PDA

Επιστροφή στο Forum : ΥΨΗΛΟΣ ΠΥΡΕΤΟΣ:ποσο να περιμενω πριν παω γιατρο?

Λιζα Ν.
10-09-10, 13:15
2η μερα που η μικρη εχει 38,5 πυρετο ακατεβατο, χωρις αλλα συμπτωματα, και γκρινια φυσικα...
Πηρα τον παιδιατρο, εχει καιρο να μας δει, μας ειπε να περιμενουμε αλλη μια μερα...
Κι αν ειναι κατι σοβαρο??? Εσας, σε ποσες μερες σας λεει οτι πρεπει να δει τα μωρακια σας?
Τι μπορει να ειναι? Σερνεται καμμια ιωση στην Ελλαδα? Ειμαστε 10 μερες εδω.

vatraxaki
10-09-10, 13:21
περαστικα σας!!!
κι εμεις μια απο τα ιδια σημερα ομως εγω θα τον παω στην γιατρος μας γιατι ερχαιτε σ/κ.
συνηθως λενε 3 24ωρα κι αν δεν πεσει ο πυρετος τοτε πας να το δει ο γιατρος παντως ιωση ειναι κυκλοφορουν αρκετες!

supermama
10-09-10, 13:21
βασικα χαλαρωσε. 38,5 ειναι ναι ενας ''καλος''πυρετος αλλα οχι ετσι οπως το περιγραφεις. τα δικα μου χτυπανε 40αρια και. ποσο ειναι το μικρο σου? θελω να πω αν ειναι μεγαλουτσικο δε δειχνει κατι αλλο? πονο σε καποιο σημειο ας πουμε? συμφωνω με το γιατρο σου. συνηθως οτι και να ειναι μετα 2 μερες ειναι ξεκαθαρο ακομα και απο μια εξεταση. εμενα μια φορα στο τοσο το κανουν αυτο και μετα ετσι ξαφνικα εξαφανιζετε.. κανε υπομονη και δωσε μονο κανενα απλο αντυπηρετικο. ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο. φιλια και μη πανικοβαλεσε

eleana82
10-09-10, 13:26
και η δικια μου πριν απο κανα 15 μερες ειχε υψηλο πυρετο εφτασε μεχρι 39, τελικα φωναξαμε το γιατρο στο σπιτι μετα απο δυο μερες, και μας ειπε αμυγδαλιτιδα, μας εδωσε και αντιβιωση!!η δικια μου ειχε πολυ γκρινια και δεν μου ετρωγε καθολου!!!
παντως περαστικα σας και μην πανικοβαλεσε!!

christine06
10-09-10, 13:31
Αχ Λιζάκι...πόσο σε καταλαβαίνω...
τα διαστήματα μεταξύ των αντιπυρετικών αραιώνουν ή παραμένουν σταθερά?
Αν αραιώνουν είναι ένδειξη ότι περνάει....αν πάλι όχι εγώ θα έλεγα σήμερα να την πας...καθότι έρχεται ΣΚ. Να δει το λαιμό και τα αυτάκια της μήπως χρειαστεί αντιβίωση. Προφανώς όμως είναι ιωσούλα, όσο για τον πυρετό το 38,5 δεν είναι πάρα πολύ για παιδάκια. Εμείς συνήθως κάνουμε πάνω από 39. Περαστικά!!

Λιζα Ν.
10-09-10, 14:13
Δεν αραιωνουν τα διαστηματα, ανεβαινει πριν περασει το 5ωρο που μας ειπε αναμεσα στις δοσεις...
Πηρα τηλ και η γραμματεας του, ειπε οτι δεν χρειαζεται να παω σημερα!
Εχει καμμια κανενα καλο παιδιατρο, Χαλανδρι και περιχωρα? Αν ειναι να καλεσω καποιον αλλον, σε λιγες μερες εχει παλι ταξιδι.

christine06
10-09-10, 14:19
Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Και να μη χρειάζεται εσύ μπορεί να θέλεις να το πας για να είσαι ήσυχη. Δε θέλει να σου κλείσει ραντεβού??
Μακάρι να ήξερα παιδίατρο αλλά είμαι Θεσσαλονίκη. Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση που έλειπε η δικιά μου η παιδίατρος την είχα πάει στα επείγοντα μια ιδιωτικής κλινικής. Άλλωστε δεν είναι κάτι σοβαρό...μπορείς να το πας σε όποια κλινική έχει παιδίατρο που εφημερεύει. (αυτό για να γλυτώσεις την ταλαιπωρία του δημόσιου).

Access
10-09-10, 14:54
η δικιά μας είναι στο πάτημα Χαλανδρίου Λίζα αν θές σου στέλνω με π.μ το τηλέφωνο της

Λιζα Ν.
10-09-10, 14:57
η δικιά μας είναι στο πάτημα Χαλανδρίου Λίζα αν θές σου στέλνω με π.μ το τηλέφωνο της

Ευχαριστω AGE! Αν μπορεις σε παρακαλω στειλε μου πμ.

Γατουλα
10-09-10, 15:18
αφου δεν αραιωνει ο πυρετος καλο να σας δει!
ετσι περιμενα αρχες του χρονου, 3η μερα με πυρετο ο Β και 39αρια
καθυσηχαστικη αυτη, θα περασει κλπ κλπ
τον παω σε αλλον (ετυχε να αλλαζω παιδιατρο λογω ΤΕΒΕ)
Πυωδη αμυγδαλιτιδα τελικα!!!!
ψηθηκε 3 μερες ο κακομοιρης

G.STONE
10-09-10, 15:46
Και ο δικός μου που αρρώστησε τη προηγούμενη εβδομάδα έκανε 38,5 πυρετό για τρείς μέρες που όμως με το depon έπεφτε για αρκετές ώρες. Είχε και φοβερές διάρροιες...

agg3liki
10-09-10, 15:55
και εμας συστήνει να τη δει αν το 2ο 24ωρο παραμενει υψηλός πυρετός. Και όταν δεν υπάρχει αλλο σύμπτωμα εκτός του πυρετού (μπούκωμα, καταρροή κτλ) τότε σίγουρα να τα βλέπει γιατρός

Γατουλα
10-09-10, 15:59
αν δεν εχει δηλαδη αλλα συμπτωματα , ειναι πιο υποπτο???

christine06
10-09-10, 16:12
Ναι γιατί μπορεί να είναι ωτίτιδα ή αμυγδαλίτιδα. Επίσης κοιτάμε αν το μωρό όταν δεν έχει πυρετό είναι κεφάτο ή όχι. Αν και τότε είναι υποτονικό πάμε στο γιατρό.

vera
10-09-10, 16:32
Χωρις να θελω να σας τρομαξω απλα για να το χετε υποψη σας, ασχετα με το θεμα της Λιζας, θα σας πω τι μου πε προχθες μια γνωστη. Το 7 μηνων μωρακι της ξυπνησε τη νυχτα κι εδειχνε να πονουσε, τεντωνονταν και κλωτσουσε. Η μαμα το πηρε να κοιμηθουν μαζι. Οταν ξυπνησε το μωρο ειχε πυρετο , υποθετω τουλαχιστον 39, γιατι εφυγε καρφι για το νοσοκομειο, οπως τη συμβουλευσε ο γιατρος.

Εκει ανακαλυψαν οτι το μωρο ειχε παθει εγκολεασμο του εντερου, δεν ξερω να το εξηγησω ακριβως, θυμαμαι ομως οτι μου χε πει η παιδιατρος ειναι απο τις παρενεργειες του εμβολιου γαστρεντεριτιδας. Το εντερο ειχε γυρισει ολο, το μωρο ειχε αφυδατωθει στο στομα, και ειχαν δημιουργηθει λεμφαδενες στην κοιλια που φραξανε το εντερο. Θα πεθαινε αν δεν το προλαβαιναν και του εκαναν αναταξη εντερου. Στο τσακ γλυτωσε το χειρουργειο.

Καπως ετσι μου τα πε. Θεωρουν οτι το επαθε απο καποια ιωση που δεν εβγαλε συμπτωματα και δημιουργησε αυτους τους λεμφαδενες. (ειχε κανει το εμβολιο γαστρεντεριτιδας πριν 2 μηνες δεν ξερω αν μετα απο τοσο καιρο μπορει να κανει τετοια παρενεργεια, θα ρωτησω την παιδιατρο). Λενε οτι ειναι σπανιο αλλα συμβαινει σε μωρα 6 με 12 μηνων.

Εχετε το υποψη αν δειτε τετοια ανησυχητικα σημαδια να το κοιταξετε μην εφησυχαστειτε, εμενα με τρομαξε αρκετα.

stzirou
10-09-10, 16:47
Έχω 2 παιδιά, 6 & 5 χρονών. Αντιλαμβάνομαι την ανησυχία όλων των μητέρων αλλά ψυχραιμία. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Δεν χρειάζεται όλες να θυμώμαστε τις πικρές στιγμές, δικές μας και μη... Κάποιες νέες μητέρες ταυτίζονται με κάθε τι που ακούνε!! Ιατρικώς και μόνον ιατρικώς τα βιβλία λένε: 3 ημέρες περιμένεις πριν πας στον γιατρό, αρκεί το μωρό να είναι ευδιάθετο και να τρώει κάπως καλά όταν πέφτει ο πυρετός. Εάν πάλι μία νέα μητέρα θέλει να αισθανθεί καλά η ίδια ότι έκανε ότι μπορούσε για το μωρό καλό είναι να επιμείνει σε ραντεβού με παιδίατρο.

stzirou
10-09-10, 16:50
αν δεν εχει δηλαδη αλλα συμπτωματα , ειναι πιο υποπτο???

υπάρχουν ιώσεις χωρίς συμπτώματα και δεν είναι απαραίτητα ωτίτιδες ή αμυγδαλίτιδες. Τα 2 παιδιά μου έχουν περάσει αρκετές τέτοιες. Κάποεις φορές τα συπτώματα εμφανίζονται λίγο αργότερα ως "ξέσπασμα" της ίωσης (δική μου παρατήρηση στα παιδιά μου)

christine06
10-09-10, 16:57
υπάρχουν ιώσεις χωρίς συμπτώματα και δεν είναι απαραίτητα ωτίτιδες ή αμυγδαλίτιδες. Τα 2 παιδιά μου έχουν περάσει αρκετές τέτοιες. Κάποεις φορές τα συπτώματα εμφανίζονται λίγο αργότερα ως "ξέσπασμα" της ίωσης (δική μου παρατήρηση στα παιδιά μου)

Θα συμφωνήσω γι' αυτό και είπα ότι μπορεί να είναι ωτίτιδα ή αμυγδαλύτιδα. Παρόλα αυτά με 2 μέρες πυρετό, χωρίς άλλα συμπτώματα, που ανεβαίνει ανά 4ωρο - 5ωρο εγώ θα πήγαινα στο γιατρό.
Αν μη τι άλλο αν είναι κάτι από τα δύο να μην ταλαιπωρείται άλλη μια μέρα το μωρό. Εννοείται βέβαια ότι και αυτά δεν είναι κάτι τραγικό...μια αντιβίωση και περνάνε. Και φυσικά δε χρειάζεται να πανικοβάλλουμε τις νέες μανούλες;)

stzirou
10-09-10, 17:14
Αν μη τι άλλο αν είναι κάτι από τα δύο να μην ταλαιπωρείται άλλη μια μέρα το μωρό. Εννοείται βέβαια ότι και αυτά δεν είναι κάτι τραγικό...μια αντιβίωση και περνάνε. Και φυσικά δε χρειάζεται να πανικοβάλλουμε τις νέες μανούλες;)[/QUOTE]

με όλο το σεβασμό... η αντιβίωση είναι για σημαντικές περιπτώσεις και όχι για μία απλή ίωση. Τα παιδιά δεν ταλαιπωρούνται περισσότερο απ΄ ότι οι μεγάλοι. Εμένα τα παιδιά μου δεν έχουν πάρει αντιβίωση ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ εδώ και 6 & 5 χρόνια αντίστοιχα ;) αλλά επέλεξα να ταλαιπωρηθώ τη νύχτα με ξενύχτια και δροσερά μπανάκια για 1 χρόνο περίπου. Έτσι τώρα σπάνια αρρωσταίνουν.:D

agg3liki
10-09-10, 17:18
Αν μη τι άλλο αν είναι κάτι από τα δύο να μην ταλαιπωρείται άλλη μια μέρα το μωρό. Εννοείται βέβαια ότι και αυτά δεν είναι κάτι τραγικό...μια αντιβίωση και περνάνε. Και φυσικά δε χρειάζεται να πανικοβάλλουμε τις νέες μανούλες;)

με όλο το σεβασμό... η αντιβίωση είναι για σημαντικές περιπτώσεις και όχι για μία απλή ίωση. Τα παιδιά δεν ταλαιπωρούνται περισσότερο απ΄ ότι οι μεγάλοι. Εμένα τα παιδιά μου δεν έχουν πάρει αντιβίωση ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ εδώ και 6 & 5 χρόνια αντίστοιχα ;) αλλά επέλεξα να ταλαιπωρηθώ τη νύχτα με ξενύχτια και δροσερά μπανάκια για 1 χρόνο περίπου. Έτσι τώρα σπάνια αρρωσταίνουν.:D[/QUOTE]

στην ωτίτιδα και στην αμυγδαλίτιδα νομίζω ότι αναφέρεται όπου συνήθως δίνουν αντιβίωση. στην απλή ίωση ελάχιστοι γιατροί πλεόν δίνουν αντιβιώσεις

stzirou
10-09-10, 17:24
για ωτίτιδα και λοιπά οκ η αντιβίωση (αν και παρατηρείται ότι κάποιες φορές δημιουργείται μία ευαισθησία στα μωρά όταν ξεκινάνε αντιβίωση για τέτοιους λόγους)... Α! μάλλον θα σοκάρω πολλές μανούλες εάν πω ότι δεν έχουν περάσει τα παιδιά μου τίποτα από αυτά γιατί κάνουν ... ομοιοπαθητική! :shock::idea:
Πάντως, όπως και να έχει, για να είμαστε εντός θέματος: εάν υπάρχει άγχος από τη μαμά και επειδή έρχεται Σ/Κ καλό είναι να πάει στον παιδίατρο!

Λιζα Ν.
11-09-10, 13:25
Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις...
Εχθες τελικα δεν βρηκα γιατρο να ερθει σπιτι. Μου ειπαν οτι δεν χρειαζοταν αλλα αν ειχα αγχος, να περναγα απο εκει, αλλα δεν ηθελα να τη βγαλω εξω και να περιμενω, μην ταλαιπωρηθει χειροτερα.

Τελικα εχει ακομα πυρετο, αλλα πιο αραια. Το κακο ειναι οτι αρχισε να βηχει :(. Μου ειπαν να την κρατησω σπιτι και πολλα υγρα κλπ αλλο ενα 24ωρο και βλεπουμε, σερνεται ιωση με πυρετο μαλλον αυτο εχουμε.

Αν καμμια αλλη εχει παρομοια συμπτωματα, να ξερει οτι μαλλον αυτο θα ειναι.

Aeriko
11-09-10, 19:54
Εδώ! Εμείς. Ξεκινήσαμε με καταρροή και βήχα και μας ανέβασε πυρετό που τη νύχτα γίνεται χειρότερος. Μέσα στη μέρα τη βγάλαμε με δεκατάκια... Depon και μπανάκια και πολύ υπομονή :)

mmdad
12-09-10, 10:17
Εχθες τελικα δεν βρηκα γιατρο να ερθει σπιτι. Μου ειπαν οτι δεν χρειαζοταν αλλα αν ειχα αγχος, να περναγα απο εκει, αλλα δεν ηθελα να τη βγαλω εξω και να περιμενω, μην ταλαιπωρηθει χειροτερα.

Τελικα εχει ακομα πυρετο, αλλα πιο αραια. Το κακο ειναι οτι αρχισε να βηχει :(. Μου ειπαν να την κρατησω σπιτι και πολλα υγρα κλπ αλλο ενα 24ωρο και βλεπουμε, σερνεται ιωση με πυρετο μαλλον αυτο εχουμε.

Λιζα περαστικα σας. Ελπιζω σημερα η μικρη να ειναι καλυτερα. Λοιπον γενικα οι γιατροι λενε οτι πας μετα απο 3 μερες. Ειδικα στο Βελγιο δεν βρισκεις παιδιατρο στο τηλεφωνο εκτως απο τις ωρες που δουλευει η γραμματεια τους (αφηνεις μυνημα και ισως σου τηλεφωνισουν). Συνηθως σου προτινουν να πας στα επειγοντα, αυτα τουλαχιστον εφημερευουν/διανυκτερευουν καθε μερα σε ολα τα νοσοκομια οπου σε βλεπει γενικης ιατρικης αλλα παλι αν δεν εχει περασει το τριημερο δεν κανουν κατι...

agg3liki
12-09-10, 12:04

Περαστικά σας, αυτή την ίωση περάσαμε κ εμείς κ ο βήχας ξεκίνησε λίγες μέρες μετά τον πυρετό κ κράτησε αρκετές μέρες, πάνω από βδομάδα. ευτυχώς δεν μας έκανε κάτι άλλο. Πολύ φυσιολογικό ορό για να ρευστοποιούνται οι βλένες.

aleca
12-09-10, 12:41
να πω και εγω ρε κοριτσακια μια που προσφατα περασαμε δυο βαρβατες ιωσεις.....εννια μηνων ο μικρος και ειχε αμυγδαλιτιδα με 40 .4 πυρετο, τρεις μερες ακατεβατο. Αντιβιωση δεν πηρε, την τεταρτη μερα αρχισε να περναει τηνπεμπτη μερα ηταν σουπερ. Κανενα αλλο συμπτωμα δεν ειχε ....Και πριν καμια εβδομαδα διαρροιες και πυρετο 39. Ο πυρεος κρατησε μια μερα αλλα οι διαρροιες 3 με4.....
Εγω τα παιδια μου δεν τα παω στο γιατρο σε τετοιες περιπτωσεις γιατι πιστευω οτι ο γιατρος δε μπορει να κανει πολλα πραγματα τις πρωτες 2-3 μερες....
Αντιβιωση δεν εχω δωσει στον μεγαλο μου που ειναι 4.5 χρονων, όλα τα ωεχει ξεπερασει με αντιπυρετικα απλως. Το ιδιο σκοπευω να κανω και με το μικρο, Θεου θελοντος.
Σημαδια που με καθησυχαζουν όταν εχουν πυρετο ειναι η ορεξη για φαι, η καλη διαθεση οταν πεφτει ο πυρετος και φυσικα το ότι πεφτει ο πυρετος με αντιπυρετικο....εστω για λιγο....
Τωρα, φυσικο ειναι να επιφυλασσομαι και γενικα να προσεχω χιλιες φορες παραπανω για περιεργα συμπτωματα, ουτως ωστε αν δω κατι υποπτο να ενημερωσω τον ντοκ.;)
Περαστικα στα αρρωστα μωρακια

agg3liki
12-09-10, 16:12
να πω και εγω ρε κοριτσακια μια που προσφατα περασαμε δυο βαρβατες ιωσεις.....εννια μηνων ο μικρος και ειχε αμυγδαλιτιδα με 40 .4 πυρετο, τρεις μερες ακατεβατο. Αντιβιωση δεν πηρε, την τεταρτη μερα αρχισε να περναει τηνπεμπτη μερα ηταν σουπερ. Κανενα αλλο συμπτωμα δεν ειχε ....Και πριν καμια εβδομαδα διαρροιες και πυρετο 39. Ο πυρεος κρατησε μια μερα αλλα οι διαρροιες 3 με4.....
Εγω τα παιδια μου δεν τα παω στο γιατρο σε τετοιες περιπτωσεις γιατι πιστευω οτι ο γιατρος δε μπορει να κανει πολλα πραγματα τις πρωτες 2-3 μερες....
Αντιβιωση δεν εχω δωσει στον μεγαλο μου που ειναι 4.5 χρονων, όλα τα ωεχει ξεπερασει με αντιπυρετικα απλως. Το ιδιο σκοπευω να κανω και με το μικρο, Θεου θελοντος.
Σημαδια που με καθησυχαζουν όταν εχουν πυρετο ειναι η ορεξη για φαι, η καλη διαθεση οταν πεφτει ο πυρετος και φυσικα το ότι πεφτει ο πυρετος με αντιπυρετικο....εστω για λιγο....
Τωρα, φυσικο ειναι να επιφυλασσομαι και γενικα να προσεχω χιλιες φορες παραπανω για περιεργα συμπτωματα, ουτως ωστε αν δω κατι υποπτο να ενημερωσω τον ντοκ.;)
Περαστικα στα αρρωστα μωρακια

την αμυγδαλίτιδα όμως γιατρός δεν τη διέγνωσε? συνεπώς πάμε στο γιατρό αλλά φροντίζουμε ο γιατρός που έχουμε επιλέξει να μη μας φορτώνει περιττά φάρμακα.

aleca
13-09-10, 04:30
την αμυγδαλίτιδα όμως γιατρός δεν τη διέγνωσε? συνεπώς πάμε στο γιατρό αλλά φροντίζουμε ο γιατρός που έχουμε επιλέξει να μη μας φορτώνει περιττά φάρμακα. Την αμυγδαλιτιδα την διεγνωσε ο γιατρος οταν ηταν στην αναρρωση, μια που ειχα μια υπονοια οτι ποναει και το αυτι του και πηγα να τον τσεκαρει. Ημουν ομως πιο ηρεμη μια που ειχε περασει και ο μεγαλος πριν λιγες μερες ιδια ιωση (ιδια συμπτωματα) και για αυτο ημουν πιο χαλαρη ;)...δεν ειπα ποτε να μην πατε στο γιατρο απλα εγραψα εγω τι κανω...μου φανηκε περιεργο που για αμυγδαλιτιδα και αλλες ιωσεις δινουν τοσο ευκολα αντιβιωτικα.
Οπως και να εχει ομως πιστευω οτι συνηθως η μαμα ενστικτωδως ξερει ποτε το παιδι περναει μια απλη ιωσουλα και ποτε ειναι κατι πιο σοβαρο.

Λιζα Ν.
13-09-10, 09:40
Παιδια για το βηχα δεν εχετε δωσει ποτε τιποτα σε παιδι ηλικιας 13 μηνων οπως η κορη μου? Το ρωτω διοτι διαβασα σε πολλα ποστ παραπανω οτι το αφηνετε να περασει. ΟΚ για το συναχι κλπ αλλα με το βηχα τι γινεται?

Ενω δεν εχει πυρετο 2η μερα σημερα, ολη νυχτα εκλαιγε, ειχε μπουκωμενη μυτη, βραχναδα και πολυ βηχα. Λεω σημερα να παω να την ακροαστουν τουλαχιστον, αν και μου ειπαν αν δεν εχει πυρετο ειναι καλα :confused:

Aeriko
13-09-10, 09:58
Για το βήχα συνήθως της δίνω prospan. Σε αυτή την ίωση δεν της δώσαμε τίποτα. Μόνο Depon

agg3liki
13-09-10, 10:30
Παιδια για το βηχα δεν εχετε δωσει ποτε τιποτα σε παιδι ηλικιας 13 μηνων οπως η κορη μου? Το ρωτω διοτι διαβασα σε πολλα ποστ παραπανω οτι το αφηνετε να περασει. ΟΚ για το συναχι κλπ αλλα με το βηχα τι γινεται?

Ενω δεν εχει πυρετο 2η μερα σημερα, ολη νυχτα εκλαιγε, ειχε μπουκωμενη μυτη, βραχναδα και πολυ βηχα. Λεω σημερα να παω να την ακροαστουν τουλαχιστον, αν και μου ειπαν αν δεν εχει πυρετο ειναι καλα :confused:

της έχω δώσει spiropent και τώρα που είχαμε τα ίδια με σας και όταν ήταν 9 μηνών. Και καλά βοηθά να μην "σταθούν" οι βλένες στους πνεύμονες. Για το μπούκωμα μόνο τη νύχτα μου είχαν πει otrivin σταγόνες, μια φορά τις εχω βάλει γιατί είναι λίγο βαριές. όλα αυτά όμως θα πρέπει να σου τα συστήσει ο γιατρός σου. Για το βήχα εάν ακούς να "βράζει" στο στ'ηθος να πας οπωσδήποτε στο γιατρό. τα ακροαστικά δεν συνοδεύονται πάντα από πυρετό, μερικές φορές ακολουθούν τον πυρετό. Κ εγώ όταν έμεινε ο βήχας μόνο πήγα στο γιατρό.

aleca
13-09-10, 15:49
Λιζα Ν., εχει τυχει να δωσω σπιροπεν και εχει τυχει και να μην δωσω τιποτα. Αναλογα πως ακουω το μωρο....Το αφηνω κανα δυο μερες , αν το δω και χειροτερευει του δινω σπιροπεν....Γενικα το σπιροπεν ειναι πιο ελαφρυ απο αερολιν....
Για το μπουκωμα και την καταρροη δεν δινω τιποτα, μονο ορό και σηκωνω και λιγο την κουνια για να μπορει να κοιμαται το βραδυ. Στο μεγαλο βοηθουσε θυμαμαι και ο υγραντηρας. Στο μικρο ακομη δεν εχουμε κανει γερο μπουκωμα για να τον τσεκαρω.

mesastoura
16-09-10, 15:37
...
...
Γιατί το θεωρείς καλό σημάδι αυτό;(ότι πέφτει ο πυρετός με αντιπυρετικό;)

Δείτε και αυτό Πόνος, βήχας, πυρετός; Θαυμάσια! (http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artid=165192&dt=27/03/2005)

καθώς και αυτό http://en.wikipedia.org/wiki/Fever#Usefulness, οπότε έτσι ίσως καταλήξετε να μετριάσετε τα αντιπυρετικά στο ελάχιστο δυνατό.

Διάβασα και για τους σπασμούς (http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=3&id=64&st=2)περισσότερες λεπτομέρειες που δεν γνώριζα.

Λιζα Ν.
16-09-10, 15:44
Η αληθεια ειναι, οτι ολα μας τα συμπτωματα εκτος πυρετου, τα εμφανισαμε αφου επεσε ο πυρετος. Ομως και ο γιατρος ο,τι γραφει η aleca μας ειπε.
Ακομα με ιωσουλα ειμαστε, λεω ειμαστε γιατι κολησα κι εγω και ειμαι σπιτι με αδεια. Ειχα τρια χρονια να αρρωστησω! Εχει επιδημια λεει.
περαστικα σε ολες τις ομοιοπαθουσες.

aleca
16-09-10, 16:03
Γιατί το θεωρείς καλό σημάδι αυτό;(ότι πέφτει ο πυρετός με αντιπυρετικό;)
.
Γιατι τα παιδακια μου εχουν παρει απο τη μανουλα και ανεβαζουν πυρετους συνηθως πανω απο 40! :sad:....Αν το σαραντα και κατι πεφτει με αντιπυρετικο λεει ο ντοκ δεν ειναι κατι επικινδυνο, συνηθως.
Εννοειται ότι κατω απο 38 δεν θα δωσω αντιπυρετικο...όπως επισης αποφευγω και το πονσταν που ειναι λιγοτερο ακινδυνο...αλλα ειναι δυνατον να μη δωσω σε ενα παιδακι αντιπυρετικο που κανει τοσο υψηλους πυρετους???
του πεφτει λιγο, τρωει, εχει καλη διαθεση, ηρεμει και η μανουλα που το βλεπει ζωηρο :) και ξανα μανα τα ιδια!

mesastoura
16-09-10, 16:23
Πραγματικά δεν ξέρω αν είναι καλό ή όχι να πέφτει ο πυρετός. Αναρωτιέμαι γιατί το λέει ο γιατρός... Δεν ξέρω γιατί είναι υπάρχουν περιπτώσεις που το αντιπυρετικό πιάνει και άλλες που αργεί ή κάνει ελάχιστα πράγματα. Είναι η αρρώστια βαρβάτη; είναι ο οργανισμός δυνατός και "αντιστέκεται" στο αντιπυρετικό;
Από προσωπική εμπειρία προ 2 ετών με αμυγδαλίτιδα, προτιμούσα να παίρνω 1/4 της δόσης παρά αυτό το κάτω/πάνω που με ταλαιπωρούσε και ίδρωνα (γδύσιμο/ντύσιμο).

Πιστεύω πως όταν το παιδί είναι άρρωστο πρέπει να κάνει όπως αισθάνεται, δηλαδή συνήθως να είναι ξάπλα στο κρεβάτι. Με το αντιπυρετικό ξεγελάμε την φύση, το παιδί σηκώνεται παίζει, τρέχει κλπ, και οι δυνάμεις του οργανισμού δεν πάνε εκεί που πρέπει.
Προσωπικές ίσως περίεργες απόψεις.
Επίσης, μιας και είμαι της εναλλακτικής θεραπευτικής, αυτά που γράφει η wiki (δείτε παραπάνω) σχετικά με την χρησιμότητα ότι ίσως ... εγώ πιστεύω ότι σχεδόν σίγουρα ισχύουν.

Φυσικά επηρεασμένος και από την θεωρία των επιπέδων της υγείας του Βυθούλκα (http://www.vithoulkas.com/content/view/1912/lang,el/) όπου αναφέρει τον πυρετό σαν σημαντικό κριτήριο.

christine06
16-09-10, 16:45
mesastoura, για να καταλάβω λίγο τι λες.....
εννοείς να αφήνουμε τα παιδιά μας με πυρετο? Να μη δίνουμε αντιπυρετικά?
Να αφήνουμε το παιδί με 40 βαθμούς να ψήνεται??
Αυτό λέγεται εναλλακτική θεραπευτική??

agg3liki
16-09-10, 16:45
[QUOTE=mesastoura;1703399]Γιατί το θεωρείς καλό σημάδι αυτό;(ότι πέφτει ο πυρετός με αντιπυρετικό;)

και εγώ το θεωρώ καλό σημάδι. νομίζω (μπορεί κ να είναι άσχετο) ότι αν ο πυρετός πέφτει με αντιπυρετικό σημαντικά, είναι ένδειξη ότι δεν υπάρχει επιπλοκή (λοίμωξη) και ότι είναι ιογενής φύσεως οπότε δεν χρειάζεται ιδιαίτερη αντιμετώπιση. Κ εγώ όταν είμαι με το μωρό αφήνω τον πυρετό να "κάνει τη δουλειά του" κ δεν δίνω αντιπυρετικά μέχρι και 38μισό. όταν όμως είμαι στη δουλειά νιώθω πιο ασφαλής να πάρει ντεπόν από το 38.

agg3liki
16-09-10, 16:49
mesastoura, για να καταλάβω λίγο τι λες.....
εννοείς να αφήνουμε τα παιδιά μας με πυρετο? Να μη δίνουμε αντιπυρετικά?
Να αφήνουμε το παιδί με 40 βαθμούς να ψήνεται??
Αυτό λέγεται εναλλακτική θεραπευτική??

φαντάζομαι ότι εννοεί ότι "ο πυρετός δεν είναι ο εχθρός είναι ο σύμμαχος του οργανισμού ενάντια στον ιό ή το μικρόβιο".

christine06
16-09-10, 16:54
φαντάζομαι ότι εννοεί ότι "ο πυρετός δεν είναι ο εχθρός είναι ο σύμμαχος του οργανισμού ενάντια στον ιό ή το μικρόβιο".

Οκ αυτό το γνωρίζουμε όλοι....αλλά δεν έχει λογική να αφήνεις ένα μωρό με 39 και 40 πυρετό. Ρίξε τον πυρετό και όταν ο οργανισμός θα είναι έτοιμος (η ίωση θα κάνει τον κύκλο της) ο πυρετός απλά δε θα ξανανέβει.

loukomamy
16-09-10, 16:55
Ο δικός μου έκανε πυρετό όλο το Σαβ/Κυρ απο 37,8-38,7. Είχε καλή διάθεση, έτρωγε λίγο φαγητό και δεν του εδωσα καθόλου αντιπυρετικό όλη την ημέρα, παρά μόνο το βράδυ που κοιμήθηκε για να περάσει καλή νύχτα. Με τον γιατρό δε μίλησα καν, αφου δε μου έδωσε την εντύπωσε οτι πόναγε κάπου. Είχε πυρετό, μυξούλες, και τα γνωστά.

Φυσικά δεν ξέρω αν θα λειτουργούσα με τον ίδιο τρόπο αν έβλεπα κανένα 40άρι....

Προσωπικά είμαι της άποψης οτι το αντιπυρετικό πρέπει να δίνεται οταν έχει ήδη αρχίσει να πέφτει ο πυρετός. Ετσι, ο οργανισμός του παιδιού παλεύει μόνος του την ίωση και τον πυρετό και δε μένει άπραγο το ανοσοποιητικό.

Γενικά με τα φάρμακα είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτική...

loukomamy
16-09-10, 17:00
Οκ αυτό το γνωρίζουμε όλοι....αλλά δεν έχει λογική να αφήνεις ένα μωρό με 39 και 40 πυρετό. Ρίξε τον πυρετό και όταν ο οργανισμός θα είναι έτοιμος (η ίωση θα κάνει τον κύκλο της) ο πυρετός απλά δε θα ξανανέβει.

Αν το μωρό μου είχε 39 πυρετό αλλά καλή διάθεση (έχω δει μωρά με 39 πυρετό να πηδάνε και να παίζουν!!!) δε θα του έδινα αντιπυρετικό.

Θα προτιμούσα να του δωσω φάρμακο το βράδυ (που ελέγχεται δυσκολότερα και γενικά ο πυρετός ανεβαίνει) αφου θα του έκανα πρώτα ένα χλιαρό μπανάκι.

Φυσικά ο κάθε γονιός έχει τον τρόπο του. Οπως και το κάθε παιδί αντιδρά διαφορετικά στον πυρετό και κατ' εμένα το παιδάκι και η διαίσθησή μας μας οδηγεί στο πώς θα πράξουμε.

christine06
16-09-10, 17:02
Ούτως ή άλλως τα αντιπυρετικά δεν τα δίνουμε στο 37 ούτε καν στο 38 πολλές φορές. Μιλάμε για υψηλό πυρετό. Εύχομαι να μη βρεθείς στη θέση που λες loukomamy αλλά αν το παιδάκι σου τύχει να ανεβάσει 39 και 39,5 πίστεψέ με το αντιπυρετικό θα το δώσεις!

Λιζα Ν.
16-09-10, 18:18
Α, εγω ειμαι της κλασικης σχολης και φαινεται. Αντιπυρετικο λενε, απο 38 και πανω κι αυτο κανω.

Βασικα ασχετο, με εξετασε σημερα γιατρος και μου ειπε οτι μαλλον εχω ιγμοριτιδα και εχω χ... πανω μου. Δεν κανει να κανω αξονικη που μου ειπε ουτε να παρω αντιβιωση, θηλαζω... :(

Access
16-09-10, 18:33
Α, εγω ειμαι της κλασικης σχολης και φαινεται. Αντιπυρετικο λενε, απο 38 και πανω κι αυτο κανω.

Βασικα ασχετο, με εξετασε σημερα γιατρος και μου ειπε οτι μαλλον εχω ιγμοριτιδα και εχω χ... πανω μου. Δεν κανει να κανω αξονικη που μου ειπε ουτε να παρω αντιβιωση, θηλαζω... :(
αντιβιώσεις υπάρχουν και συμβατές με τον θηλασμό μάθε την δραστική ουσία ή την ονομασία και δες εδώ
http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

τό θέμα αναφέρει ακτινογραφία αλλά αναφέρονται και στην αξονική

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=24634

περαστικά

Λιζα Ν.
16-09-10, 19:09
αντιβιώσεις υπάρχουν και συμβατές με τον θηλασμό μάθε την δραστική ουσία ή την ονομασία και δες εδώ
http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

τό θέμα αναφέρει ακτινογραφία αλλά αναφέρονται και στην αξονική

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=24634

περαστικά

να σαι καλα!

και ο παθολογος ηταν καθετος! να της δωσω ξενο ελεγε. Μετα απο τοσο κοπο, με τπτ.

Θα παω να παρω δευτερη γνωμη πριν παω να κανω εξετασεις.

Το μονο που με ανησυχει εινα οτι ουτε το παιδι ειναι καλυτερα, ενω ο παιδιατρος τη Δευτερα μας ειχε πει οτι σε 1-2 μερες θα της περναγε. Δεν εχει πια πυρετο, αλλα εχει καταρροη, βηχα και γκρινια. Ελπίζω να μην εχει κι αυτη ιγμοριτιδα! :(

Aeriko
16-09-10, 19:12
Θα σε καθησυχάσει αν σου πω ότι αν είναι η ίδια ίωση με τη δική μας την είχαμε από την Παρασκευή και σήμερα μόνο είναι λίγο καλύτερα με τον βήχα και την καταρροή. Εγώ δε που την κόλλησα το Σαββατο προς Κυριακή σημερα είναι η χειρότερή μου μέρα σε βήχα ενώ ο πατέρας της και η θεία της που κόλλησαν κι εκείνοι είναι ήδη καλύτερα αν και ακόμα μπουκωμένοι :) Δεν έχει ιγμορίτιδα κανένας μας ;)

Λιζα Ν.
16-09-10, 19:53
Με βοηθησες, οντως! Πρεπει να ειναι πολυ... της μοδας.
Νιωθετε μπουκωμα στη μυτη, κι εχετε και ελαφρυ πονο ή αισθημα βαρους στο προσωπο, γυρω απο τη μυτη ή κατω απο τα ματια? Γιατι αυτο ειδε ο ντοκτορ το πρωι και μου διεγνωσε ιγμοριτιδα. Μην τρεχω αδικα γι αξονικες!

Aeriko
16-09-10, 20:58
To μπούκωμα στη μύτη ναι το έχουμε αλλά είναι λόγω της ασύστολης καταρροής. Τα υπόλοιπα λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά είναι όντως σημάδια ιγμορίτιδας. προφανώς σε ψιλάφησε κιόλας έτσι;

loukomamy
17-09-10, 09:16
Ούτως ή άλλως τα αντιπυρετικά δεν τα δίνουμε στο 37 ούτε καν στο 38 πολλές φορές. Μιλάμε για υψηλό πυρετό. Εύχομαι να μη βρεθείς στη θέση που λες loukomamy αλλά αν το παιδάκι σου τύχει να ανεβάσει 39 και 39,5 πίστεψέ με το αντιπυρετικό θα το δώσεις!

Ετσι πιστεύω και εγω Christine.

Λιζα Ν.
17-09-10, 09:33
To μπούκωμα στη μύτη ναι το έχουμε αλλά είναι λόγω της ασύστολης καταρροής. Τα υπόλοιπα λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά είναι όντως σημάδια ιγμορίτιδας. προφανώς σε ψιλάφησε κιόλας έτσι;

Προσεξτε, ναι, η ιωση αυτη μου ειπε οτι μπορει να κανει αυτη την επιπλοκη θελει παρακολουθηση.

Παω σημερα για β γνωμη...μου ειπε και αεροπλανο γιοκ για λιγες μερες και ειναι απαραιτητο να πεταξω, το αργοτερο μεχρι Κυριακη βραδυ...
αχ αυτες οι ιωσεις.

Aeriko
17-09-10, 09:41
Η ιγμορίτιδα απ' όσο γνωρίζω (δεν είμαι γιατρός η γνώση μου είναι ως ασθενής αφού πριν κάνω την εγχείριση στην μύτη πάθαινα συχνά) δεν είναι επικίνδυνη όταν δεν είναι χρόνια. Απλώς θέλει άμεση φαρμακευτική αγωγή.

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=213

Να πας οπωσδήποτε για δεύτερη γνώμη. Αντιμετωπίζεται εύκολα με συνδυασμένη φαρμακευτική αγωγή (εισπνοές και αντιβίωση)

mesastoura
17-09-10, 11:18
Σε παιδιά κάτω από 5 ετών υπάρχει και ο κίνδυνος των σπασμών (παρέθεσα λινκ νωρίτερα).
Γνώμη μου είναι ότι 38 είναι νωρίς για αντιπυρετικό. Οι κλασσικοί παιδίατροι λένε 38,5 και πάνω. Προσωπικά, για το αν θα δώσεις στους 38,5 ή στους 39 πρέπει να λάβεις υπόψη σου και άλλους παράγοντες όπως η διάθεση του παιδιού (να μην έχει ιδιαίτερη όρεξη επίσης είναι φυσιολογικό σε τέτοια φάση όπου οι δυνάμεις του οργανισμού πρέπει να εστιαστούν).
Επίσης - προσωπική άποψη - η δόση του αντιπυρετικού πρέπει να είναι τέτοια που να μην κατεβαίνει η θερμοκρασία κάτω από τους 37,7 αλλά να μένει πάνω από τους 38 (ας πούμε χοντρά χοντρά 38-39).
Από προσωπική εμπειρία μου (Νοε.2008 πυώδης αμυγδαλίτιδα/ σταφυλόκοκκος) αρκούσε 1/4 της δόσης για το βάρος μου ώστε να ελέγχω τον πυρετό.

mesastoura
17-09-10, 11:27

Εκτός από αυτά που προτείνει η AGE θα μπορούσες να την αντιμετωπίσεις με ομοιοπαθητική (εγώ είμαι της εναλλακτικής σχολής και επίσης φαίνεται :p)
Ίσως και με βελονισμό.
Πραγματικά είναι κρίμα είναι να σταματήσεις τον θηλασμό (αλλά τι τον νοιάζει τον γιατρό:eek:, ο καθένας ένα κομμάτι σου βλέπει και αυτός βλέπει μόνο πίσω από την μύτη σου, δεν σκέφτεται την ψυχή σου ούτε το μωρό σου:sad:)
Anyway, όπως και να είναι θα σου περάσει και η ζωή συνεχίζεται με όποιο τρόπο επιλέγει ο καθένας (εκτός αν γίνουν κάπου σοβαρά λάθη)
Σημαντικό για μένα να μην κολλάμε π.χ. εγώ να πιστεύω μόνο στην ομοιοπαθητική κλπ και να μην στραφώ στην κλασσική ιατρική και κάποιος άλλος να μην στρέφεται στα εναλλακτικά επειδή τα έχε όλα απορρίψει.

Επιλογές υπάρχουν αλλά να υπάρχουν και στα μυαλά μας δηλαδή ... ;)

Λιζα Ν.
17-09-10, 14:17
Εκτός από αυτά που προτείνει η AGE θα μπορούσες να την αντιμετωπίσεις με ομοιοπαθητική (εγώ είμαι της εναλλακτικής σχολής και επίσης φαίνεται :p)
Ίσως και με βελονισμό.
Πραγματικά είναι κρίμα είναι να σταματήσεις τον θηλασμό (αλλά τι τον νοιάζει τον γιατρό:eek:, ο καθένας ένα κομμάτι σου βλέπει και αυτός βλέπει μόνο πίσω από την μύτη σου, δεν σκέφτεται την ψυχή σου ούτε το μωρό σου:sad:)
Anyway, όπως και να είναι θα σου περάσει και η ζωή συνεχίζεται με όποιο τρόπο επιλέγει ο καθένας (εκτός αν γίνουν κάπου σοβαρά λάθη)
Σημαντικό για μένα να μην κολλάμε π.χ. εγώ να πιστεύω μόνο στην ομοιοπαθητική κλπ και να μην στραφώ στην κλασσική ιατρική και κάποιος άλλος να μην στρέφεται στα εναλλακτικά επειδή τα έχε όλα απορρίψει.

Εννοειται, το καλυτερο ειναι να μην κολλαμε! Και με κοροιδευαν περισυ στην εγκυμοσυνη που εμπαινα στον προαστιακο (οταν ειχε εξαρση η γριππη) με μασκα!! Τελικα ποσο καλα εκανα τοτε! Τωρα, μετα απο 1-2 ταξιδια και αεροδρομια χωρις να τα κοιταω αυτα, να σου την η γριππουλα.
Εναλλακτικες υπαρχουν εννοειται κι ευτυχως, οποτε ο καθενας μας επιλεγει ο,τι τον βολευει και τον ανακουφιζει καλυτερα.
Τελικα ειδα ενα ειδικο σημερα, με εξετασε χωρις να χρειαστει καμμια αξονικη κλπ, μου εδωσε Amoxil και θα το παρω, γραφει οτι ειναι ΟΚ για γαλουχια. Ουφ!

Access
17-09-10, 14:25
αν έχεις μπούκωμα και δεν το αντέχεις και το nasonex επιτρέπεται (βασικά είναι για άλλη δουλειά αλλεργική ρινίτιδα αλλά βοηθάει με το μπούκωμα)

Λιζα Ν.
17-09-10, 14:49
αν έχεις μπούκωμα και δεν το αντέχεις και το nasonex επιτρέπεται (βασικά είναι για άλλη δουλειά αλλεργική ρινίτιδα αλλά βοηθάει με το μπούκωμα)

Δεν το ηξερα! Θα το παρω εννοειται.

ριτα79
17-09-10, 14:57
Αν το μωρό μου είχε 39 πυρετό αλλά καλή διάθεση (έχω δει μωρά με 39 πυρετό να πηδάνε και να παίζουν!!!) δε θα του έδινα αντιπυρετικό.

τα παιδια ακομα και με 39 πρεπει να εχουν καλη διαθεση...αν το παιδι ειναι νοθρο ή εξαιρετικα κακοκεφο τοτε πρεπει να το δει γιατρος.
Πολλες ιωσεις προκαλουν μονο πυρετο χωρις αλλα συμπτωματα και το παιδι, αν εξαιρεσεις την ωρα που ανεβαινει ,μετα ειναι μια χαρα.Το αντιπυρετικο εχω την αισθηση οτι δεν το δινουμε για τη διαθεση τους ουτε για την γκρινια που μπορει να εχουν λογω ιωσης.Το δινουμε γιατι ο υψηλος πυρετος μπορει να προκαλεσει διαφορα...

Λιζα Ν.
17-09-10, 15:07
τα παιδια ακομα και με 39 πρεπει να εχουν καλη διαθεση...αν το παιδι ειναι νοθρο ή εξαιρετικα κακοκεφο τοτε πρεπει να το δει γιατρος.
Πολλες ιωσεις προκαλουν μονο πυρετο χωρις αλλα συμπτωματα και το παιδι, αν εξαιρεσεις την ωρα που ανεβαινει ,μετα ειναι μια χαρα.Το αντιπυρετικο εχω την αισθηση οτι δεν το δινουμε για τη διαθεση τους ουτε για την γκρινια που μπορει να εχουν λογω ιωσης.Το δινουμε γιατι ο υψηλος πυρετος μπορει να προκαλεσει διαφορα...

Δεν κανει να μενουμε εμπυρετοι. Αν δεν θελετε να παιρνετε/δινετε αντιπυρετικα, μπορειτε να κανετε ενα χλιαρο μπανακι. Επισης, να ιδρωσει λιγακι. Βοηθαει πολυ. ;)

ριτα79
17-09-10, 15:09
Ακριβως αυτο ηθελα να πω και εγω..αν περιμενουμε το παιδι να ειναι νοθρο για να δωσουμε αντιπυρετικο τοτε ισως συμβαινει κατι πολυ πιο σοβαρο...

zafeiria66
29-09-13, 20:31
proxues to paidaki mou pou einai 3 eton parousiase 39 pyreto kai anisixhsame poly kai etsi apofasisame na pame ston giatro alla molis phgame sto iatrio tou giati eimaste apo aegina kai pame panta ston papantonato elege ejo apo thn porta oti exei kryologisei emeis trelauhka ......
perasame thn nyxta mas me ntepon alla o pyretos den epefte kauolou phrame to giatro thlefono alla mas eipe oti enalaj
thn allh mera jypnhsame me orejh na pame na paijoume prota tou ebala uermometro kai elege 40 jimeromata sabbatou afou eixame jypnhsei to giatro 5 fores kai aytos sta xalia tou htane
to bradi pali tou sabbatou to perasame dyskola me 40 aria oloi thn nyxta
shmera to proi ton phrame kai ton phgame sto kentro ygeias kanenas giatros mono thn kauaristria eidame
eno parathrhsame oti anapnege poly baria
akoma exoume 40 aria ti na kanoume kai oi anapnoei tou baria manoules to exetai perasi ayto??????? kai pio farmako dinetai ???????????? dhladh den yparxei giatros ti na kano ??????????

xarapatra
29-09-13, 21:34
proxues to paidaki mou pou einai 3 eton parousiase 39 pyreto kai anisixhsame poly kai etsi apofasisame na pame ston giatro alla molis phgame sto iatrio tou giati eimaste apo aegina kai pame panta ston papantonato elege ejo apo thn porta oti exei kryologisei emeis trelauhka ......
perasame thn nyxta mas me ntepon alla o pyretos den epefte kauolou phrame to giatro thlefono alla mas eipe oti enalaj
thn allh mera jypnhsame me orejh na pame na paijoume prota tou ebala uermometro kai elege 40 jimeromata sabbatou afou eixame jypnhsei to giatro 5 fores kai aytos sta xalia tou htane
shmera to proi ton phrame kai ton phgame sto kentro ygeias kanenas giatros mono thn kauaristria eidame
akoma exoume 40 aria ti na kanoume kai oi anapnoei tou baria manoules to exetai perasi ayto??????? kai pio farmako dinetai ???????????? dhladh den yparxei giatros ti na kano ??????????
zafeiria66 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=71784) gei sou mhn se pianei panikos o pyretos se poles periptoseis einai kalos prospathei na katapolemisei to mykrobio me ayton ton tropo.se kamia periptosh na mhn ddosei antibiosh giati proton exoyn perasei kapies ores kata kapoio tropo exei kanei ton kyklo toy kai deyteron tha sou kleisei to mykrobio mesa opote se kana dyo eydomades tha exei pali pyreto.

xarapatra
29-09-13, 21:41
zafeiria66 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=71784) gei sou mhn se pianei panikos o pyretos se poles periptoseis einai kalos prospathei na katapolemisei to mykrobio me ayton ton tropo.se kamia periptosh na mhn ddosei antibiosh giati proton exoyn perasei kapies ores kata kapoio tropo exei kanei ton kyklo toy kai deyteron tha sou kleisei to mykrobio mesa opote se kana dyo eydomades tha exei pali pyreto.

Δεν κανει να μενουμε εμπυρετοι. Αν δεν θελετε να παιρνετε/δινετε αντιπυρετικα, μπορειτε να κανετε ενα χλιαρο μπανακι. Επισης, να ιδρωσει λιγακι. Βοηθαει πολυ. ;)
kai na pinei polla ygra kai kompreses sthn masxalh kai sto kefali

Izaki
29-09-13, 21:54
Άλλο γιατρό δεν έχει το νησί; Εγώ δεν θα το άφηνα έτσι με τόσο πυρετό. Στο google που έψαξα πάντως μου βγάζει άλλους δύο γιατρούς στην Αίγινα δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο να σου δώσουν μία δεύτερη γνώμη; Σου βάζω το link:

http://www.aeginapages.com/list.php?id=382&language=GR

Περαστικά εύχομαι

xarapatra
29-09-13, 21:55
Ίσως και με βελονισμό.

κοριτσι μου σε ευχαριστω και εσενα παρα πολυ!!θα την ψαξω τη συνταγη για μελλοντικη χρηση, την εψαχνα ως καταπλασμα με σιναποσπορο και δεν εβρισκα κατι...δεν τη θυμομουν καθολου...οσο για το βηχιο που λες θα το ψαξω και αυτο, μενω πια Κερκυρα μονιμα και εχω χασει πολλα, και απο το νημα εδω και απο τις ευκολιες του να βρισκω πραγματα...
με υδρατμους και ευκαλυπτο την περασε ο γιος μου και ομοιο εννοειται με μια πολυ πολυ ασχημη βρογχιτιδα οταν ηταν 6 μηνων....

το θεμα ειναι να καταλβεισ τι ειναι η ομοιπαθητικη και τι κανει αμα το καταλαβεισ σωθηκεσ

Λαΐδα
29-09-13, 23:04
Καλο θα ειναι να μην κανουμε διαγνωσεις απο εδω αλλα να πω οτι σε πολλες περιπτωσεις οι ιωσεις ειναι τριημερες....δηλαδη μετα την τριτη μερα συνερχονται. Δινουμε εναλλαξ, καθ τρεις ωρες , ντεπον η παναντολ σε εναλλαγη με αλγκοφρεν η πονσταν. Αν η διαθεση του ειναι καλη οταν το παιδι ειναι απυρετο συνηθως δεν ειναι σοβαρο. Αλλιως ψαξε βρες καποιον αλλον γιατρο.

elenip
30-09-13, 10:19

Μην ψάχνεις απαντήσεις στο Internet... δεν είμαστε γιατροί να κάνουμε διάγνωση ... η κάθε περίπτωση ειδικά σε θέματα υγείας διαφέρει ... υπάρχουν ιώσεις που κάνουν τον κύκλο τους με υψηλό πυρετό... εγώ στη θέση σου εφόσον ο παιδίατρος δεν είναι διαθέσιμος θα έκανα ένα κόπο και θα έφερνα το παιδί στο Παίδων.. δεν είσαστε μακριά... καράβι νομίζω ότι έχει πολύ συχνά από Αίγινα για Αθήνα....καλύτερα να ταλαιπωρηθείτε λίγο παρά να ρισκάρεις ... είναι πολλές οι ημέρες που το παιδί έχει υψηλό πυρετό και από ότι κατάλαβα με το ντεπόν δεν πέφτει....

alexenia
30-09-13, 15:10
απο αιγινα ειμαι κ εγω,γιατι δεν παιρνεις τον αρσο?στην τελικη πηγαινε πειραια,μπορει τιποτα να μην ειναι,αλλα ασ εισαι σιγουρη