PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ? ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ???

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9

chatzico
15-03-11, 16:35
Είναι απίστευτο πόσο κακός σύμβουλος είναι ο θυμός και πόσο μπορεί να μπλοκάρει τον οργανισμό και την σκέψη.

Επίσης ήθελα να πω, ότι πρόσφατα είδα μια ταινία με τον Πατσίνο, ΙΝΣΟΜΝΙΑ λέγεται, στην οποία δείχνει πως οι τύψεις επηρεάζουν τον άνθρωπο και τον φτάνουν στην εξάντληση μέσω αυπνίας. Ουπς, μήπως είμαι εκτος θέματος ? Μάλλον, θα είμαι και η μόνη εδώ ....

Όντως μιλάμε για ομοιοπαθητική ή για βίντεο και ταινίες ??????????

yogini
15-03-11, 16:58
και εγω έχω παρατηρήσει ότι αν πιεστώ ψυχολογικά πλέον με πιάνει ένας έντονος πόνος στον καρπό που έχω ευαισθησία...να είναι η ιδέα μου δεν ξέρω. Προ ομοιοπαθητικής η στεναχώρια με χτυπούσε κατευθείαν σε γαστρίτιδα....κάθε λίγο και λιγάκι έπαιρνα χάπια για το στομάχι....από τότε που άρχισα ομοιοπαθητική δεν ξαναέπαθα ποτέ....και αυτό στο χέρι με πιάνει τους τελευταίους 4-5 μήνες. Έχω να πάω και στον ομοιοπαθητικό πολύ καιρό...πίνω και κάθε μέρα ντεκαφεϊνε, τσίχλες κτλ...δεν ξέρω αν παίζει ρόλο...

Maggie
15-03-11, 17:15
Maggie συνήθως τον πιάνει όταν εκτείθεται σε πολυ κρύο ( π.χ ύστερα από προπήνηση με παγωνιά ).
Αν γίνει πολύ ενοχλητικό πάρε γνώμη από πνευμονολόγο

Rosie
15-03-11, 17:27
είναι εύκολο να βάλεις εδώ το λινκ για το προιόν :?: Ευχαριστώ:!:

Αυτή είναι: Gaia Herbs, Echinacea Supreme, Certified Organic, 4 fl oz (120 ml) (http://www.iherb.com/Gaia-Herbs-Echinacea-Supreme-Certified-Organic-4-fl-oz-120-ml/11452?at=0)

Επειδή παίρνει και ο άντρας μου λέω να πάρω και τη μεγαλύτερη συσκευασία (240μλ) τώρα που έχει και δωρεάν μεταφορικά.

mariazil
15-03-11, 18:00
στην οποία δείχνει πως οι τύψεις επηρεάζουν τον άνθρωπο και τον φτάνουν στην εξάντληση μέσω αυπνίας.
Άλλοι πάλι χάνουν τα μαλλιά τους... ή τα μυαλά τους...:lol:
yogini, μου φαίνεται ότι ο ντεκαφεϊνέ μπορεί να φταίει. Πράσινο τσαγάκι καλύτερα;

yogini
15-03-11, 18:24
yogini, μου φαίνεται ότι ο ντεκαφεϊνέ μπορεί να φταίει. Πράσινο τσαγάκι καλύτερα;

Μπα αν πιω θα πιω νωρίς το πρωί ενώ ο μικρός θηλάζει το βράδυ αργά....αποκλειεται να μένει τόση ώρα ο καφές...χώρια που δεν πίνω και κάθε μέρα. Είναι συνήθεια στο παιδί να ξυπνάει...

mariazil
15-03-11, 18:37
Δίκιο έχεις...

chatzico
15-03-11, 23:48
Θα σας πω τον πόνο μου και συγνώμη αν γίνομαι κουραστική, δεν το θέλω.

Μόλις γύρισα, αλλάξαμε φάρμακο γιατί η μικρή δυσκολεύεται. Κανένα δεν το είχε στον Πειραιά και τελικά ευτυχώς το βρήκα στο Χαιδάρι, στο τσακ πριν κλείσει το φαρμακείο. Ευτυχώς οι άνθρωποι με περίμεναν στην πόρτα.

Yogini, είμαι εντελώς γκάο, αφού το είχες εσύ, όπως το θέλαμε, αλλά μέσα στην θολούρα μου 'κλείδωσε' το μυαλό και το σκυλί του Παβλόφ πήρε τους δρόμους, όπως κάνει συνήθως.

Ας ελπίσουμε ότι θα βοηθήσει περισσότερο την μικρή, Phytolacca 200ch, ευτυχώς είναι απύρετη εξ' αρχής, και αυτό κάτι δεν είναι ?

Καληνύχτα καλές μου προσήλυτες.

mami
16-03-11, 08:42
Προσυπογράφω!!!:D:D:D
Το πιο τοξικό πράγμα για τον οργανισμό είναι το στρες του θυμού!!! Δεν φαντάζεσαι τί διαταραχές μπορεί να δημιουργήσει και δεν το θέλουμε για μας αυτό;). Γι αυτό κι εμείς... στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα;)!!!

Λοιπόν, το βιβλίο "Κοιμήσου παιδί μου" είναι εξαιρετικό, το έχω κι εγώ και η μέθοδος είναι η καλύτερη που υπάρχει αυτή τη στιγμή.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές κορίτσια.
Το ξέρω το "ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ" και σίγουρα σε ένα βαθμό είναι θέμα συνήθειας, απλώς πολλές φορές την παρακολουθώ που κοιμάται και είναι πολύ ανήσυχη στον ύπνο της. Π.χ. κλαίει ενώ κοιμάται, βλέπει όνειρα και αναστατώνεται, φωνάζει ενώ κοιμάται...
Γι΄αυτό σκέφτηκα ότι σε ένα βαθμό θα βοηθούσε και η ομοιοπαθητική.

DALIA
16-03-11, 09:03
Αν γίνει πολύ ενοχλητικό πάρε γνώμη από πνευμονολόγο

Eυχαριστώ,
όχι δε νομίζω να χρειάζεται να μπω σ'αυτή τη διαδικασία γιατί περνάει από μόνος του πάντα χωρίς καμία παρέμβαση.

fairy's mom
16-03-11, 09:19
fayry's mamy όσο "χαζό" και αν σου φαίνεται για'μένα είναι τεράστιο πακέτο να σηκωθώ το πρωί και να μην πιω ένα φραπέ με 3 παγάκια 365μέρες το χρόνο.Έναν, αλλά τον θέλω.

Και να φανταστείς γενικότερα αλλεργίες δεν έχω.:?
Καλά ο συγκεκριμένος λόγος μόνο χαζός δεν μου ακούγεται! Βλέπω τον άντρα μου που είναι απόλυτα coffee junky πόσο δύσκολο είναι όχι να τον κόψει, αλλά να τον ελαττώσει. Κι αυτός είναι ο μόνος λόγος που δεν κάνει ομοιοπ. Αν και σε περιπτώσεις σαν τη δική του ίσως και να να μην είναι τόσο αυστηρή η απαγόρευση. Κάπου είχα διαβάσει ένα άρθρο σχτικά με τον καφέ, νομίζω του Βυθούλκα, αλλά δεν παίρνω και όρκο και έλεγε ότι άτομα με τόση εξάρτηση ίσως να είναι χειρότερα αν τον στερηθούν εντελώς.
Εγώ είχα αντικαταστήσει τον πρωινό μου καφέ με τσάι. Στην αρχή ζορίστηκα ελάχιστα, αλλά μετά το συνηθισα σχετικά εύκολα. Και πλέον δεν χρειάζομαι τπτ για να ξυπνήσω.

Αυτός είναι ο λόγος που δεν δοκίμασα να κάνω ποτέ ομοιοπαθητική θεραπεία για τις αμυγδαλές μου παρόλο που έχω χρόνιο πρόβλημα!

Από το Σάββατο το βράδυ άρχισα να παίρνω μια πολύ δυνατή εχινάκεια που είχα πάρει πρόσφατα από το iherb (θεωρείται από τις καλύτερες στην αμερικάνικη αγορά αλλά είναι και πολύ ακριβή), συνέχισα να την παίρνω και όλο την Κυριακή ανά τέσσερεις ώρες και τώρα είμαι μια χαρά!!!

Ροζυ αν αντικαταστήσεις το μαύρο με πράσινο? Η ανήκεις κι εσύ στην κατηγορία του άντρα μου που δεν λειτουργεί ο εγκέφαλος ούτε για τις βασικές εντολές? :grin:

Το πόσο συχνά το παίρνεις στο λέει κάποιος, το γράφουν οι οδηγίες ή το κάνεις εμπειρικά? Επίσης για τα παιδιά χρησιμοποιείτε άλλου τύπου εχινάκεια? Εγώ είχα πάρει αυτή της Apinita αλλά θα εξοπλιστώ και με τη δική σου ;-)

Ισως πρεπει οντως να κανουμε ενα ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ανα περιοχες αν τυχει κατι εκτακτο. Εγω εκανα την βλακεια να παρω απο 4 καψουλες οτι μου εδωσαν στη λιστα, να δωσω 60 ευρω και ακομα (ευτυχως δλδ) δεν εχω χρησιμοποιησει τιποτα. Οποτε αν χρειαστει φαρμακο εκτακτως καποιος που μενει κοντα μου (Πετρουπολη) ας με ενημερωσει.

Βερα νόμιζα ότι το είχες δει...δες στην υπογραφή μου την λίστα που έχουμε φτιάξει.
Αν θες στείλε μου και τη δική σου λίστα να την ενσωματώσω.
Ουπς έχω αμελήσει της Τάρα! Υπόσχομαι μέχρι αύριο να είναι έτοιμη!

anti1980
16-03-11, 09:24
Καλημέρα!!! Διάβασα τις 3 τελευταίες σελίδες επειδή σας έχασα τον τελευταίο καιρό και μου σηκώθηκε η τρίχα με αυτά που διάβασα από τον πληρωμένο κακοπροαίρετο. Είμαι και έγκυος…. Κρόσσια τα νεύρα μου!!!:evil::twisted:

Όσο για τα βότανα, η δικιά μου η γιατρός μου είπε ότι μπορώ να συνεχίσω να τα παίρνω όσο είμαι έγκυος και ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αρκεί φυσικά να μη το παρακάνω.

Rosie θύμισε μου λίγο αν μπορείς περί εχινάτσεας??? Σε τι βοηθάει??? Την έχω αποξηραμένη για τσάι…

Yogini έχεις δοκιμάσει κανένα φυτικό ντεκαφεϊνέ??? Αυτοί πάντως του εμπορίου είναι σκέτη χημεία. Καλύτερα να πίνεις κανονικό καφέ παρά αυτό το πράμα βρε κορίτσι μου.. Λόγο ομοιοπαθητικής πάντως, δοκίμασα πολλούς βιολογικούς καφέδες και έχω καταλήξει στον wake up. Για κάποιον που προτιμάει τον καφέ του γλυκό με γάλα, αυτός ο καφές είναι ότι πρέπει. Και μπορώ και τον πίνω και τώρα στην εγκυμοσύνη!!

Πέρα από αυτά, έχω και εγώ να ρωτήσω κάτι. Ξέρετε αν η ομοιοπαθητική μπορεί να κάνει κάτι για την αρνητική φάση που περνάει τώρα η μικρή μου???? Περνάει τη φάση του «όχι» και του θυμού και δε ξέρω τι να κάνω… Προσωπικά με έχει βοηθήσει πολύ σε θέματα ψυχολογικά αλλά για την μικρή δεν έχω ρωτήσει την γιατρό μέχρι τώρα γιατί πρώτη φορά περνάμε τέτοια κατάσταση…

Και κάτι τελευταίο… πόσο κοστίζει να φτιαχτεί ένα φαρμακείο σπιτού με ομοιοπαθητικά???

fairy's mom
16-03-11, 09:27
Θα σας πω τον πόνο μου και συγνώμη αν γίνομαι κουραστική, δεν το θέλω.

Ας ελπίσουμε ότι θα βοηθήσει περισσότερο την μικρή, Phytolacca 200ch, ευτυχώς είναι απύρετη εξ' αρχής, και αυτό κάτι δεν είναι ?

Καλέ τι κουραστική? Και είναι προτιμότερο να τα πεις σε όσους θα σε κοιτάζουν σαν ufo επειδή έτρεχες στην άλλη άκρη για ένα μαντζούνι (παιδιά αυτό το λέω ειρωνικά ε, μην παρεξηγηθώ πάλι!! :D)

Μην τον φοβάσαι πάντως τον πυρετό γενικότερα. Οι ομοιοπαθητικοί τον θέλουν και μάλιστα υψηλό.
Τώρα για το αν την πιάνει το φάρμακο, θα το καταλάβεις νομίζω όταν γίνει. Θα δεις μία γενικότερη βελτίωση των συμπτωμάτων και της εικόνας του παιδιού.

fairy's mom
16-03-11, 09:36
Είμαι και έγκυος…. Κρόσσια τα νεύρα μου!!!:evil::twisted:
έχω καταλήξει στον wake up. Για κάποιον που προτιμάει τον καφέ του γλυκό με γάλα, αυτός ο καφές είναι ότι πρέπει. Και μπορώ και τον πίνω και τώρα στην εγκυμοσύνη!!

Και κάτι τελευταίο… πόσο κοστίζει να φτιαχτεί ένα φαρμακείο σπιτού με ομοιοπαθητικά???
Καλή εγκυμοσύνη κοριτσάκι μου! Και μην συγχύζεσαι χωρίς σοβαρό λόγο!

Αυτός ο καφές ποια μάρκας είναι?

Την εχινάκεια πάντως μην την πίνεις σαν τσάι τώρα που είσαι έγκυος. Μόνο αν πάθεις κάτι (χτυπάω ξύλο!)

Καλο είναι αν δεν σου έχει δώσει λίστα ο γιατρός, να πάρεις φάρμακα που χρησιμοποιείτε συχνά σε διάφορες δυναμοποιήσεις μέχρι 1Μ (γύρω στα 4-5 το καθένα) καθώς και άρνικα για χτυπήματα και άπις για τσιμπήματα. Αυτά τα 2 καλό είναι να έχεις και από ένα 10Μ (γνώμη μου)

yogini
16-03-11, 09:46
το θέμα μου με τους καφέδες είναι ότι τους πίνω στην καφετέρια και όχι στο σπίτι :)
Βγάζουμε τα μικρά βόλτα ή στις κούνιες ή στη γιαγιά ε ψυχή δεν έχουμε κι εμείς να αράξουμε λίγο σαν τις σαύρες στον ήλιο :)
Όταν παίρνω τα χάπια πάω σε μια συγκεκριμένη καφετέρια που έχει ομοιοπαθητικό καφέ! Άτσα ο Κορυδαλλός ειναι μπροστά σου λέω!!! Στο σπίτι πχ δεν πίνω ποτέ ούτε μου λείπει...

Rosie
16-03-11, 09:48
Ροζυ αν αντικαταστήσεις το μαύρο με πράσινο? Η ανήκεις κι εσύ στην κατηγορία του άντρα μου που δεν λειτουργεί ο εγκέφαλος ούτε για τις βασικές εντολές? :grin:

Το πόσο συχνά το παίρνεις στο λέει κάποιος, το γράφουν οι οδηγίες ή το κάνεις εμπειρικά? Επίσης για τα παιδιά χρησιμοποιείτε άλλου τύπου εχινάκεια? Εγώ είχα πάρει αυτή της Apinita αλλά θα εξοπλιστώ και με τη δική σου ;-)

Δεν μ' αρέσει καθόλου το πράσινο τσάι, μα καθόλου! :lol:

Ακολουθώ πάντα τις οδηγίες πάνω στο μπουκαλάκι γιατί το strength του κάθε σκευάσματος διαφέρει από μάρκα σε μάρκα.

Για τα παιδάκια υπάρχει η εχινάκεια σε γλυκερίνη αντί σε αλκοόλ.
Πρόσεξα ότι και η Gaia Herbs έχει τέτοια εχινάκεια.

Πάντως η εχινάκεια χρησιμοποιείται ευρέως στην ομοιοπαθητική, γι' αυτό ξαφνιάστηκα που ορισμένοι γιατροί που αναφέρατε δεν τη συστείνουν!

http://www.suite101.com/content/echinacea-a-natural-immune-stimulant-a236105
http://abchomeopathy.com/r.php/Echi

anti1980
16-03-11, 09:49
Καλή εγκυμοσύνη κοριτσάκι μου! Και μην συγχύζεσαι χωρίς σοβαρό λόγο!

Αυτός ο καφές ποια μάρκας είναι?
Σε ευχαριστώ καλή μου!!!!!!!:grin::grin::grin:

Δε ξέρω αν έχει κάποια μάρκα… Wake up λέγεται και τον βρίσκω και στο φαρμακείο της φύσης που παίρνω τα ομοιοπαθητικά μας και στα καταστήματα με βιολογικά. Ο καφές είναι φτιαγμένος από κριθάρι, σίκαλη, σύκο, κιχώριο, γκουαράνα και δε θυμάμαι τι άλλο… Είναι θέμα γευστικών προτιμήσεων όμως… Σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι... Εγώ τον απολαμβάνω 100% μέχρι τελευταία γουλιά!!!:mrgreen:

Έβλεπα πριν τα εφημερεύοντα ομοιοπαθητικά φαρμακεία στη σελίδα την Ε.Ε.Ο.Ι. και παρατήρησα ότι στη Θεσσαλονίκη έχει περισσότερα. Γιατί σας έχουν ρίξει έτσι???

Maggie
16-03-11, 09:52
Μια και μιλάμε για εξαρτήσεις, εγώ δεν θα μπορούσα να κάνω ομοιοπαθητική αν έπρεπε να κόψω τη σοκολάτα

TARA
16-03-11, 09:56
Και εγώ το ίδιο κάνω, πλήν όμως στην Παιανία που κατοικοέδρευα εχθές, το ένα εφημερεύον δεν είχε, στα Γλυκά Νερά το ένα και μοναδικό επίσης εφημερεύον μόνο κατά παραγγελία, οπότε κατέβηκα Αγία Παρασκευή.

Γιατι δεν εστελνες ενα π.μ.?

Καλύτερα να πάρεις το βιβλίο
κοιμήσου παιδί μου (http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=2631611) (εκδόσεις Πατάκη)

(εμάς μας έσωσε!!! ;))

Εγω παλι δε μπορω να μπω στη διαδικασια που περιγραφει αυτο το βιβλιο.

Γενικά με απωθούνε οι διάφορες απαγορεύσεις της ομοιοπαθητικής :?

Υπαρχουν και ομοιοπαθητικοι τωρα που δεν απαγορευουν τιποτα.

Εγω επαιρνα εχινακεια της vogel για εμας και τα παιδια, αλλα δε φανηκε να βοηθησε.

Οσο για τον καφε, συμφωνω, γιατι οπως εχω γραψει, δε μπορω χωρις καφε και οταν μου τον εκοψαν, κοντεψα να τρελλαθω. Χωρις ντεκαφεινε, δε δουλευει θεραπεια σε μενα!;)

Το φαρμακειο κοστιζει 60-65 ευρω περιπου.

anti1980
16-03-11, 10:01
Τάρα με πρόλαβες!!!!!! Πάνω που θα έγραφα ότι μακάρι κάποια στιγμή να λιγοστέψουν οι απαγορεύσεις!!!

Υπάρχουν όντως τέτοια ομοιοπαθητικά???

Α! όσο για το βιβλίο κοιμήσου παιδί μου (μιας και το ανέφερε η Τάρα)… και εμάς μας έσωσε από το ξύπνημα…. Από τις τύψεις όμως ποιος θα μας σώσει???? Έχω πολλές ενστάσεις γι’ αυτό το βιβλίο και κυρίως για ότι αφορά το θέμα της ψυχολογίας του παιδιού… Δυστυχώς διάβασα για αυτό το θέμα (της ψυχολογίας του παιδιού σε σχέση με αυτή τη μέθοδο) αφότου είχα κάνει το λάθος να κάνω αυτά που λέει το βιβλίο… Και από τις τύψεις μου, καταλήξαμε να κοιμόμαστε και πάλι όλοι μαζί μέχρι προσφάτως που έμεινα έγκυος και εξήγησα στη μικρή ήρεμα ότι πρέπει να κοιμάται στο κρεβάτι της και από τότε όταν κάνει την κίνηση να έρθει, απλά την ξαναπηγαίνω πίσω… Τελευταία ευτυχώς, το έκοψε και αυτό!!!!

TARA
16-03-11, 10:04
Πηγαινει η ανιψια μου σε εναν στο Φαληρο εδω και 4 μηνες και δεν της απαγορευσε τιποτα.

soevan07
16-03-11, 10:17
Καλο είναι αν δεν σου έχει δώσει λίστα ο γιατρός, να πάρεις φάρμακα που χρησιμοποιείτε συχνά σε διάφορες δυναμοποιήσεις μέχρι 1Μ (γύρω στα 4-5 το καθένα) καθώς και άρνικα για χτυπήματα και άπις για τσιμπήματα. Αυτά τα 2 καλό είναι να έχεις και από ένα 10Μ (γνώμη μου)

Aυτό εννοείς;
http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=apis

Σου το έχει προτείνει ο Κ;
Ενδείκνυται δηλαδή για αλλεργικούς στα τσιμπήματα;

Rosie
16-03-11, 10:34
Δε ξέρω αν έχει κάποια μάρκα… Wake up λέγεται και τον βρίσκω και στο φαρμακείο της φύσης που παίρνω τα ομοιοπαθητικά μας και στα καταστήματα με βιολογικά. Ο καφές είναι φτιαγμένος από κριθάρι, σίκαλη, σύκο, κιχώριο, γκουαράνα και δε θυμάμαι τι άλλο… Είναι θέμα γευστικών προτιμήσεων όμως… Σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι... Εγώ τον απολαμβάνω 100% μέχρι τελευταία γουλιά!!!:mrgreen:

Ο άντρας μου παίρνει αυτούς (Teeccino):

http://www.iherb.com/search?kw=teeccino

Του αρέσει ο καφές αλλά τον πειράζει η καφεϊνη.

Rosie
16-03-11, 10:36
Α! όσο για το βιβλίο κοιμήσου παιδί μου (μιας και το ανέφερε η Τάρα)… και εμάς μας έσωσε από το ξύπνημα…. Από τις τύψεις όμως ποιος θα μας σώσει???? Έχω πολλές ενστάσεις γι’ αυτό το βιβλίο και κυρίως για ότι αφορά το θέμα της ψυχολογίας του παιδιού… Δυστυχώς διάβασα για αυτό το θέμα (της ψυχολογίας του παιδιού σε σχέση με αυτή τη μέθοδο) αφότου είχα κάνει το λάθος να κάνω αυτά που λέει το βιβλίο… Και από τις τύψεις μου, καταλήξαμε να κοιμόμαστε και πάλι όλοι μαζί μέχρι προσφάτως που έμεινα έγκυος και εξήγησα στη μικρή ήρεμα ότι πρέπει να κοιμάται στο κρεβάτι της και από τότε όταν κάνει την κίνηση να έρθει, απλά την ξαναπηγαίνω πίσω… Τελευταία ευτυχώς, το έκοψε και αυτό!!!!

Ούτε κι εγώ συμφωνώ με το βιβλίο αυτό.
Άλλωστε υπάρχει θέμα στο οποίο εξέφρασα την άποψη μου πιο παλιά.
Τα παιδιά μου κοιμούνται δίπλα μου πάντα, στο ίδιο κρεβάτι, όπως άλλωστε κοιμούνται και όλα τα θηλαστικά μικρά.

yogini
16-03-11, 10:58
Πηγαινει η ανιψια μου σε εναν στο Φαληρο εδω και 4 μηνες και δεν της απαγορευσε τιποτα.

περίεργο μου ακούγεται....είναι πιστοποιημένος;
Οι γενικές απαγορεύσεις υπάρχουν παντού και σε όλους (πχ καφές, μέντα).

spyni
16-03-11, 11:01
Ο άντρας μου παίρνει αυτούς (Teeccino):

http://www.iherb.com/search?kw=teeccino

Του αρέσει ο καφές αλλά τον πειράζει η καφεϊνη.

oυουαου Ροσυ τι τελειοι που φαινονται οι καφεδες...αυτος που γραφει Αμαρεττο πανω, μηπως τον εχει δοκιμασει ο αντρας σου??πως του φανηκε???δεν πιστευω να εχει και ποτο μεσα??-αστειακι ειναι αυτο-χτες εγω βρηκα αυτον της Caro στο Βασιλοπουλο,τον συστηνει και πιο πανω η Βοβολινος, μεχρι και ο αντρας μου ειπε δε θα ξαναπαρει συμβατικο-ελληνικο επινε...τοσο του αρεσε...
καλα το βιβλιο αυτο δεν το εχω, ο,τι ξερω απο το αντιστοιχο τοπικ εδω στο φορουμ καο απο μια φιλη μου που το δοκιμασε στο γιο της...καπως βαρβαρο μου φανηκε...οοο γες και εμεις οικογενειακο υπνο ψηφιζουμε...δαγκωτο!!

natty26
16-03-11, 11:05

Εγω παλι δε μπορω να μπω στη διαδικασια που περιγραφει αυτο το βιβλιο.

Υπαρχουν και ομοιοπαθητικοι τωρα που δεν απαγορευουν τιποτα.

Εγω επαιρνα εχινακεια της vogel για εμας και τα παιδια, αλλα δε φανηκε να βοηθησε.

Οσο για τον καφε, συμφωνω, γιατι οπως εχω γραψει, δε μπορω χωρις καφε και οταν μου τον εκοψαν, κοντεψα να τρελλαθω. Χωρις ντεκαφεινε, δε δουλευει θεραπεια σε μενα!;)

Το φαρμακειο κοστιζει 60-65 ευρω περιπου.

Εμένα το φαρμακειο νομίζω πως κόστισε γύρω στα 100 ευρώ, με 5 καψουλες /ομοιο.
Κανεις ομοιοπαθητική και σου επιτρεπει ο Χ τον ντεκαφεινε???
Εμενα παντως μου ειπε ΟΧΙ.
Δοκιμασε το WAKE UP της WHOLE EARTH. Ειναι καταπληκτικός!
Και σε εμας η εχινακεια δεν βοήθησε, ουτε εμενα ουτε το μικρο μαλλον για αυτο ηταν διστακτικος ο γιατρος στο να την προτείνει!

natty26
16-03-11, 11:07
Ούτε κι εγώ συμφωνώ με το βιβλίο αυτό.
Άλλωστε υπάρχει θέμα στο οποίο εξέφρασα την άποψη μου πιο παλιά.
Τα παιδιά μου κοιμούνται δίπλα μου πάντα, στο ίδιο κρεβάτι, όπως άλλωστε κοιμούνται και όλα τα θηλαστικά μικρά.

like!!!!!!!!!

Maggie
16-03-11, 11:18
πριν καιρό είχαμε αναφερθεί σε αυτό το τόπικ σε κάποιον ομοιοπαθητικό ό οποίος δεν είναι πιστοποιημένος και δεν είναι καν γιατρός.
Ας κρατήσουμε αυτό το τόπικ μόνο για την ομοιοπαθητική που ασκείται από πιστοποιημένους γιατρούς

anti1980
16-03-11, 11:21
Δοκιμασε το WAKE UP της WHOLE EARTH. Ειναι καταπληκτικός!

Πάνω που έφτιαξα καφέ και είδα την εταιρία στην συσκευασία και είπα να την γράψω…. Με πρόλαβες Natty26!!!!!:D:D:D

TARA
16-03-11, 11:26

Δεν υπαρχει στη λιστα και δεν ειμαι σιγουρη οτι ειναι γιατρος. Ηταν πολλα χρονια στην Ασια και εχει ειδικευθει στις εναλλακτικες θεραπειες. Για τα παιδια μου δε θα τον εμπιστευομουν, για μενα θα τον δοκιμαζα παντως, ειδικα εφοσον βλεπω οτι ειναι αποτελεσματικος και εχω κι εγω ενα θεμα με τον καφε...

Κανεις ομοιοπαθητική και σου επιτρεπει ο Χ τον ντεκαφεινε???

Οχι, δεν κανω τωρα. Πριν 4 χρονια πηγαινα σε μια ομοιοπαθητικο στην Αγια Παρασκευη η οποια μου επετρεπε ντεκαφεϊνε.

Maggie
16-03-11, 11:30
παλαιότερα είχες αναφερθεί σε αυτόν
http://www.agathon.gr/?page_id=2

Αν εννοείς και τώρα τον ίδιο, έπειδή δεν είναι πιστοποιημένος και δεν είναι καν γιατρός, μάλλον είμαστε off topic.
Δεν αμφιβάλω ότι μπορεί να είχε αποτέλεσμα η κοπέλα, αλλά απλά είναι κάτι άλλο

TARA
16-03-11, 11:38
Αν εννοείς και τώρα τον ίδιο, έπειδή δεν είναι πιστοποιημένος και δεν είναι καν γιατρός, μάλλον είμαστε off topic.
Δεν αμφιβάλω ότι μπορεί να είχε αποτέλεσμα η κοπέλα, αλλά απλά είναι κάτι άλλο

Δεν ειμαστε off topic, για ομοιοπαθητικη μιλαμε. Αν φοβασαι μη μας την πεσουν παλι, το ξεκαθαρισα νομιζω. Τα παιδια μου δε θα τα πηγαινα, εγω ομως θα δοκιμαζα. Και για να σου πω την αληθεια, θα ημουν λιγοτερο επιφυλακτικη μ΄αυτον απ΄οτι με εναν γιατρο ομοιοπαθητικο που δε γνωριζω. Προσωπικη μου αποψη φυσικα, γιατι δεν ειμαι σε ψυχολογικη φαση να δεχθω οποιαδηποτε απαγορευση, και ειδικα τον καφε.

petalouditsa
16-03-11, 12:22
γεια σας κ παλι!
τον βρήκα τον γιατρο,αυτη τη φορα ηταν πιο ομιλητικός.
μου ειπε να παρω 2 mercury 200.να παρει τη 1 καψουλα κιαν δεν πιασει σε 24ωρες να της δωσω κ την αλλη.
χτες το βράδυ πηρε τη 1η καψουλα,απο το βράδυ δεν εχει πυρετό αλλα το μπούκωμα στη μύτη συνεχίζεται..ειναι τοσο εντονο που αναπνέει απο τη μύτη.
το κακο με αυτο το μπούκωμα ειναι οτι δεν καθαρίζει με ορο.
θα καταλαβω αν εχει πιασει το φαρμακο αν μειωθεί κ το μπούκωμα??
δεν σκέφτηκα να τον ρωτησω η χαζη..τι λετε?

chatzico
16-03-11, 13:06

Δεν ήμουν Παιανία, ήμουν στον Πειραιά, οπότε δεν μου έπεσε πολύ μακριά. Η βλακεία μου ήταν που αγχώθηκα μήπως κλείσει το φαρμακείο και έτρεχα σαν ούφο αντί να δώ την λίστα της fairy's mom και να επικοινωνήσω με την yogini, που είναι κοντά μου και το είχε.

Τεσπα, οι βλακείες είναι για να γίνονται άπαξ και να μην επαναλαμβάνονται.

Μίλησα το πρωί με το ιατρείο της Νέας Ερυθραίας και μου είπαν να δει την μικρή παιδίατρος. Θα την πάω στον Κυβέλλο το απόγευμα, έχω συνεννοηθεί, πιστεύω ότι είναι καλύτερα από το να την δει η παιδίατρός μας. Θα έχουμε την αμεσότητα της απάντησης και της αντιμετώπισης του προβλήματος.

mesastoura
16-03-11, 13:10
Δεν μ' αρέσει καθόλου το πράσινο τσάι, μα καθόλου! :lol:

Ακολουθώ πάντα τις οδηγίες πάνω στο μπουκαλάκι γιατί το strength του κάθε σκευάσματος διαφέρει από μάρκα σε μάρκα.

Για τα παιδάκια υπάρχει η εχινάκεια σε γλυκερίνη αντί σε αλκοόλ.
Πρόσεξα ότι και η Gaia Herbs έχει τέτοια εχινάκεια.

Πάντως η εχινάκεια χρησιμοποιείται ευρέως στην ομοιοπαθητική, γι' αυτό ξαφνιάστηκα που ορισμένοι γιατροί που αναφέρατε δεν τη συστήνουν!

http://www.suite101.com/content/echinacea-a-natural-immune-stimulant-a236105
http://abchomeopathy.com/r.php/Echi

Ενδιαφέροντα τα λινκς σχετικά με την εχινάκεια, ευχαριστούμε, δείχνει καλό "φάρμακο" για πολλά.

Στην ομοιοπαθητική στην Ελλάδα δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται, θα μπορούσαμε να ρωτήσουμε τα φαρμακεία μας, αν το έχουν/παρασκευάζουν. Επίσης δεν ξέρω αν γνωρίζουν την δράση της ικανοποιητικά. Επίσης ας έχουμε υπόψη μας ότι ενδεχομένως η δράση της να διαφέρει στο ομοιοπαθητικό σκεύασμα σε σχέση με το φυτικό (μη δυναμοποιημένο). [ισχύει γενικά για τα ομοιοπαθητικά αυτό]

Σχετικά με τον καφέ τώρα, έχω και εγώ ακούσει περίπτωση γνωστής, που έχει μεγάλο πρόβλημα να κόψει τον καφέ, ο ομοιοπαθητικός (http://www.garzonis.gr/)της επιτρέπει έναν, αρκεί να απέχει αρκετές ώρες από το ομοιοπαθητικό φάρμακο, και μάλλον τον λαμβάνει υπόψη του στην συνταγογράφηση.

Rosie
16-03-11, 15:59
Στην ομοιοπαθητική στην Ελλάδα δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται, θα μπορούσαμε να ρωτήσουμε τα φαρμακεία μας, αν το έχουν/παρασκευάζουν. Επίσης δεν ξέρω αν γνωρίζουν την δράση της ικανοποιητικά. Επίσης ας έχουμε υπόψη μας ότι ενδεχομένως η δράση της να διαφέρει στο ομοιοπαθητικό σκεύασμα σε σχέση με το φυτικό (μη δυναμοποιημένο). [ισχύει γενικά για τα ομοιοπαθητικά αυτό]

Πάντως η γυναικολόγος μου τη συστείνει πολύ συχνά στις εγκύους και στις θηλάζουσες, από μια απλή ίωση μέχρι μυκητίαση, ουρολοίμωξη και μαστίτιδα.
Το καλοκαίρι μου την έδωσε και για ένα απόστημα στο δόντι που έκανα για να φύγει ή να μην χειροτερεύσει η φλεγμονή (ήμουνα σε διακοπές και δεν μπορούσα να πάω άμεσα σε οδοντίατρο).

Η εχινάκεια δεν υπάρχει και σαν ομοιοπαθητικό σκεύασμα, αλλά σε μορφή tincture (βάμματος δηλαδή). Υπάρχει και σε άλλες μορφές (πχ κάψουλες) αλλά η αποτελεσματικότητα της είναι αμφίβολη (Τάρα μήπως πήρες κάψουλες; ).
Η γυναικολόγος μου τουλάχιστον τη δίνει είτε από μόνη της είτε σε συνδιασμό με ομοιοπαθητικά, πχ για το απόστημα έπαιρνα άλλα δύο ομοιοπαθητικά και έκανα πλύσεις με βάμμα καλέντουλας.

fairy's mom
16-03-11, 16:05
Καλέντουλα, χαμομήλι, ξύδι, βαλσαμόχορτο, κερί μέλισσας, εχινάκεια και λοιπά βότανα, σκόρδο, αιθέρια έλαια...είναι συγκλονιστικό αν το σκεφτείτε τι μας προσφέρει η φύση!

Άσχετο ίσως, αλλά μου ήρθε και το είπα...

TARA
16-03-11, 16:52
Η εχινάκεια δεν υπάρχει και σαν ομοιοπαθητικό σκεύασμα, αλλά σε μορφή tincture (βάμματος δηλαδή). Υπάρχει και σε άλλες μορφές (πχ κάψουλες) αλλά η αποτελεσματικότητα της είναι αμφίβολη (Τάρα μήπως πήρες κάψουλες; ).
Η γυναικολόγος μου τουλάχιστον τη δίνει είτε από μόνη της είτε σε συνδιασμό με ομοιοπαθητικά, πχ για το απόστημα έπαιρνα άλλα δύο ομοιοπαθητικά και έκανα πλύσεις με βάμμα καλέντουλας.

Οταν πηρα την εχινακεια ως ομοιοπαθητικη καψουλα 1Μ ηταν θαυματουργη. Εδρασε σε μια νυχτα. Οταν την πηραν τα παιδια ως συμπληρωμα διατροφης, δεν εκανε τιποτα.

Rosie
16-03-11, 17:03
Τι εννοείς ως συμπλήρωμα διατροφής;
Η εχινάκεια δεν δίνεται προληπτικά αλλά σαν "φάρμακο" όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας.

TARA
16-03-11, 17:29
Η εχινάκεια δεν δίνεται προληπτικά αλλά σαν "φάρμακο" όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας.

Λαθος το διατυπωσα. Τους το εδινα με τα πρωτα συμπτωματα κρυολογηματος.

http://www.goodlifeshop.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=112&category_id=21&option=com_virtuemart&Itemid=1

Επαιρνα κι εγω αυτο

http://www.goodlifeshop.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=83&category_id=21&option=com_virtuemart&Itemid=1

αλλα τελικα ειχα φαρυγγιτιδα...

Rosie
16-03-11, 17:44
Τάρα δοκίμασε κάτι σε υγρή μορφή άλλη φορά.
Εγώ πάντως πρόσεξα ότι υπάρχει διαφορά στην αποτελεσματικότητα των διαφόρων σκευασμάτων.

TARA
16-03-11, 17:54
Τάρα δοκίμασε κάτι σε υγρή μορφή άλλη φορά.
Εγώ πάντως πρόσεξα ότι υπάρχει διαφορά στην αποτελεσματικότητα των διαφόρων σκευασμάτων.

Ευχαριστω, θα το δοκιμασω, γιατι για να πω την αληθεια απογοητευθηκα.

BOBOLINOS
16-03-11, 19:49
Ευχαριστώ για τις συμβουλές κορίτσια.
Το ξέρω το "ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ" και σίγουρα σε ένα βαθμό είναι θέμα συνήθειας, απλώς πολλές φορές την παρακολουθώ που κοιμάται και είναι πολύ ανήσυχη στον ύπνο της. Π.χ. κλαίει ενώ κοιμάται, βλέπει όνειρα και αναστατώνεται, φωνάζει ενώ κοιμάται...
Γι΄αυτό σκέφτηκα ότι σε ένα βαθμό θα βοηθούσε και η ομοιοπαθητική.
ακριβώς και εμείς μία από τα ίδια με τον μικρό ξυπνάει με ωριαίο πρόγραμμα από τις 4:00 και μετά σε βαθμό που δεν αντέχω άλλο.Οταν μίλησα με την ομοιοπαθητικό γι'αυτο μου ετοίμασε μία αγωγή η οποία μας βοήθησε ως ένα βαθμό αλλά το πρόβλημα ήταν άλλο και έτσι αναγκαστηκα να τον κάνω μαγνητική εγκεφάλου πριν από λίγες μέρες.Τώρα περιμένω την κατάλληλη αγωγή αφού έχω και την διαγνωση είμι σίγουρη πως θα πάνε καλύτερα τα πράγματα.Για μένα πάντως δοκίμασε την καλό θα δεις κακό δε θα δεις.

vera
16-03-11, 21:10
γεια σας κ παλι!
τον βρήκα τον γιατρο,αυτη τη φορα ηταν πιο ομιλητικός.
μου ειπε να παρω 2 mercury 200.να παρει τη 1 καψουλα κιαν δεν πιασει σε 24ωρες να της δωσω κ την αλλη.
χτες το βράδυ πηρε τη 1η καψουλα,απο το βράδυ δεν εχει πυρετό αλλα το μπούκωμα στη μύτη συνεχίζεται..ειναι τοσο εντονο που αναπνέει απο τη μύτη.
το κακο με αυτο το μπούκωμα ειναι οτι δεν καθαρίζει με ορο.
θα καταλαβω αν εχει πιασει το φαρμακο αν μειωθεί κ το μπούκωμα??
δεν σκέφτηκα να τον ρωτησω η χαζη..τι λετε?

Θα τον παρεις τηλεφωνο να τον ενημερωσεις και θα σου πει.

vera
16-03-11, 21:22
Αυτή είναι: Gaia Herbs, Echinacea Supreme, Certified Organic, 4 fl oz (120 ml) (http://www.iherb.com/Gaia-Herbs-Echinacea-Supreme-Certified-Organic-4-fl-oz-120-ml/11452?at=0)

Επειδή παίρνει και ο άντρας μου λέω να πάρω και τη μεγαλύτερη συσκευασία (240μλ) τώρα που έχει και δωρεάν μεταφορικά.

Αν κανεις παραγγελια πες μου να κανω κι εγω μαζι.

DaF
16-03-11, 22:54
εχετε θιξει ενα σωρο θεματα πωπω!:D
για την εχινακεια ρωτησαμε την Σ. και δεν την προτεινει ανετα σε μικρα παιδια , επειδη , ειπε, ανεβαζει τα λευκα. μου φαινεται αρκετα λογικο, αν κ θα ηθελα περισσοτερες πληροφοριες(γενικες) -θα διαβασω τα λικνς οπωσδηποτε.
η δικη μας μεχρι τωρα σταση ειναι να τρωμε οσο γινεται υγιεινα κ να καταναλωνουμε κυριως τοπικα προιοντα κ βοτανα , χωρις καθολου συμπληρωματα (ουτε στην εγκυμοσυνη δεν τα ηθελα..:rolleyes:)
βεβαια, ακομα κ η απλη βιταμινη με εχινακεια του φαρμακειου, μου εκανε πολυ καλο ολο το χειμωνα, αλλα η ιωση που περασαμε μολις, μας ξετιναξε, δεν μας βοηθουσε τιποτα!:-?
η μικρη την εβγαλε καλυτερα απ'ολους, με puls, το οποιο φαινεται να ειναι το φαρμακο της.
α κ για την ιστορια, αυτο που λετε για τον πυρετο, ειναι πολυ σωστο, τωρα δεν καναμε σοβαρο πυρετο, κανενας μας, και ειμαστε στις 2 εβδομαδες με συμπτωματα ..παμε για τριτη!:-?

οσο για τον καφε...εμενα με πειραζει μεχρι κ η σοκολατα:shock: .....φυσικα λατρευω κ το τσαι ....αυτα τα τρια αγαπημενα μου ομως, μου φερνουν απιστευτη υπερενταση κ αμεσως αρνητικες σκεψεις....χαρακτηριστικα του natr.muriaticum.....οποτε ακομα κ αν κουτουλαω απο τη νυστα :lol: καλυτερα να αποφευγω τα διεγερτικα...

neraides
16-03-11, 23:09
Καλησπέρα σε ολες σας.

Κανω ομοιοπαθητικη εδω και 10 περιπου χρονια και ειδα γιατρεια σε αρκετα προβληματα που με ταλαιπωρουσαν και βελτιωση σε καποια αλλα που ειναι απο την φυση τους "ανιατα", οπως π.χ. οι ημικρανιες που με ταλαιπωρουσαν.

Η μονη περιοδος που δεν εκανα ειναι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου και μετα απο αυτην τωρα που θηλαζω και αυτο επειδη εχω ελλιπη ενημερωση για το αν κανει ή οχι.

Τελος παντων. Αυτο ειναι ενα μεγαλο θεμα που δεν θα το ανοιξω τωρα, ισως καποια αλλη στιγμη.

Ο λογος που ανοιξα το θεμα ειναι για να δω ποσες απο εσας κανετε ή εχετε κανει ομοιοπαθητικη στο παρελθον, τι προβληματα ειχατε και αν τα διορθωσατε και γενικα την αποψη σας.

Επισης επειδη σκοπευω μετα το τελος του θηλασμου να την ξαναρχισω και επειδη ειμαι ΜΕΓΑΛΟΣ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΚΑΦΕ, οσες απο εσας κανουν ομοιοπαθητικη εχετε να μου προτεινετε καποια μαρκα καφε συμβατου με την ομοιοπαθητική που να "μοιαζει" στην γευση με τον αληθινο καφε? Κοριτσια, εχουνε περασει τοσα χρονια που τον εκοψα (επινα πολλους την ημερα απ΄ολα τα ειδη) και ακομη δεν μπορεσα να απεξαρτηθω απο αυτον!!!!!

Φιλια σε ολες σας. εγω εκανα ομοιοπαθητικη στην εγκυμοσυνη μου κανονικοτατα!!!!!!!!!!!!!!!! ισα-ισα που ο γυναικολογος μου μολις του το ειπα μου ειπε ''και πολυ καλα κανεις'' !!!!! υπεφερα απο κρισης πανικου αλλα με βοηθησε παραλληλα και στην σταθεροποιηση του κυκλου μου που λογο πολυκυστικων οωθηκων ηταν ακαταστατος...κι αναγκαζομουν να περνω αντισσυλιπτικα! τωρα οσο για τον καφε εγω δεν ημουν ποτε εξαρτημενη να το πω απο την καφεινη γι'αυτο και τον εκοψα στην εγκυμοσυνη πανευκολα αλλα επειδη οταν ημουν εγκυος στους τελευταιους μηνες ηταν ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ !!!!!!!!! και υπεφερα απο την ζεστη επινα που και που τον ''sonna'' ειναι καθαρο υποκαταστατο καφε και τον εκανα ''φραπε'' με μπολικα παγακια κι ηταν μια χαρα!!!!!!!!!!!!! τον αγοραζα απο τον Σκλαβενιτη το σουπερ-μαρκετ αλλα τον εχω πετυχει και σε μικροτερα...πολυ καλη η ομοιοπαθητικη την οποια διεκοψα λογο ηλ.....ας ομοιοπαθητικου, θα ηθελα ομως καποια στιγμη να την ξαναρχισω....

Rosie
16-03-11, 23:25
Και μια και συζητάτε για εγκυμοσύνη και ομοιοπαθητική, εμένα ακόμη και κατά τη διάρκεια του τοκετού η γυναικολόγος μου μου έδινε ομοιοπαθητικά χαπάκια!

Τώρα μην με ρωτάτε ποια ήτανε αυτά και τι κάνανε, ιδέα δεν έχω στην κατάσταση που ήμουνα, απλά τα έριχνα στο στόμα μου και τα μασούσα :mrgreen:

Ακόμη και στα νεογέννητά μου έδωσε η γυναικολόγος μου ομοιοπαθητικά αν και για διαφορετικούς λόγους στο καθένα.

Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλό ο γυναικολόγος να είναι ταυτόχρονα και ομοιοπαθητικός παρά να έχεις ξεχωριστό γυναικολόγο και ομοιοπαθητικό και να συνεργάζονται.
Τα πάντα μπορούν να αντιμετωπιστούν ομοιοπαθητικά ακόμη και ώρα ανάγκης, πχ και στις δυο τις γέννες έσπασαν τα νερά πρώτα και ήμουνα με σπασμένα νερά για πάρα πολλές ώρες (15 στην πρώτη και 24 περίπου στη δεύτερη) και αντιβίωση δεν πήρα που είναι το σύνηθες σε τέτοιες περιπτώσεις, μόνο ομοιοπαθητικά.

TARA
17-03-11, 08:06
Τα πάντα μπορούν να αντιμετωπιστούν ομοιοπαθητικά ακόμη και ώρα ανάγκης, πχ και στις δυο τις γέννες έσπασαν τα νερά πρώτα και ήμουνα με σπασμένα νερά για πάρα πολλές ώρες (15 στην πρώτη και 24 περίπου στη δεύτερη) και αντιβίωση δεν πήρα που είναι το σύνηθες σε τέτοιες περιπτώσεις, μόνο ομοιοπαθητικά.

Συγνωμη για το off topic...γεννησες χωρις προκληση μετα απο 24 ωρες με σπασμενα νερα?΄Η ακομα καλυτερα, χωρις καισαρικη? Και ο γιος μου γεννηθηκε μετα απο 24 ωρες με σπασμενα νερα, αλλα με προκληση, γιατι δεν ειχα καθολου πονους και διαστολη για παρα πολλες ωρες. Σε ολους μαλιστα εκανε εντυπωση το πώς γλυτωσα την καισαρικη.

Rosie
17-03-11, 08:39
Τάρα η γυναικολόγος μου κάνει φυσικό τοκετό, ούτε καν ωκυτοκίνη μου χορήγησε!
Θα μπορούσε να περιμένει και 48 ώρες μου είπε.

fairy's mom
17-03-11, 09:08
Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλό ο γυναικολόγος να είναι ταυτόχρονα και ομοιοπαθητικός παρά να έχεις ξεχωριστό γυναικολόγο και ομοιοπαθητικό και να συνεργάζονται.
Τα πάντα μπορούν να αντιμετωπιστούν ομοιοπαθητικά ακόμη και ώρα ανάγκης,
Έχω διαβάσει και αλλού στο παρελθόν για την εμπειρία σου στην γέννα και πρέπει να σου πω ότι την ζήλεψα! Αλλά για μας προσωπικά είναι δύσκολο το 2πλασιο κόστος του ιδιωτικού και από την άλλη φοβάμαι τυχόν προωρότητα και δεν θέλω να μπλέξω με μονάδες νεογνών σε ιδιωτικά. Κατά τα άλλα πραγματικά έχεις αξιοζήλευτη γιατρό! Να σου δίνει μόνο ομοιοπαθητικά εκείνη την ώρα...γιατί δεν υπάρχουν τέτοιοι γιατροί και στα δημόσια? :-(

Συγνωμη για το off topic....
Καθόλου οφ τοπικ δεν είσαι. Αφού μιλάμε για εγκυμοσύνη/τοκετός και ομοιοπαθητική.

TARA
17-03-11, 09:17
Αλλά για μας προσωπικά είναι δύσκολο το 2πλασιο κόστος του ιδιωτικού και από την άλλη φοβάμαι τυχόν προωρότητα και δεν θέλω να μπλέξω με μονάδες νεογνών σε ιδιωτικά. Κατά τα άλλα πραγματικά έχεις αξιοζήλευτη γιατρό! Να σου δίνει μόνο ομοιοπαθητικά εκείνη την ώρα...γιατί δεν υπάρχουν τέτοιοι γιατροί και στα δημόσια? :-(

Και για εμας το ιδιο ισχυει. Δυστυχως, αν και εμπιστευομαι τα δημοσια νοσοκομεια γιατι εχουν παρα πολυ καλους γιατρους, το συστημα τους ειναι απαρχαιωμενο.

fairy's mom
17-03-11, 09:32
Η νέα λίστα
· Apis 200ch - 1M – 10M fairy's mom Ζωγραφου
Apis 30chmesastouraΜεταμόρφωση, κέντροΑθήνα, 200ch TARA Παιανία (μόνο με πμ)
· Arnica 30ch mesastoura Μεταμόρφωση, κέντροΑθήνα
Arnica 200ch - 1M – 10M fairy's mom Ζωγραφου, 200ch yogini Κορυδαλλός, 1M TARA Παιανία (μόνο με πμ)
· Antimonium tartar200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα)
· Aloe200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου
· Aconitum200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου, chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα), 30ch & 1M Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ) , 1M 4U KαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη, 200ch yogini Κορυδαλλός, 200ch & 1M TARA Παιανία (μόνο με πμ)
· Arsenicum 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου, 1M Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ) , 200ch yogini Κορυδαλλός
Arsenicum album 30ch , κέντροΑθήνα, 200ch TARA Παιανία (μόνο με πμ)
·Aesc 12ch (http://abchomeopathy.com/r.php/Aesc) hemmoroids mesastoura Μεταμόρφωση
· Beladonna mesastoura Μεταμόρφωση
Belladonna 200ch & 1Mfairy'smomΖωγραφου,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 1M Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ) , 200ch yogini Κορυδαλλός, 200ch & 1M TARA Παιανία (μόνο με πμ)
Belladonna 30ch , κέντροΑθήνα
· Bryonia 12ch mesastoura Μεταμόρφωση
Bryonia 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου, 200ch κέντροΑθήνα
Bryonia 30ch , κέντροΑθήνα, Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ) , 200ch TARA Παιανία (μόνο με πμ)
· Colocynthis200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου, 1M κέντροΑθήνα
Colocynthis 30ch , κέντροΑθήνα
· CaccusCacti200ch fairy's mom Ζωγραφου, 200ch TARA Παιανία (μόνο με πμ)
· Calc carbonica 200ch , 1M & 10M fairy's mom Ζωγραφου, chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 30ch 200ch & 1M 4U KαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη, 200ch yogini Κορυδαλλός
· Chamomilla 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) ,200ch 4U KαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη, 200ch yogini Κορυδαλλός
Chamomilla 30ch , κέντροΑθήνα, Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ) , TARA Παιανία (μόνο με πμ)
· Causticum 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
causticum (υγρομε 10% οινοπνευμα) LM1 κέντροΑθήνα
·croton tiglium , 1M yogini Κορυδαλλός
· Drosera 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 200ch TARA Παιανία (μόνο με πμ)
·Dulcamara 30ch , Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ)
· FerrumPhosph. , 200ch TARA Παιανία (μόνο με πμ)
· Gelsemium 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
Gelsemium 30ch , κέντροΑθήνα, Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ)
· Hep. Sulpur 200ch , 30ch mesastoura Μεταμόρφωση, 30ch κέντροΑθήνα
Hep. Sulpur 200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου, 200ch TARA Παιανία (μόνο με πμ)
· Kali bichronicum200ch fairy's mom Ζωγραφου, 200ch κέντροΑθήνα,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 30ch TARA Παιανία (μόνο με πμ)
· Lycopodium 30ch mesastoura Μεταμόρφωση, TARA Παιανία (μόνο με πμ)
·Lachesis 30ch ,κέντροΑθήνα
· Ledum 30ch , κέντροΑθήνα
· Ignatia 30ch - 200ch & 1Mfairy'smom Ζωγραφου, 1M κέντροΑθήνα
·Ipecacuana 30ch , κέντροΑθήνα
Ioecacuana 200ch , chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 4U KαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη, 200ch yogini Κορυδαλλός, 200ch TARA Παιανία (μόνο με πμ)
·Medhorrinum 200ch & 1M , κέντροΑθήνα, 1M yogini Κορυδαλλός
Medhorrinum 30 ch 200ch & 1M , 4U KαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη
·Mercury 200ch , chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 4U KαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη, 200ch yogini Κορυδαλλός, 200ch TARA Παιανία (μόνο με πμ)
· Mercurius sol.200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
Mercurius sol. 30ch , κέντροΑθήνα
·Natrium mur., 200ch yogini Κορυδαλλός
·Nautia 30ch , κέντροΑθήνα
· Nux vomica 30ch fairy's mom Ζωγραφου
· Pulsatila 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου, 200ch κέντροΑθήνα, chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 4U KαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη, 200ch, 1M & 10M yogini Κορυδαλλός, 200ch TARA Παιανία (μόνο με πμ)
· Phosphorus200ch fairy's mom Ζωγραφου, chatziko 200ch, 1M & 10M Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 200ch yogini Κορυδαλλός
Phosphorus 30ch , κέντροΑθήνα
·Podophyllum 30ch , κέντροΑθήνα
·Phytolacca 1M , κέντροΑθήνα, 200ch yogini Κορυδαλλός
· Rumex 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 200ch yogini Κορυδαλλός
·Phus tox. 30ch , κέντροΑθήνα, 200ch yogini Κορυδαλλός
·Sambucus niger 200ch , κέντροΑθήνα
· Sepia200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου, 1M κέντροΑθήνα
Sepia LM1 κέντροΑθηνα
· Spongia 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου, chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 200ch yogini Κορυδαλλός, 200ch TARA Παιανία (μόνο με πμ)
Spongia 30ch , Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ)
Spongia mesastoura Μεταμόρφωση
·Stafisagria , 200ch yogini Κορυδαλλός, mesastoura Μεταμόρφωση
· Sulphur 30chmesastouraΜεταμόρφωση, κέντροΑθήνα, 4UKαλλιθέα σύνορα με Ν. Σμύρνη, TARA Παιανία (μόνο με πμ)
Sulphur 200ch fairy'smom Ζωγραφου, 4UKαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη
Sulphur 1M , 4UKαλλιθέα σύνορα με Ν. Σμύρνη
· Τuberculinum1Mfairy'smom Ζωγραφου
· Veratrumalbum 30ch mesastoura Μεταμόρφωση
· Silica 30ch 2caps mesastoura Μεταμόρφωση
· Veratrum album 30ch , κέντροΑθήνα

fairy's mom
17-03-11, 09:40
Aυτό εννοείς;
http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=apis

Σου το έχει προτείνει ο Κ;
Ενδείκνυται δηλαδή για αλλεργικούς στα τσιμπήματα;
Ναι αυτό εννοώ.

Το είχε ο γιατρός στην λίστα του. Την άρνικα (παραδόξως) δεν είχε και την είχα πάρει από μόνη μου. Και ευτυχώς γιατί μας χρειάστηκε σε ένα χτύπημα στο κεφάλι Κυριακή (ως συνήθως) και μάλιστα επί χριστουγεννιάτικων εορτών.

Να μην σου πω ψέματα για τους αλλεργικούς. Δεν ξέρω καθόλου. Ίσως να βοηθάει σε μεγάλη δόση, για να σου δώσει λίγο περισσότερο χρόνο να πας στο νοσοκομείο:?:

TARA
17-03-11, 09:55
Το είχε ο γιατρός στην λίστα του. Την άρνικα (παραδόξως) δεν είχε και την είχα πάρει από μόνη μου. Και ευτυχώς γιατί μας χρειάστηκε σε ένα χτύπημα στο κεφάλι Κυριακή (ως συνήθως) και μάλιστα επί χριστουγεννιάτικων εορτών.

Εχεις δικιο, ουτε η δικη μου λιστα την εχει. Πρεπει να την προσθεσω.

Να μην σου πω ψέματα για τους αλλεργικούς. Δεν ξέρω καθόλου. Ίσως να βοηθάει σε μεγάλη δόση, για να σου δώσει λίγο περισσότερο χρόνο να πας στο νοσοκομείο:?:

Ο αλλεργικος σε τσιμπηματα χρειαζεται επειγοντως κορτιζονη. Ο αντρας μου εχει παντα μαζι του αμπουλα και συριγγα.

natty26
17-03-11, 10:35

Δινεται και προληπτικά σε μορφη ταμπλετας και σε υγρη μορφη σε μπουκαλακι.

Rosie
17-03-11, 10:45
Δινεται και προληπτικά σε μορφη ταμπλετας και σε υγρη μορφη σε μπουκαλακι.

Έχεις δίκαιο ότι κάποιοι τη δίνουνε και προληπτικά αλλά δεν θα έπρεπε γιατί επιστημονικές έρευνες έδειξαν ότι χάνει την αποτελεσματικότητά της.

apeleytheros
17-03-11, 16:55
http://www.whatstheharm.net/homeopathy.html

chatzico
17-03-11, 23:03
Εχθές, πήγαμε Νέα Ερυθραία για να δει την μικρή ο Κυβέλλος, μου είπαν να τη δει παιδίατρος για να κάνει ακριβή διάγνωση αλλά προτίμησα να την δεί ο ίδιος.

Λοιπόν, είπε ότι ο οργανισμός της το παλεύει καλά, είχε κάποια έμπυα στίγματα, αν δεν βελτιωνόταν η κατάστασή της μέχρι σήμερα το μεσημέρι, θα έπαιρνε αντιβίωση για 3-4 ημέρες. Η μικρή πήρε 1 Calcarea Carbonica 1M & 2 Phytolacca 200ch από την ώρα που φύγαμε. Η ίδια αγωγή μέχρι το μεσημέρι σήμερα και θα μιλάγαμε κατ' ιδίαν για να δούμε την συνέχεια.

Στο μεταξύ, δεν έβλεπα κάποια τρομερή βελτίωση και μου μπήκε η ιδέα για λοιμώδη μονοπυρήνωση. Όταν μιλήσαμε το μεσημέρι, του το είπα και απάντησε ότι είχε σκεφθεί και ο ίδιος την περίπτωση αυτή. Μου είπε να κάνει η μικρή γενική αίματος και ΜΟΝΟΤΕΣΤ για να σιγουρευτούμε. Ήταν αρνητικό. Πήγα στο ιατρείο στον Πειραιά για να μου γράψει τις εξετάσεις - ΝΑΙ, μπορεί, έχω βιβλιάριο δημοσίου - και ζήτησε να ξαναδεί το παιδί -ΧΩΡΙΣ ΑΜΟΙΒΗ-. Είπε ότι έχει εμφανή βελτίωση, συνεχίζουμε αγωγή με Calcarea Carbonica & Phytolacca και μιλάμε αύριο.

Βρε κορίτσια, τι να πω ? Από τις 8 το βράδυ και μετά, έχει κάνει μια στροφή προς το καλύτερο ΘΕΑΜΑΤΙΚΗ. Αναπνέει πολύ καλύτερα, με κλειστό στόμα και η διάθεση της σαφώς βελτιωμένη. Α ! έχει και όρεξη !!!!!!!!!!!!!!!

Ανασαίνω και εγώ καλύτερα, τολμώ να πω.

Σε ότι αφορά τις νεκρολογίες, νομίζω ότι το τοπικ είναι για την ομοιοπαθητική και όχι για πιθανά 'υποτιθέμενους' νεκρούς από ίσως ανακριβείς πηγές και με μάλλον ασαφείς περιγραφές συμπτωμάτων......

DaF
18-03-11, 01:19
πολυ ωραια νεα!περαστικα στη συνονοματη!:grin:

mariazil
18-03-11, 09:02
Περαστικά στην μπουμπού!!!

chatzico
18-03-11, 09:11
πολυ ωραια νεα!περαστικα στη συνονοματη!:grin:

Περαστικά στην μπουμπού!!!

Σματς, σμουτς !!!!!!!!!!!!!!

Φιλενάδες - έτσι σας αισθάνομαι - ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!1

fairy's mom
18-03-11, 17:51
Πήγα στον γιατρό σήμερα (chatzico για 1 μέρα δεν βερθήκαμε :)) και μου απάντσηε σε διάφορα που ρώτησα:
Ρώτησα τον φαρμακοποιό για το μοίρασμα του φαρμάκου σε 2-3 δόσεις και μου είπε ότι αν ο οργανισμός είναι αγνός, όπως ενός παιδιού, τότε αν πάρει μέρος της κάψουλας 1Μ το πρωί, ένα μέρος το μεσημέρι και ένα μέρος το βράδυ, τότε ναι, είναι σα να έχει πάρει τρεις φορές 1Μ.

Επίσης ρώτησα κι εγώ για το ομοιοπαθητικό φάρμακο από μητρικό γάλα και μου είπε ότι φυσικά και γίνεται, αλλά δεν το χορηγούν όλοι οι γιατροί. Επίσης μου είπε ότι συνηθίζεται στον αποθηλασμό, αν είναι δύσκολο για το παιδί.
Ισχύουν και τα δύο. Μάλιστα για το φάρμακο από γάλα μπορεί να δοθεί και σε περιπτώσεις δυσανεξίας στο γάλα (νομίζω μητρικό).

Ο αλλεργικος σε τσιμπηματα χρειαζεται επειγοντως κορτιζονη. Ο αντρας μου εχει παντα μαζι του αμπουλα και συριγγα.

Τι μου είπε και με κούφανε! Τάρα μπορεί και να γλυτώσει κάποιος την κορτιζόνη.
Πριν χρόνια το ένα παιδί του -αλλεργικό- έπιασε μέλισσα. Τον πήρε αμέσως η γυναίκα του και της είπε να δώσει apis 200 και κλείνει το ιατρείο και πάει σπίτι. Μέχρι να πάει βλέπει το παιδί με φουσκωμένο όλο το χέρι μέχρι πάνω. Ξαναδίνει 200αρι που δεν έκανε τπτ και αμέσως δίνει 1Μ. Μέσα σε 10 λεπτά είδε το χέρι να ξεπρήζεται, το πρήξιμο έμεινε μόνο στο σημείο του τσιμπήματος και το παιδί απέβαλλε το δηλητήριο με συνεχόμενη ούρηση! Μάλιστα μου είπε ότι και ο ίδιος τα έχασε όταν έβλεπε το χέρι να ξεφουσκώνει και μου έλεγε ότι δεν σκέφτηκε εκείνη την ώρα να το βινετοσκοπήσει!

Τέλος μου είπε ότι έχει ξεκινήσει με έναν καθηγητή στο Αρεταίιο επίσημη έρευνα για τη δράση της ομοιοπαθητικής σε ισχιακή προβολή.

Και ότι αν συνεργαστεί η μαία μου μπορούμε με τηλ επικ/νια να μου χορηγεί ομοιο κατά τον τοκετό εφόσον χρειαστεί. Το θέμα είναι θα συνεργαστεί??

chatzico πολύ ευχάριστα τα νέα σας!:D

apeleytheros
18-03-11, 18:04
Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν πολύ πιο ισχυρή αλλεργία σε σημείο που να είναι θανατηφόρος. Μην παίρνετε ένα συγκεκριμένο σκηνικό για νόρμα.

4 U
18-03-11, 21:51
@ chatzico - μπράβο σας και περαστικά
@ Rosie ευχαριστώ και πάλι για το λινκ
@ yogini ( διάβασα το πρωί απο το γραφείο σε άλλο θέμα κάτι για social engineering ... δεν προλάβαινα να σου γράψω εκεί εκείνη την ώρα... είσαι ΘΕΑ! ακόμα γελάω :)

και συνεχίζω με τα ομοιοπαθητικά νέα μας. Την Τρίτη σας έγραψα ότι ήταν μια χαρά με puls και ήταν μέχρι την επόμενη μέρα. Την Τετάρτη το πρωί που σηκώθηκε άρχισε να βήχει πολύ... Κάλεσα την Σ. και μου είπε scilla maritima (ή squilla)...

(καλά να μην σας τύχει το συγκεκριμένο είδα και έπαθα να το βρω.... αλλά και να σας τύχει τώρα πήρα πολλά καλέστε εμένα :)

Λοιπόν πήρε την ίδια μέρα 2 των 200ch με το 2ο είδαμε θεαματική βελτίωση, απο ασταμάτητο βήχα θέμα είναι αν βήχει 2-3 φορες τη μέρα :) είμαι πολύ χαρούμενη. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα για ένα γονιό να βλέπει το παιδί του να υποφέρει...

χάρη στη "Σκύλα" θα περάσουμε ένα τέλειο ΣΚ :)))

apeleytheros
18-03-11, 22:01
ευτυχώς που το βρήκες γιατί αν δεν το έβρισκες και της έδινες κάποιο θα είχε μεγάλη διαφορά.

Αν οι ίδιοι οι ομοιοπαθητικοί δεν μπορούν με όλα τα εξελιγμένα τους εργαλεία να καταλάβουν ποιο είναι τι, γιατί πιστεύεις ότι το καταλαβαίνει το σώμα σου;

yogini
18-03-11, 22:14
Μπράβο ρε κορίτσια!!!
Εγω από προχθές είμαι με τη μέση μου αλλά δεν παίρνω τώρα τηλέφωνο για τέτοια πράγμαυα...η μάνα μου έχει λυσσάξει να μου δώσει αντιφλεγμονώδη (η γυναίκα κάνει ένεση buscopan με τον παραμικρό πόνο για να καταλάβετε που μεγάλωσα) και λέω δεν παίρνω λίγο Rous toxicodentron που μου το είχε δώσει όταν πονούσε το ισχίο μου....ε το παίρνω αλλά ήμουν σίγουρη ότι δεν μπορεί να βοηθήσει σε πόνο μέσης....αμ πως! Πήγα και έκανα τη γιογκίτσα μου κανονικά...μετά με έπιασε πάλι και σήμερα άνοιξα μια καψουλίτσα 200αρα και την μοίρασα στα 4 και πήγα και έκανα και πιλάτες! Ρε πως αυθυποβάλλομαι έτσι η ρουφιάνα!! :D

DaF
18-03-11, 23:27
'απελευθερε' ειπα να μην ασχοληθω με τα σχολια σου, αλλα υπαρχουν ορια κ εσυ τα εχεις ξεπερασει.
δεν σου απαγορευει κανεις να πεις τη γνωμη σου , μπορεις ανετα να πας στο διπλα θεμα και να γραφεις οσα πραγματα θεωρεις εσυ οτι ειναι χρησιμα και βοηθουν. οποιος θελει θα ερθει κ θα τα διαβασει. τα παραπανω σχολια σου προς μαμαδες που ανησυχησαν κ τελικα αντιμετωπισαν κατι ειναι τουλαχιστον αγενη. αν δεν θες, μην λες συγγνωμη, αλλα πηγαινε διπλα κ κανε αυτο για το οποιο διατεινεσαι οτι γραφτηκες στο φορουμ: κατι εποικοδομητικο.

apeleytheros
18-03-11, 23:59
Είναι προσβλητικό το να θέτω ερωτήματα; Έτσι και αλλιώς τα αγνοείτε επιδεικτικά η τα επιχειρήματά σας συνοψίζονται στο «δεν με ενδιαφέρει».

Για παράδειγμα, ας δούμε μια ασθένεια η οποία αν δεν αντιμετωπισθεί με αληθινά φάρμακα, είναι δυνητικά (έως 40%) θανατηφόρος: Τέτανος. Είναι πολύ γνωστή η διαδικάσία με την οποία εξελίσσεται, ένα βακτήριο παράγει μια πανίσχυρη νευροτοξίνη η οποία προκαλεί σπασμούς. Κάποια ομοιοπαθητικά site συνιστούν belladonna για νήπια. Δεν υπάρχει κάποια έρευνα/στοιχείο που να λέει οτι η belladonna κάνει κάτι, ειδικά σε νήπια, οπότε ρωτώ πως ο ομοιοπαθητικός ξέρει εκ των προτέρων ότι θα πρέπει να σου δώσει belladonna η κάποιο άλλο; Η τακτική που βλέπω είναι ότι δίνει belladonna η οτιδήποτε άλλο, και αν δεν περάσει αν δεν είναι φανατισμένος θα σου δώσει φάρμακα, αν όχι κάηκες. Όπως κάηκαν οι 467 άνθρωποι στο παραπάνω λινκ...

DaF
19-03-11, 00:13
ευτυχώς που το βρήκες γιατί αν δεν το έβρισκες και της έδινες κάποιο θα είχε μεγάλη διαφορά.

Μην παίρνετε ένα συγκεκριμένο σκηνικό για νόρμα.

σε αυτα αναφερομαι, τα οποια δεν ειναι ερωτηματα, μην κανεις πως δεν καταλαβαινεις.
τελικα θες να προκαλεις ή να ενημερωνεις;:rolleyes:

το σταματω εδω, κοριτσια με συγχωρειτε για το 'οφ'.

apeleytheros
19-03-11, 00:34
Το δεύτερο είναι καθαρά ενημέρωση.
Το πρώτο επίσης έχει ενημερωτικό χαρακτήρα, είναι συμπέρασμα που προκύπτει από τη διαπίστωση που συμπεριέλαβα, ότι δηλαδή εφόσον δεν μπορεί κανένα μηχάνημα στη Γη να εντοπίσει τις διαφορές μεταξύ δύο ομοιοπαθητικών σκευασμάτων δεν μπορεί ούτε το σώμα σου. (γιατί έχει αποδεδειγμένα πολύ χειρότερο επίπεδο ευαισθησίας, σε σχέση με τα επιστημονικά όργανα - εννοώ ότι ένα επιστημονικό όργανο είναι πολύ πιο ευαίσθητο απ ότι το σώμα)

mariazil
19-03-11, 09:12
Καλημέρα, νά' μαι κι εγώ! Ακούστε τώρα και την δική μου ιστορία ... αυθυποβολής: γυρίζει το παιδί από το σχολείο χτες, με πόνο στο λαιμό, ζεστός αλλά χωρίς πυρετό με ελαφρα πρησμένο λαιμό και δεν μπορούσε να καταπιεί! Με ζώνουν τα φίδια, είχε ένα χρόνο να αρρωστήσει, αλλά αυτά τα συμπτώματα τα ξέρω καλά. Τον βουτάω και τρέχουμε επειγόντως στον παιδίατρο. Φαρυγγίτιδα καραμπινάτη μου λέει, να αρχίσει τις εισπνοές (aerolin και flixotide) και αν κάνει πυρετό, θα δώσουμε αντιβίωση.
Παίρνω τον Κ., του λέω τα καθέκαστα, και μας δίνει pulsatilla 1M, μία να πάρει αμέσως, μία το βράδυ, μία σήμερα το πρωί και μία το βράδυ.
Εδώ αρχίζει η ... αυθυποβολή: μια ώρα αφού πήρε την πρώτη κάψουλα, χειροτερεύει ο πόνος στον λαιμό, ούτε νερό δεν ήθελε να πιει, τόσο πονούσε. Ο καημένος έκλαιγε από τον πόνο, ήθελε αγκαλιά και ήταν ζεστός, αλλά πάλι χωρίς πυρετό... Στις 9 πήρε τη δεύτερη κάψουλα και μισή ώρα μετά κοιμήθηκε! Ξύπνησε σήμερα το πρωί στις 8, δροσερός, ξεπρησμένος, δεν πονάει καθόλου, κεφάτος, ήπιε γάλα κι έφαγε και τώρα παίζει!:grin::grin::grin:
Ωραίο πράγμα η αυθυποβολή! ;-)

4 U
19-03-11, 13:56
Καλημέρα, νά' μαι κι εγώ! Ακούστε τώρα και την δική μου ιστορία ... αυθυποβολής: γυρίζει το παιδί από το σχολείο χτες, με πόνο στο λαιμό, ζεστός αλλά χωρίς πυρετό με ελαφρα πρησμένο λαιμό και δεν μπορούσε να καταπιεί! Με ζώνουν τα φίδια, είχε ένα χρόνο να αρρωστήσει, αλλά αυτά τα συμπτώματα τα ξέρω καλά. Τον βουτάω και τρέχουμε επειγόντως στον παιδίατρο. Φαρυγγίτιδα καραμπινάτη μου λέει, να αρχίσει τις εισπνοές (aerolin και flixotide) και αν κάνει πυρετό, θα δώσουμε αντιβίωση.
Παίρνω τον Κ., του λέω τα καθέκαστα, και μας δίνει pulsatilla 1M, μία να πάρει αμέσως, μία το βράδυ, μία σήμερα το πρωί και μία το βράδυ.
Εδώ αρχίζει η ... αυθυποβολή: μια ώρα αφού πήρε την πρώτη κάψουλα, χειροτερεύει ο πόνος στον λαιμό, ούτε νερό δεν ήθελε να πιει, τόσο πονούσε. Ο καημένος έκλαιγε από τον πόνο, ήθελε αγκαλιά και ήταν ζεστός, αλλά πάλι χωρίς πυρετό... Στις 9 πήρε τη δεύτερη κάψουλα και μισή ώρα μετά κοιμήθηκε! Ξύπνησε σήμερα το πρωί στις 8, δροσερός, ξεπρησμένος, δεν πονάει καθόλου, κεφάτος, ήπιε γάλα κι έφαγε και τώρα παίζει!:grin::grin::grin:
Ωραίο πράγμα η αυθυποβολή! ;-)

τι ωραία νέα!!! μπράβο σε εσας αλλά και στον γιατρό σας :wink:

δεν είναι καταπληκτικό όταν μπορούμε να ανακουφίσουμε τα παιδιά μας και να ξεπεράσουν αρρωστιες, σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και χωρίς χημεία???

yogini
19-03-11, 14:26
Κορίτσια σταματήστε να αναφέρετε το γιατρό γιατί ζήτω που καήκαμε!!! Θα ψάξετε μετά να μου βρείτε άλλον το ίδιο καλό :D
Τελευταία προειδοποίηση!!! :D :D

mariazil
19-03-11, 15:47
Ναι, βρε yogini μου, δίκιο έχεις:D, αλλά δεν είναι υπέροχο να μην χρειάζεται να δίνεις στο παιδάκι σου τόση χημεία που λέει και η 4 U;;;
Να σκεφτείς ότι ο άντρας μου (δεν κάνει ομοιοπαθητική λόγω καφέ, αλλά είναι υπέρ εννοείται)μετά από όσα περνάγαμε κάθε φορά που ο μικρός αρρώσταινε με ίωση, δεν το πίστευε ότι το παιδί κοιμάται ήσυχο μετά από τέτοια επιδείνωση και ... ξενύχτησε στην τηλεόραση περιμένοντας μήπως και ξυπνήσει κλαίγοντας κλπ. Ε, δεν άντεξε και στις 4 κοιμήθηκε κι αυτός! Εγώ πάλι, που είμαι παλιά στο ... ομοιοπαθητικό κουρμπέτι, μόλις είδα το παιδί να κοιμάται, κατάλαβα ότι αυτό ήταν:grin: και τό'ριξα κι εγώ στον ύπνο:mrgreen:
Καλό Σβκ σε όλες/ους!!!:grin:

spyni
19-03-11, 16:28
Ναι, βρε yogini μου, δίκιο έχεις:D, αλλά δεν είναι υπέροχο να μην χρειάζεται να δίνεις στο παιδάκι σου τόση χημεία που λέει και η 4 U;;;
Να σκεφτείς ότι ο άντρας μου (δεν κάνει ομοιοπαθητική λόγω καφέ, αλλά είναι υπέρ εννοείται)μετά από όσα περνάγαμε κάθε φορά που ο μικρός αρρώσταινε με ίωση, δεν το πίστευε ότι το παιδί κοιμάται ήσυχο μετά από τέτοια επιδείνωση και ... ξενύχτησε στην τηλεόραση περιμένοντας μήπως και ξυπνήσει κλαίγοντας κλπ. Ε, δεν άντεξε και στις 4 κοιμήθηκε κι αυτός! Εγώ πάλι, που είμαι παλιά στο ... ομοιοπαθητικό κουρμπέτι, μόλις είδα το παιδί να κοιμάται, κατάλαβα ότι αυτό ήταν:grin: και τό'ριξα κι εγώ στον ύπνο:mrgreen:
Καλό Σβκ σε όλες/ους!!!:grin:

μπραβο κοριτσια!!ετσι!!να μαζευομαστε να λεμε εδω τις ιστοριες αυθυποβολης μας!!!καλο Σαββατοκυριακο!!!chatziko πολυ χαιρομαι και για τη δικη σας...ιστορια!!!

petalouditsa
19-03-11, 16:38
η μικρη ειναι μια χαρα.θελω να χοροπηδηξω απο τη χαρα μου.
πηρε δυο καψουλες mercury κ αμεσως σταμάτησε ο πηρετος κ απο την επόμενη μερα αναπνέει κανονικά οχι απο το στόμα.
την γλυτώσαμε παλι την αντιβίωση...γουπιιιι
ευχαριστώ κοριτσια που είσαστε εδω παντα , δίπλα μου να μου δίνεται κουράγιο.
φιλια

spyni
19-03-11, 16:52
πηρε δυο καψουλες mercury κ αμεσως σταμάτησε ο πηρετος κ απο την επόμενη μερα αναπνέει κανονικά οχι απο το στόμα.
φιλια

na αυτο εννοουσα..μπραβο κοριτσι μου!!!σιδερενια!!

DaF
19-03-11, 19:30
ξανακανε πυρετο η μπουμπου, μια εβδομαδα μετα την αναρρωση, το αντιμετωπισαμε με aconitum 1m οπου ιδρωνε επι 2-3 ωρες, της επεσε κ σημερα ειναι καλα:)
βεβαια, μπορω για λιγο καιρο να μην εχω καμια ιστορια 'αυθυποβολης';:rolleyes: εχω κουραστει με τις απανωτες ιωσεις.....!!!
ξεκινησαμε να της δινουμε γυρη μετα απο συμβουλη της Σ. κοριτσια εσεις που την εχετε, εχετε δωσει καθολου;

4 U
19-03-11, 22:17
ξανακανε πυρετο η μπουμπου, μια εβδομαδα μετα την αναρρωση, το αντιμετωπισαμε με aconitum 1m οπου ιδρωνε επι 2-3 ωρες, της επεσε κ σημερα ειναι καλα:)
βεβαια, μπορω για λιγο καιρο να μην εχω καμια ιστορια 'αυθυποβολης';:rolleyes: εχω κουραστει με τις απανωτες ιωσεις.....!!!
ξεκινησαμε να της δινουμε γυρη μετα απο συμβουλη της Σ. κοριτσια εσεις που την εχετε, εχετε δωσει καθολου;

μπράβο σας! ;)

εμείς όχι, κάτι θα είδε σε εσας φαντάζομαι και έκρινε ότι πρέπει.

σας εύχομαι να μην έχετε καμία ιστορία ανθυποβολής για την επόμενη 20ετιά τουλάχιστον :p

4 U
19-03-11, 22:20
φιλια

χε χε χε ποσες φορές το έχω κάνει, να χοροπηδώ απο τη χαρά μου, όταν τον βλέπω καλά μεσα σε λίγες ώρες... :lol: γιουπι για για...:-P

DaF
19-03-11, 22:25
τη γυρη την εδωσε για ενισχυση ανοσοποιητικου, μας ειπε καλο να την παρει για 3 μηνες, διακοπτουμε κ ξανα απο σεπτεμβρη.
να ξεπρηστει εντελως ο λεμφαδενας κ τι στον κοσμο, παρτι θα κανω.:-)

4 U
19-03-11, 22:31
τη γυρη την εδωσε για ενισχυση ανοσοποιητικου, μας ειπε καλο να την παρει για 3 μηνες, διακοπτουμε κ ξανα απο σεπτεμβρη.
να ξεπρηστει εντελως ο λεμφαδενας κ τι στον κοσμο, παρτι θα κανω.:-)

οκ, είχατε πολυ συχνά ιώσεις? πάτε παιδικό?

περιμένουμε πρόσκληση για το παρτι σας λοιπόν ;)

yogini
19-03-11, 22:44
κάνει να τρώνε γύρη τόσο μικρά; καλά από γεύση είναι μάπα θυμάμαι πως το τρώνε;

DaF
19-03-11, 23:16
στην αρχη δινεις 3-4 κοκους, μετα σιγα σιγα φτανεις στο μισο περιπου κουταλακι.
μπα, της αρεσε, ειναι λιγο ξινη αλλα οκ.
αχχχ να σαι καλα βρε 4u:lol:

ΜΑΡΙΑΛ 2
20-03-11, 00:00
Τάρα μπορεί και να γλυτώσει κάποιος την κορτιζόνη.
Πριν χρόνια το ένα παιδί του -αλλεργικό- έπιασε μέλισσα. Τον πήρε αμέσως η γυναίκα του και της είπε να δώσει apis 200 και κλείνει το ιατρείο και πάει σπίτι. Μέχρι να πάει βλέπει το παιδί με φουσκωμένο όλο το χέρι μέχρι πάνω. Ξαναδίνει 200αρι που δεν έκανε τπτ και αμέσως δίνει 1Μ. Μέσα σε 10 λεπτά είδε το χέρι να ξεπρήζεται, το πρήξιμο έμεινε μόνο στο σημείο του τσιμπήματος και το παιδί απέβαλλε το δηλητήριο με συνεχόμενη ούρηση! Μάλιστα μου είπε ότι και ο ίδιος τα έχασε όταν έβλεπε το χέρι να ξεφουσκώνει και μου έλεγε ότι δεν σκέφτηκε εκείνη την ώρα να το βινετοσκοπήσει!

αυτό που μόλις έγραψες είναι εξαιρετικά επικύνδινο....

η αλλεργική αδερφή μου ακούμπισε φοίνηκα και μέσα σε 15 λεπτά η πίεση ήταν στο 5 (η μεγάλη. όχι η μικρή), οι σφιγμοί ψηλαφούνταν με δυσκολία είχε πρηστεί και είχε τρομερή δύσπνια, για καλή μας τύχη (μπήκαμε τυχαία στο πρώτο ιατρείο που βρήκαμε) ο γιατρός εκεί ήταν πλήρως εξοπλισμένος τις έκανε 2 φορές κορτιζόνη και κατόπιν ανδρεναλίνη και επανήλθε.....

το αλλεργικό σοκ είναι σούπερ επείγον και άμεσα απειλητικό για τη ζωή...

δε χωράνε πειραματισμοί με ομοιοπαθητικά κτλ..... γιατί απλά πεθαίνεις.......

το ξέρω ότι σας τη σπάω αλλά το συγγεκριμένο κρατίστε το....

TARA
20-03-11, 00:17

η αλλεργική αδερφή μου ακούμπισε φοίνηκα και μέσα σε 15 λεπτά η πίεση ήταν στο 5 (η μεγάλη. όχι η μικρή), οι σφιγμοί ψηλαφούνταν με δυσκολία είχε πρηστεί και είχε τρομερή δύσπνια, για καλή μας τύχη (μπήκαμε τυχαία στο πρώτο ιατρείο που βρήκαμε) ο γιατρός εκεί ήταν πλήρως εξοπλισμένος τις έκανε 2 φορές κορτιζόνη και κατόπιν ανδρεναλίνη και επανήλθε.....

το ξέρω ότι σας τη σπάω αλλά το συγγεκριμένο κρατίστε το....

Eδω μαλλον θα συμφωνησω, γιατι εζησα το ιδιο με τον αντρα μου (ειναι αλλεργικος στις σφηκες και τον ειχε τσιμπησει σκουρκος...). Δε νομιζω πως θα πειραματιζομασταν γιατι ακομη και τα δευτερολεπτα ειναι κρισιμα...

DaF
20-03-11, 00:46
μαριαλ ο φοινικας δεν νομιζω οτι ειναι επικινδυνος μονο για αλλεργικους, μου εχουν πει οτι τα φυλλα του εχουν δηλητηριο, αν τρυπηθεις εστω κ λιγο συμβαινει αυτο που περιγραφεις...:-?

yogini
20-03-11, 08:45
μαριαλ ο φοινικας δεν νομιζω οτι ειναι επικινδυνος μονο για αλλεργικους, μου εχουν πει οτι τα φυλλα του εχουν δηλητηριο, αν τρυπηθεις εστω κ λιγο συμβαινει αυτο που περιγραφεις...:-?

άντε ρε δεν είχα ιδέα! Ε καλά άμα έβλεπα τον άλλον σε κατάσταση ανάγκης δεν θα περίμενα να βρω ομοιοπαθητικό. Καμιά φορά και στον εαυτό μου αμα δω τα ζόρια και βαριέμαι να πάρω τον γιατρό τηλέφωνο θα πάρω το φάρμακο το κλασσικό και δεν με νοιάζει κιόλας. Πχ πριν μέρες άρχισα να πονάω πολυ χαμηλά στην κοιλιά χωρίς λόγο....ε λέω που να μπλέξω βραδιάτικα με τον ομοιοπαθητικό πήρα ενα buscopan και τελείωσε το θέμα.

Το apis είναι για ολα τα τσιμπήματα να προμηθευτούμε για το καλοκαίρι;;;

fairy's mom
20-03-11, 12:52

Eδω μαλλον θα συμφωνησω, γιατι εζησα το ιδιο με τον αντρα μου (ειναι αλλεργικος στις σφηκες και τον ειχε τσιμπησει σκουρκος...). Δε νομιζω πως θα πειραματιζομασταν γιατι ακομη και τα δευτερολεπτα ειναι κρισιμα...

Είχα μία απορία για το εν λόγω φάρμακο, ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε για ένα συμβάν που έτυχε στην οικογένεια του. Τονίζω ότι έτυχε σε έναν γιατρό και έκρινε ότι θα το αντιμετωπίσει ομοιοπαθητικά και όπως αποδείχτηκε με επιτυχία. Και έκρινα σωστό να ενημερώσω ότι υπάρχει και αυτή η δυνατότητα.

Τώρα το αν κάποιος εκείνη τη στιγμή θα αποφασίσει να πάρει την κορτιζόνη ή θα καθυστερήσει για να πάρει τηλ τον ομοιοπ του (εφόσον ήδη κάνει κάνει ομοιοπαθητική) είναι προσωπική απόφαση. Εγώ σίγουρα αν είχα τέτοιο πρόβλημα θα το είχα συζητήσει εκ των προτέρων με τον γιατρό μου, να ξέρω τις εναλλακτικές μου και πραγματικά δεν ξέρω τι θα έκανα εκείνη τη στιγμή. Αλλά σίγουρα θα το είχα συζητήσει από πριν και θα είχα προαποφασίσει το τι θα κάνω σε περίπτωση ανάγκης. Και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής από τη στιγμή που δεν θα είχα τον γιατρό στο σπίτι μου, το πιο πιθανό είναι ότι θα είχα προαποφασίσει την κορτιζόνη.

Επομένως δεν έγραψα ή εννόησα πουθενά αφήστε την κορτιζόνη και πιάστε την ομοιοπαθητική!
Αυτά για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις...οι οποίες να πω ότι είναι πολύ εύκολο να δημιουργηθούν στον γραπτό λόγο που ο διάλογος γίνεται με καθυστέρηση ακόμα και ημερών.

Το apis είναι για ολα τα τσιμπήματα να προμηθευτούμε για το καλοκαίρι;;;
Δεν ρώτησα για ποια τσιμπήματα ενδείκνυται...θα σημειώσω την ερώτηση για την επόμενη φορά ;)

TARA
20-03-11, 13:41
Επομένως δεν έγραψα ή εννόησα πουθενά αφήστε την κορτιζόνη και πιάστε την ομοιοπαθητική!
Αυτά για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις...οι οποίες να πω ότι είναι πολύ εύκολο να δημιουργηθούν στον γραπτό λόγο που ο διάλογος γίνεται με καθυστέρηση ακόμα και ημερών.

Ναι βρε, το καταλαβα αυτο! Καλα εκανες και το εγραψες, για να ρωτησω και το γιατρο μας. Εφοσον υπαρχει ιστορικο αλλεργιων σε εμενα και τον αντρα μου, πολυ πιθανο να εχουν και τα παιδια και να μη το γνωριζουμε. Καλο ειναι να ξερουμε οτι υπαρχει εναλλακτικη!

vera
20-03-11, 18:27
Μπράβο ρε κορίτσια!!!
Εγω από προχθές είμαι με τη μέση μου αλλά δεν παίρνω τώρα τηλέφωνο για τέτοια πράγμαυα...η μάνα μου έχει λυσσάξει να μου δώσει αντιφλεγμονώδη (η γυναίκα κάνει ένεση buscopan με τον παραμικρό πόνο για να καταλάβετε που μεγάλωσα) και λέω δεν παίρνω λίγο Rous toxicodentron που μου το είχε δώσει όταν πονούσε το ισχίο μου....ε το παίρνω αλλά ήμουν σίγουρη ότι δεν μπορεί να βοηθήσει σε πόνο μέσης....αμ πως! Πήγα και έκανα τη γιογκίτσα μου κανονικά...μετά με έπιασε πάλι και σήμερα άνοιξα μια καψουλίτσα 200αρα και την μοίρασα στα 4 και πήγα και έκανα και πιλάτες! Ρε πως αυθυποβάλλομαι έτσι η ρουφιάνα!! :D

Η μητερα μου εχει θεμα σοβαρο με ισχιο, εδω και χρονια δλδ ο ορθοπαιδικος δεν μπορει να τη βοηθησει (αυτοι μον για αντιφλεγμονωδη και χειρουργεια ειναι). Της ειχα πει για τον ομοιοπαθητικο αλλα επειδη παιρνει συνεχεια φαρμακα πιεσης (τελευταια δεν μπορουσε να την ρυθμισει καθολου) το αποκλεισαμε. Αυριο θα παμε σε οστεοπαθητικο να δουμε αν μπορεσει να την βοηθησει.........σκεφτομαι αν δεν γινει κατι μηπως την παω τελικα στο γιατρο που ελεγε η ΤΑΡΑ που απο οτι καταλαβα δεν εχει προβλημα με τα φαρμακα. Κλαιει απο τον πονο εδω και 2 βδομαδες (και μυαλο δεν βαζει αφου μολις συνελθει λιγο κουβαλα βαρος και αντε παλι τα ιδια)

elenik
21-03-11, 06:55
Ούτε εγώ, εδώ και καιρό, η πεθερά μου με κοιτά σαν ψάρι με πόδια και ουρά, η φαρμακοποιός μου (μαμά) στην αρχή μου έλεγε με σκεπτικισμό, μα γίνεται να μην δώσεις κορτιζόνη στην λαρυγγίτιδα, το διακινδυνεύεις ? Τώρα που μου φτιάχνει τα φάρμακα η κόρη της και βλέπει ότι έχουν αποτέλεσμα, λέει, είδες βρε παιδί μου, τελικά αποδίδουν.....

Αρχικα να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι ουτε υπερ ουτε κατα της ομοιοπαθητικης. Ειναι κατι που απλα δεν ξερω και λογο σοκολατας και τσαγιου ... δεν πλησιαζω :lol:.

Θα ηθελα ομως να εκφερω μια ενσταση στο παραπανω. Δεν ξερω πως λυνει η ομοιοπαθητικη το θεμα της λαρυγγιτιδας (θα με ενδιεφερε βεβαια να μου πειτε τι συνιστα) αλλα ξερω το ποσο επικυνδινη ειναι η λαρυγγιτιδα.

Οσες δεν γνωριζετε πως ειναι να του κοβεται η ανασα, να το βλεπεις να προσπαθει να βαλει μεσα του μια σταλα αερα και να μην μπορει και το μονο που εχετε βιωσει ειναι ενα σφιριγματακι στην ανασα... μην υποτιματε τοσο αυτη την νοσο και μην το λετε λες και ειναι ιωσουλα με βηχαλακι. Ειναι κατι πολυ σοβαρο και μπορει να αποβει μοιραιο.

Σε περιπτωση βεβαια που παρακολουθειστε απο ομοιοπαθητικο οκ. Αλλα ναι ειναι κατι που χρηζει καταληλης θεραπειας (απο οποιον και αν προερχεται)

ΥΓ. Οσες κανετε ομοιοπαθητικη στα παιδια σας, κανετε και εσεις?

TARA
21-03-11, 08:24
σκεφτομαι αν δεν γινει κατι μηπως την παω τελικα στο γιατρο που ελεγε η ΤΑΡΑ που απο οτι καταλαβα δεν εχει προβλημα με τα φαρμακα.

Δεν απαγορευει καφε, μεντα κλπ, για τα φαρμακα δε γνωριζω να σου πω. Η ανιψια μου ειναι στο Λονδινο τωρα, οποτε θα μαθω σε μια εβδομαδα που θα επιστρεψει.

chatzico
21-03-11, 09:17
Αρχικα να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι ουτε υπερ ουτε κατα της ομοιοπαθητικης. Ειναι κατι που απλα δεν ξερω και λογο σοκολατας και τσαγιου ... δεν πλησιαζω :lol:.

Θα ηθελα ομως να εκφερω μια ενσταση στο παραπανω. Δεν ξερω πως λυνει η ομοιοπαθητικη το θεμα της λαρυγγιτιδας (θα με ενδιεφερε βεβαια να μου πειτε τι συνιστα) αλλα ξερω το ποσο επικυνδινη ειναι η λαρυγγιτιδα.

Οσες δεν γνωριζετε πως ειναι να του κοβεται η ανασα, να το βλεπεις να προσπαθει να βαλει μεσα του μια σταλα αερα και να μην μπορει και το μονο που εχετε βιωσει ειναι ενα σφιριγματακι στην ανασα... μην υποτιματε τοσο αυτη την νοσο και μην το λετε λες και ειναι ιωσουλα με βηχαλακι. Ειναι κατι πολυ σοβαρο και μπορει να αποβει μοιραιο.

Σε περιπτωση βεβαια που παρακολουθειστε απο ομοιοπαθητικο οκ. Αλλα ναι ειναι κατι που χρηζει καταληλης θεραπειας (απο οποιον και αν προερχεται)

Γνωρίζω πολύ καλά τι εστί λαρυγγίτιδα, την έχω ζήσει στο πετσί μου και ο γιός μου στο δικό του. Ήταν 6 μηνών όταν τον έπιασε πρώτη φορά, Μεγάλη Τρίτη προς Μεγάλη Τετάρτη πέρσυ, 3 το βράδυ τρέχαμε στο ΜΗΤΕΡΑ, τον κρατούσε η μητέρα μου πίσω, οδηγούσα - νέα οδηγός, μόλις 4 μήνες - και όταν δεν τον άκουγα να κλαίει, την ρωτούσα ΑΝΑΠΝΕΕΙ ? ΑΝΑΠΝΕΕΙ ? Ο λαιμός μπορεί να πρηστεί σε μισή ώρα και να πάθει ασφυξία το παιδί σε χρόνο dt.

Πήρε πολύ κορτιζόνη και έκανε πολύ καιρό να ξεπεράσει τις παρενέργειες της. Το δέχθηκα τότε γιατί θεώρησα ότι δεν είχα εναλλακτική, καιτοί έκανε ομοιοπαθητική η κόρη μου ήδη για 6 μήνες και είχα δει θεαματικά αποτελέσματα.

Όταν ξαναέκανε λαρυγγίτιδα τον Οκτώβρη, ξαναέδωσα κορτιζόνη με το ίδιο σκεπτικό. Είχαμε τα ίδια αποτελέσματα. Το παιδί συνήλθε μεν ΑΛΛΑ έγινε εξαιρετικά ευερέθιστος και δύσκολος, κάτι που δεν είναι.

Πήγαμε ομοιοπαθητική. Έκανε την αρχική του θεραπεία και ξανανόσησε βέβαια, και μάλιστα αρκετές φορές. Με φόβο ψυχής - και ξαναλέω ότι ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι εστί λαρυγγίτιδα - αποφάσισα να μην ακολουθήσω συμβατική θεραπεία αλλά ομοιοπαθητική. Ο μικρός πλέον ξεπερνά τις λαρυγγίτιδες με ομοιο, σχετικά γρήγορα και χωρίς παρενέργειες μάλιστα γρηγορότερα κάθε φορά, όχι ότι κάθε φορά που ακούω τον λαρυγγικό βήχα, δεν μου κόβεται το αίμα και δεν τα βλέπω όλα κόκκινα. Κρατώ την ψυχραιμία μου και πάω μπροστά.

Αυτό που βλέπω είναι ότι μακροπρόθεσμα ιαίνεται το παιδί γρηγορότερα, χωρίς να κάνει τον οργανισμό του σουρωτήρι από την χημεία της κορτιζόνης.

Όσες έχετε πάρει κορτιζόνη, γνωρίζετε καλά τι σημαίνει. Έκανα δύο ενέσεις πριν γεννήσω τον μικρό - ήταν προγραμματισμένη καισαρική - και ακόμα και τώρα, σχεδόν δύο χρόνια μετά, ο ύπνος μου δεν έχει σχέση με παλιά. Θα πω μόνο ότι έκανα την πρώτη Δευτέρα, γέννησα Σάββατο και ξανακοιμήθηκα (4 ώρες) αφού βγήκα από το μαιευτήριο. Αυτά σε εμένα, την ενήλικη των 78 κιλών, όχι σε κορμάκι μωρού 5 κιλά.....

spyni
21-03-11, 09:34

κοριτσακι μου, εμας ο γιος μας ειναι τωρα 6 μιση μηνων και προσφατα περασε λαρυγγιτιδα μονο με ομοιοπαθητικα..δεν ξερω την ενταση της, διοτι μας συνεβη πρωτη φορα, νομιζω η μαρτυρια της chatziko ειναι πιο να την πω πληρης και πειστικη, γιατι εχει ταλαιπωρηθει πιο πολυ...η συμβατικη γιατρος ειπε ζολντεζανιλ αμεσως, αλλα τελικα ολα περασαν με ομοιοπ. δεν μπορβ να σου πω τι θα κανεις, απλα εχε στο νου σου να δωσεις μια ευκαιρια και στην ομοιοπαθητικη-να σου πω οτι παλι ο μικρος μας ξεπερασε σοβαρη ωτιτιδα και βρογχιτιδα μονο με ομοιοπαθ.-και εγω, οπως ολοι στην αρχη ημασταν επιφυλακτικοι, αλλα νομιζω αξιζει εστω μια προσπαθεια προσεγγισης....οσο για εμας, εγω εχω αυριο ραντεβου μπας και ρυθμισω το θυρεοειδη μου....

chatzico
21-03-11, 09:40

Έκανα παλιά ομοιο, γύρω στο 1992-1993, όταν στο άκουσμα και μόνο της λέξης πετάγονταν οι τρίχες στον αέρα, και είχα αποτέλεσμα.

Κάποια στιγμή σταμάτησα από ανοησία.

Θα ήθελα να ξεκινήσω πάλι αλλά έχω θέμα με τον καφέ. Και ειλικρινά, λόγω δουλειάς (εντελώς ακατάστατα ωράρια, πρωινά, απογευματινά, βραδυνά, σαββατοκύριακα, αργίες κλπ), τον χρειάζομαι τον άτιμο. Αλλιώς, θα είχα ξανακάνει.

yogini
21-03-11, 10:05
elenic δεν θα δοκίμαζα ισως ομοιοπαθητική στο παιδί μου αν δεν είχα βιώσει η ίδια τα αποτελέσματα της.

mariazil
21-03-11, 10:05
Λοιπόν, chatzico, έχουμε πολλά κοινά εμείς οι δυό!!!
1)Ξεκίνησα κι εγώ ομοιοπαθητική το 92-93 στο Μαρούσι, επίσης με θεαματικά αποτελέσματα!
2)Τις έφαγα κι εγώ τις ενέσεις κορτιζόνης πριν την καισαρική!
3)Τρέχαμε κι εμείς με την λαρυγγίτιδα στο Παίδων, φάγαμε τις soldesanil,την αντιβίωση και τα εισπνεόμενα με το κουτάλι, παρόλο που κι εγώ ήξερα για την ομοιοπαθητική, γιατί όπως είπε κι η elenik, πολύ απλά την ώρα που το παιδί σου δεν αναπνέει ... ούτε να το θυμάμαι δεν θέλω...
Γι αυτό και την Παρασκευή, αφού πήρε τη δεύτερη κάψουλα, μετά την επιδείνωση, δεν περιγράφεται η ανακούφιση που ένιωσα όταν τον είδα να ησυχάζει και να κοιμάται:grin:
4) Ναι, κανω κι εγώ ομοιοπαθητική και μετά την περίπτωση της Παρασκευής, ο άντρας μου δήλωσε έτοιμος να κόψει τον καφέ!!!

yogini
21-03-11, 11:47
Και εμένα ο άντρας μου όταν είδε τα θεαματικά αποτελέσματα στον μικρό ειπε να δοκιμάσει αλλά λάκισε στο 20ήμερο ο χαζός γιατί ήθελε να πιει καφέ....να μου πεις στο καράβι με τις ευθύνες και το τρέξιμο το καταλαβαίνω αλλά κρίμα ρε γμτ....λέει κάποια στιγμή θα ξαναξεκινήσει όταν θα είναι έτοιμος.
Τώρα ένας συνάδελφός του πάσχει από ενα σοβαρό αυτοάνοσο και του είπε να δοκιμάσει και την ομοιοπαθητική και μάλλον θα πάει και ο άνθρωπος..βέβαια μάλλον θα κάνει συμπληρωματική θεραπεία στην συμβατική φαντάζομαι.

chatzico
21-03-11, 13:17
Λοιπόν, chatzico, έχουμε πολλά κοινά εμείς οι δυό!!!

Και είμαστε και Πειραιώτισσες ? Φοβερό !!!!! Σου στέλνω πμ

fairy's mom
21-03-11, 15:51
ο άντρας μου δήλωσε έτοιμος να κόψει τον καφέ!!!
Κοίτα να δεις! Το ίδιο κι ο δικός μου. Αλλά για αρχή πάμε με μαύρο τσάι και σιγά σιγά η αποτοξίνωση.

Elenik η σοκολάτα δεν απαγορεύεται και από τσάι επιτρέπεται του βουνού, φασκόμηλο κλπ κάποιοι επιτρέπουν και λίγο πράσινο, αλλά το κανονικό μαύρο απαγορεύεται σίγουρα. Επίσης να σου πω ότι σχεδόν όλοι πρώτα δοκιμάσαμε την ομοιοπαθητική σε εμάς και μετά στα παιδιά μας. Όλοι μας είμασταν καχύποποτοι και άπιστοι Θωμάδες στην αρχή. Και τώρα μη νομίζεις, είναι όπως τα λέει η chatzico. Την ώρα που το παιδί σου περνάει μία οξεία κατάσταση, τον φόβο τον έχεις...αυτό δεν σταματάει νομίζω ποτέ..

Εμείς έχουμε περάσει μόνο την ελαφριά λαρυγγίτιδα, για την οποία δεν χρειάστηκε να της δώσω τπτ, παρά μόνο υγραντήρα. Αλλά διαβάζω τις περιγραφές σας και έχω αντριχιάσει!

Ελινα Ζ.
21-03-11, 16:21
Κοριτσια μου καλησπερα.Κι εγω χρησιμοποιησα ομοιοπαθητικη για πρωτη φορα στον γιο μου οταν ηταν 3 μηνων λογω αλλεργιων και ατοπικης δερματιτιδας.Τον βοηθησε παρα πολυ,τα δερματικα εξαφανιστηκαν και εκτοτε αποφασισαμε να κινουμαστε ετσι.Χαρηκα πολυ γιατι δεν χρειαστηκε ποτε να του δωσω κορτιζονουχες αλοιφες κτλ.Ο παιδιατρος μας ειναι ομοιοπαθητικος.
Θελω κι εγω να ξεκινησω ομοιοπαθητικη αλλα για πολλα πραγματα μαζι.Θεμα με τον καφε δεν εχω ευτυχως.Ξερει καμια σας να μου πει η εκανε καμια σας θεραπεια για οζους,αυχενικο??Επιαης δεν το χω ψαξει αλλα ειμαι εξαιρετικα ευαισθητη σε μυκητιασεις του κολπου, η ομοιοπαθητικη μπορει να βοηθησει και σε κατι τετοιο?Θα παω συντομα αλλα θα θελα την αποψη οσων εχουν κανει αναλογες θεραπειες.

mariazil
21-03-11, 18:42
Και είμαστε και Πειραιώτισσες ? Φοβερό !!!!! Σου στέλνω πμ

Και σχεδόν γειτόνισσες! Έχεις πμ.:D

DaF
21-03-11, 23:06
λαρυγγιτιδα ........:-?:?:?:?
ειχαμε 3 μερες που ειχε τελειωσει η αντιβιωση, (augmentin.......:-?)κ που ειχαμε ξεκινησει στο καπακι ομοιο......
στις 28/2 παθαινει λαρυγγιτιδα, κανουμε κορτιζονες κ αδρεναλινη στο παιδων, κ αφου δεν ηταν αρκετα καλα για να βγουμε, κανουμε και εισαγωγη...

ξεπερασαμε το αρχικο σοκ με οοολα αυτα που περιγραφετε....γυρναμε σπιτι. περασαμε δυο μερες οπου ηθελε να ειναι ΜΟΝΟ αγκαλια (2 ετων παιδακι). πουθενα αλλου. τοτε πηρε chamomila, ηρεμησε για 1-2 μερες αλλα εκανε πολυ ανησυχο υπνο. 4ο βραδυ μετα το νοσοκομειο στο σπιτι, οπου το παιδι ουρλιαζε σπαρακτικα , δεν μπορουσε να κοιμηθει, ξυπναγε εντρομη ..πραγματα που δεν μας τα ειχε ξανακανει. δωσαμε pulsatilla κ ο υπνος της βελτιωθηκε αμεσα, την επομενη νυχτα απο την 'κριση' εμεινε ξυπνια, αλλα ηρεμη για ενα τριωρο, την μεθεπομενη για 1 ωρα και μετα επανηλθε...

σε ενδεχομενη κριση λαρυγγιτιδας η παιδιατρος μας εδωσε ενα σχημα με 3 ομοιο, να τα δωσουμε αμεσως κ διαδοχικα...αν δω οτι δεν πιανουν αμεσα, φυσικα κ θα κανει κορτιζονη, αλλα λογω των παρενεργειων της...θελω να δωσω την ευκαιρια στην ομοιοπαθητικη..
βεβαια, απλα θελω να μην μας ξανατυχει!:???::rolleyes:

elenik
22-03-11, 07:09
elenic δεν θα δοκίμαζα ισως ομοιοπαθητική στο παιδί μου αν δεν είχα βιώσει η ίδια τα αποτελέσματα της.

αυτης της αποψης ειμαι και εγω...γι αυτο κολαω. Δεν μπορω να κοψω την σοκολατα λεμε ... με τιποτα ομως.
Δεν μπορω να βαλω το παιδι μου σε μια διαδικασια που αγνοω. Και ειναι ο μονος λογος που κολαω να ασχοληθω.

Γι αυτο το ρωτησα αυτο.
Βλεπω οι υπολοιπες δοκιμασατε εσεις πριν (οπως και επρεπε). Εγω πως θα το κανω...:?

elenik
22-03-11, 07:11
βεβαια, απλα θελω να μην μας ξανατυχει!:???::rolleyes:

αυτο και εγω. Αν και τωρα η μαχη ειναι με την ωτιτιδα του Γιαννη οπου και ενα ποστ χτυπησε φλεβα.:rolleyes:

TARA
22-03-11, 08:49
Όσες έχετε πάρει κορτιζόνη, γνωρίζετε καλά τι σημαίνει. Έκανα δύο ενέσεις πριν γεννήσω τον μικρό - ήταν προγραμματισμένη καισαρική - και ακόμα και τώρα, σχεδόν δύο χρόνια μετά, ο ύπνος μου δεν έχει σχέση με παλιά. Θα πω μόνο ότι έκανα την πρώτη Δευτέρα, γέννησα Σάββατο και ξανακοιμήθηκα (4 ώρες) αφού βγήκα από το μαιευτήριο. Αυτά σε εμένα, την ενήλικη των 78 κιλών, όχι σε κορμάκι μωρού 5 κιλά.....

Σας ειπα οτι πριν λιγους μηνες ενας ανιψιος μας επαθε διαβητη εξαιτιας της κορτιζονης που επαιρνε για αυτοανοσο στην εφηβεια του?

εγω εχω αυριο ραντεβου μπας και ρυθμισω το θυρεοειδη μου....

Η κορη μου εχει συγγενη υποθυρεοειδισμο εκ γενετης και παιρνει Τ4. Την παρακολουθουν στο Ινστιτουτο Υγειας του Παιδιου στο νοσοκομειο παιδων. Ο γιατρος μας γνωριζει το θεμα, αλλα δε μας εχει πει κατι, και για να πω την αληθεια το θεωρησα δεδομενο οτι δεν αντιμετωπιζεται με την ομοιοπαθητικη.

Αλλά διαβάζω τις περιγραφές σας και έχω αντριχιάσει!

Κι εγω...

Επιαης δεν το χω ψαξει αλλα ειμαι εξαιρετικα ευαισθητη σε μυκητιασεις του κολπου, η ομοιοπαθητικη μπορει να βοηθησει και σε κατι τετοιο?Θα παω συντομα αλλα θα θελα την αποψη οσων εχουν κανει αναλογες θεραπειες.

Κι εγω εχω την ιδια ευαισθησια. Με ειχε βοηθησει η ομοιοπαθητικη οταν ειχα κανει, δεν ειχα κανενα κρουσμα. Τωρα δεν κανω ομοιοπαθητικη, αλλα εχω παντα υποθετα καλεντουλας στο ψυγειο.

αυτης της αποψης ειμαι και εγω...γι αυτο κολαω. Δεν μπορω να κοψω την σοκολατα λεμε ... με τιποτα ομως.

Βρε δε χρειαζεται να κοψεις τη σοκολατα λεμε!!!

αυτο και εγω. Αν και τωρα η μαχη ειναι με την ωτιτιδα του Γιαννη οπου και ενα ποστ χτυπησε φλεβα.:rolleyes:

Ειναι πολυ αποτελεσματικη στις ωτιτιδες. Ο κουνιαδος μου δεν εχει δωσει ποτε αντιβιωση στα παιδια του, μονο ομοιοπαθητικα. Οπως και καποιοι φιλοι μας, που μετα απο 16 κουτια αντιβιωσης που πηρε ο γιος τους για ωτιτιδα, ο ιδιος ο κλασσικος τους ιατρος τους ειπε να αποτανθουν σε ομοιοπαθητικο... Και φυσικα το παιδι εγινε καλα.

spyni
22-03-11, 08:56

δεν ξερω αν εννοεις εμας, αλλα το τυμπανο του παιδιου ηταν φουλ στο υγρο και επειδη ηταν μοπλις 5 μηνων. εκλαιγε και δεν ξεραμε γιατι...για μενα υπηρχε μεγααααααααλο ρισκο, διοτι ηταν αφενος κατι πολυ καινουριο-δεν ειχα παει ακομη για εμενα-και αφετερου ειχα ενα μωρο που δε μιλαγε για να εοικοινωνησουμε και να επιταχυνει η θεραπεια....δικαιωθηκαμε παντως 100 τοις 100 για την επιλογη μας....

fairy's mom
22-03-11, 09:03
Επιαης δεν το χω ψαξει αλλα ειμαι εξαιρετικα ευαισθητη σε μυκητιασεις του κολπου, η ομοιοπαθητικη μπορει να βοηθησει και σε κατι τετοιο?Θα παω συντομα αλλα θα θελα την αποψη οσων εχουν κανει αναλογες θεραπειες.
Μπορεί να βοηθήσει σίγουρα, αλλά για μενα πιο δραστικά είναι αυτά τα μέτρα που προτείνει η Rosie (ειδικά το σκόρδο) καθώς και οι πλύσεις με βάμμα καλέντουλας αραιωμένο. Δες εδώ και θα βρεις την υγειά σου
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=61487

Maggie
22-03-11, 09:48
ούτε εγώ θα έκανα ομοιοπαθητική αν έπρεπε να κόψω τη σοκολάτα!
Ευτυχώς που επιτρέπεται!

natty26
22-03-11, 12:20
Δεν μπορω να βαλω το παιδι μου σε μια διαδικασια που αγνοω. Και ειναι ο μονος λογος που κολαω να ασχοληθω.

Γι αυτο το ρωτησα αυτο.
Βλεπω οι υπολοιπες δοκιμασατε εσεις πριν (οπως και επρεπε). Εγω πως θα το κανω...:?

εγω ξεκίνησα ομοιοπαθητικη μετα το μικρο και ειμαι βεβαιως ενθουσιασμενη και πολυ ικανοποιημενη απο τον ευατο μου που την επελεξα για εμας. Μας εχει βοηθησει πολυ. Η σοκολατα δεν απαγορευεται.

anti1980
22-03-11, 12:33
Μια από τα ίδια και εμείς... Πρώτα άρχισε ομοιοπαθητική η μικρή και μετά όταν έμαθα ότι εξετάζει και ενήλικες πήγαμε και εγώ και ο άντρας μου.

Προσωπικά μας βοήθησε όλους και μακάρι να είχαμε πάει νωρίτερα… πότε δεν είναι όμως αργά!! Το μωρό που έχω στη κοιλιά μου πάντως, σήμερα κιόλας θα ξεκινήσει μέσω εμένα την ομοιοπαθητική!!!:D

soevan07
22-03-11, 15:28

Γι αυτο το ρωτησα αυτο.

Ενημερώνεσε!!!!
Ψάξε, ρώτα, διάβασε, μάθε!

Ετσι έκανα κι εγώ
όταν είδα οτι το παιδί είχε πάρει τον κατήφορο
με τις κ@λο-αντιβιώσεις!

Ξεκίνησα με την κόρη μου
(αφού σιγουρεύτηκα οτι
το χειρότερο που θα μπορούσε να πάθει
ήταν να μην πάθει τίποτα)

Είδα θεαματικά αποτελέσματα,
ενθουσιάστηκα
κι έγινα κι εγώ φαν
όπως όλοι εδώ μέσα! :mrgreen:

Τώρα έχω κλείσει κι εγώ ραντεβού
(την ερχόμενη εβδομάδα)
να μου πάρουν το ιστορικό

μήπως και μου τύχει κάτι (χτύπα ξύλο!)
τώρα που είμαι έγκυος! ;)

DaF
22-03-11, 16:37
elenik παιζει να διαβασες την δικη μου εμπειρια με τη σοκολατα..;:confused::D η λογικη ειναι να αποφευγεις τα διεγερτικα, να αφησεις τον οργανισμο σου να 'καθαρισει'. φυσικα κ επιτρεπεται το τσαι η η σοκολατα, αλλα αυτο ειναι κατι που εξαρταται κ απο τη δικη σου παρατηρηση. γενικα με την ομοιοπαθητικη εμαθα να παρατηρω καλυτερα τον εαυτο μου...
σχετικα με τον υποθυρεοειδισμο ο πρωτος ομοιο που ειχα παει μου ειπε να κοψω τα γαλακτοκομικα. κ πραγματι ειδα τοση βελτιωση , που εδω κ σχεδον 2 χρονια δεν παιρνω τιποτα. κανω βεβαια ελεγχο αλλα ειμαι οκ. απλα δειτε το, σαν μια οπτικη....
το ιδιο κ με το διαβητη, που λεει η tara. τα γαλακτοκομικα , ιδιως τα αγελαδινα, ενοχοποιουνται για αυτοανοσα, κ ατομα με ταση προς αυτα πρεπει να τα αποφευγουν. δεν ειναι μονο δλδ οι κορτιζονη, η οποια ασφαλως ειναι βαρβατο φαρμακο, ειναι κ αλλοι παραγοντες (κ ψυχολογικοι βεβαιως, κατι που δεν ειναι ασχετο με το θεμα καθως κ εκει ειδα απιστευτη βελτιωση με την ομοιοπαθητικη)

elenik καταλαβαινω πολυ καλα πως νιωθεις, αλλα πραγματι, το 'χειροτερο' ειναι οτι δεν θα συμβει τιποτα....ψαξτο οσο νομιζεις, να εχεις μια δικη σου αποψη..κ βλεπεις...:-)

spyni
22-03-11, 21:52
elenik παιζει να διαβασες την δικη μου εμπειρια με τη σοκολατα..;:confused::D η λογικη ειναι να αποφευγεις τα διεγερτικα, να αφησεις τον οργανισμο σου να 'καθαρισει'. φυσικα κ επιτρεπεται το τσαι η η σοκολατα, αλλα αυτο ειναι κατι που εξαρταται κ απο τη δικη σου παρατηρηση. γενικα με την ομοιοπαθητικη εμαθα να παρατηρω καλυτερα τον εαυτο μου...
σχετικα με τον υποθυρεοειδισμο ο πρωτος ομοιο που ειχα παει μου ειπε να κοψω τα γαλακτοκομικα. κ πραγματι ειδα τοση βελτιωση , που εδω κ σχεδον 2 χρονια δεν παιρνω τιποτα. κανω βεβαια ελεγχο αλλα ειμαι οκ. απλα δειτε το, σαν μια οπτικη....
το ιδιο κ με το διαβητη, που λεει η tara. τα γαλακτοκομικα , ιδιως τα αγελαδινα, ενοχοποιουνται για αυτοανοσα, κ ατομα με ταση προς αυτα πρεπει να τα αποφευγουν. δεν ειναι μονο δλδ οι κορτιζονη, η οποια ασφαλως ειναι βαρβατο φαρμακο, ειναι κ αλλοι παραγοντες (κ ψυχολογικοι βεβαιως, κατι που δεν ειναι ασχετο με το θεμα καθως κ εκει ειδα απιστευτη βελτιωση με την ομοιοπαθητικη)

elenik καταλαβαινω πολυ καλα πως νιωθεις, αλλα πραγματι, το 'χειροτερο' ειναι οτι δεν θα συμβει τιποτα....ψαξτο οσο νομιζεις, να εχεις μια δικη σου αποψη..κ βλεπεις...:-)

ax DaF μου, πες μου σε παρακαλω, ειχες υποθυρεοειδισμο??επαιρνες Τ4??των ποσων??εγω εκανα υποθ. κυησης και προσπαθω να κοψω το χαπι??εσυ με την ομοιοπ. πως το εκανες??μπαμ και κατω??επισης ειχες ισως καποιο προβλημα με τα νευρα σου???σε ζαλισα, ε??συγγνωμη, απλα βρηκα ομοιοπαθουντα!!!

elisabeth
22-03-11, 22:22
καλησπερα!
παρακολουθω αρκετο καιρο το θεμα κ ειπα ν αναφερω κ εγω την εμπειρια μου .καταρχην θελω να ευχαρηστησω και δημοσια το melos vera χαρη σε δικο της ποστ εψαξα περισσοτερο το προβλημα μας...ας τα παρω ομως απ την αρχη.εδω και 4 μηνες η κορη μου ταλαιπωριοταν με πολλαπλα χαλαζια στα ματια(ειχε βγαλει και στο παρελθον αλλα περνουσαν απο μονα τους) αρχικα ο παιδιατρος μας εδωσε tobrex αλλα δεν εκανε τιποτε απευθυνθηκαμε σε παιδοοφθαλμιατρο καναμε 10 μερες αγωγη με tobradex kai fucidin παλι καμια βελτιωση ολο κ χειροτερευαν την ξαναειδε και μας ειπε πως οτι και να καναμε δε θα γλιτωναμε την επεμβαση(ηταν τοσο σιγουρος ποσο θα θελα να παω τωρα να την ξαναδει κ να τον βρισω!).δε χωρουσε στο μυαλο μου η λυση της επεμβασης δεν ηθελα να ταλαιπωρηθει η μικρη κ απ τη στιγμη που ο παιδιατρος ειπε να περιμενουμε 2 χρονια!!:shock: ειπα να το ψαξω περισσοτερο.πηγα σε δευτερη παιδοοφθαλμιατρο στο παιδων αυτη τη φορα προτεινε πιο επιθετικη θεραπεια(τα προηγουμενα συν αντιβιωση) αλλα μου ειπε να περιμενω να μη βιαστω για επεμβαση δεν ηταν τοσο τραγικα τα πραγματα.η αληθεια ειναι οτι δεν ηθελα να δωσω αντιβιωση(δεν εχει παρει μεχρι τωρα ευτυχως δεν εχει χρειαστει) και ψαχνωντας στο παρεντς επεσα σ ενα ποστ της veras που ελεγε οτι ειχε αντιμετωπισει κριθαρακι με ομοιοπαθητικη...ετσι ειπα να δοκιμασω κ εγω αφου δεν ειχα κατι να χασω αν και ημουν (και ειμαι ακομα )επιφυλακτικη.υστερα λοιπον απο ομοιοπαθητικη θεραπεια(3 χαπακια ολα κ ολα σε ενα μηνα) τα χαλαζια εχουν βγει προς τα εξω ειναι σε αποδρομη(χθες την ξαναειδε ο ομοιοπαθητικος) και περνανε!ειμαι ενθουσιασμενη δε πιστευα οτι θα ξεμπερδευαμε τοσο ευκολα κ απλα!δε ξερω αν σε κατι πιο σοβαρο(μακρια απο μας κ απο ολους) χρησιμοποιησω ομοιπαθητικη αλλα η ολη εμπειρια μ εκανε να τη δω με αλλο ματι κ ειπα να τη μοιραστω μαζι σας.οπως βοηθηθηκα εγω ισως βοηθηθει και καποιος αλλος.

vera σ ευχαριστω και παλι για ολα!

apeleytheros
22-03-11, 22:33
ειχε βγαλει και στο παρελθον αλλα περνουσαν απο μονα τους

Γιατί δεν πιστεύεις ότι αυτό συμβαίνει και τώρα;

chatzico
22-03-11, 22:44
Kαι ότι έλεγα, που να΄ναι και δεν φάνηκε ?

elisabeth
22-03-11, 22:45
Γιατί δεν πιστεύεις ότι αυτό συμβαίνει και τώρα;

4 μηνες τα ειχε και δε γινοταν τιποτε ηταν στασιμα με το που πηραμε τα ομοιοπαθητικα αμεσως χειροτρεψε(προσωρινα) και περασαν.τυχαιο?δε νομιζω!!

δε θελω να μπω σε αντιπαραθεση ουτε με σενα ουτε με κανενα απλα ανεφερα την εμπειρια μου ουτε να πεισω για κατι προσπαθω ουτε να αποτρεψω.

chatzico
22-03-11, 22:56
δε θελω να μπω σε αντιπαραθεση ουτε με σενα ουτε με κανενα απλα ανεφερα την εμπειρια μου ουτε να πεισω για κατι προσπαθω ουτε να αποτρεψω.

Καλά πάμε καλά ? Εννοείται, ότι ανταλλάσουμε εμπειρίες και λεπτομέρειες, αν κάποια έχει ερώτηση και κάποια ξέρει, γιατί να μην πεί ? Έχει 'κόφτη' εμπειριών πουθενά και δεν το είδα ?

Ενήλικες είμαστε απ'ότι νομίζω και ο καθένας φέρει την ευθύνη της επιλογής του. Ούτε γνωριζόμαστε προσωπικά όλες, ούτε φερέφωνα είμαστε, ούτε ποσοστά παίρνουμε.

Λέμε η καθεμιά γεγονότα που της έχουν συμβεί, δεν απαριθμούμε κλινικά περιστατικά.

DaF
22-03-11, 23:33
spyni περιληπτικα να πω οτι μεχρι να κοψω τα γαλακτοκομικα επαιρνα περιπου 6 μηνες το τ4. 6 μηνες μετα , εμεινα εγκυος κ αντι να αυξηθει η δοση επρεπε να τη μειωνω. γεννησα κ δεν ξαναχρειαστηκα χαπι. τα αντισωματα υπαρχουν, ειναι υψηλα, αλλα οι αλλες τιμες ειναι μεχρι στιγμης φυσιολογικες. σου στελνω κ πμ

BALLERINA
23-03-11, 10:43
Κοριτσια τώρα μπόρεσα.....
Πήγα στην Μαρία Μπελιβάνη, δεν ειναι παιδιατρος.
Ηταν cool κατι που μου αρεσει πολύ.. ηρεμη και γενικά συμπαθητικό άτομο (για τα δικά μου γουστα....) κλινικη εξεταση δεν μας εκανε. Καλυτερα γιατι ο μικρός μου την πηρε με καλό ματι...!!!
ουτε καν το αυτακι του ειδε ήταν απόλυτη οτι δεν εχει τιποτα απολύτως απο την στιγμή που το παιδι δεν διαμαρτυρεται. Απλά μιλησαμε πολύ για τον μικρο.

Η Πατσουρου δεν ειναι ομοιοπαθητικός παιδιατρός απλά υποστηριζει πολύ την ομοιοπαθητική.
Όταν λεω αναμονή απο οσο ξερω απο γνωστες που την επισκέφθηκαν εχει πολύ κόσμο και αναγκαστικά περιμενεις...... ασχολειται και με τον θηλασμό η κοπέλα τι να προλάβει.....!!

Υπάρχει η Ξανθάκου ομοιοπαθητικος παιδιατρος δεν εχω πάει άλλα απο το φορουμ που διαβασα δεν λένε και τα καλύτερα..... για την συμπεριφορά της περισσότερο...

Για να δω που θα βρω τελικά παιδιατρο???
Το σκεφτομαι να πάω αλλά δεν ξερω.... το σκεφτομαι...

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες Ιωάννα .. Θα ήθελα να σε ρωτήσω εαν η Μαρια Μπελιβάνη ειναι Ιατρος - Βελονίστρια?? Μιλάμε για την ίδια?? γιατι την έψαξα στο internet για πληρφορίες.. Επίσης έχεις δει διαφορά στον μικρό σου, με την αγωγή που σας έδωσε?? Η μικρη μου ταλαιπωρείται παρα πολυ με τον επιμονο βήχα και την λαρρυγγιτιδα και ειμαι σε απογνωση δεν ξέρω τι να κάνω .. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ να της δίνω άλλο κορτιζόνη και εισπνεόμενα

anti1980
23-03-11, 11:39
Υπάρχει η Ξανθάκου ομοιοπαθητικος παιδιατρος δεν εχω πάει άλλα απο το φορουμ που διαβασα δεν λένε και τα καλύτερα..... για την συμπεριφορά της περισσότερο...

Επειδή πηγαίνω στη συγκεκριμένη γιατρό, αυτό που έχω να πω είναι ότι μπορεί να είναι απότομη μερικές φορές αλλά σαν άνθρωπος είναι πολύ ευαίσθητος και σαν γιατρός ΚΟΡΥΦΗ. Προσωπική άποψη πάντα, για να μην παρεξηγούμαστε… Εχτές ήμουν εκεί για τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης και μου φέρθηκε με τον καλύτερο τρόπο. Μη σας πω ότι με συγκίνησε κιόλας με το ενδιαφέρον της για το πώς έχω επιλέξει να γεννήσω… Υπήρξε όμως και φορά που κοντραριστήκαμε κάπως σε κάποιο θέμα που αφορούσε το παιδί και που τελικά αποδείχτηκε ότι είχε απόλυτο δίκαιο…

Ελινα Ζ.
23-03-11, 13:39
TARA k Fairy's mum ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.!!
Τα χω δει ολα με τους μηκυτες κουραστηκα πια,και ειχα παρει καποτε πολυ αντιβιωση φυσικα δεν καλυτερευσε τιποτα παντα υποτροπιαζε.Στη δε εγκυμοσυνη...αστα βραστα!Τωρα Θα τα δοκιμασω ολα !!!

natty26
23-03-11, 14:45
TARA k Fairy's mum ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.!!
Τα χω δει ολα με τους μηκυτες κουραστηκα πια,και ειχα παρει καποτε πολυ αντιβιωση φυσικα δεν καλυτερευσε τιποτα παντα υποτροπιαζε.Στη δε εγκυμοσυνη...αστα βραστα!Τωρα Θα τα δοκιμασω ολα !!!

Εγω πάντως θεραπευθηκα και απο κολπιτιδα με ομοιοπαθητικα + υποθετα καλεντουλας. Η apivita εχει βγαλει και ενα υγρο καθαρισμου για την ευιασθητη περιοχη που ειναι ειδικα για τους μηκυτες.

anti1980
23-03-11, 15:09
Η apivita εχει βγαλει και ενα υγρο καθαρισμου για την ευιασθητη περιοχη που ειναι ειδικα για τους μηκυτες.
Πολύ καλό αυτό το υγρό…

Eίχε και άλλα προϊόντα για τον καθαρισμό της ευαίσθητης περιοχής η apivita με πολύ καλά αποτελέσματα σε εμένα προσωπικά αλλά δυστυχώς σταμάτησε η κυκλοφορία τους. Μια φίλη φαρμακοποιός μου είπε ότι σταμάτησε λόγο μη ζήτησης… Δε ξέρω όμως αν αυτό ισχύει…:rolleyes:

Ελινα Ζ.
23-03-11, 15:12
πω πω και τοσο καιρο παιδευομαι τσαμπα...:confused::confused::confused:ευχαριστω κοριτσια!!!

BOBOLINOS
23-03-11, 17:05
αντε να πληθαίνουμε εμείς της ομοιοπαθητικής να αυξηθούν οι πωλήσεις ομοιπαθητικών φαρμάκων να το δουν οι φαρμακοβιομηχανίες και οι γιατροί μπας και αλλάξουν λίγο τρόπο σκέψης και μας βλέπουν σαν ανθρώπους και όχι σαν Ευρώ ή δωράκια από τις εκάστοτε βιομηχανίες.

fairy's mom
24-03-11, 14:05
Εγω πάντως θεραπευθηκα και απο κολπιτιδα με ομοιοπαθητικα + υποθετα καλεντουλας. Η apivita εχει βγαλει και ενα υγρο καθαρισμου για την ευιασθητη περιοχη που ειναι ειδικα για τους μηκυτες.
Ποιο΄είναι αυτό? Εκτός αν είναι από τα κατηργημένα..

πω πω και τοσο καιρο παιδευομαι τσαμπα...:confused::confused::confused:ευχαριστω κοριτσια!!!
Μόνο να σε προειδοποιησω ότι επειδή είναι φυσικές λύσεις, καθυστερούν να φανουν τα αποτελέσματα. Θέλει υπομονή από μέρους σου. Αλλά πίστεψέ με είναι πιο αποτελεσματικά από τα υπόθετα/αλοιφες μακροχρόνια (δεν θα παθαίνεις τόσο συχνά και θα τα περνάς πιο εύκολα :wink:)

anti1980
24-03-11, 14:11
Ποιο΄είναι αυτό? Εκτός αν είναι από τα κατηργημένα.. Το υγρό καθαρισμού κυκλοφορεί κανονικά. Τα κολπικά αναβράζον για εσωτερικές πλύσεις και η κρέμα σταμάτησαν.
Μόνο να σε προειδοποιησω ότι επειδή είναι φυσικές λύσεις, καθυστερούν να φανουν τα αποτελέσματα. Θέλει υπομονή από μέρους σου. Αλλά πίστεψέ με είναι πιο αποτελεσματικά από τα υπόθετα/αλοιφες μακροχρόνια (δεν θα παθαίνεις τόσο συχνά και θα τα περνάς πιο εύκολα :wink:)
Έτσι ακριβώς!!!!!!!!!!!!:wink:

TARA
24-03-11, 14:26

Συμφωνω. Τα υποθετα καλεντουλας τα εβαλα 10 νυχτες, ομως τα συμπτωματα ηταν πολυ ηπια μερα με τη μερα και δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα. Αντιθετως, οποτε εβαζα χημικα υποθετα, τις πρωτες 2 μερες τα συμπτωματα ηταν σε εξαρση και υπεφερα παρα πολυ!

Ελινα Ζ.
25-03-11, 21:50
Ευχαριστω πολυ κοριτσια μου,δεν πειραζει ας αργουν ετσι κι αλλιως τοσα χρονια που υποφερω χειροτερα δεν γινεται!!;)

els_a
27-03-11, 15:10
Κορίτσια καλημέρα.Τι κάνετε?
Κάνω ομοιοπαθητική εδώ και 2 μήνες και εντομεταξύ έμεινα έγκυος..Εσεις συνεχίσατε κανονικά την θεραπεια?Δηλαδή εγω τώρα πέρνω το λεγόμενο ιδιοσυγκρασιακό χαπάκι κάθε πρωί, συγκεκριμένα pulsatila 12CH και αύριο θα πάω και ίσως το αλλάξουμε..

fridoula
27-03-11, 16:14
εγω κανω πεντε χρονια ομοιοπαθητικη και δεν την διεκοψα ουτε στην εγκυμοσυνη μου αλλα παντα ενημερωνα τον γιατρο μου για οτιδηποτε και τωρα κανω και στο μωρο μου απο επτα μηνων την ξεκινησαμε και παμε πολυ καλα και οι δυο!
να ρωτησεις τον γιατρο σου τι πρεπει να κανεις...

axileas
29-03-11, 14:00
σχετικα με τα τσιμπηματα που γραφετε, εμας ο γιατρος εμσα στα διαφορα που πηραμε για να εχουμε για ωρα αναγκης, εχουμε καποια φαρμακα για τσιμπηματα, ομως ειναι αλλο για σφηκα, αλλο για κουνουπι κλπ, αν θελετε θα δω το απογευμα και θα γραψω ποιο φαρμακο αντιστοιχει σε ποιο.
σχετικα με το κοιμησου μωρο μου, οποτε βλεπω καποιον να στεκεται στην ουρα του βιβλιοπωλειου κρατωντας το, με το ζορι κρατιεμαι να μην του το βουτηξω απο τα χερια....δεν συμφωνω καθολου με την λογικη του βιβλίου που αντιμετωπιζει ΟΛΑ τα παιδια με τον ιδιο τροπο, σαν ρομποτακια....

axileas
29-03-11, 14:03
σχετικα με την σοκολατα, ο δικος μας δεν την απαγορευει, σε ερωτηση του δε αν ο μικρος προτιμαει το γλυκο ή το παγωτο, κοιταχτηκαμε και του λεμε μα δεν εχει φαει και ποτε γλυκο και η απαντηση του ηταν καλε δωστε στο παιδι λιγη σοκολατιτσα να φαει, ολα χρειαζονται με μετρο!
και για τον τροπο που δινουμε την καψουλα μου ειχε πει σε κουταλι κανενα προβλημα!

soevan07
29-03-11, 15:22
σχετικα με τα τσιμπηματα που γραφετε, εμας ο γιατρος εμσα στα διαφορα που πηραμε για να εχουμε για ωρα αναγκης, εχουμε καποια φαρμακα για τσιμπηματα, ομως ειναι αλλο για σφηκα, αλλο για κουνουπι κλπ, αν θελετε θα δω το απογευμα και θα γραψω ποιο φαρμακο αντιστοιχει σε ποιο.

Ναι-ναι για πες μας!!! :p

σχετικα με το κοιμησου μωρο μου, οποτε βλεπω καποιον να στεκεται στην ουρα του βιβλιοπωλειου κρατωντας το, με το ζορι κρατιεμαι να μην του το βουτηξω απο τα χερια....δεν συμφωνω καθολου με την λογικη του βιβλίου που αντιμετωπιζει ΟΛΑ τα παιδια με τον ιδιο τροπο, σαν ρομποτακια....

Axilea μου, να σε διορθώσω πάνω σε αυτό:
το βιβλίο λέγεται "κοιμήσου παιδί μου"
και απευθύνεται σε μικρά παιδάκια και όχι σε μωρά.

Aυτό το πρότεινα σε μια κοπέλα
που σκέφτηκε πως με την ομοιοπαθητική
οτι θα μπορούσε να λύσει το πρόβλημα ύπνου
που είχε το παιδί της.....

Η μέθοδός του δεν είναι απάνθρωπη
(να αφήνεις το παιδί να κλαίει κλπ)
είναι γραμμένη απο επιστήμονες ψυχολόγους.

Ειναι μια λύση για απεγνωσμένους γονείς!
Εαν δουλεύεις
και πρέπει να είσαι απο τις 6 το πρωί στο πόδι
πίστεψέ με....γονατίζεις!!

Θέλεις απλά να βάλεις τα πράγματα στη θέση τους
και να τα θέσεις υπο έλεγχο.....

Υποτίθεται οτι ο κάθε γονιός έχει ελέγξει πρώτα
την κατάσταση
και έχει αποκλείσει όλες τις υπόλοιπες πιθανές αιτίες
που θα μπορούσαν να φταίξουν
για τον ανήσυχο ύπνο του παιδιού του.

Και όταν σιγουρευτεί οτι πρόκειται
για μια απλή "συνήθεια"
τότε καταφεύγει στη μεθόδο του βιβλίου.

Να σου φέρω ένα παράδειγμα:
Πρόσφατα περάσαμε μια τέτοια φάση με την μικρή
(τώρα στα 3,5 χρόνια της :roll:)
που ξύπναγε τα βράδια, με ζήταγε, σηκωνόταν την νύχτα
δεν ήθελε να πάει για ύπνο κλπ

σκέφτηκα οτι ίσως έπρεπε να κόψει το μεσημεριανό της ύπνο
γιατί της έκοβε την νυχτερινή νύστα.

Πραγματικά απο τότε που σταμάτησε να κοιμάται το μεσημέρι
ο νυχτερινός της ύπνος είναι τέλειος
(που είναι και ο σωστότερος για τον οργανισμό)
και το πρωί ξυπνάει μόνη της χαρούμενη!

Δεν ξεκίνησα αμέσως και αβλεπώς
τη μέθοδο του βιβλίου! ;)

σχετικα με την σοκολατα, ο δικος μας δεν την απαγορευει, σε ερωτηση του δε αν ο μικρος προτιμαει το γλυκο ή το παγωτο, κοιταχτηκαμε και του λεμε μα δεν εχει φαει και ποτε γλυκο και η απαντηση του ηταν καλε δωστε στο παιδι λιγη σοκολατιτσα να φαει, ολα χρειαζονται με μετρο!

Kαι σε εμάς, δεν την απαγορεύει! ;)

fairy's mom
29-03-11, 17:01
Η νέα λίστα
· Apis 200ch - 1M – 10M fairy's mom Ζωγραφου
Apis 30 ch mesastoura Μεταμόρφωση, κέντροΑθήνα, 200ch TARA Παιανία (μόνο με πμ)
· Arnica 30 ch mesastoura Μεταμόρφωση, κέντροΑθήνα
Arnica 200ch - 1M – 10M fairy's mom Ζωγραφου, 200 ch yogini Κορυδαλλός, 1M TARA Παιανία (μόνο με πμ)
· Antimoniumtartar200ch - 1Mfairy'smomΖωγραφου,200chchatzikoΠειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 200ch - 1MMariazil (Πειραιας)
· Aloe200ch - 1Mfairy'smomΖωγραφου
· Aconitum200ch - 1Mfairy'smomΖωγραφου, chatzikoΠειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα), 30ch & 1MΜοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ) , 1M 4UKαλλιθέα σύνορα με Ν. Σμύρνη, 200chyoginiΚορυδαλλός, 200ch & 1MTARAΠαιανία (μόνο με πμ)
· Aconite 200ch - 1M Mariazil (Πειραιας)
· Arsenicum 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου, 1M Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ) , 200ch yogini Κορυδαλλός, 200ch - 1M Mariazil (Πειραιας)
Arsenicum album 30ch , κέντροΑθήνα, 200ch TARA Παιανία (μόνομεπμ)
·Aesc 12ch (http://abchomeopathy.com/r.php/Aesc) hemmoroids mesastoura Μεταμόρφωση
· Beladonna mesastoura Μεταμόρφωση
Belladonna 200ch & 1Mfairy'smomΖωγραφου,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 1M Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ) , 200ch yogini Κορυδαλλός, 200ch & 1M TARA Παιανία (μόνομεπμ)
Belladonna 30ch , κέντροΑθήνα, 200ch - 1M Mariazil (Πειραιας)
· Bryonia 12ch mesastoura Μεταμόρφωση
Bryonia 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου, 200ch κέντροΑθήνα
Bryonia 30ch , κέντροΑθήνα, Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ) , 200chTARAΠαιανία (μόνο με πμ)
· Colocynthis200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου, 1M κέντροΑθήνα
Colocynthis 30ch , κέντροΑθήνα
· CaccusCacti200ch fairy's mom Ζωγραφου, 200chTARAΠαιανία (μόνο με πμ) , 200ch - 1MMariazil (Πειραιας)
· Calc carbonica 200ch , 1M & 10M fairy's mom Ζωγραφου, chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 30ch 200ch & 1M 4U KαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη, 200ch yogini Κορυδαλλός, 200ch - 1M Mariazil (Πειραιας)
· Chamomilla 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) ,200ch 4U KαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη, 200ch yogini Κορυδαλλός, 200ch - 1M Mariazil (Πειραιας)
Chamomilla 30ch , κέντροΑθήνα, Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ) , TARAΠαιανία (μόνο με πμ)
· Causticum 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
causticum (υγρομε 10% οινοπνευμα) LM1 κέντροΑθήνα
·croton tiglium , 1M yogini Κορυδαλλός
· Drosera 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 200ch TARA Παιανία (μόνομεπμ) , 200ch - 1M Mariazil (Πειραιας)
·Dulcamara 30ch , Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ)
· FerrumPhosph. , 200chTARAΠαιανία (μόνο με πμ)
· Gelsemium 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
Gelsemium 30ch , κέντροΑθήνα, Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ)
· Hep. Sulpur 200ch , 30ch mesastoura Μεταμόρφωση, 30ch κέντροΑθήνα
Hep. Sulpur 200ch - 1M fairy's mom Ζωγραφου, 200ch TARA Παιανία (μόνομεπμ) , 200ch - 1M Mariazil (Πειραιας)
· Kali bichronicum200ch fairy's mom Ζωγραφου, 200ch κέντροΑθήνα,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 30ch TARA Παιανία (μόνομεπμ)
· Lycopodium 30ch mesastoura Μεταμόρφωση, TARA Παιανία (μόνομεπμ)
·Lachesis 30ch ,κέντροΑθήνα
· Ledum 30ch , κέντροΑθήνα
· Ignatia 30ch - 200ch & 1Mfairy'smom Ζωγραφου, 1M κέντροΑθήνα
·Ipecacuana 30ch , κέντροΑθήνα
Ioecacuana 200ch , chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 4U KαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη, 200ch yogini Κορυδαλλός, 200ch TARA Παιανία (μόνομεπμ)
·Medhorrinum 200ch & 1M , κέντροΑθήνα, 1M yogini Κορυδαλλός
Medhorrinum 30 ch 200ch & 1M , 4U KαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη
·Mercury 200ch , chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 4U KαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη, 200ch yogini Κορυδαλλός, 200ch TARA Παιανία (μόνομεπμ) , 200ch - 1M Mariazil (Πειραιας)
· Mercurius sol.200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου
Mercurius sol. 30ch , κέντροΑθήνα
·Natrium mur., 200ch yogini Κορυδαλλός
·Nautia 30ch , κέντροΑθήνα
· Nux vomica 30ch fairy's mom Ζωγραφου
· Pulsatila 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου, 200ch κέντροΑθήνα, chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 4U KαλλιθέασύνοραμεΝ. Σμύρνη, 200ch, 1M & 10M yogini Κορυδαλλός, 200ch TARA Παιανία (μόνομεπμ) , 200ch - 1M Mariazil (Πειραιας)
· Phosphorus200ch fairy's mom Ζωγραφου, chatziko 200ch, 1M & 10M Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 200ch yogini Κορυδαλλός, 200ch - 1M Mariazil (Πειραιας)
Phosphorus 30ch , κέντροΑθήνα
·Podophyllum 30ch , κέντροΑθήνα
·Phytolacca 1M , κέντροΑθήνα, 200ch yogini Κορυδαλλός
· Rumex 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου,200ch chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 200ch yogini Κορυδαλλός, 200ch - 1M Mariazil (Πειραιας)
·Phus tox. 30ch , κέντροΑθήνα, 200ch yogini Κορυδαλλός
·Sambucus niger 200ch , κέντροΑθήνα
· Sepia200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου, 1M κέντροΑθήνα
Sepia LM1 κέντροΑθηνα
· Spongia 200ch & 1M fairy's mom Ζωγραφου, chatziko Πειραιά / Παιανία(Τετάρτες, Σαββατοκύριακα) , 200ch yogini Κορυδαλλός, 200ch TARA Παιανία (μόνομεπμ) , 200ch - 1M Mariazil (Πειραιας)
Spongia 30ch , Μοσχάτο/Πειραιάς (πρωιΔευτ-Παρ)
Spongia mesastoura Μεταμόρφωση
· Scilla maritima 200ch 4UKαλλιθέα σύνορα με Ν. Σμύρνη
·Stafisagria , 200ch yogini Κορυδαλλός, mesastoura Μεταμόρφωση
· Sulphur 30chmesastouraΜεταμόρφωση, κέντροΑθήνα, 4UKαλλιθέα σύνορα με Ν. Σμύρνη, TARA Παιανία (μόνο με πμ)
Sulphur 200chfairy'smomΖωγραφου, 4UKαλλιθέα σύνορα με Ν. Σμύρνη
Sulphur 1M , 4UKαλλιθέα σύνορα με Ν. Σμύρνη, 200ch - 1MMariazil (Πειραιας)
· Τuberculinum1Mfairy'smom Ζωγραφου
· Veratrumalbum 30ch mesastoura Μεταμόρφωση
· Silica 30ch 2caps mesastoura Μεταμόρφωση
· Veratrum album 30ch , κέντροΑθήνα

chatzico
29-03-11, 20:48
Άλλα δύο πραγματικά περιστατικά.

Την Κυριακή ξαφνικά η μικρή αρχίζει να κλαίει και να παραπονιέται για το αυτί της. Το απόγευμα κλαίει με λυγμούς, ανεβάζει σιγά σιγά πυρετό, πρήζεται από το κλάμα. Τηλεφωνώ στον Κυβέλλο και δίνει ΑΚΟΝΙΤΟΥΜ 1Μ, μια κάψουλα και μια το βράδυ. Το παιδί συνέρχεται με το αυτί, ο πυρετός φθάνει στο 39 και, ΑΛΛΑ την Δευτέρα τίποτα το αυτί.

Ο πιτσιρίκος, ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΛΑΡΥΓΓΙΤΙΔΑ........ Σήμερα το πρωί, άκουσα τον λαρυγγικό βήχα. Εντελώς λαιτ κατάσταση. Καμμία σχέση με τον πανικό άλλων φορών. Το παιδί καλοδιάθετο, με την ΣΠΟΝΤΖΙΑ του. Τώρα το απόγευμα αρκετά καλά, με το βηχαλάκι του όποτε είναι ξαπλωμένο. Ανοιχτή η μπαλκονόπορτα του. ΑΥΤΑ!!!!!!!!!!!!!

mariazil
29-03-11, 20:51
Άλλα δύο πραγματικά περιστατικά.

Την Κυριακή ξαφνικά η μικρή αρχίζει να κλαίει και να παραπονιέται για το αυτί της. Το απόγευμα κλαίει με λυγμούς, ανεβάζει σιγά σιγά πυρετό, πρήζεται από το κλάμα. Τηλεφωνώ στον Κυβέλλο και δίνει ΑΚΟΝΙΤΟΥΜ 1Μ, μια κάψουλα και μια το βράδυ. Το παιδί συνέρχεται με το αυτί, ο πυρετός φθάνει στο 39 και, ΑΛΛΑ την Δευτέρα τίποτα το αυτί.

Ο πιτσιρίκος, ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΛΑΡΥΓΓΙΤΙΔΑ........ Σήμερα το πρωί, άκουσα τον λαρυγγικό βήχα. Εντελώς λαιτ κατάσταση. Καμμία σχέση με τον πανικό άλλων φορών. Το παιδί καλοδιάθετο, με την ΣΠΟΝΤΖΙΑ του. Τώρα το απόγευμα αρκετά καλά, με το βηχαλάκι του όποτε είναι ξαπλωμένο. Ανοιχτή η μπαλκονόπορτα του. ΑΥΤΑ!!!!!!!!!!!!!

Πολύ χαίρομαι που σας πιάνει οικογενειακώς η ... αυθυποβολή!!! :-P

chatzico
29-03-11, 21:53
Καλή μου συμπατριώτισσα, έχουμε οικογενειακό θέμα προφανώς με την αυθυποβολή, είναι και μεταφερόμενη επίσης, εγώ στα παιδιά. Εκτός και αν είναι στα γονίδια...........

axileas
29-03-11, 21:57
ενδεικτικα λοιπον lendum για κουνουπι, apis για σφηκα-μελισσα.
σχετικα με το βιβλιο, εξακολουθω να μην συμφωνω με την ΛΟΓΙΚΗ του, δηλαδη με το να χρησιμοποιει συγκεκριμενη μεθοδο για ΟΛΑ τα παιδια.εχω ενα παιδακι με τις χ, ψ ιδιατεροτητες, συνηθειες, κλπ και εχω αλλο με εντελως διαφορετικη προσωπικοτητα, αλλες συνηθειες κλπ.αλλιως θα αντιμετωπισω το προβλημα υπνου στο ενα παιδι αλλιως στο αλλο, πιθανον ενας απο τους τροπους που θα επιλεξω να μοιαζει ή να ειναι ιδιιος με αυτος του βιβλιου, αλλα δεν θεωρω οτι πρεπει να ακολουθειται η ιδια μεθοδος σε ολους για τους λογους που ανεφερα, οπως δνε θεωρω οτι ολα τα παιδια πρεπει να τρωνε το ιδιο ή με τον ιδιο τροπο κλπ

soevan07
30-03-11, 10:05
Καλή μου συμπατριώτισσα, έχουμε οικογενειακό θέμα προφανώς με την αυθυποβολή, είναι και μεταφερόμενη επίσης, εγώ στα παιδιά. Εκτός και αν είναι στα γονίδια...........

Mπράβο-μπράβο!!!
Μεγάλη υπόθεση τελικά
η αυθυποβολή, το φαινόμενο placebo και
ο αέρας ο...κοπανιστός!

ενδεικτικα λοιπον lendum για κουνουπι, apis για σφηκα-μελισσα.

ΟΚ, ευχαριστούμε! ;)

σχετικα με το βιβλιο, εξακολουθω να μην συμφωνω με την ΛΟΓΙΚΗ του, δηλαδη με το να χρησιμοποιει συγκεκριμενη μεθοδο για ΟΛΑ τα παιδια.εχω ενα παιδακι με τις χ, ψ ιδιατεροτητες, συνηθειες, κλπ και εχω αλλο με εντελως διαφορετικη προσωπικοτητα, αλλες συνηθειες κλπ.αλλιως θα αντιμετωπισω το προβλημα υπνου στο ενα παιδι αλλιως στο αλλο, πιθανον ενας απο τους τροπους που θα επιλεξω να μοιαζει ή να ειναι ιδιιος με αυτος του βιβλιου, αλλα δεν θεωρω οτι πρεπει να ακολουθειται η ιδια μεθοδος σε ολους για τους λογους που ανεφερα, οπως δνε θεωρω οτι ολα τα παιδια πρεπει να τρωνε το ιδιο ή με τον ιδιο τροπο κλπ

Σίγουρα, δεν διαφωνώ καθόλου!
Αυτό το βιβλίο απευθύνεται σε γονείς
που τα έχουν δοκιμάσει όλα και είναι σε....απόγνωση!
Είναι άλλη μια μέθοδος που τους μένει να δοκιμάσουν...

soevan07
30-03-11, 10:17
Πήγα στον Κυβέλλο παιδιά μου προχθές
για να μου πάρει το ιστορικό μου και για να βρούμε
το ιδιοσυγκρασιακό μου φάρμακο! :p

Όλα ωραία και καλά που λέτε,
τους έβγαλα όλα τα εσώψυχά μου :mrgreen:
βρήκαμε το φάρμακο που μου ταιριάζει

και είπαμε όταν γεννήσω με το καλό και σαραντίσω
να αρχίσω την θεραπεία μου
για τα διάφορα που έχω κατά καιρούς....

Στο μεταξύ εαν χρειαστώ τίποτα
κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης θα τα ξανα-πούμε.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το εξής:

Moυ είπαν
οχι στον καφέ,
όχι στον καφέ ντεκαφεινέ
όχι στο μαύρο τσάϊ
όχι στην κοκα-κόλα
όχι στην μέντα
όχι στις έντονες μυρωδιές
όχι στις λαδομπογιές και.....
όχι στο χαμομήλι! :shock: :shock:

Το έχετε ξανακούσει εσείς αυτό???
OXI στο χαμομηλάκι?? :confused:

Kαι του λέω κι εγώ:
έχω κάτι κηραλοιφές και κάτι κρεμούλες απο χαμομήλι που χρησιμοποιώ κατα καιρούς... αυτές πειράζουν?
Oχι μου είπε,
αυτές δεν πειράζουν γιατί είναι μικρή ποσότητα!!
Να μην πιείς μου λέει χαμομήλι!! :shock: :shock:

ruby
30-03-11, 11:30
Καλημέρα
Είμαι νέο μέλος σχετικά, αλλά διαβάζω το φόρουμ αρκετό καιρό. Το θέμα της ομοιοπαθητικής το παρακολουθώ αλλά θα ήθελα να με βοηθήσετε. Σαν πρώτη χρόνια σε παιδικό είχαμε πολλές ιώσεις μέχρι και πνευμονία και οι αντιβιώσεις ήταν με το καλημέρα.Η μεγάλη μου τελικά έχει ήπιας μορφής βρογχικό άσθμα και ο βήχας ειναι το κάτι άλλο. Μπορείτε να μου αναφέρετε καποιον ομοιοπαθητικό γιατρό στη θεσσαλονίκη και να πείτε και εντυπώσεις, έστω και με pm αν δεν θέλετε να πείτε όνομα?
Ευχαριστώ

yogini
30-03-11, 11:42
Ναι soevan το λέει και στις οδηγίες του για το χαμομήλι...ίσως επειδή είναι πολύ καταπραυντικό να επηρεάζει το ομοιοπαθητικό φάρμακο.

BOBOLINOS
30-03-11, 12:42
καλημέρα soevan το έχουμε γράψει για το χαμομήλι ότι δεν επιτρέπεται επειδή χρησιμοποιείται κατά κόρον στην ομοιοπαθητική και η υπερβολική κατανάλωση φέρνει αντίθετα αποτελέσματα.
Εχθές είδα ένα επεισόδιο από τις οικογενειακές ιστορίες στον αλφα και ανέφερε μία κοπέλα που έπαθε επιλόχεια κατάθλιψη μετά την γέννα και την ξεπέρασε με επιτυχία κάνοντας αγωγή με ομοιοπαθητική(το ίδιο και εγώ).
Με το καλό το μωρό σου.

soevan07
30-03-11, 13:20
καλημέρα soevan το έχουμε γράψει για το χαμομήλι ότι δεν επιτρέπεται επειδή χρησιμοποιείται κατά κόρον στην ομοιοπαθητική και η υπερβολική κατανάλωση φέρνει αντίθετα αποτελέσματα.

Δεν το είχα δει! :oops:

Εχθές είδα ένα επεισόδιο από τις οικογενειακές ιστορίες στον αλφα και ανέφερε μία κοπέλα που έπαθε επιλόχεια κατάθλιψη μετά την γέννα και την ξεπέρασε με επιτυχία κάνοντας αγωγή με ομοιοπαθητική(το ίδιο και εγώ).
Με το καλό το μωρό σου.

Το έχω υπόψην μου!!
Και χαίρομαι ιδιαίτερα
γιατι στην πρώτη μου γέννα πέρασα μια ψιλοκατάθλιψη
αλλά ευτυχώς την είχα ξεπεράσει σχετικά εύκολα μόνη μου!

Οπως επίσης έχω υπόψη μου
οτι η ομοιοπαθητική βοηθάει και στους κωλικούς των νεογέννητων
πράγμα που η συμβατική ιατρική δεν έχει καταφέρει μέχρι τώρα....:cool:

Αυθυποβάλεται φαίνεται το νεογέννητο!! :lol: :lol: :lol:

fairy's mom
30-03-11, 15:56
Πήγα στον Κυβέλλο παιδιά μου προχθές
για να μου πάρει το ιστορικό μου και για να βρούμε
το ιδιοσυγκρασιακό μου φάρμακο! :p

και είπαμε όταν γεννήσω με το καλό και σαραντίσω
να αρχίσω την θεραπεία μου
για τα διάφορα που έχω κατά καιρούς....

Στο μεταξύ εαν χρειαστώ τίποτα
κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης θα τα ξανα-πούμε.

Aν σε ενδιαφέρει ρώτα τον να σου δώσει την λίστα με φάρμακα για την ώρα της γέννας. Θα συνεννοείται τηλεφωνικά με τον άντρα σου και θα στα δίνει αυτός εκείνη την ώρα -αν χρειαστεί βέβαια (πχ για να μαλακώσει ο τραχηλος). Εγώ θα το κάνω σίγουρα αν συνεργαστεί η μαία μου (δημόσιο νοσοκομείο βλέπεις)...

fairy's mom
30-03-11, 16:02
γιατι στην πρώτη μου γέννα πέρασα μια ψιλοκατάθλιψη
αλλά ευτυχώς την είχα ξεπεράσει σχετικά εύκολα μόνη μου!

Κι εγώ το ίδιο! Την 3η ημέρα άρχισε ένα κλάμα ανεξήγητο. Και όλοι να προσπαθούν να σε πείσουν ότι δεν υπάρχει λόγος να κλαις. Λες και δεν το ξέρεις! Τεσπα ευτυχώς όμως ο άντρας μου πήρε τον τότε ομοιοπαθητικό μου τηλ και με κανά δυο καψουλίτσες άρχισα να συνέρχομαι πολύ γρήγορα!

Όσο για τους κολικούς ελπίζω σε αυτό το μωρό να μην ξαναπεράσουμε αυτήν την απαίσια κατάσταση που το μωράκι για 1-1,5 ώρα κλαίει σπαρακτικά και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να το βοηθησεις. Πραγματικά δεν ξέρω γιατί στην κόρη μου δεν είχα πάρει τηλ τον ομοιοπαθητικό μου. Ακόμα χτυπάω το κεφάλι μου!

soevan07
30-03-11, 16:22
Τώρα που πήγα στον Κυβέλλο
δεν με σκιάζει φοβέρα καμιά!! :lol: :lol:

alexandroulis
30-03-11, 16:35
soevan07, καλησπέρα!
να σε ρωτήσω, το ιστορικό στο πήρε ο ίδιος ο Κύβελος? γιατί εμάς για τον μικρό που πήγαμε το πήρε ένας συνεργάτης του και δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένη από την μεταξύ μας συνεργασία......:(
σκέφτομαι τώρα να πάω για μένα, γιατί έχουν ξεφύγει οι πονοκέφαλοί μου και σε αυτήν την εγκυμοσύνη αλλά μόνο στον Κύβελλο αυτή την φορά. Ελπίζω να μην μου κλείσουν μετά από κανένα 2μηνο!
Όσο για μετά την γέννα σίγουρα θα χρειαστώ βοήθεια γιατί στην προηγούμενη είχα πάθει γερή κατάθλιψη, ένα βήμα από τον ψυχολόγο συνήλθα!:oops:

yogini
30-03-11, 17:05
τα'χω πάρει τρελά με τη γραμματέα του Κ.! Πήρα τηλέφωνο γιατί ο μικρός μου βήχει ασταμάτητα και μου είπε να του δώσω ζεστό να δούμε αν καλυτερεύει, της είπα μετα βίας πίνει νερό όχι να του δώσω και ρόφημα, απόρησε, της είπα θηλάζουμε και μόνο που δεν με έβρισε! Μου είπε δεν μπορεί να σας βοηθήσει ο γιατρός αν δεν μας πείτε για ζεστό η κρύο και μου το έκλεσε "ευγενικά"...τώρα σκέφτομαι να του δώσω προσπαν...βήχει τόσο που ξυπνάει ανα 5 λεπτά ο κακομοίρης...

alexandroulis
30-03-11, 17:11
Στο κινητό του δεν παίζει να τον πάρεις?

TARA
30-03-11, 17:12
τα'χω πάρει τρελά με τη γραμματέα του Κ.! Πήρα τηλέφωνο γιατί ο μικρός μου βήχει ασταμάτητα και μου είπε να του δώσω ζεστό να δούμε αν καλυτερεύει, της είπα μετα βίας πίνει νερό όχι να του δώσω και ρόφημα, απόρησε, της είπα θηλάζουμε και μόνο που δεν με έβρισε! Μου είπε δεν μπορεί να σας βοηθήσει ο γιατρός αν δεν μας πείτε για ζεστό η κρύο και μου το έκλεσε "ευγενικά"...τώρα σκέφτομαι να του δώσω προσπαν...βήχει τόσο που ξυπνάει ανα 5 λεπτά ο κακομοίρης...

Περαστικα σας! Αν εχει υγρο βηχα, δωσε του προσπαν. Απαραδεκτη αντιμετωπιση ομως...

apeleytheros
30-03-11, 17:19
@yogini
Εναλλακτικά, μπορείς να πάρεις κανέναν κανονικό γιατρό τηλέφωνο, μήπως σου δώσει καμιά πραγματική αγωγή για το παιδί, μην πάθει τίποτα!

fairy's mom
30-03-11, 17:51

Ξαναπάρε και πες της να δώσει το περιστατικό όπως το περιγράφεις και ό,τι σου απαντήσει ο γιατρός. Και δες μήπως τον πάρεις στο κινητό πιο μετά τον ίδιο.
Περαστικά σας!

DaF
30-03-11, 21:37
chatzico πολυ χαιρομαι με τα νεα, ειδικα με τη λαρυγγιτιδα, που την τρομαρα μου την πηρα και μου εφτασε(όποτε βηχει κ για πλακα δλδ, μενω λιγο καγκελο να ακουσω τι παιζει...:-|) περαστικα στα πιτσιρικια!!!
yogini αν δεν ηταν μεμονωμενη συμπεριφορα , καλο θα ηταν να το αναφερεις. ειναι επικινδυνο αυτο που κανει!σε γιατρο εργαζεται , τι θελει δλδ;

jannis
30-03-11, 23:45
Συγνώμη που επεμβαίνω (μια και δεν είμαι της ομοιοπαθητικής)
αλλά η γραμματεας τι ρόλο παίζει??? Δηλαδή δεν είναι εκεί για να κλείνει ραντεβού?
Μου έχουν τυχει πολλές φορές γραμματείς "κλασσικών" γιατρών που θέλανε να παίξουν τον γιατρό και τους το έκοβα απο την αρχή - ποτέ δεν δινω πληροφορίες σε γραμματέα ζητάω απλά ραντεβού γιατί η ημιμάθεια είναι πολύ μεγάλο αγκάθι.
Δεν φαντάζομαι να υπάρχει κάποιος ξεχωριστός ρόλος για την γραμματέα του ομοιοπαθητικου, ή υπάρχει?
Δεν μπορείς δηλαδή να ζητήσεις ραντεβού χωρίς να δώσεις εξηγήσεις τι έχει το παιδί? Να πεις απλά το παιδί δεν είναι καλά θέλω να το δει ο γιατρός και δεν θέλω να συζητήσω μαζί σας την κατάσταση μόνο με τον γιατρό?

soevan07
31-03-11, 10:02
soevan07, καλησπέρα!
να σε ρωτήσω, το ιστορικό στο πήρε ο ίδιος ο Κύβελος? γιατί εμάς για τον μικρό που πήγαμε το πήρε ένας συνεργάτης του και δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένη από την μεταξύ μας συνεργασία......:(
σκέφτομαι τώρα να πάω για μένα, γιατί έχουν ξεφύγει οι πονοκέφαλοί μου και σε αυτήν την εγκυμοσύνη αλλά μόνο στον Κύβελλο αυτή την φορά. Ελπίζω να μην μου κλείσουν μετά από κανένα 2μηνο!
Όσο για μετά την γέννα σίγουρα θα χρειαστώ βοήθεια γιατί στην προηγούμενη είχα πάθει γερή κατάθλιψη, ένα βήμα από τον ψυχολόγο συνήλθα!:oops:

Στον Πειραιά που πήγα μου πήρε το ιστορικό ο Γιαννόπουλος
(καλός μου φάνηκε) και μετά με είδε ο ίδιος ο Κυβέλλος.

Η γραμματέας του μου είπε οτι εαν θέλεις κατευθείαν τον ίδιον,
μόνο στην Ν.Ερυθραία. Οπότε πήγαινε εκεί! ;)

yogini γιατί δεν παίρνεις κατευθείαν τον Γιαννόπουλο?
(ή κάποιον άλλον γιατρό απο εκεί μέσα?)

Μπορεί οι γραμματέες να έχουν πάρει
αυτή την "εντολή" απο τον ίδιο τον γιατρό

οτι και καλά πριν να μου δώσεις κάποιο τηλεφώνημα
να έχεις ξεκαθαρίσει εαν καλυτερεύει η κατάσταση
με το ζεστό ή με το κρύο....

Αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί
την απότομη συμπεριφορά της.....

Πάντως είδα (απο κοντά) οτι στην γραμματεία
υπάρχει πολύ ένταση...
κοινώς γίνεται της μουρλής απο τον πολύ κόσμο....
...φυσικά ούτε και αυτό τους δικαιολογεί!!

Υπάρχει και η άλλη η περίπτωση να παίρνεις τηλέφωνο
και να μην σου απαντάνε....
(το έχω πάθει με την προηγούμενη
ομοιοπαθητικό μας -που είναι και γνωστή μας :roll:
και ούτε με έπαιρνε μετά πίσω! :()

Vann
31-03-11, 10:13
yogini ακριβως το ιδιο ειχε κανει κ σε εμενα,κ της εξηγουσα οτι το παιδι ειναι σχολειο κ δεν ξερω τι ειναι αυτο που την ενοχλει,κι οτι με πηραν απο το σχολειο, κ μου ειπαν οτι βηχει πολυ,μου το εκλεισε κ μου ειπε να ξαναπαρω οταν διαπιστωσω εαν βηχει περισσοτερο στο κρυο η στην ζεστη.

yogini
31-03-11, 11:20
τα πήρα και δεν ξαναπήρα...του έδωσα το σιροπάκι του Κορρέ και mucosolvan που μου είχε πει εντωμεταξύ η παιδίατρος....vann όπως τα λες...έχει παραγίνει το κακό με τον Κ. Σκέφτομαι να τον γυρίσω τον μικρό στον Γιαννόπουλο...τουλάχιστον δεν έχω το άγχος με αυτόν ότι τον ενοχλώ και είναι busy...μια φορά τον πήρα και με χιλιοεξυπηρέτησε μεσημεριάτικα ο άνθρωπος. Ευτυχώς στη μέση της νύχτας ο βήχας κόπηκε μαχαίρι οπότε όλα καλά.

Maggie
31-03-11, 11:54
Πάντως είδα (απο κοντά) οτι στην γραμματεία
υπάρχει πολύ ένταση...
κοινώς γίνεται της μουρλής απο τον πολύ κόσμο....
...φυσικά ούτε και αυτό τους δικαιολογεί!!
το εφημερείο είναι στη Ν Ερυθραία, δεν γίνεται χαμός από κόσμο, αλλά γίνεται χαμός από τηλεφωνήματα! Η κοπέλα φοράει hands free και στην κυριολεξία δεν σταματάει ούτε για ένα δευτερόλεπτο να μιλάει στο τηλέφωνο.

Yogini καλύτερα με τον συνεργάτη του. Είναι παιδίατρος ο Γιαννόπουλος; Αν ναι, και σας βολεύει η περιοχή μπορείς να πηγαίνεις τον μικρό στο ιατρείο του για να τον εξετάζει

Maggie
31-03-11, 12:02
Ίσως μια λύση θα ήταν να ζητήσουμε από τον Κ να μας συστήσει παιδίατρο, και να επικοινωνούμε μαζί του αφού κάνει διάγνωση ο "δικός" του παιδίατρος

Vann
31-03-11, 12:17
Maggie ακριβως το ιδιο γινεται κ στον Πειραια η γραμματεας του φοραει hands free κ οσες φορες εχω παει γινεται χαμος στα τηλεφωνα,αυτο ομως δεν δικαολογει αυτην την συμπεριφορα.

Maggie
31-03-11, 12:48
φυσικά, δεν δικαιολογώ τη συμπεριφορά, απλά ήθελα να διευκρινίσω ότι η γραμματεία του Πειραιά είναι μόνο για ραντεβού και η γραμματεία της Ν Ερυθραίας είναι μόνο για ιατρικά θέματα, τα οποία είναι και πιο απαιτητικά από το κλείσιμο ενός ραντεβού

yogini
31-03-11, 12:51
Οπως και να έχει είναι σπαστικό να δίνεις και τα συμπτώματα σε μια γραμματέα....κατανοώ τον χαμό αλλά δεν υπάρχει προσωπική σχέση και με ενοχλεί με τον Κ. οπότε καλύτερα ο κύριος Γιαννόπουλος...την τελευταία φορά που τον είχαμε δει ήταν άψογος με τον μικρό. Είναι βέβαια low profile αλλά βλέπω πολλά πιτσιρίκια και σ'αυτόν.

soevan07
31-03-11, 15:17
Οπως και να έχει είναι σπαστικό να δίνεις και τα συμπτώματα σε μια γραμματέα....κατανοώ τον χαμό αλλά δεν υπάρχει προσωπική σχέση και με ενοχλεί με τον Κ. οπότε καλύτερα ο κύριος Γιαννόπουλος...την τελευταία φορά που τον είχαμε δει ήταν άψογος με τον μικρό. Είναι βέβαια low profile αλλά βλέπω πολλά πιτσιρίκια και σ'αυτόν.

Kι εγώ έτσι πιστεύω οτι θα ήταν καλύτερα.

Ο Κ. απο οτι κατάλαβα έχει γίνει η "φίρμα"....
....δεν σημαίνει όμως οτι ο Γιανν. είναι λιγότερο καλός
απο τον Κ. ;)

Maggie ο Γιανν.δεν είναι παιδίατρος,
είναι μικροβιολόγος-βιοπαθολόγος.

Αλλά αυτό δεν έχει σημασία.
Είναι και αυτός γιατρός και έχει και αυτός γνώσεις ομοιοπαθητικής και αυτό φτάνει.

Στον Πειραιά απο ότι κατάλαβα
όταν πρόκειται για παιδί
σου ζητάνε πρώτα τη διάγνωση του παιδιάτρου.

mariazil
31-03-11, 17:09
όταν πρόκειται για παιδί
Το ιστορικό του γιου μου το είχε πάρει η Βαλσαμίδου, στο ιατρείο του Πειραιά και μετά τον είχε δει ο Κυβέλλος. Στην δεύτερη επίσκεψη τον είδε μόνο η Βαλσαμίδου. Πολύ καλή, είμαι πολύ ευχαριστημένη. Όποτε χρειάστηκε να πάρω τηλ/νο με συμπτώματα, εξυπηρετήθηκα πολύ καλά, μια φορά μάλιστα που ήταν σβκ, πήρα τον Κυβέλλο πρωί-πρωί στο κινητό και τον βρήκα.
Νομίζω ότι η δυσκολία είναι με τα πολύ μικρά παιδιά, που δεν μιλάνε ή δεν μπορούν να εξηγήσουν πώς αισθάνονται, τότε ναι, είναι απαραίτητη η διάγνωση παιδιάτρου. Με τον δικό μου που είναι πια 5,5+ είναι αλλιώς τα πράγματα. Τον ρωτάω(περί κρύου-ζεστού, αλμυρού-γλυκού κλπ) και απαντά ανάλογα. Παρατηρώ κι εγώ κάποια πράγματα και τα μεταφέρω στην γραμματέα, μια χαρά τα πάμε μέχρι στιγμής.
Η ξαδέρφη μου έχει τον Γιαννόπουλο για τον γιο της(πήρε ομοιοπαθητικό από 4 ημερών για τους κολικούς) και τώρα θα πάει και την μπέμπα (νεογέννητη), είναι επίσης πολύ ευχαριστημένη.
Σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει να συζητήσεις με τον γιατρό αυτό που συνέβη με την γραμματέα.

Eve
12-04-11, 16:39
εχει κανει καμια ομοιπαθητικη στο παιδακι της για δυσκοιλιοτητα?
εχουμε θεμα με το αγορακι μου, εδω και κανενα διμηνο δυσκολευεται σημαντικα, ενω στο παρελθον δεν ειχε θεμα.

Εχει κοψει το παμπερς απο 2,5 για τα τσισα ενω για τα κακα το εκοψε πριν 2 μηνες, που αρχισε και το προβλημα με τη δυσκοιλιοτητα.
Πλεον εχουμε μπει σε ενα φαυλο κυκλο με αυτο το θεμα, κανει κακα καθε 4-5 μερες μονο με υποθετο-αναγκαστικα και κλαματα.
Η διατροφη του ενω βοηθαει (ακτινιδια, λαδερα κλπ) δεν ειναι αρκετη, διοτι φοβαται μην πονεσει και δεν μπορει να κανει τα κακα. Πινει αρκετο νερο και κινειται πολυ, αλλα δεν βοηθαει..
Ο παιδιατρος του εδωσε καποιο ομοιπαθητικο χαπακι τις προαλες, τον βοηθησε 1-2 μερες αλλα μετα παλι πεσαμε στα ιδια...

mesastoura
12-04-11, 22:30
Νομίζω πως έχει αναφερθεί τέτοια περίπτωση κάπου εδώ. Πιστεύω μπορεί να το βοηθήσει στις φοβίες του πόνου, παράλληλα με την σωστή διατροφή και οδηγίες παιδοψυχολόγου. Σίγουρα έχει να κάνει και με τον αποχωρισμό της πάνας, ίσως πρέπει να την επαναφέρετε για λίγο, συμβουλευτείτε ειδικό (παιδίατρο / παιδοψυχολόγο, δεν ξέρω, ίσως και ομοιοπαθητικό παιδίατρο - το θέμα πάντως δεν είναι φως φανάρι ομοιοπαθητικό αλλά παιδοψυχολογικό).
sorry, για την φλυαρία και τον μπερδεμένο τρόπο γραφής.

camouflage
12-04-11, 22:55
Γεια σας κοριτσια! Τα διδυμακια μου εχουν ξεκινησει ομοιοπαθητικη υστερα απο ενα χειμωνα ταλαιπωριας με ιωσεις.
Εχει παρει καμια σας το σιροπι drosinula; Κανει τιποτα; Γράφει οτι ειναι για παιδάκια πανω απο 6 χρονών - υπαρχει περιπτωση να κανει κακο σε μικροτερα παιδακια (2χρ); Μας το εδωσε ο ομοιοπ. παιδιατρος - οι εμπειρίες σας;

Eve
12-04-11, 23:02
Γεια σας κοριτσια! Τα διδυμακια μου εχουν ξεκινησει ομοιοπαθητικη υστερα απο ενα χειμωνα ταλαιπωριας με ιωσεις.
Εχει παρει καμια σας το σιροπι drosinula; Κανει τιποτα; Γράφει οτι ειναι για παιδάκια πανω απο 6 χρονών - υπαρχει περιπτωση να κανει κακο σε μικροτερα παιδακια (2χρ); Μας το εδωσε ο ομοιοπ. παιδιατρος - οι εμπειρίες σας;

μου το ειχε προτεινει κι εμενα για το γιο μου καποια στιγμη αλλα ηταν ΑΔΥΝΑΤΟ να το βρω, πηγα σε πολλα φαρμακεια αλλα τιποτα.. εσυ το βρηκες καπου;
ηταν 3ων τοτε. οποτε μαλλον κανει και για μικροτερα παιδια απο 6ετων.

Eve
12-04-11, 23:04
Νομίζω πως έχει αναφερθεί τέτοια περίπτωση κάπου εδώ. Πιστεύω μπορεί να το βοηθήσει στις φοβίες του πόνου, παράλληλα με την σωστή διατροφή και οδηγίες παιδοψυχολόγου. Σίγουρα έχει να κάνει και με τον αποχωρισμό της πάνας, ίσως πρέπει να την επαναφέρετε για λίγο, συμβουλευτείτε ειδικό (παιδίατρο / παιδοψυχολόγο, δεν ξέρω, ίσως και ομοιοπαθητικό παιδίατρο - το θέμα πάντως δεν είναι φως φανάρι ομοιοπαθητικό αλλά παιδοψυχολογικό).
sorry, για την φλυαρία και τον μπερδεμένο τρόπο γραφής.

συμφωνω μαζι σου , περισσοτερο ψυχολογικο ειναι το θεμα...

παμπερς ειναι αδυνατο να του ξαναβαλω, του το προτεινα αλλα δεν θελει ουτε να το ακουσει...Μονος του ζητησε μια μερα να μην ξαναβαλει, φαντασου οτι μεσα σε μια μερα εκοψε και το βραδινο.
ολα καλα, αλλα το θεμα της δυσκοιλιοτητας μας παιδευει...

BOBOLINOS
12-04-11, 23:34
συμφωνω μαζι σου , περισσοτερο ψυχολογικο ειναι το θεμα...

παμπερς ειναι αδυνατο να του ξαναβαλω, του το προτεινα αλλα δεν θελει ουτε να το ακουσει...Μονος του ζητησε μια μερα να μην ξαναβαλει, φαντασου οτι μεσα σε μια μερα εκοψε και το βραδινο.
ολα καλα, αλλα το θεμα της δυσκοιλιοτητας μας παιδευει...
Eve εχω μία φίλη που αντιμετώπιζε πολύ έντονο πρόβλημα με την κόρη της(κλίσματα,υποθετάκια και τα συναφή) της έκανε αγωγή υπήρχε αποτέλεσμα αλλά το πρόβλημα της μικρής της είναι ανατομικό με αποτέλεσμα να γίνει και ψυχολογικό ,τώρα κάνει πιο συγκεκριμένη αγωγή.
Οπότε με καλή αγωγή θα έχεις αποτέλεσμα.

camouflage
13-04-11, 09:37
μου το ειχε προτεινει κι εμενα για το γιο μου καποια στιγμη αλλα ηταν ΑΔΥΝΑΤΟ να το βρω, πηγα σε πολλα φαρμακεια αλλα τιποτα.. εσυ το βρηκες καπου;
ηταν 3ων τοτε. οποτε μαλλον κανει και για μικροτερα παιδια απο 6ετων.

ευχαριστω για την απαντηση. Το βρηκα τελικα....πηρα με τη σειρα τηλ τα φαρμακεια απο τη λιστα των ομοιοπ.

BOBOLINOS
13-04-11, 16:10

Εψαξα και εγώ και βρήκα για παιδιά από 2-12 ετών δίνουν το santasapina
και για παιδιά από 6-12 ετών το drosinula γιατί περιέχει μέλι που δεν κάνει για μωρά.Στο google το εμφανίζειαν το ψάξεις.Εννοείται πως μπορούν να τα πιούν και οι ενήλικες.

camouflage
13-04-11, 16:18
Εψαξα και εγώ και βρήκα για παιδιά από 2-12 ετών δίνουν το santasapina
και για παιδιά από 6-12 ετών το drosinula γιατί περιέχει μέλι που δεν κάνει για μωρά.Στο google το εμφανίζειαν το ψάξεις.Εννοείται πως μπορούν να τα πιούν και οι ενήλικες.

ευχαριστώ για την απαντηση..υπάρχουν και άλλα απο οτι ειδα πχ το Bronchosan...αλλα εμας μας εδωσε το drosinula..να δουμε αν θα κανει τιποτα

soevan07
13-04-11, 22:49
Kαλησπέρα και απο εμένα!

Αυτές τις μέρες περνάμε μια ιωσούλα με βήχα....
"στο πόδι" μπορώ να πω
αφού δεν μας έκανε καθόλου πυρετό!

Τον βήχα τον παλεύουμε με τα ομοιοπαθητικούλια μας
(και πάλι επιτυχώς!!! :rolleyes:)
όπως επίσης σήμερα μας έδωσε επιπλέον και ένα σιρόπι για το βήχα
prospan (φυτικό)
το οποίο απο ότι διάβασα είναι αποχρεμπτικό-βλεννολυτικό.

Μια χαρά!!!
Δοξα Τω Θεώ που έχουμε γλιτώσει
απο τους εφιάλτες των χημικών φαρμάκων!! :-P

Μπορώ να πω οτι πλέον
δεν φοβάμαι να αρρωστήσει το παιδί μου!

Κάθε φορά που θα αρρωσταίνει θα είναι
και μια επιπλέον ανοσοενίσχυση
και όχι μια εφιαλτική "επιβάρυνση" για τον οργανισμό της!! ;)

TARA
14-04-11, 09:57
εχει κανει καμια ομοιπαθητικη στο παιδακι της για δυσκοιλιοτητα?
εχουμε θεμα με το αγορακι μου, εδω και κανενα διμηνο δυσκολευεται σημαντικα, ενω στο παρελθον δεν ειχε θεμα.

Εχει κοψει το παμπερς απο 2,5 για τα τσισα ενω για τα κακα το εκοψε πριν 2 μηνες, που αρχισε και το προβλημα με τη δυσκοιλιοτητα.
Πλεον εχουμε μπει σε ενα φαυλο κυκλο με αυτο το θεμα, κανει κακα καθε 4-5 μερες μονο με υποθετο-αναγκαστικα και κλαματα.
Η διατροφη του ενω βοηθαει (ακτινιδια, λαδερα κλπ) δεν ειναι αρκετη, διοτι φοβαται μην πονεσει και δεν μπορει να κανει τα κακα. Πινει αρκετο νερο και κινειται πολυ, αλλα δεν βοηθαει..
Ο παιδιατρος του εδωσε καποιο ομοιπαθητικο χαπακι τις προαλες, τον βοηθησε 1-2 μερες αλλα μετα παλι πεσαμε στα ιδια...

Εμεις, οχι απλα δυσκοιλιοτητα...θεραπευσαμε αιμορροϊδα με την ομοιοπαθητικη! Και ο γιος μου δεν τρωει ουτε φρουτα ουτε λαχανικα...

mesastoura
14-04-11, 10:55
α! ναι, και εμένα η γυναίκα μου κάποια στιγμή πήρε ομοιοπαθητικά (μάλιστα κάναμε μόνοι μας συνταγογράφηση) για αιμορροΐδες και πήγε καλά.

Soevan07 μου αρέσει η ολιστική σου προσέγγιση. Πολύ σημαντικό να μην υπάρχει φόβος για την όποια ασθένεια και να την βλέπουμε θετικά, σαν μια εξέλιξη / βελτίωση. Έτσι αισθάνομαι και εγώ, κυρίως για τον εαυτό μου, γρίπης όποιου είδους δεν τις φοβάμαι, έχω πίστη στις θεραπευτικές μας ικανότητες σαν είδος (αλλιώς δεν θα υπήρχαμε). Τώρα αν που και που χρειαστούμε ένα σκούντημα για να ξεκολλήσουμε από κάτι, δεν πειράζει, αρκεί να είναι ήπιο και να μην βλάπτει (ομοιοπαθητική, βελονισμός κλπ )

soevan07
14-04-11, 13:34
Soevan07 μου αρέσει η ολιστική σου προσέγγιση. Πολύ σημαντικό να μην υπάρχει φόβος για την όποια ασθένεια και να την βλέπουμε θετικά, σαν μια εξέλιξη / βελτίωση. Έτσι αισθάνομαι και εγώ, κυρίως για τον εαυτό μου, γρίπης όποιου είδους δεν τις φοβάμαι, έχω πίστη στις θεραπευτικές μας ικανότητες σαν είδος (αλλιώς δεν θα υπήρχαμε). Τώρα αν που και που χρειαστούμε ένα σκούντημα για να ξεκολλήσουμε από κάτι, δεν πειράζει, αρκεί να είναι ήπιο και να μην βλάπτει (ομοιοπαθητική, βελονισμός κλπ )

To παιδί μου κόντεψα να "το βάλω στην γυάλα"
προκειμένου να μην μου αρρωσταίνει....

Με έλεγαν υποχόνδρια και οτι έχω...μικροβιο-φοβία :lol:

ΟΧΙ, τους έλεγα:
Έχω φαρμακο/χημειο-φοβία !!

Δεν ήθελα να αρρωσταίνει το παιδί μου
μόνο και μόνο
για να μην αναγκαζόταν να πάρει τα παλιοφάρμακά τους!! :D

Νιώθω πολύ ανακουφισμένη που θα βάλω
και τη δεύτερη κορούλα μου απο νωρίς στην ομοιοπαθητική!!

Κρίμα που τόσο καιρό δίσταζα
και χάσαμε χρόνο για την πρώτη μας κόρη!! :oops:
Anyway...
κάλλιο αργά παρά ποτέ! ;-)

natty26
14-04-11, 13:38

Eγω το δινω στο γιο μου από 2 ετων. Η μονη ένσταση ειναι οτι περιεχει αλκοολ.

camouflage
14-04-11, 21:03
Eγω το δινω στο γιο μου από 2 ετων. Η μονη ένσταση ειναι οτι περιεχει αλκοολ.

ευχαριστω για την απαντηση..ετσι εξηγειται γιατι δεν συνισταται για κατω απο 6. Τελοσπαντων το πηραμε, καλυτερα παμε. Να αυτο που σου εδωσε εσενα Σοφια ειναι ακομα και για βρεφη...
Εμεις εχουμε πεσει βαθια στις ιωσεις 3 οικογενειες, η δικια μου, η μαμα μου και της αδερφης μου.
Λοιπον ο ενας μου μικρος ειναι με (μονιμο) βηχα και ο αλλος μου ειναι με 3η φορα ωτιτιδα σχεδον συνεχομενα :( Αυτη τη φορα αποφασισα να δοκιμασω θεραπεια της ωτιτιδας με ομοιοπ. (ηδη βεβαια του εiχε δωσει ανοσοενισχυση calcarea carbornica για να μη ξαναπαθει αλλα ξαναεπαθε), αλλα αυτο με τη διαγνωση μεσω τηλεφωνου και 'παρτε το αυτο και θα τα πουμε, ευχαριστω πολυ, γεια!' εμενα μου κακοφαινεται και βασικα με αγχωνει. Γιατι ουσιαστικα εγω εκανα τη διαγνωση οτι ποναει το αυτι του απο αυτο που μου εδειχνε (μαλιστα δεν ειναι το ιδιο ατι με τις αλλες δυο φορες, ειναι το αλλο). Μετα το ειπα στη γραμματεα, αυτη στο γιατρο και μετα μου ειπε το φαρμακο. Ειναι το αφτι η κατι αλλο; Συγκρατησε για ποιον ηταν; (αν υποθεσουμε οτι ο καθενας παιρνει ξεχωριστο φαρμακο για την ιδια αρρωστεια) Γιατι η γραμματεας δε θυμαται ουτε ποια ειμαι ουτε τα παιδακια μου...
Σορυ για το μεγαλο ποστ αλλα εχω αγχωθει αν δεν πιασει αυτη η ψυχανεμιστικη διαγνωση-θεραπεια δε ξερω που να τον παω! :(

chatzico
14-04-11, 22:15
Τώρα αν που και που χρειαστούμε ένα σκούντημα για να ξεκολλήσουμε από κάτι, δεν πειράζει, αρκεί να είναι ήπιο και να μην βλάπτει (ομοιοπαθητική, βελονισμός κλπ )

Ξέρεις κάποιον συγκεκριμένο για βελονισμό ? Το έχω σκεφθεί για το κάπνισμα, έχω δοκιμάσει 2 φορές αλλά δεν το πολυπίστευα. Τώρα πια το θέλω πολύ αλλά δεν μπορώ να το αποφασίσω μόνη μου. Χρειάζομαι βοήθεια. Αν γνωρίζεις κάποιον συγκεκριμένα, θα το εκτιμούσα να μου πείς. Αν θες με πμ.:oops:

mesastoura
15-04-11, 17:10
...
Σορυ για το μεγαλο ποστ αλλα εχω αγχωθει αν δεν πιασει αυτη η ψυχανεμιστικη διαγνωση-θεραπεια δε ξερω που να τον παω! :(

κατανοώ την ... απόγνωση, 2 λύσεις βλέπω, ή κλείνεις ραντεβού και πας από εκεί το συντομότερο (αν δηλαδή είναι κάτι ιδιαίτερα επείγον). Και ο δικός μου γιατρός πολύ σπάνια μου έχει πει έλα από εδώ, μάλλον φοβούνται μήπως παρεξηγηθούν.
Η άλλη λύση είναι κάποιος άλλος γιατρός που δεν λειτουργεί έτσι.

chatzico
15-04-11, 18:36
chatzico πολυ χαιρομαι με τα νεα, ειδικα με τη λαρυγγιτιδα, που την τρομαρα μου την πηρα και μου εφτασε(όποτε βηχει κ για πλακα δλδ, μενω λιγο καγκελο να ακουσω τι παιζει...:-|) περαστικα στα πιτσιρικια!!!

DaF, ευχαριστώ μεταχρονολογημένα για τις ευχές. Από τότε έχουν συμβεί και διάφορα άλλα περιστατικά - αμάν με τις ιώσεις του σχολείου την πρώτη χρονιά, ελπίζω τουλάχιστον ο πιτσιρίκος να δυναμώσει φέτος και του χρόνου να μην κυλά συχνά - και τα αντιμετωπίζουμε με ομοιο όλα.

Γεγονός είναι ότι ο πιτσιρίκος ξεπερνά πιά τις λαρυγγίτιδες, απύρετος, σε 2-3 ημέρες και χωρίς το ζόρι που περνούσε πριν :!::!:

τα'χω πάρει τρελά με τη γραμματέα του Κ.! Πήρα τηλέφωνο γιατί ο μικρός μου βήχει ασταμάτητα και μου είπε να του δώσω ζεστό να δούμε αν καλυτερεύει, της είπα μετα βίας πίνει νερό όχι να του δώσω και ρόφημα, απόρησε, της είπα θηλάζουμε και μόνο που δεν με έβρισε! Μου είπε δεν μπορεί να σας βοηθήσει ο γιατρός αν δεν μας πείτε για ζεστό η κρύο και μου το έκλεσε "ευγενικά"...

Συγνώμη που επεμβαίνω (μια και δεν είμαι της ομοιοπαθητικής)
αλλά η γραμματεας τι ρόλο παίζει??? Δηλαδή δεν είναι εκεί για να κλείνει ραντεβού?
Μου έχουν τυχει πολλές φορές γραμματείς "κλασσικών" γιατρών που θέλανε να παίξουν τον γιατρό και τους το έκοβα απο την αρχή - ποτέ δεν δινω πληροφορίες σε γραμματέα ζητάω απλά ραντεβού γιατί η ημιμάθεια είναι πολύ μεγάλο αγκάθι.
Δεν φαντάζομαι να υπάρχει κάποιος ξεχωριστός ρόλος για την γραμματέα του ομοιοπαθητικου, ή υπάρχει?
Δεν μπορείς δηλαδή να ζητήσεις ραντεβού χωρίς να δώσεις εξηγήσεις τι έχει το παιδί? Να πεις απλά το παιδί δεν είναι καλά θέλω να το δει ο γιατρός και δεν θέλω να συζητήσω μαζί σας την κατάσταση μόνο με τον γιατρό?

Yogini, αυτή είναι η σειρά του συγκεκριμένου ιατρείου. Η γραμματέας παίρνει το τρέχον ιστορικό του παιδιού με συγκεκριμένο τρόπο - και υποθέτω ότι δεν τον αποφάσισε εκείνη - και το μεταφέρει στον γιατρό για να δώσω συνταγή. Υποθέτω ότι αυτό γίνεται για λόγους πρακτικούς.

Οι ερωτήσεις - πέρα από την περιγραφή των συμπτωμάτων - είναι ψιλοστάνταρ. Ηλικία, βασικό φάρμακο, τι έχει, έχει βήχα και τι βήχα και με τι συχνότητα, έχει βλένες και τι χρώμα, χειροτερεύει με το κρύο ή το ζεστό, στον ανοιχτό αέρα ή μέσα, έχει κρύα άκρα, πίνει πολύ νερό, ιδρώνει κάπου. Αυτά είναι, νομίζω ότι δεν ξέχασα κάτι. Απο κεί και μετά, λέω ότι θεωρώ ότι μπορεί να έχει κάποια σημασία, κάποια διαφορά στην συμπεριφορά ή στις συνήθειες, περιγράφω τα συμπτώματα με ανατριχιαστική ακρίβεια.

Με έχει εκνευρίσει και εμένα κάποιες φορές αλλά αυτές τις οδηγίες έχει. Και όπως είπατε, γίνεται τρελός χαμός με τα τηλέφωνα, δεν γίνεται να τα απαντά ο ίδιος. Η γραμματέας του μεταφέρει τα περιστατικά με τα χαρακτηριστικά τους και εκείνος μελετά τον φάκελο του ατόμου στο πισι και δίνει φάρμακο.

Στην αρχή αγχωνόμουν πολύ, τώρα πιά, έχω πάρει το κολάι και κοιτάω εξ αρχής για αυτά που θα με ρωτήσει για να τα αναφέρω.

Μου έχει τύχει φορά, σε οξύ περιστατικό, να ζητήσει ο ίδιος ο Κυβέλλος να τον καλέσω συγκεκριμένη ώρα, για να μιλήσω μαζί του. Κάποιες φορές επίσης, τον έχω καλέσει στον ιατρείο, σχετικά αργά, για να μην έχει ραντεβού και να μιλήσω μαζί του.

Το έχω ξαναπεί, τον έχω πάρει στο κινητό του πολλές φορές, σε ΣΚ ή αργίες, για ενημέρωση και φάρμακο. Άλλωστε, δεν είναι κρυφό το κινητό του. Αν καλέσεις π.χ. Σάββατο πρωί στην Ν. Ερυθραία, το λέει το ηχογραφημένο μύνημα.

Ίσως μια λύση θα ήταν να ζητήσουμε από τον Κ να μας συστήσει παιδίατρο, και να επικοινωνούμε μαζί του αφού κάνει διάγνωση ο "δικός" του παιδίατρος

Πείτε τι θα σας πεί, σε περίπτωση που τον ρωτήσετε. Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι δεν θα συστήσει 'δικό' του παιδίατρο. Μου έχουν πεί, η φοβερή γραμματέας !!!, κάποιες δύσκολες φορές, ότι πρέπει να κάνει σαφή διάγνωση παιδίατρος και μετά να καλέσω να αναφέρω την διάγνωση, για να μου δοθεί φάρμακο. Κάποια φορά, ζήτησα να δει την μικρή ο ίδιος και μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο, αρκεί και ο παιδίατρος του ταμείου μου για να μην πληρώσω επίσκεψη !!!! Ναι, το είπε η φοβερή γραμματέας. Παρόλαυτα, την συγκεκριμένη φορά πήγαμε Νέα Ερυθραία, το ήθελα εγώ. Και μετά 2 ημέρες στον Πειραιά, όπου του πήγα τις εξετάσεις που είχε ζητήσει, θέλησε ο ίδιος να δεί το παιδί, για να δει πώς πάει και φεύγοντας δεν ζήτησε αμοιβή. Οφείλω να παραδεχθώ ότι τον εκτίμησα περισσότερο μετά από εκείνη την ημέρα.

Kι εγώ έτσι πιστεύω οτι θα ήταν καλύτερα.

Ο Κ. απο οτι κατάλαβα έχει γίνει η "φίρμα"....
....δεν σημαίνει όμως οτι ο Γιανν. είναι λιγότερο καλός
απο τον Κ. ;)

Maggie ο Γιανν.δεν είναι παιδίατρος,
είναι μικροβιολόγος-βιοπαθολόγος.

Αλλά αυτό δεν έχει σημασία.
Είναι και αυτός γιατρός και έχει και αυτός γνώσεις ομοιοπαθητικής και αυτό φτάνει.

όταν πρόκειται για παιδί

Τα ιστορικά των παιδιών μου τα έχει πάρει ο Γιαννόπουλος και έχει τύχει φορά να δώσω συμπτώματα και στην Βαλσαμίδου. Η γνώμη μου είναι θετική και για τους δύο και μπορώ να πω ότι η συνταγογραφία τους δεν απείχε από αυτή που θα έδινε ο Κυβέλλος.

Τώρα περί φίρμας, τι να σου πώ. Είναι νεότερος ο Κυβέλλος αλλά κανείς από τους γιατρούς δεν υστερεί. Είναι προσωπική επιλογή ποιόν γιατρό θα ζητήσεις.

Είμαι ευχαριστημένη από όλους αλλά την επόμενη φορά, τον Σεπτέμβρη δηλαδή, θα ζητήσω από νωρίς ραντεβού στον Κυβέλλο για τα παιδιά. Είναι κάτι που το θέλω εγώ.

camouflage
15-04-11, 21:59
κατανοώ την ... απόγνωση, 2 λύσεις βλέπω, ή κλείνεις ραντεβού και πας από εκεί το συντομότερο (αν δηλαδή είναι κάτι ιδιαίτερα επείγον). Και ο δικός μου γιατρός πολύ σπάνια μου έχει πει έλα από εδώ, μάλλον φοβούνται μήπως παρεξηγηθούν.
Η άλλη λύση είναι κάποιος άλλος γιατρός που δεν λειτουργεί έτσι.

Ευχαριστώ για την απάντηση..ραντεβου μονο στο τελος των ραντεβου...αργα το βράδυ..Ειναι πνιγμενος..Δεν νομίζω οτι το κανουν για να μη παρεξηγηθούν. Ουσιαστικα νομίζω οτι ειναι τοσο λιγοι οι ομοιοπ. παιδιατροι που δεν φτανουν για τοσο κοσμο - απλα, δεν τους φτανει ο χρονος για ολα αυτα τα παιδια- ειναι οποιος προλαβει..
Πηρα παλι το φαρμακο τηλεφωνικα και ο Θεος βοηθός! Υπάρχει κάποιος ομοιοπ. παιδίατρος που να μη λειτουργεί έτσι;

fairy's mom
16-04-11, 09:14
Το έχω ξαναπεί, τον έχω πάρει στο κινητό του πολλές φορές, σε ΣΚ ή αργίες, για ενημέρωση και φάρμακο. Άλλωστε, δεν είναι κρυφό το κινητό του. Αν καλέσεις π.χ. Σάββατο πρωί στην Ν. Ερυθραία, το λέει το ηχογραφημένο μύνημα.

θέλησε ο ίδιος να δεί το παιδί, για να δει πώς πάει και φεύγοντας δεν ζήτησε αμοιβή. Οφείλω να παραδεχθώ ότι τον εκτίμησα περισσότερο μετά από εκείνη την ημέρα.

Ki εγώ τον έχω πάρει άπειρες φορές στο κινητό σκ και στις διακοπές. Πάντα διαθέσιμος!

Όσο για το χρηματικό, τις 2 τελευταίες φορες είχα κλείσει μόνο για μένα ραντεβού και κάθε φορά με ρωτούσε κανονικά για την πορεία της μικρής. Την 2η φορά ντράπηκα και του είπα την αλήθεια ότι θα κλείσω ραντεβού για την μικρή τον επόμενο μήνα λόγω οικονομικών στενοτήτων και μου είπε "τι σημασία έχει? Πες μου τώρα πώς πάει το παιδί!" Και ήθελα να τα μάθει αναλυτικά. Επίσης το εκτίμησα...

Ειναι πνιγμενος..Δεν νομίζω οτι το κανουν για να μη παρεξηγηθούν. Ουσιαστικα νομίζω οτι ειναι τοσο λιγοι οι ομοιοπ. παιδιατροι που δεν φτανουν για τοσο κοσμο - απλα, δεν τους φτανει ο χρονος για ολα αυτα τα παιδια- ειναι οποιος προλαβει..
Πηρα παλι το φαρμακο τηλεφωνικα και ο Θεος βοηθός! Υπάρχει κάποιος ομοιοπ. παιδίατρος που να μη λειτουργεί έτσι;
Συμφωνώ κι εγώ ότι είναι θέμα χρόνου.
Να σου πω την αληθεια όσες φορές αρρώστησε το παιδί με την τηλ επικοινωνία βρίσκαμε πάντα το φάρμακο. Απλά έχει τύχει να μην το πετυχει με την 1η και να ξαναπάρω τηλ για αλλαγή αγωγής. Ο μόνος λόγος που πήγα και σε παδίατρο ομοιοπ ήταν για να μην με πρήζουν για τα εμβόλια, αλλιώς μια χαρά μας καλύπτει ο Κ. Δες τι ταιριάζει σε σας και αυτό κάνε, για να είσαι ήσυχη.

yogini
16-04-11, 10:48
Ο Δαρδαγιαννόπουλος που βλέπει εμένα στο κέντρο του Κ. είναι και βελονιστής.

mesastoura
16-04-11, 11:16
Ευχαριστώ για την απάντηση..ραντεβου μονο στο τελος των ραντεβου...αργα το βράδυ.
Το ίδιο μου έχει πει κάποια στιγμή και ο δικός μου.

Ειναι πνιγμενος..Δεν νομίζω οτι το κανουν για να μη παρεξηγηθούν.
Πράγματι, μπορεί για τις περισσότερες περιπτώσεις να μην χρειάζεται.

Πηρα παλι το φαρμακο τηλεφωνικά και ο Θεος βοηθός! Υπάρχει κάποιος ομοιοπ. παιδίατρος που να μη λειτουργεί έτσι;
Η πίστη σε ... κάτι (ο καθένας διαλέγει) σίγουρα βοηθάει. Δεν είναι ανάγκη να βιαζόμαστε, ο οργανισμός θέλει τον χρόνο του να επανέλθει (ή η ασθένεια να κάνει τον κύκλο της - αν το πάρουμε αλλιώς). Τα έγραψε πρόσφατα και η soevan7:D

camouflage
17-04-11, 00:14
Η πίστη σε ... κάτι (ο καθένας διαλέγει) σίγουρα βοηθάει. Δεν είναι ανάγκη να βιαζόμαστε, ο οργανισμός θέλει τον χρόνο του να επανέλθει (ή η ασθένεια να κάνει τον κύκλο της - αν το πάρουμε αλλιώς). Τα έγραψε πρόσφατα και η soevan7:D

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ο μικρός ειναι καλύτερα. Τον πήγα στην κλασσικη παιδίατρο να τον δει τελικα και μου ειπε δε χρειαζεται αντιβιωση (ειχε ηδη παρει δυο μερες ομοιοπ.). Να μην ηταν σοβαρη ωτιτιδα, να εδρασαν τα ομοιπ., να ειναι κατι αλλο (:shock: ελπιζω οχι), παντως δεν θα παρει αντιβιωση απο οτι φαινεται (μου εδωσε μια σε σταγονες που δεν τις εβαλα - καλα δεν εκανα; ακομα και το τοπικο αντιβιωτικο δεν θα επηρεασει τη δραση του ομοιοπαθητικού φαρμάκου;). Που και που πεταγεται βεβαια απο τον πονο σαν σουβλια, κλαιει και δειχνει το αφτι..

fairy's mom
17-04-11, 09:22
μου εδωσε μια σε σταγονες που δεν τις εβαλα - καλα δεν εκανα;
Στις διακοπές που μας διέγνωσαν μεταξύ άλλων ωτίτιδα εξωτερική, μας έδωσαν κάτι σταγόνες. Τις είπα στο τηλ στον Κ. και μου είπε να τις βάλω για κανά 2 μέρες (αλλά νομίζω δεν ήταν αντιβίωση). Οπότε μίλα με τον ομοιοπ σας για να σου δώσει οδηγίες.
Περαστικά σας βρε κοριτσάκι!

mesastoura
17-04-11, 10:38
...Που και που πεταγεται βεβαια απο τον πονο σαν σουβλια, κλαιει και δειχνει το αφτι..

Αυτό είναι σύμπτωμα που πρέπει να το μάθει ο ομοιοπαθητικός, αν δεν το ξέρει ήδη φυσικά. Όπως και οι ώρες που συμβαίνει αυτό.

Χαίρομαι για την θετική εξέλιξη, αυτό είναι και το σημαντικότερο και λιγότερο σημαντικό ο τρόπος που που γίνεται καλά. :confused:

camouflage
17-04-11, 21:00
Στις διακοπές που μας διέγνωσαν μεταξύ άλλων ωτίτιδα εξωτερική, μας έδωσαν κάτι σταγόνες. Τις είπα στο τηλ στον Κ. και μου είπε να τις βάλω για κανά 2 μέρες (αλλά νομίζω δεν ήταν αντιβίωση). Οπότε μίλα με τον ομοιοπ σας για να σου δώσει οδηγίες.
Περαστικά σας βρε κοριτσάκι!

Χαίρομαι για την θετική εξέλιξη, αυτό είναι και το σημαντικότερο και λιγότερο σημαντικό ο τρόπος που που γίνεται καλά. :confused:

ευχαριστώ πολύ κορίτσια για το ενδιαφέρον. Εκει που ειπα μπορει και να ησυχάσαμε, εχτες το βράδυ- για δευτερο συνεχομενο βραδυ -το αλλο διδυμακι
αρχισε γοερο κλαμα και δεν κοιμοταν με τιποτα και εδειχνε το αφτι!!του δινω ντεπον τιποτα! μετα απο 4 ωρες κοιμηθηκε, μαλλον απο την κουραση. Σημερα ο ομοιοπ. δε το σηκωσε το κινητο, τον πηγα στην παιδιατρο (που ηταν προθυμη να τον δει ακομα και Κυριακη) και ειναι με αμυγδαλες και ερεθισμενα αφτια!! Και εχω ενα μπουκαλακι αντιβιωση τωρα στο χερι :(
Ο αλλος φαινεται εντελως καλα αφου δεν ξυπνησε καθολου ολη νυχτα!!!:shock:
Να γκρινιαξω εγω λιγο τωρα και να πω οτι απο το τηλεφωνο θα μου εδινε κατι για ωτιτιδα ενω εχει (και) αμυδαλιτιδα;
Συμπερασμα: χρειαζεται και ο κλασσικος παιδιατρος και βλεποντας και κανοντας...

apeleytheros
17-04-11, 21:08
Η ωτίτιδα (http://www.medlook.net/article.asp?item_id=206) είναι μεταδοτική (μικροοργανισμοί). Οι σταγόνες που σου έδωσε είναι για τον πόνο, είναι κρίμα να μην του τις δίνεις. Μπορεί να οδηγήσει σε μείωση της ακοής αν την αφήσεις ανεξέλεγκτη. Τα ομοιοπαθητικά δεν κάνουν τίποτα στους μικροοργανισμούς και στην μόλυνση.

Καλή ανάρρωση.

camouflage
17-04-11, 21:20
Η ωτίτιδα (http://www.medlook.net/article.asp?item_id=206) είναι μεταδοτική (μικροοργανισμοί). Οι σταγόνες που σου έδωσε είναι για τον πόνο, είναι κρίμα να μην του τις δίνεις. Μπορεί να οδηγήσει σε μείωση της ακοής αν την αφήσεις ανεξέλεγκτη. Τα ομοιοπαθητικά δεν κάνουν τίποτα στους μικροοργανισμούς και στην μόλυνση.

Καλή ανάρρωση.

Ευχαριστώ. Μαλλον εχουμε κολλησει ολοι γιατι και εμενα με ενοχλει το αφτι μου. Ποτε δεν αφηνω ανεξελεκτα τα συμπτωματα στα παιδια (μονο σε μενα εφαρμοζω το που θα παει θα περασει). Απλως προσπαθω να κανω damage control. Θεωρω ενα μηνα ασταματητα αντιβιωση ειναι επικινδυνο για ενα μωρο. Ευτυχως ανταποκριθηκε στα ομοιοπαθητικα και ετσι την αποφυγαμε!

apeleytheros
17-04-11, 21:27
Εγώ θα ρώταγα τον παιδίατρο τι είναι πιο επικίνδυνο, ένας μήνας αντιβίωση η ένα οίδημα-μόλυνση στο τύμπανο; Νομίζω ότι θα σου πεί αναλυτικά και έχει και μεγαλύτερο κύρος από οποιοδήποτε φόρουμ που ο κάθε ένας γράφει την άποψη του. Γνώμη μου φυσικά, αλλά ρώτα τον παιδίατρο. Νομίζω ότι ο ένας μήνας που λες είναι υπερβολή, δεν νομίζω να σου πρότεινε τόσο :)

camouflage
17-04-11, 21:35
Εγώ θα ρώταγα τον παιδίατρο τι είναι πιο επικίνδυνο, ένας μήνας αντιβίωση η ένα οίδημα-μόλυνση στο τύμπανο; Νομίζω ότι θα σου πεί αναλυτικά και έχει και μεγαλύτερο κύρος από οποιοδήποτε φόρουμ που ο κάθε ένας γράφει την άποψη του. Γνώμη μου φυσικά, αλλά ρώτα τον παιδίατρο. Νομίζω ότι ο ένας μήνας που λες είναι υπερβολή, δεν νομίζω να σου πρότεινε τόσο :)

Δεν ξερω αν ειναι τοσο ενδιαφερουσα αλλα η ιστορια ειναι οτι στην πρωτη ωτιτιδα πηρε 10 μερες αντιβιωση. Υποτροπιασε μετα απο 3 μερες (ενω ειχα παει και τον ειχε δει και το αφτι ηταν καθαρο, δηλ ειχε περασει) και πηρε αλλες 10 μερες αντιβιωση πιο ισχυρη. Μετα απο μια εβδομαδα παλι πονο στο αφτι, του δινω τα ομοιοπ. (οχι αλλη αντιβίωση!) και τον παω να τον δει η κλασσικη παιδιατρος και μου ειπε δεν χρειαζεται αντιβιωση (ειχε υποχωρησει). Αν μου ελεγε οτι χρειαζεται αλλες 10 μερες αντιβιωση θα το συζητουσα.

mesastoura
18-04-11, 10:14
Και βέβαια είναι ενδιαφέρουσα η ιστορία. Κρίμα που ο γιατρός δεν σήκωνε το τηλέφωνο, επέμενες αρκετά; Εγώ πάντως έχω περάσει αμυγδαλίτιδα με σκέτα ομοιοπαθητικά και πολλές ιστορίες γνωρίζω για ωτίτιδες (όπως φυσικά και η δική σου).
Κρίμα και πάλι, αλλά πάλι καλά που τα παιδιά έχουν συνήθως πολλές δυνάμεις :-)

camouflage
18-04-11, 10:40
Και βέβαια είναι ενδιαφέρουσα η ιστορία. Κρίμα που ο γιατρός δεν σήκωνε το τηλέφωνο, επέμενες αρκετά; Εγώ πάντως έχω περάσει αμυγδαλίτιδα με σκέτα ομοιοπαθητικά και πολλές ιστορίες γνωρίζω για ωτίτιδες (όπως φυσικά και η δική σου).
Κρίμα και πάλι, αλλά πάλι καλά που τα παιδιά έχουν συνήθως πολλές δυνάμεις :-)

ευχαριστώ! οχι δεν επεμενα...γιατι ηξερα οτι δεν θα τον δεχοταν στο ιατρειο βεβαια Κυριακη..οποτε παλι διαγνωση απο το τηλεφωνο και αγωνας να βρω τα ομοιοπαθητικα ΣΚ και αλλη μια νυχτα με κλαματα; το λυπηθηκα το μωρακι...και τωρα το λυπαμαι βεβαια που του εδωσα αντιβιωση...μπορω να τον βοηθησω τωρα με οποιοπ. παρολο που παιρνει αντιβιωση (πρωτη φορα παιρνει στη ζωη του); μπορω να δωσω λιγοτερο καιρο αντιβιωση ή να τη σταματησω και να του δωσω ομοιοπ.;
τα παιδακια ναι εχουν πολλες δυναμεις και πιστευω οτι μπορουν να τα ξεπερνουν τα περισσοτερα αφου 'κανουν τον κυκλο τους'. Δε μπορω να τα βλεπω να υποφερουν ομως...νιωθω οτι τα παραμελω..Και δεν ειμαι απο τις μαμαδες που θα δωσει το φαρμακο γιατι δεν εχω εγω αλλη αντοχη..(τα διδυμα ειναι σιγουρη συνταγη ολονυκτιας)

soevan07
18-04-11, 13:50
ευχαριστώ πολύ κορίτσια για το ενδιαφέρον.

Κι εμείς ξεπεράσαμε ωτίτδα
μόνο με ομοιοπαθητικά
και σταγόνες (αντιβίωση) στα αυτάκια!

Ο συμβατικός παιδίατρος τότε μας είχε πει
οτι έπρεπε να πάρουμε κατεπειγόντως
αντιβίωση augmentin!! :roll:

Την ήπιε μόνος του.....
και απο τότε έχει να μας ξαναδεί!!!

Να γκρινιαξω εγω λιγο τωρα και να πω οτι απο το τηλεφωνο θα μου εδινε κατι για ωτιτιδα ενω εχει (και) αμυδαλιτιδα;

Αφού η θεραπεία είναι "ολιστική"
(γιατρεύει ΟΛΟ τον οργανισμό)
δεν θα έκανες κακό!.......

Λογικά για αυτό δεν καίγονται να σε δουν...
λες να μην τους ενδιαφέρει
να τσεπώσουν μια επιπλέον επίσκεψη??....

Συμπερασμα: χρειαζεται και ο κλασσικος παιδιατρος και βλεποντας και κανοντας...

Εμάς πάντως ο συμβατικός μας παιδίατρος
το μόνο που μας έκανε

είναι να μας τρομοκρατεί άσκοπα
και να μας βάζει συνεχώς σε διλλήματα!!

mariazil
18-04-11, 14:09
Επειδή η Ομοιοπαθητική είναι Ολιστική μέθοδος, όπως είπε και η soevan, τσάμπα θα γκρινιάξεις. Στην Ομοιοπαθητική δεν μας ενδιαφέρει αν είναι ωτίτιδα ή/και κάτι άλλο, γιατί απλούστατα δεν θεραπεύει ασθένειες, αλλά ασθενείς. Εφόσον ο γιατρός έχει μια σαφή εικόνα των συμπτωμάτων, το φάρμακο που δίνει ενεργεί σε όλο τον οργανισμό.

camouflage
18-04-11, 14:33
Κι εμείς ξεπεράσαμε ωτίτδα
μόνο με ομοιοπαθητικά
και σταγόνες (αντιβίωση) στα αυτάκια!

Ευχαριστω για την απαντηση...οποτε αντιβιωση + ομοιοπαθητικη πάνε μαζί ή όχι;

Λογικά για αυτό δεν καίγονται να σε δουν...
λες να μην τους ενδιαφέρει
να τσεπώσουν μια επιπλέον επίσκεψη??....

Εχεις δικιο σε αυτο, πας μιας στις τοσες αλλα τους τρελαινεις στα τηλ. οποτε δεν 'τσεπωνουν' και πολλά. Αλλα να...εγω θα προτιμουσα να τον πηγαινα για να ειμαι πιο σιγουρη.

είναι να μας τρομοκρατεί άσκοπα
και να μας βάζει συνεχώς σε διλλήματα!!

μηπως σε τρομοκρατει η ιδια η αρρωστια και το οτι υποφερει το παιδακι; εμενα ειναι ψυχραιμη η γιατρος αλλα...ακολουθει πανω κατω την πεπατημένη (δηλ αν εχει πυον...αντιβιωση).

soevan07
18-04-11, 14:33
Ακριβώς αυτό που λέει η mariazil ήθελα να πω!

Να πω και κάτι άλλο εγώ τώρα
για να αποστομόσω τις κακές τις γλώσσες :rolleyes:

που λένε οτι η ομοιοπαθητική είναι
αέρας κοπανιστός,
και οτι ούτώς ή άλλως θα πέρναγε απο μόνη της η αρρώστεια κλπ??

Oπως είπα και σε προηγούμενο post μου
αυτές τις μέρες περνάει η μικρή κάποια ίωση
με βήχα....

Οσο καιρό έπαιρνε τα ομοιοπαθητικά
είχε σταματήσει να βήχει (σχεδόν καθόλου)

και όταν μας είπε η ομοιοπαθητικός να της τα σταματήσω
(αφού ήταν καλά)

μετά απο 2 μέρες ξανα-άρχισε ο βήχας!! :roll:

Την επόμενη μέρα της τα ξαναέδωσα
και ξανακόπηκε μαχαίρι!! :rolleyes:

Η ομοιοπαθητικός μου είπε οτι
μπορεί να συμβεί αυτό

επειδή μάλλον δεν είχε "γιατρευτεί" ακόμα τελείως
και οτι έπρεπε να τα συνεχίζαμε ακόμα για λίγο καιρό!

Είναι λοιπόν "αέρας κοπανιστός" τα ομοιοπαθητικά
και οτι ο βήχας σταμάτησε
επειδή θα σταμάταγε ούτως ή άλλως???

Εγώ λέω οτι εαν δεν έπαιρνε αμέσως τα ομοιοπαθητικά
έτσι επίμονος που αποδείχτηκε ο βήχας
δεν θα γλιτώναμε τις αντιβιώσεις και τις κορτιζόνες!!!

mesastoura
18-04-11, 14:34
...μπορω να τον βοηθησω τωρα με οποιοπ. παρολο που παιρνει αντιβιωση (πρωτη φορα παιρνει στη ζωη του); μπορω να δωσω λιγοτερο καιρο αντιβιωση ή να τη σταματησω και να του δωσω ομοιοπ.;
Δεν θα το πρότεινα τώρα που ξεκινήσατε καλό είναι να ολοκληρώσετε. Μετά, αν υπάρχουν συμπτώματα, μιλάς με τον ομοιοπαθητικό. Διαφορετικά ενημέρωσή του στην επόμενη επίσκεψη, που καλό θα είναι να μην αργήσει.

...Δε μπορω να τα βλεπω να υποφερουν ομως...νιωθω οτι τα παραμελω..Και δεν ειμαι απο τις μαμαδες που θα δωσει το φαρμακο γιατι δεν εχω εγω αλλη αντοχη.
Προσπάθησε να το δεις σαν εκπαίδευση του οργανισμού (τουλάχιστον κατά την διάρκεια της ημέρας), π.χ. ο πυρετός μέχρι 38,5-39,5. Σίγουρα δεν είναι αμέλεια, είναι πίστη στις δυνάμεις τους και στις ικανότητες του ανθρώπινου είδους για αυτοΐαση. Με μέτρο φυσικά ;)

camouflage
18-04-11, 14:40
Επειδή η Ομοιοπαθητική είναι Ολιστική μέθοδος, όπως είπε και η soevan, τσάμπα θα γκρινιάξεις. Στην Ομοιοπαθητική δεν μας ενδιαφέρει αν είναι ωτίτιδα ή/και κάτι άλλο, γιατί απλούστατα δεν θεραπεύει ασθένειες, αλλά ασθενείς. Εφόσον ο γιατρός έχει μια σαφή εικόνα των συμπτωμάτων, το φάρμακο που δίνει ενεργεί σε όλο τον οργανισμό.

Ευχαριστώ για την απάντηση, εχετε δικιο, αυτο δεν το ειχα σκεφτει...αλλα στην περιπτωση του μωρού δεν θα είχε σαφή εικόνα των συμπτωμάτων αφου εγω θα του ελεγα για ωτιτιδα ενω πιθανό να ηταν πιο σοβαρή η αμυγδαλίτιδα.
Να σημειωσω παλι οτι η ενστανση μου δεν ειναι για τα φαρμακα και την αποτελεσματικοτητα τους αλλα για την ανταποκριση του γιατρου. Γιατι αν δεν κανω λαθος ειναι πολυ σημαντικο να ταιριαξουν το σωστο ομοιοπ. φαρμακο+ασθενεια+οργανισμος.
Εχω και μια απορία, εφόσον σε κάποιον ασθενη για καποια αρρωστια πχ ωτιτιδα εχει πιασει ενα φαρμακο πχ pulsatila την επομενη φορα μπορω να του το δωσω κατευθείαν ή μπορεί να του δώσει κάτι άλλο;

apeleytheros
18-04-11, 14:41
Καλά ....κάντε «εκπαίδευση», αλλά όχι με την ωτίτιδα, γιατί μπορεί να αφήσει αναπηρία (βαρηκοΐα).

soevan07
18-04-11, 14:45
Ευχαριστω για την απαντηση...οποτε αντιβιωση + ομοιοπαθητικη πάνε μαζί ή όχι;

Επειδή είναι "τοπική" αντιβίωση
μας είπε η ομοιοπαθητικός
πως δεν θα επηρρέαζε την όλη θεραπεία!

μηπως σε τρομοκρατει η ιδια η αρρωστια και το οτι υποφερει το παιδακι; εμενα ειναι ψυχραιμη η γιατρος αλλα...ακολουθει πανω κατω την πεπατημένη (δηλ αν εχει πυον...αντιβιωση).

Στην περίπτωσή μας δεν νομίζω να χρειαζόταν να μας πει ο συμβατικός μας παιδίατρούλης

οτι εαν δεν έπαιρνε αντιβίωση το παιδί
πως μπορεί να εξελισσόταν και σε ρίξη τυμπάνου!!!! :roll: :roll: :roll:

Πράγμα που αποδείχτηκε μετά πως είχε τρομερό ΑΔΙΚΟ!

fairy's mom
18-04-11, 14:46
Εχω και μια απορία, εφόσον σε κάποιον ασθενη για καποια αρρωστια πχ ωτιτιδα εχει πιασει ενα φαρμακο πχ pulsatila την επομενη φορα μπορω να του το δωσω κατευθείαν ή μπορεί να του δώσει κάτι άλλο;
Egώ πλέον αυτό κάνω γιατί συνήθως θα μας πιάσει κάτι βράδυ και αποφεύγω το τηλ. Την επομένη το πρωί, απλά μου διαμορφώνει την δόση (συνήθως θα δώσω 1Μ σε πυρετό πάνω από 39). Και άλλο ένα όταν ξυπνήσει, αναλογα βέβαια και με την εικόνα της. Μόνο μία φορά δεν την έπιασε η πουλσατίλα και έδωσα ντεπόν και την επόμενη εννοείται ενημέρωσα.

mariazil
18-04-11, 14:48
Ευχαριστώ για την απάντηση, εχετε δικιο, αυτο δεν το ειχα σκεφτει...αλλα στην περιπτωση του μωρού δεν θα είχε σαφή εικόνα των συμπτωμάτων αφου εγω θα του ελεγα για ωτιτιδα ενω πιθανό να ηταν πιο σοβαρή η αμυγδαλίτιδα.
Να σημειωσω παλι οτι η ενστανση μου δεν ειναι για τα φαρμακα και την αποτελεσματικοτητα τους αλλα για την ανταποκριση του γιατρου. Γιατι αν δεν κανω λαθος ειναι πολυ σημαντικο να ταιριαξουν το σωστο ομοιοπ. φαρμακο+ασθενεια+οργανισμος.

Έχεις δίκιο, είναι πράγματι δύσκολο όταν το παιδί είναι τόσο μικρό κι εμείς λόγω συνήθειας δεν ξέρουμε και τί είναι πιο σημαντικό να προσέξουμε... όντως το 3πτυχο φάρμακο+κλινική εικόνα(όχι ασθένεια)+οργανισμός είναι πολύ σημαντικό. Όσο για το τελευταίο ερώτημα, η απάντηση είναι "μπορεί να δώσει κάτι άλλο" ακριβώς γιατί δεν είναι βέβαιο ότι ο ασθενής θα παρουσιάζει τα ίδια συμπτώματα ακόμα κι πρόκειται πάλι για ωτίτιδα.

camouflage
18-04-11, 14:49
Δεν θα το πρότεινα τώρα που ξεκινήσατε καλό είναι να ολοκληρώσετε. Μετά, αν υπάρχουν συμπτώματα, μιλάς με τον ομοιοπαθητικό. Διαφορετικά ενημέρωσή του στην επόμενη επίσκεψη, που καλό θα είναι να μην αργήσει.

Ναι..οπωσδήποτε..αλλά μάλλον σε άλλον γιατρο.:wink:

Προσπάθησε να το δεις σαν εκπαίδευση του οργανισμού (τουλάχιστον κατά την διάρκεια της ημέρας), π.χ. ο πυρετός μέχρι 38,5-39,5. Σίγουρα δεν είναι αμέλεια, είναι πίστη στις δυνάμεις τους και στις ικανότητες του ανθρώπινου είδους για αυτοΐαση. Με μέτρο φυσικά ;)
Σωστο..Επειδη δεν θυμαμαι εμας η μαμα μου να μας φορτωνει με κορτιζονες κλπ τις ιωσεις τις αφήνω να κανουν τον κυκλο τους. Το πολυ πολύ να του δωσω ντεπον αν εχει 38 πριν κοιμηθει (οποτε τη νυχτα διαπιστωμενα παει 39). Μυξες, βηχας κλπ δε με νοιαζουν εκτος αν επιμένει να ξυπναει απο το βηχα αρκετες μερες μετα την ιωση (ο ενας μικρος το εχει αυτο).
Αυτο που λεω να υποφερει ειναι να κλαιει ολη νυχτα σπαρακτικα απο τον πονο να μην ηρεμει ουτε με ντεπον, με τιποτα.

camouflage
18-04-11, 14:54
Egώ πλέον αυτό κάνω γιατί συνήθως θα μας πιάσει κάτι βράδυ και αποφεύγω το τηλ. Την επομένη το πρωί, απλά μου διαμορφώνει την δόση (συνήθως θα δώσω 1Μ σε πυρετό πάνω από 39). Και άλλο ένα όταν ξυπνήσει, αναλογα βέβαια και με την εικόνα της. Μόνο μία φορά δεν την έπιασε η πουλσατίλα και έδωσα ντεπόν και την επόμενη εννοείται ενημέρωσα.

Το φαρμακείο με τα ομοιοπαθητικά το αγόρασες σιγα σιγά παιρνοντας περισσότερα φαρμακα απο αυτα που σας εδινε ή ρωτησες τι φαρμακα χρειαζονται για το μωρο για τις συνηθισμενες αρρωστιες και σου εδωσε; Πουλσατιλα σε πυρετο εννοεις με ωτιτιδα ή οταν ανεβασει πολύ πυρετο λογω ιωσης με/χωρις αλλο συμπτωμα;

soevan07
18-04-11, 14:58
Αυτο που λεω να υποφερει ειναι να κλαιει ολη νυχτα σπαρακτικα απο τον πονο να μην ηρεμει ουτε με ντεπον, με τιποτα.

Δεν συζητείται αυτό!!
Γονείς είμαστε όχι τύρρανοι!!!

Εαν μέσα σε 24 ώρες δεν πιάσει το ομοιοπαθητικό
σημαίνει οτι δεν ήταν το σωστό.

Με τα ομοιοπαθητικά λογικά θα έπρεπε να του περάσει
και να μην σου κλαίει πια!

Μην νομίζεις οτι με την αντιβίωση τα αποτελέσματα
είναι άμεσα!!

Μπορεί να πάρει και δύο 24ωρα
για να κάνουν τη δουλειά τους!!!

camouflage
18-04-11, 15:15
Δεν συζητείται αυτό!!

:(:(:(

fairy's mom
18-04-11, 15:38
Το φαρμακείο με τα ομοιοπαθητικά το αγόρασες σιγα σιγά παιρνοντας περισσότερα φαρμακα απο αυτα που σας εδινε ή ρωτησες τι φαρμακα χρειαζονται για το μωρο για τις συνηθισμενες αρρωστιες και σου εδωσε; Πουλσατιλα σε πυρετο εννοεις με ωτιτιδα ή οταν ανεβασει πολύ πυρετο λογω ιωσης με/χωρις αλλο συμπτωμα;
Moυ έδωσε μία μικρή λίστα για αρχή, την οποία σιγά σιγά επέκτεινα, άλλα από δική μου πρωτοβουλία και άλλα γιατί έβλεπα ότι μας τα σνταγογραφούσε.

Πυρετό εννοω σε ίωση. Την 1η φορά που έπαθε ωτίτιδα, την διέγνωσε η κλασική παιδίατρος και βγαίνοντας από το ιατρείο πήρα αμέσως τηλ. Τότε παίρναμε ακόμα calcarea θυμάμαι και αυτό μου έδωσε. Δεν την έπιασε και μου το άλλαξε σε πουλσατιλα. Τότε ήταν η 1η φορά που κατάλαβα ότι αλλάζει φάρμακο. Την επόμενη φορά που αρρώστησε σιγουρεύτηκα. Οπότε ότι και να πάθει πάντα δίνω πρώτα πουλσατίλα αν δεν θέλω να ενοχλήσω στο τηλ (πχ 12 το βράδυ).

Εαν μέσα σε 24 ώρες δεν πιάσει το ομοιοπαθητικό
σημαίνει οτι δεν ήταν το σωστό.

Με τα ομοιοπαθητικά λογικά θα έπρεπε να του περάσει
και να μην σου κλαίει πια!

Μην νομίζεις οτι με την αντιβίωση τα αποτελέσματα
είναι άμεσα!!

Και σε λιγότερες από 24 ώρες καταλαβαίνεις νομίζω.

Συμφωνώ πάντως ότι θα έπρεπε να είναι καλύτερα με τα ομοιοπαθητικά μόνο. Μάλλον θέλει άλλο φάρμακο/δυναμοποιηση/συχνότητα.

Την αντιβίωση για να μην έχεις και υποτροπή πρέπει να την πάρει τουλάχιστον βδομάδα. Με τα όμοιο είχε καθαρό αυτί την 3η μέρα (διάγνωση κλασικού παιδιάτρου) με 2 μέρες θεραπεία!

camouflage
18-04-11, 15:44
Πυρετό εννοω σε ίωση. Την 1η φορά που έπαθε ωτίτιδα, την διέγνωσε η κλασική παιδίατρος και βγαίνοντας από το ιατρείο πήρα αμέσως τηλ. Τότε παίρναμε ακόμα calcarea θυμάμαι και αυτό μου έδωσε. Δεν την έπιασε και μου το άλλαξε σε πουλσατιλα. Τότε ήταν η 1η φορά που κατάλαβα ότι αλλάζει φάρμακο. Την επόμενη φορά που αρρώστησε σιγουρεύτηκα. Οπότε ότι και να πάθει πάντα δίνω πρώτα πουλσατίλα αν δεν θέλω να ενοχλήσω στο τηλ (πχ 12 το βράδυ).

ενδιαφέρον! αυτο ειναι που μας επιασε και εμας..

Συμφωνώ πάντως ότι θα έπρεπε να είναι καλύτερα με τα ομοιοπαθητικά μόνο. Μάλλον θέλει άλλο φάρμακο/δυναμοποιηση/συχνότητα.

Δεν καταφερα να του δωσω ομοιοπ. λόγω Κυριακής...πηγα στην κλασσικη παιδιατρο και κατέληξα στην αντιβιωση (αυτο στον 'μικρό', ο 'μεγάλος' περασε την ωτιτιδα με ομοιοπ. μονο (με αλλαγη φαρμακου σε πουλσατιλα κι αυτος))

fairy's mom
18-04-11, 15:56
Δεν καταφερα να του δωσω ομοιοπ. λόγω Κυριακής...πηγα στην κλασσικη παιδιατρο και κατέληξα στην αντιβιωση (αυτο στον 'μικρό', ο 'μεγάλος' περασε την ωτιτιδα με ομοιοπ. μονο (με αλλαγη φαρμακου σε πουλσατιλα κι αυτος))
Nα μην κολλάς να παίρνεις τηλ μέσα στο σκ. Εγώ έχω θέσει απαγορευτικό στον εαυτό μου μόνο το μετά τις 11.30 το βράδυ. Και πάλι αν ήταν κάτι πιο σοβαρό θα έπαιρνα να σου πω την αλήθεια.

Μέσα στο σκ έχω πάρει πολλές φορές. Και μία φορά που ετυχε κάτι σε μένα και δεν πήρα, μου την είπε αργότερα στο ιατρείο του. Να καταλάβεις, μία φορά που έπεσε Χριστούγεννιακες μέρες ημέρα Κυριακή και έκανε μεγάλο καρούμπαλο σε δευερολεπτα, αυτόν πήρα τηλ και όχι την κλασική παιδίατρο. Αυτη το πολύ πολύ να με έστελνε στο νοσοκομείο, ενώ αυτός μου έδωσε φάρμακο για το χτύπημα.

mesastoura
18-04-11, 16:03
Πιστεύω πως δεν είναι καλή ιδέα να συνταγογραφούμε μόνοι μας, είναι δύσκολα τα πράγματα, π.χ δείτε πόσα φάρμακα υπάρχουν για πονόλαιμο
Homeopathic Medicines for Sore Throats (http://www.homeopathic.com/Articles/Using_homeopathy_for_ailments/Homeopathic_Medicines_for_Sore_Throat.html)
Βέβαια, πρέπει να ομολογήσω ότι ... το κάνω και εγώ

camouflage
18-04-11, 16:09
Nα μην κολλάς να παίρνεις τηλ μέσα στο σκ. Εγώ έχω θέσει απαγορευτικό στον εαυτό μου μόνο το μετά τις 11.30 το βράδυ. Και πάλι αν ήταν κάτι πιο σοβαρό θα έπαιρνα να σου πω την αλήθεια.

Μέσα στο σκ έχω πάρει πολλές φορές. Και μία φορά που ετυχε κάτι σε μένα και δεν πήρα, μου την είπε αργότερα στο ιατρείο του. Να καταλάβεις, μία φορά που έπεσε Χριστούγεννιακες μέρες ημέρα Κυριακή και έκανε μεγάλο καρούμπαλο σε δευερολεπτα, αυτόν πήρα τηλ και όχι την κλασική παιδίατρο. Αυτη το πολύ πολύ να με έστελνε στο νοσοκομείο, ενώ αυτός μου έδωσε φάρμακο για το χτύπημα.

Ειναι που μας εχει δει μονο δυο φορες και απο τοτε μονο με τη γραμματεα μιλαω (εχουν πεσει και πολλα οποτε παιρνω σχεδον καθε μερα τηλ) οποτε τι να επιμενω στο τηλ Κυριακατικα...
Ενδιαφερον αυτο για το καρουμπαλο!

camouflage
18-04-11, 16:12
Πιστεύω πως δεν είναι καλή ιδέα να συνταγογραφούμε μόνοι μας, είναι δύσκολα τα πράγματα, π.χ δείτε πόσα φάρμακα υπάρχουν για πονόλαιμο
Homeopathic Medicines for Sore Throats (http://www.homeopathic.com/Articles/Using_homeopathy_for_ailments/Homeopathic_Medicines_for_Sore_Throat.html)

Δεν ειναι καλη ιδεα να το παιζουμε γιατροι ποτε ουτε κλασσικοι ουτε ομοιοπαθητικοι (ποσες φορες δε ζηταμε μονοι μας απο το φαρμακειο ενα φαρμακο) αλλα στην περιπτωση των παιδιων που δε μιλανε/δεν συνεργαζονται δεν νομιζω να μπορει να κανει ο γιατρος τοσο καλη διαφορικη διάγνωση για να διαχωρισει ακριβως το σωστο απο οοολα αυτα στη λιστα...

fairy's mom
18-04-11, 16:28
Α συμφωνω σε αυτό! Εγώ την pulsatila αρχισα να την δίνω μετά από καιρό, που απέκτησα μία σχετική εμπειρία και το συζήτησα και μαζί του.
πχ για το χτύπημα ήξερα ότι πρέπει να δώσω άρνικα, αλλά όχι δυναμοποίηση και συχνότητα, οπότε εννοείται ότι θα έπαιρνα τηλ.

στην περιπτωση των παιδιων που δε μιλανε/δεν συνεργαζονται δεν νομιζω να μπορει να κανει ο γιατρος τοσο καλη διαφορικη διάγνωση για να διαχωρισει ακριβως το σωστο απο οοολα αυτα στη λιστα...
μην το λες αυτό. Αν του περιγράψεις εσύ σωστά τα συμπτώματα που τον ενδιαφέρουν, το αργότερο να το πετύχει με την 2η. Σύπτωμα είναι και το αν ιδρώνει και πού, αν έχει κρύα άκρα και διάφορα φαινομενικά άσχετα ;-)

camouflage
18-04-11, 16:36
Σύπτωμα είναι και το αν ιδρώνει και πού, αν έχει κρύα άκρα και διάφορα φαινομενικά άσχετα ;-)
ναι ναι το ξερω αυτο, αλλα ειμαι καινουρια και δεν ξερω κι εγω τι να πρωτοπεριγραψω, οτι με ρωτησει απανταω...πχ για το πουλσατιλα ακουγε που εκλαιγε ο μικρος μεσα απο το τηλ και μου λεει "κλαιει;" και λεω "ναι κλαιει αμα τον αφησω θελει συνεχεια αγκαλια"

Αλλο θέμα, κανει καμια σας ομοιοπαθητικη για ημικρανίες/συχνους πονοκεφάλους; Εχετε δει αποτελεσμα; Η μαμα μου εχει καθημερινα ημικρανία και εγω βαδιζω στα χναρια της με συχνους πονοκεφαλους.

fairy's mom
18-04-11, 16:54
"ναι κλαιει αμα τον αφησω θελει συνεχεια αγκαλια"

Αλλο θέμα, κανει καμια σας ομοιοπαθητικη για ημικρανίες/συχνους πονοκεφάλους; Εχετε δει αποτελεσμα; Η μαμα μου εχει καθημερινα ημικρανία και εγω βαδιζω στα χναρια της με συχνους πονοκεφαλους.
Αυτό είναι από τις κλασικές ερωτήσεις που μου κάνει, αν θέλει αγκαλιά και αν είναι γκρινιάρα.

Πάθαινα εγώ ημικρανίες περίπου συχνότητα μία φορά την βδομάδα ή στις 10 μέρες. Εκτός από τον πόνο, είχα και τάση για εμετό, αδυναμία ακόμα και να σταθώ όρθια και έπρεπε να κοιμηθώ σε απόλυτο σκοτάδι και ησυχία για να μου περάσει. Πιο σπάνια με έπιανε 2 φορές την βδομάδα. Πλέον μου συμβαίνει 1 φορά στο δίμηνο τρίμηνο και με σαφώς πιο ελαφριά συμπτώματα. Σκέψου ότι την καταφέρνω μόνη μου με το παιδί. Η θεραπεία βέβαια που έκανα δεν ήταν αποκλειστικά για τις ημικρανίες, αλλά διορθώθηκαν και αυτές. Μάλιστα ο Κυβέλλος συνεργάζεται νομίζω στο Γενικό Κρατικό με μία γιατρό για τις ημικρανίες συγκεκριμένα. Για ρώτα τον..

camouflage
18-04-11, 17:00
Αυτό είναι από τις κλασικές ερωτήσεις που μου κάνει, αν θέλει αγκαλιά και αν είναι γκρινιάρα.

Πάθαινα εγώ ημικρανίες περίπου συχνότητα μία φορά την βδομάδα ή στις 10 μέρες. Εκτός από τον πόνο, είχα και τάση για εμετό, αδυναμία ακόμα και να σταθώ όρθια και έπρεπε να κοιμηθώ σε απόλυτο σκοτάδι και ησυχία για να μου περάσει. Πιο σπάνια με έπιανε 2 φορές την βδομάδα. Πλέον μου συμβαίνει 1 φορά στο δίμηνο τρίμηνο και με σαφώς πιο ελαφριά συμπτώματα. Σκέψου ότι την καταφέρνω μόνη μου με το παιδί. Η θεραπεία βέβαια που έκανα δεν ήταν αποκλειστικά για τις ημικρανίες, αλλά διορθώθηκαν και αυτές. Μάλιστα ο Κυβέλλος συνεργάζεται νομίζω στο Γενικό Κρατικό με μία γιατρό για τις ημικρανίες συγκεκριμένα. Για ρώτα τον..

Ευχαριστω. Εμενα χειροτερευει με τον υπνο...Γενικα κανει 24 ωρες να περασει κι αν...Θα ρωτήσω. Νομιζω η μαμα μου εχει παει σε αυτη στο Γενικο..

fairy's mom
18-04-11, 17:18
Για τις ημικρανίες να ξέρεις ότι μπορεί να σε ενοχλεί και κάτι που τρως. Εμένα πχ με πειράζει κάποιες φορές η σοκολάτα ειδικά σε ρήφημα. Μία κοπέλα μου είχε πει ότι την πείραζε η τσίχλα! Και το ανακάλυψε μόνη της μετά από πολύ καιρό ταλαιπωρίας. Προσπάθησε να δεις αν υπάρχει συσχέτιση με κάποια τροφή που δεν φαντάζεσαι.

Πάντως 24 ωρες είναι μεγάλο πακέτο κοπέλα μου και πραγματικά πώς το αντέχεις! Εμένα με έπιανε κατά τις 5 το απόγευμα και ευτυχώς έφευγε με τον ύπνο. Και πάλι όμως ήμουν ένα κινητό ερείπιο. Σκέψου μία φορά που είχα την κόρη μου μωρό και με έπιασε κρίση και αναγκάστηκα να χτυπήσω στην γειτόνισσα να πάρει το μωρό γιατί θα μου έπεφτε από τα χέρια!

camouflage
18-04-11, 22:06
Προσπάθησε να δεις αν υπάρχει συσχέτιση με κάποια τροφή που δεν φαντάζεσαι.

Μερικές φορές ισχύει αυτο με τις τροφές. πχ ειναι φορές που αν φάω γιαούρτι με πιάνει κατευθείαν. Αλλά όχι πάντα (τρωω καθε μερα ενα γιαούρτι) οποτε δεν ξέρω απο πριν αν θα με πιάσει ή οχι. Ασε μεγάλο πακέτο - στην εγκυμοσύνη ειχα καθε μερα στον 4ο-5ο μήνα -οπότε κατα ένα μέρος ειναι και ορμονικό.

soevan07
19-04-11, 09:02
δείτε πόσα φάρμακα υπάρχουν για πονόλαιμο

Πω-πω!!
Εμάς έχει αποδειχτεί οτι μας πιάνει (μέχρι στιγμής)
το aconitum και το sulphur.

mesastoura
19-04-11, 09:46
Homeopathic Medicines for Cough (https://docs.google.com/document/d/1cEuj6z3qngYPupojs0zL6YcbFsowMFKMlZy3uiBBysE/edit?hl=en&authkey=CISoy5UF)

Μια και σαν έκανε εντύπωση το παραθέτω όπως ήταν πριν 2+ χρόνια. Τώρα δεν είναι τόσο πλήρες όσο τότε.

soevan07
19-04-11, 11:46
https://docs.google.com/a//document/pub?id=1cEuj6z3qngYPupojs0zL6YcbFsowMFKMlZy3uiBBysE

Μια και σαν έκανε εντύπωση το παραθέτω όπως ήταν πριν 2+ χρόνια. Τώρα δεν είναι τόσο πλήρες όσο τότε.

mesastoura για ξαναδες λίγο το λινκ...
(δεν μου ανοίγει :-()

evdi
23-04-11, 09:46
Καλημέρα και χρόνια πολλά, καλή Ανάσταση σε όλους! Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει, γιατί έχω τον μικρό άρρωστο και σήμερα τα φαρμακεία με ομοιοπαθητικά είναι κλειστά (είμαι επαρχία). Ο γιατρός μου έδωσε από μία κάψουλα 200ch πρωί -μεσημέρι-βράδυ, αλλά εγώ έχω μόνο κάψουλες 1Μ. Μπορώ να του δώσω σε αυτή τη δυναμοποίηση και αν ναι πόσες κάψουλες; Δεν θέλω να ξαναενοχλήσω τον γιατρό Σαββατιάτικα γι αυτό αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει (άμεσα αν γίνεται!). Ευχαριστώ πολύ, καλό Πάσχα!

chatzico
23-04-11, 09:49
ΕVDI, τι έχει το παιδί και τι φάρμακο είναι αυτό που λές ?

evdi
23-04-11, 09:58
Έχει πυρετό και μύξες .Το φάρμακο είναι pulsatilla ή κάπως έτσι...

chatzico
23-04-11, 10:06
Που είσαι ? Σίγουρα δεν μπορείς να βρείς κάτι κοντά ?

evdi
23-04-11, 10:18
Δυστυχώς το μοναδικό φαρμακείο με ομοιοπαθητικά που υπάρχει στην περιοχή είναι κλειστό!

chatzico
23-04-11, 10:30
EVDI σου έστειλα πμ

margiota
23-04-11, 23:18
Όμοιοπαθητική δεν κάνω συστηματικά αλλά ούτε φάρμακα παίρνω. Αν κάτι μπορεί να περάσει με φυσικό τρόπο θα το προσπαθήσω και ας παιδευτώ λίγο.
Εκεί που έχω μετανοιώσει είναι που δεν την χρησιμοποίησα στον τοκετό, κυρίως επιεδή δεν το είχα ψάξει πριν. Πιστεύω ότι κατά ένα 80% θα είχα γλιτώσει την καισαρική.Τεσπα.
Στην μικρή μου έχω δώσει 2 φορες για λαρυγγίτιδα (ψιλο-ήπια μορφή) και για την οδοντοφυία που έχω δει θεαματικά αποτελέσματα.
Τώρα για όσους λένε ότι είναι placebo, θα πω ότι οκ το δέχομαι για εμάς τους ενήλικες αλλά στα παιδάκια? Τι μπορούν να καταλάβουν?
Όπως και να έχει όμως και placebo να είναι δεν με νοιάζει αφού βλέπω αποτέλεσμα. Εξαλλου η ομοιο ή καλό μπορεί να σου κάνει ή τπτ. Είναι και πιο φθηνή από τα φάρμακα!!!

ΗΡΩ.
24-04-11, 23:25
καλησπερα
ειμαι καινουργια κ θα ηθελα να μοιραστω μαζι σασ μια ιστορια
ξεκινησα ομοιοπαθητικη στο γιο μου 3,5 ετων λογω μιας ατοπικης δερματιτιδας αλλα κ για τις πολλες ωτιτιδες που μου κανει.
περασε 1 μηνας θεραπεια για το δερματικο οπου του φουντωσε πολυ
και συνεχισαμε αλλο ενα μηνα οπου θα του εφευγε.
(υποτιθετε οτι το χαπι που περναμε καθε μερα ηταν προστατευτικο για ωτιτιδα και γενικα να μην αρρωστενει)
η θεραπεια δεν εχει τελειωσει και την προηγουμενη παρασκευη 15/4
μου κανει πυρετο,τηλεφωνο στο γιατρο και μου λεει να του δωσω το εκτακτως χαπι πρωι-μεσημερι-βραδυ και οταν του πεσει ο πυρετος να το σταματησω μαζι φυσικα και με αντιπυρετικα.
περναει σαββατο κυριακη το παιδι ανεβαζε κατεβαζε εφτανε μεχρι 39.4
δευτερα περνω το γιατρο κ του λεω εχει ακομα πυρετο με ρωταει γενικα τα συμπτωματα του ειχα πει οτι μυριζε και το στωμα του κ διαφορα αλλα κ με καθησυχαζε
μιλαμε τριτη συνεχιζει να εχει πυρετο μου ανεφερε ο μικρος οτι ποναει το αυτι ο λεμος και το στηθος του μιλαω με το γιατρο μου λεει να παρω αλλα 6 χαπια τα δινω
μιλαμε τεταρτη ....
πεμτη κανονιζουμε να τον δει το μεσημερι
ακομα με πυρετο ο μικρος
και με διαβεβαιωσε οτι λεμος αυτια ακροαστικα δεν εχει απολυτος τιποτα κ ρωταω εγω οτι μου φενονται πολλες οι μερες που εχει πυρετο αλλα μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα κ οτι ο πονος στο αυτι ειναι καποιου ιδους αντανακλαση
μ.παρασκευη βραδυ 20.00 τον περνω τηλεφωνο γιατι ειχε ακομα πυρετο και αρχισε τελικα να του φαινετε περιεργο !!!
με ρωτησε λοιπον για αλλη μια φορα πως ειναι αν παιζει αν κοκκινιζει κλπ και στο τελος μου λεει οτι καλο θα ηταν να παω στο παιδων να του κανω εξετασεις αιματος ουρων κ ακτινογραφια ......
παμε στο τζανειο κ το παιδι ειχε ωτιτιδα και στα 2 αυτια αμυγδαλιτιδα και πηγαινε για βροχιτιδα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
κ μου λεει ο γιατρος εκει οτι π ρ ε π ε ι να μας κρατησουνε
τον ρωτησα μηπως να μας δωσει συνταγη για το σπιτι κ μου ειπε οτι ειναι καλυτερα να μεινουμε γιατι ειχε κ πολλες μςρες πυρετο.
το μωρο ηταν η πρωτη φορα που επρεπε να μεινει σε νοσοκομειο και του βαλανε και πεταλουδα στο χερι κ εκλεγε ολο το βραδυ παμε σπιτι να το βγαλουμε ....
πραγματικα ειμαι τοσο στεναχωρημενη και νευριασμενη με ολο αυτο γιατι εμπιστευτικα τον ομοιοπαθητικο και ειχαμε αυτη τη καταληξη

jannis
25-04-11, 01:07
καλησπερα
ειμαι καινουργια κ θα ηθελα να μοιραστω μαζι σασ μια ιστορια
ξεκινησα ομοιοπαθητικη στο γιο μου 3,5 ετων λογω μιας ατοπικης δερματιτιδας αλλα κ για τις πολλες ωτιτιδες που μου κανει.
περασε 1 μηνας θεραπεια για το δερματικο οπου του φουντωσε πολυ
και συνεχισαμε αλλο ενα μηνα οπου θα του εφευγε.
(υποτιθετε οτι το χαπι που περναμε καθε μερα ηταν προστατευτικο για ωτιτιδα και γενικα να μην αρρωστενει)
η θεραπεια δεν εχει τελειωσει και την προηγουμενη παρασκευη 15/4
μου κανει πυρετο,τηλεφωνο στο γιατρο και μου λεει να του δωσω το εκτακτως χαπι πρωι-μεσημερι-βραδυ και οταν του πεσει ο πυρετος να το σταματησω μαζι φυσικα και με αντιπυρετικα.
περναει σαββατο κυριακη το παιδι ανεβαζε κατεβαζε εφτανε μεχρι 39.4
δευτερα περνω το γιατρο κ του λεω εχει ακομα πυρετο με ρωταει γενικα τα συμπτωματα του ειχα πει οτι μυριζε και το στωμα του κ διαφορα αλλα κ με καθησυχαζε
μιλαμε τριτη συνεχιζει να εχει πυρετο μου ανεφερε ο μικρος οτι ποναει το αυτι ο λεμος και το στηθος του μιλαω με το γιατρο μου λεει να παρω αλλα 6 χαπια τα δινω
μιλαμε τεταρτη ....
πεμτη κανονιζουμε να τον δει το μεσημερι
ακομα με πυρετο ο μικρος
και με διαβεβαιωσε οτι λεμος αυτια ακροαστικα δεν εχει απολυτος τιποτα κ ρωταω εγω οτι μου φενονται πολλες οι μερες που εχει πυρετο αλλα μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα κ οτι ο πονος στο αυτι ειναι καποιου ιδους αντανακλαση
μ.παρασκευη βραδυ 20.00 τον περνω τηλεφωνο γιατι ειχε ακομα πυρετο και αρχισε τελικα να του φαινετε περιεργο !!!
με ρωτησε λοιπον για αλλη μια φορα πως ειναι αν παιζει αν κοκκινιζει κλπ και στο τελος μου λεει οτι καλο θα ηταν να παω στο παιδων να του κανω εξετασεις αιματος ουρων κ ακτινογραφια ......
παμε στο τζανειο κ το παιδι ειχε ωτιτιδα και στα 2 αυτια αμυγδαλιτιδα και πηγαινε για βροχιτιδα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
κ μου λεει ο γιατρος εκει οτι π ρ ε π ε ι να μας κρατησουνε
τον ρωτησα μηπως να μας δωσει συνταγη για το σπιτι κ μου ειπε οτι ειναι καλυτερα να μεινουμε γιατι ειχε κ πολλες μςρες πυρετο.
το μωρο ηταν η πρωτη φορα που επρεπε να μεινει σε νοσοκομειο και του βαλανε και πεταλουδα στο χερι κ εκλεγε ολο το βραδυ παμε σπιτι να το βγαλουμε ....
πραγματικα ειμαι τοσο στεναχωρημενη και νευριασμενη με ολο αυτο γιατι εμπιστευτικα τον ομοιοπαθητικο και ειχαμε αυτη τη καταληξη

Ποιος ήταν ο γιατρός?

jannis
25-04-11, 01:11

Και μπορεί να αποκτήσει την κλινική εικόνα με τις στάνταρτ ερωτήσεις που κάνει τηλεφωνικώς η γραμματέας στην μαμά του ασθενή? Χωρίς να μιλήσει ο ίδιος χωρίς να δει το παιδι?

ΗΡΩ.
25-04-11, 01:59
Ποιος ήταν ο γιατρός?
σορυ ειμαι καινουργια ποια ρωταει ποιος ειναι ο γιατρος ???
τον οποιο θα αναφερω σε μερικες μερες αλλα πρωτα θελω να κανω καποια πραγματα.
και ρωταω εγω τωρα το θεμα ειναι ποιος ειναι ο ομοιοπαθητικος η το πως αντιμετωπισε το θεμα ??????
παντως ειναι εγεγραμενος
και δε γκρινιαζω αλλα τα περνω γιατι οπως αναφερα ολη αυτη η αντιμετωπιση μας οδηγησε στο νοσοκομειο !!!!!!
κ τι φταιει το παιδακι να ειναι με ορους και νατραβαει ολα αυτα
γιατι αφου εβλεπε οτι ολες αυτες τις μερες δεν εκανε τιποτα το χαπι ας εδινε ενα αλλο η ας εδινε αντιβιωση γιατι απ οτι μου ειχε πει αν χρειαστει να δωσει θα δωσει ....

ΗΡΩ.
25-04-11, 02:44
Ναι οκ
Τότε γιατί πάτε πρώτα στο παιδιατρο να σας κάνει διάγνωση και μετά περνάτε τον ομοιοπαθητικη ??????

kinkajoujou
25-04-11, 04:31
Οπως επίσης έχω υπόψη μου
οτι η ομοιοπαθητική βοηθάει και στους κωλικούς των νεογέννητων
πράγμα που η συμβατική ιατρική δεν έχει καταφέρει μέχρι τώρα....:cool:

Αυθυποβάλεται φαίνεται το νεογέννητο!! :lol: :lol: :lol:

η σύγχρονη παιδιατρική δεν θεωρεί τους κολικούς οργανική αντίδραση αλλά εξελικτική, είναι η προσαρμογή του νεογνού στην εξωμήτρια ζωή. Μάλιστα (αυτό μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση), είναι ένα φαινόμενο που επιτείνεται από το άγχος των γονιών, κι έχει διαπιστωθεί ότι τα παιδάκια στα ιδρύματα δεν έχουν ΠΟΤΕ κολικούς.

άρα, ένας σοβαρός παιδίατρος δεν θα συστήσει ούτε χαμομήλια, ούτε κιντερτε ούτε δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο δίνουν στα μωρά για τους κολικούς, θα συστήσει πολλές αγκαλιές και βόλτες ;). Έτσι, αν ο ομοιοπαθητικός δίνει κάτι για τα εντερικά του μωρού σε περίπτωση κολικών είναι λάθος προσέγγιση, το μόνο που θα μπορούσε να δώσει ίσως είναι κάτι για την ηρεμία του μωρού (αν κι εμένα μου φαίνεται ανεπίτρεπτο ένα βρεφάκι μηνών να πάρει το οτιδήποτε, όταν δεν συντρέχει πραγματικός λόγος).

mariazil
25-04-11, 10:20
Ναι οκ
Τότε γιατί πάτε πρώτα στο παιδιατρο να σας κάνει διάγνωση και μετά περνάτε τον ομοιοπαθητικη ??????
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά και περαστικά στο μικρό.
Προσωπικά δεν πάω πρώτα στον παιδίατρο και μετά στον ομοιοπαθητικό, τηλεφωνώ στον ομοιοπαθητικό με το πρώτο σύμπτωμα. Τον τελευταίο 1,5 χρόνο ο παιδίατρος βλέπει το γιο μου μόνο για εμβόλια και για το τσεκ-άπ που μας δίνει το πιστοποιητικό υγείας για το σχολείο. Βέβαια, λόγω σχετικής πείρας στην ομοιοπαθητική(20 χρόνια περίπου) ξέρω πια να ξεχωρίζω τα συμπτώματα και να δίνω σωστή εικόνα στον γιατρό.
Μου κάνει εντύπωση ότι το παιδί είχε αμυγδαλίτιδα και δεν το είδε όταν το εξέτασε, δεν φαίνονταν οι αμυγδαλές πρησμένες; Επίσης μου κάνει εντύπωση που είχε σχεδόν μια εβδομάδα πυρετό και δεν δοκίμασε ένα άλλο φάρμακο ή αντιβίωση...
Πάντως, χωρίς διάθεση να υπερασπιστώ κανέναν, τα ίδια και χειρότερα και κατά σύμπτωση μέσα στη Μ.Εβδομάδα είχα περάσει κι εγώ με τον γιο μου και με παιδίατρο της Κλασσικής Ιατρικής, που τυχαίνει να ήταν και στη ΜΕΘ του Παίδων Αγλαίας Κυριακού... Δυστυχώς δεν είναι μόνο επιστήμη η Ιατρική, είναι και τέχνη...
Αν θέλεις, πες μας πώς πάει τώρα ο μικρός, εύχομαι να συνέλθει γρήγορα:)

jannis
25-04-11, 10:30
σορυ ειμαι καινουργια ποια ρωταει ποιος ειναι ο γιατρος ???
τον οποιο θα αναφερω σε μερικες μερες αλλα πρωτα θελω να κανω καποια πραγματα.
και ρωταω εγω τωρα το θεμα ειναι ποιος ειναι ο ομοιοπαθητικος η το πως αντιμετωπισε το θεμα ??????
παντως ειναι εγεγραμενος
και δε γκρινιαζω αλλα τα περνω γιατι οπως αναφερα ολη αυτη η αντιμετωπιση μας οδηγησε στο νοσοκομειο !!!!!!
κ τι φταιει το παιδακι να ειναι με ορους και νατραβαει ολα αυτα
γιατι αφου εβλεπε οτι ολες αυτες τις μερες δεν εκανε τιποτα το χαπι ας εδινε ενα αλλο η ας εδινε αντιβιωση γιατι απ οτι μου ειχε πει αν χρειαστει να δωσει θα δωσει ....

Συγνώμη δίκαιο έχεις,
απο καθαρή περιέργεια ρώτησα - προσωπικά δεν κάνω ομοιοπαθητική, την "σκεφτομαι" και για αυτό διαβάζω αυτά που γράφονται. Ρώτησα ποιος είναι ο γιατρός γιατί δεν μου φάνηκε κλασσική αντίδραση ομοιοπαθητικού γιατί από τι λένε οι υπόλοιποι που την ακολουθούν οι ομοιοπαθητικοί δεν είναι αντίθετοι στην αντιβίωση, επίσης μου φάνηκε πολύ παράξενο αν τον εξέτασε και δεν είδε την αμυγδαλίτιδα! Αφού οι εγγεγραμμένοι έχουν περάσει και από την κλασσική ιατρική δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία να μην την είδε και αν και δεν υποστηρίζω την ομοιοπαθητική θα έλεγα ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση το πρόβλημα δεν είχε να κάνει με την θεραπεία - ομοιοπαθητική αλλά με την διάγνωση.
Σε κάθε περίπτωση αυτά φαντάζομαι τώρα πλέον δεν έχουν σημασία για σένα. Περαστικά στο παιδάκι σου και ελπίζω γρήγορα να τελιώσουν τα βάσανα του.

ΗΡΩ.
25-04-11, 13:57
Καταρχας θελω να πω οτι ειμαι πολυ χαρουμενη που εχω γινει μελος.
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας.
Ο μικρος μου περνει αντιβιωση απο τη Μ.Παρασκευη ενδοφλεβια εκανε μια φορα πυρετο το βραδυ στο νοσοκομειο και το Μ.Σαββατο το απογευμα μας αφησαν να φυγουμε.
Πραγματικα ηταν μια υπεροχη παιδιατρος στο νοσοκομειο ....
Εντομεταξυ δεν εφτανε ολο αυτο στο νοσοκομειο που πηγα να του βαλω το θερμομετρο μου εσπασε και πεταχτηκε υδραργυρος πανω στο παιδι του ειχε κατσει στις βλεφαριδες του και στο αυτι ...... εκει να δειτε φρικη που εφαγα λεω ρε γαμωτο καποιος μας εχει μουτζωσει !!!!!!
(Ο αντρας μου επεισεις με αμυγδαλυτιδα απο Μ.Παρασκευη+αντιβιωση)
Η παιδιατρος κοιταξε αυτια ματια τα παντα μου ειπε οτι η ωτιτιδα ειναι και καραμπινατη αλλα υδραργυρο δεν εχει πουθενα και οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας......
Ημαστε λοιπον σπιτι χωρις πυρετο με πολυ διαθεση και μου εχει κανει πολλα νευρα το παιδι ......... + αντιβιωση φυσκικα !!!!
Πραγματικα ακουω γυρω μου ανθρωπους που ειχαν θεματα με ωτιτιδες ,αμυγδαλιτιδες , βροχιτιδες ....... και με ομοιοπαθητικη εχουν παρει σπανια αντιβιωση η και καθολου.
Αν και απο την αλλη σκεφτομαι και το υπολοιπο ποσοσοστο που δεν παει και δεν κανει .....
και μετα ξανασκεφτομαι οτι κανει συχνα ωτιτιδες και φοβαμαι μην παθει καμια βλαβη στα αυτια .....
Κ μετα ξανασκεφτομαι μην παθω τα ιδια,που θα βρω καλο ομοιοπαθητικο,να κανω αλλη μια προσπαθεια η οχι , πως θα ψησω τον αντρα μου να ξαναδωκιμασουμε ...............
Σας ζαλισα συγνωμη ............
Χαιρομαι που βρισκομαι εδω
Χρονια Πολλα σε ολους
Και να ειναι ολα τα παιδακια του κοσμου παντα καλα

ΗΡΩ.
25-04-11, 13:59
Εσυ ποσο καιρο το σκεφτεσαι κ γιατι δεν κανεις ????

yogini
25-04-11, 18:49
ΗΡΩ όταν ένα παιδάκι έχει επίμονα πυρετό και άλλα συμπτώματα ο σωστός γιατρός θέλει ή να το δει ή να έχει διάγνωση παιδιάτρου. Παρατεταμένος πυρετός συνήθως είναι λοίμωξη ή κάτι κακό τελος πάντων. Σίγουρα ο γιατρός που πήγες δεν το χειρίστηκε σωστά και καλό θα ήταν να τον πάρεις να τον ξεχέ*εις αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Καλό θα ήταν φυσικά να μην αφορίζεις την ομοιοπαθητική από αυτό και μόνο το περιστατικό αλλά όπως και να έχει οι προσωπικές μας εμπειρίες είναι πολύ σημαντικές και καθοριστικές για να το σχηματίσουμε άποψη. Εγω για παράδειγμα ξεκίνησα ομοιοπαθητική γιατί είχα μεγάλο πρόβλημα με ακμή και κάτι ορμονικά αν δεν είχε πετύχει η θεραπεία θα έλεγα φυσικά ότι η ομοιοπαθητική είναι μια μπούρδα ;)