PDA

Επιστροφή στο Forum : πρωτάκια 2010

ΜΙΡΕΛΟΥ
12-03-10, 16:24
Καλησπερα σε ολους,
Θελετε να μαζευομαστε και εμεις σιγα σιγα, να ανταλλασουμε αποψεις και προβληματισμους? Nα δουμε και ποσοι ειμαστε?
Εχετε αληθεια κατασταλαξει που θα πανε τα παιδακια σας δημοτικο? Εχω διαβασει τοσα πολα και συναμα διαφωτιστικα στο forum, αλλα ακομα δεν εχω αποφασισει. Απο τη μια οι επερχομενες απεργιες (και οχι μονο) του δημοσιου, απο την αλλη το δυσβασταχτο οικονομικο κομματι των ιδιωτικων, πειτε μου εσεις πια ειναι τελικα η πιο σωστη αποφαση για τα παιδια μας ?

Συντονιστής Ε
12-03-10, 21:36
Για το θεμα του Ιδιωτικου ή Δημοσιου μπορειτε να δειτε και να ανταλαξετε αποψεις :
Δημόσιο Σχολείο ή Ιδιωτικό και γιατί (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=20581&highlight=%C4%E7%EC%EF%F3%E9%EF+%C9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%EF)

2kids
13-03-10, 13:16
Η κόρη μου θα πάει κι εμένα φέτος πρώτη δημοτικού και πιστευω οτι....θα έχει πλάκα!!
Δεν έχω σκοπό να αλλάξω κάτι απο την διακόσμηση στο σπίτι προκειμένου να της πάρω γραφείο κτλ για να μην την επηρεάσω και θεωρήσει οτι το σχολείο είναι μια νέα σοβαρή ευθύνη που καλείται να αναλάβει. Πιστευω οτι θα κάνει τα μαθήματά της με το ίδιο ενδιαφέρον που ασχολείται και τώρα με τις τεχνικές δραστηριότητες στο τραπεζάκι της που και τώρα είναι καθημερινές και έχει μάθει να διαθέτει αρκετό χρόνο. Για να δούμε...
Θα τη γράψω στο δημοτικό της γειτωνιάς μας για να μπορεί κάποια στιγμή μεγαλώνοντας να έχει κλειδιά και να επιστρέφει μόνη της και να φέρνει και τον αδερφό της που θα την ακολουθήσει σε 2 χρόνια.

ΜΙΡΕΛΟΥ
15-03-10, 12:08
Πιστευεις δηλ οτι ειναι καλυτερα να μη μεταδωσουμε στο παιδι οτι μεγαλωνει, οτι θα φυγει απο το νηπιο, θα παει πιο μεγαλη ταξη και σαφως θα εχει και ευθυνες?
Οσον αφορα τα κλειδια που ανεφερες ( τελεια εικονα αγγελικα πλασμενη ) αχ ποτε θα περασει ο καιρος για να μπορουμε να εμπιστευτουμε τα παιδακια μας ως αυτο το σημειο?????

bouki
24-03-10, 19:34
geia sas , exo kai ego ena agoraki poy tha pai proti dhmitikou , mporo na po oti moy aresei na exoume na diabazoume . Tha doume pos tha pai . Ego leo naton grapso idiotiko logo orarioy !

2kids
24-03-10, 23:31
Πιστευεις δηλ οτι ειναι καλυτερα να μη μεταδωσουμε στο παιδι οτι μεγαλωνει, οτι θα φυγει απο το νηπιο, θα παει πιο μεγαλη ταξη και σαφως θα εχει και ευθυνες?
Οσον αφορα τα κλειδια που ανεφερες ( τελεια εικονα αγγελικα πλασμενη ) αχ ποτε θα περασει ο καιρος για να μπορουμε να εμπιστευτουμε τα παιδακια μας ως αυτο το σημειο?????

Πιστευω οτι είναι νωρίς για να σοβαρευυτεί. Ελπίζω ν' αναλάβει τις ευθύνες της χωρίς να χρειάζεται να το διατυμπανίζουμε. Δεν το εχω ξανακάνει...θα δείξει!!
Ευχομαι καλή δύναμη σε όλες μας και καλή αρχή στα μανάρια μας!!

Sugi
09-04-10, 09:58
ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑΚΙ ΘΑ ΠΑΕΙ 1Η ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ!!! ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΓΙ ΑΥΤΟ. ΕΓΩ ΤΗ ΣΤΕΛΝΩ ΗΔΗ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΜΑΣ, ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΚΙΑ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ. ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΤΗΣ....ΛΕΜΕ ΜΕ ΤΟ ΣΥΖΥΓΟ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΓΕΝΙΚΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΓΡΑΦΕΙΑ ΚΡΕΒΒΑΤΙ Κ.ΛΠ.
ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ. ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ! ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΦΕΙΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ...Ή ΓΙΑΤΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΣ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΑΚΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΔΕΝ ΣΕ ΧΩΡΑΕΙ ΠΙΑ?? ΓΙΑ ΜΑΣ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΤΗΣ ΚΟΥΖΙΝΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΠΙΑΤΟ ΦΑΙ ΝΑ ΦΑΣ!! ΦΟΒΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

anastasian
09-04-10, 14:12
Κι εμενα η κορη μου η μεγαλη θα παει φετο πρωτη δημοτικου.Τα Χριστουγεννα της πηραμε καινουριο δωματιο με μεγαλο γραφειο,της εκανε ο μπαμπας της εναν ολοκληρο τοιχο ζωγραφια με την Τινκερμπελ.Δεν μπορω να πω οτι την αγχωσε το γραφειο,χαρηκε που ειναι τοσο μεγαλο και ξερει οτι του χρονου θα διαβαζει εκει.Ασχετα βεβαια αν επειδη απο τα προνηπια εμαθε να γραφει και να διαβαζει,λεει καποιες φορες οτι του χρονου δεν χρειαζεται να παει δημοτικο γιατι τα ξερει.Παντως θα την παω κι εγω στο σχολειο της γειτονιας.Γιατι στα ιδιωτικα καλυτερα ειναι?Δεν εχεις επαφη με κανεναν γονεα γιατι μενουν σε διαφορες περιοχες της πολης σου και δεν μπορεις ναελεγχεις και τις παρεες και πολλα αλλα.Ενω στο δημοσιο,ολοι οι συμμαθητες ειναι της γειτονιας.Τωρα τι μαθαινουν?Ειναι καθαρα θεμα σε τι δασκαλο θα πεσουμε.θελει παντως πολυ προσπαθεια και διβασμα κι απο εμας στο σπιτι,γιατι εχουν δυσκολεψει πολυ τα πραγματα.Δεν ειναι οπως οταν πηγαιναμε εμεις σχολειο που καναμε στην αρχη κυκλακια,μπαστουνακια και γραμμουλες.Τωρα απο την 1η εβδομαδα μαθαινουν συλλαβες και στον 1ο μηνα εχουν μαθει πληρη γραφη και αναγνωση. ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ

leol
20-05-10, 07:46
κ ο γιοσ μου θα παει πρωτη...σημερα τελειωνουμε τα τησ εγγραφησ θα συνεχισει σε ιδιωτικο γιατι κ λογω τησ δουλειασ μου το ωραριο ειναι προβλημα κ θα μενει κ για μελετη κ για τα εξωσχολικα το δωματιο λεμε να το ετοιμασουμε λιγο αργοτερα δειχνει να το περιμενει το ...μεγαλο σχολειο;)ολα καλα θα πανε

Ανεμώνη
20-05-10, 08:30
Καλημέρα!!! Και εμένα η κόρη μου θα πάει 1η δημοτικού το Σεπτέμβρη! Έχω αγχωθεί λίγο γιατί θα είναι απο τα μικρότερα παιδιά στην τάξη της μιας και γεννήθηκε Δεκέμβριο του ΄04 και φοβάμαι μήπως έχει πρόβλημα να ακολουθήσει τους υπόλοιπους συμμαθητές της. Όντως τα μαθήματα έχουν γίνει πιο περίπλοκα όπως μου λένε φίλες μου με πρωτάκια.Θέλει μεγάαααλη υπομονή την πρώτη χρονια!!!

Ηλιάννα
20-05-10, 10:06
Καλημέρα!!! Και εμένα η κόρη μου θα πάει 1η δημοτικού το Σεπτέμβρη! Έχω αγχωθεί λίγο γιατί θα είναι απο τα μικρότερα παιδιά στην τάξη της μιας και γεννήθηκε Δεκέμβριο του ΄04 και φοβάμαι μήπως έχει πρόβλημα να ακολουθήσει τους υπόλοιπους συμμαθητές της. Όντως τα μαθήματα έχουν γίνει πιο περίπλοκα όπως μου λένε φίλες μου με πρωτάκια.Θέλει μεγάαααλη υπομονή την πρώτη χρονια!!!
Ο μεγαλος μου ειναι 27/12 και ηταν ο μικροτερος στην ταξη αλλα και ο καλυτερος και εξυπνοτερος(κουκουβαααα-κουκουβαααα)
Στο μονο που ειχε προβλημα ηταν στην ταξη μεσα η προσαρμογη του,δεν μπορουσε να κατσει ησυχος να τελειωσουν και οι υπολοιποι τις εργασιες τους

Τον Σεπτεμβριο θα εχω κι εγω πρωτακι.....και 2χρονο και 2μηνο:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Nantia
20-05-10, 10:14
Και εμεις και εμεις ΠΡΩΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.......... αντε να μαζευομαστε .......

Προς το παρον δεν το πολυσκεφτομαι και ουτε αγχωνω την μικρη με τον να μαθει να διαβαζει και να γραφει αν και βαθια μεσα μου σκεφτομαι το καλοκαιρι να παρω ενα βοηθημα για μιση ωρα διαβασμα την ημερα. (αλλα δεν ξερω αν θα το εφαρμοσω γιατι το μισουσα οταν μου το εκαναν αυτο οι γονεις μου, το καλοκαιρι ειναι για να παιζουν τα παιδια και οχι να διαβαζουν). Αλλα απο την αλλη πως θα στειλω το παιδι μου ετσι οταν στο νηπιαγωγειο δεν εμαθαν σχεδον τιποτα? το ονομα της μονο γραφει και της εμαθα να γραφει και μαμα (χαχα). Ξεχωριζει και καποια γραμματα αλλα οχι ολα.

Αχ ας μην αγχωνομαι γιατι αυτο θα περασει και στο παιδι και μπορει να μισησει το διαβασμα.

Nantia
20-05-10, 10:17
Ξερει καμια σας ποτε γινονται οι εγγραφες στο δημοτικο και τι χαρτια μας δινουν απο το νηπιαγωγειο?

leol
20-05-10, 10:28
:)mην εχετε ανησυχια κοριτσια σασ μιλω σαν εκπαιδευτικοσ 21 χρονια τωρα ολοι θα βρουν το δρομο τουσ κ εμενα μου λεγαν διαφορα επειδη ο γιοσ μου ειναι πολυ προωροσ αλλα αντιθετα ειναι ενα χαρισματικο παιδι που ηδη γραφει συλλαβιζει κ κανει απλεσ πραξεισ δεν ασχολουμαι σχεδον καθολου ολοι εχουμε τον ρυθμο μασ κ πρεπει ναναι σεβαστοσ θεωρω πωσ ολα ειναι οπωσ τα εχουμε στο μυαλο ...αν τα δουμε με φοβο τα παιδια το νιωθουν κ αντιδρουν γιαυτο ενθαρρυνση στηριξη κ ανευ ορων αγαπη ειτε ειναι αριστοι ειτε οχι:-P

Ανεμώνη
20-05-10, 12:51
Όταν η κόρη μου πήγε προνήπιο, δεν είχε κλεισει ακόμα τα τέσσερα και είχε προβλήματα με τον λόγο τα οποία αντιμετωπίστηκαν με λογοθεραπείες. Τότε η δασκάλα της μας είχε προτείνει να μην πάει κανονικά δημοτικό αλλά να καθήσει αλλη μια χρονια στο νήπιο. Απο τότε έχει προοδεύσει πολύ και στην ομιλία και στη συμπεριφορά αλλά φοβάμαι ότι είναι ακόμα ανώριμη. Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να διαπιστώσουμε αν είναι έτοιμη; Έχω ακούσει για κάποιο τεστ.

Ανεμώνη
20-05-10, 12:56
Ηλιάννα καλό κουράγιο!!! Εμένα τον Σεπτέμβρη ο μπέμπης θα είναι 9 μηνών, σχεδιάζουμε και μετακόμιση στο δικό μας σπίτι, όλα μαζεμένα θα πέσουν αλλά ευτυχώς υπάρχει βοήθεια.

leol
20-05-10, 15:10
;)Ηλιάννα καλό κουράγιο!!! Εμένα τον Σεπτέμβρη ο μπέμπης θα είναι 9 μηνών, σχεδιάζουμε και μετακόμιση στο δικό μας σπίτι, όλα μαζεμένα θα πέσουν αλλά ευτυχώς υπάρχει βοήθεια.
κοριτσακι καταρχην μην αγχωνεσαι υπαρχει το α τεστ το οποιο δεν ειναι κ απολυτα εγκυρο το καλυτερο που σου προτεινω ειναι να δουνε το παιδακι στο παιδων αγ σοφια η κα θωμαιδου κ η ομαδα τησ οπου κ θα σε κατευθυνουν ειναι πολυ συχνο αυτο που αναφερεισ στισ μερεσ μασ κ με σωστη βοηθεια ξεπερνιεται:lol:

Ανεμώνη
20-05-10, 15:27
leol αγχώνομαι γιατι δεν θέλω να υστερεί σε σχέση με τα αλλα παιδάκια.Αν λάβεις υπ΄όψην σου ότι είχε προβλήματα στο λόγο που δεν έχουν ξεπεραστεί 100% , ότι είναι αριστερόχειρας και ο μπαμπάς της είχε αρκετές μαθησιακές δυσκολίες , καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά λίγο με ανησυχούν. Στο Παίδων λίγο δύσκολο να έρθουμε μιας και μένουμε Χανιά. Τι ειδικότητα έχει η κα Θωμαϊδου μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο και εδώ;

leol
21-05-10, 10:42
leol αγχώνομαι γιατι δεν θέλω να υστερεί σε σχέση με τα αλλα παιδάκια.Αν λάβεις υπ΄όψην σου ότι είχε προβλήματα στο λόγο που δεν έχουν ξεπεραστεί 100% , ότι είναι αριστερόχειρας και ο μπαμπάς της είχε αρκετές μαθησιακές δυσκολίες , καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά λίγο με ανησυχούν. Στο Παίδων λίγο δύσκολο να έρθουμε μιας και μένουμε Χανιά. Τι ειδικότητα έχει η κα Θωμαϊδου μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο και εδώ;
η θωμαιδου ειναι αναπτυξιολογοσ ειναι κορυφαια στην ελλαδα κ εχει μια ομαδα απο ολεσ τισ ειδικοτητεσ κ μπορουν να σε εξετασουν απο ολεσ τισ πλευρεσ και να σου δωσουν μια τεκμηριωμενη αποψη καθωσ κ γνωματευση για οτι χρειαστει αν εχεισ ικα μπορεισ να περασεισ επιτροπη απο ειδικουσ κ να σου χορηγησουν θεραπειεσ ωστε να μην πληρωσεισ υπαρχουν κ καποιεσ επιτροπεσ λεγονται κδαυ κ ασχολουνται με παιδια που αντιμετωπιζουν παρομοια θεματα κ επισησ δινουν εγκυρη γνωματευση αν θεσ τηλ πεσ μου η αν χρειαστεισ κατι ευχαριστωσ να σου πω:D:lol:

Ανεμώνη
21-05-10, 13:11
Ευχαριστώ πολύ leol αλλά μάλλον θα το ψάξω απο εδώ που μένω, είναι δύσκολο να έρχομαι Αθήνα.

kel
21-05-10, 22:28
Aνεμωνη αν θελεις ενα ανιχνευτικο τεστ για τη σχολικη ετοιμοτητα δοκιμασε το Α ΤΕΣΤ.
αυτο το τεστ ειναι της Θωμαιδου απο το κεντρο αναπτυξιακης ιατρικης του παιδων. Μπες εδω

www.atest.gr
και βρες εναν ειδικο στην περιοχη σου που να σε εξυπηρετει. το κοστος ειναι περιπου 50 ευρω. Αν εχει το παιδι αρκετους τομεις πεσμενους τοτε το ιδιο το τεστ σε παραπεμπει να το ψαξεις καλυτερα και τοτε η ιδια η Θωμαιδου και οι συνεργατες της απο το Παιδων θα σε παραπεμψουν σε εξειδικευμενο αναπτυξιολογο που να ειναι κοντα σου.
Δες και εδω τη συζητηση

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=37745

kiknaki
21-05-10, 23:41
Και η δική μου κόρη το Σεπτέμβριο θα πάει στην Α'Δημοτικού και δεν σας κρύβω οτι αισθάνομαι λίγο περίεργα. Το ίδιο άγχος και φόβο που ένιωθα όταν θα πήγαινε στα προνήπια με διαφορετικό αριθμητή με τότε αλλά κοινό παρανομαστή..."άραγε θα τα καταφέρει?"
Σήμερα μας έδωσαν το χάρτι με τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για την εγγραφή και σκέφτηκα οτι ο καιρός έφτασε...
πόσο γρήγορα περνάει ρε κορίτσια ο καιρός, σαν χθες μου φαίνεται που την είχα βρεφάκι και τώρα να έφτασε ο καιρός που θα πάει στο "μεγάλο" σχολείο.Αχ..

nantia,
Οι εγγραφές γίνονται από 1-18 Ιουνίου

και τα απαιτούμενα για την εγγραφή είναι:
1.Πιστοποιητικό γέννησης.
2.Βεβαίωση φοίτησης σε νηπιαγωγείο.
3.Βιβλιάριο Υγείας.
4.Πιστοποιητικό οδοντολογικής εξέτασης.
5.Πιστοποιητικό οφθαλμολογικής εξέτασης.
6.Πιστοποιητικό καρδιολογικής εξέτασης.
7.Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο να φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (απόδειξη Δ.Ε.Η., Ο.Τ.Ε. κτλ)

Αυτά για εγγραφή σε δημόσιο σχολείο. Για την εγγραφή σε ιδιωτικό σχολείο δεν γνωρίζω.

kel
22-05-10, 00:07
ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Ανεμώνη
22-05-10, 00:07
Ευχαριστώ πολύ kel!!!

leol
22-05-10, 09:20
Ευχαριστώ πολύ kel!!!
ανεμωνη μου στον συγκεκριμενο τομεα θα σου ελεγα να μην εμπιστευεσαι πολυ ευκολα τουσ ιδιωτεσ καλυτερα να παρεισ τη διαγνωση απο τον δημ φορεα τησ περιοχησ σου κ μετα για τισ θεραπειεσ πηγαινεισ σιγουρα κ στην κρητη θα υπαρχει παραρτημα του ασφ σου φορεα:p

Ανεμώνη
22-05-10, 12:04
leol ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!!!!

ΛΕΝΑ_Π
05-06-10, 19:45
γεια σας κι απο μενα.. και εμεις θα παμε στην πρωτη του χρονου... γραφτηκαμε!
το δικο μου ανθρωπακι ειναι γεννημενο 29-12.... θα κανουμε μια καλη προετοιμασια και
εναν μεγαλο σταυρο... ΄-)0 και καλη αρχη σε ολους μας!!!

Φαίη2010
06-06-10, 10:59
Μια όμορφη καλημέρα και από μένα. Και μεις θα έχουμε απτον Σεπτέμβρη έναν μικρό μαθητή ;)

NASIA
06-06-10, 15:31
Γειά σας κορίτσια και εγώ φέτος θα έχω πρωτάκι στο σπίτι μαζί με άλλους δύο αντάρτες και αυτό που με αγχώνει είναι μήπως πρέπει να κάνω κάποια προετοιμασία έτσι ώστε να πάει στο σχολείο ξέρωντας να διαβάζει και να γράφει.Στο νήπιο έχει μάθει να γράφει τα γράμματα αλλά όχι τέλεια και το όνομα του απέξω διαφορετικά όλες τις υπόλοιπες λέξεις τις αντιγράφει.Να διαβάζει δυστυχώς τίποτα και εν τω μεταξύ άκουσα ότι αυξήθηκαν και τα μαθήματα της πρώτης δημοτικού και αυτό με αγχωνει περισσότερο μιας και τον Ιούλιο γυρνάω στην δουλειά και δεν ξέρω πώς θα προλαβαίνω να τον διαβάζω.Ο Θεός να βάλει το χέρι του να έχουν τα παιδάκια μία καλή χρονιά.

jevou
07-06-10, 23:44
Και εμεις και εμεις ΠΡΩΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.......... αντε να μαζευομαστε .......

Προς το παρον δεν το πολυσκεφτομαι και ουτε αγχωνω την μικρη με τον να μαθει να διαβαζει και να γραφει αν και βαθια μεσα μου σκεφτομαι το καλοκαιρι να παρω ενα βοηθημα για μιση ωρα διαβασμα την ημερα. (αλλα δεν ξερω αν θα το εφαρμοσω γιατι το μισουσα οταν μου το εκαναν αυτο οι γονεις μου, το καλοκαιρι ειναι για να παιζουν τα παιδια και οχι να διαβαζουν). Αλλα απο την αλλη πως θα στειλω το παιδι μου ετσι οταν στο νηπιαγωγειο δεν εμαθαν σχεδον τιποτα? το ονομα της μονο γραφει και της εμαθα να γραφει και μαμα (χαχα). Ξεχωριζει και καποια γραμματα αλλα οχι ολα.

Αχ ας μην αγχωνομαι γιατι αυτο θα περασει και στο παιδι και μπορει να μισησει το διαβασμα.
min to kaneis.katarxin oi daskales exoun allo tropo na pernane pragmata sta paidia.asto na paiksei kseniasta otan erthei i ora tha ksekinisei.den xreiazetai na ta fortonoume me diafora.oute poio eksipna tha ginoun an ksekinisoun poio brosta.kai pros theou koritsia min ta trelanete sto diavasma kai min perimenete teleiotita.to kathe paidi exei tous dikous tou rythmous.

despina09
23-06-10, 14:21
Καλησπέρα σε όλους και απο εμένα. Και εμείς τον Σεπτέμβριο πρώτα ο Θεός 1 δημοτικού. Δεν με φοβήζει καθόλου το οτι δεν ξέρει ακόμα να γράφει παρα μόνο το όνομα του γιατί δεν ξέρω κανένα παιδί που πήγε δημοτικό και δεν εμαθε να γράφει και να διαβάζει. Το μόνο που σκέφτομαι είναι πώς θα τον βάλω σε μια σείρα. Απο το παιχνίδι και την ζωγραφική, στο πρόγραμμα του σχολέιου καθημερινά. Είναι και λίγο ζωηρός και η νηπιαγωγός μας είπε οτί μαλλον θα δυσκολευτεί να μάθει να πέρνει την αδεια απο την δασκάλα για τσίσα και να μήν πετάγεται και μιλάει όποτε θέλει παρά στα μαθήματα. Πρέπει μάλλον να του μάθω κανόνες. Καλη αρχή σε όλους

mariaefi
29-08-10, 15:17
αχ περασαν οι μερες και σε λιγο καιρο οι αγαπες μας θα πανε σχολειο!!
καλη αρχη να εχουν τα αστερια μας!!
και σε λιγο θα λεμε για το τι ζητανε απο το σχολειο να αγορασουμε!

marag
09-09-10, 08:06
Εμείς οι μανούλες που τα παιδάκια μας θα πάνε στη πρώτη λέω να βρισκόμαστε εδώ και να τα λέμε.
Έχω τόση αγωνία που είναι σαν να ξεκινάω εγώ σχολείο!!!
Σας περιμένω !!!

Nantia
09-09-10, 11:28
καλημερα και απο μας

Πρωτακι φετος και η κουκλα μου............
Και εγω εχω πολυ αγωνια λες και θα παω εγω στο σχολειο και οχι η κορη μου :D:D...

Χθες αγορασαμε την σχολικη μας τσαντα και την κασετινα μας και ειμαστε ετοιμες να την γεμισουμε βιβλια.......
Πηρα σημερα τηλεφωνο στο σχολειο της κορης μου. Λοιπον ο αγιασμος θα γινει 10 το πρωι και μου ειπαν να φερουμε και τσαντες μαζι μας για τα βιβλια που θα τα παρουν εκεινη την μερα.

Η αγωνια μου ειναι αν θα πεσουμε σε καλη δασκαλα γλυκια ευγενικη και που να αγαπαει τα παιδακια και την διδασκαλια...... Η δικια μου ειναι αρνητικη προς το παρον για το καινουργιο της σχολειο και μου λεει συνεχεια οτι δεν της αρεσει γιατι δεν εχει τσουληθρες και παιχνιδια που ειχε το παλιο της το σχολειο και οτι τα παιδακια τα μεγαλα μολις χτυπαει το κουδουνι μπαινουν κατευθειαν στην ταξη και αυτο δεν της αρεσει γιατι θελει να παιζει ολη την ωρα....... (καλα ξεκιναμε :mrgreen::mrgreen:)
Αυτα για την ωρα εδω θα ειμαστε ολο το χρονο και θα τα λεμε......

Αν και δεν ξερω μηπως το θεμα κλεισει γιατι εχει ενα παρομοιο http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=28160http:

NASIA
09-09-10, 11:40
Και εμένα το πρώτο μου παιδάκι θα πάει φέτος στην πρώτη και μαλλον εγω αγχωνομαι περισσότερο από εκείνον που θα παει σχολείο.Σε μια πρώτη επαφή που είχε με το κτήριο ενθουσιάστηκε με το προαύλιο, αν και αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό:rolleyes:
Εμεις εχουμε Αγιασμό την Δευτερα στις 8.30 και δεν μας είπαν για τσαντες, τωρα δεν νομιζω να δωσουν βιβλια απο την πρωτη μερα αλλα να δουμε.Ειναι και χρονια αλλαγων για τα πρωτακια και δεν ξερω τι θα γινει.
Και αγχωνομαι για την/τον δάσκαλα/ο που θα πετύχουμε γιατί πλεον είναι θέμα τύχης να έχεις καλό δάσκαλο που να ενδιαφέρεται για τα παιδακια και να εχει ορεξη για διδασκαλια και προπαντως μεγαλη υπομονη.
Ας εχουμε λοιπον υπομονη μέχρι την Δευτερα να δουμε και ευχομαι ολα τα παιδακια του κοσμου να εχουν μια καλη και ενδιαφερουσα σχολικη χρονια.

μανουλα-ελενη
09-09-10, 12:10
κι εμενα ο γιος μου πρωτακι φετος
πηραμε τσαντουλα με ροδακια οπως μας παρηγγειλε το βλασταρι μου :mrgreen:
τιποτε αλλο ακομα γιατι δεν εχω ιδεα τι χρειαζεται και ειμαι σαν χαμενη :confused:

baila
09-09-10, 12:17
κι ο δικος μου θα παει πρωτη, βεβαια εγω τα ξαναπερασα με την κορη μου με την οποια δεν ειχα κανενα προβλημα, αλλα δεν τον βλεπω ενθουσιασμενο...
για να δουμε ελπιζω να στρωσει
εκτος απο τσαντα και κασετινα κι εμεις δεν αγορασαμε τιποτα γιατι οι δασκαλες ζητουν συγκεκριμενα πραγματα!!!! προσοχη μην παιρνετε εξτρα πραγματα

Α! να φανταστειτε ουτε τσαντα δεν τρελαινοταν να παρει...

Ολυμπία_
09-09-10, 12:21
Κι εμεις πρωτη φετος.
Εχω μεγαλη αγωνια γιατι η μικρη θα ειναι σε ενα καινουριο περιβαλλον με αγνωστα παιδακια μιας και θα παει δημοτικο σε αλλη περιοχη απο του νηπιαγωγειου.
Ειναι και λιγο δυσκολο παιδακι, ειναι και μικρη ( θα κλεισει τα 6 το Δεκεμβριο)και αγχωνομαι αρκετα.
Ελπιζω , οπως ολες σας , να εχουμε καλη/ο δασκαλα/ο και να την παρει η μικρη απο " καλο ματι", γιατι αλλοιως.....
Αληθεια , τελικα τι ωρα πρεπει να πανε τη Δευτερα?Να κρατουν και τσαντα η οχι?

Nantia
09-09-10, 12:28
Κι εμεις πρωτη φετος.
..
Αληθεια , τελικα τι ωρα πρεπει να πανε τη Δευτερα?Να κρατουν και τσαντα η οχι?
Ολυμπια παρε ενα τηλεφωνο στο σχολειο να σου πουν γιατι απο οτι καταλαβα το καθε σχολειο εχει το δικο του προγραμμα......

Καλη σχολικη χρονια σε ολα τα παιδακια μας..............

marag
09-09-10, 12:41
Το δικό μας σχολείο θα βγάλει ανακοίνωση αύριο για να μας πουν τι ώρα θα είναι ο αγιασμός και αν θα πάρουν τσάντα μαζί τους.
Τη Δευτέρα είχα δει ένα δάσκαλο και μου είπε ότι δεν είχαν παραλάβει ακόμα τα βιβλία

marag
09-09-10, 12:45
Αν και δεν ξερω μηπως το θεμα κλεισει γιατι εχει ενα παρομοιο http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=28160http:

nantia μου το θέμα νομίζω οτι δε θα κλείσει γιατι το δικό μας έχει θέμα ''πρωτάκια 2010'':p:p

Nantia
09-09-10, 12:53
nantia μου το θέμα νομίζω οτι δε θα κλείσει γιατι το δικό μας έχει θέμα ''πρωτάκια 2010'':p:p

τελεια!!!!!!!! :-P:-P:-P:-P

Γατουλα
09-09-10, 13:27
αγωνιστικους χαιρετισμους απο τα πρωτακια του 2013!!!
Απο τωρα το σκεφτομαι!!!!!
Περιμενω εμπειριες σε μια βδομαδα!!!

Ολυμπία_
09-09-10, 14:18
Δε ξερω , βρε κοριτσια , συγκινουμαι οταν το σκεφτομαι!!!!!!!!!!!!
Εσεις????????
Καλη αρχη σε ολα μας τα ζουζουνια και καλη δυναμη στις μανουλες

marag
09-09-10, 15:53
Πάλι θα με πάρουν τα ζουμιά όταν θα αφήσω το παιδάκι μου στη πόρτα του σχολείου
Εγώ θα κλαίω και αυτό το γαϊδουράκι μου, ούτε γεια σου μανούλα δε θα μου πει όταν δει τους περσινούς συμμαθητές
Και μετά θα αναρωτηθώ
Εγώ γιατί κλαίω και αυτό το παιδί είναι στο κόσμο του :?::?:
Αγόρια δεν ήθελα? :-P

nikol_te
11-09-10, 14:06
Καλη χρονια στα παιδακια σας μανουλες κ καλη προοδο!Ως δασκαλα πρωτης τα τελευταια 3 χρονια-τωρα παω για την τέταρτη- ηθελα να σας πω να μην αγχωνεστε,γιατι ετσι αγχωνετε κ τα παιδακια σας..Πιστεψτε με ολα τα παιδακια της πρωτης προσαρμοζονται απο την πρωτη κιολας εβδομαδα στο καινουριο κ μεγαλο σχολειο κ τους αρεσουν πολυ ολα τα καινουρια πραγματα που κανουν κ βλεπουν! Σιγα σιγα ολα θα βρουν το δρομο τους κ τον τροπο να περνανε καλα.
Συνήθως την πρωτη την παιρνουν δασκαλοι οι οποιοι τη θελουν πραγματικα, διοτι θεωρειται απο τις δυσκολες ταξεις(οχι μονο για τα παιδακια) οποτε δεν θα εχετε κανενα προβλημα πιστευω...Αν παλι εμφανιστει καποιο προβληματακι δεν πιστευω να υπαρχει δασκαλος που θα σας αρνηθει να το συζητησετε. Απλα να προσπαθησετε να κατανοησετε κ εσεις τη θεση του καθε δασκαλου, ο οποιος πρεπει να ασχοληθει προσωπικα με 25 παιδακια κ ισως καμια φορα να μην ανταποκρινεται απολυτα στις προσδοκιες-απαιτησεις σας.
Και το πιο σημαντικο!Μη βιαστειτε να κρινετε το δασκαλο του παιδιου σας, αφηστε να περασει το 1ο τριμηνο, γιατι σκεφτειτε οτι ειναι ο ανθρωπος ο οποιος θα βλεπει το παιδι σας 6 ωρες την ημερα κ πιστευω οτι θα θελατε να εχετε μια καλη συνεργασια μαζι του.
καλη προοδο σε ολα τα παιδακια!!!!:-)

marag
11-09-10, 15:36
nikol_te
σ΄ευχαριστούμε !!!:lol:

zunix
11-09-10, 20:21
Γεια σας μανούλες πρωτακίων 2010. Αγοράσαμε τσάντα με ροδάκια και από εκείνη την ημέρα (τέλη Αυγούστου) καθημερινά κάνει ράλλυ με την τσάντα. Ελπίζω να αντέξει τη σχολική χρονιά (η τσάντα) :lol:.

Μόνο εγώ είμαι λυπημένη που ο μικρός μου θα πάει στην πρώτη και δεν θέλω να έρθει η Δευτέρα :oops: ; Πάνε οι ανέμελες μέρες του και αρχίζουν σιγά σιγά οι υποχρεώσεις. Ελπίζω να μην τους βάζουν πολύ δουλειά στο σπίτι γιατί ακούγεται πως τα "φορτώνουν" από τόσο μικρά. Αχχχχχ για να δούμε πώς θα τα πάει...

elenik
12-09-10, 05:07
Να μα στε και εμεις :D

Γατουλα
12-09-10, 15:18
και χαρτομαντιλακια αυριο εεεε??????:D:D:D

Ολυμπία_
12-09-10, 17:11
και χαρτομαντιλακια αυριο εεεε??????:D:D:D
Σιγουρα!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΛΕΝΑ_Π
12-09-10, 23:33
καλησπερα κ εμενα το μπισκοτο μου θα παει αυριο στο 'μεγαλο σχολειο' ειναι ενθουσιασμένος κι εκεινος και η υπερηφανη μαμα¨:-)
πηραμε κ τσαντα απο τον παππου το καλοκαιρι
ελπιζω να σηκωθει στην ωρα του αυριο!!! εχουμε κανει κ εξασκηση...

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

marag
13-09-10, 12:01
Καλή σχολική χρονιά !!
Μια χαρά πήγε η πρώτη μας μέρα, πήραμε και 5 βιβλία! Τα υπόλοιπα θα τα πάρουμε αύριο

Ολυμπία_
13-09-10, 17:15
Καλη προοδο σε ολα τα παιδακια.
Εμεις καναμε μονο αγιασμο. Αυριο θα μπουμε στις ταξεις και θα παρουμε και τα βιβλια.
Η Μαρια στην αρχη που ειδε τη μεγαλη αυλη και πολλα παιδια εκανε λιγο πως θα κλαψει αλλα τελικα το ξεπερασε.Οι εντυπωσεις της παντως ειναι μετριες.
Ελπιζω αυριο που θα γνωρισει τη δασκαλα της να ειναι καλυτερα.

Vicky1977
13-09-10, 20:44
Αααχ! Πρώτη μέρα στο σχολείο με δυσκολίες!!! Ο γιος μου έβαλε τα κλάματα στον αγιασμό (ήταν το μοναδικό παιδάκι που έκλαιγε) και πριν λίγο πάλι έβαλε τα κλάματα λέγοντας "θέλω και τη μαμά αύριο στο σχολείοοοοο"!

Στενοχωριέμαι πολύ, τι μπορώ να κάνω ?

zunix
13-09-10, 22:15
Καλή χρονιά στα πρωτάκια μας!
Εμείς σήμερα κάναμε αγιασμό, μπήκαμε τελευταίοι στην τάξη (εγώ φταίω γι αυτό αφού μπέρδεψα την αίθουσα και τον πήγα αλλού :oops: ) μας έδωσαν βιβλία και λίστα με τα χαρτικά και αύριο κανονικά μέχρι τις 12.20. Σαν πολύ γρήγορα δεν ξεκινήσαμε;

Vicky1977 δεν μπορείς να πας και εσύ αύριο μαζί του; Ο δικός μου πέρσι που πήγαινε νηπιαγωγείο ήθελε μόνο μαζί μου να πηγαίνει το πρωί. Αν δεν ξέρει τη δασκάλα του ή κάποιο παιδάκι είναι φυσιολογικό να νιώθει ανασφάλεια, καλό θα ήταν αν μπορείς να πας, να μπείτε μαζί στην τάξη του και να πιάσεις κουβέντα με κάποιο παιδάκι της τάξης του ώστε να νιώσει ότι γνώρισε κάποιον. Καλή συνέχεια...

Nantia
14-09-10, 11:24
Αρχισαμε και εμεις!!!!!!!!

Χθες αγιασμος μαζι με βιβλια και σημερα κανονικα το προγραμμα απο 8 μεχρι 2.......

Λοιπον οι εντυπωσεις μου ειναι καλες. Στο σχολειο υπαρχουν 3 τμηματα με τα πρωτακια που τα εχουν λιγο χωρισμενα απο τις υπολοιπες ταξεις (παλι καλα) Το τμημα μας εχει 24 παιδακια 4 μονο ιδια απο το νηπιαγωγειο (ευτυχως μαζι μας ειναι η κολλητη της γιατι αλλιως θα γινοταν πανικος). Θα ηθελα εδω να ρωτησω αν ξερετε το λογω που τα παιδακια δημοτικου δεν τα βαζουν στο τμημα αλφαβητικα οπως γινοταν σε εμας, το εχω απορια τι να κανουμε χχαχαχααχ....

Η δασκαλα της κορη μου καλη γλυκια συμπαθητικη μας εξηγησε πως θα δουλεψουν σε γενικες γραμμες και οτι προλαβαινε η γυναικα μεσα σε ενα μισαωρο και μας εδωσε και ενα κατεβατο για αγορες τετραδιων μολυβιων κλπ κλπ κλπ
Συνολακι 25 ευρω μεχρι στιγμης. Μας ειπε να αγορασουμε και ενα βιβλιο προγραφης καποιου αν θυμαμαι καλα παπαδοπουλου σε χρωμα μπλε μας ειπε..

Αυτα προς το παρον θα επανερθω με περισσοτερες λεπτομερειες................

Καλη προσαρμογη σε ολα τα ζουζουνια μας

angels4
14-09-10, 13:30
Καλή σας μέρα. Είμαι μια μανούλα από τα πρωτάκια του 2009, καταρχήν σας εύχομαι καλή και δημιουργική σχολική χρονιά!!!! Πέρισυ είχα ακριβώς το ίδιο άγχος με εσάς. Ένιωθα έτσι όπως περιέγραψαν δύο μανούλες παραπάνω..."σαν να πήγαινα εγώ σχολείο".
Από την δική μου εμπειρία έχω να σας πω ότι η πρώτη εβδομάδα θα είναι λίγο δύσκολη μέχρι να προσαρμοστεί το παιδάκι σας αλλά κι εσείς, μετά θα βρείτε τον ρυθμό σας και οι δύο. Να εξοπλιστείτε με πολύ υπομονή και όλα θα πάνε καλά. Μέχρι τα χριστούγεννα τα βλαστάρια σας θα ξέρουν να διαβάζουν κι εσείς θα καμαρώνετε. Μην αγχώνεστε όλα θα κυλήσουν έτσι όπως πρέπει. ΚΑΛΗ ΠΡΟΟΔΟ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ!!!

Ολυμπία_
14-09-10, 14:17
Γεια σας μανουλες.
Σημερα η κορουλα μου εκανε μαθημα μεχρι τις 11.30 και απο αυριο μεχρι τις 12.25.
Αν και ημαστε μεσα στα 800 σχολεια με το νεο προγραμμα το ποτε θα αρχισουν να σχολανε στις 2 ειναι αγνωστο γιατι δεν εχουν ερθει ακομα οι δασκαλοι ειδικοτητας.
Πηρανε και τα βιβλια (πολλα βρε παιδι μου, 13 μετρησα)και η Μαρια μου ειναι ενθουσιασμενη με τη δασκαλα της αλλα και με τα αλλα παιδια παρολο που δεν γνωριζε κανενα.
Χαλαρη τη βλεπω και ορεξατη.Για να δουμε και στη συνεχεια....

Ολυμπία_
14-09-10, 15:26
Nantia, δεν ξερω σιγουρα αλλα πιστευω οτι δεν τα βαζουν αλφαβητικα σε τμηματα γιατι προσπαθουν να υπαρχει μια ισορροπια σε αριθμο αγοριων - κοριτσιων καθως και σε Ελληνοπουλα - αλλοδαπα σε καθε τμημα.
Καπως ετσι , νομιζω

marag
14-09-10, 23:46
Nantia, δεν ξερω σιγουρα αλλα πιστευω οτι δεν τα βαζουν αλφαβητικα σε τμηματα γιατι προσπαθουν να υπαρχει μια ισορροπια σε αριθμο αγοριων - κοριτσιων καθως και σε Ελληνοπουλα - αλλοδαπα σε καθε τμημα.
Καπως ετσι , νομιζω

ναι κάπως ετσι είναι τα πράγματα !

marag
14-09-10, 23:49
Πηρανε και τα βιβλια (πολλα βρε παιδι μου, 13 μετρησα).

Εμείς τη Δευτέρα πήραμε 5 βιβλία και σήμερα 1 ακόμα, άρα έχουμε μέλλον!

Γιάννης74
15-09-10, 10:16
Οι μπαμπάδες των "πρωτακίων" χαιρετούν!
Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα να σας το μεταφέρω:
Έχω πρωτάκι και δευτεράκι με μεταγραφή από άλλο σχολείο και ήδη είχα μια αγωνία για την προσαρμογή και για τους δύο (αγόρια)...

Στο θέμα:
Η δασκάλα στην Α΄ μου φαίνεται σαν να είναι χαμένη στον κόσμο της...
Παράδειγμα σήμερα: Ενώ όλες οι δασκάλες (ειδικά της πρώτης) τρέχουν και φωνάζουν στην προσευχή ("από εδώ!", "της Κας τάδε!", "το Α1!" κλπ). Η δική μας ήρθε τελευταία (μετά το κουδούνι) και κάθησε πίσω από τα παιδάκια αμίλητη... Μπήκε δε μέσα στην τάξη μετά από τα παιδιά (τα οποία οδήγησαν οι γονείς). Φυσικά όλα αυτά μπορεί να είναι απλώς τυχαία αλλά το σημαντικότερο "κακό σημάδι" το εισέπραξα ήδη από τον γιο μου!Σε ερώτησή μου για το "πως σου φαίνεται η καινούργια σου δασκάλα;" μου απάντησε: "Μου φαίνεται λίγο χαζούλα!!!".

...Φυσικά δεν ήθελα να δείξω τίποτα στο παιδί και προσπάθησα να αλλάξω θέμα, αλλά έμεινα εμβρόνητος... διότι τα μικρά είναι πανέξυπνα και το μάτι τους κόβει αμέσως!!

Υπάρχουν και άλλα σημάδια αλλά υπάρχει και το ένστικτο...

Μακάρι να είναι ιδέα μας όλα αυτά αλλά σε περίπτωση που όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την δασκάλα τι μπορούμε να κάνουμε;
Παρακαλώ την βοήθεια σας γιατί κι εγώ και η γυναίκα μου δεν ξέρουμε τι να κάνουμε από την αγωνία μας...

Φλορα
15-09-10, 12:16
Οι μπαμπάδες των "πρωτακίων" χαιρετούν!
Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα να σας το μεταφέρω:
Έχω πρωτάκι και δευτεράκι με μεταγραφή από άλλο σχολείο και ήδη είχα μια αγωνία για την προσαρμογή και για τους δύο (αγόρια)...

Στο θέμα:
Η δασκάλα στην Α΄ μου φαίνεται σαν να είναι χαμένη στον κόσμο της...
Παράδειγμα σήμερα: Ενώ όλες οι δασκάλες (ειδικά της πρώτης) τρέχουν και φωνάζουν στην προσευχή ("από εδώ!", "της Κας τάδε!", "το Α1!" κλπ). Η δική μας ήρθε τελευταία (μετά το κουδούνι) και κάθησε πίσω από τα παιδάκια αμίλητη... Μπήκε δε μέσα στην τάξη μετά από τα παιδιά (τα οποία οδήγησαν οι γονείς). Φυσικά όλα αυτά μπορεί να είναι απλώς τυχαία αλλά το σημαντικότερο "κακό σημάδι" το εισέπραξα ήδη από τον γιο μου!Σε ερώτησή μου για το "πως σου φαίνεται η καινούργια σου δασκάλα;" μου απάντησε: "Μου φαίνεται λίγο χαζούλα!!!".

...Φυσικά δεν ήθελα να δείξω τίποτα στο παιδί και προσπάθησα να αλλάξω θέμα, αλλά έμεινα εμβρόνητος... διότι τα μικρά είναι πανέξυπνα και το μάτι τους κόβει αμέσως!!

Υπάρχουν και άλλα σημάδια αλλά υπάρχει και το ένστικτο...

Μακάρι να είναι ιδέα μας όλα αυτά αλλά σε περίπτωση που όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την δασκάλα τι μπορούμε να κάνουμε;
Παρακαλώ την βοήθεια σας γιατί κι εγώ και η γυναίκα μου δεν ξέρουμε τι να κάνουμε από την αγωνία μας...
Μηπως ειναι πρωταρα...λεω εγω...γιατι η συμπεριφορα εκει με παραπεμπει....υπομονη και μη βιαστεις να την κρινεις,δωσε της λιγο χρονο.
Ειμαι εκπαιδευτικος κι εγω κι απ ο,τι θυμαμαι την πρωτη μερα,μου χαν δωσει και μενα πρωτη,δεν ειχα τοτε και δικα μου παιδια(παιζει ρολο αυτο),δεν ηξερα κανεναν και ημουν λιγακι χαμενη...

Nantia
15-09-10, 12:48
Καπως ετσι , νομιζω

Oλυμπια μου ακουγεται πολυ λογικος ο συλογισμος σου!!! μαλλον εχεις δικιο......

Nantia
15-09-10, 12:54

Τα παιδια ολα τα καταλαβαινουν απο την πρωτη στιγμη. Χαζουλα φυσικα δεν ειναι η δασκαλα (πως εγινε τοτε δασκαλα?) απλα ισως ειναι χαμηλων τονων και δεν μπορει να επιβληθει στα παιδια (κακο αυτο θα της παρουν τον αερα). Περιμενει μαλλον απο αποσταση να ψυχολογησει καταστασεις συμπεριφορες παιδιων και να επεμβει (ελπιζω γρηγορα χαχα).
Αν το θεμα αυτο εξακολουθει να σας απασχολει και την επομενη βδομαδα. Ας μαζευτειτε γονεις να της μιλησετε. Παραδειγμα να της πειτε οτι τα παιδια ειναι πολυ χαλαρα ακομα δεν εχουν μπει σε προγραμμα και οτι καλο ειναι να τα πιεσει λιγο περισσοτερο. Τελος παντων να της μιλησετε για το προβλημα - τα που εχετε εντοπισει.
Αν παλι την κρινετε ακαταλληλη σαν συνολο ολοι οι γονεις της ταξης μπορειτε να την διωξετε (ελπιζω βεβαια να μην χρειαστει).....

Thaumataki
15-09-10, 12:56
Βρε Γιάννη74, μήπως είναι μικρή η δασκάλα και ψαρωμένη;;;;

Γιάννης74
15-09-10, 15:01
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Μικρή δεν είναι (πρέπει να κοντεύει τα πενήντα). Είναι από άλλο σχολείο αποσπασμένη (? - Πως και γιατί δεν ξέρω...)
Νομίζω ότι το ένστικτό μου δεν με ξεγελά. Έχω και άλλο παιδί στο σχολείο (δευτεράκι)

Τέλος πάντων, σήμερα κάνανε πα-πι το παπί και τέτοια...

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές της Νάντιας και βλέπουμε τις επόμενες μέρες...

Καλή πρόοδο στα παιδιά όλων σας!

Ολυμπία_
15-09-10, 16:09
Γιαννη 74 και θα σου ελεγα να της δωσετε λιγο χρονο για να δειτε πως θα εξελιχθει η κατασταση . Για μενα βεβαια η πρωτη εντυπωση ειναι πολυ σημαντικη, και συνηθως σωστη αλλα αφου σημερα ξεκινησαν ηδη μαθηματα νομιζω οτι ειναι καλο σημαδι.Εμας κανανε μονο γραμμουλες σημερα στο "ο Γραφουλης και η Γραφουλα στην πρωτη ταξη"
( αυτο το αγορασαμε απο βιβλιοπωλειο, το εχετε παρει εσεις?)
Δυστυχως την ιδια εντυπωση μας ειχε δημιουργησει περσυ η νηπιαγωγος και για να σου πω την αληθεια, ετσι συνεχισε και μετα.

Ειναι νωρις παντως .Δωστε της λιγο χρονο και μπορει να κανει την εκπληξη.
Αλλα αυτα τα παιδια ομως ε?
Τιποτα δεν τους ξεφευγει!!!! Και δεν χαριζουν σε κανεναν!!!!!

marag
15-09-10, 16:45
.Εμας κανανε μονο γραμμουλες σημερα στο "ο Γραφουλης και η Γραφουλα στην πρωτη ταξη"
( αυτο το αγορασαμε απο βιβλιοπωλειο, το εχετε παρει εσεις?)

εμείς όχι

ageliana
15-09-10, 18:52
Και ο γιός μου φέτος είναι πρωτάκι! Εμάς δεν μας φτάνει το άγχος που είχαμε μάνα και γιός συναντήσμε και ένα μπάχαλο στο σχολείο κι ήρθε και έδεσε! Την πρώτη μέρα κάναμε μόνο αγιασμό. Την δεύτερη δώσανε 10 βιβλία και μπήκε δασκάλα! Σήμερα έφυγε η δασκάλα! Δεν ξέρουμε τι θα γίνει αύριο και κανείς δεν μας ενημερώνει.Τα παιδάκια έχουν αρχίσει και βαριούνται. Ωραία εντύπωση αποκομίζουν από το νέο σχολείο, ε!

Γιάννης74
15-09-10, 21:01
εμείς όχι

Ούτε και 'μεις! Το σύστησαν στο σχολείο; Βρε παιδιά γανιάσαμε να κάνουμε τις φωτοτυπίες που τους έβαλε για πρώτη μέρα! Να πάρουμε και extra βιβλίο;
Γενικά έχω εμπιστοσύνη στο σχολείο αλλά όταν ο/η δάσκαλός/α είναι καπάτσος/α. Σε αντίθετη περίπτωση...

Α! Ο μικρός ήδη διαβάζει και γράφει: Παπί και πίπα! :grin:

Στην "πατάτα" δεν ξέρω αν θα κολλήσουμε... :cool:

Fani_P
15-09-10, 22:32
καλησπερα κι απο μενα.εμεις ξεκινησαμε δυναμικα ,σχολαμε στις 2μ.μ. φετος "τριτακι "ο γιος μου και"πρωτακι" η κορη μου.αναμενεται δυσκολος χειμωνας.....ελπιζω μεχρι να γεννησω να εχουμε μπει σε μια ρεγουλα.ΤΡΕΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ!!!!

Ολυμπία_
16-09-10, 12:45
Ούτε και 'μεις! Το σύστησαν στο σχολείο; Βρε παιδιά γανιάσαμε να κάνουμε τις φωτοτυπίες που τους έβαλε για πρώτη μέρα! Να πάρουμε και extra βιβλίο;
Γενικά έχω εμπιστοσύνη στο σχολείο αλλά όταν ο/η δάσκαλός/α είναι καπάτσος/α. Σε αντίθετη περίπτωση...

Α! Ο μικρός ήδη διαβάζει και γράφει: Παπί και πίπα! :grin:

Στην "πατάτα" δεν ξέρω αν θα κολλήσουμε... :cool:

Μια χαρα τη βλεπω τη δασκαλα σας!!!!!

Ορεξατη ξεκινησε!!!!!
Θα την καταφερουμε βρε και την πατατα, εκει θα κολλησουμε?
Παντως εμεις το πηραμε το εξτρα βιβλιο και εχθες ξεκινησαν απο εκει.Να δουμε σημερα....

Nantia
16-09-10, 13:55
η κορη μου χθες εκανε ΑΓΓΛΙΚΑ καλο ε¨????

εμαθαν το μαμι ι λαβ γιου............
σημερα η κυρια ειπε να φερουν μαζι τους το κοκκινο τετραδιο εγρασιων και θα μαθαιναν να γραφουν το ονομα τους........ΧΑΧΑΧΑ Εχουμε μελλον......
κατα τα αλλα ειπε ως τελη σεπτεμβριου δεν θα τους πιεσει θα ειναι πολυ χαλαραααααα. Τωρα αυτο καλο ειναι??? Παντως η κορη μου χαιρεται να παει σχολειο γιατι ετσι οπως μου ειπε δεν εχουν διαβασμα χααχααχ και να ξερε τι της περιμενει....

το σχολειο λειτουργει κανονικοτατα απο την πρωτη μερα εως τις 2 το μεσημερι. Και κενα απο δασκαλες δεν υπαρχουν.....

Τωρα ειναι η ωρα που σχολαει και δεν την παιρνω εγω (κλαψ κλαψ) αλλα ο παππους μας γιατι εγω δουλευω.......

NASIA
16-09-10, 16:55
Κοριτσια
ξεκινησαμε και εμεις και μεχρι τωρα σχολαμε στις 12.20 απο σημερα γιατι χτες και προχτες ειμασταν μεχρι τις 10.45.Βιβλια δεν μας εχουν δωσει αλλα μας δωσανε την λιστα του Σιντλερ που λεω και εγω με τα τετραδια,τα μολυβια και γενικα τι θα χρειαστουν.Επιπλεον βιβλιο δεν μας ειπα να παρουμε εκτος απο 1 που θα μπει στην δανειστικη βιβλιοθηκη και που στο τελος της χρονιας λεει θα το παρουμε.Η δασκαλα μας εχει τσαγανο και φωνη καμπανα.Σημερα αντιγραψανε την ημερομηνια απο τον πινακα και κανανε την ισια γραμμουλα και την πλαγια και για το σπιτι ειχαμε να κανουμε μια φωτοτυπια με την ισια γραμμουλα ξανα και να ζωγραφισουν μια εικονα του πλουτο.Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν μας αφηνουν στο προαυλιο το πρωι μεχρι να μπουν μεσα με αποτελεσμα για να μιλησουμε στην δασκαλα θα πρεπει να περιμενουμε το μεσημερι που θα σχολασουν.Κατα τα αλλα οκ αν και εντυπωση μου κανει οτι δεν εχουμε παρει βιβλια ακομα.Αυριο μας ειπαν να τους παμε ολα τα τετραδια που μας ζητησε η δασκαλα.Ειδωμεν.

maraki 1
16-09-10, 18:55
Καλησπέρα κορίτσια,
Καλή σχολική χρονιά σε όλους μας (μαμάδες και παιδάκια) και καλή δύναμη. Κι εμένα η κορούλα μου πάει 1η Δημοτικού φέτος. Η πρώτη μας μέρα ήταν λίγο στενάχωρη θα έλεγα γιατί πήγε σε άλλο σχολείο και δεν ήταν με τις φίλες της. Από την 2η μέρα όμως γνώρισε κάποια κοριτσάκια και τώρα της αρέσει πολύ. Εχούν μια καταπληκτική δασκάλα η οποία μας είπε ότι δεν θα τα ζορίσει τα παιδάκια να μάθουν να διαβάζουν και να γράφουν μηχανικά, αλλά θα τα μάθει να αγαπήσουν το διάβασμα και την γλωσσα μας καθώς και να μάθουν να εκφράζονται. Ολη η δουλειά είπε θα γίνεται στο σχολείο και δεν θέλει από μας τους γονείς να τα διαβάζουμε. Δεν θα τα βάζει ούτε ορθογραφία ούτε ανάγνωση στο σπίτι. Εμείς θα πρέπει να τους διαβάζουμε βιβλία εξωσχολικά και να κάνουμε διάφορες άλλες δραστηριότητες που θα τους προκαλούν το ενδιαφέρον. Βιβλίο Γλώσσας δεν πήραμε και ούτε θα πάρουμε γιατί θα εφαρμόσουν μια νέα μέθοδος εκμάθησης της γλώσσας που θα έχεις λέει ώς σκοπό να μάθουν να αγαπούν το διάβασμα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και τα παιδάκια μας να είναι χαρούμενα και δημιουργικά.

Υ.Γ. Ναntia αρχίσατε μπαλέτο??????

μανουλα-ελενη
16-09-10, 20:03
κι εμεις τη δευτερα καναμε αγιασμο ,πηραμε βιβλια και λιστα με τετραδιακια και αλλα διαφορα
καλα ....φυσικα και με πηραν τα ζουμια μολις ειδα το αγορακι μου τον "μπιμπικο " μου (ετσι τον ελεγα οταν γεννηθηκε ) να καθεται σε θρανιο
και ηταν ολο χαρα
καθε μερα παει σχολειο γελωντας κακαριστα με τα αραια δοντακια του
και το βραδι με ρωταει μαμα ποτε θα παω σχολειο? μολις του λεω αυριο πρωι χαρες και πανηγυρια ...ελπιζω να συνεχισει να ειναι ετσι
ξεκινησαν απο τριτη με κατι γραμμουλες και χτες εκαναν και 2 σελιδουλες μαθηματικα
η δασκαλα φαινεται αυστηρη αλλα πρεπει να ξερει τι κανει αυτη την εντυπωση μου εδωσε
μπορει καποια να μου απαντησει αν ειναι καλυτερο το παιδι εφοσον το ζητα απο μονο του να διαβαζει μονο ή μαζι μου;

Γιάννης74
20-09-10, 13:26
...καθε μερα παει σχολειο γελωντας κακαριστα με τα αραια δοντακια του
και το βραδι με ρωταει μαμα ποτε θα παω σχολειο? μολις του λεω αυριο πρωι χαρες και πανηγυρια ...ελπιζω να συνεχισει να ειναι ετσι
.....
...μπορει καποια να μου απαντησει αν ειναι καλυτερο το παιδι εφοσον το ζητα απο μονο του να διαβαζει μονο ή μαζι μου;

Πρέπει να χαίρεσαι Ελένη, έτσι είναι εμένα ο πρώτος μου γιος (δευτεράκι τώρα...). Λόγω του προβλήματος με τον μικρό, ο καημένος ο μεγάλος διαβάζει εντελώς μόνος τους (και τα αγγλικά του που ξεκίνησε φέτος)...

Το πρωτάκι μου είχε ένα σοβαρό επεισόδιο άρνησης να πάει σχολείο την Παρασκευή....πράγμα που δεν έχει συμβεί ποτέ από την ηλικία των 2 χρονών που πάει παιδικό...

Μάλιστα - αφού τελικά μπήκε μέσα με το ζόρι - στο 2ο διάλλειμμα σηκώθηκε να φύγει!!

Την προηγούμενη τους είχε βάλει αντιγραφή (α, ι, πα, πι, παπι και πίτα) και τα έκανε στο πρόχειρο γιατί δεν είχαμε πάρει ακόμα το βιβλίο εκδόσεων Παπαδόπουλου... Η κυρία του δε, αντί του βάλει ένα "Α" εκεί πέρα να χαρεί το παιδάκι, του είπε: "Γιατί τα έκανες εδώ;"....
Καταλαβαίνετε τώρα, όλα τα παιδάκια πήραν Α και Άριστα και ο δικός μου τίποτα... κενό τετράδιο....

Το Σαββατοκύριακο πέσαμε με τα μούτρα να τον διαβάσουμε να πάρει λίγο τα πάνω του (πήραμε και το βιβλίο επιτέλους) και σήμερα ήταν πάλι χαρούμενος που πήγε σχολείο.... (ανακουφιστήκαμε προς το παρόν...)

NASIA
20-09-10, 16:54
Μήπως ειμαι υπερβολική τελικά?Μολις σημερα πήραμε βιβλία και μην φανταστείτε όλα τα βιβλια μόνο γλωσσα και μαθηματικα τα πρώτα τευχη.Μου εχει κανει τρομερη εντυπωση που οτι ανακοινωσεις εχουν να κανουν στο σχολειο τις κανουν αφου γινει η προσευχη και φυσικα αρκετοι γονεις εχουν φυγει αφου δεν μας αφηνουν στο προαύλιο.Πχ για το ποτε θα ξεκινησει να λειτουργησει το ολοημερο το ειπαν μετα την προσευχη ή σημερα οτι η Α,Β,Γ τάξη θα φεύγουν απο άλλη πόρτα και όχι απο αυτην που εφευγαν συνηθως επισης μετα την προσευχη και πριν μπουν τα παιδια στις ταξεις τους.Επισης σημερα εγινε και το εξης:Πιστευω ότι ολες μας εχουμε προμηθευσει τα μικρα με τα πρασινα,κοκκινα και κιτρινα τετραδια ετσι εκανα και εγω στον μικρο.Την Παρασκευη μας ζητησε τα τετραδια για να τα κρατησει η δασκαλα το ΣΚ,οκ.Σημερα που πηγα να παρω το μικρο μου λεει :ο Παναγιωτης εχει λαθος κοκκινα τετραδια και σημερα τους εβαλα αντιγραφη και του Παναγιωτη δεν εγραψα τιποτα.Ειχα παρει μεν κοκκινα τετράδια αλλα αυτα που είναι μισα λευκα μισα με γραμμες.Ερχομαι και εγω στο σπιτι αφου του ειχα παρει σωστα αυτην την φορα τετραδια,ψαχνω να δω τι να αντιγραψει το παιδι τιποτα πουθενα κατι γραμμενο ουτε καν στο προχειρο.Ψαχνω απο εναν γνωστο μας που το παιδακι του ειναι στην ιδια ταξη με τον δικό μου αλλα το δικό του παιδακι μενει ολοημερο οποτε δεν ηξερε τι ειχαν για αντιγραφη αλλα επειδη θα βαψει την αιθουσα ειχε το κινητο της δασκαλας οποτε του λεω να μου το πει και την πηρα τηλ.Και μου ειπε οτι επειδη δεν ηταν σωστα τα τετραδια δεν του εγραψε πουθενα την αντιγραφη για την επομενη μερα.Τα περνω στο κρανιο της λεω ωραια αλλα εγω τι να βαλω στο παιδι να γραψει για να ειναι ετοιμο αυριο και μου απανταει αυτο που καναμε στο προχειρο δηλαδη το Τ σε 3 στηλες.Και αναρωτιεμαι δεν μπορουσε να το εγραφε στο προχειρο οτι θα πρεπει να κανουμε το ιδιο και στο τετραδιο αντιγραφης τοσος κοπος της ηταν δηλαδη θα ηταν καλυτερο να παει το παιδι αγραφο αυριο και να το κατσαδιασει μπροστα σε ολα τα παιδακια?Εχω την εντυπωση ότι στο συγκεκριμενο σχολειο δεν υπαρχει σωστη μεθοδος επικοινωνιας με τους γονεις των παιδιων.Τα ίδια γίνονται και στα δικά σας?
Συγνωμη για το μακρυναρι αλλα δεν ξερω τι να πω,επισης δεν εχουμε παρει προγραμμα ακομα οποτε τα παιδακια πανε σχολειο μη ξεροντας τι μαθηματα θα κανουν.Σημερα πχ κανανε Αγγλικα,Μουσικη και Γλωσσα.Τοσο χυμα ειναι πλεον τα σχολεια γιατι εγω αλλα θυμαμαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nantia
21-09-10, 09:58
Καλησπέρα κορίτσια,
Καλή σχολική χρονιά σε όλους μας (μαμάδες και παιδάκια) και καλή δύναμη. Κι εμένα η κορούλα μου πάει 1η Δημοτικού φέτος. Η πρώτη μας μέρα ήταν λίγο στενάχωρη θα έλεγα γιατί πήγε σε άλλο σχολείο και δεν ήταν με τις φίλες της. Από την 2η μέρα όμως γνώρισε κάποια κοριτσάκια και τώρα της αρέσει πολύ. Εχούν μια καταπληκτική δασκάλα η οποία μας είπε ότι δεν θα τα ζορίσει τα παιδάκια να μάθουν να διαβάζουν και να γράφουν μηχανικά, αλλά θα τα μάθει να αγαπήσουν το διάβασμα και την γλωσσα μας καθώς και να μάθουν να εκφράζονται. Ολη η δουλειά είπε θα γίνεται στο σχολείο και δεν θέλει από μας τους γονείς να τα διαβάζουμε. Δεν θα τα βάζει ούτε ορθογραφία ούτε ανάγνωση στο σπίτι. Εμείς θα πρέπει να τους διαβάζουμε βιβλία εξωσχολικά και να κάνουμε διάφορες άλλες δραστηριότητες που θα τους προκαλούν το ενδιαφέρον. Βιβλίο Γλώσσας δεν πήραμε και ούτε θα πάρουμε γιατί θα εφαρμόσουν μια νέα μέθοδος εκμάθησης της γλώσσας που θα έχεις λέει ώς σκοπό να μάθουν να αγαπούν το διάβασμα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και τα παιδάκια μας να είναι χαρούμενα και δημιουργικά.

Υ.Γ. Ναntia αρχίσατε μπαλέτο??????

Μαρακι μου πολυ πρωτοποριακη δασκαλα εχετε χαχχαχαχα. Ετσι ομως ειναι και η δικια μας ειπε οτι τα βιβλια της γλωσσας δεν θα τα χρησιμοποιησει ακομα μας ειπε να αγορασουμε το βιβλιο του παπαδοπουλου πρωτης γραφης το οποιο ακομα δεν εχουν χρησιμοποιησει.

Ξεκινησαν τα μικρουλια μας με ασκησεις προγραφης γραμμουλες στην αρχη και χθες το π το τ χ ν και λ στα κεφαλαια.

Το προγραμμα της μικρης ειναι μεχρι της 2 και ειναι πολυ χαρουμενη γιατι περναει πολυ ομορφα στο σχολειο.

Θα σου στειλω πμ μαρακι για να σου πω για το μπαλετο...

Ολυμπία_
21-09-10, 19:19
Εμας μεχρι τωρα εχουν κανει γραμμουλες , το π , το v και το αναποδο, μπαστουνακια και κατι τετοια που η Μαρια τα βαριεται γιατι πρεπει να τα γραψουν πολλες φορες.Επισης να βαψουν κατι σχηματα ( με ορισμενο χρωμα καθε σχημα οπου το συναντουν σε κατι εικονες) και διαφορα παρομοια.
Η μικρη πηγενει με ορεξη στο σχολειο καθε μερα αλλα στο σπιτι μεχρι να τελειωσει τις εργασιες της θελει αρκετη ωρα γιατι σηκωνεται συχνα, χαζολογαει , μου κουβεντιαζει ασχετα και βασικα με θελει διπλα της.
Εγω θελω να της μαθω να διαβαζει μονη της και να την ελεγχω μετα, αλλα σκεφτομαι οτι ειναι αρχη ακομα και σιγα σιγα θα το εφαρμοσω.
Μηπως ομως ισχυει αυτο που λενε " οπως μαθει απο την αρχη?"
Εσας πως αντιδρουν τα παιδια σας στο διαβασμα? Καθονται μονα τους η πρεπει να τα ζορισετε λιγακι?

Nantia
22-09-10, 09:35
Μηπως ομως ισχυει αυτο που λενε " οπως μαθει απο την αρχη?"
Εσας πως αντιδρουν τα παιδια σας στο διαβασμα? Καθονται μονα τους η πρεπει να τα ζορισετε λιγακι?

η δικια μου χθες μου ειπε μαμα θελω να καθομαι ολοημερο για να διαβαζω στο σχολειο γιατι στο σπιτι βαριεμαι χαχαχαχχα.
Οταν ερχεται η ωρα του διαβασματος στην αρχη μου λεει δεν θελω τωρα γιατι παιζω, μετα αρχιζω να της λεω βρε μωρο μου ας τα κανουμε τωρα να τελειωνουμε για να παιξουμε μετα. ε καποια στιγμη την πειθω.
Ε μετα με θελει διπλα της και με το δικιο της το μωρο μου. Αν την αφησω μονη χαλια τα κανει βαριεται και μουτζουρωνει το τετραδιο. χαχααχαχαχαχ

την πρωτη φορα την δειχνω εγω πως να κανει ενα γραμμα με την σωστη φορα και υστερα προσπαθει μονη της. Μερικες φορες της πιανω και το χερακι της και το κανουμε μαζι.

Ειναι πολυ νωρις ακομα πιστευω για να τα αφησουμε μονα τους να κανουν τα μαθηματα τους. Γιατι τωρα περνουν τις βασεις και πρεπει να τα μαθουν σωστα απο την αρχη.

Σοφία Δ
22-09-10, 09:49
Μαρακι μου πολυ πρωτοποριακη δασκαλα εχετε χαχχαχαχα. Ετσι ομως ειναι και η δικια μας ειπε οτι τα βιβλια της γλωσσας δεν θα τα χρησιμοποιησει ακομα μας ειπε να αγορασουμε το βιβλιο του παπαδοπουλου πρωτης γραφης το οποιο ακομα δεν εχουν χρησιμοποιησει.

Ξεκινησαν τα μικρουλια μας με ασκησεις προγραφης γραμμουλες στην αρχη και χθες το π το τ χ ν και λ στα κεφαλαια.

Το προγραμμα της μικρης ειναι μεχρι της 2 και ειναι πολυ χαρουμενη γιατι περναει πολυ ομορφα στο σχολειο.

Θα σου στειλω πμ μαρακι για να σου πω για το μπαλετο...

Καλημέρα,

Στο θέμα πόυ άνοιξα "Εσείς πόσο γρήγορα προχωράτε?" ανέφερα τις αντιρρήσεις μου για το πόσο γρήγορα μας πάει η δασκάλα μας. Επειδή απ 'οτι κατάλαβα ασκήσεις προγραφής δεν θα μας κάνει καθόλου, πείτε μου πως λέγεται αυτό το βιβλίο του Παπαδόπουλου που λέτε για να το πάρω να το δουλεύουμε στο σπίτι? Ή κάποιο άλλο που σας είπαν να πάρετε??

Ευχαριστώ

Ολυμπία_
22-09-10, 19:46
Εμεις εχουμε το "Το ταξιδι της μικρης γραμμουλας" - προγραφικες ασκησεις των Αντωνη Περισυνακη - Νεκταρια Πετρουλακη .
Δεν ξερω αν το βρισκεις ομως σε ολα τα βιβλιοπωλεια .Σημερα παντως ειδα στο sm carfour ενα με προγραφικες ασκησεις για την πρωτη δημοτικου που μου φανηκε πολυ καλο αλλα δυστυχως δεν θυμαμε τον τιτλο.
Μην ανησυχεις παντως.Καθε δασκαλα εχει το συστημα της.Εμενα η κορη μου που κανει γραμμουλες κλπ βαριεται και ολο λεει " παλι τετοια εχουμε? Αφου τα ξερω ρε μαμα...."

Ολυμπία_
27-09-10, 19:07
Που ειστε βρε?
Διαβαζετε τα πρωτακια σας και δεν προλαβαινετε να γραψετε καμια σειρα???!!!!!

Γιάννης74
27-09-10, 20:23
Εμείς όντως διαβάζουμε με τα μούτρα...
Πάντως η πολύ κακή πρώτη εβδομάδα του μικρού είναι ήδη παρελθόν διότι:
1) Έχουμε ξεπεράσει κάπως την συνολική άρνηση και έχουμε (έτσι κι έτσι δηλαδή) όρεξη για διάβασμα...
2) Παρόλο που είναι αρκετά αφηρημένος και ζωηρός μέσα στην τάξη, τα πιάνει όλα (στην ορθογραφία ας πούμε πάει πολύ καλά..)
3) Η δασκάλα συνεχίζει να είναι ότι να' ναι αλλά αρχίζουμε να το συνηθίζουμε σιγά-σιγά

Από την άλλη, κάθε πρωί έχουμε ζόρια ("δεν θέλω να πάω σχολείο", "δεν θέλω να μάθω γράμματα" και τέτοια...), όμως οφείλονται στην κούραση...

Vicky1977
27-09-10, 20:55
Εμείς ξεκινήσαμε την 3η εβδομάδα με κλάματα (πάλι!). Κάθε πρωί κλαίει και γκρινιάζει λέγοντας διάφορα του τύπου: "δεν θέλω να κάτσω μέχρι τη 1.15", "είναι πολλές οι ώρες", "δεν θέλω να βγω διάλειμμα", "δεν θέλω να φάω", "πονάει η κοιλιά μου" κλπ).
Είμαστε σε συνεχή επικοινωνία με την -πολύ συνεργάσιμη- δασκάλα του για να μπορέσουμε να τον κάνουμε να το ξεπεράσει...
Δυστυχώς δεν είναι εξωστρεφής και αρνείται να κάνει νέους φίλους (οι φίλοι του από το νηπιαγωγείο έχουν πάει σε άλλα σχολεία). Γενικά έχει μία άρνηση στο να βρίσκεται στο χωρο του σχολείου...Δεν ξέρω, έχουμε σαλτάρει, τον πήραμε με το καλό, τον πήραμε με το αυστηρό, αλλά το αποτέλεσμα ίδιο...Του μιλήσαμε, του εξηγήσαμε...τα ίδια...

Κατά τ'άλλα δεν έχει πρόβλημα, δηλ. γράφει πολύ άνετα και κάνει τις ασκήσεις του χωρίς να αγανακτεί. Ευτυχώς είχαν κάνει πολύ καλή δουλειά στο νηπιαγωγείο...Συλλαβίζει άνετα και γράφει λέξεις μόνος του.

Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο post αλλά ένιωθα την ανάγκη να τα πω κάπου... Ελπίζω να είναι θέμα χρόνου και σύντομα να δούμε διαφορά στη συμπεριφορά του.

zunix
27-09-10, 22:16
Εμείς πάλι είμαστε στις ασκήσεις προγραφής, μαθηματικά έχουμε φτάσει στις ασκήσεις μεχρι το 5 και μέχρι στιγμής καλά τα πάει. Ήθελα όμως να ρωτήσω στο δικό σας σχολείο ο δάσκαλος βάζει dvd με κινούμενα σχέδια;

Nantia
28-09-10, 12:03
καλημερα,

το πρωτακι μου ειναι ακομα ενθουσιασμενο (καλο αυτο χιχι)

Της αρεσει πολυ στο σχολειο. Η δασκαλα χθες μπηκε στα φωνηεντα εγραψαν το α ( το μικρο) και στα μαθηματικα στο 3. Παει αργα?
αλλα δεν με προβληματιζει αυτο γιατι δεν τα παιδευει τα μικρα και εχουν ορεξη να πανε στο σχολειο.
Στα αγγλικα εμαθαν καποια ζωακια. Και εδω εχω μια απορια στο σπιτι να την κανω επαναληψη στα αγγλικα? να της λεω πως λεγεται πχ η παπια και να μου το λεει ? Ή να μην ασχοληθω καθολου και οτι αρπαξει απο το σχολειο?
Εσεις τι αποψη εχετε? Μπορουν τα παιδια σε αυτην την ηλικια να αποστηθισουν αγγλικες λεξουλες????
Θελω πραγματικα την αποψη σας.

Nantia
28-09-10, 12:06
Εμείς πάλι είμαστε στις ασκήσεις προγραφής, μαθηματικά έχουμε φτάσει στις ασκήσεις μεχρι το 5 και μέχρι στιγμής καλά τα πάει. Ήθελα όμως να ρωτήσω στο δικό σας σχολείο ο δάσκαλος βάζει dvd με κινούμενα σχέδια;

Καλε εμενα μου λεει η μικρη μαμα χθες κατεβηκαμε σε μια αιθουσα και ειδαμε την χιονατη σε dvd. Και νομιζα οτι απο το μυαλο της το εβγαλε..χαχαχααχ

Μαλλον θα βλεπουν. Αλλα γιατι δεν τους βαζουν κανενα ντοκυμαντερ για ζωα για την αφρικη για αλλους πολιτισμους ή του κουστο για την θαλασσα????

Αλλα κινουμενα σχεδια????????????? θα μας τρεναλουν...

Ολυμπία_
28-09-10, 19:59
Εμας dvd δεν εχουν δει, αγγλικα δεν εχουν κανει γιατι δεν εχει ερθει ο δασκαλος ειδικοτητας, μαθηματικα εχουν κανει μεχρι το 3 και κανουν ακομα ασκησεις προγραφης.
Γενικα πανε χαλαρα αλλα δεν με πειραζει γιατι η κορη μου ειναι μικρη (16 Δεκεμβριου)και δεν θελω να ζοριστει πολυ απο την αρχη.
Nadia νομιζω οτι μπορεις να τη ρωτας τις λεξουλες που μαθαινουν στ' αγγλικα χωρις πιεση ομως σαν παιχνιδι δηλαδη.Καπως ετσι σκεφτομαι να το κανω εγω( αν ποτε ξεκινησουν να κανουν αγγλικα), εκτος και αν μας ενημερωσουν διαφορετικα απο το σχολειο.Ισως πρεπει να ρωτησεις τη δασκαλα για το διαβασμα των αγγλικων στο σπιτι.

Vicky και η κορη μου ειναι δυσκολο παιδι και δεν ειχε κανενα γνωστο της παιδακι στο σχολειο, αλλα φροντισα να της γνωρισω μια συμμαθητρια της γειτονοπουλα και τους προτεινα να καθισουν μαζι στο θρανιο και ετσι αποκτησε την πρωτη της φιλη.Σιγα σιγα θα νοιωσει και με τ'αλλα παιδια ανετα.Πιστευω οτι με τη βοηθεια και της δασκαλας και ο γιος σου θα κανει γρηγορα φιλους.Αυτο βεβαια με την πρωινη αρνηση την εχουν πολλα παιδια ασχετα με το πως περνανε στο σχολειο.Σιγα σιγα την ξεπερνουν .Μην τον μαλωνεται μονο αλλα δωστε του να καταλαβει οτι στο σχολειο θα πηγενει ετσι κι αλλιως.

Vicky1977
29-09-10, 00:01
Ολυμπία, ευχαριστώ για την απάντησή σου... Ευτυχώς σήμερα ήταν πολύ καλή η μέρα! Δεν έκλαψε καθόλου και η δασκάλα του μας είπε ότι συμμετείχε στην τάξη και ήταν πολύ συνεργάσιμος και ευδιάθετος. Ακόμη και ο ίδιος το μεσημέρι που ήρθε στο σπίτι ήταν πολύ "περήφανος" που δεν έκλαψε και μας είπε ότι πέρασε πολύ καλά... Σταυρώνω τα δάχτυλά μου και εύχομαι να ήταν η αρχή για μια καλή σχολική χρονιά!!!

'Οσο για τα μαθήματα, πηγαίνουν σύμφωνα με τα βιβλία, δλδ. βρίσκονται στο "παπί" "πίτα" κλπ. Μαθαίνουν τι είναι πάνω, κάτω, πίσω, κοντά, μακριά κλπ. Ακόμη δεν έχουν κάνει αριθμούς. Επίσης κι εμάς βλέπουν dvd, κάτι που μου φαίνεται λίγο περίεργο...Αγγλικά δεν έχουν κάνει ακόμη, έχουν όμως ξεκινήσει μουσική (χωρίς βιβλίο μουσικής) !

elenik
29-09-10, 00:12
O δικος μας δασκαλος παει αργα και ειμαι πολυ χαρουμενη γι αυτο. Κανουν ακομα ασκησεις προγραφης. Μας τονισε οτι το βασικο ειναι να μπουν γερες βασεις και να μην τα ζορισει ωστε να αγαπησουν τα βιβλια και οχι να τα βλεπουν σαν αγγαρια. Γενικα κινουμαστε στο ιδιο μηκος κυμματος και θεωρω οτι ειμαστε πολυ τυχεροι που μας ετυχε ενας τοσο ορεξατος δασκαλος στην 1η γνωριμια του Βασιλη με τα βιβλια.

Μακαρι να συνεχισουμε ετσι :D:D:D. Σηκωθηκε Κυριακη πρωι και εκανε μονος του τις ασκησεις. Το εχει παρει πολυ ζεστα :D:D:D

agentP
29-09-10, 00:21
Εμάς σήμερα είχαν να γράψουν το α και το 1. Έμαθαν να μετράνε στα αγγλικά ως το 10. Ευτυχώς και σ΄εμάς πάνε σχετικά αργά, δεν έχουν μπει ακόμα στο βιβλίο με το παπί. Ο δάσκαλος μας είπε να μην συγκρίνουμε τα τμήματα γιατί απλά ακολουθούν κάποιες κατευθυντήριες γραμμές, δεν σημαίνει ότι πρέπει να συμβαδίζουν συνεχώς.
Κι εγώ ευχαριστημένη είμαι, πάει με χαρά ελπίζω να διατηρηθεί.

agentP
30-09-10, 15:30
Τα πρωτάκια σας ξέρουν να διαβάζουν; Δηλ. ήξεραν να διαβάζουν πριν πάνε σχολείο; Ο μικρός μου, μου είπε ότι όλα τα παιδάκια ξέρουν να διαβάζουν εκτός από εκείνον.

leol
30-09-10, 15:49
και να διαβαζουν κ να μετρουν τουλαχιστο ωσ 100 κ βεβαια να γραφουν τουλαχιστον απλεσ λεξεισ [εφοσον δουλεψαν στο νηπιο]αν και δεν ειναι κ το τελοσ του κοσμου θα αναπληρωσει απλα τα παιδια νιωθουν αβολα κ χρειαζονται στηριξη ...οσο για τα αγγλικα τα μαθαινουν απο πολυ μικρα χωρισ προβλημα αρκει να μην ειναι καταναγκασμοσ

Nantia
01-10-10, 11:33
η κορη μου δεν ηξερε σχεδον τιποτα γιατι απλα στο νηπιαγωγειο δεν ασχοληθηκαν με γραμματακια και αριθμους (και καλα εκαναν τα παιδια παιχνιδι ηθελαν και ηταν ευτυχισμενα). Στην αρχη ειχα ενα αγχος σαν μανα και εγω (χιχιιχ) αν η κορη μου θα ειναι η μοναδικη που δεν θα ξερει τιποτα αφου καλα καλα δεν θυμοταν να γραφει ουτε το ονομα της. Και οσες φορες ειχα ασχοληθει το καλοκαιρι η μικρη μου ειχε μια αρνηση. Φυσικα δεν την πιεσα καθολου.

Οταν αρχισαν τα σχολεια ανακαλυψα οτι ολα τα παιδακια ηταν στο επιπεδο της κορης μου. (Εκτος απο τον διπλανο της που τον εμαθε να διαβαζει ο παππους του και συνεχεια μου λεει μαμα να μου μαθεις και εμενα να διαβαζω, αλλα της λεω μωρο μου σε λιγο καιρο θα ξερεις γιατι θα σας μαθει η δασκαλα)
Η μικρη επομενως ξεκινησε απο το μηδεν η δασκαλα ειναι πολυ συνεργασιμη και αυτο το μηνα εκαναν μονο ασκησεις προγραφης. Σημερα αρχιζουν συλλαβες μια χαρα. Η μικρη ειναι ενθουσιασμενη που καθε μερα μαθαινει καινουργια πραγματα χωρις ομως πιεση και κουραση.

marag
02-10-10, 08:05
O δικος μας δασκαλος παει αργα και ειμαι πολυ χαρουμενη γι αυτο. Κανουν ακομα ασκησεις προγραφης. Μας τονισε οτι το βασικο ειναι να μπουν γερες βασεις και να μην τα ζορισει ωστε να αγαπησουν τα βιβλια και οχι να τα βλεπουν σαν αγγαρια.

Και εμείς το ίδιο ! μόνο ασκησούλες προγραφής κάνουμε.
Απ΄ότι μας είπε μέχρι τα Χριστούγεννα θα είμαστε χαλαρά

marag
02-10-10, 08:13
Τα πρωτάκια σας ξέρουν να διαβάζουν; Δηλ. ήξεραν να διαβάζουν πριν πάνε σχολείο; Ο μικρός μου, μου είπε ότι όλα τα παιδάκια ξέρουν να διαβάζουν εκτός από εκείνον.

Εμάς η δασκάλα στο νήπιο δεν τους έκανε τίποτα όσο αφορά τα γράμματα.
Μια μέρα έρχεται στο σπίτι μια φίλη του γιου μου [ίδιας ηλικίας ] και τη βλέπω να διαβάζει κανονικά :shock:
Παθαίνω σοκ! Τι ρωτώ που έμαθε και μου λέει στο σχολείο [πάει σε άλλο] έτσι λοιπόν άρχισα και εγώ να του μαθαίνω να διαβάζει , μάθαμε να διαβάζουμε απλές λεξούλες…. Εεε τα υπόλοιπα ας του τα μάθει η κυρία του, που σίγουρα έχει καλύτερη μέθοδο

agentP
02-10-10, 09:14
Στο νηπαγωγείο είχαν κάνει όλα τα γράμματα και είχαν τετράδιο που έγραφαν αλλά δεν έκαναν συλλαβές κι έτσι ενώ ήξερε τα γράμματα και να γράφει το όνομά του, δεν ξέρει να διαβάζει. Είχα ακούσει γενικά ότι είναι καλύτερα να μάθει στο σχολείο. Αλλά τώρα, δεν θέλω να είναι ο μοναδικός που δεν ξέρει (αυτοπεποίηθηση μηδέν). Ξεκίνησα τώρα να του δείχνω λέξεις που γνωρίζει στα παραμύθια που του διαβάζω και διαβάζουμε τη σελίδα του βιβλίου του σχολείου 40 φορές. Για να δούμε...

zunix
02-10-10, 15:56

Ούτε εμένα ξέρει να διαβάζει (ακόμα). Η νηπιαγωγός του μου είχε πει την τελευταία μέρα του νηπιαγωγείου να μην του μάθω τίποτα στο σπίτι γιατί στο σχολείο θα βαριέται. Και η αλήθεια είναι πως μερικά παιδάκια που ξέρουν να διαβάζουν από την τάξη είναι αυτά που κάνουν φασαρία και μιλούν κατά τη διάρκεια του μαθήματος (προφανώς γιατί τα ξέρουν ήδη και πλήττουν).

agentP
05-10-10, 23:35
...Η νηπιαγωγός του μου είχε πει την τελευταία μέρα του νηπιαγωγείου να μην του μάθω τίποτα στο σπίτι γιατί στο σχολείο θα βαριέται...
κι εμένα ακριβώς το ίδιο. Δεν είμαι σίγουρη αν έκανα καλά. Περάσαμε υπέροχες στιγμές με τον Άρη να κάνει παπαπα και το παπί τιτιτι :mrgreen: τελικά το μαθε.

Σήμερα μου ήρθε με μια τεράστια γρατζουνιά κάτω ακριβώς από το μάτι του. Ένα παιδάκι του την έκανε την ώρα του μαθήματος :-| Δεν ξέρω πώς να το χειριστώ... Το άλλο παιδάκι επαναλαμβάνει τη χρονιά, δεν ξέρω για ποιο λόγο. Έγινε την ώρα των αγγλικών, δηλαδή δεν ήταν ο δάσκαλος της τάξης παρών. Δεν ξέρω αν πρέπει να μιλήσω στο παιδάκι, στο γονιό του ή στο δάσκαλο, ή να μην κάνω τίποτα, αφού το μάλωσε ήδη η δασκάλα των αγγλικών.

elenik
06-10-10, 02:06
Εμας ακομα δεν ξερει :D

Περισι ειχα αγχωθει με εναν φιλο του που ηξερε αλλα απ οτι μου ειπε η μαμα του βαριοταν αφανταστα στο νηπιο (γιατι ολα οσα εκαναν τα ηξερε ηδη και του φαινοταν αδιαφορο). Οποτε μαζευτηκα.
Η παιδαγωγος του μεχρι το προνηπιο ηταν της αποψης οτι δεν πρεπει να πιανουν μολυβι για να γραψουν γραμματα πριν τα 6 χρονια.

elenik
06-10-10, 02:11
Σήμερα μου ήρθε με μια τεράστια γρατζουνιά κάτω ακριβώς από το μάτι του. Ένα παιδάκι του την έκανε την ώρα του μαθήματος :-| Δεν ξέρω πώς να το χειριστώ... Το άλλο παιδάκι επαναλαμβάνει τη χρονιά, δεν ξέρω για ποιο λόγο. Έγινε την ώρα των αγγλικών, δηλαδή δεν ήταν ο δάσκαλος της τάξης παρών. Δεν ξέρω αν πρέπει να μιλήσω στο παιδάκι, στο γονιό του ή στο δάσκαλο, ή να μην κάνω τίποτα, αφού το μάλωσε ήδη η δασκάλα των αγγλικών.
Θα ελεγα να μην κανεις τιποτα.
Γενικα εγω συνηθως ασχολουμαι οταν βλεπω οτι παγιωνετε ενα θεμα του δικου μου με το αλλο. Και τοτε απλα το αναφερω στον δασκαλο γιατι συνηθως εκεινος βρισκει εναν τροπο να το λυσει μεσα στην ταξη με τα 2 παιδια παροντες. Αλλα μονο οταν ειναι επαναλαμβανομενο το θεμα.

agentP
06-10-10, 09:04
Τελικά συνάντησα το παιδάκι μέσα στην τάξη με τη μαμά του και τους το είπα πολύ ήπια να προσέχει. Η μαμά του το είπε στο δάσκαλο και ο δάσκαλος ήρθε και με βρήκε στα κάγκελα που περίμενα την ώρα της προσευχής και μου είπε ότι δεν το ήξερε γιατί δεν έγινε στην ώρα του. Μύλος! :roll: Του είπα ότι για μένα έχει λήξει, δεν υπάρχει θέμα.
Δεν θέλω να επεμβαίνω, απλά δεν ήθελα κι ο δικός μου να νιώσει ότι δεν τον υπερασπίζομαι καθόλου κι αν ήταν άλλο χτύπημα δεν θα είχα δώσει σημασία, αλλά ήταν δίπλα στο μάτι του κι έγινε στα καλά καθούμενα, χθες που τον είδα τρόμαξα.

alex1979
07-10-10, 09:45
Καλή σχολική χρονιά σε όλα τα παιδάκια! Είμαι δασκάλα και έχω δουλέψει αρκετές φορές με πρωτάκια, οπότε αυτό το θέμα το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον! Διάβασα παραπάνω ότι κάποια παιδάκια ξέρουν να διαβάζουν και αυτό σας προκαλεί άγχος... Η συμβουλή μου είναι να μην μπαίνετε στη διαδικασία να συγκρίνετε, γιατί τα παιδιά το αντιλαμβάνονται... Είχα πριν μερικά χρόνια πρωτάκια, άλλα ήξεραν να διαβάζουν κανονικά και άλλα δυσκολεύονταν να κάνουν γραμμούλες.. Σας πληροφορώ ότι μέχρι τον Ιανουάριο ήξεραν όλα να γράφουν και να διαβάζουν! Θέλει υπομονή, συνεργασία με τη δασκάλα, βοήθεια από το γονιό στην καθημερινή μελέτη και όλα θα πάνε καλά!! Να χαίρεστε τα πρωτάκια σας!

elenik
08-10-10, 01:19
Σημερα επεσε το πορτοφολι του δικου μου και καποια μεγαλυτερα το ειδαν σαν ενδιαφερον αντικαταστατη του μπουκαλιου που ειχαν για μπαλα (ηταν ενα μικρο σαν του σπορτ μπιλι ). Οποτε εμεινε αφραγκο το μωρο μου. Βολευτηκε με το τοστακι και τον χυμο του αλλα παντα παιρνει και καμια χαζομαρα + εξτρα νερακι οποτε ... :???: . Ψιλοαγχωθηκα και ευτυχως χειμωνιαζει και θα αρχισει να βαζει το χατζιλικι στο μπουφαν γιατι με το πορτοφολακι περα δωθε....

Επισης θα ηθελα να ρωτησω. Τα δικα σας ξερουν ολα τα "μικρα" γραμματα της Αβητου?

elenik
08-10-10, 01:56
http://benl.primedu.uoa.gr/ptde/database-ptde/sxoliki_etoimotita-diastaseis.pdf (εμενα με καθηλωσε και με ξενυχτησε θα ελεγα γιατι μου φανηκε πολυ ενδιαφερον)

Nantia
08-10-10, 11:42
Καλή σχολική χρονιά σε όλα τα παιδάκια! Είμαι δασκάλα και έχω δουλέψει αρκετές φορές με πρωτάκια, οπότε αυτό το θέμα το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον! Διάβασα παραπάνω ότι κάποια παιδάκια ξέρουν να διαβάζουν και αυτό σας προκαλεί άγχος... Η συμβουλή μου είναι να μην μπαίνετε στη διαδικασία να συγκρίνετε, γιατί τα παιδιά το αντιλαμβάνονται... Είχα πριν μερικά χρόνια πρωτάκια, άλλα ήξεραν να διαβάζουν κανονικά και άλλα δυσκολεύονταν να κάνουν γραμμούλες.. Σας πληροφορώ ότι μέχρι τον Ιανουάριο ήξεραν όλα να γράφουν και να διαβάζουν! Θέλει υπομονή, συνεργασία με τη δασκάλα, βοήθεια από το γονιό στην καθημερινή μελέτη και όλα θα πάνε καλά!! Να χαίρεστε τα πρωτάκια σας!

alex79 ευχαριστουμε για τις συμβουλες σου σιγουρα θα μας φανουν χρησιμες

Nantia
08-10-10, 12:16
Σημερα επεσε το πορτοφολι του δικου μου και καποια μεγαλυτερα το ειδαν σαν ενδιαφερον αντικαταστατη του μπουκαλιου που ειχαν για μπαλα (ηταν ενα μικρο σαν του σπορτ μπιλι ). Οποτε εμεινε αφραγκο το μωρο μου. Βολευτηκε με το τοστακι και τον χυμο του αλλα παντα παιρνει και καμια χαζομαρα + εξτρα νερακι οποτε ... :???: . Ψιλοαγχωθηκα και ευτυχως χειμωνιαζει και θα αρχισει να βαζει το χατζιλικι στο μπουφαν γιατι με το πορτοφολακι περα δωθε....

Επισης θα ηθελα να ρωτησω. Τα δικα σας ξερουν ολα τα "μικρα" γραμματα της Αβητου?

ελενικ εγω δεν δινω ακομα χαρτζιλικι αν και μου εχει ζητησει (ειδε μεγαλυτερα παιδια) για να παρει τσιχλες και καραμελες αλλα φυσικα δεν της εδωσα. Νομιζω οτι ακομα ειναι μικρα. Εγω μαζι με το πρωινο της δινω αναλογα ή κριτσινακια ή μπισκοτακια ή κουλουρακια. Γιατι μεχρι τις 2 πειναει παλι.

Οσο για την ερωτηση σου τους εμαθε η δασκαλα μονο φωνηεντα οχι ολα το

α , ε, ι ,ο και αρχισανε τις συλλαβες πα, πι, τα. Και αρχισαν με αυτες να σχηματιζουν τις πρωτες λεξουλες τους. Και ολα αυτα μονο σε μικρα γραμματα.
Εχουμε ακομα δρομο μπροστα μας. Να φανταστειτε εμεις χθες διαβαζαμε 1 ωρα ξανα και ξανα τα ιδια μεχρι να τα εμπεδωσει. Αχ τι να κανουν και τα μικρουλια μας τα λειπαμε ωρες ωρες. Χθες της φωναζα και μετα το σκυλομετανοιωσα. Την φωναζα γιατι δεν συγκεντρωνοτανε και γυρνουσε γυρω γυρω με την καρεκλα της. Ακομα παιχνιδι νομιζουν οτι ειναι το διαβασμα.

Καλη μας συνεχεια....

leol
08-10-10, 14:39
στο δικο μασ σχολειο παντωσ απο την πρωτη μερα εγραφαν λεξεισ κ ειχαν ορθογραφια μαλιστα τωρα γραφουν κ προτασεισ[απλεσ βεβαια]κ στα μαθηματικα μαθαινουν τωρα το πωσ μπορουν διαφορετικοι αριθμοι να δινουν το ιδιο νουμερο[πχ 1συν 4 κανει 5 κ 2 συν 3 κανει 5]το καλο ειναι οτι εκτοσ ορθογραφιασ ερχεται διαβασμενοσ κ παρολαυτα δεν ζοριζεται που σημαινει οτι κ στον παιδικο εκαναν δουλεια αληθεια δεν ακολουθουν ολα τα σχολεια το ιδιο γνωστικο πλαισιο εγω επειδη δουλευω στα ξενογλωσσα τμηματα δεν γνωριζω τι ισχυει η δασκαλα μασ θα μπορουσε να μασ διαφωτισει please

alex1979
08-10-10, 15:50
αληθεια δεν ακολουθουν ολα τα σχολεια το ιδιο γνωστικο πλαισιο εγω επειδη δουλευω στα ξενογλωσσα τμηματα δεν γνωριζω τι ισχυει η δασκαλα μασ θα μπορουσε να μασ διαφωτισει please

Όλα τα σχολεία ακολουθούν το ίδιο αναλυτικό πρόγραμμα, όμως και ο κάθε δάσκαλος εφορμόζει τη δική του μέθοδο διδασκαλίας, ανάλογα με την εμπειρία του και το επίπεδο των μαθητών του φυσικά. Για παράδειγμα, σε μία τάξη που κάποιοι μαθητές δυσκολεύονται να κάνουν γραμμούλες, δεν μπορεί ο δάσκαλος να ξεκινήσει κατευθείαν με το βιβλίο. Χρειάζεται να κάνει κάποιες προγραφικές ασκησούλες και για όσο διάστημα κρίνει ότι είναι απαραίτητο.

kiknaki
11-10-10, 00:05
Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα παιδάκια σας είναι συνεργάσιμα στην μελέτη στο σπίτι?
Η δικιά μου πολλές φορές δεν συνεργάζεται. Βαριέται, θυμώνει και στην τελική δεν συγκεντρώνεται.
Αύριο θα μιλήσω στη δασκάλα της αλλά θα ήθελα να μάθω αν έχετε παρόμοιες εμπειρίες από τα δικά σας παιδιά γιατί η αλήθεια είναι οτι ανησυχώ κάπως.:?

elenik
11-10-10, 00:25
Μεχρι στιγμης προθυμοτατος (φτου φτου).:lol:
Οταν ειναι ζορικα τα πραγματα βεβαια (δυσκολη εργασια) δαγκωνω σιδερα μην τσιριξω βεβαια αλλα το παμε στην πλακα και βγαζουμε μια ακρη :D

Ορισαμε μια ωρα που να εχει ησυχια και να κοιμαται ο Γιαννης .

kiknaki
11-10-10, 00:36
Υπάρχουν μέρες που δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα, είναι συνεργάσιμη και συγκεντρωμένη αλλά υπάρχουν και μέρες μαύρο χάλι..:(
Προσπάθω να μη χάσω την υπομονή μου και ευτυχώς μέχρι τώρα το έχω καταφέρει αλλά στο τέλος εγώ γίνομαι κουρέλι.
Δεν θέλω να την μαλώσω, να την φωνάξω κτλ (γιατί μου πρότειναν και αυτό) είμαι σίγουρη οτι θα έχω αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που επιθυμώ αλλά δεν γίνεται να υπάρχει και τέτοια φόρτιση καθημερινά δεν κάνει καλό ούτε σε μένα ούτε σε εκείνη.

Nantia
11-10-10, 12:51
κυκνακι μου τι πιο φυσιολογικο το παιδακι να δυσανασχετει καποιες φορες με το διαβασμα. Αφου τοσα χρονια επαιζε τωρα να μπει τοσο αποτομα σε αυτην την διαδικασια ειναι πολυ βαρβαρο.
Εμενα δεν λεει οχι οταν της λεω να αρχισουμε να διαβαζουμε αλλα βαριεται γρηγορα και μετα αρχιζει τις βλακειουλες και εκει ειναι που εγω χανω την υπομονη μου. Μου ξεφευγει και της φωναζω αυτην παιρνει ενα υφος ετοιμη να κλαψει και μολις την βλεπω μου σπαραζει την καρδια και μετα της ζηταω συγνωμη και ξαναγαπιομαστε χαχααχαχ.
Προσπαθω ωρες ωρες να μπω στην θεση τους. Τελικα ειναι πολυ δυσκολο αυτο που κανουν και δεν ειναι δυνατον με την πρωτη φορα να τα θυμουνται ολα οσα διαβαζουν. θελει πολυ υπομονη απο εμας και συνεχεις επαναληψεις στο ασχετο.
Σκεφτομαι να παρω εναν πινακα με κιμωλιες (αυτον που εχει στο ικεα) και να παιζουμε σχολειο (της αρεσει πολυ αυτο το παιχνιδι) ετσι μεσα στο παιχνιδι θα της λεω να μου γραψει πχ το παπι ή την πατατα. Ελπιζω να πετυχει.......

elenik
11-10-10, 15:19
Σκεφτομαι να παρω εναν πινακα με κιμωλιες (αυτον που εχει στο ικεα) και να παιζουμε σχολειο (της αρεσει πολυ αυτο το παιχνιδι) ετσι μεσα στο παιχνιδι θα της λεω να μου γραψει πχ το παπι ή την πατατα. Ελπιζω να πετυχει.......
Εχουμε παρει αλλα επειδη τωρα θα μπουν χαλια και θα βρισκεις παντου λιωμενες κιμωλιες κλπ θα συνιστουσα αυτον με τους μαρκαδορους (υπαρχουν και καποιοι που ειναι μπρος πισω). Εμας μας βολεψαν καλυτερα :wink:

Παιδια χασαμε το τετραδιο των μαθηματικων και εχω φαει φρικη. Ειμαι σιγουρη οτι το εβαλα στην τσαντα και ο Βασιλης λεει δεν ηταν οταν πηγε σχολειο και εχει σκασει και τα νευρα μου κροσια που δεν θελει αλλο που να αρχιζει απο το 9 :roll::roll: και αααααααααααααααααααααααα θα ουρλιαξω (γι αυτο εκανα ενα διαλειμα και μπηκα εδω να τσιριξουμε παρεα :mrgreen::mrgreen:)

leol
11-10-10, 17:13
Όλα τα σχολεία ακολουθούν το ίδιο αναλυτικό πρόγραμμα, όμως και ο κάθε δάσκαλος εφορμόζει τη δική του μέθοδο διδασκαλίας, ανάλογα με την εμπειρία του και το επίπεδο των μαθητών του φυσικά. Για παράδειγμα, σε μία τάξη που κάποιοι μαθητές δυσκολεύονται να κάνουν γραμμούλες, δεν μπορεί ο δάσκαλος να ξεκινήσει κατευθείαν με το βιβλίο. Χρειάζεται να κάνει κάποιες προγραφικές ασκησούλες και για όσο διάστημα κρίνει ότι είναι απαραίτητο.
στο δικο μασ σχολειο παντωσ μονο την πρωτη μερα εκαναν κατι γραμμουλεσ κ αρχισαν κανονικα κ οπωσ σου ειπα τωρα πια γραφουν προτασεισ μαλιστα εγραψαν κ καποιο τεστακι πριν λιγεσ μερεσ για περισσοτερα θα μασ ενημερωσουν την τεταρτη αν εχεισ την καλοσυνη πεσ μου αν καποια θεματα σχετικα πρεπει να τα αναφερω ευχαριστω

zunix
11-10-10, 17:37
Εμάς σήμερα μας έβαλε πρώτη φορά ορθογραφία εκείνα με το μπλε πλαίσιο στη σελίδα 22. Για να δούμε πώς θα πάμε και αν τα θυμηθεί. Είναι συνεργάσιμος σε γενικά πλαίσια και αυτό που εφαρμόζω είναι να τον φωνάζω κάθε τόσο για 10-15 λεπτά και να κάνουμε κάποια επαναληψούλα.

Παιδια χασαμε το τετραδιο των μαθηματικων και εχω φαει φρικη. Ειμαι σιγουρη οτι το εβαλα στην τσαντα και ο Βασιλης λεει δεν ηταν οταν πηγε σχολειο και εχει σκασει και τα νευρα μου κροσια που δεν θελει αλλο που να αρχιζει απο το 9 :roll::roll: και αααααααααααααααααααααααα θα ουρλιαξω (γι αυτο εκανα ενα διαλειμα και μπηκα εδω να τσιριξουμε παρεα :mrgreen::mrgreen:)

Μέχρι στιγμής ο δικός μου έχει ξεχάσει βιβλία και τετράδια 3 φορές (το πήρε σπίτι του κατά λάθος άλλο παιδάκι, ήταν κάτω από το θρανίο και την άλλη φορά πάνω στην έδρα) και έχει χάσει 2 μολύβια, μία γόμα και 2 μαρκαδόρους. Απλά πες το στη δασκάλα και να είσαι σίγουρη ότι θα βρεθεί (θα τα βάλει όλα να ψάξουν :lol: )

marag
12-10-10, 09:13
Εμάς σήμερα μας έβαλε πρώτη φορά ορθογραφία εκείνα με το μπλε πλαίσιο στη σελίδα 22.

σέλιδα 22???:shock:
τι λες βρε κορίτσι, εμεις μόλις χθες κάναμε το πα πα , μέχρι τώρα ασκησούλες προγραφής κάναμε

marag
12-10-10, 09:19
Elenik κοίτα καλά στο σπίτι ….
Και εμένα η δασκάλα μου είχε πει ότι δεν είχε το βιβλίο των μαθηματικών στο σχολείο και εγώ έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι του το είχα βάλει και πως κάποιο παιδάκι θα του το πήρε καταλαθος ή θα ήταν κάπου στη τάξη.
Τελικά μετά από ένα καλό ψάξιμο στο σπίτι το βρήκα!

Nantia
12-10-10, 10:15
Kαλημερα σε ολη την παρεα,

εμεις χθες ειχαμε για διαβασμα, τα εξης , ο, το, πο και τοπι. Εχω να ρωτησω εδω κατι τις λεξουλες τις συλλαβιζετε ή τις μαθαινουν φωτογραφικα τα παιδακια σας? Ειχα μια συζητηση χθες με μια μαμα και μου ειπε οτι πρεπει να τα μαθαινουν φωτογραφικα ενω εμεις τοσο καιρο μαθαιναμε τις συλλαβες και μετα συλλαβιζαμε τις λεξεις.

Την τεταρτη εχουμε συναντηση με την δασκαλα να δουμε τι θα μας πει.... Παντως το μυστικο για ολα ειναι η επαναληψη.....................

zunix
12-10-10, 16:12
τι λες βρε κορίτσι, εμεις μόλις χθες κάναμε το πα πα , μέχρι τώρα ασκησούλες προγραφής κάναμε

Κορίτσια μπερδεύτηκα :oops:, από όλο αυτό μόνο το "έλα" είχαμε τελικά για ορθογραφία, στην αρχή όμως που νόμιζα πως ήταν όλο απελπίστηκα για το πώς θα το μάθει. Τελικά με πιο προσεκτική ματιά είδα ότι είχε κυκλώσει μόνο τη λεξούλα 'έλα', ουφφφ, κάναμε με το γιο μου κάτι γέλια μετά και μου έλεγε ο καϋμένος 'στο είπα εγώ' :lol:

alex1979
12-10-10, 19:42
στο δικο μασ σχολειο παντωσ μονο την πρωτη μερα εκαναν κατι γραμμουλεσ κ αρχισαν κανονικα κ οπωσ σου ειπα τωρα πια γραφουν προτασεισ μαλιστα εγραψαν κ καποιο τεστακι πριν λιγεσ μερεσ για περισσοτερα θα μασ ενημερωσουν την τεταρτη αν εχεισ την καλοσυνη πεσ μου αν καποια θεματα σχετικα πρεπει να τα αναφερω ευχαριστω

Προφανώς τα παιδάκια ανταποκρίνονται σε αυτά που ζητάει η συγκεκριμένη δασκάλα, οπότε όλα καλά. Σχετικά με την ενημέρωση, θα πρέπει να ζητήσετε από τη δασκάλα να σας εξηγήσει αναλυτικά τον τρόπο που δουλεύει. Επίσης πρέπει να αναφέρεις εάν το παιδάκι αντιμετωπίζει κάποια δυσκολία, πχ στην εκμάθηση της ορθογραφίας ή στην ανάγνωση, και πώς θα μπορούσατε να το αντιμετωπίσετε. :)

kiknaki
12-10-10, 21:16
Εμείς ορθογραφία δεν κάνουμε ακόμη η δασκάλα μας είπε οτι κανονικά η ορθογραφία ξεκινάει από το γράμμα "κ". Τώρα αν εννοούσε οτι σύμφωνα με την εγκύκλιο του υπουργείου ισχύει αυτό ή είναι άποψη της δεν γνωρίζω.
Στα μαθηματικά πιστεύω οτι έχουν προχωρήσει αρκετά, βρίσκονται στη σελίδα 39 στο τετράδιο εργασιών.
Στην ανάγνωση είμαστε σελ 27.
Μου αρέσει ο ρυθμός που προχωράνε τα μαθήματα, επίσης μου αρέσει που η δασκάλα μας δεν φορτώνει τα παιδιά με πολύ διάβασμα στο σπίτι (άσχετα που η κόρη μου δυσσανασχετεί και γι'αυτό).

kiknaki
12-10-10, 21:27
κυκνακι μου τι πιο φυσιολογικο το παιδακι να δυσανασχετει καποιες φορες με το διαβασμα. Αφου τοσα χρονια επαιζε τωρα να μπει τοσο αποτομα σε αυτην την διαδικασια ειναι πολυ βαρβαρο.
Εμενα δεν λεει οχι οταν της λεω να αρχισουμε να διαβαζουμε αλλα βαριεται γρηγορα και μετα αρχιζει τις βλακειουλες και εκει ειναι που εγω χανω την υπομονη μου. Μου ξεφευγει και της φωναζω αυτην παιρνει ενα υφος ετοιμη να κλαψει και μολις την βλεπω μου σπαραζει την καρδια και μετα της ζηταω συγνωμη και ξαναγαπιομαστε χαχααχαχ.
Προσπαθω ωρες ωρες να μπω στην θεση τους. Τελικα ειναι πολυ δυσκολο αυτο που κανουν και δεν ειναι δυνατον με την πρωτη φορα να τα θυμουνται ολα οσα διαβαζουν. θελει πολυ υπομονη απο εμας και συνεχεις επαναληψεις στο ασχετο.

Νάντια μου μίλησα με τη δασκάλα της κόρη μου και μου είπε οτι δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα μαζί της. Εϊναι συνεργάσιμη, τυπική στα καθήκοντα της μέσα στην τάξη και είναι από τα παιδιά που συμμετέχουν ενεργά στο μάθημα.
Άρα το πρόβλημα μας είναι στο σπίτι και μόνο όταν έχει να γράψει αντιγραφή ένα γράμμα. Βαριέται για παράδειγμα να γράφει το Α,α πολλές φορές, της αρέσουν περισσότερες οι ασκήσεις γραφής που κάνουμε στο τετράδιο πρώτης γραφής παρά τα κατεβατά Α,Α,Α και α,α,α,. Δεν την αδικώ βέβαια δεν είναι και οτι πιο ευχάριστο αλλά τι να κάνουμε πρέπει να γίνουν και αυτά. Στα άλλα δηλ. μαθηματικά, ευέλικτη, προφορικές εκθέσεις(ιστορίες) ανάγνωση τα πάμε μια χαρά.
Η δασκάλα μου είπε να μην την πιέζω να τελειώνει τα μαθήματα της και να μην της δείχνω οτι εγώ άγχωμαι για αυτά. Πρέπει να καταλάβει οτι είναι δική της υποχρέωση και όχι δική μου. Σαν λύση μου πρότεινε να την αφήσω να πάει αδιάβαστη στο σχολείο αν δεν θέλει να διαβάσει και από εκεί και πέρα θα αναλάβει εκείνη. Καλό μου ακούστηκε και θα το κάνω, δηλαδή σήμερα θα της το έκανα παραλίγο αλλά στο τσακ το γλύτωσε όταν είδε οτι δεν πολυχαμπαριάζω αν δεν τα κάνει και στρώθηκε από μόνη της.

elenik
12-10-10, 22:24
Μέχρι στιγμής ο δικός μου έχει ξεχάσει βιβλία και τετράδια 3 φορές (το πήρε σπίτι του κατά λάθος άλλο παιδάκι, ήταν κάτω από το θρανίο και την άλλη φορά πάνω στην έδρα) και έχει χάσει 2 μολύβια, μία γόμα και 2 μαρκαδόρους. Απλά πες το στη δασκάλα και να είσαι σίγουρη ότι θα βρεθεί (θα τα βάλει όλα να ψάξουν :lol: )

Απο μολυβια και ξυστρες αστο να παει. Τα χανουμε λες και ειναι μαγεμενα.:mrgreen:

Elenik κοίτα καλά στο σπίτι ….
Και εμένα η δασκάλα μου είχε πει ότι δεν είχε το βιβλίο των μαθηματικών στο σχολείο και εγώ έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι του το είχα βάλει και πως κάποιο παιδάκι θα του το πήρε καταλαθος ή θα ήταν κάπου στη τάξη.
Τελικά μετά από ένα καλό ψάξιμο στο σπίτι το βρήκα!

Καλα δεν υπαρχει αυτο που ζω . Αυτα μονο σε εμας συμβαινουν. Τελικα σημερα ειπε οτι ο δασκαλος τα ειχε παρει ολων των παιδιων σπιτι και με εκραξε (ο μπομπιρας :mrgreen:) που του πηρα αλλο. Επρεπε να το καταλαβω λεει οπως οι αλλες μαμαδες.
Μα ρε σεις ηρθε σπιτι και ελεγε οτι το εχασε και οτι εψαχνε και ο δασκαλος μαζι και δεν το εβρισκε ....:confused::confused:
Ε? Πως ? Οριστε? Η παραπληροφορηση στο μεγαλειο της (μην πω ψεμα και παραμυθι της χαλυμας :roll:). Αντε να βγαλω ακρη εγω.:roll:

Σημερα λεει τους ειπαν οτι απο αυριο θα σχολανε 14:00 . Στο χαρτι του προγραμματος που τους εδωσε σημερα λεει 13:15. Αντε βγαλε ακρη τι ωρα θα τον παρει η γιαγια αυριο ..:???:

elenik
12-10-10, 22:26

και εμεις στο παπα ειμαστε. Μην σε αγχωνει αυτο. :-D

elenik
12-10-10, 22:32
Η δασκάλα μου είπε να μην την πιέζω να τελειώνει τα μαθήματα της και να μην της δείχνω οτι εγώ άγχωμαι για αυτά. Πρέπει να καταλάβει οτι είναι δική της υποχρέωση και όχι δική μου. Σαν λύση μου πρότεινε να την αφήσω να πάει αδιάβαστη στο σχολείο αν δεν θέλει να διαβάσει και από εκεί και πέρα θα αναλάβει εκείνη. Καλό μου ακούστηκε και θα το κάνω, δηλαδή σήμερα θα της το έκανα παραλίγο αλλά στο τσακ το γλύτωσε όταν είδε οτι δεν πολυχαμπαριάζω αν δεν τα κάνει και στρώθηκε από μόνη της.

Κι εγω αυτο κανω. Το παιζω οτι και καλα αν δεν προλαβει θα παει αδιαβαστος. Μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι απο τοτε που χαλαρωσα εγω (απο την τριτη μερα βασικα) αγχωθηκε ο Βασιλης και το βαζει μονος του στο προγραμμα. :mrgreen::mrgreen:

elenik
12-10-10, 22:57
Χατζιλικι τους δινετε? Και αν ναι ποσα?

Εγω του βαζω φαγητο, του βαζω νερο και βαζω και κατι μηπως ζηλεψει.
Εχει καταντησει ομως να χαλαει ενα 2ευρω την ημερα. Δεν ειναι πολλα (δεδομενου οτι δεν φερνει ποτε λεπτο πισω)?

agentP
12-10-10, 23:07
Εμένα πολλά μου φαίνονται... τι αγοράζει;
Ευτυχώς το σχολείο μας δεν έχει κυλικείο, παίρνει ταπεράκι και παγούρι. Του έχω βάλει και 50 λεπτά στην τσάντα και καμαρώνει ότι έχει λεφτά...

marag
12-10-10, 23:15
Ούτε και εγώ του δίνω λεφτά!
Καμιά φορά του βάζω 50 λεπτά ή 1 ευρώ γιατί θέλει λέει να κεράσει τους φίλους- φίλες καμιά τσιχλιτσα!!

marag
12-10-10, 23:18
Κορίτσια μπερδεύτηκα :oops:, από όλο αυτό μόνο το "έλα" είχαμε τελικά για ορθογραφία, στην αρχή όμως που νόμιζα πως ήταν όλο απελπίστηκα για το πώς θα το μάθει. Τελικά με πιο προσεκτική ματιά είδα ότι είχε κυκλώσει μόνο τη λεξούλα 'έλα', ουφφφ, κάναμε με το γιο μου κάτι γέλια μετά και μου έλεγε ο καϋμένος 'στο είπα εγώ' :lol:

Γέλασα και εγώ μαζί σας, για να μη σου πω ότι μαζί σας ανακουφίστηκα και εγώ :lol::lol:

kiknaki
12-10-10, 23:22
Ούτε το δικό μας σχολείο έχει κυλικείο οπότε της δίνω πάντα από το σπίτι το φαγητό της.

Να σας ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια?
Τα θρανία μέσα στην αίθουσα είναι αντικρυστα το ένα με το άλλο?Δηλαδή είναι σαν ένα θρανίο 4 παιδιών τα δύο απέναντι από τα άλλα δύο?Η είναι όπως τότε που πηγαίναμε εμείς στο δημοτικό?

marag
12-10-10, 23:31
τα δικά μας είναι σε σχήμα ''π''

zunix
12-10-10, 23:38
Να σας ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια?
Τα θρανία μέσα στην αίθουσα είναι αντικρυστα το ένα με το άλλο?Δηλαδή είναι σαν ένα θρανίο 4 παιδιών τα δύο απέναντι από τα άλλα δύο?Η είναι όπως τότε που πηγαίναμε εμείς στο δημοτικό?

Στο δικό μας ήταν σχήμα π, μετά τα έβαλε το ένα πίσω από το άλλο (είναι 21 παιδάκια στην τάξη). Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι ότι δεν έχουν σταθερή θέση μέσα στην τάξη αλλά κάθε μέρα τα αλλάζει θέση αλλά και διπλανό :roll:

Όσον αφορά το χαρτζηλίκι δεν του δίνω ακόμα, δεν μου έχει ζητήσει για να πω την αλήθεια

kiknaki
12-10-10, 23:46
Κι εμάς αλλάζουνε θέση συνέχεια.
Η δασκάλα μας είπε οτι ο λόγος είναι γιατί θέλει τα παιδιά να μάθουν να συνεργάζονται και να επικοινωνούν με όλους τους χαρακτήρες και να εξικοιώνονται με αυτούς.

marag
13-10-10, 08:52
Μας έχουν αλλάξει μόνο μια φορά θέση αλλά νομίζω ότι το έκανε για να σπάσει η ‘’κλίκα’’

ageliana
13-10-10, 09:37
Εμείς για το κυλικειο έχουμε κάνει συμφωνία. Μια φορά την εβδομάδα (μόνος του διάλεξε Πέμπτη) του δίνω 1,5 ευρώ που του φτάνουν για ένα κουλόυρι και ένα milko ή τυρόπιτα. Τις υπόλοιπες μέρες παίρνει από το σπίτι.

Να σας ρωτήσω και κάτι, βρε συμμαθήτριες. Τα παιδιά σας ξέρουν από μόνα τους τι έχουν να διαβάσουν ή τα στέλνει γραπτώς η δασκάλα;

Ολυμπία_
13-10-10, 20:05
Εμείς για το κυλικειο έχουμε κάνει συμφωνία. Μια φορά την εβδομάδα (μόνος του διάλεξε Πέμπτη) του δίνω 1,5 ευρώ που του φτάνουν για ένα κουλόυρι και ένα milko ή τυρόπιτα. Τις υπόλοιπες μέρες παίρνει από το σπίτι.

Να σας ρωτήσω και κάτι, βρε συμμαθήτριες. Τα παιδιά σας ξέρουν από μόνα τους τι έχουν να διαβάσουν ή τα στέλνει γραπτώς η δασκάλα;

Εμας μας τα σημειωνει η δασκαλα πανω στα βιβλια των παιδιων, αλλα αργοτερα μας ειπε οταν θα εχουν μαθει να βαζουν ημερομηνιες , θα τα σημειωνουν φυσικα μονα τους.
Να σας ρωτησω βρε κοριτσια , η κορη μου σχολαει τις 1,15.Αν υπαρχουν μαμαδες που τα παιδια τους σχολουν την ιδια ωρα θα ηθελα να ρωτησω, τι τρωνε στο σχολειο?Εμεις εχουμε μεγαλο θεμα με το φαγητο και συνηθως γυρναει σπιτι νηστικια.
Εχουμε και ενα αλλο ΜΕΓΑΛΟ προβλημα στην ταξη της , αλλα θα το γραψω καποια στιγμη που θα εχω περισσοτερο χρονο γιατι θελει μεγαλη αναλυση.
Τα λεμε....

kiknaki
13-10-10, 22:14

Κάθε μέρα η δασκάλα τους δίνει μια φωτοτυπία με τα καθήκοντα τους. Έτσι ξέρω ακριβώς τι έχει να κάνει και δεν ψάχνομαι μέσα στα βιβλία όπως κάναμε στην αρχή.

valiagz
28-10-10, 10:54
Καλημερα σας....
εχω και εγω πρωτακι......
χρηματα δεν του δινω στο σχολειο αν και παει ολοημερο γιατι πιστευω οτι ειναι πολυ μικρος και δεν μπορει ακομα να διαχειριστει το χρημα....αλλωστε εχει χρονια μπροστα του!
τωρα οσο για το διαβασμα,η δασκαλα τους δινει μονο το βιβλιο που χρειαζονται στο σπιτι και οχι ολα γιατι λεει δεν χρειαζονται να τα εχουν σπιτι...τους δινει μονο αυτα που δουλευουν καθημερινα!ετσι βεβαια δεν μπερδεβομαστε και εμεις και η τσαντα ειναι πιο ελαφρυα....:)
το προβλημα της δασκαλας ακομα ειναι οτι η ταξη ειναι πολυ ζωηρη και τους αλλαζει θεσεις για να σπαση κλικες.....τα παιδια βεβαια ακομα δεν εχουν καταλαβει την εννοια "σχολειο",αλλα πιστευω οτι μεχρι τα Χριστουγεννα θα προσαρμοστουν!θα τα λεμε.....

elenik
29-10-10, 03:59
τους αλλαζει θεσεις για να σπαση κλικες.....
Και σε μας το κανει αυτο. Εμας μας ειπε για να γνωριστουν μεταξυ τους ολα τα παιδακια . :D

Nantia
29-10-10, 09:31
καλημερα σας,

Αυτες τις μερες που καθομασταν η δασκαλα τους εβαλε επαναληψη κατι λεξουλες και κατι προτασουλες. Πχ
Αρη, να το παπι κλπ
Η μικρη μου δυστυχως ακομα μπερδευει τις συλλαβουλες. Και η δασκαλα της μου ειπε οτι θελει συνεχεια επαναληψη. Τα δικα σας δυσκολευονται καθολου ή βρηκαν τους ρυθμους τους?

agentP
29-10-10, 10:15
Κι ο δικός μου μπερδεύεται. Στο μάθημα της ημέρας τα θυμάται, στην επανάληψη τα ξεχνάει. Θα ήθελα να του βάζω να κάνει περισσότερα πράγματα, αλλά φυσικά δεν κάθεται και δεν πρόκειται να τον πιέσω. Μου φαίνεται πολύ λίγη η αντιγραφή που έχουν.

Anastasia
29-10-10, 10:27
Ο δικός μου ενώ στην αρχή δυσκολευόταν τώρα έχει βρει κάπως το ρυθμό του. Πάμε λίγο καλύτερά και πιστεύω ότι όσο περνάει ο καιρός θα βελτιώνεται. Το κύριο πρόβλημα μας τώρα είναι οι τόνοι. Δεν τους βάζει τις περισσότερες φορές και δεν μπορεί να καταλάβει ακόμη που μπαίνουν. Τι να πω και εγώ η παράτονη μάνα που ακόμη διαβάζω όλο το κείμενο που έχω γράψει και βάζω τόνους! Λέτε να είναι κληρονομικό;

Nantia
29-10-10, 10:32
Ο δικός μου ενώ στην αρχή δυσκολευόταν τώρα έχει βρει κάπως το ρυθμό του. Πάμε λίγο καλύτερά και πιστεύω ότι όσο περνάει ο καιρός θα βελτιώνεται. Το κύριο πρόβλημα μας τώρα είναι οι τόνοι. Δεν τους βάζει τις περισσότερες φορές και δεν μπορεί να καταλάβει ακόμη που μπαίνουν. Τι να πω και εγώ η παράτονη μάνα που ακόμη διαβάζω όλο το κείμενο που έχω γράψει και βάζω τόνους! Λέτε να είναι κληρονομικό;

:lol::lol::lol::lol: Εγω δεν δινω ακομα εμφαση στους τονους. Το μονο που μου την δινει σε ολα ειναι η παπαγαλια. Για να αρχισει ενα παιδι να τονιζει μια λεξη πρεπει να καταλαβει το σκοπο του τονου.
Μηπως τελικα το συστημα αυτο ειναι για παπαγαλια καπως ετσι το ψιλοκοβω...
Παπαγαλια να μαθουν τις προτασεις παπαγαλια τις λεξεις..... Εγω ειμαι της κοινης λογικης οχι της παπαγαλιας....... Εξηγεις που και γιατι μπαινει κεφαλαιο γραμμα στην προταση ή κομμα ή τονος στην λεξη ακομα και το αρθρο πρεπει να το εξηγησεις. Αχ τι να πω δεν ξερω αλλα ολο το συστημα λιγο κουλο μου φαινεται αντε να δουμε και παρακατω.......

ΑΚομα και στα μαθηματικα πχ μαθαιτε τα ζευγαρια του 1 του 2 του 3 του 4 και του 5. Ε τι ειναι να τα μαθουν απεξω. Μα στα μαθηματικα ειναι λαθος να μαθαινεις απεξω... Πρεπει να εξηγησεις στο παιδι τον τροπο που πχ 2+2 κανει 4 ή 3+2 κανει 5 και οχι διαβαστε και μαθετε καλα τα ζευγαρια μεχρι το 5....

συμφωνητε ή διαφωνητε???? Θελω πραγματικα να ακουσω την αποψη σας πανω σε αυτο.

mariaefi
29-10-10, 13:08
καλημερα!

εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι καθε δασκαλος/α εχει δικο του τροπο και παει με τον ρυθμο της ταξης..
αλλοι ειναι πολυ μπροστα και αλλοι οχι.

Εγω προσωπικα προτιμω να μαθαινει τα μαθηματικα πρακτικα και οχι παπαγαλια. Δηλ ας μετραει καλυτερα παρα να μου τα λεει απλα. Σιγουρα περνωντας οι μερες θα τους γινουν συνηθεια.

Εμεις τωρα μπηκαμε στο Αα του βιβλιου μεχρι τωρα καναμε φωνουλες και βεβαια προτασεις με τις λεξεις του βιβλιου οπως Μαμα να ενα τοπι, να ενα παπι με ενα πανι.

Γνωμη μου οτι η επαναληψη ειναι αυτο που βοηθαει περισσοτερο!
και φυσικα να βρεις το κουμπι καθε παιδιου.

Στην ταξη της κορης μου ειναι 13 παιδακια μονο και καθονται σε π.
Οσο για λεφτα της δινω 1 ευρω αν δεν εχω κατι να της βαλω στο σχολειο αλλα τελευταια την εχουν κακομαθει οι παππουδες κ εγω φωναζω! ε δεν γινεται να χαλαει 2 ευρω ρε κοριτσια καθε μερα...ε και να τρωει πραγματα οχι κ τοσο υγιεινα.

Ζoe
29-10-10, 19:19
Καλησπέρα νεράιδες!

Λοιπόν εγώ δεν έχω πρωτάκι (γενικά δεν έχω παιδάκι! μπουχ-μπουχ :( ) όμως κρατάω τον μπόμπιρα το γιο της ξαδέρφης μου γιατί αυτή δουλεύει,με αποτέλεσμα να διαβάζουμε μαζί... Μέχρι τώρα παρατήρησα ρε κορίτσια ότι δεν κάνουν πολλά πράγματα από τα βιβλία, τους φτιάχνει η δασκάλα φωτοτυπίες και κάνουν ασκησούλες από εκεί! και σε εσάς έτσι είναι;;;
Μετά κάτι άλλο είναι ότι ο μικρός με δουλεύει κανονικά...Πχ αφού τελειώσουμε τις συλλαβούλες θα πάρω το πρόχειρο και θα τον πω γράψε το π,πα,πο,πε,πι,πη τα γράφει με την σειρά και τα γράφει σωστά όλα,όμως μετά άμα του ξαναπω να γράψει ξανά το π κολλάει,με κοιτάει λες και θα κλάψει και με ρωτάει πιο είναι αυτό; και δεν το κάνει μόνο με συλλαβές του π,αλλά το κάνει γενικά! και ερωτώ τώρα εγώ,το κάνει γιατί το βρήσκει αστείο,κοινός με δουλεύει ή όντως μπερδεύεται;;; Όταν είπα την ξαδέρφη μου να ρωτήσει την δασκάλα για αυτό με τις συλλαβούλες της είπε ότι όλα τα παιδάκια έτσι είναι θα στρωσεί σε λίγο καιρό....
Στα μαθηματικά δεν έχω παράπονο πετάει το καμάρι μου (από το σόι μας πήρε!σπίρτο λέμε!), έχουν φτάσει στο 5 και τους βάζει κάτι ασκησούλες χμμμ πως να τις πω..."σπιτάκι" έχει δλδ σκεπούλα μέσα έχει το 5 και από κάτω είναι σαν ορόφοι ανά 2 κουτάκι,και στο ένα μπορεί να έχει 2 κουκίδες ή τον αριθμό 2 και στο άλλο κουτάκι πρέπει να συμπληρώσει πόσες ακόμη να βάλει για να κάνουν 5 ή να γράψει τον αριθμό 3 (δεν ξέρω αν καταλάβατε!) ή μια άλλη ασκησούλα έχει διάφορες ομάδες από σχεδιάκια πχ 2 λαγουδάκια και πρέπει να τα μετρήσει και να τα γράψει από κάτω τον αριθμό!
Και κάτι που μου κακόφάνηκε είναι ότι το τετράδιο αντιγραφής είναι εκείνο που έχει από πάνω κενό για να κάνουν ζωγραφούλα,όμως αυτό ρε κορίτσια δεν το είχαν "καταργήσει"; και εσείς τέτοιο έχετε;
Τελευταίο και μετά σταματάω γιατί σας ζάλισα τα μικρά τα σχολάνε 12:15...ρωτήσε η μαμά του την δασκάλα και είπε ότι φέτος έτσι θα το πάνε γιατί δεν κάνουν αγγλικά...και αυτό έχω να πω είναι πολύ κουραστικό,δεν προλαβαίνει να πάει να τον αφήσει και τσουπ πάει να τον πάρει....! Τώρα κάποιες θα πείτε ότι είναι μια χαρά γιατί δεν κουράζεται πολύ το παιδί και τρώει άνετα το μεσημεριανό του,αλλά για την μαμά του είναι πολύ άβολο,την βλέπω πως κουράζεται και την λυπάμαι...! κάτι τέτοια βλέπω και απογοητεύομαι αλλά τέσπα! :P

mariaefi
29-10-10, 19:35
τα τετραδια ετσι ειναι με το κενο..και στην αντιγραφη κ στο σκεφτομαι κ γραφω.τους βαζει ή να κολησουν κατι ή να ζωγραφισουν..δεν ειναι κακο....εμενα παντα μου αρεσε! χιχι!
οσο για το ωραριο δεν κουραζονται και υπαρχει παντα η επιλογη του ολοημερου...

elenik
30-10-10, 01:16
καλημερα σας,

Αυτες τις μερες που καθομασταν η δασκαλα τους εβαλε επαναληψη κατι λεξουλες και κατι προτασουλες. Πχ
Αρη, να το παπι κλπ
Η μικρη μου δυστυχως ακομα μπερδευει τις συλλαβουλες. Και η δασκαλα της μου ειπε οτι θελει συνεχεια επαναληψη. Τα δικα σας δυσκολευονται καθολου ή βρηκαν τους ρυθμους τους?

Εγω συνειδητοποιησα οτι ξερει να γραφει πιτα αλλα δεν ξερει να διαβασει την λεξη πιτα.
Ολα ετσι ειναι?

Το "Αρη να το παπι" ειναι μεγαλο ακομα για μας. :lol::lol:

elenik
30-10-10, 01:23
Μέχρι τώρα παρατήρησα ρε κορίτσια ότι δεν κάνουν πολλά πράγματα από τα βιβλία, τους φτιάχνει η δασκάλα φωτοτυπίες και κάνουν ασκησούλες από εκεί! και σε εσάς έτσι είναι;;;
Εμας τωρα κανουν το βιβλιο στο σχολειο και αντιγραφη στο τετραδιο και στο τετραδιο πρωτης γραφης σπιτι. Καθως και μαθηματικες ασκησεις σε φωτοτυπια και αντιγραφη νουμερα στο τετραδιο των μαθηματικων.

Μετά κάτι άλλο είναι ότι ο μικρός με δουλεύει κανονικά...Πχ αφού τελειώσουμε τις συλλαβούλες θα πάρω το πρόχειρο και θα τον πω γράψε το π,πα,πο,πε,πι,πη τα γράφει με την σειρά και τα γράφει σωστά όλα,όμως μετά άμα του ξαναπω να γράψει ξανά το π κολλάει,με κοιτάει λες και θα κλάψει και με ρωτάει πιο είναι αυτό; και δεν το κάνει μόνο με συλλαβές του π,αλλά το κάνει γενικά! και ερωτώ τώρα εγώ,το κάνει γιατί το βρήσκει αστείο,κοινός με δουλεύει ή όντως μπερδεύεται;;; Όταν είπα την ξαδέρφη μου να ρωτήσει την δασκάλα για αυτό με τις συλλαβούλες της είπε ότι όλα τα παιδάκια έτσι είναι θα στρωσεί σε λίγο καιρό....
Κι ο δικος μας το κανει αυτο. Πιστευω οτι ακομα τα γραμματα ειναι εικονες και δεν εχουν αποτυπωσει τους ηχους ωστε να τους μεινουν. Για πειτε και οι αλλες.

Και κάτι που μου κακόφάνηκε είναι ότι το τετράδιο αντιγραφής είναι εκείνο που έχει από πάνω κενό για να κάνουν ζωγραφούλα,όμως αυτό ρε κορίτσια δεν το είχαν "καταργήσει"; και εσείς τέτοιο έχετε;
Εμας τους κολαει ζωγραφια και απλα αν θελουν την ζωγραφιζουν , αν οχι την προσπερνανε. Ο δασκαλος μου ειπε οτι σαν κλασικος αγορακι ο δικος μου την προσπερναει οπως ειναι φυσικο και μην ανησυχω :lol::lol:

Τελευταίο και μετά σταματάω γιατί σας ζάλισα τα μικρά τα σχολάνε 12:15...ρωτήσε η μαμά του την δασκάλα και είπε ότι φέτος έτσι θα το πάνε γιατί δεν κάνουν αγγλικά...και αυτό έχω να πω είναι πολύ κουραστικό,δεν προλαβαίνει να πάει να τον αφήσει και τσουπ πάει να τον πάρει....! Τώρα κάποιες θα πείτε ότι είναι μια χαρά γιατί δεν κουράζεται πολύ το παιδί και τρώει άνετα το μεσημεριανό του,αλλά για την μαμά του είναι πολύ άβολο,την βλέπω πως κουράζεται και την λυπάμαι...! κάτι τέτοια βλέπω και απογοητεύομαι αλλά τέσπα! :P
Το σχολειο του Βασιλη ειναι μεχρι τις 2 (ειναι απο τα 800 που εφαρμοσαν το συστημα αυτο). Εχουν αγγλικα, Η/Υ και θεατρικο. Οντως ειναι πολυ πιο βολικο αν δουλευει ή μανουλα.

mariaefi
01-11-10, 23:39
εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι η επαναληψη βοηθαει τρελα!!!!!!!!

valiagz
01-11-10, 23:43
εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι η επαναληψη βοηθαει τρελα!!!!!!!!παρα πολυ.....βοηθαει!και εμεις μια φορα την εβδομαδα κανουμε επαναληψη!

valiagz
01-11-10, 23:45
Το σχολειο του Βασιλη ειναι μεχρι τις 2 (ειναι απο τα 800 που εφαρμοσαν το συστημα αυτο). Εχουν αγγλικα, Η/Υ και θεατρικο. Οντως ειναι πολυ πιο βολικο αν δουλευει ή μανουλα.ειστε τυχεροι....εμας ειναι ολοημερο και εκτος απο την πρωτη δημοτικου δεν εχει λειτουργησει ακομα καμια ταξη ολοημερο:-x

Nantia
02-11-10, 10:02
εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι η επαναληψη βοηθαει τρελα!!!!!!!!

Κοριτσια πραγματικα αυτο παρατηρησα και εγω καθε μερα διαβαζουμε λεξουλες και προτασουλες σαν να ειχαμε επαναληψη..
Λοιπον μπητε στο σιτε του γραφουλη www.grafoulis.gr και κατεβαστε οτι επαναληπτικες ασκησεις εχει σε καθε μαθημα. Χθες μπηκαμε στο μαθημα του π και διαβασαμε λεξουλες και προτασουλες..... Πολυ καλο σαιτ. Και στα μαθηματικα εχει επαναληπτικες ασκησεις και ολα τα τραγουδια της προσθεσης των ζουζουνιων. Για το δυο το τρια μεχρι το δεκα.... Χθες της εβαζα να ακουσει για το 6 και βλεπω οτι ετσι τουλαχιστον τα αποστηθιζει παπαγαλια. Φυσικα εγω της εχω μαθει πως μπορει να βρισκει ποσο κανει 3 και 2 πχ χωρις αποστηθιση... Αλλα η δασκαλα ρε παιδια θελει αποστηθιση να τα μαθαινουν αυτα τα αθροισματα.....:-?

agentP
02-11-10, 12:26
Nantia πραγματικά πολύ καλό σάιτ. Σ' ευχαριστώ για την παράθεση, του αρέσει να του τυπώνω σελίδες και μάλλον θα του αρέσει.
Για την αποστήθηση δεν είμαι αρνητική, μάλλον χρειάζεται. Πιστεύω ότι βοηθάει στο ξεκίνημα, σκοπός βέβαια είναι να κατανοήσει αυτό που μαθαίνει παπαγαλία και να μπορεί να το αναπαράγει και με διαφορετικούς τρόπους. Την προπαίδεια ακόμα "απ΄έξω" τη θυμάμαι, όπως την είχα μάθει στη δευτέρα.

mariazil
02-11-10, 12:37
Κορίτσια, υπάρχει και το λογισμικό με τον Ξεφτέρη(όνομα και πράμα!) που βοηθάει στην εμπέδωση μέσα από το παιχνίδι στον Υπολογιστή: "Ταξίδι στην χώρα των Γραμμάτων"και "Ο Θησαυρός του Κοκκινομύτη" για γραφή και ανάγνωση και "Το Μαγικό Τρένο"και "Η Σκανταλιάρα Μαϊμού" για την αριθμητική.

Ζoe
02-11-10, 21:58
Εγώ σήμερα που πήγα να πάρω τον μπόμπιρα της ξαδέρφης από το σχολείο,έκατσα και μίλησα λίγο με τη δασκάλα και μου είπε κανά δυο "κολπάκια"...Μου είπε ότι επειδή τώρα τα μαθαίνουν "φωτογραφικά" και δεν μπορούν να τα συνδέσουν με την ακοή,να κάνω το εξής,να ταιριάζω τα γράμματα με λεξούλες που του αρέσουν πχ το "π" να το συνδέσουμε με το "παγωτο" το "μ" με το "μαμα"...Επίσης ένα άλλο κολπάκι μου είπε να του δίνω περιοδικά,βιβλία ή ότι άλλο που να έχει γραμματάκια και να του λέω να κυκλώσει πχ όπου βλέπει την συλλαβούλα "το",και όταν το κάνει σωστά να τον επιβραβεύω,γιατί είναι ασκησούλα που δεν την κάνει για το σχολείο και αυτό σημαίνει ότι ασχολήθηκε επειδή το επέλεξε αυτός (ουσιαστικά να του ανεβάζω την αυτοπεποίθηση)

εγώ τώρα θέλω να κάνω μια άλλη ερώτηση για να ξεχωρίζουν το "ι" με το "η" τους το έχει πει το "η του ήλιου" και το "ι του ιπποπόταμου"...το θέμα είναι ότι όταν τα διαβάζει τα κολλάει από πίσω...δηλαδή άμα δείξω το "μη" και τον πω ποια συλλαβούλα είναι; αυτός λέει "μη,η του ήλιου" φοβάμαι ότι τα εχει μάθει έτσι ότι το "η" λέγεται "η του ήλιου",λέτε να έχουμε πρόβλημα αργότερα με αυτό;;; εσείς πως τα ξεχωρίζεται;;

elenik
02-11-10, 22:09
Κορίτσια, υπάρχει και το λογισμικό με τον Ξεφτέρη(όνομα και πράμα!) που βοηθάει στην εμπέδωση μέσα από το παιχνίδι στον Υπολογιστή: "Ταξίδι στην χώρα των Γραμμάτων"και "Ο Θησαυρός του Κοκκινομύτη" για γραφή και ανάγνωση και "Το Μαγικό Τρένο"και "Η Σκανταλιάρα Μαϊμού" για την αριθμητική.

Για λεγε....

mariazil τελειοοοοο. Ηδη εκτυπωσα ολα τα πα, τα κλπ :D:D. Ευχαριστουμε. :D

zoe εμεις το λεμε το η του ηλιου κλπ αλλα κανουμε και την φωνουλα που κανει ωστε να τα συσχετισει.

mariaefi
04-11-10, 14:43
και εμεις ετσι το λεμε η του ηλιου αλλα απλα πιο πολυ για την ορθογραγραφια πχ αν της πω γραψε μου το "τι" με ρωταει με το ι του ιπποποταμου?
οσο για το κυκλωμα εμεις το κανουμε ετσι και αλλιως κ οντως βοηθαει.Επισης οτι παραμυθακι (μικρο) με μεγαλα γραμματα και συντομες προτασεις το διαβαζουμε μαζι δηλ αυτη διαβαζει την λεξη που ξερει και εγω οτι δεν ξερει.Ειναι λιγο κουραστικο αλλα νιωθουν οτι μπορουν να κανουν κατι μονοι τους και το προσπαθουν...!

Ζoe
02-01-11, 23:07
Καλησπέρα όμορφες και καλή χρονιά να έχουμε!

Αν και είναι μερούλες διακοπών θα σας χώσω πάλι στα βιβλία χιχιχιχι!
Δεν ξέρω αν κάνω καλά που ρωτάω σε αυτό το τόπικ αλλά ότι απορίες είχα με τον ανιψιό μου σε θέμα σχολείου τα έγραφα εδώ οπότε θα πω πάλι τον πόνο μου!

Σήμερα πήγα στο σπίτι της ξαδέρφης μου και βρήκα βιβλία πάνω στο τραπέζι, τον μικρό στη γωνία να κλαίει και την ξαδέρφη μου σαν τρελή να του τσιρίζει (όταν λέω τσιρίζει το εννοώ) να κάτσει να τελειώσουν την επανάληψη!

Ο μικρός κάποια στιγμή δε μπορούσε να πάρει ανάσα από το κλάμα και είχε κοκκινίσει όλο του το προσωπάκι,τότε μπήκα στη μέση (κάτι που δεν το κάνω, δε μου αρέσει να χώνομαι) τον πήρα στο δωμάτιο του και έκανα μισή ώρα να τον ηρεμήσω με χαδάκια-φιλάκια-λογάκια κλπ, ήρθε η ξαδέρφη μου αφού ηρέμησε και αυτή και του εξήγησε ότι ήταν λάθος που του φώναξε,του ζήτησε συγνώμη και του υποσχέθηκε πως δε θα το ξανά κάνει......

Το θέμα είναι πως μετά από αυτό ο μικρός δεν έκατσε να τελειώσει τα μαθήματα του, σαν να έπαθε ένα μπλακ άουτ ένα πράγμα! κλαψούριζε για αρκετή ώρα βέβαια δε κατάφερε να ηρεμήσει κατευθείαν αλλά ρε κορίτσια είχε κάτσει μπροστά από τα βιβλία και τα κοιτούσε σαν χάνος λες και του μιλούσαμε κινέζικα!Είχε ξεχάσει τα ΠΆΝΤΑ! δε μπορώ να εξηγήσω τον τρόπο που καθόταν ήταν τόσο.....περίεργος!

Σας έχει τύχει αυτό ποτέ; αν υπάρξει πάλι τέτοια κατάσταση τι κάνουμε; Εγώ όταν είχαν σχολείο και τον διάβαζα κάθε μέρα δε είχαμε τέτοια παρατράγουδα, μήπως φταίει η κούραση της ξαδέρφης μου; μήπως δεν έχει υπομονή; μήπως δεν έχουν βρει ακόμη "κώδικα επικοινωνίας"; γιατί κακά τα ψέματα λόγο δουλειάς ζήτημα να τον έχει διαβάσει 3ς φορές από την αρχή της σχολικής χρονιάς.....Στεναχωρήθηκα τόσο πολύ που τον είδα έτσι....το πονάω αυτό το παιδί :cry:

Morchelina
03-01-11, 08:52
μήπως δεν έχει υπομονή; μήπως δεν έχουν βρει ακόμη "κώδικα επικοινωνίας"; γιατί κακά τα ψέματα λόγο δουλειάς ζήτημα να τον έχει διαβάσει 3ς φορές από την αρχή της σχολικής χρονιάς.....Στεναχωρήθηκα τόσο πολύ που τον είδα έτσι....το πονάω αυτό το παιδί :cry:

Mπράβο σου για το ενδιαφέρον σου. Νομίζω ότι είναι ασυντόνιστη με το παιδί όσον αφορά το σχολείο του για το λόγο που ανέφερες. Επίσης μπορεί και η επανάληψη να έχει απαιτητική ύλη που δεν είναι αυτονόητο ότι έχει εμπεδώσει ή ότι μπορεί να εμπεδώσει το παιδί. Δεν θα πάψω να επαναλαμβάνω ότι η ύλη που έκαναν τα παιδιά με το προ Γιαννάκου σύστημα ήταν πολύ πιο εύκολη και πολύ πιο λίγη. Εγώ είχα εμπειρία με την κόρη μου που τώρα πάει γυμνάσιο οπότε μπορώ να συγκρίνω με το γιο μου που πάει Γ' ότι το νέο σύστημα είναι πολύ πιο απαιτητικό και φέρνει αρκετούς γονείς σε απόγνωση. Και δεν υπάρχει και λόγος γιατί την ίδια ύλη στη γλώσσα ξαναδουλεύουν στην Β΄και ξανά στη Γ' δημοτικού. Ξανά καταλήξεις ουσιαστικών, ρημάτων και μόνο τότε αρχίζουν και τα αφομοιώνουν. Κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς οπότε δεν χρειάζεται σύγκριση και πανικός. Ο δικός μου φέτος στην Γ' άρχισε να κατανοεί την ορθογραφία και κάνει τεράστια άλματα προόδου. Μέχρι πέρισυ όσες φορές την έγραφε τόσα διαφορετικά λάθη έκανε :shock: οπότε είχαμε παραιτηθεί ενώ τώρα τη μαθαίνει μόνος του. Όχι ότι δεν έχω φωνάξει αλλά κατανόησα το πρόβλημα και δεν έπαθα εγκεφαλικό.

Υπομονή!! Κάθε παιδάκι ωριμάζει σε διαφορετικό χρόνο.

Nantia
03-02-11, 13:24
Σημερα μπαινοντας στο φορουμ ξαφνικα θυμηθηκα το θεμα που ειχαμε ανοιξει με πολυ αγωνια στις αρχες του σχολικου ετους για τα πρωτακια μας. Τα παιδακια μας που θα πηγαιναν πρωτη δημοτικου......
Αληθεια μετα απο σχεδον μισο χρονο πως πανε τα παιδακια σας? Τα νευρα σας σε τι κατασταση βρισκονται? Ποση ωρα κανετε να διαβασετε τα μαθηματα σας? Ποσο γρηγορα ή αργα προχωραει η δασκαλα σας? Ειστε ευχαριστημενοι απο την προοδο του παιδιου σας? Τι δυσκολιες εχετε συναντησει μεχρι τωρα? Η δασκαλα σας ειναι καλη?
Και πολλα πολλα ερωτηματα που ισως βγουν στην πορεια της συζητησης.

Ας ξεκινησω με την μεχρι τωρα δικια μας πορεια την κορης μου δηλαδη και της δικης μου..
Στην αρχη δυσκολευτηκαμε παρα πολυ για να βρουμε τους ρυθμους μας. Η μικρη ηταν μονιμα αφηρημενη και ξεχνουσε. Ευτυχως ομως η δασκαλα μας ειναι πολυ καλη και το ξεπερασαμε σιγα σιγα με την βοηθεια της αυτο. Οσο προχωρουσε ο καιρος η μικρη ειχε βρει τον δικο της ρυθμο οσον αφορα τα μαθηματα και τα διαβασματα. Αγχωνοταν να τα κανουμε ολα και να τελειωσουμε γρηγορα για να παιξει μετα και ηθελε να ειναι επιμελης και να την λεει η κυρια μπραβο. Σιγα σιγα ομως οσο οι απαιτησεις μεγαλωνουν και μπαινουν σε αρκετα δυσκολα για την ηλικια τους μαθηματα τοσο η ορεξη της για το διαβασμα εχει πεσει. Προχθες ειχαμε ενα κατεβατο απο λεξεις που αρχιζαν απο Φ και με δυσκολη ορθογραφια και αρνιοταν να τις μαθει. Χθες μου εβγαλε την πιστη μεχρι να διαβασει την αναγνωση γιατι βαριοταν.
Τα δικα μου νευρα τσαταλια (χαχα) Αχ νευριαζω πολυ ευκολα οταν διαβαζουμε με την μικρη. Γιατι ειδικα τωρα τελευταια δεν εχει καθολου ορεξη και καθομαστε στο γραφειο 1 και 2 ωρες μεχρι να τελειωσουμε τα μαθηματα και ολο με κλαματα τα κανει. Χθες πραγματικα ειχα συγχιστει παρα πολυ βασικα αγχωνομαι γιατι θελω να παει στο σχολειο παντα διαβασμενη. Ομως μηπως τελικα πρεπει να ειμαι πιο χαλαρη?
Χθες με πηρε τηλεφωνο η μαμα της κολλητης της μικρης μου και ηταν μεσα στα νευρα της και αυτην. Μου λεει της εσκισα το φυλλαδιο γιατι καθομασταν μια ωρα και δεν εγραφε τιποτα μονο το μουτζουρωνε και εγω λεει πανω στα νευρα μου της το εσκισα.
Τελικα πως πρεπει να αντιδρουμε οταν εχουμε φτασει στα ορια μας... Οι φωνες δεν ειναι καλες το ξερω πως μπορουμε να ελεγξουμε τα νευρα μας??

Οσο αφορα τωρα την προοδο της κορης μου. Θα ηταν ψεμα να πω οτι δεν ειμαι ευχαριστημενη. Το μικρο μου εχει κανει μεγαλη προοδο απο την αρχη της χρονιας. Διαβαζει τωρα κανονικα βεβαια κολλαει σε καποια σημεια οταν εχει 2 συμφωνα μαζι και δεν ξερει πως να τα προφερει. Οσο αφορα στο γραψιμο της οταν οι λεξεις δεν εχουν δυσκολη ορθογραφια τα καταφερνει μια χαρα.
Στα μαθηματικα νομιζω οτι τα κανουν ολα πολυ γρηγορα. Εφτασαν μεχρι το 50 και αρχισαν να κανουν προσθεσεις 10 αδες 10 αδες αλλα αυτο ηταν ενα μαθημα μετα εφυγαν απο αυτο μπηκαν τωρα σε αφαιρεσεις μεχρι το 10. Μηπως καθονται πολυ λιγο σε ενα μαθημα και δεν μπορουν ετσι να το εμπεδωσουν????

Θα ηθελα πολυ να ξαναρχισουμε αυτο το θεμα ετσι για να αρχισουμε να χαλαρωνουμε λιγο και ισως τα δουμε τα πραγματα απο αλλη οπτικη γωνια. ΘΑ χαρω να ακουσω τις δικες σας εμπειριες.

marag
06-02-11, 18:07
Καλησπέρα και από εμένα
Nantia καλά έκανες και επανεφερες το θέμα γιατί είχαμε χαθεί
Λοιπόν τα δικά μας νέα τώρα .
Η δασκάλα μας είναι πολύ καλή αλλά νομίζω ότι είναι αργή .Στη γλώσσα μόλις μπήκαμε στο δεύτερο βιβλίο και στα μαθηματικά έχουμε κάνει μέχρι τον αριθμό 20 , μόνο προσθέσεις
Από το μικρό δεν έχω κανένα πρόβλημα ,στο σπίτι κάθετε και διαβάζει μόνος του ,και όταν τελειώσει κάνω εγώ τον έλεγχο και του λέω να γράψει την ορθογραφία για να δούμε αν την έχει μάθει
Στην ορθογραφία δε κάνει λάθη ,αν εξαιρέσεις 2 φορές που μόλις είδα το τετράδιο πήγα να πάθω συγκοπή .
Στην ανάγνωση τα πάει καλά , για να πούμε ότι το ξέρει καλά [χωρίς να γκομπιαζει] διαβάζει το μάθημα 5 φορές
Αυτά τα δικά μας νέα

valiagz
06-02-11, 19:08
Γεια σας και απο εμενα...για να ειμαι ειλικρηνης το διαβαζμα το εχει αναλαβει ο αντρας μου μια και εγω ασχολουμε με την μικροτερη!μια χαρα τα παμε και εμεις...βεβαια ειχε γινει δουλεια απο νωρις ετσι δεν αντιμετωπηζουμε ιδιαιτερα προβληματα.....

Γιάννης74
12-02-11, 22:42
Κάθε μεσημέρι, εγώ κρατάω το μωρό και η σύζυγός μου διαβάζει το πρωτάκι... (το δευτεράκι διαβάζει μόνο του)
Η περιγραφή της Νάντιας είναι σαν ν' ακούω την γυναίκα μου...!!
Οι φωνές και οι απειλές δεν λείπουν...Τα νεύρα τσατάλια και τα λοιπά...

Κατά τ' άλλα πάμε καλά. Μάθαμε πλέον να διαβάζουμε. Με την κυρία τα έχουμε βρει (στην αρχή είχαμε ένα σχετικό προβληματάκι...). Ο μικρός είναι καλός αν και πολύ ζωηρός και κουραστικός...

Βέβαια συζητάμε για την γλώσσα και τα μαθηματικά! Διότι μουσική δεν έχει μάθει και τίποτα (εκτός από το κλειδί του σολ...) και στην πληροφορική έχει μάθει μόνο να παίζει παιχνίδια.

Εικαστικά δεν το συζητάμε! Είμαστε πρώτοι!!

elenik
13-02-11, 01:16
Τα δικα μας νεα.
Τα γραμματα μας ειναι αναλογα την διαθεση του. Υπαρχουν φορες μου μενω αφωνη απο τρομο :mrgreen:
Αναγνωση αν και κανουμε πολυυυυ ωρα τα παει καλα. Το διαβαζει 4-5 φορες βεβαια.
Μαθηματικα ειναι το μονο που δεν εχουμε θεμα.

Αυτο που με απασχολει ειναι τα φυλαδια. Τους δινει ο δασκαλος ενα φυλλαδιο με ενα κειμενο και απο κατω ερωτησεις. Συνηθως το διαβαζει εκεινος αλλα αν εχει πολλα...:mrgreen:
Η απορια μου ειναι η εξης. Στις ερωτησεις απο κατω (ρωτανε σχετικα με το κειμενο) πρεπει να του λεω γραμμα γραμμα τις λεξεις ή να του δειξω που το λεει. Αν αφησω να την γραψει μονος του (χωρις να του δειξω που το λεει) παθαινω εγκεφαλικο (εστελνε --> εστεν :shock:).
Εσας?

kiknaki
14-02-11, 01:03
elenik μια από τα ίδια και εμείς με τις απαντήσεις. Αν την αφήσω μόνη της γράφει τις λέξεις όπως τις καταλαβαίνει η ίδια άσε που πρέπει να τις λέω και με ποιο "ι", "ο", "ε" γράφονται. Δράμα η κατάσταση.

Αλλά πως μπορούμε να απαιτούμε από τα παιδιά να γράφουν προτάσεις ως και μικρές εκθέσεις ενώ ακόμη δεν ξέρουν να διαβάζουν καλά. Εγώ μόνο τα βρίσκω όλα αυτά υπερβολικά?Πείτε μου βρε κορίτσια να ξέρω..

Η δικιά μας κατάσταση έχει ως εξής:
Αντιμετώπιζουμε κάποιες δυσκολίες σε ορθογραφία(:-?) και ανάγνωση που ελπίζω με υπομονή να προσπεράσουμε. Μαθηματικά δεν έχουμε απολύτως κανένα πρόβλημα.
Γνώμη μου είναι οτι δεν φταίνε τα παιδιά μας αλλά ο γρήγορος ρυθμός και το μεγάλο φόρτωμα εργασιών.
Βρισκόμαστε στη μέση του γ' τεύχους εργασιών στα μαθηματικά και είναι μόλις Φεβρουάριος στην γλώσσα προχωράμε κανονικά θα έλεγα αλλά τα πράγματα δυσκόλεψαν και εκεί αφού έχει σημαντική αύξηση στην ύλη της καθημερινής ανάγνωσης κυρίως αλλά και ορθογραφίας.
Με όλα αυτά χάνουμε κάπου την μπάλα και τρέχουμε για να τα προλάβουμε όλα.

Nantia
14-02-11, 10:48
κοριτσια τι φυλλαδιο ειναι αυτο που σας δινει? Που ακριβως βρισκεστε στην γλωσσα? Δηλαδη τους ζηταει η δασκαλα να γραφουν προτασουλες?????
Καλα γιαννη74 ενα απο τα ιδια στην πληροφορικη ολο παιχνιδια παιζουν. Ξερετε ποια ειναι η υλη της πληροφορικης για παιδακια πρωτης δημοτικου????? Αν ηταν να παιζουν παιχνιδια γιατι εβαλαν ολοκληρο μαθημα στην πρωτη δημοτικου??? Μου κανει φοβερη εντυπωση....
Και η δικια μου στα εικαστικα πρωτη!!!! (καλλιτεχνικη φλεβα το παιδακι μου χαχα)

Γιάννης74
14-02-11, 14:31
Για την ύλη της πληροφορικής: Επειδή το έψαξα λίγο, βρήκα αυτό: http://www.manesisnews.gr/10-11/Πληροφορική%20στο%20Δημοτικό%20Σχολείο.pdf

Περιττό να σας πω ότι δεν γνωρίζει τίποτα από όλα αυτά... Αντιθέτως, γνωρίζει μόνο:
1) Να ανοίγει τον υπολογιστή
2) Να ανοίγει τον Internet explorer
3) Να γράφει friv στην αρχική σελίδα που έχω (www.google.gr (http://www.google.gr))
4) Να παίζει ότι μπορείτε να φανταστείτε.... και
5) Να κλείνει τον υπολογιστή...

:rolleyes::rolleyes:

kiknaki
14-02-11, 19:50
κοριτσια τι φυλλαδιο ειναι αυτο που σας δινει? Που ακριβως βρισκεστε στην γλωσσα? Δηλαδη τους ζηταει η δασκαλα να γραφουν προτασουλες?????

Στη δική μας περίπτωση οι ερωτήσεις συνήθως βρίσκονται μέσα στο βιβλίο μαθητή ή στο ανθολόγιο. Τα φυλλαδία κατά κύριο λόγο που παίρνουμε αραιά και που έχουν να κάνουν με ασκησούλες γραμματικής και συντακτικού.

Ολυμπία_
14-02-11, 20:17
Η δικια μας ειναι λιγο πισω.Τωρα μονο ξεκινουν το 2ο βιβλιο στην γλωσσα.Μαθηματικα τελειωσαν το 2ο τετραδιο εργασιων.
Καθε μερα εχουν μια φωτοτυπια με ασκησεις στην γλωσσα, μια στα μαθηματικα, αναγνωση ,ορθογραφια μερικες λεξεις η καποια προτασουλα και μεχρι τωρα ειχαν και μια σελιδα στον "Γραφουλη" αλλα τωρα το τελειωσαν και αυτο.
Νομιζω οτι απο αυτη την εβδομαδα θα αρχισουν πιο δυσκολα πραγματα και αυτο με ανησυχει, οχι γιατι η μικρη δεν τα καταφερνει αλλα γιατι μεχρι να συγκεντρωθει με εχει κανει εξαλη.
Σημερα καναμε 3 ωρες για να γραψει 2 φωτοτυπιες!!!!!!!!

elenik
15-02-11, 03:37

Kατι φωτοτυπιες τους δινει. 1 καθε μερα γλωσσα και ΣΚ 2-3 (1 Μαθηματικα - 2-3 Γλωσσα)
Πχ εχει ενα κειμενο 1/2 σελιδα και απο κατω ρωταει: Ποιος εκανε αυτο? ΠΟυ πηγαν διακοπες? κλπ
και εκεινα γραφουν αλλα συντασοντας ολοκληρη προταση και οχι ξερα εκει. Πχ Ο ταδε πηγε εκει. Πηγαν διακοπες στο....
Αχχχ. Μιλαμε ζορι η αναγνωση.:-? Σημερα παλι σκοτωθηκαμε . Τσιριδα εγω :oops: αν δεν θες να μαθεις γραμματα να σταματησουμε το σχολειο :oops: (αυτο μου ηρθε) και γενικα ενταση.

Κουραστηκα . Η ζωη μας ειναι πια δουλεια, δουλειες σπιτιου,καυγας να κατσει να διαβασει και διαβασμα . Ουτε μια παιδικη χαρα δεν προλαβαινουμε να παμε ουτε καν να παιξουμε.

Και βλεπω και τον Γιαννακη να τραβολογαει να παιξουμε , να κανουμε κατι αλλα... αδυνατώ.... δεν υπαρχει χρονος :cry:

Nantia
15-02-11, 13:19
Kαλημερα σας,
γιαννη 74 ευχαριστω για την υλη πληροφορικης που μας εδωσες την εχω εκτυπωσει ηδη και αυριο πρωι πρωι θα παω στον δασκαλο να δω τι θα μου πει.

Χθες αρχισε και η δικια μου να γραφει προτασουλες. Τους εδωσε η κυρια 3 λεξεις και να κανουν με αυτες μια ή 3 προτασουλες. Μπορω να πω αν και τρομαξα στην ιδεα οταν σας διαβασα που λεγαται οτι τα παιδια σας γραφουν προτασουλες, δεν μας δυσκολεψε αυτο καθολου.

Μανουλες κουραγιο αντε που θα παει θα τελειωσει η χρονια (χαχα)......

demi
15-02-11, 13:41
Γεια σας και απο εμενα...για να ειμαι ειλικρηνης το διαβαζμα το εχει αναλαβει ο αντρας μου μια και εγω ασχολουμε με την μικροτερη!μια χαρα τα παμε και εμεις...βεβαια ειχε γινει δουλεια απο νωρις ετσι δεν αντιμετωπηζουμε ιδιαιτερα προβληματα.....

καλα μην χτυπστε αλλα επειδη ειμαι πολυ ψυχωτικη με το θεμα τι εννοεις οτι εγινε απο πριν δουλεια?
στο νηπιο η το καλοκαιρι πριν την πρωτη?

valiagz
15-02-11, 13:44
καλα μην χτυπστε αλλα επειδη ειμαι πολυ ψυχωτικη με το θεμα τι εννοεις οτι εγινε απο πριν δουλεια?
στο νηπιο η το καλοκαιρι πριν την πρωτη?και στο νηπιο αλλα και μαθημα μεσα απο το παιχνιδι με τον αντρα μου......βιβλια με δραστηριοτητες και πολυ βοηθησε και το kidpaidia,στο pc....το οποιο του αρεσε παρα πολυ!

kiknaki
15-02-11, 17:13
Χμμμ είναι 5 το απόγευμα και η δικιά μου τώρα αποφάσισε οτι πρέπει να διαβάσει.:rolleyes:
Και τι δεν θα έδινα για να έχω ένα απόγευμα ελεύθερο από διαβάσματα..έχουμε κλειστεί μέσα στο σπίτι επειδή διαβάζει πάντα μετά τις 5.

valiagz
15-02-11, 17:36
εμεις παμε ολοημερο και η αληθεια ειναι οτι ερχετε γραμενος οποτε γινετε επαναληψη μονο και ελενχος...φυσικα μαθαινουμε και ορθογραφια!

zunix
01-03-11, 21:58
Χαθήκαμε λιγάκι, πώς πάνε τα πρωτάκια σας;
Σε εμάς ο δάσκαλος αρρώστησε (Η1Ν1) και έχουμε χάσει 2 εβδομάδες μαθημάτων και είμαστε στο "Για τ' αγγελάκια του ουρανού". Οι αναπληρωτές δάσκαλοι τους έκαναν μόνο επαναλήψεις. Τα πρωτάκια σας σε ποιο κεφάλαιο είναι; Στα μαθηματικά είμαστε στο κεφάλαιο 39.
Τι λέτε είμαστε αρκετά πίσω;

kiknaki
01-03-11, 23:48
Πόσο μου άρεσε αυτό το μάθημα "Για τα αγγελάκια του ουρανού"!!!
Το αγαπημένο μου..το έμαθε μέσα σε 10 λεπτά και άψογα.:lol:

Εμείς είμαστε λίγο πιο μπροστά απο εσάς στη γλώσσα, 4~5 μαθήματα μόνο. Στα μαθηματικά όμως μόλις τελειώσαμε το γ'τεύχος.

Nantia
02-03-11, 09:43
καλα εσεις πολυ τρεχετε ή εμεις παμε πολυ αργα...(χαχα)
Τα δικα μας στη γλωσσα ειναι στο μπ και στα μαθηματικα μολις χθες μπηκαν στο 2ο τευχος.

Anastasia
02-03-11, 12:48
Και εμείς μια από τα ίδια στο μπ και στα μαθηματικά μπήκαμε στο β τεύχος. Είμαι αρκετά ευχαριστημένη αλλά δεν ξέρω θα προλάβουμε να βγάλουμε την ύλη;

Nantia
02-03-11, 12:53
Και εμείς μια από τα ίδια στο μπ και στα μαθηματικά μπήκαμε στο β τεύχος. Είμαι αρκετά ευχαριστημένη αλλά δεν ξέρω θα προλάβουμε να βγάλουμε την ύλη;

Anastasia μου μηπως τα παιδια μας πανε και στο ιδιο σχολειο???:lol::lol::lol:

zunix
03-03-11, 22:06

Ευχαριστώ όλες για την ενημέρωση. Απ' ότι βλέπω οι ρυθμοί μας είναι σχετικά καλοί. Όσο για την ύλη, ισχύει το ότι η β΄ είναι επανάληψη της α΄ τάξης ή έχουν αλλάξει τα πράγματα από όταν πηγαίναμε εμείς σχολείο;

valiagz
05-03-11, 08:07
Και εμείς μια από τα ίδια στο μπ και στα μαθηματικά μπήκαμε στο β τεύχος. Είμαι αρκετά ευχαριστημένη αλλά δεν ξέρω θα προλάβουμε να βγάλουμε την ύλη;και εμεις μια απο τα ιδια....μπηκαμε στο β τευχος στα μαθηματικα και στη γλωσσα στο "ευ" η ευχη!

Ολυμπία_
05-03-11, 13:38
Φοβομουν οτι εμεις ειχαμε μεινει πολυ πισω αλλα τελικα βλεπω οτι οι περισσοτεροι ειμαστε πανω κατω στα ιδια.
Εμεις ειμαστε στο τσ στη γλωσσα και στο μαθημα 37 στα μαθηματικα.
Μια ανηψια μου ομως σε αλλο σχολειο εκαναν τα γγ-γκ πριν απο τουλαχιστον ενα μηνα οταν εμεις ειμασταν ακομα 2-3 μαθηματα πριν το τελος του 1ου τευχους.
Που νομιζετε οτι οφειλετε αυτη η διαφορα?
Τα τρεχει ο δασκαλος μονο και μονο για να βγαλει την υλη, η τα παιδια στο τμημα ειναι ξεφτερια και μπορουν και προχωρουν τοσο γρηγορα?

valiagz
05-03-11, 13:40
δεν μπορει να ειναι 25 παιδια ξεφτερια....αρα μαλλον τρεχει πολυ γρηγορα!για εμενα δυστυχως!

EvaBar
05-03-11, 19:25
Κάθε μεσημέρι, εγώ κρατάω το μωρό και η σύζυγός μου διαβάζει το πρωτάκι... (το δευτεράκι διαβάζει μόνο του)
Η περιγραφή της Νάντιας είναι σαν ν' ακούω την γυναίκα μου...!!
Οι φωνές και οι απειλές δεν λείπουν...Τα νεύρα τσατάλια και τα λοιπά...

Κατά τ' άλλα πάμε καλά. Μάθαμε πλέον να διαβάζουμε. Με την κυρία τα έχουμε βρει (στην αρχή είχαμε ένα σχετικό προβληματάκι...). Ο μικρός είναι καλός αν και πολύ ζωηρός και κουραστικός...

Βέβαια συζητάμε για την γλώσσα και τα μαθηματικά! Διότι μουσική δεν έχει μάθει και τίποτα (εκτός από το κλειδί του σολ...) και στην πληροφορική έχει μάθει μόνο να παίζει παιχνίδια.

Εικαστικά δεν το συζητάμε! Είμαστε πρώτοι!!

Το μάθημα της μουσικής στην Α δημοτικού έχει πλεον βιβλίο το οποίο εισάγει τα παιδιά στις βασικές μουσικές έννοιες μέσω του παιχνιδιού. Ως εκπαιδευτικός μουσικής πρέπει να πω πως το βιβλίο είναι αρκετά καλό αλλά απο μόνο του σαφως δεν ειναι επαρκές. Πλαντως ειναι ενας καλός μπουσουλας.

nikol_te
05-03-11, 19:55
Αγαπητες μαμαδες,με ολο το σεβασμο, μηπως ανησυχειτε κ αγχωνεστε υπερβολικα οσον αφορα την υλη κ το ποσο γρηγορα πηγαινει ο καθε δασκαλος?στην αρχη καθε χρονιας,ολοι οι δασκαλοι,παιρνουμε ενα ημερολογιο σχολικου ετους κ κανουμε ενα προγραμματισμο υλης,με βαση τις αργιες.Οταν ομως μπεις στην ταξη, επειδη εχεις να κανεις με παιδια κ οχι με ρομποτακια, ισως αυτος ο προγραμματισμος αλλαξει καπως. Αυτη η αλλαγη, οφειλεται κυριως στο ποσο ¨τραβαει¨το τμημα.Αν σου τυχει καλο τμημα, προχωρας συμφωνα με τον προγραμματισμο που εκανες.Αν τα παιδια σου εχουν πολλα κενα κ δεν προχωρανε,κανεις μια γερη επαναληψη της προηγουμενης ταξης για 2'3 εβδομαδες ή στην περιπτωση της πρωτης, αν τα παιδια ειναι ανωριμα καθυστερεις να μπεις στο βιβλιο.Ειδικα στην πρωτη,η υλη βγαινει οτι κ να γινει!!Μη συγκρινετε τους ρυθμους των διαφορων τμηματων, γιατι παιζουν μεγαλο ρολο τα παιδια.
Φιλικα

nikol_te
05-03-11, 19:59
δεν μπορει να ειναι 25 παιδια ξεφτερια....αρα μαλλον τρεχει πολυ γρηγορα!για εμενα δυστυχως!

Και ομως αυτο γινεται!Εγω φετος απο τα 22 παιδακια που εχω,μονο ενα δεν μπορει να ανταποκριθει κ του κανω ενισχυτικη διδασκαλια 3 φορες την εβδομαδα. Πρωτη φορα μου τυχαινει τετοιο τμημα!!Ειναι ολα τους ξεφτερια!:grin::grin:

kiknaki
06-03-11, 16:08
Στη δική μας περίπτωση και μιας και είμαστε πολύ μπροστά στα μαθηματικά θα σας πω τι ακριβώς συμβαίνει.
Η δασκάλα μας είπε οτι βρήκε ένα πολύ καλό τμήμα στα μαθηματικά και γι'αυτό προχωράει με αυτόν τον ρυθμό.
Άλλωστε το ίδιο πράγμα είχε πει και η νηπιαγωγός μας πέρυσι.
Και αυτό είναι διασταυρωμένο αφού με τις περισσότερες μητέρες γνωρίζομαι αρκετά καλά και όλες μου λένε οτι στα μαθηματικά δεν έχουν πρόβλημα.
Η δασκάλα λοιπόν αποφάσισε να έχει τετοιο ρυθμό αφού βρήκε πρόσφορο έδαφος και απο την άλλη για να κάνουμε πολλές επαναλήψεις από τώρα ως το τέλος της χρονιάς ώστε τα παιδιά να εμπεδώσουν πολύ καλά τα μαθηματικά. Άλλωστε όλοι γνωρίζουμε οτι η επανάληψη είναι η μήτηρ της μαθήσεως.
Θέλει τα παιδιά να είναι πολύ καλά προετοιμασμένα για την επόμενη χρονιά αφού τα μαθηματικά της Β'Δημοτικού είναι και κακογραμμένα και δύσκολα.

Αντίθετα στην γλώσσα νομίζω οτι προχωράμε με κανονικούς ρυθμούς αν φανταστείτε οτι υπήρξαν φορές που κάναμε το ίδιο μάθημα και 4~5 φορές λόγω απουσίας της δασκάλας.

Γιάννης74
13-03-11, 00:04
Ευχαριστώ όλες για την ενημέρωση. Απ' ότι βλέπω οι ρυθμοί μας είναι σχετικά καλοί. Όσο για την ύλη, ισχύει το ότι η β΄ είναι επανάληψη της α΄ τάξης ή έχουν αλλάξει τα πράγματα από όταν πηγαίναμε εμείς σχολείο;

Όχι δεν νομίζω ότι η Β' είναι επανάληψη της Α'...
Ο δικός μου έχει μάθει πλέον προπαίδεια, πτώσεις, κλίνει, κάνει πράξεις με 2ψήφιους πιο πολύπλοκες...

Γενικά εγώ έχω πάθει πλάκα! Έτσι όπως πάει, μέχρι την έκτη θα έχουνε μάθει και τα ολοκληρώματα!!! Στο Γυμνάσιο τι θα κάνουν;; :confused:

elenik
13-03-11, 01:33
Στο Γυμνάσιο τι θα κάνουν;;
κοπανες :lol::lol:

kiknaki
13-03-11, 22:03
;;
κοπανες :lol::lol:

:lol::lol::lol::lol:

Αλήθεια ξέρατε οτι υπάρχει και 4ο τεύχος εργασιών στα μαθηματικά?
Εγώ όχι. Νόμιζα οτι με το τέλος του 3ου είχαμε ξεμπερδέψει και θα κάναμε επαναλήψεις αλλά προχθές μου έφερε η κόρη και το 4ο.
Αμάν πια πόσα μαθηματικά ακόμη.Δεν φαντάζομαι να έχει και 5ο?

zunix
13-03-11, 22:40

Εγώ όχι. Νόμιζα οτι με το τέλος του 3ου είχαμε ξεμπερδέψει και θα κάναμε επαναλήψεις αλλά προχθές μου έφερε η κόρη και το 4ο.
Λες;
:shock::shock::shock::lol::lol:

Όχι δεν νομίζω ότι η Β' είναι επανάληψη της Α'...
Ο δικός μου έχει μάθει πλέον προπαίδεια, πτώσεις, κλίνει, κάνει πράξεις με 2ψήφιους πιο πολύπλοκες...

Μου έκανες την καρδιά περιβόλι... Σα να είχε δίκιο μια φίλη που το καλοκαίρι πριν το παιδί της πάει στη Β΄τάξη του μάθαινε την προπαίδεια... Αλήθεια το 'Χάχανα και λάχανα' με την προπαίδεια σε τραγουδάκια βοηθάει καθόλου αν ξέρει κανείς;

elenik
15-03-11, 01:03

Μαθηματικα θα το αντεξω.
Γλωσσας ομως...:?

kiknaki
15-03-11, 15:26
Μαθηματικα θα το αντεξω.
Γλωσσας ομως...:?

Καλά αυτό θα είναι εφιάλτης!

marag
17-03-11, 09:35
Εμείς τη Τρίτη είχαμε ενημέρωση γονέων
Η δασκάλα μου είπε τα καλύτερα για το γιόκα μου και είμαι τρελή από χαρά [ χαζομαμαααα ]

http://www.myemoticons.com/images/work-school/school-studying/students.gif

Nantia
17-03-11, 11:18
[QUOTE=marag;1949246]Εμείς τη Τρίτη είχαμε ενημέρωση γονέων
Η δασκάλα μου είπε τα καλύτερα για το γιόκα μου και είμαι τρελή από χαρά [ χαζομαμαααα ]

Μπραβο στο γιο σου μαραγκ....... Εμεις μαλλον το κοβω την αλλη βδομαδα να εχουμε ενημερωση.:lol:

Nantia
17-03-11, 11:19
Κικνακι τι εχει το 4 ο τευχος εργασιων στα μαθηματικα????

kiknaki
17-03-11, 22:41
Εισαγωγή στον πολλαπλασιασμό, διαίρεση.
Οι αριθμοί μεχρι το 100, πρόσθεση και αφαίρεση τους.
Εισαγωγή στη συμμετρία.

Αυτά τα ωραία Νάντια μου.

Ολυμπία_
18-03-11, 20:46
Εμεις σημερα ενημερωθηκαμε για την προοδο των παιδιων μας.Ευτυχως η δασκαλα ειναι πολυ ευχαριστημενη με τη Μαρια μας και μονο στο τετραδιο παραγωγης γραπτου λογου μου ειπε οτι πρεπει να προσπαθει να γραφει λιγο περισσοτερες λεπτομερειες.
Η δασκαλα φυσικα ηταν ενημερωμενη για τον "ερωτα" της κορης μου με ενα συμμαθητη της.Εσας τα παιδακια σας ασχολουνται με "ερωτες" η η δικια μας, μας προεκυψε πολυ,.... συναισθηματικη ...να το πω.

kiknaki
18-03-11, 22:08
Πλάκα έχουν τα μικρά όταν αναφέρονται σε έρωτες και λουλούδια.
Η δικιά μου αγάπησε πέρσι έναν συμμαθητή της αλλά φέτος πήγε δημοτικό και τον έχασε..Είναι κατά ένα χρόνο μικρότερος.:lol:
Φέτος δεν μου έχει αναφέρει τίποτα, δεν αγαπάει κανέναν, λέει. Είναι πιστό το καμάρι μου..:lol:

ΛΕΝΑ_Π
19-03-11, 22:57
Η δασκαλα φυσικα ηταν ενημερωμενη για τον "ερωτα" της κορης μου με ενα συμμαθητη της.Εσας τα παιδακια σας ασχολουνται με "ερωτες" η η δικια μας, μας προεκυψε πολυ,.... συναισθηματικη ...να το πω.

κατ΄αρχην γειας κι απο μενα!! ειχα πολυ καιρο να μπω κ σας πετυχα τωρα...

Ολυμπια ο γιος μου ειναι ερωτευμενος με την ιδια απο το προνηπιο.......
πανε σε διαφορετικα σχολεια απο περσυ ΑΛΛΑ ειναι ακομα ερωτευμενος.... ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ επαναλαμβανω.....

Ολυμπία_
20-03-11, 18:02
Λενα, πολυ σταθερος χαρακτηρας ο γιοκας σου, μπραβο του καλε!!
Κικνακι, εμενα η δικια μου περσυ αγαπουσε αλλον και φετος εχει αλλαξει τρεις(!!!).
Με τον τελευταιο ομως εχουν κολλησει.Μεχρι και ραβασακια ανταλλασουν με ορκους οτι δεν θα προδωσουν ο ενας τον αλλο ποτε!!!!!.Αστα να πανε.
Απο την μια γελαω αλλα απο την αλλη αρχιζω και εκνευριζομαι γιατι αντι να κατσει να διαβασει καθεται και γραφει ραβασακια και ζωγραφιες με καρδουλες!!!!
Και ακομα δεν ειναι 6,5 χρονων.Στα 16 δηλαδη τι θα κανει???

kiknaki
22-03-11, 00:56
Με τον τελευταιο ομως εχουν κολλησει.Μεχρι και ραβασακια ανταλλασουν με ορκους οτι δεν θα προδωσουν ο ενας τον αλλο ποτε!!!!!.Αστα να πανε.
Απο την μια γελαω αλλα απο την αλλη αρχιζω και εκνευριζομαι γιατι αντι να κατσει να διαβασει καθεται και γραφει ραβασακια και ζωγραφιες με καρδουλες!!!!
Και ακομα δεν ειναι 6,5 χρονων.Στα 16 δηλαδη τι θα κανει???

Ολυμπία μου με τον εκνευρισμό σου το ξέρεις οτι γίνεσαι εμπόδιο σε έναν έρωτα μεγάλο?:lol::lol:
Εδώ υπάρχει ένας έρωτας μεγάλος κι εσύ μιλάς για κάτι πράγματα μικρα (μαθηματα) :lol::lol:
Πάντως το διασκεδάζω με τους παιδικούς "έρωτες". Εμένα η δικιά μου πέρσι ήρθε μια μέρα μες την τρελή χαρά γιατί τη ζητησε σε γάμο!:shock::lol:

marag
22-03-11, 08:59
Εμένα πέρυσι ηρθε και μου είπε ο η Κ τον φίλησε στο στόμα
- Καλέ ,πότε ? που? Του λέω εγώ
- Στο διάλλειμα μαμά ,στην αυλή
-και δε σας είδε η δασκάλα
- Όχι με στρίμωξε πίσω από τη κολόνα ! http://yoursmiles.org/tsmile/kiss/t4850.gif

ΛΕΝΑ_Π
22-03-11, 11:49
τα παιδακια μας εχουν ξεφυγει......
προπερσυ με εβαλε κ του αγορασα κρεμαστο κ αλυσιδα για τα γενεθλια της......
Της τα πηγαμε στο σπιτι μαζι με ανθη!!!!!!!! Ακομα μου κραταει μουτρα γιατι δεν της πηραμε ενα δαχτυλιδακι ρε μαμα!!!

elenik
24-03-11, 01:10
Απο φιλιες πως πανε? Εμενα μουρμουραει οτι δεν τον παιζουν. :-(

marag
24-03-11, 09:19
Εμένα πάλι μουρμουράει γιατί τον τραβολογάνε και τα αγόρια και τα κορίτσια για να παίξουν μαζί του

3girls
29-03-11, 19:32
Εμένα πάλι η κόρη μου, παρα το οτι απαγορεύεται να δει τηλεόραση τις καθημερινές, μου έρχεται κάθε μέρα "διαβασμένη" στην Πάττυ (χορός, τραγούδια κλπ.) Πριν κάμποσες μέρες μου είχε διαμαρτυρηθεί οτι δεν την παίζουν τα άλλα κορίτσια, γιατί αυτά έχουν κάνει το συγκρότημα LAs Divinas ή όπως αλλιώς λέγεται.

Nantia
30-03-11, 10:31
Aπορω πως προλαβαινουν τα αλλα παιδακια να δουν και τηλεοραση καθημερινες. Εμεις ειμαστε διαρκως στο τρεξιμο. Αυτο με την παττυ ομως εχει παραγινει... Τελος παντων.

Σημερα εχουμε στο σχολειο ενημερωση γονεων απο τους δασκαλους. Αν και ξερω πανω κατω τι θα μου πει η δασκαλα μας αυτην ομως η μερα μου θυμιζει εντονα τοτε στα χρονια μας που περναμε εμεις βαθμους και ηταν μια μερα γεματη αγωνια και κλαματα (χαχα) και ετσι δεν θελω καθολου να ερχεται. Και μετα ειναι και το αλλο να μωρε θελεις το δικο σου παιδι να ειναι το καλυτερο να ακους παντα καλα λογια κλπ κλπ κλπ Αλλα τελικα η ζωη δεν ειναι ετσι και αυτο το θελω το δικο μας καλο θα ειναι σιγα σιγα να το διωξουμε απο πανω μας. (κανω πολλες προσπαθειες για αυτο).... Οπως επισης κανω πολλες προσπαθειες να ελεγχω τα νευρα μου οταν διαβαζω την μικρη μου. Αντε να δουμε θα τα εχω καταφερει μεχρι το τελος της χρονιας>?????

Ολυμπία_
30-03-11, 20:28
Ναντια, οταν διαβαζα το μηνυμα σου ηταν σαν να το ειχα γραψει εγω.
Ειχα κι εγω αγχος οταν πηγα για την ενημερωση απο τη δασκαλα και μετα γελαγα μονη μου γιατι σκεφτομουν αν αγχωνομαι τωρα τι θα κανω στο γυμνασιο η στο λυκειο.
Τι σου ειπε η δασκαλα για τη μικρη σου?Ολα καλα?

Εχεις δικιο παντως.Δεν ειναι δυνατον να ειναι τα παιδια μας πρωτα σε οτι και αν ασχοληθουν, παρολο που ολες οι μαμαδες θα το θελαμε παρα πολυ.

Βεβαια αυτο δεν ισχυει για την κορη μου, γιατι ε ι ν α ι η καλυτερη μαθητρια που περασε ποτε απο το σχολειο της, θα ειναι η καλυτερη στις ξενες γλωσσες οταν θα αρχισει, ειναι η πρωτη στην ενοργανη που πηγενει και φυσικα ειναι το ομορφοτερο κοριτσι του Ρεθυμνου,το εξυπνοτερο και το δημοφιλεστερο......και μετα.....ξυπνησα.

Ας ειναι καλα τα παιδακια μας και ας μην ειναι τα καλυτερα σε τιποτα. Φτανει να ειναι ευτυχισμενα στη ζωη τους και ας μαθουμε εμεις να μετριαζουμε τις προσδοκιες μας.

Α, και αν βρεις τον τροπο να μη νευριαζεις , παρακαλω πες μου τον και σε μενα.
Φιλια σε ολες τις μανουλες και τα μαθητακια μας

Nantia
31-03-11, 10:12
Oλυμπια μου με εκανες και γελασα εισαι φοβερη!!!!!

Και ναι λοιπον αυτα που νομιζα οτι θα ακουσω απο την δασκαλα δεν τα ακουσα. (και ευτυχως δηλαδη). Πιστευα οτι θα μου ελεγε οτι η μικρη μου ξεχναει ειναι διαρκως αφηρημενη μπερδευει τα γραμματακια κλπ κλπ κλπ. (καλε τι μανα ειμαι??? Μα σε μενα ετσι ειναι.)

Αλλα με μεγαλη μου εκπληξη και χαρα ακουσα απο το στομα της δασκαλας μας οτι η μικρη ειναι παρα πολυ καλη. Διαβαζει με ευκολια και πολυ καλα μαλιστα συμμετεχει στο μαθημα και ειναι πολυ καλο παιδι............. Κου κουβα κουκουβα εγω μετα ολο το απογευμα μεχρι και το βραδυ........

Οταν γυρισα στο σπιτι η μικρη με περιμενε με αγωνια (το μικρο μου ειχε αγχωθει παρα πολυ) την πηρα αγκαλιτσα και της ειπα οτι πηρε Αριστα (χαχα). Πηρε τοσο μεγαλη χαρα η μικρουλα μου. Της υποσχεθηκα οτι θα παρουμε μαζι ενα δωρακι γιατι το αξιζει που προσπαθει τοσο πολυ.

3girls
01-04-11, 11:52
Αυτό με τα νεύρα την ώρα που τη διαβάζω, το φοβάμαι και εγώ. Βέβαια να εκφράσω και τη διαφωνία μου στην ισοπέδωση των βαθμών. Δεν λέω να είναι με το υποδεκάμετρο, ας κάνουν για παράδειγμα "παιχνίδι" με τα θαυμαστικά στο βαθμό ή/και με τα αυτοκόλλητα. Αυτό το λέω γιατί, όταν έχει γεμίσει το τετράδιο με σβησίματα, καθώς δεν είναι συγκεντρωμένη, και της λέω οτι τώρα αυτό δεν θα αρέσει στη δασκάλα εκείνη είναι σίγουρη οτι θα της βάλει άριστα με αυτοκόλλητο και θαυμαστικά.

Ολυμπία_
01-04-11, 19:03
Αληθεια , πως βαθμολογουν οι δασκαλες σας?
Εμας βαζει ΑΡΙΣΤΑ μονο οταν η ασκηση ειναι ολοσωστη.Αν εχουν ξεχασει οτιδηποτε , οπως ενα τονο η μια τελεια τους βαζει μπραβο.
Μπραβο βαζει μεχρι 3 λαθη απ΄οτι εχω καταλαβει και μετα παει στο πολυ καλα.
Τωρα καποιες φορες βαζει και αυτοκολητα στο Αριστα, αλλα δεν εχω καταλαβει ποτε.
Μηπως οταν το γραπτο ειναι ομορφο και αισθητικα?

jannis
07-05-11, 18:13
κορίτσια τι ημερομηνία τελιώνει η σχολική χρονιά φέτος για τα παιδιά της πρώτης (δεν έχω εγώ παιδι στην 1η έχει μια φίλη μου και θέλω να κανονίσουμε ένα ταξίδι)
Ευχαριστώ

emmaki
07-05-11, 18:34
κορίτσια τι ημερομηνία τελιώνει η σχολική χρονιά φέτος για τα παιδιά της πρώτης (δεν έχω εγώ παιδι στην 1η έχει μια φίλη μου και θέλω να κανονίσουμε ένα ταξίδι)
Ευχαριστώ

Για τα παιδιά (δημοτικού και νηπιαγωγείου) πάντα η σχολική χρονιά τελειώνει 15 Ιουνίου και ξεκινά 11 Σεπτεμβρίου (εκτός αν πέφτουν ΣΚ οπότε πάνε στην πιο κοντινή εργάσιμη)

jannis
07-05-11, 19:56
ρωτάω ειδικά για φέτος που 13 είναι του αγίου πνεύματος και διερωτάμαι αν θα πάνε στις 14 και 15.

emmaki
07-05-11, 19:59
ρωτάω ειδικά για φέτος που 13 είναι του αγίου πνεύματος και διερωτάμαι αν θα πάνε στις 14 και 15.

Κανονικά πρέπει να πάνε. Τώρα αν έρθει κάποια διαταγή τελευταία εβδομάδα (γαιτί συνηθίζονατι αυτά στο υπουργείο μας)....
Κανονικά το σχολέιο τελειώνει 15 ιουνίου.....

kel
07-05-11, 20:00
15 του μηνος δινουν τα ενδεικτικα. Αρα 14 ειναι η τελευταια μερα για τα παιδια. Ισως κανουν γιορτουλα ή κατι τετοιο αναλογα το σχολειο