PDA

Επιστροφή στο Forum : παραπονα δασκαλας απο την πρωτη μερα στον παιδικο

Σελίδες : [1] 2

LA LATINA
06-09-10, 13:58
ΦΙΛΕΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΤΕ
Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ, ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ, ΕΜΕΙΝΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ, ΟΛΑ ΚΑΛΑ, ΩΡΑΙΑ, ΡΩΤΟΥΣΑ ΤΙΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ, ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ, ΤΙΣ ΑΚΟΥΕΙ....ΚΛΠ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟ, ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑ ΤΟ ΣΚ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΗΓΑΜΕ, ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ....
ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ, ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΕΜΕΙΝΕ 5 ΩΡΕΣ...ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ, ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΣ, ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΙΑ ΑΙΘΟΥΣΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΙ ΧΟΡΕΥΕΙ, ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΠΙΟ ΛΙΓΗ ΩΡΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΩ...
ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΝΤΩΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΚΑΙ ΧΟΡΕΥΕΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΠΟΤΕ ΩΣ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ, ΘΑ ΔΕΙ DVD, ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ (1 ΧΡΟΝΩ) ΒΑΡΙΕΤΑΙ, ΒΡΗΚΕ ΤΩΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΞΕΣΑΛΩΣΕ...
ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΠΟΥ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΒΓΗΚΑΝ ΑΠ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ... ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΚΟΠΕΛΕΣ ΓΙΑ 31 ΠΑΙΔΙΑ....(ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ )
ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ, ΛΕΕΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ........ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5-10 ΜΕΡΕΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ, ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ....ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ, ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΥΙΚΟ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΡΕΧΩ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ, ΜΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΥΤΣΑΙΝΩ, ΑΛΛΙΩΣ ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΕΣΤΕΛΝΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ...
ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΗΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ???? ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

no doubt
06-09-10, 14:05
ΦΙΛΕΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΤΕ
Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ, ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ, ΕΜΕΙΝΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ, ΟΛΑ ΚΑΛΑ, ΩΡΑΙΑ, ΡΩΤΟΥΣΑ ΤΙΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ, ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ, ΤΙΣ ΑΚΟΥΕΙ....ΚΛΠ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟ, ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑ ΤΟ ΣΚ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΗΓΑΜΕ, ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ....
ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ, ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΕΜΕΙΝΕ 5 ΩΡΕΣ...ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ, ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΣ, ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΙΑ ΑΙΘΟΥΣΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΙ ΧΟΡΕΥΕΙ, ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΠΙΟ ΛΙΓΗ ΩΡΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΩ...
ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΝΤΩΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΚΑΙ ΧΟΡΕΥΕΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΠΟΤΕ ΩΣ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ, ΘΑ ΔΕΙ DVD, ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ (1 ΧΡΟΝΩ) ΒΑΡΙΕΤΑΙ, ΒΡΗΚΕ ΤΩΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΞΕΣΑΛΩΣΕ...
ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΠΟΥ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΒΓΗΚΑΝ ΑΠ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ... ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΚΟΠΕΛΕΣ ΓΙΑ 31 ΠΑΙΔΙΑ....(ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ)
ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ, ΛΕΕΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ........ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5-10 ΜΕΡΕΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ, ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ....ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ, ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΥΙΚΟ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΡΕΧΩ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ, ΜΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΟΥΤΣΑΙΝΩ, ΑΛΛΙΩΣ ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΕΣΤΕΛΝΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ...
ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΗΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ???? ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...
Συμφωνώ με τον παιδίατρο :mrgreen:

AngelMama
06-09-10, 14:08
Όλοι γίναμε γιατροί πια!!!!!!! Έλεος.
Να συνεχίσεις να το πηγαίνεις κανονικά.
Με δυο μέρες έβγαλαν και διάγνωση...

poukis
06-09-10, 14:13
το πτυχίο τους λείπει!!έπρεπε να δουλεύαν σε ιδιωτικό σταθμό....θα τολμούσαν να πουν κάτι τέτοιο σε μανα-πατέρα "πελάτη"???όχι βέβαια...η σιγουριά του ότι "εμένα δεν με διώχνει κανείς" τους δινει το "δικαίωμα" να γίνονται και παιδίατροι και ψυχολόγοι και οδοντίατροι εάν χρειαστεί!!!

melina_m
06-09-10, 14:14
έχουμε την ίδια ηλικία με την κόρη μου και εχω να σου πω οτι και η δική μου τα ίδια κάνει ...
οχι στον παιδικό διότι θα ξεκινήσουμε στις επόμενες ημέρες ,
αλλά όπου βρει άπλα το παιδάκι ξεκινάει και τρέχει και γελάει και αρχίζει και ξεσαλώνει ,
παιδάκι είναι αυτά τα έκανα και εγώ που μεγάλωσα στις αλάνες και θυμάμαι τον εαυτό μου να τρέχω ώρες και να παίζω με τα άλλα παιδάκια για ώρες μιλάμε ,
αλλά εγώ μεγάλωσα σε χωριό και όχι περιορισμένη όπως μεγαλώνουν τα σημερινά παιδάκια.
και πως θυμώνω όταν μου λένε οτι το παιδάκι μου είναι υπέρ-κινητικό που το λένε όλοι λες και ξέρουν την έννοια του υπερ-κινητικού παιδιού.
αμέσως εγώ τους διορθώνω είναι απλά ένα παιδάκι γεμάτο με όρεξη για παιχνίδι.

τώρα για να μην τσακωθείς με τις κοπέλες στον σταθμό το μόνο που μπορείς να κάνει είναι να τους πεις ποσο πολύ αρέσει στο παιδάκι σου ο σταθμός και πόσο πολύ συμπαθεί τις ίδιες ...
και οσο για το οτι θα χρειαστεί χρόνο να συνηθίσει διότι έφυγε πρώτη φορά από το σπίτι και δεν μπορεί να μπει εύκολα σε πρόγραμμα .

Marigoula
06-09-10, 14:14
Κοπέλα μου το παιδάκι σου μια χαρά μου φαίνεται. Στο λεει και ο παιδίατρος οπότε τι φοβάσαι;;
Απλούστατα στον παιδικό είναι μόνο 2 κοπέλες για τόσα πολλά παιδιά και προφανώς τα έχουνε παίξει...Κακώς όμως να κάνουν τέτοια παράπονα υπονοώντας ότι το παιδί σου έχει κάποιο προβλημα...δεν θα μου άρεσε καθόλου...
Πες τους τι σου είπε ο παιδίατρος και τέλος...

ballou
06-09-10, 14:18
Τι έγινε οι δασκάλες κουράστηκαν από τις πρώτες μέρες της σχολικής χρονιάς και προσπαθούν να απαλλαγούν από τα πιο ζωηρά παιδάκια;
Αυτό δεν είναι κριτήριο για το πόσες ώρες θα μένουν τα παιδιά στο σχολείο.

rkt
06-09-10, 14:24
Απαράδεκτο. Ακούς εκεί. Δουλειά τους είναι να το διαπαιδαγωγήσουν. Παιδαγωγοί δεν είναι?
Συγνώμη, 15,5 παιδιά ανά δασκάλα σα πολλά δεν είναι? Επιτρέπεται αυτό? Δεν υπάρχει όριο? 10-12 ανά παιδαγωγό? Ετσι νόμιζα.

mmaria
06-09-10, 14:27
οταν πηγα στο δημοτικο παιδικο σταθμο για να ρωτησω, μου ειπαν οτι περσι ειχαν 30 παιδια στο τμημα με 2 δασκαλες και συμπληρωσαν οτι ειναι "υπερβολικα μεγαλος αριθμος παιδιων" και εκεινες ειχαν εκφρασει αντιρρησεις αλλά η πιεση (απο τα "μεσα") ηταν μεγαλη και δεν μπορουσαν να κανουν αλλιως. επισης μου ειπαν "δυστυχως ή ευτυχως με τις αρρωστιες δεν ερχονται ολα μαζι". οποτε καταλαβαινω οτι ισως και οι δικες σας θελουν να διωξουν κοσμο, οχι γιατι ειναι τεμπελες, αλλά γιατι τους ειναι πραγματικα δυσκολο να προσεχουν τα παιδια.

Aeriko
06-09-10, 14:32
Συγνώμη, 15,5 παιδιά ανά δασκάλα σα πολλά δεν είναι? Επιτρέπεται αυτό? Δεν υπάρχει όριο? 10-12 ανά παιδαγωγό? Ετσι νόμιζα.

Θεωρητικά δεν επιτρέπεται. Πρακτικά φέτος με τις περικοπές οι Δήμοι τα έχουν βρει σκούρα αφού και τους δημότες τους πρέπει να εξυπηρετήσουν και έκτακτο προσωπικό (συμβασιούχους) δεν έχουν και πρόωρα συνταξιοδοτήθηκαν αρκετοί. Και αυτό φυσικά έχει αντίκτυπο στο υπάρχον προσωπικό και στα παιδιά μας.

ΤΙΓΡΑΚΙ
06-09-10, 14:37
μπορεις επισης να πας στο σταθμο αυριο και να πεις:
πηγα στο παιδιτρο και στη παιδοψυχολογο που ειναι συζυγος του παιδιατρου και μετα απο πολυωρη συζητηση το συμπερασμα που εβγαλαν ειναι οτι στο παιδι προκαλειτε εντονο στρες απο το περιβαλλον εδω στο σχολειο γιατι δεν υπαρχει οργανωση , πειθαρχεια και οι δασκαλες δε ξερουν να προσεγγιζουν παιδια με ευγενη αισθηματα και γεματο ψυχικο κοσμο.:shock:
αντε μη χ#σ# μαθανε ολοι να κρινουν απο τη πρωτη μερα ενα παιδακι που βρηκε ευκαιρια για παιχνιδι και ξεσαλωμα.εδω και ο δικος μου που απο 9μηνων ειναι στους παιδικους σταθμους παντα στην αρχη κανει λες και βγηκε απο φυλακη λυσσαει.:lol::wink:

katerinak
06-09-10, 14:42
μην πυροβολειτε τις δασκαλες!καταρχην να χαιρεσαι που ειναι 2 για 30 παιδια,εμεις ειμαστε 1 στο νηπιαγωγειο!

εχεις δικιο που ενιωσες ασχημα γιατι ηταν πολλα μαζεμενα κ πολυ νωρις..κ εγω το ιδιο θα ενιωθα..
αλλα..σκεψου οτι για να το ειπαν,κατι ειδαν..ψεμματα δεν λενε.αν το παιδι δεν μπορεσε να κρατησει πχ το ενδιαφερον του σε ενα σημειο για πανω απο 5 λεπτα μαλλον τους ανησυχησε.βεβαια ειναι πολυ πολυ νωρις.μπορει σε ενα μηνα να ειναι αλλιως τα πραγματα.επειδη ομως υπαρχει η εμπειρια κ ειναι πιο ευκολο στο σχολειο να συγκρινουμε λογω των πολλων παιδιων,στη θεση σου θα το σκεφτομουνα αυτο που ακουσα.ειπαμε ομως ,εχεις δικιο γιατι πρωτη μερα σε πιασανε απο το λαιμο.

μην το αγνοησεις ομως..

katerinak
06-09-10, 14:43
μπορεις επισης να πας στο σταθμο αυριο και να πεις:
πηγα στο παιδιτρο και στη παιδοψυχολογο που ειναι συζυγος του παιδιατρου και μετα απο πολυωρη συζητηση το συμπερασμα που εβγαλαν ειναι οτι στο παιδι προκαλειτε εντονο στρες απο το περιβαλλον εδω στο σχολειο γιατι δεν υπαρχει οργανωση , πειθαρχεια και οι δασκαλες δε ξερουν να προσεγγιζουν παιδια με ευγενη αισθηματα και γεματο ψυχικο κοσμο.:shock:
αντε μη χ#σ# μαθανε ολοι να κρινουν απο τη πρωτη μερα ενα παιδακι που βρηκε ευκαιρια για παιχνιδι και ξεσαλωμα.εδω και ο δικος μου που απο 9μηνων ειναι στους παιδικους σταθμους παντα στην αρχη κανει λες και βγηκε απο φυλακη λυσσαει.:lol::wink:

δε χριεαζεται αμεσως να βγαζουμε συμπερασμα ουτε οτι το παιδι εχει προβλημα ουτε οτι οι δασκαλες φταινε. πως το ειδες το εντονο στρες;;κ αν ειναι οως τα ειπανε;ειναι καλυτερα να κλεισει τα αφτια;

katerinak
06-09-10, 14:45
το πτυχίο τους λείπει!!έπρεπε να δουλεύαν σε ιδιωτικό σταθμό....θα τολμούσαν να πουν κάτι τέτοιο σε μανα-πατέρα "πελάτη"???όχι βέβαια...η σιγουριά του ότι "εμένα δεν με διώχνει κανείς" τους δινει το "δικαίωμα" να γίνονται και παιδίατροι και ψυχολόγοι και οδοντίατροι εάν χρειαστεί!!!

στο ιδιωτικο το παιδι με προβλημα θα το παρουσιασουν σουπερ! εσυ τι θες να ακουσεις;την αληθεια η αυτο που θες;τι κερδος εχουν να πουν κατι που αποκλειεται να ισχυει;κανενα.φυσικα κ ο τροπος εχει σημασια μεγαλη.απο κει κ περα κ το πτυχιο ειναι αρκετα ικανο ,οχι γαι διαγνωση γιατι απαγορευεται αλλα για να δουν τις ενδειξεις

LA LATINA
06-09-10, 14:47
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΓΡΗΓΟΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ, ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ, ΕΙΠΑ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ, Η ΜΙΑ ΔΑΣΚΑΛΑ ΕΙΠΕ "ΝΑΙ, ΒΕΒΑΙΑ, ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ, ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ" ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΠΙΟ ΔΙΑΛΛΑΚΤΙΚΗ...ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΟΤΙ Η ΑΛΛΗ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΘΑ ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΝΕ....Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΤΟ "ΠΡΟΒΛΗΜΑ" ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ.... ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΝΑ ΔΙΟΛΟΥ ΕΥΚΑΤΑΦΡΟΝΗΤΟ ΠΟΣΟ, ΤΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΩΡΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΠΟΛΥ 6 ΚΟΠΕΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ 150, ΑΠ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ 15 ΕΙΝΑΙ ΒΡΕΦΗ.... ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΕΙ )ΕΝΩ ΟΛΟ ΤΟ ΣΚ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ) ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΛΑ, ΜΕ ΜΑΛΩΣΑΝΕ, ΕΚΑΝΑ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΜΑΜΑ ΚΑΙ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΔΕ ΜΕ ΘΕΛΕΙ, ΕΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΡΧΟΤΑΝΕ ΚΑΤΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟ.... ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΑΣ ΟΨΕΤΑΙ Η ΑΝΑΓΚΗ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΜΟΥ. ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ???

katerinak
06-09-10, 14:50
φυσικο ειναι ν αμην θελει γιατι του κανανε παρατηρηση!
καλυτερα παντως σταδιακα να πηγαινει κ να αυξησεις τον χρονο

LA LATINA
06-09-10, 14:54
ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΔΑΣΚΑΛΑ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΠΕΡΣΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑ ΕΙΧΑ ΤΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ, ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΚΑΜΙΑ ΔΑΣΚΑΛΑ, ΑΠΛΑ ΛΕΩ ΤΟ ΕΞΗΣ....ΑΝ ΕΓΩ ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ, ΑΥΤΕΣ ΟΙ 2 ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΜΕ 31??? ΕΝΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟΥΑΛΕΤΑ, ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΜΕΝΕΙ ΜΙΑ ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΕ 30 ΠΑΙΔΙΑ....ΑΣ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ, ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝΕ, ΤΟΣΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ, ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΛΥΣΩ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ! ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΑΝΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΤΟ ΕΙΔΑ 10 ΩΡΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΟΜΦΟ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΔΙΑΛΛΑΞΙΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΚΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΩ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, ΔΕ ΜΙΛΑΣ ΕΤΣΙ, "ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ" ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΟΥΝΕ????

mariantinos
06-09-10, 14:54
Αχχχχ κ ξανά αχχχχχ κ βαααχ κ πολλά ωωωωχ!ο δικός μου είναι 2 κ ΦETOΣ πάει δεύτερη χρονιά.κ εγώ σε τέτοιες έπεσα κοπέλα μου.κ για να τον έχουν να MHN τρέχει(παράλογο για παιδί τέτοιας ηλικίασ ε; ) τον έδεναν στο καρότσι!AΠOTEΛEΣMA;αυτός να θέλει να κατεβεί,αυτές να MHN του δίνουν ΣHMAΣIA,το παιδί να ουρλιάζει κ να κλαίει κ να με παίρνουν στις 12 τηλ έλα να τον πάρεις κάτι έχει.μόλις πηγαίναμε κ τον παίρναμε το παιδί AΛΛOΣ ΆΝΘΡΩΠΟΣ!
Καλα για ΠEPIOΔO προσαρμογής μια XAPA EIΣTE!
Εμείς πέρισυ την πρώτη EBΔOMAΔA μια ΩPA.την δεύτερη 2 ώρες κ πάει λέγοντας...με λύπη στο ΛEΩ ότι θα έχεις προβλήματα...πέρισυ δεν ήξερα καμία μαμα εκεί κ σ όλη την χρονιά πέτυχα κάποιες ελάχιστες φορές.δεν είχα το θάρρος να πιάσω κάποια να δω αν είναι ευχαριστημένη.το KAΛOKAIPI ΓNΩPIΣA μια αλλά δεν πρόλαβα να ζητήσω το τηλ της.μου είπε κ αυτή πολλά παράπονα.
Σήμερα εμείς ξεκινήσαμε πρώτη μέρα κ ME μεγάλη μου XAPA διαπίστωσα πως στα πρώτακια έφεραν 2 γνωστές μου τα ΠAIΔIA τους.οπότε αν κάνουν πάλι βλακείες θα εχω συμμάχους

LA LATINA
06-09-10, 15:04
καλη μου, το παιδι μου το ξερω, ειναι κοινωνικοτατο, οπου το αφηνεις καθεται, ποτε δεν κλαιει να με ζητησει, ουτε μπαμπα ουτε μαμα ουτε κανεναν, ειναι τοσο ανεξαρτητος που μας πιανει το παραπονο, απ την πρωτη μερα, "αντε γεια , μαμα" και ολα ΟΚ, διδυμακι κανονικο... οσοι τον βλεπουν εχουν να λενε, ευγενικοτατος, μιλαει στον πληθυντικο, ντρεπεται, απλα τι να κανουμε, εκανα τον νεο Μεταξοπουλο, ολη μερα χορευει και κανει οτι κραταει μικροφωνο και δωστου Ρουβας... ε να το σκοτωσω???? ισα ισα, που ο μικρος αδερφος του ( 1 χρονων) ειναι κλαψιαρης και μαμακιας και δεν ξεκολλαει απο πανω μου και λεμε τι καλα να ηταν σαν τον μεγαλο....ελα Θεε μου στα καλα καθουμενα!!

katerinak
06-09-10, 15:07
, "ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ" ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΟΥΝΕ????

δεν επρεπε να το πει ετσι.φνταζομαι οτι θα πελαγωσανε αν η μια ετρεχε με το ενα κ η αλλη ειχε να προσαρμοσει 30 παιδια!

ultraviolet
06-09-10, 15:26
stella, Μη μπαινεις στη διαδικασια να μας απολογηθεις για το παιδακι σου. ειναι γερο, εξυπνο και δραστηριο.. ασφαλως και θα τους βολευε να ειναι κοιμισμενο και να το αποβλακωνουν με dvd.. δεν θεωρω οτι εχουν απολυτη ευθυνη οι δασκαλες.. φαντασου την καθεμια να κυνηγα 30 3χρονα.. ελεος.. αλλα μη ψαχνεις προβλημα στο παιδακι σου.. επειδη, οπως τον περιγραφεις μου μοιαζει με τον δικο μου θεωρω οτι σε καμια βδομαδα ισως του περασει ο πολυς ενθουσιασμος και ηρεμησει. αλλα και παλι εσυ τονισε οτι το παιδι σου ειναι απολυτα φυσιολογικο και να του δωσουν λιγο χρονο να προσαρμοστει..

υ.γ. τι εννοεις θα αποφασισει η δασκαλα ποσες ωρες θα μενει στον παιδικο? δεν το καταλαβα..

mariantinos
06-09-10, 15:52
Στέλλα για δες εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=48156

LA LATINA
06-09-10, 16:24
αυτο μου ειπαν κατα λεξη " δεν μπορουμε να τον κυνηγαμε, αυριο θα κατσει λιγοτερο"

LA LATINA
06-09-10, 16:31
ημουν που ημουν φρικαρισμενη, με αποτελειωσες!
πωπω τραγικο το βρισκω αυτο που επαθες
εγω το μονο περιεργο που ειδα την δευτερη φορα ηταν οτι εφτασε το φορτηγο με το catering και αφησε ορθανοιχτη την τεραστια καγκελοπορτα, σταθηκα λοιπον σε μια ακρη να δω, και δεν ηρθε κανεις να κλεισει ενω εξω ηταν γυρω στα 8 παιδια με πια κοπελα...εκλεισα λοιπον εγω την πορτα του παρκινγκ αναστεναζοντας και με στραβοκοιταξανε κιολας....οσο για το μεσον που λες, δε νομιζω πια....πρεπει να ειναι τερατα για να κοιτανε ενα παιδακι με συμφερον...

AthinaP
06-09-10, 16:56
Εγώ θα το ρίξω λίγο στη φιλοσοφία... Έβλεπα κάτι αλογάκια που ήταν ήρεμα και υπομονετικά στα ελάχιστα τετραγωνικά που ήταν το χώρισμα του στάβλου τους... Σκέφτηκα: Πώς είναι άραγε αυτά τα άλογα στο φυσικό τους περιβάλλον; Καμία σχέση...

Και όμως, οι άνθρωποι του 21ου αιώνα είμαστε σαν αυτά τα αλογάκια. Μικροί και μεγάλοι. Και για το καλό του ίδιου του παιδιού, πιστεύω ότι καλύτερα νωρίτερα παρά αργότερα, να γίνουν "εξημερωμένα". Είναι χρήσιμο να ακονίζουν το μυαλό και λιγότερο τα πόδια τους...

Το λέω γιατί έχω και εγώ έναν Ταρζάν, έτσι; Για το καλό του, με καλό τρόπο και σταδιακά, να μην νιώθει καταπίεση, στα λίγα τετραγωνικά της τάξης.

Φυσικά, ο τρόπος της δασκάλας ήταν απαράδεκτος. Όπως και το ότι δεν εξηγήθηκε το ότι το παιδί σου ήταν, σύμφωνα με τις δασκάλες, υπόδειγμα τις 2 πρώτες μέρες.

Το καλό είναι ότι έχεις παιδί που καταλαβαίνει αρκετά πράγματα με τα λόγια. Δεν νομίζω όμως ότι θα του κάνει καλό, αν του "περάσεις" ότι η δασκάλα έχει παράλογες απαιτήσεις για την ηλικία του... όπως περίπου γράφεται παραπάνω.

mariantinos
06-09-10, 19:56
Εγώ θα το ρίξω λίγο στη φιλοσοφία... Έβλεπα κάτι αλογάκια που ήταν ήρεμα και υπομονετικά στα ελάχιστα τετραγωνικά που ήταν το χώρισμα του στάβλου τους... Σκέφτηκα: Πώς είναι άραγε αυτά τα άλογα στο φυσικό τους περιβάλλον; Καμία σχέση...

Και όμως, οι άνθρωποι του 21ου αιώνα είμαστε σαν αυτά τα αλογάκια. Μικροί και μεγάλοι. Και για το καλό του ίδιου του παιδιού, πιστεύω ότι καλύτερα νωρίτερα παρά αργότερα, να γίνουν "εξημερωμένα". Είναι χρήσιμο να ακονίζουν το μυαλό και λιγότερο τα πόδια τους...

Το λέω γιατί έχω και εγώ έναν Ταρζάν, έτσι; Για το καλό του, με καλό τρόπο και σταδιακά, να μην νιώθει καταπίεση, στα λίγα τετραγωνικά της τάξης.

Φυσικά, ο τρόπος της δασκάλας ήταν απαράδεκτος. Όπως και το ότι δεν εξηγήθηκε το ότι το παιδί σου ήταν, σύμφωνα με τις δασκάλες, υπόδειγμα τις 2 πρώτες μέρες.

Το καλό είναι ότι έχεις παιδί που καταλαβαίνει αρκετά πράγματα με τα λόγια. Δεν νομίζω όμως ότι θα του κάνει καλό, αν του "περάσεις" ότι η δασκάλα έχει παράλογες απαιτήσεις για την ηλικία του... όπως περίπου γράφεται παραπάνω.

Συγνώμη βρε αθήνα αλλά μιλάμε για ΠAIΔIA όχι για άλογακια!τρέχουν παίζουν τραγουδάνε κ BΓAINOYN εκτός ορίων.

LA LATINA
06-09-10, 20:07
στο παιδι θεωρησα σωστο να πω οτι πρεπει να ακουει τη δασκαλα, που θα παιζουν μαζι, θα του μαθαινει κολπα, παιχνιδια, θα τον βοηθαει να παει στην τουαλετα, να φαει, αλλα επειδη εχει πολλα παιδακια να προσεχει να μη χτυπησουν πρεπει να την ακουει και να μην κανει φασαρια...
το αστειο ειναι οτι ο γιος μου ειναι μεχρι αηδιας προσεκτικος, οποτε παμε σε ενα παρκο, η σε ενα παρτυ, ειναι το μονο παιδι που τρεχει και λεει στα αλλα "προσεξε παιδακι θα πεσεις" "μην το παιρνεις αυτο θα χτυπησεις" και ειναι γενικως μαθημενος να προσεχει γιατι εχουμε και το μωρο... δεν ξερω τι να πω, κι αυτες εχουν τα δικια τους, δυο κοπελες τωρα με 31 ταρζανια, αλλα και τι πρεπει να γινει δηλαδη, εγω δεν ηθελα αρνι, παιδι ηθελα και απο παντα ακομα και οταν διδασκα, τα κοιμισμενα δεν τα μπορουσα ποτε μου...

AthinaP
06-09-10, 20:14
Κοίτα, έχω δει παιδάκια που αφήνονται σε συμπεριφορές που μακροπρόθεσμα δεν είναι οι ενδεδειγμένες, επειδή "είναι παιδάκια". Περνάνε τα χρόνια και μπορεί το ίδιο το παιδί να βάλει στον εαυτό του την ταμπέλα ο ατίθασος, αυτός που δεν προσαρμόζεται στην τάξη και να μην κάνει κάτι το ίδιο, για να ανατρέψει την κατάσταση... Και υπάρχουν παιδιά, πραγματικά πανέξυπνα, που τα πάνε άσχημα στο σχολείο, για αυτό το λόγο και μόνο. Βεβαίως, είναι ένα σενάριο όλο αυτό, αλλά επειδή το έχω δει να συμβαίνει, για αυτό το επισημαίνω.

Το ότι ο γιατρός επιβεβαίωσε ότι ο μικρός είναι λίγο ατιθασος και στο φυσιολογικό για την ηλικία του, δεν σημαίνει ότι είναι καλό, για το ίδιο το παιδί, να συνεχίσει έτσι.

Βέβαια, ο τρόπος της συγκεκριμένης δασκάλας δεν με προδιαθέτει θετικά... Εφόσον μάλιστα το ίδιο ακριβώς παιδί, για δύο μέρες δεν έδειξε δείγματα ότι είναι ανεξέλεγκτο! Αλλά αυτό που πρότεινε, δεν το βρίσκω ακραίο.

Εν τέλει, θα ρωτούσα το παιδί ή και τις δασκάλες. Γιατί τις πρώτες μέρες ήταν ήρεμο; Τι έγινε διαφορετικά;

LA LATINA
06-09-10, 20:24
οχι απλα ηταν ηρεμο, μας τρελλανε ποτε θα παει και ποτε θα παει, ετοιμαζε την τσαντα του και τη φορουσε ολη μερα, πηγαμε το Σαββατο απο κει να πειστει οτι ειναι κλειστα, γυριζε πισω και ελεγε "παιξαμε τρενακι" "καναμε παζλ" δε συζηταμε οτι ενω τον κυνηγουσα να φαει τωρα τρωει τα παντα....με δυο φορες που πηγε!!! ακομα και σημερα, μου ειπε, "εκανα βλακειες μαμα και η δασκαλα με μαλωσε" αλλα και παλι διηγειται τι εκανε με τον ενα η τον αλλο φιλο του... το παιδι δεν εχει κανενα λογο να μη θελει να παει... ισα ισα βαρεθηκε με εμας και τους παππουδες, χτες μου ελεγε να παω και τον μικρο να παιζει εκει και θα τον προσεχει αυτος.. δεν ειναι γελοιο ενα τετοιο παιδακι να του δημιουργουν προβλημα στα καλα καθουμενα.... εχουμε παει μαζι και με μια γειτονισσα, εκεινο το κοριτσακι ολο κλαιει και θελει τη μαμα του, και ο δικος μου την περιμενει το πρωι να πανε παρεα για να μην κλαιει... δεν ξερω τι να πω... φοβαμαι οτι δεν θα τον κρατησουν και εβαλα θεους και δαιμονες για να τον παρουν...

ΤΙΓΡΑΚΙ
06-09-10, 22:57
δε χριεαζεται αμεσως να βγαζουμε συμπερασμα ουτε οτι το παιδι εχει προβλημα ουτε οτι οι δασκαλες φταινε. πως το ειδες το εντονο στρες;;κ αν ειναι οως τα ειπανε;ειναι καλυτερα να κλεισει τα αφτια;

βρε συ εγω για αστειο τα εγραψα αυτα,εννοειτε οτι συμφωνω μαζι σας.το παιδι πηγε πρωτη φορα παιδικο και θελει χρονο προσαρμογης.αλλα και οι δασκαλς ευκολα μιλησαν για εκεινο απο τη πρωτη μερα.
οτι εγραψα τα εγραψα να τους τα πει και καλα για να δουν πως σε κανουν να αισθανεσαι οταν ο αλλος βγαζει γρηγορα συμπερασματα.

katerinak
07-09-10, 08:33
βρε συ εγω για αστειο τα εγραψα αυτα,εννοειτε οτι συμφωνω μαζι σας.το παιδι πηγε πρωτη φορα παιδικο και θελει χρονο προσαρμογης.αλλα και οι δασκαλς ευκολα μιλησαν για εκεινο απο τη πρωτη μερα.
οτι εγραψα τα εγραψα να τους τα πει και καλα για να δουν πως σε κανουν να αισθανεσαι οταν ο αλλος βγαζει γρηγορα συμπερασματα.

οκ!:!!!

katerinak
07-09-10, 08:41
... δεν ξερω τι να πω... φοβαμαι οτι δεν θα τον κρατησουν και εβαλα θεους και δαιμονες για να τον παρουν...

δεν μπορουν να διωξουν γαιυτο το λογο ενα παιδι,εκτος αν υπαρχει σοβαροτερο θεμα κ δεν εχουν το καταλληλο προσωπικο.
λοιπον..τα παιδια πολλες φορες ειναι διαφορετικα στο σπιτι κ στο σχολειο.απο τον πολυ ενθουσιασμο κ απο την αισθηση οτι το σχολειο αφου το αγαπαει του ανηκει κιολας(!) μπορει να μην εχει ακομα αισθηση του πρεπει-δεν πρεπει,σε πιο χωρο μπορει να παει,ποτε μπορει να φαει ποτε μπορει να τρεξει.λογικο ειναι .εμαθε να τα κανει ολα οταν θελει.παρολα αυτα δε σημαινει οτι ειναι ευκολο να διδαξεις-πειθαρχησεις-περασει καλα ενα παιδι ταυτοχρονα!

κανε αυτο που λενε αν εχεις την πολυτελεια..2 ωρες σημερα,3 αυριο..θα μαθει λιγο στον αυτοελεγχο γιατι θα επαναλαμβανει μικρα προγραμματα κ τη ρουτινα του σχολειο πχ 8-10. ξερει οτι εκεινη την ωρα θα παιξουν,θα μιλησουν,θα φανε.μεχρι εκει. την επομενη θα παρει μια νεα πληροφορια εχοντας κατακτησει ανετα τα παλια κ υλοποιωντας κ ο ιδιος το προγραμμα.

βαλε τωρα στην ακρη αν σου αρεσε η δασκαλα κ κρινε το μετα.τωρα σκεψου..ειανι δυνατον να ηταν ολα ηρεμα κ να το ελεγε αυτο;μηπως οντως στην ομαδα του ακομα δεν λειτουργει οπως θελουμε εμεις κ οπως τα υπολοιπα;δεν ειναι κακο..θα βοηθησεις το παιδι να μην εχει κ το αγχος της ενταξης μεσα του.κ αυτο δεν μπορει να τα διαχεριστει ολα αυτα..ειναι καινουρια ολα,θελει βοηθεια κ χρονο.δηλ ενα πραγμα την φορα

xanthi9
07-09-10, 09:02
καλημέρα

Σε εμας στον παιδικο εχουν τον "μηνα προσαρμογης" δηλαδη την πρωτη εβδομαδα πανε για 2 ωρες και σταδιακα αυξανονται οι ωρες και απο Οκτωβριο ξεκινανε κανονονικα απο το πρωι μεχρι το μεσημερι ετσι τα παιδακια μπαινουν σιγα σιγα σε ρυθμο, μηπως να εκανες κατι τετοιο απο μονη σου?

poukis
07-09-10, 09:05
στο ιδιωτικο το παιδι με προβλημα θα το παρουσιασουν σουπερ! εσυ τι θες να ακουσεις;την αληθεια η αυτο που θες;τι κερδος εχουν να πουν κατι που αποκλειεται να ισχυει;κανενα.φυσικα κ ο τροπος εχει σημασια μεγαλη.απο κει κ περα κ το πτυχιο ειναι αρκετα ικανο ,οχι γαι διαγνωση γιατι απαγορευεται αλλα για να δουν τις ενδειξεις

την διαφορά αναμέσα σε ιδιωτικό και δημόσιο θα την καταλάβεις εαν έχεις παει και στα δύο...
στο δημόσιο αμέσως σηκώνουν τα χέρια οι ποιο πολλές δασκάλες για να φύγει το βάρος απο πάνω τους...αυτό εννοούσα.
και φυσικά ένα πτυχίο δεν κανει την διαφορά,αντιθέτως πολλες φορές συμβαίνει το ανάποδο.
ενα παράδειγμα ιδιωτικού - δημοσίου.
ο μικρός μας στο δημόσιο πολλές φορές χρειαζέται βοήθεια για να κάνει τα 'τσίσα" του, επιταχτικά μας ειπαν οτι αυτό πρεέπει να κοπεί. "δεν είνα υποχρεομένες""
τα ανήψια μου στο ιδιωτικο "μέχρι και πανες" τους είπαν οτι θα αλάξουν ενα χρειαστεί ενω τα παιδιά έχουν καθαρίσει..και θα το πλένουν εάν χρειαστεί.
ΔΕΝ ειναι όλες ίδιες οι δασκάλες φυσικά αλλά πολλες κρύβονται και εκμεταλευονται το αμετακλητο και καθοριστικο ρόλο που έχει η μονιμοτητα τους.
και για το θέμα μας, ακομα και σε παιδοψυχολόγο να πας ποτέ μα ποτέ δεν βγάλει συμπερασμα σε μια συνεδρία η σε 2 ώρες.
υπάρχει ολοκληρο πρωτόκολλο επαγγελματικής συνέπιας και ακολουθίας που πρέπει να συμβουλευτούν προτού αναφερουν κατι τέτοιο σε γονέα.

ballou
07-09-10, 09:35
Κοίτα να δεις και ο δικός ιδιωτικό πήγαινε και πηγαίνει μέχρι και σήμερα και μου λένε τα "χειρότερα", δεν μου χαϊδεύουν τ' αυτιά. Και ναι το ξέρω πως είναι πολύ ζωηρός.

Όσον αφορά τις "ενδείξεις" που λες μην είσαι και τόσο σίγουρη. Δυστυχώς πολλές δασκάλες δεν γνωρίζουν καν τι είναι ΔΕΠΥ. Δεν γνωρίζουν τα βασικά για να ενημερώσουν τους γονείς και να ψαχτούν περισσότερο με τους ειδικούς με αποτέλεσμα φτάνουν στο δημοτικό και αντιμετωπίζουν πρόβλημα και τα παιδιά και οι γονείς.

LA LATINA
07-09-10, 10:09
Παιδια ας μη γελιομαστε...στον ιδιωτικο θα κανουν τα παντα για να κρατησουν ενα παιδι, ειδικα στην περιοχη μου που εχουμε δυο δημοσιους και 12 ιδιωτικους....στους ιδιωτικους πληρωνεις οσο περιπου το νοικι ενος διαμερισματος, λογικο ειναι να κανουν τεμεναδες...δε θελω να μου χαιδεψει κανενας τα αφτια, ξερω οτι το παιδι μου ειναι ζωηρο, το μονο που με πειραξε ηταν το γρηγορο συμπερασμα και το οτι σηκωσαν τα χερια ψηλα με λιγες μονο ωρες..
να σας πω βεβαια, οτι αφου χτες πηρα τηλ και ειπα αυτα που ειπε ο παιδιατρος σημερα ηταν ολες μες τηγ γλυκα, "μια χαρα θα ειναι, δεν ηταν αναγκη να στεναχωρηθειτε, εμεις απλα ειπαμε μηπως ο παιδιατρος εχει πει κατι σχετικα, οχι να τον ρωτησετε...αλλοιμονο" Μπουρδες, χτες η κουβεντα ηταν αυτολεξι "Καλα, δεν εχετε κανει τιποτα, δεν το εχετε ψαξει, α συννενοηθειτε με τον παιδιατρο εμεις δεν μπορουμε δυο ατομα να τον κυνηγαμε, εχουμε 31 παιδακια, να κανετε στο παιδι συστασεις!!!" Να δω οταν τον παρω τι θα μου πουν, και εννοειται οτι μειωσαν την ωρα κατα μια ωρα, να δουμε πως θα παει σημερα...

Μαρια Στυλιανακη
08-09-10, 00:01
απαράδεκτο και ανεπίτρεπτο.

σοκαρίστηκα και με αυτο που γράφει η mariadinos.:!::!::!: Σε παρακαλώ κάνε καταγγελία και στείλε μας την... αναλυτική περιγραφή... σε παρακαλώ πραγματικά. Όταν τέτοια πράγματα μένουν χωρίς αναφορά, τότε είναι που επαναλαμβάνονται....αυτο είναι παραμέληση ανηλικου κανονικότατα, κ εσκεμμένα.

stella τι εννοούν δηλαδή "έχει πρόβλημα"

για ρώτα τις (όταν δεν είναι μπροστά το παιδάκι σου)

"τι εννοείτε πρόβλημα, εχετε κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σας?"

έτσι για να τις βάλεις και σε μια θέση λιγο πιο υπευθυνη, εφόσον ξέρουν κιόλας,
να σου πουν και ολόκληρη τη διάγνωση ! :-x

Για ρώτα! .... :-x:-x:-x:-x

Δεν γίνεται παιδαγωγός, να δίνει διάγνωση σε παιδί 1)

δεν γίνεται παιδαγωγός να δίνει διάγνωση σε παιδί μέσα σε μια μέρα 2)

δεν γίνεται παιδαγωγός να πετάει τη διάγνωση στα μουτρα του γονέα σε μή προκαθορισμένο ραντεβού στα όρθια αναμεσα σε κόσμο ή σε εν κινήσει κατάσταση 3)

αρμόδιος για διάγνωση είναι μόνο ο ειδικός παιδίατρος ή παιδοψυχολογος/αναπτυξιολογος κλπ κλπ κλπ.....

ρωτας λοιπον

"συμβουλευτήκατε κάποιον για αυτή τη διάγνωση που κάνατε για το παιδί μου?
Γιατί όπως μπορείτε να καταλάβατε, οι λέξεις "το παιδί σας έχει πρόβλημα πως δεν το εχετε ψάξει" υποδηλώνουν ότι έχετε κάνει ήδη διάγνωση ως προς το τι έχει,
έτσι λοιπον θα ήθελα να μου πείτε και ακριβώς ποιές είναι οι υποψίες σας, παρότι βέβαια δεν είναι αυτό το επάγγελμά σας ουτε η ειδικότητά σας, αλλά και ουτε το περιβάλλον και η ώρα για να μου πετάξετε στα μούτρα με μια πρόταση την άποψή σας (γιατί δεν είναι προφανώς διάγνωση)

[επίσης, προφανώς, εάν είσασταν ειδικός, θα γνωρίζατε ότι ο ειδικός, δεν λέει ποτέ στο παιδί του ότι το παιδί του έχει "πρόβλημα"
γιατί ότι και να έχει ένα παιδί, έχει κάποιο όνομα η όποια κατάσταση, δεν ονομάζεται "πρόβλημα" . ]

ελεος....

LA LATINA
08-09-10, 12:13
Διανυσαμε και την τριτη μερα της εβδομαδας σημερα, οταν πηγα να παρω το παιδι μου ειπαν "ειναι συνεχεια ορθιος και δε μπορουμε να πουμε ουτε ενα παραμυθι" επισης "ειναι το μονο παιδακι που δεν εχει βγαλει τις πανες στο τμημα του, να κανετε κατι γι αυτο"...χτες μου ειπαν οτι μαλωσε με ενα παιδακι που του τραβηξε το αυτι και ο δικος μου του το τραβηξε κι εκεινος μετα..."ειναι ζωηρος" το υπερκινητικος δεν το ξανακουσα...
Βεβαια οταν τη ρωτησα γιατι τον αλλαξανε ρουχα μου ειπε "δεν ξερω, εγω καποιοες ωρες λειπω, πηγαινω στο γραφειο η αλλη κυρια τον αλλαξε" ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ Η ΑΛΛΗ ΚΥΡΙΑ ΜΕΝΕΙ ΜΕ 31 ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!
Αν ειναι ετσι λοιπον, δικαιολογημενα η 20 χρονη ΑΛΛΗ ΚΥΡΙΑ δεν μπορει να τα βγαλει περα με τα ταρζανακια.. ελλειψη προσωπικου λενε...κι αυτες που ειναι φευγουν απο δω κι απο κει.... σημερα ενας κυριος την ωρα που περιμενα το παιδι, ηρθε με αδεια χερια, μπηκε μεσα, εκανε ενα νοημα σε μια απ τις κυριες, και βγηκε μετα απο λιγο με μια σακουλα με 4 λιτρα γαλατα.... περισσευουν και κουβαλανε και στα σπιτια τους????
Τελοσπαντων, τοπαιδι μου ξανατονιζω ειναι ζωηρο, στην φαση του χορευω και τραγουδαω, τι να πω...καθε μερα παραππονα..... Σας ευχαριστω κυρια Στυλιανακη....ειλικρινα...

LA LATINA
08-09-10, 12:16
δε μπορω ομως να τους μιλησω εν ηρεμια, μας εχουν στην κλεισμενη πορτα να περιμενουμε, φερνουν το παιδι απαντωντας στα κινητα τους, λενε δυο κουβεντες παντα μπροστα στο παιδι, σου κουνανε το χερι του στυλ "χτυπαει τηλεφωνο τα λεμε αυριο" και φευγεις.....ρωτησαμε πολλες φορες ποτε υπαρχει χρονος να παμε να μιλησουμε, μας ειπαν δε γινεται ειναι περιοδος προσαρμογης και γινεται χαμος....

ballou
08-09-10, 12:38
Διανυσαμε και την τριτη μερα της εβδομαδας σημερα, οταν πηγα να παρω το παιδι μου ειπαν "ειναι συνεχεια ορθιος και δε μπορουμε να πουμε ουτε ενα παραμυθι" επισης "ειναι το μονο παιδακι που δεν εχει βγαλει τις πανες στο τμημα του, να κανετε κατι γι αυτο"...χτες μου ειπαν οτι μαλωσε με ενα παιδακι που του τραβηξε το αυτι και ο δικος μου του το τραβηξε κι εκεινος μετα..."ειναι ζωηρος" το υπερκινητικος δεν το ξανακουσα...
.
Τα υπόλοιπα παιδάκια από ποιον πλανήτη τα παραγγείλανε;;;;;
Φυσιολογική συμπεριφορά παιδιού, αφήστε που όταν βρίσκονται πολλά μαζί βγαίνουν όλα εκτός ορίων.

Lucy
08-09-10, 12:44
Βεβαια οταν τη ρωτησα γιατι τον αλλαξανε ρουχα μου ειπε "δεν ξερω, εγω καποιοες ωρες λειπω, πηγαινω στο γραφειο η αλλη κυρια τον αλλαξε" ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ Η ΑΛΛΗ ΚΥΡΙΑ ΜΕΝΕΙ ΜΕ 31 ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!
Αν ειναι ετσι λοιπον, δικαιολογημενα η 20 χρονη ΑΛΛΗ ΚΥΡΙΑ δεν μπορει να τα βγαλει περα με τα ταρζανακια.. ελλειψη προσωπικου λενε...κι αυτες που ειναι φευγουν απο δω κι απο κει.... σημερα ενας κυριος την ωρα που περιμενα το παιδι, ηρθε με αδεια χερια, μπηκε μεσα, εκανε ενα νοημα σε μια απ τις κυριες, και βγηκε μετα απο λιγο με μια σακουλα με 4 λιτρα γαλατα.... περισσευουν και κουβαλανε και στα σπιτια τους????
Τελοσπαντων, τοπαιδι μου ξανατονιζω ειναι ζωηρο, στην φαση του χορευω και τραγουδαω, τι να πω...καθε μερα παραππονα..... Σας ευχαριστω κυρια Στυλιανακη....ειλικρινα...

- Όλα τα παιδιά είναι "ζωηρά" σε αυτή την ηλικία.
- Προφανώς και δεν είναι αρκετές οι κοπέλες για να διαχειριστούν 30 παιδιά (αλλά αυτό είναι πρόβλημα δικό τους να δουν πως θα το αντιμετωπίσουν)
- Παίζει ρόλο το πως αντιμετωπίζουν οι ίδιες τα παιδιά. Τα παίρνουν με το καλό? Έχουν το ρόλο παιδαγωγού ή το ρόλο φύλακα?
- Όσο για τις πάνες, προφανώς πες τους και σκοπεύω να του της κόψω (δεν περίμενα εσάς να μου το πείτε), αλλά αυτό δεν γίνεται από τη μία μέρα στην άλλη

ANDEDANTINOS
08-09-10, 12:52
Εμενα τα παιδια μου σε δημοτικο παιδικο σταθμο απο την Παρασκευη τα κρατανε μονο 1,5 ωρα την ημερα ( για προσαρμογη λενε και καλα )
Πως θα προσαρμοστει το παιδι μεσα σε 1,5 ωρα οταν την ωρα που παει να συνηθησει τον χωρο και να γνωρισει τα παιδακια φευγει ?
ΑΥτο θα γινει για 1-2 εβδομαδες !
Οταν δε ρωτησα την δασκαλα γιατι τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα η προσαρμογη και
με τις δουλειες μας τι θα γινει ?
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΗΤΑΝ
Δεν θα πρεπει να στηριζεστε στον παιδικο σταθμο και θα πρεπει να εχετε εναλλακτικη λυση
ΑΜΑ ΕΙΧΑ ΘΑ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑ 2,5 της απαντησα

mariapap82
08-09-10, 13:05
2 βδομαδες προσαρμογη πολυ ειναι! Βασικα πρεπει να ακουλουθειται μια τακτικη αναλογα με την ανταποκριση του παιδιου. Εμεις ξεκινησαμε την προηγουμενη Δευτερα ειχα παρει αδεια (βασικα ειχα ακομα την καλοκαιρινη) και τους ειχα πει οτι εχουμε μια βδομαδα για προσαρμογη.
Την πρωτη μερα τον αφησα 1 ωρα και φρικαρε, τη δευτερη μερα τον αφησα και οταν πηρα να δω αν εχεις σταματησει να κλαιει μετα απο 1,5 ωρα με πηραν μου ειπαν οτι με ζηταει και να αποφασισω εγω αν θελω να τον ζορισουμε ή να παω να τον παρω και πηγα και τον πηρα!Την 3η μερα τον αφησα 3 ωρες εκλαψε οταν τον αφησα για 5 λεπτα και μετα ΟΚ απλως δεν εβαλε μπουκια στο στομα. Την 4η μερα τον αφησα 4 ωρες εκλαψε ελαχιστα και σαρωσε οτι του εδωσαν για φαγητο. Την 5η μερα το ιδιο μονο που δεν εκλαψε καθολου!
Αυτη τη Δευτερα ξεκινησε να κοιμαται κιολας γιατι τον αφησα 8ωρο! Νομιζω οτι ηταν ιδανικη η προσαρμογη!
Πιστευω οτι ειναι θεμα της δασκαλας ποσο καλη ειναι να ενταξει ενα καινουριο παιδι στο σταθμο να το παλεψει και να ξερει πως θα ηρεμησει ενα παιδι που φρικαρει. Ο Χαρης απο την 3η μερα φευγοντας φιλαει τη δασκαλα του!!!!

katerinak
08-09-10, 13:18
Εμενα τα παιδια μου σε δημοτικο παιδικο σταθμο απο την Παρασκευη τα κρατανε μονο 1,5 ωρα την ημερα ( για προσαρμογη λενε και καλα )
Πως θα προσαρμοστει το παιδι μεσα σε 1,5 ωρα οταν την ωρα που παει να συνηθησει τον χωρο και να γνωρισει τα παιδακια φευγει ?
ΑΥτο θα γινει για 1-2 εβδομαδες !
Οταν δε ρωτησα την δασκαλα γιατι τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα η προσαρμογη και
με τις δουλειες μας τι θα γινει ?
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΗΤΑΝ
Δεν θα πρεπει να στηριζεστε στον παιδικο σταθμο και θα πρεπει να εχετε εναλλακτικη λυση
ΑΜΑ ΕΙΧΑ ΘΑ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑ 2,5 της απαντησα

ειναι παρα πολυ καλο αυτο που κανουν.το παιδι βιωνει το αγχος του αποχωρισμου κ αν μεινει απο την αρχη πολλες ωρες θα νιωσει την εγκαταλειψη απο την μητερα.

μακαρι να ειχαμε την δυνατοτητα στα νηπιαγωγει να κανουμε 2 βδομαδες προσαρμογη

η δουλεια ειναι ενα μεγαλο προβλημα για σας αλλα το σημαντικο ειναι το παιδι σας να αλλαξει περιβαλλον ομαλα. δε νομιζω καμια δασκαλα να θελει να πιεζονται κ να στρεσαρονται τα παιδια.

στο κατω κατω δειξτε εμπιστοσυνη..ειναι πιο ειδικες σ αυτον τον τομεα..

katerinak
08-09-10, 13:21
[QUOTE=mariapap82;1692090]2 βδομαδες προσαρμογη πολυ ειναι! Βασικα πρεπει να ακουλουθειται μια τακτικη αναλογα με την ανταποκριση του παιδιου. QUOTE]

δεν ειναι πολυ..σκεψου οτι ναι μεν ενα παιδι θα προσαρμοστει σε 2 μερες κ αλλο σε 2 βδομαδες αλλα δεν μπορει να ανοιγει η πορτα καθε μιση ωρα..παιδια υπαρχουν μεσα,δεν γινεται να υπαρχει εκθεση στον κινδυνο συνεχεια.καλυτερα μια τακτικη για ολα λοιπον

mariapap82
08-09-10, 13:27
Το καθε παιδι αντιδραει διαφορετικα δε συμφωνω να ακουλουθειται ιδια τακτικη σε ολα. Το 2 βδομαδες ειπα οτι ειναι πολυ γιατι οπως ελεγε η ANDEDANTINOS αν αυτοι διωχνουν το παιδι μετα απο 1,5 ωρα ενω αυτο θελει να κατσει τοτε κανουν την προσαρμογη πιο δυσκολη και χρονοβορα ειναι και δημοτικος ο παιδικος οποτε μαλλον ειναι και ευθυνοφοβοι ολοι εκει.

katerinak
08-09-10, 13:31
Το καθε παιδι αντιδραει διαφορετικα δε συμφωνω να ακουλουθειται ιδια τακτικη σε ολα. Το 2 βδομαδες ειπα οτι ειναι πολυ γιατι οπως ελεγε η ANDEDANTINOS αν αυτοι διωχνουν το παιδι μετα απο 1,5 ωρα ενω αυτο θελει να κατσει τοτε κανουν την προσαρμογη πιο δυσκολη και χρονοβορα ειναι και δημοτικος ο παιδικος οποτε μαλλον ειναι και ευθυνοφοβοι ολοι εκει.

δεχτειτε οτι οι κοπελες εχουν σπουδασει κ ξερουν κατι παραπανω.ετσι απλα.
το ευθυνοφοβοι ειναι μια ερμηνεια δικη σου που ειναι στον αερα κ μπορουμε να την πουμε για ολους

kounelitsa
08-09-10, 13:33
Απαράδεκτη η συμπεριφορά αν όντως σου τα είπαν έτσι (κρατάω μια επιφύλαξη γιατί έχω δει διάφορα, οι γονείς τα παίρνουν πολλες φορες λίγο υπερβολικά..και δεν παραδέχονται τυχον προβληματάκια συμπεριφοράς -δεν αναφέρονται ως προβλήματα αλλά ως δυσκολίες).
Συνεχίζω λοιπόν....ειναι πολυυυυυυυ νωρις για να βγάλει κανεις συμπέρασμα πόσο μάλλον αν δεν είναι "ειδικός".... καθήκον τους είναι φυσικά και να σε ενημερώνουν, πολλες φορές γίνεται μπροστά στο παιδί για να το πάρει κι εκείνο στα σοβαρα.
Βεβαια διάγνωση δεν γίνεται σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση και ο τρόπος πάντα πρεπει να είναι γλυκός και καθησυχαστικός γιατί κάθε γονιός παντα ανησυχεί για το παιδί του.
Προς το παρόν μην αγχώνεσαι!! Αφού ο γιατρός σου είναι καθετος οτι δεν υπάρχει πρόβλημα, μη μασας!!! Στην τελική γι αυτο είναι οι δασκαλες εκεί για να επιβάλλουν την τάξη (δεν είναι εύκολο) αλλά και για να ενημερώνουν τους γονεις.
Δες το από την καλή μεριά τουλάχιστον εσένα σε ενημερώνουν, υπάρχουν κι άλλες που δεν δίνουν σημασία ...........
οσο για τις πάνες.....δεν είναι προυπόθεση να τις έχει κόψει για να τον πάρουν?

ANDEDANTINOS
08-09-10, 13:38
τοτε κανουν την προσαρμογη πιο δυσκολη και χρονοβορα ειναι και δημοτικος ο παιδικος οποτε μαλλον ειναι και ευθυνοφοβοι ολοι εκει.[/QUOTE]

Και οχι μονο αυτο τους βολευει για να πηγιανουν και στο σπιτακι τους
Δηλαδη στους ιδιωτικους παιδικους σταθμους που τα κρατανε απο την πρωτη μερα
τα πιεζουν εκει τα παιδια ΕΝΩ ΣΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ειναι ποιο προστατευτικοι

ΑΣ ΟΨΕΤΕ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ

mariapap82
08-09-10, 13:42
δεχτειτε οτι οι κοπελες εχουν σπουδασει κ ξερουν κατι παραπανω.ετσι απλα.
το ευθυνοφοβοι ειναι μια ερμηνεια δικη σου που ειναι στον αερα κ μπορουμε να την πουμε για ολους

γιατι τετοια επιθεση? δεν το καταλαβαινω! Εγω ειπα τη γνωμη μου οτι το καθε παιδι ειναι διαφορετικο και πρεπει να αντιμετωπιστει διαφορετικα απο τους "ειδικα καταρτισμενους" ακομα κι αν του παρει 3 μηνες να προσαρμοστει. Το να βαλουμε ολα τα παιδια στο ιδιο σακι δεν δειχνει καταρτιση. Ο παιδικος ειναι μεγαλη αλλαγη για τα παιδια ειναι ενα νεο περιβαλλον οπου θα συναναστραφουν με συνομιληκους αλλα και ανθρωπους που θα αναλαβουν να τα φροντισουν αντικαθιστωντας τη φροντιδα της μαμας γιατι η μαμα δουλευει! πρεπει να ο δασκαλος-παιδαγωγος να ερθει "κοντα" με το καθε παιδι να δει τις ιδιαιτερες αναγκες του και αναλογως να του συμπεριφερθει ωστε το παιδι να νιωσει ασφαλεια στον παιδικο και να χαιρεται οταν βρισκεται εκει.
Παραλληλα η μητερα παρακολουθει τη δασκαλα-παιδαγωγο για να δει αν οντως οι πρακτικες της εχουν ευεργετικο οφελος στο παιδι. Το οτι εχουν σπουδασει δεν σημαινει τιποτα το ζητουμενο ειναι αν οντως ειναι ικανες να φροντισουν τα παιδια, να βοηθησουν την αναπτυξη τους, να ενισχυσουν τη φαντασια τους και να τα βοηθησουν να περασουν επικοδομητικα και ευχαριστα την ωρα τους.

katerinak
08-09-10, 13:44
τοτε κανουν την προσαρμογη πιο δυσκολη και χρονοβορα ειναι και δημοτικος ο παιδικος οποτε μαλλον ειναι και ευθυνοφοβοι ολοι εκει.

ΑΣ ΟΨΕΤΕ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ[/QUOTE]

το ωραριο το κανουν ολοι!ειτε μαζι ειτε χωρια!

γιατι δεν ρωτας εναν σχολικο συμβουλο να οσυ λυσει τις αποριες αφουν δεν πιστευεις εμενα η καποια αλλη που ειναι αυτη η δουλεια της;

katerinak
08-09-10, 13:45
γιατι τετοια επιθεση? δεν το καταλαβαινω! Εγω ειπα τη γνωμη μου οτι το καθε παιδι ειναι διαφορετικο και πρεπει να αντιμετωπιστει διαφορετικα απο τους "ειδικα καταρτισμενους" ακομα κι αν του παρει 3 μηνες να προσαρμοστει. Το να βαλουμε ολα τα παιδια στο ιδιο σακι δεν δειχνει καταρτιση. Ο παιδικος ειναι μεγαλη αλλαγη για τα παιδια ειναι ενα νεο περιβαλλον οπου θα συναναστραφουν με συνομιληκους αλλα και ανθρωπους που θα αναλαβουν να τα φροντισουν αντικαθιστωντας τη φροντιδα της μαμας γιατι η μαμα δουλευει! πρεπει να ο δασκαλος-παιδαγωγος να ερθει "κοντα" με το καθε παιδι να δει τις ιδιαιτερες αναγκες του και αναλογως να του συμπεριφερθει ωστε το παιδι να νιωσει ασφαλεια στον παιδικο και να χαιρεται οταν βρισκεται εκει.
Παραλληλα η μητερα παρακολουθει τη δασκαλα-παιδαγωγο για να δει αν οντως οι πρακτικες της εχουν ευεργετικο οφελος στο παιδι. Το οτι εχουν σπουδασει δεν σημαινει τιποτα το ζητουμενο ειναι αν οντως ειναι ικανες να φροντισουν τα παιδια, να βοηθησουν την αναπτυξη τους, να ενισχυσουν τη φαντασια τους και να τα βοηθησουν να περασουν επικοδομητικα και ευχαριστα την ωρα τους.

σωστα τα λες.αρα για να γινουν ολα αυτα πρεπει να υπαρχει κ ενα περιβαλλονεμπιστοσυνης που δεν δημιουργειται αν καθησουν 6 ωρες τα παιδια απο την πρωτη μερα!

ακομη κοι φανταροιεχουν βδομαδα προσαρμογης..

mariapap82
08-09-10, 13:48
σωστα τα λες.αρα για να γινουν ολα αυτα πρεπει να υπαρχει κ ενα περιβαλλονεμπιστοσυνης που δεν δημιουργειται αν καθησουν 6 ωρες τα παιδια απο την πρωτη μερα!

ακομη κοι φανταροιεχουν βδομαδα προσαρμογης..

ειπα εγω να καθισει 6 ωρες απο την πρωτη μερα? μηπως δεν διαβασες την εβδομαδα προσπαρμογης που περιεγραψα στο δικο μας παιδικο? Το ιδιο το παιδι σου δειχνει ποσο θελει να κατσει την 1η μερα και τη 2η και την 3η.....

ANDEDANTINOS
08-09-10, 13:53

ΑΣ ΟΨΕΤΕ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ

γιατι δεν ρωτας εναν σχολικο συμβουλο να οσυ λυσει τις αποριες αφουν δεν πιστευεις εμενα η καποια αλλη που ειναι αυτη η δουλεια της;[/QUOTE]

απαντηση 1
Πρωτον δεν ξερω τι δουλεια κανεις και ουτε με αφορα ( γιατι δεν αναφερθηκα προσωοικα σε εσενα ) απλα λεω αυτα που βλεπω και δεν μου αρεσουν

απαντηση 2

Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι η δασκαλα των παιδιων μου ( που τα διωχνει στις 9 30 το πρωι )
εκεινη ειναι στον παιδικο μεχρι της 4 και οντως ειναι τι κανει ? ( ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ )

ANDEDANTINOS
08-09-10, 13:55
ειπα εγω να καθισει 6 ωρες απο την πρωτη μερα? μηπως δεν διαβασες την εβδομαδα προσπαρμογης που περιεγραψα στο δικο μας παιδικο? Το ιδιο το παιδι σου δειχνει ποσο θελει να κατσει την 1η μερα και τη 2η και την 3η.....

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝ

mariapap82
08-09-10, 13:56
ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝ

Τουλαχιστον τη δευτερη βδομαδα τι σου ειπαν θα τα κρατανε πιο πολυ?

ANDEDANTINOS
08-09-10, 14:00
Τουλαχιστον τη δευτερη βδομαδα τι σου ειπαν θα τα κρατανε πιο πολυ?

Η προσαρμογη λεει μπορει να παρει και 1 -2 και 3 εβδομαδες και μεχρι τοτε το προγραμμα θα ειναι ετσι 1,5 ωρα
Και εμεις με τιςδουλειες μας τι θα κανουμε ?

katerinak
08-09-10, 14:03
γιατι δεν ρωτας εναν σχολικο συμβουλο να οσυ λυσει τις αποριες αφουν δεν πιστευεις εμενα η καποια αλλη που ειναι αυτη η δουλεια της;

απαντηση 1
Πρωτον δεν ξερω τι δουλεια κανεις και ουτε με αφορα ( γιατι δεν αναφερθηκα προσωοικα σε εσενα ) απλα λεω αυτα που βλεπω και δεν μου αρεσουν

απαντηση 2

Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι η δασκαλα των παιδιων μου ( που τα διωχνει στις 9 30 το πρωι )
εκεινη ειναι στον παιδικο μεχρι της 4 και οντως ειναι τι κανει ? ( ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ )[/QUOTE]

η παροτρυνση για τη συμβουλο ισχυει γιατι οντως θα ενημερωσει για πολλες αποριες

δεν ξερω μεχρι ποια ωρα ειναι το υποχρεωτικο τους ωραριο.

στο δικο μου νηπιαγωγειο την εβδομαδα προσαρμογης καθομαστε απο κοινου απο το πρωι μεχρι το μεσημερι.δεν λειτουργει το ολοημερο τμημα οποτε η μια εκπαιδ ερχεται κ κανει το ωραριο της το πρωι

mariapap82
08-09-10, 14:05
Η προσαρμογη λεει μπορει να παρει και 1 -2 και 3 εβδομαδες και μεχρι τοτε το προγραμμα θα ειναι ετσι 1,5 ωρα
Και εμεις με τιςδουλειες μας τι θα κανουμε ?

:shock: Μηπως εννοουσαν τη συνολικη προσαρμογη? Μηπως την επομενη εβδομαδα τα κρατανε 3-4 ωρες και μετα την 3η 5-6 ωρες? Γιατι αλλιως ειναι απαραδεχτοι ποιος ο ρολος του παιδικου τοτε? Να πεις οτι ενα παιδακι ειναι πολυ δυσκολο και δεν καθεται με τιποτα ε τοτε να το αφησεις να προσαρμοστει πιο αργα και να παρει το χρονο του αλλα αυτο κατανταει κοροιδια! Ειπαμε να προσφερει κατι το κρατος αλλα να το προσφερει καλα οχι ετσι!

ANDEDANTINOS
08-09-10, 14:10
η παροτρυνση για τη συμβουλο ισχυει γιατι οντως θα ενημερωσει για πολλες αποριες

στο δικο μου νηπιαγωγειο την εβδομαδα προσαρμογης καθομαστε απο κοινου απο το πρωι μεχρι το μεσημερι.δεν λειτουργει το ολοημερο τμημα οποτε η μια εκπαιδ ερχεται κ κανει το ωραριο της το πρωι[/QUOTE]

katerinak και για να βρω τον συμβουλο που μπορω να απευθυνθω

katerinak
08-09-10, 14:14

στο δικο μου νηπιαγωγειο την εβδομαδα προσαρμογης καθομαστε απο κοινου απο το πρωι μεχρι το μεσημερι.δεν λειτουργει το ολοημερο τμημα οποτε η μια εκπαιδ ερχεται κ κανει το ωραριο της το πρωι

katerinak και για να βρω τον συμβουλο που μπορω να απευθυνθω[/QUOTE]

κοιτα που ανηκει το σχολειο.

ρωτα αν κανει καλο στο παιδι.
οχι αν βολευει το γονιο αν ειναι σωστο η οχι.

ρωτα παιδαγωγικα.αν καταλαβει οτι σ ενδιαφερει το παιδαγωγικο κομματι θα μιλησει ειλικρινα.αν νομιζει οτι απλα θες να διαμαρτυρηθεις,επειδη κ εκεινη υπαλληλος ειναι δε θα παρει παιδαγωγικη θεση αλλα διοικητικη πχ η θεση του υπουργειου για τα νηπιαγωγεια ειναι απο την πρωτη μερα 8ωρο.εγκληματικο δηλ

LA LATINA
08-09-10, 20:04
εχασα λιγο τη μπαλα της συζητησης, αορρυ παιδια...καποιος με ρωτησε, ναι τα παιρνουν και με πανες σ αυτον τον σταθμο, και σκοτωθηκαμε μεχρι να μπουμε καθοτι δημοτικος,αλλα το πηραν το παιδι γιατι εγω εχω σοβαρο προβλημα υγειας (κινητικο) παρολα αυτα τις κοψαμε τις πανες, απλα ειπα τις πρωτες μερες για να μην ξεχαστει και τα κανει ολα λιμπα, επειδη εχει λιγες μερες που τις κοψαμε, να τον αφηνα με πανα...
αυτα τα περι καταρτισης και σπουδων παιδια, αλλου να τα πειτε.... κι εγω της δουλειας ειμαι και ξερω, δεν ειμαι ασχετη.... ο μονος λογος που παμε σε δημοσιο ειναι οτι δε φτανουν τα ρημαδια για ιδιωτικο, αυτο δε σημαινει ομως οτι τα παιδια μας τα εχουμε για πεταμα, ενταξει???

Ellemphriem
08-09-10, 21:12
κοιτα που ανηκει το σχολειο.

ρωτα αν κανει καλο στο παιδι.
οχι αν βολευει το γονιο αν ειναι σωστο η οχι.

ρωτα παιδαγωγικα.αν καταλαβει οτι σ ενδιαφερει το παιδαγωγικο κομματι θα μιλησει ειλικρινα.αν νομιζει οτι απλα θες να διαμαρτυρηθεις,επειδη κ εκεινη υπαλληλος ειναι δε θα παρει παιδαγωγικη θεση αλλα διοικητικη πχ η θεση του υπουργειου για τα νηπιαγωγεια ειναι απο την πρωτη μερα 8ωρο.εγκληματικο δηλ

Δεν θα μπορουσα εδω να συμφωνησω πιο πολυ μαζι σου πραγματικα....

katerinak
08-09-10, 21:51
.... ο μονος λογος που παμε σε δημοσιο ειναι οτι δε φτανουν τα ρημαδια για ιδιωτικο, αυτο δε σημαινει ομως οτι τα παιδια μας τα εχουμε για πεταμα, ενταξει???

τι σε κανει να πιστευεις οτι οι δασσκαλες του ιδιωτικου ειναι πιο καταρτισμενες;

Melina22
08-09-10, 22:08
Το αντίθετο μάλλον...Αν δεν ήταν υποχρεωμένοι να έχουν ένα τουλάχιστον άτομο από πανεπιστήμιο λόγω νόμου θα λειτουργούσαν μόνο με άτομα από ιεκ καθώς ο μισθός έχει διαφορά. Δεν εννοώ φυσικά πως υστερούν τα άτομα που δεν έχουν τελειώσει πανεπιστήμιο απλά θέλω να τονίσω πως τους επιχειρηματίες δεν τους νοιάζει η κατάρτιση αρκεί να μην πληρώνουν. Και φυσικά δεν μιλάω για όλους αλλά για μεγάλο μέρος αυτών.

Αλλά ακόμα κ να έχουν άτομα καταρτισμένα κ το εννοώ γενικά δηλ άτομα με γνώση εμπειρία κ σύγχρονες παιδαγωγικές απόψεις, προκειμένου να φανεί στους γονείς ότι κάνουν δουλειά, τις αναγκάζουν πολλές φορές να μη λειτουργούν με βάση τα όσα έμαθαν...και επιβάλλουν πράγματα που δεν έχουν καμία σχέση με τις ανάγκες των νηπίων κ τους στόχους του νηπιαγωγείου.

marsolan
08-09-10, 22:10

katerinak και για να βρω τον συμβουλο που μπορω να απευθυνθω[/QUOTE]

να σου απαντησω εγω για τους συμβουλους(δεν ισχυει για ολους,ειναι ομως δεδομενο οτι ισχυει για αρκετους)???
το οτι εχουν κανει σπουδες παραπανω απο εναν απλο εκπαιδευτικο δεν σημαινει οτι ξερουν καλυτερα να δωσουν λυσεις,δεν σημαινει οτι ειναι πιο ευαισθητοι,πολλοι απο αυτους εχουν χρονια να μπουν στην ταξη και μονο στον τιτλο τους εφησυχαζουν.Σπανια κανουν σωστες ενημερωσεις για οσα πρεπει να ξερει κανεις και μην νομιζεις οτι ειναι παντα διπλα στο εκπαιδευτικο ή τον γονιο.
Τελοσπαντων,καλο θα ηταν οι εκπαιδευτικοι ολων των βαθμιδων και ιδιαιτερα οσοι ασχολουνται με μικρα παιδακια να ειμαστε ευαισθητοποιημενοι και γλυκεις κυριως απεναντι στα ζουζουνακια που σιγα-σιγα μαθαινουν τι εστι σχολειο.
Οσο για τις απαντησεις των νηπιαγωγων στις μαμαδες παραπανω???ασχολιαστες τις αφηνω!!!

katerinak
08-09-10, 22:14
katerinak και για να βρω τον συμβουλο που μπορω να απευθυνθω

να σου απαντησω εγω για τους συμβουλους(δεν ισχυει για ολους,ειναι ομως δεδομενο οτι ισχυει για αρκετους)???
το οτι εχουν κανει σπουδες παραπανω απο εναν απλο εκπαιδευτικο δεν σημαινει οτι ξερουν καλυτερα να δωσουν λυσεις,δεν σημαινει οτι ειναι πιο ευαισθητοι,πολλοι απο αυτους εχουν χρονια να μπουν στην ταξη και μονο στον τιτλο τους εφησυχαζουν.QUOTE]

δεν αντιλεγω!αλλα καπου πρεπει να απευθυνθουν αφου η γνωμη των εκπαιδευτικων δεν μετραει για αυτες τις μαμαδες

rkt
08-09-10, 22:22
Τι είναι αυτά που διαβάζω βρε παιδιά? Έχω θυμώσει.
Και εμένα πήγαν σταθμό φέτος, ιδιωτικό αν αυτό έχει να κάνει.
Προσαρμογή κάναμε μόνον τις πρώτες 3 μέρες από τις 9 μέχρι τις 1:30.
Μετά κανονικά. Δεν έχουν κόψει τις πάνες, αλλά μέσα σε 3 μέρες, πλέον δεν φορούν καθόλου στον παιδικό, και άρχισαν και στο σπίτι, σήμερα η υπεύθυνη του σταθμού μου είπε να μην τους φοράω πάνα ούτε το πρωί που τις παίρνουν με το σχολικό (με το που πάνε στο σταθμό τους τις βγάζει).
Και αν συμβεί ατύχημα μέσα στο σχολικό? της λέω.
Ε, και? η απάντηση!:shock:

katerinak
08-09-10, 22:29
Δεν έχουν κόψει τις πάνες, αλλά μέσα σε 3 μέρες, πλέον δεν φορούν καθόλου στον παιδικό, και άρχισαν και στο σπίτι, σήμερα η υπεύθυνη του σταθμού μου είπε να μην τους φοράω πάνα ούτε το πρωί που τις παίρνουν με το σχολικό (με το που πάνε στο σταθμό τους τις βγάζει).
:

δεν μπορεις να πιεσεις ενα παιδι να βγαλει την πανα.τι παει να πει μεσα σε 3 μερες;ηταν ετοιμο δηλ κ το εκανε στον παιδικο;δενε ιναι ετσι απλα τα πραγματα για χαρη του εντυπωσιασμου..

ANDEDANTINOS
09-09-10, 08:33
[QUOTE=rkt;1692927]Τι είναι αυτά που διαβάζω βρε παιδιά? Έχω θυμώσει.
Και εμένα πήγαν σταθμό φέτος, ιδιωτικό αν αυτό έχει να κάνει.
Προσαρμογή κάναμε μόνον τις πρώτες 3 μέρες από τις 9 μέχρι τις 1:30.
Μετά κανονικά.

Αλλο στο δημοσιο και αλλο στον ιδιωτικο παιδικο σταθμο η μερα με την νυχτα ειναι παιδια και το λεω και λυπαμαι που το λεω γιατι και εγω αναγκαστηκα και τα πηγα στο δημοσιο ( λογω οικονομικων )

Nefelirene
09-09-10, 09:03
Πάντως και εμένα όλα αυτά που γράφεις για το παιδάκι σου μου δίνουν την εικόνα φυσιολογικού παιδιού που απλά ήταν όπως είπες και εσύ πολύ καιρό με μαμά ,γιαγιά παππού κτλ.και τώρα βρέθηκε με παιδάκια και προσπαθεί να προλάβει να τα κάνει ΄ολα.Η μικρή μου ήταν κάπως έτσι όταν πηγε πρώτη φορά παιδικό πέρσι για την ακρίβεια έκανε και κάτι χειρότερο ήταν κολλημένη στην δασκάλα της,κυριολεκτικά ένοιωθε΄ότι της άνηκε και απο φόβο ίσως ήταν συνέχεια μαζι΄της όλη την ωρά μιλούσε κτλ.(και μιλάει ασταμάτητα πίστεψε με)βέβαια ο σταθμός ιδιωτικός δεν μου είπαν να πάω να τηνπάρω αλλά βρήκαν τα κουμπία της και έτσι λύθηκε το πρόβλημα.Φέτος έχει αλλάξει τάξη γιατί μεγάλωσε ε λοιπόν απο ότι μου λεει η καινούρια δασκάλα ζήτημα να κοιμάται το πολύ μια ώρα το μεσημέρι για να προλάβει να παίξει με τα καινούρια παιχνίδια:roll:Πόσο μάλλον ο μικρός σου που βιώνει πρώτη φορά ενα τέτοιο συναίσθημα φυσικό δεν είναι να αποσυντονίζετε ισως του χρειάζεται λίγος χρόνος παραπάνω για να ακολουθήσει κάποιους "κανόνες "σε συγκριση με τα αλλα παιδάκια.

LA LATINA
09-09-10, 11:56
Καλη μου κοπελα δεν ξερω γιατι εισαι τοσο αδικη με τις μαμαδες... δεν ειμαι καθολου περιεργη, ουτε απ αυτες που δεν πειθονται απο τους εκπαιδευτικους, αντιθετα η γνωμη τους με απασχολησε τοσο που πηγα και στον γιατρο μου και σε παιδοψυχολογο και ολοι ειπαν "η περιοδος προσαρμογης ειναι 15-30 μερες!" αν δεν με ενοιαζε η γνωμη των καταρτισμενων δασκαλων, απλα θα τις εγραφα στα παλια μου τα παπουτσια....
τι διαφορα εχει για μενα το δημοσιο???????? εχεις ζησει μηπως στο εξωτερικο???? γιατι εδω ειναι Ε Λ Λ Α Δ Α !!!η ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ κοριτσι μου!!! και μονο αυτο....μπορει να σπουδασαν παραπανω, να ξερουν πιο πολλα, αλλα δεν τις κουναει τιποτα...και το ξερουν!!! στον ιδιωτικο αμα παραπονεθουν δυο τρεις γονεις τις πηρε και τις σηκωσε....διαφωνεις?????
Σημερα πηγα το παιδι μου στις 8.30, και με το που ειπε το παιδι ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΥΡΙΑ η δευτερη κουβεντα ηταν "ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΜΟΝΟ ΣΗΜΕΡΑ" εχεις να μου πεις κατι γι αυτο???? με το ΚΑΛΗΜΕΡΑ>>ουτε επαιξε, ουτε γκρινιαξε, ουτε πειραξε κανεναν.....με το ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΔΑΝ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ !!!
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΤΕ????? οταν δε ειπα οτι μιλησα με παιδοψυχολογο και ειπε σιγα σιγα να καθεται οσο και τα αλλα παιδακια η απαντηση ηταν "Ο ΠΑΙΔOΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ, ΔΕ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΔΩ, ΕΓΩ ΕΛΕΙΠΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ Η ΚΑΗΜΕΝΗ Η ΑΛΛΗ ΚΥΡΙΑ (ΑΠ ΤΙΣ 2 ) ΗΤΑΝ ΜΕ 30 ΠΑΙΔΑΚΙΑ" Εσυ αυτο το λες καταρτιση???? αφου αυτη με εστειλε σε παιδοψυχολογο!!!!!!!!!!
Δε θα ηθελα με τιποτα να μου χαιδευουν τα αυτια επειδη πληρωνω σε ιδιωτικο αν το θετεις ετσι, αλλα νομιζω οτι εδω τρεχει κατι..... δεν ειναι τυχαιο οτι οι αιτησεις ηταν 350 και πηραν μονο 100...ποιος ξερει ποιον θελουν να χωσουν και με φτανουν στα ορια μου για να φυγω... αλλα δεν καταλαβανε καλα!!!

madrid05
09-09-10, 12:20
Δεν ξερω αν εχεις δίκιο σε αυτα που λες, αλλά δυστυχως με τον τρόπο που λειτουργούν ορισμένοι δημ.υπαλληλοι αυτα μας βαζουν σε διαδικασια να υποπτευομαστε!
Ειναι κριμα!Μετα αντε να αφησεις το παιδακι σου και να εισαι σίγουρη...

daisy
09-09-10, 13:37
Δεν γνωρίζω κάτι σε σχέση με όσα περιγράφετε, θα πω μόνο ότι κι εμείς φέτος αρχίζουμε βρεφικό. Σε ιδιωτικό. Η προσαρμογή θα κρατήσει σε χρόνο παραμονής μία εβδομάδα + η επόμενη Δευτέρα. Θα πάει τις 2 πρώτες μέρες από 1-1,5 ώρα κι όχι παραπάνω για να θέλει να ξαναπάει και την επόμενη και μέσα στη βδομάδα θα πιάσει το 8ωρο. Και τις πρώτες μέρες θα ξεκινήσουν από την αυλή, για να μην του φανεί ότι τον φυλακίζουν.
Την επόμενη Δευτέρα θα ξαναγίνει προσαρμογή (γιατί μεσολαβεί Σ/Κ) και θα αρχίσει προσαρμογή για το σχολικό. Αλλά η υπεύθυνη μου είπε ότι ο πρώτος μήνας είναι στην ουσία η προσαρμγή.
Πάντως κι εγώ, αν και δουλεύουμε και οι δύο, θα πάρω αν χρειαστεί και άνευ αποδοχών (αν και δεν μου περισσεύουν) προκειμένου να διαφυλάξω την ψυχούλα του μωρού μου. Όσο πιο ήπια, τόσο το καλύτερο.
Και σε σχέση με το προσωπικό θα είναι για την τάξη του μία νηπιαγωγός και 2 βοηθοί που δεν είναι καν απόφοιτοι, είναι κορίτσια που κάνουν πρακτική...

Melina22
09-09-10, 23:45
Καλη μου κοπελα δεν ξερω γιατι εισαι τοσο αδικη με τις μαμαδες... δεν ειμαι καθολου περιεργη, ουτε απ αυτες που δεν πειθονται απο τους εκπαιδευτικους, αντιθετα η γνωμη τους με απασχολησε τοσο που πηγα και στον γιατρο μου και σε παιδοψυχολογο και ολοι ειπαν "η περιοδος προσαρμογης ειναι 15-30 μερες!" αν δεν με ενοιαζε η γνωμη των καταρτισμενων δασκαλων, απλα θα τις εγραφα στα παλια μου τα παπουτσια....
τι διαφορα εχει για μενα το δημοσιο???????? εχεις ζησει μηπως στο εξωτερικο???? γιατι εδω ειναι Ε Λ Λ Α Δ Α !!!η ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ κοριτσι μου!!! και μονο αυτο....μπορει να σπουδασαν παραπανω, να ξερουν πιο πολλα, αλλα δεν τις κουναει τιποτα...και το ξερουν!!! στον ιδιωτικο αμα παραπονεθουν δυο τρεις γονεις τις πηρε και τις σηκωσε....διαφωνεις?????
Σημερα πηγα το παιδι μου στις 8.30, και με το που ειπε το παιδι ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΥΡΙΑ η δευτερη κουβεντα ηταν "ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΜΟΝΟ ΣΗΜΕΡΑ" εχεις να μου πεις κατι γι αυτο???? με το ΚΑΛΗΜΕΡΑ>>ουτε επαιξε, ουτε γκρινιαξε, ουτε πειραξε κανεναν.....με το ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΔΑΝ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ !!!
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΤΕ????? οταν δε ειπα οτι μιλησα με παιδοψυχολογο και ειπε σιγα σιγα να καθεται οσο και τα αλλα παιδακια η απαντηση ηταν "Ο ΠΑΙΔOΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ, ΔΕ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ, ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΔΩ, ΕΓΩ ΕΛΕΙΠΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ Η ΚΑΗΜΕΝΗ Η ΑΛΛΗ ΚΥΡΙΑ (ΑΠ ΤΙΣ 2 ) ΗΤΑΝ ΜΕ 30 ΠΑΙΔΑΚΙΑ" Εσυ αυτο το λες καταρτιση???? αφου αυτη με εστειλε σε παιδοψυχολογο!!!!!!!!!!
Δε θα ηθελα με τιποτα να μου χαιδευουν τα αυτια επειδη πληρωνω σε ιδιωτικο αν το θετεις ετσι, αλλα νομιζω οτι εδω τρεχει κατι..... δεν ειναι τυχαιο οτι οι αιτησεις ηταν 350 και πηραν μονο 100...ποιος ξερει ποιον θελουν να χωσουν και με φτανουν στα ορια μου για να φυγω... αλλα δεν καταλαβανε καλα!!!

Όσο άσχημες κ να είναι οι συνθήκες δουλειάς κ όση πίεση κ αν νιώθεις, η ευγένεια είναι απαραίτητη απέναντι στους γονείς. Θα μπορούσε να σου μιλήσει με πιο όμορφο τρόπο σίγουρα. Ο ψυχολόγος τι είπε σε γενικές γραμμές;

LA LATINA
10-09-10, 09:28
ειπε οτι μετα απο ενα μηνα προσαρμογης θα δουμε αν το παιδι χρειαζεται να το δει η οχι
και τα γνωστα..."δημοτικος ειπατε??" "ε, καταλαβαινετε τωρα!"

tzitzikaki123
10-09-10, 21:23
κατι αναλογο με τη δικη σου περιπτωση συνεβη στην κουμπαρα μου περσι.
ο γιος της ηταν τοτε 15 μηνων και κληρωθηκε για δημοτικο σταθμο. η πρωτη βδομαδα περασε πολυ καλα, ελεγαν στην κουμπαρα μου "τι καλοβολο παιδακι με τροπους" και "φαινεται οτι προερχεται απο καλο σπιτι". στη δευτερη, ο μικρος αρχισε να κλαιει και να ζητα την μαμα του και αρχιζουν συντονισμενη επιθεση δασκαλα και διευθυντρια:"χτυπαει, δαγκωνει, σπαει πραγματα, πεταει το φαγητο.δεν μπορει να συνεχιστει η κατασταση, ειναι απιστευτα επιθετικος. πρεπει να τον δει ειδικος" , "δεν κανει να τον φερνει και να τον παιρνει η μαμα του".
η κουμπαρα μου ειχε μεινει αφωνη...της περιεγραφαν ενα αγνωστο παιδι. απο 6 μηνων το εστελνε σε ιδιωτικο σταθμο και ουδεποτε ειχε προβλημα. μιλαμε για ενα παιδακι κοινωνικοτατο, απιστευτα καλοβολο και με τροπους.
αρχισε η διευθυντρια να επιμενει να πανε οικογενειακως σε συγκεκριμενο ατομο του δημου(υποτιθεται παιδοψυχολογο). εκει την ψιλιαστηκε την δουλεια και πηγε σε αλλο του δημου οπου τα ειπε χαρτι και καλαμαρι τι της ελεγαν. η παιδοψυχολογος(του δημου) της ειπε οτι το εχουν κανει συστημα στα παιδια που φορανε ακομα πανα να τα παρουσιαζουν οτι εχουν προβληματα. ετσι φερνουν σε δυσκολη θεση τους γονεις, οι οποιοι τις περισσοτερες φορες τα αλλαζουν σταθμο.και ολα αυτα γιατι καποιες "κυριες" αρνουνται να κανουν αυτο για το οποιο πληρωνονται.

marandnik
10-09-10, 21:47
η θεση του υπουργειου για τα νηπιαγωγεια ειναι απο την πρωτη μερα 8ωρο.εγκληματικο δηλ

Όχι απαραίτητα. Υπάρχουν παιδιά που περάσει τη ζωή τους σε παιδικούς σταθμούς από ηλικίες λίγων μηνών, έχουν πάει προνήπια και φτάνουν στα νήπια για να χρειαστούν περίοδο προσαρμογής;

Συμφωνώ με τις μητέρες παραπάνω που ανέφεραν το αυτονόητο, ότι δηλαδή η προσαρμογή θα πρέπει να γίνεται ανάλογα με τις ιδιαίτερες απαιτήσεις του κάθε παιδιού ξεχωριστά. Το σωστό θα ήταν το σχολείο να μένει ανοιχτό στο κανονικό ωράριο και όσα παιδιά δεν μπορούν να παρακολουθήσουν από την αρχή και χρειάζονται περίοδο προσαρμογής να φεύγουν νωρίτερα.

Κι εμείς πήγαμε τελικά σε παιδικό τον 4χρονο γιο μου γιατί δεν μας πήραν στα προνήπια. Το παιδί έχει 2 χρόνων εμπειρία με παιδικούς σταθμούς και πήγε φέτος χαρούμενος και ορεξάτος και παρόλα αυτά μας έβαλαν σε περίοδο προσαρμογής :shock: και αυτή την εβδομάδα έκατσε μόνο δύο ώρες την ημέρα. Από βδομάδα επίσης μου είπαν ότι δεν θα ξεκινήσει το κανονικό πρόγραμμα, απλά θα κάθεται δυο ώρες παραπάνω.

Προφανώς οι παιδικοί σταθμοί προορίζονται μόνο για τις μητέρες που δεν δουλεύουν.:roll:

gavramid
10-09-10, 22:01
Ελεος κοριτσια εχω φρικαρει με αυτα που ακουω!!!!!Επειδη καποιες κυριες βαριουντε να βγαζουν προβληματικο ενα παιδακι που εχει ψυχη????
Ηδικη μου η κορη ενα μηνα εκλεγε και γκρινιαζε περσι μεχρι να προσαρμοστει και επιδη το αντιμετωπισαν επαγγελματικα το θεμα το παιδακι μου λατρευει "το σχολειο του"Ετσι το λεει και ολο κανει τη δασκαλα.
Της αρεσουν οι δασκαλες και αυτα που κανουν και τις αγαπαει.
Τις αγαπαει γιατι οταν εκλαιγε και ηθελε αγκαλια επειδη της ελειπε η μαμα της την αγκαλιαζανε
Τις αγαπαει γιατι δεν βαρεθηκαν ποτε να της εξηγησουν για πιο λογο της κανουν παρατηρηση
Τις αγαπαει γιατι οταν την επιανε η ενεργεια και το νευρο βρηκαν δημιουργικους τροπους να την απασχολησουν
Τις αγαπαει γιατι ας εχουν 30 παιδια βρισκουν χρονο να ασχοληθουν και μαζι της
Καποια που δεν τα εκανε ολα αυτα ακομα και οταν δεν μιλαγε την εβλεπε και εκλαιγε

Δεν ειναι θεμα δημοσιου ή ιδιωτικου ειναι θεμα ανθρωπου
Αυτες οι κυριες πρεπει να βρουν αλλη δουλεια

ANNA27!
10-09-10, 22:11
απαράδεκτο το βρίσκω όλο αυτό!!! απλά απαράδεκτο!!!
είναι ο τρίτος μας χρόνος σε παιδικό, τα 2 τελευταία σε δημόσιο, φέτος προνήπια, δε το αντιμετώπισα αυτό. και το δικό μου το παιδί υπερκινητικό και υπερδραστήριο με χαρτί αναπτυξιολόγου στο παίδων.
αν είναι δυνατόν!!!

αν ήμουν στη θέση σου θα της έλεγα πήγαινε εσύ κυρά μου σπίτι σου και θ αποφασίσω εγώ πόσες ώρες θα ρχεσαι, αν θα ρχεσαι και αν θα πληρώνεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αυτή και μόνο αυτή είναι η θέση μου και ως μάνας και ως εκπαιδευτικού....

xazomanoula
10-09-10, 22:29
Δεν υπάρχουν νομίζω λόγια για την περίπτωσή σας. Ανεπίτρεπο!!!!
Θα συμφωνήσω πως μερικές φορές είναι θέμα καθαρά ανθρώπου κι όχι αν ο παιδικός που δουλεύει κάποια είναι ιδιωτικός ή δημόσιος, αλλά η ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ είναι ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ κι αυτό λέει πολλά!
Έχω διαβάσει κι ακούσει τόσα πολλά που είμαι μάλλον προετοιμασμένη για τα πάντα και σίγουρα έτοιμη να δείξω νύχια και δόντια αν χρειαστεί. Στο δικό μας δήμο τα παιδάκια που θα πάνε για πρώτη χρονιά ακόμα δεν τα έχουν πάρει. Ελπίζω πως η κουβέντα της διευθύντριας ως προς το πως θα ξεκινήσουν και το πως θα γίνει η προσαρμογή, να μην έχει την έννοια που εγώ της έδωσα διότι τα πράγματα δεν θα είναι πολύ ευχάριστα. Μου είπε χαρακτηριστικά "Πέρσυ τα πρωτάκια τα πήραμε λίγα-λίγα. Φέτος οι δασκάλες μάλλον θα τα πάρουν όλα μαζί. Αφού θα κλαίνε που θα κλαίνε ας είναι όλα μαζί να μην περνάνε κι εκείνες το λούκι σταδιακά"
Τι εννοούσε ο ποιητής? Θα δείξει.....

http://www.qtl.co.il/img/copy.pnghttp://www.google.com/favicon.ico (http://www.google.com/search?q=%CE%9A%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%AC%CE%B3%CE%B9%CE%BF)http://www.qtl.co.il/img/trans.png

agentP
10-09-10, 22:44
.... ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΕΙ )ΕΝΩ ΟΛΟ ΤΟ ΣΚ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ) ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΛΑ, ΜΕ ΜΑΛΩΣΑΝΕ, ΕΚΑΝΑ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΜΑΜΑ ΚΑΙ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΔΕ ΜΕ ΘΕΛΕΙ, ΕΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΡΧΟΤΑΝΕ ΚΑΤΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟ....
Αφού κατάφερε η δασκάλα να κάνει το παιδάκι να μη θέλει το σχολείο, πρέπει να είναι πολύ αποτυχημένη στη δουλειά της.
Δυστυχώς σε μερικά επαγγέλματα, η νοοτροπία του "δεν με κουνάει κανείς όσο απαίσιος κι αν είμαι" είναι ασυγχώρητη.
Αλλά μη τους κάνεις τη χάρη να τους αδειάσεις θέση.
Κι εγώ πιστεύω ότι σε ιδιωτικό σταθμό δεν θα είχες κανένα πρόβλημα. Η περίοδος προσαρμογής των δικών μου κράτησε από 1-3 μέρες, μετά τους έστελνα κανονικά.

Με τι διάθεση πάει τώρα στο σχολείο το παιδάκι;

LA LATINA
11-09-10, 10:45
θα σας πω νεα απο Δευτερα, αυτο δεν το ειχα σκεφτει, οτι το κανουν στα παιδια που φορανε πανες, μα ο δικος μας ειναι βρεφονηπιακος οποτε ετσι κι αλλιως εχουν παιδακια με πανες! αλλα μου εκαναν παρατηρηση οτι πρεπει να τις βγαλουμε...
παιδια δεν ξερω, το παιδι το παρατηρω, την ωρα που παιζει με τα παιχνιδια του η με τον αδερφο του, λεει περιεργα πραγματα του στυλ "Καλα, δεν ακους που σου μιλαω?¨ "Σε ποιον μιλαω εγω?" "Δεν εχεις μυαλο στο κεφαλι σου?" "Δεν θα ξανασηκωθεις απ την καρεκλα γιατι θα σε διαλυσω" και τετοια....παντως επειδη σε ενα τριχρονο δε μπορεις να βασιστεις πληρως, μπορει να τα ακουει απο παιδια, η να μην τα λενε στον ιδιο, αν και εμενα το ιδιο με ανησυχει σε οποιο παιδακι κι αν τα λενε, παντως θα βρω τροπο παρακολουθησης....δε μπορω να παρακαλαω καθε μερα να την πη---ξει ο αντρας της την κυρια για να ειναι κεφατη το πρωι και να εχει διαθεση να ασχοληθει με το παιδι μου....
Κι εγω ειχα μαθητες, δεν ηταν 30 ηταν 20, ΟΚ, δεν ηταν μικροι, ηταν εννιαχρονα, ΟΚ, αλλα παντα με το χαμογελο, παντα ηρεμα, αντε τα πιο τσαχπινικα τα πειραζα λιγο, ουτε μανες εστειλα σε ψυχιατρους, ουτε εκανα παιδι να μη θελει να ερθει στο μαθημα...
το χειροτερο ειναι οτι δεν μας μιλανε νορμαλ, συνηθως μιλανε συγχρονως στο τηλεφωνο, η πορτα κλεινει, απαγορευεται να μπουμε μεσα, εγω καθομαι στα σκαλια γιατι δεν βαστανε τα ποδια μου ορθια, οποτε η κυρια βγαινει, μου δινει το παγουρινο, λεει δυο τρια λογια και ουστ...και πολυ φοβαμαι παιδια, οτι το παιδι αγριευει που την ακουει να το κατηγοραει...το βλεπω, "πως περασες αγορι μου" "Τελεια μαμα" και μετα την ακουει "Παλι βλακειες εκανα" και μελαγχολει και νευριαζει κατ επεκταση....και το καημενο φευγοντας της λεει" Σ ευχαριστω κυρια δασκαλα που επαιξες μαζι μου σημερα" χωρις να του το πω ποτε .....

tzitzikaki123
11-09-10, 12:59
stella, κατσε μια μερα που να μπορεις και εσυ αλλα να εχει καλη διαθεση το παιδακι σου και προτεινε του να παιξετε "το σχολειο". εσυ θα εισαι η μαθητρια και ο γιος σου ο δασκαλος. εξηγησε του οτι εσυ δεν γνωριζεις τα πραγματα που μαθαινει εκει και πως θελεις πολυ να σου τα δειξει. στα σιγουρα πανω στο παιχνιδι θα χρησιμοποιησει φρασεις που ακουει απο την δασκαλα του. οτι και να σου πει ομως , θα συνεχισεις αταραχη το παιχνιδι και παραλληλα θα το ρωτας με τροπο που το ακουσε. ναι, τα παιδακια λενε ψεματακια , αλλα απορροφημενο με το παιχνιδι θα σου πει πολλα.

LA LATINA
12-09-10, 09:49
τελικα το κασετοφωνακι δε νομιζω να το βαλω...εψαξα κανενα gadgetaki πιο μικρο, βρηκα κατι απ το e bay αλλα ο αντρας μου επιμενει οτι ειναι επικινδυνο, γιατι τις τσαντες δεν μας τις δινουν και αν τη ζητησουμε θα υποψιαστουν και αν μας καταλαβουν εχει νομικες κυρωσεις, μπορουν να μας κανουν μηνυση και ειναι τρελλο μπλεξιμο με τις υποκλοπες και τα προσωπικα δεδομενα λεει θελει χιλιαρικα να πληρωνεις... θα κανω αυτο που λετε, θα ψαρεψω το παιδι, εξαλλου τους εχω πει ηδη οτι το παιδι μου τα λεει ολα χαρτι και καλαμαρι και εχουν το φοβο.... το ρισκο ειναι μεγαλο τελικα...

mariahn
12-09-10, 12:35
Εγώ έχω να κάνω μια ερώτηση. Ας μου την απαντήση όποιος ξέρει, δασκάλα, εργαζόμενος στο Υπουργείο κλπ.
Επιτρέπετε σε δασκάλες, παιδαγωγούς κλπ, να κάνουν τέτοιες "διαγνώσεις" και να προτρέπουν τους γονείς να εξετάζουν τα παιδιά τους για υπερκινητισμό , ΔΕΠ κλπ?
και ίδίως μετά από εκτίμηση 1-2 ημερών?????????????????
Βάσει ποιόν προσόντων μια δασκάλα μετά από επαφή ΜΟΛΙΣ 2 ΗΜΕΡΩΝ με ένα παιδί, βγάζει το συμπέρασμα ότι το παιδί είναι υπερκινητικό?

Μπορεί οι δασκάλες να μπορούν να "αναγνωρίζουν" κάποια σημάδια σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά όχι μετά από 2 μέρες.

Για να μιλήσει κάποιος εκπαιδευτικός για οποιοδήποτε μορφή μαθησιακής δυσκολίας χρειάζεται χρόνο αρκετό και όχι 1-2 μέρες, ιδιαίτερα σε τέτοια ηλικίας παιδάκια. Θέλει χρόνο για να δείς πως το παιδί αντιδρά σε διαφορετικές συνθήκες, τη συμπεριφορά του εν γένει. Αν ο εκπαιδευτικός είναι κατηρτισμένος όπως οφείλει, μόνο κατευθύνσεις μπορεί να δώσει στο γονιό λέγοντας του τι έχει παρατηρήσει, αιτιολογώντας του για ποιό λόγο ανησυχεί, συζητώντας μαζί του και φυσικά μετά να τον παραπέμψει σε πιο ειδικούς αν ο γονιός δείξει ενδιαφέρον.
Στα παιδάκια που είναι τόσο μικρούλικα και ευαίσθητα αφού φεύγουν για πρώτη φορά από το σπίτι τους η περίοδος προσαρμογής λογικά θα είναι και μεγαλύτερη όπως θα πρέπει να είναι και η υπομονή των εκπαιδευτικών. Εδώ στα παιδάκια της Α' δημοτικού που έχουν περάσει από νήπιο και προνήπιο και τους παίρνει καιρό να προσαρμοστούν και να ακολουθήσουν τους κανόνες της τάξεις και το ωράριο.

Αρχικό μήνυμα απο ANDEDANTINOS http://parents.gr/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://parents.gr/forum/showthread.php?p=1692287#post1692287)

Όσον αφορά το σύμβουλο δεν χάνεις κάτι να περάσεις να τον δείς. Έπίσης μπορείς να απευθυνθείς στον Προιστάμενο του Γραφειου που ανήκει το νηπιαγωγειο ή ο σταθμός και μιλήσετε. Για το κασετοφωνάκι το αποκλείουμε γιατί θα βρεθείς μπλεγμένη νομικά. Πάντως, ως γονείς (και εγώ σε λίγο) θα πρέπει τα μάτια και τα αυτιά μας να είναι ανοικτά γιατί σε νηπιαγωγεία, παιδικούς σταθμούς, δημοτικά κτλ δουλεύουν άτομα με διεγνωσμένα ψυχολογικά προβλήματα, προβλήματα αλκοολισμού κτλ (το γνωρίζουν οι συνάδελφοι, ο προιστάμενος)οπού κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτα για να φύγουν ή τουλάχιστον να μπούν σε γραφεία παρα μόνο αν το θέλουν οι ίδιοι.Χώρια οτι το υπόλοιπο προσωπικό πρέπει να τους προσέχει πράγμα το οποίο δεν είναι εφικτο αφού όταν κλείνει η πόρτα κανείς δεν ξέρει τί γίνεται και λέγεται μέσα. Μιλάτε με τα παιδιά σας και παρατηρήστε τυχόν αλλαγές στην συμπεριφορά τους.

LA LATINA
14-09-10, 13:45
χτες και σημερα το παιδι ηταν ησυχο και μια χαρα.....κανενα παραπονο!
η δασκαλα που μας τα επρηξε λειπει τα πρωινα κι εχουν μονο την δευτερη δασκαλα....
δεν ακουσα κανενα ασχημο σχολιο, και το παιδι ειναι υπερευχαριστημενο
τυχαιο???? δε νομιζω..

Νεφέλη Εδώ
14-09-10, 14:58
Πολύ καλησπέρα σας!
Διαβάζω πράγματα που με κάνουν να αντιδρώ. Αρχικά, είμαι Παιδαγωγός προσχολικής ηλικίας. Είμαι δασκάλα σε παιδικό σταθμό, δημόσιο.

Η προσαρμογή των παιδιών είναι απαραίτητη. Γίνεται σταδιακά. Συνήθως, κρατάει μία εβδομάδα και αν το παιδί δείχνει πως έχει προσαρμοστεί, τότε από την καινούρια εβδομάδα κάθεται κανονικά μέχρι το τέλος της ημέρας. Εξαρτάται αποκλειστικά από το παιδί. Εμείς λέμε μία εβδομάδα και βλέπουμε. Απαραίτητο; Να βοηθούν οι γονείς από το σπίτι. Να μην είναι αμέτοχοι σε αυτήν την προσπάθεια (Αυτό μπορώ να το αναλύσω άλλη φορά).

Είπατε ότι έχετε κάποιο πρόβλημα και αναγκαστήκατε να στείλετε το παιδί στον Παιδικό Σταθμό. Μεγάλο λάθος. Ο Παιδικός Σταθμός, δεν είναι δημόσιο μπέιμπι σίτινγκ. Είναι η αρχή της κοινωνικοποίησης του παιδιού, είναι οι πρώτες του επικοινωνίες, είναι οι πρώτες του γνώσεις. Αν δεν πάει Παιδικό το παιδί και πάει κατ' ευθείαν νηπιαγωγείο θα αντιμετωπίσει δυσκολίες. Δε θέλω να σταθώ όμως σε αυτό.

Θα πω και κάποια πράγματα για τη διαφορά δημοσίου και ιδιωτικού παιδικού. Στον ιδιωτικό παιδικό, οι εργοδότες φοβούνται μήπως χάσουν λεφτά. Επομένως, αναμενόμενο είναι να σας αλλάζουν τις πάνες και να κρατάνε τα παιδιά ακόμη και άρρωστα. Εγώ δε θα το έκανα ποτέ αυτό στο δημόσιο. Δεν είμαστε μπέιμπι σίττερς. Είμαστε Παιδαγωγοί. Πέρα από τις γνώσεις που θέλουμε να περάσουμε στα παιδιά, μας ενδιαφέρει και η ακεραιότητα τους. Στην ηλικία των 2,5 ετών το παιδί πρέπει να έχει καθαρίσει.

Τέλος, και συγγνώμη αν σας κούρασα, διάγνωση μπορεί να κάνει μια Παιδαγωγός. Διδασκόμαστε και γι' αυτά. Πέρυσι είχα ένα παιδί που είχε ΔΕΠΥ. Εννοείται πως θα μιλήσω στους γονείς. Δε θα το αφήσω έτσι. Το γεγονός ότι έχουμε πολλά παιδιά και δεν μπορούμε να ασχολούμαστε με μεμονωμένες περιπτώσεις δεν ισχύει. Απλά, αν ένα παιδί έχει ΔΕΠΥ, τότε και για εμάς είναι πολύ δύσκολο και για τα υπόλοιπα παιδιά καθώς και για το ίδιο το παιδί. Ο Παιδίατρος σάς μίλησε τηλεφωνικά. Δε γίνεται έτσι η εξέταση. Υπάρχουν ειδικές εξετάσεις. Μπορεί να είναι ελαφριάς μορφής. Να μην παρουσιάζει όλα τα συμπτώματα. Μπορεί να έχουν κάνει λάθος και οι Παιδαγωγοί. Το αν ένα παιδί (πόσο χρονών είπατε;) μικρής ηλικίας δεν μπορεί να κάτσει σε μία θέση για πολλή ώρα, δεν είναι απαραίτητα υπερκινητικό. Μπορεί να μην το ενδιαφέρει η συγκεκριμένη δραστηριότητα. Μπορεί να μην έχει μάθει να υπακούει σε κανόνες.

Πολλά έγραψα. Απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω κάπως τα πράγματα. Αν υπάρχει κάποιο θέμα που θα μπορούσα να βοηθήσω, πολύ ευχαρίστως.

Νεφέλη Εδώ
14-09-10, 15:13
Μάλλον βιάστηκα να απαντήσω χωρίς να έχω διαβάσει άλλες απαντήσεις και σχόλια.

Σίγουρα η διάγνωση δεν μπορεί να γίνει σε 1-2 μέρες. Αυτό πρέπει να ξεκαθαριστεί. Εγώ για να μιλήσω στους γονείς, όντας σίγουρη πια, είχαν περάσει 6 μήνες. Και τελικά δεν είχα κάνει λάθος.

Ανησυχείτε μήπως το παιδί σας δεν έχει την αντιμετώπιση που περιμένετε; Το κασετοφωνάκι σίγουρα δεν είναι η λύση, Μιλήστε με τις δασκάλες. Πείτε για τις φοβίες που έχετε, τα άγχη και τους προβληματισμούς σας. 'Ετσι θα μπορέσει να βρεθεί μία λύση σε κάποια θέματα.

Έπειτα, διάβασα παραπάνω ότι αλκοολισμός και ψυχολογικά.. Μα πείτε μου εσείς ένα επάγγελμα που έχετε δει και είναι όλοι τέλειοι. Μήπως θέλετε απλά να κατηγορείτε; Μην πιάνουμε περιπτώσεις και τις γενικεύουμε. Δεν είναι σωστό.

Έχω πολλές προσαρμογές αυτόν το μήνα. Μιλάω με τις μαμάδες συνεχώς και ζητάω και τη δική τους βοήθεια. Τους έχω μοιράσει εγχειρίδια και συνεργαζόμαστε άψογα. Αλλά και οι μαμάδες σε κάποια θέματα είναι απαράδεκτες. Μπορούν να διαλύσουν μία 15νθήμερη προσαρμογή σε κλάσματα δευτερολέπτου.

ΤΕΣΣΗ
14-09-10, 15:24
Αγαπητη Νεφελη, δεν νομιζω οτι εμαστε απαραδεκτες επειδη θελουμε τα παιδια μας να ειναι χαρουμενα και να ειμαστε σιγουρες οτι περνανε καλα εκει που αναγκοζομαστε να τα στελνουμε.Εχω και εγω ενα κοριτσακι 3,5 ετων και ειναι η τριτη φορα που μου κανει παραπονα οτι ζηταει τσισα και δεν το πηγαινουν. Σημερα τελικα εβαλε τα κλαματα επειδη δεν μπορουσε αλλο το παιδακι να κρατηθει και αρχισε να ποναει. Ελεος δηλαδη!!! Βλεπεις ενα παιδακι να κλαιει και δεν το πας στην τουαλετα?

Νεφέλη Εδώ
14-09-10, 15:29
Φυσικά και δε μιλούσα γι' αυτό. Έχω άλλα θέματα στο μυαλό μου που με κάνουν και το λέω αυτό. Οι μαμάδες στον Παιδικό που είμαι εγώ (τον κρατάω μόνη μου) κάνουν άλλα απαράδεκτα πράγματα. Για εκείνα μιλάω. Ούτε καν αξίζει να συζητήσουμε ότι είναι υποχρέωση τους αυτό με τα τσίσα. Εκεί απ' ότι φαίνεται αυτές είναι οι απαράδεκτες!

elenasteraki
14-09-10, 15:31
Νεφέλη καλησπέρα, εγώ δεν είμαι ειδική παιδαγωγός αλλά μια απλή μαμά οπότε μιλώ μόνο εμπερικά (αν μπορεί να πεις κανείς ότι το κατέχω έστω και έτσι το θέμα) και ενώ συμφωνώ με αρκετά από αυτά που λες όπως για παράδειγμα την διάγνωση του ΔΕΠΥ (από αυτά τα λίγα που ξέρω) ή για το κασσετοφωνάκι δεν καταλαβαίνω κάποια άλλα. Πχ ποιος όριζει ότι ένα παιδάκι 2,5 ετών πρέπει να έχει βγάλει την πάνα; ποιός λέει ότι μια παιδαγωγός δεν πρέπει να αλλάζει πάνες σε αυτή την ηλικία; γιατί πιστεύεις ότι όταν κάποιος στέλνει το παιδί του από ''ανάγκή'' στον παιδικό σταθμό θεωρεί ότι η παιδαγωγός κάνει μπειμπι σιττινγκ; Δεν ξέρω σε τι περιπτώσεις αναφέρεσαι σχετικά με το ότι μαμάδες είναι απαράδεκτες σχετικά με την προσαρμογή, εδώ θα ήθελα μια διευκρίνηση. Αν μια παιδαγωγός είναι καλή πιστεύω ότι το ίδιο καλή θα είναι είτε στο δημόσιο είτε στο ιδιωτικό (δεν μου αρέσει ιδιαίτερα ο διαχωρισμός επειδή δίνουμε τα λεφτά στον ιδιωτικό σταθμό, δεν τον καταλαβαίνω). Ο γιος μου πηγαίνει βρεφικό από 14 μηνών και η πρώτη του δασκάλα η οποία και πάνες άλλαζε και ταϊζε είναι πολύ έμπειρη παιδαγωγός η οποία έκανε εξαιρετική δουλειά με τα παιδιά και σε καμία περίπτωση δεν την είδα ως μπειμπι σιτερ. Δεν θεωρώ το ότι άλλαζε πάνες την έκανε λιγότερο καλή παιδαγωγό...Νομίζω ότι γενικά δεν πρέπει να βάζουμε ταμπέλες πχ παράλογες και υπερβολικές μαμάδες ή νηπιαγωγοί που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Όπως είπες και εσύ πάντου υπάρχουν σωστοί ή όχι. Δεν ξέρω αν είσαι μαμά και αν μπορείς να μπεις στη θέση μιας μαμάς, όπως και εγώ δεν μπορώ να μπω στη δική σου θέση αλλά πιστεύω ότι σε κάθε περίπτωση η συνεργασία των γονιών με τις δασκάλες είναι σε κάθε περίπτωση το ζητούμενο;-)
Φιλικά πάντα,
Ελένη

Aeriko
14-09-10, 15:45
Αλλά και οι μαμάδες σε κάποια θέματα είναι απαράδεκτες. Μπορούν να διαλύσουν μία 15νθήμερη προσαρμογή σε κλάσματα δευτερολέπτου.

Θα μπορούσες να μας το αναλύσεις αυτό σε παρακαλώ; Μπορεί οι μαμάδες να γινομαστε απαράδεκτες εν αγνοία μας

Νεφέλη Εδώ
14-09-10, 15:46
Γεια σου Ελένη μου. Μιλάς πολύ λογικά και αυτό μ' αρέσει.

Να απαντήσω πρώτα στο μπέιμπι σίτινγκ. Το είπα έτσι γιατί η κυρία που μιλούσε πιο πριν (δε θυμάμαι όνομα) είπε ότι αν δεν είχε το πρόβλημα αυτό δε θα το έστελνε παιδικό σταθμό. Θα το κρατούσε κοντά της.

Πάνες αλλάζονται σε βρεφικούς/ βρεφονηπιακούς σταθμους, όχι σε παιδικούς. Έχει διαφορά. Πριν αλλιώς ήθελα να το πω μάλλον. Για να έρθει κάποιο παιδί σε παιδικό σταθμό πρέπει να έχει κλείσει τα 2,5 και να έχει καθαρίσει. Αλλιώς, πάει σε βρεφονηπιακό.

Έχεις δίκιο σε πολλά απ' όσα λες και χαίρομαι που υπάρχουν τέτοιες μαμάδες. (μήπως θέλεις να φέρεις το παιδί σου σ' εμένα; ;) ) Το να καταφέρει ένα παιδί να κάνει την προσαρμογή και έπειτα η μαμά να μην το φέρει για μία δύο εβδομάδες είναι σκέτη καταστροφή. Μιλάω για τέτοια περιστατικά.

Και για τη σωστή συνεργασία, όντως αυτό είναι το ζητούμενο. Ξέρεις τι προσπάθειες καταβάλω καθημερινά για να το καταφέρω;

LA LATINA
14-09-10, 15:50
quote Nefeli Είπατε ότι έχετε κάποιο πρόβλημα και αναγκαστήκατε να στείλετε το παιδί στον Παιδικό Σταθμό. Μεγάλο λάθος. Ο Παιδικός Σταθμός, δεν είναι δημόσιο μπέιμπι σίτινγκ. Είναι η αρχή της κοινωνικοποίησης του παιδιού, είναι οι πρώτες του επικοινωνίες, είναι οι πρώτες του γνώσεις. Αν δεν πάει Παιδικό το παιδί και πάει κατ' ευθείαν νηπιαγωγείο θα αντιμετωπίσει δυσκολίες. Δε θέλω να σταθώ όμως σε αυτό.

Ειπα οτι εχω προβλημα υγειας Νεφελη, εννοειται οτι ονειρο μου ηταν να μεγαλωσω εγω τα παιδια μου και οχι οι παιδικοι σταθμοι....εγω ειμαι 32 βλεπεις, και οποιον πηγαινε τοτε παιδικο τον δειχναμε με το δαχτυλο...τα χρονια ομως αλλαξαν ,οφειλω να εκσυγχρονιστω, οπως λες κι εσυ δεν πρεπει να παει απευθειας νηπια, ειναι 3 χρονω και 2 μηνων...ειναι κοινωνικοτατος, αυτο που μας χρειαζεται η αληθεια ειναι η ομαδικοτητα, και με επεισε ο παιδιατρος να τον στειλω....

και δεν εψαχνα για baby sitting, απλα εχω μια δυσκολη μορφη μυοπαθειας που ειναι σε εξαρση αυτη τη στιγμη και δυσκολευομαι ακομα και μεσα στο σπιτι να περπατησω... και δεν ντρεπομαι καθολου που δε θα το εστελνα ποτε σε παιδικο αν δεν ειχα θεμα υγειας, δεν εμπιστεομαι κανεναν, και δε νομιζω οτι καμια μανα που δεν εργαζεται θα ηθελε να το στελνει το παιδι της.

παρολα αυτα, ειμαι συνεργασιμη στο επακρο, και θα ηθελα στ αληθεια τοσο μια δασκαλα σαν εσενα, να μου δωσει ενα φυλλαδιο, να μου πει πως να τη βοηθησω απο το σπιτι, για το καλο του παιδιου μου θα ηταν εξαλλου (κι εγω καθηγητρια ειμαι αγγλικων και ισπανικων)

γιατι ομως μου μιλανε στην μισοκλειστη πορτα??? γιατι ρωταμε (κι αλλες μαμαδες) ποτε υπαρχει χρονος να ενημερωθουμε και γελανε??? γιατι φερνουν το παιδι και μπροστα του αραδιαζουν ολα τους τα προβληματα???? ετσι κανετε κι εσεις εκει που δουλευεις??? ειμαι εγω παραλογη???

εγω απ τα τοσο καλα που λεω για τη δασκαλα, για να θελει να πηγαινει το παιδι, ο μικρος λεει οτι την αγαπαει και ειναι η πιο ομορφη δασκαλα της γης...ΕΝΩ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ-
γιατι να μην ειχαμε μια πιο ορεξατη δασκαλα κι εμεις???? ακου φυλλαδια, εδω και το τι εφαγε προχτες λαθος χαρτακι μου δωσανε αλλου παιδιου...

οσο για τον παιδιατρο, το βλεπει πολυ συχνα το παιδι γιατι εχω και μικροτερο και ερχεται συνεχεια...απλα ξερει πως ειναι ο δημος μας!!!

LA LATINA
14-09-10, 15:55
το ξαναειπα αλλα μαλλον μπερδευτηκαμε
ο σταθμος που λεω
ειναι ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΣ- ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΠΑΝΕΣ
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ- ΔΙΝΟΥΜΕ 160Ε

Νεφέλη Εδώ
14-09-10, 16:05
Αλήθεια, θέλεις να σου δώσω φυλλάδιο; Θα το περάσω το βράδυ και από αύριο θα μπορέσω να στο δώσω.

Είναι λογικό το να μην εμπιστεύεσαι άγνωστους ανθρώπους με το παιδί σου. Στο μέλλον όμως θα είναι υποχρεωμένο να πάει και νηπιαγωγείο και δημοτικό. Είναι η υποχρέωση αυτή που μας κάνει να εμπιστευόμαστε;

Απ' ότι μπορώ να καταλάβω, δεν κάνουν και πολύ σωστά τη δουλειά τους, Εγώ κυνηγάω τις μαμάδες για να τους μιλήσω και αυτές δεν έρχονται ποτέ! Το αντιλαμβάνεσαι; Ποτέ!
Την επόμενη φορά που θα προσπαθήσουν να μιλήσουν μπροστά στο παιδί για το ίδιο το παιδί, σταματήστε τες και κάντε τους παρατήρηση. Είναι αντιπαιδαγωγικό αυτό. Ξεκινάω να σου γράψω κάτι για να δικαιολογήσω τη συμπεριφορά τους και τελικά το σβήνω. Δεν μπορώ να πω κάτι άλλο. Δεν ξέρω. Είναι μεγάλος παιδικος;

Νεφέλη Εδώ
14-09-10, 16:07
Δεν αλλάζουν πάνες σε βρεφονηπιακό; Πρώτη φορά τ' ακούω αυτό. Μπορείτε να μιλήσετε σε αρμόδιους φορείς και αυτοί με τη σειρά τους να προβούν σε επίπληξη. Θα τις ταρακουνήσει σίγουρα αυτό..

ANDEDANTINOS
14-09-10, 16:49
Δεν αλλάζουν πάνες σε βρεφονηπιακό; Πρώτη φορά τ' ακούω αυτό. Μπορείτε να μιλήσετε σε αρμόδιους φορείς και αυτοί με τη σειρά τους να προβούν σε επίπληξη. Θα τις ταρακουνήσει σίγουρα αυτό..

ΝΕΦΕΛΗ και εγω αντιμετωπιζω προβλημα με τον δημοσιο βρεφονηπιακο που πανε τα παιδια μου (2,5 χρονων) Με φωναξε η δασκαλα να μου πει οτι το 1 παιδακι μου ( εχω διδυμακια) ισωσ να μην μπορεσει να το κρατησει επειδη εκανε τσισα επανω του ( αφου εκλαιγε -σπαραζε 2 ωρες )
και οταν της απαντησα οτι προκειται : 1 ) για παιδακι 2,5 ετων ( ο σφικτηρας του ακομa δεν εχει ενεργοποιηθει σωστα ( ασ μου επιτραπει αυτη η εκφραση )
2) δεν εχει οικειοποιηθει με το περιβαλλον πως να παει σε μια δασκαλα και να της πει κυρια.....τσισα οταν δεν εχει ασχοληθει μαζι του αφου εδω και 10 μερες ( απο 3 Σεπτεμβριου ) τα κρατανε μονο 1,5 ωρα και μετα τα διωχνουν
3) οταν ενα παιδι κλαιει 1,5 ωρα απο το σφυξιμο δεν θα του φυγουν τα τσισα
4) τα ατυχηματα δεν επιτρεπονται ( εδω συμβαινουν σε μεγαλους οχι σε 2,5 χρονων παιδακι )

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΕΙ ΚΙΑ ΣΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΕΣΑΣ

LA LATINA
14-09-10, 16:55

ειναι 150 παιδακια αλλα ακομη ουτε τα 80 δεν πηραν...σιγα σιγα...
ναι ειναι βρεφονηπιακος γι αυτο χτυπιεμαι η μανα ! και μαλιστα ειχε κι αλλον σταθμο με 70 ευρω και διαλεξαμε τα 160 ευρω για να παιρνουν με πανες!!!!!! τι σου λεει???
μου ειπαν "ειναι ο μονος στην ταξη του που φοραει πανες, δε γινεται αυτο"
εν τω μεταξυ, ειπα 100 φορες "τις εχουμε βγαλει τις πανες αλλα εχει λιγο καιρο, ας φοραει πανα βρακακι μην ξεχαστει με το παιχνιδι και σας τα κανει λιμπα" δεν ειναι οτι δεν τις εχω βγαλει απλα για καλο το ειπα!

αν μπορεις να μου στειλεις κατι θα το εκτιμουσα πολυ, κοιτα αλλες μανες παρακαλαμε για λιγη επικοινωνια κι αλλες....
αυτο που αλλαζει στα νηπια, προσωπικα για μενα, ειναι οτι το παιδι ειναι ΜΕΓΑΛΟ!
Θα μου πει τι εγινε, αν το μαλωσαν , αν το χτυπησαν, αν επαιξε, ΤΑ ΠΑΝΤΑ
το τριχρονο τι να πει....γι αυτο στα νηπια δε θα φοβαμαι τοσο!

ANDEDANTINOS
14-09-10, 16:56
ΝΕΦΕΛΗ και εγω αντιμετωπιζω προβλημα με τον δημοσιο βρεφονηπιακο που πανε τα παιδια μου (2,5 χρονων) Με φωναξε η δασκαλα να μου πει οτι το 1 παιδακι μου ( εχω διδυμακια) ισωσ να μην μπορεσει να το κρατησει επειδη εκανε τσισα επανω του ( αφου εκλαιγε -σπαραζε 2 ωρες )
και οταν της απαντησα οτι προκειται : 1 ) για παιδακι 2,5 ετων ( ο σφικτηρας του ακομa δεν εχει ενεργοποιηθει σωστα ( ασ μου επιτραπει αυτη η εκφραση )
2) δεν εχει οικειοποιηθει με το περιβαλλον πως να παει σε μια δασκαλα και να της πει κυρια.....τσισα οταν δεν εχει ασχοληθει μαζι του αφου εδω και 10 μερες ( απο 3 Σεπτεμβριου ) τα κρατανε μονο 1,5 ωρα και μετα τα διωχνουν
4) τα ατυχηματα δεν επιτρεπονται ( εδω συμβαινουν σε μεγαλους οχι σε 2,5 χρονων παιδακι )

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΕΙ ΚΙΑ ΣΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΕΣΑΣ

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ

Οταν δε τους ρωτησα γιατι εδω και 10 μερες τα κρατανε μονο 1,5 ωρα την ημερα η απαντηση της ηταν ταχα για ψυχικη ηρεμια του παιδιου ΚΛΠ
και οταν την ρωτησα και εμεις οι γονεις με τις δουλειες μας ποση αδεια να παρουμε ? Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ 2 ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΛΥΣΗ , ΙΣΩΣ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟ ( και ρωταω ποτε ενα παιδακι θα εινια ετοιμο ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΝΕΤΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΤΕ

ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΑΤΕ - ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΜΟΡΦΩΜΕΝΗ ΔΑΣΚΑΛΑ

ΤΟ ΠΩΣ ΚΡΑΤΗΘΗΚΑ ΕΝΑ ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ

ΤΕΣΣΗ
14-09-10, 16:58

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΕΣΑΣ

Εχεις δικιο ΑNDEDANTINOS. Συμφωνω μαζι σου, ουτε σε καταναγκαστικα εργα να τα πηγαιναμε τα καημενα.

LA LATINA
14-09-10, 17:00

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΕΣΑΣ[/QUOTE]

υστερα να μη λεμε για το δημοσιο???? θα μιλουσε ετσι ποτε μια δασκαλα αν ετρεμε η θεση της??? ελατε ρε παιδια τωρα! υπαρχουν και σωστες δε λεω.....αλλα τοσες μανες εδω μεσα τι ειμαστε, τρελλες??? να αφησουνε το παιδακι να παρακαλαει??? ειναι δυνατον????

LA LATINA
14-09-10, 17:02
τι εκανε λεει??? ΤΟ ΠΕΤΑΤΕ??????????
πλακα κανεις τωρα............δεν την εβρισες???????????

ANDEDANTINOS
14-09-10, 17:05
εν τω μεταξυ, ειπα 100 φορες "τις εχουμε βγαλει τις πανες αλλα εχει λιγο καιρο, ας φοραει πανα βρακακι μην ξεχαστει με το παιχνιδι και σας τα κανει λιμπα" δεν ειναι οτι δεν τις εχω βγαλει απλα για καλο το ειπα!

STELLA συγγνωμη κιολας αλλα γιατι να του φορας πανα
Γιατι να γυρνας το παιδι πισω?
Εγω οταν ρωτησα τον παιδιατρο για κατι τετοιο ηταν καθετως και μου απαντησε ενα μεγαλο ΟΧΙ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑ

Συγγνωμη κιολας

ANDEDANTINOS
14-09-10, 17:07
τι εκανε λεει??? ΤΟ ΠΕΤΑΤΕ??????????
πλακα κανεις τωρα............δεν την εβρισες???????????

stella To πως κρατηθηκα ...............ενας θεος ξερει της απαντησα παντως και εγω με ηρεμο απλο και κατανοητο τροπο γιατι τα πηγαινω

ΤΕΣΣΗ
14-09-10, 17:08
Κοριτσια, εγω αυριο το πρωι που θα παω την μικρη στον παιδικο, θα πιασω τις δασκαλες και θα τους το πω. Και θα το αναφερω και στην διευθυντρια. Δεν ζητησε δα και τιποτα τραγικο το παιδι. Να παει τουαλετα ηθελε. Την πρωτη μερα που πηγαμε, με ρωτησαν αν λεει τα τσισα ή τα κακα ε,,, και που τα λεει ποιο ειναι το οφελος. Να μην την πηγαινουν και να βαζει τα κλαματα και να στεναχωριεται για το πιο απλο πραγμα?

LA LATINA
14-09-10, 17:09
γιατι ειμαι ηλιθια, γιατι δε θελω να δημιουργω προβληματα στους εργαζομενους και θελω το παιδι μου να μην τους απασχολει πιο πολυ απο τα αλλα... αυτες μου ειπαν να βαλω πανα βρακακι κι εγω δε ρωτησα η αληθεια, αμεσως οτι διαταξανε!!!

LA LATINA
14-09-10, 17:12
Κοριτσια, εγω αυριο το πρωι που θα παω την μικρη στον παιδικο, θα πιασω τις δασκαλες και θα τους το πω. Και θα το αναφερω και στην διευθυντρια. Δεν ζητησε δα και τιποτα τραγικο το παιδι. Να παει τουαλετα ηθελε. Την πρωτη μερα που πηγαμε, με ρωτησαν αν λεει τα τσισα ή τα κακα ε,,, και που τα λεει ποιο ειναι το οφελος. Να μην την πηγαινουν και να βαζει τα κλαματα και να στεναχωριεται για το πιο απλο πραγμα?

εσυ πως το καταλαβες οτι εγινε αυτο?? ποιος σου το ειπε??
οτι εκλαιγε κ δεν το πηγαιναν εννοω

ANDEDANTINOS
14-09-10, 17:13
γιατι ειμαι ηλιθια, γιατι δε θελω να δημιουργω προβληματα στους εργαζομενους και θελω το παιδι μου να μην τους απασχολει πιο πολυ απο τα αλλα... αυτες μου ειπαν να βαλω πανα βρακακι κι εγω δε ρωτησα η αληθεια, αμεσως οτι διαταξανε!!!

ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΑΚΟ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ( ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ . ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ )
ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΟΠΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ?
ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΟΓΥΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ ( ΜΙΑ ΜΕ ΠΑΝΑ , ΜΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΝΑ )

LA LATINA
14-09-10, 17:24
[QUOTE=ANDEDANTINOS;1700514]ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΑΚΟ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ( ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ . ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ )
ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΟΠΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ?
ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΟΓΥΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ ( ΜΙΑ ΜΕ ΠΑΝΑ , ΜΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΝΑ )[/Q

βασικα λογω διακοπων καπως ετσι το καναμε το θεμα....απιτι εχω το μπεμπη, δε μας παιρνει να μαζευουμε κακακια απ τα πατωματα....οποτε βαζαμε βρακακι στο εξοχικο....μετα γυρνουσαμε, αν βλεπαμε οτι ξεχναει να μας πει, παλι πανα.....μαλλον λαθος το εκανα αλλα με το μικρο δεν μπορω να το αφησω τελειως ελευθερο....τελευταιες δεκα μερες τα ελεγε μια χαρα......πηραμε και βρακακια με τον Gummy bear πωπω !!! και του ειπαμε οτι αν τον βρεξει δεν θα ξανατραγουδησει και τρεεεεεεχει ο καημενος τουαλετα!

ΤΕΣΣΗ
14-09-10, 17:25
Η κορη μου, μου το ειπε ειναι η τριτη φορα που μου το αναφερει(δεν λεει ψεματα), και το εχω ακουσει και εγω. Οταν ειναι στην αυλη ειτε θελουνε νερο, είτε τουαλετα τους λενε σε λιγο και σε λιγο, μεχρι να ερθει η ωρα να ανεβουν στην ταξη. Οι τουαλετες ειναι διπλα ακριβως στην ταξη. Τα ποτηρακια τους τα εχουνε στην ταξη, στον επανω οροφο. Οι δασκαλες ειναι δυο οποτε μπορει η μια να παει τα παιδακια στην τουαλετα.

LA LATINA
14-09-10, 17:29
Η κορη μου, μου το ειπε ειναι η τριτη φορα που μου το αναφερει(δεν λεει ψεματα), και το εχω ακουσει και εγω. Οταν ειναι στην αυλη ειτε θελουνε νερο, είτε τουαλετα τους λενε σε λιγο και σε λιγο, μεχρι να ερθει η ωρα να ανεβουν στην ταξη. Οι τουαλετες ειναι διπλα ακριβως στην ταξη. Τα ποτηρακια τους τα εχουνε στην ταξη, στον επανω οροφο. Οι δασκαλες ειναι δυο οποτε μπορει η μια να παει τα παιδακια στην τουαλετα.

παντως οτι παραπονα εχουμε απ τους δημοτικους παιδικους παιδια, σας το λεω και το εννοω,
ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ !!!!!!!!!!!

Νεφέλη Εδώ
14-09-10, 17:31
Καλησπέρα και στους υπόλοιπους.
Αυτά που αναφέρετε (δεν έχω διαβάσει όλα τα καινούρια σχόλια, δεν πρόλαβα) είναι τραγικά.
Εγώ ρωτάω τρις την ώρα, Βαγγέλη μου θέλεις τσίσα; "Όχι ρε κυρία σου είπα.." Αν θέλεις τι θα πρέπει να μου πεις; "Είμαι χαζός ε; ΘΕΛΩ ΤΣΙΣΑ!" Το λέει αλλά γελάει. Πρέπει να τα ρωτάμε. Είναι ακόμη πολύ μικρά για να τ' αφήνουμε εντελώς μόνα τους. Πόσο ζηλεύω τις δικές σας δασκάλες που έχουν γονείς που ενδιαφέρονται; Απίστευτο μου φαίνεται.
Οι γονείς στον Παιδικό που είμαι (κυριολεκτώ) δε νοιάζονται καθόλου.
Φανταστείτε πως μου έφεραν 7 οικογένεις υπογεγραμμένες υπευθυνες δηλώσεις που λένε πως αναλαμβάνουν αυτοί την ευθύνη για να γυρίζει το παιδί μόνο του στο σπίτι. Και ρωτάω εγώ τώρα, ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ; Καταλαβαίνετε γιατί είμαι τοσο αγανακτησμένη με τους γονείς;

LA LATINA
14-09-10, 17:34
Καλησπέρα και στους υπόλοιπους.
Αυτά που αναφέρετε (δεν έχω διαβάσει όλα τα καινούρια σχόλια, δεν πρόλαβα) είναι τραγικά.
Εγώ ρωτάω τρις την ώρα, Βαγγέλη μου θέλεις τσίσα; "Όχι ρε κυρία σου είπα.." Αν θέλεις τι θα πρέπει να μου πεις; "Είμαι χαζός ε; ΘΕΛΩ ΤΣΙΣΑ!" Το λέει αλλά γελάει. Πρέπει να τα ρωτάμε. Είναι ακόμη πολύ μικρά για να τ' αφήνουμε εντελώς μόνα τους. Πόσο ζηλεύω τις δικές σας δασκάλες που έχουν γονείς που ενδιαφέρονται; Απίστευτο μου φαίνεται.
Οι γονείς στον Παιδικό που είμαι (κυριολεκτώ) δε νοιάζονται καθόλου.
Φανταστείτε πως μου έφεραν 7 οικογένεις υπογεγραμμένες υπευθυνες δηλώσεις που λένε πως αναλαμβάνουν αυτοί την ευθύνη για να γυρίζει το παιδί μόνο του στο σπίτι. Και ρωτάω εγώ τώρα, ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ; Καταλαβαίνετε γιατί είμαι τοσο αγανακτησμένη με τους γονείς;

ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ? ΑΜΑ ΒΟΛΕΥΕΙ ΘΑ ΣΤΟ ΦΕΡΩ ΜΑ ΤΟ ΘΕΟ....

ANDEDANTINOS
14-09-10, 17:36
Νεφέλη Εδώ; Και ρωτάω εγώ τώρα, ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ; Καταλαβαίνετε γιατί είμαι τοσο αγανακτησμένη με τους γονείς;[/QUOTE]

Καλησπερα Νεφέλη Εδώ
εχεις απολυτο δικαιο απο την δικια σου μερια για τους γονεις που αναφερεις
ελα ομως και στην δικια μας θεση ( στους γονεις που ενδιαφερονται για τα παιδια τους , μοχθουν , αγωνιουν , τα εμπιστευονται καπου ) ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΙΣΩΣ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ( ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ Ο ΧΑΡΑΧΤΗΡΙΣΜΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ )

ΑΠΛΑ ΨΑΧΝΩ ΟΧΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΜΟΥ ...............ΑΠΛΑ ΨΑΧΝΩ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΩ -ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΟΥ

ANDEDANTINOS
14-09-10, 17:37
ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ? ΑΜΑ ΒΟΛΕΥΕΙ ΘΑ ΣΤΟ ΦΕΡΩ ΜΑ ΤΟ ΘΕΟ....

ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΕΦΕΛΗ ΘΑ ΣΤΑ ΦΕΡΩ ...........................

Νεφέλη Εδώ
14-09-10, 17:44
ANDEDANTINOS και Στέλλα πολύ ευχαρίστως να τα δεχτώ. Αρκεί κι εσείς να συνεχίσετε με την ίδια όρεξη για συνεργασία.

Δε ζητάτε παράλογα πράγματα. Ίσα ίσα που είναι απολύτως κατανοητά. Θα σας συμβούλευα να συζητήσετε, έστω και με το ζόρι, με τις δασκάλες και να τους εξηγήσετε. Δε γίνεται αλλιώς. Φαντάζομαι πως είστε στην Αθήνα. Εγώ βρίσκομαι αρκετά μακριά, σε μία επαρχιακή πόλη.

Όποτε δε βαριέστε διαβάστε αυτό http://oksimori.blogspot.com/2010/03/blog-post_23.html
(από τη μέση και κάτω ξεκινάει η ουσία) και πείτε μου κι εμένα αν έχω άδικο.

ANDEDANTINOS
14-09-10, 17:52
Νεφέλη Εδώ Θα σας συμβούλευα να συζητήσετε, έστω και με το ζόρι, με τις δασκάλες και να τους εξηγήσετε. Δε γίνεται αλλιώς.

Νεφέλη Εδώ μιλησα και με την δασκαλα και με την διευθυντρια του σταθμου

με λιγα λογια (για την 1,5 ωρα που τα κρατανε εδω και 10 μερεςΟ
απαντηση για την ψυχολογια του παιδιου
(σχετικα με τα τσισα )
απαντηση οκ εχετε δικαιο αλλα εγω δεν μπορω να αλλαζω τα παιδια
,ισως το παιδι να μην ειναι ετοιμο για παιδικο ,
δεν πρεπει να πετατε το παιδι στον παιδικο πρεπει να εχετε και 2η ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΛΥΣΗ

τι αλλο μπορω να πω

Νεφέλη Εδώ
14-09-10, 17:59
Κλαίει αυτές τις μέρες κατά την αποχώρηση σου από τον Παιδικό; Έχει προσαρμοστεί;
Τα παιδιά ποτέ δεν είναι έτοιμα για να πάνε Παιδικό. Εμείς τα βοηθάμε στο να είναι. Είναι ευθύνη μας. Γι' αυτό άλλωστε υπάρχει και η προσαρμογή. Εγώ ζητάω μία εβδομάδα μέχρι να καταφέρω τα παιδιά να προσαρμοστούν στο καινούριο περιβάλλον. Ποτέ δεν έχει χρειαστεί περισσότερο.

2η εναλλακτική ίσως και να χρειάζεται σε κάποιες περιπτώσεις. Στο γραφείο των παιδικών σταθμών έχετε σκεφτεί να μιλήσετε;

LA LATINA
14-09-10, 18:43
[QUOTE=Φαντάζομαι πως είστε στην Αθήνα. Εγώ βρίσκομαι αρκετά μακριά, σε μία επαρχιακή πόλη.

Θεσσαλονικη μενω, δυστυχως!!!!!!
το διαβασα και με πηρανε τα κλαματα....ξερεις, πριν απο χρονια ημουν κι εγω στη θεση σου, σε μεγαλυτερα παιδακια, 9 χρονων, και εφτιαχνα καινουρια σκετσακια δικα μου θεματα (πχ εκανα το παιχνιδι εκατομμυριουχος στα αγγλικα), στις γιορτες των Χριστουγεννων εβαζα και χορογραφια για να μην ειναι μια απ τα ιδια, ολα τα τμηματα λεγανε τα ιδια τραγουδακια και τα δικα μου λεγανε κατι φανταστικα (πχ jingle bells rock- διαφημιση heineken οσοι θυμουνται τις μπυριτσες που χορευαν, εκεινο το τραγουδι) οποτε οι μαθητες ερχονταν λιγο νωριτερα βγαιναμε στην αυλη και χορευαμε, τους τραβουσα βιντεο και μετα το βλεπαμε...οταν ετοιμαζαμε γιορτες δεν το συζητω, εφευγα εντεκα τη νυχτα απ το φροντιστηριο... πωπω τι μου θυμησες τωρα....
και ναι...δεν το εκτιμουν παντα....αλλα μη χανεις τον αυθορμητισμο σου και το κεφι σου....εχουν περασει 10 χρονια και τα παιδακια εκεινα με ψαχνουν στο facebook!

Aeriko
14-09-10, 22:23
Α ρε Νεφέλη τι τραβάς κι εσύ :lol:

elenasteraki
15-09-10, 09:52
Γεια σου Ελένη μου. Μιλάς πολύ λογικά και αυτό μ' αρέσει.

Να απαντήσω πρώτα στο μπέιμπι σίτινγκ. Το είπα έτσι γιατί η κυρία που μιλούσε πιο πριν (δε θυμάμαι όνομα) είπε ότι αν δεν είχε το πρόβλημα αυτό δε θα το έστελνε παιδικό σταθμό. Θα το κρατούσε κοντά της.

Πάνες αλλάζονται σε βρεφικούς/ βρεφονηπιακούς σταθμους, όχι σε παιδικούς. Έχει διαφορά. Πριν αλλιώς ήθελα να το πω μάλλον. Για να έρθει κάποιο παιδί σε παιδικό σταθμό πρέπει να έχει κλείσει τα 2,5 και να έχει καθαρίσει. Αλλιώς, πάει σε βρεφονηπιακό.

Έχεις δίκιο σε πολλά απ' όσα λες και χαίρομαι που υπάρχουν τέτοιες μαμάδες. (μήπως θέλεις να φέρεις το παιδί σου σ' εμένα; ;) ) Το να καταφέρει ένα παιδί να κάνει την προσαρμογή και έπειτα η μαμά να μην το φέρει για μία δύο εβδομάδες είναι σκέτη καταστροφή. Μιλάω για τέτοια περιστατικά.

Και για τη σωστή συνεργασία, όντως αυτό είναι το ζητούμενο. Ξέρεις τι προσπάθειες καταβάλω καθημερινά για να το καταφέρω;

Καλημέρα Νεφέλη!!! Ναι κατάλαβα τώρα ότι τον διαχωρισμό τον έκανες με βάση το αν είναι παιδικός ή βρεφικός σταθμός. Και επίσης συμφωνώ μαζί σου για το θέμα της προσαρμογής γιατί και εγώ γενικά πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα. Άλλωστε έχω παρατηρήσει ότι ακόμη και στις διακοπές των Χριστουγέννων ο δικός μου πισωγυρίζει (που γενικά δεν είχαμε πολλά προβλήματα) πόσω μάλλον μετά τις μια-δυο πρώτες εβδομάδες. Χαίρομαι που από όσο διαβάζω έχεις όρεξη και φαίνεται να αγαπάς τη δουλειά σου γιατί ειδικά σε αυτό το δύσκολο έργο σου είναι απαραίτητη προϋπόθεση. Η σνεργασία των γονιών πάντα είναι το ζητούμενο και εγώ πολλές φορές έχω παρατηρήσει αδιάφορους γονείς πχ στις συναντήσεις με την ψυχολόγο ακόμη και για πολύ ενδιαφέροντα θέματα πηγαίνουμε πάντα οι ίδιοι και οι ίδιοι. Σίγουρα υπάρχουν και περιπτώσεις που θέλουν αλλά δεν μπορούν να πάνε (έχουμε τη μαμά μιας συμμαθήτριας μας στο σχολείο που μετά από κάθε συνάντηση προσπαθεί να ενημερωθεί από εμένα). Επίσης πιστεύω ότι η ειλικρίνεια και από τις δυο πλευρές παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ακόμη και όταν αυτά που θα ακούσεις (είτε εσύ είτε η μαμά) δεν θα είναι αρεστά....Συνέχισε την καλή δουλειά!!!!

ANDEDANTINOS
15-09-10, 10:18
νεφελη εδω σημερα πηγε χειροτερα ο γιος μου κλαιει απο την ωρα που εφτασε στον παιδικο και δενηθελε καν να κατεβει απο το αυτοκινητο
Μεσα στη ν ταξη ηταν μαζι με την γιαγια του και δεν ξεκολησε απο πανω της ουτε λεπτο

help help
σε ευχαριστω

ΤΕΣΣΗ
15-09-10, 11:16
νεφελη εδω σημερα πηγε χειροτερα ο γιος μου κλαιει απο την ωρα που εφτασε στον παιδικο και δενηθελε καν να κατεβει απο το αυτοκινητο
Μεσα στη ν ταξη ηταν μαζι με την γιαγια του και δεν ξεκολησε απο πανω της ουτε λεπτο

help help
σε ευχαριστω
ANDEDANTINOS καλημερα,
Υπομονη, και εμενα η κορη μου ετσι εκανε την 3η μερα. Αρχικα δεν σηκωνοταν απο τον καναπε στο σπιτι, αφου την επεισα μετα απο μιση ωρα και ξεκινησαμε εκλαγε στο αυτοκινητο και δεν ηθελε να κατεβει με τιποτα. Τελικα μετα απο 10 λεπτα κατεβηκε. Ειχε σταματησει να κλαιει. Μπαινουμε στον παιδικο κι μολις παω να την χαιρετησω βαζει κατι κλαματα, χαμος εγινε. Να κλαει, να χτυπιεται, να χτυπαει τις πορτες. Φωναζε μαμα μου-μαμα μου. Η δασκαλα μου ειπε να φυγω, γιατι οσο μενω ειναι χειροτερα. Ετσι και εκανα.Με μεγαλη στεναχωρια, ανεβηκα τις σκαλες για να φυγω. Μετα κοιταζα κρυφα στην αυλη να δω τι κανει. Η αληθεια ειναι οτι μολις εφυγα σταματησε να κλαει, την ειχε αγκαλια η δασκαλα και ηταν ενταξει. Μετα απο αυτη τη μερα, παει καλυτερα. Βεβαια, καθε πρωι μου λεει οτι δεν θελει να παει σχολειο.Της εξηγω και μετα μου λεει να παμε γρηγορα για να προλαβει να παιξει.Καθε μεσσημερι,που σχολαει μου λεει οτι περασε καλα. Δυστυχως ειναι πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο, χρειαζεται ομως να εισαι δυνατη και να εχεις υπομονη.

ANDEDANTINOS
15-09-10, 11:32
ANDEDANTINOS καλημερα,
Υπομονη, και εμενα η κορη μου ετσι εκανε την 3η μερα. Αρχικα δεν σηκωνοταν απο τον καναπε στο σπιτι, αφου την επεισα μετα απο μιση ωρα και ξεκινησαμε εκλαγε στο αυτοκινητο και δεν ηθελε να κατεβει με τιποτα. Τελικα μετα απο 10 λεπτα κατεβηκε. Ειχε σταματησει να κλαιει. Μπαινουμε στον παιδικο κι μολις παω να την χαιρετησω βαζει κατι κλαματα, χαμος εγινε. Να κλαει, να χτυπιεται, να χτυπαει τις πορτες. Φωναζε μαμα μου-μαμα μου. Η δασκαλα μου ειπε να φυγω, γιατι οσο μενω ειναι χειροτερα. Ετσι και εκανα.Με μεγαλη στεναχωρια, ανεβηκα τις σκαλες για να φυγω. Μετα κοιταζα κρυφα στην αυλη να δω τι κανει. Η αληθεια ειναι οτι μολις εφυγα σταματησε να κλαει, την ειχε αγκαλια η δασκαλα και ηταν ενταξει. Μετα απο αυτη τη μερα, παει καλυτερα. Βεβαια, καθε πρωι μου λεει οτι δεν θελει να παει σχολειο.Της εξηγω και μετα μου λεει να παμε γρηγορα για να προλαβει να παιξει.Καθε μεσσημερι,που σχολαει μου λεει οτι περασε καλα. Δυστυχως ειναι πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο, χρειαζεται ομως να εισαι δυνατη και να εχεις υπομονη.

καλημερα

δυστυχως εμενα οι δασκαλες δεν με διωχνουν αλλα μου λενε ( οι στους παπουδες ) να μεινουν μαζι του μεσα στην αιθουσα ταχα για την ψυχολογια του παιδιου
Επισης οταν φυγω κλαιει και δεν σταματαει με τιποτα

ΤΕΣΣΗ
15-09-10, 11:47
Ειχα ζητησει και εγω να μεινω την ημερα που εκλαιγε πολυ. Μου ειπαν οτι οσο και να μεινω μαζι της εκει,θα κλαιει μεχρι να την παρω και να φυγουμε. Αν μεινω μαζι της ή αν καθυστερω να φυγω, ειπαν οτι δεν προκειται να προσαρμοστει ουτε μεχρι τα Χριστουγεννα.Ισως στον δικο σας σταθμο να εχουν αλλο προγραμμα προσαρμογης ή να βαριουνται να ασχοληθουν οι ιδιες. Μηπως θα ηταν καλυτερα να εισαστε σε καποια αλλη αιθουσα? Ετσι θα ξερει το παιδι, οτι ειστε κοντα του και οτι μπορει να σας προσεγγισει ανα πασα στιγμη.

LA LATINA
15-09-10, 11:54
εμενα παλι ξυπναει μες την καλη χαρα, ντυνεται τραγουδωντας, θελει και ζελε στο μαλλι, φευγει καταχαρουμενος, δε με ζηταει ποτε, μπαινει στον παιδικο τρεχοντας....και σημερα πηγα να τον παρω...."εσκισε το παραμυθι του" τι γινεται ρε παιδια??? στο σπιτι δεν του διαβαζω γιατι δεν τα θελει καθολου, το πολυ προφορικα να του πω κανενα, θελει να τραγουδαει, να παιζει με μουσικα οργανα να χορευει, και κανει και αυτοσχεδια μικροφωνα για να κοιτιεται στον καθρεφτη...θα τους παρω μερικα παραμυθια να αντικαταστησω τη ζημια. αλλα ας μου πει καποιος, οταν ενα συγκεκριμενο πραγμα πχ παραμυθια δεν το θελει καποιο παιδακι απ τα γεννοφασκια του, τι γινεται??? δεν μπορει να ασχοληθει με κατι αλλο εκεινη την ωρα??? η ειναι καλο λογω του συνολου να αναγκαστει να κατσει με τους υπολοιπους???? πως μπορω να βοηθησω απο το σπιτι????

Νεφέλη Εδώ
15-09-10, 14:09
Και πάλι καλησπέρα σας. Μόλις σχόλασα και έτρεξα να σας πω ένα περιστατικό που μου συνέβη.
Αρχικά, να πω στον ANDEDANTINOS (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=8009) ότι δεν πρέπει να μπαίνουν οι γονείς μέσα στην αίθουσα. Θα σου εξηγήσω με παράδειγμα.
Έρχεται ο Γιαννάκης με τη μαμά του πρώτη μέρα. Πρόσεχα εκείνη τη στιγμή 2 άλλα παιδάκια που έκλαιγαν και κατα λάθος μπήκε και η μαμά του Γιάννη μέσα στην αίθουσα. Μέχρι να της πω ότι δεν κάνει να βρίσκεται εκεί, ήδη είχε καθίσει σε καρεκλάκι. Άθελα της έγινε. Δεν το ήξερε η γυναίκα. Εν τέλει, η μαμά έφυγε και ο Γιαννάκης τσίριζε. Όποιος επιχείρησε να κάτσει σε εκείνο το καρεκλάκι φώναζε "της μαμάς μου είναι! Σήκωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!" Συνέδεσε τη μαμά με το καρεκλακι. Όποτε το κοιτούσε, τσίριζε. Γενικότερα, η παρουσία των γονιών μέσα στην αίθουσα προκαλεί αναστάτωση στα παιδιά, κατά τη διάρκεια και αφού φύγουν.
Προσπάθησε να μην τον ακολουθείς μέσα στην τάξη. Στην υποδοχή είναι μια χαρά.

Στέλλα, υποτίθεται ότι ο χώρος είναι χωρισμένος σε γωνιές που εξυπηρετούν και τις ανάγκες των παιδιών και την ανάπτυξη κάποιων δεξιοτήτων. Χωρίζονται τα παιδιά (εμείς το κάνουμε αυτό) σε ομάδες των 3-4 και πάει η κάθε ομάδα σε κάποια γωνιά. Το να μη θέλει τα παραμύθια δεν είναι κακό. Το βλέπει σαν παιχνίδι που δεν του αρέσει. Έτσι μας έλεγαν σε ένα σεμινάριο. Αλλά, επειδή το διάβασμα ποτέ δε βλάπτει καλό είναι να τον ωθήσεις και λίγο προς τα εκεί. Όχι να του το διαβάσεις εσύ, αλλά να του ζητήσεις να σου διαβάσει αυτό με βάση όσα βλέπει. Να του ζητήσεις να σου βρει ένα κόκκινο αντικείμενο μέσα στις σελίδες, ή ένα ζωάκι που του αρέσει. Δωσ' του ερεθίσματα! Θα γίνει σούπερ τραγουδιστής!! :)

Λοιπόν, ήρθε η ´ωρα να σας πω και τα δικά μου νέα. Σήμερα κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού έρχεται ένα αγοράκι με ένα αλογάκι στα χέρια και μου λέει "Κοίτα κυρίααα". Το παίρνω λοιπόν στα χέρια μου και του μιλάω ως αλογάκι. "τι κάνεις αγοράκι και πως σε λενε κ.τλ." Σε κάποια φάση του διαλόγου αυτού, γυρίζει και μου λέει: Η κυρία Νεφέλη με μαλώνει συνέχεια και με χτύπησε μία φορά που δεν έφαγα. Εδώ θέλω να πω πως είναι η πρώτη του μέρα σήμερα στον παιδικό και τον είχα στα όπα όπα για να μη μου κλαίει. Μόλις ήρθε η μαμά του μετά από 2 ώρες να τον πάρει άρχισε να κλαίει και να λέει είναι πολύ άσχημα εδω μέσα και όλοι με χτυπάνε και μη με ξαναστείλεις στη δασκάλα. Έπαθα σοκ! Δεν το έχω ξαναπάθει ποτέ. Ταυτόχρονα έφευγαν άλλα παιδάκια και δεν ξεκολλούσαν από πάνω μου. Το συζήτησα με τη μαμά και μου λέει κρυφοκοιτούσα από τα παράθυρα. Ξέρω πως λέει ψέματα. Δεν έφυγα εδώ και 2 ώρες.

Πού να πρωτοπιάσω η καημένη;;

Aeriko
15-09-10, 14:25
Ευτυχώς που κρυφοκοιτούσε γιατί άντε να την πείσεις ότι δεν είσαι ελέφαντας :lol:

katerinak
15-09-10, 14:25
πω πω τι επαθες;;!! αντε να σε πιστευε αν ηταν καμια αλλη!

LA LATINA
15-09-10, 14:39
εννοειται οτι δεν πιστευουμε με κλειστα ματια τα ταρζανακια!!!!

giotak1
15-09-10, 14:41
εννοειται οτι δεν πιστευουμε με κλειστα ματια τα ταρζανακια!!!!

εχεις δικιο :):):) εμενα η δικια μου εχθες μου ελεγε το βραδυ οτι ποναει η κοιλιτσα της....και μετα μου ξαναλεει "Μαμα ποναει η κοιλιτσα μου κ μαλλον αυριο δεν θα παω σχολειο"
:shock::shock:
Μια σταλια και εχουν πονηραδα σε αυτα τα σκατουλια....:lol:.

ballou
15-09-10, 15:10
εχεις δικιο :):):) εμενα η δικια μου εχθες μου ελεγε το βραδυ οτι ποναει η κοιλιτσα της....και μετα μου ξαναλεει "Μαμα ποναει η κοιλιτσα μου κ μαλλον αυριο δεν θα παω σχολειο"
:shock::shock:
Μια σταλια και εχουν πονηραδα σε αυτα τα σκατουλια....:lol:.
Εμένα πάλι ήταν κουρασμένα συνέχεια τα πόδια του:shock:
Επίσης τώρα πια που κατάλαβε πως δεν γίνεται να μην πηγαίνει σχολείο, αντιμετωπίζουμε το άλλο πρόβλημα. Επειδή είναι ολιγόφαγο παιδάκι (μόνο μακαρόνια και γάλα) ότι φαγητό του προσφέρουν στο σχολείο λέει : "Είμαι άρρωστος και δεν κάνει να το φάω":roll:

demisz
15-09-10, 16:16
Γεια σας διαβαζω οτι υπαρχουν παιδαγωγοι εδω και θα ηθελα τη γνωμη σας. Η μικρη μου ειναι 3,5 χρονων και παει πρωτη φορα παιδικο σταθμο. Βρισκομαστε στη 2η εβδομαδα, την παω στις 8.30 και την παιρνω στις 1.00.
Σημερα η δασκαλα της μου ειπε οτι δεν προσαρμοζεται οτι κλαιει και ζηταει τη μαμα της και τσιμπαει τα παιδακια κατι που δεν εχω δει να το κανει ποτε. Μου ειπε να την παιρνω κατα τις 10.00 για καποιο καιρο ωστε να προσαρμοστει. Καταλαβαινω οτι καθε παιδι ειναιδιαφορετικο και δεχομαι οτι η καθε δασκαλα ξερει καλυτερα. Και φυσικα θελω το καλυτερο για το παιδι μου ακομα κι αν χρειαστει να παρω αδεια ανευ αποδοχων. Ειναι καλο ομως για το παιδι ενω την προηγουμενη βδομαδα καθοταν μεχρι τις 1.00 τωρα να μειωθουν οι ωρες?
Και με προβληματιζει το οτι τσιμπαει τα αλλα παιδια, γιατι να συμβαινει αυτο? Σκεφτομαι οτι αν την μαλωσω θα κανω χειροτερα τα πραγματα, φοβαμαι οτι δεν θα θελει να παει καθολου. Τι να κανω? Πως να το χειριστω?

LA LATINA
15-09-10, 17:24
κι εμας μας μειωσανε στο χρονο, τον επαιρνα στις 12 και το καναμε 10.30 για μια βδομαδα
τωρα ξαναεγινε 12 μη σε στεναχωρει αυτο, ολα καλα! Εμενα ο δικος μου κανει αλλα κολπα πια, που τα μαθαινει εκει, δηλαδη ποτε δεν ειχε δαγκωσει κανεναν και τωρα δαγκωνει, ποτε δεν εμπηγε τα νυχια του και τωρα το κανει...ειναι πραγματα που τα μαθαινουν ανετα εκει σε λιγο διαστημα....το θεμα ειναι το στελνουν νωριτερα για το καλο του παιδιου η επειδη δεν εχουν προσωπικο (οπως σε εμας) και δεν τα καταφερνουν????

γιατι το φαγαμε το παραμυθακι της προσαρμογης, να το αποδεχτω οτι γι αυτο γινονται ολα, εμενα το παιδι μου που ποτε δε με ζητησε και δεν εκλαψε γιατι δεν το κρατανε???? δεν εγιναν οι απαραιτητες προσληψεις και οι ανθρωποι τα εχουν παιξει κυριολεκτικα...

να ρωτησω...εγω δεν δουλευω και με πηγαινοφερνουν οτι ωρα διαταξουν...ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ??? ΦΕΥΓΕΤΕ ΑΠ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ????

Νεφέλη Εδώ
15-09-10, 18:39
Kαλησπέρα και σ' εσένα demisz.
Κανονικά, όπως έχω ξαναπεί, η προσαρμογή κρατάει λίγο. Για να αρχίσει με το κανονικό ωράριο το παιδί, σημαίνει πως προσαρμόστηκε. Το γεγονός ότι ζητάει τη μαμά και τσιμπάει τα άλλα παιδάκια, δε μου λέει κάτι. Είναι πολλά τα παιδιά που και μετά από καιρό, ζητάνε τις μαμάδες και είναι επιθετικά. Έχω ένα 5 χρονών που έρχεται ευχάριστα και κλαίει αφού φεύγει η μαμά. Δε σημαίνει όμως ότι μπορώ να του ξαναρχίσω προσαρμογή. Το λογικό είναι να ζητούν συχνά τους γονείς. Αν δεν κάνει άνω κάτω την αίθουσα, δεν ξανακάνει προσαρμογή.

Αλήθεια ρε παιδιά (γονείς ;) ) μού πέφτουν τα μαλλιά με όσα διαβάζω. Μέχρι στιγμής κατηγορούσα αβέρτα τους αδιάφορους γονείς. Τώρα κατηγορώ και τις Παιδαγωγούς.

Στέλλα το μεσημέρι έβαλα να δω ένα ντιβιντι με τα συμπτώματα της διάσπασης της προσοχής και σε σκεφτόμουν. προσπάθησα να βρω αυτό που έδωσα στις μαμάδες και μου τα έχουν πάρει όλα. Μου είπε μία μαμά ότι θα μου το φέρει αυριο μεθαυριο. Επομένως κάπου τότε θα στο στείλω. Και για να μη σου μπαίνουν ιδέες, νομίζω πως έχω και μία εργασία με θέμα ΔΕΠΥ όπου μπορείς να βρεις πολλές και χρήσιμες πληροφορίες. Ώστε να μη σου λέει χαζά κανένας.. :)

Νεφέλη Εδώ
15-09-10, 18:44
Και τώρα επειδή νευρίασα πολύ, έκανα μία λίστα με αυτά που γράφετε και θα πάρω αύριο το πρωί τηλέφωνο για να μάθω αν είναι νόμιμα τα όσα σας κάνουν. Δυστυχώς, ήταν μέχρι τις 16:00 και δεν τους πρόλαβα. Θα σας ενημερώσω αύριο το μεσημέρι σίγουρα.

riri
15-09-10, 19:06
Νεφελη γεια σου! Κι εγω παιδαγωγος..τελειοφοιτη!
Το dvd που εχεις για τη διασπαση προσοχης ειναι αυτο που ειχε δωσει το υπουργειο στα σχολεια?
Με ενδιαφερει, αλλα δεν εχω μπορεσει να βρω τιποτα καλο στο ιντερνετ.
Μπορεις να το στειλεις και σε μενα οταν το βρεις σε παρακαλω?

Νεφέλη Εδώ
15-09-10, 19:35
Γεια σου riri. Καλή σταδιοδρομία; Καλή τύχη να πω; Δεν ξέρω! Το ντιβιντι αυτό είναι από κάτι σεμινάρια που είχα παρακολουθήσει. Είναι από τον Παυλίδη με τη μέθοδο του. Πτυχιακή έχεις κάνει;

Νεφέλη Εδώ
15-09-10, 19:40
Σε ρώτησα μήπως έχουμε το ίδιο θέμα και δε σου χρειάζονται αυτά που έχω να δώσω.

LA LATINA
15-09-10, 19:41
Εγινε Νεφελη μου, περιμενουμε!
Εμενα οταν μου ειπε
ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΣ
μπηκα και διαβασα στα σαιτ....και διορθωστε με αν κανω λαθος, ειχε μια συμπτωματολογια καποιων πραγματων ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΧΟΡΟΠΗΔΗΧΤΑ- ΕΛΕΓΕ ΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΧΟΡΟΠΗΔΑΕΙ ΓΥΡΩ ΓΥΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΣ
χρειαζεται και η διασπαση προσοχης στα συμπτωματα
επιης ελεγε συχνα μεμονωμενη κινηση συνηθως με χερι αλλα και με ποδι που ειναι επαναλαμβανοενη χωρις λογο
ακομα και στην ακοη ελεγε...να το φωναζουν και να μην ακουει, γιατι δεν πηρα χαμπαρι, οχι γιατι αδιαφορει....συνεχιζω να διαβαζω αν και εμενα δεν κανει κατι απο αυτα....απλα για να ξερω τι θα απαντησω..... θα περιμενω φυσικα και απο εσας που τα ξερετε καλυτερα.... με πιανει το παραπονο ομως ρε παιδια....ξερετε, σας ειπα δεν αφηνουν κανεναν να μπαινει ουτε στο χωλακι τους, και με βλεπουν οτι εχω προβλημα με τα ποδια μου, κουτσαινω ειναι οφθαομοφανες και μεχρι να τον φερουν καθομαι στα σκαλακια, προχτες ηταν και σφουγγαριμενα και εγινα χαλια δεν ειχα κατι να βαλω αλλα δεν με κρατανε τα ποδια μου και αναγκαστικα εκατσα....και δεν ειπανε μια φορα περαστε μεσα....καταχαμα το περιμενω το παιδι μου! κι οταν μου μιλανε ακομα η πορτα ειναι μισοκλειστη.....τι να πω δεν ξερω...

demisz
15-09-10, 20:08
Ευχαριστω πολυ, πριν απο λιγο γυρισα απο την συγκεντρωση γονεων και έχω καποια παραπανω δεδομενα να σας πω, συγνωμη αν σας κουραζω.
Η δασκαλα αυτη πρωτη φορα παιρνει 3χρονα έως τωρα ειχε μονο νηπια. Λογικο να της ερχεται δυσκολο.
Στο τμημα της μικρης ολα τα παιδάκια (21) είναι συμμαθητες απο περυσι, εκτος απο 3 καινουργια μεταξυ αυτων και η δικια μου. Τα παιδακια λοιπον που γνωριζονται παιζουν μαζι δεν κλαινε και ειναι μια χαρα, τα 3 καινουργια τα αφηνουν "απ'εξω" τα υπολοιπα 18 με αποτελεσμα να κλαινε. Αυτα ακουσα απο τους αλλους γονεις. Και αναρωτιεμαι 3 ειναι που κλαινε, 2 δασκαλες δεν μπορουν αν τα κανουν καλα? να τα ενσωματώσουν με τα υπολοιπα? Κι αν αρχισω να την παιρνω απο τις 10 πως θα γινει μελος της ομαδας που ηδη υπαρχει με 1.30 ώρα μονο παραμονη στον σταθμο? κι οταν εχει προσελευση στις 8.30 πρωινο στις 9.15 και δεκατιανο στις 10.30 ουσιαστικα μια ωρα απασχολησης, τοσο δυσκολο ειναι το παιδι μου? Μια μητερα που της ανεφερα την συσταση της δασκαλας μου ειπε να μην το κανω, θα δυσκολεψει περισσοτερο την προσαρμογη της. Δεν ξερω ειλικρινα, τα χω χαμενα. Να ρωτησω τον παιδιατρο?

Νεφέλη Εδώ
15-09-10, 20:22
Στέλλα μου τα συμπτώματα της Δεπυ είναι:
Συχνά κινεί νευρικά τα χέρια ή τα πόδια του ή στριφογυρνάει στην καρέκλα του.
Σηκώνεται συχνά από τη θέση του στην τάξη ή σε άλλες περιστάσεις όπου απαιτείται να παραμείνει καθισμένος.
Συχνά τρέχει τριγύρω ή σκαρφαλώνει σε περιπτώσεις όπου αυτό είναι ανάρμοστο (σε εφήβους ή ενήλικες μπορεί να περιορίζεται σε υποκειμενικό αίσθημα κινητικής ανησυχίας).
Συχνά δυσκολεύεται να παίξει ή να ασχοληθεί ήσυχα με ψυχαγωγικές δραστηριότητες.
Είναι συχνά υπερδραστήριος και υπερκινητικός.
Συχνά μιλάει αδιάκοπα.
Συχνά βιάζεται να απαντήσει προτού ακούσει ολόκληρη την ερώτηση.
Συχνά δυσκολεύεται να περιμένει τη σειρά του.
Συχνά διακόπτει τους άλλους ή παρεμβαίνει σε συζητήσεις.

Αν εσύ εντοπίζεις τουλάχιστον 6 από αυτά στο γιό σου τότε μπορείς ν' ανησυχείς και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι έχει. Αν σου ξαναπούν τίποτα για ΔΕΠΥ τότε να τους πεις ότι μέσα σε 2 ώρες που καθόταν καθημερινά δεν έχει προλάβει να κάνει και πολλά. Είναι υπερκινητικός όταν θέλει απλά να εξερευνήσει το καινούριο περιβάλλον μέσα στο οποίο βρίσκεται;

Μήπως καπνίζουν μέσα και δε σε αφήνουν να μπεις; Αλλιώς δεν εξηγείται αυτή η συμπεριφορά. Έχεις ζητήσει να μπεις;

Νεφέλη Εδώ
15-09-10, 20:27
demisz δε χρειάζεται να ρωτήσεις τον παιδίατρο. Όπως τα λες είναι. Κανονικά πρέπει να βοηθήσουν τα καινούρια παιδιά να ενταχθούν στις υπόλοιπες ομάδες πιο γρήγορα όχι να τα απομακρύνουν. Μη φοβάσαι πως είναι δύσκολο παιδί. Όλα τα παιδιά στην αρχή αντιδρούν. Απομακρύνονται από την οικογένεια τους και βρίσκονται σε καινούριο χώρο με άγνωστα άτομα. Βάλε τον εαυτό σου στη θέση της μικρής. Δε σου φαίνεται φυσιολογικό να κλαίει; Εγώ πιστεύω πως αν μιλήσεις στις δασκάλες, όπως τα λες εδώ, θα καταλάβουν. Όσο απερίσκεπτες και αν είναι..

demisz
15-09-10, 21:18
Nεφελη σε ευχαριστω πολυ. Εχεις και το ιδιο ονομα με την κορη μου.
Αυτο θα κανω, θα της το πω και ελπιζω να βρουμε λυση. Δεν θελω να προβληματιζω κανεναν και αν μπορω να κανω κατι απο την πλευρα μου ευχαριστως να διευκολυνω το εργο της, το παιδι μου το παω στο σταθμο για να παρει πραγματα και οχι για να το παρκαρω καπου. Αν ειναι για καλυτερο δικό της εχω την δυνατοτητα να την κραταει η μητερα μου. Αλλά βλεπω οτι το παιδι εχει αναγκη πλεον απο περισσοτερα πραγματα, περαν την συναναστροφης των παππουδων και των γονιων, Θα δουμε.

riri
15-09-10, 22:19
Σ ευχαριστω πολυ!Φετος θα κανω πτυχιακη! Αν ειναι απο σεμιναρια,μαλλον δε θα το βρω...
Ειναι απο αυτο που εγινε φετος?

LA LATINA
16-09-10, 12:17
Στέλλα μου τα συμπτώματα της Δεπυ είναι:
Συχνά κινεί νευρικά τα χέρια ή τα πόδια του ή στριφογυρνάει στην καρέκλα του.
Σηκώνεται συχνά από τη θέση του στην τάξη ή σε άλλες περιστάσεις όπου απαιτείται να παραμείνει καθισμένος.
Συχνά τρέχει τριγύρω ή σκαρφαλώνει σε περιπτώσεις όπου αυτό είναι ανάρμοστο (σε εφήβους ή ενήλικες μπορεί να περιορίζεται σε υποκειμενικό αίσθημα κινητικής ανησυχίας).
Συχνά δυσκολεύεται να παίξει ή να ασχοληθεί ήσυχα με ψυχαγωγικές δραστηριότητες.
Είναι συχνά υπερδραστήριος και υπερκινητικός.
Συχνά μιλάει αδιάκοπα.
Συχνά βιάζεται να απαντήσει προτού ακούσει ολόκληρη την ερώτηση.
Συχνά δυσκολεύεται να περιμένει τη σειρά του.
Συχνά διακόπτει τους άλλους ή παρεμβαίνει σε συζητήσεις.

Αν εσύ εντοπίζεις τουλάχιστον 6 από αυτά στο γιό σου τότε μπορείς ν' ανησυχείς και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι έχει. Αν σου ξαναπούν τίποτα για ΔΕΠΥ τότε να τους πεις ότι μέσα σε 2 ώρες που καθόταν καθημερινά δεν έχει προλάβει να κάνει και πολλά. Είναι υπερκινητικός όταν θέλει απλά να εξερευνήσει το καινούριο περιβάλλον μέσα στο οποίο βρίσκεται;

Μήπως καπνίζουν μέσα και δε σε αφήνουν να μπεις; Αλλιώς δεν εξηγείται αυτή η συμπεριφορά. Έχεις ζητήσει να μπεις;

δε μας αφηνουν λενε λογβ μικροβιων επειδη εχουν και βρεφη....σεβαστο!
ο γιος μου δεν κανει τιποτα απο τα παραπανω ματια μου...
απλα χορευει και κανει αυτοσχεδια μικροφωνα και τραγουδαει ΜΟΝΟ οταν υπαρχει μουσικη...τιποτα αλλο απο τα παραπανω....αν δεν του αρεσει το παραμυθι σηκωνεται και κανει κατι αλλο, με το οποιο αλλο ομως αν του αρεσει καταπιανεται για ωρες...

Aeriko
16-09-10, 12:42
δε μας αφηνουν λενε λογβ μικροβιων επειδη εχουν και βρεφη....σεβαστο!

Πόσο χρονών είναι ο γιος σου; Στον ίδιο χώρο είναι με τα βρέφη; :shock::rolleyes:

εδιτ: Τώρα είδα πόσο είναι το παιδάκι σου! Για ρώτα αυτό που σε ρώτησα γιατί πραγματικά μου κάνει εντύπωση! Είναι αδύνατον να είναι τα 3χρονα με τα βρέφη!!!! Γενικά είχες επισκεφτεί το χώρο σε ώρες μη λειτουργίας πριν πάτε; Ο Δημοτικός πάντως της περιοχής μου τα βρέφη τα έχει στον όροφο και τα υπόλοιπα στο ισόγειο σε ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικούς χώρους. Το οποίο καταρχήν διασφαλίζει τα βρέφη μιας και οι αρρώστιες που μπορεί να περάσουν τα 3-5 είναι παντελώς απαγορευτικές για τα βρέφη που ακόμα εμβολιάζονται!

ANDEDANTINOS
16-09-10, 12:59
[QUOTE=Νεφέλη Εδώ;1701639]Και πάλι καλησπέρα σας. Μόλις σχόλασα και έτρεξα να σας πω ένα περιστατικό που μου συνέβη.
Αρχικά, να πω στον ANDEDANTINOS (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=8009) ότι δεν πρέπει να μπαίνουν οι γονείς μέσα στην αίθουσα. Θα σου εξηγήσω με παράδειγμα.
Έρχεται ο Γιαννάκης με τη μαμά του πρώτη μέρα. Πρόσεχα εκείνη τη στιγμή 2 άλλα παιδάκια που έκλαιγαν και κατα λάθος μπήκε και η μαμά του Γιάννη μέσα στην αίθουσα. Μέχρι να της πω ότι δεν κάνει να βρίσκεται εκεί, ήδη είχε καθίσει σε καρεκλάκι. Άθελα της έγινε. Δεν το ήξερε η γυναίκα. Εν τέλει, η μαμά έφυγε και ο Γιαννάκης τσίριζε. Όποιος επιχείρησε να κάτσει σε εκείνο το καρεκλάκι φώναζε "της μαμάς μου είναι! Σήκωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!" Συνέδεσε τη μαμά με το καρεκλακι. Όποτε το κοιτούσε, τσίριζε. Γενικότερα, η παρουσία των γονιών μέσα στην αίθουσα προκαλεί αναστάτωση στα παιδιά, κατά τη διάρκεια και αφού φύγουν.
Προσπάθησε να μην τον ακολουθείς μέσα στην τάξη. Στην υποδοχή είναι μια χαρά.

Νεφελη εδω , σε ευχαριστω για την απαντηση σου και τον χρονο σου

Μετα απο πολλα,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

συμβουλετηκα παιδοψυχολο
Με συμβουλεψε οτι 1)πρεπει η προσαρμογη να γινεται σταδιακα αλλα χωρις την παρουσια της μαμας στο χωρο ( λαθος του σταθμου μας που μας κρατουσαν μαζι με τα παιδια ) γιατι τα παιδια εχουν τωρα κανει οπλο τους , το κλαμα , τα τσισα και μας κανουν και γυρναμε πισω
Με συμβουλεψε τον πηγαινω τον αφηνω ( εχετα εαν κλαιει ) και τον παιρνω την 1η μερα σε 1 ωρα , 2η σε 2 ωρες κλπ αλλα εγω δεν ειμαι μαζι του κια δεν με βλεπει
2) πρεπει η δασκαλα να ασχοληθει περισσοτερα με τα παιδια και να κανει το περιβαλλον ποιο οικειο προς αυτα
3) να τα ρωταει για την τουαλετα ( να τα κανει κατι σαν παιχνιδι )

και αλλα πολλα

Σημερα το πρωι πηγα και ενημ. την δασκαλα για την επισκεψη μου στο παιδοψυχολο και για τιε συμβουλες που μου εδωσε και την αντιμετωπιση του γιου μου
Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΕΔΕΙΞΕ ΝΑ ΘΙΓΕΤΑΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ '' δεν επρεπε να πατε σε παιδοψυχολογο δεν εχει κατι το παιδι ισως να μην ειναι ετοιμο ακομη ( μου το λεει και το ξανα λεει )και συνεχιζει παντως να ξερετε εγω δεν θα μπορεσω να τον κρατησω εαν κανει τσισα επανω του (χθες μεσα σε 1 ωρα ο γιος μου εκανε τσισα 6 φορες - κατι που για την ψυχολογο ειναι εντελως φυσιολογικο λογω του μη καλου - ανετου και οικειου περιβαλλοντος ) για τι εγω δεν μπορω να το αλλαζω γιατο δεν ειμαι βρεφονηπιοκομος αλλα νηπιαγωγος , αμα ειναι να τον πατε σε βρεφονηπιακο

Λοιπον σημερα τον αφησα στις 8 30 εκλαιγε και τους ενημ. οτι θα παω να τον παρω συις 11
Πηγε η πεθερα μου και τα πηρε η δασκαλα ηταν λιγο τυπικη - ψυχρη αλλα δεν πειραζει

ANDEDANTINOS
16-09-10, 13:34
Και τώρα επειδή νευρίασα πολύ, έκανα μία λίστα με αυτά που γράφετε και θα πάρω αύριο το πρωί τηλέφωνο για να μάθω αν είναι νόμιμα τα όσα σας κάνουν. Δυστυχώς, ήταν μέχρι τις 16:00 και δεν τους πρόλαβα. Θα σας ενημερώσω αύριο το μεσημέρι σίγουρα.

Νεφέλη Εδώ περιμενουμε νεα σου ?

ΤΕΣΣΗ
16-09-10, 13:45
Αχ βρε κοριτσια, καθε μερα νευριαζω ολο και πιο πολυ. Μηπως ειμαι πολυ απαιτητικη και ζηταω πολλα απο δημοτικους παιδικους σταθμους και απο ανθρωπους που δεν εχουν καμια σκοτουρα για το δικο μου παιδι? Δεν ξερω ειλικρινα.Σημερα ρωτησε η γιαγια εαν τους δινουν δεκατιανο. Της απαντησαν οχι. Τους ειπε οτι το δικο μου εγγονι πινει το γαλα του 8,30 το πρωι στο σπιτι,δεν τρωει πρωινο στον παιδικο αλλα και να ετρωγε κατι δεν μπορει ενα παιδακι να ειναι νηστικο απο τις 9,00 το πρωι μεχρι της 12,00 που πανε για μεσσημεριανο. Δεν τους δινεται κανενα μπισκοτακι,κουλουρακι κατι τελος παντων? Η απαντηση της δασκαλας: Ο δημος δεν μας φερνει πολλα πραγματα, και τα κραταμε για να τα δινουμε στα παιδακια που καθονται μεχρι το τελος. Εαν θελουν μπορουν να φερνουν οι γονεις. Εμενα μου ειχε πει αλλα πραγματα η προισταμενη. Οτι τους φερνει τα παντα ο δημος. Εαν ομως θελει να κερασει τα παιδακια στην ταξη μπορει να φερει. Η κορη μου δεν θελει να δωσει τιποτα απο οτι ειναι δικο της σε αλλα παιδακια, ειμαστε σε τετοια φαση ακομα. Εαν εγω της δωσω μπισκοτακια στην τσαντα της, σιγουρα θα δημιουργηθει θεμα. Απο την αλλη ομως δεν μπορω να αφηνω το παιδι νηστικο.

katerinak
16-09-10, 13:48
Αχ βρε κοριτσια, καθε μερα νευριαζω ολο και πιο πολυ. Μηπως ειμαι πολυ απαιτητικη και ζηταω πολλα απο δημοτικους παιδικους σταθμους και απο ανθρωπους που δεν εχουν καμια σκοτουρα για το δικο μου παιδι? Δεν ξερω ειλικρινα.Σημερα ρωτησε η γιαγια εαν τους δινουν δεκατιανο. Της απαντησαν οχι. Τους ειπε οτι το δικο μου εγγονι πινει το γαλα του 8,30 το πρωι στο σπιτι,δεν τρωει πρωινο στον παιδικο αλλα και να ετρωγε κατι δεν μπορει ενα παιδακι να ειναι νηστικο απο τις 9,00 το πρωι μεχρι της 12,00 που πανε για μεσσημεριανο. Δεν τους δινεται κανενα μπισκοτακι,κουλουρακι κατι τελος παντων? Η απαντηση της δασκαλας: Ο δημος δεν μας φερνει πολλα πραγματα, και τα κραταμε για να τα δινουμε στα παιδακια που καθονται μεχρι το τελος. Εαν θελουν μπορουν να φερνουν οι γονεις. Εμενα μου ειχε πει αλλα πραγματα η προισταμενη. Οτι τους φερνει τα παντα ο δημος. Εαν ομως θελει να κερασει τα παιδακια στην ταξη μπορει να φερει. Η κορη μου δεν θελει να δωσει τιποτα απο οτι ειναι δικο της σε αλλα παιδακια, ειμαστε σε τετοια φαση ακομα. Εαν εγω της δωσω μπισκοτακια στην τσαντα της, σιγουρα θα δημιουργηθει θεμα. Απο την αλλη ομως δεν μπορω να αφηνω το παιδι νηστικο.

δεν φταιει καποιος παρα μονο ο δημος. εσυ βαλε φαγητο κανονικα ν αφαει το παιδι σου

ANDEDANTINOS
16-09-10, 13:52

**********To ιδιο μου ειπε και εμενα η πεθερα μου χθες τους εδωσαν ενα μπισκοτα ( καθημερινα τους δινουν μπισκοτα - μα ζαχαρη σε παιδακια )
και τιποτα αλλο

LA LATINA
16-09-10, 14:00
ειναι ισογειο, τα βρεφη ειναι στην πρωτη αιθουσα αριστερα και η αμεσως επομενες ειναι τα μεγαλα....παρεμβαλλεται ενα χωλακι αλλα δεν ειναι πανω απο δυο μετρα μηκος!

ΤΕΣΣΗ
16-09-10, 14:07
Εμας δεν δινουν τιποτα. Μακαρι να της εδιναν τουλαχιστον ενα μπισκοτακι να φαει. Δεν παθαινει τιποτα με 1 μπισκοτο, εστω και αν ειναι καθε μερα. Τουλαχιστον να ξερω οτι δεν πηναει.

LA LATINA
16-09-10, 14:10
[QUOTE=
Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΕΔΕΙΞΕ ΝΑ ΘΙΓΕΤΑΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ '' δεν επρεπε να πατε σε παιδοψυχολογο δεν εχει κατι το παιδι ισως να μην ειναι ετοιμο ακομη ( μου το λεει και το ξανα λεει )και συνεχιζει παντως να ξερετε εγω δεν θα μπορεσω να τον κρατησω εαν κανει τσισα επανω του

καλαααααααααααα
πρωτα να παμε σε παιδοψυχολογο και μετα "δεν ηταν αναγκη να ανησυχησετε, προσαρμογη εχουμε" τα ιδιααααααααααααα ντροπη και αισχος
ποσο ειναι το παιδακι σου??? η αληθεια δεν ξερω τι γινεται σ αυτες τις περιπτωσεις
αν δεν ειναι βρεφονηπιακος - μονο εκει τα αλλαζουν
ρε παιδια συγνωμη με τα φτωχα μου ελληνικα
τι στα κομματια σημαινει προσαρμογη??????????? αντε γιατι τρελλαθηκα τωρα!!!

ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ειναι αυτος που δε συνηθισε ακομα θα κατουρησει 50 φορες
προσαρμογη ειναι αυτος που φοραει 10 μερες βρακακι θα ξεχαστει και θα τα κανει πανω του- γι αυτο του βαλαμε πανα (you know)
προσαρμογη ειναι δεν το κρατας 8 ωρες αλλα 3 αφου πρεπει να σεβαστω τους κανονες!!!

γιατι δεν πηρανε τα μισα λεφτα για τον πρωτο μηνα????? ΟΕΟ??????
ναι ρε φιλε, τα κρατας αντι για 8 ωρες.......3 ΟΚ!!!!!
αρα πινουν ενα γαλατακι και τρωνε πρωινο και φευγουν
ΚΙ ΕΜΑΣ ΟΥΤΕ ΦΡΟΥΤΟ ΟΥΤΕ ΑΒΓΟ ΟΥΤΕ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ
ΑΡΑ???????????

πεσαμε στην αναγκη τους και μας δουλευουν......εγω τοσες μερες πηγαινοερχομαι παντα η μια κοπελιτσα ειναι μονη της με 28 παιδακια
η αλλη μια ειναι στο γραφειο, μια ειναι απογευματινη, η ιδια μου τα λεει γιατι την πετυχαινω στην εισοδο....

katerinak
16-09-10, 14:14
**********To ιδιο μου ειπε και εμενα η πεθερα μου χθες τους εδωσαν ενα μπισκοτα ( καθημερινα τους δινουν μπισκοτα - μα ζαχαρη σε παιδακια )
και τιποτα αλλο

υπαρχουν κ μπισκοτα χωρις ζαχαρη.ρωτησες;

ΤΕΣΣΗ
16-09-10, 14:21
[QUOTE=
Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΕΔΕΙΞΕ ΝΑ ΘΙΓΕΤΑΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ '' δεν επρεπε να πατε σε παιδοψυχολογο δεν εχει κατι το παιδι ισως να μην ειναι ετοιμο ακομη ( μου το λεει και το ξανα λεει )και συνεχιζει παντως να ξερετε εγω δεν θα μπορεσω να τον κρατησω εαν κανει τσισα επανω του

καλαααααααααααα
πρωτα να παμε σε παιδοψυχολογο και μετα "δεν ηταν αναγκη να ανησυχησετε, προσαρμογη εχουμε" τα ιδιααααααααααααα ντροπη και αισχος
ποσο ειναι το παιδακι σου??? η αληθεια δεν ξερω τι γινεται σ αυτες τις περιπτωσεις
αν δεν ειναι βρεφονηπιακος - μονο εκει τα αλλαζουν
ρε παιδια συγνωμη με τα φτωχα μου ελληνικα
τι στα κομματια σημαινει προσαρμογη??????????? αντε γιατι τρελλαθηκα τωρα!!!

ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ειναι αυτος που δε συνηθισε ακομα θα κατουρησει 50 φορες
προσαρμογη ειναι αυτος που φοραει 10 μερες βρακακι θα ξεχαστει και θα τα κανει πανω του- γι αυτο του βαλαμε πανα (you know)
προσαρμογη ειναι δεν το κρατας 8 ωρες αλλα 3 αφου πρεπει να σεβαστω τους κανονες!!!

γιατι δεν πηρανε τα μισα λεφτα για τον πρωτο μηνα????? ΟΕΟ??????
ναι ρε φιλε, τα κρατας αντι για 8 ωρες.......3 ΟΚ!!!!!
αρα πινουν ενα γαλατακι και τρωνε πρωινο και φευγουν
ΚΙ ΕΜΑΣ ΟΥΤΕ ΦΡΟΥΤΟ ΟΥΤΕ ΑΒΓΟ ΟΥΤΕ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ
ΑΡΑ???????????

πεσαμε στην αναγκη τους και μας δουλευουν......εγω τοσες μερες πηγαινοερχομαι παντα η μια κοπελιτσα ειναι μονη της με 28 παιδακια
η αλλη μια ειναι στο γραφειο, μια ειναι απογευματινη, η ιδια μου τα λεει γιατι την πετυχαινω στην εισοδο....
Μαλλον αυτες θελουν ψυχολογο και ψυχιατρο μαζι. Εγω αφηνω την μικρη μου στον σταθμο για 4 ωρες. Δεν τρωνε ΟΥΤΕ ΦΡΟΥΤΟ, ΟΥΤΕ ΑΒΓΟ ΟΥΤΕ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. Ειδικα το αβγο ειναι απ'οτι φαινεται σπανιο ειδος. Απο τις 9 εως τις 12 ειναι θεονηστικα. Μακαρι να ηξερα... Και αυτες ετσι νηστικες καθονται ή πανε και ματζαλιαζουν στην τραπεζαρια?

katerinak
16-09-10, 14:25
[QUOTE=stella7778;1703174]
Μαλλον αυτες θελουν ψυχολογο και ψυχιατρο μαζι. Εγω αφηνω την μικρη μου στον σταθμο για 4 ωρες. Δεν τρωνε ΟΥΤΕ ΦΡΟΥΤΟ, ΟΥΤΕ ΑΒΓΟ ΟΥΤΕ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. Ειδικα το αβγο ειναι απ'οτι φαινεται σπανιο ειδος. Απο τις 9 εως τις 12 ειναι θεονηστικα. Μακαρι να ηξερα... Και αυτες ετσι νηστικες καθονται ή πανε και ματζαλιαζουν στην τραπεζαρια?

συγνωμη γιατι κατηγορεις τις δασκαλες;

αν καταλαβα καλα ειναι παιδικος του δημου,αρα το φαγητο το φερνει η ο δημος η οι γονεις.τι σχεση εχουν οι δασκαλες μ αυτο κ λες οτι "Και αυτες ετσι νηστικες καθονται ή πανε και ματζαλιαζουν στην τραπεζαρια;"

δεν καταλαβαινω το προβλημα.δηλ αν αυτες φανε το τοστ που φερανε απο το σπιτι ενοχλουν κανεναν η ετσι τα λεμε αρκει να βρουμε κατηγοριες για τις δασκαλες;

ΤΕΣΣΗ
16-09-10, 14:38
[QUOTE=katerinak;1703214

συγνωμη γιατι κατηγορεις τις δασκαλες;

αν καταλαβα καλα ειναι παιδικος του δημου,αρα το φαγητο το φερνει η ο δημος η οι γονεις.τι σχεση εχουν οι δασκαλες μ αυτο κ λες οτι "Και αυτες ετσι νηστικες καθονται ή πανε και ματζαλιαζουν στην τραπεζαρια;"

δεν καταλαβαινω το προβλημα.δηλ αν αυτες φανε το τοστ που φερανε απο το σπιτι ενοχλουν κανεναν η ετσι τα λεμε αρκει να βρουμε κατηγοριες για τις δασκαλες;[/QUOTE]

[QUOTE=ΤΕΣΣΗ;1703207]

Ο παιδικος ειναι του δήμου. Το φαγητο το πηγαινει ο δημος, ΟΧΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ. Τις κατηγορω γιατι οπως ανεφερα, η προισταμενη μου ειπε, οτι ο δημος τους πηγαινει τα παντα, εχουν απ'ολα, δεν χρειαζεται να πηγαινουμε τιποτα εμεις. Οι δασκαλες ομως του καθε τμηματος που ειναι υπευθυνες για τα παιδια που εχουν,πρεπει να φροντιζουν γι'αυτα. Εννοω, οτι αυτες πρεπει να δωσουν κατι στα παιδακια να φανε. Δεν μπορει το 3 χρονο να παει στο ντουλαπι να σκαρφαλωσει και να παρει κατι να φαει. Και δεν με ενδιαφερει εαν αυτες τρωνε το δικο τους τοστ ή το φαγητου του δημου. Με ενδιαφερει ομως που αφηνουν το δικο μου παιδι νηστικο. Αλλωστε τα λεφτα που δινουμε δεν ειναι καθολου ευκαταφρονητα.

ANDEDANTINOS
16-09-10, 14:51
stella7778;
ποσο ειναι το παιδακι σου???

ειναι 2,5 ετων

katerinak
16-09-10, 14:51
[QUOTE=ΤΕΣΣΗ;1703207]

Ο παιδικος ειναι του δήμου. Το φαγητο το πηγαινει ο δημος, ΟΧΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ. Τις κατηγορω γιατι οπως ανεφερα, η προισταμενη μου ειπε, οτι ο δημος τους πηγαινει τα παντα, εχουν απ'ολα, δεν χρειαζεται να πηγαινουμε τιποτα εμεις. Οι δασκαλες ομως του καθε τμηματος που ειναι υπευθυνες για τα παιδια που εχουν,πρεπει να φροντιζουν γι'αυτα. Εννοω, οτι αυτες πρεπει να δωσουν κατι στα παιδακια να φανε. Δεν μπορει το 3 χρονο να παει στο ντουλαπι να σκαρφαλωσει και να παρει κατι να φαει. Και δεν με ενδιαφερει εαν αυτες τρωνε το δικο τους τοστ ή το φαγητου του δημου. Με ενδιαφερει ομως που αφηνουν το δικο μου παιδι νηστικο. Αλλωστε τα λεφτα που δινουμε δεν ειναι καθολου ευκαταφρονητα.

κατσε..δηλ ο δημος στελνει δεκατιανο κ οι δασκαλες δεν το δινουν;;δε νομιζω να γινεται αυτο! κ γιατι να μην το δωσουν;προτιμανε να το πεταξουν;τις ρωτησες;τι σου ειπανε;μη βγαζεις συμπερασματα

katerinak
16-09-10, 14:53
[QUOTE=ΤΕΣΣΗ;1703207]
. Και δεν με ενδιαφερει εαν αυτες τρωνε το δικο τους τοστ ή το φαγητου του δημου.

δε σε ενδιαφερει αλλα αφηνεις μια εικονα ασχημη στο προηγ μηνυμα σου

LA LATINA
16-09-10, 16:58
[QUOTE=ΤΕΣΣΗ;1703207][QUOTE=stella7778;1703174]
Ειδικα το αβγο ειναι απ'οτι φαινεται σπανιο ειδος.

Να ειμαι ειλικρινης εγω δε θελω να του δινουν αβγο οταν αποφασισουν να δωσουν.... ποιος ξερει απο ποτε τα εχουν και πως τα βραζουν και απο που τα παιρνουν.... το αβγο ειναι σοβαρη υποθεση για την παιδικη διατροφη... ευτυχως εχουμε μια καλη κυρια με κοτουλες εδω κοντα και αγοραζουμε φρεσκα...

Νεφέλη Εδώ
16-09-10, 17:00
Καλησπέρα και από εμένα. Πήρα τηλέφωνα σε υπουργεία και μόνο που δε με έβρισαν. Δεν είμαστε εμείς σε θέση να απαντήσουμε, δεν ξέρουμε, πάρε στο υπουργείο εσωτερικών, κάνε εκείνο κάνε το άλλο.. Υπέροχα! Αύριο το πρωί θα δοκιμάσω περισσότερο. Με πείσμωσαν πολύ.

Σήμερα είμαι εκτός εαυτού. Έκανα μεγάλη φασαρία με κάποιους γονείς. Έγιναν παρατραβηγμένα πράγματα και δεν είμαι σε θέση να σκεφτώ και πολλά. Αλλά..

..για το φαγητό μπορώ να μιλήσω. Θεωρώ απαίσιο το γεγονός ότι οι δήμοι έδωσαν εντολή για μείωση των ποσοτήτων στα φαγητά. Δηλαδή, όταν τα παιδιά τρώνε κοτόπουλο, πρέπει να τους βάζουμε 3 ίνες μόνο. Συγγνώμη αλλά δεν είναι άθλιοι; Και τα λεφτά των γονιών πού πηγαίνουν; Εγώ το είπα. Τέτοια πράγματα δεν κάνω. Θα μαγειρεύετε, λέει ο αρμόδιος, με λιγότερο λάδι και αλάτι, θα βάζετε μικρότερες ποσότητες και θα ρωτάτε τα παιδιά αν θέλουν να φάνε.
Τα παιδιά εν τω μεταξύ, δεν είναι ικανά να ξεχωρίσουν ούτε καν τις βασικές τροφές. Αν εγώ ρωτήσω το παιδί, να σου βάλω μπάμιες; φαντάζομαι πως θα μου απαντήσει οχι. Έτσι θα κάνουμε οικονομία. Ωραίος τρόπος. Το δεκατιανό είναι υποχρεωτικό στη διατροφή των παιδιών. Αν είναι να πηγαίνετε εσείς τα τρόφιμα, μην πληρώνετε τροφεία. Άλλωστε, γι αυτό ονομάζονται τροφεία. Σας παρακαλώ πολύ, ενημερώστε τους δήμους και μην το αφήσετε έτσι. Είναι αδικία. Τις παραγγελίες για τα τρόφιμα τις κάνουμε εμείς οι δασκάλες. Δε θα κόψω τίποτα απ' όσα παραγγέλνω. Είναι ανύκουστο αυτό. Και τώρα με τη συνένωση των δήμων, κλείνουν πολλοί παιδικοί επίσης για οικονομία..

LA LATINA
16-09-10, 17:08
τα δικα μας ειναι απο catering.....εχω δει το φορτηγακι πολλες φορες...παιδια μη μπαινουμε σε μαλωματα μεταξυ μας, ελεος!!! εννοειται οτι δε θα κρατησουν οι δασκαλες 100 μηλα για το σπιτι τους, η 100 αβγα....προς θεου...προφανως δεν τους τα εδωσαν γιατι ακομα υπολειτουργουν!
εμενα δε με πειραζει να φανε οσοι θελουν, μπορει το προγραμμα να περιλαμβανει και τις εργαζομενες, σας ειπα οτι προχτες ηρθε ενας κυριος και εφυγε μπροστα στα ματια μου με 4 κουτια γαλα??? προφανως τα πηρε απο μεσα αφου ηρθε με αδεια χερια κ εφυγε με γεματα δεν ειμαι ηλιθια...και παλι, αφου απ τα 150 παιδια εχουν ξεκινησει μονο 80, μπορει οτι περισσευει να το δινουν καπου αλλου (ας ειμαι ηλιθιωδως καλοπροαιρετη!!!)
εμενα ο δικος μου δεν τρωει, με το γαλα που του δινουν και το σαντουιτσακι μετα τρωει στις 4....δεν ειναι φαγανος, δε μου εμοιασε καθολου!!!! το θεμα λοιπον δεν ειναι καθολου προσωπικο, απλα το φρουτο ας πουμε αιναι απαραιτητο....επισης αυτο το αν φερει καποια μανουλα να κερασει που ειπε καποιος το θεωρω απαραδεκτο!!!!!!!!! στην αρχη ετσι ελεγα κι εγω, να πηγαινω πιτουλες, κανει η πεθερα μου χειροποιητες τελειες και τις ψηνω, να τους κανω σαντουιτσακια, κεκακια, και να πηγαινω για 50 παιδακια πχ η για ενα τμημα καθε φορα.....μετα σκεφτηκα.....κι αν φερει καποια αγνωστη να φαει το παιδι μου????? ΟΧΙΙΙΙΙ οποτε κανενας πιστευω δεν πρεπει να κουβαλαει φτιαχτα μιλαω παντα ετσι???? το να βαλεις στο παιδι σου τα κουλουρακια που αγαπαει δεν ειναι κακο.....παντως στο θεμα της τροφης, δε φταινε σε τιποτα οι δασκαλες.....ισως μονο αν δεν ενημερωσαν για τις ελλειψεις....τι να πω....

adenantinos....καλα σε ενα τοσο μικρο παιδακι εξαντλησαν ολη τους της ανυπομονησια?? δε μπορεις να το πας αλλου???

ANDEDANTINOS
16-09-10, 17:14
adenantinos....καλα σε ενα τοσο μικρο παιδακι εξαντλησαν ολη τους της ανυπομονησια?? δε μπορεις να το πας αλλου???[/QUOTE]

stella7778 στην περιοχη αλλο δημοτικο σταθμο δεν εχουμε εχουμε 1 ιδιωτικο με 500€ το μηνα( παρα πολλα και δεν περισευουν )εχω διδυμα βαλε και τα εξτρα γιορτες κλπ

Νεφέλη Εδώ
16-09-10, 17:16
Μίλησες για το γάλα. Οι μαγείρισσες δικαιούνται 1 λιτρο φρέσκο γάλα καθημερινά. Και οι καθαρίστριες νομίζω. Δεν ειμαι όμως σίγουρη. Μπορεί να έπαιζε κάτι τέτοιο.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει και για εμάς, το προσωπικό, φαγητό. Εμένα μου φέρνουν πολλές μαμάδες σπιτικά κέικ, κουλουράκια, τούρτες, γλυκά και ποτέ δεν΄εχω φάει.Πόσο μάλλον ένα παιδί. Λίγο σιχαίνομαι είναι η αλήθεια. Έχεις δίκιο Στέλλα.

LA LATINA
16-09-10, 17:17
adenantinos....καλα σε ενα τοσο μικρο παιδακι εξαντλησαν ολη τους της ανυπομονησια?? δε μπορεις να το πας αλλου???

stella7778 στην περιοχη αλλο δημοτικο σταθμο δεν εχουμε εχουμε 1 ιδιωτικο με 500€ το μηνα( παρα πολλα και δεν περισευουν )εχω διδυμα βαλε και τα εξτρα γιορτες κλπ[/QUOTE]

καλα σας παιρνουν πολλα στην Αθηνα ρε παιδια....εγω μενω στη δευτερη ακριβοτερη περιοχη της Θεσσαλονικης και ο πιο ακριβος ιδιωτικος κανε 390.... ο πιο φθηνος που βρηκα κανει 280 με πουλμανακι και φαγητο....το κακο ειναι οτι κι αυτα ακομα δεν περισσευουν.....
εσας πια λες και νοικιαζετε σπιτι!!!!!!!!!!

LA LATINA
16-09-10, 17:19
Μίλησες για το γάλα. Οι μαγείρισσες δικαιούνται 1 λιτρο φρέσκο γάλα καθημερινά. Και οι καθαρίστριες νομίζω. Δεν ειμαι όμως σίγουρη. Μπορεί να έπαιζε κάτι τέτοιο.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει και για εμάς, το προσωπικό, φαγητό. Εμένα μου φέρνουν πολλές μαμάδες σπιτικά κέικ, κουλουράκια, τούρτες, γλυκά και ποτέ δεν΄εχω φάει.Πόσο μάλλον ένα παιδί. Λίγο σιχαίνομαι είναι η αλήθεια. Έχεις δίκιο Στέλλα.

ε ναι η αληθεια....η καθεμια στην κουζινα της που να ξερεις τι κανει.... και κατα λαθος ακομα να γινει κατι ρε παιδια....φανταζεστε 150 παιδια με δηλητηριαση????ουτε για πλακα!!!!!!!!!!!!!!

ΤΕΣΣΗ
16-09-10, 18:10
[QUOTE=ΤΕΣΣΗ;1703256][B]

κατσε..δηλ ο δημος στελνει δεκατιανο κ οι δασκαλες δεν το δινουν;;δε νομιζω να γινεται αυτο! κ γιατι να μην το δωσουν;προτιμανε να το πεταξουν;τις ρωτησες;τι σου ειπανε;μη βγαζεις συμπερασματα

QUOTE=ΤΕΣΣΗ;1703256][B]

Εχω ρωτησει, δεν βγαζω μονη μου συμπερασματα.Ο δημος δεν στελνει δεκατιανο. Τα παιδια τρωνε μονο πρωινο 9 η ωρα και μετα μεσσημεριανο στις 12.Οπως εγραψε προηγουμενως, ρωτησε η γιαγια σημερα αν τρωνε τιποτα στο ενδιαμεσο και της ειπαν οχι. Ξαναρωταει δεν υπαρχει κατι να τους δωσετε ενα μπισκοτο, ενα κατι? Εχουμε τις ειπαν, ο δημος βεβαια δεν στελνει πολλα και τα κραταμε για να δινουμε στα παιδια που καθονται μεχρι αργα. Αυτα.....

ΤΕΣΣΗ
16-09-10, 18:15
[QUOTE=ΤΕΣΣΗ;1703256][B]

δε σε ενδιαφερει αλλα αφηνεις μια εικονα ασχημη στο προηγ μηνυμα σου

Ισως και εσυ να μιλαγες ετσι αν σου ελεγε το παιδι σου, οτι ζητησε στο πρωινο κομποστα και δεν του εδωσαν ή οτι ζητησε μετα την αυλη (10 η ωρα ) ενα μπισκοτο γιατι πειναγε και δεν του εδωσαν.

katerinak
16-09-10, 21:17
[QUOTE=katerinak;1703296]

QUOTE=ΤΕΣΣΗ;1703256][B]

Εχω ρωτησει, δεν βγαζω μονη μου συμπερασματα.Ο δημος δεν στελνει δεκατιανο. Τα παιδια τρωνε μονο πρωινο 9 η ωρα και μετα μεσσημεριανο στις 12.Οπως εγραψε προηγουμενως, ρωτησε η γιαγια σημερα αν τρωνε τιποτα στο ενδιαμεσο και της ειπαν οχι. Ξαναρωταει δεν υπαρχει κατι να τους δωσετε ενα μπισκοτο, ενα κατι? Εχουμε τις ειπαν, ο δημος βεβαια δεν στελνει πολλα και τα κραταμε για να δινουμε στα παιδια που καθονται μεχρι αργα. Αυτα.....

εχεις θυμωσει με λαθος ατομα!να θυμωσεις με τον δημο κ οχι με τις δασκαλες!αν δεν στελνει φαγητο , τι να δωσουν;;

Aeriko
16-09-10, 21:30
Κατερίνα δεν το πιάνεις έτσι; Θυμώνει με τις δασκάλες γιατί δεν της είπαν ότι δεν τους δίνουν δεκατιανό ώστε να κάνει τα κουμάντα της!

katerinak
16-09-10, 21:52
Κατερίνα δεν το πιάνεις έτσι; Θυμώνει με τις δασκάλες γιατί δεν της είπαν ότι δεν τους δίνουν δεκατιανό ώστε να κάνει τα κουμάντα της!

ναι,ναι,δεν το πιανω!

LA LATINA
17-09-10, 11:45
η παρανοια συνεχιζεται....
1) σημερα μου ειπαν οτι πηγα το παιδι χωρις πανα (!!!!) και τα εκανε επανω του.... ο αντρας μου χτυπιεται οτι του εβαλε πανα και μαλιστα επειδη δε βρηκε πανα βρακακι του εβαλε την απλη... πηρα τηλεφωνο μετα, αυτες λενε οτι δε φορουσε τιποτα....παρολα αυτα, μου εδωσαν πισω ενα πεντακαθαρο....πεντακαθαρο ομως παντελονακι!!!

2) το χαρτακι που μου εδωσαν εγραφε
ψαροσουπα - εφαγε καλα
κορμος - εφαγε καλα
και πηρα να ρωτησω πως ετσι 11.15 ειχαν ηδη φαει οταν τον πηρα
και πως δινουν κορμο μετα το ψαρι

και μου ειπαν "οχι οχι, δεν προλαβε να φαει, σε λιγο θα τρωγανε, στις 12, απλα ειχαμε ετοιμασει τα χαρτακια απο πριν....
αντε να ετοιμασεις απο πριν τι γευμα εχεις, αλλα και το ποσο εφαγε απο πριν????
παιδια τι γινεται εδω περα?????

POOPSIE
17-09-10, 11:54
κάτι δεν πάει καλά εκεί μέσα.....έχεις δίκιο.....

LA LATINA
17-09-10, 12:00
και το χειροτερο??? ειναι ο μονος δημοτικος παιδικος που εχουμε....

Aeriko
17-09-10, 12:15
Παίρνεις τα χαρτάκια και πας στη διεύθυνση της Νομαρχίας/Δημαρχείο που είναι υπεύθυνη για τους παιδικούς σταθμούς και κάθεσαι και τους λες ό,τι έχει γίνει μέχρι σήμερα! Και το κάνεις τώωωωωρα! Πριν περάσει η ώρα για να μπορείς να αποδείξεις πως πήρες το παιδί 11.15

Ήμαρτον!

LA LATINA
17-09-10, 12:37
αν μπορουσα να περπατησω εστω και 30 μετρα θα πηγαινα... επισης αν ειχα που να αφησω το μωρο θα πηγαινα....επισης αν ειχα που να τον παω τον μεγαλο οταν μας διωξουν (μετα απ αυτο που λες) παλι θα πηγαινα....

ΤΕΣΣΗ
17-09-10, 13:42

Σωστα τα λες Aeriko. Σημερα της εβαλα κεικ μαζι της , για να φαει γυρω στις 10 γιατι το παιδι μου λεει οτι πειναει. Το ειπα λοιπον το πρωι στην δασκαλα, οτι επειδη τα παιδια δεν τρωνε κατι στο ενδιαμεσο,να ξερει οτι εχω βαλει στην τσαντα της κεικ να την αφησουνε να το παρει.

Η απαντηση ηταν η εξης:
Κοιταξτε μου λεει, δεν μορουμε να δωσουμε στην κορη σας να τρωει και τα αλλα να κοιτανε. Αν ειναι θα πρεπει να φερνετε για ολα.
Μου ειπε να παρω το κεικ απο την τσαντα του παιδιου και φυσικα το παιδι εβαλε τα κλαματα, και το αφησα το πρωι να κλαιει. Ηπαν στη γιαγια οτι εκλεγε ολη την ωρα. Γιατι αραγε??

katerinak
17-09-10, 13:45
Σωστα τα λες Aeriko. Σημερα της εβαλα κεικ μαζι της , για να φαει γυρω στις 10 γιατι το παιδι μου λεει οτι πειναει. Το ειπα λοιπον το πρωι στην δασκαλα, οτι επειδη τα παιδια δεν τρωνε κατι στο ενδιαμεσο,να ξερει οτι εχω βαλει στην τσαντα της κεικ να την αφησουνε να το παρει.

Η απαντηση ηταν η εξης:
Κοιταξτε μου λεει, δεν μορουμε να δωσουμε στην κορη σας να τρωει και τα αλλα να κοιτανε. Αν ειναι θα πρεπει να φερνετε για ολα.
Μου ειπε να παρω το κεικ απο την τσαντα του παιδιου και φυσικα το παιδι εβαλε τα κλαματα, και το αφησα το πρωι να κλαιει. Ηπαν στη γιαγια οτι εκλεγε ολη την ωρα. Γιατι αραγε??

γιατι δεν κανονιζετε ολες οι μαμαδες να πατε δεκατιανο;

Aeriko
17-09-10, 13:51
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω! Ενώ αρχικά είχα εκνευριστεί απίστευτα από την απόφαση του Δημάρχου μας να αυξήσει τα όρια ηλικίας στον βρεφονηπιακό (οπότε και δεν μπορούσα να πάω τη μικρή) μετά από αυτά που διαβάζω μάλλον ο θεός με έσωσε από το δημόσιο και ας ζοριζόμαστε οικονομικά!

Στέλλα μου δεν μπορεί να μην υπάρχει ένα δικό σου άτομο να πάει ή να σε πάει! Είναι εντελώς extreme η κατάσταση εκεί! Πάρε τουλάχιστον ένα τηλέφωνο βρε κορίτσι μου και εξηγήσε τους την κατάσταση σου.

ΤΕΣΣΗ
17-09-10, 13:52

Δεν συνανταω καμια μαμα το πρωι που την πηγαινω, αλλα ουτε και η γιαγια που την παιρνει.

ΤΕΣΣΗ
17-09-10, 14:01
Stella, παρε εστω ενα τηλ. στο Τμήμα Παιδικών Σταθμών, του δημου.

LA LATINA
17-09-10, 15:40
αμα σας πω οτι η υπευθυνη για τους παιδικους στο Δημο ειναι κολλητη μιας φιλης μου....
απλα δεν ηθελα να ενοχλησω ως τωρα.. αλλα θα το κανω σημερα κιολας!!! στο δικο μας Δημο μπορει να με παει καποιος...και θα παρω κ τηλ την διευθυντρια.....

LA LATINA
17-09-10, 15:44

Κατερινακι μου σορρυ κιολας αλλα μηπως υπερβαλλεις λιγο??? δηλαδη τι να γινει τωρα, να στησει η γυναικα καρτερι με απουσιολογιο να πετυχει ολες τις μαμαδες, να τις πεισει κιολας (αλλη μπορει να εχει αφαγο παιδι) για να πηγαινουν οι ιδιες δεκατιανο????
δε μπορεις να το αρνηθεις, ειπα 100 φορες οτι δε φταινε οι δασκαλες γι αυτο το θεμα, δεν ξερω αν διαβασες....
ΑΛΛΑ αυτο που λες ανεφικτο μου φαινεται!!!
στο ΔΗΜΟ απευθειας κοριτσια!!!!!!!!!!!!!

Aeriko
17-09-10, 15:49
Στον Δήμο αδερφές μου! Στον δήμο...

μπας και φάνε τα παιδάκια :eek:

jannis
17-09-10, 17:25

Η απαντηση ηταν η εξης:

Μήπως το προβλήμα είναι ότι δεν τρωει πρωινό και χρειάζεται δεκατιανό?
Η αλήθεια είναι ότι αν τα παιδιά τρώνε πρωινό στις 900 και αυτό κρατάει κανένα 20λεπτο τότε δεν μπορούν να τα ξαναταισουν δεκατιανό στις 10 και μετά ξανά φαγητό στις 12. Όλη μέρα αυτό θα κάνουν και τα παιδιά δεν θα φάνε καλά το μεσημέρι.
Δεκατιανό δίνουν συνήθως στο νηπιαγωγείο που τα παιδιά έχουν φάει πρωινό στο σπίτι (αρκετά πριν τις 9).
Η αλήθεια είναι ότι το διαστημα των 3 ωρών είναι λογικό - σύμφωνα και με τους παιδιάτρους και ο σταθμός έπρεπε να αποφασίσει κάποιες ώρες. Αν το δικό σου θέλει να τρώει στις 1000 κάποιο άλλο στις 1030 κάποιο άλλο στις 1100 τι θα γίνει? Φυσικά και σε ενδιαφέρει το καλό του δικού παιδιού αλλά στο σταθμό πρέπει να ακολουθηθεί ένα πρόγραμμα αλιώς θα ακολουθήσει το χάος. Νομίζω ότι σε όλους τους σταθμούς ιδιωτικούς / κρατικούς και αυτό συμβαίνει και σε άλλες χώρες τα παιδιά τρώνε τις ίδιες ώρες και όχι ότι ώρα έχει συνηθίσει από πριν το καθένα.
Και εμένα τα παιδιά μου πάνε παιδικό από 16 μηνών και στην αρχή δυσκολεύτηκα λίγο με την αλλαγή του προγράμματος τους. Αλλά το πιο λογικό για μένα ήταν να προσπαθήσω να προσαρμόσω το δικό τους πρόγραμμα. Έτσι έδινα γάλα στις 7¨00 (μόλις ξυπνούσαν) και μετά έτρωγαν πρωινό στις 900 και φαγητό στις 1200. Αυτό με βόλεψε και πάνω κάτω το ακολουθώ ακόμη.
Μήπως να δοκίμαζες να της δώσεις το γάλα λίγο πιο νωρίς, έτσι να πεινάσει και να φάει καλό πρωινό ?
Τώρα αν τρώει πρωινό και πάλι πεινάει ίσως δεν τους δίνουν αρκετό πρωινό...

LA LATINA
17-09-10, 18:21
η αληθεια ειναι οτι και ο δικος μου με ενα νορμαλ πρωινο που τρωει εκει στις 9...ειναι καλυμενος ως αργα....αλλα εγω εχω ολιγοφαγο παιδακι....να φανταστειτε μεσημεριανο τρωει παντα κατα τις 4 αδυνατον να τον ταισω νωριτερα....ακομα και τα Σαββατοκυριακα...δεν ειναι δηλαδη θεμα παιδικου...παντως τα φρουτα πχ που τα τρωει πολυ, και πρεπει να τα τρωνε πρωι, τι γινεται τωρα, δε θα φαει ολη τη χρονια γιατι δε δινει ο Δημος???? τοτε εγω γιατι πληρωνω φαγητο???? θα μπορουσα να του εδινα ανετα το πρωινο του σπιτι στις 8, τον πηγαινω μετα απο μιση ωρα, και ειναι σιγουρο οτι αν φαει ενα φρουτακι μετα δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να φαει μεσημεριανο εκει...αφου λογαριαζω να τον παιρνω παντα κατα τις μιαμιση!δεν μπορουμε θελω να πω να εχουμε αλλο μετρα και αλλα σταθμα....
τα λεφτα τα παιρνουν απο ολους ιδια ΟΚ??? εμας εβαλαν στον πινακα ανακοινωσεων λιστα με το φαγητο της επομενης βδομαδας....εχει παντου δεκατιανο.....αφου ξερουν λοιπον οτι το πρωινο ειναι στις 9 και το μεσημεριανο στις 12 γιατι να το γραφουν το δεκατιανο που δε θα το δωσουν ποτε????επισης αυτο το μεσημεριανο στις 12 μονο σε μενα φανηκε κουλο???? για να γλυτωσουν το δεκατιανο??? η μηπως για να τα κοιμισουν απο τις 12.30 να ξεμπερδευουν??ποιος τα οριζει αυτα????

LA LATINA
17-09-10, 18:24
στο ΔΗΜΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!!

ΤΕΣΣΗ
20-09-10, 10:22
Καλημερα και καλη εβδομαδα,
Τη μικρη την ξυπναω στις 8 οποτε,πινει γαλα εκεινη την ωρα.Προσπαθησα να της δωσω σημερα πιο νωρις, αλλα δεν το επινε με τιποτα. Επισης, εχω παρατηρησει οτι τις δυο τελευταιες φορες που εχει παει σταθμο (Παρασκευη και Δευτερα σημερα), δεν πινει γαλα (ζητημα να εχει πιει 40gr), ενω τα ΣΚ το πινει ολο. Δεν ξερω τι μπορει να φταιει, αν δω οτι συνεχιζεται θα ρωτησω τον παιδιατρο.
Γι΄αυτο εχω αγχος επειδη ξερω, οτι το παιδι μενει νηστικο πολλες ωρες και ειδικα τωρα που δεν πινει και το γαλα της το πρωι. Και σιγουρα δεν ειναι μονο το δικο μου παιδι, που δεν τρωει. Σημερα ας πουμε θα ειναι μεχρι της 1 το μεσσημερι που θα φαει στη γιαγια, με το λιγο γαλα που ηπιε το πρωι.

jannis
20-09-10, 13:25
ΤΕΣΣΗ,
δεν πίνει γάλα, δεν τρώει ούτε πρωινό μετά στον σταθμό?
Κατα τα άλλα τι σου λέει για το σταθμό?

LA LATINA
20-09-10, 13:30
τωρα να πω οτι δεν το πηγα σημερα το παιδι??? να το πω... λιγο που αργησαμε χτες να κοιμηθουμε με "τα μυστικα της εδεμ" λιγο που φτιαχνουνε το δρομο μας και μας εχουν κλεισει τα αυτοκινητα στο παρκινγκ (στρωνουν ασφαλτο) και με τα ποδια εγω δεν μπορω να παω ως εκει....το παιδακι παιζει μια χαρα με το αδερφακι του, ξυπνησε με την ησυχια του, ειναι μες την τρελη χαρα...οπως και οι δασκαλες οταν ειπα οτι δε θα παει....
μια ερωτηση αλλα να μου πει καποιος που ξερει
εχω δικαιωμα να το πηγαινω το παιδι μου πχ 11 ?????
να ξυπναει, - γιατι γινεται επιθετικο οταν το ξυπναμε
να τρωει - ωστε να ξερω τι εφαγε
και να πηγαινει μονο για την κοινωνικοποιηση που λεγαμε????
πως αλλη το παιρνει 12 και αλλη 4????
στον πηγαιμο δεν υπαρχει καποια ευελιξια????? ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΜΙΛΑΩ ΕΤΣΙ????
εγω δεν εργαζομαι οποτε δεν εχω θεμα τετοιο
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ????

LA LATINA
20-09-10, 13:32
Καλημερα και καλη εβδομαδα,
Τη μικρη την ξυπναω στις 8 οποτε,πινει γαλα εκεινη την ωρα.Προσπαθησα να της δωσω σημερα πιο νωρις, αλλα δεν το επινε με τιποτα. Επισης, εχω παρατηρησει οτι τις δυο τελευταιες φορες που εχει παει σταθμο (Παρασκευη και Δευτερα σημερα), δεν πινει γαλα (ζητημα να εχει πιει 40gr), ενω τα ΣΚ το πινει ολο. Δεν ξερω τι μπορει να φταιει, αν δω οτι συνεχιζεται θα ρωτησω τον παιδιατρο.
Γι΄αυτο εχω αγχος επειδη ξερω, οτι το παιδι μενει νηστικο πολλες ωρες και ειδικα τωρα που δεν πινει και το γαλα της το πρωι. Και σιγουρα δεν ειναι μονο το δικο μου παιδι, που δεν τρωει. Σημερα ας πουμε θα ειναι μεχρι της 1 το μεσσημερι που θα φαει στη γιαγια, με το λιγο γαλα που ηπιε το πρωι.

συγνωμη ψυχουλα μου που ανακατευομαι, μα το λυπηθηκε η ψυχη μου το καημενουλι....
αυτη η γιαγια ποσο χρονων ειναι???? ειναι υγιης>>>>???? γιατι καμια φορα νομιζω καλυτερα με τη γιαγια να ητανε το παιδακι, λεμε λεμε αλλα το δικο σου τραβαει τα πανδεινα εκει περα
συγνωμη και παλι.....

ΤΕΣΣΗ
20-09-10, 13:34
Δεν θελει τιποτα. Σημερα το μεσσημερι μου ειπε οτι εφαγε λιγο μακαρονια. Ολη την προηγουμενη εβδομαδα δεν εφαγε τιποτα.
Γενικα δεν της πολυαρεσει. Καθε βραδυ μου λεει να μην παμε και καθε πρωι να παμε στη γιαγια. Καποιες φορες κλαει πριν παμε ,αλλες παλι κλαει μετα πο λιγο που φευγω(οπως σημερα). Την εχω ρωτησει τι δεν της αρεσει εκει και δεν μου λεει συγκεκριμενα.

ΤΕΣΣΗ
20-09-10, 13:46
συγνωμη ψυχουλα μου που ανακατευομαι, μα το λυπηθηκε η ψυχη μου το καημενουλι....
αυτη η γιαγια ποσο χρονων ειναι???? ειναι υγιης>>>>???? γιατι καμια φορα νομιζω καλυτερα με τη γιαγια να ητανε το παιδακι, λεμε λεμε αλλα το δικο σου τραβαει τα πανδεινα εκει περα
συγνωμη και παλι.....

stella, η γιαγια δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλη, μπορουσε να την κρατηση.
Εγω ηθελα να παω για καλυτερα.
Με την γιαγια περυσι το ολο χειμωνα βαρεθηκε.Ξερεις, εκεινη εκανε δουλειες , μαγειρευε και το παιδακι ηθελε να παιξει.
Επισης, θελω σιγα σιγα να μαθαινει ετσι ωστε να μην εχω προβλημματα στο νηπιαγωγειο ή στο δημοτικο, να κανει παρεα με παιδακια της ηλικιας του και να μαθει να κανει πραγματακια.
Μου λενε απο τον παιδικο σταθμο οτι ειναι αρκετα νωρις ακομα. Μπορει να μην κλαιει γοερα πλεον οπως πριν την 1 εβδομαδα αλλα ειναι φυσιολογικο καποιες φορες να το παιρνει το παραπονο.

LA LATINA
20-09-10, 13:49
το να κλαιει ΟΚ θα της περασει???
η πεινα ομως???
αχ δεν ξερω σορρυ και παλι!

ΤΕΣΣΗ
20-09-10, 13:53
τωρα να πω οτι δεν το πηγα σημερα το παιδι??? να το πω... λιγο που αργησαμε χτες να κοιμηθουμε με "τα μυστικα της εδεμ" λιγο που φτιαχνουνε το δρομο μας και μας εχουν κλεισει τα αυτοκινητα στο παρκινγκ (στρωνουν ασφαλτο) και με τα ποδια εγω δεν μπορω να παω ως εκει....το παιδακι παιζει μια χαρα με το αδερφακι του, ξυπνησε με την ησυχια του, ειναι μες την τρελη χαρα...οπως και οι δασκαλες οταν ειπα οτι δε θα παει....
μια ερωτηση αλλα να μου πει καποιος που ξερει
εχω δικαιωμα να το πηγαινω το παιδι μου πχ 11 ?????
να ξυπναει, - γιατι γινεται επιθετικο οταν το ξυπναμε
να τρωει - ωστε να ξερω τι εφαγε
και να πηγαινει μονο για την κοινωνικοποιηση που λεγαμε????
πως αλλη το παιρνει 12 και αλλη 4????
στον πηγαιμο δεν υπαρχει καποια ευελιξια????? ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΜΙΛΑΩ ΕΤΣΙ????

εγω δεν εργαζομαι οποτε δεν εχω θεμα τετοιο
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ????

stella,
εμας απο τον σταθμο μας εχουν πει οτι εφοσον εχει προσαρμοστει κατα καποιον τροπο, πρεπει να πηγαινουμε το αργοτερο 9,15 και μπορουμε φευγουμε οποιαδηποτε ωρα μετα το φαγητο.
Να σου πω την αληθεια μου εγω θα ηθελα να πηγαινει 10 με 12 ισα ισα να φευγει κανα 2ωρο απο το σπιτι αλλα δυστυχως δεν γινεται. Πρεπει να πας να μιλησεις στη διευθυντρια να εχεις παρα πολυ σοβαρο λογο για να δεχτουν το δικο σου ωραριο.

ΤΕΣΣΗ
20-09-10, 13:57
το να κλαιει ΟΚ θα της περασει???
η πεινα ομως???
αχ δεν ξερω σορρυ και παλι!

Μακαρι stella μου να ηξερα και εγω.
Οταν την ρωταω μου λεει οτι δεν πειναει.
Αλλες φορες μου λεει οτι πειναει λιγο μετα απο την ωρα του πρωινου.
Της λεω να παρει μπισκοτακια μαζι της να φαει εκεινη και να κερασει τα παιδακια αλλα δεν θελει.

LA LATINA
20-09-10, 18:06
stella,
Πρεπει να πας να μιλησεις στη διευθυντρια να εχεις παρα πολυ σοβαρο λογο για να δεχτουν το δικο σου ωραριο.

ο μονος σοβαρος λογος που εχω ειναι η υγεια μου....που ηταν και ο λογος που δεχτηκαν το παιδι μου ενω δεν εργαζομαι...αλλα δε θελω να οικειοποιηθω την ευγενεια τους...θα συνεχισω με τους κανονες που υπαρχουν και ...οσο αντεξουμε!!!

LA LATINA
20-09-10, 18:07
Μακαρι stella μου να ηξερα και εγω.
Οταν την ρωταω μου λεει οτι δεν πειναει.
Αλλες φορες μου λεει οτι πειναει λιγο μετα απο την ωρα του πρωινου.
Της λεω να παρει μπισκοτακια μαζι της να φαει εκεινη και να κερασει τα παιδακια αλλα δεν θελει.

θα κανεις οτι κανουμε ολοι....υπομονη να περασει η προσαρμογη....

LA LATINA
27-09-10, 14:24
περασε αλλη μια βδομαδα....πως τα πανε τα παιδακια σας κοριτσια???
εμενα πια η δασκαλα ουτε μου μιλαει....μου τον δινει στο χερι και κοιταει αλλου....οταν δεν της φευγει απ τα χερια να ανοιξει την πορτα μονος του...οι αλλες δασκαλες ειναι ομιλητικοτατες, παω παντα με τη γειτονισσα μου της οποιας η δασκαλα καθεται τουλαχιστον 3 λεπτα και μιλανε, και ξεπροβοδιζει το κοριτσακι της με αγαπη.... εμενα ανοιγουν την πορτα, μου τον δινουν λενε "γεια σας" και τελος.....
το καλο με τον παιδικο ειναι οτι το παιδι μου που δεν ετρωγε σχεδον τιποτα τωρα τρωει και μαλιστα πολυ....αυτες λενε οτι τρωει κι εκει, εγω παλι ετσι που τον βλεπω "ψωμολυσαγμενο" μαλλον ερχεται νηστικος και λογω των πολλων ωρων πεφτει με τα μουτρα στο φαι...οπως και να χει , τρωει, οποτε μας βοηθησε και σε κατι αυτος ο παιδικος....
εξακολουθει να μην εχει κλαψει ποτε, δε μας ζητησε ποτε, παιζει και τρεχει με τα παιδακια μες την καλη χαρα.....οποτε παω τα αλλα κλαινε (και η φιλη μας απο απεναντι ειναι καθε φορα πρησμενη απ το κλαμα) εμενα δεν εχει τετοιο θεμα, ισα ισα περιμενει ποτε θα παει να παιξει με τους φιλους του. Τωρα ποσο ζωηρος ειναι εκει, επαψαν να μου μιλανε σας ειπα....
ΑΛΗΘΕΙΑ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ, ΕΧΟΥΜΕ ΜΗΝΑ ΠΛΕΟΝ, ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ???? ξερει κανεις αν γινετια κατι τετοιο???

ΤΕΣΣΗ
27-09-10, 14:46
περασε αλλη μια βδομαδα....πως τα πανε τα παιδακια σας κοριτσια???
εμενα πια η δασκαλα ουτε μου μιλαει....μου τον δινει στο χερι και κοιταει αλλου....οταν δεν της φευγει απ τα χερια να ανοιξει την πορτα μονος του...οι αλλες δασκαλες ειναι ομιλητικοτατες, παω παντα με τη γειτονισσα μου της οποιας η δασκαλα καθεται τουλαχιστον 3 λεπτα και μιλανε, και ξεπροβοδιζει το κοριτσακι της με αγαπη.... εμενα ανοιγουν την πορτα, μου τον δινουν λενε "γεια σας" και τελος.....
το καλο με τον παιδικο ειναι οτι το παιδι μου που δεν ετρωγε σχεδον τιποτα τωρα τρωει και μαλιστα πολυ....αυτες λενε οτι τρωει κι εκει, εγω παλι ετσι που τον βλεπω "ψωμολυσαγμενο" μαλλον ερχεται νηστικος και λογω των πολλων ωρων πεφτει με τα μουτρα στο φαι...οπως και να χει , τρωει, οποτε μας βοηθησε και σε κατι αυτος ο παιδικος....
εξακολουθει να μην εχει κλαψει ποτε, δε μας ζητησε ποτε, παιζει και τρεχει με τα παιδακια μες την καλη χαρα.....οποτε παω τα αλλα κλαινε (και η φιλη μας απο απεναντι ειναι καθε φορα πρησμενη απ το κλαμα) εμενα δεν εχει τετοιο θεμα, ισα ισα περιμενει ποτε θα παει να παιξει με τους φιλους του. Τωρα ποσο ζωηρος ειναι εκει, επαψαν να μου μιλανε σας ειπα....
ΑΛΗΘΕΙΑ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ, ΕΧΟΥΜΕ ΜΗΝΑ ΠΛΕΟΝ, ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ???? ξερει κανεις αν γινετια κατι τετοιο???

Καλημερα, εμεις ειμαστε σε μια φαση του 3 μερες παμε , 1 καθομαστε μετα ξαναπαμε και μετα ξανακοθομαστε.Λογω αρρωστιας φυσικα. Μια εχουμε πυρετο, την αλλη συναχι και βηχα.
Οσο για το κλαμα ? Τι να πω, καποιες φορες κλαιει οταν την αφηνω ιδιαιτερα μετα απο ΣΚ ή μετα απο ασθενεια. Την προηγουμενη Παρασκευη πηγε με πολυ χαρα. Σημερα ειναι ψιλοαρρωστη δεν την πηγα.
Φαγητο στον σταθμο ποτε τρωει,ποτε οχι. Οι δασκαλες λενε οτι τρωει, αλλες φορες πολυ, αλλες λιγο,στο σπιτι βεβαια ξανατρωει παντα.
Τωρα οσο για τις δασκαλες η μια στην αρχη δεν μου καλομιλαγε τωρα ειναι μια χαρα και απο οτι βλεπω φερονται και στη μικρη μου καλα. Παντως βλεπω και στη μικρη διαφορά, μαζευει τα παιχνιδια της καθεται αρκετη ωρα και ασχολειται με κατι, μου λεει τα τραγουδακια που της μαθαινει η δασκαλα της, μου λεει για τα γενεθλια πο κανουν τα αλλα παιδακια. Περναει καλα.
Τωρα για συμβουλια δεν ξερω αν γινονται, απο οτι εχω καταλαβει ο καθε σταθμος εχει την δικη του πολιτικη. Π.χ μιας συναδελφου της εδωσαν λιστα με διαφορα πραγματακια που πρεπει να παει στο σταθμο για τις εργασιες των παιδιων, εμας δεν μας εχουν ζητηση τιποτα.

LA LATINA
27-09-10, 15:19
καταλαβα....εγω θα ηθελα πολυ να μας ελεγαν 5 πραγματα...τελοσπαντων...θα περιμενουμε!

LA LATINA
24-03-11, 13:12
τη θυμαστε τη δασκαλα μας???
χτες ο γιος μου για πολλοστη φορα μου ειπε οτι δε θελει να παει στον παιδικο
ΓΙΑΤΙ Η ΚΥΡΙΑ ΜΑΤΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ
το παιδι μου παντα μου λεει τα παντα ειναι 3,5 χρονων
τι εκανες Στελιο?
παλευα με το Φραγκισκο
γιατι παιδι μου παλευατε?
παιζαμε με τα ζωακια
και τι εγινε?
η κυρια ειπε "βαλτε μεσα τα ζωακια στο κουτι"
και μετα?
μου τραβηξε παλι τα μαλλια
γιατι δεν υπακουσες?
ακουσα ακουσα
και γιατι σου τα τραβηξε?
καθε μερα τα τραβαει και λεει "Στελιο εισαι σοβαρος?"
η κυρια Λενα δε στα τραβαει?
οχι η Λενα ειναι καλη και με αγαπαει η Ματινα ειναι κακια
παιδι μου κατι εκανες και η κυρια σε μαλωσε δε μπορει
οχι μαμα καθε μερα σου λεω
του Φραγκισκου τα τραβηξε?
οχι οχι
και σας εβαλε στα μωρα? (η τιμωρια ειναι να τα βαζουν μεσα στην αιθουσα των βρεφων)
οχι μονο μου τα τραβηξε
και τι αλλο ειπε?
τιποτα, μονο το πρωι
τι ειπε το πρωι
ειπε Στελιο παλι ηρθες??? καλυτερα ησουν σπιτι σου
ΜΑΜΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΟΥΡΕΥΤΗΚΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΕΓΩ ΠΟΝΑΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΟΝΑΩ ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΕΚΕΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ???

τι κανω κοριτσια????????? ενταξει ειναι ζωηρος!!!!!!!! ενταξει να τον μαλωσουν δε λεω
αλλα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ????????? ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΣΙΧΑΘΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ!!!!!!
ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΕΣ ΤΗ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ ΑΝΑΣΤΕΝΑΖΟΝΤΑΣ.........

Aeriko
24-03-11, 13:15
Το λες στην ίδια και στην διευθύντρια.

LA LATINA
24-03-11, 13:19
Το λες στην ίδια και στην διευθύντρια.

επειδη εγω ακομα δεν περπαταω ειπα στη μαμα μου οταν τον παρει απ το πουλμανακι να το πει στη μια δασκαλα (η καλη ειναι στο πουλμαν) περιμενω να ερθει σε ενα τεταρτο

ΤΕΣΣΗ
24-03-11, 13:57
επειδη εγω ακομα δεν περπαταω ειπα στη μαμα μου οταν τον παρει απ το πουλμανακι να το πει στη μια δασκαλα (η καλη ειναι στο πουλμαν) περιμενω να ερθει σε ενα τεταρτο
Να παει στον παιδικο ο μπαμπας του (στις γιαγιαδες δεν δινουν πολυ σημασια),να μιλησει στην διευθυντρια για τα παραπονα του παιδιου και να απαιτησει να φωναξουν την δασκαλα μπροστα του και μποροστα στην διευθυντρια.
Να τις βαλει στην θεση τους και τις δυο, γιατι πιστεψε με οι διευθυντριες γνωριζουν πολυ καλα τον χαρακτηρα της καθε δασκαλας, και να τους τονισει οτι ειναι απαραδεκτο και αντιπαιδαγωγικο να τραβουν τα μαλλια του παιδιου.
Δεν ειναι δυνατον αυτα τα πραγματα, με ποιο δικαιωμα συμπεριφερονται ετσι. Αν το παιδακι εκανε κατι σοβαρο, να το βαλει τιμωρια, οχι να το μαλιοτραβηξει. ΕΛΕΟΣ!! Αντε γιατι τσαντιστηκα τωρα με την καθε κομπλεξικη.

LA LATINA
24-03-11, 14:24
και αν διαβασεις απ την αρχη τι μας εχει κανει θα πας η ιδια να την χε-----!!!
ειπανε να παρουμε τηλ να παραπονεθουμε η να παμε εκει αλλα πιθανον λενε το παιδι να λεει ψεμματα.....καλα τωρα το παιδι μου δεν ξερω???αν ελεγε ψεμματα δε θα ελεγε και τα δικα του τα καμωματα.....ποτε δεν εχει πει ψεμματα ως τωρα δηλαδη
θα στειλω αυριο τον αντρα μου

Aeriko
24-03-11, 14:26
Καλά αύριο μην τον στείλεις άδικα... την Δευτέρα όμως που ξανανοίγουν οπωσδήποτε!

ΤΕΣΣΗ
24-03-11, 14:45
και αν διαβασεις απ την αρχη τι μας εχει κανει θα πας η ιδια να την χε-----!!!
ειπανε να παρουμε τηλ να παραπονεθουμε η να παμε εκει αλλα πιθανον λενε το παιδι να λεει ψεμματα.....καλα τωρα το παιδι μου δεν ξερω???αν ελεγε ψεμματα δε θα ελεγε και τα δικα του τα καμωματα.....ποτε δεν εχει πει ψεμματα ως τωρα δηλαδη
θα στειλω αυριο τον αντρα μου

Τα εχω διαβασει ολα, και σε εμας κατι παρομοια κανουν.
Δεν τραβανε τσουλουφια βεβαια, αλλα βαζουν τιμωριες χωρις λογο ή πετανε τις βλακειες τους μεταξυ σοβαρου και αστειου παντα.
Προσφατα εβαλαν τιμωρια την μικρη μου, επειδη κοιταξε ενα αλλο αγοαρακι που ηταν κατω απο το τραπεζακι. Ακου τωρα λογος για τιμωρια...
Ενα αλλο αγοαρακι επειδη ειναι ζωηρο το βαζουν καθε μερα τιμωρια=υπνος με αποτελεσμα το παιδακι 3 η ωρα που το παιρνει η γιαγια του να μην νυσταζει.

LA LATINA
24-03-11, 14:50
[QUOTE=ΤΕΣΣΗ;1960467]

καταλαβα..............

VANILIA123M
27-03-11, 20:27
τι πραγματα είναι αυτά ? Αν μου το κανουν εμένα στο παιδί θα πηγαινα εγώ ή ο πατερας τους θα τα ελεγα στη διευθυντρια και θα φωναζε ενώπιον μου τη δασκάλα να απολογηθεί!!!! και θα την προειδοποιούσα ότι εάν ξαναπειραξει το παιδίμου θα εχει να κάνει μαζι μου και νομικα !!!! Ας μην ξεχνάει ότι έχει δουλειά γιατί εσεις πηγαίνετε τα παιδακια σας εκεί!!!!!!! οφείλει ντουλάχιστον να κανει την δουλέιά της έστω και τυπικα αλλιώς θα της γίνει και καταγγελία για κακοποιηση.....ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ Ή ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΡΘΕΙ!!!!!! ΑΥΤΕΣς ΝΑ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ!!!!!

LA LATINA
27-03-11, 22:05
σκεφτηκα πολυ.........χτες ο καημενουλης ελεγε την προσευχη του και τον ακουω
"Παναγιτσα μου, κανε τη μαμα μου καλα, να προσεχεις το μπαμπα μου, τον Πανούλη, τη γιαγια Κάλλη, τον παππου και τη γιαγιά Μαρία, τα ζωάκια μου, τους φιλους μου, και την κυρια Λενα και την κυρια Ματινα να ειναι καλη μαζι μου αλλιως να παω αλλου με τους φιλους μου!"
δευτερα τα λεμε......................

Αγγελίνα_2
27-03-11, 22:33
Αμάν βρε Στέλλα μου...πόνεσε η ψυχή μου. Είναι πράγματα αυτά? Εγώ θα είχα στείλει από την αρχή τον άντρα μου να κάνει σκηνικό και, αν ξανάκουγα κιχ, κατευθείαν καταγγελία στην Πρωτοβάθμια. Πρώτη φορά δηλαδή αντιμετωπίζουν αυτές ζωηρό παιδί? Μη χειρότερα, Παναγία μου!

summer99
27-03-11, 22:45
Και μένα η γνώμη μου είναι να μιλήσεις με τη δασκάλα πρώτα και αν δε βγάλεις άκρη και με την διευθύντρια και να της πεις ότι το παιδάκι σου έχει φοβηθεί τον παιδικό ενώ στην αρχή ερχόταν με χαρά. Επίσης να πεις ότι το παιδί στενοχωριέται όταν του λέει η δασκάλα ότι είναι καλύτερα να μένει σπίτι του. Ναι μπορεί να είναι ζωηρός, στο κάτω κάτω όλα τα παιδάκια είναι ζωηρά, αυτές όμως είναι επαγγελματίες, έχουν σπουδάσει και έχουν μάθει πως να φέρονται υποτίθεται στα παιδιά. Σίγουρα το να λέει στο παιδί κάτσε σπίτι σου ή να του τραβάει τα μαλλιά είναι ανήκουστο.Και μένα ο μικρός μου πάει προνήπιο φέτος, είναι η δεύτερη χρονιά του. Στον ίδιο σταθμό του δήμου πήγαινε και ο μεγάλος μου. Η αλήθεια ειναι ότι είμαι ευχαριστημένη γιατί όλες οι κοπέλες που εργάζονται εκεί τα αγαπάνε τα παιδιά και οτιδήποτε γίνει μπορώ να το συζητήσω. Για παράδειγμα πέρσι ήταν κάποιο διάστημα που ο μικρός μου δεν ήθελε να πάει, έμαθα από άλλη δασκάλα -την οποία την εκτιμώ αφάνταστα γιατί αν ήταν άλλη δεν θα το μάθαινα- ότι στο τμήμα του είχαν βάλει κάποια που ήταν πολύ απότομη,μίλαγε άσχημα στα παιδάκια και ο δικός μου που ήτανε 3 τη φοβότανε,οπως και τα υπόλοιπα. Ημουν ετοιμη να κάνω φασαρία όταν τελικά έμαθα πάλι ότι την βγάλανε. Φέτος που είναι στα προνήπια πάλι για ένα διάστημα μαθαίνω ότι ένα παιδί τον χτύπησε και ο δικός μου μετά τον πάτησε. Παω και συζητάω με την δασκάλα του και μου λέει:μην ανησυχείτε που είναι ζωηρός, να χαίρεστε γιατί σημαίνει ότι είναι υγιές, έξυπνο και έχει άποψη για όλα. Αυτά γίνονται και δεν πρέπει να δίνουμε σημασία.:wink:

ilonka19
28-03-11, 10:40
Εχω σοκαριστεί με όσα διαβάζω. Τι θα πει τραβάει τα μαλλιά του παιδιού; Από πότε η σωματική κακοποίηση αποτελεί παιδαγωγικό μέσο. Το άτομο είναι ανισόρροπο. Αν δεν μπορεί να επιβληθεί σε ένα νήπιο δεν κάνει για αυτή τη δουλειά. Πρέπει κατευθείαν να επικοινωνήσεις με τη διευθύντρια. Τα παιδιά μας δεν τα χτυπάει κανένας ενήλικας, πόσο μάλλον άτομα τα οποία υποτίθεται έχουν εκπαιδευτεί για το πώς πρέπει να χειρίζονται τα παιδιά.

Aeriko
28-03-11, 10:47
Περιμένουμε νέα (και αποτελέσματα) από τον μπαμπά Στέλλα! Ελπίζω να πήγε και να τους έβαλε στη θέση που τους αρμόζει!

LA LATINA
28-03-11, 11:39
πηγε...........ειναι αρρωστη η κυρια μας και σημερα λειπει
αυριο θα ερθει
πηρα μετα εγω τηλεφωνο και ζητησα τη διευθυντρια
λεω το παιδι κλαιει δε θελει να ερθει ξαφνικα
και λεει οτι του τραβανε τα μαλλια
και μου λεει
ε, τον επιασε η ανοιξη κι αυτον οπως ολα τα παιδακια
και λεω για το τραβηγμα των μαλλιων δε φταιει η ανοιξη οπως καταλαβαινετε
και μου λεει
λειπει η κυρια του παρτε αυριο αν θελετε να σας εξηγησει η ιδια αυτα που θελετε

αλλη μια υπομονη..............

LA LATINA
29-03-11, 10:39
Με πηρε τηλεφωνο η δασκαλα μολις πηγε το παιδι...
"με ειδε και εβαλε τα κλαματα, και κατι μου ειπαν οτι παραπονιεται, τι συμβαινει?"
της λεω τα καθεκαστα, και μου λεει οτι ποτε δεν του εχει τραβηξει τα μαλλια, ποτε δεν τον εχει βαλει στα μωρα, τους λενε θα σε βαλω στα μωρα αμα δεν κατσεις καλα αλλα ποτε δεν το κανουν, ισα ισα τον εχει στα ωπα ωπα λεει και προχτες τον ειχε συνεχεια αγκαλια (ο δικος μου δεν καθεται ποτε σε καμια αγκαλια) και δεν ηθελε αγκαλιες λεει, ειναι πολυ ανεξαρτητο παιδακι και δε δειχνει οτι εχει αναγκη απο κατι γιαυτο ισως τον παραμελησε λιγο στα χαδια γιατι ποτε δεν εδειξε ενδιαφερον για χαιδολογηματα....το μονο που τον μαλωνει ειναι γιατι τρωει το μεσημεριανο βιαστικα να μην πνιγει (το παιδι στο σπιτι το ταιζω εγω κι εκει τρωει μονο του παρολα αυτα ποτε δεν εχει λερωσει ουτε ενα μανικι και γυρναει ψωμολυσαγμενο και πεφτει με τα μουτρα στο φαι) ειναι λεει απ τα πιο συνεργασιμα παιδια, δε μαλωνει με κανεναν (!) δε χτυπαει κανεναν (!!!) δε δειχνει αδυναμια δε καποιο φιλο παιζει με ολους το ιδιο και ειναι υπακουος (!!!!!!!!!!!!!) παιζει με κατι ζωακια - αυτο ναι ετσι ειναι και ζηταει να παει τουαλετα (??????????) λεει ποτε θελει τσισα και κακα (σε μενα δε λεει ΠΟΤΕ!!!!!!!) και ειναι λεει το καμαρι τους γιατι ειναι το μονο σ αυτη την ηλικια που γραφει, διαβαζει και ξερει λεξεις σε ξενες γλωσσες........και τον προσεχουν πολυ γιατι ξερουν οτι εγω εχω προβλημα και ισως η ψυχολογια του να ειναι επιβαρυμενη και δεν το δειχνει!!!!!!
ειπε οτι θα προσεχει ακομα περισσοτερο κι οτι στεναχωρεθηκε πολυ!

ΤΙ ΛΕΤΕ???????

tsioubal
29-03-11, 11:05
Μου μυρίζει μπούρδα και αποποίηση ευθύνης.
Ένα είναι το μόνο σίγουρο, ότι αν του τράβαγε τα μαλλιά τώρα θα σταματήσει να το κάνει, ειδικά από τη στιγμή που έχει ενημερωθεί η διευθύντρια.
Μίλα με τον μικρό μόλις γυρίσει και ρώτα τον για όλα αυτά που σου είπε η δασκάλα, θα δεις από την αντίδρασή του. Εμένα -για παιδιά γυμνασίου που έχω δει- μου έχει τύχει να έρχεται γονιός, να του λέω πόσο καλό και ήσυχο είναι το παιδάκι του και να με κοιτάζει έκπληκτος σαν να είμαι εξωγήινη. Βέβαια όλα αυτά την ώρα του μαθήματος γιατί στο διάλλειμμα το παιδάκι έβγαζε τον γνώριμο εαυτό του.
Το παιδί άκου κι εμπιστέψου. Μπορεί αν πει, να πει ψέμματα μία φορά για το αν μάλωσε ήταν άτακτο κλπ, δεν θα λέει κάθε μέρα! Ούτε θα έχει το ίδιο παράπονο πάλι κάθε μέρα.
Ύποπτα μου ακούγονται αυτά που λέει η δασκάλα, μάλλον για να καλοπιάσει? Για να εξευμενίσει πνεύματα? Αυτή ξέρει. Πάντως ένα παιδί αποκλείεται να δείχνει άλλη συμπεριφορά που δεν έχουν ξαναδεί ποτέ οι γονείς. Όπως το βλέπεις να είναι με τους φίλους του ,σε παιδική χαρά, σε φιλικό σπίτι έτσι είναι και στον παιδικο.
Όσο για την τουαλέτα, να ζητά μόνο του, παίζει, 'εχει συμβεί σε φίλη μου το ανακάλυψε τυχαία όταν πήγε απροειδοποίητα στον παιδικό κι έπεσε πάνω στη φάση.

Αλήθεια γιατί δεν βάζεις και τις μαμάδες των φίλων του να ρωτήσουν τα παιδάκια τους τι γίνεται εκεί μέσα?

νελλίτσα
29-03-11, 11:11
αν την πιάνεις να σου λέει ψέμματα είναι δύσκολα τα πράγματα (σε επίπεδο επικοινωνίας αναφέρομαι) και στα μάτια μου δηλώνει ενοχή... το άλλο που μου φαίνεται λίγο περίεργο είναι που η προισταμένη σε παρέπεμψε κατευθείαν στη δασκάλα, ούτε προσπάθησε να τη δικαιολογήσει ούτε τίποτα (δεν ξέρω όμως τι καθεστώς επικρατεί στους παιδικούς). νομίζω πως μετά τη συζήτηση που κάνατε θα έχει λίγο παραπάνω το νου της ως προς το πως να χειρίζεται το παιδί. από την ΄λλη εγώ θα μιλούσα και μαζί του στο να της ζητάει σαφείς οδηγίες. να ξέρει δηλαδή τι περιμένει η δασκάλα του από εκείνον και να μπορεί να πράξει ανάλογα...
σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογώ τους χειρισμούς της, πιστεύω όμως πως πρέπει να βοηθήσεις το παιδί να αποδεχτεί τους γενικούς κανόνες μιας ταξης και να υιοθετήσει για κάποιες ώρες την αρμόζουσα συμπεριφορά΄(εκεί είναι που απέτυχε η δασκάλα του), αφού βέβαια λύσετε πρώτα το ότι δεν θέλει να πάει στο σταθμό...

νελλίτσα
29-03-11, 11:19
αν την πιάνεις να σου λέει ψέμματα είναι δύσκολα τα πράγματα (σε επίπεδο επικοινωνίας αναφέρομαι) και στα μάτια μου δηλώνει ενοχή... το άλλο που μου φαίνεται λίγο περίεργο είναι που η προισταμένη σε παρέπεμψε κατευθείαν στη δασκάλα, ούτε προσπάθησε να τη δικαιολογήσει ούτε τίποτα (δεν ξέρω όμως τι καθεστώς επικρατεί στους παιδικούς). νομίζω πως μετά τη συζήτηση που κάνατε θα έχει λίγο παραπάνω το νου της ως προς το πως να χειρίζεται το παιδί. από την ΄λλη εγώ θα μιλούσα και μαζί του στο να της ζητάει σαφείς οδηγίες. να ξέρει δηλαδή τι περιμένει η δασκάλα του από εκείνον και να μπορεί να πράξει ανάλογα...
σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογώ τους χειρισμούς της, πιστεύω όμως πως πρέπει να βοηθήσεις το παιδί να αποδεχτεί τους γενικούς κανόνες μιας ταξης και να υιοθετήσει για κάποιες ώρες την αρμόζουσα συμπεριφορά΄(εκεί είναι που απέτυχε η δασκάλα του), αφού βέβαια λύσετε πρώτα το ότι δεν θέλει να πάει στο σταθμό...

LA LATINA
29-03-11, 11:21
μα στην αρχη τη λατρευε! του λεγαμε ποιο κοριτσακι αγαπας κι ελεγε τη Ματινα!
επισης το παιδι μου δε λεει ψεμματα...μου ειπε ολη τη φαση που μαλωνε με το παιδακι
ενα παιδι που λεει ψεμματα θα πει δεν εκανα τιποτα, δε θα πει μαλωνα με τον ταδε για το ταδε παιχνιδι και ηρθε η κυρια και ειπε αυτα κι αυτα τα λογια....δε μπορει να φανταστηκε η να εστησε ολοκληρο σκηνικο...και οτι μετα τον βαλανε στα μωρα που ειναι η δασκαλα η Μαριανθη! το παιδι τα λεει ολα χαρτι και καλαμαρι και στο σπιτι οταν κανει κατι το λεει αμεσως γιατι ετσι του μαθαμε,....
κι εμενα με παραξενεψε που η διευθυντρια δεν ειπε ενα "μα τι λετε? αποκλειεται!" αλλα τι να πω...
ακου λεει τρωει και γρηγορα μαλιστα!!!!!!! της γειτονισσας γυρναει καθε μερα μες τα λαδια και ο δικος μου γυρναει σιδερωμενος!!!!!! δεν ξερω καμια αλλη μαμα μονο τη γειτονισσα μου κι επειδη δεν περπαταω ακομα δε μπορω να παω να γνωρισω μαμαδες ειναι πολυ δυσκολο για μενα...
αυτο με την τουαλετα το κανει και στη γιαγια η αληθεις, στην πεθερα μου, της λεει να παει ενω σε μενα οχι....παιδια δεν ξερω.........να τα φανταστηκε ολα???
μα προχτες ελεγε στην προσευχη του να τον αγαπαει η κυρια και να μην τον χτυπαει!!!!!!!!!
παιδια δεν ξερω...........του χρονου θα παμε σε ιδιωτικο που δουλευει μια φιλη της πεθερας μου να εχω το κεφαλι μου ησυχο!!!!!!!!!!!!!!

νελλίτσα
29-03-11, 11:28
η δασκάλα εννοώ σου λέει ψέμματα όχι το παιδί

νελλίτσα
29-03-11, 11:31
αν πρόκειται να του αλλάξεις περιβάλλον ίσως είναι καλύτερα να το ΄κάνεις από τώρα. σκέψου ότι του χρόνου θα βρέθει πάλι σε καινούριο χώρο με άλλα άτομαι και φτου και απ'την αρχή προσαρμογή, φίλοι κτλ. απ'την άλλη το μύνημα που του δίνεις είναι ότι τα βρίσκουμε δύσκολα και την κάνουμε... δειξ'του πως να αντιμετωπίζει τις δυσκολίες όχι πως να γίνεται λούης

tsioubal
29-03-11, 11:38
Η διευθύντρια μπορεί να έχει καθαρά διακοσμητικό ρόλο εκεί μέσα, μην το ψάχνεις.
Ένα μικρό παιδί φυσικά μπορεί να πει ψέμματα του τύπου : με μάλλωσε η δασκάλα και μου τράβηξε το αφτί κι αυτό ξεκόλλησε και μετά το πέταξε και το βρήκα και το κόλλησα πίσω, αλήθεια λέω μανούλα γιατί δεν με πιστεύεις????
Τα παιδιά-νήπια δεν έχουν ακόμα συναίσθηση του πόσο μπορεί να τραβήξουν μια ιστορία, οπότε αν πουν ψέμματα κάνει μπαμ καραμπαμ. Αν όμως λένε μου τράβηξε το μαλλί, μια δυο τρεις συνέχεια, να είσαι σίγουρη ότι έτσι γίνεται.
Μην νομίζεις ότι και στο ιδιωτικό θα ησυχάσει το κεφάλι σου όμως, εκτός κι αν έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στις δασκάλες και τις ξέρεις προσωπικά

LA LATINA
29-03-11, 12:18
αν πρόκειται να του αλλάξεις περιβάλλον ίσως είναι καλύτερα να το ΄κάνεις από τώρα. σκέψου ότι του χρόνου θα βρέθει πάλι σε καινούριο χώρο με άλλα άτομαι και φτου και απ'την αρχή προσαρμογή, φίλοι κτλ. απ'την άλλη το μύνημα που του δίνεις είναι ότι τα βρίσκουμε δύσκολα και την κάνουμε... δειξ'του πως να αντιμετωπίζει τις δυσκολίες όχι πως να γίνεται λούης

ισα ισα τωρα αν παει θα ειναι ενας ξενος αναμεσα σε παιδακια που ειναι μαζι απ την αρχη της χρονιας ...αυτο θεωρω φυγη...ενω μετα το καλοκαιρι, μπορει να παει σε νεο περιβαλλον ουτως η αλλως τα παιδακια αλλαζουν καθε χρονο κι ετσι θα ειναι απ την αρχη στο νεο περιβαλλον... τον παιδικο τον πληρωνει ο παππους και αφου βρηκε καλο κονε εννοειται θα το παρω απ τον δημοσιο...αν το ηξερα απ την αρχη δε θα τον εστελνα. εγω ειμαι κατα του παιδικου εξ αρχης αλλα να που λογω υγειας αναγκαστηκα να το στειλω

LA LATINA
29-03-11, 12:22
Η διευθύντρια μπορεί να έχει καθαρά διακοσμητικό ρόλο εκεί μέσα, μην το ψάχνεις.
Ένα μικρό παιδί φυσικά μπορεί να πει ψέμματα του τύπου : με μάλλωσε η δασκάλα και μου τράβηξε το αφτί κι αυτό ξεκόλλησε και μετά το πέταξε και το βρήκα και το κόλλησα πίσω, αλήθεια λέω μανούλα γιατί δεν με πιστεύεις????
Τα παιδιά-νήπια δεν έχουν ακόμα συναίσθηση του πόσο μπορεί να τραβήξουν μια ιστορία, οπότε αν πουν ψέμματα κάνει μπαμ καραμπαμ. Αν όμως λένε μου τράβηξε το μαλλί, μια δυο τρεις συνέχεια, να είσαι σίγουρη ότι έτσι γίνεται.
Μην νομίζεις ότι και στο ιδιωτικό θα ησυχάσει το κεφάλι σου όμως, εκτός κι αν έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στις δασκάλες και τις ξέρεις προσωπικά

μεχρι τωρα δεν εχει πει ψεματα ξερω οτι καποια στιγμηθα το κανει αλλα ως τωρα δε μου εχει δωσει δικαιωμα εδω γινεται κατι καλο και λεω ο Στελιος το εκανε και λεει Οχι δεν το εκανα η μαμα το εκανε!!!! δεν πιστευω οτι θα καθοτανε στην προσευχη του να λεει ψεματα μας εβγαλε ολους απ το δωματιο και αφου παρακαλεσε να γινω καλα εγω και να ειναι καλα ολη μας η οικογενεια, παρακαλεσε και να τον αγαπαει η δασκαλα.........τον ακουσαμε απ εξω....
δε λεω οτι καποτε δε θα πει ψεματα αλλα τωρα? δε νομιζω........χτες ας πουμε του λεω σου τραβηξε η κυρια τα μαλλια? και μου λεει οχι,δεν ηρθε ειναι αρρωστη! και ηταν ετσι....
γυρναει το παιδι και αναστεναζει δεκα ωρες ουφ και ουφ και κουραστηκα εκει και ολο μας μαλωνουν και κατι αλλο να γινει το λεει πχ η κυρια εβαλε στα μωρα τον ταδε σημερα γιατι δεν την ακουγε.........τι να πω!

summer99
29-03-11, 13:19
μεχρι τωρα δεν εχει πει ψεματα ξερω οτι καποια στιγμηθα το κανει αλλα ως τωρα δε μου εχει δωσει δικαιωμα εδω γινεται κατι καλο και λεω ο Στελιος το εκανε και λεει Οχι δεν το εκανα η μαμα το εκανε!!!! δεν πιστευω οτι θα καθοτανε στην προσευχη του να λεει ψεματα μας εβγαλε ολους απ το δωματιο και αφου παρακαλεσε να γινω καλα εγω και να ειναι καλα ολη μας η οικογενεια, παρακαλεσε και να τον αγαπαει η δασκαλα.........τον ακουσαμε απ εξω....
δε λεω οτι καποτε δε θα πει ψεματα αλλα τωρα? δε νομιζω........χτες ας πουμε του λεω σου τραβηξε η κυρια τα μαλλια? και μου λεει οχι,δεν ηρθε ειναι αρρωστη! και ηταν ετσι....
γυρναει το παιδι και αναστεναζει δεκα ωρες ουφ και ουφ και κουραστηκα εκει και ολο μας μαλωνουν και κατι αλλο να γινει το λεει πχ η κυρια εβαλε στα μωρα τον ταδε σημερα γιατι δεν την ακουγε.........τι να πω!

Stella συνήθως τα παιδάκια δε λένε τέτοια ψέμματα, για το τράβηγμα μαλλιών ή για τις τιμωρίες. Εμένα ο μικρός μου, μου λέει ότι καμια φορά τον βάζει τιμωρία αλλά ποτέ δε μου έχει πει ότι οι δασκάλες τραβάνε τα μαλλιά ή οτιδήποτε άλλο. Μου φαίνεται ότι η δασκάλα προσπαθεί να τα πει αλλιώς, όμως εσύ να είσαι επιφυλακτική σε οτιδήποτε σου λέει. Επίσης ο μεγάλος μου που πάει τρίτη δημοτικού, μου είπε μια μέρα ότι η δασκάλα των αγγλικών στο σχολείο χαστούκισε ένα παιδάκι της τάξης του. Εγώ το διασταύρωσα και με άλλους γονείς και με άλλα παιδάκια και πραγματικά είχε γίνει αυτό. Να ζητήσεις συνάντηση με την δασκάλα παρουσία της διευθυντρίας και να μιλησετε, τόνισε όμως ότι έχεις εμπιστοσύνη στο παιδί σου. Και βέβαια αν μπορείς μίλα και με άλλους γονείς να δεις τι λένε τα δικά τους παιδάκια.

LA LATINA
29-03-11, 13:32
αυτο θα κανω..........

tsioubal
29-03-11, 22:10
Ίσα ίσα που είπα ότι ο παιδάκι δεν λέει ψέμματα, αν έλεγε θα είχαν και μεγάλη δόση φαντασίας και θα το καταλάβαινες.
Να το διασταυρώσεις οπωσδήποτε με άλλα παιδάκια και γονείς, και η συγκεκριμένη δασκάλα τι να πει? Ναι τραβώ τα μαλλιά στα παιδάκια?

LA LATINA
30-03-11, 09:57
το βραδυ ειχαμε συνεχεια.....αφου ολη μερα τον επρηξα η κυρια σ αγαπαει και ειναι καλη και μου ειπε πολυ καλα λογια για σενα και χαρηκα και μπλα μπλα μπλα και το παιδι γυρνουσε τα μουτρα του αλλου, αργα ηρθε στο κρεβατι μου και λεω αυριο θα πας σχολειο και λεει ΠΑΛΙ??? και λεω μα η κυρια.....και μου λεει ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ..........τον πηρα στο φιλοτιμο λεει μηπως ειπες ψεματα και λεει ΟΧΙ ΜΑΜΑ ΔΕ ΛΕΩ ΨΕΜΑΤΑ ΜΟΥ ΤΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΙ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΕΝΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΩΓΟΥ....
σημερα εφυγε κλαιγοντας...................
το θεικο ηταν χτες δε, οταν γυρισε μου λεει ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ Η ΚΥΡΙΑ ΜΑΤΙΝΑ ΜΕ ΑΓΚΑΛΙΑΖΕ ΣΗΜΕΡΑ???? ρε τα κοροιδευεις αυτα??? δεν πιανονται τα παιδακια σημερα........

eirinitas
30-03-11, 13:04
Άλλη μία που συνετίστηκε....Λέτε να διάβασε Παπαδιαμάντη χθες βράδυ?
Ευτυχώς, τυχερός ο γιός σου, κι εύχομαι να κρατήσει αυτή τη στάση μέχρι τέλος της χρονιάς...αν αντέξει βέβαια γιατί τα προσωπεία είναι βαριά κι εύκολα γλιστρούν και πέφτουν τα άτιμα.

LA LATINA
30-03-11, 14:31
σημερα το παιδι γυρισε χαρουμενο και μου ειπε οτι η κυρια τον φιλησε κιολας και τον ρωτησε με τι ηθελε να παιξει και του εδωσε αυτο που της ζητησε.........
παντως και ενας συναδελφος του συζυγου μου που εβαλε το παιδακι του τωρα σε μια κενη θεση στο σταθμο μας ειπε οτι εχει ακουσει οτι μια δασκαλα ειναι λιγο ξινη....
εμενα το παιδι μου τη γλυτωσε αλλα θα ηθελα καπως να ενημερωσω τις μητερες των βρεφων παιδια και δεν εχω τροπο,ειναι ανεπιτρεπτο να βαζουν τριχρονα και τετραχρονα τιμωρια μεσα στα βρεφη, εχουν ενα σωρο ιωσεις και τα βρεφη δεν εχουν ολοκληρωσει τα εμβολια τους, και μαλιστα και οταν φευγουν τα μεγαλα μου εχει πει η γειτονισσα μου ειναι ντυμενα με τα μπουφαν και τις τσαντες και περιμενουν τις μαμαδες μεσα στην αιθουσα των βρεφων....

LA LATINA
31-03-11, 12:06
και σημερα χαρες και γελια
της εκανε μια ζωγραφια της κυριας μην πω και τη βαλαμε σε φακελο να της την παει
εφυγε μες τη χαρα και μαλιστα ζητησε και βρακακι δεν ηθελε πανα
αντε να δουμε πως θα γυρισει

Aeriko
31-03-11, 12:14
Άρα στο ότι "τα λέει" (κακά-τσίσα) είχε δίκιο η δασκάλα του...

Ήθελα να στο γράψω και χθες...

Η συμπεριφορά των παιδιών στον παιδικό σε ό,τι αφορά τις συνήθειες (φαγητό, τσίσα/κακά, ύπνος) ΜΠΟΡΕΙ να είναι εντελώς διαφορετική από το σπίτι!

Εγώ είδα σε βίντεο την κόρη μου καθισμένη σε τραπεζάκι φαγητού με ένα πιάτο φακές μπροστά της να κάθεται το πιάτο ακούνητο επί 5 ολόκληρα λεπτά! Στο σπίτι έτσι και της βάλω πιάτο στο τραπεζάκι φαγητού σε χρόνο dt θα έχει βρεθεί στο πάτωμα!!!!

LA LATINA
31-03-11, 15:42
ναι εχει δικιο η δασκαλα αλλα ο μικρος το ελεγε
ελεγε μαμα λεω και παω στην τουαλετα οπως ολα τα παιδακια

ΥΓ καθαρος γυρισε!!!!!!!!!!!

summer99
31-03-11, 15:49
Εδώ λειτούργησε η παροιμία και ο Αγιος φοβέρα θέλει. Φαίνεται θα είχαν μια συζήτηση τετατετ η διευθύντρια και η δάσκαλα και θα της είπε να αλλάξει συμπεριφορά. Εντάξει είπαμε μικρά είναι τα παιδιά μας, ξέρουν ομως να μας μιλάνε.

emmaki
31-03-11, 15:56
Τόσο καιρό διαβάζω τα μηνύματα και τώρα αποφάσισα να γράψω....

Πριν κάποιαν χρόνια σε ένα νηπιαγωγείο είχα παράλληλη στήριξη σε ένα προνήπιο με νοητική καθυστέρηση (παράλληλη στήριξη σημαίνει ότι ήμουν συνέχεια δίπλα του μέσα στην τάξη και κάποιες στιγμές τον έπαιρνα μόνο του και κάναμε κάποιες δραστηριότητες).
Το παιδάκι, λοιπόν, αυτό είχε και διάσπαση προσοχής. Είχα επιλέξει όταν το έβλεπα να μην προσέχει και να "ταξιδεύει" από εδώ και από εκεί, να του πιάνω το χέρι με τον αντίχειρα και το δείκτη μου (σαν τσίμπημα, αλλά πολύ πολύ πολύ απαλό) Εννοε΄ται ότι το παιδί δεν πονούσε καθώς αυτό που έκανα ήταν σαν χάδι (το τονίζω ότι δεν ήταν τσίμπημα, αλλά ΣΑΝ τσίμπημα, η κίνηση δηλαδή χωρίς το σφίξιμο).
Μια μέρα λοιπόν ήρθε η μαμά του παιδιού αγριεμένη και έψαχνε την απαράδεκτη δασκάλα που χτυπάει το παιδί της. Ρώτησε το παιδί ποια είναι η δασκάλα σου που σε τσιμπάει, και φυσικά το παιδί έδειξε εμένα! Προσπάθησα να ηρεμήσω τη μαμά, και με πολλή προσπάθεια της εξήγησα τι κάνω και γιατί το κάνω. Μάλιστα, η μαμά κάθισε και είδε πώς δουλέυω. Είδε και την χειρονομία, και μόλις το έκανα, το παιδί γύρισε και της είπε "είδες πώς με τσιμπάει;" Η μαμά όμως είχε καταλάβει τι κάνω. Κατάλαβε ότι σε καμία περίπτωση δεν τσιμπούσα και σε καμία περίπτωση δεν πονούσα το παιδί, οπότε καθίσαμε μαζί και εξηγήσαμε τη διαφορά τσιμπήματος που μας πονάει και χαδιού για να κοιτάξουμε τη δουλειά μας. Το ΄παιδί είπε αμέσως "ναι μαμά, δεν πονάω. ναι μαμά, μετά προσέχω"...

Τι θέλω να πω; Μήπως κάτι ανάλογο συμβαίνει και ερμήνευεται από το παιδί ως τράβηγμα μαλλιών; Μήπως του κάνει π.χ. τα μαλλιά πορς τα πίσω, μήπως κάνει κάποια χειρονομία που δεν είναι γνωστή στο παιδί και αυτό δεν μπορεί να την ερμηνεύσει αλλιώς;

Δεν διακιολογώ τη νηπιαγωγό σε καμία περίπτωση, απλά αναρωτιέμαι μήπως συμβαίνει κάτι άλλο γιατί αυτό το κάτι άλλο το έχω ζήσει....

LA LATINA
31-03-11, 22:23
[QUOTE=emmaki;1969594]

ολα αυτα που λες ειναι ο λογος που ενω το παιδι παραπονιεται βδομαδες τωρα δεν εκανα τιποτα
τωρα οπως κουρεθτηκε και λεει οτι ποναει ! οποτε δε μπορω να μη ρωτησω
και μαλιστα οταν το αρνηθηκε δεν επεμεινα, ισα ισα της ειπα να μη στεναχωριεται, οτι παιδακι ειναι και λεει διαφορα..........για να μην αιστανθει ασχημα..........κι εγω εκπαιδευτικος ειμαι και ξερω....αλλα δε μπορει να εχει βγει φημη σε ολκο το δημο για τη συγκεκριμενη και να ειναι ψεμματα....απ την αρχη εχουμε προβληματα μαζι της.......στην αρχη αυτην αγαπουσε ο μικρος, μετα ξαφνικα αρχισε να αγαπαει την αλλη την οποια αλλη αμα τη δειτε θα φρικαρετε!!! η γυναικα ειναι ΕΜΟ...μαυρα eye liner πρωι πρωι γραμμες περα ως περα, κατρανι μαλλι σηκωμενο και φουσκωμενο, μαυρα ρουχα παντα...σα χαρος ειναι! τεσπα, το καλο ειναι οτι τωρα ξερουν και θα προσεχουν!!!!!

LA LATINA
13-04-11, 10:55
επειδη οφειλω στις καλες μανουλες να τελειωσω το θεμα που αρχισα
ο γιος μου καθε μερα παει κι ερχεται πολυ χαρουμενος
τον εβαλα κι εκανε μια ζωγραφια για την καλη του την κυρια
τον αγκαλιασε εκεινη τη μερα τον ευχαριστησε
ολα καλα το παιδι δεν καναπαραπονεθηκε αλλα
πειστηκα οτι το παιδι μου δε λεει ψεμματα
καθε μερα που ερχεται τον ρωταω οπως παντα λεπτομερειες
τωρα τελευταια μου λεει

η κυρια τραβηξε τα μαλλια του Πετρου και του Χρηστου
κι εβαλε στα μωρα την Ξενια
εμενα μου ειπε παιξε με οτι θες Στελιο !!!

και του Ευθυμη του πηρε το φαγητο γιατι αργησε να το φαει
και να ξερεις εγω δεν ελεγα ψεματα μαμα

τωρα βεβαια ανησυχω για τα αλλα παιδακια πολυ, αλλα ακομα δεν εχω παει απο κει ουτε για το δικο μου δεν μπορω να κινηθω ουτε ξερω καμια μαμα οποτε δε μπορω να βοηθησω....
την ωρα που πανε να τα παρουν ειναι φανερο οτι τις περιμενουν μεσα στην αιθουσα των βρεφων καλα καμια δεν ανησυχησε δεν καταλαβαινω.....

Jarett
13-04-11, 12:00
η κυρια τραβηξε τα μαλλια του Πετρου και του Χρηστου
κι εβαλε στα μωρα την Ξενια
εμενα μου ειπε παιξε με οτι θες Στελιο !!!

και του Ευθυμη του πηρε το φαγητο γιατι αργησε να το φαει
και να ξερεις εγω δεν ελεγα ψεματα μαμα

Ορίστε?
Μήπως να αρχίσεις να μιλάς διακριτικά σε κα'να άλλο γονιό μήπως και δεν έχει καταλάβει τι γίνεται εκεί μέσα?

Άφησε το δικό σου παιδί στην ησυχία του κι έπιασε τα άλλα?
Ήμαρτον Κύριε........άκου πήρε το φαγητό του παιδιού γιατί άργησε να φάει!!!!!!!!!

kikileuteris
13-04-11, 12:29
Στέλλα έτσι όπως τα λες, σηκώνει χοντρό θέμα.

Από ότι κατάλαβα το στέλνεις σε δημοτικό παιδικό. Είναι εύκολο να μου πεις σε ποιας περιοχής?

Serba
13-04-11, 12:57
σε ποια περιοχή είσαι stella μου;

LA LATINA
22-05-11, 17:06
επανερχομαι.....
ο γιος μου συνεχιζει κανονικα τον παιδικο, καθε πρωι λεει στο μπαμπα του "μπαμπα με στελνετε παιδικο επειδη δεν ημουν καλο παιδι χτες ε???" και ο μπαμπας του εξηγει οτι ολοι πηγαιναμε σχολειο μπλαμπλαμπλα....

οταν το παιδι γυρναει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στεκεται στο κατωφλι κανει ενα "ουουουφ!" μπαινει μεσα και οταν ρωταω λεει αναστεναζοντας "καλα περασα.."

και μετα επι ενα δυωρο καθε μερα κανει οτι μπορειτε να φανταστειτε

χτυπαει το μικρο συνεχεια
βριζει (με κανα δυο λεξεις που ουτε ξερω που τις ακουσε)
νευριαζει και πεταει αντικειμενα πανω μας
κατουραει στο πατωμα
παιρνει τα κακα του και τα απλωνει στους τοιχους
ουρλιαζει και εχει κατι νευρα αστα να πανε

μετα ηρεμει και γινεται το παιδι που ξερω
με βοηθαει ειναι ολο αγκαλιες, μαζευει τα παιχνιδια του, παει τα ρουχα στο πλυντηριο, φερνει πανες, μαντηλακια για το μωρα, μιλαει με την πιο γλυκεια φωνη "αδερφουλη μου, μανουλιτσα μου" και πηγαινει μονος του τουαλετα......

δεν ξερω τι να κανω ειναι καθε μερα αυτο
αν και μου λεει "απο τοτε που μιλησες με την κυρια ολο αγκαλιες και φιλια ειναι"
δεν ξερω τι γινεται ειναι τοσο υπερβολικα προθυμο και κατανοητικο παιδι ολες τις αλλες ωρες....

του χρονου θα αλλαξουμε παιδικο βεβαια προνηπιο δε νομιζω να μας παρουν αλλα ετσι κι αλλιως ειναι πολυ λιγες οι ωρες του προνηπιου οποτε θα παμε παιδικο που γυρναμε μιαμιση

ανησυχω τοσο και ολοι με μαλωνουν γιατι του εξηγω με λογια και δεν τον δερνω μου λενε οτι εγινε ολοκληρο γαιδουρι και δε συγχωρουνται αυτα που κανει αλλα δεν ειμαι καθολου του ξυλου να παρει!

AthinaP
22-05-11, 17:15
Στέλλα δεν κουβεντιάζει ο μικρός σου; Τι ακριβώς τον ενοχλει στο σταθμό αυτό τον καιρό δεν σας λέει;

Μπορεί να βγάζει ένταση γιατί μπορεί να "πιάνει" κάποια ένταση στο σπίτι. Βέβαια δεν εκφράζεστε όπως εκείνος, αλλά μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο. Βέβαια αυτά που αναφέρεις, κάπου τα είδε/τα άκουσε. Επαφές με άλλους γονείς έχετε, για να διασταυρώσετε κάποια πράγματα;

Τα παιδιά μπορούμε να τα ανατρέφουμε με άλλο δρόμο. Θέλει λίγο να το "δουλέψεις". Δεν είναι είτε τα αφήνουμε ανεξέλγκτα είτε τα δέρνουμε. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι. Φυσικά καταλαβαίνω αυτό που λες, ότι καμιά φορά ό,τι και να πούμε, μας "γράφουν".

Όμως, υπάρχουν και άλλες πράξεις, εκτός από το ξύλο.

Τα δικά μου, όταν είδα και απόειδα, τα έβαζα στο δωμάτιό τους... Μου φαίνεται το έχω ξαναγράψει κάποτε εδώ; Αλλά πολύ ήρεμα και τους ζητούσα να είναι ήρεμα εκεί μέσα για την επόμενη μισή ώρα και εφόσον ήταν ήρεμα (και εννοείται θα άφηναν το δωμάτιο όπως το βρήκαν) θα έβγαιναν. Ξέρω τι λες όταν τα πιάνει κάτι και αφηνιάζουν και αναρωτιόμουν και εγώ τι εικόνες εισπράττουν όταν είναι μακριά από εμάς για να κοινωνικοποιηθούν υποτίθεται! Τους κανόνες όμως στο σπίτι εσύ τους βάζεις.

Τώρα τελευταία έχουν αρχίσει μετά το πολύ μπρίρι μπίρι να συνειδητοποιούν ότι όσο πιο πολλά ψιχουλα και λεκέδες κάνουν στο σπίτι, τόσο πιο λίγη ώρα έχουμε οι μεγάλοι στη διάθεσή μας να τους αφιερώσουμε και αυτό τους στοιχίζει και το μετράνε πολύ. Επίσης ότι αν το σπίτι είναι σε μαύρα χάλια αποκλείεται να έρθει κόσμος στο σπίτι να παίξουν με τους φίλους τους.

Και είναι μια υπέροχη ηλικία, όπως βλέπεις και από το άλλο πρόσωπο που δείχνει το παιδάκι σου, όταν είναι στις καλές του. Αν προσπαθούμε να έχουμε οι μεγάλοι καλή διάθεση, είναι αρκετά μεταδοτικό, στα μικρά παιδιά.

emmaki
22-05-11, 17:19
επανερχομαι.....
ο γιος μου συνεχιζει κανονικα τον παιδικο, καθε πρωι λεει στο μπαμπα του "μπαμπα με στελνετε παιδικο επειδη δεν ημουν καλο παιδι χτες ε???" και ο μπαμπας του εξηγει οτι ολοι πηγαιναμε σχολειο μπλαμπλαμπλα....

οταν το παιδι γυρναει ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στεκεται στο κατωφλι κανει ενα "ουουουφ!" μπαινει μεσα και οταν ρωταω λεει αναστεναζοντας "καλα περασα.."

και μετα επι ενα δυωρο καθε μερα κανει οτι μπορειτε να φανταστειτε

χτυπαει το μικρο συνεχεια
βριζει (με κανα δυο λεξεις που ουτε ξερω που τις ακουσε)
νευριαζει και πεταει αντικειμενα πανω μας
κατουραει στο πατωμα
παιρνει τα κακα του και τα απλωνει στους τοιχους
ουρλιαζει και εχει κατι νευρα αστα να πανε

μετα ηρεμει και γινεται το παιδι που ξερω
με βοηθαει ειναι ολο αγκαλιες, μαζευει τα παιχνιδια του, παει τα ρουχα στο πλυντηριο, φερνει πανες, μαντηλακια για το μωρα, μιλαει με την πιο γλυκεια φωνη "αδερφουλη μου, μανουλιτσα μου" και πηγαινει μονος του τουαλετα......

δεν ξερω τι να κανω ειναι καθε μερα αυτο
αν και μου λεει "απο τοτε που μιλησες με την κυρια ολο αγκαλιες και φιλια ειναι"
δεν ξερω τι γινεται ειναι τοσο υπερβολικα προθυμο και κατανοητικο παιδι ολες τις αλλες ωρες....

του χρονου θα αλλαξουμε παιδικο βεβαια προνηπιο δε νομιζω να μας παρουν αλλα ετσι κι αλλιως ειναι πολυ λιγες οι ωρες του προνηπιου οποτε θα παμε παιδικο που γυρναμε μιαμιση

ανησυχω τοσο και ολοι με μαλωνουν γιατι του εξηγω με λογια και δεν τον δερνω μου λενε οτι εγινε ολοκληρο γαιδουρι και δε συγχωρουνται αυτα που κανει αλλα δεν ειμαι καθολου του ξυλου να παρει!

Ερώτημα-προβληματισμό δικό μου θα θέσω...
Μήπως η αντίδραση αυτή με την επιστροφή στο σπίτι (γιατί είναι σίγουρα αντίδραση σε κάτι, και δεν μπορεί να είναι συμπεροφορά που αντιγράφει από τα άλλα παιδιά στον παιδικό, μιας και δεν μπορώ να φανταστώ σε ποιόν παιδικό θα έπετρεπαν κατούρημα στο πάτωμα ή πάιξιμο με τα κακά), μήπως λέω, είναι "τιμωρία" σε σένα που κάθεσαι σπίτι με το μωρό και "ξεφορτώνεσαι" το μεγάλο παιδί; Οπότε, σου λέει ο μεγάλος, "μόλις γυρίσω θα της κάνω το βίο αβίωτο για να δει αυτή που με στέλνει στον παιδικό και κάθεται και πάιζει όλη μέρα με το μωρό!"
Όπως και να το κάνουμε πρόκειται για παιδάκι και όσο και να του εξηγήσεις, αν δεν δει και το μικρό να φεύγει από το σπίτι, θα θεωρεί ότι ο μικρός ήεθς για να πάρει τη δική του θέση....

(Φυσικά και δεν υπονοώ ότι εσύ ξεφορτώνεσαι το παιδί στέλνοντας το στον παιδικό, ούτε ότι το τιμωρείς έτσι, απλά προσπαθώ να μπω στο δικό του μυαλό)