PDA

Επιστροφή στο Forum : καυστηρας pellet γνωρίζει κανείς ?

gentriana
28-08-10, 13:49
Όποιος/όποια έχει σχετική γνώση ή πείρα ας με βοηθήσει παρακαλώ! Είμαι πολύ μπερδεμένη και αγχωμένη με το θέμα της επιλογής της καταλληλότερης λύσης για κεντρική θέρμανση στο σπίτι που ανακαινίζουμε. Πρέπει να πάρω πολύ σύντομα μια απόφαση. Έχει κανείς ιδέα από σόμπες-καλοριφέρ πέλετ; Χρησιμοποιεί κανείς σπίτι του σχετικό σύστημα; Ξέρετε κόστος εγκατάστασης, κόστος λειτουργίας, πώς προμηθεύεται κανείς το καύσιμο; Επίσης, θα ήθελα και τις εμπειρίες όσων έχουν ενεργειακό τζάκι. Προσπαθώ να αποφύγω αν είναι δυνατόν το πετρέλαιο... και φυσικά να εξαρτώμαι όσο λιγότερο από τη ΔΕΗ.

miamama
28-08-10, 14:44
βρήκα αυτό...δεν ξέρω κάτι παραπάνω...
το ενεργειακό τζάκι είναι καλό,αλλά για ενιαίους χώρους.επίσης η ενδοδαπέδια θέρμανση είναι πολύ καλή. μια καλή λύση αν βάλεις καλοριφέρ με πετρέλαιο να έχεις ξεχωριστούς θερμοστάτες,πχ ένα σαλόνι-κουζίνα κι ένα για τα δωμάτια,να μην καίνε τσάμπα όλα τα σώματα.

Τι είναι το Pellet?

To Pellet (πελλέτα) είναι ένα φυσικό βιολογικό καύσιμο το οποίο παράγεται αποκλειστικά και μόνο από ξύλο. Έχει την μορφή μικρών κυλίνδρων οι οποίοι δημιουργούνται με μηχανική κατεργασία χωρίς την χρήση χημικών ή άλλων ουσιών.

Γιατί να χρησιμοποιήσω Pellet? Το Pellet ως καύσιμο έχει κάποια σημαντικά πλεονεκτήματα σε σχέση με το ξύλο:

Είναι οικονομικότερο στην χρήση από το πετρέλαιο. Έχει σταθερή ποιότητα και υγρασία (8 – 10%).

Είναι καθαρό και εύκολο στην χρήση και στην αποθήκευση καθώς συσκευάζεται σε τσουβαλάκια των 15 κιλών .

Οι σόμπες που λειτουργούν με Pellet είναι η ιδανικότερη λύση για διαμερίσματα που δεν έχουν δυνατότητα για εξαγωγή καμινάδας.

Η καύση που εμφανίζει είναι μεγαλύτερη του 93%

Δεν απαιτείται συνεχής τροφοδότηση διότι έχουν δεξαμενή για την καύσιμη ύλη. Χρειάζεται γέμισμα μια με δυο φορές την εβδομάδα (αναλόγως την χρήση και την ένταση λειτουργίας).

Η θαλπωρή και η αίσθηση της φωτιάς είναι ίδια με αυτή του ξύλου.

Οι σόμπες Pellet που διαθέτουμε αποτελούν ένα κορυφαίο συνδυασμό αισθητικής, απόδοσης και τεχνολογίας. Έχουν πιστοποίηση κατά CE και EN 14785. Επίσης διαθέτουν ωριαίο και εβδομαδιαίο προγραμματισμό.Περιλαμβάνουν ενσωματωμένο θερμοστάτη.

Προαιρετικά δέχονται ειδικό μόντεμ για τον έλεγχο της εκάστοτε μονάδας μέσω κινητού τηλεφώνου.

Μπορούν να καλύψουν πλήρως τις ανάγκες σε θέρμανση –οικολογικά- ενός μέσου σπιτιού χωρίς την χρήση άλλης θερμαντικής πηγής.

Active Member
31-08-10, 23:34
Καλησπερα Gentriana!

Αν θες την επαγγελματικη μου γνωμη, ειναι η εξης:

Οσων αφορα τα pellet
Μη το χρησιμοποιησεις γιατι θεωρειται νεα -σχετικα- τεχνολογια και δεν ειναι δοκιμασμενο, κυριως ως προς τη διαρκεια ζωης του.

Οσων αφορα τα ενεργιακα τζακια
Ειναι μονο για μικρα σπιτια (2αρια) ας πουμε. Μεταφερεται (μεσω αεραγωγων) ζεστος αερας απο το τζακι στα υπολοιπα δωματια. Αν δε κανω λαθος μπορεις να το κανεις ειτε με καυσοξυλα, ειτε με υγραεριο. Επισης, δε μπορεις να εχεις το boiler για να εχεις ζεστο νερο οσο δουλευει το καλοριφερ. Θα πρεπει να πληρωνεις ρευμα για το θερμοσιφωνα και επισης, το ενεργειακο τζακι ειναι πανακριβο σε σχεση με την αποδοση του.

Εγω πιεστευω οτι η καλυτερη λυση ειναι η ενδοδαπεδια θερμανση, που ναι μεν στοιχιζει καπως ακριβα στην εγκατασταση της (περιπου +50% απο το συμβατικο καλοριφερ), αλλα εχεις σταθερη και ομοιομορφη θερμοκρασια (πολυ βασικο αυτο, αν και ακουγεται καπως δευτερευον) μεσα στο σπιτι και οικονομια στα καυσιμα κατα 30% περιπου.

matenia
01-09-10, 01:21
Καλησπερα Gentriana!

Οσων αφορα τα pellet
Μη το χρησιμοποιησεις γιατι θεωρειται νεα -σχετικα- τεχνολογια και δεν ειναι δοκιμασμενο, κυριως ως προς τη διαρκεια ζωης του.

Οσων αφορα τα ενεργιακα τζακια
Ειναι μονο για μικρα σπιτια (2αρια) ας πουμε. Μεταφερεται (μεσω αεραγωγων) ζεστος αερας απο το τζακι στα υπολοιπα δωματια. Αν δε κανω λαθος μπορεις να το κανεις ειτε με καυσοξυλα, ειτε με υγραεριο. Επισης, δε μπορεις να εχεις το boiler για να εχεις ζεστο νερο οσο δουλευει το καλοριφερ. Θα πρεπει να πληρωνεις ρευμα για το θερμοσιφωνα και επισης, το ενεργειακο τζακι ειναι πανακριβο σε σχεση με την αποδοση του.

Εγω πιεστευω οτι η καλυτερη λυση ειναι η ενδοδαπεδια θερμανση, που ναι μεν στοιχιζει καπως ακριβα στην εγκατασταση της (περιπου +50% απο το συμβατικο καλοριφερ), αλλα εχεις σταθερη και ομοιομορφη θερμοκρασια (πολυ βασικο αυτο, αν και ακουγεται καπως δευτερευον) μεσα στο σπιτι και οικονομια στα καυσιμα κατα 30% περιπου.

Συμφωνω κι εγω με την αποψη αυτη μιας και εχω κανει προσφατα το σπιτι μου και εχω κανει κι εγω την ερευνα αγορας μου...

zouzounaifi1975
01-09-10, 11:30
Όποιος/όποια έχει σχετική γνώση ή πείρα ας με βοηθήσει παρακαλώ! Είμαι πολύ μπερδεμένη και αγχωμένη με το θέμα της επιλογής της καταλληλότερης λύσης για κεντρική θέρμανση στο σπίτι που ανακαινίζουμε. Πρέπει να πάρω πολύ σύντομα μια απόφαση. Έχει κανείς ιδέα από σόμπες-καλοριφέρ πέλετ; Χρησιμοποιεί κανείς σπίτι του σχετικό σύστημα; Ξέρετε κόστος εγκατάστασης, κόστος λειτουργίας, πώς προμηθεύεται κανείς το καύσιμο; Επίσης, θα ήθελα και τις εμπειρίες όσων έχουν ενεργειακό τζάκι. Προσπαθώ να αποφύγω αν είναι δυνατόν το πετρέλαιο... και φυσικά να εξαρτώμαι όσο λιγότερο από τη ΔΕΗ.
Λοιπόν φίλη μου να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου.Μένουμε σε διαμέρισμα 130 τμ,Υπάρχει αυτόνομη θέρμανση φυσικά,και έχουμε τοποθετήσει ενεργειακό τζάκι.΄Εχουμε βέβαια και ηλιακό θερμοσίφωνα.Το τζάκι μας ξεκινάει να ανάβει περίπου μέσα με τέλη Οκτωβρίου(αναλόγως τα κρύα) και σβήνει αρχές Απριλίου.Καταναλώνουμε 5 τόνους ξύλα περίπου.Το καλοριφέρ το καίμε τόσο ώστε να κάνουμε αποσβεση τη συμμετοχή μας στο πετρέλαιο κάθε μήνα,δηλαδή γύρω στις 20 ώρες.Ζεστό νερό υπάρχει από το ηλιακό.Αν είσαι σε μονοκατοικία θα σύμφερε να βάλεις ενεργειακό τζάκι και να το συνδέσεις με τα καλοριφέρ,το έκανε μια γνωστή μας.Σε μονοκατοικία θα κάνεις τρελή οικονομία με τα ξύλα,όσο για τα πέλετ γιατί δεν παίρνεις τη γνώμη κάποιου ειδικού?Από προσωπική πείρα σου λέω ότι το ενεργειακό τζάκι είναι ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ!!!!!!!!:roll::roll::roll::roll:

gentriana
02-09-10, 10:34
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά τελικά δεν έχω καταλάβει καλά: μπορώ να ζεστάνω όλο το σπίτι μόνο με τζάκι, χωρίς άλλη πηγή θερμότητας; Κι αυτό με αεραγωγούς ή με σώματα; Και δεν πρέπει να είσαι διαρκώς από πάνω να τροφοδοτείς με ξύλα; Το σπίτι είναι παλιά μονοκατοικία 120τμ., παραθαλάσσια, χωρίς πρόβλεψη μόνωσης... Ενδοδαπέδια δεν παίζει για οικονομικούς λόγους (το όνειρό μου ήταν η γεωθερμία, εφόσον υπάρχει μεγάλο οικόπεδο, αλλά θα παραμείνει όνειρο).

sevoula
02-09-10, 10:54
ωραίο θέμα.
κι εγώ έχω τεράστιο πρόβλημα στο σπίτι. είναι τεράστιο, αλλά η θέρμανση κεντρική με αέριο. συνεννόηση στην πολυκατοικία δεν υπάρχει.
ηλιακός δεν υπάρχει και δεν πρόκειται, γιατί υπάρχει σκεπή, όχι ταράτσα.
έχω 3 κλιματιστικά, δύο στις κρεβατοκάμαρες, κι ένα στο σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
η ΔΕΗ όταν χτυπάει, χτυπάει με 600+ το χειμώνα και το καλοκαίρι με 350+, στους εκκαθαριστικούς, χώρια στους έναντι, 250 χειμώνα, 130 καλοκαίρι.
και από ζέστη σε όλο το σπίτι το χειμώνα ούτε λόγος.
σκεφτόμασταν για να αυτονομηθούμε, αλλά θέλουμε 51% έγκριση από τους υπόλοιπους ενοίκους. πού θα πάει θα τους ψήσω.
άλλες λύσεις από αυτά που διαβάζω είναι το ενεργειακό τζάκι. δεν υπάρχει πρόβλεψη για σωληνώσεις. είμαστε στον 1ο όροφο. δεν θα μας το επιτρέψουν. το είχε συζητήσει ο πατέρας μου, πριν χρόνια.
υπάρχει άλλο είδος τζακιού, χωρίς σωληνώσεις;
ενδοδαπέδια δεν πρόκειται. τεράστιο κόστος κι έχω πανάκριβα μάρμαρα κάτω και καινούργια παρκέ στις κρεβατοκάμαρες.
τί πρόβλημα!!!!!!!!!!!!

zouzounaifi1975
02-09-10, 12:57
ωραίο θέμα.
κι εγώ έχω τεράστιο πρόβλημα στο σπίτι. είναι τεράστιο, αλλά η θέρμανση κεντρική με αέριο. συνεννόηση στην πολυκατοικία δεν υπάρχει.
ηλιακός δεν υπάρχει και δεν πρόκειται, γιατί υπάρχει σκεπή, όχι ταράτσα.
έχω 3 κλιματιστικά, δύο στις κρεβατοκάμαρες, κι ένα στο σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
η ΔΕΗ όταν χτυπάει, χτυπάει με 600+ το χειμώνα και το καλοκαίρι με 350+, στους εκκαθαριστικούς, χώρια στους έναντι, 250 χειμώνα, 130 καλοκαίρι.
και από ζέστη σε όλο το σπίτι το χειμώνα ούτε λόγος.
σκεφτόμασταν για να αυτονομηθούμε, αλλά θέλουμε 51% έγκριση από τους υπόλοιπους ενοίκους. πού θα πάει θα τους ψήσω.
άλλες λύσεις από αυτά που διαβάζω είναι το ενεργειακό τζάκι. δεν υπάρχει πρόβλεψη για σωληνώσεις. είμαστε στον 1ο όροφο. δεν θα μας το επιτρέψουν. το είχε συζητήσει ο πατέρας μου, πριν χρόνια.
ενδοδαπέδια δεν πρόκειται. τεράστιο κόστος κι έχω πανάκριβα μάρμαρα κάτω και καινούργια παρκέ στις κρεβατοκάμαρες.
τί πρόβλημα!!!!!!!!!!!!Εμείς παρόλο που έχουμε αυτόνομη θέρμανση τοχειμώνα ζεσταίνουμε όλο μα όλο το σπίτι 130τμ με το ενεργειακό τζάκι.Εννοείται όμως πως πρέπει να το τροφοδοτείς με ξύλα.΄Εχω όμως και την εντύπωση ότι υπαρχουν και ενεργειακά τζάκια με αέριο που δεν χρειάζονται καμινάδα.Ψάξτε τοοοοο!!!:-P:-P:-P

Μειλίχιος
03-09-10, 23:11
Καλησπερα Gentriana!

Οσων αφορα τα pellet
Μη το χρησιμοποιησεις γιατι θεωρειται νεα -σχετικα- τεχνολογια και δεν ειναι δοκιμασμενο, κυριως ως προς τη διαρκεια ζωης του..

Αυτό οδηγεί στο ασφαλές συμπέασμα ότι οι Ευρωπαίοι που έπιλέγουν τα τελευταία χρόνια τα pellets για θέρμανση, ζουν ακόμα σε βελανιδιές και τρώνε ρίζες......
Η Ιταλία έχει σε λειτουργία 1.250.000 σόμπες και 15.000 λέβητες.
Η Γερμανία 102.000 λέβητες και αγνωστο αριθμό σομπών.
Στην Αυστρία οι 8 στους 10 νέους λέβητες που τοποθετούνται, είναι λέβητες pellets.
Εμείς έχουμε κυβερνήσεις δέσμιες των πετρελαϊκών και Φ.Α. συμφερόντων και τα καταπολεμούν με απίστευτα για τους Ευρωπαίους αντικίνητρα. (στην Ευρώπη επιδοτούνται)
Δείτε αυτό αν θέλετε και αναλογιστείτε αν έχουμε τους καλύτερους πολιτικούς στον κόσμο.
http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=1637117&pg=1

.

gentriana
04-09-10, 12:06
τί πρόβλημα!!!!!!!!!!!!

Σεβούλα, θα επανέλθω πάλι στο πέλετ κι ας θεωρείται επιστημονική φαντασία, διότι αν εννοείς ως σωληνώσεις την καπνοδόχο, οι σόμπες/εστίες με πέλετ χρειάζονται μόνο μια πολύ μικρή δίοδο (μιλάμε για σωληνάκι κάποιων εκατοστών) και είναι πολύ κατάλληλες για διαμέρισμα. Και συνδέονται με σώματα καλοριφέρ.
Κάνε μια διαδικτυακή έρευνα. Εγώ ρώτησα στην εταιρεία ΒΙΕΤ.
Φυσικά, για κάθε περίπτωση αρμόδιοι είναι οι μηχανολόγοι...

zouzounaifi1975
04-09-10, 12:54
Αυτό οδηγεί στο ασφαλές συμπέασμα ότι οι Ευρωπαίοι που έπιλέγουν τα τελευταία χρόνια τα pellets για θέρμανση, ζουν ακόμα σε βελανιδιές και τρώνε ρίζες......
Στην Αυστρία οι 8 στους 10 νέους λέβητες που τοποθετούνται, είναι λέβητες pellets.
Εμείς έχουμε κυβερνήσεις δέσμιες των πετρελαϊκών και Φ.Α. συμφερόντων και τα καταπολεμούν με απίστευτα για τους Ευρωπαίους αντικίνητρα. (στην Ευρώπη επιδοτούνται)
Δείτε αυτό αν θέλετε και αναλογιστείτε αν έχουμε τους καλύτερους πολιτικούς στον κόσμο.

.Να δω τώρα αυτούς που είναι πολέμιοι της βιομάζας και της κάθε μορφής εναλλακτικής ενέργειας-θέρμανσης τι έχουν να μας πούνε που το πετρελαιάκι θα διπλασιαστεί σε τιμή.Θα πάρουν τα τζάκια μας φωτιά!!!!:roll::roll::roll:Και αφήστε τους αυτούς να παγώνουν με τα σβηστά καλοριφέρ τους!!!!χι χι χι....:mrgreen::mrgreen::mrgreen:΄Οπως είπα σε άλλο post εμείς βρισκόμαστε 30 χρόνια πίσω από τους υπόλοιπους ευρωπαίους.΄Οταν πια εμείς θα ξεκινήσουμε να χρησιμοποιούμε τα pellet αυτοί ήδη θα έχουν βρει κάτι άλλο.!!!

Μειλίχιος
05-09-10, 01:45
Βρέθηκα σε διεθνή ημερίδα-φόρουμ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.
Κάποια στιγμή Γερμανός ομιλητής είπε:
"να μην γίνουμε σαν την Ελλάδα που θεωρεί το Φυσικό αέριο ως ΑΝΑΝΕΩΣΙΜΗ ΠΗΓΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ"
Καταλαβαίνεις πως αισθάνθηκα.....

Δίνουμε φορολογικά κίνητρα στο Φ.Α. καθώς και ΦΠΑ 11%.
Στην ΕΓΧΩΡΙΑ -παρακαλώ- ΑΠΕ pellets που συμμετέχει σε στόχους Κιότο, 2010 & 2020 βάζουμε ΦΠΑ 23% και ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ. (μοναδικό στην υφήλιο- Απαγόρευση σε Αττική , Ν. Θεσ/νίκης και Σαλαμίνα)

Για να μην πληγούν τα πετρελαια..... Η Ελλάδα έχει δυνατότητα παραγωγής 600.000 τόνων πέλλετς απο υπολείμματα (πριονίδια-ξακρίδια) και ακόμα 1.000.000 τόνους με χρήση μη υδροβόρου αγριαγκινάρας ( http://www.cynara.gr )
Δηλαδή απεξάρτηση απο 800.000 τόνους πετρέλαιο θέρμανσης. Απο υπολείμματα- από Ελληνικά χέρια. Θα το επέτρεπαν αυτό οι Βαρδ-Μελισαν-Μαμιδ κλπ?????
Βάζουν λοιπόν τους :twisted:άθλιους βρωμιάρηδες, ρυπαρούς :evil:πολιτικούς να τα πολεμούν.

Baby A
05-09-10, 13:22
Βρέθηκα σε διεθνή ημερίδα-φόρουμ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.
Κάποια στιγμή Γερμανός ομιλητής είπε:
"να μην γίνουμε σαν την Ελλάδα που θεωρεί το Φυσικό αέριο ως ΑΝΑΝΕΩΣΙΜΗ ΠΗΓΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ"
Καταλαβαίνεις πως αισθάνθηκα.....

Δίνουμε φορολογικά κίνητρα στο Φ.Α. καθώς και ΦΠΑ 11%.
Στην ΕΓΧΩΡΙΑ -παρακαλώ- ΑΠΕ pellets που συμμετέχει σε στόχους Κιότο, 2010 & 2020 βάζουμε ΦΠΑ 23% και ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ. (μοναδικό στην υφήλιο- Απαγόρευση σε Αττική , Ν. Θεσ/νίκης και Σαλαμίνα)

Για να μην πληγούν τα πετρελαια..... Η Ελλάδα έχει δυνατότητα παραγωγής 600.000 τόνων πέλλετς απο υπολείμματα (πριονίδια-ξακρίδια) και ακόμα 1.000.000 τόνους με χρήση μη υδροβόρου αγριαγκινάρας ( http://www.cynara.gr )
Δηλαδή απεξάρτηση απο 800.000 τόνους πετρέλαιο θέρμανσης. Απο υπολείμματα- από Ελληνικά χέρια. Θα το επέτρεπαν αυτό οι Βαρδ-Μελισαν-Μαμιδ κλπ?????
Βάζουν λοιπόν τους :twisted:άθλιους βρωμιάρηδες, ρυπαρούς :evil:πολιτικούς να τα πολεμούν.

.

ειναι εκτος θεματος εδω, ολη παρουσιαση, ισως πρεπει να ανοιξεις θεμα! αλλα πιστευω πως το εθεσες σωστα πραγματι στην Ελλαδα δεν προχωρουν οι εξελιξεις!

Μειλίχιος
05-09-10, 13:49
εκτός θέματος δεν είναι τελείως και εντελώς....
αλλά
1. δεν ξέρω πως ανοίγουν θέμα ο ....νεοκλής
2. δεν θα έχει ενδιαφέρον γιατί η Πολιτεία και τα έρμαια συμφερόντων ΜΜΕ φρόντισαν να μην γνωρίζει ο Έλλην τι είναι τα wood pellets. Στην Ευρώπη έχει δημιουργηθεί τεράστια αγορά και εμείς οι πλούσιοι πετάμε τα πριονίδια και κάθε μορφή βιομάζα σε χωματερές και στην πυρά σε αγρούς.

mama-lia
05-09-10, 16:11
Διαβάζοντας όλα τα προηγούμενα, πολύ θυμώνω με την άγνοιά μας και την εκμετάλλευση που δεχόμαστε ως πολίτες και άνθρωποι... (κι ας είμαι εκτός θέματος!).

Μειλίχιος
06-09-10, 13:32
Διαβάζοντας όλα τα προηγούμενα, πολύ θυμώνω με την άγνοιά μας και την εκμετάλλευση που δεχόμαστε ως πολίτες και άνθρωποι... (κι ας είμαι εκτός θέματος!).

Ο θυμός αφυπνίζει....
Διάβασε και αυτό για να θυμώσεις περισσότερο μάμα Λία :mrgreen:
http://taxalia.blogspot.com/2010/07/23-11.html

Μειλίχιος
14-09-10, 11:16
Χθες στην ΔΕΘ είδα την νέα γενιά σομπών και λεβήτων πέλλετ (υπάρχουν τουλάχιστον 4 περίπτερα με τέτοια υλικά)
Στενοχωρέθηκα που βιάστηκα να εγκαταστήσω απο πρόπερσι. Φοβερές αποδόσεις. Αξίζει να πάει κανείς να τα δει ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ.

anastasiaspil
08-03-11, 18:39
Κορίτσια ζητώ τη βοήθειά σας. Μας είπαν αντί για καυστήρα πετρελαίου στο σπίτι που φτιάχνουμε να βάλουμε καυστήρα που να καίει pellets.
Έχει καμμιά στο σπίτι της τέτοιο καυστήρα? Τι μειονεκτήματα και τι πλεονεκτήματα έχει ?

alcyon
08-03-11, 22:53
Ενδιαφέρομαι κι εγώ για εναλλακτικές μορφές ενέργειας ή αναβάθμιση του ήδη υπάρχοντος συστήματος....

Υπάρχουν άλλοι που δοκίμασαν πέλλετ, να μας πουν τις εμπειρίες τους; Κόστος....; Απόδοση...;

Το ενεργειακό τζάκι πόσο κοστίζει περίπου;

Μπορώ να συνδέσω με κάποιο τρόπο τα σώματα του καλοριφέρ με ενεργειακό τζάκι; Υπάρχουν περιορισμοί σε αυτό;

Σκεφτόμουν ακόμα και την περίπτωση να συνδεθεί φωτοβολταϊκό με τα σώματα. Αλλά... εδώ που μένουμε δεν έχει ηλιοφάνεια το χειμώνα.... άρα δε θα βολέψει.

Όποια εμπειρία... δεκτή!!! :)

ilonka19
08-03-11, 23:04
Αύριο θα μου τοποθετήσουν λέβητα πέλετ, οπότε σε λίγο καιρό θα σας γράψω εντυπώσεις. Κόστος 3000-6000 ευρώ, το κόστος βέβαια έχει σχέση με τα τ.μ. του σπιτιού και τη χώρα κατασκευής (υπάρχουν Τουρκίας, Τσεχίας, Βουλγαρίας, Σουηδίας, Ιταλίας). Το κόστος 1 τόνου pellet είναι 150-250 ευρώ. Ένας τόνος πελετ έχει θερμιδική απόδοση στη χειρότερη περίπτωση μισό τόνο πετρέλαιο, κάποιοι υποστηρίζουν ότι σε καλούς καυστήρες με καλό πέλετ η σχέση μπορεί να φτάσει 1-1,3 . Περισσότερα θα γράψω αφού χρησιμοποιήσω λίγο καιρό τα καλοριφέρ

alcyon
08-03-11, 23:20
Αν δε σε ενοχλεί... μπορείς να μου πεις πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι... και γενικά τι περιμένετε από τη δική σας εμπειρία.

Δηλαδή... πόσο σας κόστισε... και πόσο περιμένετε να σας κοστίσει;
Πόσο χώρο χρειάζεται για αποθήκευση του πελλετ;
Κάθε πότε χρειάζεται να γίνεται προμήθεια καυσίμου;

Με λίγα λόγια... αν δεν έχεις αντίρρηση (ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ το θέλεις)... κάνε μας παράδειγμα το ... σπίτι σου... :)

(Για να αποκτήσω μια αίσθηση).

Υ.Γ. Η εγκατάσταση είναι καινούρια ή έχει γίνει τροποποίηση σε προϋπάρχον σύστημα θέρμανσης;

Υ.Γ.2 .... Καμένοι από πετρέλαιο είμαστε...! :lol:

ilonka19
09-03-11, 00:06
Το διαμέρισμα είναι 100 τ.μ. και έχω πολύ μεγάλη αποθήκη. Αύριο θα είμαι σε θέση να ενημερώσω πόσο χώρο καταλαμβάνουν τα πέλετ. Υπάρχει η δυνατότητα να τοποθετήσεις καυστήρα το οποίο θα προσαρμόσεις στο λέβητα που ήδη έχεις αλλά όλοι οι λέβητες δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα. Ο λέβητας+ καυστήρας που διάλεξε ο σύζυγος σε συνεννόηση με τον υδραυλικό στοιχίζει 4500 ευρώ. Υπάρχουν δύο ειδών λέβητες οι αυτόματοι (που ανάβουν μόνοι τους και αυτοί που πρέπει να τους ανάβεις κάθε φορά εσύ). Με ενημέρωσαν ότι περίπου μία φορά την εβδομάδα πρέπει να κατεβαίνεις στην αποθήκη και να τοποθετείς τα πέλετ στο σιλό.
Αυτό που περιμένω εγώ είναι να μπορώ να χρησιμοποιώ τα καλοριφέρ ακριβώς όπως και το πετρέλαιο και να πληρώνω τα μισά ή και λιγότερα χρήματα για θέρμανση. Αυτή τη στιγμή το πετρέλαιο θέρμανσης στοιχίζει 0,86 λεπτά, ακόμα και αν δεν εξισωθεί το επόμενο έτος με την τιμή του πετρελαίου κίνησης είναι σίγουρο ότι το επόμενο έτος θα ανεβεί και άλλο η τιμή του, οπότε πιστεύω ότι η απόσβεση της επένδυσης θα γίνει σε 2 χρόνια.

fardi
09-03-11, 00:45
Πάντως το ενεργειακό τζάκι δεν είναι - πιστεύω - λύση για θέρμανση όλου του σπιτιού από μόνο του. Το πέλετ μπορεί, δεν έχω γνώμη, δεν το γνωρίζω αλλά το ενεργειακό τζάκι δεν φτάνει από μόνο του για όλο το σπίτι και έχει την ίδια κούραση (κουβάλημα ξύλων, καθάρισμα, ενασχόληση) με το απλό τζάκι, απλώς αποδίδει περισσότερο από το απλό τζάκι, μόνο όμως στον ίδιο χώρο. Αν είναι να βάλεις αεραγωγούς για να πάει η ζέστη του ενεργειακού τζακιού και στα υπόλοιπα δωμάτια, τότε βάλε και κανονικό καλοριφέρ (από πλευράς μερεμετιών και γκρεμισμάτων και τρυπημάτων εννοώ). Επίσης, αυτοί με τα ξύλα είναι αρκετά "ασύδοτοι", ποτέ δεν ξέρεις αν σου φέρνουν όσα παρήγγειλες και δεν υπάρχει τρόπος και να το ελέγξεις. Μιλάω λίγο απόλυτα αλλά η πείρα μας αυτό μας δίδαξε, ελπίζω να μην θίγω κάποιον.

apricot
09-03-11, 08:08
εμεις εχουμε ενεργειακο τζακι αυτονομη θερμανση καλοριφερ σε καθε οροφο και φυσικα ηλιακο θερμοσιφωνο. το τζακι αναβει καθε μερα και ετσι το καλοριφερ ενω ειναι αναμμενο λειτουργει πολυ λιγο καθως τουλαχιστον ολο τον κατω οροφο τον ζεσταινει το τζακι. οσο για ζεστο νερο ειναι ζητημα να εχω αναψει το ηλεκτρικο θερμοσιφωνα πανω απο 5 φορες στα 7 χρονια που μενουμε στο σπιτι. εχουμε ζεστο νερο ολη μερα με κλειστο κυκλωμα (θερμανση απο ηλιο ή καλοριφερ ή και τα δυο)
για ενδοδαπεδια θερμανση δεν εχω γνωμη αλλα εχω μια φιλη που εχουν επιχειρηση που βαζουν ενδοδαπεδιες και προσφατα εφτιαξε σπιτι και φυσικα δεν εβαλε ενδοδαπεδια!!!! τα συμπερασματα δικα σας...

stellaTD
09-03-11, 09:36
εμεις εχουμε ενεργειακο τζακι αυτονομη θερμανση καλοριφερ σε καθε οροφο και φυσικα ηλιακο θερμοσιφωνο. το τζακι αναβει καθε μερα και ετσι το καλοριφερ ενω ειναι αναμμενο λειτουργει πολυ λιγο καθως τουλαχιστον ολο τον κατω οροφο τον ζεσταινει το τζακι. οσο για ζεστο νερο ειναι ζητημα να εχω αναψει το ηλεκτρικο θερμοσιφωνα πανω απο 5 φορες στα 7 χρονια που μενουμε στο σπιτι. εχουμε ζεστο νερο ολη μερα με κλειστο κυκλωμα (θερμανση απο ηλιο ή καλοριφερ ή και τα δυο)
για ενδοδαπεδια θερμανση δεν εχω γνωμη αλλα εχω μια φιλη που εχουν επιχειρηση που βαζουν ενδοδαπεδιες και προσφατα εφτιαξε σπιτι και φυσικα δεν εβαλε ενδοδαπεδια!!!! τα συμπερασματα δικα σας...

ακριβως τα ιδια εχω κ εγω!!! με τη διαφορα οτι δεν αναβω τζακι καθε μερα.φετος αναψε 5 φορες ολες κ ολες λογω χαζομαρας για την ακριβεια.Πετρελαιο? 500αρες καθε τοσο .Εχω ενα τρομερο συν ομως! εχω πολυ πολυ καλη μονοση στο σπιτι .νομιζω αυτο ειναι το παν! να φανταστειτε αφηνω ανοιχτα το πρωι να αεριζετε και γυριζω με 7 βαθμους .αναβω στους 16 και σε μιση ωρα εχω ζεστο σπιτι (150τμ μεζονετα)σχεδον ολη την υπολοιπη μερα το καλοριφερ δουλευει στους 15βαθμου και εχω 19-20 μεσα.δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν καλητερο το πελετ ή το να κανω ενεργειακο το τζακι μου αλλα σκεφτομαι πολυ τα μερεμετια! δεν τα αντεχω ρε γμτ!

love4four
09-03-11, 10:07
εκτός θέματος δεν είναι τελείως και εντελώς....
αλλά
1. δεν ξέρω πως ανοίγουν θέμα ο ....νεοκλής
2. δεν θα έχει ενδιαφέρον γιατί η Πολιτεία και τα έρμαια συμφερόντων ΜΜΕ φρόντισαν να μην γνωρίζει ο Έλλην τι είναι τα wood pellets. Στην Ευρώπη έχει δημιουργηθεί τεράστια αγορά και εμείς οι πλούσιοι πετάμε τα πριονίδια και κάθε μορφή βιομάζα σε χωματερές και στην πυρά σε αγρούς.

Ρίξτε μια ματιά και σε αυτό το άρθρο -παλαιό μεν αλλά δίνει κάποιες πληροφορίες για τα pellets
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=1401413

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
09-03-11, 12:04
Εμείς μένουμε στον πρώτο αλλά δεν χρησιμοποιούμε καθόλου την κεντρική θέρμανση (πετρελαιο) επειδή το όλο σύστημα έχει τοποθετηθεί λάθος χωρίς ασφάλεια εν αγνοία μας. Αγοράσαμε το διαμέρισμα ημιτελές αλλά την πατήσαμε. Είμαστε ακόμη στα δικαστήρια και δεν ξέρω πότε θα βρούμε άκρη και αν...
Ο μηχανικός που μας είχε κάνει την τεχνική έκθεση για το δικαστήριο μας συμβούλευσε να μην λειτουργήσουμε καθόλου το καλοριφέρ. Οι από πάνω το χρησιμοποιούν και αγοράζουν μόνοι τους πετρέλαιο και ότι συνεπάγεται το κόστος συντήρησης του καυστήρα.
Εγώ τι μπορώ να κάνω;
Ξέχασα να σας πω πως ο σωλήνας που περνάει κάτω από το σαλόνι και καταλήγει στο σώμα του μπάνιου έχει υποστεί ζημιά κατά την κατασκευή και την πρώτη και τελευταία φορά που είχαμε δοκιμάσει το καλοριφέρ όταν έγινε η εγκατάσταση του καυστήρα, πλημμυρίσαμε. Φυσικά ούτε και αυτή η ζημιά έχει αποκατασταθεί από τον κατασκευαστή, όλα είναι μέσα στην αγωγή που του έχουμε κάνει.
Για να μην βγω off topic απλά θέλω να ρωτήσω στην περίπτωση αυτή που υπάρχει ήδη λέβητας πετρελαίου τι γίνεται?

ilonka19
09-03-11, 14:11
Εχω νεώτερα από τα μέτωπο του λέβητα πέλετ.
Τα πέλετ είναι σε σακκιά των 15 κιλών και 1 τόνος πέλετ (αποδίδει χοντρικά όσο 0,5 τόνος πετρέλαιο). Όταν είναι τοποθετημένα σε παλέτα έχουν ύψος 2-2,5 μέτρα.
Για διαμέρισμα 100 τμ απαιτείται λέβητας 30.000 θερμίδων
Ο λέβητας έχει όγκο περίπου το διπλάσιο από αυτόν του πετρελαίου.
Τον λέβητα πετρελαίου δε θα τον καταργήσουμε, οπότε εάν συμβεί οτιδήποτε μπορούμε να καίμε και τον λέβητα πετρελαίου.
Για την καύση των πέλετ χρειάζεται ένα χωνί-σιλό ύψους 1,5 μέτρου μέσα στο οποίο τοποθετείς τα πέλετ.
Αν έχετε οποιαδήποτε ερώτηση μπορώ να σας την απαντήσω γιατί τώρα έχω κάτω τους μαστορες και μπορώ να τους ρωτήσω.

alcyon
09-03-11, 16:15
Τι τιμή έχει το πέλλετ ως καύσιμο;

Θα σε ρωτήσω κι άλλα... σε λίγο.

alcyon
09-03-11, 16:20
Το χωνί 1,5 μέτρου, θα βρίσκεται πάνω από το λέβητα ή από το έδαφος;;

DESPOINA.GER
09-03-11, 16:34
θελαμε να βαλουμε και εμεις ομως το αφησαμε για φετος.δε βγαλαμε ακρη.εδω στις σερρες δε βρηκα καποιο επαγγελματια.ηθελα να ρωτησω αν στο διαμερισμα που εχουμε μπορουμε να βαλουμε πελλετ και που θα βαλω το λεβιτα?ποσο κοστιζει?

ilonka19
09-03-11, 16:40
To χωνί μπαίνει δίπλα από το λεβητα http://www.eco-flame.gr/
Οι τιμές για τα πέλλετ στην Ελλάδα είναι 180-250/ τόνος ανάλογα με την ποιότητα του πέλλετ- από τι ξύλο είναι. Από Βουλγαρία (αν υπάρχει κάποιος γείτονας που έχει λέβητα συμφέρει) 150 ευρώ η καλύτερη ποιότητα.

βιργινια.
11-03-11, 11:46
Καλημέρα εμείς βάλαμε λέβητα pellet πρίν μια εβδομάδα για οικονομία. Μειονεκτήματα απο ότι μας είπανε είναι οτι θέλει καθάρισμα με ηλεκτρική σκούπα και γέμισμα με pellet κάθε 3 μέρες. Οσο για τα πλεονεκτήματα δεν αλάξαμε κάτι απο την εγκατάσταση που είχαμε με το πετρέλαιο. η αναλογία είναι 2 προς 1 με το πετρέλαιο σε ποσότητα. Για 2 τόνους pellet θέλουμε 480 ευρώ ενώ για πετρέλαιο θέλαμε για 1 τόνο 900 ευρώ. Εμείς είμαστε πολύ ευχαριστημένοι.

anastasiaspil
11-03-11, 11:53
Όταν λες καθάρισμα με ηλεκτρική σκούπα ? Μέσα στο δοχείο που ρίχνεις τα pellets ? Και κάθε πότε πρέπει να το καθαρίζεις ? Βλέπεις διαφορά στη θέρμανση ? Ζεσταίνει το ίδιο με το πετρέλαιο ? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου αλλά είναι αρκετά τα χρήματα και θέλω να είμαι σίγουρη.

love4four
11-03-11, 12:07
Δεν γνωρίζω εάν έχεις διαβάσει αυτό το τόπικ. Προς το τέλος του δίνονται πληροφοίες για τα wood pellets
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=68097

ELENA1974
11-03-11, 12:47
ενδιαφερομαι και εγω να αλλαξω τον λεβητα πετρελαιου σε πελετ. Βιργινια μηπως θυμασαι τοκοστος εγκαταστασης?
Θελεις να πεις οτι για το χρονικο διαστημα που καλυπτοσασταν με εναν τονο πετρελαιου τωρα καλυπτεστε μνε 2 τονους πελετ? που αποθηκευετε το πελετ?

ELENA1974
11-03-11, 12:58
ilonka σε διαβαζω και περιμενω μνε αγωνια τις εντυπωσεις σου. Εχω διαβασει απειρα για πελετ αλλα η προσωπικη εμπειρια ειναι αλλο πραγμα!

βιργινια.
11-03-11, 13:12
Όταν λες καθάρισμα με ηλεκτρική σκούπα ? Μέσα στο δοχείο που ρίχνεις τα pellets ? Και κάθε πότε πρέπει να το καθαρίζεις ? Βλέπεις διαφορά στη θέρμανση ? Ζεσταίνει το ίδιο με το πετρέλαιο ? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου αλλά είναι αρκετά τα χρήματα και θέλω να είμαι σίγουρη.

Καθάρισμα του λέβητα οχι του δοχείου pellet, κάθε 3 μέρες περίπου.
Διαφορά στη ζέστη είχαμε το σπίτι ζεσταίνετε πιο γρήγορα. Οσο για της ερωτήσεις δεν υπάρχει πρόβλημα και εμείς 6 μήνες ψάχναμε.

βιργινια.
11-03-11, 13:18
Τον λέβητα τον πήραμε 3300 ευρώ με το φπα. Την εγκατάσταση την έκανε ο άντρας μου είναι υδραυλικός. όσο για τα pellet ναι 2 τόνοι pellet 1 τόνο πετρέλαιο. για αποθήκευση έχουμε υπόγειο.

alcyon
11-03-11, 16:00
Να σε ευχαριστήσω για τις πληροφορίες... :)

Επίσης να ρωτήσω... θέλει κάποιο καθάρισμα τακτικό ή απλά μια φορά το χρόνο την κλασσική συντήρηση, όπως με το πετρέλαιο;

jannis
11-03-11, 16:23
Αν δε σε ενοχλεί... μπορείς να μου πεις πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι... και γενικά τι περιμένετε από τη δική σας εμπειρία.

Δηλαδή... πόσο σας κόστισε... και πόσο περιμένετε να σας κοστίσει;
Πόσο χώρο χρειάζεται για αποθήκευση του πελλετ;
Κάθε πότε χρειάζεται να γίνεται προμήθεια καυσίμου;

Με λίγα λόγια... αν δεν έχεις αντίρρηση (ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ το θέλεις)... κάνε μας παράδειγμα το ... σπίτι σου... :)

(Για να αποκτήσω μια αίσθηση).

Υ.Γ. Η εγκατάσταση είναι καινούρια ή έχει γίνει τροποποίηση σε προϋπάρχον σύστημα θέρμανσης;

Υ.Γ.2 .... Καμένοι από πετρέλαιο είμαστε...! :lol:

Η λύση του τζακιού (ενεργειακού) σε συνδιασμό με τα σώματα του καλοριφέρ είναι η καλύτερη κατα την άποψη μου. Ναι υπάρχουν τζάκια με εναλλάκτη για νερό ώστε να ζεσταίνει το νερό των καλοριφερ (αυτά υπάρχουν εδώ και καμοιά 30ρια χρόνια στην ευρώπη...) αλλά τώρα τα θυμηθήκαμε ως "ενεργειακά" ενα τέτοιο σύστημα κάνει γύρω στις 4000 Ευρώ (δηλαδή με 5-6 κυβικά πετρελαιου οικονομία -ή και λιγότερα αναλογα με τις νεες τιμες πετρελαίου- το έκανες απόσβεση). Αυτά που σου λέω καίνε ξύλα αλλά φαντάζομαι και πελετ. Αναλογα με το που μενεις και πόσο εύκολα μπορείς να προμηθευτείς το ένα ή το άλλο. Εχω δει στην πράξη τετοιο σύστημα (και μάλιστα είναι άνω 20ετίας το τζάκι) σε εξοχικό που να ζεσταίνει το καλοριφερ αποκλειστικά. Αυτά που υπάρχουν στην αγορά σήμερα μπορούν να συνδιαστούν με καυστήρα πετρελαίου.
Κάτι τέτοιο σκεφτόμαστε και εμείς.
Υπάρχει και άλλη λύση που δεν την έχω ψάξει αν έχεις τα καλοριφέρ, να βάλεις καυστήρα βιοκαυσίμων, δεν ξέρω πόσο πρακτική είναι όμως για την τροφοδοσία του.
Βεβαια αν και είμαι εκτός τοπικ η καλύτερη επένδυση για θέρμανση είναι η μόνωση του σπιτιού και ειδικότερα τα κουφώματα. Αλιώς ζεσταίνεις την Ελλάδα και όχι το σπιτι σου.

alcyon
11-03-11, 16:37
Το σπίτι από μόνωση είναι οκ.

Εδώ γενικά έχουμε μεγάλους χειμώνες και με κρύα. Το καλοριφέρ ανάβει συνήθως αρχές Οκτώβρη και σβήνει... σχεδόν... Απρίλη.

Επίσης... ως ενήλικος μπορώ άνετα να κυκλοφορώ με το σπίτι στους 18-19 βαθμούς.
Το βράδυ σκεπάζομαι με το πάπλωμα και όλα καλά. Έτσι δε χρειάζεται να το ανοίγω.

Τα παιδιά όμως έχουν θέμα.... Τα βλέπω πως κρυολογούν πιο εύκολα σε τέτοιες θερμοκρασίες. Έτσι το "σηκώνω" στους 20-21. Επίσης, το βράδυ ξεσκεπάζονται, και αναγκάζομαι να το έχω στα υπνοδωμάτια, ανοιχτό όλο το βράδυ.

Άρα.... ενεργειακό τζάκι.... βολεύει;;;; Τη νύχτα τι θα κάνω;;;
Εντάξει... δε θα μείνουν πάντα παιδιά... μα πότε θα σταματήσουν αυτές οι "ειδικές" συνθήκες;;

Γενικά ψάχνομαι για καλή, οικονομική, φιλική προς το περιβάλλον λύση.... δεδομένων των περιορισμών (π.χ. δε μπορώ να βάλω υγραέριο... γιατί δεν καλύπτονται οι προϋποθέσεις απόστασης από τα γειτονικά κτήρια).

Υ.Γ. Ως ιδέα το ενεργειακό τζάκι το λατρεύω!! Αλλά στην πράξη.... κάπου μου κολλάει........ ουφφφ :(

jannis
11-03-11, 16:57
Με το απλό τζάκι-φαντάζομαι και το ενεργειακό αν βάλεις ξύλα πριν πεσεις για ύπνο θα καίει για 2-3 ώρες ακόμη. Βαζεις και ένα χρονοδιακόπτη /θερμοστάτη στο πετρέλαιο να ξεκινήσει λίγο το πρωι. Δηλαδή μπορείς να καις το τζάκι (μόνο ή σε συνδιασμό αυτοματοποιημένο για τον καυστήρα) από το απόγευμα ως τις 2-3 το πρωι και τις πρωινές ώρες 5-8 το πετρελαιο (παραδείγματα δίνω)
Και εμένα ξεσκεπαζόντουσαν και τους φορούσα υπνόσακους (mother care) μέχρι πρόσφατα που τους έβαλα σε μεγάλα κρεβάτια με μεγάλα σκεπάσματα. Πάντως φιάχνουν υπνόσακους μέχρι 6 χρονών!

anastasiaspil
11-03-11, 18:34
Δεν γνωρίζω εάν έχεις διαβάσει αυτό το τόπικ. Προς το τέλος του δίνονται πληροφοίες για τα wood pellets
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=68097

Τώρα το διάβασα και σ' ευχαριστώ πολύ. Έχουμε πουληθεί με το πετρέλαιο και γί' αυτό ψάχνω να βρω μια εναλλακτική λύση.

anastasiaspil
11-03-11, 18:36
Τον λέβητα τον πήραμε 3300 ευρώ με το φπα. Την εγκατάσταση την έκανε ο άντρας μου είναι υδραυλικός. όσο για τα pellet ναι 2 τόνοι pellet 1 τόνο πετρέλαιο. για αποθήκευση έχουμε υπόγειο.

Με την τιμή του πετρελαίου του χρόνου το λιγότερο 1,5 ευρώ το λίτρο, θα κάνεις αμέσως απόσβεση :grin:

stelitsa33
11-03-11, 19:08
ο αντρας μου ειναι τωρα διημερο βουλγαρια γι αυτον τον λογο. αφου εψαξαν την τοπικη αγορα πηγαν στην φιλιππουπολη με εναν φιλο μας, ο οποιος εκλεισε λεβητα+"σομπα" για αγορα.
πολλα λεφτα ομως βρε κοριτσια. στην ελλαδα το κοστος ειναι 3,700Ε , ιταλικο συστημα , δεν ξερω τι τιμη καταφεραν να κλεισουν εκει.
εμεις μενουμε σε διαμερισμα, εχουμε τζακι το οποιο δεν καιμε επειδη ο αντρας μου βαρεθηκε να κουβαλαει ξυλα.
αν βαλουμε pellet θα πληρωνουμε παραλληλα το 30% των κοινοχρηστων που αφορουν στην θερμανση και θα μας στοιχιζει τα ιδια λεφτα.
προτιμω την εναλλακτικη του τζακιου που μου ζεσταινει ολο το σπιτι.
αν δεν ερχοταν το μωρο ισως σκεφτομουν διαφορετικα, αλλα τωρα πιστευω πως αυτα τα λεφτα που ετσι κι αλλιως δεν υπαρχουν, καλυτερα να διατεθουν για το μωρο.
** οσοι εχετε την οικονομικη ανεση μην το σκεφτεστε ! δεν ειναι κατι το καινουριο ωστε να εχετε ενδοιασμους. καντε ερευνα αγορας.

Νονντυ
11-03-11, 19:15
ο αντρας μου ειναι τωρα διημερο βουλγαρια γι αυτον τον λογο. αφου εψαξαν την τοπικη αγορα πηγαν στην φιλιππουπολη με εναν φιλο μας, ο οποιος εκλεισε λεβητα+"σομπα" για αγορα.
πολλα λεφτα ομως βρε κοριτσια. στην ελλαδα το κοστος ειναι 3,700Ε , ιταλικο συστημα , δεν ξερω τι τιμη καταφεραν να κλεισουν εκει.
εμεις μενουμε σε διαμερισμα, εχουμε τζακι το οποιο δεν καιμε επειδη ο αντρας μου βαρεθηκε να κουβαλαει ξυλα.
αν βαλουμε pellet θα πληρωνουμε παραλληλα το 30% των κοινοχρηστων που αφορουν στην θερμανση και θα μας στοιχιζει τα ιδια λεφτα.
προτιμω την εναλλακτικη του τζακιου που μου ζεσταινει ολο το σπιτι.
αν δεν ερχοταν το μωρο ισως σκεφτομουν διαφορετικα, αλλα τωρα πιστευω πως αυτα τα λεφτα που ετσι κι αλλιως δεν υπαρχουν, καλυτερα να διατεθουν για το μωρο.
** οσοι εχετε την οικονομικη ανεση μην το σκεφτεστε ! δεν ειναι κατι το καινουριο ωστε να εχετε ενδοιασμους. καντε ερευνα αγορας.
στη Βουλγαρια ποσο το βρηκατε?ειμαστε διαμερισμα διαμπερες μεν ομως δε μπορω να ανεβασω καμιναδα για τζακι μου ειπαν για σομπα πελλετ οπου βγαζεις μπουρι στο μπαλκονι το καλοκαιρι θα το ψαξω

βιργινια.
11-03-11, 19:30
Εμείς το χρόνο θέλουμε 3 τόνους πετρέλαιο δηλαδή περίπου 4500 ευρώ με πελλετ υπολογίζουμε 1500 ευρώ για 6 τόνους. Υπάρχει μεγάλη διαφορά.

anastasiaspil
11-03-11, 19:41
Εμείς το χρόνο θέλουμε 3 τόνους πετρέλαιο δηλαδή περίπου 4500 ευρώ με πελλετ υπολογίζουμε 1500 ευρώ για 6 τόνους. Υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Κάνεις απόσβεση του καυστήρα μόνο το χειμώνα που μας έρχεται. Θα το κοιτάξω κι εγώ. Ήθελα μόνο να σε ρωτήσω αν βγάζει πολύ καπνό η καμινάδα.

βιργινια.
11-03-11, 19:47
Καπνό βγάζει την ώρα που ανάβει για λίγο και μετά σταματάει. Εμείς δεν αλάξαμε καμινάδα κρατίσαμε αυτήν που είχαμε.

anastasiaspil
11-03-11, 19:53
Καπνό βγάζει την ώρα που ανάβει για λίγο και μετά σταματάει. Εμείς δεν αλάξαμε καμινάδα κρατίσαμε αυτήν που είχαμε.

Αχ Βιργινία μου διαφώτισέ με λίγο. Έχω ένα περίεργο γείτονα κολλητά στο δικό μου. Αν βγάζει πολλή ώρα καπνό ή μυρίζει άσχημα θα μου κάνει φασαρία.

βιργινια.
11-03-11, 23:01
Καπνό βγάζει για 3 με 5 λεπτά περίπου. Δεν μυρίζει άσχημα είναι σαν να καίς ξύλο.

ilonka19
11-03-11, 23:42
Αχ Βιργινία μου διαφώτισέ με λίγο. Έχω ένα περίεργο γείτονα κολλητά στο δικό μου. Αν βγάζει πολλή ώρα καπνό ή μυρίζει άσχημα θα μου κάνει φασαρία.

Αν μένεις στο νομό Αττικής ή Θεσσαλονίκης από το νόμο επιτρέπεται να καις μόνο πετρέλαιο ή φυσικό αέριο (δεν επιτρέπονται τα τζάκια). Στους υπόλοιπους νομούς επιτρέπεται να καις οτιδήποτε θέλεις. Δεν πιστεύω ο γείτονας να σου κάνει οποιαδήποτε φασαρία και το ποιο πιθανό είναι να κάνεις και ο ίδιος σύντομα παρόμοια εγκατάσταση.

anastasiaspil
12-03-11, 10:18
Καπνό βγάζει για 3 με 5 λεπτά περίπου. Δεν μυρίζει άσχημα είναι σαν να καίς ξύλο.

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Ρωτήσαμε τιμή και μας είπαν 4500 ευρώ για το δικό μας σπίτι 120 τετραγωνικών. Μένουμε σε μια επαρχιακή πόλη κοντά στην Κόρινθο, κι εδώ δεν γνωρίζουν και πολλά πράγματα για τους συγκεκριμένους καυστήρες.

anastasiaspil
12-03-11, 10:21
Αν μένεις στο νομό Αττικής ή Θεσσαλονίκης από το νόμο επιτρέπεται να καις μόνο πετρέλαιο ή φυσικό αέριο (δεν επιτρέπονται τα τζάκια). Στους υπόλοιπους νομούς επιτρέπεται να καις οτιδήποτε θέλεις. Δεν πιστεύω ο γείτονας να σου κάνει οποιαδήποτε φασαρία και το ποιο πιθανό είναι να κάνεις και ο ίδιος σύντομα παρόμοια εγκατάσταση.

Μακάρι. Είναι πολύ περίεργος όμως. Το σπίτι τώρα φτιάχνεται κι αυτός όλο προβλήματα δημιουργεί. Την αποθήκη την κάνουμε στην άκρη του δικού μας οικοπέδου κολλητά με το δικό του και μας κάνει συνέχεια παράπονα να την μεταφέρουμε :x

mariatoutzi
04-04-11, 12:37
Καλημέρα σας εμείς βάλαμε λέβητα pellet πριν κανένα 5μηνο. Εγώ το μόνο μειονέκτημα που βρήκα ήταν ότι θέλει να πετάς τη στάχτη κάθε 1 εβδομάδα περίπου,ανάλογα και πόσο το καις. Όσο για το γέμισμα με pellet κάνω κάθε 15μέρες αλλά εγώ πήρα να έχω μεγάλο αποθηκευτικό χώρο. Πλεονεκτήματα, ούτε και εμείς δεν αλλάξαμε κάτι από την εγκατάσταση που είχαμε του πετρελαίου και επίσης κάναμε απόσβεση του καυστήρα (αξίας 1.500 ευρώ) σε μια χρονιά ουσιαστικά αλλά το κάψαμε βέβαια και λίγο παραπάνω. Για κάθε 2 τόνους pellet πληρώναμε 200-210 ευρώ/τόνο δηλαδή 400-420 ευρώ ενώ για πετρέλαιο θέλαμε για 1 τόνο 900ευρώ (αναλογία όπως λέει και η βιργινία τόνο πετρέλαιο = 2τόνους πελλετ). Τον αγοράσαμε από μία καινούργια εταιρεία με την επωνυμία ''4Μ'' και από εκεί προμηθευόμασταν και το πέλλετ. Εμείς μιλούσαμε με κάποιον Παππά Μιλτιάδη στο e-mail miltiadispappas@yahoo.gr και στο τηλ 6942450826. Δεν έχουμε κάποιο παράπονο για την ώρα.

anastasiaspil
05-04-11, 13:51
Καλημέρα σας εμείς βάλαμε λέβητα pellet πριν κανένα 5μηνο. Εγώ το μόνο μειονέκτημα που βρήκα ήταν ότι θέλει να πετάς τη στάχτη κάθε 1 εβδομάδα περίπου,ανάλογα και πόσο το καις. Όσο για το γέμισμα με pellet κάνω κάθε 15μέρες αλλά εγώ πήρα να έχω μεγάλο αποθηκευτικό χώρο. Πλεονεκτήματα, ούτε και εμείς δεν αλλάξαμε κάτι από την εγκατάσταση που είχαμε του πετρελαίου και επίσης κάναμε απόσβεση του καυστήρα (αξίας 1.500 ευρώ) σε μια χρονιά ουσιαστικά αλλά το κάψαμε βέβαια και λίγο παραπάνω. Για κάθε 2 τόνους pellet πληρώναμε 200-210 ευρώ/τόνο δηλαδή 400-420 ευρώ ενώ για πετρέλαιο θέλαμε για 1 τόνο 900ευρώ (αναλογία όπως λέει και η βιργινία τόνο πετρέλαιο = 2τόνους πελλετ). Τον αγοράσαμε από μία καινούργια εταιρεία με την επωνυμία ''4Μ'' και από εκεί προμηθευόμασταν και το πέλλετ. Εμείς μιλούσαμε με κάποιον Παππά Μιλτιάδη στο e-mail miltiadispappas@yahoo.gr και στο τηλ 6942450826. Δεν έχουμε κάποιο παράπονο για την ώρα.

Καλημέρα και από μένα. Να σε ρωτήσω για την στάχτη πως την βγάζεις και την πετάς ? Γεμίζεις σακούλες και τις πετάς στα σκουπίδια ?

mariatoutzi
05-04-11, 18:18
Έχει ένα δοχείο που αποθηκεύεται και όταν γεμίσει εκείνο το αδειάζω σε σακούλες σκουπιδιών και όταν γεμίσουν τις πετάω, έτσι και αλλιώς όταν γεμίζουν ελαφριές είναι, στάχτη έχουν. Προτιμώ να κάνω αυτό παρά να πληρώνω το πετρέλαιο :)
Καλημέρα και από μένα. Να σε ρωτήσω για την στάχτη πως την βγάζεις και την πετάς ? Γεμίζεις σακούλες και τις πετάς στα σκουπίδια ?

anastasiaspil
05-04-11, 18:28
Έχει ένα δοχείο που αποθηκεύεται και όταν γεμίσει εκείνο το αδειάζω σε σακούλες σκουπιδιών και όταν γεμίσουν τις πετάω, έτσι και αλλιώς όταν γεμίζουν ελαφριές είναι, στάχτη έχουν. Προτιμώ να κάνω αυτό παρά να πληρώνω το πετρέλαιο :)

Είδα ότι τον καυστήρα τον αγόρασες 1500 ευρώ μόνο. Εδώ στην περιοχή μου (Κόρινθος) μας ζητάνε για 120 τετραγωνικά, 3800 ευρώ. Σε ποια περιοχή είσαι ?

mariatoutzi
08-04-11, 10:58
Εγώ μένω στα Μουδανιά της Θεσσαλονίκης αλλά το αγόρασα από Ορεστιάδα. Το ξέρω ότι γενικά ζητάνε πολλά αλλά από άλλου έμαθα και εγώ για την Ορεστιάδα. Αυτός έχει διάφορους λέβητες και σόμπες pellet για διάφορα τετραγωνικά και οικονομικά.

Είδα ότι τον καυστήρα τον αγόρασες 1500 ευρώ μόνο. Εδώ στην περιοχή μου (Κόρινθος) μας ζητάνε για 120 τετραγωνικά, 3800 ευρώ. Σε ποια περιοχή είσαι ?

anastasiaspil
08-04-11, 11:48
Εγώ μένω στα Μουδανιά της Θεσσαλονίκης αλλά το αγόρασα από Ορεστιάδα. Το ξέρω ότι γενικά ζητάνε πολλά αλλά από άλλου έμαθα και εγώ για την Ορεστιάδα. Αυτός έχει διάφορους λέβητες και σόμπες pellet για διάφορα τετραγωνικά και οικονομικά.

Έχεις μονοκατοικία ? Στο ζεσταίνει καλά το σπίτι ?

arleta
08-04-11, 12:07
ξέρετε αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με pellet σε στυλ σόμπας;;;
δηλαδή, να μην συνδέσεις τα σώματα του καλοριφερ..... να το χρησιμοποιείς γαι να ζεστάνεις ένα κομμάτι μόνο;;;;;

anastasiaspil
08-04-11, 12:28
ξέρετε αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με pellet σε στυλ σόμπας;;;
δηλαδή, να μην συνδέσεις τα σώματα του καλοριφερ..... να το χρησιμοποιείς γαι να ζεστάνεις ένα κομμάτι μόνο;;;;;

Ναι, είμαι σίγουρη ότι υπάρχει σόμπα χωρίς να τη συνδέσεις με το καλοριφέρ. Και χρειάζεται και μικρό μπουρί.

arleta
08-04-11, 14:34
Ναι, είμαι σίγουρη ότι υπάρχει σόμπα χωρίς να τη συνδέσεις με το καλοριφέρ. Και χρειάζεται και μικρό μπουρί.

και καλα δηλαδή όπως οι κλασσικές ξυλόσομπες;;;
με μπουρί στο τοίχο κτλ.....
ξέρουμε πόσο στοιχίζει κάτι τέτοιο;;;;;
κι αν πιάνει πολύ χώρο;;;; :rolleyes:

το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για κάτι τέτοιο..... :idea:
βασικά στο σπίτι έχουμε τζάκι και ζεσταίνει πολυ σε κουζίνα-σαλόνι.... μας αρέσει κιόλας το τζακι!!!!
και λέω για οικονομία μήπως στο υπόλοιπο σπίτι έβαζα καμιά σόμπα pellet....το υπόλοιπο σπίτι είναι 2 υπνοδωμάτια.... το πετρέλαιο πλέον είναι ασύμφορο.... και πρέπει να δω τι θα κάνω.... τουλάχιστον η βασική θέρμανση του σπιτιου να μην είναι καλοριφερ.... το καλοριφερ να παίζει σε ώρα ανάγκης......

ευχαριστώ για την απάντηση!!!!!!!!! :p

mariatoutzi
08-04-11, 15:01
Ναι μονοκατοικία έχουμε. Δεν εχει καμία διαφορα στην απόδοση. Δεν καταλαβένεις κάποια διαφορά. Άλλωστε με τα καλοριφέρ ζεστένεσαι δεν έχει σημασία με ποιό τρόπο ζεστένονται αυτά, pellet ή πετρέλαιο.

Έχεις μονοκατοικία ? Στο ζεσταίνει καλά το σπίτι ?

mariatoutzi
08-04-11, 15:05
Όπως είπα και στην anastasiaspil επειδή εγώ έχω βάλει καυστήρα pellet όταν έψαχνα η εταιρεία μου έστειλε ένα φυλλάδιο και με σόμπες pellet και νομίζω ότι έιχαν γύρω στο χιλιάρικο αλλά δεν είχαν καμία σχέση με τις ξυλόσομπες, είχαν όμορφο design.

και καλα δηλαδή όπως οι κλασσικές ξυλόσομπες;;;
με μπουρί στο τοίχο κτλ.....
ξέρουμε πόσο στοιχίζει κάτι τέτοιο;;;;;
κι αν πιάνει πολύ χώρο;;;; :rolleyes:

το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για κάτι τέτοιο..... :idea:
βασικά στο σπίτι έχουμε τζάκι και ζεσταίνει πολυ σε κουζίνα-σαλόνι.... μας αρέσει κιόλας το τζακι!!!!
και λέω για οικονομία μήπως στο υπόλοιπο σπίτι έβαζα καμιά σόμπα pellet....το υπόλοιπο σπίτι είναι 2 υπνοδωμάτια.... το πετρέλαιο πλέον είναι ασύμφορο.... και πρέπει να δω τι θα κάνω.... τουλάχιστον η βασική θέρμανση του σπιτιου να μην είναι καλοριφερ.... το καλοριφερ να παίζει σε ώρα ανάγκης......

ευχαριστώ για την απάντηση!!!!!!!!! :p

naturalgas
14-04-11, 18:37
Ένας τόνος πετρέλαιο 780€ = με 2,5 τόνους πελετ Χ250 = 625 €, και αυτό εφόσον είναι καλής ποιότητας , όχι από Βουλγαρία και με πολύ χαμηλή υγρασία .

Μειονεκτήματα ?
Χαμαλίκι
Χώρος αποθήκευσης
Δίκτυο διανομής
Δίκτυο service
Βρομιά

naturalgas
14-04-11, 18:38
Κορίτσια ζητώ τη βοήθειά σας. Μας είπαν αντί για καυστήρα πετρελαίου στο σπίτι που φτιάχνουμε να βάλουμε καυστήρα που να καίει pellets.
Έχει καμμιά στο σπίτι της τέτοιο καυστήρα? Τι μειονεκτήματα και τι πλεονεκτήματα έχει ?
Ένας τόνος πετρέλαιο 780€ = με 2,5 τόνους πελετ Χ250 = 625 €, και αυτό εφόσον είναι καλής ποιότητας , όχι από Βουλγαρία και με πολύ χαμηλή υγρασία .

Μειονεκτήματα ?
Χαμαλίκι
Χώρος αποθήκευσης
Δίκτυο διανομής
Δίκτυο service
Βρομιά

anastasiaspil
14-04-11, 18:57

Μειονεκτήματα ?
Χαμαλίκι
Χώρος αποθήκευσης
Δίκτυο διανομής
Δίκτυο service
Βρομιά

Δηλαδή είναι κάτι σαν τα καλοριφέρ που έκαιγαν πυρήνα ? Είχαμε παλιά στο πατρικό μου και είχαμε δυνοπαθήσει. Άσε που αρκετές φορές ήταν μες στην υγρασία και δεν καιγότανε με τίποτα, και γέμιζε η γειτονιά καπνούς .

ilonka19
15-04-11, 01:47

Μειονεκτήματα ?
Χαμαλίκι
Χώρος αποθήκευσης
Δίκτυο διανομής
Δίκτυο service
Βρομιά
Που βρήκες πετρέλαιο με 780 € ; Η μέση τιμή είναι 900 ευρώ.
Η σχέση 1:2,5 που αναφέρεις μάλλον αναφέρεται σε καυστήρες κάκιστης ποιότητας.
Το πέλλετ Βουλγαρίας μία χαρά είναι για την ώρα (150/ τόνος), δηλαδή αντί για 900 ευρώ ξοδεύω περίπου 300.
Μειονέκτημα είναι σίγουρα το κόστος αγοράς καινούριου λέβητα 4000-5000 ευρώ και το γεγονός ότι μία φορά στις 10 μέρες πρέπει να αφαιρείς τη στάχτη από το συλλέκτη και να ρίχνεις πέλλετ στο σιλό.

anastasiaspil
16-04-11, 13:59
Που βρήκες πετρέλαιο με 780 € ; Η μέση τιμή είναι 900 ευρώ.
Η σχέση 1:2,5 που αναφέρεις μάλλον αναφέρεται σε καυστήρες κάκιστης ποιότητας.
Το πέλλετ Βουλγαρίας μία χαρά είναι για την ώρα (150/ τόνος), δηλαδή αντί για 900 ευρώ ξοδεύω περίπου 300.
Μειονέκτημα είναι σίγουρα το κόστος αγοράς καινούριου λέβητα 4000-5000 ευρώ και το γεγονός ότι μία φορά στις 10 μέρες πρέπει να αφαιρείς τη στάχτη από το συλλέκτη και να ρίχνεις πέλλετ στο σιλό.

Τα πέλλετ είναι συσκευασμένα για να μπορείς να τα αποθηκεύσεις κάπου ή στα ξεφορτώνουν χύμα σε κάποιο μέρος ?

ilonka19
16-04-11, 19:41
Συσκευασμένα σε σακιά των 15 κιλών όπως τα εγχώρια.

marsolan
17-04-11, 02:56
Μολις βρηκα το θεματακι και με ενδιαφερει...
Εμεις φτιαχνουμε τωρα το σπιτι μας...διαμερισμα σε πολυκατοικια αλλα με δικο μας καυστηρα και λεβητα(ολα τα διαμερισματα στην πολυκατοικια ετσι θα ειναι) και αποφασισαμε να βαλουμε και ενεργειακο τζακι αντι για συμβατικο...
Θα φτασει περιπου 4500 ευρω κομπλε με την διακοσμηση του(3000 ευρω θα πληρωσουμε εξτρα εμεις-1500 περιπου ειναι το κοστος του κατασκευαστη)....
σκεφτομαι να το καιμε απο το απογευμα και μετα μεχρι να κοιμηθουμε και απλα το πρωι που εμεις μεν θα φευγουμε αλλα το παιδι θα ειναι σπιτι να αναβω και το καλοριφερ με θερμοστατη-χρονοδιακοπτη ωστε να υπαρχει ζεστη...

Βασικα δεν ξερω τι κερδος θα εχουμε...στην πορεια θα δουμε αλλα εσεις που εχετε κατι παρομοιο ειδατε οφελος???

Να ρωτησω και κατι ακομη...
Εμεις δεν εχουμε δυνατοτητα να βαλουμε ηλιακο θερμοσιφωνα και το χειμωνα το νερο σε μπανιο κλπ θα ζεσταινεται μεσω μποιλερ οσο ειναι ανοιχτη η θερμανση.
Αν δεν ειναι ανοιχτο ολη μερα το καλοριφερ...ποση ωρα μενει ζεστο το νερο...ξερετε να μου πειτε???

Επισης θα εχει ενα κουμπακι ωστε το καλοκαιρι να παιρνει μπρος ο καυστηρας για λιγο αλλα να μην ζεσταινονται τα σωματα...αλλα ισα να εχει ζεστο νερο το σπιτι.Μας ειπαν οτι θα πρεπει απλα να υπαρχει λιγο πετρελαιο και το καλοκαιρι μεσα στο λεβητα και οτι η καταναλωση θα ειναι πολυ μικρη.
Εχετε αποψη??

Οι σομπες pellet ενδεικνυνται και για μικρους χωρους...ας πουμε να ζεσταινονται δυο δωματια μονο??

anastasiaspil
18-04-11, 13:53
Συσκευασμένα σε σακιά των 15 κιλών όπως τα εγχώρια.

Σου έχει τύχει κάποια pellet να έχουν υγρασία ή να μην είναι καλά ?

Μειλίχιος
19-04-11, 00:00
Βρήκα μια μεγάλη και ενδιαφέρουσα συζήτηση με εκατοντάδες παραθέσεις επαγγελματιών και χρηστων πέλλετς.
http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=56&t=177808

Μειλίχιος
19-04-11, 00:12

Μειονεκτήματα ?
Χαμαλίκι
Χώρος αποθήκευσης
Δίκτυο διανομής
Δίκτυο service
Βρομιά
:cool::cool: Αν δεν υπέγραφες ως "ΟΡΥΚΤΟ ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟ natural gas" , θα στοιχημάτιζα ότι είσαι διανομέας πετρελαίου θέρμανσης φίλε μου.

Μα πόση λύσσα βγάζουν όλοι (ΙΔΙΩΣ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ) για μία ΕΓΧΩΡΙΑ Ανανεωσιμη πηγή ενέργειας;:oops::oops:

anastasiaspil
19-04-11, 11:10
Βρήκα μια μεγάλη και ενδιαφέρουσα συζήτηση με εκατοντάδες παραθέσεις επαγγελματιών και χρηστων πέλλετς.
http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=56&t=177808

Σ' ευχαριστώ πολύ. Ήταν πολύ κατατοπιστικό. Το μόνο που με προβληματίζει είναι που θα τα ξεφορτώνουμε, γιατί ο καυστήρας θα είναι στην πίσω πλευρά του σπιτιού. Μπροστά υπάρχει το γκαράζ, που είναι το μόνο που έχει πρόσβαση στον κήπο του σπτιού, που βρίσκεται στο πίσω μέρος. Δεν μπορεί όπως να μπει φορτηγό.

LAMAR
19-04-11, 16:13
οποιος εχει αγνοια για το αντικειμενο,να μη γραφει αερολογιες!
Σωρεια μειονεκτηματων!
------------------------------
Ειμαι στην Δραμα.Προσφατα,γειτονας μου σε μονοκατοικια,εγκατεστησε καυστηρα απο Βουλγαρια για χωρους 160 τμ.
Εφοδιαζεται με pelet απ εκει. Καυση και θερμανση ΡΟΛΟΙ!
Και τωρα το πιο ενδιαφερον.
Τιμη καυστηρα συν εγκατασταση : 1800 ευρω
Τιμη pelet ανα τονο : 130 ευρω
Η συσκευασια ειναι συνηθως σε σακκουλα 15 kg.
Στον εναν μηνα,καιει περιπου 2 τονους pelet.

Θα απαντησω σε οποιαδηποτε ερωτηση,αλλα ισως οχι αμεσα.

anastasiaspil
19-04-11, 18:47
Σωρεια μειονεκτηματων!
Ειμαι στην Δραμα.Προσφατα,γειτονας μου σε μονοκατοικια,εγκατεστησε καυστηρα απο Βουλγαρια για χωρους 160 τμ.

Θα απαντησω σε οποιαδηποτε ερωτηση,αλλα ισως οχι αμεσα.

Δηλαδή LAMAR πετρέλαιο έκαιγε ένα τόνο τον μήνα ή λιγότερο ? Και όταν λες ότι τον αγόρασε από εκεί ? Πήγε ο ίδιος ή είχε κάποιον γνωστό ?

Μειλίχιος
19-04-11, 23:17
Σωρεια μειονεκτηματων!

Θα απαντησω σε οποιαδηποτε ερωτηση,αλλα ισως οχι αμεσα.Δηλαδή καίει 67 κιλά την ημέρα.:shock::shock: Απαραδεκτο.
Έχω δει τέτοιο Βουλγάρικο ξυλοκάζανο με καυστήρα πέλλετ φορεμένο πάνω.
Θερμοκρασία καυσαερίων 220 βαθμούς. Την στιγμή που το δικό μου βγάζει 105-120, ενω κάποια Αυστριακά πανακριβα βγάζουν 90.

LAMAR
20-04-11, 12:02
οσοι ενδιαφερονται για το αντικειμενο,να ψαξουν καλα την αγορα και να μην επιρεαστουν απο ...καλοθελητες που κυκλοφορουν μεσα εδω!
Μειλιχιος,στο προηγουμενο μου post κατι εγραψα(οποιος εχει αγνοια...).
Ο ογκος της παραγωγης καυστηρων pelet απο την Βουλγαρια,πηγαινει στην ΙΤΑΛΙΑ!
Τυχαινει απο το 1991 με δυο δικες μου εταιρειες να ειμαι και στην Βουλγαρια και ....κατι γνωριζω.
Ανακεφαλαιωση με δυο λεξεις:
ΨΑΞΤΕ ΚΑΛΑ

Μειλίχιος
20-04-11, 17:58
οσοι ενδιαφερονται για το αντικειμενο,να ψαξουν καλα την αγορα και να μην επιρεαστουν απο ...καλοθελητες που κυκλοφορουν μεσα εδω!
Ο ογκος της παραγωγης καυστηρων pelet απο την Βουλγαρια,πηγαινει στην ΙΤΑΛΙΑ! ...ΕΡΑΤΟ καυστήρα (leader της Βουλγαρικής αγοράς) στην Ιταλία δεν έχω δει τόσα χρόνια. Ενώ στην ιστοσελίδα της έχει ένα σωρό Ιταλικές φιρμες που τα εργοστάσια είναι στην Ιταλία.
Αν τυχόν εννοείς ότι τα Ferroli κατασκευάζονται στην Βουλγαρία, αυτό πιθανόν να αληθεύει. Πες μας.

Τυχαινει απο το 1991 με δυο δικες μου εταιρειες να ειμαι και στην Βουλγαρια και ....κατι γνωριζω.
ΨΑΞΤΕ ΚΑΛΑ
...πόσο πιο καλά θα ήταν ...
να ήσουν πιο συγκεκριμένος....
Προσωπικά δεν κατάλαβα τίποτα.
Αν κατάλαβε κάποιος άλλος, ας μας πει.:(

sv2dxa
01-05-11, 21:28
Πιστευω οτι ο λεβητας pellet είναι μονόδρομος για τις μονοκατοικίες.
Και για την ωρα οι σομπες για τις πολυκατοικιες.
Μετά απο 2 μήνες χρήση ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Εχω αγοράσει τον ADGREEN και ειδα μεγαλες διαφορες σε σχεση με το πετρελαιο.
Οσο αφορα την επιπλεον εργασια που επιβαλει ο λεβητας νομιζω πως μπροστα στην οικονομία που προσφερει δεν ειναι τιποτα.
Προσοχη μεγάλη στην τεχνικη υποστήριξη.

alcyon
10-06-11, 18:51
Τελικά, όσοι βάλατε πελετ.... πωωωωςςς πήγε ο χειμώνας;;
Κατανάλωση: Ήταν τελικά πράγματι οικονομικότερο για την "ίδια ζέστη";
Λειτουργικότητα: Σας κούρασε το φόρτωμα και το καθάρισμα;
Συντήρηση: Χρειάζεται συχνά; Κόστος;

Γενικότερες εντυπώσεις... από τη σεζον...
Περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον...! :D

Μειλίχιος
11-06-11, 19:04
εγω πιά ενημερώνομαι εδω.
Όπου έχουν μαζευτεί πολλοί επαγγελματίες του χώρου και υπάρχει ζωντανή συζήτηση (180 σελίδες) με φωτο και βίντεο
http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=56&t=177808&p=3541742#p3541742

pk33
14-06-11, 11:10
Δεν έχω άποψη για τα pellets.
Θεωρώ ότι το ενεργειακό τζάκι μπορεί να βοηθήσει μόνο ένα σύστημα κεντρικής θέρμανσης και αυτό κυρίως σε ένα μεγάλο εννιαίο χώρο. Αν το σπίτι έχει πολλούς μικρούς χώρους τότε το ενεργειακό τζάκι δεν θα βοηθήσει.

Θεωρώ ότι το καλύτερο σύστημα είναι Φυσικό Αέριο αν μπορείς να βάλεις, με υποστήριξη από τον ήλιο. Τοι σύστημα θερμαίνει το νερό του καλοριφέρ τόσο από τον λέβητα όσο και από τον ήλιο. Φυσικά το σύστημα περιλαμβάνει και ηλιακό θερμόσύφωνα. Μάλιστα το βέλτιστο είναι στις κρύες μέρες που έχουν συνεφιά, οπότε δεν έχεις παραγωγή από τον ήλιο, να χρησιμοποιείς το Φυσικό Αέριο για θέρμανση του νερού χρήσης, και όχι ηλεκτρικό θερμοσύφωνα.

Τέτοια συστήματα έχει η buderus, ο Μαλτέζος και άλλοι. Νομίζω ότι το κόστος είναι περίπου 3-4 χιλιάδες επιπλέον από ένα κλασσικό σύστημα κεντρικής θέρμανσης, στο οποίο όμως θα έβαζες ξεχωριστά με άλλα 1500 έναν ηλιακό τριπλής ενέργειας.

Πρέπει όμως να έχεις υπόψη σου ότι μέγιστη επίδραση στην απόδοση ενός συστήματος θέρμανσης έχουν:
1. Η θερμομόνωση του κτιρίου. Ακόμη και αν οι τοίχοι δεν έοχυν καλή θερμόνωση, και μόνο η αντικατάσταση των κουφωμάτων με θερμοδιακοπτώμενα (ή αντίστοιχα PVC), δίνει εντυπωσιακά αποτελέσματα. Αντίστοιχα μέγιστο ρόλο παίζει η θερμομόνωση της οροφής. Ο ζεστός αέρας πάει προς τα πάνω. Αν λοιπόν η οροφή είναι αμόνωτη, τότε ο θερμός αέρας πηγαίνοντας πάνω (όπως είναι η φυσική του ροή) θα ψύχεται από το ταβάνι, και όχι από την φυσική κυκλοφορία του αέρα εντός του σπιτιού.
2. Η θέση των σωμάτων. Η βέλτιστη θέση είναι κάτω από τα κουφώματα (αν μιλάμε για παράθυρα) ή διπλα (αν μιλάμε για μπαλκονόπορτα) ώστε να δημιουργεί ένα θερμικό τείχος και να μην αφήνει τον αέρα να κρυώσει τόσο πολύ από την "θερμική τρύπα" του κουφώματος.

Εδώ στην Ελλάδα δυστυχώς παραβλέπουμε την σχεδίαση και θερμομόνωση των κτιρίων και ψάχνουμε για οικονομία μόνο ώς προς το καύσιμο που χρησιμοποιείται.

τον
14-06-11, 11:22
εγω εχω ενεργειακο τζακι .......η αληθεια ειναι οτι μας εσωσε εχω να βαλω πετρελαιο 2 χρονια ...ουτε περιση ουτε φετος εβαλα .......το σπιτι ειναι μαζονετα
οταν το ανεβαζα στο 100 και δουλευε ολο το βραδυ η ζεστη ανεβαινε στον πανω οροφο και το δωματιο της μικρης που ειναι στην ευθεια της σκαλα ζεστενοταν ,οταν εκλεινα πορτα μπανου και του υπνοδωματιου μου....
ολο ο οροφος και τα δωματια των παιδιων των μεγαλων δεν βραζανε αλλα εσπαγε ο παγος .....και αυτα ληπουν σχεδον ολοι μερα αρα καλα ηταν ......
Πρεπει ομως να εχεις ξυλα διοτι τρωι πολλα ...............τωρα σαυτο το θεμα δεν ξερω αν θα σε συμφερει ....εγω οι ελιες που ειχα,ειχαν καει πριν 3 χρονια και ετσι ειχα πολλα ξυλα ....του χρονου θα εχω πιο λιγα αλλα μενω κρητη κατι θα βρω χωρις να αγορασω ...................κατα ταλλα δεν θα το αλαζα με τιποτα και ταλεφτα που εδωσα χαλαλι τα εβγαλα φετος

fotinopsaro
14-06-11, 12:33
την καλημερα μου σε ολους.θα θελα να καταθεσω και εγω την προσωπικη μου αποψη καθως στο σπιτι που μενουμε ειμαστε μολις δυο χρονια και καναμε απιστευτη ερευνα σχετικα με την θερμανση του.θεωρουμε την καλυτερη επενδυση αρχικα τα κουφωματα καθως αυτα θα πρεπει να ναι σε θεση να συντηρουν την θερμανση μεσα στο χωρο.μενουμε στον τριτο οροφο χωρις να εχουμε επανω αλλο διαμερισμα.στην συνεχεια τοποθετησουμε ενεργειακο τζακι το οποιο κανει απιστευτη οικονομια καθως το καιμε απο νωρις το απογευμα μεχρι αργα το βραδυ και για κεντρικη θερμανση επιλεξαμε το φυσικο αεριο με δικο μας ατομικο καυστηρα.φετος πληρωσαμε σε συνολο 700 ευρω με ζεστο νερο απεριοριστο και τα σωματα αναμμενα στους 22 βαθμους απο το πρωι μεχρι το απογευμα.

alcyon
20-06-11, 23:19
Πιστευω οτι ο λεβητας pellet είναι μονόδρομος για τις μονοκατοικίες.
Και για την ωρα οι σομπες για τις πολυκατοικιες.
Μετά απο 2 μήνες χρήση ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Εχω αγοράσει τον ADGREEN και ειδα μεγαλες διαφορες σε σχεση με το πετρελαιο.
Οσο αφορα την επιπλεον εργασια που επιβαλει ο λεβητας νομιζω πως μπροστα στην οικονομία που προσφερει δεν ειναι τιποτα.
Προσοχη μεγάλη στην τεχνικη υποστήριξη.

Μπορεις να μιλήσεις λίγο με νούμερα;
Πόσο σου κόστιζε πριν, πόσο τώρα, πόσο το καις, κάθε πότε χρειάζεσαι ανεφοδιασμό, κάθε πότε συντήρηση, τυχων αρνητικα σημεια, τι κέρδισες, τι έχασες... και ό,τι άλλο μπορείς και έχεις τη διάθεση να σχολιάσεις θα ήταν χρήσιμο! :D

Αναμένω με μεγάλο ενδιαφέρον! :D

arleta
20-06-11, 23:44
Μπορεις να μιλήσεις λίγο με νούμερα;
Πόσο σου κόστιζε πριν, πόσο τώρα, πόσο το καις, κάθε πότε χρειάζεσαι ανεφοδιασμό, κάθε πότε συντήρηση, τυχων αρνητικα σημεια, τι κέρδισες, τι έχασες... και ό,τι άλλο μπορείς και έχεις τη διάθεση να σχολιάσεις θα ήταν χρήσιμο! :D

Αναμένω με μεγάλο ενδιαφέρον! :D

αμειωτο το ενδιαφερον κι απο εδώ!!!!

mgeorgan
20-06-11, 23:52
θα ηθελα να ρωτήσω όσους έχουν πελετ σομπα ή καυστηρα, αν ειναι θορυβώδες. Θέλουμε να το βαλουμε στην κρεβατοκάμαρα και ο τεχνικος μας απετρεψε, λέγοντας οτι δεν θα μπορούμε να κοιμηθούμε. Το σαλόνι λέει ειναι ηχογενής περιοχή και δεν θα ενοχλεί. Εμεις όμως που δεν παρακολουθούμε τηλεόραση και που στην κρεβατοκάμαρα πάμε μόνο για ύπνο θεωρούμε οτι είναι προτιμότερο να το ακούσουμε 2-3 φορές που θα δουλέψει το βράδυ πα΄ρα όλη μέρα στο σαλόνι. Ποια είναι η γνώμη σας?
εχουμε καταλήξει στην edilkamin, ξέρετε κάτι?

ilonka19
21-06-11, 06:56
Έχουμε τοποθετήσει καυστήρα πέλλετ και κάνει λιγότερο θόρυβο από ότι ο καυστήρας πετρελαίου. Οσον αφορά αυτό που πρέπει να προσέξετε είναι να διαλέξετε τον κατάλληλο καυστήρα για τα τμ του σπιτιού σας. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι ελάχιστοι είναι αυτοί που γνωρίζουν το θέμα και έχουν τοποθετήσει αρκετούς τέτοιου τύπου καυστήρες. Ολοι το παίζουν ειδήμονες, αλλά οι περισσότεροι έχουν μαύρα μεσάνυχτα. Στα μείον μπορώ να αναφέρω ότι πρέπει να πληρώσεις εφάπαξ πολλά λεφτά και ότι μία φορά τη βδομάδα πρέπει κάποιος να κατεβαίνει στο λεβητοστάσιο να γεμίζει το χωνί με πέλλετ και να αφαιρεί τη στάχτη καθώς και ότι η αποθήκευση των πέλλετ καταλαμβάνει μεγάλο μέρος της αποθήκης (εννοείται ότι δεν θα παραγγέλνεις κάθε βδομάδα 20 σακιά), ενώ στα συν ότι γλιτώνεις πάρα πολλά χρήματα ειδικά αν ζεις σε κρύα περιοχή.

arleta
21-06-11, 23:37
Έχουμε τοποθετήσει καυστήρα πέλλετ και κάνει λιγότερο θόρυβο από ότι ο καυστήρας πετρελαίου. Οσον αφορά αυτό που πρέπει να προσέξετε είναι να διαλέξετε τον κατάλληλο καυστήρα για τα τμ του σπιτιού σας. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι ελάχιστοι είναι αυτοί που γνωρίζουν το θέμα και έχουν τοποθετήσει αρκετούς τέτοιου τύπου καυστήρες. Ολοι το παίζουν ειδήμονες, αλλά οι περισσότεροι έχουν μαύρα μεσάνυχτα. Στα μείον μπορώ να αναφέρω ότι πρέπει να πληρώσεις εφάπαξ πολλά λεφτά και ότι μία φορά τη βδομάδα πρέπει κάποιος να κατεβαίνει στο λεβητοστάσιο να γεμίζει το χωνί με πέλλετ και να αφαιρεί τη στάχτη καθώς και ότι η αποθήκευση των πέλλετ καταλαμβάνει μεγάλο μέρος της αποθήκης (εννοείται ότι δεν θα παραγγέλνεις κάθε βδομάδα 20 σακιά), ενώ στα συν ότι γλιτώνεις πάρα πολλά χρήματα ειδικά αν ζεις σε κρύα περιοχή.

εκεί που εχει φτασει το πετρελαιο πλεον κ σε μέρος που δε κανει πολυ κρυο να 'σαι.... δε συμφερει..............

mag279
17-08-11, 00:23
Καλησπερα σε ολο το φορουμ.
Ψαχνω αμεσα για σομπα πελλετ για το σπιτι γιατι ερχεται χειμωνας κ το πετρελαιο θα παει στα υψη! Περυσι καψαμε τρελλο πετρελαιο κ δεν ζεσταθηκαμε καθολου κ τωρα με το παιδι δεν ειναι να τραβηξουμε τα ιδια.
Το σπιτι ειναι 150 τμ παραθαλασσιο.
Οσοι εχετε βαλει ειστε ευχαριστημενοι? Γνωριζετε καποιον στη θεσσαλονικη η περιχωρα που να τις εχει οικονομικα? Οσο γινεται δλδ! Ποσο κοστιζει μια σομπα πελλετ που να καλυπτει τον χωρο μου?
Α κ κατι αλλο. Υπαρχει σομπα πελλετ χωρις μπουρι? Κ γενικως τι συντηρηση χρειαζονται?
Πιο πολυ ενδιαφερομαι για την σομπα κ το κοστος της το καυσιμο ειναι πλεον ευκολο να το βρεις!
Οποιος ξερει κατι/καποιον να μου πει θα με βοηθησει ιδιαιτερα!

madipemi
17-08-11, 00:28
eγω εχω μολις βαλει καυστηρα πελλετ κ μου κοστισε 4000+.
Τωρα απο αποδοση κτλ θα εχω αποψη του χρονου...;)

για σομπα νομιζω πως η τιμη ειναι μικροτερη.

mag279
17-08-11, 23:07
Τι εγινε βρε παιδια ολοι πετρελαιο κ φυσικο αεριο θα καψετε? Μακαρι να τα εχετε τα λεφτα ευχη μου εγω παντως δεν εχω γιαυτο ψαχνω πελλετ.
Αλλα απο οτι φαινεται τζιφος στο φορουμ!

LAMAR
18-08-11, 02:17
mag279 ,
εισαι απο Θεσσαλονικη απ οτι βλεπω. Κανε μια βολτα μεχρι την Βουλγαρια και θα βρεις αυτο που θελεις με τα μισα χρηματα. Τα καυσιμα(πελετ) και αυτα θα τα βρεις πολυ πιο φθηνα.
Αρκει να σου πω καυστηρας πελετ 32 kw , 2.000 ευρω (Ιταλικος).
Υπαρχουν και παρα πολλες θερμαστρες για πελετ. Δεν θυμαμαι τιμες γιατι δεν με ενδιεφερε Θα παρω αυτες τις μερες τον καυστηρα, Οτι θελησεις ,οταν μπω ξανα εδω, θα σε ενημερωσω.

Phyllis
18-08-11, 14:31
πολυ καλη λυση φαινεται η θερμανση με pellet αλλα πολυ ακριβοι οι καυστηρες και οι εποχες δυσκολες
βεβαια κανεις αποσβεση σχετικα συντομα αλλα ξαφνικα να δωσεις 3500ε για νεο καυστηρα δεν ειναι και λιγα

riniw 1980
18-08-11, 19:48
το pellet είναι πεπιεσμένο πριονίδι ξύλου...στο μαγαζί που δούλευα εγω στην Αττική είχαμε αλλά δεν ξέρω για σόμπα...θα σε συμβούλευα καυστήρα πετρελαίου pellet ή αν έχεις να διαθέσεις ενεργειακό τζάκι-είναι αυτά που καίνε ξύλο και κλείνουν με πόρτα τζαμένια-που έχουν φοβερή απόδοση (δούλευα εγω στο μαγαζί 90 τ.μ. τα ζέσταινε για πλάκα στο τέταρτο με 3 κούτσουρα)..στη Θεσσαλονίκη έχετε αρκετά καλά μαγαζιά να κάνεις την έρευνα αγοράς σου!!θα περιμένω να μας πεις εντυπώσεις και κόστος το χειμώνα

ΕΥΗ Γ
18-08-11, 21:24
ενδιαφερομαι και εγω..
θελουμε να βαλουμε μια σομπα στο κεντρο του σπιτιου για να τη δουλευουμε επικουρικα..εχουμε καλοριφερ..αλλα θα προσπαθησουμε να μειωσουμε λιγο την καταναλωση πετρελαιου...

εχω ακουσει ομως οτι ειναι παρανομο σε αττικη και θεσσαλονικη..γνωριζει κανεις κατι ?

nenapant
18-08-11, 21:37
αν γνωριζει καποια κοπελα θα μπορουσε να μου πει αν αυτη η σομπα ειναι κανονικη δηλαδη με πουρι ή ειναι απλα μια σομπα που την βαζεις οπου θελεις?Επειδη το σπιτι ειναι ενοικιαζομενο δεν θελουμε να τρυπησουμε και δεν μπορουμε βασικα γιατι αν ηταν ετσι ολοι θα το κανανε,και σκεφτομαστε μια εναλακτικη το σπιτι ειναι γυρω στα 75 τετραγωνικα και εχει πολυ υγρασια εχουμε απωλειες απο παντου απο κατω πυλωτη απο αριστερα ανοιχτοι μπρος πισω ανοιχτοι,χαλια μαυρ!

Phyllis
18-08-11, 22:47
μια φιλη μου που εβαλε τον προηγουμενο χειμωνα ειναι πολυ ευχαριστημενη.δεν καψανε καθολου πετρελαιο μονο μαυτη τη σομπα.βεβαια μενει εκτος θεσσαλονικης οποτε δεν ξερω αν επιτρεπεται μεσα στην πολη
.οσο για το καθαρισμα καθε 2-3 μερες βγαζεις ενα συρταρακι με σταχτη
νομιζω ομως πως χρειαζονται χωνια για να βγαινει ο καπνος

mag279
19-08-11, 00:11
Λοιπον επειδη το εχω ψαξει αρκετα το θεμα το πελλετ απαγορευεται στις πολεις δεν ξερω γιατι ακριβως (υποθετω οτι προωθουν το φυσικο αεριο κ το πετρελαιο γιατι αν το γυρισουν ολοι στο πελλετ ξερετε που θα τα βαλλον τα αλλα).
Οσον αφορα για το μπουρι καπου διαβασα οτι υπαρχουν καποιες σομπες χωρις μπουρι απλα βαζεις εναν καταλυτη που καποια στιγμη τον αλλαζεις.
Αυτα προς το παρον κ συνεχιζω να το ψαχνω το θεμα γιατι με καιει αμεσα. Κ να τονισω ακομη μια φορα οτι ψαχνω για ΣΟΜΠΑ πελλετ κ οχι για καυστηρα!
Στο σπιτι εχουμε κ τζακι κ καλοριφερ! Περυσι τα αναβαμε κ τα δυο κ δεν ζεσταθηκαμε καθολου.

Phyllis
19-08-11, 10:30
ειδες καθολου στο ιντερνετ;
απο μαγαζια εχω δει ενα λιγο πιο πανω πανω απο τοjumbo του ωραιοκαστρου και ενα στο δρομο για καβαλα λιγο μετα την στροφη για jumbo αλλα δεν εχω παει ακομα σε καποιο

κλάρα
19-08-11, 16:10
Εγω που το εψαξα λιγακι το θεμα για καυστηρα κατεληξα στο πετρελαιο(μια που καναμε καινουργια εγκατασταση και δεν υπηρχε καν καυστηρας).Για τα τετραγωνικα που ηθελα ενας καυστηρας πελετ κοστιζε γυρω στα 3000 με 3500 ευρω..συν την σκουπα .....ενω ενας καλος καυστηρας πετρελαιου νεας τεχνολογιας 1200 ευρω....το δευτερο που με εκανε να κανω πισω ηταν οτι επρεπε τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα(κανονικα 2 φορες) να αφηνεις τον καυστηρα να κρυωσεις καλα για να τον καθαρισεις απο τις σταχτες....ασε που επρεπε να βγαινουμε σε τακτα χρονικα διαστηματα και να ριχναμε καυσημα....αλλα και το κουβαλημα που το πας...ασε που δεν υπαρχει και μεγαλος αποθηκευτικος χορος.....
Τελος παντων για να μην τα πολυλογω με εναν προχειρο υπολογισμο που εκανα για τα επομενα δυο χρονια σαν συνολο με τον καυστηρα το ποσο συνολικα θα μου βγει το ιδιο(καυστηρας πελετ με καυσιμο...ή καυστηρας πετρελαιου με καυσιμο)....οποτε βλεπουμε....ασε που φετος θα δοκιμαστουν περισσοτερο οι καυστηρες πελετ και αλλλες μορφες ενεργειας οπως τα ιοντα και οι καυστηρες ρευματος...οποτε σε 2-3 χρονια δεν θα λυπηθω να πεταξω τον καυστηρα πετρελεου και να βαλω κατι αλλο....

ilonka19
19-08-11, 17:18
Λοιπον επειδη το εχω ψαξει αρκετα το θεμα το πελλετ απαγορευεται στις πολεις δεν ξερω γιατι ακριβως (υποθετω οτι προωθουν το φυσικο αεριο κ το πετρελαιο γιατι αν το γυρισουν ολοι στο πελλετ ξερετε που θα τα βαλλον τα αλλα).
Οσον αφορα για το μπουρι καπου διαβασα οτι υπαρχουν καποιες σομπες χωρις μπουρι απλα βαζεις εναν καταλυτη που καποια στιγμη τον αλλαζεις.
Στο σπιτι εχουμε κ τζακι κ καλοριφερ! Περυσι τα αναβαμε κ τα δυο κ δεν ζεσταθηκαμε καθολου.
Στις πόλεις απαγορεύεται να καις οτιδήποτε άλλο εκτός από πετρέλαιο και φυσικό αέριο, με άλλα λόγια είναι παράνομο να έχεις τζάκι και να καις ξύλα.

ilonka19
19-08-11, 17:22
.Για τα τετραγωνικα που ηθελα ενας καυστηρας πελετ κοστιζε γυρω στα 3000 με 3500 ευρω..συν την σκουπα .....ενω ενας καλος καυστηρας πετρελαιου νεας τεχνολογιας 1200 ευρω....το δευτερο που με εκανε να κανω πισω ηταν οτι επρεπε τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα(κανονικα 2 φορες) να αφηνεις τον καυστηρα να κρυωσεις καλα για να τον καθαρισεις απο τις σταχτες....ασε που επρεπε να βγαινουμε σε τακτα χρονικα διαστηματα και να ριχναμε καυσημα....αλλα και το κουβαλημα που το πας...ασε που δεν υπαρχει και μεγαλος αποθηκευτικος χορος.....

Δεν χρειάζεται να κλείσεις τον καυστήρα, ούτε να περιμένεις να κρυώσει για να πετάξεις την στάχτη, έχουμε καυστήρα πέλετ περίπου μισό χρόνο.

κλάρα
19-08-11, 21:51
Δεν χρειάζεται να κλείσεις τον καυστήρα, ούτε να περιμένεις να κρυώσει για να πετάξεις την στάχτη, έχουμε καυστήρα πέλετ περίπου μισό χρόνο.
Ετσι μου ειπαν οι ειδικοι...πως για την σωστη του λειτουργεια ο καυστηρας πρεπει να κρυωνει για τον καθαρισμο του....αλλα και να μην χρειαζεται οπως ειπες να κρυωνει....για μενα ειναι πολυ ζορι....να το εχω στον νου μου....γιατι ολη την ημερα τρεχω σαν την τρελη και με κατι τρελλα ωραρια ειναι και οαντρας μου...που πολυ φοβαμε πως ουτε το γεμισμα δεν θα προλαβαιναμε ...ασε που το λεβητοστασιο το εχουμε στην βεραντα και δεν εχουμε σχεδων καθολου αποθηκευτικο χωρο......

Phyllis
20-08-11, 10:32
Εγω που το εψαξα λιγακι το θεμα για καυστηρα κατεληξα στο πετρελαιο(μια που καναμε καινουργια εγκατασταση και δεν υπηρχε καν καυστηρας).Για τα τετραγωνικα που ηθελα ενας καυστηρας πελετ κοστιζε γυρω στα 3000 με 3500 ευρω..συν την σκουπα .....ενω ενας καλος καυστηρας πετρελαιου νεας τεχνολογιας 1200 ευρω....το δευτερο που με εκανε να κανω πισω ηταν οτι επρεπε τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα(κανονικα 2 φορες) να αφηνεις τον καυστηρα να κρυωσεις καλα για να τον καθαρισεις απο τις σταχτες....ασε που επρεπε να βγαινουμε σε τακτα χρονικα διαστηματα και να ριχναμε καυσημα....αλλα και το κουβαλημα που το πας...ασε που δεν υπαρχει και μεγαλος αποθηκευτικος χορος.....
Τελος παντων για να μην τα πολυλογω με εναν προχειρο υπολογισμο που εκανα για τα επομενα δυο χρονια σαν συνολο με τον καυστηρα το ποσο συνολικα θα μου βγει το ιδιο(καυστηρας πελετ με καυσιμο...ή καυστηρας πετρελαιου με καυσιμο)....οποτε βλεπουμε....ασε που φετος θα δοκιμαστουν περισσοτερο οι καυστηρες πελετ και αλλλες μορφες ενεργειας οπως τα ιοντα και οι καυστηρες ρευματος...οποτε σε 2-3 χρονια δεν θα λυπηθω να πεταξω τον καυστηρα πετρελεου και να βαλω κατι αλλο....
ti ειναι τα ιοντα;

vivi.
02-09-11, 17:38
Και εμείς έχουμε pellet στο σπίτι απο τον μάρτιο μας βγήκε 2,800ε λέβητας και καυστήρας μαζί.

ΤΑΣΠΑΠ
22-09-11, 21:36
Φιλος στην Εξοχη Θεσσαλονικης με ενοικιαζομενα δωματια εκαψε το 2009 16000Ε πετρελαιο!! το 2010 αλαξε μονο τον καυστηρα του πετρελαιου με καυστηρα πελλετ κρατωντας τον παλιο λεβητα του πετρελαιου με κοστος 1100Ε,αποτελεσμα για το 2010 να πληρωση 8000Ε για πελλετ!!! Το 2009 το πετρελαιο ειχε 60-65 λεπτα το λιτρο. Εχθες εκανα το ιδιο κ εγω δυστηχως στην περιπτωση μου ο λεβητας πετρελαιου που ειχα δεν επερνε τον καυστηρα του πελλετ(δεν τεριαζουν παντου) ετσι αλλαξα λεβητα πετρελαιου κ εβαλα μονο καυστηρα πελλετ τα αποτελεσματα ειναι δεδομενα για μενα,κοστος με τα περαστηκα 2270Ε ο καυστηρας ειναι Βουλγαρικος ΕΡΑΤΟ 20+/25 κ ο λεβητας πετρελαιου Ελληνικος 60 λιτρον!

Rea_1971
24-09-11, 04:37
Στις πόλεις απαγορεύεται να καις οτιδήποτε άλλο εκτός από πετρέλαιο και φυσικό αέριο, με άλλα λόγια είναι παράνομο να έχεις τζάκι και να καις ξύλα.

Αυτό είναι λάθος.
Η υπουργική απόφαση μιλάει για
Εγκαταστάσεις κεντρικής θέρμανσης κτιρίων που χρησιμοποιούνται για κατοικίες, γραφεία καταστήματα, ξενοδοχεία, νοσοκομεία, σχολεία ή άλλους παρεμφερείς σκοπούς

Το τζάκι δενείναι εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης, όπως επίσης και η σόμπα.

Ολόκληρη η Υπ Απόφαση (σε δόσεις γιατί υπήρχε πρόβλημα στη καταχώρηση):

ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ: οικ. 10315/93
Ρύθμιση θεμάτων σχετικών με τη λειτουργία των σταθερών εστιών καύσης για τη θέρμανση κτιρίων και νερού. (ΦΕΚ 369/Β/24-5-93)

ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ
ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

, ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ ΚΑΙ
ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ
Έχοντας υπόψη:
1. Τις διατάξεις των άρθρων 8, 28, 29 και 30 του Ν. 1650/1986 «Για την προστασία του περιβάλλοντος» (ΦΕΚ 160/Α/86), όπως το τελευταίο απ΄ αυτά τροποποιήθηκε με το άρθρο 98 παρ. 12 του Ν. 1892/1990: «Για τον εκσυγχρονισμό και την ανάπτυξη και άλλες διατάξεις» (ΦΕΚ 101/Α/1990)

2. Τις διατάξεις της Κοινής Υπουργικής Απόφασης αριθ. 59388/3363/1988 «Τρόπος, όργανα και διαδικασία επιβολής και είσπραξης των διοικητικών προστίμων του άρθρου 30 του Ν. 1650/1986» (ΦΕΚ 638/Β/1988).

3. Τις διατάξεις του Ν. 1558/1985 «Κυβέρνηση και Κυβερνητικά Όργανα» (ΦΕΚ 137/Α/1985) και των άρθρων 9 και 13 του Π.Δ. 437/1985 «Καθορισμός και ανακατανομή των αρμοδιοτήτων των Υπουργείων» (ΦΕΚ 157/Α/1985)

4. Την ανάγκη μείωσης των εκπομπών ατμοσφαιρικών ρύπων και λήψης των αναγκαίων για το σκοπό αυτό προληπτικών μέτρων.

5. Τις διατάξεις της υπ΄ αριθ. Υ.1958/22-12-92 απόφασης του Πρωθυπουργού και του Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων: Ανάθεση αρμοδιοτήτων στους Υφυπουργούς Περιβάλλοντος Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων Χρήστο Κατσιγιάννη και Γεώργιο Βουλγαράκη» (ΦΕΚ 744/Β/92) αποφασίζουμε:
Άρθρο

1
Επιβάλλεται η εκτέλεση εργασιών συντήρησης-ρύθμισης και τίθενται όροι σωστής λειτουργίας σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 3 και 4 στις ακόλουθες κατηγορίες σταθερών εστιών καύσης:
α. Εγκαταστάσεις κεντρικής θέρμανσης κτιρίων που χρησιμοποιούνται για κατοικίες, γραφεία καταστήματα, ξενοδοχεία, νοσοκομεία, σχολεία ή άλλους παρεμφερείς σκοπούς.
β. Εγκαταστάσεις θέρμανσης χώρων εργασίας βιομηχανιών ή βιοτεχνικών μονάδων εφόσον όμως πρόκειται για ιδιαίτερες εστίες καύσης, αποκλειστικά για τη θέρμανση των χώρων αυτών.
γ. Εγκαταστάσεις θέρμανσης νερού ή παραγωγής ατμού σε κτίρια ξενοδοχείων, νοσοκομείων, κλινικών, θεραπευτηρίων και λοιπών παρεμφερών χρήσεων σε δημόσια κολυμβητήρια, ιδιωτικές πισίνες και δημόσιες λουτρικές εγκαταστάσεις.
Άρθρο

2
1. Στην περιοχή του ηπειρωτικού τμήματος του νομού Αττικής, στη Σαλαμίνα και στο νομό Θεσσαλονίκης εκτός της περιοχής δυτικά του Γαλλικού ποταμού, για τις εγκαταστάσεις του άρθρου 1 τα μόνα επιτρεπόμενα καύσιμα είναι το ντήζελ θέρμανσης, σύμφωνα με τις ισχύουσες κάθε φορά προδιαγραφές, και αέρια καύσιμα.

2. Σε ολόκληρη τη χώρα, στα τζάκια, τις σόμπες και οποιεσδήποτε άλλες εγκαταστάσεις θέρμανσης, απαγορεύεται η χρήση, ως καυσίμων, πλαστικών υλικών, ελαστικών, χρησιμοποιουμένων ορυκτελαίων και απορριμμάτων. Σε περιπτώσεις που χρησιμοποιούνται για καύση άλλα, πέρα από τα αναφερόμενα στην παράγραφο αυτή υλικά, οι αρμόδιες υπηρεσίες μπορούν, ανάλογο με τη ρύπανση της ατμόσφαιρας που δημιουργούν και τις υφιστάμενες συνθήκες γειτνίασης, να επιβάλλουν μέτρα βελτίωσης ή να τα απαγορεύσουν, με αιτιολογημένη απόφαση.
Άρθρο

3
1. Στις ήδη λειτουργούσες εγκαταστάσεις θέρμανσης του άρθρου 1 που χρησιμοποιούν πετρέλαιο ντήζελ, οι απώλειες θερμότητας με τα καυσαέρια, ή κατ΄ όγκο περιεκτικότητα των καυσαερίων σε διοξείδιο του άνθρακα (CO2), η μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή του δείκτη αιθάλης και η θερμοκρασία των καυσαερίων ορίζονται ως εξής:
α. για τα κτίρια που έχουν σταθερές εστίες καύσης με συνολική θερμική ισχύ μεγαλύτερη ή ίση με 400.000 KCAL/H: Μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή απωλειών θερμότητας με τα καυσαέρια: 20%.
Ελάχιστη επιτρεπόμενη τιμή της περιεκτικότητας των καυσαερίων σε διοξείδιο του άνθρακα (CO2) : 10%.
Ελάχιστη επιτρεπόμενη τιμή της περιεκτικότητας των καυσαερίων σε διοξείδιο του άνθρακα (CO2): 10%.
Ανώτατη επιτρεπόμενη τιμή του δείκτη αιθάλης: 1 της κλίμακας Bacharach.
Ελάχιστη επιτρεπόμενη θερμοκρασία καυσαερίων:180°C.
β. για τα κτίρια με εγκαταστάσεις που έχουν συνολική θερμική ισχύ μικρότερη από 400.000 KCAL/H:
Μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή απωλειών θερμότητας με τα καυσαέρια: 20%.
Ελάχιστη επιτρεπόμενη τιμή της περιεκτικότητας των καυσαερίων σε διοξείδιο του άνθρακα (CO2): 9%.
Ανώτατη επιτρεπόμενη τιμή του δείκτη αιθάλης: 2 της κλίμακας Bacharach.
Ελάχιστη επιτρεπόμενη θερμοκρασία καυσαερίων: 180°C.
2. Προκειμένου για νέες εγκαταστάσεις θέρμανσης του άρθρου 1 που λειτουργούν με πετρέλαιο ντήζελ και τοποθετούνται σε νέα ή παλαιά κτίρια από την έναρξη ισχύος της παρούσας απόφασης και μετά καθορίζονται τα παρακάτω:
Μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή απωλειών θερμότητας με τα καυσαέρια: 15%.
Μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή θερμοκρασία καυσαερίων: 280°C
Ελάχιστη επιτρεπόμενη περιεκτικότητα καυσαερίων σε CO2: 10%.
Ανώτατη επιτρεπόμενη τιμή δείκτη αιθάλης: 1 της κλίμακας Bacharach.
Σε όσες από τις πιο πάνω εγκαταστάσεις έχουν θερμική ισχύ μεγαλύτερη από 200.000 KCAL/H επιβάλλεται, για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας και προστασίας του περιβάλλοντος, η χρήση διβάθμιων καυστήρων ή άλλων καυστήρων προηγμένης τεχνολογίας.
3. Για τις εγκαταστάσεις θέρμανσης του άρθρου 1 που λειτουργούν με πετρέλαιο μαζούτ, των ισχυουσών κάθε φορά προδιαγραφών ποιότητας, καθορίζονται τα παρακάτω:
- Μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή απωλειών θερμότητας με τα καυσαέρια: 20%
- Ελάχιστη επιτρεπόμενη τιμή της περιεκτικότητας των καυσαερίων σε διοξείδιο του άνθρακα (CO2): 9%
- Ανώτατη επιτρεπόμενη τιμή του δείκτης αιθάλης: 4 της κλίμακας Bacharach.
- Ελάχιστη επιτρεπόμενη θερμοκρασία καυσαερίων: 180°C.
4. Oι μετρήσεις που προϋποθέτει η εφαρμογή των διατάξεων των προηγούμενων παραγράφων γίνονται σύμφωνα με τα πρότυπα αναφοράς ΕΛΟΤ 525-1, 234 και 897, όπως κάθε φορά ισχύουν.

Rea_1971
24-09-11, 04:37
Άρθρο
4
1. Για τις εγκαταστάσεις θέρμανσης του άρθρου 1 ανεξάρτητα από το χρησιμοποιούμενο σ΄ αυτές καύσιμο, με συνολική θερμική ισχύ μεγαλύτερη ή ίση με 400.000 KCAL/H επιβάλλεται η διενέργεια μετρήσεων, τουλάχιστον μια φορά το μήνα και η καταχώρησή τους σε σχετικό βιβλίο.

2. Η συντήρηση-ρύθμιση της εγκατάστασης του συστήματος καυστήρα-λέβητα-καπνοδόχου, ανεξαρτήτως ισχύος, γίνεται από τεχνικούς που έχουν σχετική άδεια σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.
Η παραπάνω συντήρηση, προκειμένου για εγκαταστάσεις στις οποίες χρησιμοποιείται πετρέλαιο ντήζελ, γίνεται τουλάχιστον μια φορά το χρόνο ενώ για τις εγκαταστάσεις στις οποίες χρησιμοποιείται πετρέλαιο μαζούτ, γίνεται δύο τουλάχιστον φορές το χρόνο. Στην τελευταία αυτή περίπτωση γίνεται και καθαρισμός του καπνοσυλλέκτη.
Μετά από κάθε συντήρηση-ρύθμιση, ο συντηρητής συμπληρώνει με επιμέλεια και πληρότητα, και υπογράφει εις διπλούν φύλλο συντήρησης-ρύθμισης, κατά το πρότυπο του συνημμένου στην απόφαση αυτή παραρτήματος και παραδίδει ένα αντίτυπο στον κατά άρθρο 5 υπεύθυνο θέρμανσης του ακινήτου ο οποίος το αρχειοθετεί.
3. Στα κτίρια με εγκαταστάσεις θέρμανσης του άρθρου 1 που λειτουργούν με πετρέλαιο ντήζελ απαγορεύεται η εγκατάσταση και η χρήση καπνοσυλλεκτών.
Άρθρο

5
1. Υπεύθυνοι για τη φροντίδα συντήρησης και τη σωστή λειτουργία του συστήματος καυστήρα-λέβητα-καπνοδόχου των εγκαταστάσεων του άρθρου 1, είναι κατά περίπτωση:
α. Οι ιδιοκτήτες αυτών ή οι νόμιμοι αντιπρόσωποί τους ή αυτοί που έχουν τη χρήση της ιδιοκτησίας.
β. Στο σύστημα της οριζόντιας ιδιοκτησίας υπεύθυνος ως εκπρόσωπος όλων των υποχρέων, είναι ο διαχειριστής.
γ. Προκειμένου για κτίρια όπου στεγάζονται αποκλειστικά υπηρεσίες Νομικών Προσώπων ιδιωτικού Δικαίου, ο τυχόν ορισθείς για το σκοπό αυτό από το καταστατικό ή τον οργανισμό ή τη διοίκηση του νομικού προσώπου υπάλληλος, διαφορετικά ο διευθυντής της στεγαζόμενης μονάδας.
δ. Προκειμένου για κτίρια όπου στεγάζονται αποκλειστικά Υπηρεσίες του Δημοσίου, Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης ή άλλων Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου, υπεύθυνοι είναι οι αρμόδιοι για το θέμα αυτό υπάλληλοι, σύμφωνα με τις οικείες διατάξεις που διέπουν την οργάνωση και τη λειτουργία της στεγαζόμενης υπηρεσίας, ή εκείνοι που ορίζονται ειδικά για το σκοπό αυτό, διαφορετικά υπεύθυνος είναι οι προϊστάμενος της στεγαζόμενης υπηρεσίας.
2. Οι κατά την προηγούμενη παράγραφο υπεύθυνοι έχουν τις ακόλουθες υποχρεώσεις:
α. Φροντίζουν για τη λήψη των αναγκαίων μέτρων και την εκτέλεση των απαιτουμένων εργασιών ώστε να εξασφαλίζεται η καλή λειτουργία της εγκατάστασης.
β. Κρατούν αντίγραφο του κατά το άρθρο 4 παρ. 2 φύλλου συντήρησης-ρύθμισης της εγκατάστασης και
γ. Παρέχουν κάθε διευκόλυνση στις αρμόδιες υπηρεσίες ελέγχου.
Άρθρο

6
Ο έλεγχος για την τήρηση των όρων και μέτρων της απόφασης αυτής γίνεται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 6 παρ. 1,2 και 3 του Ν. 1650/1986.
Άρθρο

7
1. Οι παραβάτες των διατάξεων της απόφασης αυτής υπόκεινται στις κυρώσεις των άρθρων 28, 29 και 30 και Ν. 1650/1986 όπως το τελευταίο απ΄ αυτά τροποποιήθηκες με το άρθρο 98 παρ. 12 του Ν. 1892/1990.

2. Η διαδικασία επιβολής κυρώσεων δεν ακολουθείται κατ΄ αρχήν, εφόσον ο κατά το άρθρο 5 υπεύθυνος προσκομίσει φύλλο συντήρησης-ρύθμισης της εγκατάστασης, με τα στοιχεία που καθορίζονται στο συνημμένο στην παρούσα απόφαση Παράρτημα, για τη συγκεκριμένη εκάστοτε θερμαντική περίοδο. Στην περίπτωση αυτή διατυπώνονται υποδείξεις και παρέχεται προθεσμία συμμόρφωσης ανάλογη προς τις απαιτούμενες εργασίες. Εάν μετά την πάροδο της παραπάνω προθεσμίας, με νεώτερο έλεγχο διαπιστωθεί ότι δεν υπήρξε συμμόρφωση, ακολουθείται η διαδικασία επιβολής των νομίμων κυρώσεων.

3. Σε περίπτωση που διαπιστώνεται και βεβαιώνεται εγγράφως από τα κατά το άρθρο 6 αρμόδια όργανα ελέγχου, ότι η υπέρβαση των ορίων του άρθρου 3 οφείλεται σε ανεπάρκεια ή ακαταλληλότητα των εργασιών συντήρησης-ρύθμισης της εγκατάστασης θέρμανσης, οι κυρώσεις της παραγράφου 1 επιβάλλονται στο συντηρητή.
Ανεπάρκεια ή ακαταλληλότητα των εργασιών συντήρησης-ρύθμισης της εγκατάστασης θέρμανσης υπάρχει όταν διαπιστώνεται ότι οι καθοριζόμενες στο άρθρο 3 προδιαγραφές-εκπομπών καυσαερίων και απωλειών θερμότητας δεν τηρούνται παρ΄ ότι έγιναν, για τη συγκεκριμένη θερμαντική περίοδο οι εργασίες συντήρησης-ρύθμισης.
Άρθρο

8
Από της ισχύος της παρούσας απόφασης η υπ΄αριθ.54678/1985 κοινή απόφαση των Υπουργών Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων και Βιομηχανίας, Ενέργειας και Τεχνολογίας «Ρύθμιση θεμάτων σχετικών με τις σταθερές εστίες καύσης για τη θέρμανση κτιρίων και νερού» (ΦΕΚ 938/β/86), καθώς και κάθε άλλη διάταξη που έρχεται σε αντίθεση ή ρυθμίζει διαφορετικά θέματα που ρυθμίζονται με την παρούσα απόφαση, καταργούνται.
Άρθρο

9
Προσαρτάται στην παρούσα απόφαση και αποτελεί αναπόσπαστο μέρος αυτής το Παράρτημα που ακολουθεί.
Άρθρο

10
Από τις διατάξεις της παρούσας δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του Κρατικού Προϋπολογισμού.
Άρθρο

11
Η ισχύς της απόφασης αυτής αρχίζει από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
Η παρούσα απόφαση να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
Αθήνα

, 22 Μαρτίου 1993
ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ
ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ
ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ
ΚΑΙ ΔΗΜ

.ΕΡΓΩΝ
Γ

. ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΣ
ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ
ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ
Β

. ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Rea_1971
24-09-11, 04:44
εμείς τώρα ξεκινάμε έρευνα για την εγκ/ση στο σπίτι που φτιάχνουμε Επειδή για διάφορους λόγους έχουμε κταλήξει στην ενδοδαπέδια θέρμανση με προβληματίζει πολύ αυτό που αναφέρθηκε σχετικά με τους καυστήρες pellet, ότι θα πρέπει να κρυώσει πλήρως για να καθαριστεί. Αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα για την ενδοδαπέδια λόγω της μεγάλης αδράνειας των υλικών που συμετέχουν στη θέρμανση.

ΤΕΣΠΑ την άλλη εβδομάδα εχουμε ραντεβού με ειδικό μηχανικό οπότε θα γράψω τι ειπώθηκε.

ΤΑΣΠΑΠ
24-09-11, 18:37
Σημερα αγορασα 2τ πελλετ προς 215Ε/Τονο απο alfawood και βλεπουμε.. θα σασ ενημερωνω συνεχεια!!

μαμαλευτερακι
28-09-11, 17:15
Ο ογκος της παραγωγης καυστηρων pelet απο την Βουλγαρια,πηγαινει στην ΙΤΑΛΙΑ!
ΨΑΞΤΕ ΚΑΛΑ
καλησπερα θα ηθελα πληροφοριεσ για σομπα πελετ που να συνδεετε με τα καλοριφερ μου ευχαριστω σου στελνω κ πμ

vivi.
28-09-11, 19:57
[QUOTE=ΤΑΣΠΑΠ;2152723]Σημερα αγορασα 2τ πελλετ προς 215Ε/Τονο απο alfawood και βλεπουμε.. θα σασ ενημερωνω συνεχεια!![/QUOTE

καλησπερα μπορεις να μου πεις απο που το αγορασες; εμεις που ρωτησαμε μας ειπανε οτι εχει 250Ε ο τονος απο alfawood. μη μου πεις μαγαζι μονο περιοχη. τον λεβητα τον βαλαμε τον φεβρουαριο και καψαμε πελλετ βουλγαρικο και δεν μειναμε ευχαριστημενοι τωρα ψαχνουμε για κατι αλλο.

ada9
28-09-11, 20:18
Αθήνα έχει βάλλει κανένας σόμπα πελλέτ χωρίς καπνοδόχο???
Οποιος ξέρει ας με κατευθύνει παρακαλώ!!!!!!!!!!!

girandola
05-10-11, 23:44
Καλησπερα κι απο μενα! Οπως εχουν γινει τα πραγματα με την τιμη του πετρελαιου και τη θηλεια στο λαιμο μας για τα οικονομικα, ψαχνομαι να βρω καποια λυση για θερμανση. Εχω καλοριφερ (ενδοδαπεδια θερμανση λεβητα και καυστηρα πετρελαιου) και διαβασα στο ιντερνετ οτι μπορεις να αλλαξεις τον καυστηρα με αντιστοιχο που να καιει pellet. Ηθελα να ρωτησω αν το εχει κανει καποιος απο εδω μεσα, αν αποδιδει την ιδια θερμανση, τι κοστος εχει και τι καταναλωση? Σιγουρα θα ειναι πιο οικονομικο απο το πετρελαιο αλλα θελω να σιγουρευτω πριν κανω οποιαδηποτε κινηση.

demisz
06-10-11, 18:29
με ενδιαφερει και μενα, αν εχει βαλει καποιος και ειναι ευχαριστημενος ας μου στειλει στοιχεια της εταιρειας με π.μ. ευχαριστω

ilonka19
06-10-11, 23:20
εμείς τώρα ξεκινάμε έρευνα για την εγκ/ση στο σπίτι που φτιάχνουμε Επειδή για διάφορους λόγους έχουμε κταλήξει στην ενδοδαπέδια θέρμανση με προβληματίζει πολύ αυτό που αναφέρθηκε σχετικά με τους καυστήρες pellet, ότι θα πρέπει να κρυώσει πλήρως για να καθαριστεί. Αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα για την ενδοδαπέδια λόγω της μεγάλης αδράνειας των υλικών που συμετέχουν στη θέρμανση.

ΤΕΣΠΑ την άλλη εβδομάδα εχουμε ραντεβού με ειδικό μηχανικό οπότε θα γράψω τι ειπώθηκε.

Σιγουρα αυτό ότι πρέπει να κλείνεις τον καυστήρα δεν ισχύει. Εξάλλου φαντάζεσαι σε χώρες που έχει πραγματικά κρύο να πρέπει να κλείνεις τον καυστήρα μία φορά την εβδομάδα, εκεί δεν θα χρησιμοποιούσε κάνεις αυτό τον τρόπο θέρμανσης;

alcyon
07-10-11, 02:33
Υπάρχουν αυτοκαθαριζόμενοι καυστήρες και άλλοι που χρειάζονται καθαρισμό με το χέρι.
Η διαφορά είναι στην τιμή. Μια πρόταση που είχαμε για αυτοκαθαριζόμενο ήταν στα 5500 ευρώ, ενώ μη αυτοκαθαριζόμενοι μπορούν να είναι στα 2500-3000. (Αναφέρομαι μόνο στις εστίες και όχι στο κόστος εγκατάστασης).

ΤΑΣΠΑΠ
08-10-11, 11:59
[QUOTE=ΤΑΣΠΑΠ;2152723]Σημερα αγορασα 2τ πελλετ προς 215Ε/Τονο απο alfawood και βλεπουμε.. θα σασ ενημερωνω συνεχεια!![/QUOTE

καλησπερα μπορεις να μου πεις απο που το αγορασες; εμεις που ρωτησαμε μας ειπανε οτι εχει 250Ε ο τονος απο alfawood. μη μου πεις μαγαζι μονο περιοχη. τον λεβητα τον βαλαμε τον φεβρουαριο και καψαμε πελλετ βουλγαρικο και δεν μειναμε ευχαριστημενοι τωρα ψαχνουμε για κατι αλλο.

Καλημερα δυστηχως ο αντιπρωσοπος της alfawood μας κοροιδεψε ενω ειχαμε προσυμφωνησει 13τονους στα 215Ε/Τ(καναμε παραγγελια 5 φιλοι μαζι) και εχτες που του ειπαμε να μας τα φερει μας τα αλλαξε και μας ζητησε 250/Τ φυσικα την ακυρωσαμε και απο δευτερα θα αναφερουμε το γεγονος στο εργοστασιο! Ειπαμε να μεινουν τα χρηματα μας στην Ελλαδα αλλα καποιοι δεν λενε να βαλουν μυαλο, ετσι θα δοκιμασω το Βουλγαρικο, μου το δινουν μετα απο τα σχετικα παζαρια στα 210/Τ Α¨ ποιοτητα πιστοποιημενο

joannakip
17-10-11, 16:28
Καλησπερα και απο εμενα.Στην οικοδομη μας δεν εχουμε καμια συννενοηση με το πετρελαιο και ετσι σκεφτηκαμε να παρουμε σομπα πελλετ εχω διαβασει πολλα θετικα σχολια αλλα δεν ξερω αν απο μονη της μια σομπα θα μου ζεστανει ενα ολοκληρο σπιτι 80τμ.Επειδη νοικιαζουμε και καποια στιγμη θα φυγουμε απο εδω θα ηθελα να την περνω μαζι μου οποτε να την συνδεσω με τα καλοριφερ δεν γινετε.Ενδιαφερομαι να παρω απο αυτες που βγαζουν θερμο αερα.Εχετε καποιο γνωστο που να την εχει παρει και να εχει μεινει ευχαριστημενος;

Lara_gr
21-10-11, 21:05
Καλησπερα και απο εμενα.Στην οικοδομη μας δεν εχουμε καμια συννενοηση με το πετρελαιο και ετσι σκεφτηκαμε να παρουμε σομπα πελλετ εχω διαβασει πολλα θετικα σχολια αλλα δεν ξερω αν απο μονη της μια σομπα θα μου ζεστανει ενα ολοκληρο σπιτι 80τμ.Επειδη νοικιαζουμε και καποια στιγμη θα φυγουμε απο εδω θα ηθελα να την περνω μαζι μου οποτε να την συνδεσω με τα καλοριφερ δεν γινετε.Ενδιαφερομαι να παρω απο αυτες που βγαζουν θερμο αερα.Εχετε καποιο γνωστο που να την εχει παρει και να εχει μεινει ευχαριστημενος;

Ένας φύλος μου πήρε ξυλόσομπα palazzetti, έδωσε 1000 ευρώ και είναι πολύ ευχαριστημένος. Έχει σπίτι 80 τ.μ. Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη εταιρεία βγάζει και σόμπες πέλλετ. Μπορείς όμως να κοιτάξεις, υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές, ιταλικές, βουλγάρικες, κλπ. 80 τ.μ. είναι εύκολο να ζεσταθούν με μια σόμπα.

hlias395
24-10-11, 18:03
........ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΟΜΠΑ PRITY FG ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΩ ΦΤΗΝΑ ?

LAMAR
24-10-11, 23:51
hlias395
αυτη ειναι η ξυλοσομπα που θελεις.

http://www.prity-bg.com/products/products.php?lang=bg&productid=41

Η τιμη της στην Βουλγαρια ειναι 422 λεβα (περιπου 214 Ευρω).

Οσο μπορεις να την δεις εδω σε εξωτερικο χωρο που την εχω και εγω.
http://i366.photobucket.com/albums/oo110/LAMAR-0/P1040981.jpg

MairiDimou
29-10-11, 17:51
........ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΟΜΠΑ PRITY FG ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΩ ΦΤΗΝΑ ?

Γιατί ειδικά αυτή τη σόμπα; Ενδιαφέρομαι και εγώ για σόμπα pellet, αλλά δεν έχω καταλήξει σε μοντέλο...

gentriana
31-10-11, 11:03
Το ψάξιμο συνεχίζεται... Από πέρισυ μέχρι φέτος βλέπω τεράστια βελτίωση στην ενημέρωση, αλλά και στα διαθέσιμα προϊόντα. Προφανώς, ακόμα και οι πιο ...σκληρόπετσοι στα οικολογικά έχουν θορυβηθεί με το άλμα του πετρελαίου -και δικαίως. Ακόμα πάντως είμαστε πολύ πίσω, ιδίως οι επαγγελματίες του χώρου που θα έπρεπε να μας ενημερώνουν.
Τέλοσπάντων.
Ερώτηση προς όσους γνωρίζουν. Αναζητώ -ιδανικά- καυστήρα-λέβητα που να καίει πέλλετ, αλλά και άλλα στερεά, δηλαδή πυρηνόξυλο, τσόφλια, μπριγκέτες κλπ., περιορισμένων διαστάσεων και αυτοκαθαριζόμενο. Και -εδώ είναι το θέμα- ελληνικής κατασκευής, για να υποστηρίξουμε και όσους προσπαθούν σε αυτή τη έρημη χώρα. Αν κανείς ξέρει κάτι...

EVAnet
05-11-11, 21:04
Παρακαλώ τα φώτα σας οι γνωρίζοντες. Μόλις σήμερα εγκαταστήσαμε μια σόμπα pellet στο καθιστικό και διαπιστώσαμε ότι το επίπεδο θορύβου είναι αρκετά μεγάλο. Καμία σχέση με "γουργούρισμα" ή "επίπεδο κλιματιστικού" που είχα διαβάσει σε σχετικη αναζήτηση. Μοιάζει μάλλον με μικρή βενζινάκατο που κάνει τη διαδρομή Παλούκια-Πέραμα αγκομαχώντας. Οκ, υπερβάλλω λίγο, αλλά για να δώσω το κλίμα. Οπωσδήποτε τη Δευτέρα θα επικοινωνήσουμε με τον προμηθευτή, αλλά στο μεταξύ ήθελα να ρωτήσω αν κάτι τέτοιο θεωρείται φυσιολογικο.

mgeorgan
06-11-11, 00:36
σκετη σομπα έχετε? Γιατί αν ειναι ετσι, ο ανεμιστήρας κάνει περισσότερο θόρυβο για να βγάλει τον αέρα προς τα έξω. Εμεις έχουμε σόμπα-λεβητα, αν και κάνει κι αυτό λίγο θόρυβο αλλά όταν ανάβει ή όταν αυτοκαθαρίζεται! Εγω έκανα τρελλο σκηνικό για τον θορυβο και ήταν τον Αυγουστο με 35 βαθμούς. Οπότε αναγκαστηκαν και το άνοιξαν στο μαγαζί και διαπίστωσα πόσο θόρυβο κάνει. Επικοινωνησε με τον ειδικό μήπως θέλει κάποιες άλλες ρυθμίσεις για να αποδιδει καλύτερα.

momitsi
06-11-11, 09:51
εγω θελω να μαθω αν ξερετε για λεβητα pellets και αν συμφερει να τον βαλω-σορρυ που μπηκα εδω αλλα φανταζομαι για να εχεις σομπα θα ρωτησες και για αλλα

EVAnet
06-11-11, 10:18
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

σκετη σομπα έχετε? Γιατί αν ειναι ετσι, ο ανεμιστήρας κάνει περισσότερο θόρυβο για να βγάλει τον αέρα προς τα έξω. Εμεις έχουμε σόμπα-λεβητα, αν και κάνει κι αυτό λίγο θόρυβο αλλά όταν ανάβει ή όταν αυτοκαθαρίζεται! Εγω έκανα τρελλο σκηνικό για τον θορυβο και ήταν τον Αυγουστο με 35 βαθμούς. Οπότε αναγκαστηκαν και το άνοιξαν στο μαγαζί και διαπίστωσα πόσο θόρυβο κάνει. Επικοινωνησε με τον ειδικό μήπως θέλει κάποιες άλλες ρυθμίσεις για να αποδιδει καλύτερα.
Ναι, αυτή που λειτουργεί ως αερόθερμο πήραμε. Πριν την αγορά ο σύζυγος την είδε να λειτουργεί στο κατάστημα και είναι βέβαιος πως ούτε τόσο θόρυβο έκανε, ούτε την ίδια φλόγα είχε. Ελπίζουμε με κάποια ρύθμιση στην ταχύτητα του ανεμιστήρα να διορθωθει κάπως το πράγμα. Μακάρι να είναι κάτι τόσο απλό...

εγω θελω να μαθω αν ξερετε για λεβητα pellets και αν συμφερει να τον βαλω-σορρυ που μπηκα εδω αλλα φανταζομαι για να εχεις σομπα θα ρωτησες και για αλλα
Δυστυχώς, εδώ που μένουμε δεν είχε καθόλου καλοριφέρ, οπότε δεν ασχοληθήκαμε με λέβητα, καθώς δεν υπήρχε εγκατάσταση.

vivi.
06-11-11, 10:32

Λεβητα pellet εχουμε εμεις αλαξαμε το πετρελαιο γιατι καιγαμε 4 τονους περιπου το χρονο γι'αυτο και μας συμφερε η αλλαγη.
με το pellet ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι καλυτερα απο το πετρελαιο ζεστενομαστε.
για να αλλαξης σε pellet πρεπει να σε συμφερη να καις πολυ πετρελαιο
γιατι κοστιζει αρκετα ο καυστηρας τα περαστικα και τα υλικα.

momitsi
06-11-11, 12:08
Λεβητα pellet εχουμε εμεις αλαξαμε το πετρελαιο γιατι καιγαμε 4 τονους περιπου το χρονο γι'αυτο και μας συμφερε η αλλαγη.
με το pellet ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι καλυτερα απο το πετρελαιο ζεστενομαστε.
για να αλλαξης σε pellet πρεπει να σε συμφερη να καις πολυ πετρελαιο
γιατι κοστιζει αρκετα ο καυστηρας τα περαστικα και τα υλικα.
ευχαριστω για την απαντηση-δηλαδη ποσο σας βγηκε???εμεις τωρα καιμε τζακι αλλα δεν ζεσταινει ολα τα δωματια-σκεφτομουν το καλοκαιρι νακανω την αλλαγη

vivi.
06-11-11, 12:52
ευχαριστω για την απαντηση-δηλαδη ποσο σας βγηκε???εμεις τωρα καιμε τζακι αλλα δεν ζεσταινει ολα τα δωματια-σκεφτομουν το καλοκαιρι νακανω την αλλαγη

Εμας μας βγηκε ο λεβητας 2800ε το δοχειο αδρανειας 1000ε τα υλικα περιπου 350ε και τα περαστικα 400ε.
αποσβεση θα κανουμε μεσα σε 2 χρονια γιατι το πελλετ για φετος θα μας βγει 1600ε και για πετρελαιο θα θελαμε πανω απο 3000ε αναλογα την τιμη του.

margari
08-11-11, 22:20
Όλοι ψαχνόμαστε. Κλιματιστικά, υγραέριο, πετρέλαιο.

Αντλία θερμού αέρα. Είναι και για ψύξη και για θέρμανση. Απλή εγκατάσταση με κόστος όμως 7.000€.
Για σπίτι 100τ.μ. κόστος θέρμανσης όλο το χειμώνα 300€ περίπου. Περιμένω φέτος να δοκιμαστεί και να κατέβει το κόστος εγκατάστασης και του χρόνου βλέπουμε.

pk33
10-11-11, 15:24
Το ψάξιμο συνεχίζεται... Από πέρισυ μέχρι φέτος βλέπω τεράστια βελτίωση στην ενημέρωση, αλλά και στα διαθέσιμα προϊόντα. Προφανώς, ακόμα και οι πιο ...σκληρόπετσοι στα οικολογικά έχουν θορυβηθεί με το άλμα του πετρελαίου -και δικαίως. Ακόμα πάντως είμαστε πολύ πίσω, ιδίως οι επαγγελματίες του χώρου που θα έπρεπε να μας ενημερώνουν.
Τέλοσπάντων.
Ερώτηση προς όσους γνωρίζουν. Αναζητώ -ιδανικά- καυστήρα-λέβητα που να καίει πέλλετ, αλλά και άλλα στερεά, δηλαδή πυρηνόξυλο, τσόφλια, μπριγκέτες κλπ., περιορισμένων διαστάσεων και αυτοκαθαριζόμενο. Και -εδώ είναι το θέμα- ελληνικής κατασκευής, για να υποστηρίξουμε και όσους προσπαθούν σε αυτή τη έρημη χώρα. Αν κανείς ξέρει κάτι...

Δεν υπάρχει Ελληνικής κατασκευής....
Όσο για αυτοκαθαριζομενο pellet έχω βρει κάποιον στο Κιλκίς αλλά οι τιμές του είναι εξωπραγματικές...25KW λέβητας, γύρω στα 10.000 ευρώ (πλήρης, με εγκατάσταση και σιλό 2τόνων)

christos 1981
11-11-11, 10:16
Vivi θα μπορούσες να με ενημερώσεις απο που τα αγοράσατε και να μου δώσεις και ένα τηλέφωνο? Το δοχείο αδράνειας τι είναι. Με όσους και αν μίλησα κανείς δεν το ανέφερε, είναι απαραίτητο?

ilonka19
11-11-11, 10:43
Νόμιμη πλέον με υπουργική απόφαση η χρήση pellet στους νομούς Αττικής και Θεσσαλονίκης
http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=C6PsDVC2RhI%3D&tabid=367&language=el-GR

vivi.
11-11-11, 12:54
Vivi θα μπορούσες να με ενημερώσεις απο που τα αγοράσατε και να μου δώσεις και ένα τηλέφωνο? Το δοχείο αδράνειας τι είναι. Με όσους και αν μίλησα κανείς δεν το ανέφερε, είναι απαραίτητο?

Τα αγορασαμε απο τη Λητη δεν ξερω αν σε βολευει για το τηλ. αν θελεις να σου το στειλω πμ. ο λεβητας ειναι FERROLI νομιζω το γραφω σωστα ειναι ιταλικος.
Το δοχειο που εχουμε εμεις ειναι μισου τονου και το βαλαμε για να εχουμε την μεγαλυτερη αποδοση του λεβητα δλδ ο λέβητας ζεστενη το δοχειο και τα καλοριφερ οταν αναψουν εχουν ετοιμο νερο στους 70 βαθμους.
και κανω περισσοτερη οικονομια στο πελλετ.

ΣΕΒΑΣΤΗ
19-11-11, 01:37
ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ PELLET ΣΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ¨?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

gentriana
20-11-11, 09:18
Δεν υπάρχει Ελληνικής κατασκευής....
Όσο για αυτοκαθαριζομενο pellet έχω βρει κάποιον στο Κιλκίς αλλά οι τιμές του είναι εξωπραγματικές...25KW λέβητας, γύρω στα 10.000 ευρώ (πλήρης, με εγκατάσταση και σιλό 2τόνων)

Ε, όχι και 10.000! Ποιος θα αγοράσει σε τέτοια τιμή; Ας προσγειωθούμε λίγο...
Έχω βρει κάτι πολωνέζικους (KOSTRZEWA), λεβητο-καυστήρες, με κάτω από τρία χιλιάρικα, χωρίς την εγκατάσταση βέβαια. Τα χαρακτηριστικά με καλύπτουν, αλλά δεν ξέρω τι ποιότητα κατασκευής έχουν.
Ένας φίλος έχει βάλει ελληνικό, αλλά είναι απλό σύστημα και θέλει συχνό καθάρισμα.

momitsi
13-12-11, 19:52
ναι βρε κοριτσια ας μας πουνε τα ατομα που εχουν ηδη πελετς τις εντυπωσεις τους

Rea_1971
15-12-11, 05:07
Νόμιμη πλέον με υπουργική απόφαση η χρήση pellet στους νομούς Αττικής και Θεσσαλονίκης
http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=C6PsDVC2RhI%3D&tabid=367&language=el-GR

Ευχαριστούμε Ilonka! μα τον Αγιο ότι σκεφτόμουν πως άφησαν το θέμα των πέλλετς όταν τακτοποίησαν το θέμα της diesel αυτοκίνησης...

madipemi
20-12-11, 21:11
Η εμπειρια μου απο την αγορα καυστηρα πελλετ εχει ως εξης:

Αγορασα καυστηρα πελλετ 3400 ευρω απο την ελληνικη βιομηχανια καυστηρων πελλετ thermolev που βρισκεται στην Θεσσαλονικη τον Αυγουστο. Πληρωσα περαστικα σε ιδιωτες ειδικους περιπου 600 ευρω για να λειτουργει κατ επιλογην ο καυστηρας πελλετ αλλα κ ο καυστηρας πετρελαιου που ηδη ειχα στο σπιτι μου. Η συγκεκριμενη βιομηχανια δεν παρεχει εγκατασταση του καυστηρα απλα ο υπευθυνος εκει μου συστησε καποιους ιδιωτες για να κανουν τη δουλεια.

Ειναι δεκεμβριος εχω αγορασει 4 τονους πελλετ στα 1000 ευρω κ ακομη καιω πετρελαιο ενω τα πελλετ καθονται στην αυλη μου επειδη κ ο καυστηρας εχει καποιο προβλημα στην τροφοδοτηση του υλικου κ ακουγεται πολυ εντονα μεσα στο σπιτι αλλα κ λογω λαθους στην εγκατασταση βγαζει πολυ καπνο.
Πρεπει παλι να πληρωσω αλλο ενα παχυλο ποσο σε καποιον αλλα ειδικο λοιπον για να μου διορθωσει το προβλημα μιας που σε επικοινωνια με την εν λογω εταιρεια(ο υπευθυνος αργουσε να επικοινωνησει μαζι μου οποτε τον ζητουσα) μου ειπαν οτι δεν ειναι δικο τους θεμα η λαθος εγκατασταση μιας που δεν παρεχεται απο αυτους αλλα μονο το θεμα της τροφοδοσιας το οποιο περιμενω να μου λυσουν την Πεμπτη 20/12.

Αποτελεσμα? Ειναι Δεκεμβριος εχω πληρωσει 5000 ευρω κ αναμενεται να πληρωσω κιαλλα αν δεν εχω σκοπο να χασω αυτα που εχω ηδη δωσει κ ακομη βαζω πετρελαιο για να ζεσταθω.

Απο τη συγκεκριμενη εταιρεια προφανως κ δεν εμεινα ευχαριστημενη κ ηθελα απλα να παραθεσω την εμπειρια μου για οσους σκεφτονται να κανουν μια τετοια κινηση.

floga
23-12-11, 17:07
δεν καταλαβα εχεις καψει πελετ αλλα το σταματησες λογω προβληματικου καυστηρα; ή δεν τον χρησιμοποιησες καθολου; δεν ξερω αν σου το εχει πει κανεις αλλα σε περιπτωση που το πελλετ ειναι κατωτερησ ποιοτητας μπορει να προκαλεσει απο μικρες δυσλειτουργιες μεχρι και μη λειτουργια τησ συσκευης. την καλη ποιοτητα πελετ την αναγνωριζεις απο την γυαλιστερη εμφανιση του, απο το ποσο σκονη εχει η σακουλα που σημαινει οτι θρυματιζεται αρα δεν ειναι το καλυτερο, απο τη φλογα που δε πρεπει να παρεκλινει, απο την σταχτη που δεν θα πρεπει να σχηματιζει κατι σαν πετρα και αφηνοντας οσο το δυνατον λιγοτερη σταχτη στο τελος τησ καυσης. αν παλι δεν το εχεις χρησιμοποιησει καθολου απορω που πηρες 4 τονους.

madipemi
23-12-11, 20:14
δεν εχω καψει πελλετ ουτε σταγονα. Οπως προειπα καιω ακομη πετρελαιο.
το πελλετ που αφορασα ειναι της alpha wood που ειναι το καλυτερο και ακριβοτερο πελλετ της αγορας.

Ειναι γεγονος,οσο αυτο κ ν δεν αρεσει σε καποιους, οτι και καυστηρας εχει το προβλημα αλλα κ η εγκαταστηαση που εγινε απο προτεινομενο ειδικο της εταιριας απο την οποια αγορασα τον καυστηρα.

Φυσικα δεν ειναι δικα μου συμπερασματα ολα αυτα μιας κ δεν γνωριζω το αντικειμενο καθολου αλλα η εγκυρη γνωμη 3 ειδικων σε πελλετ υδραυλικων που ειδαν απο κοντα τον καυστηρα μου αλλα κ την εγκατασταση του.

οποιοσδηποτε θελει λεπτομερειες κ ονοματα ειμαι στη διαθεση.

κλάρα
04-02-12, 08:52
....και τωρα πλεων που ειμαστε στην καρδια του χειμωνα και σε πολλες περιοχες με θερμοκρασιες μηδενικες.....ας πουν τα κοριτσια που εβαλαν καυστηρες πελλετ...τις εντυπωσεις τους και ποσο αποδοτικοι ειναι......
περιμενουμε να ακουσουμε...!!!!!!

natassa-tasos
04-02-12, 13:27
Καλά, του χρόνου θα δείτε πόσο θα φορολογήσουν τα pellets, όταν οι περισσότεροι το καλοκαίρι θα σπεύσουν να αλλάξουν τους καυστήρες πετρελαίου με pellet. Κάτι ανάλογο δεν είχε γίνει άλλωστε και με το φυσικό αέριο;
Α, και η έλλειψη ξύλων τον έρχόμενο χειμώνα, θα διπλασιάσει την τιμή τους. Μακάρι να βγω ψεύτρα...αλλά σ' αυτο τον τόπο τα έχω δει όλα...

mgeorgan
04-02-12, 15:56
εμεις έχουμε καυστηρα πελετ. Για την ώρα είναι όλα καλά. Η θερμοκρασία στο σαλόνι που το έχουμε, φτανει τους 23 βαθμούς και αναγκαστήκαμε να κλείσουμε ένα σώμα καλοριφέρ. Ειμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Το καθάρισμα έγινε πλέον ρουτίνα, γιατί με απασχολούσε λίγο πριν το βάλουμε. Απο οικονομία δεν το συζητώ. Έχουμε κάψει σχεδόν 2 τόνους, δηλαδή 630 ευρώ και έχουμε περισσότερη ζέστη απο τότε που καίγαμε πετρέλαιο. Είμαστε στην Βόρειο Ελλάδα, και ο χειμώνας φέτος είναι πιο κρύος απο κάθε άλλη φορά.
Σήμερα είχαμε ένα θεματάκι με τον προμηθευτή μας, γιατί προσπάθησε να ανεβάσει ΠΑΛΙ την τιμή. Επίσης, είναι λίγο περίπλοκο να προβλέψεις εαν το συγκεκριμένο πελετ θα κάψει καλά, μέχρι να το δοκιμάσεις. Αλλά και πάλι μπορεί να πάρεις ολόκληρο τόνο και να την πατήσεις γιατί η παρτίδα δεν βγήκε καλή.
Αυτο με χαλασε λίγο :rolleyes:
Αν θελετε να βάλετε καυστηρα πελετ, καλά είναι να το συνδέσετε έτσι ώστε, αν κάποια στιγμή χρειαστεί να υπάρχει η δυνατότητα να το γυρίσετε πάλι σε πετρέλαιο.
Αυτα, ελπίζω να βοήθησα

kiknaki
04-02-12, 16:28
εμεις έχουμε καυστηρα πελετ. Για την ώρα είναι όλα καλά. Η θερμοκρασία στο σαλόνι που το έχουμε, φτανει τους 23 βαθμούς και αναγκαστήκαμε να κλείσουμε ένα σώμα καλοριφέρ. Ειμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Το καθάρισμα έγινε πλέον ρουτίνα, γιατί με απασχολούσε λίγο πριν το βάλουμε. Απο οικονομία δεν το συζητώ. Έχουμε κάψει σχεδόν 2 τόνους, δηλαδή 630 ευρώ και έχουμε περισσότερη ζέστη απο τότε που καίγαμε πετρέλαιο. Είμαστε στην Βόρειο Ελλάδα, και ο χειμώνας φέτος είναι πιο κρύος απο κάθε άλλη φορά.
Σήμερα είχαμε ένα θεματάκι με τον προμηθευτή μας, γιατί προσπάθησε να ανεβάσει ΠΑΛΙ την τιμή. Επίσης, είναι λίγο περίπλοκο να προβλέψεις εαν το συγκεκριμένο πελετ θα κάψει καλά, μέχρι να το δοκιμάσεις. Αλλά και πάλι μπορεί να πάρεις ολόκληρο τόνο και να την πατήσεις γιατί η παρτίδα δεν βγήκε καλή.
Αυτο με χαλασε λίγο :rolleyes:
Αν θελετε να βάλετε καυστηρα πελετ, καλά είναι να το συνδέσετε έτσι ώστε, αν κάποια στιγμή χρειαστεί να υπάρχει η δυνατότητα να το γυρίσετε πάλι σε πετρέλαιο.
Αυτα, ελπίζω να βοήθησα

Επειδή ενδιαφερόμαστε κι εμείς για εγκατάσταση καυστήρα πέλετ έχω κάποιες απορίες στα μαυρισμένα σημεία του ποστ σου.
Όσον αφορά την τιμή μπορεί ο προμηθευτής να την ανεβάζει όποτε και όσο θέλει?
Και αν βγεί κακής ποιότητας το πέλετ γράφεις οτι την πάτησες. Δηλαδή? Δεν έχεις σωστή θερμική απόδοση ή μπορεί να προκαλέσει ζημιά στην εγκατάσταση?
Θα έχω κι άλλες απορίες σε λίγο,αν δεν σε πειράζει.

ΤΑΣΠΑΠ
04-02-12, 17:49
Mια και ειμαστε στην καρδια του χειμωνα να πω και εγω την εμπειρια μου,εγω δεν εβαλα λεβητα πελλετ αλλα μονο καυστηρα,για την περιπτωση που πεσει(χαχαχα)η τιμη του πετρελαιου ειναι τεσσερης βιδες υποθεση η αλλαγη του καυστηρα πελλετ σε πετρελαιο.
Μεχρι τωρα εκαψα 2 τονους πελλετ 230ευρω ο πρωτος τονος και 250ευρω ο δευτερος σιγουρα θα χρειαστο αλλους 2 τονους για να βγαλω των φετινο απιστευτα κρυο χειμωνα,βγηκα χτες παρασκευη στο ψαξιμο στην περιοχη μου πευκα θεσσαλονικης,κατω απο 280 δεν εδινε κανενας αλλα και δεν υπηρχε πελλετ,λογο του πολυ κρυου καιρου η ζητηση ειναι πολυ μεγαλη και με το ζορι μου δωσανε 6 σακια ισα ισα για να βγαλω το ΠΣΚ και απο δευτερα βλεπουμε.Συμπερασμα,το καλοκαιρι αγοραζουμαι για ολο τον χειμωνα και πετυχαινουμε καλυτερες τιμες,ολα τα πελλετ που κυκλοφορουν ειναι κατα 80% βουλγαρικα μην δινετε σημασια στα ιταλικα που γραφουν οι σακουλες ακομα και η alfa wood εισαγει απο βουλγαρια για να καλυψη την ζητηση,υπαρχουν και κατι λιγα αυστριακα πελλετ αλλα το κοστος τους ειναι πανω απο 340-350 ο τονος ειναι ομως τα μοναδικα πραγματικα Α ποιοτητος.Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το πελλετ,ακομη και απ το βουλγαρικο απλος θελει παραπανω καθαρισμα ο καυστηρας(μια φορα την μερα) και ανα ενα τονο καλο καθαρισμα τα τουμπα του λεβητα.

mgeorgan
04-02-12, 21:12
Ναι kiknaki, ανέβασε την τιμή 15 ευρώ τον Ιανουάριο και 15 για Φεβρουάριο ανα τόνο. Αυτός είπε οτι ανέβασε την τιμή το εργοστάσιο που του τα προμηθεύει. Τώρα, τι να πω, ελευθερη αγορά ειμαστε :rolleyes:. Προφανώς λόγω καιρού και ζήτησης αύξησε την τιμή δια τηλεφώνου. Όταν πήγαμε απο κοντά ζητησε 4,4 ευρω το τσουβάλι.
Όσο για την καλή/κακή ποιότητα δεν έχω βγάλει ασφαλές συμπέρασμα. Αυτά που έχουμε τώρα (bioenergy) είναι τα καλύτερα απο όλα όσα χρησιμοποιήσαμε. Ωστόσο πήρε και ο αδερφός μου τα ίδια και είχε πρόβλημα (βγάζει πολύ στάχτη, μαυρίζει το τζάμι και λέει οτι δεν έχει την ίδια απόδοση). Φταίει λέει η συγκεκριμένη παρτίδα. Εμεις πάντως πάλι τετοια θα πάρουμε.
Κάποια άλλα τα οποία μας τα σύστησαν για κορυφαία, εμάς δεν μας βολεψαν γιατί όχι μόνο έβγαζαν σταχτη αλλά και καρβουνο!!! Με αποτέλεσμα να μην μπορεί να περάσει ο αέρας που απαιτείται για την ανάφλεξη και δεν άναβε η σόμπα. Εμεις παίρνουμε 2-3 τσουβαλάκια απο την νέα εταιρία και μετά αν μας αρέσουν παραγγελνουμε τόνο.
Πάντως επειδη η δικια μας ειναι σόμπα/καυστηρας και το έχουμε στο σαλόνι με χαλάει και η αισθητική όταν μαυρίζει το τζάμι. Σε κάποια μαυρίζει στο 5λεπτο και σε κάποια άλλα μετά απο 5-6 ώρες καυσης.
Το καθαρίζουμε καθε μερα. Όντως τα αυστριακά ειναι τα καλύτερα. Απο εκεί που τα πήραμε μας είπαν οτι τα ανοιχτόχρωμα και αυτά που δεν έχουν πολύ σκόνη είναι τα καλύτερα. Φυσικά παιζει ρόλο και το επιπεδο υγρασίας κ.α. Την περίπτωση να παρουμε απο καλοκαιρι για του χρόνου την σκεφτόμαστε. Πιστευουμε οτι πιθανότατα δεν θα έχουν τόση υγρασία όση έχουν αυτα που φτιαχνονται το χειμώνα αλλά πρέπει να λύσουμε το πρόβλημα του χώρου :confused:

κλάρα
05-02-12, 11:50
εγω το καλοκαιρι που μας περασε σκεφτηκα να βαλω πελλετ καυστηρα αλλα με κολησε το καθαρισμα, ο αποθηκευτικος χωρος που χρειαζεται για τα πελλετ(δεν εχω αποθηκη και μενω σε παλαιο διαμερισμα)αλλα και η τιμη του καυστηρα....για καλη αποδοση στα 120 τμ επρεπε να δωσω τουλαχιστων 3.000.....και εκανα πισω....και εβαλα ενα περτελαιου τελευταιας τεχνολοχιας με 1.150 ευρω.....εχω καψει μεχρι στιγμης γυρω στα 1000 ευρω πετρελαιο αλλα χωρις οικονομια μονιμα 24 ωρες στους 21-22 βαθμους(μιλαμε για εξωτερικες θερμοκρασιες απο 0 εως - 10 που εφτασε φετος) ασταματητα και με την βοηθεια και ενως κλιματιστικου που εχω για καποιες ωρες(εχω πολυ φνηνο ρευμα......)και υπολογιζω μεχρι τον Μαιο που καιμε εμεις εδω πανω πετελραιο να καψω αλλα 500 ευρω.....σκεφτομαι να βαλω και εγω πελλετ αλλα περιμενω πρωτα να δοκιμαστουν καλα...και να δω τι διαρκεια ζωης εχουν οι καυστηρες....γιατι ακουγονται πολλα και διαφορα....και για την τιμη του πελετ και για την αποδοση με τα χρονια.....απλα ειπα να κανω ενα δυο χρονια υπομονη για να δω πως θα παει......!!!οποτε ολες οι εντυπωσεις εδω μεσα ειναι πολυ χρησιμες και ενδιαφερουσες....

kiknaki
06-02-12, 16:27
mgeorgan σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Η αλήθεια είναι οτι με προβληματίζει πολύ αυτή η χωρίς όρια και κανόνες αύξηση της τιμής των πέλετ. Το γεγονός οτι οποιαδήποτε αύξηση βρίσκεται στην ευχαίρεια του κάθε προμηθευτή φοβάμαι οτι θα οδηγήσει σε πλήρη αισχροκέρδια και ίσως είναι και ο μόνος λόγος που δεν βάλαμε ακόμη καυστήρα πέλετ.
Αλλά είναι και η μόνη λύση αφού μένω σε μονοκατοικία 120 τμ εκτεθειμένη γύρω γύρω και χρειαζόμαστε περίπου 3,5 τόνους πετρέλαιο για να περάσουμε τον χειμώνα.

amalkai
06-07-12, 16:06
καλησπέρα, λίγο άκαιρο το θέμα με τέτοια ζέστη αλλά των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν...θέλω να μου πείτε εσείς που έχετε βάλει καυστηρα pellet τις εταιριες γιατί εδώ που είμαι εγώ δεν έχουμε κάποιον ειδικό και επειδή έχω αποφασίσει να βάλω pellet δεν εμπιστεύομαι κανέναν και ούτε θέλω να γίνουν τα υπερπολύτιμα λεφτουδάκια μου πείραμα! οπότε θέλω τον ΕΙΔΙΚΟ μου.:-P:-P:-P

madipemi
28-08-12, 12:50
Mια και ειμαστε στην καρδια του χειμωνα να πω και εγω την εμπειρια μου,εγω δεν εβαλα λεβητα πελλετ αλλα μονο καυστηρα,για την περιπτωση που πεσει(χαχαχα)η τιμη του πετρελαιου ειναι τεσσερης βιδες υποθεση η αλλαγη του καυστηρα πελλετ σε πετρελαιο.
Μεχρι τωρα εκαψα 2 τονους πελλετ 230ευρω ο πρωτος τονος και 250ευρω ο δευτερος σιγουρα θα χρειαστο αλλους 2 τονους για να βγαλω των φετινο απιστευτα κρυο χειμωνα,βγηκα χτες παρασκευη στο ψαξιμο στην περιοχη μου πευκα θεσσαλονικης,κατω απο 280 δεν εδινε κανενας αλλα και δεν υπηρχε πελλετ,λογο του πολυ κρυου καιρου η ζητηση ειναι πολυ μεγαλη και με το ζορι μου δωσανε 6 σακια ισα ισα για να βγαλω το ΠΣΚ και απο δευτερα βλεπουμε.Συμπερασμα,το καλοκαιρι αγοραζουμαι για ολο τον χειμωνα και πετυχαινουμε καλυτερες τιμες,ολα τα πελλετ που κυκλοφορουν ειναι κατα 80% βουλγαρικα μην δινετε σημασια στα ιταλικα που γραφουν οι σακουλες ακομα και η alfa wood εισαγει απο βουλγαρια για να καλυψη την ζητηση,υπαρχουν και κατι λιγα αυστριακα πελλετ αλλα το κοστος τους ειναι πανω απο 340-350 ο τονος ειναι ομως τα μοναδικα πραγματικα Α ποιοτητος.Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το πελλετ,ακομη και απ το βουλγαρικο απλος θελει παραπανω καθαρισμα ο καυστηρας(μια φορα την μερα) και ανα ενα τονο καλο καθαρισμα τα τουμπα του λεβητα.

Αν κ καθυστερημενα συμφωνω απολυτα με οσα λες!
Ειμαι και γειτονισσα! ;)

george887
01-06-13, 23:49
Καλησπερα στην παρεα. Γνωριζει καποιος αναλογια τ.μ με την δυναμη ενος καυστηρα πελλετ η σομπας πελλετ κτλ...
Για ενα σπιτι 100 τ.μ τι πρεπει να επιλεξω???
Οι σομπες δεν νομιζω να μπορουν να το ζεστανουν ολο απο οσο φανταζομαι...
Δεν θελω ομως να ξεφυγει τελειως η τιμη, βρηκα παραδειγμα προσφορα απο οτι λεει στα 60 KW με 2,200 ευρω ( http://www.alfa-therm.eu/#!prosfora1/c2252
ΑΝ μπορει καποιος ας βοηθηση...ευχαριστω