PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ? ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ???

Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9

spyni
13-02-11, 15:52
kikileuteris εννοειται οτι σε ηλικιες των παιδιων μας κραταμε κ τον κλασσικο γιατρο αλλα κ τον ομοιοπαθητικο,εμενα η κορη μου περασε μια ιωση κ την χτυπησε σε ωτιτιδα,οταν την πηγα στον ομοιοπαθητικο μου ειπε να της βαλω αυτο που μου εδωσε ο κλασικος γιατρος,το οποιο ειχε μεσα κ κορτιζονη.Ειναι πολυ σημαντικο ο ομοιοπαθητικος που θα βρεις να ειναι καλος.

μου λες σε παρακαλω τι πυρετο ειχε η μικρη σου, ποσες μερες και τελικα τι πηραυτε????μας συνεβη το ιδιο με το μικρο μας για αυτο ρωταω...

Vann
13-02-11, 20:47
spyni εχουμε τον ιδιο ομοιοπαθητικο,τον επερνα συνεχεια τηλ στο κινητο κ τον εβρισκα παντα,εμενα εφτασε η μικρη μεχρι 39κ κατι εδινα ντεπον κ τα ομοιοπαθητικα,αλλα καθε μερα επερνε κ αλλα ομοιοπαθητικα,μεσα σε ενα απογευμα μου αλλαξε 2φαρμακα για τον βηχα,επειδη ηταν ξηρος κ τον ακουγα πιο επικινδυνο να της το γυρισει.Ξανα παρε τηλ κ ο Κυβελλος εαν κρινει οτι πρεπει να παρει αντιβιωση θα στο πει κατευθειαν δεν προκειται να το διακινδυνευση

Vann
13-02-11, 20:49
α ξεχασα να σου πω οτι η ιωση κρατησε 7μερες,κ το παιδι ηταν πολυ χαλια δεν ετρωγε τιποτα,κ μετα της το γυρισε σε ωτιτιδα.Εαν δεν πεφτει ο πυρετος με αντιπυρετικα στα δικα μου παιδια τα πιανει οι κομπρεσες απο τα μπουτια κ κατω.

spyni
13-02-11, 21:35
spyni εχουμε τον ιδιο ομοιοπαθητικο,τον επερνα συνεχεια τηλ στο κινητο κ τον εβρισκα παντα,εμενα εφτασε η μικρη μεχρι 39κ κατι εδινα ντεπον κ τα ομοιοπαθητικα,αλλα καθε μερα επερνε κ αλλα ομοιοπαθητικα,μεσα σε ενα απογευμα μου αλλαξε 2φαρμακα για τον βηχα,επειδη ηταν ξηρος κ τον ακουγα πιο επικινδυνο να της το γυρισει.Ξανα παρε τηλ κ ο Κυβελλος εαν κρινει οτι πρεπει να παρει αντιβιωση θα στο πει κατευθειαν δεν προκειται να το διακινδυνευση

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση...και για να αποκαταστησω την υποληψη του γιατρου να πω οτι η γραμματεας του μου εδωσε λαθος τηλ,-εντωμεταξυ μου περασε και εμενα απο το μυαλο διοτι ειχε μια πολυ ουαου μουσικη ενω περιμενα να το σηκωσει, απλα σκεφτηκα οτι ο γιατρος ειναι και σε αυτο εναλλακτικος-τελοσπαντων μου ειπε να δωσω τρεις δοσεις καμομιλα και να μιλησουμε και αυριο το πρωι...ελπιζω το βραδυ μας να ειναι πιο καλο απο το χτεσινο, που το καημενουλι ποναγε πολυ..
να ρωτησω κατι και εσενα αν ξερεις και τις πιο εμπειρες, πως και μου εδωσε καμομιλα αφου στη γενικη περιγραφη των φαρμακων στην πουλσατιλα αναφερει για ωτιτιδα????

spyni
13-02-11, 21:39
α ξεχασα να σου πω οτι η ιωση κρατησε 7μερες,κ το παιδι ηταν πολυ χαλια δεν ετρωγε τιποτα,κ μετα της το γυρισε σε ωτιτιδα.Εαν δεν πεφτει ο πυρετος με αντιπυρετικα στα δικα μου παιδια τα πιανει οι κομπρεσες απο τα μπουτια κ κατω.

σε ευχαριστω...και εμας μας παινουν οι κομπρεσες ευτυχως!!!αλλα στο μετωπακι...το περιεργο με αυτη τη φορα ηταν οτι ο πυρετος ηταν περιοδικος, δηλ. ανεβαζε ενα 39αρι και μετα απο 12-13 ωρες ξαναεκανε πυρετο...αφου απο τη δευτερη κιολας μερα λεγαμε αντε περναει, ειναι στην αναρρωση...και να το το ωραιο..τελοσπαντων,,,ελπιζω να γινουμε καλα και να μην πεσουμε στην αναγκη της αντιβιωσης..

TARA
13-02-11, 21:39
Εαν δεν πεφτει ο πυρετος με αντιπυρετικα στα δικα μου παιδια τα πιανει οι κομπρεσες απο τα μπουτια κ κατω.

Εκπλησσομαι! Εγω κανω κομπρεσες με νερο και ξυδι στο μετωπο και φυσικα χλιαρα ντους αφηνοντας το νερο να τρεξει στο κεφαλι.

spyni
13-02-11, 21:40
Εκπλησσομαι! Εγω κανω κομπρεσες με νερο και ξυδι στο μετωπο και φυσικα χλιαρα ντους αφηνοντας το νερο να τρεξει στο κεφαλι.

ακριβως το ιδιο και εμεις...

soevan07
13-02-11, 23:28
Σοφία ένα βασικό χαρακτηριστικό των ολιστικών γιατρών που μ' αρέσει είναι η έμφαση στη βελτίωση της υγείας με σωστή διατροφή.
Δυστυχώς οι περισσότεροι ομοιοπαθητικοί στην Ελλάδα τουλάχιστον έχουνε μεσάνυχτα όσον αφορά τη διατροφή, δεν γνωρίζουνε και τίποτα ιδιαίτερο πέρα από τα κλασικά.

Ένα αγαπημένο μου βιβλίο:

Child Health Guide: Holistic Pediatrics for Parents (http://www.bookdepository.com/book/9781556435645/Child-Health-Guide)

Kαι αυτά εξαιρετικά από τον ίδιο συγγραφέα:

The Holistic Baby Guide: Alternative Care for Common Health Problems (http://www.bookdepository.com/book/9781572246935/The-Holistic-Baby-Guide)
Flu: Alternative Treatments and Prevention (http://www.bookdepository.com/book/9781556435683/Flu)
The Vaccine Guide: Risks and Benefits for Children and Adults (http://www.bookdepository.com/book/9781556434235/The-Vaccine-Guide)

Ίσως να σας ενδιαφέρουν και αυτά:
http://www.cure-guide.com/ (http://www.cure-guide.com/)
Holistic Pediatric Association (http://hpakids.org/)

Ευχαριστώ Rosie!

βρε κοριτσια μου, πειτε λιγο τη γνωμη-εμπειρια σας...μολις εφυγε ο συμβατικος γιατρος και μου ειπε για ωτιτιδα στο μικρο-5 μηνων- αντιβιωση λεει για 10 μερες,,...εχω σκασει...δεν ξερω τι να κανω...με φοβισε οτι μπορει να του γυρισει μεχρι μηνιγγιτιδα...εχετε θεραπευσει ωτιτιδα με ομοιπαθητικη???

spyni, στην τελευταία ίωση της μικρής
ήμουν σίγουρη οτι πηγαίναμε βουρ για ωτίτιδα!

Μου παραπονιόταν
οτι την πόναγε το αυτάκι της
απο την πρώτη μέρα που παρουσίασε τον πυρετό
(είχαμε και στο παρελθόν ωτίτιδες)

Της έδωσα το ομοιοπαθητικό, και απο την επόμενη ημέρα
σταμάτησε να την πονάει!

Την ρώταγα "σε πονάει το αυτάκι σου τώρα?"
"όχι μου πέρασε!!" μου απαντούσε!

Τώρα τι να σου πω.....σε εμάς έπιασε!

Ενημέρωνέ μας για τις εξελίξεις!!
Με ενδιαφέρει το θέμα!

Περαστικά!!!!!!!

fairy's mom
14-02-11, 09:34
να ρωτησω κατι και εσενα αν ξερεις και τις πιο εμπειρες, πως και μου εδωσε καμομιλα αφου στη γενικη περιγραφη των φαρμακων στην πουλσατιλα αναφερει για ωτιτιδα????
Δεν λειτουργεί όπως η κλασική ιατρική, δλδ έχει ωτίτιδα πρέπει να πάρει το τάδε φάρμακο. Εμάς στην ωτίτδα πήραμε καλκάρεα που δεν την έπιασε και μετά μας το γύρισε σε πολυσατίλα. Νομίζω στην soevana της είχε δώσει καμομίλα. Κάθε παιδί ανάλογα την ιδιοσυγκρασία του θα πάρει διαφορετική αγωγή για την ίδια ασθένεια. Αυτό που έχει σημασία να κάνεις εσύ σωστά, είναι να προσέχεις τα άκρα του αν είναι ζεστά ή κρύα (εμάς πχ είναι συνήθως δροσερά και στον πυρετό ζεματάνε), αν το παιδί το βοηθάει το κρύο ή η ζέστη, αν πίνει πολύ ή λίγο νερό, αν έχει όρεξη, αν ιδρώνει και πού, στα πόδια, στο κεφάλι και πού ακριβώς στο κεφάλι, σοτυς κροτάφους στο τριχωτό κλπ και διάφορες τέτοιες λεπτομέρειες που θα βοηθήσουν τον γιατρό να δώσει εκ τηλεφώνου μία σωστή αγωγή. Δεν φαντάζεσαι πόσο πολύ θα βοηθήσεις τον γιατρό!
Περαστικά σας και προσπάθησε να δείξεις αντοχές, για να μην καταφύγετε στην αντιβίωση. Κάθε αρχή και δύσκολη, να το θυμάσαι αυτό! :)

Vann
14-02-11, 11:04
spyni emena μου ειχε δωσει κ τα δυο κ πουλσατιλα κ καμομιλα,κ τελικα οπως σου εγραψα επρεπε να παρει σταγονες που μου εδωσε ο κλασσικος γιατρος,το ιδιο εκανε κ η κορη μου εμεινα 1,5μερα απυρετη κ μετα αντε ξανα παλι με πυρετο.Ταρα δοκιμασε να κανειε κομπρεσες στα ποδια τους,ο πυρετος πεφτει κατευθειαν,τουλαχιστον εμεις που ειχαμε περασει μια γερη ιωση το καλοκαιρικ ειχε ο μικρος μου 9μερες 39πυρετο,ενα βραδυ δεν του επεφτε με τιποτα,ειμασταν ετοιμη να παμε νοσοκομειο,κ ευτυχως με τις κομπρεσες του επεσε.Του ειχα δωσει ντεπον, στο τριωρο ποσταν κ ξανα στο δυωρο παλι ντεπον κ δεν του επεφτε καθολου

soevan07
14-02-11, 16:23
Δεν λειτουργεί όπως η κλασική ιατρική, δλδ έχει ωτίτιδα πρέπει να πάρει το τάδε φάρμακο. Εμάς στην ωτίτδα πήραμε καλκάρεα που δεν την έπιασε και μετά μας το γύρισε σε πολυσατίλα. Νομίζω στην soevana της είχε δώσει καμομίλα. Κάθε παιδί ανάλογα την ιδιοσυγκρασία του θα πάρει διαφορετική αγωγή για την ίδια ασθένεια.

Οχι, σε εμάς μας έδωσε arsenicum album
και μας έπιασε.
Και εαν διαβάσεις....καμία σχέση:
http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=arsenicum

Μετά στον ξερόβηχα της νύχτας μας έδωσε άλλο:
aconitum napellus
που και αυτό μας έπιασε
http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=aconitum

Είναι αυτό που λέει η fairys mom
ανάλογα την ιδιοσυγκρασία του κάθε ατόμου.

fairy's mom
14-02-11, 16:30
Οχι, σε εμάς μας έδωσε arsenicum album
και μας έπιασε.

Sorry το μπέρδεψα μάλλον με μια άλλη κοπέλα :)
Εσύ πάντως με ότι ασχοληθείς σιγά σιγά γίνεσαι αστέρι, από βιολογικά προιόντα μέχρι ομοιοπαθητική :-D

spyni
14-02-11, 16:31
Δεν λειτουργεί όπως η κλασική ιατρική, δλδ έχει ωτίτιδα πρέπει να πάρει το τάδε φάρμακο. Εμάς στην ωτίτδα πήραμε καλκάρεα που δεν την έπιασε και μετά μας το γύρισε σε πολυσατίλα. Νομίζω στην soevana της είχε δώσει καμομίλα. Κάθε παιδί ανάλογα την ιδιοσυγκρασία του θα πάρει διαφορετική αγωγή για την ίδια ασθένεια. Αυτό που έχει σημασία να κάνεις εσύ σωστά, είναι να προσέχεις τα άκρα του αν είναι ζεστά ή κρύα (εμάς πχ είναι συνήθως δροσερά και στον πυρετό ζεματάνε), αν το παιδί το βοηθάει το κρύο ή η ζέστη, αν πίνει πολύ ή λίγο νερό, αν έχει όρεξη, αν ιδρώνει και πού, στα πόδια, στο κεφάλι και πού ακριβώς στο κεφάλι, σοτυς κροτάφους στο τριχωτό κλπ και διάφορες τέτοιες λεπτομέρειες που θα βοηθήσουν τον γιατρό να δώσει εκ τηλεφώνου μία σωστή αγωγή. Δεν φαντάζεσαι πόσο πολύ θα βοηθήσεις τον γιατρό!
Περαστικά σας και προσπάθησε να δείξεις αντοχές, για να μην καταφύγετε στην αντιβίωση. Κάθε αρχή και δύσκολη, να το θυμάσαι αυτό! :)

σε ευχαριστω πολυ για το μηνυμα σου και το κουραγιο !!ευτυχως ο μικρουλης ειναι λιγο καλυτερα, δεν εχει κανει πυρετο απο Παρασκευη βραδυ και συνεχιζω να του δινω καμομιλα...ειμαι πρωταρα για αυτο ειμαι πολυ ανασφαλης...προκειται για ενα μωρο 5 μηνων που οταν γκρινιαζει δεν μπορω να γνωριζω αν ειναι το αυτακι η κατι αλλο, π.χ. ουλα...εντωμεταξυ σημερα ο Κ. βλεπει Πειραια..θα του πω αυριο αμαμ ειναι να μας δει...

spyni
14-02-11, 16:36
spyni emena μου ειχε δωσει κ τα δυο κ πουλσατιλα κ καμομιλα,κ τελικα οπως σου εγραψα επρεπε να παρει σταγονες που μου εδωσε ο κλασσικος γιατρος,το ιδιο εκανε κ η κορη μου εμεινα 1,5μερα απυρετη κ μετα αντε ξανα παλι με πυρετο.Ταρα δοκιμασε να κανειε κομπρεσες στα ποδια τους,ο πυρετος πεφτει κατευθειαν,τουλαχιστον εμεις που ειχαμε περασει μια γερη ιωση το καλοκαιρικ ειχε ο μικρος μου 9μερες 39πυρετο,ενα βραδυ δεν του επεφτε με τιποτα,ειμασταν ετοιμη να παμε νοσοκομειο,κ ευτυχως με τις κομπρεσες του επεσε.Του ειχα δωσει ντεπον, στο τριωρο ποσταν κ ξανα στο δυωρο παλι ντεπον κ δεν του επεφτε καθολου

να σε ρωτησω σχετικα με την ωτιτιδα και τον πυρετο...αν υποχωρησει ο πυρετος σημαινει οτι αρχιζει να υποχωρει και το υγρο απο το αυτι??διοτι σημερα δεν μπορω να τον παμε να τον δει εστω ενας συμβατικος γιατρος και φοβαμαι μηπως δεν τον πιασει η καμομιλα καλα και υποτροπιασει το αυτι το βραδυ και τρεχουμε...παραλληλα εχει και ενα βηχαλακι και λιγη γκρινια...τι να πω ειπαμε να παμε επισκεψη στον ομοιοπαθητικο για πρωτη γνωριμια και φοβαμαι θα τα δοκιμασουμε ολα....

mesastoura
14-02-11, 17:00
...ο ομοιοπαθητικός παιδίατρος δίνει οπωσδήποτε αγωγή στα μωρά; ή θα μπορούσα να τον συμβουλευτώ κυρίως ως προς τη διατροφή του παιδιού, καθώς αυτό που με προβληματίζει περισσότερο από τις καμπύλες και το βάρος του, είναι το γεγονός πώς φαίνεται να έχει μία ευαισθησία στο έντερο και κάθετί, ακόμη και τα δόντια, τον επηρεάζει εκεί, με διάρροιες ή πολλές κενώσεις,
Συνήθως ναι δίνει κάποια αγωγή. Κάποια συμπτώματα βρίσκει να τον οδηγήσουν κάπου. Παράδειγμα αυτά που γράφεις στο τέλος της παραγράφου.

Τώρα, σχετικά με την διατροφή συνήθως ασχολούνται περισσότερο με "τι τραβάει η όρεξή σου;" Είναι μέρος των στοιχείων που θέλουν (π.χ. ξινά, πικρά, γλυκά, αλμυρά, αυγά, κλπ). Συνήθως δεν δίνουν συμβουλές διατροφές, εκτός αν το έχουν σπουδάσει (π.χ. παιδίατροι, γαστρεντερολόγοι).
Αν δοκιμάσετε μια αλλαγή την φορά (και όχι αλλαγή διατροφής και ομοιοπαθητική αγωγή ταυτόχρονα), θα γνωρίζουμε και ποιό ακριβώς βοήθησε περισσότερο :D (χρήσιμο εκτός αν είναι κάτι οξύ επείγον το πρόβλημα).

Κατα τα άλλα με καλύπτει και με το παραπάνω, και με γλυτώνει από γράψιμο η fairy's mom, thanks :)

fairy's mom
14-02-11, 17:14
Κατα τα άλλα με καλύπτει και με το παραπάνω, και με γλυτώνει από γράψιμο η fairy's mom, thanks :)
Πόσες φορές έχω πει το ίδιο... :D

spyni
14-02-11, 17:21
το εχετε πει σιγουρα αλλα συγγνωμη δεν το βρισκω...το κακαο επιοτρεπεται???μολις εβαλα στο ταχινι μου και εφαγα λιγο πριν το θυμηθω....

Maggie
14-02-11, 17:23
ναι, επιτρέπεται το κακάο

soevan07
14-02-11, 17:25
Εσύ πάντως με ότι ασχοληθείς σιγά σιγά γίνεσαι αστέρι, από βιολογικά προιόντα μέχρι ομοιοπαθητική :-D

Χα-χα-χα :lol: :lol: :lol: :lol:
Εεεεεχω δρόμο ακόμα μπροστά μου!!...... :lol: :lol:

BOBOLINOS
14-02-11, 17:37
σε ευχαριστω πολυ για το μηνυμα σου και το κουραγιο !!ευτυχως ο μικρουλης ειναι λιγο καλυτερα, δεν εχει κανει πυρετο απο Παρασκευη βραδυ και συνεχιζω να του δινω καμομιλα...ειμαι πρωταρα για αυτο ειμαι πολυ ανασφαλης...προκειται για ενα μωρο 5 μηνων που οταν γκρινιαζει δεν μπορω να γνωριζω αν ειναι το αυτακι η κατι αλλο, π.χ. ουλα...εντωμεταξυ σημερα ο Κ. βλεπει Πειραια..θα του πω αυριο αμαμ ειναι να μας δει...
την καμομιλα μας την εδωσε σε μας για τα δοντάκια του και επειδή τον έβλεπα να τρώει ότι βρει μπροστά του από το ζόρι του τον έδωσα παραπάνω απ'ότι έπρεπε και τον ντοπάρισα για ένα μήνα ξυπνούσε ανά 2ωρο και ήθελε παιχνίδια και νταντέματα έπαθα φρίκη.όταν ανέφερα στη γιατρό μας το περιστατικό μου εξήγησε ότι οφειλόταν στην υπερδοσολογία τώρα έχει περάσει ένας μήνας και τα πραγματα πάνε από το καλό στο καλύτερο,γι'αυτό πρόσεχε τις δόσεις σου.

spyni
14-02-11, 17:40
ναι, επιτρέπεται το κακάο

se ευχαριστω πολυ!!

spyni
14-02-11, 17:51
την καμομιλα μας την εδωσε σε μας για τα δοντάκια του και επειδή τον έβλεπα να τρώει ότι βρει μπροστά του από το ζόρι του τον έδωσα παραπάνω απ'ότι έπρεπε και τον ντοπάρισα για ένα μήνα ξυπνούσε ανά 2ωρο και ήθελε παιχνίδια και νταντέματα έπαθα φρίκη.όταν ανέφερα στη γιατρό μας το περιστατικό μου εξήγησε ότι οφειλόταν στην υπερδοσολογία τώρα έχει περάσει ένας μήνας και τα πραγματα πάνε από το καλό στο καλύτερο,γι'αυτό πρόσεχε τις δόσεις σου.

σε ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου!!μεχρι τωρα δινω μονο ο,τι μου πει ο γιατρος, ο οποιος βεβαια μεχρι τωρα για παραδειγμα εχει πει να δωσω τρεις...και βλεπουμε....λες να εχει και εμας τετοια...τωρα με το ζορι ειναι η αληθεια κοιμηθηκε...δεν ηξερα αν γκρινιαζει απο τη νυστα η απο το αυτι...

mariazil
14-02-11, 20:43
Αυτές οι αλλαγές στην συμπεριφορά που τις είχε και μένα ο γιος μου (και μένα μετά από chamomilla για τα δόντια)είναι και η απόδειξη ότι δεν μπορεί να είναι placebo τα φάρμακα της ομοιοπαθητικής. Να δεχτώ ότι με την αυθυποβολή γινόμαστε καλά, αλλά όχι ότι αλλάζουμε και συμπεριφορά και μάλιστα με συγκεκριμένο τρόπο, ανάλογα το φάρμακο!!! Περαστικά στο μωράκι!

Vann
14-02-11, 21:05
spyni στην κορη μου δυστυχως την χτη\υπησε στο αφτι οταν σχεδον ηταν στην αναρρωση

spyni
14-02-11, 21:05
se eyxaristo!!

spyni
14-02-11, 21:12
spyni στην κορη μου δυστυχως την χτη\υπησε στο αφτι οταν σχεδον ηταν στην αναρρωση

Vann μου και σε εμας καπως ετσ εγινε, δηλ. ο μικρος ειχε πυρετο απο την Τριτη αλλα το αυτι μας προεκυψε χτες...η αληθεια ειναι οτι Σαββατο απογευμα εδειχνε μεγαλη ενοχληση, την οποια παρερμηνευσα μαλλον και χασαμε χρονο!!τελοσπαντων ο μικρος ειναι απυρετος και δειχνει σαφως καλυτερα.Αυριο το πρωι θα ερθει και ο γιατρος να δει τι γινεται με το υγρο..

Vann
14-02-11, 21:16
Ευχομαι να του εχει περασει,εμενα δυστυχως εαν κ εχουν περασει 3εβδομαδες απο την ιωση η μικρη μου δεν ακουει καλα,κ αυριο θα την παω σε εναν παιδο ωρλ να την κοιταξει γιατι δεν ειναι λογικο μετα απο τοσο καιρο να μην εχει επανελθει η ακοη της.

spyni
14-02-11, 21:38
Ευχομαι να του εχει περασει,εμενα δυστυχως εαν κ εχουν περασει 3εβδομαδες απο την ιωση η μικρη μου δεν ακουει καλα,κ αυριο θα την παω σε εναν παιδο ωρλ να την κοιταξει γιατι δεν ειναι λογικο μετα απο τοσο καιρο να μην εχει επανελθει η ακοη της.

αμαν, αληθεια...το καημενουλι...εγω αυτο φοβαμαι το μικρο της ηλικιας που δεν μπορει να συνεργαστει να μαθω τι νιωθει...ανταποδιδω τα περαστικα και ελπιζω να μην ειναι τιποτα!!!

soevan07
14-02-11, 22:49
όταν ανέφερα στη γιατρό μας το περιστατικό μου εξήγησε ότι οφειλόταν στην υπερδοσολογία τώρα έχει περάσει ένας μήνας και τα πραγματα πάνε από το καλό στο καλύτερο,
γι'αυτό πρόσεχε τις δόσεις σου.

Δηλαδή η υπερδοσολογία τι μπορεί να προκαλέσει?????? :confused:

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ σε ποιον ωριλά θα πάτε?
Εμείς πήγαμε σε έναν και μας είπε με μεγάλη ευκολία
οτι το παιδί θέλει χειρουργείο γιατί έχει μεγάλες αμυγαλές! :shock: :shock:
(που με τις αμυγδαλές της ΠΟΤΕ δεν είχαμε πρόβλημα!!!:roll: :roll:)
Για τα αυτιά της πήγαμε, άλλο μας ξεφούρνισε.....
Μου φάνηκε υπερβολικός και ευκολοσφάχτης!!

Vann
15-02-11, 09:04
Μου τον συστησε μια κοπελα απο το φορουμ αυριο θα παω,θα σου πω εντυπωσεις κ πως μου φανηκε κ τι μας ειπε.Γιατρος δεν ειμαι αλλα πηγατε για το αφτι κ φυγατε με προβλημα στις αμυγδαλες??????

my_Kelly
15-02-11, 09:07
Η πεθερά μου έχει θέμα με τη μέση της. Από τις εξετάσεις που έχει κάνει ως τώρα, φάνηκε πως έχει μετατόπιση σπονδύλου με συνέπεια ο σπόνδυλος να πιέζει κάποιο κεντρικό νεύρο. Αυτό την κάνει να πονάει συνεχώς και πλέον ούτε και οι φυσιοθεραπείες που κάνει κατά καιρούς την ανακουφίζουν. Πήγε σε δύο μεγαλογιατρούς από τους οποίους ο ένας της είπε να κάνει χειρουργείο (χοντρά χοντρά 10 χιλιάρικα που είναι πολλά λεφτά, άσε που φοβάται κιόλας μη μείνει παράλυτη) και ο άλλος της είπε να το πολεμήσει με φυσιοθεραπεία. Πλέον σκεφτόμαστε να δοκιμάσει την ομοιπαθητική. Τι λέτε, θα γίνει τίποτα? Τουλάχιστον να ανακουφιστεί από τους πόνους ρε γμτ. Το όλο θέμα την έχει ρίξει πολύ ψυχολογικά και παίρνει και ηρεμηστικά για να κοιμηθεί κάθε βράδυ. Μ'αυτά που ξέρετε εσείς και με την εμπειρία σας, θα γίνει κάτι ή να κοιτάξουμε να την πείσουμε για χειρουργείο?

soevan07
15-02-11, 09:26
Μου τον συστησε μια κοπελα απο το φορουμ αυριο θα παω,θα σου πω εντυπωσεις κ πως μου φανηκε κ τι μας ειπε.Γιατρος δεν ειμαι αλλα πηγατε για το αφτι κ φυγατε με προβλημα στις αμυγδαλες??????

Tι να σου πω Vann μου!!....
Θέλει προσοχή με αυτούς του κ@λογιατρούς!!!
Πες μου μόλις γυρίσετε! ;)

Vann
15-02-11, 09:31
Θα σε ενημερωσω την Πεμπτη γιατι μου ειπε να παμε Τεταρτη τελευταιο ραντεβου γιατι θελει λεει στα μικρα παιδια η να τα βλεπει νωρις το πρωι η αργα το βραδυ,τωρα το γιατι δεν το καταλαβα,παντως κοριτσια δεν πρεπει να με πηρε πολυ στα σοβαρα,γιατι με ρωτησε τι φαρμακα πινει κ τι μου ειπε ο παιδιατρος.Οταν του ειπα οτι της δινω ομοιοπαθητικα κ δεν την εχει δει κλασικος γιατρος,κ οτι μου ειπε ο ομοιοπαθητικος να την δει ωρλ μαλλον πρεπει να κουφαθηκε.Ελπιζω να ειναι καλος κ να δεχτει την <<ιδιαιτεροτητα>>μας.

yogini
15-02-11, 09:48
my_beba δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει σε πρόβλημα που είναι περισσότερο μηχανικής φύσης όπως η μετατόπιση σπονδύλου. Εμένα πχ στο ισχίο μου που πονούσα δεν μπόρεσε να βοηθήσει....ενω πχ όταν με πιάνει τενοντίτιδα στο χέρι με βοηθάει....και πλέον δεν ξέρω γιατί αλλά όταν πιεστώ αρχίζει και με πιάνει το χέρι μου....επομένως ίσως με βοηθάει γιατί είναι και ψυχολογικής φύσεως το θέμα.

kikileuteris
15-02-11, 09:51
Η πεθερά μου έχει θέμα με τη μέση της. Από τις εξετάσεις που έχει κάνει ως τώρα, φάνηκε πως έχει μετατόπιση σπονδύλου με συνέπεια ο σπόνδυλος να πιέζει κάποιο κεντρικό νεύρο. Αυτό την κάνει να πονάει συνεχώς και πλέον ούτε και οι φυσιοθεραπείες που κάνει κατά καιρούς την ανακουφίζουν. Πήγε σε δύο μεγαλογιατρούς από τους οποίους ο ένας της είπε να κάνει χειρουργείο (χοντρά χοντρά 10 χιλιάρικα που είναι πολλά λεφτά, άσε που φοβάται κιόλας μη μείνει παράλυτη) και ο άλλος της είπε να το πολεμήσει με φυσιοθεραπεία. Πλέον σκεφτόμαστε να δοκιμάσει την ομοιπαθητική. Τι λέτε, θα γίνει τίποτα? Τουλάχιστον να ανακουφιστεί από τους πόνους ρε γμτ. Το όλο θέμα την έχει ρίξει πολύ ψυχολογικά και παίρνει και ηρεμηστικά για να κοιμηθεί κάθε βράδυ. Μ'αυτά που ξέρετε εσείς και με την εμπειρία σας, θα γίνει κάτι ή να κοιτάξουμε να την πείσουμε για χειρουργείο?

Σε κανένα χειροπρακτικό έχετε πάει?

soevan07
15-02-11, 10:06
Θα σε ενημερωσω την Πεμπτη γιατι μου ειπε να παμε Τεταρτη τελευταιο ραντεβου γιατι θελει λεει στα μικρα παιδια η να τα βλεπει νωρις το πρωι η αργα το βραδυ,τωρα το γιατι δεν το καταλαβα,παντως κοριτσια δεν πρεπει να με πηρε πολυ στα σοβαρα,γιατι με ρωτησε τι φαρμακα πινει κ τι μου ειπε ο παιδιατρος.Οταν του ειπα οτι της δινω ομοιοπαθητικα κ δεν την εχει δει κλασικος γιατρος,κ οτι μου ειπε ο ομοιοπαθητικος να την δει ωρλ μαλλον πρεπει να κουφαθηκε.Ελπιζω να ειναι καλος κ να δεχτει την <<ιδιαιτεροτητα>>μας.

Eμείς πάντως όταν πήγαμε
δεν του είπαμε τίποτα για την ομοιοπαθητική.

Υποχρεωμένοι είμαστε;
Γούστο μας!

Δεν κατάλαβα....θα απολογηθούμε κιόλας??
Αυτός ας κάνει τη δουλειά του, χωρίς σχόλια!

Εμείς πήγαμε προληπτικά για να δούμε τα αυτάκια της μικρής
επειδή μας κάνει τις ωτίτιδες
και επειδή αναπνέει μονίμως απο το στόμα.

Το αποτέλεσμα ήταν να μας πει οτι
ναι-μεν έχει κρεατάκια στη μύτη
τα οποία βουλώνουν και το σωληνάκι στα αυτιά
(γιαυτό και οι ωτίτιδες)

αλλά οτι έχει και μεγάλες αμυγδαλές
οι οποίες πρέπει να βγούν οπωσδήποτε!! :shock:

Εγώ ξέρω οτι δεν βγαίνουν οι αμυγδαλές
έτσι για πλάκα
γιατί (όταν είναι υγιείς)
είναι ένα είδος φίλτρου για τον οργανισμό
και οτι βοηθάνε στην άμυνά του!

my_Kelly
15-02-11, 10:12
Σε κανένα χειροπρακτικό έχετε πάει?

όχι Κική δεν έχει πάει. Σε 2 χειρούργους πήγε, έναν στην Αθήνα και έναν στο Πανεπιστημιακό του Ρίου και της είπαν αυτά που έγραψα.. Λες να βοηθούσε ο χειροπρακτικός? Και πού να τον βρω?

yogini
15-02-11, 11:00
όχι Κική δεν έχει πάει. Σε 2 χειρούργους πήγε, έναν στην Αθήνα και έναν στο Πανεπιστημιακό του Ρίου και της είπαν αυτά που έγραψα.. Λες να βοηθούσε ο χειροπρακτικός? Και πού να τον βρω?

Εμένα ο ομοιοπαθητικός μου είπε τότε για το ισχίο μου να πάω σε οστεοπαθητικό και όντως πήγα και μου πέρασε σχεδον.

my_Kelly
15-02-11, 11:11
yogini αν θέλεις μου στέλνεις με πμ τα στοιχεία του? προκειμένου να γλιτώσει την εγχείρηση είναι ικανή να πάει παντού!

yogini
15-02-11, 11:18
τον λένε Δημήτρη Μπουλανζέ και έχει ιατρείο στο Κολωνάκι. Αν το πατήσεις στο γοογλε θα το βρεις :)

mami
15-02-11, 11:29
Η τρίχρονη κορούλα μου άρχισε κιόλας να έχει συμπτώματα ανοιξιάτικης αλλεργίας....
Καντήλες και έντονη φαγούρα...που σημαίνει ότι ενώ έχουμε αποφύγει τα φάρμακα όλο το Χειμώνα, τώρα θα πήξουμε στο AERIUS. Σκεφτόμουνα λοιπόν να της αρχίσω ομοιοπαθητική για την αλλεργία....

Τι λέτε;
Είχε καμμιά σας παρόμοια εμπειρία;
Είδατε βελτίωση;

my_Kelly
15-02-11, 11:49
τον λένε Δημήτρη Μπουλανζέ και έχει ιατρείο στο Κολωνάκι. Αν το πατήσεις στο γοογλε θα το βρεις :)

Τον βρήκα. Χίλια ευχαριστώ!!!:p

soevan07
15-02-11, 12:34
Η τρίχρονη κορούλα μου άρχισε κιόλας να έχει συμπτώματα ανοιξιάτικης αλλεργίας....
Καντήλες και έντονη φαγούρα...που σημαίνει ότι ενώ έχουμε αποφύγει τα φάρμακα όλο το Χειμώνα, τώρα θα πήξουμε στο AERIUS. Σκεφτόμουνα λοιπόν να της αρχίσω ομοιοπαθητική για την αλλεργία....

Τι λέτε;
Είδατε βελτίωση;

Δες εδώ
http://www.homeopathy.gr/homeopathy/allergic_rhinitis_advice.html

soevan07
15-02-11, 13:43
Να ρωτήσω εσάς που έχετε τα παιδιά σας
απο νεογέννητα σε ομοιοπαθητικό:

Ποιά είναι τα βασικά εμβόλια που κάνουν
και ποια αυτά που δεν κάνουν??....

yogini
15-02-11, 14:42

εδω απάντηση δεν θα πάρεις από κανέναν. Ο ομοιοπαθητικός θα σου πει ότι όλα βλάπτουν και από εκεί και πέρα θα κάνεις ότι νομίζεις εσύ. Εμείς έχουμε κάνει 3. Οι ομοιοπαθητικοί παιδίατροι απ' οτι έχω καταλάβει τα κάνουν....έχει να κάνει καθαρά με τον γιατρό.

bobonela
15-02-11, 14:47
Επανέρχομαι σχετικά με τη ΔΕΛΗΚΑΡΗ στο Χαλάνρι. Τη γνωρίζει κάποιος από προσωπική εμεπειρία ? Ψάχνομαι αρκετά οπως καταλάβατε:rolleyes:...

spyni
15-02-11, 15:11
λοιπον να σας πω τα νεα μας, τα οποια ειναι ευχαριστα...το υγρο στο αυτι υποχωρησε κατα πολυ-εκπλησσομαι, λεει ο συμβατικος παιδιατρος, ο οποιος στην ερωτηση μου περι ομοιοπ. μου ειπε..δε βοηθανε τα βοτανα σε τοσο σοβαρες παθησεις οπως η ωτιτιδα..εμ εδω το ειχα να του το πω, οτι δηλ. δεν πηρε σταγονα αντιβιωση...και με θριαμβευτικο υφος, μου λεει το αποκορυφωμα ειδες???το επιασε αμεσως η αντιβιωση..τελοσπαντων...
βεβαια απολυτως νικητς; δεν ειμαστε...του εχει μεινει του παιδιου ενας απαισιος βηχας με φλεγμα τοσο που εκανε εμετο το πρωι....ο ιδιος παλι...αν σε δυο μερες δεν περασει μου ειπε τοτε Αερολυν...Αερολυν, λεω??α πα πα...ειναι πολυ μωρο, δεν εχουμε καποια εναλλακτικη???
και η απαντηση...Το αερολυν το δινουν σε ασθενεις για μια ζωη, να μην το φοβασια, ειναι απο τα πιο αθωα...
φαρμακο και αθωο δεν υπαρχει του λεω και εκει τη σταματησαμε την κουβεντα...

spyni
15-02-11, 15:17
ααα εχω και κατι αλλο που δεν ξερω που να το βαλω ως θεμα για να ζητησω αποψεις...το βαζω και εδω και οποια γνωριζει παρακαλω ας μου πει...
του ανεφερα οτι μαζι με το φυσ.ορο βαζω και μητρικο γαλα..εεε εκει τα εδωσε ολα ο γιατρος...οτι δηλ. το γαλα ισως φταιει που εκανε λοιμωξη, διοτι ειναι τροφη εχει μικροβια και δεν ειναι φαρμακο...να πω οτι αυτο το εχω διαβασει εδω οτι το κανουν καποιες κοπελιες αλλα το γραφει και Πατσουρου...μαλιστα τοσο φανατιστηκε που μου ειπε να παρω τηλ. στο Παιδων και να ζητησω καθηγητη για να μου λυσει την απορια....

spyni
15-02-11, 15:18
τη Δεληκαρη λυπαμαι δεν την ξερω...παντως επειδη το θεμα γιατρος ειναι θεμα χημειας κανε τον κοπο και πηγαινε...βεβαια θα σου κοστισει...ισως ξερει καποια κοπελια η κυριος....

soevan07
15-02-11, 15:19
εδω απάντηση δεν θα πάρεις από κανέναν. Ο ομοιοπαθητικός θα σου πει ότι όλα βλάπτουν και από εκεί και πέρα θα κάνεις ότι νομίζεις εσύ. Εμείς έχουμε κάνει 3. Οι ομοιοπαθητικοί παιδίατροι απ' οτι έχω καταλάβει τα κάνουν....έχει να κάνει καθαρά με τον γιατρό.

Μάλιστα!
Αν επιτρέπεται yogini μου
ποια εμβόλια έχετε κάνει εσείς?

λοιπον να σας πω τα νεα μας, τα οποια ειναι ευχαριστα...το υγρο στο αυτι υποχωρησε κατα πολυ-εκπλησσομαι, λεει ο συμβατικος παιδιατρος, ο οποιος στην ερωτηση μου περι ομοιοπ. μου ειπε..δε βοηθανε τα βοτανα σε τοσο σοβαρες παθησεις οπως η ωτιτιδα..εμ εδω το ειχα να του το πω, οτι δηλ. δεν πηρε σταγονα αντιβιωση...και με θριαμβευτικο υφος, μου λεει το αποκορυφωμα ειδες???το επιασε αμεσως η αντιβιωση..τελοσπαντων...
βεβαια απολυτως νικητς; δεν ειμαστε...του εχει μεινει του παιδιου ενας απαισιος βηχας με φλεγμα τοσο που εκανε εμετο το πρωι....ο ιδιος παλι...αν σε δυο μερες δεν περασει μου ειπε τοτε Αερολυν...Αερολυν, λεω??α πα πα...ειναι πολυ μωρο, δεν εχουμε καποια εναλλακτικη???
και η απαντηση...Το αερολυν το δινουν σε ασθενεις για μια ζωη, να μην το φοβασια, ειναι απο τα πιο αθωα...
φαρμακο και αθωο δεν υπαρχει του λεω και εκει τη σταματησαμε την κουβεντα...

Εγώ πάντως προσωπικά δεν θα έμπαινα στο κόπο
να ανοίξω τέτοια συζήτηση με τον κλασσικό γιατρό!

Μπορεί να καταλήγαμε να σφαχτούμε....:mrgreen:
...κι επειδή δεν θέλω να τον κόψω,
δεν του λέω τίποτα!

Εσύ, χαράς στο κουράγιο σου!

spyni
15-02-11, 15:36
στο θεμα των εμβολιων soevan μου ειναι οπως σου τα ειπε και η γιογκινι...εμας ο Κυβελλος ειπε κανενα, αλλα ο παιδιατρος και συνεργατης του μας ειπε ΜΕΤΑ τον πρωτο χρονο της ζωης του, σιγουρα το τετραπλο κια μετα μεμονωμενα αιμοφιλο και ενα αλλο...δεν το θυμαμαι τωρα....

TARA
15-02-11, 15:42

Εμεις καναμε το tetravac μονο. Θα κανω το mmr στην κορη μου 8-10 ετων. Δυστυχως δεν υπαρχει μεμονωμενο εμβολιο για την ερυθρα.

Επανέρχομαι σχετικά με τη ΔΕΛΗΚΑΡΗ στο Χαλάνρι. Τη γνωρίζει κάποιος από προσωπική εμεπειρία ? Ψάχνομαι αρκετά οπως καταλάβατε:rolleyes:...

Εχω ακουσει απο τη συνυφαδα μου οτι ειναι πολυ καλη, αλλα νομιζω δε δεχοταν καινουριους ασθενεις γιατι ηταν πηγμενη. Η Αννα Δρουζα πηγαινε την κορη της σ΄αυτην, τωρα θυμηθηκα οτι ειχα ακουσει το ονομα της σε καποια εκπομπη της.

vera
15-02-11, 15:45
ααα εχω και κατι αλλο που δεν ξερω που να το βαλω ως θεμα για να ζητησω αποψεις...το βαζω και εδω και οποια γνωριζει παρακαλω ας μου πει...
του ανεφερα οτι μαζι με το φυσ.ορο βαζω και μητρικο γαλα..εεε εκει τα εδωσε ολα ο γιατρος...οτι δηλ. το γαλα ισως φταιει που εκανε λοιμωξη, διοτι ειναι τροφη εχει μικροβια και δεν ειναι φαρμακο...να πω οτι αυτο το εχω διαβασει εδω οτι το κανουν καποιες κοπελιες αλλα το γραφει και Πατσουρου...μαλιστα τοσο φανατιστηκε που μου ειπε να παρω τηλ. στο Παιδων και να ζητησω καθηγητη για να μου λυσει την απορια....

Που βαζεις γαλα? Στο αυτι?

Δεν ξερω για αυτι, βαζω στο ματι του εδω και 9 μηνες και μας εσωσε απο την αντιβιωση που εβαζα......οτι σκοτωνει τα μικροβια σκοτωνει. Αυτα οταν τα λες σε συμβατικο γιατρο σε ειρωνευεται αμεσως κι ας του πεις οτι δεν εκανε τιποτα η αντιβιωση του οταν την εβαζες......οποτε δεν εχει νοημα να τα κουβεντιαζεις μαζι τους. Εχε υποψη οτι οταν το χρησιμοποιεις ως αντιβιωση θες να βαζεις αρκετες φορες τη μερσ.

vera
15-02-11, 15:47

Εγω απο τριων μηνων το πηγα σε ομοιοπαθητικο. Φυσικα το βλεπει και η παιδιατρος.

Εμεις εχουμε πολλα και διαφορα θεματα με το μωρο, οποτε για μας τα εμβολια ειναι απαγορευτικα.

spyni
15-02-11, 15:58
Που βαζεις γαλα? Στο αυτι?

Δεν ξερω για αυτι, βαζω στο ματι του εδω και 9 μηνες και μας εσωσε απο την αντιβιωση που εβαζα......οτι σκοτωνει τα μικροβια σκοτωνει. Αυτα οταν τα λες σε συμβατικο γιατρο σε ειρωνευεται αμεσως κι ας του πεις οτι δεν εκανε τιποτα η αντιβιωση του οταν την εβαζες......οποτε δεν εχει νοημα να τα κουβεντιαζεις μαζι τους. Εχε υποψη οτι οταν το χρησιμοποιεις ως αντιβιωση θες να βαζεις αρκετες φορες τη μερσ.

οχι, το γαλα το βαζω σε συριγγα και μετα στα ρουθουνια, οπως τον ορο..αυτο που λες παντως με το ματακι -αααλλη εμπειρια απο εκει με αλλο γιατρο- μας εσωσε και εμας...νεογεννητακι ο γιος μας και εκανε τσιμπλα φοβερη..μου δινει αντιβιωση, δεν τη βαζω...ααα περασε μου ειπε ο γιατρος, μπραβο...του λεω γιατρε μου μονο με γαλα...και λεει...θα το τυφλωσεις το παιδι, μην το ξανακανεις, ποτε σου....το μητρικο γαλα βλαπετι τον κερατοειδη, μου ειπε...οπως βλεπετε εχω θεματα με τους γιατρους και το οτι δεν τους υπακουω...

spyni
15-02-11, 15:59
ααα για το γαλα στο αυτι,μου ειπε η γιαγια μου-εχει ξεγεννησει πολλες γυναικες ΤΟΤΕ με μαια βεβαια παρουσα-οτι οι μωρομανες εβαζαν γαλα ναι στο αυτι...εγω παντως δεν το εκανα...τα φοβαμαι να σου πω τα αυτια..ειμαι και παθουσα η ιδια...

fairy's mom
15-02-11, 16:04
Οταν του ειπα οτι της δινω ομοιοπαθητικα κ δεν την εχει δει κλασικος γιατρος,κ οτι μου ειπε ο ομοιοπαθητικος να την δει ωρλ μαλλον πρεπει να κουφαθηκε.Ελπιζω να ειναι καλος κ να δεχτει την <<ιδιαιτεροτητα>>μας.
Από προσωπική πείρα αποφεύγετε να λέτε για την ομοιοπ γιατί θα σας θεωρούν ανόητους και αφελείς.
Συγκεκριμένα για σένα Vann ούτε να σε απασχολεί για το αν θα δεχτεί την ομοιοπ ή όχι.! Θα το βλέπεις ότι τον θέλεις μόνο για μία σωστή διάγνωση, θα λες με΄τα στον ομοιοπ γιατρό και την αγωγή που σου πρότεινε και ό,τι σου πει ο ομοιοπ θα κάνεις.

Εμένα ο ομοιοπαθητικός μου είπε τότε για το ισχίο μου να πάω σε οστεοπαθητικό και όντως πήγα και μου πέρασε σχεδον.
Με φάρμακα ή με ασκήσεις? Και πόσα ραντεβού χρειάστηκαν περίπου, θυμάσαι?

Τι λέτε;
Είδατε βελτίωση;
Εγώ που έχω αλλεργική ρινίτιδα πλέον μου έχει περάσει. Μόνο τώρα στην εγκυμοσύνη κάπως σα να επανέρχεται, αλλά τόσο ελαφριά που δεν την αξιολογώ.
Οι αλλεργίες της ανοιξης είναι από τα "φόρτε" της ομοιοπαθητικής! :)

βεβαια απολυτως νικητς; δεν ειμαστε...του εχει μεινει του παιδιου ενας απαισιος βηχας με φλεγμα τοσο που εκανε εμετο το πρωι....ο ιδιος παλι...αν σε δυο μερες δεν περασει μου ειπε τοτε
Πολύ ευχάριστα τα νέα σας! :)
Αν δεν έχεις πάρει ήδη, πάρε τώρα τηλ τον γιατρό και ενημέρωσε για την πορεία του παιδιου, γιατί ίσως χρειαστεί να σου αλλάξει την αγωγή.
Όσο για τον κλασικό γιατρό, άστον να ζει στις αυταπάτες του. Σημασία έχει ότι εσύ ξέρεις τι έκανε το παιδί σου καλά! ;)

Όταν θήλαζα, μου είχαν πει να μην την έχω εντελώς ξαπλωμένη, γιατί μπορεί να πάει γάλα στο αυτί και να της κάνει ωτίτιδα. Οπότε το γάλα στο αυτί και μένα μου ακούγεται κάπως να σου πω την αλήθεια. Αλλά αν το λέει η Πατσούρου, ποια είμαι εγώ να την αμφισβητήσω....
Έκανες την ερώτηση στην Αγλαία μήπως ξέρει? Επίσης ρώτα και τον ομοιοπ, μπορεί και αυτός να έχει άποψη για το συγκεκριμένο θέμα.

spyni
15-02-11, 16:13
fairy's mom
λοιπον, το ρωτησα το θεμα με το γαλα στην ενοτητα τοθ,υ θηλασμου και περιμενω...ναι, το πηρα αμεσως το γιατρο αλλα τελικα μου ειπε και παλι καμομιλα για δυο μερες ακομη και θα ξαναμιλησουμε την Πεμπτη..ιδωμεν...σε ευχαριστω για το κουραγιο!!

BOBOLINOS
15-02-11, 16:21
θα βρει την υγειά της ας το δει ως την τελευταία λύση πριν πάει στο χειρουγείο αν είναι επιφυλακτική.

BOBOLINOS
15-02-11, 16:29

από την κοιλιά όχι από νεογέννητο στον 7-8-9 μου έδωσε μια αγωγή με τρια caps ανα μήνα για απομιασματοποίηση και προετοιμασία για τον τοκετό.μετά βοηθηθήκαμε με τους κωλικούς και με το shock της γέννας ένεκα καισαρικής και στους 2.

fairy's mom
15-02-11, 16:30
fairy's mom
λοιπον, το ρωτησα το θεμα με το γαλα στην ενοτητα τοθ,υ θηλασμου και περιμενω...ναι, το πηρα αμεσως το γιατρο αλλα τελικα μου ειπε και παλι καμομιλα για δυο μερες ακομη και θα ξαναμιλησουμε την Πεμπτη..ιδωμεν...σε ευχαριστω για το κουραγιο!!
Τώρα είδα ότι το βάζεις στα ρουθούνια. Καλέ τι πρόβλημα να έχει? Άστον να ωρύεται! Άσε που το επιχειρήμα για τον καθηγητή είναι γελοίο. Ξέρεις τι ασχετοσύνες σχετικά με θηλασμό κλπ έχω ακούσει εγώ από καθηγητή???

vera
15-02-11, 16:37
my_beba η κουμπαρα μου ειχε θεμα με τη μεση, κανει 2 χρονια ομοιοπαθητικη αλλα δε τη βοηθησε. Της συστησα οστεοπαθητικο και την βοηθησε πολυ. Ειναι εξαιρετικα ευχαριστημενη. Ψαξε στο σαιτ τους να βρεις γιατρο.....δεν ξερω που μενει. Η κουμπαρα μου εκανε 2 ωρες ταξιδι για να πηγαινει στη θεσσαλονικη καθε βδομαδα.

Κι εγω φαινεται να χω θεμα με τη μεση απο τις γεννες, οταν το παρω αποφαση θα παω στον οστεοπαθητικο (Μπουλανζε που πηγα και το μωρο οταν γεννηθηκε)

vera
15-02-11, 16:44
οχι, το γαλα το βαζω σε συριγγα και μετα στα ρουθουνια, οπως τον ορο..αυτο που λες παντως με το ματακι -αααλλη εμπειρια απο εκει με αλλο γιατρο- μας εσωσε και εμας...νεογεννητακι ο γιος μας και εκανε τσιμπλα φοβερη..μου δινει αντιβιωση, δεν τη βαζω...ααα περασε μου ειπε ο γιατρος, μπραβο...του λεω γιατρε μου μονο με γαλα...και λεει...θα το τυφλωσεις το παιδι, μην το ξανακανεις, ποτε σου....το μητρικο γαλα βλαπετι τον κερατοειδη, μου ειπε...οπως βλεπετε εχω θεματα με τους γιατρους και το οτι δεν τους υπακουω...

Καλα...ζημια στον κερατοειδη κανουν οι σκατοαντιβιωσεις που μας δινουν.......εμενα μου διναν τομπρεξ και του το βαζα η ηλιθια μεχρι που μου πε αλλη οφθαλμιατρος οτι δεν εποιτρεπεται στα μωρα γιατι μπορει να καταστρεψει τον κερατοειδη.........ενα καρο αντιβιωσεις εδινα χωρις αποτελεσμα........τωρα ουτε γι αστειο δεν βαζω ξανα αντιβιωση στο ματι........γαλατακι και ομοιοπαθητικο.

spyni
15-02-11, 16:55
Καλα...ζημια στον κερατοειδη κανουν οι σκατοαντιβιωσεις που μας δινουν.......εμενα μου διναν τομπρεξ και του το βαζα η ηλιθια μεχρι που μου πε αλλη οφθαλμιατρος οτι δεν εποιτρεπεται στα μωρα γιατι μπορει να καταστρεψει τον κερατοειδη.........ενα καρο αντιβιωσεις εδινα χωρις αποτελεσμα........τωρα ουτε γι αστειο δεν βαζω ξανα αντιβιωση στο ματι........γαλατακι και ομοιοπαθητικο.

α γεια σου ντομπρεξ και εμενα μου εδωσε και για το ματακι που δακρυζε της κορης μου...τι να πεις την δινουν για καραμελα την αντιβιωση...συγγνωμη για το οφ...

vera
15-02-11, 17:00
Ε δεν ειναι οφ τοπικ.......κι εγω ετσι ξεκινησα την ομοιοπαθητικη......δυστυχως πολλοι γιατροι το χορηγουν σε μωρα ενω εχει ενα συντηρητικο που ειναι επικινδυνο για τα μωρακια.......εναλλακτικα χορηγειται το eyebrex που ειναι τα ιδια σκατα χωρις το συντηρητικο μεσα.........τι να σου πω...βλακεια μου που δεν δοκιμασα απο την αρχη γαλατακι κι ακουγα τους γιατρους....ειχα φοβηθει γιατι πρηστηκε το βλεφαρο απο την πρωτη μερα.

Βεβαια οπως εχω πει ηδη εμας λογω της αντιβιωσης για παλλινδρομιση η ομοιοπαθητικη δεν μας βοηθα μια και καλη, υποτροπιαζουμε συνεχεια αλλα συνεχιζουμε να παιρνουμε το ομοιοπαθητικο καθε βδομαδα.

Vann
15-02-11, 21:41
fairy's mom ειχες αλλεργικη ρινιτιδα?εγω εχω χρονια αλλεργικη ρινιτιδα σε σημειο που πλεον δεν μυριζω, κ δεν γευομαι τιποτα,ξεκινησα ομοιοπαθητικη εδω κ 10μερες αλλα δεν εχω καμια βελτιωση, ουτε εχω χειροτερεψει.Να παρω τον γιατρο να του το πω?η να περιμενω να κανω την θεραπεια που ειναι 45ημερων?

my_Kelly
15-02-11, 21:45
my_beba η κουμπαρα μου ειχε θεμα με τη μεση, κανει 2 χρονια ομοιοπαθητικη αλλα δε τη βοηθησε. Της συστησα οστεοπαθητικο και την βοηθησε πολυ. Ειναι εξαιρετικα ευχαριστημενη. Ψαξε στο σαιτ τους να βρεις γιατρο.....δεν ξερω που μενει. Η κουμπαρα μου εκανε 2 ωρες ταξιδι για να πηγαινει στη θεσσαλονικη καθε βδομαδα.

Κι εγω φαινεται να χω θεμα με τη μεση απο τις γεννες, οταν το παρω αποφαση θα παω στον οστεοπαθητικο (Μπουλανζε που πηγα και το μωρο οταν γεννηθηκε)

vera τελικά της έκλεισα ραντεβού την Πέμπτη. Άντε μπας και γίνει τίποτα να δούμε προκοπή. Όχι τπτ άλλο, να γίνει καλά να μου κρατάει το παιδί καμιά φορά γιατί ως τώρα δεννννννννννννννν!!!!!!!!;)

soevan07
15-02-11, 22:41
στο θεμα των εμβολιων soevan μου ειναι οπως σου τα ειπε και η γιογκινι...εμας ο Κυβελλος ειπε κανενα, αλλα ο παιδιατρος και συνεργατης του μας ειπε ΜΕΤΑ τον πρωτο χρονο της ζωης του, σιγουρα το τετραπλο κια μετα μεμονωμενα αιμοφιλο και ενα αλλο...δεν το θυμαμαι τωρα....

Εμεις καναμε το tetravac μονο. Θα κανω το mmr στην κορη μου 8-10 ετων. Δυστυχως δεν υπαρχει μεμονωμενο εμβολιο για την ερυθρα.

Εγω απο τριων μηνων το πηγα σε ομοιοπαθητικο. Φυσικα το βλεπει και η παιδιατρος.
Εμεις εχουμε πολλα και διαφορα θεματα με το μωρο, οποτε για μας τα εμβολια ειναι απαγορευτικα.

Και τι γίνεται βρε κορίτσια
εαν το αδερφάκι πηγαίνει σχολείο??

Μπορείς να ρισκάρεις να το κρατήσεις 1 χρόνο ανεμβολίαστο??
Και αν "φέρει" τίποτα το άλλο παιδί?

yogini
15-02-11, 22:49
soevan μου το βασικό εμβόλιο των βρεφών είναι ο θηλασμός. Ο Κυβέλλος μου το ξεκαθάρισε ότι ένα χρόνο μίνιμουμ θα θηλάσω :)
Εγώ το τετραπλό το έκανα στους 7-8 μήνες για να προστατέψω μόνο από τις σοβαρότερες. Πχ επειδή πέρασα κοκκύτη κι εγώ 9 μηνών δεν εχω καμία όρεξη να το περάσει το παιδί μου.

Βασικά με τον αιμόφυλλο δεν έχω ασχοληθεί καθόλου...ούτε μου πέρασε από το μυαλό ότι είναι κάτι σημαντικό...απ΄οτι είδα έχει να κάνει με γρίπη γι' αυτό.
Anyway αυτά στο θέμα των εμβολίων καλύτερα γιατί δεν αφορούν την ομοιοπαθητική ουσιαστικά.

soevan07
15-02-11, 23:09
soevan μου το βασικό εμβόλιο των βρεφών είναι ο θηλασμός. Ο Κυβέλλος μου το ξεκαθάρισε ότι ένα χρόνο μίνιμουμ θα θηλάσω :)
Εγώ το τετραπλό το έκανα στους 7-8 μήνες για να προστατέψω μόνο από τις σοβαρότερες.

Δυστυχώς στην κόρη μου
λόγω 8-ωρης δουλειάς
δεν κατάφερα να θηλάσω πολύ καιρό (μόνο 3 μήνες!! :()

Έχω γράψει γιαυτή την πίκρα μου σε άλλο τόπικ.....

Δεν ξέρω εαν τώρα τα καταφέρω για περισσότερο καιρό....
...δεδομένου οτι θα συνεχίζω να δουλεύω!

Ο θηλασμός όμως νομίζω οτι δεν είναι εγγύηση
και για τις σοβαρές παιδικές αρρώστειες!
Φοβάμαι οτι είναι ρίσκο.....:?

Anyway, ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας
και εσένα yogini μου για τα πμ! ;-)

TARA
16-02-11, 00:03

Αυτο ειναι σχετικο. Η μητερα μου με θηλασε μονο 2 μηνες, σε αντιθεση με τον αδερφο μου που τον θηλασε 10 μηνες. Ωστοσο εγω σπανια αρρωσταινα, πιστευω λοιπον πως ειναι και θεμα γονιδιων, καθως και κρασης του οργανισμου. Απο παιδικες ασθενειες περασα ιλαρα και παρωτιτιδα.

fairy's mom
16-02-11, 09:55
fairy's mom ειχες αλλεργικη ρινιτιδα?εγω εχω χρονια αλλεργικη ρινιτιδα σε σημειο που πλεον δεν μυριζω, κ δεν γευομαι τιποτα,ξεκινησα ομοιοπαθητικη εδω κ 10μερες αλλα δεν εχω καμια βελτιωση, ουτε εχω χειροτερεψει.Να παρω τον γιατρο να του το πω?η να περιμενω να κανω την θεραπεια που ειναι 45ημερων?
Εγώ ξύπναγα κάθε μέρα με βουλωμένη μύτη που άνοιγε μετά από ώρα. Αυτό για χρόνια. Αλλά και κατά τη διάρκεια της μερας βούλωνε πολύ συχνά. Αφού νόμιζα ότι είχα πρόβλημα με διάφραγμα. Αλλά με τον καιρό που κάνω ομοιοπ μου πέρασε. Μην πάρεις τηλ μόνο γι αυτό. Την επόμενη φορά όμως που θα πας, να το πεις όπωσδήποτε.
Είναι πολύ νωρίς οι 10 μέρες. Πρέπει να δώσεις χρόνο. Υπάρχουν περιπτώσεις που βλέπουν άμεσο αποτέλεσμα και άλλες που θέλει πολύ παραπάνω χρόνο.

Είναι όπως στο έγραψε η Τάρα. Προφυλάσσει από πολλά, αλλά πάντα είναι και θέμα οργανισμού.

Τάρα έκλεισα με τον Χριστόπουλο 2 Μαρτίου! Θα επανέλθω με εντυπώσεις. :)

TARA
16-02-11, 10:04
Εγώ ξύπναγα κάθε μέρα με βουλωμένη μύτη που άνοιγε μετά από ώρα. Αυτό για χρόνια. Αλλά και κατά τη διάρκεια της μερας βούλωνε πολύ συχνά. Αφού νόμιζα ότι είχα πρόβλημα με διάφραγμα. Αλλά με τον καιρό που κάνω ομοιοπ μου πέρασε. Μην πάρεις τηλ μόνο γι αυτό. Την επόμενη φορά όμως που θα πας, να το πεις όπωσδήποτε.
Είναι πολύ νωρίς οι 10 μέρες. Πρέπει να δώσεις χρόνο. Υπάρχουν περιπτώσεις που βλέπουν άμεσο αποτέλεσμα και άλλες που θέλει πολύ παραπάνω χρόνο.

Οσο περισσοτερο χρησιμοποιουμε αποσυμφορητικα σπρει, τοσο πιο δυσκολη η θεραπεια. Εγω εκανα 6 μηνες ομοιοπαθητικη και δεν ειχα δει διαφορα στην αλλεργικη ρινιτιδα.

Τάρα έκλεισα με τον Χριστόπουλο 2 Μαρτίου! Θα επανέλθω με εντυπώσεις. :)

Κι εμεις πηραμε το τελευταιο χαπι σημερα και πρεπει να ξαναπαμε προφανως, αλλα 2 Μαρτιου εχουμε γενεθλια οποτε αποκλειεται!;)

soevan07
16-02-11, 10:15
Αυτο ειναι σχετικο. Η μητερα μου με θηλασε μονο 2 μηνες, σε αντιθεση με τον αδερφο μου που τον θηλασε 10 μηνες. Ωστοσο εγω σπανια αρρωσταινα, πιστευω λοιπον πως ειναι και θεμα γονιδιων, καθως και κρασης του οργανισμου. Απο παιδικες ασθενειες περασα ιλαρα και παρωτιτιδα.

Έχεις δίκιο!!

Η κόρη μου μέχρι να ξεκινήσει τον παιδικό σταθμό
δεν μου είχε αρρωστήσει ούτε μία φορά!!
(Ούτε βήχα,ούτε μύξα...τίποτα-τίποτα-τίποτα απολύτως!!!! :shock:)

Και έλεγα: είδες οι 3 μήνες θηλάσματος τι έκαναν?? :mrgreen:

Όταν αρχίσαμε τον παιδικό..........
Αστα!!!!!!!!!!! :roll: :roll:

Vann
16-02-11, 10:20
soevan07 με την ομοιοπαθητικη θα δεις μεγαλη διαφορα απο θεμα αρρωστιων,βεβαια τα δικα μου απο τοτε που ξεκινησαμε την ομοιοπαθητικη απο την δευτερη μερα που πηραν τις καψουλες εχουν συνεχεια μυξες,συνεχεια ομως ουτε μια μερα δεν εχουν σταματησει,κ μακαρι να συνεχισουμε ετσι.Εχουν αρρωστησει αλλα καμια σχεση μ αυτα που ακουω(φτου φτου)

soevan07
16-02-11, 10:26
soevan07 με την ομοιοπαθητικη θα δεις μεγαλη διαφορα απο θεμα αρρωστιων,βεβαια τα δικα μου απο τοτε που ξεκινησαμε την ομοιοπαθητικη απο την δευτερη μερα που πηραν τις καψουλες εχουν συνεχεια μυξες,συνεχεια ομως ουτε μια μερα δεν εχουν σταματησει,κ μακαρι να συνεχισουμε ετσι.Εχουν αρρωστησει αλλα καμια σχεση μ αυτα που ακουω(φτου φτου)

Αχ! Μακάρι!!
Για να δούμε.....
(είμαστε πρωτάκια ακόμα στην ομοιοπαθητική! :mrgreen: ;))

soevan07
16-02-11, 10:32
Ξέρει κανείς την ΣΥΚΙΩΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ
(ομοιοπαθητικός παιδίατρος) στην Νέα Σμύρνη??
http://www.homeopathy.gr/homeopathy/...ediatrics.html (http://www.homeopathy.gr/homeopathy/...ediatrics.html)

Έχετε ακούσει τίποτα??

Vann
16-02-11, 11:07
soevan07 μην νομιζεις κ εγω πρωταρα ειμαι στην ομοιοπαθητικη, κ ημουν κ δυσπιστη αλλα οταν επαθε η κορη μου γαστρεντεριτιδα κ με μια καψουλα αρσενικουμ σταματησαν τα παντα,αρχιζα να γινομαι φαν.Και οσο πιο πολυ την μαθαινω τοσο πιο πολυ μ αρεσει.Να σε ρωτησω κατι ασχετο Νοτια προαστια μενετε?

Maggie
16-02-11, 11:09

Έχεις δίκιο, κανείς δεν μπορεί να μας εγγυηθεί οτι δεν θα αρρωστήσουν τα παιδιά μας. Ούτε τα εμβόλια

Δυστυχώς στην κόρη μου
λόγω 8-ωρης δουλειάς
δεν κατάφερα να θηλάσω πολύ καιρό (μόνο 3 μήνες!! :()

Αν θέλεις να συνεχίσεις να θηλάζεις το επόμενο μωρό όταν επιστρέψεις στη δουλειά, μπορείς να το κάνεις! Στην ενότητα του θηλασμού θα βρεις πολύ υποστήριξη και λύσεις. Πολλές μητέρες καταφέρνουν να θηλάζουν αποκλειστικά και να δουλεύουν όταν είναι σωστά ενημερωμένες, από τις κατάλληλες πηγές

4 U
16-02-11, 11:28
Ξέρει κανείς την ΣΥΚΙΩΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ
(ομοιοπαθητικός παιδίατρος) στην Νέα Σμύρνη??
http://www.homeopathy.gr/homeopathy/...ediatrics.html (http://www.homeopathy.gr/homeopathy/...ediatrics.html)

Έχετε ακούσει τίποτα??

σου έχω απαντήσει εδώ :arrow: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=20767&page=8

soevan07
16-02-11, 11:37
soevan07 μην νομιζεις κ εγω πρωταρα ειμαι στην ομοιοπαθητικη, κ ημουν κ δυσπιστη αλλα οταν επαθε η κορη μου γαστρεντεριτιδα κ με μια καψουλα αρσενικουμ σταματησαν τα παντα,αρχιζα να γινομαι φαν.Και οσο πιο πολυ την μαθαινω τοσο πιο πολυ μ αρεσει.Να σε ρωτησω κατι ασχετο Νοτια προαστια μενετε?

ΝΑΙ! :D

σου έχω απαντήσει εδώ :arrow: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=20767&page=8

ΟΚ. Το είδα! Σ ευχαριστώ πολύ!!

Vann
16-02-11, 11:58
soevan07 κ εγω αλλα μεχρι στιγμης προτιμω να πηγαινω Πειραια στον Κυβελλο που ολοι απο το φορουμ λενε καλα λογια

petalouditsa
16-02-11, 12:35
βρε παιδια τωρα εγω να χαρω οτι το χαπι επιασε???
εννοω το chamomilla που πηρε η μικρη για την ωτίτιδα.μας περασε.

την πηγα στο γιατρο με 38.5 πηρετο κ η διαγνωση ηταν ήπια ωτίτιδα κ μας εγραψε αντιβίωση.αλλα επειδη του ειπα οτι δεν εχει ξαναπαρει αντιβίωση μου εγραψε κατι σταγόνες για το αυτι για 2 μερεσ λεει μπας κ γλυτώσουμε την αντιβιωση.απο τα οποια δεν της εδωσα τιποτα.
βγαζει δοντια ομως η μικρη κ αναρωτιεμαι μηπως η διαγνωση ηταν λαθος.

γιατι ειμαι ακομα δύσπιστη?

soevan07
16-02-11, 12:58
soevan07 κ εγω αλλα μεχρι στιγμης προτιμω να πηγαινω Πειραια στον Κυβελλο που ολοι απο το φορουμ λενε καλα λογια

Το ξέρω οτι είναι καλός....
...αλλά δεν έχει παιδίατρο/ομοιοπαθητικό στον Πειραιά.
Εχει μόνο στη Ν.Ερυθραία.

Vann
16-02-11, 13:09
soevan07 οταν εψαχνα παιδιατρο ομοιοπαθητικο κοντα στην περιοχη μου ειχα βρει την συγκεκριμενη στην Νεα Σμυρνη κ εναν αλλον στον Αλιμο αλλα μου εξηγησαν οι κοπελες οτι δεν χρειαζεται να ειναι παιδιατρος αρκει να ειναι καλος ο ομοιοπαθητικος.Νομιζω οτι ο Κυβελλος πρεπει να ειναι καρδιολογος

soevan07
16-02-11, 13:26
soevan07 οταν εψαχνα παιδιατρο ομοιοπαθητικο κοντα στην περιοχη μου ειχα βρει την συγκεκριμενη στην Νεα Σμυρνη κ εναν αλλον στον Αλιμο αλλα μου εξηγησαν οι κοπελες οτι δεν χρειαζεται να ειναι παιδιατρος αρκει να ειναι καλος ο ομοιοπαθητικος.Νομιζω οτι ο Κυβελλος πρεπει να ειναι καρδιολογος

Έλεγα μήπως καταργούσα τελείως τον κλασσικό παιδίατρο για το δεύτερο μωρό....:?

.....γιαυτό το σκέφτομαι!

Για αυτή στην Νέα Σμύρνη έχεις ακούσει καλά κι εσύ?
H 4-U μου είπε οτι είναι πολύ ευχαριστημένη!

Vann
16-02-11, 13:41
Εγω δεν ειχα παει,οταν ψαχνομουν μου ειχαν πει γι αυτους τους δυο,σιγορα θα πηγαινει καποια κοπελα,να ξερεις οτι οι ομοιοπαθητικοι παιδιατροι δεν γραφουν στο βιβλιαριο του παιδιου,πηγε ενας συναδελφος σε παιδιατρο ομοιοπαθητικο κ του ειπε οτι ειναι αγραφος νομος να μην γραφουμε στο βιβλιαριο για να μην εχετε προβλημα εσεις.ΚΟΥΛΟ????? κι ομως ετσι τους ειπε

natty26
16-02-11, 13:48
Εγω δεν ειχα παει,οταν ψαχνομουν μου ειχαν πει γι αυτους τους δυο,σιγορα θα πηγαινει καποια κοπελα,να ξερεις οτι οι ομοιοπαθητικοι παιδιατροι δεν γραφουν στο βιβλιαριο του παιδιου,πηγε ενας συναδελφος σε παιδιατρο ομοιοπαθητικο κ του ειπε οτι ειναι αγραφος νομος να μην γραφουμε στο βιβλιαριο για να μην εχετε προβλημα εσεις.ΚΟΥΛΟ????? κι ομως ετσι τους ειπε

Δεν νομιζω πως ισχυει κατι τέτοιο, τι εννοείς ακριβώς? Τι να σου γραψει δηλαδη?

Vann
16-02-11, 14:02
Ενας συναδελφος πηγε σε μια ομοιοπαθητικο παιδιατρο στα Κατω Πατησια κ του ειπε οτι καλυτερο ειναι να μην γραψει εκεινη στο βιβλιαριο του παιδιου,του ειπε μαλιστα οτι ξερει τον κλασσικο γιατρο κ οτι ειναι πολυ καλος,κ οτι οι ομοιοπαθητικη δεν γραφουν στο βιβλιαριο κ ειναι για καλο των γονιων,οπως του ειπε κι να μην λεει σε κανεναν οτι δεν κανει εμβολια στο παιδι.

natty26
16-02-11, 14:20
Ενας συναδελφος πηγε σε μια ομοιοπαθητικο παιδιατρο στα Κατω Πατησια κ του ειπε οτι καλυτερο ειναι να μην γραψει εκεινη στο βιβλιαριο του παιδιου,του ειπε μαλιστα οτι ξερει τον κλασσικο γιατρο κ οτι ειναι πολυ καλος,κ οτι οι ομοιοπαθητικη δεν γραφουν στο βιβλιαριο κ ειναι για καλο των γονιων,οπως του ειπε κι να μην λεει σε κανεναν οτι δεν κανει εμβολια στο παιδι.

Μα αν ειναι παιδιατρος μπορει να γραψει ανετα στο βιβλιαριο. Η σφραγιδα του ομοιοπαθητικου παιδιατρου γραφει παιδιατρος ταδε οχι ομοιοπαθητικος παιδιατρος. Δεν μπορει να ισχυει για τους παιδιατρους αυτο που λες. Ο δικος μου που ειναι και ομοιοπαθητικος γραφει στο βιβλιαριο του παιδιου μου.

kikileuteris
16-02-11, 14:27

Δεν το καταλαβαίνω αυτό.

Πιστεύω ότι πρέπει να στηρίζουμε τις επιλογές μας. Κι αν είναι επιλογή μας να μην εμβολιάσουμε το παιδί, γιατί να μη γράφεται?

soevan07
16-02-11, 14:28
Μα αν ειναι παιδιατρος μπορει να γραψει ανετα στο βιβλιαριο. Η σφραγιδα του ομοιοπαθητικου παιδιατρου γραφει παιδιατρος ταδε οχι ομοιοπαθητικος παιδιατρος. Δεν μπορει να ισχυει για τους παιδιατρους αυτο που λες. Ο δικος μου που ειναι και ομοιοπαθητικος γραφει στο βιβλιαριο του παιδιου μου.

Μπορεί να έχει να κάνει με τον γιατρό......

natty26 κι εσύ στον Χριστόπουλο πας;

Rosie
16-02-11, 14:29

Και μας η ομοιοπαθητικός που έπαιρνα το γιο μου (γενική όχι παιδίατρος) έγραφε κανονικά στο βιβλιάριο!
Και εννοείται ότι και ο ομοιοπαθητικός παιδίατρος γράφει στο βιβλιάριο της μικρής.

Στα εμβόλια εννοείται ότι δεν έγραψε κανένας οτιδήποτε γιατί δεν κάναμε κανένα.

soevan07
16-02-11, 14:29
Δεν το καταλαβαίνω αυτό.

Πιστεύω ότι πρέπει να στηρίζουμε τις επιλογές μας. Κι αν είναι επιλογή μας να μην εμβολιάσουμε το παιδί, γιατί να μη γράφεται?

Τα σχολεία ζητάνε φωτοτυπία το βιβλιάριο
για να δουν εαν έχεις κάνει όλα τα εμβόλια!!

Εμας το Σεπτέμβρη που ξεκίνησε η κόρη μου τον παιδικό
μας το ζήτησαν!

Είναι υποχρεωμένοι απο το υπουργείο.

kikileuteris
16-02-11, 14:36
Τα σχολεία ζητάνε φωτοτυπία το βιβλιάριο
για να δουν εαν έχεις κάνει όλα τα εμβόλια!!

Εμας το Σεπτέμβρη που ξεκίνησε η κόρη μου τον παιδικό
μας το ζήτησαν!

Είναι υποχρεωμένοι απο το υπουργείο.

Εσύ όμως, δεν είσαι υποχρεωμένη να το εμβολιάσεις. Είσαι καλλυμένη από το νόμο.

Υπάρχει ανάλογο τόπικ εδώ. Δε θημάμαι που, αν ψάξεις σίγουρα θα το βρεις.

Rosie
16-02-11, 14:37
Σοφία δεν είναι έτσι τα πράγματα ακριβώς.
Κανένας δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να εμβολιάσεις το παιδί σου.
Δεν διάβασες μάλλον το θέμα "Εμβόλια και Ασφάλεια" γι' αυτό και ανησυχείς τόσο να μην κολλήσει το μικρό τίποτα.

Vann
16-02-11, 14:42
Κοριτσια θα τον ξανα ρωτησω να σας το επιβεβαιωσω,αλλα τωρα που το σκεφτομαι ουτε σε εμενα γραφει ο δικος μου,ενω παντα τα περνω μαζι μου,επισης ποτε δεν τα εχει ζυγισει ουτε μετρησεις(υψος)

natty26
16-02-11, 14:42
Μπορεί να έχει να κάνει με τον γιατρό......

natty26 κι εσύ στον Χριστόπουλο πας;

ναι και εγω!:p και για το παιδι και για μενα!

natty26
16-02-11, 14:43
Κοριτσια θα τον ξανα ρωτησω να σας το επιβεβαιωσω,αλλα τωρα που το σκεφτομαι ουτε σε εμενα γραφει ο δικος μου,ενω παντα τα περνω μαζι μου,επισης ποτε δεν τα εχει ζυγισει ουτε μετρησεις(υψος)

και εγω το σκεφτομουν αυτο, πως δεν τον ζυγιζει δηλαδη κλπ, αλλα μετα σκέφτηκα αν το παιδακι ειναι ενταξει, τοτε τι τις θέλουμε τις μετρησεις? :p

Vann
16-02-11, 14:46
Τωρα που τον ρωτησα παλι τα ιδια μου ειπε,να διορθωσω κατι δεν ειναι στα Κατω Πατησια αλλα την Πατησιων

Vann
16-02-11, 14:49
natty26 να σου πω γιατι χρεαζεται, στο βιβλιαριο του γιου μου εχει να γραψει παιδιατρος απο τοτε που ηταν 9μηνων τωρα ειναι 21μηνων,οταν πηρα τον ομοιοπαθητικο μου ειπε δωστου ντεπον κ δεν ηξερα ποσα κιλα ηταν,του εδωσα κατα προσεγγιση.

Rosie
16-02-11, 14:50
και εγω το σκεφτομουν αυτο, πως δεν τον ζυγιζει δηλαδη κλπ, αλλα μετα σκέφτηκα αν το παιδακι ειναι ενταξει, τοτε τι τις θέλουμε τις μετρησεις? :p

Natty πώς γίνεται τα δικά μου να τα ζυγίζει και να τα μετράει ο Χριστόπουλος;
Επίσης τη μικρή πάντα την εξετάζει κανονικά.

natty26
16-02-11, 14:53
Τωρα που τον ρωτησα παλι τα ιδια μου ειπε,να διορθωσω κατι δεν ειναι στα Κατω Πατησια αλλα την Πατησιων

κουφο!

Ενταξει παντως δεν χρειαζεται νομιζω και πολυ μυαλο να σκεφτεις πως ενας παιδιατρος μπορεί να βαλει τη σφραγιδα του στο βιβλιαριο!!:p

natty26
16-02-11, 14:56
natty26 να σου πω γιατι χρεαζεται, στο βιβλιαριο του γιου μου εχει να γραψει παιδιατρος απο τοτε που ηταν 9μηνων τωρα ειναι 21μηνων,οταν πηρα τον ομοιοπαθητικο μου ειπε δωστου ντεπον κ δεν ηξερα ποσα κιλα ηταν,του εδωσα κατα προσεγγιση.

Δικιο εχεις, αλλά απλα εγω τον βαζω στη δικια μας ζυγαρια!

natty26
16-02-11, 14:57

Δεν ξερω, ισως γιατι εγω ξεκινησα το μικρο οταν ηταν ηδη 11 μηνων ! Μπορει τα πιο μικρα να τα ζυγιζει, δεν ξερω!

soevan07
16-02-11, 15:55
Σοφία δεν είναι έτσι τα πράγματα ακριβώς.
Κανένας δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να εμβολιάσεις το παιδί σου.
Δεν διάβασες μάλλον το θέμα "Εμβόλια και Ασφάλεια" γι' αυτό και ανησυχείς τόσο να μην κολλήσει το μικρό τίποτα.

Μμμμ, για να πάω και απο εκεί μια βόλτα
να τους πρήξω και αυτούς λιγάκι! :mrgreen:

(Δεν βλέπω να κάνω καμιά δουλειά σήμερα!!.......:roll:)

Vann
16-02-11, 21:16
Κοντευω να σκασω γυρισα απο τον ωρλ κ μου ειπε οτι η μικρη εχει υγρο στ αφτι κ πρεπει να παρει αντιβιωση για 15μερες, του ειπα οτι κανουμε ομοιοπαθητικη κι αν υπαρχει τροπος να την αποφυγουμε,κ μου ειπε με τιποτα,Θα παρω τωρα τηλ τον Κυβελλο να δω τι θα μου πει

spyni
16-02-11, 21:19
ωχ...και σε σκεφτομουν για το αφτι σας...πες μας τι σου ειπε....περαστικα Vann μου..

Vann
16-02-11, 21:40
Μολις μιλησα με τον Κυβελλο κ μου ειπε να δωσω 5μερες σιλικατ(εαν το λεω σωστα)κ να την παω να την ξανα δει ο ωρλ,του ειπα να την παω να την δω κ μου ειπε καλυτερα να την δει ο ωρλ.Το θεμα ειναι οτι αυριο εχω ραντεβου ξανα στον ωρλ για να δει την ακτινογραφια που μου ειπε οτι θελει να βγαλω στην μικρη,για να δουμε εαν εχει κρεατακια.Θα με ρωτησει στανταρ εαν ξεκινησα την αντιβιωση γιατι με ειδε πολυ αρνητικη κ μου ελεγε ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΧΕΙΟΥΡΓΕΙΟ εαν δεν την δωσω.Και ειναι κριμα ρε γαμ@το να εχω κανει τα παντα για να μην παρει αντιβιωση,κ να την παρει τωρα, που ουτε καν ποναει.

yogini
16-02-11, 21:59
ρε Vann αν περιμένεις λίγες μέρες να δεις πως θα πάει με το ομοιοπαθητικό; για να σου πει ο Κυβέλλος να μην πάρεις την αντιβίωση δεν θα είναι τόσο σοβαρό...δεν βλέπεις σε εμας που είπε χωρίς δισταγμό να το πάρουμε..

spyni
16-02-11, 22:06
δηλαδη εκανε υποτροπη και μαλιστα τοσο σοβαρη που σου ειπε αμεσως για αντιβιωση??και χωρις κανενα αλλο συμπτωμα??περιεργο δεν ειναι??και εγω θα σου ελεγα να περιμενεις λιγακι...γιατι δεν την πας και σε κανενα αλλο γιατρο να εκτιμησει και αυτος την κατασταση...χαλι βεβαια τα περα δωθε, αλλα λεω μηπως απλα επεσες σε υπερβολικο ωρλ...

mesastoura
16-02-11, 22:07
και εγώ κυρίως για οστεοπαθητικό θα έλεγα. ίσως και yoga ή shiatsu.

σίγουρα και η ομοιοπαθητική καθώς και ο βελονισμός μπορεί να βοηθήσει στην ανακούφιση από τους πόνους.

TARA
16-02-11, 23:54

Ακριβως ετσι κι εμεις.

fairy's mom
17-02-11, 08:49
Μολις μιλησα με τον Κυβελλο κ μου ειπε να δωσω 5μερες σιλικατ(εαν το λεω σωστα)κ να την παω να την ξανα δει ο ωρλ,του ειπα να την παω να την δω κ μου ειπε καλυτερα να την δει ο ωρλ.Το θεμα ειναι οτι αυριο εχω ραντεβου ξανα στον ωρλ για να δει την ακτινογραφια που μου ειπε οτι θελει να βγαλω στην μικρη,για να δουμε εαν εχει κρεατακια.Θα με ρωτησει στανταρ εαν ξεκινησα την αντιβιωση γιατι με ειδε πολυ αρνητικη κ μου ελεγε ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΧΕΙΟΥΡΓΕΙΟ εαν δεν την δωσω.Και ειναι κριμα ρε γαμ@το να εχω κανει τα παντα για να μην παρει αντιβιωση,κ να την παρει τωρα, που ουτε καν ποναει.
Πάρε την σίλικα και πήγαινε σε 5 μέρες να δει την σκτινογραφία. Πες του εν τω μεταξύ, ξεκίνησα την αντιβίωση που μου είπατε. Επειδή έχω αγωνία, δεν το κοιτάτε το αυτάκι του αν έχει βελτιωση?
Η΄πας σε άλλον ωρλ.
Άκου τη συμβουλή μου και μην τους πολυλες για την ομοιοπ. Θα σε αγχώνουν περισσότερο από ό,τι πρέπει μόνο και μόνο για να σιγουρευτούν ότι θα πάρεις το χημικό φάρμακο. Περαστικά σας βρε Vann!

Vann
17-02-11, 08:53
Καλημερα η μικρη μου δεν ποναει καθολου απλα δεν ακουει,εγω περιμενα να μου πει οτι εχει κερι μεσα στο αφτι οχι υγρο,αφου του ειπα του ωρλ μ αυτα που μου ειπες κουφαθηκα εγω.Παντως μου εξηγησε οτι εαν δεν παρει την αντιβιωση μπορει να χρειαστει να κανει χειρουργειο,πηγα τωρα το πρωι κ πηρα τα ομοιοπαθητικα,το κακο ειναι οτι μου αρρωστησε χθες τα ξημερωματα εκανε 2φορες εμετο,της εδωσα 2καψουλες αρσενικουμ απο μονη μου,γιατι την προηγουμενη φορα αυτα μου ειχε δωσει ο Κυβελλος.Θα παρω τωρα το πρωι ξανα τον ωρλ κ θα του πω οτι δεν μπορω να ξεκινησω την αντιβιωση λογω γαστρεντεριτιδας,κ θα κλεισω ραντεβου την Δευτερα να ξαναπαμε μαζι με την ακτινογραφια που μου ζητησε.Ελπιζω να εχει το θαυμα του το ομοιοπαθητικο.

Vann
17-02-11, 08:57
fairy's mom σε ευχαριστω πολυ,αυτο θα κανω

spyni
18-02-11, 21:57
εμεις γυρισαμε πριν ωρα απο τον Κυβελλο και τελικα μπορουμε να πουμε οτι ο μικρος μας βγηκε νικητης, οπως ειπε και ο γιατρος, απο την πρωτη του μαχη-ωτιτιδα-...ευτυχως ολα πηγαν καλα και το υγρο υποχωρησε αρκετα...η γενικη του εικονα ειναι εξαιρετικη...βεβαια τωρα εχουμε τη μικρη μας με ακατεβατο 39,5...εεε ειπε και αυτη μαλλον να δοκιμασει τα ομοιοπαθητικα...αχ τα παιδακια μας...περαστικα σε ολους!

Vann
18-02-11, 22:12
Περαστικα σας ευχομαι,ολος ο κοσμος ειναι αρρωστος,απο την αλλη εβδομαδα περιμενουν υφεση στις ιωσεις

spyni
18-02-11, 22:14
Περαστικα σας ευχομαι,ολος ο κοσμος ειναι αρρωστος,απο την αλλη εβδομαδα περιμενουν υφεση στις ιωσεις

ευχαριστουμε...αντε να μας πεις και εσυ τα ευχαριστα απο Δευτερα!!!

Vann
18-02-11, 22:30
Μακαρι!!!!!!!!!!!!

TARA
19-02-11, 09:26

Το ελπιζω, αν και ο Μαρτης ειναι περιεργος μηνας. Μπορει και να χιονισει!
Ο γιος μου παει παρα πολυ καλα με την αιμορροϊδα, και ο γιατρος ειπε να τον αφησουμε ενα μηνα χωρις φαρμακα να δουμε πως θα παει. Τις τελευταιες μερες τον εχω με βηχα, μπουκωμα και χθες εκανε υψηλο πυρετο απο το πρωι. Μιλησα με το γιατρο αργα το βραδυ και ενω ημουν ησυχη οτι θα μου δωσει κατι απο το ομοιοπαθητικο φαρμακειο που εχω φτιαξει, μου ειπε να του δωσω calcarea carbonica 200ch πρωι βραδυ για το σκ. Για καλη μου τυχη εφημερευει η φαρμακοποιος μας σημερα, οποτε δεν αντιμετωπισαμε προβλημα!

fairy's mom
19-02-11, 15:47
Για καλη μου τυχη εφημερευει η φαρμακοποιος μας σημερα, οποτε δεν αντιμετωπισαμε προβλημα!
Se περίπτωση που δεν βρίσκετε ομοιοπ φαρμακείο, έχετε υπόψη το φαρμακείο που έχουμε εγώ και ο mesastourα. Το οποίο πρέπει μου φαίνεται να ανανεωσουμε, γιατί σίγουρα έχουν προστεθεί και κάποια άλλα φάρμακα στο δικό μου. Επιφυλάσσομαι να ενημερώσω την λίστα...

Vann
19-02-11, 18:21
Κοριτσια εχω κ εγω πολυ μεγαλο φαρμακειο εχω μια τσαντα γεματη απο 4καψουλες τουλαχιστον το καθενα,μου ειχε δωσει τοτε ο Κ.οταν ειχα παει πρωτη φορα κ οταν αρρωστησαμε μου εδωσε αλλα 4 φαρμακα που δεν τα ειχαμε, κ πηγα κ αγορασα παραπανω ωστε να τα εχω για ωρα αναγκης.Οποτε χρειαστειτε εδω ειμαι

mesastoura
19-02-11, 18:40
ευχαριστούμε, και εγώ έχω και τα έχω παραθέσει παλαιότερα όπως και άλλοι / άλλες από εδώ.

ένα αγόρι :-)

Vann
19-02-11, 18:44
Ok λοιπον,συμπληρωνω κοριτσια κ αγορια οτι θελετε απο ομοιοπαθητικα πειτε μου,αν θελετε μπορω να τα γραψω κ αναλυτικα τι εχω

spyni
19-02-11, 21:45
εγω δυστυχως ως πρωτακι δεν εχω να προσφερω κατι, καθοτι τωρα σιγα σιγα στηνουμε το ομοιοπαθ. μας φαρμακειο, μονο να σας ευχαριστησω για την τοσο μεγαλη προθυμια βοηθειας...μπραβο σας!!!βεβαια τωρα οποιος ξεμεινει απο καμια καμομιλα η κατι τελοσπαντων τετριμμενο πολυ ευχαριστως..μενω μαραθωνα...

soevan07
20-02-11, 22:26
Και απο εμένα ό,τι χρειαστείτε και το έχω
πολύ ευχαρίστως! ;)

Προς το παρόν έχω με χαμηλή δυναμοποίηση
(30 ch)

Vann
21-02-11, 21:58
Mολις γυρισα απο τον Σαραβακο δεν του ειπα οτι ειχα παει σε αλλον,ουτε οτι κανουμε ομοιοπαθητικη,μου ειπε οτι το παιδι εχει υγρο στο αφτι του,κ απορει πως ακουει,γιατι με ρωτησε εαν ακουει κ του ειπα ναι,μου ειπε επισης οτι εαν το αφησω κι αλλο σε ενα δυο μηνες θα χρειαστει χειρουργειο, τον ρωτησα εαν μπορω να αποφυγω την αντιβιωση κ μου ειπε με τιποτα,αλλα στο τελος μου ειπε οτι μου εγραψε 2 σιροποκια τα οποια δεν ειναι ακριβως αντιβιωση αλλα λειτουργουν σαν αντιβιωση,δεν το πολυ καταλαβα,θα παω αυριο στον φαρμακοποιο μου κ θα ρωτησω.Οποτε την αντιβιωση δυστυχως δεν την αποφυγαμε,τουλαχιστον το παλεψαμε.
Να σας γραψω κ κατι τελειως ασχετο αλλα τα πηρα παρα πολυ γιατι ο μεγαλογιατρος δεν μου εκοψε αποδειξη διοτι δεν μπορει να μου κοψει,γιατι δουλευει σε δημοσιο νοσοκομειο,αλλα διατηρει ιατρειο κανονικοτατα κ μετα λεμε γιατι εχουμε φτασει σε τετοιο σημειο την Ελλαδα,κ το ιατρειο πηχτρα στον κοσμο.

spyni
22-02-11, 09:35
Mολις γυρισα απο τον Σαραβακο δεν του ειπα οτι ειχα παει σε αλλον,ουτε οτι κανουμε ομοιοπαθητικη,μου ειπε οτι το παιδι εχει υγρο στο αφτι του,κ απορει πως ακουει,γιατι με ρωτησε εαν ακουει κ του ειπα ναι,μου ειπε επισης οτι εαν το αφησω κι αλλο σε ενα δυο μηνες θα χρειαστει χειρουργειο, τον ρωτησα εαν μπορω να αποφυγω την αντιβιωση κ μου ειπε με τιποτα,αλλα στο τελος μου ειπε οτι μου εγραψε 2 σιροποκια τα οποια δεν ειναι ακριβως αντιβιωση αλλα λειτουργουν σαν αντιβιωση,δεν το πολυ καταλαβα,θα παω αυριο στον φαρμακοποιο μου κ θα ρωτησω.Οποτε την αντιβιωση δυστυχως δεν την αποφυγαμε,τουλαχιστον το παλεψαμε.
Να σας γραψω κ κατι τελειως ασχετο αλλα τα πηρα παρα πολυ γιατι ο μεγαλογιατρος δεν μου εκοψε αποδειξη διοτι δεν μπορει να μου κοψει,γιατι δουλευει σε δημοσιο νοσοκομειο,αλλα διατηρει ιατρειο κανονικοτατα κ μετα λεμε γιατι εχουμε φτασει σε τετοιο σημειο την Ελλαδα,κ το ιατρειο πηχτρα στον κοσμο.

ax βρε κοριτσι μου, μη στεναχωριεσαι!!!περαστικα!!να σε ρωτησω το υγρο ειχε ξεμεινει απο την προηγουμενη ωτιτιδα?? εχετε ιστορικο ωτιτιδων??ο κ. τι σου ειπε??καλα με τους γιατρους τα εχω παρει και εγω, μεγαλους και μικρους...σηψη μεχρι εκει που δεν παει...εμενα ηρθε ενας συμαβατικος στο σπιτι γαι επανεξεταση του αυτιου του μωρου και μου ειπε 80..και επειδη καταλαβε οτι κατι μου ηρθε-τονιζω ειδε μονο το αυτι και τιποτε αλλο-μου ειπε ,ε χωρις αποδειξη 60....

spyni
22-02-11, 09:37
να κανω κοριτσια μου και αγορια μου και μια ερωτηση, διοτι μαλλον δεν το εχω καταλαβει σωστα...το ch einai υποδιαιρεση του 1μ??πως γινεται με τις δυναμοποιησεις??νομιζα το ειχα καταλαβει αλλα η φαρμακοποιος με καταμπερδεψε!!!

Vann
22-02-11, 10:10
Μου ειπε οτι δεν ειναι απο πολλες ωτιτιδες (εχει παθει 2φορες)αλλα απο τα πολλα μπουκωματα,που η μικρη ειναι απο τον Οκτωβριο μεχρι κ τωρα με καταρροη,βεβαια ο Κ.μου λεει δεν μας πειραζει καθολου αυτο,φτανει που τα περναει ολα ετσι

4 U
22-02-11, 11:02
να κανω κοριτσια μου και αγορια μου και μια ερωτηση, διοτι μαλλον δεν το εχω καταλαβει σωστα...το ch einai υποδιαιρεση του 1μ??πως γινεται με τις δυναμοποιησεις??νομιζα το ειχα καταλαβει αλλα η φαρμακοποιος με καταμπερδεψε!!!

Ναι, το Μ είναι ισχυρότερο από το CH. Τι έχω καταλάβει εγώ από τη μικρή μας εμπειρία? (και διορθώστε με παρακαλώ αν κάνω λάθος) Στον καθένα ταιριάζει συγκεκριμένη δυναμοποίηση δλδ μας έχει τύχει το ομοιοπαθητικό να είναι σωστό αλλά με δυναμοποίηση 200ch να έχουμε μια μικρή βελτίωση και με 1M να γινόμαστε αμέσως καλά J

4 U
22-02-11, 11:06
Έχουμε και εμείς φαρμακείο κυρίως σε 200ch, 1M και μερικά 30ch. Μη διστάσετε σε περίπτωση ανάγκης. Στο φαρμακείο μας έχουμε συνήθως τα παρακάτω: Pulsatilla, Medorrhinum, Sulphur, Calcarea Carbonica, Mercury, Chamomilla J (περιοχή νότια προάστια)

Vann
22-02-11, 11:27
Εμας το φαρμακειο μας εχει τα εξης,acon,belladona,hepar-sulph.phos,puls,calc-carbonica,sulf he.rummex,coccus cact,spongia,ars,apis,arsenicom,silica,mercury,drossera,calcarea sulph.kali carbonicum,medorrin.
Tα πιο πολλα ειναι 1Μ,εχω κ καποια παραπανω φαρμακα απο εκτακτα, θα μπω να συμπληρωσω,κ εγω μενω νοτια προαστια

4 U
22-02-11, 11:33
Εμας το φαρμακειο μας εχει τα εξης,acon,belladona,hepar-sulph.phos,puls,calc-carbonica,sulf he.rummex,coccus cact,spongia,ars,apis,arsenicom,silica,mercury,drossera,calcarea sulph.kali carbonicum,medorrin.
Tα πιο πολλα ειναι 1Μ,εχω κ καποια παραπανω φαρμακα απο εκτακτα, θα μπω να συμπληρωσω,κ εγω μενω νοτια προαστια

Καλέ εσείς είσαστε κανονικό φαρμακείο!!! ;)

4 U
22-02-11, 11:33
Για όποιον ενδιαφέρεται έχουμε φτιάξει λίστα με ομοιοπαθητικά φαρμακεία για όλη την Ελλάδα, την οποία έχουμε εκτυπώσει και την έχουμε πάντα στο βιβλιάριο υγείας του παιδιού, το οποίο πάντα παίρνουμε μαζί σε ταξίδια. Αν τη θέλετε στείλτε με π.μ. το mail σας για να τη στείλω. (Δεν θέλω να την αναρτήσω εδώ διότι είναι τεράστια.. 10 σελίδες και το link που την είχα βρει δε λειτουργεί L )

Vann
22-02-11, 11:38
Απο το να τρεχω να βρω κ να μην βρισκω πηγα κ αγορασα οτι μπορουσα,αφου δεν χαλανε κ εχουν μεγαλη ημερομηνια ληξεως,οποιος χρειαστει κατι πολυ ευχαριστως

4 U
22-02-11, 11:42
Απο το να τρεχω να βρω κ να μην βρισκω πηγα κ αγορασα οτι μπορουσα,αφου δεν χαλανε κ εχουν μεγαλη ημερομηνια ληξεως,οποιος χρειαστει κατι πολυ ευχαριστως

πολύ σωστά, έτσι το σκεφτήκαμε και εμείς, αισθάνομαι σιγουριά όταν έχω απόθεμα;)

spyni
22-02-11, 13:18
Για όποιον ενδιαφέρεται έχουμε φτιάξει λίστα με ομοιοπαθητικά φαρμακεία για όλη την Ελλάδα, την οποία έχουμε εκτυπώσει και την έχουμε πάντα στο βιβλιάριο υγείας του παιδιού, το οποίο πάντα παίρνουμε μαζί σε ταξίδια. Αν τη θέλετε στείλτε με π.μ. το mail σας για να τη στείλω. (Δεν θέλω να την αναρτήσω εδώ διότι είναι τεράστια.. 10 σελίδες και το link που την είχα βρει δε λειτουργεί L )

σου στελνω π.μ.

Vann
22-02-11, 14:20
Βετερανοι της ομοιοπαθητικης θελω την βοηθειας σας,πηρα τον Κ.τηλ κ του ειπα οτι ξανα πηγα κ σε αλλον ωρλ κ μου ειπε οτι η κατασταση της μικρης ειναι ασχημη εχει πολυ υγρο κ αν ξανα παθει ωτιτιδα θα θελει σε 1-2μηνες παρακεντηση.Με ρωτησε ποια φαρμακα της εδωσε κ μου ειπε να συνεχισει να περνει το ομοιοπαθητικο,κ να μην παρει την αντιβιωση μονο το ενα σιροπι.Πεστε μου στην θεση μου τι θα κανατε??????????
Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω,πλεον φοβαμαι κ να περιμενω,απο την αλλη ομως σκεφτομαι αφου εχουμε φτασει εδω δεν ειναι κριμα να παρει αντιβιωση εαν μπορεσει να την γλυτωσει?Πεστε μου υπαρχει καποια αλλη περιπτωση σαν την δικη μου??κ τελικα να υποχωρησε το υγρο?

fairy's mom
22-02-11, 18:23
Βετερανοι της ομοιοπαθητικης θελω την βοηθειας σας,πηρα τον Κ.τηλ κ του ειπα οτι ξανα πηγα κ σε αλλον ωρλ κ μου ειπε οτι η κατασταση της μικρης ειναι ασχημη εχει πολυ υγρο κ αν ξανα παθει ωτιτιδα θα θελει σε 1-2μηνες παρακεντηση.Με ρωτησε ποια φαρμακα της εδωσε κ μου ειπε να συνεχισει να περνει το ομοιοπαθητικο,κ να μην παρει την αντιβιωση μονο το ενα σιροπι.Πεστε μου στην θεση μου τι θα κανατε??????????
Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω,πλεον φοβαμαι κ να περιμενω,απο την αλλη ομως σκεφτομαι αφου εχουμε φτασει εδω δεν ειναι κριμα να παρει αντιβιωση εαν μπορεσει να την γλυτωσει?Πεστε μου υπαρχει καποια αλλη περιπτωση σαν την δικη μου??κ τελικα να υποχωρησε το υγρο?
Εγώ θα έκανα ό,τι μου έλεγε ο Κ. Αλλά δεν είχαμε ποτέ δικό σου πρόβλημα και μιλάω στην υποθετική περίπτωση που είχαμε το ίδιο.

fairy's mom
22-02-11, 18:25
Η νέα λίστα
· Apis 200ch - 1M – 10M fairy's mom Ζωγραφου
· Apis 30ch mesastoura Μεταμόρφωση
· Arnica 30ch mesastoura Μεταμόρφωση
· Arnica 200ch - 1M – 10M fairy's mom Ζωγραφου
· Antimonium tartar 200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Aloe 200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Aconitum 200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Arsenicum 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Beladonna mesastoura Μεταμόρφωση
· Belladonna 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Bryonia 12ch mesastoura Μεταμόρφωση
· Bryonia 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Colocynthis 200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Caccus Cacti 200ch fairy's mom Ζωγραφου
· Calc carbonica 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Chamomilla 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Causticum 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Drosera 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Gelsemium 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Hep. Sulpur 200ch , 30ch mesastoura Μεταμόρφωση
· Hep. Sulpur 200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Kali bichronicum 200ch fairy's mom Ζωγραφου
· Lycopodium 30ch mesastoura Μεταμόρφωση
· Ignatia 30ch - 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Mercurius sol. 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Nux vomica 30ch fairy's mom Ζωγραφου
· Pulsatila 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Phosphorus 200ch fairy's mom Ζωγραφου
· Rumex 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Sepia 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Spongia 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Spongia mesastoura Μεταμόρφωση
· Sulphur 30ch mesastoura Μεταμόρφωση
· Sulphur 200ch fairy's mom Ζωγραφου
· Τuberculinum 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Veratrum album 30ch mesastoura Μεταμόρφωση
· Silica 30ch 2caps mesastoura Μεταμόρφωση
· Staph mesastoura Μεταμόρφωση
· Aesc 12ch (http://abchomeopathy.com/r.php/Aesc) hemmoroids mesastoura Μεταμόρφωση

Να προτείνω κάτι, γιατί βλέπει ότι υπάρχει ενδιαφέρον και όποιος θέλει επικοινωνεί με πμ. Εγώ έχω ήδη το τηλ του mesastoura, η Vera το δικό μου και soevana πρέπει να το έχεις κι εσύ (αν το έχεις χάσει πες μου να στο ξαναστείλω). Οπότε αν τύχει κατι επειγον και δεν βρίσκετε φαρμακείο, μπορείτε να το ποστάρετε και κάποιος θα το δει να ειδοποιήσει. Όσοι περισσότεροι μαζευτούμε τόσο το καλύτερο φυσικά. Βεβαια επειδή πρόκειται για ιντερνετ και γνωστοι οι κινδυνοί του είναι απολύτως κατανοητό αν κάποιος δεν θέλει να δώσει τα τηλ του. Εγώ πχ δεν θα τα έδινα σε κάποιο νέο μέλος (χωρίς παρεξήγηση για κανέναν!). Οπότε όσοι πιστοί προσέλθετε να συμπληρώσετε τη λίστα με τα φάρμακα σας και την περιοχή σας...
Να διευκρινίσω φυσικά ότι οι πιθανότητες να γίνει χρήση του φαρμακείου μας είναι ελάχιστες, αλλά μία φορά θα κάτσει η απόλυτη ανάγκη και προσωπικά για μία τετοια πιθανότητα παίρνω μέρος σε όλο αυτό. Και νομίζω ότι δεν χρειάζεται καν να πω ότι θα είναι χωρίς χρήματα ε?

mesastoura
22-02-11, 19:02
πολύ καλή δουλεία :-)

chatzico
22-02-11, 20:15

Να προσθέσω και εγώ το δικό μου φαρμακείο.

Rumex 200 ch
Antimonium Tartar 200 ch
Kali Bichromicum 200 ch
Spongia 200 ch
Spongia 1M
Mercury 200ch
Chamamilla 200 ch
Pulsatilla 200 ch
Pulsatilla 1 M
Drosera 200ch
Aconitum 200 ch
Aconitum 1M
Belladona 200 ch
Ipecacuana 200 ch
Calcarea Carbonica 200 ch
Calcarea Carbonica 1M
Calcarea Carbonica 10M
Phosphorus 200 ch
Phosphorus 1 M
Phosphorus 10 M

Μένω στον Πειραιά και Παιανία (Τετάρτες, Σαββατοκύριακα).

Στην διάθεσή σας.

spyni
22-02-11, 20:28
Θα ήθελα, αν μπορούσε να μου περάσεις με ε-μαιλ την λίστα με τα ομοιοπαθητικά φαρμακεία.

Το μαιλ μου είναι

chatzico@yahoo.gr

Σε ευχαριστώ.

σου τη στελνω εγω, οπως πολυ ευγεnικα μου την εστειλε η 4u....

chatzico
22-02-11, 20:35

Σε ευχαριστώ.

4 U
23-02-11, 09:18
Σε ευχαριστώ.

στην έστειλα και στο e-mail σου. Καλές μου μανούλες συνήθως μπαίνω πρωινές ώρες από το γραφείο ;) - sorry αν καθυστερώ να σας απαντήσω.

Επίσης θέλω να επισημάνω ότι δεν έχουμε τσεκάρει τη λίστα με το ομοιοπαθητικά φαρμακεία για όλη την Ελλάδα δλδ δεν είμαι σίγουρη αν ισχύουν όλα τα τηλ. και οι διευθύνσεις :!:

4 U
23-02-11, 09:19

Συμφωνώ και επαυξάνω :p

Active Member
25-02-11, 23:32
Κοριτσια καλησπερα!

καθ' ο,τι νεα στο σπορ της ομοιοπαθητικης...εχω ορισμενες ερωτησεις. Οποια κοπελα ξερει και θελει...ας μου λυσει μερικες αποριες.

Ο μικρος εχει κατι εκζεματακια στο προσωπο, οχι τιποτα σπουδαια πραγματα, αλλα σχεδον επι μονιμου βασεως. Τον πηγα στο δερματολογο, μας εφτιαξε μια αλοιφη και την εβαλα. Αλλα μετα απο μια εβδομαδα -10 μερες χρησης δεν ειδα αποτελεσμα. Η αλοιφη ειχε μεσα και κορτιζονη, κατι που μου τη σπαει ιδιαιτερως! Ειπα λοιπον να παμε στον ομοιοπαθητικο. Μου εδωσε το Medorrhinum. (http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=medorrhinum)

Απο τη περιγραφη του site δε καταλαβα τιποτα! τεσπα....δεν ειναι εκει το θεμα μου αν και πολυ θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος τι σημαινουν ολα αυτα που γραφει, και με ποιον τροπο ταιριαζουν στην περιπτωση μας.

Ερωτηση μου! Ποτε να περιμενω να δω αποτελεσμα? Ο γιατρος μου ειπε να ξαναμιλησουμε σε 1 μηνα.

fairy's mom
26-02-11, 00:01
Συμφωνώ και επαυξάνω :p
Ευχαριστώ! Αν και τα εύσημα τα δικαιούται ο mesastoura!

4u αν έχεις κι εσύ φαρμακείο μπορείς να το βάλεις.

Δεν εχει σημασία αν επαναλαμβάνονται κάποια φάρμακα, αλλά οι περιοχές που θα καλύπτονται :wink:

Να προσθέσω και εγώ το δικό μου φαρμακείο.

Μένω στον Πειραιά και Παιανία (Τετάρτες, Σαββατοκύριακα).

Στην διάθεσή σας.
Ευχαριστούμε! Θα εντάξω τη λίστα σου στην ομαδική μέσα στο σκ. Αν θες να επικοινωνήσουμε με πμ για τηλ επικοινωνίας (σκοπός είναι να μπορούμε να βρούμε ο ένας τον άλλον :))

Ο Ειπα λοιπον να παμε στον ομοιοπαθητικο. Μου εδωσε το Medorrhinum. (http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=medorrhinum)

Απο τη περιγραφη του site δε καταλαβα τιποτα! τεσπα....δεν ειναι εκει το θεμα μου αν και πολυ θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος τι σημαινουν ολα αυτα που γραφει, και με ποιον τροπο ταιριαζουν στην περιπτωση μας.

Ερωτηση μου! Ποτε να περιμενω να δω αποτελεσμα? Ο γιατρος μου ειπε να ξαναμιλησουμε σε 1 μηνα.

Ράνια κατ αρχάς πολύ κάνεις και σου την σπάει η κορτιζόνη. Μην ξαναβάλεις στο παιδί! Μόνο κακό κάνουν οι ρημάδες και αυτό είναι μακροπρόθεσμο!

Τώρα για τις απορίες σου. Στο σαιτ που κοίταξες για το φάρμακο περιγράφονται κάποια απειροελαχιστα χαρ/κα του. Ένα φάρμακο κανονικά επεξηγείται σε σελίδα ή σελίδες. Επομένως κανείς που δεν είναι γιατρός δεν μπορεί να σου πει γιατί ταιριάζει αυτό το φάρμακο στο δικό σου παιδί.

Αν υποθέσουμε ότι ο γιατρός έχει πετύχει το σωστό φάρμακο (γιατί μπορεί το σωστό να βρεθεί με την 2η επίσκεψη) τότε βελτίωση βλέπεις από μέρες μέχρι και 2μηνο περίπου. Ο γιατρός είναι αυτός που θα αξιολογήσει αν το φάρμακο σας πιάνει.
Κάτι πολύ σημαντικό! Συνήθως ένδειξη ότι έχει πίάσει το φάρμακο είναι η έξαρση των συμπτωμάτων ή το να βγουν παλιότερες ευασθησίες στην επιφάνεια. Εσύ αν δεις ότι κάτι δεν πάει καλά (είτε αρρωσταίνει το παιδί είτε φουντώνει) θα παρεις αμέσως τον ομοιοπ τηλ να του τα πεις. Δεν θα περιμένεις να περάσουν οι μέρες για το ραντεβού. Αυτός θα κρίνει τι πρέπει να δώσει - αν θα αλλάξει το φάρμακο ή όχι.

Ελπίζω να σε βοηθησα και να μην σε μπέρδεψα περισσότερο!

chatzico
26-02-11, 10:54
στην έστειλα και στο e-mail σου. Καλές μου μανούλες συνήθως μπαίνω πρωινές ώρες από το γραφείο ;) - sorry αν καθυστερώ να σας απαντήσω.

Επίσης θέλω να επισημάνω ότι δεν έχουμε τσεκάρει τη λίστα με το ομοιοπαθητικά φαρμακεία για όλη την Ελλάδα δλδ δεν είμαι σίγουρη αν ισχύουν όλα τα τηλ. και οι διευθύνσεις :!:

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση, ίσως μπορούμε να εμπλουτίσουμε και να keep updated την λίστα με τα φαρμακεία. Να αναλάβω π.χ. μια περιοχή, να ελέγξω τα φαρμακεία της και να σημειώσω ποια έχουν ομοιοπαθητικά. Έτσι, σιγά σιγά, θα ξέρουμε ανά περιοχή ποια έχουν ομοιοπαθητικά και θα χρησιμεύσει πολύ για τις εφημερίες, αφού το σαίτ της ομοιοπαθητικής δεν είναι καλά ενημερωμένο. Μου έχει τύχει σε σκ να τρέχω σαν την τρελή να βρώ φάρμακο. Τι λέτε ? Συμφωνείτε ? Ευχαρίστως να ξεκινήσω εγώ αν θέλετε.

[QUOTE=fairy's mom;1921788]

Ευχαριστούμε! Θα εντάξω τη λίστα σου στην ομαδική μέσα στο σκ. Αν θες να επικοινωνήσουμε με πμ για τηλ επικοινωνίας (σκοπός είναι να μπορούμε να βρούμε ο ένας τον άλλον :)) /QUOTE]

Σου στέλνω με πμ. το τηλέφωνό μου, στην διάθεσή σου.

spyni
26-02-11, 12:44
Κοριτσια καλησπερα!

καθ' ο,τι νεα στο σπορ της ομοιοπαθητικης...εχω ορισμενες ερωτησεις. Οποια κοπελα ξερει και θελει...ας μου λυσει μερικες αποριες.

Ο μικρος εχει κατι εκζεματακια στο προσωπο, οχι τιποτα σπουδαια πραγματα, αλλα σχεδον επι μονιμου βασεως. Τον πηγα στο δερματολογο, μας εφτιαξε μια αλοιφη και την εβαλα. Αλλα μετα απο μια εβδομαδα -10 μερες χρησης δεν ειδα αποτελεσμα. Η αλοιφη ειχε μεσα και κορτιζονη, κατι που μου τη σπαει ιδιαιτερως! Ειπα λοιπον να παμε στον ομοιοπαθητικο. Μου εδωσε το Medorrhinum. (http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=medorrhinum)

κοριτσι μου!!
θα στα πω οπως εγω τα εχω καταλαβει διοτι και εμεις πρωτακια ειμαστε...βεβαια ηδη με τις πρωτες μας νικες στο ενεργητικο μας!!!Αυτα φυσικα που σου ειπε πιο πανω η δασκαλα μας βλ. fairy;s mum ειναι ολα πολυ σωστα..ειπαμε ειναι δασκαλα στο ειδος, και εμεις απο εκεινη μαθαινουμε -και οχι μονο, δε θελω να αδικησω καποιον-...λοιπον ο καθενας εχει το δικο του φαρμακο, δεν υπαρχει καποιο φαρμακο π.χ. για τον πονοκεφαλο και οποιος εχει πονοκεφαλο το παιρνει...δεν παει ετσι.με το ιδιατερο φαρμακο του καθενα προσπαθει ο γιατρος να ενισχυσει το ανοσιοποιητικο σου, ωστε να τα καταφερει μονο του να διωξει οποιαδηποτε εισβολη, πονο κτλ. η ομοιοπαθητικη ειναι οπως τη λενε ιδιοσυγκρασιακη ιατρικη...αν κανω καπου λαθος παρακαλω οι βετερανοι να με διορθωσουν!!καλη αρχη και περαστικα!!!ο,τι αλλο θες εδω εισαι στο σωστο μερος!!

Active Member
26-02-11, 14:45
κοριτσια, ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Λοιπον....εμεις το φαρμακακι αυτο το πηραμε γιατι εχουμε εκζεματακια στο προσωπο και κατι σπυρακια στο πωπουδακι μας.

Χτες το μεσημερι, λοιπον, πηρε το φαρμακο...το βραδυ δεν υπηρχε ουτε ενα σπυρακι. Το προσωπο λιγο καλυτερα.

Πιθανως να ειναι τυχαιο το γεγονος. Αλλα, αν δω και παει καλα ο κωλαρακος του....τι να πω! Γινονται θαυματα! Το προσωπο ειναι πιο δυσκολο απο ο,τι καταλαβα.

Αλλη ερωτηση! Σε περιπτωση που στο προσωπο δε δω βελτιωση, να τον παρω νωριτερα? (αν δω να χειροτερευει θα τον παρω)

Ο μηνας που μας εδωσε χρονικο περιθωριο, ειναι "σημαδιακο" χρονικο περιθωριο? Εννοω, μηπως θελει κανα μηνα να εμφανιστουν τα αποτελεσματα του φαρμακου?

fairy's mom
26-02-11, 15:03
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση, ίσως μπορούμε να εμπλουτίσουμε και να keep updated την λίστα με τα φαρμακεία. Να αναλάβω π.χ. μια περιοχή, να ελέγξω τα φαρμακεία της και να σημειώσω ποια έχουν ομοιοπαθητικά. Έτσι, σιγά σιγά, θα ξέρουμε ανά περιοχή ποια έχουν ομοιοπαθητικά και θα χρησιμεύσει πολύ για τις εφημερίες, αφού το σαίτ της ομοιοπαθητικής δεν είναι καλά ενημερωμένο. Μου έχει τύχει σε σκ να τρέχω σαν την τρελή να βρώ φάρμακο. Τι λέτε ? Συμφωνείτε ? Ευχαρίστως να ξεκινήσω εγώ αν θέλετε.

Σου στέλνω με πμ. το τηλέφωνό μου, στην διάθεσή σου.
To έλαβα το μηνυμα! :D

Η ιδέα σου είναι πολύ καλή αν και φιλόδοξη! Ευχαρίστως να βοηθήσω, αλλά προειδοποιώ ότι θα είναι με πολύυυυυ αργούς ρυθμούς, γιατί τέτοιες δουλειες μπορώ να κάνω μόνο το μεσημέρι που κοιμάται η μικρή. Και τι να πρωτοπρολάβω μέσα σε μιάμισι ώρα...

ειπαμε ειναι δασκαλα στο ειδος, και εμεις απο εκεινη μαθαινουμε
:lol::lol::lol:
spyni με έκανες και γέλασα! Καλέ τι δασκάλα του είδους??? :p Και δεν το λέω από ταπεινοφροσύνη, αλλά εδώ μέσα υπάρχουν πιο διαβασμένοι και πραγματικά ειδήμονες της ομοιοπ! :D

fairy's mom
26-02-11, 15:11
Χτες το μεσημερι, λοιπον, πηρε το φαρμακο...το βραδυ δεν υπηρχε ουτε ενα σπυρακι. Το προσωπο λιγο καλυτερα.

Αλλη ερωτηση! Σε περιπτωση που στο προσωπο δε δω βελτιωση, να τον παρω νωριτερα? (αν δω να χειροτερευει θα τον παρω)

Ο μηνας που μας εδωσε χρονικο περιθωριο, ειναι "σημαδιακο" χρονικο περιθωριο? Εννοω, μηπως θελει κανα μηνα να εμφανιστουν τα αποτελεσματα του φαρμακου?
Aυτό είναι καλό σημάδι!

Στην αρχή σου κλείνουν ραντεβού στον μήνα, γιατί θέλει πιο στενή παρακολούθηση από τον γιατρό. Εσύ μπορείς στις 15 μέρες να τον πάρεις ένα τηλ και να τον ενημερώσεις για την πορεία σας. Εκτός και αν συμβεί κάτι έκτακτο οπότε θα ενημερώσεις άμεσα!

chatzico
26-02-11, 15:46
To έλαβα το μηνυμα! :D

Η ιδέα σου είναι πολύ καλή αν και φιλόδοξη! Ευχαρίστως να βοηθήσω, αλλά προειδοποιώ ότι θα είναι με πολύυυυυ αργούς ρυθμούς, γιατί τέτοιες δουλειες μπορώ να κάνω μόνο το μεσημέρι που κοιμάται η μικρή. Και τι να πρωτοπρολάβω μέσα σε μιάμισι ώρα...
:

Μπορούμε αρχικά να κοιτάξει, ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ, τα φαρμακεία της περιοχής της και σιγά σιγά να το παλέψουμε και για τα υπόλοιπα. Εγώ μπορώ π.χ. να αναλάβω τον Πειραιά και περίχωρα και τα Μεσόγεια.

Καμμιά εθελόντρια ???

Ελάτε κορίτσια, είναι για καλό σκοπό !!!!!!!!!!!!!

soevan07
26-02-11, 16:51
Καλησπέρα, είχα καιρό να μπω σε αυτό το τόπικ.

Ξαναπεράσαμε με την μικρή άλλη μια ίωση με ωτίτιδα
και αυτή την φορά την πήγα αμέσως στον κλασσικό παιδίατρο
για να μας κάνει τη διάγνωση

και φυσικά μας την έκανε δίνοντάς μας (και πάλι !! :roll:)
αντιβιωσάρα AUGMENTIN.

Φυσικά την ήπιε ο ίδιος..... :mrgreen:
γιατί της μικρής της έδωσα ομοιοπαθητικό
και απο τότε δεν ξαναέκανε πυρετό και ούτε παραπονέθηκε για πόνο στο αυτί.

Το τρομερό της υπόθεσης ήταν οτι ο παιδίατρος μας είπε
πως στις ωτίτιδες εαν δεν πάρεις αντιβίωση
μπορεί να πάθεις και ρίξη τυμπάνου!! :shock: :shock:

Την Τρίτη έχω προγραμματίσει ραντεβού με τη νέα μας
ομοιοπαθητικό-παιδίατρο

κι εκείνη ελπίζω να μας επιβεβαιώσει
οτι καθάρισε πλέον το αυτάκι της απο την ωτιτιδα.

Δεν θέλω να ενθουσιαστώ ακόμα....
περιμένω την Τρίτη για να.....πανηγυρίσω
άλλη μια επιτυχία μας με την ομοιοπαθητική!!

soevan07
26-02-11, 16:54
Μπορούμε αρχικά να κοιτάξει, ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ, τα φαρμακεία της περιοχής της και σιγά σιγά να το παλέψουμε και για τα υπόλοιπα. Εγώ μπορώ π.χ. να αναλάβω τον Πειραιά και περίχωρα και τα Μεσόγεια.

Καμμιά εθελόντρια ???

Ελάτε κορίτσια, είναι για καλό σκοπό !!!!!!!!!!!!!

Κορίτσια, γιατί να κουράζεστε?
(για να βοηθήσω το λέω)

πάρτε αυτές τις λίστες που έχουν ανα περιοχή έτοιμες εδώ
http://www.homeopathy.gr/homeopathy/homeopathic_pharmacies.html

και κάντε τες copy.

4 U
26-02-11, 17:23
καλές μου μανούλες, θέλω σε τόσα να απαντήσω αλλά δεν μπορώ, πολύ δύσκολη αυτή η εβδομάδα για εμάς, από τρακάρισμα έως διάρρηξη σπιτιού :( Γράφω στα γρήγορα να σας πω πως λειτουργούμε εμείς για τα ομοιοπαθητικά εφημερεύοντα φαρμακεία. 1. Καταρχάς φροντίζουμε να έχουμε απόθεμα. 2. Αν θέλουμε οπωσδήποτε φαρμακείο ομοιοπαθητικό πρώτα κάνουμε ένα search google για εφημερεύον ομοιοπαθητικό φαρμακείο, όταν το βρούμε καλούμε στο τηλέφωνο να δούμε αν όντως εφημερεύει και αν έχουν το ομοιοπαθητικό που χρειαζόμαστε. Όταν το βρούμε τους λέμε να τα κρατήσουν και πηγαίνουμε να παραλάβουμε, έτσι γλιτώνουμε χλμ. J Το συντομότερο θα προσθέσω στη λίστα με τα φάρμακα!

malecon
26-02-11, 17:29
και φυσικά μας την έκανε δίνοντάς μας (και πάλι !! :roll:)
αντιβιωσάρα AUGMENTIN.

Τι θέλουν και την δίνουν? Εγώ είχα πάθει αλλεργία :evil::evil::evil: και απο τότε τρέμω όλα τα φάρμακα :-(:-(:-(
(δεν παιρνω θέση υπέρ της ομοιοπαθητικής, αλλά κατά της augmentin ;))

soevan07
26-02-11, 17:34
Τι θέλουν και την δίνουν? Εγώ είχα πάθει αλλεργία :evil::evil::evil: και απο τότε τρέμω όλα τα φάρμακα :-(:-(:-(
(δεν παιρνω θέση υπέρ της ομοιοπαθητικής, αλλά κατά της augmentin ;))

Εαν την Τρίτη η ομοιοπαθητικός-παιδίατρος μας πει οτι το παιδί
καθάρισε απο την ωτίτιδα

θα πάω και θα τον λούσω με την AUGMENTIN !!

Οχι τίποτα....αλλά ήθελε να μας τρομοκρατήσει κι όλας!!
Αει σιχτηρ πια......... τον είχα και σε υπόληψη!!!

chatzico
26-02-11, 18:06
Κορίτσια, γιατί να κουράζεστε?
(για να βοηθήσω το λέω)

πάρτε αυτές τις λίστες που έχουν ανα περιοχή έτοιμες εδώ
http://www.homeopathy.gr/homeopathy/homeopathic_pharmacies.html

και κάντε τες copy.

Soevan07, η λίστα αυτή δεν είναι επικαιροποιημένη (π.χ. στον Πειραιά αναφέρει 5-6 φαρμακεία - αριθμός που υπολείπεται κατά πολύ ) και μου έχει τύχει προσωπικά, είτε να μην υπάρχει σύμφωνα με αυτήν εφημερεύον φαρμακείο στην περιοχή μου, είτε να κοιτώ στα εφημερεύοντα και να μην έχουν αναρτήσει κάτι (τις ημέρες τις πρωτοχρονιάς φέτος). Έχω ρίξει τρέξιμο για φάρμακο που δεν το έχω στο φαρμακείο και είναι η πρώτη φορά που το χρειαζόμαστε, που δεν λέγεται. Κοντεύω να γίνω Οδόραμα, το GPS να είναι καλά.

καλές μου μανούλες, θέλω σε τόσα να απαντήσω αλλά δεν μπορώ, πολύ δύσκολη αυτή η εβδομάδα για εμάς, από τρακάρισμα έως διάρρηξη σπιτιού :( Γράφω στα γρήγορα να σας πω πως λειτουργούμε εμείς για τα ομοιοπαθητικά εφημερεύοντα φαρμακεία. 1. Καταρχάς φροντίζουμε να έχουμε απόθεμα. 2. Αν θέλουμε οπωσδήποτε φαρμακείο ομοιοπαθητικό πρώτα κάνουμε ένα search google για εφημερεύον ομοιοπαθητικό φαρμακείο, όταν το βρούμε καλούμε στο τηλέφωνο να δούμε αν όντως εφημερεύει και αν έχουν το ομοιοπαθητικό που χρειαζόμαστε. Όταν το βρούμε τους λέμε να τα κρατήσουν και πηγαίνουμε να παραλάβουμε, έτσι γλιτώνουμε χλμ. J Το συντομότερο θα προσθέσω στη λίστα με τα φάρμακα!

Verdana, το ίδιο με αυτό που έγραψα παραπάνω. Ανοίγω το κομπιούτερ και βάζω απο την μια την λίστα των ομοιοπαθητικών φαρμακείων (από το σαιτ της ομοιοπαθητικής) και από την άλλη τα εφημερεύοντα της περιοχής που βρίσκομαι. Είναι λίγο ψιλοπανικός αυτό όταν έχεις το παιδί άρρωστο και σε έχει συμβουλεύσει ο γιατρός σου να του δώσεις ένα συγκεκριμένο φάρμακο που δεν το έχεις. Όσο για απόθεμα, τι να σου πω ? Έχω φτιάξει το φαρμακείο που μου σύστησε ο Κυβέλλος και το έχω εμπλουτίσει κατά καιρούς με διάφορα. Τα δε βασικά φάρμακα ή αυτά που παίρνουν συνήθως σε κάποια αρρώστεια τα έχω ανά 10 ή 15 κάψουλες.

Θεωρώ, ότι αν υπήρχαν, ανά περιοχή ΟΛΑ τα ομοιοπαθητικά φαρμακεία, θα ήταν ευκολότερο. Θα κοιτούσα την λίστα με τα εφημερεύοντα, αυτή με τα ομοιοπαθητικά και με ένα τηλέφωνο όλα θα τελείωναν.

ΑΥΤΑ.

soevan07
26-02-11, 18:13
Soevan07, η λίστα αυτή δεν είναι επικαιροποιημένη (π.χ. στον Πειραιά αναφέρει 5-6 φαρμακεία - αριθμός που υπολείπεται κατά πολύ ) και μου έχει τύχει προσωπικά, είτε να μην υπάρχει σύμφωνα με αυτήν εφημερεύον φαρμακείο στην περιοχή μου, είτε να κοιτώ στα εφημερεύοντα και να μην έχουν αναρτήσει κάτι (τις ημέρες τις πρωτοχρονιάς φέτος). Έχω ρίξει τρέξιμο για φάρμακο που δεν το έχω στο φαρμακείο και είναι η πρώτη φορά που το χρειαζόμαστε, που δεν λέγεται. Κοντεύω να γίνω Οδόραμα, το GPS να είναι καλά.

A, δεν έχω προλάβει ακόμα να τα τσεκάρω να σου πω την αλήθεια....;)
Πάω πάσο τότε!

spyni
26-02-11, 18:30
Εαν την Τρίτη η ομοιοπαθητικός-παιδίατρος μας πει οτι το παιδί
καθάρισε απο την ωτίτιδα

θα πάω και θα τον λούσω με την AUGMENTIN !!

Οχι τίποτα....αλλά ήθελε να μας τρομοκρατήσει κι όλας!!
Αει σιχτηρ πια......... τον είχα και σε υπόληψη!!!

gia ρηξη τυμπανου και για μηνηγγιτιδα μας ειχε πει και εμας ο κλασ.γιατρος για το μωρο μας...επισης μας ειχε δωσει Augmentin που δεν πηραμε...ειχε πει ειναι η καλυτερη για τις ωτιτιδες...τι να πεις!!

marsolan
28-02-11, 13:32
καλημερα...
εχω την μικρη μου αρρωστουλα...
Ξεκινησε με εντονο βηχα...
Η παιδιατρος την ακροαστηκε,της κοιταξε τα αυτακια,τον λαιμο οσο φαινοταν αλλα δεν βρηκε τιποτε...
Τον βηχα τον απεδωσε σε πιθανον ερεθισμενο λαρυγγα και ειπε να την προσεξουμε με ανοιχτα παραθυρα κλπ κλπ...
Πηρα τον ομοιοπαθητικο και μας εδωσε puls200...
Αυτο την Παρασκευη..
Μεχρι τοτε δεν ειχε πυρετο και μετα μεχρι χτες τα μεσανυχτα ανεβαζε το πολυ μεχρι 37,7 κατι που δεν την εμποδιζε στο να ειναι ορεξατη,να παιζει..
Απο χτες μου εκανε ξαφνικα 38,7..εφτασε στο 39,7 και σημερα παλι σε τετοια σημεια...
Ο ομοιοπαθητικος μου ειχε πει οτι αν μεσα στο ΣΚ δω επιδεινωση να της δωσω αλλο ενα καπσουλακι...επειδη δεν ειχα τετοια δειγματα δεν της εδωσα..
Σημερα που το παιδι ειναι ετσι..με υψηλο πυρετο,χωρις ενεργεια δεν τον βρισκω στο τηλεφωνο και δεν εχω και το κινητο του..
Εγω της εδωσα το καπσουλακι αλλα θελω να ρωτησω εσας μεχρι να τον βρω....χτες το βραδυ της εδωσα depon...υπαρχει προβλημα???
Επισης η παιδιατρος μας ειπε αν δεν πεφτει ο πυρετος να της δωσω ponstan...εδω τωρα τι κανω???
Θα υπαρξει προβλημα λετε??
Ειναι που δεν βρισκω και τον ομοιοπαθητικο προς το παρον και λιιιγο εχω ανησυχησει!!

chatzico
28-02-11, 13:34
καλημερα...
Η παιδιατρος την ακροαστηκε,της κοιταξε τα αυτακια,τον λαιμο οσο φαινοταν αλλα δεν βρηκε τιποτε...
Τον βηχα τον απεδωσε σε πιθανον ερεθισμενο λαρυγγα και ειπε να την προσεξουμε με ανοιχτα παραθυρα κλπ κλπ...
Αυτο την Παρασκευη..
Μεχρι τοτε δεν ειχε πυρετο και μετα μεχρι χτες τα μεσανυχτα ανεβαζε το πολυ μεχρι 37,7 κατι που δεν την εμποδιζε στο να ειναι ορεξατη,να παιζει..
Απο χτες μου εκανε ξαφνικα 38,7..εφτασε στο 39,7 και σημερα παλι σε τετοια σημεια...
Ο ομοιοπαθητικος μου ειχε πει οτι αν μεσα στο ΣΚ δω επιδεινωση να της δωσω αλλο ενα καπσουλακι...επειδη δεν ειχα τετοια δειγματα δεν της εδωσα..
Σημερα που το παιδι ειναι ετσι..με υψηλο πυρετο,χωρις ενεργεια δεν τον βρισκω στο τηλεφωνο και δεν εχω και το κινητο του..
Εγω της εδωσα το καπσουλακι αλλα θελω να ρωτησω εσας μεχρι να τον βρω....χτες το βραδυ της εδωσα depon...υπαρχει προβλημα???
Επισης η παιδιατρος μας ειπε αν δεν πεφτει ο πυρετος να της δωσω ponstan...εδω τωρα τι κανω???
Ειναι που δεν βρισκω και τον ομοιοπαθητικο προς το παρον και λιιιγο εχω ανησυχησει!!

Απ' όσο ξέρω, και τα δύο αντιπυρετικά δίνονται χωρίς πρόβλημα, ειδικά το ντεπόν.

Αν κάποια ξέρει κάτι άλλο, ας μας πεί.

Vann
28-02-11, 13:43
Ντεπον δινεις αφοβα,ποσταν μου ειχε πει οχι

4 U
28-02-11, 14:01
Εμάς πάλι μας έχει πει ότι μπορούμε και depon και ponstan, όταν έχει πολύ πυρετό, και τα δίνουμε εναλλακτικά κάθε 5-6 ώρες.

axileas
28-02-11, 14:22
μηπως θα μπορουσα να εχω και εγω την λιστα ?στο πμ εδω δεν χωραει?

axileas
28-02-11, 14:23
Εμάς πάλι μας έχει πει ότι μπορούμε και depon και ponstan, όταν έχει πολύ πυρετό, και τα δίνουμε εναλλακτικά κάθε 5-6 ώρες.
για πονσταν δεν εχω ρωτησει διοτι δεν εχει χρειαστει μεχρι τωρα, αλλα ντεπον σιγουρα ναι

4 U
28-02-11, 14:46
μηπως θα μπορουσα να εχω και εγω την λιστα ?στο πμ εδω δεν χωραει?

στην έστειλα με π.μ.. Ελπίζω να μη χάλασε το format την είχα σε εκτυπώσιμη μορφή.

4 U
28-02-11, 14:47
χμμμ μήπως να ανοίγαμε άλλο θέμα για συζητηση -γενικά ομοιοπαθητική? ... είμαστε μέρες εκτός θέματος ;) και μόλις το συνειδητοποίησα!

axileas
28-02-11, 15:06
στην έστειλα με π.μ.. Ελπίζω να μη χάλασε το format την είχα σε εκτυπώσιμη μορφή.
σευχαριστω πολυ.κυκλαδες και κρητη δεν εχει αποτι ειδα?

rna
28-02-11, 15:31
Koρίτσια, να σας ρωτήσω κάτι?
Αυτή τη λίστα με τα ομοιοπαθητικά σας την έδωσε ο γιατρός σας και σας έδωσε και οδηγίες για το καθένα? Δηλ. για ποιές περιπτώσεις κάνει και την ανάλογη δοσολογία ή υπάρχει έτοιμη σε κάποια φαρμακεία? (διάβασα σε κάποια προηγούμενη σελίδα για κάποια κασετίνα της Προβατά, ισχύει κάτι τέτοιο?)

Εμένα πάντως ο δικός μου γιατρός, αν και κάνω πολλά χρόνια ομοιοπαθητική για διάφορα υγείας που παρουσιάζονται κατά καιρούς, ποτέ δεν μου είπε να έχω στο σπίτι φαρμακείο και τώρα που το διαβάζω από εσάς έχω ενθουσιαστεί. Το είχα σκεφτεί και εγώ αλλά δεν ήξερα αν γινόταν.

BOBOLINOS
28-02-11, 18:17
marsolan το πονσταν καλό είναι να αποφεύγεται διότι επηρεάζει κατά πολύτα νεφρά ,συκώτι και το ΚΝΣ προσπάθησε να το αλλάξεις με το dolal
.μην τρομοκρατηθείς αν διαβάσεις τις αντενδείξεις θα καταλάβεις τι εννοώ.

fairy's mom
28-02-11, 20:42
καλημερα...
Αυτο την Παρασκευη..
Εμένα από χθες το απογευμα είναι με 39 πυρετό. έδωσα μόνη μου puls1M και δεν έπεσε. 4 ώρες μετά για να μπορέσει να κοιμηθεί έδωσα ντεπόν την μικρότερη δυνατή δόση. Δεν έπιαναν ούτε τα χλιαρά μπάνια. Το πρωί ξανά puls, το λιγότερο που έπεσε ο πυρετός ήταν στο 38,3 και ανέβαινε συνέχεια στο 39. Ε προκειμένου να είναι το παιδί σαν κοτόπουλο ξανάδωσα depon. Θέλω να πω ότι πρώτον δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το ντεπόν και δεύτερον κρίνεις την κατάσταση του παιδιού και αναλόγως πράττεις. Απλά φρόντιζε να δίνεις την μικρότερη δυνατή δόση και κατά προτίμηση το βραδάκι που πέφτει το παιδί για ύπνο. Επίσης όταν μιλήσεις ξανά με τον γιατρό σου ρώτα τον τι να δίνεις σε τέτοιες περιπτώσεις ανάγκης για να μην ψάχνεσαι.
Πομσταν επιτρέπεται, αλλά συμφωνώ με μπομπολίνο, καλύτερα να το αποφεύγεις.

Για το θέμα των φαρμάκων δεν έχω καθόλου χρόνο λόγω της μικρής. Θα επανέλθω μέσα στην βδομάδα.

4 U
28-02-11, 21:15
Koρίτσια, να σας ρωτήσω κάτι?
Αυτή τη λίστα με τα ομοιοπαθητικά σας την έδωσε ο γιατρός σας και σας έδωσε και οδηγίες για το καθένα? Δηλ. για ποιές περιπτώσεις κάνει και την ανάλογη δοσολογία ή υπάρχει έτοιμη σε κάποια φαρμακεία? (διάβασα σε κάποια προηγούμενη σελίδα για κάποια κασετίνα της Προβατά, ισχύει κάτι τέτοιο?)

Εμένα πάντως ο δικός μου γιατρός, αν και κάνω πολλά χρόνια ομοιοπαθητική για διάφορα υγείας που παρουσιάζονται κατά καιρούς, ποτέ δεν μου είπε να έχω στο σπίτι φαρμακείο και τώρα που το διαβάζω από εσάς έχω ενθουσιαστεί. Το είχα σκεφτεί και εγώ αλλά δεν ήξερα αν γινόταν.

Κρατάμε φαρμακείο σε περίπτωση που το παιδί δεν είναι καλά, καλέσουμε την παιδίατρο, πούμε συμπτώματα και τότε μας πει τι ομοιοπαθητικό να πάρει. (δλδ απλά για να μην τρέχουμε πανικόβλητοι :p)Φροντίζουμε να έχουμε στο φαρμακείο μας όλα όσα μας έχει χορηγήσει έως σήμερα.

4 U
28-02-11, 21:24
Σχετικά με το ponstan, όπως η περίπτωση της fairy's mom που δεν πέφτει ο πυρετός το δώσαμε, μετά απο συνεννόηση με την ομοιοπαθητικό - παιδίατρο. Depon δίνω 3,5 με 4 ενώ είναι 10 κιλά - γιατί να δώσω πιο πολύ αφού τον πιάνει σχεδόν παντα? Μέχρι τώρα μόνο μια μέρα τρελλάθηκα που δεν έπεφτε ο πυρετός και του δώσαμε και απο τα 2 αφού μιλήσαμε με την παιδίατρο. Τώρα που διάβασα και αυτά που γράφει η BOBOLINOS λέω να το πετάξω το παλιομπούκαλο, η γιατρός μας όμως τι θα έχει να μας πει για αυτό? χμμμ

BOBOLINOS σε παρακαλώ μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ponstan ή ακόμα καλύτερα να με παραπέμψεις σε κάποιο link? Ευχαριστώ.

rna
28-02-11, 23:57
Κρατάμε φαρμακείο σε περίπτωση που το παιδί δεν είναι καλά, καλέσουμε την παιδίατρο, πούμε συμπτώματα και τότε μας πει τι ομοιοπαθητικό να πάρει. (δλδ απλά για να μην τρέχουμε πανικόβλητοι :p)Φροντίζουμε να έχουμε στο φαρμακείο μας όλα όσα μας έχει χορηγήσει έως σήμερα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!:grin:

marsolan
01-03-11, 00:38
Εμένα από χθες το απογευμα είναι με 39 πυρετό. έδωσα μόνη μου puls1M και δεν έπεσε. 4 ώρες μετά για να μπορέσει να κοιμηθεί έδωσα ντεπόν την μικρότερη δυνατή δόση. Δεν έπιαναν ούτε τα χλιαρά μπάνια. Το πρωί ξανά puls, το λιγότερο που έπεσε ο πυρετός ήταν στο 38,3 και ανέβαινε συνέχεια στο 39. Ε προκειμένου να είναι το παιδί σαν κοτόπουλο ξανάδωσα depon. Θέλω να πω ότι πρώτον δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το ντεπόν και δεύτερον κρίνεις την κατάσταση του παιδιού και αναλόγως πράττεις. Απλά φρόντιζε να δίνεις την μικρότερη δυνατή δόση και κατά προτίμηση το βραδάκι που πέφτει το παιδί για ύπνο. Επίσης όταν μιλήσεις ξανά με τον γιατρό σου ρώτα τον τι να δίνεις σε τέτοιες περιπτώσεις ανάγκης για να μην ψάχνεσαι.
Πομσταν επιτρέπεται, αλλά συμφωνώ με μπομπολίνο, καλύτερα να το αποφεύγεις.

Για το θέμα των φαρμάκων δεν έχω καθόλου χρόνο λόγω της μικρής. Θα επανέλθω μέσα στην βδομάδα.

Σε ευχαριστω κι εσενα κι ολους τους υπολοιπους που μπηκαν στον κοπο να απαντησουν....
Ειδα βεβαια το μνμ του-της bobolinos αφου ειχα δωσει το πονσταν...αλλα θα το εχω υποψιν μου για επομενη φορα...
Δυστυχως σημερα απαντουσε μονο ο τηλεφωνητης του γιατρου και δεν καταφερα να τον βρω...θα τον παρω ομως και αυριο...
Εδωσα στην μικρη τελικα και πονσταν κατα τις 3 το απογευμα και ο πυρετος επεσε απιστευτα...ακομη και τωρα που γραφω ειναι ηρεμη...θεωρω οτι ενηργησε συμπληρωματικα στο puls200.
Εκανα αυτο που ελεγε η λογικη μου γιατι το παιδι καιγοταν,τα χλιαρα μπανια δεν επιαναν και δεν δεχοταν με τιποτε κομπρεσες...

Μια ακομη ερωτηση
Σε παρομοια περιπτωση...ποση ωρα μετα το ομοιοπαθητικο μπορει να παρει κανεις depon??
επισης το ομοιοπαθητικο πρεπει να λαμβανεται σε αποσταση απο το φαγητο η δεν τιθεται καποιο τετοιο θεμα??

chatzico
01-03-11, 00:42
Σε ευχαριστω κι εσενα κι ολους τους υπολοιπους που μπηκαν στον κοπο να απαντησουν....
Ειδα βεβαια το μνμ του-της bobolinos αφου ειχα δωσει το πονσταν...αλλα θα το εχω υποψιν μου για επομενη φορα...
Δυστυχως σημερα απαντουσε μονο ο τηλεφωνητης του γιατρου και δεν καταφερα να τον βρω...θα τον παρω ομως και αυριο...
Εδωσα στην μικρη τελικα και πονσταν κατα τις 3 το απογευμα και ο πυρετος επεσε απιστευτα...ακομη και τωρα που γραφω ειναι ηρεμη...θεωρω οτι ενηργησε συμπληρωματικα στο puls200.
Εκανα αυτο που ελεγε η λογικη μου γιατι το παιδι καιγοταν,τα χλιαρα μπανια δεν επιαναν και δεν δεχοταν με τιποτε κομπρεσες...

Μια ακομη ερωτηση
Σε παρομοια περιπτωση...ποση ωρα μετα το ομοιοπαθητικο μπορει να παρει κανεις depon??
επισης το ομοιοπαθητικο πρεπει να λαμβανεται σε αποσταση απο το φαγητο η δεν τιθεται καποιο τετοιο θεμα??

Ο Κυβέλλος μου έχει πεί πριν το φαγητό, το παιδί να είναι νηστικό.

4 U
01-03-11, 08:45
Ο Κυβέλλος μου έχει πεί πριν το φαγητό, το παιδί να είναι νηστικό.

και εγώ το ίδιο γνωρίζω πριν το φαγητό, αν και κάποιες φορές μόλις του δώσουμε το ομοιοπαθητικό, θέλει να φάει :rolleyes:, του ανοίγει την όρεξη :lol:

fairy's mom
01-03-11, 08:56
Μια ακομη ερωτηση

Εγώ περιμένω τουλάχιστον 1 με 1μισι ωρα μετά το ομοιοπ. Αν με παίρνει μπορεί να το καθυστερήσω και 3ωρο προκειμένου να είμαι σίγουρη ότι μπορώ να το αποφύγω. Πάντα βλέπω πώς είναι το παιδί και με τι ρυθμούς ανεβαίνει ο πυρετός και μέχρι πού φτάνει. Προσωπικά κάτω από 39,3 ή 39,4 δεν θέλω να δίνω. Εκτός αν είναι σαν κοτόπουλο και τη βλέπω ότι υποφέρει και πάλι από 39 και πάνω.

Κανονικά πρέπει να είναι εντελώς ή σχετικά νηστική και να φάει ή να πιει ακόμα και νερό κανά 15-20 λεπτο μετά την λήψη του φαρμακου. Αλλά σε περιπτώσεις ανάγκης το δίνεις την ώρα που σου λέει ο γιατρός κι ας έχει φάει.

Εμείς χθες βράδυ χτυπήσαμε 40αρι παιδιά :-(
Το πρώτο μας ήταν κι εύχομαι το τελευταίο μας... Έπεφτε μόνο μέχρι 39,6 και μετά πάλι up. Κι αυτό λόγω ενός ψιλοκόκκινου λαιμού...
Περαστικά στα παιδάκια μας!

soevan07
01-03-11, 09:40
BOBOLINOS σε παρακαλώ μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ponstan ή ακόμα καλύτερα να με παραπέμψεις σε κάποιο link? Ευχαριστώ.

Χωρίς να το έχω ψάξει πολύ το θέμα ξέρω οτι
τo ponstan θεωρείται πιο δυνατό απο το depon
γιατί έχει περισσότερα χημικά συστατικά :roll:

Έχω ακούσει οτι σε συστηματική κατανάλωση
μπορεί να πειράξει και το συκώτι
(για το νεφρό δεν ξέρω)

Έχουμε κι εμείς Ponstan στο σπίτι αλλά το αποφεύγουμε
(για να καταλάβεις μέχρι στιγμής έχει πάρει μόνο 1 φορά στη ζωή της)

Επίσης είδα οτι το ponstan σιρόπι περιέχει
το συστατικό SLS (sodium lauryl/laureth sulphate)
το οποίο είναι μια τοξική ουσία.

Στο τόπικ με τα βιολογικά προϊόντα/καλλυντικά
για να καταλάβεις προσπαθούμε να το αποφεύγουμε.
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1768437&postcount=2624

4 U
01-03-11, 12:29
Χωρίς να το έχω ψάξει πολύ το θέμα ξέρω οτι
τo ponstan θεωρείται πιο δυνατό απο το depon
γιατί έχει περισσότερα χημικά συστατικά :roll:

Έχω ακούσει οτι σε συστηματική κατανάλωση
μπορεί να πειράξει και το συκώτι
(για το νεφρό δεν ξέρω)

Έχουμε κι εμείς Ponstan στο σπίτι αλλά το αποφεύγουμε
(για να καταλάβεις μέχρι στιγμής έχει πάρει μόνο 1 φορά στη ζωή της)

Επίσης είδα οτι το ponstan σιρόπι περιέχει
το συστατικό SLS (sodium lauryl/laureth sulphate)
το οποίο είναι μια τοξική ουσία.

Στο τόπικ με τα βιολογικά προϊόντα/καλλυντικά
για να καταλάβεις προσπαθούμε να το αποφεύγουμε.
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1768437&postcount=2624

Εννοείται ότι και εμείς αποφεύγουμε όχι μόνο το ponstanαλλά και το deponκαι πάντα δίνω μικρότερη δόση. Εχει πάρει 2 φορές έως σήμερα ponstan και εναλλακτικά με depon + ομοιοπαθητικό γιατί είχαμε πολύ υψηλό πυρετό και δεν έπεφτε.... Θέλω τα στοιχεία για να μιλήσω με τη γιατρό. Θα κοιτάξω το συστατικό, ευχαριστώ!

yogini
01-03-11, 14:54
Αξιώθηκα κι εγω!

• Pulsatilla 1M 2 caps
• Pulsatilla 10M 2caps
• Pulsatilla 200ch 5caps
• Belladonna 200 ch 4 caps
• Arnica 200ch 6 caps
• Natrium Muriaticum 6x 10caps
• Natrium Muriaticum 200ch 6caps
• Arsenicum Album 200ch 9caps
• Phytolaca 200ch 3caps
• Ipecacouana 200ch 5caps
• Natrium Sulphuricum 6x 15caps
• Spongia 200ch 2 caps
• Stafisangria 200ch 8caps
• Arsenicum 200ch 2caps
• Phosforus 200ch 2caps
• Chamomilla 200ch 2caps
• Rumex 200ch 2caps
• Mercury 200ch 2caps
• Aconitum 200ch 2caps
• Rhus Toxicodentron 200ch 4caps
• Calcarea Carbonica 200ch 6caps
• Medorrhinum 1M 1caps
• Croton Tiglium 1M 3caps

Μένω Κορυδαλλό.

soevan07
01-03-11, 23:49
ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ:

Παρακαλώ όλες τις μαμάδες και τους μπαμπάδες
που διαβάζουν αυτή την στιγμή αυτό το τόπικ

να μαζέψουν όλες τις AUGMENTIN αντιβιώσεις
που τυχόν έχουν στο σπίτι τους και να μου τις φέρουν!!

Δεκτές και άλλες αντιβιώσεις (Αmoxil, Klaricid, Ceclor)

ΕΠΕΙΓΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!

Τις έχω ΑΜΕΣΑ-ΑΜΕΣΟΤΑΤΑ ΑΝΑΓΚΗ......
.............................
......................
................
.............
.........
......
...

......πρέπει ΝΑ ΛΟΥΣΩ ΤΟΝ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ........
..............ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΩΣ ΤΑ ΝΥΧΙΑ !!!!!!!
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
(για να μην πω και τίποτα χειρότερο και φάω κάρτα!!!!!)

Σήμερα πήγαμε στην καινούργια μας παιδίατρο (και ομοιοπαθητικό)
η οποία κοίταξε εξονυχιστικά τα αυτάκια της μικρής

τα οποία όχι μόνο δεν έπαθαν ρίξη τυμπάνου :roll:
(όπως μας τρομοκρατούσε ο συμβατικός παιδίατρος οτι θα παθαίναμε
εαν δεν παίρναμε την αντιβίωση)

αλλά δεν είχε καμία μα καμία ένδειξη πια ωτίτιδας!!!!
Της είχε περάσει!!!!!

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΑ
ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΨΟΥΛΑ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΥ!!!!!!

Τέλος!!!!

Εγώ πλέον δεν έχω ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ
ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ για την ομοιοπαθητική!

Και ΣΚΥΛΟΜΕΤΑΝΙΩΝΩ που τόσο καιρό
δίσταζα και καθυστερούσα να την αρχίσω
και έφαγε το καημένο το παιδί ΑΣΚΟΠΑ και ΑΔΙΚΑ τόσες αντιβιώσεις!!! :(

Τέλοσπάντων...

Κάλλιο αργά παρά ποτέ!!!!

chatzico
02-03-11, 00:26
ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ:

ΕΠΕΙΓΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!

......................
................
.............
.........
......
...

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

αλλά δεν είχε καμία μα καμία ένδειξη ωτίτιδας!!!!

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΑ

Τέλος!!!!

Τέλοσπάντων...

Φιλενάδα,

Σε πρόλαβε ο νεροχύτης μας. Μαζί με τα SOLDESANIL και όλα τα συναφή. Μόνο μια φορά από όταν ξεκίνησαν ομοιοπαθητική, πήρε 3 ημέρες ΜΟΝΟ αντιβίωση ο μικρός, συνήλθε με την πρώτη δόση, και από τότε σούπερ καλά. Τότε που την πήρε, δηλ. την Πρωτοχρονιά, πέρασε μια εβδομάδα με όλες τις -ίτιδες και πυρετό. Αφού έκανα την ομοιοπαθητική αγωγή του, βελτιώθηκε η κατάσταση του πολύ, το πάλεψε μια εβδομάδα, αλλά και καλά δεν γινόταν, μου είπε ο Κυβέλος για την 3ημερη αντιβίωση, προειδοποιώντας με ότι το παιδί θα συνέλθει άμεσα - από την πρώτη ημέρα - και ότι σε κάποιες περιπτώσεις δίνουν και αντιβίωση. Όπως τα είπε ακριβώς.

Και εγώ πάντως ΘΑΥΜΑ την θεωρώ την ομοιοπαθητική.

Να είστε καλά όλες και τα παιδάκια μας καλύτερα.

Vann
02-03-11, 08:19
Μονο σε εμας δεν περασε η ωτιτιδα με την ομοιοπαθητικη.......................
θα την παω παλι στον ωρλ να μας πει εαν εχει φυγει το υγρο,διαφορετικα συνεχιζουμε αντιβιωση.

4 U
02-03-11, 08:44
ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ:

ΕΠΕΙΓΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!

......................
................
.............
.........
......
...

αλλά δεν είχε καμία μα καμία ένδειξη ωτίτιδας!!!!

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΑ

Τέλος!!!!

Τέλοσπάντων...

ΧΑΙΡΟΜΑΙ πολύ που το παιδί είναι καλά!!! Είχα σκοπό να σου στείλω π.μ. για να μάθω για το ραντεβού σας χτες. Απ' ότι κατάλαβα θα ξαναπάτε στην παιδίατρο - ομοιοπαθητικό . Όσο για τον παλιό σας παιδίατρο ΔΕΝ θα σχολιάσω γιατί δεν θα μπορέσω να συγκρατηθώ. Δεν ξέρω αν το έχω ξαναπεί αλλά η παιδίατρος - ομοιοπαθητικός που έχουμε σήμερα είναι η 4η παιδίατρος μας... ναι, αλλάξαμε 3 μέχρι να γίνει το παιδί 7 μηνών και πήγαμε στην τωρινή μας και ησυχάσαμε.

Σωστό - "Κάλλιο αργά παρά ποτέ" :!:

4 U
02-03-11, 08:48
Μονο σε εμας δεν περασε η ωτιτιδα με την ομοιοπαθητικη.......................
θα την παω παλι στον ωρλ να μας πει εαν εχει φυγει το υγρο,διαφορετικα συνεχιζουμε αντιβιωση.

Καταλαβαίνω τη στενοχώρια σου αλλά κάποιες φορές χρειάζεται να χορηγηθεί αντιβίωση, εξάλλου το παιδί της της soevan07 ΔΕΝ είχε ωτίτιδα αλλά παρόλα αυτά ο παιδίατρος ήθελε το παιδί να πάρει αντιβίωση!!! :rolleyes:. Περαστικά και κουράγιο.

Vann
02-03-11, 08:58
Σε ευχαριστω πολυ,αλλα ουτε κ εμενα ειχε ωτιτιδα,απλα απο την ωτιτιδα ειχα μαζεψει υγρο το αφτι της.Εγω φταιω γιατι δεν το εγραψα καλα λογω του οτι το εχω ξανα γραψει πιο πανω,το παλεψα με τα ομοιοπαθητικα 10μερες,αλλα ο κλασσικος ηταν κατηγορηματικος,πως εαν συνεχισει ετσι σε 1-2μηνες παμε για παρακεντηση,οποτε δεν με επερνε κ αρχισαμε αντιβιωση

yogini
02-03-11, 09:42
soevan η Μπεκάκου που σε δέχεται; θέλει μια φίλη να ξεκινήσει (είναι πολύ διστακτική βέβαια) αλλά δεν θέλω να την στείλω στον Κυβέλλο να περιμένει 10 χρόνια για ραντεβού και να μιλάει με γραμματέα. Είναι για τον μικρό της...

TARA
02-03-11, 09:46
Εγω εχω παραθεσει τη λιστα μου και μενω Παιανια.
Σχετικα με το πονσταν, ο παιδιατρος μας ειπε οχι. Οσο για το ντεπον, μου ειπε πως μπορω να το δινω χωρις δεσμευση χρονου με το ομοιοπαθητικο.

4 U
02-03-11, 10:21
Σε ευχαριστω πολυ,αλλα ουτε κ εμενα ειχε ωτιτιδα,απλα απο την ωτιτιδα ειχα μαζεψει υγρο το αφτι της.Εγω φταιω γιατι δεν το εγραψα καλα λογω του οτι το εχω ξανα γραψει πιο πανω,το παλεψα με τα ομοιοπαθητικα 10μερες,αλλα ο κλασσικος ηταν κατηγορηματικος,πως εαν συνεχισει ετσι σε 1-2μηνες παμε για παρακεντηση,οποτε δεν με επερνε κ αρχισαμε αντιβιωση

οκ πήγα πιο πίσω και είδα.. . Καλή μου έκανες ότι μπορούσες και καταλαβαίνω ότι όταν έχεις ένα γιατρό που σου λέει ότι οπωσδήποτε πρέπει να πάρει αντιβίωση διότι θα πάθει το ένα ή το άλλο.. λυγίζεις.. Μήπως λέω μήπως να έπαιρνες μια ακόμα γνώμη γιατρού? Αν σε ενδιαφέρει, να σου πω σε τι περιπέτεια πήγε να μας μπλέξει ένας γιατρός και αν δεν παίρναμε 2η γνώμη ακόμα θα τραβιόμασταν.. αν θες σου στέλνω π.μ. Δεν έχω σκοπό να σε μπερδέψω περισσότερο απλά μου δίνεις την εντύπωση ότι ως μάνα το ένστικτό σου "λέει" άλλα, κάτι δεν σου πάει καλά....

Vann
02-03-11, 10:33
4 U Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου,ηδη εχω παρει δευτερη γνωμη πηγα σε 2ωρλ που θεωρω οτι κ οι δυο ηταν πολυ καλη,αλλα δεν υπηρχε αλλος τροπος στην περιπτωση την δικια μας.Ευχομαι οταν θα παμε να μας ξανα δει να εχει υποχωρηση το υγρο,κ να μην τρεχουμε για αλλες διαδικασιες.Αυτο που μου εχει πεσει βαρυ ειναι οτι η κορη μου ειναι 4,5ετων δεν ειχε παρει ποτε αντιβιωση κ ξαφνικα επαθε ουρολοιμωξη που κ παλι δεν μπορουσαμε να την γλυτωσουμε,κ τωρα αυτο.Απλα οτι εχουμε καταφερει νομιζω οτι το γκρεμιζεται,ειναι δυσκολο να καταφερνεις να ξεπερνανε τα παιδια μερικες αρρωστιες χωρις αντιβιωση.Και εκει που νομιζεις οτι τα εχεις καταφερει ξαφνικα βρισκεσαι στο μηδεν κ λες μηπως................
Αφησα το παιδι μου κ ποναγε τοσες μερες στα αφτακια της κ εκει που ειπαμε οκ τα καταφεραμε κ δεν πηραμε αντιβιωση,κ ξεπερασαμε την ωτιτιδα,τελικα βρισκεται με υγρο στο αφτι,που τελικα πρεπει οπωσδηποτε να πιει την αντιβιωση

4 U
02-03-11, 10:45
4 U Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου,ηδη εχω παρει δευτερη γνωμη πηγα σε 2ωρλ που θεωρω οτι κ οι δυο ηταν πολυ καλη,αλλα δεν υπηρχε αλλος τροπος στην περιπτωση την δικια μας.Ευχομαι οταν θα παμε να μας ξανα δει να εχει υποχωρηση το υγρο,κ να μην τρεχουμε για αλλες διαδικασιες.Αυτο που μου εχει πεσει βαρυ ειναι οτι η κορη μου ειναι 4,5ετων δεν ειχε παρει ποτε αντιβιωση κ ξαφνικα επαθε ουρολοιμωξη που κ παλι δεν μπορουσαμε να την γλυτωσουμε,κ τωρα αυτο.Απλα οτι εχουμε καταφερει νομιζω οτι το γκρεμιζεται,ειναι δυσκολο να καταφερνεις να ξεπερνανε τα παιδια μερικες αρρωστιες χωρις αντιβιωση.Και εκει που νομιζεις οτι τα εχεις καταφερει ξαφνικα βρισκεσαι στο μηδεν κ λες μηπως................
Αφησα το παιδι μου κ ποναγε τοσες μερες στα αφτακια της κ εκει που ειπαμε οκ τα καταφεραμε κ δεν πηραμε αντιβιωση,κ ξεπερασαμε την ωτιτιδα,τελικα βρισκεται με υγρο στο αφτι,που τελικα πρεπει οπωσδηποτε να πιει την αντιβιωση

Σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλά πραγματικά έκανες ότι καλύτερο μπορούσες. Αν η κορούλα σου υπέφερε και δεν άντεχε θα το είχες καταλάβει. Μη βασανίζεσαι έτσι :(, το ξέρω πως είναι δύσκολο να το δεχτείς αφού στην ηλικία που είναι και μέχρι πρόσφατα τα είχατε καταφέρει τόσο καλά, αυτό δε σημαίνει ότι τα γκρεμίσατε όλα. Μάνα κουράγιο... (τα γράφω για να τα εμπεδώσω και εγώ :lol:)

soevan07
02-03-11, 13:10
Καταλαβαίνω τη στενοχώρια σου αλλά κάποιες φορές χρειάζεται να χορηγηθεί αντιβίωση, εξάλλου το παιδί της της soevan07 ΔΕΝ είχε ωτίτιδα αλλά παρόλα αυτά ο παιδίατρος ήθελε το παιδί να πάρει αντιβίωση!!! :rolleyes:. Περαστικά και κουράγιο.

Οχι κορίτσια.
Ο συμβατικός παιδίατρος μας είχε διαγνώσει
οτι ΕΙΧΕ ΩΤΙΤΙΔΑ
και οτι έπρεπε να πάρουμε αντιβίωση augmentin.

Η ομοιοπαθητικός μας είπε
όχι να μην πάρει ακόμα αντιβίωση...και βλέπουμε.

soevan η Μπεκάκου που σε δέχεται; θέλει μια φίλη να ξεκινήσει (είναι πολύ διστακτική βέβαια) αλλά δεν θέλω να την στείλω στον Κυβέλλο να περιμένει 10 χρόνια για ραντεβού και να μιλάει με γραμματέα. Είναι για τον μικρό της...

yogini την κόψαμε την Μπεκάκου.
Δέχεται στην Σαλαμίνα μόνο
και δεν μας βόλευε κι εμάς καθόλου!! :(

Ξεκινήσαμε με την Συκιώτου στην Ν.Σμύρνη.

Vann αφού και ο ομοιοπαθητικός σας λέει οτι πρέπει να πάρετε αντιβίωση, να την πάρετε χωρίς να το σκέφτεστε!

Μπορεί η δική σας περίπτωση να είναι πιο προχωρημένη απο τη δική μας. Εμείς ίσως να το προλάβαμε.....:-?

Πάντως τώρα μπορεί να μην έχουμε πια ωτίτιδα
αλλά έχουμε ακόμα λίγο υγρό
για το οποίο μας έδωσε ένα άλλο ομοιοπαθητικό.

4 U
02-03-11, 13:24
Οχι κορίτσια.
Ο συμβατικός παιδίατρος μας είχε διαγνώσει
οτι ΕΙΧΕ ΩΤΙΤΙΔΑ
και οτι έπρεπε να πάρουμε αντιβίωση augmentin.

Η ομοιοπαθητικός μας είπε
όχι να μην πάρει ακόμα αντιβίωση...και βλέπουμε.

Απόλυτα κατανοητό γι' αυτό έγραψα παιδίατρος. ;) Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

spyni
02-03-11, 15:34
Καλη μου Vann,μη στενοχωριεσαι!!!ο καθενας μας κανουμε ο,τι μπορουμε καλυτερο...ειναι δυσκολο να γυριζεις στο μηδεν και να παθαινεις οσα θες να αποφυγεις...ομως σκεψου οτι υπαρχουν βρεφακια και παιρνουν ενα σωρο αντιβιωσεις...εγω στις μαυρες μου σκεφτομαι το μωρο της vera ...μαλλον ξερεις την ιστορια...διαρκως με αντιβιωσεις το ψυχουλι και ακομη ουτε χρονισε!!μη σε παιρνει απο κατω!!!

fairy's mom
02-03-11, 16:06
Η νέα λίστα
Apis 30ch mesastoura Μεταμόρφωση, κέντροΑθήνα
· Arnica 30ch mesastoura Μεταμόρφωση, κέντροΑθήνα
Arnica 200ch - 1M – 10M fairy's mom Ζωγραφου, 200ch yogini Κορυδαλλός
· Antimonium tartar200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα)
· Aloe200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Aconitum200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου, chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα), 30ch & 1M Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ) , 1M 4U Kαλλιθέα σύνορα με Ν. Σμύρνη, 200ch yogini Κορυδαλλός
· Arsenicum 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου, 1M Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ) , 200ch yogini Κορυδαλλός
Arsenicum album 30ch , κέντροΑθήνα
·Aesc 12ch (http://abchomeopathy.com/r.php/Aesc) hemmoroids mesastoura Μεταμόρφωση
Belladonna 200ch & 1Mfairy'smomΖωγραφου,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 1M Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωι Δευτ-Παρ) , 200ch yogini Κορυδαλλός
Belladonna 30ch , κέντροΑθήνα
Bryonia 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου, 200ch κέντροΑθήνα
Bryonia 30ch , κέντροΑθήνα, Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ)
· Colocynthis200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου, 1M κέντροΑθήνα
Colocynthis 30ch , κέντροΑθήνα
· CaccusCacti200ch fairy's mom Ζωγραφου
· Calc carbonica 200ch , 1M & 10M fairy's mom Ζωγραφου, chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 30ch 200ch & 1M 4U KαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη, 200ch yogini Κορυδαλλός
· Chamomilla 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) ,200ch 4U KαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη, 200ch yogini Κορυδαλλός
Chamomilla 30ch , κέντροΑθήνα, Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ)
causticum (υγρομε 10% οινοπνευμα) LM1 κέντροΑθήνα
· croton tiglium , 1M yogini Κορυδαλλός
· Drosera 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα)
·Dulcamara 30ch , Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ)
Gelsemium 30ch , κέντροΑθήνα, Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ)
· Hep. Sulpur 200ch , 30ch mesastoura Μεταμόρφωση, 30ch κέντροΑθήνα
Hep. Sulpur 200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Kali bichronicum200ch fairy's mom Ζωγραφου, 200ch κέντροΑθήνα,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα)
· Lachesis 30ch ,κέντροΑθήνα
· Ledum 30ch , κέντρο Αθήνα
· Ignatia 30ch - 200ch & 1Mfairy'smom Ζωγραφου, 1M κέντρο Αθήνα
· Ipecacuana 30ch , κέντροΑθήνα
Ioecacuana 200ch , chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 4U Kαλλιθέα σύνορα με Ν. Σμύρνη, 200ch yogini Κορυδαλλός
· Medhorrinum 200ch & 1M , κέντροΑθήνα, 1M yogini Κορυδαλλός
Medhorrinum 30 ch 200ch & 1M , 4U Kαλλιθέα σύνορα με Ν. Σμύρνη
· Mercury 200ch , chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 4U KαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη, 200ch yogini Κορυδαλλός
· Mercurius sol.200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
Mercurius sol. 30ch , κέντροΑθήνα
· Natrium mur., 200ch yogini Κορυδαλλός
· Nautia 30ch , κέντροΑθήνα
· Pulsatila 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου, 200ch κέντροΑθήνα, chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 4U KαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη, 200ch, 1M & 10M yogini Κορυδαλλός
· Phosphorus200ch fairy's mom Ζωγραφου, chatziko 200ch, 1M & 10M Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 200ch yogini Κορυδαλλός
Phosphorus 30ch , κέντροΑθήνα
· Podophyllum 30ch , κέντροΑθήνα
· Phytolacca 1M , κέντροΑθήνα, 200ch yogini Κορυδαλλός
· Rumex 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 200ch yogini Κορυδαλλός
· Phus tox. 30ch , κέντροΑθήνα, 200ch yogini Κορυδαλλός
· Sambucus niger 200ch , κέντροΑθήνα
· Sepia200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου, 1M κέντροΑθήνα
Sepia LM1 κέντροΑθηνα
· Spongia 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου, chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 200ch yogini Κορυδαλλός
Spongia 30ch , Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ)
Spongia mesastoura Μεταμόρφωση
· Stafisagria , 200ch yogini Κορυδαλλός, mesastoura Μεταμόρφωση
· Sulphur 30ch mesastoura Μεταμόρφωση, κέντροΑθήνα, 4U Kαλλιθέα σύνορα με Ν. Σμύρνη
Sulphur 200ch fairy'smom Ζωγραφου, 4UKαλλιθέα σύνορα με Ν. Σμύρνη
Sulphur1M , 4UKαλλιθέα σύνορα με Ν. Σμύρνη
· Τuberculinum 1Mfairy'smom Ζωγραφου
· Veratrumalbum 30ch mesastoura Μεταμόρφωση
· Veratrum album 30ch , κέντροΑθήνα

fairy's mom
02-03-11, 16:13
Ετοίμασα την τελική λίστα εκτός από της Ταρα (συγνώμη αλλά δεν βρίσκω πού είναι η δικιά σου για να την ενσωματώσω. :oops: Αν θες κάνε ένα κόπο και στείλτην μου).
Κάποια μέλη την έστειλαν μόνο με πμ, οπότε γράφω μόνο την περιοχή τους και όχι το όνομά τους.
Έχω συμπεριλάβει από 30ch και πάνω.
Αν θεωρείτε ότι πρέπει να αλλάξει κάτι ενημερώστε με. Επίσης καλό είναι να μπει σε κάποιων τις υπογραφές. Θα το κάνω κι εγώ στην δική με την πρώτη ευκαιρία.
Άντε και αχρειάστοι να είμαστε! ;)
Α και κάτι τελευταίο! Επειδή ο καθένας έχει στείλει τα τηλ του σε διαφορετικούς (περίπου) από όσο έχω καταλάβει, εξηγούμαι ότι τα τηλ που έχουν δοθεί σε εμένα δεν πρόκειται να τα δώσω σε κανέναν άλλον. Οπότε αν προκύψει κάποια ανάγκη πχ με κέντρο Αθήνας εγώ θα είμαι αυτή που θα ειδοποιήσει την συγκεκριμένη κοπέλα, αφού μου εμπιστεύτηκε το τηλ της και δεν θα το δώσω στον άμεσα ενδιαφερόμενο. Κοινώς θα κάνω τον μεσάζοντα. Και νομίζω ότι αυτό είναι και το πιο σωστό για άτομα που δεν έχουμε τα προσωπικά τους στοιχεία, γιατί μπορεί να φοβούνται να τα δώσουν σε πολύ κόσμο. Πιστεύω ότι θα συμφωνείτε...
Θα απαντήσω και στα πμ με την 1η ευκαιρία. Δεν σας έχω γράψει, απλά είναι περιορισμένος ο χρόνος μου και πολλές οι δουλειές μου :) Μάλλον με καταλαβαίνετε!

BOBOLINOS
02-03-11, 16:50
Mπράβο soevan07 άντε όλα καλά να πάνε,αυτά να τα διαβάζουν μερικά μέλη( καταλαβαίνετε για ποια εννοώ) που θέλουν σώνει και καλά να μας αποδείξουν το αντίθετο για την ομοιοπαθητική.....:smile:.

soevan07
02-03-11, 17:22
Α και κάτι τελευταίο! Επειδή ο καθένας έχει στείλει τα τηλ του σε διαφορετικούς (περίπου) από όσο έχω καταλάβει, εξηγούμαι ότι
τα τηλ που έχουν δοθεί σε εμένα δεν πρόκειται να τα δώσω σε κανέναν άλλον.
Οπότε αν προκύψει κάποια ανάγκη πχ με κέντρο Αθήνας εγώ θα είμαι αυτή που θα ειδοποιήσει την συγκεκριμένη κοπέλα, αφού μου εμπιστεύτηκε το τηλ της και δεν θα το δώσω στον άμεσα ενδιαφερόμενο. Κοινώς θα κάνω τον μεσάζοντα. Και νομίζω ότι αυτό είναι και το πιο σωστό για άτομα που δεν έχουμε τα προσωπικά τους στοιχεία, γιατί μπορεί να φοβούνται να τα δώσουν σε πολύ κόσμο. Πιστεύω ότι θα συμφωνείτε...

ΣΩΣΤΗ! ;)

soevan07
02-03-11, 17:27
Mπράβο soevan07 άντε όλα καλά να πάνε,αυτά να τα διαβάζουν μερικά μέλη( καταλαβαίνετε για ποια εννοώ) που θέλουν σώνει και καλά να μας αποδείξουν το αντίθετο για την ομοιοπαθητική.....:smile:.

BOBOLINOS μου, αυτοί δεν ξέρουν τι χάνουν!! ;)

Σκασιλάρα μας!
Ο καθένας τις επιλογές του!!! :rolleyes:

4 U
03-03-11, 08:46
Ετοίμασα την τελική λίστα εκτός από της Ταρα (συγνώμη αλλά δεν βρίσκω πού είναι η δικιά σου για να την ενσωματώσω. :oops: Αν θες κάνε ένα κόπο και στείλτην μου).
Κάποια μέλη την έστειλαν μόνο με πμ, οπότε γράφω μόνο την περιοχή τους και όχι το όνομά τους.
Αν θεωρείτε ότι πρέπει να αλλάξει κάτι ενημερώστε με. Επίσης καλό είναι να μπει σε κάποιων τις υπογραφές. Θα το κάνω κι εγώ στην δική με την πρώτη ευκαιρία.
Α και κάτι τελευταίο! Επειδή ο καθένας έχει στείλει τα τηλ του σε διαφορετικούς (περίπου) από όσο έχω καταλάβει, εξηγούμαι ότι τα τηλ που έχουν δοθεί σε εμένα δεν πρόκειται να τα δώσω σε κανέναν άλλον. Οπότε αν προκύψει κάποια ανάγκη πχ με κέντρο Αθήνας εγώ θα είμαι αυτή που θα ειδοποιήσει την συγκεκριμένη κοπέλα, αφού μου εμπιστεύτηκε το τηλ της και δεν θα το δώσω στον άμεσα ενδιαφερόμενο. Κοινώς θα κάνω τον μεσάζοντα. Και νομίζω ότι αυτό είναι και το πιο σωστό για άτομα που δεν έχουμε τα προσωπικά τους στοιχεία, γιατί μπορεί να φοβούνται να τα δώσουν σε πολύ κόσμο. Πιστεύω ότι θα συμφωνείτε...
Θα απαντήσω και στα πμ με την 1η ευκαιρία. Δεν σας έχω γράψει, απλά είναι περιορισμένος ο χρόνος μου και πολλές οι δουλειές μου :) Μάλλον με καταλαβαίνετε!

Συμφωνώ απόλυτα - ακριβώς το ίδιο θα έκανα σε ανάλογη περίπτωση.

το μάλλον μου άρεσε

Έκανες πολύ καλή δουλειά με τη λίστα... (για να ξέρετε... σας έχω εκτυπώσει - τη λίστα και τα τηλ. σας - και σας “κουβαλάω” στην τσάντα μου! πάμε παντού μαζί βρε!!!:lol:)

Vann
03-03-11, 08:50
Καλημερα ακουστε τα νεα μας αν κ ειναι λιγο οφ τοπικ,η μικρη χθες τα ξημερωματα την επιασε το αφτι της,τρελο κλαμα με πολυ πονο,ο Σαραβακος μου ειπε οτι εαν δεν την πιασει αυτη η αντιβιωση θα της δωσουμε αλλη.Ελεος δεν τελειωνουμε απο αυτην την ιστορια,εκει που δεν ποναγε κ ειχε απλα υγρο ξαφνικα βρεθηκαμε να αλλαζουμε αντιβιωση κ το παιδι να ποναει.

4 U
03-03-11, 09:04
Καλημερα ακουστε τα νεα μας αν κ ειναι λιγο οφ τοπικ,η μικρη χθες τα ξημερωματα την επιασε το αφτι της,τρελο κλαμα με πολυ πονο,ο Σαραβακος μου ειπε οτι εαν δεν την πιασει αυτη η αντιβιωση θα της δωσουμε αλλη.Ελεος δεν τελειωνουμε απο αυτην την ιστορια,εκει που δεν ποναγε κ ειχε απλα υγρο ξαφνικα βρεθηκαμε να αλλαζουμε αντιβιωση κ το παιδι να ποναει.

:shock: ... με τον ομοιοπαθητικό μιλησες?

TARA
03-03-11, 09:11

Ελπιζω το μεσημερι αν κοιμηθουν τα παιδια μου, να μπορεσω να κανω μια ανασκαφη αρκετες σελιδες πισω να τη βρω!

soevan07
03-03-11, 09:15
Vann-άκι, συμφωνώ με την 4U .
Πρέπει να μιλήσεις οπωσδήποτε με τον ομοιοπαθητικό σου!

soevan07
03-03-11, 09:16
(για να ξέρετε... σας έχω εκτυπώσει - τη λίστα και τα τηλ. σας - και σας “κουβαλάω” στην τσάντα μου! πάμε παντού μαζί βρε!!!:lol:)

Σου έστειλα πμ ;)

4 U
03-03-11, 09:19
Σου έστειλα πμ ;)

το είδα και σε ξανατύπωσα :lol: .... μη μου ανησυχείς!!!;)

Vann
03-03-11, 09:38
Θα τον παρω τωρα τηλ.αλλα τι να μου πει κ αυτος?θα την ξανα παω σημερα να την δει ο ωρλ,ειμαι σιγουρη πως ο Κ.θα μου πει πηγαινε να την δει ο γιατρος κ παρε με

soevan07
03-03-11, 09:55
Vann-άκι, κάντο έτσι τότε!
Μπορεί να είναι όντως σοβαρή η κατάσταση....

Οπότε προκειμένου να γλιτώσετε καμιά επέμβαση
καλύτερα να πάρετε κι άλλη αντιβίωση.

Μην στεναχωριέσαι....θα σας δώσει μετά κανένα ομοιοπαθητικό ο Κυβέλλος
και θα επαναφέρει το ανοσοποιητικό του παιδιού.

soevan07
03-03-11, 10:02
Παιδιά,
χθες που περίμενα στο φαρμακείο να μου φτιάξουν
τα καινούργια μας ομοιοπαθητικά

ήρθε μια κυρία (ηλικιωμένη σχετικά)
και ζήτησε κι εκείνη κάτι ομοιοπαθητικά! :shock:

Πιάσαμε κουβέντα λοιπόν
(ωσαν κοινωνικό άτομο που είμαι :mrgreen::mrgreen:)

και μου είπε οτι έκανε 10 χρόνια ομοιοπαθητική
και οτι έχει βρει την υγειά της! :shock:

Ουτε χοληστερίνη έχει λέει ούτε τριγλυκερίδια
ούτε τίποτα και οτι νιώθει πως πετάει! :D

Επίσης μου είπε οτι
την εποχή που έκανε χημειοθεραπείες
την βοήθησαν απίστευτα τα ομοιοπαθητικά
ωστε να μην είχε παρενέργειες (εμετούς κλπ)

Να λοιπόν άλλο ένα θαύμα της ομοιοπαθητικής!
Να ξέρουμε τι θα κάνουμε στα γεράματά μας!!.... :wink:

TARA
03-03-11, 10:59
Παιδιά,

Σου εκανε εντυπωση?:lol: Και η πεθερα του αδελφου μου κανει ομοιοπαθητικη, και η μαμα μου επισης!

chatzico
03-03-11, 11:11

Συμφωνώ απολύτως. Εδώ συμμετέχουμε επειδή θέλουμε, όχι καταναγκαστικά. Όπως είπα και σε άλλη κοπέλα με πμ, όποτε και αν κάποιος αισθανθεί ότι θέλει να δώσει περισσότερα στοιχεία.

Vann-άκι, κάντο έτσι τότε!
Μπορεί να είναι όντως σοβαρή η κατάσταση....

Οπότε προκειμένου να γλιτώσετε καμιά επέμβαση
καλύτερα να πάρετε κι άλλη αντιβίωση.

Μην στεναχωριέσαι....θα σας δώσει μετά κανένα ομοιοπαθητικό ο Κυβέλλος
και θα επαναφέρει το ανοσοποιητικό του παιδιού.

Συμφωνώ επίσης και επαυξάνω, το βιώσαμε ακριβώς αυτό !!!

Παιδιά,

Πιάσαμε κουβέντα λοιπόν
(ωσαν κοινωνικό άτομο που είμαι :mrgreen::mrgreen:)

και μου είπε οτι έκανε 10 χρόνια ομοιοπαθητική
και οτι έχει βρει την υγειά της! :shock:

Ουτε χοληστερίνη έχει λέει ούτε τριγλυκερίδια
ούτε τίποτα και οτι νιώθει πως πετάει! :D

Επίσης μου είπε οτι
την εποχή που έκανε χημειοθεραπείες
την βοήθησαν απίστευτα τα ομοιοπαθητικά
ωστε να μην είχε παρενέργειες (εμετούς κλπ)

Να λοιπόν άλλο ένα θαύμα της ομοιοπαθητικής!
Να ξέρουμε τι θα κάνουμε στα γεράματά μας!!.... :wink:

Έτσι ακριβώς, μόνο ΘΑΥΜΑ μπορώ και εγώ να χαρακτηρίσω την ομοιοπαθητική. Ούτε χημεία, ούτε άλγεβρα, φυσική θεραπεια εξατομικευμένη.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!

mesastoura
03-03-11, 11:18
...
Συμφωνώ επίσης και επαυξάνω, το βιώσαμε ακριβώς αυτό !!!

Έτσι ακριβώς, μόνο ΘΑΥΜΑ μπορώ και εγώ να χαρακτηρίσω την ομοιοπαθητική. Ούτε χημεία, ούτε άλγεβρα, φυσική θεραπεια εξατομικευμένη.

ντροπή, μην γράφεται τέτοιες λέξεις, θα μας την πέσουν πάλι όλοι (θρησκόληπτοι και ορθολογιστές). Και για τους δύο υπάρχει μόνο η "θρησκεία" τους και όλα τα άλλα είναι είτε σατανάς είτε τσαρλατάνοι :lol::lol::lol:

Έχουν ξεχάσει ένα βασικό : Ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα

chatzico
03-03-11, 11:32
ντροπή, μην γράφεται τέτοιες λέξεις, θα μας την πέσουν πάλι όλοι (θρησκόληπτοι και ορθολογιστές). Και για τους δύο υπάρχει μόνο η "θρησκεία" τους και όλα τα άλλα είναι είτε σατανάς είτε τσαρλατάνοι :lol::lol::lol:

Χα, χα, τι να σου πω, είμαι οπαδός του Βολταίρου, ξέρεις, διαφωνώ με ότι λες κλπκλπκλπ....

Ούτε στο ένα άκρο, ούτε στο άλλο.

Σου έχω και ένα άλλο, ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ, στην ομοιοπαθητική δίνουν και συμβατικά φάρμακα ΑΝ χρειαστεί, και τότε αποδίδουν αυτό που θα έπρεπε να αποδώσουν, όχι όπως γίνεται, χύμα συνταγές και αντιβιώσεις με το κιλό....

chatzico
03-03-11, 11:40
Η νέα λίστα
Apis 30ch mesastoura Μεταμόρφωση, κέντροΑθήνα
· Arnica 30ch mesastoura Μεταμόρφωση, κέντροΑθήνα
Arnica 200ch - 1M – 10M fairy's mom Ζωγραφου, 200ch yogini Κορυδαλλός
· Antimonium tartar200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα)
· Aloe200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Aconitum200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου, chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα), 30ch & 1M Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ) , 1M 4U Kαλλιθέα σύνορα με Ν. Σμύρνη, 200ch yogini Κορυδαλλός
· Arsenicum 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου, 1M Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ) , 200ch yogini Κορυδαλλός
Arsenicum album 30ch , κέντροΑθήνα
·Aesc 12ch (http://abchomeopathy.com/r.php/Aesc) hemmoroids mesastoura Μεταμόρφωση
Belladonna 200ch & 1Mfairy'smomΖωγραφου,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 1M Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωι Δευτ-Παρ) , 200ch yogini Κορυδαλλός
Belladonna 30ch , κέντροΑθήνα
Bryonia 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου, 200ch κέντροΑθήνα
Bryonia 30ch , κέντροΑθήνα, Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ)
· Colocynthis200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου, 1M κέντροΑθήνα
Colocynthis 30ch , κέντροΑθήνα
· CaccusCacti200ch fairy's mom Ζωγραφου
· Calc carbonica 200ch , 1M & 10M fairy's mom Ζωγραφου, chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 30ch 200ch & 1M 4U KαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη, 200ch yogini Κορυδαλλός
· Chamomilla 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) ,200ch 4U KαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη, 200ch yogini Κορυδαλλός
Chamomilla 30ch , κέντροΑθήνα, Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ)
causticum (υγρομε 10% οινοπνευμα) LM1 κέντροΑθήνα
· croton tiglium , 1M yogini Κορυδαλλός
· Drosera 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα)
·Dulcamara 30ch , Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ)
Gelsemium 30ch , κέντροΑθήνα, Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ)
· Hep. Sulpur 200ch , 30ch mesastoura Μεταμόρφωση, 30ch κέντροΑθήνα
Hep. Sulpur 200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Kali bichronicum200ch fairy's mom Ζωγραφου, 200ch κέντροΑθήνα,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα)
· Lachesis 30ch ,κέντροΑθήνα
· Ledum 30ch , κέντρο Αθήνα
· Ignatia 30ch - 200ch & 1Mfairy'smom Ζωγραφου, 1M κέντρο Αθήνα
· Ipecacuana 30ch , κέντροΑθήνα
Ioecacuana 200ch , chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 4U Kαλλιθέα σύνορα με Ν. Σμύρνη, 200ch yogini Κορυδαλλός
· Medhorrinum 200ch & 1M , κέντροΑθήνα, 1M yogini Κορυδαλλός
Medhorrinum 30 ch 200ch & 1M , 4U Kαλλιθέα σύνορα με Ν. Σμύρνη
· Mercury 200ch , chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 4U KαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη, 200ch yogini Κορυδαλλός
· Mercurius sol.200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
Mercurius sol. 30ch , κέντροΑθήνα
· Natrium mur., 200ch yogini Κορυδαλλός
· Nautia 30ch , κέντροΑθήνα
· Pulsatila 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου, 200ch κέντροΑθήνα, chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 4U KαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη, 200ch, 1M & 10M yogini Κορυδαλλός
· Phosphorus200ch fairy's mom Ζωγραφου, chatziko 200ch, 1M & 10M Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 200ch yogini Κορυδαλλός
Phosphorus 30ch , κέντροΑθήνα
· Podophyllum 30ch , κέντροΑθήνα
· Phytolacca 1M , κέντροΑθήνα, 200ch yogini Κορυδαλλός
· Rumex 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 200ch yogini Κορυδαλλός
· Phus tox. 30ch , κέντροΑθήνα, 200ch yogini Κορυδαλλός
· Sambucus niger 200ch , κέντροΑθήνα
· Sepia200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου, 1M κέντροΑθήνα
Sepia LM1 κέντροΑθηνα
· Spongia 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου, chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 200ch yogini Κορυδαλλός
Spongia 30ch , Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ)
Spongia mesastoura Μεταμόρφωση
· Stafisagria , 200ch yogini Κορυδαλλός, mesastoura Μεταμόρφωση
· Sulphur 30ch mesastoura Μεταμόρφωση, κέντροΑθήνα, 4U Kαλλιθέα σύνορα με Ν. Σμύρνη
Sulphur 200ch fairy'smom Ζωγραφου, 4UKαλλιθέα σύνορα με Ν. Σμύρνη
Sulphur1M , 4UKαλλιθέα σύνορα με Ν. Σμύρνη
· Τuberculinum 1Mfairy'smom Ζωγραφου
· Veratrumalbum 30ch mesastoura Μεταμόρφωση
· Veratrum album 30ch , κέντροΑθήνα

chatzico όχι chatziko, δεν ξέρω μήπως γίνει κανένα μπέρδεμα με τα nicknames...

fairy's mom
03-03-11, 13:34

χαχαχα! Καλό

Μου το έχουν πει παιδιά αυτό! Ότι την ομοιπαθητική την θεωρεί το ίδιο με τις δεισιδαιμονίες :lol:
Και το φοβερό είναι ότι το συγκεκριμένο άτομο, είναι ίσως και το πιο έξυπνο που έχω γνωρίσει (σκεφτείτε ότι τον έκαναν και μάθημα σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού) τεσπα δεν ξέρεις ποτέ από πού θα σου έρθει το τούβλο (ντόινγκ!)

4 U
03-03-11, 14:08
χαχαχα! Καλό

Μου το έχουν πει παιδιά αυτό! Ότι την ομοιπαθητική την θεωρεί το ίδιο με τις δεισιδαιμονίες :lol:
Και το φοβερό είναι ότι το συγκεκριμένο άτομο, είναι ίσως και το πιο έξυπνο που έχω γνωρίσει (σκεφτείτε ότι τον έκαναν και μάθημα σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού) τεσπα δεν ξέρεις ποτέ από πού θα σου έρθει το τούβλο (ντόινγκ!)

Όταν με ρωτούν πως τα πάει το παιδί με τις ιώσεις στον παιδικό... τους απαντώ: Μια χαρά δεν έχουμε κανένα πρόβλημα, αφού κάνουμε ομοιοπαθητική... (και αμέσως γίνονται έτσι :arrow: :shock: ):lol::lol:

Περιττό να πω τι ακούω απο τη μανούλα μου για τις επιλογές μας, η οποία είναι παντρεμένη με γιατρό - παθολόγο ο οποίος πριν προλάβεις να τελειώσεις τη φράση σου... απαντά augmentin ή ceclor :lol:

BOBOLINOS
03-03-11, 14:10

Συμφωνώ και επ'αυξάνω αχ Σωκράτη ΑΘΑΝΑΤΕ.
Στην πυρά μαζί με όλες τις κοκκινομάλλες του Μεσαίωνα θα μας ρίξουν ως μάγισσες ΑΛΛΑ εμείς δεν μασάμε συνεχίζουμε απτόητες να ακολουθούμε αυτό που θεωρούμε καλό για την υγεία μας και προπαντώς των παιδιών μας....
Και να σκεφτείτε πως η αδερφή μου με θεωρεί τέρας ορθολογισμού και control freak.....:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

DaF
03-03-11, 17:00
νεραιδομαμα:p πολυ καλη δουλεια, μπραβο. συμφωνω με οσα γραφεις για τα τηλ.

vann αν δεν περναει με ομοιοπαθητικο, δινουν κ οι ομοιο αντιβιωση, μην αναστατωνεσαι. το θεμα ειναι να περασει τωρα αυτο που εχει το παιδι κ μετα να κοιταξετε να βελτιωθει η γενικη υγεια. καλο θα ηταν παντως, κ για τη δικη σου ψυχικη υγεια δλδ:-) να εχετε εναν γιατρο κ να μην μπερδευεστε μια στον εναν μια στον αλλο.
εμεις αφησαμε τον κλασικο που ειχαμε (μετα τον πρωτο ομοιοπαθητικο μας) κ ξαναγυρισαμε στην ομοιοπαθητικη.

κ εμεις δυσκολα περναμε αυτον τον καιρο, η μικρη εκανε λοιμωξη με πρησμενο λεμφαδενα, τη Δευτερα λαρυγγιτιδα κ μπηκαμε νοσοκομειο για κορτιζονες κ τωρα εξελισσεται η ιωση με απιστευτο βηχα, μυξες κ γκρινια ατελειωτηηηη....:rolleyes:
ευτυχως που αποφασισαμε να γυρισουμε στην ομοιοπαθητικη, ακομα κ μετα την εμπειρια αντιβιωσης-κορτιζονης αισθανομαι οτι θα ισορροπησει κ παλι συντομα, γιατι ειναι κυριως αλλεργικο το ζητημα , απ'ο,τι μας ειπε η παιδιατρος. εγω ειμαι σχεδον σιγουρη οτι το augmentin μας τσακισε...
Ηδη απο χτες που ειμαστε σπιτι κ δινω ομοιο παει καλυτερα.
α!στο νοσοκομειο ηταν κ ενα πιτσιρικακι γεματο κοκκινιλες παντου απο αλλεργια σε αντιβιωση, θα εμενε μεσα μερικες μερες το παιδι.:(

και για να κλεινω (απιστευτη πολυλογια, σορι) να γραψω κ εγω ενα περιστατικο που ειμαι σιγουρη οτι δεν εξηγειται ουτε με πλασιμπο ουτε με 'ηταν η ωρα του να περασει' ουτε με τιποτα...:):
-τσιμπηκα σφηκας, δεκα χρονια πριν, να βαζω επι 4 ωρες αλοιφη (απο τις γνωστες) κ να μην περναει ο πονος, το δε πρηξιμο εμεινε μεχρι την αλλη μερα.
-τσιμπημα σφηκας, φετος το καλοκαιρι, πηρα αμεσως apis, ο πονος περασε σε 3' ακριβως κ το πρηξιμο μεσα σε 20'.

αυτα!

mesastoura
03-03-11, 17:05
Σας ενημερώνουμε πως η ΕΕΟΙ (www.homeopathy.gr) προχώρησε στην ανανέωση της λίστας των εφημερευόντων φαρμακείων, Αθήνας και Θεσσαλονίκης, αλλά και της ευρύτερης Αττικής και Μακεδονίας. Ο κατάλογός μας περιλαμβάνει περισσότερα από 150 εφημερεύοντα φαρμακεία για το 2011, και συνεχώς εμπλουτίζεται.

Η ενημερωμένη και έγκυρη λίστα με τα εφημερεύοντα φαρμακεία παρουσιάζεται καθημερινά στη σελίδα
http://www.homeopathy.gr/pharmacies.php
μου ήρθε με mail

chatzico
03-03-11, 17:39
μου ήρθε με mail

Το έλαβα και εγώ αλλά και πάλι πολύ ελλειπές είναι, τουλάχιστον αναφέρει περισσότερα εφημερεύοντα.

Active Member
03-03-11, 18:18
κοριτσια καλησπερα!

να σας ρωτησω κατι...

κοιταξα στο http://www.homeopathy.gr (http://www.homeopathy.gr/) ποιους γιατρους εχει για πατρα. Ολα ωραια και καλα. Ειχε και τους 7. Στα φαρμακεια ομως εχει μονο 3, ενω στην πραγματικοτητα ειναι ΠΟΛΥ περισσοτερα. Γιατι? Μηπως παιζει τιποτα με τις πιστοποιησεις τους?

chatzico
03-03-11, 18:30
κοριτσια καλησπερα!

να σας ρωτησω κατι...

κοιταξα στο http://www.homeopathy.gr (http://www.homeopathy.gr/) ποιους γιατρους εχει για πατρα. Ολα ωραια και καλα. Ειχε και τους 7. Στα φαρμακεια ομως εχει μονο 3, ενω στην πραγματικοτητα ειναι ΠΟΛΥ περισσοτερα. Γιατι? Μηπως παιζει τιποτα με τις πιστοποιησεις τους?

Έχω κάνει μια μικρή έρευνα γιατί έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά ψάχνοντας να βρω εφημερεύον ομοιοπαθητικό φαρμακείο, κατέληξα στα εξής.

Το σαιτ της ομοιοπαθητικής δεν ενημερώνεται, ή δεν φροντίζει να ενημερώνεται, με κάποιο ρυθμό για τα ομοιοπαθητικά φαρμακεία. Έχω στείλει και σχετικό μειλ αλλά δεν έλαβα απάντηση. Ίσως αν λάβουν περισσότερα παράπονα, κάτι να αλλάξει. Έκανα πρώτη φορά ομοιο το 1990 και στον Πειραιά υπήρχαν 2 ή 3 φαρμακεία που έφτιαχναν ομοιο φάρμακα. Ήταν λίγο ιστορία, έπρεπε να τους πάω την συνταγή, να την αφήσω και να ξαναπάω μετά από κάποιες ημέρες για να πάρω τα φάρμακα. Δεν είναι έτσι τώρα πλέον.

Η φαρμακοποιός της γειτονιάς μου, που τώρα ξεκίνησε να φτιάχνει όμοιο (η κόρη της δηλ., νέα κοπέλα, γιατί η μαμά αντιμετωπίζει με μπόλικο σκεπτικισμό το όλο θέμα) όταν την ρώτησα σχετικά, μου είπε ότι έχει να κάνει και με τις εφημερίες των φαρμακείων (δεν εφημερεύουν όλα τα φαρμακεία) και εν πάσει περιπτώσει, κατάλαβα ότι δεν υπάρχει κάποιος οργανωμένος φορέας ή ιστιοσελίδα, ο οποίοε να έχει το ενδιαφέρον ή την υποχρέωση ή την δικαιοδοσία, να ανανεώνει την λίστα των ομοιο φαρμακείων. Όπως καταλαβαίνετε, μόνο για τα κλασσικά φάρμακα υπάρχει ενδιαφέρον/αμεσότητα ενημέρωσης.

Τώρα για πιστοποίηση δεν ξέρω να σου πώ. Αυτό που ξέρω είναι ότι κάποια φαρμακεία δεν τα φτιάχνουν οι ίδιοι, αλλά τα παραγγέλνουν. Σίγουρα πάντως, όλοι, είτε έτσι είτε αλλιώς, παίρνουν τα βάμματα από τον ΚΟΡΡΕ.

mesastoura
03-03-11, 18:56
...

Τώρα για πιστοποίηση δεν ξέρω να σου πώ. Αυτό που ξέρω είναι ότι κάποια φαρμακεία δεν τα φτιάχνουν οι ίδιοι, αλλά τα παραγγέλνουν. Σίγουρα πάντως, όλοι, είτε έτσι είτε αλλιώς, παίρνουν τα βάμματα από τον ΚΟΡΡΕ.

Δεν νομίζω όλοι http://www.perganda.gr/Listitems.asp?idCategory=45

... θυμήθηκα τον Αστερίξ τώρα :lol:

chatzico
03-03-11, 19:06
... θυμήθηκα τον Αστερίξ τώρα :lol:

Τι εννοείς με τον Αστερίξ ? Η χαζή ξανθιά - εγώ, με επιφύλαξη κάθε νομίμου δικαιώματός μου !!! (χα χα χα) - έχει να κοιμηθεί δύο ημέρες και θα δουλεύει πάλι βράδυ, μέχρι και την Κυριακή, επομένως συγχωρείστε μου τυχόν οξεία βλακίτιδα...........

Active Member
03-03-11, 20:15
Έχω κάνει μια μικρή έρευνα γιατί έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά ψάχνοντας να βρω εφημερεύον ομοιοπαθητικό φαρμακείο, κατέληξα στα εξής.

Το σαιτ της ομοιοπαθητικής δεν ενημερώνεται, ή δεν φροντίζει να ενημερώνεται, με κάποιο ρυθμό για τα ομοιοπαθητικά φαρμακεία. Έχω στείλει και σχετικό μειλ αλλά δεν έλαβα απάντηση. Ίσως αν λάβουν περισσότερα παράπονα, κάτι να αλλάξει. Έκανα πρώτη φορά ομοιο το 1990 και στον Πειραιά υπήρχαν 2 ή 3 φαρμακεία που έφτιαχναν ομοιο φάρμακα. Ήταν λίγο ιστορία, έπρεπε να τους πάω την συνταγή, να την αφήσω και να ξαναπάω μετά από κάποιες ημέρες για να πάρω τα φάρμακα. Δεν είναι έτσι τώρα πλέον.

Η φαρμακοποιός της γειτονιάς μου, που τώρα ξεκίνησε να φτιάχνει όμοιο (η κόρη της δηλ., νέα κοπέλα, γιατί η μαμά αντιμετωπίζει με μπόλικο σκεπτικισμό το όλο θέμα) όταν την ρώτησα σχετικά, μου είπε ότι έχει να κάνει και με τις εφημερίες των φαρμακείων (δεν εφημερεύουν όλα τα φαρμακεία) και εν πάσει περιπτώσει, κατάλαβα ότι δεν υπάρχει κάποιος οργανωμένος φορέας ή ιστιοσελίδα, ο οποίοε να έχει το ενδιαφέρον ή την υποχρέωση ή την δικαιοδοσία, να ανανεώνει την λίστα των ομοιο φαρμακείων. Όπως καταλαβαίνετε, μόνο για τα κλασσικά φάρμακα υπάρχει ενδιαφέρον/αμεσότητα ενημέρωσης.

Chatzico, επειδη δε καταλαβα καλα....το site εχει μονο τα εφημερευοντα? Ή ολα? Γιατι στην πραγματικοτητα υπολογιζω οτι πρεπει να ειναι τουλαχιστον 100 φαρμακεια με ομοιο, ενω στο site υπαρχουν μονο 3....

DaF
03-03-11, 21:03
εκτός από τις δυσκολιες που μπορει να εχουν στην ενημερωση της σελιδας, πρεπει να λαβετε υποψιν σας κ οτι καποια φαρμακεια απλα διαθετουν ομοιοπαθητικα κατοπιν παραγγελιας, δεν τα φτιαχνουν οι ιδιοι εκει. οποτε μαλλον , επειδη ειναι αρκετα τετοια, δεν μπορουν να μπουν στη λιστα των ομοιοπαθητικων... :roll:

BOBOLINOS
03-03-11, 23:52
εκτός από τις δυσκολιες που μπορει να εχουν στην ενημερωση της σελιδας, πρεπει να λαβετε υποψιν σας κ οτι καποια φαρμακεια απλα διαθετουν ομοιοπαθητικα κατοπιν παραγγελιας, δεν τα φτιαχνουν οι ιδιοι εκει. οποτε μαλλον , επειδη ειναι αρκετα τετοια, δεν μπορουν να μπουν στη λιστα των ομοιοπαθητικων... :roll:
φαρμακεία που δεν έχουν άδεια για ομοιοπαθητικά φάρμακα δεν μπορούν να τα πουλάνε ή να τα παραγγέλνουν ,τουλάχιστον έτσι μου είπε ο δικός μου φαρμακαποιος που δεν έχει ομοιοπαθητικά φάρμακα.
Τώρα για την λίστα των φαρμακείων από το site δεν είναι σίγουρα ενημερωμένη γιατί στην περιοχή μου έχει τουλάχιστον 2 (πολύ κοντά μου)και το ένα είναι πολλά χρόνια.

DaF
04-03-11, 00:12
λογικο, απλα σκεφτομαι μηπως δεν συμπεριλαμβανονται οσα δεν εχουν το εργαστηριο μεσα.
μιας κ το εφερε η κουβεντα, εχετε σκεφτει ποτε για τη διαφορα ποιοτητας των ομοιοπαθητικων; αν δλδ το ταδε φαρμακειο ειναι πιο εμπιστο απο ενα αλλο, μιας κ μιλαμε για παραγωγη φαρμακων και ανα φαρμακειο;

TARA
04-03-11, 00:24
ACONITUM 1M, 200CH
APIS MELIFICA 200CH
ARNICA MONTANA 1M
ARSENICUM ALBUM 200CH
BELLADONNA 1M, 200CH
BRYONIA 200CH
DROSERA 200CH
FERRUM PHOSPH. 200CH
HEPAR SULPHUR 200CH
IPECACUANA 200CH
KALI BICHROMICUM 30CH
LYCOPODIUM 30CH
MERCURY 200CH
PULSATILLA 200CH
SPONGIA 200CH
SULFUR 30CH
CHAMOMILA 30CH
COCCUS CACTUS 200CH

Επιτελους τη βρηκα...

TARA
04-03-11, 00:25
μιας κ το εφερε η κουβεντα, εχετε σκεφτει ποτε για τη διαφορα ποιοτητας των ομοιοπαθητικων; αν δλδ το ταδε φαρμακειο ειναι πιο εμπιστο απο ενα αλλο, μιας κ μιλαμε για παραγωγη φαρμακων και ανα φαρμακειο;

Βεβαιως το εχω σκεφτει, και γι αυτο τα προτιμω να τα παιρνω απο δυο συγκεκριμενα φαρμακεια.

Rosie
04-03-11, 00:34

Nαι, πιστεύω έχει σημασία η προέλευση του ομοιοπαθητικού σκευάσματος.
Αλλά όταν χρειάζομαι επειγόντως χαπάκια για το γιο για παράδειγμα που έχει σαράντα πυρετό Σάββατο βράδυ θα πάρω από το πρώτο φαρμακείο που θα βρω.
Συνήθως αρχίζω και παίρνω τηλέφωνο όλα τα συμβατικά εφημερεύοντα φαρμακεία στα Β. Προάστεια και τους ρωτάω αν έχουνε ομοιοπαθητικά.
Πολλά απ' αυτά έχουνε και έτσι σπάνια πάω πιο μακρυά από το Μαρούσι ή την Πεύκη, με εξαίρεση την τελευταία φορά που πήγε μέχρι τη Ν. Ερυθραία ο άντρας μου.

chatzico
04-03-11, 07:58
Chatzico, επειδη δε καταλαβα καλα....το site εχει μονο τα εφημερευοντα? Ή ολα? Γιατι στην πραγματικοτητα υπολογιζω οτι πρεπει να ειναι τουλαχιστον 100 φαρμακεια με ομοιο, ενω στο site υπαρχουν μονο 3....

Υποτίθεται ΟΛΑ και απ' ότι έχω καταλάβει, υπολογίζουν τα εφημερεύοντα που αναφέρουν βάσει της δικής τους λίστας. Συμφωνώ, τα ομοιο είναι περισσότερα απ' όσα αναφέρονται εκεί.

λογικο, απλα σκεφτομαι μηπως δεν συμπεριλαμβανονται οσα δεν εχουν το εργαστηριο μεσα.

Εννοείται ότι όσοι δεν έχουν παρασκευαστήριο, τα παραγγέλνουν έτοιμα, οπότε σε ποια λίστα να μπουν. Για την ποιότητα, δεν ξέρω, η φαρμακοποιός της γειτονιάς μου ανακαίνισε το φθινόπωρο το μαγαζί της και έχει φτιάξει σούπερ παρασκευαστήριο. Ισχύει προφανώς ο γενικός κανόνας, ο καλός επαγγελματίας προσέχει το μαγαζί του.

φαρμακεία που δεν έχουν άδεια για ομοιοπαθητικά φάρμακα δεν μπορούν να τα πουλάνε ή να τα παραγγέλνουν ,τουλάχιστον έτσι μου είπε ο δικός μου φαρμακαποιος που δεν έχει ομοιοπαθητικά φάρμακα.
Τώρα για την λίστα των φαρμακείων από το site δεν είναι σίγουρα ενημερωμένη γιατί στην περιοχή μου έχει τουλάχιστον 2 (πολύ κοντά μου)και το ένα είναι πολλά χρόνια.

Δεν ξέρω, υποθέτω ότι θα υπάρχει και κάποια ειδική άδεια για ομοιο φάρμακα, θα ρωτήσω να μάθω. Η λίστα πάντως δεν περιλαμβάνει και πολύ κεντρικά φαρμακεία, τα οποία έχουν παρασκευαστήριο δικό τους. Θα ρωτήσω τις προδιαγραφές.

Αλλά όταν χρειάζομαι επειγόντως χαπάκια για το γιο για παράδειγμα που έχει σαράντα πυρετό Σάββατο βράδυ θα πάρω από το πρώτο φαρμακείο που θα βρω.
Συνήθως αρχίζω και παίρνω τηλέφωνο όλα τα συμβατικά εφημερεύοντα φαρμακεία στα Β. Προάστεια και τους ρωτάω αν έχουνε ομοιοπαθητικά.
Πολλά απ' αυτά έχουνε και έτσι σπάνια πάω πιο μακρυά από το Μαρούσι ή την Πεύκη, με εξαίρεση την τελευταία φορά που πήγε μέχρι τη Ν. Ερυθραία ο άντρας μου.

Έτσι και εγώ, πιάνω τα τηλέφωνα αλλά.... Μου έχει τύχει να είμαι στην Παιανία και να ψάχνω ομοιο φαρμακείο κοντά μου (με τηλέφωνο όπως αναφέρεις) και αυτό να είναι στα Πατήσια, ή στο Ψυχικό ή στο Μαρούσι ή .............. Άλλη φορά ήμουν στον Πειραιά, τον μήνα με τις απεργίες, παίρνω τηλέφωνα, μου λένε σε ένα στην Νίκαια, ότι έχουν ομοιο και το συγκεκριμένο φάρμακο που ήθελα, λέω ΟΚ, πάω και μου λέει δεν το έχω (βαριόταν να το φτιάξει προφανώς, λόγω απεργίας γινόταν πάρτυ από τον κόσμο) και ξαναφεύγω για τον Πειραιά, ξαναπαίρνω τηλ. όσα δεν απαντούσαν λόγω κίνησης πρίν και βρίσκω σε πολύ κεντρικό φαρμακείο στον Πειραιά. Αν υπήρχε η ενημερωμένη λίστα, ίσως πήγαινα στο κεντρικό φαρμακείο, και γλύτωνα κάποιους δρόμους, με το παιδί άρρωστο στο σπίτι και την μητέρα μου μέσα στο άγχος.

Η Οδύσσεια ενός ξεριζωμένου ..................

fairy's mom
04-03-11, 08:03
Πολλά απ' αυτά έχουνε

Mε κάλυψες εντελώς!

Η επιλογή του φαρμακείου γίνεται σε περιπτώσεις μη έκτακτης ανάγκης.

Ο 1ος ομοιοπ που είχα ήταν κολλημένος με το θέμα φαρμακείου! Κάθε φορά με ρώταγε το ίδιο, από πού τα παίρνω! Και όταν του έλεγα, ηρεμούσε. Ο τωρινός ποτε δεν μου έχει θέσει τέτοιο θέμα. Πάντως συνεχίζω και τρέχω μέχρι το Παγκράτι για τα φάρμακα μας.

Πρόβλημα με φαρμακείο αντιμετώπισα μόνο το καλοκαίρι στις διακοπές μας, που μάλιστα το χρειαζόμουν και συχνά! Για αρχή, απλά για να βρω τα ομοιοπ φαρμακεία της Κέρκυρας, αναγκάστηκα και πήρα τηλ τον ομοιοπ γιατρό του νησιού, για να μου πει πού βρίσκονται. Εννοείται ότι ήταν μετρημένα, αλλά πολύ συνεργάσιμοι (δεν είχαν όλη την ποσότητα που ήθελα και πήραν τηλ σε συνάδελφο για να ρωτήσουν αν έχει για να με εξυπηρετήσει). Δεν είχαν όμως εφημερίες (λογικό τόσα που είναι), ήταν πολύ μακρία από εκεί που μέναμε και φυσικά δεν είχαν τα πάντα και σε ποσότητα.

TARA
04-03-11, 08:05
Η Οδύσσεια ενός ξεριζωμένου ..................

Ωραια το εθεσες!:lol: Εμεις ευτυχως, τη μοναδικη φορα που χρειαστηκαμε φαρμακο μεσα στο σκ, ειμασταν τυχεροι γιατι εφημερευε η φαρμακοποιος μας!;)

TARA
04-03-11, 08:08
Πρόβλημα με φαρμακείο αντιμετώπισα μόνο το καλοκαίρι στις διακοπές μας, που μάλιστα το χρειαζόμουν και συχνά!

Εκει ειναι το θεμα, να μην τυχει κατι στις διακοπες! Απλα κανεις το σταυρο σου...!

BOBOLINOS
04-03-11, 08:46
καλημέρα αυτό με τις διακοπές έχετε απόλυτο δίκιο ,όταν μας έτυχε ένα περιστατικό (ο άντρας μου δλδ)στην Σάμο μέσα στο σ/κ και μία μέρα πριν φύγουμε δεν βρίσκαμε φαρμακείο και ταξίδεψαμε με την μηχανή παρακαλώ από τον Πειραια μέχρι την θεσ/νικη έτσι.΄Οταν φτάσαμε τότε αρχισε και την αγωγή και επειδή άμα πάθεις μαθαίνεις τώρα έχω ένα ξεχωριστό τσαντάκι όπου κουβαλάω μαζί μου όλα τα φάρμακα και σε περίπτωση ανάγκης είμαι εφοδιασμένη.
Και μια πληροφορία για θεσ/νικη(νομίζω το έχω ξαναγράψει) το φαρμακείο που παρασκευάζει και προμηθεύει ομοιοπαθητικά φάρμακα είναι στην Μπότσαρη και λέγεται Ραπτης-Κουλουμπρίδης αν πάρετε στο τηλ 2310-824632 έχουν πάντα τις εφημερείες των ομοιοπαθητικών φαρμακείων.
Εγώ πάλι και σε συνδυασμό με την σελίδα του φαρμακευτικού συλλόγου έτσι το ψάχνω όταν υπάρχει άμεση ανάγκη.

Rosie
04-03-11, 10:58
Σας έχω πει που χρειάστηκα ομοιοπαθητικά για μένα τον περασμένο Αύγουστο ενώ ήμουνα στο εξοχικό μας στη Χαλκιδική;
Σκεφτομουνα να πω στον κουνιάδο μου να μου τα φέρει από Θεσσαλονίκη αλλά είπα να ρωτήσω πρώτα στο φαρμακείο του χωριού.
Ήτανε πολύ εξυπηρετικοί, παράγγειλαν ό,τι ήθελα από μεγάλο ομοιοπαθητικό φαρμακείο στη Θεσσαλονίκη και μου τα έφεραν την άλλη μέρα το πρωί!

fairy's mom
04-03-11, 11:45
άμα πάθεις μαθαίνεις τώρα έχω ένα ξεχωριστό τσαντάκι όπου κουβαλάω μαζί μου όλα τα φάρμακα και σε περίπτωση ανάγκης είμαι εφοδιασμένη.

Κι εγώ ήμουν εφοδιασμένη. Αλλά έλα που μας έδινε κάτι κουλά φάρμακα tuberculinum, caccus cacti κλπ και δεν είχα κανένα! Είναι να μην σου κάτσει η ατυχία!

Σαςείπα να ρωτήσω πρώτα στο φαρμακείο του χωριού.
Ήτανε πολύ εξυπηρετικοί, παράγγειλαν ό,τι ήθελα από μεγάλο ομοιοπαθητικό φαρμακείο στη Θεσσαλονίκη και μου τα έφεραν την άλλη μέρα το πρωί!
Ήσουν πολύ τυχερή!! Κι εγώ ρώτησα στα φαρμακεία του χωριού που μέναμε και στο διπλάνό χωριό (είμασταν νότια Κέρκυρα). Δεν θέλετε να σας πω αντίδραση από έναν, με κοίταξε με ένα ύφος τύπου, όχι βέβαια! Εδώ φάρμακα έχω μόνο! :lol: Τα θυμάμαι και γελάω τώρα... Ανά 3-4 μέρες πηγαίναμε μέχρι την πόλη (1 ώρα δρόμος μόνο το πήγαινε). Πλέον νομίζω ότι διαθέτω πιο πολλά φάρμακα και από φαρμακείο της επαρχίας!

YIOUPI
04-03-11, 11:52
Ανά 3-4 μέρες πηγαίναμε μέχρι την πόλη (1 ώρα δρόμος μόνο το πήγαινε). Πλέον νομίζω ότι διαθέτω πιο πολλά φάρμακα και από φαρμακείο της επαρχίας!

Για πες για πες ποιο φαρμακείο στην πόλη έχει ομοιοπαθητικά??
Είναι ο αντρας μου από τη β. κερκυρα κ κάθε φορά που πάω κουβαλάω όλο το στοκ μαζί μου από ανασφάλεια.

BOBOLINOS
04-03-11, 16:20
αχ,ναι για πείτε γιατί για φέτος μάλλον Κέρκυρα θα πάμε διακοπές στο χωριό Δανίλια και με ενδιαφέρει πολύ μη μας τύχει τίποτα και τρέχουμε τελευταία στιγμή.

marsolan
04-03-11, 16:59
εμεις ειμαστε ευτυχως πολυ καλα!!
Η μικρη ανερρωσε απο την ιωση και χρειαστηκε τελικα να πιει ponstan μονο 1 φορα.
Ο ομοιοπαθητικος γιατρος μας αλλαξε το φαρμακο γιατι το puls200 δεν μας επιανε και μας εδωσε bell 1M να παρει απο 1 καψουλακι 3 φορες σε ενα 24ωρο....
το παιδι κατεβασε πυρετο κι απο το 3 καψουλακι και μετα δεν ξανανεβασε και μετα μπηκαμε στην φαση της αναρρωσης χωρις πυρετους,με διαθεση και παλι...
Δεδομενου οτι πρωτη φορα ως μαμα βιωσα κατι τετοιο με το παιδι μου,εχω να πω οτι δεν πα να λενε ολοι????δεν πα να ναι placebo,δεν πα να πουνε οτι και καλα η ιωση εκανε τν κυκλο της....το παιδακι μου κι εγω γλυτωσαμε τα χειροτερα??μειωσαμε στο λιγοτερο τις παρενεργειες???
Αυτο ειναι η ουσια!!!

chatzico
04-03-11, 17:01
Η μικρη ανερρωσε απο την ιωση και χρειαστηκε τελικα να πιει ponstan μονο 1 φορα.
Ο ομοιοπαθητικος γιατρος μας αλλαξε το φαρμακο γιατι το puls200 δεν μας επιανε και μας εδωσε bell 1M να παρει απο 1 καψουλακι 3 φορες σε ενα 24ωρο....
το παιδι κατεβασε πυρετο κι απο το 3 καψουλακι και μετα δεν ξανανεβασε και μετα μπηκαμε στην φαση της αναρρωσης χωρις πυρετους,με διαθεση και παλι...
Δεδομενου οτι πρωτη φορα ως μαμα βιωσα κατι τετοιο με το παιδι μου,εχω να πω οτι δεν πα να λενε ολοι????δεν πα να ναι placebo,δεν πα να πουνε οτι και καλα η ιωση εκανε τν κυκλο της....το παιδακι μου κι εγω γλυτωσαμε τα χειροτερα??μειωσαμε στο λιγοτερο τις παρενεργειες???
Αυτο ειναι η ουσια!!!

Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν ....

BOBOLINOS
04-03-11, 17:03
Σχετικά με το ponstan, όπως η περίπτωση της fairy's mom που δεν πέφτει ο πυρετός το δώσαμε, μετά απο συνεννόηση με την ομοιοπαθητικό - παιδίατρο. Depon δίνω 3,5 με 4 ενώ είναι 10 κιλά - γιατί να δώσω πιο πολύ αφού τον πιάνει σχεδόν παντα? Μέχρι τώρα μόνο μια μέρα τρελλάθηκα που δεν έπεφτε ο πυρετός και του δώσαμε και απο τα 2 αφού μιλήσαμε με την παιδίατρο. Τώρα που διάβασα και αυτά που γράφει η BOBOLINOS λέω να το πετάξω το παλιομπούκαλο, η γιατρός μας όμως τι θα έχει να μας πει για αυτό? χμμμ

sorry για την καθυστέρηση της απάντησης αλλά με τα πιτσιρίκια δε γίνεται δουλειά.:confused::confused::confused:
Για αυτό που με ρωτάς αν διαβάσεις τις ενδείξεις-αντενδείξεις μέσα στο μπουκάλι του ponstan τα αναφέρει όλα αυτά που έγραψα πιο πάνω.Ρωτώντας βέβαια και τον παιδίατρο μου απάντησε ναι μεν έτσι είναι αλλά κάνει δουλειά για την στιγμή που το θέλω π.χ σε υψηλό πυρετό και επειδή δεν το παίρνει συνέχεια παρά μονο σε αυτήν την περίπτωση δεν νομίζει πως υπάρχει πρόβλημα. .Προσωπικά πάντως το αποφεύγω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο......:neutral::neutral::neutral:

BOBOLINOS
04-03-11, 17:17
Αυτο ειναι η ουσια!!!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και περαστικά.