμε στο παιδι κατι το οποιο επι της ουσιας δεν ξερουμε αν εχει αναγκη ο οργανισμος του?Χωρις εξετασεις?
Μου λεει:Αν θελεις να σιγουρευτεις κανε εξετασεις αιματος να δεις οτι της λειπει σιδηρος....
Το ειπε με μια σιγουρια....τι να πω με επεισε οτι το παιδι χρειαζεται σιδηρο!

Και το αλλο που με σοκαρε...........Του λεω γιατρε μου ειναι δυσκολο να δωσω στο παιδι ολο αυτο το μπουκαλακι πως να το πιει?
Με κοιταει ξαφνιασμενος......Μα τι δεν μπορει να πιει δυο σταγονες?(λεει)
Ε οχι κ δυο σταγονες?αυτο ειναι ολοκληρη αμπουλα..(απαντω)
Φερτο μου να το δω απορημενος μου λεει....
Φερνω κ ο ανθρωπος εχει μεινει....ο φαρμακοποιος αντι να μου δωσει τις σταγονες μου εδωσε τις αμπουλες που ειναι για ενηλικες της ιδιας εταιρειας...
Ευτυχως που της εδωσα μονο μια φορα.....η διαισθηση της μανας.......
Τον σκοτωνεις?(τον φαρμακοποιο)
Αυτα τα λιγα απο εμενα!!!:mrgreen::mrgreen:

vera
31-08-10, 01:32
Αφου δεν θηλαζεις, παιρνει σιδηρο το παιδι απο το γαλα που αγοραζεις, αυτα τα γαλατ ειναι εμπλουτισμενα, αλλωστε ετσι τα προωθουν οι γιατροι οτι εχουν σιδηρο κλπ κλπ. Η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν πρεπει να παιρνουν εξτρα σιδηρο αυτα τα μωρα, γιατι τοτε υπαρχει προβλημα με υπερβολικη ποσοτητα σιδηρου στον οργανισμο. Αυτο μου ειπε, κανε οπως νομιζεις καλυτερα.

G.STONE
31-08-10, 08:31
Και εμένα κορίτσια ο μικρός έχει πολύ χαμηλό σίδηρο. Τον προηγούμενο μήνα κάναμε τις εξετάσεις και είχε 33 με όριο 60! Η φεριττίνη ήταν καλή οπότε μου λέει η παιδίατρος δεν ανυσηχούμε. Η φεριττίνη την ενδιαφέρει που γίνεται η αποθήκευση σιδήρου.Η αιμοσφαιρίνη επίσης είναι σημαντική μου είπε. Αν είναι και αυτή οκ. δεν ανυσηχούμε. Ωστόσο σίδηρο μας είπε να πάρουμε κανα 2μηνο ακόμα. 4σταγόνες πρ.-μεσ- βράδυ

Μου κάνει εντύπωση ενώ έπαιρνε σίδηρο για 3 μήνες περίπου και τον σταματήσα όταν κάναμε τις εξετάσεις γιατί είναι τόσο χαμηλός; υποψιάζομαι και τα γιαούρτια που του δίνω συνέχεια επειδή δεν πίνει γάλα...

v & a
31-08-10, 09:26
εχει να κανει και με ποτε τον δινετε τον σιδηρο. δε θελει να ειναι κοντα με το γαλα γιατι δεν απορροφαται, τα ιδια με τους ενηλικους (μου τα λεγε η γυναικολογος μου να μη πινω γαλα παρα μονο 1-2 ωρες μετα το σιδηρο,που θα τον παιρνω με αδειο στομαχι.) για καλυτερη απορροφηση δινετε το μαζι με τα φρουτα.Αφου δεν θηλαζεις, παιρνει σιδηρο το παιδι απο το γαλα που αγοραζεις, αυτα τα γαλατ ειναι εμπλουτισμενα, αλλωστε ετσι τα προωθουν οι γιατροι οτι εχουν σιδηρο κλπ κλπ. Η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν πρεπει να παιρνουν εξτρα σιδηρο αυτα τα μωρα, γιατι τοτε υπαρχει προβλημα με υπερβολικη ποσοτητα σιδηρου στον οργανισμο. Αυτο μου ειπε, κανε οπως νομιζεις καλυτερα. εμας ο γιατρος, μας εδωσε και στισ 2 σιδηρο παρολο που επιναν σκονη και μαλιστα στη μια οταν ειχα καταλαβει λαθος και δε της εδωσα ολο το χρονικο διαστημα που επρεπε, ειχε ελεειψη σιδηρου στις 1ες εξετασεις της στο χρονο πανω....τωρα τι να σου πω, τετοια συμπτωση?

vera
31-08-10, 15:07
Ειναι θεμα οργανισμου......δεν ειναι ολα τα παιδια αναιμικα....

Lion S
03-09-10, 14:18
Συνήθως οι γιατροι δίνουν το σιδηρο απο τις εταιρειες που ειναι συμβεβλημένοι. Παντα μου έδιναν αμπουλες για σιδηρο η χάπια αλλά οταν τους ρωτουσα για τα φυτικα ή το FEROGLOBIN :p που έχει και βιταμινες μέσα δεν έλεγαν και πολλά.
Έχω να πω οτι με το FEROGLOBIN ανέβηκε το σιδηρο. Επίσης έχει και πολύ καλύτερη απορροφητικοτητα λογω των συνδιασμένων βιταμινών.
Η λήψη σιδήρου θα πρέπει να απέχει 2-3 ωρες αποτα γαλακτοκομικά και συνδυάζεται άριστα με όξινα (πορτοκαλι, φρούτα κ όσπρια)
Προσοχη στις παρενέργειες που γραφουν τα χαπια κ οι αμπουλες.:idea:
Δεν ειναι τίποτα λιγη προσοχη στη διατροφή, FEROGLOBIN κ ολα θα πάνε καλά.

vera
03-09-10, 15:27
Συμφωνω...εκανε θαυματα με το γιο μου.

nala
15-12-11, 20:41
Κορίτσια καλησπέρα...
Αν και λίγο παλιό το θέμα, το επαναφέρω διότι κοντεύω να πέσω σε καταθλιψη απο τη στεναχωρια μου...
Ο μικρός μας, 18 μηνων, μετά απο εξετάσεις που κάναμε (γιατί δεν τρώει καλά και δεν παίρνει βάρος) εβγαλε τα παρακάτω αποτελέσματα:
Σιδηρος: 34
Αιμοσφαιρίνη: 11,9
Αιματοκρίτης: 34,8
Παρόλο που 2 παιδιατροι με καθυσήχασαν οτι είναι ηπιας μορφής αναιμία και με σίδηρο θα τον βοηθήσουμε, δεν το πίνει με τιποτα! Με κανένα τρόπο, όπως και να το προσπαθησαμε. Το καταλαβαίνει με τη μία (ακόμα και αν του βαλω 1 σταγονίτσα). Του εδωσαν αρχικα το Ferrum Haussman και μετα προσπαθησαμε σε σιροπι το Hemmafer. Καμία επιτυχία, ισα ισα που μείωσε αρκετα και την ποσοτητα του φαγητου μαλλον σαν αντιδραση.
Δεν ξέρω τι να κάνω... Πώς να τον βοηθήσω? Δεν τρώει ικανοποιητικές ποσοτητες φαγητού (προσπαθώ να του δίνω κρέας, κοτοπουλο αυγό καθημερινα) αλλά τρώει τόσο λίγο που τι να του κάνει το κρέας;
Είμαι παρα πολύ αγχωμενη, στεναχωριέμαι, κλαίω... Μηπως μπορείτε να μου δώσετε κάποια συμβουλή πως να του δωσω το σίδηρο;

andigo
15-12-11, 21:03
Καλησπέρα. Εγώ όταν χρειάστηκε να δώσω στο γιο μου (ήταν και αυτός περίπου 18 μηνών με 30 αιματοκρίτη, είχε περάσει 2-3 ιώσεις και τον είχαν ρίξει λίγο) ανακάτεβα το σίδηρο με λίγο χυμό πορτοκάλι και του το έδινα με τη συρίγγα. Όποτε χρειάστηκε γινόταν και το απαραίτητο κεφαλοκλείδωμα αν και συνήθως το έπινε.

v & a
19-12-11, 09:13
θα το βαζεις σε συριγγα και θα τον κρατατε και θα του το βαζετε στο στομα. αν δε το πινει με το καλο, τι να κανουμε πρεπει να το πιει!!!!! κι εμεις αυτη τη τακτικη ακολουθουμε με τα φαρμακα.

jackrussel
19-12-11, 09:45
Καλησπέρα. Εγώ όταν χρειάστηκε να δώσω στο γιο μου (ήταν και αυτός περίπου 18 μηνών με 30 αιματοκρίτη, είχε περάσει 2-3 ιώσεις και τον είχαν ρίξει λίγο) ανακάτεβα το σίδηρο με λίγο χυμό πορτοκάλι και του το έδινα με τη συρίγγα. Όποτε χρειάστηκε γινόταν και το απαραίτητο κεφαλοκλείδωμα αν και συνήθως το έπινε.

εχει δικιο, κεφαλοκλειδωμα αποφασιστικα και με συριγγα το εδινα εγω οπως στα σκυλακια

korina1974
19-12-11, 10:12
Συμφωνώ. Τι πάει να πει δεν το πίνει; Αφού είναι απαραίτητο, να τον κρατάει ο μπαμπάς κι εσύ με σύριγγα να του το βάζεις στο στόμα. Εγώ στα σιρόπια ή στην αντιβίωση, επειδή τα έφτυνε, του κρατάγα λιγάκι με μια πετσετούλα κλειστό το στοματάκι του μέχρι να το καταπιεί.

eleni1
19-12-11, 13:00
Και εμεις πηραμε σιδηρο 3 μηνες οταν ηταν ο μικρος μου 1 ετους.....αιματοκριτη ειχε 33 και μετα του πηγε 32,7.....επεσε κιολας!!!!!
Το παιδι ειναι μια χαρα μην στεναχωριεσαι να ανησυχεις μονο αν ειναι υποτονικο και δεν εχει ορεξει και κουραγιο για παιχνιδι και δραστηριοτητες γενικα....
Σιδηρο του εδινα τις 30 σταγονες (μαλλον το πρωτο σας ) τις οποιες τις μετραγα σε σιριγγα και του της εδινα λιγο λιγο.
Φυσικα και δεν τις επινε ευκολα αλλα με τις μερες καλητερεψε η διαδικασια.
Ρωτα και την γιατρο σου αν κανει να του βαζεις λεμονι στα φαγητα του....κανει πολυ καλη απορροφυση του σιδηρου....εμενα κιολας αν τα φαγητο ειναι ξυνο του δινει και καταλαβαινει !!!!!
Σας ευχομαι καλα αποτελεσματα στις επομενες εξετασεις σας !!!!