PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ? ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ???

Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9

fairy's mom
04-03-11, 17:39
Για πες για πες ποιο φαρμακείο στην πόλη έχει ομοιοπαθητικά??
Είναι ο αντρας μου από τη β. κερκυρα κ κάθε φορά που πάω κουβαλάω όλο το στοκ μαζί μου από ανασφάλεια.

αχ,ναι για πείτε γιατί για φέτος μάλλον Κέρκυρα θα πάμε διακοπές στο χωριό Δανίλια και με ενδιαφέρει πολύ μη μας τύχει τίποτα και τρέχουμε τελευταία στιγμή.

Κορίτσια βρήκα τις αποδείξεις και σας γράφω ακριβώς τις διευθύνσεις:
1. Θεοτόκη 9 συστεγασμένα φαρμακεία Βρετου κλπ στην πλατεία Θεοτόκη
τηλ 2661044720-37872
2. Κάθετα στην πλατεία είναι η λεωφ Αλεξάνδρας (ο δρόμος που πάει στο λιμάνι) στο νούμερο 32 (είναι γωνιακό και δίπλα σε μία τράπεζα νομίζω Εθνική) 2661044722. Αυτά τα δύο έχουν μεταξύ τους απόσταση 2-3 λεπτά με τα πόδια. Ο ένας διπλοπαρκάρει και ο άλλος πάει στο φαρμακείο, γιατί εκεί δεν βρίσκεις πάρκινγκ με τίποτα το καλοκαίρι!
Υπάρχει και ένα τρίτο, αλλά δεν είχα πάει ποτέ και γι αυτό δεν θυμάμαι ούτε διεύθυνση ούτε να σας περιγράψω πώς να πάτε, αλλά αν χρειαστεί, όλοι αυτοί γνωρίζονται μεταξύ τους.

spyni
04-03-11, 18:55
Για πες για πες ποιο φαρμακείο στην πόλη έχει ομοιοπαθητικά??
Είναι ο αντρας μου από τη β. κερκυρα κ κάθε φορά που πάω κουβαλάω όλο το στοκ μαζί μου από ανασφάλεια.

και εγω αυτο κανω πια!!!μενουμε Καββαδαδες....ο αντρουλης σου απο που ειναι???μπραβο το νησι μας προοδος με τις εναλλακτικες μεθοδους!!!
νεραιδομανουλα σε ευχαριστουμε για μια ακομη φορα!!!εμ πως να μη σε λεω δασκαλα!!!???

chatzico
04-03-11, 19:07
http://www.xo.gr/search/?what=Φαρμακεία&where=Κέρκυρα%20(νησί)&locid=F3

http://www.vrisko.gr/search/Φαρμακεία/Κέρκυρα-ΚΕΡΚΥΡΑΣ/

nekt
04-03-11, 20:17
Πάντως συνεχίζω και τρέχω μέχρι το Παγκράτι για τα φάρμακα μας.

Νομίζω ξέρω ποιο εννοείς, όσες φορές είχα πάει, ακόμη κι εγώ που δεν είμαι "μυημένη", κατάλαβα από την πρώτη στιγμή ότι ο φαρμακοποιός ξέρει πολύ καλά την δουλειά του.Ήταν κοντά στον πρώτο γιστρό μας,από τον οποίο είχα άσχημη εμπειρία, αν και θεωρείται από τους καλύτερους-και νομίζω ότι είναι (όταν έχω χρόνο θα σας γράψω σχετικά-νομίζω ότι θα είναι χρήσιμο, ιδίως στους "πρωτάρηδες").
Αυτή την φορά τα παρήγγειλα από το ομοιο της γειτονιάς, είναι αδύνατο να τρέχω Παγκράτι (είναι και στο δακτύλιο!)

BOBOLINOS
04-03-11, 21:20
fairy's mom ευχαριστώ πολύ.Θα τις σημειώσω για παν ενδεχόμενο(αχρείαστοι να είναι)

soevan07
04-03-11, 23:37
Eμένα με προβληματίζει πάντως το θέμα των διακοπών!!

Τα φαρμακεία της επαρχίας θα έχουν κατανάλωση στα ομοιοπαθητικά
ή θα είναι απο την εποχή του Ιπποκράτη?? :confused:

Εντάξει δεν λήγουν αμέσως, αλλά δεν θα κρατάνε και για 150 χρόνια!
Αλήθεια... πόσο καιρό εμείς πρέπει να τα κρατάμε στο φαρμακείο μας?

ALIS
05-03-11, 00:11
Όταν με ρωτούν πως τα πάει το παιδί με τις ιώσεις στον παιδικό... τους απαντώ: Μια χαρά δεν έχουμε κανένα πρόβλημα, αφού κάνουμε ομοιοπαθητική... (και αμέσως γίνονται έτσι :arrow: :shock: ):lol::lol:

Περιττό να πω τι ακούω απο τη μανούλα μου για τις επιλογές μας, η οποία είναι παντρεμένη με γιατρό - παθολόγο ο οποίος πριν προλάβεις να τελειώσεις τη φράση σου... απαντά augmentin ή ceclor :lol:

Προφανως εισαι ευχαριστημενη..
Εκανες και εσυ και κανει και το παιδακι σου?
εγω εχω μπουχτησει αυτη την στιγμη δινω στα μικρα αντιβιωση και αλλα 2 σιροπια μαζι και αντιπυρετικα...ειναι πολλα και αποφασισα να δοκιμασω την ομοιοπαθητικη...

εχετε να προτεινετε καποιον γιατι ειμαι στραβαδι?

TARA
05-03-11, 08:30

Γυρω στα 5 χρονια.

yogini
05-03-11, 09:38
εγω τα παίρνω μαζί μου πάντως...καλά σιγά τα πολλά που έχω κιόλας αλλά τα βασικά τουλάχιστον. πχ pulsatila, belladona, arnica, chamomilla

4 U
05-03-11, 11:15
sorry για την καθυστέρηση της απάντησης αλλά με τα πιτσιρίκια δε γίνεται δουλειά.:confused::confused::confused:
Για αυτό που με ρωτάς αν διαβάσεις τις ενδείξεις-αντενδείξεις μέσα στο μπουκάλι του ponstan τα αναφέρει όλα αυτά που έγραψα πιο πάνω.Ρωτώντας βέβαια και τον παιδίατρο μου απάντησε ναι μεν έτσι είναι αλλά κάνει δουλειά για την στιγμή που το θέλω π.χ σε υψηλό πυρετό και επειδή δεν το παίρνει συνέχεια παρά μονο σε αυτήν την περίπτωση δεν νομίζει πως υπάρχει πρόβλημα. .Προσωπικά πάντως το αποφεύγω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο......:neutral::neutral::neutral:

Σ' ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες να μου απαντήσεις, το ξέρω καλά ότι είναι πολύτιμος ;)

συμφωνώ!

4 U
05-03-11, 11:22
εγω εχω μπουχτησει αυτη την στιγμη δινω στα μικρα αντιβιωση και αλλα 2 σιροπια μαζι και αντιπυρετικα...ειναι πολλα και αποφασισα να δοκιμασω την ομοιοπαθητικη...

Ναι, είμαι πολύ ευχαριστημένη. Η γιατρός μας είναι η Συκιώτου η οποία είναι παιδίατρος - ομοιοπαθητικός. Δες εδώ http://parents.gr/forum/showthread.php?t=20767&page=5 (http://parents.gr/forum/showthread.php?t=20767&page=5) ;)

BOBOLINOS
05-03-11, 11:25
Αλήθεια... πόσο καιρό εμείς πρέπει να τα κρατάμε στο φαρμακείο μας?[/B]

χα και όμως κρατάνε ;-) το γράφει στο βιβλίο που έχω "η βίβλος της ομοιοπαθητικής" κΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΊΠΕ ο φαρμακοποιός μας και η γιατρός μας......
έχω εισβολέα και δεν μπορώ να γράψω καλά......:evil::evil::evil:

ALIS
05-03-11, 13:02
Ναι, είμαι πολύ ευχαριστημένη. Η γιατρός μας είναι η Συκιώτου η οποία είναι παιδίατρος - ομοιοπαθητικός. Δες εδώ http://parents.gr/forum/showthread.php?t=20767&page=5 (http://parents.gr/forum/showthread.php?t=20767&page=5) ;)

σε ευχαριστω πολυ!

chatzico
05-03-11, 13:41

Και ο Κυβέλλος είναι πολύ καλός, αν θες στείλε πμ για τα στοιχεία του. Μόνο που πρέπει να έχεις λίγη υπομονή για να δεις τον ίδιο, έχει πολλά ραντεβού, αλλά, τι στο καλό, κάπου θα τον δεις, είτε στον Πειραιά, είτε στην Νέα Ερυθραία.

spyni
05-03-11, 13:48
Γυρω στα 5 χρονια.

EYTYXΩS!!!!διοτι μολις χτες πηραμε τη λιστα ολα κομπλε τα φαρμακακια μας, επαθα εγω ενα τραλαλα με το ποσο...ευτυχως δε ληγουν αμεσα, γιατι ουτε που το σκεφτηκα αυτο!!!
αν κοιμηθει η μικρη το μεσημερι-μας κανει νουμερα με το μεσημ.υπνο τελευταια- θα την αναρτησω και εγω με τη σειρα μου!!!

spyni
05-03-11, 13:51
Και ο Κυβέλλος είναι πολύ καλός, αν θες στείλε πμ για τα στοιχεία του. Μόνο που πρέπει να έχεις λίγη υπομονή για να δεις τον ίδιο, έχει πολλά ραντεβού, αλλά, τι στο καλό, κάπου θα τον δεις, είτε στον Πειραιά, είτε στην Νέα Ερυθραία.

ειναι οντως πολυ καλος και ο παιδιατρος του επισης πολυ καλος, καθολου βιαστικος, σου εξηγει τα παντα με υπομονη, ειναι και σουπερ με τα παιδακια!!επισης για τον Κυβελλο εχω να πω οτι κατα την αναρρωση του μικρου μας χρειαστηκε να μας δει σφηνα, δεν περιμεναμε ιδιαιτερα πολυ, τελικα εξετασε και τη μικρη και μας πηρε και μονο 30 ευρω...μου εκανε πολυ θετικη εντυπωση...

ALIS
05-03-11, 14:04
ευχαριστω κοριτσια!

4 U
05-03-11, 14:04
σε ευχαριστω πολυ!

τπτ αν θες κάποια άλλη πληρ. μη διαστάσεις να με ρωτήσεις. Φυσικά όπως έχω ξαναπεί το ότι η συγκεκριμένη γιατρός κάνει σε εμας δε σημαίνει ότι θα ισχύει το ίδιο και για εσας. Θέλω να πω ότι ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια. ;)

Φιλικά πάντα:!:

fairy's mom
05-03-11, 16:42
και εγω αυτο κανω πια!!!μενουμε Καββαδαδες....ο αντρουλης σου απο που ειναι???μπραβο το νησι μας προοδος με τις εναλλακτικες μεθοδους!!!
νεραιδομανουλα σε ευχαριστουμε για μια ακομη φορα!!!εμ πως να μη σε λεω δασκαλα!!!???

fairy's mom ευχαριστώ πολύ.Θα τις σημειώσω για παν ενδεχόμενο(αχρείαστοι να είναι)

Παρακαλώ δεν κάνει τίποτα! :D
Εμάς οι κουμπάροι μας είναι από το Περιβόλι και μέναμε στην παραλία Μάλτα που έχουν σπίτι. Φανταστείτε απόσταση που έκανα μέχρι την πόλη μέσα στην καλοκαιριάτικη κίνηση!!

fairy's mom
05-03-11, 16:48
Eμένα με προβληματίζει πάντως το θέμα των διακοπών!!
Τα φαρμακεία της επαρχίας θα έχουν κατανάλωση στα ομοιοπαθητικά
ή θα είναι απο την εποχή του Ιπποκράτη?? :confused:

Μην φοβάσαι! Τα φαρμακεία πάντα κρατάνε ημ/νιες για τα φάρμακα τους και ξέρουν πότε να τα αποσύρουν! Όσο για την επαρχία, το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να μην έχει ένα φάρμακο λίγο πιο σπάνιο (σε συνταγογράφηση) ή να έχει περιορισμένη ποσότητα.

Η Τάρα έχει δίκιο. 5 χρόνια μπορεί και παραπάνω. Εν τω μεταξύ μπορεί να κιτρινίσουν, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι χάλασαν. Έτσι μου είχε πει ο φαρμακοποιος. Και επίσης να προτιμώ να τα αποθηκεύω σε μεταλλικό κουτί από μπισκότα βουτύρου μέσα σε ντουλάπα... Εκεί τα έχω εκτός από της συχνής χρήσης που είναι στο ξύλινο φαρμακείο μας.

fairy's mom
05-03-11, 16:51
Ήταν κοντά στον πρώτο γιστρό μας,από τον οποίο είχα άσχημη εμπειρία, αν και θεωρείται από τους καλύτερους-και νομίζω ότι είναι (όταν έχω χρόνο θα σας γράψω σχετικά-νομίζω ότι θα είναι χρήσιμο, ιδίως στους "πρωτάρηδες").

Να μας γράψεις την εμπειρία σου όταν βρεις χρόνο! Καλό είναι να ανταλασσουμε πληροφορίες! :)

ειναι οντως πολυ καλος και ο παιδιατρος του επισης πολυ καλος, καθολου βιαστικος, σου εξηγει τα παντα με υπομονη, ειναι και σουπερ με τα παιδακια!!.
Εμείς δυστυχως είμαστε μακρία από Ν. Ερυθραία για να κρατήσουμε τον δικό του παιδίατρο. Τελικά καταλήγουμε στον Χριστόπουλο. Αλλά τον Κ. δεν τον αφήνω!

soevan07
06-03-11, 12:19
Βετεράνοι της ομοιοπαθητικής HELP!! :o

Απο χθες η μικρή έχει μύξα και ξερόβηχα.
Η ομοιοπαθητικός μας έδωσε pulsatilla
(και τρεχαμε χθες σαν τους τρελους να βρούμε εφημερεύοντα
ομοιοπαθητικά φαρμακεία γιατί δεν το είχα)

Δυστυχώς όμως δεν μας έπιασε!!! :(
Πέρασε ένα 24-ωρο και η κατάσταση όχι μόνο δεν πέρασε
αλλά χειροτέρεψε κιόλας!
(όλη την νύχτα δεν κοιμήθηκε απο τον βήχα και ξύπνησε με δέκατα)

Τώρα που ξαναπαίρνω την γιατρό δεν την βρίσκω
έχει κλειστό το κινητό.....

....λέω να της δώσω απο μόνη μου
το acconitum που στο παρελθόν την είχε πιάσει!
Εχει περίπου τα ίδια συμπτώματα με τότε...

Τι να κάνω?
Εσεις τι θα κάνατε στη θέση μου?
Πειράζει που μέσα σε 12 ώρες της δίνω διαφορετικό ομοιοπαθητικό?
Δεν μπορώ να την αφήσω έτσι......

chatzico
06-03-11, 13:04
Βετεράνοι της ομοιοπαθητικής HELP!! :o

....λέω να της δώσω απο μόνη μου
το acconitum που στο παρελθόν την είχε πιάσει!
Εχει περίπου τα ίδια συμπτώματα με τότε...

Τι να κάνω?
Εσεις τι θα κάνατε στη θέση μου?
Πειράζει που μέσα σε 12 ώρες της δίνω διαφορετικό ομοιοπαθητικό?
Δεν μπορώ να την αφήσω έτσι......

Δεν σου λέω να επιμείνεις με την γιατρό, είναι κάτι που προφανώς θα κάνεις ούτως ή άλλως. Έχω δώσει φάρμακο μόνη μου στον πιτσιρίκο, πριν 2 εβδομάδες. Ξύπνησε στις 3 το πρωί με τον χαρακτηριστικό λαρυγγικό βήχα (λαρυγγίτιδα) και πολύ κλάμα και παράπονο, καθάρισα μύτη και προσπάθησα να τον ηρεμήσω αλλά τίποτα. Στην λαρυγγίτιδα ο Κυβέλλος μας δίνει μέχρι τώρα το βασικό τους και spongia, ξεκινά με 200ch και μετά 1Μ αν το παιδί χειροτερεύει. Πήρα πρωτοβουλία και του έδωσα 1Μ στις 3.15 και λίγο ντεπόν. Δεν πολυησύχασε και θυμήθηκα που μου είχε πεί να κρατάω καβάτζα κάνα δύο spongia 1Μ, για το βράδυ που τον πιάνει συνήθως παροξυσμός. Στις 3.40 του έδωσα άλλο ένα 1Μ και μετά από λίγο ησύχασε. Κοιμήθηκε ήσυχα. Το πρωί επικοινώνησα με τον γιατρο και είπα τι έκανα. Δεν έφερε αντίρρρηση, σύστησε το βασικο του και spongia 1Μ όποτε έβλεπα ότι κάνει να χειροτερέψει.

Όσο για την αλλαγή χαπιών, ναι, εμείς την έχουμε κάνει και σε λιγότερο από 12 ώρες.

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ

fairy's mom
06-03-11, 16:34
Πάρε την Ρωξάνη αν συνεχίζεις να μην την βρίσκεις!

yogini
06-03-11, 17:39
ναι δοκίμασε να της δώσεις δεν παθαίνει τίποτα απολύτως. Κι εγώ όταν είχαμε πρόβλημα το βράδυ του έδινα πάντα pulsatilla που του το δίνει 9 στις 10 φορές. κι αν βρεις τον γιατρό και σου δώσει άλλη ουσία δεν έχει κανένα πρόβλημα. Εδω μια φορά με τον Κυβέλλο μου έδινε διαφορετικό κάθε μια ώρα μέχρι να δούμε ποιο θα με πιάσει.

soevan07
06-03-11, 19:10
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια!

Τελικά με πήρε εκείνη τηλέφωνο πίσω! :shock:
(μπράβο της!! Ετσι πρέπει να είναι οι σωστοί γιατροί!!!
-αν και μου το είχαν πει τα κορίτσια εδώ οτι έτσι κάνει αυτή.....)

Της είπα οτι δεν την έπιασε η pulsatila
και την ρώτησα εαν μπορούσα να της έδινα το aconitum
που την είχε πιάσει παλιά.

Με ρώτησε αν είχε 1-2 συμπτώματα
και μετά μου είπε ναι.

Να της δώσω 1M σήμερα
και αύριο 3 των 30 ch που έχω (ευτυχώς :roll:) στο φαρμακείο μου.

Της το έδωσα στις 2.00 το μεσημέρι και ήδη μετά απο 1 ώρα είχε ελαττωθεί ο βήχας!!!! :shock: :shock: :shock:

Τώρα βήχει πολύ σπάνια!!!! ;-) ;-)
Απλά της έχουν μείνει τα δέκατα.

Θα δούμε και αύριο πως πάει
και ίσως την Τρίτη να την πάμε να την δει.

ΥΓ: fairys mom, και η Ρωξάνη το είχε κλειστό το κινητό της
και ακόμα δεν με έχει πάρει!... :(

soevan07
06-03-11, 19:13
Εδω μια φορά με τον Κυβέλλο μου έδινε διαφορετικό κάθε μια ώρα μέχρι να δούμε ποιο θα με πιάσει.

Ακριβώς αυτό ήθελα να ξέρω....

....oπότε δεν υπάρχει κάποιο χρονικό όριο που πρέπει να περιμένουμε
απο το ένα ομοιοπαθητικό στο άλλο!

ΟΚ. Τhank you! ;)

4 U
06-03-11, 19:18
Έυχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια!

Τελικά με πήρε εκείνη τηλέφωνο πίσω! :shock:
(μπράβο της!! Ετσι πρέπει να είναι οι σωστοί γιατροί!!!
-αν και μου το είχαν πει τα κορίτσια εδώ οτι έτσι κάνει αυτή.....)

Της είπα οτι δεν την έπιασε η pulsatila και την ρώτησα εαν μπορούσα να της έδινα το aconitum

με ρώτησε αν είχε 1-2 συμπτώματα
και μου είπε ναι. Να της δώσω 1M σήμερα

και αύριο 3 των 30 ch που είχα στο φαρμακείο μου.

Της το έδωσα στις 2.00 το μεσημέρι και ήδη μετά απο 1 ώρα είχε ελαττωθεί ο βήχας!!!! :shock: :shock: :shock:

Τώρα βήχει πολύ σπάνια!!!! ;-) ;-)
Απλά της έχουν μείνει τα δέκατα.

Θα δούμε και αύριο πως πάει
και ίσως την Τρίτη να την πάμε να την δει.

ΥΓ: fairys mom, και η Ρωξάνη το είχε κλειστό το κινητό της
και ακόμα δεν με έχει πάρει!... :(

και ότι ετοιμαζομουν να σου γράψω! ευτυχώς είναι καλύτερα:p το παιδί! τώρα για την Σ. που το είχε κλειστό τι να πω... :confused: δε μου άρεσε καθόλου.

δεν ξέρω αν το γνωρίζεται υπάρχει και η περίπτωση... aggravation, με έχει ενημερώσει σχετικά η γιατρός μας διότι σε κάποια φάση εμείς το είχαμε πάθει και αυτό:rolleyes:

βρήκα αυτό για οποιον ενδιαφέρεται :arrow: http://www.medicinegarden.com/homeopathy/issuesaggravations.html

soevan07
06-03-11, 19:21
και ότι ετοιμαζομουν να σου γράψω! ευτυχώς είναι καλύτερα:p το παιδί! τώρα για την Σ. που το είχε κλειστό τι να πω... :confused: δε μου άρεσε καθόλου.

Ελα, εντάξει. Κυριακή είναι.....άνθρωποι είναι και οι γιατροί!
...το θέμα είναι οτι με πήρε τελικά πίσω!

Η άλλη η γιατρός ακόμα να με πάρει........
(είναι και γνωστή μας.....φαντάσου!!)

4 U
06-03-11, 19:27
Ελα, εντάξει. Κυριακή είναι.....άνθρωποι είναι και οι γιατροί!
...το θέμα είναι οτι με πήρε τελικά πίσω!

Η άλλη η γιατρός ακόμα να με πάρει........
(είναι και γνωστή μας.....φαντάσου!!)

η αλήθεια είναι ότι μόνο μια φορά δε μου απάντησε αμέσως αλλά με κάλεσε μεσα σε 30'. Ποτέ δεν το βρήκα κλειστό, απλά φαντάζομαι την αγωνία σου!

εμείς είχαμε προχτες παρόμοια συμπτώματα με μύξα και βήχα με medor 200ch γίναμε περδίκι ;).

soevan07
06-03-11, 19:39
δεν ξέρω αν το γνωρίζεται υπάρχει και η περίπτωση... aggravation, με έχει ενημερώσει σχετικά η γιατρός μας διότι σε κάποια φάση εμείς το είχαμε πάθει και αυτό:rolleyes:

βρήκα αυτό για οποιον ενδιαφέρεται :arrow: http://www.medicinegarden.com/homeopathy/issuesaggravations.html

Εριξα μια ματιά στα γρήγορα....
Τι εννοεί? Οτι μερικές φορές μπορεί να υπάρξει και η "επιδείνωση"?

Και πως θα το καταλάβουμε οτι είναι aggravation
και οχι οτι δεν ήταν το σωστο ομοιοπαθητικό?

(δεν πρόλαβα να το διαβάσω όλο)

4 U
06-03-11, 19:50
Εριξα μια ματιά στα γρήγορα....
Τι εννοεί? Οτι μερικές φορές μπορεί να υπάρξει και η "επιδείνωση"?

Και πως θα το καταλάβουμε οτι είναι aggravation
και οχι οτι δεν ήταν το σωστο ομοιοπαθητικό?

(δεν πρόλαβα να το διαβάσω όλο)

Ναι.

Το καταλαβαίνει ο γιατρος :wink: απο αυτά που θα του πεις, έτσι έγινε με εμας, και με το 2ο χάπι που πήρε στρώσαμε:!:

fairy's mom
06-03-11, 21:18
Μπράβο Soevanaki μου! Πολύ ευχάριστα τα νέα σας!

ioanna21
07-03-11, 00:04
Κοριτσια καλησπέρα,
Παρακολουθω πολύ καιρό το θεμα σας και θελω την βοηθεια σας..

Ομοιοπαθητικη δεν εχουμε κάνει ποτέ...
Μέχρι στιγμής δεν είχαμε και ποτε κάνενα πρόβλημα...
Αντιβιωση δεν εχουμε πάρει ποτε και γενικά δεν εχουμε πάρει φάρμακα...
Εκτος από παυσιπονο....

Να όμως που ηρθε και η ωρα η δική μας ....

Χθες ο μικρος παραπονεθηκε για το δεξι αυτάκι του οτι τον ποναει.. έχει μυξούλες, μπούκωμα και βήχα αρκετες ημέρες και το καταπολεμουσαμε με ορο, ευκαλυπτο μελι κτλ.
Τον πήγα στο νοσοκομείο Ιπποκράτειο (Σαββατο και δεν εβρισκα την παιδιατρο μας) και μας ειπε ο γιατρός οτι εχει ωτιτιδα να πάρει για 8 ημερες αντιβιωση Amoxil ή Augmentin και Otrivin για 5 ημέρες πρωι βράδυ και παυσιπονο για 2 ημέρες ανα 8 ωρο.
Δεν εκανα τίποτα απο τα παραπάνω εκτός απο παυσιπονο που του έδωσα και ηρεμησε ...όχι οτι είχε ιδιαιτερη ανησυχία.. λίγη γκρινια.
Το πρωι πήγαμε στην παιδιατρο μας και μας είπε ότι είναι λίγο ερεθισμένο το αυτάκι του
να μην πάρουμε αντιβιωση και να κάνουμε τα εξης:

Σταγόνες SYNELAR πρωι-μεσημερι-βράδυ για 5 ημέρες
Σιρόπι AERIOUS 5ml κάθε βράδυ για ένα μήνα
Σπρει στη μυτη NAZONEX πρωι βράδυ για ενα μήνα

Αλλά μου φαινονται υπερβολικα το σιρόπι και το σπρει για ενα μηνα της το είπα και μου είπε οτι αυτό θα τον βοηθησει.... Εν τω μεταξυ το παιδί δεν παραπονιεται καθόλου και του εδωσα μόνο μια φορα παυσίπονο..

Δεν θελω να του δινω ετσι ασυστολα φάρμακα...

Εχω συστασεις για ομοιοπαθητικό αλλά πρεπει να πάμε Τρίτη απόγευμα...
Θα βοηθήσει η ομοιοπαθητικη στην περιπτωση μας??
Μετανιωνω που δεν τον πήγα πιο νωρις στην ομοιοπαθητικό αλλά όλο ελεγα μια χαρα είμαστε όταν χρειαστεί θα πάμε!!! να που την πάτησα μεσολάβει και το τριημερο...
Ξεκίνησα την αγωγη γιατι δεν μπορω να το ρισκάρω...

Ευχαριστώ!!

soevan07
07-03-11, 00:30
Κοριτσια καλησπέρα,
Παρακολουθω πολύ καιρό το θεμα σας και θελω την βοηθεια σας..

Ομοιοπαθητικη δεν εχουμε κάνει ποτέ...
Μέχρι στιγμής δεν είχαμε και ποτε κάνενα πρόβλημα...
Αντιβιωση δεν εχουμε πάρει ποτε και γενικά δεν εχουμε πάρει φάρμακα...
Εκτος από παυσιπονο....

Να όμως που ηρθε και η ωρα η δική μας ....

Χθες ο μικρος παραπονεθηκε για το δεξι αυτάκι του οτι τον ποναει.. έχει μυξούλες, μπούκωμα και βήχα αρκετες ημέρες και το καταπολεμουσαμε με ορο, ευκαλυπτο μελι κτλ.
Τον πήγα στο νοσοκομείο Ιπποκράτειο (Σαββατο και δεν εβρισκα την παιδιατρο μας) και μας ειπε ο γιατρός οτι εχει ωτιτιδα να πάρει για 8 ημερες αντιβιωση Amoxil ή Augmentin και Otrivin για 5 ημέρες πρωι βράδυ και παυσιπονο για 2 ημέρες ανα 8 ωρο.
Δεν εκανα τίποτα απο τα παραπάνω εκτός απο παυσιπονο που του έδωσα και ηρεμησε ...όχι οτι είχε ιδιαιτερη ανησυχία.. λίγη γκρινια.
Το πρωι πήγαμε στην παιδιατρο μας και μας είπε ότι είναι λίγο ερεθισμένο το αυτάκι του

Αλλά μου φαινονται υπερβολικα το σιρόπι και το σπρει για ενα μηνα της το είπα και μου είπε οτι αυτό θα τον βοηθησει.... Εν τω μεταξυ το παιδί δεν παραπονιεται καθόλου και του εδωσα μόνο μια φορα παυσίπονο..

Μετανιωνω που δεν τον πήγα πιο νωρις στην ομοιοπαθητικό αλλά όλο ελεγα μια χαρα είμαστε όταν χρειαστεί θα πάμε!!! να που την πάτησα μεσολάβει και το τριημερο...
Ξεκίνησα την αγωγη γιατι δεν μπορω να το ρισκάρω...

Ευχαριστώ!!

Ιωάννα μου καλησπέρα.
Ο γιατρός που σου πρότεινε την αντιβίωση είναι φαίνεται της ιδιας
σχολής με τον πρώην δικό μας συμβατικό παιδίατρο.

Την Αugmentin την έδινε.... σαν νερό.

Είμαστε κι εμείς πονεμένοι με ωτίτιδες
και με την ομοιοπαθητική τώρα τα πάμε μια χαρά.

Εαν ανατρέξεις 1-2 σελίδες πιο πίσω (συγκεκριμένα στη σελ.24)
θα δεις να γράφω για την πρόσφατη ωτίτιδά μας
για την οποία ο συμβατικός μας παιδίατρος μας πρότεινε (φυσικά!!)
Augmentin
και μάλιστα μας τρομοκράτησε λέγοντάς μας
πως εαν δεν έπαιρνε το παιδί αντιβίωση
οτι μπορεί να πάθαινε και ρίξη τυμπάνου.

Εγώ αμέσως συμβουλεύτηκα την ομοιοπαθητικό μας
και ακολούθησα την ομοιοπαθητική

και η μικρή όχι μόνο ρίξη τυμπάνου ΔΕΝ έπαθε
αλλά της πέρασε και η ωτίτιδα!!

Γνώμη μου είναι οτι και το nasonex που σου πρότεινε ο άλλος
είναι κάπως υπερβολικό
(έχε υπόψιν οτι περιέχει κορτιζόνη)

Εαν τώρα όμως την έχεις ήδη ξεκινήσει αυτή τη θεραπεία
τέλειωσέ την
και όταν με το καλό αναρρώσει το παιδάκι
πηγαίντε ΑΜΕΣΩΣ σε ομοιοπαθητικό για ιστορικό. ;)

soevan07
07-03-11, 11:33
Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι εαν ξέρετε:

H προηγούμενη ομοιοπαθητικός που πηγαίναμε
μου είχε πει οτι αν κάποια στιγμή χρειαστεί να δώσουμε

ένα ομοιοπαθητικό 2-3 φορές την ημέρα
και δεν έχουμε τόσες κάψουλες

οτι μπορούμε να διαλύσουμε 1 κάψουλα μόνο
σε ένα μπουκαλάκι με νερό
και απο αυτό να δώσουμε αυτές τις 2-3 φορές που θέλουμε.

Οτι είναι ακριβώς το ίδιο με το να δίνουμε κάθε φορά
μια διαφορετική κάψουλα γιατί
όλο το νερό παίρνει την ιδιότητα του φαρμάκου.

Το έχετε ξανακούσει εσείς αυτό?
Ισχύει??? :confused:

chatzico
07-03-11, 11:37

Πρώτη φορά το ακούω αυτό, δεν ξέρω .......

fairy's mom
07-03-11, 13:36

Από τη στιγμή που δεν είναι βαριά ωτίτιδα (αλλιώς θα σου έδινε αντιβίωση) θα μπορούσες να περιμένεις μέχρι Τρίτη άνετα.

Τα φάρμακα σου φαίνονται πολλά αλλά είναι λογικό να δώσει κάτι για το αυτί και κάτι για τις μύξες που προκαλούν και επιδεινώνουν το πρόβλημα της ωτίτιδας. Αλλά για ένα μήνα είναι υπερβολικό!!!! Και δεν χρειάζεται όπως λες και σπρει και σιρόπι! Βάλε λοιπόν τις σταγόνες στο αυτί, αφού φοβάσαι, βάζε συνέχεια ορό για τις μύξες αλλά θα τις τραβάς με το οτριζαλίν (αλλιώς δεν κάνει τίποτα ο ορός από μόνος του) και περίμενε μέχρι την Τρίτη να δεις τι θα σου πει και ο ομοιοπ. Μην ανησυχείς, σίγουρα δεν είναι κάτι σοβαρό...

Πραγματικά 1η φορά το ακούω κι εγώ!

Θα ρωτήσω τον Φιλιάνο την επόμενη φορά που θα πάω.

zaharini
07-03-11, 14:57
Γεια σας! Ακόλουθοι και εμείς της ομοιοπαθητικής. Προς το παρόν έχει ξεκινήσει μόνο η μικρή για ένα πρόβλημα που έχει με αλλεργίες αλλά σύντομα θα ξεκινήσω και εγώ. Επειδή δεν έχει κοντά μας ομοιοπαθητικό, πηγαίνουμε Πάτρα, στον κ.Αναγνωστόπουλο. Προς το παρόν είναι πολύ εξυπηρετικός,έχουμε πάει 3 φορές. έχει κατέβει στο ιατρείο και μη εργάσιμη ημέρα, ειδικά για εμάς. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιος-α από Πάτρα να μας πει επιπλέον πληροφορίες για τους ομοιοπαθητικούς ιατρούς. Τυχαία επιλέξαμε τον συγκεκριμένο αφούς κανείς από τους γνωστούς και συγγενείς μας (ο σύζυγος είναι Πατρινός) δεν ασχολείται με ομοιοπαθητική...

ioanna21
07-03-11, 17:36
Ευχαριστώ πολύ Soevan και Fairys΄mom!!!!!

Ορο τον εχω τρελλάνει να του βαζω και να ρουφάμε επίσης!!!!
Σταγονες του βάζω στο αυτι (χαμος γινεται βέβαια.. δεν κάθεται με τιποτα!!!!!)
Μου έκανε και λιγο πυρετό μια φορα (38,1) μεχρις στιγμής... ειναι ανυσηχητικό?? οταν τη ρωτησα μου ειπε παυσιπονο να τον δωσω...

Soevan διαβασα για την περιπτωση σας και πήρα τα πάνω μου μπορω να πω!!!

Το σκεφτηκα κι εγω να σταματησω το σιρόπι Aerius (διαβασα οτι φερνει και εκνευρισμό)
καθως και το σπρει.. Ελπιζω να μας βγει σε καλό!!!

Εν τω μεταξυ τα χω πάρει ασχημα με την παιδιατρο γιατι της λέω να στον φερω σε καμμια εβδομαδα να δεις πως πηγαινει το αυτάκι του?? και μου λέει οχι μωρε δεν χρειαζεται σε καμμια 20 μερες που εχουμε να κανουμε ενα τελευταιο εμβόλιο φερτον!!!
Και λεω εγω αν ηταν τόοοσο σοβαρό δεν θα επρεπε να μας δει νωριτερα???

Αχ μακαρι να πάνε όλα καλά!!!!!!!!

ioanna21
07-03-11, 19:25
Soevan
να σε ρωτησω και κάτι άλλο, διαβαζω στο site της ομοιοπαθητικής για τα φαρμακα αλλά ειναι απειρα και δεν μπορω να βρω και να καταλάβω ποιο βοηθαει στην περιπτωση τη δικη μας... εσεις ποιο φαρμακο πηρατε για την ωτιτιδα???

Αχ ανυπομονω να παω αυριο στην ομοιοπαθητικό..!!!!!!!!!!!!! θα σκασω ρε γμτ..
μου εκανε πυρετο πριν απο λίγο 38,5!!!

yogini
07-03-11, 20:10
Ioanna μην κοιτάς τα φάρμακα γιατί έχει να κάνει με την ιδιοσυγκρασία του ατόμου η επιλογή του σωστού φαρμάκου και όχι με την ασθένεια ή το σύμπτωμα. Δηλαδή για την διάρροια πχ άλλο φάρμακο θα πάρω εγώ και άλλο εσύ....είναι λίγο δύσκολο να το καταλάβεις στην αρχή...

ioanna21
07-03-11, 20:44
Ioanna μην κοιτάς τα φάρμακα γιατί έχει να κάνει με την ιδιοσυγκρασία του ατόμου η επιλογή του σωστού φαρμάκου και όχι με την ασθένεια ή το σύμπτωμα. Δηλαδή για την διάρροια πχ άλλο φάρμακο θα πάρω εγώ και άλλο εσύ....είναι λίγο δύσκολο να το καταλάβεις στην αρχή...

Εχεις δικιο!!!! Προσπαθώ να μπω στο κλίμα.....
Ευχαριστώ!

soevan07
07-03-11, 23:25
Πρώτη φορά το ακούω αυτό, δεν ξέρω .......

Πραγματικά 1η φορά το ακούω κι εγώ!
Θα ρωτήσω τον Φιλιάνο την επόμενη φορά που θα πάω.

Nαι βρε κορίτσια, για ρωτήστε κι εσείς!!
Κι εγώ με την πρώτη ευκαιρία θα ρωτήσω την Σ.
να δω τι θα μου πει και αυτή

Soevan διαβασα για την περιπτωση σας και πήρα τα πάνω μου μπορω να πω!!!

Το σκεφτηκα κι εγω να σταματησω το σιρόπι Aerius (διαβασα οτι φερνει και εκνευρισμό)
καθως και το σπρει.. Ελπιζω να μας βγει σε καλό!!!

Εκνευρισμό δεν λες τίποτα.
Που να έβλεπες και το xozal (αντισταμινικό και αυτό)
υπνηλία που έφερνε!
Δεν μπορούσα να το ξυπνήσω με τίποτα το παιδί!!
(μην μου τα θυμίζεις!!!!! :evil: :evil: :evil:)

Soevan
να σε ρωτησω και κάτι άλλο, διαβαζω στο site της ομοιοπαθητικής για τα φαρμακα αλλά ειναι απειρα και δεν μπορω να βρω και να καταλάβω ποιο βοηθαει στην περιπτωση τη δικη μας... εσεις ποιο φαρμακο πηρατε για την ωτιτιδα???

Τα πράγματα είναι όπως σου τα είπε η Yogini.

Σε εμάς για την ωτίτιδα της μικρής έπιανε το arsenicum album
Αυτό όμως δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση οτι θα κάνει και για εσάς!!

Αυτό θα το κρίνει ο ομοιοπαθητικός με το ιστορικό που θα κρατήσει για το παιδί (την ιδιοσυγκρασία του, τον χαρακτήρα του, την συμπεριφορά του)

Επίσης παίζει πολύ σημαντικό ρόλο να πεις στον ομοιοπαθητικό
τις μέρες που έχει την ίωση το παιδί

πως συμπεριφέρεται:
εαν διψάει, εαν έχει ζεστά/κρύα χέρια, εαν ιδρώνει κλπ

Aυτά είναι σημαντικά χαρακτηριστικά
που χρειάζεται να τα ξέρει ο γιατρός
για να βρει πιο ομοιοπαθητικό ταιριάζει στο παιδί.

DaF
08-03-11, 00:54
και απο αυτό να δώσουμε αυτές τις 2-3 φορές που θέλουμε.ναι το εχω ακουσει. ο δικος μου ομοιο ειναι πολυ υπερ των υγρων φαρμακων , δινει και σε φιαλιδια με 10% οινοπνευμα. εγω παλι δεν ειμαι κ προτιμω τα μπιλακια, (οχι τις καψουλες) γι'αυτο ο,τι μου δινει ειναι σε τετοια μορφη.
απλα για το αραιωμενο πρεπει να το ανακινησεις μερικες φορες (δεν θυμαμαι τις ακριβεις οδηγιες)
arsenicum μαλλον θα παρω κ εγω αν δεν καλυτερευσει η ιωση που περναω, ειναι απο τα πολυ καλα φαρμακα, απ'ο,τι μου ειπε σημερα:-)

...και 4U χιλια ευχαριστω για την παιδιατρο, εκτος του οτι τη βρισκεις στο τηλεφωνο, μας εδωσε πολυ καλα φαρμακα κ η μικρη ειναι πολυ πολυ καλυτερα.

soevan07
08-03-11, 11:15
Έτσι μου είχε πει ο φαρμακοποιος. Και επίσης να προτιμώ να τα αποθηκεύω σε μεταλλικό κουτί από μπισκότα βουτύρου μέσα σε ντουλάπα... Εκεί τα έχω εκτός από της συχνής χρήσης που είναι στο ξύλινο φαρμακείο μας.

Ρώτησα τον δικό μας φαρμακοποιό
και μου είπε ΟΧΙ σε μεταλλικό κουτί
αλλά σε γυάλινο βάζο.
(ο καθένας λέει οτι θέλει μου φαίνεται.....:???:)

mesastoura
08-03-11, 11:30
Upon administering the correct remedy, an "artificial" disease is introduced to the vital force.
πηγή http://www.medicinegarden.com/homeopathy/issuesaggravations.html

Δεν έχω διαβάσει κάτι τέτοιο ούτε στο site του Βυθούλκα ούτε στο homeopathy.gr. Η επίσημη θέση είναι πως το σωστό φάρμακο θεραπεύει και δεν ξέρουμε πως και γιατί συμβαίνει αυτό. Γενικά το site αυτό δεν ξέρω πόσο έγκυρο μπορεί να θεωρηθεί, είναι αμερικάνικης φιλοσοφίας, π.χ. δείτε το Νο4 εδώ http://www.medicinegarden.com/homeopathy/homeo_index.html
(αν ζητήσεις κάτι τέτοιο εδώ 95% θα προσβληθούν σοβαρά).

Ψάξτε για την λέξη "επιδείνωση" εδώ http://www.homeopathy.gr/homgreek.htm

4 U
08-03-11, 12:16
...και 4U χιλια ευχαριστω για την παιδιατρο, εκτος του οτι τη βρισκεις στο τηλεφωνο, μας εδωσε πολυ καλα φαρμακα κ η μικρη ειναι πολυ πολυ καλυτερα.

ΔΕΝ υπάρχει κάνένας λόγος να μου πεις ευχαριστώ;)

Χαίρομαι που είναι καλά το κοριτσάκι σας:!:

4 U
08-03-11, 12:20
πηγή http://www.medicinegarden.com/homeopathy/issuesaggravations.html

Δεν έχω διαβάσει κάτι τέτοιο ούτε στο site του Βυθούλκα ούτε στο homeopathy.gr. Η επίσημη θέση είναι πως το σωστό φάρμακο θεραπεύει και δεν ξέρουμε πως και γιατί συμβαίνει αυτό. Γενικά το site αυτό δεν ξέρω πόσο έγκυρο μπορεί να θεωρηθεί, είναι αμερικάνικης φιλοσοφίας, π.χ. δείτε το Νο4 εδώ http://www.medicinegarden.com/homeopathy/homeo_index.html
(αν ζητήσεις κάτι τέτοιο εδώ 95% θα προσβληθούν σοβαρά).

Ψάξτε για την λέξη "επιδείνωση" εδώ http://www.homeopathy.gr/homgreek.htm

ναι το είδα. είδες τι κάνει ένα γρήγορα search στο γουγλή :oops: μπορεί να σε βάλει σε μπελάδες. ;-)

Απλά ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μας μαζί σας, αν δεν τηλ. στη γιατρό τότε να μου πει για την περίπτωση της "επιδείνωσης", θα ήμουν σίγουρη ότι έπρεπε ν' αλλάξουμε ομοιοπαθητικό φάρμακο

TARA
08-03-11, 12:32
αλλά σε γυάλινο βάζο.

Eγω τα εχω στο πλαστικο κουτι του φαρμακειου με τις ειδικες θηκες προς το παρον. Ο γιατρος δε μου ειπε κατι ιδιαιτερο. Οταν αρχισουν οι ζεστες θα δω...

Απλά ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μας μαζί σας, αν δεν τηλ. στη γιατρό τότε να μου πει για την περίπτωση της "επιδείνωσης", θα ήμουν σίγουρη ότι έπρεπε ν' αλλάξουμε ομοιοπαθητικό φάρμακο

Καποια στιγμη κατα τη διαρκεια της θεραπειας, ο γιος μου γεμισε κοκκινιλες παντου (εχει μια δερματικη αλλεργια, οπως κι εγω, αλλα δεν ξερουμε απο τι ακριβως). Ο γιατρος ειπε οτι αντιδραει καλα στη θεραπεια!

soevan07
08-03-11, 14:03
mesastoura
εσύ το έχεις ακούσει αυτό;

fairy's mom
08-03-11, 14:59
Μου έκανε και λιγο πυρετό μια φορα (38,1) μεχρις στιγμής... ειναι ανυσηχητικό?? οταν τη ρωτησα μου ειπε παυσιπονο να τον δωσω...

Μην τρελαίνεσαι με το 38,1. Το να κάνει ένας οργανισμός υωηλούς πυρετούς είναι δείγμα καλής λειτουργίας του. Και το 38,1 δεν είναι υψηλός για μωρό ή παιδί. Ο παιδίατρος που επισκέφτηκα τελειταία να καταλάβεις μου είπε να δίνω ντεπόν από 39 ή ακόμα και 39,5 και πάνω...

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιος-α από Πάτρα να μας πει επιπλέον πληροφορίες για τους ομοιοπαθητικούς ιατρούς. Τυχαία επιλέξαμε τον συγκεκριμένο αφούς κανείς από τους γνωστούς και συγγενείς μας (ο σύζυγος είναι Πατρινός) δεν ασχολείται με ομοιοπαθητική...
Θα δεις με τον καιρό αν είναι καλός γιατρός, με το αν θα σας πιάνουν τα φάρμακα που σας δίνει.

αλλά σε γυάλινο βάζο.
χαχαχαχα
Καλά ο καθένας κάνει τα δικά του! :lol:
Εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά! :lol:

Ας ακούει ο καθένας τον δικό του, γιατί εδώ μπερδευόμαστε χειρότερα! :razz:

soevan07
08-03-11, 15:07
χαχαχαχα
Καλά ο καθένας κάνει τα δικά του! :lol:
Εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά! :lol:

Ας ακούει ο καθένας τον δικό του, γιατί εδώ μπερδευόμαστε χειρότερα! :razz:

Ο Κυβέλλος δεν έχει πει να αποφεύγουμε να δίνουμε ομοιοπαθητικά με μεταλλικό κουτάλι;

Λες να έχουν δίκιο και για τα μεταλλικά κουτιά;:confused:

Eγώ πάντως καλού-κακού θα τα βάλω σε ένα γυάλινο βάζο που έχω....

fairy's mom
08-03-11, 15:19
Ο Κυβέλλος δεν έχει πει να αποφεύγουμε να δίνουμε ομοιοπαθητικά με μεταλλικό κουτάλι;

Εγώ δεν έχω ρωτήσει ποτέ τους γιατρούς για το πώς να διατηρώ τα φάρμακα, πώς να τα παίρνω κλπ. Πάντα ρώταγα τον φαρμακοποιό που μου τα φτιάχνει. Αυτού είναι οι οδηγίες που έχω.

Maggie
08-03-11, 15:29
Δεν έχω ρωτήσει τον Κυβέλλο. Δίνει σε όλους ένα χαρτί με οδηγίες σχετικά με το τι να αποφεύγουμε και πώς να περιγράφουμε τα συμπτώματά μας σε περίπτωση έκτακτης επικοινωνίας και δεν αναγράφει τίποτα για τον τρόπο αποθήκευσης και τον τρόπο χορήγησης

mesastoura
08-03-11, 15:47
mesastoura
εσύ το έχεις ακούσει αυτό;

Ισχύει???

Λογικό φαίνεται. Σίγουρα δεν παίζει ρόλο η ποσότητα αλλά η συχνότητα. Για παράδειγμα στα pills λένε να χορηγούνται 2 για σιγουριά ότι θα πιάσει, όχι ότι παίζει ιδιαίτερο ρόλο αν θα είναι 1,2 ή 10.
Αυτό συμβαίνει επειδή η δράση των ομοιοπαθητικών φαρμάκων είναι ενεργειακή και όχι χημική (άρα και ποσοτική).

Έτσι για παράδειγμα μια κάψουλα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μισή - μισή (π.χ. πρωί - μεσημέρι) και το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο σαν να πήρε ο ασθενής 2 κάψουλες (πρωί - μεσημέρι και πάλι)

Τώρα, σχετικά με την χρήση του νερού δεν το έχω μελετήσει. Συνήθως χρησιμοποιώ pills λόγω ευκολίας χρήσης και κόστους. Λέω στο παιδί κοίτα ψιλά, βγάλε την γλώσσα έξω, το ρίχνω κατευθείαν στην γλώσσα χωρίς (να το πιάσω με τα χέρια) και τους λέω καλύτερα άστο να λιώσει αργά, μην το μασήσεις καλύτερα. Τώρα αν το μασήσουν δεν το πολυψάχνω.
Αν δεν έχω pill και έχω κάψουλα τότε την ανοίγω και την αδειάζω και πάλι στη γλώσσα.

Ελπίζω να σας κάλυψα.;)

camouflage
08-03-11, 16:03
Μην τρελαίνεσαι με το 38,1. Το να κάνει ένας οργανισμός υωηλούς πυρετούς είναι δείγμα καλής λειτουργίας του. Και το 38,1 δεν είναι υψηλός για μωρό ή παιδί. Ο παιδίατρος που επισκέφτηκα τελειταία να καταλάβεις μου είπε να δίνω ντεπόν από 39 ή ακόμα και 39,5 και πάνω...

Σχετικά με τον πυρετό, τι λένε οι ομοιοπαθητικοι για τους πυρετικούς σπασμούς; Δινουμε ντεπον απο 39 και πανω γιαυτο ετσι; Δεν θελω να δινω ντεπον αλλα αγχωνομαι για τους σπασμους...

mmdad
08-03-11, 21:34
Ζητω συγνωμη που δεν διαβασα ολα τα ποστ αλλα εχω 2 αποριες (μαλλον 1 συν 1). Μονο οι ομοιπαθητικοι γιατροι δινουν ομοιπαθητικα φαρμακα? Και τα ομοιπαθητικα φαρμακα ειναι μονο καψουλες ή και ετοιμα σκευασματα?
Να σας εξηγησω γιατι... Εμας εδω η παιδιατρος μας δινει συχνα ομοιπαθητικα (?) φαρμακα. Πχ για το κρυωμα βαζουμε υποθετο ευκαλυπτου για να ανοιξει η αναπνοη. Εουμε σταγωνιστες για την μυτη, σιροπακια.. Σημερα μου εδωσε ενα καινουργιο (δεν ξερει αν ειναι αποτελεσματικο) για το συναχι... Εχω παρει φαρμακο για την "γριπη" που μου ειπαν οτι ειναι ομοιπαθητικο. Ειναι οντως ομοιπαθητικα ή απλα ειναι φυτικα? (αλλα παλι τοτε γιατι μου τα λει και η γιατρος και η φαρμακοποιος ομοιοπαθητικα?)

soevan07
08-03-11, 21:44
Έτσι για παράδειγμα μια κάψουλα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μισή - μισή (π.χ. πρωί - μεσημέρι) και το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο σαν να πήρε ο ασθενής 2 κάψουλες (πρωί - μεσημέρι και πάλι)

Είναι πολύ χρήσιμο αυτό να το ξέρουμε,
σε περίπτωση που δεν έχουμε πολλές κάψουλες να μην τρελαινόμαστε!

Τώρα, σχετικά με την χρήση του νερού δεν το έχω μελετήσει. Συνήθως χρησιμοποιώ pills λόγω ευκολίας χρήσης και κόστους. Λέω στο παιδί κοίτα ψιλά, βγάλε την γλώσσα έξω, το ρίχνω κατευθείαν στην γλώσσα χωρίς (να το πιάσω με τα χέρια) και τους λέω καλύτερα άστο να λιώσει αργά, μην το μασήσεις καλύτερα. Τώρα αν το μασήσουν δεν το πολυψάχνω.
Αν δεν έχω pill και έχω κάψουλα τότε την ανοίγω και την αδειάζω και πάλι στη γλώσσα.

Φαντάζομαι οτι τα παιδιά σου
θα είναι σχετικά μεγάλα για να το δέχονται! :D

Που να το κάνω αυτό στη 3-χρονη κόρη μου!!
Θα μου τα φτύσει στα μούτρα!! :lol: :lol:

Εγώ παίρνω τις κάψουλες
τις ανοίγω και αφήνω το περιεχόμενο να διαλυθεί
σε ένα ποτηράκι με λίγο νερό.

Active Member
09-03-11, 01:04
Κοριτσια καλησπερα!

Μηπως ξερει καποια κατι σχετικα με το μητρικο γαλα και την ομοιοπαθητικη? Διαβασα ενα παλαιοτερο thread (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=38147) και θα με ενδιεφερε να κανω κατι σχετικο....

chatzico
09-03-11, 07:15
Στις 6.30 το πρωί άκουσα τον χαρακτηριστικό λαρυγγικό βήχα. Πάλι λαρυγγίτιδα ο πιτσιρίκος. Έδωσα σποντζία 1Μ και λίγο ντεπόν, άνοιξα και το 1 φύλλο της μπαλκονόπορτας, να μπεί φρέσκος αέρας - χιονάτος - και ο μικρός ξανακοιμήθηκε.

Μου καίει την ψυχή. Πρέπει να είναι, χωρίς υπερβολή, η 10η φορά φέτος. Χάρηκα που έπιασε κρύο, για να σπάσουν οι ιώσεις και να, πάλι τα ίδια. 99% τις φέρνει η μικρή από τον σταθμό, εκείνη τις περνά πιά στο πόδι, με λίγο βήχα, φλέμματα και άντε λίγο συνάχι. Έχει ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ ο μικρός φέτος.

Θα πάρω τηλ. στις 9 να ζητήσω ενημέρωση. Σκέφτομαι να πάρω τον Κυβέλλο στο ιατρείο στις 9.30 περίπου, που τελειώνει τις επισκέψεις, να μιλήσω μαζί του προσωπικά. Τι λέτε ?

fairy's mom
09-03-11, 07:57
Σχετικά με τον πυρετό, τι λένε οι ομοιοπαθητικοι για τους πυρετικούς σπασμούς; Δινουμε ντεπον απο 39 και πανω γιαυτο ετσι; Δεν θελω να δινω ντεπον αλλα αγχωνομαι για τους σπασμους...
Διάβασε εδώ
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=67647&highlight=%F0%F5%F1%E5%F4%E9%EA%EF%DF+%F3%F0%E1%F3%EC%EF%DF&page=14
Έχουμε μιλήσει ήδη για το θέμα και μάλιστα με λινκς για ενημέρωση.

Μονο οι ομοιπαθητικοι γιατροι δινουν ομοιπαθητικα φαρμακα? Και τα ομοιπαθητικα φαρμακα ειναι μονο καψουλες ή και ετοιμα σκευασματα?
Ειναι οντως ομοιπαθητικα ή απλα ειναι φυτικα? (αλλα παλι τοτε γιατι μου τα λει και η γιατρος και η φαρμακοποιος ομοιοπαθητικα?)
Στην 1η σου ερώτηση προσωπικά είμαι κατηγορηματικά απόλυτη ότι μόνο ομοιοπαθητικός γιατρός πρέπει να συνταγογραφεί φάρμακα και να τα προμηθευόμαστε από φαρμακεία! Τα έτοιμα σκευάσματα που περιγράφεις περιέχουν ίχνη από ομοιοπ φάρμακα, αλλά δεν είναι αυθυντικά ομοιοπ. φάρμακα. Κοινώς δεν κάνεις ομοιοπαθητική, απλά αντιμετωπίζεις τις ασθένειες με λιγότερο χημικά σκευάσματα.

Στις 6.30 το πρωί άκουσα τον χαρακτηριστικό λαρυγγικό βήχα. Πάλι λαρυγγίτιδα ο πιτσιρίκος. Έδωσα σποντζία 1Μ και λίγο ντεπόν, άνοιξα και το 1 φύλλο της μπαλκονόπορτας, να μπεί φρέσκος αέρας - χιονάτος - και ο μικρός ξανακοιμήθηκε.
Θα πάρω τηλ. στις 9 να ζητήσω ενημέρωση. Σκέφτομαι να πάρω τον Κυβέλλο στο ιατρείο στις 9.30 περίπου, που τελειώνει τις επισκέψεις, να μιλήσω μαζί του προσωπικά. Τι λέτε ?
Ξέρω ότι στην λαρυγγίτιδα βοηθάει πολύ ο υγραντήρας ή τεσπα κατσαρόλα με νερό που βράζει στην κουζίνα.
Πότε έχετε το επόμενο ραντεβού? Κοίτα, καλύτερα να ακολουθήσεις το ένστικτό σου...αν αισθάνεσαι ότι πρέπει να μιλήσεις μαζί του, πάρτον. Αν πιστεύεις ότι μπορείς να κάνεις υπομονή μέχρι το επόμενο ραντεβού, περίμενε. Εσύ μέσα σου ξέρεις ποιο είναι το πιο σωστό.
Περαστικά σας!

fairy's mom
09-03-11, 08:01
Μηπως ξερει καποια κατι σχετικα με το μητρικο γαλα και την ομοιοπαθητικη? Διαβασα ενα παλαιοτερο thread (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=38147) και θα με ενδιεφερε να κανω κατι σχετικο....

ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ? :shock:
Δεν το είχα δει ποτέ αυτό το θέμα! Μπράβο βρε Ράννια!

Κάνω λίστα με ερωτήσεις για την επόμενη φορά που θα πάω στο φαρμακείο.

Ο συγκεκριμένος ξέρω ότι φτιάχνει ο ίδιος τα φάρμακα και ότι προμηθευει και φαρμακεία σε Αθήνα και επαρχία. Άρα σίγουρα θα μπορεί να μου πει αν γίνεται ή όχι.

ioanna21
09-03-11, 08:14
Καλημέρα!!!
Πήγαμε στην ομοιπαθητικό εχθές και τα νεα μας είναι τα εξης:

Καταρχην μας πηρε το ιστορικό του μικρού όπως και φυσικα το γνωρίζετε οι περισσότερες...
Τον περιεργαζόταν γενικώς και ευτυχως ο μικρος την πήρε με καλό μάτι γιατί την παιδιατρο με το που την εβλεπε τον επιανε το παράπονο!!!

Δεν τον εξετασε καθόλου και ουτε ειδε το αυτί του γιατί πολύ απλά μου εξηγησε ότι αν το παιδί είχε ωτιτιδα θα πονούσε πάρα πάρα πολύ. Απλά ειχε εναν ερεθισμό σε συνδυασμό με τις μυξες που ειχε και το ξεπερασε.
Εν τω μεταξύ τις σταγόνες το αεριους και το ναζονεξ τα πηραμε τελικά 2 φορες το καθένα και του τα σταμάτησα.... μου ειπε οτι έκανα πάρα πολύ καλά και το θεωρει απαραδεκτο σε ενα διχρονο παιδί να χορηγουνται ετσι ασυστολα και αναρχα τέτοια φάρμακα....
Τελος πάντων μου ειπε να βρώ μια πιο ηπια παιδιατρο και να μιλάω μαζί της τηλεφωνικά μετα την διαγνωση που θα μου πει.
Μας εδωσε Phosphorus (δεν θυμαμαι την δυναμοποιηση γιατί το εδωσα το χαρτί στον μπάμπα μας για να μας τα βρει..) να πάρουμε μια κάψουλα και για ενα μήνα μια φορα την εβδομάδα πάλι μια καψουλα Phosphorus (επίσης δεν θυμαμαι την δυναμοποιηση...) και θα μας ξαναδει άλλη μια φορά αρχες Απρίλη..
Αυτό μας το εδωσε για άμυνα κτλ....
Α!!!! και ενα εμβόλιο που εχουμε να κάνουμε (το αναβάλλουμε απο τον Γενάρη...) μου είπε να του το κάνω μετα τον Απρίλη (δεν εχει τόσες ιωσεις και θα ειναι καλύτερα).

Αυτά τα νεα μας και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Θα σας πρήξω λίγο τωρα..... μεχρι να μπω στο κλίμα......

Θέλω να πάρω κάποιο βιβλίο εχετε να μου προτεινετε κάποιο????

Ευχαριστώ

chatzico
09-03-11, 08:21
...μου ειπε οτι έκανα πάρα πολύ καλά και το θεωρει απαραδεκτο σε ενα διχρονο παιδί να χορηγουνται ετσι ασυστολα και αναρχα τέτοια φάρμακα....
Τελος πάντων μου ειπε να βρώ μια πιο ηπια παιδιατρο και να μιλάω μαζί της τηλεφωνικά μετα την διαγνωση που θα μου πει.
Μας εδωσε Phosphorus

Καλώς ήρθες στο κλάμπ του φώσφορου !!! Και σε εμένα τα ίδια, μια λογική παιδίατρος να κάνει σωστές διαγνώσεις και μετά ενημέρωση στον ομοιο. Τα φάρμακα αυτά είναι όντως άθλια, μα αέριους, αντισταμινικό, για να 'ηρεμήσει' το παιδί ? Το αντισταμινικό ?

Την Δανάη και εγώ στα 2 την πήγα πρώτη φορά και είχε άμεση βελτίωση. ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ !!!!!!!!

ioanna21
09-03-11, 08:28
Καλώς ήρθες στο κλάμπ του φώσφορου !!! Και σε εμένα τα ίδια, μια λογική παιδίατρος να κάνει σωστές διαγνώσεις και μετά ενημέρωση στον ομοιο. Τα φάρμακα αυτά είναι όντως άθλια, μα αέριους, αντισταμινικό, για να 'ηρεμήσει' το παιδί ? Το αντισταμινικό ?

Την Δανάη και εγώ στα 2 την πήγα πρώτη φορά και είχε άμεση βελτίωση. ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ !!!!!!!!

Κι εγω οσο το σκεφτομαι για τα φαρμακα που μας εδωσε μου ανεβαινει το αιμα στο κεφάλι!!! Αντε τωρα να βρω άλλο παιδιατρο και να μην με κοιτάζει απο πάαανω μεχρι κάτω που θα κάνω ομοιπαθητικη στο παιδί..!!!!
Έχουμε την Πατσούρου που ειναι και κοντά μου αλλά εχει πολύ κόσμο δεν το αντεχω αυτό!!

Ο φωσφορος τι ακριβως κάνει??? βοηθάει τοσο καλά??

chatzico
09-03-11, 08:32
Κι εγω οσο το σκεφτομαι για τα φαρμακα που μας εδωσε μου ανεβαινει το αιμα στο κεφάλι!!! Αντε τωρα να βρω άλλο παιδιατρο και να μην με κοιτάζει απο πάαανω μεχρι κάτω που θα κάνω ομοιπαθητικη στο παιδί..!!!!
Έχουμε την Πατσούρου που ειναι και κοντά μου αλλά εχει πολύ κόσμο δεν το αντεχω αυτό!!

Ο φωσφορος τι ακριβως κάνει??? βοηθάει τοσο καλά??

Δες εδώ,

http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=phosphorus

πάντως δεν υπάρχει γενική συνταγολογία, η θεραπεία είναι εξατομικευμένη, ανάλογα τον ασθενή, τις αντιδράσεις του, τις συνήθειές του.΄

Όσο για τον κόσμο, και με τον Κυβέλλο τα ίδια παίζουν, 1-2 μήνες για ραντεβού και εκεί, εντάξει δεν έχω βρεί ποτέ και λαικό προσκύνημα, αλλά όσο να πεις, δεν το λες και άδειο το ιατρείο.

Στην παιδίατρο δεν είναι ανάγκη να πεις ότι κάνεις ομοιο στο παιδί και δεν θα δώσεις τα συμβατικά φάρμακα, κατ' ουσίαν, την χρειάζεσαι για να σου κάνει διάγνωση, όχι θεραπεία.........

soevan07
09-03-11, 09:05
μα αέριους, αντισταμινικό, για να 'ηρεμήσει' το παιδί ? Το αντισταμινικό ?

Kι όμως........
.....έχουμε φάει κι εμείς αντισταμινικά!!!!!

Στην παιδίατρο δεν είναι ανάγκη να πεις ότι κάνεις ομοιο στο παιδί και δεν θα δώσεις τα συμβατικά φάρμακα, κατ' ουσίαν, την χρειάζεσαι για να σου κάνει διάγνωση, όχι θεραπεία.........

Ακριβώς.
Εσυ θα πηγαίνεις στον συμβατικό
και θα ακούς τι θα σας λέει

θα περιμένεις την συνιστώμενη θεραπεία
και μετά θα την...... "αρχειοθετείς" κανονικότατα

γιατί θα παίρνεις τον ομοιοπαθητικό σου
και θα του λες τι σας είπε ο συμβατικός
(τη διάγνωση, και την συνιστώμενη θεραπεία)

Εαν πεις στον συμβατικό παιδίατρο οτι κάνετε ομοιοπαθητική θα σας βάλει σε......black list!!.....:lol:

fairy's mom
09-03-11, 10:18
Kι όμως........

θα παίρνεις τον ομοιοπαθητικό σου

Εαν πεις στον συμβατικό παιδίατρο οτι κάνετε ομοιοπαθητική θα σας βάλει σε......black list!!.....:lol:

Tα αντισταμινικά τα δίνουν για τις μυξούλες. Μα καλά δεν ξέρετε πόσο καλό κάνουν? :mrgreen: Ειδικά εμείς που έχουμε και αλλεργίες, μας κάνουν 2πλο καλό!!!!

Βλέπω μαθαίνεις γρήγορα Soevan! Μπαίνεις στην μαύρη λίστα με το που θα βάλεις σε μία πρόταση την λέξη ομοιοπαθητική! :lol:

ioanna21
09-03-11, 10:25
Αυτό θα κάνω που μου λέτε για να μην με πρηζουν!!!!!!

Όντως βρε κορίτσια κι εγω σε κανα 2 που ανεφερα για ομοιοπαθητικη μου είπαν κατα λέξη ¨αντε καλέ γιατροί ειναι αυτοί???? αερας κοπανιστό σου πουλάνε!!!¨
Αλλά δεν μπαινω στην διαδικασία να ασχολήθώ με τίποτα και με κανέναν......

camouflage
09-03-11, 10:33
Διάβασε εδώ
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=67647&highlight=%F0%F5%F1%E5%F4%E9%EA%EF%DF+%F3%F0%E1%F3%EC%EF%DF&page=14
Έχουμε μιλήσει ήδη για το θέμα και μάλιστα με λινκς για ενημέρωση.

ΟΚ θα το δω, ευχαριστώ!

BALLERINA
09-03-11, 10:37
Καλημέρα!!!
Πήγαμε στην ομοιπαθητικό εχθές και τα νεα μας είναι τα εξης:

Καταρχην μας πηρε το ιστορικό του μικρού όπως και φυσικα το γνωρίζετε οι περισσότερες...
Τον περιεργαζόταν γενικώς και ευτυχως ο μικρος την πήρε με καλό μάτι γιατί την παιδιατρο με το που την εβλεπε τον επιανε το παράπονο!!!

Δεν τον εξετασε καθόλου και ουτε ειδε το αυτί του γιατί πολύ απλά μου εξηγησε ότι αν το παιδί είχε ωτιτιδα θα πονούσε πάρα πάρα πολύ. Απλά ειχε εναν ερεθισμό σε συνδυασμό με τις μυξες που ειχε και το ξεπερασε.
Εν τω μεταξύ τις σταγόνες το αεριους και το ναζονεξ τα πηραμε τελικά 2 φορες το καθένα και του τα σταμάτησα.... μου ειπε οτι έκανα πάρα πολύ καλά και το θεωρει απαραδεκτο σε ενα διχρονο παιδί να χορηγουνται ετσι ασυστολα και αναρχα τέτοια φάρμακα....
Μας εδωσε Phosphorus (δεν θυμαμαι την δυναμοποιηση γιατί το εδωσα το χαρτί στον μπάμπα μας για να μας τα βρει..) να πάρουμε μια κάψουλα και για ενα μήνα μια φορα την εβδομάδα πάλι μια καψουλα Phosphorus (επίσης δεν θυμαμαι την δυναμοποιηση...) και θα μας ξαναδει άλλη μια φορά αρχες Απρίλη..
Αυτό μας το εδωσε για άμυνα κτλ....
Α!!!! και ενα εμβόλιο που εχουμε να κάνουμε (το αναβάλλουμε απο τον Γενάρη...) μου είπε να του το κάνω μετα τον Απρίλη (δεν εχει τόσες ιωσεις και θα ειναι καλύτερα).

Αυτά τα νεα μας και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Θα σας πρήξω λίγο τωρα..... μεχρι να μπω στο κλίμα......

Θέλω να πάρω κάποιο βιβλίο εχετε να μου προτεινετε κάποιο????

Ευχαριστώ

Ιωάννα καλημέρα,
Πήγαμε και εμείς πέρισυ σε ομοιοπαθητικό γιατρό και δεν μείναμε ευχαριστημένοι.
Μπορείς να μου πεις εσεις σε ποιον πήγατε? Θα με ενδιέφερε να πάω γιατι φέτος η μικρή μου είναι συνέχεια με λαρυγγίτιδα και τις δίνουμε soldesanil σταγονες (δηλ κορτιζόνη):(.
Ευχαριστώ

Maggie
09-03-11, 11:13
Εγώ ούτε στους συγγενείς λέω ότι κάνουμε ομοιοοπαθητική, γιατί θα μας κοιτάν λες και είμαστε ούφο!

soevan07
09-03-11, 11:21
Βλέπω μαθαίνεις γρήγορα Soevan! Μπαίνεις στην μαύρη λίστα με το που θα βάλεις σε μία πρόταση την λέξη ομοιοπαθητική! :lol:

To διαπίστωσα για τα καλά!
Και σε όποιον το λέω με κοιτάει κάπως έτσι :shock:

Εμπιστεύεσαι μου λένε το παιδί σου σε αυτούς τους κομπογιαννίτες? :roll:

Το άλλο που άκουσα???......
θα με δουν λέει σύντομα στα κανάλια!! :shock:

Σταμάτησα πλέον να μιλάω για αυτό
και εαν θα το κάνω,
θα το κάνω επιλεκτικά
όταν καταλάβω οτι το άτομο που με ρωτάει είναι ανοιχτόμυαλο!

Στην αρχή απο τον ενθουσιασμό μου
(όταν είδα οτι είχαμε αποτελέσματα με την ομοιοπαθητική)
ήθελα να το πω σε όλο τον κόσμο!!!! :lol: :lol:

mami
09-03-11, 12:34
Αληθεύει ότι ένα παιδάκι που κάνει ομοιοπαθητική δεν επιτρέπεται να κάνει τα εμβόλιά του;

mesastoura
09-03-11, 12:42

και εαν θα το κάνω,
θα το κάνω επιλεκτικά

Τα έχει γράψει και ο Βυθούλκας σε ένα βιβλίο του (http://www.vithoulkas.com/content/view/1970/153/lang,el/) με ωραίο τρόπο. Δεν βρίσκω όμως το κομμάτι on-line. Είναι ένας λόγος που η ομοιοπαθητική δεν έχει και τόση μεγάλη διάδοση. Τι να κάνουμε, δεν ταιριάζει σε όλους (διανοητικά & ψυχικά)

mesastoura
09-03-11, 12:43
Που να το κάνω αυτό στη 3-χρονη κόρη μου!!
Θα μου τα φτύσει στα μούτρα!! :lol: :lol:

Μπά - δεν νομίζω. Και να το κάνουν την πρώτη φορά δεν πειράζει. Έχω χαλαρή προσέγγιση, βοηθάει ότι δεν χρειάζεται να μετράω με ακρίβεια τα ml όπως στα χημικά (όπου πρέπει θεωρητικά να μην μένει τίποτα στο κουταλάκι). Έχουν γλυκιά γεύση και τους αρέσει. Από μικρά αυτό έκανα.

Maggie
09-03-11, 13:00
Αληθεύει ότι ένα παιδάκι που κάνει ομοιοπαθητική δεν επιτρέπεται να κάνει τα εμβόλιά του;
όχι, μπορεί να κάνει τα εμβόλια του

mesastoura
09-03-11, 13:01

όχι, δες για περισσότερα και εδώ http://www.homeopathy.gr/homeopathy/vaccines_homeopathy.html

Με λίγα λόγια λέει πως πρέπει να εξετάζουμε και να κάνουμε ανά περίπτωση, και όχι μαζικά και αδιάκριτα (όχι by the book που λένε και οι φίλοι μας και ανοιχτόμυαλοι Άγγλοι)

alexandroulis
09-03-11, 16:36
Καλησπέρα κι από μένα!
Εμείς ξεκινήσαμε την πρώτη μας απόπειρα με την ομοιπαθητική πριν μερικούς μήνες αλλά δεν είχαμε πολύ καλά αποτελέσματα (νοσηλεία, κορτιζόνες κλπ), τα έχω περιγράψει μερικές σελίδες πίσω....
Εγκαταλέιψαμε την προσπάθεια για λίγο, σταμάτησα τον μικρούλη από τον παιδικό και ευτυχώς προς το παρόν είναι καλά.
Τώρα που έχουμε χαλαρώσει λιγάκι λέω να ξανακάνουμε μια προσπάθεια.
Απλά επειδή με είχε κουράσει αυτό το πήγαινε έλα μεταξύ παιδιάτρου και ομοιπαθητικού, θα ήθελα να πάμε αυτή την φορά σε ομοιοπαθητικό παιδίατρο.
Αν μπορείς 4U να μου στείλεις τα στοιχεία της δικιάς σου θα το εκτιμούσα.
Ελπίζω αυτή να είναι πιο γουρλού....:lol:!

stellas
09-03-11, 18:55
Ιωάννα καλημέρα,
Πήγαμε και εμείς πέρισυ σε ομοιοπαθητικό γιατρό και δεν μείναμε ευχαριστημένοι.
Μπορείς να μου πεις εσεις σε ποιον πήγατε? Θα με ενδιέφερε να πάω γιατι φέτος η μικρή μου είναι συνέχεια με λαρυγγίτιδα και τις δίνουμε soldesanil σταγονες (δηλ κορτιζόνη):(.
Ευχαριστώ

ιωάννα αν θελεις ενημερωσε μας σε ποιον ομοιοπαθητικο πηγατε.ειναι παιδιατρος? εντυπωσεις? κλινικη εξεταση δεν εκανε στο παιδι περαν του ιστορικου?
για την Πατσουρου δεν ηξερα οτι ειναι ομοιοπαθητικος, οταν λες οτι εχει αναμονη οταν το παιδακι ειναι αρρωστο ποτε σε δεχεται?

chatzico
09-03-11, 21:47
Kι όμως........

Ακριβώς.

Αυτή είναι η σωστή τακτική.

Tα αντισταμινικά τα δίνουν για τις μυξούλες. Μα καλά δεν ξέρετε πόσο καλό κάνουν? :mrgreen: Ειδικά εμείς που έχουμε και αλλεργίες, μας κάνουν 2πλο καλό!!!!
:lol:

Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί τα παιδιά μας έχουν τις χίλιες μύριες αλλεργίες, εντάξει είναι και το περιβάλλον και οι τροφές σίγουρα και σε μεγάλο βαθμό, αλλά όχι ότι τα συμβατικά φάρμακα είναι άμοιρα ευθυνών. Έλεος πιά, με την βλακεία αυτή !!!

Αυτό θα κάνω που μου λέτε για να μην με πρηζουν!!!!!!

Όντως βρε κορίτσια κι εγω σε κανα 2 που ανεφερα για ομοιοπαθητικη μου είπαν κατα λέξη ¨αντε καλέ γιατροί ειναι αυτοί???? αερας κοπανιστό σου πουλάνε!!!¨
Αλλά δεν μπαινω στην διαδικασία να ασχολήθώ με τίποτα και με κανέναν......

Εγώ ούτε στους συγγενείς λέω ότι κάνουμε ομοιοοπαθητική, γιατί θα μας κοιτάν λες και είμαστε ούφο!

Ούτε εγώ, εδώ και καιρό, η πεθερά μου με κοιτά σαν ψάρι με πόδια και ουρά, η φαρμακοποιός μου (μαμά) στην αρχή μου έλεγε με σκεπτικισμό, μα γίνεται να μην δώσεις κορτιζόνη στην λαρυγγίτιδα, το διακινδυνεύεις ? Τώρα που μου φτιάχνει τα φάρμακα η κόρη της και βλέπει ότι έχουν αποτέλεσμα, λέει, είδες βρε παιδί μου, τελικά αποδίδουν.....

και εαν θα το κάνω,
θα το κάνω επιλεκτικά

Και εγώ έτσι την πάτησα, ο γκαραζιέρης στην δουλειά μου λέει απαπα, αυτά είναι ανοησίες, και το μικρό του (6-7 μηνών) έχει εξασκήσει στο σώμα του όλη την συμβατική φαρμακολογία.... αλλά ο μπαμπάς δεν εμπιστεύεται, ούτε να δοκιμάσει ρε παιδί μου, τι να πείς ....

Έχω ακούσει ότι αυτοί που κάνουν αυστηρά ομοιοπαθητική ΔΕΝ κάνουν εμβόλια, μια κοπέλα στο βιολογικάδικο που ψωνίζω δεν κάνει ΚΑΘΟΛΟΥ εμβόλια στην μικρή της. Η μικρή κάνει μια θεραπεία καθημερινή με διάφορα ομοιο φάρμακα, τα οποία θεωρείται ότι την καλύπτουν. Δεν ξέρω, κάποια εμβόλια, αν ήταν στο χέρι μου, δεν θα έπαιρνα π.χ. παιδικές αρρώστειες. Άλλα όμως, π.χ. πνευμονιόκοκκος, είναι για σοβαρές ασθένειες.( Γνωστό μας κοριτσάκι νόσησε με πνευμονιόκοκκο 4 μηνών - το κόλλησε στο ιατρείο - και έκανε 3 εγχειρίσεις και στο τσακ ζεί, έλεγαν στους γονείς της ετοιμαστείτε για όλα τα ενδεχόμενα, την έχασαν στο χειρουργείο και την επανέφεραν, προφανώς με ηλεκτροσόκ !!! Φρικαλέο περιστατικό, είδε και έπαθε το μικρό να συνέλθει, είχα πάθει φρίκη όταν το είχα μάθει). Όταν την ρώτησα αν φοβάται, μου είπε και το ένα είναι ρίσκο και το άλλο είναι, επιλέγεις. Έτσι το έχω και εγώ στο μυαλό μου.

ioanna21
09-03-11, 22:52
ιωάννα αν θελεις ενημερωσε μας σε ποιον ομοιοπαθητικο πηγατε.ειναι παιδιατρος? εντυπωσεις? κλινικη εξεταση δεν εκανε στο παιδι περαν του ιστορικου?
για την Πατσουρου δεν ηξερα οτι ειναι ομοιοπαθητικος, οταν λες οτι εχει αναμονη οταν το παιδακι ειναι αρρωστο ποτε σε δεχεται?

Κοριτσια τώρα μπόρεσα.....
Πήγα στην Μαρία Μπελιβάνη, δεν ειναι παιδιατρος.
Ηταν cool κατι που μου αρεσει πολύ.. ηρεμη και γενικά συμπαθητικό άτομο (για τα δικά μου γουστα....) κλινικη εξεταση δεν μας εκανε. Καλυτερα γιατι ο μικρός μου την πηρε με καλό ματι...!!!
ουτε καν το αυτακι του ειδε ήταν απόλυτη οτι δεν εχει τιποτα απολύτως απο την στιγμή που το παιδι δεν διαμαρτυρεται. Απλά μιλησαμε πολύ για τον μικρο.

Η Πατσουρου δεν ειναι ομοιοπαθητικός παιδιατρός απλά υποστηριζει πολύ την ομοιοπαθητική.
Όταν λεω αναμονή απο οσο ξερω απο γνωστες που την επισκέφθηκαν εχει πολύ κόσμο και αναγκαστικά περιμενεις...... ασχολειται και με τον θηλασμό η κοπέλα τι να προλάβει.....!!

Υπάρχει η Ξανθάκου ομοιοπαθητικος παιδιατρος δεν εχω πάει άλλα απο το φορουμ που διαβασα δεν λένε και τα καλύτερα..... για την συμπεριφορά της περισσότερο...

Για να δω που θα βρω τελικά παιδιατρο???
Το σκεφτομαι να πάω αλλά δεν ξερω.... το σκεφτομαι...

mmdad
09-03-11, 23:01
Στην 1η σου ερώτηση προσωπικά είμαι κατηγορηματικά απόλυτη ότι μόνο ομοιοπαθητικός γιατρός πρέπει να συνταγογραφεί φάρμακα και να τα προμηθευόμαστε από φαρμακεία! Τα έτοιμα σκευάσματα που περιγράφεις περιέχουν ίχνη από ομοιοπ φάρμακα, αλλά δεν είναι αυθυντικά ομοιοπ. φάρμακα. Κοινώς δεν κάνεις ομοιοπαθητική, απλά αντιμετωπίζεις τις ασθένειες με λιγότερο χημικά σκευάσματα.

Σε ευχαριστω για την απαντηση

xrysa1981
09-03-11, 23:39
Γεια σας κορτσια!Ηθελα να ρωτησω κατι.Εγω προσπαθω εδω και ενα χρονο να κανω το πρωτο μου παιδακι!Εχω ομως τρομερο ανχος!Γενικα εχω πολυ ανχος στη ζωη μου για το οτιδηποτε!Εχω μεινει εγκυος αλλα παλλινδρομησε στην 7η εβδομαδα!Εχω ακουσει δηλ μια φιλη της αδερφης μου ειχε και αυτη το ιδιο προβλημα (προσπαθουσε 5 χρονια να μεινει εγκυος και δεν μπορουσε λογο ανχους) καποια στιγμη αρχισε ομοιοπαθητικη και χαλαρωσε τοσο πολυ που μετα δυο μηνες τα καταφερε!ειναι τοσο καλη τελικα η ομοιοπαθητικη;Λεω να ξεκινησω...αλλα το σκεφτομαι...

despetros
10-03-11, 00:40
Σου προτείνω να το δοκιμάσεις , δεν έχεις τίποτα να χάσεις. Εγώ τη μικρή μου την έκανα μετά από 2 περίπου χρόνια προσπαθειών με τη βοήθεια της ομοιοπαθητικής. Έχω μια σάλπιγγα που λειτουργεί και θα έπρεπε κάθε μήνα να παίρνω ορμόνες και να κάνω ενέσεις (το οποίο και έκανα για 1 μήνα). Είχα απογοητευτεί και έλεγα ότι θα έκανα εξωσωματική εκείνον το Σεπτέμβριο και τον Ιούλιο έμαθα ότι είμαι έγκυος φυσιολογικά μόνο με θεραπεία ομοιοπαθητική.

4 U
10-03-11, 09:24
Καλησπέρα κι από μένα!
Εμείς ξεκινήσαμε την πρώτη μας απόπειρα με την ομοιπαθητική πριν μερικούς μήνες αλλά δεν είχαμε πολύ καλά αποτελέσματα (νοσηλεία, κορτιζόνες κλπ), τα έχω περιγράψει μερικές σελίδες πίσω....
Εγκαταλέιψαμε την προσπάθεια για λίγο, σταμάτησα τον μικρούλη από τον παιδικό και ευτυχώς προς το παρόν είναι καλά.
Τώρα που έχουμε χαλαρώσει λιγάκι λέω να ξανακάνουμε μια προσπάθεια.
Απλά επειδή με είχε κουράσει αυτό το πήγαινε έλα μεταξύ παιδιάτρου και ομοιπαθητικού, θα ήθελα να πάμε αυτή την φορά σε ομοιοπαθητικό παιδίατρο.
Αν μπορείς 4U να μου στείλεις τα στοιχεία της δικιάς σου θα το εκτιμούσα.
Ελπίζω αυτή να είναι πιο γουρλού....:lol:!

Καλημέρα, σε όλους! Σας διαβάζω ανελλιπώς ;) αλλά δεν προλαβαίνω πάντα να σας γράψω.

Alexandroulis, η ομοιοπαθητική στην αρχή θέλει πολύ υπομονή και επιμονή. Εμείς αρχίσαμε σταθμό 11,5 μηνών, δυστυχώς δε γινόταν διαφορετικά:(, μέχρι τα Χριστούγεννα η ψυχολογία μου είχε πέσει πολύ με την κατάσταση του παιδιού, όλο μύξα, βήχα και υγρό στα αυτάκια. Σε σχέση φυσικά με άλλα παιδάκια και παρόλο που ήταν ο μικρότερος στην τάξη του τα περνούσε όλα πολύ πιο ελαφριά. Από τα Χριστούγεννα και μετά ακόμα καλύτερα, αν δεν κάναμε ομοιοπαθητική το ψυχιατρείο δεν θα το είχα γλιτώσει :lol::lol::lol:. Εμείς πάμε στη Συκιώτου. δες και εδώ τι έχω γράψει http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=20767&page=5 (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=20767&page=5) (μην τα ξαναγράφω στο τέλος θα πουν ότι της κάνω διαφήμιση ;)).
ΣΥΚΙΩΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ Ιατρείο: 2109317230 - 6945530095

4 U
10-03-11, 09:28
Ούτε εγώ, εδώ και καιρό, η πεθερά μου με κοιτά σαν ψάρι με πόδια και ουρά, η φαρμακοποιός μου (μαμά) στην αρχή μου έλεγε με σκεπτικισμό, μα γίνεται να μην δώσεις κορτιζόνη στην λαρυγγίτιδα, το διακινδυνεύεις ? Τώρα που μου φτιάχνει τα φάρμακα η κόρη της και βλέπει ότι έχουν αποτέλεσμα, λέει, είδες βρε παιδί μου, τελικά αποδίδουν.....

είδες κάτι πράγματα βρε παιδί μου... :p:p:p

mesastoura
10-03-11, 10:17
...

Δεν νομίζω ότι είναι γενικά καλή τακτική αυτή. Νομίζω ότι είναι καλύτερα να γίνεται ερώτηση στον ομοιοπαθητικό αν έχει νόημα. Πιστεύω πως τις περισσότερες φορές θα πει πως δεν χρειάζεται. :) Έτσι απλουστεύονται τα πράγματα. Τις περισσότερες φορές την διάγνωση μπορεί να την κάνει ο ίδιος και ας μην είναι παιδίατρος. Επίσης, καλύτερα μια επίσκεψη παραπάνω στον ομοιοπαθητικό μας παρά σε έναν της άλλης φιλοσοφίας (να αμείβεται και αυτός που το αξίζει και με του οποίου τις συμβουλές προχωρούμε)

Για γράψε περισσότερα ή παράθεσε κάποιο λινκ παρακαλώ σχετικά με αυτό, δεν έχω διαβάσει σχετικά (τι κάνουν δηλαδή οι μύξες )

spyni
10-03-11, 10:51
Δεν νομίζω ότι είναι γενικά καλή τακτική αυτή. Νομίζω ότι είναι καλύτερα να γίνεται ερώτηση στον ομοιοπαθητικό αν έχει νόημα. Πιστεύω πως τις περισσότερες φορές θα πει πως δεν χρειάζεται. :) Έτσι απλουστεύονται τα πράγματα. Τις περισσότερες φορές την διάγνωση μπορεί να την κάνει ο ίδιος και ας μην είναι παιδίατρος. Επίσης, καλύτερα μια επίσκεψη παραπάνω στον ομοιοπαθητικό μας παρά σε έναν της άλλης φιλοσοφίας (να αμείβεται και αυτός που το αξίζει και με του οποίου τις συμβουλές προχωρούμε)

Για γράψε περισσότερα ή παράθεσε κάποιο λινκ παρακαλώ σχετικά με αυτό, δεν έχω διαβάσει σχετικά (τι κάνουν δηλαδή οι μύξες )

συμφωνω με αυτα εκατο τοις εκατο...και εμεις προσπαθουμε να μην πηγαινουμε στο συμβ. γιατρο, παρα μονο οταν μας το λεει ο ομοιοπαθητικος η οταν ειναι σοβαρη η κατασταση...αυτο για την αμοιβη που λες, εχεις απολυτο δικιο!!!
νομιζω η αγαπητη νεραιδομαμα εννοει τα αντισταμινικα, και το λεει καπως ειρωνικα-αν το καταλαβα σωστα..-

spyni
10-03-11, 10:56
παντως με τις μυξες εχω και εγω με φοβο, διοτι μας εχουν τρομοκρατησει οι κλασ. γιατροι οτι φτανουν μεχρι και να προκαλεσουν βρογχιτιδες, επειδη το παιδι τις ρουφαει και κολλανε στους βρογχους...για αυτο το λογο και οι κλασ. γιατροι λενε, ορο και παλι ορο και διαρκως...εγω που ρωτησα τον ομοιοπαθητικο μου ειπε ΟΧΙ ορο, γιατι αυτος σπρωχνει τις μυξες προς τα κατω....τι να πεις...μπερδεμα...παντως ορο πια δεν κανουμε ουτε στο μπουκωμα, ουτε στην καταρροη...ξερετε κατι περι μυξων???εσεις τι κανετε??

Maggie
10-03-11, 11:09
για να του βάλω ορό τον ξαπλώνω στο πλάι και έτσι ο ορός μπαίνει από το ένα ρουθούνι και βγαίνει από το άλλο μαζί με τις μύξες. Δεν νομίζω με αυτόν τον τρόπο να σπρώχνει τις μύξες προς τα κάτω

spyni
10-03-11, 11:13
για να του βάλω ορό τον ξαπλώνω στο πλάι και έτσι ο ορός μπαίνει από το ένα ρουθούνι και βγαίνει από το άλλο μαζί με τις μύξες. Δεν νομίζω με αυτόν τον τρόπο να σπρώχνει τις μύξες προς τα κάτω

και εγω εστι το εκανα...βεβαια επειδη η συνομιλια με το γιατρο ηταν στο τηλ. εμεινα σε αυτο που μου ειπε..το οχι δηλ. θα τον ρωτησω παντως απο κοντα την επομενη φορα που θα τον δω...

mami
10-03-11, 11:41
Τζίφος!!!

Μόλις μίλησα με Κυβέλλο, μου είπε ΟΧΙ να μην κάνει εμβόλιο το παιδί.
Να το αναβάλλουμε.
Με απογοήτευσε γιατί εγώ δεν θέλω σε καμμία περίπτωση να διακόψω τα εμβόλια του παιδιού, οπότε μάλλον στην περίπτωση αυτή δεν είμαστε και για ομοιοπαθητική θεραπεία.

soevan07
10-03-11, 12:05
Τζίφος!!!

Να το αναβάλλουμε.
Με απογοήτευσε γιατί εγώ δεν θέλω σε καμμία περίπτωση να διακόψω τα εμβόλια του παιδιού, οπότε μάλλον στην περίπτωση αυτή δεν είμαστε και για ομοιοπαθητική θεραπεία.

Θες να δοκιμάσεις τι θα σας πει η Συκιώτου?
Δεν είναι τόσο σκληροπυρηνική ομοιοπαθητικός....
...εαν επιμείνεις πιστεύω οτι θα δεχτεί.

4 U
10-03-11, 12:05
παντως με τις μυξες εχω και εγω με φοβο, διοτι μας εχουν τρομοκρατησει οι κλασ. γιατροι οτι φτανουν μεχρι και να προκαλεσουν βρογχιτιδες, επειδη το παιδι τις ρουφαει και κολλανε στους βρογχους...για αυτο το λογο και οι κλασ. γιατροι λενε, ορο και παλι ορο και διαρκως...εγω που ρωτησα τον ομοιοπαθητικο μου ειπε ΟΧΙ ορο, γιατι αυτος σπρωχνει τις μυξες προς τα κατω....τι να πεις...μπερδεμα...παντως ορο πια δεν κανουμε ουτε στο μπουκωμα, ουτε στην καταρροη...ξερετε κατι περι μυξων???εσεις τι κανετε??

... απο τότε που κόψαμε να βάζουμε φυσ. ορό δεν έχουμε πρόβλημα με αυτές, αποφασίσαμε να τις ξεχάσουμε και μας ξέχασαν και αυτές έτσι απλά ;)

Vann, που είσαι είχατε ραντεβού με τον ΩΡΛ, τι είπε ? πως είναι το παιδάκι σου:?:

silia29
10-03-11, 12:14
κορίτσια καλημέρα!!
μήπως μπορείτε να μου στείλετε σε πμ το τηλ του κυβελου στην ερυθραία?

mami
10-03-11, 12:18
κορίτσια καλημέρα!!
μήπως μπορείτε να μου στείλετε σε πμ το τηλ του κυβελου στην ερυθραία?

Soy to esteila

silia29
10-03-11, 12:24
Soy to esteila

σε ευχαριστώ πολύ!!!
Να ρωτήσω κάτι?? τον βρίσκεις γενικώς στο τηλ? γιατί αυτό είναι το θέμα μου

mesastoura
10-03-11, 12:27
Τζίφος!!!

Να το αναβάλλουμε.
μα καμία;

Για ποιό εμβόλιο ; Έχει κάτι σοβαρό το παιδί;
Ενδέχεται με το εμβόλιο ο οργανισμός να πάει πίσω και να καθυστερήσει η θεραπεία.
Τα έχει γράψει ο ίδιος αρκετά επιστημονικά πριν 8 χρόνια http://www.classical-homeopathy.gr/texts/vaccination.htm ... όποιος αντέχει το διαβάζει.

mami
10-03-11, 12:30
μα καμία;

Ενδέχεται με το εμβόλιο ο οργανισμός να πάει πίσω και να καθυστερήσει η θεραπεία.
Τα έχει γράψει ο ίδιος αρκετά επιστημονικά πριν 8 χρόνια http://www.classical-homeopathy.gr/texts/vaccination.htm ... όποιος αντέχει το διαβάζει.

To priorix είναι να κάνουμε.

Δεν έχει κάτι σοβαρό το παιδί είναι η αλήθεια, αλλά δεν θέλω να διακόψω τη σειρά των εμβολίων που έχει κάνει. Καλή η ομοιοπαθητική αλλά τη βλέπω μόνο σε συνδυασμό με τη κλασσική ιατρική. Μπορεί να έχω άδικο, αλλά έτσι αισθάνομαι...

mami
10-03-11, 12:34
σε ευχαριστώ πολύ!!!
Να ρωτήσω κάτι?? τον βρίσκεις γενικώς στο τηλ? γιατί αυτό είναι το θέμα μου

Εγώ όταν θέλω να τον ρωτήσω γιά κάποιο συγκεκριμένο ιατρικό θέμα, τον παίρνω στο κινητό. Στο ιατρείο παίρνω μόνο για ραντεβού και γενικές συμβουλές.
Σου στέλνω και το κινητό π.μ.

4 U
10-03-11, 12:44
μα καμία;

πάλι homework??? :p

Ευχαριστούμε;)

silia29
10-03-11, 12:45
Εγώ όταν θέλω να τον ρωτήσω γιά κάποιο συγκεκριμένο ιατρικό θέμα, τον παίρνω στο κινητό. Στο ιατρείο παίρνω μόνο για ραντεβού και γενικές συμβουλές.
Σου στέλνω και το κινητό π.μ.

να ρωτήσω και κάτι άλλο ρε κορίτσια? Αφού ο κυβελλος δεν είναι παιδίατρος και αν έχετε κάποιο πρόβλημα πρώτα πάτε στον παιδίατρο, σας λεει τι έχει το παιδί και μετά τον παίρνετε τηλ τον κυβελλο για να σας δώσει την αγωγή, την "αμοιβή" του, πως την παίρνει?
θέλω να πω, οκ την πρώτη φορά πας για το ιστορικό, μετά οι επισκέψεις σας, πόσο τακτικές είναι? το πάτε το παιδί όταν είναι άρρωστο?

mesastoura
10-03-11, 13:15
To priorix (http://en.wikipedia.org/wiki/MMR_vaccine)είναι να κάνουμε.

Δεν έχει κάτι σοβαρό το παιδί είναι η αλήθεια, αλλά δεν θέλω να διακόψω τη σειρά των εμβολίων που έχει κάνει. Καλή η ομοιοπαθητική αλλά τη βλέπω μόνο σε συνδυασμό με τη κλασσική ιατρική. Μπορεί να έχω άδικο, αλλά έτσι αισθάνομαι...

Μάλιστα, το MMR από άλλη φαρμακευτική (http://en.wikipedia.org/wiki/GlaxoSmithKline#Controversy), δες το λινκ παραπάνω. Για ιλαρά (http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=4&id=211&st=2), παρωτίτιδα (http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=3&id=209&st=2), ερυθρά (http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=3&id=210&st=2). Δεν σου είπε και να μην το κάνετε, απλά να το αναβάλετε. Αν σε φοβίζουν αρκετά αυτές οι ασθένειες (δες λινκς) , που αντιμετωπίζονται, αλλά έχουν κάποια ρίσκα τι να πώ, δεν είναι και Κοκκύτης, Διφθερίτιδα, Τέτανος ή Πολιομυελίτιδα. Αναρωτιέμαι και κατά πόσο κυκλοφορούν πλέον.

http://www.gsk.com.au/resources.ashx/vaccineproductschilddataproinfo/71/FileName/BAE7F042FCEF2334B067DBA93401BF6A/PI_Priorix.pdf
Δεν επιτρέπεται σε εγκύους, όταν το ανοσοποιητικό δεν είναι εντελώς καλά, κλπ κλπ

Δύσκολη απόφαση, κάθε δρόμος έχει ρίσκο. Αν δεν έχεις εμπιστοσύνη και δεν κατανοείς τους λόγους ίσως πρέπει να κόψεις τον Κυβέλλο. Η δική μου προσέγγιση είναι της ελάχιστης δυνατής παρέμβασης.

apeleytheros
10-03-11, 13:45
Σχετικά με την ομοιοπαθητική
Parents of eczema baby lose appeal
http://www.abc.net.au/news/stories/2011/03/10/3160528.htm?section=justin
Συνοπτικά:
2 γονείς (ο πατέρας «ομοιοπαθητικός») στο Σίδνεϊ καταδικάστηκαν οριστικά για δολοφονία με εγκληματική αμέλεια της 9μηνης κορούλας τους επειδή επέμειναν να χρησιμοποιούν ομοιοπαθητικά σκευάσματα έναντι της κανονικής ιατρικής, με αποτέλεσμα το κοριτσάκι τελικά να χάσει τη ζωή του με φρικτούς πόνους.

Vann
10-03-11, 13:54
4 U σημερα εχουμε ραντεβου,χθες ανοιξαμε το τριτο μπουκαλι αντιβιωση,ειχαμε τρεχαματα γαιτι το Σαββατο υποτροπιασε κ την ξανα πηγα,ελπιζω σημερα να μας πεις οτι εχει υποχωρηση το υγρο,αν κ δεν το νομιζω γιατι η ακοη της δεν εχει επανελθει

apeleytheros
10-03-11, 13:58
Incompetent care led to Dingle's death
http://abc.net.au/news/stories/2010/07/30/2969050.htm

Συνοπτικά:
Δικαστική έρευνα σε εξέλιξη για ποινικές ευθύνες για το θάνατο μιας γυναίκας 45 ετών από καρκίνο του παχέος εντέρου, επειδή βασίστικε σε ομοιοπαθητική αγωγή και αρνήθηκε τις συμβατικές θεραπείες η οποίες θα της έδιναν αρκετές πιθανότητες επιβίωσης.

spyni
10-03-11, 13:58
To priorix είναι να κάνουμε.

kaλο μου, τα εμβολια ειναι ευθυνη του γονεα...δεν μπορει να σε αναγκασει καποιος να τα κανεις η να μην τα κανεις...ο παιδιατρος του Κυβελλου συγκεκριμενα μου ειπε οτι ο ιδιος εχει κανει στα παιδια του καποια ενω ο Κυβελος οχι...ειναι καθαρα δικο σου θεμα...και το αν ακολουθησεις η οχι την ομοιοπαθητικη ειναι ανεξαρτητο απο αυτο...εννοω οτι εγω το μωρο το εχω ανεμβολιαστο αλλα την κορη μας την εχουμε εμβολιασει-ανακαλυψαμε αργα το αντιστοιχο τοπικ-, παρολαυτα ομοιοπαθητικη κανουν και τα δυο τους!!!

spyni
10-03-11, 14:00
4 U σημερα εχουμε ραντεβου,χθες ανοιξαμε το τριτο μπουκαλι αντιβιωση,ειχαμε τρεχαματα γαιτι το Σαββατο υποτροπιασε κ την ξανα πηγα,ελπιζω σημερα να μας πεις οτι εχει υποχωρηση το υγρο,αν κ δεν το νομιζω γιατι η ακοη της δεν εχει επανελθει

αχ, βρε Βανν μου!!ευχομαι να πανε ολα καλα κοριτσι μου!!!εισαι μεσα στο μυαλο μου..

Vann
10-03-11, 14:02
Σε ευχαριστω πολυ να σαι καλα,να ρωτησω κατι που δεν πολυκαταλαβα,κ δεν εχω ρωτησει τον ομοιοπαθητικο,στις μυξες δεν βαζουμε ορο??????
γιατι εγω ειμαι με ενα μπουκαλι στα χερια συνεχεια

apeleytheros
10-03-11, 14:04
Άλλο:

http://www.abc.net.au/news/stories/2010/06/16/2928863.htm

Ανάκριση σε εξέλιξη για τον θάνατο μιας γυναίκας ιατρού από ιάσιμη μορφή καρκίνου, επειδή η τελευταία επέμεινε σε ομοιοπαθητική αγωγή. Η γυναίκα δέχθηκε τελικά να εισαχθεί σε νοσοκομείο, όμως ήταν ήδη αργά: ο καρκίνος είχε ήδη κάνει μεταστάσεις, με αποτέλεσμα να πεθάνει 2 χρόνια αργότερα.

spyni
10-03-11, 14:04
να ρωτήσω και κάτι άλλο ρε κορίτσια? Αφού ο κυβελλος δεν είναι παιδίατρος και αν έχετε κάποιο πρόβλημα πρώτα πάτε στον παιδίατρο, σας λεει τι έχει το παιδί και μετά τον παίρνετε τηλ τον κυβελλο για να σας δώσει την αγωγή, την "αμοιβή" του, πως την παίρνει?
θέλω να πω, οκ την πρώτη φορά πας για το ιστορικό, μετά οι επισκέψεις σας, πόσο τακτικές είναι? το πάτε το παιδί όταν είναι άρρωστο?

αν εννοεις αν ζηταει χρηματα φυσικα δεν το κανει!!!!υποτιθεται σε βλεπει σε τακτα χρονικα διαστηματα -περιπου ανα δυο μηνες...αυτο αν εχεις μωρακια...σε αλλες περιπτωσεις πιο αργα απο οσο ξερω...πληρωνεις την επισκεψη και αυτο ειναι...εμας παντως μας εβγαλε δια τηλεφωνου τις αρρωστιες και των δυο μικρων μας...μονο επειδη επεμενα-ειχε ωτιτιδα ο μικρος-πηγαμε ενδιαμεσα...και μας πηρε ενα τιποτα 30 και για τα δυο τους...δεν τον θεωρω φραγκοκιλλερ....

spyni
10-03-11, 14:05
Σε ευχαριστω πολυ να σαι καλα,να ρωτησω κατι που δεν πολυκαταλαβα,κ δεν εχω ρωτησει τον ομοιοπαθητικο,στις μυξες δεν βαζουμε ορο??????
γιατι εγω ειμαι με ενα μπουκαλι στα χερια συνεχεια

καλο μου, μου ειπε οχι...μας ειχε δωσει αντ αυτου μια καψουλιτσα, και περασαν....

Vann
10-03-11, 14:10
Καλα που ειδα την συζητηση,οταν ηρεμησουμε απο τα φαρμακα θα κλεισω κατευθειαν ραντεβου στον Κυβελλο,κ θα τον ρωτησω γιατι του ειχα αναφερει οτι ειναι συνεχεια κ τα δυο μου παιδια με μυξες αλλα δεν μου εδωσε τιποτα

4 U
10-03-11, 14:24
Vann, νόμιζα ότι χτες είχατε ραντεβού... δε θυμάμαι τπτ πια.. :(

Εύχομαι να πάνε όλα καλά, περιμένω νέα. Για τις μυξούλες, ότι λέει spyni... και εμείς από τότε που σταματήσαμε τον ορό μας ξέχασαν οι μύξες. Οι οδηγίες που είχαme από κλασσικό πριν αρχίσουμε με την ομοιοπ. παιδίατρο, ήταν να βάζουμε πολύ ορό και συχνά, συγκεκριμένα είχε πει πριν από κάθε γεύμα, όταν έχει μύξα ή μπούκωμα. Αν και δεν είχαμε ποτέ θέμα μέχρι που πήγε σταθμό και ήδη τον παρακολουθούσε η τωρινή ομοιοπ., δεν τη ρώτησα από την αρχή και όταν είχε μυξούλες του έβαζα 2 φορές την ημέρα... αλλά επειδή ο μικρός έκανε σαν τρελός το ξανασκέφτηκα και ρώτησα την ομοιοπαθ. παιδίατρο. Ο μικρός δε με διέψευσε για μια ακόμα φορά, ξέρει καλύτερα από εμένα :).. σταματήσαμε τους ορούς και ησυχάσαμε J τόσο απλά!

4 U
10-03-11, 14:25
Καλα που ειδα την συζητηση,οταν ηρεμησουμε απο τα φαρμακα θα κλεισω κατευθειαν ραντεβου στον Κυβελλο,κ θα τον ρωτησω γιατι του ειχα αναφερει οτι ειναι συνεχεια κ τα δυο μου παιδια με μυξες αλλα δεν μου εδωσε τιποτα

βρε κιχ να κάνουν να τον καλείς :lol::lol::lol: για όλα υπάρχει κάτι...

spyni
10-03-11, 14:31
βρε κιχ να κάνουν να τον καλείς :lol::lol::lol: για όλα υπάρχει κάτι...

οντως καπως ετσι ειναι...αστε και εγω δεν ειμαι καθολου του τηλ. νιωθω οτι ενοχλω, πα προτιμουσα να πηγαινα εκει καθε φορα...τελοσπαντων....παντως επειδη μια κοπελια πιο πανω ρωτουσε παντα απανταει, τουλαχιστον οσες φορες τον εχουμε παρει εμεις....

4 U
10-03-11, 14:38
οντως καπως ετσι ειναι...αστε και εγω δεν ειμαι καθολου του τηλ. νιωθω οτι ενοχλω, πα προτιμουσα να πηγαινα εκει καθε φορα...τελοσπαντων....παντως επειδη μια κοπελια πιο πανω ρωτουσε παντα απανταει, τουλαχιστον οσες φορες τον εχουμε παρει εμεις....

χι χι χι η δική μας έχει βρει τον μπελά της με εμένα που εμπλεξε, αφού της το λέω και γελάμε.. :lol: (εννοείται βεβαια ότι δεν καλώ χωρις αιτια) την καλούμε μόλις δούμε τα πρώτα συμπτώματα για να προλάβουμε τα χειρότερα... καλά να είναι η γυναίκα που μας ανέχεται ακόμα:lol:

Vann
10-03-11, 14:49
Κοριτσια εμενα τα παιδια μου εχουν μυξες απο τον Οκτωβριο μεχρι κ τωρα,μονο η κορη μου εχει σταματησει κ αυτο μαλλον ειναι λογω της αντιβιωσης που πινει,ωστοσο οσες φορες εχω παει στον Κυβελλο που του λεω οτι εχουν μυξες ποτε δεν ασχοληθηκε,μου γραφει την καψουλα τους κ τιποτε αλλο.Επισης μου εχει πει οτι εαν βλεπω οτι πανε να αρρωστησουν να τους δινω την καψουλα τους

mesastoura
10-03-11, 15:21
Incompetent care led to Dingle's death
http://abc.net.au/news/stories/2010/07/30/2969050.htm

Συνοπτικά:
Δικαστική έρευνα σε εξέλιξη για ποινικές ευθύνες για το θάνατο μιας γυναίκας 45 ετών από καρκίνο του παχέος εντέρου, επειδή βασίστικε σε ομοιοπαθητική αγωγή και αρνήθηκε τις συμβατικές θεραπείες η οποίες θα της έδιναν αρκετές πιθανότητες επιβίωσης.
και αν δεν ήθελε;
http://www.vithoulkas.com/content/view/1966/lang,el/

BOBOLINOS
10-03-11, 16:08
soevan07 και εμείς μία από τα ίδια στην αρχή αλλά τώρα φανερά και απροκάλυπτα το λέμε,μόνο στον παιδίατρο δεν το είπα καθαρά αλλά πιστεύω ότι το έχει καταλάβει γιατί με βλέπει που ασχολούμαι με τα εναλλακτικα και τα λιγότερο χημικά και μόνο από την fusicort που μου προτείνει και απαντάω κάτι άλλο χωρίς κορτιζόνη?Εδώ δικοί μας συγγενείς κοντινοί που βλέπουν τις επιδράσεις της ομοιοπαθητικής πάνω μας και δεν αλλάζουν γνώμη θα αλλάξούν αυτοί που τους είναι κάτι εντελώς ξένο και εξωγηίνο??????
Ο κουνιάδος είχε τη μικρή του με πυρετό,εμετούς ζαλαδες για περίπου 3 βδομάδες και του λέω δοκίμασε μην πλακώνεις το παιδί συνέχεια στην αντιβίωση-μάσκα και τα συναφή,αυτός ανένδοτος ενώ είδε τα δικά μου μία μέρα με πυρετό και τη 2 μία χαρά ή ο αδερφός του μεγάλο πρόβλημα με το στομάχι με την ομοιο το λύσαμε και ακόμα να το δεχτεί.
Τι να πω,ο καθένας ας κάνει αυτό που θεωρει σωστό.

BOBOLINOS
10-03-11, 16:24
Γεια σας κορτσια!Ηθελα να ρωτησω κατι.Εγω προσπαθω εδω και ενα χρονο να κανω το πρωτο μου παιδακι!Εχω ομως τρομερο ανχος!Γενικα εχω πολυ ανχος στη ζωη μου για το οτιδηποτε!Εχω μεινει εγκυος αλλα παλλινδρομησε στην 7η εβδομαδα!Εχω ακουσει δηλ μια φιλη της αδερφης μου ειχε και αυτη το ιδιο προβλημα (προσπαθουσε 5 χρονια να μεινει εγκυος και δεν μπορουσε λογο ανχους) καποια στιγμη αρχισε ομοιοπαθητικη και χαλαρωσε τοσο πολυ που μετα δυο μηνες τα καταφερε!ειναι τοσο καλη τελικα η ομοιοπαθητικη;Λεω να ξεκινησω...αλλα το σκεφτομαι...
Μην το σκέφτεσαι καθόλου ξεκίνα εχθές θα δεις πως θα ηρεμήσεις και θα έρθουν όλα τόσο φυσικά και απλά.Θα σου πω για μένα που είμαι ήδη μαμά ήμουν με τα νεύρα σπασμένα, με επιλόχεια κατάθλιψη στα πρόθυρα,με 2 πιτσιρίκια απαιτητικά,με έναν άντρα να λείπει σχεδόν συνέχεια ,να μην μπορεί να μου μιλήσει άνθρωπος και μετά από μία βαρβάτη αγωγή 3 μηνών που μου ετοίμασε έγινα αρνάκι.Όλο αυτό είχε αντίκτυπο στην συμπεροφορά του παιδιού με αποτέλεσμα να έχει και αυτό νεύρα.Τώρα ΣΩΘΗΚΑ να 'ναι καλά η γιατρός μας.
Μπορώ να σου γράψω και περιπτώσεις της δικής μου γυναικολόγου που συνεργάζεται με την ομοιοπαθητικό μας περιπτώσεις που γιατροί τις είχαν ξεγραμμένες από εγκυμοσύνες και με σοβαρά προβλήματα ακολουθώντας την ομοιοπαθητική έμειναν έγκυες μέσα σε 6μηνο άλλες σε 1 χρόνο υπάρχουν πολλά πάντως.Μην διστάζεις να δοκιμάσεις....

fairy's mom
10-03-11, 17:03
Έχω ακούσει ότι αυτοί που κάνουν αυστηρά ομοιοπαθητική ΔΕΝ κάνουν εμβόλια,
Όταν την ρώτησα αν φοβάται, μου είπε και το ένα είναι ρίσκο και το άλλο είναι, επιλέγεις.
Δεν ισχύει αυτό Soevan μου. Εγώ όταν γεννήθηκε η μικρή μου και μου πρότεινε ο 1ος μου ομοιοπαθητικός να κάνω μόνο του τετάνου είπα από μέσα μου, καλά έχει ξεφύγει τελείως!
Μετά που άρχισα να το ψάχνω συνειδητοποίησα πολλά και διάφορα (άλλο τόπικ όμως). Απλά όσοι ασχολούνται με εναλλακτικές θεραπείες συνήθως ψάχνονται κάπως παραπάνω γενικότερα, οπότε και ανακαλύπτουν τον φοβερό κόσμο των εμβολίων...Γι αυτό ίσως να να υπάρχει αυτός ο λαθεμένος συσχετισμός ομοιοπαθητικής-άρνησης εμβολιασμού...

Γεια σας κορτσια!Ηθελα να ρωτησω κατι.Εγω προσπαθω εδω και ενα χρονο να κανω το πρωτο μου παιδακι!Εχω ομως τρομερο ανχος!Γενικα εχω πολυ ανχος στη ζωη μου για το οτιδηποτε!
Αν το πρόβλημα σου δεν είναι οργανικό, τότε σίγουρα θα σε βοηθήσει! Κατ αρχάς θα σε βοηθήσει να ισορροπήσεις ψυχολογικά/συναισθηματικά.
Αν είναι οργανικό, εξαρτάται από το πρόβλημα, αλλά βλέπεις ότι υπάρχουν θετικά παραδείγματα για να το δοκιμάσεις :wink:
Εύχομαι τα καλύτερα!

Mesastoura πώς είναι δυνατόν να ζητάς πηγές, από την στιγμή που το λένε όλοι οι κλασικοί παιδίατροι? Μα καλά δεν ξέρεις ότι τα αντισταμινικά τους πάνε κάθε χρόνο ταξιδάκια στην Ευρώπη? (Για εκτός ΕΕ ταξίδια απαιτούνται φυσικά το λιγότερο αντιβίωσεις) :rolleyes:

fairy's mom
10-03-11, 17:16
Όταν έχει μύξες το παιδί εννοείται ότι θα βοηθήσει ο ορός, αρκεί να τα τραβάς μετά με την συσκευή. Και φυσικά στο πλάι το κεφάλι όπως είπε η Μαγκυ και ακόμα καλύτερα στο τέλος να το κρατάς για λιγάκι μπρούμυτα στα πόδια σου. Δεν κάνεις κάτι άλλο για τις μύξες.

Τζίφος!!!
Να το αναβάλλουμε.
Είμαι σίγουρη ότι για να στο είπε έχει σοβαρό λόγο. Ωστόσο κανένας γιατρός δεν μπορεί να σου επιβάλλει πώς θα χειριστείς την υγεία των παιδιών σου. Αν θες να κάνεις τα εμβόλια, δεν θα σταματήσει να σε κουράρει. Απλά θα του δυσκολέψεις την δουλειά του...

Εγώ αυτή την τακτική ακολουθούσα. Το παιδί το πάω κάθε 2 μήνες. Αν ήταν πιο κοντά μου θα πήγαινα για να το εξετάσει, αλλά μου είναι αδύνατον να πηγαίνω συχνα. Όσο για την αμοιβή, ποτέ δεν έχει θίξει κάτι τέτοιο. Εγώ αισθάνομαι άβολα που νομίζω ότι του δίνω λιγότερα από αυτά που του αξίζουν.

xrysa1981
10-03-11, 17:23
Δεν εχω καποιο οργανικο προβλημα.Ολα ειναι φυσιολογικα!Μονο τρελο και ανεξηγητο ανχος!Θα περιμενω να δω τι εγινε αυτο το μηνα και μετα θα ξεκινησω!Ευχαριστω πολυ!

BOBOLINOS
10-03-11, 17:39
Δεν εχω καποιο οργανικο προβλημα.Ολα ειναι φυσιολογικα!Μονο τρελο και ανεξηγητο ανχος!Θα περιμενω να δω τι εγινε αυτο το μηνα και μετα θα ξεκινησω!Ευχαριστω πολυ!
αντε με το καλό θα περιμένουμε τα ευχάριστα νέα σου .......;)

apeleytheros
10-03-11, 18:52
και αν δεν ήθελε;
http://www.vithoulkas.com/content/view/1966/lang,el/

Πολύ ενδιαφέρον που μου σχολιάζεις μια είδηση για κάποιον που προτίμησε την ομοιοπαθητική και το πλήρωσε με τη ζωή του, με το θέμα της ευθανασίας. Αν αυτό είναι το θέμα, οι υπόλοιπες κοπέλες εδώ που πηγαίνουν τα παιδάκια τους σε ομοιοπαθητικούς και τους συμβουλεύονται για ιατρικά θέματα, γνωρίζουν ότι η άποψη ορισμένων από εσάς που τη διαφημίζετε είναι ότι
επιλογή ομοιοπαθητικής = επιλογή ευθανασίας;
Να είμαστε λίγο προσεκτικοί παρακαλώ στο πώς σχολιάζουμε ορισμένα θέματα. Ο λόγος που πέθανε είναι επειδή πίστευε ότι η ομοιοπαθητική μπορεί να την θεραπεύσει, και ο εισαγγελέας ερευνά το ποίος την έπεισε για αυτό.

mesastoura
10-03-11, 19:37
Πολύ ενδιαφέρον που μου σχολιάζεις μια είδηση για κάποιον που προτίμησε την ομοιοπαθητική και το πλήρωσε με τη ζωή του, με το θέμα της ευθανασίας. Αν αυτό είναι το θέμα, οι υπόλοιπες κοπέλες εδώ που πηγαίνουν τα παιδάκια τους σε ομοιοπαθητικούς και τους συμβουλεύονται για ιατρικά θέματα, γνωρίζουν ότι η άποψη ορισμένων από εσάς που τη διαφημίζετε είναι ότι
επιλογή ομοιοπαθητικής = επιλογή ευθανασίας;
Να είμαστε λίγο προσεκτικοί παρακαλώ στο πώς σχολιάζουμε ορισμένα θέματα. Ο λόγος που πέθανε είναι επειδή πίστευε ότι η ομοιοπαθητική μπορεί να την θεραπεύσει, και ο εισαγγελέας ερευνά το ποίος την έπεισε για αυτό.

Διάβασες καθόλου τον Βυθούλκα; Εύχομαι να μην τύχει σε κανέναν αυτό που συμβαίνει στην γιαγιά μου, που 5+ χρόνια δεν έχει επαφή με το περιβάλλον και είναι μόνιμα με αντιβίωση.

Σχετικά με το λινκ που παράθεσες ο Hope γράφει πως ο ομοιοπαθητικός δεν ήταν ικανός. Ίσως να μην ήταν και γιατρός. Ιατρικά λάθη κάνουν ακόμα και γιατροί, στην Ελλάδα όπως ίσως γνωρίζεις οι επίσημοι ομοιοπαθητικοί είναι όλοι γιατροί. Σε άλλες χώρες όχι. Επέμενε ο Βυθούλκας.

apeleytheros
10-03-11, 19:41
Ο Βυθούλκας δεν είναι γιατρός, μηχανικός είναι.

spyni
10-03-11, 20:21
naρωτησω κατι, σας παρακαλω?λογω του οτι θηλαζω το μικρουλγ, εγω θα πρεπει να απεχω και προληπτικα απο τον καφε-οχι οτι πινω συχνα, απλα κατι μεσημερακια μου ερχεται η επιθυμια-σε περιπτωση και αν χρειαστει να παρει ομοιοπαθητικο?η ειναι οκ αν δεν πιω μετα την εναρξη της θεραπειας??

miriki
10-03-11, 20:36
και εγω εστι το εκανα...βεβαια επειδη η συνομιλια με το γιατρο ηταν στο τηλ. εμεινα σε αυτο που μου ειπε..το οχι δηλ. θα τον ρωτησω παντως απο κοντα την επομενη φορα που θα τον δω...

για να ρωτήσω μπήκα, αλλά εδώ θα πεταχτώ σαν.... άντε να μην πω. Οικογενειακός φίλος ΩΡΛ (της κλασικής ιατρικής) μου έχει πει να αποφεύγουμε τον ορό στα βρέφη όσο μπορούμε, κυρίως για τις ωτίτιδες (κυλάει ο ορός από την ευσταχιανή σάλπιγγα), αλλά και γιατί αυτό που κάνει είναι να διώξει τη μύξα που βρίσκεται εκεί εκείνη τη στιγμή. Ο σκοπός λέει είναι να βρούμε γιατί δημιουργήθηκε και να δράσουμε ανάλογα αν χρειάζεται(γενικά είναι φειδωλός στα φάρμακα που δίνει). Οπότε ορό μόνο όταν το μπούκωμα είναι τέτοιο που δεν μπορεί π.χ. να θηλάσει. (Αν και ο δικός μου χτυπιέται σαν το ψάρι οπότε είναι αδύνατο να του βάλω ορό, πόσο μάλλον να κρατήσω το κεφάλι του στο πλάι. Από το πολύ κλάμα όμως πετυχαίνουμε με τα δάκρυα το ίδιο αποτέλεσμα. Βγαίνουν οι ανεπιθύμητες....).

Τώρα που πετάχτηκα και ησύχασα να ρωτήξω καλέ;

Μου σύστησαν τον Χαριτάκη στο Π.Φάληρο. Τον γνωρίζει κανείς;

4 U
10-03-11, 20:49
naρωτησω κατι, σας παρακαλω?λογω του οτι θηλαζω το μικρουλγ, εγω θα πρεπει να απεχω και προληπτικα απο τον καφε-οχι οτι πινω συχνα, απλα κατι μεσημερακια μου ερχεται η επιθυμια-σε περιπτωση και αν χρειαστει να παρει ομοιοπαθητικο?η ειναι οκ αν δεν πιω μετα την εναρξη της θεραπειας??

Έχω ρωτήσει τη γιατρό μας και μου έδωσε το οκ για ντεκαφεινέ. Πίνω πολυ μικρή ποσότητα, νερομπλούκι:p, πρωί στο γραφείο και ενώ τον έχω αφήσει ήδη στο σταθμό και γνωρίζω ότι θα θηλάσει μετά απο 6-7 ώρες ;). Τα ομοιοπαθητικά τον πιάνουν μια χαρά :!:

BOBOLINOS
10-03-11, 21:46
Έχω ρωτήσει τη γιατρό μας και μου έδωσε το οκ για ντεκαφεινέ. Πίνω πολυ μικρή ποσότητα, νερομπλούκι:p, πρωί στο γραφείο και ενώ τον έχω αφήσει ήδη στο σταθμό και γνωρίζω ότι θα θηλάσει μετά απο 6-7 ώρες ;). Τα ομοιοπαθητικά τον πιάνουν μια χαρά :!:
καλό είναι να αποφεύγεις και τον ντεκαφεϊνέ γιατί περιέχει καφεϊνη μεν αλλά σε μικρές ποσότητες δε όπου υπάρχει περίπτωση να μην πιάσουν φάρμακα χαμηλότερης δυναμοποίησης .Υπάρχουν στην αγορά οι καθαρά εναλλακτικοί καφέδες αν ψάξεις όχι του Κορρέ πάντως.

spyni
10-03-11, 21:52
καλό είναι να αποφεύγεις και τον ντεκαφεϊνέ γιατί περιέχει καφεϊνη μεν αλλά σε μικρές ποσότητες δε όπου υπάρχει περίπτωση να μην πιάσουν φάρμακα χαμηλότερης δυναμοποίησης .Υπάρχουν στην αγορά οι καθαρά εναλλακτικοί καφέδες αν ψάξεις όχι του Κορρέ πάντως.

giati oxi toy Korre??ξερεις κατι?? ελεγα να δοκιμασω αυτον...δεν ξερω και αλλον ειναι η αληθεια...τι εναλλακτικους εννοεις??

BOBOLINOS
10-03-11, 23:12
giati oxi toy Korre??ξερεις κατι?? ελεγα να δοκιμασω αυτον...δεν ξερω και αλλον ειναι η αληθεια...τι εναλλακτικους εννοεις??
χωρίς να θεωρείτε ότι κάνω προωθηση υπάρχει ο nocca της power health(γύρω στα 12ευρώ-μόνο σε φαρμακεία ) και μετά ο sonna,caro,premier,landskaffe(βιολογικός από την γερμανία-βερόπουλος).Όλα θα τα βρεις στα σ/μ γύρω στην τιμή των 6 ευρώ τα 150-200gr.τα συστατικά τους είναι κιχώριο.ραδίκι,κριθάρι,σίκαλη,βύνη,σύκο,ρίζες παντζαριού κάποιες μάρκες διαφοροποιούν τα συστατικά τους αλλά κατα βάση είναι ίδια έγω τους έχω δοκιμάσει όλους και είναι όλοι ωραίοι.
Εναλλακτικά μπορείς να πιεις τον ρεβυθοκαφέ τώρα για του Κορρέ υπάρχουν κάποιες υπόνοιες ότι έχει κάποια στοιχεία καφεϊνης ασχετα αν γράφει κατάλληλος για ομοιπαθητική.
Επίσης να προσέξεις και την οδοντόκρεμα σου.

TARA
11-03-11, 08:46

Εγω παντως το εχω ξαναγραψει... Επινα 2 διπλους ντεκαφεϊνε εσπρεσσο την ημερα και μια χαρα επιανε η θεραπεια. Δεν ξερω, νομιζω πως δεν ειναι τοσο απολυτα τα πραγματα. Αντιθετως, οταν πηγα σε γιατρο που μου απαγορευσε και τον ντεκαφεϊνε, οχι μονο δεν επιασε καθολου η θεραπεια, αλλα και η ψυχολογια μου ηταν χαλια γιατι υπεφερα πολυ.

4 U
11-03-11, 09:36
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

μου έστειλαν το παρακάτω e-mail σήμερα και έσπευσα να σας ενημερώσω!

Αγαπητοί φίλοι,

Σας ενημερώνουμε πως η ΕΕΟΙ (www.homeopathy.gr (http://www.homeopathy.gr)) προχώρησε στην ανανέωση της λίστας των εφημερευόντων φαρμακείων, Αθήνας και Θεσσαλονίκης, αλλά και της ευρύτερης Αττικής και Μακεδονίας. Ο κατάλογός μας περιλαμβάνει περισσότερα από 150 εφημερεύοντα φαρμακεία για το 2011, και συνεχώς εμπλουτίζεται.

Η ενημερωμένη και έγκυρη λίστα με τα εφημερεύοντα φαρμακεία παρουσιάζεται καθημερινά στη σελίδα
http://www.homeopathy.gr/pharmacies.php (http://www.homeopathy.gr/pharmacies.php)

Maggie
11-03-11, 09:55
για να ρωτήσω μπήκα, αλλά εδώ θα πεταχτώ σαν.... άντε να μην πω. Οικογενειακός φίλος ΩΡΛ (της κλασικής ιατρικής) μου έχει πει να αποφεύγουμε τον ορό στα βρέφη όσο μπορούμε, κυρίως για τις ωτίτιδες (κυλάει ο ορός από την ευσταχιανή σάλπιγγα), αλλά και γιατί αυτό που κάνει είναι να διώξει τη μύξα που βρίσκεται εκεί εκείνη τη στιγμή
δεν έχει άδικο, για αυτό όταν έχει μύξες του βάζω ορό μόνο το βράδυ για να τον πάρει εύκολα ο ύπνος. Την υπόλοιπη μέρα δεν του βάζω (έτσι και αλλιώς δεν θα μου καθόταν)

Vann
11-03-11, 12:13
Καλημερα πηγαμε ξανα χθες στον κλασσικο μας γιατρο κ παμε καλυτερα εχει αρχισει να φαινεται το τυμπανο,φυσικα θα παρουμε για αλλες 7μερες αντιβιωση,αλλα εδω που φτασαμε λεω οκ δεν πειραζει,αφου γλυτωσαμε την παρακεντηση παλι καλα,μετα ομως θα επισκεφτουμε τον Κυβελλο.Θα τον ρωτησω οπωσδηποτε μα τις μυξες,γιατι θυμαμαι παρα πολυ καλα που μου ειχε πει οτι η μυξες δεν τον ενοχλουν,κ για την ακριβεια μου ειχε πει μακαρι να ειναι συνεχεια ετσι,θυμησου μου λεει οτι τα κατοχικα παιδια που ηταν μυξιαρικα δεν αρρωσταιναν ποτε.Βεβαια δεν του ανεφερα οτι βαζω ορο πρωι, μεσημερι,βραδυ κ οχι μονο βαζω περνω τις μεγαλες συρριγγες τις γεμιζω κ φευγει με φορα ο ορος,αλλα η αληθεια ειναι οτι καθαριζουν,βγαινουν τα παντα απο το αλλο ρουθουνι.Και μιλαμε το κανω καθημερινα δεν ξερω εχω αγχωθει μηπως κανω λαθος,κ με την ωτιτιδα της μικρης της χειροτερευω το προβλημα.

DALIA
11-03-11, 12:57
Απλά όσοι ασχολούνται με εναλλακτικές θεραπείες συνήθως ψάχνονται κάπως παραπάνω γενικότερα, οπότε και ανακαλύπτουν τον φοβερό κόσμο των εμβολίων...Γι αυτό ίσως να να υπάρχει αυτός ο λαθεμένος συσχετισμός ομοιοπαθητικής-άρνησης εμβολιασμού...

κάνεις λάθος για το πόσο και ποιοι ψάχνονται , και εγώ έχω επιλέξει να πάρω το ρίσκο των εμβολίων παρόλλο που έχω ψάξει το θέμα των εμβολιων...όλα είναι θέμα πιθανοτήτων...

Αν το πρόβλημα σου δεν είναι οργανικό, τότε σίγουρα θα σε βοηθήσει! Κατ αρχάς θα σε βοηθήσει να ισορροπήσεις ψυχολογικά/συναισθηματικά.

πως μπορεί να είσαι τόσο σίγουρη αλήθεια για ένα τόσο σοβαρό θέμα ?:wink:

Mesastoura πώς είναι δυνατόν να ζητάς πηγές, από την στιγμή που το λένε όλοι οι κλασικοί παιδίατροι? Μα καλά δεν ξέρεις ότι τα αντισταμινικά τους πάνε κάθε χρόνο ταξιδάκια στην Ευρώπη? (Για εκτός ΕΕ ταξίδια απαιτούνται φυσικά το λιγότερο αντιβίωσεις) :rolleyes:

Το θέμα έχει αναλυθεί άπειρες φορές...ξέρεις κανέναν που να εργάζεται για την φουκαριάρα τη μάνα του ? θεμιτός ανταγωνισμός λέγεται αυτό...

Να ρωτήσω κάτι που με ενδιαφέρει άμεσα ? μπορώ να πάω εγώ σε κάποιο φαρμακείο και να ζητήσω ομοιοπαθητικό φάρμακο για βήχα ή πρέπει πρώτα να επισκεφτώ ομοιοπαθητικό ?

Maggie
11-03-11, 13:34
θεμιτός ανταγωνισμός λέγεται αυτό...
:shock:Οι μίζες;

μπορώ να πάω εγώ σε κάποιο φαρμακείο και να ζητήσω ομοιοπαθητικό φάρμακο για βήχα ή πρέπει πρώτα να επισκεφτώ ομοιοπαθητικό ?

όχι. Δεν υπάρχουν ομοιπαθητικά φάρμακα για τον βήχα, τον στομαχόπονο κτλ. Φαντάζομαι ότι και για τα άλλα φάρμακα πηγαίνεις πρώτα στον γιατρό και δεν πηγαίνεις σε φαρμακείο να ζητήσεις πχ ένα κολλύριο για το μάτι σου

DALIA
11-03-11, 13:54
:shock:Οι μίζες;

βασικά έχει συζητηθεί το θέμα...
κοίτα έχουμε π.χ. ponstan και ντεπόν ( την ίδια δουλειά κάνουν )
η μία εταιρεία σου κάνει δώρο τα έπιπλα του σπιτιού για να το συνταγογραφήσεις και η άλλη ταξίδι στο ντουμπάι...

Δηλ. όταν πας στο σούπερ και σου λέει μαζί με το σκιπ άλλο ένα δώρο, το δώρο το λες μίζα ?
αυτά δεν ξαναπαντάω, αλήθεια

όχι. Δεν υπάρχουν ομοιπαθητικά φάρμακα για τον βήχα, τον στομαχόπονο κτλ. Φαντάζομαι ότι και για τα άλλα φάρμακα πηγαίνεις πρώτα στον γιατρό και δεν πηγαίνεις σε φαρμακείο να ζητήσεις πχ ένα κολλύριο για το μάτι σου

ευχαριστώ, όχι κολλήριο για το μάτι δεν θα ζητούσα αλλά κανένα παυσίπονο θα έπερνα...
απλά έχει έντονο βήχα ο μικρός λίγες μέρες γι'αυτό ρωτάω...

mesastoura
11-03-11, 14:22
...
Να ρωτήσω κάτι που με ενδιαφέρει άμεσα ? μπορώ να πάω εγώ σε κάποιο φαρμακείο και να ζητήσω ομοιοπαθητικό φάρμακο για βήχα ή πρέπει πρώτα να επισκεφτώ ομοιοπαθητικό ?

Ναι μπορείς, νομίζω το σκεύασμα της Nelsons (http://www.goodnessdirect.co.uk/cgi-local/frameset/detail/915401_Nelsons_Sootha__Bryonia__Cough_Syrup__150ml.html) το έχω δει σε ομοιοπαθητικά και άλλα φαρμακεία. Αν δεν είναι αυτό είναι κάτι παρόμοιο.
Το θέμα είναι ότι είναι αρκετά πιθανό να μην κάνει δουλειά, επειδή περιέχει bryonia (http://abchomeopathy.com/r.php/Bry/cough) ένα από τα πολλά (http://www.abchomeopathy.com/go.php)που κάνουν για τον βήχα.
Με μια λέξη δεν είναι σωστός τρόπος άσκησης της ομοιοπαθητικής ή δοκιμής της. Εγώ θα πρότεινα απλά ένα φυσικό βρογχοδιασταλτικό (αν είναι παραγωγικός ο βήχας)

Active Member
11-03-11, 14:34
Κοριτσια καλησπερα!

Λοιπον κοριτσια, για οποια ενδιαφερεται σχετικα με το θεμα που ειχα ρωτησει, τα νεα απο τον φαρμακοποιο ειναι αυτα (http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1940641&postcount=52)!

DALIA
11-03-11, 14:37
Ναι μπορείς, νομίζω το σκεύασμα της Nelsons (http://www.goodnessdirect.co.uk/cgi-local/frameset/detail/915401_Nelsons_Sootha__Bryonia__Cough_Syrup__150ml.html) το έχω δει σε ομοιοπαθητικά και άλλα φαρμακεία. Αν δεν είναι αυτό είναι κάτι παρόμοιο.
Το θέμα είναι ότι είναι αρκετά πιθανό να μην κάνει δουλειά, επειδή περιέχει bryonia (http://abchomeopathy.com/r.php/Bry/cough)ένα από τα πολλά (http://www.abchomeopathy.com/go.php)που κάνουν για τον βήχα.
Με μια λέξη δεν είναι σωστός τρόπος άσκησης της ομοιοπαθητικής ή δοκιμής της. Εγώ θα πρότεινα απλά ένα φυσικό βρογχοδιασταλτικό (αν είναι παραγωγικός ο βήχας)

όχι δεν είναι παραγωγικός...
συνήθως σε τέτοιο βήχα δεν δίνω τίποτα και δεν πάμε γιατρό, περνάει από μόνος του.Απλά αυτή τη φορά είναι συχνός και ήθελα κάπως να τον βοηθήσω γι'αυτό ρώτησα...

spyni
11-03-11, 15:29
Λοιπον κοριτσια, για οποια ενδιαφερεται σχετικα με το θεμα που ειχα ρωτησει, τα νεα απο τον φαρμακοποιο ειναι αυτα (http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1940641&postcount=52)!

Ραννια, τελεια!!!θα σου στειλω π.μ. να μου πεις λεπτομερειες....ξυπνησε ο μικρος!!!

Vann
11-03-11, 15:30
DALIA Τον παραγωγικο βηχα δεν τον φοβομαστε,ο ξερος βηχας ειναι που μας ανησυχει

DALIA
11-03-11, 15:34
DALIA Τον παραγωγικο βηχα δεν τον φοβομαστε,ο ξερος βηχας ειναι που μας ανησυχει

εμένα όσες φορές έχει κάνει βήχα είναι "ξερός" και περνάει μέσα σε 10μέρες...
μία φορά όταν ήταν μικρούλης που ήταν παραγωγικος (χουρχουριτά ) ήταν βρογχοπνευμονία

Vann
11-03-11, 16:00
Εμενα παλι ακριβως το αντιθετο,οταν ηταν ξερος κοντευε να της το γυρισει σε βροχοπνευμονια,αλλα κ ο παιδιατρος μου ειχε πει πως οταν ειναι ξερος βηχας τοτε παντα να ανησυχω.

miriki
11-03-11, 16:47
Dalia δοκίμασε το σιρόπι του Κορρέ για το βήχα. Είναι κατάλληλο για ομοιοπαθητική από ό,τι λέει, αλλά είναι ένα απλό φυτικό σκεύασμα.

Για τον Χαριτάκη κανείς δεν ξέρει;

Maggie
11-03-11, 17:05
όχι δεν είναι παραγωγικός...
συνήθως σε τέτοιο βήχα δεν δίνω τίποτα και δεν πάμε γιατρό, περνάει από μόνος του.Απλά αυτή τη φορά είναι συχνός και ήθελα κάπως να τον βοηθήσω γι'αυτό ρώτησα...
είναι η πρώτη φορά που τον πιάνει; αν όχι έχεις πρατηρήσει κάτω από ποιες συνθήκες (πχ στο τελείωμα μιας ίωσης); Μήπως είναι αλλεργικός βήχας

fairy's mom
11-03-11, 22:42
δεν έχει άδικο, για αυτό όταν έχει μύξες του βάζω ορό μόνο το βράδυ για να τον πάρει εύκολα ο ύπνος. Την υπόλοιπη μέρα δεν του βάζω (έτσι και αλλιώς δεν θα μου καθόταν)
Βρε παιδιά εμένα όταν έχει μύξες από ίωση μιλάμε για ΠΟΛΛΕΣ! Δλδ για να καταλάβετε πνίγεται ακόμα και ξύπνια και όρθια! Μόνο όταν της βάζω ορό και τα ρουφάω (ο Θεός ξέρει πώς τα καταφέρνω μόνη μου) τότε μόνο ησυχάζει για λίγο. Είμαι περίεργη, είστε κι εσείς έτσι όταν λέτε έχει μύξες?

περνω τις μεγαλες συρριγγες τις γεμιζω κ φευγει με φορα ο ορος,αλλα η αληθεια ειναι οτι καθαριζουν,βγαινουν τα παντα απο το αλλο ρουθουνι.Και μιλαμε το κανω καθημερινα δεν ξερω εχω αγχωθει μηπως κανω λαθος,κ με την ωτιτιδα της μικρης της χειροτερευω το προβλημα.
Η κλασική παιδίατρος μου είχε απαγορεύσει αυστηρά αυτή την μέθοδο, γιατί μου είχε πει ότι πρέπει να γίνεται μόνο από επαγγελματία (νοσοκόμα, γιατρό κλπ), γιατί αν δεν το κάνεις σωστά μπορεί να δημιουργήσεις πρόβλημα, αλλά δεν θυμάμαι καθόλου να σου πω τι πρόβλημα. Εσύ έχεις ρωτήσει τον παιδίατρο σου?

κάνεις λάθος για το πόσο και ποιοι ψάχνονται , και εγώ έχω επιλέξει να πάρω το ρίσκο των εμβολίων παρόλλο που έχω ψάξει το θέμα των εμβολιων...όλα είναι θέμα πιθανοτήτων...

πως μπορεί να είσαι τόσο σίγουρη αλήθεια για ένα τόσο σοβαρό θέμα ?:wink:

Πρώτον απάντησα στην κοπέλα για τον λανθασμένο συσχετισμό ομοιοπαθητικής-άρνησης εμβολιασμού. Μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά αυτά που έγραψα, αλλιώς θα είχες δει ότι δεν είπα πουθενά ότι ψάχνονται μόνο όσοι ακολουθούν εναλλακτικές θεραπείες.
Δεν ισχύει αυτό Soevan μου. Εγώ όταν γεννήθηκε η μικρή μου και μου πρότεινε ο 1ος μου ομοιοπαθητικός να κάνω μόνο του τετάνου είπα από μέσα μου, καλά έχει ξεφύγει τελείως!
Μετά που άρχισα να το ψάχνω συνειδητοποίησα πολλά και διάφορα (άλλο τόπικ όμως). Απλά όσοι ασχολούνται με εναλλακτικές θεραπείες συνήθως ψάχνονται κάπως παραπάνω γενικότερα, οπότε και ανακαλύπτουν τον φοβερό κόσμο των εμβολίων...Γι αυτό ίσως να να υπάρχει αυτός ο λαθεμένος συσχετισμός ομοιοπαθητικής-άρνησης εμβολιασμού...

Όσο για το θέμα των πιθανοτήτων συμφωνούμε απόλυτα! Απλά η κάθεμια μεταφράζει διαφορετικά τις πιθανότητες της κάθε κατάστασης (εμβολιασμού ή μη). Το ποιος έχει δίκιο ή άδικο ας μην το πιάσουμε, ο καθένας ας κρατήσει την άποιψη του, νομίζω συμφωνείς..

Δεύτερον είμαι απόλυτα σίγουρη για ένα τόσο σοβαρό θέμα όπως λες, γιατί ξέρω τις δυνατότητες της ομοιοπαθητικής. Φέρνει σε ισορροπία τον οργανισμό σε όλα τα επίπεδα - σωματικά, ψυχικά, συναισθηματικά (ανάλογα φυσικά σε ποιο επίπεδο υγείας είναι ο οργανισμός, βλ. επίπεδα υγείας κατά των Βυθούλκα). Όταν λοιπόν η δυσκολία στη σύλληψη οφείλεται στο στρες, τότε είναι σίγουρο ότι μπορεί να βοηθήσει γιατί θα έχει βοηθήσει το άτομο να ηρεμήσει. Καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί με την συγκεκριμένη επιστήμη, αλλιώς αυτά θα σου ήταν γνωστά και δεν θα σου προκαλούσαν εντύπωση.

Το θέμα έχει αναλυθεί άπειρες φορές...ξέρεις κανέναν που να εργάζεται για την φουκαριάρα τη μάνα του ? θεμιτός ανταγωνισμός λέγεται αυτό...

βασικά έχει συζητηθεί το θέμα...
κοίτα έχουμε π.χ. ponstan και ντεπόν ( την ίδια δουλειά κάνουν )
η μία εταιρεία σου κάνει δώρο τα έπιπλα του σπιτιού για να το συνταγογραφήσεις και η άλλη ταξίδι στο ντουμπάι...

Δηλ. όταν πας στο σούπερ και σου λέει μαζί με το σκιπ άλλο ένα δώρο, το δώρο το λες μίζα ?
αυτά δεν ξαναπαντάω, αλήθεια

ευχαριστώ, όχι κολλήριο για το μάτι δεν θα ζητούσα αλλά κανένα παυσίπονο θα έπερνα...
απλά έχει έντονο βήχα ο μικρός λίγες μέρες γι'αυτό ρωτάω...

Φυσικά και κανείς (σχεδόν) δεν εργάζεται από χόμπυ! Γι αυτό και ο κάθε γιατρός έχει την αμοιβή που κρίνει ο ίδιος ότι καλύπτει τις υπηρεσίες που προσφέρει.
Το να προσφέρουν η εταιρίες μίζα για να προωθήσουν τα φάρμακά τους και μάλιστα όσο περισσότερα τα φάρμακα που συνταγογραφεί τόσο περισσότερα και τα υλικά ανταλλάγματα, δεν είναι θεμιτός ανταγωνισμός. :shock: Είναι παράνομο και ανήθικο! Ο γιατρός αν είναι μάγκας ας χρεώσει παραπάνω τις υπηρεσίες του για να βγάλει το παραπάνω εισόδημα που επιθυμεί και όχι να δίνει αβέρτα τα αερολίν πχ και μάλιστα μόνο από τηλεφωνική εξέταση. Όσο για το δώρο του s/m ξέρω ότι προσφέρει δώρο σε μένα τον καταναλωτή και έχω την επιλογή να το πάρω ή όχι το προιόν. Ποιος γονιός θα προτιμούσε να δώσει φάρμακο στο παιδί του -χωρίς λογο πολλές φορές -για να πάρει ο γιατρός την μίζα του? Το παράδειγμα σου το θεωρώ άστοχο...

Για τον βήχα σας τέλος να σου πω ότι δεν μπορείς να πάρεις ομοιοπ φάρμακο χωρίς συνταγή. Υπάρχουν όμως σκευάσματα φυτικά ή τεσπα με ίχνη από ομοιοπ φάρμακα μέσα που θα μπορούσες ίσως να πάρεις. Έχω διαβάσει καλά λόγια για το propex, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Δες το αν πας στο φαρμακείο μήπως σου κάνει. Στον γιατρό σας γιατί δεν πας? Περαστικά σας.

alexanderchalkidis
12-03-11, 09:35
Λυπάμαι, πραγματικά προσπάθησα αλλά το μόνο λογικό συμπέρασμα ειναι ότι η ομοιοπαθητική είναι 100% placebo. Έκανα και πειράματα στον εαυτό μου (καμία απολύτως επίπτωση οποιουδήποτε ομοιοπαθητικού φάρμακου) διάβασα αναλυτικά όλη την βιβλιογραφία (καμία απολύτως πειραματική απόδειξη. Ποτέ!) edit admin διαφήμιση

chatzico
12-03-11, 11:20
Βρε κορίτσια, αυτό που περιγράφετε με το παιδί στο πλάι και τον ορό, όπου οι μύξες βγαίνουν από το άλλο ρουθούνι, δεν το κατάφερα ΠΟΤΕ, στα δύο μου παιδιά. Για τον ορό, έχω κάποιες ενστάσεις. Έχει πολλά συστατικά αν διαβάσετε επάνω, που δεν ξέρω, δεν μου φαίνονται και πολύ φυσικά. Το οτριζαλίν, ΟΚ, το δουλεύουμε πολύ, ιδιαίτερα στον πιτσιρίκο, η μικρή φυσάει από πέρσυ την μύτη της και φτύνει τα φλέμματα και έτσι, γλυτώνουμε πολλά.

Όσο για τα 'δώρα' στους γιατρούς, έχετε ακούσει μετά από ιατρική παρουσίαση, γιατρό να λέει στον εκπρόσωπο εταιρείας, 'άκουσες ? ανέφερα το φάρμακο ...... πέντε φορές, εντάξει ? Όχι 4, για να βάλεις τόσα, αλλά 5, άρα βάλε τόσα', (το άκουσα μετά από παρουσίαση, έτυχε να την παρακολουθήσω περιμένοντας για κάτι άλλο). Όπως επίσης και στα ταξίδια για επιστημονικά συνέδρια. Υποτίθεται στην Αμερική για επιστημονική ενημέρωση, με έξοδα καλυμμένα από εταιρείες, και τελικά η ενημέρωση είναι ολιγόωρη και μένουν μέρες για επίσκεψη στα μεγάλα outlets ? Τώρα αν υπάρχει σύγκριση σε αυτό και στα promo δώρα του σουπερμάρκετ (τα οποία σωστά είπε η fairy's mom), ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ αν θέλεις να πάρεις, τι να πω, δώστε μου την λογική να καταλάβω.

Δέχομαι ότι όπως ήταν το σύστημα, ζούσαν πολλοί άνθρωποι - πέραν των γιατρών - από τους υπαλλήλους των εταιρειών μέχρι τα ταξιδιωτικά που οργάνωναν τα εισητήρια. Και ΟΚ, αυτοί είναι υπάλληλοι και θα κάνουν αυτό που τους ζητά ο εργοδότης τους. Το θέμα είναι το σύστημα και ο τρόπος που κατευθύνεται ο κόσμος σε σωρεία φαρμάκων, τα οποία δημιουργούν παρενέργειες.

Ελπίζω να μην βρω καμμιά μύνηση από φαρμακευτική στην πόρτα μου.....

4 U
12-03-11, 12:42
Καλημερα πηγαμε ξανα χθες στον κλασσικο μας γιατρο κ παμε καλυτερα εχει αρχισει να φαινεται το τυμπανο,φυσικα θα παρουμε για αλλες 7μερες αντιβιωση,αλλα εδω που φτασαμε λεω οκ δεν πειραζει,αφου γλυτωσαμε την παρακεντηση παλι καλα,μετα ομως θα επισκεφτουμε τον Κυβελλο.Θα τον ρωτησω οπωσδηποτε μα τις μυξες,γιατι θυμαμαι παρα πολυ καλα που μου ειχε πει οτι η μυξες δεν τον ενοχλουν,κ για την ακριβεια μου ειχε πει μακαρι να ειναι συνεχεια ετσι,θυμησου μου λεει οτι τα κατοχικα παιδια που ηταν μυξιαρικα δεν αρρωσταιναν ποτε.Βεβαια δεν του ανεφερα οτι βαζω ορο πρωι, μεσημερι,βραδυ κ οχι μονο βαζω περνω τις μεγαλες συρριγγες τις γεμιζω κ φευγει με φορα ο ορος,αλλα η αληθεια ειναι οτι καθαριζουν,βγαινουν τα παντα απο το αλλο ρουθουνι.Και μιλαμε το κανω καθημερινα δεν ξερω εχω αγχωθει μηπως κανω λαθος,κ με την ωτιτιδα της μικρης της χειροτερευω το προβλημα.

μια χαρά, ελπίζω να τελειώσουν όλα σύντομα... κατάλαβα ότι και εσύ είσαι πιο ήρεμη και ήσυχη τώρα ;)

4 U
12-03-11, 12:47
Βρε κορίτσια, αυτό που περιγράφετε με το παιδί στο πλάι και τον ορό, όπου οι μύξες βγαίνουν από το άλλο ρουθούνι, δεν το κατάφερα ΠΟΤΕ, στα δύο μου παιδιά. Για τον ορό, έχω κάποιες ενστάσεις. Έχει πολλά συστατικά αν διαβάσετε επάνω, που δεν ξέρω, δεν μου φαίνονται και πολύ φυσικά. Το οτριζαλίν, ΟΚ, το δουλεύουμε πολύ, ιδιαίτερα στον πιτσιρίκο, η μικρή φυσάει από πέρσυ την μύτη της και φτύνει τα φλέμματα και έτσι, γλυτώνουμε πολλά.

Όσο για τα 'δώρα' στους γιατρούς, έχετε ακούσει μετά από ιατρική παρουσίαση, γιατρό να λέει στον εκπρόσωπο εταιρείας, 'άκουσες ? ανέφερα το φάρμακο ...... πέντε φορές, εντάξει ? Όχι 4, για να βάλεις τόσα, αλλά 5, άρα βάλε τόσα', (το άκουσα μετά από παρουσίαση, έτυχε να την παρακολουθήσω περιμένοντας για κάτι άλλο). Όπως επίσης και στα ταξίδια για επιστημονικά συνέδρια. Υποτίθεται στην Αμερική για επιστημονική ενημέρωση, με έξοδα καλυμμένα από εταιρείες, και τελικά η ενημέρωση είναι ολιγόωρη και μένουν μέρες για επίσκεψη στα μεγάλα outlets ? Τώρα αν υπάρχει σύγκριση σε αυτό και στα promo δώρα του σουπερμάρκετ (τα οποία σωστά είπε η fairy's mom), ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ αν θέλεις να πάρεις, τι να πω, δώστε μου την λογική να καταλάβω.

Δέχομαι ότι όπως ήταν το σύστημα, ζούσαν πολλοί άνθρωποι - πέραν των γιατρών - από τους υπαλλήλους των εταιρειών μέχρι τα ταξιδιωτικά που οργάνωναν τα εισητήρια. Και ΟΚ, αυτοί είναι υπάλληλοι και θα κάνουν αυτό που τους ζητά ο εργοδότης τους. Το θέμα είναι το σύστημα και ο τρόπος που κατευθύνεται ο κόσμος σε σωρεία φαρμάκων, τα οποία δημιουργούν παρενέργειες.

Ελπίζω να μην βρω καμμιά μύνηση από φαρμακευτική στην πόρτα μου.....

πιάσατε θέμα που με αηδιάζει... σχέση γιατρών με φαρμακευτικές..

για όλους αυτούς που δουλεύουν έτσι και παίζουν με την υγεία του κόσμου το μόνο που έχω να πω είναι αίσχος! και δυστυχώς είναι η πλειοψηφία...

4 U
12-03-11, 12:49

Φοβερό θέμα Ραννια!! θα το παρακολουθήσω, με ενδιαφέρει πάρα πολύ! Ευχαριστούμε ;)

spyni
12-03-11, 13:12
χωρίς να θεωρείτε ότι κάνω προωθηση υπάρχει ο nocca της power health(γύρω στα 12ευρώ-μόνο σε φαρμακεία ) και μετά ο sonna,caro,premier,landskaffe(βιολογικός από την γερμανία-βερόπουλος).Όλα θα τα βρεις στα σ/μ γύρω στην τιμή των 6 ευρώ τα 150-200gr.τα συστατικά τους είναι κιχώριο.ραδίκι,κριθάρι,σίκαλη,βύνη,σύκο,ρίζες παντζαριού κάποιες μάρκες διαφοροποιούν τα συστατικά τους αλλά κατα βάση είναι ίδια έγω τους έχω δοκιμάσει όλους και είναι όλοι ωραίοι.
Εναλλακτικά μπορείς να πιεις τον ρεβυθοκαφέ τώρα για του Κορρέ υπάρχουν κάποιες υπόνοιες ότι έχει κάποια στοιχεία καφεϊνης ασχετα αν γράφει κατάλληλος για ομοιπαθητική.
Επίσης να προσέξεις και την οδοντόκρεμα σου.

τωρα ειδα το μηνυμα σου!σε ευχαριστω πολυ πολυ!!!ναι, για την οδοντοκρεμα το ηξερα!!!θα δοκιμασω οποιον βρω πρωτον...και παλι ευχαριστω!!!
και μιας και μπηκα να πω τον καημο μου...ο μικρος εχει λαρυγγιτιδα-ευαισθητουλης μαλλον ο γιοκας-και απο τηλ. η κλασσικα γιατρος ειπε κορτιζονη, ξερετε ζολντεζανιλ, και το κορυφαιο, να του το δωσω με λιγο γλυκο του κουταλιου, διοτι λεει ειναι παρα πολυ πικρο...

chatzico
12-03-11, 13:30
απο τηλ. η κλασσικα γιατρος ειπε κορτιζονη, ξερετε ζολντεζανιλ, και το κορυφαιο, να του το δωσω με λιγο γλυκο του κουταλιου, διοτι λεει ειναι παρα πολυ πικρο...

λαμπρά, τουλάχιστον σε παρέπεμψαν σε παραδοσιακό ελληνικό γλυκό, είχα ακούσει και αναψυκτικό τύπου κολα...............

mesastoura
12-03-11, 21:22
Όσοι και όσες έχετε διάθεση για αντιπαράθεση (η δική μου ξεφτίζει ή έχει τα πάνω τις και τα κάτω τις) περάστε και από εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1941901#post1941901
Για όσους είναι φθορά αφήστε το καλύτερα.
το ποστ της annaplani σίγουρα αξίζει να διαβαστεί.

spyni
12-03-11, 21:44
Όσοι και όσες έχετε διάθεση για αντιπαράθεση (η δική μου ξεφτίζει ή έχει τα πάνω τις και τα κάτω τις) περάστε και από εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1941901#post1941901

ειναι μεγαλη σπαταλη ψυχικης ηρεμιας, αγαπητε μου, να προσπαθεις να πεισεις η εστω να στηριξεις την επιλογη σου, σε ατομα που εχουν ηδη παγιωσει τις θεσεις τους, ενδεχομενως και δικαιολογημενα εν μερει, επειδη σε αυτα δε δουλεψε κατι....για την υγεια του ας κανει ο καθεις ο,τι ο ιδιος θεωρει καλυτερο.....για αυτο το λογο οπως ισως ειδες και καποια ποστς πιο πριν επιμελως, τουλαχιστον εγω, απεφυγα να συνομιλησω με ατομο, που εχει βαλει σκοπο της καθε ημερας που περναει να μας γεμιζει με ενα τονο ερευνες και τραγικα ιατρικα συμβαντα, που δυστυχως τυχαινουν, ασχετα με τον τροπο προσεγγισης της θεραπειας...

spyni
12-03-11, 21:47
λαμπρά, τουλάχιστον σε παρέπεμψαν σε παραδοσιακό ελληνικό γλυκό, είχα ακούσει και αναψυκτικό τύπου κολα...............

στην αρχη νομισα, δεν καταλαβα καλα...λες λεω να ηθελε να πει με κουταλακι του γλυκου και μπερδευτηκε??ομως η επιμονη της για το ποσο πικρο ειναι και οτι και εσεις-εγω δηλ.-να το δοκιμασετε θα νιωσετε αηδια, και τελοσπαντων να δωσω μετα οπωσδηποτε κατι γλυκο-σε εξι μηνων μωρο- μου εδιωξε καθε αμφιβολια παρανοησης...

mariazil
12-03-11, 22:09

Να σου πω την αλήθεια, προς στιγμήν μπήκα στον πειρασμό, αλλά τελικά ... βαριέμαι πολύ, βρε παιδί μου, δεν είναι καν πρωτότυπα τα επιχειρήματα πια κι επίσης δεν πρόκειται για "κριτική" αλλά για "επικριτική" ματιά, που σημαίνει ότι ο άνθρωπος έχει τη γνώμη του και θέλει να την διαδώσει, στην ουσία δεν ενδιαφέρεται για την δική μας...
Αξίζει όμως το ποστ της annaplani. τα ερωτήματα της malecon και υποθέτω πως θα γραφτούν και άλλα αξιόλογα ποστ, οπότε θα το παρακολουθώ;)
ΥΓ. Μάλλον το γκαντέμιασα, γιατί ... έκλεισε το θέμα:lol:

chatzico
12-03-11, 23:29
Να σου πω την αλήθεια, προς στιγμήν μπήκα στον πειρασμό, αλλά τελικά ... βαριέμαι πολύ, βρε παιδί μου, δεν είναι καν πρωτότυπα τα επιχειρήματα πια κι επίσης δεν πρόκειται για "κριτική" αλλά για "επικριτική" ματιά, που σημαίνει ότι ο άνθρωπος έχει τη γνώμη του και θέλει να την διαδώσει, στην ουσία δεν ενδιαφέρεται για την δική μας...
Αξίζει όμως το ποστ της annaplani. τα ερωτήματα της malecon και υποθέτω πως θα γραφτούν και άλλα αξιόλογα ποστ, οπότε θα το παρακολουθώ;)
ΥΓ. Μάλλον το γκαντέμιασα, γιατί ... έκλεισε το θέμα:lol:

Μην συζητάς, φοβερή μουρμούρα και κοίτα τι κακό έκανες. ΌΛΟΙ ΜΑΣ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΝΩΜΗ αλλά άλλο η προσωπική άποψη και άλλο η κατά μέτωπο επίθεση. Τακτικές είναι αυτές, τι να πείς......

apeleytheros
13-03-11, 00:06
Το θέμα δεν έκλεισε, έχει μεταφερθεί εδώ (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84284) και συνεχίζεται, κανονικά.

Ακούτε αυτά που λέτε; Δηλαδή η κριτική πρέπει απαραίτητα να συμφωνεί με την δική σας άποψη για να είναι κριτική αλλιώς είναι επικριτική?!

fairy's mom
13-03-11, 09:15
Ακούτε αυτά που λέτε; Δηλαδή η κριτική πρέπει απαραίτητα να συμφωνεί με την δική σας άποψη για να είναι κριτική αλλιώς είναι επικριτική?!
Όσο εσύ θεωρείς τις ιστορίες κάποιων ανθώπων απλά προσωπικές και συγκινητικές ιστορίες και όχι περιστατικά ασθενών που είδαν σημαντική βελτίωση ή ακόμα και ίαση σε χρόνια προβλήματα υγείας μέσω της ομοιοπαθητικης, άλλο τόσο και η δική σου ματιά θεωρείται από εμάς όχι ως κριτική, αλλά ως επικριτική εκ προοιμίου.

Γι αυτόν τον λόγο δεν έχω σκοπό να σπαταλήσω τον πολύτιμο χρόνο μου για να έρθω σε περαιτέρω αντιπαράθεση με κάποιον που μόνο απελεύθερος δεν είναι. Αν ήσουν πραγματικά απελεύθερος θα αναγνώριζες ότι μπορεί η ομοιοπ να μην έπιασε σε σένα (αλήθεια, δεν μας έγραψες καθόλου λεπτομέρειες της εμπειρίας σου), αλλά τουλάχιστον δεν θα υποτιμούσες τόσο απαξιωτικά ιστορίες σωματικού και ψυχικού χρόνιου πόνου που βρήκαν επιτέλους ανακούφιση. Αλλά ακόμα και περιστατικα όχι χρόνια, αλλά καθημερινές ασθένειες που προσβάλλουν εμάς ή τα παιδιά μας, που επίσης έχουν αντιμετωπισθεί αποτελεσματικά μόνο με την ομοιοπαθητική.

Και κάτι τελευταίο...θεωρείς ότι όλοι όσοι κάνουν ομοιοπαθητική, ξύπνησαν μία μέρα και είπαν τέλος η κλασική ιατρική για μένα? ΌΛΟΙ μας να είσαι σίγουρος ότι μετά από χρόνια κλασικής ιατρικής αγωγής, την δοκιμάσαμε επιφυλακτικά στην αρχή, γιατί δεν είχαμε να χάσουμε τίποτα. Αν λέει κι αυτό κάτι στο απελεύθερο πνεύμα σου...

mariazil
13-03-11, 10:16

Από το Λεξικό της Κοινής Νεοελληνικής (Α.Π.Θ. Ίδρυμα Μ.Τριανταφυλλίδη:
κριτικός-ή:αυτός-ή που είναι ικανός να κρίνει, που έχει ανεπτυγμένη κρίση, που στηρίζεται σε λογικούς συσχετισμούς.
επικριτικός-ή: που χαρακτηρίζεται από επίκριση(=έκφραση δυσμενούς κρίσης ή άποψης για κάποιον ή για κάτι)
Ασφαλώς και δεν έχω την απαίτηση να συμφωνούν όλοι μαζί μου. Αλλά έχω την απαίτηση να μην υποτιμούν τη νοημοσύνη μου με παραπλανητικές εκφράσεις του τύπου "κριτική ματιά".
Αυτή η έκφραση θα ήταν σωστή, αν όντως εξέταζε το θέμα πριν καταλήξει σε συμπέρασμα.
Δεδομένου ότι το εν λόγω τόπικ ξεκινά με το συμπέρασμα και αυτό είναι πράγματι επικριτικό, επεσήμανα το γεγονός, που με κάνει να πιστεύω ότι η πρόθεση αυτού που το ξεκινά δεν είναι να κρίνει(=να εξετάσει, να μάθει και να βγάλει συμπέρασμα) αλλά να επικρίνει.
Και αναρωτιέμαι για ποιό λόγο να συζητώ και να αντιπαρατίθεμαι με κάποιον με παγιωμένη άποψη υπέρ ή κατά ενός θέματος;
Αναγνωρίζω την ελευθερία του συνομιλητή μου να έχει άλλη άποψη από μενα. Ελπίζω να απολαμβάνω και εγώ αυτής της ελευθερίας.

mariazil
13-03-11, 16:07
Το πόσταρα και στο άλλο νήμα, αλλά το βάζω κι εδώ, γιατί, το ξαναλέω, δεν ανέχομαι πλέον να υποτιμάται έτσι η νοημοσύνη μας! Όποιος ψάξει λίγο καλύτερα στο google θα βρει "φρεσκότερες" ειδήσεις όσον αφορά τον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών και τις θέσεις του για την Ομοιοπαθητική!!!
Στο επίσημο ενημερωτικό έντυπο του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών φιλοξενείται άρθρο του Μέλους του ΙΣΑ, που τυχαίνει να είναι και μόνιμος εκπρόσωπός του στον Πανελλήνιο Ιατρικό Σύλλογο, κου Β.Ζαφειρίου, με θέμα:
1) Η Ομοιοπαθητική στο ΕΣΥ και στις Ιατρικές Σχολές; (Μόνο πλεονεκτήματα) και
2) Ο μοναδικός λόγος υπάρξεως του Ι.Σ.Α.
Το εν λόγω άρθρο μπορείτε να διαβάσετε στις σελίδες 23-37, εδώ:
http://www.isathensenimerosi.gr/mana...azines_18_.pdf (http://www.isathensenimerosi.gr/manager/images/stock/magazines/pdf/magazines_18_.pdf)

spyni
13-03-11, 17:04
Το πόσταρα και στο άλλο νήμα, αλλά το βάζω κι εδώ, γιατί, το ξαναλέω, δεν ανέχομαι πλέον να υποτιμάται έτσι η νοημοσύνη μας! Όποιος ψάξει λίγο καλύτερα στο google θα βρει "φρεσκότερες" ειδήσεις όσον αφορά τον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών και τις θέσεις του για την Ομοιοπαθητική!!!
Στο επίσημο ενημερωτικό έντυπο του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών φιλοξενείται άρθρο του Μέλους του ΙΣΑ, που τυχαίνει να είναι και μόνιμος εκπρόσωπός του στον Πανελλήνιο Ιατρικό Σύλλογο, κου Β.Ζαφειρίου, με θέμα:
1) Η Ομοιοπαθητική στο ΕΣΥ και στις Ιατρικές Σχολές; (Μόνο πλεονεκτήματα) και
2) Ο μοναδικός λόγος υπάρξεως του Ι.Σ.Α.
Το εν λόγω άρθρο μπορείτε να διαβάσετε στις σελίδες 23-37, εδώ:
http://www.isathensenimerosi.gr/mana...azines_18_.pdf (http://www.isathensenimerosi.gr/manager/images/stock/magazines/pdf/magazines_18_.pdf)

πολυ καλο, να εισαι καλα!!!

apeleytheros
13-03-11, 20:49
Όσο εσύ θεωρείς τις ιστορίες κάποιων ανθώπων απλά προσωπικές και συγκινητικές ιστορίες και όχι περιστατικά ασθενών που είδαν σημαντική βελτίωση ή ακόμα και ίαση σε χρόνια προβλήματα υγείας μέσω της ομοιοπαθητικης, άλλο τόσο και η δική σου ματιά θεωρείται από εμάς όχι ως κριτική, αλλά ως επικριτική εκ προοιμίου.

Δεν είπα πουθενά την άποψη μου για τις προσωπικές ιστορίες, οπότε θα ήθελα να μην βάζεις λόγια στο στόμα μου.

Έχετε δίκιο σε ένα πράγμα. Το ύφος μου εδώ μέσα τελικά είναι επικριτικό. Συγχωρέστε με, αλλά εδώ δεν είναι χώρος έρευνας η αξιόπιστης παροχής στοιχείων, για να σχηματίσω εδώ την άποψη μου. Στην αρχή «κοίταξα» την ομοιοπαθητική με πολύ διερευνητική ματιά, διάβασα 10δες επιστημονικές δημοσιεύσεις, έρευνες στις οποίες λαμβάνονται υπόψιν 100δες άλλες έρευνες σε συνολικά χιλιάδες άτομα υπό ελεγχόμενες συνθήκες. Κοίταξα την θεωρητική τεκμηρίωση της, και την αξιολόγησα με τις γνώσεις που έχω αποκτήσει και πιστοποιήσει στο πανεπιστήμιο,
και κατέληξα στο συμπέρασμα που κατέληξα. Εδώ πιθανότατα δεν θα αλλάξω άποψη, πόσο μάλλον όταν βλέπω το ύφος με το οποίο αντιμετωπίζετε την γνώση γενικότερα. Με το να μου λέτε ότι είμαι επικριτικός (και σε εμένα και σε όποιον άλλον) και δεν λαμβάνω υπόψιν τις προσωπικές ιστορίες, επιβεβαιώνετε ακριβώς την μεροληψία σας όσον αφορά την επιλογή στοιχείων την οποία κάνετε. Αυτό σε εμένα σας καθιστά πιο αναξιόπιστους, σαν πηγές πληροφόρησης. Πολύ αμφιβάλλω αν θα αλλάξετε άποψη πολλοί/ες από εσάς, όμως υπάρχουν σίγουρα άτομα τα οποία εκτιμούν τον αντίλογο και την αμφίπλευρη παροχή στοιχείων, και ίσως σχηματίσουν την άποψη τους εδώ μέσα. Αυτούς θέλω να βοηθήσω, και δεν επιδιώκω την αντιπαράθεση με προσωπικούς χαρακτηρισμούς που μου έχετε αποδώσει όλοι οι υπερασπιστές της χωρίς να με γνωρίζετε.

Τελος σεντονιού, αρχή επιχειρημάτων

1)Στα στοιχεία που λαμβάνετε υπόψιν θεωρείτε ότι η ομοιοπαθητική δουλεύει σε όλους. Αυτό ίσως ισχύει στον δικό σας μικρόκοσμο, αλλά εκτεταμένες έρευνες δείχνουν το ακριβώς αντίθετο.

2)Το ποίον των επιχειρημάτων για την θεωρητική τεκμηρίωση της ομοιοπαθητικής είναι απλά αστείο. Για να το θέσω πιο κατανοητά, αν δούλευε η ομοιοπαθητική θα έπρεπε να αναθεωρήσουμε πολλή από την επιστήμη και την χημεία μας. Και την λογική μας. Όλος ο υπόλοιπος κόσμος, δείχνει ότι δε ισχύει η θεωρητική της τεκμηρίωση. Άρα η επίδραση της είναι καθαρά ψυχολογική.
Εδώ να πώ ότι δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με αυτό, αν οι ομοιοπαθητικοί δεν ισχυρίζονταν ότι θεραπεύουν τα πάντα, και δεν αντιτίθονταν σε κάθε ιατρική πρακτική προκειμένου να δικαιολογήσουν την προώθηση των ομοιοπαθητικών σκευασμάτων (τρανό παράδειγμα τα εμβόλια, και οι μύθοι που συντηρούνται συστηματικά)
Αυτό όπως θα είδατε στις παραπάνω ειδήσεις οδηγεί μέχρι και σε θανάτους αθώων παιδιών.

3) Ειναι σύνηθες το δόγμα «η ομοιοπαθητική πέτυχε = καλη ομοιοπαθητική» και «η ομοιοπαθητική απέτυχε = κακός ομοιοπαθητικός», στις προσωπικές εμπειρίες. Αυτό δεν ισχυει στις ιατρικές μελέτες καθώς έχουν πολύ συγκεκριμένα πρωτόκολλα και δεν επηρεάζεται από την προσωπική άποψη του ασθενούς για το «πως πήγε» αλλά εστιάζει στα πραγματικά αποτελέσματα συγκρίνοντας τα με επίτηδες ψεύτικα σκευάσματα. Αν το ομοιοπαθητικό σκεύασμα και το επίτηδες ψεύτικο σκεύασμα έχουν το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα στο σύνολο των ασθενών, τότε αυτό κάτι λέει για το ομοιοπαθητικό σκεύασμα.

Αυτά για αρχή, ελπίζω να μην κούρασα.

Παραπάνω με τη λέξη κόσμος εννοώ περιβάλλον. Το μικρόκοσμος αναφέρεται στο άμεσο περιβάλλον στο οποίο έρχεστε με επαφή, ο κάθε ένας μας.

DaF
13-03-11, 20:58
να σε ρωτησω κατι; εσυ μας λες οτι εχουμε ως επιχειρηματα τις προσωπικες μας ιστοριες. εσυ τι μας παρεθεσες δλδ; μεμονωμενες ιστοριες ανθρωπων που ειχαν τραγικη καταληξη λογω ( ; ) ομοιοπαθητικης.
οσα παραθετεις εσυ εναντιον της ομοιοπαθητικης, αλλα τοσα μπορεις να βρεις στο σαιτ του βυθουλκα, της ομοιο εταιρειας κτλ κτλ υπερ της. ε και; για ολα τα πραγματα υπαρχει λογος κα αντιλογος. δουλευει; καλως. δεν δουλευει; να δουμε κατι αλλο. δεν καταλαβαινω αυτη την πωρωση....:rolleyes:

apeleytheros
13-03-11, 21:01
Σας έχω παραθέσει πολλά επιχειρήματα που δυστυχώς θα τα βρείτε στο αρχείο. Επίσης υπάρχουν ιατρικές έρευνες μεγάλης κλίμακας τις οποίες θα βρείτε σε ιατρικά περιοδικά, αν θέλετε μπορώ να σας αναφέρω μερικές.

paros
13-03-11, 21:42
. Ειναι σύνηθες το δόγμα «η ομοιοπαθητική πέτυχε = καλη ομοιοπαθητική» και «η ομοιοπαθητική απέτυχε = κακός ομοιοπαθητικός», στις προσωπικές εμπειρίες.
το ιδιο δογμα ισχυει και στην κλασσικη ιατρικη...προσθετωντας μονο οτι οταν η κλασσικη ιατρικη απετυχε=κακος ιατρος,οποτε ας παρουμε αλλη αντιβιωση!!! σουπερ!!!

apeleytheros
13-03-11, 21:43
Η κλασσική ιατρική όμως έχει τις έρευνες υπέρ της :)

paros
13-03-11, 22:25
Η κλασσική ιατρική όμως έχει τις έρευνες υπέρ της :)

και τις παρενεργειες επισης!!! :wink::wink::wink::wink:

paros
13-03-11, 22:31
Υπάρχει η αρνητική εμπειρία από την εσπευσμένη κυκλοφορία εμβολίου της γρίπης το 1976, το οποίο αφορούσε μάλιστα συγγενή ιό που έφερε γονίδια γρίπης των χοίρων. Το παραχθέν εμβόλιο που διετέθη μαζικώς για εμβολιασμό, λόγω ανάλογης επιδημίας γρίπης, σύντομα αποσύρθηκε λόγω αυξημένης συχνότητας εμφάνισης ενός σπάνιου νευρολογικού συνδρόμου, του συνδρόμου GUILLAIN BARRE.
(αρθρο οσον αφορα την προωρη διαθεση του εμβολιου για τον Η1Ν1 στην αγορα και φυσικα τις πιθανες παρενεργειες..)

apeleytheros
13-03-11, 22:42
Ναι, αυτό με την γρίπη του 1979, ισχύει, και γιαυτό αποσύρθηκε. Τα εμβόλια έχουν εξελιχθεί πολύ από τότε.

Ναι έχει και παρενέργειες (η κλασική ιατρική). Δεν σας κάνει εντύπωση που η ομοιοπαθητική αν και τόσο αποτελεσματική όπως διατείνεται δεν έχει αναφέρει ποτέ παρενέργιες; (εκτός από εκείνη την περίπτωση μαζικής δηλητηρίασης απο ομοιοπαθητικό διάλυμμα αρσενικού που δεν θυμάμαι πόσα άτομα έχασαν εντελώς την όσφρηση τους, κάπου στην Αμερική αν θυμάμαι καλά)
Εννοώ ξέρετε καμιά ανθρώπινη διαδικασία που να δουλεύει άψογα χωρίς επιπλοκές; Δεν μπορώ να φανταστώ κάποια! ατυχήματα συμβαίνουν σε όλες τις περιπτώσεις/καταστάσεις/έργα κλπ.

Γενικά για μένα είναι χαρακτηριστικό του ότι δεν είναι τόσο θαυματουργή όσο υπόσχεται, ακριβώς επειδή δεν δηλώνεται να έχει καμια μα καμια μα καμία παρενέργεια. (για να έχεις παρενέργεια πρέπει να έχεις ενέργεια πρώτα :p:p:p)

apeleytheros
14-03-11, 01:29
1) Η Ομοιοπαθητική στο ΕΣΥ και στις Ιατρικές Σχολές; (Μόνο πλεονεκτήματα)
Είναι εξαιρετικό που το συγκεκριμένο άρθρο υπογράφεται από έναν ψυχολόγο, ο οποίος είναι απόφοιτος της φιλοσοφικής σχολής, δηλαδή άτομο το οποίο δεν είχε ποτέ καμία επαφή με την ιατρική, φαρμακολογία, εξετάσεις, αλλά ούτε και τις θετικές επιστήμες γενικότερα (βιολογία, χημεία στην προκειμένη).

Με ποιά λογική ο συγκεκριμένος έχει άποψη για ιατρική ειδικότητα; Πρίν με πάρετε με τις πέτρες, γνωρίζω άτομα που έχουν σπουδάσει ιατρική και φαρμακολογία, οπότε έχω μια (αχνή) εικόνα για το τι μαθαίνουν στις σχολές τους. Η ψυχολογία είναι από άλλο τελείως εκπαιδευτικό κλάδο (φιλολογικά) και δεν έχει έρθει σε επαφή με τα μαθήματα με θετικό υπόβαθρο. (γνώσεις που χρειάζονται λίγο πολύ για να κρίνεις την ομοιοπαθητική με επιχειρήματα)

petalouditsa
14-03-11, 09:27
παιδια πείτε μ σας παρακαλώ πολυ τι ειναι το belladona? αντιβίωση?
κ θεωρητικά ποσο θέλει να ενεργήσει???

soevan07
14-03-11, 09:46
και απο τηλ. η κλασσικα γιατρος ειπε κορτιζονη, ξερετε ζολντεζανιλ, και το κορυφαιο, να του το δωσω με λιγο γλυκο του κουταλιου, διοτι λεει ειναι παρα πολυ πικρο...

Α! καλά και σε εμάς μας είχε πει
να της δίναμε το soldesanil
σε ένα κουταλάκι με νερό και ζάχαρη!! :roll:

soevan07
14-03-11, 09:51
παιδια πείτε μ σας παρακαλώ πολυ τι ειναι το belladona? αντιβίωση?
κ θεωρητικά ποσο θέλει να ενεργήσει???

http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=belladonna

Δεν μπορείς να το πάρεις απο μόνη σου!!
Πρέπει ο γιατρός πρώτα να συμφωνήσει οτι σας "ταιριάζει"

αλλιώς δεν θα έχετε αποτελέσματα

και μετά θα έρχεσαι κι εσύ να μας ζαλίζεις
και να μας λες οτι η ομοιοπαθητική
είναι νεράκι γιατί δεν σας έκανε τίποτα! :rolleyes:

(φιλικά πάντα ;))

petalouditsa
14-03-11, 09:59
χαλαρωστε κοριτσια δεν σας φταιω εγω τιποτα με τα οποια προβλήματα εχετε.
ο γιατροσ μ το εδωσε,κ οταν τον ρώτησα τι ειναι μου ειπε 'ομοιοπαθητικο'
κ η μικρη ψήνετε 3 μερες με 40ρια.
φιλικα παντα
ευχαριστω παντως δεν ηξερα οτι βρίσκεις τα ονοματα φαρμάκων κ την περιγραφη τους στο σαιτ αυτο.

ποσο θελει να δρασει?? θεωρητικά?

Maggie
14-03-11, 10:04
petalouditsa, καλύτερα να επικοινωνήσεις με τον γιατρό. Ίσως χρειαστεί να αλλάξεις σκεύασμα, ίσως χρειαστεί να παρετε κάποιο άλλο φάρμακο ίσως πάλι να μην χρειαστεί να κάνετε και τίποτα γιατί κάποιες ιώσεις κάνουν υψηλό πυρετο και φεύγουν μόνες τους.
Ο γιατρός πρέπει να λύσει τις απορίες σου

petalouditsa
14-03-11, 10:09
το εχω ξαναπει εδω ο λεφας ειναι βαρυς κ ασήκωτος κ μιλαει με το σταγονόμετρο.
δεν μου λύνει απορίες κ στο τηλ με κανει να νιωθω οτι ενοχλώ.
θα ηθελα να δω άλλον αλλα δεν ειναι καθολου ευκολο γιατι δεν μένουμε αθηνα.
προσ το παρων λοιπον λεφας..

petalouditsa
14-03-11, 10:10
petalouditsa, καλύτερα να επικοινωνήσεις με τον γιατρό. Ίσως χρειαστεί να αλλάξεις σκεύασμα, ίσως χρειαστεί να παρετε κάποιο άλλο φάρμακο ίσως πάλι να μην χρειαστεί να κάνετε και τίποτα γιατί κάποιες ιώσεις κάνουν υψηλό πυρετο και φεύγουν μόνες τους.
Ο γιατρός πρέπει να λύσει τις απορίες σου

χτες βραδυ στις 7 το πηραμε..δεν πρεπει να περιμενω λιγο ακομα?

spyni
14-03-11, 10:14
se eεμας ο γιατρος λεει σε πολυ υψηλο πυρετο αντιπυρετικο-ντεπον μονο- αλλο μετωπο η ιωση και αλλο ο πολυ υψηλος πυρετος...μιλα ομως με το γιατρο σου πεταλουδιτσα μου, διοτι πολλες φορες μεχρι να μας πιασει κατι, μπορει να αλλαξουμε φαρμακο καθε τρεις και λιγο-κυριολεκτικα αυτο!!!περαστικα!!!

soevan07
14-03-11, 10:15
Βετεράνοι της ομοιοπαθητικής τα φώτα σας :idea::

Έκλεισα ραντεβού στον Κυβέλλο για εμένα
(να μου πάρει ιστορικό)

εντελώς προληπτικά μήήήπως και χρειαστώ κάτι
τώρα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου!
(χτύπα ξύλο!)

Συγγνώμη εαν το έχετε ξανασυζητήσει το θέμα
(δεν προλαβαίνω καθόλου αυτό το καιρό να ψάξω :()
αλλα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

Έχει τσεκαριστεί η "αγνότητα"
της λήψης ομοιοπαθητικών φαρμάκων
κατά τη διάρκεια μιας εγκυμοσύνης;

Είναι σίγουρο οτι δεν πρόκειται να δημιουργήσει
κάποια επιπλοκή στην ανάπτυξη του εμβρύου?

Υπάρχουν λινκς να με παραπέμψετε σας παρακαλώ??

O συμβατικός μου γυναικολόγος
(ο οποίος δεν έχει ιδέα απο ομοιοπαθητική)

μου είπε οτι επειδή δεν έχουν "τσεκαριστεί"
τα ομοιοπαθητικά στις εγκυμονούσες
δεν θα το ρίσκαρε ποτέ! :confused:

(δηλαδή αυτός θα προτιμούσε σε μια σοβαρή κατάσταση
να έδινε αντιβίωση σε μια εγκυμονούσα
επειδή και καλά είναι τσεκαρισμένη
παρά ομοιοπαθητικά!)

Θα μπορούσε να έχει κάποια δόση αλήθειας αυτό;
ή μου τα λέει απο..... δική του άγνοια πάνω στην ομοιοπαθητική;

Πόσο ασφαλής λοιπόν είναι η ομοιoπαθητική
κατά τη διάρκεια μιας εγκυμοσύνης;

spyni
14-03-11, 10:17

νομιζω πως οχι!!καθε φορα σε εμας ο γιατρος λεει παρε το ταδε και μιλαμε ξανα σε δυο τρεις ωρες...αν σε πιασει πιστευω πιανει αμεσως...τουλαχιστον σε εμας ετσι γινεται...βρε εμπειροι που ειστε να δωσετε να φωτα σας???

soevan07
14-03-11, 10:29
χαλαρωστε κοριτσια δεν σας φταιω εγω τιποτα με τα οποια προβλήματα εχετε.
ο γιατροσ μ το εδωσε,κ οταν τον ρώτησα τι ειναι μου ειπε 'ομοιοπαθητικο'
κ η μικρη ψήνετε 3 μερες με 40ρια.
φιλικα παντα
ευχαριστω παντως δεν ηξερα οτι βρίσκεις τα ονοματα φαρμάκων κ την περιγραφη τους στο σαιτ αυτο.

ποσο θελει να δρασει?? θεωρητικά?

petalouditsa συγγνώμη αλλά η ερώτησή σου μας μπέρδεψε......

Κανένα ομοιοπαθητικό δεν θεωρείται "αντιβίωση" :shock:
και μας ξάφνιασες λιγάκι!.....

Για να μην βλέπεις βελτίωση στο παιδί μέσα σε 24 ώρες
προφανώς δεν είναι το σωστό ομοιοπαθητικό αυτό που σας έδωσε! :(
(λεγόμενα του έμπειρου mesastoura :mrgreen:)

Περαστικά!

Maggie
14-03-11, 10:59
soevan, τα ομοιοπαθητικά θεωρούνται ασφαλή κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά δεν το έχω ψάξει παραπάνω για να έχω Links. Φυσικά και με τα ομοιοπαθητικά πρέπει να είμαστε φειδωλοί, όπως και με όλα τα φάρμακα.
Από εκεί και πέρα, είναι δικό σου θέμα τι θα ακολουθήσεις και πόσο θέλεις να ρισκάρεις και προς τις δύο κατευθύνσεις. Για παράδειγμα: όταν έκανα αμνιοπαρακέντηση πήρα για τρεις μέρες amoxil, προληπτικά. Και στην επόμενη εγκυμοσύνη το ίδιο θα κάνω, γιατί αυτό που ρισκάρω είναι να χαθεί η εγκυμοσύνη.
Αν όμως κατά τη διάρκεια της επόμενης εγκυμοσύνης πάθω αμυγδαλίτιδα ή ωτίτιδα, θα παώ για διάγνωση στον ΩΡΛ και μετά θα πάρω τηλέφωνο τον ομοιπαθητικό και προσπαθήσω πρώτα να την αντιμετωπίσω πρώτα με ομοιοπαθητική. Αν δεν έχω αποτέλεσμα θα πάρω αντιβίωση

Maggie
14-03-11, 11:06
Για παράδειγμα: όταν έκανα αμνιοπαρακέντηση πήρα για τρεις μέρες amoxil, προληπτικά. Και στην επόμενη εγκυμοσύνη το ίδιο θα κάνω, γιατί αυτό που ρισκάρω είναι να χαθεί η εγκυμοσύνη.
θέλω να προσθέσω θεωρώ ότι είναι μεγάλο το ρίσκο στην περίπτωση χορήγησης λάθος σκευάσματος.
Ενώ αν πρόκειται για την αντιμετώπιση καποιας άλλης λοίμωξης οι επιπτώσεις είναι σαφώς μικρότερες

spyni
14-03-11, 11:10
σοεβαν μου, βετερανος δεν ειμαι, αλλα ξερω απο μια φιλη μου που εκανε στα διδυμακια της- μετα απο εξωσωματικη!!!-τελικα ολα πηγαν πολυ κλαλα και τα πιτσιρικια-τους κανει κ σε αυτα ομοιοπαθητικη-σουπερ!!!κατι αλλο δεν ξερω!!!καλη εγκυμοσυνη!!να πανε ολα καλα!!!

mesastoura
14-03-11, 11:15

νομίζω ότι ένα 24ώρο είναι καλά. Επίσης αν υπάρχει δραματική αλλαγή στην εικόνα, είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο.

@soevan07 ψάξε για "εγκ" εδώ
http://www.homeopathy.gr/homeopathy/answers_questions_faq_homeopathy.html
Δες και εδώ για μετά αν θες http://www.homeopathy.gr/highlight.php?id=11675168&page=breastfeeding-week&
Νομίζω ότι είναι πολύ καλή η ιδέα σου να πας στον Κύβελλο από τώρα, είναι αρκετά πιθανό πως θα σε βοηθήσει σε ότι τυχόν προκύψει

Είναι εξαιρετικό που το συγκεκριμένο άρθρο υπογράφεται από έναν ψυχολόγο, ο οποίος είναι απόφοιτος της φιλοσοφικής σχολής, δηλαδή άτομο το οποίο δεν είχε ποτέ καμία επαφή με την ιατρική, φαρμακολογία, εξετάσεις, αλλά ούτε και τις θετικές επιστήμες γενικότερα (βιολογία, χημεία στην προκειμένη).

Που τα βρήκες όλα αυτά; εγώ για τον ΒΑΓΓΕΛΗ ΖΑΦΕΙΡΙΟΥ βλέπω πως είναι ψυχιατρός (άρα γιατρός), δες εδώ (http://www.ygeiaonline.gr/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&catid=23&sobi2Id=26&fl=1&Itemid=41)

soevan07
14-03-11, 11:29
soevan, τα ομοιοπαθητικά θεωρούνται ασφαλή κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά δεν το έχω ψάξει παραπάνω για να έχω Links. Φυσικά και με τα ομοιοπαθητικά πρέπει να είμαστε φειδωλοί, όπως και με όλα τα φάρμακα.
Από εκεί και πέρα, είναι δικό σου θέμα τι θα ακολουθήσεις και πόσο θέλεις να ρισκάρεις και προς τις δύο κατευθύνσεις. Για παράδειγμα: όταν έκανα αμνιοπαρακέντηση πήρα για τρεις μέρες amoxil, προληπτικά. Και στην επόμενη εγκυμοσύνη το ίδιο θα κάνω, γιατί αυτό που ρισκάρω είναι να χαθεί η εγκυμοσύνη.
Αν όμως κατά τη διάρκεια της επόμενης εγκυμοσύνης πάθω αμυγδαλίτιδα ή ωτίτιδα, θα παώ για διάγνωση στον ΩΡΛ και μετά θα πάρω τηλέφωνο τον ομοιπαθητικό και προσπαθήσω πρώτα να την αντιμετωπίσω πρώτα με ομοιοπαθητική. Αν δεν έχω αποτέλεσμα θα πάρω αντιβίωση

Κι εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη
έκανα αμνιοπαρακέντηση
και πήρα amoxil.

Κι εγώ εκεί δεν θα το ρίσκαρα.

Τώρα στην δεύτερη έκανα "λήψη τροφοβλάστη"
και δεν χρειάστηκε να πάρω τίποτα! (ευτυχώς! :D)

Αλλά όπως λες κι εσύ σε τίποτα
αμυγδαλίτιδες, ωτίτιδες κλπ
δεν θα ήθελα με τίποτα να πάρω αντιβίωση!!!

(μέχρι στιγμής με τις ιώσεις της μικρής
που με έχει κολλήσει
δεν έχω πάρει τίποτα απολύτως!!
Ούτε καραμέλα για το βήχα! ;))

@soevan07 ψάξε για "εγκ" εδώ
http://www.homeopathy.gr/homeopathy/answers_questions_faq_homeopathy.html
Δες και εδώ για μετά αν θες http://www.homeopathy.gr/highlight.php?id=11675168&page=breastfeeding-week&
Νομίζω ότι είναι πολύ καλή η ιδέα σου να πας στον Κύβελλο από τώρα, είναι αρκετά πιθανό πως θα σε βοηθήσει σε ότι τυχόν προκύψει

Ευχαριστώ!!!
Εαν πέσει στην αντίληψη σου και κανένα άλλο link
ευπρόσδεκτο!!!!!

petalouditsa
14-03-11, 11:46
ευχαριστω κοριτσια.
ετοιμαζομαστε για παιδων,ο παιδιατρος φοβαται για η1ν1.
παμε για εξετασεις.

fairy's mom
14-03-11, 15:30
Soevan μου στην 1η μου εγκυμοσύνη είχα σταματήσει την ομοιοπ γιατί νόμιζα ότι είμαι καλά. Αποτέλεσμα στην β επιπεδου τραχηλος 22χιλ που σε έναν μήνα κατέβηκε στα 15χιλ και έκζεμα σε όλο σχεδόν το σώμα και ένα βήμα πριν κορτιζόνη από το στόμα. Τώρα που κάνω κανονικά ομοιοπ, ο τράχηλος δεν έχει μειωθεί καθόλου :D Ξεκίνησα με 27 και μένει τόσο (με την β επιπεδου θα είμαστε πιο σίγουροι, γιατί έχει ακριβείς μετρήσεις, αλλά φαίνεται η καλή πορεία). Το έκζεμα έχει μείνει μόνο στα πόδια και περισσότερο στο ένα και αυτό μόνο μέχρι τον αστράγαλο και χωρίς την έξαρση με φαγούρα και αίμα και πύον που είχα στην 1η.
Ο δε γυναικολόγος όταν του είπα για ομοιοπ γιατί δεν ήθελα να πάρω υπόθετα για μύκητες, μου είπε ότι ο ίδιος δεν μπορεί να μου συστήσει κάτι τέτοιο, γιατί δεν τα γνωρίζει-αναγνωρίζει ως φάρμακα. Λογικό από την πλευρά του, αλλά εγώ κάνω σχεδόν ό,τι μου λέει ο Κ. και βλέπω ότι παμε καλά μέχρι στιγμης.
Όσο για τα φάρμακα είναι πολύ φειδωλός ειδικά στην εγκυμοσύνη. Δεν δίνει ουτε "μαντζουνια" τύπου εχινάκεια όταν είσαι εγκυος και αρρωστήσεις (τουλάχιστον όχι σε μένα) και μία φορά που πήγα με κρύωμα/ίωση δεν μου έδωσε τπτ και είπε ότι θα κάνει απλά τον κύκλο του. Συμπέρασμα μην φοβάσαι καθόλου! Θα σου δώσει κάτι μόνο αν είναι απολύτως απαραίτητο και σίγουρα δεν θα επηρεάσει το έμβρυο, εκτός αν αυτό θέλετε (πχ να πάρει θέση, αν έχει περάσει ο καιρός και η κυρία είναι ακόμα με το κεφάλι πάνω) :D!

Δεν είπα πουθενά την άποψη μου για τις προσωπικές ιστορίες, οπότε θα ήθελα να μην βάζεις λόγια στο στόμα μου.

Εσύ δεν έγραψες αυτό εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1941901#post1941901?
"Οι προσωπικές ιστορίες είναι απλά αυτό. Προσωπικές (ενίοτε συγκινητικές) ιστορίες. Τι μπορούμε να μάθουμε από την μαρτυρία σου; Ότι δούλεψε για εσένα και μόνο. Τίποτα παραπάνω!"

apeleytheros
14-03-11, 16:01
Να πας σε κανονικό γιατρό δεν παίζει ε; κρίμα το παιδάκι. Πότε θα καταλάβετε ότι τα παιδιά δεν είναι πειραματόζωα για κάτι που διαβάσατε σε ένα φόρουμ;!

yogini
14-03-11, 16:20
Να πας σε κανονικό γιατρό δεν παίζει ε; κρίμα το παιδάκι. Πότε θα καταλάβετε ότι τα παιδιά δεν είναι πειραματόζωα για κάτι που διαβάσατε σε ένα φόρουμ;!

Ποιος είσαι εσύ και με ποια ιδιότητα μας κρίνεις ως γονιούς;;;;;;
Τα παιδιά μας πειραματόζωα τα κάνουν οι κυβερνήσεις και το κράτος που τα έχουν κάνει πλακάκια με τις φαρμακοβιομηχανίες. Τα εμβόλια ενός παιδιού μόνο κοστίζουν στο κράτος πάνω από 500 ευρώ με έναν πρόχειρο υπολογισμό....κάνε μόνος σου τον πολλαπλασιασμό...Τουλάχιστον εμείς κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε και δεν φοράμε παρωπίδες.

apeleytheros
14-03-11, 16:44
Ποιά είσαι εσύ που θα μου απαγορεύσεις να λέω την άποψη μου;

Σε όλα τα νήματα υπερασπίζεσαι μανιωδώς την ομοιοπαθητική. Το παιδί της παραπάνω μαμάς ψήνεται στον πυρετό. Η πρόταση μου είναι να πάει σε παιδίατρο, και δεν βλέπω κανέναν άλλον να της το προτείνει.

Αν είναι δυνατόν!

Αν έχει κάτι σοβαρό, θα το μετανιώσει πολύ πικρά που σας εμπιστεύτηκε.

Απο πότε ανησυχείς για τον προϋπολογισμό του κράτους για τα εμβόλια; Οπότε εκούσια συνιστάς στις μαμάδες να εκθέτουν τα παιδιά τους σε δυνητικά θανατηφόρες ασθένειες για να κάνεις οικονομία; Να ξέρουμε τι μας γίνεται δηλαδή! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!

mariazil
14-03-11, 19:57
Οι παιδίατροι δεν εμβολιάζουν τα παιδάκια για Ν1Η1!!! Απορώ που δεν το ξέρεις, έγινε ολόκληρο θέμα αυτό πέρισυ! Στην περίπτωση του γιου μου, ο παιδίατρος, ο κλασσικός, όχι ομοιοπαθητικός, ήταν κατηγορηματικός: δεν εμβολιάζουμε τα παιδιά μας με εμβόλια που δεν ξέρουμε τί παρενέργειες θα έχουν στο μέλλον.
Όσο για την yogini, θα πρέπει να διαβάσεις αρκετά ποστ πιο πίσω για να δεις ότι το παιδί της το παρακολουθεί (όπως και των περισσότερων εδώ μέσα) και κλασσικός παιδίατρος. Βέβαια, οι κλασσικοί παιδίατροι όταν τους τηλεφωνείς για πυρετό σου λένε να περιμένεις 3 24ωρα πρώτα με αντιπυρετικά και μετά να εξετάσουν το παιδί. Ο ομοιοπαθητικός πάλι, όχι.

apeleytheros
14-03-11, 19:59
Ξέρω γιατρούς που πρότειναν τον εμβολιασμό για την νέα γρίπη. Εν πάση περιπτώση αυτό είναι άλλο μεγάλο ζήτημα.

mariazil
14-03-11, 20:03
Σύμφωνοι, είναι μεγάλο ζήτημα, αλλά αυτό δεν είναι λόγος να γινόμαστε εριστικοί, δεν τα ξέρουμε όλοι όλα. Σου είπα, ο παιδίατρος μας (τον φωτογραφίζω τώρα, αλλά είναι πολύ ονομαστός στον Πειραιά, με 25χρονη πείρα και σε ΜΕΘ)ήταν κατηγορηματικός. Δεν ήταν δε ο μόνος.

Maggie
14-03-11, 20:22
Το παιδί της παραπάνω μαμάς ψήνεται στον πυρετό. Η πρόταση μου είναι να πάει σε παιδίατρο, και δεν βλέπω κανέναν άλλον να της το προτείνει.
όταν έγραψα ότι ο γιατρός θα λύσει τις απορίες της, εσύ τι ακριβώς κατάλαβες;
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1944043&postcount=1444
Η κοπέλα πηγαίνει το παιδί της σε παιδίατρο, και έχεις το δικαίωμα να την κατηγορείς ότι το κάνει πειραματόζωο!

apeleytheros
14-03-11, 20:42
ρώταγε για το Beladonna, αν είναι αντιβίωση χωρίς να αναφέρει τίποτα για γιατρό, είπα «Παιδίατρο», «Κανονικό Γιατρό». Είπες «τον γιατρό» και κατάλαβα ότι εννοούσες τον ομοιοπαθητικό.

yogini
14-03-11, 21:27
Δεν είπαμε ΠΟΤΕ σε κανέναν να εμπιστευθεί εμάς αλλά να επικοινωνήσει με τον γιατρό του. Και όταν λέω γιατρό εννοώ και τον κλασσικό και τον ομοιοπαθητικό γιατί έχουν τελειώσει ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ κατι που επιμελώς αποφεύγεις να εξηγήσεις και τους θεωρείς υποδεέστερους.
Και όσον αφορά τα εμβόλια ναι είναι πολλά τα λεφτά Άρη και εγώ είμαι από τις μαμάδες που εμβολιάζουν μεν αλλά με πολύ ελαφρύ σχήμα, επιφυλακτικότητα και ανοιχτό μυαλό και στις ΔΥΟ απόψεις.

apeleytheros
14-03-11, 21:48
Ωραία σας παρεξήγησα...
Το πτυχίο του Βυθούλκα τι λέει πάνω..;

yogini
14-03-11, 22:05
Ωραία σας παρεξήγησα...
Το πτυχίο του Βυθούλκα τι λέει πάνω..;

Ναι το πτυχίο του Βυθούλκα δεν είναι ιατρικής όμως από την στιγμή που τον υποστηρίζουν και μαθητεύουν γιατροί δίπλα του αυτό μου λέει κάτι για τις γνώσεις αυτού του ανθρώπου...λες όλοι αυτοί οι γιατροί που έχουν περάσει από τη σχολή του να είναι βλάκες ή ευκολόπιστοι;

yogini
14-03-11, 22:09
Εδώ είναι μερικά βιντεακια από την παρουσίαση του βιβλίου του κ. Βυθούλκα. Μιλάνε ενδιαφέροντες άνθρωποι και αξίζει να το δει κάποιος σε όλα τα Parts.

http://www.youtube.com/watch?v=NtI2H47oLEk&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=EzJkYd5NYCE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=pkDG2kZO2m8&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=UvvoMtpsres&feature=related
......

apeleytheros
14-03-11, 22:24
Όχι, όμως μου λέει κάτι για τις γνώσεις «ιατρικής» που αποκομίζουν και εφαρμόζουν μετά.

Και αν είναι ίδιας ποιότητας με της γνώσεις χημείας που αναφέρει σε άρθρα του, ζήτω που καήκαμε. Σε σύνολο 60.000 γιατρών στην Ελλάδα (σύμφωνα με το άρθρο του περιοδικού του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών) υπάρχουν 200 - 300 ομοιοπαθητικοί (τόσοι είναι γραμμένοι στην ελληνική ομοιοπαθητική εταιρεία, σύμφωνα με άλλο άρθρο από το «ομοιοπαθητικά νέα», ~230 στη λίστα στο site της ομοιοπαθητικής) δηλαδή ~0,5%!!!! Σε παρακαλώ λοιπόν μην μου κοπανάς ότι είναι παραπλανημένοι η ότι να 'ναι, γιατί εγώ θα σου πω το υπόλοιπο 99,5% δεν ξέρουν τι τους γίνεται, η είναι παραπλανημένοι; Αν είχα να διαλέξω μεταξύ ποιοι έχουν δίκαιο και ποιοι έχουν άδικο, θα έλεγα αβίαστα το 99,5%.

Επίσης, αυτό τι σημαίνει για τη γνώμη των γιατρών για την ομοιοπαθητική; Πες μου μόνη σου. Η ομοιοπαθητική διεκδικεί δάφνες εδώ και πάνω από 100 χρόνια (σχεδόν 200). Υπάρχει λόγος πιθανότατα που δεν τα έχει καταφέρει μέχρι τώρα. Το ίδιο δείχνουν και οι έρευνες που γίνονται σε αυτόν τον τομέα.

Εσύ λες ότι είναι όλοι οι ομοιοπαθητικοί γιατροί. Και εγώ λοιπόν σου λέω ότι ο πρωτεργάτης της ομοιοπαθητικής στην Ελλάδα ΔΕΝ είναι γιατρός. Οπότε ο ισχυρισμός σου δεν στέκει.

Συντονιστής Ε
15-03-11, 02:54
Δειτε και εδω
Είναι η ομοιοπαθητική φαινόμενο placebo ; (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=81548)

Rosie
15-03-11, 08:34
Όσο για τα φάρμακα είναι πολύ φειδωλός ειδικά στην εγκυμοσύνη. Δεν δίνει ουτε "μαντζουνια" τύπου εχινάκεια όταν είσαι εγκυος και αρρωστήσεις (τουλάχιστον όχι σε μένα) και μία φορά που πήγα με κρύωμα/ίωση δεν μου έδωσε τπτ και είπε ότι θα κάνει απλά τον κύκλο του. Συμπέρασμα μην φοβάσαι καθόλου! Θα σου δώσει κάτι μόνο αν είναι απολύτως απαραίτητο και σίγουρα δεν θα επηρεάσει το έμβρυο, εκτός αν αυτό θέλετε (πχ να πάρει θέση, αν έχει περάσει ο καιρός και η κυρία είναι ακόμα με το κεφάλι πάνω) :D!

Δηλαδή ο γιατρός σου θεωρεί την εχινάκεια ματζούνι; :shock:
Κρίμα γιατί είχα αρχίσει να τον θεωρώ αξιόπιστο γιατρό!

Οι πιο πολλοί ομοιοπαθητικοί έχουνε και πολύ καλές γνώσεις βοτανολογίας και είναι γνωστό ότι η εχινάκεια είναι η "αντιβίωση" που μας παρέχει η φύση.
Η γυναικολόγος μου που είναι και ομοιοπαθητικός συστείνει άφοβα την εχινάκεια και στην εγκυμοσύνη και στη γαλουχία.
Εγώ την πήρα και για ουρολοίμωξη μετά τη γέννα όταν θήλαζα, καλύτερα θα ήτανε να πάρω αντιβίωση;

yogini
15-03-11, 08:39
Rosie δεν νομίζω ότι εννοούσε ο γιατρός την εχινάκια μαντζούνι αλλά πιο πολύ είναι χαρακτηρισμός της fairy's mom (καλοπροαίρετος εννοείται απλά για να διαχωρίζει τα σκευάσματα πιστεύω). Οταν εγώ ρώτησα για εχινάκια μου είπαν αν θέλω να πάρω ενω το ιπποφαές (γιατί γι' αυτό είχα πάρει τηλέφωνο) μου είπαν ότι δεν υπάρχει πολλά χρόνια στην αγορά και δεν γνωρίζουν αν είναι αποτελεσματικό.
Καλά άσχετο αλλά ΠΡΟΣΚΥΝΩ εχινάκια...φέτος με έχει γλιτώσει 5 φορές

mariazil
15-03-11, 08:56
Καλά άσχετο αλλά ΠΡΟΣΚΥΝΩ εχινάκια...φέτος με έχει γλιτώσει 5 φορές
Παρομοίως!

alexanderchalkidis
15-03-11, 09:19
Μην ακούτε τις ανοησίες. Τα ομοιοπαθητικά φάρμακα αν είναι δυναμοποιημένα είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΣΦΑΛΗ. Δείτε εδώ πχ www.1023.org.uk (http://www.1023.org.uk) που προσπαθούν να...πεθάνουν από υπερβολική δόση.

Ούτε αν καταναλώσεις ολόκληρο το μπουκαλάκι ή τα παίρνεις δέκα δέκα τα χάπια δεν παθαίνεις τίποτα. Εξού και καμία απολύτως επιστημονική έρευνα δεν έχει βρει να κάνουν οτιδήποτε τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα.

Maggie
15-03-11, 09:30
.....

Maggie
15-03-11, 09:31
ρώταγε για το Beladonna, αν είναι αντιβίωση χωρίς να αναφέρει τίποτα για γιατρό, είπα «Παιδίατρο», «Κανονικό Γιατρό». Είπες «τον γιατρό» και κατάλαβα ότι εννοούσες τον ομοιοπαθητικό.
τωρα παίζουμε με τις λέξεις...Στην Ελλάδα η ομοιοπαθητική ασκείται από γιατρούς, δηλαδή κανονικούς γιατρούς

4 U
15-03-11, 09:38
Καλημέρα!

Χτες έφυγα από τη δουλειά και πήγα να πάρω το παιδάκι μου από το σταθμό. Όταν τον αντίκρισα απλά τρόμαξα… δακρύρροια, ρινίτιδα και βήχας παράλληλα. Μόλις φτάσαμε σπίτι επικοινώνησα με την Σ. η οποία μας είπε να πάρουμε puls. Μετά από 3 ώρες η βελτίωση ήταν σημαντική. Σήμερα το πρωί… δακρύρροια τέλος, ρινίτιδα τέλος, βήχας – έβηξε 2 φορές το πρωί. Τυχαίο? Δε νομίζω J

Vann
15-03-11, 09:50
4 U α καλα σιγουρα θα την επισκεφτουμε την Συκιωτου,αργει να κλεισει ραντεβου?

soevan07
15-03-11, 10:09
Καλημέρα!

Χτες έφυγα από τη δουλειά και πήγα να πάρω το παιδάκι μου από το σταθμό. Όταν τον αντίκρισα απλά τρόμαξα… δακρύρροια, ρινίτιδα και βήχας παράλληλα. Μόλις φτάσαμε σπίτι επικοινώνησα με την Σ. η οποία μας είπε να πάρουμε puls. Μετά από 3 ώρες η βελτίωση ήταν σημαντική. Σήμερα το πρωί… δακρύρροια τέλος, ρινίτιδα τέλος, βήχας – έβηξε 2 φορές το πρωί. Τυχαίο? Δε νομίζω J

Xα-χα-χα!
Ειδες τελικά τι διαφορά έχει ο ένας οργανισμός απο τον άλλον?

Στην κόρη μου η pulsatilla (http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=pulsatilla) δεν έκανε τίποτα
και μόλις την αλλάξαμε και πήραμε aconitum (http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=aconitum)
ο βήχας μειώθηκε μέσα σε 2 ώρες στο 90% !!! :grin:

soevan07
15-03-11, 10:20
Soevan μου ........
.......................................................................
Δεν δίνει ουτε "μαντζουνια" τύπου εχινάκεια όταν είσαι εγκυος και αρρωστήσεις (τουλάχιστον όχι σε μένα) και μία φορά που πήγα με κρύωμα/ίωση δεν μου έδωσε τπτ και είπε ότι θα κάνει απλά τον κύκλο του. Συμπέρασμα μην φοβάσαι καθόλου! Θα σου δώσει κάτι μόνο αν είναι απολύτως απαραίτητο και σίγουρα δεν θα επηρεάσει το έμβρυο, εκτός αν αυτό θέλετε (πχ να πάρει θέση, αν έχει περάσει ο καιρός και η κυρία είναι ακόμα με το κεφάλι πάνω) :D!

Οι πιο πολλοί ομοιοπαθητικοί έχουνε και πολύ καλές γνώσεις βοτανολογίας και είναι γνωστό ότι η εχινάκεια είναι η "αντιβίωση" που μας παρέχει η φύση.
Η γυναικολόγος μου που είναι και ομοιοπαθητικός συστείνει άφοβα την εχινάκεια και στην εγκυμοσύνη και στη γαλουχία.
Εγώ την πήρα και για ουρολοίμωξη μετά τη γέννα όταν θήλαζα, καλύτερα θα ήτανε να πάρω αντιβίωση;

Rosie δεν νομίζω ότι εννοούσε ο γιατρός την εχινάκια μαντζούνι αλλά πιο πολύ είναι χαρακτηρισμός της fairy's mom (καλοπροαίρετος εννοείται απλά για να διαχωρίζει τα σκευάσματα πιστεύω).

Εντάξει κορίτσια,
εγώ τον ομοιοπαθητικό τώρα τον θέλω προληπτικά....

Απλά ήθελα να ξέρω εαν χρειαστεί
να πάρω ομοιοπαθητικό φάρμακο (και όχι σκεύασμα)
εαν είναι 100% ασφαλές για το έμβρυο!......

Για τις απλές ιώσεις δεν πρόκειται να πάρω τίποτα!
(Έτσι έχω κάνει μέχρι στιγμής με τις διάφορες ιώσεις που έχω περάσει)

chatzico
15-03-11, 10:38
Κάθε απόφαση έχει ένα κόστος σε αυτή τη ζωή. Είτε πας με την κλασσική ιατρική, είτε με την ομοιοπαθητική, είτε συνδυαστικά, εν προκειμένω.

Τώρα όλα τα ηθικοπλαστικά, τα ευχολόγια, τα αναθέματα κλπ. είναι προσωπική υπόθεση του καθενός από εμάς.

Ιστορικά εντελώς, πάλι έτρεχα χθές τις 10 το βράδυ σαν την τρελή, να βρώ φάρμακο γιατί αλλάξαμε δυναμοποίηση και δεν είχα. Για άλλη μια φορά, το σαιτ της ομοιοπαθητικής με κρέμασε. 4 άνθρωποι που κάλεσα για να μου πουν ποιά εφημερεύοντα αναφέρει, μου είπαν ότι δεν αναφέρει κάτι στην Αττική, μόνο στην Θεσσαλονίκη και στα Γιαννιτσά. Λίγο άγαρμπα και τα δύο για μένα. Ευτυχώς, βρήκα στην Αγία Παρασκευή ........ ψάχνοντας στα τυφλά για άλλη μια φορά ....... και η μικρή στο σπίτι με άθλια αμυγδαλίτιδα .......... Το φάρμακο όντως έδρασε. Για άλλη μια φορά. Placebo μεταφερόμενο σε τρίτο - πέραν του γιατρού και του άμεσου ασθενή - πάντως δεν έχω ξανακούσει....

yogini
15-03-11, 10:47
Soevan μου τα ομοιοπαθητικά φάρμακα είναι 100% ασφαλή ακόμα και για έμβρυα. Η εχινάκια δεν έχει καμία σχέση με την ομοιοπαθητική είναι βότανο. Ο γιατρός δεν μου τη σύστησε εγώ τον ρώτησα βλέποντας μια καταχώρηση που έγραφε τα πλεονεκτήματα της.
Για να μην συγχέουμε το ένα με το άλλο ;) και βρίσκουν τροφή....

4 U
15-03-11, 10:49
4 U α καλα σιγουρα θα την επισκεφτουμε την Συκιωτου,αργει να κλεισει ραντεβου?

:) όχι δεν αργεί, αν της πεις ότι το βιάζεσαι θα βρει χρόνο το συντομότερο:!:

yogini
15-03-11, 10:49
chatzico μου ποτέ δεν έχω πάει σε ομοιοπαθητικό φαρμακείο! Οταν χρειάζομαι κάτι και είναι κλειστά τα φαρμακεία της περιοχής μου παίρνω τηλέφωνο τα πλησιέστερα εφημερεύονται και πάντα κάποιο έχει ομοιοπαθητικά. Δεν έχω φτάσει δηλαδή ποτέ πολύ μακριά για να τα βρω....και κλασσικά εμείς παντα την πατάμε σε ΣΚ και αργίες :)

4 U
15-03-11, 10:52
Xα-χα-χα!
Ειδες τελικά τι διαφορά έχει ο ένας οργανισμός απο τον άλλον?

Στην κόρη μου η pulsatilla (http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=pulsatilla) δεν έκανε τίποτα
και μόλις την αλλάξαμε και πήραμε aconitum (http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=aconitum)
ο βήχας μειώθηκε μέσα σε 2 ώρες στο 90% !!! :grin:

τεράστια! ο καθένας ξεχωριστός και μοναδικός ;)

4 U
15-03-11, 10:54
chatzico μου ποτέ δεν έχω πάει σε ομοιοπαθητικό φαρμακείο! Οταν χρειάζομαι κάτι και είναι κλειστά τα φαρμακεία της περιοχής μου παίρνω τηλέφωνο τα πλησιέστερα εφημερεύονται και πάντα κάποιο έχει ομοιοπαθητικά. Δεν έχω φτάσει δηλαδή ποτέ πολύ μακριά για να τα βρω....και κλασσικά εμείς παντα την πατάμε σε ΣΚ και αργίες :)

με τον ίδιο τρόπο λειτουργούμε και εμείς :wink:

natty26
15-03-11, 10:57

τι παει να πει ''κανονικος γιατρος''? ? Ο ομοιοπαθητικος ειναι κανονικος γιατρος με το πτυχιο του και την αδεια λειτουργιας κολλημενα στον τοιχο του ιατρείου του. Η ημιμαθεια ειναι πολυ πολυ χειροτερη της αμαθειας λοιπον!

Ilianaki
15-03-11, 11:36
Ξεκινησα και εγω ομοιοπαθητικη εδω και 2 εβρομαδες... Μου εδωσε το Pulsatila για αγχος στρεςς και τα λοιπα...Λενε οτι χρειαζεται μερες για να δρασει..νοιωθω καπως καλυτερα..δεν νομιζω να ειναι η ιδεα μου..εξαλλου ακουσα οτι δουλευει και σε βρεφη και σε ζωα...

Δεν ξερω ομως γιατι δεν τολμω να παρω και το παιδι μου εκει...Ειπα οτι αν δω καλο θα τον παρω 100%....:)

chatzico
15-03-11, 12:42

με τον ίδιο τρόπο λειτουργούμε και εμείς :wink:

Καλές προσηλυτισμένες στον κόσμο της ομοιοπαθητικής,

Και εγώ το ίδιο κάνω, πλήν όμως στην Παιανία που κατοικοέδρευα εχθές, το ένα εφημερεύον δεν είχε, στα Γλυκά Νερά το ένα και μοναδικό επίσης εφημερεύον μόνο κατά παραγγελία, οπότε κατέβηκα Αγία Παρασκευή.

Συνήθως κοιτάω την λίστα με τα εφημερεύοντα ομοιο φαρμακείο, μήπως υπάρχει κάποιο κοντά μου, ΔΕΝ ΒΑΣΙΖΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ. Ωστόσο, είναι τεράστια αμέλεια εκ μέρους τους, να μην ενημερώνουν (φέτος την Πρωτοχρονιά για 4-5 ημέρες) ή να μην αναφέρουν ούτε ένα στην Αττική (όπως εχθές). Είναι κάτι τόσο δύσκολο να γίνει ?

mami
15-03-11, 13:28
Τώρα που άρχισα ήδη ομοιοπαθητική στην κόρη μου, λέτε μέσω της ομοιπαθητικής να μπορέσω να λύσω και τα προβλήματα που έχουμε με τον ύπνο της (γκρινιάζει, μας ξυπνάει 3-4 φορές μέσα στο βράδυ για διάφορους λόγους, κάποτε-κάποτε ξυπνάει και κλαίει...);
Έχετε ακούσει τίποτα σχετικό;
θα πρέπει να δώσω κάποιο συγκεκριμένο φάρμακο;

yogini
15-03-11, 13:41
Τώρα που άρχισα ήδη ομοιοπαθητική στην κόρη μου, λέτε μέσω της ομοιπαθητικής να μπορέσω να λύσω και τα προβλήματα που έχουμε με τον ύπνο της (γκρινιάζει, μας ξυπνάει 3-4 φορές μέσα στο βράδυ για διάφορους λόγους, κάποτε-κάποτε ξυπνάει και κλαίει...);

δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν νομίζω γιατί κι εμείς είχαμε παρόμοια θέματα....

mami
15-03-11, 13:44
Μου ήρθε η ιδέα γιατί διάβασα στο internet ότι η ομοιοπαθητική βοηθά γενικά στις διαταραχές ύπνου.

Τζίφος, ε;

yogini
15-03-11, 13:46
Μου ήρθε η ιδέα γιατί διάβασα στο internet ότι η ομοιοπαθητική βοηθά γενικά στις διαταραχές ύπνου.

Τζίφος, ε;

Δεν ξέρω αν είναι καποια συγκεκριμένη διαταραχή ύπνου....εμάς απλώς έτσι είναι...τώρα άρχισε να κοιμάται ενα 4ωρο σερι φαντάσου....

fairy's mom
15-03-11, 13:50

Όχι καλέ!! Πωπω πώς μπορεί να γίνει μία παρεξήγηση...:oops:
Ο άνθρωπος μια χαρά την συνταγογραφεί σε ιωσεις/κρυωλογήματα μαζί με βιταμίνη C, απλά μου την απαγόρεψε τώρα στην εγκυμοσύνη. Και ξέρω ότι κάποιοι δίνουν σε άλλη δοσολογία, αλλά δεν κάνω τα δικά μου. Θα είχε τον λόγο του να μου πει όχι.
Τα "μαντούνια" είναι δικός μου ορισμός για τα μη ομοιοπαθητικά.:) Γι αυτό και τα εισαγωγικά ;-) Κατά τα άλλα το φαρμακείο μας είναι γεμάτο από τέτοια σκευάσματα και μάλιστα τα χρησιμοποιεί ακόμα και ο σύζυγος που δεν κάνει ομοιοπαθητική!

.και κλασσικά εμείς παντα την πατάμε σε ΣΚ και αργίες :)
Για πείτε μου πώς γίνεται να συμβαίνει σχεδόν πάντα αυτό? :lol: Εγώ έκανα φαρμακείο και έχω ψιλοηρεμήσει, γιατί πάντα θα μας κάτσει σκ!

Έχω ακούσει για παιδιά με πολλά νεύρα ή διάσπαση προσοχής που ηρεμούν, οπότε φαντάζομαι γιατί να μην λειτουργήσει και στον ύπνο...τουλάχιστον να δεις μία βελτίωση.. αυτός τι σου είπε, δεν το συζητήσατε?
Φάρμακο συγκεκριμένα για τον ύπνο δεν θα παρει. Η αγωγή που θα του δώσει λειτουργεί ολιστικά, άρα θα επηρεάσει ενδεχομένως και τον ύπνο.

fairy's mom
15-03-11, 13:56
Ρώτησα τον φαρμακοποιό για το μοίρασμα του φαρμάκου σε 2-3 δόσεις και μου είπε ότι αν ο οργανισμός είναι αγνός, όπως ενός παιδιού, τότε αν πάρει μέρος της κάψουλας 1Μ το πρωί, ένα μέρος το μεσημέρι και ένα μέρος το βράδυ, τότε ναι, είναι σα να έχει πάρει τρεις φορές 1Μ. Οπότε Soevan καλά στα είπε! Από ό,τι κατάλαβα στους ενήλικες δεν είναι και τόσο σίγουρο αν θα πιάσει, χωρίς όμως να το αποκλείει καθόλου.

Επίσης ρώτησα κι εγώ για το ομοιοπαθητικό φάρμακο από μητρικό γάλα και μου είπε ότι φυσικά και γίνεται, αλλά δεν το χορηγούν όλοι οι γιατροί. Επίσης μου είπε ότι συνηθίζεται στον αποθηλασμό, αν είναι δύσκολο για το παιδί.

DALIA
15-03-11, 13:56
είναι η πρώτη φορά που τον πιάνει; αν όχι έχεις πρατηρήσει κάτω από ποιες συνθήκες (πχ στο τελείωμα μιας ίωσης); Μήπως είναι αλλεργικός βήχας

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...τελικά πήρα της apivita βιολογικό ( κατάλληλο για ομοιοπαθητική ), το ανακάτεψα 1 φορά στο χυμό του και τέλος...
Maggie συνήθως τον πιάνει όταν εκτείθεται σε πολυ κρύο ( π.χ ύστερα από προπήνηση με παγωνιά ).
Δεν του δίνω κάτι απλά αυτή τη φορά ήταν πολύ συχνός γι'αυτό και ρώτησα...

Στον γιατρό σας γιατί δεν πας? Περαστικά σας.

στον γιατρό πηγαίναμε σε πολύ έσχατε περιπτώσεις..
εν τω μεταξύ επειδή με ξέρει πως λειτουργώ, αν τύχει και του τηλεφωνήσω ξέρει πάντα ότι επρόκειτο για κάτι όντως σοβαρό...

υ.γ. εγώ η έρμη τι να πω που άπαξ και αρρωστήσω θα αναγκαστώ να καταφύγω στην ομοιοπαθητική ? ( 2 φορές πήρα στη στη ζώη μου αντιβίωση και τις 2 μου έκανε πολύ έντονη αλλεργία ):?

fairy's mom
15-03-11, 14:13
υ.γ. εγώ η έρμη τι να πω που άπαξ και αρρωστήσω θα αναγκαστώ να καταφύγω στην ομοιοπαθητική ? ( 2 φορές πήρα στη στη ζώη μου αντιβίωση και τις 2 μου έκανε πολύ έντονη αλλεργία ):?
Η αλλεργία στα φάρμακα είναι μεγάλο πακέτο!

Βέβαια το να καταφύγεις στην ομοιοπαθητική δεν είναι και τόσο τραγικό :D Καλό είναι να βρεις έναν γιατρό, να κλείσεις ένα ραντεβού να σου πάρει ιστορικό και σε περίπτωση που τύχει κάτι να μπορείς να τον πάρεις κι ένα τηλ ως έκτακτο.
Αλλά να έχεις υπόψη σου ότι σε κάποιες περιπτώσεις ακόμα και ο ομοιοπ γιατρός θα χορηγήσει αντιβίωση, οπότε πρέπει να βρεις κάποια που δεν θα σε πειράζει.

soevan07
15-03-11, 14:17
Βέβαια το να καταφύγεις στην ομοιοπαθητική δεν είναι και τόσο τραγικό :D

Χα-χα-χα :lol: :lol: :lol:
Είναι που δεν την έχει δοκιμάσει ακόμα
γιαυτό τη βλέπει ως..... "κατάντια"!

DALIA, dont worry!
Υπάρχουν και χειρότερα!!..... :lol: :lol: :lol:

DALIA
15-03-11, 14:19
Η αλλεργία στα φάρμακα είναι μεγάλο πακέτο!

Βέβαια το να καταφύγεις στην ομοιοπαθητική δεν είναι και τόσο τραγικό :D Καλό είναι να βρεις έναν γιατρό, να κλείσεις ένα ραντεβού να σου πάρει ιστορικό και σε περίπτωση που τύχει κάτι να μπορείς να τον πάρεις κι ένα τηλ ως έκτακτο.
Αλλά να έχεις υπόψη σου ότι σε κάποιες περιπτώσεις ακόμα και ο ομοιοπ γιατρός θα χορηγήσει αντιβίωση, οπότε πρέπει να βρεις κάποια που δεν θα σε πειράζει.

fayry's mamy όσο "χαζό" και αν σου φαίνεται για'μένα είναι τεράστιο πακέτο να σηκωθώ το πρωί και να μην πιω ένα φραπέ με 3 παγάκια 365μέρες το χρόνο.Έναν, αλλά τον θέλω.

Και να φανταστείς γενικότερα αλλεργίες δεν έχω.:?

4 U
15-03-11, 14:21
Καλές προσηλυτισμένες στον κόσμο της ομοιοπαθητικής,

Και εγώ το ίδιο κάνω, πλήν όμως στην Παιανία που κατοικοέδρευα εχθές, το ένα εφημερεύον δεν είχε, στα Γλυκά Νερά το ένα και μοναδικό επίσης εφημερεύον μόνο κατά παραγγελία, οπότε κατέβηκα Αγία Παρασκευή.

Συνήθως κοιτάω την λίστα με τα εφημερεύοντα ομοιο φαρμακείο, μήπως υπάρχει κάποιο κοντά μου, ΔΕΝ ΒΑΣΙΖΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ. Ωστόσο, είναι τεράστια αμέλεια εκ μέρους τους, να μην ενημερώνουν (φέτος την Πρωτοχρονιά για 4-5 ημέρες) ή να μην αναφέρουν ούτε ένα στην Αττική (όπως εχθές). Είναι κάτι τόσο δύσκολο να γίνει ?

:p:p:p:p... απαπαπα :lol::lol::lol:

τι να πω όλο λένε ότι το έφτιαξαν... αλλά τπτ :rolleyes:

soevan07
15-03-11, 14:26

Η ταπεινή μου γνώμη είναι οτι
εαν είναι καθαρά θέμα "συνήθειας"

(να εχει συνηθίσει δηλαδή
κατά τη διάρκεια της νύχτας την "επαφή" μαζί σας κλπ)

δύσκολα θα το κόψει με τα ομοιοπαθητικά.

Καλύτερα να πάρεις το βιβλίο
κοιμήσου παιδί μου (http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=2631611) (εκδόσεις Πατάκη)

(εμάς μας έσωσε!!! ;))

4 U
15-03-11, 14:27
....και κλασσικά εμείς παντα την πατάμε σε ΣΚ και αργίες :)

Για πείτε μου πώς γίνεται να συμβαίνει σχεδόν πάντα αυτό? :lol: Εγώ έκανα φαρμακείο και έχω ψιλοηρεμήσει, γιατί πάντα θα μας κάτσει σκ!

ο Νόμος του Μέρφυ...
Αν κάτι μπορεί να πάει στραβά, θα πάει κλπ. κλπ. :lol:

Rosie
15-03-11, 14:31
fayry's mamy όσο "χαζό" και αν σου φαίνεται για'μένα είναι τεράστιο πακέτο να σηκωθώ το πρωί και να μην πιω ένα φραπέ με 3 παγάκια 365μέρες το χρόνο.Έναν, αλλά τον θέλω.

Και να φανταστείς γενικότερα αλλεργίες δεν έχω.:?

Αυτός είναι ο λόγος που δεν δοκίμασα να κάνω ποτέ ομοιοπαθητική θεραπεία για τις αμυγδαλές μου παρόλο που έχω χρόνιο πρόβλημα!
Φραπέ (και γενικά καφέ) δεν πίνω αλλά είμαι φανατική του μαύρου τσαγιού, δεν θα μπορούσα ποτέ να το κόψω ειδικά τώρα με τα μικρά που δεν κοιμάμαι καλά.
Γενικά με απωθούνε οι διάφορες απαγορεύσεις της ομοιοπαθητικής :?

Το Σάββατο το βράδυ ένιωσα να με πονάει ο λαιμός μου, την Κυριακή το πρωί πέθαινα από τον πόνο στις αμυγδαλές μου οι οποίες επηρεάζανε και το αυτί μου αλλά και το κεφάλι μου και πονούσανε και αυτά πολύ!
Από το Σάββατο το βράδυ άρχισα να παίρνω μια πολύ δυνατή εχινάκεια που είχα πάρει πρόσφατα από το iherb (θεωρείται από τις καλύτερες στην αμερικάνικη αγορά αλλά είναι και πολύ ακριβή), συνέχισα να την παίρνω και όλο την Κυριακή ανά τέσσερεις ώρες και τώρα είμαι μια χαρά!!!
Σημείωση ότι άμα με πιάσουνε οι αμυγδαλές ταλαιπωρούμαι πολύ για μέρες και τώρα μου πέρασαν σε λιγότερο από 24 ώρες! :grin:
Αλλά είναι πολύ δυνατή (περιέχει και ένα είδος εχινάκειας που δεν καλλιεργείται αν δεν κάνω λάθος αλλά μαζεύεται άγρια) και σου καίει τη γλώσσα, δεν είναι για τις ευαίσθητες! :lol:

4 U
15-03-11, 14:35
Αυτός είναι ο λόγος που δεν δοκίμασα να κάνω ποτέ ομοιοπαθητική θεραπεία για τις αμυγδαλές μου παρόλο που έχω χρόνιο πρόβλημα!
Φραπέ (και γενικά καφέ) δεν πίνω αλλά είμαι φανατική του μαύρου τσαγιού, δεν θα μπορούσα ποτέ να το κόψω ειδικά τώρα με τα μικρά που δεν κοιμάμαι καλά.
Γενικά με απωθούνε οι διάφορες απαγορεύσεις της ομοιοπαθητικής :?

Το Σάββατο το βράδυ ένιωσα να με πονάει ο λαιμός μου, την Κυριακή το πρωί πέθαινα από τον πόνο στις αμυγδαλές μου οι οποίες επηρεάζανε και το αυτί μου αλλά και το κεφάλι μου και πονούσανε και αυτά πολύ!
Από το Σάββατο το βράδυ άρχισα να παίρνω μια πολύ δυνατή εχινάκεια από τις καλύτερπου είχα πάρει πρόσφατα από το iherb (θεωρείται ες στην αμερικάνικη αγορά αλλά είναι και πολύ ακριβή), συνέχισα να την παίρνω και όλο την Κυριακή ανά τέσσερεις ώρες και τώρα είμαι μια χαρά!!!
Σημείωση ότι άμα με πιάσουνε οι αμυγδαλές ταλαιπωρούμαι πολύ για μέρες και τώρα μου πέρασαν σε λιγότερο από 24 ώρες! :grin:
Αλλά είναι πολύ δυνατή (περιέχει και ένα είδος εχινάκειας που δεν καλλιεργείται αν δεν κάνω λάθος αλλά μαζεύεται άγρια) και σου καίει τη γλώσσα, δεν είναι για τις ευαίσθητες! :lol:

είναι εύκολο να βάλεις εδώ το λινκ για το προιόν :?: Ευχαριστώ:!:

vera
15-03-11, 15:11
Ισως πρεπει οντως να κανουμε ενα ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ανα περιοχες αν τυχει κατι εκτακτο. Εγω εκανα την βλακεια να παρω απο 4 καψουλες οτι μου εδωσαν στη λιστα, να δωσω 60 ευρω και ακομα (ευτυχως δλδ) δεν εχω χρησιμοποιησει τιποτα. Οποτε αν χρειαστει φαρμακο εκτακτως καποιος που μενει κοντα μου (Πετρουπολη) ας με ενημερωσει.

Για τα τσαγια και τους καφεδες, δηλωνω επισης φανατικη του τσαγιου και απρολο που τελευταια χρονια πινω και πολυ καφε, τα ξεμαθα ευκολα και δεν εχω προβλημα ακομα κι οταν ειμαι αυπνη. Μια ιδεα ειναι ολα! Αν θελω να πιω κατι ζεστο (σε κρυωματα) πινω ζεστο νερο με λεμονι και μελι και μου φαινεται υπεροχο!

petalouditsa
15-03-11, 15:12
πω πω μένος που εχουν καποιοι ανθρωποι να μπουν καπου μονο κ μονο για να αμφισβητήσουν κ να προκαλέσουν ταραχη.
εμενα το κεφαλι μου αυτο δεν το χωραει.
τεσπα εγω εδω μεσα μπαίνω μονο για να βοηθηθώ κ οχι για να φαω τον πολύτιμο χρονο μ απαντώντας στον καθε αργόσχολο.

για την ιστορια λοιπον ..
στο παιδων , μας βρήκαν λοίμωξη του ανωτέρου αναπνευστικού συστήματος.
κ μας εδωσαν αντιβιωση.ειναι η πρωτη μας κ δεν γουστάρω καθολου να την δωσω στο παιδι.
εχω σπασει τα τηλ του λεφα κ δεν τον βρισκω με τιποτα.

vera
15-03-11, 15:24
Πεταλουδιτσα δεν αξιζει να ασχολεισαι με ανθρωπους που ζουν για να τσακωνονται!

Περαστικα σας, ελπιζω να βρεις συντομα το γιατρο και να πανε ολα καλα!

apeleytheros
15-03-11, 15:47
Επειδή είπατε και για διαταραχές ύπνου
έχει ένα άλλο βίντεο που κάτι τύποι παίρνουν κουτιά ολόκληρα με ομοιοπαθητικά υπνωτικά χάπια και δε παθαίνουν τίποτα ....

mariazil
15-03-11, 16:26
Πεταλουδιτσα δεν αξιζει να ασχολεισαι με ανθρωπους που ζουν για να τσακωνονται!
Προσυπογράφω!!!:D:D:D
Το πιο τοξικό πράγμα για τον οργανισμό είναι το στρες του θυμού!!! Δεν φαντάζεσαι τί διαταραχές μπορεί να δημιουργήσει και δεν το θέλουμε για μας αυτό;). Γι αυτό κι εμείς... στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα;)!!!

Λοιπόν, το βιβλίο "Κοιμήσου παιδί μου" είναι εξαιρετικό, το έχω κι εγώ και η μέθοδος είναι η καλύτερη που υπάρχει αυτή τη στιγμή.