PDA

Επιστροφή στο Forum : εισοδηματικό πλαφόν 50000€ στα πολυτεκνικά επιδόματα προωθεί η Κυβέρνηση

κλάρα
31-08-10, 22:39
Σύμφωνα με δημοσίευμα της Ναυτεμπορικής (30/8/2010) η Κυβέρνηση σχεδιάζει να θέσει εισοδηματικό όριο τα 50.000€ για τη χορήγηση των πολυτεκνικών επιδομάτων και την αναδιανομή της διαφοράς σε πολύτεκνες οικογένειες με εισόδημα κοντά στο όριο της φτώχειας.

kiriaki76
31-08-10, 22:48
Σύμφωνα με δημοσίευμα της Ναυτεμπορικής (30/8/2010) η Κυβέρνηση σχεδιάζει να θέσει εισοδηματικό όριο τα 50.000? για τη χορήγηση των πολυτεκνικών επιδομάτων και την αναδιανομή της διαφοράς σε πολύτεκνες οικογένειες με εισόδημα κοντά στο όριο της φτώχειας.

πολυ ωραιο για να ειναι αληθινο....
παλι θα τα φανε τα λεφτα.οπως παντα!!!
μακαρι να τα δωσουνε,

Κοριτσομανα
31-08-10, 22:53
Σύμφωνα με δημοσίευμα της Ναυτεμπορικής (30/8/2010) η Κυβέρνηση σχεδιάζει να θέσει εισοδηματικό όριο τα 50.000? για τη χορήγηση των πολυτεκνικών επιδομάτων και την αναδιανομή της διαφοράς σε πολύτεκνες οικογένειες με εισόδημα κοντά στο όριο της φτώχειας.

Υπαρχει δεδικασμενο και δεν μπορει να το κανει αυτο. Το εχει ξανακανει το ΠΑΣΟΚ επι Σημιτη αλλα το εχασε στα δικαστηρια. Αν το ξανακανει θα παμε ξανα στα δικαστηριο και παλι θα χασει γιατι το συνταγμα δεν αλλαξε!

Αυτοι θελουν τωρα να κερδισουν χρημματα για την εικονα αλλα στην πλατη μας. Γιατι ακομα και ενας με 50.000 ευρω ειναι δια 6, 7, 8...Δεν μπορει να τα ισοπεδωνει ολα αν εμεις δουλευουμε και 2-3 δουλειες για να ζουμε τα παιδια μας με αξιοπρεπεια!

Οπως και για τα αυτοκινητα. Δεν εχουμε μεγαλα αυτοκινητα για μαγκια. Για να ειμαστε εννομοι το κανουμε και να φορανε ολοι ζωνη και παραλληλα ασφαλειας.

Μεγαλυτερο σπιτι αγοραζουμε και αυτο με μεγαλυτερο δανειο απο οτι αλλοι οχι γιατι ειμαστε πλεονεκτες αλλα για να χωρεσουμε.

Και 2 μισθους παιρνουμε γιατι δουλευουμε σε 2 δουλειες, οχι για να ζουμε ανετα αλλα απλα για την αξιοπρεπη επιβιωση μας!

κλάρα
31-08-10, 23:12
Υπαρχει δεδικασμενο και δεν μπορει να το κανει αυτο. Το εχει ξανακανει το ΠΑΣΟΚ επι Σημιτη αλλα το εχασε στα δικαστηρια. Αν το ξανακανει θα παμε ξανα στα δικαστηριο και παλι θα χασει γιατι το συνταγμα δεν αλλαξε!

Αυτοι θελουν τωρα να κερδισουν χρημματα για την εικονα αλλα στην πλατη μας. Γιατι ακομα και ενας με 50.000 ευρω ειναι δια 6, 7, 8...Δεν μπορει να τα ισοπεδωνει ολα αν εμεις δουλευουμε και 2-3 δουλειες για να ζουμε τα παιδια μας με αξιοπρεπεια!

Οπως και για τα αυτοκινητα. Δεν εχουμε μεγαλα αυτοκινητα για μαγκια. Για να ειμαστε εννομοι το κανουμε και να φορανε ολοι ζωνη και παραλληλα ασφαλειας.

Μεγαλυτερο σπιτι αγοραζουμε και αυτο με μεγαλυτερο δανειο απο οτι αλλοι οχι γιατι ειμαστε πλεονεκτες αλλα για να χωρεσουμε.

Και 2 μισθους παιρνουμε γιατι δουλευουμε σε 2 δουλειες, οχι για να ζουμε ανετα αλλα απλα για την αξιοπρεπη επιβιωση μας!
Ax!!!!εχεις δικιο αλλά ποιος θα σε ακουσει?????Απλά τα χουν βαλει με τους πολύτεκνους.....και φταιμε και εμεις που απλα τα ακουμε χωρις να αντιδράσουμε για διαβασε αυτό....
http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1250&Itemid=2
Πρεπει να αρχίσουμε να αντιδρούμε και οχι να είμαστε παθητικοι δεκτες ολων οσων μας πλασαρουν.....

κλάρα
31-08-10, 23:21
......και τωρα που θα αρχίσουν τα σχολεια εμιες θα χρειαστουμε το διπλάσιο ή το τριπλάσιο ποσο να ξοδεψουμε για να καλύψουμε τις αναγκες των παιδιων μας....μονο για να παρουμε απο ενα ζευγάρι σπορτεξ θα πρεπει να διαθεσουμε τουλάχιστον 200 ευρω (4*50 ευρω το ζευγαρι....) και παιδί δεν μπορεί να περασει με ενα μονο ζευγαρι παπούτσια......και δεν αναφερω τις φορμες για την αρχη της σχολικης χρονιας..... 50.000 ευρω τον χρονο αν το μοιρασουμε στα 6 αναλογει 8,333 το χρονο σε καθε ατομο της οικογενειας....και να αφαιρέσουμε τα παγια εξοδα(νοικι ή δάνειο,ρευμα, τηλ,διδακτρα κτλ.....)τι μενει?????

Κοριτσομανα
31-08-10, 23:30
Να σου πω γιατι δεν ξεσηκωνονται οι πολυτεκνοι; Γιατι παρα πολλοι πιστεψαν τα προεκλογικα λογια και παρα πολλοι ακομη ειναι φανατικοι οπαδοι του υπαρχοντος κομματος και δε λενε να ξεκολλησουν, ακομη και να τους ξεγυμνωσουν.Εγω τετοιο φανατισμο δεν το καταλαβαινω και αν γινει συγκεντρωση ευχαριστως να παω.

Πανε να με κοψουν το φαι των παιδιων μου; Θα τους μαυρισω και θα αντισταθω. Ειδικα τωρα που ερχονται νεες εκλογες. Γιατι οι πολυτεκνοι να μη δωσουν το ισχυρο μηνυμα τους;
Αλλα δεν το κανουν, ειπαμε, φανατισμος. Αλλα η πολιτικη κατα των πολυτεκνων δεν εχει χρωμμα. Ειναι πρασινη, μπλε, κοκκινη...

Για τα εξοδα, αστο, ειναι φοβερα. Και γι' αυτα δουλευουμε αλλωστε...Αλλα να μας παιρνουν το φαι απο το στομα...Καλα, διαιρεση κανεις τους δεν εμαθε στα κολλεγια που πηγανε σχολειο;

κλάρα
31-08-10, 23:37
Να σου πω γιατι δεν ξεσηκωνονται οι πολυτεκνοι; Γιατι παρα πολλοι πιστεψαν τα προεκλογικα λογια και παρα πολλοι ακομη ειναι φανατικοι οπαδοι του υπαρχοντος κομματος και δε λενε να ξεκολλησουν, ακομη και να τους ξεγυμνωσουν.Εγω τετοιο φανατισμο δεν το καταλαβαινω και αν γινει συγκεντρωση ευχαριστως να παω.

Πανε να με κοψουν το φαι των παιδιων μου; Θα τους μαυρισω και θα αντισταθω. Ειδικα τωρα που ερχονται νεες εκλογες. Γιατι οι πολυτεκνοι να μη δωσουν το ισχυρο μηνυμα τους;
Αλλα δεν το κανουν, ειπαμε, φανατισμος. Αλλα η πολιτικη κατα των πολυτεκνων δεν εχει χρωμμα. Ειναι πρασινη, μπλε, κοκκινη...

Για τα εξοδα, αστο, ειναι φοβερα. Και γι' αυτα δουλευουμε αλλωστε...Αλλα να μας παιρνουν το φαι απο το στομα...Καλα, διαιρεση κανεις τους δεν εμαθε στα κολλεγια που πηγανε σχολειο;
Μπα....διαιρεση????τιν τουτο???? αφορα μονο τα παιδάκια του δημοτικου...αυτοί απο εξισώσεις,λογαριθμους και πανω....!!!!!

underage
31-08-10, 23:56
Δηλαδή δεν κατάλαβα!!!!
Το ότι μια οικογένεια με χ εισόδημα και 4 παιδιά είναι διαφορετική από την οικογένεια με ψ εισόδημα και επίσης 4 παιδιά!!!!!!

Με ακριβώς το ίδιο τρόπο γεννήθηκαν και εξίσου ανάγκες να μεγαλώσουν έχουν!!!!!!

Είναι τελείως ρατσιστικό και απάνθρωπο αυτό που θέλουν να κάνουν :evil: :evil:

Απλώς οι ανθέλληνες καρεκλοκένταυροι προσπαθούν να βρουν τρόπους να εξαθλιώσουν τελείως τις Ελληνικές οικογένειες!!!!!!!

Έχει σκεφτεί κανένας, έχει ρωτήσει κάποιος δημοσιογράφος, έχει γράψει κάποια εφημερίδα
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ που εισπράξανε, από τις περικοπές, από τα δάνεια και από τις αυξήσεις στους φόρους ΤΙ ΤΑ ΚΑΝΑΝΕ????

Μήπως πήγανε για τα έξοδα του γιου της κ. Διαμαντοπούλου, στα τηλέφωνα που έκανε η κ. Μπατζελή ή την δεξίωση που έδωσε???? Ή μήπως για να καλύψουν τις βρωμιές των Καραμανλικών????

Αλήθεια πόσα ξόδεψε ο Γιωργάκης στις ολιγοήμερες καλοκαιρινές του διακοπές, που συνολικά διέρκησαν 35 ημέρες, ακολουθούμενος και από μια πλειάδα σπογκοκωλάριων?????

mariantinos
01-09-10, 01:57
Δηλαδή δεν κατάλαβα!!!!
Το ότι μια οικογένεια με χ εισόδημα και 4 παιδιά είναι διαφορετική από την οικογένεια με ψ εισόδημα και επίσης 4 παιδιά!!!!!!

Με ακριβώς το ίδιο τρόπο γεννήθηκαν και εξίσου ανάγκες να μεγαλώσουν έχουν!!!!!!

Είναι τελείως ρατσιστικό και απάνθρωπο αυτό που θέλουν να κάνουν :evil: :evil:

Απλώς οι ανθέλληνες καρεκλοκένταυροι προσπαθούν να βρουν τρόπους να εξαθλιώσουν τελείως τις Ελληνικές οικογένειες!!!!!!!

Έχει σκεφτεί κανένας, έχει ρωτήσει κάποιος δημοσιογράφος, έχει γράψει κάποια εφημερίδα
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ που εισπράξανε, από τις περικοπές, από τα δάνεια και από τις αυξήσεις στους φόρους ΤΙ ΤΑ ΚΑΝΑΝΕ????

Μήπως πήγανε για τα έξοδα του γιου της κ. Διαμαντοπούλου, στα τηλέφωνα που έκανε η κ. Μπατζελή ή την δεξίωση που έδωσε???? Ή μήπως για να καλύψουν τις βρωμιές των Καραμανλικών????

Αλήθεια πόσα ξόδεψε ο Γιωργάκης στις ολιγοήμερες καλοκαιρινές του διακοπές, που συνολικά διέρκησαν 35 ημέρες, ακολουθούμενος και από μια πλειάδα σπογκοκωλάριων?????

Φαγωθηκες μαρη με τις 35μέρες του γιώργου!:-P :-Pτουλάχιστον είπαμε εσυ πηγές 35λεπτά.εγώ θάλασσα ούτε πέρισυ είδα ούτε ΦETOΣ!ΚΑ-ΘΟ-ΛΟΥ

κλάρα
01-09-10, 09:30
Και για την ιστορια το επιδομα δεν δινεται για να ανταπεξελθουν οι τριτενκοι και οι πολύτεκνοι στις αναγκες της πολυμελης οικογενειας αλλα΄δινεται σαν κινητρο για την βελτιωση και διορθωση του δημογραφικου προβλήματος που αντιμετωπιζει η χωρα μας και πανω σε αυτό πατησε το ΣΤΕ και κατηργησε το οικονομικό πλαφον που ειχε βάλει τα προηγούμενα χρονια η κυβέρνηση......οποτε παλι προς τα εκει παμε...θα βαλουν εισοδηματικο κριτηριο,θα προσφυγουν στην δικαιοσυνη και παλι θα δικαιωθουν......και φτου απ την αρχη.........

underage
01-09-10, 10:10
Φαγωθηκες μαρη με τις 35μέρες του γιώργου!:-P :-Pτουλάχιστον είπαμε εσυ πηγές 35λεπτά.εγώ θάλασσα ούτε πέρισυ είδα ούτε ΦETOΣ!ΚΑ-ΘΟ-ΛΟΥ

καλέ ούτε εγώ πήγα πουθενά!!!!!!!! ούτε καν 35 λεπτά, όσο για την θάλασσα, ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΝΕΝΑ ΜΠΑΝΙΟ!!!!

Rea_1971
01-09-10, 10:45
Συγνώμη αν θα δυσαρεστήσω κάποιους, αλλά για εμένα δικαίως τίθεται θέμα εισοδηματικού ορίου για τη χορήγηση επιδόματος στους πολύτεκνους. Το ποιο θα είναι αυτό το όριο είναι άλλη κουβέντα. Προσωπικά γνωρίζω άνθρωπο με εισόδημα 180.000 που λαμβάνει επίδομα (η σύζυγός του για τα 3 παιδάκια). Έλεος.
Το επίδομα δεν είναι κίνητρο - πάρτε λεφτά για να κάνετε παιδιά. Το επίδομα είναι βοήθημα. Και δεν έχει ανάγκη βοήθειας μία οικογένεια με υψηλά εισοδήματα.

Μιλάω ως παιδί πολύτεκνης οικογένειας. Ήμασταν 4 παιδιά. Μεγαλώσαμε με τον μισθό ενός καθηγητή. Σε ένα σπιτι 89τμ. Και σπουδάσαμε και τα τέσσερα. Και πήγαμε στα αγγλικά μας και τα τέσσερα. Και στα γαλλικά. Και ο ένας πήρε υποτροφία για μεταπτυχιακό. Και ποτέ μα ποτέ δεν νιώσαμε στερημένοι.
Και ναι, το σπίτι δεν μας το χαρίσανε. Με δάνειο το πήρε και ο δικός μας πατέρας. Ο οποίος ΔΕΝ έκανε ιδιαίτερα. Επειδή δίδασκε στη 3βάθμια και όχι στη 2βάθμια εκπαίδευση. Και οδηγούσε ένα skoda. Και ήμασταν αρτιμελείς και οι 4.
Θα μου πείτε άλλες εποχές. Θα συμφωνήσω. Αλλά τώρα έχουμε ειδικές συνθήκες.

Τι εννοώ. Στη παρούσα φάση της οικονομίας, και λόγω του ότι δεν είμαστε Σουηδία, τα βοηθήματα θα πρέπει να δίνονται ως τέτοια και μόνο. Και πριν κάποια φίλη θελήσει να μου απαντήσει ας σκεφτεί με το χέρι στην καρδιά πόσα περιττά πράγματα πιθανά έβαλε στο σπίτι της.

Και πάλι θα τονίσω ότι για μένα καλώς δίνεται το επίδομα. Αλλά σαφέστατα θα πρέπει να απευθύνεται σε συγκεκριμένες κατηγορίες εισοδημάτων. Το όριο όμως θα πρέπει σαφώς να επανεξεταστεί, γιατί με 50.000,00 σήμερα και με στεγαστικά δάνεια να τρέχουν δεν ζει ούτε το ζευγάρι με ένα μόνο παιδί.

Πάντα φιλικά.
Πάντα από την μεριά ενός ανθρώπου που βλέπει τα πράγματα περισσότερο σαν οικονομολόγος και με λιγότερο συναισθηματισμό. Είναι κάτι που δεν μπορώ να αποβάλω. Δυστυχώς ή ευτυχώς.

anastasia.t
01-09-10, 11:07
Καλημέρα και καλό μήνα!
Θεωρώ οτι έχεις δίκιο για τα επιδόματα δεν πρέπει να κοπούν από κανέναν είναι ένα πολύ καλό κίνητρο.Επίσης πρέπει να στηριχτούν οι οικογένειες που έχουν πραγματικό πρόβλημα επιβίωσης και όχι απλά που έχουν δήθεν απαιτήσεις επειδή με ένα πχ της αναφερόμενης τάξης ποσό,ζούν στη φτώχεια!!!!!
!Είναι κοροιδία να αναφερόμαστε σε τέτοια ποσά όταν κάποιοι δεν μπορούν να βρούν εργασία για να ζήσουν. Δεν υποστηρίζω την κυβέρνηση είμαι αντίθετη σε όσα κάνει αλλά δεν μπορούν κάποιοι ενώ έχουν δουλιά και εισοδήματα να παίρνουν αυτό το βοήθημα. Είναι χρήματα που όπως είπες κλάρα δεν καλύπτουν ανάγκες απλά είναι extra για κάποιους αλλά για κάποιους που τα έχουν ανάγκη πραγματική είναι εισόδημα.
Ας μην είμαστε πλεονέκτες και υπερμετροι πρέπει να μπούν αξιοκρατικά εισοδηματικά κριτήρια για να μην γίνονται καταχρήσεις. Όπως έκοψε τα <<παραπανήσια>> από το δημόσιο(άδικο για πολλούς) ας κόψει τα παραπανήσια και από αυτούς που έχουν εργασία και μπορούν άνετα αν πορευτούν δίχως αυτά τα επιπλέον χρήματα. Σύμφωνα με το Σύνταγμα η εκάστοτε κυβέρνηση -δυστηχώς για όλους μας- μπορεί να πάρει νόμους-μέτρα και αλλάγες συνταγματικών νόμων εφόσον η άσχημη οικονομική κατάσταση της χώρας το απαιτεί. Αξιοκρατία σε όλους οχι όπου μας συμφέρει.
Είμαι τρίτεκνη και δουλεύουμε αρκετά με τον σύζυγο αλλά τέτοια ποσά δεν υπάρχουν για όλους. Καλή μου φίλη Rea και εγώ σαν οικονομολόγος απαντάω ως πτυχιούχος και ως μητέρα-σύζυγος-υπάλληλος και γυναίκα, ας μάθουμε να είμαστε ικανοποιημένοι από αυτά που δημιουργούμε και οχι από αυτά που απαιτούμε.

DALIA
01-09-10, 11:23
Συγνώμη αν θα δυσαρεστήσω κάποιους, αλλά για εμένα δικαίως τίθεται θέμα εισοδηματικού ορίου για τη χορήγηση επιδόματος στους πολύτεκνους. Το ποιο θα είναι αυτό το όριο είναι άλλη κουβέντα. Προσωπικά γνωρίζω άνθρωπο με εισόδημα 180.000 που λαμβάνει επίδομα (η σύζυγός του για τα 3 παιδάκια). Έλεος.
Το επίδομα δεν είναι κίνητρο - πάρτε λεφτά για να κάνετε παιδιά.
Και δεν έχει ανάγκη βοήθειας μία οικογένεια με υψηλά εισοδήματα.

παιδιά συμφωνώ και εγώ με τη Rea..
σε όλα τα σημεία του ποστ..
επίσης θα ήθελα να προσθέσω ότι όταν ένα ζευγάρι αποφασίσει ότι θέλει να κάνει πολλά παιδιά βάζει όλους τους παραμέτρους μέσα και φυσικά δεν βασίζεται σε πιθανή βοήθεια της πολιτείας...

DALIA
01-09-10, 11:31
ας μάθουμε να είμαστε ικανοποιημένοι από αυτά που δημιουργούμε και οχι από αυτά που απαιτούμε.

αυτής της σχολής είμαι και εγώ...
πραγματικά χάρηκα πάρα πολύ που διάβασα κάτι τέτοιο...

rkt
01-09-10, 11:35
Θα συμφωνήσω και εγω με την Rea_1971.
Φυσικά και πρέπει να ισχύουν εισοδηματικά κριτήρια. Δηλαδή ο Βαρδινογιάννης που έχει 4 παιδιά, να παίρνει και πολυτεκνική σύνταξη? Μην τρελαθούμε.
Σε όλον τον κόσμο τα βοηθήματα δίνονται με εισοδηματικά κριτήρια και όχι άκριτα.
Και εφόσων γίνει αυτό, να είναι και μεγαλύτερα τα επιδόματα. Και με κλίμακες. Οσο πιο φτωχός, τόσο μεγαλύτερο επίδομα. Αυτό βλέπω εγώ ως λογικό.

underage
01-09-10, 11:50
Προσωπικά γνωρίζω άνθρωπο με εισόδημα 180.000 που λαμβάνει επίδομα (η σύζυγός του για τα 3 παιδάκια). Έλεος...........Το επίδομα δεν είναι κίνητρο - πάρτε λεφτά για να κάνετε παιδιά. Το επίδομα είναι βοήθημα. Και δεν έχει ανάγκη βοήθειας μία οικογένεια με υψηλά εισοδήματα

Φιλικά πάντα

Είσαι λάθος, γιατί τα 3 παιδιά της αυτή η "πλούσια μάνα" δεν τα είχε 9 μήνες το καθένα στην κοιλιά της, δεν τα γέννησε??? Δεν κάνει κάποιες θυσίες για να τα μεγαλώσει (έστω κι αν πληρώνει Φιλιπινέζα)

Δεν είναι ζητιανιά αυτό το επίδομα, κανένας τρίτεκνος/ πολύτεκνος δεν είναι ζητιάνος, ούτε περιμένει να ζήσει τα παιδιά του από αυτό!!! Μπορεί να καλύπτεις κάποιες τρύπες, όχι όμως και έτσι!!!
άλλωστε υποτίθεται πως ζούμε σε μια δημοκρατική χώρα και είμαστε όλοι ίσοι!!!!!!!!!

anastasia.t
01-09-10, 11:50
Καλά τα λέμε εμέις αλλά ποιός μας ακούει??? Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι μαζί με τους υπεύθυνουν των σωματίων μας είτε πολύτεκων είτε τρίτεκων!!! Πρέπει να βρούμε το θάρρος να κερδίσουμε αυτά που μας στερούν κάποιοι.Συμφωνώ με την rkt και ελπίζω να γίνει και αυτό-ιδανικό- αλλά παραμυθένιο.

rkt
01-09-10, 12:00
άλλωστε υποτίθεται πως ζούμε σε μια δημοκρατική χώρα και είμαστε όλοι ίσοι!!!!!!!!!

Ισοι ναι, ίδιοι όχι.
Και φυσικά όλες οι μάνες πόνεσαν για να φέρουν στον κόσμο τα παιδιά τους, αλλά αν αυτό αποτελεί κριτήριο για το επίδομα, ε, τότε να το πάρουμε όλες. Ολες πονέσαμε.

DALIA
01-09-10, 12:07
Φιλικά πάντα

Είσαι λάθος, γιατί τα 3 παιδιά της αυτή η "πλούσια μάνα" δεν τα είχε 9 μήνες το καθένα στην κοιλιά της, δεν τα γέννησε??? Δεν κάνει κάποιες θυσίες για να τα μεγαλώσει (έστω κι αν πληρώνει Φιλιπινέζα)

Δεν είναι ζητιανιά αυτό το επίδομα, κανένας τρίτεκνος/ πολύτεκνος δεν είναι ζητιάνος, ούτε περιμένει να ζήσει τα παιδιά του από αυτό!!! Μπορεί να καλύπτεις κάποιες τρύπες, όχι όμως και έτσι!!!

κανένας δεν μίλησε για ζητιανιά...ας μη χρησιμοποιούμε λέξεις που ούτε ειπώθηκαν ούτε υπονοήθηκαν...:?
Και φυσικά δεν είναι το ίδιο κάποιος να έχει 5 παιδιά και εισόδημα 180.000 και ο άλλος με 5 παιδιά να έχει 30,000..η διαφορά είναι τεράστια...

Ισοι ναι, ίδιοι όχι.
Και φυσικά όλες οι μάνες πόνεσαν για να φέρουν στον κόσμο τα παιδιά τους, αλλά αν αυτό αποτελεί κριτήριο για το επίδομα, ε, τότε να το πάρουμε όλες. Ολες πονέσαμε.

ακριβώς

Rea_1971
01-09-10, 12:09
Φιλικά πάντα

Τότε και εγώ η γυναίκα, που κουβαλάω το μωρό μου επτά μήνες τώρα και έπονται άλλοι δύο, θα πρέπει να πάρω κάποιο επίδομα.
Ξαναλέω. Τα επιδόματα είναι βοηθήματα. Όχι βραβεία.Τουλάχιστον στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε.

koufetaki
01-09-10, 12:21
xaaxaxaxaaxaxaaaxaaxa!εγω ειμαι παντρεμενη 17 χρονια και πηγα μια φορα με κοιν.τουρισμο στην Κω,και περισσι με κοιν.τουρισμο παλι στην λευκαδα,ευτυχως που εχει η γιαγια μας εξοχικο γτ οχι κικιρικου και εγω δεν ξερω τι θα καναμε.ποιες διακοπες?τι ειναι αυτο?

NASIA
01-09-10, 12:30
Κοριτσια έχετε όλες δίκιο το επίδομα τόσο στους τρίτεκνους όσο και στους πολυτεκνους αν και εγω δεν βλεπω διαφορα γιατι πλεον όσοι έχουν πάνω από 1 παιδί θα πρέπει να θεωρειται πολυτεκνοι μιας και παμε δημοσιονομικα από το κακο στο χειροτερο θα πρεπει να δινεται οπως και να χει,αλλα σκεφτειτε οτι συγκεκριμενο επιδομα δεν ξερω αν το παιρνει αλλα δεν νομιζω να μην το παιρνει το δικαιουται και η Μενεγακη και η Μανωλιδου οποτε μην μου πειτε οτι αυτες και εμεις παιρνουμε τα ίδια χρηματα γιατι θα τρελαθω οποτε ας μπει ενα πλαφον λογικο για να ειμαστε ολοι ικανοποιημενοι.

DALIA
01-09-10, 12:35
Νasia αν ήταν εδώ και η Αντζελίνα με τον Brad και αυτοί οπωσδήποτε..
Εγώ που φέτος υστερα από 12 χρόνια εργασίας που είπα να πάρω τα εισητηρια κοινωνικού τουρισμού έβαλαν όριο..
Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που τα χρειάζονταν περισσότερο από'μένα....

rkt
01-09-10, 12:36
Κοριτσια έχετε όλες δίκιο το επίδομα τόσο στους τρίτεκνους όσο και στους πολυτεκνους αν και εγω δεν βλεπω διαφορα γιατι πλεον όσοι έχουν πάνω από 1 παιδί θα πρέπει να θεωρειται πολυτεκνοι μιας και παμε δημοσιονομικα από το κακο στο χειροτερο θα πρεπει να δινεται οπως και να χει,αλλα σκεφτειτε οτι συγκεκριμενο επιδομα δεν ξερω αν το παιρνει αλλα δεν νομιζω να μην το παιρνει το δικαιουται και η Μενεγακη και η Μανωλιδου οποτε μην μου πειτε οτι αυτες και εμεις παιρνουμε τα ίδια χρηματα γιατι θα τρελαθω οποτε ας μπει ενα πλαφον λογικο για να ειμαστε ολοι ικανοποιημενοι.
Μου θύμισες το τραγούσι των ΦΑΤΜΕ " Ολοι δίκιο έχουμε"!
Κανείς δεν είπε να μην δίνεται, είπαμε να δίνεται με κριτήρια.

anastasia.t
01-09-10, 12:36
Σίγουρα underage,χωρίς παρεξήγηση, μας κάνεις πλάκα!!!!
Μιλάμε για μεγάλα εισοδήματα που είναι ακατόρθωτα για εμάς και ας κάνουμε χίλιες δουλιές. Και φυσικά δεν είμαστε ίσοι αλλά και καθόλου ίδιοι διότι μάνα δεν είναι μόνο αυτή που γεννάει αλλά και αυτή που μεγαλώνει!!!! Δεν αμφισβητώ καμία μάνα αλλά οχι και να μπαίνουμε όσον αφορά τα χρήματα όλοι στο ίδιο καζάνι. εμείς παλεύουμε για ψίχουλα και αυτοί βγάζουν κυβερνήσεις- είμαστε ίδιοι????? Ακόμη και οι ζητιάνοι έχουν αξιοπρέπεια όπως όλοι.
Είναι όμως άδικο να εισπράτουν αυτά τα χρήματα μητέρες χωρίς καμία ανάγκη για επιβίωση ενώ θα μπορούσαν να μοιραστούν σε φτωχούν ανθρώπους.
Ας είμαστε ρεαλιστές και αντικειμενικοί.

koufetaki
01-09-10, 12:47
ο πλουταρχος το περνει αλλα το δινει σε φτωχες οικογενειες.να το κανουν(αν δεν το κανουν)και ολοι οι υπολοιποι που δεν το χουν αναγκη.αλλα ονειρο ειναι και ξυπνησαμε.εδω δεν μας δινουν ενα μπουκαλι γαλα εμας τους συμβασιουχους που και το χρεωνομαστε μεσα στην συμβαση μας και δεν το περνουμε.οι μονιμοι δουλευουν λιγοτερο απο μας και εκει που ειμαι κανενας δεν εχει μικρα παιδια και ουτε ρεπο συναδευλφων ουτε αδειων τπτ περνουν τα διπλα μπουκαλια και βραζω με την καφριλα τους καθε μερα.την ιδια δουλεια κανω και ειμαι και γυναικα(κηπουρος).εδω γυρισε και ειπε ενας οτι δεν ειμαστε το ιδιο μονιμοι με συμβασιουχοι δηλ.εγω δεν ειμαι ανθρωπος αλλα μοσχαρι ασχετος που ειμαι και μανα τριων μικρων παιδιων.ειναι θεμα παιδιας?

underage
01-09-10, 12:53
Πάντως εμάς σαν μελλοντικούς τρίτεκνους, επουδενί δεν μας πιάνει το πλαφόν των 50.000 ευρώ!!!!!!!!
Μόνο αν βάλουν και το εισόδημα των γονιών μου, που μας βοηθάνε οικονομικά!!!!!!! :roll: :roll:

Τώρα για το αν είναι σωστό ή όχι να μπει πλαφόν, του καθενός η άποψη είναι σεβαστή!!!!!!

Εγώ που φέτος υστερα από 12 χρόνια εργασίας που είπα να πάρω τα εισητηρια κοινωνικού τουρισμού έβαλαν όριο..Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που τα χρειάζονταν περισσότερο από'μένα....

Εγώ πήγα να πάρω τα κουπόνια για την αγορά βιβλίου και μου είπαν πως τα κόψανε!!!!!

Κοινωνικό τουρισμό δεν έχω επιχειρήσει να πάρω ποτέ!!!

............................
Ας είμαστε ρεαλιστές και αντικειμενικοί.

Ο πρωθυπουργός του Καναδά, στην δεκαετία του 70, εισέπραττε η σύζυγος του το πολυτεκνικό επίδομα, σαν ίσος προς ίσος με του υπόλοιπους πολίτες της χώρας!!!!!
(δεν θυμάμαι το όνομά του)

mariantinos
01-09-10, 13:36
καλέ ούτε εγώ πήγα πουθενά!!!!!!!! ούτε καν 35 λεπτά, όσο για την θάλασσα, ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΝΕΝΑ ΜΠΑΝΙΟ!!!!

ΑΑΑ να MHN νοιώθω δηλ σκ..τα π το παιδί μου δεν ξέρει τι είναι η θάλασσα..

mariantinos
01-09-10, 13:40
xaaxaxaxaaxaxaaaxaaxa!εγω ειμαι παντρεμενη 17 χρονια και πηγα μια φορα με κοιν.τουρισμο στην Κω,και περισσι με κοιν.τουρισμο παλι στην λευκαδα,ευτυχως που εχει η γιαγια μας εξοχικο γτ οχι κικιρικου και εγω δεν ξερω τι θα καναμε.ποιες διακοπες?τι ειναι αυτο?

Ζητείται ΓIAΓIA με εξοχικό σε παραθαλάσσιο MEPOΣ.θα την βάλω την αγγελίααΑ

koufetaki
01-09-10, 13:51
Ζητείται ΓIAΓIA με εξοχικό σε παραθαλάσσιο MEPOΣ.θα την βάλω την αγγελίααΑ
το επομενο καλοκαιρακι παρε τον κουκλο σου και ελα στο δικο μας,μην μασας.απλα να ξες ημαστε πολλοι και φασαριοζοι;)

anastasia.t
01-09-10, 14:25
Μιλάμε για την Ελλάδα μας και όχι για ξένα μέρη. Όπως και στη Γερμανία οι μητέρες που έχουν παιδιά και είναι άνεργες είναι στην πρόνοια και τους δίνουν σπίτι και επιδόματα(γύρω στα 1000ευρώ αν δεν κάνω λάθος) και πολλά άλλα που στην χώρα μας δεν υπάρχει περίπτωση να τα δώσει καμία κυβέρνηση. Επίσης οι μισθοί είναι αξιοπρεπείς και οχι άθλιοι όπως οι δικοί μας κ.α. που αν συνεχίσω θα είναι ατελείωτα.....
Καταλαβαίνουμε όλοι την τεράστια διαφορά που υπάρχει και την απληστία που μας κυριαρχεί στην Ελλάδα!!!!!!

κλάρα
01-09-10, 14:34
Σημερα που μιλησα με τον σύλλογο στην Θεσ/νικη μου ειπαν πως τα πραγματα ειναι πολύ ζορικα και οδευουμε προς πληρη καταργηση του επιδόματος....βαζουν τωρα το πλαφον των 50000 ε αλλά θα ζητανε και αλλά περουσιακα στοιχεια με λιγα λογια θα περνάμε από κόσκινο.....και θα κοβουν πολλούς λογω μεγαλης περιουσιας.....
Πάντως το μελλον ολων μας προβλέπετε λαμπρο.....κοβουν απο τους δημ. υπαλληλους,κλενει η μια επιχηρηση πισω από την αλλή,κοβουν ολων των ειδων τα επιδόματα,ανεβαζουν καθε λιγο το φπα......και εμεις απλά θεατες απραγοι και αδρανεις.....αφου τα ανεχόμαστε ολα αυτα καλα να παθουμε...και θα ρθουν κι άλλα μετρα...!!!!!

maria77777
01-09-10, 14:40
οφ τοπικ αλλα τα εχω παρει με οοοολα αυτα τα μετρα.λοιπον,αν θελουν να κοψουν κατι οπωσδηποτε οι πολιτικοι,να κοψουν...το λαιμο τους!

mariantinos
01-09-10, 14:53
το επομενο καλοκαιρακι παρε τον κουκλο σου και ελα στο δικο μας,μην μασας.απλα να ξες ημαστε πολλοι και φασαριοζοι;)

Δεν ξέρεις τι φρούτο είναι ο κωνσταντίνοσ γιαυτό τα λες AYTAαΑ

anastasia.t
01-09-10, 15:01
Κλάρα και maria77777 πολύ σωστές σας βρίσκω. Η κατάσταση είναι άθλια και εμείς πρωταγωνιστές δίχως γνώμη. Πιστεύω να βρεθεί ο πρώτος που θα αντιδράσει διότι ένα σπρώξιμο χρειαζόμαστε για να ξεσηκωθούμε.

Ακούσατε το καλύτερο οτι ο κόσμος είναι υπέρ του να μην πληρωθεί ο Δημόσιος Τομέας για κάποιον από τους επόμενους μήνες και οτι ο Πρωθυπουργός μας <ο αγωνιστής του απλού λαού> έχει σκοπό να δώσει χρήματα στους μετανάστες απλά έτσι???????????:evil:
Είμαστε έρμαια των επιλογών κάποιων!!!!!!!:x

κλάρα
01-09-10, 15:17
Κλάρα και maria77777 πολύ σωστές σας βρίσκω. Η κατάσταση είναι άθλια και εμείς πρωταγωνιστές δίχως γνώμη. Πιστεύω να βρεθεί ο πρώτος που θα αντιδράσει διότι ένα σπρώξιμο χρειαζόμαστε για να ξεσηκωθούμε.

Ακούσατε το καλύτερο οτι ο κόσμος είναι υπέρ του να μην πληρωθεί ο Δημόσιος Τομέας για κάποιον από τους επόμενους μήνες και οτι ο Πρωθυπουργός μας <ο αγωνιστής του απλού λαού> έχει σκοπό να δώσει χρήματα στους μετανάστες απλά έτσι???????????:evil:
Είμαστε έρμαια των επιλογών κάποιων!!!!!!!:x
Ομολογώ πως για παυση πληρωμων δεν εχω ακούσει...αλλά για την αναπροσαρμογη του χρονου πληρωμης ναι δλδ να μην προπληρωνόμαστε αλλά με την ληξη του 15μερου να περνουμε αυτό που περασε αλλά για να δωσει λεφτά στους μετανάστες?????...λιγο καπως μου ακούγεται.....αλλά να το καλοσκεφτούμε η καλή μας η κυβέρνηση τελικά σε αυτούς στιρίζεται:τους δινει την υπηκοοτητα απλόχερα(οπότε ληθηκε το δημογραφικό αφου οι γεννησεις των αλλοδαπων είναι περισσότερες απο τις δικές μας),τους δινει το δικαίωμα ψηφου(αφου τους μονιμοποιησε γιατι και αυτοί να μην ευχαριστήσουν τον Γιωργάκη??),τέλος γιατι να μην τους πληρώσει κιολας αφού θα κανουν τον κοπο να τον ψηφίσουν και να τον ξανακάνουν πρωθυπουργο?????)....οπότε ολοι εμεις οι υπολοιποι να παμε να...να-να.....
Τελικά εχουμε πολύ ουαου κυβέρνηση που δινει σοβαρες λυσεις σε ολα τα προβλήματα της χωρας μας...

Κοριτσομανα
01-09-10, 17:37
AΚΟΥΣΤΕ ΝΑ ΦΡΙΞΕΤΕ:
100 ΛΙΓΩΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΠΕΡΣΙ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ!
ΤΟΣΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΛΛΗ ΤΟΣΗ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ.

Μετα μας μιλανε για υπεραριθμιες οταν μονο εμεις χανουμε 3-4 τμηματα και αναλογους καθηγητες. Οι πολυτεκνοι φταινε;;;
Στο 2030 θα ειμαστε 4.500.000 Ελληνες. Ποια σχολεια, ποια συνταξη, ποια ανεργια. Σβησαμε, παρτε το χαμπαρι. Η υπογεννητικοτητα θα μας φαει.

Και το μονο υγειες κομματι της κοινωνιας που υποσχεται μελλον, τα παιδια, τεινουν προς εξαφανιση. Και το κρατος εχει καθηκον το ΣΥΝΤΑΓΜΑ που προστατευει την πολυτεκνη οικογενεια. Με το επιδομα υπαρχει μια μεριμνα οπως λεει το συνταγμα. Υπηρξε δικαστηριο και το κερδισαμε.

Ποιος βγαζει ρε παιδια σημερα 100.000 ευρω και ειναι πολυτεκνος; Ας μη δειχνουμε τους απειροελαχιστους. Τα παιδια θελουν θυσιες ψυχικες και ελαχιστοι πλουσιοι θα θυσιασουν κατι οποτε δεν κανουν πολλα παιδια.

κλάρα
01-09-10, 17:42
AΚΟΥΣΤΕ ΝΑ ΦΡΙΞΕΤΕ:
100 ΛΙΓΩΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΠΕΡΣΙ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ!
ΤΟΣΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΛΛΗ ΤΟΣΗ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ.

Μετα μας μιλανε για υπεραριθμιες οταν μονο εμεις χανουμε 3-4 τμηματα και αναλογους καθηγητες. Οι πολυτεκνοι φταινε;;;
Στο 2030 θα ειμαστε 4.500.000 Ελληνες. Ποια σχολεια, ποια συνταξη, ποια ανεργια. Σβησαμε, παρτε το χαμπαρι. Η υπογεννητικοτητα θα μας φαει.

Και το μονο υγειες κομματι της κοινωνιας που υποσχεται μελλον, τα παιδια, τεινουν προς εξαφανιση. Και το κρατος εχει καθηκον το ΣΥΝΤΑΓΜΑ που προστατευει την πολυτεκνη οικογενεια. Με το επιδομα υπαρχει μια μεριμνα οπως λεει το συνταγμα. Υπηρξε δικαστηριο και το κερδισαμε.

Ποιος βγαζει ρε παιδια σημερα 100.000 ευρω και ειναι πολυτεκνος; Ας μη δειχνουμε τους απειροελαχιστους. Τα παιδια θελουν θυσιες ψυχικες και ελαχιστοι πλουσιοι θα θυσιασουν κατι οποτε δεν κανουν πολλα παιδια.
Φαντασου φιλενάδα μετα απο 6 χρονια απο σήμερα τι αριθμο θα έχουμε στα πρωτακια......πόσα σχολεια θα κλεισουμε....με τα μετρα που εχουν παρει και θα παρουν ακομη....πειτε μου ποιος θα κανει πανω απο 1 παιδι??????

Κοριτσομανα
01-09-10, 23:22
4.500.000 ο μη ενεργος πλήθυσμος. Φυσικα τα νουμερα δεν τα εχω ξαναψαξει και ο αριθμος παιζεται. Αλλα η μειωση αρχισε αισθητα πλεον!

koufetaki
01-09-10, 23:29
Δεν ξέρεις τι φρούτο είναι ο κωνσταντίνοσ γιαυτό τα λες AYTAαΑ
δεν μασαω σου λεω.δικο σου φρουτο ειναι εσυ θα τον κυνηγας στην θαλασσα εγω θα πινω τα τσιπουρακια μου(γτ ο συζηξ θα κυνηγαει τον δικο μας ταλιμπανακο)κουρασμενη εργαζομενη γυναικα ειμαι να μην απλωσω το κορμι μου στις παραλιες?η προσκληση ανοιχτη παντος μαρια μου δεν μασαμε λεμε!!

underage
02-09-10, 01:10
Μιλάμε για μεγάλα εισοδήματα που είναι ακατόρθωτα για εμάς και ας κάνουμε χίλιες δουλιές. Και φυσικά δεν είμαστε ίσοι αλλά και καθόλου ίδιοι διότι μάνα δεν είναι μόνο αυτή που γεννάει αλλά και αυτή που μεγαλώνει!!!!..........

Φυσικά καλή μου δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση, συζήτηση κάνουμε, δεν χωρίζουμε τα αμπελοχώραφα των παππούδων μας!!!!!!!!

.....και η Μαργαρίτα (η μάνα του Γιωργάκη), όταν είχε τα καμάρια της μικρά και ζούσαν στον Καναδά, έπαιρνε όλα τα επιδόματα για τα παιδιά της!!!! Το ξέχασε αυτό ο Γιωργάκης, είχε ανάγκη ο Αντρέας τα επιδόματα για τα μεγαλώσει τα παιδιά του??????

Και εκεί ισχύσει αυτό που γράφει η

από την γέννηση του κάθε παιδιού, μέχρι τα 18 του παίρνεις επίδομα, άσχετο το πόσα παιδιά έχεις!!!!!

........ ειπαν πως τα πραγματα ειναι πολύ ζορικα και οδευουμε προς πληρη καταργηση του επιδόματος....βαζουν τωρα το πλαφον των 50000 ε αλλά θα ζητανε και αλλά περουσιακα στοιχεια με λιγα λογια θα περνάμε από κόσκινο.....και θα κοβουν πολλούς λογω μεγαλης περιουσιας.....

....δηλαδή εγώ που έχω στο ονομά μου ένα οικοπεδάκι εκτός σχεδίου και ένα αυτοκίνητο, που στην οδική σε λίγο θα καταλαβαίνουν την φωνή μου, ΔΕΝ έχω ελπίδες να το πάρω, είναι εξασφαλισμένα τα παιδιά μου :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

....ή μήπως σκέφτονται να βάλουν και τα παιδιά όπως τα τζίπ και τις πισίνες, σαν τεκμήριο????
αφού την έκανες που την έκανες, πλήρωνε τώρα!!!!!!!!!!! επιστροφές δεν γίνονται δεκτές!!!!

κλάρα
02-09-10, 08:56
....ή μήπως σκέφτονται να βάλουν και τα παιδιά όπως τα τζίπ και τις πισίνες, σαν τεκμήριο????
αφού την έκανες που την έκανες, πλήρωνε τώρα!!!!!!!!!!! επιστροφές δεν γίνονται δεκτές!!!!
Α!!!!!!γεια σου.....το πιασες το νοημα.....!!!!!Για να εχεις κυρια μου τοσα παιδια σημαινει πως εχεις και τα λεφτα να τα μεγαλώσεις.....να τα σπουδάσεις.....αρα καπου τα βρηκες τα λεφτα...που??????Ε...που?????

DALIA
02-09-10, 11:42
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι διότι μάλλον ράδιο αρβύλα θα είναι...
Αληθεύει ότι το επίδομα πολυτέκνων το εισπράτει το κράτος μέσα από τους λογαριασμούς της Δ.Ε.Η. ?

κλάρα
02-09-10, 12:06
Αληθεύει ότι το επίδομα πολυτέκνων το εισπράτει το κράτος μέσα από τους λογαριασμούς της Δ.Ε.Η. ?
Αυτό που ξερω είναι πως μεσα από τον λογαριασμό της ΔΕΗ εισπράτεται το επίδομα των τελωνιακών τωρα για των πολύτεκνων απο οσα γνωρίζω οχι....

agentP
02-09-10, 16:25
Όχι, στο λογαριασμό της Δ.Ε.Η. εξηγεί αναλυτικά τις χρεώσεις υπέρ τρίτων. Το επίδομα δίνεται από τον Ο.Γ.Α. και ο Ο.Γ.Α. για χρόνια στηριζόταν περισσότερο σε κοινωνικούς πόρους (π.χ. χαρτόσημα) παρά σε ασφαλιστικές εισφορές.
Εγώ είμαι εναντίον στο να εξαρτηθεί το επίδομα από εισόδημα, ειδικά στην Ελλάδα που τα δηλωθέντα εισοδήματα είναι πολύ σχετική έννοια.
Επιπλέον όταν εξαρτάς επίδομα από εισόδημα υπάερχει η αδικία γι αυτούς που βρίσκονται στο όριο, δηλαδή αν βγάζεις 49.500 και παίρνεις κι ένα επίδομα 3.000 είσαι τελικά πλουσιότερος από κάποιον που παίρνει 51.000 και δεν παίρνει κανένα επίδομα.
Δεν ξέρω τι θα κάνουν τελικά, αλλά αν καταργήσουν τα επιδόματα, θα είναι άλλη μια τεράστια κοροϊδία.

κλάρα
04-12-10, 10:12
...Τελικα το εισοδηματικο κριτηριο για τα επιδοματα προσανατολιζονται να το κατεβασουν στα 40.000 ευρω.....οποτε θα πεταξουν πολυ κοσμο εξω.....!!!:evil:
http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1360&Itemid=2

Κοριτσομανα
04-12-10, 10:39
...Τελικα το εισοδηματικο κριτηριο για τα επιδοματα προσανατολιζονται να το κατεβασουν στα 40.000 ευρω.....οποτε θα πεταξουν πολυ κοσμο εξω.....!!!:evil:
http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1360&Itemid=2

Ναι, εμεις με 42.000 ευρουλακια και 4 παιδια ειμαστε πλουσιοι, σσσ...να μη μιλαμε! Δηλαδη ιδια ενας με 2 παιδια και 40.000 ευρω και ιδια ενας με 8 παιδια και 40.000 ευρω;

Και με αυτα πληρωνα το πολυθεσιο αυτοκινητο που ο ΝΟΜΟΣ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ και μαλιστα με μεγαλα κυβικα αναγκαστικα αφου ειναι με πολλες θεσεις( βαλτε και τα τελη κυκλοφοριας που ειναι μεγαααλα) ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΔΕΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΑΡΙΘΜΟ ΕΠΙΒΑΤΩΝ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ...
Με αυτα θα συνεχιζα την ασφαλεια των παιδιων για σπουδες, που ειχα ξεκινησει οταν ειχα 2 παιδια...Και ομως και οι 2 δημοσιοι υπαλληλοι και με την τωρινη μειωση ηδη δυσκολευομαστε, οι αλλοι φανταστειτε!

κλάρα
04-12-10, 11:31
Ναι, εμεις με 42.000 ευρουλακια και 4 παιδια ειμαστε πλουσιοι, σσσ...να μη μιλαμε! Δηλαδη ιδια ενας με 2 παιδια και 40.000 ευρω και ιδια ενας με 8 παιδια και 40.000 ευρω;

Και με αυτα πληρωνα το πολυθεσιο αυτοκινητο που ο ΝΟΜΟΣ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ και μαλιστα με μεγαλα κυβικα αναγκαστικα αφου ειναι με πολλες θεσεις( βαλτε και τα τελη κυκλοφοριας που ειναι μεγαααλα) ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΔΕΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΑΡΙΘΜΟ ΕΠΙΒΑΤΩΝ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ...
Με αυτα θα συνεχιζα την ασφαλεια των παιδιων για σπουδες, που ειχα ξεκινησει οταν ειχα 2 παιδια...Και ομως και οι 2 δημοσιοι υπαλληλοι και με την τωρινη μειωση ηδη δυσκολευομαστε, οι αλλοι φανταστειτε!
42000 ευρω......τσ,τσ,τσ,φιλεναδα....εισαι ρετιρε.....;)...και επταθεσιο??????.....ε τοτε κακως το επερνες το επιδομα τοσα χρονια...πρεπει να βγει νομος για επιστροφη επιδοματων...!!!!!
...και για να σε φτιαξω λιγο ακομα.....:mrgreen: διαβασε τι γραφει η Zougla....
«Ψαλίδι» στα επιδόματα των πολυτέκνων

Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 4 Δεκεμβρίου 2010, 07:48

Κόβονται τα επιδόματα των πολυτέκνων που έχουν εισοδήματα άνω των 40.000 ευρώ ετησίως, ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου. Η απόφαση αυτή ελήφθη, όπως είπε, επειδή διαπιστώθηκε ότι τα λαμβάνουν πολύτεκνοι που έχουν εισοδήματα άνω των 100.000 ευρώ.

Τελευταία ενημέρωση: Σάββατο, 4 Δεκεμβρίου 2010, 07:50

και θεωρηθηκε οτι το ποσο των 40.000 ευρω βρισκεται πολυ κοντα στο ποσο των 100.000 ευρω οποτε και παρθηκε μια πολυ σωστη και δικαιη αποφαση αποφαση...:shock:...δεν νομιζεις ??????
Αμφιβαλω εαν καποιος απο την κυβερνηση εχει καταλαβει γιατι ποσο μιλαμε.....και αν ποτε οι ιδιοι τους εχουν ζησει ενα χρονο με αυτα τα λεφτα και χωρις να εχουν 3 και 4 ή και παραπανω παιδια.....!!!!!

κλάρα
04-12-10, 11:56
Υπαρχει και αυτη η ανακοινωση στο polyteknoi.gr:

Κεφάλαιο 4ο
Επιδόματα Τέκνων

Aρθρο 17

1. Για την καταβολή των επιδομάτων στις πολύτεκνες και τρίτεκνες οικογένειες, για το επίδομα τρίτου παιδιού, καθώς και για τις παροχές των άρθρων 4 του Ν. 1892/1990 όπως συμπληρώθηκε από το άρθρ. 39 του Ν. 2459/1997 και του άρθρ. 1 του Ν. 3454/2006, εισάγεται εισοδηματικό κριτήριο, καταργούμενης της διάταξης του άρθρου 50 του Ν. 2163/1993. Δικαιούχοι των ανωτέρω επιδομάτων και παροχών θα είναι από της δημοσίευσης του παρόντος αυτοί που το συνολικό ετήσιο οικογενειακό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 40.000 ευρώ. Το ποσό αυτό δύναται να αναπροσαρμόζεται με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Με όμοια απόφαση καθορίζονται τα απαραίτητα δικαιολογητικά και ρυθμίζεται κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια εφαρμογής των διατάξεων του παρόντος άρθρου. Κάθε άλλη αντίθετη διάταξη καταργείται.
2. Στις περιπτώσεις οικογενειών, όπου καταβάλλεται αθροιστικά για το τρίτο παιδί τόσο το επίδομα τρίτου παιδιού όσο και το πολυτεκνικό επίδομα, το ποσό που προκύπτει από το άθροισμα των δύο αυτών για τους δικαιούχους, δεν μπορεί να υπερβαίνει μηνιαίως το τετραπλάσιο του μηνιαίου επιδόματος που καταβάλλεται για κάθε παιδί πολύτεκνης οικογένειας, όπως αυτό κάθε φορά ισχύει.
3..Η παρ. 7 του άρθρ. 39 του ν. 2459/1997 αντικαθίσταται ως εξής: «Τα μηνιαία επιδόματα που αναφέρονται στις παραγράφους 1 και 2 και το επίδομα σύνταξης που αναφέρεται στην παράγραφο 3 του άρθρου αυτού, δεν αναπροσαρμόζονται από 1-1-2011 και εφεξής και θα παραμείνουν σταθερά όπως διαμορφώθηκαν την 1-1-2010.»
4. Καταργείται το εδάφιο γ’ της παρ. 1 του άρθρ. 6 του Νόμου 3631/2008.

.....και οσοι τελικα θα το παρουν δεν θα εχουν ποτε ξανα αυξηση...!!!!!

agentP
04-12-10, 11:57
Κόβονται τα επιδόματα των πολυτέκνων που έχουν εισοδήματα άνω των 40.000 ευρώ ετησίως, ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου. Η απόφαση αυτή ελήφθη, όπως είπε, επειδή διαπιστώθηκε ότι τα λαμβάνουν πολύτεκνοι που έχουν εισοδήματα άνω των 100.000 ευρώ.
Παράλογο????
Μας περνάνε για ηλίθιους ή είναι οι ίδιοι? Ας πούνε απλώς ότι δεν έχουν λεφτά γιατί μας κοροϊδεύουν?

Κοριτσομανα
04-12-10, 12:41
Βρε παιδια, ξερω εναν στους εκατο πολυτεκνους που εχουν 100.000 ευρω. Οι πλουσιοι συνηθως δεν κανουν πολλα παιδια.

Ζεττα και Κλαρα καλα τα λετε, να ειναι ειλικρινεις τουλαχιστον και οχι να κρυβονται πισω απο τα δαχτυλο τους. ''Κυριοι, δεν υπαρχουν λεφτα γι' αυτο σας πουλαμε κουτοχορτο, απλα ψαχνουμε δικαιολογιες για να μην πληρωσουμε κανεναν σχεδον''.
Γιατι ποιος με 10.000 ή 30.000 εισοδημα θα γινει πολυτεκνος στη σημερινη τρελλλλλα;Ελαχιστοι και ''κατα λαθος'' ή οι κατα συνειδηση Χριστιανοι, δηλαδη αμιλητεο νουμερο.
Να δωσουν στη δημοσιοτητα αυτους τους πολυτεκνους που παιρνουν 100.000 ευρω. Εστω τον αριθμο, να ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ.

2 δημοσιοι οι υπαλληλοι το καλυπτουν το πλαφον και ομως με 4 παιδια δυσκολευονται. Με 4,6,8,10 παιδια τι θα εκαναν;

Γιάννης74
05-12-10, 03:02
Το βρήκα τι συμβαίνει:
Ή θέλουν να μας εξοντώσουν όλους
ή...
θέλουν να μας στείλουν μετανάστες! Δεν εξηγείται αλλιώς!!

elenik
05-12-10, 03:43
Το όριο όμως θα πρέπει σαφώς να επανεξεταστεί, γιατί με 50.000,00 σήμερα και με στεγαστικά δάνεια να τρέχουν δεν ζει ούτε το ζευγάρι με ένα μόνο παιδί.:shock::shock:
Εγω δλδ με 2 θα πρεπει να πεσω απο τον τριτο με οσα βγαζω :roll:

Ειμαι κατα του να τεθει οποιοδηποτε οριο σε τετοιου ειδους επιδοματα γιατι αν γινει η αρχη αυτο το οριο θα περνει ωσπου στο τελος δεν θα το περνει κανεις παντως.
Πολυτεκνος = επιδομα και αν τα θεωρουν πολλα ας κανουν κι εκεινοι πολλα παιδια να δουν τι μεγαλο που ειναι.
Οποιοδηποτε κριτηριο σε αυτα λαμογια μου μυριζει :roll:

elenik
05-12-10, 03:55
Νasia αν ήταν εδώ και η Αντζελίνα με τον Brad και αυτοί οπωσδήποτε..
Εγώ που φέτος υστερα από 12 χρόνια εργασίας που είπα να πάρω τα εισητηρια κοινωνικού τουρισμού έβαλαν όριο..
Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που τα χρειάζονταν περισσότερο από'μένα....

Μην ξινεις πληγες γιατι θα τσιριξω με αυτο. Τους εκανα εγγραφη διαμαρτυρια . Παιρνω μονο εγω (δλδ 1 εισητηριο) και ο συζυγος με τα παιδια απο ΚΕΠ. Ε μετρησαν οικογενειακο εισοδημα σε 1 εισητηριο :twisted:

Γιάννης74
05-12-10, 16:25
Να τι χρειάζεται για να ζήσει μια πολύτεκνη οικογένεια (Αληθινό παράδειγμα μέσα από την ζωή... :rolleyes:):

1) Δόση στεγαστικού δανείου: 1000ευρώ/μήναΧ12.......……= 12.000 ευρώ/έτος
2) Δόσεις ηλεκτρικών-πιστωτική 400ευρώ/μήναΧ12….........= 4.800 ευρώ/έτος
3) ΔΕΗ 300ευρώ/τετράμηνοΧ3…….......……………………………….= 1.200 ευρώ/έτος
4) ΟΤΕ-κινητά 200ε/μήναΧ12 (και το γραφείο μέσα)…........= 2.400 ευρώ/έτος
5) Σούπερ μάρκετ/λαϊκή/ψάρια/κρεοπωλείο 1500ε/μήναΧ12 =18.000ευρώ/έτος
6) Βενζίνες 300ε/μήναΧ12 ............................................=3.600ευρώ/έτος
7) Service-ασφάλιστρα-ελαστικά κλπ ~1200/έτος ............= 1.200ευρώ/έτος
8 )Φροντιστήρια (Αγγλικά προς το παρόν 1παιδί)……..........= 650ευρώ/έτος
9) Γυμναστήριο (2 παιδιά) 25/μήναΧ10 μήνες+εφάπαξ 100ευρώ= 350ευρώ/έτος
10) Τσιγάρα-εφημερίδες-περιοδικά-καφετέριες-σινεμάδες κλπ...= 0ευρώ (ολογράφως μηδέν)
11) Ρούχα (ευτυχώς που υπάρχουν μεγαλύτερα ξαδέρφια)..... = 1000ευρώ/έτος
12) Δώρα (Χριστούγεννα-Πάσχα-γενέθλια κλπ)………………….....= 1000ευρώ/έτος
13) Γιατροί-φάρμακα 100ευρώ/μήνα (δεν βάζω την γέννα).....= 1.200ευρώ/έτος

……………………………………………….Σύνολο: 47.400ευρώ/έτος

Τι να κόψω ρε παιδιά από τα παραπάνω πείτε μου…

Τι θα γίνει όταν πάνε όλα τα παιδιά φροντιστήριο;
Δεν ρωτώ για όταν πάνε να σπουδάσουν!!

Αναγνωρίζω επίσης ότι υπάρχουν οικογένειες που είναι πολύ πιο δύσκολα από εμάς και απορώ πως τα βγάζουνε πέρα (π.χ. άνεργοι ή χαμηλόμισθοι)

Κοριτσομανα
05-12-10, 16:51
Και που εισαι; Ακομη δεν πανε ολα τα παιδακια σου φροντιστηριο στα αγγλικα του αλλα ουτε φροντιστηριο στα μαθηματα δεν ειδα!
Επισης δεν εχεις φοιτητες που πλεον αν δεν κανω λαθος δεν μπορουν πλεον να παρουν μετεγγραφη και θα πρεπει να πληρωνεις 2, 3 και 4 ενοικια για διαφορετικες πολεις οπου θα σπουδασουν τα τεκνα σου.
Τωρα ειμαστε ακομη στα high μας Γιαννη, περιμενε να δεις τι θα ακολουθησει και τι τραβανε, ω Θεε μου οι πολυτεκνοι που ηδη εχουν μεγαλα παιδια, με φροντιστηρια και πανεπιστημια.

ZWH
05-12-10, 17:14
Kαλα και εμεις με δυο παιδια με 20.000 τον χρονο προσπαθουμε να ζησουμε.... και εμεις εχουμε δανειο, φροντιστηρια, αγγλικα, λογοθεραπειες, εργοθεραπειες κτλ κτλ κτλ!!!!!!
Να δουμε τι αλλο θα μας κοψουν...

κλάρα
05-12-10, 17:20

Να σου πω εγω φιλε Γιαννη.....εχω 4 παιδια και τα 3 πανε Αγγλικα(3 διαφορετικες ταξεις απο μικρη μερχι σχετικα μεγαλη....)......βασικα το πληρωνω με το πολυτεκνικο επιδομα....καθε διμηνο δινω 350 ευρω....και εχω κανονισει με την δασκαλα τους οτι θα την τελευταια δοση της σεζον θα την δοσω τον Αυγουστο(οταν παρω το επιδομα....)συνολο δλδ για 3 παιδια 2000....το χρονο....(350 ευρω το διμηνο *6=2100....)
και απλα τους ανακοινωσα πως αν κοπει το επιδομα θα αναγκαστω να τους κοψω τα Αγγλικα.....!!!:-(ειναι κατι που δεν θελω αλλά οσο και να το τραβαω 2000 ευρω τον χρονο δεν χωρανε στον οικογενειακο προυπολογισμο.....

Γιάννης74
05-12-10, 17:29
... αν κοπει το επιδομα θα αναγκαστω να τους κοψω τα Αγγλικα.....!!!:-(.....

Δυστυχώς εκεί οδηγούμαστε όλοι!

Νομίζω ότι δεν έχουμε καταλάβει ακόμα τι έρχεται!! Δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα!!

Ίσως σε 5 χρόνια να σκεφτόμαστε ότι κάποτε κάναμε φροντιστήριο Αγγλικών και να μειδιάζουμε με πίκρα...

κλάρα
05-12-10, 17:42
Δυστυχώς εκεί οδηγούμαστε όλοι!

Νομίζω ότι δεν έχουμε καταλάβει ακόμα τι έρχεται!! Δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα!!

Ίσως σε 5 χρόνια να σκεφτόμαστε ότι κάποτε κάναμε φροντιστήριο Αγγλικών και να μειδιάζουμε με πίκρα...
...η κριση τουλαχιστον στην δικια μου οικογενεια εχει γινει αισθητη και στα παιδια μου...εχουν αρχισει να το καταλαβαινουν καλα...γιατι αρχισαμε απο τα απλα....κοψαμε το καθημερινο πρωινο για το σχολειο απο τον φουρνο της γειτονιας με τα φρεσκα και ζεστα κουκουρια και τα μυρωδατα τσουρεκακια.....τωρα μια φορα την εβδομαδα και τις υπολοιπες ετοιμαζω εγω τοστακια και κεικ..(μπαινουμε και στην εφηβια και ντρεπομαστε..και λιγο!!!!)...δεν εχει δυο ζευγαρια παπουτσια....αλλα απο ενα,ελλατωθηκαν οι καθιερωμενες βολτες στα jymbo....και μπηκε πλαφον στην μια δραστηριοτητα...οχι και μουσικη και μπαλετο ...απλα μενουν ακομη τα Αγγλικα και απο μια δραστηριοτητα της επιλογης τους...
Τους εχω προετοιμασει και για χειροτερα.....

alcyon
05-12-10, 17:45
Να τι χρειάζεται για να ζήσει μια πολύτεκνη οικογένεια (Αληθινό παράδειγμα μέσα από την ζωή... :rolleyes:):

1) Δόση στεγαστικού δανείου: 1000ευρώ/μήναΧ12.......……= 12.000 ευρώ/έτος
2) Δόσεις ηλεκτρικών-πιστωτική 400ευρώ/μήναΧ12….........= 4.800 ευρώ/έτος
3) ΔΕΗ 300ευρώ/τετράμηνοΧ3…….......……………………………….= 1.200 ευρώ/έτος
4) ΟΤΕ-κινητά 200ε/μήναΧ12 (και το γραφείο μέσα)…........= 2.400 ευρώ/έτος
5) Σούπερ μάρκετ/λαϊκή/ψάρια/κρεοπωλείο 1500ε/μήναΧ12 =18.000ευρώ/έτος
6) Βενζίνες 300ε/μήναΧ12 ............................................=3.600ευρώ/έτος
7) Service-ασφάλιστρα-ελαστικά κλπ ~1200/έτος ............= 1.200ευρώ/έτος
8 )Φροντιστήρια (Αγγλικά προς το παρόν 1παιδί)……..........= 650ευρώ/έτος
9) Γυμναστήριο (2 παιδιά) 25/μήναΧ10 μήνες+εφάπαξ 100ευρώ= 350ευρώ/έτος
10) Τσιγάρα-εφημερίδες-περιοδικά-καφετέριες-σινεμάδες κλπ...= 0ευρώ (ολογράφως μηδέν)
11) Ρούχα (ευτυχώς που υπάρχουν μεγαλύτερα ξαδέρφια)..... = 1000ευρώ/έτος
12) Δώρα (Χριστούγεννα-Πάσχα-γενέθλια κλπ)………………….....= 1000ευρώ/έτος
13) Γιατροί-φάρμακα 100ευρώ/μήνα (δεν βάζω την γέννα).....= 1.200ευρώ/έτος

……………………………………………….Σύνολο: 47.400ευρώ/έτος

Τι να κόψω ρε παιδιά από τα παραπάνω πείτε μου…

Δεν ρωτώ για όταν πάνε να σπουδάσουν!!

Αναγνωρίζω επίσης ότι υπάρχουν οικογένειες που είναι πολύ πιο δύσκολα από εμάς και απορώ πως τα βγάζουνε πέρα (π.χ. άνεργοι ή χαμηλόμισθοι)

Ααααααα.... έχεις πολλάααα..... :lol:

Εμείς μέχρι πέρσυ είχαμε μόνο ένα μισθό... Φέτος είναι λίγο καλύτερα, γιατί έχουμε 2 μισθούς.
Οπότε τα παραπάνω νούμερα που παρουσιάζονται.... μου φαίνονται εξωπραγματικά (ακόμα και για πολύτεκνους).

Προσωπικά δε γνωρίζω κανέναν πολύτεκνο που να έχει μεγάλο εισόδημα.... Αλλά το 40000 είναι χαμηλό νούμερο.... δυστυχώς!!!!!!

Ερώτηση:
Αν κάποιος έχει εισόδημα 38000 και μαζί με το επίδομα το εισόδημα φτάνει τα 40+ ... τι γίνεται? το παίρνει ή όχι;;; :lol:

κλάρα
05-12-10, 17:50
Ερώτηση:
Αν κάποιος έχει εισόδημα 38000 και μαζί με το επίδομα το εισόδημα φτάνει τα 40+ ... τι γίνεται? το παίρνει ή όχι;;; :lol:
...νομιζω πως ναι...γιατι απο εδω και περα θα θεωρειται εισιοδημα και θα φορολογηται...το διαβασα καπου στο polyteknoi.gr νομιζω που καποιοι του φορουμ αναλυσαν το κειμενο με τις μεταβολες στα οικογενειακα επιδοματα που ανακοινωθηκε....

underage
05-12-10, 19:43
δεν το έχω πάρει ακόμα και δεν θα μου λείψει αν τυχόν δεν το πάρω..... (δεν ξεπερνάμε τις 40.000) αλλά ποτέ δεν ξέρεις

αν και έχω κάνει κάποια σχέδια για αυτο!!!!!!

παρακαλάω μόνο να είναι οι γονείς μου καλά και να μην τους κόψουν άλλο από την σύνταξη............

Καλέ Κλάρα αυτό δεν το κατάλαβα "2. Στις περιπτώσεις οικογενειών, όπου καταβάλλεται αθροιστικά για το τρίτο παιδί τόσο το επίδομα τρίτου παιδιού όσο και το πολυτεκνικό επίδομα, το ποσό που προκύπτει από το άθροισμα των δύο αυτών για τους δικαιούχους, δεν μπορεί να υπερβαίνει μηνιαίως το τετραπλάσιο του μηνιαίου επιδόματος που καταβάλλεται για κάθε παιδί πολύτεκνης οικογένειας, όπως αυτό κάθε φορά ισχύει." τι θέλει να πει ο ποιητής????

Να ρωτήσω κάτι: στη γειτονιά μου είναι μια οικογένεια βαθιά θρησκευόμενων που έχουν 14 παιδιά, αν υποθέσουμε πως ξεπερνάνε τα 40.000 ευρώ, κόβεται το επίδομα????

underage
05-12-10, 19:55

αν έχεις κανέναν συγγενή, γνωστό, κολλητό που δουλεύει σε νοσοκομείο/ νεκροτομείο θα σου πει πόσους αυτόχειρες (περισσότερο κρεμασμένους/ πυροβολημένους) πάνε καθημερινά!!!!
ας μην πούμε για τα ψυχιατρικά νοσοκομεία που είναι τίγκα!!!!

όσο για την λίστα που έγραψες: ξέχασες τα τέλη κυκλοφορίας........

δάνεια και πιστωτικές ευτυχώς δεν έχουμε, αλλά έχω όλα τα υπόλοιπα συν τις λογοθεραπείες, συν το Ελληνικό Ακριβό Πανεπιστήμιο, συν ένα επιπλέον έξοδο που ντρέπομαι τον περιπτερά για να το κόψω - εδώ και 8 χρόνια αγοράζω δυο μηνιαία περιοδικά συνολικής αξίας 6,80!!!!!!! ...και μου τα κρατάει στάνταρ

δώρα, κοινωνικές υποχρεώσεις κλπ κλπ τα έχουμε κόψει προ πολλού!!!!!!

alcyon
05-12-10, 20:13
Πάντως αν είναι να βάλουν κριτήρια εισοδήματος, θα πρέπει να βάλουν και κριτήρια παιδιών. Άλλο ο πολύτεκνος των 4 και άλλο αυτός με 8-9-10+
Φίλοι μας έχουν 9 παιδιά αυτή τη στιγμή. Είναι και οι δύο δημόσιοι υπάλληλοι. Δεν ξέρω αν φτάνουν αυτό το νούμερο. Αλλά πρέπει να βρίσκονται εκεί κάπου οριακά. Όσο και αν είναι σε εμάς (με 4 παιδιά) απαραίτητο.... εεε σ' αυτούς είναι ακόμα περισσότερο.

Γιάννης74
05-12-10, 20:28
όσο για την λίστα που έγραψες: ξέχασες τα τέλη κυκλοφορίας........

......αλλά έχω όλα τα υπόλοιπα συν τις λογοθεραπείες, ....

Ξέχασα τα τέλη 200ευρώ ετησίως
και το σημαντικότερο ξέχασα την ασφάλεια του ταμείου
3.000ευρώ ετησίως!!

Επίσης, οι λογοθεραπείες και τα λοιπά τα πέρνουμε πίσω από το ταμείο και δεν τα έβαλα (είχαμε και εμείς πέρισυ αλλά τα κόψαμε)

Αυτά που έβαλα είναι στάνταρ!!
Δεν φούσκωσα απολύτως τίποτα...

Έκοψα, επιτηδες κάποια πράγματα που μπορεί κάποιος να τα θεωρήσει "προκλητικά":
-Ταβέρνα 1 φορά το τρίμηνο
-Παιδότοπος 1 φορά το μήνα (χειμώνας)
-Παιχνίδια-βιβλία σε άσχετες εποχές (όχι γιορτές)
-Υλικά σχολείου
-πολλά άλλα...

Τα 50.000ευρώ είναι μέσα στο νερό...

Κάτι άλλο: Προς το παρόν το επίδομα πολυτέκνων είναι αφορολόγητο. Λέτε να το φορολογήσουν και αυτό;

κλάρα
05-12-10, 21:33
Καλέ Κλάρα αυτό δεν το κατάλαβα "2. Στις περιπτώσεις οικογενειών, όπου καταβάλλεται αθροιστικά για το τρίτο παιδί τόσο το επίδομα τρίτου παιδιού όσο και το πολυτεκνικό επίδομα, το ποσό που προκύπτει από το άθροισμα των δύο αυτών για τους δικαιούχους, δεν μπορεί να υπερβαίνει μηνιαίως το τετραπλάσιο του μηνιαίου επιδόματος που καταβάλλεται για κάθε παιδί πολύτεκνης οικογένειας, όπως αυτό κάθε φορά ισχύει." τι θέλει να πει ο ποιητής????
Δες εδω μηκως και βγαλεις ακρη....
http://www.polyteknoi.gr/forum/viewthread.php?thread_id=1000
ειναι συζητηση στο φορουμ και αναλυουν ολα οσα ανακοινωθηκαν

κλάρα
05-12-10, 21:41
Κάτι άλλο: Προς το παρόν το επίδομα πολυτέκνων είναι αφορολόγητο. Λέτε να το φορολογήσουν και αυτό;
Μαλλων αυτο θα γινει....
... 4. Καταργείται το εδάφιο γ’ της παρ. 1 του άρθρ. 6 του Νόμου 3631/2008.
ο νομος 3631/2008 αναφερει
Άρθρο 6
Χορήγηση πολυτεκνικού επιδόματος
στις τρίτεκνες οικογένειες
1. Στη μητέρα που έχει ή αποκτά τρία ζώντα τέκνα
χορηγείται από την 1η Ιανουαρίου 2008 μηνιαίο επίδομα
για κάθε άγαμο παιδί της κάτω των 23 ετών, το οποίο
ισούται, για κάθε παιδί, με το επίδομα που καταβάλλε−
ται κάθε φορά για κάθε παιδί πολύτεκνης οικογένειας.
Εάν για ένα παιδί συντρέχουν οι προϋποθέσεις για τη
χορήγηση και του επιδόματος της παραγράφου 1 του
άρθρου 63 του ν. 1892/1990 (ΦΕΚ 101 Α΄), όπως ισχύει,
καταβάλλεται για το παιδί αυτό το μεγαλύτερο επίδομα
εκ των δύο. Το ποσό του συνολικού μηνιαίου επιδόματος
δεν μπορεί να υπολείπεται του ελάχιστου συνολικού
επιδόματος πολύτεκνου γονέα, εκτός εάν εφαρμόζεται
το προηγούμενο εδάφιο. Το επίδομα του παρόντος άρ−
θρου καταβάλλεται ανεξάρτητα από κάθε άλλο επίδομα,
μισθό, σύνταξη, αμοιβή, αποζημίωση ή εισόδημα, απαλ−
λάσσεται από κάθε φόρο, τέλος, εισφορά ή κράτηση
υπέρ του Δημοσίου ή τρίτου και διακόπτεται την 1η
του επόμενου έτους κατά το οποίο το επιδοτούμενο
άγαμο τέκνο συμπληρώνει το 23ο έτος της ηλικίας του.
Σε καμία περίπτωση το επίδομα δεν μετατρέπεται σε
ισόβια σύνταξη του δικαιούχου.

αρα μαλλων θα φορολογηται οποτε να υπολογισεται λιγο λιγοτερα απο αυτα που περνουμε και χωρις αυξηση παρακαλω πολυ.....!!!!!

Γιάννης74
07-12-10, 01:30
Δείτε και αυτό:
http://acmyblog.blogspot.com/2010/12/blog-post.html
Μια πολύ καλή προσέγγιση του θέματος!!! ;)

keli
07-12-10, 08:35
Ξέχασα τα τέλη 200ευρώ ετησίως

Καλημερα Γιαννη.Αν εννοεις τα τελη κυκλοφοριας μακαρι να ηταν 200 ευρω.Τα αυτοκινητα που χρειαζομαστε οι πολυτεκνοι δεν υπαρχουν κατω απο 2000 κυβικα οποτε τα τελη ειναι 600 ευρω στο νερο.Αντι να μειωθουν, καθε χρονο παιρνουν αυξηση.:(Νομιζω περυσι ηταν 578 και φετος 600..

Πολυ πιθανο να φορογησουν το επιδομα ωστε καποιοι που ειναι κοντα στο πλαφον να ανεβαινει το εισοδημα τους, την επομενη χρονια να μην παρουν το επιδομα και να κερδισουν και απο εκει...:(

κλάρα
07-12-10, 13:33
Δευτερη μερα πληρωμων σημερα του επιδοματος και ακομα τιποτα....ουτε μια ανακοινωση απο το ογα...στα ταχυδρομεια δεν εχει παει ακομα εντολη(νομιζω ουτε και χρηματα......).....στο τηλ που πηρα στον ΟΓΑ οι υπαλληλοι μου ειπαν πως δεν γνωριζουν τιποτα και απλα οτι θα βγει ανακοινωση για το ποτε θα ξεκινησουν οι πληρωμες......
Εχουν αρχισει να με ζωνουν τα φιδια......:|...ειναι η πρωτη φορα που υπαρχει τοση περιεργη σιγη.....παντα ο ΟΓΑ εβγαζε ανακοινωση μια-δυο μερες πριν την εναρξη της ημερομηνιας πληρωμης.....ακομα και την τελευταια φορα που υπηρχε καθυστεριση μιας εβδομαδας ειχε ανακοινωθει απο τις 5/10.....
....Να ανησυχησουμε αραγε???????:confused::confused:

koufetaki
07-12-10, 13:38
στο τι να ανυσηχουμε κλαρα μου?αν θελουν να καει η ελλαδα ας το σταματησουν το επιδομα και να γινουμε εμεις οι χαμηλομισθοι με 3-4 παιδια κλεφτες για να τα ταιζουμε γτ δεν ειναι και τα λεφτα αλλα ειναι ενα βοηθημα οπως και να το κανουμε.κοβουν απο τους ιδιωτικους κοβουν και τα επιδοαμτα τι θα κανουμε?

ego-roula
07-12-10, 13:55
στο τι να ανυσηχουμε κλαρα μου?αν θελουν να καει η ελλαδα ας το σταματησουν το επιδομα και να γινουμε εμεις οι χαμηλομισθοι με 3-4 παιδια κλεφτες για να τα ταιζουμε γτ δεν ειναι και τα λεφτα αλλα ειναι ενα βοηθημα οπως και να το κανουμε.κοβουν απο τους ιδιωτικους κοβουν και τα επιδοαμτα τι θα κανουμε?

ούτε που τους νοιάζει, τι θα κανουμε....:mrgreen:

κλάρα
07-12-10, 14:00
ούτε που τους νοιάζει, τι θα κανουμε....:mrgreen:
Ετσι ακριβως.....αν τους ενοιαζε δεν θα εκοβαν τα επιδοματα....τους μισθους.....δεν θα γινοταν επιδρομη στα χαμηλα και μεσαια στρωματα ΄....αλλα μονο στους εχοντες...!!!!!!!:roll:

keli
07-12-10, 14:05
Και ουτε αυριο προβλεπεται λογικα να πληρωθουμε γιατι η εντολη δινεται μια μερα πριν στα ταχυδρομεια και ετσι θα ηξεραν να σου απαντησουν Κλαρα.

Συμφωνω,δεν τους ενδιαφερει τι θα κανουμε.Μη σου πω οτι το κανουν με σκοπο ολο αυτο..Με ολες αυτες τις περικοπες πως να ζεσταθει η αγορα;Αφου θα κοψουμε κι εμεις τα παντα εκτος των απαραιτητων...

keli
07-12-10, 14:08
Να ρωτησω κατι;Αφου παλια ειχε μπει παλι εισοδηματικο πλαφον και πηγε το θεμα στα δικαστηρια και δικαιωθηκαν,ο συλλογος θα παρει αυτη την φορα θεση;Θα γινει κατι;

κλάρα
07-12-10, 14:24
Να ρωτησω κατι;Αφου παλια ειχε μπει παλι εισοδηματικο πλαφον και πηγε το θεμα στα δικαστηρια και δικαιωθηκαν,ο συλλογος θα παρει αυτη την φορα θεση;Θα γινει κατι;
......και βεβαια θα κινηθουν παλι δικαστικα.....το θεμα ομως ει ναι τωρα πως υπαρχει το μνημονιο και δεν γνωριζουμε ποια θα ειναι τελικα η αποφαση του ΣτΕ.....
Καποιοι δημοσιοι υπαλληλοι που κινηθηκαν δικαστικα για τις περικοπες στο μισθο στα επιδοματα και στα δωρα...το ΣτΕ εκρινε πως το εθνικο συμφερον ειναι πανω απο ολα και οτι το μνημονιο ειναι νομος του κρατους και αφορα την σωτηρια του ιδιου του κρατους.....οποτε δεν δικαιωθηκαν και αυτο μαλλων θα γινει και τωρα....

keli
07-12-10, 14:51
......και βεβαια θα κινηθουν παλι δικαστικα.....το θεμα ομως ει ναι τωρα πως υπαρχει το μνημονιο και δεν γνωριζουμε ποια θα ειναι τελικα η αποφαση του ΣτΕ.....
Καποιοι δημοσιοι υπαλληλοι που κινηθηκαν δικαστικα για τις περικοπες στο μισθο στα επιδοματα και στα δωρα...το ΣτΕ εκρινε πως το εθνικο συμφερον ειναι πανω απο ολα και οτι το μνημονιο ειναι νομος του κρατους και αφορα την σωτηρια του ιδιου του κρατους.....οποτε δεν δικαιωθηκαν και αυτο μαλλων θα γινει και τωρα....
Ναι βεβαια,για το εθνικο συμφερον τα κανουν ολα.Οπως για τον ιδιο λογο εφαγαν και τα λεφτα....:x

Τεσπα,καταλαβα,εχουν βρει και το παραθυρακι για να μη την πατησουν παλι και τους τα παρουν αναδρομικα οπως τοτε....
Εγω δεν εχω φοβο να μου το κοψουν εκτος του τριτεκνικου γιατι ακομη δεν εχει κλεισει τα 6.Ειναι ομως κατι και αυτα,κριμα.

κλάρα
07-12-10, 15:10
Ναι βεβαια,για το εθνικο συμφερον τα κανουν ολα.Οπως για τον ιδιο λογο εφαγαν και τα λεφτα....:x

Τεσπα,καταλαβα,εχουν βρει και το παραθυρακι για να μη την πατησουν παλι και τους τα παρουν αναδρομικα οπως τοτε....
Εγω δεν εχω φοβο να μου το κοψουν εκτος του τριτεκνικου γιατι ακομη δεν εχει κλεισει τα 6.Ειναι ομως κατι και αυτα,κριμα.
Αυτο ακριβως κελυ....ξερουν τι κανουν.....αλιμονο σε εμας που πρεπει παλι να προσπαθησουμε να τα βγαλουμε περα με λιγοτερα......με εχουν πιασει τα νευρα μου με ολα αυτα.... μειωνονται οι μισθοι....ακριβαινουν τα παντα........και συν της αλλης δεν εχω καταφερει ακομη να παρω και την κ%λ*μεταθεση...(σορρυ για το αουτ....)!!!!:evil:

keli
07-12-10, 15:35
Αυτο ακριβως κελυ....ξερουν τι κανουν.....αλιμονο σε εμας που πρεπει παλι να προσπαθησουμε να τα βγαλουμε περα με λιγοτερα......με εχουν πιασει τα νευρα μου με ολα αυτα.... μειωνονται οι μισθοι....ακριβαινουν τα παντα........και συν της αλλης δεν εχω καταφερει ακομη να παρω και την κ%λ*μεταθεση...(σορρυ για το αουτ....)!!!!:evil:
Ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε,τι ζητας συγνωμη!!
Εγω να δεις νευρα!!!!Και πιο πολυ τα παιρνω οταν ενω εχουν φαει ολα τα λεφτα αυτοι,λενε και τον Ελληνικο λαο κλεφτη!!!!Και πληρωνουμε για αλλη μια φορα,και τα ακουμε απο πανω!!!Συγνωμη εγω τωρα, αλλα δεν αντεχω αλλο.

Ηθελα να πληρωσω Αγγλικα,ποδοσφαιρο,λογοθεραπειες και ενα σωρο κερατα με τα λεφτα και τα εχω παρει...και ακομα τι μας περιμενει......

eirinilagadas
07-12-10, 15:44
Καλησπερα... Κλαρα και υπολοιπα κοριτσια... Απο Παρασκευη πληρωνομαστε... μπορειτε να το δειτε στο σαιτ του Ογα http://www.oga.gr/index.php#

κλάρα
07-12-10, 15:47
Καλησπερα... Κλαρα και υπολοιπα κοριτσια... Απο Παρασκευη πληρωνομαστε... μπορειτε να το δειτε στο σαιτ του Ογα http://www.oga.gr/index.php#
Αντε επιτελους το ανακοινωσαν...!!!!!:D

κλάρα
07-12-10, 15:49
Ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε,τι ζητας συγνωμη!!
Εγω να δεις νευρα!!!!Και πιο πολυ τα παιρνω οταν ενω εχουν φαει ολα τα λεφτα αυτοι,λενε και τον Ελληνικο λαο κλεφτη!!!!Και πληρωνουμε για αλλη μια φορα,και τα ακουμε απο πανω!!!Συγνωμη εγω τωρα, αλλα δεν αντεχω αλλο.

Ηθελα να πληρωσω Αγγλικα,ποδοσφαιρο,λογοθεραπειες και ενα σωρο κερατα με τα λεφτα και τα εχω παρει...και ακομα τι μας περιμενει......
Και εγω για τα Αγγλικα τους τα θελω....βλεπεις στελνω τρια παιδια Αγγλικα...!!!!και το επιδομα...παει εξολοκληρου εκει...

keli
07-12-10, 15:57
Και εγω για τα Αγγλικα τους τα θελω....βλεπεις στελνω τρια παιδια Αγγλικα...!!!!και το επιδομα...παει εξολοκληρου εκει...
Πω,πω δυσκολα.
Εμενα του χρονου θα παει ο δευτερος αγγλικα,προς το παρων εχει τις λογοθεραπειες οπου δεν μου επιστρεφουν ολο το ποσο απο το ταμειο.Το πδοσφαιρο του, το μπασκετ και τα αγγλικα της μεγαλης.Παρ'ολο που ειναι του δημου πληρωνω 45 ευρω και για τα 2.Κουραγιο τι αλλο να πω!!!

Παντως τελος η συνεπεια που υπηρχε στις πληρωμες και ειχαμε και εμεις ενα μπουσουλα,καθε φορα θα μας εχουν στην τσιτα.

Αληθεια για που περιμενεις μεταθεση;

κλάρα
07-12-10, 16:09
Πω,πω δυσκολα.
Εμενα του χρονου θα παει ο δευτερος αγγλικα,προς το παρων εχει τις λογοθεραπειες οπου δεν μου επιστρεφουν ολο το ποσο απο το ταμειο.Το πδοσφαιρο του, το μπασκετ και τα αγγλικα της μεγαλης.Παρ'ολο που ειναι του δημου πληρωνω 45 ευρω και για τα 2.Κουραγιο τι αλλο να πω!!!

Παντως τελος η συνεπεια που υπηρχε στις πληρωμες και ειχαμε και εμεις ενα μπουσουλα,καθε φορα θα μας εχουν στην τσιτα.

Αληθεια για που περιμενεις μεταθεση;
Εμεις εχουμε τα Αγγλικα και απο δραστηριοτης τις εχουμε ελλατωσει πολυ...απο μια ο καθενας γιατι δεν βγαινει αλλιως...αν και η τριτη μου δεν θελει να παει πουθενα(ευτυχως...οποτε δεν επιμενω...!!!!!)
Οσο για την συνεπεια των πληρωμων παει και αυτη.....την χασαμε εδω δεν ξερουμε αν θα ξαναπαρουμε το επιδομα...!!!!
Οσο για την μεταθεση σου στελων πμ....για να μην φαμε καμμια καρτουλα...!!!!:mrgreen:

keli
07-12-10, 16:39
Ασε εχω παρει ηδη μια και δεν θελω αλλη..:mrgreen:
Σου εστειλα κι εγω.....

Κι εμεις μονο μια δραστηριοτητα,δεν γινεται με τιποτα και 2η.Εγω προς το παρων μονο τα 2.Του χρονου θα μπει στο παιχνιδι και η 3η και τρεχατε ποδαρακια μου.:)Και τελος το μωρο που θελει το ιδιαιτερο φαγητο,παιδιατρο καθε μηνα για εμβολιο,πανες και τα γνωστα, τα ξερεις,ενα 200ευρο στο νερο.
Τα υπολοιπα στο π.μ.:-D

koufetaki
07-12-10, 18:31
κι εγω για τα αγγλικα τα θελω αν και εχω το ενα παιδι φετος περισσι με το lower του μεγαλου μου βγηκαν λιγο πανω απο 4000ε για τα δυο.

κλάρα
08-12-10, 08:43
...χι χι....οποτε εαν τελικα κοπει γενικα σε ολους το πολυτεκνικο επιδομα.....πανε τα φροντιστηρια Αγγλικων...θα χτυπησουν πτωχευση....ολοι μας το επιδομα απο οτι ειδα εκει το...καταθετουμε...!!!!!:roll:....... μηπως πρεπει τα φροντηστηρια να αρχισουν λιγο να....ανυσηχουν???:confused:???.....

gavrias
08-12-10, 08:53
Πάντως αν είναι να βάλουν κριτήρια εισοδήματος, θα πρέπει να βάλουν και κριτήρια παιδιών. Άλλο ο πολύτεκνος των 4 και άλλο αυτός με 8-9-10+
Φίλοι μας έχουν 9 παιδιά αυτή τη στιγμή. Είναι και οι δύο δημόσιοι υπάλληλοι. Δεν ξέρω αν φτάνουν αυτό το νούμερο. Αλλά πρέπει να βρίσκονται εκεί κάπου οριακά. Όσο και αν είναι σε εμάς (με 4 παιδιά) απαραίτητο.... εεε σ' αυτούς είναι ακόμα περισσότερο.
:lol::lol::lol: Μιλάς για δίκαιη μεταχείρηση και κοινωνική πολιτική στην Ελλάδα :lol::lol::lol:
Πες κι άλλο !!!

Μανίνα
08-12-10, 09:09
Κορίτσια βρήκα αυτό:http://www.google.com/hostednews/epa/article/ALeqM5jyKKD0mOsAvU6Grm-e4dxZJn3QYg?docId=9380238
Οπότε κάντε μία δυο μέρες υπομονή, και παρεπιπτόντως κι εμένα ένα μέρος των χρημάτων θα πάνε στα αγγλικά των μεγάλων! :-)

melisoula
08-12-10, 09:59
alcyon συγνωμη κιολας, τι σπιτι εχεις αγορασει κ δινεις 1000 ? στεγαστικο δανειο? και ειναι δυνατον να χρεωνεις 400? μηνιαως την πιστωτικη καρτα, ενω μας παραθετεις πιο κατω μεγαλα ποσα που τα πληρωνεις cash?

κλάρα
08-12-10, 10:30
alcyon συγνωμη κιολας, τι σπιτι εχεις αγορασει κ δινεις 1000 ? στεγαστικο δανειο? και ειναι δυνατον να χρεωνεις 400? μηνιαως την πιστωτικη καρτα, ενω μας παραθετεις πιο κατω μεγαλα ποσα που τα πληρωνεις cash?
melisoula την λιστα με τις οικογενειακες υποχρεωσεις που διαβασες δεν ειναι της Αλκυόνης αλλα του Γιαννη74 που απαντησε η Αλκυωνη με παραθεση(Guote)....

koufetaki
08-12-10, 11:42
ωχ!!!http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000203DD.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)ηρθε το δντ και εδω. οι περαιωση μας επιασε!!!σημερα παντος ενω ειχαν ανακοινωσει χτες οτι απο παρασκευη θα αρχισει η πληρωμη,μια φιλη μου πηρε το πηρε.

http://content.sweetim.com/tbsig/sig.asp?img=ad1 (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)

alcyon
08-12-10, 15:12

Αγαπητή μου εφορία.... :p :p :p ΔΕΝ είμαι εγώ αυτή με την ανάλυση λογαριασμού που αναφέρεις! :p :lol:
Ίσα ίσα που μου φάνηκαν μπόλικα....! ;)
Εμείς δε βγάζουμε 50000 ευρώ... Για την ακρίβεια δε βγάζουμε ούτε 40000 (μετά τις περικοπές μισθών -ενώ πριν ήμασταν οριακά παραπάνω). Και πάλι.... και με νοίκι.... κάτι αφήναμε και στην άκρη.

Τώρα, μετά τις περικοπές.... δε μένει εύκολα κάτι στην άκρη. Επίσης πρέπει να προγραμματίζουμε κάποια έξοδα. Και να ευχόμαστε να μην τυχαίνουν έκτακτα. Παράλληλα μπαίνουμε σε δάνειο. (Αντί για ενοίκιο μεν, αλλά υψηλότερη η δόση από το νοίκι δε). Πιστωτικές δεν έχω (λόγω πεποιθήσεων). Ούτε μία. Αν έχω φράγκα... αγοράζω. Δεν έχω, δεν αγοράζω.

Αν για κάποιο λόγο περιοριστεί το επίδομα ή κοπεί, τότε οριακά... θα βγαίνουμε "μείον". Το επίδομα για εμάς είναι μια "ανάσα" για να μας κρατά στην επιφάνεια. Εντάξει... δε θα χαθούμε, αλλά πώς να το πω... δε θα μπορώ να αγοράζω π.χ. κάποια πράγματα "παραπάνω" που θέλω για τα παιδιά (π.χ. έχω ένα "χούι" με τα παιδικά βιβλία.... Εμπλουτίζω πολύ συχνά την παιδική βιβλιοθήκη αλλά και τη δική μας).

Αχ καλήηηη μου "εφορίιιιαααα".... θα μου δώσεις τώρα το εκκαθαριστικό;;; :lol: :lol: :lol: :lol:

alcyon
08-12-10, 15:15
:lol::lol::lol: Μιλάς για δίκαιη μεταχείρηση και κοινωνική πολιτική στην Ελλάδα :lol::lol::lol:
Πες κι άλλο !!!

Ξέρω κι άλλοοοο....
με τον Τοτόοοοο....
να το πωωωω;;; :lol: :lol: :lol:

evoula k
08-12-10, 16:29
Λοιπόν έχετε μπεί ποτέ στη Διαύγεια;
Σήμερα μόλις το ανακάλυψα!! Κοιτάξτε τι ξοδεύουν στη Γενική γραμματεία της Κυβέρνησης!! Σε δυό μέρες μόνο ψώνια από το σούπερ μάρκετ 3.500 ευρώ....Μα καλά τι τρώνε ;;; Πόσοι είναι΄;;
Εγώ που είμαι πολύτεκνη ξέρετε από τις πλούσιες με 41.000 μικτό οικογενειακό εισόδημα το χρόνο Προσπαθώ να ταίσω την εξαμελή μου οικογένεια με 100 ευρώ την εβδομάδα για να μας φτάνουν. Αυτοί τι αγοράζουν. Αυτό είναι το συμάζεμα; Κι όλοι αυτοί οι φιλόλογοι δημοσιογράφοι που ασχολούνται με το αν ρεζιλευτήκαμε ή όχι απο τον Στρος Καν δεν μπορούνε να κάνουνε κανένα τέτοι ρεπορτάζ να ξεστραβωθούνε όλοι όσοι νομίζουν οτι οι μισθωτοι και οι πολύτεκνοι τα έφαγαν τα λεφτά;;

COSMOTE-KINHTEΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ Α.Ε. ΔΑΠΑΝΕΣ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ 3.831,34 07/12/2010

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΣΤ. ΚΑΛΛΗΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ 3.740,01 07/12/2010

ΚΟΝΤΗΣ ΕΠΕ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ 2.399,98 06/12/2010

Ι.& Σ.ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ Α.Ε.Ε. ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΙΔΩΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ 1.900,34 07/12/2010

ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΕΛΛΑΣ Α.Ε. ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΦΩΤΟΑΝΤΙΓΡΑΦΗΣ κλπ 1.722,00 08/12/2010

Ι.& Σ.ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ Α.Ε.Ε. ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΙΔΩΝ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟΥ 1.688,33 07/12/2010

ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΩΝ. ΓΚΙΩΡΟΣ ΤΟΝΕΡ-ΜΕΛΑΝΙΑ 1.660,50 07/12/2010

ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΥΟ (2) Η/Υ HP6000Pro ΚΑΙ PRINTER 1.537,50 08/12/2010

ΛΙΟΣΗΣ ΠΑΝ. ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΞΟΔΑ ΣΥΣΚΕΨΕΩΝ 1.201,02 07/12/2010

Γ. ΑΝΔΡΙΟΠΟΥΛΟΣ & ΣΙΑ Ε.Ε ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ 1.040,00 08/12/2010

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Β.ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ & ΣΙΑ Ο.Ε. ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ 836,40 07/12/2010

ΚΟΝΤΗΣ ΕΠΕ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΟΘΟΝΗ PHILIPS ΚΛΠ 815,49 08/12/2010

ΠΛΑΙΣΙΟ COMPUTERS A.E.B.E. ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΧΑΡΤΙΟΥ ΦΩΤ/ΚΟ Α4 601,81 08/12/2010

ΚΟΝΤΗΣ ΕΠΕ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ Η/Υ 553,50 07/12/2010

ΒΑΣ. ΖΕΚΙΟΥ-ΑΝΤ. ΔΑΡΔΑΒΕΣΗΣ Ο.Ε. ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ 504,30 07/12/2010

ΚΟΝΤΗΣ ΕΠΕ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΟΘΟΝΗ PHILIPS Η/Υ ΚΛΠ 397,29 08/12/2010

Ν. ΤΙΚΑΣ & ΣΙΑ Ο.Ε ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ Η/Υ 369,00 07/12/2010

ΠΛΑΙΣΙΟ COMPUTERS A.E.B.E ΓΡΑΦΙΚΗ ΥΛΗ-ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ κλπ 319,26 06/12/2010

ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ MONITOR LG ΔΥΟ (2) 302,58 08/12/2010

ΚΟΝΤΗΣ ΕΠΕ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΣΚΛΗΡΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ 201,72 08/12/2010

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Β. ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ & ΣΙΑ Ο.Ε. ΔΑΠΑΝΗ ΑΓΟΡΑΣ ΛΟΙΠΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ 184,50 06/12/2010

ΚΟΝΤΗΣ ΕΠΕ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ DRUM ΓΙΑ FAX ΚΛΠ 158,67 08/12/2010

Π. Ατέσης & ΣΙΑ Ε.Ε ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΙΔΩΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ 126,20 02/12/2010

ΚΟΝΤΗΣ ΕΠΕ DRUM FOR 113,16 06/12/2010

ΚΟΝΤΗΣ ΕΠΕ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΦΑΞ 92,25 07/12/2010

Ι & Σ. ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ Α.Ε.Ε. ΕΙΔΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ κλπ 80,30 08/12/2010

Ε.Υ.Δ.Α.Π. Α.Ε. ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΕΕΒ 77 07/12/2010

ΚΟΝΤΗΣ ΕΠΕ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ TONER 75,01 08/12/2010

ΒΟΥΡΟΣ Ο.Ε. ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑΣ P.C. 55,35 07/12/2010

ΜΑΪΣΤΡΕΛΗΣ Κ. ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΓΡΑΦΙΚΗΣ ΥΛΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΩΣΙΜΩΝ ΓΡΑΦΕΙΟΥ 37,08 07/12/2010

Κοριτσομανα
08-12-10, 16:33
...χι χι....οποτε εαν τελικα κοπει γενικα σε ολους το πολυτεκνικο επιδομα.....πανε τα φροντιστηρια Αγγλικων...θα χτυπησουν πτωχευση....ολοι μας το επιδομα απο οτι ειδα εκει το...καταθετουμε...!!!!!:roll:....... μηπως πρεπει τα φροντηστηρια να αρχισουν λιγο να....ανυσηχουν???:confused:???.....

Να τους πεσει λιγο η μυτη γιατι οταν εγω ρωτουσα τιμη, με ελεγε μια συγκεκριμενη ιδιοκτητρια φροντιστηριου οτι πανω απο ολα πρεπει να με ενδιαφερει η γνωση και η αποκτηση πτυχιου...ενω εγω η ''ελεινη'' ρωτουσα για ''ταπεινα πραγματα''(δικα μου λογια και δικη μου εντυπωση).Και οταν της ειπα οτι καλα τα λεει αλλα ως πολυτεκνη με ενδεχομενη φοιτηση ολων των παιδιων στο φροντιστηριο της με ενδιαφερει η τιμη, παλι αμπελοφιλοσοφιες με ελεγε, στο τελος για δικαιολογια μονο εφοριακο που δε εβγαλε, δηλαδη μου το ειπε κι' ολας!!!
Δηλαδη βρε παιδια, στον κοσμο τους ειναι; Και που ξερω εγω με ολες αυτες τις περικοπες αν θα εχω να πληρωσω για 4 παιδια και τοτε εγω να δειτε τι αμπελοφιλοσοφιες θα της λεω! ;)

Ηδη χαιρομαι που δεν εγραψα τις μεγαλες γιατι βλεπω οτι μαλλον θα αναγκαζομουν να τις διακοψω.

κλάρα
08-12-10, 16:52
Να τους πεσει λιγο η μυτη γιατι οταν εγω ρωτουσα τιμη, με ελεγε μια συγκεκριμενη ιδιοκτητρια φροντιστηριου οτι πανω απο ολα πρεπει να με ενδιαφερει η γνωση και η αποκτηση πτυχιου...ενω εγω η ''ελεινη'' ρωτουσα για ''ταπεινα πραγματα''(δικα μου λογια και δικη μου εντυπωση).Και οταν της ειπα οτι καλα τα λεει αλλα ως πολυτεκνη με ενδεχομενη φοιτηση ολων των παιδιων στο φροντιστηριο της με ενδιαφερει η τιμη, παλι αμπελοφιλοσοφιες με ελεγε, στο τελος για δικαιολογια μονο εφοριακο που δε εβγαλε, δηλαδη μου το ειπε κι' ολας!!!
Δηλαδη βρε παιδια, στον κοσμο τους ειναι; Και που ξερω εγω με ολες αυτες τις περικοπες αν θα εχω να πληρωσω για 4 παιδια και τοτε εγω να δειτε τι αμπελοφιλοσοφιες θα της λεω! ;)

Ηδη χαιρομαι που δεν εγραψα τις μεγαλες γιατι βλεπω οτι μαλλον θα αναγκαζομουν να τις διακοψω.
Εγω παλυ δεν καταλαβαινω την τρελη αυτη μαννια με τις γλωσσες.....πεμπτη δημοτικου φετος τα διδυμα μου και αρχισε η δευτερη ξενη γλωσσα στο σχολειο και οοολα τα παιδακια της ταξης πλυν τα δικα μου πανε γερμανικα συν τα αγγλικα που εννοειται.....το θεωρω παραλογο και περιττο....και ολοι μου λενε πως δινουν εφοδια στα παιδια τους για το μελλον......ΠΟΙΟ ΜΕΛΛΩΝ ΡΕ!!!!!!!μην τρελαθουμε κιολλας...μιλαμε για το μελλον τις ανεργειας,της φτωχειας...και δεν ξερουμε τι αλλο ερχεται....πρεπει δλδ ολοι να εχουν πτυχια ?????εγω μεχρι το lower θα τους φτασω(αν μας αφησει το ΔΝΤ.....:mrgreen:) και αν δεν το πάρουν...χ*στ*κ* αν εχουν μυαλο αργοτερα και τους χρειαστει ας μαθουν και μια και δυο γλωσσες αν θελουν....Τα εφοδια δεν νομιζω πως ειναι στις ποσσες γλωσσες εχει παρει πτυχια ενα παιδι αλλά στο πως θα μπορεσει να αντιμετωπισει την ζωη αργοτερα.....οποτε ηθικον διδαγμα......ας το κοψουν το επιδομα......καποιοι αλλοι θα πεινασουν στα σιγουρα....τα φροντηστηρια....:mrgreen:

πιγκουινακι
08-12-10, 17:37
Να τους πεσει λιγο η μυτη γιατι οταν εγω ρωτουσα τιμη, με ελεγε μια συγκεκριμενη ιδιοκτητρια φροντιστηριου οτι πανω απο ολα πρεπει να με ενδιαφερει η γνωση και η αποκτηση πτυχιου...ενω εγω η ''ελεινη'' ρωτουσα για ''ταπεινα πραγματα''(δικα μου λογια και δικη μου εντυπωση).

Εγω παλυ δεν καταλαβαινω την τρελη αυτη μαννια με τις γλωσσες.....πεμπτη δημοτικου φετος τα διδυμα μου και αρχισε η δευτερη ξενη γλωσσα στο σχολειο και οοολα τα παιδακια της ταξης πλυν τα δικα μου πανε γερμανικα συν τα αγγλικα που εννοειται.....το θεωρω παραλογο και περιττο....και ολοι μου λενε πως δινουν εφοδια στα παιδια τους για το μελλον......ΠΟΙΟ ΜΕΛΛΩΝ ΡΕ!!!!!!!μην τρελαθουμε κιολλας...μιλαμε για το μελλον τις ανεργειας,της φτωχειας...και δεν ξερουμε τι αλλο ερχεται....πρεπει δλδ ολοι να εχουν πτυχια ?????εγω μεχρι το lower θα τους φτασω(αν μας αφησει το ΔΝΤ.....:mrgreen:) και αν δεν το πάρουν...χ*στ*κ* αν εχουν μυαλο αργοτερα και τους χρειαστει ας μαθουν και μια και δυο γλωσσες αν θελουν....Τα εφοδια δεν νομιζω πως ειναι στις ποσσες γλωσσες εχει παρει πτυχια ενα παιδι αλλά στο πως θα μπορεσει να αντιμετωπισει την ζωη αργοτερα.....οποτε ηθικον διδαγμα......ας το κοψουν το επιδομα......καποιοι αλλοι θα πεινασουν στα σιγουρα....τα φροντηστηρια....:mrgreen:
κοριτσια καλησπερα καταρχην και κοριτσομανα μου πολλα χαιρετισματα!
συμφωνω μαζι σας!κι εγω που ειμαι τριτεκνη και οχι πολυτεκνη παλι δυσκολο μου ρχεται να μοιραζω 40ρια ,50,και 60αρια σε γλωσσες ,μουσικη και σπορ...και που να μεγαλωσουν και οι μικροι!
θελω ομως να προσθεσω και μια αλλη παραμετρο που ισως μοιαζει ουτοπικη αλλα δεν ειναι!να αρχισουμε να απαιτουμε, κοριτσια!και ασχετως κρισης!οταν ειμασταν εμεις στο δημοτικο δεν υπηρχαν αγγλικα στα σχολεια
και γ'ιαυτο το φροντιστηριο ηταν αναποφευκτο!τωρα τα παιδακια κανουν απο την τριτη δημοτικουαγγλικα στο σχολειο!να απαιτουμε να γινεται σωστο και επαρκες μαθημα αγγλικων στην ταξη και οχι με δισφορες δικαιολογιες οι δασκαλες των αγγλικων να το κανουν ώρα του παιδιου!πώς γινεται δηλαδη σε τοσα αλλα κρατη και τα παιδια μαθαινουν αγγλικα στο σχολειο κι εδω δεν γινεται?να σταματησουμε να θεωρουμε αυτονοητο πως καλος γονιος ειναι αυτος που ειναι συνεχεια με το χερι στην τσεπη!ο ρολος μας δεν ειναι μονο αυτος!
εκτος απο τα αγγλικα το ιδιο ισχυει και τα καλλιτεχνικα μαθηματα και τα σπορ!εχουν θεατρικο παιχνιδι,γυμναστικη ,μουσικη,ζωγραφικη εξτρα στο ολοημερο,στα δε 800 ολοημερα έχουν απο ολα αυτα σε πολυ μεγαλες δοσεις!να ζηταμε λοιπον να γινονται πραγματα για την καλλιεργεια των παιδιων μας ,να μη χανεται ο χρονος αδικα και εμεις που δουλευουμε εκει να κανουμε ο,τι θα καναμε αν εργαζομασταν σε ιδιωτικο!και σα μαμαδες να μη ρωταμε λοιπον μονο τι βαθμο πηραν στα μαθηματικα και τη γλωσσα αλλα και τι εμαθαν στη μουσικη,στο θεατρο ,στη γυμναστικη!ενταξει δε θα μαθουν οργανα και μπαλετα αλλα μπορουν να παρουν αξιολογα πραγματα κι αν θελει ο εκπειδευτικος και στηριξει και ο συλλογος γονεων με το ενδιαφερον του, γινονται ΠΟΛΛΑ! ενταξει κι αν σε καποιο παιδακι μας δουμε καποια εξαιρετικη επιθυμια για κατι ή καποια ιδιαιτερη κλιση,
εκει να δωσουμε και κατι παραπανω σε ιδιωτικο χωρο!

underage
08-12-10, 17:41
Λοιπόν έχετε μπεί ποτέ στη Διαύγεια;
Σήμερα μόλις το ανακάλυψα!! Κοιτάξτε τι ξοδεύουν στη Γενική γραμματεία της Κυβέρνησης!! Σε δυό μέρες μόνο ψώνια από το σούπερ μάρκετ 3.500 ευρώ....Μα καλά τι τρώνε ;;; Πόσοι είναι΄;;
Εγώ που είμαι πολύτεκνη ξέρετε από τις πλούσιες με 41.000 μικτό οικογενειακό εισόδημα το χρόνο.........

Δες τον Πάγκαλο και κατάλαβε τι τρώνε, 5 στρέμματα κοιλιά πως θα συντηρηθεί????

ή οι πατσές του Βενιζέλου............ (αχ όταν μελετάω αυτόν τον άνθρωπο, γιατί θυμάμαι την πηχτή που έφτιαχνε ο παππούς μου????)

ΕΣΥ που έχεις επίγνωση της κατάστασης σου (ότι δηλαδη είσαι πλούσια :lol: :lol: :lol:) θα πρέπει τουλάχιστον τα 2/3 των εσόδων σου να τα δωρίζεις ευγενικά στα καθίκια που μας κυβερνάνε!!!!!!!!!!!...και με τα υπόλοιπα να πληρώνεις τους φόρους που σου βάζουνε!!!!!!!!!!!!

Μας π&&&&&& στεγνά και το απολαμβάνουν!!!!!!
Αυτό που με στεναχωρεί είναι το τι θα γίνουν τα παιδιά μας, γιατί αυτοί είναι εξασφαλισμένοι :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

tao
08-12-10, 19:30
ωχχχχ, εμεις με τα 1000 ευρω το μηνα του συζύγου πρέπει να ειμαστε αυτό που λένε Φτωχοιοιιι- κλαψ, λιγμ!!!!- να ναι καλά ο κηπος του μπαμπά μου και το αγνό παρθενο χω ριατικο κοτοπουλάκι δηλαδή, γιατί άλλη οικονομική ενίσχυση δεν μπορούν να παρέχουν- ναι, και πεθερικά μας απεβίωσαν, δεν υπάρχουν!!!!- αφού να φανταστειτε εγώ με το επιδομα τριτέκνων που έπερνα ένιωθα και πλούσια αυτο το χρόνο!
Καλά ειναι δεν παραπονιέμαι, πολλές προσωπικές περικοπές και όλα γίνονται, ελπίζω μόνο να μπορεσω να δουλέψω μετα τη γεννα και του τεταρτου μωρού γιατί μετά καήκαμε!!!
ααα, και συμφωνω, με το πλαφόν στο εισόδημα αλλά να τα βαλουν καλά κάτω ποσα χρειαζεται η τριτεκνη και πολύτεκνη οικογενεια, το λεω γιατί ξερω οικογενεια παιδιατρου με συμβαση και ιδιωτικό ιατρειο και γυναικα στο δημοσιο που παιρνει το τρίτεκνο επίδομα, ε, ειναι να μην πεις έλεος;;;;
Καλά εγω το λέω ούτως η άλλως- black χιούμορ!!!

κλάρα
08-12-10, 21:47
κοριτσια καλησπερα καταρχην και κοριτσομανα μου πολλα χαιρετισματα!
συμφωνω μαζι σας!κι εγω που ειμαι τριτεκνη και οχι πολυτεκνη παλι δυσκολο μου ρχεται να μοιραζω 40ρια ,50,και 60αρια σε γλωσσες ,μουσικη και σπορ...και που να μεγαλωσουν και οι μικροι!
θελω ομως να προσθεσω και μια αλλη παραμετρο που ισως μοιαζει ουτοπικη αλλα δεν ειναι!να αρχισουμε να απαιτουμε, κοριτσια!και ασχετως κρισης!οταν ειμασταν εμεις στο δημοτικο δεν υπηρχαν αγγλικα στα σχολεια
και γ'ιαυτο το φροντιστηριο ηταν αναποφευκτο!τωρα τα παιδακια κανουν απο την τριτη δημοτικουαγγλικα στο σχολειο!να απαιτουμε να γινεται σωστο και επαρκες μαθημα αγγλικων στην ταξη και οχι με δισφορες δικαιολογιες οι δασκαλες των αγγλικων να το κανουν ώρα του παιδιου!πώς γινεται δηλαδη σε τοσα αλλα κρατη και τα παιδια μαθαινουν αγγλικα στο σχολειο κι εδω δεν γινεται?να σταματησουμε να θεωρουμε αυτονοητο πως καλος γονιος ειναι αυτος που ειναι συνεχεια με το χερι στην τσεπη!ο ρολος μας δεν ειναι μονο αυτος!
εκτος απο τα αγγλικα το ιδιο ισχυει και τα καλλιτεχνικα μαθηματα και τα σπορ!εχουν θεατρικο παιχνιδι,γυμναστικη ,μουσικη,ζωγραφικη εξτρα στο ολοημερο,στα δε 800 ολοημερα έχουν απο ολα αυτα σε πολυ μεγαλες δοσεις!να ζηταμε λοιπον να γινονται πραγματα για την καλλιεργεια των παιδιων μας ,να μη χανεται ο χρονος αδικα και εμεις που δουλευουμε εκει να κανουμε ο,τι θα καναμε αν εργαζομασταν σε ιδιωτικο!και σα μαμαδες να μη ρωταμε λοιπον μονο τι βαθμο πηραν στα μαθηματικα και τη γλωσσα αλλα και τι εμαθαν στη μουσικη,στο θεατρο ,στη γυμναστικη!ενταξει δε θα μαθουν οργανα και μπαλετα αλλα μπορουν να παρουν αξιολογα πραγματα κι αν θελει ο εκπειδευτικος και στηριξει και ο συλλογος γονεων με το ενδιαφερον του, γινονται ΠΟΛΛΑ! ενταξει κι αν σε καποιο παιδακι μας δουμε καποια εξαιρετικη επιθυμια για κατι ή καποια ιδιαιτερη κλιση,
εκει να δωσουμε και κατι παραπανω σε ιδιωτικο χωρο!
Αχ....πιγκουινακι εσυ ωραια τα λες.....αλλα ποιος σε ακουει......συμφωνω απολυτα μαζι σου....αλλα το συστημα ειναι τετοιο ωστε δεν αφηνουν ή δεν θελουν να αφησουν το δημοσιο σχολειο να δουλεψει οπως πρεπει.....

Κοριτσομανα
08-12-10, 22:20
Αχ....πιγκουινακι εσυ ωραια τα λες.....αλλα ποιος σε ακουει......συμφωνω απολυτα μαζι σου....αλλα το συστημα ειναι τετοιο ωστε δεν αφηνουν ή δεν θελουν να αφησουν το δημοσιο σχολειο να δουλεψει οπως πρεπει.....

Πιγκουινακι μου αντιχαιρετω! :)
Κλαρα, το πιγκουινακι το λεει προφανως γιατι δουλεψε μεσα στο σχολειο και ξερει οτι η πιεση καταρριπτει το συστημα. Αν εγω πιεστω να μαθω στα παιδια μπασκετ, θα το κανω. Τωρα μονο ο εαυτος μου με πιεζει και επαφιεται στην αγαθη προαιρεση μου, στο φιλοτιμο μου και αυτο εαν εχω. Πιστευω οτι εχει δικαιο.
Παντως στα πιο πολλα φροντιστηρια κανουν το βιβλιο του σχολειου που η δασκαλα της κορης μου, μου ειπε οτι δεν εχουν απαιτηση ουτε καν εργασια για το σπιτι.Για την ταξη της το βρηκα περιττο.
Αλλα για τους πολυτεκνους πρεπει ενα αλλο τιμολογιο, αφου απο τη μια τσεπη θα πληρωνεται το φροντιστηριο το οποιο δεν πληρωνει ανα κεφαλη μαθητη τις καθηγητριες αλλα αναα ωρα.

Αλλα εδω πρεπει βρε παιδια να πληρωσω 80+80 την τραπεζοκομο στα προνηπια των διδυμων, συν 30 παρακαλω στο συλλογο τους,αλλοι γονεις δεν υπαρχουν που να πληρωνουν τοσα... τι προβλεψη για πολυτεκνους ζηταμε, εδω στο δημοσιο πληρωνουμε χωρις προβλεψη. Απλα λεω ''αν τα ειχα σε παιδικο σταθμο, θα ηταν το μηνα '' και ετσι το αφηνω να παει παρακατω. Αφηστε τις μεγαλες στο δημοτικο... και εκει κατι αντιστοιχο αλλα με μια πιο μεγαλη εκπτωση αλλα ΜΟΝΟ γιατι ειναι 2 αδελφια.
Συνολο μονο εμεις δινουμε τοσα σε ενα σχολειο.

Γιάννης74
08-12-10, 22:28
Αυτό! (http://www.aspe.gr/images/stories/Dimografiko/greece-imf.pdf)είναι το μνημόνιο! Στην σελίδα 66 αναφέρει τα περί μη περικοπής των οικογενειακών επιδομάτων. Συγκεκριμένα:

"Επιπλέον, οι ελάχιστες συντάξεις και τα οικογενειακά επιδόματα δε θα περικοπούν και τα πιο ευάλωτα στρώματα θα αποζημιωθούν από τις πιθανές αρνητικές συνέπειες των πολιτικών. Για την επίτευξη πνεύματος συναίνεσης στις πολιτικές για την αντιμετώπιση της κρίσης, η κυβέρνηση θα καλέσει εκπροσώπους επιχειρήσεων και εργαζομένων να υπογράψουν ένα κοινωνικό συμβόλαιο για όλη τη διάρκεια του προγράμματος. Τα παραπάνω προωθούνται στο πνεύμα της διατήρησης της κοινωνικής συνοχής, της αντιμετώπισης της φτώχειας και της προστασίας της απασχόλησης. "

Ακόμα και αυτό το έκτρωμα που λέγεται μνημόνιο προβλέπει την φροντίδα των οικογενειακών επιδομάτων! Ο Γιωργάκης όμως είναι "Βασιλικότερος του Βασιλέως"...

κλάρα
09-12-10, 08:39
Αλλα εδω πρεπει βρε παιδια να πληρωσω 80+80 την τραπεζοκομο στα προνηπια των διδυμων, συν 30 παρακαλω στο συλλογο τους,αλλοι γονεις δεν υπαρχουν που να πληρωνουν τοσα... τι προβλεψη για πολυτεκνους ζηταμε, εδω στο δημοσιο πληρωνουμε χωρις προβλεψη. Απλα λεω ''αν τα ειχα σε παιδικο σταθμο, θα ηταν το μηνα '' και ετσι το αφηνω να παει παρακατω. Αφηστε τις μεγαλες στο δημοτικο... και εκει κατι αντιστοιχο αλλα με μια πιο μεγαλη εκπτωση αλλα ΜΟΝΟ γιατι ειναι 2 αδελφια.
Συνολο μονο εμεις δινουμε τοσα σε ενα σχολειο.
Καλα....αυτο με τα σχολεια και τα εξοδα ποναει πολυ φιλεναδα.....μια απλη εκπαιδευτικη εκδρομη μου κοστιζει μια κατοσταρα....για τα 3 παιδια......τις προαλες για ενα θεατρο 20 ευρω το κεφαλι με το εισητηριο εισοδου και το λεωφορειο.....20*3=60 μονο για να ανεβουν στο λεωφορειο.....συν απο ενα 10ευρω το καθενα μαζι του....γιατι θα υπηρχε και σταση για φαγητο-ξακουραση.....συν ενα 10 ευρω για να εχουν και τα 3 στο σακιδιο τους κατι τις ενα νερακι ενα σαντουιτσακι......συνολο 100 ευρω.......!!!!!!!
τωρα θα μου πειτε να μην τα στειλιες...μπορεις??????να μην δωσεις χατζιλικι,μπορεις????? οταν ολα τα παιδακια πανε εχουν και μαζι τους πανω απο 10 ευρω....να νιωθουν μειωνεκτικα τα δικα μου?????απλα τους δελεαζω λεγοντας πως τα ρεστα απο το χατζιλικι δεν μου τα επιστρεφουν αλλα τα καρτανε στο πορτοφολι τους...(μπας και εξικονομησουμε κατι....)!!!!!
Ουφ....που και να παεν γυμνασιο και αρχισουν και οι πολυημερες εκδομες.......δεν θελω να το σκεφτομαι...!!!!!

ego-roula
09-12-10, 09:04

και εγω δεν μπορω, να καταλαβω την μανια με τις ξενες γλωσσες..
ο γιος μου φετος πηγαίνει
πεμπτη δημοτικου και κανει και γερμανικα ,,,
χρειαζομαστε ενα τσουβαλι με λεφτα, αν ειναι δυνατον..

marilia12
09-12-10, 12:38
Ποτε η ξενη γλωσσα δεν ειναι τοσο απαραιτητη οσο σημερα. Πολυ απλα επειδη δεν υπαρχει μελλον για τα παιδια μας εδω χρειαζονται ξενες γλωσσες στην περιπτωση που αναζητησουν την τυχη τους στο εξεωτερικο.

πιγκουινακι
09-12-10, 17:25
αυτη την αποψη δεν την ειχα σκεφτει!!!!! χα,χα...:confused:

keli
09-12-10, 18:01
Καλα....αυτο με τα σχολεια και τα εξοδα ποναει πολυ φιλεναδα.....μια απλη εκπαιδευτικη εκδρομη μου κοστιζει μια κατοσταρα....για τα 3 παιδια......τις προαλες για ενα θεατρο 20 ευρω το κεφαλι με το εισητηριο εισοδου και το λεωφορειο.....20*3=60 μονο για να ανεβουν στο λεωφορειο.....συν απο ενα 10ευρω το καθενα μαζι του....γιατι θα υπηρχε και σταση για φαγητο-ξακουραση.....συν ενα 10 ευρω για να εχουν και τα 3 στο σακιδιο τους κατι τις ενα νερακι ενα σαντουιτσακι......συνολο 100 ευρω.......!!!!!!!
τωρα θα μου πειτε να μην τα στειλιες...μπορεις??????να μην δωσεις χατζιλικι,μπορεις????? οταν ολα τα παιδακια πανε εχουν και μαζι τους πανω απο 10 ευρω....να νιωθουν μειωνεκτικα τα δικα μου?????απλα τους δελεαζω λεγοντας πως τα ρεστα απο το χατζιλικι δεν μου τα επιστρεφουν αλλα τα καρτανε στο πορτοφολι τους...(μπας και εξικονομησουμε κατι....)!!!!!
Ουφ....που και να παεν γυμνασιο και αρχισουν και οι πολυημερες εκδομες.......δεν θελω να το σκεφτομαι...!!!!!
Δεν προβλεπεται καποια εκπτωση στο πουλμαν και στο θεατρο;;;τι στο καλο εχουμε το πασο!!!!!!!!!Ειδικα εσενα που ειναι 3 μαζι.........
Οσο για τη συμμετοχη του συλλογου γονεων εμας ειναι 10 ευρω το παιδι και 15 για τα αδερφια....

keli
09-12-10, 18:09
και εγω δεν μπορω, να καταλαβω την μανια με τις ξενες γλωσσες..
ο γιος μου φετος πηγαίνει
πεμπτη δημοτικου και κανει και γερμανικα ,,,
χρειαζομαστε ενα τσουβαλι με λεφτα, αν ειναι δυνατον..

Γεια σου Ρουλα.
Κι εμενα κανει Γαλλικα.Τους εβαλαν περυσι να διαλεξουν αναμεσα σε Γερμανικα και Γαλλικα.Εγω παντως δεν υπαρχει περιπτωση να πληρωσω φροντιστηριο για 2η ξενη γλωσσα.Οταν με το καλο τελειωσουν την 1η,ναι.Εκτος αν νομιζουν οτι εχουμε τραπεζα και τα βρισκουμε ετσι ευκολα.

κλάρα
09-12-10, 18:17
Δεν προβλεπεται καποια εκπτωση στο πουλμαν και στο θεατρο;;;τι στο καλο εχουμε το πασο!!!!!!!!!Ειδικα εσενα που ειναι 3 μαζι.........
Οσο για τη συμμετοχη του συλλογου γονεων εμας ειναι 10 ευρω το παιδι και 15 για τα αδερφια....
οχι δεν ειχαμε εκπτωση και το εκανα θεμα και μου ειπαν πως την επομενη φορα θα προνοισουν....!!!!!θα δουμε...!!!!!
και οσο για την συμμετοχη μας στον συλλογο ευτυχως εχουμε συνδρομη γονεα και οχι παιδιων δλδ και 10 παιδια στο σχολειο να εχεις μια συνδρομη θα πληρωσεις....12 ευρω...ευτυχως...!!!!!κατι ειναι και αυτο....

keli
09-12-10, 18:27
οχι δεν ειχαμε εκπτωση και το εκανα θεμα και μου ειπαν πως την επομενη φορα θα προνοισουν....!!!!!θα δουμε...!!!!!
και οσο για την συμμετοχη μας στον συλλογο ευτυχως εχουμε συνδρομη γονεα και οχι παιδιων δλδ και 10 παιδια στο σχολειο να εχεις μια συνδρομη θα πληρωσεις....12 ευρω...ευτυχως...!!!!!κατι ειναι και αυτο....

Και βεβαια ειναι κατι για εμας που εχουμε πολλα παιδια....
Οσο για την εκπτωση ειναι απαραιτητη σε'σενα που εχεις και τα 3 μαζι.Εδω εγω που ειναι τα 2 και στην επομενη εκδρομη θα τους το ζητησω..Ειναι δυσκολα τα πραγματα για ολους,δε φταιμε εμεις που τα εκαναν ετσι......

Επισης στο σχολειο μιας φιλης μου,τους ειπαν οτι θα πληρωνουμε τα σχολικα βιβλια στην αρχη και αργοτερα και τους δασκαλους...Οποτε θα κοψουμε τα φροντιστηρια ξενων γλωσσων για να πληρωνουμε το σχολειο Ελληνικων αν ισχυει....

Γιάννης74
09-12-10, 19:49
Αγαπητή μου εφορία.... :p :p :p ΔΕΝ είμαι εγώ αυτή με την ανάλυση λογαριασμού που αναφέρεις! :p :lol:
Ίσα ίσα που μου φάνηκαν μπόλικα....! ;)
Εμείς δε βγάζουμε 50000 ευρώ... Για την ακρίβεια δε βγάζουμε ούτε 40000 (μετά τις περικοπές μισθών -ενώ πριν ήμασταν οριακά παραπάνω). Και πάλι.... και με νοίκι.... κάτι αφήναμε και στην άκρη.

Τώρα, μετά τις περικοπές.... δε μένει εύκολα κάτι στην άκρη. ...

Γιατί νομίζετε ότι εγώ βγάζω 50.000€;; Ο Δανείσας του δανείσαντα, ω! δανείσα...

Τι πράγμα; Να μείνει στην άκρη; Αστεία λέτε έτσι;
Να σας πω και το μεγάλο αστείο: Είναι όλα δηλωμένα στην εφορία ότι βγάζω
Είπαμε: Ή θα φύγουμε όλοι μετανάστες ή θα εξοντωθούμε...

Το επίδομα τρίτου παιδιού κόβεται!
www.aspe.gr

keli
09-12-10, 20:27
Κλαψ....Τελευταια φορα δηλαδη θα παρω αυριο τριτεκνικο και πολυτεκνικο μαζι!!!!!!!!!!:(

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ τα ποσα που εχουν βαλει ως πλαφον.

keli
09-12-10, 20:31
Παντως απ'οτι βλεπω ολοι στα ιδια ποσα πανω κατω παιζουν τα εισοδηματα μας.Ηθελα να'ξερα ποιοι ηταν αυτοι με τις 100.000 που εξ αιτιας τους κοβουν το επιδομα...:rolleyes:

κλάρα
09-12-10, 20:52
Κλαψ....Τελευταια φορα δηλαδη θα παρω αυριο τριτεκνικο και πολυτεκνικο μαζι!!!!!!!!!!:(

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ τα ποσα που εχουν βαλει ως πλαφον.
ω!!!!ναι εσυ χανεις το ενα.....γκρ.....τα κοβουν γε γ*μ*τ* απο αυτους που τα εχουν αναγκη......:evil:

κλάρα
09-12-10, 20:57
Παντως απ'οτι βλεπω ολοι στα ιδια ποσα πανω κατω παιζουν τα εισοδηματα μας.Ηθελα να'ξερα ποιοι ηταν αυτοι με τις 100.000 που εξ αιτιας τους κοβουν το επιδομα...:rolleyes:
Η Μενεγάκη(τριτεκνη),η Βαρδινογιαννη(πολυτεκνη),η Μαρικα Μητσοτακη(τημιτικη συνταξη πολυτεκνης μητερας),η γυναικα του Γιαννη Πλουταρχου(5 παιδια).....αυτες μου ερχονται τωρα στο μυαλο......

keli
09-12-10, 21:02
ω!!!!ναι εσυ χανεις το ενα.....γκρ.....τα κοβουν γε γ*μ*τ* απο αυτους που τα εχουν αναγκη......:evil:

Ναι,ναι το χανω.
Δεν τους νοιαζει....τελος.....εμεις με ενα μισθο το εχουμε πραγματικη αναγκη...........κριμα...:(

keli
09-12-10, 21:07
Η Μενεγάκη(τριτεκνη),η Βαρδινογιαννη(πολυτεκνη),η Μαρικα Μητσοτακη(τημιτικη συνταξη πολυτεκνης μητερας),η γυναικα του Γιαννη Πλουταρχου(5 παιδια).....αυτες μου ερχονται τωρα στο μυαλο......

Αυτες το επιδομα το δινουν χαρτζιλικι στα παιδια τους.:mrgreen:
100.000 χρονο εισοδημα σε αυτους λιγα ειναι...μηνιαιο ναι.....

baila
09-12-10, 22:07
Το επίδομα τρίτου παιδιού κόβεται!
www.aspe.gr (http://www.aspe.gr)

ρε παιδια ισχυει αυτο; δεν ακουσα τιποτα σχετικο στα καναλια αν και σημερα δεν ειδα τιποτα

β) Καταργεί τη χορήγηση του επιδόματος του τρίτου τέκνου (178 ευρώ μηνιαίως), που λαμβάνουν οι πολύτεκνες μητέρες, οι οποίες έχουν τρίτο τέκνο ηλικίας μέχρι έξι (6) ετών, ανεξαρτήτως του ποιο εισόδημα έχουν ή εάν είναι άνεργοι!!!!

keli
10-12-10, 13:11
ρε παιδια ισχυει αυτο; δεν ακουσα τιποτα σχετικο στα καναλια αν και σημερα δεν ειδα τιποτα

β) Καταργεί τη χορήγηση του επιδόματος του τρίτου τέκνου (178 ευρώ μηνιαίως), που λαμβάνουν οι πολύτεκνες μητέρες, οι οποίες έχουν τρίτο τέκνο ηλικίας μέχρι έξι (6) ετών, ανεξαρτήτως του ποιο εισόδημα έχουν ή εάν είναι άνεργοι!!!!

Ναι δυστυχως ισχυει...Τα καναλια πολυ απλα αποσιωπουν.........Προφανως το θεμα των πολυτεκνων δεν πουλαει,δεν τους κανει νουμερα,τι αλλο να πω.........

Εγω παντως το πηρα σημερα το επιδομα κανονικα και λογικα για τελευταια φορα και τα 2 μαζι.:(
Επισης ο ταχυδρομος μου ειπε οτι τα 40.000 εισοδηματικο πλαφον ειναι μικτα και οχι καθαρα.....Ιδωμεν.........

NASIA
10-12-10, 14:37
Συγνωμη αυτο αφορα τους τριτεκνους ή τους πολυτεκνους?

κλάρα
10-12-10, 14:54
Συγνωμη αυτο αφορα τους τριτεκνους ή τους πολυτεκνους?
το εισοδηματικο κριτηριο αφορα ολους...και τους τριτεκνους και τους πολυτεκνους.....τωρα το μονο που πρεπει να δουμε ειναι την εγκυκλιο που να αναφερει μα ποιο τροπο θα γινει η ολη διαδικασια...δλδ θα γινει κατευθειαν απο το υπουργειο οικονομικων ??????θα ειναι μικτα ή καθαρα???θα ειναι για ολους ιδιο το πλαφον ή θα υπαρχει διαφοροποιηση αναλογα τον αριθμο των παιδιων εχει ο καθενας????
εν αναμονη λοιπων....

Κοριτσομανα
10-12-10, 20:04
Μαλλον επειδη πλεον ολα παιζονται και προκειται για ΣΦΑΓΗ πολυτεκνων-τριτεκνων, η ΑΣΠΕ καλει ολους σε συγκεντρωση στην Αθηνα, η επιστολη που εστειλε η ΑΣΠΕ λεει:
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
ΑΠΟ ΤΗ ΣΦΑΓΗ ΤΩΝ ΝΗΠΙΩΝ ΤΗΣ ΒΗΘΛΕΕΜ ΣΤΗ ΣΦΑΓΗ ΤΩΝ ΠΟΛΥΤΕΚΝΩΝ

ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΙ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ
ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 15-12-2010 ΩΡΑ 11 π.μ.
ΣΤΟ ΖΑΠΠΕΙΟ
Επισης λεει να παμε με τα καροτσακια μπροστα, με τα παιδια μας.

Τελευταια ευκαιρια για διαπραγματευση και να δει ο πολιτικος κοσμος τι ψηφους χανει και ποσος κοσμος υπαρχει που αντιδρα και δε δεχεται τα παντα παθητικα. Αν γινει αυτο Θεσσαλονικη, θα παω και ας μη μενω εκει αλλα σε κοντινο νομο. Εσεις στην Αθηνα και γυρω, σας προτρεπω να στηριξετε τα αιτηματα μας...

Ειναι σημαντικο!!!

rkt
10-12-10, 23:12
Είμαι από αυτούς που υποστηρίζουν ότι πρεπει να μπουν εισοδηματικα κριτήρια για παντός είδους επίδομα.
Ομως, 40.000 € μικτά, ή και καθαρά? :shock:
Έλεος. Δεν φτάνουν πουθενά. Πως να μεγαλώσεις τόσα παιδιά? Με αέρα?
Αυξάνετε και το ΦΠΑ από 1/1. Αρα το φαί.
Και τα ξενοδοχεία πήγαν σε χαμηλό συντελεστή. Τα παιδικά γιατί όχι? Πάνες, γάλατα, παπούτσια ρούχα κλπ.

κλάρα
11-12-10, 08:31
Ομως, 40.000 ? μικτά, ή και καθαρά? :shock:
Αυξάνετε και το ΦΠΑ από 1/1. Αρα το φαί.
Και τα ξενοδοχεία πήγαν σε χαμηλό συντελεστή. Τα παιδικά γιατί όχι? Πάνες, γάλατα, παπούτσια ρούχα κλπ.
Μαλλων μικτα.....θα το ξερουμε ομως συντομα.....
Τα παιδια καλη μου πλεων θεωρουνται ειδος πολυτελειας.....!!!!!!οπως και οτι υπαρχει γυρω απο αυτα......!!!!!!
Τα ξενοδοχεια επεσαν σε χαμηλο συντελεστη....γιατι υπαρχει κακος σκοπος......ενα σ/κ σε ενα ρομαντικο μερος με προσιτες τιμες.....λιγο κρασι-λιγο το αγορι-λιγο η θαλασσα(ή το βουνο)....νατη η εγκυμοσυνη.....!!!!!και αυτο συνεπαγεται με ειδος πολυτελειας οποτε τι εχουμε??????εσοδα για το κρατος......!!!!!!!;-)

keli
11-12-10, 09:30
Μαλλων μικτα.....θα το ξερουμε ομως συντομα.....
Τα παιδια καλη μου πλεων θεωρουνται ειδος πολυτελειας.....!!!!!!οπως και οτι υπαρχει γυρω απο αυτα......!!!!!!
Τα ξενοδοχεια επεσαν σε χαμηλο συντελεστη....γιατι υπαρχει κακος σκοπος......ενα σ/κ σε ενα ρομαντικο μερος με προσιτες τιμες.....λιγο κρασι-λιγο το αγορι-λιγο η θαλασσα(ή το βουνο)....νατη η εγκυμοσυνη.....!!!!!και αυτο συνεπαγεται με ειδος πολυτελειας οποτε τι εχουμε??????εσοδα για το κρατος......!!!!!!!;-)

Χαχαχαχα καλο,καλο......Ειδες εξυπνο κρατος που εχουμε!!!!!
Ηθελες λιγο κρασι,λιγο θαλασσα και το αγορι μου;;;;;;;Πληρωνε τωρα.......:mrgreen:

Κι εμενα μικτα μου ειπε ο ταχυδρομος οτι θα ειναι.....

underage
12-12-10, 18:25

Ξέχασες και την Μαργαρίτα :evil: :evil: ναι αυτή που γέννησε τον Γιώργο Παπανδέου - τι καλά θα ήταν να τον είχε πνίξει την ώρα της γέννας............
Η οποία το έπαιρνε και όταν ζούσαν στον Καναδά!!!!!!!!!!!

κλάρα
12-12-10, 20:54
Ξέχασες και την Μαργαρίτα :evil: :evil: ναι αυτή που γέννησε τον Γιώργο Παπανδέου - τι καλά θα ήταν να τον είχε πνίξει την ώρα της γέννας............
Ω!!!!ναι ειμαι ανσυχωρητη...:oops::oops:....:oops:.μα πως μπορεσα να ξεχασω την Μαργαριτα.....ζητω ταπεινα συγνωμη απο το φορουμ......!!!!!!!

ΜΑΡΙΑΛ 2
13-12-10, 13:12
δεν είμαι πολύτεκνη έχω δυο παιδιά αλλά την τετάρτη θα είμαι στο σύνταγμα...
ντροπή......................

ΜΑΡΙΑΛ 2
13-12-10, 13:23
να ρωτήσω κάτι, άν ξέρετε, το εισοδειματικό πλαφόν των 40000 ισχύει είτε έχεις 4 είτε 14 παιδιά;

Κοριτσομανα
13-12-10, 14:52
να ρωτήσω κάτι, άν ξέρετε, το εισοδειματικό πλαφόν των 40000 ισχύει είτε έχεις 4 είτε 14 παιδιά;

Ω, ναι...Γι' αυτο βγηκε στο Αλτερ το ζευγαρι με τα 16 παιδια, με αυτα τα χρημματα πληρωναν το δανειο του σπιτιου τους.

Γιάννης74
13-12-10, 16:51
Σε λίγο θα με δείτε κι εμένα στα κανάλια. Όχι να παραπονιέμαι...
Να διαδηλώνω έξω απ' τη Βουλή...

keli
13-12-10, 18:57
Ειναι δυνατον;Πως συγκρινουν μια οικογενεια με 16 παιδια με μια που εχει 4;;;;;;;;;
Αλλαζουν πολιτικη.Τερμα η προστασια των πολυτεκνων..θελουν να τα παρουν απο παντου........

underage
13-12-10, 19:38
ντροπή τους!!!!!!!

Αλήθεια και πως θα πάμε στο Σύνταγμα που απεργούν όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς???

Αν ξεκινήσω από δω με το αυτοκίνητο θέλω φέρρυ και πάρκινγκ 25 ευρώ!!!!!!! χώρια την βενζίνη!!! :(

όσο για τις οικογένειες με τα πολλά παιδιά είναι αξιοθαύμαστοι και φυσικά είναι πάρα μα πάρα πολύ άδικο να κοπεί η πενιχρή αυτή βοήθεια που τους δίνετε!!!!!!

αλλά τα καθίκια και όλοι οι σαπιοκοιλιάδες που έχουν βαλθεί να εξοντώσουν την Ελλάδα κοιτάνε μόνο τη δική τους μπάκα :evil: :evil: :evil: :evil:!!!!!!!!

απαιτούν με όσα θέλει ο "κύριος" αυτός το μήνα για ενοίκιο στη Φιλοθέη να περάσει ένας συνομίλικός του Έλληνας όλο τον χρόνο!!!!!!!!

Κοριτσομανα
13-12-10, 19:43
Ειναι πιο βαθυ το θεμα. Αν εσυ σκεφτεσαι για τριτο ή τεταρτο παιδι, τωρα που δε θα εχεις ''πλατες'' και εισαι οριακα στο εισοδηματικο πλαφον, (μονο οσοι εχουν στηριξη στην πιστη στο Θεο, οπως αυτοι με τα 16 παιδια δε θα επηρεαστουνε) το πιο σιγουρο ειναι οτι το ονειρο σου και για αλλο παιδακι μολις εληξε!

Γιατι με τη λογικη δεν κανεις και αλλα παιδια, οταν δε θα εχεις κανενα στηριγμα, μονο θα πληρωνεις (ποσο καιρο θα εχουμε τις διευκολυνσεις ακομη και στο ρευμα;) και οταν μεγαλωσουν τα παιδια αυτα θα πρεπει να τα μοιρασεις σε ισαριθμα πανεπιστημια αφου ουτε οι μετεγγραφες δεν ισχυουν πια και επιπλεον, θα εχεις και ενα καρο παιδια στο σπιτι ανεργα γιατι καμια διευκολυνση περα απο λιγα μορια δε δινεται πλεον.
Αρα οι πολυτεκνοι δε θα εχουν στον ηλιο μοιρα, αρα τελος η πολυτεκνια, ακομη και η τριτεκνια οποτε παμε για συρρικνωση πληθυσμου με μαθηματικη ακριβεια. Μα συρρικνωση;;;Αφου εχουμε τους οικονομικους μεταναστες, ειδηση δε θα παρουμε οτι οι Ελληνες θα συρρικνωθουμε και θα ειμαστε σε λιγο η μειοψηφια. Δες Δρεττακη για την αποδειξη των λογων μου. Εγω ολο αυτο το σχεδιο το λεω ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ή οπως λεει η ΑΣΠΕ προκειται για σφαγη πολυτεκνων, κυριολεκτικα κατα τη γνωμη μου αλλα και μεταφορικα και αυτη τη φορα απο τους πολιτικους μας, εσκεμμενα ή οχι... Φαντασου επισης οτι με 3η εγκυμοσυνη και με τεταρτη ποσοι θα κανουν εκτρωση. Εχω αδικο;

koufetaki
13-12-10, 20:00
ωπα ρε κοριτσια μισο λεπτο!!ενταξει καποιες σκεψεις ουτ λεγονται ουτε καλο ειναι να λεγονται ετσι!!φυσικα μαζι σου για τον καθε κ@λοπολιτικο αλλα δεν λεγετε αυτη η κουβεντα!!και φυσικα να μην το περνε ουτε να το περνουν οι ευκαταστατες οικογενειες!!απλα ειναι βαρυ να λες μια μανα να πνιξει το παιδι της στην γεννα...ουτε για τον χιτλερ δεν το λες αυτο!!ασχετος που επρεπε να βρεθει καποιος στον δρομο του πριν ξεκινησει τα εγκληματα.ηταν ομως παιδι καποτε μωρε!

keli
13-12-10, 20:40
Ειναι πιο βαθυ το θεμα. Αν εσυ σκεφτεσαι για τριτο ή τεταρτο παιδι, τωρα που δε θα εχεις ''πλατες'' και εισαι οριακα στο εισοδηματικο πλαφον, (μονο οσοι εχουν στηριξη στην πιστη στο Θεο, οπως αυτοι με τα 16 παιδια δε θα επηρεαστουνε) το πιο σιγουρο ειναι οτι το ονειρο σου και για αλλο παιδακι μολις εληξε!

Γιατι με τη λογικη δεν κανεις και αλλα παιδια, οταν δε θα εχεις κανενα στηριγμα, μονο θα πληρωνεις (ποσο καιρο θα εχουμε τις διευκολυνσεις ακομη και στο ρευμα;) και οταν μεγαλωσουν τα παιδια αυτα θα πρεπει να τα μοιρασεις σε ισαριθμα πανεπιστημια αφου ουτε οι μετεγγραφες δεν ισχυουν πια και επιπλεον, θα εχεις και ενα καρο παιδια στο σπιτι ανεργα γιατι καμια διευκολυνση περα απο λιγα μορια δε δινεται πλεον.
Αρα οι πολυτεκνοι δε θα εχουν στον ηλιο μοιρα, αρα τελος η πολυτεκνια, ακομη και η τριτεκνια οποτε παμε για συρρικνωση πληθυσμου με μαθηματικη ακριβεια. Μα συρρικνωση;;;Αφου εχουμε τους οικονομικους μεταναστες, ειδηση δε θα παρουμε οτι οι Ελληνες θα συρρικνωθουμε και θα ειμαστε σε λιγο η μειοψηφια. Δες Δρεττακη για την αποδειξη των λογων μου. Εγω ολο αυτο το σχεδιο το λεω ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ή οπως λεει η ΑΣΠΕ προκειται για σφαγη πολυτεκνων, κυριολεκτικα κατα τη γνωμη μου αλλα και μεταφορικα και αυτη τη φορα απο τους πολιτικους μας, εσκεμμενα ή οχι... Φαντασου επισης οτι με 3η εγκυμοσυνη και με τεταρτη ποσοι θα κανουν εκτρωση. Εχω αδικο;
Οχι,εχεις απολυτο δικιο.Γι'αυτο ειπα κι εγω αλλαζουν πολιτικη.
Αυτοι που ηθελαν να κανουν 3ο και 4ο παιδι και δε μπορουσαν,με το βοηθημα, τα προνομια και το εχει ο Θεος το τολμουσαν.Τωρα ποιος θα κανει οταν οχι μονο δεν θα εχει στηριξη απο το κρατος αλλα θα επιβαρυνεται κιολλας;;

Εμεις περυσι που πειμεναμε το 4ο αλλαξαμε αυτοκινητο για να φορανε ολα τα παιδια ζωνη και να ειμαστε νομιμοι και οταν εμαθα οτι το σημα ειναι 600 ευρω εεε οσο να πεις μου ηρθε καπως,οταν εδινα κατω απο 300 ευρω.Πως θα κανουν λοιπον ολοι ενα τετοιο αλμα;;;και αυτο ειναι μονο ενα παραδειγμα..
Και αυτο με τις μετεγγραφες τραγικο.....Η αληθεια ειναι οτι αν εχω στην ακρη του μυαλου μου να κανω κι αλλο παιδι μετα απο αυτα εληξε, οπως ειπες κι εσυ....Μεχρι τωρα ειχα ελπιδες, τωρα δεν αντεχω να σκεφτομαι το μελλον τους στην Ελλαδα του σημερα,σκεφτειτε πως θα ειναι σε μερικα χρονια....

Επειδη ομως η ελπιδα πεθαινει τελευταια,ευχομαι να εχουν υγεια ολα τα παιδια και ο Θεος ας μας βοηθησει.....;)

κλάρα
13-12-10, 21:17
ον.
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ....ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ.....και ολα θαναι καλα γιατι δεν θα υπαρχει προβλημα υπογεννητικοτητας....αφου στα δημοτολογια θα καταγραφονται κανονικα οι γεννησεις...αλλα οχι Ελληνων απλα μονιμων κατοικων μιας χωρας που ναι μεν θα λεγεται Ελλαδα αλλα δεν θα κατοικηται απο Ελληνες αλλα απλα απο νομιμους κατοικους της Ελλαδας.....:-(

keli
20-12-10, 20:29
Παιδια,χωρις να ειμαι σιγουρη κατι ακουσα στην τβ πριν λιγο για τα επιδοματα,το πηραν πισω το εισοδηματικο πλαφον;;Ακουσατε τιποτα εσεις;Διαπιστωσαν λεει οτι το 85% των πολυτεκνων εχουν κατω των 40.000 ευρω εισοδημα, οποτε ηταν ασκοπο.Δεν ξερω αν ειναι ραδιοαρβυλα των καναλιων....

Κοριτσομανα
20-12-10, 20:59
Παιδια,χωρις να ειμαι σιγουρη κατι ακουσα στην τβ πριν λιγο για τα επιδοματα,το πηραν πισω το εισοδηματικο πλαφον;;Ακουσατε τιποτα εσεις;Διαπιστωσαν λεει οτι το 85% των πολυτεκνων εχουν κατω των 40.000 ευρω εισοδημα, οποτε ηταν ασκοπο.Δεν ξερω αν ειναι ραδιοαρβυλα των καναλιων....

Εγω το πρωι που ημουν στο Συλλογο Πολυτεκνων της περιοχης μου, η υπαλληλος εκει που δουλευει χρονια εκει, ανεφερε οτι αναιρεσαν το πλαφον στα 14.500 ευρω, ακριβως γιατι οι περισσοτεροι πολυτεκνοι ειναι κατω απο τα 40.000 ευρω.

Επισης απο οτι διαβασα και εδω ΓΕΛΑΜΕ δε θα θεωρουνται πολυτεκνοι οσοι ξεπερνουν το πλαφον, ο αριθμος των παιδιων θα ειναι μη υπολογισιμο. Δηλαδη οσοι εχουν 10 ή 16 παιδια, δεν ειναι πολυτεκνοι!!! Ετσι αμεσως καταργουνται και ολα τα προνομια μας.

Ακομη καταργουνται τα πασα μας.

Τελος, συνολο οι πολυτεκνοι δεν ξεπερναμε τις 55.000, με τους τριτεκνους παμε παραπανω. Αυτο το διευκρινιζω για οσους λενε οτι τρωμε τα λεφτα του κοσμακη και γι' αυτο φτωχευσαμε σε ΟΣΕ για παραδειγμα.

Κοριτσομανα
20-12-10, 21:10
Και εγω ευχομαι να ειναι λαθος οσα γραφω.Ακομη επισημα δεν ξερουμε, ξερουμε;
Αλλα αυτο το τρελλλλο με την ιδιοτητα των πολυτεκνων το διαβασα χτες.

κλάρα
20-12-10, 21:42
Και εγω ευχομαι να ειναι λαθος οσα γραφω.Ακομη επισημα δεν ξερουμε, ξερουμε;
Αλλα αυτο το τρελλλλο με την ιδιοτητα των πολυτεκνων το διαβασα χτες.
δες εδω...http://parents.gr/forum/showthread.php?t=77677

alcyon
20-12-10, 22:14
Παιδιά..... γιααα δείτε εδώ!!!
http://news.pathfinder.gr/greece/news/675173.html

Λέτε να είναι αλήθεια .... να το πιστέψουμε.... Μπας και γελάσει λίγο το χειλάκι μας;;

κλάρα
20-12-10, 22:36
Παιδιά..... γιααα δείτε εδώ!!!
http://news.pathfinder.gr/greece/news/675173.html

Λέτε να είναι αλήθεια .... να το πιστέψουμε.... Μπας και γελάσει λίγο το χειλάκι μας;;
Λετε να επισκεπτηκε το πνευμα των Χριστουγεννων τον Λοβερδο ψες το βραδυ και να καταλαβε τι ακριβως παει να κανει?????:roll:....
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=56674&catid=3&la=1
....με λιγα λογια τα παιρνει ολα πισω.....:)

Stellinula
20-12-10, 23:13
Κοριτσια στον Αυτια είπαν ότι το πλαφόν για τους πολύτεκνους έπεσε στα 14480? :shock::shock::shock::shock:

Κοριτσομανα
21-12-10, 00:43
Κοριτσια στον Αυτια είπαν ότι το πλαφόν για τους πολύτεκνους έπεσε στα 14480 :shock::shock::shock::shock:

Αρα εχουμε δυο διαμετρικα αντιθετες ειδησεις. Η μια αυτη που αναφερεις και εσυ Stellinula και που μας ειπε και εμας η υπαλληλος στο συλλογο πολυτεκνων και η αλλη οτιο Λοβερδος θα ανακαλεσει. Να δουμε, ποια θα ειναι τελικα η αληθεια;Λες να καταλαβαν τη χαζομαρα τους;;;

alex4
21-12-10, 02:30
μακάρι κοριτσομάνα να συνήλθανε από την παραζάλη!

τα νέα τα μαθαίνω από εσάς κορίτσια, ευχαριστώ για την ενημέρωση.

κλάρα
21-12-10, 08:03
Οχι βρε κοριτσια και 14000 ευρω...αυτο θα σημαινε πολεμο.....:evil:...αφου και σημερα το πρωι στον Παπαδάκη ειπαν πως τελικα δεν πειραζονται τα πολυτεκνικα-τριτεκνικα επιδοματα......ειπαμε...το Πνευμα των Χριστουγεννων εκανε το...θαυμα του...!!!!!

keli
21-12-10, 08:28
Τελος, συνολο οι πολυτεκνοι δεν ξεπερναμε τις 55.000, με τους τριτεκνους παμε παραπανω. Αυτο το διευκρινιζω για οσους λενε οτι τρωμε τα λεφτα του κοσμακη και γι' αυτο φτωχευσαμε σε ΟΣΕ για παραδειγμα.
Καλημερα...Ε οχι οι πολυτεκνοι τρωμε τα λεφτα του κοσμακη!!!!!Ισα,ισα το τζιρο που τους κανουμε τοσα χρονια απο πανες και γαλατα και κερδισμενο ειναι το κρατος!!!!:smile:Και να μην αρχισουμε να τα λεμε ολα γιατι μεχρι αυριο θα γραφω...Ψιχουλα μας δινουν και μας τα εχουν παρει αλλιως και αυτα..;)

Καλα ο Αυτιας για να τα κανει ολα τραγικα τι θα ελεγε!!!!!!Δε τον μπορω......

Ελπιζω τελικα να πανε ολα καλα...

alcyon
21-12-10, 17:32
Η είδηση για την άρση του πλαφόν είναι μεταγενέστερη ... άρα ΕΥΧΟΜΑΙ να αναιρεί όλες τις προηγούμενες!

Καλές γιορτές να έχουμε... με πολλά πολλά παιδάκια!! :D

Demetrius
21-12-10, 21:48
Χωρίς κριτήρια το επίδομα στους πολύτεκνους
Εκανε πίσω η κυβέρνηση

http://www.patris.gr/img/images/1285234366.jpg

Πίσω έκανε χθες η κυβέρνηση δια του αρμόδιου υπουργού Α. Λοβέρδου, στο πλαφόν εισοδηματικού κριτηρίου στο πολυτεκνικό επίδομα.

Μιλώντας στη Βουλή στη συζήτηση για τον προϋπολογισμό ο υπουργός Υγείας ανακοίνωσε πως τελικά δεν θα ισχύσουν τα εισοδηματικά κριτήρια για τα επιδόματα των πολύτεκνων οικογενειών, όπως είχαν αρχικά προαναγγείλει.

Όπως τόνισε ο κ. Λοβέρδος για το 2011 μετά από συνεννόηση με το υπουργείο Οικονομικών, αποφασίστηκε τελικά να μην προχωρήσει η κυβέρνηση στη θέσπιση αυτών των κριτηρίων.

Παράλληλα, ο κ. Λοβέρδος ανακοίνωσε πως έως το τέλος του Μαρτίου θα είναι γεγονός η ψηφιοποίηση του διπλογραφικού συστήματος, καθώς και η μηχανοργάνωση τουλάχιστον των αποθηκών, των φαρμακείων και των λογιστηρίων των νοσοκομείων και πως εάν δεν γίνει αυτό επιτυχώς ο ίδιος δεν θα είναι στη θέση του.

Ανακοίνωσε επίσης πως έως το τέλος Ιανουαρίου θα έχει λειτουργήσει στην πράξη το νέο σύστημα πληρωμών των προμηθευτών, που θα οδηγήσει σε χαμηλότερες τιμές και θα έχει ψηφιστεί το νέο σύστημα προμηθειών που θα λειτουργήσει από το 2012.

Συζήτηση στη Βουλή για τους πολύτεκνους θα ζητήσει η ΝΔ

Στο μεταξύ με το προεδρείο της Ένωσης Πολυτέκνων Ελλάδος συναντήθηκε ο πρόεδρος της ΝΔ κ. Αντώνης Σαμαράς στα γραφεία του κόμματος στη Ρηγίλλης.

Το προεδρείο της Ένωσης εξέφρασε στον κ. Σαμαρά την έντονη ανησυχία του για το νομοσχέδιο που προωθεί η κυβέρνηση και το οποίο προχωρεί σε περικοπές των επιδομάτων των πολυτέκνων.

Ο πρόεδρος της ΝΔ επισήμανε πως για τη ΝΔ το θέμα των πολυτέκνων είναι εθνικό θέμα και πως προτίθεται να ζητήσει την διεξαγωγή προ ημερησίας συζήτησης στη Βουλή για το θέμα.

«Η ΝΔ είναι δίπλα σας. Θα στηρίξουμε το θεσμό της πολύτεκνης οικογένειας γιατί είναι εθνικής σημασίας», τόνισε ο κ. Σαμαράς.

Στη συνάντηση παραβρέθηκαν ο αντιπρόεδρος της ΝΔ κ. Σταύρος Δήμας και ο αρμόδιος τομεάρχης κ. Ι.Βρούτσης.

Πηγή: Εφημερίδα Πατρίς

BOB
21-12-10, 23:32
να μπουμε ολοι στη δημοσια διαβουλευση και να γραψουμε την αποψη μας για την επιδρομη κατα των πολυμελων οικογενειων. Εδω τα λεμε μεταξυ μας, ας μας ακουσουν και οι αρμοδιοι, μπας και καταλαβουν το απαραδεκτο των αποφασεων τους...
[/URL]
[URL]http://www.opengov.gr/yyka/?p=87 (http://www.opengov.gr/yyka/?p=87)
αυτο ειναι το site, μπειτε και σχολιαστε τα αρθρα 42 (οι τριτεκνοι) και 43 (πολυτεκνοι).
εως 27/12

agentP
22-12-10, 08:44
Άκουσα στις ειδήσεις ότι τελικά δεν θα ισχύσουν εισοδηματικά κριτήρια, αλλά το ύψος του επιδόματος κόβεται στο μισό.

keli
22-12-10, 08:55
Άκουσα στις ειδήσεις ότι τελικά δεν θα ισχύσουν εισοδηματικά κριτήρια, αλλά το ύψος του επιδόματος κόβεται στο μισό.
Αν γινει αυτο ισως ειναι χειροτερο τελικα...

κλάρα
22-12-10, 09:42
what??????:confused::confused:

agentP
22-12-10, 09:56
Ναι παιδιά, το άκουσα χθες το βράδυ στις ειδήσεις στη ΝΕΤ. Ψάχνω να το βρω και στο ιντερνετ αλλά δεν υπάρχει πουθενά η είδηση. Για τους τρίτεκνους τουλάχιστον έλεγε ότι θα παίρνουν περίπου 1.500 ευρώ το χρόνο, ότι μειώνεται το επίδομα τρίτου παιδιού και για τους πολύτεκνους και ότι το ελάχιστο από 104 (?) ευρώ πάει στα 44 (το τελευταίο δεν κατάλαβα τι σημαίνει).

κλάρα
22-12-10, 10:08
Ναι παιδιά, το άκουσα χθες το βράδυ στις ειδήσεις στη ΝΕΤ. Ψάχνω να το βρω και στο ιντερνετ αλλά δεν υπάρχει πουθενά η είδηση. Για τους τρίτεκνους τουλάχιστον έλεγε ότι θα παίρνουν περίπου 1.500 ευρώ το χρόνο, ότι μειώνεται το επίδομα τρίτου παιδιού και για τους πολύτεκνους και ότι το ελάχιστο από 104 (?) ευρώ πάει στα 44 (το τελευταίο δεν κατάλαβα τι σημαίνει).
Αυτα που αναφερεις υπηρχαν στο σχεδιο νομου...ή περιπου αυτα...το οποιο ο Λοβερδος το μαζεψε.....κακειν-κακος(μετα απο αυτα που ακουσε...).....τωρα αν παιζεται κατι αλλο δεν γνωριζω...παντως ενα ειναι σιγουρο πως θελουν να βαλουν χερι στα επιδοματα....!!!!!!!αλλά ακομα προσπαθουν να βρουν τον τροπο....αλλά θα τους περιμενουμε στην γωνια...!!!!!!:evil:

ΜΑΡΙΑΛ 2
22-12-10, 14:37
γράψτε εδώ τις απόψεις σας το βλέπουν οι αρμόδιοι:
http://www.parents.gr/forum/images/reputation/reputation_pos.gif

http://www.opengov.gr/yyka/?p=87 (http://www.opengov.gr/yyka/?p=87)

είναι πολύ εύκολο!!

keli
22-12-10, 15:47
Το εγραψα και στο αλλο θεμα,αν μπειτε εδω http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/ToKtirio/Fotografiko-Archeio/#495f1fe2-a499-4cca-aec9-729440c14913 (http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/ToKtirio/Fotografiko-Archeio/#495f1fe2-a499-4cca-aec9-729440c14913)

ειπαν οτι οσοι παιρνουν τριτεκνικο και πολυτεκνικο μαζι,θα τους κοπει το πολυτεκνικο.Δεν ειναι ομως σιγουρο ακομη.

Προχωριστε το στο 78ο λεπτο,απο εκει ξεκιναει..

Κοριτσομανα
22-12-10, 18:10
Οχι βρε κοριτσια και 14000 ευρω...αυτο θα σημαινε πολεμο.....:evil:...αφου και σημερα το πρωι στον Παπαδάκη ειπαν πως τελικα δεν πειραζονται τα πολυτεκνικα-τριτεκνικα επιδοματα......ειπαμε...το Πνευμα των Χριστουγεννων εκανε το...θαυμα του...!!!!!

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΠΕ

Συνάδελφοι, αναρτήθηκε στο διαδίκτυο προς διαβούλευση, το σχέδιο νόμου του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης: «Διαρθρωτικές αλλαγές στο σύστημα Υγείας και άλλες διατάξεις»

α) Η ιστοσελίδα για διαβούλευση http://www.opengov.gr/yyka?p=87 θα είναι ανοικτή και θα δέχεται σχετικά σχόλια μέχρι 27/12/2010.
Παρακαλούμε να κινητοποιήσετε όσο το δυνατόν περισσότερους, προκειμένου να αποστείλουν τα σχόλιά τους μέσω internet, είτε δικό τους είναι αυτό είτε συγγενών τους ή φίλων τους.
β) Να παροτρύνετε γνωστούς να συνεχίσουν την αποστολή επιστολών, fax, email, ή τηλεγραφημάτων διαμαρτυρίας στους πολιτικούς και άλλους Κυβερνητικούς παράγοντες της περιοχής σας και ιδιαίτερα στον Πρωθυπουργό, στον Υπουργό Οικονομικών κ. Γ. Παπακωνσταντίνου και στον Υπουργό Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης κ. Α. Λοβέρδο στις παρακάτω διευθύνσεις:
1. Πρωθυπουργό................................
ΝΑ ΑΠΟΣΥΡΘΟΥΝ ΤΑ ΑΡΘΡΑ 42 - 43 και 44 του παραπάνω σχεδίου νόμου δεδομένου ότι:

Μετά τις δηλώσεις Λοβέρδου...

1) Παραμένει η διάταξη που καθορίζει ως συνολικό μηνιαίο πολυτεκνικό επίδομα μόνο το ποσό των 44 ευρώ, ανεξαρτήτως της αποσύρσεως της διάταξης για τα εισοδηματικά κριτήρια, αφού είναι ρητή η διάταξη της παρ. 1 του άρθρου 43 του άνω σχεδίου νόμου.
2) Παραμένει η κατάργηση της χορήγησης του πολυτεκνικού επιδόματος, για όσο χρόνο η πολύτεκνη μητέρα λαμβάνει το επίδομα του τρίτου τέκνου κατά τη ρητή διάταξη της παρ. 3 του άρθρου 43 του ίδιου ως άνω σχεδίου νόμου (δηλ. ενώ ελάμβανε 178 ευρώ μηνιαίως για το 3ο τέκνο και 178 για το πολυτεκνικό επίδομα, τώρα λαμβάνει μόνο το ένα δηλ. μόνο 178 ευρώ μηνιαίως).
3) Μέχρι σήμερα το πολυτεκνικό επίδομα δεν μπορούσε να είναι μικρότερο των 102 ευρώ (δηλ. όσο είναι το ποσό της πολυτεκνικής σύνταξης), αυτό καταργείται κατά τη ρητή διάταξη της παρ. 1 του άρθρου 43 του άνω σχεδίου νόμου.
4) Ακόμη στη μητέρα που λαμβάνει το επίδομα του τρίτου τέκνου μέχρι ηλικίας 6 ετών της καταργεί το επίδομα για τα άλλα δύο τέκνα εφόσον είναι κάτω των 23 ετών, που ήταν 44 ευρώ μηνιαίως για κάθε τέκνο.

ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΛΕΟΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ...

underage
23-12-10, 10:31
Μετά τις δηλώσεις Λοβέρδου...

....................

ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΛΕΟΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ...

Είναι σαδιστές, ανώμαλοι, καθάρματα και αλήτες!!!!!!!!
...........................

Γιατί δεν κόβουν αυτά που παίρνουν και καταχράζοντε από τον Ελληνικό λαό???
Γιατί δεν φορολογούν αυτά που εισπράττουν αυτοί κάθε μήνα, παρά τα ονομάζουν αποζημίωση????????
http://www.youtube.com/watch?v=6WKAgTvMUwM

no doubt
13-01-11, 22:09
Έχει κάποιος κάτι νεότερο;

nana_40
15-02-11, 16:36
καλησπέρα!!! Γέννησα το 4 παιδάκι μου πριν έξι μήνες!!! Μέχρι το προηγούμενο δίμηνο επερνα 3κνο επίδομα 268 ευρω.Αυτο το μήνα μου ήρθε το ποσό 2524...σε σύνολο μαζί με το επίδομα του 4 παιδιού και μάλλον τα αναδρομικά!! Ποσό όμως θα περνώ κάθε 2 μηνο??? μήπως ξέρει κάποιος??Το εισόδημα μου είναι 46 χιλιάδες ευρώ και τα 3 από τα 4 ενήλικα..18-20-22.
Ευχαριστώ.

κλάρα
15-02-11, 22:52
καλησπέρα!!! Γέννησα το 4 παιδάκι μου πριν έξι μήνες!!! Μέχρι το προηγούμενο δίμηνο επερνα 3κνο επίδομα 268 ευρω.Αυτο το μήνα μου ήρθε το ποσό 2524...σε σύνολο μαζί με το επίδομα του 4 παιδιού και μάλλον τα αναδρομικά!! Ποσό όμως θα περνώ κάθε 2 μηνο??? μήπως ξέρει κάποιος??Το εισόδημα μου είναι 46 χιλιάδες ευρώ και τα 3 από τα 4 ενήλικα..18-20-22.
Ευχαριστώ.
καλως μας ηρθες και να σου ζησει το μωρακι....
Μεχρι το μεγαλυτερο παιδι σου κλεισει τα 23 θα παιρνεις κανονικα το πολυτεκνικο που ειναι 350 ευρω το διμηνο...μετα θα μειωθει στα 250....και καθε φορα που θα κλεινει καθε παιδι σου τα 23..το επιδομα θα μειωνεται....
αυτα....;)

nana_40
16-02-11, 00:52
Καλώς σας βρήκα!!!! σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!

agtog
05-12-11, 16:49
Μήπως γνωρίζει τελικά ποιο είναι το εισόδημα που έχουν ορίσει; Είναι 55.000; Και εννοούν φορολογητέο εισόδημα (δηλ. το καθαρό) ή όλο; Επίσης φαντάζομαι ότι εννοούν το οικογενειακό;

Και μια άλλη ερώτηση, μια που σας βομβαρδίζω.... το όριο του εισοδήματος ισχύει για τα επιδόματα ή και για ολα, δηλ. διορισμούς, κάρτα πολιτισμού κτλ.;

Ευχαριστώ πολύ!