PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΡΟΧΩΡΑΤΕ????

Σοφία Δ
20-09-10, 10:50
Καλημέρα σας,

Ο γιος μου πάει πρώτη δημοτικού σε δημόσιο σχολείο και από την Τετάρτη είχαν αντιγραφή το "πα,πα,πα" και "πι,πι,πι". Την Παρασκευή μας έβαλε αντιγραφή και ολόκληρες λέξεις "παπί, πίτα" κ.α. Από φίλες μου όμως που συζήτησα, με παιδιά που πάνε σε 3 διαφορετικά σχολεία, μου είπαν ότι κάνουν ακόμα μαθήματα προγραφής, τραβάνε δηλαδή γραμμούλες, ενώνουν τελίτσες και άλλα τέτοια.

Μήπως η δικιά μας τρέχει πολύ γρήγορα???

Εσείς τι κάνατε την πρώτη εβδομάδα της πρώτης δημοτικού??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Φιλικά

Σοφία Δ

Anastasia
20-09-10, 11:17
Εμάς η δασκάλα είπε ότι την πρώτη εβδομάδα θα κάνουν παιχνίδια γνωριμίας και τη δεύτερη θα αρχίσουν με τα φωνήεντα (εκτός ύλης) και λίγα μαθηματικά. Μετά τις δυο πρώτες εβδομάδες θα γίνει συνάντηση γονέων και αρχίζουν την ύλη στη γλώσσα. Για να δούμε.
Σήμερα πρώτη μέρα δεύτερης εβδομάδας αρχίσαμε -Δεν θέλω να πάω σχολείο!!!- Ουφφφφφφφφ....

demi
20-09-10, 11:21
εμενα παει προνηπια ακομα αλλα απο περισυ εγραφε γραμματακια (οχι ο γιος μου ολα τα παιδια)αλλα ως εκει..μονο γραμματακια τιποτε αλλο..
σε 2 χρονια φανταζομαι οτι θα ειναι λογικο να γραφει το πα και το πι...δεν ξερω αλλα ετσι νομιζω οτι πρεπει να γινει..

Σοφία Δ
20-09-10, 11:27
Εμάς η δασκάλα είπε ότι την πρώτη εβδομάδα θα κάνουν παιχνίδια γνωριμίας και τη δεύτερη θα αρχίσουν με τα φωνήεντα (εκτός ύλης) και λίγα μαθηματικά. Μετά τις δυο πρώτες εβδομάδες θα γίνει συνάντηση γονέων και αρχίζουν την ύλη στη γλώσσα. Για να δούμε.
Σήμερα πρώτη μέρα δεύτερης εβδομάδας αρχίσαμε -Δεν θέλω να πάω σχολείο!!!- Ουφφφφφφφφ....

Αναστασία, ευχαριστώ για την απάντησή σου

Βλέπω ότι εσείς πάτε πιο αργά, εμείς να φανταστείς στο βιβλίο της γλώσσας έχουμε ήδη κάνει 4-5 σελίδες......

Και φοβόμουν που φοβόμουν για το πως θα τα πάει ο γιος μου, όντας πολύ ζωηρός και υπερκινητικός, αγόρι και προς το τέλος του 2004 (οκτώβρη) μας πάει και αυτή γρήγορα, αφού φοβάμαι μήπως μας βάλεις και κανένα επαναληπτικό τεστ σύντομα !!!!!

Φιλικά

Σοφία Δ

μανουλα-ελενη
20-09-10, 11:47
κι εμεις ακομα ασκησεις προγραφης
γραμμουλες και στα μαθηματικα μεχρι τις πρωτες ασκησεις των σχηματων
εκαναν και μια φορα μουσικη τελος της βδομαδας
εγω αντιθετα μεσενα νιωθω οτι καθυστερουν αλλα εκεινες ξερουν η καθεμια εχει το δικο της προγραμμα
ο γιος μου παει στο πειραμματικο κι εχω εμπιστοσυνη γιατι εκει εχει πολυ καλους δασκαλους αποτι λενε

Anastasia
20-09-10, 11:52
Σοφία Δ και εμένα ο γιος μου είναι μικρός (Νοέμβριο).
Κάθε δασκάλα έχει το σύστημά της και εμείς απλά ευχόμαστε να είναι το καλύτερο για το παιδί μας. Το αν θα "πέσεις" σε καλή δασκάλα είναι θέμα τύχης τελικά. Περιμένω την πρώτη συνάντηση για να σχηματίσω καλύτερη γνώμη.

Σοφία Δ
20-09-10, 12:05
Σοφία Δ και εμένα ο γιος μου είναι μικρός (Νοέμβριο).
Κάθε δασκάλα έχει το σύστημά της και εμείς απλά ευχόμαστε να είναι το καλύτερο για το παιδί μας. Το αν θα "πέσεις" σε καλή δασκάλα είναι θέμα τύχης τελικά. Περιμένω την πρώτη συνάντηση για να σχηματίσω καλύτερη γνώμη.

Συμφωνώ, ο δάσκαλος είναι τζόκερ τελικά. Και εγώ περιμένω τη συνάντηση, αλλά ο γιος μου ήδη μου λέει ότι η δασκάλα του είναι πολύ αυστηρή και χτυπάει το βιβλίο στο γραφείο της για να κάνουν ησυχία.........χμμμμμμμ.

Καλά το τι δούλεμα έριχνα σε όσες αναρτούσαν παρόμοια θέματα στο φόρουμ δε λέγεται, αλλά η λαική ρήση "μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες" μπήκε στο μεδούλι μου !!!!!!

Ευχαριστώ,

Περιμένω και νέα από άλλες μανούλες που τα παιδιά τους δίνουν πανελλήνιες...α συγνώμη πάνε πρώτη δημοτικού ήθελα να πω.....

Φιλικά,

Σοφία Δ

Σοφία Δ
20-09-10, 12:11
κι εμεις ακομα ασκησεις προγραφης
γραμμουλες και στα μαθηματικα μεχρι τις πρωτες ασκησεις των σχηματων
εκαναν και μια φορα μουσικη τελος της βδομαδας
εγω αντιθετα μεσενα νιωθω οτι καθυστερουν αλλα εκεινες ξερουν η καθεμια εχει το δικο της προγραμμα
ο γιος μου παει στο πειραμματικο κι εχω εμπιστοσυνη γιατι εκει εχει πολυ καλους δασκαλους αποτι λενε

Πρέπει να σας πω τι έπαθα και έφαγα πολύ δούλεμα. Όταν το βλαστάρι μου έφερε τα βιβλία του στο σπίτι έκατσα το βράδυ και τα είδα σελίδα σελίδα. Λέω λοιπόν μετά σε μια φίλη που ο γιος της πάει δευτέρα " ρε ρυ, υπερβάλλουν τελικά που μιλάνε για πολλή και δύσκολη ύλη στην πρώτη, εμένα μια χαρά μου φάνηκαν τα βιβλία για πρώτη δημοτικού ....." Και εισπράττω το υπέροχο από τη φίλη μου "βρε χαϊβάνι, δε βλέπεις ότι απ' έξω γράφει ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΩΤΟ???? Αυτά τα βιβλία θα τα έχουν τελειώσει σε 2 μήνες !!!!"

ΤΕΖΑ η δικιά σου.......

demi
20-09-10, 14:31
πραγματικα δεν γνωριζω τι πρεπει να ξερουν αλλα στα νηπια τα περσινα προνηπια γραφουν και διαβαζουν τα πιο πολλα..
δηλ οταν πανε 1 δημοτικου δεν γραφουν τα παιδια?
σε δημοσιο παει και η δασκαλα ειναι καλη...

agentP
20-09-10, 15:46
Κι εμάς ασκήσεις προγραφής έκαναν την προηγούμενη βδομάδα και σήμερα ξεκίνησαν με το τ και το π. Την Παρασκευή είχαμε συγκέντρωση οι γονείς της πρώτης και ο δάσκαλος μας είπε ότι θα ξεκινήσουν συλλαβές την επόμενη εβδομάδα.

Ηλιάννα
20-09-10, 16:17
Την Τεταρτη ξεκινησαμε με συλλαβες πα-πα πι-πι ,την Πεμπτη πατατα σημερα ειχαμε τοπι
Δεν ξεραμε να ειχαμε αυτη τη δασκαλα στον μεγαλο μου που κανανε γραμμουλες 20 μερες και ειχε σκυλοβαρεθει ενω τουτος εδω ζοριζεται....

Και δυο φωτοτυπιες στο σπιτι καθε μερα μας βαζει

Η πρωτη φτοτυπια ειχε συννεφακια με συλλαβες μεσα να τις βαλουν σωστα να φτιαξουν λεξη
Η πρωτη λοιπον η λεξη πεπονι,τον διαβαζε ο μπαμπας του κι εγω ημουν στο δωματιο και θηλαζα το μωρο
Ακουω να λεει...τι λεξη ειναι τι λεξη ειναι;;;
Με τα πολλα του λεει ο μπαμπας του|"ειναι φρουτο"
"Τι φρουτο ,τι φρουτο;;"αρκετη ωρα και φωναζω εγω απο μεσα "ΑΝΑΝΑΣ" και μου λεει ο μικρος "Ελα ρε μαμα γιατι το ειπες;;Μπαμπα ανανας ειναι!!:mrgreen:
Ε ΡΕ ΕΝΑ ΧΕΙΜΩΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ!!"

Σοφία Δ
21-09-10, 12:38
Την Τεταρτη ξεκινησαμε με συλλαβες πα-πα πι-πι ,την Πεμπτη πατατα σημερα ειχαμε τοπι
Δεν ξεραμε να ειχαμε αυτη τη δασκαλα στον μεγαλο μου που κανανε γραμμουλες 20 μερες και ειχε σκυλοβαρεθει ενω τουτος εδω ζοριζεται....

Και δυο φωτοτυπιες στο σπιτι καθε μερα μας βαζει

Η πρωτη φτοτυπια ειχε συννεφακια με συλλαβες μεσα να τις βαλουν σωστα να φτιαξουν λεξη
Η πρωτη λοιπον η λεξη πεπονι,τον διαβαζε ο μπαμπας του κι εγω ημουν στο δωματιο και θηλαζα το μωρο
Ακουω να λεει...τι λεξη ειναι τι λεξη ειναι;;;
Με τα πολλα του λεει ο μπαμπας του|"ειναι φρουτο"
"Τι φρουτο ,τι φρουτο;;"αρκετη ωρα και φωναζω εγω απο μεσα "ΑΝΑΝΑΣ" και μου λεει ο μικρος "Ελα ρε μαμα γιατι το ειπες;;Μπαμπα ανανας ειναι!!:mrgreen:
Ε ΡΕ ΕΝΑ ΧΕΙΜΩΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ!!"

Καλά θα περάσετε και έσείς !!!!!

Εχθές η δασκάλα μας μας έβαλε αντιγραφή το Ε, ε, λα, έλα, τόπι. Ο γιος μου στα νήπια προτιμούσε, όπως και άλλα παιδιά φαντάζομαι, να γράφει κεφαλαία (είναι πιο εύκολα για τα παιδιά) και συνεπώς δυσκολεύτηκε πολύ να κάνει την αντιγραφή του ιδιαίτερα στο ε και το λ.

Ρε, μπας και μας τρέχει πολύ και τα βρούμε μπαστούνια????

Σημειωτέον δεν έχουν κάνει καμία άσκηση προγραφής και ούτε προβλέπεται….
Μήπως θεωρεί δεδομένο ότι αφού έρχονται από τα νήπια θα πρέπει να ξέρουν να διαβάζουν και να γράφουν?? Απ’ ότι μου έχει πει φίλη μου δασκάλα, δεν θα έπρεπε……
Μεχρι τώρα το είχα πάρει χαλαρά, τώρα αρχίζω να ανησυχώ…..

Nantia
21-09-10, 13:06
γεια σας και απο μενα,

Εμας οπως εγραψα και σε αλλο παρομοιο ποστ αρχισαν με ασκησεις προγραφης.
στην αρχη γραμμουλες και σιγα σιγα καποια γραμματακια ολα κεφαλαια, αλλα ειναι στις ασκησεις προγραφης. τα γραμματακια ειναι Χ, ν , Λ Π Τ
Δεν τα πιεζει καθολου η δασκαλα \, πανε σιγα σιγα και ειπε οτι το αλλο μηνα θα αρχισουν κανονικα τα γραμματα.

Sugi
21-09-10, 13:24
Κι εμείς με ασκήσεις προγραφής έχουμε αρχίσει!! Γραμμουλες ίσιες, γραμμούλες πλάγιες κια χθές κάναμε το Οο. Απ' ότι καταλαβαίνω από αυτά που λέτε κορίτσια και η δική μας η δασκάλα ψιλοαργά πάει...αλλά για καλό είναι! Εμένα η κόρη μου έμαθε με μεγάλη ευκολία και σχεδόν μόνη της να γράφει και να διαβάζει...αλλά όταν έγραφε τι να πω!!!!!!.... μ΄΄ια λέξη....μία σελίδα...δύο λέξεις πέντε σελίδες... Χθές λοιπόν που είχαμε το "Οο" καθόταν και τα έγραφε στο τετράδιο και κάποια στιγμή το "ο" πάει κάτω από τη γραμμή... Παίρνει λοιπόν τη γόμα και το σβήνει... της λέω εγώ η ανίδεη μάνα "γιατί το έσβησες παιδί μου, μια χαρά ήταν" "Τι λες μαμά, εσύ όταν περπατάς το΄πόδι σου πάει κάτω από τη γή??? έτσι και τα γραμματα δεν πάνε κάτω από τη γραμμούλα... πάνω σε αυτή περπατάνε... έτσι μας είπε η κυρία"
Πολύ μου άρεσε αυτό κορίτσια...απέκτησα μία αρχίκά θετική εικόνα για τη δασκάλα μας!! Και ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά...αν και για συνάντηση με τους γονείς δεν έχει πεί τίποτα ακόμη!!! Είδωμεν!!! Πολλά φιλιά στις συναγωνίστριες των πρωτακίων!!! ΧΑ ΧΑ!

demi
21-09-10, 15:06
σας παρακαλω πειτε μου τωρα ετσι οπως βλεπετε τα πραγματα....
μηπως το καλοκαιρι πρεπει λιγο να βοηθηθει το παιδι για να ειναι ετοιμο στην 1 δημοτικου?
θα ειμαι υπερβολικη αν το κανω?βλέπω πολυ υλη και πολλα πραγματα που πρεπει να ξερει ενα παιδι...θα μπορεσει?αν και ειναι καλος σχετικα αλλα πανικοβληθηκα τωρα...
1 ολοκληρο βιβλιο και ειναι μονο το 1 τευχος το οποιο τελειωνει σε 2 μηνες?απαπα..

μανουλα-ελενη
22-09-10, 12:50
εγω τον προετοιμαζα απο περσι με ασκησεις παιχνιδακια
μας εκαναν δωρο και το cd rom "παω πρωτη δημοτικου" κι ετσι "παιζαμε" ολο το καλοκαιρι με αυτο
ομως δεν τον πιεσα καθολου
1 ωριτσα την ημερα και εγραφε μια σειρουλα γραμματακια για να συνηθισει το χερακι του

αρχισαν τα οργανα ομως...
ενω στην αρχη μπηκε με φορα και ενθουσιασμο ...εχει αρχισει να τσιναει
εγω επειδη εχω κανει "λοκατζης" εεε...μαθηματα σε παιδακια δημοτικου :mrgreen: οσο ημουν φοιτητρια και δυσκολα παιδακια τον καταφερνω μεχρι στιγμης...θα δειξει ....:roll:

matenia
31-10-10, 21:34
Γεια σας και απο μενα ,θα ηθελα να ρωτησω τις μανουλες που εχουν παιδακι στην πρωτη δημοτικου αυτο ακριβως που αναφερει και ο τιτλος "ποσο γρηγορα προχωρατε???"
Εμεις παντως εχω την εντυπωση οτι το παμε πολυυυυ αργαααα και πολυυυυ βασανιστικα.
Κολλαμε σε ενα κεφαλαιο με τις μερες και δεν λεμε να προχωρησουμε με τιποτα.Τι εχετε σημερα παιδι μου ????Αααα τιποτα μαμα,δεν προχωρησαμε σημερα....Αυτο βαρεθηκα να το ακουω ....Ουτε φυλαδιο ,ουτε τιποτα ...τι να πω.....
Μπορει καποια μανουλα να μου πει στο βιβλιο της γλωσσας για παραδειγμα που βρισκονται?

mavi
31-10-10, 22:42
Γεια σας και απο μενα ,θα ηθελα να ρωτησω τις μανουλες που εχουν παιδακι στην πρωτη δημοτικου αυτο ακριβως που αναφερει και ο τιτλος "ποσο γρηγορα προχωρατε???"
Εμεις παντως εχω την εντυπωση οτι το παμε πολυυυυ αργαααα και πολυυυυ βασανιστικα.
Κολλαμε σε ενα κεφαλαιο με τις μερες και δεν λεμε να προχωρησουμε με τιποτα.Τι εχετε σημερα παιδι μου ????Αααα τιποτα μαμα,δεν προχωρησαμε σημερα....Αυτο βαρεθηκα να το ακουω ....Ουτε φυλαδιο ,ουτε τιποτα ...τι να πω.....
Μπορει καποια μανουλα να μου πει στο βιβλιο της γλωσσας για παραδειγμα που βρισκονται?

εμεις ειμαστε στο κ και μας δινει φυλλαδιο καθε μερα μαθηματικα τελειωσαμε το 10 !μας ειπε πως θα κανουμε ενα γραμμα σε 2 μερες

Anastasia
31-10-10, 23:41
Εμείς είμαστε στο Π και στα μαθηματικά στο 6. Σε σχέση με άλλα σχολεία που ξέρω είμαστε σχετικά πίσω.......Δεν πειράζει όμως κάθε δασκάλα έχει τους ρυθμούς της και φυσικά πάει και ανάλογα με το επίπεδο της τάξης. Εγώ για την ώρα είμαι ευχαριστημένη.

αντωνια84
31-10-10, 23:59
Εμεις ειμαστε στη γλωσσα στο Κκ και στα μαθηματικα κανουμε προσθεσεις μεχρι το 10.
Για το σπιτι ειχαμε να κανουμε μια φωτοτυπια, αντιγραφη, μαθηματικα 2 φυλλα προσθεσεις και με τους δυο τροπους, διαβαζμα απο σελιδες 32-33 τα σκιασμενα κομματια και 15 λεξεις ορθογραφια. ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ????? Τα εχουμε παιξει με τοσα.

leol
01-11-10, 08:57
εμεισ κοντευουμε να τελειωσουμε τα α τευχη κ στουσ αριθμουσ στο 20 απο τα γραμματα γραφουν ολο το αλφαβητο αλλα ξανακανουν κ καποια γραμματα επαναληψη τουσ δινουν ομωσ κ αρκετεσ φωτοτυπιεσ που κανουν στο σχολειο κ εχουμε αγορασει κ εξτρα βιβλια πατακη που τα κανουν κ αυτα εκει κ καρτεσ αναγνωσησ ορθογραφια εχοθν 4-5 λεξεισ κ τωρα τελευταια κ προτασουλεσ απλεσ εκαναν κ καποιεσ σελιδεσ ανθολογιο για την 28η οκτ την τελευταια εβδ επιμενουν κ στα αι-ε οι-ι ει-ι κτλ [εχει ολοι-ειναι κτλ]παντωσ τα βιβλια ειναι εντελωσ χαζα κ ανιαρα κ πανε βασανιστικα αργα κ ολα αυτ τα τευχη....πολυ χρημα θα σπαταληθηκε παλι για αυτα τα αριστουργηματα με τα χελιδονια με τισ πιπιλεσ ...κ την κοτα που λενε τιτινα [μπλιαξ] πληρησ υποτιμηση τησ νοημοσυνησ των παιδιων μασ :

mavi
01-11-10, 17:04
εμεισ κοντευουμε να τελειωσουμε τα α τευχη κ στουσ αριθμουσ στο 20 απο τα γραμματα γραφουν ολο το αλφαβητο αλλα ξανακανουν κ καποια γραμματα επαναληψη τουσ δινουν ομωσ κ αρκετεσ φωτοτυπιεσ που κανουν στο σχολειο κ εχουμε αγορασει κ εξτρα βιβλια πατακη που τα κανουν κ αυτα εκει κ καρτεσ αναγνωσησ ορθογραφια εχοθν 4-5 λεξεισ κ τωρα τελευταια κ προτασουλεσ απλεσ εκαναν κ καποιεσ σελιδεσ ανθολογιο για την 28η οκτ την τελευταια εβδ επιμενουν κ στα αι-ε οι-ι ει-ι κτλ [εχει ολοι-ειναι κτλ]παντωσ τα βιβλια ειναι εντελωσ χαζα κ ανιαρα κ πανε βασανιστικα αργα κ ολα αυτ τα τευχη....πολυ χρημα θα σπαταληθηκε παλι για αυτα τα αριστουργηματα με τα χελιδονια με τισ πιπιλεσ ...κ την κοτα που λενε τιτινα [μπλιαξ] πληρησ υποτιμηση τησ νοημοσυνησ των παιδιων μασ :

επαθα πλακα!!!:shock:ολα αυτα σε δημοσιο σχολειο η σε ιδιωτικο;

ΜΥΡΤΙΑ
01-11-10, 21:13
Καλησπέρα και απο εμένα, και αυτό που
λέειηLEOL είναι καλό????Είναι μικρά παιδιά ακόμα για να τα βομβαρδίζουν με τόσα πολλα.......Και εγώ έχω κορούλα που πηγαίνει α΄δημοτικού. Είναι στο πειραματικό βέβαια και γιαυτο νιώθω πολυ τυχερή. Δεν την διαβάζω καθόλου. Ολη η δουλεία γίνεται στο σχολείο, εξάλλου αυτή είναι η δουλειά του σχολείου , να μάθει στο παιδί να γραφει και να διαβάζει και όχι οι γονείς του...Οταν πήγε σχολείο δεν ήξερε ούτε να διαβάζει ούτε να γράφει.Τώρα σιγά σιγά ξεκινάει..και ενα ειναι σίγουρο, πως δεν υπάρχει παιδί που να μην μάθει να διαβάζει....Ολο το μάθημα γίνεται μέσα από παραμύθια και στόχος τους είναι τα παιδιά να αγαπήσουν αυτό που κάνουν. Το παιδί ειναι παιδί και πρέπει να παραμείνει ετσι. Και θα μάθουν να διαβάζουν και να γράφουν και για τα επόμενα 12 χρόνια αυτό θα κάνουν.
Γι αυτό δεν χρειάζεται αγχος. ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ

matenia
01-11-10, 23:21

Εχω μεινει αφωνη!!! Πες μου οτι μας κανεις πλακα......

matenia
01-11-10, 23:31
Εμεις ειμαστε στη γλωσσα στο Κκ και στα μαθηματικα κανουμε προσθεσεις μεχρι το 10.
Για το σπιτι ειχαμε να κανουμε μια φωτοτυπια, αντιγραφη, μαθηματικα 2 φυλλα προσθεσεις και με τους δυο τροπους, διαβαζμα απο σελιδες 32-33 τα σκιασμενα κομματια και 15 λεξεις ορθογραφια. ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ????? Τα εχουμε παιξει με τοσα.

Σε σχεση με ολα οσα διαβασα ,μπορω να πω Αντωνια μου οτι μαζι συμβαδιζουμε.....οταν λες ομως 15 λεξεις ορθογραφια????Εμεις μια λεξουλα εχουμε ορθογραφια κι αυτο μερα παρα μερα...Πιστευω οτι θα αργησουμε πολυ να εχουμε 15 λεξεις ορθογραφια.....
Παντως το γενικο συμπερασμα που βγαζω ,ειναι οτι οντως προχωραμε πολυυυυ αργαααα:rolleyes:Ισως να φταιει που η κυρια μας λυπει συχνα -πυκνα,ισως κατι αλλο,τι να πω???

elenik
02-11-10, 01:55
κ εχουμε αγορασει κ εξτρα βιβλια πατακη που τα κανουν κ αυτα εκει κ καρτεσ αναγνωσησ ορθογραφια
και εμεις το πηραμε αυτο εξτρα. Το εχουν σχολειο και τα κανουν εκει οποτε εκει δεν ξερω καν που βρισκονται.

Ανθολογιο ουτε που εχουμε ακουμπησει ακομα αλλα στα υπολοιπα προχωρησαν αρκετα.

Προσφατα ξεκινησαν ορθογραφια. Μαθαινουν μια λεξη σπιτι και με κλειστα βιβλια τους βαζει να την γραψουν.

Ουτε να τρεχει , ουτε να πηγαινει πολυ αργα ειναι καλο. Καλο ειναι ο εκπαιδευτικος να προσαρμοζεται με την ομαδα που εχει και να μην μενει κανενας πισω με αποριες τρεχοντας.
Δειτε και αυτο http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=69033

elenik
02-11-10, 02:02
....." Και εισπράττω το υπέροχο από τη φίλη μου "βρε χαϊβάνι, δε βλέπεις ότι απ' έξω γράφει ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΩΤΟ???? Αυτά τα βιβλία θα τα έχουν τελειώσει σε 2 μήνες !!!!"

ΤΕΖΑ η δικιά σου.......

Τωρα ειμαι τεζα εγω γιατι κι εγω μολις τωρα το εμαθα απο εσενα :shock::mrgreen:

matenia
02-11-10, 21:24
Τωρα ειμαι τεζα εγω γιατι κι εγω μολις τωρα το εμαθα απο εσενα :shock::mrgreen:

Εμεις στα μαθηματικα σημερα πηραμε το β΄ τευχος......αααα εκει δεν μπορω να πω προχωραμε μια χαρα...

kiknaki
02-11-10, 21:58
Εμεις στα μαθηματικα σημερα πηραμε το β΄ τευχος......αααα εκει δεν μπορω να πω προχωραμε μια χαρα...

Αααα σας "τρώμε" :lol:
Εμείς στα μαθηματικά τελειώνουμε το β'τευχος.

matenia
02-11-10, 23:44
Απαπα και πανω που πηγα να "κοκορευτω" σε κατι........εεεε τελιωσε ειμαστε οι πιο αργοί τελικα......:rolleyes:

elenik
03-11-10, 02:10

:shock::shock::shock: καλε?

zunix
03-11-10, 04:00

:shock::shock::shock:
Εμείς μόλις σήμερα πήραμε το β΄ τεύχος. Στη γλώσσα είμαστε στο Θθ.

kiknaki
03-11-10, 14:19
Απίστευτο ε??? Κι όμως αληθινό.:???:

Σύμφωνα με τα λεγόμενα της δασκάλας η τάξη της κόρης μου "πετάει" στα μαθηματικά και γι'αυτό προχωράνε τόσο γρήγορα. Μετά θα κάνουν συνέχεια επαναλήψεις για να μπορέσουν να εμπεδώσουν στο 100% την ύλη γιατί τα μαθηματικά της β'δημοτικού είναι πολύ δύσκολα και κακογραμμένα.
Στην γλώσσα αντίθετα είμαστε σε κανονικούς ρυθμούς.
Δεν ξέρω αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς για το τι μέλλει γενέσθαι.
Η κόρη μου ευτυχώς τα καταφέρνει μέχρι τώρα, τρελαίνεται για τα μαθηματικά (σε αντίθεση με τη γλώσσα) αλλά φοβάμαι μήπως αυτός ο ρυθμός την κουράσει, την μπερδέψει και στο τέλος την κάνει να μισήσει τα μαθηματικά.

Σοφία Δ
03-11-10, 15:27

????? είσαι σίγουρη????

kiknaki
03-11-10, 15:47
????? είσαι σίγουρη????

Διευκρίνησε λίγο σε παρακαλώ τι εννοείς.

kiknaki
03-11-10, 17:14
Αν υποψιαστώ οτι μιλάτε για το β'τεύχος του "χοντρού" βιβλίου και όχι το β'τεύχος του τετραδίου εργασιών θα πεθάνααανω :lol: :lol:

Γιατί εγώ στο β' τεύχος τετράδιο εργασιών αναφέρομαι οτι τελειώνουμε.

Μπουχαχαχαχα το κάρβουνο θα φταίει μάλλον και μπερδεύτηκα και μπέρδεψα και εσάς :oops::oops:

Και για να μην σας ξαναμπερδεψω τελειώνουμε το β' τεύχος στο τετράδιο εργασιών.

Υ.Γ. Σοφία μάλλον κατάλαβα τι εννοείς.

matenia
03-11-10, 23:37
Αν υποψιαστώ οτι μιλάτε για το β'τεύχος του "χοντρού" βιβλίου και όχι το β'τεύχος του τετραδίου εργασιών θα πεθάνααανω :lol: :lol:

Γιατί εγώ στο β' τεύχος τετράδιο εργασιών αναφέρομαι οτι τελειώνουμε.

Μπουχαχαχαχα το κάρβουνο θα φταίει μάλλον και μπερδεύτηκα και μπέρδεψα και εσάς :oops::oops:

Και για να μην σας ξαναμπερδεψω τελειώνουμε το β' τεύχος στο τετράδιο εργασιών.

Υ.Γ. Σοφία μάλλον κατάλαβα τι εννοείς.

Στο β' τευχος του τετραδιου εργασιων αναφερομαστε κι εμεις........