PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξέρετε πως μπορώ να καθαρίσω τους αρμούς στο πάτωμα?

bourboulithra
05-09-10, 17:24
Έχει κανένας σας ιδέα πως μπορώ να καθαρίσω τους αρμούς ανάμεσα στα πλακάκια στο πάτωμα χωρίς να τους αλλοιώσω? Ξέρετε στα σημεία που πατάμε οι αρμοί από μπεζ έχουν αρχίσει και μαυρίζουν παρότι σφουγγαρίζω συχνά. Έχει αρχίσει και μου φαίνεται η διαφορά από σημείο σε σημείο.

SOFTZ
05-09-10, 18:40
To ίδιο έπαθα και γώ στα σημεία της κουζίνας που δεν είχα χαλί κλπ.Αν και ξέρω πως κυκλοφορούν διάφορα καθαριστικά για αρμούς,σε καταστήματα με χρώματα ,μπογιές,σιδηρικά, κλπ δεν είχα χρόνο να το ψάξω.Έτσι ένα μεσημέρι που είχε πολύ ήλιο και τσατίστηκα με τη χρωματική διαφορά ,πήρα αυτό το fairy power spray που είναι για σκεύη ,κατσαρόλες κλπ ,ψέκασα στους αρμούς,έτριψα με σφουγγαράκι σκοτσ-μπράιτ που είναι για το μπάνιο, βρεγμένο και επανήλθαν στο ίδιο χρώμα οι αρμοί.Δεν ξέρω αν δεν έκανα σωστά,πάντως το ΄χω κανει 2 φορές και ο αρμός δεν χάλασε ούτε αλλοιώθηκε.Το συγκεκριμένο spray το χρησιμοποιώ πολύ αλλά πάντα με γάντια γιατί νομίζω είναι δυνατό.Μ΄αυτό βγάζω και λεκέδες από τα ρούχα των παιδιών(σοκολάτα,γκαζόν),χρωματιστά κλπ πριν τα βάλω στο πλυντήριο.
Ειδικά το αίμα που ποτέ δεν μπορώ να καθαρίσω(ματώνει συχνά η μύτη του μικρού) πάντα μ' αυτό το ξελεκιάζω .Σωστό-λάθος ,με βόλεψε...μή με μαλώσετε...μή οικολογικό σίγουρα είναι!!

Thaumataki
05-09-10, 19:05
Ξύδι.....Η μαμά μου τουλάχιστον έτσι τους καθαρίζει και είναι κομπλέ!

SOFTZ
05-09-10, 19:34
Mιλάς για λευκό ξύδι έτσι??

Thaumataki
05-09-10, 19:39
Mιλάς για λευκό ξύδι έτσι??
Ναι...

bourboulithra
05-09-10, 22:45
To ίδιο έπαθα και γώ στα σημεία της κουζίνας που δεν είχα χαλί κλπ.Αν και ξέρω πως κυκλοφορούν διάφορα καθαριστικά για αρμούς,σε καταστήματα με χρώματα ,μπογιές,σιδηρικά, κλπ δεν είχα χρόνο να το ψάξω.Έτσι ένα μεσημέρι που είχε πολύ ήλιο και τσατίστηκα με τη χρωματική διαφορά ,πήρα αυτό το fairy power spray που είναι για σκεύη ,κατσαρόλες κλπ ,ψέκασα στους αρμούς,έτριψα με σφουγγαράκι σκοτσ-μπράιτ που είναι για το μπάνιο, βρεγμένο και επανήλθαν στο ίδιο χρώμα οι αρμοί.Δεν ξέρω αν δεν έκανα σωστά,πάντως το ΄χω κανει 2 φορές και ο αρμός δεν χάλασε ούτε αλλοιώθηκε.Το συγκεκριμένο spray το χρησιμοποιώ πολύ αλλά πάντα με γάντια γιατί νομίζω είναι δυνατό.Μ΄αυτό βγάζω και λεκέδες από τα ρούχα των παιδιών(σοκολάτα,γκαζόν),χρωματιστά κλπ πριν τα βάλω στο πλυντήριο.
Ειδικά το αίμα που ποτέ δεν μπορώ να καθαρίσω(ματώνει συχνά η μύτη του μικρού) πάντα μ' αυτό το ξελεκιάζω .Σωστό-λάθος ,με βόλεψε...μή με μαλώσετε...μή οικολογικό σίγουρα είναι!!

Λες αυτό που είναι για φούρνους? Το άφησες καθόλου να δράσει πριν το τρίψεις?

bourboulithra
05-09-10, 22:47
Ξύδι.....Η μαμά μου τουλάχιστον έτσι τους καθαρίζει και είναι κομπλέ!

Όταν λες ξύδι λευκό εννοείς αυτό στο γυάλινο βαζάκι? Εγώ χρησιμοποιώ πολύ το τελείως απλό στη πλαστική συσκευασία για δουλειές μέσα στο σπίτι.

alcyon
05-09-10, 22:51
Χμμμ μη γελάσετε.... σαπούνι και τρίψιμο με οδοντόβουρτσα (στην αρχή).... Μετά με κορόιδευε ο άντρας μου, κι έτσι πήρα κανονική βούρτσα... :lol:

Μια χαρά έγιναν.. :)

Thaumataki
05-09-10, 22:54
Όταν λες ξύδι λευκό εννοείς αυτό στο γυάλινο βαζάκι? Εγώ χρησιμοποιώ πολύ το τελείως απλό στη πλαστική συσκευασία για δουλειές μέσα στο σπίτι.
Τώρα θα σε γελάσω...δεν ξέρω :confused:
Χμμμ μη γελάσετε.... σαπούνι και τρίψιμο με οδοντόβουρτσα (στην αρχή).... Μετά με κορόιδευε ο άντρας μου, κι έτσι πήρα κανονική βούρτσα... :lol:

Δηλαδή τί εννοείς σε κορόΐδευε αρχικά με την οδοντόβουρτσα κι έτσι πήρες κανονική οδοντόβουρτσα;;;; Αφού και στις 2 περιπτώσεις οδοντόβουρτσα χρησιμοποιούσες!:rolleyes:

alcyon
05-09-10, 22:57
Όοοοχι...
στην αρχή οδοντόβουρτσα... http://bild.m-y-d-s.com/daily_necessities/toothbrush/i4.gif
.. μετά ήταν βούρτσα μεγαλύτερη (όχι δοντιών).

Να... μια τέτοια... ίδια! http://www.exaireton.com/mainsite/pr_images/746.jpg

Thaumataki
05-09-10, 22:59
Όοοοχι...
στην αρχή οδοντόβουρτσα...
.. μετά ήταν βούρτσα μεγαλύτερη (όχι δοντιών).
Το οξυζενέ φταίει...οχι εγω!!!!!:p

Ellemphriem
05-09-10, 23:04
Δεν εχω διαβασει τπτ αλλο. Πρωτη σκεψη. Με οδοντοβουρτσα........ΧΑΧΑΧΑ!......οχι αληθεια λεω.....

poukis
05-09-10, 23:17
Κ γω οδοντοβουρτσα χρησιμοποιώ αλλα για τριξω τις βρυσες,για τα αλατα.

koufetaki
05-09-10, 23:21

αυτο το κανω μονο στα μπανια που ειναι μικρο το πατωμα γτ αμα πιασω το σαλονι ουτε μεσες ουτε ποδια θα μεινουν ασε που θα τελιωνα μεθαυριο.γεια σου ρε αλκυονη power!!
μια φορα καλοκαιρι μου την εδωσε και εριξα παχυρευστη χλωρινη με την σκουπα τριψιμο και μετα με την σφουγγαριστρα μαζεμα ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ δεν φευγει η χλωρινη 5 ωρες σφουγγαριζα,ασε που δεν μπορουσαμε να κατσουμε απο την μυρωδια

Danielaki
05-09-10, 23:23
κι εγω οδοντοβουρτσα σε ολα σχεδον..η αλλη η μεγαλη που δειχνει η αλκυωνει μου πληγωνει τα χερια..

alcyon
05-09-10, 23:28
αυτο το κανω μονο στα μπανια που ειναι μικρο το πατωμα γτ αμα πιασω το σαλονι ουτε μεσες ουτε ποδια θα μεινουν ασε που θα τελιωνα μεθαυριο.γεια σου ρε αλκυονη power!!
μια φορα καλοκαιρι μου την εδωσε και εριξα παχυρευστη χλωρινη με την σκουπα τριψιμο και μετα με την σφουγγαριστρα μαζεμα ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ δεν φευγει η χλωρινη 5 ωρες σφουγγαριζα,ασε που δεν μπορουσαμε να κατσουμε απο την μυρωδια

Δεν είχα παιδιά τότε ....... :cool: :p
Μετά... μετακομίσαμε... :lol:

Αααα και δεν το ξανακάνω!! Ψόφισα! :lol:
Τόσες ώρες στα τέσσερα.... α πα πα....:lol:

koufetaki
05-09-10, 23:29
τελικα την καλυτερη δουλεια την εκανε η κουμπαρα μου που εβαλε αρμους που δεν λεκιαζουν(τους το ειχε πει ο εργολαβος τους)πληρωσαν την διαφορα.εχει 5 χρονια στο σπιτι ποτε δεν μου ειπε κατι για τους αρμους για την επομενη φορα που θα παω να τους προσεξω!

Active Member
05-09-10, 23:55
Θα πας σε ενα μαγαζι με δομικα υλικα (χρωματα κλπ κλπ) και θα πεις θελω ενα υγρο για καθαρισμο πλακιδιων και αρμων. Υπαρχουν απο πολλες εταιρειες ISOMAT, KNAUF και διαφορες αλλες.

Αλλα προσοχη!
1. Μη το κανεις συνεχεια γιατι ενδεχεται μακροχρονια να σου ξεβαψουν τα πλακακια.
2. Ειναι τοξικα....προσοχη στις οδηγιες χρησης και κυριως στην δοσολογια αραιωσης με το νερο.

Α! Και ποτε μα ποτε μη τα μυρισεις απο το μπουκαλι.... εγω το κανα και λιποθυμησα κατευθειαν απο τα χημικα :s

underage
06-09-10, 01:48
και ένα της Durostic υπάρχει

...αλλά εγώ προτιμώ, λευκό ξύδι με σόδα - περιμένω να αφρίσει, ρίχνω λίγο υγρό των πιάτων, και μετά με την οδοντόβουρτσα κι εγώ........!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

kounelitsa
06-09-10, 08:34
Οδοντόβουρτσα κι εγώ!

alcyon
06-09-10, 17:12
Παιδιά... το ξύδι και η σόδα.... είναι απλώς αλατόνερο..... Συγνώμη που σας το λέω.... αλλά δεν έχει κάποια καθαριστική αξία μεγαλύτερη ... Ο αφρός είναι διοξείδιο του άνθρακα...... και ελευθερώνεται στον αέρα....

Θα πρότεινα αντί για ξύδι+σόδα, να βάλετε ΜΟΝΟ σόδα! Αυτό ναι.... θα βοηθήσει!!

Ή απλό σαπουνάκι, αφού δε θα γλυτώσετε το τρίψιμο.... νομίζω πως κάνει κι αυτό μια χαρά.

Gold
10-09-10, 01:38
Τους αρμους τους καθαρισα με το cillit bang (μωβ μπουκαλι,πορτοκαλι αντλια)
ψεκασμα στον αρμο,το αφησα 1 λεπτο
τριψιμο με βουρτσα(ξεκινησα κι εγω με οδοντοβουρτσα αλλα εσπασα 2 και συνεχισα με της κουζινας την βουρτσα,αυτην με την ψηλη λαβη)
και ξεβγαλμα με νερακι και σφουγγαριστρα:)
καθαρισα ολο το σπιτι αλλα 2 μερες ημουν πιασμενη ολοκληρη!λες και ετρεχα 200αρι χωρις ζεσταμα.

G.Geo
10-09-10, 09:39
Δεν είχα παιδιά τότε ....... :cool: :p
Μετά... μετακομίσαμε... :lol:

Αααα και δεν το ξανακάνω!! Ψόφισα! :lol:
Τόσες ώρες στα τέσσερα.... α πα πα....:lol:

Αυτό λέει να το κάνεις μόνο αν είναι ο άντρας σου στο σπίτι κ έχεις άλλο όφελος...
Για να το ρίξουμε και λίγο στην πλάκα!
Κουράστηκα ρε κορίτσια, τόσο τρίψιμο που ρίξατε!

apricot
10-09-10, 09:52
Αυτό λέει να το κάνεις μόνο αν είναι ο άντρας σου στο σπίτι κ έχεις άλλο όφελος...
:lol::lol::lol::lol::oops::oops::oops::lol::lol::lol: ...............

alcyon
11-09-10, 12:24

:lol: :lol: :lol: :lol:

edit: Τώρα που το ξανασκέφτομαι, λες γι' αυτό να γέλαγε ο άντρας μου τότε και με κοίταγε.... κάπως!! :lol: Λες τα δίδυμα να οφείλονται στο πώς-το-τρίβω-το-πλακάκι.... και εγώ νόμιζα πως φταίει η εξωσωματική???? :lol: :oops: :lol: :oops: :lol:

kwtina
11-09-10, 13:44
Ή μπορείς να πάρεις έναν ατμοκαθαριστή κ δεν κουράζεσαι κ δεν χρησιμοποιείς χημικά, απλά νεράκι απεσταγμένο.
Έχει μικρούς με 20-25 ευρώ.

mama-lia
12-09-10, 09:04
alcyon, λατρεύω το χιούμορ σου!

ilonka19
12-09-10, 16:16
Ο λεκές στο πλακάκι στο μπαλκόνι κάτω από τη βρύση φεύγει με υγρό- παπί από αυτά που ρίχνουμε στην τουαλέτα για το πουρί, έριξα Harpic power plus, και σαν από θαύμα εξαφανίστηκε, νωρίτερα ειχα δοκιμάσει τα πάντα αφαιρετικά αλάτων, χλωρίνη, βιμ, τρίψιμο.

Olivi@
12-09-10, 22:09
Κι εγώ έχω απηυδ΄ησει με τους λευκούς αρμούς στο μπάνιο. Έχω δοκιμάσει τα πάντα.μέχρι κι ένα ειδικό καθαριστικό για αρμους που πήρα από το Πράκτικερ δεν έκανε τίποτα.
Θα σας φανεί απίστευτο αλλά μέσα στην απελπισία μου έριξα υγρό Ace Gentile. Aποτέλεσμα? Απίστευτο!:shock: