PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ? ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ???

Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9

Eve
13-12-10, 22:40
Διέλυσα σήμερα τα περιέχομενα μιας κάψουλας (με μπιλάκια) σε λίγο νερό και τα έδωσα στην κόρη μου που ακόμη θηλάζει αποκλειστικά με μια σήριγγα.
Περίμενα απερίγραπτη σκηνή αλλά αυτή το ρούφηξε όλο το νεράκι με μανία!!!

αν της το βαλεις το χαπι με το χερι σου στο στομα της, το πιο πιθανο ειναι να το φαει με την ιδια επιτυχια. η μεμβρανη λιωνει αμεσως και τα μπιλακια ειναι σχετικα γλυκα. εγω οσες φορες εχει χρειαστει ετσι εχω κανει , απλως την παιρνω αγκαλια ορθια και της κραταω ελαφρα τα χερια γιατι εχει την ταση να βγαζει απο το στομα ο,τι της βαζουμε και να το ψιλαφιζει. Μετα απο 1 λεπτακι εχει εξαφανιστει το χαπι - το εχει καταπιει.

TARA
14-12-10, 08:43
Τα ομοιοπαθητικά φάρμακα, όταν είναι καλά φυλαγμένα σε χώρο χωρίς υγρασία και ζέστη και μακριά από πηγές ακτινοβολίας, συσκευές, κινητά κλπ, έχουν πάνω από 5 χρόνια ζωής!
Δεν είναι χημικά, δεν αλλοιώνονται, απλώς εξασθενούν, γι αυτό είναι μια καλή επένδυση ένα ομοιοπαθητικό φαρμακείο, αφού αφορά και όλη την οικογένεια ;-)

Οποτε το καλοκαιρι θελουν ψυγειο?

mesastoura
14-12-10, 09:19
@Eve: Εγώ τις κάψουλες τις ανοίγω και αδειάζω το περιεχόμενο της (μικρές μπιλίτσες ή σκόνη) πάνω στην γλώσσα. Η αίσθηση της μεμβράνης δεν μου αρέσει, ειδικά μόλις βραχεί με σάλιο/νερό. Μερικές φορές στην κόρη μου της δίνω την κάψουλα να την αδειάσει μόνη της στο στόμα της, και να την πέσει η μισή έξω δεν έγινε κάτι. (Να πιάσει με τα χέρια της τα μπιλάκια δεν πειράζει, πειράζει όμως να τα πιάσουμε εμείς). Είναι όλο το ενεργειακό θέμα βλέπεις. Δύσκολο να το κατανοήσει κανείς που έχει συνηθίσει χρόνια την χημική λογική.

@TARA: όχι, δεν θέλουν ψυγείο. απλά θέλουν να είναι μακρυά από τηλεοράσεις και πολλά ηλεκτρομαγνητικά κύματα. Το φαρμακείο της Περγαντά (Ν.Ιωνία) δίνει και ειδικό σακουλάκι ώστε ακόμα και αν τα βάλεις στην ίδια τσέπη με κινητό να μην παθαίνουν τίποτα.

TARA
14-12-10, 09:41
@TARA: όχι, δεν θέλουν ψυγείο. απλά θέλουν να είναι μακρυά από τηλεοράσεις και πολλά ηλεκτρομαγνητικά κύματα. Το φαρμακείο της Περγαντά (Ν.Ιωνία) δίνει και ειδικό σακουλάκι ώστε ακόμα και αν τα βάλεις στην ίδια τσέπη με κινητό να μην παθαίνουν τίποτα.

Σακουλακι με επενδυση αλουμινιου? Κι εμενα αυτο δινει η φαρμακοποιος μου.
Δε θελουν ψυγειο, αλλα το καλοκαιρι που εχουμε θερμοκρασιες 40-45 βαθμους τι κανουμε?

yogini
14-12-10, 09:50
ωχ εγώ μέχρι να τα πάω σπίτι μου τα έχω στο τσαντάκι με το κινητό δίπλα! σίγουρα δηλαδή έχει τύχει :(
πρέπει να βρω ενα τέτοιο σακουλάκι!!!
αλλά καθαρά ομοιοπαθητικό φαρμακείο δεν έχει κοντά για να το προμηθευτώ :(

TARA
14-12-10, 10:38
ωχ εγώ μέχρι να τα πάω σπίτι μου τα έχω στο τσαντάκι με το κινητό δίπλα! σίγουρα δηλαδή έχει τύχει :(
πρέπει να βρω ενα τέτοιο σακουλάκι!!!
αλλά καθαρά ομοιοπαθητικό φαρμακείο δεν έχει κοντά για να το προμηθευτώ :(

Δεν υπαρχουν καθαρα ομοιοπαθητικα φαρμακεια, αλλα φαρμακεια που εχουν και ομοιοπαθητικα φαρμακα.
Τετοιο σακουλακι, αλλα σε πιο μεγαλο, εχω παρει απο τη ΔΩΔΩΝΗ οταν αγοραζω παγωτο!!!;)

mesastoura
14-12-10, 15:29
Οι ψιλές θερμοκρασίες είναι ένα θέμα (μου έχει πεί ο γιατρός μου να μην τα αφήνω το καλοκαίρι στο αυτοκίνητο).

Υπάρχουν και φαρμακεία που δεν έχουν χημικά φάρμακα. Θυμάμαι πως η Προβατά (Μαρούσι) με είχε στείλει αλλού για κάτι. Δεν θυμάμαι αν η Περγαντά (Ν.Ιωνία) έχει χημικά φάρμακα ή όχι... Από ότι καταλαβαίνω από την σελίδα (http://www.perganda.gr/page.asp?pid=1) τους μάλλον δεν έχει χημικά φάρμακα.

Rosie
14-12-10, 17:00
Ναι εκείνο της Προβατά στο Μαρούσι είναι καθαρά ομοιοπαθητικό φαρμακείο.

ZIMAROULIS
14-12-10, 17:21
Αναφορικά στον τρόπο χορήγησης που αναφέρεται δηλαδή εγώ που το ανοίγω και βάζω τις μπιλίτσες σε κουτάλι και μετά της δίνω στο μικρό?
Εξασθενεί το φάρμακο με αυτό το τρόπο?

yogini
14-12-10, 17:30
Αναφορικά στον τρόπο χορήγησης που αναφέρεται δηλαδή εγώ που το ανοίγω και βάζω τις μπιλίτσες σε κουτάλι και μετά της δίνω στο μικρό?

δεν νομίζω κι εγώ έτσι κάνω
αν ήταν τόσο ευαίσθητα νομίζω θα σε ενημέρωναν και οι γιατροί και οι φαρμακοποιοί.

alexandroulis
14-12-10, 18:02
Καλησπέρα,
εγώ το φαρμακείο το έβαλα μέσα σε ένα νεσεσέρ και μεσα στην ντουλάπα, ελπίζω να είναι Ο.Κ....
'Οσο για το ότι λήγουν ή μάλλον εξασθενούν δεν το σκέφτηκα 'όταν τα πήρα....:rolleyes:
Αλλά όταν αρρώστησε και δεν είχα τίποτα στο σπίτι πανικοβλήθηκα και του έδωσα τα κλασσικά, προκειμένου να μην το ξανακάνω χαλάλι τα 60 ευράκια....;)
Να ρωτήσω και κάτι?? από ότι διάβασα ντεπόν επιτρέπεται 'ετσι δεν είναι?
φενιστίλ κάνει? ξύπνησε χθες με ένα τεράστιο τσίμπημα στον ώμο του και του έβαλα λίγο.....

yogini
14-12-10, 18:24
ντεπόν απλό ναι κάνει για το φενιστίλ δεν νομίζω. Συνήθως αυτά τα σκευάσματα έχουν μέσα κορτιζόνη.

mariazil
14-12-10, 20:02
Το phenistil είναι ΟΚ, είναι αντιισταμινικό. Υπάρχει βέβαια και πιο "φυσική" λύση για το τσίμπιμα του κουνουπιού, ένα stick του Κορρέ, ή λίγο ξύδι σε βαμβάκι.

Rosie
14-12-10, 21:44
Για τα τσιμπήματα δοκιμάστε βαλσαμέλαιο, είναι πολύ αποτελεσματικό.

Eve
14-12-10, 22:16
@Eve: Εγώ τις κάψουλες τις ανοίγω και αδειάζω το περιεχόμενο της (μικρές μπιλίτσες ή σκόνη) πάνω στην γλώσσα. Η αίσθηση της μεμβράνης δεν μου αρέσει, ειδικά μόλις βραχεί με σάλιο/νερό. Μερικές φορές στην κόρη μου της δίνω την κάψουλα να την αδειάσει μόνη της στο στόμα της, και να την πέσει η μισή έξω δεν έγινε κάτι. (Να πιάσει με τα χέρια της τα μπιλάκια δεν πειράζει, πειράζει όμως να τα πιάσουμε εμείς). Είναι όλο το ενεργειακό θέμα βλέπεις. Δύσκολο να το κατανοήσει κανείς που έχει συνηθίσει χρόνια την χημική λογική.
.

αυτο ΔΕΝ το ηξερα...και πολλες φορες ετυχε να τχω πιασει τα ανοιγμενα καψουλακια .

εδω και καιρο τα δινω με τη μεμβρανη ομως και στα 2 παιδα οποτε ειμαστε ΟΚ..

TARA
15-12-10, 10:40

Ξερω πως δεν κανει μεταλλικο κουταλι, εξασθενει το φαρμακο. Και ο γιατρος μου εχει πει μονο σε πλαστικο.

mesastoura
15-12-10, 11:10
Ξερω πως δεν κανει μεταλλικο κουταλι, εξασθενει το φαρμακο. Και ο γιατρος μου εχει πει μονο σε πλαστικο.

+1
έτσι θυμάμαι και εγώ

soevan07
15-12-10, 12:05
ντεπόν απλό ναι κάνει

Όταν λες "απλό" τι εννοείς;
(όχι το maximum φαντάζομαι......)

To "αναβράζων" θεωρείται απλό;

TARA
15-12-10, 12:17
Όταν λες "απλό" τι εννοείς;
(όχι το maximum φαντάζομαι......)

To "αναβράζων" θεωρείται απλό;

Το αναβραζων ειναι το maximum, σωστα? Νομιζω πως ειναι πολυ δυνατο για παιδια...

soevan07
15-12-10, 14:22
Το αναβραζων ειναι το maximum, σωστα? Νομιζω πως ειναι πολυ δυνατο για παιδια...

Οχι, υπάρχει "αναβράζων-απλό" (500mg)
και "αναβράζων maximum" (1000mg)

To maximum είναι η διπλάσια ποσότητα του απλού.

Tα "αναβράζωντα" λένε οτι είναι καλύτερα
γιατί πάνε στο στομάχι ήδη λιωμένα
και η απορρόφηση τους είναι πιο γρήγορη.

Εγώ δηλαδή αυτό παίρνω συνέχεια.

Απλά δεν ξέρω ποιο εννοούν οι ομοιοπαθητικοί
"απλό depon".

TARA
15-12-10, 15:52
Οχι, υπάρχει "αναβράζων-απλό" (500mg)
και "αναβράζων maximum" (1000mg)

To maximum είναι η διπλάσια ποσότητα του απλού.

Tα "αναβράζωντα" λένε οτι είναι καλύτερα
γιατί πάνε στο στομάχι ήδη λιωμένα
και η απορρόφηση τους είναι πιο γρήγορη.

Εγώ δηλαδή αυτό παίρνω συνέχεια.

Απλά δεν ξέρω ποιο εννοούν οι ομοιοπαθητικοί
"απλό depon".

Κι εγω αυτο παιρνω. Στα παιδια δινω το σιροπι.

yogini
15-12-10, 17:08
το ντεπόν μαξιμουμ έχει μέσα καφεϊνη νομίζω γι'αυτό δεν το δίνουν. Για το αναβράζων δεν γνωρίζω :(

soevan07
16-12-10, 11:25
Λοιπόν έχω μπροστά το χαρτί του depon με τα συστατικά:
(δεν βλέπω καφείνη :???:)

Δραστικές ουσίες: Παρακεταμόλη

DEPON δισκία 500mg: προζελατινοποιημένο άμυλο αραβοσίτου, ποβιδόνη,στεατικό οξύ

DEPON αναβράζοντα δισκία 500mg:κιτρικό οξύ, άνυδρο ανθρακικό νάτριο, όξινο ανθρακικό νάτριο, σορβιτόλη, νατριούχος σακχαρίνη, δοκουσικό νάτριο, πολυβιδόνη, βενζοικό νάτριο

DEPON MAXIMUM αναβράζοντα δισκία 1 gr: άνυδρο κιτρικό οξύ, άνυδρο ανθρακικό νάτριο,όξινο ανθρακικό νάτριο, σορβιτόλη, νατριούχος σακχαρίνη. δοκουσικό νάτριο, πολυβιδόνη, βενζοικό νάτριο

Μήπως καφείνη έχουν άλλα;
Το panadol, ας πούμε....

kiki*
16-12-10, 11:27
κορίτσια καλημέρα απο την χιονισμένη Καβάλα,

Μια ερώτηση.
Ξέρετε κανένα καλό ομοιοπαθητικό στην Θεσσαλονίκη για το μωρό?
Είναι 8 μηνών, μπορώ να του ξεκινήσω ομοιοπαθητική?

TARA
16-12-10, 11:32
Το panadol, ας πούμε....

Νομιζω εχεις δικιο. Ετσι πρεπει να ειναι.

Είναι 8 μηνών, μπορώ να του ξεκινήσω ομοιοπαθητική?

Φυσικα!

kiki*
16-12-10, 11:41
επειδή τώρα άρχισα να την ψάχνω με την ομοιοπαθητική. Και εσείς μάλλον είστε ξεφτέρια οπότε να ρωτήσω εάν μπορεί πχ η ομοιοπαθητική να βοηθήσει και σε ένα μπουκωματάκι του μωρού. Γιατί δεν θέλω να του βάλω τίποτα άλλο εκτός απο ορό και το μπούκωμα κρατάει γύρω στην εβδομάδα και δεν περνάει.

TARA
16-12-10, 11:51
επειδή τώρα άρχισα να την ψάχνω με την ομοιοπαθητική. Και εσείς μάλλον είστε ξεφτέρια οπότε να ρωτήσω εάν μπορεί πχ η ομοιοπαθητική να βοηθήσει και σε ένα μπουκωματάκι του μωρού. Γιατί δεν θέλω να του βάλω τίποτα άλλο εκτός απο ορό και το μπούκωμα κρατάει γύρω στην εβδομάδα και δεν περνάει.

Ναι βεβαια, αν απευθυνθεις σε ομοιοπαθητικο θα σε βοηθησει.

soevan07
16-12-10, 12:06
Αχ, κορίτσια πήγα την μικρή τώρα σε ομοιοπαθητικό
(είναι 3,5 χρoνών)
για ανοσοενίσχυση

γιατί φέτος που είναι η πρώτη της χρονιά στον παιδικό σταθμό
μας έχει αλλάξει τα φώτα στις ιώσεις

και δεν μπορεί ακόμα να μας δώσει την
ομοιοπαθητική θεραπεία

γιατί στην προηγούμενη ίωσή της
(πριν 1 μήνα)

αναγκάστηκε να της δώσει ο συμβατικό παιδίατρος
κορτιζόνη :roll:

(είχε φτάσει το παιδί στο απροχώρητο ...
...απο τον βήχα δεν μπορούσε να αναπνεύσει
και έκανε εμετούς! :sad:)

και μας είπε η ομοιοπαθητικός οτι η κορτιζόνη
εξουδετερώνει τα ομοιοπαθητικά
οπότε πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα!!

Χιλιομετανοιώνω
που δεν της την ξεκίνησα πιο πριν!!! :( :(

natty26
16-12-10, 12:21

ο ιδιος ομοιπαθητικος με την ΤΑRA μου εχει πει πως δεν πειραζει το μεταλλικο κουταλι:confused:
Εγω τοσο καιρο στο μικρο σπαω την καψουλα και πιανω τις μπιλιτσες και τις δινω με το χερι:confused:, Δεν κανω καλα??
Και τις δικες μου δηλαδη τις μπιλιτσες ετσι τις παιρνω.
Δεν το εχω ξανακουσει οτι δεν κανει να τις πιανεις:confused::confused:
Για βοηθηστε βρε παιδια!:D

kiki*
16-12-10, 12:39
σε ευχαριστώ. Τώρα μένει να βρώ έναν ομοιοπαθητικό στην Θεσσαλονίκη .

TARA
16-12-10, 12:40
ο ιδιος ομοιπαθητικος με την ΤΑRA μου εχει πει πως δεν πειραζει το μεταλλικο κουταλι:confused:

Κατσε γιατι μαλλον εγω τα μπερδεψα ετσι οπως το εγραψα. Για το μεταλλικο κουταλι ειχα ρωτησει ομοιοπαθητικο παιδιατρο που παρακολουθουσε εμενα παλια. Οταν πηγαμε στον Χριστοπουλο ξεχασα να ρωτησω, πηρα λοιπον τηλεφωνο μετα και ρωτησα εαν κανει να χρησιμοποιω πλαστικο κουταλι και μου ειπε ναι. Ο συγκεκριμενος λοιπον δε μου ειπε ποτε τιποτα για το μεταλλο, το γνωριζα ηδη.
Τωρα μπερδευτηκα κι εγω ομως. Τι ισχυει τελικα?:confused:

mesastoura
16-12-10, 15:16
σε ευχαριστώ. Τώρα μένει να βρώ έναν ομοιοπαθητικό στην Θεσσαλονίκη .

έχει μια ομοιοπαθητικό γιατρό παιδίατρο
http://www.homeopathy.gr/homeopathy/pediatricians-pediatrics.html

και πολλούς γιατρούς (όχι παιδίατρους αλλά δεν είναι απαραίτητο)
http://www.homeopathy.gr/homeopathy/doctors_homeopaths_practitioners.html#thessaloniki

Δυστυχώς δεν γνωρίζω περισσότερα για αυτούς ...

Vann
16-12-10, 15:37
Κοριτσια να σας ρωτησω στα παιδια μου αρχισα ομοιοπαθητικη,θελω να αρχισω κ εγω γιατι εχω χρονια ρινιτιδα κ αλλεργικο ασθμα,δεν θελω ομως να κοψω τον καφε μπορω να κανω ομοιοπαθητικη?

soevan07
16-12-10, 15:44
Κοριτσια να σας ρωτησω στα παιδια μου αρχισα ομοιοπαθητικη,θελω να αρχισω κ εγω γιατι εχω χρονια ρινιτιδα κ αλλεργικο ασθμα,δεν θελω ομως να κοψω τον καφε μπορω να κανω ομοιοπαθητικη?

Απο αυτά που ξέρω
δεν μπορείς να κάνεις ομοιοπαθητική σε συνδυασμό με καφέ! :???:

...υπάρχουν κάποιοι "καφέδες" συμβατοί με την ομοιοπαθητική.

mesastoura
16-12-10, 15:52
Με αλλεργική ρινίτιδα ξεκίνησα και εγώ πριν 10 χρόνια.
Δες και εδώ http://www.homeopathy.gr/homeopathy/allergic_rhinitis_homeopathy.html

Είναι γνωστό πως ο καφές αντιδοτεί το ομοιοπαθητικό φάρμακο.
http://www.homeopathy.gr/highlight.php?id=41298801&page=coffee_caffeine_homeopathy&

http://www.homeopathy.gr/highlight.php?id=41298801&page=homeopathy-attention&
http://www.homeopathy.gr/highlight.php?id=41298801&page=coffee_caffeine_decafeine&

Rosie
16-12-10, 18:00
Είναι γνωστό πως ο καφές αντιδοτεί το ομοιοπαθητικό φάρμακο.
http://www.homeopathy.gr/highlight.php?id=41298801&page=coffee_caffeine_homeopathy&

http://www.homeopathy.gr/highlight.php?id=41298801&page=homeopathy-attention&
http://www.homeopathy.gr/highlight.php?id=41298801&page=coffee_caffeine_decafeine&

Τελικά τι ισχύει για το τσάι;
Κάποιοι το επιτρέπουνε και κάποιοι το απαγορεύουνε...

Καταναλώνω καθημερινά δυνατό κλασικό μαύρο τσάι (κατάλοιπα από την Αγγλία :roll: ) και θηλάζω αποκλειστικά την κόρη μου που παίρνει Calcarea Carbonica αυτές τις μέρες.
Λέτε να επηρεάζει το τσάι την αποτελεσματικότητά του;

TARA
16-12-10, 18:36
Τελικά τι ισχύει για το τσάι;
Κάποιοι το επιτρέπουνε και κάποιοι το απαγορεύουνε...

To μαυρο τσαι εχει την περισσοτερη καφεϊνη! Επιτρεπεται το πρασινο.

Η δικη μου γιατρος μου επετρεπε 2 ντεκαφεϊνε την ημερα. Εφτιαχνα λοιπον καπουτσινο πρωι και απογευμα, τους οποιους τους εκανα διπλους!:mrgreen: Μια χαρα δουλεψε η ομοιοπαθητικη παντως...:roll:

yogini
16-12-10, 19:01
Λοιπόν ο Κυβέλλος λέει μόνο ένα πράσινο τσαγάκι την ημέρα και όχι ντεκαφεϊνέ!
Ροσιε μου ναι θα περνάει στο γάλα οπότε....

BOBOLINOS
16-12-10, 19:18
το ντεπόν μαξιμουμ έχει μέσα καφεϊνη νομίζω γι'αυτό δεν το δίνουν. Για το αναβράζων δεν γνωρίζω :(
εμάς μας απαγόρεψε και το αναβράζον έχει μέσα καφεϊνη....

και απο τσαγάκι μόνο βότανα όπως φλαμούρι,φασκόμηλο,μαντζουράνα όλα εκτός χαμομήλι.

Rosie
16-12-10, 19:28
Δεν μ' αρέσει καθόλου το πράσινο τσάι!
Βότανα κάνω διάφορα, αλλά μια κούπα μαύρο τσάι το πρωί το θέλω.

Πάντως εδώ http://www.homeopathy.gr/highlight.php?id=41298801&page=homeopathy-attention λέει ότι είναι ΟΚ το μαύρο τσάι.

Επιτρέπεται επίσης ο ντεκαφεϊνέ και το τσάϊ (εφόσον γίνεται μικρή κατανάλωση) και η σολοκάτα, καθώς ομοιοπαθητική θεραπεία δεν επηρεάζεται από αυτά.

BOBOLINOS
16-12-10, 20:03
φαντάζομαι ότι ο κάθε γιατρός θεωρεί τι είναι καλύτερο για τον ασθενή του να αποφεύγει και αυτό του συστήνει διότι λίγο-πολύ τα φάρμακα που του δίνει είναι συγκεκριμένα ,παντώς αφού το επιτρέπουν και από το επίσημο site τους οκ.

yogini
16-12-10, 22:25
http://www.classical-homeopathy.gr/odigies_apagoreyseis.htm
τι να σου πω...μαύρο τσάι πάντως εμένα μου είπε όχι. Οτι νομίζετε παιδιά

blomita
16-12-10, 22:54
o δικος μας ομοιοπαθητικος μου είπε ότι μπορω να πινω π.χ μια κούπα μαυρο τσαι την ημερα και πρασινο όσο θελω!

soevan07
17-12-10, 12:05
εμάς μας απαγόρεψε και το αναβράζον έχει μέσα καφεϊνη....

BOBOLINOS στο παρακάτω μήνυμα έχω γράψει τα συστατικά που βρήκα στο χαρτάκι που έχουν μέσα τα depon.

Δεν είδα να λέει πουθενά για καφείνη...:-?

Μήπως ο ομοιοπαθητικός σου εννοούσε κάποιο άλλο παυσίπονο;

Με ενδιαφέρει να σιγουρευτώ γιατί καταναλώνω πολλά depon λόγω πονοκεφάλων! :roll:

Λοιπόν έχω μπροστά το χαρτί του depon με τα συστατικά:
(δεν βλέπω καφείνη :???:)

Δραστικές ουσίες: Παρακεταμόλη

DEPON δισκία 500mg: προζελατινοποιημένο άμυλο αραβοσίτου, ποβιδόνη,στεατικό οξύ

DEPON αναβράζοντα δισκία 500mg:κιτρικό οξύ, άνυδρο ανθρακικό νάτριο, όξινο ανθρακικό νάτριο, σορβιτόλη, νατριούχος σακχαρίνη, δοκουσικό νάτριο, πολυβιδόνη, βενζοικό νάτριο

DEPON MAXIMUM αναβράζοντα δισκία 1 gr: άνυδρο κιτρικό οξύ, άνυδρο ανθρακικό νάτριο,όξινο ανθρακικό νάτριο, σορβιτόλη, νατριούχος σακχαρίνη. δοκουσικό νάτριο, πολυβιδόνη, βενζοικό νάτριο

Το panadol, ας πούμε....

natty26
17-12-10, 12:29
Δεν μ' αρέσει καθόλου το πράσινο τσάι!
Βότανα κάνω διάφορα, αλλά μια κούπα μαύρο τσάι το πρωί το θέλω.

Πάντως εδώ http://www.homeopathy.gr/highlight.php?id=41298801&page=homeopathy-attention λέει ότι είναι ΟΚ το μαύρο τσάι.

Δοκιμασε το υποκαταστατο καφε wake up (whole earth) απο καταστημα με βιολογικα. Εχει μεσα guarana' και σε ξυπνάει ευχάριστα.;)

natty26
17-12-10, 12:34
Ποσο καιρο κρατουν περιπου τα ομοιοπαθητικα φαρμακα? Εχω chamomilla πανω απο χρονο τωρα. Να την πεταξω?

Τα ομοιοπαθητικά δεν χαλάνε αμά τα φυλας σωστα (σε χωρο χωρις έντονες μυρωδιες κλπ) δες στο site omeopathy.gr

natty26
17-12-10, 12:37
http://www.classical-homeopathy.gr/odigies_apagoreyseis.htm
τι να σου πω...μαύρο τσάι πάντως εμένα μου είπε όχι. Οτι νομίζετε παιδιά

και ο δικος μου το ίδιο! Μονο πράσινο και όχι ντεκαφεϊνε (έναν καμμια φορα στο τσακιρ κέφι και μετά τη λήξη της θεραπείας)

Νονντυ
17-12-10, 12:56
η δικη μας ομοιοπαθητικος μας απαγορευσε καφε-ντεκαφεινε-τσαι μαυρο και πρασινο.απο τσαι μονο φλαμουρι,τσαι του βουνου.και κακαο μπορουμε να πινουμε.
οσο για τα φαρμακα τα κραταμε και χρονια απλα ειναι θεμα φυλλαξεις και για να καλο ειναι μεσα σε αλλουμινοχαρτο

BOBOLINOS
17-12-10, 16:09
Δοκιμασε το υποκαταστατο καφε wake up (whole earth) απο καταστημα με βιολογικα. Εχει μεσα guarana' και σε ξυπνάει ευχάριστα.;)
η guarana δεν έχει φυσικη καφεϊνη μέσα ?????ρωτάω γιατι υπάρχει ένας χυμός της frulite με το ίδιο συστατιο και ενω μ'αρέσει το αποφεύγω.

fairy's mom
17-12-10, 17:09
Με ενδιαφέρει να σιγουρευτώ γιατί καταναλώνω πολλά depon λόγω πονοκεφάλων! :roll:

Από depon επιτρέπεται μόνο το κλασσικό το χαπάκι και φυσικά το σιρόπι για τα παιδιά. Όλα τα αναβράζοντα απογορεύονται.

fairy's mom
17-12-10, 17:17
Κατσε γιατι μαλλον εγω τα μπερδεψα ετσι οπως το εγραψα. Για το μεταλλικο κουταλι ειχα ρωτησει ομοιοπαθητικο παιδιατρο που παρακολουθουσε εμενα παλια. Οταν πηγαμε στον Χριστοπουλο ξεχασα να ρωτησω, πηρα λοιπον τηλεφωνο μετα και ρωτησα εαν κανει να χρησιμοποιω πλαστικο κουταλι και μου ειπε ναι. Ο συγκεκριμενος λοιπον δε μου ειπε ποτε τιποτα για το μεταλλο, το γνωριζα ηδη.
Τωρα μπερδευτηκα κι εγω ομως. Τι ισχυει τελικα?:confused:

Ο φαρμακοποιός μου είπε μόνο σε πλασικό κουτάλι και όταν του είπα ότι της έδινα με το χέρι μου, μου πρότεινε σαν λύση να τα ακουμπάω στην πιπίλα της και να της τα δίνω. Τουλάχιστον μέχρι να μεγαλώσουμε λίγο ακόμα για να της τα βάζω απευθείας στο στόμα...

yogini
18-12-10, 09:51
παιδιά μην το ψάχνετε άλλο το θέμα γιατί θα χαθούμε :) ο καθένας λέει τα δικά του :)
ρώτησα την βοηθό του Κυβέλλου και μου είπε δεν πειράζει φυσικά να τα πιάσουμε τα μπαλάκια.
Μωρέ εμένα μου φαίνεται περίεργο να είναι ΤΟΣΟ ευαίσθητα....τουλάχιστον θα γράφανε κάτι στις οδηγίες αμα ήταν έτσι

vera
18-12-10, 18:45
Με το κουταλι με μπερδεψατε......με μεταλλικο το δινα τοσο καιρο!

TARA
18-12-10, 19:23
Λοιπον τεινω να πιστεψω οτι δεν υπαρχει τιποτα στανταρντ στην ομοιοπαθητικη. Σε μενα δουλεψε πινοντας 2 διπλους εσπρεσσο ντεκαφεινε καθε μερα, βλεπω οτι αλλοι λενε ΟΚ σε καφεινη και μεταλλα, αλλοι οχι...

Τον γνωριζετε αυτον?

http://www.agathon.gr/?page_id=2

Πηγε η ανιψια μου και ειναι κατενθουσιασμενη. Ασκει γερμανικη ομοιοπαθητικη και της επιτρεπει τα παντα! Τα φαρμακα ειναι λιγο διαφορετικα και πηγε σε συγκεκριμενο φαρμακειο. Κανει θεραπεια εδω και 3 εβδομαδες και ηδη εχει δει αποτελεσμα σε πολυ σοβαρα θεματα υγειας...

fairy's mom
18-12-10, 19:46
Τον γνωριζετε αυτον?

http://www.agathon.gr/?page_id=2

Πηγε η ανιψια μου και ειναι κατενθουσιασμενη. Ασκει γερμανικη ομοιοπαθητικη και της επιτρεπει τα παντα! Τα φαρμακα ειναι λιγο διαφορετικα και πηγε σε συγκεκριμενο φαρμακειο. Κανει θεραπεια εδω και 3 εβδομαδες και ηδη εχει δει αποτελεσμα σε πολυ σοβαρα θεματα υγειας...
Aν κατάλαβα καλά ασκεί την εναλλακτική ιατρική δωρεάν?

Να ρωτήσω κάτι για όποιον ξέρει? Υπάρχει γερμανική, ελληνική, αγγλική κλπ ομοιοπαθητική? Δεν είναι μία η ομοιοπαθητική? Εγώ έτσι νόμιζα. Και τα φάρμακα? Είναι διαφορετικά ή απλά διαφορετικές οι δυναμοποιήσεις ή ο τρόπος πρασκευής τους?

Ταρα προσωπικά θα περιμένω εντυπώσεις από την ανιψιά σου αν συνεχίσει σε αυτόν. Αν θες πες μας τι προβλήματα αντιμετωπίζει και τι βελτίωση είδε.

vera
18-12-10, 19:51
Tara ενημερωσε μας.......που βρισκεται, τι χρεωνει κλπ...

TARA
18-12-10, 20:00
Aν κατάλαβα καλά ασκεί την εναλλακτική ιατρική δωρεάν?

Δωρεαν οχι, αλλα υπαρχει μεγαλη κατανοηση στο οικονομικο θεμα...

Να ρωτήσω κάτι για όποιον ξέρει? Υπάρχει γερμανική, ελληνική, αγγλική κλπ ομοιοπαθητική? Δεν είναι μία η ομοιοπαθητική? Εγώ έτσι νόμιζα. Και τα φάρμακα? Είναι διαφορετικά ή απλά διαφορετικές οι δυναμοποιήσεις ή ο τρόπος πρασκευής τους?

Τα φαρμακα ειναι διαφορετικα και πιο ακριβα. Παιρνει τωρα φωσφορο lm 6.

Ταρα προσωπικά θα περιμένω εντυπώσεις από την ανιψιά σου αν συνεχίσει σε αυτόν. Αν θες πες μας τι προβλήματα αντιμετωπίζει και τι βελτίωση είδε.

Εχει HPV γεννητικων οργανων που υποτροπιαζε συνεχως, συχνες ουρολοιμωξεις, μυκητες απο τις αντιβιωσεις κλπ. Εκανε μηνες συμβατικη θεραπεια και ειχε απελπιστει. Αυτες τις 3 εβδομαδες που κανει θεραπεια (συν ομοιοπαθητικα κολπικα υποθετα και προβιοτικα), δεν εχει κανενα συμπτωμα και νιωθει οτι ενισχυεται το ανοσοποιητικο της. Τουλαχιστον εγω την ειδα παρα πολυ καλα ψυχολογικα!

fairy's mom
18-12-10, 20:34
Εχει HPV γεννητικων οργανων που υποτροπιαζε συνεχως, συχνες ουρολοιμωξεις, μυκητες απο τις αντιβιωσεις κλπ. Εκανε μηνες συμβατικη θεραπεια και ειχε απελπιστει. Αυτες τις 3 εβδομαδες που κανει θεραπεια (συν ομοιοπαθητικα κολπικα υποθετα και προβιοτικα), δεν εχει κανενα συμπτωμα και νιωθει οτι ενισχυεται το ανοσοποιητικο της. Τουλαχιστον εγω την ειδα παρα πολυ καλα ψυχολογικα!

Ειδικά τα κονδυλώματα είναι μεγάλο ζόρι! Κάπως έτσι καταφεύγουμε όλοι στην ομοιοπαθητική. Φτάνουμε σε σδιέξοδο με την κλασσική ιατρική, λέμε να δοκιμάσουμε και κάτι διαφορετικό γιατί υποφέρουμε και δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε και στο τέλος χτυπάμε το κεφάλι μας που δεν το είχαμε δοκιμάσει το διαφορετικό νωρίτερα! Εύχομαι περαστικά της και σε λίγο καιρό ενημέρωσέ μας πάλι για την πορεία της. Αν μπορεί κιόλας να ρωτήσει λεπτομέρειες για τις διαφορές και να μας πει, θα ήταν super. Να πω την αληθεια δεν έχω σκοπό να αλλάξω τον γιατρό μου γιατί είμαι πολύ ικανοποιημένη μέχρι στιγμής, αλλά καλο είναι να μαθαίνουμε για νέους εναλλακτικούς και θεραπείες.

alexandroulis
18-12-10, 21:09
Καλησπέρα, κορίτσια!
Tara, ακούγεται πολύ ενδιαφέρον, εύχομαι η ανιψιά σου να ξεπεράσει τελείως το πρόβλημα....
Πριν μερικά posts μια κοπέλα έγραψε ότι η γιατρός που πήγε δεν ξεκινησε θεραπεία στην κόρη της γιατί είχε πάρει κορτιζόνη πριν από 1 μήνα!!
Εμένα σταμάτησε τις soldesanil την Τρίτη, την αντιβίωση την Πέμπτη και Σάββατό (4/12) του δώσαμε την κάψουλα!!!!:roll:
την οποία βέβαια άνοιξα και του την έδωσα με μεταλικό κουτάλι γιατί δεν ήξερα............
Βέβαια, ο μικρός πάει καλά, δλδ μια καταροή και ένας βήχας που συνήθως θα κατέληγαν σε εισπνεόμενα και όλα τα συναφη του πέρασε μόνο με ορο τι να πω, θα ρωτήσω στο επόμενο ραντεβού....

yogini
18-12-10, 22:52
εγω προσωπικά εμπιστεύομαι μόνο τους ομοιοπαθητικούς από τη σχολή του Βυθούλκα που ειναι και κανονικοί γιατροί.

fairy's mom
19-12-10, 09:34
Πριν μερικά posts μια κοπέλα έγραψε ότι η γιατρός που πήγε δεν ξεκινησε θεραπεία στην κόρη της γιατί είχε πάρει κορτιζόνη πριν από 1 μήνα!!
Εμένα σταμάτησε τις soldesanil την Τρίτη, την αντιβίωση την Πέμπτη και Σάββατό (4/12) του δώσαμε την κάψουλα!!!!:roll:
την οποία βέβαια άνοιξα και του την έδωσα με μεταλικό κουτάλι γιατί δεν ήξερα............

Κι εγώ το είδα εκείνο το ποστ και μου έκανε εντύπωση πώς δεν της έδωσε κάτι για να δυναμώσει λίγο το ανοσοποιητικό. Δεν μπορείς όμως και να ξέρεις το σκεπτικό και του κάθε γιατρού. Νομίζω πάντως ότι ο δικός σας κινήθηκε σωστά. Άλλωστε είδες κι εσύ ήδη αποτέλεσμα!

Για τα μεταλλικά και τα χέρια κλπ μην τρελαίνεστε! Απλά το ιδανικό είναι με πλαστικό κουτάλι και να μην τα ακουμπάς, γιατί είναι σχετικώς ευαίσθητα φάρμακα. Τόσο καιρό στην αρχή που έδινα με το χέρι και μάλιστα στην αρχή αρχή και με μεταλλικό, μια χαρά έπιασε η θεραπεία!

mami
20-12-10, 08:53
Κατά τη διάρκεια της ομιοπαθητικής επιτρέπεται να κάνουμε οδοντιατρικές εργασίες με τοπική αναισθησία (την γνωστή ενεσούλα); Ξέρει καμμιά;

natty26
20-12-10, 12:55
η guarana δεν έχει φυσικη καφεϊνη μέσα ?????ρωτάω γιατι υπάρχει ένας χυμός της frulite με το ίδιο συστατιο και ενω μ'αρέσει το αποφεύγω.

Ναι το έχω ακουσει και εγώ, αλλά ρώτησα τον ομοιοπαθητικό και μου ειπε πως έναι εντάξει.

natty26
20-12-10, 13:00
παιδιά μην το ψάχνετε άλλο το θέμα γιατί θα χαθούμε :) ο καθένας λέει τα δικά του :)
ρώτησα την βοηθό του Κυβέλλου και μου είπε δεν πειράζει φυσικά να τα πιάσουμε τα μπαλάκια.
Μωρέ εμένα μου φαίνεται περίεργο να είναι ΤΟΣΟ ευαίσθητα....τουλάχιστον θα γράφανε κάτι στις οδηγίες αμα ήταν έτσι

Τελικά ρωτησα το γιατρο και μου ειπε σε κουτάλι να τις βάζω τις μπιλιτσες και να μην τις πιανω με τα χερια. Το κουταλι μου ειπε δεν πειράζει..
Παντως εγω τοσο καιρο τωρα με το χερι τις εδινα στο παιδι και σε μενα επίσης και μια χαρά πιάνανε!
Τι να πω, ενταξει βεβαια απο εδω και στο εξής θα τις βαζω σε πλαστικο κουταλακι.

yogini
20-12-10, 17:45
Σήμερα είδαμε επίσης έναν συνεργάτη του κ. Κυβέλλου, τον κ. Γιαννόπουλο και μας είπε δεν υπάρχει πρόβλημα με κουταλάκια, χεράκια κτλ...σαν να του φάνηκε και κινέζικο το θέμα. Μου είπε όμως επειδή θηλάζουμε και θα πάρει ο μικρός αγωγή εγω ούτε ντεκαφεινε.

mariazil
20-12-10, 19:57
εγω προσωπικά εμπιστεύομαι μόνο τους ομοιοπαθητικούς από τη σχολή του Βυθούλκα που ειναι και κανονικοί γιατροί.
Απολύτως έτσι!!!:)

Maggie
20-12-10, 20:26
Σήμερα είδαμε επίσης έναν συνεργάτη του κ. Κυβέλλου, τον κ. Γιαννόπουλο και μας είπε δεν υπάρχει πρόβλημα με κουταλάκια, χεράκια κτλ...σαν να του φάνηκε και κινέζικο το θέμα. Μου είπε όμως επειδή θηλάζουμε και θα πάρει ο μικρός αγωγή εγω ούτε ντεκαφεινε.
Εμείς πήγαμε πριν 1 εβδομάδα και τον μικρό τον είδε ο Παναγιωτόπουλος. Στο τηλ μου είπαν ότι τα μωρά τα βλέπει πάντα μαζί με τον παιδίατρο που συνεργάζεται. Και σε εμένα είπε ότι επειδή θηλάζω, όταν κάνει κάποια αγωγή ο μικρός θα ισχύουν και για εμένα όλοι οι περιορισμοί (καφες, μέντα κτλ). Εμείς δεν είχαμε κάποιο θέμα, πήγα μόνο για να έχει το ιστορικό του, ώστε όταν δημιουρθεί κάποιο πρόβλημα να είμαστε έτοιμοι και να μην χρειαστεί να κάτσουμε 2 ώρες στο ιατρείο του

vera
20-12-10, 21:36
Πρεπει να παω κι εγω ξανα, να δωσω ιστορικο του μεγαλου just in case, alla ποιος τρεχει παλι στον πειραια και κυριως ποιος σκασει παλι τοσα λεφτα? Αχχχ.....

yogini
21-12-10, 09:25
Πρεπει να παω κι εγω ξανα, να δωσω ιστορικο του μεγαλου just in case, alla ποιος τρεχει παλι στον πειραια και κυριως ποιος σκασει παλι τοσα λεφτα? Αχχχ.....

Πάντως εμάς που μας έβαλαν εκτάκτως χτες ραντεβού από την Παρασκευή που πήρα τηλέφωνο δεν περιμέναμε καθόλου γιατι μας είδε ο Γιαννόπουλος για το ιστορικό, έστειλε το φάκελο στον Κ. και του ήρθε η αγωγή αμέσως. Μου έδωσε και κάποιες κάψουλες να εχω φαρμακείο για τον μικρό αλλά είναι γύρω στις 7 ουσίες επί 5-6 κάψουλες την μια να εχεις ένα 50αρικο σίγουρα στο φαρμακείο οπότε λέω άστο άμα χρειαστεί τρέχουμε στο διανυκτερεύον!

Λοιπόν ο μικρός μου έχει εναν βήχα εδω και δυο μήνες μόνο το βράδυ στον ύπνο του....η παιδίατρος τον ακροάστηκε δεν είχε τίποτα και είπε οτι είναι από τα σάλια που μαζευονται! Χτες πήραμε την πρώτη ομοιοπαθητική κάψουλα και έβηξε μόνο 3 φορές μετρημένες!!!

Πάντως με ενοχλεί ότι έχει πάει 1,20? η κάψουλα των 200ch! και δεν ξέρω ποια κωλοεταιρεία τα βγάζει να στείλω ενα ωραιότατο εμαιλ!

fairy's mom
21-12-10, 10:07
Κατά τη διάρκεια της ομιοπαθητικής επιτρέπεται να κάνουμε οδοντιατρικές εργασίες με τοπική αναισθησία (την γνωστή ενεσούλα); Ξέρει καμμιά;
Ναι μπορείς. Δεν επιτρέπεται η χρήση ευγενόλης, γαλύφαλου και μέντας (για το στοματικό διάλυμα αναφέρομαι στην μέντα). Αν τα πεις στον οδοντίατρό σου από πριν, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Εμείς πήγαμε πριν 1 εβδομάδα και τον μικρό τον είδε ο Παναγιωτόπουλος. Στο τηλ μου είπαν ότι τα μωρά τα βλέπει πάντα μαζί με τον παιδίατρο που συνεργάζεται.
Ο Παναγιωτόπουλος πού είναι Πειραιά ή Ερυθραία? Γιατί εμάς στην Ερυθραία ποτέ δεν μου έχει πει για παιδίατρο.

Λοιπόν ο μικρός μου έχει εναν βήχα εδω και δυο μήνες μόνο το βράδυ στον ύπνο του....η παιδίατρος τον ακροάστηκε δεν είχε τίποτα και είπε οτι είναι από τα σάλια που μαζευονται! Χτες πήραμε την πρώτη ομοιοπαθητική κάψουλα και έβηξε μόνο 3 φορές μετρημένες!!!

Πάντως με ενοχλεί ότι έχει πάει 1,20? η κάψουλα των 200ch! και δεν ξέρω ποια κωλοεταιρεία τα βγάζει να στείλω ενα ωραιότατο εμαιλ!
Yogini μήπως έχετε θέματα υγρασίας στο σπίτι? Στο λέω γιατί είχαμε ακριβώς το ίδιο όλο το καλοκαίρι στις διακοπές. Μαύρες διακοπές κάναμε! Και ο γιατρός να μου δίνει όλο φάρμακα και να μην την πιάνει τίποτα! Αφού και ο ίδιος είχε τσαντιστεί! Τελικά όταν γυρίσαμε Αθήνα ο βήχας κόπηκε μαχαίρι και καταλάβαμε ότι έφταιγε η πολύ υγρασία. (ο βήχας ο δικός μας ήταν σα να πνίγεται)

Για την αύξηση δεν πήρα είδηση! Αλήθεια ε? Και στα υπόλοιπα φάρμακα γίνονται μειώσεις...

Maggie
21-12-10, 10:14
Ο Παναγιωτόπουλος πού είναι Πειραιά ή Ερυθραία? Γιατί εμάς στην Ερυθραία ποτέ δεν μου έχει πει για παιδίατρο.

στην Ν Ερυθραία

mesastoura
21-12-10, 10:23
...

είναι συγκεκριμένες οι τιμές
http://www.homeopathy.gr/homeopathy/price-homeopathic-remedies.html

αυτό που κάνω εγώ είναι να παίρνω πάντα (και για μένα και για τα παιδιά) pills επειδή είναι αρκετά φθηνότερα και ποιό εύκολα στην χρήση (απλά τα ρίχνω στην γλώσσα).

Βγαίνουν και σε 30ch & 200ch (δεν ξέρω για παραπάνω, πχ 1Μ κοκ) παρόλο που δεν αναφέρεται στον πίνακα/λινκ.

natty26
21-12-10, 11:27
Πάντως εμάς που μας έβαλαν εκτάκτως χτες ραντεβού από την Παρασκευή που πήρα τηλέφωνο δεν περιμέναμε καθόλου γιατι μας είδε ο Γιαννόπουλος για το ιστορικό, έστειλε το φάκελο στον Κ. και του ήρθε η αγωγή αμέσως. Μου έδωσε και κάποιες κάψουλες να εχω φαρμακείο για τον μικρό αλλά είναι γύρω στις 7 ουσίες επί 5-6 κάψουλες την μια να εχεις ένα 50αρικο σίγουρα στο φαρμακείο οπότε λέω άστο άμα χρειαστεί τρέχουμε στο διανυκτερεύον!

Ο ΚΟΡΡΕΣ ..

katerina1976
21-12-10, 13:01
καλημέρα σε όλους σας. Το όνομά μου είναι Κατερίνα και μόλις αποφάσισα να γραφτώ σε αυτό το πάρα πολύ ενδιαφέρον και ενημερωτικό για όλους τους γονείς χώρο.
Πήρα την απόφαση να σας γράψω και να μου πείτε αν θέλετε την γνώμη σας, για το λόγο του ότι μόλις πριν από 6 μήνες έμαθα πως η μεγάλη μου κόρη(12 ετών) πάσχει από ελκώδη κολίτιδα. Η πρώτη αντίδραση φυσικά στο άκουσμα μιας χρόνιας πάθησης ήταν με μια λέξη ΣΟΚ...... Άρχισε ένα τρελό τρέξιμο από γιατρό σε γιατρό, προσπαθώντας να βρούμε αν υπάρχει λύση σε αυτό το θέμα υγείας για ένα μικρό παιδί.Τα συμπτώματα του παιδιού ήταν αίμα στα κόπρανα.
Ξεκινήσαμε να έχουμε μια γιατρό η οποία όπως ήταν αναμενόμενο μας έδωσε αγωγή η οποία μας ενημέρωσε θα ήταν εφόρου ζωής.Σκοπός μας είναι είπε χαρακτηριστικά να κρατάμε την νόσο κοιμισμένη για όσο μεγαλύτερο διάστημα γίνεται. Ο αγώνας βέβαια δεν τελειώνει.Κάθε μήνα το παιδί κάνει αιματολογικές εξετάσεις για να ελέγχουμε αν το συκώτι του είναι εντάξει λόγο της αγωγής. Την κρατήσαμε κοιμισμένη τελικά μόνο για 4 μήνες. Πριν 10 μέρες άρχισε πάλι το ίδιο έντονο αίμα στα κόπρανα και φτου και απο την αρχή όλο το άγχος και η αγωνία μαζί με όλα τα εξτρά φάρμακα που επακολουθούν ( κορτιζονούχα υπόθετα, σιρόπια κλπ) .
Τελικά πήρα την απόφαση μόλις χθες και μετά από πολύ σκέψη να απευθυνθώ σε ένα ομοιοπαθητικό γιατρό, ο οποίος πήρε όλο το ιστορικό του παιδιού ακόμα απο την εγκυμοσύνη μου μέχρι τώρα. Μας διαβεβαίωσε ότι το παιδί θα θεραπευτεί ,πράγμα που άκουσα πρώτη φορά αλλά θα πρέπει να ΄δώσουμε και οι δυο μας αγώνα γιατί δεν θα είναι εννοείτε άμεσα.
Αυτό που ξέρω και θέλω είναι το παιδί μου , πρώτα να αρχίσει να σταματά σιγά σιγά τα φάρμακα τα οποία δεν θεραπεύουν αλλά επουλώνουν το πρόβλημα και έπειτα να αρχίσει να ζει μια φυσιολογική ζωή χωρίς το στίγμα της χρόνιας πάθησης. Ελπίζω και θέλω να πιστεύω πως η επιλογή μου αυτή ενός ομοιοπαθητικού γιατρού θα είναι η σωστή

mariazil
21-12-10, 13:16
katerina1976, καλό κουράγιο, κορίτσι μου και σε σένα και στο παιδί και όλα θα πάνε καλά. Χρειάζεται βέβαια υπομονή, αλλά και παρατηρητικότητα από σένα και το παιδί ως προς τα συμπτώματα και να τα κοινοποιείς στον γιατρό σου άμεσα. Εγώ ξέχασα την σπαστική κολίτιδα από την οποία υπέφερα μετά από 2 μήνες ομοιοπαθητική αγωγή (με διαλείμματα κιόλας).
Η ελκώδης είναι λίγο πιο ζόρικη κι εξαρτάται κι από τον οργανισμό και την επιβάρυνση από φάρμακα, κορτιζόνες κλπ, αλλά στο τέλος θα πάνε όλα καλά!
Εύχομαι να περάσουν όλα και γρήγορα!!!

alexandroulis
23-12-10, 22:31
Καλησπέρα!!
Μπήκα να γράψω τα νέα μας από το μέτωπο της ομοιοπαθητικής......
πριν δυο τρεις μέρες ο μικρός είχε τα κλασσικά: εντονη καταρροή και βήχα, πήρα τον κο Γιαννόπουλο και μου είπε να πάρει 2 κάψουλες spongia, προς στιγμήν του υποχώρησαν τα συμπτώματα αλλά από χθες ο βήχας χειροτέρεψε.
Τον πήγα πριν από λίγο στην παιδίατρο (κλασσική) και διέγνωσε λίγα ακροαστικά, κόκκινο λαιμό και αυτί στα όρια της μέσης ωτίτιδας..:(
του έγραψε τα κλασσικά εισπνεόμενα, ωτικές σταγόνες και αντιβίωση Zinadol και μας είπε ότι θα πρέπει να πέρνει τα singulair μέχρι τον Μάιο.:shock:
Πήρα τον Γιαννόπουλο μόλις βγήκαμε και αφού με ρώτησε αν έχει σάλια (άσχετο αλλά έχει πολλά!) μας είπε να πάρουμε mercury μέχρι αύριο το βράδυ και να τον πάρω να τον ενημερώσω.
Τι να πω? Αν πετύχει και γλυτώσουμε όλο το κατεβατό τα φάρμακα θα του κάνω άγαλμα, αν δεν πετύχει όμως με βλέπω να πέφτω στα σκληρά!!!!
Έχει καμιά μαμά αντιμετωπίσει ωτίτιδα - βρογχιτιδα αποτελεσματικά μόνο με ομοιοπαθητική??????

Rosie
23-12-10, 23:16
Μόλις ξεπεράσαμε ασθματική βροχίτιδα μόνο με ομοιοπαθητική αγωγή.
Αλλά δεν είχαμε πρόβλημα με το αυτί.

alexandroulis
24-12-10, 07:41
καλημέρα!!
Rosie, ποσο καιρό σας πήρε? Πυρετό είχε?
Καμιά μανούλα με ωτίτιδα?????

Φεύγω για την δουλειά, καλή ΠΑραμονή!!!

TARA
24-12-10, 09:08
Καμιά μανούλα με ωτίτιδα?????

Οικογενειακοι μας φιλοι ειχα δωσει στο γιο τους 16 κουτια αντιβιωσης απο ωτιτιδα που υποτροπιαζε... Ο ιδιος ο γιατρος τους (κλασσικος), τους προετρεψε να δοκιμασουν την ομοιοπαθητικη γιατι το παιδι δε γινοταν να παρει περισσοτερα φαρμακα. Ετσι εκαναν, και το παιδι εγινε καλα. Απο τοτε φυσικα εμειναν στην ομοιοπαθητικη!;)

mesastoura
24-12-10, 09:58
Καλησπέρα!!
πριν δυο τρεις μέρες ο μικρός είχε τα κλασσικά: έντονη καταρροή και βήχα, πήρα τον κο Γιαννόπουλο και μου είπε να πάρει 2 κάψουλες spongia, προς στιγμήν του υποχώρησαν τα συμπτώματα αλλά από χθες ο βήχας χειροτέρεψε.
Τον πήγα πριν από λίγο στην παιδίατρο (κλασσική) και διέγνωσε λίγα ακροαστικά, κόκκινο λαιμό και αυτί στα όρια της μέσης ωτίτιδας..:(
του έγραψε τα κλασσικά εισπνεόμενα, ωτικές σταγόνες και αντιβίωση Zinadol και μας είπε ότι θα πρέπει να παίρνει τα singulair μέχρι τον Μάιο.:shock:
Πήρα τον Γιαννόπουλο μόλις βγήκαμε και αφού με ρώτησε αν έχει σάλια (άσχετο αλλά έχει πολλά!) μας είπε να πάρουμε mercury μέχρι αύριο το βράδυ και να τον πάρω να τον ενημερώσω.
Τι να πω? Αν πετύχει και γλυτώσουμε όλο το κατεβατό τα φάρμακα θα του κάνω άγαλμα, αν δεν πετύχει όμως με βλέπω να πέφτω στα σκληρά!!!!
Έχει καμιά μαμά αντιμετωπίσει ωτίτιδα - βρογχιτιδα αποτελεσματικά μόνο με ομοιοπαθητική??????
το πρόβλημα με την ομοιοπαθητική είναι πως θέλει λεπτομέρεια. δεν υπάρχει φάρμακο ευρέος φάσματος. τηλεφωνικά γίνεται ποιό δύσκολη η ακριβής διάγνωση και η εύρεση του σωστού φαρμάκου. οι ομοιοπαθητικοί διστάζουν να πουν "έλα από εδώ επειδή θέλω και άλλες λεπτομέρειες", ίσως δεν θέλουν να το δουν οι ασθενείς σαν εκμετάλλευση. ίσως το merury να είναι σωστό, ίσως και λάθος. αν είναι λάθος δεν θα δείτε βελτίωση (μια τρύπα στο νερό που λεν). αν είναι σωστό, σε οξεία νοσήματα η βελτίωση γίνεται σε λιγότερο από 24ώρες.
Εγώ τελευταία φορά που αρρώστησα (Νοέ.2008) είχα πυώδη αμυγδαλίτιδα με πυρετό 39+. Κυριακή, Δευτέρα, Τρίτη πήρα λάθος φάρμακο (τηλεφωνική διάγνωση). Δευτέρα πήγα ΙΚΑ - μου γράψαν αντιβίωση και μου έδωσαν χαρτί για του δουλεία μου. Αντιβίωση δεν πήρα. Τρίτη βράδυ πήγα στο ιατρείο του και με το σωστό φάρμακο είδα μεγάλη βελτίωση την Τετάρτη πρωί-πρωί που ξύπνησα. Συνέχισα με το σωστό φάρμακο 7-10 μέρες και καθάρισαν οι αμυγδαλές από το πύον.
Άρα, πρότασή μου, μην διστάσετε να τον επισκεφτείτε (ρωτήστε αν έχει νόημα), να τον ενοχλήσετε κατά επανάληψη στο τηλέφωνο. Υπομονή και επιμονή.
Αν γίνει καλά χωρίς τα ισχυρά φάρμακα δύσκολα θα αρρωστήσει και πάλι.

apricot
24-12-10, 12:33
Καλησπέρα!!
πριν δυο τρεις μέρες ο μικρός είχε τα κλασσικά: εντονη καταρροή και βήχα, πήρα τον κο Γιαννόπουλο και μου είπε να πάρει 2 κάψουλες spongia, προς στιγμήν του υποχώρησαν τα συμπτώματα αλλά από χθες ο βήχας χειροτέρεψε.
του έγραψε τα κλασσικά εισπνεόμενα, ωτικές σταγόνες και αντιβίωση Zinadol και μας είπε ότι θα πρέπει να πέρνει τα singulair μέχρι τον Μάιο.:shock:
φυσικα εμεις ωτιτιδα και στα 2 αυτια και στανταρ βρογχιτιδα. εδω και 3 χροναι πεταμε!!!!! καμμια βρογχιτιδα και αραια και που καμμια ωτιτιδα που την περναμε στο ποδι για 1 μερα χωρις πυρετο χωρις αντιβιωση κ.τ.λ. μονο ομοιοπαθητικη και παλι μονο ομοιοπαθητικη βρηκαμε την υγεια μας:-D
μην εχεις ενδοιασμους ολα θα πανε καλα. ειναι δυσκολο και πιεστικο οταν βλεπεις το παιδι σου ετσι αλλα να επιμεινεις και θα μεινεις αφνη με τα αποτελεσματα!:grin:

alexandroulis
24-12-10, 20:22
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια!!
Η αλήθεια είναι ότι τον έχω ζαλίσει, μια φορά μας είδε και έχουμε μιλήσει στο τηλέφωνο δεκαπέντε φορές!!!!
Συνεχίζουμε με mercury μέχρι αύριο το πρωί και θα ξαναμιλήσουμε....
χθες το βράδυ κοιμήθηκε καλά χωρίς να βήχει και χωρίς έντονο ρουθούνισμα, σήμερα βήχει λιγάκι αλλά είναι πολύ βαρύς ο βήχας με πολλά φλέματα, ελπίζω ότι παίρνουμε το σωστό...
Η αλήθεια είναι ότι το τελευταίο που θέλω είναι να ξαναρχίσουμε μάσκες και αντιβιώσεις αλλά ένα αγχος το έχω μην του κάνω καμιά ζημιά...:oops:
Ασε που όλοι με κοιτάνε σαν ούφο όταν λέω ότι μας έγραψε η γιατρός αντιβίωση και δεν θα την δώσω.......

mesastoura
24-12-10, 21:19
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια!!
Η αλήθεια είναι ότι τον έχω ζαλίσει, μια φορά μας είδε και έχουμε μιλήσει στο τηλέφωνο δεκαπέντε φορές!!!!
Συνεχίζουμε με mercury μέχρι αύριο το πρωί και θα ξαναμιλήσουμε....
χθες το βράδυ κοιμήθηκε καλά χωρίς να βήχει και χωρίς έντονο ρουθούνισμα, σήμερα βήχει λιγάκι αλλά είναι πολύ βαρύς ο βήχας με πολλά φλέματα, ελπίζω ότι παίρνουμε το σωστό...
Η αλήθεια είναι ότι το τελευταίο που θέλω είναι να ξαναρχίσουμε μάσκες και αντιβιώσεις αλλά ένα αγχος το έχω μην του κάνω καμιά ζημιά...:oops:

Όλα τα παραπάνω συνηγορούν στο να ζητήσετε μια επείγουσα επίσκεψη. Να πληρωθεί και για τον χρόνο του ο άνθρωπος.

Ασε που όλοι με κοιτάνε σαν ούφο όταν λέω ότι μας έγραψε η γιατρός αντιβίωση και δεν θα την δώσω.......
Αυτά μην τα λές καλύτερα, τουλάχιστον μέχρι να ξεπεραστεί το επεισόδιο. Μάλλον αναστάτωση σου προκαλούν οι αντιδράσεις των μη- μυημένων.

alexandroulis
24-12-10, 22:27
Έχω σκοπό να τον πάω από Δευτέρα όμως, διότι λόγω γιορτών δεν νομίζω να μας δεχόταν νωρίτερα...
Όσο για το άλλο έχεις δίκιο, θα αποφεύγω τις πολλές συζητήσεις, αλλά δεν ακολουθεί κανείς ομοιοπαθητική στο περιβάλλον μου για τα παιδιά του και είναι αναμενόμενες οι αντιδράσεις....:wink:

Μάλιστα, έχω πείσει και τον άντρα μου να κάνει ένα ραντεβού για εκείνον διότι είναι πλεόν εξαρτημένος από το ronal (αποσυμφορητικό μύτης) και η κατάσταση δεν πάει άλλο..... οπότε ο γιατρός έχει να λαμβάνει από εμάς!!:lol:

kikileuteris
27-12-10, 18:06
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/12/blog-post_7630.html

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!!!!!!!!!

Δείτε λίγο το παραπάνω λινκ κορίτσια.Ποια είναι η γνώμη σας?

mesastoura
27-12-10, 21:49
Καταρχάς είναι γνωστός ο πόλεμος - εφόσον πλέον η ιατρική είναι εμπόριο, ειδικά λόγω των φαρμακευτικών (ας αφήσουμε δηλαδή έξω τους γιατρούς) - μεταξύ συμβατικής ιατρικής και άλλων ολιστικών προσεγγίσεων που έχουν τα δικά τους φάρμακα ή καθόλου φάρμακα (βλέπε βελονισμός).

Δυστυχώς για τους συμβατικούς το τελευταίο ματς το κέρδισε η ομοιοπαθητική. (http://drkaplan.co.uk/2010/07/homeopathy/its-official-british-government-backs-nhs-homeopathy/). Τώρα προσπαθούν να γίνει επανάληψη.

Στη Αγγλία, η ομοιοπαθητική υποστηρίζεται ακόμα και από τους βασιλιάδες, δεν είναι τυχαίο που υπάρχει και αυτό http://www.rlhh.eu/

Βρήκα το άρθρο στο bbc και σχολιάζω κάποια κομμάτια:
In 30 cases, the issues were "probably or definitely" related to complementary medicine, and in 17 the patient was regarded as being harmed by a failure to use conventional medicine.

The report says that all four deaths resulted from a failure to use conventional medicine.
Πως κρίνει κανείς ότι ο ασθενής βλάφτηκε από την μή χρήση συμβατικής ιατρικής; Επειδή π.χ. καθυστέρησε να γίνει καλά; Πιο είναι το κριτήριο;
Τώρα σχετικά με τους θανάτους πέρα από το ότι μυρίζει εκφοβισμό (λες και δεν πεθαίνουν ασθενείς και με την συμβατική ιατρική) μάλλον αυτός είναι ένας λόγος που στην Ελλάδα ο Βυθούλκας δεν επιτρέπει σε μη ιατρούς να ασκούν την ομοιοπαθητική. Οι δικοί μας επίσημοι ομοιοπαθητικοί γνωρίζουν μέχρι που να το τραβήξουν και έχουν αίσθηση των κινδύνων.

...The study found that parents used alternative therapies to treat anything from constipation to clotting disorders, and diabetes to cerebral palsy.
Σωστά, η ομοιοπαθητική μπορεί να χρησιμοποιηθεί είτε αποκλειστικά ή συμπληρωματικά σε πολλά σοβαρά προβλήματα υγείας (π.χ. ψυχολογικά, δυσανεξίες, καθώς και αυτά που αναφέρονται παραπάνω). Η πρόταση αυτή το κάνει να φαίνεται λες και είναι λάθος. Λάθος ίσως να είναι η αποκλειστική χρήση τους σε κάποιες περιπτώσεις.

The second concern is that CAMs can interact with other medicines or have toxic effects
Τα φυσικά φάρμακα μπορεί να αποδειχθούν τοξικά, όπως π.χ. και οι υπερβολικές ποσότητες κρεμμυδιού, σκόρδου κλπ. Αυτό δεν ισχύει όμως για τα ομοιοπαθητικά λόγω του τρόπου παρασκευής τους.

Στο συμπέρασμα, δηλαδή στο κομμάτι που γράφει "Nonsense κλπ" γίνεται πλέον φανερό πως ο αντίπαλος είναι η ομοιοπαθητική, και είναι γνωστός ο πόλεμος που έχει ξεσπάσει στην Αγγλία κατά της ομοιοπαθητικής εδώ και 1-2 χρόνια.

Ειδικά στα παιδιά είναι άμεσα και αποτελεσματικότερη η ομοιοπαθητική. Επίσης αν κάποιος πεισθεί για την ομοιοπαθητική από παιδί σίγουρα οι φαρμακευτικές χάνουν πολλά χρήματα.
Στην 3η παράγραφο του "Nonsense" γίνεται πάλι εκφοβισμός χωρίς να τολμούν να πουν ότι η ομοιοπαθητική μπορεί να γίνει ποτέ βλαβερή. (επομένως γίνεται φανερό ότι και το περί τοξικότητας δεν αφορά την ομοιοπαθητική)

Η τελευταία παράγραφος θέλει να προκαλέσει ενοχές/τύψεις στους γονείς που στρέφονται προς τις εναλλακτικές.

Η απλούστερη απάντηση μου είναι όλα τα περιστατικά που έχουν γραφτεί εδώ μέσα.

jannis
27-12-10, 22:29
Παρόλο που δεν έχω καταλήξει αν την πιστεύω
και από αυτά που διαβάζω δεν θα βρω τις επιστημονικές αποδείξεις γιατί ακόμη μάλλον δεν υπάρχουν
και επειδή πάλι βήχει :(μετά από ανάρωση από ήπια πνευμονία (ήταν εντελώς καλά για 2 εβδομάδες)
και δεν θέλω να δώσω άλλα φάρμακα...

απόφασισα να δοκίμασω για να δω αν την πιστεύω γιατί σίγουρα πιστεύω το
"if all else fails try magic" ;)

Εχει καμοιά να συστήσει κάποιο ομοιοπαθητικό παιδίατρο στην θεσσαλονίκη ?
Πρέπει να είναι παιδίατρος?

yogini
27-12-10, 22:39
συνήθως όταν σου λένε ότι κάτι είναι βλαβερό σου λένε και γιατί είναι βλαβερό, δηλαδή τι περιέχει...τα ομοιοπαθητικά φάρμακα είναι 100% ασφαλή στο περιεχόμενο τους και το άρθρο είναι εντελώς ατυχές και πάει να ψαρέψει ανθρώπους που δεν ασχολούνται και δεν ψάχνουν.

jannis δες στο homeopathy.gr και δεν είναι ανάγκη να είναι παιδίατρος.

Επίσης πολλοί από εμάς δεν πίστευαν και πείστηκαν με τα αποτελέσματα ;)

Maggie
28-12-10, 18:37
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/12/blog-post_7630.html

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!!!!!!!!!

Δείτε λίγο το παραπάνω λινκ κορίτσια.Ποια είναι η γνώμη σας?
δεν μου λέει τίποτα, είναι πολύ γενικό, τι θα πει τα εναλλακτικά φάρμακα; Νομίζω ότι εσκεμμένα είναι τόσο αόριστο ώστε ο καθένας να σκεφτεί ότι να'ναι

Maggie
28-12-10, 18:41
ξεκίνησα αρχές Οκτωβρίου θεραπεία για χρόνια ιγμορίτιδα και αύριο έχω ραντεβού με τον Κυβέλλο. Έβγαλα καινούργια ακτινογραφία εχθές και είμαι χειρότερα. Περιμένω να δω τι θα μου πει και εκείνος. Υπάρχει περίπτωση να πρόκειται για "θεραπευτική επιδείνωση"; Έχει καμιά παρόμοια εμπειρία;

mesastoura
28-12-10, 19:03
ίσως να είναι κάτι τέτοιο αλλά το θέμα είναι όχι τόσο τι δείχνει η ακτινογραφία αλλά εσύ πως νιώθεις, πως είναι δηλαδή τα συμπτώματα σου;

Όταν μιλούμε για θεραπευτική επιδείνωση συνήθως εννοούμε ότι χειροτερεύουν αυτά ακριβώς - τα συμπτώματα. Τότε πρέπει να παίρνουμε τηλέφωνο τον γιατρό μας επειδή ίσως να θέλει τροποποίηση η δυναμοποίηση του σωστού (αυτό - επιδείνωση - είναι και απόδειξη ότι έχει βρεθεί) φαρμάκου.

yogini
28-12-10, 20:39
maggie αν το πρόβλημα είναι χρόνιο θέλει περισσότερο χρόνο και μεγάλη προσοχή στο να γίνεται απόλυτα σωστά η θεραπεία. Κάτσε να δεις και τι θα σου πει ο γιατρός. Σε ένα φίλο μας πχ που πήγε στα 30 του με πολύ βεβαρυμένο ιστορικό αλλεργιών και τόνους φάρμακα που έχει πάρει τόσα χρόνια του είπε ευθέως ότι είναι πολύ δύσκολο να θεραπευτεί. Με το που ξεκίνησε όντως του πέταξε όλες τις αλλεργίες φόρα παρτίδα και δεν κατάφερε να συνεχίσει την θεραπεία γιατί είχε γίνει χάλια σε μια δύσκολη περίοδο γι'αυτόν.

ΕΛΠΙΔΑ
28-12-10, 23:10
Συμφωνω για την ομοιπαθητικη και θα ηθελα να ρωτησω σε ποιον γιατρο πας γιατι ψαχνω για εναν καλο γιατρο.Σε ευχαριστω πολυ.

Προσωπικά εμένα με έχει σωσει η ομοιοπαθητικη!!!!και το εννοω αφτο!οταν γενησα την κορη μου επαθα καταθλιψη .ημουν σε ασχημη κατασταση…κλαμα και τα σχετικα με τον καιρο περασε αφτο και μου εμεινε μια τρομερη φοβια.φοβομουν μηπως παθει κατι το παιδι .εγινα τρομερα υπερπροστατευτικη κατι που ηταν κακο και σε μενα και στο παιδι.καποια στιγμη αυτή η φοβια ηρθε πανω μου και αρχισα να παθαινω κρισεις πανικου.με πηγαν νοσοκομειο και μου εδωσαν χαπι για το αγχος να ηρεμισω….για ένα χρονο που τα επερνα ημουν στη χειροτερη κατασταση στη ζωη μου!!!καποια στιγμη οι δικοι μου με επιασαν και με πηγαν σε καποιο ομοιοπαθητικο και από τοτε βρηκα την υγεια μου και τον παλιο μου εαυτο που ειχα ξεχασει…τωρα πια η ομοιοπαθητικη για μενα και την οικογενεια μου εγινε τροπος ζωης!! Από το σοβαροτερο προβλημα μεχρι και για ένα απλο βηχα του παιδιου μου σμβουλευομαι τον ομοιοπαθητικο μου και μονο αν εχεις κανει ομοιοπαθητικη και εχεις δει τα γρηγορα και θεαματικα αποτελεσματα που εχει τοτε μπορεις να πιστεψεις!!!τωρα πια σκευτομαι να προχωρισω και σε ένα ακομα παιδι..κατι που παλιοτερα με ολη αυτή την ασχημη ψυχολογια που ειχα δεν ηθελα καν να το ακουω αφου όλα ειχαν ξεκηνισει αφοτου εκανα το παιδι μου!!!!!μακαρι να ειχε μπει νωριτερα στην καθημερινοτητα μας!!!ειναι ασφαλης και σε εγκυμοσυνη και σε θηλασμο ακομα και σε νεογενητα !! υπαρχουν πολες σελιδες στο internet που μπορειτε να ενημερωθειτε!!!!και προτιμω να ειμαι καλα απο το να πινο καφε!!!!!αν και ο ομοιοπαθητικος μου μου λεει πωσ αραια και που και πειραζει να πιω ενα καφεδακι αρκει να μην ειναι η πρωτη μερα τησ αγωγησ...εγω ουτε που δοκιμαζω!!!!!

ΕΛΠΙΔΑ
28-12-10, 23:19
Στειλε μου και εμενα πμ σε παρακαλω γιατι ψαχνω γιατρο ομοιπαθητικο προς νοτια προαστια...

Ειλικρινά σου εύχομαι να πάνε όλα πολύ καλά σε καταλαβαίνω εν μέρει εμένα ο μικρούλης μου είχε αναιμία και του έκανα αγωγή με σίδηρο πολύ βαρύ για το στομαχάκι του και του προκαλούσε δυσπεψία.
Αν παρελπίδα δεν σου κάνει ο ομοιοπαθητικός σου μπορώ να σε συστήσω στη δικιά μου έχει ιατρείο στην Αθήνα αν θες στείλε μου πμ να σου στειλω τα τηλ.και την διεύθυνση της.
Θα περιμένω νέα σου....

chatzico
29-12-10, 13:02
Δεν εχω λόγια.

Ο Ερμής με λαρυγγίτιδα και μετά από 15 ημέρες με σπαστική βρογχίτιδα, δεν πήρε ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ, ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ, συνήλθε μόνο με ομοιοπαθητικά.

Η Δανάη με οξεία αμυγδαλίτιδα, πάλι μόνο με ομοιοπαθητικά.

Το θέμα είναι η σωστή διάγνωση. Έχω καταλήξει ότι σε extreme περιπτώσεις, όπως οι προαναφερόμενες, πρέπει να καλώ την παιδίατρο για να κάνει ακριβή διάγνωση και να την αναφέρω μετά στην ομοιοπαθητική, για να έχω σωστή συνταγοδοσία.

Μετά από τα παραπάνω, μόνο θαύμα μπορώ να πω ότι είναι.

ΜΕ ΤΑ ΜΠΟΥΝΙΑ, ΔΑΓΚΩΤΟ, ΜΟΝΟΚΟΥΚΙ....

litpot
29-12-10, 13:05
Καλησπέρα και απο εμενα!

Μετα απο διαφορες συζητησεις που εχω ακουσει τριγυρω ειπα να μπω εδω για να μαθω περισσοτερα οσον αφορα την ομοιοπαθητικη και το σημαντικοτερο να διαβασω ααποψεις απο ανθρωπους που ηδη ασχολουνται.

Είμαι μια μαμα του μικρου Ανδρέα , 15 μηνων , το οποιο αναγκαστικα παει παιδικο σταθμο απο 8 μηνων , επρεπε να γυρισω στην δουλεια μου.
Ξεκινησαμε Ιουνιο , περιοδος καλη για παιδικο σταθμο(υποτιθεται χωρις ιωσεις) αλλα μετα απο 2 εβδομαδες την τσιμπησαμε την ιωσουλα. Το θεμα ειναι οτιαπο τον Οκτωβριο και μετα ημαστε συνεχεια με διαφορες ιωσεις , βεβαια οχι κατι ιδιαιτερα σημαντιακ(1 φορα μονο αντιβιωση) αλλα συνεχως με AEROLIN, FLEXOTIDE και ολα τα εισπνεομενα . Βεβαια αυτην την στιγμη ημαστε με ωτιτιδα και στα 2 αυτια μας και βρογχιτιδα(αντιβιωση,εισπνεομενα,σταγονες,αντιπυρετικα κ.λ.π.) . Αφου ολον αυτον τον καιρο παιρνουμε αυτα εχω αρχιζει και αναρωτιεμαι που θα βγαλει αυτο και οτι δεν μπορομε να παιρνουμε συνεχεια εισπνεομενα ετσι και αρχισα να ψαχνομαι και για την ομοιοπαθητικη. Ο μικρουλης μου δεν θελει να πιει τιποτα απο ολα αυτα και τ αβγαζει επομενωε η κατασταση γινεται και λιγο δυσκολοτερη.
Εκανα μια συζητηση με τον παιδιατρο μας , ο οποιος γενικα ειναι συζητησιμος και ανοιχτος σε ολα τα θεματα , και μου ειπε οτι εχει δει παρα πολυ μεγαλα αποτελεσματα σε χρονιες παθησεις αλλα για την ηλικια του μικρου και γι αυτα τα διαφορα που περναει τωρα δεν εχει δει καποιο αποτελεσμα.

Μενουμε Δυτικη Αττικη ,από οσο διαβασα στο site υπαρχουν αρκετοι γιατροι απο εκει αλλα θα ηθελα αν εχει καποιος ηδη και ειναι ευχαριστημενος να μου τον προτεινει.

Συγνωμη για το μεγαλο περιεχομενο ...

Ευχαριστω!

Maggie
29-12-10, 13:25
ξεκίνησα αρχές Οκτωβρίου θεραπεία για χρόνια ιγμορίτιδα και αύριο έχω ραντεβού με τον Κυβέλλο. Έβγαλα καινούργια ακτινογραφία εχθές και είμαι χειρότερα. Περιμένω να δω τι θα μου πει και εκείνος. Υπάρχει περίπτωση να πρόκειται για "θεραπευτική επιδείνωση"; Έχει καμιά παρόμοια εμπειρία;
αυτά παθαίνουν οι άσχετοι όταν διαβάζουν μια ιατρική γνωμάτευση :p!
Διάβασα τη γνωμάτευση του ακτινολόγου και υπέθεσα ότι χειροτέρευσα. Η καινούργια ακτινογραφία φυσικά δείχνει ότι έχω ακόμα ιγμορίτιδα. Όμως συγκρινόμενη με την προηγούμενη φαίνεται ότι υπάρχει βελτίωση και ότι η περιοχή άρχισε να καθαρίζει. Οπότε καλά πάμε με την ομοιπαθητική. Τον προηγούμενο χειμώνα με 4 κουτια augmentin δεν υπήρξε η παραμικρή βελτίωση. Επόμενο ραντεβού σε 1,5 μήνα

Maggie
29-12-10, 13:32
Litpot χαίρομαι που σε ξαναβλέπω! Αν θυμάσαι κάναμε μαζί ψυχοπροφυλακτική στο Αττικό και γεννήσαμε την ίδια μερα.
Τον μικρό τον πήγα στον Κυβέλλο για να του πάρει το ιστορικό μόνο γιατί δεν είχαμε κάποιο θέμα. Ο Κυβέλλος δεν είναι παιδίατρος αλλά όταν βλέπει μωρά την εξέταση την κάνει συνεργάτης του παιδίατρος και εκείνος δίνει την αγωγή. Γενικά θεωρείται από τους κορυφαίους και αν σε βολεύει είναι στον Πειραιά (και στη Ν Ερυθραια, όπου αν δεν είναι πηγμενο το ποτάμι είναι γύρω στα 20 λεπτά από εκεί που μένεις). Αν αποφασίσεις να πας εκεί μην ξεχάσεις να πεις στο τηλέφωνο ότι το ραντεβού είναι για μωρό

evdi
29-12-10, 16:59
Καλησπέρα στα κορίτσια και τα αγόρια της παρέας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να σας πω κι εγώ την ιστορία μου. Ο μικρός μου είναι 26 μηνών και λόγω ιστορικού δύσπνοιας που είχε περυσι, τον Ιούνιο αρχίσαμε ομοιοπαθητική σε γιατρό που βρήκα μέσα από το forum. Μέχρι τα μέσα Νοεμβρίου όλα καλά, αλλά από τότε ως σήμερα παρουσίασε ήδη 2 επεισόδια, στο δεύτερο μάλιστα κάναμε εισαγωγή σε νοσοκομείο. Τα ομοιοπαθητικά φάρμακα που μου συνέστησε ο γιατρός δυστυχώς δεν έκαναν τίποτα, η επιδείνωση ήταν ραγδαία. Τώρα είμαστε αγκαλιά με τα γνωστα εισπνεόμενα, αντιβίωση, το singulair (που ο ομοιοπαθητικός δεν θέλει καθόλου) και με μεγάλη αγωνία. Θέλω να το παλέψω λίγο ακόμα εναλλακτικά αλλά έχω απογοητευτεί πολύ. Μήπως τελικά η ομοιοπαθητική δεν πιάνει σε όλους;

mesastoura
29-12-10, 22:02
αυτά παθαίνουν οι άσχετοι όταν διαβάζουν μια ιατρική γνωμάτευση :p!
Διάβασα τη γνωμάτευση του ακτινολόγου και υπέθεσα ότι χειροτέρευσα. Η καινούργια ακτινογραφία φυσικά δείχνει ότι έχω ακόμα ιγμορίτιδα. Όμως συγκρινόμενη με την προηγούμενη φαίνεται ότι υπάρχει βελτίωση και ότι η περιοχή άρχισε να καθαρίζει. Οπότε καλά πάμε με την ομοιοπαθητική. Τον προηγούμενο χειμώνα με 4 κουτια augmentin δεν υπήρξε η παραμικρή βελτίωση. Επόμενο ραντεβού σε 1,5 μήνα

αχ βρε Μάγκι και μας ανησύχησες ... χάρηκα με τα νέα σου.
αν προκύψει καμία κρίση, προσπάθησε και αυτήν ομοιοπαθητικά.

Θέλω να το παλέψω λίγο ακόμα εναλλακτικά αλλά έχω απογοητευτεί πολύ. Μήπως τελικά η ομοιοπαθητική δεν πιάνει σε όλους;
Μάλλον δεν είναι για όλους. Θέλει υπομονή και επιμονή και σύμπνοια μεταξύ των γονέων. Και αν ο γιατρός δεν βρει με την πρώτη το σωστό φάρμακο για το παιδί θέλει ακόμα περισσότερο από αυτά :sad: . Ταυτόχρονα θέλει και πίστη όχι μόνο στην ομοιοπαθητική αλλά και στις δυνάμεις και ικανότητες του οργανισμού (όπως εξελίχθηκαν μετά από χιλιετίες).

Αλλά και να μην τα καταφέρετε εναλλακτικά μην σε ενοχλεί, τα παιδιά μας θα μεγαλώσουν είτε έτσι είτε αλλιώς.

yogini
29-12-10, 23:02
evdi στην ομοιοπαθητική η επιλογή του γιατρού είναι υψίστης σημασίας. Επίσης σε ένα παιδί τόσο μικρό που ακόμα δεν μπορούμε να αποκωδικοποιήσουμε την προσωπικότητα του είναι εύκολο να ξεγελαστεί ο γιατρός στην επιλογή του φαρμάκου.
Ξέχασα να πω ότι όταν βλέπουμε πχ σοβαρή επιδείνωση παίρνουμε αμέσως τον γιατρό γιατί είναι πολύ πιθανό να μας αλλάξει το φάρμακο. Μια φορά που είχα μαστίτιδα (και ήταν και Σάββατο!) τον έπαιρνα κάθε μια ώρα τηλέφωνο μέχρι τις 11 το βράδυ να του λέω αν με πιάνει το φάρμακο γιατί μου άλλαξε 2-3 (και έτρεχε ο άντρας μου με το μηχανάκι να τα παίρνει κάθε 3 και λίγο) αλλά έτσι δεν με άφηνε σε καμία περίπτωση...σκέψου να ήταν και για το μωρό...νομίζω δεν θα το άφηνε σε καμία περίπτωση.

ζώπυρον
30-12-10, 01:18
Κορίτσια μου, σήμερα έκανα την πρώτη μου επίσκεψη σε ομοιοπαθητικό κυρίως λόγω του γεγονότος ότι ο γιος μου αρρωσταίνει πολύ συχνά, από απανωτές ιώσεις.
Είχα γράψει κι εδώ παλιότερα (λεπτομέρειες στο θέμα που έχω ανοίξει ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΑΡΡΩΣΤΟ).

Ο ομοιοπαθητικός μας σύστησε τα παρακάτω κι ήθελα να σας ρωτήσω αν τα γνωρίζετε.

================================================
...μου είπε πως πρέπει ΠΑΝΤΑ να έχω στο φαρμακείο μου τα εξής (ελπίζω να διαβάζω σωστά αυτά που έχει γράψει) :

- prospan syr
- propol pur oral spray
- unisept ear drops
- physiomer 6+

ΚΑΙ

...για την δική μας περίπτωση μόνο :

(ελπίζω πάλι ν' αντιγράφω σωστά)

- medorhinum 1M, / μία κάψουλα, για μία μόνο ημέρα
- calc. carbonica 12ch / σαρανταπέντε κάψουλες, μία την ημέρα - για
τις υπόλοιπες σαρανταπέντε ημέρες

Στόχος της θεραπείας - η ενδυνάμωση του ανοσοποιητικού συστήματος.

Τις κάψουλες αν δεν μπορεί να τις καταπιεί, μπορούμε να τις ανοίξουμε και να τις συνοδέψουμε με νερό, ρόφημα, κ.λ.π.

Α! Όσο αφορά την σοκολάτα που "απαγορεύεται" όταν κάποιος παίρνει ομοιοπαθητικά φάρμακα γιατί δρα ανασταλτικά (κι ο γιος μου είναι το μόνο γλυκό που τρώει και μάλιστα όταν το βρει το τσακίζει), μου είπε πως στην ανάγκη :confused: μπορεί να τρώει μόνο κίντερ γιατί είναι η σοκολάτα με το λιγότερο κακάο.

=================================================

Ποιά είναι η γνώμη σας για όλα αυτά?

TARA
30-12-10, 08:26
Kαλημερα! Χρονια Πολλα!

Ο δικος μας γιατρος δε μας εχει απαγορεψει τη σοκολατα, μονο τη μεντα.

Μια και μαζευομαστε εδω και τα λεμε, ας θεσουμε το θεμα των απαγορευσεων στους γιατρους μας. Γιατι δεν ισχυουν τα ιδια πραγματα? Και γιατι η ομοιοπαθητικη ενεργει παρα ταυτα?

Σε λιγες μερες θα σας πω και νεα απο την ανιψια μου που θα κλεισει ενα μηνα θεραπειας στον Κωνσταντοπουλο, χωρις καμια απαγορευση.

Κριμα που ο Κυβελλος ειναι τοσο μακρια μας. Ωστοσο, διαβαζοντας τις αποψεις σας, νομιζω πως αν αντιμετωπισω οποιοδηποτε προβλημα με τον δικο μας παιδιατρο, θα πηγαινω τα παιδια στη Ν.Ερυθραια.

yogini
30-12-10, 09:25
Κοιτάξτε οι γενικές απαγορεύσεις υπάρχουν γραμμένες παντού και στο ιντερνετ (και φυσικά η σοκολάτα δεν απαγορεύεται) από εκεί και πέρα ο κάθε γιατρός έχει και τα δικά του πιστεύω όπως συμβαίνει και στην κλασσική ιατρική οπότε καλό είναι να κρίνουμε μόνο εκ του αποτελέσματος.
Αυτό το προσπαν πολύ το ακούω και λέω να το πάρω και εγώ...
zopiron μου όλα νορμαλ μου ακούγονται :)

mesastoura
30-12-10, 09:29
Ο ομοιοπαθητικός μας σύστησε τα παρακάτω κι ήθελα να σας ρωτήσω αν τα γνωρίζετε.

================================================
...μου είπε πως πρέπει ΠΑΝΤΑ να έχω στο φαρμακείο μου τα εξής (ελπίζω να διαβάζω σωστά αυτά που έχει γράψει) :

- prospan syr
- propol pur oral spray
- unisept ear drops
- physiomer 6+

δεν τα γνωρίζω, μάλλον είναι φυσικά και όχι ομοιοπαθητικά όλα αυτά.

ΚΑΙ
...για την δική μας περίπτωση μόνο :

(ελπίζω πάλι ν' αντιγράφω σωστά)

- medorhinum 1M, / μία κάψουλα, για μία μόνο ημέρα
- calc. carbonica 12ch / σαρανταπέντε κάψουλες, μία την ημέρα - για
τις υπόλοιπες σαρανταπέντε ημέρες

Στόχος της θεραπείας - η ενδυνάμωση του ανοσοποιητικού συστήματος.
το calcarea carbonica είναι πολύ συνηθισμένο ομοιοπαθητικό φάρμακο, ειδικά στα παιδιά. πήρα και εγώ μπόλικο για την αλλεργική ρινίτιδα που είχα ;)

Τις κάψουλες αν δεν μπορεί να τις καταπιεί, μπορούμε να τις ανοίξουμε και να τις συνοδέψουμε με νερό, ρόφημα, κ.λ.π.

για μένα το απλούστερο είναι το άνοιγμα τους και το άδειασμά τους πάνω στην γλώσσα του παιδιού. θα του αρέσουν καθώς έχουν γλυκιά γεύση.

Α! Όσο αφορά την σοκολάτα που "απαγορεύεται" όταν κάποιος παίρνει ομοιοπαθητικά φάρμακα γιατί δρα ανασταλτικά (κι ο γιος μου είναι το μόνο γλυκό που τρώει και μάλιστα όταν το βρει το τσακίζει), μου είπε πως στην ανάγκη :confused: μπορεί να τρώει μόνο κίντερ γιατί είναι η σοκολάτα με το λιγότερο κακάο.

τα γλυκά - τουλάχιστον σύμφωνα με τον mercola - επιβαρύνουν το ανοσοποιητικό. όσο λιγότερα τόσο καλύτερα. Νομίζω ότι ακόμα και ένα αχλάδι ικανοποιεί αυτήν την ανάγκη, ή το μέλι, με πολύ καλό και φυσικό τρόπο (για τους ενήλικες προτείνω και το ρόφημα γλυκίριζας / γλυκόριζας).

Τα χειρότερα γλυκαντικά, από όσο θυμάμαι είναι η ασπαρτάμη καθώς και HFCS
http://en.wikipedia.org/wiki/High-fructose_corn_syrup
http://www.diabeteshealth.com/read/2008/08/20/4274/the-dangers-of-high-fructose-corn-syrup/
http://reiki.pblogs.gr/2010/01/glykozh-froyktozh-to-dhlhthrio-toy-diaboloy.html
Καλύτερα όσο γίνεται λιγότερα γλυκά και όσο γίνεται ποιο φυσική διατροφή.

Τώρα γιατί κάποιοι ομοιοπαθητικοί απαγορεύουν περισσότερα από άλλους δεν ξέρω ... :confused:
Ίσως να έχει να κάνει και με τον ασθενή...

TARA
30-12-10, 09:32
Prospan σιροπι εχουν παρει και τα δικα μου παιδια για το βηχα.

fairy's mom
30-12-10, 13:17

Μια και μαζευομαστε εδω και τα λεμε, ας θεσουμε το θεμα των απαγορευσεων στους γιατρους μας. Γιατι δεν ισχυουν τα ιδια πραγματα? Και γιατι η ομοιοπαθητικη ενεργει παρα ταυτα?

Κριμα που ο Κυβελλος ειναι τοσο μακρια μας. Ωστοσο, διαβαζοντας τις αποψεις σας, νομιζω πως αν αντιμετωπισω οποιοδηποτε προβλημα με τον δικο μας παιδιατρο, θα πηγαινω τα παιδια στη Ν.Ερυθραια.

Η σοκολάτα ξέρω ότι απαγορευόταν πριν αρκετά χρόνια και πλέον έχει απενοχοποιηθεί. Κι εμείς την τρώμε κανονικά. Μήπως οι απαγορεύσεις έχουν να κάνουν και με το φάρμακο που παίρνει ο καθένας? Γιατί μία μέρα που πήγα να πάρω τα φάρμακα μου, πήγα να πάρω και μία οδοντόκρεμα με δύοσμο και ο φαρμακοποιός μου είπε να την αφήσω γιατί με το συγκεκριμένο φάρμακο δεν έπρεπε να καταναλώνω δύοσμο :roll:
Πάντως πλέον είμαι πιο χαλαρή, έχω κολλήσει στο ψυγείο το χαρτάκι του γιατρού και αυτό ακολουθώ. Και όταν έτυχε να πιω και χαμομήλι, δεν τρελάθηκα κιόλας, γιατί είδα ότι μια χαρά έδρασαν τα φάρμακα.

Τάρα εσείς με τον Χριστόπουλο δεν είστε ευχαριστημένοι? Έχει την φήμη του πολύ καλού.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!! :p

TARA
30-12-10, 14:45
Τάρα εσείς με τον Χριστόπουλο δεν είστε ευχαριστημένοι? Έχει την φήμη του πολύ καλού.

Μεχρι στιγμης ειμαστε ευχαριστημενοι, και οποτε τον χρειαστηκα, τον βρηκα. Αλλα γενικα ειμαι λιγο επιφυλακτικη με τους γιατρους, και επειδη ποτε δεν ξερουμε τι μπορει να συμβει, ας υπαρχει και εναλλακτικη λυση!;)

evdi
30-12-10, 16:18
evdi στην ομοιοπαθητική η επιλογή του γιατρού είναι υψίστης σημασίας. Επίσης σε ένα παιδί τόσο μικρό που ακόμα δεν μπορούμε να αποκωδικοποιήσουμε την προσωπικότητα του είναι εύκολο να ξεγελαστεί ο γιατρός στην επιλογή του φαρμάκου.
Ξέχασα να πω ότι όταν βλέπουμε πχ σοβαρή επιδείνωση παίρνουμε αμέσως τον γιατρό γιατί είναι πολύ πιθανό να μας αλλάξει το φάρμακο. Μια φορά που είχα μαστίτιδα (και ήταν και Σάββατο!) τον έπαιρνα κάθε μια ώρα τηλέφωνο μέχρι τις 11 το βράδυ να του λέω αν με πιάνει το φάρμακο γιατί μου άλλαξε 2-3 (και έτρεχε ο άντρας μου με το μηχανάκι να τα παίρνει κάθε 3 και λίγο) αλλά έτσι δεν με άφηνε σε καμία περίπτωση...σκέψου να ήταν και για το μωρό...νομίζω δεν θα το άφηνε σε καμία περίπτωση.
Θεωρώ ότι ο γιατρός δεν έδωσε την δέουσα σημασία, ενώ ήξερε το ιστορικό του παιδιού.Όταν επικοινώνησα με το ιατρείο, εξήγησα στην κοπέλα ότι έχει δύσπνοια και εκείνη μου είπε να ξαναπάρω σε... 1 ώρα για να απαντήσει ο γιατρός... οταν τελικά ξαναπήρα απλά μου έδωσε μία κάψουλα να την πάρει πρωί - μεσημέρι - βράδυ! Ευχαρίστησα, έκλεισα το τηλέφωνο, έδωσα την κάψουλα στο παιδί και σε 2 ώρες το πήγα στο Παίδων που έιχε εφημερία αυτή τη μέρα, καθώς η κατάσταση χειροτέρευε...Τα συμπεράσματα δικά σας!

evdi
30-12-10, 16:29
Θεωρώ ότι ο γιατρός δεν έδωσε την δέουσα σημασία, ενώ ήξερε το ιστορικό του παιδιού.Όταν επικοινώνησα με το ιατρείο, εξήγησα στην κοπέλα ότι έχει δύσπνοια και εκείνη μου είπε να ξαναπάρω σε... 1 ώρα για να απαντήσει ο γιατρός... οταν τελικά ξαναπήρα απλά μου έδωσε μία κάψουλα να την πάρει πρωί - μεσημέρι - βράδυ! Ευχαρίστησα, έκλεισα το τηλέφωνο, έδωσα την κάψουλα στο παιδί και σε 2 ώρες το πήγα στο Παίδων που έιχε εφημερία αυτή τη μέρα, καθώς η κατάσταση χειροτέρευε...Τα συμπεράσματα δικά σας!

fairy's mom
30-12-10, 16:40
Μεχρι στιγμης ειμαστε ευχαριστημενοι, και οποτε τον χρειαστηκα, τον βρηκα. Αλλα γενικα ειμαι λιγο επιφυλακτικη με τους γιατρους, και επειδη ποτε δεν ξερουμε τι μπορει να συμβει, ας υπαρχει και εναλλακτικη λυση!;)

Aααα καλά αυτό να λέγεται! :p Κι εγώ πλέον δεν εμπιστεύομαι καθόλου τους γιατρούς. Έχουν δει τα μάτια μου κι έχουν ακούσει τα αυτιά μου τα απίστευτα!!! Μόνο ο Κυβέλλος έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη μου. Έχω να το λέω ότι το καλοκαίρι απαντούσε σε όλα τα τηλ που ήταν καθημερινά ή μέρα παρά μέρα. Όλοι οι άλλοι μου έδιναν αντιβίωση ελαφρά τη καρδία για να μην τους ξαναενοχλήσω:???: Την κλασική παιδίατρο την έχω πλέον μόνο για διάγνωση.

Evdi κατά τη γνώμη μου πανικοβλήθηκες και βιάστηκες. Είτε ήταν το σωστό φάρμακο και ήθελε περισσότερο χρόνο,(εγώ περιμένω μέχρι το απόγευμα για να δω αν την πιάνει), είτε αν καταλαβαίνεις ότι χειροτερεύει ξαναπαίρνεις άμεσα τηλ και τον ενημερώνεις πάλι. Το να έδωσε λάθος φάρμακο τηλεφωνικά είναι αρκετά πιθανό, γι αυτό και θέλει παρακολούθηση από τον γονιό και συνεχή τηλ ενημέρωση σε οξείες καταστάσεις. Αν τον ξανάπαιρνες θα σου άλλαζε το φάρμακο και θα του έδινε πιθανότατα το σωστό. Ή μπορεί να έκρινε ότι ήταν επιδείνωση από το φάρμακο - την οποία την θέλουμε - και σε λίγο να έβλεπες βελτίωση. Μην με παρεξηγήσεις ότι σε κατηγορώ, γιατί κι εγώ έχω περάσει από την φάση που δεν πιάνει το φάρμακο και φοβάμαι και το παιδί να είναι σε άθλια κατάσταση και να με αγχώνει και ο άντρας μου κι εγώ να ψάχνω να βρω λίγη ψυχραιμία για να αντέξω. Αυτά τα πάθαινα στην αρχή, τώρα πια είμαι εντελώς σίγουρη ότι με την ομοιοπαθητική θα γίνει καλά και είμαι σχετικά ήρεμη. Μέχρι να πειστείς, θέλει γερά νεύρα. Αν δεν τα έχεις, ίσως και να μην σας κάνει η ομοιοπαθητική.
Εύχομαι καλή χρονιά και χωρίς αρρώστιες!!! :p

mesastoura
30-12-10, 18:02
...
Evdi κατά τη γνώμη μου πανικοβλήθηκες και βιάστηκες. Είτε ήταν το σωστό φάρμακο και ήθελε περισσότερο χρόνο,(εγώ περιμένω μέχρι το απόγευμα για να δω αν την πιάνει), είτε αν καταλαβαίνεις ότι χειροτερεύει ξαναπαίρνεις άμεσα τηλ και τον ενημερώνεις πάλι. Το να έδωσε λάθος φάρμακο τηλεφωνικά είναι αρκετά πιθανό, γι αυτό και θέλει παρακολούθηση από τον γονιό και συνεχή τηλ ενημέρωση σε οξείες καταστάσεις. Αν τον ξανάπαιρνες θα σου άλλαζε το φάρμακο και θα του έδινε πιθανότατα το σωστό. Ή μπορεί να έκρινε ότι ήταν επιδείνωση από το φάρμακο - την οποία την θέλουμε - και σε λίγο να έβλεπες βελτίωση. Μην με παρεξηγήσεις ότι σε κατηγορώ, γιατί κι εγώ έχω περάσει από την φάση που δεν πιάνει το φάρμακο και φοβάμαι και το παιδί να είναι σε άθλια κατάσταση και να με αγχώνει και ο άντρας μου κι εγώ να ψάχνω να βρω λίγη ψυχραιμία για να αντέξω. Αυτά τα πάθαινα στην αρχή, τώρα πια είμαι εντελώς σίγουρη ότι με την ομοιοπαθητική θα γίνει καλά και είμαι σχετικά ήρεμη. Μέχρι να πειστείς, θέλει γερά νεύρα. Αν δεν τα έχεις, ίσως και να μην σας κάνει η ομοιοπαθητική.
Εύχομαι καλή χρονιά και χωρίς αρρώστιες!!! :p
+1
Δεν θα μπορούσα να τα γράψω καλύτερα :D

ζώπυρον
31-12-10, 00:43
Κορίτσια μου, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και επισημάνσεις σας.

Ότι χρειαστώ, θα...ξαναπεράσω!!

ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ!!!

TARA
02-01-11, 10:24
Καλη χρονια! Υγεια και χαρα σας ευχομαι!
Τα νεα απο την ανιψια μου ειναι πολυ καλα. Εκλεισε 1 μηνα θεραπειας και ειναι μια χαρα! Ουτε ο ερπης ξαναβγηκε, ουτε ξαναεπαθε ουρολοιμωξη ή μυκητες. Για να υπενθυμισω, ολα αυτα, υποτροπιαζαν συνεχως εδω και αρκετους μηνες που εκανε συμβατικη θεραπεια. Η αμυνα του οργανισμου ηταν πεσμενη και η ψυχολογια της χαλια. Για ερωτικη διαθεση δεν το συζητω καν...

mesastoura
02-01-11, 13:19
Καλή χρονιά με υγεία και ειρήνη για όλους.

Tara, πολύ ευχάριστα τα νέα σας.

spyni
02-01-11, 18:19
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε ολους και ολες!!!με υγεια και χαρα!!!!!!!!μπραβο Ταρα πολυ καλα νεα!

spyni
02-01-11, 18:29
Kαλημερα! Χρονια Πολλα!

Σε λιγες μερες θα σας πω και νεα απο την ανιψια μου που θα κλεισει ενα μηνα θεραπειας στον Κωνσταντοπουλο, χωρις καμια απαγορευση.

Ταρα μου, εχεις την καλοσυνη να μου πεις τον ομοιπ. παιδιατρο που εννοεις στη Ν.Ερυθραια??

spyni
02-01-11, 18:31
Τωρα το ειδα...Προσπαν εχει παρει και η δικη μου κορη...τη βοηθησε αρκετα και μαλιστα ο βηχας της ηταν πολυ δυνατος...

yogini
02-01-11, 19:49
στη Ν.Ερυθραία εννοεί το δεύτερο ιατρείου του Κυβέλλου μάλλον.
Πάντως σε λίγο δεν θα βρίσκουμε ραντεβού με τίποτα όπως βλέπω!!!

TARA
03-01-11, 08:44
στη Ν.Ερυθραία εννοεί το δεύτερο ιατρείου του Κυβέλλου μάλλον.

Aκριβως! Ελπιζω να μη χρειαστει να αλλαξουμε γιατρο βεβαια!

spyni
04-01-11, 15:55
ευχαριστω για την πληροφορια!!!βρε κοριτσια νομιζω οτι ολοι οι καλοι χωρανε!!μακαρι να αποκτησει η ομοιοπαθητικη τοσους υποστηρικτες ωστε να αναγκαζονται οι γιατροι να εχουν περισσοτερα ιατρεια η ακομη καλυτερα και οι συμβατικοι γιατροι να προσεγγισουν ομοιοπαθητικες μεθοδους...

alexandroulis
04-01-11, 19:38
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!
Και τα δικά μας νέα από την πρώτη μας απόπειρα με την ομοιοπαθητική είναι αρκετά ευχάριστα, ξεπεράσαμε ωτίτιδα - βρογχίτιδα και μια σελίδα εισπνεόμενα, αντιβιώσεις κλπ με έξι κάψουλες mercury!!
Βέβαια ένας βήχας υγρός και αρκετή μυξούλα μας έχουν παραμείνει, αλλά σήμερα θα πάρει την 2η κάψουλα mendorhinum (το φαρμακο του για το ανοσοποιητικό) και ελπίζουμε σε περαιτέρω βελτίωση!!!
Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένη και ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι!!
Εμάς σοκολάτα δεν μας έχει απαγορέψει.....
Α! και το prospan είναι φυτίκό σιρόπι με εκχύλισμα κισού που μας το είχε δώσει κάποια στιγμή η κλασσική παιδίατρος.
yogini, τώρα βλέπετε τον Γιαννόπουλο? Πως σου φάνηκε? γιατί εγώ τον Κύβελλο τον είδα 5 λεπτά με το ρολόι.

yogini
04-01-11, 20:39
alexandroulis τι να σου πω τώρα για τον Γιαννόπουλο...ενα ιστορικό μας πήρε και μας έδωσε την αγωγή μάλλον ο Κυβέλλος που του έστειλε με μειλ το ιστορικό. Πάντως ο μικρός κάθισε πρώτη φορά σε γιατρό να τον ακροαστεί και ήταν υπομονετικός ο γιατρός...ο μικρός του αλώνισε κανονικά το γραφείο, του σήκωνε τα τηλέφωνα κτλ. Κοίτα πιστεύω πως ο Κυβέλλος "φαίνεται" κάπως πιο οξυδερκής αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα.

marsolan
05-01-11, 11:15
κοριτσια,ισως κανω χαζη ερωτηση αλλα μιας και δεν προλαβα να ρωτησω τον γιατρο:
Μας εδωσε μια καψουλα να παρει σημερα γιατι εχει πονους και αδιαθεσια απο το-τα δοντακι-α που βγαινουν.Μας ειπε να δωσω μια σημερα και τις αλλες να τις κρατησω κι αν υπαρξει οποιαδηποτε εξελιξη να του τηλεφωνησω για να δουμε αν θα παρει αλλη.
Ντεπον κανει να παρει παραλληλα.....η το ομοιοπαθητικο φαρμακο που μας δινεται ειναι υπεραρκετο???
Μην με παρεξηγησετε..τωρα μαθαινω!!!;)

BOBOLINOS
05-01-11, 13:14
κοριτσια,ισως κανω χαζη ερωτηση αλλα μιας και δεν προλαβα να ρωτησω τον γιατρο:
Μας εδωσε μια καψουλα να παρει σημερα γιατι εχει πονους και αδιαθεσια απο το-τα δοντακι-α που βγαινουν.Μας ειπε να δωσω μια σημερα και τις αλλες να τις κρατησω κι αν υπαρξει οποιαδηποτε εξελιξη να του τηλεφωνησω για να δουμε αν θα παρει αλλη.
Ντεπον κανει να παρει παραλληλα.....η το ομοιοπαθητικο φαρμακο που μας δινεται ειναι υπεραρκετο???
Μην με παρεξηγησετε..τωρα μαθαινω!!!;)
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλα τα μέλη.
marsolan η ερωτηση σου δεν είναι χαζή ,αλλά καλό θα ήταν σε πρώτη φάση να μην πάρετε τίποτα άλλο πέρα από την καψούλα και κατόπιν τηλεφωνήματος θα σας υποδείξει την επόμενη σας κίνηση.Να ξέρεις ότι τα ομοιοπαθητικα φάρμακα καλύπτουν περισσότερο από τα συμβατικά....

alexandroulis
05-01-11, 15:49
alexandroulis τι να σου πω τώρα για τον Γιαννόπουλο...ενα ιστορικό μας πήρε και μας έδωσε την αγωγή μάλλον ο Κυβέλλος που του έστειλε με μειλ το ιστορικό. Πάντως ο μικρός κάθισε πρώτη φορά σε γιατρό να τον ακροαστεί και ήταν υπομονετικός ο γιατρός...ο μικρός του αλώνισε κανονικά το γραφείο, του σήκωνε τα τηλέφωνα κτλ. Κοίτα πιστεύω πως ο Κυβέλλος "φαίνεται" κάπως πιο οξυδερκής αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα.

yogini, μια από τα ίδια και μεις!!! ο μικρός σήκωνε τα τηλέφωνα, είχε πάει δίπλα του για να δει τι έγραφε και τον φωναζε παππού:oops:!, αλλά στην εξέταση ήταν κύριος!!! σήκωνε το μπλουζάκι του για να τον ακροαστεί!!!
Έχουμε στις 31 του μήνα ραντεβού και η κοπέλα μας το έκλεισε με τον Κύβελλο, αλλά επειδή βλέπω πολύ αναμονή και ο μικρός θα κουραστεί μάλλον θα το ακυρώσω και θα το κάνω με τον Γιαννόπουλο!

Να ρωτήσω και κάτι τις πιο έμπειρες? Η πρώτη κάψουλα mendorhinum που του έδωσα μέσα είχε σκόνη, η δεύτερη που την πήρα από άλλο φαρμακείο είχε αρκετά μεγάλα μπιλάκια............. εξαρτάται δλδ από που θα τα πάρεις ή μου έδωσαν κατά λάθος κάτι άλλο?

yogini
05-01-11, 15:56
συνήθως οι κάψουλες έχουν αυτά τα μπιλάκια μέσα που είναι και πιο εύκολα να τα φάει το παιδί αλλά κάποια φαρμακεία έχουν σε σκόνη...λίγα βέβαια. Το ίδιο πράγμα είναι. Εμένα όποτε του πω να έρθει να φάει μπαλάκια τρέχει :)

marsolan
05-01-11, 16:15
bobolinos,σε ευχαριστω!
Δεν εχω σκοπο να δωσω κατι χωρις να ρωτησω και τον ιδιο απλα μου περασε απο το μυαλο...ξερω εγω μην τυχον ποναει το παιδι πολυ κι ειναι η ωρα 23.00 το βραδυ...εεε,δισταζω να ενοχλησω για κατι που δεν ειναι και τοοοοοσο επειγον!!

Και κατι ακομη..της εδωσα το περιεχομενο της καψουλας-σκονη-σε πλαστικο κουταλακι κι οπως το εφαγε με την αναπνοουλα της σκορπισε λιγη σκονη πανω στο μπλουζακι της..Τωρα αυτο ειναι προβλημα??Το πιο πολυ το εφαγε(και μαλιστα γλυφοτανε:shock:)

mariazil
05-01-11, 18:31
bobolinos,σε ευχαριστω!
Δεν εχω σκοπο να δωσω κατι χωρις να ρωτησω και τον ιδιο απλα μου περασε απο το μυαλο...ξερω εγω μην τυχον ποναει το παιδι πολυ κι ειναι η ωρα 23.00 το βραδυ...εεε,δισταζω να ενοχλησω για κατι που δεν ειναι και τοοοοοσο επειγον!!

Και κατι ακομη..της εδωσα το περιεχομενο της καψουλας-σκονη-σε πλαστικο κουταλακι κι οπως το εφαγε με την αναπνοουλα της σκορπισε λιγη σκονη πανω στο μπλουζακι της..Τωρα αυτο ειναι προβλημα??Το πιο πολυ το εφαγε(και μαλιστα γλυφοτανε:shock:)
Απολύτως κανένα πρόβλημα, συμβαίνει συχνά. Μην ανησυχείς το πήρε το φάρμακό της:) Το depon δεν απαγορεύεται, αλλά μας "μπερδεύει" ως προς τα συμπτώματα που θα παρουσιαστούν, γι αυτό είναι καλύτερο να μην το πάρει, ώστε να έχεις μια σαφέστερη εικόνα να μεταφέρεις στον γιατρό.
Αν το φάρμακο που πήρε είναι σωστό, είναι πιθανό να παρουσιάσει μια ελαφριά επιδείνωση, που είναι επιθυμητή, γι αυτό υπομονή, και μετά βελτίωση. Τα πέρασα με τον γιο μου, έβγαλε τραπεζίτη πριν 1 μήνα, και ήταν έτσι ακριβώς. Περαστικούλια:)

mami
07-01-11, 12:12
Μόλις χτες ξεκίνησα την ομοιοπαθητική θεραπεία για τις ημικρανίες μου.
Είμαι λοιπόν από χτες με ένα ίχνος πονοκέφαλου.
Μία με πιάνει, μία με αφήνει, μία γίνεται πιό έντονος, την άλλη πολύ ελαφρύς - ίσα που τον αισθάνεσαι. Το ξέρω ότι αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό, απλά αναρωτιέμαι "πόσες μέρες θα κρατήσει αυτή η κατάσταση;"

apricot
07-01-11, 13:12
Μία με πιάνει, μία με αφήνει, μία γίνεται πιό έντονος, την άλλη πολύ ελαφρύς - ίσα που τον αισθάνεσαι. Το ξέρω ότι αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό, απλά αναρωτιέμαι "πόσες μέρες θα κρατήσει αυτή η κατάσταση;"
Ειναι πολυ πιθανο στην αρχη της θεραπειας να υπαρξει μια επιδεινωση των συμπτωματων. συνηθως κραταει 1-3 μερες οποτε υπομονη. το γεγονος οτι εχει αυτο το συμπτωμα καταδεικνυει οτι ειναι σωστο το φαρμακο. λιγο υπομονη....:razz:

soevan07
07-01-11, 13:43
Κορίτσια, η ομοιοπαθητικός μας έδωσε calcarea carbonica
για την ανοσοενίσχυση της μικρής.
http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=calcarea-carbonica

Θα επανέλθω με εντυπώσεις.

mesastoura
07-01-11, 14:58
Εξαρτάται πόσο χρόνιο είναι το πρόβλημα σου καθώς και πόσεις δυνάμεις έχει ο οργανισμός. Αν κάποια στιγμή δεν αντέχεις καλό είναι να πάρεις τηλέφωνο τον γιατρό για πιθανή τροποποιήση της δοσολογίας (δηλαδή δυναμοποιήσης).
Υπομονή και επιμονή και ότι άλλο προκύψει καλό είναι να αντιμετωπιστεί επίσης ομοιοπαθητικά.

marsolan
07-01-11, 18:19
κοριτσια εμπειρα!!
οπως ειχα ξαναγραψει ο ομοιοπαθητικος μας ειχε πει μολις αρχισει η οδοντοφυια και τα προβληματα της να τον ενοχλησουμε και πραγματι το εκανα.
Η μικρη ειχε δεκατα,ενα δοντι να εχει σκασει,ενα ακομη να ετοιμαζεται,ξυπνημα το βραδυ με κλαμα,αφαγια,γκρινια και η μυτη να κανει σαν γουρουνακι!!
Μας εδωσε αρχικα puls30(αν διαβασα καλα ειναι η πουλσατιλα) να παρει 1 καψουλα..και την πηρε.http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=pulsatilla

Επισης μας εδωσε και cham(χαμομηλι)σε δυο δυναμοποιησεις να υπαρχει αλλα δεν ειχαμε οδηγια να την παρουμε.
http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=chamomilla

Αφου διαβασα τι ειναι το καθενα και ειδα στο περιπου τι συμπτωματα καλυπτουν αναρωτιεμαι γιατι να εδωσε στην μικρη πρωτα την pulls???κι εγω τωρα τι να περιμενω και ποσο πριν ξαναπαρω τηλεφωνο???
Η μυτη της μικρης αρχισε να τρεχει σαν βρυση και τα δεκατα εφυγαν αλλα η γκρινια εχει μεινει,το ξυπνημα το βραδυ επισης,η αφαγια το ιδιο...
Δεν βιαζομαι αλλα 3 μερεςπου λετε παραπανω ειναι καλα ή να περιμενω κι αλλο??

fairy's mom
07-01-11, 20:06
Δεν βιαζομαι αλλα 3 μερεςπου λετε παραπανω ειναι καλα ή να περιμενω κι αλλο??

Εγώ θα περίμενα 2 μέρες για να πάρω τηλ για τέτοιο λόγο. Εσείς που έχουν περάσει 3 σίγουρα μπορείς να καλέσεις!
Γενικότερα πάντως μην έχεις ενοχές που παίρνεις τηλ. Γιατρός του παιδιού σου είναι, έτσι να το σκέφτεασαι και να παίρνεις όσο συχνά σου υποδεικνύει το ένστικτό σου. Περαστικούλια σας!!!

fairy's mom
08-01-11, 10:43
Να σας πω τι έπαθα μέσα στην βδομάδα. Πήγα στον ομοιοπαθητικό έχοντας ραντεβού στη 1 και εκείνη την ώρα θα έπαιρνε μία 3μελή οικογένεια που είχε ραντεβού στις 12 και κάτι :shock: Εγώ βιαζόμουν γιατί μετά είχα γυναικολόγο και θα έπρεπε να προλάβω να αφήσω το παιδί και στην μητέρα μου. Οπότε πήγα στη συνεργάτη του και απλά μου έδωσε αυτός την θεραπεία. Και απογοητευτηκα γιατί είμαι σίγουρη ότι δεν πήρε τόσο καλό ιστορικό. Και να σας πω ότι στις 2.30 που έφυγα από εκεί δεχόταν το 3 μέλος της οικογένειας :shock: Εμάς τότε πότε θα μας δεχόταν? Και υποτίθεται ότι πάω με ένα παιδί μικρό και είμαι και έγκυος! Απογοητεύτηκα!! Απλά δίνω άφεση γιατί είναι η πρώτη φορά που τυχαίνει.

Και να σας πω το πρόβλημα μου το πιο σοβαρό. Μετά το μεσημεριανό κάνω 1-2 εμετούς κάθε μέρα. Κρατάω μόνο το πρωινό μου. Και πέρα από το θέμα της μη σωστής διατροφής (αφού τα βγάζω όλα) από τη στιγμή που θα κάνω εμετό πονάω πάρα πολύ στο στομάχι μου! Αν δεν ξαπλώσω δεν μπορώ να σταθώ όρθια από τον πόνο. Και ξαπλωμένη ακόμα υποφέρω! Μου έχει δώσει αγωγή για τους εμετους αλλά πρέπει να παίρνω καθε μέρα τα φάρμακα και με πιάνουν μόνο την 4η μέρα. Μετά όταν θα τα κόψω την ίδια μέρα πάλι εμετοί! Εσείς είχατε παρόμοια εμπειρία, έχετε κάποια συμβουλή για το τι μπορώ να κάνω? Τώρα μου τα δίνει ανά 3μερο και φυσικά δεν κάνουν τίποτα! Καταλαβαίνω ότι δεν μπορώ να παίρνω φάρμακα κάθε μέρα, αλλά δεν αντέχω άλλο!

axileas
08-01-11, 13:44
καλημερα!
να ρωτησω κιεγω γι α εν αθεμα που εχουμε αν εχει καμια αλλαη μανουλα, ο μιρκος εχει δερματικο σταφυλοκοκκο, το παλευουμε με φουσιντιν, του εδωσα σουλφουρ 1 μ την δευτερα, αλαλ βελτιωση δεν βλεπω, μαλλον επιδεινωση, δηλαδη τα σπυρακια που βαζω κρεμα φευγουν, αλλα εχει ηδη βγει ενα καινουριο, ρωτησα τον ομοιοπαθητικο και μου ειπε πως δεν υπαρχει κατι αλλο να μου δωσει, φουσιντιν και υπομονη μπας και γλιτωσουμε αντιβιωση...εχουν περασει ηδη 5 μερες, οποτε δεν πιστευω οτι ειναι η φυσιολογικη επιδεινωση μετα το φαρμακο, μηπως ειχε καποιος-α αλλη αντιστοιχη εμπειρια?

πασχαλιτσακι
10-01-11, 11:14
Καλημερα σε ολες.
Ο μικρος μου μεσα στη νυχτα ανρβασε πυρετο. Ξεκινησε με 37, πηγε 38 εδωσα ντεπον και επεσε. Μετα απο 3 ωρες παλι ανεβηκε 38, εδωσα ντεπον και μετα απο 1 ωρα πηγε 39. Η παιδιατρος ειπε να δωσω πονσταν. Ειπα να τον παω να τον δει και ειπε να περιμενω ενα 24ωρο να δουμε την κλινικη εικονα και μετα. Περα απο πυρετο δεν εχει τιποτα αλλο, μονο λιγο μπουκωμα.
Πηρα την δικη μου ομοιοπαθητικο και ειπε να δωσω belladona 1m 1 καψουλα και να περιμενω 1-2 ωρες και αν δεν πεσει να ξαναδωσω.

Τι να κανω? Να συνεχισω με ντεπον και πονσταν ή να δωσω μπελαντονα? Ποιο απο τα δυο θα ενεργησει καλυτερα?

Δεν σας κρυβω οτι ειμαι χαλια, πρωτη φορα κανει πυρετο. Α. δεν εχουνε ακομη δοντια.... λετε να ειναι δοντι?

mariazil
10-01-11, 11:48
Belladonna, δαγκωτό! Πολύ αποτελεσματική, την έχω πάρει η ίδια σε αμυγδαλίτιδα και σε μισή ώρα έπεσε ο πυρετός, ξεπρήστηκα!!! Περαστικά στο μικρούλι!

Maggie
10-01-11, 11:52
πασχαλιτσάκι, καλό είναι να μην δίνεις αντιπυρετικά όταν η θερμοκρασία είναι κάτω από 38,5. Κομπρέσες και χλυαρά ντουζάκια μπορούν να ανακουφίσουν τα μωρά. Προσωπικά, από 38,5 μέχρι 39 δίνω αντιπυρετικό μόνο αν είναι πολύ ανήσυχος και κλαίει.
Ο πυρετός είναι η άμυνα του οργανισμού. Ο οργανισμός αυξάνει τη θερμοκρασία για να καταπολεμήσει το μικρόβιο ή τον ιό και με το αντιπυρετικό δεν τον αφήνουμε να κάνει τη δουλειά του.
Ήταν πολύ φυσικό να πέσει η θερμοκρασία με το ντεπόν και μόλις περάσει η δράση του να ξανανέβει.
Όσες φορές ο δικός μου είχε 37-37,5, εφόσον ήταν ευδιάθετος δεν του έδινα καμία σημασία και απλά θεωρούσα ότι κάτω από 37,5 και είναι καν πυρετός. Γενικά όσο είναι ευδιάθετος δεν του βάζω θερμόμετρο.
Δώσε το ομοιοπαθητικό

πασχαλιτσακι
10-01-11, 11:54
Belladonna, δαγκωτό! Πολύ αποτελεσματική, την έχω πάρει η ίδια σε αμυγδαλίτιδα και σε μισή ώρα έπεσε ο πυρετός, ξεπρήστηκα!!! Περαστικά στο μικρούλι!

Εδωσε και σε μενα, για τον πονολαιμο.
Περιμενω αποτελεσματα, δε εχω ξαναπαρει....

Εχεις δωσει σε μωρακι?

πασχαλιτσακι
10-01-11, 12:00
πασχαλιτσάκι, καλό είναι να μην δίνεις αντιπυρετικά όταν η θερμοκρασία είναι κάτω από 38,5. Κομπρέσες και χλυαρά ντουζάκια μπορούν να ανακουφίσουν τα μωρά. Προσωπικά, από 38,5 μέχρι 39 δίνω αντιπυρετικό μόνο αν είναι πολύ ανήσυχος και κλαίει.
Ο πυρετός είναι η άμυνα του οργανισμού. Ο οργανισμός αυξάνει τη θερμοκρασία για να καταπολεμήσει το μικρόβιο ή τον ιό και με το αντιπυρετικό δεν τον αφήνουμε να κάνει τη δουλειά του.
Ήταν πολύ φυσικό να πέσει η θερμοκρασία με το ντεπόν και μόλις περάσει η δράση του να ξανανέβει.
Όσες φορές ο δικός μου είχε 37-37,5, εφόσον ήταν ευδιάθετος δεν του έδινα καμία σημασία και απλά θεωρούσα ότι κάτω από 37,5 και είναι καν πυρετός. Γενικά όσο είναι ευδιάθετος δεν του βάζω θερμόμετρο.
Δώσε το ομοιοπαθητικό

Κομπρεσες με σκετο νερακι ή βαζεις και ξυδι???
Σε ποση ωρα να περιμενω βελτιωση με την μπελαντονα? Θα ριξει γρηγορα τον πυρετο??

πασχαλιτσακι
10-01-11, 12:33
Να ρωτησω κατι ακομη....
Επειδη δεν του εχω ξαναδωσει ομοιοπαθητικο φαρμακο.... υπαρχει περιπτωση να του κανει κακο? Το χειροτερο που μπορει να γινει τι ειναι???

mesastoura
10-01-11, 15:58
Θα μπορούσα να μην γράψω τίποτα καθώς με καλύπτει η Maggie αλλά ... ας γράψω και εγώ ;)

Να ρωτησω κατι ακομη....
Επειδη δεν του εχω ξαναδωσει ομοιοπαθητικο φαρμακο.... υπαρχει περιπτωση να του κανει κακο? Το χειροτερο που μπορει να γινει τι ειναι???

το χειρότερο που μπορεί να γίνει είναι να μην πιάσει επειδή δεν είναι το κατάλληλο ή για κάποιο άλλο λόγο. Για παράδειγμα για τον πυρετό υπάρχουν και άλλα πέρα από το belladona, αλλά εφόσον μίλησες με την ομοιοπαθητικό σας λογικά κατέληξε σε αυτό.

Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι τον πυρετό όσο είναι σε λογικά επίπεδα, δες και εδώ http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artid=165192&dt=27/03/2005 γραμμένο από μη-ομοιοπαθητικό γιατρό. Δες επίσης τα επίπεδα υγείας του Βυθούλκα.

Επίσης, μπορείς να δώσεις και depon/postan και ομοιοπαθητικό, δεν υπάρχει θέμα. Προσωπικά αν έδινα depon/postan θα έδινα το μισό ή λιγότερο της δόσης - απλά για να κατέβει λίγο αλλά όχι εντελώς ο πυρετός. Ο πυρετός - σε λογικά επίπεδα - είναι χρήσιμος.

Ξαναμίλα με την ομοιοπαθητικό σας, είναι πολύ σημαντικό να αναπτυχθεί εμπιστοσύνη. Ρώτα την για παράλληλη χρήση depon/postan, πες τις φοβίες σας, ενόχλησε την συχνά χωρίς ντροπή.

yogini
10-01-11, 15:59
Να ρωτησω κατι ακομη....

ΟΧΙ δεν υπάρχει περίπτωση να του κάνει κακό :)
το χειρότερο είναι να μην κάνει τίποτα :)

Maggie
10-01-11, 16:02
Κομπρεσες με σκετο νερακι ή βαζεις και ξυδι????
σκέτο νεράκι

πασχαλιτσακι
10-01-11, 17:43
το χειρότερο που μπορεί να γίνει είναι να μην πιάσει επειδή δεν είναι το κατάλληλο ή για κάποιο άλλο λόγο. Για παράδειγμα για τον πυρετό υπάρχουν και άλλα πέρα από το belladona, αλλά εφόσον μίλησες με την ομοιοπαθητικό σας λογικά κατέληξε σε αυτό.

Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι τον πυρετό όσο είναι σε λογικά επίπεδα, δες και εδώ http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artid=165192&dt=27/03/2005 γραμμένο από μη-ομοιοπαθητικό γιατρό. Δες επίσης τα επίπεδα υγείας του Βυθούλκα.

Επίσης, μπορείς να δώσεις και depon/postan και ομοιοπαθητικό, δεν υπάρχει θέμα. Προσωπικά αν έδινα depon/postan θα έδινα το μισό ή λιγότερο της δόσης - απλά για να κατέβει λίγο αλλά όχι εντελώς ο πυρετός. Ο πυρετός - σε λογικά επίπεδα - είναι χρήσιμος.

Ξαναμίλα με την ομοιοπαθητικό σας, είναι πολύ σημαντικό να αναπτυχθεί εμπιστοσύνη. Ρώτα την για παράλληλη χρήση depon/postan, πες τις φοβίες σας, ενόχλησε την συχνά χωρίς ντροπή.

Ποια ειναι τα λογικα επιπεδα σε ενα βρεφακι 7 μηνων που δεν εχει αρρωστησει αλλη φορα?

Εδωσα τα κλασσικα αντιπυρετικα γιατι το μωρο ηταν για πολλη ωρα με πυρετο και φοβηθηκα.... Δεν ηξερα σε ποση ωρα θα δρασει η μπελαντονα και αν θα δρασει...
Την ομοιοπαθητικο την συγκεκριμενη τωρα την μαθαινω.... Ειχα εναν για 10 χρονια αλλα επειδη μενω σε νησι εχω μια εδω. Ειμαι αρκετα ευχαριστημενη, με μια επισκεψη για μενα οπου και ειδα αμεσα αποτελεσματα στις ημικρανιες που επανηλθαν μετα τη γεννα, αλλα ακομη ειμαι δισρακτικη και ειδικα οσον αφορα το μωρο εχω μαυρα μεσανυχτα. Σιγα σιγα ελπιζω πως θα συνεργαστουμε καλα...

Επισης μπορω να δωσω στο μωρο και ντεπον και μπελαντονα? Σε τι αναλογια? Μπελαντονα ειπε να δωσω 1 καψουλα 1Μ να περιμενω 1-2 ωρες να δω πως θα παει, αν συνεχιζεται ο πυρετος να δωσω το ιδιο και αν συνεχιζεται να μη δωσω αλλο, γιατι αυτο θα σημαινει οτι ο οργανισμος χρειαζεται!!! τον πυρετο... Εδω μου τα χαλασε. Δηλαδη θα αφησω το μωρο με πυρετο?????? Κι αν ανεβει πολυ τι θα κανω????

vera
10-01-11, 19:03
καλημερα!
να ρωτησω κιεγω γι α εν αθεμα που εχουμε αν εχει καμια αλλαη μανουλα, ο μιρκος εχει δερματικο σταφυλοκοκκο, το παλευουμε με φουσιντιν, του εδωσα σουλφουρ 1 μ την δευτερα, αλαλ βελτιωση δεν βλεπω, μαλλον επιδεινωση, δηλαδη τα σπυρακια που βαζω κρεμα φευγουν, αλλα εχει ηδη βγει ενα καινουριο, ρωτησα τον ομοιοπαθητικο και μου ειπε πως δεν υπαρχει κατι αλλο να μου δωσει, φουσιντιν και υπομονη μπας και γλιτωσουμε αντιβιωση...εχουν περασει ηδη 5 μερες, οποτε δεν πιστευω οτι ειναι η φυσιολογικη επιδεινωση μετα το φαρμακο, μηπως ειχε καποιος-α αλλη αντιστοιχη εμπειρια?

Απο οτι λενε οι πιο εμπειροι στην αρχη υπαρχει παντα μια επιδεινωση. Οπως και να ναι καλυτερα να το συζητησεις με το γιατρο σου.

vera
10-01-11, 19:09

Ειναι προβλημα αυτο........ειδικα οταν συμβαινει κατι τοσο σοβαρο!

vera
10-01-11, 19:09

Κι εμας ο Γιαννοπουλος μας πηρε ιστορικο στο μωρο...συμπαθης φαινεται!

fairy's mom
10-01-11, 21:15
Πασχαλιτσάκι επειδή το θέμα του πυρετού το είχα κι εγώ μεγάλο άγχος στην αρχή και μάλιστα έδινα το ομοιοπ. χάπι και μετά από 15-20 λεπτά έδινα και ένα ντεπόν από τον φόβο μου. Αλλά μετά κατάλαβα ότι αυτό που έκανα ήταν λάθος. Τώρα κατ αρχάς δεν δίνω πριν 38,5 - 39 ανάλογα και πώς είναι το παιδί και κυρίως τι ώρα είναι. Και όταν δώσω το ομοιοπ. ξέρω ότι θα ανέβει ο πυρετός σίγουρα και άλλο μέχρι να φτάσει στην κορύφωσή του (σε εμάς πχ ήταν το 39,5) και μετά αρχίζει να πέφτει. Βέβαια σου λέω ότι κρίνω πάντα ανάλογα την ώρα και τήν εικόνα του παιδιού και δεν αποκλείω και το ντεπόν. Αλλά πρώτα δοκιμάζω και ένα χλιαρό ντουζ (ακόμα και 3 το βράδυ να είναι). Και μην ξεχνάς ότι και να λυγίσεις και να δώσεις ντεπόν, ε, δεν έδωσες και αντιβίωση ή εισπνεόμενα. Σχετικά μικρό το κακό! Περαστικά σας και καλή δύναμη!!

fairy's mom
10-01-11, 21:22
Ειναι προβλημα αυτο........ειδικα οταν συμβαινει κατι τοσο σοβαρο!

Εγώ Βέρα ξαναπαίρνω τηλ και μάλιστα αν έχει φύγει από το ιατρείο δεν το σκέφτομαι καθόλου και παίρνω στο κινητό. Για μένα αυτός είναι ουσιαστικά ο παιδίατρος της μικρής, άρα θα του κάνω τηλ ό,τι ώρα και να ναι! Αλλά η απάντηση 1 ώρα μετά ή και περισσότερο (γιατί ακόμα δεν έχει απαντήσει) μερικές φορές κι εμένα με ενοχλεί, ειδικά αν είναι να κλείσουν τα φαρμακεία και μου δώσει κάτι που δεν έχω..

πουλακι1989
10-01-11, 21:24
πασχαλιτσακι περαστικα πρωτον!

εγω κανω απο τα 15 μου ομοιοπαθητικη και ο γιατρος μου εχει πει πως δεν επιτρεπεται να παρεις αλλο φαρμακο (π.χ. αναλγητικο) πριν περασουν 2 ωρες απο τη στιγμη που πηρες το ομοιοπαθητικο και αντιστοιχα να παρεις ομοιοπαθητικο 2 ωρες αφου εχεις παρει το αναλγητικο.στην ουσια το ενα φαρμακο απο το αλλο να απεχει 2 ωρες.
εγω οποτε ειχα πυρετο πανω απο 38,5 πρωτα επερνα αναλγητικο να πεσει και μετα απο 2 ωρες το ομοιοπαθητικο.
και παλι περαστικα σας

mesastoura
11-01-11, 08:41
Λίγο πολύ με κάλυψαν οι άλλες απαντήσεις...
Ποια ειναι τα λογικα επιπεδα σε ενα βρεφακι 7 μηνων που δεν εχει αρρωστησει αλλη φορα?
Νομίζω πως πάνω από 40 θεωρείται ιατρικώς επείγον. Ο πυρετός είναι ωφέλιμος, όπως γράφει και η wiki (http://en.wikipedia.org/wiki/Fever#Usefulness).
Πραγματικό πρόβλημα που θέτει την ζωή σε ρίσκο θεωρείται η Υπερπυρεξία (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%80%CF%85%CF%81%CE%B5%CE%BE%CE%AF%CE%B1). Όπως έχει γραφτεί εδώ πρέπει να βλέπουμε και την διάθεση του παιδιού, την γενική εικόνα και όχι μόνο τους βαθμούς.

Επισης μπορω να δωσω στο μωρο και ντεπον και μπελαντονα? Σε τι αναλογια? Μπελαντονα ειπε να δωσω 1 καψουλα 1Μ να περιμενω 1-2 ωρες να δω πως θα παει, αν συνεχιζεται ο πυρετος να δωσω το ιδιο και αν συνεχιζεται να μη δωσω αλλο, γιατι αυτο θα σημαινει οτι ο οργανισμος χρειαζεται!!! τον πυρετο... Εδω μου τα χαλασε. Δηλαδη θα αφησω το μωρο με πυρετο?????? Κι αν ανεβει πολυ τι θα κανω????
Νομίζω πως το ψειρίζουμε πολύ. Νομίζω πως μπορείς να αφήσεις το μωρό με 39,5 πυρετό. Αν ανέβει παραπάνω αυτά που γράφτηκαν, χλιαρό μπάνιο, κομπρέσες με νερό/ξύδι, postan/depon. Ο πυρετός είναι σύμπτωμα, όχι αρρώστια, είναι χρήσιμος, και όπως γράφει και ο Βυθούλκας ένδειξη καλής λειτουργίας του οργανισμού.

@vera: Δεν έχω καταλάβει πως είναι πάντα απαραίτητη η επιδείνωση.

@fairy's mom: συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις, και ιδιαίτερα στο "Για μένα αυτός είναι ουσιαστικά ο παιδίατρος της μικρής". Άργησα να το δώ έτσι δυστυχώς, μου πήρε καιρό να πεισθώ, και πείστηκα ακόμα περισσότερο με τα δικά μου θέματα.

Rosie
11-01-11, 09:06
Νομίζω πως πάνω από 40 θεωρείται ιατρικώς επείγον. Ο πυρετός είναι ωφέλιμος, όπως γράφει και η wiki (http://en.wikipedia.org/wiki/Fever#Usefulness).
Πραγματικό πρόβλημα που θέτει την ζωή σε ρίσκο θεωρείται η Υπερπυρεξία (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%80%CF%85%CF%81%CE%B5%CE%BE%CE%AF%CE%B1). Όπως έχει γραφτεί εδώ πρέπει να βλέπουμε και την διάθεση του παιδιού, την γενική εικόνα και όχι μόνο τους βαθμούς.

Τότε εγώ είμαι πολύ εξτρίμ εδώ μέσα, γιατί ο γιος μου 7,5 μηνών έπαθε μια ίωση που μου έκανε πυρετούς για τρεις ολόκληρες μέρες της τάξεως των 40-42 βαθμών.
Δεν έδωσα τίποτα, μόνο ομοιοπαθητικό αν θυμάμαι καλά.
Είχα πάρει ένα πακετάκι ντεπόν αλλά όταν διάβασα τα συστατικά είπα ότι αυτά τα χημικά δεν τα βάζω στο σωματάκι του παιδιού μου! :???:

Rosie
11-01-11, 09:15
Επίσης στις κομπρέσες για τον πυρετό βάζουμε 1-2 σταγονίτσες από αιθέριο έλαιο λεβάντας (ή tea tree oil ή χαμομήλι).

TARA
11-01-11, 09:26
Τότε εγώ είμαι πολύ εξτρίμ εδώ μέσα, γιατί ο γιος μου 7,5 μηνών έπαθε μια ίωση που μου έκανε πυρετούς για τρεις ολόκληρες μέρες της τάξεως των 40-42 βαθμών.
Δεν έδωσα τίποτα, μόνο ομοιοπαθητικό αν θυμάμαι καλά.
Είχα πάρει ένα πακετάκι ντεπόν αλλά όταν διάβασα τα συστατικά είπα ότι αυτά τα χημικά δεν τα βάζω στο σωματάκι του παιδιού μου! :???:

Χαρα στο κουραγιο σου! Εγω φοβαμαι πολυ τον υψηλο πυρετο. Μεχρι 39,5 ειμαι ΟΚ, απο κει και πανω ομως μπορει να συμβουν διαφορα, ετσι δεν ειναι? Πως μπορουμε να ειμαστε σιγουροι?

Rosie
11-01-11, 09:36
Αν εννοείς τους πυρετικούς σπασμούς και αυτοί μια άμυνα του οργανισμού είναι, κακώς θεωρούνται κάτι το φοβερό και το τρομερό.

Διαβάσατε καμιά φορά τα συστατικά του ντεπόν;

kikileuteris
11-01-11, 09:41
Αν εννοείς τους πυρετικούς σπασμούς και αυτοί μια άμυνα του οργανισμού είναι, κακώς θεωρούνται κάτι το φοβερό και το τρομερό.

Διαβάσατε καμιά φορά τα συστατικά του ντεπόν;

Rosie καλημέρα, καλή χρονιά!

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα με τους πυρετικούς σπασμούς.

Έχει πάθει η ξαδέρφη του άντρα μου,ο αδερφός της φίλης μου κι ο αδερφός μου.Ο τελευταίος δε, είχε 38 και μέσα σε μισή ώρα έπαθε πυρετικούς σπασμούς.

Η πρώτη έχει μείνει παραπληγική,ο δεύτερος το έπαθε αρκετά μεγάλος, 5 6 χρονών και από τότε έχει νοητική υστέρηση, ή κάποια τέτοια μορφή, κι ο αδερφός μου είναι τραυλός.Και όσους έχω ακούσει κάτι τους έχει αφήσει ενθύμιο;)

TARA
11-01-11, 09:45

Ειναι πολυ επικινδυνοι και μπορουν να επιφερουν απο μονιμη βλαβη εως και το θανατο.

Rosie
11-01-11, 09:59
Διαφωνώ αλλά δεν έχω χρόνο να επεκταθώ, δεν μ' αφήνει η μικρή!
Και αν κάποιος είναι επιρρεπής στους πυρετικούς σπασμούς θα τους κάνει ακόμη και αν η θερμοκρασία του είναι 38 μόνο.

kikileuteris
11-01-11, 10:16
Και αν κάποιος είναι επιρρεπής στους πυρετικούς σπασμούς θα τους κάνει ακόμη και αν η θερμοκρασία του είναι 38 μόνο.

Ακόμη και έτσι να είναι, πως αναγνωρίζεις ένα παιδάκι αν είναι ή όχι επιρρεπής στους πυρετικούς σπασμούς:roll:Ώστε να αποφύγεις αυτό που αφήνει μετά?

Πυρετικοί σπασμοί δε γίνονται με 38 βαθμούς.Το έχω ζήσει σπίτι μου και το ξέρω.Απλά μπορεί πολύ γρήγορα να ανεβάσει το 40άρι και να μην το πάρεις πρέφα, και γι αυτό να θεωρείς ότι έπαθε με τους 38;)

yogini
11-01-11, 10:31
αν σου δώσει ο γιατρός κάτι για τον πυρετό τότε πρέπει να περιμένεις να δεις αν θα κάνει κάτι (1, 1 1/2 ώρα) αν όμως έχει κάτι άλλο πχ ενα κρύωμα και σου δίνει κάτι πρωι βράδυ τότε αν κάνει πυρετό πάνω από 38,5 μπορείς να δώσεις ντεπόν για να μην υποφέρει το μωρό...εμένα τουλάχιστον μου το έχει πει. Πάντως κάτι βράδια που είχε πυρετό και ψηνόταν το μωρό μου δεν του είχα βάλει θερμόμετρο να δω πόσο είναι μόλις όμως πάρει pulsatila πέφτει αμέσως!

Maggie
11-01-11, 10:36
Τότε εγώ είμαι πολύ εξτρίμ εδώ μέσα
Ναι! :p :grin:

Rosie
11-01-11, 10:38
Ακόμη και έτσι να είναι, πως αναγνωρίζεις ένα παιδάκι αν είναι ή όχι επιρρεπής στους πυρετικούς σπασμούς:roll:Ώστε να αποφύγεις αυτό που αφήνει μετά?

:roll:

kikileuteris
11-01-11, 10:52
:roll:

:confused:Προφανώς γνωρίζεις, κι εγώ όχι.Γι αυτό ρωτάω.Μήπως είναι κάτι που δεν το έχω σκεφτεί ή δεν το έχω δει:rolleyes:

TARA
11-01-11, 11:12
Rosie, το εχεις συζητησει αυτο με τον Χριστοπουλο?
Θα παμε την Πεμπτη και θα τον ρωτησω. Πρεπει να φτιαξω λιστα για να μην ξεχασω ολα αυτα που θελω...:roll:

kinkajoujou
11-01-11, 11:14
spasmous mporeis na kaneis kai me dekata akomi, iparxei kai sxetiko thema sta iatrika themata ton neognon

pantos sta vrefi o poli ipsilos piretos (pano apo 40) einai epikindinos gia miniggitida kai genika mporei na afisei egkefalikes vlaves

kikileuteris
11-01-11, 11:24
spasmous mporeis na kaneis kai me dekata akomi, iparxei kai sxetiko thema sta iatrika themata ton neognon

pantos sta vrefi o poli ipsilos piretos (pano apo 40) einai epikindinos gia miniggitida kai genika mporei na afisei egkefalikes vlaves

Είσαι σίγουρη?Γιατί θυμάμαι όταν πήγαμε τον αδερφό μου στο νοσοκομείο η μάνα μου χτυπιόταν ότι έκανε σπασμούς με 38 και της έλεγαν οι γιατροί αποκλείεται, ανέβασε 40 και δεν το πήρες χαμπάρι.

Εν τω μεταξύ, η παιδίατρος μας λέει να δίνουμε αντιπυρετικό όταν ανεβάσει πάνω από 38, ενώ του κουνιάδου μου πάνω από 37 και το βρίσκω υπερβολή:-|

yogini
11-01-11, 11:27
εγώ προσωπικά δεν θα άφηνα πυρετό πάνω από 40...καλά ο Σπυρος θα ούρλιαζε από το 39,5 νομίζω έτσι κι αλλιώς :)
εγω σε θαυμάζω Ροσιε μου έτσι κι αλλιώς και για τα εναλλακτικά και για τη διατροφή και για όλα αλλά έχεις την υποστήριξη του συζύγου αφενός και διαβάζεις τα άπειρα άρθρα αφετέρου πράγμα που δεν κάνω οπότε βασίζομαι και στους γιατρούς/ομοιοπαθητικούς να μου πουν τι να κάνω

Rosie
11-01-11, 11:48

Εννοείται ότι τον εξέτασε η ομοιοπαθητικός για μηνιγγίτιδα όταν ανέβασε τον πυρετό, είναι από τα πρώτα που βλέπουν.

Ο Χριστόπουλος δίνει ντεπόν για πάνω από 38,5, δεν τον ρώτησα προσωπικά εγώ αλλά άκουσα τη γραμματέα του να το λέει σε κάποιους άλλους γονείς από το τηλέφωνο :???:

Η ίωση που είχε ο γιος μου (Roseola) χαρακτηρίζεται από πολύ ψηλούς πυρετούς για 72 ώρες και μετά από εξανθήματα.
Ποιο το όφελος να προσπαθούσα να του ρίξω τον πυρετό με τεχνητά μέσα;

Δεν έχω χρόνο να σας βρω αρθρογραφία για τους πυρετικούς σπασμούς, αλλά σίγουρα δεν είναι έτσι όπως τα λένε οι συμβατικοί γιατροί.
Για τη συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών οι σπασμοί είναι ακίνδυνοι και αποτελούν μέρος της φυσικής άμυνας του οργανισμού για να αποβάλει το μικρόβιο.

kikileuteris
11-01-11, 12:01
Δεν έχω χρόνο να σας βρω αρθρογραφία για τους πυρετικούς σπασμούς, αλλά σίγουρα δεν είναι έτσι όπως τα λένε οι συμβατικοί γιατροί.
Για τη συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών οι σπασμοί είναι ακίνδυνοι και αποτελούν μέρος της φυσικής άμυνας του οργανισμού για να αποβάλει το μικρόβιο.

Ότι ο πυρετός είναι άμυνα του οργανισμού το ξέρω κι εγώ.Γι αυτό και αφήνεις ελεγχόμενα να ανέβει και μετά δίνεις αντιπυρετικό.

Για τους πυρετικούς σπασμούς όμως, 3 παιδάκια ξέρω που το έπαθαν και τα 3 είχαν πρόβλημα.Για να μη σου πω γι αυτά που νοσηλεύονταν μαζί με τον αδερφό μου.Ήταν ο πιο τυχερός της μονάδας.Βγήκε με απλή αντιβιωση.Άρα για μένα δεν είναι θέμα για το πως τοποθετούνται οι συμβατικοί ή οι εναλλακτικοίο ιατροί πάνω στους σπασμούς, είναι τι είδα πρακτικά.

Παρόλαυτα, αν έχεις κάποια αρθρογραφία να μου δείξεις που λέει κάτι άλο, θα ήθελα πολύ να το διαβάσω.Είναι ένα θέμα που το φοβάμαι γιατί το έχω ζήσει και θα με ενδιέφερε να δω ότι υπάρχει.

axileas
11-01-11, 13:45
αυτο που δεν καταλαβαινω εγω ειναι πως ακριβως συνιστουν αμυνα οι πυρετικοι σπασμοι, δηλαδη ο πυρετος ξερουμε οτι οταν ανεβαζει θερμοκρασια το σωμα αποτελει εχθρικο περιβαλλον για το μικροβιο, (με την απλοικοτητα που μπορω να το εκφρασω χωρις να ειμαι γιατρος) οι σπασμοι ομως τι ακριβως προσφερουν στον οργανισμο και στην καταπολεμηση του οποιου μικροβιου?μηπως ειναι απλως παρενεργεια του πυρετου?

TARA
11-01-11, 13:59
Κι εγω δινω ντεπον απο 38,5 και πανω. Σε καμια περιπτωση δε θα ηθελα να ζησω τετοια κατασταση. Η κορη μιας φιλης μου κοντεψε να πεθανει περσι απο πυρετικους σπασμους και η ιδια η φιλη μου επαθε τετοιο σοκ που εκανε πολυ καιρο να το ξεπερασει.

axileas
11-01-11, 14:23
ταρα να ρωτησεις για το σακουλακι(ειχα κιεγω με τα πρωτα φαρμακα που ειχα παρει και το πεταξα) και γενικα ποσο καιρο κρατανε τα φαρμακα και για το ντεπον αν επηρεαζει, αποτι καταλαβα θα τον δεις συντομα γιαυτο ρωταω...
επισης εμενα ο δικος μου δεν μου λει παντα νηστικος να τα παιρνει, τον ρωταω καθε φορα αλλα σπανια μου λελει να τα παρει νηστικςο συνηθως μου λεει δεν εχει σημασια και αυτο για το μεταλλικο κουταλικαι για το να μην το πιασουν τα δικα μας χερια καθολου πρωτη φορα εδω το ειδα...τι να πω και για την σοκολατα το ιδιιο...

πασχαλιτσακι
11-01-11, 14:26
ξερετε για ποιον λογο παιρνουμε mercury?

μου ειπε επειδη σημερα εμφανισα λιγη καταρροη....

χθες για τον πονολαιμο πηρα 3 καψ. belladona 1Μ kai eimai ligo kalytera.... σημερα εχω και λιγο πονο στα κοκκαλα, αδυναμια.....

Maggie
11-01-11, 17:20
εγώ προσωπικά δεν θα άφηνα πυρετό πάνω από 40...καλά ο Σπυρος θα ούρλιαζε από το 39,5 νομίζω έτσι κι αλλιώς :)
ο δικός θέλει να δώσω αντιπυρετικό από το 38, για αυτό δεν τον άφησα ποτέ να δει το θερμόμετρο και όταν ρώταγε πόσο πυρετό έχει στρογγυλοποιούσα προς τα κάτω. Αν είχε 38,7 του έλεγα 37,8 κοκ

fairy's mom
11-01-11, 17:22

Όταν βρεις χρόνο να επεκταθείς! Μας ενδιαφέρει! :)

fairy's mom
11-01-11, 17:27
Κι εγω δινω ντεπον απο 38,5 και πανω. Σε καμια περιπτωση δε θα ηθελα να ζησω τετοια κατασταση. Η κορη μιας φιλης μου κοντεψε να πεθανει περσι απο πυρετικους σπασμους και η ιδια η φιλη μου επαθε τετοιο σοκ που εκανε πολυ καιρο να το ξεπερασει.

Έχω μία φίλη νηπιαγωγό που έχει ζήσει τέτοιες καταστάσεις και πλέον τρομοκρατημένη μετά το 38,2 απαραίτητα θα δώσει ντεπόν. Στην αρχή με είχε επηρεάσει, αλλά μετά από συζήτηση με τον ομοιοπαθητικό, κατάλαβα ότι μπορώ να περιμένω μέχρι το 39 και... μου έχει τύχει να έχει 39,5 το παιδί και να περιμένω το ομοιπαθη να δράσει. Ευτυχώς έπεσε.. αν δεν είχε πέσει και ανέβαζε κι άλλο, εκεί σίγουρα θα έδινα ντεπόν.

Γι αυτό σου λέω Rosie, διαφώτισέ μας, μπας και ηρεμήσουμε περισσότερο με το θέμα πυρετός. :-)

kinkajoujou
11-01-11, 19:55
kikileuteris epifillassomai na min katalava kala, alla thimamai oti mia kopela elege oti mporei na tous kanei kai me dekata, kai nomizo tous elege propiretikous. mporei omos na ipirxe ekei alli underlying condition, nevrologikis fisis.

Rosie efoson to ikseres oti tha kanei ipsilo pireto kai isoun proetoimasmeni xara sto kouragio sou! :p prosopika pantos pano apo 40 den tha to afina, fovamai tis egkefalikes vlaves (den thimamai akrivos, alla sta vrefi kati exei na kanei me to oti einai malaka ta kokkala kai oi minigges kai einai pio efkolo na epireastei o egkefalos) alla kai min to paizo tharralea, an eblepa to moro na kanei spasmous tha pathaina megalo klakaz!

vera
11-01-11, 23:06
http://www.nytimes.com/2011/01/11/health/11klass.html?_r=3&ref=health

Διαβαστε εδω για πυερτο και πυρετικους σπασμους.

mesastoura
12-01-11, 07:30
πολύ καλό το παραπάνω, έχει και ο paidiatros.gr δύο σχετικά άρθρα, με το 2ο να είναι αρκετά ιατρικό.
http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=3&id=63&st=2
http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=3&id=64&st=2

kinkajoujou
12-01-11, 07:37
πολύ καλό το παραπάνω, έχει και ο paidiatros.gr δύο σχετικά άρθρα, με το 2ο να είναι αρκετά ιατρικό.

apo to na parei omos diazepam, lorazepam i varvitourika (opos anaferetai os antimetopisi sto deftero arthro), kalitero den einai na parei to omoiopathitiko i kai to simvatiko antipiretiko? ;)

mallon omos ksefigame apo to arxiko thema :p

Rosie
12-01-11, 09:40

Ευχαριστούμε Βέρα μου, πολύ καλό, ελπίζω να ξε-αγχώσει κάποιες κοπέλες εδώ μέσα! :D
Έχω κι εγώ κάπου τέτοια άρθρα αλλά δεν υπάρχει περίπτωση η μικρή να μ' αφήσει να τα βρω, αυτή τη στιγμή προσπαθεί απεγνωσμένα να πατήσει τα πλήκτρα! :roll:

kikileuteris
12-01-11, 09:53

Δε μιλάει ακριβώς για τους πυρετικούς σπασμούς, αλλά για τα αντιπυρετικά και για το φόβο των γονιών στον πυρετό.

Πολύ ωραίο άρθρο με, ξέρω κι εγώ ότι ο πυρετός είναι καλός.Δεν είναι κατατοπιστικό όμως για τους σπασμούς, τη συχνότητα, το τι αφήνουν κτλ.

apo to na parei omos diazepam, lorazepam i varvitourika (opos anaferetai os antimetopisi sto deftero arthro), kalitero den einai na parei to omoiopathitiko i kai to simvatiko antipiretiko? ;)

mallon omos ksefigame apo to arxiko thema :p

Εννοείται!Χίλιες φορές το αντιπυρετικό και το ομοιοπαθητικό κατ'εμέ!

fairy's mom
12-01-11, 10:05

Ευχαριστούμε!

fairy's mom
12-01-11, 10:10
Δε μιλάει ακριβώς για τους πυρετικούς σπασμούς, αλλά για τα αντιπυρετικά και για το φόβο των γονιών στον πυρετό.

Πολύ ωραίο άρθρο με, ξέρω κι εγώ ότι ο πυρετός είναι καλός.Δεν είναι κατατοπιστικό όμως για τους σπασμούς, τη συχνότητα, το τι αφήνουν κτλ.

Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά τα παρακάτω σημεία ;)

In fact, fever does not harm the brain or the body, though it does increase the need for fluids. And even untreated, fevers rarely rise higher than 104 or 105 degrees (105F ισούται με 40,5C).
As many as 5 percent of children are at risk for seizures with fever (http://health.nytimes.com/health/guides/disease/febrile-seizures/overview.html). These seizures (http://health.nytimes.com/health/guides/symptoms/seizures/overview.html?inline=nyt-classifier) can be terrifying to watch but generally are not harmful and do not cause epilepsy (http://health.nytimes.com/health/guides/disease/epilepsy/overview.html?inline=nyt-classifier). Still, a child who has a first febrile seizure (http://www.uptodate.com/patients/content/topic.do?topicKey=~5SELZ_xMzv_cq6) should be checked by a physician. (These seizures tend to run in families, and children who have had one may well have another.)
“Parents are telling us that they’re worried that fever can cause brain damage or even death in their children,” said Dr. Michael Crocetti, an assistant professor of pediatrics at Johns Hopkins and lead author of the 2001 study. “I’ve been doing this for a long time, and it seems to me that even though I do a tremendous amount of education about fever, its role in illness, its benefit in illness, it doesn’t seem to be something they keep hold of from visit to visit.”

kikileuteris
12-01-11, 12:25
Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά τα παρακάτω σημεία ;)

In fact, fever does not harm the brain or the body, though it does increase the need for fluids. And even untreated, fevers rarely rise higher than 104 or 105 degrees (105F ισούται με 40,5C).
As many as 5 percent of children are at risk for seizures with fever (http://health.nytimes.com/health/guides/disease/febrile-seizures/overview.html). These seizures (http://health.nytimes.com/health/guides/symptoms/seizures/overview.html?inline=nyt-classifier) can be terrifying to watch but generally are not harmful and do not cause epilepsy (http://health.nytimes.com/health/guides/disease/epilepsy/overview.html?inline=nyt-classifier). Still, a child who has a first febrile seizure (http://www.uptodate.com/patients/content/topic.do?topicKey=~5SELZ_xMzv_cq6) should be checked by a physician. (These seizures tend to run in families, and children who have had one may well have another.)
“Parents are telling us that they’re worried that fever can cause brain damage or even death in their children,” said Dr. Michael Crocetti, an assistant professor of pediatrics at Johns Hopkins and lead author of the 2001 study. “I’ve been doing this for a long time, and it seems to me that even though I do a tremendous amount of education about fever, its role in illness, its benefit in illness, it doesn’t seem to be something they keep hold of from visit to visit.”

Μου κάνει εντύπωση που δε διαχωρίζει τους πυρετικούς σπασμούς από τους επιληπτικούς.Είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο έχω την εντύπωση.Μπορεί να κάνω και λάθος.
Το 5% που αναφέρει είναι για επιληπτικές κρίσεις, όχι για πυρετικούς σπασμούς.Δε μου δίνει δηλαδή ποσοστά γι αυτό που θέλω.Και επειδή όσες περιπτώσεις πυρεττικών σπασμών γνωρίζω όλες κάτι έχουν εκ των υστέρων.

Με ενδιαφέρει όμως να μάθω για το θέμα, και να μην κατακλύζομαι από φόβο.Επειδή το είδα μέσα στο σπίτι μου να συμβαίνει, ίσως γι αυτό είμαι τόσο επιφυλακτική.Και όπως διάβασα στο παραπάνω άρθρο, παίζει ρόλο αν κάποιος από την οικογένεια έχει ήδη πάθει.

fairy's mom
12-01-11, 13:31
Μου κάνει εντύπωση που δε διαχωρίζει τους πυρετικούς σπασμούς από τους επιληπτικούς.Είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο έχω την εντύπωση.Μπορεί να κάνω και λάθος.
Το 5% που αναφέρει είναι για επιληπτικές κρίσεις, όχι για πυρετικούς σπασμούς.Δε μου δίνει δηλαδή ποσοστά γι αυτό που θέλω.Και επειδή όσες περιπτώσεις πυρεττικών σπασμών γνωρίζω όλες κάτι έχουν εκ των υστέρων.

Επειδή μάλλον δεν είναι πολύ καλά τα αγγλικά σου και έχεις μπερδευτεί σου μεταφράζω:
To 5% των παιδιών κινδυνεύουν από σπασμούς με πυρετο. Αυτοί οι σπασμοί μπορεί να είναι τρομακτικοί να τους βλέπεις, αλλά γενικά δεν είναι βλαβεροί και δεν προκαλούν επιληψία. Ωστόσο ένα παιδί που έχει τον πρώτο του πυρετικό σπασμό πρέπει να εξετασθεί από γιατρό. (αυτοί οι σπασμοί συνήθως είναι κληρονομικοί και τα παιδιά που είχαν έναν μπορεί να ξαναπαρουσιάσουν).

Άρα μιλάει για πυρετικούς σπασμούς και όχι επιληπτικούς.

kikileuteris
12-01-11, 13:51
Επειδή μάλλον δεν είναι πολύ καλά τα αγγλικά σου και έχεις μπερδευτεί σου μεταφράζω:
To 5% των παιδιών κινδυνεύουν από σπασμούς με πυρετο. Αυτοί οι σπασμοί μπορεί να είναι τρομακτικοί να τους βλέπεις, αλλά γενικά δεν είναι βλαβεροί και δεν προκαλούν επιληψία. Ωστόσο ένα παιδί που έχει τον πρώτο του πυρετικό σπασμό πρέπει να εξετασθεί από γιατρό. (αυτοί οι σπασμοί συνήθως είναι κληρονομικοί και τα παιδιά που είχαν έναν μπορεί να ξαναπαρουσιάσουν).

Άρα μιλάει για πυρετικούς σπασμούς και όχι επιληπτικούς.

Για τα αγγλικά μου έχεις δίκιο.:mrgreen:.Όμως το seizures with fever το βάζω στη μετάφραση στο γούγλη και μου το βγάζει επιληπτικούς.Γι αυτό ίσως μπερδεύτηκα.

Εξαιρετικά μικρό ποσοστό η αλήθεια.Παρόλαυτα υπαρκτό.Θα ήθελα αν σας είναι εύκολο να δω κι άλλη αρθρογραφία επί του θέματος.

Κι εγώ, παρόλο που προς το παρόν ακολουθώ μόνο τη συμβατική ιατρική δεν είμαι υπέρ του στουμπώματος με φάρμακα.Κι ένας λόγος που θέλω να απευθυνθώ στην ομοιοπαθητική, είναι ακριβώς αυτός.Να αποφύγω όσο είναι εφικτό τη χημεία στο παιδί μου.

Βρίσκω βέβαια αντίσταση στον άντρα μου, αλλά του είπα το εξής:Ακόμη και placebo να είναι, όπως πιστεύει, τι πειράζει?Θα έχει γίνει το παιδί καλά χωρίς να χρειάζεται φάρμακα?

Για τους πυρετικούς όμως γμτ έχω θέμα.Θες που το είδα (μιλάμε ο αδερφός μου είχε εικόνα νεκρού παιδιού.Ήταν 18 μηνών κι εγώ 6 χρονών και το θυμάμαι.), θες που έχω γύρω μου κρούσματα με ενθύμια...Γι αυτό ζητάω κι άλλη αρθρογραφία.

fairy's mom
12-01-11, 15:37
Για τους πυρετικούς όμως γμτ έχω θέμα.Θες που το είδα (μιλάμε ο αδερφός μου είχε εικόνα νεκρού παιδιού.Ήταν 18 μηνών κι εγώ 6 χρονών και το θυμάμαι.), θες που έχω γύρω μου κρούσματα με ενθύμια...Γι αυτό ζητάω κι άλλη αρθρογραφία.΄

Από τα λίγα που διάβασα, θεωρείστε σαν οικογένεια σχετικά υψηλού κινδύνου. Από την στιγμή που το έχει πάθει ο αδερφός σου, αυξάνονται οι πιθανότητες, σε σχέση πάντα με κάποιο άλλο παιδάκι που δεν έχει τέτοιο ιστορικό στην οικογένεια του. Οπότε αυτό που θα σε συμβούλευα εγώ, όσο ακολουθείτε την κλασική ιατρική, δίνε αντιπυρετικό στο παιδί μετά το 38,5, τουλάχιστον μέχρι να γίνει 6 ετών, οπότε μετά είναι πιο απίθανο να συμβεί πυρετικός σπασμός. Αν αποφασίσετε να ακολουθήσετε την ομοιοπαθητική, ο γιατρός θα σας συμβουλέψει ανάλογα.

axileas
13-01-11, 14:41
για πονο δοντιων εχετε δωσει chamomilla ?200 ch του εδωσα το πρωι σχεδον μια βδομαδα ταλαιπωρειται με διαφορα

yogini
13-01-11, 16:00
εγω έδινα chamomilla 200ch για την οδοντοφυΐα άλλα είναι η μόνη φορά που δεν μας βοήθησε η ομοιοπαθητική :(

kikileuteris
13-01-11, 16:13
΄

Από τα λίγα που διάβασα, θεωρείστε σαν οικογένεια σχετικά υψηλού κινδύνου. Από την στιγμή που το έχει πάθει ο αδερφός σου, αυξάνονται οι πιθανότητες, σε σχέση πάντα με κάποιο άλλο παιδάκι που δεν έχει τέτοιο ιστορικό στην οικογένεια του. Οπότε αυτό που θα σε συμβούλευα εγώ, όσο ακολουθείτε την κλασική ιατρική, δίνε αντιπυρετικό στο παιδί μετά το 38,5, τουλάχιστον μέχρι να γίνει 6 ετών, οπότε μετά είναι πιο απίθανο να συμβεί πυρετικός σπασμός. Αν αποφασίσετε να ακολουθήσετε την ομοιοπαθητική, ο γιατρός θα σας συμβουλέψει ανάλογα.

Λοιπόν, χτες πήγαμε στην παιδίατρο και την ρώτησα.Μου επειβεβαίωσε το άρθρο.Ότι δηλαδή είναι μικρό το ποσοστό των παιδιών που παθαίνουν πυρετικούς σπασμούς.Οι οποίοι μου είπε δεν αφήνουν κάτι, παρά μόνο εξαιρετικά σπάνια.Κι ο τραυλισμός του αδερφού μου, μου είπε, πιθανολογείται ότι προήλθε από τους σπασμούς, μπορεί και όχι.Επίσης μου διαχώρισε τους πυρετικούς από τους άλλους (τους οποίους δε θυμάμαι πως μου τους είπε:oops: όχι επιληπτικούς πάντως).

Τώρα εμείς όντως έχουμε έναν επιπλέον φόβο, εξαιτίας του ότι υπάρχει ιστορικό (ο άντρας μου, μου ξεφούρνισε πρόσφατα ότι έπαθε κι η αδερφή του, χωρίς ενθύμια ευτυχώς).

Οπότε έχετε δίκιο.Εγώ απλά είμαι εξτρά φοβισμένη γιατί αυτό το μικρό ποσοστό έτυχε να το έχω γύρω μου.

marsolan
13-01-11, 17:15
Ξεχασα να κανω quote σε axillea-yogini!!
Στην μικρη μου παντως οταν πηρα τηλ.και του ειπα τα συμπτωματα που πιθανολογησα οτι ειχαν συνδεση με τα δοντακια(δεκατα,σαλια,αφαγια,ξυπνημα με κλαμμα το βραδυ,ροχαλητο μονο στον βραδυνο υπνο,δεν δεχοταν ουτε καν το δαχτυλο μου να την πλησιαζει) την ξεκινησε με 1 καψ.pulsatilla....Μου εδωσε και chamomilla να υπαρχει αλλα δεν την πηραμε...
Με το περας 2 ημερων απο τοτε που πηρε την καψουλα...επεσαν εντελως τα δεκατα,ανοιξε η μυτη και με καθε φταρνισμα εφευγαν τονοι μυξας,σταματησε το χρχρ,επανηλθε η ορεξη και το παιδι σταματησε την γκρινια και πιστευω και ο πονος απο το δοντι.

Δεν ξερω τι να υποθεσω!!!Ηταν ιωση μαζι με δοντια??Ηταν δοντια που προκαλεσαν ολα τα αλλα??Το θεμα ειναι οτι περασε!!Και θελω να πιστευω οτι εδρασε το ομοιοπαθητικο που πηρε...πραγματικα μακαρι να ηταν αυτο!!!Γιατι κι εγω αναρωτηθηκα γιατι μας ξεκινησε με puls και οχι με cham??
Η ουσια ειναι οτι ηρεμησαμε παντως...κι εγω και αυτη!!

TARA
13-01-11, 18:13
΄

δίνε αντιπυρετικό στο παιδί μετά το 38,5, τουλάχιστον μέχρι να γίνει 6 ετών, οπότε μετά είναι πιο απίθανο να συμβεί πυρετικός σπασμός.

Η κορη της φιλης μου που επαθε περσι πυρετικους σπασμους, ηταν 14 στα 15... Δε γνωριζω το ιατρικο ιστορικο της οικογενειας, θα τη ρωτησω, οπως θα ρωτησω και τον γιατρο αποψε.

mesastoura
13-01-11, 23:47
...Γιατι κι εγω αναρωτηθηκα γιατι μας ξεκινησε με puls και οχι με cham??
Η ουσια ειναι οτι ηρεμήσαμε παντως...κι εγω και αυτη!!

Η σωστή συνταγογράφηση θέλει εμπειρία και γνώσεις. Θέλει συλλογή συμπτωμάτων σωματικών, ψυχικών και διανοητικών. Έρχονται π.χ. τα σωματικά (φούσκωμα, λίγες ώρες ύπνου) και κουμπώνουν με τα διανοητικά (π.χ. στρες, πολλές σκέψεις, εγρήγορση) και δείχνουν όλο και λιγότερα φάρμακα, ιδανικά ένα.

Όταν μιλάμε με τον γιατρό άλλα τα λαμβάνει υπόψη του και άλλα τα αγνοεί, συνήθως εμείς δεν θυμόμαστε τις λεπτομέρειες που είπαμε.

Το αποτέλεσμα μετράει, ακόμα και να γίνουμε καλά χωρίς χημικά φάρμακα αρκεί (δηλαδή αν λειτούργησε το ομοιοπαθητικό ή όχι δεν έχει τόση σημασία - και συνήθως μπορούμε να το καταλάβουμε μόνο σε εμάς τους ίδιους - και ίσως και ούτε αυτό :grin:)

TARA
13-01-11, 23:57
Σχετικα με τους πυρετικους σπασμους ο γιατρος μας ειπε οτι πρεπει να υπαρχει προδιαθεση και οτι μπορει να συμβει και την ωρα που ανεβαινει ο πυρετος. Ειναι τρομακτικο αλλα οχι επιβλαβες...

Το ντεπον ειναι συμβατο με την ομοιοπαθητικη και δεν εχει σημασια αν θα το παρει ακομη και κοντα κοντα με το ομοιοπαθητικο φαρμακο.

Το θεμα της ακτινοβολιας ειναι μυθος... Καλο ειναι βεβαια τα φαρμακα να ειναι μακρια απο πηγες ακτινοβολιας, αλλα δε χαλανε κιολας αν τυχει να ειναι κοντα σε κινητα. Διαρκουν 5 χρονια σε φυσιολογικη θερμοκρασια, δηλαδη ουτε πολυ ζεστη ουτε πολυ κρυο. Επισης οπως προειπαμε, δεν παιζει ρολο αν το κουταλακι που θα δωσουμε τη σκονη ειναι μεταλλικο.

Μας εδωσε και τη λιστα για το ομοιοπαθητικο φαρμακειο.

chatzico
14-01-11, 09:57
Μας εδωσε και τη λιστα για το ομοιοπαθητικο φαρμακειο.[/COLOR][/SIZE][/FONT][/QU

Μήπως μπορείς να γράψεις ποια φάρμακα περιλαμβάνει η λίστα ? Θα ήθελα να την συγκρίνω με αυτή του Κυβέλου. Σε ευχαριστώ.

mami
14-01-11, 10:09
Ξέρω ότι στη διάρκεια της ομοιοπαθητικής απαγορεύεται γενικά το τσάι.
Αυτά τα τσαγάκια lipton με γεύσεις π.χ. φρούτων επιτρέπονται???
Ξέρει καμμία?

mariazil
14-01-11, 10:17
Το τσάι επιτρέπεται σε λογικές ποσότητες
http://www.homeopathy.gr/homeopathy/homeopathy-attention.html

yogini
14-01-11, 10:19
mami αν είναι από πράσινο και λευκό τσάι δεν υπάρχει πρόβλημα. Το μόνο θέμα είναι με το μαύρο τσάι επειδή περιέχει περισσότερο καφεινη.

Η λίστα ανάγκης δεν είναι ίδια για όλους νομίζω. Εμάς πχ μας έδωσε 8 ουσίες να έχουμε για τον μικρό που μάλλον προκύπτουν από τον τύπο που τους έβγαλε το προφίλ του όταν πήγαμε για ιστορικό-εξεταση.

mami
14-01-11, 10:20
Εκπλήσομαι!!!

Εμένα πάντως ο γιατρός μου είπε καθόλου ΚΑΦΕ (ούτε ντεκαφεινέ), καθόλου ΤΣΑΙ (παρά μόνο τσάι του βουνού) και καθόλου COCA COLA !!!!!!!!!

TARA
14-01-11, 10:38
Σας γραφω το ομοιοπαθητικο φαρμακειο (το ειχε σε φωτοτυπια ο γιατρος, που σημαινει οτι ειναι κοινο για ολους).

ACONITUM 1M, 200CH
APIS MELIFICA 200CH
ARNICA MONTANA 1M
ARSENICUM ALBUM 200CH
BELLADONNA 1M, 200CH
BRYONIA 200CH
DROSERA 200CH
FERRUM PHOSPH. 200CH
HEPAR SULPHUR 200CH
IPECACUANA 200CH
KALI BICHROMICUM 30CH
LYCOPODIUM 30CH
MERCURY 200CH
PULSATILLA 200CH
SPONGIA 200CH
SULFUR 30CH
CHAMOMILA 30CH
COCCUS CACTUS 200CH

eirinitas
14-01-11, 13:26
Υπολογίστε από 1? ανά χάπι γιατί κάπου εκεί έχει πάει η εκμετάλλευσή τους από τα φαρμακεία...όλα τα παραπάνω μίνιμουν 20 ευρουλάκια!
Προχθές πήρα 2 hepar 30ch, 3? παρακαλω

eirinitas
14-01-11, 13:32
Τώρα για τον καφέ και όλα τα παραπάνω, σε συζήτηση με τον δικό μου ομοιοπαθητικό μου είπε πως σε άλλους οργανισμούς υπάρχει περίπτωση να ακυρώσει την ομοιοπαθητική, σε άλλους πάλι όχι. Εξάλλου τόσα φυτοφάρμακα, λιπάσματα, ορμόνες τρώμε κάθε μέρα που πειράζουν την θεραπεία. Ακόμα και το σεξ μπορεί να την επηρρεάσει! Οπότε μην τρελαίνεστε.Αν κάποιος πίνει καφέ τακτικά, να συνεχίσει να τον πίνει απλώς να κοιτάξει να μην πιει παραπάνω από το συνηθισμένο του και φερει υπερδιέγερση(εκεί είναι που λένε πως ακυρώθηκε η θεραπεία).

mesastoura
14-01-11, 15:58
Θυμίζω και αυτό
http://www.homeopathy.gr/homeopathy/homeopathy-first-aid-kit.shtml

το παραπάνω ίσως είναι για παιδιά.. δεν ξέρω. Το λινκ παραπάνω δεν αναφέρει δυναμοποίησεις ...

ca_te_rinaki
14-01-11, 18:38
για πονο δοντιων εχετε δωσει chamomilla ?200 ch του εδωσα το πρωι σχεδον μια βδομαδα ταλαιπωρειται με διαφορα
εγω εχω δοσει chamomilla για τα δοντακια στο μωρό και είχε αποτελεσμα

γενικά είμαι πολύ επιφυλλακτική με την ομοιοπαθητική γιατι είναι κατι που εμαθα πολύ προσφατα, αλλά δίνω ομοιοπαθητικά στο μωρο γιατι εμπιστευομαι την παιδιατρο και νομιζω οτι σιγα σιγα αρχιζω να γίνομαι υποστηρικτρια της ομοιοπαθητικής!
και απ'οτι διαβαζω και εδω δεν υπαρχει λόγος να ειμαι επιφυλλακτικη!

αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι η παιδιατρος μας, με ρωτουσε για το μωρο διαφορα πραγματα και μετα μου λεει οτι το μωρο εχει πάρει την δικη μου ιδιοσυγκρασία και με ρωτησε αν εγω απο παιδι ειχα αιμοραγιες στη μυτη και πραγματικά επεσε μεσα το βρηκε με 2 ερωτησεις που μου εκανε!

καποια στιγμη εδωσα στο μωρο και lycopodium και κατι που εχει σχεση με ασβεστιο, δεν θυμαμαι ακριβως πως λεγεται, χθες μας ειπε να του δωσω μια καψουλα φωσφορο αλλά ενω μου εχει πει να δινω σε πλαστικό κουταλακι και να ειναι νηστικός δεν μου αναφερε κατι για σοκολάτα, απαγορευεται μετα απο ομοιοπαθητικά να δινουμε σοκολατα?

fairy's mom
15-01-11, 15:57
και απ'οτι διαβαζω και εδω δεν υπαρχει λόγος να ειμαι επιφυλλακτικη!

ενω μου εχει πει να δινω σε πλαστικό κουταλακι και να ειναι νηστικός δεν μου αναφερε κατι για σοκολάτα, απαγορευεται μετα απο ομοιοπαθητικά να δινουμε σοκολατα?
O χρόνος θα σου αποδείξει ότι δεν χρειάζεται να είσαι επιφυλακτική :wink:

Όχι δεν αποαγορεύεται η σοκολάτα. Αν θηλάζεις, εσύ δεν θα πρέπει να πίνεις καφέ, μέντα κλπ.

fairy's mom
15-01-11, 16:04
Τώρα για τον καφέ και όλα τα παραπάνω, σε συζήτηση με τον δικό μου ομοιοπαθητικό μου είπε πως σε άλλους οργανισμούς υπάρχει περίπτωση να ακυρώσει την ομοιοπαθητική, σε άλλους πάλι όχι. Εξάλλου τόσα φυτοφάρμακα, λιπάσματα, ορμόνες τρώμε κάθε μέρα που πειράζουν την θεραπεία. Ακόμα και το σεξ μπορεί να την επηρρεάσει! Οπότε μην τρελαίνεστε.Αν κάποιος πίνει καφέ τακτικά, να συνεχίσει να τον πίνει απλώς να κοιτάξει να μην πιει παραπάνω από το συνηθισμένο του και φερει υπερδιέγερση(εκεί είναι που λένε πως ακυρώθηκε η θεραπεία).
:shock: Συγνώμη αυτά που λες για τον καφέ ποιος γιατρός στα είπε? Γιατί ειδικά ο καφές αδρανοποιεί όλα τα φάρμακα.
Όσο για το σεξ, αν καταφέρνει κάποιος (και ειδικά καποιος με παιδιά) και κάνει συχνά καλό σεξ, τότε ίσως και να μην χρειάζεται καν αγωγή για ορισμένα ψυχολογικά θέματα :lol: αλλά ότι επηρεάζει τη δράση των φαρμάκων...τι να πω? ας το ελπίσουμε!

fairy's mom
15-01-11, 16:07
Υπολογίστε από 1? ανά χάπι γιατί κάπου εκεί έχει πάει η εκμετάλλευσή τους από τα φαρμακεία...όλα τα παραπάνω μίνιμουν 20 ευρουλάκια!
Προχθές πήρα 2 hepar 30ch, 3? παρακαλω
Εμένα πάντως μου χρεώνει τα 200ch 1 ένα ευρώ και το 1Μ νομίζω 1,20. Μήπως να βρεις άλλο φαρμακείο? 1,50€ για 30ch είναι πολλά και σίγουρα βρίσκεις φθηνότερο.

alexandroulis
17-01-11, 14:11
Καλησπέρα κορίτσια!!
Δυστυχώς τα νέα μας δεν είναι καλά....:sad:
Βιάστηκα να χαρώ οτι με την ομοιοπαθητική βρήκαμε την υγειά μας!!
Η περιπετεια άρχισε την επόμενη των Φώτων που ο μικρός σηκώθηκε με πολύ βήχα, τον πήγα στην παιδίατρο (κλασσική) η οποία διέγνωσε πολύ βαριά βρογχίτιδα, ακροαστικά και ελαφριά δύσπνοια... Πήρα τον ομοιοπαθητικό που μου συνέστησε μια κάψουλα (δεν θυμάμαι ακριβώς την ονομασία, αλλά πάντως ήταν στο φαρμακείο που είχα πάρει) και μου είπε πως αν η δύσπνοια επέμενε να έκανε και τα εισπνεόμενα.
Το πρώτο βράδυ του έδωσα μονο την κάψουλα και έκανα υπομονή, το επόμενο πρωί όμως η κατάσταση χειροτέρεψε και ξεκίνησα σπρευ και αλλάξαμε την κάψουλα σε Kali simporicum ή κάπως έτσι (σόρυ αλλά είμαι στην μαμά μου και δεν έχω μπροστά μου τα μπουκαλάκια).............
Τίποτα, η αναπνοή του όλο και χειρότερη μέχρι που την Δευτέρα το πρωι πήγαμε στα εξωτερικά του Μητέρα Παιδιατρική και εκεί του μέτρησαν κορεσμο οξυγόνου 89 με 90, δλδ πολύ χαμηλό και κάναμε εισαγωγή.....
Μείναμε μέχρι και χθες Κυριακή και περάσαμε τα πάνδεινα, πήρε ενδοφλέβια αντιβίωση, κορτιζόνη, αντιβίωση από το στόμα και μάσκες με νεφελοποιητη ανά 3ωρο και οξυγόνο σχεδόν συνέχεια......
Έβγαλε 2 ακτινιγραφίες που έδειξαν ότι από την δύσπνοια έκανε πνευμονοκήλη......
Μέσα σε όλα του έδινα και mercury, σε συνεννοήση πάντα με τον γιατρό.
Είμαι πολύ απογοητευμενη κυρίως γιατι το παιδί μου πήρε όλα αυτά που ήθελα να αποφύγω σε τεράστιες ποσότητες....:-(
Δεν ξέρω από δω και μπρος τι να κάνω.....
Είμαι να σκάσω.....

mesastoura
17-01-11, 15:37
Καλησπέρα κορίτσια!!
Γεια σας κορίτσια και αγόρια ;)

...Είμαι πολύ απογοητευμένη κυρίως γιατί το παιδί μου πήρε όλα αυτά που ήθελα να αποφύγω σε τεράστιες ποσότητες....:-(
Δεν ξέρω από δω και μπρος τι να κάνω.....
Είμαι να σκάσω.....
Καταλαβαίνω την απογοήτευση αλλά υποψιάζομαι, ίσως λάθος, πως για να έχεις αυτό το ερώτημα, μάλλον σας την είπαν κιόλας πως "αργήσατε, πως το αφήσατε έτσι, έπρεπε να ... " και τα λοιπά που συνήθως λένε για να καταλάβει ο γονιός την σοβαρότητα του περιστατικού. Σου τα "χώσανε" , σας φόβισαν με 2 λέξεις, σε έκαναν να αισθάνεσαι ντροπή σαν μητέρα, αδιάφορη, ανεπαρκής. Ίσως, ίσως να κάνω και λάθος. Έτσι μάλλον κάνουν στο δημόσιο, δεν ξέρω για τον ιδιωτικό τομέα.

Ο ομοιοπαθητικός μου νομίζω θα έλεγε "λαμβάνουμε υπόψη μας το περιστατικό και προχωρούμε". Ζημία μη-αναστρέψιμη δεν έγινε και το παιδί είναι τώρα μακρυά από κίνδυνο.

Εσύ σκέφτεσαι αν θα συνεχίσεις με την ομοιοπαθητική ή όχι, τα έχω καταλάβει σωστά;
... και έτσι να είναι κατανοητό...

Όμως η ομοιοπαθητική δεν κάνει θαύματα, δεν υπόσχεται ότι ο οργανισμός δεν θα ξαναρρωστήσει σοβαρά. Υποστηρίζει βέβαια πως θα αρρωσταίνει όλο και σπανιότερα και λιγότερο σοβαρά αλλά ... θέλει χρόνο.

Τα ζυγίζετε και αποφασίζετε, εύχομαι από κοινού και ομόφωνα. Οικογενειακή γαλήνη είναι σημαντική για την υγεία του σπιτιού, που παίζει και αυτή μεγάλο ρόλο, όπως και όλοι οι εξωγενείς παράγοντες ("αρρωστημένοι" νοτιάδες, αυξομειώσεις θερμοκρασίας, υγρασία κλπ) αλλά και φυσικά η άμυνα του κάθε οργανισμού.

fairy's mom
17-01-11, 15:53
Αντώνη τα είπες πάρα πολύ ωραία. Εγώ όμως κόλλησα λίγο και στην αντιμετώπιση του ομοιοπαθητικου. Δλδ "αν η δύσπνοια επέμενε να έκανε και τα εισπνεόμενα". Ούτε γιατρός είμαι ούτε μπορώ να τον κρίνω φυσικά, αλλά μου φάνηκε κάπως αυτή η απάντηση. Επίσης όταν η δικιά μου παθαίνει λαιμό, μύξες κίτρινες, που πνίγεται κλπ, δλδ καλό κρύωμα/ιωση μου δίνει αγωγή πρωί-βράδυ ή πρωί-μεσημέρι-βράδυ για 2 ή 3 μέρες, ανάλογα. Αυτός με μία κάψουλα πήγε να αντιμετωπίσει βρογχίτιδα? Ξέρω εγω? Λίγο με προβλημάτισε...

Edit: Alexandroulis περαστικά σας!!!

Rosie
17-01-11, 19:22
Καταλαβαίνω την απογοήτευση αλλά υποψιάζομαι, ίσως λάθος, πως για να έχεις αυτό το ερώτημα, μάλλον σας την είπαν κιόλας πως "αργήσατε, πως το αφήσατε έτσι, έπρεπε να ... " και τα λοιπά που συνήθως λένε για να καταλάβει ο γονιός την σοβαρότητα του περιστατικού. Σου τα "χώσανε" , σας φόβισαν με 2 λέξεις, σε έκαναν να αισθάνεσαι ντροπή σαν μητέρα, αδιάφορη, ανεπαρκής. Ίσως, ίσως να κάνω και λάθος. Έτσι μάλλον κάνουν στο δημόσιο, δεν ξέρω για τον ιδιωτικό τομέα.

Εγώ άκουσα χθες διάφορα τέτοια από συνάδερφο (είμαι καθηγήτρια πανεπιστημίου :roll: ) μόνο και μόνο γιατί της είπα ότι ο παιδίατρος μας είναι ομοιοπαθητικός και ότι ξεπεράσαμε ασθματική βροχίτιδα μόνο με ομοιοπαθητικά ενώ ο δίχρονος γιος της πήρε τα άπειρα φάρμακα για τον ίδιο λόγο! :shock:

Πού να της έλεγα κιόλας ό,τι κανένα από τα παιδιά μου δεν έχει κάνει εμβόλια, θα καλούσε το Χαμόγελο του Παιδιού... :roll:

alexandroulis
17-01-11, 19:42
Sorry, βρε mesastoura δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι είσαι αγόρι:-D!
Η αλήθεια είναι ότι λίγο με εχει προβληματίσει και μένα η συμπεριφορά του ομοιοπαθητικού που είναι ολίγον.......φλου!
Ξέχασα να αναφέρω ότι πριν 2 βδομάδες είχε περάσει ξανά βρογχιτιδα την οποία αντιμετωπίσαμε μόνο ομοιπαθητικά (με mercury). Τον είχα πάει στην παιδίατρο για έλεγχο και μου είχε πει ένα 80% είχε φύγει η βρογχιτιδα και ένα 50% η ωτίτιδα, του το ανέφερα και δεν μου είπε να πάρει κατι άλλο για να καθαρίσει τελείως. Και αναρωτιέμαι αν έπαιξε κι αυτό το ρόλο του στην σοβαρότητα της 2ης βρογχιτιδας?
Τεσπα στις 31 του μήνα έχω ραντεβού με τον Κύβελλο και καλά για επανεκτίμηση της θεραπείας ανοσοενίσχυσης, είμαι πολύ περίεργη τι θα μου πει γιατί με αυτόν δεν έχουμε μιλήσει σχεδόν καθόλου!
Το άσχημο τώρα είναι ότι όλοι οι γιατροι ήταν κατηγορηματικοί όσον αφορά τον παιδικό σταθμό, δλδ να μην ξαναπάει τουλάχιστον για φέτος...και είμαστε και σε αναζήτηση γυναίκας για φύλαξη στο σπίτι:roll:
Γενικά΄, μπορώ να πω ότι το 2011 δεν μας "μπήκε" και τόοοσο καλά!!:-?

vera
17-01-11, 20:38
Αλεξανδρουλης περαστικα σας!!! Ψυχοπλακωθηκα με οσα διαβασα και ποσο ταλαιπωρηθηκατε!!!! Κανε υπομονη και να σαι θετικη οσο μπορεις! Μια χαρα θα παει η χρονια μη στενοχωριεσαι....

Ο μεγαλος μου αρρωστησε περσι πρωτομηνια για πρωτη φορα (παιδικη αρρωστια) και η υπολοιπη χρονια ηταν σουπερ!

Ενδεχομενως επειδη εχει παρει πολλα φαρμακα το παιδι σου να μη τον πιανει ευκολα η ομοιοπαθητικη.......κι εγω ειχα διαφορα θεματα και χαλασα τη δικη μου θεραπεια, αλλα θα την ξαναρχισω.....

evdi
17-01-11, 22:58
[alexandroulis;Η αλήθεια είναι ότι λίγο με εχει προβληματίσει και μένα η συμπεριφορά του ομοιοπαθητικού που είναι ολίγον.......φλου!]
Καταρχήν θα ήθελα να σας ευχηθώ περαστικά και σιδερένιο το παιδάκι και να πω ότι διαβάζοντας για την περιπέτειά σας ήταν σαν να διάβαζα την δική μας περιπέτεια κοντά στα χριστούγεννα... Ακριβώς η ίδια περίπτωση! Η δική μου απόφαση είναι να συνεχίσω την ομοιοπαθητική για 1 χρόνο περίπου ακόμα μήπως και γίνει κάτι καλύτερο, άλλωστε όπως βλέπω δεν έχω και άλλη καλύτερη επιλογή!

alexandroulis
18-01-11, 21:23
vera, evdi ευχαριστούμε πολύ για τα περαστικά σας!
vera, αυτό με προβλήματίζει ότι έχει πάρει πολλά φάρμακα από τις πρώτες ώρες της ζωής του λόγω προωρότητας. Το είχα αναφέρει αυτό στο ιστορικό ίσως δεν του έδωσαν την δέουσα σημασία, δλδ μήπως χρειαζόταν κάτι παραπάνω από δύο κάψουλες με διαφορά ενός μήνα για να ενισχυθεί το ανοσοποιητικό του.
Επίσης, ενώ η αγωγή στο νοσοκομείο ήταν πολύ επιθετική, δεν ανταποκρίθηκε ιδιαίτερα παρά μόνο μετά την 4η μέρα. Η γιατρός που τον παρακολουθούσε μας είπε ότι κανονικά με τόση κορτιζόνη και μάσκες θα έπρεπε από την 2η το πολύ να είχαν αρχίσει να ανοίγουν οι πνεύμονες....
evdi, νοσηλευτήκατε κι εσείς? δλδ αν ξαναρρωστήσει (φτου μακριά) θα τον προσπαθήσεις ομοιπαθητικά?
Κι εγώ δεν έχω εγκαταλείψει τελείως αν και αρκετά απογοητευμένη, θα εξαρτηθει από το ραντεβού που έχω στο τέλος του μήνα......

evdi
18-01-11, 22:02
Ναι, νοσηλευτήκαμε (καθώς ο μικρός είχε έντονη δύσπνοια) στο παίδων. Κορεσμό οξυγόνου είχε γύρω στα 94 και η αγωγή με μάσκες ήταν στην αρχή ανά τρίωρο και έπειτα ανά εξάωρο. Δυστυχώς σε αυτές τις περιπτώσεις (το συζήτησα και με τον ομοιοπαθητικό μας) δεν έχεις τη δυνατότητα να περιμένεις για να διαπιστώσεις αν θα πιάσει ή όχι το φάσμακο! Το θέμα μας είναι λοιπόν να μην φτάσει το παιδί να έχει δύσπνοια και αυτό θα προσπαθήσουμε με την ομοιοπαθητική! Η αλήθεια είναι ότι έχω τρομοκρατηθεί, τον ακούω να βήχει ή να έχει μυξούλες και τρέμω...(προσπαθώ κι εγώ να ξεπεράσω αυτές τις φοβίες με ομοιπαθητική χωρίς αποτέλεσμα ως τώρα), αλλά όπως είπα δεν μπορώ να κάνω τίποτα καλύτερο από το να ελπίζω...

mesastoura
20-01-11, 10:04
κάποια παλαιότερα δικά μου για το θέμα του φόβου.
Όποιος δεν φοβάται είναι τρελός.

Φοβάμαι και είναι ανθρώπινο αυτό και πρέπει να το αποδεχτώ. Ο έλλογος φόβος είναι θεμιτός και χρήσιμος.

Το μυαλό μου θέλει να πείσει την ψυχή ότι δεν φοβάμαι, ότι δεν με κυριεύει ο φόβος. Αλλά κάνει λάθος, φοβάμαι και είναι θεμιτό αυτό. Φοβάμαι και ο φόβος είναι χρήσιμος, δεν είναι ανάγκη να ξεπεράσω τον φόβο μου, μόνο αν είναι παράλογος.
Κάπου είχα διαβάσει, δεν θυμάμαι ακριβώς την φράση, πως αληθινά γενναίος δεν είναι αυτός που πολεμά χωρίς να φοβάται και αψηφά τον θάνατο αλλά αυτός που πολεμά με σεβασμό στον φόβο, με φόβο του θανάτου και καταφέρνει να βγει ζωντανός από την μάχη.

Είναι θετικό να έχει κανείς ανοιχτές και τις 2 πόρτες (ομοιοπαθητική & συμβατική στην περίπτωσή μας). Η μονομανία και η έλλειψη φόβου είναι πρόβλημα.
Καλή συνέχεια.

BOBOLINOS
20-01-11, 23:50
Εγώ μετά την γέννηση των παιδιών άρχισα να σκέφτομαι πολύ το αύριο και τι να περιμένω από αυτό, ειδικά τον πρώτο χρόνο είχα μόνιμα φοβίες οπως θα μου πάρουν το παιδί μέσα από το καρότσι,πάω να τον αλλάξω και καταλάθος χτυπάει το κεφαλάκι του στην κάσα της πόρτας και πεθαίνει ,γιατί να το φέρω στον κόσμο αφού δε θα μπορεί να έχει καλύτερο τρόπο ζωής από μένα και διάφορα άλλα τέτοια.Η ομοιοπαθητικός μου είπε πως έφταιγαν λίγο οι ορμόνες,λίγο η αλλαγή στην ζωή μου και η επιλόχειος κατάθλιψη που ήταν στο κατώφλι μου,με μια αγωγή μετριάστηκαν τα πράγματα κάπως αλλά κάποιες φοβίες μου ακόμα έχουν μείνει.....ίσως γιατί είμαι και φύση απαισιοδοξο άτομο......

petalouditsa
21-01-11, 17:31
κανεις????

ζώπυρον
21-01-11, 17:55
πεταλουδίτσα,

πήγαινε εδώ στο φόρουμ στο παρακάτω θέμα (ομοιοπαθητική) και θέσε πάλι το ερώτημά σου.

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?goto=newpost&t=67647

Είναι πολλές έμπειρες φίλες εκεί με την ομοιοπαθητική και νομίζω θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν.

petalouditsa
21-01-11, 18:07
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ κ απο εμενα,ισως εδω μπορει καποιος να με βοηθησει.
πριν 10 μερες πηγα την μικρη μου 1η φορα σε ομοιοπαθητικο .
του εδειξα ενα σημαδάκι στο μπουτι της κ μου ειπε οτι ειναι μύκητας,δεν ειναι τιποτα,να βαζω ξυδι τοπικά κ σε 10 μερες θα εχει φύγει.
αυτο αντι να φυγει εχει βγαλει κ δευτερο διπλα.
χτεσ πηγα στον κανονικό παιδιατρο κ το ειδε κ αυτος , μύκητας ειπε κ αυτος μονο που μου τα παρουσίασε λιγο πιο δύσκολα τα πραγματα.
μου ειπε να βαζω ντακταριν για 5 εβδομαδες κ αν το δω σε 1 εβδ να εχει φυγει να μην σταματήσω αλλα να συνεχίσω την θεραπεία μεχρι το τελος γιατι ο μύκητας ειναι ύπουλος κ ενω φαίνεται να υποχωρεί, ξαναβγαίνει κ πολλαπλασιάζετε.
ειλικρινά δεν ξερω τι να κανω..

εχει τύχει σε καποια απο εσας να καταπολεμήσετε μύκητα με ομοιοπαθητικη?

petalouditsa
21-01-11, 18:10
ευχαριστω zopiron το εκανα.
ελπιζω να εχει τυχει σε καποια κοπελα γιατι ειμαι ενα βημα πριν την κρεμα κ δεν θελΩ.

vera
23-01-11, 17:18
vera, evdi ευχαριστούμε πολύ για τα περαστικά σας!
vera, αυτό με προβλήματίζει ότι έχει πάρει πολλά φάρμακα από τις πρώτες ώρες της ζωής του λόγω προωρότητας. Το είχα αναφέρει αυτό στο ιστορικό ίσως δεν του έδωσαν την δέουσα σημασία, δλδ μήπως χρειαζόταν κάτι παραπάνω από δύο κάψουλες με διαφορά ενός μήνα για να ενισχυθεί το ανοσοποιητικό του.
Επίσης, ενώ η αγωγή στο νοσοκομείο ήταν πολύ επιθετική, δεν ανταποκρίθηκε ιδιαίτερα παρά μόνο μετά την 4η μέρα. Η γιατρός που τον παρακολουθούσε μας είπε ότι κανονικά με τόση κορτιζόνη και μάσκες θα έπρεπε από την 2η το πολύ να είχαν αρχίσει να ανοίγουν οι πνεύμονες....
evdi, νοσηλευτήκατε κι εσείς? δλδ αν ξαναρρωστήσει (φτου μακριά) θα τον προσπαθήσεις ομοιπαθητικά?
Κι εγώ δεν έχω εγκαταλείψει τελείως αν και αρκετά απογοητευμένη, θα εξαρτηθει από το ραντεβού που έχω στο τέλος του μήνα......

Απο οτι καταλαβα ο γιατρος προχωρα τη θεραπεια αναλογως πως ανταποκρινεται ο ασθενης. Ο γιος μου παιρνει αντιβιωση λογω παλινδρομισης. Ετσι αρχικα μας εδωσε 4 καψουλες μεντορινιουμ 200c απο μια για καθε βδομαδα. Ειδαμε αποτελεσματα στο ματι την τριτη βδομαδα (μολυνση απο φραγμενο δακρυικο πορο) Εγινε πολυ καλα αλλα υποτροπιασε μετα απο μερικες βδομαδες.......μου πε να δωσω μια καψουλα 1 Μ. Οταν καναπηγα επειδη ειδε οτι υποτροπιαζε και λογω της καταστασης πλεον δινουμε απο μια καψουλα 1Μ καθε βδομαδα.......

Οποτε μη κολλας στο τι ειπε στην αρχη.....η θεραπεια θα αλλαζει συχνα, απο οτι μου λεει η κουμπαρα μου που κανει ομοιοπαθητικη εδω και 2 χρονια. Και μπορει να αργησει να τον πιασει μεχρι να καθαρισει ο οργανισμος απο τα φαρμακα.......

Κι εγω που χαλασα τη δικια μου σκεφτομαι ποτε να την ξαναρχισω, ενδεχομενως να μη με πιασει απο την αρχη.

nirma
25-01-11, 10:14
Καλημέρα κι από μένα!!!!:p
Δεν γνωρίζω ΠΟΛΛΆ από ομοιοπαθητικη αλλά έχω ακούσει διάφορες περιπτώσεις και αρχίζω να είμαι θετική.

Η ερώτηση μου είναι για ένα προΐον την ΠΡΟΠΟΛΗ

Την ξέρει κανένας?
Μου την συνέστησαν για τον βηχα. Συγκεκριμένα για αυτή την ίωση που ταλαιπωρεί όλους μας....Σκέφτομαι να την δώσω στις κόρες μου.

Θέλω γνώμες οποίες την ξέρετε.

Ευχαριστώ!!!

mesastoura
25-01-11, 10:39
Η πρόπολη δεν είναι ομοιοπαθητικό φάρμακο αλλά φυσικό οπότε είμαστε εκτός θέματος.
Η πρόπολη έχει θετικά αποτελέσματα στη θεραπεία των αγγειοκινητικών νεύρων που προκαλούν την καταρροή των αναπνευστικών κυττάρων (συνάχι). από http://www.melisseus.gr/products/melidiaititiki.html#

nirma
25-01-11, 11:10
Σωστή!!! :p

Ευχαριστώ πάντων για το link ;)

soevan07
25-01-11, 16:25
Σας γραφω το ομοιοπαθητικο φαρμακειο (το ειχε σε φωτοτυπια ο γιατρος, που σημαινει οτι ειναι κοινο για ολους).

ACONITUM 1M, 200CH
APIS MELIFICA 200CH
ARNICA MONTANA 1M
ARSENICUM ALBUM 200CH
BELLADONNA 1M, 200CH
BRYONIA 200CH
DROSERA 200CH
FERRUM PHOSPH. 200CH
HEPAR SULPHUR 200CH
IPECACUANA 200CH
KALI BICHROMICUM 30CH
LYCOPODIUM 30CH
MERCURY 200CH
PULSATILLA 200CH
SPONGIA 200CH
SULFUR 30CH
CHAMOMILA 30CH
COCCUS CACTUS 200CH

Επειδή τώρα αρχίζω και μπαίνω σιγά-σιγά στο χώρο της ομοιοπαθητικής για την κόρη μου κυρίως...

ήθελα να σε ρωτήσω Tara
αυτή η λίστα είναι τα ομοιοπαθητικά
που θα έπρεπε να έχουμε πάντα στο σπίτι μας?

Δηλαδή να πάω στο φαρμακείο και να πάρω όλα αυτά?

ΥΓ: Xθες η ομοιοπαθητικός μας έδωσε για την μικρή
arsenicum album 1Μ για μια ίωση που πέρναγε :roll:
και..... έκανε δουλειά!! :D

yogini
25-01-11, 16:29
TARA εξαρτάται από το γιατρό....πχ εμάς μας τα δίνει μόνο σε δυναμοποίηση 200ch

kikileuteris
25-01-11, 16:31
Κορίτσια καλησπέρα.

Να σας ρωτήσω κάτι εσάς που ξέρετε.Ο γιος μου έχει εδώ και λίγο καιρό που δεν κοιμάται καλά τα βράδια.Παραμιλάει,σα να βλέπει εφιάλτες και ξυπνάει συχνά.Καμμιά εβδομάδα συμβαίνει αυτό με ενδιάμεση διακοπή.Δεν υπάρχει κάποια αλλαγή στο σπίτι ή κάποια ένταση, ώστε να θεωρήσω ότι προέρχεται από εκεί και με τον παιδικό που μίλησα δεν μου είπαν κάτι.

Η συννυφάδα μου, μου είπε να βάλω κάτω από το μαξιλάρι του 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντας.Όμως προβληματίζομαι αν πρέπει να το κάνω.Τι λέτε?

Σας έχει συμβεί εσάς κάτι παρόμοιο?Τι προτείνετε ως φυσική λύση?

TARA
25-01-11, 16:42
ήθελα να σε ρωτήσω Tara
αυτή η λίστα είναι τα ομοιοπαθητικά
που θα έπρεπε να έχουμε πάντα στο σπίτι μας?

Δηλαδή να πάω στο φαρμακείο και να πάρω όλα αυτά?

Ο δικος μας γιατρος αυτα δινει. Αγορασα 3 καψουλες απο το καθενα. Θα πρεπει να ρωτησεις το δικο σας ομοιοπαθητικο.

Συμφωνω, σαφως εξαρταται απο το γιατρο.

Κορίτσια καλησπέρα.

Να σας ρωτήσω κάτι εσάς που ξέρετε.Ο γιος μου έχει εδώ και λίγο καιρό που δεν κοιμάται καλά τα βράδια.Παραμιλάει,σα να βλέπει εφιάλτες και ξυπνάει συχνά.Καμμιά εβδομάδα συμβαίνει αυτό με ενδιάμεση διακοπή.Δεν υπάρχει κάποια αλλαγή στο σπίτι ή κάποια ένταση, ώστε να θεωρήσω ότι προέρχεται από εκεί και με τον παιδικό που μίλησα δεν μου είπαν κάτι.

Η συννυφάδα μου, μου είπε να βάλω κάτω από το μαξιλάρι του 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντας.Όμως προβληματίζομαι αν πρέπει να το κάνω.Τι λέτε?

Παντως δε νομιζω οτι η λεβαντα θα ειναι η λυση στο προβλημα! Ισα ισα που εγω θα ειχα εφιαλτες ετσι και υπηρχε αρωμα κατω απο το μαξιλαρι μου!
Πιστευω πως ειναι φαση αυτη που περναει.

mesastoura
25-01-11, 16:46
Συμφωνω, σαφως εξαρταται απο το γιατρο.

Εγώ - διαβάζοντας σχετικά - έχω σχηματίσει την άποψη ότι εξαρτάται από τον οργανισμό.

Rosie
25-01-11, 16:46

Αυτό! ;)

http://www.iherb.com/Badger-Company-Night-Night-Balm-2-oz-56-g/18404?at=0

Maggie
25-01-11, 16:50
Αυτό! ;)

το περιμένω με το επόμενο τεύχος του mothering, το έδινε δώρο με την ανανέωση της συνδρομής ;)

kikileuteris
25-01-11, 16:54
Αυτό! ;)

Γεια σου βρε Rosie!Το ήξερα ότι θα μου έδινες λύση!

Tara ευχαριστώ για την απάντηση!Ελπίζω κι εγώ να περάσει αυτή η φάση γρήγορα γιατί με στενοχωρεί!

soevan07
25-01-11, 17:49
Αυτό! ;)

Kαι που τα βάζουμε αυτό? Kρέμα για μασαζάκι είναι?

soevan07
26-01-11, 13:34
Κορίτσια μπορείτε να μου λύσετε μια απορία
εσείς που ασχολείστε καιρό με την ομοιοπαθητική.

Ποια είναι η διαβάθμιση της δυναμοποίησης των φαρμάκων?

H ομοιοπαθητικός μου είπε
να έχω ως φαρμακείο στο σπίτι τα εξής:

chamomilla (CH 7)
dulcamara (CH 7)
gelsemium (CH 7)
bryonia (CH 7)

Το CH 7 δεν είναι πολύ χαμηλής δυναμοποίησης
ή τα έχω καταλάβει λάθος?

To 1M είναι το δυνατότερο?

Τώρα που αρρώστησε η μικρή μου είπε να της δώσω
arsenicum album (1Μ)

TARA
26-01-11, 15:54
Πολυ ενδιαφερον...

http://www.therapeia.gr/apopsi/5.shtml

mesastoura
26-01-11, 16:00

chamomilla (CH 7)
dulcamara (CH 7)
gelsemium (CH 7)
bryonia (CH 7)

X είναι από το λατινικό 10 και σημαίνει δυνάμεις του 10, π.χ. 10^-6 το συμβολίζουμε με 6X

CH από το λατινικο 100, 12CH σημαίνει 100^-12

το Μ πάει μετά και είναι σαφώς δυνατότερο. Συνηθισμένα είναι με την σειρά δυναμοποίησης τα 6X, 12CH, 30CH, 200CH, 1M, ...

soevan07
26-01-11, 16:03
X είναι από το λατινικό 10 και σημαίνει δυνάμεις του 10, π.χ. 10^-6 το συμβολίζουμε με 6X

CH από το λατινικο 100, 12CH σημαίνει 100^-12

το Μ πάει μετά και είναι σαφώς δυνατότερο. Συνηθισμένα είναι με την σειρά δυναμοποίησης τα 6X, 12CH, 30CH, 200CH, 1M, ...

Σ ευχαριστώ πολύ mesastoura!

Δηλαδή το 7-CH είναι σχετικά "ελαφρύ"

fairy's mom
26-01-11, 16:06
Εγώ - διαβάζοντας σχετικά - έχω σχηματίσει την άποψη ότι εξαρτάται από τον οργανισμό.
Kι εγώ το ίδιο έχω καταλάβει, γιατί ο ίδιος γιατρος είπε σε εμένα να έχω 200αρια και 1Μ, ενώ στην yogini 200αρια.

chamomilla (CH 7)
dulcamara (CH 7)
gelsemium (CH 7)
bryonia (CH 7)

Θα σου πω τις διαβαθμίσεις (από το πιο χαμηλό στο πιο δυνατό φάρμακο) που ξερω εγώ εμπειρικά (δεν το έχω ψάξει)
6χ 12χ 30ch 200ch 1M 10M
Είμαι σίγουρη όμως ότι υπάρχουν κι άλλες που δεν γνωρίζω.

Τώρα αν ρωτάς, αν σωστά η γιατρός σου σου έδωσε τις συγκεκριμένες δυναμοποιήσεις και όχι κάποια μεγαλύτερη, κανείς εδώ δεν μπορεί να σου απαντήσει, γιατί δεν ξέρουμε. Βλέπεις ότι κάθε γιατρός δίνει και άλλα. Καλύτερα να το συζητήσεις μαζί της.

soevan07
26-01-11, 16:14
Eυχαριστώ fairysmom-άκι μου !! :mrgreen:

Θα μπορούσε να μου πει πχ.
δώσε 2 κάψουλες των 7-CH ??

Γίνεται αυτό?..... Δηλαδή 14-CH ?
(Χαζομάρες λέω?? :confused:)

fairy's mom
26-01-11, 16:35
Eυχαριστώ fairysmom-άκι μου !! :mrgreen:

Mporeι να σου πει δώσε 7ch πρωί μεσημέρι βράδυ για 1 ή 2 μέρες (παράδειγμα). Δύο κάψουλες όμως μαζί δεν πιστεύω ότι δίνουν.

soevan07
26-01-11, 21:01
Mporeι να σου πει δώσε 7ch πρωί μεσημέρι βράδυ για 1 ή 2 μέρες (παράδειγμα). Δύο κάψουλες όμως μαζί δεν πιστεύω ότι δίνουν.

Oπότε να πάρω 6-7 κάψουλες να έχω.......

Rosie
26-01-11, 23:18
Kαι που τα βάζουμε αυτό? Kρέμα για μασαζάκι είναι?

Ναι, είτε σ' όλο το σώμα μετά το μπάνιο είτε σε ορισμένα σημεία (pressure points) όπως είναι οι λωβοί των αυτιών μας.
Έχει πάνω οδηγίες αν θυμάμαι καλά.

mesastoura
27-01-11, 08:14
...

είναι σαν να λες 100^-7 + 100^-7 = 100^-14 (δυνάμεις είναι όλα αυτά)

επίσης, δεν παίζει ρόλο η ποσότητα, 1,2,3 κάψουλες το ίδιο είναι εφόσον δοθούν μαζί / ταυτόχρονα.
ρόλο παίζει η δυναμοποίηση. λένε δώσε 2 (στα pills) για σιγουριά ότι θα πιάσει.

7CH είναι σχετικά μικρή δυναμοποίηση.

εμένα ο γιατρός μου μου δίνει συνήθως 30ch για λίγες μέρες (μέχρι 10) και στην συνέχεια 6X για ως και ένα μήνα.

Αλλά εξαρτάται πρώτον από τον οργανισμό και λιγότερο από τον γιατρό

soevan07
27-01-11, 09:05
...... λένε δώσε 2 (στα pills) για σιγουριά ότι θα πιάσει.

Mέχρι στιγμής
(επειδή έχω πάει σε διάφορα φαρμακεία
λόγω απεργιών εδώ στον Πειραιά :roll:)

μου τα έχουν δώσει σε κάψουλες στις οποίες
κάποιοι φαρμακοποιοί μου τα γεμίζουν με μια "σκόνη"
και κάποιοι άλλοι με κάτι "μικρές μπιλίτσες".

Αυτές οι μπιλίτσες είναι τα "pills" που λες?

(Αυτά μου είπε η ομοιοπαθητικός να τα λιώνω σε λίγο νεράκι
για να τα δίνω στη μικρή)

YΓ: Συγγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις
αλλά τώρα μπαίνω στο χώρο των ομοιοπαθητικών! :oops::oops: